16.5.2006
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 MAYIS 2006

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasa (TMY) Tasarısı’yla terör örgütü PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’a af getirilmesinin söz konusu olmadığını, tartışmaların sonunda gelinen noktanın da bunu gösterdiğini belirterek, devletin ilgili birimlerince görüşülerek hazırlanan tasarının TBMM’nin uhdesinde olduğunu ancak Komisyon’da gelebilecek değişiklik tekliflerine de açık olduklarını bildirdi. Bakan Çiçek ayrıca, toplantıda Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın, bankanın 2006 öngörülerine yönelik değerlendirmelerde bulunduğunu da söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek’in Bakanlar Kurulu’nun ardından yaptığı açıklamalara ilişkin olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Terörle Mücadele Yasa (TMY) Tasarısı’na destek vermeyeceklerini belirtti. 

3- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’e “Türklüğü tahkir ve tezyif ettiği” gerekçesiyle verilen 6 ay hapis cezasının ertelenmesine ilişkin Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce verilen kararı, uygulama eksikliklerini gerekçe göstererek bozdu.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Kılıç kabulde yaptığı açıklamada, 1 Mayıs’ın işçilerin uygun çalışma koşullarına kavuşmak için verdiği mücadelelerin ardından kutlanmaya başladığını belirterek, bugün de 1 Mayıs’ın tatil edilmesiyle ilgili öneri ile çalışma hayatının güncel ve genel sorunlarını içeren öneri paketini Bakan Başesgioğlu’na sunduklarını söyledi.

Bakan Başesgioğlu da yaptığı açıklamada, önerinin Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilmesi gerektiğini, yıllardır bu konuda var olan taleplerin tekrar Türk-İş yönetimi tarafından yinelendiğini belirtti.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından düzenlenen “Türkiye-AB Entegrasyonunda Tarım” konulu konferansta yaptığı konuşmada, acil önlem alınmaması halinde, AB’ye tam üyelik durumunda ortaya çıkacak tablonun, köylünün kaybedeceği, AB üreticilerinin kazanacağı ve Türkiye’nin pazar haline geleceği bir tablo olacağını söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ülkelerinin tamamını besleyecek bir tarımsal potansiyele sahip olduğunu belirterek “Yeter ki teknoloji kullanımı artsın ve köylülükle üreticilik ayırt edilsin” dedi.

6- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Sabah gazetesine Terörle Mücadele Yasa (TMY) Tasarısı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Mumcu, bu taslağın, demokratik iradenin değil, örtülü bir dayatmanın tercihi olduğunu belirterek, taslağın ruhunun 28 Şubat bildirisi ile benzerlik taşıdığını söyledi.

7- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, nükleer santralın bugünün çözümü olmadığını ve Türkiye’nin yerli kaynaklara dayalı bir üretim yapısı ortaya koyması gerektiğini belirtti.

8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, mart ayında 7 milyar doları aşan ihracatın nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 artarak 6.4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Satıcı ayrıca, Merkez Bankası’nın enflasyonda bir değişiklik olmamasına karşın faiz indirimine gitmesinin cesur bir adım olduğunu belirtti.

 9- 1 Mayıs İşçi Bayramı, yurt genelinde ve tüm dünya ülkelerinde kutlandı.

10- Türkiye-Suriye İş Konseyi Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya, Suriye Yatırım Ajansı Başkanı Mustafa El Kifri, Türkiye-Suriye İş Konseyi Başkanı Fatih Karamancı ve Eşbaşkan Bahaeddin Hasan katıldı.

2 MAYIS 2006 

            1- TBMM Üstün Hizmet Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerine verildi. TBMM Başkanı Bülent Arınç yaptığı konuşmada, Meclis’in, milletin meclisi, demokrasinin kalbi ve millet iradesinin temsil yeri olduğuna işaret ederek, millete hizmet edenlere, vefakarlık ve kadirşinaslık olarak, maddi anlamda mütevazı, manevi anlamda çok büyük değeri olan bir ödül takdim ettiklerini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in üniversitelerde türbanlı öğrencilerin eğitim göremeyeceğine ilişkin açıklamalarını eleştirerek, Türkiye’yi geçmişin girdaplarına sürüklemek isteyen anlayışın bu milletin doğruları karşısında mahkum olacağını belirtti. Başbakan Erdoğan ayrıca, Terörle Mücadele Yasa (TMY) Tasarısı konusunda hükümet olarak gerekli açıklamalar yapıldığını, birçok kurumun, birimin katkısının alındığını, tasarının bir “hükümet tasarısı” olarak TBMM’ye gönderileceğini söyledi.

            3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel basın mensuplarına yaptığı açıklamada, üniversitelerde türbanlı öğrencilerin eğitim göremeyeceğini, bunun yapılması için yeni düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu ve hükümetin bundan şikayetçi olması yerine engelleri kaldırması gerektiğini belirterek “Hem vaat ediyorsunuz hem gücünüz yetmiyor” dedi.

            4- Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Bekir Kalyoncu savunma muhabirlerine yönelik verdiği brifingde, Türkiye’nin kendi coğrafyasında yaptığı askeri takviyelerin hiçbir ülkeyi ilgilendirmeyeceğini belirterek “Bu birlikler sınırlarımızdan geçiş yapmaya çalışan teröristlere karşı gerekli tedbirleri almak üzere İran ve Irak sınırımız dahil ihtiyaç olan bölgelere takviye amacıyla konuşlanmıştır” dedi.

            5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, hükümet tarafından ciddi bir terör mücadelesi yürütüldüğünün söylenemeyeceğini, bu konuyla ilgili kurumlar tarafından “yetkisiz kılındıkları” eleştirisi getirildiğini ve terör örgütü kurucularına süresiz pişmanlıktan yararlanma imkanı sağlandığını belirterek “Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’nın 6. maddesi terör örgütü kapsamına sadece silahlı örgütü alarak, irticai örgütlenmelerin önemli bir bölümünü kapsam dışına çıkarmıştır” dedi.

            6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid Bin Ahmed Bin Muhammed el Halife ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin, bölgede kitle imha silahlarına karşı olduğunu belirterek, İran dahil bütün ülkelerin dikkatli olması gerektiğini açıkladı.

            Halife, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

            7- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK), Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın meslekten ihraç edilmesine ilişkin kararının gerekçesi açıklandı. Gerekçede; “Savcının eylem ve işlemleri, yargı erkiyle diğer anayasal kuruluşlar arasındaki güven ortamının zedelenmesine ve yargının yıpranmasına sebebiyet vermiştir” denildi.

            8- Danıştay Başkanlığı’na 4. Daire Başkanı Sumru Çörtoğlu seçildi.

            9- Yüksek Öğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği’ne dayanılarak 56 bin 486 öğrencinin başvurusunun kazanılmış hak olduğu yönündeki bilgisinin yanıltıcı nitelik taşıdığı, bu çerçevede genel lise diploması almış kişilerin üniversite sınavlarına giremeyeceği ve herhangi bir yüksek öğretim kurumuna yerleştirilemeyeceği belirtildi.

            10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos Yunanistan’da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesine verdiği demeçte, ABD veya bir başka ülkenin KKTC’yi tanıma hakkının bulunduğunu, ancak ayrılıkçı eğilim bulunan ülkelerde yaratılacak tehlikenin iki kere düşünülmesi gerektiğini belirterek, Türkiye’de bulunan milyonlarca Kürt’ün varlığının da bu çerçevede gözönünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

            11- İtalya’da genel seçimlerin ardından Başbakan Silvio Berlusconi, Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’ye istifasını sundu.

12- Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales doğalgaz ve petrol sektörünü kamulaştırma kararı aldıklarını açıkladı.

3 MAYIS 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ‘Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hakkında Kararname’ ile ‘Toplu Konut Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’u onayladı.

           2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Adıyaman İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin şu anda dünyanın en büyük 17. büyüyen ekonomisi durumunda olduğunu belirterek, hedeflerinin Türkiye’yi 2012 yılı sonunda ilk 10 arasına sokmak olduğunu söyledi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Akil Adamlar Toplantısı’nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Toplantıda, Batı ve Güney Asya, daha çok İsrail, Filistin, Irak ve İran meseleleri ele alındı” dedi. 

Toplantıya, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de katıldı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenen ‘3. Ulusal Ekonomi, Siyaset ve Dışilişkiler Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, ABD’nin Irak’a müdahalesi, 1 Mart tezkeresi ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. Irak’ın çok tehlikeli bir siyasi bölünmenin eşiğinde olduğunu belirten Baykal, Türkiye’nin olaya karışmamasının çok yerinde olduğunu söyledi. 

Baykal ayrıca, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı ile ilgili tartışmalara değinerek, CHP’nin tasarının 6. maddesinin taşıdığı riskleri anlatarak, uyarılarda bulunduğunu belirtti.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül TBMM’de, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun 56. Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs meselesinin Türkiye-AB ilişkilerine zarar verdiğini belirterek, Türkiye’nin ocak ayında açıkladığı Kıbrıs Eylem Planı’nın çözüme ulaşmak için geçiş süreci olacağını söyledi.

Konuşmasında Türkiye-AB ilişkilerinde gelinen durumu da değerlendiren Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin 17 başlıkta taramayı tamamladığını, Avusturya’nın dönem başkanlığı süresinde de ‘Bilim ve Araştırma’ ile ‘Eğitim ve Kültür’ başlıklarında fiili müzakerelere geçilmesinin beklendiğini belirterek, müzakere sürecinde yavaşlamanın olmadığını kaydetti.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos’un ‘KKTC’nin tanınmasının Türkiye’deki Kürtlere örnek olacağını’ öne süren sözlerine  ilişkin olarak, geçmişte GKRY’nin terör örgütü PKK unsurlarına kucak açtığının herkesin malumu olduğunu belirterek “Terörist başı Abdullah Öcalan’ın bir Rum pasaportuyla yakalandığını da unutmamak gerekir” dedi.

Sözde Ermeni soykırımının suç sayılmasına dair Fransız Parlamentosu’na getirilen yasa teklifini de değerlendiren Tan “Bu konuda çifte standardı kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İspanya Sağlık Bakanı Elena Salgado’nun davetlisi olarak resmi bir ziyaret için İspanya’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, İngiltere’den Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere, insanlarda deli dana hastalığına yol açabilecek kan ürünlerinin  ihraç edildiği yönündeki iddialarla ilgili olarak, 2004 yılında İngiltere Büyükelçiliği’nin 1995 ve 1997 yılında İngiltere’nin ürettiği ve Türkiye’de de satılan kan ürünleri markalarıyla ilgili bazı problemlerin olabileceğini kendilerine ilettiğini belirterek “İngiltere yetkili makamlarının, 2004 yılından sonra bize ulaşmış yeni bir açıklaması yok “dedi.

8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türk Hava Kurumu’nun icra organı Türkkuşu’nun 71. kuruluş yıl dönümü ile Türkkuşu’nun Türk Hava Yolları için yetiştirdiği pilotların mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, Türk sivil havacılığının dünyada gelişme kaydeden beş ülke arasında yer aldığını açıkladı.

9- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) de aralarında bulunduğu bir grup sivil toplum örgütü tarafından yapılan ortak açıklamada, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’nın hak ve özgürlükleri sınırlandırdığı belirtilerek, tasarının geri çekilmesi istendi.

10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen ‘4. Ulusal Girişimcilik Kongresi’nde yaptığı konuşmada, iş dünyasının erken seçim gibi bir beklentisi olmadığını belirterek “Hükümetten beklentimiz, sanayiciyi bir an önce İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) düzeyinde üretim maliyetlerine kavuşturup, dünya ile eşit rekabet ortamına sürüklemesidir” dedi.

11- Hakkari’de, terör örgütü PKK tarafından asker çocuklarını taşıyan öğrenci servisine yönelik düzenlenen saldırıda, 21 kişi yaralandı.

12- Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili Emin Şirin, partisinden istifa etti.

13- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun 56. Toplantısı’na katılmak üzere Türkiye’ye gelen Komisyon Eşbaşkanı Joost Lagendijk, toplantıdan önce Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Lagendijk görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın meslekten ihraç edilmesini ‘hassas kurumlara dokunmayın, yoksa cezalandırılırsınız’ mesajı olarak gördüklerini belirtti. Lagendijk ayrıca, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Türkiye’nin Ek Protokol’ün uygulanmasına yönelik sorumluluğu bulunduğunu belirterek, AB’nin de Kıbrıs Türkleri üzerindeki izolasyonların kaldırılması konusunda verdiği sözlerin bulunduğunu söyledi. Türkiye’de hükümetlerin çözmesi gereken en önemli sorunun Kürt sorunu olduğunu da belirten Lagendijk, Avrupa Parlamentosu’ndaki büyük siyasi grupların PKK terörünü kınadığını, bu konudaki eleştirilerin tonunun eskisinden daha sert olduğunu kaydetti.

14- Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Siyasi Müsteşarı Martin Dawson beraberindeki heyetle, Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar’ı makamında ziyaret etti. Dawson görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, reformların uygulanması sürecinde, bölgesel sorunlar ve gelişmeleri takip etmek üzere geldiklerini söyledi.

15- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in sözcüsü Krisztina Nagy, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’nın bazı maddelerinin, temel hak ve özgürlükler üzerinde olumsuz etkilerinin olabileceğini belirterek, yasanın reformların ruhuna uygun olması gerektiğini söyledi. Nagy, Türkiye’nin, Kuzey Irak’ta askeri operasyonlar yapması hakkında ise konunun, AB müktesebatında yer almadığını belirterek, operasyonların uluslararası hukuka uygun olması gerektiğini belirtti.

16- AB Komisyonu tarafından, Birliğin büyümesinin olumlu sonuçlarını ortaya koymak üzere hazırlanan ‘Genişlemenin Ardından 2 Yıl-Ekonomik Başarı’ başlıklı rapor, AB Komisyonu Ekonomi ve Mali İşlerden sorumlu Üyesi Joaquin Almunia ve AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn tarafından açıklandı.

Almunia, Türkiye’nin katılımının ne gibi katkıları olacağına ilişkin olarak, her genişleme sürecinin farklı olduğunu, ancak müzakere sürecinin Türkiye ekonomisine şimdiden büyük yararlar sağladığını söyledi.  Rehn ise son genişleme dalgasıyla yaşanan ekonomik ve siyasi değişim sonucu, AB vatandaşlarının refah düzeyi ve güvenliğinin arttığını belirtti.

17- Merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün ‘3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ çerçevesinde yayımladığı ‘2005 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, Türkiye, 167 ülke arasında 98. oldu. Endekste, karikatür krizinin yaşandığı Danimarka ise dünyanın en özgür ülkesi olarak gösterildi.

Gün dolayısıyla Gazeteci Örgütleri Platformu adına Dönem Sözcüsü Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan  (TGS)  yapılan açıklamada da ”Basın ve ifade özgürlüğünde geriye gidişten vazgeçilmelidir” denildi.

18- AB Komisyonu, Sırbistan ile AB arasında istikrar ve işbirliği mutabakatı imzalanmasını hedefleyen ve gelecek hafta tekrar başlaması öngörülen müzakereleri askıya aldığını açıkladı. Komisyon'un Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Belçika’nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Belgrad hükümetinin, eski Sırp lideri Ratko Mladiç'i Lahey'deki Savaş Suçları Mahkemesi’ne teslim etmek için gerekeni yapamadığını, bu nedenle müzakerelerin askıya alınmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

19- Ermenistan’a ait bir yolcu uçağının, Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kenti yakınlarında denize düşmesi sonucu 113 kişinin öldüğü bildirildi. 

