19.6.2005
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 HAZİRAN 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Hava Kuvvetleri’nin 94. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Hava Kuvvetleri’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek ülke bütünlüğünün ve ulusal çıkarların korunması nda vazgeçilmez rol üstlendiğini belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslar nedeniyle Türkiye’ye gelen Pakistan Başbakanı şevket Aziz’i Başbakanlık’ta kabul etti. Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Aziz, Kıbrıs konusunda Türk tarafını gayet iyi anladıklarını belirterek, KKTC’ye uygulanan izolasyonların kaldırılması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi toplantısında, AKP iktidarını eleştirdi. Baykal, hükümetin sakıncalı arayışlara yöneldi ğini, öğrencilere ‘uygulamalı din eğitimi’ öngören yeni orta öğretim müfredatının son derece sakıncalı olduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın attığı her adımın dikkatle izlenmesi gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali şahin gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Bakanlar Kurulu’nda ele alınması planlanan Kamu Personel Rejimi Yasa Tasarısı’na ilişkin yaptığı açıklamada, TSK personeli, öğretim üyeleri ve hâkim-savcıların Devlet Memurları Yasası kapsamına alınacağını, çalışılan yerde oturma ve il dışına çıkarken izin alma zorunluluğunun kalkacağını belirtti.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık basın toplantısında, Türkiye-AB ilişkileri hakkındaki soruları yanıtladı. Tan, AB'nin Türkiye için yayımlaması beklenilen ve daha önce haziran ayında tamamlanaca ğı belirtilen müzakere çerçeve belgesinin eylül ayına kalabilece ği yönünde bazı duyumlar olduğunun belirtilmesi üzerine, gerek çerçeve gerekse diğer belgelerin hazırlıklarının takvime uygun bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği tarafından hazırlanan ‘Doğru Başlangıç: Okul Öncesi Eğitim’ konulu raporun kamuoyuna açıklandığı toplantı sonrasında, okul öncesi eğitimden yüksek öğretime kadarki eğitim sürecinin en önemli meselelerden biri olduğunun artık herkes tarafından kabul edildi ğini, bunun herkesin üzerinde uzlaştığı bir konu olduğunu söyledi.

7- Türkiye’ye gelen ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Edward Whitfield, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve TOBB’u ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada "Kuzey Kıbrıs üzerinde uygulanan izolasyonun kabul edilmez olduğunu gösteren sembolik bir adım attık. ABD yönetimine Kuzey Kıbrıs’a uygulanan izolasyonun kaldırılması yönünde önerilerde bulunacağız ki bu önerilerimiz Kuzey Kıbrıs üzerine uygulanan izolasyonun kaldırılması konusunda yöntemlerimize yönelik olacak" dedi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşler Danışmanı Sir Kieran Prendergast’ı kabulünde, Türkiye’nin Gümrük Birliği Ek Protokolü’nü, AB’nin kendi iç prosedürünü tamamlar tamamlamaz imzalayacağını söyledi.

9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Sözcüsü Krisztina Nagy, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada "Yeni Türk Ceza Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin memnuniyetle karşılandığını belirterek, Avrupa Komisyonu için yasanın nasıl uygulamaya geçirileceğinin önemli olduğunu söyledi.

10- AB Anayasası, Hollanda’da düzenlenen referandum sonucunda reddedildi. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Başbakanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Josepp Borrell düzenlenen ortak basın toplantısında, referandum sonuçlarını değerlendirdiler.

Juncker, Hollanda ve Fransa’nın hayır demesine karşın AB Anayasası’nın onay sürecinin devam etmesi gerektiğini belirtirken, Barroso, ciddi bir sorun yaşandığını ifade ederek, AB üyesi ülkelerin bireysel ve ulusal girişimlerde bulunmamaları çağrısında bulundu. Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende sonuçtan üzgün olduğunu, referandumla halkın anayasa konusunda sözünü söylediğini, halkın bu konudaki görüşüne saygılı olduklarını açıkladı.

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ise onay sürecinin devam etmesi gerektiğini belirterek, sonuçtan üzüntü duyduğunu ve sonuçları n gelecekte AB’de krize neden olabileceğini söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da referandum sonuçlarının AB için ciddi sorunlar doğuracağını belirtti.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, halkının Avrupa Anayasası’nı veto etmesinden tedirgin olan AB liderlerine gönderdiği mektupta, ülkesinin AB’nin kurucu üyesi olduğunu belirterek, Paris’in taahhütlerine saygılı olarak AB içerisindeki yerini almaya devam edeceğini bildirdi.

11- Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin, Guantanamo üssünde, insanları, terör sanığı olarak gerekçesiz, yargılanmaksızın ve yargı usullerine erişimlerine izin verilmeksizin keyfi olarak tecritte tuttuğu bildirildi. Açıklamada, Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin geçen yıl verdiği karara rağmen, tek bir tutsağın bile gözaltında tutulmasının yasallığının mahkeme tarafından sorgulanmadı ğı belirtildi.

12- Dünya Bankası Başkanlığı görevini resmen devralan Paul Wolfowitz ABD’nin başkenti Washington’da düzenlediği ilk basın toplantısında "Bankanın verebileceklerine ihtiyaç duyan pek çok bölge arasında Afrika’nın ihtiyaçları ve bankaya olan bağımlılığı öne çıkıyor" dedi.

2 HAZİRAN 2005

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Türkiye Noterler Birliği’nin 34. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, noterlik mesleğinin hukuki güveni sağlamak, anlaşmazlıkları önlemek için verilen bir kamu hizmeti olduğunu söyledi.

Kongre’ye katılan Adalet Bakanı Cemil Çiçek de noterlik müessesesini biraz daha etkin ve verimli kılarak, yetkilerini genişleterek, toplum hayatında duyulan güvenlerini sürdürmelerini sağlamak gerekti ğini belirterek, noterlerin Türk yargısının en büyük yardımcılarından olduğunu, noter huzurunda düzenlenen belgeler sebebiyle bir çok ihtilafın yargıya gelmeden çözümlendiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na Zeki Ergezen’in yerine Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak’ın, Kadından sorumlu Devlet Bakanlığı’na Güldal Akşit’in yerine İstanbul Milletvekili Nimet Çubukçu’nun, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na ise Sami Güçlü’nün yerine, Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker’in getirildiğini bildirdi. Başbakan Erdoğan ayrıca Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcı- sı Abdullah Gül’e bağlı olan AB Genel Sekreterliği’nin de (ABGS) Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’a bağlandığını belirtti.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, AB ile müzakere sürecinin kolay olmayacağını belirterek "Ancak kısa vadede çekeceğimiz zorlukların mutlaka orta ve uzun vadede faydalarını hep beraber göreceğiz" dedi. Konferansa katılan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ise, ABD-Türkiye ekonomik ilişkilerinin, siyasi ve güvenli ilişkiler düzeyine ulaşmadığını belirtti. Edelman ayrıca, Amerikan şirketlerinin doğrudan yatırımlarının Türkiye açısından düşük kalmaya devam etti- ğini bildirerek, ticareti ve yatırımı engelleyen temel bazı gerçekliklerin aynı kalmaya devam ettiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, IMF’nin, TL’nin aşırı değerli olduğuna yönelik raporunu ve dış ticaret verilerini değerlendirdi. Bakan Tüzmen, kur aşırı değerli olduğu sürece ithalatta artışın yavaşlamasını beklemenin hata olduğunu belirtti.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantı sında, Fransa ve Hollanda’da yapılan referandumlarda AB Anayasası’ nın reddedilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tan, Avrupa’nı n bütünleşme çabalarının daha önce de çeşitli vesilelerle sorunlarla karşılaştığını belirterek bu sorunlara karşı uzlaşma, sağduyu ve ortak hedefe ulaşma iradesinin her zaman galip geldiğini söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Ankara Valiliği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Alfabeden Sanata Halk Eğitim Merkezleri ve Sivil Toplum Kuruluşları Yıl Sonu şöleni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de 6 milyon 492 bin okuma yazma bilmeyen insan bulunduğunu belirterek, bu sayının 5 milyon 97 binini kadınları n oluşturduğunu söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’ye gelen Pakistan İletişim Bakanı Muhammad Shamim Siddiqui ve Adalet Bakanı Muhammad Wasi Zafar ile makamında görüştü. Zafar yaptığı açıklamada, gelişmiş ülkeler arasına girmek için Türkiye’den rehberlik talep ettiklerini söyledi. Bakan Yıldırım ise gazetecilerin sorusu üzerine, Türk Telekom’daki gelir fazlasının taliplere verilmeyeceğini söyledi. 8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ‘AB ve Türkiye’de Jenerik İlaç Endüstrisi’ konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’de toplam sağlık harcamalarındaki ilaç harcama payının yüzde 40’ları aştığını ve bunun Avrupa ile OECD ülkelerinden çok daha yüksek olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, Türkiye’de gereksiz ilaç kullanımının fazla olduğunu belirtti.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler bakanlığında düzenlenen Ankata Kablo Projeleri İmza Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye Elektrik İletim Aş’nin (TEİAş) 2008 yılına kadar elektrik kablolarının yer altına indirilmesi ve üstyapının yenilenmesi kapsamı nda 1.8 katrilyon yatırım yapacağını bildirdi.

10- DYP’den istifa eden Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan partisine geri döndü.

11- Türkiye’de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, beraberindeki Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile birlikte Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’le bir araya geldi. Görüşmede, Başbakan Yardımcısı Gül’ün geçtiğimiz günlerde açıkladığı ‘Karşılıklı kısıtlamaların kaldırılması, Kıbrıs’ın Gümrük Birliği’ne alınması, uluslararası kültürel ve sportif faaliyetlere KKTC’nin de dahil edilmesi, bir başka uyruktan olanlara karşı kısıtlamaların kaldırılması’ maddeleriyle sıralanan yeni açılım ele alındı.

Cumhurbaşkanı Talat, Soyer, Denktaş ve Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra Başbakanlık konutuna geçerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği Kıbrıs zirvesine katıldılar. Zirvede, Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyareti ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşmesi öncesinde Türk tarafının tutumu ele alındı.

12- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa Anayasası’nın Fransa ve Hollanda’daki referandumlarda reddedilmesinin Türkiye’nin üyelik süreciyle ilgisi olmadığını söyledi.

13- Çin ile Rusya arasında, Rusya'nın Uzakdoğu'daki Vladivostok şehrinde 40 yıldır süren görüşmelerin ardından nihai sınır anlaşması imzalandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Çin Dışişleri Bakanı Li Caoşing'in imzaladıkları anlaşmayla, iki ülke arasındaki 4 bin 300 kilometrelik sınır hattı ve Habarovski bölgesindeki bazı adaların durumu netliğe kavuştu.

14- İsrail’in, 400 Filistinli tutukluyu çeşitli askeri sınır noktalarında serbest bıraktığı bildirildi.

15- Letonya Meclisi AB Anayasası’nı onayladı.

3 HAZİRAN 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Ceza Yasası’nda (TCY) değişiklik öngören yasayı kısmen veto etti. Cumhurbaşkanı Sezer, ‘kanuna aykırı eğitim kurumu’ başlıklı 29. madde ile yabancı ülkelerde suç işleyenlere dava açılmasını Adalet Bakanının talebine bağlayan 3. maddenin bir kez daha görüşülmesini istedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Sermet Atacanlı düzenlediği basını bilgilendirme toplantısında, Fransa ve Hollanda'daki AB Anayasası konusundaki referandum sonuçları nın sürpriz olmadığını, Avrupa bütünleşmesi yolunda bu tür yol kazalarının olageldiğini belirterek, Türkiye'nin Avrupa ile bütünleşmesinde geriye dönüşün ve sapmanın söz konusu olmadığını söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti öncesinde AP ajansına verdiği demeçte, AB’nin referandumlar sonrasında oluşan olumsuz havayı aşacak güçte olduğunu belirterek, Türkiye’nin üyelik hedefi konusunda kararlı olduğunu söyledi.

4- Kabinede 3 bakanın istifası ve yerlerine yeni bakanların atanmaları na dair işlem, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Güldal Akşit'ten boşalan Devlet Bakanlığı'na İstanbul Milletvekili Nimet Çubukçu, Zeki Ergezen'den boşalan Bayındı rlık ve İskan Bakanlığı'na Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, Sami Güçlü'den boşalan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker atandı.

5- TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi’nin açılışında (YİK) konuşan Başkan Ömer Sabancı, Avrupa kamuoyunun Türkiye’ye karşı ciddi bir çekincesi olduğu gerçeğinin önemsenmesi gerektiğini belirterek "Bunun göçmen işçi korkusu ve benzeri çeşitli nedenleri var. Ama asıl önemlisi, bizim sık sık, Avrupa kamuoyunda Türkiye’nin olumsuz siyasi, ekonomik, demokratik vakalarla anılmasına yol açmamızdır" dedi. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan da toplantıda yaptığı konuşmada, 3 Ekim’de IMF ile başlayacak müzakerelerin dörtte üçünün ekonomi ile ilgili konuları kapsayacağını belirterek "Bundan sonraki dönemde IMF, yapısal reform ayağından yavaş yavaş çıkacak. Yapısal reform anlamında AB ile yoğunlaşacağız" dedi.

6- SHP Hatay Milletvekili Züheyir Amber, partisinden istifa etti.

7- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı, Avrupa Parlamentosu Yeşiller grubundan Hollandalı Parlamenter Josst Lagendijk, Fransa ve Hollanda’da Avrupa Anayasası’na ilişkin yapılan referandumda çıkan hayır sonuçlarının müzakere sürecine etkileri ve Türkiye’nin önündeki sorunlara ilişkin Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

8- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen KKTC Cumhurba şkanı Mehmet Ali Talat NTV televizyonuna yaptığı değerlendirmede, BM Güvenlik Konseyi’nin izolasyonların kaldırılması için verebilece ği bir kararın son derece önemli olabileceğini belirtti.

9- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 2 günlük resmi bir ziyaret için gittiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ve Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmelerde, Türkiye’deki reform süreci ve Kıbrıs’taki son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

10- AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Başbakanı Jean-Claude Juncker, Lüksemburg’da düzenlediği basın toplantısında, bu ay içinde uzun dönemli yeni AB bütçesi üzerinde uzlaşmaya varılamamasının siyasal bir sorunu tam krize dönüştüreceğini söyledi.

11- İtalya Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Roberto Maroni başkent Roma’da yaptığı açıklamada, İtalya’nın Euro’dan ayrılmayı ve Liret’e geri dönmeyi değerlendirmeye alması gerektiğini söyledi.

12- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, başkent Berlin’de Romanya Başbakanı Calin Popescu ile görüştü. Schröder, Fransa ve Hollanda’da gelen hayırlardan sonra, önemli noktanın Avrupa entegrasyonu fikrinin sürdürülmesi olduğunu belirterek "AB’nin genişlemesi yolundan dönülmesi çok büyük bir hata olacaktır" dedi.

