16.5.2004
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 2004

 

 

1 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Trafik Haftası’ nedeniyle yayımladığı mesajında, önlemler, uyarılar ve yasal düzenlemelerin, trafik kazalarının önüne geçilebilmesinde yeterli olmadığını belirterek “Kazaların önlenmesi konusunda herkesi sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyorum” dedi.

Hafta nedeniyle TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB’ye yeni üye olan 10 ülke için düzenlenen törene katılmak üzere İrlanda’nın başkenti Dublin’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) tanınması konusunda “Dünya tanımış, ben tanımıyorum demekle siz ne yapabilirsiniz? Bunlar anlamsız. Dünya gerçeklerinin içinde yerimizi almaya mecburuz” dedi. Başbakan Erdoğan’ı uğurlamaya gelen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise Türkiye’nin GKRY’yi tanıma kararı almadığını belirterek, Rumların AB’ye üye olmasıyla artık Türkiye’nin muhatap olmak zorunda kalacağını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ‘1 Mayıs İşçi Bayramı’ nedeniyle Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve beraberindeki heyeti Başbakanlık’ta kabul etti. Başbakan Yardımcısı Gül kabulde, 1 Mayıs’ı emekçinin, çalışanın hak ve hukukunun gözden geçirilmesi günü olarak gördüklerini ifade ederek “Türkiye, AB’ye tam üye olduğunda, bugünler resmi günler olacak” dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı’ndan Rum yönetiminin Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla AB’ye girmesine ilişkin yapılan açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türklerini ve Kıbrıs’ın tümünü temsil etmediği, birliğe katılan tarafın Rumlar olduğu bildirildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen Star grubunun yayın organlarında müdahale ve sansür iddialarının tersine yayın politikasının yasalara uygun hale getirildiğini belirtti.

5- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Yaşarbank’ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devri ve bankacılık izninin kaldırılmasına yönelik kararları hukuka uygun buldu. Genel Kurul, Yurtbank’ın TMSF’ye devrine ilişkin Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) kararının iptal istemini reddine ilişkin 10. Daire Kararı’nı onadı.

6- Devlet Bakanı Beşir Atalay Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, 2002’deki anayasa değişikliğine rağmen uygulamaya geçirilemeyen anadilde yayın konusunun önümüzdeki günlerde çözüleceğini belirterek “Meclis iktidarıyla, muhalefetiyle bir araya gelmiş ve bir karar almış. TRT yönetmeliğinin buna engel olmaması lazım. Engel oluyorsa değiştirilir. Zaten bu konuda bir çalışma başladı” dedi.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Rize Barosu’nca düzenlenen ‘Bilirkişilik Uygulaması ve Problemleri’ konulu panelde yaptığı konuşmada, yargının problemlerinin en kısa sürede çözümünün bu ülkeye yapılabilecek en faydalı iş olacağını söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Konya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Boğazların ilerideki yükünü hafifletmek için iki tane by-pass petrol boru hattı düşündüklerini açıkladı. Bakan Güler, bu boru hatlarından birinin Karadeniz’i Ege’ye bağlayacağını, diğerinin ise Samsun-Ceyhan arasında olacağını söyledi.

9- Gazeteci Erdoğan Kral İstanbul’da yaşamını yitirdi.

10- Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Mehmed Nevruzoğlu Aliyev yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde KKTC milletvekillerinin kendi hükümetlerini temsil etmemelerine yönelik oylamaya Azeri milletvekillerinin katılmamasının “eksikorganizasyon ve dikkatsizlikten” kaynakladığını bildirdi.

11- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat TGRT televizyonunda yayımlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ programında, Rumların tutumu doğrultusunda Türk tarafının daha fazla dışlanamayacağını söyledi.

12- AB’nin 10 yeni ülkeyi daha bünyesine alarak 25 üyeli bir kuruma dönüşmesi, Birliğe üye olan Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Litvanya, Letonya, Estonya, Kıbrıs Rum Kesimi ve Malta’da törenlerle kutlandı. Tarihi genişleme nedeniyle İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen törene AB’ye üye ve aday ülkelerin devlet ve hükümet başkanları katıldı. Dublin’deki törende Türkiye’yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan temsil etti.

Kutlamalar çerçevesinde, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Slovenya’nın İtalya sınırında Nova Goriça kentinde düzenlenen törende yaptığı açıklamada “AB’nin genişlemesi, 10 yeni üyeyle birlikte son bulmamıştır, sürecektir” dedi.

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Polonya Başbakanı Leszek Miller ve Çek Cumhuriyeti Başbakanı Vladimir Spidla, Almanya’nın Polonya ve Çek Cumhuriyeti sınırında bulunan Zittau kentinde bir araya geldiler. Avrupa’nın bütünleşmesinin kısa sürede gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Schröder “Avrupa’nın bölünmüşlüğünün tümüyle ortadan kalkmasını diliyorum” dedi.

AB’nin Genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen de “Bugün o kadar ülke sınırından geçtim ki hangi ülkede olduğumu bile bilmiyorum. Ancak artık bu önemli değil. Çünkü hepimizin ortak evi olan Avrupa’dayım” dedi.

13- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat Ramallah’taki karargahında halka hitaben yaptığı konuşmada,Yol Haritası’na bağlı olduğunu belirterek, İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un bu planı ‘öldürdüğünü’ söyledi.

14- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri ve Irak Geçici Hükümet Konseyi (GHK) üyesi Celal Talabani, dün ABD’nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve BM’nin Irak özel temsilcisi Lahdar Brahimi ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, 25 üyeli GHK’ya Irak aşiretleri, Sünni Araplar, milliyetçi partiler, işçiler, avukatlar, öğretmenler ve doktorların temsilcilerinin de alınmasını istedi.

2 MAYIS 2004

1- ‘3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü’ günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Devlet Bakanı Beşir Atalay, TBMM’ye sunulan ‘Basın Yasa Tasarısı’ ile bu özgürlüğü kısıtlayan tüm antidemokratik hükümlere son verildiğini söyledi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Kanal 7 televizyonunda yayımlanan ‘Ters Köşe’ adlı programda, ekonomideki makul dalgalanmaları izleyeceklerini, ancak her dalgalanmayı da panik meselesi yapmayacaklarını belirterek “Dalgalanmalar oldu, olacak da. Önemli olan işimizi sıkı tutmak” dedi.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, atv televizyonunda katıldığı bir programda, Türk Telekom’un özelleştirilmesinin bir aksilik olmaması durumunda bu yıl içinde tamamlanacağını söyledi.

4- Rektörler Komitesi, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç başkanlığında olağanüstü toplandı.

Toplantının açılışında konuşan Teziç, YÖK yasa tasarısını, bu hafta içinde TBMM’ye göndermeyi planlayan hükümete uyarıda bulunarak, ÖSS sınavı öncesinde bunun bir keşmekeşe neden olacağını söyledi.

5- Türk Hava Kurumu (THK) Türkkuşu’nun 69. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Törende konuşan THK Genel Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Rasim Arslan, Atatürk’ün, Türkkuşu’nun kuruluş günündeki konuşmasında işaret ettiği öngörülerin ve hedeflerin hala geçerli olduğunu ve olacağını söyledi.

6- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak’ta egemenliğin devredileceği 30 Haziran’dan sonra BM’nin Irak’a çok uluslu güç göndereceğini açıkladı.

7- Irak’ta bir askeri üsse düzenlenen havan topu saldırısında, 6 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi.

8- İsrail’de iktidardaki Likud Partisi üyelerinin, Başbakan Ariel Şaron’un Gazze’den çekilme planını reddettikleri bildirildi.

9- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad El Cezire televizyonuna verdiği demeçte, Irak’ta etnik gruplara dayalı bir federasyon kurulmasının tehlikeli olacağını söyledi.

10- Polonya Başbakanı Lezsek Miller’in, hükümetten ve başbakanlık görevinden istifa ettiği bildirildi.

11- Hollanda Başbakanı Jan Balkenende’nin İngiliz Reuter ajansına yaptığı açıklamada, Avrupa'nın güneydoğu kanadında geniş bir alana yayılmışbulunan Türkiye ile katılım müzakerelerine başlanıp başlanmayacağına dair karar alınırken, adil davranılacağını söyledi.

3 MAYIS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda, Kıbrıs ve üniversite sınavında uygulanacak katsayı değişikliği ele alındı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çeliktoplantıda, hazırladığı taslak ve YÖK Başkanı Erdoğan Teziç veÜniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Ayhan Alkış ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi. Meslek liselerinin uğradığı mağduriyetin daha fazla sürdürülemeyeceğini belirten Bakan Çelik, YÖK’ün genel yapısının da değişeceğini söyledi.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, geniş kapsamlı bir YÖK yasası daha sonra çıkarılmak üzere, 8-10 maddelik bir tasarının TBMM’ye sevk edileceğini belirterek, toplantıda ayrıca, Kıbrıs’taki gelişmeler, İstanbul’da yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması, NATO Zirvesi ile özelleştirilecek kurumlarda çalışan ve emeklilik hakkı kazanmayan personelin durumunun da kapsamlı olarak ele alındığını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin Kıbrıs politikasını eleştirerek, Avrupa Konseyi nezdinde yürütülen mücadelelerde istenilen hiçbir şeyin elde edilemediğini ve ciddi mesafe alınamadığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Iraklı diplomatların eğitim programının açılış töreni sonrası gazetecilerin, ABD ve İngiliz askerlerinin Irak’ta tutuklulara yaptıkları işkence fotoğraflarının basında yer almasına ilişkin soruları üzerine “Gerçekten çok utanç verici. Şüphesiz bunlar hafızalardan zor silinir. Tek sevindirici şey, her iki ülkede de bununla ilgili soruşturmaların açılması, bunu yapanların cezalandırılacak olması ve bunların saklanmaması. Bu çok daha önemli” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener NTV’nin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cari işlemler açığı ve buna bağlı olarak dövizde son dönemde yaşanan yükselişe ilişkin Başbakan Yardımcısı Şener, kısa dönemli hareketlilikler uzun dönemli bir gidişin parçası olmadığında yorum yapmanın yanlış olacağını söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TGRT televizyonunda yayımlanan “Başbaşa” adlı programda İstanbul Boğazı Tüp Geçit Projesi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

6- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), nisan ayı itibariyle aylık enflasyonun toptan eşya fiyatlarında(TEFE) yüzde 2.65, tüketici fiyatlarında (TÜFE) 0.59 olduğunu, yıllık enflasyonun ise TEFE’de yüzde8.91, TÜFE’de yüzde 10.18 olarak gerçekleştiğiniaçıkladı.

7- Ankara 1. İdare Mahkemesi, TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun Namık Kemal Pak’ın yeniden kurum başkanlığına seçilmesine ilişkin kararını Cumhurbaşkanı’na göndermeyerek, yerine Nüket Yetiş’i öneren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın işlemlerini hukuka aykırı bularak yürütmesini durdurdu.

8- İstanbul Sanayi Odası (İSO), Almanya’nın Köln ve Fransa’nın Lyon sanayi ve ticaret odaları ile çeşitli alanlarda ortak projeler geliştirmeye yönelik işbirliği protokolü imzaladı.

İstanbul’da düzenlenen törende konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, Kıbrıs konusu dahil olmak üzere, Türkiye’nin siyasi kriterlerle ilgili yükümlülüklerini yerine getirme konusunda son derece kararlı ve yapıcı tutum izlediğini belirterek, Türkiye’nin üzerine düşenleri yaptıktan sonra Avrupa’nın samimiyet sınavının başlayacağını söyledi.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ nedeniyle yapılan açıklamada, gazetecilikte artık meslek ilkeleri yerine, işverenin belirlediği şirket ilkelerinin geçerli olduğu belirtilerek “Bu yıl yine içimiz buruk. Çünkü AB yolunda iddialı adımların atıldığı ülkemizde ne yazık ki basınımızın üzerindeki özgürlüğü kısıtlayıcı engeller bir türlü giderilemiyor. Gazeteciler hala haber yapmak uğruna polisten dayak yiyor” denildi.

10- TİSK, Türk-İş ve Hak-İş’in AB üyelik görüşmelerinin başlatılması için AB büyükelçilerineverdiği yemeğe katılan Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans-Jörg Kretschmer yaptığı konuşmada, Türkiye’nin reformları uygulamaya geçmesi için 4 ay bulunduğunu belirterek, reformlar yapılırken anayasanın bile değiştirilebileceğini, ancak uygulamanın önemli olduğunu söyledi.

Hak-İş Başkanı Salim Uslu da sorunları karşılıklı çözüm noktasında görmek gerektiğini vurguladı.

11- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, ABD ziyareti öncesinde İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, 40 yıldır süren sıkıntılar ve hatalı politikaların bir anda değişmesinin kolay olmadığını belirterek “Özellikle Kıbrıs Türk halkının umutsuzluğa kapılmamasını istiyorum. Bu uzun soluklu bir mücadeledir. Taleplerimiz en başta tecridin, ekonomik ambargoların ve uçuşla ilgili kısıtlamaların kalkmasıdır” dedi.

12- Acar milislerinin Gürcistan sınırındaki üç köprüyü havaya uçurmasının ardından Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Acaristan özerk yönetimi lideri Aslan Abaşidze’ye milislerini silahsızlandırması ve olağanüstü hali sona erdirmesi için 10 gün süre tanıdı.

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Yakovenko yaptığı açıklamada, Tiflis’in güç kullanması durumunda sonucun bir felaket olabileceğini belirterek, sorunların diyalogla çözülmesi gerektiğini söyledi.

4 MAYIS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, Kıbrıs konusunda gelinen aşama ve AB süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin devleti ve milletiyle AB’ye üyelik konusunda iradesini açıkça ortaya koyduğunu belirterek “Gerek AB değerleri, gerekse hayat kalitesinin yükseltilmesi konusundaki arayışlar bakımından Birliğin Türkiye’yi daha fazla bekletmesinin yanlış ve haksız olacağına inanıyorum” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye’de bulunan Belçika Veliaht Prensi Phillippe ile bir araya geldi. Görüşmede AB süreci, Kıbrıs, Kafkaslar, Gürcistan, Balkanlar, Kosova ve Irak’ta yaşanan gelişmelerin ele alındığı bildirildi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Irakta bir cezaevinde çekilen işkence fotoğraflarının kabul edilemez olduğunu belirterek, bunun sorumlularının mutlaka cezalandırılması gerektiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin imam-hatipliler konusundaki yaklaşımının Türkiye’yi sıkıntıya sokabileceğini belirtti. Baykal, kadın-erkek eşitliğini sağlayacak maddenin AKP tarafından anayasa değişikliği paketinden çıkarılmasını da eleştirdi. Baykal ayrıca, Irakta insanlık dışı manzaralar yaşandığını belirterek, CHP grubunun bir bildiri hazırlayarak tepkisini ortaya koymasını istediğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Gürcistan Başbakanı Zurab Zvania ile telefonda görüşerek, bölgedeki gelişmeler hakkında bilgi aldı. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmede, gerginliğin giderilmesi için Türkiye’nin görev üstlenmeye hazır olduğunu belirterek, gelişmelerin istenmeyen bir boyuta ulaşmaması için tarafların sağduyu ve itidalle hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nun toplantısında yaptığı açıklamada, bankacılık sektöründeki kredilerde yaşanan artışın bir sağlık işareti ve olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ‘Komatek-20 8. Uluslararası İş ve İnşaat Makine Teknoloji Aletleri İhtisas Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de ihracatın öğrenildiğini ve kurumlaştığını belirterek, bundan sonra ihracatın düşüş göstermeyeceğini söyledi. Bakan Tüzmen ayrıca,bu yıl ticaret hacminin 130 milyar dolara ulaşacağını belirtti.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Ayaş Açık Cezaevi’nde düzenlenen ‘Fidan Dikme ve Ayakkabı Atölyesi’ açılış törenine katıldı. Bakan Çiçek gazetecilerin sorusu üzerine Anayasa değişiklikleri gerçekleşir gerçekleşmez, 8. Uyum Paketi’ni TBMM’ye göndereceklerini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, DGM’lerin yerine bu mahkemelerin görev alanına bakacak Ağır Ceza Mahkemeleri’nin oluşturulacağını söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik düzenlediği basın toplantısında, YÖK Kanunu ve Yükseköğretim Personel Kanunu’nda değişiklik yapılması hakkındaki kanun tasarısına ilişkin bilgi verdi. Bakan Çelik, meslek ve teknik lise mezunlarının üniversiteye girişte karşılaştığı katsayı probleminin giderileceğini açıkladı.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ankara’nın Polatlı ilçesinin Temelli beldesinde Belçikalı iki şirketin yap-işlet modeliyle ortaklaşa gerçekleştirdiği Baymina Ankara Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 2007 yılından itibaren Türkiye’nin her yıl 3 milyar dolarlık yeni enerji yatırımına ihtiyaç duyacağını söyledi. Açılış törenineBelçika Enerji Bakanı ile Veliaht Prens Phillippe de katıldı.

