26.4.2006
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                        1 NİSAN 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin ‘Yerel Kalkınma 2000’ adlı toplantısında, belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Yolsuzluğa karışan belediye başkanlarını ve partilileri çekinmeden görevden uzaklaştıracaklarını belirten Başbakan Erdoğan, son günlerde yaşanan olayların teröristlerin nemasını kaybetmesinden kaynaklandığını söyledi. 

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül TRT televizyonunda katıldığı bir programda, Diyarbakır ve Batman’daki olayları değerlendirirken terörle mücadelede tolerans ya da zafiyetin kesinlikle gösterilmeyeceğini belirterek, Muş-Bingöl sınırındaki operasyonda ölü ele geçirilen teröristlerin 3’ünün Suriye, 2’sinin İran, 1’inin de Irak uyruklu olduğunu açıkladı.

            3- Danıştay 8. Dairesi, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 10 Ekim 2005’te yayımladığı, içkili yer bölgesi tespitine ilişkin genelgenin yürütmesini durdurdu.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nca düzenlenen ‘25. Uluslararası Film Festivali’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada “Sinema, tiyatro, opera ve bütün sanat dallarında Türkiye, cumhuriyetten aldığı güven ve inançla her sahada bir Avrupa ülkesidir” dedi.

            5- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan yaptığı açıklamada, ÖSS’nin ortaöğretimdeki sorunların nedeni olarak gösterilmesini yanlış bulduğunu belirtti.

            6- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi 10 Aralık Platformu’nun Samsun’da düzenlediği ‘Solda Yenilenme’ toplantılarının açılışında yaptığı konuşmada, halkın ve ülkenin sola, sosyal demokrasiye gereksinimi olduğunu belirterek “Bunu sağlayacak siyasal kurumlaşmayı mutlaka gerçekleştireceğiz” dedi.

            7- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Kıyı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasını Öngören Yasa Tasarısı Taslağı’nın kıyıları yatırımlara açmak, halka kapatmak anlamına geldiğini belirtti.

            8- Diyarbakır ve Batman’da yaşanan şiddet olaylarının ardından Mardin’in Kızıltepe ve Nusaybin, Hakkari’nin Yüksekova, Şırnak’ın Silopi ilçesi ile Van’da, terör örgütü PKK yandaşları ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda çok sayıda terörist ele geçirildi.

            9- Siyasal Düşünce Platformu’nun davetlisi olarak Türkiye’ye gelen İran Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Sözcüsü Kazım Celali Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, ABD’nin kendilerine saldırmaya kararlı olduğunu ve İran’ın nükleer tesisleri hemen kapatılsa bile operasyon için başka bahaneler bulacağını söyledi.

            10-Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan İtalya’nın Cernobbio kentinde düzenlenen ‘Ambrosetti Forumu’nda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde meydana gelen terör olaylarını değerlendirdi. Bakan Babacan, bazı çevrelerin bölgedeki son olaylarla, Türkiye’nin AB ile bütünleşme yolunda kaydettiği başarıları gölgelemeye çalıştığını söyledi.

            11- BM İnsan Hakları ve Terörizmle Mücadele Özel Raportörü Martin Scheinin, BM İnsan Hakları Komisyonu için hazırladığı ön raporda, Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki gerginliklerin azaltılması için daha fazla çaba harcanması gerektiğini belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı ise terör olayları nedeniyle Türkiye’ye seyahat edecek yurttaşlarını uyararak, şiddet olaylarının büyük kentlere sıçrayabileceği olasılığına dikkat çekti.

            12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’e bir mektup göndererek, Türkiye’nin Kıbrıs Eylem Planı’nı incelediğini bildirdi.

            13- Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) 6. Ulusal Kongresi’nde yaptığı konuşmada, geçmişte Türklere uygulanan zorunlu isim değiştirme sürecinin, Avrupai, modern ve adil olmadığını söyledi. 

            14- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac dün başkent Paris’te yaptığı bir televizyon konuşmasında, işçi ve öğrencilerin protestosuna neden olan İstihdam Yasası’nı değişikliklerle onaylayacağını açıkladı.

            15- İngiltere’de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice düzenlediği basın toplantısında, “ABD Guantanamo’yu bir gün kapatacak, çünkü dünyanın zindancısı olmak istemiyor” dedi.

            16- Resmi bir ziyaret nedeniyle Danimarka’da bulunan İngiltere Savunma Bakanı John Reid, Danimarka Savunma Bakanı Sören Gade ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Taliban ve teröristlerin Afganistan’a geri dönebileceğini belirtti.

            17- Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, yabancı ülkeler adına casusluk yapanlara güvenlik kuvvetlerine teslim olmaları için 1 Mayıs’a kadar süre tanındığını bildirdi.

 2 NİSAN 2006  

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Dünya Demokrasi Hareketi 4. Kongresi’nde, demokrasinin gelişmesinin önündeki en önemli engellerin; terör, adaletsizlik, gelir dağılımındaki uçurum ve refah olgusunun adaletsiz biçimde dağıtılması olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, AB ile ilgili gelişmeler konusunda ise “Türkiye AB’ye girmenin derdi içinde değil, ama AB’ye katılmamızın gerekliliğine inanıyoruz. Medeniyetler ittifakının adresi AB olsun diye bunu istiyoruz” dedi.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Züheyir Amber’in soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, İskenderun’da 1950’li yıllarda yapılan ve Türk Hava Kuvvetleri’nin kullandığı hava radarının yanı sıra, 3 kilometre uzaklıkta NATO adına inşa edilen ve NATO ortak fonlarından temin ve tesis edilen Kisecik Hava Radarı’nın da Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılacağını belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, çalışanlara yapılan maaş artışlarıyla ilgili olarak, hükümetin, IMF programını değil, AK Parti’nin kendi programını uyguladığını belirterek, memur, kamu çalışanı, emekli ve asgari ücretliye yapılan zamların bunun en açık göstergesi olduğunu, programın özünde olan sosyal boyutun, uygulanan programın ana ayaklarından birini teşkil ettiğini söyledi.

            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, özelleştirme uygulamaları sonucu işsiz kalan 21 bin 193 kişinin kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirileceğini bildirdi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmanın, son kez gerçekleştiriliyor olmasını hedeflediklerini ve vatandaşların bu olanaktan yararlanmasını tavsiye ettiklerini belirterek “Yeni bir sosyal güvenlik reformuna geçiyoruz. Geçmeden evvel, geçmiş borçları tasfiye etmek istiyoruz” dedi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Rize İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin Güneydoğu politikasını eleştirerek, ülkeyi bu sorunlardan kurtaracak hizmetlerin her zaman kendilerine nasip olduğunu söyledi.

            7- DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Ankara Kulisi’ programında, Güneydoğu bölgesinde yaşanan terör olaylarını değerlendirdi. Türk, şiddetin etnik çatışmaya dönüşmesinden endişe ettiğini söyledi.

8- Merkez Bankası Başkan Vekili Erdem Başçı Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle düzenlediği sohbet toplantısında, kredi kartlarına uygulanabilecek en yüksek faiz oranlarını açıkladı. Başçı ayrıca, kart faizlerinin, kredi faizlerinde olduğu gibi bankaların rekabeti ile düşeceğini belirtti.

Öte yandan Banka’nın, kredi kartları borçlarının yeniden yapılandırılmasını da içeren 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’na dayanarak hazırladığı ‘Kredi Kartları İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Asya-Pasifik ülkeleri eğitim bakanları toplantısına katılmak üzere gittiği Avustralya’nın Melbourne kentinde Kuzey Kıbrıs Türk Derneği’nde vatandaşlarla sohbet toplantısı düzenledi. Bakan Çelik, Avustralyalı yetkililerle,  Türk öğrencilerinin mastır ve doktora imkanlarını görüşeceğini söyledi.

10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni Rum Fileleftheros gazetesine verdiği demeçte, Annan Planı’nın referandumda Rumlar tarafından reddedilmesiyle tarih olduğunu belirtti. Bakoyanni ayrıca, Yunanistan’ın Türkiye’nin AB sürecine yönelik desteğinin kesin ve tek yol olmadığını, Türkiye’nin AB karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

11- İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, Irak Savaşı’nın saldırganlar için birincil derece motivasyon oluşturduğu, 7 Temmuz 2005’te başkent Londra’da düzenlenen bombalı saldırılara da Irak Savaşı’nın yol açtığı belirtildi.

12- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile birlikte Irak’ta temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, başkent Bağdat’ta Devlet Başkanı Celal Talabani, Devlet Başkan Yardımcısı Adil Abdülmehdi ve Başbakan İbrahim Caferi’yle görüştü. Görüşmelerin ardından açıklamada bulunan Rice “Herkes için şu nokta açık olmalıdır, yapılan müzakerelerin bir ulusal birlik hükümetinin kurulmasıyla son bulmasının zamanı gelmiştir” dedi. Straw da Irak’ta artık ilerleme görmeye ihtiyaç duyduklarını belirterek, lider olarak çıkacak kişiyi tanıyıp saygı duyacaklarını söyledi.

3 NİSAN 2006

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda son günlerde bazı kentlerde meydana gelen terör olaylarının ele alındığını söyledi. Bakan Çiçek, güvenlik güçleri ve emniyet mensuplarının söz konusu olaylarda olumlu davranış gösterdiğini belirterek “Özellikle güvenlik güçleri, halkla teröristleri ayıran bir yaklaşım içerisinde olmuştur. Bu yaklaşım, her türlü takdirin de üzerindedir” dedi.

2- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Türk Tabipler Birliği (TTB) heyetini kabul etti. Ağar konuşmasında, son günlerde artan terör olaylarını değerlendirerek, “Terör meselesi, dar bir güvenlik çemberinin dışında geniş bir sosyo-ekonomik alanda yorumlanmalı. Bütün sıkıntılar, demokrasi temel zemininde çözülür. Bunun dışında hiçbir çözüm yoktur” dedi.

3- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayında tüketici fiyatlarının (TÜFE) yüzde 0.27, üretici fiyatlarının (ÜFE) yüzde 0.25 arttığını açıkladı.

4- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Bosna-Hersek’te düzenlediği basın toplantısında, ekonomideki son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hisarcıklıoğlu, ABD ziyaretinde Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz ve IMF 1. Başkan Yardımcısı Anne Krueger ile görüştüğünü, bu görüşmelerde KDV indirimlerinin değil, Merkez Bankası’na başkan atanmasının sorulduğunu  belirterek “Hükümet bir an önce Merkez Bankası Başkanı’nı asaleten atamalı” dedi.

5- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli düzenlediği basın toplantısında “ABD, PKK’nın bombalı saldırılarını kınıyor. İstanbul’da 4 kişiyi öldürdüler. ABD, aynı zamanda Güneydoğu ve İstanbul’da  PKK sempatizanlarının şiddet içeren protestolarının sonucunda ölenler için de üzüntülerini bildiriyor. Türkiye değerli bir müttefik ve yakın bir dost. İlgili herkesi kontrollü davranmaya çağırıyoruz. Bu şiddeti kınamak, terörizme ve onun destekçilerine karşı durmak önemli” dedi.

4 NİSAN 2006 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin Meclis grup toplantısında terör olaylarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, karanlık niyetlerin bu ülkenin geleceğine ipotek koymasına asla izin vermeyeceklerini belirtti. Başbakan Erdoğan ayrıca, kendisinden bir televizyon kanalında randevu isteyen DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk’le ilgili olarak “Önce PKK’yı terör örgütü ilan et, ondan sonra konuşalım” dedi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan, 1987-95 yılları arasında çalışanlardan kesilen Konut Edindirme Yardımı’nın (KEY) faiziyle birlikte hak sahiplerine geri ödeneceğini açıkladı.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, son dönemde yaşanan terör olaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, terör olaylarını, terör örgütü PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın  yönlendirmesiyle ‘PKK’nın siyasi uzantısı’ diye nitelendirdiği DTP’nin uygulamaya koyduğunu belirtti.      

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül gazetelerin Ankara temsilcileriyle yaptığı görüşmede, beraber yaşamanın yolunun çağdaş demokrasiden geçtiğini belirterek, terörle mücadele edilirken demokratikleşmeden asla taviz verilmeyeceğini söyledi.

            4- TBMM Genel Kurulu’nda, terör konusunda ‘genel görüşme’ yapıldı.

             CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kurul’da yaptığı konuşmada, yaşanan terör eylemlerine ilişkin güvenlik birimlerinin daha etkin hale getirilmesi, bölgesel kalkınmanın devlet eliyle gerçekleştirilmesi ve Türkiye’nin ulusal kimliğini ve bütünlüğünü herkesin içine sindirmesi gerektiğini belirtti.

            Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, ‘demokratikleşme’ ve ‘Kürt sorunu’ gibi açıklamaların hiçbir işe yaramadığının anlaşıldığını, hükümetin konuyla ilgili tutumunun ağır bedelini halkın ödediğini söyledi.

            DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da her türlü tehdide karşın olaylar sırasında kepenk kapatmayan esnafın korunması gerektiğini belirterek, sıfır terörden sokaklarda güvenliğin olmadığı, şiddetin arttığı bir duruma gelindiğini kaydetti.

            İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise olaylar sırasında 15 kişinin yaşamını yitirdiğini, 92 göstericinin yaralandığını, gözaltına alınan 716 kişiden 634’ünün adli makamlara sevk edildiğini ve bunların 418’inin tutuklandığını bildirdi.

            5- Azerbaycan’a resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkent Bakü’de, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Azerbaycan’ın tüm hedeflerini paylaşarak desteklediğini belirtti.

            Cumhurbaşkanı Sezer, daha sonra Milli Meclis Başkanı Oktay Esadov’u, ardından da Fahri Hıyaban, Şehitler Hıyabanı ve Türk Şehitliği’ni ziyaret etti.

            6- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos Reuters ajansına verdiği demeçte, Türkiye’nin, Brüksel’in talepleri doğrultusunda limanlarını ve hava alanlarını Rum Kesimi’ne açmayarak AB ile yıl içinde bir krize doğru gittiğini belirterek “Türkiye buna uymazsa bir kriz olacak. Bu, Avrupa’nın değil Türkiye’nin kendi başına yarattığı bir kriz olacak” dedi.

            7- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez yaptığı açıklamada, Fransız ve İtalyan şirketlerince yönetilen petrol kuyularına el konularak, devletleştirildiğini bildirdi.

