26.2.2006
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ŞUBAT 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen Romanya Başbakanı Calin Popescu Tariceanu’yu kabul etti. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmede siyasi, ekonomik, kültürel ve dış politik konuların ele alındığını belirterek, Türkiye ile Romanya arasında herhangi politik bir problemin bulunmadığını ve bütün konularda görüşlerin örtüştüğünü tespit ettiklerini söyledi.

Tariceanu da AB’ye entegrasyonun iki ülkenin de öncelikli konusu olduğunu ve Türkiye’nin AB ile müzakerelere başladıktan sonra başarılı olacağına inandığını belirterek, Romanya’nın bu süreçteki deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, CHP olarak tek maddelik bir yasa teklifiyle mal beyanlarının gizliliğini ortadan kaldıran yasa önerisini TBMM’ye sunduklarını belirtti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İngiltere’de düzenlenen Afganistan konulu ‘Londra Konferansı’ dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Kıbrıs eylem planıyla ilgili değerlendirmelerin devam ettiğini belirterek “Eğer herhangi bir müspet netice gelmezse şüphesiz ki biz bildiğimiz yolda gayet kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Türkiye’nin KKTC’ye desteği zaten hiçbir zaman zayıflamamıştır, daha da güçlü olarak devam edecektir” dedi.

Bu arada Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’ye gelen Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile Başbakanlık’ta bir araya geldi. Blazy görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta bütün taraflarca kabul edilebilir müzakerelerin başlamasını desteklediklerini ve bu müzakereler için BM’nin en iyi çerçeve olduğunu söyledi. Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm olmadan tanımanın olmayacağını belirten Başbakan Yardımcısı Gül ise BM öncülüğünde bir çözümün sağlanmasının ardından tanımanın gerçekleşeceğini belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) AB Eşleştirme Projesi açılış toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Galataport ihale dosyasının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) iadesinin hukuki gerekliliğin doğal sonucu olduğunu söyledi. 

5- TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, kredi kartı yasa tasarısını kabul etti.

6- TBMM Adalet Komisyonu’nda, kapatılan RP’nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın hapis cezasının ev hapsine dönüştürülmesi için hazine zararını ödemesi önkoşulunu kaldıran yasa önerisi kabul edildi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz ve beraberindekileri kabulünde, vatandaşın zor koşullar altında ve düşük ücretle yaşamını sürdürdüğünü belirterek, milletin sandıkta hesap soracağını ifade etti.

8- Danimarka basınında yer alan ve İslam dünyasının büyük tepki gösterdiği Hz. Muhammed’in tasvir edildiği karikatürler, Fransız gazetesi France Soir’da da yayımlandı. Gazeteden yapılan açıklamada, karikatürlerin provokasyon amacıyla yayımlanmadığı belirtildi. Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Fransa’nın bireyleri inanışlarında veya dini inançlarında yaralayanları kınadığı belirtilerek, Fransa’nın ifade özgürlüğüne bağlı bir saygı ve hoşgörü ülkesi olduğu kaydedildi.

9- Avrupa ülkeleri, AB ve Rusya’nın, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEK) İran’ı resmen BM Güvenlik Konseyi’ne rapor etme çağrısı yapan karar tasarısı üzerinde anlaştığı bildirildi.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile başkent Londra’da görüşen İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Mutteki’yi UAEK ek protokolünü terk yada tehdit etmemesi konusunda uyardı. Mutteki ise Straw’la görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer dosyasının Konsey’e gönderilmesi halinde işbirliğine son verecekleri, gönüllü olarak durdurulan nükleer etkinliklere başlayabilecekleri uyarısında bulundu.

10- ABD Başkanı George W. Bush ABD Kongresi’nde yaptığı “Birliğin Durumu” adlı konuşmasında, ülkenin dış politikasını savunarak, ABD‘nin ithal petrole bağımlılık sorununu çözmesi gerektiğini söyledi. İran’daki rejimin Filistin ve Lübnan’daki teröristleri desteklediğini ve buna bir son verilmesi gerektiğini belirten Başkan Bush, dünyanın İran rejiminin nükleer silah elde etmesine izin vermemesi gerektiğini ifade etti. Başkan Bush ayrıca, Hamas’ın İsrail’in varlığını tanıması, terörizmi bir kenara bırakması ve barış yolunda çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.

11- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad İran’ın Buşehr kentinde yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush’un savaş kışkırtıcısı olduğunu ve yargılanması gerektiğini söyledi. BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve AB ülkelerinin, İran’ın nükleer programına ilişkin son girişimlerine de değerlendiren Ahmedinecad, “Onlar bizim nükleer araştırmalarımıza ve sanayideki gelişmelerimize karşı çıkıyor. Böylece bizim halkımızın kendilerine tabi olmasını istiyorlar. İran, 27 yıldan beri bağımsızdır ve kararlarını kendi milletinin iradesine dayanarak veriyor” dedi.

Öte yandan, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani de nükleer dosyanın Konsey’e gönderilmesi durumunda, İran’ın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’nın (NPT) ötesindeki işbirliğini keseceğini ve uranyum zenginleştirmeye yeniden başlayacağını açıkladı.

Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar ise ülkeye yapılacak her türlü saldırıya karşı hazır olduklarını, nükleer tesislere yapılacak olası bir saldırıya çok sert yanıt vereceklerini bildirdi.

12- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır’ın başkenti Kahire’de Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldi. Mısır İstihbarat Servisi Başkanı Ömer Süleyman, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Hamas üç noktada yükümlülük altına girmeli: Şiddeti durdurmalı, İsrail’le yapılan bütün anlaşmaları kabul etmeli, İsrail’i tanımalı. Bunları yapmazlarsa Abbas, hükümeti kurma görevini Hamas’a vermeyecek“ dedi.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Tzibi Livnine de başkent Kahire’ye giderek Mübarek ile görüştü.

Öte yandan İsrail’in, Hamas’ın seçim zaferi üzerine Filistin yönetimine gümrük ve vergi gelirlerinden ödeyeceği 45 milyon doları dondurduğu bildirildi.

2 ŞUBAT 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı okulların Milli Eğitim Bakanlığına devrini öngören yasayı onayladı.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson’u kabulünde yaptığı açıklamada, Wilson ile kapsamlı ve yararlı bir görüşme yaptıklarını belirterek, Türkiye’yi ve bulunduğu bölgeyi yakından ilgilendiren konularla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

            3- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, TÜPRAŞ’ın yüzde 51’lik hissesinin Koç-Shell konsorsiyumuna 4.14 milyar dolara blok satışına ilişkin ihale komisyonu kararının yürütmesini durdurdu.

            4- Danıştay, Türk Tabipler Birliği’nin mecburi hizmet yasasıyla ilgili olarak açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, İran’ın nükleer alandaki araştırma-geliştirme faaliyetlerine tekrar başlama kararının uluslararası toplumda yarattığı endişeyi Türkiye’nin de paylaştığını söyledi. Tan, Filistin’deki seçim sonucuyla ilgili bir soru üzerine, “Hamas’a bir fırsat verilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Diğer yandan İsrail tarafına da önyargılı hareket edilmemesi ve barış sürecinin aksamadan devamına yardımcı olunması şeklinde telkinlerimiz olmaktadır” dedi.

            6- Türkiye’de bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste Blazy, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile bir araya geldi. Bakan Babacan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin ekonomik büyümesiyle Avrupa’ya özellikle de Fransız firmalarına büyük fırsatlar sunduğunu söyledi.

Blazy de Fransa olarak, Türkiye’de yakın gelecekte de ulaşım, taşımacılık ve nükleer enerji alanlarında çalışmak istediklerini belirtti.

            Blazy ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü.

            7- Kuş gribi vakalarıyla ilgili olarak incelemelerde bulunmak üzere Türkiye’de bulunan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Jong-Wook Lee, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile bir araya geldi. Bakan Akdağ yaptığı açıklamada, kuş gribi sürecinde acil durum yönetiminden çıkarak, risk durumu yönetimine geçtiklerini bildirdi.

Lee ise, tedbirlerin çok başarılı olduğunu kaydederek, dünyaya “Türkiye’ye rahatlıkla gelebilirsiniz” mesajı verdi.

            8- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulu, İran’ın nükleer programına ilişkin gelişmeleri görüşmek üzere Avusturya’nın başkenti Viyana’da olağanüstü toplandı.  Toplantıda İran’a, 6 Mart’ta yapılacak olağan Yönetim Kurulu toplantısına kadar UAEK ile şeffaf işbirliği yapması ve AB üçlüsüyle kesilen görüşmelere yeniden başlaması çağrısında bulunuldu.

3 ŞUBAT 2006

            1-  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kayseri Havaalanı'nın ek dış hatlar terminali, otopark ve ek  tesislerin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Bizim iktidarımız döneminde havacılıkta ve hava taşımacılığında önemli mesafeler alındı. Önemli reformlara imza atıldı” dedi.

            Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise Kayseri'nin son yıllarda sanayi ve üretimde büyük atılımlar yaptığını, bunun doğal sonucu olarak da kente olan ulaşım ihtiyacının arttığını söyledi.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Sivas'ın Şarkışla ilçesi Gürçayır Belediyesini ziyaretinde, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, TÜPRAŞ'ın yüzde 51'lik hissesinin blok satışına ilişkin ihale komisyonu kararının yürütmesini durdurma kararını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Şener, bundan sonraki sürecin hukuki süreç olduğunu belirterek, “Bu kararın nasıl değerlendirileceği konusu ayrı bir alandır. Bununla ilgili gerekli değerlendirmeleri Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yapmaktadır ve sonunda nasıl bir uygulama yapılacağı ortaya  çıkacaktır'' dedi.

            3- Devlet Bakanı Beşir Atalay, Türkiye'de kamu ve özel televizyon kuruluşları tarafından karasal vericiler üzerinden ilk sayısal televizyon deneme yayınına başlanması nedeniyle TRT İstanbul Çamlıca Vericiler Müdürlüğünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sayısal yayıncılığın yayıncılık alanında tarihi bir teknolojik dönüşüm olduğunu söyledi.

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Rus doğalgaz şirketi Gazprom'un Başkanı Alexey Miller ve şirket yöneticileri ile gerçekleştirdiği toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda Gazprom'un önerileri arasındaki Samsun-Ceyhan güzergahından İsrail ve Lübnan'a doğalgaz götürülme projesi, şehirlerde doğalgaz dağıtımı ile kontrat devirleri ve Tuz Gölü altında doğalgaz depolama tesisi yapılma konularının ele alındığını belirtti.

            5- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, Kurul’un İstanbul’da düzenlenen toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Teziç bir soru üzerine, kamuoyunun gündeminde olan 19 Mayıs Üniversitesi’nde yolsuzluk ve kadrolaşma iddialarının üniversiteleri tedirgin ettiğini belirterek, ''Buna benzer olayların başka üniversitelerde olmamasını temenni ediyorum'' dedi.

            6- Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Joost Lagendijk  hakkında açılan soruşturmada, takipsizlik kararı verdi.

            7- Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, başkent Kopenhag’da İslam dünyasında rahatsızlığa yol açan karikatür krizini ele almak üzere bazı ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geldi. Rasmussen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ''Danimarka hükümeti, özgür ve bağımsız bir gazete adına asla özür sunamaz'' dedi.

            Fransa Başbakanı Dominique de Villepin de, ''bütün dini inançları gereksiz biçimde inciten hareketlerden kaçınılması'' çağrısında bulundu.

            8- Ürdün Kralı Abdullah İbnül Hüseyin Bin Tallal, aralarında bir Ürdün gazetesinin de bulunduğu çeşitli gazetelerde yayımlanan Hz. Muhammed karikatürleriyle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada ''Bu, ifade özgürlüğü bahanesiyle haklı çıkarılamayacak bir suçtur'' dedi.

             9- Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine muhalif bazı grupların temsilcileri, ABD’nin başkenti Washington’da bir araya geldiler. Muhalifler, barışçı rejim değişikliği çabalarına Batı’nın desteğini isterken, askeri harekata karşı çıktılar. 

            10- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail'de yayımlanan Yedioth Ahronoth gazetesiyle yaptığı mülakatta, Filistin seçimlerinden zaferle çıkan Hamas'ın, yeni hükümeti kurması için İsrail'i tanıması gerektiğini söyledi.

            11- 1400 kişi taşıyan Mısır bandıralı bir yolcu gemisinin Kızıldeniz’deki Mısır’ın Hurhada limanı açıklarında battığı, kazada 263 yolcunun kurtarıldığı bildirildi. 

 4 ŞUBAT 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Danimarka ve daha sonra diğer bazı Avrupa ülkeleri gazetelerinde Hz. Muhammed’e yönelik hakaret nitelikli karikatür yayımlanması ile ilgili olarak İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile ortak deklarasyon hazırlayacaklarını bildirdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal seçim dönemi çalışma programını örgütlerin onayına sunmak amacıyla il örgütlerinin yöneticileri ile bir araya geldi. Baykal, cumhuriyet kazanımlarının tehdit altında olduğunu ve Türkiye’nin hızla tarihi bir hesaplaşmaya gittiğini belirterek, tüm kesimleri Türkiye’ye sahip çıkmaya çağırdı.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Kayseri’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye-AB ilişkilerinde gelinen son noktayı ‘gayet iyi’ şeklinde değerlendirerek “Yedi fasılda taramalar, ayrıntılı taramalar dahil olmak üzere bitirilmiş vaziyettedir” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca karikatür olayını sorumsuzluk ve bilinçli provokasyon olduğunu söyledi.

            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) İstanbul’da düzenlediği ‘İhracatın Sorunları ve Çözüm Yolları’ konulu toplantıda, yetişmiş insan gücü ve girişimci sınıfın bir ülkenin kalkınması için en önemli faktör olduğunu belirtti.

5- Danıştay 13. Dairesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş ile Enka-Intregen konsorsiyumu arasında yapılan Adapazarı Santralı sözleşmesinin yürütmesini durdurdu.

            6- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Hz. Muhammed’in terörle ilişkilendirildiği karikatürleri yayımlayarak İslam dünyasını ayaklandıran gazeteler ile sessiz kalan ülke yönetimlerine ‘İslamı karikatürle test etmeyin. Barışa ve kardeşliğe hizmet edin, yanlışı sahiplenmeyin’ çağrısında bulundu.

            7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Kayseri Ticaret Odası tarafından düzenlenen gelir ve kurumlar vergisi rekortmenleri ile başarılı ihracatçıların ödüllendirildiği törende yaptığı konuşmada, istihdamın üzerindeki vergi ve sigorta yükünü azaltacaklarını bildirdi.

            8- Türk Hava Yolları’nın (THY) Yemen’in başkenti Sanaa’ya düzenlediği ilk seferine katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, yurtdışındaki bütün hava yolu şirketlerine Türkiye’nin kapısının açık olduğunu belirterek “THY artık hedefini iç pazardan çok dış pazara çevirmeli” dedi.

            9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar İstanbul’da düzenlediği ‘KOBİ’ler ve Türkiye’nin İşsizlik Sorununa Çözüm Önerileri’ konulu basın toplantısında, Türkiye’nin istihdam, verimlilik ve küresel ekonomide etkinlik gibi üç temel sorunu olduğunu belirtti.

