11.8.2004
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                                       

1 AĞUSTOS 2004

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Kütahya'nın Gediz ilçesinde bir açılışta yaptığı konuşmada, devletin iyi tesislerde hizmet veriyor olmasının, tüm Türkiye'de bu anlayışın yaygınlaştırılmasının temel hedeflerinden biri olduğunu söyledi. Bakan Babacan ayrıca, önümüzdeki yıldan itibaren müzakere sürecine başlamış olan Türkiye'nin, AB yolunda daha emin adımlarla yürüyen bir ülke olacağını belirtti.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen dış ticaret açığının büyümesi konusunda yaptığı açıklamada, bu yıl 25-30 milyar dolar arasında dış ticaret açığı beklediklerini belirterek, aşırı değerli TL'nin ithalat baskısı yarattığını söyledi. İhracat hedefleri konusunda da bilgi veren Bakan Tüzmen, 2006, 2010 ve 2023 ihracat hedeflerinde bir değişiklik olmadığını, 2006'da 75 milyar dolar, 2010'da 100 milyar dolar ve 2023'te de 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacaklarını kaydetti.

3- Irak'ta, terör örgütü El Kaide'ye bağlı El Zerkavi grubu tarafından kaçırılan Türk işçi Murat Yüce adındaki Türk vatandaşının öldürüldüğü bildirildi.

4- Ukrayna'nın başkenti Kiev'de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ukrayna'da yayımlanan 'Zerkalo Nedeli' gazetesine yaptığı açıklamada, Ukrayna devlet organları ve Kırım Özerk Cumhuriyeti yetkilileriyle işbirliği içinde Kırım Tatarlarının eğitim, konut ve dini alanlardaki ihtiyaçlarının giderilmesi için çalıştıkların söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül, Kırım Tatarlarının Ukrayna devletine bağlı olduğunu ve Türkiye ile ilişkilerine katkı sağladıklarını belirterek "Türkiye Kırım'a, Ukrayna ve bölge istikrarının güçlenmesi amacıyla yardım ediyor" dedi.

5- AB Konvansiyonu Başkanı Valery Giscard D'Estaing, Yunanistan'ın başkenti Atina'da 'Kathimerini' gazetesine verdiği demeçte "Türkiye, Avrupa ülkesi değil. Bizler bu ülkeye karşı artık yalan söylemeyi bırakmalıyız. Türkiye, hep yerine getiremeyeceğimiz vaatlerle oyalandı" dedi.

6- ABD İç Güvenlik Bakanı Tom Ridge düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü El Kaide'nin, aralarında IMF, Dünya Bankası ve New York borsasının da bulunduğu büyük finansal kuruluşlara saldırı düzenleyebileceği yönünde alınan istihbarata işaret ederek, ABD'nin bu finans kuruluşlarına yönelik tehdit düzeyini turuncuya çıkardığını söyledi.

7- Irak'ın başkenti Bağdat'ta 4, Musul'da 2 kiliseye yönelik bombalı saldırılarda, 15 kişinin öldüğü, 66 kişinin de yaralandığı bildirildi.

2 AĞUSTOS 2004

1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında başladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da yayımlanan 'Bild' gazetesine verdiği demecinde, Türkiye'nin AB üyeliğinin reddedilmesinin tarihi bir hata olacağını belirterek, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini yerine getirdiğini, bu nedenle AB Komisyonu tarafından hazırlanacak İlerleme Raporu'nun olumsuz olmayacağını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hatay'daki CHP'li belediyeleri ziyaretinde bir soru üzerine, belediyelerin mali açıdan yeniden yapılandırılması gerektiğini belirterek "Belediyeler çok büyük ölçüde borç tuzağının içine çekilmiş durumdalar. İller Bankası aracılığıyla yapılan ihaleler, belediyelerimizi yıllarca süren bir büyük borç ve faiz yükü altına sokuyor" dedi. 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin düzenlediği basın toplantısında, 13-29 Ağustos tarihleri arasında Yunanistan'da yapılacak 28. Olimpiyat Oyunları'na katılacak Türk kafilesini açıkladı.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Afyon Sanayi ve Ticaret Odası'nca düzenlenen bir toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan, önce Dünya Bankası sonra da 7. gözden geçirmeye yönelik IMF raporunda yer alan 'emekli maaşından vergi alın' önerisini kabul etmediklerini söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, MHP'nin, hükümeti uyarması için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, kuvvet komutanları ve 313 generale gönderdiği mektup üzerine yaptığı yazılı açıklamada, hükümetleri sadece halkın uyarabileceğini  belirtti.

7- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer yaptığı açıklamada, hükümetin eylül ayında TBMM gündemine getirmeyi planladığı yeni kamu personel rejimi taslağının, kamu sistemini ve kamu emekçilerini tasfiye politikasının adımlarından biri olduğunu söyledi.

8- DİSK'e bağlı Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen) Genel Başkanlığı'na Ahmet Yüzüak seçildi.

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de görev süresi sona eren IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk'in veda ziyaretinden sonra gazetecilerin yeni ekonomik program ve IMF heyetinin Türkiye ziyareti hakkındaki sorularını yanıtladı.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin stand-by anlaşması sonrasında IMF desteğini alarak kendi programıyla devam etmesi gerektiğini söyledi.

10- Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND),Türk rehine Murat Yüce'nin öldürülmesi üzerine,  Irak'ta bulunan Amerikan birliklerine ait yüklerin taşınmasını durdurma kararı aldı. Dernekten yapılan açıklamada, UND'nin, Türkiye ile Irak arasındaki siyasi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesini desteklediği, ancak Irak'ta henüz güvenliğin ve istikrarın tesis edilemediğinin görüldüğü bildirildi.

11- Paraguay'ın başkenti Asuncion'da bir süpermarkette meydana gelen yangında, 340 kişinin öldüğü bildirildi.

3 AĞUSTOS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, merkezi hükümetin yetkilerinin yerel yönetimlere devrini düzenleyen kamu reformunun çerçeve kanunu niteliğindeki, 5227 Sayılı Kamu Yönetimi'nin Temel İlkeleri ve Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun'un 22.  Maddesi'ni yeniden görüşülmek üzere TBMM'ye iade etti.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Ermenistan işgali altındaki Yukarı Karabağ'da yapılması planlanan belediye seçimlerinin gayri meşru olduğunu söyledi.

3-  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ÖSS, LGS ve Özel Okullar Seçme Sınavı'nda derece elde eden öğrenciler ve ailelerini kabul etti. Bakan Çelik görüşmede, bu sınavlar dünyanın neresinde yapılırsa yapılsın aynı sonucun alınacağını ve milli eğitim sisteminin yeniden ele alınması gerektiğini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yaptığı yazılı açıklamada, Bağ-Kur'dan serbest eczanelere ödemelerin başladığını, ayrıca SSK'da fatura tutarlarının yüzde 90'ına kadar avans ödemesine imkan sağlayan bir genelgenin de hazırlanarak tüm ünitelere gönderildiğini bildirdi.

5- CHP, 5232 sayılı  "Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 3. maddesinin yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, hükümetin kamu yönetimi konusunda kadrolaşmaya giderek, kamunun hafızasının yitirilmesine neden olduğunu söyledi.

7- ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas yaptığı açıklamada, hükümetin ihracatın arttığı söylemini eleştirerek "Birkaç sanayi kolunun ihracat artışı, Türkiye geneline yaygınlaştırılırsa ve öyle gösterilmeye çalışılırsa hükümet olarak hem kendilerini hem de milleti aldatmış olurlar" dedi.

8- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) yapılan yazılı açıklamada, Show TV'ye iki ayrı program durdurma cezası verilirken atv, TGRT,  Star TV, NTV, Kanal D ve CNN Türk başta olmak üzere 21 yayın kuruluşunun da uyarılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

9- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), bu yıl temmuz ayı itibarıyla aylık enflasyonun toptan eşya fiyatlarında (TEFE) yüzde 1.52 gerilerken, tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 0.22 arttığını açıkladı.

10- Muğla'nın Gökova Körfezi'nde 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

11- Ordinaryüs Prof. Dr. Sulhi Dönmezer İstanbul'da yaşamını yitirdi.

12- ABD yönetimi, nükleer programını durdurmaması halinde İran'ın tecrit edilmesini sağlayacak sert önlemler üzerinde çalıştıkları uyarısında bulundu. ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, hem Amerika'nın hem de AB üyesi Fransa, İngiltere ve Almanya'nın, İran'ın nükleer silah programı hakkında tam şeffaf olmasını beklediğini söyledi.

13- Afganistan'da ABD ordusundan yapılan açıklamada, ABD tank ve helikopter desteğindeki Afgan güçlerinin, Taliban savaşçılarıyla  girdiği çatışmalarda, 40-50 kadar Taliban milisinin öldürüldüğü bildirildi.

14- Kolombiya'da park halindeki bomba yüklü bir aracın, polis arabaları geçerken infilak etmesi sonucu 7 polisin öldüğü, 8 polisin de yaralandığı bildirildi.

                                                                                   

4 AĞUSTOS 2004

1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı çalışmaları tamamlandı. Yapılan atamalar sonucunda 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt,  Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan emekliye ayrılan Orgeneral Şener Eruygur'un görevine 2. Ordu Komutanı Fevzi Türkeri, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon ise 1. Ordu Komutanlığı'na atandı.

YAŞ'ta yapılan değerlendirmeler sonucunda irticai ve bölücü faaliyetlere karışan 12 subay -astsubay TSK'dan ihraç edildi. 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Türkiye'de bulunan  Belçika Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Didier Reynders ile bir araya geldi.  Bakan Babacan görüşmede, Türkiye'nin hazırlamakta olduğu 2005-2007 yıllarını içeren üç yıllık ekonomik programın temel nitelikleri hakkında bilgi verdi.

Rynders ise Türk ekonomisinin 2003-2004 yıllarında gösterdiği performansı takdirle izlediklerini belirtti.

3- CHP'nin, Sakarya'nın Pamukova ilçesindeki hızlandırılmış tren kazasında 39 kişinin ölümü nedeniyle  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında verdiği gensoru önergesinin TBMM Genel Kurulu'nda  gündeme alınması reddedildi. Bakan Yıldırım Genel Kurul'da  yaptığı konuşmada, CHP'yi siyasi çıkar elde etmeye çalışmakla eleştirerek, kazada sorumluluğunun olduğunun ortaya çıkması halinde bunu kabul etmeye hazır olduğunu kaydetti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise yaptığı konuşmada, hızlandırılmış tren kazasında sorumluluğun  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a ait olduğunu söyledi.

4- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) yapılan yazılı açıklamada, TMSF ile Çukurova Grubu arasında, 13 ayda 2.1 milyar dolarlık borç ödeme anlaşmasının imzalandığı belirtildi.

5- Yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişinin öldüğü, 75 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6- Irak'ın Musul kentinde polis ile direnişçiler arasında yaşanan  şiddetli sokak çatışmalarında 12 kişinin öldüğü,  38 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 5 AĞUSTOS 2004

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Irak'ta öldürülen işçi Murat Yüce'nin ailesini ziyaretinde yaptığı açıklamada, Irak'la ticaretin devam etmesi gerektiğini belirterek "Türkiye, vatandaşının can güvenliğini, meşru olarak bulunduğu her yerde sağlamak zorunda" dedi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, Irak'ta Türk şoförlerinin öldürülmesinin ardından Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) tarafından alınan mal taşımama kararına saygılı olduklarını, ancak Irak'la olan ticaretin devam edeceğini söyledi.

3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığıyla ilgili yeni projeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, AB'nin aralık ayında vereceği şartlı veya şartsız bir müzakere tarihiyle Türkiye'yi 20 yıl elinde tutacağını belirterek "Bazı çevreler Sevr Anlaşması'yla Türkiye'ye yapamadıklarını, AB ile yapmaya çalışıyorlar" dedi.

5- Belçika'nın yeni Avrupa Bakanı Didier Donfut 'La Libre Belgique' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyeliğinin yaşlı kıta için çok önemli olduğunu söyledi.

