13.2.2005
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ŞUBAT 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer, Abbas ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada "Filistin sorunu hakça ve kalıcı bir çözüme kavuşturulmadan Ortadoğu bölgesinde gerçek anlamda barış ve istikrarın sağlanamayacağı üzerinde görüş birliğine vardık" dedi.

Abbas da kardeş ülke Türkiye’ye ve Türk halkına Filistin halkına haklı davalarında başından beri verdiği destek nedeniyle teşekkürlerini ileterek "Bölgede güvenlik ve barışın sağlanması, bu yol haritasının uygulanmasıyla mümkün olacaktır" dedi.

Abbas daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak’taki tartışmalı seçimleri değerlendirdi. Kerkük’teki gelişmeler konusunda ABD ve İngiltere’nin tavrını eleştiren Başbakan Erdoğan, Irak’a demokrasi getirmek niyetiyle geldiklerini söyleyenlerin antidemokratik emellere duyarsız kaldığını belirterek, bölgede yeni bir kargaşaya izin vermeyeceklerini söyledi.

Toplantıda ekonomik verileri de değerlendiren Başbakan Erdoğan, 2004 yılı bütçe gerçekleşmelerine göre vergi gelirlerinin yüzde 55’inin faiz harcamalarını karşılar duruma geldiğini belirterek, 2004’te 45.8 katrilyon olarak öngörülen bütçe açığının, 15.5 katrilyon lira eksiğiyle 30.3 katrilyon olduğunu bildirdi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen AP Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı Anna Zaborsksa başkanlığındaki heyeti kabul etti. Zaborsksa görüşmede yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinde kadına yönelik pozitif ayrımcılık yapıldığını, kadının siyasetteki ağırlığını artırmak için de kota uygulandığını söyledi. Başbakan Erdoğan ise kotaya karşı olduğunu belirterek, kota ile kadının siyasetteki temsil oranının attırılacağına inanmadığını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin 13. Olağanüstü Kurultayı’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kurultaya CHP dışındaki güçlerin yarışmasıymış gibi bir gücün yön verdiğini belirten Baykal  "Oradaki şiddet ve terör uygulamalarının sorumluları kim olursa olsun, partimizin yetkili organları tarafından değerlendirilecektir. Partimiz, süreçten arınarak çıkacak, bu olumsuzluklardan kendisini kurtaracaktır. CHP’nin meselesi, parti içi demokrasi değil, parti içindeki sevgi ve saygı eksikliğidir" dedi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül resmi ziyaret amacıyla Çin’e hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyaretinin iki ülke arasında 1998’den beri siyasi açıdan yapılan ilk ziyaret olduğunu, Çin ve Türkiye’nin dost iki ülke olduğunu belirterek, yaklaşık 5 milyar dolar ticaret hacmine sahip Çin ile turizm ve diğer ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Kerkük’teki duruma ilişkin bir soru üzerine bu konunun Irak’ın bütün komşularını ve BM’yi ilgilendirdiğini belirterek, geçici anayasaya göre şu anda Kerkük’ün özel bir statüsü bulunmadığını söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Ömer Bolat başkanlığındaki Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) heyetini kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin birikmiş problemleri bulunduğunu ve bunları bir çırpıda halletmenin mümkün olmadığını belirterek "Türkiye’nin özel sektörün öncülüğünde kalkınacağına inanıyorum" dedi. Bolat ise "Biz reel sektör olarak işsizliği azaltma noktasında lokomotif sektörler olarak  inşaat, tarım ve tekstil gibi sektörlerde somut tavsiyelerle geldik. Bu sektörlerin önü açıldığında 2005 yılında büyüme daha dengeli olacak" dedi.

7- Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Ceza Kurulu, Milli Atlet Süreyya Ayhan’a anti-doping kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle iki yıl yarışlara katılmama cezası verdi.

8- Fenerbahçe Basketbol Takımı, FIBA Erkekler Avrupa Ligi’nde oynadığı maçta Çek Cumhuriyeti’nin CEZ Nymburk takımını İstanbul’da 92-88 yendi.

9- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Moşe Yalom, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök‘ü ziyaret etti. Görüşmede iki ülke askeri ilişkileri, Ortadoğu’daki gelişmeler ve Türkiye ile İsrail arasındaki savunma sanayii işbirliği konularının ele alındığı bildirildi.

İkili görüşmenin ardından Korgeneral Yalom ve Orgeneral Özkök, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildi.

10- AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’nin kabine üyesi Jean-Christophe Filori Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile müzakerelerin başlayabilmesi için oluşturulacak çerçeve belgenin en geç haziran sonuna kadar hazır olacağını belirterek, söz konusu metnin müzakereler için bir yol haritası niteliği taşıdığını söyledi.

11- Fransa’da Adalet Bakanı Dominique Perben tarafından hazırlanan Anayasa Değişikliği Uyum Paketi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Anayasa Değişikliği Uyum Paketi’nin ikinci bölümü, 2007 yılından sonra AB’nin yeni üyeleri için Fransa’da referandum yapılmasını öngörüyor.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Washington’un PKK terör örgütüyle ilgili olarak Türk hükümetiyle yakın şekilde çalıştığını ve çalışmaya devam edeceğini bildirdi.

13- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Irak’ın Süleymaniye kentindeki karargahında yaptığı açıklamada, benimsedikleri modelle Kerkük’ün Kürtler ve Türkmenler arasında bir kardeşlik kenti olacağını söyledi. Talabani ayrıca, Kerkük’ün Irak Kürdistanı’nın bir kenti olduğunu, pek çok Osmanlı belgelerinin de bunu gösterdiğini belirtti.

14- BM Güvenlik Konseyi, şiddet ortamına rağmen seçimlere yüksek oranlı katılım sağlayan Irak halkını cesaretinden dolayı kutladı ve siyasi geçiş sürecinde Irak’a her türlü desteği vermeye devam edeceğini açıkladı.

Öte yandan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, seçimlerin Ortadoğu’da barış ve istikrar için doğru yönde bir gelişme olarak kaydedildiğini ancak bunun sadece bir adım olduğunu söyledi. Irak Devlet Başkanı Gazi el Yaver de ABD’li ve diğer yabancı askerlerin, bu kaos ortamında ve iktidar boşluğunda Irak’ı terk etmelerinin istenmesinin tamamen anlamsız olacağını belirtti. Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Abdurrahman ise başta Kerkük olmak üzere Türkmenlerin yoğun yaşadığı bölgelerde seçim sırasında büyük haksızlıklar yapıldığını söyledi.

15- AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi, Ukrayna-AB ilişkilerini yakınlaştırmayı hedefleyen 10 maddelik bir planı dün onayladı.

16- Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptıkları telefon görüşmesinde, 24 Şubat’ta Slovakya’da bir araya gelecekleri zirveyi değerlendirdikleri, ayrıca Irak seçimlerini ele aldıkları bildirildi.

Öte yandan ABD’nin Moskova Büyükelçisi Alexander Vershbow yaptığı açıklamada, kitle imha silahları ve mobil füze sistemlerinin yayılmasını önlemenin iki ülkenin de çıkarına olduğunu söyledi.

2 ŞUBAT 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Bouteflika’yı kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin nasıl geliştirilebileceğini ele aldıklarını ve Irak’ın toprak bütünlüğü ile ulusal birliğinin korunması konusunda ortak görüşe sahip olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmede ayrıca, İsrail-Filistin meselesini de değerlendirdiklerini belirterek, Ortadoğu’da hakça, kalıcı ve kapsamlı bir barışa ulaşılmasının, bölgenin istikrarı açısından hayati bir önem taşıdığını söyledi.

Bouteflika da iki ülkenin tarihten gelen bağlarının varlığını hatırlatarak, her alanda var olan işbirliğinin daha da geliştirilmesini istediğini belirtti.

2-TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM’de Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Bouteflika’yı kabulünde yaptığı konuşmada, Türk ve Cezayir halkı arasında çok yakın, ortak tarih ve kültüre dayanan ilişkiler olduğunu belirterek, her alanda ilişkilerin daha çok güçlendirilmesini istediklerini söyledi.

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye’deki temaslarının ikinci gününde kendisini ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinde, Filistin halkının Türk halkının kalbinde çok özel bir yeri olduğunu belirterek, bugüne kadar hep canlı tutulan iki ülke ilişkilerinin bundan sonra da güçleneceğine inancını dile getirdi ve Ortadoğu barışı konusunda Türkiye’nin üzerine düşeni yapacağını söyledi.

Abbas ise ziyaretinin, Türkiye’nin Filistin’e yaptığı yardıma teşekkür anlamı taşıdığını belirtti.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Polatlı ilçesinin Temelli beldesinde Ankara Sanayi Odası (ASO)  tarafından yapılacak İkinci Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) temel atma töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin yabancı yatırımcının ilgi odağı haline geldiğini belirterek, iş adamlarını yatırıma davet etti. Başbakan Erdoğan ayrıca, İzmit SEKA işletmesinin sürekli zarar ettiğini bildirerek, rant amaçlı kullanılmamak kaydıyla buranın İzmit Büyükşehir Belediyesi’ne ve-rildiğini, halk istifade etsin diye Londra’daki Hyde Park gibi yapılacağını söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da törendeki konuşmasında, sanayicilerin bürokratik engellerle vakit kaybetmemesi için her türlü kolaylığı sağlayacaklarını belirtti.

Törene katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise hükümetten en büyük beklentilerinin, girişimcinin önündeki engellerin kaldırılması olduğunu belirterek "Eğer yapısal reformlar tamamlanırsa, eşit şartlarda rekabet ortamı oluşturulursa hiç kimsenin şüphesi olmasın istikrarlı büyüme hızı yakalanacaktır" dedi.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Başkanı Osman Arslan ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin soruları üzerine, Güney Asya’daki tsunami felaketinden en fazla zarar gören bölgelerin başında gelen Endonezya’nın Aceh bölgesine, yardımların organizasyonunu sağlamak için Türk askeri gönderilmesinin şu an gündemde olmadığını, buna bölgeye yapacağı ziyaretin ardından karar ve-rilebileceğini ve bu yönde bir talep ortaya çıkması halinde konuyu Milli Güvenlik Kurulu (MGK) gündemine getirebileceğini söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 5.5 büyüklüğünde deprem yaşanan Hakkari’de incelemelerde bulundu. Baykal burada halka hitaben yaptığı konuşmada, depremzedelere yapılan desteğin yetersiz olduğunu belirterek "Hakkari’de bu kış ortamında yaşayan vatandaşlara yardım elini uzatmalıyız" dedi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Gümrük Müsteşarlığı’nın 2004 yılı faaliyetleriyle ilgili düzenlediği basın toplantısında, ocak ayında ihracatta gözlenen yavaşlamanın ithalat baskısının çok kuvvetli şekilde yaşanmasından ve Türk ihracat ürünlerinin göreceli olarak pahalı hale gelmesinden kaynaklandığını bildirdi.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Hesap Uzmanları Vakfı tarafından düzenlenen ‘Sosyal Güvenlik Kurumlarının Kaynak Sorunları ve Çözüm Önerileri’ konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik açıklarının Türkiye’nin en önemli iki sorunundan biri olduğunu belirterek, devletin sosyal güvenlik kurumlarına katkı yapacağını söyledi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü düzenlediği basın toplantısında, 2004 yılı ürünü pamuk, ayçiçeği, soya, kanola, zeytinyağı ve mısıra ödenecek destekleme primlerini açıkladı.

10- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen AP Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Hakları Komitesi üyeleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Güldal Akşit ve TBMM’de yaptıkları temasları bir basın toplantısı ile değerlendirdi. Komitenin Türkiye’deki kadın hakları raportörü ve Hollanda’nın AP Milletvekili Emine Bozkurt, kadın-erkek eşitliği için yapılan  yasal düzenlemeleri beğeniyle izlediklerini ve uygulamada yaşanan sorunlara dikkat çektiklerini söyledi.

11- Resmi ziyaret amacıyla Çin’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakan Wen Jiabao ve Ticaret Bakanı Bo Xilai ile bir araya geldi.  Başbakan Yardımcısı Gül, Çinli işadamlarını turizm ve diğer alanlarda da yatırım yapmaları için Türkiye’ye beklediklerini, ilişkilerin sadece ticari değil, geniş ekonomik boyutta değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Çin ürünlerine yönelik alınan kota kararının  tekstil sektörünün girmiş olduğu şoka karşı bir tepki olduğunu, kota probleminin karşılıklı anlayışla çözülebileceğine inandığını söyledi.

12- AB Komisyonu, Türkiye’ye bir mektup göndererek, Gümrük Birliği Anlaşması’nın, Kıbrıs Rum Kesimi’ni de kapsayacak şekilde genişletilmesini öngören protokolü 3 Ekim’den önce şubat sonuna kadar parafe etmesini istedi ve protokolün başlamasına kadar başka adımların da atılacağını bildirdi.

13- İspanya Meclisi, Bask bölgesine daha geniş özerklik tanınmasına ilişkin Ibarretxe Planı’nı reddetti.

3 ŞUBAT 2005

1- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Kerkük’e yönelik askeri müdahale seçeneğinin  telaffuz edilmesinin Türkiye’nin  diplomatik ikna gücünü zayıflatacağını belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Hakkari’deki incelemeleri hakkında düzenlediği basın toplantısında "CHP, Atatürk’ün adına leke sürmeyecek bir vakfa dönüşmeli" diyen İstanbul Milletvekili Zülfü Livaneli’yi eleştirdi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin,  Enerji ve Tabii Kaynaklar eski  Bakanı Cumhur Ersümer hakkında Ilgın Termik Santrali, Koruluk ve Baklan inşaatlarıyla ilgili suçlamalara yönelik davaların ertelenmesine karar verildiğini açıkladı.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik CHP İstanbul Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek’in, yurtdışındaki Türk yurttaşlarının çocuklarına verilen din kültürü ve ahlak bilgisi dersleriyle ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı’nın, MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun 2000’de aldığı 388 sayılı kararıyla uygulamaya konulduğunu söyledi.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ CHP Denizli Milletvekili Mehmet Uğur Neşşar’ın soru önergesine verdiği yanıtta, kadroları Anadolu’nun çeşitli hastanelerinde olan ancak Ankara’daki  çeşitli hastanelere başhekim yardımcısı olarak atanan hekimlere maaş ve döner sermaye payının yanı sıra bakanlık tarafından da maaş ödendiğini bildirdi.