            10- BCP Genel Başkanı Mümtaz Soysal İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi’nce düzenlenen ‘Siyaset Okulu’ programında yaptığı konuşmada, cumhuriyetin tehlikede olduğunu belirterek, vatandaşların politikaya ilgisiz kalmasının affedilir bir durum olmadığını söyledi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Başdanışmanı ve Irak Koordinatörü Büyükelçi James Jeffrey, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Büyükelçi Yiğit Alpogan’ın bir süre önce Washington’da dile getirdiği “PKK liderlerini yakalayıp teslim edin” talebini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

            12- Danimarka ve daha sonra diğer bazı Avrupa ülkeleri gazetelerinde Hz. Muhammed’e yönelik hakaret nitelikli karikatür yayımlanmasının ardından yurtta ve dünyada protesto gösterileri düzenlendi. Suriye’nin başkenti Şam’da Danimarka ve Norveç elçilikleri ateşe verildi ve Danimarka yurttaşlarına ‘Suriye’yi terkedin’ çağrısında bulunuldu.

            Pakistan Dışişleri Bakanlığı, karikatürleri protesto için 9 batı ülkesinin elçilerini bakanlığa çağırdı.

            Öte yandan karikatür krizinin ardından Vatikan adına Sözcü Joaquin Navarro-Vallas tarafından yapılan resmi açıklamada, ifade özgürlüğünün kişiye dini inançlara hakaret etme hakkı tanımadığı belirtildi.

            BM Genel Sekreteri Kofi Annan da Müslüman ülkelere Danimarka’nın Jyllands-Posten gazetesinin özürünü kabul etmeleri çağrısında bulunurken, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, sözkonusu karikatürleri gazetelerinde yayınlanmasına izin veren Avrupa ülkeleri ile yapılan sözleşmelerinin gözden geçirilmesini emretti.

            13- AB Komisyonu, ‘bilim ve araştırma’ başlığında Türkiye ile üyelik müzakerelerin başlamasının önünde herhangi bir engel olmadığı yönündeki görüşünü üye ülkelere iletti.    

14- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen toplantısında, İran’ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi’ne havale edilmesini öngören karar tasarısı kabul edildi.

            ABD heyetinin başkanı Büyükelçi Gregory Schulte ‘BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi olarak İran’a 5 Mart’a kadar süre tanıyoruz” dedi.

            İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetinden kaçınması ve uluslararası toplumun taleplerine uymasıyla Konsey’e gitmekten kurtulabileceğini söylerken Rus heyeti başkanı Büyükelçi Grigory Berdennikov, Konsey’in bundan sonraki tavrının, İran’ın nükleer faaliyetlerine bağlı olduğunu söyledi.

            İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise kararın ardından sert misillemelerde bulunacağını açıkladı.

            15- Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen 42. Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda NATO; Afganistan, İran, Irak, Avrupa-ABD ilişkileri ele alındı.

            ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld toplantıda yaptığı konuşmada, İran’ın terörü en fazla destekleyen ülke olduğunu belirtti.

            Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie de ülkesinin terörizmle tehdit edildiğini düşündüğü ülkelerdeki karar merkezlerini nükleer silahlarla vurabilecek durumda olduğunu bildirdi.

            Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, İsrail’in var olma hakkını tanımayanların ve Yahudi soykırımını inkar edenlerin Almanlardan hoşgörü bekleyemeyeceğini söyledi.

            İran Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, İran’ı ‘terörün baş destekleyicisi’ olmakla suçlayan ABD Savunma Bakanı Rumsfeld’e yanıt vermek amacıyla İRNA’ya yaptığı açıklamada, bütün ABD liderlerini ‘terörist’ ve asıl ‘şer ekseni’ olarak nitelendirdi.

5 ŞUBAT 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer laiklik ilkesinin Anayasa’ya girişinin 69. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, laikliğin din ve vicdan özgürlüğüne indirgenemeyeceğini belirterek “Laiklik, ana ilke olarak din ve dünya işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Bunun yanında, laiklik kuşkusuz demokrasinin olmazsa olmaz koşulu, özgürlüklerin güvencesidir” dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç yayımladığı mesajında, “Laik düzende herkes, dini inanç ve düşünce özgürlüğüne sahiptir. Bu nedenle laiklik, Türkiye’nin vazgeçilmez ilkeleri arasındadır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yayımladığı mesajında “Din ve vicdan hürriyetinin teminatı anlamını taşıyan laikliğin toplumsal huzurun sürdürülmesi bakımından hiçbir zümrenin ve ideolojinin tekeline indirgenmemesi, ortak bir değer olarak kabul edilmesi gerekir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün akılcı ve tekamülcü bakışına, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefine uygun olarak dinamik ve gelişime açık bir biçimde yorumlanmalıdır” açıklamasında bulundu.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’daki AK Parti Büyükçekmece İlçe Teşkilatı’nın 2. Olağan Kongresi’nde “Türkiye bir medeniyetler ittifakının adımını atıyor. Bir kendini bilmez karikatürist çıkıyor, benim peygamberime saldırıyor. Buna hakkı yok” dedi. İslam ülkelerinde rahatsızlığa neden olan karikatürlerin Avrupa’da yayımlanmasıyla ortaya çıkan krize çözümün diplomaside olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, “Silah ucunda çözüm olmaz. Zaten medeniyetler çatışmasını arzu edenlerin hedefi, arzusu bu” dedi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in gerçekleştireceği ABD ziyaretiyle ilgili olarak Kayseri’de gazetecilere yaptığı açıklamada, belediye başkanının ABD’ye ‘Diyarbakır’a nasıl hizmet yaparım’ anlayışı ve arayışı için gitmesi durumunda bütün belediye başkanlarına olduğu gibi ona da görevlilerin yardımcı olacağını belirterek “Görevlerinin, sorumluluklarının dışında işlerle uğraşmaya kalkarlarsa o zaman tutum tabii ki farklı olur” dedi.

4- Trabzon’da Santa Maria Katolik Kilisesi rahibi İtalyan vatandaşı Andrea Santore, kilisede uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

5- Tarihçi-yazar Cemal Kutay, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

6- Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen 42. Münih Güvenlik Konferansı sona erdi. Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün temsil ettiği konferansta konuşma yapan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmer, İran’ın nükleer programını yeniden başlatmasının Ortadoğu’da silahlanma yarışına yol açabileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Zoellick konuşmasında, İran ve Kuzey Kore’nin nükleer silahlara sahip çıkma çabalarının önlenmesi gerektiğini belirterek bu konuda Rusya’ya önemli görevler düştüğünü söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov da, İran ile yaşanan krizin mümkün olduğu kadar Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) tarafından ele alınmasını ve diplomatik çabaların sürdürülmesini savunduklarını belirtti.

Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie ise ülkesinin nükleer silah savaşına hazır olduğunu gerekirse “karar merkezlerini” vurabileceğini söyledi.

7- Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) ‘Küresel İstihdam Eğilimleri Raporu’nda, 2005 yılında dünyada işsiz sayısının 2.2 milyon artarak 191.8’e çıktığı belirtildi. Raporda birçok ülkenin ekonomik büyümeye rağmen yeni iş ya da ücret artışı yaratmada başarısız olduğu vurgulandı.

6 ŞUBAT 2006

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantının gündemini, Avrupa basın organlarında Hz. Muhammed’in karikatürlerinin yayınlanması üzerine başlayan protesto eylemleri ve Trabzon’da bir İtalyan rahibin öldürülmesi konularının oluşturduğunu belirterek, “İfade özgürlüğü ne kadar demokrasinin temel şartıysa, göstergesiyse en az onun kadar kutsal, üzerinde durmamız gereken, saygı göstermemiz gereken bir başka özgürlük de din ve vicdan özgürlüğüdür. Karikatür kriziyle başlayan bu gelişmeler karşısında İslam dünyasında ciddi bir rahatsızlık meydana gelmiştir. Aynı rahatsızlığı ülkemizde de duymaktayız” dedi.

Kurul’un ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakanlıkta konuyla ilgili bir toplantı düzenledi. Toplantıya Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek katıldı.

2- Başbakan Erdoğan, partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye Başbakanı olarak AB liderlerine, diğer dünya liderlerine ve İslam dünyasındaki liderlere yazacağız. Üzerinde çalışmalar yapılıyor. İKÖ’ nün yaptığı çalışmalar var. Bu arada Troyka’nın toplanmasını istiyoruz. Bu işin takipçisiyiz, sonuna kadar takip edeceğiz” dedi. Avusturya’nın Türkiye dahil 19 ülkeye vatandaşlarının gitmemeleri yönünde uyarısıyla ilgili olarak da “Bu tür olaylarda vatandaşları, oraya gitmemesi gibi bir çağrı, bir tavır içine sokmak yanlış” dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ‘Kamu Diplomasisi’ adlı konferansın açılış konuşmasının ardından konuyla ilgili açıklama yaptı. Başbakan Yardımcısı Gül,  “Müslümanların haklıyken haksız duruma düşmemeleri gerekir, en önemli şey bu. Tepkiler meşru yollardan olmalıdır. O açıdan herkesin çok dikkatli olması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun International Herald Tribune gazetesinde yayımlanan ortak makalesinde, Müslümanları derin bir şekilde rahatsız eden karikatürlerin tahrikiyle ortaya çıkan gerginliğin, giderek artan bir endişeyle izlendiği belirtilerek “İki tarafta da sadece güvensizlik ve anlayışsızlık izi bırakacak bu durumu derhal etkisiz hale getirmediğimiz takdirde kaybeden hepimiz oluruz” denildi.

Öte yandan, Hz. Muhammed’in karikatürlerinin Danimarka ve bazı Avrupa ülkeleri gazetelerinde yayınlanmasını protesto amacıyla düzenlenen gösteriler sırasında Afganistan’da 3, Somali’de 2 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, dinler savaşının olmaması gerektiğini vurgulayarak, dinle siyaset yapmak isteyenleri ‘fanatikler’ olarak nitelendirdi.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı, karikatür krizinden sonra bazı İslam ülkelerinde yaşanan şiddet eylemleri üzerine aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 19 ülkeyi “yüksek risk bölgesi” ilan ederek vatandaşlarını,  bu ülkelere gitmemeleri yönünde uyardı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, İslam dünyasıyla AB’yi karşı karşıya getiren karikatürler için ‘rahatsız edici ve çirkin’ değerlendirmesi yaparken “Özgür toplumlarda, insanların kırıcı ve yanlış bile olsa görüşlerini ifade etme hakkına inanıyoruz. Bu görüşlere karşı çıkanlar, bunları kınama hakkına sahiptir, ancak bunu barışçı yollarla ve şiddete yer bırakmayacak şekilde yapmalıdır” uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaptığı yazılı açıklamada “Müslümanların Danimarka gazetesinin özrünü kabul etmesi ve şefkat ve merhamet gibi değerlerle meşhur olan dinlerinin gereğini yaparak bu olayı geride bırakmaları” çağrısında bulundu.

Bu arada, yaşanan gelişmelerin ardından İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da 14 Şubat’ta üye ülkelerin daimi temsilcilerini olağanüstü toplantıya çağırdı.

4- Danıştay Başkanlar Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, TÜPRAŞ’ın yüzde 51 hissesinin özelleştirilmesiyle ilgili olarak açılan davalar nedeniyle, basında çıkan bazı köşe yazılarında, basının kamuoyunu doğru bilgilendirmediği ve yargılamayı yapan mahkeme ve yargıçlar hakkında basın özgürlüğü kapsamının dışına çıkıldığı belirtildi.

5- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu yaptığı açıklamada, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın gündeme getirdiği içtüzük teklifindeki “isteyen milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması’ önerisini doğru bulmadığını belirterek, dokunulmazlığın kaldırılmasıyla milletvekilliğinin çekilmez hale geleceğini söyledi.

6- Demokratik Toplum Partisi (DTP), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın isteği üzerine hüküm giymiş 74 kurucu üyenin üyeliklerini düşürdü.

7- Başbakanlık İnsan Hakları Kurulu Başkanı Mustafa Taşkesen, Avrupa Komisyonu ile birlikte Diyarbakır’da düzenlenen ‘İl ve İlçe İnsan Hakları Kurallarının Güçlendirilmesi Eğitimi Projesi’nin 14’üncü toplantısında yaptığı konuşmada, “Son yıllarda yasalarda yapılan bir takım düzenlemeler neticesinde ülkemizde insan hakları standartlarının yükseltilmesi yolunda önemli mesafeler kat edilmiştir. Bununla beraber yasal değişikliklerin yapılması ile işin bitmediği, asıl olanın uygulama olduğu herkesçe malumdur. Bu da takdir edileceği üzere büyük bir zihniyet değişikliğini zorunlu kılmaktadır” dedi.

8- Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, gecekondu olgusunun kırılması için büyük gayret gösterdiklerini belirterek, belediyelerle işbirliği halinde 2006 ve 2007 yılında gecekondu bölgelerinde kentsel yenilenmeye ağırlık vereceklerini söyledi.

9- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Okay Çakıroğlu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, TEAK olarak yerli kaynakların tam kapasite ile kullanılmasını savunduklarını ve nükleer enerjinin de ucuz ve sürekli enerji kaynağı olarak kullanılmasını istediklerini belirterek “Enerji çeşitliliği riski minimize ediyor. Türkiye’de enerji dengesi doğalgaz lehine bozulmuş durumda” dedi.

7 ŞUBAT 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, malvarlığı ile ilgili muhalefet partileri tarafından yapılan eleştirilerin haksız olduğunu, diğer siyasi parti genel başkanlarının uzun süre politikanın içerisinde olmalarına karşın malvarlıklarını şimdi açıklama gereği hissettiklerini, bu nedenle açıklamama gerekçesinin, “malvarlığını kamuoyundan saklamak ya da milletin dikkatinden kaçırmak değil, siyaseti diğer kurumlardan soyutlayarak mercek altına almanın, siyasetçiyi adeta bir namus sorgulamasına tabi tutmanın yanlışlığına vurgu yapmak” olduğunu belirtti.

            Öte yandan Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın malvarlığı ile ilgili bilgilerin Başbakanlığın internet sitesinde yer aldığı duyuruldu.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin temiz siyasete kavuşturulmasına gereksinim duyulduğunu, bunun temel koşulunun dokunulmazlıkların kaldırılması olduğunu belirterek, “Servet beyanı, bu yolsuzlukların ortaya çıkmasının sadece biçimsel, mütevazı bir unsurudur” dedi.  

            3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, doğalgaz konusunda alınan önlemlerin ardından herhangi bir sorunun yaşanmayacağını, Samsun-Ceyhan Boru Hattı ile ilgili değerlendirmelerin devam ettiğini söyledi.

            4- Genelkurmay Askeri Mahkemesi, görevi kötüye kullanma ve haksız mal edinme gerekçesiyle yargılanan  Deniz Kuvvetleri eski Komutanı İlhami Erdil’i, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. 

            5- Danimarka ve Norveç’in ardından bazı Avrupa ülkelerindeki gazetelerde yayınlanan Hz. Muhammed karikatürleri üzerine Müslüman ülkeler başta olmak üzere başlayan protesto eylemlerinin çatışmalara ve bazı ülke elçiliklerine saldırılara dönüşmesi üzerine BM Genel Sekreteri Kofi Annan, AB Dış Politika ve Savunma Komiseri Javier Solana ve İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride, İslam dünyasındaki “ıstırabın” paylaşıldığı belirtilerek, ifade özgürlüğünün korunması gerektiği, ancak basın özgürlüğünün aynı zamanda sorumluluk ve sağduyuyu da kapsadığı vurgulandı.

