29.7.2004
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                                                   

1 TEMMUZ  2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, denizcilik sektörünün gereksinimlerinin karşılanması, ekonomideki ağırlığının artırılması, sorunlarına duyarlılıkla yaklaşılması ve uzun verimli politikaların uygulanmasının ulusal kalkınma açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

2- Türk Telekom'un satışını kolaylaştıran 5189 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylandı.

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç, AB'ye Üye Ülkelerin Parlamento Başkanları Konferansı'na katılmak üzere Hollanda'ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, konferansta parlamentolararası ilişkilerin geliştirilmesi, genişlemenin Avrupa ve küresel boyutta yaratacağı etkiler ve bundan sonra düzenlenecek benzer konferansların çalışma yöntemleri konusunda katılımcılar arasında görüş alışverişi yapılacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Stratejik Teknik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenen '1. Bankacılık Arenası' toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, bankacılık sektörünün reel sektöre daha fazla fon aktarma yönünde çaba harcaması gerektiğini belirterek, bankaların aracılık maliyetlerinin yüksekliğinin reel sektöre kullandırılan kredilerin maliyetlerini de olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bankalarda toplanan mevduatın sadece yüzde 40'ının kredi olarak verildiğini ve bunun yüzde 30'unun bireysel kredilerden oluştuğunu belirterek “Reel sektör neredeyse sistemin dışında kalıyor” dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar da bankacılık sırrı kavramına açıklık getirilmesi gerektiğini söyledi.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink ise reel sektörün uluslararası rakipleriyle rekabet edebilmesi için geliştirilmiş finans sistemine ihtiyacı olduğunu belirtti.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı gündem dışı konuşmasında, CHP'nin organizasyonunda İstanbul'da düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Toplantısı'nın, NATO Zirvesi nedeniyle kamuoyunun dikkatinden kaçtığını belirterek, toplantıda ele alınan konuların hükümet tarafından benimsendiğini söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle Denizcilik Müsteşarlığı'nda düzenlenen törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa'da tutulan ve kara listede yer alan Türk gemilerinin 2006 yılının sonuna kadar kara listeden  beyaz listeye  geçirileceğini kaydetti.

7- Yüksek  Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, İstanbul'da düzenlenen YÖK Genel Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, hükümete daha önce sunulan YÖK Yasa Taslağı'nı güncelleştirmek amacıyla yeni bir çalışma başlatıldığını belirtti.

8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı Denizli'de düzenlediği basın toplantısında, geçen yıl 3 milyar 832 milyon dolar olan haziran ayı ihracatının bu yıl yüzde 39.5 artarak 5 milyar 347 milyon dolara yükseldiğini belirterek, ihracatın Türkiye ekonomisine yapılan devasa katkıya uygun kaynak aktarma politikası ile desteklenmesi gerektiğini söyledi.

9- İngiltere'de bulunan KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Dışişleri Bakanı Jack Straw ve Avrupa İlişkilerinden sorumlu Bakan Denis McShane tarafından kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Straw ile görüşmesi sırasında  KKTC'ye uygulanan tecridin kaldırılması için destek sözü aldığını, McShane ile görüşmesinde de Avrupa Komisyonu tarafından KKTC'de serbest ticaretin sağlanması için yapılan hazırlıkların değerlendirildiğini söyledi.

 10- Almanya'nın 9. Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Federal Meclis'te düzenlenen yemin töreninin ardından görevine başladı.

2 TEMMUZ 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Polis Akademisi'nin 2003-2004 eğitim ve öğretim yılı diploma töreninde yaptığı konuşmada, insanlığın binlerce yılda ulaştığı çağdaşlık düzeyinde demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramlarının belirleyici rol  oynayan evrensel değerler olarak öne çıktığını belirterek ''Bugün  insanlığın ulaştığı uygarlık düzeyinde işkence, eziyet, insanoğlu ile  bağdaşmayan ceza ve işlemlere yer yoktur'' dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Harp Araç ve Gereçleri ile Silah, Mühimmat ve Patlayıcı Madde Üreten Sanayi Kuruluşlarının Denetimi Hakkında Kanun ile Orman Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'u onayladı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, NATO Zirvesi'ni ve dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Erdoğan konuş-masında, Türkiye'nin bir dönem komuta görevi üstlendiği Afganistan'a ek asker göndereceğini bildirdi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca partisinin il başkanlarıyla yaptığı görüşmede, Avrupa   İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kamusal alanda  türbana onay  vermeyen kararını eleştirdi.  Başbakan Erdoğan, AİHM'nin takdir hakkı kullandığını ve yasalar çerçevesinde bu kararın nasıl karşılık bulacağının önümüzdeki günlerde belli olacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Irak'taki Ateşkes İzleme Gücü'nün (AİG) görevinin sona ermesine ilişkin bir  soruya verdiği yazılı yanıtta, AİG' in ülkenin kuzeyinde huzurun sağlanması yönünde önemli bir işlev gördüğünü ve görevinin sona erdiğini bildirdi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından düzenlenen ''Türkiye Ekonomisi ve Türkiye'deki Ekonomide Kadının Yeri'' konulu  toplantıda yaptığı konuşmada ''Biz  Türkiye'mizin genç ve girişimci ruhunu, ülkemizin en büyük kaynağı olarak görüyoruz'' dedi.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda, ithalatçı birlikleri  başkanları ve yönetim kurulları üyeleriyle bir toplantı düzenledi. Bakan Tüzmen burada yaptığı konuşmada, ithalatçı birliklerinin 5 Temmuz'dan itibaren devreye gireceğini belirterek, gerekli altyapı oluşturulduğunda firmaların, yapacakları her ithalat  için ithalatçı birliklerinden izin alacaklarını söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanlığı ile  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından “Türkiye Temel Afet Bilinci Eğitimi Projesi” başlatıldı. Proje, Türkiye'de 1. ve 2. derecede deprem tehlikesi altında olan 50 ili kapsıyor.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu düzenlediği basın toplantısında, sosyal güvenlik reformuna yönelik gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar hakkında  açıklamalarda bulundu. Bakan Başesgioğlu, bu yıl sosyal güvenlik harcamalarına bütçeden 50  katrilyon lira ayrılmasına rağmen sosyal güvenlikten beklenen faydanın elde edilemediğini belirtti.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ardahan'ın Posof  ilçesinde bulunan Botaş'a ait PT-1  şantiyesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı projesi ile Hazar petrolünün dünyaya dağıtılacağını belirten Bakan Güler ''Proje dünya çapında bir projedir. Boru hattı ile Ceyhan'a ulaşan petrol dünyaya dağıtılacak'' dedi.

10- Van Valisi Hikmet Tan'ın konvoyuna bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda Vali Tan yara almadan kurtuldu. Olayda 3 kişi öldü,  23 kişi de yaralandı.

            Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, birer mesaj yayımlayarak saldırıyı kınadılar.

11- Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde  5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 18 kişi öldü,  21 kişi de yaralandı.

12- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi temaslarda bulunmak  üzere Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gitti. Başbakan Yardımcısı Gül Beyrut Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, uzun yıllardan sonra Lübnan'a gelen ilk Türk dışişleri bakanı olmaktan duyduğu memnuniyeti  dile getirerek, ziyaretinin, sadece Türkiye-Lübnan ilişkilerini güçlendirmekle kalmayıp, Türk-Arap dostluğunu bir kez daha teyit  edeceğini belirtti.

13- TÜSİAD tarafından Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen ''Türkiye'deki Bölgesel Ekonomik Fırsatlar'' konulu toplantıda konuşma yapan Başkan Ömer Sabancı, Türkiye'de 2001 yılındaki ekonomik krizden bu yana çok iyi bir gidişat yaşandığını belirterek, enflasyonun yüzde 10'un altına düşürüldüğünü ve Türkiye'nin ekonomik durgunluktan çıktığını söyledi.

            Almanya Federal Ekonomi ve Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Gerd Andres de toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik krizden  çıktığına kendisinin de inandığını belirtti. 

14- ABD'li aktör Marlon  Brando'nun Las Angeles'ta öldüğü bildirildi.

15- Irak Savunma Bakanı Hazım Şalan başkent Bağdat'ta yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın bertaraf edilmesi için Kuzey Irak'taki Kürt yönetimleri ve Türkiye ile ortak hareket edeceklerini belirtti.

16- Ürdün Kralı Abdullah, İngiliz BBC televizyonunda yayımlanan  'Newsnight' adlı programda yaptığı açıklamada, ülkesinin, Irak geçici hükümetinden talep gelmesi halinde Irak'a asker göndermek  arzusunda olduğunu   söyledi.

3 TEMMUZ 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Birlik Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen 'Meseleler ve Çareler' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, imam hatip liseleriyle ilgili düzenlemelerin Cumhurbaşkanı'nın vetosunun ardından yeniden TBMM gündemine alınmamasıyla ilgili basında yer alan eleştirilere “Biz bunun bedelini ödemeye hazır değiliz. Toplum hazır olduğunda biz bu adımı atarız” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 12. Olağanüstü Kurultay'da aldığı güven oyunun ardından yeniden genel başkanlığa seçildi.

Baykal Kurultay'da yaptığı konuşmada, CHP'nin ana çizgisinin kabul edilemez bir doğrultuya sürüklenmeye çalışıldığını söyledi.  Genel Merkez'e gelişinde de  olağanüstü kurultayla ilgili eleştirileri yanıtlayan Baykal, Kongre'de bazı üzücü olayların yaşandığını ancak parti içindeki sorunların ortaya çıkması açısından toplantının başarılı geçtiğini belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener,  dün gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) görüşülen konular ile ilgili Başbakanlık'ta bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, İpoteğe Dayalı Konut Finansmanı konusunun da ele alındığını belirten Başbakan Yardımcısı Şener, gazetecilerin sorusu üzerine köprü geçiş ücretlerine yapılan zammın enflasyonun biraz üzerinde belirlendiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek'in soru önergesine verdiği yanıtta, İzmit'in Gebze ilçesindeki akaryakıt kaçakçılığıyla suçlanan gümrük bürokratlarını görevden uzaklaştırdığını bildirdi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Van'da, Vali Hikmet Tan'ı hedef alan ancak 3 yurttaşın ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyla ilgili incelemelerde bulundu.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Afşin Elbistan A ve B termik santrallerinde incelemelerde bulunmak üzere gittiği Kahramanmaraş'ta, Elbistan'ın Türkiye'nin en büyük enerji merkezi olacağını belirtti.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu basın mensupları için düzenlediği bir bilgilendirme toplantısında, bakanlığının ilgi alanına giren ve 15 Temmuz  2004 tarihine kadar tamamlanması planlanan  2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu, Kültür Yatırımları ve Girişimleri  Teşvik Kanunu ve Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun Tasarısı hakkında  açıklamalarda bulundu. Bakan Mumcu, kültür hayatımıza dinamizm katacak yeni düzenlemeler için sağlanan mutabakatın herkes için örnek olması gerektiğini söyledi.

8- ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas partisinin gençlik kollarının düzenlediği Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, CHP'nin gerçekleştirdiği kurultayı eleştirdi.

9- Devlet İstatistik Enstitüsü'nce (DİE), bu yıl haziran ayı itibarıyla aylık enflasyonun toptan eşya fiyatlarında yüzde 1.05, tüketici fiyatlarında  yüzde 0.13 azaldığı açıklandı.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, haziran ayında çıkan enflasyon rakamının sürpriz olmadığını belirterek, fiyatların gerileyerek eksi enflasyon çıkmasının gayet doğal olduğunu söyledi.

10- Lübnan'da resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Jean Obeid ile görüştü. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Obeid, iki ülkenin Kıbrıs, Irak, Filistin ve Büyük Ortadoğu Projeleri konularında ortak tavrı olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül de Türkiye'nin Filistin sorununun çözümünde aktif rol alacağını, Lübnan ve Suriye'nin de sürece katılmasını önemsediklerini söyledi. 

11- İsrail Başbakanı Ariel Şaron Haaretz gazetesine verdiği demeçte, Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri (IKDP)  Mesud Barzani ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri (IKBY)  Celal Talabani ile iyi ilişkiler içinde olduklarını ama peşmergeleri eğitmediklerini belirtti.

12- ABD'deki temasları öncesi gazetecilere açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, Uluslararası Adalet Divanı'nın güvenlik duvarı aleyhine vereceği kararı tanımayacaklarını  söyledi.

4 TEMMUZ 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Hollanda'nın Lahey kentinde gerçekleştirilen AB Parlamento Başkanları Konferansı dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) türban konusunda verdiği kararı yanlış bulduğunu ve bu kararın hukukçular tarafından ciddi biçimde ele alınmasında yarar gördüğünü söyledi.

Başkan Arınç ayrıca, AB'nin, Türkiye'ye aralık ayında tam üyelik için müzakere tarihi vermesinin büyük olasılık olduğunu belirtti.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı yazılı açıklamada, Türk müteahhitlik firmalarının bu yılın 6 ayında yurt dışında 2 milyar 850 milyon dolarlık proje üstlendiklerini bildirdi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Meclis'te bir soru önergesine verdiği yanıtta, milletvekili lojman satışlarıyla ilgili yasal zeminin sağlandığı 31 Temmuz 2003 tarihinden bu yana 25 lojmanın satıldığını belirtti.

4- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk yaptığı açıklamada, 5 Temmuz 2004 tarihinde resmen başlayan mevduat garantisinin 50 milyar lira ile sınırlandırılması uygulamasında reponun garanti dışında olduğunu söyledi.

5- 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Portekiz'i 1-0 mağlup eden Yunanistan, başkent Lizbon'da  oynanan maçta Avrupa şampiyonu oldu.

6- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat İngiltere'deki temasları çerçevesinde başkent Londra'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta izolasyonların kalkmasının çözümün yerini tutamayacağını söyledi.

7- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorking  Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türkiye'de sosyal güvenlik reformuna dönük iyi bir çalışma yapıldığını söyledi. Vorking bu arada,  ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz oranlarını çeyrek puan artırmasının Türkiye ekonomisine etkisinin, minimum düzeyde olduğunu bildirdi

8- ABD ve İngiltere'nin,  Irak'ın Kerkük kentinde konsolosluk açtığı bildirildi.

9- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari İngiliz Sunday Telegraph gazetesine verdiği demeçte, yabancı devletlerin, bombalama ve adam kaçırma gibi eylemler yürüten militanlara maddi ve lojistik destek sağladığı ve onları eğittiği yönünde bilgiye sahip olduklarını belirtti.

10- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi düzenlediği haftalık basın toplantısında, Saddam Hüseyin'in yargılandığı mahkemenin şeffaf ve halka açık olması çağrısında bulunarak, mahkemenin Saddam Hüseyin'in işlediği suçlara ve cinayetlere bakmasının yanı sıra bu suçları niçin işlediğine bir yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

11- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi  başkent Tahran'da  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesinde, Irak krizinin çözümünün işgali bitirmekten ve bütün grupları temsil eden bir hükümetin kurulmasından geçtiğini belirtti.

