14.9.2004
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EYLÜL 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'Dünya Barış Günü' nedeniyle yayımladığı mesajında, barışın sağlanamadığı bir düzen ve insan yaşamını hiçe sayanhareketlerin mutlu ve huzurlu bir dünyanın önünde en büyük engel olduğunu belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'inTürkiye ziyareti öncesinde,Rusya ile iş yapan iş adamları ve enerji bürokratları ile toplantı yapıldı. Toplantıda, Türkiye ve Rusya'nınenerji alanında yürüttükleri ortak projeler,Türk iş adamlarının Rusya'daki faaliyetleri ve Putin'in ziyareti sırasında gündeme gelecek diğer konular ile ilgili değerlendirmeler ele alındı.

Başbakan Erdoğan toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Putin'in Türkiye ziyareti öncesinde işadamlarının tavsiye ve düşüncelerini aldıklarını, Putin'le yapılan görüşmede bunları aktaracaklarını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı'ndaABD'nin Ankara BüyükelçisiEric Edelman ile görüştü. Görüşmede, Irak'ta Türk kamyon şoförleri ve mühendislerine yönelik saldırılara ilişkin alınacak önlemler ve ortak işbirliği mekanizması oluşturması konusu ele alındı.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'demesleki ve teknik eğitimi yeniden yapılandıracak Mesleki Eğitim ve ÖğretimSistemini Güçlendirme Projesi'ni (MEGEP) tanıttı.MEGEP'in 2004-2005 eğitim ve öğretim döneminde 30 ilde 104 pilot okulda 4 yıllık program olarak uygulanacağını belirten Bakan Çelik "Amacımız 12 yıllık temel eğitime geçişi hızlandırmak" dedi.

5- Sağlık Bakanlığı'nın İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'daki eğitim hastanelerinde başasistan olarak çalışan hekimlerin yurdun çeşitli illerindeki D grubu hastanelere atanması kararı hekimler tarafından protesto edildi.

6- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Ankara İklim Değişikliği Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada,küreselısınma olgusunun, en başta fosilyakıtların kullanımı, orman yangınlarında artış, sanayileşme, enerjiüretimi gibi insan faaliyetleri sonucunda ortayaçıktığını söyledi.

7- ABD tarafından Türkiye'ye ithalve buradan ihraç edilecekaskeri malzeme, teçhizat, ikmal maddeleri ve eşyalarının giriş çıkış ve ülke içi nakillerinde uygulanacak kurallara ilişkin Dışişleri Bakanlığı tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- DYP Genel Başkanı Mehmet AğarElazığ Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir numaralı sorununun istihdam olduğunu belirterek, bu sorunun rutin tedbirlerleaşılamayacağını ve yeni proje gerektiğini söyledi.

9- RTÜK tarafından yapılan açıklamada, Diyarbakır Gün TV'ye, Hakkari FM'e ve Diyarbakır Can TV'ye bölücülük yaptıkları gerekçesiyle 30 gün yayın durdurma cezası verildiği bildirildi.

10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu düzenlediği basınla sohbet toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir miting sırasında, kişi başına geliri bin 500 doların altındaki illerin teşvik edileceğini söylediğini belirterek "Dünyada artık gelişmiş ülkelerde toptancı zihniyet anlayışıyla teşvik politikaları yapılmıyor. Teşvik politikasının yapılabilmesi için sanayi envanterinin olması gerekir. Günlük ve anlık bunu izliyor olmamız lazım" dedi.

11- '1 Eylül Dünya Barış Günü' tüm yurtta demokratik kitle örgütlerininve siyasi partilerin gerçekleştirdiği çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalarda, ABD'nin Irak'taki işgali, Filistin'de yaşanan katliamlar protesto edilerek tüm dünyaya 'barış' çağrısı yapıldı.

12- Ulaştırma eski Bakanı Mehmet Köstepen İstanbul'da yaşamını yitirdi.

13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, Hollanda'nın AB İşlerinden sorumlu Bakanı Atzo Nicolia ile Lefkoşa'da görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin GKRY'yi tanımadan AB'ye girmesinin çok zor olduğunu söyledi.

14- Rusya'ya bağlı Kuzey Osetya Özerk Cumhuriyeti'nin Beslan kentinde silahlı bir grup, bir okulu basarak yüzlerce öğrenci, veli ve öğretmeni rehin aldı.Baskın sırasında9 kişinin öldüğü bildirildi.

2 EYLÜL 2004

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in, Beslan kentinde bir okulda teroristlerce gerçekleştirilen alıkoyma eylemi nedeniyle Türkiye'ye yapmayı öngördüğü ziyareti ertelediği belirtildi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Marmara Grubu Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen 7. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bugüne kadar yaşadığı ekonomik problemlerin cari açık sorunundan kaynaklandığını söyledi.

Toplantıya katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da "Türkiye enerji ithal eden bir ülke. Enerji ithalatı için 10 milyar doların üzerinde ödemede bulunuyor. Fakat, Türkiye, Avrasya ülkeleriyle birlikte enerji bölgesinde yer alıyor. Bunların değerleri gittikçe daha çok anlaşılacak. Zaten büyük kuvvetler de bu ülkelerle daha çok ilgilenmeye ve yatırım yapmaya başladılar" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ise yaptığı konuşmada, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Projesi'ne Kazakistan ayağı olarak Aktau'yu da davet etmek istediklerini söyledi.

3- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, Rektörler Komitesi ve Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) toplantılarının ardından ÜAK Başkanı İsmet Vildan Alptekin ile düzenlediği ortak basın toplantısında, yükseköğretimde hangi konularda değişiklik yapılması gerektiğini günü geldiğinde hükümete sunacaklarını belirterek "İlle hükümet istedi diye bir çalışma ortamına itilmemeliyiz" dedi.

Alptekin de yasa hazırlama çalışmaları sırasında ÜAK'ın ve seçilen komisyonların hükümetle görüşme yapma yetkisi olmadığına inandığını belirterek "Bu iş üniversitelerin işidir. Biz, ideal olan şeyi hazırlar, götürürüz. Siyasi irade bizim çağdaş bulduğumuz ölçülerimizin dışına çıkan bir uygulama ve değişikliğe başvurursa buna da tepki gösteririz" dedi.

4- AB Dönem Başkanı ve Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, Hollanda Dış İlişkiler Konseyi'nin Türkiye ile müzakerelerin iki yıl ertelenmesi yönündeki görüşüne katılmadığını belirterek "Eğer komisyon Türkiye'nin hazır olmadığı yönünde görüş bildirirse o zaman başka senaryoları düşünürüz" dedi. AB Dönem Başkanı olarak hiçbir olasılığı göz ardı etmediklerini belirten Bot, bu aşamada komisyon raporunu beklemenin en doğru karar olacağını söyledi.

5- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer Bild gazetesine verdiği demecinde "Çocuklarımızın ve torunlarımızın barış içinde yaşaması ve Avrupa'nın güçlü olması için Türkiye'nin AB üyesi olması çok önemli. Türkiye Avrupa'nın merkezi yapıtaşıdır" dedi.

3EYLÜL 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan atv televizyonuna Türkiye'nin iç ve dış politikaları konusunda açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan terör ile İslam arasında bir ilişki kurulmaması gerektiğini ifade ederek, teröre karşı uluslararası alanda yeterince işbirliği yapılmadığını belirtti. AB ülkelerinde zinanın suç olmadığının anımsatılması üzerine Başbakan Erdoğan, AB ülkelerinin her konuda dört dörtlük olmadığını söyleyerek "Biz de onlara örnek olabiliriz. Biz özelliklerimizi yitirirsek, bize değer verilmez" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Bartın'ın Kurucaşile Belediye Başkanı Hüseyin Sevim'i ziyaretinde brifing almasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, devletin, halkın ekonomisinin iyileşmesi ve sağlığı için harcama yapamaz duruma gelmesinin yanı sıra ülke genelinde yatırımların da kısıldığını belirtti.Baykal ayrıca, Kuzey Osetya'da yaşanan terorist eylemini kınadı.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Hollanda'ya gitmeden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, zinanın yeniden suç kapsamına alınması ile ilgili düzenlemenin Meclis'e nasıl getirileceğinin henüz netleşmediğini belirterek "Bir metin ortaya çıkmış değil" dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Türk Ceza Kanunu'nda yapılmak istenen değişikliklerin kamuoyuna doğru yansıtılmadığını söyledi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul'da düzenlenen Bilişim Fuarı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, telefon görüşmelerinden alınan yüzde 50'nin üzerindeki verginin üç yılda AB ortalamalarına (yüzde 20) çekileceğini söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca 81 ilde gerçekleştirilecek denetim ile ilgili toplantının açılışında yaptığı açıklamada, teftiş mekanizmasının ille de kusur arayan, birilerini zor durumda bırakan ve cezalandırmaya yönelik bir mekanizma olarak görülmemesi gerektiğini belirterek "Denetim mekanizması aynı zamanda rehberlik sistemi olarak görev yapmalı" dedi.

6- Tarım ve hayvancılığı desteklemek üzere, KDV'ninbazı mal ve hizmetlerin bir bölümündeyüzde 8'e, bir bölümünde de yüzde 1'e indirilmesi konusundakiBakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Başkanlık Divanı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, son zamanlarda Irak ve Kuzey Osetya'da yaşanan olayların terörün İslam ile birlikte anılmasını yeniden dünya gündemine taşıdığını, ancak terörün İslam ve insani değerlerle bağdaşmadığını söyledi.

8- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) bu yılın ağustos ayında toptan eşya fiyatlarının (TEFE) binde 7.9, tüketici fiyatlarının (TÜFE) ise binde 5.8 arttığını açıkladı.

9- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, müftülüklere bir yazı göndererek Türkiye ile UNICEF'in işbirliğiyle düzenlenen "Kız Çocuklarının Okullaşmasına Destek Kampanyası"na vaaz ve hutbelerle destek verilmesini istedi.

10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Uluslararası Yatırımcıları Bilgilendirme toplantısı için bulunduğu Almanya'nın Frankfurt kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Merkez Bankası tarafından açıklanan cari ödemeler dengesinin piyasa beklentileri ile uyumlu bir rakam olduğunu ve açığın hız kestiğini bildirdi.

11- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in sözcüsü Jean Christophe Filori Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, AB ilişkilerinde çok kritik bir döneme girildiğini belirterek "Türkiye'nin reform bağlamında yaptıkları biliniyor. Zina yasası, bu süreç içinde olan bir ülkenin imajını zedeleyebilir. Şu ana kadar kaydedilen tüm pozitif gelişmeler de gölgelenebilir " dedi.

12- Kuzey Osetya'da bir okulda gerçekleştirilen rehine eylemi Rus birliklerinin operasyonuyla sona erdi. Operasyonda 200'den fazla kişinin hayatının kaybettiği, 650'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi. Rusya İç İstihbarat Teşkilatı (FSB), çarpışmalarda 20 terorist öldürüldüğünü ve bunlardan 10'unun Arap kökenli olduğunu belirtti.

4 EYLÜL 2004

1- Cumhurbaşkanı AhmetNecdet Sezer Sivas Kongresi'nin 85. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, kongrede alınan kararların, ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin habercisi niteliğinde olduğunu kaydetti.

2- TBMM Başkanı Bülent ArınçSivas Kongresi'nin 85. yıl dönümü törenlerine katılmak üzere gittiği Sivas'ta yaptığı konuşmada, 85 yıl önce başlayan yürüyüşün bağımsız bir Türkiye'ye kavuşuncaya dek sürdüğünü söyledi.

Başkan Arınç ayrıca, Kuzey Osetya'nın Beslan kentindeki bir okulda meydana gelen terör olayı nedeniyle Duma Başkanı Grizlov'a gönderdiği başsağlığı mesajında, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sarımsak Festivali'ne katılmak üzere gittiği Kastamonu'da yaptığı konuşmada, Rusya'da çocuklara yönelik terör için "Nerede olursa olsun teröre karşı ortak mücadele formu oluşturulmalı" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kırıkkale'de düzenlenen Balışeyh Türkmen Şöleni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa ile bütünleşmekten ürkerek, kendi kabuğuna çekilmesi anlayışı içinde olmadıklarını söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İzmir'de düzenlenen 'Tataristan Ekonomi Günleri' toplantısında, Tataristan ile ticari ilişkileri güçlendirmek için bu ülke ile petrol karşılığında mal ve hizmet verilmesi anlaşması yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Eskişehir'in Sivrihisar ilçesine bağlı Paşakadın köyünde katıldığı bir açılışta, Türkiye'nin, AB'ye üyelik sürecinde 17 Aralık'ta tarih alacağını belirtti.

Bakan Çiçek ayrıca Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, AB'nin de karşı çıktığı zinaya ceza konusunda ortayol formülü bulmaya çalıştıklarını söyledi.

7- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Bolu'nun Abant ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'da yaşanan son olayın, terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin önemini ortaya koyduğunu söyledi.

Bakan Aksu ayrıca, CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan'ın soru önergesine verdiği yanıtta, 10 yılda 122 belediye başkanının görevinden uzaklaştırıldığını açıkladı.

8- Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu'nun Kuzey Osetya Cumhuriyeti'nde, Rus güvenlik güçlerince yapılan operasyonla sona eren rehine krizine ilişkin taziye mesajı yayımladı. Mesajda, terorist saldırı kınandı.

9- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Balıkesir'in Bandırma ilçesinde katıldığı bir açılış töreninde, özelleştirmeden 2004 yılı içinde devletin kasasına 1 milyar dolar girdiğini belirtti.

10- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, öğretmenlere eğitim öğretim yılının başında verilen hazırlık ödeneğinin 250 milyon liradan 350 milyon liraya çıkartıldığını bildirdi.

11- NATO Air Meet (NAM-04) tatbikatı Konya'da başladı. 3. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Fuat Özakdağ, NATO'nun önemli bir değişim içinde olduğunu belirterek "Bu değişiklik kuvvet ve komuta yapısı değişikliğinin ötesinde anlayış, kültür yaklaşımı, fonksiyon, yetenek değişimlerini kapsamaktadır. Bu ortamda tatbikatın dünya barışına büyük katkı sağlayacağını umuyorum" dedi.

12- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Hollanda'nın Maastricht kentinde AB Dönem Başkanı Hollanda tarafından düzenlenen gayri resmi dışişleri bakanları toplantısında üye ülke bakanlarıyla bir araya geldi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Gül, sivil devrim niteliğinde sayılabilecek reform çalışmalarını, zina konusu gerekçe gösterilerek dışlamanın, Türkiye'ye haksızlık olacağını söyledi.

13- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan üç ülkeyi içine alan uluslararası yatırımcılarla toplantı turu sonucunda İngiltere'nin başkenti Londra'da basın mensuplarına bilgi verdi.

Bakan Babacan 2005-2007 yıllarını kapsayacak olan yapısal reformlarla ilgili programın 1 Ekim-30 Kasım tarihleri arasındaki 61 günlük pencerede AB'ye sunulacağını belirtti.