9- Basın Kanunu’nda değişiklik yaparak, basın özgürlüğü kavramına netlik ve açıklık getiren yasa tasarısı, TBMM Adalet Alt Komisyonu’nda bazı değişikliklerle kabul edildi.

10- Resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’nin New York kentinde bulanan KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile görüştü. Talat, Annan ile yaptığı görüşmede, KKTC’ye uygulanmakta olan haksız ve adaletsiz ambargo ve izolasyonun kaldırılması konusundaki görüşlerini ilettiğini söyledi.

Talat ayrıca, ABD’nin KKTC’ye uygulanan izolasyon politikaları ve ambargonun kaldırılması için teknik ve yasal bir çalışma yaptığını ve bu çalışmanın neticelerini ilerleyen günlerde açıklayacağını söyledi.

11- Acaristan özerk yönetimi lideri Aslan Abaşidze, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin verdiği ültimatomu reddederek, gerekirse özgürlükleri için savaşacaklarını açıkladı.

5 MAYIS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada “Eğer AB isteğimizdoğrultusunda bir karar oluşturamaz ise Türkiye, sahip olduğu büyük potansiyelle akacağı yeni bir mecra bulmakta zorluk çekmeyecektir” dedi.

2- Anayasa Mahkemesi, Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu uyarınca “Aynı suçtan yargılandıkları halde asker olan sanıklara sivil sanıklardan farklı kurallar uygulanmasının “ anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olmadığına karar verdi.

3- Dışişleri Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), eski FP milletvekili Merve Kavakçı’yla ilgili olarak Türkiye’den savunma istediğini açıkladı. Bakanlık, savunma isteminin inceleneceğini ve incelemeye göre değerlendirileceğini bildirdi. Kavakçı, AİHM’ye yaptığı başvuruda “Laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline” geldiği gerekçesiyle FP’nin kapatılması sonucu düşünceyi ifade etme, örgütlenme ve seçilme özgürlüklerinin ihlal edildiğini öne sürmüştü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantısında,Kavakçı’nın AİHM’ye yaptığı başvuruyla ilgili soruları yanıtladı.

4- CHP grubu, koalisyon güçlerinin Irak’a yönelik insanlık dışı uygulamalarını kınayan bir bildiri yayımladı.Bildiride, medyaya yansıyan işkence görüntüleri kınanarak, koalisyon güçlerinin bu çirkin uygulamalarının uluslararası hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

5- Merkez Bankası Başkanı Süreyya SerdengeçtiCNBC-e televizyonunda katıldığı bir programda soruları yanıtladı. Serdengeçti, Türkiye’nin yoluna IMF ile devam etmesi gerektiğinibelirterek “Türkiye’nin elinde sadece IMF ile yaptığı anlaşma yok, AB ile katılım öncesi program gibi ciddi bir ekonomik belge var. Bu tür belgeleri dikkate almak gerekli” dedi.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) “Kriz Zamanlarında Gazetecilerin Hak ve Sorumlulukları” konulu bir seminer düzenledi.

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, medyanın olumsuz yönlendirmelerinde nadiren de olsa önü alınmayacak olaylara sebebiyet verdiğini savunarak “Gazetecilerin kriz zamanlarında hak ve sorumluluklarının bilincinde olması, buradan daha iyi anlaşılır” dedi.

7- Türkiye Kupası’nı İstanbul’da oynanan maçta,Gençlerbirliği’ni4-0 yenen Trabzonspor Futbol Takımı kazandı.

8- 4. Türkiye İktisat Kongresi “Bilgi toplumu ve AB’ye üyelik” ana teması altındaCumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, IMF Başkan Yardımcısı Anne Krueger, OECD Genel Sekreteri DonaldJohnson’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda bakan ve konuğun katılımıyla İzmir’de başladı.

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı konuşmada, devletin öncelikli sorununun borç yükünün azaltılması olduğunu belirterek, yeni vizyonun, çoğulcu ve demokrasiyi yansıtan bir siyasi ortamın ve insan merkezli, sürdürülebilir bir ekonomiyi taşıyacak mali sistemin gerekli olduğunu belirtti.

Baykal ise AKP’nin IMF’siz devam senaryosunun bulunmadığını belirterek “Türkiye’nin IMF politikalarıyla gidebileceği yol çok uzun değildir. Bugünkü sorunlar, uygulanan politikalarla azalmamakta, artmaktadır” dedi.

Başbakan Erdoğan da konuşmasındaBaykal’ı dünya gerçeklerinden uzak olmakla eleştirerek “Biz IMF’yle çalışmayız sözleri gerçeği yansıtmıyor. Siz işin başına gelseniz aynen bu programı uygularsınız. Herhalde çıkıp bu borcu ödemiyoruz diyecek halimiz yok. Bu bir geçiş dönemidir” dedi.

Krueger de açılışta yaptığı konuşmada “Türkiye borç yükünü orta vadede sürdürebilmek noktasına çekmek istiyorsa yüksek bir faiz dışı fazla gereklidir” dedi.

9- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB-Akdeniz Forumu Ara Dönem (EUROMED) Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak için İrlanda’nın başkenti Dublin’e gitti.

10- IMFbaşkanlığına Rodrigo Rato’nun atandığı bildirildi.

11- Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili televizyonda yayınlanan konuşmasında, Acaristan özerk yönetimi lideriAslan Abaşidze’nin istifa ederek ülkeden ayrılması halinde kendisine güvenlik garantisi vermeyi önerdiğini söyledi.

6 MAYIS 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kan Haftası nedeniyle TBMM’de yapılan törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Arınç, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yasa tasarısının ’28 Şubat’ın rövanşı’ şeklindeki yorumlarla ilgili bir soru üzerine, yasama organı olan TBMM’de görüşülen tasarıları anlamlandırmanın ve baştan mahkum etmenin, yasamaya müdahale olarak kabul edilebileceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKOM) İstanbul Genel Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, tüm ekonomik göstergelerin ve rakamların Türkiye’nin kriz ortamından çıktığını ve yeni hedeflere doğru yol aldığını gösterdiğini söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Forum İstanbul-Hedef 2023’ toplantısında yaptığı konuşmada, aralık ayında AB’nin Türkiye’nin performansını dikkate alarak müzakere tarihi vereceğine inandığını belirterek “Türkiye AB içinde farklı bir renk ve AB içinde çarpıcı bir unsur olacaktır” dedi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakan Ali Babacan da 2023’te enflasyonu nostalji haline getirmiş, borçluluk oranı yüzde 40’ın altına düşmüş bir Türkiye için çalıştıklarını söyledi.

IMF Başkan Vekili Anne Krueger ise Türkiye’nin geçen yıldan bu yana büyüme, enflasyon ve reform konularında ciddi adımlar attığını belirterek, bu kararlılığı sürdürmesi gerektiğini belirtti.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyarette bulunmak üzere Yunanistan’a hareketinden önce Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında “Sayın Karamanlis ile yapacağım görüşmenin öncelikli gündem maddesini, Türkiye ile Yunanistan arasındaki mevcut diyalog,işbirliği sürecinin daha da ileriye götürülmesi ve ikili ilişkilere stratejik ortaklık boyutu kazandırılması yönünde karşılıklı olarak neler yapılabileceğinin değerlendirilmesi oluşturacaktır” dedi.

5- Genelkurmay Başkanlığı’ndan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yasa tasarısıyla ilgili olarak yapılan açıklamada “1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 32. Maddesi ve 430 Sayılı Tevhidi Tedrisat Kanunu’nun 4. Maddesi ile tesis edilen sistemin dışına çıkacak uygulamaların, söz konusu maddelerin amaçladığı ‘öğrenim birliği’ ve ‘laik eğitim ilkelerini’ zedeleyeceği açıktır. Bu nedenle, Cumhuriyetin temel niteliklerine bağlılığı şüphesiz olan kesim ve kurumların bu değişiklik tasarısını benimsemesi beklenemez” denildi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, İzmir Resim ve Heykel Müzesi’nde düzenlenen ‘e-devlet’ sergisinin açılışının ardından yaptığı açıklamada,insanların ve sermayenin süratle yer değiştirdiği bir dünyada bilgiyi kim iyi kullanırsa onun rekabet üstünlüğüne sahip olacağını belirterek, bu yeni bakışın devlet hizmetlerinde büyük bir yenilik ve değişimi beraberinde getirdiğini söyledi.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye’de Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklarının Etkin Uygulanması’ konulu uluslararası sempozyumun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nin (DGM) kaldırılması halinde mevcut ağır cezalardan biri ya da birkaçı bölgesel olarak, ya da yeni bir ağır ceza mahkemesi kurulmak suretiyle, sadece bu suçlara bakacak mahkemeler haline getirilecek” dedi.

8- İstanbul Boğazı’nı birbirine bağlayacak olan ‘Marmaray Projesi Sözleşmesi’ Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Tomoyuki Abe tarafından imzalandı. Bakan Yıldırım yaptığı konuşmada, Marmaray Projesi’nin 3 aşamada gerçekleştirileceğini belirterek, projenin tamamının 2008’de yaklaşık 2.5 milyar dolar harcamayla tamamlanacağını söyledi.

9-Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yasa tasarısı, TBMM Milli EğitimKomisyonu’nda kabul edildi.

10- CHP Grup Başkan Vekili Ali Topuz düzenlediği basın toplantısında, TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul edilen YÖK yasa tasarısının, eğitimi dinselleştirmek ve bu yolla devletin de din kurallarıyla yönetilmesine imkan hazırlamak amacı taşıdığını söyledi.

11- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç,olağanüstü Genel Kurul toplantısı öncesinde YÖK yasa tasarısıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Amaç YÖK’ü tasfiye edip başka bir YÖK oluşturarak istenen amaca gitmektir.Araçla amaç arasında iyi bir siyasi bütünlük, ustaca kaleme alınmış” dedi.

YÖK Genel Kurulu toplantısınınardından yayımlanan bildiride; YÖK yasa tasarısının dar kapsamlı düzenlenmiş olmasının saklı siyasi amacı çok açık şekilde ortaya koyduğu belirtilerek “YÖK Genel Kurulu, bütün bu açıklamalar çerçevesinde Türk yüksek öğretiminde ve ülkemizin insan kaynağı planlamasında onarılamayacak bir tahribata neden olacağını düşündüğü bu tür girişimlere karşı olduğunu ve bunları engellemek için de meşru ve hukuki zeminlerde her türlü çabayı kararlılıkla göstereceğini kamuoyuna açıklamayı görev bilir” denildi.

12- Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt, İspanya Başbakanı Jose Luis RodriguezZapatero’yu ziyaretinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, AB Komisyonu’nun Türkiye konusunda olumlu rapor vermesi halinde resmi müzakerelere başlama tarihi vereceklerini söyledi.

Zapatero da “İspanya’nın Türkiye’ye bakışı oldukça nettir. Hem AB hem de Türkiye için mutlu bir son olmasını istiyoruz” dedi.

13- Acaristan özerk yönetimi lideri Aslan Abaşidze’nin Acar halkından ve Tiflis yönetiminden gelen baskılar sonucunda Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin ‘istifa ve sürgün’ teklifini kabul ederek Batum’dan ayrıldığı bildirildi.

 

7 MAYIS 2004

1- Yargıtay, gazeteci Abdi İpekçi’yi öldürmekten hükümlü Mehmet Ali Ağca’ya “adam öldürme ve gasp” suçlarından verilen mahkumiyet kararlarının birleştirilmesine ilişkin yerel mahkeme kararını usulden bozdu.

2- Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, gazetecilerin, Meclis’e gelişinde Genelkurmay Başkanlığı’nın YÖK yasa tasarısı ile ilgili açıklamasına ilişkindeğerlendirmesini sorması üzerine, laiklik konusunun Türkiye'deki herkesin müşterek paydasıolduğunu belirterek ''Hükümet olarak biz, laikliğin korunması,laikliğin güçlendirilmesi ve bu müşterek paydanın daha da sağlamlaştırılması noktasında elimizden gelen her türlü hassasiyetigösteriyoruz'' dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CNN Türk televizyonunun “Editör” adlı programına katılarak, YÖK yasa tasarısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin MilliYük Tevzii Merkezi'nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, nükleer santral konusunda teknik incelemelerinsürdüğünü belirterek ''Yakında bu santrallerin üreticisi ülkelerlegörüşmelere başlayacağız'' dedi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, orman vasfını yitiren arazilerin satışı konusuna ilişkin Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu.

6- Anayasa değişiklik paketi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

7- Hayvan Hakları Koruma Yasa Tasarısı, TBMM Çevre Komisyonu’nda kabul edildi.

8- ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında,YÖK yasa tasarısının zamanlama açısından toplumda yeni bir gerilime ve kargaşaya neden olacağını belirterek, Türkiye’nin çok ciddi ve kapsamlı bir eğitim reformuna ihtiyacı olduğunu söyledi.

9- Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Karikatür Vakfı’nın düzenlediği “Ankara Uluslararası Karikatür Festivali” başladı.

10- 7. Uçan Süpürge Film Festivali başladı.

11- Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Başbakan RecepTayyip Erdoğan, ikili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile ortak basın toplantısı düzenledi..

Karamanlis, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini belirterek “Türkiye’nin AB ile ilişkileri bizim için stratejik önem taşıyor” dedi.

Başbakan Erdoğan da Karamanlis’in Türkiye’ye stratejik ortaklık önerdiğini belirterek, iki ülkenin kendi aralarında özellikle stratejik konularda müşterek hareket etme kararı alabilme iradesini göstermesi gerektiğini söyledi.

12- KKTCBaşbakanı Mehmet Ali Talat, ABD’deki temaslarını tamamlamasının ardından başkent Washington'da Türkgazeteciler için bir basın toplantısı düzenledi.

Talat, KKTC'ye yönelik izolasyonun kaldırılması yönünde ABD'den olumlusinyaller aldığını belirterek, birinci önceliği olan doğrudan uçuş meselesinde de olumlu beklentisi bulunduğunu söyledi.

13- ABD Savunma Bakanı DonaldRumsfeld, Senato'da Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde yaptığı açıklamada, Irak'ta mahkumlara yapılan işkence ve kötü muameleden ötürütüm sorumluluğu kabul ettiğini söyledi ve özür diledi.

14- Nepal Başbakanı Surya Bahadur Thapa’nın, ülkeye demokrasinin yeniden gelmesi için yapılan protestoların ardından istifa ettiği bildirildi.

15- Irak'ın Kerbela kentinde, Amerikanbirlikleri ve Şii milisler arasındaki çatışmalarda 8 Iraklının öldüğüaçıklandı.

8 MAYIS 2004

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Tekirdağ’ın Saray ilçesinde, yeni düzenlenen belediye binasının açılışında yaptığı konuşmada, AKP iktidarını eleştirerek, artık CHP’nin hükümete gelmesinin zamanının geldiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin’in soru önergesine verdiği yanıtta, yolsuzlukla mücadeleye en etkin şekilde devam edildiğini, bu mücadelenin belli bir süreyle veya olayla sınırlı olmadığını belirtti.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Türk-Amerikan İşadamları Derneği’nin (TABA) düzenlediği ‘Türkiye-ABD İlişkileri’ konulu konferansta, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 6.5 milyar dolar olduğunu ifade ederek “Bu hiçbir şey değil. Potansiyel çok fazladır. ABD’ye daha fazla satmamız lazım’ dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul’da ‘Marmaray Demiryolu Boğaz Tüpgeçiş Projesi’ tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa ve Asya kıtalarını denizin altından birbirine bağlayacak projenin, 3. köprünün alternatifi olmadığını, zamanı gelince 3. köprünün de yapılabileceğini söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı Kahramanmaraş’ta düzenlenen TOBB Konsey Toplantısı’nda açıklanan sonuç bildirgesinde, teşvik yasasının diğer iller açısından haksız rekabete sebep olduğu bildirildi.

6- Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı İzmir’de gerçekleştirilen 4. İktisat Kongresi’nde, 2004 bütçesi hazırlanırken ilave önlem ihtiyacının yüzde 1.6’ya gerilediğini söyledi.

Toplantıya katılan Dünya Bankası Başkan Yardımcısı ve Başekonomisti François Bourguignon da Türkiye’de uygulanan ekonomik programın özünü, mali reformun oluşturduğunu vurguladı.

7- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıslılar Bilim, Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkünün büyük barışçı girişiminin ABD’de ciddi yankı bulduğunu ve Kıbrıslı Rumların artık Türkleri temsil edemeyeceğini belirterek “AB dahil artık tüm dünyanın işlerini bizimle yapması lazım” dedi.

8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan gezisinin son gününde Türk azınlığın yaşadığı Gümülcine’ye geçti. Başbakan Erdoğan burada Batı Trakyalı Türklerle buluşmasında, onlardan ‘güçlü bir Yunanistan için çalışmalarını’ istedi. Gümülcine’deki temaslarını tamamlayan Başbakan Erdoğan daha sonra Türkiye’ye döndü.

9- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri ele almak üzere Avrupa Enstitüsü ile Sabancı Üniversitesi tarafından İtalya’nın Floransa kentinde düzenlenen toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, hedeflerinin AB müzakerelerine en kısasürede başlayabilmek olduğunu söyledi.

10- ABD Başkanı George W. Bush Mısır’ın El Ahram gazetesine yaptığı açıklamada, Filistin yönetimindeki değişiklik ve şiddet olayları yüzünden, İsrail-Filistin sorununun çözümü için hazırlanan Yol Haritası’nda öngörülen ‘2005’e kadar bağımsız Filistin devleti kurulması’ hedefinin gerçekçi olmadığını belirtti.

9 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘9 Mayıs Avrupa Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajda “AB üyeliği, toplumumuzun büyük çoğunluğuyla ve tüm kesimleriyle desteklediği ulusal bir amaçtır” dedi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan ise mesajında, son anayasal değişiklikleriyle Türkiye’nin Kopenhag siyasi ölçütlerini tam ve eksiksiz bir biçimde yerine getirdiğini, bundan sonra uygulamaya daha da ağırlık verileceğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ‘Anneler Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, kadın haklarına değinerek “Böylesine önemli bir sorumluluğu doğal olarak üstlenmiş olan kadınlarımızın, toplumsal yaşamın her alanında etkinliklerini artıracak hak ve özgürlüklerin, en iyi şekilde kullanabilecek düzeneklerin oluşturulması zorunluluktur” dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yayımladıkları mesajlarla Anneler Günü’nü kutladılar.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘İstanbul Boğazı Tüp Geçişi Projesi’ kapsamında düzenlenen temel atma töreninde yaptığı konuşmada, gecikmiş bir adımı atmanın heyecanı içinde olduğunu belirterek “Sadece Türkiye’nin değil, yüzyılın projesi gerçekleşiyor. İşte bu, modernleşmenin, çağdaşlaşmanın adresidir. Bu adres bizde var” dedi.

4- İzmir’de yapılan 4. Türkiye İktisat Kongresi’nin sonuç bildirgesi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener tarafından açıklandı. Bildiride, gelir dağılımı ve yoksulluğun, Türkiye’nin en temel sorunları arasında bulunduğu kaydedildi.

Kongre’nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Şener, toplumdaki en yoksul kesimin işsizler olduğunu belirterek, işsizlikle mücadelenin yoksullukla mücadelede en etkili yol olduğunu söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, TBMM ile Avrupa Komisyonu İnsan Hakları Komiserliği’nce Nevşehir’de düzenlenen “Hukuk Devletinde Ombudsmanın Yeri” konulu seminere katıldı.

Toplantı sonrası gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Bumin, Türkiye’de ombudsmanlığın kurumsallaşmasıyla ilgili olarak “Ombudsmanlık kurumunda görev alacakların tarafsızlığına yönelik bir takım tereddütler var. Çünkü biz, her şeyi yargıya götürmeye alışmışız. Ama inanıyorum ki bu kurum bir gün Türkiye’de kurulacak” dedi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Türk-Amerikan İşadamları Derneği’nce düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, önemli reformlar gerçekleştirdiklerini belirterek “Biz son derece sıkı para politikası uyguluyoruz. Ekonomide devlet faaliyetleri azalıyor, verim artıyor” dedi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, St. George Kilisesi’nin restorasyonunun tamamlanarak ayin yapılması nedeniyle Edirne’ye gelen Bulgaristan Başbakanı Simeon Sakskoburggotski’yle bir araya geldi.

Bakan Unakıtan, gazetecilerin dolardaki çıkışa ilişkin soruları üzerine, yükselişin ekonomiyi sıkıntıya sokmayacağını belirterek “Serbest piyasa ekonomisinde arz-talep söz konusudur. Talep fazla olduğunda dolar yükselir, arz fazla olduğunda dolar düşer” dedi.

8- Türkiye ve Almanya arasında ticaret hacminin geliştirilmesi amacıyla “İstanbul-Köln Ekspres Yük Treni” İstanbul’da Sirkeci Garı’nda yapılan törenle ilk seferine başladı.

Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım “Bu seferlerin başlamasıyla demiryolu taşımacılığının payının, yüksek katma değerler başta olmak üzere yüzde 10’a çıkarılması hedeflenmektedir” dedi.

9- ‘9 Mayıs Avrupa Günü’ dolayısıyla Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda İngiltere Başbakanı Tony Blair ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Jaques Chirac, Türkiye’nin Kopenhag kriterlerini yerine getirmek için önemli çabalar gösterdiğini, ancak daha da göstermesi gerektiğini söyledi.

Blair ise “Türkiye’nin AB üyeliğiyle ortaya çıkacak sorunların bir kenara itilmesi yerine, bu sorunların üstesinden gelinmesi gerektiğini” söyledi.

10- Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir pazar yerinde meydana gelen patlamada, 2’si çocuk 7 Iraklının öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı, ayrıca başkentin Sadr semtinde de Şii lider Mukteda el Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu’yla ABD’li askerler arasında çıkan çatışmalarda 19 Şii milisin öldürüldüğü bildirildi.

11- Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Grozni’de, 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin yıl dönümünün kutlandığı bir stadyumda meydana gelen patlamada, Çeçenistan Devlet Başkanı Ahmed Kadirov’un da aralarında bulunduğu 32 kişinin öldüğü, 42 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kuruluş yıl dönümü nedeniyle Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya’ya gönderdiği mesajda, hukuk devletinin işlerliği yönünden, yargı bağımsızlığının sağlanması ve yasama, yürütme erkleri ile yönetimin bağımsız yargı tarafından denetlenmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Irak’a Komşu Ülkeler Parlamento Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere Ürdün’ün başkenti Amman’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, hükümetlerin çabasıyla Irak’ harekat öncesinde başlatılan bölge ülkeleri girişimiyleIrak’ın geleceğine yönelik yararlı bir görüş alışverişi sürecine girildiğini ve bunun ortak tutumların belirlendiği bir platforma dönüştüğünü söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, YÖK yasa tasarısına ilişkin nihai kararın Meclis tarafından verileceğini belirterek, herkesin bu karara saygı duyması gerektiğini söyledi. Toplantıda, AB ile ilgili uyum yasalarında 30 Nisan’dan 10 Mayıs’a kadar yapılan çalışmaların değerlendirildiğini ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin ekonomideki son gelişmeleri içeren bir sunum yaptığını söyleyen Bakan Çiçek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, katıldığı Danıştay’ın kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda Anayasa Mahkemesi’nin yapısını değiştirecek düzenlemelerin bir kısmına karşı çıkan Yargıtay ve Danıştay başkanlarını peşin yargılı olmakla suçlayarak “Karşıt görüşü kabul etmiyorlar” dedi.

5- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan ve adli tatilin 1 aya indirilmesini öngören düzenlemeyi değerlendirmesinde, adli tatilin hakimlerin dinlenmesi için konulmadığını belirterek “Adli tatil zorunluluklardan meydana gelmiştir. Adli tatil sürecinde vatandaşları bulmak mümkün olmamaktadır” dedi,

6- Danıştay Başkan Ender Çetinkaya, Danıştay’ın kuruluşunun 136. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, TBMM tarafından Anayasa Mahkemesi’ne üye seçiminin yargıyı siyasallaştıracağını söyledi. Çetinkaya konuşmasında ayrıca, yargı çalışanlarının özlük haklarına değindi.

Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, siyasiler, sivil ve askeri yargı temsilcileri katıldılar.

7- Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) düzenlenen Türkiye 2. Bilişim Şurası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’un katıldığı açılış töreniyle başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan 2. Bilişim Şurası Düzenleme Kurulu Başkanı Emrehan Halıcı, eğitimde fırsat eşitliğinin önemine değinerek Türkiye’nin bilgi çarkını yakalaması için bilişim sektörüne yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan da Türkiye’ye AB’nin kapılarını açacak olan yeni ekonomik düzenin adının bilgi ekonomisi olduğunu belirterek “Bu yeni düzende dünya pazarlarında rekabeti, düşük emek maliyetleri ile yakalamaya çalışan bir toplum olmaktan kurtulacağız. Onun yerine hizmet üreten kalifiye iş gücüyle dünya pazarında yer alan bir topluma dönüşerek, aynı oranda bir çabanın daha fazla katma değer meydana getireceği bilgi toplumuna geçeceğiz” dedi.

Bakan Çelik de bilgi ve iletişim teknolojisinin globalleşmeyi beraberinde getirdiğini, ancak buna ulusalcılık adına karşı çıkmanın doğru olmadığını belirterek “Globalleşmenin dışında kalamayız” dedi.

8- Türk -Alman Parlamenterler Dostluk Grubu Başkanı ve Alman Yeşiller Partisi Milletvekili Claudia Roth başkanlığındaki heyet, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü ziyaret etti. Roth görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediklerini belirterek, son anayasal ve yasal reformları büyük bir takdirle karşıladıklarını söyledi.

9- Uluslararası Af Örgütü’nün Londra’da yayımlanan Irak raporunda, İngiliz askerlerinin Irak’ın güneyinde aralarında 8 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu sivillere ateş açtığı, ordunun ise birçok olay karşısında soruşturma açma zahmetine bile katlanmadığı belirtildi. Örgüt ayrıca, ABD Başkanı George W. Bush’a da mektup göndererek Ebu Garib Cezaevi’ndeki ihlallerin savaş suçu olduğunu bildirdi.

10- İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Filistinlileri teröre son vermeleri için ikna ederek Ortadoğu barışında çok önemli rol oynayabileceğini belirterek, Türkiye ile ilişkilerin iyi düzeyde devam etmesinin, bölgenin güvenlik ve istikrarına katkı sağlayacağını, ayrıca Türkiye’nin gerek bölgede, gerek dünyada İsrail’in Arap ülkeleriyle ilişkilerinin normalleşmesine önemli katkılarda bulunabileceğini söyledi.

11- İngiltere Başbakanı Tony Blair Fransız televizyonu FR3’e, İngiliz askerlerinin Iraklı esirlere işkence yaptıklarını belgeleyen fotoğraflara ilişkin yaptığı açıklamada, sorumluların cezalandırılacağını belirterek “Kötü muameleye uğrayan her kim varsa özür diliyoruz. Umarım bunların askerlerimizin genel davranışı olmadığını anlarlar” dedi.

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Iraklı esirlerin küçük düşürülmesinin işgal güçlerine karşı nefreti körükleyeceği uyarısında bulundu.

11 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul’da düzenlenen İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) İzleme Komitesi’nin 20. Toplantısı’na gönderdiği yazılı mesajda, İslam ülkelerine KKTC’ye yönelik her türlü kısıtlama ve ambargonun sona erdirilmesi çağrısında bulundu. Kıbrıs Türk halkının sorumlusu olmadığı bir sonuçtan dolayı mağdur edilememesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Sezer “KKTC halkının dünya ile bütünleşme arzusuna yardımcı olun” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Ali Çolak ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Çolak, Kamu Yönetimi Yasa Tasarısı hakkında oluşturulan komisyonun hazırladığı raporu, Cumhurbaşkanı Sezer’e sundu.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, YÖK yasa tasarısının daha öncekiler gibi demokratik ve hukuki süreçler izlenerek şekilleneceğini, parlamenter sistemin bütün kurum ve kurallarıyla yürüyeceğini belirterek, herkesin Meclisin alacağa karara saygı duymasını istediğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, 2005 yılı başına kadar IMF destekli ekonomik programdan sapmayacaklarını açıkladı.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Alman Parlamenterler Dostluk Grubu Başkanı Claudia Roth ve bir grup Alman milletvekilini kabul etti. Görüşmede Türkiye’nin AB üyelik süreci ele alındı. Başbakan Erdoğan görüşmede, bu konuda Türkiye’nin attığı adımlara ve yasal düzenlemelere değindi.

Roth ise Türkiye’ye AB perspektifinin verilmesinin Almanya’nın iç politikası için de çok önemli olduğunu söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, YÖK yasa tasarısı ile ilgili imam hatip tartışmasının Türkiye’deki dengeleri ciddi biçimde sarsmaya başladığını belirterek “Ekonomi etkilendi. Anayasal kurumlar birbiri ardından tavır takınmak zorunda kaldılar. Konu öyle anlaşılıyor ki daha da büyüyecektir. Daha da gerginleşecektir” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, İstanbul’da düzenlenen İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) İzleme Komitesi’nin 20. Toplantısı’nın açılış konuşmasının ardından soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener, Merkez Bankası’nın dolara müdahalesine ilişkin olarak “İzlenenekonomik program çerçevesinde şu anda herhangi bir olumsuz durum yok. Sıkı bir bütçe disiplini uygulanıyor ve tüm ekonomik veriler ekonominin sağlıklı işlediğini gösteriyor” dedi. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, döviz kurlarında zaman zaman iniş çıkışlar olabileceğini, bunların kontrollü olarak takip edilmesi gerektiğini söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, NTV televizyonunun YÖK tartışmalarıyla ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, YÖK yasa tasarısının Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmesi halinde bile bu yılki ÖSS’ye yetiştirileceğini açıkladı.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve İstanbul Sanayi Odası‘nın (İSO) işbirliğiyle yapılandırılan İstanbul Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, sürdürülebilir kalkınma için üretimin şart olduğunu, bunun ise ancak global rekabet şartlarında üstün kalite anlayışıyla ve teknoloji üreterek sağlanabileceğini söyledi. Bakan Coşkun ayrıca, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) devlet teşviklerinden yararlanmaları için uygulanan bürokrasiyi de tamamen kaldırdıklarını söyledi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de 1 milyar tonluk yeni bir bor rezervi daha bulunduğunu belirterek, dünya toplam rezervinde Türkiye’nin payının yüzde 72’ye yükseldiğini söyledi.

10- YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın YÖK yasa tasarısına ilişkin “Bu taslak uzlaşmayla oluşmuştur” şeklindeki ifadesinin, sağlam bir zemine oturduğu kanaati taşımadığını belirtti.

11- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine ekonomideki son gelişmelerle ilgili bilgi vererek, enflasyon, faiz oranları, büyüme ve cari işlemler açığıyla ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Serdengeçti, döviz ve faizdeki artışın enflasyon hedefini etkilemeyeceğini söyledi.

12- Hindistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Madhvendra Singh, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ü ziyaret etti. Singh daha sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edildi.

13- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer, Türkiye’nin AB sürecinde yıl sonuna kadar karşısına çıkacak sorunlar arasında “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tanınmaması” ve Ada’daki Türk askeri varlığı olduğunu söyledi. CNBC-E televizyonunun sorularını yanıtlayan Kretschmer, YÖK’ün yapısında köklü değişiklikler öngören yasa tasarısına Genelkurmay Başkanlığı’nın tepki göstermesini eleştirerek “YÖK tasarısına ilişkin karar, hükümete ve TBMM’ye ait olması gerekir” dedi.

14- Türkiye’deki temaslarını sürdüren Türk-Alman Parlamenterler Dostluk Grubu Başkanı Claudia Roth ve beraberindeki Alman parlamenterler, Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Yaşar’ı ziyaret ettiler. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Hıristiyan Demokrat Milletvekili Willi Zylajev, gazetecilerin sorusu üzerine Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduklarını ve imtiyazlı ortaklığı savunduklarını söyledi.

Sosyal Demokrat Milletvekili Johannes Kahrs ise partisinin oy çokluğu ile Türkiye’nin adaylığını destekleme kararı aldığını belirtti.

Roth da “Türkiye ev ödevini yerine getirirse, AB’nin yükümlülüğü var. Kopenhag kriterleri kağıt üzerinde değil, uygulama görülmeli” dedi.

15- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) üye ülkelerle ilgili 6 ayda bir hazırladığı “Ekonomik Görünüm Raporları” Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen basın toplantısıylakamuoyuna açıklandı. Örgütün Türkiye raporunda, 2003 yılında dinamik bir büyüme gösteren Türkiye ekonomisinin, 2004 ve 2005 yıllarında da yüzde 5’in üzerinde bir büyüme hızı yakalayacağı tahmininde bulunuldu.