6- Kuzey Irak'taki 19 Kürt partisinin, Irak Devlet Başkanı Gazi el Yaver ile Başbakan İyad Allavi'ye ortak bir bildiri göndererek, bölgede Araplaştırma politikasını ortadan kaldıracak bir komisyon kurulması ve Kürtçe'nin ikinci resmi dil olmasını istedikleri bildirildi.

7- Irak'ın Necef kentinde, Amerikan deniz piyadeleri ve Irak güvenlik güçleriyle Şii lider Mukteda El Sadr yanlıları arasında çıkan çatışmalar sırasında bir Amerikan helikopterinin düştüğü, ayrıca 1 ABD askeriyle 20 Iraklının öldüğü bildirildi.

8- Ermenistan hükümetinin, Irak'a askeri uzman gönderme kararı aldığı bildirildi.

9- Yemen'in kuzeybatısında, aşırı dinci Şeyh Hüseyin Bedrettin El Huti yanlıları ile ordu birlikleri arasında meydana gelen çatışmalarda 52 kişinin öldüğü bildirildi.

 6 AĞUSTOS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında yaptığı konuşmada, Sakarya'nın Pamukova ilçesinde meydana gelen hızlandırılmış tren kazasının, demiryolları projesini sekteye uğratmayacağını belirtti.

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise AB ile müzakere tarihi öncesi yapılacak lobi faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Gül, AB'nin İlerleme Raporu'ndan sonra iki aylık süre içerisinde 24 AB ülkesine gidileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan toplantının ardından yaptığı açıklamada "Toplantıda,  2005 ve sonrasında IMF ile ilişkilerin kaynak kullanımını da içeren yeni stand-by çerçevesinde yürütülmesi amacıyla görüşmelere başlanması kararlaştırıldı" dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, AKP'nin Hıristiyan demokrat ve muhafazakar eğilimli partilerin yer aldığı Avrupa Halk Partisi'ne (EPP) katılacağını belirtti.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ta iş yapan Türk firmalarının güvenliği konusunda ABD makamlarının yetersiz kaldığını belirterek, güvenliğin daha ciddi boyutta sağlanması için Türkiye'nin girişimlerini sürdürdüğünü söyledi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye-Libya Karma Ekonomik Komisyonu toplantılarının sonuç protokolünün imza töreni öncesinde düzenlenen "Türkiye-Libya İşbirliği" seminerinde yaptığı konuşmada, Libya ile komisyon toplantılarına sekiz yıl ara verildiğini belirterek "Kayıp yılları geri kazanacağız" dedi.

Libya Elektrik Genel Halk Komitesi Sekreteri Orman Abu Kra da "2004-2010 döneminde Libya'da 5 bin megavatlık elektrik nakil sistemi kurulacak ve buna bağlı olarak dağıtım şebekeleri yenilenecek. Bu projelerin toplam bedeli 6 milyar dolar. Türk şirketlerini yatırıma bekliyoruz" dedi.

4- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti tarafından yayımlanan 'Enflasyon Görünümü' raporunda, cari işlemler açığındaki gelişmelerin önümüzdeki dönemde detaylı takip edileceği, gidişatta muhtemel bir sorun öngörülürse, mali disiplinden taviz verilmeyerek, gerekirse tüketim malı artışının kontrol altında  tutulmasına yönelik  önlemler alınmasının faydalı olabileceği belirtildi.

5- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Ömer Demir yaptığı açıklamada, içerdiği kalemler yüzünden tartışmalara neden olan enflasyon sepetinin güncelleştirme çalışmalarının devam ettiğini ve 2005 yılından itibaren de çekirdek enflasyon rakamlarının  açıklanmaya başlanacağını söyledi.

6- Türkiye'de bulunan Belçika Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Didier Reynders, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye üyelik için yapısal değişimlere, özellikle bankacılık alanındaki yapısal reformlara ve en az 3 yıllık bütçelerin hazırlanmasına geçilmesine önem vermesi gerektiğini belirterek,  reform sürecinde  yapılması gereken en önemli konunun TL'den sıfırların atılması olduğunu söyledi. 

7- Resmi ziyaret amacıyla KKTC'ye giden Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, KKTC'deki üniversite rektörleriyle Lefkoşa Büyükelçiliği'ndeki görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Yükseköğretim Kurulu'nun KKTC üniversitelerine ön kayıtla öğrenci alınmasının durdurulması yönündeki kararını onaylamadıklarını belirterek, bu kararın düzeltilmesi gerektiği yönünde genel mutabakat olduğunu söyledi.

7 AĞUSTOS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Isparta Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir tesisin açılışında yaptığı konuşmada, geleceğe emin adımlarla yürümeyi sağlayacak AB sürecinde son aşamaya gelindiğini söyledi.

Daha sonra valilik ve belediyeye geçerek brifing alan Başbakan Erdoğan, partisinin İl Başkanlığı binası önünde halka hitaben yaptığı konuşmada ise Irak'taki gelişmelerin kendilerini üzdüğünü belirterek "Kimse bunlar üzerinden spekülasyon yapmak suretiyle kendisine rant sağlamaya çalışmasın. Varsa bir bildikleri gelsinler söylesinler" dedi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan gazetecilere yaptığı açıklamada, IMF ile görüşmelerde  bundan sonraki sürece ilişkin bilgi verdi. Resmi müzakereler için IMF heyetinin eylülde Türkiye'ye geleceğini belirten Bakan Babacan, IMF ile müzakerelerine başlamayı düşündükleri stand-by düzenlemesinin süresinin 3 yıl olmasını öngördüklerini söyledi.           

Bakan Babacan ayrıca, Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesindeki 7'inci Tuz Festivali'nde yaptığı konuşmada, madeni yeni liraların basılmaya başlandığını, eylül ayından itibaren banknotların da basımına geçileceğini belirtti. Bakan Babacan, hükümetin yeni para sistemine geçiş için üç ay önceden hazırlıklarını tamamlayacağını ve yeni liranın ABD doları ve euro kadar değerli olacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı Güldal Akşit Sakarya Valisi Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran'ı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Bakan Akşit Kıraç'ı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Marmara Depremi'nde hasar gören bakanlığına bağlı yurt ve huzurevlerinde iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Bursa'da bir Amerikan firmasına ait tesiste incelemelerde bulundu. Bakan Coşkun  yaptığı açıklamada, söz konusu mısır işletme tesisinin birinci sınıf tarım arazisine kurulması ile ilgili tartışmalar hakkında "Topkapı'dan Edirne'ye kadar fabrikalar, zamanında tarım arazisine kurulmuştur. Bunları inceleyip karara bağlıyoruz" dedi.

5- Maliye Bakanlığı'nın Türkiye'de sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüplerinin de vergi borçlarının tecil ettirilmesini öngören Tahsilat Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesine bağlı Karaağaç Belediye Başkanı İsmet Şimşek'i ziyaretinde yaptığı açıklamada, hükümetin göstermek istediği pembe tabloyla gerçek hayatın birbirine uymadığını belirterek "Türkiye'de her şey iyiye gitse, yeniden IMF ile 3 yıllık bir anlaşma yapma ihtiyacı olmazdı" dedi.

7- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, bir süredir tedavi gördüğü ABD'den dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye-AB ilişkilerine değinerek "Aralık ayında bizim beklentimizi karşılamayan bir sonuç çıkabilir. AB ile müzakere süreci bu dönem başlamazsa, bu Türkiye açısından dünyanın sonu değildir" dedi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Foto Muhabirleri Derneği'ni ziyaretinde yaptığı açıklamada,  IMF'yle önümüzdeki 3 yıl için uygulanacak olan ekonomik programın olumlu olacağını, ancak muhakkak suretle sosyal meselelerin de ele alınması gerektiğini söyledi.

9- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım yaptığı açıklamada, girişimcilerin Irak'la güvenli ticaret yapabilmeleri için mutlaka Iraklı bir ortak bulmaları gerektiğini belirterek "Irak'tan çekilmenin değil, Irak ile daha fazla ticaret yapmanın yolları aranmalıdır" dedi. 

10- Irak Başbakanı İyad Allavi başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, ülkede, olağanüstü hal uygulamasına geçilmesi için bir sebep olmadığını kaydederek, küçük çaplı direniş hareketlerine katılanların teslim olmaları durumunda affedilebileceğini duyurdu.

Allavi ayrıca, ülkedeki durumu kötü göstermekle ve suçluların faaliyetlerini desteklemekle suçladığı El Cezire Televizyonu'nun Bağdat şubesini bir aylığına kapatma kararı aldığını açıkladı.

 8 AĞUSTOS 2004

1- Bitlis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıl dönümü törenlerine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan halka hitaben yaptığı konuşmada "Bu şehri nasıl bir ruhla, nasıl bir mücadele azmiyle kurtardıysak 2000'li yılları yaşadığımız şu günlerde, yoksulluğun ve yoksunluğun işgalinden de kurtarmamız gerekiyor" dedi.

2- CHP'nin Van'daki karakol baskınıyla ilgili raporunu açıklayan Genel Başkan Deniz Baykal, devletin polis merkezinin bir baskına boyun eğdiğini, hükümetin ise buna sessiz kaldığını söyledi.

Baykal ayrıca, hükümetin İstanbul-Ankara arasındaki tren seferlerini yeniden başlatmasına karşın, hızlandırılmış tren seferlerine başlanmadığına dikkat çekerek "Bu, projenin yanlış olduğunun itirafıdır" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Kafe Siyaset' adlı programda, dış politika konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AB'nin, 2 yıl önce Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerini tamamladığında 'vakit geçirmeden' müzakerelere başlama sözü verdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Gül, müzakerelerin başlaması için en makul tarihin 2005 yılı Mart ayı olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, yurt dışında faaliyet gösteren Türk müteahhitlerinin bu yılın ilk 7 ayında üstlendikleri projelerin 3 milyar 100 milyon dolara ulaştığını bildirdi. Bakan Tüzmen, petrol fiyatları nedeniyle uğranılan zararı, yurt dışındaki inşaat ihaleleriyle kapatacaklarını söyledi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen yaptığı açıklamada, yük ve yolcu taşımacılığının yüzde 90'ının karayoluyla yapıldığı Türkiye'de, bölünmüş yol yapımının bir aciliyet olduğunu belirterek, bölünmüş yol için 2005 yılında, bugünün fiyatlarıyla en az 2 katrilyon lira ödeneğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Bolu'da yapılan Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi Birliği'nin toplantısında yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarındaki artışın Türkiye'yi nükleer santral kurmaya mecbur bıraktığını belirterek "Yer çekimi çalışmaları temel faktörleri, projenin teknik yönü ile ilgili çalışmalar sürüyor" dedi.

 7- İngiliz Reuters haber ajansının sorularını yazılı olarak yanıtlayan Fener Rum Patriği Bartholomeos, AB üyeliğine hazırlanan Türkiye'nin din özgürlüğü konusunda henüz tam bir güvence veremediğini, Heybeliada Ruhban Okulu'nun yakında açılacağı konusunda ise iyimser olduğunu söyledi.

8- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos İtalyan 'Corriere della Sera' gazetesine verdiği demeçte "Türk ordusunun Ada'daki varlığı kabul edilemez. İki toplumun eşitliği zorla dayatılamaz" dedi.

9- Irak'ın Necef kentinde Amerikan askerleriyle Şii lider Mukteda El Sadr'a bağlı Mehdi ordusu arasında medyana gelen ve yüzlerce milisin ölümüyle sonuçlanan çatışmaların ardından bir basın toplantısı düzenleyen Irak Başbakanı İyad Allavi, milislerin kenti terk etmelerini istedi.

10- Sudan hükümeti ile Darfur'daki isyancı grupların, barış görüşmeleri için ay sonunda Nijerya'da bir araya gelme konusunda anlaştıkları bildirildi.

 9 AĞUSTOS 2004

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkan-lığında toplandı.           