14- Irak'ın Musul kenti yakınlarında Şii Türkmenlerle ABD askerleri arasında çıkan çatışmalarda 13 kişinin öldüğü, 50'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Irak'ın Kerkük kentinde ise polis akademisi önünde bir saldırganın bomba yüklü aracı infilak ettirmesi sonucu 20 kişinin öldüğü, 36 kişinin de yaralandığı belirtildi.

15- Kuzey Osetya'nın Beslan kentindeki bir okulu basıp binden fazla kişiyi rehin alan teroristlere yönelik operasyonda, 350 rehinenin öldüğü, 700 civarında da yaralının bulunduğu bildirildi.

Beslan'a giden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, terörle savaşımın kararlılıkla süreceğini belirtti.

5 EYLÜL 2004

1- DSİ tarafından 13 ilde yaptırılan 18 sulama tesisinin Bursa'nın Karacabey ilçesinde düzenlenen açılış törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin yıl başında Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçişle para sisteminde 1922 yılına dönüleceğini, ayrıca önümüzdeki günlerde konutu olmayanlara dağıtılmak için 100 bin konutun temelini atacağını söyledi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Gaziantep'te yaptığı açıklamada, Türkiye'de ekonominin güçlenmesiyle yabancı sermaye girişinin de hızlandığını söyledi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Kafe Siyaset' adlı programda, yargının ve yargı mensuplarının sorunlarına ilişkin soruları yanıtladı.

4- Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Yiğit Alpogan, Atina'da yayımlanan 'To Vima' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile Yunanistan arasında sürdürülen görüşmelerin sonucu hakkında iyimser olduğunu, ancak acele edilmemesi gerektiğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Bolu'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ile mücadele konusunda önemli bir mesafe katettiğini belirtti.

6- Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Salih Serhan başkent Bağdat'ta yaptığı açıklamada, Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'in iki numaralı adamı ve Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcısı İzzet İbrahim El Duri'nin yakalandığını söyledi.

7- Irak'ta kaçırılan Türk şoförü Mithat Çivi'nin çalıştığı Türk ve Kuveyt firmalarının Irak'tan çekilme kararı aldığı bildirildi.

8- Hindistan Dışişleri Bakanı Natvar Singh ile Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşit Mahmud Kasuri, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bir araya geldi. 3 yıl aradan sonra Keşmir için barış görüşmelerine başlayan tarafların, barış sürecine devamı konusunda anlaştıkları bildirildi.

6 EYLÜL 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2004-2005 adli yılın açılışı nedeniyle Yargıtay Başkan Vekili Mater Kaban'a gönderdiği mesajında, Anayasa'da Cumhuriyet'in temel nitelikleri arasında sayılan hukuk devleti ilkesinin, tüm çağdaş demokratik rejimlerin temel niteliği ve toplumların gelişmişlik düzeyinin önemli göstergesi olduğunu belirtti.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantı sonunda açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Kurul'da KOSGEB çalışmaları hakkında kapsamlı bir takdim, düzenleyici ve denetleyici kurulların 2003 faaliyet raporları hakkında bilgi sunumu ve değerlendirilmesinin yapıldığını belirterek, Türkiye'nin dış politikası ile songelişmelerin de ele alındığını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, atv televizyonunda Türk Ceza Kanunu Tasarısı ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in Diyarbakır ziyaretine ilişkin değerlen-dirmelerde bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Çin Personel Bakan Yardımcısı Hou Jiangliang'ı kabulünün ardından gazetecilerin Kamu Personel Yasa taslağına ilişkin sorularını yanıtladı.

5- 2004-2005 Adli Yılı'nın başlaması nedeniyle Yargıtay'da bir tören düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı bakanlar ve yargı mensupları katıldı.

Yargıtay Başkan Vekili Mater Kaban törende yaptığı açılış konuşmasında yargı bağımsızlığı ve meslek etiğine değinerek "Bağımsız olmayan, yasama ve yürütme ile kimi güç odaklarının etkisi altında bulunan yargıdan, diğer erklerin sağlıklı denetimi, bireylerin hukuk güvenliğinin korunması beklenemez" dedi.

Törene katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok ise konuşmasında, Neşter Operasyonu ve yargıyla ilgili eleştirilere yer verdi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bolu'nun Abant ilçesinde düzenlenen toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bu yıl sonunda 4 bin dolarlık milli gelirin konuşulduğunu söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Genel Merkez'de, Diyanet Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız ve sendika yöneticilerini kabulünde, Türkiye'de din ve din görevlilerinin mutlaka siyaset alanının dışında olması gerektiğini söyledi.

8- Ankara 10. İdare Mahkemesi, POAŞ'ın yüzde 25.8 oranındaki kamu hissesinin İş-Doğan Petrol Yatırımları'na satış bedelinin vadelendirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu kararını iptal etti.

9- Tasarruf Mevduatı SigortaFonu Başkanı Ahmet Ertürk, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ertürk, üzerinde çalışılmakta olan orta vadeli ekonomik program kapsamında Hazine'ye bir program sunduklarını ve bu program çerçevesinde 2007 yılı sonuna kadar alacak tasfiyesini bitirmeye kararlı olduklarını söyledi.

10- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) tarafından düzenlenen "Türkiye Ekonomisi, Sorunlar ve Beklentiler" konulu toplantıda, ekonomiye dair kaygılarını dile getirdi.

11- Türkiye'de resmi temaslarda bulunan AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü. Verheugen, Başbakan Yardımcısı Gül ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, İlerleme Raporu'nda Türkiye ile ilgili tavsiye bölümüne ilişkin bilgi verdi.

Başbakan Yardımcısı Gül de AB'nin kararı ne olursa olsun Türkiye'nin demokratik reformları gerçekleştirmeye devam edeceğini söyledi.

Verheugen, görüşmeden sonra Başbakanlığa geçerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Daha sonra Diyarbakır'a giden Verheugen, burada Vali Nusret Miroğlu ve Belediye Başkanı Osman Baydemir ile görüştü.

12- 'Kalkınmada Özel Sektörün Rolü' raporu çerçevesinde BM Kalkınma Programı ile Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen panelde konuşan BM Kalkınma Programı Daimi Temsilcisi Jakob Simonsen, özel sektörü kalkınma ve fakirliğin giderilmesinde en önemli faktör olarak gördüklerini belirterek, Türkiye'de işsizlikle mücadele için kamunun özel sektörü yönlendirmesi gerektiğini söyledi.

13- AB'nin Akil Adamlar Bağımsız Türkiye Komisyonu tarafından yayımlanan bir raporda, Kopenhag kriterlerini yerine getirir getirmez Türkiye ile katılım müzakerelerine başlanması istenerek, AB'nin kapılarının Türkiye'ye kapanmasından Birliğin de zararlı çıkacağı vurgulandı.

7 EYLÜL 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye'yi ziyarete gelen NATO Parlamenterler Asamblesi üyelerini Meclis'te kabul etti. Başkan Arınç, Slovak parlamenter Jesef Banas'ın azınlık saydığı 'Azeri, Gürcü, Kürt' kökenli kaç milletvekili olduğu sorusuna "Sizin söylediğiniz anlamda Türkiye'de ne anayasada ne kanunlarda ne de başka yazılı bir metinde azınlık tanımı yoktur. Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı herkes eşit düzeyde hak sahibidir. Hepimiz çoğunluğun eşit haklara sahip üyeleriyiz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da NATO Parlamenterler Asamblesi üyeleri ile görüşmesinde, Irak'ta gerçekleştirilecek seçimleri ve terör konusunu değerlendirdi. Başbakan Erdoğan ayrıca terör örgütü PKK'nın ırkçı bir yapılanma olduğunu belirterek "Türkiye'de böyle bir ırkçılık ortamı hazırlayan bir kültür yoktur" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Merkez'e gelişinde gazetecilerin Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nın zina düzenlemesi ile ilgili sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan partisinin muhafazakarlığın gereği olarak aile kurumunu sağlam tutmak istediğini belirterek, zinanın şikayete bağlı suç olacağını söyledi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'yi ziyaret eden KKTC Maliye Bakanı Ahmet Uzun ile görüştü. Bakan Uzun ile birlikte Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci'nin de katıldığı heyetlerarası görüşmelere geçmeden önce gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Unakıtan, yüzde 50'si KKTC'ye ve yüzde 50'si Türkiye'ye ait olan Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın Türkiye'ye ait olan yüzde 50 hissesinin özelleştirme konusunun gündeme geleceğini bildirdi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığın en büyük projelerinden biri olan 'hekim seçme özgürlüğü' sistemi ile ilgili olarak yayımladığı genelgede, en büyük sorunların poliklinik hizmetlerinde yaşandığını belirterek, poliklinik odalarının artırılmasıyla kuyrukların azaltılabileceğini söyledi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İskenderun Körfezi'nde 4,5 yıldır demirli duran ve dün 2 bin 200 ton toksit yükle batan M/V ULLA İspanyol gemisi ile ilgili olarak, geminin batış konusunda tereddütleri olduğunu, bu nedenle Bakanlık bünyesinde Değerlendirme Masası oluşturulduğunu söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, İzmir Adnan Menderes Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de suni gündem oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, Türkiye'nin hayati meseleleri varken zina gibi tartışmalarla gündemi kilitlemenin anlamı olmadığını söyledi.

7- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ve beraberindeki heyet, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü. Sabancı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, TÜSİAD olarak AB ülkelerinde yapacakları lobi çalışmalarını aktardıklarını belirterek, hükümetin yapısal reformlar, özelleştirme ve kayıt dışı ekonomi konularında daha hızlı hareket etmesi gerektiğini söyledi.

TÜSİAD heyeti, daha sonra Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile bir görüşme yaptı.

8- Türkiye'de bulunan AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Diyarbakır'da 1995 yılında boşaltılan Lice'ye bağlı Tuzla köyünde, köylerinin yakıldığı gerekçesiyle AİHM'ye başvuran köylülerle görüştü.

Verheugen, hükümetin köylere geri dönüş ve koşulların iyileştirilmesi için gerekeni yapmasını istedi ve "Bölgede siyasi istikrar olmadan, ekonomik ve sosyal sorunların çözülmesi mümkün olmayacaktır. Politik istikrar, ancak belli bir perspektiften bakarak çözülebilir. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu Türkiye'nin modernizasyon ve demokratik sürecini desteklemektir" dedi.

9- 18. Uluslararası Dinler Zirvesi, tüm dünyadan 500 dolayında dini lider ve politikacıyı buluşturduğu İtalya'nın Milano kentinde Duomo Katedrali'ne düzenlenen barış yürüyüşü ile sona erdi. Zirvede, Irak savaşı, terorizm ve Beslan gibi güncel konular ele alındı.

Zirveye katılan Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi "Terorizm, 21'inci yüzyılın yeni totaliter rejimi. Avrupa, çekingenlik ve korkuyu bir yana bırakarak farklı kültürler ve dünyalar arasında köprü görevi görmeli" dedi.

10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkent Moskova'da bir grup yabancı gazeteci ve akademisyenin sorularını yanıtladı. Putin, Kuzey Osetya'daki okul baskınıyla ilgili soruşturma açılmasını ve Çeçenlerle siyasi diyaloga girmesi çağrılarını reddetti.

11- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsrail'i ziyaretinde yaptığı temaslarda, İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ile 'uluslararası terorizmle mücadele konusunda geniş çaplı ikili, bölgesel ve çok taraflı işbirliğinin mümkün olan her yolla geliştirilmesini' hedefleyen bir anlaşma imzaladı.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron da Lavrov ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada "Rusya'yı vuran terorizm, bizi vuran terorizmle tam olarak aynı türde" dedi.

12- Filistin Başbakanı Ahmet Kurey, İsrail ordusunun Filistin'in Gazze kentindeki Hamas Eğitim Kampı'na yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısında 14 militanın ölmesine ilişkin yaptığı basın açıklamasında "Bu kabul edilemez bir suçtur. Hiçbir suç cezasız kalmaz. Eminim ki misilleme haklı sayılacaktır" dedi.

13- Dünya Bankası (DB) Başkanı James Wolfenshon, DB tarafından Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da ikincisi düzenlenen 170 gencin katıldığı "Uluslararası Gençlik, Kalkınma ve Barış Konferansı'nda yaptığı konuşmada, dünya liderlerinden savunma harcamalarını kısmalarını isteyerek, buradan elde edilecek kaynağın fakirlikle mücadeleye harcanmasını önerdi.

8 EYLÜL 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık'ta gerçek-leştirilen TÜBİTAK'ın 10. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, toplantının, bilim ve teknoloji konusunda oluşturulacak yeni perspektiflere ve bu perspektifler ışığında oluşturulacak yeni bilimsel stratejilere zemin hazırlayacağını, Türkiye'nin geleceği adına da altın bir fırsat sunduğu kanaatini taşıdığını belirtti.

Toplantıdan ayrılırken Başbakan Erdoğan gazetecilerin sorusu üzerine,Merkez Bankası'nın faiz oranlarını iki puan indirmesinin ekonomiyi olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

2- CHP, Sağlık Hizmetleri Temel Yasası ileKültür Yatırımları ve Girişimlerini Teşvik Yasası'nın bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünündurdurulması istemiyleAnayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

3- Emniyet Genel Müdürlüğü'nün AB'ye uyum sürecinde Avusturya ve Almanya polisleriyle birlikte geliştirdiği 'İfade Alma Teknikleri ve OdalarınınGeliştirilmesi Projesi' törenle başladı.

Törene Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu katıldı.Bakan Aksu, çalışmanın işkence iddialarının önlenmesini sağlayacak bir proje olduğunu belirterek"Proje bittiğinde başta personelin bu konudaki eğitim eksikliği olmak üzere bütün mazeretlerimiz ortadan kalkacak. Böylelikle gözaltı ve sorgulamalarda sık sık karşılaştığımız, ülkemizi uluslararası alanda zor duruma düşüren işkence, insan hakkı ihlali iddialarına bundan sonra asla meydan verilmeyecek" dedi.

4- TÜSİAD heyeti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık'ta bir araya geldi.Görüşmede, ekonomik ve siyasi konuların yanı sıra dış politikadaki gelişmeler de değerlendirildi.

5- Dünya Kupası eleme grubu ikinci maçında Yunanistan ile başkent Atina'da karşılaşan A Milli Futbol Takımı 0-0 berabere kaldı.

6- Kastomonu'nun Küre ilçesindeki Eti Bakır İşletmeleri'ne ait maden ocağında kaynak sırasında çıkan yangında 19 işçi yaşamını yitirirken, 19 kişi de yaralandı.

7- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) üst düzey yetkilisi Neçirvan Barzani, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Görüşmede, Irak'ta yaşanan son gelişmeler, terör örgütü PKK/Kongra-Gel'in Kuzey Irak'taki faaliyetleri ve Irak'ta iş yapan Türk şoförlerine yönelik saldırılar ele alındı.

Barzani ile yaptığı görüşmenin ardından Irak'tan Avrupa'ya geçerken Türkiye'yi ziyaret eden Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Gül, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını belirterek, bölgede demokrasinin her yönüyle temsili bir demokrasi olması gerektiğini, Irak'ı oluşturan gruplardan hiçbirinin kendisini bu denklemden dışlanmış hissetmemesi gerektiğini söyledi.