Başbakan Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı açıklamada,   protesto gösterilerine dikkat çekerek, inançlara saygılı davranılmasını aynı zamanda tepkilerin şiddete dönüştürülmemesi gerektiğini söyledi.

Afganistan’daki protesto gösterileri sırasında Barış Gücü’nde görevli askerlere saldırılması üzerine Norveçli askerler tarafından açılan ateş sonucu 4 kişinin öldüğü, 18 kişinin de yaralandığı bildirildi. Pakistan, Hindistan, Endonezya, Azerbaycan’ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkede de gösteriler devam etti.

6- FIFA Disiplin Kurulu, Dünya Kupası elemelerinde Türkiye ile İsviçre’nin İstanbul’daki karşılaşmasının ardından yaşanan olaylarla ilgili olarak, Türk Milli Futbol Takımı’na 6 maç seyircisiz ve tarafsız sahada oynama cezası verirken, futbolcular Emre Belezoğlu ve Alpay Özalan’a 6 maç, Serkan Balcıoğlu’na ise 2 maç men, Yardımcı Antrenör Mehmet Özdilek’e de 12 ay hak mahrumiyeti cezası verdi.

            7- İran Atom Enerjisi Kurumu tarafından Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na  (UAEK) gönderilen mektupta, nükleer tesislerde uranyum zenginleştirme programına başlanacağı bildirildi.

   8 ŞUBAT 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Samanyolu televizyonu tarafından hazırlanan ‘Özel Gündem’ adlı programda, karikatür krizi, Trabzon'daki rahip cinayeti, terör eylemleri ve gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Arınç, bazı ülkelerde Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasının, sadece Müslümanları değil, insanlığı üzdüğünü söyledi. İnsanların, birbirlerinin kutsal değerlerine saygı göstermesi gerektiğini belirten Başkan Arınç ''Müslümanların peygamberine karşı yapılmış bu olayı hiç kimse görmezden gelemez'' dedi.

 Öte yandan ‘El Cezire’ televizyonuna karikatür krizini değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan özgürlüklerin sınırsız olmadığını, önce bunun tanımının yapılması gerektiğini belirterek, Türkiye’de buna yönelik süreci başlatma düşüncesinde olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de İtalya’nın ‘La Repubblica’ gazetesine verdiği demeçte, yaşanan karikatür krizi sonrasında, Avrupa’yı sorumlu davranmaya, İslam ülkelerini de soğukkanlılığa davet etti. Basın hürriyetinin bazen sorumsuzca kullanıldığına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Gül “Dünyanın her tarafında basın hürriyetinin önemli olduğunun farkındayız, ama bunun insanların inançlarına saygısızlık anlamına gelmemesi gerektiğinin altını çiziyoruz” dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye’nin İran’ın nükleer programına ilişkin tutumunun açık olduğunu belirterek, konunun diplomatik yollardan çözümünü savunduklarını söyledi.

3- Danıştay 8’inci Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği’nin, meslek liseli öğrencilerin ÖSS’deki katsayı engelinin kaldırılmasını sağlayan hükmünün yürütmesini durdurdu.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından İstanbul’da düzenlenen  “Müzakere Sürecinin Olmazsa Olmaz Aracı: Düzenleyici Etki Analizleri” seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, Avrupalıların karikatür kriziyle ilgili yaşananlar nedeniyle özeleştiri yapmasını, Müslümanların da tepkilerini haklı zeminlerde dile getirmesi gerektiğini söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, işsizlik sorununun Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'e (KOBİ) destek verilmesi ve yeni KOBİ’lerin açılması ile çözülebileceğini söyledi. Ağar ayrıca, genel seçim konularına değindi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ile yönetim kurulu üyeleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Devlet Bakanı veBaşbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’un da katıldığı görüşme sonunda açıklama yapan Kılıç, Tekel Adana ve Malatya sigara fabrikaları ile Bitlis fabrikasının kapatılma kararına ilişkin konunun, Maliye Bakanı ile Tek Gıda-İş Sendikası arasında yapılacak görüşmede, sendikanın talepleri doğrultusunda çözüleceğini bildirdi.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Yunanistan’ın Lutraki kentinde yapılan Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Adalet Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, organize suç ve terörle mücadelede esas olanın eylemde işbirliği olduğunu söyledi.

8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Salona, Belçika’nın başkenti Brüksel’de ortak bir bildiri yayınlayarak, İslam dünyası ile Batı arasında gerginliğe sebep olan karikatür krizini aşmak için diyalog çağrısında bulundu. Açıklamada “İfade özgürlüğünü bütünüyle destekliyoruz. Fakat İslam dünyasındaki derin üzüntü ve yaygın infiali anlıyoruz. Son şiddet olayları barışçı tepki sınırlarını aştı. Diplomatik temsilciliklere saldırıları şiddetle kınıyoruz. Saldırganlık sadece barışçı İslam görünüme zarar verebilir” ifadelerine yer verildi.

9- Avrupa Komisyonu’nun, Sosyal Politikadan sorumlu Komisyon Üyesi, eski Çek Cumhuriyeti Başbakanı Vladimir Spidla tarafından hazırlanan raporunda, Batı Avrupa ülkelerinden, Doğu Avrupalı işçilere kapılarını açmama kararını gözden geçirmelerini istediği kaydedildi. Raporda ayrıca, Doğu Avrupalı işçilere sınırlama getirmeyen İngiltere, İrlanda ve İsveç’te işsizliğin yükselmediği, yeni işgücünün büyümeyi teşvik ettiği bildirildi.

10- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney PBS televizyonuna yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer silaha sahip olmasını durdurmak için uluslararası ortak tavrın şart olduğunu belirterek, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) İran’ı BM Güvenlik Konseyi’ne sevk etmesinin doğru bir adım olduğunu söyledi. Cheney ayrıca, ABD Başkanı George W. Bush’un hiçbir seçeneğin masadan kaldırılmadığını söylediğini belirtti.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Afganistan’ın ABD’ye olan 108 milyon dolara yakın borcunun tamamının Paris Kulübü’nün normal prosedürleri çerçevesinde silineceğini belirterek, kulübün Rusya, Almanya ve diğer üyelerinin de aynı şeyi yapmaya niyetli olduklarını söyledi.

12- Resmi temaslarda bulunmak üzere İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunanRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, pek çok ülkedeki Hz. Muhammed karikatürlerine yönelik protestolara değinerek, Danimarka’nın karikatürleri yayımladığı için özür dilemesi gerektiğini ve çizimlerin dinler arasındaki ayrılıkları daha da güçlendirdiğini belirtti.

13- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerle ilgili aşırı tepkiler doğuran tahrikleri kınadığını bildirdi. Chirac, özellikle dini inançları incitecek hareketlerden kaçınılması gerektiğini belirterek, ifade özgürlüğünün, sorumluluk anlayışı içinde yerine getirilmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

14- İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert, Batı Şeria’da, İsrail’in yakın gelecekteki olası sınırlarına ilişkin yaptığı açıklamada, Batı Şeria’daki büyük Yahudi yerleşimlerinin bulunduğu bölgeler ve doğudaki Ürdün Vadisi’nden çekilmeyi düşünmediklerini söyledi.                                                                                                             

                                                               9 ŞUBAT 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun ‘Reel Sektör Bakımından İhracatın Sorunları’ gündemli toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, şu an ihracatçının önündeki en büyük problemin değerlenen Türk Lirası olduğunu belirterek, bu konuda ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de toplantının ardından yaptığı açıklamada, reel sektörün ihracatta rekabet gücünün artırılması amacıyla alınacak tedbirlerde önceliği, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılmasına vereceklerini bildirdi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Türkiye gazetesine,  karikatür krizi, AB ile ilişkiler, Kıbrıs sorunu, İran’ın nükleer enerji faaliyetleri ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

3- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Türk Telekom’un yüzde 55 oranındaki hissesinin blok olarak Oger Telekom’a satışına ilişkin ihale komisyonu kararının yürütmesini durdurma istemini reddetti.

            4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ile Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan ‘Eğitimde İşbirliği Protokolü’ töreninde yaptığı açıklamada, Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği ile ilgili Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz edeceklerini ve hukuki sürecin henüz sonuçlanmadığını söyledi. 

            5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, resmi davet üzerine Türkiye’ye gelen Kosova Sağlık Bakanı Sadık İdrizi ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Danıştay’ın doktorların Doğu’da mecburi hizmet yapmasını öngören Devlet Yükümlülüğü Hizmeti’ne İlişkin Başbakanlık Genelgesi’nin yürürlüğünün durdurması kararını değerlendirdi. Bakan Akdağ kısa bir süre içerisinde hukuki meselenin açıklığa kavuşacağını  ve bölgeye hekim göndermeye devam edeceklerini belirti.

            6- ABD’de temaslarda bulunan  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, başkent Washington’da Enerji Bakanı Samuel Bodman ile görüştü. Bakan Güler görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, yükselen petrol fiyatlarına işaret ederek, arz güvenliği bakımından kaynak çeşitliliğinin önemine değindi.

            7- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw Kıbrıs ziyaretiyle ilgili olarak Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un izlediği siyasetle hiç üretken olmadığını ve Lefkoşa temasları sırasında bu konuda Rum Yönetimi’ne uyarılarda bulunduğunu belirterek “Böyle giderse KKTC aşamalı olarak tanınacak” dedi. Straw ayrıca, “Bugünkü şartlar olsaydı Güney Kıbrıs AB’ye üye olamazdı. Üyelik, eski Cumhurbaşkanı Glafkos Klerides’in politikasının hatırına gerçekleşmiştir”  açıklamasında bulundu.

10 ŞUBAT 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danimarka’da bir gazetede Hz. Muhammed’in karikatürlerinin yayımlanmasıyla başlayan krizin giderilmesi amacıyla dünya liderlerine mektup yazdı. Başbakan Erdoğan mektubunda “Uyum içinde birlikte var olmanın asgari önşartı, farklı medeniyetler ve geleneklerin karşılıklı olarak birbirlerinin kültürel farklılıklarına saygı duymasıdır” dedi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca Mersin gezisi kapsamında gittiği Adana Şakirpaşa Havaalanı’nda yaptığı konuşmada, tekel işçilerine seslenerek “Bizim iktidarımızda halkımızın mağduriyetini kabul edemeyiz” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da katıldığı bir törende yaptığı konuşmada, eğitimin, laikliğin din temeline çevrilmek istendiğini, üniversitelerle kavganın sürdüğünü belirtti.

            Öte yandan CHP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, karikatür krizi ile ilgili olarak Genel Başkan Baykal’ın devreye girerek çağrıda bulunduğu Sosyalist Enternasyonal’ın bir deklarasyon yayımladığı bildirildi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Trabzon’da Katolik Papaz Andrea Santoro’nun öldürülmesi ile ilgili olarak İtalyan La Repubblica gazetesine yaptığı değerlendirmede, cinayetin Türkiye’de hiç kimse tarafından tasvip edilmediğini ve olayın ferdi bir eylem olduğu düşüncesinde olduğunu belirterek “Türkiye’de marjinal bir kesim de olsa, ülkemizin AB’ye girmesine karşı olanlar var. Bunlar ülkeyi esir almak ve AB sürecini durdurmak için gençleri de kullanarak, ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.

            4- Danıştay, YÖK’ün meslek lisesi mezunlarına uygulanacak ÖSS ek puan katsayısının düşürülmesine ilişkin uygulamasının yürütmesini durdurdu.

            5- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Hürriyet gazetesi tarafından düzenlenen ‘Kadın İstihdamı’ zirvesinde yaptığı konuşmada, AB’ye üye ülkelerde kadınların istihdama katılma oranları artarken, Türkiye’de azaldığını belirterek “Bu düşüşün nedeni, Türkiye’de üst üste yaşanan ekonomik krizlerin faturasının kadınlara çıkarılmasıdır. İşe almada olduğu gibi işten çıkarmalarda da cinsiyet ayrımcılığı sürmektedir” dedi.

            6- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Trabzon’da Ordu, Giresun, Rize, Trabzon, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt illerinin valileri, emniyet müdürleri ve jandarma komutanları ile bir araya geldi.

            Bakan Aksu, rahip Andrea Santoro cinayetinin bütün detaylarıyla ortaya çıkması için gerekenin yapılacağını, olayın üzerinin kapatılmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

            7- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan haftalık bilgilendirme toplantısında, Trabzon’da rahip Andrea Santoro’nun öldürülmesi olayında polisin bir zafiyetinin söz konusu olmadığını belirterek “örgüt ya da organize grup” belirlenemediğini açıkladı.

            8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu İş Dünyası Vakfı tarafından düzenlenen ‘Sosyal Güvenlik Reformu Yasası’ konferansında, üç yıldır üzerinde çalışılan yeni Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’na göre emeklilik yaşının 2036’ya kadar yükseltilmeyeceğini belirtti.

            9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ABD’den dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Irak’ta ortak petrol ve doğalgaz arama çalışması için taleplerini, ABD’li yetkililere ilettiklerini söyledi.

            10- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘imam hatiplerin kökünü kurutmak istiyorlar” şeklindeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, ihtiyacı karşılayacak ilahiyat önlisans programlarının Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bilgisi dahilinde açıldığı vurgulandı.

            11- Milliyet gazetesi yazarı Abdi İpekçiyi öldürmek ve 2 ayrı gasp olayı nedeniyle daha önce 36 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Ali Ağca, aynı davada yeni Türk Ceza Kanunu’ndan tekrar yargılandı. Mahkeme, Ağca’yı lehte hükümleri göz önüne alarak 21 yıl 8 ay hapse mahkum etti.

            12- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Türkiye’deki siyasi konular ve 2007 seçim sürecine ilişkin görüşlerini öğrenmek amacıyla DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ı ziyaret etti. Wilson, ABD yönetiminin Türkiye’den İran ile ilgili bir üs talebinin olmadığını söyledi.

            13- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, Danıştay’ın başörtüsüne ilişkin son kararını ‘çok katı ve dogmatik’ olarak nitelendirerek, AK Parti ile CHP’nin bir arada başörtüsü sorununa siyasi bir çözüm bulmaları gerektiğini söyledi.

            14- İtalya’nın Sicilya Adası’ndaki Taormina kentinde düzenlenen ve Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün temsil ettiği NATO Savunma Bakanları toplantısı sona erdi. Toplantıda konuşan Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer “Herkes, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nün Afganistan’ın güneyini de içine alacak şekilde genişletilmesi kanaatinde. Afgan halkı için orada uzun süre kalmamız gerekecek” dedi.

            15- ABD Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında meydana gelen söz düellosunun ardından “İngiltere’nin artık Kıbrıs’ta tarafsız bir arabulucu olarak görülemeyeceği yönünde Rum tarafından gelen açıklamaya katılmadığını bildirdi.

            16- Irak Seçim Komisyonu, Irak’ta 15 Aralık’ta yapılan genel seçimlerin onaylanan resmi kesin sonuçlarında, Şii ittifakın, sandalye sayısının çoğunluğuna yakınını kazandığını doğruladı.

            17- Kosova Meclisi 21 Ocak’ta ölen başkan İbrahim Rugova’nın yerine Fatmir Seydiu’yu seçti.

