14.5.2005
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 MAYIS 2005

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç CNN Türk televizyonunda yayı mlanan ‘Ankara Kulisi’ adlı programda, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin’in türban konusundaki açıklamalarıyla TBMM’nin yetkisine müdahale ettiğini belirterek, "Anayasa Mahkemesi’ni ben, Meclis’in yapacağı bir anayasa değişikliğiyle kaldı rabilirim. Mahkemenin yetkilerini kısıtlayabilirim. Ben Meclisim, her şeyi yapabilirim" dedi.

2- Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nca İstanbul’da düzenlenen ‘Uluslararası İslam Dünyası STK’lar Konferansı’na katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül burada yaptığı konuş- mada, "Kendi evimizi temizlemenin yolu sağlıklı bir değişim, yani gerçekçi bir reform sürecini hayat geçirmekle başlayacak. Burada ihtiyaç duyulan reform, İslamiyet’le dinle ilgili değil. Müslüman toplumları n yönetimine ilişkindir" dedi.

3- 1 Mayıs İşçi Bayramı, yurt genelinde ve dünya ülkelerinde kutlandı.

4- Resmi bir ziyaret amacıyla İsrail’e giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Moşe Katzav, Başbakan Yardımcıları şimon Peres, Ehud Olmert ve Başbakan Ariel şaron ile bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan ile şaron ortak basın toplantısında, iki ülke başbakanlıkları arasında ‘doğrudan telefon hattı’ kurulacağını açıkladı. Teklifin şaron’dan geldiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Aracıları aradan kaldırmaya karar verdik" dedi. şaron da kritik konuların iki ülke liderleri arasında konuşulmasının önemine dikkat çekerek, "Böyle bir hattı, sadece ABD, Rusya, İngiltere ve AB’yle kurmuştuk. şimdi Türkiye’ye önerdik" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’a Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da eşlik ediyor.

5- Ermenistan Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Viktor Sogomonyan başkent Erivan’da yaptığı açıklamada, ülkesinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Devlet Başkanı Robert Koçaryan’a mektupla ilettiği soykırım iddialarının ortak komisyon kurularak araştırılması önerisini ikinci defa geri çevirdiğini ve Başbakan Erdoğan’ın Türk basınında çıkan görüşlerinin de kendileri için yeni bir unsur içermedi ğini söyledi. Sogomonyan, "Önkoşulsuz diplomatik ilişki kurmayı, iki tarafı ilgilendiren konuları hükümetler arası bir komisyon çatısı altında ele almayı öneriyoruz" dedi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’dan Kıbrıs konusunda inisiyatif kullanması ve Ada’ya üst düzey temsilci göndermesini talep ettiğini söyledi.

7- Irak’ın Telafer kentinde bir cenaze töreni sırasında düzenlenen bombalı intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 30 kişinin öldüğü bildirildi.

2 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Mera Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun", "Emniyet Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun", Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun" ve "2006 Yılı Programının Hazırlanmasına Dair Kanun"u onayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, basın özgürlüğünün niteliği ve kapsamının çok genişlediğini belirterek, basının bu özgürlüğü kullanırken hassasiyet göstermesini istedi.

Öte yandan İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen Karaman Türk Ödülleri Töreni’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Arınç, yasama yetkisini elinde tutan Meclis’in üstünde bir organın bulunmadı ğını belirterek, "Yasama yetkisini biz halkımızın egemenliğinden alıyoruz. Bunu da kimseyle paylaşmaya niyetimiz yok" dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ‘Çizgi Ötesi’ adlı dergide Kara Harp Okulu öğrencilerinin sorularını yanıtlayarak, Türkiye’nin AB süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Orgeneral Özkök, 17 Aralık 2004’te AB’den müzakere tarihi alınmasını başarı olarak nitelendirdi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) başından beri AB üyeliğini desteklediğini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal genel başkan yardımcıları Eşref Erdem, Mustafa Özyürek ve Genel Sekreter Önder Sav ile birlikte Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin’i ziyaret etti. Yüksek Mahkeme’nin 43. kuruluş yıldönümü törenine katılamadığı için bu ziyaretin gerçekleştiğini belirten Baykal, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın Anayasa Mahkemesi’nin kapatılabileceği sözlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Türban sorununu çözeceğiz diye Anayasa Mahkemesi’ni kaldırmaya kalkarsak, çok daha büyük tehditleri davet ederiz" dedi.

Bumin de gazetecilere konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Başkan Arınç’ın tepkisinin kendisine ve partisine verdiği zararı zamanla anlayaca ğını belirterek, yasamanın her şeyi yapabileceğini ama bunun anayasa çizgisi içinde olması gerektiğini kaydetti.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı’nın 85’inci yıldönümü ve yeni hizmet binasının açılış

töreninde yaptığı açıklamada, dış politikanın TBMM, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve bakanlıkların eşgüdümü ile çok boyutlu olarak yürütüldüğünü belirterek, Dışişleri Bakanlığı’nın yalnızca dış dünyayla ilişkiler değil, ekonomik ve sosyal reformlar açısından da Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecine önemli katkı sağladığını söyledi.

6- Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu Türk Tarih Kurumu’nda düzenlediği basın toplantısında, İsviçre’nin kendisi hakkı nda soruşturma açarak İnterpol aracılığıyla kimlik bilgilerinin istenmesini değerlendirdi. Halaçoğlu, geçen yıl nisan ve mayıs ayında İsviçre’de sözde Ermeni soykırımı konusunda belgelere dayalı olarak iki ayrı konuş- ma yaptığını belirterek, "Bu sadece benimle ilgili değildir. Mahkum edilmek istenen ben değil, temsil ettiğim Türkiye ve zihniyettir. Konu, Avrupa’nı n Türkiye’yi mahkum etmek istemesidir" dedi.

7- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı Mersin’de düzenlediği basın toplantısında, nisan ayı ihracat verilerini açıkladı. Satıcı, Türk ekonomisinin istikrarlı bir şeklide büyümeyi sürdürdüğünü kaydetti.

8- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink İstanbul’da gerçekleştirilen "İkinci Türkiye Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı" hakkında açıklamalarda bulundu. Vorkink, Dünya Bankası’na göre beklentilerin üstünde bir sonuçla tamamlandığını belirterek, toplantının çok önemli sonuçlar doğuracağından emin olduğunu ve bunların doğrudan yatırım artışı olarak bu yıldan itibaren görülmeye başlanacağını söyledi. Vorkink ayrıca, en son araştırmalarına göre Türkiye’nin bugün, şirketlerin işe başlama hızı açısından dünyanın en önde beş ülkesi arasında yer aldığını açıkladı.

9- Resmi ziyaret amacıyla İsrail’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan temaslarının ikinci gününde İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Silvan şalom ve ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Bill Frix ile görüştü.

Kudüs’te Haremüşşerif’i ziyaretinin ardından Ramallah’a geçen Başbakan Erdoğan, Filistin yönetiminin karargahı Mukata’da Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Ahmet Kurey ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantı sında Başbakan Erdoğan "Ortadoğu’da barış için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Taraflar isterlerse Türkiye arabulucu olmaya hazır" dedi. Abbas da "Biz kardeş ülke Türkiye’den hem siyasi hem de ekonomik destek ve katkı bekliyoruz" dedi. Türkiye’nin arabuluculuğuyla ilgili bir soru üzerine ise önce uyuşmazlığa taraf olanların arabuluculuk görevini kimin yapacağı konusunda uzlaşmaları gerektiğini belirten Abbas, "İsrail bunu istiyorsa biz zaten bunu öteden beri istemekteyiz. Arabuluculuğu söz konusu olan Türkiye bu konuda ehildir. Bu imkana sahiptir" dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Filistin İşadamları Konseyi’nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, teröre karşı herkesin ortak mücadele vermesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, Ramallah’ta Türk İşbirli ği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) ofisinin açılış törenine katılması nın ardından yurda döndü.

10- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, yeni Irak hükümetinin hiçbir yabancı silahlı militanın, ordunun ya da terörist örgütün Irak topraklarında faaliyet göstermesine müsamaha göstermeyeceğini, yeni Irak’ın, komşu ülkelere karşı savaş açan grupları destekleyen bir ülke olmayacağını belirterek, "Türkiye’nin PKK konusundaki kaygılarını anlıyoruz" dedi.

3 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bir günlük çalışma ziyareti kapsamında Türkiye’de bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Sezer "Yılda 1.8 milyar doları aşan ikili ticaretimizle Bulgaristan, ülkemizin Balkanlar’daki ikinci büyük ticaret ortağı. Bulgaristan’da yatırım yapan yabancı firma sayı- sı yönünden ise Türkiye birinci sırada" dedi. Pırvanov ise yakın bir gelecekte ikinci sınır kapısının da açılacağını duyurdu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis Grup Toplantı sı’nda yaptığı konuşmada, böyle bir dönemde Türkiye’de kısır tartı şmalara girmenin hiçbir anlamı olmadığını, ülkenin geleceği açısından büyük düşünülmesi gerektiğini, gerilim politikalarından nemalanmak isteyen bir anlayışın temsilcisi olmadıklarını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis Grup Toplantı sı’nda yaptığı konuşmada, türban tartışmalarının ülkeye hiçbir yararı olmadığını, gelinen noktada bu konuda toplumsal bir mutabakatın bulunmadığının görüldüğünü belirterek, "Anayasamızda siyaset ve hukuk dengesi oturmuştur. Siyaset hukuka saygı duyacak. Türkiye’de her sabah erken kalkan bugün Türkiye’nin rejiminin ne olacağını söyleyemez. Çünkü Türkiye, rejimini, Anadolu’da verdiği milli mücadele sonunda kararlaştırdı" dedi.

4- Devlet Bakanı Beşir Atalay ‘Dünya Gazeteciler Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’nin bu yıl 3 Mayıs’a, özgürlüklerin muhtevasını genişleterek, demokratikleşmenin getirdiği farklı anlayış- la girdiğini belirtti. Bakan Atalay mesajında ayrıca, "Bu çağdaş anlayı şa uygun olarak hukuki üst yapımızı yenileme çalışmalarımız sonucunda, basın özgürlüğü konusu ülkemizde bir sorun alanı olmaktan çıkmaya başlamıştır" dedi.

Gün nedeniyle aralarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Türkiye Spor Yazarları Derneği ile Haber-Sen’in de bulunduğu Gazeteci Örgütleri Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, yeni TCY’nin değiştirilmeden yürürlüğe girmesiyle sansür ve otosansür günlerinin başlayacağı belirtilerek, haber, yorum ve karikatürlerinden dolayı gazeteciler hakkında dava açılmasının eleştiri hakkına tahammülsüzlük olduğu ifade edildi.

Öte yandan merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ve Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) yıllık raporlarında, dünya genelinde basına yönelik baskıların artarak sürdüğü kaydedildi.

5- Genelkurmay Askeri Savcılığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı Oğulbey Tesisleri’nin inşaatında devletin 118.5 milyon YTL zarara uğratıldığı iddiasıyla açılan dava kapsamında haklarında soruşturma başlattığı dönemin Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı emekli Orgeneral şener Eruygur, Müsteşar Yardımcısı emekli Tümgeneral M. Kenzi Suner ve İnşaat Emlak Daire Başkanı emekli Tuğgeneral M.Yaşar Öney için takipsizlik kararı verdi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TÜSİAD tarafından düzenlenen "Ticari Hayat ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesinde Tahkimin Rolü" başlıklı seminer sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile ilgili kararını 12 Mayıs’ta açıklamasının beklendi ğini, kararın henüz çıkmaması nedeniyle böylesine önemli bir davada yorumda bulunulamayacağını söyledi.

7- YÖK Başkanı Erdoğan Teziç Rektörler Komitesi ve Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) toplantısı öncesinde düzenlediği basın toplantı sında, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın Anayasa Mahkemesi konusundaki açıklamaları ve Meclis’te görüşülmekte olan TÜBİTAK Yasası ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Teziç, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin’in son açıklamalarının, kendi görüşleri değil alınmış mahkeme kararları doğrultusunda oluşan düşünceleri içerdiğini söyledi. Teziç ayrıca, eğitimdeki sorunların çözüme kavuşturulmadan farklı konuların ön plana çıkarılmasının doğru olmadığını, TÜBİTAK konusunda yapılan yasal düzenlemelerin de bilimi siyasalla ştıracağını ve bunun gelecekte sorumluluk doğuracağını söyledi.

8- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) yapılan yazılı açıklamada, Atv televizyonu ve Sabah gazetesinin, Turgay Ciner’in başkanı olduğu Merkez Grubu tarafından edinilebilmesini öngören teklifin uygun bulunduğu ve bu doğrultuda hazırlanan protokolün imzalandı ğı bildirildi.

9- DİE, Nisan ayı enflasyon oranlarını açıkladı. Buna göre, TÜFE binde 7.1, ÜFE ise yüzde 1.21 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda ÜFE yüzde 10.17, TÜFE ise 8.18 oldu.

10- Almanya Başbakanı Gerhard Schöreder resmi bir ziyaret kapsamı nda Türkiye’ye geldi.

11- şii Başbakan İbrahim El Caferi başkanlığında kurulan ve güvenoyu alan Irak Hükümeti, Parlamento’da yemin ederek göreve başladı. Öte yandan Irak’ta ABD Hava Kuvvetleri’ne ait 2 F-18 tipi uçaktan biri düştü, diğeri de kayboldu. ABD Ordu Sözcüsü konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uçağın düşman ateşiyle düşürüldüğüne ilişkin herhangi bir belirtinin bulunmadığını, iki uçağın çarpışıp çarpışmadığının da henüz anlaşılamadığını bildirdi.

4 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’ nedeniyle yayımladığı mesajda, işçi sağlığının korunmasında yasal düzenlemelerin tek başına yeterli olmadığına dikkat çekerek, "İş sağlığı ve güvenliği alanında kalıcı ve etkili çalışmalar yürütülmesi, keyfi ve haksız uygulamaların önüne geçilmesi, yasal düzenlemelerin uluslararası ölçütleri karşılayacak düzeye çıkarılması, çalışanların beklentilerinin karşılanması; işyerlerinde huzurlu ve verimli çalışmayı olanaklı kılarak hedeflenen üretim artışını birlikte getirecektir" değerlendirmesinde bulundu.

