16.4.2005
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 NİSAN 2005

1- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok Çanakkale Barosu tarafı ndan düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, gerici kesimin devleti ele geçirme hedefi olduğunu belirterek, laikliğin mutlaka savunulması gerektiğini söyledi. Ok ayrıca, 1 Nisan’da yürürlüğe girmesi öngörülen yeni Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) Meclis’te yapılan oylama sonucunda 1 Haziran’a ertelenmesinden memnun olduğunu açıkladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanlığı’na yeniden seçilen Sinan Aygün’ü makamında ziyaret etti. Ekonomideki rekor büyümeye dikkat çeken Baykal, istatistiklerde kendini gösteren iyileşmenin vatandaşların hayatına yansımadı ğını söyledi.

3- Devlet Bakanı Beşir Atalay RTÜK ile Televizyon Yayıncıları Derneği’nce İstanbul’da düzenlenen ‘AB’de Medya Mevzuatı’ konulu panelde yatığı konuşmada "Hedefimiz, demokratik standartları yüksek modern bir hukuki üst yapı oluşturarak, halkımızın haber alma hakkı- nı teminat altın alarak iletişim özgürlüğünün sınırlarını genişletmektir" dedi.

4- CHP, İl Özel İdareleri Yasası’nın, üniter devlet modeline aykı- rı olduğunu savunarak iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

5- AKP’den istifa eden Malatya Milletvekili Miraç Akdoğan ile İzmir Milletvekili Serpil Yıldız, CHP’den ayrılan Diyarbakır Milletvekili Muhsin Koçyiğit ve Bitlis Bağımsız Milletvekili Edip Safder Gaydalı ANAP’a katıldı.

6- İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nca (İKSV) düzenlenen "24. Uluslararası İstanbul Film Festivali" başladı.

7- BM Güvenlik Konseyi’nin, Sudan’ın Darfur bölgesinde insanlı k suçu işlediğinden kuşkulanılan kişilerin Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanmasını öngören karar tasarısını kabul ettiği bildirildi

2 NİSAN 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Kızılcahamam’da yapılan 4. değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, siyasetin tükendiği bir zamanda bütün riskleri göğüsleyerek Türkiye’de umudun tükenmediğini ispatladıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, ANAP’taki yeniden yapılanma hareketiyle SP ve MHP’yi eleştirdi. Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de ABD ile ilişkiler, İncirlik Üssü, AB ve Kıbrıs konuları nda açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, Güney Kıbrıs’a yönelik bir ‘siyasi tanıma’ olmayacağını belirterek "Tayvan modelinde olduğu gibi, siyasi tanıma olmadan ekonomik ilişkilerimizi geliştireceğiz. Siyasi konularda muhatabımız ise Rumlar değil Yunanistan olacak" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi toplantısında milletvekili transferlerini değerlendirerek, esas olanın halkın oyuyla parlamentoya girmek olduğunu söyledi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu’nun soru önergesine verdiği yanıtta, bölünmü ş yol çalışmaları için 2 yılda 1.5 katrilyon liraya yakın para harcandı ğını bildirdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Türtüncü’nün Bağ-Kur’un prim borçlarına ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, 2004 sonu itibariyle Bağ-Kur’a borçlu sigortalı sayısının 2 milyon 239 bin kişi olduğunu açıkladı.

5- ANAP’ın 4. Olağanüstü Kongresi’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ve AKP’den istifa ederek ANAP’a katılan Erkan Mumcu genel başkanlığa seçildi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Adıyaman İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Erken seçimden söz etmek bu ülkeye ihanettir’ şeklindeki açıklamaları nı eleştirerek, hükümetin, milletin beklentilerinin altında ezildiğini söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Malatya’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin dış politika ve ulusal bütünlük konusunda sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirtti.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı İhsan Topaloğlu yaşamı nı yitirdi.

9- Roma Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa II. Jean Paul, yaşamını yitirdi. Papa’nın ölümünün ardından dünya liderleri başsağ- lığı mesajları yayımladılar.

10- Kırgızistan Anayasa Mahkemesi Başkanı Çolpan Bayekova düzenlediği basın toplantısında, Devlet eski Başkanı Askar Akayev istifa dilekçesini imzalamasa bile başkanlık seçimlerinin belirlendiği gibi 26 Haziran’da yapılacağını belirtti.

11- Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Kırgızistan’ın Devlet eski Başkanı Askar Akayev Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmede "Demokratik bir ülke olmasaydık, uluslararası destek alan muhalefet iktidarı ele geçiremezdi. Hasar gören işyerlerinin onarımı için yine Türkiye’ye ihtiyacımız var" dedi.

3 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Papa II. Jean Paul’ün vefatı dolayısıyla Vatikan’a gönderdiği mesajda, Papa’nın insanlık tarihindeki seçkin yerini; görevi süresince sergilediği bilgelik, dinler arası diyalog ve hoşgörünün yerleştirilmesi yönündeki gayretleri ve dünya barışının pekiştirilmesi doğrultusunda gösterdiği çabayla alacağına içtenlikle inandığını vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Papa II. Jean Paul’ün vefatı- nın yalnızca Katolik alemi için değil tüm insanlık için kayıp olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de mesajı nda, Papa’nın dünya barışına büyük katkı sağladığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yapılan 3 günlük değerlendirme toplantısının kapanış konuşmasında, parti toplantılarında veya dışarıda sivil toplum kuruluş- ları veya basından gelen iyi niyetli rasyonel, ülke çıkarına uygun uyarı ve eleştirilerin muhatapsız kalmayacağını belirterek "Biz kulağı kendi sesiyle dolu, diyaloga kapalı bir parti değiliz" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener yaptı- ğı açıklamada, 2004 yılında gerçekleşen yüzde 9.9’luk büyümeye iliş- kin eleştirilerde bulunanların ekonomiyi yorumlayamayacağını belirterek "Ekonomi gayet sağlıklı rotadadır. Büyüme, üretim artışıyla ve özel sektörün dinamizmiyle sağlanmıştır" dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, 2005 Ocak ayı sonu itibariyle Türkiye’nin toplam borç stokunun 319.5 katrilyona ulaştığını belirtti.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, YTL’nin aşırı değerli olmasının ara malı ithalatını artırdığını ve başta tekstil olmak üzere birçok sektörde işsizliği yükselttiğini söyledi.

6- Çanakkale Boğazı’nda, Gelibolu açıklarında Panama bandıralı konteynır yüklü gemiyle Yunan kuru yük gemisinin çarpıştığı, kazada konteynır yüklü geminin 3 personelinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

7- KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu’yla görüştü. İhsanoğlu, İKÖ Dışişleri Bakanları’nın İstanbul’da yapılan son toplantısında, üye ülkelere, Kıbrıslı Türklerle ilişkilerini tüm alanlarda genişletmeleri yönünde yapılan çağrıyla ilgili kararın uygulanması için çalışacağını söyledi. Denktaş ise kendilerine yönelik izolasyonların kaldırılması için doğrudan ulaşım, ticaret, turizm ve yatırım faaliyetleri olmak üzere bütün alanlarda İslam ülkelerinden ve İKÖ’den destek beklediklerini belirtti.

8- Kırgızistan’ın devrik Devlet Başkanı Askar Akayev ile Kırgız Parlamento heyeti arasında Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan pazarlık sonunda Akayev’in istifa protokolünü bugün imzalayacağı açıklandı.

9- BM Özel Temsilcisi Terje Röd-Larsen, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Dışişleri Bakanı Faruk el şara’yla başkent şam’da görü ştükten sonra yaptığı açıklamada, şam yönetiminin, Suriye askerlerinin tümünü ve istihbaratçılarını en geç 30 Nisan’a kadar çekme sözü verdiğini söyledi.

10- Afganistan’ın güneyinde, Taliban militanları olduğu sanılan kişilerce düzenlenen saldırıda 9 kişinin öldüğü bildirildi.

4 NİSAN 2005

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlı- ğında toplandı. Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantıda bazı kanun tasarıları ile Kızılcahamam’da bütün bakanların katılımı ile gerçekle ştirilen istişare toplantısının değerlendirildiğini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) yürürlüğünün 2 ay ertelendi ğini belirtti.

2- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik gidişatı değerlendirerek, büyüme rakamının büyüyen ekonominin değil, milletin ödeyeceği bedelin göstergesi olduğunu söyledi.

3- TRT Genel Müdürü şenol Demiröz TBMM KİT Komisyonu içinde oluşturulan alt komisyona bilgi verirken yaptığı açıklamada, mayıs ayından itibaren maaş ödeyemeyecek duruma geleceklerini söyledi.

4- 3 yıl önce aldığı kararla adını önce KADEK, sonra da KONGRA-GEL olarak değiştiren terör örgütü PKK’nın yeniden kuruldu ğu açıklandı.

5- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, Çin’in başkenti Pekin’de Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Çiao Çingçen’i ziyaretinde yaptığı açıklamada, Çin tarafıyla uzay alanında işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirterek, yer istasyonları kurma, uydu fırlatma ve keşif gibi konularda işbirliği adımları atılmasını istedi ğini söyledi. Orgeneral Fırtına ayrıca, Çingçen’in teknik, manevra ve donatım gibi konularda Türkiye’nin birikimlerinden yararlanmak istediklerini ifade etmesi üzerine, işbirliğinin hızlandırılması için bir mekanizma kurulabileceğini belirtti.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Suudi Arabistan’daki temasları çerçevesinde İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu ziyaret ederek, örgüte 1 milyon ABD Doları tutarında bağışta bulundu. Başbakan Yardı mcısı Gül, KKTC üzerindeki ambargoların kaldırılması konusunda İKÖ’den beklentilerinin sorulması üzerine, KKTC üzerindeki ambargoları n kaldırılması için İKÖ’nün bazı adımlar atmakta olduğunu bildirdi. Başbakan Yardımcısı Gül, temaslarının ardından Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’ye gitti.

7- İslam Konferansı Örgütü’nü (İKÖ) ziyareti nedeniyle Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bulunan KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un çözüm için ikna olmaması halinde Kıbrıs Türklerinin kendi yolunu çizmek zorunda kalacağını belirterek "Tayvan modeli de bu yollardan biridir" dedi.

8- AB Komisyonu’nun 2005-2006 dönemi ekonomik tahmin ve öngörülerini içeren ilkbahar raporunda, Türkiye’de siyasi istikrarın, ekonomik büyüme ve güç kazanımı getirdiği bildirildi. Raporda ayrı- ca, Türkiye ekonomisinin 2005’te yüzde 8’lik büyüme gerçekleştirebilece ğini öngören Komisyon, disiplinli gidiş halinde, 2006’ta enflasyonun yüzde 7’nin altına düşebileceği tahmininde bulundu.

9- Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi ile NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer’ın, Afganistan’daki yeniden inşa çalışmaları nda işbirliği yapmak konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

5 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 6 aylık eğitimle üniversite mezunu 10 bin yeni polis alınmasını öngören yasa ile İstanbul Atatürk Hava Limanı’nın işletmesinin Tepe-Akfen-Vien’e (TAV) tekrar verilmesini kolaylaştırmak amacıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yerine Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nce (DHMİ) ihaleye çıkılmasını öngören yasanın 33. maddesini, Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle TBMM’ye iade etti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Avukatlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, hukuk sisteminin daha etkin bir yapıya kavu şturulmasının zorunluluğuna dikkat çekerek "Yargı sistemini oluşturan sav-savunma-yargı üçlemesinde savunma hakkı, temel hakların öncelikli olanlarındandır. Bu hakkın kullanılmasında avukatlarımıza önemli görev ve sorumluluk düşmektedir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise mesajında, avukatların, üstlendikleri görev ile vatandaşların savunma hakkını adil bir şekilde kullanmaları nı sağlayarak, yargı bağımsızlığının güvencesi olduklarını belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantı sında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin büyümesine ilişkin açıklanan rakamların bazı çevrelerce hala gerektiği gibi algılanmadığını, ekonomiye ilişkin tablonun artık çok daha net olarak görünmeye başladığını belirterek "AK Parti’nin ekonomi yönetimindeki başarısı, siyasi perspektifimizin neticesidir" dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, kaymakamlık kursundan mezun olan 41 kaymakamı Başbakanlık’ta kabulü sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin demokratik standardını yükseltme konusunda adımlar atıldı- ğını, bu kültürün artırılması gerektiğini belirterek "Demokrasiyi ilk önce, yetkiyi elinde bulunduranlar olarak bizim içimize sindirmemiz gerekiyor" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantı sında yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda (SHÇEK) geniş çaplı yolsuzluklar yapıldığını, vekaleten göreve getirilen bazı bürokratların adlarının da yolsuzluklara karıştığını belirterek "Böyle bir kadronun siyasi sorumluluğunu taşıyanlar, yolsuzlukla mücadele edebilir mi?” dedi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM’de yaptığı konuşmada, siyasi partiler ile seçim yasalarının, siyasetin finansmanı ve yurt dışındaki seçmenlerin oy kullanmasını teşvik edici hükümleri kapsayacak şekilde değiştirilmesinin zorunlu olduğunu bildirdi.

