14.3.2005
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 MART 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika ziyareti kapsamında Etiyopya’ya gitti. Başbakan Erdoğan Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, SEKA’nın kapatılması hakkında, konuyu siyasallaştırma çabasının büyük yanılgı olduğunu belirterek "SEKA İşletmesi’nin arazisi, millete hizmet için kendi yerel yönetimine bedelsiz olarak tahsis edilmek suretiyle verilmiştir ve bundan da geri adım atmak söz konusu değildir. Parayı yönetmede hassasiyetlerimiz var. Bu hassasiyetlerimizden taviz vermemiz mümkün değildir" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Parti Meclis Kurulu’nda yaptığı konuşmada, sözde Ermeni soykırımı iddialarının kaba propaganda yöntemleriyle birçok ülkenin parlamentosundan geçirildiğine işaret ederek, konunun Türkiye’nin AB üyeliği için "önkoşul" olarak dayatılmak istendiğini bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Hürriyet gazetesine, Türkiye’nin ABD, Irak, Ermenistan ve Suriye politikaları başta olmak üzere son gelişmeleri değerlendirdi.

4- Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in,  Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin hakkında soruşturma açılması isteğini reddetti. 

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ‘Öğretmen Yetiştirmede Kalite Sorunları Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, öğretmenlerin bir ülkenin geleceğini belirlediğini vurgulayarak "Kurtuluş Savaşı’yla elde ettiğimiz istiklalimizi istikbale dönüştürmenin yolu kalemli ordularla olur" dedi.

6- TBMM Sokak Çocuklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Öner Ergenç Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, devletin sokakta yaşayan ve çalışan çocukların sayısını bilmesi gerektiğini, ancak hiçbir kurumun net bir sayı veremediğini belirtti.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, rantiye guruplarının yönetim üzerinde büyük baskı oluşturduğunu belirterek, siyaset ve ekonominin bu çevrelerin arzularına bırakıldığını ifade etti.

8- AKP İstanbul Milletvekili Göksal Küçükali partisinden istifa etti.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç imzasıyla Başbakan Erdoğan’a gönderilen mektupta, yeni Türk Ceza Yasası’nın 26. maddesinin yeniden gözden geçirilmesi ve bir karikatür nedeniyle 5 bin YTL para cezasına çarptırılan Musa Kart’a açılan davanın geri çekilmesi istendi.

10- İstanbul’da sahte olarak üretilen rakının piyasa sürülmesi sonucu, bu içeceklerden içen 7 kişi yaşamını yitirirken, 28 kişi de zehirlendi.

11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomidis Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, referandumda hayır oyu vermelerinin çözümü değil, Annan’ın reddedilmesi anlamını taşıdığını, Kuzey Kıbrıs’ta emlak satışlarının AİHM kararları doğrultusunda yasal problem çıkaracağını, tapularının Rumlara ait olduğunu belirtti.

12- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), adalet bakanına hareket ettiği gerekçesiyle 1 yıl hapse mahkum olan İlknur Birol ile ilgili davada Türkiye’yi haksız bularak 9.500 Euro tazminat  ödenmesini kararlaştırdı.

13- Almanya’da Bamberg Eyalet Yüksek Mahkemesi, terör örgütü Kongra-Gel Başkan Yardımcısı Remzi Kartal’ı, Türkiye’nin iade talebine karşın serbest bıraktı.

14- Londra’da yapılan, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın katıldığı toplantıda, Filistin’de yapılacak reformlar ve bu doğrultuda sağlanacak sosyal-ekonomik yardımlar değerlendirildi.

2 MART 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, üniversite öğrencileri ile ilgili af yasa tasarısını Meclis’e iade etti.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç düzenlediği basın toplantısında, TBMM’nin son iki yılında önemli demokratik reformlara imza atıldığını, dünyanın bu çerçevede Türkiye’ye hayran kaldığını söyledi.

3- Yargıtay Başkanı Osman Arslan yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın cumhuriyeti koruma kararlılığının herkes tarafından bilinmesi gerektiğini belirterek "Yargıtay milletinden aldığı yetkiyi onun istemleri ve beklentileri doğrultusunda bugüne kadar kullanmıştır ve elbette bundan sonra da aynı özen ve titizlikle kullanacaktır" dedi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM Genel Kurulu’nda, milletvekillerinin sözlü soru önergelerini yanıtlayarak, adalette yeni bir yapılanma sürecinde olduklarını söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ‘Türk Milli Eğitim Sisteminde Din Eğitimi ve Öğretimi Sempozyumu’nda yaptığı açılış konuşmasında, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde, daha çok din kavramının anlatıldığını ve büyük dinler hakkında öğrencilere genel bilgiler verildiğini belirterek "Ancak eğer insanlar kendi dinlerinin pratiklerini öğrenebilmek için imkanlar araştırıyorsa bu konuda gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Bunların büyük çoğunluğu da Diyanet İşleri Başkanlığı kanalıyla yapılmalıdır" dedi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Adana’da düzenlenen ‘Anadolu’daki Avrupa’ toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada artık teknoloji öncülüğünde bölgesel ve küresel güç olmak ve bu ortamda ayakta kalmak için rekabet gücü yüksek ülke olmak gerektiğini belirtti.

7- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) Danıştay’da boş bulunan altı üyelik için gerekli atamayı yapmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin partiden istifa eden milletvekillerinin vekillikten de düşürülmesini gündeme getirmesi ile ilgili olarak,  iktidar partisinin son günlerdeki kopmaları engellemek için böyle bir yola başvurduğunu belirterek, planlanan düzenlemenin anti-demokratik olduğunu kaydetti.

9- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Cumhuriyet gazetesine sol partilerin geleceğini değerlendirdi.

10- Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, TBMM’de AB Uyum Komisyonu ve uluslararası komisyonlarının üyelerine sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı belgeler hakkında verdiği brifingde, 50 binden fazla belge incelediklerini ve kesinlikle Osmanlı İmparatorluğu’nun sözde Ermeni soykırımı yaptığına dair bir tek belgeye rastlamadıklarını bildirdi. Ayrıca Türkiye’nin BM’ye başvurarak taraf ülkelerin bilim adamlarından oluşacak bir komisyon marifetiyle tüm gerçeklerin ortaya çıkarılmasını istemesi gerektiğini söyledi.

11- RTÜK Başkanı Fatih Karaca, bazı TV kanallarındaki ‘reality show’lar için özel bir komisyon oluşturulduğunu, bu yayınların sıkı biçimde denetleneceğini söyledi.

12- AB Komisyonu’nun Türkiye Delegasyonu Başkanı Hans Jörg Kretschmer düzenlediği basın toplantısında, hükümetin AB reformları konusunda yavaşladığını belirterek, Türk hükümetinin reformlara ve teknik nitelikli çalışmalara devam etme yönündeki kararlılığını takdirle karşıladığını, ancak uygulama alanında ilerleme gözlemlenmediğini bildirdi.

13- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Etiyopya’yı ziyaretinde, Başbakan Meles Zenawi ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, ilişkilerde bir dönüm noktası yaşanacağını, ekonomik ve siyasi hedeflere ulaşmak için çalışmaların yoğunlaştırılacağını ifade etti.

Başbakan Zenawi ise Kıbrıs konusunda Türkiye’nin tezlerine destek vererek, barış isteyen KKTC’ye izolasyonun sona ermesi gerektiğini ve Türkiye’nin tecrübelerinden eskiyle kıyaslanmayacak kadar çok faydalanacaklarını vurguladı.

14- ABD Savunma Bakanı Paul Wolfowitz, Senato’da bütçe görüşmeleri sırasında, yaptığı açıklamada, Türkiye’yi İslam dünyasına örnek olarak göstererek "Endonezya demokratik kurumlarını güçlendirebilirse, Türkiye’nin yanında İslam dünyasındaki bir başka başarı örneği olacaktır. Afganistan ve Irak, umarım diğerleri de bu örneğe katılacaklardır" dedi.

15- ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral John Abizaid, Senato’nun Silahlı Hizmetler Komitesi’nde yaptığı konuşmada  "Türkiye’nin Kuzey Irak’ta Kürt bağımsızlığına ilişkin kaygı duymasına gerek olmadığını, Kürtler dahil bütün Iraklıların, ülkeyi bir arada tutmak istediğini" söyledi.

16- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Yakovenko yaptığı açıklamada, Suriye’nin BM Güvenlik Konseyi’nin 2 Eylül’de aldığı karar uyarınca Lübnan’daki 15 bin askerini çekmesini istedi.

3 MART 2005 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, daha önce 14 maddesini veto ettiği İl Özel İdareleri Yasası’nı onayladı. 

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç 3 Mart devrim yasalarının 81. yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Cumhuriyetin temel niteliklerini korumak ve yaşatmak amacıyla Atatürk tarafından başlatılan ve Meclis tarafından kabul edilen devrimlerle, Türk ulusunun çağdaş uygarlıklar düzeyine çıkarılmasının temellerinin atıldığını belirtti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 3 Mart 1924’te art arda çıkarılan devrim yasalarının, laik Cumhuriyete giden yolun kilometre taşları olduğunu bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş’i ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önceliğinin AB sürecini en sağlıklı şekilde işletmek olduğunu belirterek, bu süreç içerisinde AB’nin en gelişmiş ülkelerinin standartlarının Türkiye’ye getirileceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca,  Türkiye hakkında kişilerin görüşlerini açıklayabileceğini, ancak bu görüşlerin Türkiye’yi tehdit eder ve uyarır nitelikte olmasından rahatsızlık duyduklarını kaydetti. 

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, vergi borçlarına ilişkin yeni bir af düşünülmediğini açıkladı.

5- Milli Savunma Bakanlığı tarafından CHP’li Mustafa Özyürek’in ‘Irak’ın kuzeyinde ne kadar Türk askerinin bulunduğu‘ yönündeki soru önergesine verilen yazılı yanıtta, Irak’ın kuzeyinde 1357 Türk askerinin bulunduğu bildirildi.

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Adana’da Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde polis memurlarıyla düzenlediği toplantıda, asayişi ilgilendiren olaylara ve  alınan tedbirlere yönelik açıklamalarda bulundu.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, bu yıl kamudan 70 bin 500 kişinin emekli edileceğini açıkladı.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in iade ettiği Öğrenci Affı Yasası’nın gelecek hafta TBMM’de yeniden görüşüleceğini bildirdi.

Bakan Çelik daha sonra Gazi Üniversitesi’nde verdiği ‘AB Sürecinde Türk Eğitimi’ konulu konferansta, okullaşma oranının AB standartlarının altında olduğunu söyledi.

Bakan Çelik ayrıca yaptığı açıklamada, ilköğretimde her yıl ağustos ayında başlayan kayıtların ailelerin tatil programlarını ve eğitim-öğretime hazırlık çalışmalarını olumsuz etkilemesi nedeniyle 2005-2006 eğitim-öğretim yılında kayıtların 1 Haziran tarihinden itibaren başlayacağını bildirdi.

9- Deniz Çevresinin Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesinde Acil Durumlarda Müdahale ve Zararların Tazminine İlişkin Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. 

10- RTÜK ve bankalar kanunlarında değişiklikler yapan ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun elindeki medya şirketlerinin yabancılara satışı ile diğer her türlü mal, hak ve varlıkların genel olarak satışını kolaylaştıran yasa teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

11- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç yaptığı yazılı açıklamada, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in "Basın meslek örgütlerinin Türk Ceza Yasası’nın karşı çıktıkları yönlerinin kendilerine iletilmediği, yasa tasarısının müzakeresi sırasında basın meslek örgütlerinden gelen olmadığı" yönündeki sözlerini yanıtladı. Erinç, yasayla ilgili olarak 25, 26, 27 Mayıs 2004 tarihlerinde TGC Yönetim Kurulu’nun; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile konu hakkında görüşerek yasanın sakıncalarını ilettiklerini belirtti.

12- CHP Kayseri Milletvekili Muharrem Eskiyapan partisinden istifa etti. 

13- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan temaslarda bulunmak üzere gittiği Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Devlet Başkan Yardımcısı Jacop Zuma ile görüştü. Başbakan Erdoğan görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, barışçıl nükleer enerji ve madencilik konularında ortak çalışma kararı aldıklarını söyledi.

Toplantı öncesi iki ülke arasında ticaret ve gümrükler konusunda anlaşmalar imzalandı.

14- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un, Mağusa Limanı’nın uluslararası ticarete açılmasına karşılık Maraş’ın kendilerine verilmesi önerisinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

4 MART 2005   

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Edirne’de, su taşkınlarına ilişkin incelemelerde bulundu. 20 bin dönüm ekili alanın sular altında kaldığını belirten Baykal "Bulgaristan’la yapılan protokole göre, nehirlere su bırakılmasında Türkiye önceden uyarılacaktı. Ancak bu uyarı yapılmamış" dedi.   

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, TGRT televizyonunda yayınlanan "Ankara’nın Gündemi" adlı programa katıldı. Başbakan Yardımcısı Şener, IMF ile yapılacak 19. Stand-by anlaşmasında bir gecikme olmadığını belirterek "IMF ile görüşmeden önce programımızı ilan ettik" dedi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yarım kalmış projeler mezarlığı olduğunu belirterek, kendi bakanlığının bundan sonra daha etkin bir yapıya kavuşturulacağını söyledi.

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ve Rekabet Kurumu tarafından düzenlenen "Rekabet Politikası ve Türkiye’de Yatırım Ortamının İyileştirilmesi" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, reel sektör olarak adil rekabet ortamı istediklerini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener de IMF’nin bütçe dengelerini bozacağı gerekçesiyle eleştirdiği ve TBMM alt komisyonunda bekleyen Teşvik Yasa Tasarısı’nda değişiklik yapılabileceğini söyledi.

Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink ise toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin rekabet alanında dönüşümü sağlayabilmesi halinde küresel rekabetçi bir güç ve Avrupa’nın kaplanı olabileceğini söyledi.

5- Güney Afrika gezisini sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Dünya Bankası’ndan alınması düşünülen 8.5 milyar dolarlık kredinin Irak ve Afganistan’da kullanılacağının hatırlatılması üzerine, bu kredinin daha sonra 1 milyar dolarlık hibeye çevrildiğini ancak siyasi şart öne sürülmesi üzerine vazgeçildiğini söyledi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, hükümeti kurma görevini, 20 Şubat seçimlerinden birinci parti olarak çıkan Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’a verdi.

7- Küba’nın yeni Ankara Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, Cumhuriyet gazetesine ABD’nin Küba’yı hedef alan saldırgan politikaları, Türkiye-Küba arasındaki ilişkileri ve uluslararası durumu   değerlendirdi.

8- Çin’in askeri bütçesini bu yıl 12.6 oranında artıracağı bildirildi.

5 MART 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul’da partisinin Kadın Kolları’nın 8 Mart  Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye’de yolsuzlukların, bir kişinin bireysel ahlaki zaafının sonucu değil, sistematik ve örgütlü bir şekilde yapıldığını söyledi. Baykal, yolsuzlukların önüne geçilebilmesi için dokunulmazlığın kaldırılması gerektiğini belirtti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener bazı ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere gittiği Elazığ’da, IMF’nin tepki gösterdiği Teşvik Yasası’na 13 ilin daha alınmasında hiçbir engel ve tereddüdün bulunmadığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Beşir Atalay, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş’in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Mamak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından Kurban Bayramı nedeniyle, vakıfta kayıtlı yardıma muhtaç aileler arasından yaklaşık 2 bin aileye nakdi yardım yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, geçen sene 1241 internet kafenin ruhsatının iptal edildiğini bildirdi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın, memur ve işçilerin emekli ikramiyelerinin ödenmesi konusundaki soru önergesine verdiği yanıtta, emekli ikramiyeleri veya kıdem tazminatlarının devlet iç borçlanma senedi ya da hisse senediyle ödenmesinin düşünülmediğini bildirdi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarına yönelik yayımladığı genelgede, Türklerin bayramı olarak da bilinen Nevruz’un neşe, dostluk ve mutluluk içinde kutlanması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun TGRT televizyonunda yayınlanan ‘Baş Başa’ programında, ucuz ürünleriyle hemen hemen her sektörün kabusu haline gelen Çin’in korkulacak bir ülke olmadığını, tam tersine Türkiye’nin bu pazara girmesinin avantaja dönüşeceğini söyledi.

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, AKP iktidarının AB konusu yokmuş gibi vurdumduymazlık içinde olduğunu belirterek, AB hedefini ucuz polemiklere, popülist siyasetlere kurban etmeye kalkışmanın millete yapılacak en büyük kötülüklerden biri olduğunu ifade etti.

9- Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "SEKA siyasi şov merkezi haline dönüşmüştür. Artık daha fazla tahammül edemeyiz" sözlerine tepki göstererek, işsizliğin yüksek seviyede olduğu bir dönemde SEKA işçisinin mağduriyetinin herkes tarafından paylaşılması gerektiğini söyledi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de SEKA İzmit fabrikasından ayrılırken yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın çalışanlar ile işsizleri karşı karşıya getirmek istediğini belirtti.

10- Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Amanbek Kripkulov Zaman gazetesine, iki ülke ilişkilerini ve Kırgızistan’daki ilk tur meclis seçimlerini değerlendirdi.

11- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer İstanbul’da Marmara Grubu Vakfı toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’ye üyelik için adil davrandıklarını ve diğer aday ülkelerden farklı bir şey istemediklerini belirtti.

12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Etiyopya ve Güney Afrika’yı kapsayan gezisinin son gününde başkent Cape Town’da köşe yazarları ve televizyon temsilcileri ile bir araya gelerek iç ve dış politikaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan ayrıca dün Kanal 7 televizyonunun Güney Afrika Cumhuriyeti’nden yaptığı "İskele Sancak" programında, kapatma kararı alınan İzmit SEKA tesislerinde sürdürülen 46 günlük eylem konusunda yaptığı açıklamada, SEKA’nın ekonomik ömrünü doldurduğunu ve devlete yük olmaktan başka yararı bulunmadığını ifade etti.

13- Devlet Bakanı Mehmet Aydın merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nde, Almanya’daki Türk kökenli akademisyenlerle bir araya geldi. Bakan Aydın burada yaptığı konuşmada "Türkiye’yi tanıtmak, sadece politik, turistik ve akademik bir çaba değil, aynı zamanda etik bir çabadır. Çünkü tanınmayan bir Türkiye hakkında ister istemez hükümler veriliyor ve yargılanıyor. Ona göre de insanımız muamele görüyor" dedi.

14- Devlet Bakanı Güldal Akşit BM tarafından düzenlenen Kadının Statüsü Komisyonu 49. Dönem Toplantıları için gittiği ABD’nin New York kentinde, kadın sorunlarının çözümü için ‘siyasete katılın’ çağrısında bulunarak "Kadın siyasetçilerin sayısının artması için de kotalar" konmalı dedi.

15- Alman Basın Konseyi, Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili bir okuyucu mektubu yayınlayan Alman Straubinger Tagblattt Gazetesini ‘kınama kararı’ aldı.

16- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yıllık uyuşturucu ve kara para aklama raporunda, Türkiye’nin, büyük uyuşturucu kaçakçıları ve tacirleri için bir merkez olduğu, Türk güvenlik güçlerinin uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede etkili çalıştığı, Avrupa ve Amerikalı meslektaşlarıyla işbirliği yaptığı belirtildi.

17- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, Türkiye’nin, Irak savaşının olası ekonomik kayıplarını karşılamak üzere ABD tarafından ayrılan 1 milyar dolarlık yardımı almayışının, Türklerin ekonomideki başarısının yansıması olduğunu belirtti.

18- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez Hindistan gezisi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak Sağlık Bakanlığı’nın raporuna göre ABD güçlerinin Felluce operasyonunda sinir ve hardal gazı kullandığını söyledi.

19- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Meclis’te yaptığı açıklamada, Lübnan’la uzlaşmaya varılması durumunda bu ülkedeki birliklerinin aşamalı olarak çekileceğini açıkladı.

20- İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Hasan Ruhani yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilmesi durumunda yeni bir petrol krizi çıkabileceğini belirterek "Bundan öncelikle ABD ve Avrupa olumsuz etkilenecektir" dedi.

6 MART 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, erken seçime hazırlandıkları iddialarına yanıt verdi. Başbakan Erdoğan "Erken seçim hazırlığımız yok. Her şey zamanında yapılacak. Seçimler de 2007 tarihinde olacak" dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB ve Türkiye arasında yapılacak Troyka toplantısı öncesinde AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi  Olli Rehn ve AB Dönem Başkanı Lüksemburg'un Dışişleri Bakanı Jean  Asselborn ile bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Gül Rehn ile düzenlenen ortak basın toplantısında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin hem çözüm yollarını hem de tüzüklerin geçmesini engellediğini, bu nedenle ‘Rumlardan dolayı sıkıntılı’ olduklarını belirtti. Rehn de, Ankara Anlaşması Uyum Protokolü’nün 3 Ekim’den önce imzalanacağına dair Başbakan Yardımcısı Gül’den, teminat aldığını belirterek, yeni çözüm sürecinde BM’nin aktif rol üstleneceğini, AB’nin de buna destek vereceğini kaydetti.

Öte yandan Asselborn Başbakan Yardımcısı Gül’le görüşmesinde, KKTC’ye yönelik izolasyonun kaldırılmasıyla ilgili tüzüklerin, Türkiye-Yunanistan ve Türkiye-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ilişkileri çerçevesinde ele alınacağını söyledi.

3- DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın, ‘Vergi Barışı’ ile ilgili soru önergesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına yanıtlayan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Vergi Barışı Kanunu’nda olduğu gibi bütün mükellefleri kapsayacak şekilde genel bir düzenleme yapılmasının düşünülmediğini bildirdi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ni  (TÜRSAB) ziyaretinde, Türkiye’de turizmin önemli bir aşama kaydettiğini belirterek "Bu sene sağlık hizmetlerinde KDV oranını indirdik. 2006’da turizmdeki KDV oranlarını da indireceğiz" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Muğla İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AKP’yi, milletvekillerini baskı altında tutarak partiden ayrılmalarını engellemekle suçladı.

6- Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) gerçekleştirilen yönetim kurulu başkanlığı seçiminde Sinan Aygün, Ankara Sanayi Odası (ASO) seçiminde de Zafer Çağlayan yeninden başkanlığa seçildiler.

7- Ressam Nüzhet İstimyeli yaşamını yitirdi.

8- Fransa’da iktidardaki Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) yapılan kongresinde delegelerin, AB Anayasası için ‘evet’ oyu kullandıkları, Türkiye’nin AB üyeliği yerine ise ‘imtiyazlı ortaklık’ önerdikleri bildirildi.

9- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve  Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud, Suriye birliklerinin Lübnan'dan  çekilmesini görüşmek üzere Suriye'nin başkenti Şam'da bir araya  geldiler.

Görüşmenin ardından  yapılan yazılı açıklamada, birliklerin Lübnan'ın doğusunda yer alan  Bekaa Vadisi'ne çekilmesinin Mart sonuna kadar tamamlanacağı  bildirildi.

10- Irak’ta, ABD ve Irak güçlerince El Kaide’nin Irak lideri olduğu ileri sürülen Ebu Musab El- Zerkavi’nin gizlendiği sanılan Samarra’da operasyon başlatıldığı bildirildi.

7 MART 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, demokrasinin evrensel nitelik kazanmasında kadın hakları konusunda verilen savaşımların büyük önemi olduğunu belirtti.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, SEKA’nın İzmit fabrikasında eylem yapan 700 işçiye son bir kez iş teklifi yapılacağını belirterek, kurumun mutlaka kapatılacağını söyledi. Toplantıda ayrıca, AB ile ilgili gelişmelerin de ele alındığını belirten Bakan Çiçek "AB yolunda hiçbir gerileme ve boşlama yoktur. Gerekenler yapılmaktadır" dedi.

3- Türkiye-AB Troykası toplandı.

Toplantıya; Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, AB’nin bir sonraki dönem başkanı İngiltere’nin AB’den sorumlu Bakanı Denis Macshane, AB Genel Sekreteri Büyükelçi Murat Sungar, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Volkan Bozkır, AB Komisyonu Delegasyonu Başkanı Hansjörg Kretschmer ile diğer üst düzey yetkililer  katıldı. 

AB Troykası, tüm AB adayı ülkelerde tarama sürecinin müza-kerelere paralel şekilde başladığını, bu nedenle Türkiye için de bunun 3 Ekim’den önce başlayamayacağını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Gül toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, AB sürecine birinci derecede önem verdiklerini, reformların kararlılıkla devam edeceğini, Reform İzleme Grubu ile uygulamaların izleneceğini söyledi.

Rehn ise AB olarak haziran ya da temmuz ayında Çerçeve Belge’yi hazırlayacaklarını, muhtemelen kasım ayında da İlerleme Raporu çerçevesinde Katılım Ortaklığı Belgesi’ni açıklayacaklarını belirtti.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rehn ile bir araya geldi. Görüşmede Kıbrıs konusu ele alındı. Rehn, KKTC’deki başkanlık seçiminden sonra aktif ve ön alıcı şekilde müdahil olacaklarını, ancak çözüm zeminin BM olacağını söyledi. Başbakan Erdoğan ise Gümrük Birliği’ne Uyum Protokolü’nün imzalanmasının tanıma anlamına gelmeyeceğini söyledi.

Rehn ayrıca, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüştü. Baykal, Fransa’nın anayasa değişikliği yaparak Türkiye’nin üyeliğini zorunlu referanduma götürme kararı almasının, tam üyeliği güçleştirici bir unsur oluşturduğunu belirtti. Kıbrıs politikasını da eleştiren Baykal, hükümetin Gümrük Birliği’ne Uyum Protokolü’ne Güney Kıbrıs’ı tanıma yönünde koymak istediği rezerve AB’nin yanaşmadığını belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Türkiye Bilişim Dermeği’nce düzenlenen ‘e-Devlet Uygulamaları Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecini başlatan ‘e-Dönüşüm Türkiye’ projesi çerçevesinde hazırlanan kısa dönem eylem planı uygulama döneminin 2005 yılı başında sona erdiğini belirterek "Burada elde edilen deneyimler ışığında, değişen şart ve ihtiyaçlara cevap vermek üzere yeni bir eylem planı taslağı hazırlanmıştır" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Bilkent Üniversitesi’nde  "Türkiye’nin AB’ye bakışı" konusunda verdiği konferansta, terörü dünya siyasetinin belirleyicisi olarak nitelendirerek, bunun somut yansıması olarak da Afganistan ve Irak’ta yaşananları gösterdi.

6- ABD Eğitim Bakanlığı’nın daveti üzerine bu ülkeye  giden Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde düzenlenen toplantıda, Türk öğrencilerin ve öğrenci dernekleri başkanlarının problemlerini dinledi ve Türkiye’deki eğitimle ilgili kaydedilen gelişmeleri anlattı.

7- Fransa İnsan Hakları Birliği (LDH) Başkanı Michel Tubiana, İnsan Hakları Derneği tarafından Fransa Meclis binasında düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada "Fransa’da Türkiye’nin AB üyeliği konusu, iç siyasi oyunlara göre belirleniyor" dedi. Konferansa katılan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Yavuz Önen de yaptığı konuşmada, Irak’a yönelik askeri müdahaleye destek veren AB ülkelerini eleştirdi.

8- İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yayımlanan raporda, Türkiye’nin ‘köye dönüş projesi’ kapsamında yerlerinden edilmiş insanların evlerine dönmesine yardım etme sözünü yerine getirmediği belirtildi.

9- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani Kürt-Sat televizyonunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Irak Özel Koordinatörü Büyükelçi Osman Korutürk’le yaptıkları görüşmeye değinerek, Türkiye’nin Irak politikasının değiştiğini, Türkiye’nin artık Irak’ta federal bir yapıyı desteklediğini söyledi.

10- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud Suriye’nin başkenti Şam’da yaptıkları görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, Suriye askerlerinin MART sonuna kadar Lübnan’ın doğusunda yer alan Bekaa Vadisi’ne çekilmesinin tamamlanacağı duyuruldu. Açıklamada ayrıca, Suriye ve Lübnan ordularının, birliklerin Bekaa’da ne kadar kalacağına daha sonra karar vereceği belirtildi.

11- Uluslararası Helsinki İnsan Hakları  Federasyonu’nca Avusturya’nın başkenti Viyana’da yayımlanan raporda, ABD’deki 11 Eylül saldırılarından sonra Avrupa’da Müslümanlara karşı hoşgörü-süzlük ve ayrımcılığın arttırıldığı bildirildi. 

12- Moldova’da 6 Mart’ta yapılan genel seçimleri iktidardaki Batı yanlısı Komünist Parti’nin kazandığı bildirildi.

8 MART 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TBMM’de bir araya gelerek, Ermeni soykırımına ilişkin iddialara karşı yeni bir ortak strateji hazırlanması konusunu görüştü.

Başbakan Erdoğan, çarpıtılmış bir geçmiş üzerine barışçıl bir geleceğin inşa edilemeyeceğini belirterek "Biz gerekirse tarihin siya-setle hesaplaşmasına hazırız. Tarihimizle yüzleşmemiz gerekiyorsa onu da yaparız ama onlar da aynı cesareti göstersinler, arşivlerini açsınlar" dedi.

Baykal da, 1975’ten itibaren Türkiye aleyhine başlatılan Ermeni kampanyasının tırmandığını belirterek "Kampanyanın altında siyasi suçlamalar, tek taraflı yönlendirme ve lobi çalışmaları yatıyor. İddiaların, bilimsel çalışmaların ışığında kanıtlanmasına ihtiyaç var" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, kadınların karşılaştığı sorunların medeniyetimizin taşıdığı değerlerdeki aşınmayla yakından ilgili olduğunu, İstanbul’da Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yapılan göste-rilerde yaşanan olayların provokasyon niteliği taşıdığını belirterek "Karşımıza sosyal sorun olarak çıkan meselelerin çözümü için toplum olarak sürekli bir duyarlılığa ihtiyaç var. Kadına karşı cinsiyet ayrımcılığı yapmak, ırkçılıktan daha ilkel bir durumdur" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı açıklamada, 17 Aralık kararlarının Türkiye’ye üyelik yolunu açmadığının yeni anlaşılmaya başlandığını, 17 Aralık’ta iki model kurulduğunu, bunlardan birisinin tam üyelik dışında özel statülü ilişki, diğerinin de şartları yerine getirirsek tam üyelikten noksan bir statü olduğunu söyledi. 

Baykal ayrıca, güvenlik birimlerinin kadınlara karşı davranışlarının olumsuz bir tutum olduğunu belirterek "Olaylar hepimizi yaralamıştır. Bu Türkiye’ye yakışmıyor" dedi.

4- TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İstanbul’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan gösterilere polisin müdahalesi konusunda yaptığı açıklamada, gösteri ve yürüyüşlerin 2911 sayılı yasa ile düzenlendiğini, buna herkesin riayet etmesi gerektiğini, AB üyesi ülkelerde de benzer kriterlerin geçerli olduğunu belirterek, "Emniyet güçlerince, devletin saygınlığına yakışmayan yöntemlerle dağıtılma da yapılmamalıdır. Vatandaşlar da yasal çerçeve içerisinde davranmak zorundadır" dedi.

5- İstanbul Valisi Muammer Güler İstanbul’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan gösteriler sırasında meydana gelen olaylara ilişkin açıklamasında, polisin orantısız güç kullanımına ilişkin idari bir soruşturma başlatıldığını, elde edilecek sonuca göre hukuki işlem yapılacağını açıkladı. 

4- AKP Yozgat Milletvekili Mehmet Erdemir partisinden istifa etti.

5- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, İstanbul’da TÜSİAD tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Avrupa-Türkiye müzakerelerinde yeni bir sayfa açılmasının, Güney Kıbrıs ile ilişkilerle de ilintili olduğunu belirterek "Süreci hızlandırmanın kısa vadede en iyi yolu Ankara Anlaşması’nın adaptasyon protokolünü paraf edip imzalamaktır" dedi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, DTP-DP koalisyon hükümetinin kabinesini onayladı. Başbakan Mehmet Ali Talat, kabinenin 17 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar görev yapacağını bildirdi.

Öte yandan Talat, Rum Meclis Başkanı ve Akel Partisi Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ile KKTC’de görüştü. Talat görüşme sonrası yaptığı açıklamada, üst düzeyde diyaloğu sürdürme kararı aldıklarını belirterek "Bu diyalog, çözümü hedefleyecektir" dedi.

Hristofyas ise, görüşmenin Kıbrıs sorununa Annan Planı temelinde iki toplumlu, iki bölgeli federal çözümü getirecek açık görüşe dayalı üst düzeydeki bir diyaloğun ve uzlaşının başlangıcı olması dileğinde bulundu.

7- Çeçen liderlerden Aslan Mashadov’un, Kuzey Çeçenistan’daki Tolstoy-Yurt Bölgesi’nde öldürüldüğü bildirildi. 

8- Suriye’nin, Lübnan’daki askeri birliğini kademeli olarak geri çekeceğini açıklamasının ardından Beyrut’ta Suriye yanlısı Şii’ler tarafından düzenlenen gösteriye yüzbinlerce kişinin katıldığı bildirildi.

