11.8.2005
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

1 AĞUSTOS 2005

1- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen düzenlediği basın toplantısında, dış ticaret rakamlarını değerlendirdi.Ocak-Haziran döneminde ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 63.6 olarak gerçekleştiğini anlatan Bakan Tüzmen, ”Bu şekilde devam ederse bir sorun yok” dedi. Dahilde İşleme Rejimi’nin Elektronik Ortama Aktarılması Projesi’ni (DİR Otomasyon Projesi) tanıtan Bakan Tüzmen, ilk elektronik imzayı atarak, 4 firmanın dahilde işleme izin belgesini onayladı.

2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik düzenlediği basın toplantısında, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. 2005-2006 eğitim öğretim yılında toplam 105 milyon ders kitabını ücretsiz dağıtacaklarını belirten Çelik, bazı ders kitapları için açılan ihaleyi yayınevlerinin yüksek fiyat vermesi nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

3- PKK terör örgütünce kaçırılan Bingöl’ün Yayladere İlçe Belediye Başkanı Haşim Akyürek serbest bırakıldı.

4- AB uyum yasalarıyla düzenlenen ‘anadilde eğitim ve yayın hakkı’ çerçevesinde açılan Kürtçe dil kurslarının tümü talep azlığı nedeniyle kapandı.

5- Türkiye’ye gelen ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, Dışişleri Bakanlığı ziyaretinde basına yaptığı açıklamada, “Irak’ta PKK ya da onun bir cephe partisinin ofis açması, hem ABD hem de Irak hükümetinin politikalarına aykırıdır” dedi.

6- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin Gümrük Birliği Ek Protokolü’nü imzalamasıyla 3 Ekim’de başlaması öngörülen katılım müzakerelerinin önünün açıldığını söyledi.

7- Suudi Arabistan Kralı Fahd bin Abdülaziz El Suud Riyad’da öldü.

8- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Financial Times’ta yayımlanan yazısında, Irak ve Afganistan’daki askerleri geri çekmenin, terör eylemlerini sona erdirmeyeceğini söyledi.

 

2 AĞUSTOS 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Çankaya Köşkü’nde görüştü. Düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Sezer, KKTC’ye yönelik izolasyonların kaldırılması için uluslararası toplum, BM ve AB’ye çağrıda bulunarak, “Kıbrıs sorunu, Kıbrıs Türk’ü için bir hak hukuk savaşımıdır. Bu dönemde Türkiye, KKTC’yi, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da her alanda destekleyecek ve Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin yanında olmayı sürdürecektir” diye konuştu.

Talat ise görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyerek, “Seçimlerin bittiği günden itibaren Rumlara barış elimizi uzattık. Rum tarafının uzattığımız eli tutmasını istiyoruz. Eğer tutarlarsa eşitliğimize dayalı ortak bir devlet kurmaya hazırız” dedi.

2- Bakanlar Kurulu’nun Türk Telekom’un yüzde 55 oranındaki hissesinin blok satışına ilişkin nihai devir işlemlerine dair kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda 1 Temmuz 2005 tarihinde yapılan ihale çerçevesinde Türk Telekom’un yüzde 55’inin 6 milyar 550 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Oger Telecoms Ortak Girişim Grubu’na satılması, Oger Grubu’nun hisse satış sözleşmesini imzalamaktan imtina etmesi durumunda, satışın ikinci yüksek teklifi veren Etisalat Ortak Girişim Grubuna yapılması yer alıyor.

3- CHP, özelleştirme uygulamalarının düzenlenmesine ilişkin yasanın bazı maddelerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

4- Anayasa Mahkemesi’nin 5376 sayılı “Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Kurulması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un üye ve başkan seçiminde Başbakan’a yetkiler veren hükümlerinin yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin kararı, resmi gazete’de yayımlandı.

5- Trabzon ve Rize’de etkili olan sağanak yağış sonucu oluşan heyelan ve selde 7 kişi yaşamını yitirirken, 5 kişi de kayboldu.

6- Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, Europe1 radyosuna verdiği demeçte, Türkiye-AB arasında 3 Ekim’de başlaması öngörülen müzakerelerin ertelenebileceğini savunarak “AB’nin 25 üyesinden her birini tanımayan bir ülkeye müzakere yapılmasının düşünülemeyeceğini belirtti.

7- Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği’ne Zakir Haşimov atandı.

 

3 AĞUSTOS 2005

1- Yüksek Askeri Şura Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Yapı Kredi Bankası’nın, Koç Grubu’na devri için Bankacılık Yasa Tasarısı’nın Meclis’ten geçişini beklemeden süreci tamamlayabileceklerini söyledi.

3- Irak, ABD ve Türkiye arasında başkent Washington’da ortaklaşa yapılacak üçlü görüşmelere katılacak olan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, terör örgütü PKK’nın uzantısı olarak görülen kuruluşların kapatılması taleplerini yineleyeceklerini belirtti.

4- Türkiye’de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Eğer Türkiye, Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanırsa, Kıbrıs davası tamamen biter. AB’nden, Türkiye’ye böyle bir telkini gelmesi yerine, Rumlara ‘artık bu sorunu çöz’ baskısı gelmesi gerekir” dedi.

5- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Türkiye’nin, Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımaması halinde üyelik görüşmelerinin başlamayacağını söyleyen Başbakan Dominique de Villepin’in açıklamasına atıfta bulunarak, “Başbakan’ın dediği gibi Birliğin üyelerinden birini tanımayan bir ülke ile müzakerelerin açılması düşünülemez” dedi.

6- Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzey batısındaki Hadisa kentinde yola yerleştirilen bombaya çarpan araçtaki 14 ABD askerinin öldüğü bildirildi.

7- İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in, Mahmud Ahmedinecad’ın cumhurbaşkanlığını onayladığı açıklandı.

8- Moritanya Silahlı Kuvvetleri, ülkeyi yönetmek için bir askeri konsey oluşturduğunu ve Devlet Başkanı Maaouya Quld Sid’ Ahmed Taya’nın totoliter rejime son verdiğini açıkladı.

4 AĞUSTOS 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın ‘Birliğin üyelerinden birini tanımayan bir ülke ile müzakerelerin açılması düşünülemez’ sözlerini değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, 3 Ekim müzakere süreci ile ilgili olarak Türkiye’nin yeni koşul düşünmesi ve konuşmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Müzakere süreci ile ilgili karar 17 Aralık’ta verilmiştir ve bunun dışında herhangi bir başka şart söz konusu değildir. Nitekim bizim için olması gereken diğer 10 ülke ile alakalı Gümrük Birliği’ne yönelik bir teşmil olabilir. Bunu da zaten Türkiye olarak ek protokolle yerine getirmiş vaziyetteyiz” dedi.

2- Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Ağustos ayı olağan toplantısında alınan kararlar açıklandı. Buna göre; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Oramiral Özden Örnek’in yerine Donanma Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Halil İbrahim Fırtına’nın yerine Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, 1. Ordu Komutanlığı’na Orgeneral Hurşit Tolon’un yerine Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ atandı.

YAŞ’ta yapılan değerlendirmeler sonucunda, 11 personelin disiplinsizlikleri nedeniyle TSK’dan ihraçlarına karar verildi.

3- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, Dünya Bankası’nın 2004 raporuna göre IMF’ye en fazla borcu olan ülkeler sıralamasında Türkiye’nin, 30 Haziran 2004 itibariyle 17 milyar 801 milyon ABD Doları ile Çin, Meksika, Brezilya, Endonezya ve Arjantin’in ardından 6. sırada yer aldığınıbildirdi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Niğde’de Neron Enerji Üretim Tesisleri’nin açılışında yaptığı konuşmada, özelleştirme konusunda çok ciddi kararlar aldıklarını belirterek, “Hem dağıtım hem üretim özelleştirilecek. Kendi elektriğinizin dağıtım ve üretimini yapabilirsiniz. Barajlarımızı da özel sektöre açıyoruz” dedi.

5- Türkiye, Afganistan'da 6 aydır yürüttüğü Uluslararası Güvenlik ve Yardım Gücü (ISAF) komutasını İtalya’ya devretti.

6- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Berlin’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğinin Almanya’nın güvenlik çıkarı için şart olduğunu belirtti.

7- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni daha fazla gecikmeden tanımasını gerektiğini öne sürdü.

5 AĞUSTOS 2005

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Afganistan Uluslararası Güvenlik ve Yardım Gücü Türk Görev Grubu’nu karşılama töreninde yaptığı konuşmada, bombalı saldırıların insanlığa karşı işlenen “en aşağılık eylem tarzı” olduğunu belirterek, “TSK, halkı eski acılı günlere geri götürmeyi amaçlayan bölücü terör örgütüne karşı kısıtlanmış yetkilerine rağmen çalışmalarını özveriyle sürdürmektedir ve sürdürmeye devam edecektir” dedi.

2- Danıştay 8. Dairesi, YÖK’ün başvurusu üzerine, öğretim elemanlarının açıktan atanmasında Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı’ndan izin alınmasını öngören Başbakanlık düzenlemesinin yürütmesini durdurdu.

3- Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, sadece yasal düzenlemelerin terörü önlemek için yeterli olmadığını söyledi.

4- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Ankara Esnaf Odaları Birliği’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, “uluslararası ilişkilerde Türkiye’nin müzakere pozisyonunu kaybettiğini” söyledi.

5- Türkiye Haber-İş Sendikası, Türk Telekom ihalesine onay veren Rekabet Kurulu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’a dava açtı.

6- Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde Sınır Jandarma Tabur Komutanlığı’na teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda, 5 asker şehit oldu.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat düzenlediği basın toplantısında, Türk askerinin ancak bir çözümle Ada’dan çekilebileceğini kaydetti. Talat, Türkiye’nin şimdiki haliyle “Kıbrıs Rum Yönetimi’ni” tanımasının olanaksız olduğunu söyledi.

8- ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili New Jersey Milletvekili Robert Menendez, Türkiye’yi, “Kıbrıs Rum Kesimi’ni, AB’nin bir üyesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanımaya” çağıran bir karar tasarısını meclise sundu.

9- İngiltere Başbakanı Tony Blair Londra’da düzenlediği basın toplantısında, teröre karşı yeni önlemleri açıklarken, terörü teşvik eden kişilerin ülkeden çıkarılmasının kolaylaştırılması için gerekirse insan hakları yasasının değiştirileceğini belirtti.

 

6 AĞUSTOS 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bolu’nun Mengen ilçesinde geleneksel olarak düzenlenen Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali’nde yaptığı konuşmada, ERDEMİR ve TÜPRAŞ’ın özelleştirilmesi çalışmalarına tepki göstererek, “Bu ülkeye destek vermek isteyenler elimizdekini avucumuzdakini almaya gelmesinler” dedi.

