17.7.2005
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 TEMMUZ 2005

           1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye’nin denizciliğe gereken önem ve önceliği vermesinin ulusal bir zorunluluk olduğunu belirtti.

           CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise kabotaj hakkına gösterilen özenin, 1926 yılındaki duyarlılığın gerisinde olduğunu bildirdi.

           2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Kuvvet Komutanları ile Genelkurmay Başkanlığı’nda bir araya geldi. Kamuoyu gündemindeki konularla ilgili Başbakan Erdoğan ve Bakan Gönül’e brifing verilen toplantıda ayrıca, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB), yasadışı eğitim, YÖK ve Türk Telekom konuları değerlendirildi.

           3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sıkıntılarını geride bırakıp, aydınlık yarınlara doğru yola çıktığını belirterek bu uygarlık yolculuğunda toplumun her bireyinin üzerine çok önemli görevler ve sorumluluklar düştüğünü söyledi.

           4- Yargıtay Başkanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamada, hakim adaylığına atamaların Adalet Bakanlığı tarafından yapılmasının ‘yargıda siyasallaşma yaratacağı’  belirtildi. 

           5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek bakanlığı önünde meydana gelen canlı bomba olayıyla ilgili yaptığı açıklamada, kimin hedef alındığının önemli olmadığını belirterek “Olayı kişiselleştirmek doğru değil. Terör eylemlerinin hedefi insandır. Türkiye’nin terörden çektiği ıstırap, dünya kamuoyunca yeterince anlaşılamamaktadır” dedi.

           6- Özürlülerin topluma katılımını sağlamak, yaşamlarını kolaylaştırmak ve uluslararası standartlara ulaştırılmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

           7- Adalet Bakanlığı girişinde üzerindeki bombayı patlatmaya çalışan ve 2 yıldır aranan terör örgütü DHKC üyesi Eyüp Beyaz,  vurularak öldürüldü.

           8- İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Peter Westmacott ülkesinin AB Dönem Başkanı olması nedeniyle Büyükelçilik konutunda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Ankara Anlaşması’nın Ek Protokolü’nü imzalamasının Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanıma anlamına gelmeyeceğini, buna karşın Türkiye’nin bir deklarasyon yayımlamasını beklediklerini söyledi.

           9- İngiltere, AB’nin 6 aylık dönem başkanlığını Lüksemburg’dan resmen devraldı. İngiltere Başbakanı Tony Blair düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada “AB Komisyonu’nun Türkiye konusunda belirlediği taahhütleri yerine getirmemiz son derece önemli” dedi.

           10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin Devlet Başkanı Hu Jintao başkent Moskova’da bir araya geldiler. Görüşme sonrasında imzalanan deklarasyonda, 21. yüzyıl uluslararası düzeninde insanlığın sorunlarının çözümünün ‘genel kabul gören toplum öğretileri ile uluslararası hukuku temel alan hakça ve rasyonel prensiplerle mümkün olduğu’ bildirildi.

2 TEMMUZ 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Genel Merkez’de Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, içtüzük değişikliği nedeniyle TBMM tatile girene kadar Meclis Genel Kurul çalışmalarına katılmama kararı alan CHP’yi eleştirerek, kendilerini parlamentoyu boşaltmakla tehdit ettiklerini söyledi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan partisinin yayın organı Türkiye Bülteni’ne yaptığı açıklamada, AB üyeliğinin Türkiye’nin milli meselesi olduğunu, bu konuda bilgisi olan, tecrübesi olan, birikimi olan herkesten yararlanılacağını belirtti.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik partisince düzenlenen Abant Platformu’nda yaptığı konuşmada, eğitimin yerel yönetimlere devredilmesi gerektiğini belirterek, göreve başladığından beri yetkilerini mahalli yönetimlere ve valiliklere dağıttığını söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, Bankacılık Yasa Tasarısı, dövizli askerlik süresini kısaltan tasarı, dul ve yetimlerin maaşlarını düzenleyen yasa ve öğretmen atamaları ile ilgili kanunlar kabul edildi.

5- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Avukatlık Yasası değişikliğine yönelik baroların genel önerilerini değerlendirmek için düzenlenen toplantıda, hükümetin siyasal yapılaşma ve siyasal kadrolaşmaya yol açacak düzenleme gayreti içinde olduğunu söyledi.

6- Bingöl’ün Genç ilçesi Suveren mevkiinde PKK terör örgütünce raylara döşenen uzaktan kumandalı bombanın patlaması sonucu 5 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı.

           Suriye, olayın ardından yapılan resmi açıklamayla ilk kez Türkiye’de PKK’nın gerçekleştirdiği saldırıyı kınadı.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Turkish Daily News gazetesine yaptığı değerlendirmede, Rumlara rağmen BM çatısında çözüme ya da alternatif bir formüle varılacağını söyledi.

8- Alman Hıristiyan Birlik Partileri’nin AP Milletvekili ve AB-Türkiye Parlamentolar arası Komisyon Eşbaşkanı Renato Sommer, Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmede bulundu.

9- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas örgütüne hükümete katılma çağrısında bulundu.

3 TEMMUZ 2005

1- Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA)  tarafından düzenlenen ‘22. Uluslararası Dünya Mimarlık Kongresi’ İstanbul’da başladı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Kongre’ye gönderdiği mesajında “Kent bilincini zedeleyen kişiliksiz yapılar yerine, mimarlar çağdaş özellikleri yansıtan yapılarla kimliklerin oluşmasına katkıda bulunmalı” dedi.

Törene katılan Başbakan Recep Tayip Erdoğan yaptığı konuşmada “Bu şehre baktığımızda geçmişin mirasından sağlayacağımız mimari kazançları da, sağlıksız kentleşmenin nesiller boyunca insanlarımıza ödettiği bedelleri de görebiliyoruz. Bütün güzelliklerine karşın bugün bütün büyük dünya kentlerinin problemleri İstanbul için de geçerlidir” dedi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de yapı ve inşaat malzemelerinin kaliteli ve ileri teknoloji ile üretildiğini söyledi.

2- Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı inşaat temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in katılımıyla Meriç Köprüsü üzerinde düzenlenen törenle atıldı. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, doğalgaz boru hattının, Türkiye ve Yunanistan arasında aynı zamanda barışın daha da farklı bir ivme kazanmasının yolunu açacağını ve Hazar bölgesi, Kafkaslar ve Ortadoğu’daki komşulara ait doğalgaz kaynaklarının Türkiye ve Yunanistan’dan başlayacak bir boru hattı şebekesiyle batıya ulaşacağını söyledi.

  Karamanlis de Hazar Havzası’ndaki doğalgaz kaynaklarını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan doğalgaz boru hattının daha sonra İtalya ile Yunanistan arasındaki deniz sahasında birleştirileceğini belirtti.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Atatürk Hava Limanı İç ve Dış Hatlar Terminali Katlı Otoparkı ve Genel Havacılık Terminali’nin 15,5 yıllığına Tepe Akfen Ventures’e (TAV) devir töreninde yaptığı konuşmada, Atatürk Hava Limanı özelleştirmesinin hiçbir spekülasyona meydan vermeyecek şekilde gerçekleştirildiğini belirterek “Hem kanunun menfaati azami ölçüde korunmuş hem de işletmenin herhangi bir zaafa uğraması engellenmiştir” dedi.

4- MİT, polis ve jandarmaya, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde telefon dinleme yetkisi veren yasa TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Cumhuriyet gazetesine çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundu. Ağar, devlet kurumlarıyla ahengin hükümetlerin temel görevi olduğunu belirterek, AKP’nin başta türban olmak üzere temel sorunları çözme iradesini yitirdiğini söyledi.

6-  ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu, Konya’nın Akşehir ilçesinde düzenlenen ‘9. Yörük Türkmen Şöleni’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mumcu, Türk Telekom’un satışını başarılı bulduklarını, Seydişehir Alüminyum ve Ereğli Demir Çelik’in özelleştirme stratejisinde ise hata yapıldığını söyledi.

7- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç CNN Türk televizyonunda yayınlanan bir programda gündemdeki konulara ait değerlendirmelerde bulundu. Teziç, türbanla ilgili yeni bir düzenleme yapılmak istenirse, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bu konudaki kararının, Anayasa’nın 90. maddesi çerçevesinde düşünülmesi gerektiğini söyledi.

8- Uluslararası Yatırım Bankası Morgan Stanley tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’nin birçok Avrupa ülkesinin yarısına yakın geliri olmasına karşın, uyguladığı reformlar ve ihtiyatlı ekonomik politikalarla Avrupa hükümetlerine örnek teşkil ettiği belirtildi.

9- ABD Kongresi’ndeki Ermeni lobisi tarafından Temsilciler Meclisi’ne, Türkiye’yi hedef alan yeni bir karar tasarısı sunulduğu, söz konusu tasarıda, Türkiye-Ermenistan sınırının açılması yönünde ABD yönetiminden destek istendiği bildirildi.

 4 TEMMUZ 2005 

           1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, 5366 Sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Yasa, 5371 Sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Yasası, Sağlık Personelinin Tazminat ve Çalışma Esaslarına Dair Yasa, Devlet Memurları Yasası ve Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı ve İcrasına Dair Yasa ile 5373 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa’nın  onayladığı bildirildi.  

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Yargıtay Başkanlar Kurulu tarafından yargının siyasallaştırıldığı yönündeki bildiriye tepki göstererek “Yargıtay’ın tepki gösterdiği yasa ile ilgili olarak 44 kuruluştan görüş alındı. Hiç kimse rejime sadakatini kendi noktasından bir tartışma yapmamalıdır” dedi. Bakan Çiçek ayrıca, Türkiye’ye yabancı sermayenin yatırımını teşvik ettiklerini vurgulayarak, bu konuda ülke ayrımı yapamayacaklarını belirtti.

           3- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu ile 60 baro başkanınca düzenlenen olağanüstü toplantının ardından yayımlanan bildiride, yargının siyasallaştırılması yönünde çabaların bulunduğu belirtilerek “Son dönemde kolay yetişilemeyecek bir hızla gerçekleştirilen yasa değişiklikleri arasında yargının siyasallaşması sonucunu doğuracak düzenlemeler kaygı vericidir” denildi.

           Danıştay Başkanlar Kurulu da Başkan Ender Çetinkaya başkanlığında yaptığı toplantıda, Hakimler ve Savcılar Yasası’nda yapılan değişiklikler ile yargının sorunlarını değerlendirdi. Çetinkaya açıklamasında, bahsedilen konulara ilişkin bir Çalışma Grubu’nun oluşturulduğunu söyledi.

           4- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yayınlanan aylık enflasyon rakamlarına göre, Haziran ayı Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde -0.48 gerilerken, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 0.10 oranında arttı. Bu rakamların ardından yıllık enflasyon ÜFE’de yüzde 4.25, TÜFE’de ise yüzde 8.95 olarak gerçekleşti.

           5- İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Bank Kapital’in zarara uğratılmasına ilişkin davada bankanın eski sahibi Mahmut Ceylan’ı zimmet ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun yazılı uyarı ve hükümlerine uymadığı gerekçesiyle 12 yıl 3 ay ağır hapis, Yahya Murat Demirel’i de “dolandırıcılık” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı.

           6- Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda konuşan Genişlemeden Sorumlu Komiser Olli Rehn, Türkiye ile 3 Ekim tarihinde müzakerelerin başlatılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirterek “AB, Türkiye ile müzakerelerde derinleşmeden önce bütçeye ilişkin ve kurumsal sorunlarını çözmeli” dedi.

            7- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’nun, başkent Almatı’da yaptıkları görüşmenin ardından ‘İyi Komşuluk, Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’nın imzalandığı bildirildi.

 5 TEMMUZ 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul’da düzenlenen ‘8. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne gönderdiği mesajda, küreselleşme sürecinin sağladığı olanaklardan artan ölçüde yararlanmak ve olumsuz etkilerinden korunmak için bölgesel işbirliği yollarını daha da geliştirmenin gerekliliğine inandığını belirtti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sami Güçlü ile AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Hans Jörg Kretschmer de açılış sırasında birer konuşma yaptılar.

           2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, 5374 Sayılı Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, 5379 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ve 5380 Sayılı Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’u onayladığı bildirildi.