5 TEMMUZ 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, görev süreleri ağustos ayında dolacak olan 22 üniversitenin rektörleri ve 4 yasa ile 8 uluslararası sözleşmeyi onayladı. (Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu, Sosyal  Sigortalar Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kurumu Kanununda Değişiklik  Yapılması Hakkında Kanun, Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu, Türk Vatandaşlığı Kanununda Değişiklik Yapılmasına  İlişkin Kanun, Yapı Denetimi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İsrail Devleti  Hükümeti Arasında Bitki Koruma ve Karantina Alanında Anlaşmanın  Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan  Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Uluslararası Terorizmle Mücadelede  İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Finlandiya  Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Suçun Önlenmesi ve Suçla Mücadelede  İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ile Moldova  Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Arasında İşbirliği Protokolünün  Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Oman Sultanlığı Hükümeti Arasında Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşmasının  Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Karadeniz'in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesinin  Karadenizde Biyolojik Çeşitliliğin ve Peyzajın Korunması Protokolünün  Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cibuti Cumhuriyeti  Hükümeti Arasında Kültür, Eğitim, Bilim, Basın-Yayın, Gençlik ve Spor  Alanlarında İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna  Dair Kanun, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Merkezi ve Doğu  Avrupa İçin Bölgesel Çevre Merkezi Yönetim Kurulu Arasında Türkiye'de  Bölgesel Çevre Merkezi'nin Kurulması ve Faaliyetleri Hakkında İkili  Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun)

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkındaki Yasa Tasarısı, Tarım Sigortaları Yasa Tasarısı ile Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasıyla Desteklenmesi Hakkında Yasa tasarılarının TBMM'ye sevki kararlaştırıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Kurul'da görüşülen Kamu İhale Yasası'na ilişkin “Yapılacak değişiklikler ile 2005 yılında yatırımları hızlandırmayı hedefliyoruz” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, katıldığı Habertürk televizyonunun 'Basın Kulübü' adlı programında, IMF ve Siyasal İslamla ilgili soruları yanıtladı.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Fettah Oto'nun yedek üyeliğe ve Serdar Özgüldür'ün asil üyeliğe seçilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi üyelerinin, kutsal din duygularının, devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılmayacağını göz önünde tutmak zorunda olduklarını belirtti.

5- Danıştay, İmar Bankası mudilerine ödeme yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının kısmi olarak yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Buna göre, İmar Bankası ödemelerinde mudilere dava açmayacaklarına dair taahhütname imzalatılamayacağını öngörüyor.

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin yaptığı açıklamada, tasarruf mevduatına sınırsız güvencenin kaldırılarak, 50 milyar liraya kadar olan mevduatın güvence kapsamında kalmasını, bankacılık sistemi açısından son 10 yılın en önemli adımlarından biri olarak değerlendirdi.

7- CHP Edirne Milletvekili Necdet Budak partisinden istifa etti.

8- Dünya Ulaştırma Araştırmaları Konferansı Derneği'nce (WCTRS) düzenlenen “10. Dünya Ulaştırma Araştırmaları Konferansı”  İstanbul'da başladı.

Konferansta konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, çağımızın ulaşım modelinin, raylı sistem ve buna bağlı ulaşım modlarının kullanılması olduğunu belirterek, raylı sisteme yönelik projelerin sadece ulusal kaynaklarla finanse edilemeyeceğini, AB'nin bu konuyla ilgili 2020 yılına kadar bir eylem planı hazırladığını söyledi.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kral Abdullah'ın özel daveti üzerine Ürdün'e gitti. Görüşmelerde,  başta PKK ve Irak olmak üzere Ortadoğu'nun temel sorunlarının ele alındığı bildirildi.

10- Resmi ziyaret nedeniyle Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, Der Standard gazetesine verdiği demeçte, Annan Planı'nı Türklerin lehine olduğu için reddettiklerini söyledi.

11- Irak'taki Geçici Hükümetin Başbakanı İyad Allavi, merkezi Dubai'de bulunan El Arabiye televizyonuna verdiği demeçte, etnik gruplar arasındaki uyumun korunması için komşu ülkelerden barış gücü askeri istemediklerini söyledi.

Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani de Almanya'da yayımlanan Frankfurter Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada, Irak'a komşu tüm ülkelerle iyi ilişkiler kurmak istediklerini, ancak bu ülkelerin Irak'a askeri birlik göndermelerine karşı olduklarını belirtti.

6 TEMMUZ  2004

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, 2. Ordu Komutanlığı bölgesinde denetleme ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği  Diyarbakır, Siirt ve Şırnak'tan sonra Van'da incelemelerde bulundu. Orgeneral Özkök bombalı saldırıya uğrayan Vali Hikmet Tan'ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulunduktan sonra Van Devlet Hastanesi'ndeki yaralıları ziyaret etti.

2- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, nüfuz kullanarak görülen davaları etkiledikleri savlanan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) eski Başkan Vekili Ergül Güryel ile Yargıtay 6. Ceza Dairesi üyesi Hüseyin Demirörs'ün, disipline sevk kararına itiraz ettiklerini bildirdi. Özkaya, Başkanlar Kurulu'nun ise  itirazları oyçokluğu ile reddettiğini söyledi.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin  (AİHM) türban konusundaki kararını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Ok, AİHM'nin türban davasındaki ret kararının türban konusundaki hassasiyetin kabulü anlamına geldiğini söyledi. Demokrasinin kendini koruma hakkı bulunduğunu belirten Ok “Yargı kararı eleştirilebilir. Ama kimse 'Bu karar hatalıdır, ben yerine getirmiyorum' diyemez. Karar kesin niteliktedir ve herkesi bağlar” dedi.

4- Fehmi Ulusoy'un 4 yıllık görev süresinin sona ermesiyle boşalan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekilliği için yapılan seçim sonucunda, Celal Altunkaynak bu göreve seçildi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kurulu'nun (DYYK) ilk toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin çok daha güçlü bir yapıya kavuştuğunu belirterek, doğrudan yabancı yatırımlar kanununun ardından 900 milyon dolar milletlerarası sermaye girişi gerçekleştiğini söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklığlu da yaptığı konuşmada, Kurul sayesinde problemleri birinci elden izleyerek, çözüm yollarını hep birlikte arayacaklarını belirtti.

Toplantıya katılan Yabancı Sermaye Derneği (YASED ) Başkanı Şaban Erdikler ise  Türkiye'de faaliyet gösteren ilk büyük 500 şirketten 140'ının yabancı sermayeli, 86'sının ise yüzde 100 yabancı sermayeli şirketler olduğunu bildirdi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, yabancı bir şirketin Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki sigara fabrikasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, küreselleşen dünyada Türkiye'nin sağlam bir rol alabilmesi için yabancı sermayeye ihtiyaç duyduğunu belirterek, yatırımcı için artık yerli-yabancı terimlerinin kullanılmaması gerektiğini, Türkiye'ye uluslararası sermaye çekmek için çalışma yürüttüklerini söyledi.

7- TBMM Adalet Komisyonu'nda, uyuşturucu madde kullanan ve satan kişilerle ilgili düzenlemeler kabul edildi.

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu  (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen Kredi Kuruluşları Kanun Taslağı'nın tartışılmasına ilişkin konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de henüz gelişmemiş, sığ olan bankacılık sisteminin önünün çok açık olduğunu belirterek “En önemli amacımız, tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini  korumak” dedi.

9- İngiltere Başbakanı Tony Blair başkent Londra'da parlamenterlerden oluşan bir komiteye yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush'tan, ABD'nin Küba'daki üssü Guantanamo'daki 4 İngiliz tutsağın serbest bırakılmasını istediğini belirtti. Blair ayrıca, Irak Savaşı'ndan önce Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in kullanmaya hazır olduğunu söylediği kitle imha silahlarının belki de asla bulunamayacağını söyledi.

10- İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey'in ziyareti öncesinde ordu radyosuna yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer politikasının başarılı olduğunu ve bu politikayı sürdüreceklerini belirterek, meşru savunma haklarını kullanacaklarını, ülkesinin kendini korumak için tüm silahlara sahip olduğunu söyledi.

11- Irak Geçici Hükümet Başbakanı İyad Allavi  başkent Bağdat'ın batısındaki Felluce kasabasında bir eve düzenlenen ve 12 kişinin ölümüne yol açan hava saldırısında, ABD ordusuyla işbirliği yaptıklarını açıkladı. Allavi yaptığı açıklamada, Ebu Musab el Zarkavi'nin kullandığı öne sürülen eve düzenlenen saldırının, Irak güvenlik güçlerinin elde ettiği bilgiler ışığında, hükümet yetkilileri ve çokuluslu güç görevlileri arasında yapılan görüşmelerden sonra kararlaştırıldığını söyledi. 

Ayrıca, Irak'ın Bakuba kentinin kuzeyinde bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu 13 kişinin öldüğü bildirildi.

Öte yandan  Allavi El Arabiya televizyonuna verdiği demeçte, komşu ülkelerin Irak'a asker göndermesini istemediklerini söyledi. Allavi, Türkiye'nin Irak'a asker gönderme önerisinin Kürtlerin duyarlılıkları nedeniyle Geçici Hükümet Konseyi tarafından reddedildiğini ve  yeni hükümetin de bu tutumu sürdüreceğini belirtti. Allavi, Irak'la sınırı olmayan Arap ülkelerinin askerlerini kabul edebileceklerini kaydetti.

 7 TEMMUZ 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, öğretmenlik mesleğini, 'öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen' unvanlarıyla 3 kariyer basamağına ayıran kanunu onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bulgaristan'a yaptığı gezinin son gününde, Meslis Başkanı Ognyan Gerjikov'u ziyaret etti. Daha sonra Türk Büyükelçiliği'nde, Türklerin ağırlıklı olduğu, koalisyon ortağı Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) lideri Ahmet Doğan ile yaptığı görüşmede “Türklerle sınırlı parti olmama çabalarınız çok doğru. Aksi taktirde marjinalleşirsiniz. Bulgar vatandaşlara da açılmalısınız. Koalisyonda yer almanız son derece olumlu, belediyeler de çok önemli. Bunları iyi değerlendirin” dedi.

Ayrıca Başbakan Erdoğan, Targovishte kentinde Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.'ye ait iki fabrikanın temel atma törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Öte yandan Başbakan  Erdoğan Bulgaristan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayarak,  Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri'nin ağustos ayından itibaren sivil bir isim olması için de çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Başbakan Erdoğan ayrıca, AB Komisyonu'nun  KKTC için hazır-ladığı önlem paketi ilgili açıklamada bulundu.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Başbakanlık muhabirleri ile düzenlediği sohbet toplantısında, IMF ile mevcut stand-by anlaşmasının 2005 yılı şubat ayında sona ereceğini belirterek, bu süreçten sonra ilişkilerin şeklinin nasıl olacağının fon heyetinin önümüzdeki dönemde gelişinde netleşeceğini söyledi. 

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Karadeniz Bölgesi'ndeki duble yol çalışmalarını incelemek için gittiği Samsun'da yaptığı açıklamada, 11 yıldır bitirilemeyen 531 kilometrelik Samsun-Hopa arasındaki Karadeniz Sahil Yolu'nun 2005 yılı sonunda tamamlanacağını söyledi.

5- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti imzalı 'Haziran  Ayı Enflasyon  ve Görünüm' raporu açıklandı. Raporda, petrol fiyatlarına yapılan zammın temmuz ayı enflasyon oranını yükselteceği, bu artışların enflasyon üzerindeki etkilerinin “ihmal edilebilir” düzeyin ötesinde olacağının öngörüldüğü belirtildi. 

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, 2004 yılı sonu itibariyle yabancı sermaye yatırımlarında 2 milyar dolarlık bir potansiyel yakalanması halinde, 2005 yılında 5 milyar dolara çıkılmasının hiç de zor olmayacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu  ayrıca, artan yatırımlarda Irak'taki yabancı şirketlerin köprü ülke olarak Türkiye'yi seçmesinin etkili olduğunu belirtti. 

7- Türkiye'de bulunan KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat İstanbul'da TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ile bir araya geldi. Görüşmede, Kıbrıs'la ilgili son gelişmeler ve KKTC'de yapılacak yatırım imkanları ele alındı.

8- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, KKTC için hazırladığı önlem paketi ile  ilgili düzenlediği basın toplantısında, iki kesim arasındaki dengesizliklerin ortadan kaldırılmasının Ada'nın tekrar birleşmesine katkıda bulunacağını belirtti. Verheugen ayrıca, KKTC'nin tanınmasının söz konusu olmadığını ve Rumların veto hakkı olmadığını belirterek, paket ile Kuzey'deki bütün liman ve havaalanlarının uluslar arası ticarete açılacağını, ancak uçuşların başlamasının üye ülkelere ait karar olduğunu söyledi.

9- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey, İsrail ziyareti sırasında İsrail Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Gideon Frank'ın, İran'ın nükleer silahlara sahip olması ve topraklarına saldırı düzenlemesi endişelerine karşılık, İran'ın bu yönde bir girişim içinde olduğuna dair ellerinde bilgi bulunmadığını söyledi.

Ayrıca Baradey, Ortadoğu ülkelerinde, güvenlik konusunda bir dengesizlik bulunduğunu belirterek, İsrail'in de NPT Anlaşması'nı imzalamasını beklediğini ifade etti

10- Irak Geçici Hükümet  Başbakanı İyad Allavi'nin, güvenlik önlemlerinin daha kolay uygulanması için 'olağanüstü hal yasası'nı onayladığı bildirildi.

8 TEMMUZ  2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, belediyelerin Hazine'den aldığı yatırım borçlarına yönelik bir af düşünmediklerini belirterek, vergi ve SSK primleriyle ilgili borçlarının yeniden yapılandırılacağını, kişi başına  geliri 1500 doların altındaki 36 il'e yönelik Teşvik Yasası kapsamının genişletileceğini söyledi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de ihracattaki artış trendinin ilk altı aydaki hızıyla devam etmesi halinde, bu yıl toplam  ihracatın 60 milyar dolar seviyesine çıkabileceğini belirtti.

TİM Başkanı Oğuz Satıcı ise  “IMF ile yapılacak yeni anlaşmada, üretim ve yatırımın önünü açacak teşviklerden vazgeçilmemesi gerekir” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kanal D televizyonunda yayımlanan bir programda, devlet okullarında başörtüsü yasağı sürse bile özel üniversitelerde serbestlik verilmesi gerektiğini belirterek, bunun yapılabilmesi için toplumsal mutabakata ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

3- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay'da düzenlenen basını bilgilendirme toplantısında, ABD'nin bugüne kadar Irak'ın kuzeyindeki PKK unsurları için aktif ve caydırıcı önlem almadığını belirterek, BM'nin son aldığı kararın 8. maddesinde Irak'taki terörle mücadelenin bu ülkedeki uluslararası güce verildiğini söyledi.

