16.4.2004
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 2004

1 NİSAN 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM’dedüzenlenen Avrupa Parlamentolararası Nüfus ve Kalkınma Forumu sırasında gazetecilerin Kıbrıs konusundaki sorularını yanıtladı. Başkan Arınç, ilk kez Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin gayretleriyle diplomaside büyük bir başarı sağlandığını belirterek “Türkiye bu gayretleriyle sorunların uzlaşma ve diplomasi yoluyla nasıl çözülebileceğini gösterdi” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın basında yer alan açıklamalarından referandumda Annan Planı’nın kabul edilmesi lehinde çalışmayacağını anlıyoruz. Siz ne diyeceksiniz? şeklinde bir soru üzerine, Türkiye’nin KKTC’nin garantörü durumunda olan bir ülke olduğunu belirterek “İyi niyetimizden kimsenin şüphe etmeye hakkı yok. Atılan adımlardan herkes haberdardı” dedi.

3- Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı George W. Bush’un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki iyi niyetli gayretlerinden dolayı kutladığı ve müzakereler sonucunda taraflara sunulan nihai metnin, Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir barışın sağlanması açısından Türk ve Rum halklarına önemli bir fırsat sunduğunu,ABD yönetiminin de bu süreçteki destek ve katkılarının devam edeceğini belirtti.

Başbakan Erdoğan’ın ise Kıbrıs’ta iki halkın referandum yoluyla ortaya koyacağı iradeye saygılı olunacağını belirterek, Brüksel’de gerçekleştirilecek Kıbrıs toplantısında da ABD’nin katkısını ve desteğini beklediklerini söyledi.

4- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yapıldı.

Toplantının ardından MGK Genel Sekreterliği’nce yapılan açıklamada, kurulun Kıbrıs konusunda New York görüşmeleri sonrasında başlayan müzakere sürecini ve İsviçre’de yapılan görüşmeleri gözden geçirdiği ve müzakerelere katılan heyetin kurula bilgi verdiği belirtilerek“Mevcut süreci başlatan taraf olan Türkiye, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması çabalarını içtenlikle desteklemeye devam etmektedir. Ortaya çıkan metinlerin kapsamlı bir biçimde değerlendirilmesine fırsat tanımak üzere, MGK üyelerinin çalışma programı da dikkate alınarak, kurulun 5 Nisan 2004 günü yeniden toplanmasına karar verilmiştir” denildi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. KKTC Cumhurbaşkanı RaufDenktaş’ın Annan Planı aleyhinde basında yer alan sözlerine ilişkin olarak, Cumhurbaşkanı Denktaş’ın henüz yeterince bilgilendirilmediğini, KKTC heyetince bilgilendirildiğinde bu değişiklikleri göreceğinden emin olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Annan Planı’nın son şeklinde Türkiye’nin önem verdiği konuların düzeltildiğini söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İstanbul’da Karaköy ve Beşiktaş Rotary Kulübü tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 5.9’luk büyümenin doğal ve sağlıklı bir büyüme olduğunu ve kişi başına düşen milli gelirin 3 bin 383 dolara ulaştığını belirterek “Satın alma paritesine göre bu hesabı yaparsak 6 bin doların üzerinde milli gelire ulaşmış durumdayız” dedi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İzmir’de düzenlenen Uluslararası Mermer, Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, mermer sektöründe 2003 yılı ihracatının 430 milyon dolara ulaştığını belirterek, Türkiye’nin ihracat stratejisinde mermer sektörüne yoğun ilgi gösterileceğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da dünya mermer rezervinin yüzde 30’unun Türkiye’de bulunduğunu belirterek, mermerin işlenerek ihraç edilmesi gerektiğini belirtti.

8- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 28 Mart yerel seçimleriyle ilgili olarak Zaman gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çiçek “Türkiye’nin birlik ve beraberliği demokratik açılımlarla mümkündür. 28 Mart yerel seçimleri bunun en güzel örneğini göstermiştir” dedi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Uluslararası Enerji Ajansı’nın 30. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İstanbul’da düzenlenen toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Güler, İran’dan alınan doğalgazla ilgili bir soru üzerine “Görüşmelerimiz sürüyor, bununla ilgili tahkim sürecini başlatmış bulunuyoruz” dedi.

10- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele sırasında kur ve faiz gibi değişkenlerin seyrine bağlı olarak, kar ya da zarar edebileceğini söyledi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa’da gazetecilerin Kıbrıs konusundaki sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Denktaş, Annan Planı’nın tatmin edici olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine “Kıbrıs konusunda heyetimizin girişimleriyle lehimize değişiklikler yapıldı, ama sorunuza evet diyebilmem için bütün belgeyi okumam ve arkadaşlarımızla her şeyi tartışmamız gerekir” dedi.

12- AP Genel Kurulu’nca, Hıristiyan Demokrat Grup Üyesi Hollandalı Parlamenter Arie Oostlander tarafından hazırlanan ‘Türkiye raporu ve buna bağlı tavsiye karar tasarısı’ 84 ret oya karşın 211 oyla kabul edildi.

AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen yaptığı konuşmada, Kıbrıs müzakerelerinin başarısız olarak nitelendirilmemesi gerektiğini belirterek “Arzu edilen, anlaşmanın önceki gün imzalanmasıydı. Şu anda ikinci seçeneğe kaldı. Referandumda liderlerin kamuoylarını razı etmek için gerekli çabayı göstermesi gerekir” dedi.

13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, Larnaka Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda İsviçre’de yapılan görüşmelerde Türk tarafının 11 yeni istek ileri sürdüğünü belirterek “Bütün görüşme süreci boyunca sadece Kıbrıs Türk tarafının değil, maalesef Türkiye’nin de uzlaşmazlığı yüzünden sonuç alamadık” dedi.

2 NİSAN 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Manisa'nın Saruhanlı ilçesini ziyareti sırasında, gazetecilerin, TBMM'de yapılacak ve Kıbrıs'ın konu edileceği oturuma KKTCCumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Mehmet Ali Talat'ın dakatılmasına ilişkin soruları üzerine ''Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs'ın konu edileceği Meclis oturumunuizleyebilir'' dedi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İş Yatırım tarafındanİstanbul’da düzenlenen ve genişleyen AB içerisinde Türkiye'ninyerinin ne olacağı konusunun ele alındığı ''Geniş Açı'' adlı panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB sürecinin geçtiğimiz 1.5 yıllık süreç içindeoldukça hızlandığını belirtti.

Öte yandan Bakan Babacan yaptığı yazılı açıklamada,IMF ile yürütülmekte olan Stand-bydüzenlemesinin 7. gözden geçirmesine ilişkin niyet mektubununimzalanarak Fon yönetimine iletildiğini bildirdi. Bakan Babacan, niyet mektubunun ardından nisan ayının ortalarında IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun toplanması ve 7. gözden geçirmeyitamamlamasının beklendiğini de kaydetti.

3- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er düzenlediği haftalık basını bilgilendirme toplantısında, DHKP-C terör örgütüne yönelik 5 ülkede eşzamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda, 23’ü yurt dışında, 40’ı yurt içinde olmak üzere şu ana kadar 63 kişinin yakalandığını söyledi.Er ayrıca, Belçika makamlarının verdiği bilgiye göre, Sabancı suikastının sorumlusu Fehriye Erdal’ın gözaltında bulunduğunu belirtti.

4- YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, YÖK ve Konrad Adeneur Vakfı tarafından düzenlenen ''Türkiye ve Almanya'da Eğitim Politikası, Bilim Özerkliği, Üniversite Reformu'' konulu kongrede yaptığı konuşmada, reform sözcüğünün üniversitelerin yeniden yapılandırılması çalışmasında sıkça telaffuzedildiğini, ancak bir reform için yola çıkarken dayanaklarıninandırıcılığı ve araçların büyük önem taşıdığını söyledi.Teziç ''Reform hareketleriyle yalnız meslekliseleri ve kılık kıyafet meselesi algılanıyorsa bizim reformainanmış olup olmadığımızın da sorgulanması gerekiyor'' dedi.

5- Milli Prodüktivite Merkezi (MPM), 10 ilde yürüteceği''İllerde Verimliliği Artırma Projesi'' kapsamında Türkiye Sakatlar Konfederasyonu (TÜSAK) ile özürlülere yönelik beceri kazandırmaeğitimi kurslarının düzenlenmesi konusunda bir işbirliği protokolüimzaladı.

Toplantıya katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun yaptığı konuşmada, protokol kapsamında MPM’nin, bilgi birikimi ve yetişkin uzmanlarıyla engelli vatandaşlara yönelik AR-GE eğitim projelerinin hazırlanmasında TÜSAK’a yardımcı olacağını söyledi.

6- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Bandırma'da düzenlenen 'Sanayici ve İşadamlarıDernekleri (SİAD) Platformu Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda,yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorunu, Kamu Yönetimi Reformu yasa tasarısı, YÖK yasa tasarısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sabancı ''Hükümetin, Türkiye için hayatibir konu olan eğitimdeki tutumu, bu alandaki icraata ön yargıylayaklaşmayan kesimleri bile endişe ve güvensizliğe sevk ediyor'' dedi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi gazeteci Ferhan Devekuşuoğlu yaşamını yitirdi.

8- ABD'nin Ankara Büyükelçisi EricEdelman, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott ile birlikte, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ilegörüştü.Görüşmede Ziyal,İsviçre'deki Kıbrıs görüşmeleri ve Annan Planı’nın son şekline ilişkinbüyükelçilere bilgi verdi ve sürece ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Edelman ise ABD DışişleriBakanı Colin Powell’ın Berlin’de ZDF televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye'yi ‘İslam Cumhuriyeti’ olarak niteleyen sözleri üzerine, Powell'ın, Türkiye'nin nüfusunun yüzde 98'inin Müslüman olduğunukastettiğini söyledi.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret için gittiği Ukrayna’da, Başbakan Viktor Yanukoviç ile bir araya geldi.

Görüşmeden sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Yanukoviç, Ukrayna'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olmasında Türkiye'ninyardımcı olacağını belirterek ''NATO ile ilişkilerimizaçısından da Türkiye'yi ortağımız olarak görüyoruz'' dedi.

Erdoğan da Türkiye'nin, Ukrayna'nın Batı’yayönelmesi konusunda her türlü desteği vereceğini söyledi.

10- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İngiltere'nin başkenti Londra'da yabancı yatırımcılarla görüşmelerde bulundu. Bakan Unakıtan, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda yatırımcılarda büyük bir iyimserlikgördüğünü belirtti.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Avrasya radyo televizyonundayayımlanan '’Kamuoyu’ adlı programda, 1. AnnanPlanı'nda ne istendiyse 5. Annan Planı'nda da aynı şeylerinistendiğini belirterek ''Benim görüşlerim aynıdır. Bu plan, olduğuşekliyle kabul edilemez'' dedi.

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, CNN Türk televizyonunda yayımlanan ‘Manşet’ adlı programda, Kıbrıs görüşmelerini ve referandumu değerlendirdi.

13- NATO üyesi ülkelerin dışişleribakanları, resmi nitelikli olmayan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısıçerçevesinde Belçika’nın başkenti Brüksel'de bir araya geldi.

Toplantıya Türkiye adına katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, İngiltereDışişleri Bakanı Jack Straw, Hollanda Dışişleri Bakanı Ben Bot ve Lüksemburg Dışişleri Bakanı Lydie Polfer ile ikili görüşmelerdebulundu.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs konusundaki soruları da yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, İsviçre'de varılanmutabakatın ve referandum yolunun açılmasının, Türkiye'ye karşı çokbüyük bir sempati oluşmasına yol açtığını söyledi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Almanya’nın başkenti Berlin’de ZDF televizyonunun ‘Berlin Mitte’programında soruları yanıtladı. Powell, Irak'ta seçimlerden sonra ortaya çıkacak İslamcı bircumhuriyet ile ilgili soru üzerine ''Irak'ta bir İslamCumhuriyeti olacak. Türkiye ve Pakistan'daki diğer İslamCumhuriyetleri gibi. Ancak bu, anayasal çerçeve, şeriat hukuku, Kur’anhukuku çerçevesinde olacak'' dedi.

15- İspanya'nın kuzeyindeki Bask Bölgesi'nin bağımsızlığı için mücadele eden terör örgütü ETA'nınönemli elebaşlarından Felix İgnacio Esparza Luri'nin, Fransa'nınbaşkenti Paris'te yakalandığı açıklandı.

3 NİSAN 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Manisa’nın Demirci ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Meclis’in uzun yıllar çözüm bekleyen birçok konuyu çözdüğünü belirterek, parlamentonun bu başarısı karşısında Avrupa’nın saygı duyduğunu bildirdi.

2- Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Toplumsal Gelişime Destek Projesi kapsamında İzmir’in Ödemiş ilçesinin Bozcayaka köyünde gündeme ilişkin konulardaki görüşlerini anlattı. Orgeneral Tolon ABD Dışişleri Bakanı, Colin Powell’ın ‘Türkiye İslam Cumhuriyeti’ şeklindeki nitelendirmesine tepki göstererek “80 yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerini bilmiyorlarsa bundan sonra öğrenirler” dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı yazılı açıklamada, yıl içinde dönem dönem enflasyonda sınırlı artışlar gözlenebilecekse de 2004 yılı sonu için belirlenen yüzde 12 hedefinin tutturulmasının mümkün göründüğünü bildirdi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ucuz Çin malları istilasının küresel bir soruna dönüştüğünü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) bu tehdide karşı üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti. Bakan Tüzmen ayrıca, gümrük alanlarındaki nakit para kullanımını tamamen ortadan kaldırarak, kartlı sisteme geçileceğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İstanbul Barosu’nun 126. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen ‘Uluslararası Terör ve Barış Hukuku’ konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın uzun zamandır teröre çifte standartla yaklaştığını belirterek, Madrid’de yaşanan bombalama olaylarından sonra terörün Avrupa gündemine girdiğini söyledi.

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile birlikte görevine yeni başlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, terör örgütü DHKP-C’ye yönelik operasyonlarda elde edilen başarının, uluslararası iş birliğinden kaynaklandığını belirtti.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun katıldığı bir açılış töreninde, ekonomide görülen iyileşmelerin bu sene halkın satın alma gücüne de yansıyacağını belirterek, bunun yanında yatırımların artarken işsizliğin de azalacağını kaydetti.

8- Umuma açık ile içkili yerlerin resmi veya özel öğretim kurumlarına olan mesafe zorunluluğunu 200 metreden 100 metreye indiren yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

9- Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) ile Eti Bakır A.Ş ve Karadeniz Bakır İşletmeleri A.Ş’nin Samsun İşletmesi’nin özelleştirme kapsam ve programına alınmasına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü’nce yapılan açıklamaya göre, mart ayında yıllık enflasyonun toptan eşya fiyatlarında (TEFE) yüzde 7.97, tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 11.83 oranında gerçekleşti.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ukrayna ziyaretinin ikinci gününde Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Simferepol’de (Akmescit) temaslarda bulundu. Parlamento Başkanı Boris Deiç ve yetkililerle görüşen Başbakan Erdoğan, Kırım Tatarlarının Türkiye- Ukrayna ilişkilerinde vazgeçilmez bir köprü vazifesi gördüğünü söyledi.

12- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Annan Planı’yla ilgili Türkiye’nin iki zırhının bulunduğunu, birincisinin uyum senediyle ikincisinin de birincil hukuk sayesinde korunduğunu belirtti.

Brüksel’deki temaslarını tamamlayan Başbakan Yardımcısı Gül, Hollanda’nın Roterdam kentine geçti.

13- Devlet Bakanı Mehmet Aydın temaslarda bulunduğu Almanya’da, AKP, demokrasi ve türban konusunda açıklamalarda bulundu.Die Welt gazetesi ile Frankfurter Allgemeine gazetesinin sorularını yanıtlayan Bakan Aydın, Türkiye’de demokrasinin İslamiyet’le çelişmediğini söyledi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC’den yayın yapan Avrasya televizyonuna yaptığı açıklamada, Annan Planı’na ‘hayır’ diyeceğini ve halka ‘Planı kabul edin deme’ zorunluluğunun olmadığını belirtti. Başbakan Mehmet Ali Talat’ın, kendisinin tarafsız kalmasını istediğinin hatırlatılması üzerine de Cumhurbaşkanı Denktaş,plandaki olumsuzlukları halka anlatmakla mükellef olduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadapulos ise Rum Ulusal Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, son Annan Planı’na ilişkin tavrını, Atina’yla görüştükten sonra açıklayacağını belirterek, 24 Nisan’da yapılacak referandumu kritik olarak nitelendirdi.

15- BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, İsviçre’nin Bürgenstock kasabasında son şeklini alan 9 bin sayfalık belgeyi Güvenlik Konseyi’ne sundu. Konsey toplantısından sonra açıklamada bulunan Başkan Gunter Pleuger, bu önemli yol ayrımında kendi geleceklerini tayin etme hakkının Kıbrıslılara ait olduğunu söyledi.

16- ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Sean McCormack, başkent Washington’daki ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı yabancı basın merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. McCormack konuşmasında Türkiye’nin, ABD’den daha yakın bir dostu olmadığını belirtti.

17- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Rusya’nın başkenti Moskova’da, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Görüşmede ağırlıklı olarak AB ve NATO’nun genişlemesi ile bunun Rusya’ya etkileri üzerinde durulduğu bildirildi.

18- İsveç Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in baskısı sonucunda BM görevlilerinin, Gazze’de gıda maddelerini dağıtamadığı bildirildi.

19- ABD güçleri, Irak’ın Felluce kentinde 4 Amerikalı sivilin öldürülmesinden sorumlu olan kişileri yakalamaya yönelik operasyonlarını sürdürürken, ülkenin çeşitli yerlerinde çıkan olaylarda 3 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

4 NİSAN 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Mehmet Ali Talat’ın da 6 Nisan Salı günü TBMM Genel Kurulu’nda konuşması yönünde CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç’un başvurusuna neden olumlu yanıt vermediğine ilişkin soruyu yanıtladı.

Başkan Arınç “Meclis iç tüzüğüne göre, yabancı devletlerin Cumhurbaşkanları isterse TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerine hitap eder, meclis başkanı seviyesinde olan yabancı devlet adamlarına da ‘uygun görüldüğü takdirde’ bu olanak tanınır. 24 Nisan’da yapılacak referandum ve referandumun olumlu çıkması halinde, TBMM’de bir sözleşmenin uygun bulunduğuna ait görüşmeler yapılacaksa ve bu konu Türkiye’yi doğrudan ilgilendiriyorsa bilgilenmeye milletvekillerimizin ihtiyacı olabilir” dedi.