           3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, hazırlanan yasada yargıda siyasallaşmaya neden olacak düzenlemelerin yer almadığını belirterek “Maalesef böyle bir atmosferin içerisinde rol üstlenmeye gayret sarf edenler var. Adalet Bakanımızın da ifade ettiği gibi bizim asla böyle bir ne anlayışımız ne yaklaşımımız söz konusudur. Kesinlikle bunu reddediyorum” dedi.  

           Başbakan Erdoğan ABD ile ilişkiler konusunda ise “Ortak değerler paylaştığımız ABD ile yakın müttefik ilişkilerimiz aynen devam etmektedir. Özellikle demokrasi, özgürlükler ve hukukun üstünlüğü ve liberal ekonomi gibi evrensel değerleri paylaşan ülkelerimiz arasında, köklü ve tarihe dayanan ilişkilerimiz esasen soğuk savaşın sona ermesi ile birlikte daha güçlü ve çok büyük boyutlu bir nitelik kazanmıştır” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, KKTC Ulusal Birlik Partisi (UBP) Başkanı Derviş Eroğlu’nu kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda yaşanan olaylardan rahatsızlık duyduklarını belirterek, 3 Ekim öncesinde, Ankara Protokolü’nün genişletilmesini sağlayan anlaşmanın imzalanması ve bu protokolle Türkiye tarafından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Kıbrıs Cumhuriyeti olarak kabul edilecek olmasının olumsuz etkiler doğuracağını, protokolün imzalanmasıyla Türkiye’nin temel tezlerinin zaafa uğrayacağını söyledi. 

           5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, kamuda yaklaşık 370 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandığını, ilk yıl yüzde 10, ikinci yıl ise altışar aylık dilimler halinde yüzde 3 artış üzerinde uzlaşıldığını, enflasyon oranının yüzde 3’ü aşması durumunda farkın ücretlere yansıtılacağını bildirdi.

           6- Anayasa Mahkemesi’nde yapılan başkanlık seçiminde hiçbir adayın yeterli oyu alamadığı açıklandı.

            7- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kişilik haklarına saldırı kabul ettiği, bir siyasinin basın toplantısındaki ifadelerini ekleme ve yorum yapmadan yayına veren Anadolu Ajansı’nı da (AA) sorumlu tuttu. Genel Kurul, AA’nın da sözleri söyleyen siyasi gibi manevi tazminat ödemesine hükmetti.  

           8- Adalet Bakanı Cemil Çiçek CNN Türk televizyonunda yaptığı açıklamada, hakim ve savcı alımındaki yöntemin değişmediğini, yüksek mahkemeler de dahil olmak üzere 8 bin 800 hakim ve savcının görev yaptığını, bu sayının nüfusa göre 30 bin olması gerektiğini belirtti.   

           9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, Parlamento Dışişleri Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile müzakerelerin 3 Ekim tarihinde başlamasını istediklerini, bu ülkenin üyeliğinin AB’nin de stratejik çıkarına uygun olduğunu, Avrupalı parlamenterlerin olumsuz söylemleriyle Türkiye’deki milliyetçi kesimleri güçlendirdiğini söyledi.

           AP Türkiye Raportörü Camille Eurlings ise Müslüman olmayan dini azınlıklar, işçi sendikaları ve ifade özgürlüğü konusunda hala ciddi sorunlar olduğunu öne sürerek “Reformların yapıldığı gözle görülür olmalı, ancak uygulamada ciddi sorunlar gözlüyoruz” dedi.

           10- Kazakistan’ın Astana kentinde toplanan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) liderler zirvesi sonrasında yayımlanan sonuç bildirisinde, ABD öncülüğündeki koalisyon birliklerinin Afganistan ve diğer Orta Asya ülkelerinden çekilme takviminin belirlenmesi istendi.  

           11- Filistin’de faaliyet gösteren Hamas Örgütü adına bir açıklama yapan Mahmud Zahar, olası İsrail saldırılarına karşılık verebilmek amacıyla silah bırakmayacaklarını bildirdi.

6 TEMMUZ 2005  

           1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Özürlülere Dair Kanun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun, Türkiye ile Moğolistan Arasında İşbirliği Anlaşmasına Dair Kanun, TİKA ile Moğolistan Maliye Bakanlığı Arasındaki İşbirliği Protokolüne Dair Kanun ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Kuruluş Anlaşmasında Yapılan Değişikliğin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanunu onayladığı bildirildi.    

           Cumhurbaşkanı Sezer, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Yasa’nın bir maddesini TBMM’ye geri gönderdi ve hükümete ‘demokratik sistem ve iktidar gücünün kullanımı konusunda’ uyarıda bulundu.  

           Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Başbakan’a Bilim Kurulu’na 7 üye atama yetkisi veren TÜBİTAK Yasası’nın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, KKTC’nin eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a Çankaya Köşkü’nde ‘Devlet Şeref Madalyası’ verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta çözümün Ada’da iki ayrı halk ve devletin olduğu dikkate alınarak halledilmesi gerektiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve beraberindeki heyeti Genel Merkez’de kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye’yi değiştirmek isteyenlere göz yummayacaklarını belirterek, ülkeye sahip çıkmak istediklerini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türk Ajansı-Kıbrıs’a (TAK) yaptığı açıklamada, İKÖ zirvesinde, hem kendisinin hem de KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş’ın çeşitli üye ülkelerle yoğun görüşme yaptıklarını,  böylece KKTC’nin tanınma sürecini başlattıklarını belirtti.

           5- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca (HSYK) yapılan yazılı açıklamada,    hükümetin, yargının biriken sorunlarını çözmekten uzaklaşırken, yargıyı denetim altına almayı hedeflediği vurgulandı ve “Yargı, hak ettiği konuma getirilmiyorsa, mutlaka baskı altındadır ve bağımsız değildir” denildi. 

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun 8’inci Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin ikinci gününde ‘KOBİ’lerde Yeni Trendler ve Yeni Pazarlar’ başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi KOBİ’lerin Türk ekonomisi için çok önemli güç olduğunu, bu kuruluşların finansman problemini, organize sanayi bölgelerinde açılacak KOBİ borsaları ile çözeceklerini bildirdi.  

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ‘Türkiye Elektrik Dağıtım Tesislerinin Özelleştirilmesi’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak enerji özelleştirmelerini, dağıtım, üretim ve kaynak olarak bütüncül bir yaklaşımla değerlendirdiklerini, yasama, yürütme ve yargı düşünülmeden enerji özelleştirmelerinin yapılamayacağını söyledi.

           8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Sun Valley kasabasında düzenlenen konferansta ‘Türkiye’nin Demokrasi Deneyimi’ konusunda yaptığı konuşmada “Bugün Müslüman toplumların büyük bir bölümünde karşılaştığımız durum İslamiyet’in özünde yatan yüksek toplumsal değerlerin siyasi amaçlar doğrultusunda istismar edilmesidir” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, devletin tüm dinler ve inançlar karşısında tarafsız kalmasının büyük önem taşıdığını belirtti.     

            9- Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda, Türk asıllı Hollandalı parlamenter Emine Bozkurt’un hazırladığı “Kadının Türkiye’de Sosyal, Ekonomik ve Siyasi Faaliyetlere Katılımı” konulu rapor kabul edildi. Kurul, Türkiye’de kadın hakları konusunda yapılan reformların geciktirilmeden ve etkili bir biçimde uygulamaya geçirilmesi çağrısında bulundu.  

            10- G–8 Zirvesi İskoçya’nın Gleneagles kasabasında başladı.    

            11- Singapur’da yapılan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) toplantısında,  2012 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliğini yapma hakkı İngiltere’nin başkenti Londra’ya verildi.

                                                               

7 TEMMUZ 2005

           1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, daha önce veto ettiği, kaçak Kuran kurslarındaki eğitmenlere ceza indirimi öngören maddenin de içinde bulunduğu ‘Türk Ceza Yasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa’yı onayladı.

           2- TBMM Başkanı Bülent Arınç düzenlediği basın toplantısında, 22. Dönem 3.Yasama Yılı’nı değerlendirdi. Başkan Arınç, türban, imam-hatipler, Kuran kursları gibi konularda son sözü TBMM’nin söyleyeceğini, zamanlaması ve yöntemine de Meclis’in karar vereceğini belirtti.

           3- Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan yazılı açıklamada, İngiltere’de meydana gelen terörist saldırıların üzüntüyle karşılandığı belirtilerek “Terör belasından uzun yıllar çekmiş ve onbinlerce vatandaşını teröre kurban vermiş olan Türkiye, amacı ne olursa olsun ve kimler tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, terörün her türlüsüne şiddetle karşı çıkmakta ve bu eylemleri şiddetle kınamaktadır” denildi.

           Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, terörizm konusunda ayrım yapıldığı sürece başarının mümkün olamayacağını belirtti.

           4- Danıştay Başkanlar Kurulu, Hakimler ve Savcılar Yasası’nda değişiklik yapılmasını öngören tasarının reform niteliğinden uzak olduğunu belirterek, tasarının,  Cumhuriyet’in temel niteliklerine aykırı bir şekilde yargının siyasallaşması yolunun açılmasına neden olabileceğini bildirdi.

           5- Danıştay 13. Dairesi, Kemal Uzan’ın Kepez’in imtiyaz sözleşmesinin feshi, şirketin tesislerine el konulması işlemleri ile Bakanlar Kurulu’nun görevlendirme kararının kaldırılmasına ilişkin kararların iptali istemini reddetti.

           6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek özel bir üniversitede yaptığı konuşmada, yolsuzlukla mücadelede tüm faturanın yargıya kesilmesinin yanlış olduğunu belirterek, Türkiye’de yolsuzluk yapan suçluların kaçtıkları ülkelerde himaye edildiklerini, bu anlamda uluslararası kararlılık olmadığını söyledi.

           7- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe yaptığı açıklamada, kesinleşmiş yargı kararına karşın siyasi iradenin oluruyla işletmeye alınan Bergama Ovacık Altın Madeni’ne karşı çıkan kesimin çevrecilik maskesiyle propaganda yaptığını söyledi.

           8- Türkiye’de bulunan IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Kreuger yaptığı açıklamada, TBMM’nin sosyal güvenlik reformunu çıkarmadan tatile girmesi nedeniyle IMF yönetiminin Türkiye ile olan stand-by anlaşmasının birinci gözden geçirmesinin ertelenmesi gerektiğine karar verdiğini bildirdi.

           Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tasarıya ilişkin çalışmaların tamamlandığını, tasarının Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandığını ancak Meclis’in tatile girmesi nedeniyle yasalaşamadığını belirtti.

           9- İngiltere’nin başkenti Londra’da, 3 metro istasyonu ile iki katlı otobüse düzenlenen bombalı saldırılarda resmi açıklamalara göre, 37 kişinin öldüğü, bini aşkın kişinin de yaralandığı bildirildi. Saldırıyı terör örgütü El Kaide’yle bağlantılı ‘Avrupa’daki El Kaide Gizli Örgütü’ üstlendi.

           10- Mısır Cumhurbaşkanlığı’nca yapılan açıklamada, terör örgütü El Kaide tarafından kaçırılan Bağdat Büyükelçisi İhab El Şerif’in öldürüldüğü bildirildi.

8 TEMMUZ 2005

           1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İngiltere’de meydana gelen terörist saldırılar nedeniyle İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e başsağlığı mesajı gönderdi. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, insanlığı hedef alan söz konusu saldırıları şiddetle kınadığını bildirdi.

           2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5386 sayılı ‘Sosyal Sigortalar Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’u onayladı.

           3- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin, Irak’ta kaçırılan Mısır Büyükelçisi İhab El Şerif’in öldürülmesini kınadığı bildirildi.

           4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında,  Meclis'in 3. Yasama Yılı’nda çıkarılan yasalara ilişkin bilgi verdi.  Başbakan Yardımcısı Şahin, ağır işleyen yargının daha işlevsel hale getirilmesi için yasal düzenlemeler yaptıklarını bildirdi.

           5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı açıklamada, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Taslağı’nın çok ağır ve acımasız düzenlemeler içerdiğini belirterek, emeklilik için prim ödeme gün sayısının arttığını ve emekliliğin imkansız hale geldiğini söyledi.

           6- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, terörün her yeri vurabileceğini belirterek, Güneydoğu’daki terör eylemlerinin de sona ermesi gerektiğini söyledi.

           7- ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, San Francisco'daki ''World Affairs Council of Northern California'' ve ''Commonwealth Club of California'' isimli düşünce kuruluşları tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, küresel barışı gerçekleştirmeden küresel terörün önünün alınamayacağını, öncelikle barışı küreselleştirmek zorunda olduklarını belirtti.