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CNN Türk televizyonunda yayınlanan “Editör” programına katılarak, terör konusunu değerlendirdi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, çeşitli incelemeler ve temel atma törenleri için gittiği Samsun’da, Karadeniz Sahil Yolu bitirildiğinde bölgenin altın yıllarını yaşayacağını söyledi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Denizli’de yaptığı konuşmada “Türkiye, turizmde kaynak itibariyle dünyanın 7., Avrupa’nın 1. ülkesi. Fakat bu kaynaklardan faydalanma oranı normal turist sayısının yüzde 1’inin altında. Demek ki kaynaklardan yeterince faydalanamıyoruz” dedi. Bakan Koç, turizmi sezonluk olarak düşünmediklerini, bütün yıl hareketli olan turizmi yaratmak için çalıştıklarını, kapasiteyi artırmak maksadıyla destinasyon bölgeleri oluşturulacağını söyledi.

5- Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında haziran ayında imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolüne Ek Protokol Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre Türkiye’nin, 450 milyon dolarlık finansman desteğinin bakiyesinin transferine ve teknik yardıma devam etmesi öngörülüyor.

6- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, parti meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Gümrük Birliği Ek Protokolü’nün Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni tanıması anlamına gelmediğini belirterek, onay için TBMM’ye getirilmemesi gerektiğini söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Elazığ’da yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün terörle mücadele konusundaki açıklamasını değerlendirirken, bu konuların, hükümetle Genelkurmay arasında olması gerektiğini belirterek, “Anlaşılan o ki hükümetin kulağı bu tür olaylara kapalı, kamuoyu önünde açık olarak beyanat gereği görüldü” dedi.

8- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Murat Sungar yaptığı yazılı açıklamada, görevinden istifa ettiğini ve emekliye ayrıldığını bildirdi.

9- Türkiye, ABD ve Irak’tan temsilcilerin katıldığı üçlü toplantı Washington’da yapıldı. Türkiye, her iki ülkeden de PKK’nın Kerkük’teki varlığının sona erdirilmesini istedi.

10- Irak’taki Kürt Özerk Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, anayasa taslağını tartışmak üzere yapılan toplantıda, ülkenin İslami bir kimlik taşımasını asla kabul etmeyeceklerini bildirdi.

11- İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, mecliste yemin ederek görevine başladı. Ahmedinecad meclisteki ilk konuşmasında, “tüm dünya için adalet ve barış istediklerini” söyledi.

7 AĞUSTOS 2005

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yaptığı açıklama, AB’nin cemaat vakıflarının mülkiyet haklarıyla ilgili taleplerini eleştirerek, “Türkiye’de yasaları TBMM yapar. Çıkmamış olan yasa hakkında bu tür yakıştırmaların yapılmasını şık bulmuyorum. Bize tasarı göndersinler de onu yasalaştıralım” dedi.

2-DevletBakanıKürşadTüzmenyaptığıaçıklamada, Irak’a ihracat yapan işadamlarını uyararak, ihracatçıların alacaklarını garantiye almalarını istedi. Bakan Tüzmen, petrol ürünleri ihracatından doğan alacakların zamanında ödenmesi için Irak hükümeti nezdinde girişimlerin sürdürüldüğünü bildirdi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Kayseri’de düzenlenen 16. Zafer Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın teröre karşı barış çağrısı yapan aydınlara randevu vermesini, “Bu PKK’yı muhatap almak olur” şeklinde değerlendirdi.

4- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Alman ‘Bild am Sontag’ gazetesine verdiği demeçte, Fransa ve Almanya’da merkez sağ partilerin sözcülerinin Türkiye’nin AB üyeliğine karşı uyarıda bulunarak, AB’nin Türkiye’ye verdiği sözü tutmaları gerektiğini söyledi.

5- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer Berlin’de düzenlenen bir mitingde yaptığı konuşmada, CDU Genel Başkanı Angela Merkel’in ‘Avrupa kapısını Türkiye’nin yüzüne kapatmalı’ şeklindeki ifadesini hatalı bulduğunu belirterek, bunun Almanya’nın güvenlik çıkarlarını dikkate almadığı anlamına geldiğini söyledi.

6- Irak’ın başkenti Bağdat’ta Cumhurbaşkanı Celal Talabani başkanlığında yapılan Başbakan İbrahim Caferi, eski Başbakan Iyad Allavi, Başbakan Yardımcısı Ahmed Çelebi, Anayasa Komisyonu Başkanı Humam Hammudi ve Sünni lider Gazi el Yaver’in de bulunduğu toplantıda, hazırlanmakta olan yeni anayasa taslağı görüşüldü.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Talabani, ‘Kuzey Irak’ta federal bir yönetim konusunda engel bulunmadığını’ belirterek, federalizmin ülke genelinde uygulanması konusunda ise anlaşmaya varılamadığını söyledi.

7- Gazze Şeridi’nden çekilme planına karşı olan İsrail Maliye Bakanı Benjamin Netanyahu’nun, bu kararı protesto etmek için görevinden istifa ettiği bildirildi.

8 AĞUSTOS 2005

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrasında basına açıklamada bulunan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türkiye’nin terör konusunda pek çok uluslararası toplantıda terör örgütlerine dış desteğin kesilmesi yönünde çağrıda bulunduğunu ancak tüm çabalara rağmen yeterli desteği göremediğini söyledi.

Ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün ‘TSK kısıtlanmış yetkilerine rağmen terörle mücadeleye devam etmektedir’ şeklindeki açıklamalarını yanıtlayan Bakan Çiçek “Bir talep varsa, ihtiyaç varsa biz bunun gereğini yaparız” dedi.

2- Danıştay, SEKA Balıkesir’in Albayraklar Grubu’na satış işlemini iptal eden Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin kararını onadı.

3- Danimarka Başbakanı Ander Fogh Rasmussen Copenhagen Post gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’ye tam üyelik verilip verilmeyeceğinin tartışılması gerektiğini söyledi.

4- İran’ın ABD ve AB’den gelen uyarılara karşın İsfahan’daki nükleer tesislerinde faaliyetlere yeniden başladığı bildirildi. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammed Saidi gazetecilere yaptığı açıklamada, “İsfahan’daki uranyum dönüştürme tesisi Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun denetimi altında faaliyetlerine başladı” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tahran’ın bu kararının BM Güvenlik Konseyi’ne götürülmesini beklediklerini açıkladı.

5- İran’ı ziyaret eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın da katıldığı dini lider Ali Hamaney ile görüşmesinde, Suriye ile İran arasındaki işbirliğinin, iki ülke düşmanlarının ‘kindar siyasetini’ başarısızlığa uğrattığını söyledi.

 

9 AĞUSTOS 2005

1- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, bu yıl sonunda dış ticaret hacminin 180 milyar dolar, dış ticaret açığının ise 40 milyar dolar civarında gerçekleşeceğini belirtti.

2- Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasası’nda nelerin değişeceği konusunda ilgili devlet birimlerinin katılımıyla oluşturulan komisyonun 5 toplantı yaptığını, belirlenen konuların, temsilcilerin kurumlarında değerlendirileceğini belirtti.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Temmuz ayı bütçe gerçekleşmelerini bakanlığında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı, Bakan Unakıtan, temmuz ayında bütçe giderlerinin 13 milyar 489 milyon YTL, bütçe açığının 3 milyar 82 milyon YTL, konsolide bütçe gelirlerinin 10 milyar 407 milyon YTL olduğunu söyledi.

4- Türkiye Barolar Birliği (TBB), kuruluşunun 37. yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, TBB’nin adil yargılanma hakkının gerçekleştirilmesinin yanında hukukun üstünlüğüyle insan hakları kavramlarını savunmak ve korumak görevinde olduğu belirtildi.

5- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Ekonomik Durum Tespit Anketi’nin 2005 ilk yarı sonuçlarına göre, imalat sanayinde üretimde, iç talepte artış bildiren işletmelerin oranı düştü; ihracatlarında, yeni siparişlerde azalma, istihdamda daralma yaşayan işletmelerin oranı arttı. İşletmelerde üretimde artış bildirenlerin oranı yüzde 50,7’den yüzde 38,6’ya geriledi. Azalış bildirenlerin oranı yüzde 24,4’ten yüzde 37,4’e yükseldi.

6- Polonya’nın Wroclaw kentinde düzenlenen Avrupa Gençler Serbest Güreş Şampiyonası’nda Türkiye 1 altın 3 bronz madalya alarak Avrupa üçüncüsü oldu.

7- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Bielefeld kentinde yaptığı seçim konuşmasında, Ortadoğu’da henüz çözülmemiş pek çok sorunun altını çizerek, “İran’ın nükleer programı ile ilgili tartışmalar, Türkiye’nin neden Birliğe üye olması gerektiğini ve bunun önemini bir kez daha ortaya koyuyor” dedi.

8- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Matt Bryza, Amerikanın Sesi Radyosu’nda yayımlanan röportajda, “Washington’da yapılan üçlü toplantıda, PKK’nın bir terör örgütü olduğu, bu nedenle demokratik ve özgür bir Irak’ta yeri olmadığı konusunda ortak görüş belirdi. PKK terör tehdidine karşı tarafların işbirliğini artırması gerektiği konusunda anlaşma sağlandı” dedi.

9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Hamburg’da yaptığı açıklamada, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin 3 Ekim’de başlayacağından emin olduğunu söyledi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı, İran hükümetinin ülkedeki Kürt azınlığa karşı aldığı sert tedbirler nedeniyle çok sayıda kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığına ilişkin haberlerden kaygı duyulduğunu bildirdi.

11- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Irak’ta İran’dan gelen silahlar bulunduğunu, böyle silahların geçmesine izin veren Tahran yönetiminin kendilerine yardımcı olmadığını belirtti.

12- Katoliklerin Ruhani lideri 16. Benedict, Almanya’ya yapacağı yurt dışı gezisinde kendisini dinlemeye gelecek olan Katoliklerin günahlarını bağışlayacağını duyuran bir endüljans yayımladı.

 

 

10 AĞUSTOS 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anafartalar Zaferi’nin 90. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, Türk ulusunun, uğrunda binlerce şehit verilerek kazanılan yurt topraklarına sonsuza kadar sahip çıkacağını, Atatürk’ün devrimleriyle aydınlattığı yolda, gösterdiği büyük hedefleri gerçekleştirme çabalarını aynı bilinçle sürdüreceğini kaydetti.