6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Gönül, bedelli askerlik ile ilgili şu anda herhangi bir çalışma bulunmadığını belirterek, Silahlı Kuvvetler’in modernizasyonu kapsamında süre ile ilgili de bir düzenleme yapılabileceğini ancak bugün için bunun söz konusu olmadığını söyledi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da askerlik süresi ile ilgili bir düzenleme yapılması yönünde çalışma bulunmadı ğı bildirildi.

7- Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi, gazeteci-yazar Fikret Otyam’ı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle 5 milyar lira manevi tazminat cezasına çarptırdı.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce (TGC) yapılan yazılı açıklamada, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) Genel Sekreteri Aidan White tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup gönderildiği, mektupta basın ve ifade özgürlüğünün temel ilkelerinin korunması için hazırlanan yeni Türk Ceza Yasası’nda (TCY) gerekli değişikliklerin yapılmasının istendiği bildirilmektedir.

9- AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Joost Lagendijk yaptığı açıklamada, 6 Mart’ta İstanbul’daki kadınlar günü gösterisi ve Yazar Orhan Pamuk’un kitaplarının yakılması emrini veren kaymakam olayları ile ilgili olarak hükümetin siyasi sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini belirterek "Hükümetin somut tepkisini ortaya koymamış olması AB’e açıklanabilir bir şey değil. Bunlar üzücü geliş- meler ve bizim için kanun paketleri çıkarmaktan çok daha önemli" dedi. Öte yandan İçişleri Bakanlığı, bir süre önce yazar Orhan Pamuk’un kitaplarının toplatılması emrini verdiği ileri sürülen Isparta Sütçüler Kaymakamı Mustafa Altınpınar hakkında soruşturma başlattı.

10- Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Başkanı şeyh Halife Bin Zeyd Nahayan ve Veliaht Prens şeyh Muhammed Bin Zeyd El Nahayan ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesi gerektiğini söyledi.

11- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad CNN Türk televizyonuna verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in ülkesine yapaca ğı ziyaretin ABD ve diğer ülkelerin baskılarına rağmen gerçekle- şiyor olmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

12- Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, ABD’nin başkenti Washington’da Başkan George W. Bush ile görüştü. Yuşçenko’nun, ülkesinin NATO ve Dünya Ticaret Örgütü’ne (WTO) üyeliği konusunda ABD’nin desteğini talep ettiği bildirildi.

6 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Irak Devlet Başkanlığı görevine seçilen Celal Talabani’ye gönderdiği kutlama mesajında, Irak’ın geleceği için önemli bir dönüm noktası oluşturan sürecinde, ülkenin ve Irak ulusunun birlik ve bütünlüğünü simgeleyen Cumhurbaş- kanlığı görevinde Talabani’ye başarı dileklerini iletti.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile göreve yeni başlayacak 41 kaymakamı kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, AB sürecinde büyük mesafeler aldığını, son iki yılda çıkarılan yasalarla Kopenhag Kriterleri ve Avrupa İnsan Hakları Sözle şmesi’ndeki düzenlemelerin Türkiye’ye taşındığını belirterek, kaymakamları n halkı geleceğe hazırlaması gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da mülki amirliğin uzun ve parlak bir özgeçmişi olduğuna değinerek, kaymakamların görev yaptığı yerlerde milletin manevi duygularına saygılı, Atatürk ilke ve inkılapları na bağlı, insan haklarına dayalı bir anlayışı kendilerine şiar edineceklerinden kuşku duymadığını bildirdi.

Başkan Arınç ayrıca, Türk Polis Teşkilatı’nın 160’ıncı kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Bakan Aksu ile Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner ve beraberindeki polisleri kabulünde ise bireysel hakların genişlediğini, temel haklarda kapsamlı düzenlemeler yapıldığını belirterek, polisin şiddet kullanması ile ilgili görüntülerden üzüntü duydu- ğunu belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı’nın 85’inci kuruluş yıl dönümü kutlamasının ardından gazetecilerin soruları üzerine, Celal Talabani’nin Irak Devlet Başkanı seçilmesini olumlu buldu- ğunu belirterek, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması ve Kerkük’ün tüm Iraklılara ait bir statüye sahip olmasını beklediklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener,‘E-dönü şüm ve Türkiye’ konulu konferansta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı şener "Enflasyon tüketici fiyatlarında beklenenden düşük çıktı. Üretici fiyatlarındaki fiyat artışının alt detayları incelendi ğinde petrol ve petrole dayalı ürünlerin fiyatlarındaki artışın etkili olduğu görülüyor. Ancak hükümet kalıcı bir şekilde enflasyonu aşağı çekme konusunda kararlıdır. Petrol fiyatlarında öngörülenin üzerinde artış hükümetin enflasyon hedefini bozmaz" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, CNN Türk televizyonunda sosyal güvenlik reformuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Başesgioğlu, SSK’lılara istenen koşulda sağlık hizmeti sunumunda kusur olması halinde Sağlık Bakanlığı’yla hizmet alım sözleşmesinin feshedilebileceğini, sistemin oturmasıyla kamu ve özel kuruluşların sağlık sunumunu denetleyeceklerini söyledi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Muğla’nın Marmaris ilçesinde düzenlenen ‘Uluslararası Denizcilik Festivali’nde yaptığı konuş- mada, 2006 yılında turizm sektöründe KDV oranının yüzde 6’ya indirilece ğini belirtti.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin her yıl 700 bin kişiye iş imkanı sağlamak gibi bir seçenekle karşı karşıya kaldığını belirterek, söz konusu rakamın 35 milyar dolarlık yatırım anlamı na geldiğini söyledi.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC ile Adenauer Vakfı’nca ortaklara düzenlenen ‘Medya ve Demokrasi Bilinci’ konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, yeni Türk Ceza Yasası’nın (TCY), Basın Yasası gibi AB kazanımlarına, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10’uncu maddesinde de tanımlanan ifade özgürlüğüne ve AİHM’nin ifade özgürlüğüne yönelik değerlendirmelerine göre hazırlandığının iddia edildiğini, bu iddiaları doğru ve yeterli bulmadıklarını belirtti.

9- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi’nde hükümetin Kıbrıs politikasını anlattı. Straw, Türkiye’nin Kıbrıs’taki askerlerinin bir bölümünü çekmesinin çözüm için olumlu bir katkı sağlayacağını söyledi.

10- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani Irak Ulusal Meclisi tarafından devlet başkanlığına seçildi.

11- Monaco Prensi III. Rainier yaşamını yitirdi.

7 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul’da Harp Akademileri Konferansı’nda yaptığı konuşmada "Tarihsel olayları yorumlarken bilimsel nesnellikten uzaklaşmak, aydın dürüstlüğü ve tutarlı lığıyla bağdaşmaz" dedi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Kıbrıs, Ermeni soykırımı iddiaları, AB, ABD ile ilişkiler, Irak ve Suriye konuları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç TBMM’nin açılışının 85. yılı kutlama programını anlatmak için düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan’la dostluğun daha da gelişmesi için 1995’te Meclis’ten geçen "casus belli" (savaş nedeni) kararının kaldırılması gerektiğini söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Papa II. Jean Paul’ün cenaze törenine katılmak üzere İtalya’nın başkenti Roma’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Trabzon’da meydana gelen olaylarla ilgili olarak "Geçmişten bugüne; 1970’ten bu yana, ülkemiz anarşi ve terör dönemlerini görmüş ve bedellerini ödemiş- tir. Türkiye bu konulara karşı deneyim kazanmıştır. Bu tür planlara girecek olanlar, karşılarında Türkiye Cumhuriyeti’ni bulacaklar" dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu da konuyla ilgili birer açıklama yaparak tepkilerini dile getirdiler.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Mavi Akım’dan alınan doğal gazın fiyat formülünün de- ğiştirilmesi ile Hazine’nin büyük bir zarara sokulduğunu belirterek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler hakkında soruşturma önergesi ve gensoru vermek için harekete geçeceklerini söyledi.

5- Yargıtay Başkanı Osman Arslan Yargıtay’da düzenlenen ‘Yeni Türk Ceza Yasası (TCY) ve Ceza Muhakemesi Yasası (CMY)’ konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, 1926’da başlayan laik hukuk devriminin ilerleyerek ve gelişerek devam ettiğini, sürecin bitmediğini belirtti. Arslan ayrıca, en çok değişen yasaların ceza yasaları olduğunu söyleyerek "Yeni TCY’de eksiklikler ve yanlışlıklar vardır. 2 aylık sürede de yeni bir çalışma başlattık, aciliyeti olan konuları tespit edip Adalet Bakanlığı’na sunacağız" dedi.

6- Besteci Melih Kibar İstanbul’da yaşamını yitirdi.

7- Yemin ederek görevine başlayan Irak geçici Devlet Başkanı Celal Talabani’nin şii lider İbrahim El Caferi’yi başbakan olarak atadı ğı bildirildi.

8 NİSAN 2005

1- KKTC’deki temaslarını tamamlayarak yurda dönen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gazetecilere TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın, Ege Denizi’ndeki mevcut durumun artık değiştirilmesi gerektiği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi. Baykal, uluslararası ilişkilerde tarafların, kendi medyalarına tek taraflı açıklamalar yaparak, oluşmuş olan bir tabloyu sarsıcı açılımlar yapmaları kadar yanlış bir şeyin dü- şünülemeyeceğini söyledi.

2- Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu Uğur Mumcu Gazetecilik Vakfı’nca düzenlenen "Çağdaş Demokrasi ve Türkiye" konulu panelde yaptığı konuşmada, laiklik ilkesinin tehlike altında olduğunu söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ‘Hidrojen Uygarlığı’ konulu konferans öncesi gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Bakan Güler, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı n aksine Mavi Akım doğalgaz hattında Türkiye’nin zarara uğramadı ğını söyledi.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Gelir İdaresi Başkanlı- ğı Yasa Tasarısı kabul edildi.

5- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman’a birer mektup göndererek, Irak’ta ABD güçlerinin saldırıları sonucunda öldürülen gazetecilere ilişkin ciddi bir soruşturma yapılmamasını protesto ettiler.

6- Avrupa Konseyi 2004 Demografi Yıllığı verilerine göre, araları nda Türkiye’nin de yer aldığı 45 ülke ve Belarus’ta toplam nüfus artı şının binde 23 olduğu açıklandı.

7- BM Güvenlik Konseyi, Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’ye düzenlenen suikastı araştırmak üzere bağımsız soruşturma komisyonu kurulmasını oybirliğiyle kabul etti.

8- Katoliklerin lideri Papa II. Jean Paul’e Vatikan’da cenaze töreni düzenlendi. Törene, aralarında ABD Başkanı George W. Bush, İngiltere Başbakanı Tony Blair, Fransa Cumhurbaşkanı Jaquaes Chirac, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile dünyanın en büyük Katolik nüfusunu barındıran Brezilya’nın Cumhurbaşkanı Luiz Onacio Lula da Silva’nın da bulundu ğu 200 dünya lideri katıldı.

Törende Türkiye’yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın temsil etti.

9- Irak’ta Kerkük-Erbil yolunda dün 7 Türk tankerinin ateşe verilmesi sonucu bir Türk vatandaşının öldürüldüğü bildirildi.

10- Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki uluslararası Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi kampüsünün, 200 kişi tarafından işgal edildiği açıklandı.

11- Yemen’in kuzey batısında son 2 günde güvenlik güçleriyle çatı şmaya giren 70’ten fazla isyancının öldürüldüğü bildirildi.

9 NİSAN 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin il başkanları toplantı sında yaptığı konuşmada, siyasi tepkilerin sokağa taşınmasını eleştirerek, meselelerini fikirle konuşan anlayışı benimsediklerini söyledi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ‘Yatırım Ortamı nı İyileştirme Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın açılışında yaptı ğı konuşmada, Tekel ihalesinin iptal edilmesinin, özelleştirme çabaları ve programında bir değişikliğe yol açmayacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Aydın Türkiye Odalar ve Borsalar Birli ği’nce (TOBB) düzenlenen ‘AB Müzakere Sürecinde Deneyimler’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, dini ve demokratik değerleri birlikte savunabilen Türkiye’nin, AB’ye önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Toplantıya katılan Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer de Türkiye’nin, 3 Ekim’de bütün hazırlıklarını yapmış olarak müzakerelere başlayacağını söyledi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Mardin’in Mazıdağı ilçesi yakı nlarında Fosfat işletmelerinde incelemelerde bulundu.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na veda ziyaretinde bulundu. Cumhurbaşkanı Denktaş, Rumların, terör örgütü EOKA’nın Kıbrıslı Türklere yaptığı katliamı itiraf ettiğini, ancak özür dileyen ve tazminat ödeyen olmadı- ğını söyledi.

6- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı ve Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Milletvekili Joost Lagendijk KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum tarafı nı Kıbrıs sorunu çözüme kavuşturulmadan AB’ye üye yapmanın, hata olduğunu belirtti.

7- Irak’ın başkenti Bağdat’ın ABD askerlerinin denetimine geçmesi ve Saddam Hüseyin yönetiminin sona ermesinin 2. yılında düzenlenen protesto gösterilerinde, şiiler ve Sünniler, işgalin sona ermesini istediler.

10 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Polis Teşkilatı’nın 160. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği mesajda "Polisimizin yurttaşlarımızın güvenliğini zedeleyecek davranışlardan kaçınacağına inanıyoruz. Polis, hizmetini insan hakları ve hukukun üstünlüğüne göre sürdürecektir" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Polis Teşkilatı’ nın 160. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada "Türkiye, AB hedefi için ciddi bir sürece girmişken, iyi ve art niyetli bütün dikkatler üzerimizdeyken emniyet mensubu arkadaşlarımızdan, her bir vatandaşı- mızdan bu ülkenin huzur ve barışına katkıda bulunmasını istirham ediyorum" dedi.

3- Aralarında kanaat önderleri ve 60 profesörün de bulunduğu 200 Türk aydını, Mersin, Trabzon ve Sütçüler’de yaşanan olaylara dikkat çekerek bir bildiri yayımladılar. Bildiride, Türkiye’de sivilleşme, demokratikle şme ve barış sürecinin, son günlerdeki gelişmelerle engellenmek istendiği belirtilerek, yeniden şiddet ve çatışma ortamına dönülece ği kaygısının taşındığı vurgulandı.

4- Cezayir’i ziyaret eden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcı- sı Abdullah Gül, Cezayir Dışişleri Bakanı Abdülaziz Belkhadem ile bir araya geldi. Belkhadem, Cezayir’de 55 milyar doların altyapı konut ve ulaşım için ayrıldığını, Türk işadamlarının da burada bulunan işadamlarıyla ortaklık yaparak kazanç sağlayabileceklerini belirtti. Başbakan Yardımcısı Gül ise Türkiye-Cezayir arasındaki ikili ilişkileri geliştirmek için üst sınır tanımadıklarını söyledi. 25 5- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani Eşark el Avsat gazetesine yaptığı açıklamada, devrik lider Saddam Hüseyin’in idam edilmesine karşı olduğunu söyledi.

11 NİSAN 2005

1- şanlıurfa’da yerel yöneticiler ve işadamlarıyla bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, gazetecilerin, öğretmenlerin eş durumundan tayinlerine ilişkin düzenlemeyle ilgili soruları üzerine, eş durumunun bir özür, bir mazeret durumu olarak uygulanmaya devam edeceğini söyledi.

2- YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç Antakya’da ‘Rektörler Komitesi Toplantısı’ öncesi yaptığı açıklamada, bayrak yakma gibi olayların hassas konular olduğunu ve sorumluluk bilinciyle yaklaşılması gerektiğini belirtti. Teziç ayrıca, bu tür olayların üniversitelere sıçradığını düşünmek dahi istemediğini ifade ederek, bu konuda herkesin elinden geleni yapması gerektiğini söyledi.

3- Merkez Bankası tarafından "Mart Ayı Enflasyonu ve Görünümü" adlı rapor açıklandı. Açıklamada "Makroekonomik istikrar arttıkça, parasal aktarım mekanizmalarındaki belirsizlik azalacak" denildi.

4- Ankara 9. İş Mahkemesi, TÜFE farklarının SSK emekli aylıkları na 2 yıl boyunca eksik yansıtıldığı iddiasıyla açılan davayı reddetti.

5- Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) tarafından düzenlenen Ekonomi Zirvesi’ne katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomide kayıt dışı oranının yüzde 50 olduğunu belirterek, sanayi envanterini oluşturmaya talip oldukları nı söyledi.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Norveç’teki temasları çerçevesinde başkent Oslo’da Başbakan Kjell Magne Bondevik ile görüş- tü. Başbaşa ve heyetlerarası görüşmenin ardından düzenlenen ortak bası n toplantısında Bondevik, Türkiye ile Norveç arasındaki ikili ilişkilerin çok olumlu bir şekilde devem ettiğini söyledi. Türkiye’nin AB üyeliğini de desteklediklerini ifade eden Bondevik, Türk hükümetinin bu yolda attığı adımları çok olumlu bulduklarını belirtti.

Türkiye ile Norveç arasında ticaret hacminin geliştirilmesini hedeflediklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan ise özellikle petrol konusunda varolan ortak yatırımların görüşmede gündeme geldiğini, gemi inşaat sanayi ile balıkçılıkta neler yapılabileceğinin görüşüldüğünü bildirdi. Başbakan Erdoğan ayrıca sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili devlete ait bütün arşivleri araştırmacılara açacaklarını belirtti.

7- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan AB Uyum Konseyi üyelerinden oluşan TBMM Komisyonu, Yeşiller Parlamento Grubu Dış Politika Sözcüsü Fritz Kuhn’la görüştü. Komisyon Başkanı Yaşar Yakış görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, CDU-CSU’nun Ermeni talepleri ve iddiaları konusunda sunduğu yasa tasarısında çok büyük hatalar bulunduğunu belirterek "Hataların bu şekilde yer alması halinde Türk-Alman ilişkilerinin bundan zarar görebileceği endişemizi dile getirdik" dedi.

8- AB Dönem Başkanı Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker, resmi ziyaret amacıyla Lüksemburg’da bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç ile bir araya geldi. Juncker, dönem başkanı olarak AB Komisyonu’ndan Türkiye ile müzakerelerin çerçevesinin haziran ayından önce yapılmasını istediklerini söyledi.

9- Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyindeki Beyci bölgesinde yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu bir Türk kamyon şoförünün öldüğü bildirildi.

10- Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bir araya gelen Çin Baş- bakanı Wen Ciabao ile Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, barış ve refah için stratejik ortaklık kurulmasını öngören bir anlaşmaya imza attılar. Anlaşma paketi, sınır anlaşmazlığının sona erdirilmesine yönelik 11 aşamalı bir yol planının uygulanması, bilişim teknolojisinde işbirliğine gidilmesi, ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin de aralarında olduğu bir dizi konuyu kapsıyor. Anlaşmanın ardından açıklama yapan Singh, Hindistan ile Çin’in birlikte dünya düzenini yeniden şekillendirebileceğini söyledi.

11- İsrail Başbakanı Ariel şaron, Gazze şeridi’nden çekilme planı na siyasi ve mali destek sağlamak için ABD Başkanı George W. Bush ile Teksas’ta bir araya geldi. Görüşmede Başkan Bush’un, şaron’un talepleri konusunda güvenceler verdiği bildirildi.

12- Kırgızistan Meclisi, devrik Devlet Başkanı Askar Akayev’in 5 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere imzaladığı istifasını onayladı. Parlamento ayrıca, devlet başkanlığı seçiminin tarihini 10 Temmuz olarak belirledi.

12 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, ‘siyasi partilere hazine yardı- mı yapılmasına ilişkin yasa’ da yapılan değişiklikleri, iktidar yarışında siyasal partilerin parasal kaynakları arasındaki büyük eşitsizliklerin, ulusal istencin seçim sonuçlarına adil yansımasına engel oluşturabilece ği gerekçesiyle veto ettiği belirtildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Trabzon ve Mersin’de yaşanan olaylara değinerek, insanların Türkiye’de yetkili, teslim olmamış, boyun eğmemiş otoritelerin bulunduğundan emin olmadığı için tepki gösterdiğini, son günlerde Türkiye’ye yönelik azınlık tartışmalarının yeniden şekillendirilmek istendiğini, saygın uluslararası kuruluşların bile Türkiye’den azınlıkları n tanınması talebinde bulunmaya başladıklarını belirtti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis ile bir araya geldi. Düzenlenen ortak basın toplantı sında Molivyatis, Türkiye’nin AB sürecine verdiği desteğin sürdü- ğünü, gerilim ve sürtüşme konularında doğrudan bir hattın kurulması kararı aldıklarını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül ise Ege’ye ilişkin havacılık sorunlarında önemli adım atıldığını, gelişmelerin, ilişkilerin olumlu havasını yansıttığını, güven artırıcı önlemler çerçevesinde askeri birimler arası ndaki temaslardan memnuniyet duyduklarını söyledi. Öte yandan Molivyatis, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

4-Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Yunanistan’ın ‘To Vima’ gazetesine verdiği demeçte, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın "casus belli" konusuna ilişkin açıklamalarının Yunanistan ile yakın işbirliği ve dostluğu yansıttığını belirtti. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması- nın tek başına bir konu olmadığını, buna izin verilmesi durumunda di- ğer benzer kurumların da aynı haktan yararlanma taleplerinin gündeme geleceğini, konunun yasal temeli bulunduğunu, tek başına çözümün mümkün olmadığını söyledi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Hazine Müste şarlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, IMF ile sürdürülen yeni stand-by kapsamında taslak Niyet Mektubu üzerindeki çalışmaların tamamlandı ğını, metnin Mayıs ayının ilk yarısında IMF İcra Direktörleri Kurulu’nda görüşüleceğini bildirdi.

IMF Türkiye Masası şefi Rıza Moghadam ise konuşmasında, Türk ekonomisinin son dönemde en iyi çıkışını yakaladığını belirterek "Ancak yine de gelecek dönemde üzerine gidilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Türkiye’nin borç seviyesi göreceli olarak yüksektir. İş- sizlik oranı yüksektir. Bölgelerarası gelir dağılımında ciddi eşitsizlikler bulunmaktadır" dedi.

6- Danıştay 1. Dairesi, Ankara’nın simgesini değiştiren 1995 tarihli Belediye Meclisi Kararı’nın iptaline ilişkin yargı kararını uygulamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında soruşturma açılmasına izin verdi.

7- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Banka Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ekonominin henüz sürdürülebilir bir büyüme sürecine giremediğini, bunun nedenleri arasında kayıt dışı ekonominin büyüklüğünün ve vergi sisteminin yetersizliğinin yer aldığını, bunların giderilmesine yönelik politikaların bir an önce uygulamaya geçirilmesi gerektiğini söyledi.

8- Norveç’in başkenti Oslo’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Nobel Enstitüsü’nde verdiği "Küresel Barış Arayışı ve Türkiye’nin Katkısı" başlıklı konferansta, bazı katılımcıların "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Kürt varlığını kabul etmediği ve Türk güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonların savaş olduğu" yönündeki açıklamalarıyla ilgili "Ordumuzun başlattığı bir operasyonu, bir olayı niteleyemezsiniz. Teröre karşı güvenlik güçlerimizin duyarsız kalması mümkün değildir. PKK, o bölgede insanlarımızın huzurunu ve güvenli ğini tehdit etmektedir. PKK, asla Kürt vatandaşlarımızın temsilcisi olamaz" dedi.

9-Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn BBC’ye yaptığı açıklamada ‘Türkiye’nin Ankara Anlaşması Ek Protokolü’nü imzalamasının, Kıbrıs sorununun çözümü ve Ada’nın birleşmesi için önemli bir fırsat olduğunu, müzakerelere başlanmasının ön koşulu kabul edildiğini söyledi.

13 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Suriye’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, bazı kentlerde yaşanan ve üzüntü veren olumsuz gelişmelerin tüm ülkede giderek yaygınlaşmasını isteyen çevrelere karşı ortak duyarlılığın korunması gerektiği söyledi.