            18- İsrail, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Filistin seçimlerinin galibi Hamas örgütünün liderlerini Moskova’ya davet etmesine tepki gösterdi. Hamas lideri İsmail Haniye ise Putin’in davetini kabul edebileceklerini bildirdi.

11 ŞUBAT 2006

            1- Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan partisinin Mersin Merkez İlçe İkinci Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de artık düşünce özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğü  konusunda önemli mesafeler kat edildiğini söyledi.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 7. Cidde Ekonomik Forumu'na katılmak üzere Suudi Arabistan'a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Cidde Ekonomik Forumu'nun uluslararası seçkin şahsiyetlerin küresel gelişmeleri değerlendirdiği önemli bir platform olduğunu belirterek, Forum’un bu yılki temasının ''kültür ve kültür farklılıklarını barındıran ortak yaşamdan nasıl faydalanabiliriz'' olduğunu söyledi.

            3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Türkiye gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

            4- Resmi bir ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli, Cumhuriyet gazetesine Türkiye-Gürcistan ilişkilerini değerlendirdi.

            5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Suudi Arabistan'da düzenlenen 7. Cidde Ekonomik Forumu'nda, ''Ayrılıklardan Ortak Zemin Yaratmak'' konulu bir konuşma  yaptı. Başbakan Yardımcısı Gül,  Batı ve Doğu ülkelerinde bu sorunun ulusal anayasaya  yazılarak halledildiğini belirterek, AB’nin insan  haklarıyla ilgili 10. maddesinin kimliklere ve dini değerlere  saldırılamayacağını öngördüğünü kaydetti.

            6- Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan bir raporda, ''cezaevlerinin aşırı dolu olması'', ''mahkemelerde davaların uzun sürmesi'' ve ''suç işleyen polislerin cezasız kalması'' nedeniyle Fransa'da ciddi insan hakları ihlallerinin meydana geldiği  bildirildi. 

            7- Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Danimarka'nın İran ve Endonezya'daki büyükelçilerinin, karikatür krizini takiben gelen tehditler üzerine bu ülkelerden geçici olarak ayrıldığı bildirildi.

            8- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad,   Dışişleri Bakanı Faruk Şara'yı, yardımcısı yaptı.

            9- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran İslam devriminin 27. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, tehdit, zorbalık ve baskı döneminin bittiğini belirterek, ''Zaman Allah'a yönelme zamanıdır. Devrimin yıl dönümünde İran halkı, Avrupa hükümetlerini ve milletlerini Allah'a ibadete ve ilahi peygamberlerin davetini kabul etmeye çağırıyor'' dedi.

            10- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, Yukarı Karabağ'daki Ermeni işgali sorununa çözüm bulmak amacıyla Fransa'nın başlattığı girişim çerçevesinde, başkent Paris’te bir araya geldi.       Görüşmenin ardından, sorunun çözümü için oluşturulan AGİT Minsk Grubu (Rusya, Fransa, ABD) tarafından yayımlanan bildiride, 'yoğun görüşmelere karşın, tarafların bazı hassas ilkeler konusundaki tutumlarında herhangi bir değişiklik olmadığı' belirtildi.

            11- Sudan'da, yangın çıkan askeri bir uçağın hava alanında infilak etmesi sonucu 20 kişinin öldüğü bildirildi.

            12-  İngiltere'deki binlerce Müslüman, başta Danimarka olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri gazetelerinde Hz. Muhammed’e yönelik hakaret nitelikli karikatürleri protesto için başkent Londra'da gösteri düzenledi.

12 ŞUBAT 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş İl Örgütü’nün düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, amaçlarının Cumhuriyet’i muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene de katılan Başbakan Erdoğan “Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, o yokluk döneminde bütün milleti tek vücut haline getirerek nasıl kurtuluş mücadelesini Anadolu’yu adım adım taramak ve Samsun’da ayağını karaya basmak suretiyle başlattıysa, bizler de 3 Kasım’dan itibaren ülkenin ekonomik bağımsızlığı sürecini milletimizle başlattık. Şimdi millet olarak Türkiye’yi dünyanın muasır medeniyetler düzeyine çıkarmak için omuz omuza vereceğiz” dedi.

Başbakan Erdoğan Afşin-Elbistan Termik Santralı B ünitesinin açılışında yaptığı konuşmada da ülkeyi dışa enerji bağımlılığından kurtarma siyaseti içerisinde olduklarını söyledi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Aydın CNN Türk’te yayınlanan “Ankara Kulisi” programında Danıştay’ın başörtüsüyle ilgili kararının başka uygulamalara da emsal teşkil edebileceğini söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, zorunlu hizmetin artık doğu illeriyle sınırlı olmayacağını söyledi. İl yerine ilçe bazında zorunlu hizmet felsefesinin getirilmesini bir reform olarak nitelendiren Bakan Çelik, zorunlu hizmet bölgelerinin şimdiye kadar il bazında tespit edildiğini hatırlatarak “Buralara mahrumiyet bölgeleri deniliyordu. Mahrumiyet kelimesini artık Türkiye’nin gündeminden çıkarmak istiyoruz. Zorunlu hizmet bölgelerini ilçeler bazında tasnife tabi tutuyoruz” dedi.

4- Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üye ülkelerin satın alma gücü paritesine göre kişi başına gelir düzeyi ve fiyat düzeylerini açıkladı. OECD ülkelerinin ortalama gelir düzeyi 100 kabul edilerek oluşturulan endekse göre, 2004 yılında 29 olan Türkiye’deki kişi başına gelir düzeyi 2005 yılında 30’a yükseldi.

5- Irak’ta 15 Aralık’taki seçimi kazanan Şii Birleşik Irak İttifakı, başbakanlığa İbrahim Caferi’yi aday gösterdi.

 6- İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Filistin’deki seçimlerin galibi Hamas’ın yetkililerini Moskova’ya davet etmesini kınadı.

13 ŞUBAT 2006

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda iç ve dış siyasi gelişmelerin değerlendirildiğini söyledi. 2006 yılının yarım kalan yatırımların gerçekleştirilme yılı olacağını ve özellikle turistik bölgelerdeki yatırımların tamamlanacağını belirten Bakan Çiçek, Danıştay’ın bir anaokulu müdiresinin okul dışında da türban kullanamayacağı kararıyla ilgili olarak “kamusal alanın genişletildiği” yönünde yorumlar yapıldığının anımsatılması üzerine “Kamusal alan tabiri, hukuki bir tabir değildir. Daha çok sosyolojik, ideolojik ve siyaset bilimi açısından üzerinde durulan bir kavramdır. Yani hangi bilim çerçevesinde o kavramların değerlendirilmesi gerekiyorsa o çerçevede değerlendirmek icap eder” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Partisinin Karabük İl Başkanlığı’nın Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Yarım asır boyunca en önemli büyüme dönemi iktidarımızda olmuştur. Türkiye, 4 yılda yüzde 32 daha fazla milli gelir üreten ülke haline gelmiştir” dedi.

3- Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya başkanlığında toplanan Başkanlar Kurulu, bir anaokulu müdiresinin okul dışında da türban kullanamayacağı kararıyla ilgili eleştirileri değerlendirdi. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, birkaç gündür yapılan açıklamaların kesinleşmiş yargı kararının irdelenmesi veya eleştirilmesi sınırlarını kat kat aştığına dikkat çekilerek “Yargıyı siyasi bir rakipmiş gibi algılayan ve adeta yargıyla yürütmeyi karşı karşıya getirmeyi hedefleyen demokratik ve laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde bugüne kadar alışılmamış talihsiz açıklamalardır” denildi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, HAVELSAN A.Ş tarafından CASA tipi askeri uçaklar için üretilerek Güney Kore’ye satılan CN-235 uçuş simülatörünün nakli nedeniyle Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ileri teknoloji içeren ürün ihracatının, toplam ihracatın yüzde 11’ini oluşturduğunu belirterek “21. yüzyılın ikinci yarısından sonra ihracatımızın tamamına yakınının ileri teknoloji içeren ürünlerden oluşmasını istiyoruz” dedi.

5- Yargıtay Birinci Başkan Vekilliği’ne 16. Hukuk Dairesi üyesi Zeki Akar seçildi.

6- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı Kuzey Kıbrıs’taki Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin 2005–2006 Akademik Yılı Güz Dönemi mezuniyet töreninde yaptığı açıklamada, AB’nin Kıbrıs konusunda büyük bir hata yaptığını belirterek “Sınır problemlerini çözmemiş,  çözümü yönünde atılan adımlara isteksiz davranmış ve 24 Nisan 2004 referandumunda itibarı sarsılmış olan Güney Kıbrıs’ın AB’ye üyelikle ödüllendirilmesinin yanlışlığını zaman geçtikçe daha iyi görüyoruz” dedi.

7- İran’ın Ankara Büyükelçisi Firuz Devletabadi, İran İslam devriminin yıl dönümü nedeniyle düzenlenen resepsiyonda, İran’la ABD arasında yaşanan nükleer krizle ilgili olarak bir soru üzerine yaptığı açıklamada, ABD’yi kastederek “Başkaları savaşmak isterse bizim de savunmaktan başka tercihimiz kalmayacak” dedi.

8- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Ada’da mülkiyet sorununa etki yapacak bir karar alarak Rum mahkemelerine başvuran Arif Mustafa adlı bir Kıbrıs’lı Türk’e Rum tarafındaki mülkünü iade etti.

9- AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, karikatür krizi çerçevesinde çıktığı Ortadoğu gezisinin ilk durağı olan Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile bir araya geldi.

AB’nin Avrupa Parlamentosu’nda kabul edeceği bir yasayla, ‘İslam korkusuyla’ mücadele edeceğini umduğunu belirten İhsanoğlu, 11 Eylül saldırılarına atıfta bulunarak, İslam dünyasında insanların bunu, kendilerine yönelik yeni bir 11 Eylül saldırısı olarak hissetmeye başlamasının üzüntü verici olduğunu söyledi.

Solana da “Bunun tekrarlanmaması için elimizden gelenin azamisini yapacağımızdan emin olun, çünkü birbirimize ihtiyacımız var” dedi.

10- Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen yeni kurulan Demokrat Müslümanlar Derneği yöneticilerini kabulünde yaptığı açıklamada, karikatür nedeniyle meydana gelen olayların, bazı imamların Ortadoğu ülkelerine yaptıkları seyahatlerde Danimarka hakkında yanlış bilgiler vermesinden kaynaklandığını belirterek “Müslüman dünyasına doğru bilgi vermek amacıyla kurulan bu derneği takdirle karşılıyorum” dedi.

14 ŞUBAT 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen 3. Ekonomik Şura’da yaptığı konuşmada, AB sürecinde ideolojik bir yaklaşım içinde olmanın ihracat ağırlıklı çalışan sektörlere darbe vuracağını söyledi.

            Şura’ya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da katıldı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Danıştay tarafından “türban” konusunda verilen son karara değinerek, “Pozitif hukuk ve onun neticeleri her zaman eleştiriye açıktır. Yeter ki yargı sürecine halel getirecek müdahaleler söz konusu olmasın. Mütalaa yürütmek sadece yargı kurumlarının tekelinde olamaz. Yargı bağımsızlığı, yargı kararlarının eleştirilemez olduğu anlamına gelmez” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mersin’de bir çiftçi ile konuşması sırasında kullandığı hitap şeklinin doğru olmadığını, hakaret içermesi nedeniyle “özür dilemesi” gerektiğini söyledi. Baykal, malvarlığı konusunda kendisine yöneltilen eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını sözlerine ekleyerek, gündemdeki siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

            4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Türkiye’de bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’i kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İran’ın uranyum zenginleştirme programına yeniden başlaması ile ilgili bir soru üzerine, “Diplomatik girişimler sürerken, İran’ın aceleci davranarak uranyum zenginleştirme işlemine başlaması bizi gerçekten üzdü” dedi.

            Steinmeier ise görüşmede Başbakan Yardımcısı Gül’e, İsrail, Filistin ve Ürdün’deki izlenimlerini aktardığını ve Hamas’ın seçimleri kazanmasının ardından ortaya çıkan tablo konusunda Ankara ile ortak düşüncede olduklarını söyledi.

            5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de temaslarda bulunan Kırgızistan Dışişleri Bakanı Alikbek Cekşenkulov’u kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ele alınan konular hakkında bilgi sundu. Başbakan Yardımcısı Gül bir soru üzerine, Filistin’de seçimi kazanan Hamas’a çeşitli kanallardan Türkiye’nin görüşlerinin iletildiğini belirterek, “Filistin halkı iradesini bu şekilde ortaya koydu. Buna saygı göstermek gerekir. Şüphesiz ki şimdi Filistin halkının temsilcileri kim olursa olsun, herkesin demokratik bir şekilde hareket etmesi gerekiyor” dedi.

            6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlendiği basın toplantısında, Danıştay’ın “türban” konusunda almış olduğu son karara değinerek “türbanın” Türk toplumunda çok yönlü hassasiyetleri olan nazik bir konu niteliği taşıdığını, bu nedenle herkesin azami sağduyu ve basiretle hareket etmesi gerektiğini söyledi.

            7- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “Türban yasağının insan hakları sözleşmesine aykırı olduğu iddiasıyla yapılan iki başvuruyu”, yasağın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun olduğu gerekçesiyle reddetti.

8- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Danimarka’da yayımlanan Jyllands-Posten gazetesine yaptığı açıklamada, ifade özgürlüğünün Avrupa’nın temel değerlerinden biri olduğunu belirterek, “Danimarka saygı duyduğumuz, açık, hoşgörülü, özgür, farklı uygarlıklar ve kültürlerle iyi diyalog geleneği olan bir ülkedir” dedi.

            9- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Bakanlar Kurulu’nda değişikliğe giderek, Dışişleri Bakanlığı’na Atina Belediye Başkanı Dora Bakoyannis’i atadı.

15 ŞUBAT 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen  Bahreyn Başbakanı Şeyh Halife Bin Salman El Halife ile görüşmelerde bulundu. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katıldığı görüşmenin ardından iki ülke arasında ‘Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması ile Gümrük Konularında İşbirliği’ anlaşmaları imzalandı. Kıbrıs konusunda Türkiye’ye destek verdiklerini, KKTC’ye turizm yatırımı yapabileceklerini belirten El Halife, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından da kabul edildi. 

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık basın toplantısında, İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine yeniden başlama kararını kaygıyla karşıladıklarını açıkladı. Türkiye’nin baştan beri meselenin müzakereler ve diplomasi yoluyla çözümlenebileceğine inandığını belirten Tan, 4 Şubat tarihli Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu kararının, İran’a AB üçlüsü ile görüşme sürecini tekrar başlatması için yeni bir fırsat tanıdığını belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Galataport ihalesi konusunda kabinenin tüm üyelerinin görüş birliği içinde olduğunu söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanlığı’nın, imam hatip lisesi öğrencilerinin çifte diploma alarak ÖSS’deki katsayı engelini aşmalarına yönelik düzenlemesinin yürütmesini durduran Danıştay’ın gerekçeli kararı belli oldu. Kararda; düzenlemenin yasa hükümlerine, eğitim sisteminin amacına, ilkelerine, hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu belirtildi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Enerji Enstitüsü’nün Enerji Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de 2014 yılına kadar 3 adet 5 bin megavatlık nükleer enerji tesisi kurmak için hazırlığın yapıldığını belirtti. Bakan Güler, geçtiğimiz günlerde Rusya ve İran kaynaklı doğalgaz akışında sıkıntı yaşanması sebebiyle yeniden tartışmaları artan nükleer enerjinin, Türkiye’nin dünyada ilk 10’a girmesi için de şart olduğunu söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında “Galataport ihalesi ve mal bildirimi- banka hesapları konularında görevini kötüye kullandığı, ihaleye fesat karıştırdığı, ticari sır ve bankacılık sırrı kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle CHP tarafından verilen gensoru önergesi, TBMM Genel Kurulu tarafından reddedildi.

7- Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi, eski İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Alt Komisyon Başkanı Prof. Dr. Baskın Oran’ın ‘Azınlıklar ve Kültürel Haklar Raporu’ ile ilgili olarak ‘yargı organlarını alenen aşağılama’ suçundan yargılanmalarının durdurularak, bu suç yönünden Adalet Bakanlığı’ndan izin alınmasına karar verdi.

8- Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Christian Hoppe Memur-Sen Genel Merkezi’nde Genel Başkan Ahmet Aksu’yu ziyaretinde yaptığı açıklamada, karikatür krizini çözmede en büyük sorumluluğun Danimarka hükümetine düştüğünü belirterek “Ama bunu tek başına çözmesi mümkün değil, Türkiye gibi dostlarımızdan yardımcı olmalarını bekliyoruz” dedi.

9- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yapılan olağanüstü büyükelçiler toplantısından sonra Hollanda Dışişleri Bakanı Ben Bot ile bir araya geldi. Görüşmenin çok olumlu geçtiğini belirten İhsanoğlu, karikatür kriziyle ilgili olarak “İsteğimiz basın özgürlüğünün engellenmesi değil, değerlerimize saygı gösterilmesidir” dedi.

10- Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun  İslam dünyasını rahatsız eden karikatür krizinin ele alındığı oturumunda, siyasi grup temsilcileri Danimarka’yı uyararak ifade özgürlüğünün sorumlu bir şekilde kullanılması çağrısında bulundu. AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Dışişleri Bakan Yardımcısı Hans Winkler “İfade özgürlüğü çok değerli, ancak bunun icraatı sorumluluk da getiriyor. Eğer, dini inanışları özellikle incitiyorsa, bu özgürlüğün sınırları olmalı” dedi. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da ifade özgürlüğü konusunda pazarlık olmayacağını, ancak bütün özgürlükler gibi bu özgürlüğün de sorumlu bir şekilde kullanılmasından yana olduğunu söyledi.

11- İran, uranyum zenginleştirme çalışmalarına yeniden başladığını açıkladı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad dünyada güvensizlik ortamının hakim olduğunu belirterek “Ülkeler arasındaki mevcut ilişkiler, insanoğlu için barış ve huzur getirmez” dedi.

Bu arada Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine ve uluslararası topluluğa meydan okumaya son vermesini istedi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Başbakanı Dominique de Villepin başkent Moskova’da İran’ın nükleer programını görüştü. Görüşmenin ardından yayımlanan ortak bildiride, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) anlaşmasını imzalayan tüm devletlerin anlaşma şartlarını yerine getirmesi ve nükleer enerjinin yasadışı yollarla elde edilmesine karşı çıkmaları istendi. Rusya ve Fransa’nın, İran’ın nükleer probleminin diplomatik yollardan çözülmesi taraftarı olduğu vurgulanan bildiride, İran’ın uranyum zenginleştirilmesiyle ilgili faaliyetlerini derhal durdurması talep edildi.

16 ŞUBAT 2006

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Cyril Svoboda ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinin, kişilerin kimlikleri ve dini inançlarına hakaret edilmesini yasakladığını belirterek “Buna karşın tepkilerin de şiddet içermemesi gerekir. Zira şiddet, kişiyi haklı davasında haksız konuma getirir” dedi.

Svoboda da ‘özgürlükler anlamında Türkiye’nin AB üyesi olmaya hazır olup olmadığına’ ilişkin bir soru üzerine, katılım sürecinin çok zor ve karmaşık geçeceğini daha önce ifade ettiğini belirterek, kendilerinin de aynı süreçten geçtiklerini söyledi.

            2-Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, cari açığın öngörülen çerçevede gerçekleştiğini vurgulayarak, petrol fiyatlarındaki artışın 6 milyar doların üzerinde bir yük getirdiğini, fiyatların sabit kalması durumunda ise cari açığın milli gelire oranında düşme yaşanabileceğini bildirdi.

            3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İstanbul’da Marmara Üniversitesi’nce düzenlenen ‘2005 Yılı Bütçe Gerçekleşmeleri, 2006 Yılı Hedefleri ve Beklentiler’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada “Borcu durdurduk. 2006’dan itibaren de nominal olarak borçlar azalmaya başlayacak. Yeni borç almaya ihtiyaç yok” dedi.

            4- Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal başkanlığındaki bir heyet temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

            Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hamas heyetinin Türkiye’ye gelmek üzere talepte bulunduğu ve Filistin seçimlerinden galip çıkan bir grubun temsilcileri olarak da heyetin gelişine izin verildiği bildirildi.

            Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından, Hamas heyetine, seçimlerin ardından silahın bir an önce bırakılması ve AB tarafından açıklanan Yol Haritası’na uyulması gerektiği mesajı iletildi.

            Heyet daha sonra AK Parti Genel Merkezi’nde Genel Başkan Yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat, Şaban Dişli, Akif Gülle, Şükrü Ayalan ve partililerle bir araya geldi.

            Meşal görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında “Türkiye’nin tavsiyelerini ciddiye alacağız. Gerçek barışın yerleşmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması, işgalin kaldırılması için bu mücadelemize bütün ülkelerle olduğu gibi özellikle Türk hükümetiyle de devam edilecektir” dedi.

             İsrail Başbakanlık Sözcüsü Raanan Gissinde yaptığı açıklamada, Meşal’in Türkiye ziyaretinin İsrail ile Türkiye ilişkilerini sarsacak büyük bir hata olduğunu belirtti.

            ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise “Hamas’a ilişkin tutumumuz gayet net ve değişmedi. Hamas’ı terör örgütü olarak görüyoruz. Herhangi bir hükümetin Hamas’la görüşmesi bizi ilgilendirmiyor. Biz kesinlikle görüşmeyeceğiz” denildi.

            5- Avrupa Parlamentosu (AP), AB ülkeleri içinde ‘hizmet sektörünün liberalleştirilmesini’ öngören yasa tasarısını kabul etti. Yasa, bir AB ülkesinden diğerine hizmet sektöründe çalışmaya giden işçilerin, kendi ülkelerindeki sosyal kurallara değil, çalıştıkları ülkelerdeki sosyal kurallara bağlı olmalarını içeriyor.

            6- BM tarafından yayımlanan bir raporda, ABD’ye Küba’da bulunan Guantanamo Üssü’ndeki cezaevini kapatması çağrısında bulunularak, tutsakların ya hemen serbest bırakılması ya da yargı önüne çıkarılması istendi.

            7- Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy France–2 televizyonuna yaptığı açıklamada “Hiçbir sivil nükleer program, İran’ın nükleer programını açıklayamaz. Bu, gizli bir askeri nükleer program” dedi.

            8- Haiti’de devlet başkanlığı seçimlerini, Rene Preval’in kazandığı bildirildi.

17 ŞUBAT 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Medeni Yasa'nın kabul edilişinin yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, gelişim içinde olan toplumların uygarlığın çağdaş gereklerine yüz çeviremeyeceğini belirtti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara İl Başkanlığı Siyaset Akademisi’nin 4. dönem mezunları sertifika töreninde yaptığı konuşmada, insan yönetimi, bilgi yönetimi ve finans yönetiminin çok önemli olduğunu belirterek, bu konuda başarı sağlanamadığı takdirde sonuç alınmasının mümkün olamayacağını söyledi.

            3- Savunma Sanayi İcra Komitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül toplantının ardından yaptığı açıklamada, 8 projeye başlanması, 10 projede ise yüklenici belirlenmesi konusunda Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın yetkili kılındığını belirtti.

            4- Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Milli Güvenlik Akademisi 59. Dönem Müdavimleri’nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, ulusal çıkarlara yönelik hedeflerin ortadan kaldırılması için toplumun tüm kesimlerinin işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

            5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal’in Türkiye ziyaretini değerlendirdi. Baykal “Türkiye’nin geleneksel politikası, tartışmalara taraf olmamak, şiddet ve teröre net tavır takınmak, tutarlı, kararlı bir politika uygulamaktır. Hamas, AB ve Türkiye’nin terörist örgütler listesinde bir kuruluş. Türkiye’nin tek taraflı bir kararla, Dışişleri Bakanlığı’nı da devre dışı bırakarak böyle bir olup bittiye sürüklenmiş olması ciddi sorunlar yaratacak” dedi.

            6- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ''İsrail Başbakanlık Sözcüsünün Hamas heyetinin Ankara'yı ziyaretiyle ilgili olarak  yaptığı açıklama tarafımızdan talihsiz bir beyan olarak telakki edilmektedir. Bu açıklamadaki benzetmelerin tamamen yersiz ve yanlış olduğunu düşünüyoruz. Muhtemelen iç politika saikiyle yapıldığı anlaşılan bu beyandan duyduğumuz memnuniyetsizlik ve rahatsızlık İsrail tarafının dikkatine getirilmiştir'' denildi.

            7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Başkanı Arnold Hornfeld ile bir araya geldi. Bakan Güler görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, toplantıda enerji sektöründe yatırıma dönük gerekli şartlar konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

            Hornfeld ise Türkiye'nin hala kişi başına kullandığı yıllık enerji miktarının Avrupa düzeyinin çok altında olduğunu belirtti.

            Öte yandan Bakan Güler, TGRT televizyonunda yayınlanan Ankara’nın Gündemi, adlı programda, Türkiye’nin enerji politikası hakkında bilgi verdi.

            8- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe gazetelerin köşe yazarlarıyla yaptığı toplantıda, kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş Hazine arazilerinin satışına olanak sağlayacak iki ayrı yasal düzenleme yapıldığını söyledi.

            9- Türkiye’de bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun ABD Temsilcisi Greg Schulte Başbakanlık’ta verdiği brifingde, İran’ın uranyum zenginleştirilmesine ilişkin programını denetime açması konusunda Türkiye’nin de devrede olduğunu söyledi. Brifinge, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer ve Başbakanlık Danışmanı Büyükelçi Ahmet Davutoğlu katıldı.

            10- Ulaştırma Başkanı Binali Yıldırım, başkent Madrid’de İspanya Bayındırlık Bakanı Magdalena Alvarez ile bir araya gelerek hava, deniz, kara ve demir yollarında yapılabilecek ortak projelerle ilgili bir toplantı yaptı.

            Bakan Yıldırım, İspanya’nın Türkiye’deki yıllık ticaret hacminin 6.5 milyar dolar olduğunu belirterek “Ancak yatırımlar az. İspanya’nın Türkiye’ye yatırımı çok daha fazla olmalı” dedi.

            11- Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer,  SPD Güney Hessen Bölge Teşkilatı Başkan Yardımcısı Gernot Grumbach ile görüştü. Sezer görüşmede, hedeflerinin Türk halkını refaha kavuşturmak olduğunu belirterek ''Biz DSP olarak sosyal adalete önem veriyoruz. Sosyal adaletin bizim anlayışımıza göre artık yoksullukta değil, refaha kavuşmuş bir ülkede zenginlikte sağlanması lazım'' dedi.

            12- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’da Reuters ajansına verdiği demeçte, Rum yönetiminin çözümden kaçmasının gelecek için tehlikeli olduğunu belirterek “Bölünmeye doğru gidiş var” dedi.

            13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hükümeti, limanlarını ve hava alanlarını Rum Kesimi’ne açmaması halinde, Türkiye’nin AB ile müzakerelerini veto edebileceğini bildirdi.

             14- ABD’nin başkenti Washington’da Dışişleri Bakanlığı'na bağlı yabancı basın merkezinde düzenlenen bir toplantıda, Enerji Bakanlığı Müsteşarı Clay Sell ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Robert Joseph, ABD'nin Global Nükleer Enerji Ortaklığı (GNEO) programı hakkında bilgi verdi. Sell, nükleer enerji alanında Türkiye ile işbirliğine ilişkin bir soru üzerine ''Türkiye, bu konuda bizim işbirliği yapmayı uygun gördüğümüz ülkelere klasik bir örnek''  dedi.

            15- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Rene Van Der Linden yaptığı yazılı açıklamada, yayımlanan BM İnsan Hakları Komisyonu’nun (UNHRC) raporundan sonra ABD’den, Guantanamo Üssü’ndeki ceza evini derhal kapatmasını istedi.

            16- Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, Almanya’nın başkenti Berlin’de Başbakan Angela Merkel ve İçişleri Bakanı Wolfgang Schauble ile bir araya geldi. Sarkozy görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa’nın sınırlarının nerede bittiği konusuna açıklık getirilmesi gerektiğini belirtti.

            17- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile başkent Berlin’de bir araya geldi. Blair görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Filistin'de Hamas'ın seçimleri kazanmasıyla ilgili bir soru üzerine İsrail’in mevcudiyeti ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulması kabul edilmezse, Ortadoğu’da barışcıl bir çözüm sağlanamaz” dedi.

            18- Hindistan Başbakanı Manmohan Singh Meclis’te yaptığı konuşmada, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) geçen ayki yönetim kurulu toplantısında, İran'ın nükleer programıyla ilgili dosyanın BM Güvenlik Konseyi'ne rapor edilmesi yönündeki kararını destekleyen Hindistan'ın, bu tavrıyla Tahran ile geleneksel yakın ve dostluk ilişkilerini hiçbir biçimde azaltmadığını söyledi.

            19- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki’nin, Lübnan ziyareti sırasında başkent Beyrut’ta yaptığı açıklamada, Irak’ın güneyindeki İngiliz birliklerinin Basra’dan bir an önce ayrılmasını istediği bildirildi.

            20- İtalya Reform Bakanı Roberto Calderoli’nin Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürün basılı olduğu tişörtü giymesine tepki nedeniyle Libya’nın Bingazi kentindeki İtalya Konsolosluğu’na düzenlenen saldırıda, 9 kişinin öldüğü, 55 kişinin de yaralandığı bildirildi.

            21- Filipinler’in doğusunda meydana gelen toprak kaymasında, 200 kişinin öldüğü, 1500 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

            22- Çin’in güneydoğusundaki Dongjia Adası açıklarında bir kargo gemisinin batması sonucu, 37 denizcinin kaybolduğu bildirildi.

18 ŞUBAT 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin NATO’ya üye oluşunun 54. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’nin, NATO’nun güneydoğu kanadında sadık bir müttefiki olarak geçmişten bugüne önemli ölçüde boyut değiştiren tehditlerle mücadelede üzerine düşen yükümlülükleri özveriyle yerine getirdiğini belirtti.

            Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de mesajında “Türkiye, NATO’nun dünyada barış ve güvenliğe olan katkılarının vazgeçilmez bir parçası olmaya devam edecektir” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bursa’da partisinin Orhangazi İlçe Teşkilatı’nın 2. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, sağlık sorununda yaşanan sıkıntıları aşmak amacıyla yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını, bu çerçevede sağlık kentleri kuracaklarını ve yabancı doktorların da Türkiye’de çalışabilmesi için yasal düzenleme yapacaklarını söyledi.