  4 MAYIS 2006

          1- Anayasa Mahkemesi, yeni kurulan 15 üniversitenin kurucu rektörlerinin 2 yıl için Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan’ın önereceği 3 isim arasından Cumhurbaşkanı’nca atanmasını öngören yasa hükmünü iptal etti. Yüksek Mahkeme, iptale ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlanıncaya kadar yürütmesini de durdurdu.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NTV televizyonuna terörle ilgili yaptığı değerlendirmede “Güvenliğimiz söz konusu olduğunda her türlü tedbiri almakta tereddüt etmeyiz. Güvenliğimizle ilgili çok kararlıyız. Bunu herkesin görmesi gerekir” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun gidişatında bir sapma olmadığını, yıl sonunda enflasyonun, “Merkez Bankası’nın tahminleri ve piyasa beklentilerinde yer alan bantta” yer alacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener, IMF ile ilgili olarak “IMF’ye borcumuzun tamamını ödemeyi düşünmüyoruz ama Türkiye ekonomisi ödeyebilecek düzeydedir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, Radikal Gazetesi’ne Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

4- Konut Finansmanı Kanunu Tasarısı (Mortgage) TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

5- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiği Sosyal Güvenlik Kurumu Yasası, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, veto gerekçeleri doğrultusunda yeniden düzenlendi. Düzenlemede kuruma seçilmişler dışında yapılacak atamaların “müşterek kararname” ile yapılması benimsendi.

6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, “Kazanımları kalıcı kılmak ve daha ileriye götürmek ancak reform sürecinin devamıyla mümkündür” dedi.

7- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Irak’ta bulunan Türk askerlerinin faaliyetlerinin, gerek Irak yönetimi gerekse koalisyon otoritelerince kabul gördüğünü söyledi. Wilson, olası bir sınır ötesi operasyona ilişkin soru üzerine ”Bu tür bir girişimin akılsızca olacağına inanıyoruz” dedi.

8- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, TBMM’de düzenlenen 56. Genel Kurul Toplantısı’nda, AP olarak Hakkari’de çocukları hedef alan saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirterek, amaç meşru olsa da olmasa da şiddet kullanmanın demokraside izlenebilecek bir yol olmadığını söyledi.

Toplantı iki günlük çalışmanın ardından tamamlanırken Avrupalı parlamenterlerin “PKK terör örgütüdür” ve “Fransa’nın sözde soykırım yasası ifade özgürlüğüne aykırıdır” ifadelerini metne koydurmamaları üzerine sonuç bildirgesi yayımlanamadı.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan’ın Selanik kentinde düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupalı kimliğini ön plana çıkartan reformları sürdürmede kararlı olduklarını, AB’den de ‘adil ve sürdürülebilir müzakere’ istediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, zirvede Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile de bir araya geldi. Kıbrıs, Türkiye’nin AB süreci ve azınlık konularının ele alındığı görüşmede iki ülke başbakanı, ekonomi ve enerji alanlarındaki işbirliğinin daha da ileriye götürülmesi konusunda mutabakata vardıklarını belirtti.

Selanik’te Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret eden Başbakan Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 9. Zirvesi’ne katılmak üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye geçti.

10- İtalya, Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti’nin (ISAF) komutasını İngiltere’ye devretti.

11- Almanya Başbakanı Angela Merkel ABD Başkanı George W. Bush ile başkent Washington’da bir araya geldi. İran konusunun ele alındığı görüşmede, iki lider İran’ın hiçbir şart altında nükleer silah sahibi olmamasında mutabık kaldıklarını belirterek ‘diplomatik çözüm’ çağrısında bulundu.  Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Merkel, İran’ın karşısındaki diplomatik cephenin mümkün olduğunca geniş tutulması gerektiğini belirtirken, Bush da “İran geri adım atmayacağımızı bilmeli ve dünya barışı adına nükleer ihtirasından vazgeçmeli” dedi.

12- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılan ‘Baltık ve Karadeniz Ülkeleri Liderleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Rusya’da demokratik kazanımların geri alındığını belirterek, enerji kaynaklarının şantaj aracı olarak kullanıldığını söyledi.

13- İsrail’de Kadima lideri Ehud Olmert’in kurduğu yeni koalisyon hükümeti, İsrail Parlamentosu Knesset’ten güvenoyu aldı. Başbakan Olmert güven oylamasından önce yaptığı konuşmada, Batı Şeria’dan çekilmenin İsrail’in geleceği için gerekli olduğunu söyledi. Eski Başbakan Ariel Şaron döneminde Ulaştırma Bakanlığı yapan Dalya İtzik de Knesset Başkanlığı’na seçildi.

14- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas İsrail’de yayınlanan Maariv gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail ile yapılacak bir barış anlaşmasının halkoyuna sunulmasını istediğini söyledi.

15- 11 Eylül saldırılarıyla ilgili olarak ABD’de yargılanan, Fas asıllı Fransız Zekeriya Musavi’nin ömür boyu hapse mahkum edildiği bildirildi.

5 MAYIS 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, GAP İdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgül ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye’nin kalkınma çabası içinde özel bir yeri olan GAP’ın daha fazla gecikmeden yaşama geçirilmesi gerektiğini söyledi.

            2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, atv televizyonunda yayınlanan “Teke Tek” adlı programa katılarak, çeşitli konulardaki soruları yanıtladı.

            3- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, İçişleri Bakanlığı’nın internet kafelerle ilgili bir genelge yayınladığını belirterek, genelge doğrultusunda zararlı internet sitelerine erişimin önleneceğini, 12 yaş ve altındaki çocukların velisi veya vasisi olmadan bu yerlere alınmayacağını bildirdi.

            4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Unakıtan görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümet ve bakanlık olarak ekonomide büyümeyi hedeflediklerini belirterek, iş dünyasına yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

            5- TÜSİAD tarafından yapılan açıklamada, dünya ekonomisi ile hızlı bir entegrasyon sürecinde olan Türkiye’nin, alt yapısını tamamlama, kalkınma hedeflerini gerçekleştirme, toplumsal refahı artırma ve sanayi sektörünü uluslararası alanda rekabet edebilecek bir düzeye çıkarma çabası içinde olduğu belirtildi.

            6- Ankara 11. Ceza Mahkemesi, terör örgütü PKK’nın elebaşısı Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanma talebini reddetti.

            7- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Fethullah Gülen’in, 10 yıla kadar ağır hapis istemiyle yargılandığı davada, beraatına karar verdi.

            8- Yönetmen Atıf Yılmaz Batıbeki, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

            9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (EİT) 9. Zirve Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, değerlerarası bir soğuk savaş tehlikesiyle karşı karşıya bulunulduğunu belirterek “Kültürler arasında ön yargıları, yanlış anlamaları ve kutuplaşmaları gidermek için kararlı bir duruş geliştirmemizi şart görüyorum” dedi.

            Zirvede konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de teşkilatın gerek üye ülkeler gerekse komşu devletler açısından önemli bir ekonomik kalkınma fırsatı oluşturduğunu söyledi.

            Başbakan Erdoğan zirve çerçevesinde, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Türkiye temaslarında da gündeme gelen meselenin masa başında çözümünün bütün bölge ülkeleri için en iyi metot olacağını vurguladı. Ahmedinecad ise kendilerine yönelik asılsız suçlamaların barışcıl program geliştirme yolundaki adımlarını etkilemeyeceğini belirterek, İran’ın nükleer güç sahibi ülkeler arasında olduğunu ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı gözetimi altında çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le de görüştü.

            10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi Toplantısı’na (ECOFIN) katılmak üzere gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türk gazetecilerle bir araya geldi. Bakan Babacan, Türkiye’nin AB reformlarını yavaşlattığı eleştirilerinin doğru olmadığını söyledi.

            11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TÜSİAD, TİSK, TÜRKKONFED, TESK, Türk-İş, Hak-İş, İKV ve TESEV’in Fransız gazetelerine tam sayfa olarak verdiği ilanda, Sosyalist Parti’nin, sözde Ermeni soykırımın inkarının suç sayılmasına yönelik sunduğu yasa teklifinin geri çekilmesi istendi.

            12- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Kurt Volker, ABD Temsilciler Meclisi’nin Avrupa ve Oluşan Tehditler Alt Komitesi’nin bir oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye ve ABD’nin, terör örgütü PKK’nın Avrupa sözcülüğünü yapan yayın organlarının terör şebekesinin parçası ilan edilmesini ve kapatılmasını istediklerini söyledi.         

            13-  ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) Başkanı Porter Goss’un istifa ettiği bildirildi.

            14- Sudan Hükümeti ve Darfur’daki en büyük gerilla örgütü Sudan Kurtuluş (SLA) arasında barış anlaşması imzalandığı açıklandı. 

            15- İngiltere İçişleri Bakanlığı’na John Reed’in, Dışişleri Bakanlığı’na ise Margaret Becket’in atandığı bildirildi.

6 MAYIS 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Adana İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, şu an muhalefette bulunan geçmişteki iktidar partilerinin borçlarını hükümetin ödediğini söyledi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Güzelyayla köyünde düzenlenen Hıdrellez şenliklerinde yaptığı konuşmada, Türkiye’yi son zamanlarda Irak ve İran’a benzetmek için çaba harcayanlara fırsat verilmeyeceğini söyledi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül AK Parti Altındağ İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, erken seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gündemlerinde olmadığını, hepsinin zamanı ve kuralının belli olduğunu belirtti.

            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ‘2. Uluslararası Hıdrellez Festivali’ne katılmak üzere gittiği Edirne’de gazetecilerin sorularını yanıtlarken, kira artışlarını kanunla sınırlamanın mümkün olmadığını söyledi.

            5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Kanal 7 televizyonundaki ‘İskele Sancak’ programında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çiçek, Terörle Mücadele Kanun Tasarısı’ndaki PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’a af getirdiği gerekçesiyle tartışılan 6. maddenin kalkmayacağını söyledi.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada,  Cumhuriyet gazetesinin İstanbul Şişli’deki binasına el bombası atılması kınandı.

            7- Edebiyatçı-yazar Erdal Öz İstanbul’da yaşamını yitirdi.

            8- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Diyarbakır’da Güneydoğu’da Sivil Haklar Projesi’nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Kürt sorununun demokratik çözümü için Kürt politikacıların şiddeti kınaması gerektiğini söyledi.

            9- Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Seyid İftihar Hüseyin Şah Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, ABD’nin Hindistan’a nükleer yakıt ve teknoloji satmayı kabul etmesini eleştirerek “Aynı bölgede iki ülkeye farklı yaklaşılmaması gerekir” dedi.

            10- Danimarka üzerinden yayın yapan terör örgütü PKK yanlısı Roj TV İsveç’te kablolu yayına başladı. Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Necip Egüz, İsveç Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşerek, konuya ilişkin bilgi talep etti. Egüz, yayının durdurulmaması halinde Türkiye’nin bu konuda her türlü girişimi başlatacağını iletti.

            11- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, İran’ın kuzeydeki bazı hedefleri bombalamasından duyulan rahatsızlığı Tahran’a ilettiklerini ve sorunu görüşmeler yoluyla çözmek istediklerini söyledi.

            12- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Küba’daki Guantanamo Askeri Üssü’ndeki tutsaklardan beş Uygur’un Arnavutluk’a gönderileceğini belirterek “Arnavutluk hükümeti, Çin yurttaşı beş Uyguru mülteci olarak kabul edeceğini bize bildirdi” dedi.

            13- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Kislyak, İngiltere ve Fransa tarafından hazırlanıp ABD ve Almanya’nın desteklediği, İran’ın nükleer programı hakkında hazırladıkları ve uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmaması halinde Tahran’a yaptırım ile askeri müdahale seçeneğini gündeme getiren tasarının ‘büyük değişikliklere ihtiyacı’ olduğunu belirtti.

            14- ABD Başkanı George W. Bush Hürriyet ve Bild am Sonntag gazetelerinin sorularını yanıtladı. Bush, teröre karşı savaşın mutlaka kazanılacağını belirterek, özellikle Ortadoğu’da meydanın radikallere bırakılmayacağı uyarısında bulundu.

7 MAYIS 2006 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Diyarbakır 2. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sorunlarının Diyarbakır’ın sorunlarından, Diyarbakır’ın sorunlarının da Türkiye’nin sorunlarından bağımsız düşünülemeyeceğini belirtti.

Başbakan Erdoğan daha sonra Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı tamamlanan 21 fabrikanın toplu açılışına katılarak, Diyarbakır’daki işsizliğin giderilmesinde bu tür yatırımlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Anavatan Partisi Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir’in soru önergesine verdiği yanıtta, yoksulluk oranının yüzde 26.9’dan yüzde 25.6’ya gerilediğini belirterek “Yoksulluğun azaltılmasında öncelikle genel refah seviyesinin artırılabilmesi için sürdürülebilir büyüme şarttır” dedi.

3- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Burdur’un Bucak ilçesinde bir açılış töreninde, engelliler için özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerini Türkiye’de yaygınlaştırmak amacıyla başlattıkları ‘Gökkuşağı Projesi’ ile engellilerin eğitim, rehabilitasyon ve meslek edinme imkanlarını artırmayı amaçladıklarını söyledi.

4- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, AK Parti Sinop 2. Olağan İl Kongresi’nde, Sinop’a yapılacak olan nükleer santrale Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için şu ana kadar bakanlıklarına müracaat yapılmadığını belirterek “Nükleer santralin bugün Türkiye’de tartışılan ve Türkiye’nin stratejik çıkarları açısından, enerji politikaları açısından zaruri görülen bir olay olduğu ifade ediliyor. Vazgeçmemiz mümkün değil” dedi.

5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Eskişehir’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin bugün büyük sıkıntılar içinde bulunduğunu belirterek, DSP’nin de yer aldığı koalisyon hükümeti döneminde 1,5 milyar dolarlık olan cari açığın, bu yıl 35 milyar dolar olmasının beklendiğini bildirdi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Eskişehir İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, bazı kesimlerin MHP’yi sokağa çekmeye çalıştığını belirterek, çıkarılmak istenen etnik kavgaların içinde olmayacaklarını, MHP’nin siyasette alternatif arayanların adresi olacağını söyledi.

7- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, solda yenilenme, bütünleşme ve kitleselleşmeyi sağlamak amacıyla oluşturulan 10 Aralık Platformu’nun Trabzon’da gerçekleştirilen toplantısında, Türkiye’de ekonomi ve sosyal alanlarda büyük bir çöküşün bulunduğunu ve siyasette halkın çıkarlarına aykırı bir kutuplaşma yaşandığını belirterek, birçok olumsuzluğa karşın adil, barışçı ve insancıl bir düzen umudunun sürdüğünü, Türkiye’nin çaresiz olmadığını söyledi. 

8- TBMM Başkanı Bülent Arınç resmi bir ziyaret nedeniyle gittiği İsveç’te yaptığı açıklamada, sözde Ermeni soykırımına ilişkin yasa tasarısının 18 Mayıs’ta Fransa Ulusal Meclisi Genel Kurulu’nda ele alınmasının öngörüldüğünü belirterek, bu yasa tasarısının kabul edilmemesi için 4 kişilik milletvekili heyetinin 9 Mayıs’ta başkent Paris’e gidip Fransız meslektaşlarıyla temaslarda bulunacağını söyledi.

9- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen resmi ziyaret için gittiği Katar’ın başkenti Doha’da, yurt dışı müteahhitlik sektörünün önümüzdeki yıllarda en az turizm sektörü kadar döviz kazandıracağını belirterek “Birçok firmamız tek başına ihaleyi alabilecek durumdayken, teminat mektubu nedeniyle yabancı ortakla ihale paylaşıyor. Bu sıkıntının aşılması için acilen müteahhitlik bankasına ihtiyacımız var” dedi.

10- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Çoşkun Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen inşaat fuarının açılışında yaptığı konuşmada, 9 Mayıs’ta Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı yetkililerinin istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması için bir araya geleceklerini, bu çalışma ile kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasını ve sanayinin rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini belirtti.

11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos Mısır ziyareti sonrası Larnaka Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Mısır ile imzalanan ‘Denizde Petrol Arama Anlaşması’ çerçevesinde petrol arama çalışmasının başlatıldığını bildirdi.

12- Irak’ın Erbil kentindeki 111 sandalyeli yerel Kürt Meclisi’nin, bölgede iki hükümetli sisteme son vererek, tek bir hükümet kurulmasını onayladığı, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) yöneticisi Neçirvan Barzani’nin birleşik hükümetin başbakanı, Irak Kürdistan Yurseverler Birliği’nden (IKYB) Ömer Fettah’ın da başbakan yardımcısı olarak atandığı bildirildi.