           8- İskoçya'nın Gleneagles kasabasında düzenlenen G–8 ülkeleri zirvesi sona erdi. Zirve sonunda yayımlanan bildiride, İngiltere’nin başkenti Londra'daki terör saldırılarının tek bir ulusa değil, bütün uluslara ve bütün medeni toplumlara karşı yapıldığı belirtilerek kınandı.  İç ve dış istihbaratla güvenlik birimleri arasındaki işbirliğinde daha fazla ilerleme sağlanması gerektiği vurgulanan bildiride ayrıca, G–8 ülkelerinin, Afrika'da fakirlikle mücadele için verdikleri yardımı her yıl 25 milyar dolar artıracakları ve 2010 yılına kadar toplam yardım miktarını bugünkünün iki katına çıkaracakları kaydedildi. 

           9- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, G–8 zirvesi için bulunduğu İskoçya'nın Gleneagles kasabasında yaptığı açıklamada, eylül ayında Irak'taki askerlerin bir bölümünü çekmeyi düşündüklerini belirtti.

 9 TEMMUZ 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Hatay’ın İskenderun ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin, Türkiye lehine politika üretme şansını kaybettiğini belirterek, terörün yeniden başladığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin hükümete yöneltilen kadrolaşma iddialarını ve erken seçim konularını Zaman gazetesine değerlendirdi.

3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, polis teşkilatı ile Adalet Bakanlığı’na gönderdiği genelgede adli kolluğun görevlileri ve sorumlularını belirledi. Genelgeye göre adli kolluk, asgari tam teşekküllü bir polis karakolu bulunan yerlerde görevlendirilecek.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ulusal Havacılık Platformu tarafından düzenlenen Ulusal Havacılık Sempozyumu ve Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, son 1.5 yılda 7 milyon daha fazla insanın hava yoluyla seyahat ettiğini belirterek “Bunların yarıya yakınının ilk defa uçağa binen insanlar olması, bu sektörü daha anlamlı hale getiriyor” dedi.

 5- Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik beldesinde devriye görevi yapan askeri aracın terör örgütü PKK’nın yola döşediği mayına çarpması sonucu 3 asker öldü, 15 asker de yaralandı.

6- AKP Ağrı Milletvekili Mehmet Melik Özmen İzmir’de yaşamını yitirdi.

7- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Berlin’deki Birlik 90/Yeşiller Partisi kurultayında, Türkiye’ye Avrupa kapısının kapatılmasını göze alamayacaklarını söyledi.

8- İngiltere Başbakanı Tony Blair BBC’nin Radyo 4 kanalına yaptığı açıklamada, terörün ancak altında yatan nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla yok edilebileceğini bildirdi.

9- Sudan’ın güneyinde faaliyet gösteren eski ayrılıkçı gerillaların lideri John Garang’ın devlet başkanı yardımcısı olduğu bildirildi.

 10 TEMMUZ 2005

1- ABD’deki temaslarının ardından Türkiye’ye dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, İdoha eyaletinde gerçekleştirilen toplantılarda daha çok Türkiye’de yatırım yapmaya yönelik imkânların değerlendirildiğini belirterek “Burada gerçekleştirilen temaslar Türk-ABD ilişkilerinin güçlendirilmesi noktasında yararlı olmuştur” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener, yabancı sermayenin grosmarket-perakende, elektrik üretim-dağıtımı, bankacılık ve telekom-iletişim gibi dört ayrı sektörde yoğunlaşma gösterdiğini belirterek “Bu sektörlerin ortak özelliği, yaratılan gelir ya da tasarrufların yurt içinde üretiliyor olmasıdır. Bankacılık, enerji veya saydığımız diğer sektörlerde ihracat geliri yoktur. Teknoloji ve sabit sermaye de söz konusu değildir. Yapı değişmezse, yabancılar yurt içinde üretilen gelir ya da tasarrufu alarak kendi merkezlerine aktaracaktır. Bu durumda cari açık da ilelebet kapatılamaz” dedi.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Tokat’ın Almus ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın “Hükümetin seçim tarihi konusundaki alacağı karara saygı duyarız” şeklindeki sözlerine atıfta bulunarak,   muhalefetin seçimden kaçmasını anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Bursa’nın Keles ilçesinde düzenlenen ‘Türkmen Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, kadroları çökertilmiş, militan sayısı önemli oranda azaltılmış örgüt mensuplarının, toplumsal huzur ve eve dönüş projesiyle affedildiğini belirterek “Affedilenler, evlerine değil dağlardaki inlerine döndü. Bu sorumsuz ve duyarsız siyasetin faturasını yine Türk milleti ödeyecektir” dedi.

5- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulu tarafından, sendikanın 53. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada “Gazetecilik sektöründe sendikal hakların varlığından rahatsız olan ve TGS’nin bütün diyalog çağrılarını ve uzlaşma arayışlarını reddeden medya işverenleri, geleceğe gözleri kapalı bakma anlayışından bir türlü kurtulamamaktadır” denildi.

6- İzmir’in Çeşme ilçesinde çöp kutusuna konulan bombanın patlaması sonucu 1’i ağır olmak üzere 20 kişi yaralandı.  

7- Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy Perpignan kentinde düzenlenen bir toplantıda, Fransa yönetiminin coğrafi strateji adına Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemesi nedeniyle Fransa’da yapılan AB Anayasası referandumunda yüzde 55 oranında ‘hayır’ çıktığını söyledi.

8- Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, ülkesinde yapılan referandumda halkın yüzde 57’sinin AB Anayasası’na ‘evet’ dediğini, bunun Avrupa ve dünyaya, Anayasa’nın Fransa ve Hollanda’da reddedilmesinden sonra ölmediği mesajını verdiğini söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da yaptığı açıklamada, Lüksemburg’un AB Anayasası projesini kabul eden 13. ülke olduğunu belirterek, AB üyelerinin yarısından fazlasını bu projeye ‘evet’ dediğini bildirdi.

11 TEMMUZ 2005

           1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Dünya Nüfus Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajda, nüfus hızının dengeli düzeye düşürülmesi kadar bireylerin cinsiyet ayrımı olmaksızın yaşamın her alanında etkin biçimde yer almalarının ve olanaklardan eşit biçimde yararlanılmasının da üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu belirtti.

           2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Radyo-Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyelerinin seçimi nedeniyle Genel Kurul’u 13 Temmuz’da olağanüstü toplantıya çağırdı.

           3- Yargıtay Başkanı Osman Arslan’ı ziyaret eden DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, yasama ve yürütmenin Yargıtay’ın uyarılarını dikkatle izlemesinin doğru olacağını belirterek “Önümüzdeki yasama döneminde ikazlar paralelinde değişikliklerin yapılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz” dedi. 

           4- Spor yazarı Kenan Onuk İstanbul’da yaşamını yitirdi.

           5- Kırgızistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev yaptığı ilk açıklamada, ülkesinde bulunan ABD üslerinin artık gereksiz olduğunu, Afganistan operasyonu sırasında verilen iznin gözden geçirileceğini bildirdi.

           6- Bosna-Hersek’in Srebrenica kentinde 10 yıl önce Sırplar tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 8.000 kişinin öldürüldüğü katliamların yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törenlere Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün yanı sıra pek çok devlet adamı katıldı.

12 TEMMUZ 2005 

           1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine İlişkin Kanun, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, İl Özel İdaresi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Telsiz Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun’u onayladığı bildirildi.

           Açıklamada ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer’in, Belediye Yasası’nın 14. maddesi 2. fıkrasının iptali ve yürürlüğünün durdurulması amacıyla Anayasa Mahkemesi’nde dava açacağı belirtildi. 

           2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türkiye’de etnik terörün insan ve malzeme kaynağının Irak’tan geldiğini, teröre karşı önlemlerin görüşüleceği toplantıların gelecek günlerde kurumların daha geniş katılımıyla sürdürüleceğini belirtti. Bakan Çiçek ayrıca ekonomik kriz söylentilerinin Türkiye’nin bazı eski rahatsızlıklarından kaynaklandığını, bu beklentinin arkasında hükümete karşı bazı siyasi emellerin olabileceğini söyledi.

            3- CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, kaçak kuran kursu açanlara yönelik cezai yaptırımı düşüren Türk Ceza Yasası (TCY) değişikliğinin yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle hazırlanan itiraz dilekçesini Anayasa Mahkemesi’ne sundu.  

           4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül özel bir ziyaret için gittiği İngiltere’nin başkenti Londra’da yaptığı açıklamada, 3 Ekim’de AB ile müzakerelere başlanması konusunda Türkiye’nin gereken reformları yaptığını hatırlatarak, çerçeve dokümanın makul olması ve dönem başkanının olumlu ve yapıcı bir tavır takınmasının önemine işaret etti.

           5- Belçika’nın başkenti Brüksel’de temaslarını sürdüren Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve  Başmüzakereci Ali Babacan, Avrupalı parlamenterlerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlarken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde süren terör konusunda uluslararası işbirliği ve desteğe ihtiyaç duyduklarını, bölgenin geri kalma nedenleri arasında bu unsurun da önemli olduğunu  söyledi.  Bakan Babacan müzakere çerçeve belgesinin hiçbir aday ülkeninki kadar katı olmadığını, katılım müzakerelerinin kolay ve kısa olmayacağını bildiklerini belirterek “Bu süreçte zorluklar ve engeller olacak, biz sabırlı ve hoşgörülü bir tutumla çok çalışacağız” dedi.

           6- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin modernleşmesinin bölgedeki istikrar için çok önemli olduğunu belirterek, AB kapısının Türkiye’nin yüzüne kapatılmasının maliyetinin çok yüksek olacağını söyledi.

           Rehn ise bu bölgenin Avrupa’ya ait olduğunu belirtti.  

           7- Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde, AB Dönem Başkanı İngiltere’nin 6 aylık programını sunan Dışişleri Bakanı Jack Straw basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede “Avrupa’nın sınırlarının AB kriterlerini yerine getirmesi durumunda Türkiye’nin doğu sınırları olacağı yönünde bir karar verdik”  dedi.

13 TEMMUZ 2005   

           1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hskimler ve Savcılar Yasası’nın bir maddesini, avukatlık mesleğinden hakim ve savcılığa geçecekler için Adalet Bakanlığı’nca kendi aralarında sınav yapılması yönteminin yargının bağımsızlığını gölgeleyeceği sebebiyle TBMM’ye geri gönderdi.  

           2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM’de düzenlenen törende Prof. Dr. Gazi Yaşargil’e ‘Milli Egemenlik Onur Ödülü’ verdi.  

           3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, siyasetin son dönemde kazandığı güvenin basit polemikler yüzünden kaybedilmesine izin vermeyeceklerini belirterek, partisinin miadı dolmuş seviyesiz beyanatlara katılmayacağını söyledi.  

             Başbakan Erdoğan öte yandan CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Türk sınırları içinde PKK terör örgütüne karşı operasyon düzenlemesini desteklediğini bildiren ABD’ye verdiği yanıtta  “Kuzey Irak’a gerekirse operasyon yaparız” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca son zamanlarda terördeki hareketlenmenin farklı ülkelerden aldıkları desteklerden kaynaklandığını belirterek, ABD ve AB ülkelerinin terör örgütlerini listelerine almaları ile terörle mücadele olamayacağını, teröristin ellerinde olmaları halinde gerekeni yapmak zorunda olduklarını bildirdi.   

           4- TBMM Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısında Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) yeni üyeleri belirlendi. 

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM’de HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan’ı kabulünde yaptığı konuşmada, hükümete, Gümrük Birliği Ek Protokolü’ne Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ı tanımadığına ilişkin ‘muhalefet şerhi’ koyması çağrısında bulundu.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, Bakanlığının Performans Sistemi’yle başarılı sonuçlara imza atıldığını, Kurumsal Performans Yönergesi’nin yılbaşında uygulamaya başlamasıyla kamu hastanelerinin kalite yarışına girdiğini, aynı zamanda sistemin bütün kamu sağlık kurumlarının sürekli denetlenir hale getirdiğini, bunların sonuçlarının zaman içerisinde daha net bir biçimde gözlenebileceğini belirtti.

7- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, şiddet ve teröre başvuranların kendi dinlerine ihanet ettiklerini belirterek, terör olaylarının İslam karşıtı kampanya düzenlenmesine zemin oluşturduğunu söyledi.   

           8- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen İtalya Dışişleri Bakanı Gianfranco Fini,   Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü.

