06.9.2005
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EYLÜL 2005

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında, bugün dünyada açlık, yoksulluk ve salgın hastalıklar karşısında yaşam savaşı veren milyonlarca insana yardım eli uzatmak, kaynakları onların yaşam koşullarının iyileştirilmesine ayırmak yerine, silahlanma yarışının sürdürülmekte olmasının düşündürücü olduğunu belirtti. 

            2- TBMM Başkanı Bülent Arınç çeşitli sivil toplum örgütlerinin yöneticilerini kabulünde yaptığı açıklamada, Kürt sorununun çözümü için daha fazla demokrasi ve cesaret gerektiğini belirterek “Problemin adına takılmadan sükunetle çözmek gerekir. Bu sorunun çözümünde muhatap, terör örgütü ya da terör örgütünün sözde liderinden emir alan ve kendilerini legal gösterenler değil, Türkiyeli Kürt kökenli vatandaşlardır” dedi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Como kentinde düzenlenen Ambrosetti Forumu’na katılmak üzere İtalya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin, AB’nin karşı deklarasyonuna ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan “Bu konuyla ilgili şu ana kadar gelenlerin hiçbiri bizi bağlayıcı yaklaşım tarzları değil” dedi.

            4- Bakanlar Kurulu’nca Erdemir Madencilik’e bağlı işyerlerinde alınan grev ve lokavt kararları ‘Milli güvenliği bozucu nitelikte’ görüldüğü için 60 gün süreyle ertelendi.

            5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere İngiltere’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, hiçbir ülke ya da birliğin, Türkiye üzerinden politika yapmaması gerektiğini belirterek, Türkiye’nin istismar edilmesine asla izin verilmeyeceğini söyledi.

            6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, AB’nin esas hedefinin, Türkiye’yi askıya almak, oyalamak ve bu süre zarfında istediği tavizleri koparmak olduğunu belirtti.

            7- 1 Eylül Dünya Barış Günü, yurt genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

            8- İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ve Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşit Nusret Kasuri, iki ülke arasında ilişki kurulması amacıyla ilk kez İstanbul’da bir araya geldiler. Toplantının ardından Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın da katıldığı ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Şalom yaptığı açıklamada “Gazze’den çekilmemizle birlikte Müslüman ve Arap ülkelerinin bizimle ilişkilerini yeniden gözden geçirmesinin zamanı gelmiştir” dedi. Kasuri ise İsrail’in Gazze’deki işgali sona erdirmesine büyük önem verdiklerini, bu gelişme ile ülkesinin İsrail’le ilişki kurma kararı verdiğini belirterek, ancak bunun bir tanıma anlamına gelmediğini söyledi.

            9- AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı, İngiltere’nin Cardiff kenti yakınlarındaki Newport kasabasında başladı. Toplantıda Türkiye’nin yayımladığı deklarasyona yönelik olarak hazırlanan ‘karşı deklarasyon’ taslak metninde, Türk hava sahası ve limanlarının Kıbrıs Rum Kesimi’ne açılması gerektiği bildirildi. 

2 EYLÜL 2005

1- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin, Danimarka hükümetinden bu ülkeden yayın yapan terör örgütü PKK’nın yayın organı Roj TV hakkında kovuşturma başlatmasını istediğini belirtti.

2- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerine göre ağustos ayında tüketici fiyatları yüzde 0,85, üretici fiyatları ise yüzde 1,04 oranlarında arttı. Yıllık bazda tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 7.91, üretici fiyatlarında (ÜFE) yüzde 4.32 artış gerçekleşti.

3- İtalya’da düzenlenen Ambrossetti Forumu’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Napoli kentinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB taahhütlerini yerine getirdiğini belirtti. “Türkiye’nin artık vereceği başka bir taviz kalmamıştır” diyen Başbakan Erdoğan, 3 Ekim’de AB müzakerelerine başlamak için yeni şartlar kabul edilmeyeceğini söyledi.

            Öte yandan, Napoli kentinde Akdeniz Vakfı’nca düzenlenen İstanbul Salonu’nun açılışına katılan Başbakan Erdoğan’a ‘2005 Akdeniz Kurumlar Ödülü’ verildi.

4- AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’na katılmak üzere İngiltere’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ‘The Economist’ dergisine verdiği demeçte “Eğer AB, bize tam üyeliğin gerisinde bir şey önerir ya da yeni şartlar getirirse, bu kez bir daha dönmemek üzere çeker gideriz” dedi.

5- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı çerçevesinde bir basın toplantısı düzenledi. Rehn, uyum protokolünün içeriği konusunda Türkiye’nin spekülasyon yapmamasını beklediklerini vurgulayarak “Protokolün tam uygulanması AB Konseyi’nin kırmızı çizgisidir ve müzakere edilemez” dedi.

6- BM Sözcü Yardımcısı Marie Okaben, Türkiye ve İspanya’nın önderliğinde oluşturulan “Medeniyetler İttifakı” projesinde görev alacak ‘Akil Adamlar Grubu’ üyelerinin belirlendiğini açıkladı. Grubun eş başkanlıklarını Türkiye’den Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İspanya’dan ‘Barış Vakfı’ Başkanı ve eski UNESCO Başkanı Federico Mayor üstlenecek.

3 EYLÜL 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Ankara İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek, terör ve şiddet ortamının yaratılmasında iktidarın da rol oynadığını belirtti.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, gazetelerin ekonomi yazarlarıyla bir araya geldi. Bakan Babacan toplantıda, AB müzakerelerinin 3 Ekim’de başlaması konusunda Türkiye’nin her türlü sonuca hazırlıklı olduğunu, olumsuz karar halinde bile reformların devam edeceğini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Gaziantep’te yapılan Bölge Valileri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hassas bir coğrafyada bulunması nedeniyle uluslararası ilişkilerin odaklandığı bir ülke olduğunu söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik çeşitli açılışlara katılmak için gittiği Van’da yaptığı açıklamada, Türkiye’deki okul sıkıntısını gidermek için ‘mobil okul’ sistemini getireceklerini söyledi.

5- Başbakan ve bakanların yurt içi ve yurt dışına yapacakları seyahatlerde uygulanacak usul ve esaslarda değişiklik yapılmasına ilişkin genelge, Resmi Gazete’de yayımlandı.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İtalya’nın Como kentinde yapılan Ambrosetti Forumu’nun ikinci gününde ‘AB’ konulu oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin üyeliğinin katma değeri yüksek bir üyelik olacağını belirterek, AB’nin dünya barışına katkıda bulunması için Türkiye’nin üyeliğine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

7- Devlet Bakanı Beşir Atalay Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’ın 1000. yıl kutlamalarına katılmak için gittiği Rusya’da İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, Rusya’nın Türkiye’deki özelleştirme sürecine katılarak pazarda yer almasını dilediğini belirtti.

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Ukrayna’da Başbakan Yulia Timoşenko ile bir araya geldi. Timoşenko görüşmede, Türkiye ile müteahhitlik, gaz ve petrol boru hattı çalışmalarında önemli işbirliği gerçekleştirebileceklerini söyledi. 

9- Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, Alman Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin (CSU) Nürnberg’de düzenlediği parti kurultayında, Türkiye’nin ancak koşulları yerine getirdiği ve AB’nin de kendisini almaya hazır olması durumunda tam üye olabileceğini söyledi.

            CSU Genel Başkanı Edmund Stoiber de Türkiye’nin bir yandan AB’ye girmek isteyip, diğer yandan Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımamasının kabul edilemeyeceğini belirtti.

10- İspanya, AB ile Türkiye arasındaki Kıbrıs sorununu çözmek için taraflar arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Türkiye ile görüşmelerin 3 Ekim’de başlayacağına inandığını belirterek, taraflar arasındaki pürüzleri gidermek için mekik diplomasisine başlayabileceğini ifade etti.

11- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadapulos bir Rum özel radyo-tv kanalında yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın yakında Kıbrıs konusunda yeni özel temsilci atayacağını bildirdi.

12- ABD’nin, New York kentinde yapılacak Dünya Meclis Başkanları Konferansı’na katılacak İran meclis heyetine vize vermediği bildirildi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi, bu çirkin ve ahlaksızca eylemi kınadıklarını açıkladı.

13- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova’da Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, geçen yıl Beslan kentinde 331 kişinin ölümüyle sonuçlanan okul baskınının yeniden soruşturulması talimatını verdi.

4 EYLÜL 2005

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Sivas Kongresi’nin 86. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Atatürk ilke ve devrimlerinin yol göstericiliğinde, Cumhuriyeti daha da yüceltecek atılımları yaşama geçirmenin ve onu sonsuza dek yaşatmanın ‘en önemli sorumluluk’ olduğunu bildirdi.

            Gün dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir mesaj yayımladı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bolu Dağı geçiş projesinin önemli ayağı olan ve 14 yıldır yapımı devam eden tünel işleminin bitirilmesi nedeniyle Bolu Dağı Elmalık girişinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada “3 Kasım 2002 tarihinde bir değişim sürecine girildi. Gelecek yılın sonuna kadar bunun tamamını bitirerek, Bolu Dağı tünelinin tamamını hizmete açmış olacağız” dedi.

Törene ayrıca Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak da katıldı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalya’da yayımlanan ‘La Republica’ gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin 3 Ekim’de AB’ye tam üyelik müzakerelerine başlayacağına inandığını, tam üyeliği öngörmeyen farklı önerilerin gündeme gelmesi durumundaysa Türkiye’nin AB’den vazgeçip kendi yoluna devam edeceğini söyledi.

4- CHP Sakarya İl Kongresi’nde konuşan Genel Başkan Deniz Baykal, Türkiye’nin etnik farklılaşmayla siyasi çatışma ortamına çekilmeye çalışıldığını belirterek “Bu gidiş iyi değil” dedi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Edirne’de gazetecilere yaptığı açıklamada, özelleştirme konusunda siyasi kararlılığın devam edeceğini belirterek, sıranın Tekel’e ait sigara fabrikalarına geldiğini söyledi.

6- Tunceli Valiliği’nce yapılan açıklamada, merkeze bağlı Bilgili bölgesinde güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda 2 teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

7- Fransa Başbakanı Dominique de Villepin bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Kıbrıs üzerinde gerekli garantileri vermesi durumunda, müzakerelerin başlamasını destekleyeceklerini belirtti.

8- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi başkent Tahran’da yaptığı açıklamada, Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşit Nusret Kasuri ile İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom’un İstanbul’da yaptıkları görüşmeyi ‘kabul edilemez bir eylem’ olarak değerlendirdiklerini belirterek, Pakistan’ın bu girişiminin kendilerini çok şaşırttığını söyledi.

5 EYLÜL 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bir günlük çalışma ziyareti kapsamında Türkiye’ye gelen Ürdün Kralı Abdullah ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Heyetlerarası görüşmelerin ardından iki lider düzenledikleri basın toplantısında, ele alınan konular hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Sezer, başta Irak’taki gelişmeler olmak üzere, İsrail-Filistin uyuşmazlığı, Ortadoğu’daki barış arayışları, bölgesel ve iki ülkeyi ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti. Kral Abdullah ise iki ülke ilişkilerinin çok güçlü bir hale geldiğini ifade ederek “Bu gelişmeler çerçevesinde kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız bir Filistin devleti olması ve İsrail-Filistin sorununun Yol Haritası çerçevesinde, gerçek, kalıcı ve kapsamlı bir barışı oluşturacak şekilde uygulanması ve geliştirilmesi, gelecekte yapıcı bir şekilde çalışmaların ve gelişmelerin devam etmesi açısından önemli olacaktır” dedi.

Kral Abdullah, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da ziyaret ederek bir süre görüştü.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek toplantıdan sonra basına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 3 Ekim öncesinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini, AB’nin de verdiği sözün arkasında durması gerektiğini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, terörle mücadele konusunda her türlü çalışmanın yürütüldüğünü belirterek, Terörle Mücadele Yasa Taslağı’nın tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da toplanan ‘6. Avrasya İslam Şurası’nın açılışında yaptığı konuşmada, İslam ve terör kelimelerinin yan yana anılmasından büyük rahatsızlık duyduklarını ve bu konuda uluslararası toplantılarda mücadele verdiklerini vurgulayarak, bu sorunun özeleştiri eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

4- 2. Ordu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık birlikleri denetlemek amacıyla gittiği Diyarbakır’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orgeneral Sarıışık, son günlerde yoğunlaşan toplumsal olaylara karşı halkın çok dikkatli hareket etmek durumunda olduğunu belirterek “Ülkemiz güçlüdür. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz müddetçe, bu tür şeyler bizim için pek fazla önem ifade etmiyor. Ama olayların tırmandırılmaması konusunda bütün vatandaşlara, herkese görevler düşüyor” dedi.

            5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Antalya İl Başkanlığı kongresinin ardından göreve gelen yeni yönetimi ziyaret ederek, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İstanbul’da Fatih Camii'nin avlusunda bir grubun Atatürk, demokrasi ve Cumhuriyet karşıtı gösterisini hatırlatan Baykal, hükümeti acizlikle ve olaylara sadece yorum yapmakla suçladı.

            6- Parti teşkilatlarını ziyaret etmek amacıyla Malatya’ya giden DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar düzenlediği basın toplantısında, “Hükümet, terörle mücadeleyi vatandaşa ihale edemez. Terörle mücadelenin adresi, devletin meşru güvenlik güçleridir” dedi.

