13.3.2006
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 MART 2006

            1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde verdiği konferansta, bugün özellikle ekonomik açıdan bulunması gereken bir noktada bulunmayan Türkiye'nin sürekli kriz tehdidi hisseden bir ülke olmaktan kurtulamadığını belirtti.

2- Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen Egebank’tan, 2 şirkete usulsüz kredi verildiği iddiasıyla yargılandıkları davada Yahya Murat Demirel’in de aralarında bulunduğu 5 sanık hakkında verilen beraat kararını, eksik soruşturma gerekçesiyle bozdu.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) koordinatörlüğünde gerçekleştirilen KOSGEB İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Konferansı’nda yaptığı konuşmada, işsizlik olayını hassasiyetle ele aldıklarını belirterek, özelleştirmeyle beraber KİT’lerdeki fazla istihdamın İŞGEM projesiyle rehabilite edileceğini söyledi. Bakan Coşkun ayrıca, KİT’lerin ekonomiyi sarsan bir yapıya büründüğünü belirterek, özelleştirme çalışmalarına ilk başlayan ülkelerden biri olmasına rağmen Türkiye’nin bu hamlesinde çok geri kaldığını söyledi.

4- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in bir kez daha görüşülmek üzere Meclis’e iade ettiği 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanun, TBMM Genel Kurulu’nda aynen kabul edildi.

5- TBMM Genel Kurulu’nda, ‘BM Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmeye Ek İhtiyari Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair’ kanun tasarısı kabul edildi. Buna göre; haklarının ihlal edildiğini düşünenler, iç hukuk yollarını tükettikten sonra BM İnsan Hakları Komitesi’ne başvurabilecek.

6- Kamuda ek zam almayan memurların yanısıra, polis, hakim-savcı ve din görevlilerinin özlük haklarının iyileştirilmesi ve öğretmenlere ödenen ek ders ücretinin arttırılmasını öngören ‘Ek Zam Teklifi’ TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

7- Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Adıyaman’da şubat ayı ihracat rakamlarını açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, IMF'nin yanlış ve taraflı politika yürüttüğünü ve bu yüzden Türkiye'nin zarar gördüğünü belirterek "IMF bize sürdürülebilir büyümeyi sunuyor. ‘Sürdürülebilir büyümeyi tutturun gerisi gelecek’ diyor. Ancak bu tutturmamız istenen büyüme üretim odaklı değil, istatistiksel büyüme" dedi.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de Türkiye'nin dünya dış ticaretinden aldığı payı yüzde 1'e çıkardığını, tekstil, hazır giyim ve konfeksiyonun, Türkiye'nin ihracatı içerisinde önceki yıllarda yüzde 45 olan payının yüzde 19'a kadar indiğini ve bu oranın yüzde 15'lere kadar düşebileceğini belirterek "Önemli olan pay değil ihracat miktarının 30 milyar dolar seviyesine çıkarılabilmesidir" dedi.

9- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, 2005 sonu itibariyla batık banka patronlarından 6 milyar dolar tahsilat yaptıklarını, gelecek yılın sonuna kadar 18 milyar dolar tahsilat planladıklarını söyledi.

10- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Ukrayna Dışişleri Bakanı Boris Tarasyuk, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye ile Ukrayna arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini hedefleyen 15 maddelik kapsamlı eylem planı imzalandı. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin Ukrayna’daki reform sürecini ve Ukrayna’nın, Avrupa Atlantik kurumlarıyla bütünleşme sürecini desteklediğini söyledi. Tarasyuk ise Türkiye’nin Kıbrıs meselesinin çözümü  için yaptığı teklifi olumlu gördüklerini belirtti. Tarasyuk ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından da kabul edildi.

Temaslarının ardından ODTÜ’de ‘Birleşik Avrupa’nın İnşasında Oluşturucu Unsur Olarak Türkiye ve Ukrayna Arasındaki İşbirliği’ başlıklı bir konferansa katılan Tarasyuk, birleşik bir Avrupa’nın geleceğinin, büyük oranda Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilere bağlı olacağını, ülkesinden Türkiye’ye getirdiği ana mesajın bu olduğunu belirterek, iki ülkenin ortak amaç ve niyetlere sahip olduğunu söyledi.

11- Türkiye’ye yaptığı ziyareti tamamlayan Irak Başbakanı İbrahim Caferi, ülkesine hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Caferi, ziyaretine Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin gösterdiği tepkinin hatırlatılması üzerine, bu ziyaret vesilesiyle iki ülke ilişkilerinin daha da güç kazandığını belirterek “Ziyaretim hukuka uygun, yasal bir ziyarettir” dedi. Caferi ayrıca, Irak’ta anayasanın geçerli olmasıyla birlikte Kerkük’te durumun ne olacağının sorulması üzerine anayasanın halka sorulduğunu ve halkın onayını aldığını kaydetti.

12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 10. Avrupa Kredi Konferansı’na katılmak üzere Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’la birlikte gittiği Monako’da, Prens Albert ve Başbakan Jean Poul Proust ile ayrı ayrı görüştü.

Görüşmelerin ardından ‘Avrupa Kredi Konferansı’na katılarak Türkiye ekonomisine ilişkin bilgi veren Başbakan Erdoğan konuşmasında, 3 Ekim 2005’te AB ile Türkiye arasında başlayan müzakere sürecinde Türkiye’deki yatırım ortamı ve teşvikleri değerlendirdi.

13- Belçika‘nın Batı Flaman Başsavcısı Jean-Mari Berkens, dün Bruges Ceza Mahkemesi tarafından 4 yıl hapis cezasına çarptırılan Sabancı suikastı zanlılarından terörist Fehriye Erdal’ın kaçtığını resmen duyurdu.

14- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Sözcüsü Krisztina Nagy, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, Kıbrıs meselesinin çözümü için gerekli olan güvenin görüşmeler yoluyla oluşturulabileceğini belirterek “Bu kapsamda dün Fransa’nın başkenti Paris’te BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un bir araya gelmesini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

15- ABD Başkanı George W. Bush, Asya temasları çerçevesinde Afganistan’ın başkenti Kabil’e giderek Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Karzai, Başkan Bush’u “Büyük dostumuz, büyük destekçimiz, bizi Taliban’dan kurtaran adam“ olarak nitelendirdi. Afganistan’ın gelişmesine katkıda bulunmaktan memnun olduklarını belirten Başkan Bush ise  terör örgütü El Kaide lideri  Usame Bin Ladin’in 5 yıldır neden yakalanamadığına ilişkin bir soru üzerine “Bin Ladin’in adalete teslim edileceğine eminim. El Kaide’yi dağıtma konusunda ilerliyoruz. Yavaş yavaş ama emin bir biçimde insanları adalete teslim ediyoruz” dedi. Başkan Bush ayrıca, İran’ın nükleer silaha sahip olmaması gerektiğini belirterek “Bölgede ve dünyada istikrarı en çok bozacak şey, İran’ın nükleer silah geliştirmesidir” dedi.

Temasları sırasında kendisine ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın da eşlik ettiği Başkan Bush daha sonra, ABD’nin Kabil Büyükelçiliği’nin resmi açılış törenine katıldı.

16- Irak’ın başkenti Bağdat’ta dün sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından düzenlenen bombalı saldırılar sonucu, son 2 günde 120 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

17- Pakistan Kara Kuvvetleri’ne bağlı birliklerin, Afganistan sınırında bulunan Kuzey Veziristan eyaletinde bir militan kampına düzenlediği baskın sonucu,  45 militanın öldüğü bildirildi.

2 MART 2006

            1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül temaslarda bulunmak üzere İspanya’nın başkenti Madrid’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere açıklama yaptı. TBMM Türkiye-İspanya Dostluk Grubu üyeleriyle İspanya’ya gittiğini belirten Başbakan Yardımcısı Gül, iki ülke arasında tarihi ve köklü ilişkiler bulunduğunu, İspanya'nın Türkiye'ye AB üyelik süreci çerçevesinde sağlam destek verdiğini söyledi.

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Yargıtay’da düzenlenen ‘Türkiye’de İstinaf Mahkemelerinin Kurulması’ konulu konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, Belçika’nın Bruges Ceza Mahkemesi’nde terörist Fehriye Erdal ve aynı örgüt üyeleriyle ilgili verilen kararın önemli olduğunu ancak yeterli bulmadıklarını belirterek, “Gözetim altındaki biri Türkiye’de kaçsa dünya ayağa kalkardı. Biz sadece yakalanıp teslim edilmesini istiyoruz” dedi.

3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ ‘Ankara 112 Komuta Kontrol Merkezi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’ye yurt dışından gelecek doktorlarla açığın tamamen kapatılabileceği düşüncesinde olmadıklarını belirterek “Bu yardımcı bir unsur olacaktır. Asıl olan, Türkiye’de tıp fakültelerinde yetişen uzmanların sayılarının artırılmasıdır” dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından Telekomünikasyon Kurumu’nun desteğiyle İstanbul’da düzenlenen ‘Telekomünikasyon Arenası’ toplantısına telekonferans yoluyla katılarak, telekomünikasyon sektöründeki yüksek vergilere 2007’den itibaren makul bir çözüm bulacaklarını ümit ettiğini söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Burdur Sanayi ve Ticaret Odası toplantısında yaptığı konuşmada, rekabete açık olunması ve KOBİ’lerin de kendilerini sürekli yenilemeleri gerektiğini belirterek, ne döviz kuruna göre, ne de Çin’e göre kalkınma beklenilmemesi gerektiğini kaydetti.

6- Fransa’da temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Marsilya kentindeki Eurocopter tesislerine ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Türk ordusunun alacağı helikopterler için açılan ihaleye dünya devlerinin katıldığını belirterek, ihaleyi kim kazanırsa kazansın sonuçta kazananın Türkiye ve Türk ordusu olacağını söyledi. Başbakan Erdoğan daha sonra Fransa’daki temaslarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Avrupa’da faaliyet gösteren 450 civarında yatırımcı kuruluşun temsilcileri ile görüştüğünü belirterek “Küresel sermayenin ülkemize rahatlıkla gelebileceğine işaret ettim. Çünkü Türkiye’de artık yatırım imkanları kolaylaşmıştır” dedi.

7- ABD Başkanı George W. Bush’un Hindistan ziyaretinde, iki ülke arasında sivil nükleer işbirliğini öngören anlaşma imzalandı. Anlaşma, Hindistan’ın nükleer alandaki uluslararası tecridine son veriyor.

3 MART 2006 

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5458 sayılı 'Sosyal Güvenlik Prim Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılması Hakkında Kanun'u onayladı.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, incelemelerde bulunmak üzere gittiği İzmir'de, Adnan Menderes Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal,  Maliye  Bakanı Kemal Unakıtan ile ilgili yeni bir gensoru önergesi verme  kararı aldıklarını belirterek ''Maliye Bakanı'nın siyaset, icraat ve ahlakı ile Başbakan'ın siyaset icraat ve ahlakı arasında bütünleşme  olduğunu görüyorum'' dedi.

            3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ TGRT televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ programına katılarak, sağlık konularındaki soruları yanıtladı.

            4- Türkiye’de bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Boris Tarasyuk, Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

            5- İspanya Dışişleri Bakanlığı’nın davetlisi olarak başkent Madrid'te bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmelerde, Medeniyetler İttifakı’ndaki Akil Adamlar Grubu'nun son olarak Dakar'da yaptıkları toplantının sonuçlarının da ele alındığını ifade ederek, Medeniyetler İttifakı'nın ne kadar anlamlı bir girişim olduğunun bu günlerde bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.   

            Moratinos da Türkiye'nin AB ve üye ülkeler açısından çok stratejik konumda  olduğunu ve bunun da kendisine avantaj sağladığını belirterek ''Türkiye'nin kararlı ve sürekli bir biçimde en çabuk yoldan  AB'ye girmesi için İspanya olarak elimizden gelen herşeyi yapacağımızı söyleyebilirim'' dedi.

            6- İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanlarıyla, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi (UGYK) Genel  Sekreteri Ali Laricani'nin, Tahran'ın nükleer programı konusunda  Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaptıkları görüşmede anlaşmaya varamadıkları bildirildi.

            7- Filistin’de seçimleri kazanan Halid Meşal liderliğindeki Hamas heyeti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine resmi ziyaret için gittikleri başkent Moskova'da, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la bir araya geldi. 

            8- BM'nin Siyasi İşlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Gamberi ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa İşlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Matt Bryza, başkent Washington'da Kıbrıs konusunu görüştü.

            ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada, ''İyi bir görüşme oldu. Kıbrıs konusu ele alındı. Biz,  Kıbrıs sorununun Annan Planı'na dayalı biçimde çözülmesine ve tarafların çözüm sürecine yürekten çabayla yeniden başlamasına verdiğimiz desteği dile getirdik'' dedi. 

            9- Terörle mücadelede ABD yönetimine büyük yetkiler sağlayan Yurttaşlık Yasası'nın süresinin uzatılması, ABD Kongresi'nin üst kanadı Senato’da kabul edildi. 

4 MART 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da partisinin Sultanbeyli İlçe Başkanlığı’nın 2. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, CHP’nin TBMM’ye sunduğu gensoruları değerlendirdi.

            Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce kentte yapılan 40 kavşak ve yolun açılış ve temel atma törenlerine katılan Başbakan Erdoğan, İstanbul’da yapılacak olan tünellere karşı çıkan bilim adamlarını eleştirdi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal DSP’den CHP’ye katılımlar nedeniyle partisinin İzmir İl Merkezi’nde düzenlenen törende, AK Parti hükümetinin Türkiye’yi tarihi rotasının dışına sürüklemeye çalıştığını söyledi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İspanya ziyareti sonrasında ‘El Pais’ gazetesine verdiği demeçte, İsrail’in, Filistin’de seçimleri kazanan Hamas’ı yeni bir realite olarak tanıması gerektiğini belirtti.

            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Sivas’ta, partisinin Koyulhisar İlçe Başkanlığı’nın 2. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 4 yıllık düzenli bir büyüme trendine girdiğini söyledi.

            5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Kanal 7 televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı konuşmada, piyasalarda tartışılan cari açık konusunda ”Onlarca yıl sürdürülemez ama 5-7 yıl cari açığımız yüksek sürecek” dedi.

            6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek partisinin Kalecik İlçe Başkanlığı’nın 2. Olağan Kongresi’nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Yüce Divan'daki  davaların zaman aşımına uğradığına ilişkin görüşünün hatırlatılması  üzerine, zaman aşımının, bazı davaların vatandaşın beklentisi  istikametinde sonuçlanmamasında en önemli faktörlerden biri olduğunu  söyledi.

            7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AB sürecinde eğitim alanında kaydedilen gelişmeler konusunda, AB üyesi ülkelerin büyükelçileri,  müsteşarları ve eğitimden sorumlu ataşelerini bilgilendirmek amacıyla, dün bakanlıkta toplantı düzenledi.

            Bakan Çelik toplantıda yaptığı konuşmada, gelişmiş  ülkelerin, eğitim düzeylerinin de yüksek olduğunu belirterek,  hükümetin bu anlayışla eğitime yaklaştığını belirtti.