2- Genelkurmay 2’inci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Karargahı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orgeneral Baş- buğ Mersin’de Türk bayrağına yapılan saygısızlık ve ardından meydana gelen olaylara ilgili bir soru üzerine, bu tür eylemlerin Türkiye’ye zarar vereceğini belirterek, yasadışı eylemlere müdahalenin ilgili devlet kurumlarına bırakılması gerektiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdo- ğan’ın, Ermeni soykırımı iddialarının Türk ve Ermeni tarihçilerinin yer alacağı ortak komite tarafından araştırılması önerisinin bir mektupla Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaran’a iletildiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nce ortaklaşa düzenlenen ‘Bitkisel ve Hayvansal Üretimde Hormon ve İlaç Kullanımı’ konulu panelde yaptığı konuşmada, tarım üzerine söylenen her sözün doğrudan çiftçinin ekonomik performansı- nı etkilediğini, gıda güvenliği konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlı- ğı’nın çalışmalarına güvenilmesi gerektiğini söyledi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile birlikte IMF-Dünya Bankası toplantı larına katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’de borç stokunun çok speküle edildiğini, hedeflerinin borçları sıfıra indirmek değil, borçların Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH) oranını makul seviyelere çekmek olduğunu belirterek uygulanmakta olan mali disiplin sonucunda borç yükünün 29 aylık süre içerisinde çok hızlı düştüğünü söyledi.

6- TBMM, İngiliz Avam ve Lordlar Kamarası’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal başta olmak üzere tüm milletvekillerinin imzasını taşıyan bir mektup göndererek, Ermeni soykırımı iddialarının yer aldığı Mavi Kitap’ın tarihi bir belge olarak geçersiz ve asılsız olduğunun ilan edilmesini istedi.

7- Güney Kore Cumhurbaşkanı Roh Moo-Hyun, Türkiye’ye devlet başkanı düzeyinde yapacağı ilk resmi ziyaret öncesinde Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğinin, uygarlık tarihi ve tarihsel açıdan çok önemli bir anlam taşıdığına inandığını ve AB üyeliğinin, Kore ve Türkiye arasında ekonomik açıdan işbirliğinin daha çok gelişmesinde rol oynayacağını belirtti.

14 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Suriye ziyareti dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, ziyaretinin, Suriye ile ilişkilerin geliştirilmesi yolunda olumlu katkılar sağladığını söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, görüşmelerde, Suriye’nin 1559 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca Lübnan’daki askerlerini bu ülkedeki seçimlerden önce çekmesinin önemini vurguladığını belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Zaman gazetesine gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan bölücü terör örgütünün elebaşısı Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanması konusuyla ilgili, henüz resmi bir gelişme olmadığını, ancak Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uymak zorunda olduğunu belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Suriye Arap Cumhuriyeti televizyonuna yaptığı açıklamada, Suriye’nin tecrit edilmesini, dışlanması nı değil, dünya ile kaynaştırılması için çaba harcanmasını önemsediklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, milli gelirin AB kriterlerine uyun olarak hesaplanması sonucu milli gelir büyüklü ğünde yüzde 25 ile yüzde 40 arasında bir artış olabileceğini belirtti.

5- Yargıtay 11.Ceza Dairesi, İnterbank’tan kurdukları bazı şirketler aracığıyla kredi alıp bunları kendi gruplarına aktardıkları gerekçesiyle eski Bakan Cavit Çağlar’ın da aralarında bulunduğu 35 kişinin hapis ve para cezalarına çarptırılmasına ilişkin yerel mahkeme kararı- nı oybirliğiyle onadı.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, toplam ticaret hacmi içerisinde, yüzde 20 oranındaki dış ticaret açığının başarı sayılabileceğini söyledi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, mart ayı bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Bakan Unakıtan ayrıca, cari açığa karşı ithalat kısma amaçlı olarak bazı lüks tüketim maddelerinde ÖTV artışına gidilebileceğini söyledi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bir lisede düzenlenen, Okul Meclisleri Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli iyi kullanmak zorunda olduğunu belirterek "Fakat Türkiye ne zaman bir gelişim, bir sıçrama hamlesine başlasa hemen içerden birileri, birbirimizi kırdırmaya başlıyor" dedi.

9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Meclis’e iade ettiği üniversite mezunu 10 bin yeni polis alımıyla ilgili yasa, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda değiştirilmeden kabul edildi.

10- Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yeni stand-by koşulları arası nda yer alan ‘Gelir İdaresi Başkanlığı Yasa Tasarısı’ TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

11- TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda ‘tarım arazileri üzerine sanayi tesisi kuran şirketlere af getiren’ tasarı kabul edildi.

12- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM’de düzenlediği bası n toplantısında, Trabzon ve Mersin’de yaşanan olaylarla ilgili olarak, Türkiye’ye yönelik dayatmacı tavırların bu olayların alt yapısını hazırladı ğını söyledi.

13- Kızılay Derneği Genel Başkanlığına Tekin Küçükali getirildi.

14- Siirt’in Pervari ilçesinde çıkan çatışmada 1 üsteğmen ile 2 uzman çavuş ve bir köy korucusu şehit oldu, 21 PKK’lı öldürüldü.

15- ULEB Erkekler Avrupa Ligi çeyrek final serisi üçüncü ve son maçında Efes Pilsen Basketbol Takımı deplasmanda Yunanistan’ın Panathinaikos Basketbol Takımı’na 84-76 yenildi.

16- Gazeteci yazar Esen Ünür yaşamını yitirdi.

17- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Fransız TF1 televizyonunda yaptığı açıklamada, 29 Mayıs’ta AB Anayasası için yapılacak referandumdan "hayır" çıkmasının Türkiye’nin AB sürecini etkilemeyece ğini söyledi.

15 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye’yi ziyaret eden ilk Güney Kore Cumhurbaşkanı Roh Moo-Hyun’u ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Görüşmede, iki ülke arasında ticaret, karşılıklı yatırımların artırılması, bilgi teknolojisi alanında işbirliği ve Türkiye aleyhine olan dış ticaret dengesizliğinin giderilmesi konuları ele alındı. Görüşme sonrası açıklama yapan Moo-Hyun "Türkiye çok dinamik bir ülke. Türk halkı kendine çok güvenen bir halk. Türkiye’nin geleceği parlaktır ve hızla gelişecektir" dedi.

Moo-Hyun’un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde ise iki ülkenin yapabileceği ortak yatırımlar ele alındı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İsrail Başbakanı Ariel şaron’u telefonla arayarak, 1 Mayıs’ta Başbakan olarak İsrail’e ilk kez yapacağı ziyaret öncesinde görüş alışverişinde bulundu.

Öte yandan Başbakan Erdoğan Türkiye Kızılay Genel Kurulu toplantı sında yaptığı konuşmada, milletten alınan kanları kimsenin istismar edemeyeceğini belirterek, vatandaş elinde reçetesi ile Kızılay’a gittiği zaman kanın mutlaka verilmesi gerektiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, gazetecilerin terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yargılanma sürecinde usul hataları yapıldığı iddiaları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) yeniden yargılanma kararı verme ihtimaliyle ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, bir şiddet zincirinin başlaması için talimat veren Öcalan’ın bölücü terör örgütü elebaşısı olduğunu, AİHM’nin vereceği kararda bunun göz önüne alacağını umduğunu belirtti.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tekstil ve konfeksiyon sektörünün sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve sektör temsilcileriyle bir araya geldiğinde yaptığı açıklamada, tekstil sektöründe KDV oranları nın indirilmesine ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirtti. Hisarcıklıoğlu da indirimin kademeli olarak gerçekleştirilebilece- ğini ve bu oranın nihai tüketiciye yüzde 8 olarak uygulanması taleplerini ilettiklerini söyledi.

5- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı Bursa’da düzenlenen bir sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dış politikalara yön verecek bir sanayi stratejisinden yoksun olduğunu söyledi. Sabancı, öncelikle uluslararası gelişmelerin Türk ekonomisini olumsuz etkilemesinin önüne geçilebilmesi için yatırım yapmanın cazip hale getirilmesi gerektiğini bildirdi.

6- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisince gerçekleştirilen "IMF değil Milli Ekonomik Çözüm" başlıklı konferansların İstanbul İl Baş- kanlığı’nda yapılan toplantısında, partisinin ekonomik durumla ilgili görüşlerini aktardı.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, cumhurbaşkanlığı görevini devretmeden önce Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Denktaş "Kıbrıs’la ilgili kararlardan vazgeçilirse 2. Girit gerçek olur" dedi.

8- İtalya’da Başbakan Silvio Berlusconi hükümetinin kısmi yerel seçimlerde aldığı yenilginin ardından, Hıristiyan demokratlar ve Merkez Demokratlar Birliği’nin (HDMDB) merkez-sağ koalisyonundan çekildiği bildirildi.

HDMDB lideri Başbakan Yardımcısı Marco Follini ile 3 bakan, koalisyondan çekilme kararı aldıklarını, ancak parlamentoda hükümeti desteklemeyi sürdüreceklerini açıkladılar.

9- Lübnan’ın Suriye yanlısı yeni Başbakanı Ömer Kerami’nin yeni hükümeti kurmada başarısız olmasının ardından Devlet Başkanı Emil Lahud’un, Kamu İşleri eski Bakanı Necib Mikati’yi hükümeti kurmakla görevlendirdiği bildirildi.

10- Pakistan Devlet başkanı Pervez Müşerref Hindistan ziyareti öncesinde Haydarabad’da yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerinin her geçen gün daha da iyiye gittiğini ve artık bu barış sürecinden geriye dönülemeyeceğini söyledi.

11- Fransa’nın başkenti Paris’te bir otelde çıkan yangın sonucu 20 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Irak’ın başkenti Bağdat’ın Madaen kasabasında, kontrolü ele geçiren silahlı Sünni bir grubun 60 kadar şii’yi rehin aldığı bildirildi.

13- Bangladeş’in başkenti Dakka yakınlarındaki Palaşbari’de, bir giyim fabrikasının çökmesi sonucu 47 kişinin öldüğü bildirildi.

16 NİSAN 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 14. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, AB’nin Türkiye’ye yönelik bazı dayatmalarda bulundu ğunu söyledi.

2- Genelkurmay Başkanlığı’nca Türkiye ve Yunanistan arasında güven artırıcı önlemler kapsamında Yunan Kara Harp Okulu’nun daveti üzerine Kara Harp Okulu’ndan Yunanistan’a giden 2 subay ile 5 öğrencinin kaldığı odaya tahrip edilmiş Türk bayrağı bırakılması üzerine yapılan yazılı açıklamada "Meydana gelen olayla ilgili olarak Yunan makamlarından resmi özür dilemeleri ve olayın faillerinin bulunması talep edilmiştir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada da "Türk bayrağına karşı sergilenen çirkin hareketin üzüntüyle karşı- landığı" belirtildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Konya’nın Ilgın ilçesinde halka hitabında, AKP’nin kendisine emanet edilen kurumları satıp ayakta kalmaya çalıştığını söyledi.

Öte yandan Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 65. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Baykal, enstitülerden mezun olanların sadece öğretmen değil, aynı zamanda toplum önderleri olduklarını belirtti.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan DYP Afyonkarahisar Milletvekili Reyhan Balandı’nın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Marmara depremi nedeniyle konsolide bütçe ve diğer kaynaklardan 1999-2003 yılları arasında yaklaşık 4 katrilyon 330 trilyon lira harcama yapıldığını bildirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset ve Liderlik Okulu’nda ‘Türkiye’nin Eğitim Politikaları’ konusunda ders verdi. Bakan Çelik, Türkiye’de eğitim sistemini yeniden yapılandırırken eskide kalmış Köy Enstitüleri sistemine dönü- şün mümkün olmayacağını söyledi.

6- 24. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale Ödülü’nü, Belçikalı yönetmen Frederic Fonteyne’nin ‘Gilles’in Karısı’ adlı film ile Hou Hsiao-Hsien’in ‘Kohi Jikou/Cafe Lumiere’ adlı film paylaştı.

Ulusal Yarışma’da ‘Kültür Bakanlığı Yılın En İyi Türk Filmi’ ödülü, Ümit Ünal, Kudret Sabancı, Selim Demirdelen, Yücel Yolcu ve Ömür Atay’ın yönetmenliğini paylaştığı ‘Anlat İstanbul’ adlı filme verildi.

7- Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenen 52. Avrupa Büyükler Grekoromen Güreş şampiyonası’nda Yekta Yılmaz Gül gümüş, Bayram Özdemir’le Serkan Özden bronz madalya kazandı.

8- Türkiye’de temaslarda bulunan Kore Cumhuriyeti Cumhurbaş- kanı Roh Moo-Hyun Türk-Kore İş Konseyi Ortak Toplantısı’nda yaptı ğı konuşmada "Kore, demokrasi ve ekonomisinde bugün çok başarılı olduysa bu Türk askerlerinin Kore Savaşı’nda gösterdiği kahramanlı k sayesindedir" dedi.

9- IMF Dünya Bankası yıllık toplantıları nedeniyle ABD’de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan başkent Washington’ta Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, IMF ile mutabakat sağlanırsa tekstilde KDV’nin indirileceğini söyledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş milletvekillerine yönelik konuşmasında, yeni seçilecek Cumhurbaşkanı’na devlete sahip çıkması, yeminine ihanet etmemesi çağrısında bulundu.