7- Endonezya’nın Sumatra Adası’nda, Medan-Cakarta seferini yapan bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 137 kişinin öldüğü, 19 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Almanya’da terör örgütü PKK yanlısı yayın yapan ‘Özgür Politika’ gazetesinin kapatıldığı bildirildi. İçişleri Bakanı Otto Schily adına yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de giderek artan saldırılara ve yükselen tansiyona dikkat çekilerek, terör örgütü PKK’nın Almanya’da propaganda yapmasının hoşgörü ile karşılanamayacağı vurgulandı.

 9- Almanya’da 18 Eylül tarihinde yapılacak seçimler nedeniyle Başbakan Gerhard Schröder ile ana muhalefet partisi Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel arasında, seçim propagandası kapsamında yapılan ilk televizyon tartışmasında, ağırlıklı olarak Türkiye’nin AB üyeliği üzerinde duruldu.

10- Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten sorumlu Üyesi Peter Mandelson ile Çin Ticaret Bakanı Bo Şilay arasında başkent Pekin’de yapılan görüşmenin ardından, Çin’den ithal edilen kota fazlası ürünlerin 2006 kotasından indirilme şartıyla AB ülkelerine girişine izin verilmesini öngören bir anlaşmanın imzalandığı açıklandı.

11- ABD güvenlik güçleri ve Irak Ulusal Muhafızları’nın Telafer’de yürüttüğü ortak operasyonda şu ana kadar 72 kişinin öldüğü açıklandı.

12- ABD Başkanı George W. Bush New Orleans’ta meydana gelen Katrina Kasırgası’nın ardından ikinci kez bölgede incelemelerde bulundu.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Bush yönetiminin felaketin kurbanlarına yardım etmede ‘siyah oldukları için’ yavaş davranıldığı iddialarını reddetti.

6 EYLÜL 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, üç günlük resmi ziyaret kapsamında Türkiye’ye gelen Estonya Cumhurbaşkanı Arnold Rüütel ile Çankaya Köşkü’nde görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Rüütel, Türkiye ile 3 Ekim’de müzakerelerin başlatılması gerektiğini belirterek “Müzakere süreci bizim için de kolay olmadı. Kıbrıs sorununa müzakere sürecinde kapsamlı çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, adli yılın açılışı nedeniyle Yargıtay’da düzenlenen tören öncesinde PKK eylemleriyle tırmanan toplumsal gerginliğe ilişkin yaptığı açıklamada “Halkımızı sağduyulu olmaya çağırıyorum. Güvenlik güçlerimiz yasadışı olayları önleyecek güçtedir” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Avrasya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı ‘CEBIT Bilişim Eurasia’nın açılışında yaptığı konuşmada, bilgi ve iletişim teknolojisinde büyük değişimler yaşandığını vurgulayarak “e-devlet, e-Türkiye, göreve geldiğimiz andan itibaren bizim özlemimizdi. Bilgi ve iletişim çağı, çok hızlı, çok ciddi değişim ve dönüşüm içinde. Bu sürece ayak uyduramayanların durumu gelecek için ayrı bir felakettir” dedi.

Törene katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de Türkiye’nin konumunun bilişim sektörünün daha fazla gelişimini tetikleyecek durumda olduğunu belirterek, e-devlet politikası içinde, e-belge sisteminin gümrüklerde kullanılmasıyla birlikte ihracat işlemlerinin hızlandığını, değerlendirmelerin daha sağlıklı yapıldığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise ‘Bilişimle Yarınlar, Toplum ve Devlet’ konulu oturumda yaptığı konuşmada “e-devlet”in toplumda yer etmesi ve hayat tarzı haline gelebilmesinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkısıyla olacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Afganistan’a vizesiz giden Türk vatandaşlarının sınır dışı edileceği belirtilerek, bu konuda vatandaşların gerekli işlemleri yapması istendi.

Bakanlığın açıklamasında ayrıca, Almanya’da ‘Özgür Politika’ gazetesinin kapatılması kararının diğer ülkeler için de örnek olması gerektiği belirtildi.

5- Yargıtay Başkanı Osman Arslan adli yılın açılışında yaptığı konuşmada, Yüce Divan görevinin Anayasa Mahkemesi’nde olmasının yargısal anlamda bir eksikliği ifade ettiğini belirterek “Yüce Divan’da yapılan yargılama bir ceza yargılamasıdır. Adil yargılanma hakkının temel koşulu olarak, yargılama yapan hakimin bağımsız, tarafsız, teminatlı ve hukukçu olması, yargılamanın açık yapılması, makul sürede sonuçlandırılması ve ceza davalarında yargılamanın en az iki kademeli olması öngörülmektedir” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok da törendeki konuşmasında, her geçen gün artan sorunların artık sistem ve siyaset sorunu olmaktan çok, devletin geleceğini ilgilendiren ‘rejim sorununa’ dönüştüğünü, sayısal üstünlüğe dayalı siyasal iktidarı yeterli bulmadıklarını belirterek “80 yılı aşkın cumhuriyetin temel ilkeleri üzerinde tam bir birlik sağlayabilecek siyasal ve ekonomik istikrarı arıyoruz” dedi.

Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer yetkililer de katıldı.

6- Anayasa Mahkemesi’nce, Yargıtay Başkanı Osman Arslan'ın adli yılın açılışında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'ni eleştirmesine tepki gösterilerek yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Arslan’ın konuşması ‘talihsiz’ olarak değerlendirilerek “Yargıtay Başkanı’nın adil yargılanma hakkı konusunda kamuoyunda kuşku yaratacak biçimde beyanda bulunması temsil ettiği makamın ağırlığı ve sorumluluğuyla bağdaştırılamamıştır” denildi.

Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Haşim Kılıç da tören çıkışında yaptığı değerlendirmede, konuşmayı Anayasa Mahkemesi’ne bir saldırı olarak nitelendirerek “Sayın Başkanın açıklamalarını çok talihsiz ve sorumsuz olarak nitelendiriyorum” dedi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, son üç yılda Türkiye ekonomisinde hedeflerin kararlılıkla tutturulduğunu belirterek “Gelinen süreçte Merkez Bankası’nın bağımsızlığı büyük önem taşımaktadır. Ancak rehavete kapılmamız için erken, süreç yeni başlıyor. Enflasyon ve faiz hadlerinde hedefin çok gerisindeyiz” dedi.

8- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde bazı illerde meydana gelen olayların herkesi derinden üzdüğünü belirterek, Türkiye’nin hassas bir coğrafyada ve bu özelliği dolayısıyla da uluslararası ilişkilerin odaklandığı bir bölgede bulunduğunu belirtti.

9- Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yola döşenen mayına çarpan askeri araçta iki erin şehit olduğu, iki erin de yaralandığı bildirildi.

10- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Teodoros Rusopulos Atina’da düzenlediği basın toplantısında, sağcı örgütler ve Neo-Nazi yanlısı grupların Türkiye aleyhtarı ‘Türkiye, Avrupa’dan Dışarı’ etkinliği ile ilgili bilgilerin doğrulanmadığını, herhangi bir başvuru da yapılmadığını belirterek “Hükümet, bu tip ırkçılığı kışkırtan gösterileri kınamaktadır” dedi.

7 EYLÜL 2005   

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, bugüne kadar sözde Ermeni soykırımı konusunda karar alan, İsviçre, Polonya, Slovakya, Lübnan, Kanada, Arjantin, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, Yunanistan, Uruguay, İsveç, Rusya Federasyonu ve Venezüella olmak üzere toplam 16 ülkenin parlamento başkanlarına birer kınama mektubu gönderdi. Başkan Arınç mektubunda, Türkiye’nin soykırım yapmakla itham edilmesinin büyük üzüntü ve hayal kırıklığına yol açtığını belirterek, haksız kararın TBMM üyeleri tarafından büyük bir tepki ve infialle karşılandığını bildirdi.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül bir sergide gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tam üyelik müzakerelerinin başlayacağı 3 Ekim’e yoğun şekilde hazırlandığını, gereken her şeyin yapıldığını, müzakerelerin başlamaması için bir neden göremediğini belirterek, Türkiye’nin süreci götürürken gösterdiği dikkatin AB tarafından da gösterilmesini istedi.

            Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, AB’nin Türk limanlarının Kıbrıs Rum Kesimi’ne açılması yönündeki kararlılığı karşısında Türkiye’nin tutumuna ilişkin bir soru üzerine “Gümrük Birliği’nin işleyişiyle ilgili çeşitli problemler, iddialar söz konusu olursa, Gümrük Birliği içinde bunların konuşulacağı hukuki platformlar var. Türkiye’nin AB süreci böyle bir konuyla bağlantılı değildir” dedi.

3- Anayasa Mahkemesi’nin 3 asıl üyesi Serruh Kaleli, Osman Paksüt ve Şevket Apalak, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı, Anayasa Mahkemesi’nde düzenlenen törenle ant içerek görevlerine başladı.

            4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye’nin Irak’ın Telafer kentindeki duruma çözüm bulunması için uzun süredir çaba harcadığını belirterek, ABD makamlarının sınırlı bir operasyon düzenlemesinin zorunluluk haline geldiğini bildirdiklerini, Türkiye’nin operasyonla ilgili olarak ABD makamlarından sivil halkın hiçbir surette zarar görmemesi için azami özen gösterilmesini istediğini söyledi.

            5- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Genç Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (GESİAD) Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen ‘Müzakere Sürecinde AB-Türkiye İlişkileri ve Ekonomik Gelişmeler’ konulu toplantıda, müzakere sürecinin üç koldan yürütüleceğini, bunların ‘siyasi reformlar, müzakerelerin teknik ayağı ve sivil toplumla iletişim’ olduğunu belirterek, sürecin Ekim ayı sonunda tarama ile başlayacağını açıkladı.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan gazetecilere yaptığı açıklamada, bütçede hala en yüksek yükün faiz yükü olduğunu, bunun önlenmesi için mali disiplinden ödün vermeyeceklerini söyledi. Bakan Unakıtan ayrıca, eğitimde KDV’nin düşürülmeyeceğini, akaryakıtta ÖTV’nin sabit tutulacağını, sosyal güvenlik primlerinin çok yüksek olduğunu ve istihdamda vergilerin düşürüleceğini belirtti. 

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’nun İstanbul’da düzenlediği ‘Avrupa Birliği Üyelik Müzakereleri Sürecinde Türkiye’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin hedefinin AB’ye tam üyelik olduğunu belirterek, birlikten kendilerine sunulan kriterler dışında yapılacak zorlamalara karşı taviz vermeyeceklerini ifade etti. 

            8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul’da Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından düzenlenen ‘Dünyada Kalkınma için Su’ konulu sempozyumda, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını, su konusundaki yatırımların finansmanının en önemli konu olduğunu, dünya nüfusunun 3’te birinin susuzluk çektiğini, tedbir alınmazsa 2025 yılında 5 milyar kişinin susuz kalacağını kaydetti.

            9- A Milli Futbol Takımı, Almanya’da düzenlenecek olan 18’inci Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde, Ukrayna’da yapılan maçta Ukrayna Milli Takımı’nı 1–0 yendi.

            10- Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, AB Ziyaretçi Programı çerçevesinde, Fransa’nın Strazburg kentinde Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Josep Borrell ile bir araya geldi. Baydemir görüşmesinde, yurt genelinde son günlerde artan gerilimin önünün alınması gerektiğini belirtti.

            Borrell da görüşme sırasında müzakere sürecini hassasiyetle takip edeceklerini söyledi.

            11- Alman Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi lideri Angela Merkel, Almanya’da genel seçimler öncesi seçim kampanyasında, Türkiye’nin tam üyeliğine karşı olduğunu dile getirmesine kimsenin engel olamayacağını belirterek, imtiyazlı ortaklık önerisini yineledi.

            Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ise Merkel'i, Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki tutumundan dolayı eleştirdi. Fischer Federal Meclis'te yaptığı konuşmada, Akdeniz Bölgesi’nin istikrarı ve Avrupa’nın güvenliği için, Türkiye’nin AB’ye alınması gerektiğini belirterek “Irak konusunda da yanlış davrandınız. Türkiye konusundaki tutumunuz daha da tehlikeli” dedi.

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD’nin New York kentinde 10’uncusu düzenlenen BM Kadın Hakları Konferansı’nda yaptığı konuşmada, son 10 yılda kadın hakları konusunda bazı olumlu gelişmeler olsa da bu konudaki vaatlerin henüz yerine getirilmediğini, kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın hala ciddi boyutlarda problem olduğunu belirterek, cinsiyet eşitliği konusundaki vaatlerin hayata geçirilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

            13- Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin Hanebad Üssü’nün boşaltılması için Özbekistan’ın ABD’ye verdiği mühletin dolmasına 6 aydan az zaman kala, üssün Türkmenistan’a nakledileceği iddialarına karşılık, topraklarında herhangi bir yabancı askeri güce yer verilmeyeceği belirtilerek, Türkmenistan’ın sürekli tarafsızlık statüsünün böyle bir uygulamayla bağdaşmayacağı bildirildi.     

8 EYLÜL 2005 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’ toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Terörün amacı propagandadır” diyen Başbakan Erdoğan bu propagandanın da medya aracılığıyla yapıldığını söyledi. 