16- İsrail askerlerinin, Gazze’nin Zeytun mahallesine girmesi ile çıkan olaylarda, 6 Filistinlinin öldüğü, 70 Filistinlinin de yaralandığı bildirildi. Bu arada Gazze‘de bir İsrail askeri aracına düzenlen saldırıda ise 6 İsrail askerinin öldüğü bildirildi.

12 MAYIS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Başbakanı Refik Hariri ile Başbakanlık’ta yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye’ye ekonomik ambargo uygulama kararı alanABD’yi eleştirdi. Başbakan Erdoğan “Barışın küreselleşmesinin yolu ambargodan geçmez. Bu devirde ambargo gibi yaklaşımı insan haklarına uygun bulmuyorum” dedi.

Hariri ise Arapların ‘hedef tahtası’ olduklarına inandığını, Suriye’ye ekonomik ambargo kararının da bunu pekiştirdiğini söyledi.

2- Yargıtay, Albaraka Türk’ün ortakve yöneticileri hakkında Vergi Usul Yasası’na aykırılıktan açılan davada ‘Vergi Barışı Yasası’ uyarınca verilen kamu davasının ortadan kaldırılmasına ilişkin kararı bozdu.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan NTV televizyonundakatıldığı programda soruları yanıtladı. Bakan Babacan, faiz, kur ve borsadaki hareketin en önemli nedeninin dışarıda ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artıracağı beklentisi, içerde de cari açığın ilk aylarda beklentilerden daha yüksek çıkması olduğunu belirtti. Kurlardaki hareketin ekonominin genelini yansıtmadığını ifade eden Bakan Babacan, kurlardaki iniş ya da çıkışı ekonominin iyiye ya da kötüye gidişi olarak değerlendirmemek gerektiğini belirterek“Kurda iniş ya da çıkış istikrar ya da istikrarsızlığın barometresi değildir” dedi.

4- Devlet Bakanı Güldal Akşit Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, kadının siyasetten çok, iş hayatında pozitif ayrımcılığa ihtiyaç duyduğunu belirterek, kadınlar için çalışma saatlerinin esnek tutulmasını istedi. Bakan Akşit “Böylece onların iş hayatına katılımı artar” dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediğihaftalık basın toplantısında,AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer’in dün basında yer alanGenelkurmay’ın YÖK yasa tasarısı konusunda açıklama yapmasının AB’nin demokrasi ilkelerine uymadığı vebir geri adım olduğu açıklamaları üzerine, yabancı ülke ve kuruluş temsilcilerinin bulundukları ülkelerde göz önünde bulundurmaları gereken davranış kodları bulunduğunu belirterek, bu kodlara özen gösterilmesini beklediklerini söyledi.

6- YÖK yasa tasarısının,aralarında imam hatip lisesi mezunlarına katsayı kolaylığı getiren maddenin de bulunduğu ilk 5 maddesi,TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykaltasarının geneli üzerinde yaptığı konuşmada, bu düzenleme ile‘imam hatip mezunlarının önünün açılması ve onların devlet yönetimine getirilmesinin amaçlandığını’ iddia etti. Türkiye’deki demokratik rejimin, söz konusu yasa tasarısından ciddi biçimde etkileneceğinibelirten Baykal “Bu tasarı pek çok sıkıntıyı beraberinde getirecek” dedi.

7- Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği’ninuygulanmasına ilişkin kararnamede değişiklik yapan Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

8- Irak’a komşu ülkelerle bazı Ortadoğu parlamentolarının başkanları, Ürdün’ün başkenti Amman’da toplandı.ToplantıdaIrak konusu ele alındı.

Toplantıya katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç yaptığı konuşmada, Irak hapishanelerinde ortaya çıkan durumuninsanlığın ortak erdemlerinden biri olan insan hakları ve insanlık onuru açısından son derece üzücü olduğunu belirtti.

9- Denetleme ve incelemeler için KKTC’ye gidenKara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ziyaret etti. Orgeneral Yalman burada gazetecilerinYÖK yasa tasarına ilişkin sorularını yanıtladı.

10- IMF Başkanı Rodrigo Rato ABD’nin başkenti Washington’da düzenlediği basın toplantısında, dünya ekonomisine ilişkin görüşlerini açıkladı.Rato, Türkiye için bir ekonomik kriz tehlikesi görmediğini ve mevcut stand-by sonrası dönemde yeni program olsun veya olmasın IMF’nin Türk hükümetiyle çalışmayı sürdüreceğini söyledi.

IMF’nin Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk de CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

11- ABD, teröre destek vermekle suçladığı Suriye’ye, ekonomik yaptırımlar uygulama kararı aldı. Karara tepki gösteren Suriye Başbakanı Muhammet Naci Otri, uygulamaların meşru olmadığını, haksız ve adaletsiz olduğunu söyledi.

12- Irak’ın Kerbela kentinde Şii lider Mukteda el Sadr yanlısı milislerle işgal güçleri arasında çıkan şiddetli çatışmalarda 25’e yakan milisin öldüğü bildirildi.

13- Nijerya’da Müslüman grupların Hıristiyanlara karşı düzenlediği saldırılarda 20’den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

13 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 44. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Törenleri nedeniyle Karaman’da yaptığı konuşmada “Kültürümüzün evrensel niteliğinin ve ulusumuzun saygınlığının artması Türkçe’nin gelişimini sürdürmesiyle olanaklıdır” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ekonomi Muhabirleri Derneği İstanbul Şubesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Vakfı tarafından düzenlenen ‘Türkiye’nin Ekonomik ve Sosyal Sorunları’ konulu toplantıda, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen YÖK Yasa Tasarısı için Cumhurbaşkanı ve mağdur olan öğrencilerin yasal başvuru hakları bulunduğunu belirterek “Eğer kimse başvurmazsa biz Anayasa Mahkemesi’ne başvurabiliriz” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ‘e-dönüşüm Türkiye İcra Kurulu’ toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının yükselmesine karşın gerekli emniyet mekanizmalarının oluşturulduğunu belirterek, akaryakıt zammı için acele etmeye gerek olmadığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin düzenlediği basın toplantısında, Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nun Teknik Direktör Şenol Güneş’e yönelik olarak verdiği kararın, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca değerlendirileceğini söyledi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, CNN Türk televizyonunda yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizlerini artırma beklentisinintüm dünyada faizleri de artırdığını belirterek “Kurdaki iniş çıkışları istikrar ortamına bağlamak son derece yanlıştır” dedi.

6- Üniversiteye giriş sınavındaki katsayıyı eşitleyen YÖK Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

7- Basın Yasası’nı yeniden düzenleyen tasarı, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

8- TBMM Halk Bankası Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu, Devlet eski Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile Devlet eski Bakanı Recep Önal’ı Yüce Divana gönderme kararı aldı.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, uygulanan ekonomik programın tehlike sinyalleri vermeye başladığını, 2001 yılında yaşanan ekonomik krize benzer bir kriz yaşanmaması için hükümetin tedbir alması gerektiğini belirtti.

10- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar İstanbul’da düzenlenen 4. Gayrimenkul Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ekonomideki göstergelerin olumlu bir seyir izlediğini belirterek, belirsizliğin ortadan kalktığını söyledi.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda, reel faizlerin yüksekliğinin risk priminin çok yüksek olmasından kaynaklandığını belirterek, yatırımcıların ekonomiye güven duymamaları nedeniyle, her an her şeyin değişebileceğindenkuşku duyduklarını söyledi.

12- Türkiye’de bulunan Lübnan Başbakanı Refik Hariri İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs konusunda Türk tarafının çok olumlu adımlaratarak bütün dünyaya yapıcı kimliğini gösterdiğini belirterek “Önümüzdeki dönemlerde KKTC’nin tanınması konusunu diğer Arap ülkeleriyle istişare ederek biz de gerekli adımı atacağız” dedi.

13- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Avrupa’nın Dostları adlı düşünce kuruluşunun Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği bir panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB’ye alınmasıyla Türk demokrasisinin gelişmesi arasında ayrılmaz bir bağ bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin müzakerelere başlamasını ertelemek isteyenlerden yana olmadığını söyledi.

14 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin ‘Dünya Çiftçiler Günü’ dolayısıyla düzenlediği törende yaptığı konuşmada, tarım sektörünün bir bütünlük içinde ele alınarak, bilimsel yöntem ve teknolojik yenilikler kullanılarak verimliliğin artırılmasının ve çiftçilerin gelir düzeyinin yükseltilmesinin hedeflenmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında, hükümetin programında tarımın öncelikli bir sektör olduğunu belirterek, 2004 yılının tarımda hamle yılı olacağını söyledi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Batman, Şanlıurfa, Kütahya, Rize ve Kırklareli’nde yaptırılan 6 barajın açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, DSİ’nin Türkiye’nin yüz akı kurumlarından biri olduğunu söyledi.

3- Savunma Sanayii İcra Komitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) gereksinmelerinin karşılanması amacıyla yeni model geliştirilmesi kararlaştırıldı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, modern tank, taarruz taktik keşif helikopteri ve insansız hava araçlarıprojelerinin mevcut ihalelerinin iptal edilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ‘2. Alman-Türk Sağlık İşbirliği Kongresi’ nedeniyle düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, hükümet olarak SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı arasında her konuda eşitliği sağlamaya çalıştıklarını belirterek “SSK’lıların çok yakında özel sağlık merkezlerinden de yararlanmalarını sağlayacağız” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler yaptığı açıklamada, Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri’nin hem yıllık 350 milyon dolar zarardan kurtarılması hem de 10 bin kişiye ek istihdam sağlanmasına yönelik yeni bir proje hazırladıklarını söyledi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) 2004 Yılı İlk Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, turizm sektöründe hedeflenen noktaya gelinebilmesi için toplam 25 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç duyulduğunu, özel sektörün ise bunları yapmak için çok arzulu olduğunu söyledi.

7- YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında toplandı. Teziç toplantıdan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, YÖK yasa tasarısının Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e gönderildiğini ve bu konuda bir belirsizlik olduğunu söyledi.

8- Türk-İş Başkanlar Kurulutoplantısından sonra yayımlanan sonuç bildirgesinde, Tekel, Petkim, Tüpraş, Telekom, enerji ve madenler gibi stratejikkuruluşların, özelleştirilerek yabancı kuruluşlara ya da tekellereverilmesinin ülke bağımsızlığı ve geleceği açısından tehdit olarakdeğerlendirildiği bildirildi.

9- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, İstanbul’da yapılacak ‘İnsan Hakları Kurultayı’nın tanıtımı nedeniyle İstanbul Barosu’nda düzenlenen basın toplantısında, YÖK Yasası’nı eleştirdi. Özok, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in çağdaşlığa ve bilimselliği aykırı bulduğu yasayı veto etmesini istedi.

10- Rusya ve Türkiye İstişare Grubu’nun 4. toplantısı için Türkiye’de bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Razov, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından kabulü sırasında, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği ikili işbirliği konusundaki mesajını iletti.

11- İsrail’in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi, bölgedeki gelişmeleri Zaman gazetesine anlattı.

12- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Suudi Arabistan’ın başkenti Cidde’de yapılan ‘Yüksek Düzeyli Memurlar Toplantısı’nda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin Afganistan’a kayıtsız kalamayacağını belirterek, şu anda bu ülkeye asker gönderilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta iki halkın varlığını ve Rumların Kıbrıs Türküne hükmedemeyeceğini teyit eden referandumun ardından gelinen noktanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek “Sağlam durursak, AB’ye kendi ayaklarımız üzerinde gireriz” dedi.

14- Uluslararası Af Örgütü (AI) “Global Güvenliğe Tehdit; AB’nin Silah İhracatı” isimli raporunda, AB üyeleri Almanya, Fransa, İngiltere, İsveç ve İtalya’nın dünya silah ticaretinin üçte birini yaptıklarını belirterek, bu satışların vahim insan hakları ihlallerine ve potansiyel ihlallere zemin hazırladığını açıkladı.

15- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nde Irak’ta Ebu Garib Cezaevi’ndeki işkence skandalına ilişkin soruları yanıtladı. Wolfowitz, askerlerin tutuklulara yaklaşımının insani değerler ve kanunlar çerçevesinde olması gerektiğini belirtti.

15 MAYIS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan SSK’nın “e-bildirge” projesinin tanıtımı için İstanbul’da düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı ve e-bildirge uygulamasının hükümetin vatandaşların ayağına hizmet götürme anlayışının sosyal güvenlik alanındaki bir göstergesi olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok’un imam hatiplerle ilgili sözlerini değerlendirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu da toplantıda bu projede finansman olarak SSK’nın hiçbir yükümlülük altına girmediğini, projenin gönüllü kuruluşlar ve bankalar gibi sponsorlar aracılığıyla sonuçlandırıldığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener TGRT televizyonunda yayımlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ programına katılarak, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Şener herşeyin kontrol altında olduğunu, makro dengeleri bozucu herhangi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Amasya’nın Yassıçal Beldesi’nde seçim sonuçlarına yapılan itirazı değerlendirerek, 13 oy farkla seçimi kazanan AKP’li adayın başkanlığını geçersiz sayarak mazbatanın CHP’li Hüseyin Gazelci’ye verilmesini kararlaştırdı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan dün gazetelerin köşe yazarları ile bir araya geldi. Bakan Babacan toplantıda, günün ekonomik gelişmelerini değerlendiren bir durum tespiti yaptı.

5- Devlet Bakanı Güldal Akşit, Dünya Ehl-i Beyt Vakfı’nca İstanbul’da düzenlenen 7. Evrensel Ehl-i Beyt Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, dünyanın bugün en çok toplumlar dinlerarası diyalog, sevgi ve hoşgörüye ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, Anadolu’da binlerce yıl birlikte yaşayan toplumların güçlerini birleştirmesini, ayrılıkçı tavır ve beklentilerden uzaklaşarak hoşgörü sancağını geleceğe taşımasını istedi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Suriye gezisi dönüşünde gazetecilerin YÖK Yasa Tasarısı konusundaki sorularını yanıtladı.

7- İstanbul’da gerçekleştirilen 49. Eurovision Şarkı Yarışması’nda, Ukrayna birinciliği alırken, Türkiye’yi temsil eden Athena 4. sırada yer aldı.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi gazeteci Cemal Dündar dün İstanbul’da yaşamını yitirdi.

9- KKTC Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş İstanbul’da Yediitepe Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansta, Kıbrıs sorununun artık Türkiye’nin değil, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve AB’nin sorunu olduğunu söyledi. Denktaş ayrıca, KKTC’nin şu an tanınmasının zor olduğunu, Tayvan modelini de benimsemediklerini belirtti.

10- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat bir heyeti kabulünde, mecliste çoğunluğu kaybeden koalisyon hükümetinin referandumda aldığı yüzde 65 ‘evet’le ayakta durduğunu ifade ederek, bu oranı meclise yansıtacak en doğru seçeneğin erken seçim olduğunu söyledi.

11- G-8 toplantısı nedeniyle ABD’nin başkenti Washington’da bulunan ülkelerin dışişleri bakanları Irak’ta 30 Haziran’daki yetki devri konusuyla ilgili tutumlarını netleştirdiler. İngiltere, İtalya ve Japonya geçici yönetimin istemesi durumunda çekileceklerini açıkladı. Rusya, Fransa ve Kanada ise 30 Haziran’dan sonra tablo ne olursa olsun, Irak’a asker göndermeyeceklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da yeni hükümetin istemesi durumunda çekileceklerini ama böyle bir talep gelmesini beklemediğini söyledi.

12- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi İtalya’nın başkenti Roma’da sol birlik L’Ulivo’yu oluşturan partilerin liderleriyle yaptığı toplantı sonrasında yaptığı konuşmada, ABD’nin işkenceden sorumlu kişileri ortaya çıkararak cezalandırması gerektiğini ifade etti.

13- BM Filistinlilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), İsrail’in Gazze şeridindeki Refah mülteci kampında Filistinlilere ait evleri yıkmasının ardından, 100’den fazla Filistinlinin evsiz kaldığını açıkladı.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise İsrail’in Gazze-Mısır sınırındaki güvenlik koridorunu genişletmek için Refah mülteci kampındaki evleri yıkmasının, uluslararası hukukun ihlali olduğunu belirterek, kınadı.

Bu arada, Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere Ürdün’e giden ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Filistin Başbakanı Ahmed Kurey ile bir araya geldi. Powell, Kurey’den İsrail’in Gazze’deki Yahudi yerleşim birimlerinden çekilme planını desteklemesini isteyerek “Bu fırsatı değerlendirin” dedi.

14- Irak’ın çeşitli bölgelerindeki çatışmalarda 40’tan fazla Iraklının yaşamını yitirdiği, 3 ABD askerinin de saldırılarda öldüğü bildirildi.