            8- ‘Sosyal Güvenlik Prim Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ Resmi Gazete’de yayımlandı.

            9- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi 10 Aralık Platformu’nun Adana’da düzenlenen ‘Solda Yenilenme, Bütünleşme, Kitleselleşme’ toplantılarının beşincisinde yaptığı konuşmada, dünyada solun yükseldiğini belirterek “Türkiye’nin geleceği soldadır. Solu, sosyal demokrasiyi halkla bütünleştirecek ve en yakın gelecekte iktidar yapacağız” dedi.

            10- ABD Başkanı George W. Bush,  Asya temaslarının son durağı olan Pakistan’ın başkenti İslamabad’ta Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile bir araya geldi. Başkan Bush görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Pakistan’ın terörle savaşımda verdiği desteği överek, nükleer silahların yayılmasıyla mücadelede de önemli ortak olduklarını belirtti.

            Müşerref de görüşmenin iki ülke arasındaki stratejik ilişkileri daha da güçlendirdiğini söyledi.

            11- ABD Savunma Bakanlığı, Küba’daki Guantanamo Askeri Üssü’nde alıkoyduğu 500’e yakın tutsaktan 317’sinin kimliklerini içeren bazı belgeleri ilk kez kamuoyuna açıkladı.

            12- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaret dolayısıyla ‘El Hayat’ gazetesine verdiği demeçte, İslam dünyasını rahatsız eden Hz. Muhammed karikatürlerinin yarattığı krizde Avrupalılara karşı şiddetin kabul edilemez olduğunu belirtti.

            13- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani başkent  Bağdat’ta, ABD’nin Ortadoğu’daki kuvvetlerinin komutanı Orgeneral John Abizaid ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Başbakan İbrahim Caferi’nin bir dönem daha başbakan olmak için aday olmasının ulusal birlik hükümeti önünde engel teşkil ettiğini belirtti.

            14- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal’in Rusya ziyareti konusunda yaptığı açıklamada “Hamas liderlerine, Moskova’daki temaslar sırasında gerekli mesajların verilmesi bizim açımızdan faydalı bir girişim olarak değerlendirilmektedir” dedi.

5 MART 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de partisinin Bornova ve Balçova ilçe kongrelerine katıldı. Başbakan Erdoğan Balçova’da yaptığı konuşmada, Türkiye’yi eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olarak sıraladığı 4 temel taş üzerinde yükseltmek istediklerini söyledi. Eğitimde çok önemli devrimler gerçekleştirdiklerini anlatan Başbakan Erdoğan, 3 yıl içerisinde 75 bin dersliğin tamamlandığını, eğitime yüzde 100 destek kampanyaları ile 15 bin derslik yaptırdıklarını söyledi.

2- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın Şemdinli olaylarıyla ilgili olarak hazırladığı ve içerisinde kendisine yönelik ifadelerin de yer aldığı iddianameye ilişkin olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ben bu nedenden dolayı yargılanmaktan gurur duyarım. Üstelik çıkar o mahkemede avukatlığımı bizzat kendim yaparım. Çünkü bu benim için gururdur. Biz bu yola hayatımızı koyduk. Neye mi? Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına. Bugüne kadar bu dava uğruna dağlarda çarpıştık. Mahkeme kürsüsünde de fikirlerimizi söyleriz” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CHP’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelttiği soru önergesini yanıtlarken, ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ başlığı altında yürütülen çalışmaların, bölge ülkelerine siyasi veya askeri müdahale öngörmediğini, stratejik ortaklık gibi bir kavramın da söz konusu olmadığını belirtti.

4- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Kocaeli’de yaptığı konuşmada, sanayi kenti olan Kocaeli’nin kirlilikten en fazla nasibini almış kentlerin başında geldiğini söyledi. Bakan Pepe “Ülkemizin çöplerinin yüzde 70’i ya denize dökülüyor, ya da doğaya bırakılıyor. Sanayiciler de atık sularını arıtmadan doğaya bırakıyor” dedi.

5- İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani başkent Tahran’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Araştırma ve geliştirme, milli çıkarımızadır. Nükleer araştırmaların BM Güvenlik Konseyi’ne sevk edilmesi, İran’ı geri döndüremez” dedi.

6 MART 2006

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, son zamanlarda tekstil sektörüyle ilgili kuruluşların hükümetten talepte bulunduklarını, bu nedenle toplantıda tekstil sorunlarıyla ilgili değerlendirmelerin yapıldığını söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın Şemdinli olaylarıyla ilgili olarak hazırladığı ve içerisinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a ilişkin ifadelerin de yer aldığı iddianame nedeniyle kuvvet komutanları ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ayrı ayrı görüştü.

Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iddianamede Orgeneral Büyükanıt’a ilişkin ifadelerin yer almasını Başbakan Erdoğan’ın gazetelerden öğrendiğini belirterek, bunun, hükümet ve Başbakan’ın dışında gerçekleşen ve yargıyı ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dünya Bankası ve Hazine Müsteşarlığı’nın düzenlediği ‘Türkiye Ülke Ekonomik Raporu: Sürdürülebilir Büyüme ve AB’ye Yakınsama’ konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada,  Türkiye ekonomisinin tarihinde ilk kez 4 yıl üst üste büyüme göstererek, istikrar ve sürdürülebilir büyüme ortamına kavuştuğunu belirterek, enflasyonla mücadeleden asla taviz verilmeyeceğini söyledi.

AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Kretschmer de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2012 yılında AB ile müzakereleri sonuçlandırması ve tam üyelik için gerekli tedbirleri alması halinde, 2014 yılında AB’ye tam üye olabileceğini belirtti.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink ise Türkiye’nin son birkaç yıl içinde ekonomi, istikrar ve AB’ye giriş konusunda gerçekleştirdiği büyük ilerleme sebebiyle takdiri hak ettiğini kaydetti.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Otomotiv Sanayi Derneği, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği ve Uludağ İhracatçılar Birlikleri temsilcilerini Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Tüzmen, son zamanlarda başta tekstilciler olmak üzere bir çok sektör tarafından dile getirilen Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının indirilmesi konusunda çalışmaların yapıldığını söyledi.

5- Türk Tabipler Birliği (TTB), KESK ve DİSK, hükümeti, emeklilik ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı için referanduma çağırdı. TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı, TTB Merkez Konsey Binası’nda düzenlenen ortak basın toplantısında, hükümetin referandum çağrısına uymadığı takdirde, kendilerinin 27-31 Mart’ta tüm yurt genelinde referandum yapacaklarını söyledi.

6- TÜSİAD’tan yapılan açıklamada, Banka ve Kredi Kartları Kanunu’nun kabul edilmesinin, kredi kartı piyasası için geçerli olan mevzuatın tek bir kanun altında toplanması açısından olumlu olduğu belirtilerek, Merkez Bankası’nın, azami faiz oranlarını belirlemede yetkili kılınmasının ise serbest piyasa ekonomisinin tesis edilmesinde kat edilmiş mesafe açısından  bir geri dönüş olduğu ifade edildi.

7- Batman’da devriye gezen bir polis otosuna teröristlerce ateş açılması sonucu 3 polis memuru şehit oldu.

8- BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, cari açık, aşırı değerlenmiş Türk Lirası (TL) ve büyüme konularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Derviş “Türkiye aşırı bir sermaye girişi ile karşı karşıya, aşırı değerlenmiş bir TL var ve bunu sorun olarak kabul etmek gerekiyor” dedi.

9- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulu toplantısı Avusturya’nın başkenti Viyana’da başladı. UAEK Başkanı Muhammed el Baradey toplantının açılışında yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer tesislerinde 3 yıldan beri yaptıkları denetimler sonunda, hala nükleer programın barışçı olup olmadığını söyleyemediklerini belirtti.

7 MART 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, demokrasi kültürünün yerleşmesinin kadın-erkek eşitliğinin her alanda sağlanmasının ve çağdaş bir toplum yapısına ulaşılmasının eğitimle mümkün olduğunu belirterek, eğitim düzeyi düşük toplumlarda demokrasinin bir yaşam biçimi olarak benimsenmesinin güç olduğunu kaydetti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, tekstil, hazır giyim ve deri sektöründeki KDV oranlarının yüzde 18’den 8’e indirildiğini, özel sektöre kamudan daha fazla görev düştüğünü, sektörün kendisini yenilemesi gerektiğini bildirdi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’de zaman zaman kadına karşı ayrımcılığı belli kalıplar içinde düşünmek gibi bir yanlış yapıldığını belirterek, bu konunun tüm boyutlarıyla değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, gündemdeki konuları değerlendirdi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, kadının statüsü ve sorunlarını tartışmak için bir vesile olması gerektiğini ifade eden Baykal, kadın sorununun cinsiyet değil, toplum ve kültür sorunu olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, erken seçimin kesinlikle olmayacağını, istikrar ve güven sağlanmışken böyle bir girişimin ülkeyi kaosa sürükleyeceğini, Cumhurbaşkanını da bugünkü Meclis’in seçeceğini belirtti.

            5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ‘Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’ toplantısında yaptığı konuşmada, serbest kur rejimine müdahalenin önerilemeyeceğini, istikrar için bunun gerekli olduğunu, bu nedenle kimsenin müdahale beklentisi içerisine girmemesi gerektiğini açıkladı.

            6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantısında, Karadeniz’de NATO bünyesinde bir güç oluşturulması konusunda Türkiye’nin bölgede her türlü işbirliğinin artırılmasından yana olduğunu belirterek “Türkiye’nin üslerinin bölgedeki olaylarda kullandırılması hiçbir şekilde söz konusu değildir. NATO’nun Türkiye üzerinden yapılacak bir harekata hazırlandığı haberleri gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

            7- RTÜK, Kürtçe yayın için başvuruda bulunan Diyarbakır’da yayın yapan Gün TV ve Söz TV ile Şanlıurfa’da yayın yapan Medya FM Radyo’ya, farklı dil ve lehçelerde yayın için izin verdi.

            8- Türkiye’de bulunan BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü.

            9- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Dünya Bankası’nın Ülkemiz İşgücü Piyasasına İlişkin Tespit ve Yorumları’ başlıklı toplantı öncesi gazetecilerin, BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş tarafından dile getirilen cari açık riski konusundaki sorularını yanıtlarken, bunun ciddi bir sorun olduğunu düşünmediğini, ancak yine de dikkat edilmesi gerektiğini, Türkiye’ye gelen fonlar incelendiğinde bunların büyük çoğunluğunun yatırım amaçlı olduğunun görüleceğini söyledi.

            10- AB Dönem Başkanı Avusturya’nın İnnsbruck kentinde yapılan AB Savunma Bakanları Toplantısı’na katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yaptığı açıklamada, Birliğin Kongo’da üstlenmek istediği askeri operasyona, uygun bir talep gelmesi durumunda yardımcı olunabileceğini bildirdi.

            Bakan Gönül toplantılar sonrası Avusturya Devlet Televizyonu (ORF) ve Kurier gazetesine verdiği demeçlerde, Kıbrıs’ta iki ayrı toplumun bulunduğunu, Kıbrıs Türk toplumunu yok sayarak sadece Kıbrıs Rum toplumunu Ada’nın tek sahibi olarak AB üyeliğine kabul etmenin adil olmadığını belirtti. 

            11- Avusturya’da aşırı sağcı Özgürlükler Partisi’nin (FPÖ), AB Anayasası ve Türkiye’nin Birliğe katılımına karşı imza kampanyası başlattığı bildirildi.

8 MART 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma Enstitüsü’nde (BİLTEN) yapılan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 13. toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, bilgi ile hayatı buluşturan, güçlü ve sözü dinlenen bir Türkiye için Ar-Ge çalışmalarının daha da hızlanarak devam etmesi gerektiğini söyledi.

2- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde meydana gelen olaylarla ilgili hazırlanan ve Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamenin, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yargılanmasıyla ilgili olmadığı açıklanarak  “Soruşturma yapılmadan adı geçen kişiler hakkında hüküm sergileyici bir ifadenin kullanılmaması hukukun genel ilkesidir” denildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, Şemdinli iddianamesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, Şemdinli olayının aydınlatılmasını istediklerini belirterek “Ama hiçbir ciddi hukuki delil olmadan Kara Kuvvetleri Komutanı’nın suçlanması yanlıştır. Bunun maksatlı olduğu açıktır. Tamamen komutanın 30 Ağustos’ta Genelkurmay Başkanlığı’na gidişinin önünü kesmeye dönük bir olaydır” dedi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Şemdinli iddianamesine ilişkin tartışmaların yargının siyasallaşmasından kaynaklandığını belirterek, hakim ve savcıların siyasetin gizli amaçlarına hizmet etmemesi gerektiğini söyledi.

5- Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya kendisine İstanbul Barosu’nca ‘Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü’nün verilmesi nedeniyle İstanbul’da düzenlenen törende gazetecilere yaptığı açıklamada, Şemdinli iddianamesi nedeniyle yargıya yöneltilen sert eleştirileri onaylamanın mümkün olmadığını belirtti.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İstanbul’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Polonya İş Konseyi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Polonya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerde özellikle son dönemde önemli gelişmeler kaydedilmiş olmasına rağmen arzu edilen seviyenin halen yakalanamadığını ve iki ülke arasındaki 2 milyar dolarlık ticaret hacminin potansiyeli yansıtmadığını söyledi.

Toplantıya katılan Polonya Ekonomi Bakanı Piotr Wozniak da konuşmasında, Türkiye’nin AB müzakere sürecini desteklediklerini belirtti. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise toplantıda yaptığı açıklamada, vize, ikametgah ve çalışma izni konularında kolaylık gösterilmesinin ayrıca, Türk kara yolu taşımacılarına verilen geçiş belgesinin arttırılmasının iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere katkı sağlayacağını kaydetti.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik kuruluşlarının birikmiş 22 milyar YTL’lik borcunun yeniden yapılandırılarak 60 taksitte ödenmesini öngören prim affı düzenlemesinden yararlanmak isteyenlerin, 1 Nisan’dan itibaren SSK ve Bağ-Kur’a başvurmaları gerektiğini söyledi.

8- TBMM Genel Kurulu’nda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen bankaların, devlet ve sosyal güvenlik kuruluşlarına olan borçlarının tahsiline öncelik verilmesini öngören kanun tasarısı kabul edildi.

9- Tekstil, konfeksiyon ve deri ürünlerinde Katma Değer Vergisi’ni (KDV) yüzde 18’den yüzde 8’e indirmeyi öngören Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Türkiye İhracatçılar Meclisi’ni (TİM) ziyaret ederek, yöneticilerle bir araya geldi. Ağar görüşme öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, uygulanan ekonomik istikrar programının mevcut şartları taşıyamayacak hale geldiğini belirterek “Makronun en önemli göstergesi olan kur dengesizliğini, Türk üreticisinin taşıyabilme imkanı kalmamıştır. Ciddi bir yeni program gerekmektedir” dedi.