5 NİSAN 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Avukatlar Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajda, Türk yargısının karşı karşıya bulunduğu sorunlara çözüm aranırken, bir hukuk kurumu olarak demokrasinin ve hukuk devleti ilkesinin işlerlik kazanmasında yadsınamaz rolü bulunan baroların ve avukatların sorunları üzerinde de özenle durulması gerektiğini belirtti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Müteahhitler Birliği’nin Olağan Genel Kurul toplantısına katıldı. Toplantı öncesi gazetecilerin Terörle Mücadele Yasa Tasarısı çalışmalarıyla ilgili sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan “Özgürlükler konusunda geri gidilmez, ancak özgürlükleri temine yönelik atılması gereken adımlar da atılır” dedi. Başbakan Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada ise özel sektörün önünü açmak, dertlerine çare bulmak, yeni yatırım ve küresel rekabet konusunda girişimcileri yüreklendirmek konusunda hükümetin gerekli adımları attığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener genel ekonomik konuları değerlendirdiği basın toplantısında, 2005’te Gayri Safi Yurtiçi Milli Hasıla’nın (GSYH) yüzde 7.4, Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) ise yüzde 7.6 oranında arttığını belirterek “4 yıllık dönemler itibariyle değerlendirildiğinde son yarım asırda Türkiye, en yüksek büyüme performansını geçtiğimiz 4 yıl içinde göstermiş olmaktadır” dedi. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, enflasyon rakamlarının da planlanan hedefe uygun olarak geliştiğini, bu çerçevede mart ayı enflasyon rakamının piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğini açıkladı.

 4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık olağan basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Tan, terör örgütü PKK’nın özellikle medya konusundaki faaliyetlerini çok yakından takip ettiklerini, Roj TV’nin kapatılması için de gerekirse yeni kanıtların gönderilebileceğini belirtti.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin’le beraber CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı ziyaret ederek ‘Siyasetin Finansmanı ve Mal Bildiriminde Gizliliğin Kaldırılması’na yönelik taslağını sundu.

Baykal görüşmede, mal varlığı kanunu taslağına ilişkin olarak, önemli olanın mal varlığından çok ‘nereden buldun’ anlayışının ortaya konulması olduğunu belirterek, bu konuda daha köklü ve kapsamlı bir düzenlemeden yana olduklarını söyledi.

            6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul arasını 2.5 saate indirecek hızlı tren projesinin ilk etabında bulunan Polatlı-Duatepe tünelinin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, projenin ilk etabı olan Ankara-Eskişehir hattının bu yıl sonunda hizmete açılacağını söyledi.

7- Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Yasası’nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

8- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerdeki terör eylemlerinin arkasındaki niyetin, Türkiye’nin bölünmesine yönelik olduğunu belirterek, bu durumun Türkiye’nin en önemli ve en öncelikli meselesi olduğunu söyledi.

9- Üniversitelerarası Kurul’dan (ÜAK) yapılan yazılı açıklamada, terör olayları değerlendirildi. Açıklamada, ülkenin belirli bölgelerinde odaklanan ve büyük kentleri de hedef alan ayrılıkçı terör hareketinin, Atatürk’ün Anadolu halkına aşıladığı birlik ve dayanışma ruhunu yok etmeyi hedeflediği belirtilerek, üniversitelerin, Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar koruyacağı kaydedildi.

10- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, terör örgütü PKK’nın elebaşısı Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanma istemine ilişkin olarak “Öcalan’ın Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 311/2. maddesinin (f) bendi gereği yeniden yargılanma hakkı bulunmadığı” yönünde görüş bildirdi.

11- Şırnak’ta, güvenlik güçleriyle terör örgütü PKK üyeleri arasında çıkan çatışmada 5 askerin şehit olduğu, 6 askerin de yaralandığı bildirildi.

12- Türkiye’de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu üst düzeyyetkilisi Matt Bryza, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile bir araya geldi. Bryza görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın nasıl daha ileriye götürüleceği ve ortak bir müttefik olarak birlikte çalışılabilecek projeler hakkında görüştüklerini belirtti.

13- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bosna-Hersek’ten dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, 2007 seçimleri nedeniyle sosyal güvenlik reformunun göz ardı edilebileceğini belirterek “Bunun bedelini kayıt dışı çalışan, işsiz gençler 30 yıl sonra öder. Hep beraber bu reformun çıkması için baskı yapmalıyız” dedi.

            14- IMF Başkanı Rodrigo Rato, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’deki son ekonomik gelişmelerden endişeli olduğunu, ancak son günlerde IMF programına dönüldüğüne dair işaretler geldiğini söyledi.          

15- Uluslararası Af Örgütü’nce hazırlanan ‘Radarın Altında: İşkence ve Kaybolmaya Doğru Gizli Uçuşlar’ başlıklı raporda, ABD’nin terörle mücadele kapsamında, Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü’nün (CIA) kullandığı ve uçak indirdiği havaalanları arasında Diyarbakır’ın da bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık basın toplantısında, CIA uçaklarının Diyarbakır’a iniş yapmasının söz konusu olmadığını belirtti.

            16- Resmi ziyaret nedeniyle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, GKRY Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde Rum Kesimi’nin AB üyeliğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek referandumla reddedilen Annan Planı’nın yeniden masaya getirilmesinin imkansız olduğunu söyledi.

            Yakovu da 28 Şubat’ta Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşen Annan-Papadopulos görüşmesinde, Türkiye’nin AB ile müzakereleri konusunda bazı kararların alındığını ve Türkiye’nin  de bu kararlara uymak zorunda olduğunu belirterek, Türkiye’de teknik komitelerin bu yönde çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

            17- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi’nin Dış Operasyonlar Alt Komitesi’nde yaptığı konuşmada, 2007 bütçesinde, Kıbrıs’ta BM Barış Gücü fon desteğinin, bu desteğe ihtiyaç olmadığına inanıldığı için çıkarıldığını belirterek, Ada’da çözüm için Annan Planı’nın iki taraf için de en iyi uzlaşma temeli olduğuna inandıklarını kaydetti.

6 NİSAN 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anadolu Ajansı’nın (AA) kuruluşunun 86. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında “Anadolu Ajansı, Büyük Atatürk’ün anlatımıyla ‘Türkiye’nin sesini duyurma’ görevini, kurulduğu günden bu yana başarıyla yerine getirmenin kıvancını yaşamaktadır” dedi.

            Öte yandan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Sosyoloji Derneği tarafından düzenlenen ‘Küresel Terörizmin Sosyal Dinamikleri: Risk ve Önleyici Politikalar’konulu uluslararası toplantıya gönderdiği mesajda “Ortak bir anlayışa bağlı olarak tek bir tanım geliştirilmesi durumunda terörizmle savaşım, var olan tehdidin küresel boyutlarını karşılayacak nitelik kazanacaktır. Böyle bir ortak yaklaşımın başlangıç noktasını, kaynağı, gerekçesi ve hedefi ne olursa olsun, terörizmin ‘insanlığa karşı suç’ olarak kabul edilmesi oluşturmalıdır” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Süt, Et, Gıda Üreticileri Birliği’nin (SETBİR) Olağan Genel Kurulu’na katıldıktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

            Öte yandan dün Kanal 7 televizyonunda yayınlanan ‘Sözün Özü’ programında, dış politik gelişmeleri değerlendiren Başbakan Erdoğan, Irak’ta sürecin BM şemsiyesi altında işlemesini arzu ettiğini, ancak olayın çok farklı bir zemine kaydığını belirterek “Korkumuz, Irak’ta bir iç savaşın geliyor olması, bunun tehlike boyutu çok büyük olur. Bize yansıması olmasını istemeyiz, beklemeyiz” dedi. 

            3-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in daha önce Meclis’e iade ettiği  ‘Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ TBMM Genel Kurulu’nda aynen kabul edildi.

4- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Oğuz Demiralp, TBMM’de AB Uyum Komisyonu’na bilgi verirken yaptığı konuşmada, Türkiye’de AB’ye desteğin önemli ölçüde azaldığını ve bu desteği artırmak gerektiğini söyledi.

5- Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan ‘Ceza İnfaz Kurumları Tüzüğü’ Resmi Gazete’de yayımlandı.

6- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Ankara Barosu’nun ‘Avukatlar Günü’ dolayısıyla düzenlediği ‘AB’ye Katılım Sürecinde Yargı Reformu’ konulu uluslararası konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupa ile bütünleşmeyi siyasal hedef olarak seçtiğini belirterek, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu’na bireysel başvuru hakkının tanınması gibi bazı konularda acele edildiğini söyledi. Konferansa katılan AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Hans Jörg Kretschmer ise yeni TCY’nin çok önemli bir adım olmakla birlikte ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı hükümlerinin hala mevcut olduğunu belirtti.

7- Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Güneydoğu Anadolu’daki gelişmelerle ilgili yapılan oturumda, terör örgütü PKK’nın eylemleri kınanırken, Türkiye’ye de olayları yatıştırırken aşırı güç kullanmaması çağrısında bulunuldu.

Oturumda, AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn adına bir açıklama yapan AB Komisyonu’nun sağlık konularından sorumlu temsilcisi Markos Kipriyanu “PKK, terör örgütüdür ve AB’nin terör örgütleri listesindedir” dedi. AP’nin Türkiye Raportörü, Hollandalı Parlamenter Camille Eurlings ise PKK terörünün kesinlikle haklı çıkarılamayacağını belirterek, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir ve DTP yöneticilerinin de PKK terörünü dışlaması ve kınaması gerektiğini söyledi.

            8- İran Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Basra Körfezi ve Umman Denizi’nde, bir hafta süren deniz tatbikatında 10’dan fazla yeni füze denendiğini belirterek, tatbikatın İran’ın savunma gücünü dünyaya gösterdiğini söyledi.

9- Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko’nun partisinin, ‘Turuncu Devrim’in diğer partileriyle koalisyon kurma konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

7 NİSAN 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Gelir Vergisi Oranlarında İndirim Öngören ve Yatırım Uygulamasını Kaldıran Yasa’yı onayladı.

2- TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, Türk Parlamenterler Birliği ile Türk Parlamenterleri Dayanışma, Bilimsel ve Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın TBMM’de ortaklaşa düzenlediği ‘Küresel Terörle Mücadele, Demokrasi ve Hukukun Rolü’ konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, küresel tehdide karşı samimiyetsiz tutumlar sergilendiğini belirterek “Ülkemizde son günlerde yaşanan olayların fitilini Roj TV tarafından yapılan yayınların ateşlediği ortada iken, tüm uyarılarımıza rağmen bu televizyonun yayınına hala izin veren ülkenin takındığı tavır, bu samimiyetsiz tutuma en çarpıcı örnektir” dedi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 90. Dönem Kaymakamlık Kursu’nu bitirerek görev yerlerine atanan kaymakamları kabulünde, kaymakamların ilçelerde huzurun, mutluluğun tohumlarını atacaklarını ya da atılmış tohumları yeşerteceklerini söyledi.

            4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Devlet Bakanı Beşir Atalay, basın-yayın organlarının temsilcileri ile terörle mücadele konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Gül toplantıda yaptığı konuşmada, DTP’nin Siyasi Partiler Yasası’na uyduğu sürece aktif politika yapabileceğini belirterek “Ancak bu partiye mensup bazı belediye başkanları vardır ve bunlar seçilmiştir. Bunların bazıları çok iyi çalışırken, bazılarının da ne söylediği, ne oldukları ortadadır” dedi.

            5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye Bilişim Derneği tarafından Antalya’nın Side ilçesinde 13’üncüsü düzenlenen ‘Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri’nde yaptığı konuşmada, bilgi teknolojileri sayesinde ülkelerde verimliliğin arttığını belirtti.

6- Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, Yargıtay Başsavcılığı’nın Onur Günü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, şeriatçı tehlikeye karşı toplumsal güvencenin zayıflatıldığını belirterek “İrticaya yol ve geçit verilemez” dedi.

7-Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, atv televizyonunda yayınlanan ‘Teke Tek’ adlı programda, Merkez Bankası’na atama, IMF ve ekonomiye ilişkin soruları yanıtladı.

            8-Adalet Bakanı Cemil Çiçek İstanbul’da İktisadi Araştırmalar Vakfı’nın düzenlediği ‘Sorumluluk Sigortaları’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, yeni Türk Ticaret Kanunu Tasarısı’nın TBMM Adalet Alt Komisyonu’nda görüşüldüğünü belirterek, tasarıda sigortacılıkla ilgili ayrı bir kısım bulunduğunu ve modern toplumun bir anlamda sigortacılık üzerine inşa edildiğini belirterek, Türkiye’de bu konuda hala yasal boşluk olduğunu söyledi.

Öte yandan Bakan Çiçek, TGRT televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ adlı programa katılarak, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

            9-Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisince Adıyaman’da düzenlenen mitingde, bumilletin birlik ve beraberliğini kimsenin bozamayacağını belirterek “Anavatan Partisi'nin siyasetinde ayrımcılık yoktur. Bizim için sağ-sol, muhafazakar-modern, Alevi-Sünni, Türk-Kürt değil ülkemizin kardeşliği, birliği ve dirliği vardır" dedi.   

10- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, özel bir üniversitenin AB Kulübü’nün düzenlediği konferansa katılarak, partisinin AB konusundaki görüşlerini anlattı.

            11- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan haftalık bilgilendirme toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çalışkan, son zamanlarda şiddet olaylarının artması ve bu olaylarda bıçak kullanılmasının sorulması üzerine, 6136 sayılı yasa çerçevesinde delici ve kesici aletleri satan ve taşıyanlara adli işlem yapıldığını ve polisin bu çerçevede denetimlerini sürdürdüğünü söyledi.

            12-Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı’na Tevfik Bilgin yeniden atandı.

            13- Şırnak’ta 2 gün önce 5 askeri şehit eden terör örgütü PKK üyesi 6 terörist, silahlarıyla birlikte ölü ele geçirildi.

            14- AB Komisyonu, Filistin’e geçici olarak mali yardımı kestiğini açıkladı.

            15- Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar İngiliz The Times gazetesine verdiği demeçte, iki devletin bir arada var olmasının, İsrail-Filistin sorununun çözümü olduğunu söyledi.

            16- Irak’ın başkenti Bağdat’ta 3 intihar bombacısı tarafından bir Şii camisine düzenlenen eşzamanlı saldırılarda, en az 79 kişinin öldüğü, 164 kişinin de yaralandığı bildirildi.

            17- Nepal’de muhalefet partilerinin, mutlak iktidarı ele geçiren Kral Gyanendra’ya karşı başlattığı protesto eylemlerinin sürdüğü, 4 günlük genel grev kapsamında gösterilerin devam ettiği başkent Katmandu’da yüzlerce öğrenciyle polisin çatıştığı bildirildi.

18- Cibuti açıklarında bir geminin batması sonucu 69 kişinin öldüğü açıklandı.                

8 NİSAN 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen ‘6. İmedya Ekonominin Yıldızları 2005’ ödül töreni sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan ‘Silahı bırakın, masaya gelin’ çağrısını silahlı teröristleri ‘terörist’ olarak ilan etmeyen, onlarla bağını koparmak istemeyenlere yaptığını belirterek “Bizim alçaklarla, canilerle, hainlerle oturup konuşacak halimiz yoktur” dedi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘1. Konut Kurultayı’nın açılışında yaptığı konuşmada “Şehirlerimizi bir ur gibi saran gecekondu düzenini ortadan kaldırmak bizim en büyük hayalimizdi, şimdi bunu başarıyoruz” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sinop’ta halka hitaben yaptığı konuşmada, AK Parti’nin yoksulluk, yolsuzluk ve işsizlik gibi konularda verdiği sözleri yerine getirmediğini belirterek, hükümeti eleştirdi.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Osmaniye’de yapılacak temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği Adana Havaalanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener bir soru üzerine, çıkarılan teşvik yasaları çerçevesinde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illere yönelik avantajlar oluşturulduğunu söyledi.