15- Brezilya’da Sao Paulo de Olivenca-Manaus seferini yapan uçak Amazon ormanı üzerinde düştü. Uçakta bulunan 30 yolcu ve 3 kişilik mürettebattan kurtulan olmadığı bildirildi.

16 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Barolar Birliği (TBB), İstanbul Barosu, Avrupa Konseyi, Marmara Üniversitesi ve İnsan Hakları Eğitimi On Yılı Ulusal Komitesi işbirliğinde İstanbul’da düzenlenen ‘İnsan Hakları Kurultayı’na gönderdiği mesajda, Türkiye’de insan hakları konusunda önemli aşamalar kaydedildiğini belirterek, bu konuda birey ve sivil toplum kuruluşlarının da devletle birlikte çaba harcaması gerektiğini söyledi.

2- AB ile birlikte hazırlanan GAP bölgesindeki Kırsal Kalkınma Projesi’ni tanıtmak için Diyarbakır’a giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, dövizde korkulacak hiçbir sorun olmadığını, aksine döviz fazlası olduğunu söyledi.

Daha sonra Mardin’e geçen Başbakan Yardımcısı Şener, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında bölgenin rekabet gücünün artırılması amacıyla hazırlanan işbirliği protokolünün imza törenine katıldı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Bolu’da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in YÖK Yasa Tasarısı’nı makul sebeplerle Meclis’e geri göndermesi halinde, değişiklikler yapabileceklerini belirtti.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan atv televizyonunda yayımlanan ‘Ankara’da Sabah’ adlı programda, Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Babacan, ABD’nin onayladığı 8.5 milyar dolarlık krediyi 2004 yılında kullanmayı düşünmediklerini belirtti.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Lübnan ile temmuz ayı sonuna kadar Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalayacaklarını belirterek, Afrika ve Arap ülkeleriyle STA’ların tamamlanması halinde, dış ticaret hacminin önemli ölçüde artacağını söyledi.

6- 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı haftası tüm yurtta kutlanan etkinliklerle başladı.

7- ABD’de düzenlenen ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın ile Sanayi ve TicaretBakanı Ali Coşkun’un da katıldığı ‘Türk Günü Yürüyüşü’ kutlandı.

8- Irak’ın çeşitli kentlerinde çıkan çatışmalarda 50’den fazla Iraklıyla, 6 ABD askerinin öldüğü bildirildi.

9- Ürdün’de düzenlenen ‘Dünya Ekonomik Formu’na katılan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell NBC televizyonunda katıldığı bir programda, Amerikalı askerlerin işkence ettiği Iraklı tutuklulardan özür diledi. Powell “ABD Başkanı George W. Bush, ülkemiz adına özür dilemişti. Bu özrü destekliyorum ve adaletin yerini bulacağına inanıyorum” dedi.

Powell ayrıca, Irak’ta İran tarzı İslamcı bir rejim kurulması konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine “Irak halkının her türlü kararını kabul etmek zorundayız. Herkes Irak’ın İslam inancını temel alan bir ülke olduğunu anlamalı” dedi.

10- İsrail ordusunun, Refah mülteci kampında Filistinlilere ait yüzlerce evi daha yıkılmak üzere işaretlediği, oysa İsrail Yüksek Mahkemesi’nce, Filistinli bir insan hakları örgütünün başvurusu üzerine dün ev yıkımının ‘geçici olarak durdurulmasına’ karar verildiği, ancak mahkemenin geçici yasağı yeniden kaldırdığı bildirildi. 
Konuyla ilgili İsrail Genelkurmay Başkanı Moşe Yalon yaptığı açıklamada, Filistinli militanların ülkeye yönelik saldırı girişimlerinin sürdüğünü, güvenliğin sağlanabilmesi için Mısır sınırı yakınındaki yüzlerce evin yıkılması gerektiğini söyledi. Savunma Bakanı Şaul Mofaz da ordunun, Gazze-Mısır sınırı boyunca yapılan silah kaçakçılığını önlemek için bölgede başka bir gerçeklik yaratacağını söyledi. 
Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İsrail’in bu davranışını Filistin halkına karşı zalim bir saldırı olarak nitelendirdi. 
ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ise Arafat’ı “Barış sürecinin ilerlemesine yönelik çabaları engelleyecek adımlar atmakla” suçladı. 

17 MAYIS 2004

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Ekonomideki gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, ‘Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ oluşturuldu. Ekonomiyle ilgili bakanlar arasında koordinasyonu sağlamak ve ekonomideki gelişmeleri değerlendirme görevlerini üstlenen Kurul’un başkanlığına Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener getirildi.

Başbakan Yardımcısı Şener toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda ayrıca, işsizlik ile mücadele ve istihdamın geliştirilmesine yönelik çalışmaların ele alındığını söyledi.

Bakanlar Kurulu ayrıca, ‘İstihdamı Geliştirme ve Koordinasyon Kurulu’ oluşturdu ve başkanlığına Devlet Bakanı Güldal Akşit’i getirdi.

2- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin, Gazze Şeridi’ndeki çok sayıda evin İsrail güvenlik güçlerince yıkılmasını endişeyle karşıladığı belirtilerek, öte yandan Türkiye-İsrail ilişkilerinin yapısında ve içeriğinde herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığı, Türkiye-İsrail ilişkilerinin iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek ve bölge barışının yararına olacak şekilde seyrini sürdürdüğü kaydedildi.

3- Marmara Bölgesi’ndeki 25 üniversitenin rektör ve öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve öğrenciler ayrı ayrı yaptıkları yürüyüş ve basın açıklamalarıyla hükümetin yeni YÖK Yasası’nı geri çekmesini istediler.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu yaptığı açıklamada, yasadaki değişikliğin, imam hatip liselerine ayrıcalık tanımaya ve YÖK Başkanı ile üyelerini tasfiye etmeye yönelik olduğunu belirterek, Marmara Bölgesi üniversitelerinin öğretim elemanları olarak bu yasaya karşı olduklarını söyledi.

4- Türkiye’ye 1 günlük çalışma ziyaretinde bulunan İngiltere Başbakanı Tony Blair, ilk olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildi. Blair, daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Heyetler arası yapılan görüşmede, teröre karşı ortak mücadele için anlayış muhtırası ve ortak eylem planı imzalandı. Başbakan Blair görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’yi AB’ye üye olarak görmeyi arzu ettiklerini, bu konuda destek veren ülkeler arasında başı çektiklerini belirterek, AB ile KKTC arasında siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin başlaması için elinden geleni yapacağını söyledi. Irak konusunda ise Blair, bu ülkeden işleri bitmeden çekilmeyeceklerini, içinde bulundukları zor durumu bildiklerini, ancak liderliğin sorunlarla yüzleşmeyi gerektirdiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan da son gelişmelere bakıldığında Irak’ta işlerin iyi gitmediğini belirtirken, Iraklı esirlere yapılan işkencelere dikkat çekti.

5- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinde son haftalarda meydana gelen gelişmelerin alarm verici düzeyde olmadığını belirterek, Türkiye ekonomisinde kur ve faizleri etkileyen ekonomik gelişmelerin dışsal kökenli olduğunu söyledi.

6- Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan AB Savunma Bakanları Toplantısı çerçevesinde Yunanistan Savunma Bakanı Spilyos Spilyotopulos ile bir araya gelen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, iki ülkenin savunma harcamalarının kısıtlanması konusunda ortak anlayışa vardıklarını belirtti.

Spilyotopulos da Yunanistan’ın 5 yıl içerisinde silahlanma bütçesini yüzde 25 azaltacağını belirterek, Türkiye’nin 3 askeri ihaleyi iptal ederek silahlanma harcamasını 10 milyar dolar azalttığını ve iki ülkenin artık birbirine güvendiğini söyledi.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından “ABD 2003-2004 Kayıtları” başlığıyla yayımlanan raporun Türkiye bölümünde, Türk hükümetinin genel olarak vatandaşlarının insan haklarına saygılı olduğu ve insan hakları alanında bir dizi reform gerçekleştirdiği belirtilerek, işkence olaylarına ilişkin haberlerin ise gelmeye devam ettiği görüşü savunuldu.

8- AB Dışişleri Bakanları yaptıkları açıklamada, ABD’yi Irak’taki işkence ve aşağılamalar nedeniyle kınadı.

9- Ürdün’ün başkenti Amman yakınlarında Ölü Deniz bölgesinde yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nda Ortadoğu’da, özellikle Irak’ta artan şiddet olayları ve istikrarsızlık ele alındı. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell konuşmasında, Irak konusunun yanı sıra, İsrail-Filistin sorununa da ortak bir yaklaşım için daha güçlü bir işbirliği geliştirilmesi çağrısında bulundu. Forum çerçevesinde Powell, Filistin Başbakanı Ahmet Kurey ile bir araya geldi.

Ürdün Kralı II. Abdullah da konuşmasında, dünya liderlerini Filistinlilerin özgürlüğü için ciddi olmaya çağırdı.

10- Özerk Çeçenistan’ın Devlet Başkanı Ahmet Kadirov’un 9 Mayıs’ta ölümüne neden olan bombalı saldırının sorumluluğunu Çeçen komutan Şamil Basayev’in üstlendiği bildirildi.

11- Irak Geçici Hükümet Konseyi Dönem Başkanı Abdülzehra Osman Muhammed’in Bağdat’taki ABD güçlerinin ana karargahı yakınlarında düzenlenen intihar saldırısında öldüğü, saldırıda ayrıca altı kişinin öldüğü ve 8 kişinin de yaralandığı bildirildi.

18 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında “Tarih boyunca önüne çıkarılan sıkıntıları ve güçlükleri aşarak bugünlere gelen Türkiye Cumhuriyeti’nin işsizlik ve gelir dağılımındaki adaletsizlik gibi çözüm bekleyen meseleleri ve AB üyeliği gibi temel öncelikleri varken, yapay gündemlerle tartışma meydana getirilmesi üzüntü vericidir. Çatışma yerine uzlaşmayı benimsemek, toplumu gerilimlerden uzak tutarak güzel, mutlu, huzurlu günlere ulaştırmak ortak amaç olmalıdır” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘Aile ve Yoksulluk’ konulu 4. Aile Şurası’nda yaptığı konuşmada, milli varlığın en önemli teminatının aile olduğunu belirterek, Türkiye’nin ekonomik kriz döneminde Arjantin gibi hareketler yaşamamasını sağlam aile yapısına bağladığını söyledi.

Daha sonra Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 3 ilköğretim okulunun temel atma törenine katılan Başbakan Erdoğan, meslek liselerinin sayısının arttırılması gerektiğini belirterek “Ara elemanlara şiddetle ihtiyacımız var. Bunu başarmaya mecburuz” dedi.

3- Hakim ve savcıların maaşlarının yüzde 6 ile yüzde 28 oranında arttırılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

4- Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan AB-Türkiye Ortaklık Konseyi Toplantısı’nda Türkiye’nin uygulamadaki eksikliklerini kaydeden bir rapor sunuldu. Raporda, Anayasa reformlarına büyük destek verilirken uygulama eksikliğine dikkat çekildi. Toplantıya Türkiye’yi temsilen katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, yaptığı açıklamada “Sonraki aşama olan İlerleme Raporu’nda da Türkiye kararlılığını, attığı adımları, siyasi kriterleri gerçekleştirmek içinyaptıklarını anlatma fırsatı bulacak. Anayasa değişikliğiyle yaptığımız yeni düzenlemeleri de kapsamlı şekilde anlatma fırsatı bulacağız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül temasları çerçevesinde AB Dönem Başkanı İrlanda Dışişleri Bakanı Brian Cowan, AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solona ile ikili görüşmelerde bulundu.

5- AB Komisyonu’nun Siyasi Danışma Grubu Başkanı Dominique Strauss-Kahn, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi’ye sunduğu ‘Siyasi Avrupa’yı İnşa Etmek’ başlıklı raporda, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasına ilişkin karardan önce, AB’nin sınırları sorununun acilen çözülmesi gerektiğini belirtti.

6- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, partisi CTP’den bir milletvekilinin istifasının ardından başkent Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, seçime gitmemek için elinden geleni yapacağını, ancak bir seçime doğru gidildiğini söyledi.

7- İsrail ordusuna bağlı askerlerin Gazze’deki Refah mülteci kampına düzenledikleri saldırılarda, 20 Filistinlinin öldüğü, 34 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Filistin lideri Yaser Arafat Ramallah kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırıyı ‘büyük kıyım’ olarak nitelendirdi.

Uluslararası Af Örgütü de saldırıyı savaş suçu olarak olarak tanımladı ve İsrail’den operasyonu derhal sona erdirmesini istedi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise ABD’nin New York kentinde yaptığı açıklamada, saldırıyı kınadı.

19 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve beraberindekiGençlik Haftası’na katılacak81 il ve KKTC’den gelen engelli ve çalışan gençlik temsilcilerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

Kabulde konuşan Cumhurbaşkanı Sezer, gençlerden demokrasi kültürünün yayılması için çalışmalarını istedi.

Heyeti ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da kabul etti. Kabulde Başbakan Erdoğan, Türk milletinin uygarlık yarışının en önlerinde koşabilmesinin, gençlerin çağın gereklerine uygun bir donanıma sahip olmasıyla gerçekleşebileceğini söyledi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İstanbul’da gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, IMF ile ilişkilerin devamı konusunda üç formül üzerinde durulduğunu belirterek, 3 Haziran’daTürkiye’ye gelecek IMF heyeti ile konuyla ilgili olarak görüşmeler yapacaklarını belirtti.

3- TBMM Genel Kurulu’nda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yasa Tasarısıkabul edildi.Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun yaptığı yazılı açıklamada,kabul edilen yeni TOBB Yasası’nın, bu alandaki hukuksal boşluğu doldurarak ticaret, sanayi ve oda borsalarının dünyadaki gelişmelere ayak uydurmasına yardımcı olacağını söyledi.

4- 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta ve KKTC’de törenlerle kutlandı.

5- Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan AB-Türkiye Ortaklık Konseyi toplantılarına katılanDışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB kurumlarını ziyaret eden Azerbaycan Devlet başkanı İlham Aliyev‘le bir arayageldi.

Başbakan Yardımcısı Gül, Aliyev ileErmenistan-Dağlık Karabağ ve Kıbrıs konusunda görüş alışverişindebulunduklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Troykası ile birlikteRusya, ABD, BM ve AB’nin oluşturduğuOrtadoğu Dörtlüsü toplantısına katılmak üzereRusya’nın başkenti Moskova’ya gitti.

6- AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi’nin başkanlığındaki TBMM Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Filistin’e gitti.

7- Almanya’dakiKöln İdare Mahkemesi’nin, ülkede faaliyetleri yasaklanan İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği’nin yöneticisi Metin Kaplan hakkında Şehir İdaresi tarafından alınan sınır dışı etme kararını onayladığı bildirildi.

8- AB’nin, genetik yapıları değiştirilmişgıdaların ithaline onay verdiği bildirildi.

9- İsrail ordusu, saldırıları protestoetmek için toplanansivil Filistinlilerin üzerine füze fırlattı.Olayda 10 kişinin öldüğü, 50’denfazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, ABD ziyareti çerçevesinde dün New York kentindeBM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Karamanlis, Ada’nın birleşmesinden yana olduklarını ve bunun için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Karamanlis, Annan Planı’nın ölmediğini, ancak değişiklik isteyebileceklerini söyledi.

11- Hindistan’daseçimleri kazanan, ancak başbakanlığı ‘piyasaların tepki göstermesi‘ üzerine kabul etmediği belirtilen Kongre Partisi Başkanı Sonya Gandi’nin yerine,eski Maliye Bakanı Manmohan Sing’in başbakan olduğu bildirildi.

12- ABD güçlerinin, Irak’ın batısındaki Ramadi kentinde bir eve düzenlediği bombalı saldırıda45 kişinin öldüğü bildirildi.

20 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’yiÇankaya Köşkü’nde kabulünde yaptığıaçıklamada, Türkiye’nin Güney Kafkasya’daki uyuşmazlıkları yakından izlediğini belirterek “Gürcistan’ın karşı karşıya bulunduğu Abhazya ve Güney Osetya sorunlarının en kısa sürede barışçı yollardan ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümlenmesi önem taşımaktadır” dedi.