Talabani de Türkiye'nin hassasiyetlerinin bilincinde olduklarını ve buna göre davranacaklarını belirtti.

8- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen,İzmir gezisi kapsamında, Vali Yusuf Ziya Göksu'yu ziyaret etti ve kente ilişkin bilgi aldı.Verheugenİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu ziyaretinin ardındansivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle görüştü.

Verheugen incelemelerinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ziyaretini değerlendirdi. Türkiye'de elit, entelektüel kesim dışında fakir yörelerde yaşayanların da AB projesinidesteklediğini gördüğünü belirten Verheugen "Bu ziyaretler sonucunda komisyon son değerlendirmesini gerçekleştirecek. Bu değerlendirme gerçekler, olgular, güvenilir, ulaşılabilir kaynaklar üzerine bir değerlendirme olacak. Sonkarar da dürüst, adil ve objektif bir karar olacak" dedi.

9- AB Komisyonu'nun genetik yapısı değiştirilmiş ürünlere yönelik 6 yıl önce koyduğu yasağı kaldırarak, bu tohumların AB toprakları üzerinde ilk kez ekimine ve satışına izin verdiği bildirildi.

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Meksika'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Çeçen isyancılarla savaşırken hukuka saygı göstermesive temel insan haklarını zedelememesine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

11- Japonya'nın güney ve batı kesimlerinde etkili olan Songda tayfununun, ilk belirlemelere göre 28 kişinin ölümüne,700'den fazla kişinin de yaralanmasına yol açtığı bildirildi.

12- Çin'de meydana gelen sel felaketinde172 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Rusya'ya bağlı Kuzey Osetya'nın Beslan kentinde geçen hafta yüzlerce rehinenin ölümüyle sonuçlanan okul baskınının ardından Rusya Genelkurmay Başkanı General Yuri Baluyievski, başkent Moskova'da NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı James Jones ile görüştü. Baluyievski görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Teroristlerin eylemlerini önlemek için, nerede olursa olsun, dünyanın herhangibir bölgesindeki bir üssü yok etmek için her türlü adımı atacağız. Ancak bu, saldırılarda nükleer silah kullanacağımız anlamına gelmiyor" dedi.

14- ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılanaçıklamada,Irak Savaşı'nınsona erdiği 20 Mart 2003 tarihinden beri, 1001 ABD askerinin öldüğü ve 7 bin askerin de yaralandığı bildirildi.

9 EYLÜL 2004

1- Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 16 Ağustos 2004 tarihli dosyasındaki belge ve bilgilerin incelendiği ve Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya hakkında Yargıtay Yasası uyarınca ön soruşturma açılmasına oyçokluğuyla karar verildiği bildirildi.

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek,Yargıtay ve Danıştay üyeliklerine seçilenlere mazbata verilmek üzere düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sorunlarının, sistemden, kötü yönetimden, sorunlara bakış açısından ve insan yapısından kaynaklandığını, sorunların kısa sürede çözülemeyişinin temelinde ise fırsatçı ve kestirmeci yol arayışının olduğunusöyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı ve Marmara Üniversitesi işbirliğiyle İstanbul'da düzenlenen '6. Ulusal Fen Bilimleri ve Matematik Eğitim Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türk üniversite sisteminin en büyük engelinin YÖK sorunu olduğunu belirterek, bu sorunun aşılması gerektiğini söyledi.

4- Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından İstanbul'da düzenlenen 'Markalaşma' konulu toplantıda, kalite, tasarım ve değerler üçgeninde oluşturulacak sinerjiyi doğrudan karlılığa çevirmede markalaşmanın en önemli faktör olduğunubelirtti.

5- Türkiye'de bulunan AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, NTV televizyonunda yayınlanan bir programda, Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nda zina konusunda yapılması düşünülen yeni düzenlemeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada "Yasak olmaktan çıkarılmış olan bir konunun tekrar gündeme getirilmesi din adına yapıldığı izlenimini yaratacak ve Türkiye'ye karşı ülkeler tarafından aleyhte kullanılacak" dedi.

6- Resmi ziyaret amacıyla Estonya'da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Kristiina Ojuland ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin kritik eşiği aştığını, siyasi kriterleri yerine getirdiğini ve İlerleme Raporu'nun pozitif ve adil bir rapor olacağından emin olduğunu belirterek "Tüm bunlara rağmen siyasi karar subjektif olursa bu elbette tepkiye yol açar" dedi.

Bakan Ojuland daülkesinin Türkiye ile müzakerelere başlanmasından büyük bir memnuniyet duyacaklarını söyledi.

7- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani Irak'ın Erbil kentinde AFP ajansına yaptığı açıklamada "Kerkük Kürdistan'ın kalbidir. Bu kimliği korumak için savaşmaya ve Irak Kürtlerinin elde ettiği kazanımları muhafaza etmek için canımızı vermeye hazırız" dedi.

10 EYLÜL 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Edoğan, Türk-Japon ortaklığı olan Anadolu Isuzu'nun Gebze'de düzenlenen 20'nci kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmada, ekonominin uyguladıkları kararlı ve dikkatli politika ile rayına girdiğini, söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca Türkiye'ye doğrudan giren yabancı sermaye miktarına dikkat çekerek, bunun da 17 Aralık'tan sonra Türkiye'de müzakere süreci ile başlayacak olan gelişmelerin nerelere varabileceğinin çok açık ve anlamlı bir işareti olduğunubelirtti.

2- Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, yayımladığı eylül bülteninde KKTC'ye yönelik kısıtlamaların kaldırılması konusundaki endişelerini kamuoyuna açıkladı. Açıklamada "BM, ABD, AB ve İslam Konferansı Örgütü tarafından siyasi ve ekonomikbağlamda verilen taahhütlerin hiçbirisi gelinen aşamada somut kazanımlara dönüştürülmemiştir" denildi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Estonya'dan Letonya'ya gidişi sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nın zina düzenlenmesine ilişkin tartışmaları değerlendiren Başbakan Yardımcısı Gül, AB ülkelerindekilerden çok Türkiye'dekilerin bu konuyu bu kadar çok mesele yaptığını gözlemlediğinisöyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamları konusunda düzenlediği basın toplantısında, ekonominin performansının iyi, büyümenin sağlıklı olduğunu vurgulayarak "Büyüme hedefi şimdiden aşıldı. Yılın ikinci yarısında büyüme sıfır dahi olsa 2004 yılı için yüzde 5.8'lik hedef şimdiden gerçekleşti" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan gazetecilere yaptığı açıklamada, ABDkuvvetlerinin Irak'ın Telafer kentinde direnişçilere karşı giriştikleri sınırlı takip harekatının dünden itibaren boyutkazandığını belirterek, bu harekatın, kentin nüfusunun büyükçoğunluğunu oluşturan Türkmenler dahil sivil halkta zayiata yolaçtığını söyledi.

Tan ayrıca, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün resmi ziyaret için bulunduğu Estonya'da verdiği talimatla Ankara'da ABDBüyükelçiliği, Washington'da da Beyaz Saray ile Dışişleri ve Savunmabakanlıkları nezdinde üst düzeyde girişimlerde bulunulduğunu belirtti.

Öte yandan, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği de Irak'taki gelişmelere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada "Irak Telafer'de cereyan eden olaylar dikkatle ve kaygıyla takip edilmekte olup, ilgili taraflardan sağduyulu hareket etmeleri beklenmektedir" denildi.

6- ÇalışmaveSosyalGüvenlikBakanıMuratBaşesgioğlu,İstanbul'da Bağ-Kur Gaziosmanpaşa Şube Müdürlüğü'nün açılışında yaptığı konuşmada, herkese eşit şekilde sağlık ve sigortacılık hizmeti sunmayı hedeflediklerini ve sosyal güvenlik reformu çalışmalarının hızla devam ettiğini dile getirdi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile İtalyan Elektrik ve Gaz Düzenleyici Kurumu Eşleştirme Projesi ile ilgili toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı'nın zamanında biteceğini belirterek "Mayıs ayı itibarıyla petrol akacak" dedi.

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türk Ceza Kanunu Tasarısı hakkında birçok sakıncalı düzenlemenin zina tartışmalarına kurban gittiğini belirterek, özgürlükler gibidaha önemli konuların gözardı edildiğini söyledi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), özelleştirme kapsamından çıkarıldı.

10- Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Sosyal Güvenlik Sistemi Reform taslağı konusunda akademisyenlerle yapılan toplantıda, sosyal güvenlik sistemini tek çatı altında toplamayı amaçlayan Sosyal Güvenlik Reform Taslağı'nı eleştirdi. Kılıç, taslağın sosyal sigorta haklarının kısmen geri alınması ve elde etme koşullarını ağırlaştırma esasına dayandığını belirterek, bunun sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmayacağını söyledi.

11- AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'nin kriterlerini yerine getirmede kaydettiği ilerlemeyi överek, AB Komisyonu'nun Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlanmasına yeşil ışık yakmasının 'ayrımcılığa karşı bir tokat olacağını' belirtti.

12- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, El Cezire televizyonuna verdiği demeçte, Kuzey Osetya'daki rehin alma eyleminin emrini, Çeçen komutanlardan Şamil Basayev'in verdiğini söyledi.

11 EYLÜL 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nca düzenlenen 'Finish'e 5 Kala Avrupalı Türkiye' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 40 yılı aşan AB bayrak yarışında sona çok yaklaştığını, artık son yüz metrenin koşulduğunu belirterek "Elimizden gelen her şeyi yaptık. AB'den de aynı şeyi bekliyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca İstanbul'da katıldığı bir açılışta, yeni bir vergi reform paketi hazırlıklarının yapıldığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, büyümenin yılın kalan bölümünde de sürmesi durumunda, 2004 yılı büyümesinin yüzde 10'u bulabileceğini belirtti.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Hukuki Perspektifler dergisince İstanbul'da düzenlenen 'Uluslararası Karşılaştırmalı Ceza Hukuku Paneli'nde yaptığı konuşmada, Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nın AKP hükümetince tamamen benimsenmemesine karşın, 15 gün içinde tartışılarak yasalaştırılacağını söyledi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Türk Dünyası Belediyeler Birliği tarafından İstanbul'da düzenlenen 'Kamu Yönetimi Reformu: Demokratikleşmenin Eşiği' konulu sempozyumda, belediyelerin personel giderleri bütçenin yüzde 30'una çekilinceye kadar, yeni istihdam yapılmayacağını belirtti.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Mardin ve Diyarbakır'da çeşitli incelemelerde bulundu. Bakan Akdağ, Diyarbakır Valiliği'nde düzenlediği basın toplantısında,Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin, Sağlık Bakanlığı'nın ülkegenelinde başlattığı bölgesel çalışmalarının önemli bir parçasını oluşturduğunu söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, AKP hükümetinin dış politikada iradesini dış karar mercilerine teslim ettiğini belirtti.

7- Irak Türkmen Cephesi'nin Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı Telafer'de Türkmenleri hedef alan saldırılara ilişkin Hürriyet gazetesine açıklamada bulundu.

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Baltık gezisinin üçüncü durağı olan Litvanya'da, Irak'taki gelişmeleri düzenlediği bir basın toplantısıyla değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkmen nüfusun yoğun olarak yaşadığı Irak'ın Telafer kentinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Amerikan yönetimine en üst düzeyde gerekli ikazlarda bulunduklarını söyledi.

9- KKTC Başbakan'ı Mehmet Ali Talat Financial Times gazetesine verdiği demeçte, AB'nin Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri tutmadığını belirtti.

10- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Alman Süddeutsch Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerine başlanmasına kesin olarak 'hayır' denilemeyeceğini söyledi.

11- Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Emma Bonino İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen 'Avrupa'da Türkiye: Bir Sözden Fazlası mı?' başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'deki zina tartışmalarının zamansız olduğunu belirterek "Bu kötü bir zamanlama" dedi.

12- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis başkent Atina'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'nin içinde yer almasını istediğini ve Kıbrıs sorununa en kısa zamanda çözüm bulunmasını arzuladığını belirtti.

13- Kuzey Irak'taki Türkmen liderler, Musul'daki Irak Türkmen Cephesi Merkezi'nde düzenledikleri basın toplantısında, Telafer'deki çatışmalarla birlikte bölge halkının zor durumda kaldığını belirterek, uluslararası toplumdan Telafer'de yaşananlara karşı sessiz kalmamalarını istedi.

14- ABD Başkanı George W. Bush 11 Eylül saldırılarının 3. yıl dönümü nedeniyle Beyaz Saray'da yaptığı ve radyolardan yayımlanan konuşmasında, dünyanın her yanındaki teroristlere yönelik amansız insan avının süreceğini söyledi.

12 EYLÜL 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yeni eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle yayımladığı mesajda "öğretim birliği" ilkesi ve eğitimin laik niteliğinden ödün verilmemesi gerektiğini bildirdi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bilecik'in Söğüt ilçesinde düzenlenen 723. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'ne katıldı. Çökme noktasına gelen ekonominin ayağa kalkmaya başladığını belirten Başbakan Erdoğan "Türkiye'yi dünyanın merkezi konumundaki ülkelerden biri olmaya götürecek yolun kaldırım taşları bir bir döşeniyor" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener yaptığı açıklamada, TMSF'nin Hazine'ye olan borcunun kamunun kamuya borcu olduğunu belirterek "Muhasebede borç olarak kıyamete kadar devam etmiş etmemiş çok önemli bir hadise değildir. Önemli olan ne kadarının tahsil edildiğidir" dedi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın ilk 8 ayında gümrüklerde toplam 202.7 trilyon liralık uyuşturucu madde yakalandığını bildirdi.

5- Türkiye'de bulunan KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Kafe Siyaset' adlı programda, referandumda 'evet' diyen Türk tarafının büyük sempati topladığını, ama verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle sonucun 'kuru sempatiyle kaldığını' söyledi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Baltık ülkeleri ziyaretinin son durağı olan Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta, çatışmaların endişe verici boyutlara ulaştığı Irak'ın Telafer kentinde halka insani yardım sağlanması için harekete geçilmesi yönünde hem Ankara hem de ilgili temsilciliklere birer talimat gönderdi. Başbakan Yardımcısı Gül, Amerikan makamlarıyla temasa geçilerek, gerekli yardımın organizasyonu konusunda ön çalışma yapılmasını istedi.

7- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis Selanik kentinde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili olarak "Yunan halkı Avrupalı bir Türkiye istiyor. Kıbrıs ve Ege bahanemiz olamaz. AB üyesi Türkiye daha iyi müzakereci olur" dedi.

8- Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov Rus NTV televizyonuna verdiği demeçte, Beslan'daki okul baskınından sonra halkı yeni saldırılara hazır olmaları konusunda uyararak "Rusya, artık savaştadır" dedi.

9- İsrail Başbakanı Ariel Şaron başkent Kudüs'te yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'daki 4 yerleşim yerinden çekilme planına karşı artan tepkilerin ülkede bir iç savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu.