2- Türk-Amerikan Konseyi’nin yıllık toplantılarına katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ABD ile 7 milyar dolar olan dış ticaret hacmini, 10 milyar dolar seviyesine getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yaptığı açıklamada, özelleştirilen kamu kuruluşlarında çalışırken işsiz kalan, emekliliğine çok az bir süre kalmışken bu hakkını elde edemeyen çalışanlara destek amacıyla hazırlanan ‘Özelleştirme Sosyal Destek Projesi’nin kaynağının hazırlandığını söyledi.

4- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, köylere kadar giren ucuz ve kalitesiz Çin mallarının engellenmesi için ATO tarafından başlatılan kampanya ile birlikte hükümetin aldığı önlemlerin etkisini göstermeye başladığını belirterek, çok sayıda Çin malının ithalatında yüzde 70’lere varan düşüşlerin gözlendiğini söyledi.

5- Hollanda’nın Maastricht kentinde düzenlenen ‘Türkiye ve AB: Önyargıların Ötesine Bakmak’ konulu sempozyumun açılışında konuşan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesi çerçevesinde, Türkiye’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi ve Türkiye’nin üyeliğinin AB’ye yük getirmeyeceğini ve başlatılan reform çalışmalarının, AB’nin müzakere tarihi konusunda vereceği olumlu ya da olumsuz karara rağmen Türk halkının mutluluğu için sürdürüleceğini söyledi.

6- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Almanya’nın başkenti Berlin’den başkent Washington’a dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta her iki tarafın da 24 Nisan’daki referanduma olumlu yanıt vermelerinin kilit önem taşıdığını belirterek, referandumlardan olumsuz sonuç çıkması halinde bunun geri dönüşü olmayacağını ve tarihi bir fırsatın kaçırılacağını söyledi.

7- Irak’ta radikal lider Mukteda el Sadr yanlısı Şiilerin, Sadr’ın yardımcısı Mustafa el Yakubi’nin gözaltına alınmasını ve haftalık El Havza gazetesinin kapatılmasını protesto için ülke çapında düzenledikleri gösterilerde çıkan çatışmalarda toplam 9 koalisyon askerinin öldüğü, 44 askerin de yaralandığı bildirildi.

8- Slovakya’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerini eski Başbakan Vlamidir Meciar’ın kazandığı bildirildi.

5 NİSAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ‘5 Nisan Avukatlar’ günü nedeniyle yayımladığı mesajında, demokratik haklar içinde vazgeçilmez olan savunma hakkının, adaletin sağlanmasının öncelikli koşulu olduğunu belirterek, baroların ve avukatların dile getirilen sorunlarının çözüme kavuşturulmasına yönelik düzenlemelere önem verilmesi gerektiğini söyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da yayımladığı mesajda, hakim ve savcılarla birlikte her geçen gün daha da karmaşık hale gelen toplumsal ilişkilerde karşılaşılan sorunların giderilmesinde büyük çaba harcadıklarını belirtti.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Kıbrıs gündemiyle toplandı. Toplantıda Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İsviçre’nin Bürgenstock kasabasında yapılan dörtlü görüşmeler konusunda bilgi verdi.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantı sonrasında yaptığı açıklamada,Türk tarafının Kıbrıs meselesine her zaman milli bir mesele olarak baktığını belirterek “Adil ve kalıcı bir barışın tesisine bu açıdan yaklaşmaya çalıştık. Nihai kararı Kıbrıs halkı verecek” dedi.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında, Kıbrıs konusunda gelinen son aşamayı değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantı sonunda yayımlanan bildiride “Annan Planı tümüyle incelendiğinde, olumlu yönleri yanında, kimi isteklerimizin karşılanmadığı ve planın uygulanmasında sorunların çıkabilme olasılığı bulunduğu görülmekle birlikte, konunun Türkiye ve KKTC bakımından taşıdığı duyarlılık, planın içerdiği öğelerin Türkiye ve KKTC’de ulusal yarar açısından irdelenmesinin ilgili hükümetlerce titizlikle yapılmasını zorunlu kılmaktadır” denildi.

4- CHP Parti Meclisi, yerel seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında toplandı. Baykal toplantıda, yerel seçim sonuçlarının hezimet gibi gösterilmesinin insafsızlık olduğunu belirterek, CHP’yi korumak, kollamak ve istenilen noktaya getirmekten başka bir düşüncesi olmadığını, daha yapacakları olduğunu ve görevinin başında kalmaya devam edeceğini söyledi.

5- Salihli Ağır Ceza Mahkemesi, 7 TİP’li gencin öldürülmesinden hükümlü Haluk Kırcı’nın Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen tahliye kararını kaldırdı.

6- Türkiye’de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Avukatlar Günü nedeniyle Bursa Barosu tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan Planı’nın tuzaklar içerdiğini belirterek “Türkiye’yi yavaş yavaş parçalamak için başlatılan senaryolar gözle görülür şekle dönüşmektedir” dedi. Kosova ve Filistin’de barış adına baskılar yapıldığını, ancak kanlı olayların önüne geçilemediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs’ta benzer baskıların uygulandığını ve bu nedenle endişe duyduğunu belirterek, referandumun ertelenmesini istedi.

7- Türk-Amerikan Konseyi’nin (ATC) 23. Konferansı, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün katılımıyla ABD’nin başkenti Washington’da başladı.

Açılışta konuşan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın Türkiye’yi ‘İslam Cumhuriyeti’ olarak niteleyen sözlerine ilişkin “Türkiye ve ABD’nin dostluğu uzun zamandır sürüyor. Ancak uzun dönemli dostlar, ilişkilerinin belli açılarını keşfetmelidir. Türkiye cumhuriyeti, demokratik ve laik bir cumhuriyettir” dedi.

8- İsrail Başbakanı Ariel Şaron İsrail ordu radyosuna verdiği demeçte, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ve Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah’ın potansiyel suikast hedefleri olduğunu belirterek, 3 yıl önce ABD’ye, İsrail’in Arafat’ı öldürmeyeceğine dair güvence verdiklerini, ancak şartlar değiştiği için bu güvencelerin artık geçerli olmadığını söyledi.

9- Irak’ın çeşitli bölgelerinde meydana gelen olaylarda en az 50 kişinin öldüğü bildirildi.

6 NİSAN 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İstanbul’da yapılan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlık Divanı Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Ada’daki referandumdan çıkacak sonucun TBMM’nin kararını etkileyeceğini söyledi. BaşkanArınç ayrıca, Annan Planı’nın bazı konularda kendisini tatmin etmediğini belirterek “Ama Kıbrıs 1 Mayıs’ta birleşik bir halde AB’ye girmelidir. Bu sorun, bu planla değişmeli ve doğru bir statüye kavuşmalıdır” dedi.

İzmir’deki Türkiye-Avrupa Karma Parlamento Komisyonu Toplantısı’na da katılan Başkan Arınç, Kıbrıs’ın,AB’nin birincil hukuku kapsamına girmesinin beklendiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunda son ayda kaydedilen gelişmeler ve 28 Mart yerel seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kıbrıs’ta çözümsüzlüğü savunanların tarihe hesap veremeyeceğini belirten Başbakan Erdoğan, son Annan Planı çerçevesinde Türkiye ile Kıbrıs Türk tarafının isteklerinin büyük ölçüde karşılandığını söyledi.

3- Kıbrıs’ta gelinen son noktanın değerlendirildiği olağanüstü Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı yapıldı. Plan’a ilişkin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ bir sunum yaptı. Sunumda,Plan’ın kabul edilmesi durumunda birleşik Kıbrıs’la Türkiye arasında, Ege’de Yunanistan’la olduğu gibi kıta sahanlığı sorunu yaşanacağı ve Türk tarafında bulunan kritik taarruz bölgelerinin Rum tarafına bırakıldığı belirtildi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Savunma ve Havacılık Dergisi’nde yayımlanan mesajında, İstanbul ve Madrid’de meydana gelen terör olaylarının Türkiye’ye yönelik risk ve tehditlere yeni boyut eklediğini belirterek “Terör saldırılarının yaşandığı bu ortamda başarılı olmak için vizyonunu sürekli değiştirmek zorunda olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) gelecekte bilek gücü, yerini bilgiye bırakacak” dedi.

5- Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, dün Türkiye’ye gelen Bulgaristan Milli Jandarma Direktörü Tümgeneral Zhivko Hristov Zhivkov’u kabul etti. Eruygur, Zhivkov’ın bu süre içinde bazı jandarma tesis ve birliklerinde incelemelerde bulunduğunu söyledi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM’deki Kıbrıs görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Annan Planı’nı uygulamanın Türkiye’ye mali sorumluluklar yükleyeceğini belirtti. Plan’ın artı ve eksilerinin, olumlu ve olumsuz yanlarının bulunduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin iki kesimlilik ve garantörlük konularındaki itirazlarının plan ile güvence altına alındığını söyledi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği’nin (İMMİB) sektör temsilcilerini bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin 17 aylık iktidarı boyunca ortaya koyduğu ekonomik performansı değerlendirdi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir’in soru önergesine verdiği yanıtta, 2003 yılında 2002 yılına göre işsizlik oranı ve işsiz sayısının düştüğünü açıkladı.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, 2-6 Haziran tarihinde İstanbul’da yapılacak 2. OECD Bakanlar Konferansı’na ilişkin basını bilgilendirme toplantısı düzenledi. Konferansa, OECD üyesi ve OECD üyesi olmayan ülkelerin Küçük, Orta Boy İşletmelerden (KOBİ) sorumlu 80'e yakın bakanı ve 2 bine yakın teknokrat ile işadamının katılımının beklendiğini belirten Bakan Coşkun ''Son bir yıl içinde KOBİ'lere sağlanan destek, cumhuriyet tarihi boyunca yapılabilenden daha fazladır'' dedi.

10- 4857 sayılı yeni iş kanununa dayanılarak, çalışma süreleri ve fazla çalışmaya ilişkin bir düzenleme yapıldı. Söz konusu düzenlemeleri içeren yönetmelikler, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- CHP Parti Meclisi’nin (PM) dünkü toplantısının ardından açıklanan bildiride, CHP’nin seçimlerde oy oranını ve tabanını koruduğu ve Genel Başkan Deniz Baykal’a ‘tam güven duyulduğu’ bildirildi.

12- TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Dr. Naci Görür görevinden istifa etti.

13- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in daveti üzerine Türkiye’ye gelenKKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ziyaretinin amacını “MGK bildirisini yorumlamak için bilgi almak” şeklinde değerlendirdi. Denktaş, Cumhurbaşkanı Sezer’le görüşmesinin ardındanBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından ‘Türkiye’nin Annan Planı’na bakışı’ hakkında bilgilendirildi.

Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmelerin ardından TV8 televizyonunda katıldığı bir programda ise Başbakan Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Gül’ü çözüm sürecinin olumlu seyredeceği yönünde umutlu gördüğünü söyledi.

14- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen ‘Sermaye Piyasası Kurulu Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı’nda, İsveçli yatırımcılara Türkiye’deki yatırım imkanları hakkında bilgi vererek ”Geçmiş yıllardaki istikrarsızlık yüzünden ekonomik potansiyel doğru kullanılamamıştır” dedi.

Toplantıya SPK Başkanı Doğan Cansızlar ve İMKB Başkan Yardımcısı Hüseyin Erkan da katıldı.

15- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türk Amerikan Konseyi’nin ABD’nin başkenti Washington’da gerçekleştirilen 23. Yıllık Konferansı’nda yaptığı konuşmada, geleceğin savaş uçağı olarak nitelendirilen Müşterek Av Bombardıman Uçağı (JSF) projesinde Türkiye’nin ikinci büyük alıcı olduğunu belirterek, Türk savunma sanayine iş payı verilmesini istediğini ve projenin Türk-Amerikan stratejik ortaklığını yansıttığını söyledi.

Konferansa katılan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) NATO Temsilcisi Korgeneral Ergin Saygun ise yaptığı konuşmada, ABD’nin ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ çerçevesinde Türkiye’nin hedef ülkelerle değil, Avrupa ülkeleriyle gruplandırılması gerektiğini belirtti.

Öte yandan konferansa katılmak üzere ABD’de bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise ABD Ticaret Temsilcisi Robert Zoellick ile görüşmesinin ardından gazetecilerle bir araya geldi. Bakan Tüzmen, ABD ile oluşturulması beklenen Nitelikli Sanayi Bölgeleri’nde (NSB) sadece ileri teknoloji ürünlerinin üretilmesini önerdiklerini ve Amerikan tarafının da bu yaklaşımı olumlu bulduğunu söyledi. Bakan Tüzmen, Zoellick ile görüşmesinde de AB ile Gümrük Birliği Anlaşması’ndan doğan ticari meselelerde destek istediğini belirtti.

16- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’da düzenlenen bir toplantıda, İsviçre’deki Kıbrıs müzakereleri ve Annan Planı’nın son durumu hakkında bazı kuruluşların temsilcilerine bilgi verdi. Talat, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın müzakerelerin ardından son halini verdiği planın, artık çokdaha fazla Kıbrıslı Türk ve Rum’un gönül rahatlığıyla ‘evet‘ diyebileceği bir plan olduğunu söyledi.

17- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1992 yılında Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşma nedeniyle bölücülük suçlamasından ceza alan Diyarbakır eski Belediye Başkanı Mehdi Zana’nın ifade özgürlüğü ve adil yargılanmayı ihlal ettiği iddiasıyla Türkiye aleyhine açtığı davada, Türkiye’yi 10.000 Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

18- Uluslararası Af Örgütü, geçen yıl 28 ülkede 1146 kişinin idam edildiğini açıkladı. Raporda ayrıca, ölüm cezasının en fazla Çin, İran ve ABD’de infaz edildiği belirtildi.

19- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Temsilcisi Thomas Weston, Türk-Amerikan Konseyi’nin başkent Washington’da gerçekleştirilen 23. Yıllık Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum Kesimi’nin referandumu reddetmesi durumunda Türkiye’nin AB’den aralık ayında tarih almasının sıkıntıya girmemesi gerektiğini söyledi.Weston ayrıca, Kıbrıs’ta elde edilen gelişmelerde özellikle Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının önemli payı bulunduğunu belirtti.

20- ABD savaş uçaklarının, Irak’ın Felluce kentine düzenlediği hava saldırısında 26 Iraklının öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı belirtildi. Başkent Bağdat’ın Sadr semtindeki çatışmalarda ise son iki günde 57 Iraklının öldüğü, 236’sının da yaralandığıbildirildi.

7 NİSAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs’ta yapılacak referandumdan ‘evet’ oyu çıkması halinde garantör ülke olarak bunu Meclis’e götüreceklerine ilişkin taahhütname imzalayarak,BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a gönderdi. Başbakan Erdoğan, aynı taahhüdü garantör ülkeler İngiltere ve Yunanistan başbakanlarına gönderdiği mektuplarla iletti.

Bu arada Yunanistan hükümetinin de taraf devlet olarak Kıbrıs’ta yapılacak referanduma ilişkin taahhütnameyi BM’ye gönderdiği bildirildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de etnik kökenli siyasetin sona erdiğini belirterek “Bölgedeki insanların partimizde yer almasını sağlayacağız. Geldiğimiz aşama artık Kürt sorununun çözümü açısından çok önemlidir. Biz de bu konuda üzerimize düşen görevi yapacağız” dedi.

3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Türkiye’de bulunanSlovenya İçişleri Bakanı Rado Bohinç’i kabul etti. Bakan Aksu yaptığı açıklamada, uluslararası çapta organize olmuş çetelerle tek başına mücadelenin yeterli olmayacağını söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu “SSK-Tıp Fakültesi Hastaneleri Sağlık Hizmetleri Protokolü” imza töreninde yaptığı konuşmada, protokolün, SSK tarihinde çok önemli bir adım ve açılım olduğunu ve tüm yurttaşların sağlık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanmasını amaçladıklarını söyledi.

5- Terörle mücadele konusunda Almanya ile işbirliğini öngören anlaşma, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

6- Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nca(RTÜK), Star televizyonunun reklam payı ödemesi ve gecikme zamlarından oluşan toplam 20.9 trilyon liralık borcunun, 2 yıla yayılan taksitlerle ödenmesi kararlaştırıldı.

8- Türkiye’de bulunan Fas Başbakanı Driss Jettou, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.Görüşmelerin ardından taraflar serbest ticaret anlaşması, çifte vergilendirmenin kaldırılması, havayoluyla taşımacılığın artırılması ve turizmde işbirliği konusunda anlaşma imzaladı.

9- Türkiye’de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ada’yahareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında,Kıbrıs planına ‘hayır’ kampanyası başlatacağını ve son Annan Planı’nın kabul göremez olduğunu söyledi.Cumhurbaşkanı Denktaş en büyük endişelerinden birinin, AB’nin Kıbrıs’ta varılacak anlaşmayı ve deregasyonları birincil hukuk olarak kabul etmeyecek olmasından kaynaklandığını belirterek “Kıbrıs Türklerine, Annan Planı’na olumlu oy vermek suretiyle neleri kaybedecekleri açıklıklasöylenmelidir. Bizim görevimiz, önümüzdeki 5-10 gün içerisinde bu olacaktır” dedi.

10-Suriye’de resmi temaslarda bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Suriye Halk Meclisi Başkanı Mahmud El Abraş ile bir araya geldi.

Abraşyaptığı açıklamada, Suriye’nin her türlü medeniyete ve her türlü efsaneye beşiklik ettiğini belirterek, Türkiye ile Suriye arasındaki tarihi ilişkilere değindi. Abraş ayrıca, İsrail’in uluslararası kurallara uyması için zorlanması gerektiğini, 1967’de işgal ettiği topraklardan çekilmesini ve Ortadoğu’nun kitle imha silahlarından kurtarılmasını istedi.

11- Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin idam cezasının kaldırılmasına ilişkin ikinci ihtiyari protokolü ABD’nin New York kentinde imzalandı.

Protokolü, Türkiye adına BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ümit Pamir imzaladı.

12- Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’nın (AKKB), Türkiye’deki Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) yönelik sağladığı 200 milyon Euro’luk krediye ilişkin anlaşma Fransa’nın başkenti Paris’te imzalandı. Kredi anlaşmasını Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve AKKB Genel Müdürü Raphel Alomar imzaladı.

13- AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Belçika’nın başkenti Brüksel’deKıbrıs’la ilgili düzenlediği basın toplantısında, AB Komisyonu’nunAnnan Planı’na ilişkin Uyum Senedi’ni hazırlayarak ve üzerinde oybirliği sağlayarak onay için AB Konseyi’ne sunduğunu açıkladı. Verheugen ayrıca,referandumda Türk tarafından ‘evet’, Rum tarafından ‘hayır’ çıkması halinde, Güney Kıbrıs’ın 1 Mayıs’ta tüm Ada’yı temsilen tek başınaAB üyesi olacağınısöyledi.