Orgeneral Başbuğ, Kerkük'ün, Irak'ın bütünlüğü ve bölgesel çatışmalar nedeniyle Irak içerisindeki en önemli ve en riskli bölge olduğunu kaydederek “Kerkük, Türkiye'nin iç güvenliğiyle ilgilidir” dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Pamukbank'ın Halkbank'a devrini öngören yasa tasarısının, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmesinin ardından yaptığı konuşmada, Halkbank ile birleştirilmesine karar verilen Pamukbank'ın sermaye açığının yaklaşık 2 katrilyon lira olduğunu belirterek, bu bankanın her gün 2 trilyon lira zarar ettiğini söyledi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,  uluslararası deneyime sahip yabancı uzmanlarla birlikte gelir idaresinin yeniden yapılandırılması çalışmalarının yapıldığını belirterek “Vergi idaresinin etkinlik ve verimliliğinin artırılması, modern ve entegre bir bilgi teknolojisi destek sisteminin kurulması, vergi sisteminin rasyonelleştirilmesi ve basitleştirilmesi önümüzdeki 3 yıla ilişkin stratejik hedeflerimizdir” dedi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım TGRT telvizyonunda yayımlanan bir programda, Türk Telekom'un serbest pazar ekonomisi kuralları çerçevesinde fiyat politikasını belirlediğini ve yapılan indirimle abonelerin ödeme sıkıntılarının hafifletildiğini belirterek “Mecbur kalmayınca farklı hizmetlerimizde fiyat artışı yapmayı düşünmüyoruz “dedi.

7- Belediyeler Kanunu,  TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Enerjide serbest piyasaya geçişi ve devlete geçen santralların özelleştirilmesini hızlandırılacak yasa tasarısı TBMM Sanayi, Enerji, Bilgi, Teknoloji ve Ticaret Komisyonu'nda 'Çukurova Elektrik A.Ş ve Kepez Elektrik A.Ş' hariç olmak üzere kabul edildi.

9- Kültür yatırımları ve kültür girişimlerinin teşvik edilmesini öngören yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

10- Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısı yürürlük maddeleriyle birlikte TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

11- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk bankacılık sisteminin, kamunun borç stoku nedeniyle kamu riski taşıdığını belirterek, bankaların, riskleri daha hassas hesaplamayla sermaye ayırma ilkesi üzerine kurulu Basel II'ye geçmesi için henüz erken olduğunu söyledi.

12- KESK Genel Başkanı Sami Evren İstanbul'da yaptığı basın açıklamasında, KESK'e bağlı Eğitim-Sen hakkında Ankara Valiliği'nin başvurusu ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açtığı kapatma davasının, hukuki temelden yoksun olduğunu belirterek “Bu dava Türkiye'nin önündeki ciddi bir demokrasi sınavıdır” dedi.

13- Resmi ziyaret için Romanya'da bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Devlet Başkanı İon İliescu ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile Romanya arasında ikili, bölgesel ve uluslararası alanda var olan işbirliğinin daha da güçlendirilmesi yönünde görüş birliğine   varıldığını söyledi.

14- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun Kıbrıslı Türklere yönelik ticari ambargoyu kaldırma kararının, Rumlarda daha uzlaşmacı bir tavır yaratacağını ve Ada'nın birleşmesini kolaylaştıracağını söyledi.

15- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) New York Bürosu Temsilcisi Gustavo Zlauvinen'in, ABD'nin Irak'taki Tuveyta Nükleer Kompleksi'nde UAEA denetiminde bulunan yaklaşık 2 ton düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyumu ve yaklaşık 1000 adet yüksek radyoaktif madde içeren malzemeyi BM'den izin almaksızın, sadece bilgi vererek ABD'ye taşıdığını söylediği belirtildi.

16- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, CNN-Türk televizyonunda yayımlanan bir programda, Türkiye'de ateşkesi bozarak çatışma içine giren PKK'lıların Abdullah Öcalan tarafından yönlendirildiğini söyledi.

 9 TEMMUZ 2004

1- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 9. İhracat Koordinasyon Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türk  Lirası'nın şu anda yüzde 25-28 oranında aşırı değerli olduğunu  belirterek ''Aşırı değerli olmasaydı, geçen yıl 3 milyar dolar, bu  yıl da 5-6 milyar dolar ekstra ihracat yapabilirdik'' dedi.

2- Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve  Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, halen yargılamaları süren  kapatılan DEP'in eski milletvekillerinin Doğu ve Güneydoğu il ve  ilçelerinde yaptıkları konuşmalardan ve işlemiş oldukları suçlardan  dolayı haklarında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İntel ve Milli Eğitim Bakanlığı'nca geçen yıl imzalanan  protokol ile hayata geçen ''İntel Gelecek için Eğitim Projesi''nin  İstanbul'da yapılan değerlendirme toplantısına katıldı. Bakan Çelik, bundan sonra bilgisayar sertifikası almamış kişilerin öğretmenlik müraacatlarının kabul edilmeyeceğini söyledi.

4- Sağlık Bakanlığı, UNICEF ve özel bir firma işbirliğiyle gerçekleştirilen “Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek” projesi başladı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, projenin başlaması nedeniyle İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin doğu bölgelerinde, eğitimsizlik nedeniyle anne ve bebek ölümlerinin fazla olduğunu belirtti.

5- Yerel yönetim reformu tasarısı içinde  yer alan ''Büyükşehir Belediyeleri Yasa Tasarısı'', TBMM Genel  Kurulu'nda kabul edildi. Yasayla İstanbul ve Kocaeli il sınırının tümü büyükşehir belediye sınırına alındı.

6- Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'nca yapılan açıklamada, Mayıs ayında Türkiye genelinde Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na 9, il insan hakları kurullarına 38 ve ilçe insan hakları kurullarına 1 kişi olmak üzere toplam 48 kişinin insan hakları ihlali iddiasıyla  başvuruda bulunduğu bildirildi.

7- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, YÖK çalışanları, öğrenci konseyi  temsilcileri ve basın mensuplarına, YÖK Yasası'nı değerlendirdi.

8-  CHP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu partisinden istifa etti.

9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi ziyaret için gittiği Romanya'nın başkenti Bükreş'te, Başbakan Adrian Nastase ile bir araya geldi. Toplantıya, Dışişleri  Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu ve Türkiye' nin Bükreş Büyükelçisi Ömer  Zeytinoğlu da katıldı.

Cumhurbaşkanı Sezer daha sonra, Türk Şehitliği'ni ziyaret etti.

10- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen “AB Ulaştırma Bakanları Toplantısı”nda yaptığı konuşmada,  Türkiye'de hava taşımacılığının özel sektöre açılmasıyla taşınan yolcu sayısının büyük oranda arttığını söyledi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Kıbrıs Türk Görmezler Derneği heyetini  kabulü sırasında, AB Komisyonu'nun KKTC  için hazırladığı önlem paketini  değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Denktaş, AB Komisyonu'nun açıkladığı önlem paketinin hedefi  ve gayesinin, Kıbrıs Türklerinin Rumlara ve AB'ye entegrasyonunu  sağlamak olduğunu belirterek ''Kıbrıs'ta iki eşit halk olduğunun inkarı, bizi azınlık statüsüne mahkum etme oyununun devamıdır'' dedi.

12- Hollanda'daki BM Lahey Uluslararası Adalet Divanı, İsrail'in Batı Şeria'da inşa ettiği 'güvenlik duvarı'nın,  uluslararası hukuk bakımından yasadışı olduğuna karar verdi. 

Mahkeme kararında, duvar tamamlandığında, Filistin toprağının ilhakıyla eşdeğer olacağı ve bunun Filistin'in özerklik hakkına engel  olacağı belirtildi. 

13- Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'daki sorunlu bölgede gözaltına alınan 50 Gürcü askerinin serbest  bırakıldığı bildirildi.

14- Almanya  Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi'nin (Bundesrat), 1 Temmuz'da Federal  Meclis'te (Bundestag) kabul edilen Göç Yasası'nı büyük çoğunlukla  onayladığı bildirildi. 

15- Mısır Başbakanı Atıf Ubeyd'in, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e istifasını sunduğu bildirildi.

 10 TEMMUZ 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yerel yönetimler teklifinin birinci etabını oluşturan İl Özel İdareleri Yasası'nın 14 maddesini Anayasa'da öngörülmeyen bir yönetim biçimi getirildiği gerekçesiyle veto etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da Üsküdar esnafını ziyaretinde, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in 'Devlet üniversitelerinde yasak olan türbanın vakıf üniversitelerinde serbest olması hukuken mümkün değildir' şeklindeki açıklamasına verdiği yanıtta “Türkiye'de bununla ilgili yasal maniler varsa bu yasal manileri değiştirecek veya yeni düzenlemeleri yapacak olan yerler bellidir” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanan 22 üniversite rektörüne gönderdiği kutlama mesajında, Atatürk'ün Cumhuriyeti gençlere emanet ettiğini belirterek “Sayın Cumhurbaşkanı da bu atama ile üniversitede okuma hakkı kazanan gençlerimizi sizlere emanet etmiş oldu” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında ele alınan konular hakkında bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Halk Bankası'nı 'dolandırdıkları' gerekçesiyle açılan davada, Yahya Murat Demirel ve 4 kişi hakkında verilen beraat kararının bozulmasına itiraz etti.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, konsolide bütçeden yılın ilk 5 ayında 83,5 katrilyon liralık iç ve dış borç ödemesi yapıldığını bildirdi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Balıkesir'de meslek örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, Türkiye'de siyasi ve ekonomik istikrarın çok önemli olduğunu belirterek, en büyük sorunun kamu borçları olduğunu söyledi.  

8-  DEHAP ve ÖTP fesih kararı aldı.

9- YÖK Başkanı Erdoğan Teziç yaptığı açıklamada 'Türkiye'den başka hiçbir ülkede kamusal alanın olmadığı, bu tanımın yeniden yapılması gerektiğini' savunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yanıt vererek “Kamusal alan coğrafi bir tanım değildir, işlevseldir” dedi.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yönetim kurulu sendikanın 52. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, içinde bulunulan koşulların, gazetecilerin TGS çatısı altında örgütlü mücadelesini güçlendirmesini zorunlu kıldığını belirterek, tüm gazetecileri TGS'ye üye olmaya çağırdı.

11- Gazeteci-Yazar Vedat Günyol İstanbul'da yaşamını yitirdi.

12- Irak'ta bir Filipinli'nin rehin alınmasının ardından, Filipinler Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo'nun Sözcüsü Ignacio Bune, Irak'ta barış gücü görevi yapan 51 askerin 20 Ağustos'ta çekileceğini, bunların yerine yeni birlik gönderilip gönderilmeyeceğinin BM Güvenlik Konseyi kararına göre belirleneceğini söyledi.

13- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili yaptığı açıklamada, Rus hükümetine seslenerek, Güney Osetya'daki sorunlara çözüm üretmesini beklediklerini söyledi.

14- İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom Devlet radyosunda yaptığı konuşmasında “Filistin otoritesine devredeceğimiz bölgelerdeki güvenlik boşluğu doldurulmadan bölgeden çıkmamız beklenemez” dedi.

11 TEMMUZ  2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Dünya Nüfus Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, hızlı nüfus artışının gelişmekte olan ülkelerde yarattığı sorunlara dikkat çekerek “Gelir dağılımının bozulması, işsizlik, çarpık kentleşme, eğitim ve sağlık alanlarındaki sorunların büyümesi gibi çok yönlü etkileriyle hızlı ve plansız nüfus artışı, ülkelerin kalkınma sürecini kesintiye uğratmakta, toplumsal gelişimini engellemekte ve gönenç düzeyini düşürmektedir” dedi.

            Ayrıca, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da  birer mesaj yayımladı.

2- Danıştay, SSK'ya ait araçların, taşıt alım, motorlu taşıt ve ek motorlu taşıt vergilerinden muaf tutulması gerektiği yönünde karar verdi.

3- Devlet Bakanı Beşir Atalay TGRT televizyonunda yayımlanan 'Baş Başa' adlı programda, NATO Zirvesi'nden, işsizliğin çözümlerine, köylerden kırsal hayattaki vatandaşların ihtiyaçlarına kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Batur'un soru önergesine verdiği yanıtta, çalışan ve sokakta yaşayan çocukların ailelerinin istihdamına yönelik olarak başlatılan proje kapsamında, 91 aileye sürekli gelir sağlandığını ve söz konusu çocukların çalıştırılmalarının önlendiğini bildirdi.

5- SSK'lılara ödemelerde esas alınacak nüfus kayıtlarını düzenleyen Sosyal Sigortalar Kurumu Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım AB Gayriresmi Ulaştırma Bakanları Toplantısı için bulunduğu Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da yaptığı açıklamada, özelleştirme kapsamında bulunan Türk Hava Yolları'nın (THY) 10 yılı aşkın süredir özelleştirilemediğine dikkat çekerek, bir yıla kadar özelleştirilememesi halinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan (ÖİB) alınacağını söyledi. Bakan Yıldırım ayrıca  “Türk Telekom'un özelleştirilmesinde yerli-yabancı ortaklığını şanslı görüyorum” dedi ve bir an önce özelleştirilmemesi halinde 5 yıl sonra buna gerek kalmayacağını belirtti.

7- 15. Dünya AIDS Konferansı  Bangkok'ta başladı.

8- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma ve Teşkilatı'nca (OECD) yayımlanan “2004 İstihdam Görünümü” raporuna göre, Türkiye'nin, Polonya, Slovakya ve İspanya'nın ardından en  yüksek işsizlik oranına sahip 4. ülke olduğu bildirildi.

9- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis Alman 'Der Spiegel' dergisine verdiği demeçte, Türkiye'ye Avrupa perspektifi verilmesini desteklediğini söyledi.

10- Afganistan'ın Herat kentinde meydana gelen patlamada 5 kişinin öldüğü, 34 kişinin de  yaralandığı bildirildi.

 12 TEMMUZ  2004

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

 Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek,  toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM'nin ekim ayına kadar, AB ve toplumun gündemine ilişkin birçok konuyu yasallaştırmak için ek çalışma yapacağını belirterek “Türk Ceza Kanunu (TCK) ve buna bağlı bazı yasaları çıkarmak üzere Meclis'in olağanüstü toplanabileceğini bugün karara bağladık” dedi.