2-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret amacıyla Türkiye’de bulunan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’i Başbakanlık’ta kabul etti. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Alman Parlamentosu’nda Hıristiyan Demokratlar tarafından gündeme getirilen sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin karar tasarısından duyulan rahatsızlığı dile getirdi.

Almanya Parlamentosu’nun alt kanadı Bundestag’da ele alınan karar tasarısının doğrudan soykırım iddiasına ilişkin olmadığını, hükümetinse parlamentodaki tartışmaya müdahale edemeyeceğini ve ‘inkar politikası’ ile bir yere varılamayacağını belirten Başbakan Schröder ise Türkiye’deki gayrimüslim azınlıklar hakkında, "AB sürecinde Türkiye’deki gayrimüslim azınlıkların durumunda iyileşme bekliyoruz" dedi. Rum Kesimi’nin engellemeleri nedeniyle Kuzey Kıbrıs’a ‘doğrudan ticaret’ konusunda yaşanan sorunlara da değinen Schröder, Kuzey Kıbrıs’a 259 milyon Euro tutarında yardımın çıkması için ağırlı klarını koyacaklarını belirtti.

Schröder, İstanbul’da Marmara Üniversitesi (MÜ) tarafından kendisine ’Fahri Hukuk Doktoru’ unvanı verilmek üzere düzenlenen törende yaptığı konuşmada da, Türkiye’nin reformları uygulamasını isteyerek, polisin kötü tutumu, ifade özgürlüğünün kısıtlanması ve kadınlara ayrımcılığın Avrupa değerleriyle bağdaşmayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan ise Türkiye’nin AB üyesi olarak laik, dışa dönük ve girişimci kimliği ile önemli rol oynayacağını belirtti. Başbakan Erdoğan ayrıca, müzakerelerin başlayacağı 3 Ekim’den önce, Türkiye’nin Ankara Anlaşması’nı aralarında Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin de bulunduğu yeni üyeleri de kapsayacak şekilde imzalayaca ğını kaydederek, "Bu tarihe kadar AB’nin de kendi açısından gerekli olan hazırlıkları tamamlayacağından eminim" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM’de Dışişleri, Milli Savunma, AB Uyum ve İnsan Hakları Komisyonları’ na bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Gül, AB reformları ile ilgili uygulamalara öncelik verildiğini, ivme kaybı bulunmadığını, ABD ile ilişkilerin devam ettiğini, ayrıca İncirlik Üssü konusunda ise hiçbir gizli karar, belge bulunmadığını ve açık çek verilmesinin de söz konusu olmadığını söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Asya Kalkınma Bankası’nın İstanbul’daki 38’inci Yıllık Guvernörler Kurulu Toplantı sı sırasında yaptığı açıklamada, IMF ile bu ay içinde imzalanarak yürürlüğe girmesi planlanan 3 yıllık stand-by anlaşmasının kuruluş ile yapılacak son anlaşma olacağını söyledi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Aydın İzmir İl Müftülüğü’nü ziyaretinde gazetecilerin soruları üzerine, İstanbul Heybeliada’daki Ruhban Okulu’nun, Türkiye’deki mevzuatlara uyulması halinde açılabileceğini, ancak sadece tek bir kuruma, kendine özgü statü tanınamayacağını belirtti.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Hollanda Başbakan Yardımcı- sı ve Maliye Bakanı Gerrit Zalm ile birlikte katıldığı ‘Türkiye ve Hollanda’da Kamu Mali Yönetimi Reformu’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok önemli reformlar gerçekleştirdiğini, kamu mali yönetimi reformunun da bunlardan birisi olduğunu söyledi. Bu alanda ülkesinde gerçekleştirilen düzenlemeler hakkında bilgi veren Zalm ise Türkiye'ye de reformların esaslarını iyi belirlemesi ve düzgün bir sıralama yapması önerisinde bulundu.

Konferans sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Unakıtan, ihracatçılar başta olmak üzere pek çok kesime vergi ve sicil affı getiren taslağı Başbakanlığa sevk ettiklerini açıkladı.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de düzenledi ği basın toplantısında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanması doğrultusunda vereceği karar ile Türkiye’nin ağır bir kriz dönemine doğru sürüklenmek istendiğini belirterek, bu ortamın sorumlusunun AKP ve 2.5 yıldır sürdürdüğü politikalar olduğunu söyledi.

8- ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ı ziyaretinde, Anayasa başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok sorununu çözecek bir girişimin, toplumsal mutabakat zeminine dayanması gerektiğini belirterek, Türkiye’nin nitelikli demokrasiye sahip olması için Meclis yönetimiyle dayanışma içinde bulunacaklarını kaydetti. 9- TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun yapısını ve atama yöntemini değiştiren yasa, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

10- Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TDIHK) Başkanı Kemal şahin İstanbul’da düzenlenen ‘Birinci Türk-Alman Ekonomi Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, ilk kez iki ülkenin ekonomi çevrelerinin böylesine geniş ve üst düzey katılımla bir araya geldiğine dikkat çekerek, toplam 733 milyar Euro ihracatıyla dünya şampiyonu olan Almanya ve Avrasya merkezinde ‘Boğazın kaplanı’ konumuna gelen Türkiye’nin, birbirleri için önemli potansiyel oluşturduğunu söyledi.

11- IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, TÜSİAD tarafı ndan İstanbul’da düzenlenen ‘Türk ve Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler’ konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinde büyük bir risk görmediğini, ancak hala kamu borçları yüksek olan bir ülkenin, özellikle faiz oranları yükselecekse, dünya ekonomisindeki dalgalanmalardan etkileneceğini kaydetti.

12- ‘Forum İstanbul’ toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye gelen Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus düzenlediği basın toplantı sında, her zaman açık bir Avrupa’yı istediğini ve siyasi entegrasyona karşı olduğunu belirterek, "Siyasi konuları ön plana çıkararak bunu koz olarak kullananlara karşıyım. Açık bir AB’yi, özellikle de AB içerisinde çok zengin bir kültürel mirası olan Türkiye gibi bir ülkeyi destekliyorum" dedi. Klaus daha sonra bir gazetecinin ‘ABD’nin demokratik özgürlük adına yaptığı işgalleri nasıl değerlendiriyorsunuz’ şeklindeki sorusuna ise "Bush hükümetinin politikalarını destekliyorum. Ancak ABD’nin dış politikasını yüzde yüz desteklemiyorum. Benim de kafamda bu politika ile ilgili bazı sorular var" açıklamasında bulundu.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Bayrak televizyonunda katıldığı bir programda, Rum Yönetimi’nin ‘Avrupa tutuklama emri’ çıkartmak için, mala tecavüze öngörülen 6 aylık hapis cezasını 2 yıla çıkarttığını belirterek, Kıbrıs Türklerine karşı topyekün saldırı başlatıldığını, GKRY lideri Tasos Papadopulos’un AB üyesi olmanın avantajını, Kıbrıslı Türklerin siyasi ve eşitlik haklarını boğmak için kullanmaya başladığını açıkladı.

14- Irak’ın Erbil kentinde, polis kayıt merkezi olarak da kullanılan Kürdistan Demokratik Partisi’nin (KDP) bürosunu hedef alan intihar saldırısında 60 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.

5 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bir kez daha görüşülmesi için TBMM’ye gönderilen ve tekrar kabul edilen 5341 sayılı "Siyasi Partiler Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun" ile 5336 sayılı "Emniyet Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun"u onayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç NTV televizyonuna yaptığı açıklamada "Anayasa Mahkemesi’ni de kaldırabiliriz" sözlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Arınç, Anayasa Mahkemesi’ni kapatmakla kaldırmak arasında büyük fark olduğunu belirterek, Cumhurba şkanlığı veya parti içi denge hesabıyla bu çıkışı yaptığına ilişkin görü şleri dikkate almadığını söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ‘Forum İstanbul 2005’ toplantısında yaptığı konuşmada, AB’nin küresel bir güç olabilmesi için farklı insanları, farklı kaynakları bünyesinde toplaması gerektiğini belirterek, "Medeniyetler çatışmasına katılmı- yorum. AB’yi ise bir medeniyetler buluşması olarak görüyorum. Önümüzdeki 10 yılda kimliğimizi, öz değerlerimizi kaybetmeden AB’nin zaten bizim de benimsediğimiz evrensel değerlerinde buluşmayı hedefliyoruz" dedi.

Toplantıya katılan AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ise Ekim ayında başlayacak müzakerelerde Türkiye’nin AB’ye katılımının yolunu açmaya başlayacaklarını belirterek, "Müzakerelerin başlangıcında iki şart var: Birincisi geniş kapsamlı hukuksal reformlar, ikincisiyse Ankara Anlaşması’nın imzalanması. Ben Türkiye’nin bunları karşılayabileceğinden eminim" dedi.

IMF Başkan Yardımcısı Anne Krueger de toplantıda yaptığı açıklamada, büyüme hızının makul seviyelere inmesi gerektiğini belirterek, önceliğin enflasyonu artırmadan büyümeyi hızlandırmak olduğunu söyledi.

4- Kırgızistan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardı mcısı Abdullah Gül, Avrupa ülkelerinde sözde Ermeni soykırımına karşı çıkmanın suç haline getirilmesini eleştirerek, "Bir insanın fikrini söylemesine, tarihi gerçekleri ortaya çıkarmasına engel oluyorsunuz. Bunlar Avrupa’nın ilkelerine aykırı" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Arjantin Senatosu’nun 20 Nisan 2005 tarihli ve Türkiye’nin 1915-1916 yılları arasında ‘soykırım’ uygulamakla suçlandığı açıklamasına ilişkin olarak, "Girişimlerimize rağmen Arjantin Senatosu’nun siyasi çıkar amacı güden faaliyetlerin peşine takılarak, tarihi bilgiden yoksun maddi hatalarla dolu söz konusu açıklamayı kabul etmesinin sorumlu bir davranı ş olmadığı ortadadır" denildi.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), adı medyaya da yansıyan bazı olaylara karışan Yargıtay eski Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya’ya "kınama" cezası verdi.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM Anayasa Komisyonu toplantı sından sonra yaptığı açıklamada, ‘Kayıp trilyon’ davasından dolayı 2 yıl 4 aylık hapis cezası kesinleşen eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın bu cezayı konutunda çekebilmesi için belirlenen 9.5 trilyonluk alacak konusunda, siyasi iradenin yapabileceği hiçbir şey olmadı ğını söyledi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Kars’ın Kağızman ilçesinde Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) spor salonunda düzenlenen ve bakanlığı ile Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen ‘YİBO Eğitim Projesi’ tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Finlandiya’da sadece 800 bin öğrencinin bulunduğunu ve eğitime 11 katrilyon ayrıldığını belirterek, Türkiye’de ise YÖK dahil eğitime ayrılan paranın 20 katrilyon olduğunu söyledi.

9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Meclis’e iade ettiği, Gelir İdaresi Başkanlığı, daire başkanı ve kontrolör atamalarında yetkiyi ilgili bakanlığa vererek Cumhurbaşkanı’nın atama yetkisini kaldıran 28. madde TBMM Genel Kurulu’nda değiştirilmeden kabul edildi.

10- RTÜK üyelerinin, TBMM’deki siyasi parti gruplarının milletvekili sayısı esas alınarak Meclis Genel Kurulu’nca seçilmesini öngören anayasa değişikliği önerisi, TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi.

11- Bulgaristan Parlamentosu, Irak’taki Bulgar askerlerinin yıl sonuna kadar çekilmesi yönünde hükümet tarafından alınan kararı onayladı.

12- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Tasos Papadopulos Reuters ajansına verdiği demeçte, Türkiye’nin Ekim ayında AB üyelik müzakerelerine başlamasından önce Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklerin birleşmesine yönelik bir anlaşmanın sağlanacağını sanmadı ğını belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise başkent Lefkoşa’da Papadopulos’un sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada, "Biz Kıbrıs Türk halkının gösterdiği doğrultuda çözüm için hazırız. Bunun için her türlü esnekliği de gösteririz. Ancak bu esneklik, kesin olarak Kıbrıs Türk halkının güvenliğini ve temel haklarını güvence altına alacak bir çözüme yol açacaktır. Hedefimiz budur" dedi.

6 MAYIS 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan incelemelerde bulunmak üzere gittiği Siirt’te halka hitaben yaptığı konuşmada, "Başta eğitim ve sağlık olmak üzere Türkiye’nin her yöresindeki ihtiyaçları gidermeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz bu yıl sonuna kadar internet ağının olmadığı bir okul kalmaması" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener 10 ili kapsayan ‘AB Destekli Kalkınma Programı’yla ilgili toplantıda, Türkiye’nin AB fonlarından yeterince yararlanamadığını belirterek, "Var olan kaynak için çaba harcamamak yanlış olur" dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Türk Parlamenterler Birli- ği tarafından TBMM’de ‘AB Sürecinde Kamu Harcamalarının Denetimi, Anayasal Boyut, Yasal Düzenlemeler ve AB Müzakereleri’ konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, birçok ülkede parlamentoya yöneltilen soruların Sayıştay tarafından yanıtlandığını, Türkiye’de ise Sayıştay’ın böyle bir imkanı ve yetkisinin olmadığını söyledi. 4- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan haftalık bilgilendirme toplantısında son dönemde yoğunlaşan bombalı saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu. Çalışkan, Türkiye’ye sokulan patlayı cıların menşeinin belirlendiğini, ancak bu patlayıcıların o ülkeler tarafından değil gönderildiği ikinci, üçüncü ülkelerden sonra teröristlerin eline geçtiğinin sanıldığını belirtti.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ İHA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin her geçen gün daha da geliştiğini, ilaca ulaşımın ise kolaylaştığını belirterek, Türkiye’nin Avrupa’nın en ucuz ilaç satan ülkesi durumuna geldiğini söyledi.

6- CHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem ve 23 milletvekilinin imzaladı ğı, Enerji Bakanlığı’ndaki yolsuzluk iddiaları ile Mavi Akım anla şmalarında Hazine’yi zarara uğrattığı gerekçesiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler hakkındaki gensoru önergesi Meclis Başkanlığı’na verildi.

7- TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan TGRT Haber’de yayınlanan ‘Ankara Gündemi’ programında, hedeflerinin tam manasıyla hukuk devletini yerleştirmek olduğunu belirterek, "Gelecek kuşaklar da hukukun üstünlüğünü sağlayacak" dedi.

8- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Bonn Üniversitesi, Merkez Bankası ve özel bir üniversite tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘AB’ye Katılım için Makroekonomik Politikalar’ konulu toplantı da yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin borsa-faiz-kur üçgeninden kurtarılarak daha geniş açılı reformlarla desteklenmesi gerektiğini söyledi. Toplantının açılışında konuşan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink ise ekonomide potansiyel kırılganlık unsuru olarak nitelenen cari açığın, sermaye girişleriyle finanse edilmekle birlikte risk oluşturmaya devam ettiğini söyledi.

9- Türkiye’de temaslarda bulunan IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger düzenlediği basın toplantısında, istihdamın artması için asgari ücretin azaltılmasının yanı sıra işgücü piyasalarını ‘daha esnek’ kılacak bir dizi önlemin alınması gerektiğini belirtti.

10- AB Komisyonu Ankara Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer NTV televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye ile AB arasında 3 Ekim’de üyelik müzakerelerine başlama kararı alınmasına karşın, Türkiye’nin üyeliği sağlayacak gerekli reformlardan çok uzak olduğunu bildirdi.

11- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül resmi bir ziyaret nedeniyle gittiği Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Başbakan Kurmanbek Bakiyev ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmede, hem Türk halkının hem de Türk hükümetinin Kırgızistan’daki yeni yönetimin ve halkın yanında olduğunu belirtti.

12- KKTC’de görüşmeler yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Laura Kennedy, "Türkler barışı istiyor. Rumlar istemiyor.

Kıbrıslı Türklere yönelik izolasyonun kaldırılması için Amerika olarak adım atmayı sürdüreceğiz" açıklamasını yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Kıbrıs’ın birleşmesini ve BM gözetiminde müzakerelere yeniden başlanmasını desteklediklerini belirtti.

13- Ermenistan’ın başkenti Erivan’da temaslarda bulunan AB’nin Güney Kafkaslar’daki özel temsilcisi Heikki Talvitie düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye ile AB arasındaki yakınlaşma Ermeni meselesinin çözümüne de katkıda bulunacaktır. Ancak varılan noktada yalnız Türkiye’den uygun adım atması beklenmemeli. Ermenistan’ın da sürece aktif biçimde katkısı gerekiyor" dedi.

14- İngiltere’de yapılan Parlamento seçimlerini, Başbakan Tony Blair başkanlığındaki İşçi Partisi’nin kazandığı açıklandı.

7 MAYIS 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Siirt’te bir açılışta yaptığı konu şmada, devletin zarar eden fabrikaları elden çıkarmaya çalıştığını belirterek, Türkiye’nin en büyük demir-çelik entegre tesisi olan, geçen yıl kar ve satış rekoru kıran Erdemir’in de zarar ettiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin 56. kuruluş yıl dönümü ve ödül töreninde yaptığı konuşmada, sanayileşmiş AB ülkelerinde tarım sektörü devlet desteğiyle çok ileri noktalara giderken Türkiye’de tersine bir durum yaşandığını belirtti.

3- “Hazine Yardımı Alan Siyasi Parti Sayısını Sınırlayan Yasa” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- İsrail’in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi, Ortadoğu barışı ve Ermeni meselesine ilişkin Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

5- Türkiye’nin BM Nezdindeki Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, ABD’nin New York kentinde basın mensuplarıyla sohbet toplantısında, BM çalışmalarına işlerlik kazandırılması amacıyla hazırlanan çeşitli reform tasarılarının Türkiye’nin beklenti ve çıkarları ile uyuşmadığını bildirdi.

6- BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, Kıbrıs eski Özel Temsilcisi Alvaro de Soto’yu, BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü, Filistin Kurtuluş Örgütü ve Filistin Yönetimi Nezdindeki Özel Temsilcisi olarak atadığı bildirildi.

7- ABD Başkanı George W. Bush, Doğu Avrupa ziyareti kapsamı nda ilk olarak gittiği Letonya’nın başkenti Riga’da Devlet Başkanı Vaira Vike-Freiberga, Estonya Devlet Başkanı Arnold Ruutel ve Litvanya Devlet Başkanı Valdas Adamkus ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Başkan Bush, "İkinci Dünya Savaşı’nın bitimi Baltık devletlerine işgal ve komünist baskı getirdi" dedi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği’ndeki Kızıl Ordu’nun sadece kendi vatanını değil 11 Avrupa ülkesini de kurtardığını söyledi.

8 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘9 Mayıs Avrupa Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye’nin AB sürecinde üzerine düşenleri yerine getireceğini belirterek, "Aynı duyarlılığın, Avrupalı dostlarımızca da gösterilmesini bekliyor ve AB’nin, 40 yılı aşan ilişkilerimizin getirdiği sorumluluk bilinciyle hareket edeceğini umuyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de gün nedeniyle yayımladığı mesajında, AB ile son dönemde ilişkilerde sağlanan gelişmeler çerçevesinde Türkiye için bu yılın daha büyük önem ta- şıdığını söyledi.

2- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisince Gaziantep’te düzenlenen "Medya ile Buluşma, İktidarı Uyarma ve Uyandırma" konulu toplantıda, yerel sorunlar gibi yerel basına da büyük önem verdiklerini belirtti.

3-Ankara’da yapılan TOBB 60. Genel Kurulu’nda Rifat Hisarcıklı oğlu yeniden başkanlığa seçildi.

4-KKTC’de, CTP Başkanvekili ve Gazimagosa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer başkanlığında 26 Nisan’da kurulan CTP-DP Koalisyon Hükümeti, Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu aldı.

5- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi ülkelerin liderleri, Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı konuşmada, BDT’nin önemini koruduğunu belirtti. Putin ayrıca "Bizim çabalarımız sonucu BM Genel Kurulu 8-9 Mayıs’ı uzlaşma ve anma günleri kabul ederek, ülkelere Nazizmin takipçileri, terörizm ve ırkçılığa dayanan ideolojik doktrinlerle ortak mücadele çağrısında bulundu" dedi.

6-İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, uluslararası baskılara rağmen, hassas nükleer çalışmalara yeniden başlamayı kararlaştırdıklarını bildirdi.

9 MAYIS 2005

 

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ‘9 Mayı s Avrupa Günü’ nedeniyle AB büyükelçileriyle düzenlediği toplantı da, AB Anayasası referandumlarında hayır çıkmasının Türkiye’yi olumsuz etkilemeyeceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Gül toplantının ardından, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Zirvesi’ne katılmak üzere Romanya’nın başkenti Bükreş’e gitti.

2- Devlet Bakanı Beşir Atalay DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir’in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan geçen yıl yoksul vatandaşlara 1 katrilyon 348 trilyon, bu yılın ilk 3 ayında da 301 trilyon lira yardım yapıldığını belirtti.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından İstanbul’da düzenlenen 5. Telekomünikasyon Arenası’nda video konferans yöntemiyle yaptığı açıklamada, Türk Telekom’un özelleştirilmesi konusunda hiçbir tereddütün olmadığını ve çok yakında sonuca ulaşılacağını söyledi.

4- DİE’den yapılan açıklamada, sanayi üretiminin Mart ayında geçen yıla göre yüzde 5.5 arttığı belirtildi.

5- BM Kalkınma Programı Başkanlığı’na seçilen CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş, milletvekilliğinden istifa etti.

6- İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott Türk Parlamenterler Birliği ve Ankara Üniversitesi AB Çalışmaları Merkezi tarafı ndan ‘9 Mayıs Avrupa Günü’ dolayısıyla düzenlenen "Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin reform sürecini hızlandırması gerektiğini belirtti. Westmacott ayrıca, Türkiye’nin gerek Kopenhag Kriterleri gerekse Kıbrıs konusunda görevini yerine getirdiğini, ancak AB’nin, KKTC’nin izolasyondan kurtulması için hiçbir girişimde bulunmadığını söyledi.

Sempozyuma katılan UNDP Başkanı Kemal Derviş ise Türkiye’nin çevresinde olup bitenler hakkında söz sahibi olabilmesi için AB’ye tam üyeliğinin zorunlu olduğunu kaydetti.

7- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, iki günlük resmi ziyaret için Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio’nun davetlisi olarak Portekiz’e gitti.

8- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nazi Almanyası’nın yenilgiye uğratılmasının 60. yıldönümü nedeniyle başkent Moskova’da düzenlenen ‘Zafer günü’ töreninde yaptığı konuşmada, "Artık halklar arasında ne soğuk ne de sıcak savaşın yaşanacağı yeni bir kültürün yaratı lması gerekiyor" dedi. Törene ABD Başkanı George W. Bush, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulundu- ğu 50’den fazla ülke lideri katıldı.

Başbakan Erdoğan, Putin ve Polonya Devlet Başkanı Aleksander Kwasniewski ile görüşmesinde, sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın açıklaması ile Polonya Parlamentosu’nun aldığı karardan Türkiye’nin duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Kıbrıs’la ilgili gelişmeleri görüşmek üzere GKRY lideri Tasos Papadopulos ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile yaptıkları üçlü görüşmenin olumlu geçtiğini ve Papadopulos’un yeniden barış sürecine olumsuz bakmadığını gördüğünü belirterek, ABD ziyaretinde görüşeceği Annan ile bu konuyu ayrıntılı olarak ele alacaklarını söyledi.

9- İtalya Dışişleri Bakanı Gianfranco Fini İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, AB’nin, Fransa’dan hayır oyu çıkması halinde de Türkiye’nin tam üyeliği için çabalarını sürdürmesi gerektiğini belirterek, "Fransız seçmenin Avrupa Anayasası’ na hayır demesi, Türkiye’nin üyeliğine hayır denildiği anlamına gelmemeli" dedi.

10- Bağlantısızlar Hareketi’nin düzenlediği ‘Kadın’ konulu konferans, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da başladı. Malezya Başbakanı Abdullah Ahmet Bedevi toplantıda yaptığı konuşmada, başta İslam ülkeleri olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin, kadınların güçsüzle şmesine yol açan modası geçmiş gelenekler ve dini öğretilerle mücadele etmeleri gerektiğini söyledi.

11- İsrail Başbakanı Ariel şaron, temmuz ayında başlaması beklenen Gazze’den çekilme planının, geleneksel Yahudi yas günüyle çakı şmaması için ağustos ayının ortasına ertelendiğini bildirdi.

12- Irak’taki çok uluslu güçlerin, Irak’ın batısındaki El Anbar vilayetinde aralarında yabancı militanların da bulunduğu direnişçilere karşı başlattığı operasyonda 75 kişinin öldürüldüğü bildirildi. Başkent Bağdat’ta düzenlenen intihar saldırısında ise 10 kişi öldü.

10 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Danıştay’ın kuruluşunun 137. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, devletin eylem ve işlemlerinin yargısal denetime bağlı olmasının hukuk devletinin vazgeçilmez koşulu olduğunu, yönetenlerin ve kurumların, yetkilerini kullanı rken Cumhuriyet’in temel niteliklerine, evrensel hukuk kuralları- nın ve anayasal ilkelerin çizdiği sınırlara özen göstermesinin ve birbirlerinin görev alanı üzerinde siyasal baskı biçiminde algılanabilecek yaklaşımlardan kaçınmasının da zorunlu olduğunu belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis Grup Toplantı sı’nda yaptığı konuşmada, enflasyon, büyüme, faiz ve dış ticaret rakamlarında sağladıkları başarının görülmek istenmediğine ve bölgeler arasında ciddi dengesizlik bulunduğuna dikkat çekerek, "Belli bölgeler tamamen ihmale uğramış. İktidarımız bunu gidermek için yeni hamleleri üst üste yapıyor. Biz bölgesel milliyetçiliğin karşısında oldu- ğumuzu bunun için ilan ettik. Ne yapıp edip bu dengesizliği ortadan kaldıracağız" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis Grup Toplantı sı’nda yaptığı konuşmada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanma kararını açıklayacağını belirterek, "Kimse bizden bu kararı doğal karşılamamızı beklemesin" dedi.

4- Danıştay’ın kuruluşunun 137. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya, laikliğin saldırı ve akımlara karşı korumasız, sahipsiz bırakılamayacağını ve yargı kararları nın şeklen uygulandığını belirterek, egemenliğin yasama, yürütme ve yargı organları arasında paylaşılmış, iktidarın gücünün dengelenmesi için yargının, yasama ve yürütmeden bağımsız, her türlü baskı dan ve siyasi müdahalelerden uzak çalışmasının, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkesinin gerçekleştirilmesi yönünden temel zorunluluk olduğunu söyledi.

Törende konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok da erkler ayrılığı ve yargı bağımsızlığının, hukuk devletinin temelini oluşturduğunu belirterek, "Anayasa Mahkemesi’nin bir yasayı, Danış- tay’ın bir hükümet tasarrufunu iptal etmesi, yasama ve yürütmeye müdahale ya da üstünlük olarak algılanmayıp erkler ayrılığının sonucu olarak kabul edilmelidir" dedi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Danıştay’ın kuruluş yıldönümü töreninin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, AİHM’nin PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan konusunda vereceği kararın partilerini değil bütün olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni ilgilendirdiğini belirtti. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, kararın Türk halkı tarafından kabul edilebilir olmasını ümit ettiğini belirterek, "Türkiye’nin çekinecek hali yok. Ayrıca herkesin, bütün dünyanın bildiği suçları işleyen bir teşkilatın, bir terör örgütünün başı, yüz kez de yargılansa aynı cezaları alır" dedi.

6- Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Sakarya’nın Pamukova ilçesinde yaşanan tren kazasının ardından görevinden alınan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın görevine iade edilmesine karar verdi.

7- AKP Çankırı Milletvekili İsmail Ericekli partisinden istifa etti.

8- Portekiz’de bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanı Jorge Sampio ile görüştü. Düzenlenen ortak basın toplantı sında Sampio, ülkesinin Türkiye’nin AB üyeliğine desteğini sürdürece ğini belirtti. Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destekten ötürü Samprio’ya teşekkür eden Cumhurbaşkanı Sezer ise "Akdeniz havzası nın bir barış, işbirliği ve gönenç bölgesine dönüştürülmesinin ortak hedefimiz olduğunu gördük" dedi.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Tasos Papadopulos, Rusya’nın başkenti Moskova’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin basına abartılı şekilde yansıtıldığını, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve Başbakan Erdoğan ile yaptıkları üçlü kısa görüşmede, sorunun çözümüne yönelik hiçbir süreç üzerinde anlaşmaya varılmadığını açıkladı. Öte yandan GKRY tarafından, KKTC’de 1974 öncesinde Rumlara ait malları kullananlar hakkında tazminat ve tahliye talebiyle açılan davaları n celpnamelerinin gönderilmesinin ardından, bu çağrılara uymayan biri İngiliz 4 kişi hakkında ilk kez "Avrupa tutuklama emri" çıkarıldı.