TİM Başkanı Oğuz Satıcı da Türkiye’nin makro anlamda iyiye gittiğini, ancak iyiye giden ekonomiden üreticilerin karşılık bulamadığını söyledi.

11- Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de kadının işgücüne katılımı, eğitim ve temsiliyet alanlarındaki durumu hakkında istatistiki bilgilere yer verildi. Buna göre; geçen yıl toplam 22 milyon 46 bin işgücünün 5 milyon 700 binini kadın işgücü oluşturuyor.

12- Gürcistan’ın Türkiye Büyükelçisi Grigol Mgaloblişvili Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, SSCB’nin çöküşüyle birlikte yeni devletlerin ortaya çıktığını belirterek “Bu şartlar altında Karadeniz’in, yeni uluslararası aktörleri de hesaba katarak açık deniz olarak görülmesi gerekiyor” dedi. Mgaloblişvili ayrıca, kadife devrimin ardından Gürcistan’da artık Sovyet döneminin sona erdiğini söyledi.

13- İran’ın Türkiye Büyükelçisi Firuz Devletabadi, ‘The New Anatolian’ gazetesine verdiği demeçte, nükleer program konusunda Türkiye ile işbirliğini ilerletmek istediklerini belirterek,  nükleer zenginleştirme ve nükleer yakıtı geliştirme projelerinin Türk topraklarında yapılması konusunda görüşmeye hazır olduklarını bildirdi.

14- Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türkiye-AB Troykası toplantısı düzenlendi. 

Toplantıya Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, müteakip dönem başkanı olarak Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile AB Konseyi sekreteryası katıldı. Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Rehn, Türkiye’nin liman ve havaalanlarının açılmasını öngören Gümrük Birliği Ek Protokolü’nü imzalamaması durumunda müzakerelerin kesileceğini açıkladı.

Plassnik de genişleme sürecinin devam edebilmesi için aday ülkeler kadar AB’nin de hazır olması gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ise AB içinde Kıbrıslı tarafların -Türk ve Rum toplumları- kuzey ülkelerinde olduğu gibi ayrı bir sütun oluşturabileceklerini belirterek, BM öncülüğündeki girişimleri desteklediklerini söyledi.

15- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan yönetim kurulu toplantısı sona erdi.

UAEK Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Japonya Büyükelçisi Yukiya Amano yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer dosyasının UAEK Başkanı Muhammed el Baradey’in hazırladığı 27 Şubat tarihli raporuyla birlikte BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

Toplantının son oturumunda konuşan İran temsilcisi Cevad Vahidi ise “Eğer genel arzu buysa önümüzdeki dönemde durumumuzu belirleyeceğiz. Ancak Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na (NPT) taraf ülke olarak nükleer araştırma faaliyetlerimize devam edeceğiz” dedi.

16- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak’ın son 3 aydaki durumunu değerlendirdiği raporunda, Irak’ta binlerce insanın ABD liderliğindeki işgal güçleri ve yerel yetkililer tarafından keyfi olarak gözaltına alındığını belirterek, bu uygulamanın uluslararası hukuku ihlal etmek anlamına gelebileceğini ve Irak’taki cezaevi sisteminin büyük bir kaygı kaynağı olmaya devam ettiğini kaydetti.

17- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad İran’ın batısındaki Lurestan eyaletinde halka hitaben yaptığı konuşmada, BM Güvenlik Konseyi’nin yaptırım uygulama kararı alması ihtimaline rağmen ülkesinin, nükleer çalışmaların sınırlanması yönündeki talepleri yerine getirmeyeceğini bildirdi.

18- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, İranlı devrim muhafızlarının Irak’a sızdıklarını belirterek, bunun İran makamlarınca yapılan bir hata olduğunu söyledi. Rumsfeld ayrıca, Irak’ta şu anda bir iç savaş yaşanmadığını, ancak bu ihtimalin her zaman bulunduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace de Rumsfeld ile aynı basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran’dan Irak’a silah gönderildiğine ilişkin güçlü belirtiler bulunduğunu kaydetti.

Öte yandan ABD’nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad ‘Los Angeles Times’ gazetesine yaptığı açıklamada, 22 Şubat’ta Samarra kentinde Şiiler için kutsal sayılan Askeriye Türbesi’nin bombalanmasının Irak’ı bir iç savaş ortamına sürükleyebileceğini, bunun da Sünni- Arap ülkeleri ile Şii İran’ı içine çekebileceğini belirtti.

19- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Ramallah’ı ziyaret eden Slovenya Devlet Başkanı Janez Drnovsek’i kabulünden sonra düzenlediği basın toplantısında, Hamas’ın ılımlılaşması için şans ve zaman tanınması gerektiğini belirtti. Abbas ayrıca, uluslararası toplumun Filistin’e yaptığı mali yardımların da devam etmesi gerektiğini belirterek, demokratik tercihinden dolayı Filistin halkının cezalandırılmaması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Abbas, İtalya’nın ‘Corriere della Sera’ gazetesine verdiği demeçte, İsrail’de 28 Mart’ta yapılacak seçimlerde Başbakan Vekili Ehud Olmert’e destek verdiğini belirterek “İsrail halkının iradesine saygı duyacağız. Olmert’le birlikte verimli bir şekilde çalışabileceğimize inanıyorum” dedi.

9 MART 2006

1- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından yapılan açıklamada, Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’ya karşı inceleme başlatılmasının yargıya müdahale anlamına gelmeyeceği belirtildi.

2- Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’de tekstil sektörü için alınan KDV indirimi kararını ‘IMF destekli programın amaçlarından sapma’ olarak değerlendirdi. Konuya ilişkin soruları yanıtlayan yapan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu indirimin ekonomik boyutunun iyice hesaplandığını ve kesinlikle ekonomik programı amaçlarından saptırmayacağını söyledi.

3- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradey, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptığı görüşmede, Türkiye’nin hem İran, hem de uluslararası camianın güvenine sahip bölgedeki tek ülke olduğunu belirterek, İran’ın nükleer programına ilişkin meselenin çözümünde arabuluculuk yapması teklifinde bulunduğunu bildirdi.

4- Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Yunanistan’ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin reformlara hız vermesi, hukuk devletini hayata geçirmesi ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirterek “AB’de serbest dolaşım, Güney Kıbrıs uçak ve gemilerinin Türk limanlarını kullanımı anlamına gelir” dedi.

10 MART 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5462 sayılı 'Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda  Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u bir kez daha görüşülmesi için  TBMM'ye geri gönderdi.

            2- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, yatırımcıya verilecek devlet desteğine ilişkin Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu.

            3- Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, partisinin İstanbul İl Kadın Kolları tarafından düzenlenen ‘Küreselleşme’ konulu ‘III. Kadın Şurası’nın açılışında yaptığı konuşmada, 1980’lerden başlayıp hızlanarak devam eden küreselleşme sürecinin, kadınların hayatını da bütün düzeylerde etkilediğini söyledi.

            Öte yandan Bakan Çubukçu TGRT televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ adlı programa katılarak, kadına yönelik şiddet konusunu değerlendirdi.

            4- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’le birlikte, dün meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere gittiği Van’da, Vali Niyazi Tanılır’la görüştü. Bakan Aksu görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bu hain ve sinsi olayı gerçekleştirenleri kınadığını ve lanetlediğini söyledi.

            5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nın Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, tarihin en büyük yolsuzluklarının bu dönemde yaşandığını söyledi.

            6- AB Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmenin verimli ve yapıcı geçtiğini belirterek “Aramızdaki siyasi konuların iyi niyetle çözüleceğine inanıyorum” dedi.

            7- Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Irak’ta Ebu Garib Cezaevi kapandıktan sonra başka bir yere nakledilecek tutsaklarla görüşmelerine izin verilmesini istedi.

            8- İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert, Filistin tarafıyla yapılan görüşmelerin başarısızlığa uğraması halinde Batı Şeria’da oluşan yeni İsrail-Filistin sınırına bir duvar inşa edeceklerini söyledi.

11 MART 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin 6. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda, gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, para politikasını kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.

            2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Türk-Vietnam İş Konseyi’nin İstanbul’da düzenlenen ilk toplantısında yaptığı konuşmada, tekstil sektöründe naylon faturacılığın yüksek oranlara ulaştığını belirterek, Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu vergi indirimi kararı ile kayıt dışı istihdamın azalacağını kaydetti.

            3- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Şemdinli iddianamesini değerlendirdi.

            4- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, İstanbul’da ‘Sanayinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ konulu İSO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda, sanayinin kent dışına çıkarılmasının teşvik edilmesini istedi.

            5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC ile Konrad Adenauer Vakfı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘Yerel Medya Projesi’ çerçevesinde İstanbul’da düzenlenen ‘AB-Türkiye İlişkileri ve Medya’ konulu panelde yaptığı konuşmada “AB konusunda Türkiye’den istenilenlerle Türkiye’nin yapmaya niyetlendikleri arasında fark ve çelişki var” dedi.

            6- Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Empati Grubu tarafından düzenlenen ‘Sivil ve Demokratik Çözüm Arayışları 1-Türkiye’nin Kürt Meselesi’ konulu sempozyum İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

            7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Avusturya’nın Salzburg kentinde, AB ve Balkan ülkeleri dışişleri bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, AB’nin, bütün dinlere karşı hakareti aynı biçimde ele aldığını göstermemesi durumunda Avrupa’nın imajının zarar görme riski bulunduğunu söyledi.

            8- Hollanda’nın Lahey kentindeki Savaş Suçları Mahkemesi’nde, Hırvatistan, Bosna ve Kosova’da savaş ve insanlık suçları işlemekten 4 yıldır yargılanan eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç’in hücresinde ölü bulunduğu bildirildi.

            9- Şili’nin ilk kadın başkanı Michelle Bachelet, düzenlenen törenle yemin ederek görevine başladı. Törene 120 ülkeden temsilci katıldı.

12 MART 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstiklal Marşı’nın kabulünün 85’inci yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Kurtuluş Savaşı’nın Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’ndaki özlü dizeleriyle ölümsüzleştirildiğini belirterek, İstiklal Marşı’nın Türk ulusunun yurt ve bayrak sevgisinin, özgür yaşama tutkusunun, haksızlıklara karşı duruşunun, ulusal birlik ve bütünlüğünün simgesi, eşsiz bir yapıt olduğunu söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 6. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın son gününde düzenlediği basın toplantısında, AK Parti’nin tek tipçi, tek sesli ve standartlaştırıcı bir siyasi hareket olmadığını belirterek, partisinin farklılıklarını ayrışma değil, bütünlük içinde bir terkibe ulaşma vesilesi saydıklarını ifade etti.

            Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de toplantıda milletvekillerine, dış politikadaki gelişmeler, İran’ın nükleer programı ve Suriye sınırındaki mayınlı araziler konularında bilgi verdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, tüketicinin büyük ilgi gösterdiği konut kredilerinde sorun yaşanmayacağını belirterek “Rasyonel tüketici, sistemin en büyük güvencesidir” dedi.

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın soru önergesine verdiği yazılı cevapta, Tuz Gölü doğalgaz depolama tesisleriyle ilgili tüm çalışmaların tamamlandığını belirterek “Proje bu yılın yatırım programına alınmış ve Dünya Bankası ile kredi anlaşması imzalanmıştır” dedi.

            5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Denizli’de partisinin il kongresinde yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomik politikalarını eleştirdi. Ağar, çiftçinin zor durumda olduğunu belirterek, iktidarın problemleri çözemediğini söyledi. 

            6- Uluslararası Kriz Grubu Belçika’nın başkenti Brüksel’de yayımladığı raporda, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un Kıbrıs’ta çözüm için engel oluşturduğunu belirtirken, Türkiye’den Gümrük Birliği’ni tam uygulamasını ve Kuzey Kıbrıs’taki Türk askerlerinin geri çekilmesini istedi.

            7- Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standart and Poor’s hazırladığı Türkiye raporunda, kamu maliyesindeki başarısı sebebiyle Türkiye’nin Brezilya, Hindistan, Mısır, Ürdün, Filipinler ve Vietnam’a göre çok daha iyi ekonomik performansa sahip olduğunu bildirdi.

8- AB Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Komiseri Markos Kipriyanu incelemelerde bulunmak üzere gittiği Mısır’ın başkenti Kahire’de, AB yetkilisi Klaus Eberman ile düzenlediği basın toplantısında, dünyada kuş gribinin yayılma riskinin bulunduğunu belirterek, AB’nin kuş gribi ile mücadele konusunda 260 bin Euro bütçe ayırdığını söyledi.

            9- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamit Rıza Asefi, başkent Tahran’da düzenlenen ‘Enerji ve Güvenlik’ konulu konferansın ardından yaptığı açıklamada, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini Rusya’da sürdürme önerisinin artık gündemde olmadığını ve BM Güvenlik Konseyi’nin uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmalarını isteyen bir karar alması durumunda buna uymayacaklarını belirtti.

13 MART 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen bankaların devlet ve sosyal güvenlik kuruluşlarına olan borçlarının tahsiline öncelik verilmesini öngören ’Bankacılık Yasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu’ onayladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk’ün Kara Harp Okulu’na (KHO) girişinin 107. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Cumhurbaşkanı Sezer’in dışında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de törende yer aldı.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda Türk Vatandaşlığı Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarısının ele alındığını söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, 1 Mart 2000 tarihinde yürürlüğe giren Avrupa Vatandaşlık Sözleşmesi’ne paralel olarak 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Yasası’nın değişmesi gerektiğini belirterek “Bu yasanın yürürlüğe girmesi ile Avrupa Müktesebatı açısından bir önemli yasa, uyum açısından gözden geçirilmiş olacaktır” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç düzenlediği basın toplantısında, Danıştay 5. Dairesi’nin, 5371 sayılı yasa ile değiştirilen Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nun bazı hükümlerinin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle yaptığı başvurunun sonuçlandığını bildirdi. Kılıç, tabip, uzman tabip ve yan dal uzmanlık eğitimini tamamlayanlara ‘her eğitimleri için ayrı ayrı olmak kaydıyla’ zorunlu hizmet getirilmesine ilişkin hükmün iptal talebinin oy çokluğuyla reddedildiğini, ayrıca yurt dışında kendi nam ve hesabına okuyarak devletten öğrenci dövizi almadan, tıp, tıpta uzmanlık veya yan dal uzmanlık öğrenimlerini tamamlayanların zorunlu hizmete tabi olmadığına ilişkin hükmün de oy çokluğuyla iptal edildiğini söyledi.

5- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) İstanbul’da düzenlenen genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Türk sanayisinin AB üyeliğine hazır olduğu düşüncesine katılmadıklarını belirterek, yaptıkları tespitlere göre ancak 1000 civarındaki işletmenin üyelik sürecinin gereklerini karşılayabileceğini söyledi.

Toplantıda, İKV Başkanı Davut Ökütçü, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük  de birer konuşma yaptı.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Türkiye Gaziler Vakfı’nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bir daha ‘acı, ateş, kan ve gözyaşı dolu’ günlere dönmemesini sağlayacak akıl ve iradenin ortaya konulması gerektiğini söyledi.

7- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Zaman gazetesine tekstil ve hazır giyim sektörü sorunları ile enerji ve istihdam konularında değerlendirmelerde bulundu.

8- IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, dalgalı döviz kuru rejiminin Türkiye’nin son yıllardaki ekonomik stratejisinin başarısında kritik bir unsur olduğunu söyledi.

9- Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile Türkiye arasında, Marmaray Projesi’nin Üçüncü Etap Projesi’ne (CR2) yönelik 400 milyon Euro’luk Kredi Sözleşmesi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve AYB Başkan Yardımcısı Wolfgang Roth’un katılımıyla Bakanlık’ta düzenlenen törenle imzalandı.

10- Almanya’nın başkenti Berlin’de 15-18 Mart tarihleri arasında ‘Talat Paşa Hareketi’ adıyla sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı düzenlenecek yürüyüş, Berlin Emniyet Müdürlüğü tarafından yasaklandı. Yasaklama kararına, yürüyüş esnasında suç olaylarının olma ihtimali neden gösterildi.

11- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyyani ‘Apoyevmatini’ gazetesine verdiği demecinde, AB’nin Türkiye’yi üyeliğe kabul etmeye hazır olmadığını belirterek, uyum süreci içerisinde pek çok alanda yapılacak değişiklikler ve reformların Türkiye ile AB’yi ortak bir rotaya getirebileceğini söyledi.  Bakoyyani, TBMM’nin Yunanistan’ın karasularını 10 mile genişletmesi halinde Türkiye’nin bunu savaş nedeni (casus belli) sayacağına ilişkin kararı için de “Bu, Türkiye’nin Avrupa perspektifi ile bağdaşmıyor. Bu konuda gerekli inisiyatifleri almak da Türkiye’ye düşüyor” dedi.

14 MART 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘14 Mart Tıp Bayramı’ nedeniyle yayımladığı mesajda, övgüye değer hizmetler ortaya koyan Türk doktorlarının, dünyadaki gelişmelerin dışında kalmadığını, buluş ve çalışmalarıyla tıp bilimine yadsınamaz katkılarda bulunduklarını belirtti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin kararlılıkla yoluna devam edeceğini, AK Parti’yi milletin iktidarı olarak görmeyenlerin hazımsızlık içinde olduğunu belirterek, muhalefetin iktidarın gücünde bir zafiyet yaratamayacağını söyledi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Şemdinli iddianamesinin TSK’ya karşı yakışıksız bir senaryo olduğunu belirtti.

            4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Bakanlık Kültür Ödülleri töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye’nin nükleer enerji elde etmekte geciktiğini, yeni enerji santrali için hazırlanan programın kısa sürede açıklanacağını söyledi.

            5- TBMM Genel Kurulu’nda, CHP tarafından Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında verilen 3. gensoru önergesi reddedildi.

            6- TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, bir süre önce boşalan RTÜK Yönetim Kurulu üyeliğine Arif Merol seçildi.

            7- Merkez Bankası’nda emekliliğe ayrılan Başkan Süreyya Serdengeçti’nin yerine Doç.Dr. Erdem Başçı vekaleten getirildi. 

            8- Aşırı yağışlar ve Bulgaristan’ın Arda Nehri’ndeki barajlardan yüksek miktarda suyu nehir yatağına bırakması nedeniyle Edirne’de sel taşkınları meydana geldi.

            Edirne Valiliği’nden yapılan açıklamada, kurtarma çalışmalarının devam ettiği, öğretim kurumlarının tatil edildiği, riskli bölgelerdeki tüm konutların ve binaların boşaltıldığı bildirildi.

            9- Resmi bir ziyaret amacıyla Gürcistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, başkent Tiflis’te Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile görüştü. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Güney Osetya ve Abhazya sorunlarının, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde barışçı yöntemlerle çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Tiflis yönetiminin son bir yıldır Ahıska Türklerinin ana yurtlarına dönüşü konusunda olumlu çalışmalarını ilgiyle izlediklerini ve Türkiye’nin katkı sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

            10- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, resmi bir ziyaret kapsamında bulunduğu Sudan’da temaslarına başladı.

            11- İsrail’in Eriha Hapishanesi’ne düzenlediği operasyonda, eski Turizm Bakanı Rehavan Zeevi’nin katil zanlılarını nakletmesi bölgede gerginliğe neden oldu. Filistin Yönetimi’nden yapılan açıklamada, iki kişinin ölümü ve pek çok kişinin de yaralanmasına neden olan baskının durdurulması istendi.  

            12- Fransa’da yeni İş Yasası nedeniyle 30 üniversitede başlayan protesto eylemleri devam ediyor.

       15 MART 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde turizm sektörünün temsilcileri ile bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin geçen yılki turizm gelirinin 18 milyar dolar olduğunu ve sektörde önemli ivme yakalandığını belirterek “Elbette büyüyen bir sektörün sıkıntıları olacak. Bunlara akılcı çözümler üreterek, turizmin önündeki engelleri kaldırmak suretiyle stratejik atılımları elbirliğiyle harekete geçireceğiz” dedi.

Hisarcıklıoğlu ise toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda istihdam, KDV indirimi ve tanıtıma yönelik görüşlerini Başbakan Erdoğan’a sunduklarını belirterek, önde gelen turizm ülkeleri ile eşit koşullarda rekabet etmek istediklerini söyledi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal nehir taşkınlarıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere gittiği Edirne’de yaptığı açıklamada, yaşanan olaya doğal afet demenin mümkün olmadığını ve bu tür olaylara karşı hiçbir hazırlık yapılmadığını belirterek, sel felaketi yaşanan Edirne’nin derhal afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini kaydetti.

3- Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve MİT Müsteşarı Emre Taner’in de katıldığı toplantıda, Nevruz kutlamalarına yönelik uygulanacak tedbirler ve diğer asayiş olayları ele alındı.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen Paraguay Dışişleri Bakanı Leyla Raşid‘i kabul etti. Görüşme sonrasında, iki ülke arasında siyasi mekanizmanın geliştirilmesi ve vize muafiyeti anlaşmaları imzalandı. İmza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin 2006 yılını ‘Latin Amerika Yılı’ olarak ilan ettiğini belirterek, Paraguay ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, görüşmede Kıbrıs eylem planına ilişkin bilgi verdiğini söyledi. Türkiye ile ülkesi arasındaki ticaretin arttırılması gerektiğini belirten Raşid de tüm ambargolara karşı olduklarını, Kıbrıs’a uygulanan ambargonun da kaldırılması gerektiğini kaydetti.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İstanbul Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Türk-Ermeni İlişkilerinde Yeni Yaklaşımlar’ başlıklı 3 günlük uluslararası konferansa gönderdiği mesajda, son zamanlarda Türkiye’de asılsız Ermeni iddiaları üzerine bir kısmı bilimsel nitelikte çok sayıda konferans ve sempozyum düzenlendiğini belirterek “Türkiye geçmişiyle barışık bir ülkedir. Tarihimizde utanılacak bir sayfa yoktur. Ancak Türk insanı kendisine yapılan iftiralara son derce hassastır” dedi. 

6- Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’a veda ziyaretinde bulundu. Bakan Babacan görüşmede “Özellikle para politikalarının tavizsiz ve kararlılıkla uygulanmasında ve enflasyon ile mücadelede Merkez bankamıza önemli görevler düşüyor. Merkez Bankası bunu bugüne kadar başarı ile yerine getirdi. Şüphesiz bundan sonra da bu kararlılık, bu mücadele aynı hızla devam edecektir” dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Eskişehir’de gerçekleştirilen Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) Bilişim Zirvesi öncesinde Eskişehir Sanayi Odası Başkanı (ESO) Savaş Özaydemir’i ziyaret etti. Burada bir grup sanayiciyle bir araya gelen Bakan Coşkun, küreselleşmenin tahmin edilenden çok daha hızlı geliştiğini ve bu süreçte işadamlarını zorlu bir sürecin beklediğini belirterek “Küçük ve orta ölçekteki işletmelerimiz, AB’de 20 milyon KOBi ile rekabete girecek. Bu rekabeti karşılayabilmemizin tek çaresi, yenilikçi sanayi stratejisi geliştirmektir” dedi.

Bakan Coşkun zirvede yaptığı konuşmada ise Türkiye’nin bilişimde önemli atılımlar yapacağını belirterek,   Ar-Ge çalışmalarının, milli gelire oranını 2007 yılı sonunda yüzde 2’ye yükselteceklerini söyledi.

            8- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in daha önce veto ettiği 2B olarak da anılan orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına ilişkin yeni çalışmanın tamamlandığını belirterek, arazilerin beşe bölünerek değerlendirileceğini, ancak daha önce satıştan beklenen 20-25 milyar dolarlık gelirin, yeni düzenlemeyle düşeceğini  kaydetti.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Harp Malulü Gazileri Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Taner Uran ve KKTC Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan’ı Genel Merkez’de ayrı ayrı kabul etti. Ağar kabuller sırasında yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta Türkiye’nin zayıflıkla karşı karşıya bırakıldığını belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni karalama çalışmalarının her seferinde milletin sağduyusuna çarparak etkisiz hale getirildiğini söyledi.

            10- Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, ödemeler dengesi istatistiklerine göre bu yılın ocak ayında doğrudan yabancı sermaye fiili girişinin, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.3 oranında artarak, 206 milyon dolar olduğu bildirildi. 

11- Resmi temaslarda bulunmak üzere Sudan’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen başkent Hartum’da, 5 yıl önce eğitim-öğretime açılan Türk okulunun yeni binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Sudan ve Türkiye’nin bir çok ortak özelliğinin bulunduğunu belirterek “Ortak bir coğrafya, ortak bir kültür, ortak bir dini paylaşıyoruz ve aynı şanlı ortak bir tarihten geliyoruz. Bu ortak özelliklerimizi artık ticarete de yansıtmaya başladık” dedi.

12- AİHM, Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in Irak’taki ABD liderliğindeki çok uluslu koalisyona üye Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 21 Avrupalı ülke aleyhinde dava açmak için yaptığı başvuruyu reddetti.

13- BM, insan hakları sistemini güçlendirmek için yeni bir BM İnsan Hakları Konseyi oluşturulmasına onay verdi. Genel Kurul’da ABD’nin muhalefetine rağmen 170 ülkenin onayıyla kabul edilen öneriye göre; 47 ülke temsilcisiyle oluşturulan yeni konsey, 53 ülkeli İnsan Hakları Komisyonu’nun işlevini yürütecek.

            14- Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo Rato yaptığı açıklamada, IMF’nin son raporunda 2006 yılı büyümesinin yüzde 4.3 olarak öngörülmesine karşın, bu yıl dünya ekonomisinin, Avrupa ve Japonya’daki gelişmelerin katkısıyla beklentilerin üzerinde büyüdüğünü bildirdi.

15- Danimarka Kraliyet Savcılığı, İslam dünyası ile Danimarka arasında krize yol açan Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürleri yayınlayan ‘Jyllands Posten’ gazetesi hakkında, karikatürlerin ceza yasasındaki ‘dini aşağılama’ maddesini ihlal etmediği gerekçesiyle soruşturma açılmasına gerek olmadığı yönünde karar verdi.

16- İsrail ordusunun, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadet’le 5 mahkumu tutuklamak için ABD ve İngiltere’nin gözetimi altındaki Eriha Cezaevi’ne düzenlediği baskını protesto etmek maksadıyla ülkede genel grev başlatılarak, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki tüm işyeri ve okulların kapatıldığı bildirildi. Filistinli militanların ise olaylara tepki olarak 9 yabancıyı kaçırdığı belirtildi.

Eriha Cezaevi’ni ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yaşananların mevcut anlaşmaların ihlal edilmesi manasına geldiğini söyledi.

İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert ise operasyonda yakalanan 6 Filistinlinin İsrail kanunlarına göre suçlanacaklarını ve hak ettikleri gibi cezalandırılacaklarını kaydetti.

Öte yandan AB, kurumlarına karşı yapılan saldırılar ile rehin alma olaylarının devam etmesi durumunda Filistin’e yapılan yardımların kesilebileceğini açıkladı.

16 MART 2006

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Harp Akademileri Komutanlığı’nda yaptığı konuşmada, soğuk savaşın sona ermesinin ardından Türkiye’nin etrafındaki risklerin arttığını belirterek “Ülkemiz açısından önemli husus, nükleer silahlarla ilgili tehdit ile karşı karşıya bulunmamızdır” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, TBMM Araştırma Komisyonu’na ifade veren kişilerin yaptığı açıklamaların belli yerlere gönderilmesinin TBMM’nin güvenirliğini zedeleyeceğini belirterek, Meclis ve komisyonun adını kullanarak belli kişilerin kendilerine özgü düşüncelerine resmi geçerlilik kazandırmaya çalıştıklarını söyledi.

3- Danıştay 10. Dairesi, ‘liman, havaalanı, tesis ve üslerin dost ve müttefik ülkelerce 1 yıl süreyle kullanılmasına olanak tanıyan’ 23 Haziran 2003 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nın iptali istemini reddetti.

4- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, uygulanan ekonomik programın, üretici sınıfların aleyhine, dış ekonomilere bağlı sınıfların lehine servet aktarımından başka sonuç doğurmadığını söyledi.

5- İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nün düzenlediği ‘Türk Ermeni İlişkilerinde Yeni Yaklaşımlar Sempozyumu’nda konuşan Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu “Birlikte araştırma yapalım ve diyalog kuralım. TTK Başkanı olarak sizlere bir proje öneriyorum. Tehcir sırasında Ermenilere neler oldu birlikte araştıralım. Ama Türk kayıplarını da araştıralım” dedi.

6- Erzincan yakınlarında yüksek gerilim hattına çarparak düşen UH-1 tipi askeri helikopterdeki dört subayla bir astsubay şehit oldu. Bir subay yaralandı.

7- Maliye Bakanlığı, şubat ayı ile ocak-şubat dönemi bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre şubat ayında bütçe harcamaları 15 milyar 311 milyon YTL, gelirleri ise 12 milyar 807 milyon YTL oldu.

8- ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley tarafından açıklanan Ulusal Güvenlik Stratejisi’nde, ‘önleyici vuruş’ doktrini korundu. 4 yılda bir yayımlanan belgede, İran, ABD’nin önündeki en büyük sorun olarak nitelendirildi.

17 MART 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 91. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda “Birinci Dünya Savaşı’nın en kritik aşamalarından olan Çanakkale Savaşları, siyasi ve askeri sonuçlarıyla dünyadaki güç dengelerini değiştirmiştir” dedi.

            TBMM Başkanı Bülent Arınç da mesajında, Çanakkale Zaferi’nin temelinde, güçlü bir inanç ve büyük bir vatan aşkı tutkusunun olduğunu kaydetti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale’nin Biga ilçesinde Toplu Konut İdaresi’nce (TOKİ) yaptırılacak 224 konutun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bugün gelinen noktada hem içeride hem de dışarıda güvenli, güçlü, istikrarlı ve geleceğe umutla bakabilen bir Türkiye olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan daha sonra partisinin Çanakkale Merkez İlçe Teşkilatı’nda yaptığı konuşmada, önlerinde uzun ve zorlu bir yolun olduğunu, hiçbir zaman bunu unutmadıklarını ve rehavete kapılmadıklarını belirtti.