13- İran Meclisi, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a bir mektup göndererek, Batı’nın baskılara devam etmesi halinde, İran’ın Nükleer Silahsızlanma Anlaşması’ndan (NPT) çekilebileceğini belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da Konsey’den aleyhlerine çıkacak herhangi bir kararı dikkate almayacaklarını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi ise kendilerine karşı bir karar alınması durumunda işbirliğinin yerini çatışmanın alacağını ve nükleer teknoloji haklarını tanımayan hiçbir kararı kabul etmeyeceklerini bildirdi.

14- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, resmi ziyarette bulunduğu Hırvatistan’da, Makedonya, Arnavutluk ve Hırvatistan başbakanları ile görüşmesi sırasında, bu üç ülkenin NATO’ya üye olmalarına destek verdiğini söyledi.

15- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez halka hitaben yaptığı konuşmasında, muhalefetin 3 Aralık’ta yapılacak seçimleri boykot etmesi durumunda, referanduma gidebileceğini ve görev süresini uzatmanın yollarını arayacağını belirtti.

8 MAYIS 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Avrupa Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında, AB’ye katılım görüşmeleri yürüten ülke konumuyla ilk Avrupa Günü’nün kutlandığını ve bunun Türkiye için özel bir anlam taşıdığını belirterek “Türkiye’nin esenliğini, gönenç ve mutluluğunu pekiştirecek en önemli hedefi AB’ye üyeliktir” dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer ‘Vakıflar Haftası’ nedeniyle yayımladığı mesajında da İnsanlara hizmet anlayışıyla kurulan, zengin birikimiyle günümüze ulaşan vakıfların kuruluş ilkelerinden ayrılmadan hizmetlerini sürdürmesinin, köklü vakıf geleneğimizin yaşatılması yönünden önem taşıdığını söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, birçok konuda değişiklik yapan tasarıyı TBMM’ye sevk ettiklerini belirtti. Bakan Çiçek bir gazetecinin, “Türkiye önümüzdeki günlerde bir nükleer santral yapmaya hazırlanıyor. Türkiye de uranyumu zenginleştirmek isterse İran’ın şu anda karşılaştığı problemlerle karşılaşır mı” sorusuna cevaben, Türkiye’nin nükleer enerjiyi barışçıl amaçlarla seçtiğini belirtti. Bakan Çiçek ayrıca, Türkiye’nin İran’la komşu ülke olduğunu, aralarında tarihe, geçmişe dayanan ilişkilerin bulunduğunu ve en problemsiz sınırın İran sınırı olduğunu belirterek, İran’da meydana gelebilecek bir gerginliğin, bir sıkıntının öncelikle Türkiye’yi etkileyeceğini söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Karayolları Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen “2006 Vakıf Medeniyeti Yılı ve Vakıflar Haftası” açılış töreninde yaptığı konuşmada, Osmanlı döneminde kamunun değil, varlıklı olan insanların vakıf kurduklarını belirterek “Tarihi mirasımıza sahip çıkmadan geleceğimizi inşa edemeyiz. Tarihimize, kültürümüze vefa duygusuyla, sadakatle sahip çıkmazsak vatanseverlikten söz edemeyiz” dedi.

4- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘9. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada “Biz yapamadıklarımıza veya bugünkü konjonktüre, tartışmalara bakarak ümitsizliğe kapılıyoruz. Ümitsizlik kadar ülkeyi                                                                                                                               mahvedecek bir şey yoktur. Bizim yapmamız gereken şey daha iyi demokrasi, daha iyi yönetim, daha iyi insan hakları ve mutlaka bütün şartlarıyla pazar ekonomisidir” dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonunda Terörle Mücadele Yasa Tasarısı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

6- Danıştay 13. Dairesi, Petrol İş Sendikası’nın TÜPRAŞ’ın yüzde 51’lik hissesinin özelleştirilmesine olanak tanıyan Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) Kararı, ihale ilanı, ihale şartnamesi ve satışa ilişkin ihale komisyonu kararının iptal istemini reddetti.

7- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan “Uluslararası Doğrudan Yatırımlar” konusunda düzenlediği basın toplantısında, IMF’ye borcun 11.8 milyar dolara gerilediğini ve Türkiye’nin net borç ödeyicisi konumunda olduğunu belirterek, bugün itibariyle IMF borçlarının erken ödenmesi konusunda verilmiş bir kararlarının olmadığını söyledi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Osman Korutürk ve Ottawa Büyükelçisi Aydemir Erman’ın bulundukları ülkelerdeki “sözde soykırım” tartışmalarıyla ilgili istişarelerde bulunmak amacıyla kısa süre için Türkiye’ye çağrıldığını, büyükelçilerin söz konusu istişarelerin ardından görevlerinin başına dönmelerinin öngörüldüğünü bildirdi.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Afyonkarahisar’da düzenlenen İl Başkanları Toplantısı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ağar, türbanla ilgili bir soru üzerine “Türbanın demokrasi temelinde çözülmesi taraftarıyız. DP döneminde Arapça ezan kabul edildiğinde, AP döneminde 45 bin imam bir gecede devlet memuru olduğunda, nasıl ki Türkiye’de tartışma olmadıysa, benim iktidarımda üniversitelerde başörtüsü sorunu çözüldüğünde de problem olmayacak” dedi.

10- Türkiye’de bulunan İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpoğan tarafından ayrı ayrı kabul edilmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, “ABD’nin, Musul ve Kerkük’te  PKK ile görüştüğünü belirterek, ABD’nin amacının bölge ülkelerinde nifak yaratmak olduğunu, bu nedenle ayrılıkçı hareketleri desteklediğini söyledi.

ABD’nin Uluslararası Atom  Enerjisi Kurumu (UAEK) Daimi Temsilcisi Greg Schulte de ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde video konferans yoluyla gazetecilerin Laricani’nin Türkiye ziyaretiyle ilgili sorularını yanıtladı. Schulte “Bana göre Türkiye, İran’ın nükleer silah kapasitesine sahip olmak için çalışmaya son vermesi gerektiği yönündeki uluslararası konsensüsü sıkı biçimde destekliyor. İran yönetimine de bu yaklaşımların kabul edilemez olduğuna dair mesaj verilmesi yolundaki uluslararası çabalara katılıyor” dedi.

11- AB Komisyonu tarafından yayımlanan 2006 Bahar Ekonomik Tahminler Raporu’nda Türkiye ekonomisine ilişkin iyimser beklentilerin, önümüzdeki 2 yıla ilişkin tahmin döneminde de korunacağı vurgulanırken, ihracat ve turizmdeki artışın sürdürülmesi, sıkı maliye politikasından taviz verilmemesi gerektiği belirtildi.

12- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin son dönemde Irak sınırına yığınak yaptığını hatırlatan bir gazeteciye, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in kendisine “Türkiye’nin Irak’a girmesine izin vermeyeceğiz” dediklerini belirtti.

9 MAYIS 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, değişim ve istikrar sözcüklerinin çok önemli olduğunu, Türkiye’de vatansever olan herkesin 3 Kasım seçimlerinde millet iradesiyle ortaya konulan “istikrar içinde değişim” kararını asla zedelemeye çalışmaması gerektiğini belirterek  “Değişimi reddeden ve statükoyu kutsayan anlayışların adı ne olursa olsun cumhuriyetçilikle ve vatanseverlikle alakası olamaz” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Terörle Mücadele Yasa (TMY) Tasarısı üzerinde ağır eleştiriler yöneltenlerin herhangi bir öneri getirmediğini de söyledi.

            2-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Parlamentosu’nda görüşülecek olan ve “soykırım yoktur” demenin bu ülkede cezalandırılmasının öngörüldüğü yasa tasarısıyla ilgili olarak Türkiye’de ticari faaliyetlerini sürdüren Fransız firma temsilcileriyle Başbakanlık’ta bir araya gelerek, onlardan bu yasanın çıkarılmaması için çalışmalarını istedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı konusunda hükümetin hatalı olduğunu, bunu kabul edip yanlıştan geri dönmeleri gerektiğini belirterek, parti olarak yasaya ilişkin herhangi bir öneri getirmeyeceklerini, laiklik konusunda geçmiş iktidarların gösterdiği hassasiyetin bugünkü hükümet tarafından sürdürülmediğini söyledi. Baykal ayrıca, Fransa Parlamentosu’nda “soykırım yoktur” açıklamalarını suç sayan yasa tasarısına yönelik Türkiye tarafından gösterilen tepkinin de yetersiz olduğunu belirtti.

            4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen düzenlediği basın toplantısında, Akaryakıt Kaçakçılığı Komisyonu Araştırma Raporu’nda yer alan kendisine yönelik suçlamalara ilişkin olarak, Irak’a gerçekleştirilen ham petrol ticaretinde, bazı özel firmalara izin vererek devleti zarara uğrattığı iddiasının dayanaktan yoksun olduğunu, Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından başlatıldığı ifade edilen incelemeye ilişkin kendisine intikal eden bir bilgi bulunmadığını belirterek “Irak ile ilgili yaptığımız bütün işler hukuk kurallarına titizlikle uyularak gerçekleştirilmiştir” dedi.

            5- ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani’nin Türkiye ziyareti sırasında gündeme getirdiği, bu ülkenin PKK terör örgütü ile Irak’ta görüşmeler sürdürdüğü yönündeki iddiaların gerçekçi olmadığı belirtilerek “ABD teröristlerle pazarlık etmez. Böyle bir görüşme hiç olmamıştır” denildi.

            6- İsveç’te resmi temaslarını sürdüren TBMM Başkanı Bülent Arınç, Parlamento Başkanı Björn Von Sydow ile görüşmesinin ardından milletvekillerine hitaben bir konuşma yaparak, Türkiye’nin sözde Ermeni soykırımını hiçbir zaman tanımayacağını, çünkü tarihte böyle bir olayın yaşandığına inanmadığını söyledi.

7- Almanya Başbakanı Angela Merkel başkent Berlin’de “Europa Forum 2006” adlı toplantıda yaptığı konuşmada, bazı ülkelere yakın bir gelecekte AB’ye üye olamayacaklarının söylenmesi gerektiğini, Avrupa’daki entegrasyon sürecinin devamının önemli olduğunu, aksi takdirde Birliği ilgilendiren konularda gerileme görülebileceğini söyledi.

            8- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, ABD Başkanı George W. Bush’a bir mektup göndererek, iki ülke arasındaki güvenin yeniden tesis edilmesi amacıyla dini ilkelere saygı duyulmasını talep ettiği, Washington’un ülkesine yönelik tehditleriyle Irak operasyonuna giden süreç arasındaki benzerliğe dikkat çektiği ve ABD’nin Irak konusunda yalan söylediğini vurguladığı açıklandı.

            ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, mektubu siyasi bir manevra olarak nitelendirerek, Washington’un tutumunu değiştirmeyeceğini bildirdi.

            9- İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani, Türkiye ziyaretinin ardından Yunanistan’a geçerek, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile görüştü. Laricani, İran’ın nükleer programına ilişkin sorunun çözüm yerinin UAEK olduğunu söyledi.

10 MAYIS 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Engelliler Haftası’ dolayısıyla yayımladığı mesajında, toplumu oluşturan tüm bireylerin hak ve özgürlüklerden eşit biçimde yararlanabilmesi ve gereksinimlerinin eksiksizce karşılanmasının; çağdaş devlet olmanın önemli koşullarından biri olduğunu belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda, emekliliği 65 yaşa çeken konu da dahil 15 maddeyi veto ederek, bir kez daha görüşülmesi için TBMM’ye iade etti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkent Viyana’da yapılacak ‘AB-Latin Amerika Zirvesi’ne katılmak üzere Avusturya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Fransa’da sözde Ermeni soykırımını inkar etmeyi cezalandıran teklifin yasalaşması durumunda ilişkilerin nasıl etkileneceği sorusu üzerine, komisyonun tasarıyla ilgili bir reddinin söz konusu olabileceğini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Ordu’da düzenlediği mitingde halka hitaben yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’nın mutlaka geri çekilmesi gerektiğini belirtti. Konuşmasında fındık sektörünün yaşadığı sıkıntılara da değinen Baykal, hükümetin bu konuya ilgisiz kaldığını söyledi.

5- Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Danıştay’ın kuruluşunun 138. yıl dönümü ve ‘Danıştay İdari Yargı Günü’ nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Bir hukuk devletinde yargı kararlarının eleştirilmesi doğaldır. Ancak eleştiri ve değerlendirmelerin, ön yargıdan uzak, hukuki ve bilimsel gerçeklere dayalı olması gerekir. Eleştirinin, kararı veren yargı mensubunun şahsına yöneltilmesini doğru bulmuyoruz” dedi. 

Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu ve Yargıtay Başkanı Osman Arslan da katıldı.

6- Danıştay 13. Dairesi, Erdemir’in özelleştirilmesinde, OYAK’a devrine izin veren Rekabet Kurulu Kararı’nın yürütmesini durdurdu.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Fransa’da sözde Ermeni soykırımının inkarının suç sayılmasını öngören tasarının yasalaşmamasını dilediklerini, Fransa yönetiminin de bu konuda duyarlık içinde hareket ettiğini belirterek, Türkiye’nin söz konusu tasarının yasalaşmaması için her türlü önlemi aldığını söyledi.

Tan ayrıca, Yunanistan’ın Selanik kentinde 7 Mayıs 2006 tarihinde sözde Pontus Helenizmi Soykırımı Anıtı’nın, Selanik Belediye Başkanı Vassilios Papayorgopulos tarafından törenle açılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin konuya ilişkin hassasiyetini bir süredir Yunan makamlarının dikkatine getirdiğini belirtti.

Öte yandan Tan, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Türkiye’nin sınır ötesi operasyonu yapmayacağı yolunda ABD Dışişleri ve Savunma bakanları Condoleezza Rice ve Donald Rumsfeld’in güvence verdiği şeklindeki açıklamalarına ilişkin olarak Türkiye’nin, ülkenin güvenliği söz konusu olduğunda her türlü tedbiri tereddütsüz şekilde alacağını kaydetti.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım arasında ‘Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 1500 okula bilgi teknolojileri sınıfı kurulması, 17 bin okula internet erişimi sağlanması ve internet aboneliği maliyetlerinin Ulaştırma Bakanlığı’nca karşılanmasını öngören’ protokol imzalandı. Protokol imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, bakanlıktaki istifalarla ilgili olarak “Bir yerde değişim, dönüşüm çabası içinde olduğunuz zaman statükocu bir anlayış, bu değişim ve dönüşüme direniyor” dedi.

9- Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki kadın personele toplam 16 hafta doğum izni verilmesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin yeniden yapılandırılması, subay ve astsubayların özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin yasa tasarıları, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

10- TBMM Genel Kurulu’nda ‘Elektrik Piyasası Yasası’nda Değişiklik Öngören Yasa Tasarısı’ kabul edildi.

11- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde partisinin ilçe teşkilatını ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Ağar burada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en büyük meselesinin işsizlik olduğunu belirterek, hükümeti eleştirdi.

12- Resmi ziyaret nedeniyle İsveç’te bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk basın mensuplarına Fransa’da sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa teklifine ilişkin yaptığı açıklamada “Bu, hukukun çıldırmışlığını ortaya koyar. Bu, sadece Türkiye’nin AB içindeki ilerlemesini durdurmaya yönelik değildir, iç politika hesaplarıyla da yapılmış olabilir” dedi. Başkan Arınç ayrıca, bir ülke parlamentosunun başka bir ülkeyi ilgilendiren konularda tek taraflı düşünmemesi gerektiğini belirterek “Tarihte, geçmişte kalmış konular ne kadar üzücü de olsa parlamentoların başka bir ülkeye yaptırım uygulamaması gerekir” dedi.

13- Fransa’da Sosyalist Parti’nin sunduğu sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa teklifi, Meclis Yasal İşler Komisyonu’nda reddedildi. Buna rağmen söz konusu teklifin, 18 Mayıs’ta Meclis Genel Kurulu’na geleceği belirtildi.

14- Bulgaristan’da sözde Ermeni soykırımının tanınmasını öngören karar tasarısı, Bulgaristan Parlamentosu Genel Kurulu’nda reddedildi.