10- Terör örgütü El Kaide'nin üst düzey liderlerinden Ebu Musab El Zerkavi'ye bağlı 'Tevhid ve Cihad' örgütünce, Irak'ın başkenti Bağdat ile Ramadi ve Felluce kentlerine saldırılar düzenlendiği, 60'a yakın kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13 EYLÜL 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ile birlikte Elazığ-Bingöl Devlet Yolu üzerindeki Gazik Varyantı'nın açılışına katıldı. Başkan Arınç burada Türk Ceza Kanunu (TCK) Tasarısı'na ilişkin yaptığı açıklamada "TCK'yı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni temel alan, bireyi esas kılan, insana değer veren bir anlayışı hakim kılmak için çıkarıyoruz" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2004-2005 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle gittiği Şanlıurfa'da halka hitaben yaptığı konuşmada, bu yıl okula gitmeyen 640 bin kızın en az yarısının okula çekilebilmesi için çalışacaklarını belirterek, velilere kız çocuklarını okula göndermeleri çağrısında bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de eğitimdeki sorunların önemli bir kısmının çözüldüğünü, diğerlerinin ise çözümüne yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Başbakan Erdoğan daha sonra bölge ülkeleri ile gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (EİT) 8. Zirve Toplantısı için Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'ye gitti.

3- Devlet Bakanı Güldal Akşit, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği'nin (KA-DER) İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi'ndedüzenlediği 'Türkiye ve AB'de Kadınlar: Ortak Bir Anlayışa Doğru' konulu uluslararası sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada "Zina düzenlemesi konusunda tartışmalar yoğunlaşınca, Türk Ceza Kanunu Tasarısı'yla getirilen yenilikler yeterince tartışılamadı. Kuşkusuz, amaç toplumun yüzde 100'ünü memnun edecek düzenlemelerin yapılması. Tasarı görüşmelerinin bu anlayışla gerçekleşeceğine, eleştiri ve önerilerin dikkate alınacağına inanıyorum" dedi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye Adalet Akademisi'nin yeni dönem eğitim faaliyetine başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk Ceza Kanunu'ndaki bazı düzenlemelerin bir eksiklik olarak görülebileceğini, çağdaş dünyanın değerleri ile uyuşmadığının söylenebileceğini belirterek "Ama bir şey daha çağdaş dünyanın değerleriyle uyuşmuyor. Bu da verdiği sözde durmamak. Avrupa, 17 Aralık'ta tarih vermediği, müzakereye başlamadığı takdirde, verdiği sözde durmamış olur. Bu da çağdaş dünyanın değerlerine uymayan bir husustur" dedi.

5- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok,Prof. Dr. Timur Demirtaş ve Doç.Dr. Fatih Selam Mahmutoğlu ile birlikte Türk Ceza Kanunu Tasarısı'yla ilgili düzenlediği basın toplantısında, mevcut tasarının beklentilere yanıt verecek nitelikte olmadığını söyledi.

6- Terör örgütü El Kaide'ye bağlı Tevhid ve Cihad örgütü tarafından 14 Ağustos'ta Irak'ın Musul kentinde rehin alınan Türk şoför Durmuş Kumdereli'nin öldürüldüğü bildirildi.

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenen "5. Kuzey-Güney İş Forumu"nun 'Türkiye ve AB' konulu oturumunda yaptığı konuşmada, Müslüman bir toplumun hem kimliğini koruyup hem de demokratik, açık, şeffaf, güvenilir, çoğulcu ve çağdaş, yani Avrupalı olabileceğini kanıtlamak arzusunda olduklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül Baltık ülkelerine gerçekleştirdiği temasların ardından Türkiye'ye dönüşünde, Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı ziyaret hakkında bilgi verdi.Gazetecilerin, ağırlıklı olarak Türkmenlerin yaşadığı Irak'ın Telafer kentine ABD güçleri tarafından düzenlenen operasyona ilişkin soruları üzerine Başbakan Yardımcısı Gül, ABD'yi uyardıklarını belirterek "ABD ile temasa geçtik. Ben Dışişleri Bakanı Powell ile görüştüm. Böyle devam ederse, Irak ile ilgili konularda Türkiye'nin işbirliğini sona erdireceğini açık şekilde söyledik" dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki İlgin ve Büyükelçi Ali Tuygan ile konuyla ilgili görüşen ABD Büyükelçisi Eric Edelman, operasyonun Türkmenleri değil, direnişçileri hedef aldığını belirterek, bölgedeki Kürtlerin Telafer'e ilerlemeye başladığı ve kentin denetimini ele geçirmeyi amaçladığı yönündeki iddiaların da doğru olmadığını söyledi.

8- İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac İspanya'nın başkenti Madrid'de bir araya geldiler.

Toplantı sonunda basına açıklama yapan Schröder, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerine başlamak için çok büyük adımlar attığını ve bunu da herkesin gördüğünü belirterek, Türkiye'nin Avrupa'nın güvenliğine çok büyük katkısı olacağını söyledi.

9- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Amerikan televizyon kanallarından Fox ve NBC'ye ayrı ayrı verdiği demecinde, 11 Eylül saldırılarıyla Irak'ta devrilen Saddam rejimi arasında hiçbir bağlantı olmadığını belirterek "Irak'taki zorlukları yanlış hesapladık" dedi.

10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus kabinesinin genişletilmiş toplantısında yaptığı konuşmada, ülkenin terorist saldırıları ve sabotajları önleyecek yeni bir sisteme ihtiyacı olduğunu belirterek, teroristlerin yurt dışında olsa bile yok edilmeleri gerektiğini söyledi.

11- ABD güçlerinin Irak'ın Felluce kentinde havadan ve karadan sürdürdüğü operasyonlarda 18 kişinin öldüğü, 29 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14 EYLÜL 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Türkiye-Filistin Parlamento-lararası Dostluk Grubu üyelerini kabulünde, İsrail yönetiminin Türkiye'nin barış önerilerine sırtını dönüp 'utanç duvarını' inşa etmeye devam ettiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türk Ceza Kanunu (TCK) Tasarısı'nın zina düzenlemesi konusunda AKP'yi eleştirerek, zinanın suç olmasının aileyi koruyacağı iddiasının, aldatmaca veikiyüzlülük olduğunu söyledi. Baykal ayrıca, kendisiyle görüşen Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in TCK Tasarısı konusunda önce 10 maddelik bir değişiklik sunduğunu,ancak bunun 4 maddeye indirildiğini söyledi.

Baykal grup toplantısının ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile TBMM'de bir araya geldi.

Toplantının ardından TCK Tasarısı'yla ilgili iyileştirmelerin süreceğini, bu süreç içinde ne gerekiyorsa yapılacağını belirten Başbakan Yardımcısı Gül, önergelerin ortak verilmesi konusunda da anlayış birliğine varıldığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'nin siyasi kriterlerini yakaladığını belirterek "Türkiye'nin AB üyeliğine hiçbir şey engel olamayacaktır. Biz üzerimize düşeni yaptık. Şimdi aynı samimiyet ve dürüstlüğü Avrupa'dan bekliyoruz" dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, 346 maddelik Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nın henüz ortada olmayan bir madde yüzünden gölgelendiğini ve imajı zedelenen Türkiye'nin bunu hak etmediğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, binlerce insanın yaşamını yitirdiği Sudan'ın Darfur bölgesindekitrajediyi hafifletebilmek için güçlü insani yardım geleneği ve Sudan ile iyi ilişkiler ışığında Türkiye'nin Darfur'a insani yardım göndermesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından İstanbul'da düzenlenen '2. Sermaye Piyasaları Arenası'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 30 yılın en düşük enflasyon düzeyini yakaladığını ve son 40 yılın da en büyük büyüme oranına ulaştığını belirterek, bu iki gösterge sayesinde ekonomide sürdürülebilir bir duruma ulaşıldığını söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanan Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nın 75 maddesi kabul edildi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ve yönetim Kurulu üyeleri, Türk Ceza Kanunu (TCK) Tasarısı'nın basın-yayın fiilleri kapsamındaki maddelerine ilişkin bir açıklama yaptı. Başkan Erinç, gazetecilere Basın Yasası ile getirilenhak ve özgürlüklerin TCK Tasarısı ile geri alınmak istendiğini belirtti.

8- Türkiye'de bulunan Hollanda Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Dick Berlijn, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) tarafından düzenlenen 'Türkiye'nin AB Beklentisi-Silahlı Kuvvetlerin Rolü' başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de Genelkurmay'ın alt kademeye yerleştirilmesi ve savunma bütçesini Meclis'in yönetmesi gerektiğini söyledi.

9- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Devlet-Hükümet Başkanları 8.Zirve Toplantısı Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de başladı.

Dönem Başkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğanyaptığı açılış konuşmasında "Kıbrıs'taki değişen temel şartlar dışında Kıbrıs Türkleri'nin haksız izolasyonuna son verecek adımın geciktirilmeden atılması gerekmektedir" dedi.

Başbakan Erdoğan zirve sonrasında İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile görüştü. Görüşmede doğalgaz konusu ele alındı.

Zirvenin ardından beraberindeki heyetle Türkiye'ye dönen Başbakan Erdoğan İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, zirvede alınan en önemli kararlardan birinin, KKTC'nin bundan sonra teşkilat çalışmalarına 'Kıbrıs Türk Devleti' adıyla katılmasının kararlaştırılması olduğunu bildirdi. Başbakan Erdoğan zirve sonunda yayımlanan Duşanbe bildirisinde, teşkilatın kurucu belgesi olan İzmir Anlaşması'ndaki ilke ve amaçlara bağlılığın da teyit edildiğini belirterek"Dünyamızda ve bölgemizde vuku bulan ekonomik, sosyal ve teknolojik gelişmeler ele alındı. Ayrıca, teröre varıncaya kadar bütün konular dile getirildi. EİT bölgesinde barış, istikrar ve güvenliğin devamına ilişkin izlenecek yeni işbirliği imkanları tek tek ortaya konuldu" dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün geçen hafta cuma günü Telafer'deki olaylarla ilgili bir telefon konuşması yaptığını ve Türk hükümetiyle teması sürdürdüklerini belirterek "Telafer'de gerçekleştirilen askeri operasyonlardan Türkiye'nin endişeleri var. Türkiye Türkmen siviller için endişeli. Biz operasyonlarda sivil nüfusa güçlük çıkarmamaya çalışıyoruz" dedi.

11- Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir karakolun yakınında meydana gelen patlamada, 47 kişinin öldüğü, 114 kişinin de yaralandığı bildirildi. Ayrıca Irak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ramadi kentinde Amerikan güçleri ile direnişçiler arasında çıkan çatışmalarda 10 kişinin öldüğü, 22 kişinin de yaralandığı belirtildi.

15 EYLÜL 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından gerçekleştirilen 8. Uluslararası İş Forumu Kongresi'ndeyaptığı konuşmada, Rusya'ya bağlı Kuzey Osetya'nın Beslan kentinde yüzlerce rehinenin ölümüyle sonuçlanan okul baskınının 'dinci terör anlayışı' tarafından gerçekleştirildiğini belirterek "Şahsen bu terör anlayışına 'dinci terör' diyebilirim ama 'İslamcı terör' asla diyemem" dedi.

2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik özel bir okulun 1. sınıflarda başlattığı 'Akıllı Sınıf' projesininuygulamaya konulması amacıyla düzenlenentoplantıya katıldı. Bakan Çelik daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, okullara bilgi teknolojisi kuran işadamlarından KDV alınmamasına yönelik çalışma yürütüldüğünü söyledi.

3- TBMM'nin olağanüstü toplantısıyla dün başlayan Türk Ceza Kanunu (TCK)Tasarısı görüşmelerine devam edildi. Genel Kurul'da, 143'ü dün olmak üzere 218 madde kabul edildi. Tasarıyla soykırım, insan ticareti, hırsızlık suçu ve insan üzerinde deney gibibir çok konu da suç kapsamına alınıyor.

Ayrıca, alkollü şekilde aşırı hız yaparak ölüme yol açana 25 yıla kadar hapis cezası getiren madde TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- Ankara 2. İş Mahkemesi, tüzüğündeki 'Bireylerin anadillerinde öğrenim görmesini savunur' ifadesi nedeniylekapatılması istenen Eğitim-Sen hakkında açılan davayı reddetti.

5- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman gazetecilerin sorularını yanıtladı. Edelman, Türkiye'nin Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer'deki operasyondan sivillerin zarar görmemesi ve nüfus oranı ile demografik yapının değişmemesine dönük endişelerineABD yönetiminin olumlu cevap verdiğini söyledi.

6- IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam yeni stand-by anlaşması görüşmeleri için Türkiye'ye geldi.

7- KKTC Bakanlar Kurulu, Türkiye ileikamet ve sosyal güvenlik haklarını düzenleyenyasayı onayladı. Yasa,ikamet ve çalışmak için KKTC'ye gidecek Türk vatandaşlarının kimlikle giriş yapamayacağını, tatil amacıyla gidenlerin ise kimlikle giriş yapabileceğini öngörüyor.

8- Uluslararası Af Örgütü'nün yayımladığı dünya çapında çocuk suçluların idam edilmeleriyle ilgili raporda, çocukları idam etmekte ısrar edenABD, Çin ve İran gibi ülkelere bu uygulamaya son verme çağrısında bulunuldu.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 'dini özgürlükler' raporunda, Türkiye'de dini özgürlüklerin anayasa ile korunduğu ve ülkede genel olarak bu haklara saygı gösterildiği belirtilirken, Türkiye'de Müslüman ve diğer dinlerin mensuplarına kamu kuruluşları ve üniversitelerde bazı kısıtlamalar getirildiğibelirtildi.

Rapora ilişkin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell bir basın toplantısı düzenledi.

16 EYLÜL 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Prof. Dr. Bülent Zülfikar ve Prof. Dr. Ethem Tolga'nın Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üyeliğini onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Türk Lirası'nın (YTL) tanıtımı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, YTL ve TL'ye uluslararası alanda yeniden itibar kazandıracaklarını belirterek "YTL Türk ekonomisinde yeni bir milat olacak" dedi. Başbakan Erdoğan bir soru üzerine, eğitim ve kira bedellerindeki artışların, enflasyondaki düşüş ve büyümedeki gelişmelerle doğru orantılı bir paralellik göstermediğini ve vatandaşların bundan zarar görmelerini engellemek amacıyla yasal bir düzenleme yapılabileceğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Slovakya Başbakan Yardımcısı Pal Czsaky'i kabulünün ardından düzenlediği basın toplantısında, Slovakya'nın, Türkiye'nin AB sürecine yakın destek veren ülkelerden biri olduğunu belirterek, görüşmede bölgedeki gelişmeler ve AB ile ilgili konuların ele alındığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül, Kerkük'e yoğun Kürt göçü olduğuna ilişkin haberlerle ilgili bir soru üzerine "Irak'ta çeşitli nüfus hareketleri var. Ancak, bu hareketler köklü demografik değişikliklere yol açmamalıdır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Czsaky da iki ülke ilişkileri ve işbirliğinin güçlendirilmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, Türkiye'nin AB süreci konusunda çok iyimser olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi'nin (Ulusal Ajans) faaliyetlerinin tanıtım toplantısında,Ulusal Ajans'ın bu yıl AB eğitim ve gençlik programlarını gerçekleştirmek için 18.4 milyon Euro kaynak kullanacağını belirtti.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen,İstanbul'dadüzenlenen 10. MÜSİAD Uluslararası Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1 Ocak- 15 Eylül tarihleri arasındaki ihracatının 42.5 milyar dolar olduğunu belirterek "Türkiye ihracatı bu sene yaklaşık 60 milyar dolar rakamına ulaşacak" dedi.