Başbakan Erdoğan ayrıca Kanal D televizyonu ana haber bülteninde yaptığı açıklamada, vatandaşların şiddet yanlılarının oyuncağı olmasına izin verilmeyeceğini belirterek “Eylemler bu şekilde devam ettikçe, güvenlik güçleri daha da sertleşecek” dedi.

            2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Milliyet gazetesine, özelleştirme ve banka satışları ile gündeme gelen yerli-yabancı sermaye tartışması, IMF, işsizlik, AB ile ilişkilerin seyri gibi konularda açıklamalarda bulundu. 

            3- Devlet Bakanı Mehmet Aydın Hollanda’nın Soesterberg kasabasında düzenlenen ve dinin, insan hakları, kalkınma ve işbirliği açısından rolünün ele alındığı uluslararası toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin demokrasi ve din ilişkilerini sağlıklı bir zeminde çözmeyi başardığını söyledi.

            4- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat bir kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki deklarasyonuna karşı AB tarafından yayınlanması beklenen deklarasyonla ilgili taslak metnini, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünü, Ada’nın bölünmesini sürekli kılan ve Kıbrıs sorununun zeminini değiştiren bir taslak olarak tanımladı.

            5- AB Dönem Başkanı İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Jack Straw International Herald Tribüne gazetesine yaptığı açıklamada,  Avrupa’nın Türkiye’yi Birliğe almak ya da kendi içine kapanmak arasında seçim yapması gerektiğini söyledi. Straw ayrıca “Türkiye’yi reddetmek, şu ana kadar sağlanan önemli ilerlemeleri tehlikeye atabilir ve kapımızın eşiğinde krize yol açabilir” dedi.

            6- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ‘Financial Times’ gazetesine verdiği demeçte, dış politika ve özellikle de Türkiye söz konusu olunca Almanya Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel’in ileri görüşlü olmadığını söyledi.

            7- Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko’nun, Başbakan Yulia Timoşenko liderliğindeki hükümeti, yolsuzluk iddiaları nedeniyle görevden aldığı, Yerel Vali Yuri Yekhanurov’un yeni hükümeti kurmakla görevlendirildiği bildirildi.

9 EYLÜL 2005

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında,  son olayları değerlendirdi.  Başbakan Erdoğan ''Milletimizin kimi kültürel farklılıklarını kullanarak, mukaddes dinimizi ve camilerimizi istismar ederek ve Türkiye'nin bölgeleri arasında ayrım propagandası yaparak topraklarımızda fitne tohumları ekmeye çalışanların, yollarının çıkmaz sokak ve çabalarının beyhude olduğunu bir kez daha ifade ediyorum'' dedi.

            2- AB ile 3 Ekim’de başlaması beklenen üyelik müzakereleri öncesinde sivil toplum kuruluşları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya geldi. Zirveye, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile 50 sivil toplum örgütü katıldı.

             Bakan Babacan zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, 3 Ekim'de başlayacak tarama sürecine, Türkiye'nin tam olarak hazırlıklı ve donanımlı olduğunu bildirdi. Başbakan Erdoğan da AB sürecinde ne güvenlik adına özgürlüklerden ne de özgürlükler adına güvenlikten ödün verdiklerini belirtti.

            Zirve sonrası açıklama yapan TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı da toplantıların devam edeceğini öğrendiğini belirterek “Hükümetimizi kutluyorum. Çünkü AB sürecinde sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket etmek çok önemli. Bu nedenle çok başarılı bir toplantı oldu” dedi.

            3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Merkez’de yapılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) öncesi partililere yönelik yaptığı açıklamada, provakasyonlar konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, hainlerle mücadelenin güvenlik güçlerince yapılacağını ve devletin buna muktedir olduğunu söyledi.

            4- Tunceli ve Erzurum’da güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmalarda, terör örgütü PKK üyesi olduğu bildirilen 1’i kadın 5 kişi öldürüldü.

            5- Resmi ziyaret amacıyla Türkiye’de bulunan ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı James Jones, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’le yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile işbirliğinin her alanda var olduğunu belirtti. Jones “PKK’ya karşı operasyon düzenleyecek misiniz?” sorusu üzerine “Görüşmelerde Türkiye ile işbirliği ruhu teyit edildi. Birlikte neler yapılabileceği üzerinde duruldu. Ancak Kuzey Irak’taki durum, şu andaki egemen hükümeti ilgilendiriyor” dedi.

6- Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen 33 Müslüman ülkenin dini temsilcilerinin katıldığı ‘6. Avrasya İslam Şurası’ sona erdi. Toplantıdan sonra yayımlanan sonuç bildirgesinde, masum insanlara yönelik her türlü terör ve şiddetin kınandığı vurgulandı. Terörün tüm insanlığı tehdit ettiğine dikkat çekilen bildirgede “Güç düzeni ile ahlak düzeni arasındaki çarpıklık yalnızca Müslümanları değil, tüm insanlığı tehdit etmektedir” denildi.

            7- İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) düzenlediği ve Müslüman dünyasından 100 bilim adamıyla aydının katıldığı toplantı, Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde başladı. İKÖ’nün yıl sonunda Mekke’de yapacağı olağanüstü liderler zirvesine hazırlık niteliği taşıyan ve yarına kadar sürecek toplantıda katılımcılar, politika, medya, ekonomi, bilim ve teknoloji, İslami düşünce, ekonomi konularıyla, sosyal ve kültürel konuları ele alacak.

            8- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Lenkeran kentinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ ile ilgili sorunun barışçı yollarla çözülmesi için Ermenistan ile görüşmelerin sürdürüldüğünü kaydetti.

10 EYLÜL 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çeşitli açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Bursa’da “AKP 27. İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, terörle mücadelenin sonuna kadar süreceğini belirterek “Aramızdaki huzuru, birlik ve beraberliği bozmak isteyenlerin oyununu hep beraber bozacağız” dedi.

2- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 6 ayda bir gerçekleştirdiği Ekonomide Durum Tespiti ve Beklenti Raporu’nu, düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Hisarcıklıoğlu, enerji maliyeti, istihdam vergilerinin yüksekliği ve döviz kurunda sıkıntı olduğunu belirterek, reformların hızlanması gerektiğini bildirdi.

3- BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek’te düzenlenen ‘Avrupa’nın Geleceği’ başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada  “AB’ye eşit şartlarda ve güçlü girebilmenin çalışmalarını yapıyoruz. Ama olmazsa başka yol bulmalıyız” dedi.

4- TBMM Başkanı Bülent Arınç ABD’deki temasları sırasında düzenlediği basın toplantısında, BM’de yapılan II. Dünya Parlamento Başkanları Konferansı’nda, parlamento başkanlarından Türkiye’nin 2009-2010 yılında Güvenlik Konseyi daimi olmayan üyeliğe adaylığı konusunda destek istediğini söyledi.

5- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu yaptığı açıklamada, AB içinde anlaşma olmaması halinde Türkiye’nin tam üyelik müzakere çerçeve belgesinin de onaylanmayacağı uyarısında bulundu.

6- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza, Amerika Helenik İlerici Eğitim Derneği’nce (AHEPA) başkent Washington’da düzenlenen ‘İşgal Altındaki Kıbrıs’a Doğrudan Uçuşlar’ konulu panelde yaptığı konuşmada, ABD vatandaşlarının Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki havaalanlarını kullanmak yerine, doğrudan KKTC’deki Ercan Havaalanı’na iniş yapmalarının yasa dışı olmadığını, bu yolla seyahate göz yumulmasının Amerikan politikasında bir değişiklik anlamına gelmediğini, ABD’nin 2 kesimli, 2 toplumlu birleşik Kıbrıs hedefine bağlı olduğunu söyledi.

7- ABD’de resmi temaslarda bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile görüştü. Terör örgütü PKK’yla mücadele konusunda ABD’nin Sesi Radyosu’na da açıklamalarda bulunan Talabani, Kandil dağında PKK varlığı konusunda endişeler olduğunu belirterek, teröristlere destek vermediklerini ancak Irak ordusunun bu dağlık bölgede silahlı gruplarla çatışmaya girecek güçte olmadığını söyledi.

8- Irak Başbakanı İbrahim Caferi yaptığı yazılı açıklamada, Irak’ın kuzeyinde Türkmenlerin yaşadığı Telafer kentini teröristlerden temizlemek için ABD ile birlikte operasyon başlatıldığını bildirdi. 

11 EYLÜL 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen ‘724. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’nde yaptığı konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti olarak, bütün vatandaşlar ve kurumların, yekvücut olarak hukukun, adaletin, kardeşliğin sesini yükseltmesi gereken bir dönemden geçtiğini belirterek “İçeride ve dışarıda bu kardeşlik düşüncemize, çağrımıza karşı duranları lanetliyorum. Nifak tohumları bu topraklarda hayat hakkı bulamaz” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda temasları hakkında bilgi verdi.

3- Danıştay 8. Dairesi, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), yüksek öğretim elemanlarının açıktan ve naklen atamalarında Başbakanlık’a bağlı Devlet Personel Başkanlığı’ndan ve Maliye Bakanlığı’ndan izin alma şartıyla ilgili ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom’un özelleştirilmesinin yargıdan dönmesi halinde B planını devreye sokarak Telekom hisselerini halka arz edeceklerini açıkladı.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Mersin’in Silifke ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada Biz terör üzerinden politika yapmıyoruz. Hükümet, terör konusunda ciddi proje üretmiyor” dedi.

6- Türk Kızılay’ı Irak’ın Türkmen kenti Telafer’e 5 TIR dolusu yardım malzemesi ile tam donanımlı haberleşme aracından oluşan konvoy gönderdi.

7- GAP Spor Şenliği kapsamında Adıyaman’ın Kahta ilçesinde düzenlenen triatlon yarışlarında 2 milli sporcu Atatürk Barajı Gölü’nde boğularak öldü.

8- Japonya’daki genel seçimleri, Başbakan Juniçiro Koizumi’nin partisi Liberal Demokratik Parti’nin kazandığı bildirildi.

12 EYLÜL 2005

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, terörle mücadele ve Avrupa’nın teröre bakış açısı konuları görüşüldü. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, iç ve dış siyasi gelişmelerin değerlendirildiğini, ayrıca İngiltere’de katıldığı ve gündeminde terörle mücadelenin yer aldığı adalet bakanları toplantısı hakkında Kurul’a bilgi verdiğini söyledi. Avrupa’nın, özellikle terör örgütlerinin yayın kuruluşlarına tolerans tanıdığını belirten Bakan Çiçek “Terörün değişik sebepleri var. Bazı ülkeler etnik ve sol terörü görmezden geliyor, radikal terör üzerinde duruyor. Algılamaları farklı, her ülke için ayrı düşünmemiz lazım” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BM Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda, Kütahya’da bir okulda 2005–2006 eğitim-öğretim yılının açılış töreni sırasında kendisine yönelik suikast girişimi konusunda yaptığı açıklamada “Yönetim sürecimiz içerisinde bazı kendini bilmez kişiler, gruplar çıkabilir, çeşitli provokasyonlarla karşılaşabilirsiniz, eylemler olabilir. Çünkü toplumun her kesimi sizin düşüncelerinizi, uygulamalarınızı kabul etmez, etmeyebilir” dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Erzurum’da 9. Kolordu Komutanlığı’nda denetlemelerde bulunduktan sonra Vali Celalettin Güvenç’i ziyaretinde yaptığı konuşmada, birbirleriyle uğraşmak, ayrıcalıklar, ayrı düşünmek ve tahriklere kapılmakla hiçbir meselenin çözülemeyeceğini belirterek “Türkiye’nin meseleleri vardır. Bunlar hepimizin meseleleridir. Birlik ve beraberlik her şeyin başıdır. Birbirimize daha iyi sarılır, tahriklerin etkisinde kalmadan birbirimize muhabbetle bağlanır, gönül birliği ile işbirliği yaparsak; bu memleketi çok daha ileriye götürebiliriz, daha mutlu yaşayabiliriz” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ile TBMM Grubu Yönetim Kurulu üyeleri toplantısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baykal, Türkiye’de terör ortamının yeni karakterinin belirginleşmeye başladığını belirterek “Bu yeni anlayışın Türkiye’nin anayasal rejimini, millet ve devlet tarifini değiştirmeye yönelik bir yapılanmaya ilişkin olduğu ortadadır. Bu ayrılıkçı bir terör uygulamasıdır” dedi. Baykal, Türkiye’nin bu yeni terör uygulamasına karşı doğru ve kararlı politikalar uygulaması gerektiğini, ancak hükümetin bu yaklaşımdan uzak bir tutum sergilediğini belirtti.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener basına yaptığı açıklamada, kira öder gibi ev sahibi olabilme olanağı sağlayan ‘mortgage’ sisteminden geliri olmayan vatandaşların faydalanamayacağını belirterek, sistemin belli bir gelir düzeyindekilere hitap edeceğini söyledi.