Gün dolayısıyla TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladılar.

2- Aralarında gazeteci, yazar, bilim adamı ve değişik meslek gruplarından kişilerin bulunduğu bir grubu Başbakanlık’ta kabul eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kürt sorununu ‘demokratik cumhuriyet prensipleri içinde daha çok reformla’ çözeceklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, şiddete başvuranlara müsamaha edilmeyeceğini vurgulayarak, bölgesel ve etnik milliyetçiliğin kırmızı çizgi olduğunu belirtti.

Aydınlar adına açıklama yapan İstanbul Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy da Başbakan Erdoğan’ın sorunun demokratik platformda çözüleceği yönünde teminat verdiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir grup aydınla görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada, bunun, iyi niyetli bir girişim olmasına rağmen terör örgütünün muhatap alınmaması gerektiği düşüncesinde olduğunu söyledi.

4- Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, gazetelerde yer alan ‘Özelleştirmede yargı kararını dinleyen yok’ haberiyle ilgili yaptığı açıklamada, bu durumun dönemin hükümetlerince 1992 ve 1997 yıllarında alınan gizli prensip kararından kaynaklandığını belirterek, “‘Yargı karar alıyor, biz uygulamıyoruz’ gibi bir görüntü var. Oysa ben memurum. Yargı kararlarını uygulamama lüksüm yok. Aksi halde beni alıp götürürler” dedi.

5- Terör örgütü El Kaide’nin Türkiye sorumlusu olduğu belirlenen Suriye vatandaşı ‘Saffet’ kod adlı Lovai Sakra, MİT, Mossad ve CIA’nın ortaklaşa düzenlediği bir operasyonla Diyarbakır’da yakalandı.

Öte yandan Suriye uyruklu Hamed Obysi de terör örgütü El Kaide üyesi olduğu gerekçesiyle Antalya’da tutuklandı.

6- Merkezi ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF)Türkiye ile ilgili raporunda, “Türk ekonomisindeki hızlı düzelme yabancı sermayenin bu ülkeye olan ilgisini hızlandırdı. Bu yıl ve gelecek yıl Türkiye’ye toplam 20 milyar dolarlık bir sermaye girişi olacak. Özelleştirme ise 8 milyar doları aşacak” denildi.

7- Irak’ın başkenti Bağdat’ın Beyci kentinde dün akşam devriye görevi yapan bir ABD birliğine karşı düzenlenen saldırı sonucu 4 Amerikan askerinin öldüğü, 6’sının da yaralandığı bildirildi.

 

11 AĞUSTOS 2005

1- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları’nın (UNIVERSIADE) açılış törenleri için gittiği İzmir’de, Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Şehit aileleri derneklerinin kendilerine çeşitli istemlerini ilettiklerini belirten Başbakan Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin şu anki yönetimi olarak bizler, mevcut şartlar içinde elimizden gelen azami gayretlerimizi kullanarak bu istekleri yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Liman-İş Sendikası Başkanı Raif Kılıç’ı kabulünde, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır gezisi ve öncesinde yaptığı “aydınlar toplantısı”na ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır gezisi öncesinde teröre çözüm çabası çerçevesinde bir grup gazeteci, yazar, meslek örgütü temsilcisiyle yaptığı toplantının, “siyasi flört” ve “halkla ilişkiler faaliyeti” olduğunu belirten Baykal, “Başbakan şimdi bir siyasi flörtle terörü etkisizleştirme çabası içinde. Ama bu flört Türkiye’nin terörle mücadele azmine hiçbir şekilde zafiyet getirmemelidir” dedi.

3- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan NTV televizyonunun gündeme ilişkin soruları yanıtladı. AB üyeliği ve ekonomik gelişmeler konusunda içinde bulunulan rahatlığa rağmen rehavete kapılmadıklarını ifade eden Bakan Babacan, AB başkentlerinde üst düzey bilgilendirme turuna başladıklarını, oluşturulan ekiplerin uyum protokolü, deklarasyon ve müzakere sürecine Türkiye’nin bakış açısı konularını anlatacağını söyledi.

4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun Yargıtay’a üye seçilen 31 yargıçla ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

5- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye’de ilk kez açıklanan Finansal İstikrar Raporu’nun ilk sayısının kamuoyuna tanıtımı amacıyla basın toplantısı düzenledi.

6- Dışişleri Bakanlığı ve Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün ortak çalışması kapsamında, mesleki çalışmalarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Iraklı radyo, televizyon ve gazete temsilcilerinden oluşan 21 kişilik heyet, İstanbul’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni (TGC) ziyaret etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç yeni yasadaki yaklaşık 26 maddeden, hem ceza açısından hem de hükümlerinin çok geniş yoruma açık olmasından şikayetçi olduklarını söyledi. Yasanın siyasi iktidarın yorumuyla uygulanması halinde, çok sayıda gazetecinin tutuklanmış olabileceğini belirten Erinç, “Gazeteciler kötü yasadan iyi uygulayıcıları sayesinde korunuyor” dedi.

7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 57.4 oranındaki hissesinin Koç Finansal Hizmetlere satışını onayladı.

8- Olimpiyatlardan sonra dünyanın ikinci büyük spor organizasyonu olan 23. Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları UNIVERSIADE 2005, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle İzmir’de başladı.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Adam Ereli, Washington’da yabancı gazeteciler için verilen brifingde “Irak topraklarından Türkiye’ye geçerek eylemlerde bulunan terör örgütü PKK’nın faaliyetlerine son vermek için Türklerle anlaştık” dedi.

10- Truva antik kentinde yaptığı kazı çalışmalarıyla dünyaya adını duyuran ve Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan Alman Arkeolog Prof. Dr. Manfred Korfmann öldü.

11- Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani, Arap El Arabiya televizyonuna, Irak bayrağının Kürtlere baskı, zulüm ve katliam günlerini anımsattığını, bu nedenle değişmediği sürece kendi bölgelerine asmayacaklarını söyledi.

12 AĞUSTOS 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da Toplu Konut İdaresi tarafından yaptırılan konutların anahtar teslim törenine katıldı. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, demokrasi konusunda Türkiye’nin geldiği noktadan geri adım atılmayacağının altını çizerek “Kürt sorunu hepimizin sorunu. Geçmişte yapılan hataları yok saymak büyük devletlere yakışmaz” dedi.

Diyarbakır’daki temasları çerçevesinde iş adamlarıyla bir araya gelen Başbakan Erdoğan, bölgenin problemleri çözme konusunda bir yol araştırmak için bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kocaeli’de yaptığı açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölgesindeki 52 ülkesinden biriyiz. Bu 52 ülke içerisindeki ülke nüfusuna göre hekim sayısı açısından sonuncu sırada yer almaktayız” dedi.

3- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) 2004 Hanehalkı Bütçe Anketi sonuçlarına göre, 2003 yılında aylık 12 milyar 360 milyon YTL olan ortalama tüketim harcaması, 2004’te 15 milyar 206 milyon YTL’ye yükseldi. Hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcaması ise bir önceki yıla göre 151 YTL artarak 889,4 YTL’ye yükseldi.

4- KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ile BM’in işbirliğiyle Kıbrıs’ta ara bölgedeki mayınların temizlenmesine başlandı.

5- ABD Başkanı George W. Bush, İsrail devlet televizyonuna verdiği demeçte, uranyum zenginleştirme faaliyetlerine yeniden başlama kararı alan İran’a karşı kuvvet kullanma ihtimalinin göz ardı edilmediğini ifade etti.

13 AĞUSTOS 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır gezisinden dönerken uçakta gazetecilerin terörle mücadele konusundaki sorularını yanıtlayarak, hükümeti bu konuda yetersiz kalmakla suçlayan muhalefeti eleştirdi.

Başbakan Erdoğan ayrıca İstanbul’da bir hastane açılışında hükümetin sağlık alanındaki icraatlarına değinerek, en büyük hedeflerinin sosyal devlet ilkesini tam anlamıyla hayata geçirmek olduğunu söyledi.

2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, terörle mücadelenin Türkiye’nin en önemli ve öncelikli meselesi olduğunu belirterek, hükümetin terörle mücadelede büyük acz içinde ve iradeden yoksun olduğunu söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır gezisinde kullandığı ‘Kürt sorunu’ tanımının, yurdunu seven herkeste hayal kırıklığı oluşturduğunu belirtti.

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır gezisini değerlendirdi.

5- KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul düzenlediği basın toplantısında, memur maaşları ile ilgili taleplerinin ‘gerçekçi’ olduğunu belirterek, hükümetten konfederasyonlarla yaptığı mutabakata uymasını istedi.

6- Ankara Ticaret Odası, hükümetin 1000 günlük performansını hazırladığı raporla değerlendirdi. Raporda, ekonomik kırılganlığın derinlemesine sürdüğü, iç-dış borç stokunun 114 milyar dolar arttığı belirtildi.

7- Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) hazırladığı raporda, İngiltere’de saldırılardan sonra alınan önlemlerin uluslararası insan hakları yasalarına ve ölçütlerine uygun olması istendi. BM’nin işkence raportörü Manfred Novak da İngiltere’deki yeni terörle savaşım yasalarının uluslararası insan hakları ölçütlerini ihlal etmemesine özen göstermesi gerektiğini bildirdi.

8- Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ile Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Baltık’tan Karadeniz ve Kafkasya’ya uzanan eski Sovyet topraklarında ‘Demokratik Ülkeler Koalisyonu’ kurulmasıyla ilgili deklerasyonu imzaladı.

9- Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov Sofya’da düzenlediği basın toplantısında, parlamentoda fanatik konuşma tarzının resmi dil haline geldiğini belirterek, “Siyaseti etnikleştirmek ateşle oynamak demektir” dedi.

10- Sri Lanka Dışişleri Bakanı Lakshman Kadirgamar’ın öldürülmesinin ardından, Devlet Başkanı Çandrika Kumaratunga’nın ülkede olağanüstü hal ilan ettiği bildirildi.

14 AĞUSTOS 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Kadın Kolları 2. Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası’na katıldı. Türkiye’de demokrasi dışında bir seçeneğin olmadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, muhalefete 5 yılda seçim yapılacağını göstereceklerini belirterek “Erken seçim vatana ihanettir” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Bursa İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin çok tehlikeli bir süreç içine girdiğini, ulusal çıkarlardan, laiklikten ve ülkenin bölünmezliğinden yana tavır eksikliği içinde bulunduğunu söyledi.

3- DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan’ın, emlak fiyatlarındaki artış, konut ihtiyacı ve ipoteğe dayalı uzun vadeli konut kredisi (Mortgage) sistemine ilişkin soru önergesini yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye’de her yıl ortalama 500 binden fazla konut yapımına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, bu ihtiyacın karşılanması ve düzenli yapılaşma için yeni sistem oluşturulmasına yönelik çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, 6 ayda 6 milyar dolarlık kaynağı belli olmayan para girişi olduğunu, bunu araştırmak için DİE ve Merkez Bankası’nın harekete geçtiğini söyledi.

5- Batman’da güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda, kent merkezinde bombalı eylem yapmak için hazırlık yürüttükleri belirtilen 4 PKK’lının yakalandığı bildirildi.

6- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve İran’ın terörle mücadele konusunda işbirliği yaptıklarını ve bu işbirliğinin devam edeceğini söyledi.

7- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki özel bir havayolu şirketine ait Boeing 737–300 tipi yolcu uçağının, Atina’nın 30 km kuzeyinde ormanlık alana düştüğü, uçakta bulunan 121 kişinin öldüğü bildirildi.

15 AĞUSTOS 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Formula 1 alanında kullanılacak bağlantı yollarının açılışını yaptı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, yarışların dünyanın en büyük spor etkinliği olduğunu belirterek, bu organizasyonda tek amacın Türkiye’nin ve İstanbul’un tanıtımı olduğunu belirtti.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, partisinin 4. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İstanbul İl Başkanlığı’nca düzenlenen törene katıldı. Burada konuşan Başbakan Erdoğan, partisinin 4 yıl önce ülkenin makus talihini değiştirmek, milletin ihtiyaç duyduğu büyük değişim için kurulduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Bursa il Başkanlığı’nı ziyaretinde, terörün arkasında bir siyasi proje olduğunu vurgulayarak, “Demokratikleşme bazen bahane bazen talep. Gereğini yapalım. İnsan hakları, bireysel hak ve özgürlükler çerçevesinde yapalım. Ama bir etnik kesimi devletin muhatabı haline getirmeyelim. Dikkat edilmesi gereken nokta budur” dedi.

3- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, İzmir’de düzenlenen Ege Ordu Komutanlığı devir teslim töreninde, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) dünyadaki değişim sürecinin bir parçası olduğunu belirterek, “Önemli olan bu sürece Türkiye’nin nasıl katkıda bulunacağı, nasıl yöneteceğidir. Geleceği, yalnız başkaları değil bizim de çizmemiz, görmemiz lazım” dedi.

4- Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İnsan Hakları ve Güvenliği Uluslararası Araştırma ve Uygulama Merkezi kuruldu. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, merkezde, güvenlik ve insan hakları konularını inceleyen personel yetiştirilecek.

5- Yüksek Öğretim Kurumu’ndan (YÖK) yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda bazı üniversitelere yönelik hukuka uygun olmayan uygulamaların giderek yoğunluk kazanmasının, yükseköğretim camiasında bu tutumlara ilişkin kaygı ve endişelerin artmasına yol açtığı belirtildi.

6- İstanbul’un ulaşım sorununu önemli ölçüde rahatlatacak olan Tüp Geçit Projesi’nin (Marmaray) deniz altındaki çalışmaları başladı.

7- Devlet eski Bakanı Kemal Derviş, nisan ayında atandığı BM Kalkınma Programı (UNPD) Başkanlığı görevine resmen başladı.

8- İsrail, 38 yıllık işgalin ardından tarihi Gazze Şeridi’nden çekilme operasyonunu başlattı.

Filistin Lideri Mahmud Abbas, FKÖ’nün toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “İsrail’in çekilmesi bizim için önemli ve tarihi bir gelişmedir. Ancak yalnızca bir ilk adımdır” dedi.

 

 

16 AĞUSTOS 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 16. Uluslararası ve 42. Ulusal Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri nedeniyle yayımladığı mesajında, Hacı Bektaş Veli’nin insanlara huzur içinde bir arada yaşamanın yollarını gösterdiğini belirtti.

2- Genelkurmay 2. Başkanlığı’na atanan Orgeneral Sabahattin Işık Koşaner, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda yapılan törenle görevi Orgeneral İlker Başbuğ’dan devraldı.

3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Refik Saydam Hıfsısıhha Başkanlığı’nca düzenlenen ‘Yenidoğan Enfeksiyonları Değerlendirme Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, son dönemde hastane enfeksiyonlarına bağlı olarak yaşanan bebek ölümleri ile ilgili olarak Türk Tabipler Birliği’nin yaptığı açıklamaların bilimsel olmadığını söyledi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Hacı Bektaş Veli’yi anma töreninde yaptığı konuşmada, Hacı Bektaş Veli’nin 13. yüzyılda birlik ve bütünlük mesajlarıyla gönüllere hitap ettiğini söyledi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Muğla’nın Fethiye ilçesinde incelemelerde bulunduktan sonra Antalya’nın Manavgat ilçesine gitti. Bakan Pepe, Sorgun Ormanı’na golf tesisi yapılmasını uygun görmediğini bildirdi.

6- CHP; MİT, Polis ve Jandarmaya telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimi tespit, dinleme ve kaydetme konusunda yetki veren yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı.

7- DEHAP yönetimi partiyi feshetti.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Gazimagosa’nın kurtuluşunun 31. yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kıbrıs Rum tarafını ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ olarak tanımasının, ne fiilen ne de teorik olarak mümkün olmadığını söyledi.

9- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch yayımladığı raporda, Türkiye’nin AB’ye katılımıyla ilgili politik faktörlerin ülke notları açısından risk oluşturduğunu ve bunun güçlü olan makroekonomik görünümü gölgeleyebileceğini açıkladı.

10- ABD Başkanı George W. Bush, Irak Parlamentosu’nun yeni anayasanın hazırlanması için müzakerecilere bir haftalık süre daha tanınmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, varılan noktayı ‘demokrasinin başarısı’ olarak nitelendirirken, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da gecikmenin önemli olmadığını söyledi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, hayal kırıklığına uğramaya gerek olmadığını, çünkü çok yol alındığını belirtti.

11- İsrail’in Gazze Şeridi’ndan çekilme planı çerçevesinde Yahudi yerleşimcilere verdiği gönüllü çekilme sürecinin dolmasının ardından Savunma Bakanı Şaul Mofaz çekilme sırasında yasalara aykırı hareket edecek herkese karşı sert önlem alınacağı uyarısında bulundu.

12- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflikaile başkent Trablus’ta bir araya geldi.

13- Bulgaristan’da 25 Haziran’da yapılan seçimlerde Bulgaristan Sosyalist Partisi, 2. Simeon Ulusal Hareketi ile Türk azınlığın partisi Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin kurduğu koalisyon hükümetinin güvenoyu aldığı bildirildi.

14- Panama-Martinique Adası seferini yapan bir yolcu uçağının Venezüella’nın Kolombiya sınırında düştüğü, olayda 160 kişinin öldüğü bildirildi.

17 AĞUSTOS 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazze’deki Yahudi yerleşimlerinin boşaltılması kararını uygulayan İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a birer destek mektubu gönderdi. Geri çekilme sürecinde gösterdikleri cesaret ve azim için İsrail hükümetini kutlayan Başbakan Erdoğan, Şaron’a “Umuyoruz ki attığınız adım bölgede yeni bir dönem başlatacaktır” derken, Abbas’a da kendisini yapıcı yaklaşımından dolayı takdirle karşıladığını belirtti.

2- Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’na (EDOK) ‘Komutan Yardımcısı’ olarak atanan Diyarbakır merkezli 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Necdet Özel’in görevini Cahit Sarsılmaz’a devretmesi nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yapan 2. Ordu Komutanı Şükrü Sarıışık, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bir sıcak takip veya sınır ötesi operasyon için Irak’a en kısa sürede intikal ve harekat yapmak üzere bütün hazırlıklarını tamamladığını açıkladı.

3- A Milli Futbol Takımı, Almanya 2006 elemeleri için Bulgaristan’la oynadığı hazırlık maçını 3–1 kaybetti.

4- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tassos Papadopulos, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile görüşmek için Atina’ya hareketinden önce Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, Ankara’nın “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni tanımaması halinde, Türkiye ile AB arasında üyelik müzakerelerinin başlamasını veto etme seçeneğini dışlamadıklarını söyledi.

5- Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley tarafından yayımlanan analizde, AB’nin, gerekli tüm teknik şartlarını gerçekleştiren Türkiye ile müzakerelere planlandığı gibi 3 Ekim’de başlayacağını bildirdi.

6- Rusya Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, İran’ın nükleer programına ilişkin sorunun çözümü için kuvvet kullanma fikrinin tehlikeli olacağı bildirildi.

7- Irak’ın başkenti Bağdat’ta bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda 43 kişinin öldüğü, 86 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- İsrail’de, Gazze Şeridi’nde boşaltılması planlanan 21 yerleşkedeki toplam 8 bin 500 yerleşimcinin yarısından fazlasının bölgeyi terk ettiği belirtildi.

9- Bangladeş’in 64 değişik bölgesinde meydana gelen yaklaşık 350 patlamada, 2 kişinin öldüğü, 125 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

 

18 AĞUSTOS 2005

1- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Belçika’nın başkenti Brüksel’de basın toplantısı düzenleyerek terör örgütü PKK’nın ateşkes kararını açıklayacağı bildirilen Zübeyir Aydar’ın derhal tutuklanarak Türkiye’ye iadesinin istendiği bildirildi.

2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Telekomünikasyon sektöründeki şirket yetkililerini kabulünde yaptığı açıklamada, Türk Telekom’un özelleştirilmesi konusunda sürecin devam ettiğini ve Danıştay’ın vereceği karar doğrultusunda prosedürün tamamlanacağını bildirdi. Bakan Yıldırım ayrıca, gemilere konulacak AIS (Otomatik Gemi Bilgi Sistemi) cihazları ile akaryakıt ve insan kaçakçılığı gibi kanundışı eylemlerin ve faaliyetlerin önüne geçilmiş olacağını belirtti.

3- Çin ve Rusya arasında düzenlenen “Barış Görevi 2005” adlı ilk ortak askeri tatbikat Rusya’nın doğusundaki Vladivostok şehrinde başladı.

4- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos Atina’da bir araya geldi. Karamanlis görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin AB perspektifi konusundaki stratejik yaklaşımımızı koruyoruz. Bununla birlikte yeni gelişmeleri de göz önünde bulunduracağız. Sayın Papadopulos ile atılacak ortak adımları belirledik” dedi.

5- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail’e, Gazze Şeridi’nden çekilme işlemlerinin tamamlanmasının hemen ardından, Batı Şeria’daki seyahat kısıtlamalarını gevşetmesi ve daha fazla Filistin kentinden çekilmesi çağrısında bulundu.

 

19 AĞUSTOS 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Münih Anakent Belediye Başkanı Christian Ude ve Türk Alman Dostluk Federasyonu (DTF) Genel Başkanı Ali Kılıç’ı kabulünde, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’e mesaj göndererek seçimlerde arzu ederlerse SDP’yi destekleyeceklerini söyledi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, Başbakan Erdoğan’ın ‘Kürt sorunu’ deyimiyle neyi kastettiğini açıklaması gerektiğini, aksi takdirde başkalarının kendilerine göre içini dolduracağını belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda katıldığı programda, terör örgütü PKK ile mücadelede hükümetin izlediği politikanın yanlış olduğunu savunarak, sorununun “demokratik açılımla çözülemeyeceğini” söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ile beraberindeki heyeti kabulünde, Türkiye’de teşvik kapsamındaki 49 ilde ücretlerden stopaj ve SSK pirimlerinden işveren payının alınmadığını, asgari ücretin işverene maliyetinin bölgesel olarak farklılık gösterdiğini bildirdi.

5- Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK/KONGRA GEL’in “eylemsizlik” kararı almasının hükümet tarafından ciddi bulunmadığını söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kırklareli Ticaret Borsası’nın yeni hizmet binası açılışında, özelleştirmedeki hareketliliğin, yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çektiğini söyledi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TGRT televizyonunda katıldığı bir programda, sağlıkta reformun hız kesmeden devam ettiğini, sağlık kuruluşlarının tek çatı altında toplanmasının önemli olduğunu, ilaç temininin de kolaylaştığını vurguladı.

8- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Muğla’da yaptığı açıklamada, turizm girdilerinde 10 yıl içinde 50 milyar dolarlık hedefe ulaşmak amacıyla koyları turizme açacaklarını söyledi.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Genel Merkez’de gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, PKK’nın silah bırakacağına ilişkin haberleri “Yapılacak iş, kökten bu işten vazgeçmek” diye konuştu.

10- Bağımsız Afyon Milletvekili Reyhan Balandı, Anavatan Partisi’ne katıldı.

11- Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 14. ayağı olan Türkiye Grand Prix’i, antreman turları ile başladı.

12- Foto Muhabirleri Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı emekli gazeteci Rafet Hüner İstanbul’da yaşamını yitirdi.

13- TBMM’de 3. ve 4. dönem Adalet Partisi Senatörü olarak görev yapan Şaban Demirdağ Samsun’da yaşamını yitirdi.

14- Terör örgütü PKK/KONGRA GEL, 20 Ağustos–20 Eylül tarihleri arasında eylemsizlik sürecine girdiğini bildirdi.

15- Belçika hükümeti, Türkiye’nin başvurusunu dikkate alarak terör örgütü PKK/KONGRA GEL’in Brüksel’de yapmayı planladığı basın toplantısını yasakladı.

20 AĞUSTOS 2005

1- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Donanma Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, görevini Gölcük Donanma Komutanlığı’nda düzenlenen törenle Koramiral Metin Ataç’a teslim etti.

2- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, aile içi şiddetin sadece kadınların olduğu mekanlarda konuşulduğunu belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yardım istediklerini ve cuma hutbesiyle 15 milyon erkeğe ulaşacaklarını söyledi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Edirne’nin Lalapaşa ilçesinde bir tekstil fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de faizin geçim kapısı olmaktan çıktığını, tasarruf sahiplerinin artık üretime yatırım yapmak mecburiyetinde olduğunu belirtti.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Van’ın Saray ve Özalp ilçelerinde incelemelerde bulundu. Bakan Çelik, Türkiye’de sürekli erken seçim dedikoduları yapıldığını belirterek, “Ne yakında ne de uzakta seçim var” dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Giresun’da Çamoluk İlçe Emniyet Amirliği binası açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin 2006 ve 2007 yıllarını, köylere yönelik yol ve içme suyu projelerine ilişkin seferberlik yılları ilan ettiğini söyledi.

6- Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelen otomobil, hafif ticari araç, ağır vasıta, zirai araç ve iş makinelerinin dış lastikleri ile patinaj zincirleri ithalatında ek vergi kararı aldı. DTM’nin ithalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin söz konusu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

7- Diyarbakırlı işadamları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri yayımladıkları bildiride, terör örgütü PKK’nın ilan ettiği bir aylık eylemsizlik kararının ‘Koşulsuz silah bırakma’ olarak değiştirilmesini ve uzun vadeli olmasını istediler.

8- İzmir’de düzenlenen 23. Dünya Üniversitelerarası Yaz Spor Oyunları’nda finale kalan Milli Erkek Voleybol Takımı, Japonya’yı 3-2 yenerek altın madalya kazandı.

9- Belçika tarafından yapılan açıklamada, terör örgütü PKK/KONGRA-GEL’in yapmayı planladığı basın toplantısını engelleme kararının, AB’nin terör listesinde yer alan örgüt olduğu gerekçesiyle alındığı belirtildi.

10- Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan Alman Birlik partilerinin (CDU/CSU), 18 Eylül’de yapılacak genel seçimler için kendi bünyelerinde oluşturdukları yüksek seçim kurulu ‘Türkiye’yi yoğun şekilde seçim konusu‘ yapma kararı aldı.

11- Papa 16. Benedict, 20. Dünya Gençlik Günü dolayısıyla Almanya’nın Köln kentinde, aralarında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) yöneticilerinin de bulunduğu Müslüman temsilcilerle bir araya geldi. DİTİB Başkanı Rıdvan Çakır görüşmede, “Farklı dinlerin ve kültürlerin bir arada dostça yaşatılması konusunda Türkiye, tecrübe birikimi olan çok önemli bir örnektir. Türkiye’nin AB’ye giriş süreci de bu konuda değerlendirilmesi gereken önemli bir fırsattır” dedi.

Konuşmasında, tarihte Hıristiyanlarla Müslümanlar arasında yaşanan savaşlara değinen Papa da bu nedenle iki din arasındaki dialoğun yoğun şekilde sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Papa, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile de görüştü.

12- İsrail’in Gazze Şeridi’nin tamamı ile Batı Şeria’daki 4 Yahudi yerleşim biriminde çekilme işlemine Yahudi tatili Şabat dolayısıyla 24 saat ara verildiği bildirildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilmesinin ardından Batı Şeria’daki yerleşim faaliyetini durdurmadıkça barış konusunda ciddi olduğunu savunamayacağını belirtti. İsrail’in çekilmesini ilk adım olarak değerlendiren Abbas, Eylül 2000’de Filistin ayaklanmasının başlamasından beri İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarından çıkmasının hayati önemi bulunduğu söyledi.

13- Yunanistan İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopulos, Ependitis gazetesine yaptığı açıklamada, “Türkiye Kıbrıs’ı tanımazsa üyelik müzakerelerini de göremez” dedi.

21 AĞUSTOS 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da yaptığı açıklamada,‘Kürt sorunu’ ile PKK terörünün ayrı şeyler olduğunu belirterek, “PKK’ya göre plan yapan bir Başbakan değilim. Kürt sorunu başka bir olaydır, PKK terörü farklıdır. Kürt vatandaşı benim vatandaşımdır. Bunlar birer alt kimliktir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı adı altında ülkemizde 30’a yakın etnik kimlik var. Bununla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını birbirine karıştırmayalım” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürt sorunu vardır” sözleri için, “Bu, Başbakanı İmralı’yla pazarlığa götürecek bir söylemdir” değerlendirmesinde bulundu. Başbakan Erdoğan’ın terörle mücadeleyi zaafa uğrattığını, etnisiteyi siyasallaştırdığını belirten Baykal, terörün arka planındaki siyasi projenin uygulamaya konulacağını ve hükümetin önemsemediği tehlikenin bu olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Gaziantep’te yaptığı açıklamada, yabancı sermayenin Türkiye’ye geç de olsa girişinin önemli olduğunu belirterek, “Bu konudaki tartışmalar bile Türkiye’ye ciddi bir yabancı sermaye girişi başladığının göstergesidir. Eskiden böyle tartışmalar yoktu. Şimdi var ve bu, ülkenin geleceğine duyulan güvenin açık bir göstergesidir” dedi.

4- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay yaptığı açıklamada, Türkiye’nin komşu ülkelerine elektrik ihracatı ve ithalatı yapmak isteyen özel şirketlerin başvurularının giderek arttığını söyledi.

5- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek‘Her Köye Asfalt Projesi’ni, AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ve ilçe belediye başkanlarının katılımıyla Çubuk’un Sünlü köyünde başlattı.

6- Terör örgütü PKK/Kongra-Gel tarafından 20 Ağustos-20 Eylül 2005 tarihleri arasında “eylemsizlik” kararı almasının ardından ilk çatışmanın Tunceli’nin Pülümür ilçesinde çıktığı, güvenlik güçlerinin operasyonları sırasında 2 PKK’lının öldürüldüğü bildirildi.

7- Formula–1, ‘Türkiye Grand Prix’si, İstanbul Park Pisti’nde gerçekleştirildi. Yarışı, Mclaren-Mercedes Takımı’ndan Kimi Raikkonen kazandı.

8- Yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında, 26 kişinin öldüğü, 65 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Irak Hükümet Sözcüsü Leyt Kubba Bağdat’ta yaptığı açıklamada, 281 yabancının, terör eylemelerine karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını ve bu kişilerin büyük bölümünün Arap olduğunu söyledi. Kubba ayrıca, siyasi liderler arasında anlaşmaya varılmaması ve anayasa taslağının öngörüldüğü gibi bugün Meclise sunulmaması halinde, ‘Bir haftalık erteleme’ daha gerekebileceğini söyledi.

10- ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Peter Shoomaker Washington’da yaptığı açıklamada, Irak için 2007 yılı sonuna kadar birlik rotasyon planlarının hazır olduğunu bildirerek, “Şimdi de 2007–2009 yılları arasındaki dönemin planlamasını yapıyoruz” dedi.

11- ABD Senatosu Dış İlişkiler Senatosu Başkanı Richard Lugar 2 günlük Libya ziyaretinin sonunda Trablus’ta bir basın toplantısı düzenleyerek, Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin ABD Başkanı George W. Bush ve Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice’ı ülkesine davet ettiğini açıkladı. Lugar, Kaddafi ile yaptığı görüşmede, ABD ile Libya arasında onlarca yıl süren gerginliğin yumuşamaya başlamasından sonra ilişkilerin nasıl normalleştirilebileceğini konuştuklarını söyledi.