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu düzenlediği basın toplantısında, işkence ve kötü muameleyi bir insanlık ayıbı olarak gördüklerini belirterek "Münferit dahi olsa, işkence ve kötü muameleye müsamaha gösteremeyiz. Bu itibarla, kamuoyunun önüne 'işkence ve kötü muameleye sıfır tolerans' sloganıyla çıktık. Türkiye'de sistematik işkence yoktur" dedi.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Pamukova'da 39 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren kazasında bilirkişi heyetinin TCDD ve makinistleri 8'de 4'er oranında kusurlu bulduğunu belirterek "Makinistler de bizim elemanımız olduğuna göre hata bizde, yani TCDD'de" dedi. Bakan Yıldırım, Türk Telekom'un yeni tarifelerine yapılan eleştirilerle ilgili olarak dayaptığı inceleme sonucunda tarifelerdeindirim uygulandığını tespit ettiğini söyledi.

8- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, İstanbul'da düzenlenen Malatyalı İşadamları Derneği toplantısında, borç ödeme süreci görüşmelerinde tehditlerle karşılaştıklarını belirterek, bu tehditlerle mücadele edebileceklerini, fakat toplumun da kendilerini cesaretlendirmesi gerektiğini belirtti.

9- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki heyeti kabulünün ardından yaptığı açıklamada, yüzde 6.5 olan faiz dışı fazla hedefinin kamu harcamalarının azaltılarak yakalanması gerektiğini söyledi. Satıcı, özelleştirmeyle ilgili olarak da "Özelleştirme halka arzla değil, blok satışla yapılmalı. Özelleştirmeler sadece kamuya gelir sağlamak amacıyla yapılmamalı" dedi.

Modhadam başkanlığındaki IMF heyeti ayrıca, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve TÜSİAD'ıziyaret etti.

10- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Alman-Macar Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmada, siyasi kriterleri yerine getirmesi halinde Türkiye'ye AB üyeliği konusunda verilen sözün tutulması gerektiğini söyledi.

11- BM Genel SekreteriKofi Annan BBC televizyonuna verdiği demecinde, ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'nin onayı olmaksızın Irak'ta savaşa gitme kararının yasa dışı olduğunu belirtti.

17 EYLÜL 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, TGRT televizyonundaki 'Ankara'nın Gündemi' programına katılarak, son iki yıl içinde, 50 yılda çıkarılan miktarda kanunun Meclis'ten geçtiğini ifade etti. Başkan Arınç ayrıca, mevcut TCK'nın günün ihtiyaçlarına cevap vermediğini belirterek "Kanunlar toplumun ruhunu yansıtmalıdır" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Türk Ceza Kanunu Tasarısı ve zina düzenlemesi hakkında, kendi ilkelerine sadık kalarak çalışmalarını sürdüreceklerini belirterek "AB'nin içişlerimize karışmaya hakkı yoktur. Bir şeyler dayatılmaya gayret edilmesin. Türkiye, uyum süreciyle ilgili herşeyi bitirmiştir. Bizim için AB olmazsa olmaz değil" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM Genel Kurulu'nun 59. Dönem toplantılarına katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, BM toplantıları sırasında Türkiye'nin 2009-2010 dönemi için Güvenlik Konseyigeçici üyeliğine adaylığını koyacağını belirtti.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, AKP'nin küçük siyasi kaygılar ve tabanını idare etmek için Türkiye'nin ulusal çıkarlarını tehlikeye attığını belirterek, Türk Ceza Kanunu'nun AB İlerleme Raporu açıklanmadan önce Meclis'ten çıkarılması çağrısı yaptı.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'ı kabulünde, Irak'ın Telafer kentinde Türkiye'den gönderilecek yardım konvoyununve Irak'ta iş yapan Türk şoförlerinin güvenliği konusunu görüştü. Büyükelçi Edelman görüşmede, ABD'nin gereken desteği vereceğini bildirdi.

Görüşmede ayrıca, ABD ile Türkiye arasında fikri mülkiyet haklarıele alındı.

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, yayaların trafikte güvenliklerinin sağlanması ile ilgili olarak 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, başta büyük şehirlerde olmak üzere yayaların karıştığı ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında artış olduğunu belirterek, kazaların en az seviyeye çekilmesi amacıyla bilimsel araştırmalar yapılarak, projeler geliştirilmesini istedi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, yılın 8 aylık bütçe sonuçlarını değerlendirerek, oluşan açığın tahminlerin çok altında olduğunu ve ekonomide gidişatın fevkalade olduğunu belirtti. Ayrıca mali disiplinin devam edeceğini,tüketim harcamalarının yüzde 70'inin krediler kanalıyla yapıldığını da belirten Bakan Unakıtan "En önemli hedeflerimizden biri, reel faizleri düşürmektir. Gelecek yıl faizler daha da düşecek. Gelirlerde o kadar yüksek artış olmayacağına göre, bu yılki yüksek faizler tüketiciyi sıkıntıya sokabilir" dedi.

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile ilgili bilgi verdi. Bakan Akdağ, 350 ilçede 112 Acil'in faal olmadığını belirterek, gelecek yıl bunları faaliyete geçirmeyi planladıklarını söyledi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Kütahya Valisi Osman Aydın'ı ziyaretinde bir gazetecinin sorusu üzerine, kıdem tazminatıyla ilgili kazanılmış haklarda herhangi bir değişikliğin bulunmadığını, sadece çalışanın veişçinin, işletmelerin ekonomik durumlarından dolayı alamadıkları kıdem tazminatları karşılıklarını devlet güvencesine kavuşturmak istediklerini belirtti.

10- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, İstanbul'da Demokrat Parti'den (DP) bir grubun DYP'ye katılma töreninde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Ağar ''Hükümet'in, Meclis'te görüşülürken geri çektiği Türk Ceza Kanunu Tasarısı hakkındaki son durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki bir soru üzerine ''Ortaya tasarıyı getiren hükümettir. Tasarı, Meclis'e gelirkenBaşbakan ve bütün bakanların imzası vardır. Bu, hükümet iradesininMeclis'e yansımasıdır. Dolayısıyla bu iradenin Meclis'ten kanun olarak çıkması gerekirdi. Hükümet kendi imzaladığı kanunun arkasındadurmamaktadır'' dedi.

11- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Antalya'da TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada "Yurt içi talepteki hızlı canlanma ve dış açığın hızla genişlemesi konularında duyulan endişelere rağmen, Türkiye ekonomisindeki olumlu gidişat devam ediyor" dedi.

12- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in Sözcüsü Jean-Christophe Filori, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, TCK'ya ilişkin kaygılarını dile getirerek, zinanın suç sayılmasının, Türkiye'nin Avrupa perspektifini riske sokacağını belirtti.

13- Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve Portekiz tarafından imzalanan bir anlaşmayla, merkezi İtalya'daki Vicenza'da bulunan, uluslararası operasyonlarda görev yapmak üzere3 bin kişilik bir Avrupa Jandarma Birliği kuruldu.

Hollanda Savunma Bakanı Henk Kamp yaptığı açıklamada, kuvvetin gelecek yıl hazır olacağınısöyledi.

18 EYLÜL 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile birlikte, Van-Bitlis Karayolu'ndaki Kuzgunkıran Geçidi'nde yapılacak tünelin temel atma törenine katıldı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, iktidar olmalarının 5. yılında toplam 15 bin kilometre duble yolu tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez'de Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nın komisyona çekilmesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Baykal toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çeşitli dinci örgütlerin baskısı altında olduğunu belirterek "Başbakan, Türkiye ve dünyanın koşullarını değerlendirmeden o örgütlere kendini teslim ederek görevini yapamaz. Türkiye bedel öderse Erdoğan bunun altından kalkamaz" dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İş Hayatı Dayanışma Derneği (İŞHAD) tarafından İstanbul'da düzenlenen 'Yeni Türk Lirası ve Ekonomide Son Gelişmeler' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomideki büyümenin özel sektör sayesinde olduğunu söyledi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 'Gold İstanbul 2004 2. Uluslararası Mücevher, Altın-Gümüş Takı, Saat ve Ekipman Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, kuyumculuk sektörünün ihracat ve turizm açısından Türkiye için önemli olduğunu belirtti.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun incelemelerde bulunmak üzere gittiği Zonguldak'ta yatırımların büyük bir hızla sürdüğünü, 1-2 yıl içinde de Türkiye'deki işsizlik sorununun büyük ölçüde çözüleceğini söyledi.

6- Monako'da bu yıl ikincisi yapılan Dünya Atletizm Finali'nde bayanlar 5 bin metre yarışında milli atlet Elvan Abeylegesse birinci oldu.

7- A Milli Basketbol Takımı, İstanbul'da 2005 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde Bosna-Hersek'i 77-59 mağlup ederek finallere katılmaya hak kazandı.

8- BM Güvenlik Konseyi, Sudan hükümetinin Darfur bölgesindeki krizi sona erdirmemesi durumunda, bu ülkeye petrol yaptırımları uygulanmasını öngören karar tasarısını onayladı.

9- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Belçika'nın başkenti Brüksel'de basına yaptığı açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun TBMM'dehenüz kabul edilmemiş olmasının Türkiye için önemli bir zamanlama sorunu yarattığını söyledi.

Türkiye'nin AB nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp ile bir görüşme yapan Verheugen, ilerleme raporu üzerinde gece gündüz çalıştıklarını ve raporu 6 Ekim tarihinden önce TCK'nin kabul edileceği varsayımı ile hazırladıklarını ifade etti.

10- Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulu toplantısında, Almanya, Fransa ve İngiltere'nin sunduğu, ABD'nin de onayladığı İran'ın nükleer programına ilişkin karar tasarısı oybirliğiyle kabul edildi.

Kararda, İran'a uranyum zenginleştirme programını durdurması için 25 Kasım tarihine kadar süre verildiği belirtildi.

11- ABD'nin Afganistan Büyükelçisi Zalmay Halilzad yaptığı açıklamada, seçimleri engellemek isteyen Taliban ve El Kaide militanlarının saldırılarını başkent Kabil dahil, kentlerde yoğunlaştırabileceklerini ve 'Tet Taarruzu' gibi büyük bir saldırı başlatmayı deneyeceklerini söyledi.

Öte yandan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ülkedeki yabancı güçlerin Afganistan'ın istikrarı için yaşamsal önemde olduğunu belirtti.

12- Irak'ın Kerkük kentinde Irak ulusal muhafızı karargahının önünde düzenlenen intihar saldırısı sonucu 23 kişinin öldüğü, 53 kişinin de yaralandığı bildirildi.

19 EYLÜL 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'e "Mareşal" rütbesi, "Gazi" unvanı verilmesi ve "Gaziler Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajda, laik demokratik cumhuriyeti,temel niteliklerinden ödün vermeden güçlendirip sonsuza dek taşımanın, gazi ve şehitlere karşı en büyük görev olduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve TBMM Başkanı Bülent Arınç da gün nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç Yalova'nın Armutlu ilçesinde bir ilköğretim okulunun açılışına katıldı. Başkan Arınç yaptığı konuşmada, 40 yıllık AB projesini herhangi bir engelle karşılaşmadan tamamlamaya kararlı olduklarını belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan fabrika açılışları için gittiği Malatya'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin gayet iyi gittiğini belirterek, herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Kafe Siyaset' adlı programda, TCK'ya eklenmek istenen zinaya hapis cezası girişimini ve olası sonuçlarını değerlendirdi.

5- ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türk festivali etkinliklerinin ardından Chicago kentinde, Türk toplumu temsilcileriyle bir araya geldi. Türk Ceza Kanunu Tasarısı ve AB üyelik sürecini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Gül, hiç kimsenin bu konuda endişelenmemesini isteyerek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la yaptıkları görüşmeyi tutanakla kayda geçirdiklerini söyledi.

6- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Alman 'Bild am Sonntag' gazetesine verdiği demeçte, Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nın üyelik müzakereleri için vazgeçilmez bir şart olduğunu, zinanın suç sayılmaması gerektiğini belirtti.

7- İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Hasan Ruhani başkent Tahran'da yaptığı açıklamada, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın(UAEA) dün aldığı "Uranyum zenginleştirmeyle ilgili tüm faaliyetleri durdurmasına" ilişkin kararını reddettiklerini bildirdi.

8- Sudan Devlet Başkan Yardımcısı Ali Osman Taha "BM Güvenlik Konseyi'nin hükümetin Darfur bölgesindeki krizi sona erdirmemesi durumunda, ülkeye petrol yaptırımları uygulanmasını öngören kararını" haksız bulmasına ve Afrika Birliği'nin kararlarıyla uyuşmadığını düşünmesine rağmen uygulayacağını söyledi.

20 EYLÜL 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 3. Din Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada, dinde ilkellik ve bağnazlığa yer olmadığını belirterek "İslam dini, batıla değil bilime inanılmasını, akıl ve mantıkla hareket edilmesini emretmiştir" dedi. İnanç ve ibadet özgürlüğünün toplumsal barışın en önemli güvencesi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Sezer, laikliğin ise dinin siyasallaşmasını engellediğini ve bir yaşam biçimi olduğunu belirtti.

Şura'ya katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç da Türkiye'nin dünya Müslüman halkları arasında lider ve örnek bir ülke olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise bugün İslam dünyasının Batı dünyasıyla buluşma noktasına, coğrafi ve kültürel olarak en yakın olan ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5. Uluslararası Türk Dili Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkçe'nin dünyada konuşulan en eski ve köklü diller arasında olduğunu belirterek "Diline önem vermeyen toplumların, başka kültürlerin etkisine girmeleri ve kültür yozlaşması yaşamaları kaçınılmazdır. Dilimizdeki yabancı sözcüklerin sayısı hızla artmakta, dilin yanlış kullanımını özendirir nitelikteki yayınların izlenme oranları bizleri kaygılandırmaktadır" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, 5234 sayılı Bazı Yasa ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa'yı onayladı.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda Türk Ceza Kanunu'na (TCK) ilişkin gelişmeler ele alındı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, TCK ile ilgili sorular üzerine, TCK konusunda iktidarın herhangi bir tavır değişikliğine gitmeyeceğini belirterek, TCK üzerinden Türkiye'ye oyun oynanmak istendiğini söyledi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım düzenlediği basın toplantısında, Hazine arazilerinin tersane yatırımlarına tahsisine yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

5- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Türkiye'nin pirinç ve et ithalatına dönük kısıtlamaların kaldırılmasını görüşmek üzere Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ile bir araya geldi. Edelman görüşmede, bu konudaki sorunların giderilmesini isteyerek, konunun çözüme kavuşturulmaması durumunda Dünya Ticaret Örgütü'ne gideceklerini söyledi.