            3- Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Mikrosoft, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı, Interpol ile Uluslararası Kayıp ve Tacize Uğrayan Çocuklar Merkezi (ICMEC) işbirliğiyle düzenlenen ‘Çocuklara Yönelik Bilgisayar Kaynaklı Suçlar’ konulu eğitim seminerinin son gününde yaptığı konuşmada “İnternet üzerinden hızla yayılan kumar ve pornografik yayınlar gibi birçok faktör, internetin yıkıcı etkisinden çocukları korumak için başta aileler olmak üzere tüm ilgili kurumların işbirliğini öne çıkarıyor” dedi.   

4- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Sakarya Merkez İlçe Teşkilatı’nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mumcu, partisinin anketlerde yüzde 7 seviyelerinde olduğunun hatırlatılması üzerine, kongrelerde gösterilen ilgiye göre oy oranlarında bir ilerleme görüldüğünü söyledi.

            5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar İzmir’in Kemaraltı Esnaf Derneği’ni ziyaretinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin dört bir yanında yapacakları mitinglerle iktidardan, demokratik yoldan seçimin önünü açmasını isteyeceklerini belirtti.

            6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer TGRT televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ adlı programa katılarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

            7-  Tunus’ta resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakan Muhammed Gannuşi’yle, bölgede yapılacak ortak yatırımlar konusunu görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmede, turizm, yatırımlar, tekstil ve inşaat sektörü gibi konularda birlikte yatırım yapılacağını belirtti.

            Gannuşi de ülkesinin fosfat bakımından zengin olduğunu belirterek, Türkiye’de bu alanda ortak yatırım yapma talebini dile getirdi.

            8- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Siyasi İşler Komisyonu, Hamas üyesi milletvekillerini diyalog toplantılarına davet etme kararı aldı.

            9- Fransa’da, İş Yasası’na yönelik protestolar devam ediyor.

            Cumhurbaşkanı Jacques Chirac yaptığı açıklamada, hükümetin yasa konusunda diyaloğa hazır olduğunu belirterek, görüşmelerin en kısa zamanda başlatılması çağrısında bulundu.

            10- Meksika’nın başkenti Meksiko’da dün başlayan 4. Dünya Su Forumu’nda, su için barış gücü kurulması önerisi getirildi. Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon, yoksul ülkeler ve büyük kentler için su şebekelerinin yeniden inşasına bağış yapılması çağrısında bulundu.

18 MART 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çanakkale Zaferi’nin 91. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen ‘Milli Mücadele ve Çanakkale Zaferi’ konulu konferansa katıldı.

            Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca ‘Yaşlılar Haftası’ nedeniyle yayımladığı mesajda, geleceğe güvenle bakabilmek için yaşlıların sorunlarına duyarlı olunması çağrısında bulundu.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale Zaferi’nin 91. yıl dönümü nedeniyle Gelibolu Yarımadası’nın Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Şehitlerimizin yattığı mekanlar ülkemizin siperleridir” dedi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca, Amerikan ‘Wall Street Journal’ gazetesine yaptığı açıklamada, NATO üyesi Türkiye’nin, İran’ın nükleer programından korkmasına neden olmadığını söyledi.

            3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Tokat’ta AK Parti kongresinde yaptığı konuşmada, kaçak akaryakıtla mücadele yanında, yolsuzlukla mücadelede de önemli mesafeler alındığını belirtti.

            4- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Sakarya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (SASİAD) düzenlediği aylık bilgilendirme toplantısında, Türkiye’de ihracatın ithalata dayalı olarak bir büyüme seyri gösterdiğini belirterek, ihracattaki büyüme hızının yetersiz olduğunu söyledi.

            5- SP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan Adana’da düzenlediği basın toplantısında, erken seçimin şart olduğunu belirterek “Bu yılın kasım ayında mutlaka seçim yapılacaktır” dedi.

            6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından düzenlenen ‘Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri-2005’ İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törende konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç “Önlem alınmazsa 1 Ocak 2007’den itibaren askeri yönetim dönemlerinde bile gerek görülmemiş yasal uygulamalar karşısında bugünleri de arayacak bir duruma düşülecektir” dedi.

            7- Çanakkale Zaferi’nin 91. yıl dönümü tüm yurtta düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

            8- 17. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı.

            9- Yeni Zelanda’nın Türkiye Büyükelçisi Jan Henderson, Çanakkale Savaşları’nın ülkesi için anlamını Milliyet gazetesine değerlendirdi. Henderson, uğradıkları acı yenilgi ve kayıplara rağmen Çanakkale Savaşları’nı bağımsızlıklarını kazanma yolunda ilk adım olarak kabul ettiklerini ve tüm dünyada gayri resmi ulusal bayram olarak kutladıklarını açıkladı.

            10- Alman Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı kararını protesto amacıyla ‘Berlin Talat Paşa Harekatı’ adıyla düzenlenen miting, Almanya’nın başkenti Berlin’de yapıldı.

            11- BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Hz Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasının ardından oluşan krizle ilgili olarak hazırladığı raporda, karikatürleri ilk yayınlayan ‘Jyllands Posten’ gazetesinin yanı sıra Danimarka hükümetini de sorumsuz davranmakla suçladı.

            12- ABD’nin Irak’ı işgalinin 3. yılı, tüm dünyada düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

            13- Cebelitarık Özerk Yönetimi ve İngiltere’nin, İspanya’nın güneyindeki İngiliz sömürgesi Cebelitarık’ın yeni anayasası konusunda anlaştığı bildirildi.

            14- Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko seçim kampanyasının son konuşmasında, darbe girişimlerini çok ağır cezalandıracaklarını belirterek, muhalefeti uyardı.

19 MART 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) İstanbul’da düzenlenen ilk genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, yeni kurulan TUSKON’un ülke ekonomisine çok büyük katkılar yapacağına inandığını kaydetti.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de konuşmasında, Türkiye iş dünyasının gelişmesine ve geliştirilmesine yönelik öncü ve girişimci bir rol üstlenmeyi hedeflediklerini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da partisinin Fatih İlçe Teşkilatı’nın 2’nci Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Merkez Bankası Başkanlığı’na yapılan atamayla ilgili eleştirileri, erken seçimi ve Nevruz kutlamalarını değerlendirdi. 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin ekonomi görüşlerine ilişkin Hürriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Antalya’da Altınova Sanayici ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türk lirasındaki değer artışının tahribat yarattığını, ancak ihracat artışını devam ettireceklerini belirterek, bunun için girdi, istihdam ve işgücü maliyetlerinin düşürüleceğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu’nun soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, yurtiçinde terör eylemlerine katılan ve daha önce işledikleri terör suçlarından aranan 5 bin 750 terör örgütü üyesinin yakalandığını bildirdi.

6- CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi yaptığı yazılı açıklamada, çalışanların, demokratik kitle örgütlerinin ve sendikaların büyük baskı altında olduğunu belirterek, endüstriyel ilişkilerde, çalışma yaşamında olağanüstü bir kaos yaşandığını kaydetti.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de etnik temelde bir ayrışma ve çatışma ortamı oluşturmak için terör örgütünün yeni stratejiler izlediğini belirtti.

8- Doğrudan Yabancı Yatırım Dergisi tarafından ‘Türkiye’de en iyi yatırım illeri’ seçilen 4 ilin sanayi ve ticaret odaları başkanlarına düzenlenen bir törenle plaket verildi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin işsizlik konusunda ciddi bir ekonomik ve sosyal sorunla karşılaşmaması için yüzde 7 civarında büyüme ortamını sürekli kılmak zorunda olduğunu, bunun için de yatırım ortamını iyileştirmek gerektiğini söyledi.

9- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 10 Aralık Platformu’nun Bursa toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en önemli gündeminin işsizlik ve yoksulluk olduğunu belirterek “Türkiye yeni bir umut arıyor. Bu adres soldur. Bunu sağlayabilecek siyasal kurumlaşmayı mutlaka gerçekleştirmeliyiz” dedi. 

10- Türkiye, Mısır, Ürdün, Suriye, Lübnan ve Romanya enerji bakanları, Mısır doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasına yönelik anlaşmayı görüşmek üzere Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya geldiler.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler görüşmelerden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında,  Türkiye’nin hattı üç şekilde değerlendirdiğini, bunların iç talep, gaz geçiş hattı ve AB ülkelerine ihraç olduğunu söyledi.

11- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak Savaşı’nın 3’üncü yıl dönümü nedeniyle düzenlenen protesto gösterilerinin ardından ‘Washington Post’ gazetesine yaptığı açıklamada, Irak’tan zamanı gelmeden çekilmenin, bu ülkede iktidarın teröristlerin eline geçmesine yol açacağını belirtti.

12- Belarus’ta devlet başkanlığı seçimi yapıldı.

20 MART 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Nevruz Bayramı’ dolayısıyla yayımladığı mesajında “Nevruz’un insancıl, paylaşımcı ve tümleştirici yapısı, dostluk ve kardeşliğin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Nevruz’un sevgi, kardeşlik ve dayanışma duygularının oluşturduğu anlamına uygun olarak kutlanmasını, barış, umut ve yaşama sevinci getirmesini diliyor, yurttaşlarımızın ve Türk dünyasının Nevruz’unu kutluyorum” dedi.

Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer mesaj yayımladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, Dolmabahçe Sarayı’nın 150. yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde kültürel mirasın tanıtımı için yıl boyunca 25 ayrı faaliyet düzenleneceğini söyledi. Başkan Arınç, Irak Savaşı’nın 3. yıl dönümüyle ilgili bir soru üzerine yaptığı açıklamada ise “Irak’taki olayların en çok bizi ilgilendirdiğini düşünüyorum. Bugün gelinen nokta, dış politikamızın doğru olduğunu gösteriyor. Mevcut durum 1 Mart öncesinde endişelerimizin ne kadar haklı olduğunu göstermiştir” dedi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, toplantıda, Meriç Nehri’nin taşması sonucu Edirne ve çevresinde meydana gelen afetin ele alındığını belirtti. Bakan Çiçek ayrıca, ‘Türkiye Yatırım Promosyon Ajansı Kurulması Yasa Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını, sözkonusu tasarıyla öncelikle yabancı yatırımın cazip hale getirilmesinin amaçlandığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin NTV televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, Maliye Bakanlığı ile çalışma yaparak Bütçe Kanunu’nda 21 bin olarak verilen açıktan atama izinlerinin kurumlara dağıtıldığını söyledi.

5- Danıştay 13. Dairesi, Kurakuz Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile ilgili işlem ile Bursa-Çınarcık-Uluabat Kuvvet Tüneli ve Hidroelektrik Santrali’nin 40 yıllık işletmesi konusunda verilen üretim lisansının iptali için açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen uluslararası bir şirketin yetkililerini kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son dönemde giderek artan ölçüde Körfez sermayesinin ilgisini çektiğini belirterek “Körfez ülkeleri firmaları, başta özelleştirme kapsamında yer alan projeler olmak üzere muhtelif sektörlerde Türkiye’de yatırım yapmaya başladı” dedi.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin kuş gribi ve karikatür krizleri sonrası turizm potansiyelini artırmak amacıyla Batı ülkelerinde kültürel faaliyet odaklı bahar tanıtımı yapılacağını açıkladı.

8- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) şubat ayı içinde Türkiye’ye giriş yapan ziyaretçi sayısında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 10.1, çıkış yapan ziyaretçi sayısında ise yüzde 8.3 azalma meydana geldiğini açıkladı.

9- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Trabzon’da gazetecilere yaptığı açıklamada, küreselleşme sürecinde Türkiye ekonomisinin ciddi bir dönüşüm yaşadığını, ancak bu dönüşümün yönetilemediğini belirterek “Uluslararası piyasaların Türkiye’nin önüne koyduğu şartlar, üretim alışkanlıklarımızı kökünden etkilemekte ve bu neredeyse tamamen kontrolsüz seyretmektedir” dedi.

10- Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Kretschmer Adana’da düzenlenen ‘AB İletişim Ağı Eğitim Semineri’ne katılımının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Müzakere sürecinde bazı risklerin devam ettiğini ve hükümetin uyum çalışmalarındaki hızını düşürdüğünü belirten Kretschmer, AB’nin halka pazarlanması ve okullarda AB dersi verilmesi gerektiğini söyledi.

21 MART 2006 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Edirne’de yaşanan sel felaketi ve Nevruz kutlamaları kapsamındaki gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, bu ülke için çok ağır bedeller ödendiğini, Cumhuriyetin kolay kazanılmadığını belirterek “Kimse yanlış hesap yapmasın. Bizi millet yapan değerler, Cumhuriyet, şehitlerimiz ve gazilerimizin emanetidir” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin gerek komşularından kaynaklanan dış, gerekse terör nedeniyle içeride son derece sıkıntılı bir tabloyla karşı karşıya kaldığını, bu noktaya gelinmesinin en büyük nedeninin ülkeyi yönetenlerin yasaların uygulanmasını talep etmekten aciz olmasından kaynaklandığını söyledi.

            3- Ek ödeme almayan kamu çalışanlarına ek zam yapılmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

            Maliye Bakanı Kemal Unakıtan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yasa ile bütçede 2 milyar YTL’lik ek maliyetin oluştuğunu belirtti.

            4- RTÜK tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğü için seçim sürecinin başladığı bildirildi. 

            5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün resmi davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Güney Kore Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sang Hee Lee’ye Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Liyakat Madalyası verildi.

            6- AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, Türkiye’de kamusal alanın mahkeme kararlarıyla sürekli genişletildiğini belirterek “Türban yasağının gerekçesi radikalizm korkusu olmamalı. Radikalizm daha çok demokrasi ile önlenir” dedi.

            7- İsveç Dışişleri Bakanı Laila Freivalds, Hz.Muhammed karikatürlerini yayımlayan internet sitelerinin kapatılması konusunda yaptığı açıklamaların gerçek olmadığının ortaya çıkması üzerine istifa etti.

            8- ABD Başkanı George W. Bush, Irak’a yönelik operasyonun üçüncü yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, ülkesinin zafer dışında hiçbir sonucu kabul etmeyeceğini ve Irak’ı teröristlere bırakmayacaklarını belirterek, İran’ın nükleer programıyla ilgili krizin diplomatik yollarla çözülmesini beklediklerini söyledi.  

            9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Çin’in başkenti Pekin’i ziyareti sırasında Devlet Başkanı Hu Jintao ile görüştüğü ve iki ülke arasında enerji başta olmak üzere çeşitli ikili anlaşmaların imzalandığı bildirildi.