6- TBMM Genel Kurulu’nda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Borsalar Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarısı   kabul edildi.

7- Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine bir derece verilmesine ilişkin yasa teklifi dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

8- Hükümetin ‘Torba Tasarısı’ olarak Meclis’e sunduğu düzenleme, TBMM Plan-Bütçe Komisyonu’nda ek maddelerle genişletildi.

9- TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu, kamudan çifte maaş alınmasını önleyen tasarıya, TÜBİTAK Bilim Kurulu üyelerine istisna getirilmesi hükmünü ekledi.

10- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Tamer Gazioğlu’nu kabulünde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta hakkaniyetli bir çözüm olmadan,  asker çekilmesinin söz konusu olmadığını belirtti. 

11- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, 25 Şubat 2005 tarihinde yürürlüğe girecek olan Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin yurt içi taşımaya ilişkin düzenlemelerinin 6 ay süreyle ertelendiğini söyledi.

12- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat İstanbul’da Milliyet gazetesini ziyaretinde, Kuzey ve Güney Kıbrıs’taki gelişmeler ve AB’nin tavrıyla ilgili soruları yanıtladı.

13- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), kamuoyunda ‘2. Manisa Davası’ olarak bilinen davada Türkiye’yi 125 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

14- Gürcistan Başbakanı Zurab Jvania, doğalgaz  zehirlenmesinden dolayı başkent  Tiflis’te  yaşamını yitirdi.

15- İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un başkanlık ettiği Güvenlik Kabinesi, Batı Şeria’dan asker çekilmesini ve cezaevlerindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını içeren bir planı onayladı.

16- ABD Başkanı George W. Bush Temsilciler Meclisi’nde her yıl yaptığı ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında, özgürlüklerin dünyada yayılmasının ABD’yi daha güvenli yapacağını belirterek, Suriye ve İran’ı Ortadoğu’da teröristleri barındırdıkları gerekçesiyle eleştirdi.

17- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Selahattin kentinde Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, Irak devlet başkanlığına ya da başbakanlığa aday olduğunu açıkladı.

4 ŞUBAT 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in resmi davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika İstanbul’da tarihi ve turistik yerleri ziyaret etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de temaslarda bulunan Fransa Ulusal Meclisi Başkanı Jean-Louis Debre’yi kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin de Ankara Anlaşması’na dahil edilmesini içeren ek protokolün 3 Ekim’e kadar imzalanacağını, ancak bundan siyasi değil ticari bir sonucun çıkarılması gerektiğini belirtti.

Debre daha sonra TBMM Başkanı Bülent Arınç’la görüştü. TBMM Başkanı Arınç, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, AB üyeliği konusunda Türkiye’ye karşı bir ayrımcılık yapılmasını istemediklerini söyledi.

Temasları çerçevesinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger ve diğer yetkililerle de bir araya gelen Debre, sözde Ermeni soykırımı iddialarının uluslararası bağımsız bir  kuruluş tarafından araştırılmasını önerdi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın (VOB) açılışında yaptığı konuşmada, devletin artık taban fiyat ayarlaması gibi işlemlerle uğraşmaması gerektiğini, bunun güvenilir bir borsa tarafından yürütülmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmit SEKA işletmesinin kapatılmasını protesto eden işçileri ziyaret etti. Baykal, Türkiye’nin kağıt üretimini artırması gerektiğini, ancak ithalata dayalı bir kağıt politikası yürütüldüğünü belirtti.

5- Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, Türkiye’nin Irak konusundaki hassasiyetinin, Irak halkını oluşturan tüm etnik grupların haklarına saygılı olunması ve bir grubun diğer grup üzerinde hakimiyet kurmaması olduğu belirtildi.

6- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Yargıtay 8. Dairesi tarafından Milli Gazete Yazarı Selahattin Aydar’ın TCY’nin 312. maddesine göre 1 yıl 8 aylık cezasını onama kararını iptal eti.

Öte yandan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok Mersin’de yaptığı açıklamada "Türkiyelilik, Türk ulusunu reddeden zararlı bir söylemdir" dedi.

7- CHP, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrini öngören yasanın bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması amacıyla Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı.

8- Çin ziyaretinin Şanghay ayağındaki temasları sırasında, AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Direktörü Leopold Maurer'in, Kıbrıs'taki temaslarının ardından yaptığı açıklamaları değerlendiren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımadığını, Ada’da nihai bir çözüm sağlanana dek de tanımayacağını söyledi.

9- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), terörist faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle Özbekistan’a iade edilen Rustam Mamatkulov ve Abdurasuloviç Askarov’un başvurusu üzerine Türkiye’yi toplam 25.000 Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

10- Ukrayna’da yakalanan ve Bahçelievler’de 7 kişinin öldürülmesi olayından hükümlü Haluk Kırcı Türkiye’ye iade edildi.

11- AB’nin Genişlemeden sorumlu Genel Direktörü ve Kıbrıs Masası Başkanı Leopold Maurer ile GKRY arasında yapılan görüşmelerin ardından, Yeşil Hat Tüzüğü’nün onaylanması konusunda anlaşmaya varıldığı açıklandı. Anlaşmayla Kıbrıslı Türkler, kabul edilen diğer ürünlerle birlikte narenciye ürünlerini Güney Kıbrıs’a nakledip, vergiden muaf olarak ticaret yapabilecek.

12- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice resmi ziyaret kapsamında Türkiye’ye gelişi öncesi İngiltere’nin başkenti Londra’da yaptığı açıklamada, İran’a yönelik bir saldırı planlarının şu anda gündemde bulunmadığını belirtti.

13- Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun göreve başlamasının ardından Başbakanlığa atanan Yuliya Timoşenko yeni kabineyi açıkladı.

14- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir süre önce zehirlenerek öldüğü açıklanan Gürcistan Başbakanı Zurab Jvaniya’nın ölümüyle ilgili ülkesinin sorumlu olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

15- Afganistan’da Kabil-Herat seferini yapan bir yolcu uçağının düşmesi sonucu aralarında 9 Türk’ün de bulunduğu 104 kişiden kurtulan olmadığı açıklandı.

5 ŞUBAT 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer laiklik ilkesinin Anayasa’ya girişinin 68. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, siyasal iktidarın oluşturulmasında dinsel inanç ve kuralların belirleyici olmaması gerektiğini belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İl Kadın Kolları 1. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ABD’yi Irak’ta duyarlı olmamakla eleştirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, son kurultayda üzücü olaylar yaşandığını, ancak parti politikalarına destek veren bir sonucun ortaya çıktığını söyledi.

Öte yandan Baykal başkanlığında toplanan Parti Meclisi ve MYK ilk toplantısında, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile Şanlıurfa Milletvekili Turan Tüysüz’ün CHP’den kesin ihraç istemi ile disiplin kuruluna sevk edilmesi kararlaştırıldı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener çeşitli açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Çanakkale’de, Mortgage sistemini 2005 yılı sonunda devreye sokmayı planladıklarını açıkladı.

5- Devlet Bakanı Güldal Akşit, CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur’un yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, çocuk istismarlarının fiziksel, duygusal ve cinsel olmak üzere üç kategoride toplandığını, ailenin fiziksel ve duygusal istismarı nedeniyle koruma altına alınan çocukların ilk sırada bulunduğunu söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Yargıtay’ın şiddet içermeyen düşünce açıklamalarının suç oluşturmayacağı ve laikliğin korunması için ceza tehdidine gerek kalmadığı yönündeki içtihadına ilişkin yaptığı açıklamada, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun ifade özgürlüğüyle ilgili son derece önemli bir karar verdiğini belirterek, bu kararın laiklikle ilişkilendirilmesinin ve farklı zeminlere çekilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü bakanlığınca düzenlenen ‘AB Tarım Müzakerelerine Hazırlık ve Müzakere Sürecinde Tarım Üzerine Tartışma’ toplantısında yaptığı konuşmada, müzakere sürecinde başta üniversiteler ve sivil toplum örgütleri olmak üzere tarım sektörüyle ilgili tüm kesimlerin desteğine ve katkısına ihtiyaç duyduklarını belirtti.

8- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, CHP Adana Milletvekili Kemal Sağ’ın soru önergesine verdiği yanıtta, sanat kurumlarının kadro sorununun bu yıl içinde yürürlüğe girecek yeni yasa kapsamında değerlendirileceğini bildirdi.

9- Yurtdışına çıkışlarda harç alınmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen kararda değişiklik yapan Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

10- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, banka hakim ortaklarının yurtdışına kaçırdığı nakit varlıklar ile yurtdışında edindikleri şirketler ve gayrimenkullerin takibi için yeni bir çalışma başlatıldığını söyledi.

11- Türkiye’ye gelen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Endonezya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan Afganistan, Irak, Ortadoğu ve Kıbrıs konularının ele alındığı görüşmede, Kerkük’teki seçimlerden duyduğu endişeleri belirtirken, Rice de Türkiye’nin hassasiyetlerini bildiklerini, ancak Kerkük’ün bir Irak kenti olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından tsunami felaketlerinin yaşandığı Güney Asya ülkelerine hareket etti.

Rice ayrıca,  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’le görüştü. Görüşmeden sonra Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlenen ortak basın toplantısında Rice, Türkiye’ye stratejik ilişkiler ve karşılıklı çıkar ile geleceğe dair ortak vizyonu konuşmaya geldiğini belirterek "Önemli olan hala dost olduğumuzu hatırlayabilmektir" dedi. İlişkilerin ortak değerler üzerine inşa edildiğini vurgulayan Rice ayrıca, görüş ayrılığı olan konular üzerindeki görüşmelerin sürmesinin ve Türkiye-ABD ilişkilerinin olumlu yönleri üzerinde durulmasının önemli olduğunu söyledi. Türkiye’nin Irak endişelerine katıldıklarını bildiren Rice "El Kaide ne ise PKK da odur. Türkiye’ye yönelik terör saldırılarına göz yummayız. Bu işi birlikte halledeceğiz. İlk olarak finans kaynaklarını kestik" dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül ise ziyaretin zamanlamasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin önemini ortaya koyduğunu ve Rice’nın ziyaretinin her iki ülkenin de çıkarına olduğunu söyledi. Bütün dünyada barış ve istikrarın olması gibi konularda iki müttefikin daima istişare edeceğini belirten Başbakan Yardımcısı Gül "Bugünkü görüşmemizde de çok samimi iki müttefik olarak bütün konuları, uluslararası ve bölgesel konuları, Irak’ta olan meseleleri konuştuk" dedi.

Öte yandan Rice, Türkiye’yi ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüştü. Rice görüşmede, İran’daki nükleer çalışmalardan duyduğu kaygıyı ileterek Rusya’dan, İran’a yönelik nükleer sınırlamalara gidilmesini istediklerini belirtti.

12- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, 1 Mart tezkeresinin TBMM’de reddedilmesi üze-rine ABD’nin 4. Piyade Tümeni’nin Türkiye üzerinden Irak’a kuzeyden giremediğini, bu durumda da savaştan etkilenmeyen Saddam Hüseyin’in Sünni ağırlıklı seçkin birliklerinin şimdiki direnişi örgütlediğini belirtti.

13- Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos Belçika‘yı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kıbrıs ile Güney Arnavutluk’un, Yunanistan’ın esaret altındaki parçaları olduğunu söyledi.

14- G-7 ülkeleri maliye bakanları İngiltere’nin başkenti Londra’da bir araya geldi. Toplantıda ‘Afrika’yı mutlak fakirlikten kurtarma planı’ çerçevesinde İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve ABD maliye bakanlarının borç silmeyi prensipte kabul ettikleri bildirildi.

15- Irak Türkmen Cephesi Koalisyonu ve Irak Türkmen Cephesi Başkanı Saadettin Ergeç, seçimlerde kendilerine antidemokratik davranıldığını, Kerkük’te haksızlıklar yapıldığını belirterek, seçimle ilgili itirazlarını Irak Yüksek Seçim Kurulu’na ilettiklerini söyledi.

16- Irak Kürdistan Referandum Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Asu Kerim Erbil kentinde yaptığı açıklamada, 30 Ocak seçimleriyle birlikte Kuzey Irak’ta yapılan referandumda 1 milyon 973 bin kişinin bağımsız Kürdistan istediğini belirtti.

6 ŞUBAT 2005

1- DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir’in yolsuzluk ve işsizlikle mücadelede alınacak tedbirlere ilişkin soru önergesini yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, hükümetin yoksulluk problemini temel olarak ön plana çıkardığını belirterek, bu çerçevede ‘Ulusal Yoksullukla Mücadele Stratejisi’ hazırlık çalışmalarına başlanacağını açıkladı.

2- TBMM Anayasa Komisyonu üyesi CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nca alınan "Laiklik ilkesinin artık korunmasının gerek kalmadığı" yönündeki kararına  ilişkin yaptığı açıklamada, 86 kişiyle toplanması gereken genel kurulun 27 kişiyle toplanıp karar aldığını, Yargıtay’ın böylesine önemli bir konuda sorumluluktan kaçtığını söyledi. Kart ayrıca "Kararda tatminkar bir gerekçeyi göremiyoruz. Karardaki şu gerekçeye belli bir itirazı kayıtla katılıyorum; laikliği korumak toplumların kendi öz denetimleri içinde sağlanması gereken bir sorumluluk, ancak sadece bununla sınırlı değil. Gerekli teknik ve yasal düzenlemelerin yapılması gerekir "dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Asya temasları çerçevesinde Endonezya'nın Açe eyaletindeki incelemelerini sürdürdü. Daha sonra Banda Açe Sultan İskender Muda Havaalanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan "Türkiye’deki yatılı bölge okullarına felaket bölgesinden öğrenci getirmeyi düşünü-yoruz" dedi.