12- İsrail’in Gazze Şeridi’nde, 21 yerleşimden 16’sının boşaltıldığı, Bakanlar Kurulu’nun Batı Şeria’daki 4 yerleşimin tahliyesi için de bir karar aldığı bildirildi.

13- ABD ordusu tarafından yapılan açıklamada, Afganistan’ın güneyinde yer alan Zabul Bölgesi’nde, yol kenarına yerleştirilen bombayla düzenlenen saldırıda 4 ABD askerinin öldüğü belirtildi.

 

22 AĞUSTOS 2005

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, kurulda memur sendikaları ile sürdürülen toplu görüşmeler, Ulusal Mesleki Yeterlilik Kurumu Yasa Tasarısı taslağı ile iç ve dış gelişmelerin ele alındığını söyledi.

2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Zsolt Szala’yı kabulü sırasında, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin kıyılara çok yakın olmakla eleştirdiği balık çiftliklerinin, devletin tüm kurumlarından izin alınarak kurulduğunu söyledi.

3- Memur sendikaları ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığındaki Kamu İşveren Kurulu, toplu görüşmelerin ikinci turunda bir araya geldi. Görüşmelerde anlaşma sağlanamadığı bildirildi.

4- Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde meydana gelen sel ve heyelan, 6 evin yıkılmasına, 4 kişinin de ölmesine neden oldu.

5- İsrail güvenlik güçleri, Gazze Şeridi’ndeki son Yahudi yerleşkesi Netzarim’i boşaltırken, İsrail Başbakanı Ariel Şaron Jerusalem Post gazetesine verdiği demeçte, Gazze Şeridi’ndeki yerleşkelerin tamamından Batı Şeria’daki yerleşkelerin ise 4’ünden çekilmelerinin ardından başka çekilme olmayacağını açıkladı.

6- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez Küba’yı ziyaretinde Fidel Castro ile birlikte yaptığı konuşmada, dünya barışı için asıl tehdidin, kendisi ve Küba Devlet Başkanı Castro değil, ABD Başkanı George W. Bush olduğunu söyledi.

 

23 AĞUSTOS 2005

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrası yayımlanan bildiride; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesindeki temel düşünceye uygun olarak Anayasa’da Cumhuriyet’in nitelikleri belirtilmiş, ulusun bağımsızlığını ve tümlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyet’i korumak; dil, din, etnik köken, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin, kişilerin ve toplumun gönenç, huzur ve mutluluğunu sağlamak, devletin temel araç ve görevlerinden sayılmıştır. Bu amacın sağlanmasında engel oluşturan terör ile etkin savaşım kararlılığı tekrarlanmıştır. Bunun için iller ve bölgelerarası farklılıklar giderilmelidir” denildi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün, İsrail Dışişleri Bakanı Şilvan Şalom ile Filistin Dışişleri Bakanı Nasır El Kidva’ya birer mektup gönderdiğini belirterek, mektupta, çekilme sürecinin başarıyla tamamlanmasının iki devletli çözüm vizyonunun hayata geçirilmesi yolunda somut bir adım teşkil edeceğini söylediğini bildirdi.

3- Tarım ve Köyİşleri Bakanı Mehdi Eker İstanbul’da yaptığı açıklamada, “kuş gribi” olarak bilinen Tavuk Vebası’nın Türkiye’de bulunmadığını ve sektörü tehdit edecek bir unsur olarak görülmediğini söyledi.

4- Erdemir’in ihalesine katılmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinasyonunda bir araya gelen 34 girişimcinin oluşturduğu Ereğli Ortak Girişim Grubu (EOGG) tarafından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB ile Türkiye arasındaki anlaşmaya göre, yeni bir demir-çelik tesisi yatırımında her türlü devlet desteği ile teşvikinin yasaklanmış olmasına dikkati çekerek, “Bu şartlar altında başka bir Erdemir kurmak mümkün değildir” dedi.

5- AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in sözcüsü Krisztina Nagy Brüksel’de yaptığı açıklamada, Komisyon’un, Türkiye'nin AB'ye üyelik görüşmelerinin öngörüldüğü gibi 3 Ekim 2005 tarihinde başlamasını görmeyi umduğunu yinelediğini ve Ankara'nın 25'ler tarafından saptanan “siyasi-adli bir dizi reformun kabul edilmesi ve Türkleri Avrupalılara, dolayısıyla Kıbrıs'a bağlayan Gümrük Birliği Anlaşması’nın imzalanması” şartlarının yerine getirdiğini hatırlattığını bildirdi.

6- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, seçim kampanyası sırasında yaptığı açıklamada, muhafazakar Hıristiyan Demokrat Parti lideri Angela Merkel’i, Türkiye konusunda suç derecesinde kör olmakla suçlayarak, “Türkiye, Soğuk Savaş döneminde de önemli bir ülkeydi. Şimdi ise güvenliğimizin merkezinde yer alıyor” dedi.

7- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried, bir grup Avrupalı gazeteci için başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin demokratik bir dönüşüm geçirdiğini belirterek, “Türkiye’de, demokratik ilkelere uyma suretiyle ülkenin Avrupa’ya katılım hevesini hayata geçirmeye kararlı liderler var. Bu, son derece umut vericidir” dedi.

8- Irak’ta Anayasa taslağının Meclise sunulmasının ve onay için üç gün daha süre tanınmasının ardından Meclis Başkanı Hacim el Hasani, taslağın 153 maddesinden 151’i üzerinde görüş birliğine varıldığını, üzerinde anlaşılamayan konuların federalizm, federal birimlerin oluşturulması, Anayasa’da Baas Partisi’nden ne şekilde bahsedileceğiyle ilgili sorunlarla devlet başkanı, parlamento ve kabine arasında iktidar paylaşımı olduğunu söyledi.

Irak Anayasa Komisyonu Başkanı Humam Hammudi ise Meclise sunulan, ancak üzerinde anlaşmaya varılamayan konular olduğu için oylanmayan Anayasa taslağını tamamlamak ve Sünnileri ikna için 3 günün yeterli olmayacağını belirtti.

24 AĞUSTOS 2005

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay Başkanlığı’nda düzenlenen, TSK Şeref Madalyası ve TSK Üstün Hizmet Madalyası Tevcih Töreni’nde yaptığı konuşmada, 20 yıldır bölücü terörle mücadelenin TSK ağırlıklı yapıldığına işaret ederek terörle mücadelede devletin tüm kadrolarının sorumluluğu olduğunu vurguladı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez’in soru önergesine verdiği yanıtta, azınlık vakıflarına tanınmasını istediği ayrıcalıklar nedeniyle Türkiye’ye baskı yapan AB’nin aynı hassasiyeti Yunanistan için göstermediğini, Batı Trakya Türk azınlığına yönelik tutumun gerek AB normlarına, gerekse Yunanistan’ın yükümlülüklerine uymadığını bildirdi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında bir soru üzerine Başbakan Yardımcısı Gül’ün; Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen Ermeni konferansı ve benzer toplantıları, tez ve yaklaşımlarını, yurt içinde ve yurt dışında anlatmak için bir fırsat olarak gördüğünü aktardı.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Vergi Dairesi Başkanları Toplantısı’nın açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Türkiye’nin kayıt dışı ekonomide yavaş yavaş iyi yerlere geldiğini, Batı ülkelerindeki seviyenin yakalanması durumunda hiç kimseye ihtiyacı olmayacağını söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İstanbul Sanayi Odası’nın aylık meclis toplantısında yaptığı konuşmada, hukuki engel çıkmaması durumunda özelleştirme uygulamalarının bu yıl sonunda 15 milyar doları bulabileceğini ve ekonominin bu yıl da beklentilerin üzerinde büyüme göstereceğini söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bodrum Yolcu İskelesi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, hangi firma olursa olsun kurallara uymayan firmalara uçuş izni verilmeyeceğini söyledi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, İstanbul’da Gıda Dernekleri Federasyonu yöneticileri ile bir araya geldi. Bakan Eker, Türkiye’nin gıda konusundaki AB perspektifinin ne olduğunun sorulması üzerine, gıda sektörünün tarımın sanayi dalı olduğunu vurgulayarak, hükümetin sektörün yıllık 8–10 milyar dolar düzeyindeki ihracat hedefine ulaşması yönündeki çalışmaları destekleyeceğini bildirdi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kilis’te Mercidabık Zaferi’nin 489’uncu yıl dönümü töreninde, Ortadoğu’daki çatışma ve kaos ortamının yüzyıllar boyunca bu coğrafyada barışı, hoşgörüyü, kardeşliği temin etmiş olan Türk milletini derinden üzdüğünü belirterek, bölgede barış ve istikrarın olmayışından en fazla Türkiye’nin etkilendiğini söyledi.

9- Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Sjoerd İzaak Hendrik Gosses Zaman gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

10- AB Parlamentosu Tarım Komisyonu Başkanı ve Fransa’nın Avrupa Milletvekili Joseph Daul Edirne’de yaptığı açıklamada “Türkiye’nin AB’ye girmesi jeostratejik konumu nedeniyle kaçınılmaz durumda. Müzakereler sürecinde istenen noktalar gerçekleşince Türkiye çok farklı olacak” dedi.

11- AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Sözcüsü Christina Nagy, Türkiye ile müzakerelerin 3 Ekim’de başlayacağını belirterek “Yeni şart yok” dedi

12- ABD Başkanı George W. Bush yaptığı açıklamada, Irak Anayasası’nın biran önce onaylanmasını isteyerek, metnin azınlık haklarını, kadın haklarını ve ibadet özgürlüğünü garanti altına aldığını öne sürdü.

13- Irak Devlet Başbakanı Celal Talabani, Parlamento Başkanı Hecim El Hasani ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Şiiler, Sünniler ve Kürtler arasında uzlaşma olmadan istikrarın sağlanamayacağını, yeni anayasanın sadece bir toplum için değil, bütün Irak için olması gerektiğini belirterek, Sünnilerin anayasaya ilişkin isteklerinin karşılanması gerektiğini söyledi.

 

25 AĞUSTOS 2005

1- Orgeneral Faruk Cömert, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nı Orgeneral İbrahim Fırtına’dan devraldı. Devir-teslim töreninde konuşan Orgeneral Cömert, Türk Hava Kuvvetleri’nin, çevresindeki istikrarsızlıklar, çıkar çatışmaları ve sürekli değişen tehdit ortamı nedeniyle sürekli hazır ve güçlü olması gerektiğine işaret etti.