4 HAZİRAN 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Alman ‘Bild am Sonntag’ gazetesine verdiği demeçte, Almanya’da muhtemel seçim sonucu ne olursa olsun Türkiye-Almanya ilişkilerinin gelecekte de çok verimli olacağına inandığını, imtiyazlı ortaklık tekliflerinin kabul edilemeyece ğini, Türkiye’nin hedefinin tam üyelik olduğunu söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Bursa’da düzenledi ği ‘İlçe ve İlk Kademe Belediye Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kadrolaşma gibi bir amaçlarının olmadığını, inandıkları kişileri üst düzey görevlere getirdiklerini, işin siyasi riskini hükümetin üstlendiğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Balıkesir’in Susurluk ilçesinde adliye binasının açılışına katıldı. Bakan Çiçek burada yaptığı konuşmada, izinsiz eğitim kurumlarıyla ilgili düzenlemenin sadece din eğitimi değil, Türkiye’deki her faaliyetin devletin denetimi altında yapılmasını öngördüğünü söyledi.

4- Anavatan Partisi’nin (ANAP) Tüzük Kongresi’nde partinin kısaltılmış ismi ‘ANAVATAN’ olarak değiştirildi. Parti amblemine de 16 Türk devletini simgeleyen 16 ışınlı güneş eklendi.

5- DYP’den istifa eden Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir Anavatan Partisi’ne katıldı.

6- Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan ASO’nun Kızılcahamam’da gerçekleştirdiği "Sektör Analizleri Toplantısı"nda Türkiye’deki istihdam sorununun çözümlenebilmesi için asgari ücretin yerel veya sektörel olarak belirlenmesini önerdi.

7- A Milli Futbol Takımı, 18. Dünya Kupası Elemeleri’nde İstanbul’da yapılan maçta Yunanistan’la 0-0 berabere kaldı.

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Avusturya’da ‘Avrupa Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğinin, sadece siyasi ve ekonomik bir katılım olmadığı- nı, tarih ve coğrafyayla da ilgili olduğunu belirterek "Küresel siyasi güç olarak birleşmiş bir AB’nin gerçek potansiyelini anlamak için gelece ğin ortakları olarak beraber çalışmalıyız" dedi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean Mc Cormack başkent Washington’da yaptığı açıklamada, Türk topraklarına düşen Suriye’ye ait Scud füzesiyle ilgili olarak "Bu Suriye’nin bölgedeki dinamiğe, barı ş ve istikrar çabalarına katılmadığını gösteren yeni bir kanıt" dedi.

10- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Singapur’da Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün düzenlediği ‘Asya Pasifik Savunma Bakanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, El Cezire televizyon kanalının Irak’taki rehinelerin kafalarının kesilmesini yayımlayarak silahlı grupları cesaretlendirdiğini söyledi.

11- Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, seçim yasasıyla ilgili reformlar üzerine yapılan tartışmaların çözümlenebilmesi için 17 Temmuz’da yapılması planlanan genel seçimlerin ertelendiğini açıkladı.

5 HAZİRAN 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ar-Ge Başkanlığı’nca İstanbul’da düzenlenen ‘1. Bölge Teşkilat Eğitim Programı’ toplantısında, kadrolaşma, imam hatip okulları ve başörtüsü konusundaki eleştirilere yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nın artık ihtiyaçlara yanıt veremediğini belirterek, İstanbul’a yeni bir hava limanı yapılacağını söyledi.

2- CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel’in yazılı soru önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, son 3 yılda 31 bin 201 kapkaç olayında 7 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin erken seçim menziline girdiğini belirterek, yeni cumhurbaşkanını da muhtemelen sandıktan ortaya çıkacak yeni sosyal iradenin belirleyeceğini söyledi.

4- Tunceli’nin dağlık kesiminde, terör örgütü mensuplarınca 4. Komando Tugayı’na bağlı timde pusuya düşürülen askerlerden 4’ü şehit oldu.

5- Dünya Çevre Günü yurt genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

6- 12. Altın Koza Film, Kültür, Sanat Festivali’nin ödülleri açıklandı. Uzun Metrajlı Ulusal Film Dalı’nda "Anlat İstanbul" en iyi film seçildi.

7- İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott yaptığı açıklamada, AB dönem başkanlıkları süresince özellikle AB üyeliği ve Kıbrıs sorunu temelinde Türkiye’ye tam destek vereceklerini söyledi.

8- İngiltere’nin AB’den sorumlu Bakanı Douglas Alexander Alman ‘Bild am Sontag’ gazetesi için ‘Avrupa Kendisini Dışlamamalı’ başlığıyla yazdığı makalede, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yeni üye ülkelerin AB’ye güvenlik ve refah getirebileceklerini belirtti.

9- Dün Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Fransa ve Hollanda’daki referandumdan çıkan ‘hayır’ kararı na karşın onay sürecinin planlandığı gibi devam etmesi konusunda görüş birliğine vardı.

10- İsrail hükümetinin, bu yaz Batı şeria’dan tahliye edeceği bazı Yahudi göçmenlerin, evlerinde kalabilmek için Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’tan ‘siyasi sığınma hakkı’ talep ettiği bildirildi.

6 HAZİRAN 2005

 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’nda toplandı. Toplantıda yeni Kamu Personel Rejimi taslağının, kamu kurumları ve sendikaların görüşüne açılması kararlaştırıldı. Toplantı sonrası açıklamada bulunan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Kamu Personel Rejimi taslağını referanduma götürmek gibi bir düşünceleri olmadığını belirterek "Kamu Personel Rejimi, bir bütünlük içinde, reformcu bir anlayışla ele alınmalıdır" dedi. Bakan Çiçek toplantıda, Vakıflar Kanunu ve Mali Suçları Araştırma Teşkilatı’ nın Kuruluşuyla ilgili Kanun (MASAK) konusunda görüşmeler yapı ldığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko’yu makamında kabul etti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşi türbanlı olan bir kişinin cumhurbaşkanı olması olasılığına ilişkin açıklamalarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’de kimin cumhurbaşkanı olabilece ği, kimin olamayacağı konusunun net olarak Anayasa’da yazılı olduğunu belirterek, yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Ribaçuk ile birlikte ‘Ekonomik İşbirliği Protokolü’ imza töreninde yaptığı açıklamada, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacminin bu yıl sonunda 4 milyar doları aşacağını belirterek "Orta vadede 10 milyar dolara da en kısa zamanda gelinecek" dedi.

5- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı yazılı açıklamada "Ankara’daki ilköğretim okullarında Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yazılı emriyle öğrenci velilerine anket adı altında, laikliğe aykırı sorular sorulduğu ile ilgili haberler basında yer almaktadır. Bu çağdışı sorulara verilen çağdışı cevaplarla çocuklarımızın beyni yıkanmaya çalışılmaktadır. Bu konuda MEB’in henüz bir açıklama yapmamı ş olması ise çok daha vahimdir" dedi.

6- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, TÜSİAD ve Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı (TBMV) tarafından İstanbul’da düzenlenen "Bilim ve Teknoloji" konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye’de 1980’lerden itibaren oldukça kapsamlı strateji çalışmaları yapılmasına karşın, uygulama alanına yansıyan bölümlerinin kısıtlı kaldığını, bu nedenle siyasi irade ve kararlılığın birinci derecede önemli olduğunu söyledi.

7- Bingöl’ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremde 47 kişinin yaralandığı belirtildi.

8- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Amerikan-Türk Konseyi (ATC) toplantısında yaptığı konuşmada "ABD’nin Kuzey Irak’taki PKK unsurları na karşı somut ve etkin eylem yapmaması, bizim aynı noktada olmadığımızı gösteriyor. Bu durumu kimseye açıklamak mümkün değil" dedi. 9- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw parlamentoda yaptığı konu şmada, gelecek ilkbaharda yapılması planlanan AB Anayasası referandumunun askıya alındığını belirterek, AB’nin reforma ihtiyaç duydu ğunu söyledi.

7 HAZİRAN 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi bir ziyaret çerçevesinde Türkiye’de bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Victor Yuşçenko ile Çankaya Köşkü’nde görüştü. Cumhurbaşkanı Sezer görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, ziyaretin ardından iki ülke arası ndaki dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesinde yeni bir sürece girildi- ğini belirtti. İki ülke heyetlararası görüşmelerinin ardından, aralarında nükleer ve uzay teknolojilerinde işbirliğini içeren anlaşmanın da bulundu ğu altı ayrı anlaşma imzalandı.

2- Resmi temaslarda bulunmak amacıyla ABD’ye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan uçakta Zaman gazetesine verdiği demeçte, ABD ile ilişkilerin kötü olduğu yönündeki yorumlara ilişkin olarak "Münasebetlerimiz sıcak ve samimi. Örneğin NATO konusunda ortak adımlar atıyoruz. Bazılarının görevi bu olduğu için böyle ifadeler yer alıyor. Buna biz global kriz müteahhitliği diyoruz" dedi. Başbakan Erdoğan bu konuda kamuoyunun marjinal gruplar tarafından yönlendirildi ğini, CHP’nin de destek verici tavrı eklenince sıkıntının büyüdüğünü söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantı sında yaptığı konuşmada, son dönemde terör eylemlerinde yeniden artış gözlemlendiğini, bununla mücadelenin sadece askeri yöntemlerle yapılamayacağını, yolsuzlukla mücadele ve özelleştirmeler konusunda hükümetin büyük hatalar yaptığını belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, polemiklerden uzak gerçeğe dayandırılan bir politika izlediklerini, laikliği bir ayrışma değil, ulusal bütünlüğün, ortak anlayışın ifadesi olarak gördüklerini, geçmişin siyaset tarzını bugüne taşıyan, bununla da yetinmeyip gelece ğe dayatmaya çalışan anlayışı yadırgadığını söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Talim ve Terbiye Kurulu’nun liselerde eğitim ve öğretimi dört yıla çıkaran kararını onayladı.

6- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Genel Kurulu, öğretim elemanları na verilecek cezaları düzenleyen disiplin yönetmeliğinin ilgili maddesinin uygulanmasını yeniden düzenledi. Buna göre madde kapsamı ndaki cezaların zaman aşımına uğramaması öngörülüyor.

7- Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) yapılan yazılı açıklamada, TBMM’deki sayısal çoğunluğun, ulusal egemenliğin biricik temsilcisi olduğunu kabul etmek ve dolayısıyla her istediğini yapabileceğini iddia etmenin, demokrasinin iktidarın sınırlandırılması ve güçler ayrılığı ilkelerine de aykırı olduğu belirtildi.

8- Türkiye Basketbol Ligi’nde, dördüncü maçta Beşiktaş’ı 78-68 yenen Efes Pilsen, 12. şampiyonluğunu kazandı.

9- Türk-Amerikan Konseyi’nin yıllık toplantılarına katılmak ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ABD ziyaretinde eşlik etmek üzere ABD’nin başkenti Washington’a giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşme sonrası yaptığı açıklamada, özellikle PKK terörüyle mücadele için daha fazla işbirliği yapı lması gerektiği konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi. Rice ise KKTC’ye yönelik izolasyonun kaldırılması için çaba göstereceklerini belirtti.

10- Belçika’da sözde Ermeni soykırımını reddedenlerin cezalandı- rılmasına olanak sağlayacak yasa tasarısı maddeleri Belçika Senatosu Adalet Komisyonu’nda yapılan oylama sonucu reddedildi.

8 HAZİRAN 2005

 

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, KOBİ’ler Verimlilik ve Bili şim Zirvesi’ne katılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’deki temasları sırası nda Türkiye’de anti-Amerikan tavırları CHP’nin desteklediği yönündeki açıklamalarını eleştirerek, CHP’nin hiçbir ülkeye karşı düşmanlık içinde olmadığını, ancak tek ilkelerinin Türkiye’nin yararı olduğunu belirtti.

2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada, tüm genel ve mesleki teknik orta eğitim kurumlarına 2005-2006 eğitim ve öğ- retim yılından itibaren yeni kayıt olacak öğrencilerin, bu okulları dört yılda tamamlayacaklarını ve bu yıl lise hazırlık ya da herhangi bir sı- nıfta öğrenim gören öğrencilerin yeni düzenlemeden etkilenmeyeceğini söyledi.

3- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Üniversitelerimizi sanki hukuk dışı uygulamalar yapılı- yormuş gibi karalamaya yönelik bir kampanya yürüten siyasilerin doğru bilgilerle donatılmış olarak davranmalarını temenni ediyoruz" denildi.

4- A Milli Futbol Takım’ı, Dünya Kupası Elemeleri’nde Kazakistan’da yapılan maçta Kazakistan’ı 6-0 yenerek grup ikinciliğine yükseldi.

5- AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Kretschmer AB İlerleme Raporu çerçevesinde Türkiye’deki reformları n uygulama sürecini takip etmek maksadıyla gittiği Trabzon’da Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de son 2-3 yıl içinde siyasi açıdan derin bir reform sürecinin başlatıldığını, bu reform sürecinin amacının AB’nin temel ilkelerini bir şekilde oturtmak olduğunu, müzakere sürecinin ise 2013-2014 yılına kadar sürebileceğini kaydetti.

6- ABD’de temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. Görü şmelerin ardından yapılan ortak açıklamada Başkan Bush, Türk- Amerikan ilişkilerini "çok önemli stratejik ilişkiler" olarak nitelendirerek, Başbakan Erdoğan’a Genişletilmiş Ortadoğu Projesi’ne (GOP) verdiği güçlü destek dolayısıyla memnuniyetini bildirdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan da görüşmede, Türk-Amerikan siyasi birlikteliğinin geleceğe yansımasını değerlendirme imkânı bulduklarını belirterek, ele alınan ana konuları, özgürlük, insan hakları, demokrasi, güvenlik ve terörizmle mücadele olarak sıraladı. Görüşülen diğer konuların ise Genişletilmiş Ortadoğu Projesi, Kıbrıs, Irak, Afganistan, İsrail ve Filistin olduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush ile görüşmesinden sonra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, görüşmede PKK ve Türkiye’deki azınlıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundukları nı, PKK konusunda Türkiye’nin kaygılarını paylaşan ABD’nin Irak’taki yönetimin oturmasına odaklandığını, Kıbrıs konusunda ise ağırlıklı konunun, Washington'dan Ercan Havaalanı'na direkt uçuşların başlatılabilmesi olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca dün CNN International televizyonundaki mülakatında, Türkiye-ABD ilişkileri, Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren PKK/Kongra-Gel, AB, türban sorunu konularında açıklamalarda bulundu.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD’deki temasları çerçevesinde Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz ile başkent Washington’da bir araya geldi. Görüşme sonrasında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile gazetecilerin sorularını yanıtlayan Wolfowitz, Dünya Bankası’nın Türkiye ile çok iyi ilişkileri olduğunu, Türkiye’nin ekonomik reform programının olumlu sonuçlar ürettiğini öğrenmekten memnun olduğunu, ayrıca Türkiye’de istihdamın geliş- tirilmesi projesine de destek verdiğini belirtti.