4- Almanya’da yayımlanan ‘Welt am Sonntag’ gazetesine demeç veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerde türbanı serbest bırakmak için araştırma yaptıklarını söyledi. Demokratik bir ülkede dini özgürlüklerin garanti altında olması gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan "Buna vatandaşların yasalarla çelişmeden, dini düşüncelerini sembollerle ifade etme hakkı da dahildir" dedi.

5- KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş başkent Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda Türk tarafı olarak çözüme hazır olduklarını, ancak görüşmelerin başlayabilmesi için GKRY lideri Tasos Papadopulos’un çözüm yönünde iradeye sahip oldukları konusunda BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ı ikna etmesi gerektiğini söyledi.

6- AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana İngiliz ITV televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’ın nükleer tesislerine yönelik saldırısının hata olacağını söyledi. Solana "Şu zamanda İran’a yönelik bir askeri operasyonu hayal etmek güç. ABD’nin, böyle bir dönemde bunu yapma isteği, amacı ya da gücü olduğunu sanmıyorum" dedi.

7 ŞUBAT 2005

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, aralarında ‘Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerine Bir Derece Verilmesi Hakkında Yasa’nın da bulunduğu 10 yasayı onayladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener NTV televizyonunda mortgage olarak bilinen uzun vadeli konut kredisi sistemine ilişkin yaptığı açıklamada, kamuoyuna açıklanan bazı kredilendirme sistemleri nedeniyle, halkın mortgage sisteminin dev-reye girdiğini düşünmemesi gerektiğini belirterek "Şu anda yapılanlar, mortgage sistemi ile hiçbir bağlantısı olmayan, bankacılık sistemi içinde yapılan kredilendirmelerdir" dedi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İzmir’in Aliağa ilçesindeki Petkim tesislerinde incelemelerde bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Unakıtan, özelleştirme kapsamındaki kuruluşları küçültme değil, büyütme mantığında olduklarını belirterek "İlla özelleştireceğiz diye küçültüp, ekonomik bakımdan yok edecek duruma getirmek, bizim düşüncemizde yok" dedi.

4- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe İzmit’te düzenlediği basın toplantısında, 54 ilin çevre düzeni planlarının hazırlandığını ve bu planlar ile artık kimsenin istediği yere fabrika, ev, villa, ticarethane yapamayacağını belirterek, planların uygulanması için bütçeye ödenek koyduklarını, valilikler ve Büyükşehir belediyeleriyle birlikte çalışmalar yaptıklarını söyledi.

5- Türk Eğitim Sen’in  genel başkanlığına Şuayip Özcan yeniden seçildi.

6- Amerika Uluslararası Kalkınma Ajansı ‘Sosyal Riskin Azaltılması Projesi’ne katkı amacıyla 9 milyon dolarlık hibe yardımında bulundu. Hibe Anlaşması, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, ABD Büyükelçisi Eric Edelman ve Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink tarafından imzalandı.

7- Endonezya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Suhilo Bambang Tudhoyono ile bir araya geldi. Görüşmede, İslam dininin terör gölgesinden kurtulması için aktif işbirliği kararı alındı ve İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) daha aktif hale getirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Daha sonra Malezya’ya giden Başbakan Erdoğan, Başbakan Datuk Abdullah Bedevi ile görüştü.

8-  Resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’a giden TBBM Başkanı Bülent Arınç ve beraberindeki heyet, Devlet Başkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Aliyev kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Azerbaycan  ilişkilerinin her alanda giderek geliştiğini belirterek, ekonomik ve siyasi alandaki gelişmelerin memnuniyet verici düzeyde olduğunu, Türk işadamlarının Azerbaycan'da yaptığı  yatırımın kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Arınç da yaptığı konuşmada, Azerbaycan'da hiç  yabancılık çekmediklerini belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin  en üst düzeyde seyrettiğini bildirdi.

Başkan Arınç Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Murtuz Aleskerov’la da görüştü.

9- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ortadoğu turu çerçevesinde Filistin’i ziyaret ederek Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında Rice, Washington’un Abbas’a destek vereceğini ve barış sürecinde daha aktif olarak yer alacağını söyledi.

Abbas da Yol Haritası’nın Filistin devletinin kurulması için tek yol olduğunu belirterek, Filistinlilere yönelik kısıtlamaları kaldırması ve operasyonlara son vermesi için İsrail’e baskı yapılmasını istedi.

10- Ortadoğu gezisinin ilk durağı olan Mısır’ın başkenti Kahire’de Başbakan Ahmet Nazif ile bir araya gelen AB Komisyonu’nun Dış İlişkilerden sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistin’in AB yardımıyla inşa edilen altyapısını yıkmayacağı konusunda İsrail’den garanti isteyeceklerini söyledi.

11- Tayland’da dün yapılan genel seçimleri Başbakan Thaksin Shinawatra’nın kazandığı bildirildi.

12- Irak’ta meydana gelen çatışma ve saldırılarda 73 kişinin öldüğü bildirildi.

8 ŞUBAT 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, üniversitelerde türbanın serbest bırakılması için çalışma başlattıklarını açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini yapay bir gündem değiştirme girişimi olarak düşünmek istediğini belirtti.

Toplantıda ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin Türkiye ziyaretini değerlendiren Baykal, Irak etnik-dinsel temelli bölünmeye giderken AKP hükümetinin olan bitene seyirci kaldığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM’de gazetecilerin soruları üzerine Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani’nin ‘bağımsız Kürdistan devleti kuracakları’ açıklamasını eleştirerek "Zaman ders alma zamanıdır. Hayallerle, retoriklerle hareket etme zamanı değildir" dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışı ziyareti nedeniyle partisinin Meclis grup toplantısına başkanlık eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde Irak’ta siyasi süreci desteklemeye ve toplumun bütün kesimlerini birleştirici bir rol üstlenmeye devam edeceğini belirterek "ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunması  yönünde tam bir mutabakata varılmıştır" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi, yedi siyasi partinin iki kez üst üste milletvekili genel seçimlerine katılmamaları nedeniyle kapatılması iste-mini reddetti.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, 10. İslam Ülkeleri Ticaret Fuarı ve 11. Özel Sektör Forumu toplantısına katılmak üzere gittiği Bahreyn’den dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Bahreyn’in Türkiye ile 3 milyar dolar civarında proje bazında bir işbirliği hazırlığı içinde olduğunu söyledi.

6- 1991 yılından sonra işe başlayan devlet memurları ile diğer kamu görevlilerine bir derece verilmesine ilişkin yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, ekonomide alarm zillerinin çaldığını belirterek, iktidarın 2004 yılı başında cari açığı 7.6 milyar dolar olarak ilan ettiğini, ancak yıl sonunda gerçekleşen rakamın 15.6 milyar dolar olduğunu söyledi.  

8- Türkiye’de bulunan Arap Birliği Dönem Başkanı Tunus’un Dışişleri Bakanı Abdülbaki Hermassi, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Hermassi, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması konusunda Türkiye ile aynı görüşleri paylaştıklarını belirtti. 

9- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Rolf Ekeus, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü. Ekeus, hükümetin insan hakları ve azınlıklar konularında gerçekleştirdiği reformlar hakkında bilgi aldı.

10- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman,  büyükelçilik konutunda diplomasi muhabirleriyle bir araya gelerek Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin Türkiye ziyaretini ve iki ülke ilişkilerini değerlendirdi. Edelman, İncirlik Üssü’nü lojistik merkez olarak kullanabilmek için öneri ilettiklerini, ancak henüz yanıt alamadıklarını söyledi.

11- AİHM, yazar Muzaffer İlhan Erdost’un ‘Türkiye’nin Yeni Sevr’e Zorlanmasının Odağında: Üç Sivas’ adlı kitabında bölücülük propagandası yapılmadığına işaret ederek, Türkiye’nin Erdost’a toplam 8 bin 500 Euro tazminat ödemesine karar verdi.

12- İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in ev sahipliğinde Ürdün Kralı Abdullah’ın da katılımıyla Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde gerçekleştirilen zirvede bir araya geldi. Abbas yaptığı açıklamada, Şaron ile İsrail ve Filistinlilere karşı şiddetin her türlü biçiminin durdurulacağı konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Şaron da Filistinlilere karşı İsrail askeri operasyonlarının her yerde sona ereceğini, ayrıca yüzlerce Filistinli mahkumun da serbest bırakılacağını belirtti.

13- BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından yayımlanan yeni bir raporda, Sudan hükümetinin çatışmaların devam ettiği Darfur’da başarısız olduğu kaydedildi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Fransa’nın başkenti Paris’te Fransız Siyasi Bilimler Akademisi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin İslam ile demokrasinin bir arada olabileceğini gösterdiğini belirterek, bu örneğin Irak için de geçerli olabileceğini söyledi.

15- Yunanistan Parlamentosu’nda yapılan seçim sonucunda, dışişleri eski bakanlarından Karolos Papulyas Cumhurbaşkanlığı’na seçildi.

9 ŞUBAT 2005

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, AKP’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen GKRY Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) lideri Nikos  Anastasiadis’in Türk askerlerine yönelik eleştirilerine yanıt vererek "Türk ordusu, Türk hükümetinin emrindedir,  TBMM’nin emrindedir. Bütün kararlar siyasi kararlardır. Dolayısıyla Türk ordusu orada varsa hükümetin iradesiyle vardır, Meclis’in iradesiyle vardır ve uluslararası anlaşmalara dayanarak oradadır" dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Rum tarafının Türk askerinin Ada’dan çekilmesini öngören bir planı kendi istemiyle reddettiğini de belirterek, şu anda böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü  Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, ABD’nin İncirlik Üssü’ne yönelik talepleri için "ABD’nin lojistik ve teknik bazı ihtiyaçları olduğu anlaşılmaktadır. Bu konu değerlendirilmektedir" dedi. Tan ayrıca, Irak’ta yapılan seçimlerde bazı usulsüzlüklerin yapıldığının bir gerçek olduğunu belirterek, bu usulsüzlüklere itirazların demokratik mekanizmalar çerçevesinde bizzat muhatapları tarafından yapılmasının doğru olacağını söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası ile Metro AG Türkiye arasındaki toplu iş sözleşmesi imza töreninde gazetecilerin soruları üzerine, SSK’lıların bugünden itibaren Türkiye genelinde 9 bin sözleşmeli eczaneden ilaçlarını alabileceklerini söyledi. Bakan Başesgioğlu ayrıca, eczacıların geri ödemeler konusundaki endişelerine değinerek "Gerek Maliye Bakanlığı, gerekse biz ödemelerde eczacıların mağdur olmamaları için elden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.

4- DİE Başkanı Ömer Demir Cumhuriyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, yeni enflasyon sepeti ve enflasyon verilerini değerlendirdi. Demir, çekirdek enflasyonda 7 ayrı sepetin olduğunu, her endeksin farklı bir şeyi gösterdiğini, artık her aralık ayında enflasyon ölçümlerinde kullandıkları sepeti yenileyeceklerini söyledi.

5- IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, CNBC-e televiz-yonuna yaptığı açıklamada, TBMM’ye sevk edilen teşvik kapsamındaki il sayısının 36’dan  49’a çıkartılmasını öngören teşvik yasa tasarısının bütçede kaynağı olmadığı için  kendilerini endişelendiren bir konu olduğunu, yeni stand-by anlaşmasının onaylanması için vergi idaresi ile ilgili yasanın TBMM’den geçmesi gerektiğini ve diğer 2 yasa tasarısının hükümet tarafından TBMM’ye sunulmasının yeterli olacağını söyledi.

6- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, hedefin, en geç 22 Şubat’a kadar, 26 İttifak üyesi ülkenin NATO’nun Irak operasyonuna katılımını sağlamak olduğunu söyledi.

Toplantıya katılan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice de İran ile sorunların, diplomatik yöntemlerle çözülmesinden yana olduklarını ve ABD’nin bu alanda hiçbir sınırlama tarihi veya takvim belirlemediğini belirterek, Başkan George W. Bush’un diğer seçenekleri masadan asla geri çekmediğini söyledi.

10 ŞUBAT 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu’yu kabulünde yaptığı konuşmada, 2000-2001 öğretim yılından sonra üniversitelerden ayrılanlara yeni haklar getiren yasa teklifini değerlendirdi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, DİSİ Genel Başkanı Nikos Anastasidas başkanlığındaki Kıbrıs Rum heyetini kabul etti.

Anastasidas, Annan Planı’nı desteklediğini belirterek, Kıbrıs’ta iki toplumlu, iki kesimli çözümün olabileceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ise Türkiye’nin her zaman çözümden yana olduğunu, hep bir adım önde bulunduğunu belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener yaptığı açıklamada, teşvikli il sayısının artırılmasıyla ilgili olarak bütçe disiplini ve ekonomik istikrar konusunda büyük hassasiyet gösterdiklerini söyledi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu’nun ‘Ankara Valiliği’nin toplantı ve gösterilere kapattığı Kızılay meydanında 18 Aralık günü düzenlenen toplantı için izin alınıp alınmadığına’ yönelik soru önergesine verdiği yanıtta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşı bilgilendirme toplantısı yaptığını, bunun izne tabi olmadığını belirtti. 

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, IMF ile ilişkileri değerlendirdi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Atılım Üniversitesi tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, son iki yılda kayıtlı ve kayıtsız olarak 1.5 milyon kişinin işine geri döndüğünü belirtti.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Adana’nın Ceyhan ilçesindeki Deniz Terminali’nde ‘Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı’nda kazasız geçen 10 milyon adam-saat işgünü’ nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, boru hattının haziran ayı sonunda hizmete gireceğini söyledi.

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Carlo Masrili’yi kabul ederek bir süre görüştü. Ağar görüşmede yaptığı açıklamada, başörtüsü yasağının kaldırılması konusunda hükümetin atacağı adımları destekleyeceklerini söyledi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kaçınılmaz bir şekilde erken seçim menziline girdiğini söyledi.

10- Ankara 9. İdare Mahkemesi, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) İzmit SEKA Fabrikası’nın kapatılmasına ilişkin kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

11- FIBA Bayanlar  Avrupa Kupası Güney Konferansı Dörtlü Finali’nde, İsrail’in Anda Ramat Hasharon takımını İstanbul’da 78-58 yenen Fenerbahçe bayan basketbol takımı, konferans birincisi oldu.