10- Fransa’da 29 Mayıs’ta yapılacak AB Anayasası referandumu öncesinde, ’Vatandaş Kahvesi’ adlı toplantılar dizisi çerçevesinde başkent Paris’te kadın seçmenlerle görüşen Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier, Türkiye’nin AB üyeliği önünde 15-20 yıl gibi bir zaman dilimi bulundu ğunu ve üyelik için sözde Ermeni soykırımını kabul etmesi gerekti- ğini belirtti.

11- Romanya’nın başkenti Bükreş’te bir araya gelen 8 Balkan ülkesi dışişleri bakanları, bölgede işbirliği konularının yanı sıra Kosova’nın statüsüyle ilgili belirsizliği de değerlendirdi. Dışişleri Bakanlarının üzerinde mutabakata vardıkları nihai taslak metinde, Kosova konusunda uluslararası toplumun standartlar politikasının uygulanmasına ve BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı 1244 No’lu kararına destek ifade edildi.

Öte yandan zirveye katılan Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) BM ile ön görüş- melere mayıs ayı ortasında başlayacağını açıkladı.

12- ABD Başkanı George W. Bush, Gürcistan ziyareti sırasında Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile görüştü. Düzenlenen ortak basın toplantı sında Gürcistan’ı tüm dünya için demokrasiye örnek bir ülke olarak tanı mlayan Bush, Rus askeri varlığının bu ülkeden geri çekilmesi önerisini desteklediklerini ve konuyu Rusya Devlet Başkanı Putin Vladimir ile görü ştüklerini söyledi.

11 MAYIS 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan hakkında AİHM tarafından verilecek karara ilişkin olarak MHP tarafından yapılan açıklamayı eleştirerek, AİHM’yi iç hukukun üstünde sayan Anayasa’nın 90’ıncı maddesini MHP’nin imzaladı ğını hatırlattı. Başbakan Erdoğan ayrıca, yeniden yargılama sürecine Yargıtay’ın karar vereceğine dikkat çekerek, Yargıtay’ın yeniden yargılanma kararını reddetmesi ile devreye Avrupa Bakanlar Komitesi’nin gireceğini söyledi.

2- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt incelemelerde bulunmak üzere gittiği şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda yaptığı açıklamada, PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanmasıyla ilgili, "İlgi alanımızda değil. Asker daima açıkladı. Terörist başıyla ilgili olarak, konuda biz tarafız. Taraf olduğumuz için bizim duygu ve düşüncelerimizi bütün Türkiye biliyor. Buna ekleyecek hiçbir şey yok" dedi.

Öte yandan 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon da TEMA Vakfı ile birlikte düzenlenen ağaç dikme bayramında konuyu değerlendirerek, Öcalan’ın 70 milyon Türk halkının vicdanında mahkum olduğunu, Anayasa Mahkemesi tarafından da bu durumun onaylandı ğını kaydetti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’de siyaset-medya ilişkisinin artık bir rejim meselesi haline geldiğini, demokrasinin eskiden kuvvetler ayrılığı prensibine dayandığını, bugün ise yaşamın reel güçlerinin siyaset, ekonomi ve medya olduğunu söyledi.

Öte yandan Baykal, İstanbul’da Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Ödülü’nü aldığı törende yaptığı konuşmada, hükümet tarafından izlenen dış politikayı eleştirdi.

4-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, bankacılıkta yabancı payına sı- nır getirilmesi gerektiğini ve bunu görüşülmekte olan Bankacılık Kanunu’nda yapmak istediklerini belirterek, "BDDK’ya yüzde 20’lik sınırın gerektiğinde aşağı çekilmesi için yasal yetki de verilebilir" dedi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, CNBC-E televizyonunda katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, sermaye açısından artık yerli-yabancı ayrımı gözetmediklerini, Türkiye ekonomisinin büyümesinin desteklenmesi için büyük bir bankacılık sektörüne ihtiyaç olduğunu, bunun için de yabancı sermaye gerektiğini bildirdi.

6- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk yaptığı açıklamada, el koydukları televizyon kuruluşlarını RTÜK Yasası’nda yapılacak değişikliği beklemeden satışa çıkartacaklarını söyledi.

7- Türkiye Kupası finalinde, Galatasaray futbol takımı, İstanbul Olimpiyat Stadı’ndaki maçta Fenerbahçe futbol takımını 5-1 mağlup ederek 14’üncü kez kupayı aldı.

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Romanya’nı n başkenti Bükreş’te katıldığı Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmede kapsamlı çözümden yana olduklarını belitti ve BM’nin çalı şmalarını desteklediklerini yineledi. Rehn de Türkiye’de müzakere süreciyle ilgili hazırlıkların çok iyi gittiğini ve planlandığı gibi 3 Ekim’de müzakerelere başlanacağını söyledi. Rehn ayrıca, KKTC’yle ilgili iki AB tüzüğü üzerinde çalıştıklarını, tüzüklerin, 259 milyon Euro’luk yardım ile ticaret serbestliğini öngördüğünü bildirdi.

9- IMF İcra Direktörler Kurulu, Türkiye’nin orta vadeli ekonomik programı çerçevesinde, IMF ile aralık ayında üzerinde mutabık kalınan yeni stand-by düzenlemesine yönelik Niyet Mektubu’nu onayladı.

12 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Portekiz dönüşü Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararı kapsamında PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanabilmesi için Ceza Yargılama Usulü Yasası’nda değişiklik yapılması gerektiğini belirterek, "Bunu yapıp yapmamak da yasa koyucunun takdirindedir" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da karara ilişkin olarak "Özünün, yargılamanın usulüyle ilgili olduğu bilinmelidir. Esas ile alakalı bir şey söz konusu değildir. Bu dosya hukuken yeniden açılsa da açılmasa da millet vicdanında kapanmış bir dosyadır" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise AİHM’nin kararında ‘yeniden yargılama’ istemine yer verilmediğini, bu konudaki kararı Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin vereceğini belirterek, hükümeti bu alanda girişimde bulunmaya çağırdı.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Anayasa, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler ve yürürlükteki yasalar çerçevesinde gereği yapılacaktır" denildi.

2- Genelkurmay Askeri Tarih, Stratejik Etüd ve Denetleme Başkanlığı’nın (ATASE) Harp Akademileri Komutanlığı’nda düzenledi ği ‘Bilgi Çağı ve Teknolojik Gelişmeler Işığında Toplum, Yönetim, Yönetici ve Lider Yaklaşımları’ konulu uluslararası sempozyum İstanbul’da başladı. Sempozyuma bir mesaj gönderen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, içinde bulunulan bilgi çağında, sahip olunan vizyonu sürekli geliştirebilecek strateji ile teknolojinin uyumunu sağlayabilen, mükemmel iletişim yeteneği olan, gelişimi hızlandırabilecek, yaratıcı, üstün nitelikli lider ve yöneticilere gereksinim olduğunu belirtti.

3- TBMM Genel Kurulu’nda, 13 ilin teşvik kapsamına alınması- nı öngören tasarı kabul edildi.

4- Ulusal radyo ve televizyonların yabancılara satışına olanak sağ- layan yasa, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in iade gerekçesi doğrultusunda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yeniden değiştirildi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yabancı sermayenin uygulamada olduğu gibi ulusal kanallarda yalnız yüzde 25 oranında paya sahip olabileceğini söyledi.

5- DYP’ye katılmak üzere AKP’den ayrıldığını açıklayan Çankı- rı Milletvekili İsmail Ericekli istifasını geri aldı.

4- Sinema Yönetmeni Ömer Kavur İstanbul’da yaşamını yitirdi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Ukrayna’da Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ile bir araya geldi. Görüşmede, AB üyeliği ve Karadeniz’de işbirliği konuları ele alındı.

6- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) temyiz kurumu niteliğindeki Büyük Dairesi, PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın "adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine" karar verdi. AİHM Büyük Dairesi gerekçeli kararında ayrıca, Öcalan’ın ‘tekrar yargılanmasını’ veya ‘dava dosyasının yeniden açılmasını’ tavsiye etti. AB Komisyonu, AİHM’nin Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanması na ilişkin kararının Türkiye tarafından dikkate alınmasını ve uygulanması nı beklediğini bildirdi.

7- AB’nin, İran’ın uranyum zenginleştirme programına yeniden başlaması durumunda Tahran ile 2 yıldır yürütülen görüşmeleri sona erdireceği bildirildi.

13 MAYIS 2005

 

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın Avrupa Araştırma Alanı’na destek sağlayan mali bir araç olarak bilinen 6. Çerçeve Programı’na ilişkin soru önergesini yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, AB’nin 6. Çerçeve Programı kapsamında Türkiye’nin 543 projesinden 72’sini destekleme kararı aldığını bildirdi.

2- Irak’ta yapılan seçim sonuçlarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı tarafı ndan yapılan yazılı açıklamada ‘seçimlerin yapılabilmiş olmasının, ülke ve yurt dışındaki Iraklı seçmenlerin bütün güçlüklere rağmen tercihlerinin demokrasiden yana olduğunu ortaya koyduğu’ bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Irak’ta gerçekleştirilen seçimlerde usulsüzlük ve manipülasyon yapıldığı belirtilerek, BM göreve davet edildi.

3- CHP Ankara Milletvekili İsmail Değerli’nin 11 Ocak 2004 ile 7 Ekim 2004 tarihleri arasında TÜBİTAK’la ilişiği kesilen kişilerle ilgili soru önergesini yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı- sı Mehmet Ali şahin, geçen yılın ilk 10 ayında TÜBİTAK’tan 50 kişinin işten çıkarıldığını, ancak 42 kişinin de işe alındığını söyledi.

4- İlk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Arif Hüdai Oral, Denizli’de yaşamını yitirdi.

5- Türkiye, Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF) komutasını başkent Kabil’deki Avrupa Kolordusu’ndan devraldı. ISAF’ın 7. Komutanı Korgeneral Ethem Erdağı düzenlenen törende "Tek hedefimiz var: Afganistan ve Afgan halkının daha iyi bir geleceğe sahip olması" dedi.

6- Irak’ta 30 Ocak’ta yapılan seçim sonuçları açıklandı. 14.2 milyon seçmenden 8 milyon 456 bin 266’sının oy kullandığı, şiilerin oyların yüzde 48.1’ini Kürt grupların yüzde 25.7’sini Başbakan Iyad Allavi’nin seçim listesinin ise yüzde 13.8’ini aldığı bildirildi.

7- Filistin’deki radikal İslamcı örgüt Hamas ve İslami Cihad, İsrail’le yürürlükte olan fiili ateşkese uyacaklarını açıkladılar.

8- Pakistan’da son 10 günde meydana gelen sel ve çığ felaketlerinde ölenlerin sayısının 300’ü geçtiği bildirildi.

9- Filipinler’in güneyindeki Jolo Adası’nda, askerlerle Müslüman gerillalar arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısının 75’e ulaştığı bildirildi.

14 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Dünya Çiftçiler Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajda "Cumhuriyet ile birlikte başlatılan atılımlara, gösterilen çabalara, üretimde ulaşılan sayısal büyüklüklere karşın, tarımın henüz istenen düzeye getirilemediği, sektörün ve geçimini tarımdan sağlayan kitlelerin sorunlarının sürdüğü bilinmektedir" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘1. GAP İş ve Yatırım Forumu’ dolayısıyla ve çeşitli açılışlara katılmak üzere gittiği şanlıurfa’da, iktidarları döneminde Türkiye Cumhuriyeti tarihinde eğitimde çok ciddi atılımlar yapıldığını belirtti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Liberal Düşünce Topluluğu’nun düzenlediği ‘Demokrasi Sempozyumu’ çerçevesinde açılan sergide yaptığı konuşmada, son 3 yıl içerisindeki reformların Türkiye’yi gerek içeride gerekse dışarıda daha güçlü bir konuma getirdiğini söyledi.

Gül ayrıca, Özbekistan’da yaşanan olayları yakından takip ettiklerini belirterek, dünyada hiçbir ülkenin kendi başına hareket edebilecek durumda olmadığını ifade etti.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek İstanbul’da özel bir üniversitede gerçekleştirilen ‘Türk Ticaret Kanunu Tasarısı’ konulu toplantının ardı ndan gazetecilerin, AİHM’nin PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan hakkındaki kararıyla ilgili sorularını yanıtlarken, "Bu konunun siyasete malzeme yapılması, belki de bu işten menfaat umanlara en büyük desteği sağlar" dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Devlet Bakanı Beşir Atalay ve Ankara Valisi Kemal Önal’ın da katıldığı toplantıda Ankara’nın merkez ve ilçelerinde yaşanan eğitim sorunları ele alındı.

6- DYP’nin 8. Olağan Kongresi’nde Mehmet Ağar yeniden genel başkanlığa seçildi.

7- İtalya’nın Pontedera kentinde düzenlenen 23. Avrupa 17 yaş altı (B) Gençler Futbol şampiyonası’nın finalinde Türkiye, Hollanda’yı 2-0 yenerek 1994’ten sonra ikinci kez Avrupa şampiyonu oldu.

8- Avrupa Parlamentosu Karma Parlamento Komisyonu Eş Baş- kanı Joost Lagendijk Öcalan’ın yeniden yargılanması yolunda AİHM’nin aldığı karara ilişkin Brüksel’de yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin kararına saygılıyız. Türkiye eğer Öcalan’a ömür boyu hapis veriyorsa ben buna karşı değilim" dedi.

9- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), Guantanamo’da Kuran-ı Kerim’e saygısızlık yapıldığı iddiaları üzerine ABD’den olayın soruşturulması nı istedi. Guantanamo’daki olayın büyük protesto gösterilerine neden olduğu Afganistan’da ise Devlet Başkanı Hamid Karzai, olayın soruşturulup suçluların bulunmasını talep edeceklerini bildirdi.