            4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yaptığı yazılı açıklamada, Savunma Sanayi Yeniden Yapılanma Projesi kapsamında kurulacak ‘Savunma Teknolojileri Holding’inin, dünya savunma sanayi şirketleri sıralamasında ilk 80 firma arasına girmesinin hedeflendiğini belirtti.

            5-DTP Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk Genel Merkez’de düzenledikleri basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Silahsız bir şekilde masaya gelirsin, her şeyi konuşursun’ şeklindeki açıklamasını ‘yol haritası’ olarak değerlendirerek, terör örgütü PKK’yı da ‘çağrıya olumlu yanıt vermeye’ davet ettiler.

            6- Malatya’da İnönü Üniversitesi öncülüğünde bir araya gelen 13 Üniversite Senatosu, ortak bir karar alarak son dönemde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde meydana gelen terör olaylarını kınadılar.

            7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği ‘Yerel Gazetecilik Ödülleri 2005’ İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Cumhuriyet Gazetesi Mersin muhabiri Abidin Yağmur, Güneyde İmece Gazetesi’nde yayımlanan ‘Ulema Sürgünü’ başlıklı haberiyle birincilik ödülü aldı.

            8- Diyalog Avrasya Platformu’nun Antalya’da yapılan Genel Kurul toplantısında, medyanın görev ve sorumlulukları ele alındı.

            9- AB Dönem Başkanı Avusturya’nın ev sahipliğinde başkent Viyana’da düzenlenen AB Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısında ‘haksız rekabet’ konusu tartışıldı.

            10- Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik’in himayesinde düzenlenen ‘Avrupa İmamlar Konferansı’ Viyana Üniversitesi’nde çalışmalarına başladı. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde görev yapan 120 kadar imam ve din görevlisinin katıldığı konferansın açılışında Avrupa’da yükselen İslam karşıtlığına dikkat çekildi.

            Konferansta konuşan Başbakan Wolfgang Schüssel, Hz Muhammed’in karikatürlerine gösterilen şiddetli tepki karşısında şaşırdığını belirterek, Müslüman gençlere ‘Eğitime büyük önem verin’ çağrısında bulundu.

            11- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas İngiliz The Guardian gazetesine verdiği demeçte, İsrail’in 2010 yılına kadar nihai sınırlarını çizme planının müzakere edilmemesi halinde, bu girişimin yeni bir savaşla sonuçlanabileceğini söyledi.

            Filistin Başbakanı İsmail Haniye de yaptığı açıklamada, ABD ve AB’nin Hamas’a şantaj  girişimlerine rağmen hükümetin politikalarını değiştirmeyeceğini belirtti.

9 NİSAN 2006  

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Gaziantep 2. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, partisinin icraatlarını anlattı. Gerilimin kaynağını, statükoyu tasfiye ettiklerini belirten Başbakan Erdoğan, diri bir siyaset anlayışını getirdiklerini söyledi.Başbakan Erdoğan ayrıca, AK Parti güçlendikçe Türkiye'nin de güçlendiğini, Türk demokrasisinin dünyada örnek gösterilen bir demokrasi olduğunu kaydetti.

            2- Yargıtay 11. Ceza Dairesi, kapatılan Refah Partisi’nin 1997 yılı Hazine yardımı olan 1 milyon YTL’yi iade etmeyerek harcanmış gibi gösterdiği iddiasıyla açılan davada, resmi evrakta sahtekarlık suçundan 2 yıl 4 ay hapse mahkum edilen eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın cezasının yeni TCK’nın lehte hükümlerine göre ertelenmesi yönündeki talebi reddeden yerel mahkemenin kararını bozdu. Buna göre cezasının infazı durdurulan Erbakan, yerel mahkemede yeniden yargılanacak.

3- Saadet Partisi 2. Olağan Büyük Kongresi’nde, Recai Kutan Genel Başkanlığa seçildi.

4- Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda, terör örgütlerinin en önemli gelir kaynağının uyuşturucu ticareti olduğu belirtildi. Rapora göre; 1984’ten bu yana terör örgütü PKK ve DHKP/C bağlantılı 333 kaçakçılık olayı tespit edildi.

            5- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi Malatya’da yaptığı açıklamada, işsizlik ve yoksullukla birlikte toplumdaki gerginliklerin arttığını belirterek “Türkiye’de siyaset bugün kilitlenmiştir. Türkiye siyaseti gerginliklerden, gerilimlerden beslenmektedir. Halkımız kendi geleceğine hizmet etmeyecek bir kutuplaşmayı doğru bulmamaktadır” dedi.

            6- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ve DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın, Şemdinli olaylarına ilişkin yaptıkları açıklamalarla adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettikleri iddialarıyla ilgili olarak takipsizlik kararı verdi.

            7- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, İran’a yönelik bir askeri müdahale olasılığının bulunmadığını açıkladı.

            Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi, Amerikan medyasında İran’a saldırı haberlerinin artmasının “psikolojik savaş” olarak değerlendirilmesi gerektiğini, bu iddiaların ABD’nin çaresizliğini ve öfkesini gösterdiğini söyledi.

            8- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Irak’ta bir iç savaş yaşandığını, ABD birliklerinin ülkeyi terk etmesi durumunda çatışmaların bölgeye yayılma riskini içerdiğini belirterek, bu durumda, İran ve diğer ülkelerin müdahalede bulunacağını, Irak’ın korkunç bir iç savaşa sahne olacağını ve terörizmin sadece Irak’ı değil bölgenin tamamını yok edeceğini bildirdi.

            9- İtalya’da genel seçimler yapıldı.

         10- Macaristan’da genel seçimlerin ilk turu yapıldı. 

10 NİSAN 2006 

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, İslam ve terörün yan yana zikredilemeyeceğini kaydederek, İslamafobi denen korku filmi yaklaşımlarını şiddetle reddettiklerini söyledi.

            Konferansa katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da dünyanın derin bir bunalımdan geçtiğini ve yanı başımızda dikkat çekici olaylar yaşandığını belirterek “Kadim değerlerimizi, ortak aklı kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız. İnsanların temel meselelerinin çözüm beklediği kritik bir noktadan geçiyoruz” dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Kurul sonrası basın toplantısı düzenleyen Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’nın imzalanarak Meclis’e gönderileceğini, tasarıda güvenlik-özgürlük dengesinin korunacağını belirterek “Bu dengeyi koruma çabası içinde olduğumuz ortadadır. Hiç kimse özgürlükleri yok ederek güvenlik tesis edelim gibi bir düşünce içerisinde değil” dedi. Bakan Çiçek toplantıda ayrıca, Meclis’e gönderilecek Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlar ve su ürünlerine ilişkin yasa tasarılarının da değerlendirildiğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Van, Hakkari ve Diyarbakır’daki askeri birliklerde denetlemelerde bulundu. Orgeneral Özkök temasları sırasında yaptığı açıklamalarda, terör gruplarının yurttaşları yanlış yönlendirdiğini belirterek “Bunu yapanlar çok yanlış yapıyorlar ve en büyük zararı bu halka veriyorlar” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 161. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hükümet tarafından demokrasinin evrensel standartlara çıkarılması yönünde attığı adımların terör örgütünde büyük rahatsızlık yarattığını belirterek “Türkiye’deki istikrar ortamı ve sağlanan yüzde 35’lik büyümeden Anadolu’nun her yanının nasibini almaya başlaması, teröristleri çok büyük bir şekilde rahatsız etmiş ve bunun neticesinde teröristler güvenlik güçlerimize ve sivil halka saldırılarını tekrar başlatmıştır” dedi.

5- Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı bir helikopterin, Kocaeli’nin Tütünçiftlik beldesinde düşmesi sonucu 4 asker şehit oldu.

6- Türkiye’de bulunan Amerikan Kongre Üyesi ve Türkiye-ABD Dostluk Grubu Eşbaşkanı Robert Wexler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile ayrı ayrı görüştü. Wexler temaslarının ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin Hamas’ın Türkiye ziyaretinden rahatsızlık duyduğunu belirterek “Hamas, terörist bir örgüttür. Bu, hem bizim için hem de AB için böyledir. Terör örgütlerinin, demokratik hakları kullanmasına izin verilmemeli” dedi.

7- Resmi temaslarda bulunmak üzere Bosna-Hersek’e giden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Süleyman Tihiç, Konsey üyeleri Borislav Paravaç ve İvo Miro Yoviç ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Sezer düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ve Bosna-Hersek’in ortak coğrafyayı oluşturan Balkanlar’da kalıcı istikrarın sağlanması konusunda aynı yaklaşımı paylaştıklarını belirterek, Türkiye’nin, güçlü kültürel bağları bulunan istikrar ve kalkınma yolundaki Bosna-Hersek’e katkılarını sürdürmeye devam edeceğini söyledi.

8- AB, Belarus’ta üçüncü kez devlet başkanlığına seçilen Aleksandr Lukaşenko’ya vize yasağı getirdi. AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısı sonrası yapılan açıklamada, Lukaşenko ile birlikte 30 bakan ve üst düzey yöneticinin de aynı kapsamda yer aldığı belirtildi.

9- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, yeni işe başlayan gençlerin sosyal haklarını sınırlayan İstihdam Yasası’nın boykot ve eylemler nedeniyle geri çekildiğini, çalışanlar lehine yeni bir düzenlemenin en kısa sürede yapılacağını açıkladı. 

11 NİSAN 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Meclis gündeminde bulunan Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında, 18 yaşına kadar tüm çocukların sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılanacağını belirterek “Ülke ekonomisini tehdit edecek derecede her yıl katlanarak finansman açığı oluşturan mevcut sistemi, radikal bir değişime uğratıyoruz. Önceliğimiz memur veya işçi değil tüm vatandaşlardır” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Diyarbakır ve bazı illerde meydana gelen olaylar ve son dönemdeki terör saldırılarıyla ilgili olarak halkın hükümete tepkisinin arttığını belirterek, iktidarın terör konusunda bir hazırlığı ve programı olmadığının anlaşıldığını söyledi.

3-Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, TÜSİAD tarafından ‘AB ile Müzakere Süreci: Orta Vadeli Perspektif’ başlığıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, siyasi reformların derinleştirilmesine yönelik adımlar atılacağını belirterek “Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, kısa bir zaman içerisinde yeni bir siyasi reform paketi açıklayacak. Bunun kararı Bakanlar Kurulu’nda verildi. Yeni bir reform dalgasıyla bu sürece yeni bir ivme kazandırmış olacağız” dedi.

4- TOBB, TİSK, TESK, DİSK, Türk-İş, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Hak-İş başkanları tarafından gerçekleştirilen toplantının ardından yayımlanan bildiride, terör olaylarının tekrar Türkiye gündemini işgal etmesine ve özellikle de bölge halkının çektiği ekonomik sıkıntıları dayanılmaz boyutlara getirmesine izin verilmemesi gerektiği kaydedildi.

5- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM), terör örgütü PKK’nın koşulsuz olarak saldırılarına son vermesini talep eden bildiriyi, Meclis üyesi 153 parlamenter imzaladı.

6- BM Kadına Karşı Ayrımcılık Komitesi, türban nedeniyle okuldan atılmasıyla ilgili Rahime Kayhan tarafından yapılan başvuruyu reddetti.

7- Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve AB Bölgeler Komitesi’nden 7 üyenin oluşturduğu özel jüri, İstanbul’u ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’ olmaya aday gösterdi.

8- İtalya’da yapılan parlamento seçimlerini Romano Prodi’nin önderlik ettiği Merkez Sol İttifak kazandı. Merkez Sol İttifak, 618 sandalyeli Meclis’te 341, eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin önderlik ettiği Merkez Sağ Özgürlük Evi 277 milletvekilliği kazandı.

9- İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Gulamrıza Agazade, Meşhed kentinde Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad’ın da bulunduğu bir toplantıda yaptığı açıklamada, ülkesinin uranyum zenginleştirmeye başladığını duyurdu.

10- Pakistan’ın Karaçi kentinde ‘Kutlu Doğum Haftası’ kapsamında düzenlenen bir etkinliğe yönelik intihar eyleminde, ilk belirlemelere göre 45 kişinin öldüğü bildirildi.

12 NİSAN 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul’da Harp Akademileri Konferansı’nda yaptığı konuşmada, irticai tehdidin kaygı verici boyutlara ulaştığını belirterek “İrtica siyasete, eğitime ve devlete sızmaya çalışmakta, Cumhuriyetin temel niteliklerine yönelik, başta milliyetçilik ve laiklik gibi toplumun büyük kesimince özümsenmiş değerlerin yıpratılmasına yönelik etkinlikleri sistemli biçimde uygulamaktadır. Türkiye’nin bu tehdide karşı en büyük güvencesi, laik düzendir” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul’da başlayan İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKOPAB) 4. Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin terörizmle uzun süren savaşım sırasında edindiği en önemli deneyimin, hiçbir ülkenin bu konuda tek başına başarılı olamayacağını görmek olduğunu belirterek “Günümüzde küresel nitelik kazanan terörizm tehlikesine karşı tüm ülkelerin ortak bir düzlemde birleşmeleri gerekir” dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da terörizm ve nükleer silahların yayılmasının yarattığı tehdidin, bölgesel ve uluslararası barış ve istikrarı olumsuz yönde etkilemeye devam ettiğini söyledi.

Aynı toplantıda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise kültür ve medeniyetler arasındaki diyalogun öneminin, özellikle 11 Eylül terör saldırılarının ardından belirginlik kazandığını belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’un ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’  olmaya aday gösterilmesine ilişkin İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’u çirkinleştiren, tarihi değerlerini ve kültür varlıklarını yok eden unsurların bulunduğunu belirterek, bunların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Galataport projesinin 2010 yılına kadar tamamlanacağını açıkladı.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, hükümetin AB’ye uyum kapsamında hazırladığı 9. reform paketini açıkladı. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Terörle Mücadele Yasası’nın yakın bir zamanda TBMM’ye geleceğini belirterek, terörle mücadelede güvenlik birimlerinin ihtiyaçlarının mutlaka karşılanacağını söyledi.

5-Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan TOBB tarafından Mersin’de düzenlenen toplantıda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin, AB sürecinin dışında kalmasının düşünülemeyeceğini belirterek, taraması biten ilk fasılda Türkiye’nin müzakere pozisyon belgesini de TOBB ile üzerinde mutabık kalınmasının ardından Bakanlar Kurulu ve AB yetkililerine ilettiklerini söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu’nun düzenlediği tanıtım konferansında yaptığı açıklamada, tekstildeki KDV indirimi ve memur maaşlarına yapılan denge zammının, bütçede karşılığının bulunduğunu belirtti.