12- BM Genel Sekreteri  Kofi Annan İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlediği basın toplantısında, GKRY lideri Tasos Papadopulos’tan Ada’nın birleşmesi amacıyla hazırlanan plana iti-razlarını listelemesini istedi.

13- Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘olası bir ABD saldırısına karşı nükleer silah üretildiği’ belirtilerek, nükleer programın sona erdirilmesi amacıyla sürdürülen altılı görüşmelerden ülkenin süresiz olarak çekildiği bildirildi.

14- İran’da 1979 yılındaki İslam Devrimi’nin 26. yıldönümü başkent Tahran ve ülkenin diğer kesimlerinde düzenlenen törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi törende yaptığı konuşmada, ABD’yi uyararak "Bir saldırı ya da tehdit durumunda İran halkı birleşecektir. Her kim topraklarımıza saldırırsa bu ülkeyi onlar için cehenneme çeviririz" dedi.

11 ŞUBAT 2005

1- Samsun’da incelemelerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji Bakanlığı’nda ortaya çıkarılan yolsuzluklarla ilgili olarak, mücadelenin sonuna kadar sürdürüleceğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Muğla’da yaptığı açıklamada, siyasi iradeye rağmen yolsuzlukların halen devam ettiğini, bununla ilgili köklü çözümler üretilmesi gerektiğini söyledi.

3- Yargıtay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ceza Genel Kurulu’nda Milli Gazete Yazarı Selahattin Aydar ile ilgili alınan karar sırasında kurulun oluşumu ve karar yeter sayısı bakımından Yargıtay Yasası ve İç Yönetmeliği hükümlerine aykırılık bulunmadığı bildirildi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek düzenlediği basın toplantısında, Borçlar Yasa Tasarısı hakkında bilgi verdi. Çiçek, hazırlanan tasarıda kiracıları koruyan hükümlere yer verildiğini söyledi.

5- Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) ve Rektörler Komitesi, Yüksek Öğretim Kurumu  (YÖK) Merkezi’nde toplanarak, Meclis gündeminde yer alan öğrenci affı konusunu görüştü. Toplantı sonrası bir açıklama yapan YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, daha önceki uygulamalarda başarı oranının son derece düşük olduğunu söyledi. Kurul tarafından yapılan ortak açıklamada da affın üniversitelere büyük yük getirdiği ve eşitsizlik yarattığı belirtildi.

6 - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdeng

12 ŞUBAT 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 85. yıl dönümü törenlerinde yaptığı konuşmada, düşünce özgürlüğü konusunda yasaları değiştirmelerine karşın bazı kişilerin zihniyetinin buna hazır olmadığını söyledi. Başkan Arınç ayrıca, TBMM’nin açılışının da  85. yıldönümü olması nedeniyle bu yılı ‘Milli Egemenlik Yılı’ ilan ettiklerini belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından İzmit’in Gebze ilçesinde yaptırılan sağlık merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin sağlık politikası ve geleceğe yönelik projeleri hakkında bilgi verdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Muğla’nın Marmaris, Köyceğiz ve Ortaca ilçelerindeki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, hükümeti eleştirerek, ülkenin geleceği olmayan politikalara sürüklendiğini belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de 1 milyon kişinin mutlak yoksulluk, 18 milyon kişinin de göreli bir yoksulluk içinde bulunduğunu belirtti.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Atılım Üniversitesi’nde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan, halen 36 ilde uygulanan Teşvik Yasası’nın 49’a çıkarılmasının hükümetin siyasi bir tercihi olduğunu, geri adım atılmayacağını söyledi.

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir’in ‘uyuşturucu maddelerin Türkiye’ye hangi ülkelerden sokulduğu ve ülkemizin iddia edildiği gibi uyuşturucu köprüsü olup olmadığı’ konusundaki soru önergesine verdiği yanıtta, uyuşturucu ticareti konusunda alınan tedbirleri açıkladı.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Ankara Şubesi’nin Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, bundan sonra Türkiye’nin sürekli AB kriterlerine bakacağını belirtti.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlığınca başlatılan ‘İl İl Türkiye’yi İnceleme’ programı kapsamında İstanbul’da düzenlenen ‘İstanbul’un Eğitim Sorunlarını Görüşme ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Bakan Çelik yaptığı konuşmada, İstanbul’da depreme karşı dayanıksız olduğu belirlenen 54 okulun yıkım çalışmalarına başlandığını belirterek, okulların yeniden inşasının bu yıl içinde tamamlanacağını bildirdi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü bakanlığı tarafından düzenlenen danışma toplantısında, tarımda AB ile müzakereler başlamadan önce ve müzakerelerin değişik aşamalarında izlenecek stratejinin belirlenmesinin hayati önem taşıdığını söyledi.

10- Anayasa Mahkemesi’nin emniyeti suistimal suçu için öngörülen hapis cezasının Anayasa’ya aykırı olmadığına ilişkin kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

11- SSK Başkanlığı İlaç Listesi ve Uygulama Talimatının Düzenlenmesi Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

12- Besteci Teoman Alpay Çanakkale’de yaşamını yitirdi.

13- IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, ABD’nin California eyaletindeki Stanford Üniversitesi’ne bağlı Ekonomik Politikalar Araştırmalar Enstitüsü tarafından düzenlenen Ekonomi Zirvesi’nde ‘Küresel Ekonomi Ne Kadar İstikrarlı’ başlıklı konuşmasında, Türkiye’nin son dönemde gösterdiği ilerlemenin mükemmel olduğunu söyledi.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi İşlerden sorumlu Müsteşarı Mark Grossman, Amerikan-Türk Cemiyeti tarafından ABD’nin New York kentinde ‘Büyükelçilerle Buluşma Serisi’ kapsamında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Kerkük’le ilgili hassasiyetlere değinerek "ABD, Irak’ın toprak bütünlüğünü korumayı taahhüt ediyor" dedi.

15- Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen 41. Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Avrupa’ya, ABD’yle Irak konusundaki görüş ayrılıklarını bir yana bırakmaları ve teröre karşı birlikte savaşmaları çağrısında bulundu.

Almanya Savunma Bakanı Peter Struck da ABD’nin İran konusunda Avrupa’nın çabalarını desteklemesi gerektiğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ise NATO içinde son 4 yıl içinde yapılan yeniliklerin geçen 40 yıl içindeki yeniliklerden daha fazla olduğunu, ancak İttifak içindeki dönüşüm sürecinin henüz tamamlanmadığını belirtti.

Konferansa demeç gönderen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder de transatlantik ilişkilerinde reform çağrısı yaptı.

16- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, küreselleşme ve serbest pazar ekonomilerinin olumsuzlukları konusundaki 5 günlük konfe-ransın kapanışında yaptığı konuşmada, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’e olası bir suikast düzenlenmesi halinde bunun sorumluluğunun ABD Başkanı George W. Bush’a ait olacağını söyledi.

17- Irak Geçici Hükümeti Başbakanı İyad Allavi, Süleymaniye’ye yaptığı ziyarette Irak devlet başkanlığı veya başbakanlık için adaylığını resmen açıklayan Irak Kürdistan Yurtsever Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani ile görüştü. Allavi, eşitlik ilkesi kapsamında Kürt liderlerin yönetimde görev alma isteklerini desteklediğini söyledi.

18- Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyindeki Musayyib kasabasında bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu 18 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13 ŞUBAT 2005

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, DYP Denizli Milletvekili  Ümmet Kandoğan’ın Avrupa Araştırma Alanı’na destek sağlayan mali bir araç olarak bilinen 6. Çerçeve Programı’na ilişkin soru önergesini yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, AB’nin 6. Çerçeve Programı kapsamında Türkiye’nin 543 projesinden 72’sini destekleme kararı aldığını bildirdi.

2- Irak’ta yapılan seçim sonuçlarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ‘seçimlerin yapılabilmiş olmasının, ülke ve yurt dışındaki Iraklı seçmenlerin bütün güçlüklere rağmen tercihlerinin demokrasiden yana olduğunu ortaya koyduğu’ bildirildi. Açıklamada ayrıca, Irak’ta gerçekleştirilen seçimlerde usulsüzlük ve manipülasyon yapıldığı belirtilerek, BM göreve davet edildi.

3- CHP Ankara Milletvekili İsmail Değerli’nin 11 Ocak 2004 ile 7 Ekim 2004 tarihleri arasında TÜBİTAK’la ilişiği kesilen kişilerle ilgili soru önergesini yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, geçen yılın ilk 10 ayında TÜBİTAK’tan 50 kişinin işten çıkarıldığını, ancak 42 kişinin de işe alındığını söyledi.

4- İlk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Arif Hüdai Oral, Denizli’de yaşamını yitirdi.

5- Türkiye, Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF) komutasını başkent Kabil’deki Avrupa Kolordusu’ndan devraldı. ISAF’ın 7. Komutanı Korgeneral Ethem Erdağı düzenlenen törende "Tek hedefimiz var: Afganistan ve Afgan halkının daha iyi bir geleceğe sahip olması" dedi.

6- Irak’ta 30 Ocak’ta yapılan seçim sonuçları açıklandı. 14.2 mil-yon seçmenden 8 milyon 456 bin 266’sının oy kullandığı, Şiilerin oyların yüzde 48.1’ini aldığı, Kürt grupların yüzde 25.7, Başbakan Iyad Allavi’nin seçim listesinin ise yüzde 13.8 oranında oy aldığı bildirildi.

7- Filistin’deki radikal İslamcı örgüt Hamas ve İslami Cihad, İsrail’le yürürlükte olan fiili ateşkese uyacaklarını açıkladılar.

8- Pakistan’da son 10 günde meydana gelen sel ve çığ felaketlerinde ölenlerin sayısının 300’ü geçtiği bildirildi.

9- Filipinler’in güneyindeki Jolo Adası’nda, askerlerle Müslüman gerillalar arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısının 75’e ulaştığı bildirildi.

14 ŞUBAT 2005

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Erdoğan Kurul’da Enerji Bakanlığı’ndaki ihale yolsuzluklarına ilişkin  yaptığı konuşmasında, yolsuzlukların ucu nereye giderse gitsin üzerine gidilmesi talimatını vererek, yolsuzluğa karışmış ancak daha sonra da suçsuzluğu kanıtlanmış insanlarla  da artık çalışmayı düşünmediklerini söyledi.   Toplantıda ayrıca, Emniyet Teşkilatı Yasası’nda değişiklik öngören yasa, bankacılık yasa tasarısı ve sivil havacılığa ilişkin tasarıda da imzaya açıldı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısına katılmak üzere geldiği Genel Merkez’de gazetecilerin soruları üzerine Irak seçimlerini değerlendirdi.

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Hürriyet gazetesine asker-sivil ilişkilerine bakışı, savunma bütçesi, askeri ihale ve tedarik sistemindeki değişiklikler, yeni tehdit değerlendirmeleri konularına ilişkin görüşlerini açıkladı.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Vilayetler Hizmet Birliği’nin 21. Genel Kurul Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, kamu yönetiminde açıklık, kamusal ahlakın güçlendirilmesi gibi ilkeleri ha-yata geçirmeye, devletle yurttaş arasındaki güven ilişkisini yeniden tesis etmeye ve yerel yönetimler reformunu gerçekleştirmeye kararlı olduklarını söyledi.

5- CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, bürokrat, işadamı, AKP’li milletvekili ve milletvekili yakınlarının adının karıştığı Enerji Bakanlığı’ndaki yolsuzluk operasyonunu değerlendirdi.

6- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en önemli sorununun işsizlik olduğunu belirterek, bunun teşvik kapsamındaki il sayısının artırılması ile değil, bütün tarafların katılımı ile hazırlanacak bir makro istihdam üzerindeki yüklerin azaltılmasıyla çözümlenebileceğini söyledi.

7- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Fransa’nın AB İşlerinden sorumlu Delege Bakanı Claudie Haignere TBMM AB Uyum Komisyonu’nda milletvekilleri ile görüştü. Daha sonra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya gelen Haignere, düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin AB üyelik müzakere sürecinin zor ve uzun olacağını belirterek, Türkiye’nin hem Fransa hem de AB için önemli bir ülke olduğunu ve 17 Aralık zirve kararının da ilişkilerin referans noktası olacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül de Türkiye'de yapılan reformların Türk halkının hakkı olduğu için yapıldığını ve reformların devam edeceğini belirterek ''3 Ekim'de başlayacak olan müzakerelerle ilgili süreci, tarama sürecini ve diğer süreçleri gözden geçirdik. Bu süreç içinde ve bundan sonra Fransız kamuoyunun Türkiye ile ilgili konularda daha çok bilgilenmesi için yapacağımız çalışmaları gözden geçirdik'' dedi.

8- 47. Grammy Ödülleri, AB’nin Los Angeles kentinde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Amerikalı  caz müzisyeni Ray Charles'ın, öldükten sonra piyasaya çıkan ''Genius Loves Company'' adlı çalışması ''yılın albümü'' ödülünü aldı.

9- Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşen KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, KKTC’ye yönelik izolasyonun kaldırılması konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu ve Komisyon’dan Kıbrıs Türklerine desteğin devam edeceği mesajını aldığını belirterek "Türkiye’nin AB süreci, hem Kıbrıs sorununun çözümü hem de Türk ve Rum taraflarının diyaloğunu geliştirme bakımından önemli olacaktır" dedi.

10- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investor Service, Türkiye’nin 2001 yılından bu yana kaydettiği önemli ekonomik ilerlemeleri ve AB sürecindeki beklentilerini dikkate alarak, bütün notlarının görünümünü, durağandan pozitife çevirdiğini açıkladı.

Öte yandan, merkezi İtalya’da bulunan uluslararası bankalardan Unicredit Group da AB beklentileri nedeniyle Türkiye ekonomisine ilişkin görünümün pozitif olduğunu bildirdi.

11- Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, ABD’de yayımlanan New York Times gazetesine  verdiği demeçte, İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un bu yaz Gazze Şeridi’ndeki 21, Batı Şeria’daki 4 Yahudi yerleşim biriminden çekilmeye yönelik planının, barışa giden yolda önemli bir başlangıç olduğunu  söyledi.

12- Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta eski Başbakan Refik Hariri’nin konvoyuna düzenlenen bombalı saldırıda, Hariri’nin yanı sıra 12 kişinin öldüğü, en az 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15 ŞUBAT 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Enerji Bakanlığı’nda ortaya çıkarılan yolsuzluğa ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ortaya çıkarılan yol-suzluğun, Türkiye’deki toplumsal çürümüşlüğü bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Baykal, yolsuzlukları ‘tepkisiz, sıradan bir olay olarak kabul eden’ anlayışın giderek egemen olduğunu söyledi. Baykal öte yandan, Kıbrıs’ta bir çözümün oluşturulabilmesi için ABD’ye ve diğer devletlere büyük sorumluluk düştüğünü söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül partisinin dün yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı açıklamada, öğrenci affına ilişkin tasarının aynen yasalaşacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, partisinin Meclis grup toplantısında Enerji Bakanlığı’ndaki yolsuzluk ve SSK’ya ilaç alımındaki usulsüzlüklerle birlikte gündeme gelen olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, hükümetin iktidarda olduğu sürece yolsuzluklara göz yummayacağını belirterek "Kim olursa olsun, nerede olursa olsun, bilgimiz dahilinde yolsuzluklara izin vermeyeceğiz" dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı ‘2005 ve Ötesi’ temalı konuşmasında, IMF’nin eleştirilerine hedef olan Teşvik Yasası kapsamındaki il sayısının 39’dan 49’a çıkarılmasına ilişkin olarak "Gerekli araştırmalar yapıldı, geriye dönüş yok. Kararımız katidir, artı 13 ilin teşviki hak ettiği konusunda hemfikiriz" dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez ise yaptığı konuşmada, Teşvik Yasası kapsamındaki il sayısının 39’dan 49’a çıkarılmasını eleştirerek, yasanın 81 ili de kapsaması gerektiğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin’in TBMM’de kendisine yönelttiği soru önergesini yanıtlarken yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye katılıma hazır hale gelebilmesi için ya Anayasa’nın 10 maddesinin değiştirileceği yada torba bir maddenin Anayasa’ya eklenerek gerekli değişikliklerin yapılacağını söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, değişiklikler arasında "egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu" güvence altına alan 6. maddenin de bulunduğunu belirtti.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü TGRT Haber televiz-yonunda katıldığı ‘Çerçeveden Yansımalar’ adlı programda, AB müzakereleriyle başlayacak yeni dönemde, Türk tarımındaki gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Güçlü, AB ile müzakere döneminde zorlanacak sektörlerin başında tarımın geldiğini, ancak yapılacak ciddi yatırımlarla bu mücadelenin başarıya ulaşacağını söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler partisinin Meclis grup toplantısında, enerji operasyonuna ilişkin yaptığı açıklamada, olayın geçmiş hükümetlere uzandığını belirterek, 253 dosyanın araştırıldığını, 59’unun incelemesinin sürdüğünü, 53’üne savcılığın el koyduğunu, 30’ya yakın dosyanın ise yargıya iletilmek üzere olduğunu söyledi.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, görevinden ve partisinden istifa etti.

8- Londra eski Basın Ataşesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi ve Basın Şeref Kartı sahibi Mehmet Lütfi Ballısoy İstanbul’da yaşamını yitirdi.

9- İtalya Senato ve Temsilciler Meclisi AB Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, TBMM’deki AB Uyum, Dışişleri ve İnsan Hakları komisyonu üyeleriyle bir araya geldi. Heyet daha sonra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından da kabul edildi. Görüşmelerde insan hakları, kadın haklarının geliştirilmesi, azınlık hakları, zina ve çokeşlilik konuları ele alındı.

10- Resmi ziyaret amacıyla Arnavutluk’ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Fatoş Nano ile birlikte düzenlediği basın toplantısında,  genelde Balkanlar’ın özelde ise Arnavutluk’un Türk dış politikası açısından özel bir yere sahip olduğunu belirterek "Türkiye son 15 yılda Arnavutluk’a her alanda gerekli desteği vermektedir. Bu destek bundan sonra da devam edecektir" dedi. Nano ise iki ülke arasında siyasi ve askeri alanda mükemmel ilişkiler olduğunu belirterek, bu ilişkilerin ekonomi alanında da iyileştirilmesini istediğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ve Nano daha sonra Türkiye-Arnavutluk İş Konseyi toplantısına katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, son yıllarda Arnavutluk’un kalkınma ve dış dünya ile entegrasyonunun büyük bir ivme kazandığını gördüklerini belirterek "Arnavutluk ekonomisi, bölgede kendini gün geçtikçe daha çok hissettirecektir" dedi.

Temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Alfred Moisiu’yu da ziyaret eden Başbakan Erdoğan ayrıca, Arnavutluk Meclis Başkanı Servet Pellumbi ile görüştü ve görüşmenin arından Arnavutluk Meclis Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı.

11- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Almanya’nın Düsseldorf kentinde ‘Türk Gıda Ürünleri Haftası’nın açılışında yaptığı konuşmada, Almanya’nın Türkiye’nin en büyük ticari ortağı olduğunu belirterek "Yaklaşık 21 milyar dolarlık karşılıklı ticaret hacmi gerçekleştiriyoruz. 12 milyar dolarlık ithalat ve 9 milyar dolarlık da ihracat yapıyoruz. Almanya pazarında gıda ürünlerimizin kalıcı bir yer edinmesi için bu çalışmalarımız son derece önemli" dedi.

12- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Münih kentinde düzenlenen 41. Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Avrupa ile ABD ve Kanada, askeri tehdit altında bulunmadığından NATO’nun varlığını gözden geçirmek gerektiğini söyledi.

13- AB Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lübnan’ın eski Başbakanı Refik Hariri’ye dün Beyrut’ta düzenlenen suikasttan sonra Suriye’deki büyükelçisinin danışmalarda bulunmak için geri çağırıldığı bildirildi.

14- Küresel ısınmaya karşı Uluslararası Kyoto İklim Sözleşmesi yürürlüğe girdi. 1997 Aralık ayında Japonya’nın Kyoto kentinde oluşturulan ve 187 ülke tarafından imzalanan ‘BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne ilişkin protokole göre, ülkelerin sera gazı emisyonlarının indirilmesi hedefleniyor.

16 ŞUBAT 2005

1-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Milliyet Gazetesi’nin Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlediği Bursa tanıtım etkinliğinde yaptığı açılış konuşmasında, nitelikli iş gücü için bir yasa hazırlığı yaptıklarını belirterek "Amacımız sadece yurtiçinde işgücü piyasasının sağlıklı işlemesi değil, Türk işgücünün uluslararası serbest dolaşımını  sağlamak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir’in işsizlik konusundaki soru önergesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türk ekonomisinde 2004 yılında toplam istihdamın arttığını, işsizlik oranının ise sabit kaldığını, bu oranın ilk kez iş arayanların artmasından ve benzeri sebeplerden değişmediğini, alınacak tedbirlerle işsizlik oranının da düşeceğini belirtti.

2-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, TBMM Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in 14 maddesini iade ettiği İl Özel İdareleri Yasası görüşmelerinde, muhalefetin eleştirilerini yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şahin, görüşülen yasanın yürürlükteki yasadan çok farklı hükümler taşımadığını söyledi. Ayrıca veto gerekçeleri hakkında, Cumhurbaşkanı Sezer’in başkan olduğu dönemde Anayasa Mahkemesi’nin merkezi iradenin küçültülmesi yönünde karar verdiğini belirten  Başbakan Yardımcısı Şahin "Biz Cumhurbaşkanı Sezer’in Anayasa Mahkemesi Başkanı olduğu dönemdeki hukukçu görüşüne itibar ediyoruz. O yüzden söylenenleri ciddiye almıyoruz" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Avrupa Konseyi’nin "zorunlu din derslerinin kaldırılması ve nüfus cüzdanlarındaki din bölümünün kaldırılmasını" öneren raporu hakkında, raporun tavsiye niteliğinde olduğunu belirterek "Biz elbette bu raporu gereği şekilde inceleyeceğiz ve bu çerçevede de tepkilerimizi ortaya koyacağız" dedi.

Tan ayrıca, Irak’taki gelişmeleri de değerlendirerek, Türkiye’nin müdahale olasılığına karşı ABD’nin Kuzey Irak’a asker yığdığı haberi için "ABD tarafından orada her hangi bir yığınak yapıldığına dair bilgimiz yoktur. Bir kez daha hatırlatmak isterim ki ABD bizim dostumuz ve müttefikimizdir" dedi. Kerkük’ün bir Irak kenti olduğunu ve Iraklılara ait olmaya devam etmesi gerektiğini de belirten Tan "Hiçbir grup ya da unsurun bu şehrin üzerinde hakimiyet kurmaması gerekir" dedi.

4-Maliye Bakanı Kemal Unakıtan,  Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve yönetim kurulu üyelerini kabulünün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson’un ‘hazırlanmakta olan yeni teşvik yasasının kapsamının genişletilmesinin, mali yükleri önemli ölçüde arttıracağı gerekçesiyle IMF açısından endişe kaynağı oluşturduğu’ sözlerine ilişkin, tasarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüleceğini belirterek "Her kuruluş kendine ait açıklamaları gerektiği zamanda yapabilir. O onların iradesidir, bizi bağlamaz" dedi.

Bakan Unakıtan ayrıca,  Komisyonda yaptığı konuşmada, 36 ile uygulanan teşvik yasasını 49 ile yaygınlaştırmakta kararlı olduklarını belirterek, yeni kriterlerle birlikte istihdamın bu yıldan itibaren çok daha hızlı şekilde artacağını söyledi. 

5-Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, üniversitelerle ilişiği kesilen 677 bin öğrenciye bir öğretim yılı devam ve 3 sınav hakkı verilmesini öngören yasa önerisinin kabul edildiği TBMM Milli Eğitim Komisyonu’ndaki görüşmelerde yaptığı konuşmada "Bana sorduklarında, öğretim üyesi olarak sık sık af çıkarılmasının sistemi dejenere edeceğini söyledim. Ancak şu anda geri dönülmez bir noktadayız. Bir toplumsal talep var" dedi. Bakan Çelik ayrıca getirilen düzenlemenin akademikal anlama gelmediğini belirterek "Köklü çözümler getireceğiz. Bu, kısa vadede bir çözümdür" dedi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Kırıkkale Valiliği ile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ‘AB Aktif İş Gücü Programı Projesi’ kapsamında düzenlenen Girişimcilik Semineri’nde yaptığı  konuşmada, daha önce kaybolan istikrar ve güven ortamının Türkiye’ye yeniden geldiğini belirterek "Ancak sosyal sorunların en büyük nedeni olan işsizliğin önüne geçebilmemiz için, yeni iş alanları ve müteşebbislere   ihtiyaç vardır" dedi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Erkan Mumcu’nun istifasına ilişkin soruları üzerine, Mumcu’nun AKP’den istifasının siyasetteki önemli kavşak noktalarından biri olduğunu belirterek, bunun AKP içindeki rahatsızlıkların önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.

8- SP Genel Başkanvekili Recai Kutan, Türk Parlamenterler Birliği (TPB) Genel Başkanı Hasan Korkmazcan’ı kabulünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Erkan Mumcu’nun ardından AKP’de yeni istifalar yaşanacağını söyledi. Kutan ayrıca milletvekili transferine karşı olduklarını, ancak kendi rızası ile gelen parlamenterlere kapılarının açık olduğunu belirtti.

9- İstanbul Bağımsız Milletvekili Yaşar Nuri Öztürk ‘Halkın Yükselişi Partisi’ni kurdu. Böylelikle Türkiye’de faaliyette bulunan parti sayısı 48’e, TBMM’de temsil edilen parti sayısı da 4’e çıktı. Öztürk yaptığı açıklamada, partisi için "Ne sağ, ne sol, insanı ön planda tutan program partisi" dedi.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk’taki ikinci gün temaslarında, Türk askerlerinin görev yaptığı Danışma ve Koordinasyon Timi (DAKOT) Komutanlığı’nı ziyaretinde yaptığı konuşmada "Burada barışa yaptığınız katkı, Türk milleti ve Dünya tarafından takdirle karşılanıyor. Türk milleti sizinle beraberdir" dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra Bosna Hersek’e giderek Başbakan Adnan Teziç ile bir araya geldi. Görüşmede, çifte vergilendirmenin önlenmesi ve adli yardımlaşma konusunda iki ülke arasındaki işbirliği anlaşması imzalandı. Daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan ve Teziç, iki ülke arasındaki ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda işbirliğinin her geçen gün daha da gelişeceğini söyledi.

11- Resmi ziyaret amacıyla Ürdün’de bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye-Ürdün Ticari ve Ekonomik İşbirliği Semineri’nde yaptığı konuşmada, Ürdün’deki nitelikli sanayi bölgelerinde ‘Özel Türk Serbest Bölgesi’ kurulması önerisinde bulundu. Ayrıca 2005 yılında tüm yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin 7 milyar dolara ulaşacağını söyledi.

12- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed el Baradey Amerikan gazetelerine yaptığı açıklamada "İran’ın nükleer silah sahibi olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmuyor" dedi. ABD’nin İran politikasını da ‘güvenilmez’ diye nitelendiren Baradey ayrıca İngiltere, Fransa ve Almanya’nın çabalarının aksine başka yollara saptığını belirterek, bu durumun gerilimi artırdığını söyledi.

13- İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, İngiltere’nin başkenti Londra’da Dışişleri Bakanı Jack Straw ile görüşmesinde "Sorun, İran’ın 2011, 2010 veya 2009 yılında atom bombasına sahip olabileceği değil. Biz, İran’ın bugünden itibaren tüm deneyleri tamamlayarak atom bombasının nasıl imal edileceği bilgisine sahip olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

14- İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Arif, başkent Tahran’da Suriye Başbakanı Naci Otri ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında "Suriyeli kardeşlerimiz bazı özel tehditlerle karşı karşıya ve biz de onları kendi deneyimlerimizden yararlandıracağız, gerek duyacakları yardımı yapmaya da hazırız" dedi.