           Başbakan Yardımcısı Gül ile düzenledikleri ortak basın toplantısında Fini, İtalya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her zaman sıcak olacağını belirterek “İtalya, müzakerelerin 3 Ekim’de başlaması için elinden geleni gerçekleştirecektir” dedi.

 Fini ayrıca, İngiltere’nin başkenti Londra’daki terör saldırılarının Türkiye’nin AB üyeliğine etkide bulunup bulunmayacağının sorulması üzerine, Türkiye’nin yıllarca terörle mücadele ettiğini hatırlatarak “Terör hiçbir ülkenin tek başına mücadele edemeyeceği bir konudur. Bu konuda AB için Türkiye çok önemlidir”  şeklinde konuştu.

9- AB içişleri ve adalet bakanları, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen saldırıların ardından Belçika’nın başkenti Brüksel’de olağanüstü toplandı. Toplantıda Madrid saldırılarından sonra öngörülen güvenlik önlemlerinin yılsonuna kadar uygulanması kararı alındı.

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy de AB içinde serbest dolaşımı sağlayan Schengen Anlaşması’nın sınır kontrollerine ilişkin bölümünü askıya aldıklarını açıkladı.  

 10- Pakistan’ın güneyinde 3 yolcu treninin çarpışması sonucu 120 kişinin öldüğü, bine yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.  

14 TEMMUZ 2005

           1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 5395 sayılı ‘Çocuk Koruma Kanunu’ 5396 sayılı ‘Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’na Bir Ek Madde Eklenmesi Hakkında Kanun’ 5399 sayılı ‘Türk Medeni Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’ ve 5400 sayılı ‘Milli Parklar Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.

           2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara Sanayi Odası’nda (ASO) düzenlenen Meslek Komiteleri 2. Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, terörün, ancak uluslararası ortak bir mücadeleyle hakkından gelinebilecek insanlık dışı bir olay olduğunu belirterek bu konuda dayanışmanın şart olduğunu söyledi.

           Başbakan Erdoğan ayrıca, İngiliz yayın kuruluşları BBC ve Reuters’in PKK terör örgütünü milis olarak ilan etmesini kınadı.

           Başbakan Erdoğan öte yandan CNN Türk televizyonunda, CHP’nin hükümetin kadrolaştığı iddialarıyla ilgili eleştirilerine yanıt verdi.   

           3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek’in soru önergesine verdiği yanıtta, hakimler ve Cumhuriyet savcılarına trafik cezası yazılmamasına yönelik bir düzenleme bulunmadığını bildirdi.

           4- CHP, 5376 sayılı Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Kurulması Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa’nın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

           5- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, bu yıl ilk kez temmuz ayında kısa vadeli faizlerde indirim yapmamaları konusunda “IMF birinci gözden geçirmeyi ertelemese ve sosyal güvenlik tasarısı geçseydi dahi şu anda faizleri indirme imkanı yoktu” dedi. Serdengeçti ayrıca, iç talebin güçlü sürmesi ve petrol fiyatlarının etkilerinin daha yoğun bir şekilde hissedilmesi durumunda bankanın faiz artıracağını belirtti.

            6- ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya karşı Kuzey Irak’a sınır ötesi bir operasyon düzenlemesi durumunda ‘adres olarak Irak Hükümeti’ni’ gösterdi. Myers ayrıca, PKK’nın ABD ve AB’nin terör listesinde yer aldığını belirterek örgütün son zamanlarda faaliyetlerini artırdığını, Türkiye içinde Türk yurttaşlarını öldürdüğünü ve bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

15 TEMMUZ 2005

           1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmit’in Körfez ilçesinde bir tesisin açılış töreninde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 1978’den beri terörle iç içe yaşadığını ve binlerce kurban verdiğini belirterek, bütün dünyanın Londra’da yaşanan saldırının ardından terörü yeniden keşfettiğini söyledi.

           2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Muğla’nın Milas ilçesinde belediye tarafından yaptırılan atıksu arıtma tesisinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de terörün yeniden kıpırdanmaya başladığını belirterek “Irak politikasının yanlışlarını terör olarak ödüyoruz” dedi.

           3- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın dün bir açıklama yaparak, dini ve kültürel farklılıkları istismar etmek suretiyle toplumlar arasına çatışma tohumları ekmeye çalışan, uluslararası barış ve istikrarı tehdit eden aşırı akımların çabalarına karşı ''Medeniyetler İttifakı'' adı altında yeni bir uluslararası girişimin hayata geçirildiğini duyurduğu belirtildi.

           Açıklamada ''Medeniyetler İttifakı'' girişiminin ilk olarak geçen yıl İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero tarafından BM'de dile getirildiği ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eş-sponsor olarak katılımıyla devam eden çalışmalar sonucunda böyle bir girişimin başlatılmasına karar verildiği ifade edildi.

           4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ilköğretim öğrencilerinin okuması için belirlenen ‘100 Temel Eser’i tanıttığı basın toplantısında, meslek liselerinin ÖSS’deki ek katsayısının düşürülmesi yönündeki YÖK kararının sorulması üzerine, alınan kararın meslek liselerini öldürecek bir karar olduğunu söyledi.

           5- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, YÖK Genel Kurulu’nun İstanbul'da yapılan toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantının gündeminde olağan işlerin bulunduğunu anlatan Teziç, diploma denklikleri, dekan atamaları, bölüm açılmaları, kadro nakilleri gibi konuları görüştüklerini söyledi. Teziç bir soru üzerine, meslek liselerine ilişkin kararın 22 Haziran'da alındığını ve Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderildiğini belirterek ''Ama bugün farkına varılmış olmasındaki anlam nedir, onu anlamadım'' dedi.

           6- KESK, hükümetin, ağustos ayındaki toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde zam oranlarını belirlemesini yurt genelinde protesto etti.

           7- RTÜK başkanlığına Zahit Akman seçildi.

           8- Basın-Yayın ve Enformasyon eski Genel Müdürü, gazeteci-yazar Ömer Tarkan yaşamını yitirdi.

           9- Türkiye-Rusya Federasyonu Ticaret ve Enerji Çalışma Grubu toplantısında, iki ülkenin heyetleri Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile Rusya Sanayi ve Enerji Bakanı Viktor Hristenko’nun başkanlığında İstanbul'da bir araya geldi.

           Bakan Tüzmen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, enerjiden ulaştırmaya, karşılıklı yatırımlara ve dış ticarete kadar değişik konuları ele aldıklarını, çalışma gruplarının mutabakata vardıkları tüm konuları birlikte tekrar gözden geçirdiklerini belirtti. Hristenko da gerçekten iki ülke arasındaki ticaret hacminde yüksek bir tempo yakalandığını belirterek ''Bugün rahatça söylediğimiz 16 milyar dolar, 2008'de 25 milyar dolar ticaret hacmi rakamları, 3 yıl önce rahat söyleyeceğimiz rakamlar değildi'' dedi.

           Öte yandan Hristenko, Türkiye-Rusya ilişkilerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

           10- Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ingo Friedrich, Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin kardeş kulüp ilişkileri çerçevesinde, Nürnberg Basın Kulübü'nce, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliğine girmesinin olasılık olarak çok azaldığını belirterek ''Tam üyeliğe almamız için bir sorun yok ama tartışmamız lazım, tartmak lazım. İmtiyazlı bir ortaklığa daha çok neden görüyorum'' dedi.

           11- AB üyesi 7 ülkenin (Avusturya, Finlandiya, Almanya, İtalya, Letonya, Polonya ve Portekiz)  liderleri, ortak bir “açık mektup” yayımlayarak AB Anayasası referandumları çerçevesinde yaşanan ulusal sorunların Birliğe mal edilmesinin, iyi bir projeye gölge düşürdüğünü belirterek, bu durumun ekonomik istikrarsızlık yaratması ihtimaline dikkat çektiler.

           12- Belçika Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Patrick Dewael, AB Adalet ve İçişleri Bakanları Konseyi'nin ardından Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, ülkesinin terörizme karşı mücadele konusunda gerekenleri yaptığını belirterek, Avrupa'nın büyük ülkelerini terörizme karşı işbirliği konusundaki tavırları nedeniyle eleştirirdi. 

           13- Slovakya’da, AB Anayasası’nın onaylanma sürecinin, Anayasa Mahkemesi’nce askıya alındığı bildirildi.

16 TEMMUZ 2005

           1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayımladığı mesajda, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıyı kınayarak, saldırının, barışa ve huzura en çok gereksinim duyulan bir dönemde yapıldığını belirtti.

           2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da TÜSİAD’a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından düzenlediği basın toplantısında,  yöneticiler ile Türkiye’nin ekonomik durumunu, Türkiye'deki özelleştirme çalışmalarını, doğrudan yabancı sermayenin Türkiye'ye olan ilgisini görüşme fırsatı bulduklarını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, gazetecilerin Aydın’ın Kuşadası ilçesinde meydana gelen patlamaya ilişkin sorusuna verdiği yanıtta, terörün nerede, nasıl, niçin, kimi vuracağı belli olmayan bir fenomen olduğunu söyledi.

           3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Giresun’da düzenlediği basın toplantısında, artan terör olayları karşısında AKP hükümetinin tavrını eleştirerek “Hükümet adeta gözünü kapamış bir şekilde terörü yok saymaktadır” dedi.

           4- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, sanal dolandırıcıların, Internet hesaplarının şifrelerini kırdığını ve hesapların içini boşalttığını belirterek, bankaların önlem alması gerektiğini söyledi. 

           5- Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bir minibüse bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 5 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı.

           6- Makedonya’da yeni Bayrak Yasası’nın Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildiği bildirildi. Yasanın kabul edilmesiyle Türklerin çoğunlukta olduğu ülkenin batısındaki Merkez Jupa ve Plasniça belediyelerinde, Türkiye Cumhuriyeti bayrağı Makedonya bayrağının yanında dalgalanacak.

           7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack başkent Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin, dünyada Müslüman ve Hıristiyan toplumlar arasında yakınlaşmaya katkı sağlamak amacıyla BM çerçevesinde başlatılan ''Medeniyetler İttifakı'' girişimine önderlik etmelerinden dolayı Türkiye ve İspanya'yı takdir ettiğini bildirdi.

           8- İngiltere’de Müslüman liderler ve din adamları, ortak bir bildiriyle Londra’da meydana gelen bombalı saldırıları kınadı.

           9- Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen intihar saldırısında, 59 kişinin öldüğü, 80’den fazla kişinin de yaralandığı açıklandı.

 17 TEMMUZ 2005

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde düzenlenen 5. Ilgaz Dağı Kültür ve Sanat Festivali’nde, başta terör olmak üzere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Şahin “Türkiye turizmden fazla gelir elde etmeye mi başladı? Turizm bölgelerine turistlerin gelmemesi için neler yapabiliriz? Diye planlar yapıyorlar. Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Türkiye yakalamış olduğu şansı en iyi şekilde değerlendirecektir” dedi.

2- Şırnak Valiliği’nce yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü PKK’ya yönelik 13–16 Temmuz tarihleri arasında Hakkari, Şırnak ve Van sınırlarının kesiştiği bölgede düzenlenen operasyonda 10 teröristin ölü olarak ele geçirildiği belirtildi.

3- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk Malatya’da yaptığı açıklamada “5020 sayılı yasanın Bankalar Yasası’nda yaptığı değişiklikler, muvazalı işlemler yoluyla mal kaçırılmasını önlemeyi amaçlıyor. Bu yasayı Anayasa’ya aykırı görmek, bizi, ‘İşleri kılıfına uydur, istediğini yap ‘ anlayışına götürür. Buna da katılmak mümkün değildir” dedi.

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Radikal gazetesine,  Ereğli Demir Çelik Fabrikası A.Ş’nin (Erdemir) özelleştirilme çalışmaları konusunda değerlendirmelerde bulundu.

5- Resmi ziyaret amacıyla Rusya’nın Soçi kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasında son üç yıl içinde çok ciddi siyasi, ticari ve kültürel gelişmeler olduğunu belirterek “Bunların artarak süreceğine inanıyorum” dedi.

Devlet Başkanı Putin de iki ülke işbirliğinin sadece ekonomik alanla sınırlı olmadığını, yatırım, enerji alanlarının yanı sıra teknoloji gibi alanlarda da işbirliğinin devam edeceğine inandığını söyledi.