22 MART 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç ‘Dünya Su Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajında “Bugün dünya hayatı, azalan su kaynakları nedeniyle büyük bir tehditle karşı karşıya bulunmaktadır. Bugün dolayısıyla yükselen seslerin ortak hedefi, su kaynaklarını doğru kullanmamız, iyi değerlendirmemiz ve kirletmememiz yönündedir. Aynı durum tüm dünyada olduğu gibi kendi ülkemiz için de geçerlidir. Türkiye, uzun vadede su fakiri bir ülkedir. ‘Su hayattır’ temel ilkesinden hareketle, herkesi su kaynaklarına sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise yayımladığı mesajda, canlı hayatının en temel unsuru olan suyun, medeniyetlerin yerleşmesinde önemli rol oynadığını belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) haftalık Olağan Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de ekonomik kriz olduğunu iddia etmenin insafsızlık olduğunu belirterek “Bugünkü ekonomik göstergeleri, kriz dönemi ile mukayese etmek bile büyük bir yanlıştır. İhracatta yüzde 100’ün üzerinde bir artışı gerçekleştirdik. Türkiye 3.5 yılda Cumhuriyet tarihinin en büyük rekorlarını kırmıştır” dedi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İSO Başkanı Tanıl Küçük ise başta enflasyon olmak üzere hükümetin makro düzeyde başarılı bir ekonomik program uyguladığını belirterek “Ancak girdi maliyetlerinin artması sebebiyle sanayi üretiminde dünyanın gelişmiş ülkeleri ile rekabet edecek gücümüz kalmadı. Bu ülkelerde enerji fiyatları neredeyse bizdekinin üçte biri kadar. Sanayicimiz neredeyse 2001 yılındaki kriz dönemlerini bile arar hale gelmiştir” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, İstanbul’da Anadolu Aslanları Derneği (ASKON) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koca ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek bir süre görüştü.

3- Anayasa Mahkemesi, 2006 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun, 12 Ekim 2004’ten önce inşaat ruhsatı alınmış olan ancak kullanma izni verilmeyen gecekondulara yol, elektrik, su, telefon, kanalizasyon ve doğalgaz gibi altyapı hizmetlerinin götürülmesini öngören hükmünün de aralarında bulunduğu bazı maddelerini iptal etti.

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç yaptığı açıklamada, CHP’nin, 2006 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun, bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığı davanın esastan sonuçlandırıldığını bildirdi.

4- Devlet Bakanı Beşir Atalay Araştırmacılar Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘9. Araştırma Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin araştırma verilerini önemsediğini, icraatlarında ve tasarruflarında kamuoyunun nabzını tutmaya çalıştığını kaydetti.

Bakan Atalay, zirve kapsamında düzenlenen ‘Seçime Doğru Siyasi Araştırmaların Bu Kez Doğru Kullanımı’ konulu panelde yaptığı açıklamada ise vatandaşlık numarası ile adres sistemini birlikte kullanarak nüfus kayıt sistemi oluşturacaklarını belirterek “Bundan sonra insanları evine hapsederek nüfus sayımı olmayacak. Uygulamayı 2007 yılının ortalarında yaşama geçirmeye çalışacağız” dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, AB’nin Türkiye ile müzakerelere başlanması için siyasi kriterleri ön şart olarak getirmek istemesini değerlendirerek “AB ile müzakerelere başlaması için Türkiye’ye siyasi kriter getirme girişimleri kabul edilemez. Bu, müzakere sürecinin felsefesine aykırıdır” dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Edirne’de nehir taşkınından zarar gören bölgeleri ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Bakan Eker, hükümetin nehir taşkınlarından etkilenen vatandaşların sıkıntılarını gidermek için elinden geleni yaptığını ve ilk tespitlere göre 317 bin dönüm tarım alanının su altında olduğunu belirterek, bölgeye 20 milyon YTL’lik para akışının olacağını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanun Tasarısı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada, emekli aylıklarının yeni sistemde matematiksel olarak düşeceğini, ancak makam tazminatı, ikramiye gibi ödemelerin yeni sistemde prime esas kazanç olacağını, dolayısıyla emekli aylığında büyük düşüş yaşanmayacağını kaydetti.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank ile KOBİ Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında ‘destekleme kredisi’ protokolünün imza töreninden önce yaptığı açıklamada, rekabet gücünü yüksek tutmak için küçük işletmeleri sahiplendiklerini ve bunlara finans dünyasının önemli unsurları olan bankaların da destek verdiğini belirterek, güvene dayalı oluşturulan istikrar ortamında bankaların da sağlıklı bir yapıya kavuştuğunu söyledi.

9- TBMM Adalet Komisyonu’nda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in yeniden görüşülmek üzere TBMM’ye geri gönderdiği, kapatılan RP’nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın cezasını evinde çekmesine de imkan sağlayan 5485 sayılı “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da yapılmasına değişiklik Dair”  kanun tasarısı aynen kabul edildi.  

10- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, çalışanların işsiz kaldıkları sürece sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanması hükmünü getiren önerge kabul edildi.

 Komisyonda ayrıca, yeni sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanun tasarısı yasalaştıktan sonra ilk kez işe girenlerin emeklilik yaş sınırlarını düzenleyen maddesi de kabul edildi. Buna göre; 2036 yılına kadar 9 bin işgününü doldurmaları şartıyla kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşında emekli olabilecekler. 2036-2037 yılları arasında kadınlar için emeklilik yaşı 59, erkekler için ise 61 olacak. 2048 yılından itibaren de kadın ve erkekler için 65 olarak uygulanacak.

11- YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı’nın pedagojik formasyon kursu açılmasına ilişkin yayımladığı genelgesi ve ilgili işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a dava açtı.

12- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Gordon Gray, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Üzümcü, Başbakanlık Dış Politika Danışmanı Büyükelçi Ali Yakıtal ve bir grup milletvekili ile ayrı ayrı görüştü. Görüşmede, İran ve Irak konuları ele alındı. Temaslarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gray, Türkiye’den İran sorununa ilişkin olarak askeri talepte bulunmayacaklarını belirterek “Diplomatik sürece bağlıyız ve Türkiye’nin de bu süreci desteklemesinden memnunuz” dedi.

13- Türkiye, AB müzakerelerinde taraması tamamlanan ilk başlık; bilim ve araştırmada müzakere tutum belgesini, AB Dönem Başkanı Avusturya’ya resmen sundu.

14- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyyani AP ajansına verdiği demeçte, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasıyla ilgili bir soruya “Türkiye’nin AB’ye karşı önemli yükümlülüklerinden birisi insan hakları ve dini hürriyetlere saygıdır. Türkiye, bu yükümlülüğünü Heybeliada Ruhban Okulu’nu açarak yerine getirmeye başlayabilir. Fener Rum Patrikhanesi, Türkiye içindeki dini hürriyeti ilgilendiren bir konudur” dedi.

15- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Güvenlik Konseyi’nin talebiyle hazırladığı raporda, Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri suikastıyla ilgili olarak, Lübnanlı ve yabancı yargıçlardan oluşacak özel bir uluslararası mahkeme kurulmasını istediğini belirtti.

            16- İspanya’nın kuzeyindeki Bask bölgesinin bağımsızlığı için savaşan ETA örgütü, 24 Mart gece yarısından itibaren kalıcı ateşkes ilan ettiğini bildirdi. ETA’nın bildirisinde, hedefin ‘Bask devletindeki demokratik süreci teşvik etmek olduğu’ belirtildi.

            17- Ekvador Devlet Başkanı Alfredo Palacio, ABD ile serbest ticaret anlaşmasına karşı çıkan yerli hareketinin protesto eylemlerinin ardından 4 eyalette olağanüstü hal ilan etti. ABD ile serbest ticaret anlaşmasını, şu ana kadar Latin Amerika ülkelerinden Kolombiya ve Peru imzaladı.

23 MART 2006

1- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği’nin bazı hükümlerinin yürütmesini durduran Danıştay 8. Dairesi’nin kararına yaptığı itirazı reddetti.

            Kurul ayrıca, YÖK Başkanlığı’nın Anadolu Öğretmen Lisesi mezunlarını, diğer meslek lisesi mezunlarına göre daha fazla etkileyen ÖSS ek puan katsayısının 0.24’ten 0.08’e düşürülmesine ilişkin uygulamanın yürütmesinin durdurulması kararına yaptığı itirazı da reddetti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener NTV televizyonuna verdiği demeçte, kamu finansman dengesini bozacak hiçbir adım atmayacaklarını, IMF’nin tepki gösterdiği, tekstilde KDV indirimi ve ek memur zammı uygulamalarının, ekonomik programla uyumlu olduğunu söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ‘e-yatırım’ projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, illerin ihtiyacı olan yatırımların artık elektronik ortamda gerçekleştirileceğini bildirdi.

4- Türk Tabipler Birliği (TTB) Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

5- Özel radyo ve televizyonlarda Kürtçe yayın başladı. Diyarbakır’da yayın yapan Gün TV, Söz TV ile Şanlıurfa’da yayın yapan Medya FM, Kürtçe’nin Kırmançi lehçesinde yayına başladı.

6- Genelkurmay Başkanlığı ve Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı tarafından düzenlenen ‘Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği Sempozyumu’ başladı. Sempozyuma, onur konuğu olarak Afganistan Cumhurbaşkanı Hamit Karzai ile 82 ülkeden askeri ve diplomatik temsilcinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bakanlar ve diğer yetkililer katıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada “Hiçbir ülke kendi sınırlarının güvenliğine meşru müdafaa hakkına ya da küresel ekonomideki payına güvenmemelidir. Hiçbir ulus dünyadaki terörizmle savaşı kendi başına kazanabileceğini de düşünmemelidir. Diğer ülke ya da kültürlere yönelik tehditleri gözardı ederek sadece kendine yönelik terörizmi yenmeye çalışan hiçbir ulusun başarısı söz konusu olamaz” dedi.

Sempozyumda, ‘Terörizme Karşı Metropollerde Sürdürülebilir Güvenlik Tedbirleri’ konulu konuşma yapan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da AB’ye uyum sürecinde yenilenen Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda (CMK) yer alan bazı hükümlerin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

7- ‘Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği Sempozyumu’na katılmak üzere Türkiye’de bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök tarafından ayrı ayrı kabul edildi. Pace, Başbakan Erdoğan’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan ile iki ülke için önemli olan konularda görüşme fırsatı bulduklarını, ayrıca Orgeneral Özkök ile de olumlu bir toplantı yaptıklarını belirterek, ABD ordusu olarak daha iyi bir işbirliği için neler yapılabileceği konusunda Türk liderlerin görüşlerini almak amacıyla Türkiye’de bulunduklarını kaydetti.

8- ABD Senatosu Savunma Komisyonu Başkanı John Warner ve beraberindeki  senato heyeti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Warner, Irak’ta şimdiye kadar yaşanan çatışmaların iç savaş olmadığını belirterek, ülkede bütün kesimlerin temsil edildiği bir yönetim oluşturulabilmesi için Türkiye’nin desteğinin önemli olduğunu söyledi.

Warner ve beraberindekiler ayrıca, TBMM’de Dışişleri Komisyonu, Milli Savunma Komisyonu ve ABD-Türkiye Dostluk Grubu üyeleri ile de bir araya geldi.

24 MART 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Oğuz Satıcı başkanlığındaki Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yürütme Kurulu üyelerini ve hazır giyim sektörünün temsilcilerini kabul etti. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada “2010 yılında ihracat hedefimiz 100 Milyar doları yakalamak istiyoruz” dedi. TİM Başkanı Satıcı da görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, enerjiden alınan ÖTV’nin imalatçı ihracatçılara iadesinin önerdiklerini, Başbakan Erdoğan’ın konunun incelenmesi talimatı verdiğini söyledi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, Şemdinli iddianamesini değerlendirdi. Baykal, Cumhuriyetin kazanımlarına karşı bilinçli bir saldırı harekatının yürütüldüğünü belirtti.

            3- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ‘Para Politikaları ve Türkiye’nin Rekabet Gücü’ konulu panelde yaptığı konuşmada, serbest kur rejimine aykırı sayılmayacak şekilde kurda ayarlama yapmanın mümkün olduğunu, bunun araçlarının ise yüzde 95 Merkez Bankası’nda olduğunu söyledi.   

            4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen TGRT Haber televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ adlı programda, çeşitli konulardaki soruları yanıtlayarak, bu yıl ihracattaki hedefin 79 milyar dolar olduğunu söyledi.

            5- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın Antalya’nın Alanya ilçesinde partililerle yaptığı toplantıda, Türkiye’nin sol partilerden umudunu kesmiş gibi bir görüntü içinde olduğunu belirterek “Türkiye’de halk, sol siyasete değil, sol siyasetçiye güvenini kaybetmiştir” dedi. 

            6- DİSK Başkanlar Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, demokratik bir seçim sisteminin, yoksulluk ve adaletsizliğe karşı mücadelenin temel hedefi olarak benimsendiği belirtildi.

            7- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Rusya’nın başkenti Moskova’daki Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’nda (MITT 2006) düzenlediği basın toplantısında, bu yıl 2.5 milyon Rus turisti ağırlamayı hedeflediklerini söyledi.

            8- AB, Almanya ve Fransa önderliğinde haziranda yapılacak seçimlerden önce Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne barış gücü gönderilmesi konusunda uzlaştı.

            9- AB Devlet ve Hükümet Başkanları Doruk Toplantı’sı Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldı.

            Toplantıda alınan kararda,  Belarus’ta 19 Mart seçimlerinin uluslararası ölçütler açısından tamamen kusurlu yapıldığı belirtilerek, açık ve demokratik toplumlar kıtasında Belarus’un üzücü bir istisna oluşturduğu kaydedildi.

            10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, ABD’nin başkenti Washington’da Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Avrupa’daki geleceğinin kendi elinde olduğunu, bunun AB normlarını kabul edip uygulamasında yattığını söyledi.

            11- Fransa’da, İş Yasası’na yönelik öğrenci protestoları sürüyor.

            Başbakan Dominic De Villepin, işçi sendikalarıyla bir araya geldi. İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun 5 temsilcisi, görüşmeden önce yaptıkları ortak açıklamada, istihdam yasasının koşulsuz geri çekilmesini istediklerini bildirdi.

25 MART 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da, partisinin Güngören İlçesi 2. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Antalya’da partisinin Kemer İlçe Teşkilatı’nı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Aksu, polisin yetkilerinin artırılmasına yönelik taleplerin incelendiğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın Antalya’da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanını halkın seçmesi gerektiğini söyledi.

4- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer düzenlediği basın toplantısında, okullarda yaşanan şiddet ve çeteleşmenin eğitim sistemini tehdit eder hale geldiğini belirtti.

5- Muş’ta terör örgütü PKK’ya karşı başlatılan operasyonda, güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 14 terörist öldürüldü.

6- Uluslararası 17. Ankara Film Festivali’nde, Kutluğ Ataman’ın yönettiği ‘İki Genç Kız’ adlı film “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Senaryo” ödülüne layık görüldü.

7- Kanada’nın Calgary kentinde düzenlenen Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası’nda buz dansı kategorisinde Bulgar Albena Denkova-Maksim Staviski çifti birinci oldu.