2- İçişleri Bakanlığı, DEHAP’lı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve 6 üst düzey yönetici hakkında adli soruşturma yürütülmesi için izin verdi.

3- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) İmar Bankası’ndan kaynaklanan alacaklar nedeniyle el koyduğu GSM operatörü Telsim’i, 2 milyar 804 milyon dolarlık muhammen bedelle satışa çıkardığına ilişkin ilân Resmi Gazete’de yayımlandı.

4- Beşiktaş UEFA kupası 2. Ön Eleme Turu rövanş karşılaşmasında, Liechtenstein’in Vaduz takımını 5-1 yenerek 1. tura yükseldi.

5- Devlet İstatistik Enstitüsü’nün Hanehalkı İşgücü Anketi Nisan-Mayıs-Haziran 2005 dönemini kapsayan ‘Mayıs 2005’ sonuçlarına göre, Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 9,2’ye geriledi.

6- ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. İlk olarak Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve bakanlık yetkilileriyle bir araya gelen Bryza, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “İlişkilerimizde daha önce görülen gerilimin geride kaldığını görmek beni mutlu etti. Türkiye ile ortak stratejik çıkarlarımız olduğunu biliyoruz. Yaklaşımlar arasında teknik farklılıklar da olduğunu da biliyoruz, ama stratejik olarak aynı yönde ilerliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü McCormack yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’yi insan hakları ve demokratikleşmede attığı adımlardan ötürü kutladıklarını bildirdi.

8- KDP lideri Mesut Barzani, İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, “ABD diplomasisi bizim istemlerimizi anlamalı. ABD’den Irak’ta kalmalarını talep ediyoruz. Çekilirlerse ülke harabeye döner” dedi.

 

26 AĞUSTOS 2005

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’nin içinde bulunduğu süreçte, ulus olarak sahip olduğu avantajları iyi kullanarak yakaladığı dinamizmi ve özgüveni sürdürmek zorunda olduğunu belirtti.

2- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek görevini Oramiral Yener Karahanoğlu’na devretti.

3- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, CNN Türk televizyonundaki bir programda, AB tarafından açıklanan Müzakere Çerçeve Belgesi’nin onaylanmasına ilişkin olarak, “3 Ekim öncesinde, Müzakere Çerçeve Belgesi’nin onaylanması en önemli gelişme olacak. 3 Ekim’de müzakerelerin başlamasının önünde, teknik ve hukuki olarak hiçbir engel yok. Siyasi gelişmeler açısından da çok ümitliyim” dedi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Karadoğan’ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye’de 702 kişiye bir hekim ve 10 bin kişiye 26 yatak düştüğünü; Dünya Sağlık Örgütü’nün, nüfusa göre hekim sayısı ortalamasında Türkiye’nin Avrupa’daki 50 ülke arasında son sıralarda yer aldığını bildirdi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan’da PTT-BANK hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin, her yönden hizmet kabiliyeti azalan, zarar etmeye başlayan 165 yıllık tarihi kuruluşu PTT’nin halka en iyi hizmet vermek üzere yeniden organize edildiğini belirtti.

6- AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, düzenlediği basın toplantısında, son Milli Güvenlik Kurulu bildirisini ve CHP’nin bu yöndeki açıklamalarını değerlendirdi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’de hiçbir vatandaş kimlik anlamında, dinsel anlamda, kültürel anlamda öteki değildir” dedi.

8- Kamu Görevlileri Etik Kurulu (KGEK), Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’in durumunun etik açıdan incelenmesi istemini “görev alanına girmediği” gerekçesiyle reddetti.

9- İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin Anavatan partisine katıldı.

10- BM Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı (DESA) tarafından hazırlanan ”2005 Yılında Dünyada Sosyal Durum: Eşitsizlik Hali” başlıklı raporda, ulusal ve uluslararası düzeydeki terör eylemleri ve şiddetin, ekonomik ve sosyal eşitsizliklerle kıt kaynaklar arasındaki rekabetten kaynaklandığı ifade edildi.

11- Fransa Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Cumhurbaşkanı Jaques Chirac’ın, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barrosso ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımadığını ilân ettiği deklarasyonun AB adaylığından beklenen ruhu yansıtmadığını dile getirdiğini açıkladı.

12- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Berlin’de Türk işadamlarına verdiği yemekte, Türkiye’nin AB üyeliği süreci ile ilgili olarak “Seçimlerde oy kaybetsem de Türkiye’nin tam üyeliğini destekleyeceğim” dedi.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerini telefonla arayarak, Bağımsız Devletler Topluluğu zirvesinde Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ konusunda anlaşmalarını istediği belirtildi.

27 AĞUSTOS 2005

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Kayseri’de gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 Ekim’de Türkiye ile AB arasında müzakerelerin başlayacağından şüphesinin olmadığını belirtti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener dün gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısına ilişkin yaptığı açıklamada, toplantıda ele alınan uzun vadeli, uygun koşullu konut finansman (mortgage) sistemine ilişkin yasa taslağında, büyük ölçüde mutabakat oluştuğunu belirterek, sistemde sabit ve değişken faiz opsiyonu olacağını, kullanıcının bu iki tipten birini seçebileceğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, memur sendikalarıyla maaş pazarlığında uzlaşmanın sağlanması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gideceklerini, zammı ancak Başbakan’ın yükseltebileceğini belirterek “Sendikalar işe yarasın istiyorum, hiç olmazsa bu yıl uzlaşalım” dedi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Terörle Mücadele Yasası’nda yapılacak değişikliklere ilişkin Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, İçişleri, Yargıtay, Dışişleri ve Genelkurmay gibi kurumlardan 32 uzmanın alternatif metinler hazırladığını belirterek “Bir yanda zecri tedbir talepleri, diğerinde hak ve özgürlükler var. Dengeyi tutturmamız gerekir. İngilizlerin yapmak istediklerini de inceliyoruz” dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Sivas’ın Akıncılar ilçesinde düzenlenen “11. Geleneksel Akıncılar Kültür Sanat ve Kavun Festivali”nde bilgisayar sınıfı ve hızlı internet ağı olmayan hiçbir okul kalmayacağını bildirdi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, bakanlığında bin dolayında personelin görev yerinin kendi istekleri dışında değiştirildiğini ve bunlarla ilgili olarak idari mahkemelerde 500 dolayında dava açıldığını bildirdi.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Samsun’un Havza ilçesindeki Atatürk Evi’ni ziyaretinde Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin’in görevinden alınması ve yerine yeni atama yapılması ile başlayan istifalara ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Koç ayrıca, İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine de yeni bir merkez yapılacağını söyledi.

8- AB Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin yayın organı Gündem dergisine yaptığı değerlendirmede, AB’ye katılım sürecinde bazı güçlüklerin çıkmasının doğal olduğunu, buna karşılık Türkiye’nin devlet sübvansiyonu sisteminde önemli bir reform yapması gerekeceğini belirtti.

9- Irak Ulusal Meclisi sözcüsü Hacim el Hasani, federalizm ve eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in Baas Partisi eski üyelerinin durumuna ilişkin tartışmalı konuların yer aldığı anayasa taslağının Meclis’e iletileceğini bildirdi.

10- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi Rusya, Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Tacikistan, Moldova, Özbekistan, Ukrayna ve Türkmenistan’ın liderleri Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da bir araya geldi.

Zirvede, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Türkmenistan yönetiminin BDT daimi üyeliğinden ayrılma yönündeki isteğini örgüte ilettiğini açıkladı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, temsilcisi Aganiyaz Akiyev vasıtasıyla BDT’nin dönem başkanı olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği mektupta ‘sürekli tarafsızlık statüsü’ nedeniyle ülkesinin örgüt bünyesindeki üyelik statüsünün değiştirilmesini istedi. Türkmenbaşı’nın bu yöndeki talebi oybirliğiyle kabul edilirken, gelişmeyi yorumlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu durumda Türkmenistan’ın BDT’deki statüsünün ‘pratikte sıfıra indiğini’ söyledi.

11- Özbekistan Parlamentosu, ABD ordusunun Afganistan operasyonu sırasında kullanmaya başladığı Hanabad Hava Üssü’nü boşaltması kararını oybirliğiyle onayladı.

12- ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers Irak ve Afganistan’a yaptığı 18 günlük gezinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’ta tehlikenin büyük olduğunu ve ABD’nin zamansız çekilmemesi gerektiğini belirterek, Irak’taki savaşı El Kaide’nin kazanması durumunda aralarında Türkiye’nin de yer aldığı bölge ülkelerinde istikrarsızlığın ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

28 AĞUSTOS 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da spor yazarlarıyla bir sohbet toplantısı düzenledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, teröre doğrudan ya da dolaylı sahip çıkan, destek veren bütün kesimleri kamuoyuna teşhir etmek, göstermek ve tecrit etmek gerektiğini belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Sinop’ta yaptığı açıklamada, Karadeniz’i Sinop üzerinden Akdeniz’e bağlayacak yolun mutlaka yapılacağını belirterek, bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Aydın’da askeri mühimmat deposunun fotoğraflarını çektikleri gerekçesiyle iki Yunan istihbarat mensubunun yakalanması ve tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmesiyle ilgili olarak CHP Aydın Milletvekili Mesut Özakcan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, konuyla ilgili basında çıkan haberler dışında bilgisinin bulunmadığını bildirdi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Mardin’de gerçekleştirilen ‘Bölge Valiler Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, sağlanan huzur ortamında vatandaşa devlete verdiği desteğin devam ettirilmesi için devlet-vatandaş ilişkilerini sıcak tutacak tedbirlerin alınmasında yarar bulunduğunu belirtti.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Ordu’da yaptığı konuşmada, Türkiye’de yayla, kış, termal gibi alternatif turizm sektörlerini geliştirmek zorunda olduklarını söyledi.

7- AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Finlandiya'da yayımlanan Helsingin Sanomat gazetesine verdiği mülakatta, Birliğin eylül ayında yapılacak bir toplantısında Türkiye'nin katılım müzakerelerine başlaması konusunda üyelerin görüş birliğine varacaklarına inandığını belirterek,"Müzakerelerin başlaması anayasal düzene bağlı bir hükümetin yaratılmasını güçlendirecek ve Türkiye'yi genel olarak Avrupa doğrultusunda daha fazla yönlendirecek türden reformların gerçekleştirilmesinde ülkeye cesaret verecektir" dedi.

8- Irak’ta, Sünnilerin, ülkenin bütünlüğünü tehlikeye düşürüyor diye itiraz ettiği Anayasa taslağının Şiiler, Kürtler ve bazı Sünni Araplar tarafından imzalandığı bildirildi.