Otri de bu hassas zamanda  yapılan görüşmenin, özellikle Suriye ve İran’ın bazı meydan okumalarla karşı karşıya olması nedeniyle önemli olduğunu söyledi.

17 ŞUBAT 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Medeni Yasa’nın kabul edilişinin 79. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Atatürk ilke ve devrimlerinin her türlü tartışmanın üzerinde olduğunu belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Türkiye Cemevleri Birliği Başkanı Ali Yıldırım ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye’ye dayatılmak istenen ‘inanç, mezhep ve etnik kökenli’ ayrışmanın kabul edilemeyeceğini söyledi.

Baykal daha sonra DTP Genel Başkanı Yaşar Okuyan’la bir araya geldi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Ömer Sabancı başkanlığındaki TÜSİAD Yönetim Kurulu’nu kabulünde yaptığı açıklamada, IMF’nin bütçeye ek yük getireceği gerekçesiyle eleştirdiği teşvik tasarısının yasalaşacağını, yük getirmesi halinde de bunun tedbirlerinin alınacağını belirtti. 

4- Anayasa Mahkemesi, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrini öngören yasal düzenlemenin yürürlüğünün durdurulması istemini reddetti.

5- Devlet Bakanı Güldal Akşit Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ile Mamak Belediyesi arasında imzalanan ‘Aile Kurumu’nun Korunması ve Geliştirilmesine Yönelik Eğitim ve İşbirliği Protokolü’nün imza töreninde yaptığı konuşmada, hızlı ve düzensiz kentleşmenin Türk ailesini derinden sarstığını, bu noktada aile odaklı politikaların önemli olduğunu söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ‘24. Enerji Verimliliği Haftası’ nedeniyle düzenlenen toplantıda, gazetecilerin enerji operasyonuyla ilgili sorularını yanıtladı.

7- Ceza Muhakemesi Kanunu’nun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

8- TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu, RTÜK Yasası’nın yabancıların özel radyo ve televizyonların yüzde 25’inden fazlasını satın alamayacağına ilişkin hükmünü kaldırdı.

9- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Antalya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, bugüne kadar solda birleşme denemelerinden sonuç alınamadığını ve daha çok bölünmelere yol açtığını belirterek, bir erken seçimin de söz konusu olduğunu söyledi.

10- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesine iç ve dış politikadaki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

11- UEFA Kupası 3. tur ilk maçında Fenerbahçe futbol takımı, İspanya’nın Real Zaragoza takımına İstanbul’da 1-0 yenildi.

12- ABD’nin Ankara Büyükelçiliği yayınladığı açıklamada, Kuzey Irak’taki Amerikan askeri faaliyetlerinin Türkiye’ye yönelik olarak yapıldığına dair her iddianın gerçek dışı olduğunu bildirdi.

13- Resmi temaslarda bulunmak üzere Bosna-Hersek’te bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleriyle bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, Konsey üyelerinin AB, BM ve Kıbrıs’a ilişkin sorularını yanıtladı.

14- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, dünyanın, özellikle de AB ülkelerinin artık Kıbrıs’taki gerçekleri daha net görebildiğini söyledi.

15- AB Komisyonu’nun Kıbrıs Yeşil Hat Tüzüğü’nü iyileştirmeye yönelik olarak getirdiği değişiklik önerileri AB Konseyi’nce onaylandı.

16- Fransa’da Adalet Bakanı Dominique Perben tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin AB üyeliği için referanduma gidilmesini de öngören anayasa uyum paketi, senatoda yapılan oylamada kabul edildi.

18 ŞUBAT 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Toplumsal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TESEV) tarafından Meclis’te düzenlenen ‘Siyasal Partiler ve Seçim Kanunlarında Değişiklik Önergeleri’ başlıklı sempozyumda yaptığı konuşmada, temsilde adaletin yönetimde istikrar kadar önem taşıdığını belirterek "Demokrasinin güçlü olması, halkın temsil gücünün güçlü olmasına, TBMM’nin güçlü olmasına bağlıdır" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana Ticaret Odası tarafından düzenlenen ‘1. Adana Uluslararası Ekonomik İşbirliği Forumu’nda yaptığı konuşmada, sanayicilerin Teşvik Yasası nedeniyle ümitsizliğe kapılmamaları gerektiğini söyledi.

3- Ömer Sabancı başkanlığındaki TÜSİAD heyeti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti. Görüşme sırasında "Ekonomik, Siyasi ve Sosyal Gelişmeler ve Türkiye-AB İlişkileri Hakkında TÜSİAD Görüşleri" konulu bir rapor da Başbakan Erdoğan’a sunuldu.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Kayseri’de basın mensuplarının soruları üzerine, Türk-ABD ilişkilerinin altmış yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, demokratik yapı ve basın özgürlüğü kapsamında her türlü düşüncenin ifade edilebileceğini, bunun ülkeler arasında soruna neden olamayacağını söyledi.

5- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, işyerinde meydana gelen rahatsızlıkların "iş kazası" olarak nitelendirilmesine karar verdi.

6- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Kentbank’ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrini öngören Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun (BDDK) kararının iptaline ilişkin 10. Daire’nin kararını onayladı.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İstanbul’da Malatyalı İşadamları Derneği’nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, IMF ile iki yılı aşkın süredir birlikte çalıştıklarını, Teşvik Yasası’ndaki il sayısının artırılmasının bütçeye getireceği ek yük üzerinde hazırlıkların sürdürüldüğünü, yasanın son şeklini almasıyla kesin maliyet hesabının çıkarılacağını açıkladı.

8- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Danıştay’a yeni seçilen üyelerin mazbata teslim töreninde yaptığı konuşmada, hukuk fakültelerinde verilen eğitim kalitesinde düşüş kaydedildiğini, YÖK’ün buna karşı önlem alması gerektiğini belirtti.

9- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Amasya’da yaptığı açıklamada, ilköğretim kayıtlarının haziran ayı içerisinde başlayacağını duyurdu.

10- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bazı sağlık kuruluşlarının Bakanlığa devrine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, ilk haftalarda bazı sorunların yaşanabileceğini ancak bunların kısa sürede çözüme kavuşturulacağını, sağlık sektöründe yeni bir dönemin başlatıldığını söyledi.

11- Marmaray Projesi-Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi Kısmı’nın finansmanı için Japon Resmi Kalkınma Desteği’nden (Official Development Assistance-ODA) sağlanan 941 milyon dolarlık krediye ilişkin nota teatisi ve kredi anlaşması, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve Japonya Büyükelçisi Tomoyuki Abe tarafından Hazine Müsteşarlığı’nda imzalandı.

12- Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, komşu ülkelerde yaşanan karışıklıklardan Türkiye’nin olumsuz olarak etkilendiğini, söz konusu durumun giderilmesi için ülkelerin ekonomik olarak kalkınması gerektiğini bildirdi.

13- Irak’ta Aşure Günü törenleri sırasında başkent Bağdat olmak üzere ülke çapında meydana gelen olaylarda otuzun üzerinde kişinin öldüğü ve çok sayıda yaralı bulunduğu bildirildi.

14- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Lideri Mesud Barzani, New York Times gazetesine verdiği demeçte, kendi sınırlarının Kerkük’ü de kapsayacak şekilde güneye indirilmesini, Hanakin ve Sincar kentlerinin de bu kapsama alınmasını, petrol kaynakları üzerinde kontrol yetkisinin verilmesini istediğini belirtti.

15- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Hasan Ruhani ile başkent Moskova’da yaptığı görüşmede, İran ile nükleer enerji dahil her alanda işbirliği yapacaklarını söyledi. 

21 ŞUBAT 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrinde yaşanan sıkıntılar ele alındı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’de sağlık hizmetlerinde bugüne kadar bir bütünlüğün söz konusu olmadığını, hemen hemen her bakanlık, her genel müdürlük ve her kamu kuruluşunun ayrı bir sağlık ünitesi bulunduğunu, ancak 19 Şubat’ta bir kısmının Sağlık Bakanlığı’na devredildiğini söyledi.

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Adalet Bakanlığı, İngiltere Büyükelçiliği, British Council ve UNICEF tarafından düzenlenen ‘AB Uyum Sürecinde Çocuk Adaleti Sisteminin Yeniden Yapılandırılması Konferansı’nda yaptığı konuşmada, çocuk hukuku alanında bulunan çok sayıda mevzuatın, birkaç yasa içinde toplanması gerektiğini belirterek, bunun için kurulan komisyonun çalıştığını söyledi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ocak ayı bütçe sonuçlarını açıkladığı basın toplantısında, beklentilerden iyi çıkan bütçe sonuçlarının teşvik tartışmasında ellerini güçlendireceğini belirtti.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, SSK hastanelerinin bakanlığına devredilmesi nedeniyle yayımladığı genelgede ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ çerçevesinde sağlık hizmetlerini yeniden düzenlediklerini ve insan odaklı yaklaşımı esas aldıklarını belirtti.

5- Kültür ve Turizm Bakanlığı’na AKP Aydın Milletvekili Atilla Koç atandı.

6- Ankara 2. İş Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararının ardından Eğitim-Sen’in tüzüğünde anadilde öğrenim ifadesine yer verdiği gerekçesiyle kapatılması istemini ikinci kez reddetti. 

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ‘Kamu İhaleleri’ seminerinin çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hisarcıklıoğlu, teşviklerin öz itibarıyla bölgesel ve sektörel olması gerektiğini belirterek, bunun olabilmesi için de öncelikle bir sanayi envanterine ihtiyaç duyulduğunu, ardından da Türkiye yatırım haritasının çıkarılması gerektiğini söyledi.

8- AKP Malatya Milletvekili Süleyman Sarıbaş partisinden istifa etti.

9- Felsefeci ve yazar Prof. Nermi Uygur,  İstanbul’da yaşamını yitirdi.

10- TBBM Başkanı Bülent Arınç’ın davetlisi olarak Türkiye’de bulunan İtalya Senato Başkanı Marcello Pera, TBMM Başkanı Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ayrı ayrı görüştü. Pera, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde, Türkiye’nin önemli reformlara imza attığını belirterek, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinin, tam üyelikle sonuçlanacağına inandığını söyledi.

11- Resmi ziyaret nedeniyle Mısır’ın başkenti Kahire’ye giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Mısır Genelkurmay Başkanı Hamdi Vehibe ile bir araya geldi. Orgeneral Özkök görüşme-lerden sonra yaptığı açıklamada, eskiden yapılmış anlaşmalar temelinde Mısır ile altyapı ilişkilerini sürdürmek istediklerini söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Sabah gazetesine Pazar günü yapılan genel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

13- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Suriye Devlet Başkanı  Beşşar Esad ile başkent Şam’da görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Esad’ın iç savaşı bitirmek üzere 1976 yılından beri Lübnan’da bulunan askerlerini geri çekmeye hazırlandıkları mesajını verdiğini söyledi.

14- ABD Başkanı George Bush, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa temasları çerçevesinde Belçika Kralı II. Albert, Başbakan Guy Verhofstadt ve NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ile bir araya geldi. Görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada Bush, Amerikalılar ile Avrupalıların her zaman dost olduklarını, özgürlük ve demokrasi için ortak mücadele verdiklerini, ortak kazanımları bulunduğunu belirterek "Hiçbir uzlaşmazlık konusu bizi bölemez" dedi.

15- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi Hindistan’da yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’ın nükleer programına yönelik suçlamalarına rağmen, ülkeye gelen yabancı sermaye tutarının arttığını söyledi.

22 ŞUBAT 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Enerji Bakanlığı’nda ortaya çıkarılan yolsuzluğun, AKP hükümetinin yolsuzlukla mücadele söyleminin ne kadar boş olduğunu ispatladığını söyledi.

2- Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin düzenlediği basın toplantısında, Yargıtay’da yeni Türk Ceza Yasası (TCY) ile ilgili sempozyumda ‘Mahmut Esat Bozkurt döneminin sona erdiği’ açıklamasına ilişkin sözlerinin haksız ve maksatlı bir şekilde saptırıldığını belirterek "Kişiliğimize ve temsil etmiş olduğumuz yüce kurum ve erke nasıl bir saldırı yöneltildiğini ibretle saptamamızın zamanı gelmiştir" dedi.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım TGRT Haber TV’de ‘Çerçeveden Yansımalar’ adlı programda yaptığı açıklamada, başta karayolu taşımacılığı olmak üzere demir, deniz ve hava yollarında 50 yılda yapılmayan çalışmaların, reform niteliğindeki dev adımlarla kendi bakanlığı döneminde gerçekleştirildiğini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu TİSK tarafından düzenlenen "Sosyal Güvenlik Yasa Tasarılarının Değerlendirilmesi" seminerinde yaptığı konuşmada, IMF ile yeni stand-by anlaşmasının şartlarından biri olan sosyal güvenlik reformu yasa taslaklarının önümüzdeki haftalarda Başbakanlık’a gönde-rileceğini söyledi.

Seminere katılan Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorking ise Türkiye’nin önündeki zorlu konuların en büyük ve karmaşık olanının sosyal güvenlik reformu olduğunu belirterek, reform zamanının hemen bugün olduğunu söyledi. 

5- TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in 14 maddesini veto ettiği İl Özel İdareleri Yasası, bazı değişikliklerle kabul edildi.

6- Türkiye’deki taşınmazların kadastro çalışmalarının 3 yıl içinde tamamlanmasına yönelik düzenlemeler içeren Kadastro Yasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

7- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer düzenlediği basın toplantısında, Ankara 2. İş Mahkemesi’nin, Eğitim-Sen’in kapatılması istemiyle açılan davayı reddetmesinin, yeniden temyiz edilmesi halinde bir demokratikleşme adımının daha sekteye uğrayacağını söyledi.

8- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, İSO tarafından 2004 yılı ikinci yarısı ve 2005 yılının ilk yarısı beklentile-rine ilişkin hazırlanan ‘Ekonomik Durum Tespiti Anket Çalışması’nın sonuçlarını açıkladı. Küçük, sanayicinin ekonomide son yıllarda yakalanan büyüme eğiliminin devam edeceği görüşünü savunduğunu ve 2005’ten umutlu olduğunu söyledi.  Küçük ayrıca, 2004 yılının ilk yarısından itibaren bir çok olumlu gelişme yaşandığını, ancak istihdam ve girdi maliyetlerinin hala yüksek olduğunu belirtti.

9- Manisa’nın Tilkisüleymaniye köyü yakınlarında, İzmir Çiğli’deki 2.Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkezi Komutanlığı’na ait bir eğitim uçağının düşmesi sonucu 2 pilot şehit oldu.

10- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Gürcistan Savunma Bakanı İrakli Okruaşvili, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ü ziyaret etti. Bakan Gönül görüşme öncesi yaptığı açıklamada, bugüne kadar yüzlerce Gürcü personelin TSK tarafından eğitildiğini, 50’den fazla personelin de eğitimine devam edildiğini belirtti. Okruaşvili de iki ülkenin savunma alanındaki ilişkilerinin çok eskiye dayandığını belirterek, bu işbirliğinin bölge istikrarı için önemli olduğunu söyledi.

Okruaşvili ayrıca, NTV televizyonunda katıldığı bir programda, ülkelerindeki Rusya Federasyonu’na ait üslerin boşaltılmasını istediğini belirtti.

11- Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Olağanüstü Zirvesi’nin ilk bölümünde NATO-Ukrayna Komisyonu (NUC) toplantısı gerçekleştirildi. Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko’nun, İttifak üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya geldiği toplantıda, Ukrayna’daki reformlara verilen destek dile getirilerek bu ülkeyle ‘işbirliğini genişletme iradesi’ yansıtıldı.

NATO Zirvesi’nin ardından AB Konseyi’ne üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren AB-ABD Zirvesi yapıldı. Zirve öncesinde açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, AB’nin Çin’e silah satışı yasağını kaldırmaya niyetli olduğunu söyledi. ABD Başkanı George W. Bush ise AB’nin Çin’e uygulanan silah ambargosunu kaldırma planını derin kaygıyla karşıladığını söyledi.

Zirvenin ardından Bush, AB dönem başkanı Lüksemburg‘un Başbakanı Jean-Claude Juncker ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Baraso ile düzenlediği basın toplantısında "Bazıları bizim İran’a saldıracağımızı düşünüyor. Bu komik bir düşünce, ancak tüm seçenekler açıktır" dedi. Juncker de aynı değer ve hedefleri savunan ABD ve AB’nin güç birliği yapmalarının gerekli olduğunu söyledi. Barraso ise AB ve ABD’nin tekrar temas kurduklarını belirterek, bu işbirliğinin stratejik açıdan kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Juncker ve Barraso ayrıca, yeni Irak hükümetini desteklemek istediklerini söyledi.

Öte yandan zirveye Türkiye’yi temsilen katılan ve ikili temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirdi. Başbakan Erdoğan "Hükümetler olarak aramız, münasebetlerimiz gayet iyidir. Başkan Bush ile bu anlayışla görüşmelerimizi yaptık. Stratejik  ortak durumunda olduğumuz, NATO içinde müttefikimiz olan bir ülke ile olumsuz zemin meydana getirmek gibi bir gayretimiz olamaz" dedi. Ayrıca ABD-AB Zirvesi’nin ardından AB’ye aday ülkeleri bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de katıldı.

Zirve sonunda 26 ülke devlet ve hükümet başkanlarının yayımladığı ortak bildiride "Müttefikler arasında siyasi ve strateji danışma ve koordinasyon forumu olarak NATO’nun rolüne güç kazandırılacağı" açıklandı. Özellikle Irak konusunun ele alındığı zirvede, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer yaptığı açıklamada, İttifak üyesi 26 ülkenin tamamının, NATO’nun Irak operasyonuna bir şekilde katılımının sağlandığını söyledi.

12- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İngiltere’nin başkenti Londra’da uluslararası yatırım ve finans çevrelerine yaptığı konuşmada, AB üyeliğinin artık bütün Türk milletinin meselesi haline geldiğini belirterek, Avrupa’dan sadece Türkiye’ye adil yaklaşmalarını istediklerini söyledi.

13- İngiliz Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi, AB dönem başkanlığını temmuzda devralacak olan hükümete çağrıda bulunarak, KKTC’ye doğrudan uçuş ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasını istedi. Komite, Avrupa’dan AB değerlerini ve çalışma yöntemlerini uygulaması için Rumlara baskı yapmalarını da istedi. Ayrıca Türklere verilen sözlerin de arkasında durulması gerektiği belirtildi.

14- İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı General Eliezer Şkedi, ülkesinin İran’ın nükleer tesislerine bir hava saldırısı düzenlemeye hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

15- İran’ın güneydoğusundaki Kirman eyaletinde meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde 420 kişinin öldüğü, binden fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

23 ŞUBAT 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM’de İçişleri Bakanlığı’nın ‘MERNİS- Kimlik Paylaşımı Sistemi Projesi’nin tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, bilişim teknolojilerindeki hızlı değişimi kullanarak bilgi toplumu olmayı başarabilmiş ülkelerin geleceklerini sağlam temeller üzerinde biçimlendirdiğini, dünyada gelişmeleri izleyen değil yönlendiren bir rol üstlendiklerini belirterek "Bilişim teknolojileri çağımızın sunduğu en önemli olanaklardan biridir. Kurumların ve bireylerin bu doğrultuda özendirilmesi küresel rekabet ortamında ülkemizi kuşkusuz daha güçlü kılacaktır" dedi.

Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında "Tüm kamu yönetiminin elektronik ortamda hizmet sunma kapasitesinin çağın ihtiyaçlarına cevap verebilir hale getirilmesi, ertelenmemesi gereken bir konudur. Bizim için kamu yönetimini acilen yenileme arzumuz, devleti vatandaşın taleplerine çağın gerektirdiği hız ve süratte cevap verme ihtiyacındadır" dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, ekonomideki dalgalanmanın siyasete mutlaka etkisi olacağını, burada bir bileşik kaplar teorisi işlediğini ve böylesi durumlarda işin siyaset adamlarına düştüğünü söyledi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, başkanlık sistemini düşünmeden, inanmadan, bilmeden, görmeden suçlamalar yapılmasını doğru bulmadığını, ayrıca çocukların yeteneklerine göre farklı okullarda okuyamamasını anlamadığını ifade ederek,  imam hatip liselerinin bütün meslek liseleriyle aynı kotanın içerisinde mütalaa edilmesinin yanlış olduğunu ve imam hatip liselerinin de Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında, SSK’lıların sağlık sorununa değindi. Başbakan Erdoğan devir düzenlemesi ile parlamentonun bir devrim yaptığını belirterek  "Tabii çok ciddi bir kurumsal bütünleşme bir arada yapılıyor. Bu dönemde yardımcı olması gereken merciler, maalesef engelleme politikası veya zorlaştırma politikası içine giriyorlar" dedi.

Öte yandan NTV  televizyonunda güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, ABD ile ilişkilerin dostluk ve müttefiklik zemininde sürdüğünü, dost ve müttefik devletler arasında dönemsel iletişim sorunlarının, derinlemesine ilişkileri zedelemeyeceğini belirterek "İsterim ki bizim medyamız, hükümetle-rimiz arasına olumsuzluk sokmasın. Özellikle güçlü olan yayın organları buna girmemeli" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrinin ciddi bir hazırlık yapılmadan, altyapısı oluşturulmadan aceleyle yürürlüğe konulduğunu belirterek "On binlerce insan bunun sıkıntısını çekiyor. Bürokratik engeller müthiş bir zaman kaybı, kimin nerede, ne yapması gerektiğinin daha ortaya konulmamış olması sonucunda, yaşanan şaşkınlık, perişan hastalar çok üzüntü verici bir tablo oluşturmuştur. Bu hükümetin genel üslubu halinde ortaya çıkıyor" dedi.

Baykal ayrıca, Türkiye’nin AB ile ilgili çalışmalarında yavaşlama yaşandığına dair bir kanaat oluştuğunu belirterek "AB ile müzakereleri sürdürecek bir yetkilinin henüz atanmamış olması belirsizliği artırıyor. Sanırım hükümet uyarıları değerlendirerek bir an önce harekete geçecektir. Önümüzdeki zaman kesinlikle uzun değildir" dedi.   

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, AB müzakere süreci için iyi bir yapılanmaya gidilmesi gerektiğini, başmüzakerecinin ise kabine içerisinde yer alması ve yalnız bu sürece odaklanması için tek işinin olması, ilgili olduğu bakanlıkla ilgili görevini bırakması gerektiğini söyledi.  

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ile ‘Sosyal Riski Azaltma Projesi’ çerçevesinde bir ilköğretim okulunu ziyaretinde, Dünya Bankası’nın Türk otoriteleri ile yürüttüğü proje kapsamında ABD’nin 9 milyon dolarlık yardımda bulunduğunu söyledi.

Büyükelçi Edelman da "Türkiye ile paylaşılan prensipler var. Bu prensipler ilişkilerin altını çizen konulardır. Bunlardan biri de okuma hakkından bütün çocukların faydalanmasıdır" dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun yaptığı açıklamada "Tüketici lehine Avrupa standartlarının üzerinde kanun çıkardık. Vatandaş haklarını kullanmıyor" dedi. Bakan Coşkun ayrıca, bilinçli tüketici sayısının artması için AB’nin tersine, kamunun aktif rol üstlenmek zorunda kaldığını belirterek, kanunun en iyi şekilde uygulanması için ‘İlgilen, Bilgilen’ adı altında bir tanıtım kampanyası düzenlediklerini söyledi.

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, cumhuriyetle birlikte tasfiye edilen ‘hasta adam’ tanımının bu hükümetle birlikte yeniden gündeme getirildiğini ve işsizlik sorununun giderek büyüdüğünü belirtti.

9- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, BDDK tarafından hazırlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasa Taslağının olumlu, ancak faiz ayağının eksik olduğunu söyledi.

10- Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Amanbek Karipkulov, Zaman  Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Pazar günü yapılacak meclis seçimleri hakkında muhalefetin ‘Ukrayna ve Gürcistan benzeri devrim yapacağız’ sözleri üzerine "Buna gerek yok. Zaten halkın dediği olacak. İktidar seçime müdahale etmiyor. 600 yabancı gözlemci davet ettik" dedi. Ayrıca Meclis seçimleri ile ekim ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin ‘stratejik önemine’ dikkat çekerek, bazı güçlerin siyasi sürece bir şekilde dahil olduğunu belirtti.

11- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İngiltere’nin başkenti Londra’da UBS adlı finans kuruluşunun düzenlediği program çerçevesinde yatırımcılarla bir araya geldi. Bakan Unakıtan, yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile IMF arasında ikinci üç yıllık anlaşma için çalışmaların sürdüğünü ve Türkiye ile IMF arasında anlaşma sağlanamaması gibi bir durumun olmadığını söyledi. Ayrıca AB’nin Türkiye ile müzakere sürecini başlatmasıyla birlikte Türkiye’ye uluslararası piyasalarda duyulan ilginin arttığını belirtti.

12- AB-ABD Zirvesi için Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüşmesinde, KKTC’deki gelişmeleri değerlendirdi. Papadopulos, Ada’da artan Türk yerleşimcileri ile 24 Nisan referandumunun ardından çoğalan yapılaşmaya değinerek, bu konuda Komisyon’un harekete geçmesini istediğini söyledi.

13- ABD Başkanı George W. Bush, Almanya’nın  Mainz kentinde Başbakan Gerhard Schröder ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, İran’ın nükleer silahlara sahip olmasına karşı çıktıklarını belirterek, bunun tüm müttefik ülkelerle ortak hedefleri olduğunu ve İran’ın dünyanın tek sesle konuştuğunu duymasının çok önemli olduğunu söyledi. Suriye’nin Lübnan’dan askerlerini çekmesi ve bu ülkede gizli servis etkinliklerini durdurması gerektiğini de belirten  Bush, Lübnan’da özgür seçimlerin yapılmasını istediklerini söyledi.

Schröder de İran’ın nükleer silahlara sahip olmaması konusunda ortak bir hedefe sahip olduklarını belirterek "Anlaşmazlığı diplomatik yoldan çözmek istiyoruz" dedi. Schröder Irak konusunda ise görüş ayrılıklarının geçmişte kaldığını belirterek, demokratik ve istikrarlı bir Irak istediklerini ve Iraklıların kendi güvenliklerini sağlayabilmeleri için polis ve askerlerinin eğitimini sürdürdüklerini söyledi.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin Türk-Amerikan ilişkilerinin durumuna ilişkin sorusuna karşılık, iki ülke ilişkilerinin çok olumlu ve sağlıklı olduğunu belirtti.

24 ŞUBAT 2005 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin (ETÜ) açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitim-öğretim sisteminin temel eğitimden başlayarak mutabakat zemininde yeniden yapılandırılmasının acil bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül resmi ziyaret amacıyla Türkiye’de bulunan Letonya Dışişleri Bakanı Artis Pabrikis’i kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB yolundaki çalışmalarının görünür ve görünmeyen şekilde sürdüğünü belirterek, bu konuda Bakanlar Kurulu’nda üç ayrı oturum yapıldığını söyledi. 

3- Yargıtay, hakimlerin Adalet Bakanlığı’nın memuru olmadığını vurgulayarak, hakimlerin görev kusuru nedeniyle bakanlıktan tazminat isteyemeyeceğine karar verdi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme ortamına girdiğini ve makro dengelerin oturduğunu belirterek "Üç yıllık ekonomi programından taviz vermeyiz, kendi yaptığımızı kendi elimizle yıkmayız" dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen 17. Uluslararası Tekstil ve Aksesuarları Fuarı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, ihracatçının önündeki en büyük engellerden biri olan girdi maliyetlerini aşağı çekmek için çalışmalara başladıklarını söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek düzenlediği basın toplantısında yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) taslağını tanıttı. Bakan Çiçek taslak hazırlanırken mevcut TTK’nın 50 yıllık uygulama sonuçlarının yanı sıra AB müktesebatı ve uluslararası sözleşmeler ile teknolojideki gelişmelerin dikkate alındığını belirterek, taslağın, 17 Aralık sonrası hükümette rehavet yaşandığı iddialarına en önemli cevap olduğunu söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Hatay’da özel bir lisenin  temel atma töreninde yaptığı konuşmada, özel okul yaptırmak isteyen müteşebbislerin önündeki engelleri kaldırmak için çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

8- UEFA Kupası 3. tur  rövanş maçında Fenerbahçe futbol takımı, İspanya’nın Real Zaragoza takımına  İspanya’da 2-1 yenilerek elendi.