6- Avrupa Türk Gazeteciler Birliği’nin (ATGB) Almanya’daki toplantısı nedeniyle Frankfurt’ta bulunan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’deki yaşamsal sorunun işçi sınıfının içinde bulunduğu koşullar ve sendikal mücadelenin önündeki engeller olduğunu, ancak AB yönetiminin bu konuları değil kendilerince önemli olan başka konuları gündeme getirdiğini belirtti.

18 TEMMUZ 2005

           1- Danıştay, bağlı olduğu sendikanın aldığı karar doğrultusunda iş bırakan öğretmene ceza verilmemesine karar verdi.

           Ayrıca Danıştay 13. Dairesi, İmar Bankası’na el konulmadan bir ay önce Hazine Bonosu almak üzere toplanan ve bono alınmadan tutarı mevduat hesabına aktarılan kişilerle, bankaya el konulmadan önce kıyı bankalarındaki off-shore hesaplarından son bir ayda mevduat hesabına dönenlere ödeme yapılmayacağına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

           2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İzmir’de düzenlenen “AB Katılım Müzakereleri: Odaların Rolü” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, farklılıklar üzerine kurulan AB’nin zenginliğine zenginlik katacağını söyledi.

           3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Rize’de yaptığı açıklamada, hükümetin görevinin sorunları vatandaşa şikayet etmek değil, çözüm getirmek olduğunu belirterek, “Türkiye’nin ne zaman iki yakası bir araya gelmeye başlasa iç ve dış düşmanlar terör düğmesine basıyor” dedi.

           4- İstanbul’da yapılacak Irak’a Komşu Ülkeler İçişleri Bakanları 2. Toplantısı öncesindeki Yüksek Düzeyli Memurlar Toplantısı’na katılmak amacıyla Türkiye’ye gelen Irak İçişleri Bakanı Beyan Bagr Sulag yaptığı açıklamada, Türkiye-Irak sınırının Iraklı Kürtlerin denetiminde olduğunu, sınır ötesi operasyonların Parlamento’nun iznini gerektirdiğini ve Kandil Dağı’nda konuşlanan PKK kamplarına yönelik önümüzdeki günlerde ABD’nin başkenti Washington’da, Irak, Türk ve Amerikalı yetkililerin katılacağı üçlü bir toplantı yapılacağını belirterek “Biz her zaman Türk milletiyle ve Türk hükümetiyle beraberiz. Türkiye’ye karşı terörü kabul etmiyoruz” dedi. 

           5- NATO’nun Afganistan Özel Temsilcisi Hikmet Çetin başkent Kabil’de yaptığı açıklamada, terörün, Türkiye ve Batı’nın değer yargılarına yönelik en büyük tehdit olduğunu belirterek “Artık şu ülkenin bu ülkenin terörü yoktur. Bugün terörün, ulusu, dini, etnik yapısı yok. Terör, küresel bir tehdittir. Bununla küresel mücadele gerekir” dedi. 

6- AB Komisyonu Başkanı Manuel Barosso, Çin ziyareti kapsamında başkent Pekin’de yaptığı açıklamada, ileriye bakarak bu ülkenin bir tehdit değil, bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini bildirdi. 

           7- İngiltere Savunma Bakanı John Reid CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak’ta bulunan askeri birliklerin bir yıl içerisinde azaltılabileceğini söyledi.

8- Avusturya Maliye Bakanı Karl Heinz Grasser başkent Viyana’da yaptığı açıklamada, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinde bulunmanın yanlış olacağını belirterek, üyeliğin gerçekleşmemesi için çaba göstereceğini bildirdi. Grasser “Sosyal ve ekonomik istikrar açısından Türkiye ile her türlü ortak çıkarımız olmasına karşın ‘tam üyelik’ öngöremeyeceğimiz bir şey” dedi.

 19 TEMMUZ 2005

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Sağlık Bakanlığı’nın iç işleyişine yönelik düzenlemeler içeren 5382 Sayılı Kanun’un 6. maddesini bir kez daha görüşülmek üzere TBMM’ye iade etti.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu’nu onayladı.

2- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ düzenlediği basın brifinginde, Türkiye’nin terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüğünü belirterek “Her ülke kendi güvenliğini sağlamak için, taraf olduğu uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde, gerekli tedbirleri alma hakkında sahiptir” dedi. Orgeneral Başbuğ ayrıca, terörle mücadelenin etkinleştirilmesi amacıyla yeni bir kurumun oluşturulması ve Terörle Mücadele Yasası’nın günün şartlarına göre yenilenmesi gerektiğini, yurt içinde ve Kuzey Irak’ta bulunan PKK militanlarının sayısının yaklaşık beşbin olduğunu, bu mücadelenin ulusal bir nitelik taşıdığını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Hakkari’de 4 askerin şehit edilmesi üzerine yayımladığı mesajda, ABD yöneticilerinin terör örgütünün lider kadrosunun yakalanmasıyla ilgili verdiği bildirilen emrin zaman geçirilmeden yerine getirilmesini istedi. 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ankara’da bulunan İrlanda Dışişleri Bakanı Dermot Ahern ile görüştü. Düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Gül, sınır ötesi operasyon konusunda yöneltilen sorular üzerine “Şu anda bu yönde alınmış bir karar yok. Ancak şüphesiz ki hiçbir ülke kendisine dışarıdan ısrarlı, bilinçli ve sistemli zarar veriliyorsa buna göz yumamaz” dedi. 

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonları konusunda tedbirleri, gerekli gördüğü zamanda alacağını dile getirerek “PKK ile mücadele konusunda ABD ile işbirliğinde en ufak bir sorun yaşadığımızı söyleyemeyiz” dedi.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Manisa’da bir hastanede meydana gelen bebek ölümlerinin, sağlık personelinin ihmalinden kaynaklanmış olabileceğini belirterek, bilim adamlarından oluşan bir kurulun görevlendirildiğini, hastane enfeksiyonlarının tüm dünyanın sorunu olduğunu söyledi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce (TGC) yapılan yazılı açıklamada, 5237 Sayılı Türk Ceza Yasası’ndaki basına yönelik hükümler nedeniyle “2005 Yılı Basın Özgürlüğü Ödülü”nün verilmeyeceği duyuruldu.

8- CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen yaptığı yazılı açıklamada, “Son günlerde Ermenistan ile bazı temaslar yapıldığı gündeme gelmektedir. Eğer gerçekten bu tür temaslar yapılmakta ise bunların zabıtları mutlak suretle devlet arşivine girmelidir” dedi.

9- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Ekonomi Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, konut kredisi kullanan tüketicilerin gelir durumlarını bir kez daha gözden geçirerek hareket etmeleri gerektiğini belirterek, bu haktan makul ölçüde yararlanmaları tavsiyesinde bulundu.

10- Hakkari’de teröristler tarafından yola döşenmiş mayına askeri bir aracın çarpması sonucu 1 üsteğmen ile 3 erbaşın öldüğü, 4 askerin de yaralandığı açıklandı.

11- İstanbul’da yapılan Irak’a Komşu Ülkeler İçişleri Bakanları 2. Toplantısı yayımlanan bildiri ile sona erdi. Bildiride; İngiltere ve Türkiye’de meydana gelen terör eylemleri kınanarak “terör gruplarının üsleri konusunda gerekli tedbirlerin alınmasının önemi” vurgulandı.

Zirveye katılan Irak İçişleri Bakanı Beyan Sulag, Irak hükümetinin PKK’yı desteklemediğini açıkladı.

Toplantı sonrası basına bilgi veren İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, katılımcı ülkelerin içişleri bakanları arasında kurulan işbirliği sürecini somut bir platforma oturtmak amacıyla çok taraflı bir güvenlik işbirliği protokolünü gerçekleştirmek üzere mutabakata varıldığını söyledi.

12- Resmi bir ziyaret kapsamında Moğolistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moğolistan Başbakanı Tasahia Elbgedorj ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, askeri, ekonomik, ticaret ve turizm alanında neler yapılabileceğini değerlendirdiklerini, 3 milyon dolar olan yıllık ticaret hacmini 50 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

13- Alman Hıristiyan Demokrat Parti Genel Başkanı Angela Merkel, Fransa’da Cumhurbaşkanı Jaques Chirac, Başbakan Dominique de Villepin ve İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı olduklarını bir kez daha yineleyerek, imtiyazlı ortaklık önerisinde ısrarcı olduklarını söyledi.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli yaptığı açıklamada, ülkesinin terör örgütü PKK liderlerinin yakalanması emrini verdiği yönünde elinde bir bilgi bulunmadığını, ancak Irak topraklarının PKK faaliyetlerinde kullanılmasının engellenmesi yönünde Türkiye ve Irak ile  yakın işbirliğini sürdürdüklerini kaydetti.

15- Irak’ta bir ABD üssüne işçi taşıyan minibüse düzenlenen saldırıda 13 kişinin öldüğü bildirildi.

20 TEMMUZ 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 31’inci yıl dönümü dolayısıyla KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a, kendisini temsilen KKTC’deki törenlere katılan Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Alpaslan Nazlıoğlu ile ilettiği mesajında, Kıbrıs’ta her yönden eşit iki ayrı halk, iki ayrı demokratik düzen ve iki ayrı devlet bulunduğunu, Ada’da çözüme yönelik çabalarda bu gerçeklerin göz önünde tutulması gerektiğini vurguladı ve “Türkiye, BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu doğrultusunda hakça ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasını desteklemeyi sürdürecektir. Diğer yandan, Kıbrıs Türklerine uygulanan kısıtlamalara bir son verilmesinin zamanı gelmiştir. Ulusumuzun ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkı ile kaderde ve kıvançta hep birlikte olacağız” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yayımladığı mesajda, bayramın bu yıl KKTC’ye yönelik son derece endişe verici gelişmelerle birlikte kutlandığını belirterek,  ABD ve AB tarafından verilen sözlerin artık uygulamaya konulması gerektiğini söyledi.

           2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, yeni seçilen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, şiddet ve pornografi içeren yayınların önlenmesini istedi ve “Dünyanın her yerinde şiddete, pornografiye, yozlaştırıcı programlara karşı önlemler alınır” dedi.

           RTÜK Başkanı Zahit Akman da Türkiye’de özel televizyon yayıncılığının istikrarlı hale getirilmesi için çalışmaya başladıklarını belirtti. 

            3- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Moğolistan ziyareti dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, son günlerde artan terör olaylarıyla ilgili olarak, gerek Bakanlar Kurulu gerekse ilgili diğer birimlerde görüşmeler yapılarak gerekli adımların atılacağını belirterek ''Ama konuyu olağanüstü hal durumuna getirmek yanlış yaklaşım tarzı olur'' dedi. 

           4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener NTV televizyonunda katıldığı bir programda, Terörle Mücadele Kanunu’nun değiştirilmesi için Adalet Bakanlığı’nda ilgili güvenlik birimlerinin de katılımıyla çalışmalar yapıldığını belirterek, yeni bir af düzenlemesinin gündemde olmadığını söyledi.

           5- Kıbrıs Barış Harekatı’nın 31’inci yıl dönümü KKTC’de düzenlenen törenlerle kutlandı.  Törene katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle Kıbrıs sorununun çözümsüz kaldığını belirterek “Fakat yıllardır gerçekleri çarpıtan ve Kıbrıs Türk tarafı ile Türkiye’yi uzlaşmazlıkla suçlayanların politikası artık mesnetsiz kalmıştır. Kıbrıs Türk halkı her zaman barış ve uzlaşmadan yana olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Ancak bu durum, Kıbrıs Türk halkının, her ne pahasına olursa olsun haklarından fedakârlık yapacağı anlamına gelmeyecektir” dedi.

           KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir barışın, ancak tarihi gerçeklerin görülmesiyle sağlanabileceğini belirterek  “İşte o nedenledir ki Kıbrıslı Türkler kadar Rumların da ülkemizin bütününü ve ortak Avrupalı geleceğimizi gözetecek yeni yaklaşımlara ve siyasi olgunluğa sahip bir liderliğe ihtiyacı vardır” dedi.

           6- İngiltere’de bulunan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, başkent Londra’da düzenlenen bombalı eylemler üzerine BBC’ye yaptığı açıklamada, terör örgütü El Kaide’nin Afganistan’ın, Sovyetlerce 1979-1989’daki işgaline karşı çıkmak için kurulduğunu belirterek “Bu örgüt herkes tarafından desteklendi ve Afganları, masum, zavallı Müslümanları öldürdüğü sürece kimse karşı çıkmadı” dedi. Karzai, El Kaide’nin yaptıklarının, ancak Batı’daki saldırılardan sonra terörizm olarak adlandırılmaya başlandığını söyledi.