8- ABD’de bulunan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Peter Pace ile görüştü. Görüşmede Pace, Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanan sıkıntıdan yalnızca askerlerin sorumlu olmadığını, iki taraftan askerlerin kendi aralarında konuşarak sıkıntıları aştığını söyledi.

9- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Zoellick, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün de katıldığı Türkiye- ABD ilişkileri konulu bir konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, şu anda bir kriz içinde bulunan AB’nin ötesine bakması ve özellikle ABD’ye daha fazla dönmesi gerektiğini, Avrupa Anayasası projesinde karşılaşılan güçlüklerin, Türkiye gibi yeni ülkelerin bütünleşme süreci için yeni gelişmeler ortaya çıkardığını, ayrıca ABD’nin küresel güce sahip tek ülke olmaya devam ettiğini ve ülkesinin Türkiye ile ilişkilerini de Irak Savaşı’ndan daha geniş bir çerçevede değerlendirmek istedi ğini söyledi.

10- Adalet Bakanı Cemil Çiçek resmi bir ziyaret nedeniyle gittiği Yunanistan’da Adalet Bakanı Anastasios Papaliguras ile görüştü. Görüşmede, Türkiye ile Yunanistan arasındaki hukuki işbirliğini öngören protokol imzalandı. İmza töreninde konuşan Bakan Çiçek, iki ülke ilişkilerinin her geçen gün daha iyiye gitmesinin memnuniyet verici oldu ğunu belirtirken, Papaliguras da protokolün AB’nin büyük önem atfetti ği güvenlik, özgürlük ve adalet alanlarında yeni bir işbirliği dönemi başlattığını söyledi.

11- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Avrupa’daki her sorunda AB’nin günah keçisi yapılmasını eleştirerek "Milliyetçiliği ve Avrupa karşıtı görüşleri beslemeyin" uyarısında bulundu. AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Avrupa İşlerinden sorumlu Bakanı Nicolas Schmit de yaptığı konuşmada, bütçe konusunda mutlaka anlaşmaya varılması gerektiğini belirtti.

12- AB Komisyonu’nun Sanayi ve Rekabetten sorumlu Üyesi Günter Verheugen Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, Hıristiyan Demokratların Türkiye’nin tam üyelik müzakerelerine başlamasını önlemeye çalışmasını eleştirerek, böyle bir gelişmenin Türkiye’deki reform sürecini kesintiye uğratacağını söyledi.

13- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’nin, Güneydoğu Anadolu’da güvenlik güçlerinin karıştığı ihlaller ve Kıbrıs’ta Türkiye aleyhine verdiği kararların uygulanmasına ilişkin ara kararları yayımlayarak, Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulamasını memnuniyet verici bularak yapılan yasal reformların tatmin edici olduğunu bildirdi.

14- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Mısır ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edildi. İhsanoğlu görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Mübarek’in İKÖ’de reform çalışmalarına tam destek verdiğini bildirdi.

15- Kuzey Irak'taki Kürt Parlamentosu’nun, Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin ''bölge başkanı'' olmasını öngören yasa tasarısına ilkesel olarak onay verdiği bildirildi.

16- İran İçişleri Bakan Yardımcısı Ali Muhakkar Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’ya yönelik Kandil Dağları’ nda operasyon başlattıklarını, Türkiye ile güvenlik konularında ortak çalışma yürüttüklerini, İran’ın terörle mücadele konusunda görüşünün net olduğunu belirtti.

17- Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, Rus Profil dergisine yaptığı açıklamada, Gürcistan’daki iki askeri üsten çekilmeyi kabul ettiklerini, Kafkaslar’da Azerbaycan ve Gürcistan sınırına yakın Dağıstan’ı n Botlih bölgesi ile Gürcistan sınırına yakın Karaçay-Çerkez bölgesinde 3,5 yıl içinde yeni iki üs kurulacağını belirterek, iki üssün Çeçenistan’a yakın olmasına rağmen bölgeye müdahil olmayacağını söyledi.

9 HAZİRAN 2005

 

1- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, beş aylık bütçe rakamlarını açıkladı. Bakan Unakıtan, mayıs ayı bütçesinin ilk kez 1 milyar 681 milyon YTL fazla verdiğini belirterek, istihdam üzerindeki vergi yükünü inceleyeceklerini, ileride bununla ilgili bazı tedbirler de almayı düşündüklerini söyledi. Bakan Unakıtan ayrıca, enflasyonun da öngörülere uygun şekilde düşmeye devam ettiğini, TÜFE’de yüzde 8’lik yıl sonu hedefini yakalayacaklarını bildirdi.

2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türk Telekom’un çağrı merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, internet bant erişimini daha yaygı nlaştırmaya çalıştıklarını belirterek hedeflerinin Türkiye’nin en az yüzde 50’sini geniş bant internet erişimi ile ekonomik olarak buluşturmak olduğunu söyledi.

3- Karayolları Trafik Kanunu’nda bir çok değişiklik getiren tasarı TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

4- Resmi temaslar nedeniyle ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkent Washington’da Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye ile ABD arasındaki ikili ticaret ve hangi alanlarda geliştirilebileceği konularının ele alındığını belirten Başbakan Erdoğan "Bundan sonra iki ülke arasında güzel gelişmeler yaşanacak" dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra New York kentine geçerek BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la görüştü. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Annan, Siyasi İşler Danışmanı Krean Prendergast’ı Kıbrıs’a gönderdiğini, temsilcinin hazırladığı raporu okuduktan sonra Güvenlik Konseyi’ni konuyla ilgili bilgilendireceğini açıkladı. Annan ayrıca KKTC’ye uygulanan izolasyonların kaldırılması için yeniden müracaat ederek, raporla ilgili kararın açıklanmasını isteyece ğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan ise Annan’ın 28 Mayıs’ta hazırladığı raporun hala BM Güvenlik Konseyi’nde olduğunu ve bununla ilgili bir kararın verilmediğini ifade ederek "Güvenlik Konseyi güvenilirliğini kaybediyor. Artık bunun bir neticeye bağlanması gerekiyor. Buradan olumlu bir karar bekliyoruz. Bizim beklediğimiz netice, adil, siyasi kapsamı olan kalıcı bir çözüm olmalı" dedi.

5- Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Kim Gye Gwan Amerikan ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, nükleer bombalarının olduğunu ve bu tür silahlardan daha fazlasını yapmak için çalıştıklarını söyledi.

10 HAZİRAN 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, RTÜK üyelerinin TBMM tarafından seçilmesine imkan tanıyan ve bunu Anayasa hükmü haline getiren Anayasa değişikliği teklifini bir daha görüşülmek üzere TBMM’ye iade etti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, katıldığı bir televizyon programında "2006’da mutlaka erken seçime gidilmeli. Aksi takdirde, misyonunu doldurmuş bir Meclis’le yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi Türkiye’nin geleceğinin ipotek altına alınması anlamına gelir" dedi.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Eskişehir’de düzenlenen ‘Biltek 2005’ kongresinde yaptığı konuşmada, dünya konjonktürüne uygun olarak Türkiye’de serbestleşme ve özelleşme sürecinin sonuna geldiğini belirterek, 2004 Ocak itibariyle ülkede telekomünikasyon alanındaki tekelin tamamen sona erdiğini söyledi.

Bakan Yıldırım ayrıca, Eskişehir ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada "İstanbul’da Avrupa yakasına yeni bir hava alanı zaruret gibi görünüyor" dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker Mersin’in Tarsus ilçesinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın Akdeniz sineği bulunması ve standartlara uymadığı gerekçesiyle meyve-sebze ve kesme çiçek alımını durdurmasına ilişkin olarak "Bu konuda olumlu yönde mesafe katettik ve en kısa sürede çözmeye çalışıyoruz" dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Standartları Enstitüsü’ndeki (TSE) operasyonlarda tam rüşveti yakalayamadıklarını ama bu yolsuzluklara zemin hazırlayacak belgeleri bulduklarını söyledi.

6- Memur emekli, dul ve yetimlerine dönük ilaç alımında belge kolaylığı sağlayan yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretini değerlendirirken, Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Bush arasındaki görüşmenin altyapısı olmadan aceleye getirildiğini belirtti.

8- Çorum’un İskilip ilçesine bağlı 50 haneli Kırkağaç köyünde çıkan yangında 45’e yakın ev tamamen yandı.

9- AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Kretschmer, Samsun temasları sırasında AB’deki siyasi gelişmelerin Türkiye’de üyelikle ilgili birtakım endişelere yol açtığını belirtti.

10- ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’deki önde gelen Musevi kuruluşu Anti Defamation League tarafından İkinci Dünya Savaşı’nda soykırıma uğratılan Musevileri kurtaran Türk diplomatlara verilen Cesaret Ödülü’nü Türkiye adına aldı.

11- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün, kara para ile mücadele konusundaki Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ile Asya Pasifik bölgesinde aynı işi yapan APG örgütünün, Singapur’da yapılan toplantı da kara para ile ortak mücadele ve terörizmin finansmanı konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

12- 16-17 Haziran’da yapılacak AB zirvesi öncesinde Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, düzenledikleri basın toplantı sında AB’nin yaşadığı ‘zor dönemi’ atlatabilmesi için birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

11 HAZİRAN 2005

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Konya şubesi’nce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada "Bir ülkede üç temel özgürlüğün sağlanması şart. Bunlardan ilki din ve vicdan özgürlüğü. Bu bazı ülkelerde laiklikle teminat altına alınmış. Demek ki din ve vicdan özgürlüğünde bir açılım sağlanması ve bunun teminat altına alınması gerekir. İkincisi fikir ve inanç özgürlüğüdür. Üçüncüsü teşebbüs özgürlüğüdür. Bu üç özgürlük birbirine bağlıdır." dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan New York Times gazetesine verdiği demeçte "şam Yönetiminin teröristleri barındırmayı sürdürmesi durumunda dünyada yalnız kalacağını" söyledi. Türkiye’nin Kerkük konusundaki hassasiyetini de dile getiren Başbakan Erdoğan "Kerkük bütün Irak’a ait olmalıdır. Aksi durum Saddam Hüseyin’in geçmişte yaptığı hataların tekrarı olacaktır" dedi.

ABD’deki temaslarını tamamlayarak yurda dönen Başbakan Erdo- ğan Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Türk-Amerikan ilişkilerinin "çok boyutlu, denenmiş ve her gün derinleşerek güçlenen, geleceğe açık bir vizyon, içten bir diyalog, karşılıklı saygı ve gerçekçi bir bakış açısıyla ilerleyen bir birliktelik olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan, ziyaretle sağlanan pozitif enerjinin somut işbirliği kalemlerine dönüştürülerek her iki ülke için olumlu neticeler vereceğine inandığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ‘Vergi ve İhracat Rekortmenleri Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, izinsiz halka arzla para toplayan kuruluşlar nedeniyle mağdur olanların ellerindeki hisse paylarının borsada işlem görmesi için yasal düzenleme yapıldığını söyledi.

4- Batı Makedonya’daki Gostivar kentinde Belediye Meclisi, Türk dilinin de Makedon ve Arnavut dili yanında resmi dil olması kararını aldı.

5- İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan G-8 ülkeleri maliye bakanları toplantısında AB’yi temsil eden Lüksemburg Başbakanı Jean- Claude Juncker, dünyanın en yoksul 18 ülkesinin borçlarının silinmesi konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.

6- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ABD televizyonu PBS’e verdiği demeçte, AB’nin, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini 3 Ekim’de başlatmak için verdiği sözü tutacağını umduğunu söyledi.

7- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ABD’nin başkenti Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın soykırım iddialarının ortak bir komisyon kurularak araştırılması önerisini reddetmediklerini "evet, ama" yanıtını verdiklerini belirtti. Oskanyan, Türkiye ile ilişkilerde önceliği sınırın açılmasına verdiklerini belirterek "Biz, Türkiye ile savaş halinde değiliz. Bu durumda sınırın kapalı olması uluslararası yasalara aykırı" dedi.

12 HAZİRAN 2005

 

1- Antalya’da merkeze bağlı alt kademe belediyelerden Kepez Belediyesi’nin hizmet binası, iki Pazar yeri ve spor kompleksi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin de katıldığı törenle açıldı.

Başbakan Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, Rusya ile yaşanan sebze-meyve özellikle de domates ihracatı krizine ilişkin Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşerek, konuyu tatlıya bağlamak istediklerini söyledi.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Yunanistan’da yayımlanan ‘To Vima’ gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’de askerlerin özel konumlarını koruyabilmek için AB üyeliğine karşı çıkıyormuş gibi göstermeye çalışan tartışmaların gerçeği yansı tmadığını söyledi.

3- CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Ankara Kulisi’ adlı programa katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, erken genel seçim, cumhurbaşkanlığı seçimi ve türban konusundaki görüşlerini aktardı.

4- AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Lefkoşa’da Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tassos Papadopulos ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile bir araya geldi. Papadopulos, görüşmede, doğrudan ticaret konusunda, Maraş’ın Rumlara iade edilmesi ve ortak kullanması şartıyla sadece Gazimagosa Limanı’nın uluslararası trafiğe açılmasına izin verebileceklerini söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı Talat ise Rumların BM’nin istediği talepleri yerine getirmesinin ardından hemen görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

5- İran’ın başkenti Tahran’da ve Arap bölgesi Huzistan’da meydana gelen bombalı saldırıda, 9 kişinin öldüğü 89 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6- Çin’in kuzeydoğusundaki Heyloncian eyaletinde meydana gelen sel felaketinde, 87’si ilkokul öğrencisi olmak üzere 91 kişinin öldü ğü bildirildi.

13 HAZİRAN 2005

 

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantı dan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda ele alınan konulara ilişkin bilgi verdi. Dış politika konularıyla ilgili Kurul'da bilgi sunulduğunu ve değerlendirmeler yapıldığını belirten Bakan Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son ABD gezisinin son derece başarılı geçtiğini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, Cumhurbaşkanı Sezer tarafından iade edilen TCY’nin bazı maddelerinin ve RTÜK yasasının aynı şekilde kabul edileceğini, Cumhurbaşkanı’nın red gerekçelerine katılmadıklarını ifade etti.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Ali Babacan, Türkiye’de bulunan ve başkanlığını Louis Schweitzer’in yaptığı Fransız Girişimciler Hareketi (MEDEF) heyetini kabul etti. Görüşmede Bakan Babacan, müzakere öncesi çalışmaların çok ileri bir aşamaya geldiğini belirtti.

Schweitzer de referandum konusunun, Türkiye’nin AB üyeliği ile hiçbir bağlantısının bulunmadığını belirterek, "Bu referandumun teması, Fransa ile AB arasındaki siyasi sorunlar, Fransa’daki ve AB’deki ekonomik büyüme ile işsizlik sorunu ile ilgilidir" dedi.

3- Gazeteci, eleştirmen Kami Suveren İstanbul’da yaşamını yitirdi.

4- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 54. Toplantısı İstanbul’da başladı. Karma Parlamento Eşbaşkanı Joost Lagendijk yaptı ğı açıklamada, Türkiye’nin reformlarda hız kestiğini belirtti. Türkiye’nin AB Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp ise, Türkiye’nin demokrasi ve insan haklarını kendisi için istedi ğini belirterek, "Burada önemli olan üsluptur. Türk halkına ders verir üslupla girilirse verimli bir sonuç sağlanamayabilir" dedi.

5- KKTC Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın St.Petersburg kentinde KKTC turizminin tanıtılacağı toplantının, Rumların baskısı sonucu ertelenmesi üzerine bu ülkeye nota verildi ği belirtildi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, BM Mülteciler Yüksek Komiseri görevine seçilen Antonio Guterres’in, Sosyalist Enternasyonel Başkanlığı’ndan ayrılması üzerine Başkanlık Kurulu’nun olağanüstü toplantısına katılmak üzere İspanya’nın başkenti Madrid’e gitti. Baykal toplantı sonrası yaptığı açıklamada, AB’nin yaşadığı krizi, ekonomik yavaşlamanın siyasal bir sonucu olarak değerlendirdiğini belirterek "Sosyalist Enternasyonal, Avrupa Anayasası’na gelen hayırların altında, Avrupa’nın ekonomik üstünlüğünü kaybediyor olmasının, rekabet ve büyüme hızının azalmasının ve genişlemenin olduğunu düşünüyor" dedi.

7- Lüksemburg’da bir araya gelen AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlama ön koşulu olan Ankara Anlaşması’nı 10 yeni üye ülkeye genişleten Ek Protokolü onayladı. Toplantı kapsamında bu ülkede bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, referandumda elde edilen sonucun sadece AB Anayasası’na yönelik olmadığını belirterek "Fransızların vermek istedi ği mesaj üzerinde düşünülmeli" açıklamasını yaptı. Öte yandan AB Genel İşler Konseyi, Hırvatistan ile üyelik müzakerelerine başlama tarihini bir kez daha erteledi.

8- Avusturya’da bulunan Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Avusturya Cumurbaşkanı Heinz Fischer ile başkent Viyana’da görüşmelerinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye ile 3 Ekim’de başlaması öngörülen müzakerelerin ertelenmemesi gerektiğini bildirdi. Fischer, Fransa ve Hollanda’daki referandum sonuçlarından diğer AB ülkeleri gibi Türkiye’nin de etkilendiğini belirterek "Ancak AB hükümet ve devlet başkanlarının aldığı bir karar uyarı nca yapılması öngörülen müzakerelerin ertelenemeyeceğini" söyledi. Papulyas da Fischer’in görüşlerine katıldığını vurgulayarak, "Türkiye, Avrupa’ya aittir" dedi.

14 HAZİRAN 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantı sında yaptığı konuşmada, Mayıs 2007’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından erken seçime gidilmesi ve yeni meclisin bu seçimi gerçekleştirmesi teklifini eleştirerek "Cumhurbaşkanlığı seçimine 2 yıl var. AKP’nin gündeminde Cumhurbaşkanlığı seçimi yoktur. Bunu gündeme taşıyanlar bu ülkeye verebilecek hiçbir şeyi olmayanlardır" dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca NTV televizyonunda katıldığı bir programda Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde, mezuniyet töreni sırasında türbanlı ailelerin alınmamasını eleştirerek, "Toplumda mutabakat var. Ancak kurumlarda ve kuruluşlarda yok, sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Eninde sonunda bu tip utanılacak manzaraları kaldıracağız" dedi. Başbakan Erdoğan türban konusunda gerekiyorsa referandum yapılabilece ğini, ancak şu an için böyle bir durumun söz konusu olmadığını da söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül partisinin grup toplantısı öncesinde gazetecilerin Atatürk Üniversitesi’nde yaşanan türban olayına ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcı sı Gül, demokrasi, bireysel hak ve özgürlüklerin geliştiği, AB ile müzakerelere başlama noktasına gelinen bir ülkede yaşanan bu olayın "ancak ilkel toplumlarda karşılaşılabilecek bir davranış" olduğunu söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bir daha görüşülmek üzere Meclis’e geri gönderilen ve RTÜK üyelerinin Parlamento’da siyasi partilerin ağırlıklarına göre seçilmesini öngören tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan yeniden kabul edildi.

4- Hollanda’da devam eden 20 yaş altı Gençler Dünya Futbol şampiyonası grup elemelerinde Türkiye, Panama’yı 1-0 yendi.

5- Türkiye ile ABD arasında, kitle imha silahlarının yayılmasını önlemede birlikte hareket etmeyi öngören anlaşma, Dışişleri Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan ve ABD Büyükelçisi Eric Edelman arasında imzalandı.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Ankara’nın Gümrük Birliği’ni Genişleten Ek Protokol’e imza atmasının ardından Türkiye’nin limanlarını Kıbrıs Rum Yönetimi’ne açmasının mümkün olmadı ğını açıkladı.

7- AB Komisyonu Üyesi Günther Verheugen Almanya’da yayımlanan Süddeutsche Zeitung’a verdiği demeçte, Türkiye’nin AB üyeliği umudunu şüpheli hale getirenlerin reformları tehlikeye düşürerek büyük bir ihanette bulunacağını bildirdi.

8- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer başkent Berlin’de düzenlenen bir güvenlik konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğini savunarak "Türkiye’nin yüzüne kapılar kapatılabilir. Ancak bunun bedeli çok ağır olur" dedi.

9- İsveç Başbakanı Göran Persson parlamentonun AB ile ilişkiler komitesinde yaptığı konuşmada, AB’ye üye ülkelerin yeni anayasanın onaylaması için öngörülen sürenin uzatılması gerektiğini açıkladı.

10- Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt Parlamentosu tarafından pazar günü "Kürdistan Bölge Başkanı" seçilen KDP lideri Mesut Barzani’nin yemin ederek görevine başladığı bildirildi.

ABD Başkanı Bush’un, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’yi telefonda ‘birleşik bölgesel bir hükümetin kurulması’ nedeniyle Kürt halkını tebrik ettiği bildirildi.

Öte yandan Kerkük’te düzenlenen bombalı saldırıda aralarında çocuk ve yaşlıların bulunduğu 22 kişinin öldüğü 80 kişinin de yaralandığı açıklandı.

11- Afganistan-Tacikistan sınırında 16 yıldır görev yapan Rus Sınır Birlikleri, imzalanan bir anlaşma gereği bu bölgeyi Tacikistan Sınır Birlikleri’ne devretti.

15 HAZİRAN 2005

 

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında, Başbakan Erdoğan’ın ABD gezisi, erken seçim, cumhurbaşkanlığı tartı şmaları, AB ile ilişkiler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık basın toplantısında bir soru üzerine, Irak'taki anayasa yazım komisyonunun Irak halkının bütününü içerecek şekilde oluşturulması çalışmalarının devam ettiğini belirterek, ülkedeki siyasal ortamdan, hazırlanacak anayasanın federal bir yapılanmayı öngöreceğinin anlaşıldığını söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye’de bulunan IMF Türkiye Masası şefi Lorenzo Giorgianni ve beraberindeki heyetle birlikte düzenlediği basın toplantısında, niyet mektubu tasla ğı üzerinde, genel hatları itibarıyla mutabakat sağlandığını, sosyal güvenlik yasaları ile bankacılık yasa tasarısının Haziran sonuna kadar Meclis’ten geçmesini beklediklerini söyledi. Bakan Babacan ayrıca ekonomideki büyümenin kaynağında artık verimlilik artışı ve özel sektör aktivitesi olduğunu, önümüzdeki dönemde, yatırım ortamının iyile ştirilmesi ve özelleştirmenin hızlandırılmasına ağırlık verileceğini belirtti.

Giorgianni de Sosyal Güvenlik Reform Kanunu ve Bankacılık Kanunu’nun bu ay sonuna kadar Meclis’ten çıkması şartıyla IMF yönetimine, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun bu gözden geçirmeyi ele alarak sonuçlandırması yönünde bir tavsiyede bulunabileceğini söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun CNBC televizyonunda katı ldığı bir programda, Türkiye-AB ilişkilerinde sivil toplum kuruluşları nın ne gibi görevler üstlenebileceğine ilişkin soru üzerine, bu konudaki görüşlerini açıkladı. Bakan Coşkun, AB müzakerelerinde, başmüzakerecinin yanında 4 başmüzakere yardımcısı ile bir de Danışma Kurulu'nun görev yapacağını belirterek, ''Danışma Kurulu, TOBB'un şemsiyesi altında bütün özel sektörü kapsayacak'' dedi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM’de düzenlediği bası n toplantısında, türban sorununu gerekirse referanduma götürebileceklerini belirten Başbakan Erdoğan’ı eleştirerek, referandumun toplumda zıtlaşma yaratacağını söyledi. Ağar, iktidarın ve ana muhalefetin ülkeyi başörtüsü zemininde kilitlediğini, ülkede büyük sorunlar bulundu ğunu, bunlar yerine başörtüsüne endeksli bir politikadan vatanda şların sıkıldığını, utanç duyduğunu ifade etti.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’la birlikte, AB ülkelerinin Ankara’daki büyükelçileriyle bir araya geldi.

Büyükelçiler adına toplantıda konuşan AB’nin Lüksemburg dönem başkanlığını Ankara’da temsil eden Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Sjoerd Gosses, Fransa ve Hollanda’nın referandumlarla AB Anayasası’nı reddetmesinin ardından Avrupa’daki durumun iyi olmadı ğını belirterek, Türkiye’yi çabalarını artırmaya çağırdı. Gosses, AB konusunda Türkiye’de azalan isteğe dikkat çekerek, din ve ifade özgürlü ğü, işkence ve kötü muamele ve Vakıflar Yasası gibi alanlarda iyileştirmelerin yeterli bulunmadığını, yargıda ise geriye dönüş başladı ğını gözlemlediklerini, bu durumun kasım ayında çıkacak İlerleme Raporu’na yansıyacağını belirtti.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "11. Arap Ekonomik Forumu" na katılmak ve temaslarda bulunmak üzere Lübnan’a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, türbanla ilgili sorular üzerine, "Bu konuda Türkiye’nin bir sorunu olduğu ortada. Bu sorunun çözümü toplumsal mutabakat ve kurumların mutabakatı ile çözülebilir" dedi. Ayrıca, ABD gezisinin Suriye ve Lübnan’la ilgili bölümlerini değerlendiren Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin bölge ülkelerine demokrasi ve insan hakları konusunda telkinlerde bulunduğunu, Suriye’nin Lübnan’dan asker çekmesinin Türkiye’nin uyarıları doğrultusunda gerçekleştiğini söyledi.

8- KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, başkent Lefkoşa’da Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un partisi (Demokratik Parti) DİKO’dan gelen bir heyeti kabul etti. Denktaş, dostane geçen iade-i ziyarette bazı konularda mutabakata vardıklarını belirtti.

9- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso AB Zirvesi öncesinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantı sında, liderlerin uzlaşmazlık içinde kalmaları halinde AB'nin kalıcı bir krize gireceğini ve felç olacağını anayasası projesine bir şans tanımak gerektiğini belirterek, ancak referandum sonuçlarının görmezden gelinemeyeceğini, hiçbir şey olmamış gibi davranılamayacağını söyledi. Barroso ayrıca Türkiye'nin katılımı konusunda bir soru üzerine, AB'nin Türkiye konusunda aldığı kararlardan geri dönemeyeceğini ifade etti.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD’nin başkenti Washington'da Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz ile görüşmesinin ardından, Banka, Türkiye'de istihdamı arttırmaya yönelik politikalar içeren ayrıntılı bir rapor hazırladı.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Anrew Vorkink, rapora ilişkin çalışma konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Türkiye’nin en önemli sosyo ekonomik sorununun işsizlik olduğunu, bu konuda Türkiye’ye gerek mali gerek teknik olarak tüm yardımları yapacakları nı bildirdi.

11- Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Alman Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi'nden (CSU) bir milletvekilinin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonuçlanıncaya kadar AB Anayasası Anlaş- ması’nı imzalamayacağını açıkladı.

16 HAZİRAN 2005

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç özel bir hastane tarafından düzenlenen bir konulu konferansta yaptığı konuşmada, sağlık sektörünün yapı sı itibariyle yolsuzluğa ve haksızlığa çok müsait olduğunu belirterek, tüm kesimlerin dikkatli olması konusunda uyarıda bulundu. Konferansa katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da sağlıkta ciddi bir organizasyon bozukluğu olduğunu, hastanelerdeki yatak sayı- sının ancak yüzde 61’inin kullanıldığını söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, hükümet olarak halka daha iyi hizmet sunulması için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, özel sektörün de bu değişime ayak uydurması gerektiğini bildirdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin kadın kolları tarafı ndan milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması amacıyla düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, dokunulmazlıkların kaldırılacağı yönünde halka verilen sözlerin üzerinden 3 yıl geçtiğini belirterek, bu süre içinde hiçbir gelişme sağlanamadığını söyledi.

3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ‘Sokakta Yaşayan ve Çalıştırı- lan Çocuklara Yönelik Eşgüdümlü Hizmet Modeli’nin İstanbul’daki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdo ğan’ın direktifleriyle 5 bakanlığın sokak çocuklarının rehabilitasyonu için bir komite oluşturduklarını açıkladı.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ise sokak çocukları nın rehabilitasyonu için bütün devlet kuruluşlarının yanı sıra bası- na da önemli görevler düştüğünü söyledi.

4- Danıştay 10. Dairesi, aylığından zorunlu tasarruf kesintisi yapılırken sistemden ayrılanlara, tasarruf miktarı ve nemalarının taksitler halinde ödenmesine karar verdi.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen ‘11. Arap Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Fas’tan Suriye’ye kadar olan geniş coğrafi bölgede serbest ticaret alanı oluşturulmasının bölgenin refahına olduğu kadar istikrar ve güvenli ğine de önemli katkılar sağlayacağını belirterek, forumun bu çerçevede önemli bir görev taşıdığını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca özelle ştirmenin önemini de vurgulayarak "Artık modern devlet anlayışında devlet bu işlemlerin organizasyonunda görev almayacaktır. Devlet yatırımların önünü açar, ama asla tüccarlık yapmaz. Özelleştirme burada önem taşıyor" dedi.

Başbakan Erdoğan toplantının ardından Lübnan Cumhurbaşkanı Emile Lahoud, Meclis Başkanı Nabih Berri ve Başbakan Necip Mikati ile ayrı ayrı bir araya geldi. Mikati ile düzenlediği ortak basın toplantı sında Başbakan Erdoğan gazetecilerin Ermeni meselesi ile ilgili sorularını yanıtladı.