Öte yandan Suriye ordusunun, Beyrut-Şam karayolunun kuzeydoğusunda bulunan Metn Dağı’ndaki mevzilerini boşaltmaya başladığı belirtildi.

9- Eski Yugoslavya’daki olayları soruşturmak üzere Hollanda’nın Lahey kentinde kurulan BM Savaş Suçları Mahkemesi tarafından savaş suçlusu olarak açıklanan Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay istifa etti.

10- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in, Filistinli mahkumların serbest bırakılması ve Batı Şeria kentlerinden çekilmesi konularında verdiği sözleri yerine getirmede gecikmesinin barış çabalarını baltaladığını açıkladı.

9 MART 2005

1- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, TGRT televizyonunda katıldığı bir programda, güncel konulardaki soruları yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, son günlerde çok fazla yurt dışı gezi yaptığı eleştirilerinin haksız olduğunu belirterek, bunun bir sistem meselesi olduğunu ve Türkiye’nin artık komşularıyla bütünleşen bir siyaset izlediğini söyledi. AB ile ilgili çalışmaların normal sürdüğünü, baş müzakerecinin 3 Ekim’de göreve başlayacağını belirten Başbakan Erdoğan, KKTC konusundaki eleştiriler konusunda da "Ben cebimdeki parayı verme konusunda cömertim, ama kan ile alınan bir yeri veremem. Biz çalışmalarımızı sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde, gazetecilerin sözde Ermeni soykırımı savlarına karşı iktidarla işbirliği yapma kararına ilişkin soruları üzerine, bu konuda Türkiye’ye çok büyük haksızlık yapıldığını dile getirerek "Ortada hukuki ve bilimsel bir belge, kanıt olmadan bir yafta, dedikodu, söylenti biçiminde kuşaklar boyunca getirilip tartışılmaktadır. Buna bir son vermenin zamanı gelmiştir" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, yüz binlerce sayfa tutan AB müktesebatının tercümesi konusunda TOBB ile işbirliği yapacaklarını belirterek "Üyelik öncesi çalışmaları en iyi şekilde sonuçlandırmak için hazırlık yapıyoruz" dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, yapısal reformlarla ilgili çalışmaların nisanın ilk yarısında bitirilmiş olacağını ve nisandaki IMF/Dünya Bankası yarıyıl toplantısına da IMF ile niyet mektubu imzalanmış olarak girmek istediklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Kırşehir Valisi Selahattin Hatipoğlu'nu ziyaretinde  yaptığı konuşmada,  işsizliğin çözümü için istihdamın artırılması gerektiğini belirterek "Ülkemizdeki işsizlik sorununu çözmek için ihracata yönelik çalışma yapan firmaların sayısını artırmalıyız" dedi.

6- Devlet Bakanı Güldal Akşit, AKP Sosyal İşler Koordinasyon Merkezi’nce düzenlenen toplantıda, Özürlüler Hakkında ve Bazı Kanunlar ile Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı hakkında bilgi verdi.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP Trabzon Milletvekili Asım Aykan’ın dokunulmazlıklara ilişkin sorusuna verdiği yanıtta, sadece milletvekili dokunulmazlığının tartışılmasının doğru olmayacağını, Türkiye’de çeşitli ölçülerde birçok kişi ve kurum temsilcilerinin dokunulmazlık zırhı içinde bulunduğunu ve bunun sonucunda yargının ciddi güçlüklerle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Bakan Çiçek ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli savunma Bakanı Vecdi Gönül, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner ve ilgili bürokratların katıldığı, gasp, hırsızlık ve kapkaç suçları başta olmak üzere terör ve asayiş konularını içeren geniş kapsamlı bir güvenlik toplantısından sonra yaptığı açıklamada, 1 Nisan 2005’te yürürlüğe girecek CMUK ve Türk Ceza Yasaları’nı (TCY) da içeren geniş kapsamlı bir değerlendirme yaptıklarını belirtti.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye’de ABD karşıtı kamuoyunun oluşmasında İslamcı eğilimli AKP iktidarının etkili olduğu yönünde Amerika basınında çıkan haberlerin sorulması üzerine "ABD, Türkiye’nin dostu ve müttefikidir. Biz ABD ile olan ilişkilerimizi basında çıkan haberler üzerinden yürütmüyoruz" dedi.

Sözcü Tan ayrıca, Çeçen Lider Aslan Mashadov’un öldürülmesine ilişkin değerlendirmesinde de Türkiye’nin her zaman sorunların kan dökülmeden barışçı yollarla çözümünden yana olduğunu belirterek, "Çeçen sorununun insan haklarına saygılı, Rusya’nın toprak bütünlüğü içinde kalıcı bir siyasi çözüme ulaştırılmasını başından beri istiyoruz" dedi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Petrol Sanayi Derneği’nin düzenlediği ‘Petrol Sanayinde Serbest Piyasa ve AB uygulamaları’ konulu seminerde yaptığı konuşmada, büyüklük itibarıyla 450 bin kişi ve 30 bin bayiyi kapsayan LPG Yasası’nı çıkardıklarını, petrol, doğalgaz ve elektrik piyasası yasaları ile 40 milyar dolarlık büyüklüğe sahip enerji sektörünü Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun denetimine bıraktıklarını, Meclis’teki Petrol Kanunu’yla da yabancı sermayeyi teşvik ederek petrolde dışa bağımlılığı azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Güler ayrıca Bakü-Tiflis-Ceyhan Hampetrol Boru Hattı Projesi’nde bir gecikmenin söz konusu olmadığını, haziran sonunda petrol akacağını ifade etti.

10- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Erzurum il kongresinde yaptığı konuşmada, halkın her seferinde doğruyu yaptığını belirterek, millet iradesinin olmadığı hiçbir düzene evet demelerinin mümkün olmadığını söyledi.

11- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Adana’da bir konferansta yaptığı açıklamada "Dalgalı kur rejimi uygulanıyor diye Merkez Bankası (MB) piyasalarda olmayacak diye bir şey yok. MB fiyat istikrarına önem verdiği kadar kur istikrarına da önem verecek. Duyuru yaparak, belki satın alarak piyasalara girecektir" dedi.

12- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince İstanbul’da Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, kredi kartları ve diğer tüm hususlarda genel kabul görmüş prensipler doğrultusunda bulunan AB uygulamaları çerçevesindeki düzenlemelerin kendilerini rahatsız etmediğini, kredi kartlarıyla ilgili yapılacak düzenlemelerin de sektör genelinde yapılmasına ihtiyaç bulunmadığını ifade etti.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Baf direnişinin 41. yıl dönümü dolayısıyla Güzelyurt’taki Şehitler Anıtı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada "Kıbrıs Türk halkının bundan sonra vermesi gereken mücadelenin, Annan Planı’nın masaya getirilmemesi için el ve gönül birliğiyle mücadele etmek olduğunu" belirterek, Annan Planı’nın bağımsızlıktan taviz verilerek yeniden referanduma sunulması durumunda sandıkları kıracaklarını söyledi.

14- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Almanya’da Dışişleri Bakanı Joscka Fischer ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Gümrük Birliği Ek Protokolü’nün imzalanmasıyla ilgili metin üzerinde Türkiye ile anlaşacaklarından emin olduğunu söyledi. Rehn ayrıca, Türkiye’ye siyasi ve hukuki reform çabalarının sürdürülmesi çağrısını yineleyerek, hükümetin ve TBMM’nin, AB üyeliği için insan hakları ve demokrasi alanında gerekli olan kriterleri yerine getirme konusunda ciddi bir iradeye sahip olduğunu belirtti.

15- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘iki ülke tarihçilerinin konuyla ilgili ortak çalışma yapması’ yönündeki önerisini Mediamax ajansına değerlendirerek, sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili olarak iki ülke tarihçilerinin ortak çalışma önerisini reddetti.

16- Suriye Enformasyon Bakanı Mehdi Dahlallah, Türkiye ve Türk halkından, bölgede barışı sağlamak için baskıda bulunmalarını ve kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Dahlallah ayrıca, Suriye’nin Lübnan’dan çekilmesinin yeni bir gelişme olmadığını belirterek, Taif Anlaşması’na göre zaten Suriye’nin Lübnan’da kalmayacağını, varlığının geçici olduğunu söyledi.

10 MART 2005  

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, boğazların kirlenme riskini en aza indiren yasayı onayladı.

2- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Güçlendirme Vakfı tarafından  yapılacak IDEF-2005 Fuarı’nın tanıtımına ilişkin düzenlenen toplantıya katıldı. Bakan Gönül toplantıda yaptığı açıklamada, dünyadaki hızlı gelişmelere paralel olarak silahlı kuvvetlerin de her türlü silah, araç ve gereç ihtiyaçlarını gelişen teknolojilere göre yenilenmesinin gerekli hatta zorunlu hale geldiğini belirtti.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gelir İdaresi’nin yeniden yapılandırılmasını öngören yasa tasarısı hakkında yaptığı açıklamada, Gelir İdaresi’nin yeniden yapılandırılmasıyla merkez ve taşra birimlerinde özveriyle çalışan mevcut personelin gerek kadro gerekse özlük hakları yönünden hiçbir mağduriyetlerinin olmayacağını söyledi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türk-İş ve Selüloz-İş yöneticileriyle düzenlediği ortak basın toplantısında, SEKA İzmit İşletmesi’nin arsasının, fabrikasının işletme hakkının ve çalışanlarının artık İzmit Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu söyledi.

5- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Mersin’de işadamlarına para politikaları konusunda yaptığı sunumda, Türkiye’nin ekonomik temellerinin ciddi bir iyileşme gösterdiğini belirterek "İstikrar programını aksatmadan sürdürürsek, topluma yeterince güven verebilirsek Türkiye ekonomisi daha iyiye gitmeye devam edecek" dedi.

6- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bu eğitim öğretim yılında 100 pilot okulda uygulanan yeni ilköğretim müfredatını değerlendirdi.

7- Türkiye’de bulunan Gürcistan Dışişleri Bakanı Salome Zurabişvili Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile görüştü. Daha sonra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya gelen Zurabivişvili terör ve örgütlü suçlarla mücadele anlaşmasının 9. maddesinin uygulanmasına dair protokolü imzaladı.

8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Demokrasi, Terörizm ve Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere İspanya’nın başkenti Madrid’e gitti. Başbakan Erdoğan burada AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile bir araya geldi. 

Toplantının kapanış oturumunda Türkiye adına bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu "Terörizmi bir dinle, bu meyanda İslam ile ilişkilendirme girişimleri yanlıştır. Bu yaklaşım esasen sadece teröristlerin amaçlarına hizmet etmektedir" dedi.

9- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Afganistan’da Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Ahmet Ziya Mesut’u makamında ziyaret etti.  Afganistan Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı ile de görüşen Orgeneral Özkök daha sonra Türk askerlerinin kaldığı Doğan Kampı’nda yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) geçmişinin zaferlerle dolu olduğunu belirterek, TSK’nın çok önemli diğer bir özelliğinin, çeşitli ülkelerde yaptığı görevler sırasında bu ülkelerle oluşturduğu dostluk ve kudret olduğunu söyledi.

10- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Rusya’nın başkenti Moskova’da 8’incisi düzenlenen Unistyle Türk Moda Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, aşırı değerli TL’nin faturasının Türkiye ekonomisine 28 milyar dolara mal olduğunu söyledi.

11- Irak’ın Musul kentinde düzenlenen bir intihar saldırısında 47 kişinin öldüğü, 90 kişinin de yaralandığı bildirildi.

11 MART 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabul edilişinin 84. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda ''Türk halkının zor şartlar altında verdiği dünyada bir benzeri daha olmayan bağımsızlık mücadelesini simgeleyen, ulus olarak birlik  ve beraberliği güçlendiren, şanlı tarihimize ışık tutarak gelecek  nesiller için bir milli bilinç hazinesi olan İstiklal Marşımızın TBMM'de kabul edilişinin 84. yıl dönümünü kutluyorum" dedi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler düzenlediği basın toplantısında, elektrik kaçağının boyutlarını açıkladı.  Bakan Güler, Ocak 2003’ten bu yana mevcut 25 milyon abonenin 13 milyon 233 bin 103’ünün tarandığını, bunlardan 78 bin 337 abonenin elektirik kaçırdığının tespit edildiğini söyledi.

3- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Hatay’ın İskenderun ilçesinde düzenlenen "Para Politikaları" konulu konferansta konuştu. Serdegençeti, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının dönüm noktasını Kasım 2001’de kamuya kredi vermekle başladığını vurguladı.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenen Demokrasi, Terörizm ve Güvenlik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin amacı ve gerekçesi ne olursa olsun, kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, her türlü terör eylemini şiddetle kınadığını bildirdi.

Başbakan Erdoğan yurda dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, temaslarına ilişkin bilgi verdi. İspanya’da BM Genel Sekreteri Kofi Annan, AB  Dönem Başkanı Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ve İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres ile görüşme yaptığını belirten Başbakan Erdoğan, "İkili görüşmeler yaptığım muhataplarıma, Türkiye’nin her türlü terör eylemini şiddetle kınadığını dile getirdim" dedi.

5- İtalya Dışişleri Bakanı Gianfranco Fini Fransız Le Point dergisine verdiği demeçte, Türkiye’nin NATO’nun temel direklerinden biri olduğunu belirterek, Ankara’nın dışlanmasının bumerang etkisi yaratacağını bildirdi.

6- Venezüella’nın başkenti Caracas’ı ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Devlet Başkanı Hugo Chavez ile petrol kaynaklarını değerlendirme dahil 20 konuda işbirliği anlaşması imzaladı.

12 MART 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstiklal Marşı’nın TBMM tarafından milli marş olarak kabulünün 84. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nın Kurtuluş Savaşı’nı ölümsüzleştirdiğini vurguladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da 4. Levent-Ayazağa Metrosu’nun temel atma törenine katıldı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada "Eleştirel akla sırt dönerek siyah-beyaz bir dünya tasavvur ederek ve gerçeğin tekelimizde olduğunu sanarak bu topluma ve insanlığa hizmet üretemeyiz" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İngiltere’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, AB ile ilgili olarak Türkiye’nin çıkarına olan neyse onu yaptıklarını belirtti.

4- Yargıtay, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet etmek suçundan ceza alan eylemcilerin mahkumiyetini "Polis ‘dağılın’ uyarısında bulunmamış" diyerek bozdu.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir’in soru önergesine verdiği yanıtta, 36 ilin 17’sinden enerji desteği talebi geldiğini ve bu şehirlerden başvuran 103 firmaya 10.4 milyon YTL’lik ödeme yapıldığını bildirdi.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen bir festivale katılmak üzere gittiği Kars’ın Sarıkamış ilçesinde gündemdeki siyasi gelişmelere ilişkin Zaman gazetesine değerlendirmede bulundu.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye’deki ceza ve tutukevlerinde 2004 yılı sonu itibarıyla 57 bin 930 hükümlü ve tutuklu bulunduğunu bildirdi.

8- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, CHP Yozgat Milletvekili Emin Koç’un soru önergesine verdiği yanıtta, 1974-1982 yılları arasında işlenmiş suçlarla ilgili olarak 111 bin 515 kişinin kaydının silindiğini açıkladı.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, bakanlığınca üniversite, TÜBİTAK, sivil toplum kuruluşları ve diğer bakanlıkların katılımıyla düzenlenen ‘Ulusal Biyogüvenlik Kanun Taslağı İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, modern biyoteknolojinin yeni yüzyılın teknolojisi olduğunu belirterek "Türkiye’nin böyle bir teknolojiye kayıtsız kalması düşünülemez. Bu konuda yaşayacağımız tereddütler ülkemizi diğer ülkelerin pazarı konumuna düşürecektir." dedi.

10- Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı İsmet Vildan Alptekin, öğrenci affı, türban ve YÖK konularında Cumhuriyet gazetesine değerlendirmede bulundu.

11- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, 1 Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe girecek yeni Ceza Yasası’nın basın özgürlüğü ile ilgili kısımlarını tartışmak üzere yazılı, sözlü, görüntülü ve elektronik basın kuruluşu sahibi, genel yayın yönetmeni ve yöneticileri ile İstanbul’da bir araya geldi. Ekşi toplantıda yaptığı konuşmada "Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda ‘en büyük gazeteci hapishanesi’ diye anılmasını istemiyoruz. Bu ifadeyi silmek için çok uğraştık" dedi.

12- 16. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Ulusal Uzun Film’ ödülünü  ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ adlı film kazandı.

13- Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Petr Stegny yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın ve Ermeni diyasporasının soykırım iddiaları konusunda Türkiye’nin istediği arşiv desteğini vermeye hazır olduklarını, ancak konunun çözümünde taraf olmak istemediklerini söyledi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Dünden Bugüne Kıbrıs’ konferansında, Türk hükümetinin AB’yle Ankara Anlaşması’nı Kıbrıs Rum Yönetimi’ni de kapsayacak şekilde genişletmesini öngören Ek Protokolü şartsız kabul etmemesi uyarısında bulunarak, bunun KKTC için öldürücü bir darbe olacağını söyledi.

15- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat Lefkoşa’da 17 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yaptığı açıklamada, yeni çözüm sürecinin Rumların masaya oturmayı kabul etmesiyle başlayacağını bildirdi.

16- BM Ortadoğu Özel Temsilcisi Terje Roed-Larsen, Suriye’nin Halep kentinde Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldi. Larsen görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Lübnan’daki Suriye birlikleri ile istihbarat görevlilerinin ülkeden iki aşamada çekilmesi konusunda anlaştıklarını bildirdi.

17- Yunanistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas parlamentoda düzenlenen yemin töreninde ant içerek görevine başladı.

18- İngiliz parlamentosu, dün terör zanlılarının özgürlüklerini kısıtlamayı öngören Terörü Engelleme Yasası’nı onayladı. Başbakan Tony Blair söz konusu yasaya ilişkin yaptığı açıklamada, yasanın bir yıl içinde gözden geçirilmesi, gerekirse değiştirilmesi veya iptali için gerekeni yapacağını bildirdi.

13 MART 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul İl Kadın Kolları 1. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, son zamanlarda belli yerlerden düğmeye basılmak suretiyle bir şeylerin yapılmaya çalışıldığını belirterek "Şu ana kadar atılan adımlar bugüne kadar alıştıkları o çıkar anlayışının bozulması olayıdır" dedi.

2- Onursal Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, 1 Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Ceza Yasası’yla ilgili görüşlerini Sabah gazetesine değerlendirdi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir’in 2004 yılı büyüme hızıyla ilgili yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, 2004 yılında cari işlem açığının 2003 yılına göre yüzde 93.8 oranında artarak 15.6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İtalya Üretim Faaliyetleri Bakanı Antonio Marzano’nun davetlisi olarak başkent Roma’ya gitti.

Bakan Coşkun hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, dış ticaret bakımından AB ile uzun yıllar yüzde 50’nin üzerinde ticaret hacmi olan bir ülke olduğunu söyledi.

5- CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Ankara Kulisi’ adlı programda, Türkiye’nin çevre sorunlarıyla ilgili bilgiler veren Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İSKİ’nin İstanbul’daki birkaç ölçüm istasyonunun dışında Türkiye’de düzenli olarak denizlerdeki kirliliği ölçecek tesis olmadığını söyledi.

6- CHP Milletvekili Gaye Erbatur’un AB müzakerelerinde hizmet verecek memur sayısıyla ilgili soru önergesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına yanıtlayan AB Genel Sekreteri Büyükelçi Murat Sungar, Birlik ile yürütülecek müzakereler sırasında heyetin altyapısını oluşturacak yetişmiş personel sayısının yetersiz olduğunu söyledi.

7- Irak’ta, Kürt liderlerle Şii İttifakı arasında yapılan hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili görüşmelerde anlaşma sağlanamadığı bildirildi. 

8- Suriye’nin Lübnan’daki askerlerinin üçte biriyle 5 bin ajanını 31 Mart’a kadar çekeceği bildirildi.

14 MART 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, devletin bireylere sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilecekleri sosyo-ekonomik ve kültürel ortamı sağlamasının temel görevi olduğunu söyledi. Sağlıkta Dönüşüm Programı’na ilişkin yapılan eleştirileri yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise programın tamamen yerli, orijinal, ulusal bir program olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da gün nedeniyle yayımladığı mesajda, sağlık hizmetlerinin tüm yurttaşlara eşit ve yeterli bir şekilde ulaştırılması, verilen hizmetlerin kalitesinin yükseltilmesi için büyük çaba içinde olunduğunu belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Denizcilik Müsteşarlığı’nın Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile ‘Uluslararası Yasal Meteoroloji Örgütü Kuruluş Sözleşmesi’ne Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun’u onayladı.

3- Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve bağlı işyerlerini kapsayan toplu sözleşme Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Türk-İş Başkanı Salih Kılıç tarafından imzalandı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün  16 Mart’tan sonra hizmetlerine iki büyükşehir belediyesi, iki bakanlık ve il özel idareleri bünyesinde devam edeceğini söyledi.

4- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantının ardından gazetecilerin soruların yanıtlayan Adalet Bakanı ve Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, yeni Türk Ceza Yasası’nın özü itibariyle doğru bir yasa olduğunu belirterek, 1 Nisan’da yürürlüğe gireceğini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, basına karşı tavır içinde olmadıklarını ve "basın olmadan demokrasi olmaz" bilincinde olduklarını belirterek, ancak hakaret suçunun basın yoluyla işlenmesi halinde daha ağır ceza alacağını söyledi.

5- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Atatürk’ün Kara Harp Okulu’na girişinin 106. yılı nedeniyle düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orgeneral Büyükanıt, terör örgütünün Türkiye içindeki silahlı gücünün 1999 yılındaki rakamlara ulaştığını belirterek "Terör tehlikesi büyüyor. Bugün 1999’dan daha ciddi bir zorluk içindeyiz. Zira terörle mücadele unsurlarının çoğu artık elimizde yok" dedi.

6- Anayasa Mahkemesi, bazı koşullarda yabancılara taşınmaz satışını öngören yasa hükümlerini, oy birliğiyle iptal etti. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç yaptığı açıklamada, alınan iptal kararının yabancılara hiç mal satılamaz anlamına gelmediğini, bu konuda getirilen yasal güvence ve sınırlamaların yeterli görülmediğini belirterek, yasanın Tapu Kanunu’nun 35. maddesini değiştiren 19. maddesinin oy birliğiyle iptal edildiğini söyledi.

7- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamada, ABD’de faaliyet gösteren İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayımladığı "Türkiye’de Yerlerinden Edilmiş Kürtlerin 2005 Yılındaki Durumuna Bakış" başlıklı raporunda,  Türkiye’nin, 1990’lı yıllarda terör nedeniyle yerlerinden olmuş vatandaşlarının yerleşim yerlerine geri dönüşleri konusunda süregelen iyi niyetli çabalarını gözardı eden ve gerçekçi olmaktan uzak bir tutum içinde olduğu kaydedildi.

8- TBMM İnsan Hakları Komisyonu, insan hakları ihlallerine ilişkin İstanbul’daki çalışmalarını tamamladı. Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’un sorunlarının çözümü için sivil toplum örgütlerinin, yerel yönetimin ve üniversitelerin işbirliği içinde çalışması gerektiğini söyledi. Elkatmış ayrıca,  6 Mart’ta Beyazıt’ta düzenlenen gösterilerde yapılan sert müdahalede polisin suçlu olduğunu söyledi.

9- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman Bursa Valisi Oğuz Kağan Köksal’ı ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Suriye’ye yapacağı ziyaretle ilgili bir soruya ilişkin yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun Suriye’nin Lübnan’dan çekilmesi konusunda tam bir görüş birliği içinde olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Sezer’in Şam ziyaretinin zamanlamasının uygun olmadığını belirtti. Edelman ayrıca, Türkiye’nin Şam’a karşı oluşturulan cephe içinde yer almasını umduklarını belirterek "Tabii ki bu uluslararası topluma uyup uymamak konusu, Türkiye’nin kendi kararıdır" dedi.

10- İngiltere’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Jack Straw ile bir araya geldi. Görüşmede Kıbrıs, Ortadoğu, Irak ve  Türkiye’nin AB üyeliği konuları ele alındı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Straw, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerin başlamasına ilişkin kararı tarihi bir karar olarak nitelendirerek İngiltere’nin Türkiye’nin üyeliğine desteğinin süreceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül de Gümrük Birliği’nin genişletilmesine ilişkin Ek Protokol’ün imzalanmasında sorun bulunmadığını kaydetti.

11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la görüştü. Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısına Filistin tarafını temsilen Dışişleri Bakanı Nasır Kudva katıldı. Kudva toplantıda yaptığı konuşmada, BM’nin Filistin’de gerçekleştirdiği insani yardımlar için teşekkür ederek, Annan’ın bölgeye daha sık gelmesini istedi. Annan ise "BM olarak bölgede çözüme ulaşılabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. BM kararlarının daha iyi uygulanması hepimizi daha mutlu ederdi. Fakat elimizdeki durumla yetinmeliyiz. Ancak tüm taraflar çözüm için uğraşıyor" dedi.

12- Çin Ulusal Halk Meclisi’nin yıllık toplantısında, Pekin yönetimine Tayvan sorununa gerektiğinde barışçı olmayan yöntemlerle müdahale yetkisi veren ‘Devleti Bölme Girişimleriyle Mücadele Yasası’ kabul edildi.

13- İsrail Başbakanı Ariel Şaron Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende’yi kabulünde yaptığı açıklamada, "Filistinlilerin üzerinde çalıştığı ateşkes, terör seçeneğini ortadan kaldırmıyor ve bir çözüm değil, bunu kabul edemeyiz" dedi.

14- Irak geçici yönetiminin Başbakan Yardımcısı Behram Salih ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüşmek üzere başkent Bağdat’a giden Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani Süleymaniye’de gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetteki görev dağılımıyla değil, bölgenin ve Irak’ın çıkarlarıyla daha fazla ilgilendiklerini söyledi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Condoloeezza Rice Amerikan ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, Hizbullah’a yönelik yaklaşımlarının hala değişmediğini ve Lübnanlıların adil bir seçim süreci yaşamalarının ülkedeki gerçek güç dengesini ortaya çıkaracağını söyledi.

15 MART 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de bulunan Makedonya Başbakanı Vlado Buçkovski’yi ayrı ayrı kabul ederek görüştü.

Başbakan Erdoğan-Buçkovski görüşmesinin ardından TİKA İşbirliği Protokolü imzalandı. Başbakan Erdoğan düzenlenen basın toplantısında, iki ülke ticaret hacminin yeterli olmadığı konusunda meslektaşı ile mutabık olduklarını ve artırılması yönünde girişimde bulunma kararı alındığını, ortak projeler yoluyla kültürel ilişkilerin güçlendirilmesine önem verdiklerini, Makedonya’ya vize uygulanmayacağını bildirdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik ve siyasi gelişmeleri değerlendirerek, Türkiye’nin ‘İslam Özel Sektörünün Geliştirilmesi Kurumu’na üyeliğini öngören yasa tasarısının olumsuz sonuçlar doğuracağını ifade etti. Baykal "İlk kez Türkiye’de, devletin parası din amaçlı bir ticari anlaşmayı finanse etmek için harcanmak üzere ayrılıyor. Bunu ekonomik nedenlerle de siyasi nedenlerle de kabul etmek mümkün değildir" dedi.

3- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Milli Gazete Yazarı Mehmet Şevket Eygi’nin TCY’nin 312. maddesinden aldığı mahkumiyet kararını 4’e karşı 24 üyenin oyu ile onadı.

4- Cumhurbaşkanı Ahmet Sezer tarafından yeniden görüşülmek üzere Meclis’e geri gönderilen ve üniversite öğrencilerine sınav hakkı içeren yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda herhangi bir değişiklik yapılmaksızın 349 kabul oyu ile yeniden yasalaştı.

5- İstanbul Ticaret Odası seçimlerinde, AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Murat Yalçıntaş başkan oldu.

6- FİBA Erkekler Avrupa Ligi çeyrek final maçında Fenerbahçe, Beşiktaş’ı 70-67 mağlup ederek seride 1-0 öne geçti.

7- İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Financial Times’a verdiği demeçte, İstanbul’da düzenlenen eylem sırasında kadınlara yönelik polisin aşırı güç kullanımının Türkiye’nin uluslararası imajına olumsuz etki yaptığını bildirdi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Ankara Anlaşması’nı AB’nin yeni üyelerini de kapsayacak şekilde genişleten protokolü imzalamaya hazır olduklarını belirterek, Türkiye ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki ticarette gelişmeler olduğunu kaydetti.

8- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ankara’nın Sincan ilçesinde 1997 yılında düzenlenen Kudüs gecesi ile ilgili davada, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin adil yargılama ile ilgili 6. maddesini ihlal ettiğine karar verdi.

9- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi RAI televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesinin Irak’taki askerlerini Eylül ayından itibaren azaltmaya başlayacağını, geri çekme işleminin Irak yönetiminin uygun güvenlik yapısını oluşturmasının ardından yapılacağını belirtti.

10- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile başkent Şam’da bir araya gelerek, Suriye’nin Lübnan’dan asker çekmesi ve diğer bölgesel gelişmeleri değerlendirdi.

16 MART 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Birmanya’nın Türkiye’ye de akredite Kahire Büyükelçisi U. Soe Myınt’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Myınt kabulde Cumhurbaşkanı Sezer’e güven mektubunu sundu.

2- Başbakan Recep Tayip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, demokratikleşme ve normalleşme yönünde çok ciddi bir açılım sağlandığını, toplumla bağları kuvvetlendikçe, siyasetin daha demokratik bir zemine oturduğunu, atılan adımların parayla para kazanan kesimleri rahatsız ettiğini, siyaseti kullanarak zenginleşme döneminin sona erdiğini belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yargıtay Başkanı Osman Arslan’ı kabulünde, ülkenin bir demokratik hukuk devleti olarak gelişmesinin  ve çağdaş bir toplum olarak ilerlemesinin temelinde sağlam bir hukuk  geleneğinin önem taşıdığını söyledi.  Gazetecilerin sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Suriye gezisini değerlendiren Baykal, ziyaretin olağandışı bir tartışma konusu haline gelmesini yadırgadığını, Türkiye’nin Türkiye’nin uluslararası hukuka saygı gösterilmesini, bölgede barışın ve istikrarın güvence altına alınmasını temel bir politika olarak sahiplendiğini vurguladı.

4- Devlet Bakanı Güldal Akşit, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları ve Fırsat Eşitliği Komisyonu’nca düzenlenen "Türkiye’de Sosyal, Ekonomik ve Siyasi Yaşamda Kadınların Rolü" başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’deki kadın haklarına ilişkin kapsamlı reformlar konusunda bilgi verdi. Bakan Akşit, okullaşma oranı hedeflerinin erkek ve kız çocukları için yüzde 100 olduğunu belirterek, TBMM bünyesinde kadın hakları ve cinsiyet eşitliği komisyonu kurulmasına yönelik çalışmaların da yapıldığını ifade etti.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ekonomide vahim bir tablo yaşandığını belirterek, IMF’nin istediği tasarılarla bankacılığı milli olamayan, vergi gelirleri dahi yabancılar tarafından toplanan bir kukla yapı kurulmak istendiğini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisinin Afyonkarahisar İl Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, AKP hükümetinin DSP’den teslim aldığı olumlu yapının meyvesini yerken, yapılması gereken hiçbir ekonomik atılımı gerçekleştirmediğini belirtti.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve 15 meslek örgütü, 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ceza Kanunu’na (TCK) ilişkin itirazlarını bir mektupla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletti. Mektupta, TCK’nin basın ve düşünce özgürlüğü ile ilgili maddelerinin çok sayıda gazetecinin cezaevine girmesine neden olacağından ciddi kaygı duyulduğu bildirildi. 

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BBC’nin Yunanca servisine verdiği demeçte, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne dair Ankara Anlaşması’nın Kıbrıs Rum Kesimi’ni de kapsayacak şekilde genişletilmesine ilişkin ek protokolü önce parafe edeceğini sonra da onaylanmak üzere TBMM’ye sevk edeceğini belirtti. 

İngiltere'deki temaslarını tamamladıktan sonra yurda dönen Başbakan  Yardımcısı Gül, Esenboğa Hava Limanı’nda gezisine ilişkin bilgi verdi ve  gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet  Sezer'in Suriye gezisine ilişkin eleştirilerde bulunduğu yönündeki  haberlerin hatırlatılması üzerine, Büyükelçilik ve Büyükelçi Eric  Edelman'ın, daha sonra yaptıkları açıklamalarda, Büyükelçi'nin  niyetinin farklı şekilde yansıtıldığını belirttiklerini vurgulayarak, Türkiye'nin Suriye konusunda sürecin başından itibaren uluslararası camiayla birlikte hareket ettiğini söyledi.