            3- Devlet Bakanı Mehmet Aydın Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatür kriziyle ilgili olarak Zaman gazetesine değerlendirmede bulundu. Bakan Aydın, İspanya ile birlikte yürütülen ‘Medeniyetlerarası İttifak Projesi’nin Türkiye’de yapılacak son toplantısında BM’ye bir eylem planı sunacaklarını söyledi.

            4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek partisinin Elmadağ İlçe Kongresi’nde, gazetecilerin Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal’in Türkiye ziyaretine ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek Hamas’ın silah bırakmadığı takdirde kendisinin kaybedeceğini belirtti.

            5- 56. Berlin Film Festivali ‘Caligari Ödülü’nü, ‘Ölmüş Bir Koyunu Değerlendirmenin 37 Yolu’ adlı Türk-İngiliz ortak yapımı film kazandı.

            6- Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürleri protesto etmek amacıyla Libya ve Nijerya’da yapılan gösterilerde 27 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

            7- Fener Rum Patriği Bartholomeos İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, karikatür kriziyle baş gösteren aşırı duygusallığın yatıştırılması gerektiğini, yoksa durumun daha kötüye gidebileceğini belirtti.

            8- AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Franco Frattini İtalya’nın Napoli kentinde düzenlenen ‘Bilinçli Bir Avrupa için İtalya’nın Rolü’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Trabzon’da Katolik Rahip Andrea Santoro’nun öldürülmesi konusuna değinerek, Türkiye’nin tam üyelik müzakerelerinde din özgürlüğü meselesinin en önemli konulardan biri olacağını söyledi.

            9- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Senato Dış İlişkiler Konseyi’nde yaptığı konuşmada, ABD’ye terör şüphelilerini tuttuğu Guantanamo Üssü’ndeki ceza evini kapatması çağrısında bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın haksız olduğunu belirterek “Ceza evinden salındığında Amerikalıları öldürmeye çalışacak yüzlerce terörist, zararlı insan var” dedi.

            10- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez başkent Caracas’ta düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, ‘haddini aşması’ halinde ABD’nin petrol musluğunu kısacaklarını belirtti.

            11- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas hükümeti kurma görevini 25 Ocak’ta yapılan seçimleri kazanan Hamas’a verdi. Yeni Filistin Meclisi’nin açılışında konuşan Abbas, Hamas’ın İsrail ile imzalanan anlaşmaları tanımasını ve El Fetih’in ılımlı politikalarını takip etmesini istedi. Hamas ise bu isteği reddetti. Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal, dünyanın, sorunu İsrail işgalinin başlattığını anlaması gerektiğini söyledi.

19 ŞUBAT 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bursa’da Çevre Yolu’nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin acil eylem planında 15 bin kilometre duble yol yapacağı hedefinin yer aldığını belirterek, 6 bin 800 kilometrelik duble yolun tamamlandığını söyledi. Törene, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak da katıldı. 

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül partisinin Çubuk İlçe Kongresi’nde, yaptığı konuşmada, Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal’ın Türkiye ziyaretinin Türk basınındaki yansımalarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Gül, Meşal’e barış için birçok tavsiyede bulunulduğunu hatırlatarak “Önemli olan ne mesaj verdiğinizdir. Heyet de politikalarını belirlerken mesajlarımıza dikkat edeceğini söyledi. Türkiye barışa katkı sağlamışsa bundan neden rahatsız olunuyor?” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Ankara Kulisi’ programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Demokraside Birlik Vakfı’nca düzenlenen ‘Büyük Osmanlı Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’ne karşı bölgesinde takip edici değil, tayin edici bir misyon üstlenmesi gerektiğini söyledi. Bakan Tüzmen, Bakanlık olarak bu proje çerçevesinde, Türkiye merkezli serbest bir ekonomi oluşturmak için çabaladıklarını belirtti.

5- Denizli’de incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Avrupa’da turizmde bir talep daralması olduğunu belirterek, karikatür krizinin Türk turizmini henüz etkilemediğini, ancak kuş gribinin olumsuz etkilerinin görüldüğünü söyledi.

6- BM İnsan Hakları Komisyonu’nun İnsan Hakları ve Terörizmle Mücadele Özel Raportörü Martin Schein’in, Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu’nu ziyaretinde, İslam dünyasında tepki yaratan karikatürlerle ilgili olarak, “Bu durumun bir problem teşkil ettiğini düşünüyorum. İfade özgürlüğünün mutlak olmadığını, beraberinde bazı sınırlamaları getirdiğini biliyoruz. İfade özgürlüğü diğer kişilerin dini değerlerine hakaret amacıyla kullanılamaz” dedi.

7- Hz. Muhammed karikatürlerini ilk yayımlayan Danimarka’nın Jyllands-Posten gazetesi, Suudi basınında yer alan tam sayfalık bir metinle özür diledi.

8- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos Ethnos gazetesine verdiği demeçte, yeni girişim için öne sürdüğü üç şartın BM tarafından kabul edildiğini açıkladı.

9- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad İRNA’ya verdiği demeçte, ABD’nin ‘Ortadoğu’ya demokrasi yayma’ adı altında yürüttüğü faaliyetlerin ters tepip, İslami hareketlerin zaferi olarak geri döndüğünü söyledi.

20 ŞUBAT 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Kadın Kolları’nın kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende “Müslüman toplumlarda kadının toplumsal hayata katılması, üretim süreçlerine dahil olması ile ilgili bir sorun vardır. Bu sorun bize özgü bir sorun olarak görülmesin. Bu sorun, en gelişmiş ülkelerden en geri kalmış ülkelere kadar bütün dünyanın gündemindedir. Bize göre sorun, adalet sorunudur” dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Filistin seçimlerini kazanan Hamas’ın Türkiye ziyaretinin ele alındığı toplantının ardından açıklamada bulunan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, demokrasi ile bağdaşmayacak hiçbir davranış ve yaklaşımın Türkiye tarafından kabul edilemeyeceğini söyledi. Bakan Çiçek, Hamas’a demokrasi çağrısı yaptıklarını belirterek “Biz Türkiye olarak, barışın tesisi noktasında elimizden gelen çabayı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

3- Türkiye ile Yemen arasında 2005-2008 yıllarını kapsayan, petrol, doğalgaz ve maden aramalarına ilişkin milletlerarası anlaşma, Resmi Gazete’de yayımlandı.

4- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Başkanlık Divanı toplantısının ardından gazetecilere, Hamas heyetinin Türkiye ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

5- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, karikatür krizinde İslam dünyasının ağırbaşlı bir tepki veremediğini ve kötü bir imaj çizdiğini belirtti. Bardakoğlu, asıl sorunun Hz. Muhammed’in resmedilmesi değil, terörle eşleştirilmesi olduğunu söyledi.

6- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, Rize Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘Doğalgaz Uygulamaları ve İlgili Yasal Düzenlemeler’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de daha ucuz ve daha kaliteli enerji tüketimi için çalışmalarda bulunduklarını belirterek, bütün özel sektör kuruluşlarını gerek su gerekse kömürden enerji üretimi yapmaya davet ettiklerini bildirdi.

7- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Enerji Ekonomisi ve Petrolün Geleceği” konulu rapor, İstanbul’da düzenlenen toplantı ile kamuoyuna açıklandı.

8- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği (ALBİYOBİR) Başkanı Tamer Afacan ile İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak için biyodizel üretiminin hayati önem taşıdığını belirterek “Üretimde yerli hammaddenin kullanılması sonucunda geleceğin petrol şeyhleri Türk çiftçisi olacaktır” dedi.

9- Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Haluk Ulusoy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Başbakanlık’ta kabul edildi. Ulusoy, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in de katıldığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’ye İsviçre maçı sonrası yaşananlar nedeniyle FIFA tarafından verilen cezanın kaldırılmasıyla ilgili hukuki süreçte Başbakan Erdoğan’ın kendilerine her türlü desteği vereceğini söylediğini belirtti.

10- Türkiye’de bulunan Letonya Parlamentosu Başkanı Ingrida Udre, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından kabul edildi.

11- Dışişleri Bakanlığı’na Hamas’ın Türkiye ziyaretiyle ilgili brifing verilmek üzere davet edilen İsrail Büyükelçisi Pinhas Avivi, Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü Bozkurt Aran’ı telefonla arayarak davete katılamamasının gerekçelerini aktardı. Avivi “Hamas’ın ziyaretine dair tepkilerimiz net. Tartışmaya gerek yok. Hamas, terör örgütüdür. Heyet, Türkiye ziyaretinden döndükten sonra İsrail’e bakışının değişmediğini duyurdu. Herkes ziyaretin faydalı olup olmadığını anlasın” dedi.

12- Merkezi ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü (IFF) tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’ye bu yıl, en az 11 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye girişinin beklendiği belirtildi.

13- TÜSİAD ve Akdeniz Ülkeleri İşadamları Konfederasyonu Başkanı Ömer Sabancı, İtalya’nın Palermo kentinde düzenlenen ‘Akdeniz Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin diğer Akdeniz ülkeleri ile güç kazanacağına inandığını belirterek “Asya ve ABD ile rekabete karşı bir Akdeniz Birliği içinde hareket edilmesi gerekli” dedi.

Forum’a katılan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik de konuşmasında “Türkiye’nin dış ticaretinin yarısından fazlası AB ülkeleriyle. Brezilya’dan ABD’den yükselen meydan okuma karşısında işbirliği yapmak zorundayız. Aksi takdirde 10 yıl sonra AB’de sadece Çinli işadamları olacak” dedi.

14- AB Dönem Başkanı Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, AB haber kanalı Euronews’e verdiği mülakatında, Türkiye ile müzakerelere büyük bir ihtimalle kendi dönem başkanlıklarında başlayabileceklerini söyledi.

15- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal’ı kabulünde yaptığı açıklamada, Hamas’ın seçimleri kazanmasıyla Filistin halkının direnişe devam etme kararını ortaya koyduğunu belirterek “Düşmanlar Filistin halkının iradesine karşı gelemezler” dedi.

16- ABD’nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad düzenlediği basın toplantısında, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki’nin İngilizlerin Basra’dan çekilmesi talebinin, Tahran’ın haksız bir müdahalesi olduğunu belirterek “Haritaya son baktığımda Basra, Irak toprağıydı” dedi.

17- Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Störe ile Başkent Kopenhag’da düzenlediği ortak basın toplantısında, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin Müslüman ülkelerinde yol açtığı tepkilerden radikalleri sorumlu tutarak, terör örgütü El Kaide’nin bu durumu istismar edebileceğini söyledi.

18- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Başbakan Manmohan Singh tarafından Hindistan’da imzalanan ortak deklarasyonda “Fransa ve Hindistan, barışçı amaçlarla nükleer enerji geliştirme alanında işbirliğine ilişkin ikili anlaşma yapmak üzere müzakerelere başlamıştır” denildi.

 21 ŞUBAT 2006  

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Halid Meşal başkanlığındaki Hamas heyetinin Ankara temaslarıyla ilgili eleştirilerin doğru olmadığını belirterek “Bu konuda kimseden icazet almayız. Türkiye, Ortadoğu konusunda tribünde kalan seyirci konumunda olamaz” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Genişletilmiş Ortadoğu ve Afrika Projesi’nde Türkiye’nin ‘eşbaşkanlık’ görevinin bulunduğunu belirterek “Eğer bu projenin amacı demokratik, hukukun üstünlüğü, bu bölgede yaşayan insanların mutluluğu, yaşam standardının yükseltilmesi ise Türkiye mutlaka burada rolünü üstlenecektir” dedi.

            CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise Hamas ziyareti konusunda, AK Parti’nin daveti ve görüşmeler sürecinde yaşananların Türk dış politikasını güven kaybına uğrattığını söyledi.        

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, kredi kartları konusunun mutlaka disiplin altına alınması gerektiğini belirterek, bu konudaki yasal düzenlemenin acilen gerçekleştirilmesini istedi.

            3- İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, İmar Bankası’nın zarara uğratıldığı gerekçesiyle açılan davayı sonuçlandırdı. Kararda, Hilmi Başaran, Bahattin Uzan, Mustafa Akar, Yeşim Öztürk ve Tacettin Pak hapis cezalarına çarptırılırken, yargılanan diğer 17 sanık beraat etti.

            4- Irak’ın başkenti Bağdat’ta Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşen İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının, Irak halkının, toplumun farklı unsurlarını bir araya getirecek geniş tabanlı bir ulusal birlik hükümeti istediğini ortaya koyduğunu söyledi.

            Öte yandan Bağdat’ta bir pazar yerine düzenlenen bombalı saldırıda 22 kişinin öldüğü, 28 kişinin de yaralandığı bildirildi.

            5- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Arap ülkeleri turunun ilk durağı olan Mısır’ın başkenti Kahire’de Başbakan Ahmed Nazif ve Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyd ile görüştü. 

    22 ŞUBAT 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, işadamları ve sivil toplum örgütleri ile biraraya gelerek, ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Erdoğan yerli ve yabancı sermaye yatırımları için gerekli zemini hazırladıklarını, ancak buna engel olmak isteyen çevrelerin bulunduğunu belirterek, özelleştirme karşıtı kesimleri eleştirdi.

Başbakan Erdoğan daha sonra Aydın-Muğla bölünmüş yol açılış törenine katıldı.           

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, karikatür krizi sebebiyle artan şiddet olaylarının dünyada büyük bir riski de beraberinde getirdiğini ve tepkilerin meşru biçimde yapılması gerektiğini söyledi.

            Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül Samanyolu televizyonuna yaptığı açıklamada, Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal’in Türkiye ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Türkiye’nin tarihi bir sorumluluğu yerine getirdiğini belirtti.

            3-Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Ekonomi Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankası’nın dövize müdahalesini değerlendirdi. Bakan Babacan yapılan işlemin kura müdahale olmadığını belirterek, değişik sektördeki sorunların çözümünün döviz kurunda değil, başka noktalarda aranması gerektiğini ve kur rejimiyle ilgili bir değişikliğin, makro ekonomik dengeleri temelden değiştirecek riskli bir sürece girilmesine yol açabileceğini söyledi.

4- SSK ve Bağ-Kur’un prim alacaklarına af getiren kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

5- Pasaport Kanunu tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

            6- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Adana Uluslararası Ekonomik İşbirliği Forumu’nda yaptığı konuşmada, herkesin YTL’nin aşırı değerli olmasından şikâyet ettiğini belirterek, döviz üzerindeki baskının azaltılması gerektiğini, bunun için de ihracat dövizinin YTL’ye dönüşümünü sağlayacak kararın alınması gerektiğini söyledi.

            Hisarcıklıoğlu ayrıca Türkiye’nin, insanına altyapı sağlanması halinde dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine girecek beşeri sermayeye sahip olduğunu belirtti.

7-Yılmaz Alasu’nun yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanlığı’na, 2. Ceza Dairesi Üyesi Yusuf Kenan Doğan seçildi.

            8-İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Pinhas Avivi, Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği’nde verilen resepsiyonda yaptığı açıklamada “Türkiye ile işbirliğimiz, aynı düzeyde, her alanda planlandığı gibi devam edecek” dedi. Avivi, Hamas konusunda yaşanan gerginliğin siyasi ilişkilere yansıyıp yansımayacağı konusunda ise “Siyasi düzeyde bir kriz olmaz” değerlendirmesini yaptı.

