19.6.2004
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 HAZİRAN 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Hava Kuvvetleri (THK) Komutanlığı’nın 93. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil İbrahim Fırtına’ya bir mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, THK’nın yalnız bölgesinin değil, dünyanın seçkin kuvvetlerinden biri olduğunu belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen YÖK yasasını ikinci kez Cumhurbaşkanına geri göndermeyeceklerini belirterek, yasayı yeni yasama yılına kadar Meclis gündemine getirmeyeceklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan Show TV televizyonunda katıldığı bir programda da YÖK yasası ile ilgili soruları yanıtladı.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Ömer Bolat başkanlığındaki Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) heyetini kabul etti. Bolat görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ekonomide yeniden yapılandırılma programı, 2004 ekonomik görünüm raporları ve mesleki eğitimle ilgili hazırladıkları raporu Başbakan Erdoğan’a sunduklarını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin veto edilen YÖK yasasıyla ilgili kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal yasanın veto edilmesinin ardından hükümetin, yasayı yeni yasama yılına kadar Meclis gündemine getirmeme kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Baykal ayrıca, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Bolat ve beraberindeki heyeti kabul etti.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Suudi Arabistan’daki resmi temaslarının ardından yurda dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, iki ülke arasında terörle mücadelede işbirliğini öngören bir anlaşmanın imzalanacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül, Kıbrıs’la ilgili olarak yaptığı açıklamada “Suudilerden büyük destek söz konusu. Hem siyasi hem ekonomik anlamda desteklediklerini ifade ettiler. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) içinde de destek veriyorlar” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, bir özel finans kurumunun açılışında yaptığı konuşmada, 1994 yılından beri uygulanan sınırsız devlet garantisinin aynı sektörde faaliyet gösteren özel finans kurumları için haksız rekabet ortamına sebep olduğunu belirterek, faizsiz esasa göre çalışan özel finans kurumları (ÖFK) için de faizsiz borçlanma senetlerinin piyasada işlem görmesinin tedbirlerinin alınacağını bildirdi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldi. Bakan Babacan yaptığı açıklamada, yatırımların önündeki engellerin kaldırılması için neler yapılması gerektiği konusunda iş dünyasıyla görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Bakan Babacan ayrıca, 2005 ve sonrasını ilgilendiren ekonomik programa yaz ayları bitmeden nihai şekli vereceklerini belirterek, bu konuda süreden daha çok, alınan kararların doğru olmasını önemsediklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu da Türk sanayicisinin uluslararası rakipleriyle aynı maliyette girdi istediğini Bakan Babacan’a ilettiklerini söyledi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da düzenlenen ‘Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, ilk 5 ayda gerçekleştirilen 24 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık 7 yıl önceki Türkiye’nin yıllık ihracatına eşit olduğunu belirterek, geçen yıl yaşanan yüzde 32’lik ihracat artışı ile Türkiye’nin dünya ihracat rekortmenleri arasına girdiğini söyledi.

8- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek’in ‘Sivas davasında mahkum olanların Türkiye’ye iadesi’ girişimlerine ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, mahkumlardan 10’unun yurtdışında olduğunu belirterek, 5’inin Almanya’dan iadesinin istendiğini ve bu ülkede olduğu belirtilen 5’inin de uluslararası düzeyde arandığını bildirdi.

9- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlığı önderliğinde tüm kamu kurumları ve UNİCEF’in desteğiyle yürütülen ‘Haydi Kızlar Okula Kampanyası’yla ilgili toplantının açılışında yaptığı konuşmada, milyonlarca kadının okuma yazma bilmemesi bir yana, sadece yüzde birinin bile okuma yazma bilmemesinin ülkenin ayıbı olduğunu belirterek, her türlü ayrımcılığa karşı olduğunu, ancak eğitim alanında kadınlardan yana pozitif ayrımcılığı desteklediğini söyledi.

Bakan Çelik ayrıca, IMF’nin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu’na, Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında 500 milyon dolar aktardığını belirterek, bu kapsamda çocukları okula giden annelerin hesabına para yatırılacağını söyledi.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Bolat ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Bolat, Bakan Başesgioğlu’na MÜSİAD tarafından hazırlanan ve ekonomik değerlendirmeleri içeren raporunu sundu. Kabulde konuşan Bolat, kayıtdışı ekonominin, vergisini ve sigorta primlerini ödeyen üreticiler için haksız rekabete sebep olduğunu belirtti.

Bakan Başesgioğlu da asgari ücret ile SSK primine esas kazancın alt sınırının eşitlenmesini öngören yasa tasarısını Başbakanlık’a göndereceklerini belirterek “Asgari ücretle SSK primine esas kazancın alt sınırını temmuzdan itibaren eşitlemiş olacağız” dedi.

11- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı Adana’da yaptığı açıklamada, mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Satıcı, Türkiye ekonomisindeki kırılganlıkların hala devam ettiğini ve ihracatçının global rekabet gücünü her geçen gün kaybetmeye devam ettiğini söyledi.

12- Türkiye’ye gelen Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) yetkilisi Berham Salih, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile görüştü. Salih, Türkiye ile iyi ilişkiler istediklerini, Irak topraklarının komşu ülkelere saldırılar için kullanılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

13- Resmi ziyaret amacıyla Polonya’da bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, başkent Varşova’da Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski ile ikili görüşmelerinin ardından heyetlerarası görüşmelere başkanlık etti. Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı açıklamada, Avrupa’daki oluşumların AB’nin genişlemesiyle yeni bir boyut ve ivme kazandığını, ancak genişlemenin bir süreç olması gerektiğini belirterek “Türkiye’nin üyeliği bu süreçte önemli bir aşama oluşturacaktır” dedi.

14- Irak Geçici Yönetim Konseyi’nin kendini feshederek yeni yönetimi belirlediği bildirildi. Buna göre, Devlet Başkanlığı’na Gazi Meşal Acil El Yaver, Başbakanlık görevine İyad Allavi seçilirken, IKYB Bölge sorumlusu Berham Salih’in de Ulusal Güvenlikten sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevine getirildiği açıklandı.

15- Irak’ın başkenti Bağdat’ta yeni yönetimin açıklanmasının ardından Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) binası önünde bir araçta meydana gelen patlamada, 4 kişinin öldüğü, 34 kişinin de yaralandığı bildirildi. Kuzey Irak’taki bir ABD üssü yakınlarında meydana gelen bir diğer patlamada ise 11 Iraklının öldüğü, 20’den fazlasının da yaralandığı açıklandı.

 

2 HAZİRAN 2004

 

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hürriyet, Sabah ve Milliyet gazetelerinin ekonomi müdürlerinin sorularını Başbakanlık’ta yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen YÖK Yasası, IMF ile ilişkiler, emeklilik yaşı, orman niteliğini yitirmiş alanları, orman vasfının dışına çıkarıp satışına olanak sağlayacak düzenleme ile sosyal güvenlik konularında açıklamalarda bulundu.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na Mustafa Bumin oybirliğiyle yeniden seçildi.

Ayrıca Anayasa Mahkemesi, polis okullarına ‘genel lise, erkek ve kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul mezunları arasından ‘öğrenci alınmasını öngören yasal düzenlemenin iptali istemini reddetti.

3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Türkiye Noterler Birliği’nin 33’üncü Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Noterlik Kanunu’nda gerekli değişikliklerin yapılacağını belirterek gelişen çağda, Türkiye’nin de yönetim yapısı ve hukuk sistemini yeniden yapılandırması gerektiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, PKK’nın ‘ateşkese son verdiği’ açıklamalarının ardından örgütün silahlı vasfının devam ettiğine dikkat çekerek “Terör örgütü her üç adıyla da hem ABD hem AB terör örgütü listelerinde yer almaktadır. Uluslararası terorizmle mücadele bağlamında ortak bir dayanışma ortaya koyan ülkelerin, bu alandaki dayanışma ve işbirliğini pekiştirmelerini beklemekteyiz” dedi.

Ayrıca Tan gazetecilerin bir sorusu üzerine, Türkiye’nin İsrail’e ilişkin politikasında değişiklik olmadığını söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu’nda Danıştay’ın ağır iş yükünün hafifletilmesine yönelik düzenlemeler içeren ve daire sayısını 12’den 13’e çıkaran yasa tasarısı kabul edildi.

6- Türk Telekom’un özelleştirilmesine ilişkin yeni düzenlemeler getiren ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından devralınan şirketlerin varlıklarının satışını öngören yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

7- TBMM Türkbank Soruşturma Komisyonu, Genç TV’nin Türkbank ihalesine aracılık eden işadamı Kamuran Çörtük’e devrinde alınan senetlerdeki imzaların sahte olduğunu belgeledi ve oybirliğiyle eski Başbakan Mesut Yılmaz ile Devlet eski Bakanı Güneş Taner hakkında Türk Ceza Yasası’nın (TCY) 205. Maddesine göre Yüce Divan’da yargılanması yönünde karar aldı.

8- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘Para Politikaları’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, döviz kurlarındaki son zamanlarda görülen artışın enflasyon üzerindeki etkisinin sınırlı kalacağını belirterek, petrol fiyatlarının son 14 yılın en yüksek düzeyine çıkmasının risk olduğunu söyledi.

9- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Vergi Konseyi, Türk Gelir İdaresi’nin yeniden yapılandırılmasına yönelik bir modeli düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı. Yeni Gelir İdaresi modeli, giderek artan vergi kayıplarının ve kayıt dışı ekonominin kontrol altına alınmasını, Gelir İdaresi’nin mükellef odaklı bir yaklaşımla yeniden yapılandırılmasını hedefliyor.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), İstanbul’daki Dünya Gazeteler Birliği (WAN) ve Editörler Forumu’nda yapılan görüşmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Toplantılarda basın özgürlüğü ve editoryal bağımsızlık kavramlarının öne çıkarılmasının ‘tebessüm ile izlendiği’ belirtilen açıklamada “Bu kavramlar, yabancı katılımcıların kulağına kuşkusuz hoş geliyordur. Ama TGS, diğer gazetecilik örgütleri ve gazeteciler, Türk medyasına hakim iki grubu, basın özgürlüğü kavramı ile ‘medya işvereninin özgürlüğü’nü kastettiğini iyi biliyor” denildi.

11- Gazeteci-yazar Üstün Duruel İstanbul’da yaşamını yitirdi.

12- Ukrayna’dan Mısır’a transit geçiş yapan, ancak İstanbul Ambarlı’da yakıt ikmali yapmak isteyen gemiye gümrük muhafaza ekipleri ve jandarma tarafından baskın düzenlendi. Gemide yapılan aramada, iki konteynır içine gizlenmiş çok sayıda savaş malzemesi ele geçirildi.

13- IMF ile yürütülmekte olan stand-by düzenlemesinin 8. gözden geçirme çalışmalarını gerçekleştirmek üzere IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ve beraberindeki heyet Türkiye’ye geldi.

14- Filistin ile İsrail arasındaki ‘Yol Haritası’ sürecinin yeniden canlandırılması amacıyla, içinde Türkiye’nin de bulunduğu İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Bakanlar Delegasyonu, ABD’nin New Yok kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüştü.

Türkiye’yi Devlet Bakanı Beşir Atalay’ın temsil ettiği görüşmede, Ortadoğu’daki son gelişmeler ve çözüm için yapılabilecekler ele alındı.

15- ABD ile 5 Orta Asya ülkesi Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan temsilcileri tarafından ‘Ticaret Çerçeve Anlaşması’ başkent Washington’da imzalandı.

16- Güney Koreli Seok Hyun Hong, Dünya Gazeteciler Birliği (WAN) başkanlığına yeniden seçildi.

17- Avrupa Konseyi, ‘ifade özgürlüğü’ konusundaki yasaları Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile uyumlu hale getirmesi için Türkiye’yi uyarma kararı aldı. Avrupa Konseyi’nin karar organı olan Bakanlar Komitesi’nin kararında, ifade özgürlüğüne ilişkin yasaların, AİHS’nin 10. maddesiyle uyumlu hale getirilmesi istendi.

18- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs raporunu Güvenlik Konseyi üyelerine sundu. Raporda, Kıbrıslı Türklere yönelik izolasyonun, bölünmüşlüğü ve tanınmayı değil, birleşmeyi özendirecek şekilde kaldırılması çağrısında bulunuldu.

 

 

3 HAZİRAN 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Otomotiv Sanayicileri Derneği’nin (OSD) 30. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda, otomotiv sektöründeki 480 bin kişilik istihdam hedefinin işsizliğin azaltılması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesine verdiği demecinde, İsrail ile Türkiye halkları arasında hiçbir sorun olmadığını belirterek “Hükümet düzeyinde baktığımızda, barış sürecinin canlandırılması taraftarıyız. Ancak İsrail hükümeti, çabalarımıza katkıda bulunmuyor” dedi.

3- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, İçişleri ve Adalet bakanlıklarınca hazırlanan “Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği”nde gözaltına alınan zanlı hakkındaki sağlık raporunun bir nüshasının gözaltına alan birime verileceğine ilişkin hükmün iptal edilmesine karar verdi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen TGRT’de yayınlanan bir programda, dünya ekonomisi içerisinde Türkiye’nin başarılı olabilmesi için girdi maliyetlerinin dünya maliyetleri çerçevesinde olması gerektiğini belirterek “İşte biz de hükümet olarak girdi maliyetleri arasında önemli yer tutan enerji fiyatında zam yapmayarak üreticinin yanında yer aldık” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ekonomik İşbirliği ve Geliştirme Teşkilatı (OECD) İstanbul Konferansı’nda yaptığı konuşmada, binlerce işçiyi çalıştıran fabrikaların 24 saat içerisinde başka bir ülkeye taşınma kararı aldığını ve bu fabrikalarda çalışanların haricinde yüzlerce tedarikçi, KOBİ ve çalışanlarının kısa sürede işsiz kaldığını belirterek, 2004 İstanbul Konferansı’nın önemli hedeflerinden birinin, daha sorumlu bir küreselleşme sürecine dikkat çekmek olduğunu söyledi.

6- Özel güvenlik teşkilatları hakkındaki yasa tasarısı TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü’nce (DİE) mayıs ayı itibariyle toptan eşya fiyatlarının yüzde 0.33 gerilediği, tüketici fiyatlarının yüzde 0.38 arttığı ve yıllık enflasyonun toptan eşyada yüzde 9.56, tüketici fiyatlarında ise yüzde 8.88 olarak gerçekleştiği belirtildi.

8- Ankara 10. İdare Mahkemesi’nin, Petrol-İş Sendikası’nın açtığı davada, TÜPRAŞ’ın satışına ilişkin ihale komisyonu kararını iptal ettiği belirtildi.

9- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince, Türkiye’de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki heyetle İstanbul’daki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, IMF’nin ilk defa kendileriyle kısa vadeyi değil, orta vadeyi paylaşmayı istediğini söyledi.

10- Rusya’nın Saint Petersburg kentinde düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Genel Kurulu’nda Dönem Başkanı olan TBMM Başkanı Bülent Arınç, eski Başkan Sergey Mironov ile birlikte düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Arınç, Türkiye’nin bugün en güvenli, istikrarlı ülkelerden birisi olduğunu söyledi.

11- ABD’de bulunan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Annan tarafından yayımlanan Kıbrıs raporunun tarihsel süreç ve değerlendirmeler açısından hatalı olduğunu söyledi.

12- Fransa Sosyalist Partisi (SP) Genel Sekreteri François Hollade, Ermeni Taşnak Partisi Avrupa Başkanı Murat Papazyan ile birlikte başkent Paris’te düzenlediği basın toplantısında, AB’nin Türkiye’ye ancak Ermeni soykırımını tanıması halinde müzakere tarihi vermesi gerektiğini söyledi.

 

 

 

4 HAZİRAN 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) 2’inci KOBİ’lerden Sorumlu Bakanlar Konferansı’nda yaptığı konuşmada, konferansta ele alınacak konular sonrasında uluslararası işbirliğinin daha da ileriye götürülmesini istediğini belirtti.

OECD Genel Sekreteri Donald Johnton ise Türk ekonomisinde KOBİ’lerin istihdamın yüzde 76’sını karşıladığını belirterek, KOBİ’ler konusunda diğer ülkelerin Türkiye’den öğrenecekleri deneyimleri olduğunu bildirdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da yaptığı açıklamada, zirvede, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki yeri, önemi, sorunların giderilmesi ve taleplerin karşılanması gibi konuların ele alındığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı tören ile İstanbul-Ankara arası hızlı tren seferleri resmen başladı.

Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, Türkiye’yi demir ağlarla örme iddiasında olduklarını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bakanlıktan ayrılırken gazetecilerin, gümrükçülerin yaptığı çalışmalar sonucu ele geçirilen ve içinde bir füzenin de bulunduğu cephaneliğe ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Mısır hükümetinin silahların kendilerini ait olduğunu bildirdiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, TGRT televizyonunda yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” adlı programda, özelleştirmeye ilişkin soruları yanıtladı.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Şanlıurfa’nın 6 Haziran’da belediye başkanlığı seçiminin yapılacağı Ceylanpınar İlçesi’ne gitti.