Devlet Başkanı Saakaşvili de Gürcistan’ın NATO’ya entegrasyonu konusunda Türkiye’nin desteğini beklediklerini söyledi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İsviçre’de düzenlenen ‘Avrupa Parlamento Başkanları Konferansı’na katılımının ardından yurda dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada “Konferansa iştirakim Avrupa Konseyi’ne verdiğimiz önemi vurgulamasının yanı sıra AB üyeliğimiz yolundaki çabalarımızın muhataplarımıza aktarılması bakımından son derece yararlı olmuştur” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi bir ziyaret için Romanya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’ndayaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’deki sivil katliamının ve Irak’taki gelişmelerin insan hakları açısından çok acı bir durum olduğunu belirterek,BM’nin sadece kınama noktasında kalmaması ve ilgili bütün devletlerin bir araya gelerek gerekli adımları atmalarınıngerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan mikro finansman yasa tasarısıyla bireylere küçük miktarda kredi sağlanacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca,AB Komisyonu’nun üye ve aday ülkelere yönelik eğitim ve gençlik programı bünyesinde yer alan ve Avrupa’da yükseköğretimin kalitesini artırmayı hedefleyen Erasmus Programı’ndan 2004-2005 öğretim yılında Türkiye’deki üniversitelerden yaklaşık 1340 öğrencinin yararlanmasının öngörüldüğünü belirtti.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Yarınlar İçin Düşünce Platformu tarafından düzenlenen ‘İhracat Strateji Planı’ panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin temsili demokrasiden katılımcı demokrasiye geçmesi gerektiğini belirterek,meslek liseleri ile ilgili tartışmanın katılımcı demokrasi çerçevesinde gerçekleşmesi halinde, durumun dahafarklı olacağını söyledi.

6- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta, YÖK Yasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Teziç, parlamentoların görevinin akademik alanı düzenlemek olmadığını belirtti.

7- Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar basına yaptığı açıklamada, yeni savunma sanayisi stratejisinde Türkiye’nin kendi tasarım ve üretimine ağırlık verileceğini söyledi.

8- Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği’nde (BUSİAD) düzenlenen bir törende, Türkiye’nin yeniden pozitif beklenti-pozitif gelişme çizgisine girebilme koşullarından birinin; IMF ile ilişkilerin 2004 yılından sonra nasıl bir şekil alacağının netleştirilmesi olduğunu söyledi.

9- Resmi ziyaret için Romanya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Romanya Cumhurbaşkanı İon İliescu ve Başbakan Adrian Nastase tarafından kabul edildi. Başbakan Erdoğan, Başbakan Nastase ile birlikte başkent Bükreş’tedüzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile Romanya arasında ticari, ekonomik, kültürel ve siyasi alanlarda hissedilir bir gelişme olduğunu belirterek, AB ile müzakere sürecini yaşamasının da Romanya’ya ayrı bir güç kattığını söyledi.

Başbakan Nastase de Türkiye’nin NATO’ya üyelik konusunda kendilerine destek verdiğini belirterek “AB’ye üyeliğinizi Romanya olarak destekleyeceğiz” dedi.

10- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Troykası’na katılmak üzere Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunun Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs’a yönelik uluslararası ambargonun kaldırılması konusunda hem komşu ülke hem de BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak Rusya’dan destek istediklerini belirterek “Bakan Lavrov, ambargoların kalkmasını, ticari ilişkilerin kurulmasını, Kıbrıs Türk tarafının ekonomik izolasyonunun sona ermesini desteklediklerini açıkça söyledi” dedi.

11- Resmi ziyaret için Bahreyn’in başkenti Manama’da bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından düzenlenen ‘Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, Bahreyn ile Türkiye tarafından 22 Kasım’da Türkiye’de düzenlenecek olan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısına katılacak olan Maliye Bakanı Abdullah Hassan Saif ile bu toplantıda ele alınacak konuları görüştüklerini, konuların arasında karşılıklı yatırımların korunması ve teşviki ile çifte vergilendirmenin önlenmesinin bulunduğunu söyledi.

12- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink yaptığı açıklamada, Türkiye’ye ‘Sağlık Dönüşüm Projesi’nde kullanılmak üzere 4 yılı ödemesiz 17 yıl vadeli 49.4 milyon Euro’luk kredi açıldığını söyledi.

13- BM Güvenlik Konseyi’nin ABD’nin çekimser kalarak 14 oyla kabul ettiği kararda, İsrail’in Gazze’deki sivil katliamının kınanarak, ev yıkımlarına derhal son verilmesi istendi.

21 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AB’ye uyum amacıyla hazırlanan 10 maddelik anayasa değişiklik paketini onayladı. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, 5173 sayılı İller Bankası’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa’yı onayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, TürkParlamenterler Birliği Genel Başkanı Hasan Korkmazcan veYönetimKurulu üyelerini kabul etti. Başkan Arınç kabulde, Filistin’de yaşanan insanlık dramını büyük bir üzüntüyle izlediklerini belirterek, TBMM Başkanı olarak, Türk milleti adına Filistin halkına başsağlığı dilediğini ifade etti.

3- Romanya’daki resmi temaslarını tamamlayarak yurda dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, bakanlar ve işadamlarıyla yaptıkları görüşmeler ve Türk-Romanya İş Konseyi Toplantısı’nda yaptıkları konuşmalar sonucu iki ülke arasında iş ve teşebbüs heyecanının doğduğunu bildirdi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de yayımlanan Wall Street Journal gazetesinin Avrupa baskısına verdiği demeçte, çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, yıl sonunda AB’nin Türkiye’ye müzakerelere başlama tarihi vermemesi halinde Türk halkının Batıya yönelik bakışının değişeceğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’nin Afganistan’a 2005 yılının Nisan ayında 1500 asker göndermesine ilişkin Zaman gazetesine, açıklamalarda bulundu.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı’ndan sonra yaptığı açıklamada, toplantının gündeminin mevcut ekonomik durumun değerlendirilmesi olduğunu söyledi.

7- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok ‘Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Onur Günü’ nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, egemenliği kullanmaya yetkili hiçbir kişi ve kurumun din duygularını devlet işlerine ve siyasete karıştıramayacağını belirtti.

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ve Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink ile Hazine’de düzenlediği basın toplantısında, ‘3. Program Amaçlı Mali ve Kamu Sektörü Uyum Kredisi’ çerçevesinde, Dünya Bankası’ndan toplam 1 milyar dolarlık kredi sağlanmasına ilişkin anlaşmanın imzalandığını açıkladı. Bakan Babacan, kredinin 500 bin dolarının haziranda serbest bırakılacağını belirterek, ikinci dilimin serbest bırakılması içinse atılması gereken adımlar olduğunu söyledi.

9- Adalet Bakanı Cemil Çiçek ‘Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Onur Günü’ nedeniyle düzenlenen törenden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, Alaaddin Çakıcı’nın yurtdışına kaçışı ile ilgili gerekli araştırma ve soruşturmaların yapıldığını bildirdi.

10- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Telekomünikasyon Kurumu tarafından düzenlenen ‘Avrasya Telekomünikasyon Düzenlemelerinde İşbirliği Toplantısı’nın açılış konuşmasında, öncelikli hedeflerinin telekomünikasyon alanında değişik kanunlarla düzenlenen mevzuatın toparlanması ve dağınıklığın giderilmesi olduğunu ifade etti.

11- 'Malki Cinayeti' davasında Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeyargılanan işadamı Erol Evcil,müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

12- Türkiye’de bulunan Gürcistan Cumhurbaşkanı MihailSaakaşvili, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'lebir araya geldi.

Saakaşvili daha sonra Türk-Gürcü İş Konseyi tarafındanİstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada,Gürcistan'ın yabancı yatırımlar açısından cazip hale getirilmesininönemli olduğunu söyledi.

13- ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi Michael Klosson, KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat’ı makamında kabul etti. Talat görüşmede, Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargoların kaldırılmasını istedi.

14- ABD’de bulanan YunanistanBaşbakanı Kostas Karamanlis Başkan George W. Bush ve diğer yetkililerle görüşmesinin ardındandüzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Avrupa'da yer almasının, Yunanistan'ın stratejik çıkarına olduğunu söyledi.

15- İspanya hükümetinin, Irak’taki son birliklerinin ülkeyi terk ettiğini açıkladığı bildirildi.

22 MAYIS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 59. Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, reformların devam edeceğini ve ekonomik programdan sapmayacaklarını söyledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, piyasalarda son dönemdeki dalgalanmaların bir uyarı olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da toplantıda, dış ticaret açığına dikkat çekerek hükümete kriz uyarısında bulundu.

Genel Kurul’a ayrıca TBMM Başkanı Bülent Arınç, Devlet bakanları Ali Babacan, Kürşad Tüzmen, Güldal Akşit, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun katıldılar.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının kurduğu Boğaziçi Yöneticileri Vakfı’nın düzenlediği ‘Türk Dış Politikasında Yeni Ufuklar’ konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kopenhag Kriterleri’ni karşılamadığını söylemenin haksızlık olacağını belirterek, Türkiye’nin AB’ye alınmasının değil, sudan sebeplerle alınmamasının birliğin fikriyatının iflası olacağını, geriye ruhsuz bir yapı kalacağını söyledi.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Terminali Ek Tesisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yakın bir gelecekte 50 milyon turisti ağırlayacağını belirterek, havaalanlarının eksiklerinin giderilmesi ve modern bir hale getirilmesi için 500 milyon dolar harcama yaptıklarını söyledi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde ‘Türkiye F1 Hibrit Sebze Çeşitlerinin Geliştirilmesi ve Tohumluk Üretiminde Kamu-Özel Sektör İşbirliği Projesi’nin tanıtım töreninde çiftçilerle sohbet ederken tarımsal ürünlerde ilaç kalıntısı konusuna önem verdiklerini anlattı.

5- Türkiye ile Yunanistan arasında doğal afetlere karşı ‘Türk-Yunan Doğal Afetlere Karşı Ortak Görev Gücü’ kurulmasına ilişkin protokol, Bakanlar Kurulu’nda onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

6- Fransa’da düzenlenen 57. Uluslararası Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye büyük ödülü, yönetmen Michael Moore’un ‘Fahrenheit 9/11’ adlı belgesel filmine verildi.

7- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat Hürriyet gazetesine referandum sonrasına ilişkin yaptığı değerlendirmede “Annan Planı’ndan geri adım atmayız. Türk askeri Annan Planı’ndaki gibi Ada’da kalacak” dedi.

8- KKTC Bakanlar Kurulu kararıyla, Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geçişlerde pasaport uygulaması, Rumlar dahil AB vatandaşları için kaldırıldı.

9- Almanya’nın başkenti Berlin’de 3. kez düzenlenen Türk Günü Şenliği’ne Avrupa’nın her yerinden binlerce Türk katıldı.

10- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yargıcı Rıza Türmen, Kıbrıslı Rum Titiana Loizidu ve benzer davalar ile Irak’taki insan hakları sorunları konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

11- Arap dünyasındaki reform tartışmaları nedeniyle mart ayında gerçekleştirilemeyen Arap Birliği Yıllık Zirvesi, Tunus’ta başladı. Zirveye uydu bağlantısıyla katılan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Filistinlilerin korunması için uluslararası güç oluşturulması ve barış planlarının uygulanması için bir sistem kurulması çağrısında bulundu.

Öte yandan Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin zirvenin gündemini kabul etmemesi nedeniyle zirveden çekildiğini açıkladı.

12- Irak’ın başkenti Bağdat’ta gerçekleştirilen intihar saldırısında 5 kişinin öldüğü, aralarında İçişleri Bakan Yardımcısı Abdülcabbar Yusuf El Şeyhli’nin de bulunduğu 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

23 MAYIS 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Temsilciler Meclisi Başkanı Abdelwahad Radı’nın davetlisi olarak Fas’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, bunun 1986 yılında TBMM eski başkanlarından Necmettin Karaduman’ın yaptığı ziyaretin ardından 18 yıl aradan sonra Meclis başkanı tarafından yapılan ikinci resmi ziyaret olduğunu belirtti.
2- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kanal 7 televizyonunda yayımlanan ‘Ters Köşe’ adlı programda, ekonominin kırılgan olduğunu, tedbiri elden bırakmamak gerektiğini belirterek, ekonomide yapısal reformların yapılması gerektiğini söyledi.
3- Uluslararası 9. Enerji Forumu dolayısıyla Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, uluslararası borsalarda ham petrol fiyatlarındaki yüksek seyrin bir süre daha devam etmesinin beklendiğini söyledi. 
Forum toplantıları çerçevesinde çok sayıda ülkenin enerji bakanlarıyla bir araya geldiğini belirten Bakan Güler, görüştüğü kişilerin Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde attığı adımları takdirle karşıladıklarını kendisine ilettiklerini kaydetti. 
4- Arap Dışişleri Bakanları’nın Tunus’un başkenti Tunus’ta dün başlayan Arap Birliği Zirvesi’nin kapanış oturumunda yayımladıkları Tunus Deklarasyonu’nda, demokrasiyi geliştirme, halkın siyasete ve kamu işlerine katılımını artırma, sivil toplumu genişletme ve kadın haklarını güçlendirme sözü verildi. 
5- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayımlanan ‘Filelefteros’ gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs Türkleri için bundan böyle muhatap alacakları ismin, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yerine, Başbakan Mehmet Ali Talat olacağını söyledi. Tecridin bitmesi için Kıbrıslı Türklere yardım etmek niyetinde olduklarını vurgulayan Weston, buna karşın referandumda ‘hayır’ diyen Rumların cezalandırılmasının söz konusu olmadığını belirtti. 
6- Federal Asamble’de yapılan seçimlerle Almanya’nın 9. Cumhurbaşkanı, Horst Köhler oldu. 
7- Irak’ın Kufe kentinde Şii lider Mukteda el Sadr’a bağlı milislerle Amerikan askerleri arasında çıkan çatışmalarda 32 milisin öldüğü bildirildi. 
8- Sudan’ın batısında Arap milislerin saldırısında 56 kişinin öldüğü bildirildi. 
9- Fransa’nın başkenti Paris’te ‘Gaulle Uluslararası Havaalanı’nın çatısının bir bölümünün çökmesi üzerine ilk belirlemelere göre 5 kişinin öldüğü bildirildi. 

24 MAYIS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğanbir ilköğretim okulunun açılışında yaptığı konuşmada, ilk defa kendi dönemlerinde milli eğitim bütçesinin savunma bütçesinin önüne geçtiğini belirterek, hedeflerinin 70-80 kişilik ikili öğretim yapılan okullardan 30 kişilik tekli öğretim yapılan okullara geçmek olduğunu söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, AB’ye uyum yasalarının Türk Ceza Kanunu (TCK) ve DGM’lerle ilgili bölümlerini yasama yılı tatilinden önce çıkarmayı hedeflediklerini belirterek “Özellikle yargı reformunun temelini oluşturacak ceza kanunu değişiklikleriyle bağlantılı ifadeler öne alınan İlerleme Raporu’na yansıyabilir. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) davalar çerçevesinde kanunların bir an önce çıkması önemli” dedi.

3- AB Reform İzleme Grubu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun katılımıyla toplandı. Başbakan Yardımcısı Gül toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda AB-Türkiye Ortaklık Konseyi sonuçlarının değerlendirildiğini, farklı dil ve lehçelerde yayın konusunun görüşüldüğünü söyledi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek toplantının ardından, DGM’lerin başka bir isim altında devam ettirileceği yönündeki haberler üzerine yaptığı açıklamada “AB sürecinde hepimize görevler düşüyor. Biz hiçbir zaman DGM’lerde sadece ceket ve şapka değiştiren bir anlayış içinde konuyu ele almadık” dedi.

4- Evlenme nedeniyle Türk vatandaşlığının kazanılması ve KKTC vatandaşlarının Türk vatandaşlığını kazanmasına ilişkin esasları belirleyen yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

5- Sosyal Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanlığı’na Filiz Koçali seçildi.

6- Ankara 10. İdare Mahkemesi, TÜPRAŞ’ın satışıyla ilgili kararın yürütmesini durdurdu.

7- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily, İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin “Uzun bir süredir yüzünü Avrupa’ya dönmüş bir ülkeye bir perspektif katılmazsa, Avrupa kendi kapılarını kendi elleriyle kapatmış, kendi geleceğine ihanet etmiş olur” dedi. Schily ayrıca, Türkiye’nin AB üyesi olması durumunda, AB ile İslam dünyası arasında köprü görevi de yapacağını belirtti.

8- İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yayımlanan raporda, ABD’nin terorizmle mücadele adı altında tutsaklara kötü muamelede bulunmasının, diğer ülkelerin de aynısını yapmaları için bahane olduğu bildirildi.

9- Irak’ta, savaşın başladığı 19 Mart 2003 tarihinden bu yana 5 binden fazla sivilin öldüğü bildirildi.