17 NİSAN 2005

1- Türkiye’nin en büyük ikinci dış hatlar terminali, Antalya’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Terminalin açılışıyla birlikte 2005 turizm sezonunun da açılışını yaptığını belirten Başbakan Erdoğan "Türkiye turizmini deniz, kum ve güneş üçgeninden kurtaracağız" dedi.

Törene ayrıca, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe katıldı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan’da yayımlanan ‘Kathimerini’ gazetesine verdiği demeçte, Ege’de yaşanan gerginliklerin, Yunan savaş uçaklarının Türk savaş uçaklarını sürekli taciz etmelerinden kaynaklandığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif şener Samsun’da işadamları, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Geçmiş dönemde hükümetlerin sadece kendi yönetim dönemlerini kurtarma çabasında olduğunu bu nedenle ülkenin sıkıntıya girdiğini belirten Başbakan Yardımcısı şener, ekonominin sağlıklı zeminde yürümesi halinde Türkiye’nin çok yakında çok büyük güç olacağını söyledi.

4- Edirne’de bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, özel tüketimle ilgili olarak Maliye Bakanlığı’nda 4. liste denilen bir liste bulundu ğunu belirterek "Artık herkesin lüks saydığı havyar gibi, kristal gibi bazı ziynet eşyalarında bir vergi artırımı, ek vergi olabilir" dedi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe İstanbul’da Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’deki 81 belediyenin 65’inin çöpleri vahşi bir depolama yöntemiyle doğaya bıraktığını ve atık suların arıtılmadığını söyledi. Bakan Pepe ayrıca, Karadeniz Otoyolu’nu içine sindiremediğini, çünkü koyların büyük bir bölümünün yok edildiğini belirtti.

6- Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Hamza Yerlikaya, 52. Avrupa Büyükler Grekoromen Güreş şampiyonası’nda İsveçli rakibini 2-0 yenerek 7. kez Avrupa şampiyonu oldu.

7- KKTC’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda kazanan Mehmet Ali Talat, Kıbrıs’ta çözümün ‘Birleşik Kıbrıs çatısı altında AB’ olduğunu ilan etti.

8- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile Hindistan Başbakanı Manmohan Singh Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de yaptıkları görüşmede, iki ülke arasındaki ticari bağların güçlendirmesi kararı aldı klarını açıkladılar.

9- Afganistan’da, ABD askerleri için petrol taşıyan 5 tankere Taliban militanları tarafından düzenlenen saldırıda 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

18 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, KKTC Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Mehmet Ali Talat ve görevi devreden KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a birer mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Sezer, KKTC'nin ilk Cumhurbaşkanı Denktaş'a gönderdiği mesajda ''Kıbrıs davamızın savunulmasındaki büyük katkılarınız ve unutulmaz gayretiniz, Kıbrıs Türklüğü tarihinde ve Türk ulusunun gönlünde hak ettiği ayrıcalıklı yeri almış bulunmaktadır'' dedi. Cumhurbaşkanı Sezer, KKTC Cumhurbaşkanlığı görevine seçilen Talat'a gönderdiği mesajda ise Kıbrıs'ta herkesin ortak hedefi olan kalı cı, adil ve kapsamlı bir çözümün, Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığını ve özgürlüğünü korumasını sağlama yolundaki yoğun çabaların kararlı lıkla sürdürülmesi gerektiğini belirterek, bu süreçte, Kıbrıs Türk halkının kırk yıldır sürdürdüğü savaşımın temelinde yatan ulusal bütünlü ğü koruma istencinin büyük önem taşıdığını bildirdi.

2- Milli Güvenik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Başkanlığında toplandı. Toplantıda, KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleri, iç ve enerji konuları görüşüldü.

3- Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan hakkındaki sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, Öcalan’ın yeniden yargılanması olayının hükümet meselesi olarak algılanmaması gerektiğini belirterek, küçük çıkar hesaplarıyla demeç verenlerin bu konu üzerinden siyaset yaptığını söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanlığı’nca gerçekleştirilen "Öğretmenlere Dizüstü Bilgisayar Projesi" çerçevesinde ilk dizüstü bilgisayarlar, törenle sahiplerine verildi. Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bilgisayar teknolojisiyle dünyanın bir köye dönüştüğünü ve öğretmenlerin bu gelişmelerin gerisinde kalmaması gerektiğini belirtti.

5- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İşletme ve Ekonomi Klübü’nce düzenlenen ‘Türkiye’de ve Dünyada Girişim’ konulu konferansta yaptı ğı konuşmada, işsizliğin aşağı çekilebilmesi için özel sektör tarafından tarım dışı sektörde yılda 550 binin üzerinde net istihdam sağlanması gerektiğini söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, 16-17 Nisan’da yapılan IMF ve Dünya Bankası’nın ilkbahar toplantılarına katı ldıktan sonra ABD’nin başkenti Washington’da Türk gazeteciler için basın toplantısı düzenledi. Bakan Babacan ABD Hazine Bakanı John Snow, Bakan Yardımcısı John Taylor, IMF Başkanı Rodrigo de Rato, IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger ve Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Shgeo Katsu ile görüşmelerde bulunduğunu, geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden oluşan platformda yapılan bir toplantıya katıldığını ve yatırım çevreleriyle görüştüğünü belirterek, yaptığı bütün görüşmelerde Türk ekonomisindeki olumlu gidişatın tebrik edildiğini söyledi.

7- IMF Avrupa Bölgesi Direktörü Michael Deppler ABD’nin başkenti Washington’da yaptığı açıklamada, son yıllarda Türk ekonomisinde sağlanan gelişmeleri değerlendirdi. Deppler "Türkiye bir başarı öyküsü, bana göre Türkiye’nin durumu çok umut verici" dedi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan CTP Genel Başkanı ve Başbakan Mehmet Ali Talat’ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, görevi gönül rahatlığıyla devredeceğini ve devletin varlığına dayalı olarak kalıcı bir barış için destekleyeceğini söyledi.

Talat ise Kıbrıs Türk halkının önemli bir sınav verdiğini belirterek, başka ülkelerde çok farklı hesaplaşmalar yaşanırken KKTC’de yasal prosedürler çerçevesinde, hiçbir sorun yaşanmadan çok güzel seçim dönemleri geçirildiğini söyledi.

9-UNICEF tarafından yapılan açıklamada, dünyada çoğunluğunu kızların oluşturduğu 115 milyon çocuğun eğitimden yoksun olduğu belirtildi. UNICEF’e göre, eğitimde cinsiyetler arası eşitliği sağlama konusunda hedefi tutturamayan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

10-Irak Devlet Başkanı Celal Talabani İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye verdiği demeçte, ülkedeki Kürt, şii ve diğer milis kuvvetlerin kullanılması halinde ülkedeki direnişin hemen sona erdirilebileceğini söyledi.

19 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi bir ziyaret kapsamı nda Türkiye’de bulunan Letonya Cumhurbaşkanı Vaire Vike-Freiberga ile görüştü.

Vike-Freiberga, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün de katıldığı bir törenle ülkesinin Ankara Büyükelçiliği’ni açtı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantı sında yaptığı konuşmada, hükümeti zaaf içerisinde göstermeye çalı- şanları ‘eski ezberlerini sürdürüp, kendisine rol çıkarmaya çalışanlar’ olarak nitelendirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantı sında yaptığı konuşmada, Türkiye’de her geçen gün yeni yolsuzlukları n ortaya çıkarıldığını, devlet kadrolarına yapılan atamalarda eski dönemlerde izlenen yöntemin çok dışında davranıldığını, ülke bayra ğını sindiremeyenlere karşı göz yumulamayacağını belirtti. Baykal ayrıca, KKTC’deki seçimlerin Ada’da bir Türk varlığını bir kez daha ortaya koyduğunu, AB konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemde belirgin bir tutum değişikliğine girdiğini söyleyerek "Kendisini bu noktaya getiren yaklaşımları bilmek zorundayız" dedi.

4- Bakanlar Kurulu’nun, "geliştirme ödeneği" adı altında geliş- mekte olan üniversitelerde görev yapan öğretim elemanlarının ücretlerini artıran kararı Resmi Gazetede yayımlandı.

5- AKP Ağrı Milletvekili Cemal Kaya milletvekilliğinden istifa etti.

6- Resmi bir ziyaret kapsamında Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso CNN Türk televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin iyi olmasının hem iki ülke hem de Birlik çıkarına olduğunu belirterek, Ankara Anlaşması’nın Kıbrıs Rum Yönetimi’ni kapsayacak şekilde imzalanmasının 3 Ekim tarihinde başlayacak müzakereler için olumlu bir işaret olacağını ve Türkiye’ye yeni kriterler getirilmeyeceğini söyledi.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan yazılı açıklamada, KKTC’nin tanınmadığı, bu nedenle Los Angeles’ta konsolosluk veya fahri konsolosluk açılmasının söz konusu olmadığı belirtildi. 8- Katoliklerin dini lideri Papa II. Jean Paul’ün ölümünün ardından 115 kardinalin katılımıyla yapılan oylamada Alman Kardinal Joseph Ratzinger, bu göreve 265. Papa olarak seçildi.

9- İran’ın güneybatısındaki Huzistan eyaletinde, bölgenin etnik yapısının değiştirileceği yönündeki iddiaların ardından başlayan çatışmalarda en az 5 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı, olaylar üzerine kışkırtıcı rol oynadığı gerekçesiyle El Cezire televizyonunun başkentteki bürosunun kapatıldığı bildirildi.

20 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında TRT tarafından organize edilen ‘Çocuk şenli ği’ne katılan yabancı ülke çocuklarını Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer, her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden gelerek Türkiye’de buluşan dünya çocuklarının, el ele, yürek yüreğe yarattığı dostluk ve kardeşlik ortamından, kullandığı sevgi dilinden tüm dünyanı n çıkaracağı önemli dersler bulunduğunu belirtti.

Yabancı heyetler ayrıca TBMM Başkanı Bülent Arınç ve TRT Genel Müdürü şenol Demiröz tarafından da kabul edildi.

2-TBMM Başkanı Bülent Arınç Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Meclis’te düzenlenen ‘16. Milli Egemenlik Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, 1982 Anayasası’nın 180 madde ile son derece ayrıntılı olduğunu, bir anayasada bulunmaması gereken hükümleri içerdiğini belirterek "Yeni, sivil, çağdaş, demokrat, kısa ve özlü bir anayasaya ihtiyacımız var. Temel haklar ve ödevlerle buna bağlı konuları içine alan, kurumların kendi kanunları ile yönetildi ği ve anayasanın kapsam olarak küçüldüğü yeni bir düzenlemeye ihtiyacı mız var" dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök İstanbul Harp Akademileri Komutanlığı’nda yaptığı konuşmada, ABD’nin ‘Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ projesi içinde Türkiye’nin ılımlı İslam modeli bir ülke olarak tanımlanmak istendiğine dikkat çekerek "Türkiye nüfusunun yüzde 99’a yakını Müslüman’dır, ancak Türkiye laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devletidir. Türkiye ne bir İslam devleti ne de İslam ülkesidir" dedi. Orgeneral Özkök ayrıca, PKK’nın son dönemdeki hareketleri, yolsuzluklar, Ermeni iddiaları, AB ile ilişkiler, Kıbrıs ve Atina Kara Harp Okulu’nda Türk bayrağına yapılan saldırılar sonrası yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül gazetecilere yaptığı açıklamada, İncirlik Üssü’nün kullanımı konusunda hazı rlanan bir kararnamenin Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını belirterek "Yeni bir durum yok, yapılan işlerin biraz daha düzenli hale getirilmesidir. Dolayısıyla eski alınan kararların uzatılması şeklinde çıkacaktır. şu anda Irak ve Afganistan’a yapılan yardımların biraz daha organize şekilde yapılmasıyla ilgilidir" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan yazılı açıklamada, Polonya Parlamentosu’nun, 1915 yılında yaşanan olaylarla ilgili olarak aldığı karar kınandı. Açıklamada "Türkiye, ulusal parlamentoların tarihin tartışmalı dönemleri hakkında hüküm verilecek yerler olmadığını ve parlamentoları n halklar arasında kin ve nefret duygularını besleyen girişimlerden kaçınmaları gerektiğini savunmuştur" denildi.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç İstanbul’da düzenlendiği basın toplantısında, yeni Türk Ceza Yasası’nın (TCY) fikir ve halkın haber alma özgürlüğünü engelleyici maddeleri barındırdığını belirterek "Türkiye’nin gelecekte gazetecilerin hapiste bulunduğu ülkelerin önde geleni sayılmasını engelleyecek değişikliklere ihtiyaç var" dedi.

7- Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da devam eden 84. Avrupa Halter şampiyonası’nda 62 kiloda Halil Mutlu 3 altın madalya kazandı. 8- Türkiye Kupası Yarı Final maçında, Galatasaray Futbol Takımı, Trabzonspor Futbol Takımı’nı penaltı atışları sonunda 5-3 yenerek finale yükseldi.

9- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in resmi davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Rusya Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı German Gref Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, tavuk eti alanında Türkiye’ye uyguladıkları ithalat yasağını gözden geçireceklerini belirterek

"Özellikle son bir yıldır, ilişkilerimiz çok dinamik gelişiyor. Bunda üst düzey ziyaretlerin katkısı oldu. İmzaladığımız Dünya Ticaret Örgütü Protokolü mutabık kaldığımız konuların sonucudur" dedi.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi temaslarda bulunmak üzere Afganistan’a gitti. Başbakan Erdoğan hareketinden önce Esenbo ğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, yeni seçilen Papa’nın Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki karşı görüşleriyle ilgili olarak "Bugüne kadar kanaat olarak bunları belirtmiştir. Ama bundan sonra yapılacak açıklamalar çok daha farklı olabilir. Sorumlulukların getirdiği farklı durumlar vardır" dedi.

Başbakan Erdoğan başkent Kabil’de, Devlet Başkanı Hamid Karzai ile bir araya geldi. Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin bu ülkeyi her alanda desteklemeye devam edeceğini bildirdi.

11- Belçika’da tutuklu bulunan Sabancı suikastı sanıklarından Fehriye Erdal’ın, bu ülkede terörizmle mücadele amacıyla çıkarılan bir yasa maddesinin iptali istemiyle Hakemlik Mahkemesi’ne yaptığı baş- vuru kabul edildi. Mahkeme, söz konusu maddenin kabul edilme tarihinden önceki suçlara da uygulanmasına olanak sağlayan düzenlemeyi geçersiz buldu.

12- Avrupa Komisyonu İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Alvaro Gil-Robles Strasbourg’da yaptığı açıklamada, Rusya’dan insan hakları alanında gelişme sağlamasını, bu çerçevede ölüm cezasını kaldırması nı, polis şiddetine karşı mücadele etmesini, özellikle Çeçenistan’da olmak üzere azınlıkların haklarını korumasını istedi.

13- Resmi bir ziyaret kapsamında Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya’yı ülkesinin teröre karşı savaşımında ‘stratejik ortak’ olarak niteledi.

14- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, koalisyon ortaklarının açıklamaları doğrultusunda Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’ye istifasını sundu.

15- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, bir süre önce kaçırılan yaklaşık 50 rehinenin Dicle Nehri’nde cesetlerinin bulunduğunu açıkladı. Öte yandan Bağdat yakınlarındaki saldırıda bir Türk şoför öldürüldü.

21 NİSAN 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Afganistan ziyareti dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, sözde Ermeni soykırımı iddialarını aşırı gündemde tutmanın yersiz olduğunu belirtti.

2- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Zaman gazetesine bakanlı ktaki hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

3- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, çiftçilerin kuraklık ve sel gibi doğal afet riskleri sebebiyle uğrayacakları zararların devlet desteğiyle tazmin edilmesi sistemini kurmayı amaçlayan ‘Tarım Sigortaları Kanun Tasarısı’ kabul edildi.

4- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) ‘SEKA Balıkesir’in satışının iptali kararının düzeltilmesi’ istemi Danıştay tarafından reddedildi.

5- Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Gökler beldesinde Kömür İş- letmeleri Anonim şirketi’ne ait linyit maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 18 işçi hayatını kaybetti.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NATO dışişleri bakanları gayri resmi toplantısına katılmak için gittiği Litvanya’nı n başkenti Vilnius’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, AB ile NATO arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesinden yana olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca Ortadoğu’da Arap ülkelerinde de demokratikleşme sürecinin olacağını, bu ülkelere karşı yapı cı bir yaklaşımın gösterilmesi gerektiğini söyledi.

7- Ekvador Devlet Başkanı Lucio Gutierrez, bir haftadır süren protesto gösterilerinin ardından Kongre tarafından görevinden alındı. Yardımcısı Alfredo Palacio ise başkanlığa atandı.

22 NİSAN 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nedeniyle yayımladığı mesajında, Büyük Önder’in, ulusal birliği sağlayarak etnik köken, din, dil, toplumsal konum ayrımı olmaksızın herkesi aynı ülkü etrafında topladığını, Türkiye’yi esenliğe kavuşturan tasarılarını ulusuyla birlikte hareket ederek yaşama geçirdiği belirtti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da gösterdiği performans ve başarılarla Türkiye’de değişim ve dönüşümün odağı haline gelen Meclis’in huzur ortamının sağlanmasına da en büyük katkıyı yaptığını belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 59 il ve Büyükşehir Belediye başkanlarıyla bir değerlendirme toplantısı yaptı. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, Türkiye’yi germek isteyenlerin oyunları nın ellerinden alındığını belirterek "Türkiye bir daha eski girdaplara girmeyecektir. Buna inanıyorum. Bizim gündemimizde sadece Türkiye’nin yüzünü güldürmek var" dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile bir araya geldi. Görüşmede, İncirlik Üssü ile ilgili kararname, Kıbrıs, Ege, Kuzey Irak, PKK, iç ve dış güvenlik konuları ele alındı.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Avrupa Başkentleri Konferansı’ nda yaptığı konuşmada, başkenti sadece idare merkezi olarak de- ğil, ilerleme fikrinin öncüsü ve kültürel gelişmenin odağı olarak da gördüklerini söyledi.

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Sjoerd Gosses de Türkiye’de yükselen milliyetçiliğin çok hassas siyasi ortamda bazı sorunlar çıkarabilece ğini söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bir açılışta yaptığı konuşmada, Türk Telekom’un özelleştirilmesinde bir sorun bulunmadığını ve İspanyol Telefonika şirketi’nin dün ihaleden çekilmesinin süreci olumsuz etkilemeyeceğini dokuz şirketin Türk Telekom’a ilgisinin sürece ğini söyledi.

6- CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, komisyonda kabul edilen ve TÜBİTAK Bilim Kurulu üyelerinin 7’sinin başbakan tarafından seçilmesini öngören teklifle kurumun bilimsel özerkliğinin "çarmıha gerilmek" istendiğini vurguladı.

7- Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın 95. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen etkinliklerde Türk masonlar, ‘Türk Kimliğini, kültürünü’ tanıttılar.

8- Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) ABD Kongresi’ne bir mektup göndererek, sözde Ermeni soykırımının tanınmamasını istedi.

9- Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da 80’e yakın ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Asya-Afrika Zirvesi’nin ilk gününde, Çin’le yaşadığı gerilimi yatıştırmak yönünde bir adım atarak, Japonya’nın savaş dönemindeki saldırganlığından dolayı derin pişmanlık duyduğunu söyledi.

10- ABD Senatosu tarafından Başkan George W. Bush’un, Irak ve Afganistan’daki askeri operasyonlar için istediği ek önlem bütçesini kabul ettiği açıklandı.

11- Irak Türkmen Cephesi (ITC) 4. Olağan Kurultayı, Irak’ta sava ş sonrası gelişen yeni süreçte siyasi yapılanmayı ve stratejik hedefleri gözden geçirmek ve Irak’ın yeni siyasi sürecinde yol haritasını belirlemek üzere toplandı.

ITC Başkanı Faruk Abdurrrahman Abdullah, Irak’taki yeni siyasi süreçte daha etkin bir rol oynayabilmek için birlik ve beraberliğin sağlanabilecek ortak hedeflere birlikte yürünmesi çağrısında bulundu.

12- Sözde Ermeni soykırımın yıl dönümü olarak kutlanan 24 Nisan öncesi Avrupa turuna çıkan Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile görüştü. Chirac ve Koçaryan görüşmenin ardından Paris’te bulunan Komitas Ermeni soykırımı anıtına giderek çelenk bıraktı.

23 NİSAN 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Genel Kurul’un 23 Nisan özel oturumunun açılışında yaptığı konuşmada, 24 Nisan nedeniyle yabancı ülke parlamentolarında sözde Ermeni soykırımına ilişkin girişimleri eleştirerek "Tarihimizde sakladığımız ya da bizi utandıracak, bizi mahkum ettirecek hiçbir ayıbımız yoktur" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Genel Kurul’da son aylarda artan toplumsal olaylara değinerek, hükümetin demokratikleşme hedefinden sapma olmayacağını belirtti.

Toplantıya katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise 23 Nisan’ın temelinin ‘milli irade’ olduğunu belirterek, cumhuriyet ile demokrasi arasında çelişki değil, bütünleşme olduğunu, cumhuriyeti tahrip ederek demokrasiyi güçlendirmenin mümkün olmadığını söyledi.

2- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

3- Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen 84. Avrupa Erkekler Halter şampiyonası’nda, 94 kiloda Hakan Yılmaz iki altın, 85 kiloda Fevzi İnce bir bronz madalya kazandı.

4- TBMM’de düzenlenen 23 Nisan Resepsiyonu’na katılan ABD Büyükelçisi Eric Edelman, İncirlik Üssü’nün kullanımına ilişkin taleplerinin Türk hükümetince kabul edilmesi konusunda "Henüz yanıt alamadı k, ama ben iyimserim" dedi.

5- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis Atina’da yayımlanan Katimerini gazetesine verdiği demeçte, Atina’nın Türkiye ile ilişkilerini hak ve çıkarlarının korunduğu bir çerçevede tam olarak normalleştirmek istediğini söyledi.

6- Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen başkent Helsinki’de Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Köhler, Papa olunca 16. Benedict adını alan Ratzinger’in, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğunu, ancak Türkiye’nin üyeliği ile ilgili kararın Avrupa vatandaşları tarafından verilmesi gerektiğini söyledi.

Halonen de yaptığı konuşmada, Katolik Kilisesi’nin yeni lideri Papa 16. Benedict’in fikirlerinin etkili olacağını, ancak AB ülkelerinde yaşayanların düşüncelerinin de önemli olduğunu belirtti.

7- Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi ile Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen Asya-Afrika zirvesinde bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasında gerginliğe yol açan sorunlar ele alındı.

24 NİSAN 2005

1- Çanakkale Kara Savaşları ve Anzak Çıkarması’nın 90. yıl dönümü nedeniyle Gelibolu’da yapılan törenlerde 9 ülkenin (Fransa, Avustralya, Kanada, Almanya, Hindistan, İrlanda, Güney Afrika ve Britanya) vatandaşları bir araya geldi. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün yanı sıra Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark, Avustralya Gaziler Bakanı Anne Kelly ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Cosgrove da katıldı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, Çanakkale’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yürek atışlarının duyulduğu yer olduğunu belirtti.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül KKTC’ye gitmeden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’ye, İncirlik Üssü için lojistik ‘açık çek’ anlamı nda blok izin verilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Yunanistan Kara Harp Okulu’nda Türk bayrağının yakılmasıyla ilgili olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) resmi bir özür mektubu geldiğini belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye ile Yunanistan arasında son dönemde Ege’de Kardak kayalıkları çevresinde meydana gelen gerginliğin ikili ilişkilere etkisinin sorulması üzerine "Zaman zaman bu tip hareketler olmaktadır. Bunların aşılacağını tahmin ediyorum" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç yaptığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargılamanın yenilenmesine karar verse bile mevcut yasaya göre, PKK terör örgütü ele başısı Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanamayacağını söyledi.

4- KKTC’de geçen hafta yapılan seçimle Cumhurbaşkanı seçilen Mehmet Ali Talat, Cumhuriyet Meclisi’nde yemin ederek, bu görevi eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’tan devraldı. Törene, Türk hükümetini temsilen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) temsilen de Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert katıldı.

5- Amerikan-Türk Dernekleri Asamblesi (ATAA) Başkanı Vural Cengiz ABD’nin başkenti Washington’da yaptığı yazılı açıklamada, AB konusunda Türkiye’ye verdiği desteğe teşekkür amacıyla Polonya’ya heyet olarak bir ziyaret düzenlemeyi planladıklarını, ancak Polonya Parlamentosu’nun ‘Ermeni Soykırımı’nı tanıyan bir tasarıyı kabul etmesinin ardından bu ziyaretin iptal edilmesinin kararlaştırıldı- ğını bildirdi.

6- Dünya Katoliklerinin ruhani liderliğine seçilen ve Papa 16. Benedict adını alan Alman Joseph Ratzinger, Vatikan’da yapılan bir törenle görevine resmen başladı.