6- Devlet Bakanı Beşir Atalay, Çubuk ilçesi Kışlacık Köyü İlköğretim Okulu’nun 2005-2006 eğitim-öğretim yılı açılışı için düzenlenen törende, ekonomik ve sosyal problemlerin temelinde eğitimsizliğin olduğunu söyledi. Bakan Atalay ayrıca, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’nun 2004 bütçesinin yüzde 35’inin eğitime ayrıldığını belirterek “İyi eğitilmiş bir neslin sosyal yardımlara daha az ihtiyacı olacağına inanıyoruz” dedi.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Yargıtay ve Danıştay’a üye seçilen hakim ve savcılar için Adalet Sarayı Konferans Salonun’da düzenlenen mazbata töreninde, Terörle Mücadele Yasası (TMY) ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çiçek, 12 Eylül’den ders çıkarılması gerektiğini ve hukuk devletini işletmenin kolay olmadığını belirterek “İşin zorluğunda toplumdaki değişim var. Değişim, toplumda bir savunma, bir sarsıntı meydana getiriyor. Olaylar karşısında insanlar bazen hukuk, bazen hukukla bağdaşmayacak tedbirlerin alınmasını istiyor. İkisinin ortasını bulmak kolay değil. Böyle dönemler, adaletin tesis edilmesinin zor olduğu dönemlerdir” dedi.

8- Devlet Hizmeti Yükümlüğü’ne ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı genelge, Resmi Gazete’de yayımlandı. Genelgeyle, yurtiçi ve yurtdışında öğrenimlerini bitirerek tabip, uzman tabip olmaya hak kazananlara zorunlu hizmet yükümlülüğü getirildi.

9- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), yılın ikinci üç aylık döneminde dış ticareti de içeren gayri safi milli hasılanın (GSMH) yüzde 3.4, gayri safi yurt içi hasılanın ise (GSYİH) yüzde 4.2 büyüdüğünü açıkladı.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Irak Koordinatörü James Jeffrey başkent Washington’da 4 Türk gazeteciye Irak konusunda verdiği brifingde PKK ile ilgili bir soruya cevaben “Bizim umudumuz PKK’nın ortadan kaybolması, yok edilmesi. Sizin çıkarınız bizim de çıkarımıza. Dikkatle izliyoruz, elimizdeki istihbaratı Türkiye ve Irak hükümetiyle paylaşıyoruz. Ama şimdi Irak’ta elimiz dolu” dedi.

11- Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) üyesi 30 ülkede yapılan karşılaştırmalı fiyat düzeyi sıralamasında Türkiye’nin, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya ve Macaristan’ın ardından en ucuz beşinci ülke olduğu belirtildi.

12- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani Rus Kommersant gazetesine yaptığı açıklamada, ABD’nin Irak’tan çekilmesini isteyen Rusya’nın gerçekçi bir politika izlemediğini belirterek “ABD askerleri yarın Irak’tan çıkarsa, Türkiye’nin Türkmenleri savunma iddiasıyla Irak’ın kuzeyine girmesini kim engelleyecek? Suriye’yi kim engelleyecek” dedi.

13 EYLÜL 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Sakarya Zaferi’nin 84. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, cumhuriyet ve kazanımlarının özgür yurttaşlar olarak geleceğe güvenle bakabilmenin en büyük güvencesi olduğunu belirterek “Ulusal birliğin her türlü zorluğu aşmada en büyük güç olduğu bilinciyle örnek bir kahramanlık gösteren ulusumuz, Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile bağımsız ve özgür yaşama kararlılığını ortaya koymuştur” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Van’da yaptığı açıklamada, son günlerde bazı üzücü olayların yaşandığını belirterek “Bazı provokasyonlar olur ancak kanunlar çerçevesinde bunların üstesinden gelinecektir” dedi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasa Taslağı üzerinde yürütülen tartışmaların bilgi kirliliğinden kaynaklandığını belirterek “Terörün tanımının yeniden yapılması ve bunun bilimsel bir kurul tarafından gerçekleştirilmesi Sayın Genelkurmay Başkanımız tarafından dile getirilmişti. Terörün tanımını değiştirdiğiniz takdirde, o zaman geriye dönük kapanmış ne kadar dosya varsa bunların hepsi yargının önüne gelir” dedi.

4- Fenerbahçe Futbol Takımı, Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk maçında deplasmanda İtalya’nın Milan Takımı’na 3–1 yenildi.

5- BM zirvesine katılmak amacıyla ABD’nin New York kentine giden Başbakan Recep Tayip Erdoğan basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’ye müzakerelerin başlayacağı 3 Ekim tarihinden önce Güney Kıbrıs’ın tanınması yönünde baskı yapılmasının çirkinlik olacağını ifade ederek, bunun uluslararası diplomatik ahlaka uygun düşmeyeceğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’tan çıkarılması için ABD’den işbirliği göstermesini istediklerini, Irak için de asker ve polis birimlerinin eğitimi amacıyla Türkiye’nin her türlü desteğe hazır olduğunu vurguladı.

6- Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Türkiye-Gürcistan Ticari ve Ekonomik İşbirliği Semineri’ne katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen burada yaptığı açıklamada, iki ülke ticari ilişkilerinin istenen seviyede olmadığını belirterek “3 yıllık bir süreç içerisinde ticaret hacmimizin 6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi. Bakan Tüzmen, Gürcistan Başbakanı Zurab Nohaydelz ile de görüştü.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerinin başlamasıyla Kıbrıs konusunda tüm tarafları farklı şekillerde etkileyecek hızlı ve dinamik bir süreç yaşanacağını belirterek, bu süreç içerisinde Kıbrıs Türkü’ne uygulanan izolasyonlar dahil tüm kısıtlamaların kalkması gerektiğini söyledi.

8- AB Komisyonunun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, AP Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta çözüm fırsatının kaçırılmış olmasının talihsiz bir durum olduğunu ifade ederek  “Bir aday ülkenin diğer üyeyi tanımıyor olması üzücü. Ancak biz de istikrarlı davranmalıyız. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tanınması müzakerelere başlanması için bir ön koşul değildir” dedi.

Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “AB’nin Kıbrıs konusunda yayımlayacağı deklarasyonun, Türkiye’nin, Kıbrıs Rum Yönetimi’ni en kısa zamanda tanımasını ve bu durumun 2006 yılında yeniden değerlendirilmesini talep ettiği” belirtildi.

9- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İsrail’in Gazze’den çekilmesinin önemli bir gelişme olmadığını bildirerek “İşgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşim merkezleri kurulmasına ve Kudüs’ün yasadışı duvarla çevrilmesine devam edildiği için önemli bir gelişme sayılmaz” dedi.

10- ABD Başkanı George W. Bush ile başkent Washington’da görüşen Irak Devlet Başkanı Celal Talabani düzenlenen ortak basın toplantısında, Amerikan birliklerinin Irak’ta ‘hayati öneme’ sahip olduğunu belirterek, başkalarının ülkesinin içişlerine müdahalesini önlemek için bu kuvvetlere ihtiyaç duyduklarını söyledi.

11- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyer Zebari Washington’da yaptığı açıklamada, Suriye’nin tehlikeli bir oyun oynadığını belirterek, ülkesinde yılsonuna kadar seçilmiş bir hükümet iktidara gelene kadar Suriye’ye karşılık vermeyeceğini, Suriye’nin komşu bir ülkede demokrasinin kök salmasından rahatsız olduğunu, bu nedenle istikrarı bozmaya çalıştığını söyledi.

12- Norveç’te yapılan genel seçimleri İşçi Partisi, Sol Sosyalist Parti ve Yeşiller’den oluşan koalisyonun kazandığı açıklandı. İşçi Partisi lideri Jens Stoltenberg’in, hükümeti kurmakla görevlendirildiği bildirildi.

14 EYLÜL 2005  

            1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, beraberindeki kuvvet komutanlarıyla birlikte Diyarbakır Valisi Efkan Ala’yı makamında ziyaret etti.

Orgeneral Özkök görüşmede bir gazetecinin ''Son zamanlarda Türkiye'de yaşanan olayları nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, birlik ve düzenin olduğu bir ülkede problemlerin çok daha kolay çözülebileceğini, terörün ekonomik gelişmeyi engellediğini ve teröre karşı ulusal bir direniş gösterilmesi gerektiğini belirtti.

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Vergi Konseyi’nin ilk Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bazı AB ülkelerinin Türkiye’nin üyeliğine karşı açıklamalarda bulunduğunu belirterek, tüm zorlamalara karşın Türkiye’nin AB ye gireceğini söyledi.

            3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, ‘Kalite Yönetim Sistemi TS EN ISO 9001:2000 Belge Yenileme Töreni’nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Başesgioğlu, işsizlik sigortası fonunda biriken kaynağın mesleki eğitim, sağlık harcamaları ve istihdam sağlanması için kullanılacağını açıkladı.

            4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Kastamonu’da halka hitaben yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın terör konusunda Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırmasını değerlendirdi. Ağar, Türkiye’nin, kritik bir dönemden geçtiğini ifade ederek, terörün yanında, AB, Kıbrıs ve diğer dış politika konularının da görüşülmesi gerektiğini belirtti.

5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Irak’taki en önemli Türkmen kentlerinden biri olan Telafer’den gelen haberlerin endişe verici olduğunu belirterek, hükümetin, ABD ve Irak’tan Telafer’deki operasyonların durdurulmasını istemesi gerektiğini söyledi.

            6- Singapur Dışişleri Bakanı Zainui Abidin Rasheed ve beraberindeki heyet, İstanbul Ticaret Odası’nı (İTO) ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş ile görüştü.

            Rasheed ve Yalçıntaş görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilme imkanlarını ele aldılar. Daha sonra,  Singapur Malay Ticaret Odası Başkanı Dato Mohd Zain Abdullah ile Murat Yalçıntaş bir işbirliği anlaşması imzaladı. 

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ikili temaslarda bulunmak üzere gittiği ABD’nin New York kentinde, İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ahmed Ziya Mesud, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı Alfred Moisiu ile ayrı ayrı görüştü.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Dış İlişkiler Konseyi tarafından düzenlenen ‘21’inci Yüzyılda Türk Dış Politikası: Küresel Katkı Amaçlayan İstikrar Yaratıcı Güç’ konulu toplantıda bir konuşma yaptı. Konuşmasında “Kıbrıs konusunda yıllardır çözümsüzlüğün sebebi olan Rum yönetimi, AB üyeliğiyle ödüllendirildiği için artık daha da uzlaşmaz hale gelmiştir” diyen Başbakan Erdoğan, AB’nin, Türkiye’nin önüne Güney Kıbrıs’la ilgili şartlar sürmesinin adil ve ahlaki olmadığını, bunun kabul edilemeyeceğini belirtti.

            Bu arada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de ‘Nükleer Terörizmin Önlenmesi Sözleşmesi’ne ve ‘İşkenceye ve Diğer Zalimane, Gayrı- İnsani Veya Küçültücü Muamele Veya Cezaya Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne Ek İhtiyari Protokol’ü törenle imzaladı.

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Gürcistan’ın Tiflis kentinde Maliye Bakanı Aleksi Aleksişvili ile yaptığı görüşmede, Türk iş adamlarının Gürcistan’da yaşadıkları problemleri dile getirdiklerini, çözüm için teknik komite oluşturulacağını, bu konuda Gürcistan Maliye Bakanı’nın çözüm için talimat vermesini önemli bir gelişme olarak gördüklerini bildirdi.

            9- AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) Belçika’nın başkenti Brüksel'de devam eden haftalık olağan toplantısında, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki deklarasyonuna karşı yayımlanacak AB  deklarasyonu taslak metni üzerinde uzlaşma sağlayamadı.

            KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, COREPER toplantısından önce AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Jack Straw’a mektup göndererek, Türkiye'yi 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ni bugünkü şekliyle tanımaya zorlamak yerine, Kıbrıs sorununun çözümü için gerekli inisiyatifin alınarak Rum tarafının çözüm doğrultusunda motive edilmesini istedi.

            10- BM Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, ABD’nin New York kentinde başladı.

            BM Genel Sekreteri Kofi Annan zirvede yaptığı konuşmada, zirveye katılan liderlere dünyada güveni yeniden inşa etmeleri ve 21. yüzyılın zorluklarını karşılamak için birlikte hareket etmeleri çağrısında bulundu.

            Zirvede, sonuç bildirgesi olarak yayımlanacak belge üzerinde uzlaşmaya varıldığı, zirvenin temel amacı olan BM reform anlaşması üzerinde kısmi uzlaşmanın sağlandığı bildirildi. Reform planıyla küresel terörizm ve fakirlikle mücadele, insan hakları ihlallerinin engellenmesi, soykırımın önüne geçilmesi gibi konularda karar alınması ve uygulanmasında BM’nin gücünün arttırılması amaçlanıyor.

            11- BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, Kıbrıs Özel Temsilciliği görevine Danimarka’lı Michael Möller’i atadığı bildirildi.

12- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Avrupa-Akdeniz Ağı Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Akdeniz ülkelerinin AB konusunda Türkiye’yi daha çok desteklemesi gerektiğini, Türkiye’nin AB üyeliği konusunun, Güney ve Doğu Akdeniz ülkeleri arasında kültürel yakınlaşma ve medeniyetle ilgili bir boyutu olduğunu söyledi.

            13- Irak'ta bomba yüklü araçlarla düzenlenen intihar saldırılarında, 152 kişinin öldüğü, 542 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15 EYLÜL 2005 

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP’nin terör konusunda genel görüşme yapılması istemiyle yaptığı başvuru üzerine, TBMM’yi 19 Eylül tarihinde olağanüstü toplantıya çağırdı.

            2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Papa XVI. Benedictus’u 2006 yılında resmi ziyarette bulunması için Türkiye’ye davet ettiğini bildirdi.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener MÜSİAD tarafından düzenlenen İnşaat Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, vatandaşa uzun vadeli ödemelerle konut edindirme projesi olarak sunulan mortgage sisteminin uygulanmasına yönelik hazırlanan 40 maddelik kanun taslağı çalışmalarının tamamlandığını ve Meclis açıldıktan sonra ele alınacak ilk yasalar arasında yer alacağını söyledi.