Bakan Aksu burada halka hitaben yaptığı konuşmada, Mahalli İdareler Reformu Tasarısı’nı TBMM’de görüştüklerini ve önümüzdeki ayın sonuna kadar bu yasaları çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapacak 373 vergi denetmen yardımcısının görev yerlerinin belirlendiği törene katıldı. Törende konuşan Bakan Unakıtan, bir ekonomik program yürüttüklerini belirterek, bunu bir bütün olarak gördüklerini, Maliye politikalarının, dış ticaretin, para politikalarının ve özelleştirmenin de bunun içinde yer aldığını ifade etti.

7- TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz yaptığı açıklamada, Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerde yayının, 7 Haziran Pazartesi günü başlayacağını bildirdi.

8- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi DİSK’in 12. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, küreselleşmeye karşı ulusal ve uluslararası dayanışma ağları örmek gerektiğini, DİSK’in bu konuda elinden geleni yaptığını söyledi.

9- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Sanayici ve İşadamları Dernekleri (SİAD) Platformu’nun Hatay’da düzenlenen başkanlar kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin kronik makroekonomik dengesizlik ve yüksek reel faiz kıskacından kurtarılması, iç borç sorunlarından arındırılması ve yapısal olarak güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

10- IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki heyet, İstanbul’da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve MÜSİAD yöneticileriyle görüştü.

TİM Başkanı Oğuz Satıcı toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda vergi reformu, sosyal güvenlik reformu ve enerji piyasasının serbestleştirilmesi konularının ele alındığını söyledi.

11- Resmi bir ziyaret için Çin’de bulunan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, başkent Pekin’de Çin Komünist Partisi (ÇKP) Siyasi Bürosu Daimi Komitesi üyesi Luo Gan ve Yüksek Halk Mahkemesi Başkan Yardımcısı Shen Deyong ile görüştü.

Bakan Çiçek Luo Gan ile görüşmesinde, Türkiye’nin Kıbrıs konusunda ve Kıbrıslı Türklere uygulanan yaptırımların ve tecridin kaldırılması konusunda dost Çin’den destek beklediğini söyledi.

Bakan Çiçek daha sonra Türk gazetecilerin gündemle ilgili bazı sorularını yanıtladı. AB’ye yönelik yasaları biran önce çıkarmak istediklerini belirten Bakan Çiçek ‘’AB’nin tarih vermesi gerekir, vereceğine inanıyoruz. Türkiye, siyasi kriterleri 1 Mayıs’ta AB’ye üye olan ülkelerin birçoğundan daha iyi yerine getirmiştir. Aksi bir karar kabul edemeyiz’’ dedi.

12- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, başkent Lefkoşa’da ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi Michael Klasson’u kabul ederek bir süre görüştü. Klasson görüşmede yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın raporunu olumlu karşıladığını bildirdi.

13- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Almanya’da akredite olan yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, Almanya’daki siyasi partilerin Türkiye’nin AB’ye girmesi konusundaki tartışmaları Avrupa’nın çıkarlarını zedelemeden yapmaları gerektiğini ifade ederek ‘’Türkiye’deki reform sürecinin başarılı olması Avrupa’nın çıkarınadır. Siyasi olarak nerede durursak duralım, Türkiye’deki reform sürecinin başarılı olma isteği hepimizi birleştirmeli. Bu Avrupa’nın güvenlik ve geleceği açısından önemli. Bundan dolayı, yapılan tartışmaların Türkiye’deki reform sürecine zarar vermemesi gerekir’’ dedi.

14- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD’nin New York kentinde, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, mevcut çıkmaz durum devam ettikçe kendisinin iyi niyet misyonunun devam etmesinde bir anlam bulunmadığını söyledi.

15- ABD Başkanı George W. Bush, İtalya ve Fransa’yı kapsayan 3 günlük resmi ziyaret çerçevesinde gittiği İtalya’nın başkenti Roma’da ilk olarak Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’yle bir araya geldi.

Daha sonra Papa 2. Jean Paul ile Vatikan’da görüşen Başkan Bush, Papa’ya ABD’nin sivillere verdiği en yüksek nişan olan Özgürlük Madalya’sını takdim etti.

Papa ise görüşmede, Irak’ta egemenliğin hızla devrini istedi. Başkan Bush daha sonra Başbakan Silvio Berlusconi ile bir araya geldi.

16- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, bölgedeki savunma bakanlarının bir toplantısına katılmak için gittiği Singapur’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin Avrupa ve Kore Yarımadası’ndaki askeri birliklerinin konuşlanma düzeninde köklü değişiklikler yapılacağını bildirdi.

17- Irak’ın yeni Başbakanı İyad Allavi, göreve gelmesinden sonra ilk kez TV’den ulusa hitap etti. Allavi, BM Güvenlik Konseyi’nin Irak’la ilgili kararının, egemenliğin bütünüyle Iraklılara devredilmesini öngörmesi için hükümetinin çaba gösterdiğini ifade etti.

18- Bosna-Sırp hükümetinin, Srebrenitsa katliamı kurbanlarının gömüldüğü 31 toplu mezar daha bulunduğunu açıkladığı bildirildi.

 

 

 

5 HAZİRAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in talimatıyla hazırlanan Devlet Denetleme Kurulu raporunda, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yönetiminde büyük bir keyfiyet yaşandığı ve kuruma alınan kimi personelin, referans olarak siyasi kimliğe sahip kişileri gösterdiği belirtilerek, TSE’nin de kendisine standart getirmesi istendi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Sanayi Odası Meclis Komiteleri toplantısına katılarak sanayicilerin sorunlarını dinledi ve gündemdeki konuları değerlendirdi. Başbakan Erdoğan konuşmasında, İstanbul’da yapılacak İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda KKTC’nin Annan Planı’nda olduğu şekliyle Kıbrıs Türk Devleti olarak ilan edilebileceğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Referans gazetesinde yer alan, 20 kadar Amerikan askerinin peşmergelerle birlikte Kuzey Irak’tan Türk sınırına girdiğine ve başlarına “çuval geçirilerek sorgulandıklarına” ilişkin haberin doğru olmadığı bildirildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, sözde Ermeni soykırımı konusundaki açıklamaları nedeniyle Fransız Sosyalist Partisi ile Ermeni Taşnak Partisi’ni kınadı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin soru önergesine verdiği yanıtta, Star gazetesi ile Star televizyonunun satışı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, bu iki yayın organının da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildikten sonra gelirlerinin arttığını, giderlerinin azaldığını söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, AKP İstanbul İl Teşkilatı tarafından Bolu’nun Abant ilçesinde düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldı. Toplantı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Şahin “YÖK Yasası konusunda yeni yasama yılında yeni bir paragraf açılacak” dedi.

7- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, avukatların cezaevlerine giriş çıkışlarında aranmalarına olanak sağlayan düzenlemenin iptal istemini ‘bu şekilde iftiradan korunabileceklerini’ de gerekçe göstererek reddetti.

8- Devlet Bakanı Güldal Akşit çeşitli açılışlara katılmak üzere gittiği Aydın’da Vali Muharrem Göktayoğlu’nu ziyaret etti. Bakan Akşit görüşmede, gazetecilerin aile içi şiddet ve töre cinayetleri konusundaki sorularını yanıtladı.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ‘Doğal Arıtma Projesi’nin ilk örneği, İzmir’in Torbalı ilçesine bağlı Korucuk Köyü’nde hizmete açıldı. Tesisin açılışında konuşan Bakan Sami Güçlü, projeyle doğal kaynakların temiz tutulması yolunda çok önemli adım attıklarını söyledi.

10- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in de katıldığı Muğla’nın Fethiye ilçesinde bir açılışta yaptığı konuşmada, TÜPRAŞ’ın özelleştirilmesi sonrası çıkan yargı kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Mumcu “Sermayeye ve özel girişime düşman olunarak ülke kalkınmaz” dedi.

11- TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, Kürtçe yayın konusunda Sabah gazetesine açıklamada bulundu.

12- Tiyatro sanatçısı Necdet Mahfi Ayral İstanbul’da yaşamını yitirdi.

13- ABD’nin eski başkanlarından Ronald Reagan ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşamını yitirdi.

14- NATO zirvesine katılmak üzere Türkiye’ye gelecek olan ABD Başkanı George W. Bush, yurt genelinde düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

15- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Alman Frankfurter Rundschau gazetesine verdiği demeçte, şartları yerine getirmesi halinde Türkiye’nin AB’ye üye olacağına dair kararın daha önce verildiğini söyledi.

16- Uluslararası Af Örgütü, Irak’ta sivillere yapılan işkencelere tanık olduktan sonra birliğini terk eden ve firar suçundan hüküm giyen ‘vicdani retçi’ ABD’li çavuş Camilo Mejia’nın ‘düşünce mahkumu’ olduğunu açıkladı.

Öte yandan örgüt tarafından hazırlanan ‘Türkiye: Aile İçi Şiddete Karşı Mücadelede Kadınlar’ başlıklı raporda, Türkiye’de kadınların, dünyadaki hemcinsleri gibi yüksek oranda aile içi şiddete maruz kaldıkları belirtildi.

17- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa turuna çıkan ABD Başkanı George W. Bush ile başkent Roma’da yaptığı görüşmenin ardından, Irak’ta gerçek bir demokrasi kuruluncaya kadar bu ülkede kalacaklarını belirtti.

Başkan Bush ise yaptığı radyo konuşmasında, 30 Haziran’da hükümete bazı yetkilerin teslim edilecek olmasıyla Irak’ın tam bağımsız bir hükümete daha da yaklaştığını söyledi.

18- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İtalya ziyaretinin ardından başkent Paris’e gelen ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Fransa ile ABD arasında Irak konusunda görüş ayrılıkları olduğunu, ancak barışın tesisinin gereği konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

19- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Fransız Le Figaro gazetesinin güncel dış politika konularına ilişkin sorularına verdiği yanıtta, AB Komisyonu’nun olumlu görüş bildirmesi halinde tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasının önünde başka engel kalmayacağını söyledi.

20- Gürcistan Parlamentosu, Gürcistan’dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya ile ilgili ortak bildiriyi kabul etti. Bildiride, Oset halkının tüm haklarının ve milli benliklerinin teminat altına alınacağı kaydedildi.

 

 

6 HAZİRAN 2004

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ile partisinin İstanbul Başkanlığı Değerlendirme Toplantısı’na katılmak üzere Bolu’nun Abant ilçesine gitti.

Başbakan Yardımcısı Şahin, toplantı öncesinde gazetecilerin bir sorusu üzerine, üniversitelere bu yıl kullanılmak üzere 6 bin 600 kadro tahsis edildiğini söyledi.

Bakan Aksu ise İstanbul’da yapılacak NATO Zirvesi için tüm önlemlerin alındığını, İstanbul polisi dışında 10 bin polisin daha görev yapacağını söyledi.

2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik İstanbul’da bir açılışta yaptığı konuşmada, özel okulların teşvik edilmesi konusuna her zaman destek vereceklerini ve ülkede İmam Hatip okullarının hala tartışma konusu olmasını yadırgadığını belirterek, dini eğitimin devlet eliyle verilmemesi halinde radikalizmin yeşereceğini söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Konferansı’na katılmak üzere İsviçre’nin Cenevre kentine hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Başesgioğlu, Sendikalar Yasası başta olmak üzere çalışma hayatını ilgilendiren önemli yasalarda değişiklik yapmayı planladıklarını söyledi.

4- DİSK’in 12. Olağan Genel Kurulu’nda, genel başkanlığa Süleyman Çelebi yeniden seçildi.

5- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Rum ‘Politis’ gazetesine verdiği demeçte “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tassos Papadopulos’un geleceğe dair hiçbir görüşü yok. Yeniden birleşme yönünde nasıl çaba harcanacağına dair önerecek bir fikri yok. Bunu açıkça ortaya koydu” dedi.

6- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ‘Apoyevmatini’ gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin kültürel açıdan AB’ye ait olmadığı tezini reddederek “Her kültürün kendi özellikleri var. Farklılıklar engel değil, zenginliktir” dedi.

7- İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un Gazze Şeridi’nden tek taraflı çekilme planının, İsrail kabinesince onaylandığı, ancak Yahudi yerleşim birimlerinin boşaltılması için yeni bir oylama daha yapılması gerekeceği bildirildi.

8- 2. Dünya Savaşı’nın bitişini hazırlayan Normandiya Çıkarması’nın 60. yıl dönümü, Fransa’da düzenlenen törenlerle anıldı.

ABD Başkanı George W. Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair’in de hazır bulunduğu törene bu yıl ilk kez Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katıldı.

9- Irak’ın yeni Adalet Bakanı Malik Dohan el Hasan, yetki devrinin gerçekleşeceği 30 Haziran’dan sonra idam cezasının yeniden uygulamaya konulacağını belirterek, Saddam Hüseyin’e de aynı cezanın uygulanabileceğini söyledi.

10- Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyindeki Taci’de, Iraklı Sivil Savunma güçleri karargahına bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 9 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Radikal Şii lider Mukteda el Sadr ile Şii lider Ayetullah Ali el Hüseyni el Sistani, Necef’te 2 aydır süren çatışmaların barışçı şekilde çözülmesi konusunu görüşmek üzere dün bir araya geldiler. Sadr’ın temsilcisi Ahmed el Şibani, Sadr’ın, Şii militanların ve ABD güçlerinin Necef’in kutsal mekanlarından çekilmesi kararıyla ilgili bilgi verdiğini söyledi.

 

 

7 HAZİRAN 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanı, TBMM, Bakanlar Kurulu üyeleri, TSK, yargı ve üniversite mensupları dışındaki tüm üst düzey kamu görevlilerini, Başbakanlık bünyesinde kurulacak Etik Kurul’un gözetiminde tutmayı öngören yasayı onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin İş Konseyi heyetini kabulde, Filistin’in bağımsız ve egemen devlet olarak yaşamaya yönelik haklı davasına destek vermeye devam edeceklerini belirterek, Filistin ile Türkiye arasında yakında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanacağını söyledi. İsrail’in Gazze’den çekilme planını yakından izlediklerini belirten Başbakan Erdoğan “Ne kadar samimi olduklarını göreceğiz” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB üyesi ve aday ülkelerin büyükelçilerine verdiği yemekte, Türkiye’nin AB üyeliği yolunda gerçekleştirdiği reformları anlatarak, hedeflenen noktaya henüz gelinmediğini söyledi.

4- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, AB’nin ilerleme raporuna yetişmesi için çıkacak yasaların ele alındığını belirterek, öncelikli çıkması gereken yasanın Türk Ceza Kanunu (TCK) olduğunu, toplumsal yara olan töre cinayetlerinin de bu yasanın bütünlüğü içerisinde düzenleneceğini söyledi.

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Selim Sadık ve Orhan Doğan’ı 15’er yıl ağır hapis cezasına mahkum eden Ankara 1 No’lu DGM’nin kararının usulden bozulmasını istedi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milliyet gazetesine Türk Telekom’un özelleştirilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

7- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün 84. kuruluş yıl dönümü kutlandı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Genel Müdürlüğün kuruluşundan bu yana görevini başarıyla yerine getirdiğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da BYEGM Genel Müdürü Abdurrahman Bilgiç’e kutlama mesajı gönderdi.

8- Farklı dil ve lehçelerde ilk televizyon ve radyo yayını TRT3 ve Radyo 1’den başladı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül konuya ilişkin yaptığı açıklamada, anadilde yayın için özel televizyonların önünde hiçbir engel bulunmadığını belirtti.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ise Türkiye’nin 3 vazgeçilmezinin, üniter yapı, toprak bütünlüğü ve resmi dilin Türkçe olması olduğunu belirterek, bunun dışında yerel dillerde yapılacak yayının Türkiye’nin zenginliğini ortaya koyacağını, bu konuda bir rahatsızlık duymadığını söyledi.

9- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, ekonomik programın sekizinci gözden geçirmesine başlayan IMF heyeti ile yaptıkları görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, IMF ile iki yıl daha devam edilmesinin ekonomiye faydası olacağı görüşünde olduklarını söyledi.

10- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Mısır’da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Gül görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Mübarek’e Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in mesajını ilettiğini belirterek, Kıbrıs’la ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdiğini ve destek istediğini söyledi.

Temasları çerçevesinde ayrıca Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüşen Başbakan Yardımcısı Gül Türkiye’ye döndü.

11- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’a verdiği demecinde, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin “Avrupalılaşmış bir Türkiye, demokratik bir anayasal devlet, çağdaş bir ekonomi ve güçlü sivil topluma sahip bir Müslüman ülkeyle bağlantı kurmak, terorizm ve totaliter anlayışlara karşı savaşın D-Day’i (Normandiya Çıkarması) olur” dedi.