9- KKTC’de 20 Şubat seçimlerinin ardından kurulan Mehmet Ali Talat başkanlığındaki CTP-BG ve DP koalisyon hükümeti, Cumhuriyet Meclisi’nde güvenoyu aldı. Yeni hükümet, 17 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine kadar görev yapacak.

10- AB, savaş suçlularını tutuklayıp Hollanda’nın Lahey kentindeki savaş suçları mahkemesine teslim etmediği gerekçesiyle Hırvatistan ile üyelik görüşmelerine başlamayı erteledi.  AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, karara rağmen Avrupa kapılarının Hırvatistan’a açık kalacağını söyledi.

11- Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı İzleme Merkezi’nce yayımlanan bir raporda, AB içinde çokkültürlü topluma direnişin arttığı ve AB halkının yarısının, göçmenlere yönelik olumsuz bir tutum sergilediği bildirildi. Ayrıca en büyük direnişin Yunanistan’da gözlendiği belirtildi.

12- Dünya Bankası, Türkiye’de ortaöğretime verdiği destek çerçevesinde 80 milyon avroluk (yaklaşık 140 milyon YTL) ortaöğretim projesini onayladı.  Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, bu projenin okullarda, personelin ebeveynleri ile öğrencilerin  performansı, akademik başarısı ve eğitimi kalitesini artırma gibi  hayati alanlarda, AB yolundaki Türkiye açısından önem taşıdığını  belirtti. 

17 MART 2005   

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Çanakkale Zaferi’nin 90. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, siyasal ve askeri sonuçlarıyla tarihin akışını değiştiren Çanakkale Savaşları’nın, onurlu bir ulusun kendini kanıtladığı, büyük dersler çıkarılacak tarihsel bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

Gün dolayısıyla TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök  de birer mesaj yayımladılar.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, üniversitelerle ilişiği kesilen öğrencilere yeni haklar getiren 5316 sayılı ‘Yüksek Öğretim Kanununa Geçici Maddeler Eklenmesine Dair Kanun’u onayladı. 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Sağlık Hizmetlerinin Etkili Sunumu’ başlıklı bir genelge yayımladı. Genelgede, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesinin ardından hizmetlerin aksatılmaması amacıyla bazı önlemlerin alındığı belirtildi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, AB’nin Hırvatistan’la müzakereleri erteleme kararını Türkiye’ye mal etmenin yanlış olacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan toplantıda,  iç ve dış siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Türkiye’de baş müzakerecinin aşırı derecede önemsenmesinin AB yetkililerini şaşırttığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Ahmet Necdet Cumhurbaşkanı  Sezer'in Suriye  ziyaretine  ilişkin  açıklamalarda  bulundu.  Tan, ABD Büyükelçisi  Eric   Edelman'nın açıklamalarında, Cumhurbaşkanı Sezer'in  Suriye  ziyaretiyle  ilgili  bir  ima   bulunmadığını belirterek, Cumhurbaşkanı Ahmet  Necdet Sezer'in nisan  ayının ikinci  haftasında Suriye'ye  gideceğini bildirdi. Tan ayrıca, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın basında Türkiye'nin Irak politikasına ilişkin çıkan sözlerinin hatırlatılması  üzerine de askeri makamlarla yakın bir mesai içinde olunduğunu ve ortak çalışmaların bundan sonra  da aynı yakınlıkta sürdürüleceğini belirtti.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, kamu kurumlarının birbirlerine olan borçlarını affetmeye sıcak bakmadıklarını söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik incelemelerde bulunmak üzere gittiği Çankırı’da yaptığı açıklamada, meslek yüksekokullarında büyük bir reform gerçekleştirmeyi düşündüklerini söyledi.

8- Kamuda ‘çifte maaş’ uygulamasına son veren düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

9- Isparta bağımsız milletvekilleri  Erkan Mumcu ve Mehmet Sait Armağan, Malatya bağımsız Milletvekili Süleyman Sarıbaş ile Yozgat bağımsız Milletvekili Mehmet Erdemir ANAP’a katıldı.

10- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Isparta’da gazetecilerle sohbet toplantısında, hükümetin 1 Nisan’da yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Yasası (TCY) ile basını susturmayı amaçladığını söyledi.

11- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Avrupa’da bazı gazetelerde Almanca ve İngilizce olarak yayımlanan ‘Türkiye’deki Kürtler Ne İstiyor?’ ilanıyla ilgili soruşturmada ‘takipsizlik’ kararı verdi.

12- Sivas’ın Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü köyünün Avnus mezrasında meydana gelen heyelanda 16 kişi toprak altında kaldı.

13- Türkiye’de bulunan AB Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Wolf-Ruthart Born ile birlikte "Twinning (Eşleştirme) Projesi" imza törenine katıldı.

Kretschmer törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile müzakerelerin 3 Ekim’de başlamasının önünde şu aşamada bir engel olmadığını, Hırvatistan’a ilişkin konunun Türkiye’den tamamen bağımsız bir konu olduğunu söyledi.

14- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos Lefkoşa’da Polonya Devlet Başkanı Aleksander Kwasniewski ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Ada’da Annan Planı çerçevesinde görüşmelere yeniden başlanması için BM’ye başvurduğunu belirtti. 

18 MART 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, şehitlerin karşılıksız özverilerinin, Türk ulusunu tarihin her döneminde büyük ve güçlü kıldığını belirtti.

2- Çanakkale Zaferi’nin 90. yıl dönümü nedeniyle Çanakkale’de düzenlenen törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu vatanı bizlere emanet bırakan şehitlere ne kadar minnettar olduklarını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 1973 yılından bu yana 19 değişik ülkede düzenlenen suikastlar sonucunda 39 Türk diplomatı ve aile bireyinin yaşamını yitirdiğini belirterek, bu saldırıların Türkiye’yi bölge ve dünya barışına katkıda bulunma yönündeki temel politikasından saptırmadığını ve saptıramayacağını söyledi. Öte yandan Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Sabah gazetesine dış politika, Ermeni meselesi, Kıbrıs sorunu gibi çeşitli konularında açıklamalarda bulundu.

4- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Çanakkale Zaferi’nin 90. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşı’nın Mehmetçiğin azim ve iradesiyle neleri gösterebileceğinin açıkça sergilendiği müstesna bir zafer olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Otomativ Sanayi Derneği Genel Kurul toplantısında, 1 Ocak-15 Mart döneminde ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 26 artışla 13.8 milyar dolar olduğunu söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TGRT televizyonunda yayımlanan "Ankara’nın Gündemi" adlı programa katılarak, yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Yasası’na ilişkin soruları yanıtladı.

7- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yurt gezisi kapsamında gittiği Burdur’da yaptığı konuşmada, hükümeti sendikal hareketleri baskı altına almakla eleştirdi.

8- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı yazılı açıklamada, 1 Nisan’da yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Yasası’nın temel hak ve özgürlükleri tehdit ettiğini belirtti.

9- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, görevinden istifa etti.

10- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Azerbaycan-Ermenistan savaşında Ermenilerin ele geçirdiği topraklara Ermeni nüfusun yerleştirilmesi işleminin durdurulması çağrısında bulundu.

11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova AB doruğuna katılmak üzere Fransa’nın başkenti Paris’e gitti. Putin, önce Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac ile bir araya geldi. Daha sonra Almanya Başbakanı Gerhard Schöreder ve İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero dörtlü zirvede buluşarak AB-Rusya ilişkilerini de ele aldılar.  Dörtlü zirvede, AB-Moskova arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik önerilerle Rusya’daki reformlar ele alındı. Görüşmelerde, Çeçenistan’daki savaşla İran’ın nükleer programı da gündeme geldi.  Zirve sonrasında liderler yaptıkları ortak açıklamada, Lübnan’da tüm Lübnanlıların çıkarına göre hareket edebilecek bir hükümetin kurulması gerektiğini ve Suriye’nin Lübnan’ı terk etmesini öngören 1559 sayılı BM kararının uygulanması için çalışacaklarını belirttiler.

12- Ürdün Kralı Abdullah Cezayir’de yapılacak Arap Birliği Zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, İsrail’in 1967 savaşında işgal ettiği Arap topraklarını geri vermeden önce de Arap ülkelerinin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesini istedi.

19 MART 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Antalya’da yaptığı konuşmada, turistik tesislerde kullanılan elektrik fiyatlarının 2006’da indirileceğini bildirdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ermeni soykırımı savlarının dayanak gösterildiği ‘Mavi Kitap’taki tezleri çürüten çalışmalarıyla tanınan ABD’li bilim adamı Justin McCarthy’nin Türkiye ziyaretiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin soykırım iddialarıyla ilgili ilk kez inisiyatif aldığını ve kendi tezleriyle ortaya çıktığını belirtti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül partisinin Ankara İl Başkanlığı Siyaset Akademisi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 3 Ekim sonrasında başlayacağı belirtilen ‘tarama süreci’nin çok hızlı geçeceğini söyledi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın  yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, memurlara bir derece verilmesine ilişkin kanundan, yaklaşık 1 milyon kamu görevlisinin yararlandığını belirtti.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Sağlık Sen’in 2. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, hastanelerin devrinden sonra SSK’nın sağlık alanında sadece ‘geri ödeme kurumu’ olarak hizmet vereceğini bildirdi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Konya İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin Türkiye’de büyük emeklerle ortaya çıkan TÜPRAŞ gibi büyük eserleri özelleştirme adına yok pahasına sattığını belirtti. Ağar daha sonra gittiği Adana’da  halka hitabında, çiftçi, üretici, memur, işçi ve emeklinin perişan olduğunu söyledi.

7- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (OSİAD) 14. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de  atılımların yapılabilmesinin ön koşulunun ekonomide yeniden tesis  edilmiş olan makro dengelerin ve istikrarın korunmasına bağlı olduğunu belirtti.

8- ABD ve müttefiklerinin Irak’ı işgalinin 2. yılında dünyada ve Türkiye’de protesto gösterileri düzenlendi.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadapulos BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a bir mektup göndererek, çözüm        müzakerelerinin yeniden başlatılmasını  istedi.

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis dün Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB zirvesinde yaptığı açıklamada "Rum tarafı Annan Planı’nda yapmak istediği değişiklikleri de açıklığa kavuşturmalı" dedi.

11- Avrupa Parlamentosu Başkanı Josep Borrell Yunan Ta Nea  gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin AB üyelik görüşmelerinin 3 Ekim’de başlaması için Kıbrıs’ı tanımasının şart olduğunu söyledi.

12- ABD’nin Irak saldırısına katılan bazı askerlerin kurduğu Savaş Karşıtı Irak Gazileri (IVAW) Örgütü, işgalin 2. yıl dönümünde yayımladığı açık mektupta, ABD yönetimini eleştirerek bu ülkedeki işgal güçlerinin bir an önce çekilmesini istedi.

13- Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen Avusturya’nın Die Presse gazetesine verdiği demeçte, ülkesinde AB Anayasası için 27 Eylül’de yapılacak referandumdan ‘hayır’ çıkması halinde, AB’den ayrılma durumunda kalabileceklerini belirtti.

14- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukarayna’nın başkenti Kiev’e giderek Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, Başbakan Yulia Timoşenko ve Ukrayna Parlamentosu Başkanı Vladimir Litvin ile görüştü. Yuşçenko ve Putin’in, 2005 yılındaki işbirliğinin esaslarını içeren ‘yol haritası’na benzer bir plan üzerinde anlaştığı bildirildi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Japonya’yı ziyaretinde, ABD’nin Kuzey Kore’ye saldırma gibi bir niyeti olmadığını yineleyerek, Washington’un nükleer programını sona erdirmesi bağlamında, Kuzey Kore’ye çok seçenekli güvenlik garantileri önermeye hazırlandığını söyledi.

16- ABD Başkanı George W. Bush haftalık radyo konuşmasında, Irak Savaşı’nın ikinci yıl dönümüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, Irak Savaşı’nın ülkesini daha güvenli bir hale getirdiğini ve Ortadoğu’da demokratik girişimlere ilham verdiğini belirtti.

17- Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu 11 kişi yaralanırken Devlet Başkanı Emile Lahud, Suriye karşıtı muhalefetle iktidara hemen görüşmelere başlama çağrısında bulundu.

18- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani, Selahaddin kentinde Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kerkük kentinin statüsü konusunda Şii İttifak ile anlaşma sağladıklarını söyledi.

20 MART 2005 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Nevruz bayramı’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, doğanın tüm renkleriyle canlanmaya başladığı baharı ve doğayla insanın bütünleşmesini simgeleyen Nevruz bayramının, barış, kardeşlik ve umut getirmesini istedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Nevruz nedeniyle birer mesaj yayımladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş Türkoğlu-Nurdağı bölünmüş devlet yolu temel atma törenine katıldı.  Başbakan Erdoğan, 2005 yılında 10 katrilyon lira yatırım yapılacağını ve bölünmüş yola ayrılan paranın artacağını bildirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonunda yayımlanan ‘Ankara Kulisi’ adlı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinin başlatılması için gerekli olan Kopenhag Kriterleri’ni yerine getirdiğini ve bunun gerek AB Komisyonu’nun 6 Ekim 2004 tarihli İlerleme Raporu ve Tavsiye Belgesi’nde gerekse 17 Aralık 2004 tarihli AB Zirvesi sonuçlarında teyit edildiğini bildirdi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Fransa’da 21-22 Mart 2005 tarihlerinde düzenlenecek ‘21. Yüzyılda Nükleer Enerji Uluslararası Bakanlar Konferansı’na katılmak üzere Fransa’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında "Türkiye’nin kendi ihtiyaçlarını, geleceğini oluşturma noktasında nükleer enerji çok önemli bir yer tutacak. Biz buna inanıyoruz" dedi.

6- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, AB’nin terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanmasını isteyeceğini belirterek  "Türkiye aleyhtarlığı holiganizm ve fanatizme dönüşüyor. Adına AİHM denilen hakem de bu tribün terörüne alet oluyor" dedi.

7- Samsun’da gerçekleştirilen ‘Karadeniz Bölgesi Baro Başkanları’ toplantısının sonuç bildirgesinde, yargının siyasallaşmasının sakıncalarına dikkat çekilerek, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkan baroların bu çizgilerinden ödün vermedikleri ve vermeyecekleri vurgulandı.

8- İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilme planını engellemek amacıyla 600’den fazla Yahudi yerleşimcinin Gazze Şeridi’ne yerleştiği bildirildi.

9- Irak’ın çeşitli bölgelerinde düzenlenen saldırılarda toplam 7 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.                                                            

21 MART 2005

1- Danıştay 8. Dairesi, herhangi bir suçtan dolayı haklarında 6 ay ve daha fazla hapis ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunan öğrencilere bir daha burs verilmeyeceğini düzenleyen yönetmelik hükmünün yürütmesini oyçokluğuyla durdurdu.

2- Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 1 Nisan’da yürürlüğe girmesi öngörülen Türk Ceza Yasası’na (TCY) yönelik gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden (TGC) gelen dosyayı incelemek üzere bir komisyon kurulduğunu ve konunun değerlendirildiğini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, Mersin’deki Nevruz kutlamaları sırasında Türk bayrağını yakma girişiminde bulunan grubu engellemeye çalışan polisin İçişleri Bakanlığı tarafından ödüllendirildiğini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu AKP Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu’nun yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye’de misyonerlerinin sayısının belli olmadığını ve misyonerlik faaliyetlerinin artması ile Türkiye’nin AB’ye girmesi arasında bir ilişki düşünüldüğünü belirterek, Türkiye’deki misyonerlik faaliyetlerinin adli makamlarca takip edildiğini söyledi.

4- DTP Genel Başkanı Yaşar Okuyan Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılandıktan sonra aşama aşama cezasının tümden kaldırılarak kendisine siyaset yolunun açılacağını ve bu adımları dikkatle izleyeceklerini belirtti.

5- İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) yeni Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Murat Yalçıntaş yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında "Misyon ve hedefimiz, İstanbul’u Dubai ve Londra gibi bir dünya ticaret merkezi haline getirerek küresel ticaretin başkenti yapmak" dedi. Yalçıntaş ayrıca, yeni görevi dolayısıyla AKP İl Başkan Yardımcılığı görevinden de ayrıldığını açıkladı.

6- CHP’nin davetlisi olarak bazı temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen ABD’li tarihçi Justin Mc Carthy, Genel Başkan Deniz Baykal’ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, sözde Ermeni soykırımı iddialarının  tamamen yalan olduğunu belirterek "O dönem bir savaş vardı, soykırım diye bir şey olmamıştır. Ermenilerin öldürdüğü Türklerin sayısı kat kat fazladır" dedi.