25 MAYIS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Filistin’de yaşanan şiddet olaylarını değerlendirdi. Hükümetin Ortadoğu meselesi için uluslararası alanda girişimler başlatacağını belirten Başbakan Erdoğan, bu çerçevede ilk olarak Filistin’deki Türk Başkonsolosluğu’nu büyükelçilik düzeyine çıkarma kararı aldıklarını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomide kaygı verici gelişmeler ortaya çıktığını belirterek, 5 yıldır uygulanan IMF programı sonucu Türkiye’nin borçlarının azalmadığını, tersine arttığını kaydetti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak halkına yönelik işkence olayları ile Filistin’de son dönemde meydana gelen saldırıların görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’ndayaptığı konuşmada, Irak ve Filistin’de yaşanan olayları kınadıklarını belirterek, BM’nin daha etkin görev üstlenmesi gerektiğini söyledi.

4- Başbakanlık Merkez Binası’nda Kredi Kuruluşları Kanunu Tasarı Taslağı’yla getirilen düzenlemeleri bir basın toplantısıyla açıklayanDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Bankalar Kanunu’nda yapılacak önemli değişiklikleri içeren kanun taslağının temmuz ayı sonuna kadar TBMM’de görüşüleceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener, Bankalar Kanunu Taslağı’yla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) yetkilendireceği kuruluşların bankaları değerlendirerek not vereceğini belirterek, bilgi işlem, güvenlik gibi destek hizmetlerinin de denetim kapsamına alındığını söyledi.

5- İstanbul Kültür Üniversitesi’nce düzenlenen ‘Türk Ceza Kanunu Tasarısı’ konulu çalışma toplantısına katılan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, DGM’lerin kaldırılmasıyla ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Brezilya’nın Ankara Büyükelçisi Brian Michael Fraser Neele’yi makamında kabulünden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni projelerle Türk tarımını geliştireceklerini belirtti.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç ve beraberindeki TGC üyelerini kabul etti. TGC Başkanı Erinç, TBMM gündeminde bulunan Basın Yasası’na eklenecek bir düzenleme ile 212 sayılı yasanın zorunlu hale getirilmesini istediklerini söyledi.

8- Bakanlar Kurulu, hurdaya ayrılan araçlar karşılığında yeni taşıt alımında uygulanan 4.5 milyarlık indirimin, 2 milyar 250 milyon TL’ye düşürülmesini kararlaştırdı. Karar, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

9- Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı tarafından düzenlenen toplantıya katılan RTÜK Başkanı Fatih Karaca, farklı dil ve lehçelerde yayın yapılmasına ilişkin son gelişmeler hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Karaca, farklı dil ve lehçelerde yayın yapılması için yeni bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç olmadığını belirterek, TRT’nin birkaç gün içerisinde yayına başlayacağını söyledi.

10- Türkiye’de bulunan İsrail Enerji ve Altyapı Bakanı Joseph Paritzky, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi. Görüşmede Irak’taki son gelişmeler ve Filistin’de yaşananların Türk halkını ve hükümetini üzdüğünü belirten Başbakan Erdoğan, İsrail’in son dönemdeki uygulamalarını eleştirerek “Hükümetler suikast düzenlemez” dedi. Paritzky ise hükümetinin Filistin topraklarında gözü olmadığını ve Filistinlileri yönetmek istemediğini söyledi.

Paritzky ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’i makamında ziyaret etti. Bakan Güler görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, İsrail’in Türkiye’den elektrik, doğalgaz, petrol ve su alması için bir proje üzerinde çalışıldığını söyledi. Bu arada bir Türk firması ile bir İsrail enerji şirketinin İsrail’de üç doğalgaz çevrim santralı yapım ve işletmesine dönük ortaklık anlaşması imzalandı.

11- Türkiye’de bulunan İngiltere York Dükü ve Uluslararası Ticaret ve Yatırım Temsilcisi Prens Andrew Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile görüştü. Tüzmen Prens Andrew’in İngiltere’nin ticaret misyonunu temsil ettiğini belirterek “Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaret hacminin arttırılması ortak amacımız” dedi. Prens Andrew, Bakan Tüzmen ile yaptığı görüşmede “Buraya Türkiye’deki ekonomi, ticaret ve yatırım ortamı konusunda bilgi toplamaya ve İngiltere’ye döndüğümde İngiliz işadamlarını Türkiye’de yatırım yapmaya teşvik etmek üzere geldim” dedi.

12- Resmi ziyaret amacıyla Fas’ta bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç ve beraberindeki Parlamento heyeti, başkent Rabat’ta Başbakan Driss Jettou ile görüştü. Jettou yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Fas açısından çok önemli ve büyük bir ülke olduğunu belirterek, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine öncelik verdiklerini söyledi. Başkan Arınç da iki ülke arasındaki ilişkilerin uluslararası platformda da sürdürülmesini amaçladıklarını söyledi.

13- Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) tarafından hazırlanan 2004 yılı ‘Stratejik Araştırma’ raporunda, AB üyeliğinin gerçekleşmemesi ve Irak’taki Kürt milliyetçiliği nedeniyle ABD ile ilişkilerinde soğukluk halinde Türkiye’nin Müslüman komşularına yönelebileceği kaydedildi.

14- İnsan Hakları İzleme Örgütü Başkanı Kenneth Roth tarafından ABD’nin New York kentinde yapılan açıklamada, ABD ve İngiltere’nin 30 Haziranda yapmayı planladıkları egemenlik devrinden sonra da Irakta güvenlik ve insan haklarından sorumlu olmaya devam edecekleri bildirildi.

15- Uluslararası Af Örgütü’nün 2004 yılı raporunda, ABD’ninteröre karşı açtığı savaşın ilkesiz bir savaş olduğu öne sürüldü. Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlediği basın toplantısında, insan hakları ihlallerinin ABD içinde de olduğunu, ayrıca ülke dışındaki hak ihlallerine göz yumulduğunu bildirdi.

16- KKTC Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla, tatil için Güney Kıbrıs’a gelen AB vatandaşlarına, KKTC’ye yalnızca kimliklerini göstererek pasaportsuz geçme imkanını veren uygulamanın başladığı bildirildi. Uygulama, Ada dışında yaşayan ve Kıbrıs’a tatile gelen Rumları da kapsıyor.

17- ABD Başkanı George W. Bush Pennsylvania eyaletindeki Kara Harp Akademisi’nde yaptığı konuşmada, 138 bin kişilik askeri gücün gerekli olduğu sürece Irak’ta kalacağını söyledi. İhtiyaç halinde ek asker de gönderebileceklerini belirten Bush, ancak 30 Haziran’dan sonra ABD askerlerinin koalisyon güçlerine değil, Amerikan komutasına bağlı olacağını söyledi.

18- Irak Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Gazi Acil el-Yaver, Irak’taki sivil ABD idaresi yetkilileriyle görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ve İngiltere’nin BM Güvenlik Konseyi’ne sundukları yeni karar tasarısının beklentileri karşılamadığını belirterek, Iraklılara petrol gelirlerinin kontrolü ve yabancı güçleri gönderme konusunda söz hakkı verilmesi gerektiğini söyledi.

19- Amerika’nın ada ülkesi Dominik Cumhuriyeti’ndeki sellerde 80 kişinin öldüğü bildirildi.

26 MAYIS 2004

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül,ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman tarafındanABD’nin bağımsızlığının 228. yıl dönümü nedeniyle verilen resepsiyonda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki güvenlik ilişkileri ve siyasi konuların yanı sıra kültür, eğitim, turizm, ekonomi, enerji, ticaret gibi alanlarda da ilişkilerin önemli noktalara ulaştığını belirtti. .

Edelman da Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin uzun ve dostane bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’de bulunan Bulgaristan Dışişleri Bakanı Solomon Pasi’yi kabul etti. Görüşmenin ardından iki bakan, Karadeniz’de ortak arama kurtarma çalışmaları, vize rejiminin kolaylaştırılması ve kültürel işbirliği konularındaki anlaşmaları imzaladı.

2- Anayasa Mahkemesi, Vergi Barışı Yasası’nda sahte belgeyi kullananları af kapsamına alırken, sahte belge düzenleyenleri kapsam dışı tutup bu suça ceza uygulamasını sürdüren hükmün iptal istemini oybirliğiyle reddetti.

3- Madenlerin özel sektöre açılmasını öngören Maden Yasa Tasarısı ile Kamu Görevlileri Etik Kurulu oluşturulmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

4- Yolsuzlukla etkili mücadeleedebilmek amacıylayolsuzluk suçlarının soruşturulmasıve kovuşturulmasında yeni esas ve usuller getiren yasa tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek yasayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yolsuzluğun devamlı mücadele edilmesi gereken bir suç olduğunu belirterek “Onun için kamu görevlilerine daha çok yetki verilmeli” dedi.

5- TRT Yönetim Kurulu, Genel Müdür Şenol Demiröz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Demiröz, Türkiye Cumhuriyeti’nde herkesin eşit haklara sahip, anayasal yurttaş olduğunu belirterek, geleneksel dil ve lehçelerde yayın yapmayı kararlaştırdıklarını söyledi.

6- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İktisat Bankası’nın eski sahibi Erol Aksoy’un bankanın ‘Fon’a devrinden dolayı1.6 milyar dolarlık borcunu ödemek için gerçekçi bir teklif getirmediği gerekçesiyle38 şirketinin yönetimini devraldı

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener konuyla ilgili yaptığı açıklamada,Fon Kurulu’nun, yasaların kendisine verdiği yetkiyi kullandığını söyledi.

7- Almanya’nın Münster kentindeki Yüksek İdare Mahkemesi,şeriatçıİslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği’nin yöneticisi Metin Kaplan’ın Türkiye’ye iade edilebileceğine karar verdi.

8- Dünya Bankası tarafından düzenlenen Global Yoksulluğun Azaltılması Konferansı,Çin’in Şanghay kentinde başladı. Çin Başbakanı Ven Ciabao konferansta yaptığı konuşmada, dünyada yoksulluğun azaltılmasına yardım sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

9- Uluslararası Af Örgütü, silahlı örgütlerin ve hükümetlerin küresel değerleri hiçe sayarak yürüttükleri savaşın ‘güvensizlik, korku ve bölünmeyi şiddetlendirdiğini’ belirtti. Örgüt dün yayımladığı2004 yılı raporunda, bir yandan silahlı örgütlerin yarattığı terör, bir yandan hükümetlerin giderek artan hak ihlalleri karşısında son 50 yılda insan haklarına yönelik en büyük saldırının yaşandığını ifade etti.

10- Avrupa Konseyi’nde, KKTC belediyelerinin temsili konusunda yapılan oylamada, KKTC belediyelerinin “KıbrısCumhuriyeti” adı altında temsil edilmesi kararlaştırıldı.KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada,hükümet ve belediyeler tarafından yasanın reddedilmesi gerektiğini belirterek “Bu kabul edilmez bir karardır, siyasi bir gaftır. Buna boyun eğecek belediyemiz mevcut değil. Eğer boyun eğersek, bütün mücadelemiz kökünden alınıpgötürülmüş olur” dedi.

KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat iseTürk belediyelere temsil hakkı verilmesini sağlayacak tasarının, Türk heyetinin çekimser kalması ile engellenmesini ‘büyük bir hata’ olarak değerlendirdi.

27 MAYIS 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayımlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, Türkiye’nin yeni bir tarım stratejisi geliştirmek ve uygulamak zorunda olduğunu belirterek “Biliyoruz ki Türk tarımını kalkındırmadan Türkiye’yi kalkındıramayız, güçlü bir ülke olma hedefini yakalayamayız” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bağ-Kur Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, özel sektöre ve vakıf sektörüne ait tüm hastanelerin halkın hizmetine açılacağını belirterek, Bağ-Kur’luların özel hastanelerden, SSK’lıların da serbest eczanelerden yararlanabileceğini söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) 2004 yılı Başkanlar Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, hükümet olarak vergi reformunun altyapısını oluşturmak için çalışma yürüttüklerini belirterek “Henüz vergiyi tabana yayamadık. Yakında pek çok sürpriz göreceksiniz” dedi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada “NATO’nun talebi doğrultusunda ve müttefik sorumluluklarının bir gereği olarak, Afganistan’da Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti (ISAF) kapsamında ihtiyaç duyulan üç adet genel maksat helikopterine görevlendirme kararı alındığı ve 56 kişilik uçuş ve bakım personeli ile birlikte 29 Mayıs tarihinde Kabil’e hareket edeceği belirtildi.

5- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye, NATO ve AB Perspektifinden Kriz Bölgelerinin İncelenmesi ve Türkiye’nin Güvenliğine Etkileri’ konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada “Türkiye’den hareketle nüfusunun büyük bir bölümü Müslüman olan ülkelerin kolaylıkla demokratik bir yapıya dönüşebileceği sonucunu çıkarmak yanıltıcı olabilir. Burada dikkatten kaçırılan husus, laikliğin Türk demokrasisinin gelişmesinde ana itici güç oluşudur” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener CNN Türk televizyonunda yayımlanan bir programda, kamuoyuna açıklanan Bankacılık Yasası taslağının yasama yetkisinin TBMM’de olduğunu, dolayısıyla yasalaşma sürecinde medya sahiplerine bankacılık yasağının gündeme gelebileceğini söyledi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Sky Türk televizyonunda yayımlanan bir programda, düzenleyici ve denetleyici kurulların bağımsızlığıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede “Bağımsız kurullar hükümet ve TBMM’nin çizdiği yasal çerçevede bağımsızdırlar. Hiçbir kurum birbağımsız cumhuriyet değildir. Tüm kurumlar koordineli olarak çalışmak zorundadır” dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik İstanbul Fatih Üniversitesi’nde düzenlenen ‘1. Uluslararası Üniversite Eğitimi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, ortaöğretimin son derece dağınık olduğunu belirterek “Türkiye’de mevcut 76 çeşit liseyi ‘genel ortaöğretim’ ve ‘mesleki ve teknik ortaöğretim’ olmak üzere iki başlıkta topluyoruz. Yatay ve dikey geçişlere fırsat tanıyan bir sistem getiriyoruz. ÖSS sistemi, Türk ortaöğretimini felç etti” dedi.

9- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ‘Merkezi ve Doğu Avrupa İçin Bölgesel Çevre Merkezi’nin (REC) Türkiye Ofisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile REC arasındaki işbirliğinin Türkiye’nin AB uyum sürecindeki hedeflerine ulaşma yolundaki adımlarını hızlandıracağını söyledi.

10- Gıdaların üretim, tüketim ve denetimine ilişkin usul ve esasları belirleyen yasa tasarısı bazı değişikliklerle, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Ayrıca Mera Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

11- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada,tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasından önce, Türkiye’den Kopenhag siyasi kriterlerinin yüzde 100 uygulanmasını istemeyeceklerini belirterek, bunu AB üyesiülkelerden de istemediklerini söyledi.

12- ABD Adalet Bakanı John Ashcroft, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı Robert Mueller ile birlikte başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında “Birçok yerden edindiğimiz güvenilir istihbarata göre,El Kaide örgütü önümüzdeki aylarda ABD’de terorist saldırı hazırlığında” dedi.

28 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Sezer, Yükseköğretim Kanunu ve YükseköğretimPersonel Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'u kısmenTBMM'ye iade etti. Cumhurbaşkanı Sezer kısmen iade gerekçesinde, YÖK’ün 5 üyesinin Bakanlar Kurulu’nca hangi niteliklere göre seçileceğine yer verilmediğini, böylece Bakanlar Kurulu’na mutlak bir takdir yetkisi verildiğini bildirdi.

2- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezitarafından İstanbul’da düzenlenen '’Türkiye, NATO ve AB Perspektifinden Kriz Bölgelerinin İncelenmesi veTürkiye'nin Güvenliğine Etkileri'’ konulu uluslararası sempozyumun kapanışında yaptığı konuşmada, içinde bulunulan küresel ortam ve bu ortamın karmaşıklığı dikkate alınırsa, ulusal güvenliğin terorizm bağlamında uluslararası güvenliğe doğrudan bağımlılığının açık olduğunu belirterek, eğerbu gerçek kabul ediliyorsa, bu konunun uluslararası çözümünde üzerinde durulması gereken kurumların başında BM olması gerektiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yurt gezileri çerçevesinde gittiği Çanakkale’de yaptığı konuşmada, hükümetin dış politika ve ekonomi alanında yanlış adımlar attığını belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı’ndan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin IMF’ye talepleri arasında bulunan sosyal güvenlik reformunun dört aşamalı olarak yapılacağını söyledi.

5- Yargıtay, 12 Eylül'den sonra açılanDev-Yol davasında verilen 20 sanık hakkında müebbet, 2 sanık hakkındada 16 yıl 8'er ay hapis cezasına ilişkin kararı, idam cezasınınkaldırılması nedeniyle bozdu.