10- Özbekistan’ın Andican kentinde dün çıkan ayaklanma ve şiddet olaylarında yüzlerce kişinin öldüğü bildirildi. Devlet Başkanı İslam Karimov, Andican’daki olayların denetim altına alındığını belirterek, isyanın yurtdışıyla bağlantısı olduğunu söyledi.

15 MAYIS 2005

 

1- ‘Dünya Çiftçiler Günü’ dolayısıyla Karayolları Genel Müdürlü ğü’nde düzenlenen törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin, 21. yüzyılın tarım yıldızlarından biri olacağını söyledi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü de Türk tarımının önünde 2005’in Ekim ayında başlayacak zor bir dönem bulunduğunu, sektörde 10-15 yıl içinde bir dönüşüm yapmak zorunda olduklarını belirtti.

2- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Özbekistan’da yüzlerce kişinin ölümüne neden olan gerilimin çözümü için sağ- duyu ve diyalog çağrısında bulunuldu.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yaptı- ğı açıklamada, İşsizlik Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına yönelik çalışmaların tamamlandığını bildirdi.

4- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, istihdam sorununa ilişkin Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, işsizlikte, ekonomide yaşanan yapısal dönüşümün de etkili olduğunu, tarım sektörü daralırken sanayi sektörünün büyüdüğünü, ancak tarım sektöründe işini kaybedenleri istihdam edecek düzeyde yatırımların henüz yapılamadığını söyledi.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat GKRY’de yayımlanan ‘Politis’ gazetesine verdiği demeçte, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ kimliği almış olan Türklere Rum malları ile ilgili olarak açılan davalar devam ederse sınır kapılarının yine kapanabileceğini söyledi.

6- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, yeni hükümete destek kapsamında gittiği Bağdat’ta temaslarda bulundu. Rice ayrıca, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani’yle Erbil kentinde görüşmesinin ardından, Anayasanın bir an önce tamamlanmasını istedi.

7- Özbekistan’ın Fergana Vadisi’ndeki Andican kentinde meydana gelen isyanda 500 kişinin öldüğü, 2 bine yakın kişinin de yaralandı ğı belirtildi.

16 MAYIS 2005

 

1- Danıştay 8. Dairesi, YÖK Genel Kurulu’nun, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu hakkındaki görevden alma kararının iptali isteminin reddine ilişkin yerel mahkeme kararını bozdu.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Merkez Bankası’ nın İstanbul’da düzenlediği "Finansal İstikrar ve Basel II’nin Etkileri" konulu uluslararası konferansta yaptığı konuşmada, orta ve uzun vadede Basel II prensiplerinin getirdiği etkin risk yönetimi anlayı şı içerisinde bankaların kredilendirme konusunda modern anlamda bir risk denetimine geçiş yapmak zorunda olduğunu söyledi. Bakan Babacan ayrıca, Türkiye’de kayıt dışı çalışan çok sayıda küçük ve orta boyutlu işletme, hatta büyük boyutlu işletme olduğunu söyledi.

3- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye’nin 30 Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) ülkesi içinde istihdam vergilerinin ağırlığı bakımından birinci sırada yer aldı- ğını açıkladı. Bu arada OECD üyesi olan 30 ülkede yapılan karşılaştırmalı fiyat düzeyi sıralamasında Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya ve Meksika’nın ardından en ucuz 5’inci ülke oldu.

4- Avrupa Konseyi’ne üye 46 ülkenin temsilcileri Polonya’nın başkenti Varşova’da bir araya geldi. Türkiye’yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği 3. zirve toplantısının gündemini; AB’nin geçen yılki genişlemesinin ardından yeni Avrupa mimarisinin geleceği ve bu iki kuruma düşecek rol oluşturuyor. Başbakan Erdoğan zirvede yaptığı konuşmada, yabancı düşmanlı- ğı, ırkçılık, anti semitizm ile belirli din ve kimliklere karşı önyargıları n, etnik ve dini aşırılıkların sürdüğünü belirterek, "Bu hastalıklara İslam düşmanlığının eklendiğini ne yazık ki görüyoruz. Bu gelişmelerden kaygı duymamak elde değil. Terörizmle mücadele, güçlü uluslararası dayanışma gerektirmektedir" dedi.

Başbakan Erdoğan düzenlendiği basın toplantısında, Ermenistan Devlet Başkanı Koçaryan’ın zirve sırasındaki konuşmasında sözde Ermeni soykırımı iddialarını gündeme getirmesiyle ilgili olarak, Türkiye’nin 1915 olaylarını araştırmak için ortak komisyon kurulması yönündeki Erivan’a daha önce yaptığı çağrıyı yineledi. Başbakan Erdoğan, parlamentolarından Ermeni soykırımı kararları çıkaran ülkeleri uyararak, böyle bir durumda Türkiye’nin de kendi meclisi aracılığıyla misillemede bulunabileceğini söyledi.

Zirve kapsamında çeşitli görüşmelerde bulunan Başbakan Erdo- ğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi. Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan ile yaptığı görüşme hakkında Başbakan Erdoğan’a bilgi aktardığını belirten Aliyev, Karabağ Sorunu’nun yanı sıra Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı ile ilgili gelişmeleri de değerlendirdiklerini söyledi. Başbakan Erdoğan ise "İki kardeş, dost ülke olarak aramızda bu tür konuları zaten müzakere diyoruz. Bunlara yabancı değiliz ve mevcut sıkıntının bir an önce aşılması yolunda atılan adımları bizler de dikkatle takip ediyoruz. Temennimiz odur ki bir an önce bu sıkıntılar atlatılmış olur, böylece bölge huzura kavuşur" dedi.

5- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan Varşova’da bir araya geldi. Aliyev ile birlikte Varşova’da bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Aliyev-Koçaryan görüşmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, Yukarı Karabağ Sorunu’nun çözümünün ele alındığını bildirdi.

6- İran Savunma Bakanı Ali şamhani ile Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Abiyev Tahran’daki görüşmelerinin ardından Saldırmazlı k Anlaşması’nı imzaladı.

17 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Medeni Yasa’nın kabul edilişinin 79. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Atatürk ilke ve devrimlerinin her türlü tartışmanın üzerinde olduğunu belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Türkiye Cemevleri Birliği Başkanı Ali Yıldırım ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye’ye dayatılmak istenen ‘inanç, mezhep ve etnik kökenli’ ayrışmanın kabul edilemeyeceğini söyledi.

Baykal daha sonra DTP Genel Başkanı Yaşar Okuyan’la bir araya geldi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener, Ömer Sabancı başkanlığındaki TÜSİAD Yönetim Kurulu’nu kabulünde yaptı ğı açıklamada, IMF’nin bütçeye ek yük getireceği gerekçesiyle eleş- tirdiği teşvik tasarısının yasalaşacağını, yük getirmesi halinde de bunun tedbirlerinin alınacağını belirtti.

4- Anayasa Mahkemesi, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrini öngören yasal düzenlemenin yürürlüğünün durdurulması istemini reddetti.

5- Devlet Bakanı Güldal Akşit Başbakanlık Aile ve Sosyal Araş- tırmalar Genel Müdürlüğü ile Mamak Belediyesi arasında imzalanan ‘Aile Kurumu’nun Korunması ve Geliştirilmesine Yönelik Eğitim ve İşbirliği Protokolü’nün imza töreninde yaptığı konuşmada, hızlı ve düzensiz kentleşmenin Türk ailesini derinden sarstığını, bu noktada aile odaklı politikaların önemli olduğunu söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ‘24. Enerji Verimlili ği Haftası’ nedeniyle düzenlenen toplantıda, gazetecilerin enerji operasyonuyla ilgili sorularını yanıtladı.

7- Ceza Muhakemesi Kanunu’nun Yürürlük ve Uygulama şekli Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

8- TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu, RTÜK Yasası’nın yabancı ların özel radyo ve televizyonların yüzde 25’inden fazlasını satın alamayacağına ilişkin hükmünü kaldırdı.

9- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Antalya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, bugüne kadar solda birleşme denemelerinden sonuç alınamadı ğını ve daha çok bölünmelere yol açtığını belirterek, bir erken seçimin de söz konusu olduğunu söyledi.

10- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesine iç ve dış politikadaki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

11- UEFA Kupası 3. tur ilk maçında Fenerbahçe futbol takımı, İspanya’nın Real Zaragoza takımına İstanbul’da 1-0 yenildi.

12- ABD’nin Ankara Büyükelçiliği yayınladığı açıklamada, Kuzey Irak’taki Amerikan askeri faaliyetlerinin Türkiye’ye yönelik olarak yapıldığına dair her iddianın gerçek dışı olduğunu bildirdi.

13- Resmi temaslarda bulunmak üzere Bosna-Hersek’te bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleriyle bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, Konsey üyelerinin AB, BM ve Kıbrıs’a ilişkin sorularını yanıtladı.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, dünyanın, özellikle de AB ülkelerinin artık Kıbrıs’taki gerçekleri daha net görebildiğini söyledi.

15- AB Komisyonu’nun Kıbrıs Yeşil Hat Tüzüğü’nü iyileştirmeye yönelik olarak getirdiği değişiklik önerileri AB Konseyi’nce onaylandı.

16- Fransa’da Adalet Bakanı Dominique Perben tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin AB üyeliği için referanduma gidilmesini de öngören anayasa uyum paketi, senatoda yapılan oylamada kabul edildi.

18 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun yapısını ve atama yöntemini değiştiren yasanın 3, 4 ve 9’uncu maddelerinin başbakana geniş atama yetkisi verdiğine, kurumun özerk yapı- sının korunması gerektiğine dikkat çekerek kısmen veto ettiği ve gerekçesinde "Vesayet kurumunda olması gerekenin çok üzerinde yetkiler içeren bu düzenlemeleri idari ve bilimsel özerklikle bağdaştırmak olanaklı değildir" ifadelerine yer verdiği belirtildi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, tarihteki önemli dönüm noktalarının, bağımsızlık, özgür yaşamak, laik demokratik cumhuriyete sahip olmak ve uygar dünyayla bütünleşmek yolunda ulusça gösterilen çabaların önemini vurguladığı gibi Atatürk’ün yüceli ğini tüm yönleriyle ortaya koyduğunu belirtti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç mesajında, bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin tüm Anadolu’da dalga dalga yayıldığını ve Türk milletinin, Yüce Önder’in etrafında kenetlenerek eşsiz bir kahramanlık ve vatanseverlik destanı olan Ulusal Kurtuluş Savaşı’na girdiğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, tarih boyunca toplumları ayakta tutan en büyük gücün gençlik olduğunu belirterek, "Hangi ülke genç kuşakların yetişmesine büyük önem vermişse daima ileri gitmiş ve kalkınmıştır. Bu nedenle gençlerimizi kendine güvenen, çağdaş bilgi birikimine sahip, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, demokrasiye inanan, çalışkan ve üretken insanlar olarak yetiştirmek en önemli hedeflerimiz arasındadır" dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Parti Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, 3’üncü Avrupa Konseyi Zirvesi Toplantısı’nda gündeme getirdiği stratejiyi uygulamaya koyacaklarını, Ermeni iddialarına dayanarak Türkiye’ye karşı soykırım kararı alan 15 ülke hakkında tarihi belge ve kanıtlanmış arşivlere dayanan yaptıkları soykı rımlarla ilgili TBMM’de karar alacaklarını belirtti.

4- Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, İstanbul’da şehit er piyade komando Selim Karabul’un cenaze töreninde, artan terör eylemlerine dikkat çekerek, terörist başı Abdullah Öcalan’ın AİHM tarafından yeniden yargılanması kararını ve insan hakları savunucuları nın cenaze törenine katılmamalarını eleştirdi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yeni atama yapılan il baş- kanlarının hazır bulunduğu toplantıda, kurultay süreci ve erken seçim konularında değerlendirmelerde bulunarak, AKP hükümetinin iç ve dış politikada başarısız olduğunu geriye dönüşün yaşandığını ve gelecek yıl erken seçim göründüğünü belirtti.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Raymond Ramazani Baya ile görüşmesinde, KKTC’ye uygulanan ambargoların kaldırılması için Kongo’nun rol oynayabileceğini söyledi.

Kongo Bakanı Baya da, Türkiye’den Kongo polis ve askeri gücünün eğitimi için yardımcı olmasını istedi.

7- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) türban davasında yapılan savunmanı n ‘siyasi talimatlar’ çerçevesinde hazırlandığı ve ‘hükümetin savunması’ olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de gazetecilerin soruları üzerine, savunma için "Bu benim şahsi görüşüm değil, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin görüşüdür" dedi.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, çeşitli alanlarda af getirdiği için kamuoyunda af yasası olarak bilinen, IMF ile yapılan en son stand-by anlaşmasına aykırı unsurlar taşıyan ve Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ‘Bazı Kamu Alacaklarının Tahsil ve Terkinine İlişkin Kanun Tasarısı’nın kendisini de af kapsamına aldığı eleştirilerine karşılık dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. Bakan Unakıtan ayrıca 1986-1996 yılları arasında çalışanlardan kesilen, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri için yasa tasarısı hazırlanıp, Başbakanlığa gönderildiğini, paranın faizi ile birlikte nakit ödeneceğini kaydetti. 9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Antalya’da esnaf sorunları nın tartışıldığı toplantıda yaptığı açıklamada, AB’nin Türkiye’yi iyi tanıması gerektiğini belirtti.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye’de asgari ücretin fazla olduğu yönündeki görüşlere katılmadı klarını belirterek, "Özellikle çalışanları korumak adına, devletin iş gücü piyasalarında asgari ücret tipi mekanizmaları kurulması gerekiyor" dedi. Başesgioğlu, TBMM’ye gönderilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun Tasarısı’nın Meclis tatile girmeden de çıkabileceğini ve yeni sistemin sağlık konusunda kaynak artışı öngördü ğünü kaydetti.

11- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü’da bulunan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile görüştü.

12- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Irak ziyaretinde Devlet Başkanı Celal Talabani, Başbakan İbrahim Caferi ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya geldi. Harrazi, Zebari ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, Irak yönetimine destek verdiklerini açıkladı.