7- Antalya’da incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Vali Alaaddin Yüksel’i makamında ziyaret etti. Bakan Akdağ gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ısrarlı yaklaşımıyla sağlık dönüşüm hamlesini 3 yıl içinde belli noktaya getirdiklerini, ancak hekim sayısının çok yetersiz olduğunu belirterek “Avrupa’daki 52 ülke içinde nüfusa göre kıyasladığınızda, hekim sayısı itibariyle sonuncuyuz” dedi.

8- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe İstanbul’da Tıbbi Atık Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, 750 bin tehlikeli atık çıkan bir bölgeden sadece 35 bin tonunun bertaraf edilebildiğini, gerisinin ise Tuzla örneğinde olduğu gibi gömüldüğünü söyledi.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Atılım Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Türkiye’de Son Gelişmeler’ konulu konferansta, terörün, uluslararası alanda maşa olarak kullanıldığını belirterek “Terör, son yıllarda ülkelerin dış politikalarının aracı haline geldi. Yani konvansiyonel savaş yapabilme imkanı bulamayanlar, terör ihraç ederek veya mevcut örgütler üzerinden siyaset yapmaya başladı” dedi.

            10- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada “Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı, sorunları çözmek yerine daha da ağırlaştıracaktır” dedi.

            11- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Okay ÇakıroğluTBMM KİT Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, nükleer santralin nereye yapılacağı konusunda detaylı teknik incelemelerde bulunduklarını ve santral konusunda 8 yer önerdiklerini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yerler içinde bulunan Sinop’u ilan ettiğini söyledi.

12- Şırnak kırsalında, 5 askerin şehit edilmesinin ardından başlatılan operasyonlarda, 12 PKK’lı terörist öldürülürken 2 uzman çavuşun da şehit olduğu bildirildi.

13- İstanbul’da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü Parlamenterler Birliği konferansı için Türkiye’ye gelen İran Meclis Başkanı Gulam Ali Haddad Adil Zaman gazetesine verdiği demeçte, İran’ın nükleer çalışmalarını tamamen barışçıl amaçlarla yürüttüğünü belirterek “ABD bize saldıramaz; çünkü Irak’taki başarısızlığından yeterli dersi aldığını düşünüyorum” dedi.

14- IMF tarafından yayımlanan ‘Küresel Mali İstikrar Raporu’nda, 2004 yılından bu yana, Türk tahvillerine, uluslararası piyasalarda önemli bir artış talebi bulunduğu, bunun yanı sıra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) geçen yıl, dünyanın en cazip borsaları arasında yer aldığı kaydedildi.

15- BM’nin, Hamas hükümetinin başında bulunduğu Filistin Yönetimi ile ilişkilerinde yeni bir sınırlayıcı siyaset benimsediği bildirildi. BM Sözcüsü Stephane Dujaric ABD’nin New York kentinde yaptığı açıklamada “Yeni Filistin hükümeti ile çalışma temasları sürecek, ancak siyasi temaslar aşama aşama gözden geçirilecek” dedi.

Filistin hükümeti ise kararı eleştirdi.

16- Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) yayımladığı yıllık raporunda, 2005 yılının, çalışan gazeteciler açısından son 10 yılın en kanlı yılı olduğunu açıkladı.

17- İran’ın uranyum zenginleştirmeye başladığını açıklamasının ardından Beyaz Saray Sözcüsü Scott McCellan düzenlediği basın toplantısında “Uluslararası topluluğun taleplerini hiçe sayan İran, yanlış yolda ilerliyor” dedi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz da bu durumun İsrail ve tüm dünya için endişe verici olduğunu söyledi.

Japonya’dan yapılan açıklamada ise İran’ın adımı çok üzücü olarak değerlendirildi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, sorunun güç kullanılarak çözülemeyeceğini belirterek, Avrupa ülkelerinin bu konuda Moskova’yla aynı görüşte olduğunu kaydetti.

18- Irak İçişleri Bakanı Beyan Cabr Solag, Sünnileri hedef alan mezhep saldırılarından sorumlu tutulan gruplarla Şiilerin kontrolündeki İçişleri Bakanlığı arasında bağ olduğuna ilişkin olarak BBC’ye yaptığı açıklamada, cinayet ve adam kaçırma olaylarından sorumlu tutulan çetelerden bazılarının polis üniforması giydiklerini kabul etti, ancak bu kişilerin bakanlıkla ilişkileri olmadığını belirtti.

13 NİSAN 2006 

1-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Malezya Başbakanı Begüm Halide Ziya ile Başbakanlık’ta görüştü. İki ülke arasında son yıllarda ekonomik ve siyasi ilişkilerde olumlu gelişmeler bulunduğunu ancak bunun yeterli olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, bu ilişkileri daha da ileriye götürme noktasında bir kararlılığın olduğunu söyledi. Ziya ise Türkiye'nin Medeniyetler İttifakı konusundaki girişimlerini desteklediklerini belirtti. Ziya ayrıca, iki ülke arasındaki İktisadi Konsey'in belirli aralıklarla toplanması ve iki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında 2 yılda bir toplantı düzenlenmesi konusunda karar aldıklarını kaydetti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonunda katıldığı bir programda, AK Parti’nin terörle mücadelede yetersiz kaldığını belirterek “AK Parti yapısı ve dokusu itibariyle terörle mücadeleye uygun değil. AK Parti’nin içinde coğrafi ve etnik temelde bir ayrışma var” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan Polonya Dışişleri Bakanı Stefan Meller ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül, görüşmede Meller’e Türk halkının, 2005 yılında Polonya Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımı iddialarını kabul eden kararından duyduğu üzüntüyü ileterek, bu tür siyasi kararların, tarihi gerçekleri çarpıtanları cesaretlendirdiğini söyledi. Meller ise alınan kararın parlamentodaki bazı milletvekillerinin görüşünü yansıttığını, bunun ülkesinin dış politikasını etkilememesi gerektiğini belirtti. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ise Meller, Türkiye’nin AB’ye üyelik çabalarını takdirle karşıladıklarını ve Türkiye’nin Birliğe iyimserlik katacağını kaydetti. Meller daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in dün İstanbul’da Harp Akademileri Konferansı'nda yaptığı ‘irticai tehdit kaygı verici’ açıklamalarına karşılık "Sayın Cumhurbaşkanı'nın elinde irticai faaliyetler içinde bulunduğu tespiti yapılan kişiler varsa, Çankaya Köşkü'ne davet ederek bunları bana bildirmesini arzu ederdim" dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler firma temsilcilerinin katılımıyla bakanlıkta gerçekleştirilen ‘Nükleer Santral Yatırımcıları Özel Sektör Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, nükleer santralleri mutlaka kuracaklarını, bunu da karşılıklı olarak özel sektörün marifetiyle yapmak istediklerini söyledi.

Toplantıya Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve  Başmüzakereci Ali Babacan ile Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da katıldı.

6- Sosyal Güvenlik Kurumu Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Böylece Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur tek çatı altında toplanmış oldu.

7- Türkiye’de bulunan Alman Yeşiller Partisi Genel Başkanı Claudia Roth, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış ve AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış’ı Meclis’te ziyaret ederek, bir süre görüştü.

8- Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Christian Hoppe, TBMM AB Uyum Komisyonu’nu ziyareti sonrası gazetecilerin soruları üzerine, PKK’nın terörist bir örgüt olduğunu, PKK da dahil olmak üzere terörizmle mücadelede, Türkiye ve diğer ülkelerle birlikte çalışmaya devam edeceklerini, Roj TV’nin kapatılması konusunda ise yargılama aşamasında olduğu için hükümetin müdahale edemeyeceğini söyledi.

9- İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Temsilcisi Jonathan Sugden, Güneydoğu Anadolu’daki faaliyetlerinin mevzuata aykırı bulunması nedeniyle sınır dışı edildi.

10- İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği’nin (İKÖPAB) İstanbul’da yapılan 4. toplantısı yayımlanan bildiri ile sona erdi.

İKÖPAB içerisinde daha önce ‘Kıbrıs Türk Müslüman Toplumu’ adıyla gözlemcilik yapan KKTC’nin adının ‘Kıbrıs Türk Devleti’ olarak değiştirilmesine ilişkin tasarı, oybirliği ile kabul edildi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç düzenlediği basın toplantısında çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Arınç, Kıbrıs konusundaki gelişmenin “çok ileri bir adım” olduğunu, ancak bunun tanınma anlamına gelmediğini söyledi.

11- Çad’da, Devlet Başkanı İdriss Deby’yi devirmeyi amaçlayan isyancı bir grubun başkent N’djamena’nın bazı bölgelerini ele geçirdiği bildirildi.

14 NİSAN 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti il kongresine katılmak için Tunceli’ye gitti. Başbakan Erdoğan burada partililere hitaben yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK’nın, Kürt kökenli vatandaşların sırtından nemalanmaya çalıştığını belirterek “Benim Kürt kökenli vatandaşlarım devletine sahip çıkmalı, hiçbir zaman devletinin kendisine ayrımcılık yaptığı inancında olmamalıdır” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, kongreden önce Tunceli Valisi Mustafa Erkal’dan şehrin sorunlarına ilişkin brifing aldı.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Ekonomi Muhabirleri Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen sohbet toplantısında, cari açığın finansmanında yabancı sermaye yatırımlarının önemli bir katkısı olduğunu belirterek, artık 20 yılda gelen doğrudan yabancı yatırımların sadece 1 yılda girdiğini söyledi.

            3-Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Hazine Müsteşarlığı, Dünya Bankası, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Türkiye’de İşgücü Piyasaları ve İstihdam Yaratılması’ konulu konferansta, dış ticaret ve cari işlemler açığını önlemenin temel yolunun yüksek katma değer üretmekten, yüksek katma değer üretmenin yolunun da kaliteli eğitimden geçtiğini söyledi.

            Konferansa katılan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink de doğru politika değişiklikleri yapılması durumunda, Türkiye’nin, kısa vadede ve ayrıca gelecek 5-10 yıl içinde daha fazla istihdam yaratmasının mümkün olacağını belirtti.

            4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik TGRT televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ programında, toplumda şiddetin hayatın bir parçası olduğunu, çocukların aile içi şiddete maruz kalarak büyüdüklerini, daha sonra bu şiddetin hayatın her devresinde devam ettiğini söyledi.

            5- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan düzenlediği haftalık basın bilgilendirme toplantısında, yasa dışı göç ve göçmen kaçakçılığı konusunda bilgi verdi. Çalışkan, Türkiye’nin doksanlı yıllardan itibaren topraklarından Batı Avrupa’ya yönelen, özellikle Afganistan, Irak, Pakistan, İran ve Bangladeş kaynaklı yasa dışı göç hareketlerine maruz kaldığını bildirdi.

            6- İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği ‘İstanbul Film Festivali’ düzenlenen törenle sona erdi.

            Festivalde Altın Lale ödülünü Michael Winterbottom’ın ‘Uyduruk Bir Öykü’ adlı filmi aldı. Reha Erdem’in ‘5 Vakit’i En İyi Türk Filmi seçilirken, Catherine Deneuve ve Gerard Depardieu’ya Onur Ödülü verildi.

7- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Alman Yeşiller Partisi Genel Başkanı Claudia Roth, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile görüştü. Roth, son dönemde bölgede yaşanan olayların kaygı verici olduğunu belirterek, terör örgütü PKK’ya silah bırakma çağrısı yaptı.

            8- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu TGRT televizyonuna yaptığı açıklamada, KKTC’nin ‘Kıbrıs Türk Devleti’ olarak tanınmasına yönelik başlattıkları girişimin Kıbrıs Türk halkının dünyayla bütünleşmesine imkan sağlayacağını belirterek “İslam ülkeleri, Kuzey Kıbrıs’ı devlet olarak tanımasa da Ada’da bir Kıbrıs Türk devletinin varlığının kabul görmesi bakımından çok önemli bir karara imza atmıştır” dedi.

            9- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradey, İran’ın başkenti Tahran’da İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Laricani ile görüştü. Baradey gazetecilere yaptığı açıklamada, daha fazla güven yaratmak için İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya alması gerektiğini belirtti. Laricani ise böyle bir şeye gerek olmadığını söyledi.

            10- Çad’da isyancıların düzenlediği saldırılarda, 350 kişinin öldüğü bildirildi.

15 NİSAN 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Tarih Kurumu’nun (TTK) 75. kuruluş yıl dönümü nedeniyle TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’na gönderdiği mesajda, “Tarihini bilmeyenler, tarihini araştırmayan, tarih belleği olmayan uluslar yönlerini bulamazlar, uygarlık ailesinin saygın üyelerinden biri olamazlar” dedi.

2- Başbakan Recep Tayip Erdoğan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) İstanbul’da düzenlenen 15. Olağan Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in İstanbul’da Harp Akademileri Konferansı’nda yaptığı, ‘irticai tehdit, kaygı verici boyutlara ulaşmıştır’ yönündeki açıklamasına ilişkin, zaman zaman Türkiye’de laikliğin tehlikede olduğunun konuşulduğunu, bunun neye dayanılarak yapıldığını anlamakta zorlandığını söyledi.

            Toplantıda konuşan MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat da hükümetin ekonomi alanındaki çalışmalarını değerlendirdi. Cari açığın engellenemediğini belirten Bolat, geçen yıl 1,3 milyon kişiye yeni istihdam imkanı sağlanmasına rağmen işsizliğin azaltılamamasının sıkıntı oluşturduğunu kaydetti.

            TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise ekonomik yapı değişirken, iş dünyasının da değişime ayak uydurması gerektiğini belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Konya’nın Akşehir ilçesinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan konutların anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, 5 yılda 250 bin konut yapmayı hedeflediklerini söyledi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın ‘Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, nükleer santral yapmanın şart olduğunu belirtti.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) gerçekleştirilen Türk Ocakları 36. Büyük Kurultayı’ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Başesgioğlu, Sosyal Güvenlik Reformu’nun yürürlüğe girmesinin, çalışanların maaşlarında düşüş yaratmayacağını ancak her şeyin sabit kalması durumunda 20 yıl sonraki emekli aylığı bağlama oranlarında indirim olacağını söyledi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, turizm sezonunun resmi açılışı nedeniyle Nevşehir’in Göreme ilçesindeki Açık Hava Müzesi’nde yaptığı konuşmada, nükleer santral için seçilen Sinop’u alternatif turizm bölgelerine örnek gösterdi.

7- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu İzmir Ticaret Odası’nda düzenlediği basın toplantısında, amaçlarının iktidara gelmek olduğunu belirterek, Türkiye’yi kalkındıracak reçetelerinin hazır olduğunu söyledi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Mersin İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de kardeş kavgasının körüklendiğini belirterek, MHP’nin iktidar olma zamanının geldiğini kaydetti.

9- Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Başkanı Gündüz Aktan İstanbul’da Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Ermeni Sorunu Gerçeği’ konulu konferansta, soykırım kararının uluslararası düzeyde sadece iki mahkemede alınabileceğini belirterek, soykırım iddialarında bulunan Ermenistan’ın, bu iddialarını araştıracak Lahey Mahkemesi’ne gitmediğini söyledi.