Bakan Çiçek, Cumhurbaşkanı'nın kısmen veto ettiği İl Özel İdaresi Tasarısı'nın gerekçesini çeşitli yönleriyle değerlendirdiklerini vurgulayarak “Eğer gözden kaçan, aykırı bir durum varsa gereğini yaparız” dedi. Bakan Çiçek, Kamu İhale Yasası'nın ise tamamen yeni baştan ele alınması gerektiğini söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, partisinin 'Türkiye Bülteni' adlı dergisine yaptığı açıklamada, AB'nin Aralık 2004 zirvesinde 'vicdanı rahatsız edici' bir karar alması halinde sonucun sadece Türkiye için değil AB için de çok büyük olacağını belirtti.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Petkim'in özelleştirilmesinde blok satıştan vazgeçildiğini ve halka arz yönteminin benimsendiğini açıkladı. Bakan Unakıtan, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen bazı vergi düzenlemelerinin bütçe ve faiz dışı fazla hedeflerini olumsuz etkilediğini belirterek “Ancak haziran ayında beklediğimizden de iyi bir faiz dışı fazla rakamı yakaladık” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) 72. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk dilinde yanlış tasnifin yapıldığını ifade ederek, Türkçe'nin kullanımı konusunda ırkçılık yapıldığını söyledi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Hukuki Araştırmalar Derneği'nce düzenlenen “AB Sürecinde Birey-Devlet İlişkilerinin Yeniden Tanımı” konulu toplantıda  yaptığı konuşmada, bireylerin düşüncelerini, tercih ve eğilimlerini kamusal alanda özgürce, örgütlü bir şekilde ifade edebilmesi gerektiğini belirtti.

6- AKP Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, Meclis'te düzenlediği gazetecilerle sohbet toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Meclis'e iade ettiği, merkezdeki bir kısım yetkileri yerel yönetime devreden İl Özel İdareleri Yasa Tasarısı'nın 'eğitimin yerelleşmesi ve laik eğitimden uzaklaşma' olarak değerlen-dirilemeyeceğini ifade etti.

7- Türkiye'de bulunan Romanya Senato Başkanı Nicolea Vacaroiu, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile görüştü. Vacaroiu,  NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin verdiği desteğe teşekkür etti ve “Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin başlamasına destek vereceğiz” dedi.

 Başkan Arınç da görüşmelerde ele aldıkları konuların tamamında mutabık kaldıklarını söyledi.

8- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, AB Genel İşler Konseyi toplantıları çerçevesinde ziyaret ettiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de, AB dışişleri bakanlarıyla temasları öncesinde AB ülkelerinden ekonomik  destek ve Irak halkına doğrudan yardım yapılmasını istedi.

Ayrıca, Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada iki ülkenin karşılıklı olarak tayin ettikleri büyükelçilerin en kısa zamanda göreve başlayacağı belirtilerek,  Irak ile 'diplomatik ilişkilerin tekrar tesis edilmesinin iki tarafın da çıkarlarına hizmet edeceği' bildirildi.

9- Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, devlet televizyonu ORF'nin 'Basın Saati' programında “Türkiye'nin peşin hükümle AB dışında tutulmasına karşıyım. Ancak, Türkiye'de demokratik sistemin tam olarak yerleşip yerleşmediğinin de açıklığa kavuşturulması gerekir” dedi.

13 TEMMUZ 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin 'kamusal alan' tanımını açıkladı.  Başbakan Erdoğan, kamusal alanının 'devlet alanı' olmadığını belirterek “Kamusal alan, özgürlüklerin ve hakların hayata geçirildiği alandır, özgürlüklerin yok edildiği bir alan değildir” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile görüştü. Başbakanlık Basın Merkezi'nce yapılan yazılı açıklamada, görüşmede  NATO Zirvesi'nde alınan kararlar, Kıbrıs ve Irak'taki gelişmeler, Afganistan,  bölücü terör örgütünün faaliyetleri ve dövizli askerlik konularında görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

2-  Yargıtay 11. Ceza Dairesi  'eksik evrak' nedeniyle bozulan 23 yıllık “Devrimci Sol Ana Davası” için yerel mahkemenin 'karar düzeltme' isteğini ikinci kez oybirliğiyle reddetti.

3- Danıştay 10. Dairesi, Kentbank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devrini öngören Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararını iptal etti.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, İstanbul'da Yunanistan Kamu Düzeni Bakanı Yorgos Vulgarakis'le  bir araya gelerek 'güvenlik işbirliği protokolü'nü imzaladı. Bakan Aksu  daha sonra gazetecilerin,  Van eski  Milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram'ın polisin elinden nasıl kaçırıldığı konusundaki  sorularını yanıtladı.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe çevre düzeni planı tamamlanan Ergene Havzası'nı kamuoyuna duyurmak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Pepe, Türkiye'nin çarpık kentleşme, arazi kullanımı ve sanayileşme yüzünden önümüzdeki 15 yıl içerisinde çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Bakan Pepe, ancak 40-50 milyar dolarlık bir yatırımla çölleşmenin önünün kesilebileceğini belirtti.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Türkbank soruşturma komisyonu raporu görüşüldükten sonra  yapılan oylamada eski başbakan Mesut Yılmaz ile  devlet eski bakanı Güneş Taner'in Yüce Divan'a sevki istemi 429 oyla kabul edildi.

7- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 3 maddesini yeniden görüşülmek üzere  TBMM'ye iade ettiği “Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Yasa”da değişiklik yapan yasa, TBMM Adalet Komisyonu'nda aynen kabul edildi.

8- Dernekler Yasa tasarısı TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

9- Siirt'in Eruh ilçesinde güvenlik güçleriyle teroristler arasındaki çatışmada 1 uzman çavuş  ile 1 er şehit oldu, 9 er aralandı. Çatışmada 1 terorist öldürüldü. Tunceli'nin Ovacık ilçesinde PKK/Kongra-Gel örgütüne yönelik operasyonlarda ise 3 terorist öldürüldü.

10- CHP'den istifa eden  Edirne Milletvekili Necdet Budak ile  Adana Milletvekili Atilla Boşoğlu AKP'ye katıldı.

11- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Suriye Başbakanı Muhammed Naci Otri, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Bülent Arınç ile görüştü.

Görüşmelerde, Suriye kara sularını 12 mile çektiğini belirtirken, hava taşımacılığını artırmak üzere mevcut  hava koridorlarına  4 tane daha eklenmesi kararlaştırıldı.

Otri ve Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 820 milyon dolardan  gelecek yıl sonuna kadar 2 milyar dolara çıkarılması konusunda da anlaştı.

Otri ise yaptığı açıklamada, Türkiye'nin,  Irak sorununda “Bilgece bir tavır takındığını', İsrail-Filistin sorununda da taraflara yönelik 'prensipli ve hakça tutumunu' takdirle karşıladıklarını söyledi.

12- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Almanya'nın Stuttgart kentinde, Türk-Alman İş Merkezi'nin açılışını yaptı. Bakan Coşkun  yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik krizleri geride bıraktığını, makro ekonomik dengelerin sağlandığını, sürdürülebilir büyüme ile ekonomik problemlerin çözüldüğünü söyledi.

13- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, dün AB Genel İşler Konseyi görüşmeleri için gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de çeşitli temaslarda bulundu. Zebari, NATO Genel Sekreteri  Jaap de Hoop Scheffer ile görüşmesinde, NATO'dan, Irak'taki güvenlik birimlerinin eğitimi konusunda 'mümkün olan en kısa zamanda' devreye girmesini istedi. 

 14 TEMMUZ 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tatilini geçirdiği Ekinlik Adası'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan  CHP'den istifa ederek AKP'ye geçen Necdet Budak ve Atilla Başoğlu ile ilgili eleştiriler hakkında transfer iddiasını çok çirkin bulduğunu ifade ederek  “Ana muhalefet partisine bu teklifi yapıyorum. Gelsinler, Seçim Yasası'ndaki bu değişikliği yapalım” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı konuşmada, 4 muhalif milletvekilinin partisi ve kendisi adına sistematik komplolar düzenlediğini ileri sürdü.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde düzenlenen 'Yurt Dışındaki Türk Kültür Mirası' konulu toplantıda, Türklerin 20'ye yakın ülkede övünebilecekleri güzel eserler bıraktıklarını belirterek, bu eserlerin korunması için Türkiye'nin manevi bir sorumluluğunun bulunduğunu söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği  haftalık basın toplantısında, İran güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK/Kongra-Gel üyeleriyle girdikleri çatışma hakkında İran yetkili-lerince kendilerine verilen bilgiye göre, çatışmanın PKK/Kongra-Gel unsurlarının kanun dışı yollardan sınır geçişi yapma teşebbüsleri sonucu meydana geldiğini söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi, ölüm cezasının müebbet ağır hapis cezasına dönüştürülmesinde, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) indirim maddelerinin uygulanmayacağına ilişkin yasa hükmünün, anayasaya aykırı olmadığına karar verdi.

6- Yargıtay  9.  Ceza Dairesi kapatılan  DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Selim Sadak ve Orhan Doğan hakkındaki  15 'er yıllık hapis cezası kararını oybirliği ile bozdu.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 'Posta Tekeli, Sorunlar ve Çözüm Arayışları' sempozyumunda yaptığı konuşmada, kargo şirketlerinden PTT ile uzlaşmalarını istedi ve “Yaptığınız bu faaliyetleri yasal bir zemine oturtmak mecburiyetindesiniz. Bunun yolu da PTT ile müşterek hareket etmekten geçer” dedi.

8- TBMM Genel Kurulu'nda,  kadın memurlara 16 hafta doğum izni hakkı tanıyan Yasa Tasarısı kabul edildi. 

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, sadece yıllık ciroları 20 trilyon liranın üzerinde olan işletmelerde, ek beyanname süresi verilerek enflasyon muhasebesinin zorunlu hale getirilmesini istedi, cirosu 20 trilyon liranın altındaki işletmelerde ise enflasyon muhasebesinin 31 Aralık 2004 tarihine kadar ihtiyari (isteğe bağlı) olarak uygulanmasını önerdi.

10- Türkiye'de bulunan Yunanistan Kamu Düzeni Bakanı Georgios Voulgarakis ile beraberindeki heyet, dün İstanbul Valiliği'nde İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve Türk heyeti ile bir araya geldi. 18 Ocak 2004 tarihinde düzenlenen 'Suç ile Mücadele İşbirliği' anlaşması kapsamında Yunanistan heyeti, Atina Olimpiyat oyunlarında eylem yapması muhtemel, başta El Kaide olmak üzere Hizbullah, PKK/Kongra-Gel, DHKP-C, MLKP ve TİKKO gibi örgütler hakkında bilgilendirildi. 

11- Türkiye'de bulunan  Romanya Senato Başkanı Nicolae Vacaroiu, Romanya'nın Ankara Büyükelçisi Constantin Grigorie'nin de bulunduğu bir heyet ile İstanbul Ticaret Odası'nı (İTO) ziyaret etti.  Vacaroiu, İTO Başkanı Mehmet Yıldırım'la birlikte düzenlediği basın toplantısında, ülkesindeki özelleştirme çabalarına değinerek “Önemli olan özelleştirmenin ardından neler yapılacağını karara bağlayan maddelerdir” dedi. Ayrıca Türkiye'nin, Romanya'nın Balkan ülkeleri arasında birinci, Karadeniz ülkeleri arasında ise Rusya'nın ardından ikinci büyük ticari ortağı olduğunu belirtti.

Yıldırım ise 8 bin üyelerinin Romanya'da 270 milyon dolarlık yatırımı bulunduğunu söyledi.

12- Türkiye'de bulunan İsrail Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

            Olmert'in Dışişleri'ndeki temasları sırasında, Türkiye'nin Kuzey Irak konusunda hassasiyeti ve  Irak'ın birliğine verdiği önem dile getirildi. İsrail'in  Iraklı Kürt grupları eğittikleri yönündeki iddiaların kesinlikle gerçek dışı olduğunu söyleyen Olmert   “Kesinlikle bu tür bir temas olmamıştır. Türkiye ile ilişkilere zarar verecek  davranış içine girmeyiz” dedi.  Olmert ayrıca, ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini belirterek, karşılıklı yatırımların artırılması gerektiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül ise Olmert'i kabulünde “Siyasi ilişkilerimizi gözden geçirme imkanı bulacağız ve barış sürecinin nasıl kalıcı hale geleceğine ilişkin samimi görüşlerimizi ileteceğiz” dedi. Olmert de görüşmeyi 'Türk-İsrail ilişkilerini tanımlayan temel yükümlülüklerin teyidi açısından bir fırsat' olarak değerlendirdi.

13- İngiltere hükümetinin Irak'ın kitle imha silahları hakkında hazırlanan istihbarat raporu yayımlandı. Raporun açıklanmasının ardından  Avam Kamarası'nda bir konuşma yapan İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak'ın kitle imha silahlarıyla ilgili ciddi istihbarat hataları olduğunun vurgulanması üzerine, tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu söyledi. 

14- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi gazetecilerin sorusu üzerine, Uluslararası İmam Humeyni Havaalanı'ndaki çalışmaları durdurulan Türk TAV şirketinin İsrail ile ilgisi bulunduğu iddialarının doğru olmadığını ve anlaşmaya taraf olan şirketin bir Türk şirketi olduğunu ve herhangi bir sorun bulunmadığını söyledi.

15 TEMMUZ 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Dolmabahçe Sarayı'ndaki 2. Değerli Eşya Bölümü'nün açılışında 'kamusal alan'a ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Anayasa'da olmayan, bir kanun içerisinde yer almayan kavramla ilgili olarak, kimse kendi düşüncesiyle kural koyamaz, dayatamaz. Yasama yetkisi TBMM'nindir. Biz Anayasa'yı, kanunları yaparken kamusal alan diye bir şey koymamışız. Bundan sonra konulabilir, konulması da gerekli olabilir” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Loyola de Palacio'yu kabulünün ardından yaptığı açıklamada, aralık ayındaki AB zirvesinde Türkiye'nin müzakerelere başlanmasına ilişkin kararın verileceğini belirterek “Umut ederim, Türkiye'de yapılanlar ekim ayında yayımlanacak İlerleme Raporu'na objektif  biçimde yansıyacaktır” dedi.

De Palacio da Türkiye'nin AB için önemli ve stratejik bir ülke olduğunu belirterek, İlerleme Raporu'nun Türkiye'nin müzakere tarihi almasında belirleyici olacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Telekomünikasyon Kurumu ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından  düzenlenen “e-İmza ve e-Devlet” konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, çok yakında çıkarılması beklenen bir Başbakanlık genelgesiyle, elektronik imza konusundaki teknik ve idari yapılanmanın önemli ölçüde şekillendirilmiş olacağını söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in açtığı davada, Gelir Vergisi Kanunu'nun mükerrer 121. maddesinin son fıkrasındaki “Vergi mahsup ve iadesine tabi tutulacak mal ve hizmet alımlarını yukarıda sayılanlarla sınırlı olmaksızın tespit etmeye” ifadesiyle Katma Değer Vergisi Kanunu'na eklenen 19. maddedeki “İstisna uygulanacak miktara ilişkin alt sınır belirlemeye” ifadelerinin iptaline karar verildiğini söyledi.