25 NİSAN 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek, İstanbul’la ilgili projeler hakkında brifing aldı. Başbakan Erdoğan özel bir hastanenin açılış töreninde yaptığı konu şmada ise Türkiye’nin sağlık alanında Avrupa’yı yakalamak üzere olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, 2005’in ortasında genel sağlık sigortasını mutlaka çıkaracaklarını belirtti.

Törene Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Vali Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

2- Olağanüstü kurultay öncesinde düzenlenen bölge toplantısına katılmak üzere Samsun’da bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Samsun-Çarşamba Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yönelik çeşitli tertip ve tuzakların CHP’yi etkisizleştirmeden ortaya konması nın olanaksız olduğunu belirterek "CHP bu kurultaydan güçlenerek, özünü, ahlakını, ilkelerini koruyarak çıkacaktır. Türkiye’ye sahip çıkma iradesi ve kararlılığını daha da güçlendirmiş olarak çıkacaktır" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, CHP Milletvekili Abdulkadir Ateş’in Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) Siyasi İşler Komisyonu Başkanlığı’na seçilmesi ‘Türkiye’nin kazandığı itibarın göstergesi’ olarak nitelendirildi. Açıklamada ayrıca, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’ne üye olduğu 1949 yılından bu yana AKPM’de ilk kez bu kadar önemli bir görevin Türk parlamenter tarafı ndan yürütüleceği belirtildi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ‘Tarımsal Desteklemede Yeni Yaklaşımlar ile 2005 Tarımsal Destekler Programı’ ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, çiftçinin ürettiği mamulün fiyatını doğrudan etkileyen gübre ve mazotta destek sağlayacaklarını belirterek, gübrede KDV, mazotta ise ÖTV indirimi yapmak istediklerini söyledi. Bakan Güçlü ayrıca, tarımsal desteklerin bütçe içindeki payı- nın yüzde 15 artırıldığını açıkladı.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Trabzon ve Rize illerinin katı atık probleminin çözümü için geliştirilen ‘Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği Projesi’ni (TRAB-Rİ-KAP) müzakere etmek için Trabzon Valiliği’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, sanayile şen toplumların en temel sorunlarından birinin kalkınma modellerinin çevreye uygun ve sürdürülebilir olması, sanayi ve evrensel atıkları n olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesi olduğunu belirterek, bunun bütün dünyanın yaşadığı ciddi bir mesele olduğunu söyledi.

6- FIBA Erkekler Avrupa Ligi (B) grubunda Beşiktaş Basketbol Takımı, Yunanistan’ın Ionikos Amaliada Basketbol Takımı’nı 83-63 yendi.

FIBA Erkekler Avrupa Ligi (C) grubunda yer alan Tuborg Pilsener Basketbol Takımı ise deplasmanda İsrail’in Bnei SK Hasharon Basketbol Takımını 94-84 yendi. Öte yandan Beşiktaş Bayan Voleybol Takımı, şampiyonlar Ligi’nde oynadığı maçta, İspanya’nın Marichal Tenerife Voleybol Takı- mına 3-2 yenildi.

7- Hakkari’de 4.8, 4.4 ve 5.5 büyüklüğünde meydana gelen 3 depremde 2 kişinin öldüğü, 22 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Yunanistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Antonios Antoniadis, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek’i ziyaret etti. Antoniadis’in temaslarında, Türkiye ile Yunanistan arasında Ege’de yaşanan sorunlara ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi. Antoniadis ve Oramiral Örnek’e bilgilendirme brifingi verildi.

Antoniadis ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ü de ziyaret etti.

9- Türkiye-AB mali işbirliği çerçevesindeki projelerin izlendiği ‘Ortak İzleme Komitesi’ ikinci kez toplandı. AB Genel Sekreteri Büyükelçi Murat Sungar ile AB Komisyonu’nun Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer, AB’nin mali katkısı ile yürütülen projeleri değerlendirmek üzere bir araya geldi. 38 projeden oluşan 329 milyon Euro tutarındaki programın uygulama takviminin 2005-2007 yılları olacağını belirten Sungar, projelerde fiili uygulamanın 2005 yılının ikinci yarısında başlayacağını söyledi.

10- KKTC’de incelemelerde bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt başkent Lefkoşa’da Başbakan Mehmet Ali Talat’ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türk askerinin uluslararası anla şmalar nedeniyle Kıbrıs’ta bulunduğunu belirterek, Ada’da kalıcı ve adil bir anlaşma tam olarak sağlanmadıkça Türk askerinin bu varlığını Kıbrıs’ta korumaya devam edeceğini söyledi. Orgeneral Büyükanıt ayrı ca, asker sayısının azaltılmasını öngören Annan Planı’nı reddeden Rumların, Türk askerinin Ada’daki varlığını sorgulamak için hukuki dayanağının ortadan kalktığını bildirdi.

Görüşmede, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Memişoğlu da hazır bulundu. Orgeneral Büyükanıt, Başbakan Talat’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la da görüştü.

11- AB’nin Sanayi Politikaları Üyesi Günter Verheugen Almanya’da yayımlanan aylık dış politika dergisi İnternationale Politik’e yaptığı açıklamada, AB’nin bir dünya gücü olabilmesi için Türkiye’nin üyeliğine gereksinim duyduğunu belirtti. Türkiye’nin üyeliğiyle birlikte AB’nin dünya siyasetinde nitel bir adım atacağını ifade eden Verheugen, Türkiye üye olduğu anda AB’nin bir küresel aktör olabilece ğini söyledi.

12- AB Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana AP Dış İşler Komitesi’nde yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüştüğünü belirterek, Annan’ın Kıbrıs’ta iki taraf arasında anlaşma şansı olduğu zaman yeni bir girişimde bulunaca ğını söyledi.

13- Avrupa Konseyi Parlamenterler Birliği’nde (AKPM), İngiliz parlamenter David Atkinson tarafından Yukarı Karabağ meselesine ilişkin hazırlanan rapor ve buna bağlı karar tasarısı kabul edildi. Raporda, üye bir ülkenin diğer bir üye ülke toprağını işgal etmesinin Avrupa Konseyi ile ilgili taahhütlerine ilişkin ciddi bir ihlal oluşturdu- ğu bildirilerek, Ermenistan, Azerbaycan topraklarını işgal ettiği gerekçesiyle uyarıldı.

14- İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Irak’ta yeni yönetim altı nda da işkence ve kötü muamelenin yaygın şekilde devam ettiğini bildirdi.

15- İtalya ve Fransa arasında hükümetlerarası ikili zirve toplantısı için İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Fransa Başbakanı Jean Pierre Raffarin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda kamuoyunda kuşkulu bir tavrın hakim olduğunu söyledi.

16- Hindistan’ın Bombay kenti yakınlarında düzenlenen dini törende çıkan yangın sonucu oluşan izdihamda, 200 kişinin öldüğü bildirildi.

 

26 NİSAN 2005

1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi’nin 43. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Başkan Mustafa Bumin’e gönderdi- ği mesajda "Anayasa’nın bağlayıcılığı ve üstünlüğü ilkesi, devleti oluşturan güçleri hukukla sınırlamakta, yönetimin keyfiliğe sapmasını önlemekte, rejimin kurum ve kurallarıyla işlemesini olanaklı kılmaktadır" dedi. Başbakan Erdoğan da gönderdiği mesajda, Yüksek Mahkeme’nin hukuk devletinin güvencesi olduğunu belirtti.

2-TBMM Başkanı Bülent Arınç Türkiye İzcilik Federasyonu tarafı ndan Milli Egemenlik Parkı’nda kurulan izci kampının açılışında yaptığı açıklamada "Bazı yasakçı zihniyetlerin mekanları özgürleştirmek yerine yasak kapsamına aldığı günümüzde, TBMM bütün alanları nı özgürleştirmiştir. Yasakçılıkla hiçbir yere varılamaz, prangalarla hiçbir ülke ileriye gidemez" dedi.

3-Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, toplantıda ele alınan ekonomik konularla ilgili bilgi verdi. Bakan Çiçek, makroekonomik dengeler açısından hükümet programı nda ortaya konulan hedeflerin büyük ölçüde gerçekleştiğini, enflasyon, büyüme, ihracat, faiz oranları ve diğer göstergelere göre ekonominin iyi yolda bulunduğunun açık olduğunu söyledi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çiçek, Türkiye’nin de bundan sonra sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili topyekün bir çaba göstereceğini belirterek "Devlet ve toplumun bütün kesimleri, bu iddiaların asılsız olduğunu ortaya koyacaktır" dedi.

4-Genelkurmay Başkanlığı Yunanistan-Kıbrıs Daire Başkanı Tuğamiral Mücahit şişlioğlu yaptığı açıklamada, Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Nikolaos Ntouvas’ın, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a hitaben yazdığı mektupta, Yunan Kara Harp Okulu’nda meydana gelen uygunsuz ve kınanacak olay için özür dilediğini bildirdi.

5- Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki Erdemir tesislerinde incelemelerde bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek’le birlikte düzenlediği basın toplantı sında, Erdemir’in özelleştirilmesinin ülke ekonomisinde ve sanayisinde çok önemli sorunlara yol açacağını belirterek, Erdemir’in satılmaması için sonuna kadar mücadele edeceklerini ve Meclis gündemine taşıyacaklarını söyledi.

6- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin Anayasa Mahkemesi’nin 43. kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmada, Anayasa’daki laik düzenlemeler var olduğu sürece türbanlıların üniversitelere öğrenci sıfatıyla resmi dairelere de kamu görevlisi olarak girmelerine yol açacak yasal düzenlemelerin Anayasa’ya aykırı olacağını söyledi. Bumin, türban konusunda Anayasa’ya kural konulsa bile bu kez de Anayasa’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun olamayacağını belirtti.

Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile çok sayıda bakan ve yüksek yargı temsilcisi katıldı.

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantılarına katılmak üzere Lüksemburg’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, İncirlik Üssü’nün kullanım süresinin Bakanlar Kurulu kararıyla uzatıldığını söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Uluslararası Jeotermal Kurumu ve Türkiye Jeotermal Derneği’nce Antalya’da düzenlenen 4. Jeotermal Kongresi’nde yaptığı açıklamada, jeotermal enerji kullanımının yeterli olmadığını belirterek, bu konuda iki yeni yasa çıkarmaya hazırlandıklarını söyledi.

9- Bakanlar Kurulu’na ekonomik görünümle ilgili bir sunum yapan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, istihdam vergilerinin azaltılarak, AB stratejisine uyumlu istihdam artışı yaratan politikalar izlenmesi gerektiğini söyledi.

10- DİE, Aralık 2004 ile Ocak ve şubat 2005 aylarını kapsayan üç aylık döneme ilişkin işsizlik oranının hareketli ortalamasının yüzde 11.5 düzeyinde gerçekleştiğini açıkladı. İşsizlik oranı, kentlerde yüzde 13.8, kırsal kesimlerde yüzde 8.2 olarak belirlendi.

11- Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği, Belçika Dışişleri Bakanlı- ğı’na bir nota vererek sözde Ermeni soykırımının yıl dönümü gerekçesiyle Türkiye Büyükelçiliği önünde düzenlenen bir gösteride Türk bayrağı yakılmasını kınadı.

12- ABD Başkanı George W. Bush Ermenilerin soykırım yıl dönümü olarak kabul ettiği 24 Nisan’da yayımladığı açıklamada, Nahçı- van ve Karabağ bölgesinde barışçıl bir çözüm bulunmasına olan bağ- lılıklarına devam edeceklerini belirterek, Türkiye ve Ermenistan için barış, refah ve özgürlük dolu bir gelecek umduklarını söyledi. Başkan Bush ayrıca "Ümit ediyorum ki Başbakan Erdoğan’ın ortak komisyon kurulması çağrısı barış getirir "dedi.

Bu arada Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) binası nda, sözde Ermeni soykırımına ilişkin bir sergi açılması talebinin, AKPM tarafından reddedildiği bildirildi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP Genel Başkanvekili, Gazimagusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer’i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

14- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, ülkesini işgal planları yaptığını söyleyerek, ABD ile askeri işbirliğine son verdiğini açıkladı.

15- Çek Cumhuriyeti Başbakanı Stanislav Gross istifa etti. Devlet Başkanı Vaclav Claus, yeni hükümetin başına İskan Bakanı Jiri Paroubek’i atadı.