  21 TEMMUZ 2005

           1- Yargıtay, Yurtbank’ın eski sahibi Ali Avni Balkaner’in de aralarında bulunduğu 24 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını bozdu.

           2- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Celal Altunkaynak yaptığı açıklamada, HSYK’da yapmak istenen değişikliğin sorunları çözmek yerine yargıyı siyasallaştırma tehlikesi yaratacağını belirterek, hakim ve savcı atamalarında bağımsız birimlerin oluşturulması gerektiğini söyledi.

           3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Bolu’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğüne önem verdiğini belirterek ”Irak’ın dışından Irak’a sızan, terör örgütlerini destekleyen ve müstakilen eylem yapan terör örgütlerinin önlenmesi lazım. Irak’ın içinde komşu ülkelere zarar veren terör örgütleri var. Sınır güvenliğinin alınması lazım. Komşu ülke bakanları ile bir işbirliği protokolü imzalanmasını önerdim. Bu önerimiz kabul edildi” dedi.

           4- İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Kuran kurslarının denetimi ilköğretim müfettişlerinin görev alanından çıkarılarak Diyanet’e bırakıldı.

           5- Rekabet Kurulu, Türk Telekom’un yüzde 55 oranındaki hissesinin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesine izin verdi.

           6- İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Etibank’a ilişkin 23 sanığın yargılandığı davada, bankanın eski sahibi Dinç Bilgin’i 14 yıl, oğlu Önay Bilgin’i 9 yıl 4 ay, Cavit Çağlar’ı ise 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum etti.

           7- Van’ın Erciş ilçesinde güvenlik güçleriyle terör örgütü PKK üyeleri arasında çıkan çatışmada, bir astsubay şehit oldu, 2 terörist öldürüldü.

           8- İngiltere’nin başkenti Londra’da 7 Temmuz saldırılarından 2 hafta sonra üç metro istasyonu ve bir otobüste meydana gelen patlamalarda bir kişi yaralandı.

           İngiltere Başbakanı Tony Blair yaptığı açıklamada, saldırıların ciddi olduğunu ve insanları korkutmayı hedeflediğini belirtti. 

           9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK’nın faaliyetlerinin engellenmesinde ABD ve Türkiye’nin ortak çıkarları bulunduğunu ve bu ortak çıkar çerçevesinde hareket edileceğini söyledi.

           10- Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Federal Meclis’i feshettiğini ve 18 Eylül 2005’te erken seçim kararı aldığını açıkladı.

           11- Iraklı Kürt liderlerin, Yeni Irak Anayasası’nın hazırlanmasında dikkate alınması amacıyla Irak Meclisi’ne yeni bir ‘Kürdistan’ haritası sundukları bildirildi. Haritada, Kürt partilerin kontrolündeki bölgenin güneye doğru genişlediği ve Bağdat’ın 150 km. kadar güneydoğusundaki Barda ve Cassan kasabalarını içerdiği belirtildi.

           12- Irak’taki İtalyan askerlerinin görev süresinin 31 Aralık 2005 tarihine kadar uzatılmasını öngören kararname, İtalya Meclisi’nde kabul edildi.

22 TEMMUZ 2005

           1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5387 sayılı Bankacılık Kanunu ile 5394 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu’nu, bazı maddelerinin bir kez daha görüşülmesi için TBMM'ye iade etti.  

           2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Toplumsal Saydamlık Hareketi Derneği'nce düzenlenen 2004 yılı  ''Dürüstlük ve Yolsuzlukla Mücadele Ödülleri''nin verildiği törende yaptığı konuşmada, siyasal İslam hedefinde kararlı köktendinci akımların tempolarını yükselttiklerini, etkinlik alanlarını genişlettiklerini fark etmemenin imkansız olduğunu belirterek ''Çağdaşlığın karşıtı irticadır. Kısa bir süre önce Çankaya sırtlarında görülen tablo budur ve çok vahimdir'' dedi.

           3- CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, terör konusunda derhal bir devlet zirvesi yapılmasını istediklerini söyledi.

          4- MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural yaptığı yazılı açıklamada, terörün yeniden canlanmasında hükümetin tutumunun etkili olduğunu ileri sürerek,  hükümetin terörü tanımlamaktan ve terörün hedefini anlamaktan çok uzak olduğunu söyledi.

           5- Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Petr Stengny, son dönemde Türkiye ve Rusya arasında yaşanan gelişmeleri Radikal gazetesine değerlendirdi. 

           6- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Ortadoğu gezisi çerçevesinde, gittiği Lübnan’ın başkenti Beyrut'ta, Devlet Başkanı Emil Lahud, Başbakan Fuat Saniora ve Milletvekili Saad Hariri ile görüştü. Rice düzenlenen basın toplantısında, Lübnan'ın 1559 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde bazı yükümlülükleri bulunduğunu hatırlatarak ''Bu yükümlülüklerin yerine getirilmesini istiyoruz''  dedi.

23 TEMMUZ 2005

           1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Erzurum Kongresi'nin 86. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Türk ulusunun Atatürk ilkelerine ve ulusal değerlere bağlılığı ve çağdaş yaşam kararlılığının, aydınlama yolunda en büyük güç olduğunu belirterek ''Kimse bu gücün önüne geçemeyecek, Türkiye'yi çağdaşlaşma yolundan döndüremeyecek, ulusal birliğimize zarar veremeyecektir''  dedi.

           Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Lozan Antlaşması'nın imzalanmasının 82.  yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, yurdunu korumak için hiçbir özveriden kaçınmayan Türk ulusunun, Kurtuluş Savaşı'yla Yüce Atatürk’ün önderliğinde aydınlık yarınlara ulaşma yolunda ilk adımı attığını kaydetti.

           2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Antalya’da yaptığı açıklamada, son zamanlarda tırmanışa geçen terör olaylarını değerlendirerek, muhalefeti terör üzerinden siyaset yapmakla suçladı.

           3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu partisinin İstanbul Kadıköy İlçe Başkanlığı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, İngiltere’nin başkenti Londra'da, son olarak da Mısır'da terörist saldırılar yaşandığını belirterek ''Bu olayı yapanları lanet ve nefretle kınıyoruz. Terörle mücadele için samimi uluslararası işbirliği olması lazım'' dedi.

           4- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Uşak'ta düzenlediği basın toplantısında, bugünün Lozan Antlaşması'nın yıl dönümü olduğuna dikkati çekerek, Sevr Antlaşması ile parçalanıp bölünmek istenen Türkiye'nin, Lozan ile kimliğini bulduğunu, üniter devlet yapısına kavuştuğunu söyledi.

           5- SP Genel Başkan Vekili Recai Kutan Bolu'da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'ta izolasyonun kalkacağına ilişkin verilen sözlerin hiç birinin tutulmadığını belirterek, AB ülkelerinden bazılarında yapılan referandum sonuçlarının olumsuz çıkmasıyla AB'nin geleceğinin ne olacağının bilinmediği bir ortama girildiğini belirtti.

           6- Şırnak’ta gerçekleştirilen operasyonda, terör örgütü PKK üyesi 5 kişi öldürüldü.

           7- Mısır'ın Şarm El Şeyh ve Naama Bay tatil beldelerindeki bombalı saldırılarda, 88 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, terörle mücadelenin süreceğini belirterek, şantajlara boyun eğmeyeceklerini söyledi.

           8- Iraklı Kürtlerin bağımsızlık için referandum talebinin Irak Anayasa Komisyonu’nca reddedildiği bildirildi.

           9- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Ortadoğu gezisi çerçevesinde gittiği Filistin’in Ramallah kentinde, Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya geldi. Düzenlenen ortak basın toplantısında Rice, İsrail ve Filistinlilerin çekilme öncesinde 3 şartı sağlamaya çalıştıklarını, bunların,  Gazze Şeridi içerisindeki hareket özgürlüğü, Gazze ile dış dünya arasındaki hareket özgürlüğü ve bölgenin güvenliği olduğunu söyledi.  

24 TEMMUZ 2005

           1- Basında Sansürün Kaldırılışının 97. yıl dönümü ve 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, demokrasinin çok seslilik ilkesinin işletilmesinin, basın özgürlüğünün korunmasına bağlı olduğunu belirterek, sansürün özgür düşüncenin gelişmesini engellediğini söyledi.

           2- 5. Kolordu Komutanlığı’nca Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Önerler köyünde “Köy Destek Uygulaması” için düzenlenen törende konuşan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Cumhuriyetin temel niteliklerini ‘ters yüz etme özlemi’ içindeki şeriat yanlılarının, saldırıların sürdürdüğünü belirterek “Bunlar her fırsatta her yerde hilafet sözlerini dile getirirler” dedi.

           Terörle mücadelede Türkiye’ye yönelik çifte standart uygulandığına işaret eden Orgeneral Tolon, Türkiye'nin topraklarında gözü olan ve ulusal birliği parçalamaya çalışanların her geçen gün çabaları ve cüretlerini artırarak, huzur ve güveni sarsmaya çalıştıklarını bildirdi. 

           3- CHP İstanbul İl Başkanlığı’nca düzenlenen “Yaşasın Lozan, Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye” konulu panelin açılışını yapan Genel Başkan Deniz Baykal, Türkiye’de hala Atatürk ve arkadaşlarını egemen güçlere tepki gösterdiği için anlayamayanlar bulunduğunu belirterek, Lozan Anlaşması ile kazanılan hakları bugün birilerinin koruyamadığını söyledi.

           4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Lozan Anlaşması’nın 82. yıl dönümü kutlamaları için gittiği İsviçre’de ‘soykırım yalandır’ dediği gerekçesiyle gözaltına alınmasıyla ilgili olarak “Hiç bu tutum, bu davranış çağdaş değerleri ön plana çıkardığını belirten İsviçre’ye yakışıyor mu” dedi.

           5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle Sivas-Ankara karayolu üzerindeki Kültür Park’ta basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Şener, ekonominin rasyonelleşmesi için kaynak israfının ortadan kalkması, küresel rekabetin gerçekleşmesi için de özelleştirmenin şart olduğunu belirterek, bu ortamda kamu işletmelerinin varlığını sürdürmesinin mümkün olmadığını söyledi.

           6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, cemaat vakıflarının üçüncü şahıslara geçmiş mallarının iade edilmeyeceğini belirterek “Yeni Vakıflar Yasa tasarısı, en demokratik yasadır” dedi.

           “AB’de din özgürlüğü denince akıllara sadece gayrimenkullerin gelmesi beni rahatsız ediyor” diyen Başbakan Yardımcısı Şahin, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasıyla ilgili taleplerin ise haklı olduğunu söyledi.

           7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 81 ilin valisiyle 2005–2006 eğitim yılı bilgilendirme toplantısı için Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde bir araya geldi. 

           Bakan Çelik, gelecek eğitim-öğretim yılı için birçok ilke imza attıklarını, yasalarda, müfredatta değişikliklere gittiklerini belirterek, bu yıl bu yeniliklerin hepsini uygulamaya koyacaklarını söyledi. 

           8- Çankaya Belediyesi’nce düzenlenen ‘Lozan Onurumuzdur, Cumhuriyete Sahip Çıkalım’ başlıklı panelde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen  “Lozan Türkiye’nin temel taşıdır, dönüm noktasıdır” dedi.

           9- Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki Şarm el Şeyh’te dün gece meydana gelen bombalı saldırılarda kaybolan 4 Türk vatandaşından 3’ünün öldüğü bildirildi.

           10- Üst düzey Iraklı diplomatların katıldığı bir toplantıya başkanlık eden Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Ürdün’ün başkenti Amman’da yaptığı açıklamada,  Türkiye, İran veya herhangi bir Arap ülkesinden Irak’a olası askeri müdahalenin kabul edilemeyeceğini söyledi. Irak’taki ABD güçlerinin PKK’lıları yakalamaya hazır olduğunu belirten Zebari “Türk ordusunun müdahalesi istikrarı bozar” dedi.

12- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer Almanya’da yayımlanan ‘Bild am Sontag’ gazetesine verdiği demeçte, gelecekte AB üyesi olabilmesi için Türkiye’ye tüm olanakların verilmesi gerektiğini söyledi.

13- Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir karakola bomba yüklü kamyonla düzenlenen saldırıda 40 kişinin öldüğü 25 kişinin de yaralandığı belirtildi.