5- Danıştay, İzmir'in Bergama ilçesi Ovacık mevkiinde bulunan altın madeninin siyanür kullanılarak işletilmesine olanak tanıyan 29 Mart 2002 tarihli Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, uyuşturucu kaçakçısı Hamit Bayram'ın babası Van eski Milletvekili Mustafa Bayram'la görüştüğü yönündeki haberlerin basına yansımasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, görüşmeyi doğruladı, ancak olaya müdahil olması için yapılan başvuruları ise kesin olarak reddetti.

7- Türkiye ile İsrail arasında 2. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Mutabakat Zaptı, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ve Türkiye'de bulunan  İsrail Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert tarafından imzalandı. Bakan Güçlü, zapt ile ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmeye yönelik yasal alt yapının tamamlanmış olduğunu belirterek, anlaşmanın yapıcı ve başarılı çalışmaların bir ürünü olduğunu söyledi.

Olmert de “Bu olay, iki ülke ilişkilerinin iyi yönde değişeceğine inananların zaferidir, aynı zamanda dönüm noktasıdır” dedi.

8- Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9- Özelleştirme İdaresi Başkanı (ÖİB) Metin Kilci, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) İstanbul toplantısında yaptığı konuşmada, daha önce blok satışla özelleştirilmesi konusunda ısrar edilen TÜPRAŞ'ın halka arzla satışının gündeme gelebileceğini söyledi.

10- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy  “Irak'ın Yeniden Yapılandırılması ve Türkiye-Irak İlişkileri” raporunu kamuoyuna açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, ilk 6 ayda Irak'a 880 milyon dolar ihracat yapıldığını belirterek “Biz en rekor seviyeyi 2001'de 1 milyar dolar seviyesinde ihracatla kapatmıştık. 2004'ü 1.3-1.5 milyar dolar ihracatla kapatırız” dedi.

11- Türkiye'den ikinci kez kaçtıktan sonra kırmızı bültenle aranmaya başlanan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, Avusturya'nın Graz kenti yakınlarında yakalandı.

12- Türkiye'de bulunan İsrail Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül  ve diğer üst düzey yetkililerle yaptığı hiçbir görüşmede karşılıklı memnuniyetsizliğin ifade edilmediğini, bütün görüşmelerinde ikili ilişkilerin devam ettirilmesinin tarafların menfaatine olduğunun belirtildiğini söyledi. Olmert “İsrail'in Irak politikası, Türkiye ve ABD'nin Irak politikalarıyla paraleldir” dedi.

13- IMF Dış İlişkiler Direktörü Thomas Dawson IMF Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, İcra Direktörleri Kurulu'nun 30 Temmuz'da 4. madde konsültasyon çalışmaları çerçevesinde Türkiye'nin ekonomik durumunu ele almayı planladığını söyledi.

14- BM tarafından yayımlanan 'İnsani Kalkınma Raporu'nda, geçen yıl 175 ülke arasında 96'ncı olan Türkiye'nin, bu yıl 177 ülke arasında 88'inci sıraya yükseldiği bildirildi.

15- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington'da gazetecilerin Türkiye-İsrail ilişkileriyle ilgili sorularını yanıtladı. Boucher, bir soru üzerine “İsrail, bölgenin önemli bir parçası. Biz, daima insanların İsrail ile iyi ilişkide olmasını memnuniyetle karşıladık ve bölgede ileriye doğru gitme, barışa ilerleme yönünde olumlu bir güç olmaya çalıştık. Eğer Türkiye bu rolü alırsa, bunu yapmak isterse, bu iyi olur” dedi.

16 TEMMUZ 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Balıkesir'in Erdek ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ilçenin sorunları konusunda durum  tespiti yapmak üzere geldiğini belirterek, vatandaşların gelecek yıl çok daha farklı bir Erdek bulacaklarını söyledi. 

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Abdullah Gül, Muharip Kıbrıs Türk Gazi Dernekleri heyetini kabulü sırasında yaptığı açıklamada, geçmiş yılların  kendilerine birçok şey öğrettiğini, Kıbrıs Türklerinin ilelebet kendi  yurtlarında yaşamaya devam edeceğinin artık bir gerçek olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini, asimile olmayacaklarını, azınlık, ufak bir cemaat  şeklinde kalmayacağını ortaya çıkardığını belirtti.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek,  İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Global Hukuk  Eğitim Programı Sertifika Töreni'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, Avusturya'da yakalanan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın geçici olarak tutuklanmasıyla ilgili dün itibariyle başvuruda bulunulduğunu  belirterek  ''İade dosyası hemen gönderilecektir'' dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tan bir soru üzerine ''Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Sözcüsü tarafından Kıbrıs Türklerine yönelik olarak  hazırlandığı ifade edilen ve 'güven artırıcı önlemler' olarak takdim  edilen paket hakkında KKTC makamlarınca gerekli açıklamalar  yapıldı'' dedi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlarken, vergi  barışından son taksitlerle alınan gelir toplamının 4.3 katrilyon  liraya ulaştığını açıkladı.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, bütçe ile  ilgisi olmayan düzenlemelerin Bütçe Yasası dışına çıkartılmasını öngören Yasa Tasarısı kabul edildi.

7- Pamukbank'ın Halk Bankası'na devrini öngören Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Çeşitli vergi yasalarında değişiklik yapan Vergi Yasası, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9- TBMM Soruşturma Komisyonu, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın'ın, ''Bakanlığı dönemindeki ihalelerde yolsuzluk yapıldığı'' iddiasıyla Yüce Divan'a sevkedilmesini kararlaştırdı.   

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, KKTC Ankara Büyükelçisi Zeki Bulunç ve beraberindeki Muharip Kıbrıs Türk Gazi Dernekleri temsilcilerini kabul etti. Ecevit kabulde, Kıbrıs Barış Harekatı'yla haklı olanı gerçekleştirdiklerini  belirterek ''Barış harekatı olmasaydı, yalnızca Türkler için değil Rumlar için de felaket olurdu'' dedi.

11- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, başkent Lefkoşa'da bir heyeti kabulü sırasında yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) açıkladığı, 'askeri alanda gerilimin  azaltılması ve Kıbrıs Türklerine yönelik güvenin artırılmasına'  ilişkin önerileri eleştirerek ''Kıbrıs'ta esas hedef bütünlüklü çözüm olmalı. Bir çözüm olsaydı Rum  tarafının 'önlem' diye bugün önümüze koyduğu tüm konular zaten  halledilmiş olacaktı'' dedi.

12- Irak Geçici Hükümeti Başbakanı İyad Allavi, Zaman gazetesinin Kerkük konusundaki sorularını yanıtladı.

13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), daha önce  AB ve BM'ye sunduğu, 'askeri alanda gerilimin azaltılması ve Kıbrıs Türklerine yönelik güven artırıcı önerileri'ni açıkladı. Öneriler arasında, 1974'ten beri iskana kapalı olan Maraş'ın BM denetiminde açılması ve uluslararası ticarete kapalı olan Gazimağusa Limanı'nın iki tarafın kullanımına sunulması yer  alıyor.

14- Hindistan'ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletinde bir ilkokulda çıkan yangında, 100'e yakın çocuğun öldüğü bildirildi.

15- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Almanya'da yayımlanan 'Financial Times Deutschland' gazetesine yaptığı açıklamada, AB Komisyonu İlerleme Raporu'nda, Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanmasının önerilmesi durumunda, AB  ülkeleri hükümet ve devlet başkanlarının bu konuda uzlaşmaya vararak  ''şartlı evet'' kararı alabileceklerini söyledi.

17 TEMMUZ 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, CNN Türk televizyonunun sorularını yanıtladı. Başkan Arınç, 2007 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayı düşünmediğini belirterek, kendini Cumhurbaşkanlığı makamı için  yeterli görmediğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) görüşülen konularla ilgili olarak düzenlediği toplantıda, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener, Uzanlar'a ait medya kuruluşlarının kamuya duyurulmadan satılmayacağını açıkladı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) A.Ş'de bir açılışta yaptığı konuşmada, bütçe dengesini bozacak uygulamaların olmayacağını söyledi.

Törene katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da “AB'den müzakere tarihi aldığımız takdirde ekonomimizin hızı daha fazla artacak” dedi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek bir fabrika açılışında  yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en çok yolsuzluk yapılan ülkeler arasında anıldığı sürece, sanayiciye yeterince destek vermenin mümkün olmadığını belirtti.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Kastamonu'nun Bozkurt  ilçesinde düzenlenen '32. Bozkurt Yakaören Kültür ve Deniz Şenlikleri' ile Avrupa Konseyi tarafından Bozkurt'a verilen 'Onur Bayrağı' ödül töreninde yaptığı açıklamada, Avusturya'da yakalanan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın Türkiye'den kaçtığı ilk günden beri izlendiğini belirterek, Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında 48 ayrı güvenlik sözleşmelerinin bulunduğunu ve gidebileceği her ülke ile temasa geçildiğini söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Malatya'da bir okulun açılışında yaptığı konuşmada, lise giriş imtihanları ile ilgili düzenlemelerin devam ettiğini ve önümüzdeki eğitim öğretim yılında imtihan başvurularının sadece internet üzerinden yapılacağını belirtti.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun düzenlediği basın toplantısında, 8 birliğin 2000 yılından önceki toplam 749 trilyon liralık Destekleme Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) borcunun 30 Haziran 2004 tarihi itibariyle silindiğini belirterek, tarımsal birliklerin devlete yük olmadan kendi ayakları üzerinde durmaya ve verimli çalışmaya başladıklarını söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)  ile Madison Oil Turkey Inc. tarafından ortak olarak Batı Karadeniz'de  üç yıldır sürdürülen petrol-doğalgaz aramaları çerçevesinde Akçakoca açıklarındaki ilk sondaj kuyusunun açılışı için düzenlenen törene katıldı. Bakan Güler törende yaptığı konuşmada, enerjide dışa bağımlılığın yaklaşık 10 milyar dolar civarında olduğunu ve  bu bağımlılığın azaltılması gerektiğini belirtti.

9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere 3 maddesini TBMM'ye iade ettiği, Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Yasa, TBMM Genel Kurulu'nda aynen kabul edildi.

10- Terör eylemlerinden ve terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle maddi zarara uğrayanların zararlarının karşılanmasını öngören Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

11- Dernek kurma ve üyelikle ilgili kısıtlamaları kaldıran Dernekler Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

12- Eski Başbakan Mesut Yılmaz, Devlet eski Bakanı Güneş Taner, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın Yüce Divan'a sevkine ilişkin TBMM kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

13- Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF), Kentbank'a 84 trilyon liralık borcu nedeniyle Sivas Demir-Çelik Fabrikası'nın malvarlığına icra yoluyla el koyma kararı aldı.

14- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'de özelleştirmenin önündeki en büyük engelin 'Özelleştirme Kanunu' olduğunu belirterek “Bu kanun mutlaka değiştirilmeli” dedi.

15- KKTC'de, Ulusal Birlik Partisi'nce (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)-Demokrat Parti (DP) koalisyon hükümetinin düşürülmesi amacıyla verilen güvensizlik önergesi, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda 25 oyla reddedildi.

Başbakan Mehmet Ali Talat, hükümetin göreve devam ettiğini, ancak Meclis çoğunluğuna dayalı bir hükümet formülü bulunamadığı için erken seçimin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

16- Irak'ın başkenti Bağdat'ta, Adalet Bakanı Malik Dohan El Hasan'ın konvoyuna bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda beş korumanın öldüğü bildirildi.

 18 TEMMUZ 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı Ekinlik Adası'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 'Basında yer alan Toplu Konut İdaresi'nce (TOKİ) milletvekillerine 80-100 milyar lira arasındaki fiyatlarla lüks ucuz daireler yaptırılacağı ve vekillerin bu dairelerden alabilmek için sıraya girdiği' şeklindeki haberlere ilişkin sorular üzerine Başbakan Erdoğan, çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, devletin şu anda milletvekillerine lojman yaptırmak gibi bir gayreti olmadığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bu hafta içinde Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılacak Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Zirvesi öncesi yaptığı açıklamada, Kerkük meselesini, Türkiye'nin birinci  derecede takip ettiğini belirterek “Bu kadar önemli bir konudaki dikkatimiz, sadece sözde kalmaz, muhakkak ki  yapacaklarımız da vardır” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, partisinin Adana İl Teşkilatı'nca Pozantı ilçesinde düzenlenen '10. İl Danışma Meclisi Toplantısı'ndaki konuşmasında, hükümetin bugüne kadar yaptığı çalışmaları değerlendirdi.

4- Uluslararası Boğaziçi 2004 Yüzme, Kürek ve Yelken Yarışları, İstanbul'da yapıldı. Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, İspanya, İsviçre, Kanada, Kazakistan, KKTC, Macaristan, Mısır, Moldova, Polonya, Romanya, Rusya, Türkmenistan, Ukrayna ve Yunanistan'dan toplam 300 sporcunun katıldığı yarışta, birinciliği Alican Alaçlı alırken, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de 46-50 yaş grubunda birinci oldu.

5- AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İspanya'da yayımlanan 'El Pais' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin tarihteki coğrafi konumu ve büyüklüğüyle çok önemli bir ülke olduğunu ve AB ile yakınlaşma arzusunun kolaylaştırılması gerektiğini söyledi.

6- Belçika'nın Brüksel federal bölgesinde yapılan bölgesel seçimlerin ardından Sosyalist Parti milletvekili seçilen Türk asıllı Emir Kır, devlet bakanı oldu.

7- Irak'taki ABD güçlerinin, terör örgütü El Kaide'yle bağlantılandırarak, Ürdün asıllı Ebu Musab El-Zarkavi'yi vurma gerekçesiyle Felluce'de bir evi bombalayıp 14 sivilin ölümüne neden olduğu bildirilirken, Başbakan Iyad Allavi ise saldırıya onay verdiğini açıkladı. 

8- İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Amerikan Musevi liderlerinin Kudüs'ü ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Fransız Musevilere, bu ülkedeki Yahudi karşıtlığının artması nedeniyle İsrail'e gelmeleri çağrısında bulundu. 

19 TEMMUZ 2004

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 30. yıl dönümü nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a gönderdiği mesajda “Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Türk halkının güvenliğinin en güçlü teminatı olmaya devam edecektir” dedi.

2- Reform İzleme Grubu'nun 6. toplantısı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün başkanlığında, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in katılımıyla yapıldı. Başbakan Yardımcısı Gül toplantı sonunda yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nu 6 Ekim'de yayınlayacağını hatırlatarak, Türkiye'nin AB sürecinde taahhütlerini yerine getirdiğini ve objektif bir İlerleme Raporu beklediklerini söyledi.       