6- Danıştay Cumhuriyet Başsavcısı Harun Çetintemel, İdare Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi ve Vergi Mahkemesi’nin denetimi için bulunduğu Trabzon’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Haruntemel bir soru üzerine, mahkemelerin göreve iade kararları vermelerine karşın, yönetimlerin çeşitli gerekçeler öne sürerek yeniden görev alma ya da görevlendirme yolunu tuttuğunu söyledi.

7- Devlet Bakanı Güldal Akşit, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER) Ankara Şube Başkanlığı'nınorganizasyonu ile bir araya gelen, yerel seçimlerde belde ve belediyebaşkanı seçilen 12 kadınla makamında görüştü. Bakan Akşit, belde vebelediye başkanı seçilen kadınların zoru başardıklarını belirtti.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiği YÖK Yasası’na ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu, yasamanın nasıl yapılacağının kurallarla belirlendiğini belirterek, demokratik yasama sürecinin devam ettiğini söyledi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanıMurat Başesgioğlu, Bağ-Kur'un 13. Genel Kurulu’nun kapanışında yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik sisteminde yapılacakdeğişikliklerin sonuçlarının 30-40 yılda görüleceğini belirterek,anlayışlarının, uzun vadeli sosyal güvenlik tasarımını bugünden yapmak olduğunu bildirdi.

10- TBMM Genel Kurulu’nda Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Yasa Tasarısı kabul edildi.

11- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yaptığı yazılı açıklamada, 5 Temmuz 2004’te yaşama geçirilecek mevduatta sınırlı güvence uygulamasının toplam tasarrufların yüzde 64’ünü kapsayacağını bildirdi.

12- DİSK tarafından başlatılan 'Herkes için Bütün İnsan HaklarıProjesi’nin ilk aşaması olan ‘Eğitici Eğitimi’ tamamlandı. Genel Başkan Süleyman Çelebi düzenlenen törende yaptığı konuşmada, projeyle insan hakları duyarlılığının geliştirilmesini amaçladıklarını söyledi.

13- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, TİM ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) işbirliğindegerçekleştirilen, 'Ücret ve Enerji Politikalarının BölgeselKalkınmaya Etkileri' konulu panelin açılış konuşmasında, geliri 1500 doların altında olan illere verilen teşviklerin tekrargözden geçirilmesi gerektiğini belirterek ''Bölgeler, iller ve sektörlerarasındaki gelişmişlik farklarını ortadan kaldıracak olan teşvikler ve projeler, daha önceden denenmiş ama başarılı olamamış örneklerdentüretilmemelidir'' dedi.

14- İsrail Enerji ve Altyapı Bakanı Joseph Paritzky, Cumhuriyet gazetesine bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

15- Bulgaristan Dışişleri Bakanı Solomon Pasi, Türkiye gazetesine Bulgaristan’la Türkiye arasındaki ilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu.

16- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 günlük ziyaret amacıyla gittiği İngiltere’de Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, AB’nin aralık ayında Türkiye ile müzakere sürecini başlatmasıyla ilgili olumsuz bir neticeye ihtimal vermek istemediğini belirterek “Bu Türkiye için büyük hayal kırıklığı olur” dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra Oxford Üniversitesi St Anthony’s Koleji’nde yılın en yüksek performans gösteren devlet adamlarının konferansları çerçevesinde yaptığı konuşmada, Türk-Yunan ilişkilerindeki sorunların aşılması ve Kıbrıs sorununun halledilmesi için naz yapmaya gerek olmadığını belirterek, Yunanistan’ın Avrupa’da her zaman korunan taraf olduğunu söyledi.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) GenelSekreteri Abdulvahid Belkeziz’i başkent Lefkoşa’da kabul etti. Belkeziz, Kıbrıs'ta 24 Nisan'da yapılan referandumdan sonra yeni bir durum oluştuğunu, ziyaretinin bu durumun bir parçası olduğunu belirtti.

18- AlmanyaDışişleri Bakanı Joschka Fischer, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ABüyeliği konusunda ''Avrupa Türkiye'nin yüzüne kapıyı kapamamalı.Bu, Ortadoğu ve İslam dünyasına verilecek yanlış bir sinyal olur''dedi. Fischer ayrıca, NATO bünyesinde bile Irak'a askergöndermeyeceklerini kaydetti.

19- ABD Beyaz Saray Sözcüsü ScottMcClellan, Tenessee eyaletinin başşehri. Nashville'de düzenlediği basın toplantısında, 30 Haziran'da egemenliğin Iraklılara devrinden sonraNATO'nun rolü hakkındaki müzakerelerin yeni başladığını ve sonuçlarınortaya çıkması için daha çok erken olduğunu söyledi.

20- Irak Geçici Yönetim Konseyi (GYK)Üyesi Mahmud Osman, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, BM'nin Irak Temsilcisi Lahdar Brahimi ve ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer'in, yeni Irak hükümetininbaşbakanlığına İyad Allavi'nin getirilmesi konusunda anlaşmayavardığını söyledi.

21- İran'da meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre, 16 kişinin öldüğü bildirildi.

29 MAYIS 2004

1- Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur Divan Başkanlığı’nı yürüttüğü Jandarma Asayiş Vakfı’nın 8. Olağan Genel Kurulu’nun açılış konuşmasında, köktendinciliğin son zamanlarda yaygınlaştığını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 28 Mart seçimlerinden zaferle çıkan belediyelere teşekkür ziyareti çerçevesinde gittiği Çanakkale’nin Bayramiç ilçesindeki konuşmasında, partisinin bir gün iktidar olacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in YÖK Yasası’nı vetosunun ardından ortaya çıkan durumu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Şahin, yasada yeni düzenleme yapılsa bile bunun ÖSS’ye yetişmeyeceğini açıkladı.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, milletvekili dokunulmazlığı dahil her konudaki ayrıcalığın kaldırılıp AB standartlarına çekilmesi gerektiğini belirtti.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Bolu’nun Karacasu Beldesi’nde ‘Sağlığa Dönüşüm Projesi’ kapsamında düzenlenen halk sağlığı toplantısında, Doğu ve Güneydoğu bölgesine bu yıl 7 bin dolayında sözleşmeli sağlık personeli ile 500 civarında doktor istihdam edeceklerini söyledi.

6- Eğitim-Sen önderliğindeki sivil toplum örgütleri, TBMM’ye iade edilen YÖK Yasası’nı protesto ettiler. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer yaptığı basın açıklamasında, yasanın yeniden Meclis’e gönderilmesinin özerk, özgür ve demokratik üniversite yasası hazırlanması için bir şans olduğunu belirtti.

7- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Avrasya Bir Vakfı, Avrasya Stratejik Araştırmaları Enstitüsü ve Ermeni Araştırmalar Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği ‘Ermeni Araştırmaları 2. Uluslararası Kongresi’nin açılış konuşmasında, Ermeni sorunu ile ilgili tanıtım, tanınma, tazminat ve toprak sorunlarının birer birer ortaya çıkarılacağını belirtti.

8- İstanbul’un Fethi’nin 551. yıl dönümü törenlerle kutlandı. Yıl dönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan birer mesaj yayımladılar.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere’nin başkenti Londra’da temaslarından sonra düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, NATO’dan Türkiye’nin Irak’a asker göndermesi için talep gelmediğini, ancak Afganistan için benzer bir istemin yerine getirilebileceğini söyledi. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in YÖK Yasası’nı TBMM’ye iade etmesi konusunda da Cumhurbaşkanı Sezer’in takdir hakkını kullandığını belirten Başbakan Erdoğan, İmam Hatip Lisesi öğrencilerine diğerleriyle aynı hakların tanınmamasının fırsat eşitliği ilkesiyle bağdaşmadığını dile getirdi.

10- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Suriye’nin Halep şehrinde düzenlenen Türkiye-Suriye İş Ortaklığı Semineri’nde, Suriye Başbakanı Muhammed Naci Otri, 5 Suriyeli bakan ve çok sayıda işadamı ile bir araya geldi. Bakan Tüzmen, Türkiye ile Suriye’nin ticaret hacminin 800 milyon dolar olduğunu belirterek, bu rakamın en az 2 milyar dolar olması gerektiğini söyledi.

11- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ABD’nin New York kentinde ABD’nin önde gelen finans kuruluşlarından yetkililerle özelleştirme konusunda görüşmelerde bulundu. Bakan UnakıtanTürk Hava Yolları, Telekom ve Erdemir hisselerini New York Borsası’nda satışa sunacaklarını açıkladı.

12- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat bir heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs ile KKTC arasındaki geçişlerde kimlik kartlarının kaydedilmesi uygulamasının süreceğini belirtti.

13- AB Komisyonu, Adli Tıp Kurumu hakkında hazırladığı raporda, Adli Tıp Kurumu’nun yapısı ve icraatlarının düzeltilmesini istedi.

14- Meksika’nın Guadalajara kentinde düzenlenen ‘AB-Latin Amerika Ülkeleri Zirvesi’ savaş esirlerine işkence ve her türlü kötü muamelenin de kınandığı bir bildiriyle sonuçlandı.

15- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından hazırlanarak yönetim kuruluna sunulan raporda, Libya’nın nükleer silah programında kullanılmak üzere yasa dışı yollarla elde ettiği ekipmanı Türkiye üzerinden kaçırdığı, uranyum zenginleştirmede kullanılan santrifüjün parçalarının da Türk mühendisler tarafından monte edildiği ileri sürüldü.

16- Suudi Arabistan’ın doğusundaki El Huber kentinde, petrol tesisleri ve petrol şirketi çalışanlarının bulunduğu sitelere düzenlenen silahlı saldırılarda 16 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

30 MAYIS 2004

1- Elmalı Baraj Havzası çevresinde oluşturulan, 11 milyon metrekare İstanbul Kent Ormanı’nın açılışına katılan Başbakan Recep Tayip Erdoğan, telekonferans ile İzmir Adana, Antalya, Eskişehir ve Bursa’daki kent ormanını da hizmete soktu.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, şehirlerin kent ormanıyla donanacağını ve halkın beton yığınları arasından çıkarak, yeşile kavuşacağını belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda yayımlanan ‘Kafe Siyaset’ adlı programda, olağanüstü kurultay isteyen parti içi muhalefeti, doğru ve haklı bulmadığını belirterek, bu girişimden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Kanal 7 televizyonunda yayımlanan bir programda, batık bankalardan kamu alacaklarının tahsili konusunda kararlı olduklarını, operasyonun Uzanlar ve Erol Aksoy’la sınırlı kalmayacağını söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer’in, Pişmanlık Yasası’yla ilgili soru önergesini yanıtladı. Bakan Çiçek, cezaevlerindeki PKK’lılarla radikal dinci teroristlerin ağırlıklı olarak başvurduğu Topluma Kazandırma Yasası 2003’te çıkarılmasına karşın, Pişmanlık Yasası’nın tarihini 2000 olarak açıkladı.

5- 57. Dünya Gazeteler Birliği (WAN) Kongresi ve 11. Dünya Editörler Forumu Toplantısı İstanbul’da başladı.

Forumda, Arap ülkelerindeki basın özgürlüğü ve medya-dijital teknoloji ilişkileri, iki ayrı toplantıda tartışıldı.

6- Suriye’de bulunan Devlet Başkanı Kürşad Tüzmen Halep’ten ayrılırken yaptığı açıklamada, Suriye’nin bir an önce ve öncelikle yapması gereken işin serbest ticaret anlaşmasını imzalamak olduğunu söyledi. Bakan Tüzmen “Suriye Başbakanı Muhammed Naci Otri, Türk firmalarının diğer ülkelerle eşit koşullarda ihalelere katılacaklarını belirtti. Transit geçişlerde Türk nakliyecilerinden alınan ücretler yeniden düşürülecek. Lazkiye-Mersin deniz seferi yapılacak” dedi.

7- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İsrail’in Kanal 10 televizyonuna verdiği demeçte, İsrail Başbakanı Ariel Şaron’a, barışı görüşmek için bir araya gelmeyi teklif etti.

8- Suudi Arabistan’ın El Huber kentindeki bir sitede çok sayıda kişiyi rehin alan terör örgütü El Kaide bağlantılı saldırganlara düzenlenen operasyonlarda 25 kişinin kurtarıldığı, ancak eylemi gerçekleştiren ‘El Kuds Tugayı’ adlı örgütün ise bütün rehinelerin öldürüldüğünü öne sürdüğü bildirildi.

31 MAYIS 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Polonya Cumhurbaşkanı Alexander Kwasniyevski’nin resmi davetlisi olarak Polonya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, AB’nin yıl sonunda Türkiye ile müzakerelere başlama konusunda alacağı kararda Polonya’nın desteğini beklediklerini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nu onayladı.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda YÖK Yasası’nın detaylı olarak ele alındığını, DGM’lerin yerine ‘Örgütlü Suçlar Ağır Ceza Mahkemesi’nin kurulmasına karar verildiğini, ayrıca suç gelirlerinin aklanması ile mücadele, tarım kesiminin doğal afet zararlarının karşılanması ve esnafa kullandırılan kredilerin görüşüldüğünü söyledi.

YÖK Yasası ayrıca, AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında da ele alındı.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen 57. Dünya Gazeteler Birliği (WAN) Kongresi ve 11.Dünya Editörler Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından sicilinin son yıllara kadar yeterince parlak olmadığını belirterek, Türkiye’nin uluslararası gazetecilik meslek örgütleri tarafından sürekli tenkit edilen bir ülke konumunda olduğunu, hatta bu eleştirilerin zaman zaman dozunu ve amacını aşarak incitici bir hal aldığını söyledi.

WAN Başkanı Seok Hyun Hong da Türkiye’de ifade özgürlüğünde çok büyük ilerleme olduğunu gördüklerini bu yüzden de gönül rahatlığıyla İstanbul’a geldiklerini belirtti.

Öte yandan, bu yıl 2004 WAN Basın Altın Kalem Ödülü’ne Özbekistan Bağımsız Gazeteciler Birliği kurucusu ve eski başkanı Ruslan Sharipov layık görüldü.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Parti Meclisi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, hükümetin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in YÖK Yasası’nı iade etmesini bir fırsat, bir şans olarak değerlendirip yasayı dayatmaktan vazgeçmesi gerektiğini belirterek, yasanın anayasaya aykırı olduğunu söylemelerine karşın hükümetin ısrarla düzenlemeyi çıkardığını söyledi.

6- Avrasya İş Konseyleri ve Okan Üniversitesi’nce ortaklaşa düzenlenen “Avrasya Bölgesi’nde Nasıl İş Yapmalı” konulu panele katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Avrasya bölgesinin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ve nüfusuyla büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen AB’ye alternatif olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Panelde konuşan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı da Avrasya bölgesinin AB’nin bir alternatifi olmadığını belirterek “Biz yeni ekonomik stratejiler geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Avrasya İş Konseyleri Başkanı Tuğrul Erkin ise Türkiye’nin, Cumhuriyetin ilk yıllarından beri Avrasya bölgesiyle çok önemli ekonomik ilişkiler kurduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Şener panelden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

7- İstanbul’da 15 ve 20 Kasım 2003’te düzenlenen terorist saldırılara ilişkin 50’si tutuklu 69 sanığın yargılandığı davada İstanbul 2 No’lu DGM, yeni yasa yürürlüğe girinceye dek davanın esasının görülmesiyle ilgili işlem yapılmamasına karar verdi.

8- Ankara Bölge İdare Mahkemesi, TÜPRAŞ’ın özelleştirilmesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararını oyçokluğuyla kaldırdı.

9- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ersin Özince yeniden seçildi.

10- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kıbrıs Türklerine yönelik tecridin kaldırılması ve KKTC’nin statüsünün İslam Konferansı Örgütü’nde (İKÖ) yükseltilmesine yönelik gelişmelere ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere gittiği Suudi Arabistan’da, Dışişleri Bakanı Suud El Faysal ile görüşmesinde, İKÖ Genel Sekreteri seçimi konusunun da gündeme geldiğini söyledi. Daha sonra Veliaht Prensi Abdullah ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki beklentilerini içeren mektubunu Prens Abdullah’a verdi.

11- Mali İstikrar Forumu (FSF) Asya Pasifik Bölgesi Toplantısı Çin’in başkenti Pekin’de yapıldı.

Toplantıya Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, Uluslararası Sermaye Piyasaları Kurulları Örgütü’nün (IOSCO) Gelişmekte Olan Piyasalar Komitesi Başkanı sıfatıyla 77 ülkeyi temsilen katıldı. Toplantıda, uluslararası ve bölgesel finans sistemlerindeki kırılganlıkların kaynakları ele alındı.

12- Pakistan’ın Karaçi kentinde bir camide meydana gelen patlamada 13 kişinin öldüğü, 30’dan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106