12- ABD Başkanı George Bush NBC televizyonunda dün yaptığı konuşmada, Amerikan birliklerinin Irak özgürleşmeden çekilmeyeceğini söyledi.

 

8 HAZİRAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Danıştay Yasası, Ziraat Odaları Yasası ve Yalova Termal Kaplıcaları’nın işletilmesine ilişkin yasaları onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, dış politikada, ekonomide, ülke siyasetinde atalet döneminin aşıldığını, Türkiye’nin tarihine ve potansiyellerine yakışır bir atılım ve kararlılık döneminin başladığını söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan G-8 toplantılarına katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ile arzu edilen hedefin Türkiye’nin Ortadoğu vizyonuyla uyumlu olduğunu belirterek, Irak ve Filistin-İsrail sorunları çözülmeden projenin yaşama geçirilmesinin zor olacağını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yerel dillerde yayınların, gerçek bir gereksinimden hareket edilmemesi nedeniyle saygınlığını yitirdiğini belirterek, yayın işine devletin karışmasının yanlış olduğunu söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdulah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı G-8 zirvesi için ABD’ye uğurlama sırasında Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, KKTC’ye uygulanan ambargonun kaldırılması yönünde AB’den hızlı adımlar beklediklerini söyledi. AB yetkilileri ile istişare içinde olduklarını belirten Başbakan Yardımcısı Gül, AB’nin ambargonun kaldırılması yönündeki programını yakın süreçte açıklayacağını söyledi.

6- Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya yaptığı yazılı açıklamada, boş bulunan Başkanvekilliği’ne genel kurul tarafından 4. Daire üyesi Gönül Önbilgin’in seçildiğini bildirdi.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Türkiye gazetesine yargıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Türkiye gazetesine sağlık alanındaki problemleri anlattı.

9- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, İl Özel İdareleri Yasa Tasarısı’nın 41 maddesi kabul edildi.

10- RTÜK başkanlığına Fatih Karaca yeniden seçildi. Zakir Avşar da ikinci kez RTÜK Başkanvekili oldu.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Odalar Kongresi’nin beşincisinin 2007 yılında Türkiye’de yapılacağını bildirdi.

12- Venüs gezegeni, 122 yıl aradan sonra Güneş’le Dünya’nın arasından geçti. Gezegen, geçişini 6 saat 12 dakikada tamamladı.

13- IMF 8. gözden geçirme çalışmaları çerçevesinde Türkiye’ye gelen IMF Avrupa Direktörü Michael Deppler, IMF İcra Direktörü Willy Kiekens ve IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam’ın da aralarında bulunduğu heyet, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’la bir araya geldi.

Heyet daha sonra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile görüştü.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türk Solu gazetesi tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda ‘Kıbrıs’ konulu konferans verdi. Cumhurbaşkanı Denktaş yaptığı konuşmada, ABD’nin, İslam ülkelerine mektup göndererek, İstanbul’da yapılacak İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) zirvesinde KKTC’nin tanınması yönünde adım atılmamasını istediğini söyledi.

15- ABD’nin Georgia eyaletindeki Sea Island adasında düzenlenen sanayileşmiş 7 ülke ve Rusya’dan oluşan G-8 zirvesi başladı. ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice zirve öncesi verdiği brifingde “Reformlar daha fazla bekletilemez. İstikrar adına özgürlüklerin kısıtlanmasına göz yumma fikri, aşırı eğilimlerin ortaya çıkmasına yol açtı” dedi.

16- BM Güvenlik Konseyi, ABD ve İngiltere’nin sunduğu, Irak’ta egemenliğin 30 Haziran’da Iraklılara devrini öngören ve barışın sağlanması için ABD önderliğindeki bir güce yetki veren tasarıyı oybirliğiyle kabul etti.

17- BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, BM Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs konusunda brifing verdi. De Soto yaptığı açıklamada, Annan’ın Kıbrıs’ın birleştirilmesi konusunda yeni bir iyi niyet misyonu başlatmak için herhangi bir temel görmediğini söyledi.

18- Irak’ta Bakuba ve Musul kentlerinde bomba yüklü araçlarla düzenlenen 2 ayrı saldırıda 15 kişinin öldüğü, 100’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

 

9 HAZİRAN 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin düzenlediği 1. Uluslararası Atatürk Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Atatürk’ün, tarihe damgasını vurmuş, dünyada saygınlık kazanmış, büyük ve ölümsüz bir önder olduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan Arnavutluk Dışişleri Bakanı Kastriot İslami ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin Kürtçe dışındaki dil ve lehçelerde yapılan yayınlara ilişkin sorularını yanıtladı.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Gül, BM Güvenlik Konseyi’nin dün kabul ettiği Irak kararını memnuniyetle karşıladığını, kararın yeni bir dönem başlattığını, bu dönemin istikrarlı ve huzurlu geçmesini istediklerini söyledi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, Irak’ta Türk yurttaşlarının kaçırılmasından büyük üzüntü duyduklarını, Irak’ın istikrarı için en çok katkı sağlayan Türklerin kaçırılmasının büyük yanlış olduğunu belirtti.

3- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kapatılan DEP’in eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Selim Sadak ve Orhan Doğan hakkındaki infazı durdurarak oybirliğiyle tahliyelerine karar verdi.

AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen kararla ilgili yaptığı açıklamada “Karar, Türkiye’nin iki yıldır yaptığı siyasi reformların uygulamalarının giderek yerleştiğinin bir işaretidir” dedi.

AP Başkanı Pat Cox da tahliye kararının Türkiye’nin reform çalışmalarının doğru yönde ilerlediğini gösterdiğini söyledi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, ilk 5 aylık bütçe gerçekleşmeleri, hazırlanan kanun taslakları ve genel ekonomik duruma ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, ilk beş ayda konsolide bütçe harcamalarının 53 katrilyon 920 trilyon, gelirlerin ise 42 katrilyon 366 trilyon lira olduğunu söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Zaman gazetesine son dönemdeki ekonomik gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Alınan tedbirler ve uygulanan programlar sonrası Türkiye’nin ekonomik olarak önemli mesafe aldığını belirten Bakan Coşkun, kendisini ziyaret eden gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında koordinasyonu sağlamakla görevli BM Sanayi ve Ticaret Teşkilatı’nın (UNIDO) Genel Direktörü Carlos Magarinos’un da bu konuya dikkat çektiğini, Türkiye’nin bu konuda koordinatörlüğü üstlenerek, kendilerine yardımcı olmasını istediğini önümüzdeki günlerde UNIDO ile yeniden bir araya gelerek çalışmaya başlayacaklarını söyledi.

6- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu. Bakan Pepe, 3. Boğaziçi Köprüsü yapılırken İstanbul’un kuzeyindeki ormanların kesinlikle otoyollar için feda edilmeyeceğini söyledi.

7- TBMM Genel Kurulu’nda, Basın Yasa Tasarısı ile kamu görevlilerinin yargılanmasına yeni düzenleme getirmeyi amaçlayan kanun tasarısı kabul edildi.

8- ABD’nin Sea Island beldesinde başlayan G-8 Zirvesi çerçevesinde ikili bir görüşme yapan ABD Başkanı George W. Bush ile Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Türkiye’nin AB üyeliği sürecine destek verdiler.

Ayrıca Başkan Bush liderliğinde G-8 ülkeleri geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri için ilerleme ve gelecek için ortaklık adlı girişimi başlattı. G-8’in yayımladığı bildiriye göre, bu yeni girişim çerçevesinde “Demokrasi yardım diyalogu” adlı bir mekanizma oluşturulurken Türkiye, bu mekanizmaya eşbaşkan oldu.

 

 

10 HAZİRAN 2004

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Başkan Arınç bir soru üzerine, ibadet özgürlüğünün temel hak ve özgürlükler arasında bulunduğunu belirterek, erkekler için ibadet özgürlüğü ne kadar haklı ve makul ise bayanlar için de aynısının geçerli olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, e-Dönüşüm İcra Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, 23 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan elektronik imza kullanımına ilişkin yasal düzenleme konusundaki ikincil mevzuata ilişkin çalışmaların yürütüldüğünü belirterek, elektronik imzanın yaygınlaşmasıyla birlikte kamu kurumları arasında iletişimin elektronik ortamda yapılacağını söyledi.

3- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya gazetecilere yaptığı açıklamada, kapatılan DEP’in 4 eski milletvekillinin tahliyesinin hukuki olduğunu belirterek “Türk yargısı, hiçbir zaman siyasi amaçlarla karar vermemiştir. Karar yasalar çerçevesinde verilmiştir” dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantısında “Türkiye, Gümrük Birliği mükellefiyetleri doğrultusunda Güney Kıbrıs’a yönelik olarak gerekli düzenlemeleri yapma niyet ve hazırlığı içindedir. Tabiatıyla Gümrük Birliği’nden doğan vecibeler iki yönlüdür. Yapılacak bu düzenlemeler ticari alanla sınırlı olacaktır. Bunlardan Kıbrıs’ta varılacak kapsamlı çözüm açısından siyasal bir sonuç çıkarılamayacağı tabiidir” dedi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, yılbaşından bugüne kadar TÜPRAŞ’ın ihalesi de dahil olmak üzere toplam 2,3 milyar dolarlık ihalenin sonuçlandırıldığını, bunun 711 milyon dolarlık bölümünün satış sözleşmesinin imzalandığını ve uygulama sonucunda 468 milyon dolarlık nakit girişi sağlandığını söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü düzenlediği basın toplantısında, hububat piyasasındaki fiyatların üretici lehinde olduğunu belirterek “Fiyatlar müdahale edilecek seviyeye düşünce Toprak Mahsulleri Ofisi fiyat açıklayıp alım yapacak” dedi.

7- Özel Güvenlik Teşkilatları Yasası TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

8- Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin (DGM) kaldırılmasını öngören yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

9- Kamu yararı ve zorunluluk hallerinde orman alanlarında belli tesislerin yapılmasına olanak sağlayan tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

10- Kızılay Genel Başkanı Talat Yılmaz, 136. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, kurumun 1999 Marmara depreminin ardından güvenilirliğini yitirdiğini belirterek, yeniden güven kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

11- Batman’ın Gercüş ilçesindeki Kaymakamlık Lojmanı’na düzenlenen silahlı saldırıda 2 emniyet mensubunun şehit olduğu belirtildi.

12- Türkiye’de bulunan Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Walter Schwimmer, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin reformlar, Avrupa Konseyi standartları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı gibi aynı zamanda Kopenhag kriterleri içinde yer alan hususlara bağlılığını açıkça gösterdiğini belirtti.

Schwimmer, NTV’de yayınlanan bir programda da, kapatılan DEP’in 4 eski milletvekillinin tahliyesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Türkiye’nin 21 Haziran’da Avrupa Konseyi’nin izleme sürecinden çıkarılabileceğini söyledi.

13- Türkiye’de bulunan IMF Avrupa Bölümü Direktörü Michael Deppler, IMF Ankara Temsilciliği’nde gazetecilere çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Deppler, Türkiye’nin orta vadede bir yol haritası üzerinde ilerlediğinde bir sorun çıkacağını sanmadıklarını belirterek “Biz, 2005 ve sonrası anlaşmalar konusunda piyasalardan farklı bakıyoruz. Uzun dönemde IMF finansmanından bağımsız, gayet başarılı politikalar uygulayacağına inanıyoruz” dedi.

14- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Georgia eyaletinin Sea İsland beldesinde düzenlenen G-8 zirvesine katılımının ardından Savannah’ta düzenlediği basın toplantısında, G-8 zirvesi, Irak, Kıbrıs ve Ortadoğu konularıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, İslam dünyası ile AB arasında bir bağ kurmaya çalışacaklarını belirterek, Ortadoğu’da barış, istikrar ve modernlik ortamı yaratmak istediklerini, Ortaklık Deklarasyonu’nun, Kuzey Afrika’dan Ortadoğu’yu içine alan bölge için demokratikleşme başlatacağını söyledi. Öte yandan kapatılan DEP’in 4 eski milletvekilinin tahliyesiyle ilgili olarak da “Türkiye, iktidarımız döneminde bir reform süreci geçiriyor. Anayasa’da yapılan değişiklikler göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirmenin sonucu olarak bir karara varıldı. Adli yargı, kurallara uygun davrandı. Ülkemizin barış ve huzuru için hayırlı olsun” dedi.

15- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, G-8 zirvesi nedeniyle bulunduğu ABD’nin Georgia eyaletinin Sea İsland beldesinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika girişimine sağlayacağı katkıyla ilgili bir soru üzerine yaptığı açıklamada “Türkiye büyük bir ülke. Modernleşme ve liberal ekonomi yönünde önemli ilerlemeler kaydetti. Öte yandan Türkiye, bölgenin büyük bir gücü. Bu nedenle Türkiye’nin girişimde önemli katkıları olacağını düşünüyoruz” dedi.

16- AB Daimi Temsilciler Komitesi’nin (COREPER) Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen toplantısında, 17-18 Haziran’daki AB zirvesinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Gümrük Birliği Anlaşması imzalanması için Türkiye’ye çağrıda bulunulmasının istendiği belirtildi.

 

 

11 HAZİRAN 2004

 

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DİSK’e bağlı Emekli-Sen Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulü sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal, bir soru üzerine kapatılan DEP’in 4 eski milletvekilinin tahliye kararını herkesin saygıyla karşılaması gerektiğini, kararın siyasi tartışma konusu haline dönüştürülmesinin doğru olmadığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, aralarında Leyla Zana’nın da bulunduğu kapatılan DEP’in eski milletvekilleri ile bir araya geldi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansjörg Kretschmer ve Avrupa Konseyi Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Adli İşbirliği Bölümü Direktörü Roberto Lamponi düzenledikleri basın toplantısıyla ‘’Yargının Modernizasyonu ve Cezaevi Reformu Projesi’’ hakkında bilgi verdiler.

Bakan Çiçek, yargının modernizasyonu projesinin AB ile üyelik sürecinde yargı ile ilgili taahhütlerin yerine getirilmesini önemli ölçüde kolaylaştıracağını söyledi.

Kretschmer de DGM’lerin yerine konulacak mahkemelere ilişkin değişikliği merakla beklediklerini belirterek ‘’Bu değişiklik, isim değişikliğinden ibaret kalmamalı’’ dedi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TGRT’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” adlı programa katılarak, sağlık konularındaki soruları yanıtladı.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Çevre Haftası nedeniyle 12. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı (INEPO) kapsamında gerçekleştirilen “2004 Çevre Basın Ödülleri” töreninde yaptığı konuşmada, Akdeniz, Marmara, Ege ve Karadeniz’de kentsel ve sanayi atıklarından kaynaklanan kirliliğin tehlikeli boyutlara geldiğini söyledi.

6- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Parti Meclisi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, kapatılan DEP’in 4 eski milletvekilinin serbest bırakılmasından memnun olduğunu ifade etti.

7- Türk atlet Elvan Abeylegesse, Norveç’in Bergen kentinde yapılan Golden Leagu’de 5 bin metrede 14.24.69’lik derecesi ile birinci olarak dünya rekoru kırdı.

8- G-8 Zirvesi için ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkent Washington’da gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı. Başkan George W. Bush ile G-8 zirvesi sırasında görüşme fırsatı bulduğunu belirten Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak’taki PKK/KONGRA-GEL varlığını ele aldıklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ayrıca Musevi toplumu temsilcileriyle görüştü.

9- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi’ndeki temasları çerçevesinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Luzius Wildhaber ile görüştü.

Wildhaber ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Talat, AİHM’nin BM planıyla ilgili Kıbrıs’ta yapılan referandum sonuçlarını göz önüne alması gerektiğini söyledi.

10- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sanayileşmiş 7 ülke ve Rusya’dan oluşan G-8 ülkelerinin ABD’nin Georgia eyaletinde düzenlenen doruk toplantısının ardından basın toplantısı düzenlediler.

Putin, NATO’nun Irak’a müdahalesine karşı çıkarak “NATO’ya düşman gerekiyor. Eskiden düşmanı da vardı. Belki yine düşman arıyorlar. Irak’ta, rol BM’ye verilmeli” dedi.

Chirac da “NATO’nun Irak’a müdahalesi bizce çok tehlikeli. Bu tehlikeler arasında, Hıristiyan Batı’yla Müslüman Doğu’nun çatışması da var. Bunu kabul etmeyeceğimizi söyledik” dedi.

Öte yandan ABD Başkanı George W. Bush da zirve sırasında düzenlediği basın toplantısında, G-8 ve Türkiye’nin ortak bir hedef çerçevesinde toplandığını, enerji ve kaynaklarını, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde özgürlüklerin desteklenmesinde kullandıklarını söyledi.

11- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresini 6 aylığına uzatan karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

12- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Almanya’nın Düsseldorf kentinde Birlik 90/Yeşiller Partisi’nin seçim mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin henüz AB üyesi olma zamanı gelmediğini, ancak Türk hükümetinin ülkeyi yeniden yapılandırma konusunda iyi bir yolda olduğunu belirtti.

 

 

 

12 HAZİRAN 2004

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, cezaevinden tahliye olan eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak ile görüşmesinde, herkesin hak ve özgürlüklerini ulusal bütünlük ve hukuk sistemi içinde kullandığı yeni bir dönemin açılması gerektiğini söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Stratejik Araştırmalar Merkezi’nce İstanbul’da düzenlenen ‘21. Yüzyılda İslam Dünyası’ konulu uluslararası sempozyumun kapanışında yaptığı konuşmada, İslam dünyasının, dünyada iyilik için çalışan etkin bir güç olmasını istediklerini belirterek, bu amaca yalnızca dış politika yoluyla ulaşılamayacağını, ülkelerin kendi içlerinde de eyleme geçmeleri gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Sivas’ta Teşvik Yasası kapsamında 41 yeni fabrikanın temelini attı. Başbakan Yardımcısı Şener törende yaptığı konuşmada, siyasi istikrarın ekonomik istikrarı da beraberinde getirdiğini belirtti.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu Antalya’da yaptığı açıklamada, turist sayısında bu yıl yine rekor kırılacağını bildirdi.

5- Hiçbir sosyal güvencesi olmayan yurttaşların, acil hastalık veya yaralanma hallerinde, Sağlık Bakanlığı’na bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri kapsamında verilen hastane öncesi tıbbi acil yardım ve cankurtaran hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmelerine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

6- DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK/KONGRA-GEL’e ateşkes çağrısı yaptı. Bakırhan, şiddetin yerini sivil anlayışların alması gerektiğini söyledi.

7- Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Petr Vladimiroviç Stegniy, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP), NATO ve BM konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

8- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Belçika ve Fransa’daki temaslarının ardından Türkiye’ye geldi. Talat İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, referandumda çıkan yüzde 65’lik sonucun Meclis’e yansıması gerektiğini belirterek “En sağlam alternatif erken seçim” dedi.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la görüştüğü ABD’den dönüşünde Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, BM, ABD ve İngiltere ile tam bir anlaşmazlık içinde bulunduğunu belirterek “Annan Planı değiştirilmeden kabul edilemez ya da yeni bir referanduma sunulamaz” dedi.

10- Iraklı direnişçiler tarafından Felluce kentinde kaçırılan 7 Türk’ün serbest bırakıldığı bildirildi.

11- Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Dışişleri Bakan Yardımcısı Bassam Salih Kubba’nın uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdiği açıklandı.

 

13 HAZİRAN 2004

 

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, atv televizyonunda yayımlanan ‘Ankara’da Sabah’ adlı programda, dış politika gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

2- Türk reklamcılığını ödüllendirmek ve reklam sektöründe çalışanların başarılarını belgelemek amacıyla İstanbul’da düzenlenen ‘16. Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri’ törenle sahiplerine dağıtıldı.

3- Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Wolf-Ruthard Born, İstanbul’da düzenlenen ‘İslam ve Avrupa’ konulu konferansın kapanışında yaptığı konuşmada, Türkiye’deki reform sürecine karşın azınlık haklarının yeterince sağlanamadığını belirterek, bunun da Türkiye’nin AB üyeliği açısından önemli bir açmaz olduğunu söyledi.

4- Almanya ziyareti çerçevesinde başkent Berlin’de bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Almanyalı Türk dernek başkanlarıyla bir toplantı yaptı. Almanya’daki Türklerin kültürel değerlerini koruyarak, uyum sağlamaları çağrısında bulunan Başkan Arınç “Türkiye’nin 40 yıllık hedefi AB’ye üye olmaktı. Türkiye’deki bütün hükümetler az ya da çok bu hedefte ilerlediler. Bir takım hatalar yapıldı. Belki de Yunanistan’ın AB’ye girdiği zaman biz de girebilirdik” dedi.

5- ABD’deki temasları çerçevesinde Chicago eyaletinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan kuruluşu ‘Academy of Achievement’ tarafından düzenlenen ‘Ortadoğu’ konulu panelde yaptığı konuşmada, ‘İslami terör’ ifadesini kullanan panelist Bernard Lewis’e, terörün dini, dili, ırkı ya da ülkesinin olmadığını belirterek, İslami terör ifadesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Temaslarını tamamlayarak yurda dönmesinin ardından İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan ayrıca, DEHAP Genel Başkanı Tuncay Bakırhan’ın “Kürt sorununda hala adil ve demokratik bir çözüme ulaşılamadığı ve bu alanda genel af beklentisi olduğu” yönündeki açıklamasıyla ilgili bir soru üzerine, hükümetin, programı içindeki tüm açılımları yaptığını ve bu açılımları anlamakta zorlananlar varsa bu konuda bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.

6- Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da 8 Haziran 2004 tarihinde 1 ABD’linin öldürülmesinin sorumluluğunu terör örgütü El Kaide’nin üstlendiği bildirildi.

7- Irak’ın başkenti Bağdat’ta bomba yüklü bir aracın infilak ettirilmesi sonucu en az 12 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

 

14 HAZİRAN 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da başlayan İslam Konferansı Örgütü’nün 31. Dönem Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan bir gazetecinin, DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın “Hükümete de örgüte de (PKK/Kongra-Gel) aynı mesafedeyiz” şeklindeki sözlerini hatırlatması üzerine “Demokratik mücadele içerisinde olan bir siyasi partinin liderinin bir illegal terör örgütünü bu şekilde değerlendirmesi çok çirkin bir yaklaşım” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 165. ve Jandarma Okullar Komutanlığı’nın 100. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur’a gönderdiği mesajında, değişen dünya koşullarında tehdit algılamalarının da değiştiğini ve yeni dönemde asimetrik tehditle mücadelede jandarmaya önemli görevler düştüğünü belirterek, jandarmanın, terörle mücadelenin yanı sıra irticai tehditle de mücadele kapsamında başarılı hizmetler yürüttüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yıl dönümü nedeniyle Orgeneral Eruygur’a birer mesaj gönderdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, 3 Temmuz 2004 tarihinde CHP olağanüstü kurultayını toplayacağını açıkladı. Baykal ayrıca, Türkiye’nin güvenliği, barışı ve demokratik rejimini yakından ilgilendiren bir dönemde CHP’nin iç sorunlarını bir kenara bırakıp yekvücut çalışması gerektiğini belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Kütahya Güzel Sanatlar Derneği yöneticilerini kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şahin, bir gazetecinin, DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın, ‘’PKK ile hükümete aynı mesafede olduklarını’’ söylediğini ve kapatılan DEP’in tahliye edilen eski milletvekillerinden Leyla Zana’nın terör örgütü PKK/KONGRA-GEL’e 6 ay süreyle ateşkes çağrısında bulunduğunu anımsatarak, bu gelişmeleri nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, yıllardır Türkiye’ye savaş ilan eden bir terör örgütünü bu ülkede bir siyasi partinin genel başkanlığını yapan kişinin meşru sayması kabul edilemez” dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki IMF heyeti ile görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Başesgioğlu, görüşmede sosyal güvenlik reformunun ele alındığını belirterek, IMF heyetinin asgari ücrete makroekonomik dengeler açısından baktığını, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun da Türkiye’nin ekonomik durumuna göre bir karar vereceği beklentisinde olduklarını söyledi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nda yapılacak değişiklikle ilgili İstanbul’da yapılan toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, herhangi bir sektöre verilen teşviklerden daha fazlasının kültür alanına sağlanacağını söyledi.

7- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Avrupa Sanayi ve İşverenler Konfederasyonları Birliği’nin (UNICE) 11 Haziran tarihinde İrlanda’nın başkenti Dublin’de yapılan Başkanlar Konseyi Toplantısı’nı değerlendirdi. Sabancı, AB iş dünyasının Türkiye’ye verdiği güçlü ve kararlı desteğin sürdüğünü söyledi.

8- Hatay’ın Dörtyol ilçesinde, teroristlerin saldırısı sonucu 3 köy korucusu yaşamını yitirdi. Bingöl’de de askeri gazinoya bomba atmak isteyen teroristlerden ikisi öldürüldü.

9- İslam Konferansı Örgütü’nün 31. Dönem Dışişleri Bakanları Toplantısı İstanbul’da başladı.

Toplantının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, değişim rüzgarlarının güçlü biçimde kendini hissettirdiği bir dönemden geçildiğini belirterek, hiçbir ülkenin değişim rüzgarlarından kendini soyutlayamayacağını söyledi.

İKÖ dönem başkanlığını İran’dan devralan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de yaptığı konuşmada, Ortadoğu’da yaşanan sıkıntıları dile getirerek “Irak henüz gerçek istikrara kavuştuğu yönünde işaret göstermiyor. Medeniyetler arasındaki çatışma konusunda fikir öne sürenler, kendilerini dikkatle dinleyecek kulak bulamıyorlar. Biz İslam ülkeleri olarak karşımıza çıkan engelleri kaldırmak için birleşmeliyiz” dedi.

İKÖ Genel Sekreteri Abdulvahid Belkaziz ise İslam dünyasının reform konusunda bir yol ayrımında olduğunu belirterek “Bu yol ayrımı, İslam dünyasının günümüzdeki duruşunun dengeli bir değerlendirmesini yapmayı ve olumsuz yönlerinin, demokratik, siyasi ve ekonomik kurumların bir iç reformla yenilenmesini kapsıyor” dedi.

Bu arada, bir süre önce Cidde’de İKÖ ülkelerinin üst düzey diplomatları tarafından hazırlanan Kıbrıs tasarısı, siyasi komitede değişiklik yapılmadan kabul edildi. Tasarıda KKTC “Kıbrıs Türk Devleti” olarak adlandırılıyor.

10- Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri yapıldı.

11- IMF Başkanı Rodrigo Rato, IMF’nin kuruluşunun 60. yıl dönümü dolayısıyla İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen bir seminerde, dünya ekonomisini tehlikeye atmamak için ABD’nin bütçe açığını kapatmaya dönük gayret sarf etmesini, AB ve Japonya’nın da yapısal reformları destekleyerek ekonomik büyümeyi hareketlendirmesi gerektiğini belirterek “Bir ülke ekonomik açıdan riskte bulunmasa bile, dünyadaki ekonomik dengesizlikle riske girebilir” dedi.

12- Pakistan askerlerinin, Afganistan sınırı yakınında El Kaide militanlarıyla yerel destekçilerine karşı yaptığı operasyonda, 17’si güvenlik görevlisi 72 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

15 HAZİRAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, kimsenin kanun dışı bir örgütle hükümeti aynı kefeye koyamayacağını belirterek ‘Hükümetle KONGRA-GEL’e eşit mesafedeyiz’ diyen DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve eski DEP milletvekillerini eleştirdi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Hollanda Liberal Parti lideri Jozias Van Aartsen’i makamında kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dünya rekortmeni ulusal atlet Elvan Abeylegesse’yi Başbakanlık’ta kabul ederek ödüllendirdi. Abeylegesse, daha sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edildi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyarette bulunmak üzere Hollanda’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB ile müzakere sürecine ilişkin kararın Aralık 2004’te Hollanda’nın dönem başkanlığı sırasında verileceğini belirterek, ziyareti sırasında Başbakan Jan Peter Balkenende ile Türkiye-AB ilişkilerini en geniş anlamda karşılıklı müzakere etme fırsatı bulacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Hollanda’daki temaslarının ardından Brüksel’e gideceğini ve AB hükümetlerarası zirveye katılacağını söyledi.

4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, toplantının ardından ele alınan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Toplantıda, TBMM’ye gönderilecek kanun tasarılarını gözden geçirdiklerini belirten Başbakan Yardımcısı Şahin, Telekomünikasyon Kurumu’nun özelleştirilmesiyle ilgili yasa tasarısı ve bu konuyla ilgili gelişmelerin bugün TBMM’de tamamlanacağını bildirdi.

5- TBMM Genel Kurulu’nda, Devlet eski Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile Devlet eski Bakanı Recep Önal’ın Yüce Divan’a sevk edilmelerine karar verildi.

6- Haksız şekilde elde ettikleri kazançları devlete faiziyle birlikte ödeyenlerin hapis cezasını üç yıl süreyle erteleyen Yolsuzlukla Mücadele Yasa Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

7- Türkiye ve Almanya arasında başta terorizm ve örgütlü suçlar olmak üzere büyük suçlarla mücadelede işbirliğini öngören anlaşma, Resmi Gazete’de yayımlandı.

8- Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki heyeti kabul etti. Görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Kılıç, görüşmede IMF ile bugüne kadar yapılan anlaşmalar doğrultusunda ekonominin içinde bulunduğu olumsuzlukları anlattıklarını, uygulanan politikaların Türkiye’de fakirliğe ve gelir dağılımında bozulmaya sebep olduğunu ifade ettiklerini söyledi.

Moghadam ise bugün AB’ye üye olmak isteyen Türkiye ile 4-5 yıl önceki Türkiye’nin aynı olmadığını belirterek “Haklı konuları gündeme getirdiniz. Ama yapılan reformlar hükümetlerin özgür iradesiyle oldu. IMF hayata geçirilmesini kolaylaştırdı” dedi.

9- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina İzmir’de yaşamını yitirdi.

10- İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) İstanbul’da düzenlenen 31. Dönem Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ikinci gün oturumları yapıldı.

Toplantıda, İKÖ Genel Sekreterliği’ne Türkiye’nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu seçildi.

Öte yandan oturuma katılmadan önce Türkiye gazetesine açıklamalarda bulunan Sudan Dışişleri Bakanı Mustafa Osman İsmail ve Yemen Dışişleri Bakanı Abubekir Abdullah Al-Kirbi, İKÖ’nün karar taslağında artık Kıbrıs Türk Devleti olarak yer alacak KKTC’ye sonuna kadar destek vereceklerini söyledi.

11- Almanya Federal Meclis Başkanı’nın davetlisi olarak başkent Berlin’de bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel ile görüştü. Başkan Arınç görüşmede, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda duygusal olmadıklarını, gerçeklere dayanarak, ülke çıkarları doğrultusunda ilişki kurmak istediklerini söyledi.

Merkel de müzakere tarihi verildikten sonra da üyelik konusunun tartışılması yönünde görüş birliği içinde olduklarını, ancak müzakere tarihi verildiğinde bunun bir üyelik sinyali olarak algılanabileceğini söyledi.

12- ABD Başkanı George W. Bush, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başkan Bush, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in Irak geçici hükümetine teslimi konusunda, öncelikle uygun güvenlik şartlarının gerektiğini söyledi.

13- Irak Geçici Devlet Başkanı Gazi El Yaver düzenlediği basın toplantısında, ülkesinde 30 Haziran’da gerçekleşecek yönetim devrinden sonra güvenlikten sorumlu olacak çokuluslu güçte komşu ülkelerden asker istemediklerini söyledi.

 

 

 

16 HAZİRAN 2004

1- Genelkurmay 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, İstanbul’da Harp Akademileri Komutanlığı’nda gerçekleştirilen “EURASIAN STAR-2004” Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Tatbikatı’nın “Seçkin Gözlemci ve Medya Günü” sırasında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orgeneral Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bölücü terörle ve irticayla mücadelesinin süreceğini belirtti.

2- Danıştay 7. Dairesi, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışlarının iptali için açılan davada, motor silindir hacmi 1600 santimetreküpün üzerindeki taşıtlarda yapılan ÖTV artışının yürütmesini durdurdu.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan CNBC-e televizyonuna ekonomideki gelişmeler, vergi düzenlemeleri ve özelleştirme uygulamaları hakkında açıklamalarda bulundu.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ile Cambridge Energy Research Associates tarafından ortaklaşa İstanbul’da düzenlenen “Üç Denizin Hikayesi Enerji Konferansı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünya doğalgazının yüzde 65, petrolünün de yüzde 40’ının bulunduğu bir bölgede yer alması nedeniyle köprü konumunda olduğunu belirtti. Bakan Güler, boğazlardaki petrol taşıma yükünün 135 milyon tona çıktığını ve Türkiye üzerinden gelecekte günlük 5 milyon varil petrol akışı olacağını belirterek, bunun dünya tüketiminin yüzde 5-6’sına denk geldiğini ve bu bağlamda boğazı korumak için yeni bypas projeleri düşündüklerini söyledi.

5- Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nda (CMUK) değişiklik yapan ve DGM’lerin kaldırılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

6- Türk Telekom’un satışına olanak tanıyan yasa TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

7- TİSK Başkanı Refik Baydur, Rıza Moghadam başkanlığındaki IMF heyetini kabul etti. Baydur görüşmede, aralarında hizmet farklılıkları bulunduğu için sosyal güvenlik kuruluşlarının tek çatı altında toplanmasının olumsuz etkiler yaratabileceğini söyledi. Asgari ücrette hükümetin vergi ve sigorta primlerini geriye çekmesi gerektiğini belirten Baydur, Türkiye’nin en büyük probleminin istihdam olduğunu bildirdi.