14- Irak’ın Felluce kentinde ABD güçlerinin, bir camiyi bombalaması sonucu 40 milisin öldüğü bildirildi.

8 NİSAN 2004

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül basına yaptığı açıklamada, Annan Planı’nın son şekliyle ilgili olarak Sevr Anlaşması’ndan daha kötü bir belge olduğu yorumunun yapıldığını belirterek “Bu hamasi laflarla bir yere varılamaz” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül, Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier’in Türkiye’nin AB üyeliğine hazır olmadığı yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak da “İç politika nedenlerinden dolayı çeşitli abartılı laflar söylenebilir” dedi.

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM’de gazetecilerin Kıbrıs’la ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, Türkiye’nin ve hükümetin Kıbrıs sorununun çözülmesi için büyük gayret gösterdiğini belirterek “Zor durumda kalma söz konusu olacaksa Türkiye ve Kıbrıs Türkleri zor durumda kalır mı? diye bakmak lazım. Zor durumda olan bugünkü hükümet olamaz” dedi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan basına yaptığı açıklamada, Stand-by düzenleme süresinin 2004 yılı sonunda biteceğini belirterek “IMF ile 2005-2006 yılında ilişkilerin hangi formatta olacağından ziyade önemli olan bizim ne yapacağımız. IMF’yi dış denetim kurumu gibi düşünün” dedi. Bakan Unakıtan, bütçedeki 99.1 katrilyonluk gelir hedefinin yüzde 21.3’ünün ilk üç ayda gerçekleştiğini belirterek, gelir tahsilatının da geçen yıla oranla yüzde 26 oranında artış gösterdiğini söyledi.

4- Aile mahkemelerinin görev alanlarının yeniden belirlenmesine ilişkin yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türk Maarif Koleji’nin 40. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, kendisinin ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos’un, Annan Planı’na hayır diyerek imzalamayacağını açıklamış olması nedeniyle referandumun yapılmaması ve BM’nin de yeni bir değerlendirmede bulunması gerektiğini söyledi.

6- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat,İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Toplantısı’nda gazetecilerin Kıbrıs’ta yapılacak referandumla ilgili sorularını yanıtladı. Başbakan Talat, referandumun1 Mayıs sonrasına ertelenmesinin Türk tarafı için tehlikeli olduğu belirterek “Biz bunu kabul edemeyiz” dedi.

7- BM Genel Sekreteri Kofi Annan adına BM tarafındanyapılan yazılı açıklamada“Kıbrıs’ta tarafların referandumda planı onaylayarak birleşme konusundaki şanslarını kaçırmama çağrısının yapıldığı, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın konuyla ilgili muhalefetinin zaten bilindiği, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos’un ‘hayır’ demesinin ise Annan’ı hayal kırıklığına uğrattığı, buna karşın Annan’ın, Türkiye ve Yunanistan’ın yanı sıra Ada’nın iki tarafındaçok sayıda politikacının plana destek vermesinden memnuniyet duyduğu” belirtildi.

8- Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden (CDU) Federal Meclis Avrupa Komisyonu Başkanı Matthias Wissmann’ın DPA ajansına yaptığı açıklamada, Fransa’da iktidardaki Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) Türkiye’nin üyeliğine karşı tutumunun gayrı resmiolarak diğer AB ülkeleri tarafından da paylaşıldığını belirterek, Türkiye’nin imtiyazlı ortaklık önerisini bir onur meselesi haline getirmemesi gerektiğini söyledi.

9 NİSAN 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Emniyet Örgütü'nün 159. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 159. kuruluş yılına ulaşmanın gururunu yaşayan Emniyet Örgütü'nün, laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ninköklü ve temel kurumlarından olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da gün dolayısıyla birer mesaj yayımladı.

2- BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan partisince düzenlenen ‘Belediye Başkanları Çalışma Prensipleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 28 Mart'ta seçim sandıklarından Türkiye'yi geleceğe taşıyacak olan değişim iradesinin çıktığını, adil ve kalkınmış bir geleceğinrotasının Türk Milleti tarafından çizildiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,partisinin 28 Mart'ta seçilen 472 belediye başkanının bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada ''Biz CHP olarak, belediye başkanlarından birer CHPmilitanı ve partizanı olmalarını beklemiyoruz'' dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de temaslarda bulunan Bangladeş Dışişleri Bakanı Mürşid Han ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerden sonra ortakbasın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Gül, Kıbrıs'ta 24 Nisan'da yapılacakreferandumlarda Türk tarafından 'evet', Rum tarafından da ‘hayır’ oyuçıkması durumunda, KKTC'nin tanınmasından başka çıkar yol olmayacağını söyledi.

Han da referandumların taraflar için samimiyet sınavı olacağını belirterek, Türkiye ile Kıbrıs’ın sonsuza dek barış içinde olmasını umduklarını ifade etti.

5- Ankara Sanayi Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün düzenlediği basın toplantısında, Annan Planı’na ilişkin yaptığı araştırmaları açıkladı. Aygün, Plan’ın 9 bin sayfa olduğunu belirterek, 31 Mart’ta KKTC hükümetine sunulan planı, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın bile okuyamadığını ve hiç kimsenin de bu kadar kısa bir sürede bu planı okuyamayacağını söyledi.

6- Dünyanın 8. harikası olarak bilinenve UNESCO tarafından dünya kültür mirasları arasında gösterilen dev tanrı heykellerinin bulunduğu Nemrut Dağı, FIJET tarafından ''AltınElma'' ödülüne layık görüldü.

7- İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) gerçekleştiği 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali, düzenlenen törenle başladı.

8- İşadamı Sakıp Sabancı İstanbul’da yaşamını yitirdi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa’da İşverenler Sendikası ile Müteahhitler Birliği’ni temsilen bir heyeti kabulünde, Annan Planı çerçevesinde tüm inşaat izinlerinin durdurulacağını söyleyen heyet üyelerine “Mal komisyonu karar verinceye kadar inşaat sektörü duracak. Bundan sektörle bağlantılı herkes yanında banka sektörü de darbe yiyecek. Büyük kargaşa ve kaos yaşanacak” dedi.

10- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, başkent Lefkoşa’da gerçekleştirilen “Kıbrıs ve Gelecek” başlığıyla düzenlenen etkinlikler çerçevesinde gelişmeleri değerlendirdi. Talat bir grup gazetecinin katıldığı toplantıda, ekonomi ve finans konusunda ciddi sorunlarla karşılaşılacağını belirterek, özellikle yer değiştiren insanların maliyetinin çok yüksek olduğunu söyledi.

11- FransaCumhurbaşkanı Jacquec Chirac başkent Paris’te yaptığı açıklamada,ülkesinin Türkiye'nin AB üyeliğikonusundaki tutumunun değişmediğini açıkladı.

12- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw BBC radyosuna yaptığı açıklamada Irak'taki son şiddet olaylarının, ABD öncülüğündeki müttefiklerinsavaşın bitiminden beri karşılaştığı en ciddi durum olduğunu söyledi.

13- Cezayir Devlet Başkanı AbdulazizButeflika’nın, yapılan seçimde yeniden devlet başkanı seçildiği bildirildi.

10 NİSAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez YürütmeKurulu (MYK) toplantısında Kıbrıs konusunu değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, Kıbrıs’ta yapılacak referandum öncesinde Türkiye olarak taraf olmayacaklarını ve çıkan iradeye saygı duyacaklarını söyledi.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok Mersin Barosu’nca düzenlenen ‘Ceza Hukuku’ konulu panelde, Anayasa Mahkemesi’nin yapısıyla ilgili yasal değişikliklerin yargıda siyasallaşmayı doğuracağı uyarısında bulundu. Ok ayrıca, din eğitiminin de dini hizmetlerin düzenli ve yeterli yürütülmesi gereksinimini karşılayacak kadroları yetiştirmekle sınırlı tutulması gerektiğini belirtti.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Working ile Hazine Müsteşarlığı’nda varılan anlaşmalarla ilgili düzenledikleri basın toplantısında, Türkiye’nin Dünya Bankası ile yürüttüğü Ekonomik Reform Kredisi (ERL) anlaşması çalışmalarının mart sonu tamamlandığını, 375 milyon dolarlık kredi diliminin Dünya Bankası tarafından nisanda onaylanmasıyla kullanılacağını açıkladı.

Working de 5 yılı geri ödemesiz 17 yılda libor artı yüzde 0.6 oranında faizle verilecek kredinin haziran ayı ortasında onaylanacağını belirtti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yaptığı açıklamada, SSK’lıların özel sağlık kuruluşlarından da yararlanmalarına ilişkin çalışma yürüttüklerini bildirdi.

5- Mersin Üniversitesi Senatosu, olağanüstü toplanarak KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a destek kararı aldı. Annan Planı’nın Türkiye ve KKTC’ye yönelik tuzaklarla dolu olduğuna dikkati çeken Senato tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki ulusal çıkarlarını AB’ye giriş süreci uğruna feda etmemesi gerektiği belirtildi.

6- Eğitim-Bir-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada, 2005’ten itibaren liradan altı sıfır atılması ile kuruş dönemine geçileceği anımsatılarak “Memurlar, öğretmenler, 470 milyon lira maaşla yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar bu cılız maaşları ile zaten şimdiden ‘kuruş’ dönemini yaşıyorlar” denildi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Senatosu, basın özgürlüğü ve meslek ilkelerine aykırılıkla ilgili okur başvurularını kabul etmeye başladı.

8- İsveç’in Haparanda kentinde düzenlenen 51. Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda 55 kiloda Bayram Özdemir Avrupa Şampiyonu oldu.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi temaslarda bulunmak üzere Japonya’ya gitti.

10- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk-ABD Ticaret ve Sanayi Odası’nın açılışını yapmak üzere gittiği ABD’nin New York kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin enflasyonu düşen, ihracatı artan ve istikrarı sağlanmış güçlü ekonomisiyle artık yabancı yatırımcılar için uygun iklimi oluşturduğunu söyledi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Star televizyonunda yayımlanan ‘Ceviz Kabuğu’ adlı programda, referandumda ‘evet’ çıkması durumunda, 13 Haziran’daki seçimlere adaylığını koymayacağını belirterek “Ben devleti sonuna kadar korumuş kişi olarak köşeme geçeceğim” dedi.

Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca, Türk Dünyası Dayanışma Grubu’nca İstanbul’da düzenlenen toplantıda, Annan Planı’nın ‘şeytanca’ yapıldığını belirterek “Türk hükümetinden istemimiz tektir, birdir. Güvenceleri almadan anlaşmaya imza koymasınlar. Sağlam güvenceler istiyoruz” dedi.

12- ABD Başkanı George W. Bush haftalık radyo konuşmasında, Irak’ta egemenliğin 30 Haziran’da Iraklılara devredileceğini, ülkedeki durumun ciddileşmesinden kaynaklanabilecek her türlü gecikmeyi reddettiğini söyledi.

13- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi Irak’ın Nasıriye kentinde İtalyan askerlerini ziyaretinde, Irak’ta bulunan askerlerin İtalya’nın, dünyaya temel haklar ve uygarlığı götürme konusunda yeterli bir ülke olduğunu göstererek, çok önemli bir görev üstlendiğini belirtti.

11 NİSAN 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, atv televizyonunda yayımlanan ‘Ankara’da Sabah’ adlı programda, Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri değerlendirdi. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Annan Planı ile ilgili olarak Ankara ve Bursa’da düzenlediği toplantıları eleştiren Başkan Arınç “Ben TBMM’yi bu tartışmalardan uzak tutmaya çalışıyorum. Milletvekilleri meseleye objektif bakabilmeliler. Cumhurbaşkanı Denktaş, derneklerin, partilerin toplantılarında konuşuyor. Referandum, Kıbrıs’ta yapılacak ve Kıbrıs halkı oy kullanacak” dedi.

2- Resmi bir ziyaret için Japonya’ya giden Başbakan Recep Tayip Erdoğan, uçakta gazetecilerin Kıbrıs’la ilgili sorularını yanıtladı. Annan Planı’na karşı ‘hayır’ kampanyası başlatan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı Türkiye’de marjinal gruplarla toplantı yapmakla eleştiren Başbakan Erdoğan “Yapılacak bir şey varsa Kıbrıs’ta yap. Ne anlatacaksan Kıbrıs’ta anlat. Ama Türkiye’ye gelip de bazı marjinal gruplarla birlikte Cumhurbaşkanı Denktaş’ın bu tür toplantılar yapmasını maalesef üzüntü ile izliyorum. Bunu da kendisine söyledim” dedi.

3- İstanbul’daki temaslarının ardından Ada’ya dönen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada,Türkiye’de“Kıbrıs tehlikeye girmiştir. Annan Planı kabul edilemez” yönünde büyük bir heyecan ve hareket bulunduğunu belirterek, aynı heyecanın Kıbrıs’ta yaşanması için harekete geçeceğini söyledi.

4- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, 24 Nisan’da yapılacak referandumda, Güney Kıbrıs’ın ‘hayır’ demesi durumunda bile Türk tarafından çıkacak ‘evet’ oyuyla Kıbrıs Türkü’nün dünyaya bağlanacağını söyledi.

5- Beyaz Saray yönetimi tarafından, ABD Başkanı George W. Bush’a 11 Eylül 2001 tarihindeki saldırılardan bir ay önce iletilen ve terör örgütü El Kaide’nin, ABD’de patlayıcılarla saldırı düzenlemeye çalıştığı yönünde bilgi içeren belgenin kamuoyuna açıklandığı bildirildi.

6- Irak’ta bir haftadır süren çatışmaların merkezinde bulunan Felluce kentinde, aralarında çok sayıda sivilin de bulunduğu 500’e yakın Iraklının öldüğü, 1.200 yaralının da 200’ünün çocuk olduğu belirtildi.

7- İspanya’nın başkenti Madrid’de yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği terör eylemlerinin ardından, Londra’daki Endonezya Büyükelçiliği tarafından yayımlanan bildiride, Endonezya vatandaşlarına, zorunlu haller dışında ‘artan terör tehdidi’ nedeniyle Britanya’ya gelmemeleri uyarısında bulunulduğu bildirildi.

12 NİSAN 2004

1- Devlet Bakanı Beşir Atalay, Sabah gazetesine ‘Basın Yasa Tasarısı’nı değerlendirdi.

2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, hastanelerde yaşanan rehin alma olaylarını önlemek için kendi imzasıyla hazırlanan genelgenin 81 il sağlık müdürlüğüne gönderildiğini söyledi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, İzmir’in Tire Belediyesi’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, tarım sektörünün tabiat şartlarından büyük oranda etkilendiğini, bunun için zarar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirterek “Ama bu kalıcı değil. Türk tarımının afetlere karşı çiftçileri koruyacak asıl beklentisi, Tarım Ürünleri Yasası’dır. Bununla ilgili çalışmalar çok büyük ölçüde tamamlanmış. Ekonomidensorumlu Devlet Bakanı’nın konuyu Bakanlar Kurulu’na intikal ettirmesini bekliyoruz” dedi.

4- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesine verdiği demeçte, enflasyonda büyük düşüşler kaydettiklerini belirterek, bu düşüşlere rağmen tüm hedeflere ulaşıldığının söylenemeyeceğini ve tek haneli enflasyonun kalıcı hale gelmesi için bir yıla ihtiyaç olduğunu söyledi.

5- Resmi ziyaret nedeniyle Japonya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi, İmparator Akihito Mikasa, Prens Tomohito Mikasa ve önde gelen Japon işadamları ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, Kouizumi ile görüşmelerinde, ikili ilişkilerin geliştirilmesi, uluslararası meseleleri ele aldıklarını söyledi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Haber Türk televizyonuna, Annan Planı ve Kıbrıs’ta 24 Nisan’daAda’nın birleştirilmesine yönelik yapılacak referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

7- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türk işadamlarından yatırımlar beklediklerini belirterek “Referandumda iki taraf ‘evet’ derse yeni bir dönem başlayacak. Biz bu yeni dönemde Türk işadamlarından ciddi yatırımlar bekliyoruz” dedi.

8- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliev, Türkiye ziyareti öncesi Zaman gazetesinin Ermenistan, Karabağ sorunu, siyasi ilişkiler, Orta Asya ülkelerinin entegrasyonu gibi konulardaki sorularını yanıtladı.

13 NİSAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer ve Aliyev’in başkanlığındaki heyetlerarası görüşmelerde Bakü-Tiflis-Ceyhan başta olmak üzere enerji alanında işbirliği projeleri, ikili ve bölgesel konular ile Yukarı Karabağ sorunu ele alındı. İki ülke arasında ‘sivil havacılık alanında işbirliği, kültürel işbirliği, sınai mülkiyeti koruma anlaşması, gümrük birliği anlaşması ve uzun vadeli ekonomik işbirliği anlaşması’ imzalandı.

Görüşmelerin ardından yayımlanan ortak bildiride, tarafların demokrasi, insan hakları ve açık sivil toplumun yeni bin yılın en önemli değerlerini teşkil ettiğinin bilincinde olarak, iki ülkenin siyasi partileri ve sivil toplum kuruluşları arasındaki temasların güçlendirilmesinin önemini vurguladıkları kaydedildi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Arınç, Kıbrıs’la ilgili ABD’nin New York kentinde başlayan süreci değerlendirdi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Genelkurmay’da düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kıbrıs meselesine bakışı ile ilgili görüşlerini açıkladı. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Orgeneral Özkök, Genelkurmay açısından Kıbrıs’ın öneminin iki temel esasa dayandığını belirterek, bunlardan birincisinin ‘Kıbrıslı soydaşlarımızın güvenliği’, ikincisinin ise ‘Türkiye’nin güvenliği açısından stratejik önemi’ olduğunu söyledi.

4- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen Kanada Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Ron Buck’ı kabul etti. Oramiral Örnek, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin bu ziyaretin ardından daha da gelişeceğini söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yerel seçim sonuçları ve parti içi muhalefete yönelik değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Baykal, Annan Planı ile Kuzey’in Türk yurdu olmaktan çıkarılmaya çalışıldığını söyledi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2004 sonunda AB ile başlayacak müzakerelere hazırlandığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Radikal gazetesinin Kıbrıs’la ilgili sorularını yanıtladı.

7- Haber Kameramanları Derneği’nin 2002-2003 yılı Görüntü Yarışması Ödül Töreni’ne katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, gazetecilerin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün Kıbrıs konusundaki açıklamalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şahin ”Genelkurmay Başkanımız Özkök’ün Annan Planı’nı değerlendirmesiyle bizim değerlendirmemiz arasında bir fark olmadığını tespit ettim” dedi.