3- Tren üzerinde gerçekleştirilecek ''İpek Yolu Türk İhraç Ürünleri Fuarı (İstanbul-Almatı İpek Yolu Treni)'' ile 10 bin 560 kilometrelik yol üzerindeki 7 ülke, 7 başkent, 7 ilde Türkiye ve Türk ürünlerinin İstanbul'da tanıtımını yapan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 'İpek Yolu Türk İhraç Ürünleri Fuarı (İstanbul-Almatı İpekyolu Treni)' ile komşu ve çevre ülkelerle ticareti geliştirme stratejisinin içinde özel bir konuma sahip olan Türk cumhuriyetlerine yönelik olarak sanayi ürünlerinin tanıtımının etkin bir şekilde yapılması, ülkenin ihraç ürünlerinin imajının geliştirilmesi, demiryolu taşımacılığının teşvik edilmesi ve ülkenin turizm, kültür ve sanat imkanlarının değerlendirilmesine yönelik olarak bu projeyi başlattıklarını söyledi. 

4- Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu, Türkiye'de son yıllarda vergi bilincinde büyük bir erozyon yaşandığını, akaryakıt üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisi'nin ağırlığının giderek artmasının olumsuz etki yarattığını, vergi dairelerinde de ciddi bir verimlilik problemi bulunduğunu bildirdi.

5- Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan bir genelge ile yurttaşlardan ambulans ücreti alınmaması talimatının verildiği ve ambulans ücreti ödenmedi diye ambulans görevlendirilmemesinin söz konusu olmayacağı bildirildi.

 6- Türkiye'deki görev süresi dolan IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk, Türkiye'deki deneyimleri ve Türkiye ekonomisine ilişkin tespitlerini değerlendirdi. Türkiye'nin, gerçek potansiyelini kullanamadığını belirten Brekk ''Ekonominin tam potansiyeline ulaşabilmesi için hükümetin ileriye bakması ve orta vadeli reform programına başlaması gerekir'' dedi.

 7- ABD Başkanı George W. Bush,  başkent Washington'da yaptığı açıklamada, İran'ın 11 Eylül saldırılarında rolü olup olmadığının araştırıldığını belirtti.

8- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari düzenlediği basın toplantısında, yurt dışında görev yapacak 43 büyükelçinin  atandığını ve büyükelçilerin atanmasına ilişkin teyidin görev yapacakları ülkelerden beklendiğini açıkladı. Zebari, 17 AB ülkesi, Vatikan ve Cenevre'deki BM misyonu, 12 Arap ülkesi ve Arap Birliği üyesi, biri İran olmak üzere 5 Müslüman ülke, 3 Asya ülkesi, Avustralya, Güney Afrika ve Kanada'ya atanan toplam 43 büyükelçinin arasında, şu anda Irak'ın bir misyon şefiyle temsil edildiği ABD'ye bir büyükelçi atanmasına ilişkin hiçbir kararın henüz alınmadığını söyledi.

 20 TEMMUZ 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 30. yıl dönümü nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a gönderdiği mesajda, Türk tarafının Kıbrıs'ta hakça ve kalıcı bir çözüm için üzerine düşen görevi fazlasıyla yaptığını, Rum tarafınınsa önüne çıkan son fırsatı da kaçırdığını belirterek “Kıbrıs Türklerine uygulanan haksız ambargoların ve kısıtlamaların kaldırılması öncelikli hedefimizi oluşturmaktadır” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ''Ölüm Cezasının Kaldırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'', ''Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'', ''Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'', ''Ödeme Gücü Olmayan Vatandaşların Tedavi Giderlerinin Yeşil Kart Verilerek Devlet Tarafından Karşılanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'', ''Devlet Memurları Kanununun Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun'', ''Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun'' ve ''Kültür Yatırımları ve Girişimlerini Teşvik Kanunu''nu onayladı.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'nce hazırlanan terör örgütü PKK'nın mercek altına alındığı raporda, Yargıtay 9. Daire Başkanlığı'nın kararı ile tahliye edilen DEP eski milletvekillerinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde düzenledikleri mitinglerin terör örgütü PKK/Kongra-Gel'e moral kazandırmayı amaçladığı belirtilerek, örgüt içinde muhafazakarlar ve reformistler arasında hakimiyet çekişmesinin yaşandığı bildirildi.

4- Danıştay, Bergama Ovacık'ta altın işletmeciliği yapan 'Newmont Normandy Madencilik Şirketi'nin faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Kararda, Altın madenciliğinde liç işleminde kullanılan siyanür ve ortaya çıkacak diğer ağır metallerin çevre ve insan sağlığı açısından risk oluşturduğu belirtildi.

5- Danıştay, Bakanlar Kurulu'nun İmar Bankası'ndan devlet iç borçlanma senedi alanlara ödeme yapılmayacağına ilişkin kararın yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

6- Türkiye ve Filistin arasında Serbest Ticaret Anlaşması, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Filistin Ulusal Ekonomi Bakanı Maher Al Masri  tarafından İstanbul'da imzalandı.

Bakan Tüzmen imza töreninde yaptığı konuşmada, anlaşma ile tarım sektöründen sanayi sektörüne, turizmden kalite alt yapısının geliştirilmesine kadar birçok alanda işbirliği yapılması ve gerekli durumlarda Filistin'e teknik yarım sağlanmasının amaçlandığını söyledi.

Masri de anlaşma ile iki ülke arasındaki dostluk ve sevginin perçinleşeceğini ve bunun ekonomik alanda da güçleneceğini belirtti.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ile görüşmesinden sonra gazetecilerin sorusu üzerine, hayvan kaçakçılığı konusunda bilgi verdi.

8- İstanbul Üniversitesi tarafından Kıbrıs Barış Harekatı'nın 30. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen “30. Yılında Mutlu Barış Harekatı ve Kıbrıs'ın Geleceği'' konulu sempozyumun açılında konuşan Rektör Prof. Kemal Alemdaroğlu, Kuzey Kıbrıs'ta egemen yaşamaya alışmış bağımsız Türk devletinin elinden egemenliğinin alınamayacağını söyledi.

9- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubu ile alacakların yeniden yapılandırılması ve erken ödenmesi konusunda anlaşmaya vardı.

10- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, kurulun kaçak veya usulsüz doğalgaz kullananları tespit ettiği durumda, tüketilen miktarın yüzde 200'ü oranında kaçak doğalgaz kullanım bedeli alacağı belirtildi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, referandumdan önce Kıbrıs Türklerine verilen sözlerde şart koşulmadığını, bugünse şart koşulduğunu, bu şartların Kıbrıs Türk devletinden vazgeçilmesini öngördüğünü belirtti.

Törene katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de konuşmasında, Kıbrıs Türklerinin dünyayla bütünleşmesini sağlayacak tedbirler konusunda somut adımlar atılmasını beklediklerini  söyledi.

12- Fransa'da resmi temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Fransa'nın, Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesi konusundaki kararı için AB Komisyonu'nun ekim ayında tamamlayacağı İlerleme Raporu'nu beklediğini belirterek “Türkiye Aralık 2004'te tam üyelik değil, üyelik için müzakerelere başlamayı bekliyor” dedi.

Görüşmede ayrıca, THY'nin Airbus firmasından A-320, A-321 ve A-330 tipi 36 adet uçak alımı konusunda prensip anlaşmasına varıldı.

Başbakan Erdoğan Fransa ziyareti sırasında, Fransız işadamları ve meslek kuruluşları temsilcileri ile bu ülkede yaşayan Türklerle de bir araya geldi. Temaslarının ardından Uluslararası Konferans Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, Paris'teki temaslarını değerlendirdi.

Bu arada, Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier, Başbakan Erdoğan'ın ziyareti çerçevesinde Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada “Doğruyu söylemek gerekir. Türkiye AB'ye yarın girmeyecektir. Türkiye'nin önünde daha uzun bir yol vardır. Bu ülke bir müddettir bu yoldadır ve gelişme kaydetmektedir” dedi.

13- Avrupa Parlamentosu başkanlığına İspanyol Josep Borrell seçildi.

 21 TEMMUZ 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi'nde, Yüce Divan sıfatıyla yargılama yaptığı dönemlerde diğer kurumlardan personel ile hakim, savcı ve Sayıştay denetçilerinin geçici olarak görevlendirilmelerine olanak sağlayan yasayı onayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis'in 2'inci yasama yılının sona ermesi nedeniyle bir değerlendirme toplantısı yaptı. Başkan Arınç, Türkiye'de her alanda özgürleşmeye gereksinim olduğunu belirterek, hala Meclis'in temsil ettiği halkın özgürlüğünü kısıtlamak isteyenlerin olduğunu belirtti.

3- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya NTV'ye yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'ndeki Yüce Divan yapılanmasının yetersiz olduğunu belirterek, bu görevin ceza yargılanması konusunda uzmanlaşmış Yargıtay 4. Ceza Dairesi'ne verilmesi gerektiğini söyledi.

 4- İstanbul'da yapılan 4. Avrupa-Akdeniz (EUROMED) Ticaret Bakanları Konferansı açılışında konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin 1995 yılında başlatılan ''Barcelona Süreci'' ile belirlenen AB ile Akdeniz ülkeleri arasında bir serbest ticaret bölgesi  oluşturulması hedefine tümüyle bağlı olduğunu belirtti.

AB'nin Ticaretten sorumlu Komisyon Üyesi Pascal Lamy de düzenlediği basın toplantısında, ortak eylem ve ortak çıkarları savunma için İstanbul'da bulunduklarını belirterek, amaçlarının bölge için ticareti geliştirmek olduğunu söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Cumhuriyet gazetesinin Türkiye'de nükleer santral kurulmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir'in SSK'ya ait gayrimenkullarla ilgili soru önergesini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı adına yanıtladı. Bakan Akdağ, kurumun yurt genelinde, 2 bin 611 adet gayrimenkulu bulunduğunu açıkladı.

 7- YÖK Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçları açıklandı.

8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Fransa ziyaretinin son gününde, Fransız Sosyalist Partisi Genel Sekreteri François Hollande ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hollande, Sosyalist Parti'nin sağ partilerin, tarihi ve kültürel nedenlerle Türkiye'nin AB'ye üye olamayacağı yolundaki gerekçelerine karşı çıktığını belirterek, Kopenhag ölçütlerinin yerine getirilmesi halinde tam üyelik görüşmelerinin başlamasına destek verdiklerini söyledi.  

9- AB Dönem Başkanı Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkanende, Avrupa Parlamentosu'nun Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye hakkında aralık ayında alınacak kararın dürüst ve Kopenhag Zirvesi'nde AB liderleri tarafından varılan mutabakat çerçevesinde verilmesi gerektiğini söyledi.

10- Irak'a komşu ülkeler toplantısı Mısır'ın başkenti Kahire'de yapıldı. 

Toplantıya Türkiye, Suriye, İran, Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Ürdün ve Mısır dışişleri bakanları ile  BM Irak Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi katıldılar.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye olarak bir takım tartışmalı konuların ele alınması gerektiğini düşündüklerini ve bunların en önemlileri arasında Kerkük'ün bulunduğunu söyledi. 

Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde ise komşu ülke dışişleri bakanlarının, Irak topraklarında yerleşik ve buradan kaynaklanan, Irak ve komşu ülkelere tehlike oluşturan tüm terorist ve diğer silahlı grupların etkisiz hale getirilmesinin gereği vurgulandı. Bildiride ayrıca, Irak'taki güvenlik durumunun istikrarsız halinin devam etmesinden endişe duyulduğu dile getirilerek, bunun siyasi sürece olumsuz etki yapacağı belirtildi. 

11- BM Genel Kurulu, İsrail'in Batı Şeria'da inşa ettiği duvarı yıkmasını isteyen Uluslararası Adalet Divanı kararını büyük çoğunlukla kabul etti.

12- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey yaptığı açıklamada, Suriye'nin nükleer silah üretmeye çalıştığına ilişkin hiçbir kanıt olmadığını bildirdi.

13- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, 'Financial Times Deutschland' gazetesine verdiği demeçte, Almanya'nın Türkiye'nin üyeliğini şartsız desteklediği söyledi.

 22 TEMMUZ 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  hızlandırılmış trenin Sakarya'nın Pamukova ilçesinde raydan çıkması sonucu meydana gelen kaza nedeniyle yayımladığı mesajda ''Ulusumuzun bir daha böyle üzücü olaylar yaşamaması, ölü sayısının artmaması ve yaralılarımızın bir an önce iyileşmesi en  büyük dileğimizdir'' dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5215 sayılı 'Belediye  Kanunu'nun, 3., 14. ve geçici 4. maddelerini TBMM'ye bir kez daha  görüşülmek üzere iade etti.

            Öte yandan Cumhurbaşkanı Sezer, 5217 sayılı 'Özel Gelir ve Özel Ödeneklerin Düzenlenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'u  onayladı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Fransa ziyaretini tamamlayarak yurda dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, AB Komisyonu'nun raporunu açıklayacağı 6 Ekim'in büyük önem taşıdığını belirterek “2007 zaten Romanya ve Bulgaristan'ın tam üyelik tarihi olacağına göre, ondan sonra Türkiye, onun yanında belki Hırvatistan düşünülecektir” dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) ''Meslek Komiteleri  Toplantısı''na katıldı. Hükümet olarak Türkiye'nin ileri ülkeler arasında yerini alması için büyük bir dikkat ve özen içerisinde çalışmalarını yürüttüklerini belirten Başbakan Erdoğan, son ekonomik rakamlara ilişkin bilgi  verdi.    

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'de bulunan AB'nin Ticaretten sorumlu Komisyon Üyesi Pascal Lamy ile bir  araya geldi.  Görüşmenin ardından  düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin on yıldır Gümrük Birliği içinde yer aldığını ve adaylığı sürerken Gümrük Birliği'ne katılan tek ülke olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'nin bu nedenle ayrı bir öneme sahip olduğunu  söyledi.

Lamy de ziyaretinin iki boyutu bulunduğunu belirterek, kendi çalışma  alanı olan ticari ve ekonomik konulardaki son durumu değerlendirmenin  yanı sıra İlerleme Raporu'nun hazırlık çalışmalarına da katkıda  bulunduğunu kaydetti.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hızlandırılmış trenin Sakarya'nın Pamukova ilçesinde raydan çıkması sonucu meydana gelen kaza nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, kazayı incelemek üzere Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen başkanlığında 6 kişilik bir milletvekili heyeti oluşturduklarını bildirdi. Baykal, geçici önlemlerle göz boyama operasyonlarının yurttaşların canına ve kanına mal olmaya başladığını belirtti.