6- BM Genel Kurulu'nun 59. Dönem toplantılarına katılmak üzere ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ulusal Strateji Forumu adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ve ABD'nin Irak'ta daha fazla işbirliğine ihtiyacı olduğunu belirterek, bütünlüğü korunmuş istikrarlı bir Irak'ın herkesin yararına olacağını belirtti.

7- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Güney Kafkasya ülkelerini ziyareti çerçevesinde Ermenistan'ın başkenti Erivan'da Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ile bir araya geldi. Görüşme sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında Prodi "Kişisel olarak Türk-Ermeni sınırının kapalı olmasından ve Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki bulunmamasından hoşlanmıyorum" dedi

8- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in Sözcüsü Jean-Christophe Filori, Belçika'nın başkenti Brüksel'de komisyonun olağanüstü toplantısında yaptığı açıklamada, yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK)çıkarılmaması durumunda komisyonun raporunda, Türkiye ile müzakerelere başlanmasını tavsiye edemeyeceğini belirterek, TCK'nın reform sürecinin önemli parçalarından biri olduğunu söyledi.

9- Irak'ın Telafer kentindeki Türkmenler için yardım götüren Kızılay konvoyu Musul'da saldırıya uğradı. Saldırıda 3'ü Kızılay görevlisi, 2'si gazeteci olmak üzere 5 kişinin yaralandığı bildirildi. Irak'ın Musul ve Eş Şerkat kentlerinde de 2 Türk'ünöldürüldüğü açıklandı.

21 EYLÜL 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Danıştay'da boş bulunan3 üyeliğe Abdullah Dörtlemez, Ali Atagün ve Mehmet Zeki Çelebioğlu'nu seçti. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde özel bir şirkete ait Bakır İşletmeleri Konsantratör Tesisi'nde incelemelerde bulunarak tünelin açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan daha sonra, Siirt'e giderek Vali Murat Yıldırım'ı ziyaretinin ardından bir lise ile parkın açılış törenine katıldı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez'de grup başkanvekilleri ve genel merkez yöneticileriyle yaptığı toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, özellikle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) çıkmaması nedeniyle ülkenin ekonomik, siyasi ve uluslararası ilişkiler açısından bir kırılma noktasına geldiğini söyledi.

Baykal ayrıca, TCK'nın yasalaşmasının ertelenmesinin, AB'nin Türkiye için hazırlayacağı raporu olumsuz etkileyeceğini belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Başbakanlık'ta Uluslararası Üniversiteler Spor Federasyonu (FISU) Başkanı George Kıllıan, FISU Genel Sekreteri Roch Campana ve Universiad Direktörü Eric Saintrond'u kabul etti.

Başbakan Yardımcısı Şahin görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2005 yılında İzmir'de düzenlenecek olan Uluslararası Üniversiteler Spor Oyunları'ndan (Universiad-2005) yüz akıyla çıkmaya kararlı olduğunu söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi, 4756 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanun'un,RTÜK'e TBMM tarafından üye seçimini düzenleyen hükmü ile yıllık ortalama izlenme veya dinlenmeoranı yüzde 20'yi geçen radyo ve televizyonlarda bir gerçek veya tüzel kişinin veya bir sermaye grubunun sermaye payının yüzde 50'yigeçemeyeceğine ilişkin hükmünü iptal etti.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İzmir'de düzenlenen Markalaşma Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyada güvenilir bir marka haline gelmeye başladığını, hükümetin göreve geldiğinden bu yana ortaya koyduğu tüm hedeflere ulaştığını ve ülkede oluşan güven ortamını sarsmayacaklarını söyledi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul'da düzenlenen 10. Uluslararası Metal İşleme ve Teknolojileri Fuarı'nın (TATEF 2004) açılışında, gazetecilerin dolardaki yükselişe ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Tüzmen, dolardaki artışın normal bir trend olduğunu belirterek "Çok fazla bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum, Türkiye ekonomisi kuvvetli, bunu çeşitli testlerle defalarca görmüş olduk" dedi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü İzmir'de TARİŞ'i ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, doğrudan gelir desteği konusunda hükümetin bakışının netleştiğini ve yeni strateji hazırlandığını belirtti.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de bulunan ABD Enerji Bakanı Spencer Abraham ile İstanbul'da bir araya geldi.

Bakan Güler görüşmenin ardından Abraham ile birlikte yaptığı ortak açıklamada, iki ülke arasındaki enerji konularını ve geleceğe dönük projeleri görüştüklerini söyledi.

Bakan Güler ayrıca, Türkiye'nin Doğu ve Batı arasında petrol, doğalgaz ve elektrik enerjisi konusunda köprü görevi gördüğünü ve bu konuda ABD ile önemli projelere imza atılacağını söyledi.

Abraham da ülkesinin Türkiye ile enerji alanında her türlü işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

10- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, bakanlığının Bolu'nun Abant ilçesindedüzenlenen istişare toplantısına katıldı. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Pepe, geçtiğimiz günlerde Hatay'ın İskenderun ilçesinde 2 bin 200 ton toksik atıkla batan M/V Ulla gemisiyle ilgili olarak, insan sağlığını tehdit edecek bir kirliliğin söz konusu olmadığını söyledi.

11- Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı'na, Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Üyesi Kamil Acar atandı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Acar'ın atamasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Bütçe ile ilgisi olmayan hükümleri bütçe dışına çıkaran Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; 1 Ocak 2002 yılından itibaren özelleştirme uygulamaları sonucu işsiz kalanlar kamuda geçici personel statüsünde çalıştırılacak.

13- Bayan Milli Voleybol Takımı, 2005 FIVB Dünya Grand Prix Avrupa Elemesi Sinan Erdem Turnuvası'nın ilk gününde Bulgaristan'ı 3-0 yendi.

14- Türkiye'nin Azerbaycan Büyükelçisi Ümit Çeviköz, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gazetecilerin Azerbaycan-Türkiye ilişkileri ve Bakü-Tiflis- Ceyhan (BTC) petrol boru hattı projesine ilişkin sorularını yanıtladı. Çeviköz, BTC petrol boru hattının Azerbaycan ve Gürcistan kısımlarının bittiğini ancak Türkiye'nin hala kendine düşen bölümü tamamlayamadığını söyledi.

15- ABD'nin New York kentinde yapılan BM 59. Dönem Genel Kurul toplantılarında Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Şaat, Ürdün Dışişleri Bakanı Mervan El Muaşer ve Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Mahir ile birer görüşme yaptı.

Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, Portekiz Dışişleri Bakanı Teresa Gouveia, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ve AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot ile ayrı ayrı görüşerek Türk Ceza Kanunu Tasarısı hakkında bilgi verdi.

16- BM Genel Kurulu'nun 59. Dönem toplantılarından önce, ABD'nin New York kentindeki BM binasında düzenlenen 'Küreselleşmenin Sosyal Boyutu' konulu toplantıda bir araya gelen 50 ülkenin devlet başkanları, küreselleşmenin etkileri ve yoksulluğa karşı savaşa mali desteğin nasıl sağlanacağı konusunu ele aldılar.

17- BM Genel Sekreteri Kofi Annan BM Genel Kurulu'nun 59. Dönem toplantılarının açılışında yaptığı konuşmada, Irak'ta mahkumlara yapılan kötü muameleyi örnek göstererek, dünya genelinde uluslararası hukukun göz ardı edildiğini söyledi ve dünya liderlerini uyardı. Annan, ister Irak'ta olsun ister Rusya, Sudan ve Ortadoğu'da olsun, hiç kimsenin hukukun üzerinde olmadığını söyledi.

ABD Başkanı George W. Bush da yaptığı konuşmada, sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, refahın yaygınlaştırılması ve özgürlüğün tüm dünyaya yayılması konularını ele aldı.

18- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed el Baradey BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 40'dan fazla ülkenin elinde bulunan barışçıl nükleer programla, atom bombaları üretme kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

19- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso Fransa'da yayımlanan 'Le Monde' gazetesine verdiği demeçte, AB'nin kurallarına uyması gereken tarafın Türkiye olduğunu belirterek, kriterleri yerine getirdiği takdirde Türkiye'nin AB üyeliğine hayır denilemeyeceğini, üyelikle ilgili sorunların din konusundan değil, büyüklüğünden kaynaklanabileceğini belirtti.

20- Suriye'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin uyarısının ardından Lübnan'ın kuzeyi ve başkent Beyrut dışındaki askerlerden bir bölümünü kendi sınırı yakınlarına çekmeye başladığı bildirildi.

Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud, Suriye Savunma Bakanı Hasan Türkmeni ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, son yıllardaki dördüncü mevzi değiştirme harekatının, 1975-90 yılları arasındaki Lübnan iç savaşını sona erdiren Taif Anlaşması ve ikili anlaşmalara uygun olarak yapıldığını söyledi.

21- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi başkent Tahran'da İran-Irak Savaşı'nın yıl dönümü anısına düzenlenen askeri törende yaptığı konuşmada, ülkesinin nükleer programına devam edeceğini ancak nükleer silah edinmeyeceğini açıkladı.

22- Karayip ülkelerinde etkili olan tropik Jeanne fırtınası sebebiyle Haiti'de en az 605 kişinin öldüğü bildirildi.

22 EYLÜL 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yüksek Öğretim Kurulu'nun inceleme raporu doğrultusunda İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun görevden alınma kararını onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Siirt gezisinin ikinci gününde kentteki işadamlarıyla bir araya geldi. Daha sonra, Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunantesislerin açılış törenine katıldı.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, hükümet olarak AB yolundaadeta bir sivil devrim gerçekleştirdiklerini belirtti. Türkiye'nin katılım müzakereleri için gerekli olan Kopenhag siyasi kriterlerini mevzuat bakımından yerine getirdiğini ve bunda herhangi bir eksikliğinin olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, bununAB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen tarafından da ifade edildiğini söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Hollanda Büyükelçiliği ve Türkiye Genç İşadamları Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Fırsatlar Ülkesi Türkiye' konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, yeni ekonomikprogram çerçevesinde temel hedeflerinin 'enflasyonu tek rakama düşürmek ve bu düşüşü sürdürmek olduğunu' söyledi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da Yıldırım Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nin30. kuruluş yıl dönümü nedeniyleInternational Road Transport Union (IRU) ile ortaklaşa düzenlediği 'Küreselleşme' konulu karayolu taşımacılığı konferansında yaptığı konuşmada, Irak'ta Türk şoförlerin öldürülmesine kadar giden güvenlik sorununu aşmak için Suriye'deki alternatif yolların kullanılabileceğinibelirtti.

5- RTÜK Başkanı Fatih Karaca CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada,Anayasa Mahkemesi'ninRTÜK Yasası'nın en önemli maddeleri arasında yer alan sahiplik ve RTÜK üyelerininTBMM tarafından seçimine dair maddelerini iptal etmesi üzerine,Meclis yeni bir düzenlemeyapana kadar medya sahipliği oranında herhangi bir sınırlama ve yasaklamadan söz etmenin mümkün olmadığını bildirdi.Karaca, yeni yasa çıkana kadar RTÜK üyelerinin görevini sürdüreceğini söyledi.

6- AP Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Elmar Brok, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nda reform yapılmadığını belirterek "Türkiye ev ödevini yapmadı. Müzakerelerle ilgili karar, reformlar gerçekleşmeden alınmamalı" dedi.

7- Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Komitesi) Türkiye ile ilgili değerlendirme raporu yayımladı. Komite'nin, Avrupa ve Orta Asya Direktörü Holly Cartner de konuyla ilgili olarak Brüksel'de yaptığı açıklamada "Hükümetin işkenceye karşı 'sıfır tolerans' ilan etmesi doğru yönde atılan önemli bir adım, ancak bu politikanın uygulanıp uygulanmadığı ilgili makamlar tarafından denetlenmelidir" dedi.

8- BM Ticaret ve Kalkınma Örgütü'nün hazırladığı 2004 Dünya Yatırım Raporu'na göre, Türkiye'nin yabancı yatırımda potansiyelinin artarken, performansının düştüğü belirtilerek, ülkelere giden doğrudan yabancı yatırım miktarı sıralamasında Türkiye 586 milyon dolarlık yatırımla Angola, Nijerya ve Sudan gibi ülkelerin daha gerisindekalarak57.sırada yer aldı.

9- Irak'ın başkenti Bağdat'ın batısındaki ticari bölgede bulunan bir restoranın önünde bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında 11 kişinin öldüğü, 54 kişinin de yaralandığı bildirildi.

23 EYLÜL 2004

1- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TÜSİAD ve Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanan 'Sağlıklı Bir Gelecek: Sağlık Reformu Yolunda Uygulanabilir Çözüm Önerileri' adlı raporun İstanbul'da düzenlenen tanıtım toplantısında, gelişmiş ülkelerde sağlık alanındaki yatırımların kamu-özel ortaklığı ile gerçekleştirildiğini belirterek "Biz kamu olarak Hazine kapsamındaki çalışmalarımızı hızlandırdık. Yatırımlar için sanayicilerimizden ciddi teklifler alıyoruz. Bu anlamda yatırımcıya her türlü kolaylığı sağlayacağız" dedi.

2- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Yeni Türk Lirası'nın (YTL) tanıtım kampanyası nedeniyle düzenlediği toplantıda, YTL'nin enflasyonu düşürmedeki kararlılığın bir sembolü olduğunu söyledi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan da "Esas mücadele bundan sonra başlayacak. Asıl önemli olan enflasyondaki düşüşün korunmasıdır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas tarafından yapılan yazılı açıklamada "6 Ekim'den sonra Türkiye'nin zihnen Avrupa'ya hazır olmadığını çağrıştıracak hiçbir algılamaya izin vermememiz gerekiyor. Hükümetin, tüm muhalefet partilerinin ve kamuoyunun sağduyulu, sakin ve sabırlı olması gereken bir dönemdeyiz" dedi.

4- Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Josep Borrell ile bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan, Verheugen'la görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, devrim niteliğinde reformlar gerçekleştirdiklerini belirterek, müzakere tarihi konusunda bir aksama yaşanmayacağını söyledi.

Verheugen de Türkiye için hiçbir engelin kalmadığını belirterek "Başbakan Erdoğan'dan aldığım güvence, raporda net bir tavsiyede bulunmamı sağlayacak" dedi.

Başbakan Erdoğan, Prodi ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında ise Brüksel görüşmelerinden sonra TBMM'nin olağanüstü toplanarak, bir iki maddesi eksik olan yasalarla ilgili çalışma yapacağını söyledi.

Prodi de raporun 6 Ekim'de yayımlanmasının hemen ardından Avrupa Parlamentosu'na sunacağını belirterek, raporun adil ve tarafsız olacağını açıkladı.