 25 TEMMUZ 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de temaslarda bulunan Türk kökenli Avrupalı parlamenterleri Başbakanlık’ta kabul etti. Parlamenterler, Madrid ve özellikle Londra’daki terör saldırılarıyla birlikte, Avrupa’nın terör örgütü PKK’ya bakışında değişiklik olacağını söylediler.

Başbakan Erdoğan ise parlamenterlerden, Ermeni Diasporası’nca yürütülen soykırım propagandasına karşı destek istedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Telekom İhale Komisyonu’nun Türk Telekom’un yüzde 55’inin blok satışına ilişkin kararını onayladı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, 2004 yılı büyüme oranının yüzde 9.9 olduğunu belirterek, 963 bin kişinin yeni işe kavuşturulduğunu söyledi. İşsizlik ve istihdam probleminin yakın takibe alacaklarını kaydeden Bakan Çiçek, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nuözel gündemle toplayacaklarını bildirdi. 

3- Anayasa Mahkemesi Başkanlığına, seçimlerin 59’uncu turunda 6 oy alan Tülay Tuğcu seçildi.

4- Anayasa Mahkemesi, yeterli imzaya rağmen olağanüstü tüzük kurultayını toplayamadığı gerekçesiyle CHP’ye ihtar verilmesini kararlaştırdı. Mahkeme ayrıca, bu aykırılığı gidermesi için partiye 6 aylık bir süre tanıdı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener’in yabancı sermaye ile ilgili açıklamalarının ardından gündemde bulunan ‘yabancı-ulusal sermaye’ konusuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince, son krizde, ulusal bankalar ile Hazine’nin ortak hareketinin sağlandığını, böyle bir şey gerektiğinde ülkenin elinde bir ulusal bankacılık olması gerektiğini söyledi.

6- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu ‘The Washington Post’ gazetesine bir mektup göndererek, terör örgütü PKK ile ilgili bir haberde PKK’dan ‘ayrılıkçı’ veya ‘gerilla’ olarak söz edilmesini eleştirdi. Büyükelçi Loğoğlu, PKK’nın, Amerikan yönetimi de dahil olmak üzere ‘neredeyse evrensel olarak’ terörist bir örgüt olduğunun kabul edildiğini kaydetti.

7- AB’nin, Brüksel’deki Daimi Temsilcilerinden oluşan (COREPER) komite, Türkiye’nin deklarasyonuna karşı yapılacak muhtemel karşı deklarasyonunu ele aldı. 25 AB üyesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra gezisi arifesinde Dönem Başkanı İngiltere’ye Ek Protokol’de izlenecek yola ilişkin yetki verdi. Buna göre AB, Türkiye’nin yapacağı deklarasyonun içeriğine bağlı olarak karşı bir deklarasyon yapacak.

8- Bulgaristan’da 25 Haziran’da yapılan genel seçimlerde en çok oyu alan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ile üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) arasında koalisyon anlaşması imzalandı.

9- Kore Yarımadası’ndaki nükleer sorunu sona erdirmek için yapılacak 6’lı görüşmelere katılmak üzere Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Kuzey Kore ve ABD heyetleri, ikili görüşme yaptı. Görüşmelere, Çin, ABD, Rusya, Japonya ve Güney ile Kuzey Kore katılıyor.

 26 TEMMUZ 2005

           1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenen Milli Gemi (MİLGEM) Projesi’nin ilk gemisi olan TCG Heybeliada’nın ilk kaynak yapımı töreni ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Komutanlığı Öğrenci Alayı’na sancak verilmesi törenlerine katıldı. 

           Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı konuşmada ''Bu kutsal emanetleri teslim etmek üzere aranızdayım. Bu sancaklar, yüce Türk Milleti'nin alaylarınız şerefine teslim ettiği kutsal birer varlıktır.  Sizlerin de onların tertemiz ve asil rengine leke getirmeyeceğinizden eminim. Onları şimdi teslim aldığınız gibi sizden sonraki komutana da şerefli ve temiz olarak teslim edeceksiniz. Bu kutsal emanetleri Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak sizlere teslim ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun'' dedi.

   Törene TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Koç Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Meclis’e iade edilen Bankacılık Yasası’nın yeniden görüşülmesi konusunda olağanüstü toplantı çağrısına gerek olmadığını, yasama döneminin başlamasının ardından konunun yeniden ele alınacağını bildirdi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantısında, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden Türkiye’ye doğrudan uçuş yapılması konusundaki kısıtlamalarda herhangi bir değişikliğin bulunmadığını, AB Ek Protokolü’nün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra gezisinin ardından imzalanmasının beklendiğini söyledi.

Tan ayrıca, Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu’nun ardından İP Genel Başkanı Doğu Perinçek hakkında İsviçre’de tutuklama kararı çıkartılması ve Perinçek’in bu ülkede sorgulanmasının, İsviçre ile siyasi ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamayacağını belirtti.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu yaptığı açıklamada, Mahkeme üyelerinin Meclis tarafından seçilmesinin siyasallaşmaya neden olacağını belirterek “Bu konuda birkaç model var. Türkiye Barolar Birliği ve bazı meslek kuruluşları ile Meclis’in çalışmaları var. Hepsinin içinden en uygun yapılanmayı tespit edip yapmak gerekiyor” dedi.

Öte yandan Mahkeme, yabancılara mülk satışını kolaylaştıran 4916 Sayılı Kanun’un 19. Maddesi’ni iptal etti.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında mesleki eğitim ön lisans programı düzenlenmesi konusundaki protokolün imza töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, terörle mücadelede yeni bir birim oluşturulmasıyla ilgili  “Teşkilatlanma ihtiyacı varsa hiç şüphesiz devlet bunun gereğini de yapacaktır. Biz koordinasyon yolunun şimdilik sorunun çözümünde önemli faktör olacağını düşünüyoruz” dedi.

Öte yandan Bakan Çiçek başkanlığında toplanan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda, Yargıtay’a 31, Danıştay’a 3 üye seçimi yapıldı.

6- Tunceli Valisi Mustafa Erkal’ın geçeceği yola yerleştirilen patlayıcı maddelerin güvenlik birimleri tarafından yapılan incelemeler sonucu ortaya çıkarıldığı, iki kişinin 800 gr. C–4 patlayıcı maddesiyle yakalandığı açıklandı.

7- Türkiye’de bulunan İtalyan Solun Demokratları Partisi Genel Başkanı Piero Fassino, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış’ı ayrı ayrı ziyaret etti. Fassino görüşmeler sonrası yaptığı açıklamada, Irak operasyonundan önce de terörün var olduğunu, teröristlerin medeniyetler çatışması yaratmak istediğini, bu nedenle ülke yönetimlerine farklı kültürleri bir araya getirme ve barış içinde yaşatma görevinin düştüğünü söyledi.

8- Trabzonspor Futbol Takımı, Şampiyonlar Ligi ön eleme ilk maçında Lefkoşa’da, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi temsilcisi A. Famagusta’ya 3–1 yenildi.

9- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Kırgızistan’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ardından bu ülkeyi ziyaret ederek, Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev ve Savunma Bakanı İsmail İsakov  ile görüştü. Rumsfeld, Afganistan’daki operasyonlar devam ettiği sürece bu ülkedeki Gansi Hava Üssü’nün kullanılacağını açıkladı.

10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, AB Dönem Başkanı İngiltere Başbakanı Tony Blair ile başkent Londra’da bir araya geldi. Papadopulos yaptığı açıklamada “AB’ye üye olmak isteyen bir ülkenin üyelerden birini tanımıyorum demesi düşünülemez” dedi.                                               

27 TEMMUZ 2005

           1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Gümrük Birliği Ek Protokolü’nün imzalanması durumunda KKTC’ye Türkiye tarafından da ekonomik ambargo uygulanacağını belirterek “Protokol kesinlikle imzalanmamalıdır. Eğer hükümet imzalarsa TBMM onaylamamalıdır” dedi.

           2- İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Meclis Toplantısı’na katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kar eden işletmelerin özelleştirilmesine yönelik eleştirilere “Kar edeni de zarar edeni de satacağız. Devlet, sanayici olamaz” yanıtını verdi. Bakan Unakıtan, Sümerbank, Karadeniz Bakır, SEKA gibi işletmelerin hepsinin bir ad altında toplanacağını   söyledi.

           3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yarım kalmış barajlarının özel sektöre devriyle ilgili düzenlediği basın toplantısında,  yap-işlet-devret santrallerinden alınan elektriğin satış fiyatının düşürülmesi kapsamında yürütülen pazarlıklar hakkında bilgi verdi. Bakan Güler, görüşmelerin sürdüğünü ve bu santrallerden biri ile anlaştıklarını söyledi.   

           4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında, terör konusunda geniş kapsamlı bir zirvenin yararlı olacağını belirterek “Böyle bir teklif Cumhurbaşkanı’ndan gelmeli ve devlet zirvesinde bir toplantı yapılmalı” dedi.

           5- Türkiye’de bulunan Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Kretschmer, PKK’nın Avrupa’da desteklendiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirterek “PKK’nın terör örgütü listesinde yer aldığını unutmayın. AB’nin, PKK’ya ve liderine herhangi bir sempatisi yoktur” dedi.

6- İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Tony Blair ile bir araya geldi. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da katıldı.

           Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Blair, Ankara Anlaşması’nın imzalanmasının Kıbrıs’ın tanınması anlamına gelmeyeceği yönündeki hukuki gerçekliliğin tekrar belirtilmesinin önemli olduğunu söyledi.

           Başbakan Erdoğan da “17 Aralık’ta ne dediysek şu anda oradayız” diyerek, 3 Ekim’de müzakerelere başlayabilmek için AB Konseyi’nin onayı gereken müzakere çerçeve belgesinin bir an önce sonuca bağlanmasını istediğini belirtti.

            Daha sonra basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısı da düzenleyen Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Kıbrıs’ta çözüme dek tanıma konusunda tavrının asla değişmeyeceğini belirterek “Biz, bu ek bildirimizi, yapıcı bir ek bildiri olarak düşünüyoruz. Karşı tarafı tahrik edecek, kışkırtacak bir yaklaşım içinde nasıl bugüne dek olmadıysak, bugünden sonra da olmayı düşünmüyoruz” dedi.

           7- İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan İspanya Başbakanı Rodriguez  Zapatero, Başbakan Tony Blair ile bir araya geldi.  Zapatero, Türkiye’nin AB üyeliğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘Medeniyetler İttifakı’nı desteklediğini açıkladı.

           8- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce (AİHM), İstanbul’un Gaziosmanpaşa ve Ümraniye ilçelerinde 12 Mart 1995 tarihinde 17 kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili Türkiye’ye 510 bin avro (yaklaşık 820 bin YTL) ceza verildi.

           9- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Orta Asya ve Ortadoğu gezisi çerçevesinde Irak’ın başkenti Bağdat’ta Başbakan İbrahim el Caferi’yle bir araya geldi. Rumsfeld, Iraklı liderlerin İran ve Suriye’ye karşı direnişçileri barındırmaya son vermeleri ve sınırlardan ülkeye sızmalarını engellemeleri konusunda ısrarlı davranmaları gerektiğini söyledi.

           10- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, peşmergelerin dağıtılmayacağını ve yeni anayasanın hazırlanmasında sorun yaratabilecek olmasına karşın federal devlet isteklerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

                                                           

 

28 TEMMUZ 2005

           1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ‘KKTC’nin Silahlı Kuvvetler Günü’ dolayısıyla Gazi Orduevi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada “Bizim terörist dediğimize, bazıları ‘özgürlük savaşçısı’ diyor. Tarifi doğru yapmak lazım. Bu, siyasi bakımdan yapılmıyor. Terörün tanımını belirlemek için bir bilim kurulu kurulabilir” dedi. 

           2- CHP, 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası ile 5393 Sayılı Belediye Yasası’nın bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı.

           3- Anayasa Mahkemesi’nce, TÜBİTAK Yasası’nın Bilim Kurulu üyeleri ve başkan atanmasına ilişkin maddelerin yürürlüğü durduruldu.

           4- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, korsan kitap satan kişilerin, yayınevi veya yazarın şikayeti olmadan da yargılanabileceği yönünde karar aldı.

           5- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, anadilde öğrenimi savunan Eğitim-Sen’in kapatılması kararının gerekçelerini açıkladı. Kararda, anadilde öğretimin yaşama geçmesinin, Türkiye’nin üniter yapısını bozacağı belirtildi. Ayrıca, farklı dil ve lehçelerin yalnızca kültür öğesi olarak görülmesi gerektiği bildirildi.