19 MAYIS 2005

 

1- 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta törenlerle kutlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kutlamalar kapsamında yurdun çeşitli illeri ve KKTC’den gelen gençleri Başbakanlı k’ta kabul etti. Başbakan Erdoğan gençlerin birlik, bütünlük ve kardeşliğe daha fazla katkıda bulunmalarını isteyerek, "Düşünen, üreten ve hem kendi kazanan hem de milletine kazandıran bir gençlik olun" çağrısında bulundu.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Kanal D televizyonundaki "Teke Tek" programında yaptığı açıklamada, AİHM’nin terörist başı Abdullah Öcalan ile ilgili verdiği karardan sonra yeniden yargılanması konusunda, "Elimizde şu anda yeniden açıp dosyaya bakma imkanı varken, yeniden yargılamakla ilgili bir adım atmak, düşündüğümüz bir şey değil" dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Akdeniz Avrupa Enstitüsü’nce düzenlenen bir toplantıya katılmak üzere gittiği İspanya’nın başkenti Madrid’de ABC gazetesine, Türkiye’nin AB üyeli ğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Babacan üyeliğin sadece Türkiye veya AB için değil, tüm bölge için önemli bir adım olacağını aktardı.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Finlandiya’da yaptığı açıklamada, gümrüklerde geçen yıl yarı m katrilyon lira değerinde kaçak mal yakalandığını belirtti.

5- ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Öcalan’ı ‘cezaevine ait bir terörist’ olarak nitelendirerek, AİHM’nin Öcalan kararı nın not edildiği ve konunun uygun şekilde ele alınmasının Türkiye’ye bırakıldığı belirtildi.

6- GKRY, Kıbrıslı Rumların KKTC’deki eski mallarını satmalarını engellemek için, 1970’te çıkarılan ve Rumların Kıbrıslı Türklere mal satışını yasaklayan eski bir yasayı yeniden yürürlüğe koydu.

7- Özbekistan’da Devlet Başkanı İslam Kerimov yönetimine karşı Andican kentinde başlatılan isyanın ardından Karasu kentinde de benzer olayların yaşandığı, ancak denetimin hükümet kuvvetlerine geçtiği bildirdi.

20 MAYIS 2005

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Yerel Gündem 21. Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun sonuç bildirgesinin okunması dolayısıyla TBMM’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, seçilme yaşının 25’e indirilmesi gerektiğini söyledi.

2- Malul gaziler ile şehit dul ve yetimlerine ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı genelge Resmi Gazete’de yayımlandı. Genelgede; şehit ve malul yakınları ile çalışabilir durumdaki gazilerin işe yerleştirilme işlemlerine bazı kurumların beklenilen ölçüde hassasiyet göstermedikleri vurgulandı.

3- Irak Başbakanı İbrahim Caferi, resmi bir ziyaret kapsamında beraberindeki altı bakan ile Türkiye’ye geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Caferi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak yönetiminin terör örgütü PKK’nın bu ülkedeki faaliyetlerinin engellenmesi konusunda adım atmaya hazır olduğunu bildirdi.

Caferi de, Kerkük’ün statüsüne ilişkin bir soruyu yanıtlarken, "Irak haritasında Kerkük de mevcuttur. Kerkük’ün, Irak’ın bir bölümü olarak korunmasına özen gösteriyoruz. Kent, birleşik Irak’ın bir parçası dır" dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan ve Caferi başkanlığında yapılan heyetler arası görüşmelerde de, Türkiye’nin Irak savunma güçlerinin eğitimine katkıda bulunması, İstanbul ve Musul’da karşılıklı olarak konsolosluk açılması konusunda da görüş birliğine varıldı.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye’de bulunan Irak Maliye Bakanı Ali Allawi’yi makamında kabul ederek bir süre görüştü. Bakan Unakıtan, Irak'ın Türkiye'nin komşusu olduğunu belirterek, ticaret potansiyelinin artmasını istediklerini söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Trabzon’da düzenlenen "Doğu Karadeniz Bölge Toplantısı"nda yaptığı konu şmada, şu andaki sigorta sisteminin bütün değil, nüfusun yüzde 86’sını kapsadığını, emeklilik sigortalarının da aynı durumda olduğunu söyledi.

6- Eğitim-Sen, sendika hakkında açılan kapatma davasını düzenledi ği eylemle protesto etti.

7- IMF uzmanları tarafından hazırlanan ve sona eren stand-by anla şması çerçevesinde, 16 Temmuz 2004 tarihli sekizinci gözden geçirme sonuçları ile 8 Temmuz 2004 tarihli 4. madde çerçevesinde yaptığı görüşmelerin değerlendirildiği rapor yayınlandı. Buna göre; IMF’nin, kamu işçileri ve asgari ücretteki artışları sınırlandırmayı da içeren gelir politikasının sıkı şekilde takip edilmesinin gerekli olduğu görüşünde olduğu vurgulandı.

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bulgaristan’ın Varna kentinde yapılan "Güneydoğu Avrupa’da Kültürel Koridorlar Bölgesel Forumu’nun ‘Varna Deklarasyonu Taslağı’nın tartışılması kapsamında yaptığı konuşmada, ulusların birbirini daha iyi algılaması, değerlerdeki farklılıkları daha iyi kavrayabilmesi ve kültürel çeşitliliğe hoşgörü ve anlayışla yaklaşması amacıyla daha çok tartışılması ve çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

9- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İspanya’da yayımlanan El Pais gazetesine verdiği demeçte, tam üyelik müzakerelerinin 2015’e kadar sürebileceğini ama o sürede de Türkiye’nin hazır olacağını söyledi.

10- AB Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Küba’nın Parlamento üyelerinden bir gruba ülkeye giriş izni vermemesi kınandı.

11- İran ve Irak’ın, iki ülke arasında 8 yıl süren savaştan ve Irak’ın 1990’da Kuveyt’i işgalinden Saddam Hüseyin’i sorumlu tutan ortak bir bildiri yayımladığı açıklandı.

12- Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un, BM, AB ve ABD’nin "Andican isyanıyla ilgili uluslararası soruşturma açılması" talebini reddettiği bildirildi.

21 MAYIS 2005

 

1- Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenen "Güneydoğu Avrupa’da Kültürel Koridorlar Hakkında Bölgesel Forumu"na katılan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yurda döndü. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Varna Bildirisi’nde, Balkanlarda kültürler arası köprüler oluşturulması na, karşılıklı anlayışın pekiştirilmesine katkıda bulunacağı ve farklılıkların kültürlerimizi zenginleştireceği ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çeşitli açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Yozgat’ta halka hitaben yaptığı konuşmada, ülke genelinde büyük bir heyecan dalgası yaşandığını, Teşvik Yasası’ndan yararlanan girişimcilerin yatırıma başladığını, bazı yerlerde mevcut olan durgunluğun ise zamanla ortadan kalkacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali şahin İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Toplantı- sı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, 2006 yılında enflasyonun yüzde 8’in altına ineceğini belirterek, memur ve işçi maa ş artışlarında bunu göz önünde bulunduracaklarını söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Yozgat Adalet Sarayı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1 Haziran’da yürürlüğe girecek yeni yasalara karşı çıkanları eleştirerek, önümüzdeki dönemde bilgisayarlı yargı ağı kurulacağını ve bundan sonra internet ortamından yararlanılarak avukatların bürolarından dava açabileceklerini, vatandaşların da evlerinden davanın gidişatını takip edebileceklerini açıkladı.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı açıklamada, bazı basın organlarında yer alan çeşitli yorumlarda AB’nin önde gelen siyasi şahsiyetlerine yakın kimi düşünce kuruluşları tarafından Türkiye’ye ‘imtiyazlı ortaklık’ önerisinde bulunulduğu yönünde bilgilere yer verildiğini belirterek, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik dışında bir seçeneği kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

6- RTÜK Başkanı Fatih Karaca, Türkiye’de radyo ve televizyon yayıncılığıyla ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesinde yer alan mülakatı nda değerlendirdi.

7- Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) Antalya’da yapılan 28. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Başkan Özdemir Özok, devletin din ve vicdan özgürlüğüne, laikliğe, düşünce ve ideolojilere karşı yansı z kalması durumunda demokrasiye ulaşmanın kolay olacağını belirtti. Toplantıya katılan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok da yaptığı konuşmada, AİHM’nin terörist elebaşı Öcalan’la ilgili kararının hukuka ve yasaya uygun olarak inceleneceğini söyledi.

8- Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen 50. Eurovision şarkı Yarışması’nda Yunanlı şarkıcı Helena Paparizou’nun seslendirdiği ‘My Number One‘ adlı şarkı birinci seçildi. Türkiye’yi temsil eden Gülseren ise "Rimi Rimi Ley" adlı şarkıyla 13. oldu.

9- 58. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülünü Jean Pierre ve Luc Dardenne kardeşlerin ‘Çocuk’ adlı filmi alırken, Büyük Ödül, Jim Jarmusch’un ‘Kırık Çiçekler’ adlı filmine verildi. En İyi Yönetmen Ödülü’nü ise ‘Saklı’ filmiyle Avusturyalı yönetmen Michael Haneke aldı.

10- Güney Kore’de düzenlenen Dünya Gençler Halter şampiyonası’ nda Sibel Özkan 48 kiloda silkme dalında dünya birincisi olarak altı n madalya kazandı.

11- Türkiye’de bulunan Irak Başbakanı İbrahim Caferi TBMM Başkanı Bülent Arınç’ı ziyaret etti. Caferi, güvenlik birimlerinin eğitimi konusunda Türkiye’den yardım sözü aldığını belirtti.

12- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen temaslarda bulunmak üzere gittiği Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yaptığı açıklamada, 17 Mayıs itibarıyla 12 aylık ihracatın 68.9 milyar doları aştığını bildirdi.

13- ABD Başkanı George W. Bush, ABD’de bulunan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’i kabulünde yaptığı açıklamada, "Amerika ile Yunanistan stratejik ortaklığa sahiptir. Bu karşılıklı olarak halklarımız için de önemlidir. Özgürlüğü ve barışı yaymak için birlikte çalışmamızda önem taşımaktadır" dedi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Washington’da Irak Kalkınma Bakanı Berham Salih ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak’ta saldırılar düzenleyen teröristlerin Suriye’ye sığındığını iddia ederek, "şam yönetimi Iraklı direnişçilerin ülkesine sızmasına engel olmalı ve mali desteği kesmeli" dedi.

22 MAYIS 2005

 

1- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Turgut Reis beldesinde ‘İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Yıllık Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin işkenceyle mücadelede bugüne kadar görülmemiş bir başarıya imza attı ğını söyledi.

2- Sanayi Bakanlığı ile Enerji Piyasası Denetleme Kurulu arasında petrol piyasasında denetim yapılmasını öngören bir protokol imzalandı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, 500’ü akaryakıt, 3500’ü LPG olmak üzere toplam 15 bin istasyondaki 69 bin akaryakıt ve 6 bin gaz pompasında denetim yaptıklarını söyledi.

3- Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) Antalya’da yapılan Genel Kurulu’nda Avukat Özdemir Özok yeniden başkanlığa seçildi. 4- Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsalında bölücü terör örgütü militanları na yönelik arazi araması yapıldığı sırada bir asteğmenin mayına basarak şehit olduğu bildirildi.

5- Fenerbahçe Futbol Takımı, Galatasaray Futbol Takımı’nı 1-0 yenerek Süper Lig’de 16. şampiyonluğunu kazandı.

6- Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) öncülüğünde bu yıl 24. düzenlenen geleneksel Türk Yürüyüşü, New York kentinde yapıldı. Yürüyüşe Devlet Bakanı Beşir Atalay ile AKP İstanbul Milletvekili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dış Politika Danı şmanı Egemen Bağış da katıldı.

7- Merkezi Washington’da bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başkanı Charles Dallara Türkiye’nin, yıllardır sıkıntı yaşadığı kamu maliyesi alanında önemli ilerleme kaydettiğini belirterek, "Türkiye’ye sadece bankacılık ve telekom sektörlerinde değil, diğer sektörlerde de doğrudan yabancı sermaye girişi yaşanacak" dedi.

8- Ürdün’ün şune kentindeki Dünya Ekonomik Forumu toplantı- sında konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Arap halkı için tek yolun demokrasi olduğunu söyledi.

23 MAYIS 2005

 

1- Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, buğdayı n taban fiyatının 350 bin lira olarak tespit edildiğini, kişi başına da 30 bin lira prim verilmesinin kararlaştırıldığını söyledi. Muhtar maaşlarının yüzde yüz artırılmasının kararlaştırıldığını belirten Bakan Çiçek gazetecilerin sorusu üzerine, AİHM’nin PKK terör örgütü elebaşısı Öcalan’a ilişkin kararıyla bundan sonraki hususun, kendilerinin karar vereceği bir konu olmadığını ifade ederek, "Türk milleti adına yargılama yetkisine sahip mahkemeler, anayasa, Türkiye’nin taahhütleri dikkate alınarak doğru kararı verecektir "dedi. Konya Seydişehir Alüminyum Tesisleri’ndeki 53 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemi de değerlendiren Bakan Çiçek, komünist ülkelerin bile özelleştirmelerini tamamladığını vurgulayarak, "Meseleye ideolojik yaklaşmak yerine, dünyadaki olup bitenleri biraz daha anlayarak hareket etmek gerekir” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NATO Avrupa-Atlantik Ortaklık Konseyi Güvenlik Forumu’na katılmak üzere İsveç’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, ilk kez düzenlenen ve bundan sonra her yıl bir konsey üyesi ülkede yapılması planlanan bu toplantılarda, müttefik ve ortak konumdaki ülkelerin dışişleri bakanlarıyla gayri resmi çalışma yemekleri ve panellerde bir araya geleceğini ve Orta Asya konulu bir panele kendisinin başkanlık edeceğini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu CHP Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya’nın seçim bölgesindeki ‘göç ve köye dönüşle’ ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, köye dönüş projesi kapsamında Tunceli’de 3 bin 676 kişinin köylerine döndüğünü açıkladı. Bakan Aksu, köye dönüşlerinin engellendiği gerekçesiyle 1500 kişinin de AİHM’ne başvurduğunu belirtti.

4- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok yaptığı açıklamada, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde öldürülen Ahmet ve Uğur Kaymaz’ın ‘PKK milisi’ olduğuna ilişkin raporun, TBB yönetiminin raporu olmadığını, iki avukatın kişisel tespitlerini içerdiğini belirtti.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, İstanbul’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin düzenlediği 1. Uluslararası Medya Okuryazarlığı Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, yeni Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yapılan değişikliklerin yeterli olmadığını belirterek, "Yeni TCK ile Türkiye’de hapis tehdidi altındaki gazeteci sayısı ikiye katlanmış durumdadır" dedi.