            4- UEFA Kupası 1. tur ilk maçında Beşiktaş Futbol Takımı İstanbul’da İsveç’in Malmö takımına, Galatasaray Futbol Takımı da Norveç’in Tromso takımına deplasmanda 1–0 yenildi.

            5- Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde iki ayrı mayın tuzağında 2 asker şehit oldu, 7 asker de yaralandı.

            6- BM Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’nin New York kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le  bir araya geldi. Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada, Rusya’yla imzalanan doğalgaz alımına ilişkin ’Mavi Akım Projesi’nin açılış töreninin kasım ayının ilk yarısında yapılacağını bildirdi. Başbakan Erdoğan ayrıca BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İngiltere Başbakanı Tony Blair, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ve Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu’yla da ayrı ayrı görüştü. 

            Başbakan Erdoğan BM Zirvesi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Vakit kaybetmeden savaş yerine barışı, yoksulluk yerine refahı, ihtiras yerine vicdanı, baskı ve şiddet yerine hak ve özgürlükleri küreselleştirmenin imkanlarını hep birlikte aramalıyız” dedi.

            7- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer Bild gazetesine verdiği demeçte “Türkiye’ye kapının kapatılması körlük derecesinde tehlikeli ve sorumsuzca. Türkiye’nin Batı’ya bağlanması sürecinin sürdürülmesinde büyük çıkarlarımız var. İslamiyet ile demokrasinin, açık toplumun, insan ve kadın haklarının, modern bir serbest pazar ekonomisinin ve özgür basının birbirleriyle bağdaştırılması, güvenliğimiz açısından çok önemli” dedi.

            8- ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi’nde, sözde Ermeni soykırımının tanınmasına ilişkin ifadeler içeren iki ayrı tasarı  kabul edildi.

16 EYLÜL 2005

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Muğla’nın Bodrum ilçesinde bir lisenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Atatürk’ün ilke ve devrimleri ile aydınlattığı yoldan ilerlemek, gösterdiği hedeflere ulaşabilmek için eğitim temel araçtır” dedi.

            2- Trabzon’da bölge valileriyle bir toplantı yapan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, teröre karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü, ancak terörü besleyen ortamın ortadan kaldırılmaması halinde bu mücadelenin sonuçlanmasının mümkün olmadığını belirtti.

            3- MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ta bir iç savaş yaşandığını, komşudaki yangının Türkiye'yi tehdit edecek boyutlara ulaştığını, işgal güçlerinin desteğinde bir kısım silahlı grupların masum insanları acımasızca katlettiğini belirtti.

            4- Türk-Metal İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ve beraberindeki işçiler, Düzce’de ERDEMİR’in özelleştirilmesini protesto ettiler.

            5- ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM Zirvesi’nin ‘Clinton Küresel Girişimi’ panelinin ‘Uygarlıklar Birbiriyle Nasıl Konuşmalıdır?’ başlıklı oturumunda yaptığı konuşmada, ''Her şeyden önce özellikle bir tespiti yapmak istiyorum; gerek İslam dünyası gerekse Batı'nın, ilişkilerinde ortak paydayı yakalaması şart. Bu ortak paydanın evrensel değerler olduğuna inanıyorum'' dedi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca, Suudi Arabistan Başbakanı Prens Sultan İbn Abdul Aziz Al Saud ile görüştü. Görüşmenin ardından Türk Evi'nde basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, Zirve’de pek çok dünya lideriyle ve ABD'nin önde gelen finans çevreleriyle de buluşma imkanı bulduğunu kaydetti. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Başbakan İbrahim Caferi’yle bölgesel konuları ele aldığını dile getiren Başbakan Erdoğan, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile de 3 Ekim öncesi konuları ele aldıklarını söyledi.

            6- Türkiye-AB Karma Parlamentosu Eşbaşkanı Joost Lagendijk Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB İletişim Projesi çerçevesinde Türk gazetecilerle görüştü. Lagendijk, terör örgütü PKK’nın Kürtlerin politik sisteme dahil olmasını istemediğini söyledi.

7- AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), Belçika’nın başkenti Brüksel'de yaptığı olağanüstü toplantıda, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki deklarasyonuna karşı yayımlanacak AB deklarasyonu taslak metni üzerinde uzlaşma sağlayamadı.

            8- ABD’nin New York kentindeki BM Zirvesi’nde konuşan Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez, BM merkezinin, ‘terörist devlet’  olmakla suçladığı ABD'nin BM Genel Kurulu'nun kararlarına saygı göstermediğini ifade ederek, örgütün bu ülkeyi terk etmesini istedi.

            9- Irak Demokrat Türkmen Partisi lideri Kasım Ömer yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Telafer’e gönderdiği yardımların, ABD askerlerinin gözetiminde kent dışındaki kamplara götürüldüğünü belirterek “Amerikan askerleri şehrin içine yardım malzemesinin girmesine izin vermiyor” dedi.

17 EYLÜL 2005

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Gelibolu Mevlevihanesi’nin açılış töreninden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Fener Rum Patriği I. Bartholomeos’un Papa 16. Benediktus’u İstanbul’a davet etmesini uygun bulmadıklarını söyledi.

            2- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde bir tesisin açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümet olarak asıl amaç ve gayretlerinin, ülkenin her köşesini temel yaşam kalitesi göstergesinde çağdaş standartlara kavuşturmak olduğunu söyledi.

Bakan Aksu ayrıca, Erzurum, Iğdır, Ardahan ve Kars valileri ile ilçe kaymakamlarının katıldığı bölge valileri toplantısında bir konuşma yaptı.

3- YÖK, 15 ilde yeni üniversite açılmasıyla ilgili projeye onay verdi. Genel Kurul toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan Teziç, 15 ili öncelik açısından 3 kademeye ayırdıklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı’na öneride bulunacaklarını söyledi.

4- Kızılay, ABD’nin Meksika körfezi kıyılarında meydana gelen Katrina kasırgasının yaralarının sarılmasına destek olmak amacıyla Amerikan Kızılhaçı’na 1.5 milyon dolarlık mali yardımda bulundu.

 Kızılay adına çeki, BM Hükümet ve Devlet Başkanları Zirvesi nedeniyle ABD’nin New York kentinde bulunan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Amerikan Kızılhaç Başkan Yardımcısı Rosemary W. Mackey’e sundu.

5- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli, Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi’nin iki ayrı Ermeni tasarısını kabul etmesine karşı olduklarını açıkladı.

            6- BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile ABD’nin New York kentinde bir araya gelen Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadapulos, Annan’dan iyi niyet misyonunu sürdürmesini ve yeni bir görüşmeler dizisi başlatma konusunu düşünmesini istedi.

            7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM Genel Kurul çalışmaları için bulunduğu ABD’nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve AB üyesi dört ülkenin dışişleri bakanlarıyla görüştü. Görüşmeyle ilgili basın mensuplarına bilgi veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Başbakan Yardımcısı Gül'ün görüşmede, BM reform çalışmaları, Kıbrıs, Irak ve Türkiye’yi ilgilendiren temel dış politika konularında Annan'a görüşlerini aktardığını ifade etti.

            8- BM Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, sonuç bildirgesinin yayınlanmasıyla sona erdi. Sonuç bildirgesinin, BM'nin gelecek yıllarda yapacağı icraatlar ve uluslararası sistemde yapılması planlanan düzenlemeler için bir ‘yol haritası’ niteliğinde olduğu bildirildi. 

9- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından hazırlanan Çin raporunda, Çin’in 2010 yılında ABD ve Almanya’yı geride bırakarak dünyanın en büyük ihracatçısı haline geleceği belirtildi.

10- Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez BM zirvesi için gittiği ABD’nin New York kentinde, ABC televizyonunun Nightline programına verdiği demeçte, ABD’nin ülkesine saldırmayı planladığına ilişkin elinde kanıtlar olduğunu söyledi.

18 EYLÜL 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Litvanya Parlamentosu Başkanı Arturas Paulakas’ın davetlisi olarak Litvanya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, burada muhataplarıyla yapacağı görüşmelerde, öncelikle parlamentolar arasındaki ilişkileri gözden geçireceklerini bildirdi.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Gelibolu Mevlevihanesi'nin açılış törenine katılmak üzere gittiği Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinden ayrılırken gazetecilere gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

            Kamu hizmetinden randıman almak için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Şahin, bu kapsamda ''Kamu Personeli Kanunu Tasarısı Taslağı'' hazırlandığını bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM 60. Dönem Genel Kurulu çalışmaları kapsamında bulunduğu ABD’nin New York kentinde, temaslarıyla ilgili gazetecilere bilgi verdi.

4- BM Kalkınma Programı (UNDP) 2005 İnsani Geliştirme Raporu’nda, Türkiye’nin eğitime ayırdığı payın gayri safi yurtiçi hasılasının (GSİYH) yüzde 3.7’si olduğu belirtildi.

5- ABD’nin New York kentindeki BM Dünya Zirvesi'ne katılan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin, nükleer enerjiye sahip olma hakkından hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini söyledi.

            6- Almanya’da erken genel seçimler yapıldı.

            7- Afganistan'da 30 yıl aradan sonra ilk kez parlamento ve belediye meclisi seçimleri yapıldı.

19 EYLÜL 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Gaziler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında “Şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetine, bölünmez tümlüğümüzden ve birliğimizden ödün vermeden sahip çıkmak, tarihin her döneminde güçlü olmamızın, başı dik, onurlu bir yaşam sürmemizin yolunu açmıştır” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de mesajında “Özellikle etnik milliyetçilikle ulusal kimliğimizin ve üniter yapımızın ayrıştırılmaya ve bizleri bir arada tutan ortak değerlerimizin aşındırılmaya çalışıldığı bir ortamda, siz gazilerimizin varlığı ve ifade ettiği anlam, bizlere ayrı bir güç vermektedir” dedi.

Ayrıca TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da gün nedeniyle birer mesaj yayımladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Acarya Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Aslan Abaşidze ile birlikte Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin (KTÜ) Trabzon’da düzenlenen eğitim-öğretim yılı açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, artan şiddet olaylarının daha fazla demokrasiyle çözülebileceğini belirterek “Özgüvenimizi zedeleyecek, gücümüzü zaafa uğratacak marjinal seslere kulak vermeyin. Bütün dikkatimizi çalışmaya, dayanışmaya, dünyadaki gelişmeleri doğru okumaya odaklayalım” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener yaptığı açıklamada, Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) tahminlerine göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYİH) bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 5.9, dördüncü çeyreğinde ise 4.9 artış beklendiğini belirterek “Bu tahminler değerlendirildiğinde yılın tamamı itibariyle yüzde 5’lik büyüme hedefinin gerçekleşeceği ortaya çıkıyor” dedi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Uluslararası Tekstil Sanayicileri Federasyonu (ITMF) tarafından düzenlenen ‘İstanbul 2005 Konferansı’nda yaptığı konuşmada, tekstil ve hazır giyim sektörünün, son dönemlerde yaşanan gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisinde ve dış ticaretinde sahip olduğu önemi korumaya devam ettiğini söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi ile ilgili olarak Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov ve Gürcistan Ekonomik Kalkınma Bakanı Irakli Chogovadze ile İstanbul’da görüşmesinin ardından gazetecilerin Galataport Projesi hakkındaki sorularını yanıtladı. Bakan Yıldırım, projenin devletin vereceği araziye bir yatırım yapılması ve sonra da gelir paylaşımı esasına dayandığını belirterek “Sizin cebinizden bir şey çıkmıyor, sizin arazinizi değerlendiriyor ve size de pay veriyor. Bu payı en yüksek kim verirse, kim en fazla yatırım yaparsa onu tercih edersiniz” dedi.

6- CHP’nin talebi ve muhalefetin ortak hareketiyle “terör” konusunu görüşmek üzere olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu’nda genel görüşme açılması istemi reddedildi.

7- Bingöl Valiliği’nden yapılan açıklamada, Hozat Kadastro Müdürlüğü elemanlarının, kadastro çalışması yaptıkları sırada daha önce terör örgütü tarafından döşendiği belirlenen mayının patlaması sonucu 1 kişinin öldüğü, 2 kişinin de yaralandığı belirtildi.

8- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis Amerikan PBS televizyonuna verdiği demecinde, AB üyeliğinin Türkiye’nin Avrupalılaşması ve reformlar için en iyi teşvik olduğunu belirterek “Türkiye demokrasi, insan hakları, komşularla iyi ilişkiler gibi değerleri benimsemeli. Biz siyasi nedenlerle Türkiye’yi destekliyoruz. Avrupada bu şansı tanımalı” dedi.

            9- Almanya'da dün yapılan erken genel seçim sonuçlandı. Buna göre, Birlik partileri (CDU/CSU), federal mecliste (Bundestag) 225 (yüzde 35.2 oy oranı), SPD 222 (yüzde 34.3 oy oranı) sandalye elde etti.

10- Irak Maliye Bakanı Ali Allavi Independent  gazetesine yaptığı açıklamada, Savunma Bakanlığı bütçesinden yaklaşık 1 milyar dolar çalındığını, elektrik, ulaştırma ve içişleri bakanlıkları bütçesinden de 500-600 milyon doların kaybolduğunu bildirdi.