7- Anayasa Mahkemesi, Devlet eski Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile Devlet eski Bakanı Recep Önal'ın Yüce Divan'a  sevkine ilişkin kararı, usule uygun olmadığı gerekçesiyle TBMM'ye iade etti.

8- İstanbul-Ankara seferini yapan hızlandırılmış trenin Sakarya'nın Pamukova ilçesinde raydan çıkması nedeniyle meydana gelen kazada, ilk belirlemelere göre 36 kişinin  yaşamını yitirdiği, 43 kişinin de yaralandığı bildirildi. Kazanın ardından Ulaştırma Bakanlığı tarafından kriz masası oluşturuldu.

9- ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, partisinin markasını güçlendirmek için imaj çalışması yaptırdıklarını söyledi.

10- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin 2. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, prim  yapmadığı bir ortamda sosyal demokrasinin geleceğine olan güveniyle  mücadelesini sürdürdüğünü belirterek ''YTP, ideolojik sağlamlığı ve  siyasal dürüstlüğü temsil eden bir partidir'' dedi.

11- ÖSYM Başkanı Savaş Küçükyavuz, ÖSS sınavı sonuçlarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. 

12- KKTC  Başbakanı Mehmet Ali Talat, Fransa'nın Avrupa İşlerinden sorumlu Bakanı Claudie  Haignere ile başkent Paris'te  yaptığı görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenledi. Talat, görüşmede AB Komisyonu'nun mali ve ticari konularda  hazırladığı tüzüklerin kabul edilmesi konusunda Fransa'nın desteğini  istediğini söyledi.

13- AB'nin Ortak Dış Politika ve  Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Ortadoğu ziyareti çerçevesinde bulunduğu İsrail'in Tel Aviv kentinde, İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, Filistin'de hükümet  krizinin Başbakan Ahmed Kurey'in görevinden ayrılmasıyla sonuçlanması durumunda, birliğin, Devlet Başkanı Yaser Arafat'a desteği yeniden  düşünebileceğini belirtti.

23 TEMMUZ 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Erzurum Kongresi'nin 85. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında ''Devlet ve toplum olarak bizlere düşen en büyük görev, laik,  demokratik Cumhuriyet'in kazanımlarının değerini iyi bilmek ve  ülkemizi aydınlık yarınlara taşımaktır'' dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Sakarya'da meydana gelen tren kazasını değerlendirmek üzere  Başbakanlık'ta 11 bakan ve Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer ile  bir araya geldi.

            Toplantıda, teknik heyet ve savcılığın raporlarının beklenmesi kararlaştırıldı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, 'e-TR  Ödülleri ve Kongresi' tanıtım toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, elektronik imzaya ilişkin esas ve usulleri  düzenleyen yasa sayesinde vatandaşların ve özel sektör kuruluşlarının devlet çatısı altında sonuçlandırılması gereken işlerinin büyük ölçüde hız kazanacağını belirterek, kişisel verilerin korunması ve telekomünikasyon alanlarında hazırlanmış yasa tasarılarının da kısa zamanda yasalaşmasının beklendiğini söyledi.           

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sakarya'da meydana gelen hızlandırılmış tren kazası ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, trenin 80 km hızla girmesi gereken viraja 118 km hızla girdiğini belirterek, sivil toplum kuruluşları ve bilim adamlarının halkı yanlış yönlendirdiğini söyledi.

5- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi İstanbul'da yaptığı açıklamada, Sakarya'da meydana gelen tren kazasını değerlendirdi. Çelebi, bu facianın ne olarak adlandırılması gerektiğinin uzun süre tartışılacağını belirterek  “Bu bir kaza mıdır yoksa ihmalin ortaya çıkardığı bir toplu kıyım mıdır?” dedi.

6- Devlet Bakanları Beşir Atalay, Mehmet Aydın, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ile Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Bosna Hersek'te yaşanan iç savaş sırasında yıkılan ve bir çok ülkenin katkılarıyla yeniden inşa edilen tarihi Mostar Köprüsü'nün açılış törenine katıldılar. 

Törene ayrıca, İngiltere Veliahdı Prens Charles, Arnavutluk, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan-Karadağ devlet başkanları, Fransa, İtalya ve Hollanda dışişleri bakanları ile yaklaşık 50 ülkenin temsilcisi eşlik etti.

Bakan Atalay törende  yaptığı konuşmada, Mostar Köprüsü'nün her kemeri, her taşın birbirine yaslanırken diğerine gücünü vermesi nedeniyle dayanıklı olduğunu belirterek ''Bosna Hersek halkının da aynı bu köprünün kemeri gibi birbirinden destek alarak, geleceklerini şekillendireceklerine inanıyorum'' dedi.

Hollanda Dışişleri Bakanı ve AB Bakanlar Konseyi Başkanı Bernard Bot ise kültürlerin, dinlerin ve imparatorlukların kesişme noktası olan Bosna-Hersek'in uzun, karmaşık tarihinin simgesi Mostar Köprüsü'nün açılışına katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

7- Ortadoğu ziyareti çerçevesinde İsrail'de bulunan AB'nin Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana gazetecilere yaptığı açıklamada, AB'nin bölgedeki çıkarları nedeniyle barış çabalarına katılma hakkı bulunduğunu  söyledi.

8- ABD Kongresi'nin, Sudan'ın batısındaki Darfur bölgesinde yaşanan çatışmaları soykırım olarak niteleyen bir karar tasarısını dün oybirliğiyle kabul ettiği bildirildi.  

24 TEMMUZ 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ''Basında Sansürün Kaldırılışının 96. Yıl Dönümü ve Basın  Bayramı'' dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, haber alma ve yayma özgürlüğünün etkili aracı olan basının,  uzlaşma ve özgürlükler rejimi demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini  sağlayan en önemli kurumlardan biri olduğunu belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında “Basın, kamuoyunu doğru ve tarafsız aydınlatma sorumluluğunu taşımalıdır” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Lozan Barış Antlaşması'nın 81. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk ulusunun askeri zaferini ve haklılığını dünyaya ilan eden ve  tarihe altın harflerle yazan Antlaşmanın, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütün olan Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını, ekonomik ve siyasal bağımsızlığını uluslararası düzeyde, tartışmasız  biçimde kabul ettirdiğini söyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da mesajında, Lozan Barış Antlaşması'nın, Türk milletinin kazandığı zaferlerin görüşme masasında onaylanmasını sağlayan diplomasi zaferi olduğunu bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener'in  makamından yapılan yazılı açıklamada, kendilerinin  başkanlığında  Devlet bakanları Ali Babacan, Kürşad Tüzmen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve ilgili kamu görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirilen  Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun 10. toplantısı hakkında bilgi verildi.

Kurulun 9. toplantıda alınan kararlar hakkında sorumlu kurumlarca yapılan çalışmaları gözden geçirdiği kaydedilen açıklamada, alınan  kararların büyük bölümünün uygulamalarının başarıyla tamamlandığı belirtildi.

4- Devlet Bakanı Beşir Atalay, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce ''Basından Sansürün Kaldırılışının 96. Yılı'' dolayısıyla düzenlenen kokteylde yaptığı konuşmada, basın özgürlüğünün gelişim  süreci içerisinde önemli kilometre taşlarından birisi olan ön denetimin (sansürün) kaldırılmasının mesleki bir dayanışma ile  gerçekleştiğini söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, sosyal güvenlik konusunda Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu.

6- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Cumhuriyet gazetesi ile yaptığı söyleşide, hükümetin icraatlarını eleştirdi.

7- Merkez Bankası Başkanı Süreyya  Serdengeçti, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) 16.  Yüksek İstişare Konseyi'nde yaptığı konuşmada, uygulanan para ve kamu  maliyesi politikasıyla enflasyonda ve faizlerde hızlı bir düşüş sağlandığını söyledi. 

8- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Laura  Kennedy ile Girne'de bir araya  geldi.

Talat, ABD'den, BM'nin hazırladığı plana ''evet'' diyen  Kıbrıs Türk tarafının seviyesinin yükseltilmesi, uluslararası toplumla bütünleşmesi ve serbest ticaretin yapılabilmesi için somut adımlar  atılmasını beklediklerini bildirdi.

Kennedy ise Kıbrıs konusu hakkında  fazla bilgisi olmadığını, taraflarla yüz yüze görüşerek bilgi almak  istediğini söyledi. 

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın  İnsani Yardımlardan sorumlu Yardımcısı Jan Egeland ABD'nin New York kentinde yaptığı açıklamada, Sudan'ın Darfur bölgesindeki kriz nedeniyle ölenlerin sayısının 50 bine ulaşmış olabileceğini belirtti. 

10- Irak Dışişleri  Bakanı Hoşyar Zebari, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmek üzere Moskova'ya gitti.  Zebari Moskova Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Rusya'nın  Irak'a birçok alanda katkı sağlayabileceğini belirterek, bu alanların  öncelikle ülkenin siyasi ve ekonomik olarak yeniden yapılandırılması olduğunu kaydetti.

Lavrov ise görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Rusya'nın Irak'a asker göndermek gibi bir planının olmadığını söyledi.

11- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat Ramallah'ta düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Ahmet Kurey'in yaptığı hükümet reformu önerisini kabul edeceğini söyledi.

 25 TEMMUZ 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Gençlik Kolları tarafından yayımlanan 'Genç Türkiye' adlı dergideki söyleşisinde, gençlik ve siyaset ilişkisi üzerine değerlendirmelerde bulundu.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sabah gazetesine partisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, çalışma ziyareti için Türkiye'ye gelen İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile görüşmesinde, AB'den müzakere tarihi için destek isteyerek “Biz referandumla üzerimize düşeni yaptık, şimdi sıra AB'de. İspanya'nın bize desteğini sürdürmesine büyük önem veriyoruz” dedi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul'da yaptığı açıklamada, gümrüklerde kaçak mal yakalama oranının geçen yıla göre, yüzde 256 arttığını belirterek “Gümrükleri yasal ticaret için en kolay, yasadışı ticaretler için en zor gümrükler haline getireceğiz” dedi.

5- DSP 6. Olağan Kurultayı'nda, Genel Başkan Bülent Ecevit aktif siyasi yaşamını bitirirken, Zeki Sezer de genel başkanlığa seçildi.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) geleneksel 'Basın Özgürlüğü Ödülü' İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen törenle gazeteci Ragıp Duran'a verildi.

7- Yönetmenliğini ve senaryosunu Zeki Demirkubuz'un üstlendiği 'Bekleme Odası' adlı film, İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan 25. Akdenizliler Film Festivali'nde, uluslararası film eleştirmenlerinin ödülüne layık görüldü.

8- Irak'ın Bakuba kenti yakınında, ABD ve Irak güçleriyle direnişçiler arasında çıkan çatışmada 13 Iraklı militanın öldüğü bildirildi.

9- Batı Şeria'da, İsrail askerleri ile Filistinli militanlar arasında çıkan çatışmalarda, 6 Filistinlinin öldüğü bildirildi.

 26 TEMMUZ  2004

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Sakarya'nın Pamukova ilçesindeki yaşanan ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan hızlandırılmış tren faciasına ilişkin ayrıntılı bir değerlendirme yapıldı.  Toplantıdan sonra açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, içinde Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD'den kimsenin olmadığı 4-5 kişilik bağımsız bir kurulun kaza alanında inceleme yapmasının kararlaştırıldığını bildirdi. Bakan Çiçek ayrıca, tren konusunda ileri teknolojiye sahip olan Hollanda, İspanya ve Güney Kore'den uzmanları Türkiye'ye davet ettiklerini böylece, Cumhuriyet Savcılığı'nın yanı sıra yerli ve yabancı bağımsız kurullardan oluşturulacak ekiplerle üç kanaldan soruşturma yapılacağını ve kazanın nedenlerinin tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılacağını söyledi.

2- Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK), NATO'nun geçen yıl haziran ayında yaptığı Savunma Bakanları Toplantısı'nda alınan kararlar doğrultusunda, Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi oluşturma yönünde karar alındığı bildirildi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'de bulunan Sudan Dışişleri Bakanı Dr. Mustafa Osman İsmail ile görüşmesinde, Darfur krizinin çok sayıda kişinin ölümüne yol açmasından kaygı duyduğunu belirtti ve Sudan'ın sorunun aşılması için uygulamaya koyduğu planın uygulanmasına katkıda bulunabileceklerini söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “AB Dışişleri Bakanları'nca 26 Nisan 2004 tarihinde  yapılan toplantıda Kıbrıs Türklerine yönelik tecridin giderilmesi hususunda siyasi taahhütte bulunulduğu, bugüne kadar bu taahhüdün hayata geçirilemediği, bugünkü AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın da bu anlamda değerli bir fırsat sunduğu, ancak bu fırsatın da kullanılamadığı” bildirildi.  

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir'in 1986 yılındaki Çernobil kazasından sonra Karadeniz Bölgesi'nde kanserli hasta sayısında ciddi artışlar olup olmadığı yönündeki soru önergesine verdiği yanıtta, kanser vakalarında belli ölçüde artış olmakla birlikte, bunun daha çok teşhis imkanlarının gelişmesine bağlı olduğunu bildirdi.

6- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, borçlu şirketlerden 1.2 milyar dolarlık başvuru yapıldığını, hepsinin ödenmesi halinde 600 milyon dolarlık gelir elde edileceğini söyledi.

7- Bingöl'ün Genç ilçesinde görevden dönen jandarma timine ateş açılması sonucu 1 er ile 1 geçici köy korucusu şehit oldu.

8- Karikatür Sanatçısı Oğuz Aral Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşamını yitirdi.

9- AB Genel İşler Konseyi toplantısında, 2007-2013 yıllarına ilişkin bütçe görüşmelerinde Türkiye'ye “Müzakereleri yürütmekte olan ülke” kaleminde mali yardımın yapılması prensipte kabul edildi.

10- Bangladeş'te seller ve sellerin neden olduğu hastalıklar nedeniyle 83 kişinin öldüğü bildirildi.

27 TEMMUZ 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyon kanallarından yaptığı 'Ulusa Sesleniş' konuşmasında, Sakarya'nın Pamukova ilçesinde meydana gelen tren kazası üzerinde durarak, hızlandırılmış tren projesinin uzmanların görüşleri ve teknik ekiplerin raporları doğrultusunda hayata geçirildiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale'nin Çan ilçesinde yaptığı konuşmada, ekonomide Türkiye'nin muhteşem bir süreç yaşadığını belirterek “Kale gibi sağlam bir iktidar var. Ekonomide yakalanan güven ortamı, yatırımcılara pozitif yönde etki yaptı” dedi.