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek düzenlediği basın toplantısında, Irak'ta Zarkavi örgütünce öldürülen  Türk işçi Murat Yüce'nin ardından bu ülkede çalışan Türkler için alınabilecek önlemlerin de görüşüldüğü toplantıyla ilgili bilgi vererek, gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin  sorularını yanıtladı.  Bakan Çiçek, Heybeliada Ruhban Okulu'nun bir an önce açılması gerektiğini ve Türkiye'nin diğer AB üyesi ülkelere göre dini özgürlükler açısından hala eksikliklerinin bulunduğunu savunan Fener Rum Patriği Bartholomeos ile ölü ele geçirilen bir teroristin ailesine taziye ziyaretine giden Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'i eleştirdi.

Bakan Çiçek ayrıca, Ceza İnfaz Yasa Tasarısı'yla ilgili soruları da yanıtladı. Yeni yasayla mahkumlara tek tip elbise giydirilmesinin söz konusu olmadığını belirten Bakan Çiçek, cezaevlerinde yaptıkları açlık grevleri nedeniyle Korsakoff hastalığına yakalanan tutukluların cezalarının Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun 399. Maddesi'ne göre ertelendiğini söyledi.

2- Van Valisi Hikmet Tan katıldığı bir sempozyumda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tan CHP'nin, eski Milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlunun polis merkezinden kaçırılmasıyla ilgili raporunu eleştirerek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Van'ın ticari, ekonomik ve kültürel yaşamına darbe vurduğunu belirtti.

3- Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) KKTC'deki üniversitelerin ön kayıtla öğrenci almalarını yasaklayan kararının ardından, CTP Milletvekili Mehmet Çağlar başkanlığındaki KKTC heyeti, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç ve YÖK üyeleriyle bir araya geldi.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Teziç, geçen yıl KKTC'deki üniversitelerin kontenjanlarının üstünde öğrenci almalarının sıkıntıya yol açtığını belirterek, bunun nasıl aşılacağı konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Teziç ayrıca, ilk yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra adayların yapacakları tercihlere göre, Türkiye ve KKTC'deki üniversitelere merkezi yöntemle yerleştirileceklerini açıkladı.

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet, 30 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında beşincisi yapılacak olan Dünya Türk İşadamları Kurultayı öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, kurultayda 53 ülkeden 2 bin iş adamının bir araya geleceğini ve Türkiye'ye yatırım olanaklarının da görüşüleceğini söyledi.

5- Fener Rum Patrikhanesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Patrik Bartholomeos'un İngiliz Reuters Haber Ajansı'na verdiği demecin, basında "AB Türkiye'ye baskı yapsın" veya "Heybeliada Ruhban Okulu AB baskısıyla açılacak" şeklinde yer aldığı belirtilerek "Kamuoyunu rencide edici ifadelerle basına intikal etmiş olan haberin, hakikatle hiçbir ilgisi yoktur" denildi.

6- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fener Rum Erkek Lisesi Vakfı tarafından Türkiye'ye karşı yapılan mülkiyet ve ayrımcılık  başvurusunu kabul edilebilir ilan ederek, esastan incelemeye aldı.

7- Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF) komutasını Eurocorps (Avrupa Kuvveti) devraldı.

8- Irak Savunma Bakanı Hazım Şalan El Arabiye televizyonuna yaptığı açıklamada, İran'ı Şii isyancılara silah yardımı yapmakla suçlayarak, Irak halkının başına gelenlerin, Irak'ın birinci düşmanı olarak düşündükleri ülkenin başının altından çıktığını söyledi.

9- ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, NBC televizyonunda katıldığı bir programda, İran'ın nükleer silah elde etmesine hiçbir koşulda izin verilemeyeceğini belirterek "İran'ın nükleer amaçlarıyla mücadele etmek için her türlü seçeneği gözden geçireceğiz" dedi.  

                                                                                 

10 AĞUSTOS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Anafartalar Zaferi'nin 89. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında "Binlerce şehit verilerek kazanılan yurt topraklarına, bölünmez bütünlüğümüzden ödün vermeden aynı bilinçle sahip çıkmalı, ülkemizin sağlam temeller üzerinde yükselebilmesi için geçmişte ulusça ödenen bedelleri gelecek kuşaklara iyi anlatmalıyız" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan ziyareti öncesinde Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Peter Stegny ile Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesi Başkanı İrfan Argun'u kabul etti. Görüşmelerde, Rusya'nın Kafkas politikası ile Türkiye'de yaşayan Abhaz ve Çerkezlerin sıkıntıları ele alındı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da meydana gelen bombalı saldırılarla ilgili olarak Antalya'da yaptığı açıklamada  "Türkiye'deki huzuru ve barışı tehdit etmek için harekete geçen kimlerdir? Bunu henüz bilmiyoruz. Kim olursa olsun, ülkemizin barışını ve iç huzurunu sağlama almak hepimizin öncelikli görevidir. Bu saldırılar ortaya çıkınca, insanın aklına ister istemez, Türkiye'nin Ortadoğu'da yaşanmakta olan yangının içine çekilmek istendiği ve Ortadoğu'daki kargaşanın Türkiye'ye sıçratılmak istendiği düşüncesi geliyor" dedi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Diyarbakır'da bazı belediye başkanlarının operasyonda ölü ele geçirilen bir teroristin ailesine taziye ziyaretine gitmeleriyle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada,  olayın kamu vicdanını yaraladığını belirterek, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na konuya ilişkin suç duyurusu yapıldığını ve olayın araştırılması için mülkiye müfettişinin görevlendirildiğini söyledi.

Bakan Aksu ayrıca, İstanbul'un Sultanahmet ve Laleli semtinde iki ayrı otelde meydana gelen ve 2 kişinin ölümüne yol açan patlama ile Esenyurt  Milangaz Dolum Tesisleri'nde de meydana gelen patlamalarla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Huzur, istikrar ve güveni bozmak, Türkiye'nin incisi İstanbul'un imajını bozmak isteyen hainler bu saldırıyı gerçekleştirdi" dedi.

Öte yandan, Bakan Aksu 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, özürlü vatandaşların, kentsel hayata katılmaları, kent aktivitelerinden yararlanmaları, toplum içinde yaşama ve sosyal haklarını rahat kullanabilmeleri için en başta fiziksel çevrenin düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, enflasyonu kontrol etmeye çalışan hükümetin, mali disiplin çabasını parçalayabilecek bir unsur olarak görülen tüketici kredileri artışı konusunda bankalara uyarıda bulunarak, bankaların tüketici kredileri konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini, aksi takdirde tüketici kredilerinden alınan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu'nu   arttırabileceklerini söyledi. Bakan Unakıtan ayrıca cari açık konusuna da değindi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SSK) fahiş fiyattan ilaç aldığı yönündeki iddialara ilişkin yaptığı açıklamada,  iddiaları incelemek için soruşturma başlatıldığını ve konunun sadece SSK'yı değil, diğer kurumları da ilgilendirdiğini söyledi.

7- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük 'Ekonomik Durum Tespiti ve Beklenti  Anketi'nin ikincisini açıkladı. Anket sonuçlarında en dikkat çekici konunun istihdam ve cari açık olduğunu belirten Küçük, sanayide verilerin düzelmesine rağmen istihdamda hala ilerleme kaydedilmediğini, Türkiye'nin IMF programları dışında kendi yatırım programlarını da ortaya koyması gerektiğini söyledi.

8- Çorum'un Bayat ilçesine bağlı Karakaya Köyü'ndeki kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında 3 işçi öldü, 5'i de yaralandı.

9- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, KKTC haber ajansı TAK'a verdiği demecinde, Türkiye'nin aralık ayında AB'den müzakere tarihi alması durumunda Kıbrıs konusunda elinin zayıflayacağını belirterek, Kıbrıs Türklerine uygulanan tecridin o tarihe kadar kaldırılması gerektiğini söyledi.

10- İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) "Hiçbir Kötülüğü İşitme, Hiçbir Kötülüğü Görme; BM Güvenlik Konseyi'nin Terorizme Karşı Küresel Mücadelede İnsan Hakları İhlallerine Yaklaşımı" başlıklı raporunda, Mısır'dan Özbekistan'a, Malezya'dan Fas ve İsveç'e kadar çok geniş coğrafyadaki ülkelerin, terorizme karşı mücadele gayretleri sırasında ciddi insan hakları ihlallerinde bulundukları belirtilerek, BM Güvenlik Konseyi, terorizme  karşı verilen mücadele sırasında insan haklarının ihlal edilmesine sessiz kalmakla suçlandı.

 11 AĞUSTOS 2004

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök,  NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı'nın kapanış ve NATO Güney Avrupa Hava Unsur Komutanlığı'nın açılış töreni için  İzmir'e gitti. Orgeneral Özkök  gazetecilerin sorusu üzerine, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilçe belediye başkanlarının, çatışmada ölen teroristin ailesine taziye ziyaretinde bulunmasını 'uygun olmayan bir hareket tarzı' olarak değerlendirdi. 

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal  Antalya'nın Finike ilçesine bağlı Sahilkent Belediyesi'nde, gazetecilerin Merkez Bankası'nın açıkladığı rakamlara ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal, Merkez Bankası'nın açıkladığı 6 aylık ekonomik verilerin Türkiye'deki ekonomik gidişle ilgili ciddi kaygılar içerdiğini söyledi.

3- Adalet Bakanlığı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 313 generale gönderdiği ve hükümetin uyarılmasını istediği  'tarihi görev' başlıklı mektupla ilgili inceleme başlattı.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik İstanbul'da  bir lisede, ilköğretim okullarına yönelik olarak hazırlanan yeni müfredat programını açıkladı. Bakan Çelik, okullarda din dersinin zorunlu olmaya devam edeceğini belirterek "Ancak bütün dinlerin öğretilmesi yönünde çalışmalar yapıyoruz" dedi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü,  bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak  üzere Bartın'a gitti. Bakan Güçlü, Bartın Valisi Ali Güngör'ü ziyareti esnasında yaptığı konuşmada, Doğu Karadeniz bölgesinde meydana gelen don olayından sonra fındık üreticilerinin zararlarının karşılanması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Güçlü, tarım sigortası yasasının mutlaka çıkarılacağını belirtti.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, partisinin başkanlık divanı üyeleriyle birlikte İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük'ü  ziyaret etti. 

Ziyareti öncesi basına açıklama yapan Ağar, 2 yıldır işbaşında olan hükümetin, Türkiye'de  yapısal reformların gerçekleştirileceğini, IMF ile yapılan anlaşmanın bitiminden sonra  IMF'siz bir sürece girileceğini Türk toplumuna deklare etmesine rağmen, bugün gelinen noktada  IMF ile birlikte yeni bir stand-by anlaşmasının yapılacağını söyledi.

7- Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Tavşancıl mevkiinde  iki trenin çarpışması sonucu  9 kişinin öldüğü, 74 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Köksal Karabay görevinden istifa etti.

9-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin resmi davetlisi olarak devlet bakanları Beşir Atalay ve Kürşad Tüzmen eşliğinde başkent Tiflis'e gitti.

Başbakan Erdoğan, Başbakan Zhurab Zhvania ile baş başa ve heyetler arası görüşme yaptı. Görüşmede, ağırlıklı olarak Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi üzerinde duruldu. Bu projenin, iki ülke açısından özellikle de  Gürcistan açısından önemine değinen Başbakan Erdoğan, projenin bitirilmesinin ardından Gürcistan'a yabancı yatırımcıların gelmeye başlayacağını söyledi. Görüşmelerde, projenin bir an önce bitirilmesi için mutabakata varıldığı belirtildi. Heyetler arası görüşmelerde ise iki ülke arasında çifte vergilendirme, Kars-Tiflis Demiryolu ve Batum Havaalanı'nın ortak inşası konuları ele alındı. 

Başbakan Erdoğan daha sonra, Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili ile  bir araya geldi. Saakaşvili görüşmenin ardından düzenlenen  ortak basın toplantısında, Türkiye'den milyarlarca dolar yatırım beklediklerini, ancak bu yatırımların karşılıksız yardım olmayacağını, verimli ve Türkiye'ye kar sağlayıcı olmasını istediklerini söyledi.