10- Uluslararası Çevre Örgütü Greenpeace Akdeniz Ofisi Toksik Maddeler Kampanya Sorumlusu Banu Dökmecibaşı İzmir’de yaptığı açıklamada, İstanbul Tuzla’da bulunan gömülü varillerle görünür hale gelen kimyasal tehlikenin, Türkiye’de çok daha büyük boyutlarda olduğunu belirtti.

16 NİSAN 2006  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti Yozgat İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, sürekli çalıştıklarını belirterek, Türkiye’yi dünyanın en büyük on ülkesi arasına sokmayı hedeflediklerini söyledi.

2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İlim Yayma Cemiyeti’nin İstanbul’da yapılan 52’nci Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, eğitim, bilim ve teknolojiye çok büyük yatırım yapıldığını ve bu yatırımların sadece bugünü değil geleceği de kapsadığını belirtti.

Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de konuşmasında, vakıfların devletleri ayakta tutan çimento vazifesi gördüğünü belirterek, geleceğe sağlam adımlarla yürümek için ilmi çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini kaydetti.

3- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İstanbul Tuzla’da ortaya çıkarılan zehirli atıklarla ilgili yaptığı açıklamada, olayı bir çevre felaketi olarak nitelendirerek “Bu konuda sanayicilerin de vatandaşların da bakanlık olarak bizim de sorumluluğumuz olabilir” dedi. Bakan Pepe ayrıca, atıkların bulunmasından bir ay önce konudan haberdar olduklarını, ancak faillerin belirlenmesi nedeniyle müdahale etmediklerini, olayda birçok sorumlu firmanın olduğunu, varillerin gömülmesine bazı kamu görevlilerinin göz yumduğunu belirterek, sorumlu firmaları teşhir edeceklerini açıkladı.  

4-  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Adana İl Kongresi’nde, parti tabanını provokasyonlara gelmemeleri konusunda uyararak, terörün kökünü sokaklarda değil iktidara gelerek kurutacaklarını söyledi. Bahçeli ayrıca, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan halka da birlik çağrısında bulundu.

5- İstanbul Bakırköy’de bir mağaza önünde meydana gelen patlamada, 31 kişi yaralandı. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, olayda bir çeşit patlayıcı madde kullanıldığını açıkladı.

6- Yunanistan İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopulos Yunanistan Ermeni Milli Komisyonu’na gönderdiği yazılı mesajda, Ermenilere yönelik soykırımın, Yunan ulusunun belleğinde silinmeyecek şekilde kazılı olduğunu ve bunun en kısa zamanda uluslararası toplum tarafından gereken karşılığı göreceğini umut ettiğini ileri sürdü.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Teodoros Kasimis de Komisyon tarafından başkent Atina’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin,  Ermeni soykırımı ile ilgili iddiaları kabul etmesi gerektiğini öne sürdü.

7- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, Filistinlilere yardım için başkent Tahran’da yapılan konferansta “Yönetimimiz, tüm ülkeleri Filistin halkı ve hükümetine yardıma çağırıyor” dedi. Muttaki ayrıca, ABD ile AB’nin Filistin’e yardımları kesmesini eleştirerek, yakın gelecekte insani bir krizle karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu.

Konferansa katılan Hamas Temsilcisi Halid Meşal de Müslüman ülkeleri, ülkesine destek vermeye davet etti.

17 NİSAN 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Manisa Devlet Hastanesi’nde düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sağlık alanında bir dönüşüm içinde olduğunu belirterek, en zorunlu hizmet olan sağlık hizmetlerinin mükemmelleşmeye devam ettiğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasa  Tasarısı’na ait imzaların tamamlandığını ve TBMM’ye sunulacağını söyledi. Bakan Çiçek, tasarının hazırlanmasında, dünyadaki uygulamaların yanı sıra, Türkiye’nin kendi tecrübeleri ve ilgili kuruluşların görüşlerinin de dikkate alındığını belirterek “Bu yasanın hedefi terör örgütleridir ve o örgütlere bilerek katkı sağlayan, propagandasını yapan, afişini, pankartını taşıyan, ona bu anlamda destek veren kişilerdir” dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Hazine Müsteşarlığı’nda ‘Makro Ekonomik Gelişmeler’ konusunda düzenlediği basın toplantısında “Beklentiler, moraller iyi oldukça yatırımlar gelecektir. Yine moraller iyi oldukça o ülkede tüketim normal seviyesinde devam eder. Endişelerin, korkuların egemen olduğu ortamlarda ise hem yatırımlar hem harcamalar azalır. Bu da ekonomik açıdan kötü sonuçlar doğurur” dedi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen düzenlediği basın toplantısında, gümrüklerde alınan son önlemlere ilişkin bilgi verdi. Bakan Tüzmen, Türkiye gümrüklerinde bulunan 527 antreponun yüzde 62’sini 24 saat süreyle on-line olarak  merkezden takip ettiklerini ve yıl sonuna kadar antrepoların tamamına bu sistemin kurulacağını belirterek, takip sisteminin kaçakçılar üzerinde caydırıcı etkisi olacağını söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Samsun’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin şartları erken seçime gidildiğini gösteriyor. AK Parti hükümeti öz güvenini kaybetmiş durumdadır. Öz güvenleri kalmadığı için ülkenin önünü açacak anahtar, erken seçimdir” dedi.

6- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni Ta Nea gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediklerini, Yunanistan’ın Türkiye’nin yanında olduğunu, fakat Türkiye’nin AB vizyonu karşısında çelişkili bir siyaset izlediğini söyledi.

7- İsrail’in Tel-Aviv kentinde bir büfeye düzenlenen intihar saldırısında, 9 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığıbildirildi. Sorumluluğunu İslami Cihad ve El Aksa Şehitleri Tugayı'nın üstlendiği saldırıyı, iktidardaki Hamas örgütü "meşru müdafaa" olarak nitelendirdi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise saldırıyı kınadı.

8- İran Hizbullahı’nın lideri Seyid Muhammed Bager Harrazi Kum kentinde NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD İran’a saldırırsa, dünyadaki tüm ABD hedeflerine intihar saldırıları düzenleyeceklerini ve ABD ile işbirliği yaptığı takdirde Türkiye’yi de hedef alacaklarını söyledi.

18 NİSAN 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’u kabulünde “Dünyanın karşıt uygarlıklar arasında bölündüğü savlarının ortaya atıldığı, evrensel hoşgörü ve anlayışın geliştirilmesine her zamankinden daha çok gereksinim duyulduğu günümüzde, akılcılığın, bilimin ve laik eğitimin yolunu geçen yüzyılın başında uluslarına açmış olan Atatürk ve Tomas Masarik gibi iki önderi yetiştirmiş olmaları, Türk ve Çek ulusları için haklı birer gurur kaynağı olmuştur” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, insanların dini inançları sömürülerek, yüksek kar payı vaatleriyle kandırılarak bütün birikimlerinin bir anda ellerinden alındığını, TBMM’de kurulan komisyonun 160 bin aileden, yaklaşık 5 milyon avro toplandığını tespit ettiğini, bu yolla zarara uğrayanların sayısının çok daha fazla olduğunu söyledi. Baykal ayrıca, Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar Yasa Tasarısı’nı da eleştirdi.

Öte yandan iki yasa tasarısına karşı KESK, DİSK, TTB ve TMMOB tarafından geniş katılımlı bir eylem düzenlendi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, güvenliğin olmadığı yerde özgürlük ve demokrasinin tadının alınamayacağını, demokrasi ve terörle mücadelenin birbirine zıt şeyler olmadığını belirterek “Herkes şundan emin olsun ki hükümetimiz, terörle mücadele konusunda da en ufak bir zaafa kapılmayacaktır. Çünkü karşımızda bu kalkınma sürecini baltalamak isteyen bir terör örgütü var” dedi.

4- Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Musa Kart tarafından çizilen bir karikatürde Başbakan’a hakaret edildiği gerekçesiyle, Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin tazminat ödenmesini öngören kararını esastan bozdu. Yüksek Mahkeme, karikatürde kişilik haklarına yönelik herhangi bir unsurun bulunmadığına hükmetti.

5- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “İsrail’in Tel-Aviv kentinde dün meydana gelen ve ilk belirlemelere göre 9 kişinin ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan terörist saldırıyı şiddetle kınıyoruz'' denildi.

6- Merkez Bankası Başkanlığı’na, Banka Yönetim Kurulu Üyesi Durmuş Yılmaz atandı.

19 NİSAN 2006

            1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’na ilişkin Radikal gazetesine yaptığı değerlendirmede, terörle mücadelede alınacak önlemlerin insan hak ve özgürlüklerini kısıtlayıcı nitelikte olmaması gerektiğini belirtti.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CNN Türk televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Terörle Mücadele Yasası’nın AB ve Kopenhag kriterleri ile ters düşmeyeceğini belirterek, demokratik haklarda geriye gidişin, sadece terör örgütünün işine yarayacağının farkında olduklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener TÜSİAD 3. Girişimci Kongresi’nin açılışının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 9. Kalkınma Planı ile ilgili bir soru üzerine Başbakan Yardımcısı Şener, 8. Kalkınma Planı Dönemi'nin 2005 yılında tamamlandığını ve 2006 yılının bir geçiş yılı olarak kabul edildiğini belirterek, 2007'den itibaren yeni bir plan döneminin başlayacağını kaydetti.

            4- Danıştay, İzmir’in Bergama ilçesi Ovacık-Çamköy mevkiinde bulunan altın madeninin, siyanür kullanılarak işletilmesine imkan tanıyan Bakanlar Kurulu’nun 2002 tarihli prensip kararını iptal etti.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan İstanbul’da ‘Medya ve Dış Politika İlişkisi’ konulu konferansta yaptığı açıklamada, basının diplomaside devlet dışı aktörler arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, medyanın dış politika konusunda olağanüstü bir rol oynadığını söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Roj TV’nin kapatılmasıyla ilgili konunun Dışişleri Bakanlığı eliyle yürütüldüğünü belirterek, Roj TV ile ilgili bilgi ve belgeleri içeren son bir dosyanın İçişleri Bakanlığı tarafından Dışişleri Bakanlığı’na sunulduğunu belirterek “Bana göre şu ana kadar olan bilgiler de kapatılması için yeterlidir. Danimarka, bu konuda karar vermek istiyorsa bana göre yeterli delilleri var” dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik son dönemde Güneydoğu bölgesinde artan terör olayları ve alınacak önlemlere ilişkin Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, terör olaylarına karşı izlenecek stratejinin, siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyo-psikolojik yönleri bulunduğunu söyledi.

8- Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası  Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

9- KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Seren ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Metin Bakkalcı, TMMOB Genel Merkezi’nde Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’yla ilgili basın toplantısı düzenlediler. Tombul, tasarının tartışılmadan çıkarılmaya çalışıldığını belirterek, bireysel mağduriyetlerin giderilmesi için binlerce dava açacaklarını kaydetti.

            10- Türkiye’de bulunan Çek Cumhurbaşkanı Vaslav Klaus, beraberindeki heyetle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) ziyaret etti. İki ülke işadamları arasında gerçekleştirilen Türk-Çek İşbirliği Toplantısı’na, Devlet Bakanı Beşir Atalay da katıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu toplantı öncesi yaptığı açıklamada, TOBB ile Çek Cumhuriyeti Sanayi Konfederasyonu arasında imzalanacak işbirliği anlaşmasının, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde etkili bir rol oynayacağını belirtti. Daha sonra Hisarcıklıoğlu ile Çek Sanayi Konfederasyonu Başkanı Jaraslov Mil arasında, Türk-Çek İşbirliği Anlaşması imzalandı.

            11- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu resmi ziyaret nedeniyle bulunduğu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de İçişleri Bakanı Ramil Usubov ile birlikte katıldığı heyetlerarası toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Azerbaycan’la organize suçlar, terörizm, insan kaçakçılığı, yasa dışı göç ve silah kaçakçılığı gibi konularda ortak çalışma kararı aldıklarını bildirdi. Usubov da ikili işbirliği kapsamında operasyonel çalışmanın öne çekilmesi, iki ülke bakanlıkları arasında deneyim paylaşımının sürdürülmesi gibi konuları ele aldıklarını belirtti. Açıklamaların ardından heyetlerarası görüşmelerin sonucunu içeren ‘mutabakat zaptı’ imzalandı.

Bakan Aksu, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından da kabul edildi. Aliyev, ülkesiyle Türkiye arasındaki ilişkilerin büyük önem taşıdığını belirterek “Türkiye-Azerbaycan birliği hem bizim, hem de halklarımız için gereklidir” dedi. Bakan Aksu da Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili olarak, Türkiye’nin meselenin barışçı ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü kapsamında çözülmesi yönündeki desteğinin bundan sonra da süreceğini kaydetti.

12- IMF’nin yayımladığı ‘Dünyanın Ekonomik Görünümü’ raporunda, Türkiye’nin cari açığı, ekonominin önündeki ana risk olarak gösterildi. Raporda ayrıca, hükümetin yüzde 5 olarak planladığı 2006 yılı büyüme hızının, yüzde 6 olarak gerçekleşeceği öngörüsüne yer verildi.  

13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Yakovu Rum devlet radyosuna verdiği demeçte, Türkiye’nin liman ve havaalanlarını Rum gemi ve uçaklarına açma konusunu Avrupa Adalet Divanı’na götüremeyeceğini belirterek “Türkiye’nin Divan’a başvurabilmesi için önce Gümrük Birliği Protokolü’nü TBMM’de oylatması gerek. Bu konuda TBMM’ye yasa tasarısı gönderilmediğine göre başvuru yapılamaz” dedi.

            14- Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya gelen BM Güvenlik Konseyi’nin Daimi Üyeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) ve Almanya, nükleer programı konusunda İran’a uygulanacak yaptırımları görüştü. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov toplantının ardından yaptığı açıklamada, anlaşmaya varamadıklarını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Tom Casey de toplantıda, Tahran yönetimine karşı yaptırımların gerekliliğinin ortaya koyulduğunu, ancak hiçbir kararın alınmadığını, görüşmelerin devam edeceğini söyledi.

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Mısır’da yayımlanan El Ehram gazetesine verdiği demeçte, İran’ın atom bombasına sahip olmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

15- ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, İran ile uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmaması nedeniyle yaşanan krizin, diplomatik yolla çözülememesi durumunda nükleer silah kullanımı da dahil bütün seçeneklerin masada olduğunu söyledi.

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan’ın istifa ettiği bildirildi.

20 NİSAN 2006

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşit Mahmut Kasuri’yle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İran ile ilgili olarak "Bu konuda aktif rol oynayacağız. Aksi halde olumsuz neticelerden etkilenmemiz kaçınılmazdır. Tıpkı Irak'ta olduğu gibi" değerlendirmesinde bulundu. Kasuri ise “İran konusunda barışçıl çözüm bulmak zorundayız” dedi.

2- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’yı mesleki tarafsızlığını yitirdiği, mesleğin onur ve şerefini bozduğu gerekçesiyle meslekten ihraç etti.

            3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ABD’de düzenlenecek IMF ve Dünya Bankası Grubu Bahar Toplantıları'na katılmak üzere bu ülkeye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, IMF heyetinin önümüzdeki 1-2 hafta içinde Türkiye'ye gelerek 3. gözden geçirme çalışmalarını hızlı bir şekilde başlatabileceklerini söyledi.      

Öte yandan IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, sosyal güvenlik reformunun yasalaşmasının ardından 830 milyon dolarlık kredi dilimini içeren 3. gözden geçirmenin başlamasının önünde bir engel kalmadığını açıkladı. IMF  İcra Direktörü Rodrigo Rato ise başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, reformun ‘aşırı’ önemli olduğunu belirterek, Türkiye’nin çok iyi makroekonomik politikalar uygulamaya koyduğunu ve güçlü bir büyüme yaşandığını belirtti.

            4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TÜSİAD ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Kamu İşletmelerinde Kurumsal Yönetim’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada “Kamunun ekonomideki karar alma müdahalesini, mümkün olduğu kadar kısıtlamak ve ortadan kaldırmak gerekir” dedi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Tuzla’da ortaya çıkarılan tehlikeli atık varilleriyle ilgili olarak, elde edilen bilgilerin olayın ana hatlarını ortaya çıkardığını belirterek, sorumlular arasında adı geçen bir firma hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

6- Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç Antalya’da katıldığı Tarım-İş Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik Yasası’nı onaylamalarının olanaksız olduğunu söyledi.

7- IMF, dünyadaki 180 ülkenin 2005 ve önceki yıllara ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) büyüklükleriyle, 2006-2007 yıllarına ilişkin tahminlerini açıkladı. Buna göre; geçen yıl cari dolar kurlarıyla yüzde 19.8 oranında büyüyerek, 362.5 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan Türkiye ekonomisi, İsveç ve İsviçre’yi geride bırakarak 19. oldu.

            8- Belçika’da terörist Fehriye Erdal’ın ‘izini kaybettirmesi’ konusunda sorumlulukları araştıran bağımsız komitelerin ortak raporu ‘özet olarak’ resmen açıklandı. Rapor özetinde; eski İçişleri Bakanı Antoine Duquesne ile Erdal’ın avukatları ve terör örgütü DHKP-C arasında ‘gizli uzlaşma’ olduğu belirtilirken, bu uzlaşma metninin iki komiteye de verilmediği, devlet sırrından söz edildiği bildirildi.

            9-ABD Savunma Bakanlığı, terör zanlısı olduğu gerekçesiyle Küba’daki Guantanamo Cezaevi’nde tutulanların listesini açıkladı. Listede, Türkiye’den 2 kişinin adları yer aldı.

10- Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ile İran arasında bir çatışma çıkması durumunda tarafsız kalacaklarını bildirdi.

21 NİSAN 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne katılmak üzere Türkiye’ye çeşitli ülkelerden gelen çocukları Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer, çocukları ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek “Dünyanın dört bir yanından gelen sizler, doğduğunuzdan bu yana birbirinizi tanıyormuşçasına el ele, yürek yüreğe vererek kenetlenip insanlığa hiçbir zaman unutulmaması gereken önemli dersler veriyorsunuz” dedi. 

            TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de çocukları ayrı ayrı kabul etti.

            2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eski başbakan ve kapatılan RP’nin son Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın da cezasını  evinde çekmesine imkan sağlayan 5485 sayılı ‘Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı hakkında Kanun’u onayladı.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül CNN Türk televizyonunda, yeni Terörle Mücadele Yasa  Tasarısı konusundaki soruları yanıtladı.

            4- Danıştay, ortaöğretimden ayrılan, mezun olan, yükseköğretimden ayrılan ve mezun olanlara Mesleki Açıköğretim Lisesi’ne geçiş imkanı tanıyan yönetmeliğin, bazı hükümlerinin yürütmesini durdurdu.

            5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Kütahya E Tipi Kapalı-Açık Cezaevi hükümlülerinin yaptığı ürünlerin sergi açılışında, tutuklanan insan sayısının her geçen gün arttığını belirterek “Cezaevlerimizde maalesef 62 bin civarında tutuklu ve hükümlü var. Biz böyle olmasını istemiyoruz. Çıkardığımız yasalar bunun içindir. Esas olan kurallara uygun yaşamak, fakat cezaevleri de toplumun bir parçası. Bu cezaevlerini farklı bir anlayışla toplumun hizmetine sunmak istedik” dedi.

            6- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Terörle Mücadele Yasası’nın çıkmasından sonra terörün bitmesi gibi bir beklentinin söz konusu olmayacağını belirterek, terörle mücadeleye toplumun her kesiminin destek vermesi gerektiğini söyledi.

            7- ABD Büyükelçisi Ross Wilson Milliyet gazetesine, Güneydoğu bölgesinde meydana gelen olayları, terör örgütü PKK’yı ve Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirdi. 

            8- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu İstanbul’da Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen toplantıda, Ortadoğu ve İslam dünyasının ABD’nin uzun vadeli güvenliğine istenilen ölçüde katkı sağlaması şartının, bu ülkelerin daha demokratik bir yapıya kavuşmasıyla mümkün olacağını söyledi.

            9- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Türkiye ziyareti öncesi Anadolu Ajansı’na verdiği mülakatta, Hamas’la uluslararası yükümlülükleri yerine getirme konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirterek “Sorunlarla baş edebilmesi için, Hamas'ı kabul edilebilir bir tavır benimsemesi konusunda uyardım. Böylece sorunlarımıza karşı birlikte mücadele verip görüşme masasına dönebiliriz'' dedi. 

            10- ABD'yi ziyaret eden Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, başkent Washington’da Başkan George W. Bush ile bir araya geldi. Cintao görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, dünya barışının, iki ülke arasında daha güçlü bir ilişkiye ihtiyacı olduğunu belirterek ''İki rakip sorunlarını eşitlik ilkesi doğrultusunda halletmelidir. Pekin ve Washington birbirlerine saygı duymalıdır, birbirlerini eşit değerlendirmelidir ve görüş ayrılıklarını doğru biçimde idare etmelidir'' dedi.

            Cintao ayrıca, Yale Üniversitesi'nde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada ''Çin'in gelişmesi kimsenin çıkarını tehlikeye atmayacak ya da kimseyi tehdit etmeyecek''  dedi.

            11- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihail Kaminin, Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, mevcut durumda İran'a yönelik güç kullanımı veya yaptırımlar uygulanmasının, uluslararası topluluğun Tahran’ın nükleer programı konusundaki kaygıları azaltmayacağını söyledi.

            12- Nepal Kralı Gyanendra devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, ülkesinde yaşanan krizin ardından iktidarı siyasi partilere devretme sözü verdi.

22 NİSAN 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 86. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye’nin sahip olduklarının değerini bilmesi gerektiğini belirterek “Atatürkçü düşünce temelinde kurulan Cumhuriyetimizi bu niteliğiyle yaşatarak, bölünmez bütünlüğümüzü koruyarak, toplumsal barışı sürekli kılarak aydınlık yarınlara emin adımlarla ilerleyeceğiz” dedi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul’da Sabancı Üniversitesi’nce düzenlenen ‘Akasya 5. Ulusal Gençlik Çevre Zirvesi’nde ‘Yeni Yüzyılda Su ve Uluslararası İlişkiler’ konulu bir konferans verdi. Konferansın ardından gazetecilerin Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın meslekten ihracına yönelik soruları üzerine, savcının görevden alınmasının yanlış olduğunu belirterek, yargının bundan zarar göreceğini söyledi.

3- Eski Başbakan ve kapatılan RP’nin son Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın da cezasını evinde çekmesine olanak sağlayan 5485 sayılı ‘Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Elazığ’da yaptığı konuşmada, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın meslekten ihracına ilişkin kararının, hukuki olmadığını ve bu karardan dönülmesi gerektiğini belirtti.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Trabzon’da halka hitaben yaptığı konuşmada, rejimin hatta bu iktidarın da güveneceği tek demokrasi gücünün kendileri olduğunu söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisince ‘Haydi Kadınlar Siyasete’ kampanyası kapsamında Van’da düzenlenen bölge toplantısında yaptığı konuşmada, ülkede ve dünyada barış ve huzur için dürüst yönetim, temiz siyaset, tam demokrasi ve çağdaşlık için kadınlara siyasete katılma çağrısında bulundu.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Çankırı ve Kastamonu il kongrelerinde hükümeti eleştirerek, Türkiye’nin felakete sürüklendiğini belirtti.

8- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, Suriye sınırının mayından temizlenmesi projesinin derhal durdurulması gerektiğini belirterek “Mayın temizleme işinin yabancıya verilmesinin sakıncası, bölgede çıkan petrolle tescillenmiştir” dedi.

9- G-7 ülkeleri maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, Dünya Bankası ve IMF yarıyıl toplantıları çerçevesinde ABD’nin başkenti Washington’da bir araya geldiler. Toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, küresel ekonominin sağlıklı olduğu, ancak Çin’in para birimi Yuan’ın değerini artırması gerektiği, bunun Çin’in artan ticaret fazlasının azalmasına yardımcı olacağı belirtildi. 

Toplantı nedeniyle ABD’de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz ile bir araya geldi.

10- Irak meclis toplantısında, Devlet Başkanı Celal Talabani’nin yeniden devlet başkanlığına, Sünni Mahmud El Meşhedeni’nin de meclis başkanlığına seçildiği bildirildi. Talabani de seçimin ardından Şii İttifakı’nın başbakan adayı Cevat Maliki’yi hükümeti kurmakla görevlendirdi.

            IKDP Başkanı Mesud Barzani de ‘Al Arabiya’ televizyonunda yayınlanan konuşmasında, Türkiye ile ilişkilerinde sorunlar bulunduğunu ve bunları ortadan kaldırmak istediklerini söyledi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice başkent Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye ile bilgi ve istihbarat paylaştıklarını belirtti.

23 NİSAN 2006  

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM’nin açılışının 86’ncı yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  nedeniyle özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı seçimi, kurumların bürokratik engelleri, siyasi yönetimin karşılaştığı sorunlar, laikliğin yeniden tanımlanması ve türban konularına ilişkin görüşlerini açıkladı. Başkan Arınç konuşmasında ayrıca, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin hazırlanmasında, Meclis’in ve ilgili komisyonların tamamen devre dışı olduğunu söyledi.

 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Kurul’daki konuşmasında, TBMM’nin açılışının köklü bir zihniyet değişiminin yansıması olduğunu belirterek, din ve siyaset ayrımının demokrasinin temeli olduğunu kaydetti.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu da laikliğin insanın hem aklı hem vicdanıyla özgürleşmesi ve bu yolla çağdaşlaşması olduğunu kaydederek, konuyla ilgili tartışmalara son verilmesini istedi.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ise siyasetin güven sıralamasında aşağılara düştüğünü ve milletvekilliğinin eski itibarını arar hale geldiğini belirtti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle TBMM’de düzenlenen resepsiyonda gazetecilere yaptığı açıklamada, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin Bakanlar Kurulu tarafından hazırlandığını belirterek “Şartlar doğarsa her egemen ülke gibi Türkiye de haklarını kullanır. Bu şartlar BM Sözleşmesi’nde yazılıdır” dedi.

3- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada “Türk kardeşlerimize Filistin’de olup bitenleri anlatacağız, siyasi sorunlardan ve Filistin’deki zor ekonomik koşullardan bahsedeceğiz. Türkiye’nin neler yapabileceğini ele alacağız” dedi.

4- IMF ve Dünya Bankası toplantılarına katılmak üzere ABD’de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, IMF’de Türkiye’nin hissesinin arttırılmasının söz konusu olduğunu, Türk ekonomisinin öneminin artmasına karşın bunun kuruluş hissesine yansımadığını, Türkiye’nin IMF’de az hissesinin olmasının, borçlanma maliyetlerine de yansıyan bir unsur olduğunu bildirdi. Bakan Babacan ayrıca, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın göreve atanmasında pek çok kriterin göz önünde bulundurulduğunu belirtti.

5- ABD Başkanı George W. Bush yaptığı açıklamada, Iraklı liderlerin yeni hükümet konusunda sağladıkları uzlaşmanın tarihsel bir başarı olduğunu belirterek, Irak’ta Bakanlar Kurulu’nun oluşturulmasına yönelik çalışmaların ABD’yi daha da güvenli yapacağını, yeni hükümetin çok güç ve uzun dönemli problemlerle uğraşmak mecburiyetinde olduğunu ve bunu yaparken de yalnız olmayacağını söyledi.

6- İsrail’de, 28 Mart’ta yapılan seçimleri kazanan Ehud Olmert liderliğindeki Kadima ile Amir Peretz liderliğindeki İşçi Partisi’nin, koalisyon görüşmelerinde bakanlıklar konusunda anlaşmaya vardıkları açıklandı. 

7- İngiltere Savunma Bakanı John Reid Afganistan temasları sırasında başkent Kabil’de yaptığı açıklamada, koalisyon güçlerinin Taliban ve El Kaide militanlarına yönelik saldırılarını sürdürmesi gerektiğini belirterek, İngiliz askerlerinin bu ülkede en az 3 yıl daha kalacağını bildirdi.

8- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi düzenlediği basın toplantısında, İran Hizbullahı Lideri Ayetullah Muhammed Bager Harrazi’nin, bir saldırı sırasında üslerini kullandırması durumunda Türkiye’yi de vurabilecekleri yönündeki açıklamalarının, Tahran yönetiminin resmi tutumunu yansıtmadığını bildirdi. Asefi ayrıca, Irak’ın kuzeyindeki Kürt grupların mevzilerinin bombalandığını, bu grupların Irak’ın içerisinde bulunduğu durumdan yararlanarak sınırda güvensizlik yaratmaya çalıştıklarını açıkladı.

9- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad ile Erbil’de yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Türk Ordusu’nun Irak sınırına askeri yığınak yapmasına ilişkin olarak, sınır ötesi bir hareket düzenlemesini kabul etmeyeceklerini, ayrıca böyle bir duruma ABD’nin de göz yummayacağını belirterek “Irak bağımsız bir ülkedir. Diğer ülkelerin içişlerimize karışmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

10- Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Arman Kirakossian başkent Erivan’da Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Ermenistan yönetiminin sözde soykırımın tanınması için çalıştığını, ancak Türkiye’den asla toprak talebinde bulunmadığını belirterek “Karşılıklı anlaşmalarla birbirimizin toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

24 NİSAN 2006 

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç TBMM Başkanlık Divanı Toplantısı’nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Öğrenci Meclisi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı ile TBMM tarafından üç yıldır sürdürülen başarılı bir çalışma olduğunu, imam hatip liselilerin de burada bulunmasını eleştirmenin haksızlık olduğunu belirtti.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek kurul sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, 2007-2013 yıllarını kapsayan 9. Kalkınma Planı’nın önümüzdeki ay TBMM’ye sevk edileceğini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, Filistin  Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın ziyaretlerinin Irak ve Ortadoğu’daki gelişmeler dikkate alındığında birbiriyle bağlantısı bulunduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, laiklikle ilgili tek tanım bulunduğunu, bunun da Anayasa’nın 24. maddesinde tarif edildiğini belirterek “Başka bir şey aramaya gerek yok” dedi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Gümrük Müsteşar Vekili Mehmet Şahin ve özel sektör temsilcileri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, yüksek fiyat ve yüksek modelli cep telefonlarının gümrüklere düşük beyan edilerek ithaline karşı sürdürülen mücadeleyle yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık vergi kaybını önlediklerini söyledi.