5- BM Genel Kurulu'nun 59. Dönem toplantılarınakatılmak üzere ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, New York'taki Türkevi'nde Musevi kuruluşları temsilcilerini kabulünün ardından yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun hazırlayacağı raporunTürkiye'nin hak ettiği şekilde olacağını belirterek "17 Aralık'ta müzakerelere başlama kararı çıkacak ve daha önemlisi bu vakit geçirmeden müzakerelere başlama kararı olacak ve bunlar şartsız olacak" dedi.

6- Fransa Başbakanı Jean-Pierre Raffarin Wall Street Journal Europe gazetesine verdiği demecinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iyi niyetinden şüpheleri olmadığını, ancak gerek bugünün gerekse yarının hükümetlerinin, Türk toplumunun Avrupa insan hakları değerlerini benimsemesini ne derece sağlayabileceği konusunda tereddütleri olduğunu söyledi.

7- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Frankfurter Allgemeine Zeitung'a verdiği demecinde, Türkiye'de reform sürecinin devam edeceğini belirterek, Türkiye'nin zinayı suç saymayla ilgili bir maddeyi kabul etme hatasını işlemeyeceğinibelirtti.

24 EYLÜL 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç düzenlediği basın toplantısında, AB ile ilişkiler ve Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nı değerlendirdi. AB üyeliğinin ulusal bir politika olduğunu belirten Başkan Arınç, müzakere sürecinde yaşanacak tartışmaların iç siyasette kullanıl-mamasını istedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan söyleşisinde, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Erdoğan ayrıca, partisinin Kadın Kolları tarafından düzenlenen "Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası-2004" adlı toplantıda yaptığı konuşmada, dengeleri yerine oturmuş, yüzünü geleceğe çevirmiş bir ekonomi ve insana öncelik veren siyaset tarzını oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kars'ta Kafkas Üniversitesi Rektörü Necati Kaya ile görüştü ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nın bir an önce yürürlüğe girmesine büyük önem verdiklerini belirterek, konunun ciddi bir sorun haline getirilmesini doğru bulmadığını söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde Krom Cevheri üretim tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, 5173 sayılı Maden Yasası'nı çıkardıklarını belirterek, yasa ile gayrisafi milli hasılaya 2.8 milyar dolar katkısı olan madenciliğin payını 5 yılda 8 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

5- YÖK Genel Kurulu'nda, yürütme kuruluna 1994 yılında verilen yetkilerin, genel kurul aracılığıyla yürütülmesi karara bağlandı.

6- Türkiye SİAD Platformu Başkanlar Kurulu toplantısı Denizli'de yapıldı. TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı toplantıda yaptığı konuşmada, AB ile ilişkileri tek taraflı görmediklerini belirterek, Türkiye'nin Avrupa'ya dinamizm kazandıracağını söyledi.

Toplantıda konuşan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan da hedefleri için AB sürecini önemli bir araç olarak gördüklerini belirterek, AB için 40 yılda alınan mesafenin çok daha fazlasını 2 yılda kaydettiklerini bildirdi.

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD'nin New York kentinde ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'la bir araya geldi. Görüşmede, Kerkük, PKK, Irak'taki Türk şoförlerin güvenliği ve Irak konusunda iki ülke arasında daha fazla koordinasyon ihtiyacı ele alındı. Başbakan Yardımcısı Gül, sadece Türkmenler için değil Irak'ın geneline etkisi nedeniyle Kerkük'ün statüsünün bir an önce belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Powell da Kerkük'e ilişkin hassasiyeti anladıklarını belirterek, Irak konusunda daha fazla işbirliğine açık olduklarını belirtti.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "BM Güvenlik Konseyi, daha fazla temsilciyle daha dengeli, kapsayıcı ve adil olmalıdır" dedi. Başbakan yardımcısı Gül ayrıca, Türkiye'nin 2009-2010 döneminde BM Güvenlik Konseyi geçici üyelik adaylığı konusunda Genel Kurul'dan destek istedi.

Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra, Türk-Amerikan İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Ermenistan'la ilişkilerin geliştirilebilmesi için yüzde 20'sini işgal altında tuttukları Azerbaycan topraklarından çekilmelerinin şart olduğunu söyledi.

8- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Fransız La Croix gazetesine verdiği demeçte, AB Anayasası'nın çok sayıda ülke tarafından reddedilmesinin siyasi bir Avrupa projesinin ölü doğması anlamına gelebileceğinibelirtti.

9- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Alman Deutschland Radio'da bir programa katılarak soruları yanıtladı. Verheugen, Türkiye'yle görüşmelerin 10-15 yıl süreceğini, bu süre içinde Avrupa kurallarının alınmasının yeterli olmayacağını, yönetim mekanizmasının bunları pratiğe geçirmesinin yararlı olacağını bildirdi.

10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İtar-Tass ajansı tarafından başkent Moskova'da düzenlenen "Dünya Haber Ajansları Konferansı"nın açılışına katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Putin, İran'ın nükleer programıyla ilgili bir soru üzerine "İran Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın taleplerini karşılamalı. Biz İran ile işbirliğimizi sürdüreceğiz. İran'ın nükleer silahlanma konusundaki açıklamalarını nükleer silah edinme niyetini gösteren açıklamalar olarak görmüyoruz" dedi.

11- Nijerya'da güvenlik güçleri ile İslamcı militanlar arasında çıkan çatışmada, 29 kişinin öldüğü bildirildi.

12- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, başkent Washington'da Irak Başbakanı İyad Allavi ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Irak'taki Amerikan birliklerinin, bu ülkede barış tam olarak sağlanmadan önce çekilmeye başlayabileceğini bildirdi.

13- Pakistan Başbakanı Pervez Müşerref yaptığı açıklamada, Pakistan'ın Irak'a asker göndermeyeceğini söyledi.

25 EYLÜL 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM'de yabancı gazetecileri kabul ederek soruları yanıtladı. Başkan Arınç gazetecilerin'AB'ye uyum noktasında ordunun şeffaflaşması konusunda ne gibi adımlar atılacağına' ilişkin bir sorusu üzerine "TSK, yani ordu hiçbir zaman AB'ye karşı olmamıştır ve bu tür projelerde öncü rolünü üstlenmeye çalışmıştır" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yaptığı 'Ulusa Sesleniş' konuşmasında, Brüksel'de yapılan görüşme ve temaslara değinerek, Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamak konusunda yapması gerekenleri yerine getirdiğini anlattı.

Başbakan Erdoğan ayrıca, açılış ve törenlere katılmak üzere gittiği Konya'nın Çumra ilçesinde yaptığı konuşmada, vergi yükünü asgariye indireceklerini ve petrol gibi dışa bağımlı bulunan ürünler dışında zam yapılmayacağını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Artvin ve Rize'yi ziyaretinde gündemdeki konuları değerlendirirken hükümeti eleştirdi. Baykal, Başbakan Erdoğan'ın zina tartışmaları sebebiyle ekonomide meydana gelen dalgalanmaları partisinin üzerine yıkmaya çalıştığını ifade etti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nca düzenlenen 'İl Yerel Yönetimler Şurası'na katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Şahin, toplu görüşmelerde memurların yüzde 163 gibi bir ücret artışı istediğini belirterek "Onu şu andaki ekonomik verilere göre karşılamamız mümkün değil" dedi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Aydın Antalya'nın Alanya ilçesinde bir açılışta yaptığı konuşmada, AB sürecinde müftülerin tamamı ve imamların önemli bir kısmının en az bir yabancı dil bilmek zorunda olduğunu belirtti.

Partisinin Alanya ilçe merkezini de ziyaret eden Bakan Aydın, Brüksel'deki temaslarına ilişkin yaptığı değerlendirmede "Türkiye'nin geldiği konumu anlattık" dedi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen Afyon-Emirdağ güzergahı üzerinde inşa edilen Türkiye'nin 2 kilometrelik ilk beton karayolunun açılışında yaptığı konuşmada, bunun bir açılış olmadığını, ilk defa uygulanan beton yolun tanıtımının yapıldığını söyledi.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu turizm ve gündeme ilişkin konularda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Mumcu ayrıca, Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen 6. Ekonomi Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, kriz ortamlarında en çok ihtiyaç duyulan şeyin 'güven' olduğunu belirtti.

Toplantıya katılan IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Hugt Bredenkamp da 'İstikrarlı Büyümeye Geçiş Zorunluluğu ve IMF İlişkileri' konulu panelde yaptığı konuşmada, hükümetin mali disiplinden taviz vermemesi gerektiğini söyledi.

8- Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Christian Hoppe, GAP'taki yatırımlar konusunda brifing almak üzere gittiği Şanlıurfa'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hoppe, Türkiye'nin AB'ye üyelik başvurusu konusunda köprüyü geçtiğinibelirtti.

9- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM Genel Kurulu'nun 59. Dönem toplantılarına katılmak üzere gittiği ABD'nin New York kentinde temaslarına ilişkin gazetecilere değerlendirmede bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğini sadece Irak bağlamına indirgememek gerektiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile Türkiye'nin Kerkük, Irak'taki Türk şoförlerin güvenliği ve PKK'ya ilişkin hassasiyetlerinin yanı sıra Irak konusunda iki ülke arasında daha fazla koordinasyon ihtiyacını ele aldıklarını belirtenBaşbakan Yardımcısı Gül, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmesinde de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Beslan saldırısı nedeniyle ertelenen ziyaretinin ele alındığını söyledi.

10- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği demecinde, Türkiye'nin AB'ye katılmasının son derece önemli olduğunu belirterek "AB dinsel bir topluluk değil, bir değerler topluluğudur. Türkiye'nin AB'ye sağlayacağı katkı çok büyük" dedi.

11- Irak Kürdistan Demokrasi Partisi lideri Mesut Barzani Avrupa gezisi öncesi gittiği İran'da yaptığı açıklamada, barışçı yolla olmaması durumunda, Kürtlerin Kerkük'ü zor kullanma yoluyla da olsa Kürt yönetimine bağlayacaklarını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ise Barzani'yi kabulünde, yabancı güçlerin çekilmesiyle milli bağımsızlığın kurulacağından umutlu olduğunu belirtti.

26 EYLÜL 2004

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, '72. Türk Dil Bayramı' nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Arınç, Türkçe'nin yabancı unsurlardan arındırılması, dünyada yaşanmakta olan baş döndürücü gelişmelere uyum sağlayarak geliştirilmesinin herkesin başta gelen görevi olması gerektiğini bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da gün nedeniyle bir mesaj yayımladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) düzenlenen '80 İlde 80 Fabrika Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'yi modern bir hale getireceklerini, Teşvik Yasası'nı daha da geliştirerek, ülkeyi hep birlikte ayağa kaldıracaklarını söyledi.

3- Türk Ceza Kanunu, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD'de yaşayan Türklerle New York'taki Türkevi'nde bir araya gelerek, sorunlarını dinledi. Türkevi'nde yapılan toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'de son 2 yıldır pek çok şeyin değiştiğini ifade ederek "Ülkenizle ilgili güzel şeyler duymaya başladınız ve bu devam edecek. Türkiye'nin dünyadaki öneminin de giderek arttığını görüyorsunuz" dedi.

5- Fas Girişimciler Genel Konfederasyonu'nun Fas'ın Casablanca kentinde düzenlediği toplantıya katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk müteahhitlerin yurt dışında yılın 9 ayında üstlendikleri proje tutarının4 milyar doları aştığını söyledi.

6- IMF Başkan Yardımcısı Anne Krueger İngiltere'de bir üniversitede verdiği konferansta, Türkiye'de hükümetin kamu borçlarını azaltacak ve sürdürülebilir düzeylere getirecek çetin bir reform programı taahhüt ettiğini, ancak bu reform programının geçmişte yarım kalan girişimleri nedeniyle daha yüksek maliyetli olduğunu söyledi.

7- Kuzey Irak'taki Kürt gruplar arasındaki çatışmaların sona erdirilmesi amacıyla 1997 yılında Türkiye, ABD ve İngiltere işbirliğiyle oluşturulan 'Barış İzleme Gücü'nün(PMC) önümüzdeki ay Irak'tan geri çekileceği, Türkmenlere askeri eğitim veren PMC'nin çekilmesi için Irak Geçici Yönetimi ile anlaşmaya varıldığı bildirildi.

8- Irak'ın Latifiye bölgesinde akaryakıt taşıyan bir tanker konvoyunun saldırıya uğradığı, 10 kişinin öldüğü, 26 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Hamas'ın askeri kanadının liderlerinden El Şeyh Halil'in Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen suikastla öldürüldüğü bildirildi.

27 EYLÜL 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dünya Turizm Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, turistlerin insan sağlığı ve güvenliğinin tehlikede olmadığı ülkeleri seçtiğini belirterek "Turistlerin düş kırıklığına uğramamalarını sağlamalıyız" dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da yayımladığı mesajında, savaşların egemen olduğu bir dünyadan barışın olduğu bir dünyaya geçişin en önemli unsurlarından olan turizmin, çevre ve doğanın korunması gerektiği gerçeğini gözler önüne serdiğini bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Türkiye'nin dünya turizm sektöründen aldığı payı artırmak için her türlü çalışmanın hükümetçe desteklendiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Preveze Deniz Zaferi'nin 466. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e gönderdiği mesajında, Türkiye'nindünyanın ilgi odağı olan, sorunlarla ve risklerle dolu bir coğrafyada yer almasının, savunma gücünün her dönemde önemsenmesini ve geliştirilmesini zorunlu kıldığını belirtti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da gün nedeniyle birer mesaj yayımladı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'da yapılan '3. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda hükümetin icraatlarını anlattı.

4- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Harp Okulu'nun 2004-2005 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, harbiyelilerden Atatürkçü düşünce sistemine sahip olmak ve korumakla kalmamalarını, aynı zamanda bu aydınlık yolu yaşantılarına da uygulamalarını istedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısı öncesinde gazetecilerin Türk Ceza Kanunu ile ilgili sorularını yanıtladı. Baykal, TBMM'nin hızlı çalışması sonucu TCK'nın çıkarıldığını ve yasanın zaman içinde çıkabilecek yeni sorunlara göre yeniden düzenlenebileceğini belirterek, iktidarın çevre ve imar konusunda iki önemli yanlış yaptığını söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Çankaya Üniversitesi'nde 2004-2005 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, eğitime önem vermenin, ülkenin geleceğine önem verme anlamına geldiğini belirterek, buna rağmen devlet bütçesinden eğitime ayrılan payın bugüne kadar 2., 3. sırada yer aldığını, bu yıl ise 1. sırada olduğunu söyledi.

7- Sağlık Bakanlığı'ndan, deli dana mikrobu taşıma riski olan ithal kan ürünleri konusunda yapılan açıklamada, Türkiye'de şu ana kadar deli dana hastalığına bağlı ölüm görülmediği bildirildi. Açıklamada ayrıca, kan ürünlerinde gerekli analizlerin yapılmasından sonra uygun bulunan ürünlerin yurda girişine izin verildiği belirtildi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, partisinin '3. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın yapıldığı Kızılcahamam'da basın mensuplarının deli dana hastalığı ile ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Güçlü, 1986 yılından bu yana deli dana hastalığı görülen ülkelerden et ve canlı hayvan ithalatı yapılmadığını, yine aynı şekilde 1996 yılından bu yana da bu hastalığın görüldüğü ülkelerden yem ithal edilmediğini açıkladı.