8- Devlet Bakanı Beşir Atalay, Devlet İstatistik Enstitüsü’nün (DİE) yoksulluk, enflasyon sepeti, hane halkı tüketim harcamaları ve vatandaş memnuniyeti anketleri sonuçlarını açıkladı. Buna göre; bir milyon kişi açlık sınırının altında, 18 milyon kişi de yoksulluk sınırının altında gelire sahip.

9- ‘İslam Ülkeleri Demokrasi Kongresi’ İstanbul’da başladı. Kongre’nin açılışında konuşan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye olarak toplantıyı hem çok önemsediklerini, hem de anlamlı bulduklarını belirterek, 21. yüzyılın insan hakları, özgürlük ve demokrasi çağı olduğunu söyledi.

10- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO), Gelirler Kontrolörleri Derneği ile düzenlediği ‘Enflasyon Muhasebesi ve Kayıtdışı Ekonomi’ konulu panelde yaptığı konuşmada, zarar gösterilen vergi beyannamelerinin önümüzdeki ay incelemeye başlanacağını belirterek, usulsüzlüğün hiçbir şekilde affedilmeyeceğini söyledi.

11- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen Deprem Şurası Komisyonları Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, depremlerde yıkılan kamu binalarına dikkat çekerek, deprem yönetmeliğinin uygulanmadığını söyledi.

12- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi İstanbul MilletvekiliKemal Derviş, partideki görevlerinden istifa etti.

13- Japonya’daki resmi temaslarına devam eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkent Tokyo’da, Temsilciler Meclisi ve Senato’yu ziyaretinden sonra Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı açıklamada, Kıbrıs meselesinin Türkiye’nin AB’ye giriş sürecini etkilememesi gerektiğini söyledi.

14- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya’ya yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde Japonya Maliye Bakanı Osaka Sadakazu Tanigaki ve diğer ekonomi yetkilileriyle görüştü. Bakan Babacan uygulanan ekonomik program, makroekonomik göstergelerdeki son gelişmeler, yapısal reform süreci ve AB ile ilişkiler hakkında bilgi verdi.

15- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat başkanlığındaki heyet, Ada’da24 Nisan’da düzenlenecek referandumda Rum tarafından da ‘evet’ oyu çıkmasının sağlanması için Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde,Komünist AKEL Partisi Genel Sekreteri ve Rum Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas ve ana muhalefet partisi DİSİ Genel Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi. Görüşmelerin ardından yapılan açıklamalarda Hristofyas, iki taraftan da ‘evet’ çıkması için referandumun ertelenmesi gerektiğini söyledi. Anastasiadis da referandumun ertelenmesinin mümkün olmadığını belirtti. Talat ise her iki tarafın da her şeye rağmen gönül rahatlığı ile ‘evet’ denilebilecek bir planın ortaya çıkarıldığının kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Talat, Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitmek üzere İstanbul’a hareketinden önce Geçitkale Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne yaptığı ziyaretten tatmin olmadığını belirterek, referandumdan Güney Kıbrıs’tan da ‘evet’ sonucu çıkmasını istediklerini belirtti.

16- BM Genel Sekreteri Kofi Annan ABD’nin New York kentinde yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta bu aşamada her şeyin halkların vereceği karara bağlı olduğunu söyledi. Annan, Kıbrıs’ta taraflardan birinin ‘hayır’ demesi durumunda Rumların AB’ye yalnız gideceğini belirterek ”Eğer Türkiye ve Yunanistan hükümetlerinin desteğiyle Türk ve Rumlardan bir erteleme talebi gelirse o zaman bunu düşünürüz. Ama böyle bir istek yok” dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, Türkiye’nin referandumların vaktinde yapılması ve Ada’daki her iki halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiğine inandığı bildirildi.

17- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Haberleşme Bakanı Kikis Kazamias, GKRY lideri Tasos Papadopulos’un Annan Planı’na muhalefet etmesine karşı olduğunu belirterek, hükümetteki görevinden istifa etti.

18- İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Başkan George W. Bush’la görüşmek üzere ABD’ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, İsrail’in elinde tutmayı amaçladığı 5 büyük Yahudi yerleşim birimini açıkladı.

Filistin Devlet Bakanı Saib Erakat ise Şaron’un açıklamalarıyla barışa kapıları kapattığını belirterek “Gazze Şeridi’nden çekilmek, İsrail’in Kudüs ve Batı Şeria’daki işgalinin sürmesiyle değiş tokuş edilemez” dedi.

14 NİSAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul’da Harp Akademileri’nde düzenlenen toplantıda gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Sezer, ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ kapsamında Türkiye’ye “Ilımlı İslam” modeli önerenleri eleştirerek model “Türkiye Cumhuriyeti yönünden geriye gidiş, daha açık söylemiyle ‘irticai’ bir modeldir” dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Kıbrıs konusunda önemli bir karar öncesinde olunduğunu belirterek “Verilecek kararlar ve atılacak adımlar yalnız bizi değil gelecek kuşakları da geri dönülmez bir biçimde etkileyecektir. Bu bakımdan, önümüze konulan metinlere kuşkucu ve eleştirel yaklaşılması doğal karşılanmalıdır” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ınKıbrıs’ta “Tüm tarafların istemesi durumunda referandumun ertelenebileceğine” ilişkinaçıklaması üzerine, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal aracılığıyla tüm ilgili taraflaragörüşlerin iletildiğini ve mutabakatın sonuna kadar devam etmesi gerektiğini belirterek “Referandumun 1 Mayıs sonrasına kalması, her şeyin sil baştan olması demektir. Biz bunda yokuz. Hepsine bu görüşümüzü söyledik” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şenergazetecilere yaptığı açıklamada, birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti’nin oluşturulması durumunda, yalnızca Türk tarafının rehabilitasyonu için gerekli kaynağın ilk 5 yıl için3.8 milyar dolarolduğunu söyledi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Şener “Uluslararası Bağışçılar Ön Hazırlık Toplantısı”na katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı ve IMF ile yapılan Stand-by anlaşmasının süresinin yıl sonunda biteceğini belirterek, IMF’yle yeni bir programagerek görmediğini söyledi.

4- Danıştay Başkanlığı’na 5. Daire Başkanı Ender Çetinkaya seçildi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan gazetecilere yaptığı açıklamada, Tekel ve Türk Telekom’un özelleştirilmesi süreciyle ilgili bilgi verdi. Bakan Unakıtan,Türk Telekom’un özelleştirme sürecinin 31 Mayıs’ta başlayacağını belirterek “Alıcı firmalarla görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

6- Türkiye’de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ı ziyaret etti ve TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki iyi ilişkilere değinerek, Bakü-Ceyhan boru hattının “Azerbaycan ile Türkiye’yi daha sıkı bağlayacağını” belirterek “Bölgede Türkiyesiz, Azerbaycansız bir istikrar mümkün değildir” dedi. Aliyev,Dağlık Karabağ konusunda ise“Ne pahasına olursa olsun Dağlık Karabağ, Azerbaycan toprağıdır, bundan sonra da Azerbaycan toprağı olacaktır” dedi.

7- İstanbul’da düzenlenen İslam Ülkeleri Demokrasi Kongresi yayımlanan bildirgeyle sona erdi. Kongre’nin kapanış oturumunda konuşan Yemen İnsan Hakları Bakanı Amat El Alim-Alsoswa, dünyadaki kadınların haksızlığa uğradığını belirterek, kadınlarınİslami toplumlarda öncü ve faal olması gerektiğini söyledi.

8- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs bağış konferansı için gittiğiBelçika’nın başkenti Brüksel’de‘Euroepean Policy Center’da birkonuşma yaptı.

Başbakan Talat, referandumda Rum tarafından ‘evet’ çıkması için AB’den baskı istedi ve bu konuda birliğin Türk tarafıyla işbirliği yapabileceğini söyledi. Türk tarafı için referandumu ertelemenin imkansız olduğunu belirten Başbakan Talat, erteleme talebininyalnızca Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin, AB üyeliğinin askıya alınması durumunda değerlendirilebileceğini söyledi.

9- AP Dış İlişkiler Komisyonu’nda (AFET), Kıbrıs konusunda Annan Planı’na destek mahiyetinde hazırlanan bir karar tasarısı kabul edildi.

10- ABD Başkanı George W. Bush, Irak’ta şiddetin durdurulamamasıyla ilgili eleştirileri yanıtlamak üzerebir basın toplantısı düzenledi. Başkan Bush, egemenliğin 30 Haziran’da Iraklılara devrinde kararlı olduklarını belirterek, şiddet eylemlerine rağmen ABD’nin Irak’ta görevi tamamlama niyetinde olduğunu veülkesinin ilerde Irak’tabir büyükelçilik açacağını söyledi.

Başkan Bush ayrıca, Beyaz Saray’da İsrail Başbakanı Ariel Şaron’la yaptığı ortak basın toplantısında Şaron’un, Gazze ile Batı Şeria’nın bazı bölümlerinden çekilme planını ‘tarihi ve cesur kararlar’ olarak nitelendirdiğini belirtti.

11- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin Irak’ta artan şiddetin sona erdirilmesine yardımcı olması için Tahran’dan resmen arabuluculuk isteğinde bulunduğunu açıkladı.

12- Güney Afrika’da seçimler yapıldı.

15 NİSAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç’ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, 1994 yılından itibaren özelleştirilen kuruluşlardan emeklilik hakkını kazanmadan çıkartılan işçilerin, 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 4.C Maddesi çerçevesinde yeniden değerlendirileceğini söyledi.

2- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Kara Harp Okulu’nda düzenlenen ‘Uluslararası Liderlik Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, günümüzde entelektüel liderlere gereksinim olduğunu belirterek “Bilgi toplumunda liderlik, gücünü bilgiye ulaşabilme ve kullanabilme yeteneğinden almaktadır. Yani bilgi sahibi olmak ve onu kullanabilmek önem arz etmektedir. Bundan böyle liderler, sadece uzmanlıklarıyla, otorite veya karizmalarıyla etkili olmayacaklardır” dedi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İzmir’de düzenlenen Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, devleti ekonomik faaliyetlerden arındırana kadar özelleştirme işlemlerine devam edileceğini söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nca (İNTES) düzenlenen ‘Ekonomik Program ve İnşaat Sektörü’ konulu toplantıda, IMF’nin hazine garantili kredilere karşı çıkması nedeniyle yatırımlarda dar boğaza girildiğini, 2004 yılındaise bu dar boğazdan çıkılarak inşaat sektöründetemel hareketin başlayacağını belirtti.

5- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer,Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’i ziyaretinin ardından basına yaptığı açıklamada, öğretmenlerin kira yardımının artırılması amacıyla yurt genelinde başlattıkları imza kampanyasında 225 bin imza toplandığını belirterek, bunların bir kısmını sembolik olarak Başbakan Yardımcısı Şahin’e sunduklarını söyledi.

6- Türkiye’de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş TBMM’de yaptığı konuşmada “Ümit ederim ki dıştan ve Türkiye’den gelen tüm baskı ve telkinlere rağmen halk kendi hür iradesini kullanacaktır. İçeriğini bilmediği, zorla empoze edilen 9 bin sayfalık pakete hayır diyecektir” dedi.

7- Türkiye’de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Camlı Köşk’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Aliyev, Kıbrıs’ta yapılacak referandumlarda KKTC tarafından ‘evet’, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)tarafından da ‘hayır’ sonucunun çıkması durumunda Bakü’nün, KKTC’yi tanıma sürecinde ön sırada yer alacağını söyledi.

8- AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün herkese zarar vereceğini, statükonun bölünmüşlüğü derinleştireceğini ve ‘Yeşil Hat’ın fiilen AB'nin dış sınırı olacağını belirterek “Çözüm olmazsa aradaki hatta uygulanacak AB hukukunun koşulları bir düzenlemeyle yeniden belirlenecek” dedi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin 24 Nisan’da yapılacak referandumda Annan Planı’na ‘hayır’ demesi halinde, ABD’nin Kıbrıs siyasetini gözden geçireceğini söyledi.

10- İsveç Başbakanı Göran Persson başkent Stockholm’deki Uppsala Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Avrupa Ülkeleri Devlet Bilimcileri’ toplantısında, Türkiye’nin bütün Avrupa ülkeleri için Ortadoğu’da bir köprü olduğunu belirterek “Türkiye’nin bölgede jeopolitik önemi var. Türkiye’ye ihanet edilirse AB siyasi krize girer” dedi.

11- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis basına yaptığı açıklamada, 24 Nisan’da Kıbrıs’ta yapılacak olan referandum sonuçlarının Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerini etkilemeyeceğini belirterek, Türkiye’nin AB sürecini desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

16 NİSAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Antalya’da gerçekleştirilen Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, 28 Mart yerel seçimlerini ve Kıbrıs’taki gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, Kıbrıs sorununun çözülmesi için her adımı attıklarını ve sorununun çözülmesini istediklerini söyledi.

Öte yandan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'denbrifing alanBaşbakanErdoğan, şehirlerin arzuladıkları yere gelmesi için hangi partiden olursa olsun tüm belediyelere destek vereceklerini belirtti.

2- Dışişleri Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Abdullah Gül, AB üyesi ve aday ülkeler dışişleri bakanları gayrı resmi ''Gymnich'' toplantısına katılmak üzere İrlanda'ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, toplantı çerçevesindeki görüşmelerinde Kıbrıs'a ilişkin görüşlerini de aktaracağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Kıbrıs Uluslarararası Bağışçılar Konferansı Hazırlık Toplantısı’na katılmak için gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’den dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, toplantıda iki mesaj verildiğini, bunlardan birincisinin uluslararası topluluğun Annan Planı’na çözümüne desteğinin ifadesi olduğu, ikincisinin de taraflara yalnız değilsiniz mesajı içerdiğini söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı MustafaBumin, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı ziyaret etti. Bumin bir gazetecinin, Anayasa değişikliği teklifi içinde Anayasa Mahkemesi'nin yapısınıdeğiştiren maddeler bulunduğuna ilişkin sorusu üzerine konuyla ilgili yaptıkları çalışmalarda, Avrupa ülkeleri ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) uygulamalarını da geniş biçimdeincelediklerini ifade ederek, mahkeme üyelerinin üçte birininmeclisler tarafından seçilmediği ülkelerin yok denecek kadar azolduğunu belirtti.

5- Emniyet Genel Müdür Yardımcısı veEmniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er düzenlediği haftalık basın toplantısında, hakkında gıyabi tutuklamakararı verilen ‘Bahçelievler katliamı’ davasının sanıklarından Haluk Kırcı'nın yakalanması çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott’ı kabul etti.

Edelman görüşmede, Kıbrıs’taki referanduma ilişkin olarak “İki taraftan da evet çıkması konusunda umutluyuz” dedi.

Westmacott da Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan Bağışçılar Konferansı’nın başarılı olduğunu ve plan sürecinin devam ettiğini belirtti.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği'nce düzenlenen, kamukesiminin mali disiplini ve Türk vergi sisteminin değerlendirilmesikonulu ''7. Türkiye Vergi Kongresi''nin açılışının ardından,gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan bir soru üzerine, devlet arazilerinin belli kat karşılığı veya ekonomiye değer kazandıracakbinaların yapılması şeklinde değerlendirilmesi halinde, hem talebinçok fazla olacağını hem de Hazine'nin buradan daha fazla gelir eldeedeceğini söyledi.

8- Hazine Müsteşarlığı’nca yapılan yazılı açıklamada, IMF ile yürütülen 7. gözden geçirmenin tamamlanarak, 495 milyon dolarlık kredi diliminin serbest bırakıldığı bildirildi.

9- Türk Yazarlar Birliği’nin “Yılın Yazar Fikir Adamı veSanatçıları Ödülleri'' sahiplerine verildi. Roman dalında “Babil’de Ölüm”, “İstanbul’da Aşk” ile İskender Pala, hikaye dalında “Başkasının Rüyaları” ile Cemil Kavukçu, deneme dalında “Cümle Kapısı” ile Nazan Bekiroğlu ödüle layık bulundu.

10- Türkiye’de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ve AB’den gelen son bilgilerin, Rum tarafının ‘hayır’, Türk tarafının ‘evet’ demesi durumunda, Türk tarafının cezasını devam ettirmeye gerek olmadığı yönünde olduğunu söyledi.

11- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Peter Schieder, Fransa’nın Strasbourg kentinde yaptığı açıklamada, Kıbrıs’tan gelen haberlerin çelişkili olduğunu belirterek, Kıbrıs Türklerinin çoğunluğunun Annan Planı’na dayalı bir çözümden yana, Rumların büyük bir kısmının ise karşı olduğunu söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Sabah gazetesine 24 Nisan’da Kıbrıs’ta yapılacak referanduma ilişkin açıklamalarda bulundu.

13- Almanya Cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi nedeniyle IMF başkanlığı görevinden ayrılan Horst Köhler ABD’nin başkenti Washington’da yaptığı açıklamada, Fon'un amacının, küresel ekonomik krizleri önlemekve bu çerçevede üyelerine yardımda bulunduğunu belirterek ''Fon, geçtiğimiz yıllarda Türkiye veBrezilya gibi ciddi zorluklarla karşı karşıya kalan üyelerimize önemli mali kaynak ayırmıştır. Bu yardımların meyvesinin alındığınainanıyorum'' dedi.

14- ABD DışişleriBakan Yardımcısı Marc Grossman, KKTC Dışişleri Bakanı SerdarDenktaş'ı telefonla arayarak, Kıbrıs Rum Kesimi’nin referandumda''hayır'' demesi yüzünden Ada’a çözüm olmazsa AB ile işbirliği içinde ABD'nin, Kıbrıs Türk tarafıyla ilişkilerini geliştirme yolunda adımatmayı planladığını söyledi.

15- ABD Başkanı George W. Bush, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile başkent Washington’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Başkan Bush, BM'nin Irak temsilcisi Lahdar Brahimi'nin, Irak'ta iktidarın haziranda koalisyondan Iraklılara devredilmesi önerisini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Blair de Irak'ta yeniden yapılanmayısürdürmeye kararlı olduklarını söyledi.

16- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, Irak’ta beklediklerinden çok farklı bir durum içinde olduklarını belirterek, yaklaşık 20 bin ABD askerinin görev süresinin uzatıldığını açıkladı.

17 NİSAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Antalya’daki ‘İstişare ve Değerlendirme’ toplantısında, 28 Mart yerel seçimlerinde 2 bine yakın yeri kazanan AKP’li belediyelerin kendi aralarında ‘Kardeş Belediye’ projesi başlatacaklarını açıkladı. Başbakan Erdoğan ayrıca, Kıbrıs konusundaaçıklamalarda bulundu.

Toplantıya katılan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Devlet bakanları Kürşad Tüzmen veAli Babacan ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da AKP iktidara geldikten sonra ekonomide gelinen aşamayı anlattılar.