Baykal da sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili konunun bir siyasi tartışma zemininden, tarihi belgelere dayalı bilimsel araştırma zeminine çekilmesini sağlamak istediklerini söyledi.  Carthy daha sonra TBMM Başkanı Bülent Arınç ile görüştü. Başkan Arınç görüşmede, sözde Ermeni meselesi konusunda Meclis’teki gizli tutanakların isteyenlere verileceğini belirterek "Türk milleti tarihin hiçbir döneminde soykırım yapmamıştır" dedi.

7- Avrupa Hıristiyan Demokratlar (EPT) Zirvesi’ne katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyelik sürecine yönelik 17 Aralık’a kadar Yunanistan’ın bize olan desteğinin bundan sonraki süreçte de devam edeceğini belirterek, Türk hükümetinin de müzakerelerin başlama ta-rihi olan 3 Ekim’den önce siyasi iradesini aynı şekilde kullanacağını, ek protokole yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Karamanlis de görüşmede ikili ilişkileri ele aldıklarını belirterek "Başbakan Erdoğan ile Türkiye-AB ilişkilerini görüştük. Bu konu, her aday ülke için olduğu gibi Türkiye için de uzun ve zor bir yoldur. AB yolu, karşılıklı anlayıştan geçer. Türkiye’nin üyeliğini destekliyoruz" dedi. Karamanlis ayrıca, Ege sorununun AB çerçevesinde çözülmesini istediklerini ve Başbakan Erdoğan ile Ankara Protokolü’nün imzalanmasını teyit ettiklerini söyledi.

8- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendjik Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, AB’nin, çözüme ulaşmadan Kıbrıs’ı üye yapmasının hata olduğunu söyledi.

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, kurulduğundan bu yana BM’nin yapısında gerçekleştirilmesi öngörülen en kapsamlı reformları içeren "Daha Geniş Özgürlük: Herkes için Kalkınma, Güvenlik ve İnsan Hakları" başlıklı raporu açıkladı. Raporda güvenlik, terörizm, insan hakları, yoksullukla mücadele ve BM Güvenlik Konseyi’nin üyelik yapısının değiştirilmesi konusundaki öneriler yer alıyor.

10- Arap Birliği ülkeleri, Suriye ve Lübnan hükümetiyle dayanışmalarını ilan ederek, Suriye’ye yönelik ABD yaptırımlarını reddetti. Cezayir’de başlayacak olan Arap Birliği Zirvesi’nin hazırlığı için bir araya gelen Bölge Ülkeleri Dışişleri Bakanlarının Toplantısı sonunda, Suriye ile dayanışmayı içeren 3 karar tasarısı onaylandı.

11- İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından yayımlanan bir raporda ‘Çeçenistan’da kayıp olaylarının, insanlığa karşı bir suç ve korkunç bir insan hakları krizi aşamasına geldiği’ kaydedildi. Örgüt, BM İnsan Hakları Komisyonu’na Rusya hükümetini bu olayları acilen durdurması konusunda uyarması ve Çeçenistan’da kaybedilen kişilerle ilgili bir kınama tasarısı hazırlaması çağrısı yaptı.

12- Kırgızistan’da 27 Şubat’ta yapılan genel seçim sonuçlarına karşı çıkan muhalefet ayaklandı. Devlet Başkanı Askar Akayev yaptığı açıklamada, Celalabad ve Oş kentlerini ele geçiren muhalefetle görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.

13- Resmi ziyaret amacıyla Çin’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice başkent Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Kore’nin nükleer silah meselesinin çözümü için yapılan 6 taraflı görüşmeleri boykot etmesi durumunda, ABD’nin diğer seçenekleri değerlendireceğini söyledi. Rice ayrıca, AB’nin Çin’e uygulanan silah ambargosunu kaldırmasının da Asya’daki güç dengelerini değiştirilebileceğini belirtti.

22 MART 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Mersin’deki Nevruz gösterileri sırasında Türk bayrağının yakılması girişimine sert tepki göstererek, bu olayı gerçekleştirenler ve azmettirenleri en hafif deyimle "lanetlediğini" söyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Bayrağa kasıtla yapılan bu küçültücü hareketin affedilmesi mümkün değildir. Bunu yapanların her şeyinden şüphe ederiz. İnanıyorum ki bu bir provokasyondur" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Belçika’nın başkenti Brüksel’deki açıklamasında "Bayrağımız üzerinde bu tür alçakça yaklaşımlar içinde bulunmayı hiçbir zaman kabul etmemiz mümkün değil" dedi. 

Genelkurmay Başkanlığı’nca olaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada ise "Savaş meydanında vuruştuğu bir düşmanın bayrağına dahi saygı gösteren bir ulusun, kendi topraklarında, sözde kendi vatandaşları tarafından böyle bir muameleye maruz kalması, hiçbir şekilde izah edilemez ve mazur görülemez. Bu haince bir davranıştır" denildi. 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sorunları demokratik anlayış içinde çözmeyi doğal karşıladıklarını belirterek "Ama bu milletin en temel kutsal varlığına, kimliğine, onuruna karşı bu sorumsuzlukların yapılmasını da seyretmeye hiçbirimizin hakkı yok" dedi. 

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Çanakkale Savaşları’nda 250 bin yetişmiş evladının şehit düştüğünü hatırlatarak "Ne yazık ki bugünlerde o gün omuz omuza şehit olanların çocuklarının arasından bunun farkında olmayanların çıktığını görüyoruz" dedi. DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise düzenlediği basın toplantısında, olayı kınayarak bir provokasyon olduğunu bildirdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de ‘suç ve suçluluk patlaması’ yaşandığını, TBMM’nin araştırma komisyonu kurarak, olaya el koyması gerektiğini bildirdi. Baykal, ABD Savunma Bakanı Rumsfeld’in Türkiye ile ilgili açıklamalarını da eleştirerek "ABD, Irak’taki başarısızlığının sorumluluğunu Türkiye’de aramasın" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin AB hedefinden uzaklaştığı yönündeki eleştirilerle ilgili olarak "Herhangi bir gevşeme söz konusu değildir. Hükümetimizin kararlılığı aynen devam ediyor" dedi. Başbakan Yardımcısı Gül, Ermeni soykırımı iddiaları konusunda da "Bir eylemin soykırım olabilmesi için ulusal, ırksal veya dinsel grubun ortadan kaldırılması gerekir. Bizim tarihimizde böyle bir şey olmuş mudur? Bunların hepsi safsatadır. Bunlara alet olan ülkeler, iddialarını ispatlasın" açıklamasını yaptı.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik TBMM’de yaptığı açıklamada, Ağustos ayı içerisinde 10 bin eğitimci kadrosuna atama yapılacağını belirterek "Atamalar nokta tayini ile yapılacak. Yani norm kadro göz önünde bulundurulmak üzere tüm atamalar, bilgisayar ortamında buradan yapılacak. İllerde kura çekimine gerek kalmayacak" dedi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü düzenlediği basın toplantısında, piyasada  satışı yapılan ballar üzerindeki incelemelerin sonuçlandığını, yapılan analizlerde 42 bal numunesinden 22’sinin sonucunun olumsuz çıktığını, 4.132 kilo bala el konulduğunu belirterek "Türkiye’de gıda güvenliği eksiktir, deyip kamuoyunu rahatsız etmek doğru değil" dedi.

6- Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun Zonguldak’taki toplantısının ardından bir açıklama yapan Başkan Salih Kılıç, ekonomik krizin yarattığı çöküntünün sürdüğünü ileri sürerek, sosyal bir patlamanın yaşanabileceğini söyledi. Çelik "İşsizliğin ve yoksulluğun bir an önce ortadan kaldırılması için mevcut sanayi tesislerini kapatmak değil onlara yenilerini eklemek, yeni yatırım yapmak, istihdamı artırmak gerekmektedir" dedi. 

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, 1 Nisan tarihinde yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Yasası’nda basınla ilgili pek çok olumsuz hükmün bulunduğunu, hapisteki gazeteci sayısının artmasından endişe ettiklerini belirterek "Türkiye’de hukuk ile siyaset zaman zaman karşı karşıya geliyor. Ama hukuk ile siyasetin karşı karşıya geldiği yerde hukuku tercih etmemiz gerekirken siyaseti tercih eder bir yaklaşımı sergiliyoruz. Fazla zayiat vermeden bu dönemi aşalım. Durumumuz vahim ama umudumuzu koruyoruz" dedi.

8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Belçika’nın başkenti Brüksel’deki temaslarının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Dönem Başkanı Lüksemburg’dan Türkiye’ye yönelik herhangi bir eleştirinin gelmediğini belirterek, 17 Aralık öncesi ve sonrasındaki atmosferin karşılaştırılmasının yanlış olduğunu, Yunanistan Başbakanı Karamanlis ile görüşmesinde Ankara Antlaşması’nın  Ek Protokolü’nün imzalanmasının da gündeme geldiğini, Türkiye’nin konuya ilişkin verdiği sözün arkasında olduğunu ilettiğini, çalışmaların belirlenen takvim içerisinde devlet ciddiyetiyle sürdürüldüğünü söyledi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, 17 Nisan’da aday olmamasında AKP iktidarının önemli rol oynadığını belirterek "Her Türkiye hükümeti ile uyum içinde çalıştım. Ancak Annan Planı konusunda anlaşmazlık ortaya çıktı. Türk hükümeti ile uyumlu olmadığıma, olamadığıma göre ayrılmam doğaldır" dedi.

10- Cezayir’de toplanan Arap Birliği liderler zirvesinde İsrail-Filistin ilişkilerinin değerlendirildiği belirtildi. Birlik Genel Sekreteri Amr Musa yaptığı açıklamada, İsrail’in karşılığında bir şey vermeden Arap ülkeleriyle ilişkileri normalleştirmeyi bekleyemeyeceğini bildirdi.

11- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), geçen yıl dünya genelinde 78 gazetecinin öldürüldüğünü açıkladı. IPI’nın ‘Dünya Basın Özgürlüğü’ raporuna göre Irak’ta 23, Filipinler de ise 12 gazeteci yaşamını yitirdi. Raporda ayrıca, Filipinler, Belarus, Haiti, Ukrayna, Meksika ve Bangladeş gibi ülkelerde gazetecilere yönelik saldırıların soruşturulmasında yetersiz kalındığı vurgulandı.

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, BM Kalkınma Programı (UNDP) başkanlığı için CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş’in de aralarında bulunduğu üç kişiyi aday gösterdi. 

13- İsrail’in, Batı Şeria’nın Tulkarim kentinin güvenliğinin denetimini Filistin güvenlik birimlerine devrettiği bildirildi.

14- Kırgızistan’da Parlamento seçimlerinin ardından başlayan protesto gösterilerinin sürdüğü, ülkenin güneyinde başlayan eylemlerde, bazı kentlerindeki hükümet binalarının muhaliflerce ele geçirildiği belirtildi. Devlet Başkanı Askar Akayev, olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, dış güçler tarafından yönlendirilen eylemlerde ABD’nin sorumluluğu olduğunu söyledi.

15- İran Atom Enerjisi Kurumu Planlama ve Uluslararası İlişkiler Başkan Yardımcısı Muhammed Saidi, nükleer enerji üretiminin, İran’ın nükleer programının asıl önceliği olduğunu açıkladı.

16- Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşenko, ülke askerlerinin Irak’tan yıl sonuna kadar tamamen çekilmesini öngören kararı onayladı.

23 MART 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerin ekonomi, Kıbrıs ve Mersin’deki Nevruz kutlamaları sırasında Türk bayrağını yakma girişimi konusundaki sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin ekonomi konusunda hiçbir sıkıntısı olmadığını, Stand-by ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, Türkiye’nin oturmuş bir sistemi bulunduğunu, cari açık ve sıcak para uyarılarına ise en önemli sigortanın dalgalı kur olduğunu söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Pakistan Milli Günü Resepsiyonu’nda gazetecilerin Irak politikası, terör örgütü PKK ve Mersin’de kutlamalar sırasında bayrak yakma girişimi konusundaki sorularını yanıtladı. PKK terörünün devamlı değişiklik gösteren bir durumda olduğunu, Kuzey Irak’ta PKK’nın beklediğini ve şu anda bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görevinin başında olduğunu belirten Orgeneral Özkök, Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanması konusunda "Türk yargısı görevini yapmıştır, kararını vermiştir" dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, IMF heyetini niyet mektubunda güncelleme yapılması için nisan ayının ilk yarısında Türkiye’ye davet edebileceklerini ve IMF ile 3 yıllık yeni stand-by düzenlemesinin yürürlüğe girmesi için önşartlardan biri olan Bankacılık Yasa Tasarısı ile ilgili bütün kararların verildiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Fas’ın Casablanca kentindeki Collabo Tex İplik, Döşemelik Kumaş ve Konfeksiyon Aksesuarları Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye Fas ilişkilerini değerlendirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile  ağaç dikim töreninde yaptığı konuşmada "Bütün kuruluşlarımızın amacı, bu ülkede başı dik, karnı tok, sırtı pek, sağlıklı, idealist, nesiller yetiştirmektir. Türk Bayrağı’na yapılan saldırıyı biz milletimize, milletimizin değerlerine, istiklale yapılmış sayıyoruz. Şuurlu veya şuursuz olsun hiç fark etmez, bunu şiddetle kınıyoruz" dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de konuşmasında, Mersin’de Nevruz kutlamaları sırasında bayrak yakma girişiminde bulunanları kınadığını belirtti.

6- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesine verdiği demeçte, IMF ile yapılacak 10 milyar dolarlık stand-by anlaşmasının imzalanması için gereken mali reformların gecikmesinin, istikrar çabalarını tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.

7- RTÜK tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türk Bayrağı’nın Türk devletinin bağımsızlık sembolü olduğu belirtilerek, Mersin’de gerçekleştirilen gösteriler sırasında Türk Bayrağı’na ve Türk Bayrağı nezdinde Türk ulusunun birlik ve bütünlüğüne saldırı girişiminde bulunanların nefretle kınandığı ifade edildi.

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB zirvesi çerçevesinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de aday ülkelerin bilgilendirildiği toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, sözde Ermeni soykırımı iddialarına değinerek "Soykırımı iddia eden ülke varsa, gelir ispat eder" dedi. Kıbrıs konusunda ise bütün dünyanın Rumlar tarafından aldatılmanın şokunu yaşadığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB Dış Siyaset Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüştü. Görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Gül, hükümetin AB reformlarını yavaşlattığı yönündeki eleştirilere ilişkin olarak, AB’nin bazı üyelerinde anayasa referandumu dolayısıyla birtakım sıkıntılar yaşandığını, bunları tahrik etmemek için şu an böyle bir siyaset takip ettiklerini söyledi.

9- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nce (OECD) hazırlanan "Ekonomik Politika Reformları"  raporunda, Türkiye’nin sosyal güvenlik primi oranları en yüksek ülke olduğunu ve kayıt dışı etkinliklerin istihdamın yarısından fazlasını kapsadığı belirtildi.  Raporda, sosyal güvenlik primlerinin azaltılmasını, bu nedenle oluşacak gelir kaybının da dolaylı vergilerdeki artışla karşılanması önerildi. 

10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile görüşmesi sonrası düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin 3 Ekim’den önce uyum protokolünü sadece imzalaması değil, uygulaması gerektiğini bildirdi.

11- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, Cezayir’deki Arap Birliği zirvesinde, İsrail devletini de Filistin devletini de tanıyamayacağını, çözümün tek bir devlet kurmak olduğunu belirtti.

12- Ürdün Kralı Abdullah, Mısır’ın başkenti Kahire’de bazı Amerikalı Yahudi organizasyon temsilcilerinin de katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, İran, Suriye ve Hizbullah’ın Ortadoğu’daki istikrar için en büyük tehdidi oluşturduklarını belirterek, Suriye ve Hizbullah’ın İsrail’e yönelik düzenlenen saldırıları gerçekleştiren Filistinlileri cesaretlendirerek Suriye ve Lübnan üzerine yoğunlaşan dikkatleri dağıtmaya çalıştığını söyledi.