5- Çanakkale Savaşları’nın 91. yıl dönümü nedeniyle Gelibolu Yarımadası’nda, savaşta hayatlarını kaybeden yakınlarını anmak için bölgeye gelen Anzaklarla birlikte anma töreni düzenlendi.

            Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe törende yaptığı konuşmada, 91 yıl önce yazılan destanı anlamaya çalışan bir nesil olarak şehitlerle gurur duyduklarını belirterek “Türk yurdu, bağımsızlığın tadını, kanlarını suladığınız bu topraklardan, çiçeklerin kokusu tadında hissetmekte ve yüreklerinde sizlere olan muhabbetlerin titreşimlerini taşımaktadır” dedi.

            6- Resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile ayrı ayrı görüştü.

            Başkan Arınç görüşme öncesi yaptığı açıklamada “Filistin’de yeni bir süreç başladı. Hem Hamas hükümetinin, hem de İsrail’in yeni durum karşısında kendilerini tekrar gözden geçirmeleri ve barışa katkı yapacak şekilde çalışmaları gerekir” dedi.

            Abbas ise “Demokratik, şeffaf bir seçim gerçekleştirildi. Seçim sonucunda Hamas’ın iktidara gelmesini saygıyla karşılıyoruz” dedi.

            7- Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki Dahab kentinde düzenlenen bombalı saldırılarda, 30 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

            8- Macaristan’da yapılan genel seçimlerin ikinci turunda Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP) 189, Genç Demokrat Yurttaş Partisi (FİDSZ) 165 milletvekilliği kazandı.

25 NİSAN 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, değişimin, Cumhuriyet ve demokrasinin birlikte korunması olduğunu belirterek “Hiçbir zümre ve sınıfın, bu ülkeyi herkesten daha fazla sevme hakkına sahip olduğunu kabul etmemektir. Hiç kimse kalkıp da burada kendine ayrı bir güç vehmetmesin. Bu milletin her bir ferdi cumhurun ta kendisidir” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın ihracı konusundaki gelişmeleri değerlendirerek, Van Savcısı Sarıkaya üzerinden birşeyler yapmak isteyenlerin çok büyük bir başarısızlığa uğradığını ve derin bir hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi’nin 44. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Başkan Tülay Tuğcu, bağımsız yargının varlığında önemi anlaşılmazsa, yokluğunda devletten söz etmenin mümkün olmadığını belirterek “Mahkemelerin bağımsızlığına düşen her gölge, hukuk devletine düşmüş olacaktır” dedi.

Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek de katıldı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sezer yıl dönümü nedeniyle Başkan Tuğcu’ya gönderdiği kutlama mesajında, kişi hak ve özgürlüklerini üstün kılan ve tam olarak yaşatılmasını sağlayan anayasanın varlığı kadar, anayasada yer alan ilkelerin yaşama geçirilerek uygulanmasının da büyük önem taşıdığını belirtti.

4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kanada Başbakanı Stephen Harper’ın 1915 yılında yaşanan Ermeni olaylarına ilişkin yaptığı açıklamanın esefle karşılandığı belirtilerek, bu ülkeyle ilişkilerin dondurulması kararının alındığı bildirildi.

5- Türkiye’de temaslarını sürdüren Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Abbas düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin güvenliğin ardından en önemli sorununun ekonomik sıkıntılar olduğunu belirterek, bütün ülkelere Filistin halkını cezalandırmamaları ve maddi yardımlarını esirgememeleri çağrısında bulundu.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’la görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülke arasında ‘Stratejik Ortak Vizyon Belgesi’ hazırlanması konusunda mutabakat sağlandığını, ortak vizyonlar, ortak hedefler ve ortak çalışmalar yaptıklarını belirterek “Bunları daha da güçlendirmeye, kuvvetlendirmeye karar verdik. Bu ilişkilerimiz aslında sağlam temeller üzerine oturmaktadır, çünkü ortak değerleri paylaşıyoruz” açıklamasını yaptı.

Rice ise Türkiye’nin demokrasi ve İslam arasında herhangi bir çatışmanın bulunmadığının en iyi örneği olduğunu belirterek, Türkiye ile ABD arasında stratejik ortaklığı geleceğe taşıyacak ortak bir vizyon geliştirmek konusunda mutabakata vardıklarını söyledi. Rice daha sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya geldi.

Öte yandan Türkiye ziyareti öncesi Yunanistan’ın başkenti Atina’da, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ve Başbakan Kostas Karamanlis ile de görüşen Rice, temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin AB üyeliğine Kıbrıs konusunun engel olmaması gerektiğini belirterek “Rum Yönetimi’nin, Ada’daki Türklerin izolasyonlarının kaldırılması için çalışmalara başlaması gereklidir. Ayrıca Rumlar Türkiye’nin AB’ye katılımı konusunda daha yapıcı ve aktif rol oynamalıdırlar” dedi.

26 NİSAN 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Çanakkale Savaşları’nın yıl dönümü törenlerine katılmak üzere Türkiye’de bulunan Avustralya Genel Valisi Michael Jeffery’yi kabulünde, Çanakkale Savaşları’ndan sonra Türkiye ile Avustralya arasında dostluk ilişkilerinin giderek arttığını ve iki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerin geliştiğini söyledi. Jeffery de Türkiye’yi ziyaret eden ilk genel vali olduğunu belirterek, ziyareti sırasında Avustralyalı gençlerle Türk gençlerini kol kola görmekten mutluluk duyduğunu kaydetti.

Jeffery ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i ziyaret etti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, hükümetin Meclis’e sevk ettiği Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’yla ilgili yaptığı değerlendirmede “Gözden kaçan bazı unsurlar var. Burada can alıcı nokta; tasarının 6. maddesi. Gerekçesi de ‘terör örgütünün kurucuları ve yöneticileri de pişmanlıktan yararlanabilirler” diyor. Bu da terör örgütü PKK’nın elebaşısı Abdullah Öcalan’ın bu yasadan yararlanabileceği yorumunu beraberinde getirir” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ‘Kaçak Akaryakıtla Mücadele Yasa Tasarısı’ hakkında Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, bundan sonra kaçak akaryakıt satan bayilerden, dağıtıcı lisans sahibi firmanın da sorumlu olacağını ve böyle bir durumda lisanslarının iptal edileceğini belirtti.

4- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Gazi Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Çocuklarımızı Suçtan Korumak’ konulu panelde yaptığı konuşmada, suç ile hızlı şehirleşme ve hızlı göçün paralel seyrettiğini belirterek, bu konuda çocuklara destek olmanın şart olduğunu söyledi.

5- Türkiye’nin, PKK’lı teröristlerin sızmasını önlemek için Irak sınırına asker yığması nedeniyle Irak, Türkiye’ye iki nota verdi. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari dün Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ünal Çeviköz’le görüşerek, Türk özel kuvvetlerinin Irak topraklarına girmesinin Irak’ın egemenlik hakkının ihlali anlamına geldiğini bildirdi. Irak’ın ikinci notası ise Irak’ın Ankara Büyükelçisi Sabah Omran tarafından Dışişleri Bakanlığı’na iletildi. Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Oğuz Çelikkol ile görüşen Omran’ın ilettiği notada da Türkiye’den Irak’ın egemenlik hakkını dikkate alması istendi.

Görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı açıklamada “Omran’a Türkiye’nin Irak sınırına asker konuşlandırmasının, Türkiye-Irak hududunun güvenliğinin sağlanmasına yönelik olduğu belirtilmiş, PKK’nın Irak’taki varlığı ve faaliyetlerinin bu önlemleri zorunlu kıldığı bildirilmiştir. Kurulmakta olan yeni Irak hükümeti ile bütün bu konuları kapsamlı biçimde ele alma dileğimiz de ifade edilmiştir” dedi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM İçişleri Komisyonu’nda Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’nın görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada “Terör gerçeği ortada. Bu tasarı, devlet ihtiyacı ve yaşadığımız şartların sonucu getirilmiştir. Hedef kesinlikle özgürlükler değildir” dedi. Bakan Çiçek ayrıca, tasarıyla gözaltı süresinin arttırılacağı yorumlarını  doğru bulmadığını ve yeni bir suç da ihdas edilmeyeceğini belirtti.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yabancı dil eğitiminde destekleyici bilgisayar programının okullarda kullanımı için hazırlanan protokolün imza töreninde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yabancı dil eğitiminde bir türlü tam olarak başarıya ulaşamadığını belirterek, bunun için hazırlanacak yeni müfredatın ve kullanılacak yöntemlerin meyvesinin,  ancak sekiz yıl sonra alınabileceğini söyledi.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak bir açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Cumhuriyet tarihinin en büyük çaplı kentsel dönüşüm çalışmalarına tanıklık ettiğini belirtti.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, istihdam maliyetleri, zorunlu istihdam, kıdem tazminatı ve işsizlik sigortası fonu ve işgücü piyasasının yasal katılıkları konusunda   paket çalışma yapıldığını bildirdi.

10- Çevre Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

11- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önemli problemlerinin çözümünde düğümün, Cumhurbaşkanının atama onay yetkilerinde olduğunu söyledi.

12- AB Daimi Temsilciler Komitesi (COPEPER), Türkiye ile eğitim ve kültür konusunda fiili müzakerelerin başlatılması konusunda uzlaşmaya vardı. AB Dönem Başkanı Avusturya, tutum belgesinin sunulması konusunda Türkiye’ye davet mektubu gönderilmesini onayladığını açıkladı. Mektubun dün, Türkiye’nin Belçika’nın başkenti Brüksel’deki AB Daimi Temsilciliği’ne ulaştırıldığı bildirildi.

13- Avrupa Parlamentosu (AP), Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) Avrupa’da gizli cezaevleri olduğu ve yakaladığı terör zanlılarını bu cezaevlerine Avrupa üzerinden gizli uçuşlarla naklettiği iddialarını doğruladı. AP’nin İtalyan Vekili Giovanni Claudio Fava, CIA’nın 2001’den bu yana Avrupa’da binden fazla kayıtsız uçuş yaptığı bilgisini, AB Hava Güvenliği Merkezi’nden aldıklarını bildirdi.

14- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Türkiye ziyaretinin ardından gittiği Norveç’in başkenti Oslo’da yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistinliler arasında doğrudan görüşmeler için uluslararası bir konferans düzenlenmesi gerektiğini belirterek ”İsrail ile görüşmelere hemen başlamaya hazırım” dedi. Abbas ayrıca, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) İsrail ile görüşmelerde yetkili olduğunu belirterek, Filistin’de iktidara gelen Hamas hükümetinin görüşmeler için bir engel olmadığını söyledi.

            15- Resmi ziyaret nedeniyle ABD’de bulunan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev başkent Washington’da Uluslararası İlişkiler Konseyi’nde yaptığı konuşmada, ülkesinin İran’la saldırmazlık anlaşması olduğunu belirterek “Azerbaycan, İran’a yönelik hiçbir olası operasyonda yer almayacak” dedi.

            16- ABD Başkanı George W. Bush yaptığı yazılı açıklamada, Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri suikastına karışan herkesin mal varlığının dondurulmasına ilişkin bir karar alındığını bildirdi. Açıklamada, yeni önlemlerin Suriye hükümetinin bazı faaliyetleri nedeniyle alındığı belirtildi.

17- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Türkiye’deki temaslarının ardından Irak’a giderek, burada bulunan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile birlikte başkent Bağdat’ta Başbakan Cevad el Maliki ile bir görüşme yaptı. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile de görüşen Rice, Irak hükümetine ABD’nin desteğini iletti. Rumsfeld ise Irak’taki Çok Uluslu Güç’ün Komutanı General George Casey ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında “Irak konusunda Amerikan askerlerinin sayısı, yeni hükümetle yapılacak görüşmeler ve bölgedeki durumun değerlendirmesine bağlı olacak” dedi.

Öte yandan Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubai, bu yılın sonuna kadar önemli miktarda askerin ülkeden çekileceğini umduğunu kaydetti.

18- İsviçre Cumhurbaşkanı Moritz Leuenberger ‘El Cezire’ televizyonunda yayınlanan demecinde, AB’nin, Filistin’de Hamas’ın kurduğu hükümete yardımları askıya alma kararında aceleci davrandığını belirterek, Hamas hükümetine zaman tanımanın ve icraatlarına bakarak bir yargıya varmanın daha akıllıca olduğunu söyledi.

27 NİSAN 2006

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı. Toplantıda, İran ile ABD arasındaki gerginlik, İran’ın nükleer çalışmaları ve Irak’taki gelişmeler değerlendirildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’nın (TMY) yasalaşması halinde terör örgütü PKK’nın elebaşısı Abdullah Öcalan’ın 2 yıl içerisinde cezaevinden çıkabileceğini belirterek, TMY tasarısının 6. maddesinin derhal geri çekilmesini istedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak sınırında yaptığı operasyonlarla ilgili olarak Kapıkule Sınır Kapısı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada “Geçen sene yapılanlardan başka bir şey söz konusu değil, ne yaptıysak o. Her baharda terör örgütünde hareketlenme olduğu için tedbirlerimizi aldık. Bu tamamen örgütün Türkiye’ye sızmasının önlenmesiyle ilgili” dedi. Irak’ın kesinlikle rahatsız olmaması gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Gül “Hatta bu faaliyetlerimize yardımcı olmaları gerekir. Madem kendi güçleri yetersiz, terörle mücadele etme kabiliyetine sahip değiller, o zaman bu aldığımız tedbirlerden memnun olsunlar” dedi.

            4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ‘Terörle Mücadele Yasa (TMY) Tasarısı’nın aslında bir terörle mücadele yasası olmaktan çok terör örgütü PKK’nın elebaşısı Abdullah Öcalan’a af getiren bir tasarı olduğu’ şeklindeki görüşünü eleştirdi. TMY tasarısını “zor bir tasarı” olarak nitelendiren herkesten, varsa olumlu bir katkı ve teklif beklediklerini belirten Bakan Çiçek “Hiçbir hükümet, bu parlamentoda görev yapan hiçbir milletvekili, Türk vatandaşı olmaktan gurur duyan hiçbir vatandaş, terörist başının affına evet diyemez. Böyle bir sorumsuzluğu, böyle bir vicdansızlığı hiç kimse yapamaz” dedi.