Temaslarını tamamlayarak yurda dönen Başbakan Erdoğan, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Alman Federal Cumhuriyet Parlamentosu’nun, Birlik partileri (CDU/CSU) tarafından gündeme getirilen ve tüm partilerin uzlaşmaya vararak hazırladığı, sözde Ermeni soykırımının anılmasını öngören önergeyi tartışma yapılmadan oy birliğiyle kabul etmesini siyaseten çok yanlış bulduğunu belirterek "Yanlış olmanın da ötesinde çirkin buluyorum. Kendileriyle bunları görüştük, anlattık. Arşivlerimizi kendilerine açtık. Tarih onları mahcup edecektir" dedi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül temaslarda bulunmak üzere gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de Anadolu dergisine verdiği demeçte, hükümetin Ermeni iddialarıyla mücadeleyi en önemli önceliklerden biri olarak gördüğünü belirterek, parlamentoları nda Türkiye’yi ve Türk halkını soykırım yapmakla itham eden kararları n kabul edildiği ve bu yönde teşebbüslerin bulunduğu ülkeleri uyararak "Bu kararları hangi tarihi belge ve gerçeklere dayanarak aldı klarını sorguluyoruz. Her platformda konuyu gündeme getirerek bu konuda bize açıklamalarda bulunmalarını istiyoruz. Çarpıtılmış tarihi verilere dayanarak ve kısır siyasi çıkarlar uğruna hiçbir ülkenin Türk halkını böyle bir suçla itham etmeye hakkı yoktur" dedi.

11- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB Komisyonu’nun İletişimden sorumlu Başkan Yardımcısı Margot Wallstrom ve Genişleme Genel Müdürü Fabrizio Barbaso ile görüştü. Bakan Babacan daha sonra düzenlediği basın toplantısında, müzakerelerin başlayacağı 3 Ekim tarihinden önce Türkiye’nin üzerine düşen her şeyi yapmış olacağını söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington Post gazetesinin ‘Kürt güçlerinin Kerkük’teki Türkmenleri hapse attığı’ haberleriyle ilgili iddia ve raporlardan haberdar olduklarını ve bundan büyük endişe duydukları nı açıkladı. Sözcü Sean Mccormack, Irak’ın kuzeyinde Türkmenlerle Araplara yönelik tutuklamalar ve gözaltılar konusunda inandı rıcı ve ciddi haberler elde ettiklerini bildirdi.

17 HAZİRAN 2005

 

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin belediye başkanları nın katıldığı toplantıda, gündemdeki konuları değerlendirdi. Baykal, Almanya ve Fransa’da Türkiye’nin AB üyeliğine karşı görüşlerin ağırlıklı biçimde dile getirildiğini belirterek, hükümete Ankara Anlaşması’nın Güney Kıbrıs’ı da kapsayacak şekilde genişletilmesini öngören ek protokolü imzalamaması çağrısında bulundu.

2- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Doğu Anadolu Bölgesi’ne yaptığı ziyaretler çerçevesinde gittiği Erzincan’da Vali Refik Arslan Öztürk’ü makamında ziyaret etti. Orgeneral Büyükanıt ziyaret sırasında gazetecilerin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Lübnan ziyaretinde Ermeniler tarafından gerçekleştirilen protesto ve Türk bayrağının yakılması olayına ilişkin sorularını değerlendirerek "Çok çirkin birşey. Türk milleti olarak halkımızın bu tür olayları kabul etmesi mümkün değildir" dedi.

3- Devlet Bakanı Abdullatif şener, TÜSİAD ve Koç Üniversitesi tarafından düzenlenen "Türkiye Ekonomisi için Sürdürülebilir Büyüme Stratejisi" konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye’de nüfusun en yoksul kesimi ile en zengin kesiminin milli gelirden aldıkları paylar arasındaki farkın azaldığını belirtti.

Konferansa katılan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ise dört yıldır kaydedilen kesintisiz büyüme sürecinin henüz sürdürülebilir olmadığını belirterek, ekonomik göstergeler ve makroekonomik dengelerin cari açık gibi konularda uyumlu hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Türkiye Avrupa Vakfı (TAV) tarafı ndan düzenlenen "AB Müzakere Sürecinde Türkiye Sağlık Hizmetleri" sempozyumunda yaptığı konuşmada, Türkiye’de hekim sayısının azlığı nedeniyle mecburi hizmet uygulamasına geri döndüklerini söyledi.

5- Tiyatro Yazarları Derneği kurucusu, oyun ve deneme yazarı Recep Bilginer Ankara’da yaşamını yitirdi.

6- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye gazetesine bölgeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

7- AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi yapıldı. Zirvede, AB Anayasası ve Bütçe Tartışmaları çerçevesinde yaşanan krizin, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’ın adaylık sürecini olumsuz etkilemeyeceği yönünde görüş birliğine varıldı.

Başmüzakereci sıfatıyla Brüksel’deki ilk temaslarını gerçekleştiren Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan da, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’le bir araya geldi.

Bakan Babacan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, toplantıda Türkiye’deki reformların değerlendirildiğini ve 3 Ekim’de başlayacak müzakerelerin teknik ayrıntılarının ele alındığını söyledi.

8- Kırgızistan’da devlet başkanlığı adaylığı kabul edilmeyen Urmat Barıtabasov’un 7 bine yakın yandaşının başkent Bişkek’te devlet başkanlığı sarayını işgal ettiği bildirildi.

9- Batı şeria’da, Uluslararası Adalet Divanı’nın yasa dışı olarak nitelediği duvarın inşasını sürdüren İsrail’in, Gazze’de güvenlik gerekçesiyle Akdeniz’e doğru 950 metre uzanan bir set inşa etmeye başladığı açıklandı.

10- ABD’nin, BM Güvenlik Konseyi’nde yer alan ülkelerin sayısında kısıtlı bir artışa gidilmesini kabul ederken Konsey’in üye sayısının 15’ten 25’e çıkarılması yönündeki talepleri reddettiği bildirildi.

18 HAZİRAN 2005

 

1-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Sanayi Odası’nın Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Kıbrıs’la ilgili ‘Ek Protokolün imzalanmaması’ yolundaki çağrısına, Ek Protokol’ün Parlamento’da tartışılarak karar verileceği yanıtını verdi.

2-Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB, Genişletilmiş Ortadoğu Projesi, Ermeni meselesi, türban sorunu ve atamalara ilişkin Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

3-Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesindeki Uzan Grubu’nun eski TV kanalı Star’ın satışı için gereken yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4-İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın 8 avukatına bir yıl vekillik görevinden men kararı verdi. 5- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Yurtbank’tan kaynaklanan borçlarını ödemek için anlaşmaya yanaşmayan Balkaner Grubu’na ait 10 şirketin mal varlığına el koydu. 6- Ünlü ressam Nuri İyem İstanbul’da yaşamını yitirdi. 7- Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan AB Zirvesi sona erdi. Zirvede, yeni bütçe üzerinde uzlaşmaya varılamadı. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında, AB bütçesiyle ilgili görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması nın, Türkiye’nin Birliğe katılım müzakerelerini etkilemeyeceğini söyledi. AB’nin Sanayi ve Rekabetten sorumlu Üyesi Günter Verheugen de İngiliz BBC televizyonunda katıldığı Hard Talk programında, Fransa ve Hollanda’daki referandumlardan sonra AB’de bir kriz yaşandığını belirtti. Verheugen ayrıca "Siz hep Türkiye’nin katılımının güçlü bir destekçisi oldunuz" şeklindeki ifadeye de "Bu AB’nin 40 yıllık politikası" karşılığını verdi.

8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, reform çabalarını artırmadığı sürece BM’ye ABD’den gidecek fonların yarı yarıya kesilmesi yönünde bir tasarıyı kabul eden ABD Temsilciler Meclisi’nin bu kararına tepki göstererek, bunun BM reformlarını başarmada ‘faydalı bir yol’ olmadığını söyledi.

9- Uluslararası Af Örgütü, ABD’nin Guantanamo Üssü’nü geniş- letme kararının "kamptan dışarı sızan işkence ve kötü muamele, dini aşağılama ve keyfi gözaltılarla ilgili öyküler hakkında dünya çapındaki kaygıları alevlendireceğini" açıkladı.

10- İran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 7 aday arasından en çok oyu alan Ali Ekber Haşimi Rafsancani ile Mahmud Ahmedinecad'ı n, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna kaldığı bildirildi.

11- ABD Başkanı George W. Bush haftalık radyo konuşmasında, 11 Eylül saldırıları nedeniyle Irak’ta savaştıklarını söyledi.

19 HAZİRAN 2005

 

1- Türkiye ile Bulgaristan sınırında, ikinci sınır kapısı açıldı. Hamzabeyli- Lesovo Gümrük Kapısı’nın açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Bulgaristan Başbakanı Simeon Sakskoburgotski tarafından yapıldı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, sınır kapısının yalnızca ticari eşya geçişine yönelik olmadığını belirterek "Ben inanıyorum ki yarından başlayarak bu kapıdan dostluk, işbirliği, yatırım, iş, aş ve bölge halkının refahı geçecek" dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Almanya Parlamentosu’nca alınan ‘Ermeni katliamının anılması’ kararı yla ilgili Zaman ve Milliyet gazetelerine yaptığı açıklamada "Karar, yanlışlıklarla dolu. BM’nin bu konudaki tespitinden söz ediliyor. Uluslararası kuruluşların bu konuda bir tespiti yok. Mahkeme kararı ya da başka bir şey de yok" dedi.

3- CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu’nun yazılı soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Türkiye’de toplam 358 kişinin devlet tarafından özel koruma altına alındığını bildirdi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasındaki sebze-meyve krizinin aşılması için görüşmelerin sürdüğünü, konuyla ilgili Rus bakandan bir mektup aldığını söyledi.

5- Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) tüm il ve bazı ilçe merkezleriyle KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da yapıldı.

6- Avustralya’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye’nin Asya-Pasifik ülkelerine gerçekleştirdiği ihracatın diğer ülkelere göre daha az olduğunu belirterek, Asya’nın iyi bir ithalatçı olduğunu söyledi.

7- Almanya’nın başkenti Berlin’de, Alman Meclisi’nin aldığı Ermeni karar tasarısının onaylanmasını protesto etmek için düzenlenen gösteriye 10 bine yakın Türk katıldı.

8- Kuzey Irak’ta yerel parlamento tarafından ‘Başkan’ seçilen Mesut Barzani, Irak Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Kerkük’ün Kürt kimliğinin tanınması gerektiğini söyledi.

9- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi başkent Tahran’da düzenledi ği basın toplantısında, ülkesindeki cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili eleştirileri nedeniyle, ABD Başkanı George W. Bush'un İran halkı ndan özür dilemesini istedi.

20 HAZİRAN 2005

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Manisa’da düzenlediği basın toplantı sında, Cumhurbaşkanlığı seçiminin zamanı geldiğinde değerlendirilece ğini, Meclis içerisinden bir vekilin de bu göreve seçilebileceğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek düzenledi ği basın toplantısında, Kurul’da ele alınan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çiçek, yabancıların Türkiye’de mülk edinebilmesi ile ilgili Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen yasa yerine, Mahkeme’nin gerekçeli kararı doğrultusunda yeni bir tasarının hazı rlanarak imzaya açıldığını bildirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen "Türk Toplumunda Uzlaşma Becerisi" başlıklı panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin makro dengelerinin temel zaaflarının başında dış açıkların geldiğini belirterek "Türk ekonomisi 2004 yılında 15.6 milyar dolar döviz kanaması yaşadı. Bu, çok özel koşulları olan ABD hariç hiçbir ülkenin taşıyabileceği, sürdürebileceği bir tablo değil" dedi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) tarafından İstanbul’da düzenlenen, "Kadınların Kamu Hayatına Katılımının Güçlendirilmesi ve Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde Demokratik Gelişme" konulu panelde yaptığı konuşmada, demokrasinin sağlayacağı faydaların evrensel olduğunu, genelde kadın-erkek eşitliği konusunda bir ilerleme sağlanamadığını belirterek, "Demokrasinin ilkeleri hiçbir din veya kültürle çelişmez. Bu haliyle demokrasi tüm insanlığın iyiliğini öngören en geniş şemsiyeyi teşkil etmektedir" dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye’de bulunan Afganistan Savunma Bakanı Abdurrahim Wardak’ı kabulünde yaptığı açıklamada, Afganistan’da Kabil Bölgesi’nin güvenliğini sağlayan ISAF ile diğer bölgelerde operasyon yapan timlerin birleşeceğini belirterek "Türk askeri, bölgede operasyonlara katılacak" dedi.

6- ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu, Genel Merkez’de düzenledi ği basın toplantısında, türbanın serbest bırakılmasına yönelik Anayasa’nın YÖK ile ilgili maddesinin değiştirilmesi önerisini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunmak istediğini, bu amaçla görüşme talebinde bulunduğunu belirterek "Önümüzde toplumsal barışı da tehlike altına alabilecek ne kadar sorun varsa anayasal çözümlere kavuşturabilme imkanı vardır" dedi.

7- İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, bir süre önce Almanya’dan sınır dışı edilerek Türkiye’ye teslim edilen İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği (ICCB) Yöneticisi Metin Kaplan’ı müebbet hapis cezasına çarptırdı.

8- AB Komisyonu Genişleme’den sorumlu Üyesi Olli Rehn, Avrupa Politika Merkezi tarafından Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen "AB’nin Gelecek Genişlemesi Tehlikede mi?" başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, AB’nin diğer Balkan ülkeleriyle üyelik görüşmelerine başlanmasına yönelik uzun dönemli hazırlıklarından dönmemesinin önemli olduğunu belirterek, bu ülkelerin AB üyelikleri ihtimalinin, bölgede istikrarın desteklenmesine yardımcı olduğunu söyledi.

9- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer başkent Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Brüksel’de yapılan AB zirvesinin ba- şarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Avrupa’nın zayıf ve güçlü ülkelere bölünme tehlikesinin ortaya çıktığını, bütçeyle ilgili tüm ülkelerin üzerinde anlaşabileceği bir metin olmadan da kısa vadede özel bir zirve yapılmasını gerekli görmediğini söyledi.

10- Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani’nin yaptı ğı açıklamada, ülkede federal bir yönetimin kurulmasını talep ettiği bildirildi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Ürdün’deki temasları nın ardından düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin 60 yıldır Ortadoğu Bölgesi’nde demokratik bir yönetimi teşvik için yeterli çaba harcamadığını söyledi.

Rice ayrıca Ürdün temaslarının ardından gittiği Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile de bir araya geldi.

12- Lübnan’da 4 aşamalı genel seçimlerin son turu yapıldı. Eski Başbakan Refik Harrari’nin oğlu Saad el Harrari’nin liderliğini yürüttü ğü Suriye karşıtı ittifakın parlamentoda çoğunluğu açık farkla ele geçirdi ği açıklandı. 13- İran’da geçen hafta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bazı bölgelerdeki oyların yeniden sayılacağı bildirildi.