           6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen bakanlığıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere gittiği Adana’da yaptığı açıklamada, Türkiye’de asgari ücretin bölgelere göre farklılık göstermesinden yana olduğunu belirtti.

           7- Resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği İngiltere’de, The Times gazetesine açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin terörle mücadelede üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirdiğini, aynı kararlı yaklaşımı müttefiklerinden de beklediğini ve terör örgütü PKK ile mücadelesine destek istediğini belirtti. Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonla PKK üyelerini Kuzey Irak’ta takip etmesine ilişkin tartışmalarla ilgili olarak “Açıkça söylemek isterim ki şu anda ABD’den bu mücadele konusunda beklediğimiz çabayı görmüyoruz. Bu görüşümüzü Amerikalı dostlarımıza da söyledik” dedi.

           8- Devlet İstatistik Enstitüsü’nün (DİE) dış ticaret istatistiklerine göre, Türkiye tarihinde ilk defa bu yılın mayıs ayında Kıbrıs Rum kesimine 1 milyon 20 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

           9-  İngiltere Başbakanı Tony Blair’in ‘Protokolü imzalamakla Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımış olmayacak’ sözlerini BBC’ye değerlendiren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)  lideri Tasos Papadopulos “Evet Türkiye sadece protokolü imzalamakla Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımış olmaz. Bu yüzden de ayrıca bir deklarasyon yapmasına gerek yoktur” dedi.

           10- Kuzey İrlanda’da, Britanya varlığının sona erdirilmesi ve Birleşik İrlanda’nın kurulması için yıllardır silahlı mücadele yürüten İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA), silah bırakma ve mücadeleyi siyasi yoldan sürdürme kararı aldı.

29 TEMMUZ 2005

           1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde geçen yıl temelini attığı 139 fabrikadan 41’inin açılışını yaptı.  Törende konuşan Başbakan Erdoğan, 5084 sayılı Teşvik Yasası ile 49 ilde açılan fabrikalarda sağlanan istihdamın 160 bini aştığını bildirdi.

           2- TBMM Başkanı Bülent Arınç gazetecilerin, son günlerde kamuoyunun gündeminde tartışılan Anayasa Mahkemesi'nin yapısının değiştirilmesi ve Anayasa değişikliği konusundaki sorularını yanıtladı. Başkan Arınç ''Bir yargı reformu içerisinde Anayasa Mahkemesi üyelerinden başlayarak görevlerine kadar, asıl üye, yedek üye ayrımının kaldırılmasından, iki daire olarak çalışmasına kadar yeni bir yöntem düşünülebilir'' dedi. 

           3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Baykal, Ankara Anlaşması Ek Protokolü'nün imzalanmasının, 'Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni Kıbrıs Devleti olarak tanıma doğrultusunda çok hızlı  gelişmelerin ortaya çıkmasını kaçınılmaz kılacağını söyledi.

           4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, eğitim sürelerini tamamlayarak mesleğe kabullerine karar verilen 148 hakim ve savcı adayının ad çekme töreninde yaptığı konuşmada, terörün, dünyada ve Türkiye'de önemli bir sorun olmaya devam ettiğini belirterek, yasalarda herhangi bir boşluk meydana gelmemesi amacıyla Terörle Mücadele Yasası'nın güncelleştirildiğini ve yasa taslağının Eylül ayının ortasına kadar hazırlanmış olacağını söyledi.

           5- YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, İzmir’de yapılan Üniversitelerarası Kurul Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Teziç, Anayasa Mahkemesi'nin TÜBİTAK Yasası'na yürütmeyi durdurma kararı verdiğini, bu noktadan sonra yeni bir yasal düzenlemeye gereksinim olduğunu söyledi.

           6- Türkiye, Gümrük Birliği Anlaşması’nın Ek Protokolü’nü onayladı. Protokol’ü AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp imzaladı. Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, Protokol'ün, Türkiye ile AB Dönem Başkanlığı ve Komisyon arasında mektup teatisi yoluyla imzalandığı belirtildi.

           Öte yandan Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Kesimi de dahil 10 yeni AB üyesini kapsayacak şekilde genişletecek Ek Protokol’le birlikte AB Dönem Başkanı İngiltere'ye bir deklarasyon gönderdi. Deklarasyonda, imzanın Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’nin tanınması anlamına gelmediği vurgulanarak “Türkiye, Kıbrıs’ta oluşacak yeni ortaklık devleti ile ilişkiler tesis etmeye hazır olduğunu beyan eder” denildi.

AB Dönem Başkanı İngiltere’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye'nin,  Aralık 2004'teki AB Zirvesi'nin sonuçlarına uygun olarak, Gümrük Birliği Ek Protokolü'nü imzalamasının memnuniyetle karşılandığı bildirildi. Açıklamada ayrıca “AB Konseyi deklarasyonu incelemeye alacaktır. Kıbrıs Cumhuriyeti AB tarafından tanınmaktadır” denildi. 

           7- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos İngiltere’den dönüşünde Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, KKTC'ye doğrudan uçuş başlatan Azerbaycan'ı başka ülkelerin izlemesini engellemek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

           8- İrlanda Kurtuluş Örgütü’nün (IRA) silahlı mücadeleden vazgeçtiğini açıklamasının ardından, İngiliz ordusunun Kuzey İrlanda'daki askeri tesislerini boşaltmaya başladığı açıklandı.

           9- Irak'ın Musul kenti yakınında, asker adaylarına yönelik saldırıda 25 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı bildirildi.

30 TEMMUZ 2005

1- İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) İstanbul’da gerçekleştirilen 43. Olağan Genel Kurulu’na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan katıldılar. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, Türkiye ile AB arasındaki müzakere sürecinin 3 Ekim’de başlayacağını belirterek ”Müzakere hiçbir şekilde bir al-ver süreci ya da bir pazarlık süreci olmayacaktır” dedi. Başbakan Erdoğan, bu sürece toplumun değişik kesimlerinden destek geldiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül de Gümrük Birliği Ek Protokolü’nün imzalanması ile ilk etapta hedeflerin gerçekleştirildiğini, burada önemli olan noktanın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tanınmadığının açıkça ifade edilmesi olduğunu söyledi.

Bakan Babacan ise Türkiye’yi dünyanın parlayan bir yıldızı haline getiren çalışmalara imza attıklarını belirterek “Son 3 yılda hem siyasi hem ekonomik istikrar konusunda Türkiye’nin yakaladığı başarılar bütün dünya tarafından takdir edilmektedir” dedi.

2- Danıştay, Eğitim-Sen’in açtığı dava üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Yönetici Atama Yönetmeliği’ndeki bazı hükümlerin yürütmesini durdurdu.

Öte yandan Danıştay 10. Dairesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kesintisiz olarak faaliyetine devam eden gayrimüslim cemaat vakıflarının (azınlık vakıfları) yönetimine el koyamayacağına karar verdi. Yerel Mahkemenin kararında direnmesi halinde, dosya Danıştay İdare Dava Daireleri Kurulu’na gelecek.

3- Hükümetin, AB’ye yönelik imzaladığı Gümrük Birliği Ek Protokolü’ne muhalefet partileri tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal “Haklı davamıza darbe vurduk hem de bunu tam üyelik değil, özel bir statüde bir AB üyeliği yolunda ilerleyebilmek, bu şansı koruyabilmek için yaptık” dedi.

 DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ise İstanbul’daki açık hava toplantısında, Rumların tanınmadığı yönünde yayımlanan deklarasyonun, Türkiye’nin beklentilerini karşılamadığını söyledi.

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Gebze’de yaptığı açıklamada, Ek Protokol’ü Meclis’te reddetme çağrısında bulundu.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu “Ek Protokol’ün imzalanması, ‘Diplomatik Tanıma’ anlamına gelmemekle birlikte bir ‘De facto tanıma’ durumu yaratır” dedi.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ise Ek Protokol’ün imzalanmasının Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni 40 yıldır Türkiye’nin tanımadığı Kıbrıs Cumhuriyeti olarak Ankara Anlaşması’na taraf haline getirdiğini belirtti.

4- Türk-İş Yönetim Kurulu’nca Konfederasyon’un 53. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yapılan açıklamada “Türk-İş ve Türk işçisi başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bizleri cumhuriyete, özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuşturanları da minnet ve şükranla anmaktadır” denildi.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Gümrük Birliği Ek Protokolü’nün imzasına ilişkin yaptığı değerlendirmede “İçerikle ilgili ayrıntılı tartışmalar yapılabilir. Ama sonuç olarak Türkiye’nin Ankara Anlaşması’nı genişletmesi, AB zirvesinde kabul ettiği bir husustu ve bunu gerçekleştirdi ve yine beklendiği gibi ‘Kıbrıs’ı tanımadığını ve KKTC ile ilişkilerini bugün olduğu gibi sürdüreceğini ilan etti. Bu bir olaydır, gerçektir ve yerine getirilmiştir” dedi.

KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş da Kıbrıs Türklerine yönelik tüm ambargolar kaldırılana kadar, Türkiye’nin gümrük ve limanlarını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne açmamasını istedi.

           6- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin Gümrük Birliği Ek Protokolü'nü imzalamakla AB'ye ve tüm üye ülkelere karşı yükümlülüğünü yerine getirmek yönünde adım attığını belirtti. 

7- Özbekistan, ABD’den, Karşı Hanabad (K2) askeri üssünü 180 gün içersinde boşaltmasını istedi.

31 TEMMUZ 2005

           1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da yaptığı açıklamada, ‘Medeniyetlerarası İttifak’ın ilham kaynağının Türkiye olduğunu ve ülkenin aydınlık bir geleceğe doğru hızla ilerlediğini belirterek, herkese birlik tavsiyesinde bulundu. Başbakan Erdoğan  “Zaman, ülke için el ele verme zamanıdır” dedi.

           2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, CNN Türk televizyonunda yayımlanan ‘Ankara Kulisi’ adlı programda, Ankara Anlaşması’na ilişkin Ek Protokol’ün imzalanmasından sonra bile Türkiye’nin 3 Ekim 2005 tarihinde müzakerelere başlamasının kesin olmadığını, Rumların müzakereye geçmeden önce ‘siyasi tanınma’ için diretebileceğini söyledi.

           3- Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce, yönetimine mazbut (temsilcisi olmayan) vakıf olduğu gerekçesiyle el koyulan İstanbul Kınalıada’daki Hristos Manastırı Vakfı’yla ilgili Fener Rum Patriği Barthelomeos’un “Vakıflar, malımıza el koymak istiyor, kötü niyet var” sözlerini değerlendiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin “Patrik sınırlarını aşıyor. Herkese eşit davranıyoruz. Azınlık vakıfları, Müslümanların kurduğu vakıflardan daha fazla ayrıcalık istiyor” dedi.

           4- Gazetelerde yer alan ‘Cennet koylar kiralanıyor’ haberi üzerine Muğla’da bir açıklama yapan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, kiraya verilen koylara bina yaptırılmayacağını ve amacının dışında kullanımına izin verilmeyeceğini söyledi.

           5- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in üç maddesini veto ederek TBMM’ye geri gönderdiği Bankacılık Yasası’nı değerlendiren Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince “Bu yasa, geçici dönem yasasıdır” dedi.

           6- Terör örgütü PKK’nın, Irak’ın Kerkük kentinde büro açtığı bildirildi.

           7- Irak’ta, Ocak ayından bu yan yarısı sivil olmak üzere 4 bin kişinin öldüğü bildirildi.

           8- İngiltere, Almanya ve Fransa’nın, İran’a uranyum zenginleştirme programını tamamen askıya alması karşılığı, toprak bütünlüğü garantisi önerdiği bildirildi.

           9- Suriye’yi ziyaret eden Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamada, ikili ilişkilerin karşılıklı saygı temelinde yeniden kurulması için çalışılacağı belirtildi.

           Daha sonra Suriye Başbakanı Muhammed Otri ile görüşen Sinyora “En kısa sürede iki ülke arasında yaşanan bütün problemlerin sona ermesi için iki taraf da çabalayacaktır”

dedi.

           10- Rusya Savunma Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, radikal Çeçen lider Şamil Basayev ile yapılan söyleşiyi yayımlayan Amerikan ABC televizyonu ile her türlü temasın kesildiği bildirildi. 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106