9- Dışişleri eski bakanlarından, emekli büyükelçi ve yazar Coşkun Kırca İstanbul’da yaşamını yitirdi.

10- Filistin Parlamentosu, Ahmed Kurey başbakanlığındaki yeni kabineyi onayladı.

11- Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lübnan’daki askeri birliklerin yeniden konuşlandırılacağı bildirildi.

12- ABD Başkanı George W. Bush ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Slovakya’nın başkenti Bratislava’da yapılan ABD-Rusya Zirvesi’nde bir araya geldi. Zirve sonrası yayınlanan ortak açıklamada ‘nükleer güvenlik işbirliğinin artırılması ve Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) giriş görüşmelerinin tamamlanmasına çalışılması’ konularında anlaşmaya varıldığı bildirildi. 

25  ŞUBAT 2005

1-Başbakan Recep Tayip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan "Ulusa Sesleniş" konuşmasında, Türkiye’nin AB’nin, Ortadoğu’nun ya da Asya’nın çevre ülkesi olmadığını belirterek "Aksine yüzyıllar boyunca büyük medeniyetlere beşiklik etmiş, farklı inanç ve kültürlerin mirasıyla beslenmiş, üç kıtaya yayılan geniş bir coğrafyayı etkileme gücüne sahip  merkez ülkedir" dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Irak’ta oluşan yeni yönetimle ve halkın tüm kesimleriyle Türkiye’nin yakın diyalog içinde olması kararlaştırıldı. Ayrıca Kıbrıs’ta, Türkiye’nin BM misyonundaki çözüm girişimlerini desteklemeye devam edeceği vurgulandı.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Interbank’tan kurdukları bazı şirketler adına kredi alıp, bunları kendi gruplarına aktardıkları iddiasıyla yargılandıkları davada, sanıklar işadamı Cavit Çağlar, Mustafa Çağlar, Şükrü Şankaya, Şenol Şankaya ve Ergun Evcil’in 3 yıl 10 ay 20’şer gün ağır hapis ve 189 trilyon 69 milyar 962 milyon 757’şer bin lira ağır para cezasına çaptırılmasına ilişkin kararın onanmasını istedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, partisinin Manisa il başkanlığını ziyaretinde yaptığı açıklamada, "Türkiye, Euro’ya tam üyelikten sonra geçecek ama buna rağmen 2006 gibi kısa bir zamanda Maastricht kriterlerini yakalamış olacağız" dedi.

5- Türkiye’de bulunan Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans-Jörg Kretscmer, 36 ülkenin büyükelçileriyle birlikte Kars Belediyesi’nin davetlisi olarak bu kente gitti.

Kretschmer "17 Aralık’tan sonra, Türkiye’de eski kanunların değişimi dışında fazla bir ilerleme görmediklerini söyledi.

6- Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Osman Korutürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı mesajını iletmek için Kuzey Irak’ta bulunan  Irak Kürdistan Yurtseverler Partisi (IKYB) lideri Celal Talabani ile görüştü. Korutürk görüşmede, Türkiye’nin Irak’a ilişkin değerlendirmelerini aktarırken, Irak’ın toprak bütünlüğünün Türkiye için yaşamsal önem taşıdığını söyledi.

7- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği ve soruna dahil tüm tarafların yer alacağı %’li görüşme önerisini reddetti.

GKRY Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomidis, BM gözetiminde olması koşuluyla görüşmeye başlamaya hazır olduklarını, ancak bunun dışında herhangi bir yöntemi kabul etmeyeceklerini açıkladı.

8- İsrail ile Filistin arasında barış görüşmeleri sürerken İsrail’in Tel Aviv kentinde intihar saldırısı düzenlendi. El Aksa Şehitleri Tugayı’nın üstlendiği saldırıda 3 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

26 ŞUBAT 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, SSK hastanelerinde muayene ve ilaç uygulamasında yaşanan aksaklıkları kısa sürede çözeceklerini söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin gazetecilere yaptığı açıklamada, Yüce Divan görevinin Yargıtay’a verilmesine karşı çıkarak, bu görevin Anayasa Mahkemesi’nde kalması gerektiğini belirtti.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, TBMM Başkanı Bülent Arınç’la birlikte bir dizi etkinliğe katılmak için gittiği Manisa’da yaptığı konuşmada, işsizliğin Türkiye’nin bir numaralı ekonomik ve sosyal problemi olduğunu söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Hatay’ın İskenderun ilçesinde katıldığı bir ilköğretim okulunun açılışında hükümete yönelik eleştirileri yanıtladı.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin Antalya’daki değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, madencilik sektörünün işlevinin artırılması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

6- AKP’den istifa eden Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan, DYP’ye katıldı.

7- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi İstanbul’da yaptığı açıklamayla, Almanya’da yayın yapan Anadolu’da Vakit gazetesinin Alman Federal İçişleri Bakanlığı tarafından kapatılmasını kınadı.

8- Hindistan’da düzenlenen ‘Mrs. World 2005’ Dünya Evli Kadınlar Güzellik Yarışması’nı İsrail’den katılan Sima Bakhar  kazandı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İstanbul Barosu’nca Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Son Gelişmeler Işığında Kıbrıs’ konulu panele katıldı. Denktaş panelde yaptığı konuşmada Kuzey Kıbrıs’ı yaşatmanın namus ve şeref meselesi olduğunu belirterek "Türk hükümetinin Kıbrıs Rum İdaresi’ni meşru hükümet olarak tanımayacağı, KKTC’yi tanımaya devam edeceği sözü, bizim açımızdan milli senet olarak kabul edilmekte" dedi.

10- GKRY Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Hristofias, Kıbrıs’taki son duruma ilişkin Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

11- Almanya Federal İçişleri Bakanı Otto Schily Almanya’da yayın yapan Anadolu’da Vakit gazetesinin yayınlanmasını yasakladı. Schily konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Akit gibi gazetelerin Türkiye’de de yayımlanmaması için İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ile görüşeceğini bildirdi.

12- Filistin Başbakanı Madmud Abbas, İsrail’in Tel Aviv kentinde dün düzenlenen intihar saldırısının ardından yaptığı açıklamada, sorumluların cezalandırılacağını söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz da saldırıdan Suriye’nin sorumlu olduğunu belirterek, Şam yönetimine karşı diplomatik saldırı başlatacaklarını bildirdi.

13- ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers Los Angeles’ta yaptığı açıklamada, Irak’taki direnişin 1 veya 2 yıl içinde sonlandırılmasının mümkün olmadığını söyledi.

14- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Mısır Televizyonu’nda yaptığı konuşmada, devlet başkanlığı seçimlerine başka adayların da katılmasını sağlayacak yasal değişiklik yapılmasını istedi.

27 ŞUBAT 2005

1- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı’na giderek incelemelerde bulundu. Burada Vali Osman Güneş’ten brifing alan Bakan Tüzmen ve Aksu, çalışmaları takip ettiklerini ve komşu ülke-lerde ticaretin artırılması için çalışma yürüttüklerini söylediler.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Antalya’da yaptığı açıklamada, madencilik sektörünün bir adım daha ileri götürülmesi gerektiğini söyledi.

3- AB Genel Sekreteri Murat Sungar CNN Türk televizyonunda yayımlanan ‘Ankara Kulisi’ adlı programda, Türkiye’nin AB taahhütlerini içeren Ulusal Program’da yapılması gerekenlerin yüzde 40’ının gerçekleştirildiğini, oluşturulan bir veri tabanıyla AB müktesebatına ne kadar uyum sağlandığının izlendiğini belirtti.

4- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Konya’da düzenlenen ‘Ülke Ekonomisine Bakış’ konulu toplantıda, Türkiye’nin son 20 yılda çok önemli gelişme gösterdiğini, son 10 yıla bakıldığında ise 21 bankanın battığını belirterek "Bu bankalar batırılmak için kurulmuş. Batık bankaların maliyeti 46 milyar dolar" dedi. 

5- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) tartışmaya açtığı Kredi Kartları Kanun Taslağı’na ilişkin  yaptığı açıklamada, taslakla ilgili düzenlemelerin uluslararası standartlara uyması gerektiğini belirterek "BDDK’nın hazırladığı taslak AB normlarına uygunsa sorun yok" dedi.

6- İsveç Başbakanı Göran Persson yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 17 Aralık tarihinden sonra AB sürecinde bir rahatlamaya girdiğini, ancak yapılması gereken daha çok işin olduğunu söyledi.

7- İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Zeev Boim yaptığı açıklamada, ülkesinin geçmişte Suriye hedeflerine saldırdığını belirterek, gerekirse bunu yine yapacaklarını söyledi.

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara ise suçlamaları reddederek, ülkesinin İsrail ile Filistin arasındaki barış çabalarını desteklediğini açıkladı.

8- Birleşik Irak İttifakı’nın başbakan adayı İbrahim Caferi başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, PKK dahil, komşu ülkeler aleyhine faaliyette bulunan örgütlerin Irak’ta barınmalarına izin vermeyeceklerini söyledi.

9- İran Devlet Başkanı Yardımcısı Gulam Rıza Agazade ile Rusya Federal Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Aleksandr Rumyantsev’in, Buşehr'deki nükleer reaktörde anlaşmaya imza attıkları, nükleer reaktörün yapımına yardımcı olan Rusya’nın, Buşehr reaktörünün faaliyete geçirilmesi için gerekli olan yakıtın tedariki konusunda hemfikir olduğu belirtildi.

28 ŞUBAT 2005

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Marmara Üniversitesi İlahi-yat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Ayhan ve Prof. Dr. İsa Eşme’nin YÖK üyeliklerine getirilmesine ilişkin seçimleri onayladığı belirtildi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda AB uyum çalışmaları ve başmüzakerecinin kim olacağı konusu ele alındı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, AB ile yürütülecek görüşmelerde başmüzakerecinin  belirlenmesi işleminin, kendilerinin AB anlayışına göre düşünülmesi gereken en son konu olduğunu, AB Komisyonu’nun halen Katılım Ortaklığı Belgesi, Müzakere Çerçeve Belgesi ve kamuoyunun nasıl hazırlanacağı konusunda gerekli belgeleri iletmediğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Nicolas Schmit ile görüştü. Schmit görüşme sonrası yaptığı açıklamada, AB dönem başkanlığı olarak, Türkiye’nin 17 Aralık’ta alınan karar çerçevesinde ilerlemesi yönündeki taahhütlere bağlı olduklarını belirtti. Başbakan Yardımcısı Gül ise Türkiye’de 17 Aralık sonrasında çalışmaların durduğu yönündeki eleştirilere katılmadığını, böyle bir görünümün oluşmuş olabileceğini ancak hazırlık sürecinde Bakanlar Kurulu ve pek çok kurumda hazırlıkların hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün kaldırılmasını öngören yasa hükümlerinin yürürlüğünün durdurulması istemini reddetti.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nün kuruluşunun 46. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı açıklamada, çıkarılan yasaların reform niteliğinde köklü değişiklikler ile uygulayıcılar için çekinceler yaratabileceğini belirterek "Güvenlik kuvvetlerimizin çabası mazeret arayışı değil, hizmeti en iyi şekilde yapma çabasıdır" dedi.

6- Fransa Parlamentosu, 2007 yılından itibaren AB’ye üye olacak ülkelerin kabulüne ilişkin referandum yapılmasını öngören Anayasa değişikliğini kabul etti. Müzakerelere 1 Temmuz 2004 tarihinden önce başlayan Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan kapsam dışında kalırken, Türkiye’nin olası üyeliği Fransa’da yapılacak referandum ile kesinlik kazanacak. Başbakan Jean Pierre Raffarin yasa görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliğinin, Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili talebe, Fransızların korkuya kapılmadan yanıt verme imkanı tanıyacağını söyledi.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 2004 İnsan Hakları Raporu’nda, Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesi amacıyla Türkiye’nin önemli reformlar yaptığı, ancak uygulamada zayıf kaldığı ve insan hakları ihlallerinin devam ettiği yer aldı.

8- Belçika’nın başkenti Brüksel’de GKRY lideri Tassos Papadopulos ile görüşen AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Kıbrıs sorununun bir AB meselesi olduğunu ve Komisyon’un bu konuda aktif bir rol almaya hazır olduğunu bildirdi.

9- Irak’ın Hille kentinde polis ve asker adaylarını hedef alan intihar saldırısında 125 kişinin öldüğü, 148 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

10- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İtalya’da yayınlanan La Republica gazetesine verdiği demeçte, ABD’den bir silahlı saldırı beklediklerini ve Irak Savaşı’nın ardından bu olasılığın giderek güçlendiğini söyledi. Esad ayrıca, Lübnan eski Başbakanı  Refik Hariri’nin kendileri tarafından öldürülmesinin söz konusu olmadığını, bunun siyasi bir intihar olacağını  belirtti.

11- Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mesud Han yaptığı açıklamada, ülke topraklarının ABD tarafından İran’a yönelik yapılacak bir operasyonda kullanılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi.

12- Lübnan’da eski Başbakan Refik Harriri’nin geçen hafta öldürülmesinin ardından yaşanan protestolar üzerine, Başbakan Ömer Kerame hükümetin istifa ettiğini açıkladı.

13- 77.ncisi düzenlenen Oskar ödülleri törenle sahiplerine verildi. ‘Milyon Dolarlık Bebek’ adlı film, en iyi film, en iyi yönetmen,  en iyi kadın oyuncu ve  en iyi yardımcı erkek oyuncu olmak üzere dört ödül kazandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106