10- Türkiye'nin genel ekonomik  durumunun IMF İcra Direktörleri Kurulu'nca 30 Temmuz tarihinde ele alınmasının ardından hazırlanan rapor, Fon tarafından yayınlandı. Raporda,  Türk ekonomisinin makro ekonomik şartlarının on yıllardır yaşanan en iyi düzeyde olduğu belirtilirken, cari açık ve borç düzeyinin risk oluşturduğuna  işaret edilerek, Türkiye'nin yakından izlenmesi tavsiye edildi.

11- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat Bakanlar Kurulu çıkışında, gazetecilerin soruları üzerine,  BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından Kıbrıs'ta kayıplar konusunda  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos ve  kendisine mektup gönderildiğini belirterek, Annan'ın kayıplarla ilgili çalışmaların ilerletilmesini istediğini söyledi.

                                                             

12 AĞUSTOS 2004

1- Gürcistan'daki resmi temaslarının ardından yurda dönen  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Gürcistan ziyaretinin olumlu geçtiğini ve görüşmelerde Gürcistan'ın siyasi meseleleri konusunda Türkiye'nin yardımcı olmasının gündeme geldiğini belirterek, Sarp Sınır Kapısı'ndan geçişin daha da süratli hale gelmesi hususunun da karara bağlandığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, dün gerçekleştirilen Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısıyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, yılın ilk altı ayında 5084 sayılı Teşvik Kanunu'ndan yararlanmak amacıyla müracaatta bulunan firma sayısının 2.239 olduğunu belirterek, bu firmaların 36 ildeki yatırım toplamının 182.4 trilyon lira düzeyinde, bu yatırımın yaratacağı istihdamın ise 56.982 kişi olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener bir soru üzerine, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yeni stand-by kararının, piyasaların talebi üzerine alındığını belirtti.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'yla ilgili iddialara ilişkin basına yaptığı açıklamada "İddialar yargının kendisi ile ilgili olsa bile yargı, gündeme gelen her konuyu dikkatle inceleyecek, hassas terazisinde tartacak ve karara bağlayacaktır" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer'i  ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada "Demokratik bir tavır olarak, Türkiye artık siyasi partilerin, sendikaların, derneklerin, sivil toplum örgütlerinin aniden kapatıldığı bir ülke olmamalıdır. Ancak sivil toplum örgütleri hukuk içinde kalmak zorundadır" dedi.

Dinçer de yaptığı açıklamada, ilköğretim müfredatında yapılmak istenen değişikliklerle ilgili olarak kendilerinden görüş istendiğini, ancak karar alma sürecinde yer almadıklarını belirterek, bundan sonra  bu süreçlerde yer almayı istediklerini söyledi.

5- Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü ve Reklam Kurulu Başkanı Özcan Pektaş düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom A.Ş'nin tüm telefon konuşmalarında yüzde 80'e varan indirim uygulanacakmış gibi izlenim uyandıran reklam ve broşürleriyle ilgili olarak, Reklam Kurulu'nun ihtiyati tedbir niteliğinde durdurma kararı verdiğini söyledi.

6- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Türkiye'nin en büyük 1000 ihracatçı firmasını açıklamak üzere İstanbul'da düzenlediği toplantıda, ihracatın Türkiye gibi kaynakları sınırlı bir ülke için küreselleşme sürecine sağlıklı entegre olmanın tek yolu olduğunu belirterek "Son günlerde yapmaya başladığımız dış açık ve cari açık tartışması da çok net bir şekilde göstermiştir ki Türkiye ekonomisinin yoluna sağlıklı bir şekilde devam edebilmesinin ve Türkiye'nin büyüyebilmesinin tek yolu, ihracatın ithalatı karşılama oranının yükselmesidir" dedi.

7- Resmi ziyaret amacıyla Azerbaycan'da bulunan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, başkent Bakü'de  Savunma Bakanı Sefer Abiyev ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer silah geliştirme programının, komşuları için tehlike oluşturmasının yanı sıra nükleer silahların yayılması tehlikesini de içerdiğini söyledi.

13 AĞUSTOS 2004

1-  1. Ordu Komutanlığına  atanan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Manisa Valiliği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) atamalarla ilgili çalışma yapılmadığını belirterek "Atama işlemleri rutindir. General ve amirallerin atamaları, Genelkurmay Başkanlığı'nda yapılan bir çalışmadır. YAŞ toplantıları ile atamaların ilgisi yoktur" dedi.

2- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı hakkındaki davanın ertelenmesi için kendisine villa hediye edildiği yönünde medyada yer alan iddialara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bir kısım basın mensuplarıyla telefon görüşmelerindeki beyanlarının, kısmen tahrif edilip yorum yapılarak çarpıtılmış bir şekilde aktarıldığını söyledi.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ile ilgili iddialara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Özkaya ile ilgili dosyanın tamamlanmasının ardından kıdemli Yargıtay Birinci Başkanvekili'ne inceleme için teslim edileceğini bildirdi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin dünya petrol fiyatlarıyla ilgili sorularını yanıtladı ve bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) doğalgaz ve petrol aramalarına ağırlık verdiğini söyledi. Bakan Güler ayrıca, petrol fiyatlarında görülen artışa ilişkin, her türlü tedbiri aldıklarını ve herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılacağını tahmin etmediklerini belirtti.

5- 28. Olimpiyat Oyunları, Yunanistan'ın başkenti Atina'da  başladı.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Olimpiyat Oyunları'nın açılışı için Yunanistan'ın başkenti Atina'ya giderek, Başbakan Kostas Karamanlis ile bir araya geldi.

7- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Bulgaristan'a yaptığı resmi ziyaret sırasında Başbakan Simeion Sakskoburgotski ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'ye AB üyeliği için destek verdiklerini söyledi. Schröder, Türkiye'yle görüşmelerin başlatılmasının AB Komisyonu'nun hazırlayacağı İlerleme Raporu'na bağlı olduğunu belirterek, raporun olumlu olması halinde Almanya'nın Türkiye lehinde oy kullanacağını söyledi.

8- PKK/KONGRA-GEL terör örgütü içinde yaşanan  bölünme ve yeniden yapılanma tartışmaları arasında birkaç ay önce kalabalık bir grupla Kuzey Irak'ta, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Celal Talabani yönetimindeki bölgeye yerleşen PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, Demokratik Yurtsever Partisi'ni kurduklarını açıkladı.

9- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in yerine Olli Rehn getirildi.

10- Amerikan ve Irak birliklerinin Necef kentinde Şii milislere karşı başlattığı operasyonda, Şii lider Mukteda Sadr'ın yaralandığı bildirildi. Necef operasyonu, Irak'ın Bağdat, Kufe, Samava, Felluce ve Divaniye kentlerinde protesto edildi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Adam Ereli yaptığı açıklamada, BM'nin, olimpiyatlar süresince  dünyada ateşkes ilan edilmesi yönünde  2003 yılında aldığı karara uymayacaklarını, kararın Irak'taki askerleri bağlamadığını bildirdi.

12- İsrail Genelkurmay Başkanı Moşe Yaalon 'Yediot Aharonot' gazetesine verdiği demeçte, İsrail'in Suriye'ye ait Golan tepelerini işgale son verebileceğini söyledi.

13- Çin'in güneydoğusunda meydana gelen Rananim tayfununun 115 kişinin ölümüne, 1800'den fazla kişinin de yaralanmasına yol açtığı bildirildi.

                                                                                 

14 AĞUSTOS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin üçüncü kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, İstanbul Esenler'de 3 bin fidanın dikim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'ye ve Türk milletine hizmet yolunda el ele, omuz omuza her şey Türkiye için anlayışıyla hizmete devam ettiklerini belirterek, bundan sonrasına ilişkin atılması gereken tüm adımları atmaya da devam ettiklerini söyledi.

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Ekonomist Dergisi'ne yaptığı açıklamada, bütün vergi sistemini kapsayan yeni bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Konya'da yol genişletme çalışmalarını inceledi ve duble yol çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Ergezen 1600 kilometre bölünmüş yolu 8 ayda bitirdiklerini, 2004 yılında da 2002 yılının 30 katı daha fazla iş yaptıklarını belirtti. 

4- Sağlık Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SSK) pahalı ilaç alımlarında fiyat düşürmek için görevini yapmadığı belirtilerek "Kamuya ilaç alımları ile ilgili en önemli hususun, ihalelerde gerekli rekabet şartlarının oluşturulması olduğunun altı çizilmelidir. İhaleler sırasında rekabet şartları oluşturulmamışsa, ilgili ilaçların tavan fiyatların altına çekilmesinin güçleşeceği tabiidir"  denildi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir'in Aria-Aycell birleşmesine ilişkin yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, iki şirketin birleştirilmesiyle  doğan  Avea'ya, Aria'dan kaynaklanan 1.3 milyar dolarlık borç geçtiğini belirterek, Avea'nın 10 yılda Hazine'ye 11.8 milyar dolarlık kaynak yaratmasını beklediklerini söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Kastamonu'nun Tosya ilçesinin Ortalıca beldesinde halkın sorunlarını dinledi. Bakan Güçlü yaptığı konuşmada, AKP hükümeti olarak 2005 yılı Şubat ayına kadar pirinç ithalatını durdurduklarını belirterek "Pirinçte hem üreticinin malını daha iyi fiyatla satması hem de üreticiyi desteklemek için üretimin artırılması hedef alınmıştır" dedi.

Bakan Güçlü ayrıca, Türkiye Gazeteciler Federasyonu 17'inci Başkanlık Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Konya'da yaptığı açıklamada, gıda sektörünün Türkiye'de toplumun acil gelişme beklediği bir alan olduğunu belirterek, bu alanda büyük bir hazırlık içine girdiklerini ve gıda ile ilgili üretici kesime, meslek kuruluşları ve tüketiciye yönelik bir takvime bağlı çalışma programı hazırlandığını kaydetti.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, tarımsal amaçlı kooperatiflere kullandırılan ve icra takibine uğrayan kredilerin borçlarını, anapara ve temerrüt faizi ile birlikte dondurdu.

8- İstanbul'un Silivri ilçesine bağlı Değirmenköy Beldesi'nde 21'incisi düzenlenen 'Domates Festivali'ne katılan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Ağar, çiftçilerin sıkıntılarına değinerek "Milletimiz tüm gerçekleri bilmektedir ve eksikliklerin giderilmesini beklemektedir. Gelecekte, gençlerimizin ve aile reislerimizin istikbal endişelerinin olmadığı bir Türkiye yapmak konusunda kararlıyız" dedi.

9- YP Genel Başkanı Saadettin Tantan Rize'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de ulusal güvenlik açısından büyük önem taşıyan stratejik kurumların hukuki ve kurumsal altyapılarının yeniden ele alınması gerektiğini söyledi.

10- Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar  Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Moda Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada,  bu yıl 30 milyar dolarlık dış ticaret açığı oluşacağını, bunun turizm, müteahhitlik ve bavul ticareti ile kapanacağını söyledi.

11- Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) 'Demiryol Raporu'nu açıklayan Başkan Sinan Aygün, trenlerin hala en güvenli ve ucuz ulaşım aracı olduğunu, Türkiye'nin demiryollarına ağırlık vermeden kalkınmasını tamamlamasının imkansız olduğunu belirterek "Son iki kazaya bakıp da demiryollarından vazgeçmeyelim" dedi.

12- Atina Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi halterde bayanlar 48 kiloda temsil eden Nurcan Taylan, 2 dünya, 5 de olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazandı.

13- BM'nin, Irak'ta yaklaşık bir yıl önce başkent Bağdat'taki merkezine düzenlenen bombalı saldırının ardından durdurduğu faaliyetlerini tekrar başlattığı bildirildi.

15 AĞUSTOS 2004

1- Adalet Bakanı Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'ya ilişkin dosyada ismi geçen Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya hakkında gereğinin yapılacağını belirterek "Yargı mensupları içinde kişisel kusuru olan varsa yargı gereğini yapar" dedi.

2- CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), parti yönetimine muhalifliğiyle bilinen ve daha önce '30'lar hareketi içinde yer alan İstanbul milletvekilleri Ahmet Güryüz Ketenci ve Hasan Aydın ile Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'ın partiden kesin ihracına karar verdi.

3- 2004 Atina 28. Yaz Olimpiyatları'nda, halterde erkekler 56 kiloda Halil Mutlu altın madalyanın sahibi olurken, Sedat Artuç ise bronz madalya kazandı.

4- Türkiye'nin ilk Türk kadın opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy, İstanbul'da yaşamını yitirdi.

5- Irak'ın başkenti Bağdat'taki 'Yeşil Bölge'de gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan Ulusal Konferans'ın ilk gününde yüz kadar temsilcinin, Necef'te çatışmaların yeniden başlamasının duyulması üzerine toplantıyı terk ettiği, ayrıca çatışmalarda 3 kişinin hayatını kaybettiği, 50'ye yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

6- Hindistan'da bağımsızlık kutlamaları sırasında meydana gelen patlamalarda 15 kişinin öldüğü bildirildi.

16 AĞUSTOS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hacı Bektaş Veli'yi Anma Etkinlikleri nedeniyle yayımladığı mesajında, Hacı Bektaş Veli'nin insancıl düşünceyi temel alan sevgi, barış ve hoşgörünün yüceliğini her şeyin üstünde tutan felsefelerinin, Anadolu'da barış ve gönenç ortamının temellerini attığını ifade etti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da yayımladığı mesajda, Hacı Bektaş Veli'nin sevgi, dostluk, hoşgörü ve barış gibi evrensel değerlerin en önemli savunucularından biri olduğunu söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Türkiye'de temaslarda bulunan Irak Devlet Başkanı Gazi El Yaver ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmelerden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye'nin, bulunduğu coğrafyada güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla diplomasinin bütün imkanlarını kullanmakta olduğunu ve bu bağlamda komşu Irak'a özel önem verdiklerini  belirterek, PKK terör örgütünün Irak'taki varlığı ve Irak'ta çalışan veya taşımacılık yapan Türk vatandaşlarını hedef alan saldırı ve rehin alma olaylarının, Türkiye'nin kaygılarını daha da artırdığını söyledi.

El Yaver de herhangi bir kuruluş ya da teşekkülün, komşularının güvenliğine tehlike teşkil edici bir oluşumun barındırılmasına göz yummayacaklarını belirtti.

El Yaver daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile ayrı ayrı görüştü.

Öte yandan Yaver'in ziyareti çerçevesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Irak Su Kaynakları Bakanı Abdüllatif Raşit ile Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de Irak Ticaret Bakanı Muhammed Al Jibouri ile bir araya geldi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası" çerçevesinde Eskişehir'de yaptırılan okulların temel atma töreninde, kampanyaya Kayseri'den sonra en büyük mali kaynağı Eskişehir'in ayırdığını belirterek, hayırseverlere teşekkür etti.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, yabancı şirketlerin Türkiye'de taşınmaz mal edinmesine ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'de taşınmaz mal edinme imkanına sahip şirketlerin sadece yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunlarına göre kurulan ticaret şirketleri olduğunu belirterek, bu çerçevede 19 Temmuz 2003 tarihinde yapılan düzenlemeden sonra günümüze kadar sadece bir yabancı şirketin Türkiye'de taşınmaz mal edindiğini, Hazine'ye ait arsa ve arazi satışı yapılmadığını bildirdi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu 41. Ulusal, 15. Uluslararası Hacı Bektaş Veli'yi anma törenleri nedeniyle gittiği Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde yaptığı konuşmada, Hacı Bektaş'ın ortaçağın karanlığını delen büyük aydınlanma düşüncesinin mimarı olduğunu belirterek "Daha yüzlerce, binlerce yıl onun ışığının insanlara dalga dalga yayılmasını diliyorum" dedi.

Nevşehir Valisi Alaattin Turhan da törende, Hacı Bektaş ile Anadolu'da 700 yıl önce doğan ışığın tüm dünyayı aydınlattığını söyledi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Cumhuriyet gazetesine ekonomideki son durumu değerlendirdi.

7- ABD Başkanı George W. Bush, Ohio eyaletindeki Dış Savaşlar Gazileri'nin (VFW) Cincinnati kongresinde, ABD'nin dünyada yeni kuvvet yapılanması planını duyurdu. Başkan Bush, Soğuk Savaş dönemi tehditlerine göre Avrupa ve Asya'da konuşlandırılmış olan Amerikan askerlerinden 60-70 bin kadarının kademeli olarak ABD'ye çekileceğini ve bunun yanında yeni bölgelere asker yerleştirmelerin olacağını açıkladı.

8- Venezüella'da Devlet Başkanı Hugo Chavez'in yönetimde kalıp kalmaması için yapılan halk oylamasını Chavez kazandı.

17 AĞUSTOS 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde partisinin ilçe teşkilatı tarafından düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin güçlü iktidarı ve meclisi ile  büyük bir değişim yaşadığını söyledi.

2- Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Orgeneral Fevzi Türkeri Malatya'da 2. Ordu Komutanlığı'nda gerçekleştirilen devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, bölücü terör örgütünün, huzur bozmaya yönelik bazı eylemlere başladığını belirterek "Ordumuz, bölünmez bütünlüğümüzün ilelebet  teminatıdır" dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Ekonomi Muhabirleri Derneği dergisi Ekonom'a yaptığı değerlendirmede, Şubat 2001 kriziyle Türkiye'ye ağır bir mali fatura yükleyen bankacılık sisteminin, AB ülkelerinin bankalarıyla rekabet edebilecek seviyede olduğunu söyledi.

4- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'ne Atina Büyükelçisi Mehmet Yiğit Alpogan atandı.

5- Türkiye'de bulunan Irak Devlet Başkanı Gazi El Yaver, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Irak İş Konseyi'nin düzenlediği çalışma toplantısında yaptığı açıklamada, Irak'a giriş çıkışlarda vize uygulamasına geçileceğini söyledi. Toplantıya katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise Türk iş adamlarının Irak'a savaş öncesi, savaş sırası ve sonrasında hep yardım ettiğini belirterek, iki ülkenin kaynak ve imkanlarının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bakan Tüzmen ayrıca, 2005 yılındaki hedefin 5 milyar dolar ticaret hacmi olduğunu belirtti.

Öte yandan El Yaver, Türkiye'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, PKK, Kerkük, Musul Başkonsolosluğu ve iki ülke arasında ikinci sınır kapısının açılmasına ilişkin temaslarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. El Yaver, 1995'te kapatılan Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nun yakında yeniden açılacağını ve görevine devam edeceğini söyledi.

18 AĞUSTOS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  Rize 6. Dağcılık ve Turizm Şenliği'nin açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan valilikte,  Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen,  Vali Enver Salihoğlu ve Karayolları Genel Müdürü Hicabi Ece ile müteahhitlerden Karadeniz Sahil Yolu Projesi ve bölge sorunları hakkında bilgi aldı. Brifingin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan "Hedefimiz, 2005 yılı sonu itibarıyla Karadeniz sahil yolunu bitirmek" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gittiği Polatlı Ticaret Borsası'nda buğday alım-satımını izleyerek Başkan Yahya Toplu ve borsa yöneticileriyle görüştü. Baykal görüşmesinde, ülke genelinde bu yıl piyasaya ilişkin ciddi şikayetler aldığını belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) artık alıcı olmaktan çıktığını, borsada piyasayı düzenleyici bir rol üstlenmekten de büyük ölçüde vazgeçtiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'de bulunan KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş'ı kabul etti. Görüşmede, Kıbrıs Türklerinin izolasyonuna  son vermeyi amaçlayan çabalar, AB'nin Kıbrıs açılımlarına ilişkin süreç, BM Güvenlik Konseyi'ndeki gelişmeler, Türkiye'nin AB sürecine  Güney Kıbrıs'ın olası etkileri, Gümrük Birliği konusu ve Rumların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) açtıkları davalar ele alındı.

Görüşme sonrasında yapılan ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı Gül, Kıbrıs Türklerine yönelik yapılması gereken uluslararası yöndeki açılımın tam olarak gerçekleşmediğini belirterek "AB'nin verdiği sözleri yerine getirmesi gerekir. BM Genel Sekreteri'nin raporu BM Güvenlik Konseyi'nde tartışılması gerekir. Bunlar haklı beklentilerdir" dedi. Talat da Kıbrıs  sorunun kritik günlere ilerlediğini, AB'nin eylül ayında önemli kararlar almasını beklediklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Anadolu Ajansı'na, Irak Devlet Başkanı Gazi El Yaver'in Türkiye ziyareti sırasında gündeme gelen konuları değerlendirdi. Bakan Tüzmen, Irak ile ilk etapta ticareti artırmayı hedeflediklerini belirterek "İleri aşamada ise petrol sahalarının üretim paylaşımı modeli çerçevesinde TPAO tarafından işletilmesi konusunda taleplerimizi ilettik" dedi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, bakanlığının ilk 8 aydaki icraatlarını Türkiye gazetesine değerlendirdi. Bakan Güçlü, yürürlüğe giren Gıda Yasası'yla yüklerinin bir kat daha arttığını söyledi. Bakan Güçlü ayrıca, Ordu'da incelemelerde bulunarak organik tarım yapmak ve yeni tarım ürünleri üretimi gerçekleştirmek isteyen çiftçilere 250 milyar üst limitli, diğer kredilere oranla yüzde 60  daha az faizli kredi verileceğini açıkladı.

6- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptığı açıklamada, yağmurda taşarak sele neden olan derelerin ıslahı için Alibeyköy, Küçükköy, Tavukçu, Kurbağalı ve Çinçin Deresi'nin yakın çevresindeki yaklaşık 500 binanın istimlak edileceğini açıkladı.

7- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Wolf Ruthart Born Samsun'da 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi. Born, bir soru üzerine, Türkiye'nin  AB süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

8- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a bir mektup göndererek referandumdan bu yana ortaya çıkan gelişmelere ilişkin kaygılarını belirtti. Talat mektubunda, AB tarafından gösterilen kararsızlık ve yavaşlıkla birleşen  Rum tarafının engelleyici tutumunun oldukça moral bozucu etki yarattığına değindi.

9- Irak hükümeti, çatışmaların sürdüğü Necef kentindeki milislere  teslim olma  çağrısı yaptı ve Şii lider Mukteda el Sadr'a bağlı Mehdi ordusuna karşı nihai saldırı düzenleneceğini bildirdi. El Sadr'ın Ulusal Konferans'a gönderdiği  mektupta,  Hz. Ali'nin Necef'teki türbesinde konuşlanan militanlarını çekmenin de arasında bulunduğu şartları kabul ettiği bildirildi.

10- Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlık ilan eden Güney Osetya'da, ateşkes ve anayolların yeniden ulaşıma açılması konularında anlaşmaya varıldığı bildirildi.

19 AĞUSTOS 2004

1- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, IF Uluslararası İstanbul Hazır Giyim Fuarı'nın açılışının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ihracatın ithalatı karşılama dengesinin dikkatle incelendiği bir döneme girildiğini belirterek, endişe edilecek bir durumun bulunmadığını söyledi.

2- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu tarafından valiliklere gönderilen genelgede, çağdaş bir ülke olmanın insan haklarına saygıdan geçtiği belirtilerek, toplumsal olaylara müdahalede zor kullanma yetkisi sınırlarının aşılmasının en aza, mümkünse sıfıra indirilmesi istendi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Küçük, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 'Deprem ve Yapı Denetimi' panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin depremlere hazır olmadığını belirterek, yapılan incelemelerde bina betonu mukavemetinin öngörülenden yüzde 40 eksik olarak gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini söyledi.

4- Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, dün yayımlanan Para Politikası Raporu'na ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Açıklamada, Uluslararası Para Fonu'yla (IMF) 2005'ten itibaren uygulanacak üç yıllık yeni stand-by anlaşmasının Türk ekonomisi üzerindeki riskleri kaldıracağı belirtilerek "Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapacağını duyurması ekonominin normalleşme noktasına yaklaştığının ilanıdır" denildi.