15-İtalyan Parlamentosu, Giorgio Napolitano’yu Cumhurbaşkanı seçti.

11 MAYIS 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TRT Genel Müdürlüğüne Ulaştırma Bakanı Müsteşarı İbrahim Şahin’in atanmasını öngören kararnameyi ikinci kez veto etti.

2- Devlet Bakanı Mehmet Aydın ‘kültürlerin birlikte yaşaması’ temasıyla gerçekleştirilen Forum İstanbul toplantılarının ‘Hedef 2023’ başlıklı oturumunda yaptığı konuşmada, terörizm tehdidiyle mücadelede insan haklarının önemine değinerek “Terörle mücadele ve entegrasyon konusunda antidemokratik metodlar kullanılamaz” dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler yaptığı açıklamada, nükleer santral konusunda özel sektörden şu ana kadar 8 yanıt geldiğini, gelen yanıtlarda, özel sektörün nükleer santral yapımında ‘kamunun, mutlaka sürecin içinde olmasını istediğini’ gördüklerini söyledi.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda iç güvenlik, dış güvenlik ve terörle mücadele konularında daha etkin mücadele edilmesi için Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nün kurulmasını öngören tasarı kabul edildi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı açıklamada, Fransa’da sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa teklifini eleştirerek “Bir kısım Fransız parlamenterin, Türk tarihine gölge düşürme yönündeki talihsiz çabalarının parlamentonun genelinde karşılık bulamayacağına inanmak istiyoruz” dedi.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, Cumhuriyet gazetesinin Şişli’deki merkez binasına son günlerde 3 kez üst üste düzenlenen bombalı saldırıların nefretle kınandığı belirtildi.

7- BM İnsan Hakları Temsilcisi Martin Scheinin, TBMM Adalet Komisyonu’nun bazı üyeleriyle görüşerek, Terörle Mücadele Yasa (TMY) Tasarısı’nın bu haliyle yasalaşması durumunda özgürlükleri kısıtlayacağını ve insan haklarında geriye gidişe neden olacağını belirterek “Türkiye’de yürürlükte bulunan Terörle Mücadele Yasası terörle mücadele için yeterli” dedi.

8- AB-Latin Amerika Zirvesi nedeniyle Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zirve öncesinde Başbakan Wofgang Schüssel ile görüştü. Görüşmede Schüssel, ülkesinin AB dönem başkanlığında ‘herhangi bir aksilik çıkmaması durumunda’ bilim-araştırma, eğitim-kültür fasıllarında Türkiye ile müzakerelerin başlamasını beklediklerini bildirdi.

Öte yandan zirve çerçevesinde AB liderleriyle, birliğe aday ülkelerin liderleri arasında Romanya’daki sokak çocukları yararına ‘AB-Latin Amerika Liderler Futbol Maçı’ yapıldı.

 9- Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, ulusa sesleniş konuşmasında, ABD yayılmacılığını ve askeri harcamalarını eleştirerek, ABD askeri bütçesinin Rusya’nınkinin 25 katı olduğunu, Washington’un aldığı güvenlik önlemleriyle kendini bir kaleye çevirdiğini söyledi.

10- Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, İngiltere’nin başkenti Londra’da Başbakan Tony Blair ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’a askeri harekat düzenlenmesinin düşünülmediğini belirtti.

12 MAYIS 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Çevre Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı. Kanuna göre, çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için uyulması zorunlu standartlar olacak.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, temaslarda bulunmak üzere gittiği İzmir’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Fransa’daki sözde soykırım tasarısını engellemek için önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, kendisinin bir süre önce Fransa Dışişleri Bakanı Philipe Douste-Blazy ile konuyu detaylı olarak görüştüğünü söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül başka bir soru üzerine, Yunanistan’ın Selanik kentinde sözde “Rum Pontus soykırımı anısına anıt dikilmesinin, Türkiye ile Yunanistan arasında dostane ilerleyen ilişkilere gölge düşürdüğünü belirtti.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, GAP İdaresi ve BM Kalkınma Programı tarafından Adıyaman’da düzenlenen “GAP Bölgesi’nde Yoksullukla Mücadele ve İstihdam” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde 3’ü GAP Bölgesi’nde bulunan illerde olmak üzere 26 kalkınma ajansının kurulacağını söyledi.

            4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak TGRT televizyonunda yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” adlı programda “Karadeniz Sahil Yolu’nun tamamlanmasıyla birlikte sürekli dışa göç veren bölgeye tersine göç başlayacak” dedi.

            5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Forum İstanbul’un “Enerjinin Geleceği ve Bölgesel Enerji Koridoru Olarak Türkiye” konulu oturumunda yaptığı konuşmada, nükleer santral denilince hemen Çernobil ile karıştırıldığını, halbuki orada hem çok eski teknoloji kullanıldığını hem de nükleer silah çalışmaları olduğunu belirterek “Dünyadaki nükleer santraller plaj kenarlarında, göl kıyılarında ya da şehir ortasında. Yani nükleer santral korkutucu değil” dedi.

            6- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, ‘15. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’ ve ‘4. Uluslararası Tiyatro Olimpiyatları’nın açılışında yaptığı konuşmada, tiyatronun insanlık tarihi ile paralel bir dünya olduğunu belirtti.

            7- RTÜK, Fransız Parlamentosu’nda görüşülecek sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa teklifinin engellenmesine yönelik olarak Fransa Görsel-İşitsel Yüksek Konseyi’ne çağrıda bulunulmasını kararlaştırdı.

            8- Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Paul Poudade İstanbul’da özel bir üniversitede yaptığı konuşmada, Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güç bir dönemden geçtiğini belirterek “Bir ülkeyi diğerinin karşısına çıkarmak isteyenlere teslim olmayalım” dedi.

            9- AB-Latin Amerika Zirvesi, Avusturya’nın başkenti Viyana'da başladı. Zirve öncesi yapılan dışişleri bakanları toplantısında, AB ile Latin  Amerika ülkeleri arasında her alanda işbirliğinin güçlendirilmesi kararlaştırıldı.

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zirve çerçevesinde, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ayrı ayrı görüştü. Başbakan Erdoğan, Merkel ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, bu ay içinde Almanya’ya yapacağı ziyareti değerlendirdiklerini söyledi.

            10- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Konjic Köprüsü’nün temel atma törenine katılmak üzere gittiği Bosna-Hersek’te, İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanı Mirsad Kebo ile görüştü. Özak, Medeniyetler İttifakı Projesi konusunda İspanya ve Türkiye Başbakanı’nın görevlendirildiğini belirterek, projenin bütün insanların huzur ve refah içinde yaşamasını sağlamayı amaçladığını söyledi.

            11-Ermenistan Parlamento Başkanı Artur Bağdasaryan’ın görevinden istifa etme ve liderliğini sürdürdüğü Orinats Yerkir partisinin iktidardaki koalisyondan çekilmesi kararı aldığı bildirildi.

            12- Nijerya’da Takwa Körfezi yakınlarındaki İlado köyünden geçen petrol boru hattında meydana gelen patlamada, en az 150 kişinin öldüğü bildirildi.  

13 MAYIS 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Törenleri nedeniyle yayımladığı mesajında, insanların birbirlerini tanımalarını, anlamalarını sağlayan bir iletişim aracı olan dilin, toplumsal yaşama yön veren ve süreklilik kazandıran en güçlü bağ olduğunu belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin kadın kollarının ‘Anneler Günü’ nedeniyle İstanbul’da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener AK Parti il kongresine katılmak üzere gittiği Kahramanmaraş’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, dövizdeki yükselişi, siyasi ve ekonomik istikrar içinde yaşanan hadise olarak değerlendirdi.

4- Bakanlar Kurulu’nun da onayladığı 2007–2013 yılları arasında ilk kez yedi yıl olarak uygulanacak olan 9. Kalkınma Planı Stratejisi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

5- D-8 Zirvesi, Endonezya’nın Bali Adası’nda başladı.

Başbakan Erdoğan zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğini İslam ile AB arasındaki köprü konumunu pekiştireceğini söyledi.

Zirve sırasında Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Pakistan Başbakanı Şevket Aziz ile bir araya geldi.

6- Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan AB-Latin Amerika Zirvesi’nin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Şili ile AB arasında güçlendirilmiş bir işbirliği yapılmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet de barışmak sözcüğünü kullanmak istemediğini belirterek, geçmişin yıkıntılarını onarıp halkının yeniden birbirini bulmasını ve bütünleşmesini sağlayacağını söyledi.

            AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Başbakanı Wolfgang Schüssel ise AB ile Latin Amerika arasındaki ticaret hacmini iki katına çıkarmayı kararlaştırdıklarını, gençler için  yeni iş sahaları kurmayı planladıklarını bildirdi.

7- ABD Başkanı George W. Bush, Irak konusunda eski dışişleri ve savunma bakanlarıyla görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni Irak hükümetinin karşılaşacağı en büyük sorunun etnik milisler olabileceğini söyledi.

14 MAYIS 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Dünya Çiftçiler Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajda, AB ile bütünleşme yolunda tarımın yeniden yapılandırılmasının büyük önem taşıdığını belirtti.  

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Yalova’nın Termal ilçesinde gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Anneler Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında “Evlatlarını özveriyle büyüten, iyiye, doğruya, güzele yönlendirerek hayata hazırlayan annelerimiz, hoşgörü, sevgi ve şefkatin tükenmez kaynağıdır” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, siyasetteki sıkıntıların ekonomiye de yansıdığını, enflasyonun düşme eğiliminin sona erdiğini, ülkeye sıcak para girişiyle ilgili tereddütlerin olduğunu belirterek, siyasi gerilimin sorunları artırdığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül AK Parti Bursa İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin önünün suni gündemlerle kesilmeye çalışıldığını belirterek, erken seçim yapılmaması konusunda kesin kararlı olduklarını, her şeyin vaktinde olacağını söyledi.

             6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Borsa Yatırımcıları Derneği'nin yayını olan BORYAD Dergisi’ne yaptığı değerlendirmede, döviz rezervlerinin yeterliliği üzerine literatürde değişik görüşler olduğunu belirterek “Gerekirse bu tür spekülatif hareketler için ihtiyati ek rezerv oluşturulması da düşünülebilir” dedi.        

7- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu incelemelerde bulunmak üzere gittiği Konya’da bakanlığına bağlı kurumlarda verilen sosyal hizmetlerin kalitesini yükseltmek için çeşitli projeleri uygulamaya koyduklarını ve yuvada kalan çocuklar için ‘Sevgi Evleri Projesi’ni ilk olarak Sivas’ta başlattıklarını, bunu Kayseri ve Konya’da da uygulayacaklarını söyledi.

8- Adalet Bakanı Cemil Çiçek AK Parti Osmaniye İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Türkiye 5 yıl sonra ekonomik büyüklük açısından dünyanın ilk 10 ülkesinden biri olacak. Ancak Türkiye’nin ileri gitmesinden, tek partinin iktidar olmasından rahatsız olanlar var. Şu an AK Parti’nin karşısında saf tutanlar, geçmişte bu ülkedeki açlık, sefalet ve yoksulluğun sorumlusu olanlardır” dedi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu’nun soru önergesine verdiği yanıtta, nükleer santralların, normal işletilmeleri sırasında bölge halkına ve çevreye zarar vermediğini, bu nedenle halk sağlığı açısından bir önlem almaya da gerek olmadığını kaydetti.

10- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, AK Parti il kongresine katılmak üzere gittiği Bursa’da, Vali Nihat Canpolat’ı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, kültür yatırımlarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya ağırlık verdiklerini, faaliyetlerin çok iyi gittiğini, turizmde eksi gidişin durduğunu ve yükselişe geçtiklerini söyledi.

11- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Gaziantep Valiliği’ni ziyaretinde, Çevre Kanunu’nu Meclis’teki yoğun çalışmalar neticesinde çıkardıklarını belirterek, çevrenin dünyada ve Türkiye’de yükselen bir değer olduğunu söyledi.

12- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, partisinin İstanbul’da düzenlenen Başkanlık Divanı Toplantısı öncesi düzenlediği basın toplantısında, ana muhalefet partisinin milletin değerleri üzerinden zıtlık oluşturarak, ülkeye ve vatandaşa zarar verdiğini söyledi. 

            13- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Endenozya’daki D-8 Zirvesi’ne katılmak için gittiği Bali Adası’ndan ayrılmadan önce gazetecilerin zirveye ilişkin sorularını yanıtladı.  Başbakan Erdoğan, D-8’de genel sekreterliğe geçiş olacağını belirterek, iyi bir program, plan uygulamaya konulduğunda uluslararası alanda küresel anlamda etkin güç olabileceğini bildirdi. 

14- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte D-8 Zirvesi için gittiği Bali Adası’nda son ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Babacan, mali piyasalarda son dönemdeki hareketlilikte, dış faktörlerin iç faktörlerden daha etkin olduğunu söyledi. 

15- Slovakya Dış Siyaset Birliği'nin daveti üzerine bu ülkede temaslarda bulunan KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, Ada’da çözüm için artık yeni bir siyaset belirlenmesi gerektiğini belirterek,  Slovakya ziyaretinde ‘Çekoslovakya’nın ayrılışı ve AB içerisinde yeniden birleşmesini’ irdeleme fırsatı bulduğunu ve Çek-Slovak modelinin Kıbrıs için üstünde çalışmaya değer bir model olduğunu söyledi.

16- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi’de yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerle dengeli ilişki kurmak için çaba harcayacaklarını, soğuk savaş istemediklerini bildirdi.

15 MAYIS 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Atatürk Araştırma Merkezi’nin işbirliğiyle düzenlenen ‘Doğumunun 125. Yılında Mustafa Kemal Atatürk Uluslararası Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada “Atatürk, güçlü ilkeleri, sarsılmaz düşünceleri ve yıkılmaz eserleriyle gönüllerde yaşamaktadır. Atatürk’ün, erişilmez yeri, hiçbir zaman değişmeyecektir” dedi.

Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Atatürk’ün tarihi şahsiyeti üzerinde değerlendirme yapmaktan çok onun günümüze ışık tutan fikirleri ve Cumhuriyetin kuruluş idealleri üzerinde düşünülmesi gerektiğini belirterek, bu ülkenin bütün bireylerinin, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları nedeniyle eşit haklara sahip olduklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılan törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu ve bazı bakanlar ile kuvvet komutanları da katıldı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından TBMM’de düzenlenen ‘Yoksulluğun Azaltılmasında Mikrokredinin Rolü ve Gerekli Hukuki Düzenlemeler’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, halen 5 ilde uygulanan mikro kredi projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek dış piyasalardaki gelişmelerle ilgili olarak “Dövizdeki yükselme dünyadaki ekonomik gelişmelerle ilgili. Türkiye daha kötü durumların üstesinden gelmiştir. Petrol ve altın fiyatlarındaki yükseliş ister istemez Türkiye’yi de etkilemiştir. Vatandaşın endişeye kapılmasını gerektiren bir durum yok. Mali disiplin ve yapısal hedeflerle ilgili kararlığımız devam ediyor” dedi. Türkiye’nin enerji stratejisi ile ilgili olarak Kurul’da sunum yapıldığını da belirten Bakan Çiçek, Türkiye’nin enerji ihtiyacının her geçen gün arttığını belirterek, hükümetin amacının yeterli miktarda ve kesintisiz enerji sağlamak olduğunu ve bunu yaparken de kaynak çeşitlendirmesine önem verdiklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyetini kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener, 2006 yılı için 22 milyar dolar cari açık öngörüldüğünü, şu an için revize bir rakam bulunmadığını söyledi.

5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz özel bir firmanın kuruluş yıl dönümünde gazetecilerin piyasalardaki son gelişmelere ilişkin sorusu üzerine yaptığı açıklamada “Biz bugün itibariyle ekonomik temellerde bir değişiklik olduğunu düşünmüyoruz, dolayısıyla Merkez Bankası şu anda yapabileceği alım ihalelerini durdurmuştur. Bundan sonraki gelişmeleri de değerlendirmeye devam edecektir” dedi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer’i kabulünün ardından yaptığı açıklamada, döviz kurlarında yaşanan iniş-çıkışın dalgalı kur rejimi içinde normal olduğunu belirterek, asıl problemin doların hep aynı seviyede seyretmesi halinde ortaya çıkacağını söyledi.

7- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı TÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Şirketlerde Büyümenin Finansmanı’ konulu seminerde yaptığı konuşmada “Yüksek büyümenin sonucu ortaya çıkan cari işlemler açığının, AB yolunda hızlı büyümeye devam etmesi gereken Türkiye ekonomisinde, ileriki yıllarda da milli gelire oranı yüksek seyredebilecektir” dedi.

16 MAYIS 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde para piyasalarında meydana gelen dalgalanmaların dünya ekonomisindeki gelişmelere paralel yaşanan olaylar olduğunu, başta Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı olmak üzere kurumların gelişmeleri yakından takip ettiğini, gereken yerde gerekli adımların atılacağını, dalgalı kurda devalüasyondan bahsetmenin cehalet olduğunu belirtti.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine değinerek, gerekmesi durumunda son çare olarak “sine-i millete” döneceklerini söyledi.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener CNN Türk televizyonunda yaptığı açıklamada, yılsonu enflasyon hedeflerinde bir değişiklik olmadığını, kur artışının tek yönlü sonuç vermediğini, ihracat ve küresel rekabet için iyi bir gelişme olduğunu, ancak petrol ve hammadde ithalatı faturasını yükselttiğini bildirdi.

            4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye Bankalar Birliği üyeleriyle İstanbul’da düzenlediği toplantıda, piyasalarda yaşanan dalgalanmaların ağırlıklı olarak dış faktörlerden kaynaklandığını, iç faktörlerin ikincil planda kaldığını belirterek “Bankacılık sektörünün açık pozisyonları yok denecek kadar düşük miktarda. Kurun inip çıkması artık piyasaları etkilemiyor” dedi.

            5- Avrupa Konseyi Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden Kıbrıslı Türklere yönelik ayrımcı uygulamalara ve kötü muameleye son verilmesi istendi.

            6- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin’in başkenti Pekin’de Dışişleri Bakanı Li Zaozing ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer programıyla ilgili sorunun çözümünün kilit noktasının müzakereler olduğunu belirterek, Rusya ve Çin’in, askeri bir müdahaleyi öngören kararı BM’de desteklemeyeceğini bildirdi.

            7- Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Yönetimi’nin, Belarus’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle bu ülke üst yönetiminin ABD’ye girişini yasakladığı bildirildi.

            8- ABD Savunma Bakanlığı, Ocak 2002 tarihinden itibaren Küba’daki Guantanamo Askeri Üssü’nde, aralarında 5 Türk’ün de bulunduğu 759 kişinin tutuklu olduğunu açıkladı.

17 MAYIS 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Danıştay’daki silahlı saldırının Türkiye’nin huzurunu kaçırmaya yönelik olduğunu belirterek, kınadığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Kolombiya Dışişleri Bakanı Carolina Barco ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Danıştay’a düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek “Böyle bir yüksek mahkemeye yapılmış saldırıyı, hepimize yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz “dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca ‘Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’nin sözde Rum Pontus soykırımının tanınmasına ilişkin yaptığı açıklamayla ilgili haberleri nasıl değerlendirdiği’ sorusu üzerine, açıklamanın Bakoyanni’ye ait olup olmadığını araştırdıklarını ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde geleceğe bakılması gerektiğini belirterek “İki ülkenin çıkarları dostluktadır” dedi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışında yaptığı açıklamada, döviz kurundaki artış ve borsadaki düşüşün dönemsel olduğunu belirterek, bir şekilde tekrar ortak noktanın bulunacağını söyledi. Tarım ve hayvancılıkla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bakan Tüzmen, bu sektörün geçmişle kıyaslandığında çok büyük ilerleme sağlandığının görüleceğini, ancak bunun yeterli olmadığını belirtti.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, para piyasalarında yaşanan dalgalanmalar ve finansal araçların vergilendirilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Unakıtan, 20 yıl boyunca 1 milyar doları bile aşamayan doğrudan yabancı sermayenin, 2005’te 10 milyar dolara yakın sermaye çektiğini belirterek, bu rakamın 2006 yılında daha da büyük olacağını söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İstanbul’da ‘Uluslararası Boya, Vernik, Mürekkep ve Yardımcı Maddeler Sanayi Kongresi ve Fuarı’nın açılışının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, son günlerde piyasalarda yaşanan hareketlilikle ilgili endişe edecek bir şey olmadığını ve bundan dolayı enflasyon hedeflerinde bir revizyon düşünmediklerini belirtti.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler TEMA Vakfı yönetici ve çalışanlarına, Türkiye’nin enerji politikaları hakkında bilgi verirken, dünyada nükleer enerji kullanma oranının yüzde 16-17 olduğunu ve halen 27’si inşa halinde olmak üzere 470 nükleer santral bulunduğunu belirterek “Çevreyi daha az kirleten, tabiatı ve yabani hayatı bozmayan nükleer enerjidir. Ukrayna’da Çernobil’in ardından 9 nükleer santral kuruldu. Bunu, Türkiye kamuoyu bilmiyor” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sözde Ermeni soykırımı iddiaları konusunda yaşanan son gelişmelerle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin karşısında bir düşmanlık cephesi oluşturma projesinde yeni bir aşamaya girildiğini belirterek “Türk tarihini karalamak, hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir” dedi.

8- Danıştay 2. Dairesi’ne yapılan silahlı saldırı sonucu, 1 Danıştay üyesinin öldüğü,  Daire Başkanı ve 3 üyenin de yaralandığı bildirildi.

Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu saldırının ardından yaptığı açıklamada, saldırıların devlet adına yetki kullanan makamlarca cesaretlendirildiğini belirterek “Yargısına sahip çıkmayan devlet, bu olayda çok büyük yara almıştır” dedi.

Saldırının ardından Danıştay’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyetin değerlerine ve kurumlarına karşı düzenlenen saldırıların amacına ulaşamayacağını, baskı ve tehditlerin Türk yargısını yıldıramayacağını belirtti. 

TBMM Başkanı Bülent Arınç da olayın haince bir saldırı olduğunu belirterek, bundan çok büyük üzüntü duyduğunu söyledi. 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ise saldırıyı alçakça olarak nitelendirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, saldırının hedefinin, sadece yargıçlar değil, Danıştay ve Anayasa olduğunu belirterek, saldırıyı kınadı. 

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, saldırıyı hiçbir gerekçenin haklı çıkaramayacağını belirterek, eylemin ülkenin huzur ve barışına, birlik ve dirliğine yönelik olduğunu kaydetti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack da günlük basın toplantısında “Bu bir trajedi. Saldırıyı kınıyoruz. Düşüncelerimiz, bu saldırının kurbanlarının yanında. Türk halkının yanındayız” dedi.

9- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, TBMM Dışişleri Komisyonu’nu ziyaret etti. Wilson, terör örgütü PKK’ya karşı kuvvet kullanma durumunda olmadıklarını belirterek, ABD’nin önceliğinin Irak’ta güçlü bir hükümet kurulması olduğunu, PKK ile etkin mücadeleyi kurulacak hükümetin yapacağını söyledi.

18 MAYIS 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, 19 Mayıs’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımı olduğunu belirterek “Cumhuriyet kuşakları olarak bizler, tüm adımlarımızı bu anlayışla atmalı, devletimizi, Cumhuriyetimizi ve ulusumuzu sonsuza kadar yaşatmak ve çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak için elbirliğiyle çalışmalıyız” dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da gün nedeniyle yayımladığı mesajda “Tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz, gelen saldırılara karşı Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mesajında Atatürk’ün öncülüğünde tekrar birlik ve beraberliğine kavuşan Türk milletinin, bütün zorlukların üstesinden gelerek bağımsızlık mücadelesini kazandığını bildirirken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 19 Mayıs mesajında, Türkiye’nin ayrılıkçı ve irticai her tür şer güce karşın ileriye gideceğini söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bazı açılış törenleri ve toplantılara katılmak üzere gittiği Antalya’da, Danıştay üyelerine karşı yapılan saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Laiklik toplumsal barışın teminatıdır. Toplumsal barışımıza sıkılan bu kurşunların amacına ulaşmasına izin vermeyelim. Kimse kan üzerinden siyaset yapmamalıdır” dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay Başkan ve Başsavcıları, Danıştay 2. Daire üyelerine yapılan saldırıyı kınayan ortak bir açıklama yaptı.

Öte yandan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Rektörler Komitesi, saldırıyı basın açıklamasıyla kınadı.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Danıştay’daki saldırıyla ilgili olarak Başbakanlık’ta gerçekleştirilen değerlendirme toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında “Saldırı aynı zamanda Türkiye’nin anayasal düzenine, devlet kurumlarına, huzura, istikrara ve ortaya çıkan duruma baktığımızda hükümete karşı da yapılmış son derece adi, alçak bir saldırıdır” dedi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Danıştay’a yönelik saldırıyla ilgili olarak “Bu saldırıyı kabullenmemiz mümkün değil. Yargıya yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz” dedi.

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) İstanbul’da yapılan toplantısında  yaptığı konuşmada, piyasalardaki dalgalanmayla ilgili olarak paniğe gerek olmadığını belirterek “Ders çıkarmamız lazım. Bankaları çok yakından izliyoruz. Oldukça sağlam istikrarlı bir bankacılık sistemine sahibiz. Şu anda herhangi bir endişemiz yok, güven ve istikrar devam ettiği sürece” dedi.

7- Eski Başbakan ve DSP Onursal Başkanı Bülent Ecevit, rahatsızlanarak Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne (GATA) kaldırıldı. Yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması teşhisi konulan Ecevit ameliyat edildi.

8- Fransa Ulusal Meclisi’nde “Ermeni soykırımının inkarının cezalandırılmasını” öngören yasa tasarısı görüşmeleri ertelendi. Meclisteki oturuma katılan Fransa Dışişleri Bakanı Philipe Douste-Blazy, kabul edilmesi durumunda Türklerin bunu düşmanca bir tavır olarak algılayacaklarını belirterek, yasanın ciddi siyasi sonuçlar doğuracağını söyledi.

9- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Genel Sekreterliği’ne Yunan Büyükelçi Leonidas Hrisantopulos, yardımcılığına ise Büyükelçi Murat Sungar getirildi.

10- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İstanbul’da gerçekleştirilen İKÖ Yüksek İstişare Paneli’nde yaptığı konuşmada “Küresel cephede hedefimiz, Müslüman azınlıklar dahil, İslam dünyasının menfaat ve adil davalarının müdafaasının temin edilmesi olmalıdır” dedi.

            11- İtalya Başbakanı Romano Prodi, Senato’da hükümet programına ilişkin konuşmasında “Irak’taki savaşı onaylamıyoruz. Askerlerimizi en kısa sürede çekeceğiz” dedi.

19 MAYIS 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü’nde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve beraberinde 24. Gençlik Haftası kutlamalarına katılan Gençlik Temsilcileri Grubu’nu kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer kabulde, Yüce Atatürk’ün bütün ‘ümidim gençliktir’ diyerek Türk gençliğine olan sonsuz güveni vurguladığını belirterek “Sizler Cumhuriyetin ve devrimlerin sahibi ve koruyucususunuz” dedi.

            2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu”nu onayladı.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençleri kabulünde “Türk gençliği, Atatürk’ün kurduğu modern Türkiye’nin geldiği noktadan bir adım bile geri gidilmesine izin vermeyecektir. Gençlik masada oturup tartışarak neticeye gitmelidir” dedi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan Danıştay 2. Dairesi’ne yönelik saldırı ve ardından yaşanan olaylar hakkında Star gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, “Terörist karşısında paniğe kapılmış bir Başbakan asla olmam. Asla kabul edilmeyecek saldırıda ne yazık ki yaşamını kaybeden Mustafa Özbilgin’in cenazesine katılmayışımın nedeni, protestolardan çekinmek değildir. Aksine, artık tüm dünyada hakim olan davranış çerçevesi içerisinde hareket ettim” dedi.

            4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orgeneral Özkök, Danıştay’a yapılan saldırının gerici, terörist ve silahlı bir eylem olduğunu belirterek “Bu eylemi gerek yapanları, gerekse bu eylemi yapan kişiyi yaratan zihniyeti tamamen kınıyoruz” dedi.

            5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Atatürk’ün 87 yıl önce gösterdiği yüksek fedakarlık, haysiyet, erdem ve millet sevgisine her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu belirterek, Danıştay’a yapılan saldırının Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerine, Türk milletinin varlığına yönelik olduğunu söyledi.

            6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Elazığ’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Danıştay 2. Dairesi Başkan ve üyelerine yönelik saldırının arkasında kim olursa olsun, saldırganın kimliği, ideolojisi ne olursa olsun bunu Türk milletine ve Türk milletinin varlığına yapılan bir saldırı olarak değerlendirdiklerini belirtti.

            7- İstanbul Kadın Kuruluşları (İKKB) ve Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (STKB) Platformu, laik Cumhuriyetin tehlikede olduğunun, Danıştay’a yapılan saldırıyla bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, siyasal iktidarın söylem ve uygulamalarının rejimle ters düştüğünü vurguladı.

8- 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC’de törenlerle kutlandı.

            9- Osmaniye’de Afganistan ve Bangladeş uyruklu mülteci taşıyan kamyonun, aşırı hız sebebiyle park halindeki TIR’a çarpması sonucu 42 kişinin öldüğü, 6 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile bir araya geldi. Bakan Babacan görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, reform sürecinin genel bir değerlendirmesini yaptıklarını belirtti. Rehn ise Türkiye’nin Kopenhag Kriterleri’ni tamamlayarak girdiği müzakere yolunda tarama sürecini yarıladığını belirterek, ilerleme sağlaması için reform yolundan sapmaması ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dahil Gümrük Birliği’ni tüm AB ülkelerini kapsayacak şekilde genişleten Ankara Protokolü’nü eksiksiz uygulaması gerektiğini söyledi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat AP ajansına verdiği demeçte, Kıbrıs meselesinin çözümüyle ilgili olarak süreçte bir durgunluk olduğunu belirterek, Kıbrıs Türkü’ne yönelik izolasyonların kaldırılması gerektiğini söyledi. 

            12-BM İşkencenin Önlenmesi Komitesi, ABD’ye Afganistan ve Irak’ta tutuklulara işkence yapılması sorununu tamamen çözmesi uyarısında bulundu.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

            13- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Irak Koordinatörü James Jeffrey, Washington Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunda Irak’ın yeniden yapılanması konusunda yaptığı konuşmada, “Hiçbir ülke Irak’ın ekonomisine Türkiye kadar destek vermiyor. Ankara, siyasi ve ekonomik olarak bunun yararını görecek” dedi.

            14- Afganistan’ın güneyinde 3 gündür sürdürülen operasyonda, yaklaşık 190 Taliban militanının ölü ele geçtiği bildirildi.

20 MAYIS 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dünya Ekonomik Forumu Ortadoğu Toplantıları’na katılmak üzere Mısır’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin, Danıştay saldırısı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün saldırının ardından yaptığı açıklamalar ve cenaze töreninde bakanlara yönelik tepkilere ilişkin sorularını yanıtladı.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde düzenlenen ‘Trakya Türkiye’ye sahip çıkıyor’ mitinginde yaptığı konuşmada, sağ-sol ayrımının bırakılmasını isteyerek, birlik olunması gerektiğini söyledi.

            3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Muğla’nın Marmaris ilçesinde düzenlenen ‘Tekstil Sektöründe Derinleşen Kriz ve Çıkış Yolları’ seminerinde piyasalarda yaşanan dalgalanmanın normal olduğunu bildirdi.

            4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, 2003 yılında başlattıkları Bölgesel Havacılık Projesi ile bugüne kadar 600 milyon YTL’nin üzerinde gelir elde edildiğini söyledi.

            5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İzmir’de Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki temasları sırasında, Türk Standartları Enstitüsü’nün bir AB standardı olan ‘CE’ verebilmesi amacıyla Türk Akreditasyon Kurumu’nun kurulduğunu, ancak AB’nin müzakerelerin başlaması sürecinde haksız şekilde uzun süre Türk Akreditasyon Kurumu’nu tescil etmediğini belirtti.