Öte yandan Başbakan Erdoğan İstanbul’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 13. Genel Kurulu’na katıldı. Toplantıda genel başkanlığa Ömer Bolat seçildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, beraberinde Genel Sekreter Önder Sav, Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem ve Grup Başkan Vekili Haluk Koç ile ADD Genel Başkanı Ertuğrul Kazancı’yı ziyaret etti. Kazancı, CHP’nindevlet kuran ve devrim yapan parti olarak tarihte özel ve önemli bir yeri bulunduğunu belirtti.Baykal ise Atatürk’ün, 20 yüzyıldan 21. yüzyıla kendisini aktarabilmiş, içinde bulunulan çağın en önemli devlet adamı olduğunu belirterek “Atatürk’ün ortaya koyduğu model, dünyanın içine girdiği yeni sorunlar karşısında en sağlıklı model olarak ortaya çıkıyor” dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan IMF Başkan Vekili Anne Krueger’a gönderilen 7. gözden geçirmeye ilişkin niyet mektubunu açıkladı. Mektupta “Ekonomimiz, IMF destekli programımız kapsamındabaşarılı makroekonomik yönetimin sergilendiği bir yılın ardından son neslin gördüğü en güçlü konuma gelmiştir” denildi.

Krueger da Washington’da yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin programıyla elde ettiği sonuçların piyasada güveni ve ekonomik performansı artırdığını belirterek, bu güçlü çabaların, uluslararası toplumun sürekli desteğini hak ettiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Beşir Atalay ‘Yerel Gazetecilik 2003 Ödülleri’nin sahiplerine verilmesi nedeniyle Konrad Adenauer Vakfı ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenlediği törene gönderdiği mesajda, yerel medyayı güçlendirecek, toplum adına doğruyu ve gerçeği ararken, gazeteciyi cesaretlendirecek çabaları desteklediklerini belirtti.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Antalya’da AB’ye uyum çerçevesindeki son anayasa değişikliği teklifinin içeriği hakkında bilgi verirken, özellikle Anayasa’nın 10. Maddesi’ndeki kadın erkek eşitliğinin açık şekilde ele alınacağını belirtti.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel’in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, her sene 48 bin geminin geçtiği ve son 10 senede 173 kazanın meydana geldiği boğazların, kirlenme nedeniyle doğal hayat ortamını kaybettiğini bildirdi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türk Ocakları 35. Genel Kurulu’nda herkesi sağduyulu olmaya davet ederek “Türkiye olarak Kıbrıs’ta gelecek adına en iyi neticelerle çıkacağız” dedi.

8- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Belek Turizm Yatırımcıları Birliği’nin Antalya Belek’te düzenlediği ‘Birinci Belek Turizm Paneli’nin açılışında yaptığı konuşmada, turizmdeki yeni arsa tahsislerine yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini, bu arazilerin üzerine yapılması teklif edilen toplam yatırımın da 7 milyar doları bulduğunu söyledi.

9- Diyarbakır Valisi Nusret Miroğlu UNICEF’in Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyası kapsamında 2003 yılında kent genelinde eğitim ve öğretim alanında yapılan çalışmalarla ilgili yaptığı değerlendirmede, okula gönderilmeyen 7 bin 471 kız öğrencinin eğitime kazandırıldığını açıkladı.

10- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İrlanda’nın Tullamore kentinde yapılan gayri resmi AB Dışişleri bakanları toplantısında meslektaşlarıyla yaptığı görüşmelerde, Annan Planı’nın AB’nin birincil hukuku sayılması yönündeki isteğini dile getirdi.

Toplantıda konuşan AB Dönem Başkanı İrlanda Dışişleri Bakanı Brian Cowen da Kıbrıs’ta yapılacak referandumda Rum tarafının ‘hayır’ demesi halinde AB’nin ne yapacağı konusunda kapsamlı bir karar alınmadığını söyledi.

11- ABD’de temaslarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, New York’ta görev yapan Türk akademisyen ve üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Bakan Çelikyaptığı konuşmada, Türkiye’den yurt dışında yaşanan göçe birçok insanın olumsuz baktığını, ancak kendisinin olumlu yönleri daha fazla bulduğunu söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Derneği tarafından başkent Lefkoşa’da düzenlenen ‘Refereanduma Hayır’ toplantısında, 24 Nisan’da yapılacak referandumun sahtekarlık ve oyun olduğunu söyledi.

13- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat Belçika’nın başkenti Brüksel’deki ‘Kıbrıs Bağışçılar Konferansı’nın ardından Zaman gazetesinin sorularını yanıtladı. Başbakan Talat, Kıbrıs’ta başlatılan sürecin başarıya ulaşmasının tek sırrının Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın dışarıda tutulması olduğunu belirtti.

14- IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam, ekonomi programının 7. gözden geçirmesinin onaylanmasının ardından yaptığı açıklamada, düşük enflasyon, düşük faiz oranları ve ekonomik büyümedeki başarısıyla Türkiye’nin ekonomik program hedeflerini bile aştığını söyledi.

15- Slovakya’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yapıldı.

16- Hamas’ın kurucusu ve dini lideri Şeyh Ahmed Yasin’in İsrail hava saldırısında 22 Mart’ta öldürülmesinin ardından yerine getirilen Abdülaziz Rantissi, Gazze’de öldürüldü.

Filistin Başbakanı Ahmet Kurey, Rantissi’nin öldürülmesinin ‘ABD’nin yüreklendirmesinin doğrudan sonucu’ olduğunu söyledi.

17- İngiltere Başbakanı Tony Blair, ABD Başkanı George W. Bush ile başkent Washington’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, her iki lider de artan şiddete rağmen Irak’ta yetki devri sürecinin 30 Haziran’dan şaşmayacağını söyledi.

18 NİSAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Antalya değerlendirme toplantısının bitiminde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Hamas lideri Abdülaziz Rantisi’nin öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, İsrail’in “suikast ve cinayet” kararı almasının yanlış olduğunu belirterek “Böyle yanlış çabalar barışı çıkmaza sokar. Barışa bomba atarak, bir yere varılamaz” dedi.

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs konusunda ise gerek Genelkurmay gerekse Cumhurbaşkanı Sezer ile tam bir mutabık içinde olduklarını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, partisince Antalya’da düzenlenen değerlendirme toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kıbrıs’ta 24 Nisan’da yapılacak referandumda, Rum tarafının olumlu oy kullanacağını zannettiğini belirten BaşbakanYardımcısı Gül “Aksi halde bir izolasyon ile karşı karşıya kalacaklar. Bunu göze alamazlar” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Antalya’da yaptığı açıklamada, yeni bankacılık yasasıyla AB standartlarına uyumluluk sağlanacağını ve Tasarruf Sigorta Mevduat Fonu (TSMF) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) arasındaki mükerrer düzenlemelerin yeniden ele alınacağını söyledi.

4- Türkiye Gönüllüler Teşekkülü Vakfı’nca İstanbul’da düzenlenen “AB Yolunda Türkiye:Ekonomik, Sosyo-Kültürel ve Politik Etkiler” konulu toplantıda konuşan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijik, son 2 yıldır yaşanan gelişmelere bakıldığında Avrupa’da tarihin önemli bir döneminin şekillenmesine tanıklık edildiğini belirterek “İçtenlikle önümüzdeki yıl içinde müzakerelerin başlamasını ve Türkiye’nin bir gün AB’ye üye olmasını diliyorum” dedi.

5- AB’ye katılım tarihi olan 1 Mayıs sonrası KKTC’de oluşacak ekonomik iklim şartlarında yatırım olanakları, KKTC İşadamları Derneği (İŞAD) ve TÜSİAD tarafından başkent Lefkoşa’da düzenlenen toplantıda ele alındı.

Toplantıda konuşan KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, 24 Nisan’da yapılacak referandumda Rumlar ‘hayır’ derse bunun bedelini ödemeleri gerektiğini söyledi.

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı da referandumun, Kıbrıs meselesi açısından kritik bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

6- Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Moliviatis başkent Atina’da yaptığı açıklamada, 24 Nisan’da yapılacak referandumda Rumların ‘hayır’ demesi halinde AB ülkelerinin KKTC’yi tanımasının imkansız olduğunu söyledi.

7- İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero başkent Madrid’de yaptığı açıklamada, Irak’taki İspanyol askerlerinin “mümkün olan en kısa zamanda” geri getirilmesi için Savunma Bakanlığı’na direktif verdiğini söyledi.

19 NİSAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Egemenlik Haftası çerçevesinde düzenlenen “Milli Egemenlik ve Siyaset” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada “Demokrasinin kurucu öznesi millettir. Dolayısıyla millete dayanmayan, meşruiyetini milletten almayan hiçbir iktidar demokratik değildir” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca,laikliğin dini inanç ve dünyagörüşü farklılıklarını, milletin mevcudiyetine engel olarak görmeyen bir anlayışın ürünü olduğunu söyledi.

Sempozyumda konuşan TBMM Başkanı Bülent Arınç ise siyaset kurumunun en önemli ödevinin toplumsal mutabakata dayanan yeni bir anayasa hazırlamak olduğunu belirtti.

Sempozyuma katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da cumhuriyete ve demokrasiye birlikte sahip çıkılması gerektiğini belirterek, ikisinin arasında bir çatışmanın varlığından söz edilmesinin yanlış olacağını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik veÇocuk Bayramı’nakatılmak üzere 29 farklı ülkeden Türkiye’ye gelen çocukları kabul etti. Başbakan Erdoğan kabulde, çocuklara sevgi dolu, barış dolu bir dünya bırakabilmek için çaba gösterdiklerini belirtti.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda 10 maddelik anayasa değişikliğinin ele alındığını belirterek, “Bu teklif bir iki gün sonra TBMM’ye sunulmuş olacak. Geldiğimiz noktada kapsamlı bir değişiklik yapmaya zamanımız el vermiyor. Bu düzenlemeler arasında kadın erkek eşitliği ve idam cezasının kaldırılması gibi düzenlemeler var. Ayrıca Anayasa’nın 38, 90 ve 131’inci Maddeleri’nde bir değişiklik söz konusu olacak” dedi.

4- Devlet Bakanı Güldal Akşit, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü (SHÇEK) tarafından düzenlenen ‘1. Sosyal Hizmetler Şurası’nın açılışında yaptığı konuşmada, SHÇEK’in 81 il ve 35 ilçede teşkilatı bulunduğunu, yaklaşık 450 hizmet kuruluşunun olduğunu ve 30 bin bakım ve yardıma muhtaç kişiye 24 saat hizmet verdiğini belirterek, hizmet alanının genişlemesine rağmen personel sayısının düştüğünü söyledi.

Şura’ya katılan Devlet Bakanı Beşir Atalay da Şura’nın hükümet politikalarının değişik alanlarındaki görüntülerinden birisini oluşturduğunu belirterek “Hükümet olarak, sorunları uzatan, çok tartışan ve çözümsüzlük içinde yürüten değil, mümkün olabildiğince pratik ve somut adımlar atmak istiyoruz. Hangi konuyu ele alırsak o konuda hemen kararlar verip uyguluyoruz” dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile bir araya gelerek Kıbrıs konusundaki gelişmeleri değerlendirdi.

Görüşme sonunda açıklama yapan Ecevit, Türkiye’nin, Kıbrıs ile sadece Kıbrıs Türkleri açısından değil, kendi güvenliği ve Doğu Akdeniz’in önemi bakımından da ilgili olduğunu belirterek, Annan Planı’nın, hem Kıbrıs Türkleri hem de Türkiye için büyük tehlikeler getirdiğini söyledi.

6- Devlet İstatistik Enstitüsü’nce (DİE), dış ticaret açığının yüzde 99.9 artışla 2 milyar 364 milyon dolara yükseldiğini ve bu yılın ilk ayında da yüzde 90.3 artışla 3 milyar 877 milyon dolar olduğu açıklandı.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce (TOBB), işadamları, akademisyenler ve uzmanların katılımıyla Kıbrıs konusunda bir toplantı düzenlendi.

Türkiye’de bulunanKKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 24 Nisan’daAda’nın iki kesiminde yapılacakreferandumlarda Rum tarafından ‘hayır’, Türk tarafından ‘evet’ çıkması durumunda KKTC için Tayvan modelinin uygulanabileceği haberlerini değerlendirdi.

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Kıbrıs Türk tarafının ekonomisi için özel sektöre çok iş düşeceğini belirterek, şimdiden piyasa araştırmalarına başlanması gerektiğini söyledi.

8- Türkiye’de bulunan Danimarka Prensi Joachim, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildi. Prens daha sonra Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile birlikte Türkiye-Danimarka İş Forumu’na katıldı. Prens Joahim burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB kriterlerini yerine getirmesini takdirle izlediklerini belirterek “Çok yakında Türkiye’nin AB’ye üye olacağına inanıyoruz” dedi.

9- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Hollanda Genelkurmay Başkanı Oramiral Luuk Kroon’un resmi davetlisi olarak Hollanda’ya gitti.

10- Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Johns Hopkins Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Abant Platformu’nun 7. toplantısı ABD’nin başkenti Washington’da başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapansiyaset bilimcisi Francis Fukuyama, toplumun dindar olmasının demokrasi ve laiklik ilkeleriyle çelişmediğini belirterek “ABD, Batı’daki en dindar toplumlardan biri. Ancak bu durum yönetimin, laik ve demokratik olmasını engellemiyor” dedi.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Mehmet Aydın da Türkiye örneğinden hareketle İslam ve demokrasinin bağdaştığına dair bir konuşma yaptı. Bakan Aydın, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde Osmanlı tecrübesinin zannedildiğinden daha etkili olduğunu belirterek, Tanzimat’tan AB’ye modernleşme sürecinde dış faktörlerin en az iç faktörler kadar etkili olduğunu söyledi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, Türk hükümetini eleştirerek, Türkiye’nin AB’den bir tarih alma uğruna Kıbrıs’ı feda ettiğini, Kıbrıs Türk halkının referandumda ‘evet’ demesi halinde sorumluluğun Türk hükümetine ait olacağını da söyledi.

12- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorking Hürriyet gazetesine Kıbrıs konusunda açıklamalarda bulundu. Vorking, 24 Nisan’da Kıbrıs’ta gerçekleşecek Ada’nın birleşmesine yönelik referandumda Rum Kesimi’nin hayır demesi durumunda, KKTC’nin eskisi gibi dünyadan izole olarak yaşamayacağını söyledi.

13- Hollanda’nın Lahey kentinde kurulan BM’ye bağlı Eski Yugoslavya İçin Uluslararası Ceza Mahkemesi (EYUCM), 1995 yılında Srebrenica’da Sırpların yaptığı katliamı ilk kez soykırım olarak nitelendirdi.

20 NİSAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz başkanlığında23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nakatılan konuk ülke ve ev sahibi çocukların temsilcileriyle lider ve rehberlerinden oluşan heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı konuşmada, çocuklara verilecek en büyük armağanın barışın egemen olduğu bir dünya yaratmak olduğunu söyledi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, bir serginin açılında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Arınç bir soru üzerine, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın askeri darbelerin önlenmesi için yasal düzenleme getirilmesi halinde destek vereceklerine ilişkin teklifini olumlu bulduğunu söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Toplantısı’na katılmak üzere Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya hareketinden önceSakarya’da bir özel hastanenin açılında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Saraybosna’da, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile de görüşeceğini belirten Başbakan Erdoğan, görüşmelerde Kıbrıs konusunun da gündeme gelebileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca bir Japon otomobil firmasının Sakarya’daki tesislerinde seri üretim ve ihracatın başlaması nedeniyle düzenlenen törene katılarak, fabrikada incelemelerde bulundu. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, Japonya ile Türkiye arasında dostluğun çok daha arttığını ve Japonya ziyareti sırasında iki ülkenin pek çok ortak yönü olduğunu görme fırsatı bulduklarını, ancak ekonomik ve ticari ilişkilerin istenilen seviyede olmadıklarını tespit ettiklerini söyledi.

Törene Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de katıldılar.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, iktidarın gündeme getirmeye hazırlandığı 10 maddelik Anayasa değişiklik teklifineverecekleri desteğin, dokunulmazlık şartına bağlı olduğunu açıkladı.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan Hollanda’nın Avrupa İşleri Bakanı Atzo Nicolai’yi kabul etti. Nicolai, Başbakan Yardımcısı Gül ile yaptıkları görüşmede, Türkiye’nin AB üyeliği sürecini ele aldıklarını ve kendi dönem başkanlıkları sırasında aralık ayında yapılacak olan AB zirvesini ele aldıklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül de Hollanda’nın dönem başkanlığı sırasında Türkiye’nin müzakereye başlayıp başlamayacağının belli olacağını belirterek, bu çerçevede Hollanda ile sıkı işbirliği içinde olduklarını belirtti.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Güvenlik Konseyi’ne sunduğu son Kıbrıs raporunun Annan Planı dışında yeni bir düzenleme getirmediğini ve incelemeleri sonucunda herhangi bir itirazlarının bulunmadığını söyledi.

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayımlanan ‘Politis’ gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin garantörlüğü konusunda “Türkler Kıbrıs’ta sayıca azdır, güvenlikleri ile elbette ilgileniyoruz, ancak bu müdahale etmek istediğimiz anlamına gelmez” dedi.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, TÜSİAD tarafından İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Girişimcilik Kongresi’nde yaptığı konuşmada, girişimciliğin ülkenin büyüme ve kalkınmasındaki itici güç olduğunu belirterek, Türkiye’de girişimci sınıf oluşturulmasının gerektiğini söyledi.

9- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık bahar toplantıları ile BM Ekonomik Konsey toplantılarına katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, İmar Bankası olayından hareketle bankacılık sektörünün gözetim ve denetiminin etkinleştirilmesi için başlatılacak inceleme ve değerlendirmenin başına Fransız Merkez Bankası’nda uzun yıllar görev yapmış olan Jean Luis Fort’un getirildiğini bildirdi.

10- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk-Romen Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 21. Dönem Toplantısı için Türkiye’de bulunan Romanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Ticaret Bakanı Dan Ioan Popescu ile Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından basın mensuplarının soruların yanıtlayan Bakan Tüzmen, dış ticaret açığının, ihracatın azalması ile şubat ayında geçen yıla göre ikiye katlanmasını değerlendirerek aşırı değerlenmiş TL’nin ithalat baskısı yaşamasının normal olduğunu söyledi.

11- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, bakanlığının konferans salonunda düzenlenen‘İl Dernek Müdürleri Yönetimi Geliştirme Semineri’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin toplumun en dinamik ve halk kitlelerinin duyarlılığını dile getiren toplumsal etkileme gücü yüksek kuruluşlar olduğunu söyledi.

12- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, İzmir’in Menemen ilçesinde bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Bölge, İl Araştırma Enstitüsü, Proje ve Eğitim Merkezi Müdürleri 15. Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, 24 milyon insanı ilgilendiren tarım sektöründe zihniyet değişikliğinin şart olduğunu belirtti.

13- Denizcilik ihtisas mahkemeleri kurulması ve yabancı ortaklı gemilere Türk bayrağı çekilebilmesine olanak sağlayan yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

14- CHP İstanbul Milletvekili Yaşar Nuri Öztürk partisinden istifa etti.

15- Türkiye ile Şili arasında ‘Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Şili Savunma Bakanlığıaskeri, eğitim, teknik, savunma sanayii, teknik ve bilimsel işbirliğianlaşması’ Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Şili Savunma Bakanı Michalle Bacheket arasında imzalandı.

Genelkurmay’da düzenlenenimza töreninde konuşanOrgeneral Başbuğ, anlaşmanın iki ülke arasındaki askeri ilişkileri daha da geliştirmeyeve gelecekteki işbirliğinde yeni imkanlar sağlamaya yardımcı olacağını söyledi.

Bacheket ise anlaşmanın iki ülke ilişkilerini daha da geliştireceğini belirtti.

16- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve YP Genel Başkanı Sadettin Tantan, KKTC’ye giderek Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştüler. Ecevit görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta din, dil ve kültürü farklı iki halkın dış baskılar nedeniyle bir arada tutulmaya çalışıldığını belirterek, uygulanmak istenen düzenin akıl dışı bir düzenleme olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Denktaş ise dünyanın hiçbir yerinde iki tarafça da kabul edilmeyen ve oylanmayan bir anlaşmanın referanduma götürülmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca, Türkiye’den gelen şehit ve gazi yakınları ile Yeniden Müdafaa-i Hukuk Hareketi Derneği yetkililerine hitaben yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının, üzerinde uzlaşma sağlanmayan bir plana ‘evet’ demesi durumunda çok büyük tehlikelerin yaşanacağını söyledi.

17- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de SotoKıbrıs’ta ara bölgedeki Ledra Palas’ta düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs karar tasarısı üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirtti. De Soto,BM barış gücünün plan uyarınca değişecek görevlerine yönelik bir soru üzerine de barış gücünün eskiye oranla çok daha fazla aktif çalışacağınısöyledi.

18- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell başkent Washington’da yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nden referandumdan önce karar çıkarılmasını istediğini belirterek, bu kararın hem Güney hem de Kuzey Kıbrıs halkını teşvik edici olması gerektiğini söyledi.

19- Honduras Devlet Başkanı Ricardo Maduro’nın başkent Tegucigalpa’da yaptığı açıklamada, Irak’ta görevli 368 Honduras askerinin mümkün olan en kısa zamanda ülkeden çekileceğini açıkladığı bildirildi.

20- Irak’ın başkenti Bağdat’taki bir cezaevi binasına havan topu atılması sonucu 22 kişinin öldüğü, 92 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21 NİSAN 2004

1-Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu BaşkanVekili Fehmi Ulusoy, Adalet Bakanlığı tarafındanAntalya’da düzenlenen ‘Yargı Teşkilatı Toplantısı’ndayaptığı konuşmada, dünyanın hiçbir yerinde yargının bu kadar olumsuz şartlarda çalışmak zorunda bırakılmadığını belirterek “Şimdiye kadar, yasaların neyi öngördüğüne bakmadan ya da bakmak istemeden, gönlünden geçen sonucu alamayanlar, adaleti hep töhmet altında bıraktı. Bizim hiçbir menfaat grubunu tatmin etmek hiçbir kişisel beklentiyi karşılamak, hiçbir kanunsuzluğu meşrulaştırmak gibi görevimiz yoktur” dedi.

2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ile birlikte “Özelleştirme Sürecinde Türk Telekom” konulu bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Yıldırım, Türk Telekom’un özelleştirmesinin bilgilendirme ve ihale olmak üzere iki aşamada yapılacağını belirtti.

3- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin düzenlenen ‘AB sürecinde bankacılık sektörü’ konulu bir konferansta Bankalar Yasası’nda yapılması öngörülen düzenlemelere ilişkin bilgi verdi.

4-Ankara 1 No’lu DGM, yeniden yargılama sonunda kapatılan DEP’li milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak için 1994 yılında verdiği 15’er yıllık ağır hapis cezasını oybirliğiyle aynen ‘onayladı’. Mahkeme, hükümlülerin infazının ertelenmesi istemini de reddetti.

DEP davasına ilişkin kararı eleştirenAB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen yaptığı açıklamada “Şiddeti içermeyen bir biçimde ifade ettiği görüşlerden dolayı mahkum olan Zeyle Zana’nın davası, Kopenhag siyasi kriterlerinin ışığında ciddi bir kaygı yaratıyor ve Türkiye’deki siyasi reformların uygulaması konusuna olumsuz bir gölge düşürüyor” dedi.

5- Ukrayna’nın başkenti Kiev’de devam eden17. Avrupa BayanlarHalter Şampiyonası’nda, Aylin Daşdelen 1 altın ve 2 gümüş, Seda İnce de 1 gümüş madalya kazandı.

6-Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (SEECP) Toplantısı dolayısıyla Bosna-Hersek Cumhuriyeti’nin başkenti Saraybosna’da, bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis bir araya geldi. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis de katıldı.

Başbakan Erdoğan, görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken “Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunu görüştük. Kısa bir süre sonra Yunanistan’a yapacağımız ziyareti konuştuk” dedi.

Karamanlis de gazetecilere yaptığı açıklamada,Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde, Kıbrıs konusunda bugüne kadar tekrarladıkları hükümetlerinin pozisyonunu yinelediklerini ve Türkiye’nin AB sürecini desteklediklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ise görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Kıbrıs’ta 1 Mayıs sonrasında yeni çözüm fırsatlarının olabileceği görüşüne katılmadığını belirterek “Eğer böyle olsa biz referandumun ertelenmesini kabul ederdik” dedi.

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (SEECP),gerçekleştirilen toplantıların ardından kabul edilen ortak bildiriyle sona erdi. Bildiride, Kosova’daki olaylar konusunda şiddet olaylarını kınayan ifadelere yer verildi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs’ta 24 Nisan’da yapılacakreferandumda ‘hayır’ kampanyasına destek vermek amacıyla Ada’ya gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ileİP Genel Başkanı Doğu Perinçek’ikabul etti.

8- AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, AP Genel Kurulu’ndayapılan özel Kıbrıs oturumunda yaptığı konuşmada,Kıbrıs Rum Kesimi’nin Annan Planı’nı önce kabul edermiş gibi görünüp sonra reddederek AB’yi kandırdığını söyledi.

9- Dünya Bankası’nın Küresel Kalkınma Raporu’nda, gelişmekte olan ülkelerin dış borçları açıklandı. Rapora göre, Türkiye 131.6 milyar dolarlık dış borçla 7. sırada yer aldı.

10- ABD Başkanı George W. Bushgazetecilerle yaptığı yıllık toplantıda “İran’ınnükleer silaha sahip olması, özellikle İsrail’in yıkılmasını amaçladıklarını dile getirdikten sonra Ortadoğu barışı ve istikrarı için tahammül edilemez olacaktır” dedi.

11- Irak’ın Basra kentinde 3 karakola ve Zübeyr kasabasındaki polis akademisine yönelik intihar saldırılarında, aralarında çocukların da bulunduğu 70 Iraklının öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, İçişleri Bakanlığı’na bağlı genel güvenlik binasının önünde bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısı sonucu ilk belirlemelere göre 4 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

22 NİSAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında “Uygar toplum-çağdaş devlet-güçlü ülke ortak hedefine ulaşmak yolunda gereksinim duyulan adımları toplumsal uzlaşma sağlanarak atmalıyız. TBMM’nin, geçmişte olduğu gibi bu süreçte de kararlarıyla öncü rol üstleneceğine, ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak yönündeki özverili çalışmalarını sürdüreceğine inanıyoruz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de birer mesaj yayımladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Sosyal Demokrat Partiler Birliği’nin toplantısına katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, 24 Nisan’da Kıbrıs’ta referanduma sunulacak olan Annan Planı’nın sadece Kıbrıs’ın geleceği bakımından değil, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki konumu açısından da çok ciddi sorunlar taşıdığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal’ı kabul etti. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs’la ilgili karar tasarısının Rusya tarafından veto edilmesinin ardından, Türkiye’nin bir ‘B planını’ devreye sokup sokmayacağına ilişkin bir soru üzerine “Kıbrıs konusunda Türkiye üzerine düşen her şeyi yapmıştır. Artık kararı Kıbrıs Türk halkı verecektir” dedi.

4- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya,İtalyan Parlamenter Luici Vinci’nin kapatılanDEP’in 4 eski milletvekiline verilen 15 yıl hapis cezasının Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce onanmasını AB’ye hakaret olarak nitelendirmesine yönelik olarak yaptığı açıklamada“Avrupa’da yargıya hiçbir müdahale yapılamaz. Oysa bir Avrupalı parlamenterin Türk yargısına bu şekilde müdahalesi esef vericidir. Yargı bir hata yapmışsa bu, kendi içinde düzeltilebilir. Ancak bunu söyleyecek kişi Avrupa’dan gelen bir siyasetçi değil, Türk yargısının üst mahkemeleri olabilir. Herkes bunu böyle bilmelidir” dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı’nca, kapatılanDEP’in 4 eski milletvekiline verilen 15 yıl hapis cezasının Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce onanmasıyla ilgili yapılan açıklamada, Türkiye’nin, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanlarında uluslararası yükümlülüklerine ve Avrupa normlarına tam uyumu amaçlayan kapsamlı bir reform çabası içinde olduğu belirtilerek “Bunların uygulamaya tam yansıtılmasına ilişkin iradenin varlığı sorgulanamaz bir gerçektir. Bu reformların kapsamında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları ışığında yargılamanın yenilenmesine ilişkin yasal düzenlemeler de yapılmış olup, bu çerçevedeki başvurular uyarınca yeniden yargılamaya ilişkin davalar sürmektedir” denildi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türk Standartları Enstitüsü (TSE)tarafından düzenlenen ‘2004 yılı TSE Kalite Ödülleri’ töreninde yaptığı konuşmada, küreselleşmeyle birlikte dünyada hızlı bir rekabetin içine girildiğinibelirterek, dünya ülkeleriyle rekabet edebilmenin kalite ve markalaşmayla mümkün olabileceğinisöyledi.

7- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Türk Sermaye Piyasasındaki Gelişmeler’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, belirsizliklerin ortadan kalktığını belirterek “Hem şirketler hem de yatırımcıların sermaye piyasalarına girmesinin zamanıdır” dedi.

8- Türkiye’de bulunan Almanya Sanayi Federasyonu (BDI) Başkanı Michael Rogowski, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, Alman iş dünyasının Türkiye’nin AB’ye üye olmasını açık bir şekilde desteklediğini söyledi.

9- Türkiye’de bulunan Almanya Federal Meclis Başkanı Wolfgang Thierse, Friedrich Ebert Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Kültürlerin Hoşgörüsü-Dinlerin Hoşgörüsü’ konulu toplantıda, DEP’in 4 eski milletvekiline verilen 15 yıllık hapis cezasının Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce onanmasına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede “Bu tür olaylar, Türkiye’deki hukuk devleti hakkında şüpheler doğurmakta ve önyargıları güçlendirmektedir. Bu ister istemez diğer olumlu adımların arka plana atılmasını beraberinde getirir” dedi.

10- Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Sjoerd Gosses, Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde (TODAİE) düzenlenen ‘AB Uygulamaları Işığında Türk Polis Gücü’ başlıklı seminerde, Hollanda’nın 2004 yılı sonunda AB karar verme organının başkanlığını yürüteceğini belirterek “Size söz veriyorum. Türkiye’nin AB’ye üyeliğini çok nesnel ve adil bir şekilde değerlendireceğiz. Kesinlikle çifte standart olmayacak” dedi.

11- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Ekonomistler Platformu tarafından ABD’nin New York kentinde düzenlenen ‘5. Ekonomik Politikalar’ konulu toplantıda,Türkiye’de enflasyonun düşmesinin sıkı para politikası ve fiyat istikrarının neticesinde gerçekleştiğini söyledi.

12- İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ)acil toplantısı Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da yapıldı. Türkiye’yi Devlet Bakanı Beşir Atalay’ın temsil ettiği toplantının sonunda yayımlanan bildiride, Filistin halkına ve Yaser Arafat’ın liderliğine tam destek verildiği, AB, ABD, BM ve Rusya’ya, ‘Yol Haritası’ ve ilgili anlaşmalar temelinde barış sağlanması için çabalarını yoğunlaştırması çağrısının yapıldığı ve tam egemen Irak’ın kurulması sürecinin hızlandırılması ve istikrarın korunmasında BM’nin merkezi rol almasının desteklendiği belirtildi.

13- AP Genel Kurulu, Ankara 1 No’luDevlet Güvenlik Mahkemesi’nin kapatılan DEP’in4 eski milletvekiline verilen 15 yıl hapis cezasını onaylamasına ilişkin olarak hazırlanan tavsiye karar tasarısını kabul etti.

AB Komisyonu Temsilcisi Paul Nielsen yaptığı konuşmada, bu kararın Türkiye’de yapılan reformların uygulamadakieksikliklerini ortaya çıkardığını belirterek, AB Komisyonu’nun ekim ayında yayımlayacağı raporunda bu konuların dikkate alınacağını söyledi.

14- BM Güvenlik Konseyi’nesunulan Kıbrıs’la ilgili karar tasarısı, Rusya tarafından veto edildi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuri Fedotovveto gerekçesine ilişkinyaptığı açıklamada, veto kararının siyasi değil teknik karakterli olduğunu belirterek “Eğer Annan Planı 24 Nisan’da yapılacak referandumdakabul görürse Rusya, bu karar tasarısının yeniden görüşülmesi ve kabul edilmesi için gereken desteği sağlayacaktır” dedi.

15- Kanada Avam Kamarası, sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin önergeyi 68 oya karşı 153 oyla kabul etti.

Kanada Dışişleri Bakanı Bill Graham oylamadan önce milletvekillerine gönderdiği mektupta, önergenin kabul edilmesinin olumsuz sonuçlar yaratmasından kaygı duyduğunu belirterek “NATO’da müttefik olduğumuz Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olmamız gerektiğini bilmek zorundayız” dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı’nca konuya ilişkinyapılan açıklamada, Kanada Avam Kamarası’nın almış olduğu bu karardan dolayı kınandığı ve “Bu karar ne Kanada’daki Ermenilere, ne de Ermenistan’a bir yarar sağlayacaktır” denildi.

16- Kuzey Kore’de petrol ve likit petrol gazı taşıyan iki yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen patlamada 3 bine yakın kişinin öldüğü bildirildi.

23 NİSAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nedeniyle, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Ankara Valisi Yahya Gür ile beraberlerindeki öğretmen ve öğrenci heyetini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan CNN Türk televizyonunun, Kıbrıs’ta yarın yapılacak referanduma ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, referandumda Türk tarafından ‘evet’ oyu çıkmasının hem Kuzey Kıbrıs hem de Türkiye açısından daha iyi olacağını, ambargoların kalkacağını belirterek, ABD’nin de bu konuda gerekli açıklamaları yapmaya başladığını söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlediği resepsiyona katıldı.Orgeneral Özkök gazetecilerin bir sorusu üzerine, Annan Planı’na göre birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti yasaları ile Türk savaş gemilerinin karasularını kullanma olanağına getirilen kısıtlamayı değerlendirdi. Uluslararası teamüllere aykırı bir maddenin federal yasaya konduğunu belirten Orgeneral Özkök “Bu durum bizim değil bütün ülkeler için kabul edilebilir bir durum olmaktan uzaktır” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, TBMM’de düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıç bir soru üzerine, Türkiye’de yasa ve anayasa yapma sorunu olmadığını belirterek, uygulamada ve yargıç ahlakında sorun olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen temaslarda bulunmak üzere gittiği Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin 50 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu belirtti.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TBMM’de düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Bakan Güler, nükleer santral kuruluşu için özel bir çalışma grubu oluşturduklarını açıkladı.

7- TBMM Genel Kurulu’nda, ‘23 Nisan UlusalEgemenlik ve Çocuk Bayramı’ nedeniyle TBMM Başkanı Bülent Arınç başkanlığında özel gündemli bir toplantı yapıldı. Toplantıya, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yanısıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve kuvvetkomutanları da katıldılar.

Başkan Arınçyaptığı konuşmada “Yüzümüzü Batı’ya çevirdiğimizde, daha az demokrasiyle yönetildiğimizi görüyoruz. Oysa Cumhuriyeti kuran milli iradenin hayali bu değildi. Demokrasiyi tam anlamıyla cumhuriyetin tacı yapamadık” dedi.

Ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Grup Başkan Vekili Ali topuz ve çeşitli parti başkanları da birer konuşma yaptılar.

8-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta ve KKTC’de törenlerle kutlandı.

9- 3. Boston Türk Film Festivali, ABD’nin Boston kentinde başladı.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) 6. Kongresi’ne katıldı. Baykal gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliği için müzakerelerin başlamasını beklediklerini belirterek, sosyal demokrat partilerin de kendi aralarında Türkiye’nin üyeliğine yönelik yeni tereddütler ileri sürmeye başladıklarını belirtti.

11- IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık ilkbahartoplantılarına katılmak üzere ABD’nin başkenti Washington'da bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı AliBabacan, ABD Hazine Bakanı John Snow ve IMF Başkan Vekili Anne Krueger ile ayrı ayrı görüştü.Bakan Babacan görüşmelerden önce New York kentinde Türk-Amerikan İş Forumutarafından düzenlenen “Ekonomik Politikalar Zirvesi”ne katıldı. Bakan Babacan, IMF ile ilişkiler konusunda yaptığı açıklamada “Bu yılın ortalarında, 2004 sonrasında IMF ile olan ilişkilerimizin nasıl şekil alacağına, masamızdaki seçeneklerimize bakarak karar vereceğiz” dedi.

12- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’da yabancı basın mensupları için düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Türk tarafının yarınki referandumdan ‘evet’ çıkması ve çözüm yönünde bir sonuca varılması için elinden gelen çabayı ortaya koyduğunu söyledi.

13- BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto CNN Türk televizyonuna Kıbrıs’ta yarın yapılacak referanduma ilişkinverdiği demeçte, Kıbrıs Türk ve Rum halklarına çözüm için tarihsel fırsatı kaçırmamaları çağrısında bulundu.

14- IMF Avrupa Birinci Bölge Direktörü Michael Deppler Reuters ajansına verdiği demeçte, Türkiye'nin ekonomikperformansı ve idaresinin özellikle son 6 ayda çok iyi gittiğini veIMF ile programın yolunda olduğunu belirtti.