5- Atina 2004 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda halterde erkekler 77 kiloda  Taner Sağır, Olimpiyat Şampiyonu olarak altın madalya kazandı.

6- Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından yapılan açıklamada, sürekli artan cari işlemler açığı nedeniyle oluşacak kırılganlıkların, Türkiye'nin kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GYSİH) oranını yüzde 100'ün üzerine çıkararak bir maksi devalüasyona  yol açabileceği  belirtildi.

 20 AĞUSTOS 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Manisa'nın Kırkağaç ilçesine bağlı Yağmurlu köyünde bir ilköğretim okulunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, halkı 'Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası'na katkıda bulunmaya çağırdı.

2- Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, görevi Orgeneral Hurşit Tolon'a devretti. İstanbul'da düzenlenen komuta devir-teslim töreninde konuşan Orgeneral Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne iyi duygular beslemeyen bazı mihrakların tüm varlıklarını bildiklerini söyledi.

3- Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, Kayseri'nin Talas ilçesinde örnek köy seçilen ve jandarmanın öncülüğünde kalkınma projesi uygulanan Çatakdere Köyü'nde uygulanan çalışmaları izleyerek törenlere katıldı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Balıkesir'e bağlı ilçe ve beldelerdeki belediye başkanlarıyla Burhaniye ve Ayvalık'ta bir araya geldi. Baykal, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın kaçışıyla ilgili soruşturma ve gelişmeleri değerlendirirken, Yargıtay-MİT-mafya ilişkileriyle ilgili haberlerin, Türkiye'de anayasal kurumların ne ölçüde tahribata uğradığını ortaya koyduğunu söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Beşir Atalay ile birlikte Kırşehir'de çeşitli temel atma törenlerine katıldı.

Vali Selahattin Hatipoğlu'nu ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Gül, AB için Türkiye'nin üzerine düşen her şeyi yaptığını belirterek, müzakere tarihi verilmezse kararı siyasi olarak algılayacaklarını söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener yaptığı açıklamada, kredi kartlarıyla ilgili düzenlemeye ilişkin olarak, tek maaşla her bankadan ayrı ayrı kart alınmasını önleyeceklerini belirterek, kredi kartı limitlerinin maaşa göre belirleneceğini bildirdi.

7- Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Sözcüsü Ramazan Er Genel Müdürlükte düzenlediği haftalık basın toplantısında, Alaattin Çakıcı olayında telefon dinleme işleminin yasal çerçeve içinde ve yargı denetimi altında yapıldığını vurgulayarak, Çakıcı'nın yurt dışına kaçışında emniyet güçlerinin ihmali olmadığını belirtti.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Kütahya'da işadamlarıyla bir araya geldiği toplantıda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Unakıtan, temmuz ayı itibariyle ithalatın eskilere göre azaldığını bildirdi.

9- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türk Eğitim Derneği ve Hyundai firması tarafından İstanbul'da düzenlenen Tam Eğitim Bursu Destek Protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, çağdaş eğitim için sadece devlet imkanlarının yetmediğini belirterek, herkesin yardımlarıyla eğitime katkıda bulunmasını istedi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Güzelyurt'ta Rumların 1-2 Eylül'de yapacağı 'Ay Mamma' ayinine karşı çıkan bir grubu kabulünde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek, 24 Nisan'daki referandum öncesi verdiği "Evet deyiniz, sizi ertesi gün tanıtacağız" sözünü tutmadığını söyledi.

11- AB'nin yürütme organı Avrupa Konseyi'nin 25 yeni üyesi, Belçika'nın başkenti Brüksel'de ilk kez bir araya gelerek, gelecek beş yıla ilişkin uygulanacak politikaların çerçevesini belirledi.

12- ABD Başkanı George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice başkent Washington'da bir düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, ABD'nin Kuzey Irak'ta barınan PKK'nın daha az etkin ve daha güçsüz olmasını sağlayabilmek için askeri olmayan yöntemlerle elinden gelen her şeyi yaptığını belirtti.

                                                                                 

21 AĞUSTOS 2004

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Kayseri'de Erciyes Kayak Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Gül bir soru üzerine, Çakıcı soruşturmasına değinerek, Türkiye'nin yeteri kadar açık, şeffaf bir ülke haline geldiğini vurguladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Konya'nın Sarayönü İlçesi'ne bağlı Başhüyük Beldesi'nde düzenlenen 13. Birlik ve Beraberlik Şöleni'nde, yüzde 12 olarak belirlenen yıl sonu enflasyon hedefinin petrol fiyatlarındaki yükselişe karşın tutturulacağını belirterek "Dengeler kuruldu" dedi.

3- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın dava sürecinde MİT'in devreye girmesi ve basına yansıyan hakkındaki iddialar konusunda Anadolu Ajansı'na  açıklamalarda bulundu.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Milliyet gazetesine Çakıcı skandalına ilişkin açıklamada bulundu.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Erzincan'ın Refahiye ilçesinde düzenlenen Kültür ve Bal Festivali'nde yaptığı konuşmada, demiryollarına 50 yıldan bu yana bir çivi dahi çakılmadığını belirterek "Talihsiz kazalar çalışmalarımızı durdurmayacak" dedi.

6- Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- GKRY Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ı 'Kıbrıs Cumhuriyeti' olarak tanımaktan başka çaresi olmadığını söyledi.

                                                                      

22 AĞUSTOS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rize'nin Güneysu ilçesinde  '5. Handüzü Yaylası Şenlikleri'ne katıldı. Konuşmasında bölgenin sorunlarına değinen Başbakan Erdoğan, Karadeniz Sahil Yolu'nun 2005 yılı sonunda tamamlanacağını ve çay üreticilerine ödemelerin sürgün sonunda yapılacağını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Tokat'ın Almus ilçesine bağlı Görümlü Beldesi Belediyesi tarafından düzenlenen '6. Kul Himmet Şenlikleri'ne katıldı. Partisinin, Yargıtay ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) arasındaki 'Çakıcı' kavgasına yaklaşımını eleştiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün açıklamalarını değerlendiren Baykal, yeraltı dünyasına mensup bazı kişilerin, anayasanın temel kuruluşları üzerinde etkinlik sergilemesine tanık olmaktan üzüntü duyduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, AKP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu'nun CHP'den istifa etmeden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği soru önergesini yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener, yabancıların KKTC'de satın aldıkları arazi miktarının son 2 yıl içinde 10 kat arttığını ve alımların Girne bölgesinde yoğunlaştığını, satılan toplam arazi miktarının 3.5 yılda 1 milyon metrekareye ulaştığını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Şener Konya'da yaptığı açıklamada ise  teşviğin bir bölgeye yatırım yapılması için ana unsur olmadığını belirterek, teşvik isteyen bazı illerle ilgili olarak çalışmaların devam ettiğini söyledi.

4- Mardin Valisi Temel Koçaklar yaptığı yazılı açıklamada, Mardin'in Dargeçit ilçesinde güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonlarda, büyük şehirlerde bombalı saldırı düzenlemek amacıyla talimat aldığı tespit edilen terör örgütü PKK/Kongra-Gel mensubu bir teroristin yakalandığını bildirdi.

5- Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier Yunanistan'da yayımlanan 'To Vima' gazetesine verdiği demeçte, AB tarafından Türkiye'ye verilen üyelik sözünün yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

6- Irak'ın Necef ve Kufe kentlerinde, ABD ordusuyla Şii milisler arasındaki çatışmalarda 50 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

7- Pakistan'da, ABD Büyükelçiliği ve hükümet üyelerine saldırı hazırlığında olduğu belirtilen 10 terör örgütü El Kaide militanının ele geçirildiği bildirildi. 

 23 AĞUSTOS 2004

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı dosyasının temyiz süreciyle ilgili olarak Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'ya dönük suçlamalar ve gelişmelerde MİT'in rolüyle ilgili tartışmaların toplantıda görüşüldüğünü belirterek, hükümette kapsamlı bir değerlendirme yapılmadığını, kendisinin Adalet Bakanı olarak işleyen süreçle ilgili bilgi verdiğini bildirdi.

           

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Sakarya'nın Pamukova ilçesinde meydana gelen hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili altyapı tamamlanmadan seferleri başlattığı gerekçesiyle TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile projeye onay veren üst düzey bürokratlar hakkındaki soruşturma izni istemine olumlu yanıt vereceklerini söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Genelkurmay Karargahı'nda Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına'ya üstün hizmetleri ve yürüttükleri kuvvet komutanlığı görevindeki başarıları dolayısıyla TSK Şeref Madalyası verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri için tek yolun, aklın, tarihi olgunun ve ulusun onayladığı Atatürk milliyetçiliği yolu olduğunu belirterek, ilericilik, milliyetçilik ya da dini inançların kimsenin tekelinde olmadığını söyledi.

3- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, 'Kredi Kuruluşları Kanunu Tasarısı Taslağı'nın tartışmaya açıldığı sempozyumda, kredi kartları ile ilgili kanun taslağını görüşe açmayı planladıklarını belirterek, kartlardaki gereksiz kullanıma yönelik olarak önlemi kısa sürede alabileceklerini söyledi.       

Sempozyuma katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener de bankacılık sektöründeki temel sorunun, toplanan mevduatın kamu tarafından alınması, piyasaya kredi şeklinde dönememesi ya da bu oranın düşük kalması olduğunu belirtti.

4- Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Ankara Sanayi Odası'nın yönetim kurulu toplantısına katılarak, özelleştirme uygulamaları konusunda bilgi verdi.

5- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) dönem başkanlığını yürüten Malezya Başbakanı Abdullah Ahmed Bedevi, Irak'ın kutsal kenti Necef'te süren çatışmalar konusunda BM'ye müdahale çağrısında bulundu. Bedevi, Necef'teki çatışmalara son verilmemesi halinde bunun öngörülemez sonuçlarının olacağını söyledi.

6- GKRY lideri Tasos Papadopulos Atina'ya hareketinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliğini veto etme niyetinde olmadıklarını açıkladı.

Öte yandan KKTC'den Kıbrıs Rum kesimine ticari mal akışını düzenlemeye yönelik 'Yeşil Hat Tüzüğü' yürürlüğe girdi.

7- Sudan'ın Darfur bölgesinde devam eden krizi sona erdirmek amacıyla bölgede faaliyet gösteren isyancı gruplarla hükümet temsilcileri yeniden bir araya geldi.

 24 AĞUSTOS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yeni yasama yılına dönük çalışmalar değerlendirildi. Toplantıda yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) yürürlüğe girmesi amacıyla Meclisin 14 Eylül'de olağanüstü toplantıya çağırılmasına karar verildi.

Toplantının ardından açıklama yapan AKP Genel Başkan yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, olağanüstü toplantıda yalnızca TCK Tasarısı'nın görüşülmesini planladıklarını, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği yasalar ile Anayasa Mahkemesi'nden dönen Yüce Divan kararlarının 1 ekimden sonra olağan meclis çalışmasında görüşüleceğini söyledi.

2- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ve beraberindeki heyet, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener'i ziyaret ederek kredi kartlarıyla ilgili bir rapor sundu. Aygün kabulde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kredi kartı kullananların limitlerinin, ödeyebileceği düzeyde belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Şener de kredi kartlarıyla ilgili yasal düzenleme üzerinde çalışıldığını belirterek, yeni düzenlemenin piyasa şartları ve milletlerarası standartlara uygun şeklide hazırlanması gerektiğini söyledi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen incelemelerde bulunmak üzere gittiği Şanlıurfa'da valiliği ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de 15 bin kilometrelik karayolu ağının program dahilinde iyileştirileceğini belirtti. Bakan Ergezen ayrıca, Asi nehri üzerinde Suriye ile ortaklaşa baraj yapacaklarını, barajın elektrik üretiminin yanı sıra sulama amaçlı kullanılacağını söyledi. 