21 HAZİRAN 2005

 

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne ilişkin görüşmenin daha sonraki toplantılarda yapılmasının kararlaştırıldığı belirtilerek "Ulusal Bilim ve Teknoloji Stratejisi’nin yaşama geçirilmesi sürecinde tüm kurum ve kuruluşların eşgüdüm içerisinde etkin çalışmasının gerekliliği vurgulanmı ştır" denildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantı sında yaptığı konuşmada, Ankara Anlaşması’nın yeni AB üyelerini kapsayacak şekilde genişleten Gümrük Birliği Ek Protokolü’nü imzalaması durumunda Türkiye’nin Kıbrıs davasında "ağır bir darbe yiyece ği" uyarısında bulunarak "Biz tuzağa düşmek istemiyoruz. 17 Aralık’ta atılan imzalar yeni imzaları ortaya çıkardı. O zaman imzaladı n, eğer şimdi de şart koşuyorlarsa hiç imzalama. Çünkü bu imza da başka imzalara neden olacak" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Brüksel’de yapılacak Irak Konferansı’na katılmak üzere Belçika’ya gitti.

4- Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşlerden birinin, en az iki yıldan beri evli olmaları veya kendisinin 30 yaşını doldurmuş bulunması koşuluyla diğerinin çocuğunu evlat edinebileceğine karar verdi.

5- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Diyarbakır eski Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve korumalarının da aralarında bulunduğu 14 kişiyi öldürmekten sanık, terör örgütü Hizbullah üyesi Mehmet Fidancı’nın ömür boyu hapis cezasına çarptı- rılmasına ilişkin kararını oybirliği ile bozdu.

6- Danıştay, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin cami, mescit ve kuran kursu gibi dini yerlerden su ücretinin alınmamasına ilişkin kararının ardından Protestan kilisesinin bedelsiz su kullanımı talebinin Ankara 7’inci İdare Mahkemesi tarafından reddine ilişkin kararı, eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle bozdu. Danıştay 8’inci Dairesi’nin kararında, "Belediye Meclisi kararında sayılan ibadet ve dini eğitim yerleri dışında bir başka dine ve inanca mensup ibadethanelerin sayılmamış olması, belediyenin hizmet sunumunda dinsel farklılık gözetmesi düşünülemez" denildi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ankara Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü bünyesinde AB fonlarından yararlanılarak uluslararası standartlara uygun olarak kurulan Ankara Merkez Laboratuvarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Birlik ile müzakere sürecinde en hazır örgütün Gümrük İdareleri olduğunu belirtti.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "AB Sürecinde Endüstriyel Teknik Öğretimde İyi Uygulamaların Paylaşımı" konulu panelde yaptı ğı konuşmada, mesleki ve teknik eğitimin Türkiye’nin üretimde iyi bir noktada olabilmesinin ve hizmet sektöründe dünyadaki rakipleriyle rekabet edebilmesinin yegane ilacı olduğunu belirterek "Mesleki ve teknik eğitim bugün ÖSS’nin, üniversitelerin önündeki tıkanıklığın giderilmesi için en büyük çaredir" dedi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, TÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen "DTÖ ve AB’deki Değişmeler Işığında 21. Yüzyı lda Türkiye Tarımı" konulu raporun tanıtım toplantısında yaptığı konu şmada, Türk tarımının olabileceğinden daha geri durumda olmasının altında yatan en temel sebebin, bugüne kadar yürütülen çabaların, belli ilkelere ve belli bir stratejiye sahip politikaya dayandırılmaması oldu ğunu belirtti.

Bakan Eker etkinlik sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Rusya ile yaş meyve ve sebze ihracatında yaşanan krizin çok yakın bir zamanda çözüleceğine inandığını söyledi.

10- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iade edilen RTÜK ile ilgili anayasa değişikliği, TBMM Genel Kurulu’nda 397 oyla aynen kabul edildi.

Genel Kurul’da ayrıca, doktorlara yeniden zorunlu hizmet getiren yasa önerisi de kabul edildi.

11- Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, bir süre önce partiden ihraç edilen şişli Belediye Başkanı ve son parti kongresinde genel baş- kan adayı Mustafa Sarıgül ile ilgili işlemi redderek, parti üyeliğinin devamı yönünde karar verdi.

12- CHP İstanbul Milletvekili Memduh Hacıoğlu partisinden istifa etti.

13- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümetin bir referandumla gücünü ölçerek baskın seçime gidebileceğini belirterek "Erdo- ğan, Cumhurbaşkanlığı makamını son sığınma yeri olarak görmektedir" dedi.

14- -Çeşitli Alevi kuruluşlarının oluşturduğu ve Alevi Vakıflar Federasyonu adı altında birleşen kuruluş, İstanbul’da toplanarak Alevilik inancının din derslerinde yer alması, cemevlerinin yapımına da bütçeden pay ayrılması ve diğer sorunlarda kamuoyu oluşturulması için çalı şma başlatılması kararı aldı.

15- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in yaptığı başvuruyu sonuçlandırarak, Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlü- ğüyle ilgili 10. maddesi ve adil yargılama hakkıyla ilgili 6. maddesini ihlal ettiğine karar verdi.

16- AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’deki reform sürecinde 17 Aralık sonrası "yol kazaları" yaşandığını, bunlar arasında 6 Mart İstanbul olayları ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Ermeni Konferansı’nın da yer aldığını, hükümet tarafından imzaya açılan Vakıflar Yasası’nın bugünkü haliyle yeterli olmadığını, Kıbrıs konusunda mali yardım ve serbest ticaret tüzüklerinin yanı sıra yeni bir çözüm paketi üzerinde çalıştıklarını, Türk yetkililerin tarihi gerçekleri ele alma konusunda zorlandıklarını belirtti. Öte yandan AB Komisyonu eski Başkanı ve İtalya’daki sol muhalefetin lideri Romano Prodi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin üyeliğinin yeniden düşünülmesi gerekti ğini belirterek, "Türkiye’nin kısa veya orta vadede AB üyeliği için gerekli koşulların ortada bulunmadığı düşüncesindeyim" dedi. 17- -ABD’nin başkenti Washington’da gerçekleştirilen yıllık ABD-AB Zirvesi, ABD Başkanı George W. Bush, AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Başbakanı Jean Claude Juncker ve AB Komisyonu Başkanı Manuel Barosso arasında gerçekleştirildi.

18- İsrail Başbakanı Ariel şaron ile Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas Kudüs’te bir araya geldi. Her iki tarafın da başkent olarak kabul ettiği Kudüs’teki bu ilk görüşmede, Filistin’e devredilecek bölgelerle ilgili prosedür ve güvenlik sorunlarının ele alındığı açıklandı.

19- Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Suriye karşıtı görüşleriyle tanı- nan politikacı George Havi bombalı bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi. 20- İran Anayasayı Koruyucular Komitesi, cumhurbaşkanlığı seçimlerine hile karıştırıldığı iddialarını reddetti.

22 HAZİRAN 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Amasya Genelgesi’nin yayımlanışının 86’ıncı yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, bağımsız ve özgür yaşamak uğruna ödenen büyük bedellerin asla unutulmaması gerektiğini belirterek "Yapay gündemler oluşturularak Cumhuriyetin temel ilkelerini tartışmaya açmak yerine, onu güçlendirip geli ştirecek çağdaş açılımları yaşama geçirmeliyiz" dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sezer, RTÜK’ün 9 üyeden oluşması ve bu üyelerin TBMM tarafından seçilmesini öngören yasayı onayladı. Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte RTÜK üyeleri, siyasi parti gruplarının milletvekili sayısına göre belirlenecek. 2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Federal Almanya Parlamentosu Başkanı Wolfgang Thierse'ye, sözde Ermeni soykırımının anılmasına ilişkin önergenin kabul edilmesi dolayısıyla bir kınama mektubu gönderdi. Başkan Arınç mektubunda, ''Küçük siyasi hesaplarla kabul edildi ğine inandığımız bu kararınız bizleri derinden üzmüş ve sorumsuz bir girişim olarak görülmüştür'' dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantı sında yaptığı konuşmada, özelleştirme ve özgürlük, AB süreci, Ek Protokol ve türban konularını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, "Ba- şörtüsü bir özgürlük sorunudur. Ulusal mutabakatla, hakkaniyetle bu zorluğu aşacağız ve milletin vicdanını rahatlatacağız" dedi. Öte yandan Başbakan Erdoğan partisinin Ankara İl Başkanlığı Siyaset Akademisi’nin 3’üncü döneminin kapanış konuşmasında, yüzde 10 olan seçim barajının ülkede istikrarı bozmaması için değiştirilemeyece ğini, ancak CHP’nin istemesi halinde, konuyla ilgili düzenleme yapabileceklerini ifade etti.

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM’de düzenlediği bası n toplantısında, Türkiye’nin erken seçim atmosferine girdiğini, bunun da demokratikleşme ve özgürlükler, gelir dağılımındaki adaletsizlik, kamu ihaleleri ve şaibeli özelleştirmeler ile dış politikadaki teslimiyetçi yaklaşımlardan kaynaklandığını söyledi.

5- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurulu, Erdoğan Teziç'in başkanlığında İstanbul'da toplandı.

Toplantıda, yükseköğretim giriş sisteminde öngörülen değişikliklerin yanı sıra bazı fakültelere dekan atamaları ile komisyon raporları ele alındı.

6- TÜSİAD tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin öncelikli gündeminin, Ankara Anlaşması'nı AB'ye yeni üye olan 10 ülkeye geni şleten protokolün imzalanması olması gerektiği bildirildi.

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Belçika’nın başkenti Brüksel’de ABD ile AB tarafından düzenlenen "Irak’ın Geleceği Konferansı"nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Irak’taki siyasi geçiş sürecine tam destek verdiğini, anayasa yazım sürecinin ülkenin kaderini belirleyeceğini, bu sorumluluğun tüm Iraklı- larca omuzlanması gerektiğini belirterek, Türkiye’nin Kerkük konusundaki hassasiyetini anlattı. Öte yandan konferansın ardından yayı mlanan sonuç bildirgesinde, yeni Irak hükümetine, ülkeyi yeniden yapılandırmasıyla demokratik ve ekonomik reformlarını desteklemek için yardım edilmesi kararı alındı.

8- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Brüksel'de düzenledi ği basın toplantısında, AB'nin, Fransa ve Hollanda'daki AB Anayasası referandumlarında seçmenlerin Türkiye ile ilgili olarak verdiği mesajları gözden kaçırmaması ve AB'nin gelecekteki genişleme sürecinin ''üye ülkeler tarafından çok iyi anlaşılacak şekilde'' yapılması gerektiğini söyledi.

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Siyasi İşlerden sorumlu Müsteşarı Kieran Prendergast, bir süre önce bölgede yaptığı temaslar ve Kıbrıs'taki son durum hakkında BM Güvenlik Konseyi'ne brifing verdi. Prendergast, bütün tarafların bir şekilde BM iyi niyet misyonunun yeniden başlatılmasını istediğini ve görüşmeler için BM planının esas belge olarak alınmasını kabul ettiğini söyledi.

23 HAZİRAN 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çeşitli açılış törenlerine katı- lamak üzere Gaziantep’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’ nda yaptığı açıklamada, YÖK Genel Kurulu’nun ÖSS sistemine ilişkin kararı konusunda "Öğrencilerimizin önüne böyle bir katsayı zulmünü koymak büyük bir adaletsizliktir" dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık bası n toplantısında, Fransa ve Hollanda referandumlarından sonra AB içinde Türkiye hakkında başlayan tartışmaları değerlendirdi. Tan, anayasa ve ekonomik tartışmaların ardından zorlu bir süreçten geçen AB’nin, daha önce çok daha kötü süreçleri atlattığını bu durumun da farklı sonuçlanacağını sanmadığını söyledi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM'de gazetecilerin, Belçika'nı n Bruges Mahkemesi’nin, terörist Fehriye Erdal'ın, ''Sabancı suikastı ile ilgili Belçika'da yargılanamayacağı'' yolundaki kararı ile ilgili sorularını yanıtladı. Erdal'ın daha önce Türkiye'ye iadesini istediklerini, ancak o tarihte Türkiye'de idam cezasının olması ve başka bazı nedenlerle iadenin gerçekleşemediğini belirten Bakan Çiçek, idam cezası nı Anayasa ve yasalardan kaldırdıktan sonra engelin ortadan kalktı ğından hareket ederek bir kez daha istediklerini, o zaman da tedhişçiliğin önlenmesi ile ilgili mevzuat çerçevesinde kendilerinin yargılayaca ğını söylediklerini, Belçika'daki prosedürün tamamlanmasının ardı ndan Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iadesini isteyeceklerini söyledi.

4- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Meclis’e iade ettiği, yasadı şı eğitim kurumlarına yaptırımı azaltan ceza düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonu’nda değiştirilmeden kabul edildi.

5- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu ‘Ermenistan’daki Anayasal Reform Süreci’ başlıklı rapor ve buna bağlı karar tasarısını kabul etti. Raporda, anayasa değişikliğinin geciktirilmesinin, Ermenistan’ın Avrupa demokratik normlarına ve standartlarına ulaşmasını geciktirdiği belirtildi.

6- İngiltere Başbakanı Tony Blair Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı konuşmada, AB’nin genişlemeye devam etmesi gerektiğini belirterek, Birliğin kapılarını, Türkiye ve Balkan ülkeleri gibi adaylara kapatmasının, yeni bir milliyetçilik ve yabancı düşmanlığı akımı doğuraca ğını söyledi.

24 HAZİRAN 2005

 

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Hırvatistan Büyükelçili ği’nin düzenlediği bir resepsiyonda, AB büyükelçilerinin "Güneydoğu’da operasyonlar sona erdirilsin" açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Askerlerin bölgede yalnızca güvenlikle ilgilenmediklerini, eğitim dahil birçok projeyi üstlendiklerini belirten Orgeneral Özkök, "Sorunun çözümü için ekonomik ve politik önlemlerin devreye girmesi gerekir. Ama terörist eylemler olduğu zaman da buna sessiz kalamayız" dedi.

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TGRT televizyonunda yayınlanan "Ankara’nın Gündemi" programına katılarak soruları yanıtladı. Bakan Çiçek, davaların uzun sürmesinin çeşitli sebepleri olduğunu ve hukuk fakültelerinin yetersiz kaldığını belirterek "Yılda 17 milyon davaya bakmak için 30 bin hakim ve savcıya ihtiyaç var" dedi.

3- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Elazığ’da düzenlenen "Türk Girişim ve İş Dünyası Başkanlar Konseyi Toplantısı"nda yaptığı konu şmada, ekonomi politikalarının Türkiye’yi sürdürülebilir yüksek oranlı bir büyüme çizgisine oturtacak şekilde gözden geçirilmesi gerekti ğini belirterek, yüksek oranlı sürdürülebilir büyümenin işsizliğe çözüm, bölgesel gelir dağılımındaki uçurumların kapanması, refahın artması ve daha adil dağılmasıyla birlikte sosyal gelişmenin hızlanması anlamına geldiğini söyledi.

4- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Scott Carpenter, İstanbul’da yapılan "Genişletilmiş Ortadoğu’da Demokratikleşme ve Güvenlik" konulu toplantının ‘Dış Aktörlerin Etkisi" konulu oturumunda yaptığı konuşmada, Ortadoğu’daki statükoyu değiştirme konusunda ciddi ve kararlı olduklarını bildirdi.