8- İstanbul’da düzenlenen 31. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısı yayımlanan sonuç bildirgesiyle sona erdi.

Bildirgede “Üye ülkeler, Kıbrıs Müslüman halkının İKÖ organlarının tüm çalışmalarına ve toplantılarına BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın planında öngördüğü adıyla katılmalarına karar verir” denildi. Örgüt, KKTC’nin İKÖ’de ‘Kıbrıs Türk Devleti adıyla temsil edilmesine karar verdi. Sonuç bildirgesinde ayrıca, Filistin desteklenerek “Barış sürecinin zarar görmesinden tamamen İsrail sorumludur” ifadesine yer verildi.

Toplantılar için İstanbul’a gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İKÖ ile ilişkileri geliştirme amacında olduklarını söyledi. Lavrov, bölgeyi ilgilendiren konularda diyalog kurmak ve işbirliği yapmak istediklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de düzenlediği basın toplantısında, KKTC’ye yönelik gelişmeleri değerlendirdi. İslam Konferansı Örgütü’nün, onayladığı Kıbrıs tasarısı ile üstüne düşeni yaptığını belirterek, bu tasarının oybirliği ile geçtiğine dikkat çekti.

9- Resmi bir ziyaret için Hollanda’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ile düzenlediği basın toplantısında, Hollanda’nın, 1 Temmuz’da AB Dönem Başkanlığı’nı üstleneceğini belirterek, katılacağı Brüksel zirvesinde bunun adımlarının atılacağını belirtti. Başbakan Erdoğan, Aralık 2004’te Türkiye’ye görüşme tarihi verilmemesinin, Türk halkı üzerinde hayal kırıklığı ötesinde bir sonuç olacağını söyledi.

 

 

17 HAZİRAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Hasan Korkmazcan ile beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, parlamenterlerin parti içinde ve toplumda güçlendirilmesi ve demokrasi kültürünün yaygınlaştırılması için seçim sisteminin ve Siyasi Partiler Yasası’nın değiştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Alman Kalkınma Bankası (KFW) Ankara Bürosu’nun açılışı nedeniyle düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, temel öncelik ve hedefin AB kriterlerine uyum sağlayıp, bir an önce tam üyelik müzakerelerine başlamak olduğunu belirterek, Türkiye’nin AB için çok önemli ve stratejik bir aday haline geldiğini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Polis Koleji’nin 54. dönem mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, emniyet personelinin her alanda yetiştirilmesi ve teşkilata duyulan güvenin artırılması için kaliteli bir eğitimin gerekli olduğunu söyledi.

4- Sağlık Bakanlığı Ulusal Kanser Danışma Kurulu’ndan yapılan açıklamada, 1986 yılında Çernobil’de meydana gelen nükleer enerji santralı kazasında Türkiye’de iki bölgenin etkilendiği, kazayı takiben Trakya ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yaşayan halkın aldığı radyasyon dozunun 50 milirem olarak hesaplandığı belirtildi.

5- Kamu yararı ve zorunluluk hallerinde orman alanlarında belli tesislerin yapılmasına olanak sağlayan tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

6- TBMM Enerji Soruşturma Komisyonu, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan’ın Yüce Divan’da yargılanmasını kararlaştırdı.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Müsteşarı Lincoln Bloomfield, bölge gezisi çerçevesinde geldiği Türkiye’de, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi. Bloomfield görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, ABD’nin küresel savunma stratejisi konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen 'Avrupa’nın Dostları' adlı kuruluşun Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği “Türkiye-AB: Oyunun Sonu mu?” konulu konferansta, Türkiye’nin AB ile 40 yıl önce ortaklık anlaşması imzaladığını belirterek “40 yıl sonra yine aynı yerde olamayız. Bu ilişkiye bir isim vermemiz gerekir” dedi.

AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen de AB’nin Türkiye’deki demokratik süreci engellemesinin trajik bir hata olacağını söyledi.

AB Dönem Başkanı İrlanda’nın Avrupa İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı Dick Roch ise “Kopenhag kriterlerini yerine getirmesi halinde Türkiye ile müzakerelere başlama taahhüdünde bulunduk. Sözümüzü tutmak istiyoruz. Müzakerelerin başlaması konusundaki karar, adil, şeffaf ve tarafsız olacaktır” dedi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Tom Weston, KKTC’nin Kıbrıs Temsilcisi Osman Ertuğ’u, Washington’daki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Weston görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “Biz Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Rumlar ile eşit ekonomik düzeye ulaşabilmesi için Kuzey ekonomisine katkı için ne yapabilirsek yapacağız. Daha açık bir yaklaşım içindeyiz. Benim ziyaretim de bu yaklaşımın bir parçasıdır” dedi.

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan BM Genel Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi’nin kabul ettiği kararda “BM’nin koşullar izin verince Irak’a dönmesi” yönünde ifade bulunmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, Irak’ta şu anda içinde bulunan koşulların BM’nin bu ülkeye dönüşüne izin vermediğini söyledi.

11- AB Zirvesi ve Hükümetlerarası Konferans nedeniyle Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac düzenlediği basın toplantısında, Polonya ve birkaç AB ülkesinin AB Anayasası’nda ‘Avrupa’nın Hıristiyan kökleri’ unsuruna atıfta bulunulmasını istediklerini belirterek “Hıristiyanlık karşıtı değiliz. Ancak bir dinin, diğer bir dine oranla resmi bir belgede ön plana çıkarılmasına tamamen karşıyız” dedi.

 

 

 

18 HAZİRAN 2004

1- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Sermet Atacanlı, Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basını bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Polonya’ya yaptığı resmi ziyaret, İKÖ Dışişleri Bakanları Toplantısı ve İstanbul’da düzenlenecek NATO Zirvesi hakkında bilgi verdi. İstanbul’daki İKÖ Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda KKTC’nin ‘Kıbrıs Türk Devleti’ olarak anılmasının memnuniyet verdiğini belirten Atacanlı ‘’Umuyoruz ki bu karar bundan sonra KKTC’nin dünya sahnesindeki izolasyonuna, yalnızlığına ve haksız yere konulmuş olan ambargolara son verilmesi yolunda önemli bir adım teşkil eder’’ dedi.

2- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgede, siyasi parti, dernek, vakıf ve sendika gibi sivil toplum örgütlerinin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na göre düzenlenen toplantı, gösteri ve yürüyüşlerinin teknik ses alma cihazları, fotoğraf ve film kullanılarak kayda alınmaması istendi.

3- Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Sözcüsü Ramazan Er haftalık bilgilendirme toplantısı düzenledi. Türkiye’de faaliyet gösteren organize suç örgütleri hakkında bilgi veren Er, organize grupların özellikle inşaat, toptan gıda, tekstil, giyim, lokanta, atık madde, taşımacılık, turizm, eğlence, otomobil, petrol nakliyatı ve ticareti, emlak, döviz, talih oyunları temizlik ve sosyal güvenlik sektörlerine ilgi gösterdiklerini kaydetti.

4- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), Ocak-Nisan dönemine ilişkin geçici dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Buna göre yılın dört ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 29.8 artarken, ithalattaki artış yüzde 46.2 oldu. Dış ticaret açığı ise geçen yılın aynı dönemine göre, Ocak-Nisan döneminde yüzde 87.7 artarak 10 milyar 418.5 milyon dolara ulaştı.

5- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, TMSF ve Dünya Bankası tarafından İstanbul’da ortaklaşa düzenlenen konferans sırasında gazetecilerin soruları üzerine, İnterbank ve Sümerbank’la ilgili olarak Cavit Çağlar ve Hayyim Garipoğlu grubuyla görüşmelerin sona ulaştığını, önümüzdeki 1 hafta-10 gün içinde protokol imzalanacak duruma gelineceğini açıkladı.

6- Türk Tabipleri Birliği’nin çağrısıyla, doktorların özlük haklarının iyileştirilmesi ve herkese ücretsiz sağlık hakkı verilmesi istemiyle önceki gün Türkiye’nin 6 bölgesinden Ankara’ya başlatılan ‘’Umuda Beyaz Yürüyüş’’ sona erdi.

7- Yönetmenliğini Fatih Akın’ın yaptığı “Duvara Karşı” filmi, dünyanın en büyük ulusal film ödüllerinden biri olarak kabul edilen Alman Sinema Ödülü’nün en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini aldı.

8- İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘’Poyraz’’ adı verilen operasyonda, 615 kilo esrar ele geçirildiği bildirildi.

9- AB 2002 katılım öncesi mali yardım programı çerçevesinde Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) ile İtalya Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülecek olan ‘’Kara Paranın Aklanmasıyla Mücadele Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi’’ düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

MASAK Başkan Vekili Gençosman Yaraşlı, 1997 yılından bu yana kara parayı aklamayla mücadele kapsamında, 1541 inceleme dosyası hazırlandığını ve bunlardan 156’sı hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

10- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, basın mensuplarıyla yaptığı sohbet sırasında, ABD ile Türkiye arasında Irak’ın kuzeyindeki terör örgütünün bertaraf edilmesine yönelik anlaşmayla ilgili sürecin devam ettiğini belirterek ‘’Irak’taki güvenlik sorunları nedeniyle yakın bir gelecekte terör örgütüne karşı askeri bir operasyon beklemiyorum” dedi.

11- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Kanal T televizyonunda yayınlanan “Son Durum” adlı programda, Türk askerlerinin Kıbrıs’tan çekileceğine ilişkin haberlerin tamamının uydurma olduğunu söyledi.

12- Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan “AB Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı” sona erdi.

Zirveden sonra yayımlanan sonuç bildirisinde, tam üyelik başvurusunu geçen sene yapan Hırvatistan ile müzakerelerin, gelecek yıl başında, hükümetlerarası ikili temaslarla başlatılacağı, bu müzakerelerin sürecinin Hırvatların çabalarına ve kaydedecekleri ilerlemelere bağlı olacağı kaydedildi.

Öte yandan bildirinin Türkiye ile ilgili bölümünde, AB Konseyi’nin Türkiye’nin reform sürecinde bugüne kadar gösterdiği ilerlemeleri takdirle karşıladığı, Türk hükümetinin Kopenhag kriterlerini karşılama yolundaki kararlı çabalarından memnuniyet duyduğu ifade edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da düzenlediği basın toplantısında, AB sonuç bildirisinin Türkiye bölümünün reform çalışmalarını değerlendirmekten uzak olduğunu bildirdi. AB’ye gerekli uyarıların yapıldığını belirten Başbakan Erdoğan, AB’nin Türkiye ile 2005 Mart’ında müzakerelere başlayabileceğini belirtti.

13- Dünya Bankası Yönetim Kurulu, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık üçüncü program amaçlı mali ve kamu sektörü yapısal uyum kredisi (PFPSAL III) verilmesini onayladı.

14- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulu, İran’ın, ajansla tam işbirliği yapmadığı için kınandığı karar tasarısını kabul etti.

15- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Kuzey Irak’taki Erbil kentinde, Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani ile bir araya geldi. Wolfowitz, ABD’nin Iraklı Kürtlerin geleceğinin birleşik, demokratik Irak’ta olduğuna inandığını söyledi.

 

 

19 HAZİRAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) İstanbul’daki 17. Olağan Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, NATO Zirvesi hazırlıkları kapsamında güvenlik açısından birçok tedbir alındığını belirterek “Bu tedbirleri farklı yönlere çekmenin hiçbir anlamı yok” dedi.

2- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun, 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, çeşitli nüfus idarelerinde bazı dernek ve kuruluşlara ait pulun yurttaşlara satıldığı, makbuz karşılığı ya da makbuzsuz bağış kabul edildiğine ilişkin bakanlığa şikayet geldiği belirtilerek, nüfus idarelerince hiçbir şekilde bağış ve yardım toplanmayacağı, ayrıca herhangi bir kuruluşa ait pul satışının da yapılmayacağı vurgulandı.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, tarımda geleneksel yaklaşımlardan ayrılmaya dönük yeni projelerine ilişkin Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

4- İstanbul’da başlayan Avrupa Milletler Kupası Birinci Lig Atletizm Yarışları’nda, bayanlarda 5 bin metre dünya rekortmeni milli atlet Elvan Abeylegesse, 3 bin metrede 8. 49.14’lük derecesiyle birinci oldu.

5- Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB Zirvesi ve Hükümetlerarası Konferansı’na katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bir basın toplantısı düzenleyerek zirve ve konferans ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, AB’nin anayasayla ilgili sorunlarını çözmesinin, geleceğiyle ilgili kuşkuların dağılmasını sağladığını belirterek, bunun Türkiye’nin isteklerini de karşıladığını söyledi.

6- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Komünist Partisi AKEL Genel Sekreteri ve GKRY Temsilciler Meclisi Başkanı Dimitris Hristofias ve Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomidis, Kıbrıs’ın geleceği konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmede bulundu.

7- İnsan Hakları İzleme Örgütü, ay sonunda egemenliği Iraklılara devredeceğini açıklayan ABD’nin herhangi bir suçlamada bulunmadan veya yargılamadan bazı Iraklıları cezaevlerinde tutmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek, bu tutukluların egemenlik devriyle birlikte serbest bırakılması gerektiğini bildirdi.

8- Irak’ın Felluce kentindeki bir yerleşim bölgesinin Amerikan uçakları tarafından bombalanması sonucu 22 sivil Iraklının öldüğü bildirildi.

 

 

20 HAZİRAN 2004

 

 

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Rize Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nca düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, krizlerin yaşandığı dönemin geride bırakıldığını belirterek “Otomotivde aldığımız tedbirleri maalesef anlatamıyoruz. Bazı kararları ülkemiz için almak zorundayız” dedi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, bu seneki dış ticaret hacminin 140 milyar doları bulacağını belirterek, bu rakama ulaşan bir ülkede krizin olmayacağını söyledi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset’ adlı programda, kapatılan DEP eski milletvekillerinin ‘tahliyelerinin kıymetini bilmeleri gerektiğini’ belirterek “Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki kararlılığı kesin. Eskiden, Türkiye demokratik açılım yapamıyor, deniliyordu. Oysa devletin demokratik imkanları var. Ancak demokratik sabır zorlanmamalı” dedi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın soru önergesini yanıtlarken, elektrikte kayıp kaçak oranlarıyla ilgili bilgi verdi. Bakan Unakıtan, kayıp kaçak oranının 2003 yılında 778 milyon kilovat saat arttığını söyledi.

Ayrıca CHP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu’nun da soru önergesini yanıtlayan Bakan Unakıtan, 30 Ekim 2002 tarihinden, bu yılın mart ayı sonu itibariyle dış borç stokunun 7 milyar 674 milyon dolar, iç borç stokunun ise 59 katrilyon 523 trilyon lira arttığını belirtti.

5- Irak Başbakanı İyad Allavi başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, uluslararası topluluktan, ülkesine yapılan yardımı artırması talebinde bulundu. Başbakan Allavi, direnişçilere yardım eden tutuklulara af tanınabileceğini, ancak bu affın ABD askerlerine saldırılarda rol alanları kapsamayacağını söyledi.

6- İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, Hamas’ın dini lideri Şeyh Ahmed Yasin’in öldürüldüğü mart ayından bu yana ilk kez Filistinli 500 kadar işçinin Gazze’den İsrail’e geçişine izin verildiği bildirildi.

 

 

 

21 HAZİRAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisi tarafından düzenlenen “AB Uyum Sürecinde Ulusal Sosyal Politika Sempozyumu”nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB’ye tam üye ülkelerin bir çoğundan daha hazırlıklı durumda olduğunu belirterek “Bütün eksiklikler giderildikten sonra Türkiye tam üye olacağına göre o zaman müzakere süreci konusunda artık 41 yıldır AB kapısında bekletilen Türkiye daha fazla bekletilemez. Eğer Türkiye hala Aralık 2004’ten sonra yine bekletilecek olursa burada başka bir şey aramaya başlarız” dedi.

Sempozyumda konuşan Avrupa Komisyonu Uyum, Sosyal Diyalog ve Sosyal Haklar Direktörü Bernard Jansen de Türkiye’nin gerçekleştirdiği reformların farkında olduklarını belirterek, Türkiye’nin AB standartlarına daha da yakınlaşması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyelik sürecinde uyum konusundaki yasal düzenlemeleri devam ettirdiğini belirterek, TBMM’ye sevk edilecek teklifle YÖK, RTÜK, Ceza Kanunu gibi teknik konuları içeren 8-9 yasanın değiştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

3- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek “Deniz Hukuku” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve dış politikasının deniz hukuku sorunlarından direkt etkilendiğini belirterek, soğuk savaşın ardından oluşan yeni güvenlik ortamında denizlerin terorist unsurlar için cazip bir asimetrik etki alanı haline geldiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak Türkmen Cephesi lideri Faruk Abdullah Abdurrahman ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, İsrail’in Irak’ta Kürt peşmergelere askeri eğitim verdiği konusunda çıkan haberlere ilişkin “Biz Irak’ta olup bitenleri çok yakından takip ediyoruz. Zaman zaman çeşitli bilgiler ve haberler geliyor. Bunlarla ilgili gerekli uyarıları ve itinayı yakından gösteriyoruz” dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Gaziantep Ticaret Odası’nca düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmada, bir ülkenin ekonomik gelişimini sağlaması için üretim ve ihracatın yanı sıra tasarıma da önem vermesi gerektiğini söyledi.

6- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Afet Koordinasyon Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’da yapılacak NATO Zirvesi'nin Türkiye ve İstanbul’un tanıtımı için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

7- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine Aziz Kocaoğlu seçildi.

8- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildi. Bolat görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, hazırladıkları ‘Ekonomide Yeniden Yapılanma Programı’nı Cumhurbaşkanı Sezer’e sunduklarını, özellikle borçların azaltılması konusunda Cumhurbaşkanı ile hemfikir olduklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Sezer’e ayrıca, Kamu Yönetimi Reformu Yasa Tasarısı’na ilişkin hazırladıkları raporu da ilettiklerini söyledi.

MÜSİAD heyeti daha sonra TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından da kabul edildi.

9- Türkiye’de bulunan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Makro ekonomik alanda önemli gelişmeler yaşandığını belirten Vorkink, ihracattaki rekor artış ve turizm gelirlerindeki artışın bu yılki cari işlemler açığını daraltacağını tahmin ettiklerini söyledi. Vorkink ayrıca, sosyal güvenlik sisteminin, bu konuda reformlara başlanmazsa 15-20 yıl içinde iflasa sürüklenebileceğini, önlemler hemen alınırsa 10-15 yılda dengeye geleceğini vurguladı.

10- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, İsrail’in Kürt peşmergelere askeri eğitim verdiği iddialarını yalanladı. Talabani, Türkiye başta olmak üzere komşularıyla iyi geçinmek istediklerini söyledi.

11- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, başkent Bakü’de bulunan Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin Kıbrıs’ta yapılan referandum ve KKTC’nin tanınmasıyla ilgili tavrına ilişkin “BM ve Avrupa ülkeleri tutumlarında bir düzeltme yapsalardı Azerbaycan da bunu destekleyecekti. Bunun dışında bir şey söz konusu değil” dedi.

 

 

 

22 HAZİRAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Amasya Genelgesi’nin 85. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında “Amasya Genelgesi, Türk ulusunun yurdunu korumak ve özgür yaşamak konusundaki kararlılığını gösteren başkaldırı bildirisidir” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer incelemelerde bulunmak üzere gittiği Konya’da, Vali Ahmet Kayhan’dan ilin sorunlarına ilişkin brifing aldı. Cumhurbaşkanı Sezer daha sonra Garnizon Komutanlığı ve Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’nü ziyaret etti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, NATO Zirvesi’nin Türkiye’nin dünyadaki tanıtımına katkı sağlayacağını belirterek, zirvenin Türkiye’de yapılmasına yönelik tepkileri ve eylemleri değerlendirdi. Başbakan Erdoğan marjinal grupların demokratik haklarını kullandığını ve kullanması gerektiğini, ancak demokrasilerde özgürlüklerin sınırsız olmadığını söyledi.

Öte yandan Amasya Genelgesi’nin 85. yıl dönümü nedeniyle geleneksel olarak düzenlenen ‘Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Şenliği’ne katılan Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin artık dünyanın gündeminde olan önemli ve etkin bir devlet olduğunu belirterek, AB sürecinin hükümetin istediği istikamette devam ettiğini, ülkede istikrar ortamının sürdürüldüğünü ve kalkınma alt yapısının yeniden oluşturulduğunu söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili kritik bir dönem yaşanırken şiddetten medet uman bazı çevrelerin terör olaylarını yeniden canlandırmak istediğini söyledi. Baykal ayrıca, terör olaylarının arkasında Kuzey Irak’taki PKK’lıların bulunduğunu, ABD’nin Irak’a askeri müdahalesinin bölgeyi derinden sarstığını ve Türkiye’nin Ortadoğu’daki gelişmelere seyirci kaldığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı’na yeni giren meslek memurları için Dışişleri Akademisi tarafından düzenlenen eğitimin bir bölümüne katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Gül ‘Türkiye’nin Irak’ta bir federasyon kurulmasına karşı olup olmadığı ve Kerkük’ün Kürt bölgesinde kalmasına nasıl tepki vereceği’ sorusu üzerine, Irak halkının ülkedeki yönetim biçimine ilişkin alacağı karara Türkiye’nin saygılı olacağını belirtti.

6- Danıştay, Ankara 10. İdare Mahkemesi‘nin TÜPRAŞ’ın satışıyla ilgili kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF heyeti ile 8. gözden geçirme çalışmaları kapsamında yapılan görüşmelerin tamamlanması nedeniyle Hazine Müsteşarlığı’nda IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Bakan Babacan çalışmaların mutabakatla sona erdiğini, görüşmelerde 2005 ve sonrası IMF ile ilişkilerin nasıl bir yapıda gerçekleşeceği konusunun da ele alındığını söyledi.

Moghadam ise taslak niyet mektubu konusunda mutabık kaldıklarını, söz konusu adımlar sonrasında IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun, bir an önce toplanarak 8. gözden geçirme ve 4. madde görüşmelerini tamamlamasının beklendiğini söyledi. Moghadam ayrıca, toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

8- Optisyenlik yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

9- SSK Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

10- İstanbul Valisi Muammer Güler Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, NATO Zirvesi’yle ilgili alınacak güvenlik tedbirlerinin bazı vatandaşlar tarafından yeterince anlaşılamadığını belirterek, belirlenen yerler dışında gösteri ve yürüyüş yapılamayacağını söyledi.

11- Türkiye’de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül, Kuzey Irak’taki PKK varlığının Türkiye’ye yönelmesine kayıtsız kalınmayacağı uyarısında bulundu. Talabani ise PKK içinde görüş ayrılığı bulunduğunu ve örgüt içinde barış yanlılarının sayısının çatışma taraftarlarından daha fazla olduğunu belirtti.

12- Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu, 1996 yılından bu yana Türkiye’ye uygulanan denetim sürecinin kaldırılmasını kararlaştırdı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye’nin AB ile tam üyelik müzakerelerine başlama sürecindeki bir engelin aşıldığı kaydedildi.

13- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görülen üç dava ile ilgili olarak Türkiye, toplam 85 bin 983 Euro tazminat ödemeye mahkum edildi.

14- İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, İsrail Meclisi Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi’nde üyelere bilgi verirken yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemde İsrail hükümetine yönelik sert açıklamalarının Türk-İsrail ilişkilerinin yapısına zarar verecek nitelikte olduğunu belirtti. Şalom ayrıca, Türkiye’nin Tel Aviv’deki büyükelçisini danışmalar için merkeze çekmesine karşın İsrail’in, danışmalar için kendi büyükelçisini Türkiye’den çağırmayacağını söyledi.

15- Rusya Federasyonu’na bağlı İnguş Cumhuriyeti’nde hükümet binaları, polis karakolları ve sınır muhafızlarının karargahına düzenlenen eş zamanlı saldırılarda, aralarında İçişleri Bakanı’nın da bulunduğu 57 kişinin öldüğü bildirildi.

 

23 HAZİRAN 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, başlattıkları reform çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Arınç, amaçlarının TBMM’nin itibarlı, saygınlığı yüksek ve en iyi işleyen devlet kurumu haline getirilmesi olduğunu belirterek, Türkiye’nin çok sıkıntı çektiğini, ağır ve hantal bürokrasinin Meclis’te de yaşandığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sırasıyla Irak Türkmen Cephesi lideri Faruk Abdurrahman ile Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani’yi Başbakanlık’ta kabul etti. Abdurrahman ile görüşmesinde, Türkmenlerin geçici yönetimde hak ettikleri oranda yer almadığına işaret eden Başbakan Erdoğan, NATO Zirvesi ve ABD Başkanı George W. Bush’un Türkiye ziyaretinde bu konuyu gündeme getireceğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan Talabani ile görüşmesinde de bir etnik grubun diğeri üzerinde tahakküm kurmasına yol açacak federasyonlara Türkiye’nin sıcak bakmadığını söyledi. Talabani de Irak anayasasının bölgelere ve eyaletlere dayalı federasyon öngördüğünü, Kerkük için ise özel statü uygulanabileceğini belirterek “Burada hiçbir grubun azınlık statüsünde olmadığı, Arap-Türkmen ve Kürtlerin oybirliği ile karar almasına dayanan bir yönetim formülü üzerinde duruyoruz” dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, motorlu taşıtlardan silindir hacmine göre vergi alınmasını öngören yasa değişikliği hakkında CHP’nin yaptığı iptal başvurusunu oy birliği ile reddetti.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, asgari ücrette yüzde 5’lik artışın ekonomik dengeleri bozacak düzeyde olmayacağını ve bütçeye ek yük getirmeyeceğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı'ndan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’nda kabul edilen ve Türkiye üzerindeki denetim sürecinin kaldırılmasını savunan rapor ile buna bağlı karar tasarısına ilişkin yapılan açıklamada “Türkiye’nin 1996’dan bu yana tabi tutulduğu denetimden çıkarılması, ülkemizin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarında Avrupa Konseyi standartlarına uygun biçimde yükümlülüklerini yerine getirdiği anlamını taşımaktadır” denildi.

Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantısında, Türkiye için önemli olanın Irak’ın toprak bütünlüğü olduğuna dikkat çekerek, kararın Irak halkının mutabakatıyla alınması gerektiğini belirtti. Tan, mutabakat sağlanmaması ve Irak’ta iç karışıklığın çıkması durumunda bölge ülkeleri ve uluslararası camiaya ‘söz hakkı’ doğacağını söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, Bölgesel Havacılık Projesi’nin hayata geçirilmesinin ardından vergi ve meydan hizmetleri ücretlerinin indirilmesiyle iç hat uçuşlarında yolcu sayısının arttığını bildirdi.

7- Turizm arazi tahsisi için yeterlilikleri belirlenen 136 firma, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu’nun da katıldığı müzakereye katıldı. Bakan Mumcu, başvuruların yüzde 80’inin Antalya bölgesine, yüzde 6’sının ise Muğla bölgesine yapıldığını söyledi.

8- Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, ATO, ADD ile çok sayıda sendika ve derneğin bulunduğu 119 sivil toplum örgütünden oluşan Türk Dayanışma Konseyi, NATO Zirvesi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, Türkiye’nin içte ve dışta bağımsız politika oluşturma yeteneğinin sınırlandığını, Türk milletinin TBMM’den ‘yiğit bir ses beklediğini’ söyledi.

9- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener KKTC’de ekonomi ağırlıklı temaslarda bulundu. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Mehmet Ali Talat’la görüşen Başbakan Yardımcısı Şener, Maliye Bakanı Ahmet Uzun’la Türkiye’nin KKTC’ye vereceği 519 trilyon 890 milyar liralık önlemler paketini imzaladı.

10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos İspanyol El Pais gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile AB’ye üyelik müzakerelerine başlanmasında engel oluşturmayacaklarını belirtti. Papodopulos, Kopenhag kriterlerini yerine getiren bir Türkiye’nin AB’ye girebileceğini, bir Avrupa ülkesi gibi davrandığında da Türkiye’nin ordusunun başka bir ülkeyi işgal etmesini kabul edeceğini sanmadığını söyledi.

11- AB Dönem Başkanlığı'nı 1 Temmuz tarihinden itibaren İrlanda’dan devralacak Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot Belçika'nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin altı aylık eylem planını sundu. AB üyelik sürecine ilişkin olarak Türkiye’de çok kısa bir sürede kayda değer ilerlemeler gerçekleştirildiğini belirten Bot, ekim ayında yayımlanacak olan AB Komisyonu raporunun değerlendirmeleri ışığında Türkiye’nin müzakerelere başlamasına yönelik kararın aralık ayında alınacağını belirtti.

12- AB Konseyi Irkçılığı ve Ayrımcılığı Önleme Komitesi (ECRI), 5 Aralık 2003’te kabul ettiği Yunanistan’la ilgili üçüncü raporunu yayımladı. Yunanistan, dini ve etnik azınlıklara karşı ırkçı tavırlarla daha fazla mücadeleye davet edildi.

13- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin başlaması konusunda Fransa ile uzlaşma halinde olduklarını söyledi.

 

 

 

24 HAZİRAN 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, dış politika konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin İslam coğrafyasına karşı misyonu olduğunu belirten Başbakan Erdoğan “Bölgemizde ve dünyada barışın, demokrasinin, medeniyet fikrinin savunucusu ve öncüsü olmaya devam edeceğiz. Bu, bizim millet olarak kaçamayacağımız bir görevimiz, içinde bulunduğumuz coğrafyaya karşı da borcumuzdur. Bu borcu ödeyecek ve üzerimize düşen medeniyet bayraktarlığı misyonunu gururla, onurla ve kararlılıkla taşıyacağız” dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kuvvet Komutanları ve hükümet üyeleri katıldı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada “Toplantıda, ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile irticai ve bölücü faaliyetler gözden geçirilmiş, Kıbrıs ve Irak’taki son gelişmeler değerlendirilmiş, NATO İstanbul Zirvesi konusunda kurula bilgi sunulmuştur” denildi.

3- Danıştay 10. Dairesi, TÜPRAŞ’ın satışına onay veren Rekabet Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TGRT televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin siyasi kriterler açısından üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) kararının da bu gerçeğin bir göstergesi olduğunu belirterek “Buna rağmen Türkiye’nin eksiklikleri vardır. AB olmasa da çıkardığımız yasaların uygulanmasıyla ilgili bazı eksikliklerimiz var. Bu da zaman meselesidir” dedi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) düzenlediği ‘Kayıtdışı Ekonomi ve Yansımaları’ konulu toplantının ardından yaptığı açıklamada, enflasyon hedefinin yüzde 12, enflasyonun da yüzde 8-9 olmasına rağmen, hükümetin asgari ücrete yaptığı zam oranının yüzde 45 düzeyinde olduğunu söyledi.

Bakan Unakıtan ayrıca, TÜPRAŞ’ın özelleştirilme çalışmalarının durdurulmasının mümkün olmadığını ve Türk Hava Yolları’nın (THY) özelleştirilmesiyle ilgili çalışmaların ise tamamlandığını belirterek “THY’nin özelleştirilmesi halka arz yöntemiyle yapılacak” dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyesi gazetecileri kabulünde, bakanlık çalışmaları ve 2004 yılı hedefleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Güçlü, 2003 Doğrudan Gelir Desteği ödemelerinin yüzde 50’lik kısmının bittiğini, kalan kısmının ödemelerinin ise bu ay içerisinde başlayacağını belirtti. Bakan Güçlü tarımda kullanılan elektrik borçları ile ilgili sıkıntıların ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda yapılacak bir düzenleme ile iyileştirileceğini söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, KOSGEB, TOBB ve TOSYÖV tarafından İstanbul’da düzenlenen “KOBİ’lerimize Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ülkelerinde Yeni Ticari Fırsatlar” konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, KOBİ’lerin komşu ülkelerle ortak yatırım yapmaları gerektiğini belirterek “Bunun yolu kaliteden, markalaşmaktan ve işbirliğinden geçmektedir. Bölgesel işbirliğine önem vermeliyiz” dedi.

İslam Ülkeleri Sanayi ve Ticaret Odaları Genel Sekreteri Aqeel Ahmed Al Jassem de, dünyanın bugün pek çok zorluklarla ve aynı zamanda fırsatlarla yüz yüze olduğunu belirterek “Bizim bir araya gelip kendimizi düşünmemiz lazım. Birlik olmamıza çok büyük ihtiyaç var” dedi.

8- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, turizm yatırımı için yeterli görülen firmalara arazi tahsisinin tamamlanması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, tahsislerden 200 trilyon lira kaynak elde edildiğini belirterek “Bu beklediğimizin üzerinde bir rakam. Ortada ne bir maddi kayıp var, ne şaibe ne de kuşku. Herkesin gözü önünde açık bir tahsis yapıldı” dedi.

9- İl Özel İdareleri Kanunu ve Hayvan Hakları Kanunu, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

10- Büyükşehir Belediyeleri Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

11- İstanbul’un Fatih ilçesinde seyir halindeki bir belediye otobüsünde meydana gelen patlamada 4 kişi öldü, 18 kişi yaralandı. Ankara Hilton Oteli yakınında meydana gelen patlamada da 2’si güvenlik görevlisi olmak üzere 3 kişi yaralandı.

12- ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada “ABD’nin Türkiye’de yeni askeri üsler kurmak ve asker konuşlandırmak gibi bir niyeti yoktur. Başkan George W. Bush’un da Türkiye ziyaretinde bu tür önerilerde bulunması söz konusu değildir” denildi.

13- Türkiye’de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, genel af ilan edilmesi ve gerçekçi bir politika izlenmesi durumunda PKK’lıların çoğunun bu aftan yararlanmak isteyeceklerini söyledi.

14- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, İstanbul ve Ankara’da meydana gelen patlamalarla ilgili olarak Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, İstanbul’da yapılacak olan NATO Zirvesi'nin güvenliği konusunda hiçbir endişesi bulunmadığını belirterek “Türk yetkililerin zirvenin güvenliği için gerekli her türlü önlemi aldığından eminiz. Yaşanan olaylar terörün her yerde etkili olabileceğini ve her yerde şansını denediğini gösteriyor. Biz de İttifak olarak terörle her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

 

25 HAZİRAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Yasa’da değişiklik yapan düzenlemeyi, 2, 6, 7. maddelerinin bir kez daha görüşülmesi için TBMM’ye iade etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO İstanbul Zirvesi kapsamında TESEV ile Amerika’nın düşünce kuruluşu The German Marshall Fund of The United States’in (GMF) İstanbul’da düzenlediği ‘’Yeni Bir Dönüm Noktasında NATO’’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, NATO’nun artık kendini yenilemiş bir örgüt olduğunu belirterek ‘’İttifakımız, 21. yüzyılı güçlü ve özgüvenli bir şekilde karşılamaktadır’’ dedi.

3- Sosyalist Enternasyonal Barış, Demokrasi ve İnsan Hakları Komite Toplantısı, İstanbul’da başladı.

İki gün sürecek toplantının ilk gününde konuşan CHP Genel Başkanı ve Sosyalist Enternasyonel Başkan Yardımcısı Deniz Baykal, NATO’nun Irak’taki duruma doğrudan müdahil olmasını eleştirerek “Irak’ta NATO’nun doğrudan görev alması, meşruiyet sorunu yaratıyor. BM şemsiyesi altında, tarafsız ülkelerin katılımıyla oluşacak bir güvenlik gücünün görev alması daha uygundur” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Fransa’da yayımlanan Le Figaro gazetesinin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin Irak’ın bölünmesine kesinlikle karşı çıktığını belirtti.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milliyet gazetesine NATO Zirvesi’nin önemi, ABD ile ilişkiler ve Türkiye’nin önemi konularında değerlendirmelerde bulundu.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, incelemelerde bulunmak ve bazı toplantılara katılmak üzere Eskişehir’e gitti.

Bakan Yıldırım, Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, geçen yılın sonunda sivil havacılıkta özel havayolu şirketlerine iç hat seferi yapma imkanı verildiğini, bu sayede yolcu sayısında 700 bine yakın artış kaydedildiğini söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, TÜSİAD’ın düzenlediği ‘’Yeni İş Kanunu Çerçevesinde İş Sözleşmesinin Feshi ve İş Güvencesi’’ konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, iki yıldır ekonomideki büyümeye rağmen işsizlik oranında bir azalma görülmediğini belirterek ‘’2010 yılına kadar yıllık yüzde 5-6 oranında bir büyümenin gerçekleşmesi durumunda, işsizlik oranı AB ortalamasına çekilebilecek’’ dedi.

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı da yaklaşık son 11 yıllık dönemde yüksek üretim artışı sağlanmış olmasına rağmen, istihdam rakamlarında henüz ciddi bir iyileşme ortaya çıkmadığını bildirdi.

8- Bütçe uygulamalarının daha saydam ve açık olmasını amaçlayan, özel gelir ve özel ödenek uygulamasını yeniden düzenleyen yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

9- 5187 sayılı Basın Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul’un Fatih ilçesinde bir belediye otobüsünde patlamayı gerçekleştiren ve olayda ölen kişinin Semiran Polat olduğunu ve yasadışı sol bir örgüt içinde eylem ve faaliyette bulunmaktan dolayı arandığını açıkladı.

11- NATO Zirvesi, çok sayıda demokratik kitle örgütünün İstanbul’da düzenlediği eylemlerle protesto edildi.

12- Temaslar için Türkiye’de bulunan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Faruk Abdullah Abdurrahman, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, yeni Irak yönetiminde Türkmenlerin dışlandığını söyledi.

13- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla, işadamları ve resmi yetkililerden oluşan yaklaşık 150 kişilik heyetle Libya’nın başkenti Trablus’a gitti.

Bakan Tüzmen Trablus Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye ile Libya arasındaki ticaret hacminin şu anda 1-1.5 milyar dolar seviyelerinde olduğunu belirterek ‘’Bu miktarı en kısa zamanda 4 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz’’ dedi.

14- Yunanistan Savunma Bakanı Spilyos Spilyotopulos, Hürriyet gazetesine Türkiye-Yunanistan ilişkilerini değerlendirdi.

15- ABD Başkanı George W. Bush, Türkiye ziyareti öncesinde NTV televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye’nin Büyük Ortadoğu Projesi için bir örnek ülke olduğunu belirterek, ziyaretinde ele alacağı konuları da ekonomi, teröre karşı savaş ve Türkiye’nin komşularıyla ilişkileri olarak sıraladı.

16- AB Komisyonu’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Chris Patten, yarın ABD Başkanı George W. Bush’un da katılımıyla yapılacak ABD-AB zirvesi öncesinde İrlanda’nın Shannon kentinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son dönemde AB yolunda çok büyük reformlar gerçekleştirdiğini ve AB’nin bu reformların tamamen farkında olduğunu söyledi.

17- İran’da benzin yüklü bir tankerin, polis kontrol noktasında bekleyen otobüslere çarptığı kazada, 114 kişi yaralanırken 90 kişi öldü.

 

26 HAZİRAN 2004

 

1- Devlet Bakanı Beşir Atalay partisinin Ankara İl Başkanlığı’nın düzenlediği “Yerel Yönetimler Eğitim Semineri”nin açılışında, Türkiye’nin yıldızının hem Batı’da hem de İslam dünyasında eşzamanlı olarak parladığını belirterek, AB’nin bu yıl sonunda müzakere tarihi vereceğine neredeyse kesin gözle bakıldığını söyledi.

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek İzmir’in Dikili ilçesindeki adliye binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, İhale Kanunu’nu eleştirdi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, AKP İstanbul Milletvekili Gürsoy Erol’un soru önergesine verdiği yanıtta, geçen yıl yapılan yasal düzenlemeyle yabancı uyrukluların Türkiye’de mülk edinmelerinin kolaylaşmasının ardından 43 bin 119 kişinin arazi ve mesken satın aldığını bildirdi.

4- Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Song Aiguo, Türkiye ile ilişkilerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- ABD Başkanı George W. Bush İstanbul’da düzenlenen NATO Zirvesi’ne katılmak üzere, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Condolleezza Rice ile birlikte Türkiye’ye geldi.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Ronald Rumsfeld ile birlikte zirveye katılmak için İstanbul’a gelen NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer gazetecilerin sorularını yanıtladı. Scheffer, yarın başlayacak olan NATO Zirvesi’nin gizli gündeminin, Büyük Ortadoğu Projesi olduğu yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

Zirve çerçevesinde Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ile The German Marshall Fund of The United States (GMF) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘’Yeni Bir Dönüm Noktasında NATO’’ konferansının ikinci gün oturumunda konuşan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak’ta tarafların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi ve yanlış hesaplar yapmaması gerektiğini söyledi.

Konferansta konuşan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Richard Lugar da yeni Irak yönetimini, mümkün olan en kısa zamanda İttifak’ı ülkelerine davet etmeye çağırdı.

Konferansta düzenlenen ‘Karadeniz için Yeni Bir Avrupa Atlantik Stratejisi’ başlıklı panelde konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ konusunda, sırf uzlaşma olsun diye ülke topraklarından vazgeçmeyeceklerini söyledi.

6- İstanbul’da gerçekleştirilen Sosyalist Enternasyonal’in Barış, Demokrasi ve İnsan Hakları Komitesi’nin iki gün süren toplantısı yayımlanan deklarasyonla sona erdi. Toplantı sonrası açıklanan İstanbul Deklarasyonu’nda, Irak’ın toprak bütünlüğü ve kurulacak rejimin laik olması, uluslararası teröre karşı işbirliği, BM’nin güçlendirilmesi, laikliğin demokrasinin temel şartı, önkoşulu olduğu vurgulanarak, Türkiye’nin AB üyeliğine destek verildi.

Komite Başkanı Piero Fassino, uluslararası toplumun en önemli sorunlarından olan teröre karşı ‘doğru yolla mücadele etmek’ gerektiğine değinerek “Bunun yolu savaş değil, uluslararası işbirliği ve doğru istihbarattır” dedi.

Kapanış toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da sosyalistlerin Türkiye’nin AB üyeliği konusunda net bir destek ortaya koymalarının önemine değindi.

7- İrlanda’nın Shannon kentinde yapılan ABD-AB Zirvesi'ne katılan ABD Başkanı George W. Bush Türkiye’ye gelmeden önce düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin gereken AB ölçütlerini karşıladığını belirterek “AB, Türkiye ile tam üyeliğe gidecek müzakereleri başlatmalıdır” dedi.

Toplantıda AB liderleri ile buluşan AB Komisyonu'nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Chris Patten ise Türkiye’nin muazzam reformlar yaptığını ve bunun farkında olduklarını, ancak sivil-asker dengesinin kurulmasının önem taşıdığını söyledi.

Toplantının sonunda taraflar, Irak Başbakanı İyad Allavi’nin talebi doğrultusunda, güvenlik güçlerinin eğitilmesine destek vermeyi kararlaştırdı.

8- Pakistan Başbakanı Zaferullah Cemali’nin istifa ettiği bildirildi.

9- Irak’ın Hille kentinde meydana gelen patlamada 19 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Öte yandan Irak’ta militanların 3 Türk’ü kaçırdığı belirtildi.

10- Afganistan’da 5 Nisan’da Taliban güçleri tarafından kaçırılan Türk mühendis Salih Aksoy serbest bırakıldı.

 

 

 

27 HAZİRAN 2004

1- NATO İstanbul Zirvesi öncesi resmi bir ziyaret için Türkiye’ye gelen ABD Başkanı George W. Bush, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edildi. Görüşmede, Irak’ın geleceği, terör örgütü PKK ile mücadele, Kıbrıs, Ortadoğu, bölgesel ve ikili konular ele alındı.

Daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelen Başkan Bush, Müslüman bir ülke olan Türkiye’nin, demokrasi ve hukuk kurallarıyla özgürlüğü kucakladığını ve takdir edildiğini belirterek “AB’ye giden yolda size bir tarih verilmeli” dedi.

Başbakan Erdoğan ise Kıbrıs konusunda daha önce yapılan açıklamalar doğrultusunda ABD’nin somut adımlar atmasını isteyerek, KKTC’ye programlı ve charter uçuşlarının başlatılması gerektiğini söyledi. Irak’ın toprak bütünlüğünün önemine de değinen Başbakan Erdoğan, Irak’ta bir etnik grubun diğeri üzerinde tahakkümüne yol açacak yönetim biçimini Türkiye’nin kabul edemeyeceğini söyledi.

Temaslarının ardından İstanbul’a giden Başkan Bush, dini liderlerle de bir araya geldi. Görüşmenin sonunda farklı dinlere, inançlara sahip önemli kişiliklerle görüştüğünü belirten Başkan Bush, dini liderlerin, Türkiye’nin en iyi yönünü temsil ettiğini söyledi.

2- AKP Ankara İl Başkanlığı’nca Kızılcahamam’da düzenlenen ‘Yerel Yönetimler Eğitim Semineri’nde konuşan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, devlet icraatının ‘seçilmişler’, ‘seçilmişler ve atanmışlardan oluşan kurumlar’ ve ‘atanmışlar’dan oluşan 3 anahtarlı bir kasa olduğunu belirterek, İmam Hatip okullarıyla ilgili yasanın çıkarılması için hükümetin anahtarının yeterli olmadığını söyledi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, Çorlu Doğalgaz Dağıtım A.Ş’nin doğalgaz dağıtımı için tesisat döşenmesi ve boru bağlantılarının kurulması törenine katıldılar.

Bakan Unakıtan, hükümet olarak Türkiye’yi doğalgaz ağı ile öreceklerini söyledi.

Bakan Mumcu ise özel sektörün bakış açısının, girişimci gücünün ve risk alma kabiliyetinin gelişmeyi sağladığını belirtti.

4- DİSK, KESK, Hak-İş, TMMOB, TTB, Küresel Barış ve Adalet Komisyonu, İşgale Karşı Komiteler, NATO ve Bush Karşıtı Birlik tarafından İstanbul’un Kadıköy ilçesinde gerçekleştirilen mitingde, NATO Zirvesi protesto edildi.

5- NATO’da oluşturulan ‘Acil Mukabele Gücü’ (NRF) bünyesinde ilk komuta devir teslimi, İstanbul’da yapıldı. NRF komutası, NATO Kuzey Müttefikler Komutanlığı’ndan NATO Güney Müttefikler Komutanlığı’na devredilirken, kara birimlerinin komutası Türkiye’den İtalya’ya, deniz birimlerinin komutası İspanya’dan İngiltere’ye geçti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök törende yaptığı konuşmada, terörle ortak mücadelenin artırılması çağrısında bulundu.

6- NATO’nun Afganistan’daki en üst sivil yetkilisi olan Dışişleri eski Bakanlarından Hikmet Çetin, İstanbul’da Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) ile The German Marshall Fund of The United States (GMF) tarafından düzenlenen ‘’Yeni Bir Dönüm Noktasında NATO’’ konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Dünyanın karşı karşıya olduğu 3 büyük tehdidi, terör, bölgesel çatışmalar ve kitle imha silahları olarak sıralayan Çetin, bu tehditlerle mücadele edecek kuruluşların başında NATO’nun geldiğini söyledi.

7- NATO üyesi ülkelerin Savunma Bakanları, yarın başlayacak ve 2 gün sürecek NATO 17. Zirvesi öncesinde, İttifak’ın yetenek ve savunma planlamalarını incelemek üzere İstanbul’da bir araya geldiler.

Yapılan açıklamada, Soğuk Savaş’ın son bulmasından bu yana savunma alanının dışına çıkan, hedeflerini genişleten ve terorizm gibi yeni tehdit unsurlarıyla karşılaşan NATO’nun, yeni yüzyılın gereklerine uyum sağlamak için yetenek ve olanaklarını artırma arayışlarını sürdürdüğü belirtildi.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Irak Geçici Hükümet Başbakanı İyad Allavi’nin, Irak’a destek isteyen mektubuna zirvede olumlu yanıt verilmesini umduğunu söylerken, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de uzlaşmadan emin olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ise Pan-Atlantik Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Gençlik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, NATO’nun, Avrupa-Atlantik’in tümü için geçerli olan tek siyasi ve askeri örgüt olduğunu ve varlığını sürdürmesi için günümüzde de çok neden olduğunu söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün, zirve dolayısıyla delegelere verdiği resepsiyonda, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Zebari, Irak askerlerinin durumuyla ilgili bir soru üzerine “Irak askerlerinin eğitimi konusu bu zirveden çıkacak karara bağlı. Eğitimin Irak içinde yapılmasını bekliyoruz. Türk askerleri de eğitim için Irak’a gelebilir, bunu hoş karşılarız” dedi.

8- Libya’nın başkenti Trablus’ta bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Başbakan Şükrü Muhammed Ganem tarafından kabul edildi. Ekonomi ve Ticaret Bakanı ile Dışişleri Bakanı’nı da ayrı ayrı ziyaret eden Bakan Tüzmen, Türkiye ile Libya arasındaki ilişkilerin dönülmeyecek bir başlangıç yaptığını söyledi.

9- Dünya Bankası’nca hazırlanan ‘Türkiye’de Genel Sağlık Sigortasına Hazırlık’ konulu rapora göre, Türkiye’de 10 milyon 300 bin yoksul bulunurken, bunların 5.8 milyonu yeşil kartlı, 4.5 milyonunun ise hem yoksul hem de sigortasız olduğu belirtildi.

10- Gazze Şeridi’nde, bir İsrail karakolunda meydana gelen patlamada, 5 İsrail askerinin öldüğü, en az 30 sivilin de yaralandığı bildirildi.

 

 

28 HAZİRAN 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kara Kuvvetleri’nin 2213. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’a gönderdiği mesajda, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel kurumlarından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün en önemli güvencelerinden olduğunu belirterek, TSK’nın, dünyanın en disiplinli, en iyi eğitim görmüş ve donatılmış seçkin ordularından biri durumuna gelmesinde Kara Kuvvetleri’nin payının yadsınamaz olduğunu söyledi.