20 EYLÜL 2005

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de partisinin İl Başkanlığı’nın düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, teröre asla prim vermeyeceklerini belirterek, ''Tek bayrak, tek millet, tek vatan. Bunu bölmeye, bu bayrağı düşürmeye kimsenin gücü yetmez '' dedi.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener bankacılık sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdiği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıllık enflasyonun yüzde 7-9 arasında bulunduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Şener, bu nedenle kira artışlarını yakından takip ettiklerini söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Milliyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve diğer güvenlik güçlerinin sadece silahlı teröristlerle değil, onlara destek veren belli bir dünya ile mücadele ettiğini vurguladı. Bakan Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın yeni projeleri hakkında da bilgi verdi.

4- Dünya 17 Yaşaltı Futbol Şampiyonası’nda Uruguay’ı 3–2 yenen Türk Milli Takımı tarihinde ilk kez çeyrek finale yükseldi.

5- Sırbistan-Karadağ’ın başkenti Belgrad’da yapılan Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye, Almanya’ya 66–57 yenilerek elendi.

6- Litvanya’da temaslarda bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Parlamento Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, TBMM’nin büyük reform çabalarıyla AB’ye üyelik müzakerelerinin başlatılması için gerekli tüm koşulları eksiksiz yerine getirdiğini, artık sorumlulukları yerine getirme sırasının AB’de olduğunu söyledi.

7- BM 60. Dönem Genel Kurulu çalışmaları nedeniyle ABD’nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum Kesimi’nin, Türkiye’nin AB üyelik sürecini baltaladığını ve AB’yi kendi çıkarları doğrultusunda rehin aldığını söyledi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’da düzenlendiği basın toplantısında, AB Daimi Temsilciler Komitesi’nde (COREPER) Türkiye’nin Kıbrıs deklarasyonuna karşı yayımlanmak üzere kabul edilen metnin, Kıbrıs Türkleri açısından kötü bir metin olduğunu ve  AB’nin Kıbrıslı Türkleri hiçe saydığını belirtti.

9- İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 1915 yılında yaşanan olaylara ilişkin İsviçre’de yaptığı bir konuşma nedeniyle bu ülkede hakkında açılan dava kapsamında Lozan Savcılığı’na ifade verdi.

10- Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen ‘AB, Türkiye ve Kürtler’ başlıklı iki günlük konferans sonrasında yayınlanan sonuç bildirisinde; “Konferans Türkiye’nin Kopenhag kriterlerini henüz yerine getirmediği görüşündedir. Konferans, Türk hükümetine, insan haklarına, göçe zorlanmış insanlara, kültürel ve azınlık haklarına ve Türkiye’de yaşayan Suriye azınlıklarına karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısını yapar” ifadelerine yer verildi.

11- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye’den yapılan başvurularla ilgili görülen 24 ayrı davanın 23’ünde yargılama ihlalinin bulunduğuna karar verildi. Davalar arasında, Fener Rum Erkek Lisesi Vakfı ve Yedikule Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi Vakfı’nın gayrimenkullerine ilişkin iade talebi de bulunuyor. Dava emsal gösterilmesi nedeniyle önem taşıyor.

21 EYLÜL 2005

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Gaziantep Üniversitesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, tırmanan etnik ve irticai terör olaylarına dikkat çekerek “Türkiye, ne yazık ki birlik ve kardeşliğin, toplumsal barışın yerini gerginliğin ve çatışmanın aldığı, geleceğimiz yönünden büyük tehlike oluşturan bir ortama çekilmek istenmektedir. Devletimiz, tekil devlet yapısını her koşulda koruyacak kararlılıkta ve güçtedir” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İzmit’te bir tesisin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin üretim ve büyüme yolunda, dünya ile rekabet yolunda, geliştirilen her projeyle hedefine bir adım daha yaklaştığını, tarihi ağırlığını yeniden kazandığını ifade etti.

            3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul’da düzenlenen “Kaçak Elektrikle Mücadele Platformu” panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (TEDAŞ) yaptığı araştırmaya göre, kaçak elektriğin en çok otel ve özel hastanelerde kullanıldığının belirlendiğini bildirdi. 300 trilyon liralık yatırımla kaçak elektrikle mücadeleye başlanacağını belirten Bakan Güler ayrıca kaçak elektrik ile mücadelede özelleştirmenin kullanılacağını ve TEDAŞ’ın 2006 yılına kadar ihaleye çıkacağını söyledi.

4- CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Türk Metal Sendikası’nın desteğiyle TUSAM Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ‘Her Yönüyle Ermeni Sorunu ve Gerçekler’ adlı seminerde yaptığı konuşmada, sözde Ermeni soykırımının asılsız iddialardan oluşan İngiliz propagandası olduğunu belirterek “Türkiye yapmadığı bir soykırımı bugüne kadar kabul etmemiştir, bundan sonra da kabul etmeyecektir” dedi.

5- Uluslararası Halter Federasyonu (IWF), 6 Eylül’de müsabaka dışı doping kontrolünde yapılan kural ihlallerini gerekçe göstererek, Türkiye Halter Federasyonu’nun tüm uluslararası faaliyetlerini geçici olarak askıya aldığını açıkladı.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD’nin New York kentinde BM Genel Kurulu 60’ncı Dönem Oturumu’nda yaptığı konuşmada “Kendisi ve komşularıyla barışık, demokratik ve müreffeh bir Irak kurmak, ancak Irak halkının tam bir dayanışma içinde ve açık bir vizyonla bir bütün halinde hareket etmesiyle mümkündür” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs meselesinde, BM’yi devre dışı bırakıp konuyu başka forumlara taşıma çabasında olduğu ifade etti.

            Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan da New York’ta yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos'un, Türkiye'nin Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanıyacağı yönündeki açıklamasını eleştirdi. Tan, ''Rumların, Kıbrıs Türklerini temsil etmediği BM tarafından kabul edilen bir esastır. Hepinizin bildiği üzere, Yunanistan sözcüsü Kumuçakos vahim bir hesap hatası yapmaktadır. BM çerçevesinde kapsamlı çözüm olmadan tanınma olmayacaktır'' dedi.

            7- AB Daimi Temsilciler Komitesi'nde (COREPER), Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki deklarasyonuna karşı yayımlanacak AB deklarasyonu taslak metni üzerinde yeni bir uzlaşma sağlandığı bildirildi.

            AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki deklarasyonuna karşı onaylanarak resmiyet kazanan AB deklarasyonunun makul ve dengeli olduğunu bildirdi. Rehn ayrıca, bu belgenin, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinin temelini oluşturacak Müzakere Çerçeve Belgesi’nin de onaylanmasına ve 3 Ekim’de Türkiye’nin katılım müzakerelerinin başlamasına zemin oluşturacağını kaydetti.

22 EYLÜL 2005

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Türkiye Vergi Şampiyonları Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, ekonomideki kayıt dışının önlenmesi için kendilerine sürekli olarak vergilerin düşürülmesi talebinin geldiğini ancak indirimin de çare olmayacağını söyledi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 1. Uluslararası Trabzon Kültür ve Sanat Festivali’ne katılmak üzere gittiği Trabzon’da gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

            3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı yazılı açıklamada, AB’nin, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki deklarasyonuna yönelik yayımladığı karşı deklarasyonda, Türkiye için yeni yaptırımların öngörüldüğünü belirterek “Bu deklarasyon, Türkiye ile AB arasında 40 yılı aşkın süren geleneksel işbirliğinin ruhu ile bağdaşmayan bir uslüp içinde bazı haksız yaklaşımlar ve bazı yeni unsurlar içermektedir. Tek taraflı ve siyasi nitelikte olan bu deklarasyon, Kıbrıs ile ilgili BM çözüm sürecinde zafiyete neden olabilecektir. Bu yaklaşımı paylaşmamız mümkün değildir” dedi.

            4- Anayasa Mahkemesi heyeti, Belediye Yasası’nın iki maddesinin yürürlüğünü durdurdu. Yürürlüğü durdurulan düzenlemede, belediyenin görev ve sorumlulukları arasında sayılan okul öncesi eğitim kurumları açabileceği hükmü yer alıyor. 

            5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Sabah gazetesine, dünya ve Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

            6- İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’nde başlaması planlanan ‘İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri’ adlı konferans İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından ara kararla durduruldu.

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kararı tasvip etmediğini belirterek “Siz bir düşünceyi beğenmeyebilirsiniz, ama bunun açıklanmasını bu şekilde engelleyemezsiniz. Bu, demokrasiyle, özgürlüklerle, çağdaşlıkla bağdaşmaz” dedi.

            7- BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde ABD’nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya geldi. Görüşmede,  yeni anayasa süreci, Telafer’deki durum ve terör örgütü PKK’nın Irak’taki varlığı konuları ele alındı.

            Zebari yaptığı açıklamada, PKK konusunda ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini, ancak terörün her yerde büyük bir problem olduğunu belirtti.

            Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ayrıca iki Türk kuruluşunu ziyaretinde terör ve Kıbrıs konularında açıklamalarda bulundu.

            8- Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Avrupa Ermeni Federasyonu tarafından düzenlenen “Aralık 2004-Ekim 2005, Türkiye Değişti mi?” konulu konferansta, Türkiye’nin Kıbrıs, Kürt ve Ermeni soykırımı gibi sorunlarından ötürü AB ile müzakerelere başlamaması gerektiği belirtildi. 

            9- Ukrayna Parlamentosu’nun, Yuri Yekhanurov’un başbakanlığını onayladığı bildirildi. 

23 EYLÜL 2005

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV televizyonunda yayınlanan “Teke Tek” adlı programa katılarak, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın, AKP hükümetleri döneminde vekaletle atanan bürokrat sayısına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakanlıklarda 97 bürokratın vekaleten görevini yürüttüğünü, 86 bürokratın ise atama kararnamesinin Cumhurbaşkanlığı’ndan döndüğünü belirten Başbakan Yardımcısı Şahin, hükümetin vekaletle yönetim modelinin modern, çağdaş ve AB uyum sürecine uygun olduğunu söyledi.

            3- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın yaptığı açıklamada, CHP’nin 2006 yılı sonlarında milletvekillerini istifa ettirerek, ülkeyi erken seçime götürebileceğini belirtti.

            4- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, ''Türk Girişim ve İş Dünyası  OSTİM Başkanlar Konseyi'' toplantısında yaptığı konuşmada, kısa vadede mali  disiplinin korunması, cari açıkların iyi yönetilmesi, IMF çıpasına  tutulmaya devam edilmesi ve erken seçimin söylentisinden bile uzak durulması gerektiğini söyledi.

            5- Türkiye’de bulunan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen J. Hadley, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Hadley görüşmede, PKK’nın Kuzey Irak’taki faaliyetlerinin sorulması üzerine “PKK bir terör örgütüdür. Onun faaliyetlerini lanetliyoruz. Kuzey Irak’ta daha fazla şey yapmaya ihtiyacımız var. PKK’yı destekleyen, diğer yerlerde gerçekleşen finansman çabalarını ve diğer faaliyetleri de engellememiz gerekir” dedi.

            6- BM Genel Kurulu çerçevesinde ABD’nin New York kentinde temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, Irak’ta hazırlanan Anayasa taslağının pek çok ayrılık tohumu içerdiğini bildirdi.

            Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, New York’ta ABD'de yaşayan Süryani topluluğu ileri gelenlerini kabulünden sonra, Ahıska Türklerini de kabul etti. Ahıska Türklerinin tarih boyunca çektikleri sıkıntılara çok vakıf olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Gül, ''Bunun sona ermesi ve kendi vatan topraklarına gitmek isteyenlerin de oraya gitmeleri için çok gayret sarf ediyoruz.  Gürcistan hükümetiyle de bu açıdan çok yakından ilişki içindeyiz.  Avrupa Konseyi'nde bu mesele takip ediliyor. Ümit ediyorum ki, Rusya'daki ve diğer yerlerdeki vatan özlemiyle yaşayan Ahıskalı kardeşlerimiz vatanlarına döner” dedi.

            7- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud el Faysal, BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde ABD’nin New York kentinde AP ajansına verdiği demeçte, Irak’ta yeni bir anayasa ve seçimin sorunları çözeceğine inanmadığını belirtti.

            8- Belarus’un Vitebsk kentinde meydana gelen patlamalarda 36 kişinin yaralandığı bildirildi.      

            9- Hamas örgütünün Filistin’in Gazze kenti yakınlarındaki Cebaliye mülteci kampında yaptığı gösteri sırasında meydana gelen patlamalarda, 19 kişinin öldüğü açıklandı.

            10- Almanya’da Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel ve Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Edmund Stoiber ile Birlik 90/Yeşiller eş başkanları Claudia Roth ve Reinhard Butikofer başkent Berlin’de dörtlü görüşme yaptı. Merkel, görüşmenin açık ve dürüst bir atmosfer içinde geçtiğini belirterek, ''Ancak farklılıklar çok büyük. İkinci bir görüşme yapmayı şimdilik düşünmüyoruz'' dedi.

             Roth da, birlik partileriyle temel konularda büyük farklılıkları bulunduklarını ifade ederek “İstikrarlı hükümet ortak bir program içeriğine dayanır” dedi.