6- Türkiye’ye gelen KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edildi.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde de ‘Ulusal Egemenlik ve Kıbrıs’ konulu bir konferans veren Denktaş, Kıbrıslı Türklerin, Annan Planı’na evet demekle Kıbrıs meselesinin çözümünde pazarlık kozunu kaybettiğini söyledi.

7- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Ekonomik İşler ve Kalkınma Komisyonu Toplantısı Antalya’da başladı. Komisyon Başkanı Evgeni Kirilov açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin reformlar konusunda kararlı olduğuna inandıklarını belirterek, "Türkiye her zaman Avrupa Konseyi’nin sorumlu ve fedakar bir üyesi olmuş- tur" dedi.

8- Sosyalist Enternasyonal Toplantısı için İsrail’in Tel Aviv kentinde bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Yardımcı sı ve İşçi Partisi Lideri şimon Peres ile görüştü. Baykal, İsrail’in Gazze’den çekilme planının çok önemli bir adım olduğunu belirterek, buna destek vermek gerektiğini söyledi. Peres ise AB üyeliğini desteklediklerini belirterek, Türkiye’nin mutlaka tam üye olması gerektiğini söyledi.

9- Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde dün yapı- lan eyalet meclisi seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) yenilgiye uğramasının ardından Başbakan Gerhard Schröder ile parti Genel Başkanı Franz Müntefering’in, sonbaharda erken seçime gitme kararı aldığı bildirildi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nicolas Burns Yunanistan’ı n Kosmos Tu Ependiti gazetesine yaptığı açıklamada, ABD olarak KKTC’ye yönelik izolasyonların kaldırılması politikalarının netle ştiğini söyledi.

11- Irak Başbakanı İbrahim Caferi’nin direnişçilerle mücadele için yeni oluşturduğu özel operasyonlar biriminin komutanlığına getirilen Tümgeneral Vail el Rubai’nin başkent Bağdat’ta uğradığı saldırı sonucu öldürüldüğü belirtildi.

Öte yandan Irak’ta meydana gelen bombalı saldırılarda çok sayıda kişinin öldüğü, 100’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD’nin 1976 yılında 73 kişinin ölümüyle sonuçlanan Küba yolcu uçağının bombalanmasından sorumlu tutulan Luis Posoda Carriles’i iade etmemesi halinde iki ülke arasındaki ilişkileri gözden geçireceklerini açıkladı.

24 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın açılış törenine katılmak üzere Azerbaycan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantı sında, törene Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan devlet başkanları nın da iştirak edeceğini belirterek, "Türkiye, 21. yüzyılın İpek Yolu olarak sunulan Doğu-Batı Enerji Koridoru’nun en önemli bileşenini oluşturan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’na önayak olmuş, bu yönde büyük çaba harcamıştır" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantı sı’nda yaptığı konuşmada, AB ile yürütülecek müzakerelerde Devlet Bakanı Ali Babacan’ın Başmüzakereci olduğunu açıkladı.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, Hollanda, Almanya ve İsviçre tarafından uçuş yasağı getirilen özel havayolu şirketi Onur Air ile ilgili yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığını, yasa ğın kaldırıldığını, söyledi.

4- Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyelerinin, partilerin parlamentodaki ağırlıklarına göre TBMM tarafından seçilmesini öngören tasarı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu’ndan yapı lan yazılı açıklamada, Türk Ceza Yasası’nda yer alan ve "İfade özgürlü ğü ile gazetecinin haber verme ve halkın bilgi edinme haklarını sınırlayan" maddelerin değiştirilmesi için son fırsatın milletvekilleri tarafından kullanılmasının beklendiği vurgulandı. TBMM Genel Kurulu’nun ele aldığı değişiklik teklifinin, "Türkiye’yi yeniden hapiste gazetecileri bulunan ülke" konumuna sokma tehlikesini gidermediği de açıklamada yer aldı.

6- Türkiye Basketbol Ligi Play Of karşılaşmalarında Beşiktaş, Ülkerspor’u 83-77 yenerek, finale yükseldi.

7- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) İcra Direktörü Vladimir Ruşaylo, Özbekistan’da yaşanan olayların Rusya ve bölge ülkelerinde kaygı yarattığını, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın Türkiye’nin kartviziti olduğunu, 12 KEİ üyesinden 6’sının BDT içerisinde yer aldığını açıkladı.

8- Almanya’da erken seçim kararının verilmesinin ardından Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) lideri Angela Merkel, sonbaharda yapılması beklenen seçimlerde iktidara gelmeleri halinde Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakerelerini ellerinden geldi ği ölçüde yavaşlatacaklarını açıkladı.

9- Fransa Cumhurbaşkanı Jachues Chirac, Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi’ne (CCAF) gönderdiği mektupta, AB Anayasası’nın hoşgörü, adalet ve azınlıklara saygıyı zorunlu kılacağını belirterek, "Avrupa’nın değerlerini daha fazla savunacak olan AB Anayasası ile Türkiye’nin AB yolunun daha uzun süreceğini" belirtti. 10- Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai, Washington’da ABD Başkanı Bush ile görüştü.

25 MAYIS 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milan-Liverpol futbol takımları arasında oynanacak şampiyonlar Ligi Finali’ni izlemek üzere İstanbul’a gelen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile görüştü. Berlusconi, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında, AB ile üyelik müzakereleri sürecinde Türkiye’ye destek veren ülkelerin başını çekmeye devam edeceklerini, Türkiye’nin Müslüman ülkelerde de çok düzenli işleyen ve son derece gelişmiş bir demokrasinin var olabilece ğinin bir kanıtı olarak karşılarına çıktığını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantı sında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda 17 Aralık Zirvesi sürecinde gündeme getirilen "özel statülü ortaklık" kavramı nın kabul edilemez olduğunu, bu önerinin Türkiye’nin 40 yıldır inançla sürdürdüğü AB’ye tam üyelik mücadelesine karşı yapılmış büyük bir haksızlık olarak nitelendirilebileceğini ifade ederek, Türkiye’nin bugünlere AB sayesinde gelmediğini ve tam üyelik taahhüdünden vazgeçilmesinin AB’nin etik değerlerine zarar vereceğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Fener Rum Patrikhanesi’ndeki Patrik Barthelemeos başkanlığında yapılan toplantı konusunda gazetecilerin sorularına yazılı olarak verdiği cevapta, "Ülkemizin Ortodoks dünyasının kendi bünyesindeki konulara ve görüş ayrılıkları na taraf olması söz konusu olmadığı gibi bu toplantının ülkemiz açısında herhangi bir sonuç doğurması da mümkün değildir. Bahse konu toplantının İstanbul’da yapılması, Türkiye’nin patrikhaneye atfedilen ‘ekümenik’ sıfatına ilişkin bilinen görüş ve tutumunda bir değişiklik anlamına gelmemektedir" ifadelerini kullandı.

4- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, ‘Bireylerin anadilde öğrenim görmesini ve kültürlerini geliştirmesini savunan’ ifadesi nedeniyle Eğitim-Sen’in kapatılmasına karar verdi. 45 üyenin oybirliği ile aldığı kararda, sendikanın kapatılmasını isteyen Genelkurmay Başkanlı- ğı’nın görüşü savunuldu ve AB’ye uyum için yasal olanak tanınan ‘anadilde öğretimi’ savunmanın ülke bütünlüğüne aykırı olduğu ifade edildi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Radikal gazetesine verdiği demeçte, AB Başmüzakerecisi olarak atanmasının kendisi için bir sürpriz olduğunu, Türk halkının AB üyeliği hedefine desteğinin sürmesini sağlamak için bütün kesimlere görev düştüğünü söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) mayıs ayı olağan meclis toplantısında, ASO Başkanı Zafer Çağlayan’ın gündeme getirdiği bölgesel asgari ücret önerisine destek vererek, Türkiye’de 1974’ten beri tek asgari ücret uygulandığını belirtti. Bakan Başesgioğlu ayrıca, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemenin yeniden görüşülmek üzere geri çekileceğini, yapılması planlanan düzenlemenin kamuoyunda yanlış biçimde ‘prim affı’ şeklinde telaffuz edildiğini, oysa aslında bir ödeme kolaylığı, taksitlendirme olarak nitelendirilmesi gerektiğini söyledi.

ASO Başkanı Çağlayan ise IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger’in ‘Türkiye’de asgari ücret yüksek, kayıt dışı istihdamın ana nedeni budur’ açıklamalarına karşılık, bir asgari ücretli için yılda devlete ödenen prim ve sigorta tutarının yaklaşık 3 milyar lira olduğunu belirterek, prim yükünün aşamalı olarak indirilmesini, üç yıl süre ile her yıl 5 puanlık bir indirimin sorunu çözebileceğini söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, partisi tarafından ‘iktidarı uyarı yoruz’ adıyla Ordu’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AKP hükümetinin Türkiye’yi büyük bir hızla karanlığa sürüklediğini, Türkiye’nin büyük kâr eden kuruluşlarının satıldığını belirterek, "DSP olarak Türkiye’yi kurtarmak amacıyla yola çıktık dedi.

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman ve birçok ülkeden temsilcilerin de katıldığı Bakû-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı’nın, Bakû yakınlarındaki Sangaçal tesislerindeki açılış töreninde yaptığı konuşmada, projeyi ‘bir mühendislik başyapıtı’ olarak değerlendirerek, düş olarak tanımlanan, ancak bugün dünyanın en büyük enerji tasarılarından BTC’nin gerçeğe dönüştüğüne gururla tanıklık ettiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca hattın bölgenin istikrarı ve ekonomik kalkınması açısından yaşamsal önem taşıdığını söyledi.

Bu kapsamda BTC Projesi’ne Kazak petrollerinin dahil edilmesini öngören bir mutabakat zaptı dört ülke cumurbaşkanı tarafından imzalandı. Ayrıca Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi’ne ilişkin bildiri de ilgili ülkelerin cumhurbaşkanlarınca imzalanan metinler arasında yer aldı.

9- TBMM Başkanı Bülent Arınç, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Dennis Hastert’ın davetlisi olarak gittiği Washington’da, Musevi temsilcileri ve Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi yöneticileriyle bir araya geldi.

10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomidis yaptığı açıklamada, Nisan 2003’ten 2004 yılının sonuna kadar Kıbrıslı Türklere 157 milyon Kıbrıs Lirası (Yaklaşık 321 milyon dolar) tutarında yardımda bulunduklarını belirtti.

11- NATO Avrupa-Atlantik Ortaklık Konseyi Toplantısı İsveç’in Ore kentinde yapıldı. Düzenlenen dört ayrı panelde ‘Avrupa’nın çözülmemi ş sorunları, Orta Asya, Balkanlar ve İttifakın ortaklarla ilişkileri’ konuları görüşüldü.

Orta Asya panelini yöneten Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 11 Eylül’le stratejik önem kazanan Orta Asya’nın Avrupa-Atlantik’in istikrarını doğrudan etkileyebilecek kapasitede oldu ğunu kaydetti.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer de Özbek yönetiminin Andican’da göstericilere aşırı güç kullanmasını eleştirerek, uluslararası soruşturma talebini yineledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vladimir Çizhov ise Özbekistan’da "ültimatom gibi soruşturma talebi adil değil" açıklaması nda bulundu.

BM Kalkınma Programı Başkanlığına getirilen Kemal Derviş de etkinlik kapsamında yaptığı değerlendirmede, barış ve güvenliğin sağ- lanmasında ekonominin rolüne değindi.

12- Uluslararası Af Örgütü 2005 yılı "İnsan Hakları Raporu"nu yayı nladı. Metinde Türkiye’de yapılan reformlara dikkat çekilmesine karşın uygulamada hâlâ eksikliklerin bulunduğu, işkence ve kötü muamelenin sürdüğü, kitlesel eylemlerde aşırı güç kullanımının kaygı duyulması gereken konulardan biri olduğu bilgilerine yer verildi.

13- AB Dönem Başkanı Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Belçika’nın Le Soir gazetesine yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin tam üyeliğiyle ilgili müzakerelerin son derece uzun ve ucu açık olacağını, sözde Ermeni soykırımı savlarıyla ilgili olarak da sorunu Türkler ve Ermenilerin birlikte çözmeleri gerektiğini kaydetti.

14- AB Sözcüsü Francoise Le Bail, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Çin ile tekstil ticaretindeki anlaşmazlığın 31 Mayıs’a dek müzakere yoluyla çözülmediği takdirde, Avrupa Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Peter Mandelson’un Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde resmi girişimlere başlayacağını söyledi.

15- Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, resmi bir ziyaret kapsamında bulunduğu Çin’de Devlet Başkanı Hu Cintao ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, terör ve radikal gruplara karşı ortak mücadele ile ticari işbirliğinin geliştirilmesini değerlendirdiklerini, ayrı ca Andican’da yaşanan son olaylar konusunda uluslararası bir araş- tırma komisyonunun kurulmasını isteyen batılı devletlere karşı Özbekistan’ı n kimseye eğilmeyeceğini söyledi.

26 MAYIS 2005

 

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman’ı kabulünde yaptığı açıklamada, Türk-Amerikan ilişkilerinin köklü gelenekleri bulunduğunu ve bu ilişkilerin sadece hükümetler arasında değil, halklar arasında da var olduğunu belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) yönetim ve denetimindeki varlıkların satışını kolaylaştıran yasa TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

3- Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci düzenlediği basın toplantı sında, özelleştirme uygulamalarının 2003 yılı başından bu yana istikrarlı bir şekilde devam ettiğini ve toplam 3.2 milyar dolar nakit giri şi sağlandığını açıkladı.

4- CHP Kars Milletvekili Selami Yiğit partisinden istifa etti.

5- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Washington’da ‘Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi’ (CSIS) adlı düşünce kuruluşunda yaptı- ğı konuşmada, Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılması planlanan ancak ertelenen Ermeni konferansıyla ilgili olarak, fikir ve ifade özgürlüğünün olduğu bir ortamın herkesin alkışlayacağı sözler söylemek anlamı- na gelmediğini, farklı şeylerin konuşulmasının doğal karşılanması gerekti ğini belirtti.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Kazakistan’ın başkenti Astana’da Başbakan Danial Ahmedov ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki ülke arasında uluslararası terörizm, organize suçlarla mücadele, uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadelede işbirliği, istatistik ve arşiv alanlarında işbirliğini öngören protokol ve anlaşmalar imzalandı.