Anayasa Komitesi Başkanı Şeyh Humam Hammudi yaptığı açılış konuşmasında, Anayasa metninin, “özgürlükleri, eşitliği, kadın haklarını, siyasal, toplumsal ve kültürel hakları uluslararası sözleşmelere uygun şekilde güvence altına aldığını” bildirdi.

29 AĞUSTOS 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Türkiye Cumhuriyeti’nin, Anayasa’da çizilen tekil yapısı, ülkesi ve ulusuyla bölünmez tümlüğü korunacak, Atatürk ilke ve devrimlerinin yaşatılmasında herkes üzerine düşen sorumlulukları eksiksiz yerine getirecektir” dedi.

Ayrıca TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer mesaj yayımladı.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Esenboğa Gümrük binasının açılış töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Ağustos ayını tamamladığımız zaman yıllık 71 milyar dolarlık ihracata ulaşmış olacağız” dedi.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin yükseköğretim politikası konusunda değerlendirmelerde bulundu.

4- Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanı (TİKA) Hakan Fidan Zaman gazetesine kurumun görev ve sorumluluklarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina’da yapılan Kamu İşveren Kurulu ve Memur Sendikaları arasındaki toplu görüşmeler tamamlandı. Hükümet tarafından yapılan öneri Memur-Sen ve Kamu-Sen tarafından kabul edilirken, KESK’in şerh koyduğu belirtildi.

6- Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’ın kuruluş yıl dönümü nedeniyle Rusya’da bulunan Devlet Bakanı Beşir Atalay, Kazakistan Cumhurbaşkanı Mintemir Şeymiyev tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanı Şeymiyev yaptığı açıklamada, Türkiye ile iyi ilişkilerin gelecekte de aynı şekilde devam ettirileceğini belirterek, Türk-Rus ilişkilerinin olumlu yansımalarının Tataristan’da da görüldüğünü söyledi.

Bakan Atalay da, “Kültürel ilişkileri gerçekleştirmek durumundayız. Çünkü ortak bir tarihimiz var” dedi.

7- AB Komisyonu Sözcüsü Francoise Le Bail Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin 3 Ekim’den önce yapabileceği her çabanın çok yararlı olacağı açık. Ancak Türkiye’nin bugüne kadar yaptıklarından daha fazlasını yapmak için yasal zorunluluğu yok” dedi.

8- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Paris’te Fransız büyükelçilerle yaptığı bir toplantıda, “Türkiye, Kıbrıs konusundaki tek taraflı deklarasyonunun ardından konuya açıklık getirmeli ve 25 AB ülkesini, Birliğe verdiği taahhütlere tamamen riayet etmeye istekli olduğu yönünde temin etmeli” dedi.

9- Kıbrıs Türk Hava Yolları uçağıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye giden KKTC Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Haydar Aliyev Hava Alanı’nda yaptığı açıklamada, 30 yıl aradan sonra KKTC’den Türk uçağıyla ilk kez yurtdışına direkt bir sefer düzenlendiğini söyledi.

 

 

30 AĞUSTOS 2005

1- 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı.

Bayram nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök tarafından Gazi Ordu Evi’nde verilen resepsiyona, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da aralarında bulunduğu asker-sivil davetliler katıldı.

Resepsiyonda basın mensuplarına çeşitli açıklamalarda bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Batman’da son günlerde yaşanan gelişmelere dikkat çekerek, “Türkiye, Filistin haline getirilmek isteniyor. Bir oyun oynanıyor. Batman’daki, diğer yerlerdeki gösterilere bir bakın. Bunları kim örgütlüyor? Yasal bir parti” dedi. Orgeneral Büyükanıt ayrıca, terörizme verilen dış desteği vurgulayarak, “Danimarka NATO üyesi. PKK’nın televizyonu bu ülkeden yayın yapıyor” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, Türkiye’nin son 33 ayı “sessiz devrim”i adım adım gerçeğe dönüştürerek geçirdiğini belirterek, “Türkiye’nin önü aydınlıktır” dedi.

Başbakan Erdoğan Wall Street Journal’de yayımlanan makalesinde ise,Türkiye’nin yeni Irak idealine bağlı olduğunu belirterek, Arap, Kürt, Süryani, Türkmen, Sünni, Şii ya da Hıristiyan olmak üzere Irak toplumunun tüm kesimlerinin etnik ve dini çeşitliliği bir rekabet kaynağı olarak değil, bir zenginlik kaynağı olarak hesaba almasıyla güvenlik ve istikrarı yakalayabileceğini kaydetti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Turkish Daily News gazetesine verdiği demeçte, Alman Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) lideri Angela Merkel’in Türkiye için gündeme getirdiği “imtiyazlı ortaklık” önerisinin gayri meşru ve ahlak dışı olduğunu belirterek, “Bu öneri yarım yüzyıldır gösterdiğimiz çabaları sıfırlıyor. Ayrıca ilişkilerimizin geleceği önünde de bir engel potansiyeli oluşturuyor” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada, meslek lisesi mezunlarının fark derslerini vererek genel lise diploması alabilmesi için çalışma başlattıklarını bildirdi.

5- Bağımsız Mersin Milletvekili Hüseyin Güler Anavatan Partisi’ne katıldı. Böylece bu partinin Meclis’teki sandalye sayısı 17’ye yükseldi.

6- Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy yaptığı açıklamada, AB’ye girmek isteyen bir ülkenin AB üyesi bir ülkeyi tanınamamasını zor kabul edilebilir bir durum olarak değerlendirerek, “Fransa’nın kendi taahhütlerine saygı göstermek istediğini, ancak Türkiye ve diğer aday ülkelerin de saygı göstermesini ve AB’ye katılım koşullarını yerine getirmesini beklediklerini” bildirdi.

Polonya’da bulunan AB Komisyonu Başkanı Manuel Barosso ise hiçbir AB üyesi ülkesinden, Türkiye’nin üyelik müzakerelerine başlamasının ertelenmesi konusunda öneri gelmediğini bildirdi.

7- Irak’ın Suriye sınırı yakınlarındaki Kaim kentinde hükümet yanlısı ve karşıtı gruplar arasında çıkan çatışmalarda 35, ABD hava kuvvetlerinin düzenlediği operasyonlarda da 56 kişinin öldüğü bildirildi.

8- ABD’nin Louisan, Missisippi ve Alabama eyaletlerinde birçok kente büyük zarar vererek sular altında bırakan Katrina kasırgası, resmi rakamlara göre 55 kişinin ölümüne yol açtı. Rakımı deniz seviyesinin altında olan New Orleans başta olmak üzere, felaket bölgesindeki pek çok kişinin mahsur kalarak kurtarılmayı beklediği bildiriliyor.

31 AĞUSTOS 2005

1- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, AB tarafından Dışişleri Konseyi toplantısının ardından yayımlanması öngörülen deklarasyonun Türkiye’nin üyeliğine herhangi bir etkide bulunmayacağını belirterek, “Her açıklamaya, gelişmeye tepki göstermemiz doğru olmayacaktır. Soğukkanlı bir şekilde bu süreci geçireceğiz” dedi.

Sözcü Tan, ayrıca Irak Anayasası’nda Kerkük’ün durumuna ilişkin maddenin ülkenin bütününe yayılacak bir iç karışıklığa neden olabileceğini ifade ederek, “Türkiye Kerkük’teki durumun çözümünün BM aracılığıyla olması gerektiğini ikili temaslar aracılığıyla BM’ye bildirmiştir” dedi.

2- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın sektörün yüzde 35’ini elinde bulundurduğunu belirterek “Bankacılıktaki yabancı ağırlığının nereye ulaşacağı kamu bankalarının özelleştirilmesiyle doğrudan ilişkili. Dolayısıyla özel bankalardaki el değişiklikleri kadar bu bankaların satışında izlenecek yöntem daha önemli hale geliyor” dedi.

3- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ulusa Sesleniş” konuşmasını eleştirerek, “Halk işsizlik, yoksulluk, sosyal adaletsizlik, güvensizlik içinde yaşarken Başbakan Türkiye’nin sınıf atladığından söz edebiliyor” dedi.

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan’ın Ulusa Sesleniş konuşmasında 33 aydır ne yaptıklarını ortaya koyamadığını kaydetti.

5- KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş,Azerbaycan gezisi sırasında Azerbaycan-Türkiye İşadamları Birliği (ATİB) Başkanı Ahmet Erentök’le düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan’ın artık KKTC pasaportuna vize istemeyeceğini söyledi. Denktaş ayrıca bu ziyaretten sonra Bakü yönetimine karşı Rum tarafından baskıların daha da artacağını, ancak Azerbaycan’ın geri adım atmayacağını belirtti.

6- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, İKÖ’nün 9-11 Eylül’de Mekke’de gerçekleştireceği toplantıda, İslam dayanışmasının nasıl olacağı konusunda çıkış yolunun aranacağını belirterek, yüze yakın aydın ve akademisyenin katılacağı, beyin fırtınası şeklinde tasarlanan görüşmelerin özgür bir ortamda yapılacağını söyledi.

7- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin zamanında başlaması için AB hükümetlerine çağrı yaptı. Rehn müzakerelerin başlamasının ardından belirli bir noktaya gelinebilmesi için, Türkiye’nin Kıbrıs konusunda birtakım tavizler vermek zorunda kalabileceğini ifade ederek, bu tavizlerin özellikle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gemilerinin Türk limanlarını kullanmasına izin verilmesi konusunda gündeme gelebileceğini söyledi.

8- Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, Fransız büyükelçilerinin Paris’teki yıllık toplantısının kapanış konuşmasında, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki tutumunu aydınlatması istediğini belirterek,“AB’nin birlik ve bütünlüğünü korumak istediklerini” söyledi.

9- Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, Kleine Zeitung’a verdiği demeçte, Türkiye ile müzakerelerin başlayabileceğini, ancak sürecin ucunun açık olması, müzakerelerin sonucunda tam üyelikten başka alternatiflerin de gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.

10- Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Adnan Abdülrahman, başkent Bağdat’ta düzenlenen Şiilerin 7’nci imamı Mustafa Kâzım’ı anma törenlerinde, saldırı söylentileri üzerine çıkan izdihamda 965 Şii’nin öldüğünü açıkladı.

11- Almanya Ekonomi Bakanı Wolfgang Clement, Almanya radyosuna verdiği demeçte, petrol fiyatlarının yüksekliğinden rafineri kapasitesini uzun zamandır genişletmeyen ABD’nin kısmen sorumlu olduğunu belirterek, bu ülkenin petrol işleme kapasitesini artırmak yönünde harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106