24 EYLÜL 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da özel bir üniversitenin eğitim-öğretim yılı açılışında yaptığı konuşmada, Ermeni Konferansı’nın 4. İdare Mahkemesi kararıyla iptal edilmesini tasvip etmediğini belirterek “Türkiye içe kapalı, dapdaracık bir alanda mı hareket etsin istiyorsunuz, artık Türkiye kabuğunu kırmıştır” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Mardin İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, bazı kişilerin etnik kimliği farklı diye kardeşliği bozmaya kalktığını bildirerek “Kimse kimsenin kimliğine meydan okumaya kalkmayacak. Kimse kimsenin kimliğini yok saymayacak, kimsenin kimliğini kendi kafasına göre şekillendirmeye kalkmayacak” dedi.

            Baykal ayrıca ‘Ermeni Konferansı’ toplantısının yapılmış olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, Türkiye’de her düşüncenin özgürce ifade edilebilmesi gerektiğini söyledi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İstanbul’da ‘Türk Maliye Politikası 2005’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, bütün gündemlerin ekonomiye ayarlandığını, ülkelerin daha fazla yabancı yatırım çekmenin çabası ve yarışı içinde olduğunu söyledi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker bir balık çiftliğinin ‘Çevre Yönetim Sistemi’ belgesi aldığı törene katıldı. Törende konuşan Bakan Eker, turizm ve balıkçılık sektörünün kırmızı ve mavi kuvvetler gibi birbirleriyle karşı karşıya getirilmesinin doğru olmadığını belirterek “Tüm çiftliklerin bu belgeyi almasıyla yaşanan sorunların büyük ölçüde ortadan kalkacağına inanıyorum” dedi.

5- Özelleştirmeyle işsiz kalan ve kalacak olanların çalışma esaslarına ilişkin kararnamede değişiklik yapan ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Geçici Mahiyetteki İşleri Yürütmek Üzere Geçici Personel İstihdamı ve Bu Personelde Aranacak Şartlar Hakkındaki Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı’ Resmi Gazete’de yayımlandı.

6- Ankara 4. İdare Mahkemesi, çevre ve temizlik vergisi dışında ayrıca tüketilen su miktarına göre atık su bedeli alınmasının hukuka uygun olmadığına karar verdi.

            7- ‘İmparatorluğun Son Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları Konferansı’ İstanbul’da Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Açılışını Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Uğur’un yaptığı konferansta konuşmacılar Ermeni sorunundaki düşüncelerini dile getirdiler.

            Konferansa mesaj gönderen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Türk ve Ermeni halklarının derin acılar çektiğini belirterek “Bu trajik dönem incelenirken bu nokta gözden kaçırılmamalı” dedi.

8- İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen Müslüman Kadın Olimpiyatları başladı.

9- Türkiye’de bulunan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen J. Hadley, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan ve MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan ile ayrı ayrı görüştü. Hadley basına yaptığı açıklamada, Irak’ta sorunlar bulunduğunu, PKK’nın barınmasının da bu sorunlardan biri olduğunu belirterek “Birlikte çalışmaya ihtiyacımız var. PKK’nın Kuzey Irak’ta istismar ettiği barınma imkanını kesmemiz gerekir” dedi.

10- IMF ve Dünya Bankası’nın sonbahar toplantılarına katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere ABD’de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan cari açığın kontrollü bütçeyi zorladığını, faiz dışı fazlanın değişmeyeceğini söyledi.

11- Fransa İçişleri Bakanı ve iktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy, partisi tarafından Paris’te düzenlenen ve AB’nin geleceğinin tartışıldığı toplantılarda yaptığı konuşmada, Türkiye ile müzakerelerin 3 Ekim’de başlayacağını, ancak Fransızların zamanı gelince görüşlerini bildireceklerini söyledi.

12- Uluslararası Af Örgütü, Guantanamo’da açlık grevi yapan tutsakların durumunun kritik olduğunu belirterek ABD yönetimini uyardı.

13- İran’ı nükleer programını askıya almadığı gerekçesiyle BM Güvenlik Konseyi’ne havale etmeye çalışan AB’nin hazırladığı ‘Yumuşatılmış Karar tasarısı’ Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) yönetim kurulunda kabul edildi.

14- İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin (HRW) yayımladığı ‘Liderlik Bozukluğu: Amerikan Ordusu’na Bağlı 82. Hava İndirme Birliği’nin Iraklı Mahkumlara Yaptığı İşkencelere Dair İlk Elden Açıklamalar’ başlıklı raporunda, Irak’ta mahkumlara işkencelerin devam ettiği ve bunun üst düzey yetkililerin emri ya da bilgisi dahilinde sürdüğü belirtildi.

15- İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nden düzenlenen roket saldırısından sonra Filistin topraklarının tamamını ablukaya aldığı ve Gazze’ye hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

16- Fener Rum Patriği Bartholomeos Yunanistan’ın başkenti Atina’da Avukatlar Barosu Birliği’nde yaptığı konuşmada, ‘din devlete aittir’ zihniyetinin Batı’da benimsenmiş hatalı bir düşünce olduğunu, sonucunda Vatikan’ın devlet olarak tanındığını belirterek “Bu zihniyet çağdaş insan haklarına uymaz” dedi.

17- ABD’nin Teksas-Louisiana ve New Orleans eyaletlerini etkisi altına alan Rita kasırgasında New Orleans’ın 9. kısmının suya gömüldüğü, çok sayıda evin yıkıldığı ve sel nedeniyle kopan elektrik tellerinden yangınlar meydana geldiği bildirildi.

25 EYLÜL 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, 73. Dil Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında “İdeolojik ve maddi çıkar amacı gütmemeliyiz. Dilimiz bizleri, geçmişten geleceğe uzanan çizgi üzerinde birlik atmosferine sokuyor. Ne var ki dilimiz bugün birçok tehditle karşı karşıya bulunmaktadır. Bu durum karşısında, gerekli önlemlerin alınmamış olması üzüntü vericidir” dedi.

Başkan Arınç ayrıca, Manisa’da özel bir yurt açılışında yaptığı konuşmada, Ermeni konferansını protesto edenleri eleştirdi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde düzenlenen ‘1’inci Medeniyetler Buluşması’ açılış konuşmasında, “Medeniyetler çatışmasını arzu edenlere biz hep birlikte ‘Medeniyetler çatışmasına hayır, medeniyetler ittifakına ‘evet’ diyebilmeliyiz” çağrısında bulundu.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonunda, Ermeni konferansıyla ilgili olarak yöneltilen soruları yanıtladı. Baykal, bu konferansın engellenmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak ''Ama bu konferansın bilimsel, objektif, dengeli,  gerçekleri iyi niyetle saptamaya yönelik bir toplantı olarak düzenlendiği kanısında değilim'' dedi.

4- İdari yargının durdurma kararı nedeniyle bir günlük gecikmeyle Bilgi Üniversitesi’nde başlayan “İmparatorluğun Son Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları” konferansı tamamlandı.

5- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi yaptığı açıklamada, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda (UAEK) kabul edilen AB’nin karar tasarısının yasadışı ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

26 EYLÜL 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 73. Dil Bayramı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Türkçe’yi yalın, yozlaşmadan arınmış, yabancı kültürlerin kuşatmasından uzak, saygın bir dil konumunda görmek, hepimizin isteği ve özlemidir. Toplumun tüm kesimlerinden bu konuda üzerine düşeni yerine getirmelerini, dilimizi sevmelerini ve sorumlulukla hareket etmelerini bekliyoruz” dedi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç Manisa’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile Ermenistan arasında, soykırım iddialarını araştıracak bir komisyon kurulması yönünde adımlar atılabileceğini belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlardan yayımlanan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, özelleştirme uygulamaları ve bu konuda yapılan eleştirileri değerlendirdi. Başbakan Erdoğan Türkiye’nin geçmişe yakışır biçimde, doğuyla batı arasındaki köprü konumunun 3 Ekim’de somutlaştırılacağını belirterek “Türkiye, bir yandan tüm bu coğrafyanın bilgisini, birikimini, hissiyatını AB’ye taşırken, bir yandan da AB müktesebatını bu coğrafyayla kaynaştırıyor, küresel eksende stratejik bir görev üstleniyor” dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ticaret Haftası nedeniyle düzenlenen ‘Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, başta enerji ve işgücü maliyetleri olmak üzere üretimdeki girdi maliyetlerini düşüreceklerini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca  2002–2005 yılları arasında yüzde 28 ihracat artışı sağlandığını, temmuz 2005 itibariyle 70 milyar dolar ihracat rakamına ulaşıldığını belirterek “Etkileyici bir tablo. Olması gereken değil ama ona doğru gidiyoruz” dedi.

 Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2005 yılı için 180 milyar dolarlık dış ticaret hacmi öngörüldüğünü, açığın ise bunun yüzde 20-22’si seviyesinde olduğunu belirterek “Bu açık da rahatlıkla çevrilebilir” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ise Türk Lirası’nın aşırı değerli olduğuna ilişkin görüşlerini açıkladı.

5- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, bu toplantının 3 Ekim öncesi yapılan son toplantı olduğunu belirterek “AB’nin kabul ettiği karşı deklarasyon ve AB tarafından tartışılan çerçeve belgesi detaylarıyla ele alındı. Müzakerelerin uzun süreceği ve zorluklarla dolu olduğu bilinmekle beraber hedefimiz tam üyelik. Bunda en ufak bir tereddüt söz konusu değil. Bu hedeften sapmanın öngörülmesi bile kabul edilemez. Türkiye’nin kabullenmesi mümkün olmayan diğer unsurlar Başbakan ve Dışişleri Bakanı tarafından defalarca vurgulandı, girişimler sürecek” dedi. Bakan Çiçek, mortgage sistemiyle ilgili yasa tasarısının da Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını söyledi.

6- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Harp Okulu’nun 2005–2006 eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde, Atatürk’ün posterlerinin kamu binalarından kaldırılmasını isteyen Türkiye-AP Karma Komisyonu Eşbaşkan Yardımcısı Andrew Duff’un görüşlerini değerlendirdi. Orgeneral Büyükanıt “Son günlerde basın ve yayın organlarında iç ve dış kaynaklardan Atatürkçü düşünce sistemine yönelik çeşitli saldırıları görüyor olabilirsiniz. Bu tür sesleri gece karanlığında, yabani kazların vahşi çığlıkları olarak algılayın ve ciddiye almayın” dedi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İngiltere İşçi Partisi’nin kongresi dahilinde bir toplantıya katılmak üzere İngiltere’nin başkenti Londra’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, toplantıda, Türkiye’nin AB ile tam üyelik ilişkisinin tartışılacağını ve Kıbrıs konusunun, Türkiye’nin AB ile ilişkileri karşısında bir engel haline dönüştürülmesinin değerlendirileceğini söyledi.

8- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu 2. Özürlüler Şurası’nda yaptığı konuşmada,  Şura’nın en önemli amacının, engellilerle ilgili görüş ve çözüm önerilerini tartışmak, ulusal politikalara esas olacak ilke ve programları oluşturmak, kamuoyunun bilinçlendirilmesine katkıda bulunmak, ulusal ve uluslararası düşünce ve gelişmelerin aktarılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

9- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermeni Konferansı konusunda takındığı tutumla ilgili değerlendirmede bulundu. Davis, modern, demokratik ve hoşgörülü bir Türkiye’ye inananların İstanbul sokaklarındaki aşırı milliyetçilerle susturulmayı reddettiklerini belirterek “İfade özgürlüğünü destekleyen Başbakan Erdoğan’ın tavrını destekliyorum” dedi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’da gazetecilere yaptığı açıklamada “AB’nin Rumlar ve Yunanistan dışındaki 23 üyesi, Kıbrıs Rum tarafının esiri olmayacak ve süreç içerisinde Kıbrıs Rum tarafının olumsuz tutumu, AB’de tecrit edilmelerine yol açacak” dedi.

27 EYLÜL 2005 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Hubert Haenel başkanlığındaki Fransız Senatosu AB Delegasyonu heyetini kabul etti. Haenel, 3 Ekim’in kaçırılmaz bir tarih olduğunu belirterek, imtiyazlı ortaklık kelimesinin Cumhurbaşkanı Chirac tarafından kullanılmadığını bildirdi.

            2- Terörle Mücadele Yüksek Kurulu,  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Gül'ün yanı sıra İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu,  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, MİT Müsteşarı Emre Taner, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Atilla Işık ve ilgili bürokratlar katıldı.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda meydana gelen terör eylemlerinin bütün boyutlarıyla değerlendirilerek, mücadele için yürürlükte bulunan yasal ve idari tedbirler ile bunların etkin bir biçimde uygulanıp uygulanmadığı ve teröre karşı önümüzdeki dönemde izlenmesi gereken strateji ve hareket tarzlarının gözden geçirildiği belirtildi.

            3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, ‘IDEF 2005 Avrasya Savunma Sanayi Fuarı’nda yaptığı konuşmada, TSK’nin geliştirdiği kaideye monteli top fırtına ile Türkiye’nin gurur duyduğunu belirtti.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de, bütün dünyada zaman zaman barış umutlarının artmasına karşın, savunma ve güvenlik konularının büyük öneme sahip olduğunu dile getirdi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul’da devam eden Uluslararası İslami Finans Forumu’nda yaptığı konuşmada, son 20 yılda toplam 8 milyar dolarlık özelleştirme yapılan Türkiye’de, bu yıl yapılacak özelleştirmenin 20 milyar doları bulacağını söyledi.