            6-Yükseköğretim Kurulu’nun Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’nde yaptığı düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre yabancı uyruklulara da Türk üniversitelerinde akademik kariyer yapma yolu açılıyor.

            7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Kayseri’de partisinin 8. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, erken seçim çağrısını yineleyerek, iktidarın, milletin talepleri doğrultusunda kararlar almak zorunda olduğunu belirtti.

            8- Yunanistan’ın başkenti Atina’da yapılan 51. Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinciliği Finlandiya’yı temsil eden grup Lordi kazanırken, Türkiye 11. oldu.

            9- 25. New York Türk-Amerikan Kültür Festivali çerçevesinde düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü, ABD’de yapıldı.

            10- AİHM, polisin beraatıyla biten bir işkence davasında Türkiye’yi tazminata mahkum ederken, bu tip davalarda polisler suçsuz bulunsa bile devletlerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) uyarınca sorumluluğunun süreceğini belirtti.

            11- IMF Başkanı Rodrigo de Rato’nun Anne Krueger’in yerine, JP Morgan Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı John Lipsky’yi IMF Birinci Başkan Yardımcısı olarak atadığı bildirildi.

            12- Irak’ta Meclisin, Başbakan Nuri El Maliki’nin sunduğu yeni ‘ulusal birlik’ hükümetini onayladığı bildirildi.

21 MAYIS 2006

            1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin İstanbul İl Örgütü tarafından düzenlenen ‘Biz Hazırız’ toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek Danıştay’a yapılan saldırının, toplumun yaşanan gelişmeleri daha iyi kavramasına neden olduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül AK Parti Amasya İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Danıştay’daki silahlı saldırının, devlete ve hükümete karşı olduğunu belirterek, ilk günden bu yana olayın üzerine ciddi biçimde gittiklerini, Türk polisi, istihbaratı, emniyet güçleri ve askerlerin bu komployu çözeceklerini bildirdi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Muğla’nın Bodrum ilçesinde 29 ilin vergi dairesi başkanları ile yapılan toplantıdaki konuşmasında, Gelir Vergisi Yasası’nda değişiklik yapılacağını, bu konuda çalışmaların sürdüğünü belirterek “Kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmeye kararlıyız. Bu süreçte vatandaşlık numarasıyla vergi numarası aynı olacak” dedi.

            4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, partisinin Van İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Danıştay’a yönelik saldırıyı değerlendirerek “Türkiye’nin huzuruna, birlik beraberliğine ve iktidara sıkılmış bu kurşunları aleyhimize kullanacakların hevesleri kursaklarında kalacak. Bu memlekette huzursuzluk çıkaranlar öncelikle bu ülkenin düşmanıdır, iktidarın düşmanıdır. Bu tezgaha gelmeyelim” dedi.

            5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar incelemelerde bulunmak üzere gittiği Karaman’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de siyasetin ve ekonominin yapılandırılmadığını belirterek, “Siyaset yeniden yapılandırılmalı, şeffaf siyaset ve hesap verilebilir siyaset uygulanmalıdır” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin İstanbul 7. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bir karanlığa sürüklenmekte olduğunu, toprak bütünlüğünün parçalanma noktasına geldiğini söyledi.

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Silivri’de partisinin İstanbul İl Divanı Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Her zamankinden daha fazla birliğe, beraberliğe, kardeşliğe, huzur ve barışa muhtaç olduğumuz bir dönemde kimse gerginliği artıracak beyanlarda bulunmamalıdır” dedi.

8- KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Şemdinli’de yaşanan olaylar ile Cumhuriyet gazetesine ve Danıştay’a yönelik saldırıların Türkiye’yi kaotik bir ortama sürükleme çabalarından kaynaklandığını belirterek “Ülkemizde son dönemde yaşanan olayların, ABD’nin, Büyük Ortadoğu Projesi, İran ve Irak’taki gelişmelerden bağımsız olduğu düşünülemez. Şimdi tam da eşit, özgür, demokratik bir Türkiye’de bir arada yaşamı savunma, bunun için mücadele etme zamanıdır” dedi.

9- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, Atatürk’ün, devlet için tehdit oluşturacak ölçüde güçlenmelerini önlemek amacıyla 1936’da azınlık vakıflarının mülk edinmelerini yasakladığını belirterek, Vakıflar Yasa Tasarısı’nın yasalaşmasıyla azınlık vakıflarının bağış toplamalarının ve mülk alıp satmalarının önündeki engellerin kaldırıldığını söyledi.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Ortadoğu Toplantısı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan “Kitle imha silahı olarak nükleer enerjiye olumlu yaklaşmıyoruz. Barışçıl amaçlı olduğunda kimsenin söz söyleme hakkı yok. Türkiye olarak biz de sanayide rekabetin içinde yer almak amacıyla nükleer enerji için çalışmaktayız” dedi.

Toplantı çerçevesinde İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres’le bir araya gelen Başbakan Erdoğan, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Filistinlilerin demokratik iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’le Irak konusunda görüşmelerde bulundu. Mübarek, Bush yönetiminin İran’ın nükleer programıyla uğraşırken, İsrail’in nükleer cephaneliği konusunda sessiz kalmasını çifte standart olarak nitelendirerek, ABD’yi uluslararası meşruiyete uyan çok taraflı dünya için çalışmaya çağırdı.

Ayrıca forum nedeniyle Mısır’da bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Filistinli gruplar arasındaki iktidar mücadelesinin iç savaşa dönüşmemesi gerektiğini, iç savaşın Filistinlilerin geçmemesi gereken bir kırmızı çizgi olduğunu belirterek, Livni’ye, tarafların düzenli teması yeniden kurması ve barış görüşmelerinin yeniden başlaması için çalışması gerektiğini söyledi.

Livni de Hamas hükümetinin dünya tarafından tanınmaması gerektiğini, Hamas’ın terörist bir hükümet olduğunu, diğer taraftan da Filistin halkına yardım etmek istediklerini belirtti.

11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) genel seçimler yapıldı. GKRY lideri Tasos Papadopulos, gazetecilerin seçimlerle ilgili sorularını yanıtlayarak, politikalarında bir değişiklik olmayacağını belirtti.

12- İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Bask örgütü ETA’nın ateşkes ilanından sonra ilk kez gittiği Bask Bölgesi’nde partisinin düzenlediği toplantıda, barışın sağlanmasına yönelik olarak, öngörüldüğü gibi haziran ayında diyalog sürecinin başlayacağını söyledi.

13- Karadağ’da Sırbistan ile birliğin sürdürülmesi ya da bağımsızlık kararı için yapılan referandumda, bağımsızlık yanlılarının çoğunluk sağladığı bildirildi.

22 MAYIS 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç ve devlet üniversitesi rektörlerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen Belçika Genelkurmay Başkanı Orgeneral August Van Daele’yi kabul etti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ‘Kadının Toplum İçindeki Yerinin Kuvvetlendirilmesi” konusunda düzenlenen, Demokrasi Yardım Diyaloğu (DYD) Hükümetlerarası Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, demokrasinin kuvvetlendirilmesi için toplumun yarısını oluşturan kadınlara haklarının tam olarak verilmesi gerektiğini belirterek “Kadınlar layık oldukları eşit role kavuşturulmadıkça, kalıcı barış hedeflerine ulaşılmaz” dedi.

Konferansa katılan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da kadın erkek eşitliğinin tüm demokratik ülkelerde yasalarla güvenceye alınmasının insanlık adına çok büyük bir kazanım olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, gelirlerde bütçede öngörülenden daha fazla artış meydana geldiğini, bu artışın herhangi bir harcama için kullanılmayacağını ve ödeneklerin bütçe sınırları içinde kalacağını söyledi. Kurumların, birlik içinde olması ve birbirine güvenmesi gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Şener, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ise “Ben Cumhurbaşkanlığı adayı değilim. Bunun dışında bir değerlendirmenin gereği yoktur” dedi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni ile Hazine Müsteşarlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, yılın tamamına bakıldığında bazı harcamalarda öngörülenin üzerinde bir artış meydana geldiğini, bunun da bütçe hedefi üzerinde sıkıntı yaratabileceğini belirterek, yıl sonu itibariyle sağlık harcamalarında öngörülen 1.4 milyar YTL’lik sapma nedeniyle GSMH’nin binde 87’si tutarında, 4.5 milyar YTL’lik tasarruf önlemi alınacağını söyledi.

Giorgianni de Türkiye ekonomisinin olumlu performansını sürdürdüğünü ve ekonominin geleceğine ilişkin beklentilerin cesaret verici olduğunu belirterek “Büyüme güçlü, yatırımlar canlı olup tarım dışı istihdam artmıştır. Enflasyondaki düşüş süreci yavaşlamış olsa da bunda petrol ve altın fiyatlarındaki dış faktörler etkili olmuştur” dedi.

Toplantıya, Hazine Müsteşarı Halil İbrahim Çanakçı ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da katıldı.

6- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasına Karşı Güvenlik İnisiyatifi” çerçevesinde bir tatbikat düzenleyeceği, ancak tatbikatta hiçbir ülkenin hedef alınmadığı belirtildi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van İş Geliştirme Merkezi tarafından Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde düzenlenen “Girişimcilik ve Kariyer Günleri” konulu konferansta yaptığı konuşmada “Biz ezberci bireyleri yetiştiren müfredatı kökünden değiştirdik. Şu an bütün Türkiye’de yeni müfredat uygulanıyor. Soran ve sorgulayan öğrenci merkezli müfredatla yolumuza devam ediyoruz” dedi.

8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Türkiye Haber-İş Sendikası yöneticilerini kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye’de demokratik sistemi zaafa sokmak ve kurumlar arası çatışma ve kamplaşma oluşturmak istendiğini söyledi.

9- 1982 Anayasası’nı hazırlayan, eski Danışma Meclisi Üyesi Prof. Dr. Orhan Aldıkaçtı İstanbul’da yaşamını yitirdi.

10- Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Dr. Lee Jong-Wook İsviçre’de yaşamını yitirdi.

11- Resmi temaslarda bulunmak üzere Cezayir’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Askeri Müze’yi ziyareti sırasında müze özel defterine yazdığı yazıda “Cezayir halkının şerefli mazisini bugün ve yarınlara aktaran tarihte eşine az rastlanır destansı bir bağımsızlık mücadelesinin kahramanları, bugünkü nesillere en güzel örnektir” dedi.

12- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri İgor İvanov’un resmi davetlisi olarak başkent Moskova’ya gitti.

13- Avusturya-Türk İslam Birliği’nin 7. Genel Kurul Toplantısı’na katılmak üzere başkent Viyana’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Türk sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Bardakoğlu yaptığı açıklamada, kadınların da sivil toplum örgütlerinin yönetiminde görev alması gerektiğini belirterek “Kadınlarımızın hakları erkeklerin lütfettiği değil, kendi emekleriyle elde ettiği hak olmalı” dedi.

14- UNESCO’nun Hükümetlerarası Oşinografi KomisyonuBaşkanı Patricio Bernal, Fransa’nın Nice kentinde düzenlenen ‘Atlas Okyanusu ve Akdeniz için erken uyarı sistemi kurulmasına yönelik’ konferansta yaptığı konuşmada, gelecekte Atlas Okyanusu’nda ve Akdeniz’de meydana gelebilecek bir deprem sonrası Portekiz, İspanya ve Türkiye’yi vurabilecek bir tsunami felaketinin beklendiğini söyledi.

15- Belçika’da 2 ay önce yakalanan Abdi İpekçi suikastının zanlılarından Yalçın Özbey’in Türkiye’ye iadesi reddedildi. Belçika Adalet Bakanlığı’nın verdiği ret kararına zaman aşımını gerekçe gösterdiği belirtildi.

16- IMF Başkanı Rodrigo Rato Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlediği basın toplantısında, ABD Merkez Bankası’nın ABD’deki ekonomik gelişmelere göre faiz oranlarını artırmaya devam edebileceğini söyledi.

17- Karadağ Başbakanı Milo Cukanoviç, Sırbistan-Karadağ birliğinden ayrılmak amacıyla gerçekleştirilen referandumda yüzde 55.5 evet oyun alınmasıyla bağımsızlığın kazanıldığını açıkladı. 

23 MAYIS 2006 

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Danıştay’a yönelik saldırının ardından meydana gelen gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunarak “Türkiye’de çıkış yolu var. Siyasi krize, siyasetle çare bulacağız. Türkiye’yi bu noktaya getirenlere, demokratik yollarla, sandıkla çare bulacağız” dedi.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, halkın gündemindeki en önemli konunun işsizlik sorunu olduğunu belirterek, türban ve başörtüsünü sorun olarak niteleyenlerin oranının yüzde 1.5 düzeyinde kaldığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Şahin ayrıca, Danıştay’a yönelik gerçekleştirilen saldırının siyasi istikrarı hedef aldığının yavaş yavaş ortaya çıktığını da bildirdi.    

            4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, piyasalardaki dalgalanmaların diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha fazla hissedilmesinin enflasyon beklentisinin yükselmesi, cari açık, Sosyal Güvenlik Yasası’nın veto edilmesi gibi iç faktörlerden kaynaklandığını belirtti.

            5- Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner düzenlediği basın toplantısında, Danıştay’a yönelik silahlı saldırı ve Cumhuriyet gazetesinin bombalanması girişimi olaylarının örgütsel bir oluşum tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, “Bütün yapılanma deşifre edildi. Failleri de yakalandı. Olay bir kişinin fevri tavrı olarak görülmüyor” dedi.

            6- Ankara 12. İdare Mahkemesi, TÜPRAŞ’ın yüzde 14.76’lık hissesinin satışına ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) işlemini iptal etti.

            7- Ege Denizi üzerinde keşif uçuşu yapan Türk ve Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait iki F-16 uçağının havada çarpışarak düştüğü açıklandı.

            Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, kaza sonrasında Türk Pilot Üsteğmen Halil İbrahim Özdemir’in sağ olarak kurtulduğu, donanma gemileri ve sahil güvenlik botlarının kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bölgeye hareket ettiği belirtildi.

            Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül olaya ilişkin olarak TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile gelişmeleri değerlendirdiklerini belirterek “İki ülke arasında güven artırıcı faaliyetler var. Bu tip şeyleri önlemek için bu faaliyetleri artırmaya çalışıyoruz” dedi.

            Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı ise düşen Türk uçağının “uçuş planı sunmadığını ve hava trafik kurallarını çiğnediğini” bildirdi.

            8- Bahreyn’de resmi temaslarda bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç düzenlediği basın toplantısında, İran’ın bölgede yeni bir krize yol açmaması gerektiğini belirterek “Nükleer enerjinin askeri amaçlarla bir silah olarak kullanılmasına karşıyız” dedi.

            9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cezayir’deki temaslarının ikinci gününde, Devlet Başkanı Abdülaziz Bouteflika ile Başkanlık Sarayı’nda bir araya geldi.

            Başbakan Erdoğan görüşme sırasında yaptığı açıklamada, sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmak istendiğini, Fransız işgali sırasında Cezayir halkının çektiği sıkıntıları anladığını ve gönülden paylaştığını söyledi.

            Bouteflika ise başta soykırım iddiaları olmak üzere AB ve Kıbrıs konusunda tereddütsüz Türkiye’yi desteklediklerini bildirdi.

             Cezayir’deki temaslarını tamamlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’ye dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlendiği basın toplantısında, Danıştay saldırısına ilişkin gelişmeleri bizzat kendisinin takip ettiğini belirterek, olayın üzerinin örtülmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

            10- ABD Dışişleri Bakanlığı Irak Koordinatörü James Jeffrey başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad’ın, PKK konusunda Iraklı Kürt liderlerle görüştüğünü belirterek “Ankara’daki büyükelçiliğimiz, Türk yetkililerle temasta. Bu konuyu mümkün olan en kısa sürede ele alacağız” dedi.