15- IMF Başkan Vekili Anne Krueger, IMF’nin düzenlenecek olan ilkbahar toplantılarından önce başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Arjantin’de faiz dışı bütçe fazlasını artırma çabalarının ve borçları çevirmenin yoksulluğa yol açtığı yönündeki eleştirilerle ilgili olarak “Bunlar arasında çelişki yok. Arjantinli yetkililer Türkiye örneğine baksın” dedi.

16- Danimarka Savunma Bakanı Svend AageJensby’nin, Başbakan Anders Fogh Rasmussen'e istifasını sunduğu bildirildi.

17- İsrail Başbakanı Ariel Şaron İsrail'in ''Channel Two'' televizyonuna verdiğidemeçte, FilistinDevlet BaşkanıYaser Arafat'a zarar vermeme yönünde ABD'ye verdiği söze artıkbağlı olmadığını açıkladı.

18- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington’da yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne bağlı yayın kurulunun, farklı görüşleri içeren yabancıların açıklamalarını sansürlediğini, Annan Planı’yla ilgili ayrıntıları kısıtlı olarak duyurduğunu söyledi.

24 NİSAN 2004

1- Demokrasi bilincinin yerleştirilmesi amacıyla oluşturulan Türkiye Öğrenci Meclisi, TBMM Başkanı Bülent Arınç başkanlığında toplandı. Başkan Arınç açılış konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığı ile TBMM arasında yapılan özel protokolle ‘Türkiye Öğrenci Meclisi’nin oluşumunun sağlandığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da İktisadi Kalkınma Vakfı’nın 41. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin artık ekonomik olarak krizlerden doğan tıkanma noktalarını önemli ölçüde aştığını ve güven, istikrar ortamını yakalayarak yeni ufuklara doğru yol almaya başladığını belirtti.

3- Devlet Bakanı Mehmet Aydın TBMM’de dün düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda AB seferberliği çerçevesinde ziyaret ettiği AB üyesi ülkelerin İslam’ı yanlış tanıdığını söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan IMF ve Dünya Bankası’nın ilkbahar dönemi toplantılarına katılmak üzere gittiği ABD’nin başkenti Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs’ta yapılan referandumlarda elde edilecek sonucun Türk ekonomisi üzerine etkisini değerlendirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Avrupa Konseyi ile bakanlığınca ortaklaşa düzenlenen ‘Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Eğitim Bakanları 3. Gayri Resmi Toplantısı’nda, eğitimin kalkınmanın en önemli ve itici unsuru olduğunu belirterek “Eğitimin en önemli unsuru da öğretmendir. Öğretmenlik mesleği eğitimin olmazsa olmazıdır” dedi.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı yazılı açıklamada,uzman hekimlere doğu ve güneydoğuda görev yapmaları çağrısında bulundu.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) 38. Olağan Genel Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, dış ticaret açığının büyümüş olmasından kimsenin endişe etmemesi gerektiğini belirterek “Diğer değerlerle birlikte değerlendirildiğinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır” dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, İran doğalgazı için yaklaşık bir ay önce tahkime gidildiğini ve fiyatların ucuzlatılması yönünde görüşmelerin devam ettiğini, İran tarafının bir miktarindirimi kabul ettiğini, ancak bunun yeterli olmadığını belirtti.

9- Çanakkale Savaşları’nın 89. yıl dönümü Gelibolu Yarımadası’nda Şehitler Anıtı’nda düzenlenen törenlerle kutlandı.

10-İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Ulusal ve Uluslararası Yarışma bölümlerini kazananlar belli oldu.Ahmet Uluçay’ınyönettiği ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ filmi ‘Yılın En İyi Türk Filmi’ seçildi. ‘Altın Lale Ödülü’ Tayvanlı yönetmen Ming-Liang’ın, ‘Goodbye, Dragon Inn’ filmine verildi.

11- Sinema ve tiyatro oyuncusu Feridun Karakaya İstanbul’da yaşamını yitirdi.

12- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) 6. Kongresi’nde, AB müzakere tarihi yaklaştıkça Avrupalılarda beliren tereddütleri gidermek için ‘ortak hareket’ edilmesi çağrısında bulunarak Avrupalı sosyal demokratları Türkiye’ye davet etti.

13- Kıbrıs Adası’nın yeniden birleştirilmesine ilişkin referandum yapıldı. KKTC Yüksek Seçim Kurulu’ndan alınan bilgiye göre, seçmenlerin yüzde 64.91’inin Annan Planı’na ‘evet’, yüzde 35.09’unun da ‘hayır’ dediği belirlendi. Rum tarafının ise yüzde 75.83’ünün ‘hayır’, yüzde 24.17’inin de ‘evet’ oyukullandığı belirtildi.

KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, referandum sonuçlarının kesinlik kazanmasından sonra başkent Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı bir kez daha istifaya çağırdı ve Kıbrıs Türk halkının barış istencinin sandığa yansıdığını, dünyanın bu gerçeği dikkate alması gerektiğini belirterek, bundan sonra ambargoların kalkması için AB nezdindeki girişimlerin artırılacağını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş daRum tarafının ‘hayır’ demesiyle Annan Planı’nın onaylanmadığını, bu yüzden de istifa etmeyeceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Denktaş “Beklentimiz, Annan Planı’nın artık ölmüş olduğunun dünyaya açıklanmasıdır. Anavatandan bunu bekliyoruz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs’ta yapılan referandum sonuçlarını İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, Güney Kıbrıs’ta yeniden bir referandum olmayacağını, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın da bu yönde açıklamaları bulunduğunu, Güney Kıbrıs’ın ‘adil ve kalıcı bir çözümün oluşmasına’ katkıda bulunmayacak ‘atılan iyi niyet adımını heba ettiğini’ belirterek “Esasen Güney Kıbrıs bana göre kaybetmiştir” dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Kıbrıs’ta referandum sonrasında düzenlediği basın toplantısında, Rumların ‘çok güçlü bir hayır’ dediklerini, bundan sonra BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ifadeleriyle ‘bu defterin kapandığını’ belirterek, başta AB, ABD ve diğer önde gelen ülkelerden KKTC’ye uygulanan haksızlıkların ortadan kaldırılmasını isteyeceklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül, Türk askerinin Ada’dan çekilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

BM Genel Sekreteri Kof Annan’ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto da ara bölgede düzenlediği basın toplantısında, Ada’da barış yönünde tarihi bir fırsatın kaçırıldığını belirterek, BM’nin Kıbrıs’taki bürosunun kapatılacağını söyledi.

AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ise Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) ortaya çıkan tablonun ‘son derece tatsız bir durum’ yarattığını belirterek, ekonomik yalıtılmışlığın ortadan kaldırılması için ‘Kuzey’deki Türk tarafına’ yardım yapılacağını söyledi.

AB Dönem Başkanı İrlanda BaşbakanıBertie Aherndeyaptığıaçıklamada “1 Mayıs’ta birleşmiş bir Kıbrıs’ın AB’ye giremeyecek olmasından üzüntü duyuyoruz” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw isereferandumda Rumların ‘hayır’ demelerinden dolayı ‘üzüntü duyduğunu’ açıkladı.

14- Irak’ın başkenti Bağdat ile İskenderiye, Kerbela, Tikrit ve Felluce kentlerinde meydana gelen çatışmalarda 8 ABD askeri ile 75 Iraklının öldüğü bildirildi.

25 NİSAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi’nin 42. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Anayasa Mahkemesi’nin laik ve demokratik cumhuriyetin güvencesi olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da gün dolayısıyla birer mesaj yayımladı.

2- Başbakan Recep Tayip Erdoğan partisinin il başkanları toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Kıbrıs’taki gelişmelerin son 50 yıllık dönemde Türkiye’nin, diplomasideki en büyük başarısı olduğunu söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta gelinen noktada bir dönemin kapandığını, yeni bir dönemin de açılmakta olduğunu belirterek “Türkiye’nin AB ile ilgili ufku açıldı” dedi.

4- atv televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’da Sabah’ adlı programa katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen bankaların maliyetini fon kaynaklarından karşılanan pay, faiz ve kur farkı dahil olmak üzere 42.7 milyar dolar olduğunu söyledi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, ‘5. Tarım ve Seracılık Şenlikleri’ne katılmak üzere gittiği Antalya’nın Kumluca ilçesinde yaptığı konuşmada, hükümet olarak eğitime çok önem verdiklerini belirterek “En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. Bu da eğitimden geçer” dedi.

6- Çanakkale Savaşları’nın 89. yıl dönümü dolayısıyla Gelibolu Yarımadası’na gelen Yeni Zelanda Kültür-Sanat ve Tarihi Miraslar Bakanı Judith Tizard ve Avustralya Savunma Bakanı Robert Hill ile Çanakkale Vali Yardımcısı Mustafa Güler, Anzak Koyu’nda ‘Şafak Ayini’ne katıldılar.

7- Çin’in Ankara Büyükelçisi Song Aiguo, Milliyet gazetesine ülkesi ve yabancı sermayeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

8-47. Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası’nda, Türk Milli Takımı, 3 altın, 1 bronz madalya kazandı.

9- AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günther Verheugen, Alman ARD televizyonuna yaptığı açıklamada, KKTC’nin tanınmasının BM kararı gerektireceğini ve bu yöndeki bir girişimin Rusya Federasyonu tarafından veto edilebileceğini söyledi. Referandum sonucunun büyük bir siyasi zarar verdiğini ifade eden Verheugen, Kıbrıs’ın AB üyeliğine gölge düştüğünü ve AB-Türkiye ilişkilerinin de zorlaşacağını belirtti.

10- Avusturya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde, Demokrat Parti adayı Heinz Fischer’inseçildiği bildirildi.

11- Irak’ın başkenti Bağdat’ta, yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 5 çocuğun öldüğü, Musul’da ise bir hastane ve otele düzenlenen roketli saldırıda 4 kişinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Endonezya’nın doğusundaki Moluk adalarının başkenti Ambon’da, Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda 10 kişinin öldüğü, 60’tan fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

26 NİSAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda, KKTC’nin tanınması ve ambargoların kaldırılması için girişimlerde bulunulması kararlaştırıldı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada “Uluslararası camianın üyelerinin Rum tarafının Kıbrıs sorunu ve AB üyeliğini istismar etmesine müsaade etmeyeceğini ümit ediyoruz. Ambargolardan vazgeçilmesini talep ediyoruz” dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında olağanüstü toplanarak referandum sonrasında Kıbrıs’ta gelinen aşamayı değerlendirdi.

Toplantı sonunda yayımlanan bildiride, referandumda Türkiye ve Kıbrıs Türk halkının çözüm yönünde ortaya koyduğu iradenin uluslararası kuruluşlar ve devletler tarafından dikkate alınması ve verilen sözlerin tutulması istenerek “Plana olumlu yanıt veren Kıbrıs Türk tarafının dışarıda bırakılmasının çelişkili ve adaletsiz bir durum yarattığı saptanmıştır” denildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisince hazırlanan “Konya Zümrüt Apartmanı” (2 Şubat’ta Konya’da çöken apartman) raporunu açıkladığı basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, CHP’nin anayasa değişiklik teklifine yaklaşımını aktardı.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İrlanda Dışişleri Bakanı Brian Cowen, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ve AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile telefonda görüşerek AB’nin Kıbrıs tüzüğü taslağında değişiklik yapılmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da Başbakan Yardımcısı Gül’ü telefonla arayarak, Kıbrıs’taki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, AB ülkelerinin Ankara’daki büyükelçilerini, ardından da BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin büyükelçilerini bakanlığa davet ederek son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

5- Anayasa Mahkemesi’nin 42. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile askeri ve sivil yargı organlarının temsilcileri katıldılar.

Törende konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Anayasa Mahkemesi’nin bazı üyelerinin TBMM tarafından seçilmesiyle mahkemenin siyasallaşacağını söylemenin gerçekle bağdaşmadığını belirterek “Gelecekte bir siyasi parti genel başkanının cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda mevcut yapı ile Anayasa Mahkemesi’nin daha az siyasallaşacağı söylenemez” dedi.

6- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, katıldığı Anayasa Mahkemesi’nin resepsiyonunda gazetecilerin soruları üzerine, Anayasa Mahkemesi üyelerinin TBMM tarafından seçilmesi durumunda, yargıçların Meclis koridorlarında seçilebilmek için kulis yapacaklarını belirterek, Türkiye’de yargının bağımsız olduğunu, bunu da siyasilere kabul ettiremediklerini söyledi.

Resepsiyona katılan Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök de Kıbrıs referandumu konusundaki gelişmeleri değerlendirdi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kamu İhale Kurumu tarafından düzenlenen “Medikal Sektör” toplantısına katıldı. Bakan Akdağ toplantıdan sonra gazetecilerin soruları üzerine, sektörle sürdürülen çalışmaların ardından haziran ayı ortalarına kadar bazı ilaçlarda bir kez daha indirim sağlanacağını söyledi.

8- “Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı BM Sözleşmesine Ek Ateşli Silahlar, Parçaları ve Aksamları ile Mühimmatının Yasadışı Üretimine ve Kaçakçılığına Karşı Protokol”ün onaylanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

9- Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Ayhan Alkış ve beraberindeki rektörler, TBMM Milli Eğitim Başkanı Tayyar Altıkulaç’ı ziyaret etti. Alkış görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede, Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan YÖK yasa taslağı başta olmak üzere bazı sorunları dile getirdiklerini söyledi.

Altıkulaç da rektörlerden sorunlarla ilgili olarak bir not hazırlamalarını ve ne tür çözüm önerdiklerini bildirmelerini istediğini belirtti.

10- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar partisinden istifa etti.

11- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkanlığında gerçekleştirilenreferandumu değerlendirme toplantısından sonra yaptığı açıklamada, AB katılım anlaşmasının 10’uncu protokolüne göre müktesebatın Kuzey’de askıya alınmasının öngörüldüğünü belirterek “Ada’da yeni şartların oluştuğu kabul edilmelidir. Kıbrıs Türk halkı çözüm için üzerine düşeni yapmasına rağmen Güney’in bu konuda gerekeni yapmadığı görülmüştür. Rum halkının oylarıyla Ada ikiye bölünmüştür. Bu şartlarda Rum tarafını ödüllendirmemek için, Ada bütün olarak AB’ye girinceye kadar müktesebatın Güney’de de askıya alınmasını istiyoruz” dedi.

12- Lüksemburg’da toplananAB Genel İşler Konseyi, Kıbrıs konusunu ele aldı. Toplantının sonuç bildirgesinde “Konsey, Kıbrıs Türk toplumunun tecridine son verme ve Kıbrıs Türk cemaatinin iktisadi kalkınmasını destekleyerek Kıbrıs’ın birleşmesini kolaylaştırmaya kararlıdır” denildi.

AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen toplantı sırasında düzenlediği basın toplantısında,Kıbrıslı Türklere yardımın BM aracılığıyla değil doğrudan yapılacağını, ancak bunun KKTC’yi tanımaları anlamına gelmediğini söyledi.

13- IMF ve Dünya Bankası ilkbahar toplantıları çerçevesinde ABD’nin başkenti Washington’da temaslarda bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan gazetecilere yaptığı açıklamada, vergiye yeni düzenleme getireceklerini, vergi numarası yerine vatandaşlık numarasının esas olacağını açıkladı.

Toplantılara katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan da ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını yükseltmesi durumunda, Türk ekonomisinin çok etkilenmeyeceğini söyledi.

14- Irak Geçici Yönetim Konseyi, ülkenin yeni bayrağını kabul etti. Konsey Sözcüsü Hamid El Kefe yaptığı açıklamada, yeni bayrağın beyaz zemin üzerinde açık mavi hilal ve mavi şeritler arasında sarı bir çizgiye sahip olduğunu söyledi.

27 NİSAN 2004

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine, Danıştay Genel Kurulu’nca gösterilen üç aday arasından Danıştay Üyesi Fettah Oto’yu seçtiği bildirildi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunda değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül referandumun, uzlaşmadan yana olmayan tarafın Rum Kesimi olduğunu ortaya çıkardığını söyledi.

Ayrıca, TGRT televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Gül, 1 Mayıs’ta AB’ye üye olacak Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin, Türkiye’nin AB üyeliğini engelleyemeyeceğini belirtti.

3- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) üyesi ülkelerin büyükelçilerine Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Baki İlkin tarafından verilen brifingde, Kıbrıs’ta ortaya çıkan yeni durum değerlendirilerek, üye ülkelerden KKTC’ye uygulanan ambargonun kaldırılması talebinde bulunuldu.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs’taki son gelişmeleri değerlendirdi. Bahçeli “Kıbrıs Türklerini baskı ve dayatmalarla teslim almayı amaçlayan oyunların sergilendiği bu süreç, artık geride kalmıştır. KKTC’nin varlığı korunarak şimdi yeni bir döneme girilmiştir” dedi.

5- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Boğaziçi Üniversitesi-TÜSİAD Dış Politika Forumu’nca İstanbul’da düzenlenen “Türk-Amerikan İlişkilerinde Geleceğe Bakış” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye-ABD ilişkilerinin çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, Türkiye’nin terörle mücadele, Irak ve Kıbrıs konusunda ABD ile yaptığı işbirliğinin kendilerini memnun ettiğini söyledi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Almanya Sanayi ve Ticaret Odası’nın Almanya’nın Köln kentinde kurduğu Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TATSO) açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Gerhard Schröder tarafından yapıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Schröder, Türkiye’nin Kıbrıs politikasının takdir edilmesi gerektiğini belirterek “AB üyeliği için şartları yerine getirirseniz verdiğimiz sözden dönmeyiz” dedi.

Başbakan Erdoğan da konuşmasında, Türkiye’nin tam üye oluncaya kadar Kopenhag ekonomi kriterlerine bütünüyle uyum sağlaması gerektiğini bildiklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan açılışın ardından Türk vatandaşlarına hitaben yaptığı konuşmada ise Kıbrıs’ta yapılan referandum sonuçlarını değerlendirdi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İngiltere’nin başkenti Londra’dauluslararası bir finans kuruluşunun düzenlediği toplantılarda görüştüğü yabancı yatırımcıların Türkiye’deki ekonomik iyileşmeleri çok yakından takip ettiğini belirterek, Türkiye’ye yabancı yatırımcı ilgisinin tepe noktaya ulaştığını söyledi.

8- AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan AP Dış İlişkiler Komitesi Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, AB’ye üye bir ülkenin aday bir ülkenin askeri gücünden korkma gerekçesinin ciddiye alınacak bir tarafı olmadığını belirterek, Annan Planı’nın bu güçleri geri çekmeyi öngördüğünü, ancak Rum tarafının buna ‘hayır’ dediğini söyledi.