            5- Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile ‘embriyonik kök hücre’ araştırmaları, AB ile uyum ve hukuki altyapının tamamlanmaması gerekçesiyle yasaklandı.

            6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar İzmir’de yaptığı açıklamada, AB’nin Türkiye’ye yönelik tavrından AKP hükümetinin sorumlu olduğunu vurgulayarak, “Türkiye bu muamelelerin muhatabı olacak bir ülke değildir” dedi.

            7- Preveze Deniz Zaferi’nin 467. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

            Gün nedeniyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu’na gönderdiği mesajda, “Deniz Kuvvetlerimizin, kendisine verilecek görevleri eksiksiz yerine getirebilecek güce ulaşmasını mutlulukla karşılıyoruz” dedi.

            Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de mesajında, “Ülkemizin güvenliği ve bölgemizin istikrarı için yaşamsal önem arz eden deniz alaka ve menfaatlerimizi koruyacak ve deniz ulaştırma yollarını açık tutacak caydırıcı bir deniz gücünü de elde bulundurmak zorundayız” ifadelerine yer verdi.

            8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi temaslarda bulunmak üzere Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitti. Başbakan Erdoğan, Umman’da Sultan Kabus Bin Said ile görüşmesinin ardından, Türk-Umman İş Konseyi’ne katılarak bir konuşma yaptı ve işadamlarını Türkiye’de yatırım yapmaya davet etti. 

            9- Avrupa Parlamentosu’nda yapılan Türkiye görüşmelerinin ardından kabul edilen bir karar tasarısında, Türkiye’nin, Kıbrıs Rum Kesimi’ni en kısa sürede tanıması istendi.

            10- Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen başkent Kopenhag’da yaptığı açıklamada, AB’deki siyasetçilerin, Türkiye’nin üyeliğine karşı olan vatandaşları dinlemesi gerektiğini bildirdi.

            11- NATO Bağdat Temsilciliği, Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer’in katıldığı bir törenle açıldı.

            12- Irak’taki tutsaklara kötü muamele yapmak suçlamasıyla Teksas’taki Askeri Mahkemede yargılanan bir ABD askeri suçlu bulundu.

 

28 EYLÜL 2005  

1- Türkiye’de temaslarda bulunan Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüştü.

            Cumhurbaşkanı Sezer görüşmede, nisan ayında AB'ye katılım anlaşması imzalayan Romanya'yı kutlayarak, ''Bu tarihsel adımın, aynı hedefe doğru ilerlemekte olan ülkelerimizi daha da yakınlaştıracağına inanıyoruz'' dedi.

            Basescu da Romanya'nın NATO üyeliği sürecinde Türkiye'nin büyük desteğini hissettiklerini belirterek ''Şu anda sıra bizdedir'' dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Türkiye’de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisinden Sorumlu Müsteşarı Karen Hughes ile görüştü. Hughes, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, “Türkiye ile ABD’nin, halkları için en iyisini yapabilmeleri adına birbirlerine ihtiyaçları var” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül de, ABD’nin PKK konusundaki açıklamalarının etkili olmadığını, artık somut adım beklediklerini ve KKTC’ye tecritin sona ermesi için atılacak adımların da Türk kamuoyu üzerinde olumlu etki yapacağını belirtti.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye’nin AB ile üyelik dışında herhangi bir formülü kabul etmesinin söz konusu olmadığını belirterek “Müzakere Çerçeve Belgesi’nin tam olarak netleşmesinin ardından değerlendirmemizi yapıp nihai adımımızı ona göre atacağız” dedi.

            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener gazetecilere yaptığı açıklamada, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanun Taslağı’nı, ilk Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açacaklarını söyledi.

            5- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Şanlıurfa Valisi Şemsettin Uzun’u ziyaretinde yaptığı açıklamada, yeni Özürlüler Yasası’nın getirdiği en önemli yeniliğin bakış açısı olduğunu bildirerek “Yasayla özürlüleri evde baktığımız bireyler olmaktan çıkarıp, onları toplumsal hayata hazırlamaya çalışıyoruz” dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklama, sosyal güvenlik sisteminde eksiklikler olduğunu ifade ederek, sosyal güvenlik sistemindeki reformun ertelenmesinin sistem için tehlikeli olacağını belirtti.

            7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ankara Sanayi Odası Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kömür santrallerini ve sıfırdan santral yapmak üzere kömür sahalarını ihaleye çıkaracaklarını bildirdi.

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı yazılı açıklamada, bakanlığı döneminde araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile aşı üretiminde ilk defa fermentör teknolojisine geçildiğini belirterek “Ülkemiz aşı üretiminden vazgeçmedi. Halk sağlığı alanında AR-GE merkezi olan Hıfzıssıhha Kurumu ile gelecek sene aşı üretimindeki zorluklar çözülecek” dedi.

            9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar İzmir Ticaret Odası Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, AB müzakere sürecini değerlendirdi. Hükümetin bu konuda dikkatli politikalar izleyememesi nedeniyle ülke aleyhine ağır hükümler getirildiğini belirten Ağar, iç politikaya endeksli olarak hazırlanan karşı deklarasyon gibi girişimlerin de başarısız kaldığını söyledi.

10- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada, AKP hükümetinin, halkın birikimleriyle kurulmuş, ülkenin Türk Telekom ve TÜPRAŞ gibi kârlı ve stratejik değerlerini satarak borç ödemeye çalıştığını ifade etti.

11- Birleşik Arap Emirlikleri’nde temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Forumu toplantısında yaptığı konuşmada, iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin artırılması gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan daha sonra temaslarıyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye görüşmelerinin ardından kabul edilen karar tasarısına ilişkin sorularını yanıtladı.       

               12- İngiltere’de İşçi Partisi'nin yıllık olağan kongresine katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal BBC televizyonuna verdiği demeçte, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’nin AB üyeliği için sözde Ermeni soykırımını kabul etmesinin koşul olması yönündeki kararını eleştirerek “Bizden birçok koşul istenmesine rağmen Türkiye’nin üyeliğini garanti edecek hiçbir koşul görünmüyor” dedi. 

Kongrede konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da, AB’nin Türkiye’ye sırtını dönmemesi ve gelecek hafta tam üyelik müzakerelerini başlatması gerektiğini belirtti.

13- İtalya Senato Başkan Yardımcısı Lamberto Dini, NATO ‘Transatlanik İlişkiler Komitesi’ toplantısı vesilesiyle bulunduğu İspanya’nın başkenti Madrid’te yaptığı açıklamada “Öngörüldüğü ve karar alındığı gibi, 3 Ekim’de Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanacak. Bunun tersinin olması için hiçbir haklı gerekçe yok” dedi.

14- Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, Gümrük Birliği’nin 25 ülkeyi kapsayacak şekilde genişletilmesini öngören Ek Protokol ile ilgili oylamayı erteledi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, AP’de ek protokolün onayının ertelenmesinin, müzakerelerin başlamasını engellemeyeceğini söyledi.

AP Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Joost Lagendijk ise “Türkiye’ye sanki biz sizin işinizi zorlaştırmak istiyoruz gibi yanlış bir mesaj gönderildi” dedi.

29 EYLÜL 2005

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, NTV televizyonuna gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Arınç, Anayasa değişikliğiyle ilgili olarak TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun bir çalışma yaptığını, ancak bunun bir öneri olarak TBMM’ye gelip gelmeyeceğini bilmediğini söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, ertelenen çerçeve belgesi ile ilgili çalışmaların AB’nin sorumluluğunda olduğunu ve 3 Ekim’de de müzakerelere başlanacağını umduğunu söyledi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, müzakere çerçeve belgesi netlik kazanmadan Lüksemburg’a gitmeyeceklerini belirterek “Müzakerelerin başlamasıyla ilgili ciddi problemlerle karşı karşıyayız” dedi.

            4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı açıklamada, AP’nin sözde ‘Ermeni Soykırımı’nın Türkiye tarafından tanınmasına yönelik tavsiye kararının hukuki bağlayıcılığı bulunmadığını belirterek “Bu kararla birlikte sözde Ermeni soykırımı bir kez daha AP gündemine taşınmış olmaktadır. Konunun siyasi platformlarda görüşülmesinin hiç kimseye yarar sağlamadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz” dedi.

            5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, AB’ye uyum sağlama bakımından ulaştırma ve haberleşme sektörünün en hazır sektörler olduğunu belirtti.

            6- Bağımsız Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan Anavatan Partisi’ne katıldı. 

            7- UEFA Kupası 1. tur rövanş maçında Beşiktaş Futbol Takımı, İsveç’in Malmö takımını deplasmanda 4–1 yendi.

            Galatasaray Futbol Takımı ise İstanbul’da Norveç’in Tromso takımıyla 1-1 berabere kalarak UEFA kupasından elendi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 3 Ekim süreciyle birlikte çok ilginç ve karmaşık bir dönemin başlayacağını belirterek, Türkiye’nin, bugünkü haliyle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni tanımayacağını, ancak limanların açılmasının gündeme gelebileceğini söyledi.

            9- AB Daimi Temsilciler Komitesi’nce (COREPER) 3 Ekim’de başlaması öngörülen Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinin temelini oluşturacak Müzakere Çerçeve Belgesi’nde uzlaşma sağlanamadığı bildirildi.

            10- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanlık Divanı’nın Fransa’nın Strasbourg kentinde yaptığı toplantıda, KKTC ile doğrudan ilişki kurulması amacıyla bir ‘iletişim komitesi’ kurulması kararlaştırıldı.

            11- İtalya Dışişleri Bakanı Gianfranco Fini Corriere della Sera gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye-AB ilişkilerinde 3 Ekim tarihinin bir kavşak noktası olduğunu belirterek “Şimdi, verdiği sözü tutmayı bildiğini gösterme sırası Avrupa’dadır” dedi.

30 EYLÜL 2005

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çeşitli temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere Çorum’a gitti. Başbakan Erdoğan burada halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 3 Ekim'de AB üyelik müzakerelerine başlayacağını belirterek, bu sürecin ülkeye çok farklı imkanlar sağlayacağını söyledi.

            Başbakan Erdoğan daha sonra, Japon Altes Prensi Mikasa ile birlikte, Kırşehir’in Kaman ilçesinin Kalehöyük kazı alanının yakınında kurulan Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü'nün açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, nice medeniyetlerin vatanı olmuş Anadolu topraklarının barındırdığı zenginlikleri araştırmak ve insanlığa kazandırmak üzere faaliyet gösterecek olan enstitünün açılışından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. 

            Mikasa da, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü'nün, Türk-Japon dostluğunu daha da pekiştireceğini söyledi.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Fransa’da yayımlanan Paris Match dergisine verdiği demeçte, Türkiye-AB ve Fransa ilişkilerine ilişkin görüşlerini açıkladı. Fransız politikacıların Türkiye politikasına ilişkin bir soru üzerine Başbakan Yardımcısı Gül, “Fransa her zaman Türkiye’yi AB yolunda destekledi. General de Gaulle, François Mitterand, ayrıca Jacques Chirac buna destek verdi” dedi.

            3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım TGRT HABER televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ programında yaptığı açıklamada, Marmaray ile İpek Yolu’nu birleştireceklerini belirterek “Hava taşımacılığını yüzde 63 artırdık, denizlerde ise tam bir devrim gerçekleştirdik” dedi.

            4- Anayasa Mahkemesi, esnaf, oda, birlik, federasyon ve konfederasyonlarda başkanlık ve genel başkanlık görevlerini üst üste 2 dönem yapanların bir seçim dönemi geçmedikçe yeniden başkan seçilemeyeceğine ilişkin yasa hükmünü iptal etti.

             5- TÜSİAD’ın yılın 2. Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Toplantısı’nın açılışında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, AB'ye tam üyelik hedefi ile yola çıkmayan, karar sürecinde yeri olmayan, alınan kararlara ortak olmayan bir Türkiye'nin, AB'ye uyum sürecini bütünüyle üstlenmesi ve yerine getirmesinin söz konusu olamayacağını belirtti.

            6- Londra, Venedik ve Roma’da AB ile ilişkiler konusunda yaptığı temasları sürdüren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Venedik’te “İslam ve Demokrasi” seminerinde bir konuşma yaptı. Baykal, İslamiyet ile terörün bağdaştırılmaya çalışılmasını eleştirerek “Türkiye’nin tecrübesi göstermiştir ki, halkın çoğunluğu Müslüman ülkelerde de Batı tipi demokrasiler kurulabilir ve yaşatılabilir. Kadın-erkek eşitliği sağlanabilir, biz laik anlayışa büyük önem veriyoruz” dedi.

            7- AP ajansının sorularını e-posta aracılığıyla yanıtlayan Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, “AB’nin Türkiye’yi tam üye olarak kabul etmeye yeterli ve hazır olup olmadığı ve tam üyeliğin tüm gerektirdiklerinin yeterince incelenmediği konusunda Viyana’nın kaygılarını tüm Avrupa paylaşıyor” dedi.

            8- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, İspanyol La Vanguardia gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, Türkiye’nin AB’ye girmesinin gerekli olduğunu belirtti.

            9- Irak’ın güneyinde Hille’de bir pazaryerinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, 12 kişinin öldüğü, 47 kişinin de yaralandığı bildirildi.

            10- Cezayir’de yapılan referandumda halk, yıllardır süren iç savaşı sona erdirmek amacıyla yüzlerce köktendinci militana kısmi af verilmesini onayladı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106