            11- Uluslararası Af Örgütü’nün 2005 yılında işlenen insan hakları ihlallerine ilişkin hazırladığı rapor yayımlandı. Raporda; ABD, Çin ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu ülkelerin güvenlik gerekçeleriyle dünyanın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen insan hakları ihlallerine göz yumduğu belirtildi. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde ise AB giriş müzakereleri kapsamındaki reformların uygulamasında yavaşlama görüldüğü bildirildi.

            12- Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz başkent Washington’da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önündeki iki öncelikli meselenin, genç nüfusun eğitimindeki ciddi eksikliklerin giderilmesi ve özel sektörün gelişimini zorlaştıran düzenlemelerin kaldırılması olduğunu bildirdi.

24 MAYIS 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında, Danıştay’a yönelik saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, Danıştay’a yapılan saldırının hedefinin, ülkenin istikrarı olduğunu belirterek, hiçbir gerilimin tarafı olmadıklarını, oy versin ya da vermesin 73 milyonun hükümeti olduklarını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Cumhuriyetin değerlerine, demokrasinin ilkelerine, adalet ve hukuka yürekten bağlı olduklarını belirterek, Türkiye’nin kamplaşmacı ve ayrıştırıcı nifak siyasetinden çok şey kaybettiğini belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Ankara Valisi Kemal Önal ve Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz ile bir araya geldi. Bakan Aksu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’a Danıştay saldırısıyla ilgili yürütülen soruşturma konusunda bilgi verdiğini ve gelişmeleri aktardığını söyledi. 

Başbakan Erdoğan ayrıca, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu Başkanı Musa Sıvacıoğlu ile de görüştü.

3- Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Ege Denizi’nde çarpışarak düşen Türk ve Yunan F-16’larının ‘it dalaşı’ yapmadıkları belirtilerek, herhangi bir manevra yapmadan rutin görevine devam eden Türk F-16’sına, hızla yaklaşan bir Yunan F-16’sının arkadan ve alttan çarptığı kaydedildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi (PM) toplantısında, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve erken seçim tartışmaları konularında değerlendirmelerde bulundu.  Baykal, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bir erken seçime gitmesi gerektiğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) Aylık Meclis Toplantısı’nda, Danıştay saldırısıyla ilgili yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül “Bizleri birbirine düşürmek için uğraşanlar var. Biz de birbirimize daha çok sarılacağız, birbirimizin farklılıklarını daha çok tolere edeceğiz” dedi.

6- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ‘Yerel Yönetim Reform Programı Valiler Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Danıştay’a yönelik saldırıyla ilgili tepkilerin aşırıya kaçmasının, öfke ve nefretin körüklenmesine hizmet etmekten başka bir sonuç doğurmayacağını belirtti.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, kamuoyunda ‘kırmızı hat’ olarak tanımlanan Eskişehir’deki Milli Hava Harekat Merkezi ile Larisa’daki Yunan Ulusal Hava Harekat Merkezi arasında doğrudan muhabere hattının çalışmaya başlayıp başlamadığının sorulması üzerine; hattın henüz çalışmaya başlamadığını, ancak konuyla ilgili olarak gelecek ayın ilk yarısından önce bir gelişme olacağını umduklarını söyledi. Tan ayrıca, Türkiye’nin görüşlerinin son derece net olduğunu belirterek “Bizler, Ege’de barış, huzur ve istikrar olmasını istiyoruz. Umarım aynı anlayış Yunan-Rum tarafında da vardır “dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından düzenlenen ‘AB’ye Giriş Süreci ve Eğitim’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, AB ile prensipte çatışılan tek bir noktanın bile olmadığını ve müzakere sürecinde en az zorlanılacak konunun eğitim olduğunu belirterek “AB bir gökkuşağı projesidir. Ama rengimizi muhafaza ederek gökkuşağında yer almalıyız” dedi.

9- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, nükleer enerji santralinin Sinop’ta kurulmasının henüz kesinleşmediğini, bu konuda 8-10 alternatif olduğunu belirterek, Türkiye’nin enerji konusunda yüzde 70 oranında dışa bağımlı olduğunu ve santral kurulması halinde uranyum ihtiyacının karşılanması konusunda dışa bağımlı olunmayacağını söyledi.

10- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 15 maddesi bir kez daha görüşülmek üzere TBMM’ye iade edilen ‘Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’ aynen kabul edildi.

11- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Birleşik Metal-İş Sendikası’nın İstanbul’da düzenlediği ‘Sendikal Hak İhlalleri ve Çözüm Önerileri Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, bundan sonra, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Ekonomik Sosyal Konsey ve Karma İstişare toplantıları da dahil diyalog mekanizmalarında DİSK olarak yer almayacaklarını açıkladı.

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili Güvenlik Konseyi üyelerine sunduğu yeni raporda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve KKTC’yi yeniden görüşmeler yapmaya çağırdı. Raporda, ayrıca her iki tarafın da kabul edebileceği bir plan var olmadığı için Ada’daki BM Barış Gücü’nün görev yapmaya devam etmesi gerektiği belirtildi.

Öte yandan Annan, Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Moller’i görüşmelerin yeniden başlama ihtimalini araştırmak için Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs’a göndermeyi planladığını belirterek, temasların öncelikli olarak Kıbrıs Türk ve Rum liderler arasında başlaması gerektiğini söyledi.

13- ABD Başkanı George W. Bush, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’le Beyaz Saray’da yaptığı görüşmede, ‘yol haritası’ olarak bilinen ‘Ortadoğu Barış Planı’ çerçevesinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile diyaloğun başlatılması ve her türlü tek yanlı girişimden kaçınılması gerektiğini söyledi. Başkan Bush bununla birlikte Olmert’in İsrail-Filistin arasında 4 yıl içinde çözüm sağlanamazsa sınırların tek taraflı çizilmesi planını ‘cesur’ olarak değerlendirdi. Olmert ise yol haritası temelinde İsrail-Filistin anlaşmazlığını barışla sonlandırmak için bütün imkanları kullanmak istediğini, ancak İsrail’in sonsuza kadar bir Filistinli muhatap beklemeyeceğini söyledi. Bush ve Olmert ayrıca, İran’ın nükleer silaha sahip olmasına izin verilmemesi gerektiğini de belirttiler.

Öte yandan Hamas hükümetinin sözcüsü Gazi Hamad, Olmert’in Filistinlilerden uzak olarak, tek taraflı çözüm fikrini sürdürmek istediğini belirterek “Duvarı bir sınır gibi değerlendirip Yahudi yerleşim birimlerini muhafaza ederek, Batı Şeria’nın yüzde 35’ini kontrol etmek istiyorlar” dedi.

Bu arada Bush-Olmert görüşmesinden kısa bir süre önce Amerikan Temsilciler Meclisi, Hamas hükümeti yönetimindeki Filistin’e doğrudan ve dolaylı her türlü para yardımını yasaklayan bir kararı kabul etti.

14- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran-Irak Savaşı sırasında Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından işgal edilen Hürrem-Şehr’in kurtuluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, İran’ın 27 yıllık bilimsel ve teknik yaptırımlara rağmen nükleer teknolojiyi elde ettiğini belirterek “Bunun için düşmanlarımız bize çok kızdı, bu yüzden de bize karşı komplo kuruyorlar” dedi.

25 MAYIS 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç TBMM Televizyonu’nda yaptığı konuşmada, Danıştay’a yönelik saldırının, Türkiye’nin hukuk düzenine yapıldığını belirterek ”Hukuk düzeni ve barış hedef alındığına göre, öfke ve intikam çağrıları yapmak yerine, sağduyuyla olayın aydınlatılmasını beklemek mecburiyetimiz var” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2. Türk-Alman Ekonomi Kongresi’ne katılmak üzere Almanya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan Danıştay’a yapılan saldırı konusundaki çeşitli iddialara ilişkin açıklamasında “Yürütme olarak üzerimize düşen neyse bu görevi yerine getiriyoruz. Nerelere ulaşacaksak ulaşacağız ve sonucu da yargıya bildirmek suretiyle yargı kararını bekleyeceğiz” dedi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul’da düzenlenen “Turizmde Yeni Yaklaşımlar” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada “Altyapısını yapmayan hiçbir belediyenin festival düzenleme hakkı yoktur” dedi.

4- Kurumlar Vergisi oranını yüzde 30’dan yüzde 20’ye indiren Kurumlar Vergisi Kanunu Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Türkiye kendisini dirayetle yönetecek bir hükümeti seçim aracılığıyla bulup çıkaracaktır. Süreç o tarafa doğru gidiyor” dedi.

             6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu’ndan (PPK) toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada “Yakın zamanda mali piyasalarda yaşanan dalgalanmaların ardından, enflasyonun 2006 yılı sonunda hedefin üzerinde gerçekleşme olasılığı artmıştır” denildi.

             7- TMSF Başkanı Ahmet Ertürk İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında Telsim’in Vodafone’a satış bedeli olan 4.55 milyar doların TMSF’nin banka hesaplarına girdiğini açıkladı.

             8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) bünyesinde kurulan “İstikrar Enstitüsü"nün başkanlığına Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti getirildi. Enstitünün açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de ulaşılan istikrarın devamı için toplumun her sektörüne önemli görevler düştüğünü söyledi.

9- Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden (GATA) yapılan açıklamada, eski Başbakan ve DSP’nin Onursal Başkanı Bülent Ecevit’in sağlık durumunda bir değişiklik olmadığı ve koma halinin devam ettiği belirtildi.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türk-Alman Ekonomi Kongresi’ne katılmak üzere gittiği başkent Berlin’de Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin düzenlediği toplantıya katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada “Halkımıza daha görevi almadan söz verdik. AB’nin bize verdiği ön şartları başta anayasa ve yasa değişikliği olmak üzere yerine getirdik, uyum yasası çerçevesinde ne gerekiyorsa yaptık. Şimdi tekrar AB sürecimiz başlıyor. Bu süreçte sizlere de iş düşüyor” dedi.

Daha sonra Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya gelen Başbakan Erdoğan, Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmeleri özetleyerek “2012 yılında milli gelir açısından ilk 10 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz. Bunu başaracak potansiyele sahibiz. Birlik ve beraberlik içinde olursak önümüzü kesmeye kimsenin gücü yetmez” dedi.

11- Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri İgor İvanov’un davetlisi olarak Rusya’da temaslarda bulunan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sınırında nükleer silahlara sahip bir komşudan hoşlanmayacağını belirterek, İran’ın nükleer programıyla ilgili sorunun ikna yoluyla çözülmesi taraftarı olduklarını söyledi.

12- ABD Başkanı George W. Bush, 1. Dünya Savaşı sırasında meydana gelen Ermeni olaylarını Washington’un resmi politikasına aykırı olarak “soykırım” diye nitelendiren Erivan Büyükelçisi John Evans’ı görevden aldı.

            13- Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün (IISS) hazırladığı 2006 yılı askeri dengeler raporunda, dünyanın hala büyük terör tehdidi altında bulunduğu belirtildi.

             14- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradey, ABD’nin başkenti Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Condoloezza Rice ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’ın, nükleer programıyla ilgili kaygıları gidermek için uranyum zenginleştirme programından ödün vermeye hazır olduğunu söyledi.

             15- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin’de farklı gruplar arasında uzlaşma sağlamayı amaçlayan ulusal diyalog toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Filistinlilere “anlaşmazlıklarını çözmek için silaha sarılmama ve çabalarını güvenlik duvarı ve sömürgecilikle mücadeleye yoğunlaştırma” çağrısında bulundu.

26 MAYIS 2006

            1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Radikal gazetesine partisinin yeni siyaset anlayışını anlattı.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

            2- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Danıştay’a düzenlenen saldırı ile Cumhuriyet gazetesine yönelik bombalı saldırının aynı kişiler tarafından yapıldığının tespit edildiğini belirterek “Eylemlerinin terör tanımıyla örtüştüğünü görüyoruz. Bu bir terör eylemidir” dedi.

            3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Kastamonu’da özel bir hastanenin açılışında yaptığı konuşmada, özel hastanelerin hastalarını hiçbir zaman müşteri olarak görmemeleri gerektiğini belirterek “Devlet hastaneleri nasıl sağlık hizmeti veriyorsa, özel sektörde bunu bu şekilde vermeli” dedi.

            4- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, İstanbul’da düzenlenen “Gayrimenkul Piyasasında Yeni Perspektifler” konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Mortgage sistemiyle birlikte yeni iş sahalarının da ortaya çıkacağını ve istihdama olumlu katkı sağlanacağını belirtti.

            5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın başkenti Berlin’de Başbakan Angela Merkel ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, görüşmenin siyasi, ticari, ekonomik, kültürel ve bölgeyi ilgilendiren konularda geçtiğini belirterek, gündemdeki uluslararası konularla ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

            Merkel de “Türkiye kültürlerarası diyaloğa katkı sağlıyor. AB konularında ve uluslararası güncel konularda tam bir görüş birliği içindeyiz” dedi.

            Öte yandan Berlin’de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Başbakan Erdoğan ve Merkel’in de katıldığı “Türk-Alman Ekonomik Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AB’nin ekonomik, siyasi ve güvenlik açısından Türkiye’nin üyeliğine ihtiyacı olduğunu belirterek, Türkiye’deki ekonomik reform sürecine aynen devam edileceğini söyledi.

            6- ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Müsteşar Matthew Bryza Cumhuriyet gazetesine, Kıbrıs, terör örgütü PKK ve Türkiye’nin AB üyeliği konularını değerlendirdi.

            7- ABD Başkanı George W. Bush, başkent Washington’da İngiltere Başbakanı Tony Blair ile bir araya geldi. Başkan Bush görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, nükleer programı nedeniyle İran’ın uluslararası toplum tarafından dışlanma tehdidi ile karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

            8- ABD Senatosu’nun, Göçmen Yasası’nı kabul ettiği açıklandı.

            9- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile başkent Bağdat’ta görüştü. Zebari görüşmede, İran’ın barışçıl nükleer silah yapmaya hakkı olduğunu belirterek, ancak hiçbir komşu ülkenin kitle imha silahı edinmesini istemediklerini söyledi.

            Mutteki de Irak’ın geleceği konusunda ABD ile doğrudan görüşmelere katılmayacaklarını belirtti.

            10- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, parlamentoda gündem dışı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tutumunu tekrar gözden geçirmesi ve iyi komşuluk ilişkileriyle bağdaşmayan hareketlerden vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

            11- Hamas liderliğindeki Filistin Hükümeti’nin, ortak dış politika belirlemek amacıyla yapılan “ulusal diyalog” toplantısının devamına imkan sağlamak için Gazze’ye yerleştirdiği polis gücünü çektiği bildirildi.     

27 MAYIS 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 61. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi politikalarını anlattı.

            Toplantıya katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu istikrar sorununun altında, iktidarın Türkiye’nin anayasal düzeniyle ilişkilerini olması gerektiği gibi kuramamasının yattığını belirtti.

            Büyüyen cari açığın ciddi bir risk olduğunu bildiren Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu ise “Risk yokmuş, her şey yolundaymış gibi davranamayız” dedi.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener çeşitli incelemelerde bulunmak üzere gittiği Sivas’ta yaptığı konuşmada, bir ekonominin büyüklüğünün milli gelirin büyüklüğüyle ölçüldüğünü belirterek “Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri içerisinde en yüksek büyüme oranını yakalayan ülke konumunda bulunuyor” dedi.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin AK Parti Karaman İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Parti’nin laiklik ve Cumhuriyet karşıtı gibi gösterildiğini belirterek “Devletin dini olmaz. Din, bireyi muhatap alır, devlet inanca saygılı olur” dedi.

            4- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ‘solda yenilenme, bütünleşme ve kitleselleşme’ hareketi olan 10 Aralık Platformu’nun Van’da yapılan toplantısında, ‘sağ-sol ayrımı yapmadan bir araya gelelim’ söyleminin gerçekçi bir yol olmadığını belirterek “Bizim yolumuz geniş bir sol kitle hareketini yaratmaktır” dedi.

            5- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson Diyarbakır’ı ziyaretinde gazetecilerin terör örgütü PKK’ya yönelik sorularını yanıtladı. Wilson “Türkiye’nin vatandaşlarının terörizme karşı verdikleri mücadeledeki çabalarını destekliyoruz” dedi.