            Resepsiyona katılan ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson ise Türkiye’nin Filistin’e yapacağı yardım konusunda “ABD, Hamas iktidarda olduğu sürece, yapılacak yardımlardan rahatsızlık duyacağını çoğu kez açıkladı” dedi.

9-Resmi ziyaret amacıyla Bulgaristan’a giden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanı Sergey Pırvanov ile biraraya geldi. Görüşmede Türk-Bulgar ilişkileri, Bulgaristan’ın AB üyeliği, Türkiye’ye göç eden Bulgar vatandaşlarının sosyal hakları ve iki ülke arasındaki enerji altyapı anlaşmasının son durumu ele alındı.

10- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere İngiltere’nin başkenti Londra’ya giden Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç basın mensuplarıyla düzenlediği sohbet toplantısında, bir gazetecinin “Yurtdışında bazı ülkelerin müzelerinde bulunan Türkiye’ye ait tarihi eserlerin geri alınması için herhangi bir çalışmanız var mı” sorusuna verdiği yanıtta, bu tür işlemlerin bürokratik açıdan çok uzun bir süreç gerektirdiğini, ancak bu yönde çalışmalar yapıldığını belirterek, bazı eserlerin iadesinin Türkiye bütçesi açısından çok masraflı olduğunu söyledi.

11- Almanya'nın Kessel kentindeki Hessen İdare Mahkemesi, Türkiye'den gelen Süryanilerin bundan böyle Almanya'dan iltica talebinde bulunmaya hakları olmadığına karar verdi. Mahkeme kararına gerekçe olarak, Süryanilerin Türkiye'nin güneydoğu bölgesinde hiçbir baskıya maruz kalmadan rahatça yaşabilmesi gösterildi.

12-AB Komisyonu, Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in önerisi sonucu, 2007 yılı için öngörülen katılım öncesi fonlarından Türkiye’nin bu yıl yararlanabilmesi yönünde karara vararak, Türkiye’ye kuş gribiyle mücadele için 2006 yılı içinde 8.35 milyon Euro tutarında mali destek sağlanacağını duyurdu.

13-AB Dönem Başkanı,Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, GKRY lideri Tasos Papadopulos ile başkent Viyana’da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin yıl sonuna kadar GKRY’yi tanıması, limanlarını da Rum gemi ve uçaklarına açması gerektiğini belirterek, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerine başlamak için bu sözü verdiğini söyledi. Papadopulos ise Türkiye’nin bu yönde adım atacağına dair bir işaret görmediklerini belirtti.

Öte yandan Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas da Türkiye’nin Kıbrıs konusunda büyük bir ikilemle karşı karşıya olduğunu belirterek, Türkiye’nin GKRY’ye karşı politikasını gözden geçirmesi gerektiğini, aksi takdirde üyelik müzakerelerinin tehlikeye gireceğini söyledi. 

14-KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, GKRY lideri Tasos Papadopulos’un yeni bir girişimde, hakem olmaması ve zaman sınırlaması bulunmaması şartlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, Kıbrıs sorununun zaman limiti ve hakemlik olmadan çözülemeyeceğini, aksi takdirde konunun ilelebet çözümsüz kalacağını söyledi. 

15-Irak’ın kuzeyindeki yerel yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bölgedeki hassasiyetleri için tehdit oluşturmadıklarını söyledi. Barzani ayrıca, Türkiye’yi çok önemli bir komşu olarak nitelendirerek, Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.

16-Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yaptığı konuşmada, Filistin seçimlerini kazanan Hamas’a İsrail’i tanıma çağrısında bulundu. Musa konuşmasında, bağımsız İsrail ve Filistin devletlerini öngören ve 2002 yılında ortaya atılan Arap barış formülüne de değinerek, Arap girişiminin barış sürecini tanıma konusunda Hamas için uygun bir zemin olduğunu söyledi.

17-ABD Başkanı George W. Bush Colorado eyaletinden başkent Washington'a dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada “Hamas, İsrail’in var olma hakkını tanımadığı sürece, bir barış ortağımız olmadığı görüşündeyim. Bu yüzden maddi yardım yapmamamız gerekir” dedi. Başkan Bush ayrıca, Filistin seçimlerinin önemli olduğunu, ancak Filistinlilerin kendilerini ifade etmiş olmasının, onların seçtiği partinin doğasını kabul etmek zorunda oldukları anlamına gelmediğini kaydetti.

18-Irak’ın Samarra kentinde 12 imamdan 2’sinin mezarının bulunduğu Askeriye türbesine bombalı saldırı düzenlendi. Patlamanın ardından başkent Bağdat ve Basra’da Sünni camilerine yönelik saldırılarda bulunuldu. Irak Başbakanı İbrahim Caferi, televizyondan yayımlanan konuşmasında, saldırıyı kınayarak, 3 gün yas ilan etti. Devlet Başkanı Celal Talabani de türbeye saldırıyı kınayarak sağduyu çağrısında bulundu.
            Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmud
Ahmedinejad, ülkenin güneybatısında halka hitaben yaptığı ve devlet televizyonundan yayımlanan konuşmasında, bombalı saldırı için ABD ve İsrail’i suçladı.

19-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin çalışma ziyareti için gittiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Yukarı Karabağ sorununda Azerbaycan’a destek vererek, çözüm için arabuluculuk yapabileceklerini söyledi. Putin “Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki bu çok önemli ve çözümü güç görünen sorunun uzlaşmayla sonuçlanabileceğine inanıyorum ve bu konuda Aliyev ile aynı düşünceyi paylaşıyorum” dedi.

20-Resmi temaslarda bulunmak üzere İran’da bulunan Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal başkent Tahran’da, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel SekreteriAli Laricani ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD ve Batı’nın maddi yardımları keseceklerini duyurmasının ardından, İslam ve Arap ülkelerinin yardımlarıyla ayakta durabileceklerini belirterek, bu ülkelerden destek istediklerini söyledi.

21- Nijerya'nın Anambra eyaletinin Onitsha kentinde Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında 2 gündür devam eden çatışmalarda en az 80 kişinin öldüğü bildirildi.

 23 ŞUBAT 2006 

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Enerji Verimliliği Haftası’ nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye’nin gelecekte enerji sorunu yaşamaması için, enerji kaynaklarına çeşitlilik kazandırılması ve dışa bağımlılığın azaltılması gerektiğini belirtti.

            2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı. Toplantıda,  İran’ın nükleer programı hakkında aldığı karara ilişkin son gelişmeler, Irak seçimlerinden sonra ülkenin mevcut durumu ve bölgeye yansımaları ile terörle mücadeleye yönelik çalışmalar, yaklaşan Nevruz Bayramı’nda terör örgütünün yapacağı eylemlere karşı alınması düşünülen önlemler ile Terörle Mücadele Yasası’nda (TMY) yapılması düşünülen değişiklikler konusundaki çalışmaların ele alındığı bildirildi. 

            3- Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert’in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, Türkiye ile İsrail arasındaki dostluğa önem verdiklerini belirttiği ve ilişkileri daha da ileriye götürmek istediklerini  ifade ettiği bildirildi.

            4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Danimarka devlet televizyonu Danish TV’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hem Avrupalı hem de Müslüman bir ülke olarak karikatür krizi konusunda üzerine düşeni yaptığını belirterek “Türkiye konumu itibariyle İslam dünyası ve Batı’yı buluşturabilecek tek ülke” dedi.

            5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Mersin Limanı’na yanaşmak isteyen ancak izin verilmeyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) ait gemiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye deniz taşımacılığı rejiminde GKRY bayraklı gemilere 1987 yılından bu yana kısıtlamalar uygulandığını, Rum bandıralı gemiye bu kısıtlama çerçevesinde izin verilmediğini bildirdi.

            6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Zaman gazetesine bakanlığının faaliyetleri ve kuş gribi konusunda gelinen son nokta hakkında bilgi verdi. Bakan Eker, Türkiye’nin tarımsal sorunu olmadığını; ancak pazarlamada yetersiz kaldığını belirterek, 1 Ocak 2006’dan itibaren 81 ilde yaygınlaştırılan ‘Köy Bazlı Yatırım Programı’nı Cumhuriyet tarihinin en önemli yatırım ve kalkınma fırsatı olarak nitelendirdi.

            7- Kredi Kartları Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasaya göre, 31 Ocak 2006 tarihine kadar olan kredi kartı borçlarına uygulanan temerrüt faizleri silinecek, kalan borç tutarına yıllık yüzde 18 faiz uygulanarak 18 taksite bölünecek.

            8- Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Yasası’nda değişiklik öngören yasa, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasa, kadın veya 65 yaşını bitirmiş kişilerin mahkum oldukları 6 ay, 70 yaşını bitirmiş kişilerin mahkum oldukları 1 yıl, 75 yaşını bitirmiş kişilerin  mahkum oldukları 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasını evinde çekmesine olanak tanıyor.

            9- Avrupa Bölgesinde Yükseköğretimle İlgili Belgelerin Tanınmasına İlişkin Sözleşme, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

            10- Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan raporda, İngiltere’de 11 Eylül ve 7 Temmuz saldırılarından sonra çıkarılan terörle mücadele yasalarının, ciddi insan hakları ihlallerine yol açtığı bildirildi.

            11- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ortadoğu temasları çerçevesinde gittiği Suudi Arabistan’da Dışişleri Bakanı Prens Suud El Fayas ile görüştü. Fayas, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Filistin halkının büyük insani gereksinimlere ve uluslararası yardıma ihtiyacı olduğunu belirterek, Hamas’a önyargıyla yaklaşılmaması gerektiğini söyledi.

            Rice daha sonra Lübnan’a geçerek, Başbakan Fuad Sinyora ile bir araya geldi. 

            12- Irak’ta Şii’lere ait Askeriye türbesinin bombalanmasınınardından ülke genelinde yaşanan çatışmalarda, 150’den fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

24 ŞUBAT 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Sarıkamış ilçe kongresi ve Genelkurmay Başkanlığı’nın 2006 Kış Tatbikatı’na katılmak için Kars’a gitti. Başbakan Erdoğan burada halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin icraatlarını anlatarak, ekonomik krizlere mağdur bırakılan Türkiye’nin kararlı çalışmalar sonucunda bambaşka noktaya getirildiğini söyledi.

                2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi-Robert Koleji Mezunu Sanayici, İşadamı ve Yöneticiler Derneği toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarının, laikliği, devletçiliği, milliyetçiliği şekillendirerek yeni kimlikler yaratmak istediğini belirterek “AK Parti iktidarı, devlet yönetimini dinsel temelde yeniden şekillendirmek arayışı içindedir” dedi.

                3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen ‘İskenderiye Kütüphanesi Projesi’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada “Türkiye’nin önemini görmeyenler, Türkiye’nin katkı yapma potansiyelini gördüklerinde bizleri önemli toplantılara davet ediyorlar. Değerimizi çok iyi bilmeliyiz” dedi.

                Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Sabah gazetesinin Hamas’ın Türkiye ziyaretine ilişkin sorularını da yanıtladı.

                4- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Anne Çocuk Eğitim Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Toplumsal ve Ekonomik Kalkınma için Erken Çocukluk Eğitimi’ konulu konferansta yaptığı konuşmada “Öğrenmenin en yoğun olduğu, temel alışkanlıkların kazanıldığı, zihinsel yeteneklerin hızlı bir biçimde gelişip biçimlendiği 0-6 yaş dönemi, eğitim sisteminin ilk basamağıdır. Ülkemizde çok az çocuk bu eğitimden faydalanmaktadır” dedi.

            5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, BM Kalkınma Programı (UNDP) ve İçişleri Bakanlığı işbirliğiyle başlatılan ‘Türkiye’de Yerinden Olmuş Kişiler Programının Geliştirilmesine Destek Projesi’nin tanıtım toplantısına katıldı. Bakan Aksu toplantıda yaptığı konuşmada, güvenlik nedeniyle köylerinden göç etmek zorunda kalan 358 bin 335 kişiden, 137 bin 636’sının köylerine geri dönüşlerinin sağlandığını belirtti.

            6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Erzurum’da düzenlenen Vergi Dairesi Başkanları toplantısında ‘Mükellef Hakları Bildirgesi’ni açıkladı. Bakan Unakıtan, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kurulmasının Türkiye’de uzun yıllardır istendiğini belirterek, bu idarenin Türkiye’de vergi anlayışını değiştirdiğini söyledi.

            7- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Yeni İmar Kanunu Yasa Tasarısı’ konulu panelde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Özak, bürokrasiyi azaltmak için tüm plan yapımcılarını tek elde toplayacaklarını ve bunu belediyelere vereceklerini belirterek, imar planlarının sık sık değiştiğini ve buna müdahale etmek istediklerini söyledi.

            8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, TGRT televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ programında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin enerji bağımlılığını azaltacak biyodizel için gerekli olan bitkilerin üretimine önem verildiğini söyledi.

            9- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Sendikasyonu’ toplantısına katıldı. Bakan Koç toplantının açılışında yaptığı konuşmada “Halk kütüphanelerine, kültürle gelişme yolunda büyük görevler düşmektedir. Ülkemizin sahip olduğu kültürel zenginliklerin korunmasına yönelik çalışmalar kapsamında, bağlı kütüphanelerde bulunan yazma eserler mikrofilm ve fotoğraf yoluyla CD ortamına aktarılmıştır” dedi.

            10- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, TBMM’de kabul edilen Kredi Kartları Kanunu ve Irak’taki gelişmeleri değerlendirdi. Yazıcıoğlu, Irak’ta Sünni-Şii çatışmasına dönük son tahriklerin bütün İslam dünyasını üzdüğünü belirtti.

            11- Mardin’in Dargeçit ilçesinde güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK/KONGRA-GEL’e karşı yürüttüğü operasyonda, 8 terörist öldürüldü.

            12- Hamas’a ilişkin bir panele katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan ABD Kongresi Türkiye Dostluk Grubu Eşbaşkanı Robert Wexler, Zaman gazetesinin sorularını yanıtladı.

            13- Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol ve beraberindeki heyet, başkent Bağdat'ta Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Başbakan İbrahim Caferi’nin yanı sıra, İslam Devrimi Yüksek Konseyi Başkanı Abdülaziz el Hekim, Sünni lider Tarık El Haşimi ile bir araya geldi. Çelikkol görüşmede, Irak'ta geniş katılımlı bir hükümetin kurulması ve anayasal sürecin bir an önce tamamlanmasının ülkenin bütünlüğünü daha da pekiştireceğini ve Kerkük'e ilişkin Türkiye'nin görüşlerini ileterek, bölgede son dönemde Şiiler ve Sünniler arasında artan şiddet olaylarından duyulan endişeyi dile getirdi.

            14- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Zaman gazetesine verdiği demeçte, Irak’ta yaşanan çatışmalar nedeniyle Şii ve Sünni dini liderler ile siyasetçilere sükunet çağrısında bulundu.

            15- AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) olağanüstü toplanarak, AB Komisyonu tarafından hazırlanan KKTC’ye mali yardım tüzüğünü, doğrudan ticaret tüzüğünden ayrılmış olarak onayladı.

            16- AB Dönem Başkanı Avusturya’nın daveti üzerine, AB üyesi 25 ülke ile aday ülkelerin bakanları, kuş gribine karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere başkent Viyana’da bir araya geldiler.