9- KESK ve Kamu-Sen başkanları, hükümetle memur sendikaları arasındayapılacak 3. tur görüşmeler öncesinde bir basın toplantısı düzenlediler.

KESK Başkanı Sami Evren, kamu çalışanlarının ücretlerinde son 10 yılda yüzde 14.3'lük gerileme olduğunu belirterek, memur maaşlarında tabanın 840 milyon liraya çıkarılmasından vazgeçmediklerini söyledi.

Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız da hükümetin sendikaların taleplerini sulandırmak istediğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, düşük maaşa çok, yüksek maaşa az zam içeren bir formül üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

10- Tiyatro sanatçısı Haluk Kurdoğlu İstanbul'da yaşamını yitirdi.

11- Milli Eğitim ve İçişleri eski bakanlarından Necdet Uğur İstanbul'da yaşamını yitirdi.

12- İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili,Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Türk-İtalyan Ticaret Odası tarafından düzenlenen toplantıya katılmak üzere gittiği Bursa'da, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'i ziyaret etti. Marsili ziyarette, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin Türkiye'ye AB ile üyelik müzakerelerinin başlatılması konusunda kesin tarih verilmesi için çaba sarfettiğini belirterek, Türkiye'nin AB'ye ön şartsız ve koşulsuz olarak girmesini arzuladıklarını söyledi.

13- Almanya Federal Parlamento Dış Politika Komisyonu Başkanı Volker Rühe (Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi), Financial Times Deutschland gazetesine verdiği demeçte,partisinin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı politikalarını eleştirerek, parti başkanı Angela Merkel'in Türkiye'den AB'ye göç dalgası konusundaki uyarısını da popülizm olarak niteledi.

14- Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, İspanya'da yayımlanan El Pais gazetesine verdiği demeçte, hiç kimsenin Avrupa'nın sahipliğini üstlenme hakkına sahip olmadığını, Türkiye'nin Avrupa'ya ait olup olmadığının tarihe bakılarak anlaşılacağını belirterek "AB içinde bazı siyasetçilerin ve yorumcuların açık bir şekilde Türkiye Avrupalı mı, değil mi tartışmasını yapmasını aşırı kibirlilik olarak görüyorum" dedi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Amerikan ABC televizyonuna verdiği demeçte, Irak'ta güvenlik durumunun kötüye gittiğini ve İslam dünyasında Amerikan karşıtlığının arttığını, ancak ABD'nin meydanı direnişçilere bırakmayacağını ve ocak sonu için öngörülen seçimlerden önce direnişçilerin elindeki bölgeleri yeniden Bağdat'ın denetimi altına sokacağını söyledi.

28 EYLÜL 2004

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen 'Gündem 2004' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, bütçe disiplini ve uygulanan ekonomik program sebebiyle, 2003 ile 2004 yılında zorunlu olarak kısılan yatırım ödeneklerinin 2005 yılında arttırılacağını söyledi.

2- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Emniyet Genel Müdürlüğü ile ABD Uyuşturucuyla Mücadele Teşkilatı (DEA) işbirliğiyle İstanbul'da düzenlenen 'Eroin, Kimyasal Maddeler ve Karapara Aklama Hakkında Uluslararası Girişimler Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de son iki yılda geliştirdikleri teknik ve personel gücüyle toplam 12 ton eroinin ele geçirildiğini belirtti.

3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ deli dana virüsü taşıyan kan ürünlerinin ithali konusuyla ilgili olarak Kızılcahamam'da düzenlediği basın toplantısında, söz konusu kan ürünlerinin 1995-1997 yılları arasında ithal edildiğini, ancak müsteşar başkanlığında oluşturulan komisyondan gelen bilgilere göre, bu ürünlerden teorik olarak bulaşacak bir hastalığın olmadığını söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Polatlı ilçesi Temelli beldesinde organize sanayi bölgesindeki 8 fabrikanıntemel atma törenine katıldı. Bakan Coşkun burada yaptığı konuşmada, kısa sürede 700 fabrikanın temelini attıklarını ve teşviklerle yatırım taleplerinin 42 yılda kurulan fabrika sayısını geçtiğini belirtti.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Kızılcahamam'da yaptığı açıklamada, Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nın, 181 ve 182. maddeleriyle çevreyi kasten katledenlere getirilen 2 yıl hapis cezasının ertelenmesinin gerekçesinin, belediyelere zaman tanıma olduğunu söyledi.

6- Memur sendikaları ile Kamu İşveren Kurulu arasındaki toplu görüşmelerin 3. turu yapıldı. Başbakanlık'ta yapılan görüşmeye Kamu İşveren Kurulu'nun başkanı olarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ile 11 sendikanın genel başkanı katıldılar.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kamu İşveren Kurulu'nun yüzde 8.2 zam önerdiğini söyledi.

7- Fenerbahçe Futbol Takımı, Şampiyonlar Ligi D grubundaki ikinci maçında Manchester United futbol takımına İngiltere'de 6-2 yenildi.

8- BM Genel Kurulu'nun 59. Dönem toplantılarına katılmak için ABD'nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül dün BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir araya geldi. Görüşmede Kıbrıs, Irak, Türkiye'nin AB üyeliği ve BM reformları konuları ele alındı. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmede, BM'nin Kerkük konusuna daha fazla dikkat göstermesini talep etti.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, İran, Sudan, Tayland, Çin, Ukrayna, Ermenistan ve Pakistan dışişleri bakanları ile görüştü.

Başbakan Yardımcısı Gül, İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile yaptığı görüşmede, Harrazi'ye Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile yakın ilişkide olmalarını ve kimseye fırsat vermemeleri gerektiğini tavsiye ettiğini söyledi.

9- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in Sözcüsü Jean-Christophe Filori, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun TBMM'de kabul edilmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını belirtti.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da Bayrak Radyo Televizyonu'nda yayınlanan 'Akis' programında yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusundaki gidişattan endişe duyduğunu belirterek, referandumun ardından Türkiye ile ortak bir zirve yapılmayışını eleştirdi.

11- Belçika'nın başkenti Brüksel'de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos ile görüşen Avrupa Parlamentosu Başkanı Joseph Borrell yaptığı açıklamada "Kıbrıs'ta çözüm için önerilen Annan Planı, Rumlar tarafından reddedildiğine göre iyi bir plan olmayabilir" dedi. Papadopulos ise referandumun yolun sonu olmadığını belirterek "Yeni bir girişim yapmalıyız" dedi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Adam Ereli başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin sorusu üzerine, Yunanistan'ın ABD'den aldığı bazı silahları Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne devrettiğini ve bu eylemiyle ABD ile imzaladığı silah anlaşmasını ihlal ettiğini söyledi.

13- Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Çö Su Hon, BM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, ABD'yi olası bir nükleer saldırıdan caydırmak için ellerindeki plütonyumdan nükleer silah ürettiklerini belirtti.

29 EYLÜL 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin yeni döneme hazırlık için Kızılcahamam'da gerçekleştirdiği 3. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın kapanışında yaptığı konuşmada, bürokrasinin 'yatırım ve üretimin önünde en büyük engel' olduğunu belirterek, bu hastalığı ortadan kaldırmanın en önemli meseleleri olduğunu söyledi.

2- CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen medya kuruluşlarının bir an önce satılmasını hükümetten istedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül,ABD'deki temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'nin komşusu Irak'ı bırakamaya-cağını belirterek, bu ülkedeki Türk vatandaşlarının güvenliği için de her türlü tedbirin alındığını söyledi. Fransa'da Türkiye'nin AB üyeliği konusunda referandum yapılması gerektiğine ilişkin bazı açıklamaların hatırlatılması üzerine Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'nin gerekli kriterleri yerine getirdiğini belirterek"Herkes konuşabilir, hiçbir rahatsızlık duymayız" dedi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca İstanbul'da düzenlenen 'Deprem Şurası-2004' toplantısı başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Şura'ya gönderdiği mesajda "Depremler ve enkaz manzaraları, bizi düşündürmesi gereken ibret tablolarıdır. 21. YüzyılCumhuriyet Türkiyesi, bu manzaraları bir daha yaşamamalı" dedi.

Toplantıya katılan Bakan Zeki Ergezen ise deprem tehlikesini de esas alan yenibir 'İmar ve Şehirleşme Kanunu' çalışmalarına başladıklarını söyledi.

5- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti,Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) aylık olağantoplantısına katıldı. Serdengeçti toplantıda yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadelede kira, eğitim gibi sektörlerde katılığın giderilmesi için rekabetin artırılmasına yönelik önlemlerin 'ivedilikle' alınması gerektiğini söyledi.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan iseIMF ile yeni anlaşma öncesinde yeni ekonomik programın esaslarının bütün yönleriyle Ekonomik ve Sosyal Konsey'de tartışılmasının doğru olacağını belirtti.

6- RTÜK yaptığı toplantıda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Star televizyonunun satışı konusunda RTÜK'e yaptığı başvuruyu değerlendirdi. Kurul, Star televizyonunun hisselerinin satışının mümkün olduğuna, ancak lisans devrinin söz konusu olmadığına karar verdi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Uluslararası Tahran Sanayi Fuarı'nın açılışına katılmak üzere 500 işadamıyla İran'a gitti.Bakan Tüzmen yaptığı açıklamada "Bu fuarda, İranlı tüketicilerin beğenisine sunulacak ürünlerimizin kalite ve teknolojilerinin iki ülke arasındaki ticareti artırmakla kalmayıp, aynı zamanda ortak yatırım konusunda işbirliği imkanlarının geliştirilmesine de katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi.

8- 100 ülkeden yaklaşık 500 insan hakları aktivistininkatılımıyla gerçekleştirilen "İnsan Haklarında Yeni Taktikler Sempozyumu" başladı. Toplantıya, ABD'nin Ankara BüyükelçisiEric Edelman ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de katıldı.

Başbakan Yardımcısı Gül sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye'de insan hakları alanında göz kamaştırıcı gelişmeler yaşandığını söyledi.

Edelman ayrıca, Milliyet gazetesinin Irak, Türkmenler, PKK, Türkiye-ABD ilişkileri, Kıbrıs ve AB konusundaki sorularını yanıtladı.

9- IMF'nin yayımladığı "DünyaEkonomik Görünümü" raporunda,Türkiye'de TL'nin değer kaybı ve turizm gelirlerindeki artış sayesinde, 2005'teki cari açıkta önemli ölçüde iyileşme beklendiği belirtildi. Raporda "Ancak mevcut açık ve nisan-mayıs aylarında meydana gelen finansal türbülans, Türkiye'nin bazı ekonomik zayıflıklarının devam ettiğini hatırlatıyor" denildi.

30 EYLÜL 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Türk İşadamları Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, ekonomide demode devletçilik anlayışını geride bıraktıklarını ve özel sektör odaklı kalkınma politikası izlediklerini belirterek "Atılımlarımız, teşviklerimiz, desteklerimiz devam edecek. Ama geçmişte olduğu gibi bizden asla nakit teşvik beklemeyin. Üretim yapanı teşvik edeceğiz" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu iseTOBB'un AB için lobi çalışmalarını yoğunlaştıracağını söyledi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çağ Üniversitesi'nin Mersin'in Tarsus ilçesinde düzenlenen2004-2005 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde, nüfus artışı, kalkınma, terör ve barışın dünyanın en önemli sorunları olduğunu belirterek "Maalesef bugün Türkiye'nin bulunduğu bölgede barıştan söz edilemez. Ancak, biz iç barışın da dış barışın da değerini biliyoruz" dedi.

3- Danıştay, Demirbank'ın HSBC'ye satışına ilişkin işlemi iptal eden, Ankara 10. İdare Mahkemesi'nin kararının yürütmesini durdurdu.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF ve Dünya Bankası toplantılarına katılmak üzere ABD'ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, büyümenin yüzde 5'in çok üzerinde çıkacağını belirterek, 2005 ekonomik programının ilanının ardından 2004 ile ilgili revize edilmiş bir büyüme rakamının görülebileceğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TGRT televizyonunda yayınlanan bir programda, Türk Ceza Kanunu'nun hukuki bir metin olmasına rağmen hakkında çıkan tartışmalarla siyasi zemine kaydırıldığını belirterek "İçerdeki talepler AB üstünden karşımıza getirilmeye çalışılıyor. Bu defa da öyle oldu. Hükümeti yıpratmak isteyenler ve Türkiye'nin AB'ye girmesini istemeyenler bir oyun oynadı. Ama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Brüksel'de bu oyunu bozdu" dedi.

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Avrupa Konseyi işbirliğiyle İstanbul'da düzenlenen 'Geçiş Ülkelerindeki Göçmenler: Yönetim ve Korumada Sorumluluğun Paylaşımı" konulu 5. Bölgesel Konferans'ta yaptığı konuşmada "Türkiye'nin gayreti ve girişimleri sonucu, 2000 ve 2003 yıllarında uluslararası yasadışı göç güzergahı Türkiye dışında başka ülkelere doğru kayma eğilimine girmiştir" dedi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye genelinde 2002 yılında 1073, 2003 yılında 984 olmak üzere toplam 2057 kişinin organ bağışında bulunduğu, bu sonuçların, toplumun organ bağışı konusunda duyarsız olduğunu gösterdiğibelirtildi.

8- Devlet İstatistik Enstitüsü'nün Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarına göre yılın ikinci üç aylık döneminde işsizlik oranının, geçen yılın aynı dönemine göre 0.7 puan düşerek yüzde 9.3'e gerilediği belirtildi.

9- Beşiktaş Futbol Takımı, İstanbul'da oynanan 1. tur rövanş maçında Norveç'in Bodo GlimtFutbol Takımı'nı 1-0 yendi.

10- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Avrupa Parlamentosu'nda 'yetkinizi aşıyorsunuz' şeklindeki eleştirilere istinaden yaptığı konuşmada "Neden yetkimi aştığımı ileri sürdüğünüzü anlamıyorum. Türkiye hakkındaki tavsiyemi işiten bir adam henüz yok. Getireceğimiz öneriyi bekleyin. Basında çıkanlar, Almanya'da duyulanlar, gerçeklerden o kadar uzak ki 6 Ekim'deçok daha farklı bir fikirde olacaksınız" dedi.

11- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin yerel para ve yabancı para cinsinden ülke tavan notunu B3'ten B2'ye yükseltti.

12- IMF Başkanı Rodrigo Rato, IMF Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, yeni stand-by programı hazırlıkları konusundaki bir soru üzerine yaptığı açıklamada "Türkiye'nin programı başarılı oldu. Zayıflıklar azaldı. Bu yılki performans da çok güçlü gerçekleşti" dedi.

IMF Başkan Yardımcısı Anne Krueger de "Türkiye'nin performansı için çok iyi demek yetmez. Performans mükemmel" dedi.

13- Irak'ın başkenti Bağdat'ta bomba yüklü 3 aracın koordineli olarak patlaması sonucu en az 44 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106