Yıl dönümü nedeniyle TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Orgeneral Yalman’a birer mesaj gönderdiler.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NATO Zirvesi için İstanbul’a gelen muhataplarıyla ikili görüşmelerde bulundular.

Cumhurbaşkanı Sezer, Fransa, Gürcistan, Makedonya, Hırvatistan, Azerbaycan, Slovakya, Kırgızistan ve Bosna-Hersek liderleriyle bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan da İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve İspanya Başbakanı Jose Zapatero ile görüştü.

Başbakan Yardımcısı Gül ise Makedonya Dışişleri Bakanı İlinka Mitreva ve İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile bir araya geldi.

Görüşmelerde Türkiye’nin AB üyeliği konusu ele alındı.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları ile bir araya gelerek, bölgesel sorunların çözümü ve istikrarın sağlanması için atılması gereken adımları görüştü.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun (SSK) 46. Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, emeklilere ödenecek farklardan, sosyal güvenlik reformuna kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Toplantıda Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Refik Baydur, Hak-İş Başkanı Salim Uslu ve Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da birer konuşma yaptılar.

4- Anayasa’da yapılan değişikliklere uyum sağlamak amacıyla idam cezasına ilişkin yasa maddelerini yürürlükten kaldıran ‘9. Uyum Teklifi’ TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

5- İstanbul’un çeşitli yerlerinde NATO Zirvesi’ni protesto etmek amacıyla gösteriler düzenlendi.

6- 26 üye ve 20 ortak ülkenin katıldığı NATO Zirvesi, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in açılış konuşmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Sezer “Tarihin en başarılı savunma ittifakı olarak tanımlanan NATO’nun, yeni üyelerinden aldığı güçle önümüzdeki dönemde daha da başarılı olacağına inancımız sonsuzdur. Bugün İstanbul’da, genişlemesini ve dönüşümünü başarıyla sürdüren, aynı zamanda komşu bölgelere stratejik ortaklık eli uzatan ve böylece küresel istikrarın güvencesi durumuna gelen İttifak'ın geleceğe yönelik ortaya koyduğu sağlam vizyona tanık olmaktayız” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer de konuşmasında, İstanbul’un yüzyıllar boyunca gerçek bir köprü olduğunu, NATO’nun da benzer görevi Avrupa-Atlantik arasında yaptığını söyledi.

Zirve sırasında yayımlanan İstanbul Bildirisi’nde, İttifak'ın güvenlik sorunlarına askeri harekatları ve faaliyetleri, ortak ülkelerle tesis ettiği işbirliği ilişkileri ve askeri yetenekleri devamlı geliştirmek suretiyle karşılık verdiği ve bu amaçla kendisini daimi bir uyarlama sürecine tabi tuttuğu belirtildi. Bildiride, Afganistan’a ilişkin olarak, Afgan makamlarına destek verebilmek amacıyla NATO’nun Afganistan’da rolünün önemli ölçüde genişletilmesinin onaylandığı ve bu görevin başarıyla yerine getirilebilmesi için gerekli olan kaynakların temin edileceği kaydedildi. NATO’nun aynı zamanda Balkanlar’da ve Akdeniz’de askeri harekatlara öncülük ettiği ve Irak’ta Polonya’nın liderliğindeki çokuluslu tümeni desteklediği belirtildi. Bu çerçevede, Irak Geçici Hükümeti ile ilgili olarak 1546 sayılı BM Güvenlik Konseyi’nin kararı doğrultusunda Irak Silahlı Kuvvetleri’nin eğitimine katkı için siyasi anlaşmaya varıldı.

Bildirinin Bosna-Hersek ile ilgili bölümünde de NATO’nun Bosna’da 9 yıldır sürdürdüğü operasyonu sona erdirme kararının, savaşa son verilmesinde ve ülkede barışın korunmasında NATO’nun elde ettiği başarıyı ortaya koyduğu ifade edilerek, AB’nin Bosna’da yeni bir harekat başlatma kararı almasından memnuniyet duyulduğu ve işbirliğinin bundan sonra da sürmesinin arzu edildiği bildirildi.

7- NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen ‘Pan Atlantik Gençlik Zirvesi’nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı. Kürtlerin geleceğine ilişkin bir soru üzerine Başbakan Erdoğan, Kürtlerin Türkiye’de azınlık değil bütünü oluşturan ana unsurlardan biri olduğunu söyledi.

Zirvede ayrıca, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis de birer konuşma yaptılar.

8- NATO Zirvesi çerçevesinde yapılan NATO-Rusya Konseyi toplantısının ardından NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer yaptığı açıklamada, toplantıda kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi ve Afganistan gibi konuların ele alındığını belirterek, Rusya’nın NATO’nun genişlemesine yönelik endişeleri bulunduğunu söyledi.

9- NATO Zirvesi nedeniyle Türkiye’de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmesinden sonra basına, görüşme ve zirve ile ilgili bilgi verdi. Chirac, Türkiye’nin AB üyeliği yolundaki çabalarının inkar edilemeyeceğini belirterek, Türkiye-AB müzakerelerinin hem Türkiye, hem de Avrupa açısından uzun ve zorlu olacağını söyledi.

10- NATO Zirvesi’ne katılmak için Türkiye'de bulunan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari yaptığı açıklamada, geçici hükümetin güvenliği sağlamak için koalisyondan daha iyi çalışacağını söyledi.

11- Irak’ta ABD önderliğindeki koalisyon yönetimi, planlanandan 2 gün önce egemenliği geçici hükümete devretti.

Irak Başbakanı İyad Allavi, Amerika’nın sivil yöneticisi Paul Bremer ve İngiliz temsilcilerin de katıldığı devir teslim töreninden sonra Bremer, Irak’tan ayrıldı.

Öte yandan Irak Başbakanı İyad Allavi’nin Sözcüsü Corcis Hürmüz Sade yaptığı açıklamada, halen ülkenin kuzeyinde faaliyetlerde bulunan PKK’nın terör örgütleri listesine alındığını bildirdi.

 

 

 

29 HAZİRAN 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5190 sayılı “Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nda Değişiklik Yapılması ve DGM’lerin Kaldırılmasına Dair Kanun”u onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da sona eren NATO Zirvesi’nin ardından düzenlediği basın toplantısında, liderlerin organizasyonu başarılı bulduğunu, bunun da AB’nin yıl sonunda vereceği kararı olumlu etkileyeceğine inandığını söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, ABD Başkanı George W. Bush’un Türkiye’ye desteğinin iyi niyet göstergesi olduğunu belirterek, bunun olağan karşılanması ve rahatsız olunmaması gerektiğini ifade etti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, ABD’nin Kıbrıs konusunda verdiği sözleri tutmadığını, Türkiye’nin haklı bekleyişleri olan konularda herhangi bir somut çözüm önerisi gelmediğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TRT televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak’ta rehin tutulan 3 Türk vatandaşının serbest bırakılmasında İstanbul’da düzenlenen mitingin ve orada yapılan çağrının etkisi olduğunu belirterek, sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.

5- Yargıtay Başkanlık Divanı, bazı davaları etkileme girişimlerine ilişkin ‘Neşter 2’ soruşturmasında adı geçen Yargıtay üyeleri hakkında dava açılmasına gerek görmedi.

Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, soruşturmayla ilgili Yargıtay Birinci Başkanlık Divanı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, üyeleriyle ilgili başlatılan soruşturmanın esasını telefon dinlemelerinin teşkil ettiğini belirterek, telefonunun dinlenmesi için izin alınan kişiyle, telefonda konuşan 3. kişilerin ifadelerinin ceza kovuşturmasında delil olarak kullanılamayacağını söyledi.

6- İçişleri Bakanlığı’ndan çıkma izni alarak başka bir ülkenin vatandaşlığını kazananların kullanabileceği hakları genişleten tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

7- Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu silahların alımında, silahların araştırma-geliştirme çalışmalarında gizliliğin ve güvenliğin sağlanmasını öngören Savunma Sanayi Güvenliği Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, ABD’nin Irak’taki savaşın ardından hem gerekli barış ortamını sağlamadığını, hem de Türkiye’nin bölücü teröre karşı önlem almasına sıcak bakmadığını belirterek, ABD’nin Irak’ı üçe bölmek ve Kerkük’ü yok etmek istediğini söyledi. Ecevit ayrıca, ABD’nin Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargonun kaldırılması gerektiği yönündeki sözlerini de unuttuğunu söyledi.

9- Ankara 10. İdare Mahkemesi, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’nin (TÜPRAŞ) satışına onay veren Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesini durdurdu.

10- NATO Zirvesi için Türkiye’de bulunan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi. Schröder görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’a AB Komisyonu İlerleme Raporu’nun olumlu çıkması halinde bu yılın sonunda Türkiye’nin tam üyelik müzakerelerine başlamasının gereğini teyit ettiklerini söyledi. Schröder ayrıca, Irak’ta yetki devrinin erken yapılmasının iyi bir gelişme olduğunu ve Irak’a kesinlikle asker göndermeyeceklerini belirtti.

Chirac ise yaptığı açıklamada, Irak işgali konusunda ABD’nin görüşlerine katılmadığını söyledi. Chirac ayrıca, genel olarak Türkiye’nin AB üyeliğine sıcak baktıklarını, ancak Fransız iç politikasında bazı sıkıntıların olduğunu belirtti.

11- NATO Zirvesi çerçevesinde, Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının dün gerçekleştirdikleri Kafkas Zirvesi’nde, bölgesel sorunların çözülmesi için stratejik vizyon geliştirilmesi benimsendi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, NATO’nun ‘Komşuluk Politikası’ adı altında Güney Kafkasya için yeni bir stratejik planlama geliştirdiğini belirterek, bunun bölgeyi tehdit eden sorunların aşılması için önemli bir unsur olduğunu söyledi.

12- Zirve ve resmi temaslar nedeniyle Türkiye’de bulunan ABD Başkanı George W. Bush İstanbul’da Galatasaray Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, güçlü ve laik bir demokrasi olarak tanımladığı Türkiye’nin AB’ye alınmasının, Avrupa’nın bir Hıristiyan kulübü olmadığını kanıtlayacağını söyledi. Bush ayrıca “Türkiye Cumhuriyeti, ABD’nin desteğinden ve dostluğundan emin olabilir” dedi.

13- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, NATO Zirvesi’nin ikinci gününde düzenlenen ‘Avrupa-Atlantik Ortaklık Konseyi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, NATO’nun seçimlerin güvenliğini sağlamak için eylülde asker gönderme kararını memnuniyetle karşıladığını, ancak birliklerin ülkeye hemen gelmesi gerektiğini belirtti.

14- NATO Zirvesi nedeniyle Türkiye’de bulunan Letonya Cumhurbaşkanı Vaira Vike Freiberga TGRT televizyonuna yaptığı açıklamada, AB’nin dönem sonuna kadar Türkiye’yle tam müzakere sürecinin başlatılması için karar vereceğini belirterek ”Türkiye gerçekten etkileyici bir değişim süreci içinde” dedi.

15- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), kamusal alanda türban yasağıyla ilgili Türkiye aleyhine açılan davada, Türkiye’yi oybirliğiyle haklı bularak, yasağın meşru temeli olduğunu kaydetti.

16- Irak’ta El-Zarkavi’ye bağlı direnişçiler tarafından 2 gün önce kaçırılan 3 Türk vatandaşının serbest bırakıldığı, 2 Türkün ise rehin tutulduğu bildirildi.

17- AB liderleri, Komisyon Başkanlığı görevine getirilecek kişiyi belirlemek üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenledikleri özel zirvede, Portekiz Başbakanı Jose Manuel Durao Barroso’nun göreve getirilmesini kararlaştırdı.

18- Irak Başbakanı İyad Allavi yaptığı açıklamada, Irak’ın eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ve diğer 11 üst düzey tutuklunun hukuki gözetimlerinin Iraklılara devredileceğini ve Saddam Hüseyin’in, 23 yıllık yönetimi sırasındaki suçlarla ilgili yargılanacağını söyledi.

 

 

 

30 HAZİRAN 2004

 

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5199 sayılı “Hayvanları Koruma Kanunu” ile 5195 sayılı “Endüstri Bölgeleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”u onayladı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ‘NATO Gençlik Zirvesi’nin kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB sürecinin 1963’te başladığını, bazı kişilerin ise Türkiye’yi AB’ye yeni üye olan Doğu Avrupa ve Baltık ülkeleri ile aynı kategoriye koymaya çalıştığını belirterek “Türkiye’nin Kopenhag kriterlerini gerçekleştirdiğine inanıyoruz. Demokratikleşme süreci devam edecektir. Şimdi AB Komisyonu, eminim ki gayet objektif bir şekilde bu durumu tespit edecektir” dedi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM Adalet Komisyonu’nda Türk Ceza Yasa Tasarısı üzerindeki görüşmeler sırasında yaptığı konuşmada, hukuk devletlerinde anayasadan sonra en önemli yasanın ceza yasaları olduğunu belirterek “Bir ülkede demokrasinin varlığını ya da yokluğunu, demokrasinin standardını tahmin edebilmek için o ülkenin anayasası ve ceza kanuna bakmak yeterlidir” dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, savunma bütçesinde bu yıl 4 katrilyon indirime gidildiğini belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kendi planlaması çerçevesinde asker sayısında indirimi de öngördüğünü söyledi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu NATO Zirvesi’nin sona ermesi nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, zirveye dönük protestoları, Türkiye’nin demokratik olgunluğunun bir göstergesi olarak kabul ettiklerini söyledi.

İstanbul Valisi Muammer Güler de düzenlediği basın toplantısında, 5 Ocak-29 Haziran 2004 tarihleri arası NATO karşıtı 156 basın açıklaması ve protesto eylemi yapıldığını belirterek, yurttaşların duyarlılığı ile güvenlik güçlerinin demokratik ve profesyonel yaklaşımları nedeniyle gösterilerin demokratik ortamda gerçekleştiğini söyledi.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, CHP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu’nun uyuşturucu kullanımı konusundaki yazılı önergesine verdiği yanıtta, 2004-2005 öğretim yılından itibaren ilkokul üçüncü sınıf ile lise ikinci sınıf arasındaki öğrenci, aile ve öğretmenlerin madde bağımlılığı konusunda eğitilmelerinin planlandığını açıkladı.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Tedarik ve Lojistik Fuarı’nda, akaryakıt ürünlerine yapılan son zamlarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

8- Kadın memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin verilmesini düzenleyen teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

9- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yılın ilk üç ayında büyüme oranı, yüzde 12.4 olarak açıklandı.

10- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, derneğin 2004 yılı ilk Yüksek İstişare Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin kısa vadeli sorunlarla uğraşmanın yanı sıra, toplumu gelecek idealinin peşinde sürükleyecek bir vizyon ortaya koymasının artık zamanının geldiğini söyledi.

Toplantıya katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan da piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen büyüme rakamlarıyla, yıl sonu için belirlenen yüzde 5 düzeyindeki hedefin üzerine çıkılacağının anlaşıldığını belirterek, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyümenin işsizliğin de çözümü olacağını söyledi.

11- Aktör Hüseyin Baradan, İzmir’de yaşamını yitirdi.

12- İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Cumhuriyet gazetesinin NATO Zirvesi ve Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin sorularını yanıtladı.

13- AB dönem başkanlığını 1 Temmuz’da üstlenecek olan Hollanda’nın Başbakanı Jan Peter Balkenende Lahey’de yaptığı açıklamada, yıl sonunda Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerinin başlaması için Türkiye’den son anda ek kriterler istenmesine karşı olduğunu belirterek “Türkiye’nin o tarihte, demokrasiyi, adli düzeni, insan haklarına saygıyı ve azınlıkların korunmasını garanti altına alan istikrarlı kurumlara sahip olup olmadığı saptanacak” dedi.

14- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani Arap El Hayat gazetesine verdiği demeçte, Irak’ın demokratik ve federal bir devlet olmaması halinde, diğer halklarla bir arada yaşayamayacaklarını belirterek, İyad Allavi’nin başkanlığını yaptığı geçici hükümetin nihai anayasayı yazarken, Kürtlerin özerkliğini güvence altına alan geçici anayasayı dikkate alması gerektiğini ifade etti.

15- Irak’ın eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ve diğer 11 üst düzey tutuklunun hukuki gözetimleri, Irak hükümetine devredildi.

Irak Devlet Başkanı Şeyh Gazi El Yaver de yaptığı açıklamada, yönetimi 28 Haziran’da ABD önderliğindeki koalisyondan devralan yeni hükümetin, ölüm cezasını yeniden yürürlüğe koyduğunu bildirdi.

16- İsrail Yüksek Mahkemesi, İsrail’in Batı Şeria’da inşa etmekte olduğu güvenlik duvarının güzergahında değişiklik yapılmasına karar verdi. Mahkeme, Filistinlilerin yaşamlarındaki duvardan kaynaklanan zorlukları en aza indirmek için güzergahta değişiklik yapılmasına hükmetti.

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106