5- Gümrük Müsteşarlığı, mart ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; mart ayında ihracat yüzde 0,7 artarak 6 milyar 678 milyon dolara yükselirken, ithalat  yüzde 0.5’lik azalmayla 10 milyar 438 milyon dolar oldu. Dış Ticaret açığı ise yüzde 2.5 azalarak, 3 milyar 751 milyar dolar olarak gerçekleşti.

6- Milli Güreşçi Hamza  Yerlikaya, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen 53. Avrupa Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda, 96 kiloda altın madalya  kazanarak 8. kez Avrupa Şampiyonu oldu.

28 NİSAN 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5487 sayılı ‘Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu’nu, kısmen iade etti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan “Ulusa Sesleniş” programında, AB, dış politika ve terörle mücadeleye yönelik değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin yakalamış olduğu gelişme rüzgarının her alanda tüm hızıyla esmeye devam ettiğini belirterek, yeni ve güçlü bir Türkiye’nin adım adım, bina bina, tesis tesis yükselmeye başladığını söyledi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bir tıp merkezinin açılışında yaptığı konuşmada “Günümüz toplumlarında en kritik problem, devletin hiçbir vatandaşını dışarıda bırakmayacak şekilde sosyal güvenlik şemsiyesi altına almasıdır. Biz bunu başarmak yolunda önemli adımlar attık” dedi.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, SKY Türk televizyonunda katıldığı canlı yayında, Terörle Mücadele Yasa (TMY) Tasarısı'nın 6. maddesiyle ilgili tartışmaları değerlendirdi. Baykal, TMY’nin 6. maddesinin terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ı kapsamadığına ilişkin açıklamaların doğru olmadığını belirterek “Adalet Bakanı ‘Kesin hükümdür uygulanmaz’ diyor. Yok öyle bir şey. AİHM bakımından kesin hüküm konulmuş değil ve biz AİHM karşısında belirli sorumlulukları üstlenmiş durumdayız” dedi.

            5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Muğla Üniversitesi’nce düzenlenen ‘Dünden Bugüne Türkiye Ekonomisi’ konulu panel öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener, devletin tek taraflı ihtiyaç sahibi vatandaşlara 2005 yılında 4 milyar 181 milyon ödeme yaptığını, bunun 1 milyar 701 milyon YTL’lik kısmının yeşil kart ödemeleri olduğunu belirtti.

            6- Kimsesiz çocukların barınacağı ‘Sevgi Evleri’nin kuruluşu ile ilgili protokol, İstanbul’da Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından imzalandı. Bakan Çubukçu imza töreninde yaptığı konuşmada, önemli olanın çocuğun ailesinin yanında kalması olduğunu belirterek, TOKİ ile işbirliği yaparak ‘Sevgi Evleri’ni 53 ilde yaygınlaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

            7- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Türkiye’de bulunan Pakistan İçişleri Bakanı Aftab Ahmed Han Sherpao ile birlikte, iki ülke içişleri bakanlıkları arasında güvenlik güçlerinin eğitimiyle ilgili bir işbirliği anlaşmasını imzaladı. Bakan Aksu imza töreninde bir gazetecinin, Terörle Mücadele Yasası’na ilişkin sorusunu yanıtlayarak, terörist başı Abdullah Öcalan için bir af düşüncesine bile karşı olduklarını belirterek “Bu tasarıyı sevk edenlerin vatanseverliğinin, ülkeye sadakatinin gündeme getirilmesini asla kabul etmiyoruz” dedi.

            8- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ‘Dünya İş Kadınları Zirvesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Pepe, Türkiye ve benzeri ülkelerin bir şansızlığı bulunduğunu belirterek “Gelişmiş ülkeler çevre kirliliğini meydana getiriyor. Kendileri onların kir ve paslarından kurtuluyor. Birkaç gün önce bir kanun çıkardık. Türkiye’de Avrupa standartlarında çevreyle ilgili mevzuatlar henüz yerine oturmadı” dedi.

            9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, İstanbul’da Maltepe esnafını ziyaretinde, Terörle Mücadele Yasa  Tasarısı'nın 6. maddesinin, hiçbir sıkıntıya mahal vermemesi için geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

            10- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, faizlerin aşamalı olarak düşmesi halinde enflasyonun 2006’da yüzde 4.8-6.4 aralığına inebileceğini belirterek “Petrol fiyatlarındaki artış, enflasyonu etkilerse gerekli tedbirleri alırız” dedi.

            11- Özelleştirme İdaresi Başkanı (ÖİB) Metin Kilci, TBMM KİT Komisyonu’nda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın hesaplarının görüşmeleri sırasında, özelleştirme uygulamaları hakkında bilgi verdi. Kilci, elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinde hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığını belirterek “PETKİM, THY ve Tekel Sigara Fabrikaları ile Mazı Dağı Fosfat Tesisleri’nin de özelleştirmelerinin tamamlanması hedefleniyor” dedi.

            12- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, İstanbul’da düzenlenen ‘Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Toplantısı’nda, ‘AB Sürecinde Türk İş Dünyasının Rolü ve Duruşu Ne Olmalı?’ konusunda yaptığı konuşmada, AB müzakerelerinin 35 başlıkta toplandığını, bu başlıklardan 27’sinin iş dünyasını, 19’unun ise imalat sanayiini ilgilendirdiğini bildirdi.

            13- Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen 53. Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda, 120 kiloda İsmail Güzel, finalde Finlandiyalı rakibini yenerek, Avrupa Şampiyonluğu’na ulaştı.

            14- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “İki tarafın da daha yakın ilişki kurma kararlılığı var. Ekonomik işbirliğini geliştirerek, halklarımızın refahına katkı sağlamalıyız” dedi.

            Bakoyanni de Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin gelişmesinin her iki ülkenin de yararına  olduğunu belirtti.

            15- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen ‘Hannover Fuarı’na iştirak eden Türk firmalar için verilen resepsiyonda, gelecek yıl Türkiye’nin fuara yeniden partner ülke olarak katılmasının önemli olduğunu belirterek, aynı tarihlerde Almanya’nın, AB’nin dönem başkanlığını üstleneceğini, bunun da ayrı bir önem taşıdığını söyledi.

16- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2005 yılı terörizm raporunun Türkiye ile ilgili bölümünde,   Güneydoğu'da güvenlik güçlerinin, terör örgütü PKK/Kongra-Gel'e karşı aktif mücadele içinde olduğu, İstanbul'da ve tatil bölgelerinde sivillerin ölümüyle sonuçlanan bir dizi bombalı saldırı veya saldırı girişimi olduğu belirtildi.

            17- NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Bulgaristan Dışişleri Bakanı İvalyo Kalfin arasında, ABD’nin Bulgaristan’da üs kurmasını öngören bir anlaşma imzalandı.

            18- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ABD’nin başkenti Washington’da Başkan George W. Bush ile bir araya geldi. Görüşmede, bölgesel güvenlik, Karabağ sorunu ve enerji konularının yanı sıra İran krizi ele alındı. Başkan Bush, Bakü’nün Irak’a asker katkısını takdir ettiğini belirterek, bölgede neler olduğu konusunda müttefiki Azerbaycan’ın bilgilerini güncellemenin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Aliyev de ABD’nin bölgede enerji güvenliğini desteklemek amacıyla liderlik üstlenmelerine minnettarlık duyduklarını belirtti.

            19- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ülkenin kuzeyindeki Zancan’da yaptığı konuşmada “İran İslam Cumhuriyeti, kısa sürede bir dünya süper gücü olma kapasitesine sahiptir. Kendimize inanırsak başka hiçbir güç bizimle kıyaslanamaz. Silahlara ve askeri seferlere ihtiyacımız yok, çünkü dünyadaki pozisyonumuz yükseliyor ve İran’ın kelimeleri şimdiden dünyanın bütün dengelerini etkiledi” dedi.  

29 NİSAN 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da bir açılışta yaptığı konuşmada, özel hastanelerden hizmet alımı konusunda Sağlık Bakanlığı ile özel sektör ve vakıf hastanelerinin özel anlaşma yaptığını, ancak yapılan mutabakatların aşıldığını ve çiğnendiğini söyledi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümet tarafından yürütülen icraatlar, tarikat ve cemaatlerin bugünkü durumu hakkında Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Bilkent Üniversitesi’nde yapılan ‘Girişimcilik’ toplantısından ayrılışında, Terörle Mücadele Yasası  ile ilgili tartışmaları değerlendirdi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Hazine Müsteşarlığı’nda ‘Malların Serbest Dolaşımı’ ile ‘Gümrük Birliği’ fasıllarında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, müzakere sürecinde ‘Yargı ve Temel Haklar’ ile ‘Adalet, Özgürlük ve Güvenlik’ gibi bazı fasıllarda siyasi kriterlerin gündeme gelebileceğini bildirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ‘3. Eğitim Teknolojileri Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin değiştirildiğini belirterek, öğrencilerin performans ve projelerine göre değerlendirileceğini söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler AK Parti’nin il kongresine katılmak üzere gittiği Kars’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Kars’ta gelecek kış doğalgaz kullanılacağını belirterek, bu ilde de hava kirliliğinin ortadan kalkacağını kaydetti.

7- Nüfus Hizmetleri Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Hatay’daki mitinginde hükümeti eleştirdi. Mumcu, Türkiye’nin daha iyi yönetilmeyi hak ettiğini belirtti.

9- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Kahramanmaraş’ta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin birlik ve beraberliğini bozmaya hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.

10- DTP Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk Diyarbakır’da aralarında 56 belediye başkanı ve partinin merkez yöneticilerinin de bulunduğu genişletilmiş çalışma toplantısına katıldılar. Toplantının açılışında konuşan Türk, son 6-7 yılda demokratik, barışçıl ve adil çözüm konusunda ısrarcı olduklarını söyledi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yıllık olarak yayımladığı terör raporunda, PKK’nın hem KKTC hem de Rum Kesimi’nde etkin olduğu belirtildi.

12- İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert Alman Bild gazetesine verdiği demeçte, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın Hitler gibi konuştuğunu belirterek, Yahudi halkının tamamen yok edilmesinden bahsettiğini söyledi.

13- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ülkedeki ekonomik ve siyasi krizi görüşmek amacıyla 2 Mayıs’ta bir ulusal diyalog başlatılması çağrısında bulundu.

14- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin nükleer etkinliklerinden asla vazgeçmeyeceğini bildirdi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammed Saidi ise nükleer çalışmalarla ilgili konunun ‘UEAK’ya geri dönmesi durumunda ‘Ek Protokol’le ilgili bölümü yeniden uygulamaya başlayacaklarını, ancak uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin süreceğini söyledi.

15- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro başkent Havana’da, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ile Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’i kabul etti. Üç liderin Washington yönetiminin Kuzey ve Güney Amerika kıtalarında serbest ticaret bölgesi oluşturma çabalarına karşılık olarak geliştirilen ‘Halkların Ticaret Anlaşması’nı imzaladıkları bildirildi.

Morales, anlaşmanın istihdam yaratan, yaşam standartlarını yükselten ve insan onurunu savunan adil ticareti getireceğine inandığını söyledi. Castro da anlaşmanın son derece geniş insani, toplumsal ve ekonomik içeriği bulunduğunu belirtti.

30 NİSAN 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye-AB Entegrasyonunda Tarım’ konulu konferansta, AB yolunda Türkiye’yi en çok tarım sektörünün zorlayacağını belirterek “Bu konuda çok daha fazla gayret sarf etmeliyiz. Türkiye tarım alanında hem dünyanın hem de Avrupa’nın sayılı ülkeleri arasında yer alacaktır” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker  konferansın açılışında yaptığı konuşmada, 2002 yılından bu yana buğday, süt, et, mısır ve çeltik üretimindeki artışa değinerek, tarımsal ürün ihracatının 4,1 milyar dolardan 8,2 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da AB’ye üye olurken ve olduktan sonra Türkiye’ye AB’nin ortak tarım politikasını destekleme fonlarının sürekli olarak verilmeyeceğinin 17 Aralık’ta kabul ettirildiğini söyledi.

Konferansa katılan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ise AB’ye katılım sürecinde tarım görüşmelerinin zorlu bir süreç olacağını, tarım alanındaki işletmeleri geleneksel yapıdan kurtararak modern bir yapıya kavuşturmak gerektiğini belirtti.

2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul’da Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ERSİAD) Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, son 3 yılda Türkiye'de çok önemli bir istikrar sürecinin yaşandığını, borç faizlerine ödenen paranın düştüğünü, bütçe açığının gerilediğini ve 2006'da bütçe fazlası vermeyi hedeflediklerini belirterek ”Bu harcamaları gelirlerle dengeleme performansıdır. Gerçek anlamda çalışıp çabalayarak ortaya katma değer çıkarmanın önü açılmıştır” dedi.

3- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın 1 Mayıs nedeniyle yayımladığı mesajında, emekçilerin bütün kazanımlarının korunması ve Cumhuriyetin sosyal içeriğinden arındırılmasını engellemek için herkesi birlikte hareket etmeye çağırdı.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de mesajında, 1 Mayıs’ın çalışanların haklarına katkılar sağlayacak biçimde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin 6’ncı Olağan Büyük Kongresi’nde, Türkiye’nin dünyada ve bölgesinde stratejik konumu itibariyle çok önemli bir ülke olduğunu belirterek, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

5- Merkez Bankası enflasyon hedeflemesi çerçevesinde, üç ayda bir yayımladığı Enflasyon Raporu’nda; artan petrol fiyatlarını, konut sektöründeki arz açığını ve küresel piyasalardaki iklim değişimini üç ana risk olarak gördüğünü açıkladı.

6- KKTC’de sosyoekonomik politikalara temel teşkil edecek ‘Nüfus ve Konut Sayımı’ gerçekleştirildi.

7- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni Elefteros Tipos gazetesine verdiği demeçte, AB’nin, Türkiye’ye müzakerelerin sonunda tam üyelik statüsü bulunduğu mesajını vermesi gerektiğini belirterek, AB’de Türkiye’yle ilgili tam üyelik dışında başka bir politika bulunmadığını kaydetti.

Bakoyanni ayrıca, Gümrük Birliği’nin genişletilmesi konusunun sadece Yunanistan’ı değil, tüm AB’yi ilgilendiren bir konu olduğunu ve ek protokolün yeniden müzakere edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

8- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi, İran’ın nükleer programıyla ilgili dosyanın BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilmeyip Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda  (UAEK) kalması halinde en üst düzey işbirliğine hazır olduğunu, böyle bir durumda Rusya’nın uranyumun kendi topraklarında zenginleştirilmesi yönünde yaptığı öneriyi de tartışabileceklerini söyledi.

9- Irak Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İran güçlerinin son 24 saatte Erbil bölgesinde Hac Ümran yakınındaki terör örgütü PKK’nın mevzilerini bombaladığı, İran birliklerinin bu saldırılar vesilesiyle Irak topraklarının 5 kilometre içine girdiği ve Irak topraklarına 180’den fazla ağır top mermisinin düştüğü bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106