            Sağlık Bakanı Recep Akdağ toplantıya katılmadan önce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kuş gribi tehlikesini henüz tamamıyla atlatamadığını belirterek “Bu nedenle hep birlikte tedbirlerimizi artıracağız” dedi.

25 ŞUBAT 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Genelkurmay Başkanlığı’nın Kars’ın Sarıkamış ilçesinde gerçekleştirdiği Kış-2006 Tatbikatı’na katıldı. Başbakan Erdoğan tatbikata ilişkin değerlendirmesinde “Ordumuzun başarılı bir tatbikat uygulamasını gördük. Tabii ki en güçlü, caydırıcı bir ordumuzun olması hedefimizdir” dedi. Tatbikata katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de konuşmasında çok başarılı bir tatbikat yapıldığını söyledi. Tatbikatı kuvvet komutanlarının yanı sıra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de izledi.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ‘8’li Girişim’ toplantısına katılmak üzere Katar’ın başkenti Doha’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, AB Konseyi Daimi Delegeler Komitesi’nin (COREPER) Kıbrıs Türklerine mali yardım ve doğrudan ticaret öngören iki AB tüzüğünün birbirinden ayrılması kararının kabul edilemez olduğunu belirterek “Doğru olan, bunların birlikte yürürlüğe girmesidir” dedi.

            3-Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Kütahya’nın Gediz ilçesi parti kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin 2 bin 600 dolardan 5 bin dolara kadar ulaştığını belirterek, amaçlarının halkın daha yüksek standartları yakalamış bir ülkede, daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmasını sağlamak olduğunu söyledi.

            4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Bursa’nın Mudanya ilçesi parti kongresinde, muhalefet partilerini ve önceki hükümetleri eleştirdi.

            5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Zonguldak’taki temasları sırasında ÖSS sistemini eleştirerek, bu konuya çeki düzen vereceklerini belirtti.

            6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Almanya temaslarını ve izlenimlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Sezer, Avrupa’daki Türklerin ‘kuşatılmışlık duygusu’ içinde olduğunu belirterek, bunda hükümetin büyük sorumluluğu olduğunu söyledi.

            7- ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu 10. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen ’21 Yüzyılda Sol ve Türkiye’ konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, solun gücünü yeniden kazanmasının diğer sol kesimlerle güçlü bir ‘toplumsal hareket’ yaratmasına bağlı olduğunu belirtti.

            8- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi 10 Aralık Platformu’nun düzenlediği ‘Solun İzmir Buluşması’ toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de işlerin iyi gitmediğini ve yurttaşların geleceğe güvenle bakmadığını belirterek, Türkiye’nin artık sağa teslim edilme lüksünün olmadığını söyledi.

            9- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos, AB Daimi Temsilciler Komitesi’nin, AB Komisyonu’nca hazırlanan KKTC’ye mali yardım tüzüğünü doğrudan ticaret tüzüğünden ayırarak onaylaması konusunda “Bu karar Türk toplumuna mali yardım ve ticaret konusunu birbirinden ayırarak, mali yardım tüzüğü ile ilgili belirsizliğe doğru bir çözüm getiriyor” dedi.

            10- Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yol açtığı krizi çözmek için BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın daveti üzerine Katar’ın başkenti Doha’da ‘8’li Girişim’ toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Cabir el Tani, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa katıldı. Zirvenin ardından yayımlanan bildiride, ‘düşünce özgürlüğü nefret yaymak için kullanılmamalı’ uyarısı yapıldı.

            BM Genel Sekreteri Kofi Annan toplantı öncesinde Başbakan Yardımcısı Gül ile bir araya geldi. Görüşmede, Irak’ta son günlerde yaşanan iç çatışmalar, Hamas’ın Türkiye’yi ziyareti ve Kıbrıs konuları ele alındı.

            11- Irak’ta, 23 Şubat tarihinde Samarra kentindeki Askeriye türbesine düzenlenen saldırıların ardından başlayan mezhepler arası çatışmaların sürdüğü, Kerbela, Bağdat ve Bakuba’da meydana gelen olaylarda çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı bildirildi. Savunma Bakanı Sadun El Duleymi ülkenin içinde bulunduğu hassas duruma değinerek “Bu ülkede iç savaş çıkarsa hiçbir zaman sona ermez” dedi.

            12- ABD’nin Ortadoğu’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch, Filistin’de Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

            ABD Başkanı George W. Bush da başkent Washington’da yaptığı konuşmada, uluslararası maddi yardım olmadan Hamas’ın sözlerini tutmasının zor olduğunu belirterek, İsrail’e yönelik sert tutumunu yumuşatması çağrısında bulundu.

            13- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Yukarı Karabağ’ın işgali sırasında Ermenilerin, Azerbaycan’ın Hocalı kentinde 1992 yılında gerçekleştirdikleri katliamın 14. yıl dönümü nedeniyle başkent Bakü’de düzenlenen törene katıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan anma töreninde ise yabancı büyükelçilerin ‘Hocalı Katliamı’ konusunda ülkelerinin yönetimleri ve kamuoylarını aydınlatmaları istendi.

26 ŞUBAT 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da partisinin Üsküdar İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, iktidara gelmeden önce topluma ‘yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla’ mücadele etme sözü verdiklerini, bunların minimize edildiğini, ancak tam anlamıyla kaldırılamadığını söyledi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Ankara Kulisi’ programında, 28 Şubat kararlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

3- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Diyarbakır’da gazetecilere yaptığı açıklamada, terörle mücadeleye sonuna kadar devam edeceklerini belirterek “Artık terörle bir yere varılamayacağını herkesin bilmesi lazım. İnsanı öldürerek bir sonuca gitmek bir yöntem olarak benimsenirse, bunun karşısında o ülkenin topraklarını koruyanların da onunla mücadele etmesi gerekir” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Düzce’de partisinin Merkez İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, muhalefet partilerinin hükümete yaptıkları eleştirileri değerlendirdi. Bakan Çelik “71 bin derslik yapıldı. Bu sayı biteceklerle birlikte 86 bin oldu. Ücretsiz ders kitabı dağıtıldı. Okulların yüzde 95’ine internet kuruldu. İşte çağdaşlık budur. Ekonomik krizden çıkmış bir ülkeyi biz bu duruma getirdik ancak olumsuz karşılandı” dedi.

5- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Bolu’da gazetecilere yaptığı açıklamada, AB Komisyonu tarafından hazırlanan KKTC’ye yardım tüzüğünün, doğrudan ticaret tüzüğünden ayrılarak onaylanmasını ve 259 milyon Euro olarak planlanan yardımın 129 milyon Euro’ya düşürülmesini eleştirerek, hükümetin dirayetli dış politika izlemesi gerektiğini söyledi.

6- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni To Vima gazetesindeki demecinde, Atina’nın, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemeyi sürdürdüğünü, ancak bunun koşulsuz bir destek olmadığını belirtti.

27 ŞUBAT 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, göreve geldikleri günden bu yana çalışanlara enflasyon oranının üzerinde ücret artışları yaptıklarını belirterek, alım gücünde önemli iyileştirmeler sağladıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan “Merkezine insanı alan, üretim, istihdam, yatırım, ihracat gibi bu kavramlara odaklanmış ekonomi politikalarımız, bundan sonra da kararlılıkla uygulanacak, Türkiye’nin on yıllardır hasretini çektiği aşamalara mutlaka ulaşılacaktır. Bunun için ihtiyaç duyacağımız en önemli unsur, güven ve istikrar ortamının devamıdır” dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Dış politika konusunun değerlendirildiği toplantının ardından açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türkiye’nin İran’dan, nükleer çalışmaları konusunda uluslararası camianın endişelerini ortadan kaldıracak bir tavır sergilemesini ve uluslararası kurallara uymasını beklediğini söyledi. Bakan Çiçek, Irak’taki gelişmelerinde her geçen gün şiddetini arttırdığını belirterek “Olumsuz gelişmeler evvela Türkiye’yi rahatsız ediyor. Irak’ın birliğine, bütünlüğüne ve barışın sağlanmasına yönelik her çabayı destekliyoruz” dedi. 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 2006 yılının ‘Vakıf Medeniyeti Yılı’ olarak ilan edilmesi nedeniyle düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, insanlığın bugün ‘vakıf ruhuna’ dünden çok daha muhtaç olduğunu belirterek “Bizim bu çağda, insanlığa hediye edebileceğimiz en iyi model de budur” dedi.

4- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti hükümeti döneminde Türkiye’nin işsizlik, yoksulluk ve yolsuzluk ülkesi haline geldiğini belirtti.

5- Batman Valiliği, TBMM Araştırma Komisyonu’na ilde artış gösteren intihar vakalarına ilişkin bir rapor sundu.

6- Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “2004 Yılı Hanehalkı Bütçe Anketi” sonuçlarına göre, yüzde 10’a yakın ekonomik büyüme yaşanan 2004 yılında, en yoksul yüzde 10’luk kesimin gelirden aldığı pay bir önceki yıla göre yüzde 2.3 olarak sabit kaldı. “2005 yılı Hanehalkı Bütçe Anketi” sonuçlarına göre 2005 yılında bir önceki yıla göre işsizlik oranı kentlerde yüzde 13.6 dan yüzde 12.7’ye inerken, tarımda yüzde 5.9’dan yüzde 6.8’e çıktı. İşsizlik oranı 2005 yılında önceki yıla göre değişmedi ve yüzde 10.3 olarak gerçekleşti.

7- AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye ve KKTC’nin muhalefetine rağmen, Kuzey Kıbrıs’a yönelik doğrudan ticaret ile mali yardım tüzüklerini birbirinden ayırarak denetimini GKRY’ye bırakan 139 milyon Euro tutarındaki mali yardım tüzüğünü onayladı. AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Yardım paketinin onaylanması, Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun kaldırılması yönünde ilk adım olarak görülmeli” dedi. Rehn açıklamasında ayrıca, doğrudan ticaret tüzüğünün onaylanması yönünde Konsey’e adım atması çağrısında bulundu.

8- Tayvan lideri Çen Şuibien, Çin’in kıta kısmıyla birleşmeyi amaçlayan Vatanı Birleştirme Komitesi ve Vatanı Birleştirme Programı’nın kaldırıldığını açıkladı.

 28 ŞUBAT 2006 

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’nı onayladı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ülkenin her yerini dolaştığını ve halkın arasında olduğunu belirterek “Halkımla kucaklaştım, kaynaştım, neler istediklerini yerinde gördüm. Bu noktada AK Parti’yi zedeleme gayreti içine girenler var. Biz hükümeti fildişi kuleden takip etmiyoruz” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’yi ziyaret eden Irak Başbakanı İbrahim Caferi’yi kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Irak’a komşu ülkelerin başlattığı sürecin hızlandırılması gerektiğini belirterek, Irak’ta terör örgütlerinin arzuları ve amaçlarına ulaşamamaları için gerek siyasi yönetim odakları, gerekse dini yönetim odaklarının teröre karşı ortak hareket etmelerinin şart olduğunu söyledi.

            Caferi ise “Geçtiğimiz günlerde Irak’ın tanıklık etmiş olduğu çok üzücü olaylar maksatlı terör faaliyetleridir. Irak’ın dışından, Irak’taki süreci hazmedemeyenler, Irak’ın düşmanları, güvensizlik ortamının devam etmesine zemin hazırlamak maksadıyla zararlı faaliyetlerde bulunmuşlardır” dedi.

Başbakan Caferi ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından da kabul edildi.

            Öte yandan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Caferi’nin Türkiye ziyaretini eleştirdiği ve bugünkü hükümetin yapacağı tüm anlaşmaların geçersiz olacağını söylediği bildirildi.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yolsuzluk tartışmalarını değerlendirdi.

            5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül basın mensuplarının bazı gazetelerde Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesi’nin özerkliğinin tanınacağı yönündeki haberlere ilişkin sorularını yanıtlarken, haberlerin yanlış ve abartılı olduğunu belirterek “Dış politikada böyle bir şey vardır. Nüanslar önemlidir. Dış politikada söylediğiniz kelimelerin yorumu çok önemlidir” dedi.

            Bakanlık Sözcüsü Namık Tan da bir soruya verdiği yazılı yanıtta “Irak Özel Temsilcimizin Bağdat’ta KDP lideri Mesut Barzani ile yaptığı görüşmeye atfen basınımızda yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” ifadelerini kullandı.

            6- Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin, Atatürk’ün, İş Bankası hisselerinden Türk Tarih Kurumu’na verilmek üzere CHP’ye bıraktığı 2000 yılı temettü geliri olan 327.709.-YTL’nin yasal faiziyle birlikte Kuruma ödenmesine ilişkin kararını onayladı.

            7- Danıştay 12. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1 Eylül 2005 tarihli, 2005-2006 öğretim yılı için sözleşmeli öğretmenlik alımına ilişkin genelgesinin yürütmesini durdurdu.

            8- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TÜSİAD Yönetim Kurulu üyelerini kabulü öncesi yaptığı açıklamada, dokunulmazlıkların AB standartlarına getirilmesi gerektiğini belirterek “Bu siyasetçi için de kamu görevlileri için de geçerlidir. Aynı ülkede sade vatandaş suç işlediğinde süratle yargılama yapılırken, dokunulmazlığı olan kişiler işlediğinde ise farklı durum kaydediyor” dedi.

            9- İran’ın Türkiye Büyükelçisi Firuz Devletabadi Cumhuriyet gazetesine verdiği mülakatta, Hamas’ın Türkiye’ye davet edilmesinin doğru bir politika olduğunu, ABD’nin ülkesine saldırıyı göze alamayacağını ve Türkiye’nin nükleer santral kurma çabalarını desteklediklerini belirterek, ABD’nin bugün için Türkiye’nin yanında yer aldığını ancak gelecekte karşısında yer almayacağı garantisinin olmadığını kaydetti.

            10- ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson Kanal 7 televizyonunda yaptığı açıklamada, Türkiye’yi Irak’ta uzlaşma sağlanması yolunda pratik yardımlarda bulunması için teşvik ettiklerini ve bu yöndeki çabalarını takdirle karşıladıklarını belirtti.

            11- Belçika’nın Brugges Ceza Mahkemesi, Özdemir Sabancı suikasti zanlılarından Fehriye Erdal’a Belçika’da işlediği suçlardan dolayı 4 yıl, terör örgütü DHKP-C lideri Dursun Karataş’a 5 yıl, diğer sanıklara da 4-6 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi.

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, GKRY lideri Tasos Papadopulos ile Fransa’nın başkenti Paris’te görüştü. Konuya ilişkin olarak BM’den yapılan yazılı açıklamada, Annan’ın, iki toplumun liderlerinin iki halkın çıkarına yönelik konularda teknik seviyede görüşmelere başlamaya razı olmalarından memnun olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, Annan ve Papadopulos’un Maraş konusu ile Kıbrıs’ın mayınlardan temizlenmesi ve Ada’nın silahsızlandırılmasında gelişme sağlanmasının, gelecekte görüşmeler için daha olumlu bir hava yaratacağı ve ilgili tarafların çıkarına olacağı konusunda görüş birliği içerisinde oldukları ifade edildi.

            13- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli haftalık basın toplantısında, Kıbrıs’ın kuzey bölgesinde Amerikan şirketlerinin gerçekleştirdiği ticaretin yasal olup olmadığı yönündeki bir soruyu yanıtlarken “Kuzey Kıbrıs ile ticareti yasaklayan hiçbir hüküm yok” dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106