Öte yandan KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat toplantıda yaptığı konuşmada, Kıbrıslı Türklerin Ada’da barış yolunda iyi niyetlerini referandumda ortaya koyduklarını belirterek, ulaşmak istedikleri asıl sonucun kalıcı çözüm olduğunu belirtti.

9- AB ve Rusya, Lüksemburg’da yeni bir “Ortaklık İşbirliği Anlaşması” imzaladı. Anlaşma, 1 Mayısta AB’ye üye olacak ülkelerle birlikte 25 AB üyesi ile Rusya arasındaki ilişkilerin resmi çerçevesini oluşturuyor.

10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos Yunanistan’da yayımlanan ‘Elefterotipia’ gazetesine verdiği demeçte, AB’nin ekonomik yardımı direkt Kıbrıslı Türklere yapamayacağını belirterek, Avrupalıların aksi hareket etmesi halinde Lüksemburg’daki AB Adalet Divanı’na başvuracağını açıkladı.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs’ta referandum sonuçlarının ardından yeni bir oylama yapılıp yapılamayacağını bilmediğini, mevcut durumda birleşme için hiçbir plan olmadığını söyledi.

12- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki AB Genel Merkezi’nde Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile bir araya geldi. Prodi görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, AB’nin Akdeniz ülkeleriyle yakın bağlar kurmasını sağlayan Barcelona Süreci’ne Libya’nın mümkün olan en kısa zamanda katılmasını istediğini belirtti.

Kaddafi daha sonra AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solona ve Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ile görüştü.

13- Irak’ın Necef kentinde Şii milisler ile ABD askerleri arasındaki çatışmalarda 64 direnişçinin öldüğü bildirildi.

28 NİSAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, KKTC’ye uygulananambargoların kaldırılması için ABD’den olumlu mesajlar geldiğini, bu konuda Başkan George W. Bush’la görüşeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

2- CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ‘AKP’nin sessizce ama süratle yargıyı siyasallaştırdığını’ söyledi. Yargının bağımsız olmadığını belirten Anadol, bağımsızlaştırılması için Avrupa’dan dayatma beklemeden hükümetin harekete geçerek, Adalet Bakanı ile Müsteşarını Hakimler ve SavcılarYüksek Kurulu’ndan çıkaracak yasal düzenleme yapması gerektiğini söyledi.

3- Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkan Vekili Fehmi Ulusoy Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, yargının siyasallaştırılacağı kaygısını taşıdığını belirterek sorunun ‘cüzdan meselesi’ olmayıp kuvvetler ayrılığına uyulmaması olduğunubelirtti. Ulusoy, kuvvetler ayrılığı yerine getirildiğinde, yargıda siyasallaşmadan, yasama ve yürütmenin etkisinden söz edilemeyeceğini söyledi. Ulusoy, Türkiye’nin AB’ye girebilmesi için yargı bağımsızlığının sağlanması gerektiğini, bu sağlanmadan yapılacak düzenlemelerinsözde kalacağını bildirdi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ABD gezisi dönüşündeİstanbul Atatürk Hava Limanı’nda bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Babacan, hükümetin ekonomide yıllardır var olan sorunları çözme kararlığınınbüyük takdir topladığını belirterek “AB yolunda attığımız adımlar büyük destek görmekte, ekonomik alanda üst üste kaydettiğimiz başarılar, geleceğe yönelik, uzun vadeli bir bakış açısı vermekte. Türk ekonomisi artıkkırılgan yapısını çok geride bırakmıştır. Türkiye’de güçlü bir hükümet, siyasi yapı vardır. Uygulamalarda istikrar, kararlılık ve tutarlılık vardı. Bu da bizi izleyenlere umut vermektedir ve vermeye de devam edecektir” dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tandüzenlediği haftalık basın toplantısında, Afganistan’a asker gönderilmesi konusundaTürkiye’ye yapılmış bir talebin bulunmadığını açıkladı. Tan, Türkiye’nin bugüne kadar üzerine düşeni yaptığını ve Afganistan’a ‘etkin yardım ve katkıda bulunduğunu’ söyledi. Tan ayrıca, Irak’taki son gelişmeleri endişeyle izlediklerini belirterek, taraflara itidal çağrısında bulundu.

6- TBMM İçişleri Komisyonu’nda, yerel yönetimler yasaları teklifi içinde yer alan İl Özel İdareleri Yasa Tasarısı kabul edildi.

7- A Milli Futbol Takımı, deplasmanda Belçika Futbol Takımı ile oynadığı özel maçı 3-2 kazandı.

8- AB’nin, KKTC’ye yönelik ilk açılım kararını aldığı ve karar göre,AB vatandaşlarının doğrudan KKTC’ye seyahat etme olanağını getiren, Yeşil Hat’tan malların ve kişilerin serbest geçişini sağlayan ve AB’ye ithal edilecek KKTC mallarının yetki belgelerini Güney Kıbrıs’tan ‘kısmen’ alıp AB Komisyonu’na bırakan “Kıbrıs tüzüğü” üzerinde anlaştığı bildirildi.

9- Kıbrıs konusuna ilişkin görüşmelerin devam ettiği BM Güvenlik Konseyi’nde,basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Pakistan’ın BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Münir Arkam, ülkesinin Kıbrıs Türklerine yönelik tecridin kaldırılmasından yana olduğunu belirtti.

Bu arada BM Genel Sekreteri Kofi Annan, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs’ta Türk tarafını ‘cesur’ kararından dolayı kutladığını, ancak Kıbrıs Türklerinin referandumda ‘evet’ oyu verdiği için cezalandırılmaması gerektiğini söyledi.

10- Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, Yabancı Sermaye Derneği’nin (YASED) “In Sight Yased” adlı dergisine verdiği demeçte, Türkiye’ye yapıcı bir destek vermek istediklerini veIMF olsa da olmasa da destek vermeyi düşündüklerini söyledi. Wolfensohn, gelecek üç yılda Türkiye’ye 4.5 milyar dolarlık, şartlar yerine getirildiğinde bu yıl içinde de 1.5 milyar dolarlık destek vereceklerini belirtti.

11- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis başkent Atina’da bulunan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideriTasos Papadopulos’la yaptığı görüşmenin ardındanyaptığı açıklamada, çözüm dinamiğinin canlı kalması ve Ada’nın birleşmesi konularında Rum yönetimiyle hemfikir olduklarını söyledi. Karamanlis “Hedefimiz Ada’daki iki toplumun işbirliği içinde olmalarıdır. Biz, Annan Planı temelinde, Rumların güvenlik endişesine yanıt verecek bir düzenlemeyle adil ve kalıcı bir çözüm arzuluyoruz” dedi.

12- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Fransız Le Monde gazetesinde yayınlanan makalesinde, Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdiğini ve Türkiye’nin AB’ye kabul edildiği takdirde, İslam dünyası ile Avrupa arasındaki mesafenin kapatılmasında köprü görevi gerebileceğini belirtti.

13- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi Belçika Meclisi’nde yaptığı konuşmada, AB’yi Irak ve Ortadoğu’da sesini duyurmaya çağırdı. Kaddafi, AB’nin İsrail ile Filistin arasındaki anlaşmazlıkta ‘marjinalleşmemesi’ gerektiğini belirtti ve Avrupa’nın Ortadoğu sorununun çözümüne doğrudan katkıda bulunmasını istediğini söyledi.

14- Tayland’da bağımsızlık isteyen Müslümanlara polis roketatarla saldırdı. Çıkanolaylarda100 kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

29 NİSAN 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Moğolistan Cumhurbaşkanı Nastagiin Bagabandi’yi Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

2- Başbakan Recep Tayip Erdoğan,Türkiye’de bulunan KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş’ı kabul etti. Görüşmede, Başbakan Erdoğan’a Brüksel’deki temasları hakkında bilgi veren Başbakan Talat, yeni Kıbrıs tüzüğünün kendileri için yeterli olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan da “Yeni süreç çok önemli. Birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Türkiye’nin desteği devam edecek” dedi.

3- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto’yu kabul etti. De Soto görüşmede, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos’un zor durumda olduğunu belirterek, Rum tarafınınfırsat kaçırdığını yeni fark ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan da “Artık bu iş yeni bir aşamaya gelmiştir. Türk tarafının hedefi KKTC üzerindeki haksız tecridin sona erdirilmesidir” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Mersin’de gazetecilere yaptığı açıklamada “Yapılacak olan Anayasa değişikliğinde dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin yer almasında ısrarlıyız. Bir kez olsun Anayasa’nın nasıl değişeceğine biz karar verelim. Brüksel’den gelecek öneriler demokratikleşmeye katkı sağlayacaksa biz de destekleyelim” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Teşvik Kanunu’ndan yararlanmak üzere yatırımcılardan yoğun taleple birlikte arazi sıkıntısının başladığını belirterek, arazi tahsisinde 2500-3000 arasında işçi çalıştıracak yatırımcılara öncelik sağlanacağını söyledi.

6- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun, Demirbank ve Kentbank’ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrine ilişkin kararın hukuka aykırı olduğu yönünde daha önce verdiği karara yapılan itirazı reddettiği belirtildi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada,mevcut stand-by süresinin 3 Şubat 2005 tarihinde sona ermesinin ardındanIMF ile yeni bir düzenleme yapılarak birlikteçalışmaya devam edileceğini söyledi.

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen resmi ziyarette bulunmak üzereBosna Hersek’e hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, ithalata getirilen ‘CE’ zorunluluğu nedeniyle yaşanan sorunların hafifletilebilmesi için DışTicaret Standardizasyon Tebliği’nde değişiklik yapılacağını söyledi.

9- Adalet Bakanı Cemil Çiçek basına yaptığı açıklamada, kapatılan DEP’in 4 eski milletvekiline verilen hapis cezasının Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce (DGM) onaylanmasına yönelik olarak Avrupa’dan gelen tepkilerin haksız olduğunu belirterek “AB’de hukukun temel kuralları mahkeme kararına saygı göstermektir. Bu kararı kabul etsek de etmesek de saygı duymalıyız” dedi. Bakan Çiçek CHP’nin infaz sisteminin değiştirilmesine ilişkin teklifiyle ilgili olarak da “Diğer adli suçlular gibi DGM’lerden hüküm giymiş olanların da infazlarını o seviyeye düşürmek istiyorlarsa o zaman diğer terör suçluları tahliye edilecek demektir” dedi.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, 2007 yılında elektik açığının oluşmasının beklendiğini ve bu nedenle nükleer santral kurulmasının gündeme geldiğini belirterek “Nükleer santralın inşasını ve işletmesiniözel sektörün yapmasını istiyoruz” dedi.

11- ‘Kamu Görevlileri Etik Kurulu’ kurulmasını öngören tasarı TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi.

12- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve AB İş Geliştirme Merkezi tarafından düzenlenen ‘Irak ile İş Ortaklıkları’ konulu Gaziantep İş Forumu, AB’den 50, Irak’tan 110 ve Türkiye’den de 250 işadamının katılımıyla Gaziantep’te yapıldı. Irak İşadamları Derneği Başkanı Thamir Sheikly yaptığı konuşmada, Irak’ın ancak güvenliğinin giderilmesi ve yabancı yatırımcılara olanak tanınmasıyla istikrara kavuşabileceğini, aksi takdirde yeniden yapılanmanın bugünkü durumda imkansız olduğunu söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da forum sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’ta son dönemde artan gerilim ortamının Türk işadamlarını etkilemediğini belirtti.

13- Haziran ayındayapılacak olan NATO Zirvesi için görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul’a gelen NATO Genel Sekreteri De Hoop Scheffer, Galatasaray Üniversitesi’nde öğrencilere verdiği konferansta, İstanbul’un iki kıtayı birleştirmesi gibi NATO’nun da aynı şekilde Kuzey Amerika ve Avrupa kıtalarını birleştirdiğini belirterek “Türkiye, Balkanlar, Kafkaslar, Akdeniz, Ortadoğu ve Orta Asya ile bağlantıları dolayısıyla önemli bir müttefik. Yarım yüzyıldan beri Türkiye’nin başarısı Kuzey Atlantik İttifakı’nın başarısıyla yakından ilişkili “dedi.

14- BM Güvenlik Konseyi’nin 2 gün süren Kıbrıs görüşmelerinin ardından Dönem Başkanı ve Almanya’nın BM Büyükelçisi Günther Pleuger tarafından yapılan basın açıklamasında, BM Güvenlik Konseyi’nce referandumların sonuçlarının saygıyla karşılandığı, birleşme planının başarısızlığa uğraması nedeniyle Genel Sekreter Kofi Annan’ın uğradığı düş kırıklığının ise paylaşıldığı belirtildi.

15- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques ChiracCumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin AB’ye üyeliğine ilişkin müzakerelerin 10 yıl veya daha fazla süreceğini belirterek, Türkiye’nin bu konudaki çabalarının görmezden gelinmesinin uygarlıklar çatışmasına yol açacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Chirac bir soru üzerine, sözde Ermeni soykırımının tanınmasının Türkiye’nin AB üyeliği için ön koşul olmadığı açıklamasında bulundu.

16- ABD Dışişleri Bakanlığı’nca yayımlanan ‘2003 Yılı Global Terorizm Raporu’ndaki terorist örgütler listesinde, Kongra-Gel (PKK), DHKP-C, İBDA-C ve Hizbullah’ın yer aldığı belirtildi.

30 NİSAN 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ''Ulusa Sesleniş'' konuşmasında, AB’nin doğru kararı vereceğine ve Türkiye ile müzakerelerien kısa zamanda başlatma iradesi göstereceğine samimiyetleinandıklarını, aksi takdirde, Türkiye'nin temsil ettiği değerlerle geleceğe yürümenin bir başka yolunu mutlaka bulacağını söyledi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ayrı ayrı telefon görüşmelerinde bulunarak, Kıbrıs’ta referandum sonrası çıkan sonucu değerlendirdi.

2- BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan, partisinin belediye başkanlarının eğitimi içindüzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geleceğe doğru yürüdüğü bu dönemde belediye başkanlarının siyasi kişilikleri, hizmet anlayışları ve gelişme perspektiflerinin,Türkiye'ye vereceği çok şey olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Ayhan Alkış ve beraberindeki rektörleri kabul etti.

Görüşmeye, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Milli EğitimBakanı Hüseyin Çelik ve Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer de katıldılar.

Alkış görüşmeden önce yaptığı açıklamada, YÖK tasarısının bu haliyle yasalaşmasının üniversitelerin sonu olacağını söyledi.

3- Başbakanlık’ta yapılan toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a istihbarat konularında brifingverildi. Toplantıya, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Jandarma GenelKomutanı Orgeneral Şener Eruygur, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun veEmniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner katıldılar.

4- Dışişleri Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Abdullah Gül, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Kıbrıs konusunda yapıcı ve şeffafpolitikaları devam ettirmek istediklerini söyledi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, ekonomide son dönemde yaşanan dalgalanmaları ve hükümetin ekonomik konulara bakışını değerlendirdi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) ve Dünya GSM Birliği (GSMA) işbirliğiyle düzenlenen “AB Yolunda Türk Telekomünikasyon Sektörü'' toplantısında yaptığı konuşmada,dünyada ve Türkiye'de bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişimini anlattı. Bakan Yıldırım, Türk Telekom'un özelleştirilmesinde çok önemlidönüm noktasına gelindiğini belirterek ''Serbestleşmenin tam anlamıyla etkin çalışması için hakimkonumunu hala sürdüren Türk Telekom'un özelleştirilmesi büyük önemarzediyor. Bunun sağlanmasıyla sektörde gerçek anlamda bir denge veserbest rekabet şartının gerçekleşmesi mümkün olacaktır” dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı tarafından düzenlenen''Madencilik Forumu''nda gazetecilerin sorularınıyanıtladı. Bakan Güler, doğalgazda serbest piyasaya geçişte ithalatın serbestbırakılması yönteminin daha faydalı olacağını belirterek, bu yöndekiyasa teklifini Başbakanlığa sunduklarını söyledi.

8-Anayasa’nın 10 Maddesi’nde değişiklik öngören yasa önerisi, TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi.

9- Çin İstihdam Forumu'na katılmak için başkent Pekin'de bulunan Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Murat Başesgioğlu, Çin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı CenSılin ile görüştü.

Sılin görüşmede, Türkiye'nin deneyimlerinden yararlanmakistediklerini belirtti.

Başesgioğlu da Çin ile Türkiye arasındaki ticaretin hızlagelişmesine rağmen, henüz yeterli olmadığını belirterek, ortakyatırım yapmanın iki tarafın da yararına olacağını söyledi.

10- AB Komisyonu Başkanı Romana Prodi Fransa’da yayınlanan LCI televizyonuna verdiği demeçte, AB liderlerinin Türkiye konusundaki tutumlarını eleştirerek “Türkiye’de farklı mesajlar veriyorlar. Brüksel’de farklı konuşuyorlar” dedi.

11- AB Konseyi’nin Genel Sekreteri ve Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Zaman gazetesinin sorularını yanıtladı. Solana, Türkiye’nin AB ilişkilerinde artık Kıbrıssorununun kalmadığını belirterek, Kuzey Kıbrıs’ın tecridine son vermek için derhal adımların atıldığını ve bu adımların arkasının geleceğini söyledi.

12- AlmanyaDışişleri Bakanı Joschka Fischer Federal Meclis’te, AB'nin genişlemesine ilişkin Almanya’nın tutumunu açıklayan konuşmasında“Türkiye'de kısa sürede çok büyükreformların yapıldığını belirterek ''Artık buna ödül olarak AB'yegiremezsiniz diyemeyiz'' dedi.

13- ABDDışişleri Bakanlığı'nın Terörle Mücadele Koordinatörü Cofer Black,ABD Dışişleri Bakanlığı'nın “2003 Yılı Global Terorizm”raporunun yayımlanmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. PKK/KADEK/Kongra-Gel terör örgütünün ortadan kaldırılmasıkonusunda ABD'nin ne zaman harekete geçeceği yönünde bir soru üzerineBlack ''Irak'ta KADEK'e yer yok. Bu örgütün, Irak veya komşuülkelerin iyi insanlarına bir tehdit oluşturmasına izin verilemez. Bir tehdit olarak bu örgütün karşısında pozisyonumuz, çaresine bakılmasıgerektiğidir'' dedi.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Kıbrıs Özel Koordinatörü ThomasWeston, başkent Washington’da düzenlenen ''Referandum SonrasıKıbrıs'' konulu panelde, ''KKTC'nin tanınmasını bir seçenek olarakgörüyor musunuz?'' sorusu üzerine ''Bütün seçeneklerideğerlendiriyoruz. Tanınmanın gerçekten yaşayabilir bir seçenekolmadığı yönündeki yasal desteklerin aşılmakta olduğunu görüyorum” dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106