Törene katılan Adalet Bakanı Cemil Çiçek de gazetecilerin Alattin Çakıcı'nın iadesine ilişkin sorusu üzerine, Çakıcı'nın Avusturya'dan iadesinin istendiğini belirterek “Bundan sonrası Avusturya makamlarının bileceği iş” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Arif'in davetlisi olarak Tahran'a gitti. Başbakan Erdoğan İran'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, ziyaretinde ikili ilişkilerin tüm yönleriyle ele alınacağını, mevcut işbirliğini her alanda daha da ileriye götürmenin imkan ve yolları üzerinde duracaklarını söyledi. 

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Ankara'nın Beypazarı ilçesi Akçakavak köyünde Tarım İl Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi'nin katkısıyla 'Organik Sebze Yetiştiriciliği Projesi'ni başlattı. 2004 yılının organik tarımın atılım yılı olacağını belirten Bakan Güçlü “Bu yıl tarım sektörünü çok düşük faizli kredilerle destekleme arzusundayız. Faiz oranlarındaki sübvanse edilecek miktarın en büyük kısmı ise organik tarıma ayrılacak” dedi.

5- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, bir grup eğitim muhabiriyle yaptığı toplantıda, hükümetin hazırladığı katsayılarda değişiklik öngören  YÖK Yasası'nın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmesiyle Türkiye'nin önemli bir badireden kurtulduğunu söyledi.

6- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, 500 büyük sanayi kuruluşunun açıklandığı basın toplantısında, son iki yıldaki olumlu gelişmelerin, reel ekonomide olduğu gibi 500 büyük sanayi kuruluşunun da kayıplarını bir ölçüde telafi edilmesini sağladığı, ancak hala 10 yıl öncesine göre daha olumsuz bir noktada bulunulduğunu belirtti.

7- Tiyatro ve sinema sanatçısı Kamuran Usluer İstanbul'da yaşamını yitirdi.

8- Türkiye'de temaslarda bulunan Sudan Dışişleri Bakanı Mustafa Osman İsmail görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) troykasındaki Türkiye, İran ve Yemen'in, Sudan'a yaptırım uygulanmamasına ilişkin BM'ye bir mektup gönderdiğini belirterek, Türkiye'nin ABD'nin yakın bir müttefiki olarak, Sudan'ın ABD ile ilişkilerinin düzelmesinde de yardımcı olabileceğini söyledi.

9- İslam Konferansı Örgütü'nce (İKÖ) yapılan açıklamada,  radikal Yahudilerin El Aksa Camii'ne saldırı tehditlerinin sürmesi halinde uluslararası barış ve istikrarın risk altına gireceği uyarısında bulunuldu. İşgal yönetiminin kutsal yerleri koruması gerektiği hatırlatılan açıklamada, bu nedenle İsrail hükümetinin herhangi bir saldırıdan sorumlu olacağı belirtildi.

 28 TEMMUZ 2004

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İstanbul Sanayi Odası (İSO) meclis toplantısında, üyelerin sorularını yanıtladı. Kıbrıs'ta fiili entegrasyonun,  barış sağlandığı ve karşılıklı anlaşmanın gerçekleşmesi  halinde mümkün olabileceğini belirten Başbakan Yardımcısı Gül, KKTC'ye uygulanan ambargoların ortadan kalkmakta olduğunu ve yakında  uçak seferlerinin başlayacağını söyledi.

2- Danıştay, Bakanlar Kurulu'nun “Türkiye Kızılay Derneği yönetiminin görevden alınarak yerine geçici kurullar oluşturulmasına” ilişkin kararının yürütmesini durdurdu.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek,  CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer'in soru önergesine verdiği yanıtta, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde  (AİHM) açılan davalarda 'ihlal' veya 'dostane çözüm' kararları sonucunda Türkiye'nin 24 milyon 996 bin 44 Euro'ya  mahkum olduğunu açıkladı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği  haftalık basın toplantısında, Irak'taki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.  Tan, basında yer alan ABD askerleri ile PKK/Kongra-Gel arasında çatışma çıktığı yolundaki haberlerin araştırıldığını açıkladı.

5- CHP Parti Meclisi (PM) toplantısında, İstanbul milletvekilleri Ahmet Güryüz Ketenci, Hasan Aydın ve Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'ın kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak yüksek disiplin kuruluna sevkine karar  verildi.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'daki temaslarına ilişkin Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenledi. İran'da Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Arif, Danışma Meclisi Başkanı Gulam Ali Haddad Adil ve Devlet Uzlaşma Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani ile görüşmelerde bulunduğunu belirten Başbakan Erdoğan, İran'la terör konusunda mutabakat zaptı imzalanacağını ve terör örgütü olarak PKK/Kongra-Gel'in mutabakat zaptında detaylarıyla yer alacağını açıkladı.  Başbakan Erdoğan ayrıca,  İran doğalgazının Türkiye üzerinden batıya geçirilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini, sonuçlandırılması için iki ülkenin ilgili bakanlarına talimat verildiğini belirterek “İran'la ticaret hacmini  5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtlarken görüşmelerde Afganistan, Irak, İsrail, Filistin ve Kıbrıs konularını ele aldıklarını söyledi.

7- KKTC Bakanlar Kurulu tarafından, diğer partilere de sorulması kaydıyla erken seçimin 6 Kasım'da yapılması kararının  alındığı bildirildi.

 29 TEMMUZ 2004

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, ekonomideki gelişmeleri NTV 'ye değerlendirdi.

2- Erzincan'da meydan gelen trafik kazasında 23 kişinin öldüğü, 24  kişinin de yaralandığı bildirildi.

3-  Türkiye'de bulunan Dünya Bankası Ülke Direktörü Andrew Vorkink, Devlet Bakanı Güldal Akşit ile bir araya geldi. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vorkink, Türkiye'de 1994-2002 yılları arasında yoksulluğun aynı oranda kaldığını, aşırı yoksulluk oranının ise düştüğünü bildirdi.

4- Resmi bir ziyaret için İran'a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Tahran'da Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ve İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile ayrı ayrı görüştü. Başbakan Erdoğan Harrazi ile görüşmesinde, KKTC'yle ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

Görüşmelerin ardından iki ülke arasında yüksek güvenlik komisyonu kurulmasını öngören zapt ile 18. Karma Ekonomik Komisyonu Mutabakat Zaptı imzalandı. İmza töreninde, Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Arif gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, doğalgaz konusunda İran ile ortaya çıkan ciddi siyasal irade doğrultusunda, bundan sonra yapılması öngörülen anlaşmanın teknik detaylarına ilişkin müzakereler ve eylem planının, ilgili şirketler BOTAŞ ve İran Ulusal Gaz Şirketi arasında yürütüleceğini söyledi.

Öte yandan Türk-İran İş Forumu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, ülkenin küreselleşmeden pay alması gerektiğini belirterek “Gerek biz gerek İran, işadamlarının önündeki engelleri kaldırmalıyız” dedi.

Arif ise Türkiye'nin petrol ve doğalgaza ihtiyacının arttığını, İran'ın da bunu karşılayacak potansiyele sahip olduğunu söyledi.

5- KKTC'de, kaçak çalışan yaklaşık 35 bin Türk vatandaşına, Ada'da yasal ikamet hakkı kazandıran yeni Muhaceret Yasası Meclis'te oyçokluğuyla kabul edildi.   

6- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, Kral Fahd, Veliaht Prens Abdullah ve Irak Başbakanı İyad  Allavi ile bir araya geldi.

            Powell, Allavi ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın  toplantısında, Suudi Arabistan'ın, Irak'ta BM'yi ''Müslüman Gücü''nün  korumasına ilişkin önerisini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Allavi de İslam ve Arap ülkelerinin liderlerine bu konuda sıkı işbirliği yapmaları çağrısında bulunarak, öneriyi İslam liderleriyle  yakın gelecekte görüşeceğini belirtti.

 30 TEMMUZ 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, trafik kazalarının artması üzerine uyarı mesajı yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında “Dünyada değeri ölçülemeyecek tek şey insan yaşamıdır. Yurttaşlarımızdan kendi yaşamlarıyla birlikte başkalarının da yaşamalarına saygı göstermelerini, kurallara uymalarını ve dikkatli olmalarını rica ediyorum” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupalı Hıristiyan Demokratların ortak partisi 'Avrupa Halk Partisi' (IPP) Genel Başkanı Wilfried Martens'i kabul etti. Martens görüşmede, AKP'yi gruplarına üye olmaya davet etmek için Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Rus Doğalgaz Şirketi Gasprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller ve heyetini kabul etti.

            Bakan Güler, Rusya ile enerji alanında işbirliği alanlarının belirlenmesine ilişkin çalışmaların eylül ayı başında gerçekleşecek Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin'in ziyaretine kadar tamamlanacağını söyledi. 

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Gaziantep çevre yolu ve Kilis yolundaki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye'de bulunan yolların 1950'li yıllarda Amerika'dan kopyalanan proje ve standartlarla yapıldığını, geliştirilmeden aynen kaldığını söyledi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Bartın'ın İnkumu beldesinde yaptığı açıklamada, bakanlığa bağlı tüm tesislerin kiraya verilerek ya da satılarak özelleştirildiğini, böylece devletin sırtından büyük bir yükün kaldırıldığını söyledi.

6- Yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında, bir haftada 152 kişinin öldüğü, 244 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7- IMF Başkanı Rodrigo Rato, İcra Direktörleri Kurulu'nun 8. gözden geçirme dönemini sona erdirmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ekonomik performansının etkileyici olmayı sürdürdüğünü, bu yıl büyümenin hedeflenen rakam olan yüzde 5'i büyük olasılıkla geçeceğini bildirdi.

8- GKRY,  Kıbrıslı Türklerle Rumlar arasındaki temasları ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla aldığı ve daha önce AB Komisyonu'na da  sunduğu tek yanlı bir dizi öneriyi kamoyuna açıkladı.

9- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Irak'ın başkenti Bağdat'ta Devlet Başkanı Gazi El-Yaver ve Başbakan Yardımcısı Behram Salih'le görüştü.

Powell, El-Yaver'le görüşme sonrası yaptığı açıklamada “Geçici hükümet, demokrasiyi, insan hakları ve özgürlük üzerine kurmaya bağlı kaldığı sürece bu hükümetle çalışmaya kararlıyız” dedi.

10- Pakistan'da başbakanlığa atanan Şevket Aziz'in, başkent İslamabad'da düzenlenen bir suikast girişiminden yara almadan kurtulduğu saldırıda 6 kişinin öldüğü, 45 kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te, ABD ve İsrail Büyükelçilikleri'yle Başsavcılığı hedef alan intihar saldırılarının düzenlendiği, saldırılarda  8 kişinin yaralandığı bildirildi. 

 31 TEMMUZ  2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde 139 fabrikanın temel atma töreninde, istikrara bağlı olarak işadamlarının faiz gibi rantiye ekonomisinden yatırımlara geri döndüğünü söyledi. 

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise bölgedeki fabrikaların iki sene önce sürekli işçi çıkardığını ve bir kısmının kapandığını belirterek “Bu fabrikalar şimdi çift vardiya, üç vardiya ve gece gündüz çalışıyor. Bu, Türkiye'ye gelen güven, istikrar ve takip edilen ekonomik politikaların güven vermesinden oluyor” dedi. 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener düzenlediği basın toplantısında,  yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ele alınan konular hakkında bilgi verdi.

Toplantıda, ödemeler dengesinin finansman durumu, büyüme-istihdam ilişkisi ve ekonomideki son gelişmelerin ele alındığını belirten Başbakan Yardımcısı Şener, daha önce  Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından 8 milyar 811 milyon dolar olarak açıklanan mayıs ayı itibariyle cari açığın, son yapılan  değerlendirmeler sonucunda 8 milyar 411 milyon dolar olduğunu söyledi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Maliye Bakanlığı'nca 2004 yılı bütçesinden mahkemeler için ayrılan ödeneklerin ilk 6 aylık dönemde serbest bırakılan miktarının yüzde 25'te kaldığını belirterek,  bu durumun 'yargı hizmetinin aksamasına yol açabileceği' uyarısında bulundu. 

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yaptığı açıklamada,  Bağ-Kur prim borçları konusunda yeni bir af getirmeyi düşünmediklerini belirterek, esnaf, sanatkâr ve çiftçilere prim borçlarını ödeme çağrısında bulundu.

5-  Türk-İş Yönetim Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada, konfederasyonun 31 Temmuz 1952 tarihinde kurulduğu ve bu zamana kadar 'ülkenin birliği, bütünlüğü, halkın refahı, temsil ettiği kitlenin ve bütün çalışanların hak ve çıkarlarının korunması' için mücadele verdiği belirtilerek ''Gücünü başka yerden alan ve sendikal mücadeleyi çirkinleştirenlerle her zaman mücadele ettiklerini ve bundan sonra da devam edecekleri'' bildirildi.

6- Türk Milli Takımı, Slovenya'da düzenlenen 1'inci Avrupa Golf Birliği (EGA) 18 Yaşaltı Genç Erkekler Takım Şampiyonası'nda birinci  oldu.

7- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıslı Türklerle Rumların birlikte yaşadığı ve son zamanlarda Türklere yönelik baskıların arttığı BM kontrolündeki Pile köyünü ziyaret etti. Burada, gazetecilerin son gelişmelere ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Talat, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY), Kıbrıslı Türklere yönelik açıkladığı ekonomik önerileri ''gereken bir konu'' olarak nitelendirdi ve önerileri reddetmelerinin söz konusu olmadığını söyledi. Talat, Rum önerilerinin isteklerinin çok altında olduğunu da sözlerine ekledi.

8-  Fildişi Sahili'ndeki krizi ele almak ve Afrika zirvesine katılmak üzere Accra'da bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te meydana gelen Amerikan ve İsrail elçilikleri ile başsavcılığı hedef alan intihar saldırılarıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada ''Diplomatik misyonları ve sivilleri hedef almak, hiçbir şekilde haklı çıkarılamayacak bir suçtur'' diyerek  saldırıları kınadı.

9- IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ABD'nin başkenti Washington'da telekonferans yöntemiyle gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin büyüme hedefini aştığını belirten Moghadam, yıllık enflasyon hedefinde sapma beklemediklerini söyledi.

10- Irak Ulusal Kongre Partisi lideri Ahmet Çelebi, İspanyol 'El Pais' gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin Irak için hazırladığı güvenlik planının bir felaket olduğunu söyledi.  Ayrıca ülkedeki şiddet eylemlerinin Baasçılar tarafından yürütüldüğüne dikkat çeken Çelebi,  Baasçıların Irak yönetimiyle uzlaşmasının mümkün olmayacağı uyarısında bulundu.

11- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi Trablus'ta yaptığı açıklamada, Arap ve Müslüman ülkelere, işgal güçleri çekilinceye kadar Irak'a asker göndermeme çağrısında bulundu. Kaddafi,  Irak'a, ancak BM kararıyla asker gönderilmesi gerektiğini, aksi takdirde bunların da işgal gücü durumuna düşeceğini söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106