8- Kıbrıs Rum Yönetimi Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Hristofias ve Hükümet Sözcüsü Yorgos Lillikas, Kıbrıs konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

9- Devlet Bakanı Mehmet Aydın Almanya’da Hanns Seidel Vakfı’nca düzenlenen ‘İslamiyet’in Avrupa’daki Rolü ve Müslümanlarla Yaşanan Diyalog Gerginlikleri’ konulu panelde yaptığı konuşmada, küreselleşme nedeniyle Avrupa’daki Müslüman nüfusun daha da artacağını, dindarlıkla dinciliğin karıştırılmaması gerektiğini, dinde aşırılık ve dar görüşlülüğün bazı gerilimlere yol açtığını belirterek, İslamiyet korkusunun Batı’da yeterli bilgi sahibi olunmamasından kaynaklandığını söyledi.

10- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ABD’de, ‘Los Angeles World Affairs Council’ adlı kuruluş tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’ta faaliyet göstermeyi sürdürdüğünü ve Türkiye’nin, sorumlu bütün taraflardan bu konuyu çözmesini beklediğini söyledi.

11- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Senatör John McCain başkanlığındaki ABD heyetini kabulünde, kısa bir süre içinde yeni hükümetin kurulması konusunda iyimser olduğunu belirtti.

12- Filistin Devlet Başkanı Yardımcısı Tayyib Abdurrahim, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, hükümeti kurmakla görevlendirilen İsmail Haniye’ye gönderdiği mektupta, yeni hükümeti ‘Filistin’e zarar verecek bir tavır benimsemesi halinde, temel yasalar çerçevesinde yetkilerini kullanmakla’ uyardığını söyledi.

            13- ABD Savunma Bakanlığı’nın devrik Irak rejiminin belgelerini ve ifadeleri derleyerek ‘Irak perspektifleri projesi’ adlı bir rapor yayımladığı bildirildi. Raporda, Rusya’nın Doha’da ABD Merkez Komutanlığı’ndaki kaynaklardan elde ettiği istihbaratı, Bağdat büyükelçisi aracılığıyla devrik lider Saddam Hüseyin’e ilettiği belirtildi.

26 MART 2006 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Keçiören ve Çankaya ilçe kongrelerinde yaptığı konuşmalarda, muhalefeti eleştirdi. Başbakan Erdoğan, KKTC üzerinde en ufak bir spekülasyona müsaade etmeyeceklerini belirterek, Kuzey Kıbrıs’a uygulanan izolasyonların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Ankara Kulisi’ programına katılarak, Merkez Bankası Başkanı, kadrolaşma, Şemdinli iddianamesi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi konularında açıklamalarda bulundu.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, partisinin Elazığ Merkez İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin icraatlarını değerlendirdi. Bakan Çiçek, Türkiye’nin yakaladığı istikrarın ikinci AK Parti döneminde de devam edeceğini söyledi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Bakan Yıldırım, 2001 yılından beri Kıbrıs Hava Yolları dahil olmak üzere Kıbrıs Rum Kesimi’ne uçan tüm yolcu uçaklarına Türk hava sahasının açık olduğunu, aynı şekilde Kıbrıs Rum hava sahasının da Türk yolcu uçaklarına açık tutulduğunu, ancak Kıbrıs Rum Kesimi’ne uçan kargo uçaklarına Türk hava sahasının kapalı olduğunu açıkladı.

5- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu yaptığı açıklamada, AB ile ilgili sürecin yavaşlatıldığı yönündeki tüm uyarılara rağmen, hükümetin konuya yeterli ilgi göstermediğini belirterek “Hükümet derhal provakatif tutum almalı. Yoksa Türkiye’nin üyeliği 2021 yılına kalabilir” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Konya İl Teşkilatı Olağan Kongresi’nde  yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 21’inci yüzyılı lider olarak kucaklaması yerine, Türk milletinin kardeşliğinin, devletin üniter ve milli devlet yapısı ile toprak bütünlüğünün tehdit altına girdiğini belirterek, uygulanan ekonomik politikaların ülkenin yeni ekonomik krizlerin başlangıcına yol açabileceğini kaydetti.

7- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi İstanbul’da düzenlenen Basın Konseyi 19’uncu Üyeler Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, son haftalarda basına dönük çok ağır suçlamalar duyulduğunu söyledi.

8- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Sözcüsü Yorgos Lillikas yaptığı açıklamada, Fransa’nın başkenti Paris’te BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile GKRY lideri Tasos Papadopulos arasında yapılan görüşmede, iki toplum liderinin temsilcileri aracılığıyla görüşme hazırlığına başlayabileceği konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti.

27 MART 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Kütüphane Haftası’ nedeniyle yayımladığı mesajında “Okumayan, okumayı sevmeyen insan düşünce üretemez, kendini anlatamaz, çevresinden kopuk, gelişmelerden ve gerçeklerden uzak bir yaşam sürdürmek durumunda kalır” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, At Yarışları Hakkında Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Tütün, Tütün Mamülleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Yeniden Yapılandırılmasıyla İlgili Kanun’u onayladı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 18. Arap Birliği zirvesine katılmak üzere Sudan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Merkez Bankası Başkanlığı’na Adnan Büyükdeniz’in atanmasını öngören kararnamenin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iade edilmesinin ardından yeni atama konusunda çalışma yaptıklarını ve yurt dışı ziyaretinden döndükten sonra Cumhurbaşkanı Sezer’e yeni öneri sunacaklarını söyledi.

4- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye Yapısal Sermaye Piyasaları’ zirvesinde yaptığı konuşmada, mayıs ayında yasalaşması beklenen mortgage sisteminin önümüzdeki 20 yıla damgasını vuracak bir reform hareketi olacağını söyledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin de konuşmasında “Mortgage sistemi kanunlaştığında sabit faizin yanında değişken faiz kesinlikle olmalıdır. Erken ödeme isteğinde olan müşterilere de bir nevi ceza uygulanmalıdır” dedi.

5- Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ‘Hanehalkı İşgücü’ anketi Aralık 2005 sonuçlarına göre; işsizlik oranının yüzde 11,2’ye yükseldiği belirtildi.

6- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) ve TOBB tarafından İzmit’te düzenlenen ‘Kartepe Ekonomi’ zirvesinde yaptığı ‘Türkiye Ekonomisinde Durum, Riskler Fırsatlar’ konulu sunumunda “Bütçe açıkları verdikçe, dış borca ihtiyaç duydukça IMF, Dünya Bankası, ABD ve AB’nin karşısında dik duruş sergileyemeyiz” dedi.

7- Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) ve American-Turkish Council’in (ATC) 25. yıllık konferansı, ABD’nin başkenti Washington’da başladı. Toplantıya, ATC Yönetim Kurulu Başkanı Brent Scowcroft, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç katıldı.

8- Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley tarafından yayınlanan ‘Merkez Bankası’nı Siyasallaştırmak’ başlıklı raporda “Bütün hükümetlerin bürokrat ataması yapması en demokratik haklarıdır. Ancak Merkez Bankası’nın başkanı herhangi bir bürokrat değildir. Politikacılarla Merkez Bankası arasındaki mesafe özellikle kurumsal kredibilite ve şeffaflık konusunda daha hayli yol alması gereken bir ülkede dar bir çerçeveyle sınırlandırılmamalıdır. Hükümete çok yakın olarak algılanacak bir kişinin buraya atanması, hedeflere ilişkin piyasa beklentilerini bozar” denildi.

9- Dünya Bankası’nın, Türkiye’deki eğitim reformu için bir çalışma yaptığı ve bu çalışma sonunda ortaöğretim sisteminin mevcut durumu ve reform teklifleri konusunda bir rapor hazırladığı belirtildi.

10- Avustralya’nın başkenti Canberra’da bulunan İngiltere Başbakanı Tony Blair  Parlamento’da yaptığı konuşmada, Batı için en yakın tehlikenin radikal İslamdan  geldiğini belirterek “Bu geçmek üzere olan bir öfke kasılması değil, bizimle ve bizim yaşam tarzımızla savaş halinde olan küresel bir ideoloji” dedi.

11- Irak’ın Musul kentinde ABD-Irak üssüne düzenlenen bir intihar saldırısında, 40 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

28 MART 2006 

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından düzenlenen ‘Aile Şirketlerinde Değişim ve Süreklilik’ zirvesinde yaptığı konuşmada, otoriter bir liderin tek başına karar aldığı bir yönetimin geçerliliğinin kalmadığını belirterek, “Ekonomi, günü kurtarmaya yönelik yaklaşımlarla ele alınmaması gereken bir konudur. İşsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, kayıt dışının önlenmesi hala bir sorun” dedi.

            2- Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde basında ileri sürüldüğü gibi İran konusunun gündeme gelmediğini bildirdi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Merkez Bankası başkanlığına atamanın bir ‘skandala’ dönüştürüldüğünü belirterek, görev süresinin bitim tarihi bilinmesine karşın hükümet tarafından bir önlem alınmadığını, tutumun farklı amaçlar içerdiğini, AK Parti’nin ülkeyi kuşatan bir yaklaşım sergilediğini söyledi.

            4- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Ziraat Bankası ve Halk Bankası’na yeni alınacak personel sayısını sınırlayan kararı kaldıran Bakanlar Kurulu Kararı’nın yürütmesini durdurdu.

5- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dünya Bankası Enstitüsü tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB müzakereleri sonunda 1 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılayı yakalayacağını ve 10 bin dolarlık kişi başına gelir sınırını geçeceğini, satın alma gücü paritesine göre hesaplandığında bu rakamların çok daha yüksek olacağını kaydetti.

            Bankanın Türkiye Direktörü Andrew Vorkink de kuruluşun Türkiye’nin AB sürecini desteklemeyi taahhüt ettiğini belirterek, katılım sürecinde reformların ve siyasi istikrarın devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

            6- TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu, Heyeti Van’daki incelemelerinin ardından Hakkari’de temaslarda bulundu. 

             7- Muş’ta gerçekleştirilen operasyonlar sırasında ölen teröristlerden 4’ünün Diyarbakır’da yapılan cenaze törenleri sırasında çıkan olaylarda, 8’i güvenlik görevlisi, 32 kişi yaralandı. Göstericilerin taş ve molotofkokteyli saldırılarında, mağaza ve işyerlerinde büyük maddi hasar meydana geldi.

            8- İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından sürdürülen bir operasyon kapsamında, piyasaya sürülmek üzere hazırlanmış 35 milyon değerinde sahte YTL ele geçirildi.

            9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sudan’ın başkenti Hartum’da başlayan Arap Birliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, AB ülkelerinde Müslümanlığa gösterilen ayrımcı kanunların toplumda fay hatları oluşmasına neden olduğunu belirterek “Bizler bu denklemi çözmenin gayreti içerisindeyiz” dedi.

            Başbakan Erdoğan zirve çerçevesinde, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Ürdün Kralı Abdullah, Katar Emiri Hamid Halife El Thani, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve BM Genel Sekreteri Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari ile ayrı ayrı görüştü.

            10- ABD’nin başkenti Washington’da başlayan Amerikan-Türk Konseyi yıllık toplantıları kapsamında bir açıklama yapan Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, Türk Hava Kuvvetleri’nin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacının karşılanması için toplam 10 milyar dolar değerinde 100 uçak satın alınacağını bildirdi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk de yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulmadan Güney Kıbrıs’ın Birliğe alınmasının büyük hata olduğunu, Kıbrıs Türklerine izolasyondan kurtulmasına yönelik verilen sözlerin de tutulmadığını belirterek “Türkiye’nin Gümrük Birliği Protokolü gereği yükümlülükleri var. Bunları yerine getirip limanlarını açması gerekiyor. Bu yönde gelişme olmazsa ekim ya da kasımda küçük bir kriz yaşanacaktır” dedi.

            11- AB Komisyonu Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, AB ile Türkiye arasında Kıbrıs konusunda siyasi bir kriz yaşanabileceğini, Komisyon’un yıl sonunda herhangi bir tren kazası olmaması için çabaladığını belirterek, Rumların tanınması anlamına gelecek Ek Protokol’ün bu sürece paralel olarak uygulanmasını istediğini söyledi.

            12- AİHM, İzmir’in Bergama ilçesindeki altın madenlerinin işletilmesi konusunda yöre vatandaşları tarafından yapılan başvuruları, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özel ve aile hayatına saygıyla ilgili 8.maddesi ve adil yargılama hakkıyla ilgili 6. maddesinin ihlal edildiği hükmüne vararak, Türkiye’yi 945 bin Avro para cezasına çarptırdı.

            13- Avrupa Reform Merkezi (CER) tarafından hazırlanan Mark Leonard imzalı  ‘Avrupa’da Demokrasi: Referandumlar Döneminde AB Nasıl Ayakta Kalabilir?’ başlıklı raporda, referandum tecrübeleriyle vatandaşlarının onayını almadan AB’nin herhangi bir adım atmasının zor olduğu kaydedildi.

            14- İsrail’de genel seçimler yapıldı.

            15- İsmail Haniye başkanlığında kurulan Hamas hükümeti, Filistin Parlamentosu’ndan güvenoyu alarak görevine başladı.

29 MART 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Parlamento Başkanı Paavo Lipponen’in davetlisi olarak resmi ziyaret için Finlandiya’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda, Diyarbakır’da yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Başkan Arınç “Cenazeleri bir örgüt propagandasına dönüştürmek ve bunu bir halk hareketi haline getirmek arzu edilmiştir. Ancak amaçlarına ulaşamamışlardır. Olaylar kontrol altına alınmıştır“ dedi. Başkan Arınç ayrıca, Danimarka’dan yayın yapan terör örgütü PKK‘ya ait Roj TV’nin ‘kepenk kapatın’ çağrısıyla suç işlediğini belirterek “Bunu yapan kişi, kurum veya TV de olsa uluslararası ceza hukuku bakımından yargılanması gerekir” dedi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Politika Merkezi’nin düzenlediği “2006 Martı’nda Türkiye ve Dünya” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı’nın siyasi iktidarın niyetlerinden şüpheye düşmesi durumunda, bunun büyük bunalım anlamına geleceğini ve hemen seçime gidilmesi gerektiğini söyledi. 

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısında yaptığı açıklamada, hükümetin Diyarbakır’da yaşanan olayların önemini kavrayamadığını ve bu nedenle önlem almadığını belirterek, gelişmelerin çok daha büyük sorunlara neden olacağını kaydetti.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener gündemdeki gelişmeleri Zaman gazetesine değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Şener, Merkez Bankası’nın faiz politikasının, mortgage (ipotekli konut kredisi) sistemiyle direkt ilgili olmadığını, sistem devreye girdiğinde kendi dinamiğiyle işleyeceğini belirtti. 

6- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Diyarbakır’da meydana gelen şiddet olaylarını değerlendirdi. Tan, halkı provoke etmeye çalışan PKK terör örgütünün yayın organı Roj TV’nin kapatılması için Danimarka nezdinde girişimlerin yapıldığını söyledi.

7- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Diyarbakır’da meydana gelen olaylarla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, eylemcilerin amacının Türkiye’deki mevcut huzur ve güven ortamını bozmak olduğunu belirterek “Bu şekilde sinsice, kamu düzenini bozarak, terör eylemi düzenleyerek, haince tertiplerle hiç kimsenin bir amaca ulaşması mümkün değildir” dedi.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, işsizliğin hükümetin gündemindeki en önemli konu olduğunu belirterek, istihdam üzerindeki vergi yükünün indirileceğini söyledi.

9- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul’da düzenlenen ‘1. Şiddet ve Okul: Çevresinde Çocuğa Yönelik Şiddet ve Alınabilecek Tedbirler Sempozyumu’nun basın toplantısında yaptığı açıklamada, eğitim ile şiddetin asla yan yana gelmemesi gereken iki kavram olduğunu belirterek, son zamanlarda meydana gelen olaylarda ailenin, polisin, okul yönetiminin, medyanın ve yöneticilerin sorumluluğu olduğunu kaydetti.

10- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, bir ülkenin gelişmişliğinin okur yazar nüfusun büyüklüğüyle ölçüldüğünü belirterek, çağdaş olmak için kitaba, kültür ve sanata yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

11- AK Parti Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu başkanlığındaki TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu üyeleri, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde incelemelerde bulundu. Sıvacıoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, olaylarla ilgili bilgisi bulunanları dinleyeceklerini belirterek, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi gerektiğini söyledi.

12- Anayasa Mahkemesi’nin, CHP’nin başvurusu üzerine aldığı, 2006 bütçesinde yer alan, 12 Ekim 2004’ten önceki gecekondulara kullanma izni alınıncaya kadar geçici olarak su ve elektrik bağlanabilmesiyle ilgili iptal kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

13- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin 5. İzmir Bölge Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hükümetin iktidarı sıfır terör ile teslim aldığını belirterek, terör olaylarını ve yeniden şehit verilmeye başlanmasını eleştirdi. Ağar ayrıca, son dönemde büyük şehirlerde ve okullarda şiddet olaylarının gözle görülür biçimde arttığını kaydederek, artan sorunların  insanları sokağa çıkmaya korkar hale getirdiğini söyledi.

14- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), TÜPRAŞ ihalesinin yürütmesini durduran Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararının, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun bilgisine ve değerlendirilmesine sunulduğunu açıkladı.

15- Diyarbakır’da, terör örgütü üyelerinin cenaze törenlerinde meydana gelen gösterilerde 2 kişinin öldüğü, 95 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Petr Stegniy Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ABD’nin Karadeniz’e kısıtlama olmadan gemilerini çıkarması girişimlerini değerlendirerek “Ne Türkiye ne de biz, kimseyi Karadeniz’in dışına itmek istemiyoruz. Karadeniz’i uluslararası işbirliği alanı olarak görüyoruz” dedi. Stegniy ayrıca, Montrö Sözleşmesi’nin asırlar boyu süren bir rekabetin sonucu olduğunu ve çıkar dengelerini yansıttığını belirterek “Karadeniz’de istikrara da esas olan bu sözleşmeyi değiştirmek için bir neden yoktur “ dedi.

17- Resmi ziyaret amacıyla Sudan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Darfur eyaletinin başkenti Nyala’da, Eyalet Valisi El Haj Atta Al Manan İdris’ten bilgi aldı ve iç savaş sebebiyle evlerini terk etmek zorunda kalan Sudanlıların barındığı Otaç Kampı’nı ziyaret etti. Başbakan Erdoğan ayrıca, Darfur’a giderken uçakta gazetecilere gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Sudan’daki temaslarını tamamlayan Başbakan Erdoğan daha sonra İslam Konferansı Örgütü’nü (İKÖ) ziyaret kapsamında Suudi Arabistan’ın Cidde kentine gitti. Başbakan Erdoğan’a temasları sırasında Devlet bakanları Beşir Atalay ve Mehmet Aydın eşlik etti.

18- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Müsteşarı Matt Bryza başkent Washington’da, Amerikan-Türk Konseyi (ATK) ve Türk-Amerikan İş Konseyi‘nin (TAİK) 25’inci yıllık konferansı çerçevesinde düzenlenen Savunma Paneli’nde yaptığı konuşmada, Karadeniz’in güvenliğinin arttırılması çabası arayışındaki ABD’nin, Türkiye’nin büyük önem verdiği Montrö Sözleşmesi’ni delme niyeti taşımadığını söyledi.

Panele katılan Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu da “Karadeniz’de güvenlik durumunun, kıyısı bulunan ülkelerce kontrol altında tutulabileceğine inanıyoruz” dedi.

Panelde ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’u temsilen konuşan Koramiral William Sullivan ise Türkiye’nin, Karadeniz’deki güvenlik düzenlemelerinde önder rolünü tanıdıklarını belirtti.

Öte yandan Konferansa katılan NATO’nun Afganistan’daki sivil temsilcisi Hikmet Çetin, Afganistan’da güvenlik ve terörizmle mücadelenin temel konular olduğunu, Taliban ve El Kaide terör örgütünün faaliyetlerinin yer yer devam ettiğini belirterek, Afganistan’da yenilemediği takdirde terörizmin hiçbir yerde yenilemeyeceğini söyledi.

19- Sudan’ın başkenti Hartum’da dün başlayan Arap Birliği Zirvesi sona erdi. Arap Birliği’ne üye ülkelerin liderleri, Sudan’ın kanlı çatışmalara sahne olan batıdaki Darfur Bölgesi’nde görev yapan Afrika Birliği’ne bağlı barış gücüne 150 milyon dolar tutarında bir yardım yapılmasını karara bağladı. Zirve sonunda yayımlanan Hartum Deklarasyonu’nda Sudan hükümetinin bu bölgeye izinsiz asker konuşlandırılmasının reddedilmesi vurgulandı. Genel Sekreter Amr Musa’nın 5 yıl daha görevde kalması onaylanan zirvede, Mart 2007’de düzenlenmesi öngörülen olağan zirvenin, Arap Birliği Genel Merkezi’nin bulunduğu Mısır’ın başkenti Kahire’de gerekleştirilmesine karar verildi. Deklarasyonda ayrıca, Iraklılarla dayanışma teyit edildi ve İsrail’den, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nı imzalaması istendi. Suriye ile dayanışmanın da vurgulandığı bildiride, Lübnan’daki siyasi sürece ve direnişe destek verildiği ifade edildi.

20- Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen bir toplantıda, Rusya ve 18 İslam ülkesinin ‘ortak bir stratejik vizyon grubu oluşturma’ kararı aldığı bildirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yevgeni Primakov, günümüzdeki en büyük tehlikenin ‘dinsel temelde bölünme’ olacağını belirterek, 20 milyon Müslüman’ın yaşadığı Rusya’nın, Avrupa ve Asya arasında bir köprü olduğunu söyledi.

Toplantıya mesaj gönderen İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da Rusya’nın İslam dünyasıyla ilişkilerinde tarihi bir sayfa açtığını kaydetti. Toplantı sonunda yayımlanan bildiride, oluşturulacak grubun barışçıl, adil ve daha medeni bir dünya düzeni için belirli dönemlerde bir araya gelerek, amaçları doğrultusunda çalışmalarda bulunacağı kaydedildi.

21- İsrail’de yapılan erken genel seçimleri, Başbakanvekili Ehud Olmert liderliğindeki Kadima Partisi’nin kazandığı bildirildi. Meclis’teki 120 sandalyeden 28’ini kazanan Kadima Partisi’ni, 20 sandalyeyle İşçi Partisi izledi. İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katzav, koalisyon hükümeti için yapılacak görüşmelere pazar günü başlanacağını açıkladı.

Yaptığı açıklamada, Filistin’le barış görüşmeleri için hazır olduklarını kaydeden Olmert,  Batı Şeria’daki bazı Yahudi yerleşkelerinin boşaltılması dahil olmak üzere acı veren anlaşmaları imzalamaya hazırlandığını ve Yahudi çoğunluğun bulunduğu İsrail devletinin sınırlarını oluşturmaya yöneleceklerini kaydetti. İsrail’in yanında bir Filistin devleti kurulması için toprak tavizlerinde bulunmaya hazır olduğunu belirten Olmert, karşısında bir partner görememesi halinde, İsrail’in doğu sınırlarını tek taraflı olarak çizeceğini söyledi.

Öte yandan Hamas hükümeti, İsrail’in nihai sınırlarını belirleme planına karşı koyacağını açıkladı. Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal seçimi kim kazanırsa kazansın Siyonist tutumun değişmeyeceğini belirtti. Hartum’daki Arap Birliği Zirvesi’ne katılan Filistin lideri Mahmud Abbas ise burada yaptığı açıklamada, Olmert’e Filistinlilerden tek taraflı ayrılma planından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

22- Yüzyılın ilk tam Güneş tutulması, Brezilya’dan Moğolistan’a kadar uzanan bir çizgide gerçekleşti.

30 MART 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kamu çalışanlarına ek ödeme öngören yasayı onayladı.

2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde çeşitli illerde meydana gelen olaylarla ilgili olarak “Başbakan ve hükümet, bölücü terörün siyasi bir kimlik ve meşruiyet kazanmasını, bir AB projesi olarak sahiplenmekten vazgeçmelidir” dedi.

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Finlandiya’daki temaslarının ikinci gününde Parlamento Başkanı Paavo Lipponen’le bir araya geldi. Türkiye’nin hiçbir ülkede iç politika malzemesi yapılmaması gerektiğini belirten Başkan Arınç, “Türkiye’nin etnik ve dini farklılığı, bir düşmanlığa dönüşmemeli. Avrupa Birliği’ne üyelikte diğer ülkelere tanınan haklar, eşit ve objektif olarak Türkiye’ye de tanınmalı” dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki merkezini ziyaret ederek, Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüştü. Başbakan Erdoğan, görüşme sonrası yapılan ortak basın toplantısında, Türkiye’nin, dünyanın içinden geçmekte olduğu bir dönemde küresel barış ve refaha çok büyük katkılar yaptığını söyledi.

Başbakan Erdoğan Suudi Arabistan’dan dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı basın toplantısında, Diyarbakır olaylarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunurken “Hukuk dışı eylemlere müsamahayla yaklaşılması mümkün değil. Bedeli ne olursa olsun. Terör zemin bulmaya çalışıyorsa bu topraklar üzerinde bulamayacak. Bazıları pazarlık bekliyorlarsa boşuna bekliyor”  dedi.

5- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, başkent Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’a ilişkin nükleer kriz konusunda Türkiye’nin arabuluculuk yapmasını istemediklerini söyledi. Hamas’ın Türkiye ziyaretini de değerlendiren Wilson, ABD’deki Yahudi topumu temsilcilerinin Hamas’ın Türkiye’yi ziyaretinden memnun olmadığını, bu hissin, Washington’da birçok kişi tarafından paylaşıldığını kaydetti.

6- Uluslararası Basın Enstitüsü’nce (IPI) yayınlanan ‘2005 Dünya Basın Özgürlüğü’ raporunda, Türkiye’de birçok gazeteci ve yazarın kovuşturmaya uğradığı ve bunun kaygı yarattığı belirtildi.

7- BM Güvenlik Konseyi, İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması talebini içeren tasarıyı onayladı. İran ise kararı reddetti. Konsey kararına göre; Uluslararası Atom Enerjisi Kurulu (UAEK), İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarıyla ilgili talebe uyup uymadığı konusunda 30 gün içinde rapor verecek.

31 MART 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İkinci İnönü Zaferi’nin 85. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, İsmet İnönü komutasındaki Türk ordusunun kazandığı İkinci İnönü Zaferi’nin, Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olarak tarihteki saygın yerini aldığını belirtti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin 30. il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, Diyarbakır’da başlayan ve daha sonra çeşitli illere yayılan olayları değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, hükümetin bu konuda atılması gereken adımları atacağını belirterek, olayların altında Türkiye’nin son dönemde yakaladığı gelişme ivmesini hazmedemeyenlerin bulunduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, dükkan ve işyerleri zarar gören esnafın da tüm zararının karşılanacağını belirtti.

            3-  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller’i telefonla arayarak, Danimarka’nın basına sağladığı hakların teröristler tarafından istismar edilmesine izin verilmemesini istedi.                                              

            4- Devlet eski Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile Devlet eski Bakanı Recep Önal, Halk  Bankası'nı zarara uğrattıkları gerekçesiyle Yüce Divan'da  yargılandıkları davada, suçlamaların yasal dayanağı oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti. 

            5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve milletvekilleri, yaşanan olayları yerinde incelemek için Diyarbakır’da, Jandarma Bölge Komutanlığı ile Valiliği ziyaret ettiler. Bakan Aksu düzenlediği basın toplantısında, Diyarbakır ve Batman’da meydana gelen olayları şiddetle ve nefretle kınadığını belirterek, “Bunların amacı ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozmaktır. Kamu kurum ve kuruluşları ve akşam evine ekmek götürmek isteyen esnafın ekmek teknesine saldırının bir haklı gerekçesi olamaz” dedi.

            6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na ilişkin Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu.

7- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Diyarbakır’da yaşanan olayların başlangıcına ve gelişimine bakıldığında, önceden hazırlık yapılmış bir provokasyon olduğunu belirtti.

            8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, günlerdir Doğu’da acı olaylar yaşandığını, terör örgütünün kontrol ettiği kesimlerin eylem yapmaya cüret ettiğini belirterek, olaylar başladığında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışında bulunmasının bir talihsizlik olduğunu söyledi.

            9- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Ceza Muhakemeleri Yasası kapsamında barolarca müdafi ve vekil görevlendirme işlemlerinin, ayrılan ödeneğin tükenmesi nedeniyle sürdürülemeyecek durumda olduğunu bildirdi.

            10- Şırnak’ın Silopi ilçesinde güvenlik güçleriyle PKK’lılar arasında çıkan çatışmada 2’si kadın, 7 terörist öldürüldü.

            11- İstanbul’da çöp konteynerine konan bombanın patlaması sonucu, 1 kişi yaşamını yitirdi, 13 kişi yaralandı.

12- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Finlandiya’daki temaslarının son gününde Türk ve Finli gazetecilerle bir araya geldi. Türkiye’nin AB sürecini değerlendiren Başkan Arınç, aradaki ilişkinin duygusal olamadığını, karşılıklı çıkara ve sözleşmelere dayandığını söyledi. 

            13- Terör örgütü PKK yandaşlarının, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği önünde korsan gösteri düzenlediği bildirildi.

            14- AB Komisyonu, Türkiye’nin Güneydoğu bölgesindeki şiddet olaylarını izlediğini belirterek, acil çözüm çağrısında bulundu.

            15- İran’ın batısındaki Luristan eyaletinde meydana gelen depremde, ilk belirlemelere göre 66 kişinin öldüğü, binden fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

            16- İspanya’nın Bask bölgesinin bağımsızlığı için savaşan ETA üyesi mahkumların, genel af istediği açıklandı.

            17- Bahreyn açıklarında bir yolcu gemisinin batması sonucu 57 kişinin öldüğü bildirildi.  

            18- Fransa’da protestolara neden olan yeni istihdam kanunu, Anayasa Mahkemesi’nde onaylandı. 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106