27 NİSAN 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen "AB Yolunda Türkiye" başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, AB’nin bazı münferit olayları uygulama eksikliği olarak göstermesinin adil bir yaklaşım olmadığını vurgulayarak, Türkiye’nin müzakere sürecinde rehavete kapıldığı iddialarını kabul etmediğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, sözde Ermeni soykırımına ilişkin bazı parlamentolarda alınan kararların ‘kin ve nefreti’ tahrik ettiğini belirterek "Biz tarihimizle hesaplaşırız. Tarihle hesaplaşması gerekenler de bunu yapsın. Böyle düzen lobilerle kalkıp da Türkiye’yi ve bizim geçmi şimizi, ecdadımızı zan altında tutmaya kimsenin hakkı yoktur" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantı sı sonrasında gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın türban konusunda daha önce toplumsal mutabakat oluşturduğunu, kendisini de girişimde bulunmaya davet ettiğini belirterek "Biz bunun yanlış, zamansız ve uygun olmayan bir davranış olduğunu biliyorduk. Bu konuyu siyasi zemine taşımamaya gayret ediyorum. Hükümetin de bu konuda tahrip edici, toplumu tekrar gerginliklere itecek yaklaşımlara sürüklenmemesi gerekiyor" dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman arasında yapılan görüşmenin ardından, 117 F-16 uçağının modernizasyonuna ilişkin anlaşma imzalandı.

4- TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, bir süre önce istifa eden AKP Ağrı Milletvekili Cemal Kaya’nın milletvekilliği düşürüldü.

5- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iade edilen ve 10 bin yeni polis alımını öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda değişiklik yapılmadan yeniden kabul edildi.

6- Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) yüzde 6.7’den yüzde 20’ye çı- karılmasını öngören Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş, BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı’na seçildi.

8- Lüksemburg’da düzenlenen 44. Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısı tamamlandı. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Dönem Başkanı Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ve AB Komisyonu Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn düzenledikleri ortak basın toplantısında görüşmelere ilişkin bilgi verdi. Asselborn, Birliğin Kuzey Kıbrıs’a yapacağı yardım sözünü henüz yerine getirememesinden dolayı üzüntü duyduğunu ve ülkesinin dönem başkanlığı sırasında KKTC ile ilgili iki tüzüğü hayata geçirmeye çalışacaklarını, Ankara Anlaşması’nın genişletilmesini öngören Ek Protokol’ün imzalanmasını beklediklerini söyledi.

Rehn de Türkiye’de son birkaç yılda reformlarda büyük ilerleme kaydedildiğini, bu sürecin aynen devam etmesi gerektiğini, Ek Protokol’ün uygun bir zamanda imzalanacağını öğrenmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül ise reformların sürdürüleceğini, protokolü, AB onay sürecinden geçtiği andan itibaren imzalayacaklarını, ancak protokolün Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanıma anlamına gelmeyece- ğini belirterek "Rum Kesimi, AB’ye üye oldu diye Kıbrıs sorunu çözüldü diyemezsiniz" dedi.

9- Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen ve 1915 yılında yaşanan olayların araştırılması amacıyla ortak komisyon kurulması nı öneren mektubuna cevaben gönderdiği metinde, ön koşul olmadan diplomatik ilişki kurulması gerektiğini belirtti.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP Genel Sekreteri Ferdi Sabit Soyer başkanlığında kurulan Bakanlar Kurulu’nu onayladı.

11- Suriye, Lübnan’daki son birliklerini de geri çekerek 29 yıl sonra bu ülkeden tamamen ayrıldı.

28 NİSAN 2005

1-TBMM Başkanı Bülent Arınç, Bosna-Hersek Temsilciler Meclisi Başkanı şefik Caferoviç ve beraberindeki heyeti kabul etti. Başkan Arınç yaptığı konuşmada, Türkiye ile Bosna-Hersek arasında tarihin derinliklerinden gelen dostane ilişkiler olduğunu belirterek, iki ülke halkının dost ve kardeş olduğunu söyledi.

Caferoviç daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türk Telekom’un 10. yıl kutlama töreninde yaptığı konuşmada, dünyanın değiştiğine, geliştiğine dikkat çekerek, artık devletin bizzat işleri düzenleyen, ufuk veren ve denetleyen olacağını, devletin ekonominin içinde olmayacağını, tüccarlı k yapmayacağını, bunu özel sektörün yapacağını belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Milliyet gazetesine AB ve Ermeni meselesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da iktidarın Ermeni soykırımı iddialarına yönelik girişimini değerlendirdi. Baykal, iddiaları n araştırılması için ortak komisyon kurulması ve belgelerin karşılıklı olarak açıklanmasını içeren öneriyi önemli bir adım olarak gördüğünü bildirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı açıklamada, Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği cevabi mektubun olumlu bir bakış açısıyla kapsamlı şekilde değerlendirilmekte olduğunu bildirdi.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye-Suriye sınırında bulunan Cilvegözü Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu için Gümrük Müsteşarlığı ile TOBB arasında imzalanan protokolde, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ticari ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu.

7- TBMM Genel Kurulu’nda, 9. Kalkınma Planı’nın 1 yıl ertelenmesine ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

8- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Murat Sungar, AB Komisyonu, Doğuş Üniversitesi, Türkiye Kalite Derneği, Ekonomi ve Dış Politika Forumu işbirliğiyle düzenlenen ‘Uluslararası Jean Monnet Konferansı’ nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyelik sürecinde basının Kıbrıs ve Ermenistan gibi siyasi konuları sürekli gündemde tutarak, Türk toplumunu AB’den soğuttuğunu söyledi.

9- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Bulgaristan Türklerinin Sofya’ya karşı açmak istediği davayla ilgili başvuruyu reddetti.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl yayımlanan "Küresel Terörizm" raporunda, Türkiye’nin terörizmle mücadelede uzun yıllardan beri sağlam bir müttefik olduğu belirtildi. Raporda ayrıca PKK’nın amacının ‘bağımsız ve demokratik bir devlet kurmak" olduğu öne sürüldü.

29 NİSAN 2005

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Irak’taki koalisyon güçlerinin Türkiye’deki üslerden yararlanmasını ‘1 yıl süreyle’ uzatan kararnameyi onayladı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un bir maddesini yeniden görüşülmek üzere TBMM’ye iade etti.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç bir kabulde yaptığı konuşmada, üniversite sistemi ile ilgili eleştirilere karşı, eğitim sisteminin pek çok sorunu olduğunu belirtti. Başkan Arınç, Milli Eğitim Bakanlığı’nın lise son sınıfa kadar eğitimde söz sahibi olduğunu, ancak üniversiteye giriş sınavı, puan hesaplamaları ve yerleştirmede tek yetkili kurumun YÖK olduğunu söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan "Ulusa Sesleniş" konuşmasında, ekonomideki gelişmelerin sosyal ya- şama ve piyasalara yansımadığını belirterek, hükümetin AB macerası nda yeni bir dönemin kapısını açtığını, 3 Ekim 2005 tarihinde tam üyelik müzakerelerinin başlayacağını söyledi.

4- Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı lığı’nın 14. Onur Günü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuş- mada, Türkiye’nin sorunlarına bilgi toplumunun gereği olan eleştirel akıl yerine, ideolojik, katı ve kalıp fikir saplantılarıyla yaklaşılması nedeniyle gerginlik ve güvensizlik ortamı oluşturulduğunu söyledi.

5- Türk-İş, DİSK, KESK ve Hak-İş konfederasyonlarının genel başkanları, tüm yurttaşları işgale, yoksulluğa, sömürüye, baskıya karşı barış, demokrasi ve birlik için 1 Mayıs’ta eylem yapmaya çağırdı.

6- Basın Meslek örgütlerinin temsilcileri, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol’u ziyaret ederek, Türk Ceza Yasası’ndan (TCY) bası n yoluyla işlenen suçlara hapis öngören hükümlerin çıkarılmasını istedi.

7- Dünyanın önde gelen firmalarının katılımıyla düzenlenen ‘İkinci Yatırım Danışma Konseyi’ toplantısı İstanbul’da yapıldı. IMF Başkanı Rodrigo Rato ve Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Shengman Zhang, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Philippe Maystadst’ın da yer aldığı toplantıda, katılımcılar Türkiye ekonomisinin iyi yolda olduğunu bildirdiler.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan toplantıda yaptı ğı konuşmada, Türkiye’ye 2005 yılında 6 milyar dolar, 2006’da 4.8 milyar dolar, 2007’de de 5 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye yatı rımı beklediğini söyledi.

Rato da Türkiye’nin IMF’nin en başarılı ülkelerden birisi olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin çok iyi bir performans gösterdiğini belirten Rato, Türkiye’nin faiz dışı fazlayı yüksek tutması ve kamu borç stokunun gayri safi milli hasılaya oranını daha da aşağıya çekmesi gerektiğini bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Konsey’in ikinci toplantısı- nın ardından düzenlenen basın toplantısında "Yabancı yatırımı çekme konusunda mesafe aldığımıza inanıyorum. Sıkıntılar bitmedi ve bitmeyecek de ancak mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız" dedi.

8- 3 Mayıs’taki Türkiye ziyareti öncesi NTV televizyonuna konu- şan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Ermeni soykırımı iddiaları yla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın komisyon önerisine destek verdiğini söyledi.

9- 1049’da biten Çin iç savaşını kaybettikten sonra Tayvan’da ayrı ülke kuran Milliyetçi Halkçı Partisi (Kuomingtang) liderleri, 60 yıl sonra Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile başkent Pekin’de bir araya geldi.

Hu Jintao görüşmede "İki parti olarak attığımız tarihi adım, ilişkilerimizin tarihi bir aşamaya girdiğini ve halklarımızın da ilişkileri ilerletmeye yönelik kararlılık ve içtenliğini gösteriyor" dedi.

Kuomingtang lideri Liang Çan ise zıtlaşma yerine diyalog, uzlaş- ma ve işbirliği görmek istediklerini söyledi.

10- Filistin’e giden ilk Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la görüşmesinde, Filistin ordusuna destek sözü verdiği bildirildi.

11- Irak’ta yeni hükümetin açıklanmasının ardından başkent Bağdat civarında gerçekleştirilen 10 saldırıda, 31 kişinin öldüğü açıklandı.

30 NİSAN 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen ‘Irak’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları 8. Resmi Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Irak’ın ulusal uyumu, huzur ve istikrarının herkesin konusu olduğunu belirterek, ülkenin ‘teröristlerin antrenman alanı haline geldiği’ uyarısında bulundu.

Toplantıda Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de komşu ülkelerden daha fazla destek istedi.

Toplantıya Mısır, Ürdün, İran, Bahreyn, Irak, Kuveyt, Suriye ve Suudi Arabistan temsilcileri katıldı. Toplantının sonunda yayımlanan ortak bildiride, Irak’ta genel seçimlerin yapılması ve hükümetin kurulmasından duyulan memnuniyet dile getirildi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında, komşu ülkeler inisiyatifinin bölgesel bir işbirliğine dönüştüğünü belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da düzenlenen ‘Yerel Yönetimler Eğitim Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hükümeti ve partisine yönelik yolsuzluk iddialarını eleştirdi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan 2-6 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan ‘Asya Kalkınma Bankası 38. Genel Kurulu’ ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom ihalesini alamamaları durumunda Avea’dan çekileceğini açıklayan Telekom Italia’nın kararının özelleştirme sürecini aksatmayacağı- nı bildirdi.

4- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan’ın Topluma Kazandırma Kanunu’ndan yararlananların sayısına ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, bu yasadan yararlanmak için örgüt mensubu 4 bin 340 kişinin müracat ettiğini bildirdi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul’daki Kurtköy Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan iç hat seferlerine başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bu havaalanının geçen yıllarda etkin olarak kullanılamadığını belirterek, 2004 yılı Temmuz ayında Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Ulaştırma Bakanlığı arasında yapılan protokolle bu duruma son verdiklerini söyledi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, İstanbul’da 1. Bölge Temsilcili ği’nde 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Kılıç konuşmasında, 1 Mayıs kutlamalarında çeşitli olumsuzluklar ya- şandığını, ancak artık geçmişe değil geleceğe bakmak gerektiğini belirtti.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Adalet Bakanlı- ğı’nın işbirliğiyle düzenlenen ‘Ekonomik Suç ve Ceza Sempozyumu’nda konuşan TOBB Başkanı, Rifat Hisarcıklıoğlu, mevzuatı arındı rma reformu yapılmadan yapısal reformların başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını belirtti.

8- KKTC’nin eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İstanbul’da şişli Belediyesi ve Kıbrıs Türk Kültür Derneği tarafından düzenlenen Kıbrı s şehit ve Gazilerini Anma Töreni’ne katıldı. Denktaş törende yaptığı konuşmada, Annan Planı ile Türkiye’nin aradan çıkarıldıktan sonra AB normları adı altında Kıbrıs Türklerinin Rumlar arasında eritilip yok edileceğini söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106