            6- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Yorgos Lillikas, Ada’daki çözümsüzlüğü ve müzakerelerin başlama olasılığı konusunda Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

            7- AB Dönem Başkanı Avusturya’nın ev sahipliğinde başkent Viyana’da bir araya gelen AB dışişleri bakanları “Avrupa Anayasası krizinin çözümü için tanınan bir yıllık düşünme süresinin 2007 yılının ilk yarısının sonuna kadar uzatılmasını” kararlaştırdı.

            8- Bolivya’yı ziyaret eden Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkenin yeni Devlet Başkanı Evo Morales’in halkın doğru seçimi olduğunu söyledi.

            9- Endonezya’nın Orta Cava eyaletinde meydana gelen 6.2 büyüklüğünde  depremde 3 bine yakın kişinin öldüğü, 3 binden fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

28 MAYIS 2006  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Manisa ve İzmir il kongrelerinde hükümetin icraatlarını anlattı.

            2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, haftalık ekonomi dergisi Para’ya gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Milli Eğitim Vakfı’nın (MEV) 26. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı açılış konuşmasında, MEV’in gelir getirsin diye kurduğu okulların zarar ettiğini, son iki yıldır vakfa kayda değer bir bağış yapılmadığını ve vakfın öğrencilere yeni burs veremediğini söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ekonomide yaşanan gelişmelere ilişkin hükümeti eleştirdi.

5- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, partisince düzenlenen Eğitim Kurultayı’nda yaptığı konuşmada “SHP iktidarında, tüm okullar Atatürkçü düşünce ve Cumhuriyetin kaleleri olarak yeniden ele alınacak” dedi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İslam Ticaret ve Sanayi Odası Orta Asya ve Avrupa Bölgesi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, İslam ülkelerinin dünya ticaretinden aldığı payın yüzde 8 olduğunu belirterek, işbirliği imkanlarının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

7- ABD Başkanı George W. Bush, başkent Washington’da West Point Kara Harp Okulu’nun mezuniyet töreninde yaptığı konuşmasında, İkinci Dünya Savaşı’nı izleyen yıllarda eski Sovyetler Birliği’nin dünyada komünizmi yaymakta önemli ilerlemeler sağladığını belirterek, o dönemde başkan olan Harry Truman’ın Türkiye ve Yunanistan’a askeri ve ekonomik yardım çağrısında bulunduğunu, Truman’ın bu doktrini sayesinde Türkiye ve Yunanistan’ın komünizm tehdidinden kurtulduğunu söyledi.

8- Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Federal Anayasayı Koruma Dairesi tarafından izlenen İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Derneği’ni, sonbaharda başlatılacak İslam Konferansı’na davet edeceklerini, ancak daimi üye olarak değil, çalışma gruplarından birinde yer alacağını söyledi.

29 MAYIS 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul’un Fethi’nin 553. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında “Doğal güzellikleri, tarihsel ve kültürel zenginlikleri, geçmişten günümüze ulaşan görkemli yapılarıyla, hayranlık ve ilgi uyandıran İstanbul, dünyanın kültür mirasında seçkin yere sahiptir. İstanbul’un ev sahipliği yaptığı çeşitli uygarlıklardan ve kültürlerden bugüne taşınan mirası korumak, dokusuna zarar vermeden geleceğe aktarmak, kendimize olduğu kadar, insanlığa karşı da sorumluluğumuzdur” dedi.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da gün nedeniyle bir mesaj yayımladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakanlığa, terörle mücadele konusunda görevli kuruluşlar arasında koordinasyon sağlama görevi veren yasayı onayladı.

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç iç tüzük değişikliği önerisiyle ilgili olarak TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Danıştay’a gerçekleştirilen saldırıyla ilgili soruları yanıtladı.

4- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklamada bulunan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda değişiklik yapan yasa tasarısının ele alındığını belirterek “Tasarı kanunlaştığı takdirde, hakim ve savcılarımızın özlük haklarında belli ölçülerde bir iyileşme sağlanmış ve Sosyal Güvenlik Yasası’na paralel bir düzenleme de gerçekleşmiş olacaktır” dedi. Türkiye’nin tanıtımı açısından iki önemli konunun gündeme alındığını belirten Bakan Çiçek, 2009 yılında düzenlenecek Uluslararası Ceza Hukuku Konferansı ve EXPO-2015 toplantısının Türkiye’de yapılması için çalışmalara şimdiden başlanılması gerektiğini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, Danıştay’a yapılan saldırıyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer’i kabul etti. Başbakan Erdoğan kabulde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, KKTC’nin ekonomik kalkınmasını destekleyeceğini ve ambargoların kaldırılması konusundaki çabalarını da sürdüreceğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de resmi temaslarda bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’yi kabul etti. Görüşmede, ağırlıklı olarak Arap-İsrail sorunu ve bölgesel sorunlar ele alındı. Başbakan Yardımcısı Gül, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında “Biz bölgemizde, nükleer silahlardan tamamen arınmış bir bölge ve komşuluk anlayışına inanıyoruz” dedi.

Livni de İsrail ve Filistin arasındaki ihtilafa son verecek en iyi yöntemin, iki devletli çözüm olduğunu söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Livni, MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpoğan ile de bir görüşme yaptı.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener AK Parti Sivas’ın Şarkışla ilçe teşkilatını ziyaretinde, yükselen petrol fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Şener “Şu an varil başına 75 dolar olan petrol fiyatları, tarihinde ilk kez bu kadar artmıştır. Bu şanssızlık AK Parti iktidarını bulmuştur. AK Parti iktidarında buna rağmen Türkiye’de istikrar, yatırım ve ekonomide büyüme devam etmiştir” dedi.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Hesap Uzmanları Kurulu’nun 61. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen panelin ardından gazetecilerin imarsız Hazine arazilerinin satışının durdurulmasına ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, bu arazilerin düşük fiyatla satın alındığını, daha sonra imar çıkartılarak Hazine’nin kayba uğratıldığını belirterek “Bunu önlemek için bu kararı aldık. Yoksa tüm satışları durdurmak maksadıyla değil” dedi.

9- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ‘Öğrenci Merkezli Öğretim Semineri’nin açılışında yaptığı konuşmada, bazı çevrelerin öğrenci merkezli eğitimi ‘öğrencinin ders anlattığı, öğretmenin de masasında hakemlik yaptığı’ bir sistem olarak algıladıklarını belirterek “Öğrenci merkezli eğitim, bireyi keşfetmek, bireye hakim olan zeka türünü tespit ettikten sonra onun nasıl öğrendiğinin şifresini çözmektir” dedi.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, yüksekokul ve üniversite mezunu işsiz sayısının 2002 yılında 21.523, 2003 yılında 46.625, 2004 yılında 76.724 ve 2005 yılında ise 57.892 olduğunu bildirdi.

11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Denizli’de doğal taş ihracatçılarıyla bir araya geldi. Bakan Güler burada yaptığı açıklamada, kömür havzalarını santral kurmak şartı ile özelleştirmeye açtıklarını, sektörün bir araya gelerek bu ihalelere girebileceğini ve kendi enerjisini kendisinin üretebileceğini söyledi.

12- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Türk Dil Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen ‘Doğumunun 125. Yılı Dolayısıyla Atatürk, Türk Dili ve Türk Kültürü Bilgi Şöleni’nin açılışında yaptığı konuşmada, son zamanlarda Türkiye’nin uluslararası alanda yaptığı çalışmalarda Türkçeye büyük bir ilgi duyulduğunu belirterek “Bu ilgi bizi bir yere yönlendirdi. Aynı Goethe Enstitüsü gibi, Fransız Kültür Merkezi gibi bütün dünyada Yunus Emre enstitüleri kurmak için kanun hazırlandı” dedi.

13- TÜBİTAK Başkan Vekili Nüket Yetiş, Türk Amerikan Biliminsanları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA) işbirliğiyle, TÜBİTAK’ın Gebze Yerleşkesi’nde düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, yılbaşından bu yana ABD, İngiltere ve İtalya’nın önde gelen bilim ve teknoloji kuruluşları ile ortak çalışmalar düzenlediklerini, tüm uluslararası çalışmalarla bilim teknoloji ve bu sayede ekonomideki gücü artırmayı hedeflediklerini söyledi.

14- Başbakanlık Devlet Arşivler Genel Müdürü Yusuf Sarınay Malatya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, arşivlerinde bulunan 135 milyon belgenin 5 milyonluk kısmının internet ortamına aktarılmasıyla, Türkiye’ye gelen yabancı araştırmacı ve bilim adamı sayısında artış meydana geldiğini söyledi.

30 MAYIS 2006

            1- Resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan İsveç Kralı Karl 16. Gustav, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Çankaya Köşkü’nde görüştü.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin insan haklarını, laikliği, inanç, düşünce, vicdan ve teşebbüs özgürlüğünü öz iradesiyle benimsediğini belirterek “Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin sadece Birlik ülkelerinde ve ülkemizde değil, bütün dünyada ilgiyle izlenmesinin esas nedeni ülkemizin ekonomik entegrasyonundan ziyade, barışın geleceği, uygarlığın geleceğiyle ilgili kaygılar ve beklentilerdir” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin önümüzdeki sürece “Cumhuriyete, rejime sahip çıkma” sorumluluğu içinde baktığını, bu düşünceyi taşıyan herkese kapılarının açık olduğunu belirtti.  Baykal ayrıca, Danıştay’a yönelik saldırının ardından hükümet tarafından izlenen tutumu da eleştirdi.

            4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Oğuz Çelikkol’un Bağdat’a gittiği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün birer mektubunu bu ülke Başbakan ve Dışişleri Bakanı’na ileteceği belirtildi.

            5- İstanbul Valisi Muammer Güler düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet gazetesi ve Danıştay’a yönelik saldırılarla ilgili soruşturma kapsamında elde edilen bilgilerin Ankara’ya zamanında ulaştırıldığını, eylemlerde adı geçenlerin daha önce izlenmesi gibi bir uygulamanın söz konusu olmadığını söyledi.

            6- Türkiye’de bulunan KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener arasında yapılan görüşmenin ardından, Türkiye ile KKTC arasında ekonomik yardım ve işbirliği protokolü çerçevesinde ‘İkinci Ek Protokol’ imzalandı.

            7- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’ye düzenleyeceği ziyaret öncesi Milliyet, Hürriyet, Sabah ve Zaman gazetelerine ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdi. Lavrov, Moskova ile Ankara’nın benzer dış politikalar izlediğini ve iki ülkenin uluslararası alanda ortak girişimlerde bulunabileceğini belirterek, ilişkilerin geleceğinin parlak olduğunu söyledi.

            8- Avrupa Adalet Divanı, AB ülkelerindeki hava yolu şirketlerinin uçak yolcularının kayıtlarını ABD’ye bildirme zorunluluğunu içeren anlaşmanın yasa dışı olduğunu belirterek, bu uygulamayı durdurma kararı aldı.

            9- Malezya’nın Putrajaya kentinde yapılan ‘Bağlantısızlar Hareketi Dışişleri Bakanları Toplantısı’ yayımlanan bildiri ile sona erdi. Bildiride, İsrail’in Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’nı imzalaması talep edilirken, her ülkenin barışçıl amaçlarla nükleer enerjiden yararlanma hakkı bulunduğu belirtildi.

31 MAYIS 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, Danıştay’a yapılan saldırının Türkiye’nin huzur ve istikrarına, Cumhuriyetin kurumlarına ve değerlerine karşı yapılmış bir saldırı olduğunu belirterek “Bu karanlık saldırı, milletimizin vicdanında asla affedilmeyecektir” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir dizi açılış törenine katılmak üzere gittiği Sivas’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son 3.5 yılda büyük kazanımlar elde ettiğini belirterek “Bu ülkeyi geçmişe götürmek isteyenlere asla prim vermeyeceğiz” dedi. Daha sonra partisinin il kongresine katılan Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada da AK Parti’nin din eksenli bir parti olmadığını belirterek “Partiler tüzel kişiliktir. Dini olmaz. İlkeleri olur. Bizim partimiz, insan eksenli” dedi. 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Reuters haber ajansına verdiği demeçte, AK Parti’nin kendi siyasi çizgisinde bir Cumhurbaşkanı seçmesinin gerçek krize yol açacağını ve kendilerinin bunu engellemeye çalıştıklarını söyledi. Baykal ayrıca, AK Parti’nin erken seçime gidip gitmeme konusunda bir ikilem yaşadığını, seçime gitmelerinin, Cumhurbaşkanının belirlenmesi konusunda kendilerini anlaşma zemini aramaya zorlayabileceğini, seçimi ertelemelerinin ise olası bir ekonomik düşüş ve AB yolundaki sorunlar nedeniyle çoğunluğu kaybetmelerine yol açabileceğini belirtti.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Görüşmede Kıbrıs, Karadeniz, İran ve enerji konuları ele alındı. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bölgesel ve uluslararası bir çok konuda iki ülkenin ortak görüşleri paylaştığını belirtti. Lavrov da Rus şirketlerinin Türkiye’de yatırım arzusunda olduğunu ve özellikle nükleer enerji, petrol ve doğalgaz alanlarında ciddi yatırım imkanları gördüklerini söyledi.

Lavrov, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da kabul edildi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bakanlıkta çimento sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Coşkun toplantı öncesi yaptığı açıklamada, inşaat sektöründe alt yapı ve konut olmak üzere büyük gelişme yaşandığını, ancak inşaat malzemesi fiyatlarında görülen artışların sıkıntıya neden olduğunu söyledi. Toplantıya katılan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak da çimento sektöründe üretim, dağıtım ve kapasite problemi olduğunu, müteahhitlerin sıkıntılarının da dikkate alındığını belirtti.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Çanakkale’de devam eden ‘28. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeoloji Sempozyumu’na katılan ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kazı yapan yabancı kazı başkanlarıyla yaptığı toplantıda, bakanlık olarak kendilerine gerekli desteğin verileceğini söyledi.

7- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in 15 maddesini bir kez daha görüşülmek  üzere iade ettiği ‘Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’ TBMM Genel Kurulu’nda aynen kabul edildi.

8- TBMM İçişleri Komisyonu’nda, ilkokul mezunlarının da sürücü belgesi almasına veya sürücü belgelerini değiştirmelerine imkan tanıyan kanun teklifi kabul edildi.

9- KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul düzenlediği basın toplantısında, hükümeti eleştirerek “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın TBMM gündemine geldiği dönemde yasaya karşı alanlarda yaşananlar, bir kez daha yasanın meşru olmadığını göstermiştir” dedi.

10- Siirt ve Şırnak kırsalında terör örgütü PKK’ye yönelik operasyonlar sırasında yaşanan çatışmalarda, 2 asker ve 3 korucunun şehit olduğu, 5 güvenlik görevlisinin de yaralandığı bildirildi.

11- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Umman Ulusal Ekonomi Bakanı Ahmet Bin AbdalnabiMacki’yi kabul etti. Görüşmede, iki ülke arasında ticari faaliyetlerin artırılması için ‘Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’ imzalandı. Bakan Unakıtan imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Umman arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin olması gereken seviyenin çok gerisinde bulunduğunu belirterek, bu anlaşmanın ticari ilişkilere ivme kazandıracağını söyledi. Macki de ülkesinin yabancı sermaye mevzuatında gerçekleştirdiği değişiklikler ile vergi muafiyeti dahil yatırımcılara bir dizi kolaylıklar getirildiğini belirterek, Türk yatırımcılara öncelik vereceklerini kaydetti.

12- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran’ın nükleer programından vazgeçmesi durumunda bu ülkeyle doğrudan görüşmelerde bulunmaya hazır olduklarını açıkladı. 

13- Litvanya’da, İşçi Partisi’nin üçlü koalisyon hükümetinden ayrılması üzerine Başbakan Algirdas Brazauskas’ın istifa ettiği açıklandı. 

14- Şili’de, eğitim yasasında reform yapılmasını isteyen yaklaşık 500 bin öğrencinin başta başkent Santiago olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerinde yaptığı protesto gösterileri sırasında 14 kişinin yaralandığı, çok sayıda kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106