5- Uluslararası hukuka sahip çıkmak için kurulan Irak Dünya Mahkemesi’nin son oturumu İstanbul’da başladı. Vicdan jürisi adına açılışı yapan Hintli yazar Arunthati Roy, sessizlerin sesi olan mahkemenin tek başına direnişi ifade ettiğini söyledi.

6- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı Nikolas Duvas’ın davetlisi olarak gittiği Yunanistan’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Büyükanıt, bazı Müslüman ülkelere ılımlı İslam gibi temelden yoksun kavramlar önermenin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirterek "Laik devlette dini temel alan siyasi yaklaşımlar bir arada bulunamaz" dedi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Sosyalist Partisi’nin (PES) Viyana’daki konsey toplantısına katılmak için gittiği Avusturya’da ikili temaslarda bulundu. İtalya Solun Demokratları Partisi’nin Başbakan Adayı Piero Fassino ile bir araya gelen Baykal, Avrupa solunun Avrupa fikrinin bayrağına bir kez daha sahip çıkacağını belirtti.

8- AB Komisyonu, Türkiye’ye yönelik müzakere çerçevesi belgesinin 17 Aralık kararları çerçevesinde olacağını açıkladı. Komisyonun hazırladığı müzakere çerçeve belgesinin 29 Haziran’da AB Konseyi’ne gönderileceğini açıklayan AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Sözcüsü Krisztina Napy, belgenin genel hatlarının 17 Aralık AB Doruğu sonuç bildirgesinin 23. paragrafı doğrultusunda çizildi ğini söyledi.

9- ABD’de bulunan Irak Başbakanı İbrahim El Caferi başkent Washington’da Başkan George W. Bush ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başkan Bush, Irak’ın önündeki yolun kolay olmayacağını söyledi.

10- İran’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun yapıldığı bildirildi.

25 HAZİRAN 2005 1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Hukuki Araştırmalar Derneği’nin 8. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, sadece anayasa değişiklikleri konusunda referanduma gidilebileceğini belirterek "Belki yeni bir kanun çıkarılarak bazı durumlarda referandum olağan yol haline getirilebilir" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 3 günlük Karadeniz gezisi çerçevesinde gittiği Trabzon’da, hükümetin ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyası ile Milliyet gazetesinin ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyası için işadamı ve vatandaşlardan destek istedi.

Başbakan Erdoğan Rize’de katıldığı çeşitli açılış törenlerinde ise hükümetin sağlık politikası, türban ve memur maaşları konusunda açıklamalarda bulundu.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener ekonomi, siyaset, AB, erken seçim, türban konularında Cumhuriyet gazetesine değerlendirmede bulundu.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bankacılık Kanunu tasarısı görüşmeleri sırası nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin artık AB’ye tam üye olma yolunda ilerlediğini belirterek, böyle bir konjonktürde Türkiye’nin hiçbir sektöründe asla yerli-yabancı ayrımı yapılmaması gerektiğini söyledi. 5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Hakimler ve Savcılar Yasa Tasarı- sı’nın TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi sırasında, yargının sorunları na çözüm önerileri geliştirilmesi için Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

6- SHP’nin 2. Olağan Kurultay’ında Murat Karayalçın yeniden genel başkan seçildi.

7- Dünyanın çeşitli ülkelerinde 2003 Kasım ayından beri 20 kez toplanan Irak Dünya Mahkemesi’nin İstanbul’daki son oturumunda, BM’nin ‘ABD terörüne’ sessiz kaldığı belirtildi.

8- İspanya’nın Almeria kentinde yapılan 15. Akdeniz Oyunları’nın ikinci gününde, halterde 56 kiloda yarışan Gülbeyi Aktı, koparmada 113 kilo kaldırarak ilk altın madalyayı kazandı. A Milli Erkek Basketbol Takımı ise ilk maçında Fas’ı 85-67 yendi.

9- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Turkish Bankers Association tarafından Londra’da düzenlenen konferansta, Türk ekonomisinin bugün içinde bulunduğu durum ile orta ve uzun vadeli hedeflerini anlattı.

10- BM’nin İşkenceyle Mücadele Komisyonu, ABD’nin komisyona sunduğu bir raporla Guantanamo Üssü’nün yanı sıra Irak ve Afganistan’da da esirlere işkence yapıldığını ilk kez kabul ettiğini açıkladı.

11- ABD’yi ziyaret eden Irak Başbakanı İbrahim El Caferi Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı konuşmada, Irak topraklarında komşu ülkelere zarar veren teröristlerin barınmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

12- İran’da 2. turu dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini Mahmud Ahmedinecad’ın kazandığı bildirildi.

13- Bulgaristan’da genel seçimler yapıldı.

26 HAZİRAN 2005

 

1- Başbakan Recep Tayip Erdoğan Artvin’in Yusufeli ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, akaryakıta 20 gün içinde 3-4 kere zam olamayacağını belirterek, bunu yeniden düzenleyeceklerini söyledi. 2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ’14. Bala Kültür ve Hasat Festivali’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB’ye uyum kriterlerinin hepsini yerine getirdiğini belirterek "Üyeliğimizi düşünmenin sırası artık AB’de" dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda yeni üniversitelerin kurulması konusunda YÖK ile anlaşmaya varıldığını, meslek yüksekokullarının kalitesinin artırılması, sorunlarının çözülmesi ve bu okulların cazip hale getirilmesiyle ilgili olarak YÖK ile ortak çalışma yapılacağını söyledi. Bakan Çelik, 2006 ÖSS için katsayının değişmesiyle ilgili kararı YÖK’ün verdiğini, bu yetkinin YÖK’te olduğunu ve ilgili yasa yürürlükte kaldı ğı sürece de haksızlığın süreceğini belirtti.

4- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, CNN Türk televizyonunda yayımlanan bir programda, okullardaki din kültürü dersinin zorunlu olmaktan çıkarılması gerektiğini belirterek "Seçmeli din dersi olmalı, Sünni ve Alevilere kendi inançlarına göre eğitim verilmeli" dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisince Osmaniye’de düzenlenen ‘8. Ergenekon şöleni’nde yaptığı konuşmada, ülkücülerin sokağa çekilmek istendiğini belirterek "Biz sokakta değil, iktidarda olmak istiyoruz. MHP’yi hiç kimsenin burnu kanamadan iktidara taşıyaca ğız" dedi.

6- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) yapılan açıklamada, Egebank A.ş. ile ilişkili 9 şirketin yönetim ve denetiminin TMSF’ye devredildiği belirtildi.

7- KESK Genel Başkanı İ. Hakkı Tombul, Genel Merkez’de düzenledi ği basın toplantısında, hükümetin hız kesmeden gündeme getirdi ği yasal düzenlemelerle emekçilerin ve halkın geleceğini karartmaya hazırlandığını söyledi.

8- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı Elazığ’da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin AB ile ilgili olarak öngöreceği Müzakere Danı şma Kurulu modelinin hiyerarşik bir sınıflandırma temeline dayanması halinde kabul etmeyeceklerini belirterek "Başkalarının bizi temsil edeceği bir yapı içerisinde kesinlikle yer almayacağız. Önemli olan Türkiye’nin yararına hangi örgütün bilgi birikimi varsa, o örgütün müzakere sürecinde etkin bir biçimde yer alması" dedi.

9- İspanya’da düzenlenen 15. Akdeniz Oyunları’nda halterde bayanlar 53 kiloda Nurcan Taylan koparmada altın madalya kazandı.

10- Suriye’nin Ankara Büyükelçisi Halit Raad Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Ortadoğu’da kurulacak bir Kürt devletinin bölgedeki dengeleri altüst edeceğini belirterek, ABD’nin Kürt devleti kurulmaması yönünde bir çaba göstermediğini söyledi.

11- NATO Parlamenterler Asamblesi’nin Özel Akdeniz Grubu toplantısı nedeniyle İtalya’nın Napoli kentinde bulunan Devlet Bakanı Mehmet Aydın gazetecilere yaptığı açıklamada, Hıristiyan yetkililerin Batı basınına verdikleri mesajlarda, Türkiye’de İslam dışındaki dinlerin dinsel özgürlükten yararlandırılmadıkları biçimindeki iddiaları reddederek, "Ben Türkiye’de bir Hıristiyan ve Yahudi aleyhtarlığının bulundu ğunu düşünmüyorum" dedi. Bakan Aydın, Fener Rum Patrikhanesi’nin Ruhban Okulu‘yla ilgili taleplerine ilişkin olarak da "Hiç kimse bir ayrıcalık istememeli. Ayrı bir imtiyaz olmaz. Ama imtiyaz isteyip yasal sınırların dışında bir okul modeli düşünüyorsanız, o zaman Müslümanlar da benzer talepte bulunurlarsa, onlara hayır mı dememiz gerekecek? Nitekim mevcut yasalar nedeniyle bugün Müslümanlar da özel ilahiyat fakültesi açamamakta" dedi.

12- AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Franco Frattini, İtalya’da yayımlanan La Republica gazetesine verdiği demeçte "Türkiye’yi bugün AB’yle müzakerelere başlama imkanından mahrum bırakmak, yapmamamız gereken bir hatadır" dedi.

27 HAZİRAN 2005

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye’de bulunan İsveç Parlamento Başkanı Björn von Sydow’u kabul etti. Başkan Arınç görüşme sonrası yaptığı açıklamada, AB üyeliği konusunda İsveç’in verdiği destek nedeniyle Türk halkının teşekkürlerini ilettiklerini, Birlik ile ilgili gelişmelerin detaylı şekilde değerlendirildiğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali şahin, Kurul sonrası düzenlediği basın toplantısında, sağlıkta dönüşüm programı ve bu kapsamdaki çalışmaların değerlendirildiğini belirterek, doktor açığının giderilmesi amacıyla yeni tıp fakülteleri açılması üzerinde durulduğunu söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de bazı partili belediye başkanlarını kabulünde yaptığı konuşmada, birçoğu yıllardan beri oturmuş, halkın benimsediği belediyelerin "kamuya yük getiriyor" gerekçesiyle köy haline dönüştürülmesinin kabul edilemez oldu- ğunu belirterek "Böylesine güvenilmez bir sayının sonucuna göre belediye statüsünü ortadan kaldırırsanız, bu hukuki olmaz" dedi.

4- İspanya’da devam eden Akdeniz Oyunları’nda Türkiye dördüncü günün ardından 9 altın, 7 gümüş ve 10 bronz madalyaya ulaşarak madalya sıralamasında dördüncü sırada yer aldı.

5- İstanbul’da yapılan ve uluslararası çeşitli sivil toplum kuruluş- larının oluşturduğu Irak Dünya Mahkemesi (WTI) toplantısının ardından yayımlanan bildiride, ABD ve İngiltere’nin, bu ülkeye karşı düzenlenen operasyon, halka karşı sürdürülen muamele ve insan hakları ihlalleri nedeniyle suçlu bulunduğu belirtildi.

6- İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott yaptığı açıklamada, Türkiye’nin müzakerelere başlamadan önce tarama sürecine girmesi gerektiğini belirterek, "Bu süreç bozulmadan devam edecek. 3 Ekim’i bu nedenle garanti edemiyoruz" dedi.

Öte yandan Fransa İçişleri Bakanı ve iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy, AB genişleme sürecinin askıya alınmasını, Romanya ve Bulgaristan’ın bu kapsamın dışında tutulması gerektiğini bildirdi.

Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Partiler Grup Başkanı Martin Schulz da AB’de yaşanan krizin, genişleme sürecini uzatacağı- nı, Anayasa referandumunun başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Nice Anlaşması’nın yetersiz kalacağını duyurdu.

Almanya’da, Federal Meclis Avrupa Komisyonu Başkanı Matthias Wissmann ise, bir Alman haber ajansına verdiği demeçte, ayrı calıklı ortaklık alternatifinin çerçeve anlaşmasına geçirilmesini, tam üyelik sözü verilerek Türkiye’nin yanıltılmaması gerektiğini belirterek, müzakerelerin ucunun açık olmasının zorunlu olduğunun altını çizdi.

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İslam Kalkınma Örgütü (İKÖ) 32. Dışişleri Bakanları Zirvesi’ne katılmak üzere Yemen’e gitti.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Lefkoşa’da düzenledi ği basın toplantısında, bir süre önce Brüksel’de yapılan görüşmeler sırasında, Kuzey Kıbrıs’taki hava ve deniz limanlarının trafiğe açılması nı, uygulanan sportif ve kültürel ambargoların kaldırılmasını önererek bunlara karşılık Kıbrıs Rum Kesimi’ne 31 yıldır kapalı tutulan Maraş kentinin iadesini teklif ettiklerini ancak bunun Rumlar tarafından kabul edilmediğini açıkladı. Talat ayrıca Gümrük Birliği Ek Protokolü’nün Türkiye tarafından imzalanmasının GKRY’nin tanınması anlamını taşımadığını da sözlerine ekledi.

9- Kıbrıs Rum Yönetimi, Yemen’de gerçekleştirilecek 32. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları Zirvesi öncesi üye ülkelere bir nota göndererek, Türkiye tarafından KKTC’nin tanınması yönünde yapılacak girişimlerin geri çevrilmesini istedi.

10- Bulgaristan’da parlamento seçimlerinde yüzde 8 oy alarak 21 milletvekilliği kazanan ATAKA Partisi Lideri Volen Siderov yaptığı açıklamada, iktidara gelmeleri durumunda ülkede bulunan Türk nüfusun adlarının eskiden olduğu gibi değiştirileceğini bildirdi.

11- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld yaptığı açıklamada, Irak’taki direnişin kırılmasının 12 yılı bulabileceğini belirterek, "Direni ş, Iraklı liderlerin anayasa hazırlama ve demokratik bir hükümet oluşturma süreci içerisinde olduğu bu yıl boyunca daha da artabilir" dedi.

12-Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan Rusya’nın başkenti Moskova’da yaptığı açıklamada, bir süre önce Yukarı Karaba ğ’da yapılan parlamento seçimlerinin Azerbaycan için örnek teşkil edebileceğini belirterek "Türkiye’nin bizim Karadağ’dan ve soykırım görüşümüzden vazgeçmemizi istemesini kabul edilemez şart sayıyoruz. Türkiye ile ancak önşartsız masaya oturabiliriz" dedi.