İmza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında Ahmedov, Kazakistan’ın KKTC ile kültürel düzeyde ilişkilerin kurulması için Kıbrıs’a bir yazı gönderdiğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan ise Irak’taki son duruma ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, Ocak ayında yapılan seçimle bu ülkenin demokratik sürece girdiğini belirtti.

7- ABD Başkanı George W. Bush 5 yıl aradan sonra ilk kez Filistin’in yeni Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile Washington’da bir araya geldi. İki liderin görüşmesinde temel konuların, ABD’nin yol haritasına bağlılığı ve Filistin devletine desteği ile Washington’un Filistin Özerk Yönetimi’ne yapacağı ekonomik yardımı oluşturduğu belirtildi.

27 MAYIS 2005

 

1- Türk Ceza Kanunu’nun, aralarında RTÜK’ün 9 üyeden oluşması ve üyelerin siyasi parti gruplarının üye sayısının oranında belirlenmesini öngören anayasa değişikliği ile yasadışı eğitim kurumu açanlara verilecek hapis cezasının 3 yıldan 1 yıla düşürülerek para cezasına dönüştürülmesini öngören düzenlemenin de bulunduğu 40 maddesinde değişiklik öngören kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

2- Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyü yakınlarında, erzak taşıyan traktörün mayına çarpması sonucu 2 er şehit olurken, 2 yurttaş da yaşamını yitirdi.

3- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, İstanbul’da gazetecilere Kıbrıs sorununu anlattı.

4- AB Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer, Milliyet gazetesine Türkiye’nin AB üyelik sürecini değerlendirdi. 5- Kazakistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurba şkanı Nursultan Nazarbayev ile bir araya geldi. Başbakan Erdo- ğan, temaslarının son gününde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

6- Pakistan’ın başkenti İslamabad yakınlarında bir şii türbesini hedef alan bombalı saldırıda 22 kişinin öldüğü açıklandı.

7- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Fransa’da yapılacak Avrupa Anayasası referandumu öncesindeki son televizyondan konuş- masında, seçmenin referandumu hükümeti cezalandırmak için kullanmaması nı ve "evet" oyu verilmesini istedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Michel Barnier de France 2 televizyonunda bir açık oturuma katılarak, Türkiye ile anayasa arasında bir bağ olmadığını, referandum sonucu ne olursa olsun müzakerelerin başlayaca ğını söyledi.

8- Almanya Parlamentosu’nun üst kanadının, AB Anayasası’nı büyük oy çoğunluğuyla onayladığı bildirildi.

28 MAYIS 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Birlik Vakfı’nın kuruluşunun 20. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen ‘Sivilleşme ve Demokratikleşme’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ‘kaçak Kuran kursu’ diye bir tanımı kabul etmediklerini belirterek, yeni Türk Ceza Yasası’nın Kuran kursları için çıkarıldığını savunanlara, halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman olan Türkiye’de insanların hassasiyetleri üzerinde kimsenin oynamaması gerektiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Türk-Alman Dostluk Federasyonu’nun davetlisi olarak gideceği Almanya’ya hareketinden önce Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Türk Ceza Yasası’nda yapılan değişiklikle izinsiz eğitim kurumu açanlara verilecek cezalarda indirim yapılmasına ilişkin düzenlemeyi eleştirdi.

3- Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Toplumsal Geli şime Destek faaliyetleri kapsamında Gelibolu İkinci Kolordu Komutanlı ğı ve Gelibolu Kaymakamlığı’nca yenilenen Adilhan Köyü’nde düzenlenen tören sonrasında basın mensuplarına sözde soykırım iddiaları na yönelik açıklamalarda bulundu.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TCY’nin, yasaya aykırı eğitim yapanlara verilecek cezaları düzenleyen maddesinde yapılan değişikliğe ilişkin görüşlerini açıkladı.

5- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nce düzenlenen ‘Siyaset ve Liderlik Okulu’ kapsamında ‘Bağımsızlık ve Hürriyet’ konulu bir sunuş yaptı. Kuzu, Türkiye’de sorunların uzun vadeli çözümü için en kısa zamanda baş- kanlık sistemine geçilmesi gerektiğini belirtti.

6- TBMM Başkanı Bülent Arınç ABD’nin Chicago kentinde düzenlenen Ulusal Strateji Forumu’nda, Batı’da ortaya çıkan laikliğin her ülkede farklı uygulandığını belirterek, laikliğin bir din olmadığını, laikli ğe iman etmek gerekmediğini ancak ona uygun hareket etmek gerekti ğini söyledi.

7- Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’nın uygulanması nın gözden geçirilmesi amacıyla 188 ülkenin temsilcisinin bir araya geldiği BM konferansının sonuç raporunda, dünyanın birçok bölgesinde nükleer gerginlik yaşanmasına karşın önleyici belirli bir eylemin yer almadığı ifade edildi.

8- AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günther Verheugen Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğinin gündemde olmadığını belirterek, Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel’i olası erken genel seçimlerde Türkiye’nin AB üyeliği konusunu seçim malzemesi yapmaması konusunda uyardı.

9- Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer Milliyet Gazetesine yaptığı açıklamada, Fransız referandumunda Avrupa Anayasası’nın reddedilmesi veya Almanya’da Hıristiyan Demokratları n iktidara gelmelerinin Türkiye’nin ‘3 Ekim randevusunu etkilemeyece ğini söyledi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice San Francisco kentinde yaptığı konuşmada, AB’nin Türkiye’yi üyeliğe kabul etmemesinin vahim sonuçları olabileceği uyarısında bulunarak, Türkiye’nin Avrupa’dan ayrılmasının bedelini karşılayamayacaklarını söyledi.

11- İran’da Anayasayı Koruyucular Konseyi’nin, hükümetin uranyumun zenginleştirilmesi dahil nükleer teknolojiyi geliştirmesini öngören yasayı onayladığı bildirildi.

29 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul’un Fethi’nin 552. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, "Bu mirası korumak kendimize ve gelecek kuşaklara olduğu kadar insanlığa karşı da sorumlulu- ğumuzdur" dedi.

2- Partisinin İstanbul Birinci Bölge Toplantısı’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, türban ve Ermeni sorunu başta olmak üzere gündemdeki konuları değerlendirdi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ‘Turkish Daily News’ dergisine verdiği demeçte, Kıbrıs’ta her iki tarafa uygulanan kısıtlamaların aynı anda kaldırılması çağrısında bulundu. Gül ayrıca, Fransa’da yapılan referandumla ilgili olarak, oylamada ‘hayır’ çıkmasının Türkiye’yle ilgisi olmadığını belirterek, Türkiye ile 3 Ekim’de müzakerelere başlamanın Nice Anlaşması uyarınca hukuki temele sahip olduğunu söyledi.

4- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, Başmüzakereci Yardımcılığı görevinin TOBB’a verilmesini istediklerini ve bu taleplerini Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’e ilettiklerini belirterek, "Odalar Birliği Kanunu’na göre, koordinasyon TOBB’a veriliyor. Yani kanunen de bu görevin bize verilmesi gerekir" dedi.

5- TBMM Başkanı Bülent Arınç ABD’nin Chicago kentinde yaptı ğı açıklamada, Türkiye’de son 3 yılda yapılan köklü reformlar için ‘sessiz devrim’ nitelemesinde bulunarak, "Yeni bir Türkiye var demenin zamanının geldiğini düşünüyorum" dedi.

6- Almanya’nın Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993 tarihinde Neonaziler tarafından evlerinin kundaklanması sonucu yanarak hayatlarını kaybeden Genç ailesinin 5 ferdi, katliamın 12. yılında düzenlenen törenle anıldı. Törene Devlet Bakanı Mehmet Aydın, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DYP Genel Başkan Yardımcısı Nüzhet Kandemir, Solingen Belediye Başkanı Franz Haug ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

7- Fransa’da, AB Anayasası için yapılan oylamada resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 57 hayır, yüzde 43 de evet oyu çıktı. Cumhurbaşkanı Jaques Chirac sonuçların alınması üzerine yaptığı açıklamada, "Hayır"ın Fransa’nın Avrupa’daki çıkarlarının savunulması nı zorlaştıracağını söyledi.

30 MAYIS 2005

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, ABD ziyareti dönüşünde Atatürk Hava Limanı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, görüşmeleri sırasında iki ülke ilişkilerinin güçlenerek gelişeceğinin teyit edildiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’li Senatör Chuck Hagel’i kabul ederek bir süre görüştü. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Avrupa’daki Amerikan Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Orgeneral Charles Wald’in de hazır bulunduğu görüşmede, ikili ilişkiler değerlendirildi.

3- Anayasa Mahkemesi, Emniyet Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa’nın 1. Maddesiyle Değiştirilen Emniyet Teşkilat Yasası’nın Değişik 55. maddesindeki bazı bölüm ve tümcelerin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan davayı esastan görüşmeye karar verdi.

4- Başbakan Yardımcısı Abdüllatif şener, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bankaların kredi verirken uyguladıkları yöntemlerin köklü bir şekilde değiştirileceğini, Basel Sermaye Uzlaşısı’nın (Basel II), BDDK tarafından 01 Ocak 2007 tarihinde yayınlanacağını ve 01 Ocak 2008 tarihinden itibaren de yürürlüğe gireceğini açıkladı.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Spor Yazarı Ömer Arkın İstanbul’da yaşamını yitirdi ((57) yaşamını yitirdi.

6- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer yaptı ğı açıklamada, Fransa’daki referandum sonucunun Türkiye ile müzakereleri etkilemeyeceğini bildirdi.

Öte yandan Bahreyn’de bulunan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü telefonla arayan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da Avrupa Anayasası’ na yönelik tartışmaların Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin başlamasına bir engel teşkil etmeyeceğini açıkladı.

Gelişmeler üzerine bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Gül, hükümetin reform sürecine bağlı olduğunu ve üyelik müzakerelerine yönelik hazırlıkların kararlılıkla devam edeceğini, müzakerelerin Nice Anlaşması zemininde yürütüleceğini belirtti.

AB Dönem Başkanı Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Junker ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Manuel Barroso da AB’nin yoluna devam edeceğini, referandum sonucu çıkan karara saygı duyduklarını bildirdi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Fransa’daki referandum sonucunun 03 Ekim tarihinde başlayacak müzakereler için bir ön koşul oluşturmadı ğını aktardı.

7- Cumhuriyetçi Senatör Ed Whitfield başkanlığındaki ABD Kongre heyeti, KKTC’ne resmi bir ziyarette bulundu. Ercan Havaalanı’ nı kullanarak giriş yapan heyet, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüştü.

8- Irak’ta direnişçiler tarafından düzenlenen saldırılar devam ederken, Hille’deki iki ayrı intihar eyleminde en az 27 kişinin öldüğü, 128 kişinin de yaralandığı bildirdi.

9- Alman Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi (CDU) Genel Baş- kanı Angela Merkel, ülkede yapılacak olası erken genel seçim için Birlik Partileri (CDU/CSU) tarafından başbakan adayı olarak seçildi.

31 MAYIS 2005

 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Ceza Muhakemesi Yasası (CMY), Ceza İnfaz Yasası (CİY) ile Adli Sicil Yasası’nı onayladığı bildirildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis Grup Toplantı sı’nda yaptığı konuşmada, Fransa’daki referandum sonucunun Türkiye’nin üyelik süreciyle ilgili olmadığını savunarak, "Türkiye’nin önündeki takvim, yol haritası bellidir. Biz kararlılıkla, 17 Aralık’ta alınan onay müzakere sürecine dair yapılması gereken ne varsa, bu sürece aynı heyecanla devam ediyoruz. Türkiye üzerinden siyaset yapmak çirkindir, yanlıştır" dedi. Başbakan Erdoğan konuşmasında, tarıma destek kapsamında çiftçilere litre başına 30 YTL mazot desteği verilece ğini de açıkladı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis Grup Toplantı sı’nda yaptığı konuşmada, yeni Türk Ceza Yasası’nda yasadışı eğitim kurumlarına ilişkin hükümlerin "din tartışmalarını" beraberinde getireceğini ileri sürerek, AKP’nin değişiklikle bu tür eğitim kurumları nın kapatılmasını "fiilen engellediğini" söyledi. Baykal, Fransa’daki referandum sonucunun Türkiye açısından sıkıntı yaratabileceğini, ancak bunun 03 Ekim’deki müzakerelerin başlaması için bir engel olmadı ğını belirtti.

4- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Halk Bankası’ndan Yahya Murat Demirel’in şirketlerine usulsüz kredi aktarıldığı iddiasıyla açılan davada, Demirel ve 4 kişinin Bankalar Yasası’ndaki "zimmet" suçundan yargılanmasına karar verdi.

5- TSK Güçlendirme Vakfı, TSK Elele Vakfı, TSK Dayanışma Vakfı, TSK Mehmetçik Vakfı, TSK Mensuplarının Çocuklarının Tahsiline Yardım Vakfı ve TSK Sağlık Vakfı tarafından kuruluşu yapı lan serum fabrikası, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün de katıldığı bir törenle Ankara’nın Akyurt Beldesi’nde hizmete açıldı.

6- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince, Birliğin 48. Genel Kurulu sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Bankacılık Yasa Tasarısı’nda zimmet suçu, örtülü kazanç gibi suçlara mevcut yasalardan daha ağır cezalar öngörüldüğünü belirterek, "Bankacılığın da uluslararası uygulamalarda olduğu gibi ödülün de cezanı n da makul olmasını arzuluyoruz" dedi.

7- Yazar Vüs’at O. Bener yaşamını yitirdi.

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün resmi davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Çin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Guanglie Liang, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildi.

9- Fransa’da AB Anayasası için yapılan ve ‘hayır’ sonucu alınan referandumun ardından Cumhurbaşkanı Jaques Chirac, Başbakan Jean-Pierre Raffarin’i görevinden alarak yerine İçişleri Bakanı Dominique de Villepin’i atadı.

10- Irak’ta bir İtalyan helikopteri ve Irak’a ait askeri bir uçağın düşmesi sonucu 9 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106