4- Rekabet Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Dünya Bankası tarafından ortaklaşa yürütülecek "Türkiye'de Rekabet Gücü, Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımlarının Türkiye'ye Çekilmesi ve Rekabet Politikalarının Rolü" konulu projeye ilişkin protokol, TOBB adına Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, Rekabet Kurulu adına Başkan Mustafa Parlak tarafından imzalandı. Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, protokolle Rekabet Kurulu ve özel sektör arasında iletişim kurulmasının hedeflendiğini söyledi.

5- Devlet, Ulaştırma, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıkları görevlerinde bulunan, ANAP kurucu üyelerinden Veysel Atasoy hayatını kaybetti.

6- Irak'ın Necef kentinde Şii milislerin üslendikleri Hz. Ali Türbesi'nin, ABD güçlerinin bombalaması sonucu vurulduğu bildirildi. Öte yandan, Irak'ın başkenti Bağdat'ta Çevre Bakanı Mişket Mumin ve Eğitim Bakanı Sami El Muzaffer'in hedef alındığı iki ayrı saldırıda 5 kişinin öldüğü, 6 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7- Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili Fransız 'Liberation' gazetesine verdiği demeçte, Gürcü mevzilerine geçen hafta Rus güçlerinin saldırdığından emin olduğunu ve bu ülkenin Güney Osetya'da tankları ve zırhlı araçları bulunduğunu belirterek, bir savaş çıktığında bunun Gürcülerle Osetler arasında değil, Gürcistan'la Rusya arasında olacağını söyledi. Saakaşvili, Rusya ile bir savaşın yakın olduğunu ve halkın hazır olması gerektiğini belirtti.

8- Rusya'da bir yolcu uçağının başkent Moskova'nın güneyinde bulunan Tula bölgesine, bu kazanın ardından yine bir Rus yolcu uçağının Rostov kenti yakınlarına düştüğü ve 89 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

9- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Sudan'ın batısında Müslümanların yaşadığı Darfur'daki iç savaşa siyasi çözüm bulunması amacıyla Sudan'ın başkenti Hartum'da hükümet yetkilileriyle görüşmelerde bulunduktan sonra Ebu Şouk mülteci kampını ziyaretinde yaptığı açıklamada, Sudan hükümetinin BM'nin isteklerini yerine getirmek için çalıştığını, ancak bunun için daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi.

                                                                                 

25 AĞUSTOS 2004

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve diğer üyelerin katıldığı toplantıda,  Kıbrıs ve Irak'taki gelişmeler ele alındı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada "Toplantıda, ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumunun değerlendirilmesi yapılmış ve Irak'a ilişkin gelişmeler ayrıntılı biçimde gözden geçirilmiştir" denildi. 

2- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük "İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu"nun açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, ekonominin itici gücünü oluşturan KOBİ'lerin (küçük ve orta ölçekli iş yerleri) performanslarının artırılması gerektiğini söyledi. Küçük, sanayi şirketlerinin TL'nin değerlenmesinden dolayı dış borca yöneldiğini belirtti.

3- Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Derecik beldesi Yeşilova köyünde bir grup terorist, devriye gezen askeri araca silahlı saldırıda bulundu. Saldırıda 1 er şehit oldu, 1 er de yaralandı.

4- Atina Yaz Olimpiyat Oyunları'nda grekoromen güreş müsabakalarında  Şeref Eroğlu Azeri rakibine 4-3 yenilerek ikinci oldu ve  gümüş madalya kazandı.

5- Eski devlet bakanlarından Mehmet Batallı İstanbul'da yaşamını yitirdi.

6- Türkiye-Vietnam Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 2. Dönem Toplantısı Protokolü imzalandı. Protokole Türkiye adına  İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Vietnam adına da  Türkiye'de bulunan Ticaret Bakanı Truong Dinh Tuyen imza koydu. 

7- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi  Petr Stegny, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyareti öncesinde Türk gazetecileriyle bir araya gelerek Türk-Rus ilişkilerini ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdi.

8- Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notu görünümünü durağandan olumluya çevirdi. Fitch'ten yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun vadeli döviz ve TL cinsinden B+ notlarında herhangi bir değişikliğe gidilmediği  bildirildi. 

9- Hollanda'nın Uluslararası İlişkiler Danışma Konseyi  yayımladığı raporla Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'ye teşvik amacıyla iki yıl içinde üyelik müzakerelerine başlaması gerektiğini açıkladı. Ancak raporda, Türkiye'nin önüne demokratikleşmede istikrar ve insan haklarının korunmasıyla ilgili ödevler konulması ve bunlar yerine getirilmezse görüşmelerin askıya alınması istendi.      

26 AĞUSTOS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Zafer Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında, 30 Ağustos Zaferi'nin, tam bağımsız, ulusal egemenliğe dayanan, laik ve demokratik  yeni Türk devletinin kurulmasının yolunu açtığını belirtti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da  Zafer Haftası nedeniyle Afyon Valisi Muzaffer Dilek'e bir mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Malazgirt Zaferi'nin 933. yıl dönümü nedeniyle de bir mesaj yayımladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'un görevini Orgeneral Fevzi Türkeri'ye devretmesi nedeniyle düzenlenen törenin ardından yaptığı açıklamada, son günlerde 'Yargıtay-MİT' bağlantısına ilişkin haberlerin hem bu kurumlar hem de medya açısından olumlu olmadığını belirterek "Kurumları yıpratmayın. Yargı gün gelir, bugün yargıyı yıpratmak isteyenlere de gerekli olur" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de Irak'ta yaşananların direniş bakımından Vietnam'a benzediğini söyledi. Orgeneral Özkök, ABD'nin Kuzey Irak'taki PKK varlığına yönelik operasyon düzenlemesini istediklerini, ancak bunun gerçekleşmesini beklemediklerini belirtti.

3- Malazgirt Zaferi'nin 933. yıl dönümü nedeniyle Muş'ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, işadamlarıyla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ülkenin topluca kalkınmasını istediklerini belirterek, bunun yatırım ve üretim anlayışının teşvik edilmesiyle mümkün olabileceğini, teşviklerle ilgili bazı yanlışlıkların ise yeni yasama döneminde düzeltileceğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, CNN Türk televizyonunda yayınlanan bir programda, bu yılki cari açığın yüksek seyrettiğinin kabul edilmesi, ancak bunun başlı başına büyük bir problem olduğu gibi bir inanca düşülmemesi gerektiğini söyledi.

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok tarafından yapılan yazılı açıklamada "Yargının tam bağımsızlığı önündeki engel, politik gücün yargıyı kontrol etme niyet ve eğilimidir. Bunun belirgin göstergesi yargı erkinin yoksul ve yoksun bırakılmasıdır. Tüm bunlara rağmen yargı, adalet özürlü değildir. Ancak ortaya çıkan olaylar gösteriyor ki sayıları çok az da olsa hakim kimliği ve etiğine dikkat etmeyenler mevcuttur." dedi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, NTV'de yayınlanan bir programda, cari açığın Gayri Safi Milli Hasıla'ya (GSMH) oranının yüzde 4 civarında olduğunu belirterek, bazı tedbirlerin alındığını, öngörülen projeksiyonda farklı gelişmelere göre gerekirse çok daha sert tedbirlerin alınabileceğini söyledi.

7- Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde meydana gelen orman yangınında 6 orman görevlisi hayatını kaybetti.

8- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Giresun'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Edelman, Türkiye'nin AB üyeliği kriterlerini yerine getirmek için son dönemde çok gayret gösterdiğini belirterek "Ben bu sürecin başarılı şekilde devam edeceğine inanıyorum" dedi. Giresun, Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) bir ayağı mı? şeklindeki bir soru üzerine de Edelman "Bizim için Türkiye örnek bir ülke. Türkiye, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olmasına rağmen demokrasiyi çok başarılı şekilde uyguluyor. BOP'ta Türkiye'nin potansiyel rol oynama imkanı var" dedi. 

27 AĞUSTOS 2004

1- Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a devreden Orgeneral Aytaç Yalman törende yaptığı açıklamada, Türkiye'nin cumhuriyet tarihindeki en kritik dönemden geçtiğini belirtti.     

Orgeneral Yaşar Büyükanıt ise Türkiye'nin çevresindeki potansiyel kriz alanlarının, caydırıcı özellikte silahlı kuvvetlere sahip olmasını gerekli kıldığını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan ve AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz'la görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, Türk Ceza Yasa Tasarısı ile ilgili olarak  AKP'nin bazı değişiklik önerileri verme gereksinimi içinde olduğunu belirterek "Bunların kapsamı nedir, ayrıntılı biçimde konuşmuş değiliz. AKP'nin tasarıya hangi noktalarda ne gibi öneriler getireceğini öğrenme gereksinimi içindeyiz. Hızlı bir çalışma yapacağız ve işbirliği olanağı olup olmayacağına karar vereceğiz" dedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek de konuyla ilgili olarak birkaç maddelik değişiklik istekleri olabileceğini söyleyerek "Bunların bazıları teknik, bazıları da başka yasalar içinde değerlendirilebilecek konular olabilir mi? Bunları değerlendirip CHP'ye sunacağız" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, yıl sonunda AB'nin Türkiye'nin üyelik müzakerelerine başlamasıyla ilgili alacağı kararı ne olursa olsun, reform sürecinin devam  edeceğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Güldal Akşit, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile Özürlüler İdaresi'nin çalışmaları konusundaki sorularına verdiği yanıtta, muhtaç durumdaki özürlülerin eğitim, tedavi ve rehabilitasyon giderlerinin belli bir kısmının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Vakfı tarafından karşılanacağını söyledi. Bakan Akşit ayrıca, Emekli Sandığı ve SSK'lıların özürlü çocuklarıyla aile bireylerine sağlanan eğitim, tedavi ve rehabilitasyon desteğinin Bağ-Kur'lulara da yapılması için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

5- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türk polisinin uyuşturucuyla mücadelede başarılı bir yıl geçirdiğini kaydederek  2 bin 392 operasyonda, toplam 10 ton 956 kilogram uyuşturucu ele geçirildiğini bildirdi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'nin (TESKOMB) aylık dergisine ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Unakıtan, ekonomik programa devam edileceğini, enflasyonun düşürülmesinin uygulanmakta olan ekonomik programın en önemli hedefi olduğunu belirtti.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, zorunlu ya da seçmeli din eğitimiyle ilgili olarak hükümetin sonuçlanmış bir çalışması olmadığını belirterek, zaman zaman entelektüellerin ve politikacıların gündemine gelen bu konuyla ilgili alternatif arayışlarına açık olduklarını söyledi.

8- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu Trabzon'da yaptığı açıklamada "Ekim ayında Otelciler Birliği Yasası'nı çıkarıp TUI hisselerine talip olmak istiyoruz" dedi. Bakan Mumcu ayrıca, Türkiye'nin özellikle Yunanistan ve İspanya'ya karşı Avrupa turizm pazarlarında payının yükselmesinin bu ülkeleri bir tedirginliğe sevk ettiğini belirtti.

9- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Antalya'nın Gündoğmuş ilçesi Ortakonuş köyü Kızılbelen mevkiindeki yangında yaşamlarını yitiren işçilerin cenaze töreni sonrası düzenlediği basın toplantısında, yanan alanın 10 hektar gibi küçük bir alan olduğunu belirterek "Bunu büyüten verdiğimiz şehitlerdir. Bizim için terörle, orman yangını çıkaran aynı kefede ve ikisini de lanetliyoruz" dedi.

10- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisinin Mersin İl Teşkilatı'nda düzenlediği basın toplantısında, ekonomideki iyileşmelerin sadece resmi açıklamalarda, istatistiklerde ve demeçlerde olduğunu, halkın ekonomik yönden halen iyileşme görmediğini söyledi.

11- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), cari açığın  genişlemesinin en önemli etmeni olan dış ticaret açığının temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 56,1 artışla 3 milyar 170 milyon dolara yükseldiğini açıkladı.

12- Türkiye Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi (TUSAM) ile Azerbaycan'ın Siyasi İnnovasiya ve Teknoloji Merkezi (SİTM) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

13- Avrupa Komisyonu, Türkiye ile müzakerelerin başlatılması konusundaki tavsiye raporunun 6 Ekim'de sunulacağını resmen açıkladı. 

14- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Morgan Stanley, Türkiye'de cari açığın TL'nin değer kaybetmesiyle düzelmeyeceğini açıkladı. Cari işlemler açığının 2004 yılında milli gelirin yüzde 4.5'ine çıkacağı tahmininde bulunan kuruluş, sadece rakama bakarak açığın sürdürülebilir olup olmadığının söylenemeyeceğini belirtti.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da AA'ya yaptığı açıklamada, nisan ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halktan istek gelse bile aday olmayacağını, yerine 'devleti koruma yemini edecek ve bu yemini tutacak birinin' gelmesi gerektiğini söyledi.

16- ABD Başkanı George W. Bush New York Times gazetesine verdiği demeçte, Irak'ta savaş sonrası koşulların ne olacağı konusunda yanlış tahminde bulunduğunu belirtti.

17- Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac, çeşitli ülkelerdeki Fransa büyükelçiliklerini dünkü kabulünde yaptığı konuşmada, aralıktaki AB doruğunda yeşil ışık yakılması halinde Türkiye ile tam üyelik görüşmelerinin yakında başlayabileceğini bildirdi.

                                                                                

28 AĞUSTOS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yaptığı 'Ulusa Sesleniş' konuşmasında, ekonomideki iyiye doğru gidişin ülkeye yansımalarını dile getirdi. Başbakan Erdoğan, Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre, Türkiye genelinde işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 civarında azaldığını ve 2 milyon 396 bine gerilediğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ayrıca Yalova'da katıldığı bir açılışta yaptığı konuşmada, ekonomide kurtuluş mücadelesi verdiklerini belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nda değişiklik yapmak isteyen AKP'nin öncelikle 'neyin peşinde olduğunu ve ne istediğini' saptayacaklarını bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun dünkü toplantısı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, yılın ilk ayına ilişkin kesinleşmiş cari açık rakamının 9.3 milyar dolar olduğunu açıkladı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu'nun açılış konuşmasında, Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yabancı sermaye konusunda oldukça iyi rakamlar elde edildiğini, bu çerçevede ilk altı ayda 1,4 milyar dolarlık giriş olduğunu belirtti.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, cari açık konusunda endişeye gerek bulunmadığını belirterek, bu yıl 150 milyar dolarlık dış ticaret hacmi, 30 milyar dolarlık da dış ticaret açığı öngördüklerini bildirdi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İzmir'de açılan 73. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda düzenlediği basın toplantısında, cari açığın krize yol açacağı beklentilerinin yanlış olduğunu söyledi.

7- İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu yaptığı basın açıklamasında, Çakıcı-Yargıtay-MİT tartışmasında ortaya atılan iddiaların iktidar yanlılarınca yargıyı yıpratmak için kullanıldığını, ancak Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın da bir MİT mensubuyla yargılamaya ilişkin görüşmesinin hata olduğunu söyledi.

8- Türkiye ile Suriye arasında Serbest Ticaret Anlaşması, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ghassan El Rifai tarafından parafe edildi. Bakan Tüzmen, anlaşmanın iki ülke için yakalanmış tarihi bir fırsat olduğunu söyledi.

9- Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen 28. Yaz Olimpiyat Oyunları'nın son gününde, tekvandoda erkekler 80 kiloda, Bahri Tanrıkulu gümüş, güreşte 120 kiloda Aydın Polatçı bronz madalya kazandı.

 29 AĞUSTOS 2004

1- 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye'nin, Atatürk'ün öngörüleriyle belirlediği somut hedefler sayesinde çağdaş uygarlık ve AB yolunda çok önemli adımlar attığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda Irak'ta kaçırılarak öldürülen Türklere ilişkin yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'nın Irak'ta faaliyet gösteren müteahhit firmaların çalışmalarını yakından takip ettiğini söyledi. 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Bolu'nun Abant ilçesinde yaptığı açıklamada, bankaların bundan sonra simitçiden ayakkabı boyacısına kadar herkese kredi kartı dağıtamayacağını, kanun taslağının yürürlüğe girmesiyle birlikte bankaların kime kredi kartı verip vermeyeceğinin belirleneceğini söyledi. 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin olimpiyatlarda başarılı olamadığını, eksiklerin net bir şekilde görüldüğünü belirterek, alınan toplam 10 madalyanın bir başarı olduğunu, ancak beklentileri karşılayamadığını söyledi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP İstanbul Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek'in soru önergesine verdiği yanıtta, 5 Temmuz 2004 tarihi itibarıyla cezaevlerindeki 3 kişinin F tipini protesto etmek amacıyla ölüm orucu tuttuğunu, 4'ü terör, 6'sı adli suçlardan olmak üzere toplam 10 tutuklu ve hükümlünün ise kişisel nedenlerle açlık grevinde bulunduklarını açıkladı.

6- İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos Yunanistan'ın başkenti Atina'da yayımlanan 'Kathimerini' gazetesine verdiği demeçte, ülkesinin AB üyeliği konusunda  sonuna kadar Türkiye'nin yanında olduğunu ve Ankara'yı dışlamanın Avrupa açısından iyi sonuçlar doğurmayacağını söyledi.

7- Irak'ta, 2 Fransız gazeteciyi kaçıran Irak İslam Ordusu'nun, bu yıl yürürlüğe girecek olan türban yasağının iki gün içinde kaldırılmaması durumunda rehineleri öldürme tehdidinde bulunduğu bildirildi.

8- Rusya Federasyonu Çeçenistan Cumhuriyeti'nde yapılan başkanlık seçimlerini Alu Alhanov kazandı.

9- Afganistan'ın başkenti Kabil'de meydana gelen 2 ayrı bombalı saldırıda toplam 17 kişinin öldüğü bildirildi.

                                                                                  30 AĞUSTOS 2004

 1- Zafer Bayramı nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök tarafından verilen resepsiyona Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kuvvet komutanları, bakanlar ve yabancı misyon temsilcileri katıldı.

            Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt resepsiyonda gazetecilere, Türkiye'nin caydırıcı bir orduya ihtiyacı olduğunu belirterek "Bu olmazsa, çevrenizdekiler sizinle yanlış hesap yapabilirler" dedi.

            Başbakan Erdoğan da resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 6 Ekim'de bazı Avrupa başkentlerine ziyaretlerde bulunacağını belirten Başbakan Erdoğan, AB'nin yıl sonuna kadar hazırlayacağı raporun şimdilik olumlu gözüktüğünü söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, İstanbul'da katıldığı bir açılışta, kredi kartları konusunda bir kuralsızlık olduğunu belirterek, kredi kartlarının hangi usul ve kurallara göre verilip kullanılacağının bir çerçevesi olması gerektiğini söyledi.

            3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, DYP Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın 'hipermarketlerin esnafın satışları üzerindeki etkileri'ne ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, yerleşim merkezlerinde gelişigüzel plansız ve programsız şekilde ticari faaliyete geçen büyük mağazaların, bakkalların yanı sıra 54 ayrı meslek kolunu zor duruma düşürdüğünü belirterek, Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi'nin kayıtlarına göre 2002-2004 yılları arasında 162 bin 300 esnafın kepenk kapattığını bildirdi.

            4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, CHP Kırıkkale Milletvekili Halil Tiryaki'nin soru önergesine verdiği yanıtta, yabancıların çalışma izinleri hakkındaki kanunun yürürlüğe girdiği 6 Eylül 2003 ile 22 Haziran 2004 tarihleri arasında 4313 yabancıya çalışma izni verildiğini açıkladı.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü incelemelerde bulunduğu Iğdır'da, Tarım Gönüllüleri Projesi'ne ilişkin değerlendirmede bulundu.

            6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. Bilgin ile ASO Başkanı Zafer Çağlayan toplantı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bilgin, toplantıda ağırlı olarak hazırlamakta oldukları Banka ve Kredi Kartları Kuruluşları kanun taslakları konusunu ele aldıklarını söyledi.

7- Dünya Bankası, üye ülkelere verdiği kredilerle ilgili uygulamasını değiştirdiğini açıkladı. 1 Eylül'de yürürlüğe girecek yeni uygulamayla, kredi talep eden ülkelerden bugüne kadar otomatik olarak sürekli istenen siyasi koşullar artık istenmeyecek.

8- Fransa hükümeti, Irak'ta kaçırılan  2 Fransız gazetecinin serbest bırakılması karşılığında militanların türban yasağını kaldırma taleplerini reddetti. Hükümet Sözcüsü Jean-François Cope yaptığı açıklamada, ülkesinin, rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için ulusal değerlerinden taviz vermeyeceğini söyledi.

 31 AĞUSTOS 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç gazetecilere yaptığı açıklamada, Yargıtay'ın yer altı dünyasıyla bağlantılı kişilerle ilişkilendirilmesini 'talihsiz' ve 'üzüntü verici' bir gelişme olarak değerlendirdi. MİT-Çakıcı-Yargıtay üçgeninde gelişen olayların dokunulmazlığın bir başka boyutunu ortaya çıkardığını belirten Başkan Arınç "Bazı kamu görevlileri koruma duvarlarıyla korunuyor. Demek ki dokunulmazlık sadece milletvekilleri ile ilgili değil. Pek çok memur yargı önüne çıkartılamıyor" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya arasında terörizmle mücadele alanında mevcut anlaşma ve mekanizmaların bu yöndeki işbirliğini etkin biçimde uygulayabilmek için gerekli zemini oluşturduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan Çeçenistan meselesi konusunda ise "Ülkelerimiz arasında bu konuda samimi bir diyalog geliştirilmesinden yanayız" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı'nın "Dışişleri Bakanlığı hukuk müşavirliği sınavının psikolojik testinde adaylara 'Ahirete inanır mısınız, haftada kaç kere Kuran okursunuz, soruları yöneltilmiş midir?" şeklindeki soru önergesine verdiği yanıtta, testin bilimsel olarak değerlendirildiğini belirterek "Test, bütün topluma yönelik hazırlanmış olması nedeniyle gereksiz ve garip bulunabilecek soruları da içermektedir" dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ayrıca, NTV'ye güncel iç ve dış politika konularını değerlendirdi. Bakan Gül, AB'nin gelecek ay yayımlayacağı İlerleme Raporu'nun çok önemli olduğunu belirterek olumsuz bir karar çıkması durumunda Türkiye'nin kendini aldatılmış hissedeceğini ve bunun da tehlikeli sonuçları olacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Almanya'nın AB'den sorumlu Devlet Bakanı Hans Martin Bury'yi kabulünde yaptığı açıklamada, AB'nin KKTC'ye uygulanan izolasyonun kaldırılması için uygulamaya sokacağı yasal düzenlemelerin, Rumların engellemeleriyle hayata geçirilemediğini belirtti.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Hollanda gezisi öncesi Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Babacan, cari açığın yıl sonunda GSMH'nin yüzde 3'ünden fazla çıkacağını ancak bu konunun abartıldığı gibi önemli olmadığını söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek DYP'yi ziyaretinde yaptığı açıklamada, TCK tasarısında zinanın çerçevesinin, Anayasa Mahkemesi kararının baz alınarak çizileceğini söyledi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İstanbul Ticaret Odası'nda Türkiye ve Brezilya ilişkilerinin ele alındığı toplantıdaki konuşmasında, Brezilya ve Latin Amerika ülkelerine yeteri kadar ihracat yapılmadığını belirtti.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İstanbul'da başlayan Bilişim Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaklaşık 7 bin adet bilgisayar firması olmasına karşın bu sektörün ayakta kalmasını ve gelişmesini sağlayacak yeterli iş hacminin bulunmadığını söyledi.

9- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Komiseri Günter Verheugen, Avrupa Parlamentosu'nun Dış İlişkiler Komitesi'nin Brüksel'deki oturumunda yaptığı konuşmada, İlerleme Raporu'nun olumlu olması halinde Konsey'in aralık ayında bu yönde alacağı kararın ardından, Türkiye ile görüşmelere 4 ila 6 ay arasında başlanacağını söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106