24 MART 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç TBMM’de düzenlenen "Ermeni Sorununun Gerçeği" konulu konferansta yaptığı konuşmada,  soykırım iddialarına karşı Türkiye’nin söylediği sözler ve argümanların çok yeterli olmadığını belirterek, konunun bilimsel, tarihsel açıdan ele alınması ve artık birkaç sözcükle savunmak yerine Türkiye’nin iddialarının daha net ve objektif olarak ortaya konulması gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da toplantıda, Türkiye’nin yakın tarihinin aydınlatılması bakımından iktidar ve muhalefet olarak el ele verdiklerini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından bir proje başlattıklarını belirterek, projenin, soykırımı iddialarının Türkiye’ye karşı kullanılmasının önüne geçilmesinin, gerçeklerden ve bilimsellikten uzak tezlerin geçersiz kılınmasını amaçladığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İçişleri Bakanlığı’nca düzenlenen Valiler Toplantısı’nda, toplum, devlet, idare ve vatandaşlar arasında zaman zaman iletişim sorunları yaşandığını, insanların birbirine sesini duyurmakta zorlandığını belirterek valilere halka yakın olmalarını önerdi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da 20. Kuyumculuk, Takı, Gümüş, Saat ve Malzemeleri Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, 1992’de 3 milyon dolar ihracatı olan sektörün, 2005 yılı 1 Ocak-22 Mart döneminde 200 milyon dolara ulaştığını söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Fatih Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü’nce düzenlenen ‘2. Ulusal Girişimcilik Kongresi’nde yaptığı konuşmada, yaklaşık 800 bin kişinin hiçbir iş yapmadan devletten maaş aldığını belirterek, özel sektör ağırlıklı is-tihdamın ekonomiye daha fazla katkı sağladığını söyledi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi’ne geçen Bakan Coşkun burada kriz ve seçim konularıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

5- Polis eğitim merkezleri kurulmasını ve üniversite mezunu 10 bin yeni polis alınmasını öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

6- TBMM Genel Kurulu’nda 1 Nisan’da yürürlüğe girecek yeni Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) nasıl uygulanacağını düzenleyen yasa kabul edildi.

7- Kırgızistan’ın güney bölgelerinde Devlet Başkanı Askar Akayev’in istifası talebiyle ayaklanan muhalifler başkent Bişkek’teki devlet başkanlığı sarayını basarak denetimi ele geçirdi. Meclis, muhalif milletvekili İçenbay Kadirbekov’u vekaleten devlet başkanlığına atadı. Başbakanlığa ise Kurmanbek Bakiyev getirildi.

25 MART 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sokak çocuklarının sorunlarına çözüm bulmak amacıyla planlı bir hizmet modeli uygulanması için genelge yayımladı.  Kendilerine görev verilen tüm kamu kuruluşlarının mobil ekip, donanım ve personel için gerekli yardım ve desteği gecikmeksizin sağlaması istenilen genelgede, sokak çocuklarının topluma kazandırılmalarının ancak etkin ve kalıcı önlemlerle mümkün olduğu belirtildi.

2- Ekonomik Sosyal Konsey (ESK) toplantısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıdan önce açıklama yapan Başbakan Erdoğan, işsizlik ve kayıt dışı ekonomi ile kadınların istihdamına katılımının artırılmasının hükümetin öncelikleri arasında olduğunu belirterek, bu konuları çözmek için kararlı olduklarını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül gazetecilere, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan ve Kırgızistan’da gerçekleşen halk ayaklanmaları konusunu değerlendirdi.  Başbakan Yardımcısı Gül, şiddet içermemesi ve kan dökülmemesi koşuluyla sivil devrimleri  desteklediklerini belirterek "Türkiye, dünyanın her yerinde demokrasiyi destekliyor. Biz bu yönde değişimden rahatsız olmayız" dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen "Üreticinin Sorumluluğu"  konulu panelde, AB’ye hazırlık konularında bilgi verdi. Bakan Coşkun "Türkiye, 36 başlık altında toplanan uyum yasalarından imtihan edilecek. AB’nin üretici ve tüketiciyi ilgilendiren 161 konuda direktifi var. Bunların 158 tanesini şartlara uyumlu hale getirdik" dedi.

5- CHP Yüksek Disiplin Kurulu, kurultaydaki davranışları nedeniyle Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün oybirliğiyle partiden ihracına karar verdi.

6- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’i makamında ziyaret etti. Aygün görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakan Çiçek’e Yeni Türk Ceza Yasası’nın (TCY) Türk toplumunun kafasını karıştırdığını söylediklerini bildirdi.

7- Mersin’de Nevruz kutlamaları sırasında Türk bayrağına yapılan saldırı başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır olmak üzere tüm ülke genelinde kınandı.

8- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat bir konferans vermek üzere Türkiye’ye gelişinden önce Güzelyurt’ta yaptığı konuşmada, 17 Nisan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iktidar değişiminin son aşaması olduğunu belirterek, Kıbrıs Türkü’nü dünyalı yapma hedefini takip eden, Avrupa ile kavga etmeyen ve AB’ye girmek için çaba ortaya koyan bir cumhurbaşkanı olacağını söyledi.     

9- Kırgısiztan’ın başkenti Bişkek’te muhaliflerin hükümet binalarını yağmalaması sonucu güvenlik görevlileriyle çıkan çatışmalarda, 15 kişinin öldürüldüğü bildirildi.  Öte yandan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Aksar Akayev’in devrilmesinin ardından vekaleten başbakanlığı üstlenen Kurmanbek Bakiyev’in, geçici bakanlar kurulu listesini hazırladığı bildirildi. 

10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan’da Devlet Başkanı Robert Koçaryan ile askeri ve teknik işbirliğinin genişletilmesi, enerji projeleri, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi konularını görüştü.

11- Irak’ın Ramadi kentindeki bir kontrol noktasında bomba yüklü bir araçla düzenlenen intihar saldırısında 11 Iraklı kumandanın öldüğü, 2’si ABD askeri olmak üzere 14 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- ABD ziyaretini sürdüren Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’la Kıbrıs ve Annan Planı üzerine görüşmelerde bulundu. Molivyatis, ülkesinin, aslına oranla bazı değişiklikler içeren bir Annan Planı çerçevesinde Kıbrıs’ta çözüm sağlanmasını amaçladığını söyledi.

26 MART 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Rezzan Has Müzesi’nin açılış töreninde, siyasette yola çıkarken dünyayı dolaşacağını söylediğini, ancak bunu anlamayanlar bulunduğunu belirterek "Dünyayı Türkiye’ye taşımak için dolaşıyorum" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Aliağa Menderes demiryolu hattının metro standartlarına yükseltilmesi için TCDD ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanacak protrokol için gittiği İzmir’de yaptığı konuşmada, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün partiden ihracı ve muhalif 18 il yönetiminin görevden alınmasını ‘partilerin kurallar ve tüzük içinde yeniden yapılanmaları doğaldır’ sözleriyle değerlendirdi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İnsan Hakları Örgütleri'ni kabul etti. Görüşmeden  sonra bir açıklamada bulunan İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı  Yusuf Yalçıntaş, Mersin'de bayrağa karşı yapılan  saygısızlığın ve bunun sonucunda oluşan gerginlik ortamında  milliyetçi bir kamplaşmaya ve kampanya yürütülerek toplumdaki  barış ortamının bozulmaya çalışıldığını kaygıyla izlediklerini  söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği’ni, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin de aralarında bulunduğu 10 yeni birlik üyesini kapsayan şekilde genişleten Uyum Protokolü’nde uzlaşmaya varıldığını belirtti.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, yeni Türk Ceza Kanunu’nda hapis cezaları ile basına sınırlama öngören maddelerin meslek örgütleriyle birlikte AİHM kararları dikkate alınarak çözüleceğini belirtti.

6- Adalet Bakanlığı’ca Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen genelgede, yeni yasalarla Türk hukukuna önemli değişiklikler getirildiği belirtilerek, yasayı uygulayacak olan hakim, savcı ve kolluk görevlilerinin eski uygulama ve alışkanlıklarını değiştirmeleri gerektiği bildirildi.

7- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın soru önergesine verdiği yanıtta, AKP hükümetleri döneminde büyük çoğunluğu ‘görevi ihmal ve kötüye kullanma’ suçlarından olmak üzere 280 kaymakam hakkında soruşturma açıldığını kaydetti.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir’in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, 2003’te 30 katril-yon 257 trilyon lirası dolaysız, 59 katrilyon 635 trilyon lirası dolaylı vergi olmak üzere toplam 89 katrilyon 893 trilyon vergi toplandığını belirtti.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş’in soru önergesine verdiği yanıtta, akaryakıt fiyatlarına müdahale edilmesinin mümkün olmadığını, TÜPRAŞ’ın dünya serbest piyasa oluşumunu dikkate alarak fiyatını oluşturma yükümlülüğü bulunduğunu bildirdi.

10- TBMM Dışişleri Komisyonu ‘Adalete Uluslararası Erişim Hakkında Sözleşmenin Onaylanmasına Dair Kanun Tasarısı’nı kabul etti.

11- Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya geldi. Çanakçı, sorunlu bankalarla ilgili olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun elinde ‘Tasfiye etmek veya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devretmek’ gibi iki seçeneğin bulunmasının doğru olacağını belirterek bir bankanın TMSF’ye devredilmesinin tüm yükümlülüklerinin TMSF tarafından devralındığı anlamına gelmeyeceğini söyledi.

12- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ekonomi muhabirleriyle düzenlediği sohbet toplantısında, ekonomideki sorunların çözümlenebilmesi için  ekonominin birinci sırada yer alması gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, bürokrasinin teknik işlerin  yürümesinde bazı engeller oluşturduğunu belirterek "Müthiş bir  bürokratik milliyetçilik ve bürokratik taassup var. Kurumsal  milliyetçilik var burada'' dedi.

13- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Gazeteciler Derneği’nce gerçekleştirilen ’33. Yerel Gazetecilikte Meslek İçi Eğitim Semineri’nin ardından düzenlediği değerlendirme toplantısında, gazetecilerin sosyal güvenlik açısından diğer meslek gruplarına oranla daha yaygın sorunlarının bulunduğunu, çalışma mevzuatı açısından gazeteci sayılmayan meslektaşlarının da çoğunlukta yer aldığını belirterek, Türk Ceza Yasası’nda yapılmasını istedikleri değişikliklerle ilgili olarak Adalet Bakanı Cemil Çiçek’le görüşmeyi kararlaştırdıklarını söyledi.

14- A Milli Futbol Takımı, 18. Dünya Kupası Avrupa Futbol Elemeleri 2. Grup 6. maçında, İstanbul'da Arnavutluk'u 2-0 yendi.

15- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde siyaset okulunda öğrencilere Kıbrıs konusunda değerlendirmede bulunarak, çözüm sürecinde görüşmeleri cumhurbaşkanı olduğu zaman kendisinin yürüteceğini söyledi.

16- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin Kıbrıs’taki insan hakları ihlalleriyle ilgili olarak hazırladığı raporu eleştirerek, Güney Kıbrıs’taki insan hakları ihlallerinin Ada’da siyasi çözüm olmaksızın devam eden bölünmüşlükten kaynaklandığını belirtti. Yakovu, AİHM’nin işgal altındaki Kuzeyden kaçan Kıbrıslı Rumların haklarının ihmal edilmesinin suçlusunun Türkiye olduğuna dair kararının raporda ihmal edildiğini söyledi.

17- Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, Alevi Bektaşi Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nca, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen 1. Alevi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de yasal çerçevede varlığı onaylanmayan Alevilerin 17-18 yıldır Avrupa’da örgütlü olduklarını, kendilerini özgürce ifade edebildiklerini söyledi.

18- Ankara Anlaşması’nın, aralarında Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin de yer aldığı 25 ülkeyi kapsamasını sağlayacak olan Gümrük Birliği protokolünde Türkiye ve AB arasında mutabakat sağlandı. AB Komisyonu’nun, Türkiye’ye gönderdiği protokol mektubunda ‘metin üzerinde mutabıkız’ ifadesine yer verildi.

19- Kırgızistan’da Askar Akayev’in muhalifler tarafından devrilmesinden sonra geçici devlet başkanlığına seçilen Kurmanbek Bakiyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla görüştü. Putin görüşmede, Bakiyev’e Kırgızistan’ın normale dönmesi için tam destek sözü verdi.

Bakiyev ayrıca, başkanlık seçimlerinin 26 Haziran’da yapılacağını, kendisinin de aday olacağını belirtti.

27 MART 2005 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kurtköy’de yapımı süren Formula-1 yarışlarının yapılacağı Otodrom pistinde inceleme-lerde bulundu.

2- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu yaptığı açıklamada, yurttaşlığa kabul edilme şartlarında ayrımcılık içeren genelgeyi yürürlükten kaldırdıklarını bildirdi.

3- AKP Tokat Milletvekili Resul Tosun’un özelleştirme ihaleleriyle ilgili yazılı soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Özelleştirme İdaresi’nin, özelleştirme ihaleleri ve THY’nin halka arzıyla ilgili olarak 2004 yılında medya kuruluşlarına yaklaşık 7.4 trilyon liralık ilan verildiğini bildirdi.

4- Türkiye’de bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, 2001 yılında İsrail tankları tarafından tahrip edilerek, kullanılamayacak hale gelen Gazze Hava Limanı’nın Türkiye tarafından yeniden inşa edilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül  ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşen Abbas, Türkiye’den katkı beklediklerini iletti.

5- Kırgızistan’da, Yüksek Seçim Komisyonu’nca yapılan açıklamada, 27 Şubat ve 13 Mart 2005 tarihlerinde yapılan seçimler sonucu oluşan parlamentonun yasal olduğu, tartışmalı bölgelerdeki seçimlerin ise tekrarlanacağı bildirildi. Ayrıca, yeni iktidara yasallık kazandıran ve atamaları onaylayan eski parlamento geçersiz ilan edildi.

6- Irak’ta, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yetkililerinden Kürşat Resul Ali AFP ajansına yaptığı açıklamada, Iraklı Şii ve Kürtlerin, peşmergelerin Irak ordusuna dahil edilerek Kürt denetimi altında kalması konusunda anlaştıklarını söyledi.

7- Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, Hıristiyanların yaşadığı sanayi bölgesinde bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda 6 kişinin yaralandığı bildirildi.

28 MART 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tunus ve Fas’ı kapsayan resmi temasları öncesi Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, görüşmelerde özellikle ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi imkanlarının ele alınacağı söyledi. Bölgede son dönemde önemli siyasi gelişmeler  yaşandığını, bu çerçevede ikili konuların yanı sıra bölgesel ve uluslararası konularda da görüş alışverişinde bulunacaklarını belirten Başbakan Erdoğan Mersin’de Türk bayrağının yakılması girişimi ile ilgili bir soru üzerine de Türk bayrağının siyasi istismar aracı haline getirilmesinin yanlış ve çirkin olacağını ifade etti.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve Din İşleri Bakanı Rafael Bielsa’yı kabul etti.  Başbakan Yardımcısı Gül, Bielsa'dan, aynı  zamanda BM Güvenlik Konseyi üyesi olan bu ülkenin Kıbrıs  sorununun çözümü konusunda destek vermesini istedi.

Görüşmeler sonrasında Türkiye ile Arjantin arasında kültür değişimi, bitki korunması ve veterinerlik  alanlarında iş birliği protokolü imzalandı.

İmza töreninin  ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Gül, Arjantin'in uzak gibi görünse de Türkiye ve Türk  halkı tarafından çok iyi bilinen ve takip edilen bir ülke  olduğunu kaydetti. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca bir soru üzerine, AB ile  imzalanacak Gümrük Birliği Ek Protokol metninin hafta sonu Ankara'ya  ulaştığını, bunun imzalanmasının Kıbrıs Rum Kesimi’nin tanınması anlamına gelmeyeceğini belirtti.

Bielsa ise coğrafi uzaklıkların artık  önemini yitirdiği bir dönemde yaşandığını belirterek, Türkiye  ve Arjantin gibi iki ülkenin birbirine uzak olmasına karşın  aralarında benzerlikler bulunduğunu söyledi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, ekonomik  istikrar programıyla ilgili yakından bağlantılı olan Gelir İdaresi  Kanunu, Sosyal Güvenlik Reformu ve Bankacılık Yasası'nın ele  alındığını anlattı. Bankacılık Yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'nda imzaya  açıldığını belirten Bakan Çiçek, Sosyal Güvenlik Kanunu tasarısının, imzalarının tamamlanmak üzere olduğunu  söyledi.

4- CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Güryüz Ketenci, Mersin Milletvekili Ersoy Bulut, Hatay Milletvekili Züheyir Amber, İzmir Milletvekili Hakkı Akalın ve Amasya Milletvekili Mustafa Sayar partisinden  istifa etti.

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek yaptığı yazılı açıklamada, istifaları eleştirerek, halkın Meclis’e girmesine onay vermediği partileri transfer yoluyla Meclis’e sokmanın hem seçmen tercihine ihanet hem de temsili demokrasi ilkelerine aykırı olduğunu belirterek, bunu önlemek için istifa eden milletvekilinin ya milletvekilliğinden de istifa etmesi ya da bağımsız kalması gerektiğini söyledi. 