28 HAZİRAN 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kara Kuvvetleri Komutanlı ğı’nın (KKK) kuruluş yıl dönümü nedeniyle, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a gönderdiği mesajda, KKK’nın yurdun iç ve dış tehditlere karşı korunması ve bölünmez bütünlüğe yönelen tehlikelerin ortadan kaldırılmasında sürdürdüğü özverili çabaları yla herkese güven verdiğini belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantı sında yaptığı konuşmada, yapılan tüm spekülasyonlara karşın Türkiye’nin AB’ye tam üyelik yolculuğunun 17 Aralık 2004’te çizilen rotada devam edeceğini, Türkiye’nin kendi yerel değerleri ile evrensel değerler arasında çatışma kurgulayan bir zayıflığa prim vermeyeceğini belirterek, "İnsanlığın çocukluk hastalığı olan dini ya da kültürel önyargı lardan kurtulamamış dostlarımıza, insanlığın büyük değerlerini hatırlatma konusunda ısrarlı olmayı sürdüreceğiz" dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, NATO bünyesinde kurulan Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi’nin (TMMM) açılışında yaptığı konuşmada, terör örgütlerinin günümüzde her yerde eylem yapma yeteneğine ulaştığını belirterek "şayet terörizmin ortak tanımı konusunda tam bir ortak fikir birliğine erişemezsek bu mücadelede galip gelemeyiz" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantı sında yaptığı konuşmada, İran, Irak gibi potansiyel huzursuzluk alanlarının bulunduğu bir coğrafyada Türkiye’nin istikrarlı, güçlü bir ülke olarak kalabildiğini belirterek, bunun altında, Türkiye’yi kuranları n toplum-siyaset ve din ilişkisi konusundaki hassasiyetlerinin yattığını vurguladı.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, son dönemde gündemi oluş- turan havaalanlarındaki VIP salonlarından yararlananlarla ilgili yeni bir tasarı hazırlanarak Başbakanlığa gönderildiğini ve bu salonlara AB standardı getirilmesinin planlandığını belirterek, "VIP hizmetleri başka ülkelerde sadece diplomatik ve resmi ziyaretçilerle sınırlı" dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, akaryakıt ve tüpgaza son dönemde yapılan zamlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, sektörde yer alan firmaları eleştirerek "Biz rekabete dayalı piyasanı n sürmesini istiyoruz. Ancak, serbest piyasa başıboşluk değildir" dedi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Sabah gazetesi yazarlarıyla düzenlediği sohbet toplantısında, AB ile ilişkiler, Kıbrıs sorunu, Güneydo ğu’da artan terör olayları ve türban konularında açıklamalarda bulundu.

8- SHP’den istifa eden Hatay Bağımsız Milletvekili Züheyir Amber Anavatan Partisi’ne katıldı.

CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Güler ise partisinden istifa etti. 9-AB-Türkiye Mali İşbirliği Programı kapsamında yürütülen Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Eşleştirme Projesi’nin açılış töreni Hazine Müsteşarlığı’nda yapıldı.

10-İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi, 3 Temmuz 2003 tarihinde Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından bankacılık yapma ve mevduat kabul etme izni kaldırılarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen İmar Bankası’nın iflası na karar verdi.

11-Bolu’da düzenlenen bir operasyonda kaçak yollarla Pakistan’dan Avrupa’ya giriş yapmak isteyen 31 mülteci yakalandı.

12- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 32. Genel Kurulu nedeniyle bulunduğu Yemen’in başkenti Sana’da yaptığı açıklamada, AB ile herhangi bir anla şmazlığın ya da tereddüdün söz konusu olmadığını belirtti.

Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Gül, Filistin davasının örgütün öncelikli konusu olduğunu, Afganistan, Filistin ve Irak’ın tarihi siyasi deneyimden geçerken, güvenlik, yeniden inşa ve kalkınmada büyük sorunlarla karşılaştıklarını belirterek, çatışma, işgal ya da ambargodan zarar gören bu ülkeler ile Keşmirliler, Azeriler ve Kıbrıs Türklerinin bulunduğu bir çok Müslüman halkın önünde uzun ve sı- kıntılı bir yol olduğunu söyledi.

13- Afganistan’da askeri personel taşıyan bir ABD helikopterinin düşürüldüğü bildirildi.

14- ABD’de bulunan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Başkan George W. Bush ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. Görüşmede, Almanya’nın BM Güvenlik Konseyi daimi üyeliği, İran’a karşı tutum ve petrol fiyatlarının görüşüldüğü açıklandı.

29 HAZİRAN 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Artvin’in Borçka İlçesi'nde Muratlı TBMM 85. Yıl Milli Egemenlik Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin açılışında yaptığı konuşmada, barajın, Türkiye'nin yarınları için çok önemli olduğunu belirterek ''Adını milli egemenlik kavramından alan bu enerji tesisi, inşallah bölgeye ve ülkemize çok çok faydalar sağlayacak, uzun yıllar hizmet verecektir'' dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener, BM Türkiye Temsilciliği'nin teknik katkılarıyla DPT tarafından hazırlanan ‘Binyıl Kalkınma Hedefleri Türkiye Raporu'nun tanıtımına ilişkin düzenledi ği basın toplantısında, ''Binyıl Kalkınma Hedefleri itibarıyla Türkiye'nin mevcut durumu, objektif ve sağlıklı verilere dayanılarak ortaya konulmuştur'' dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin ilke ve koşullarını belirleyen Müzakere Çerçeve Belgesi’ni kabul ederek üye ülkelerin onayı na sunduğu bildirildi. Açıklamada, belgenin, AB'nin içinde bulunduğu sıkıntılı ortama rağmen, Türkiye'nin üyelik sürecinin, 17 Aralık 2004 Brüksel zirvesinde belirlenen çerçevede ilerlemekte olduğunun göstergesi olduğu belirtildi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) aylık olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin büyüklü ğünün AB’yi rahatsız ettiğini belirterek "Türkiye’nin AB üyeliği söz konusu olmadan AB ekonomik güç olabilir, ama stratejik güç olamaz" dedi.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan da seçimlerin ardından ekonomide olumlu gelişmeler yaşandığını, ancak bu olumlu gelişmelerin tüm sektörlere aynı hızla yansımadığını söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e iade ettiği TÜBİTAK'ta yeniden yapılanmayı öngören yasayı aynen kabul etti.

6- YÖK Başkanı Erdoğan Teziç Rektörler Komitesi toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ÖSS’de farklı katsayı uygulaması nın doğru olmadığını, YÖK’ün imam hatiplilere vize vermeyece ğini belirterek, "Türk evlatlarının okudukları üniversiteler laik Cumhuriyetin aydınlık temelidir" dedi.

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak'a komşu ülkelerin dışişleri bakanları ile Yemen’in başkenti Sana’da bir araya geldi. Görüşmede, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, diğer bakanlara Irak'taki gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından gazetecilere yaptı ğı açıklamada, Iraklıların, artık bölgesel olmaktan çok bütünsel bir yaklaşım içine girdiklerini tespit ettiğini belirterek, görüşmenin çok faydalı olduğunu, Zebari'nin her alanda kendilerinden destek istediğini söyledi.

8- Yemen’de yapılan 32. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Türkiye’nin sunduğu Kıbrıs konusundaki karar tasarısında, ilk kez "Kıbrıs Türk Devleti" ifadesi kullanılırken, tasarıda geçen yıl İstanbul’da düzenlenen İKÖ zirvesinde alınan kararı daha ileri götüren unsurlar yer aldı.

Toplantıya katılan KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş yaptığı konuşmada, KKTC’ye uygulanan izolasyonun sona erdirilmesi için İKÖ üyesi ülkelerden daha güçlü katkı ortaya koymalarını beklediklerini söyledi.

9- ABD ile Hindistan'ın, Washington’da Askeri İşbirliği Anlaş- ması imzaladığı bildirildi. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile Hindistan Savunma Bakanı Pranab Mukerjee arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, önümüzdeki 10 yıllık bir süre içinde, iki ülkenin özellikle ortak silah ve füze üretimiyle ilgili işbirliğini güçlendirecekleri belirtildi.

10- AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Belçika’nın başkenti Brüksel'de, AB Komisyonu'nun Müzakere Çerçeve Belgesi'ni onaylayarak üye ülkelere aktarmasının ardından düzenledi ği basın toplantısında, Türkiye’nin müzakere çerçeve belgesi üzerinde anlaşıldığını, katılımın en erken 2014’de olabileceğini belirterek, belgede, AB’nin Türkiye’yi hazmetme kapasitesinin öngörülmesine, Türkiye’nin reform sürecinde ciddi ihlal olması durumunda müzakerelerin askıya alınabileceğine, müzakerelerin ucunun açık olduğuna ve Türkiye’den Kopenhag ölçütleri doğrultusunda reformlara devam etmesine yönelik ifadelerin yer aldığını söyledi.

11- AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Başbakanı Jean-Claude Juncker, Alman Bild gazetesine verdiği demeçte, "Bulgaristan ve Romanya, üye olabilmek için çok sıkı şartları yerine getirmek durumunda. Türkiye çok hızlı bir şekilde üye olamayacak. Üyelik müzakereleri ucu açık sürdürülmeli. Mutlaka tam üyelik olacak diye bir şey yok. Türkiye-AB arasında bir çeşit özel ilişki de mümkün" dedi.

12- AB Dönem Başkanlığını Lüksemburg’dan devralmaya hazırlanan İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Jack Straw başkent Londra’da düzenledi ği basın toplantısında, dönem başkanlığı hedeflerini anlattı. Straw, Türkiye’nin son yıllardaki olağanüstü reformlarla AB üyeliğini hakettiğini belirterek, "Türkiye üzerine düşeni yaptı. Türk halkının ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hak ettiği takdiri vereceğiz. Bu güne kadar biz hep Türkiye’nin yanında olduk. Türkiye’ye desteğimiz artarak devam edecektir" dedi. 13- ABD Başkanı George W. Bush, ABD’nin Irak’a egemenliği devretmesinin 1. yıl dönümünde Kuzey Carolina’da yaptığı konuşmada, Irak’tan çekilme takvimi vermenin hem Iraklılar hem de Irak’ta sava şan Amerikan askerleri için ciddi bir hata olacağını belirterek "Irak’ta bize ihtiyaç duyulduğu sürece kalacağız, bir gün bile fazla de- ğil" dedi.

14- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, başkent Berlin’de AB konusunda düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, AB’nin genişleme sürecini, Türkiye de dahil olmak üzere durdurmak isteyenlerin, Avrupa’nın ve Alman halkının güvenlik çıkarlarına ters düştüğünü söyledi.

15- İsrail Başbakanı Ariel şaron Kudüs’te kabine toplantısında yaptığı konuşmada, çetelerin ülkeyi çökertmesine izin vermeyeceklerini belirterek, Gazze şeridi’ndeki Yahudi yerleşim birimlerinin tahliyesine yönelik plana şiddetle karşı çıkan gruplara demir yumruk atılması gerektiğini söyledi.

30 HAZİRAN 2005

 

1- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Savunma ve Havacılık dergisine yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’nın insan hakları kisvesi altındaki taleplerinin ülke bütünlüğünü tehdit etti ğini belirterek, bazı Avrupa ülkelerinin de PKK’ya yardım ettiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son gelişmeleri ve iktidarın içtüzük değişikliği giri şimini değerlendirdi. Baykal, ülkenin temel siyasi doğrultusuyla ilgili tereddütlerin hızla yaygınlaştığını belirterek, iktidarın Cumhurbaş- kanlığı’ndan dönen Türk Ceza Yasası (TCY) değişikliğini aynen kabul etmesini eleştirdi. Baykal ayrıca, son Milli Güvenlik Kurulu toplantı- sının gündeminde Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin (MGSB) bulundu ğunu söyleyerek, "Ulusal güvenlik duyarlılığı nedir, ilkelerimiz nedir, bunun adını koyamadık. Bunlar konuşulamadı. Bu, tereddütlerin bir başka yansımasıdır" dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yaptığı yazılı açıklamada, 26 Haziran 2005’te kendisinin de katıldığı İstanbul’daki YÖK Genel Kurulu toplantısında yükseköğretimle ilgili birçok konuda görüş alış- verişinde bulunulduğunu ve uzlaşılamayan tek konunun katsayı düzenlemesi olduğunu bildirdi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türk Telekom’daki kar artışına geniş bir perspektiften bakı lması gerektiğini belirterek, "Karı sürekli gündeme taşıyıp, Telekom ihalesinden abartılı bir rakam beklemek doğru değildir" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Emekliler Haftası nedeniyle bakanlığında düzenlenen etkinlikte yaptığı konu şmada, Türkiye’de yaklaşık 7 milyon 200 bin emekli bulunduğunu belirterek, bunun birçok ülkenin nüfusundan daha fazla olduğunu söyledi. Bakan Başesgioğlu ayrıca, sosyal güvenlik reformuyla emeklilerin kazanılmış haklarında herhangi bir gerilemenin söz konusu olmayaca ğını bildirdi.

6- IMF’nin yeni stand-by anlaşmasının birinci gözden geçirme ko- şulları arasında yer alan ve yaklaşık 200 maddelik düzenlemelerle bankacı lık sektörünü yeniden yapılandıran Bankacılık Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), 2005 yılının ilk üç aylık döneminde Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) büyüme hızını yüzde 5.3 olarak açıkladı.

8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, iki ülkenin Kıbrıs konusundaki politikaları nın örtüştüğünü açıkladı. Aliyev ise Kuzey Kıbrıs’a yönelik izolasyonun kaldırılması için bundan sonra daha somut çalışmalarda bulunacaklarını belirterek, Azeri şirketlerinin Ada’nın kuzeyinde ofisler açacağını bildirdi. Başbakan Erdoğan daha sonra Milli Meclis’i ziyaretinde yaptığı konuşmada, Yukarı Karabağ ihtilafının barışçı yöntemlerle, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü korunarak bir an evvel çözüme kavuşturulması gerektiğini belirterek "Avrupa Konseyi Ermenistan’ı işgalci ilan etmişti. Onlara düşen, bir an önce oradan çekilmektir "dedi.

9- AB Komisyonu’nun Türkiye ile müzakere çerçeve belgesini kabul etmesinin ardından Komisyon’un Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn yaptığı açıklamada, müzakerelerin hedefinin Türkiye’nin tam üyeliği olduğunu belirterek, bunun çok uzun ve çok zor bir süreç olacağını, görüşmelerin sonucunun garanti edilmediğini belirtti. Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy ise AB’nin genişlemesinin askıya alınması yolundaki çağrısını yineledi.

Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel de, Türkiye için tam üyelik dışında başka bir seçenek daha bulunması gerektiğini söyledi.

10- BM tarafından hazırlanan ‘Dünya Ekonomik Görünümü ve 2005 Beklentileri’ başlıklı raporda, Türkiye’nin yaşadığı finansal krizlerin ardından uyguladığı başarılı ekonomik programla yatırımcıların güvenini artırdığı bildirildi.

11- Yemen’in başkenti Sana’da düzenlenen 32. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, Türkiye’nin Kıbrıs ve Batı Trakya Türklerine ilişkin sunduğu tasarı kabul edildi. Tasarıda, sadece İKÖ üyelerine değil, bütün uluslararası topluma, Kıbrıs Türklerinin izolasyonuna son verilmesi yolunda gecikmeksizin somut adımlar atılması çağrısı yer aldı. Toplantı sonrası yayımlanan nihai bildiride ayrıca, İslam aleminin demokratikleşmesi konusunda görüş birliğine varıldığı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından sunulan ‘demokratikleşme ilkelerine’ tam destek verildi ği belirtildi.

12- Lübnan Parlamentosu, Suriye karşıtı eski Maliye Bakanı Fuat Senyora’yı başbakanlığa atadı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106