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Diyarbakır’da partisinin 8. İl Olağan Kongresi’ne katıldı. Ağar, Mersin’deki bayrak yakma girişimine ilişkin olarak yaptığı açıklamada "Türk’ü Kürt’ten hiç kimse ayıramaz. Bayrak hepimizin. Kürtlerin devleti Türkiye Cumhuriyeti’dir. Onların varlığı cumhuriyetimize güç katıyor" dedi. Konuşmasında AKP hükümetinin iç ve dış ilişkileri ve ekonomik politikalarını da eleştiren Ağar, hükümetin demokratikleşme adına yeni kanunlar çıkardığını ancak böylelikle basını susturmayı hedeflediğini söyledi.

6- AKP Malatya Milletvekili Miraç Akdoğan, partisinden istifa etti. 

7- Resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye giden Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ve beraberindeki heyet, Türk Şehitliği’ni ziyaret etti.

8- İsrail Parlamentosu’nun, Gazze’den çekilme konusunda ulusal referandum yapılmasına ilişkin öneriyi reddettiği bildirildi.

9- Kırgızistan’da eski parlamento, ülkenin daha fazla istikrarsızlığa sürüklenmesine engel olmak için yetkilerini yeni parlamentoya devretti. Yeni Parlamentonun Başkanı Ömürbek Tekebayev yaptığı açıklamada, eski parlamento görevine son verdiği için devlet başkanlığı seçiminin ancak Askar Akayev’le görüşüldükten sonra düzenlenebileceğini bildirdi.

29 MART 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, bayrak eylemlerinin ardından bazı çevrelerde "Faşizm mi geliyor?" kaygılarının yaşandığını, Türkiye’de herhangi bir totaliter rejim beklentisinin  anlamsız olduğunu, özellikle AB ile ilişkilerde büyük hayal kırıklığı bulunduğunu belirterek "Bu Türkiye’de bir tepkiye, haksızlığa uğramışlık duygusuna yol açıyor. Türkiye yanlış politikalara tepkisini gösteriyor. Yürüyenler, sadece bayrağı yakan 3 çocuğa değil, uğradıkları haksızlığa tepki gösteriyorlar" dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ankara Anlaşması Ek Protokolü’nün "tamamen teknik bir konu" olduğunu, Rum Yönetimi’nin tanınması konusunda Türkiye’nin pozisyonunun değişmeyeceğini  belirterek "Güney Kıbrıs’ın bu anlaşmaya dahil olması demek, Kıbrıs Rum Kesimi’nde malların engelle karşılaşmaması, oradan gelen malların da buraya girebilmesidir. Sadece malların dolaşımı kabul edilmiştir. Limanların açılması söz konusu değildir" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Gül, Calmy-Rey’le Ermeni konusunu görüştüklerini, İsviçre’nin Vaud kantonunun bu konuya ilişkin geçmişte aldığı kararın yanlışlığını dile getirdiğini söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, örgütlenmenin yanı sıra en az üç milletvekiline sahip partilere de Hazine yardımı yapılmasına olanak sağlayan Siyasi Partiler Yasası’nın geçici 16. maddesinin yasadan çıkarılmasını öngören tasarı kabul edildi. Yasayla son seçimlerde en az yüzde 7 oy alan partilere yardım yapılması hükmü getirildi. 

5- AKP Gaziantep Milletvekili Ömer Abuşoğlu partisinden istifa etti. CHP’den ayrılan Hakkı Akalın, Ahmet Güryüz Ketenci, Züheyir Amber, Ersoy Bulut ve Mustafa Sayar SHP’ye katıldı.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa ile 1 Nisan tarihinde yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Yasası’nda basına yönelik yer alan hükümlerin yeniden değerlendirilmesi konusunu görüştü. 

7- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink İstanbul’da düzenlenen "Türkiye’de Dünya Bankası Grubu: Türk Şirketleri için İş İmkanları" seminerinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son yıllarda makroekonomik politikaları sürdürebilmek için büyük aşama kaydettiğini, ancak hala risk bulunduğunu belirtti.

8- Tunus’ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Muhammed Gannuşi, Dışişleri Bakanı Abdelbaki Hermassi ve Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, Gannuşi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda Tunus’un desteğini talep ettiklerini, ticaret hacminin artırılması gerektiğini vurguladı. Gannuşi ise ekonomik anlamda işbirliği potansiyelinin yüksek olduğunu, Ortadoğu sorununun çözümü konusunda Türkiye ile aynı görüşleri paylaştıklarını, İsrail-Filistin anlaşmazlığının BM şemsiyesi altında değerlendirilmesinin doğru olacağını aktardı.

9- Azerbaycan’da temaslarını sürdüren Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Abiyev ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ermenistan sınırını hiçbir şekilde açmayacağını, iki ülkenin her durumda birbirine destek vereceğini bildirdi. Abiyev ise Türkiye’nin ülkesini her alanda olduğu gibi Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ sorununda da desteklediğini, adil ve kalıcı bir çözümü talep ettiğini vurguladı.

10- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Sözcüsü Krisztina Nagy yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlama ön koşulu olan Ankara Anlaşması’ndan doğan ek protokole ilişkin mektubunun AB Komisyonu’na ulaştığını, böylece imza sürecinin başlamış olduğunu duyurdu. Türkiye’nin söz konusu mektupta imza kararı aldığını belirttiğini ifade eden Nagy, mektubun incelenmesinin ardından Konsey’de ele alınacağını söyledi.

11- Fransa’da iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy Fas’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye üyelik yerine imtiyazlı ortak olması gerektiğini belirterek "Türkiye Avrupalı ise Fas neden olmasın?" dedi.

12- Irak Parlamentosu’nda, gruplar arasında anlaşma sağlanamaması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılamadığı bildirildi.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli düzenlediği basın toplantısında, Amerikalı yetkililerin geçen hafta Suriyeli yetkililer ile temaslarda bulunduğunu, ancak bunun Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın devrilmesi konusunda olmadığını belirterek, Suriyeli sivil toplum örgütü üyeleri, akademisyenler ve diğer yetkililerin, Suriye’deki durum ve bu ülkedeki reformlar hakkında konuşmak üzere davet edildiğini söyledi.

14- Kırgızistan muhalif liderlerinden ve geçici yönetim Dışişleri Bakanı Roza Otunbayeva Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, ülkesinden ayrı kaldığı için seçimlere katılamadığını, ülkesinin çok hassas dengeler üzerine kurulu bir coğrafyada yer aldığını, ABD ile Rusya arasında denge politikası izlemekten başka seçeneklerinin bulunmadığını söyledi.

15- Endonezya’da dün meydana gelen 8.7 şiddetindeki depremin ardından arama-kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğü, merkez üssü Nais ve Simeulue adalarında yaklaşık 430 kişinin öldüğü bildirildi.  

30 MART 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tunus ziyaretinin ardından gittiği Fas’ta Başbakan Driss Jettou ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasında tarım, sağlık ve karayolları konularında karşılıklı yatırımı öngören Türkiye-Fas Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dünya Bankası ve Dışişleri Bakanlığı’nca ortaklaşa düzenlenen "AB’ye Katılım Sürecinde Stratejik Liderlik" konulu seminerde, AB tam üyeliğine hazırlık maliyetlerinin tek başına Türkiye’nin omuzlarına yüklenmemesi gerektiğini belirterek "Bir yandan bizden müktesebatın eksiksiz olarak üstlenilmesi ve uygulanması istenirken, diğer taraftan ihtiyaç duyulan kaynakların tahsisinde duyarlı davranılacağına ve bu konuda diğer aday ülkelerle eşit şekilde muamele göreceğimize inanmak istiyoruz" dedi.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorking de seminerde yaptığı konuşmada, enerji dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesindeki gecikmeyi büyük bir soru olarak saymadığını, asıl önemli olanın, yabancı yatırımcılar için daha cazip bir yatırım ortamının oluşturulması olduğunu belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, TÜSİAD tarafından hazırlanan "Türkiye Sermaye Piyasasının Gelişti-rilmesine Yönelik Öneriler Raporu"nun tanıtıldığı toplantıda, pek çok mali kirliliğe kaynaklık eden ve dünya ekonomileriyle entegre olmayı zorlaştıran kırılgan yapının ortadan kalktığını söyledi.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Doğan Cansızlar da toplantıda, sermaye piyasalarının gelişiminde makro ekonomik istikrarın çok önemli olduğunu belirterek, makro ekonomik şartlardaki iyileşmelerin, önümüzdeki dönemde sermaye piyasalarıyla ilgili çok önemli gelişmeler olacağını gösterdiğini söyledi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı ise son dönemde makro ekonomik parametrelerde görülen iyileşme ve sağlanan nispeten istikrarlı ekonomik ortama rağmen, mali sistemin üzerinde kamunun dışlama etkisinin devam ettiğini belirtti.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nu kabulünde IMF ile anlaşmanın geciktiği eleştirisine verdiği yanıtta, IMF ile imzalanacak yeni stand-by’da gecikmenin söz konusu olmadığını, anlaşma için gerekli olan yasal düzenlemelerin yerine getirileceğini ve bunun demokratik süreçte tamamlanacağını kaydetti.

Bakan Unakıtan, ayrıca Türkiye-AB mali işbirliği çerçevesinde Maliye Bakanlığı ile Fransa Ekonomi, Maliye ve Sanayi Bakanlığı tarafından ortak yürütülecek "Türk Kamu İç Mali Kontrol Sisteminin Uluslararası Standartlar ve AB uygulamaları ile Uyumlaştırılması Projesi"nin açılışına katıldıktan sonra toplantı çıkışında gazetecilerin soruları üzerine, enerji özelleştirme çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini, Gelir İdaresi ile ilgili alt komisyondaki görüşmelerin tamamlandığını ve teşvik uygulanan il sayısının 49’da kalacağını söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Garı’nda Irak için üretilen lokomotiflerin teslim töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldırım, telekomünikasyon şirketlerinin yüzde 50’den fazlasının yabancılara satışına engel bir durum olmadığını, yasal düzenlemelerin buna göre yapıldığını, rekabeti bozan veya telekomünikasyon düzenlemelerine aykırı hareket eden yabancı veya Türk işletmeler hakkında gereğinin yapılacağını belirtti.

Bakan Yıldırım ayrıca, Haberleşme Yüksek Kurulu toplantısında ülke çapında sayısal yayına geçmeye karar verdiklerini ve toplantıda alınan bu kararın görsel yayın açısından tarihi olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı Beşir Atalay da toplantıda yaptığı konuşmada, 2014’ten sonra tamamen dijital yayına geçileceğini Türkiye’deki frekans tahsisi sorununun televizyonların dijital sisteme geçmesiyle çözüleceğini açıkladı.

6- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Büyükelçi Yiğit Alpogan, Türk-Amerikan İş Konseyi’nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türk-Amerikan ilişkilerinde kriz olduğu, ilişkilerin kötü bir aşamadan geçmekte bulunduğu söylemlerinin temelsiz abartmalar olduğunu belirtti.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, AB Komisyonu Genişleme Sözcüsü Krisztina Nagy’nin, protokole Türk deniz ve hava limanlarının açılmasının da dahil edilmesi gerektiğine ilişkin açıklamasına, bu konunun hizmet olarak görüldüğü, bu nedenle deniz ve hava limanlarının açılmasının protokolde yer almayacağı yanıtını verdi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Merkez’de ATO Başkanı Sinan Aygün ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini ka-bulünde gazetecilerin soruları üzerine "Milletvekillerinin istifası ile millet iradesinin dışında TBMM’de şekillenme olduğu görülmektedir. Milletvekili transferleri ile Mecliste temsil edilmek yerine millet iradesi ile Meclis’te temsil edilme siyasi etik açıdan daha doğru olacaktır" dedi. Ayrıca partilere hazine yardımıyla ilgili olarak yardımın kesilmesiyle transferlerin duracağını zannetmenin yanlış olacağını belirtti. 

9- A Milli Futbol Takımı, Tiflis’te yapılan Dünya Kupası Grup Elemeleri 7. maçında Gürcistan’ı 5-2 yendi.

10- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, AB’nin en temel ilkesi olan doğrudan ticaretin, ne Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ne de başka güçler tarafından uzun süre engellenemeyeceğini, AB’nin doğrudan ticareti rafa kaldırma gibi bir niyeti olmadığını söyledi.

11- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn,  Türkiye’nin Ankara Anlaşması’nı Kıbrıs Rum Kesimi’ni de kapsayacak şekilde genişleten ek protokole mutabakatını bildiren mektubunu olumlu karşıladığını belirterek, bunun, müzakerelerin 3 Ekim’de başlamasının onaylanması yönünde bir adım ve Türkiye’nin taahhütlerini yerine getirdiğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

12- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Pentagonda düzenlenen basın toplantısında, Irak Savaşı’nda Dördüncü Piyade Tümeni’nin kuzey cephesinden Irak’a girmesini kabul etmeyen Türkiye’yi suçlamadığını söyledi.

13- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el Şara, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a yazdığı mektupta, BM’nin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın öldürülen Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’yi tehdit ettiği yönündeki suçlamalarını kabul etmediğini belirtti.

14- Kırgızistan’ın geçici Devlet Başkanı ve Başbakanı Kurmanbek Bakiyev, Rus Kommersant gazetesine verdiği demeçte, 15 yıllık Aksar Akayev iktidarını deviren devrimin Orta Asya’daki diğer Türk Cumhuriyetlerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın liderlerini kaygılandırdığını söyledi.

15- Rusya Ulaştırma Bakanı İgor Levitin’in bakanlık yetkilileri ile yaptığı toplantıda, Türkiye’nin Boğazlar’dan geçiş konusunda getirdiği kısıtlamaların kendilerinde ciddi kaygıya yol açtığını söylediği bildirildi.

16- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Batı Şeria’daki merkez bürosuna açılan ateşten yara almadan kurtuldu. 

31 MART 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘İkinci İnönü Zaferi’nin yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, bağımsızlık savaşının kritik bir döneminde kazanılan İkinci İnönü Zaferi’nin kurtuluşa uzanan yolda önemli bir kilometre taşı olarak tarihteki yerini aldığını belirtti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yayın kuruluşlarının yüzde 100’ünün yabancılara satılabilmesini öngören yasayı veto etti.

2- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Kara Harp Okulu (KHO) Savunma Bilimleri Enstitüsü 3. Dönem Diploma Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 21. yüzyıla jeopolitik etkinliği ve önemi artmış, vazgeçilmez bir ülke olarak girdiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Türkiye’de temaslarda bulunan Kongo Dışişleri Bakanı Rodolphe Adada ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Kıbrıs ek protokolü ve İncirlik Üssü konusunda  açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliği ek protokolü konusunda herhangi bir görüş ayrılığı olmadığını belirtti.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül Yeni Türk Ceza Yasası’nın (TCY) yürürlük tarihinin ertelenmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Yargıtay başta olmak üzere çeşitli kurumlardan tavsiyeler geldiğini, sivil toplum örgütlerinin de taleplerinin söz konusu olduğunu belirterek ertelemenin yasanın reformcu niteliğini pekiştirmek için fırsat olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener büyüme verileriyle ilgili düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin OECD ülkeleri içinde ve şu ana kadar gelen rakamlara göre dünyada en yüksek büyümeyi sağlayan ülke olduğunu belirtti.

5- Türk Ceza Kanunu’nun, cezaların ertelenmesi, zaman aşımı, kısa süreli hapis cezasına seçenek olarak uygulanan yaptırımları ile ön ödeme hükümlerinin askeri suçlarda uygulanmamasını öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

6- TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Bağ-Kur üyeleri ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerin yurt dışında tedavi olmalarına imkan sağlayan yasa teklifini kabul etti.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan açıklamada, 2004 yılı büyümesinin yüzde 9.9 olarak gerçekleştiği bildirildi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yüzde 9.9’luk büyümenin ne parasal bir genişlemeye dayanan bir büyüme  ne de bütçe açıklarına dayanan bir büyüme olduğunu söyledi.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi ve sürekli basın kartı sahibi gazeteci Erol Özkök İstanbul’da yaşamını yitirdi.

9- CHP Diyarbakır Milletvekili Muhsin Koçyiğit partisinden istifa etti.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Fas’ın başkenti Rabat’ta gazetecilerle sohbet toplantısında, ABD Kongresi’nde Ermeni iddialarının  kabul edilmesi ve İncirlik Üssü’nün  kullanıma açılması konularının birbirinin alternatifi olup olmayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken "Müttefik olduğumuz bir ülkeye karşı  verebilecek desteği, NATO çerçevesinde ve BM insani yardım noktasında bugüne kadar verdiğimiz gibi bundan sonra da verebiliriz" dedi.

11- Dünya Bankası başkanlığına ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz seçildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106