13.3.2004
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 2004

 

 

1 MART 2004

 

  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim gezisi çerçevesinde Bolu'da yaptığı konuşmada, iktidarın bir yılda yaptığı icraatları anlattı. Daha sonra Zonguldak'a giden Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, işsizliğin sadece Türkiye'nin değil, dünyanın yaşadığı bir mesele olduğunu belirterek “Yatırımların önünü açıyoruz. Bu yıl tohumlama yılı olacak” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, katıldığı Kanal 7 televizyonunun 'Iskele Sancak' programında 28 Mart yerel seçimleri, Kıbrıs, AB, Israil-Filistin sorununa ilişkin soruları yanıtladı.

 

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin il ve ilçe belediye başkan adaylarının tanıtılması nedeniyle düzenlenen toplantıda, cumhuriyet ve Türkiye'nin anayasal düzeni üzerinde çeşitli tertipler yürütüldüğünü belirterek, CHP'nin bunlara karşı inançlı bir mücadele sürdürdüğünü ve partisinin günü birlik siyaset yapmadığını söyledi.

 

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Van'da yaptığı açıklamada, önümüzdeki yıldan itibaren Almanca ve Fransızca'nın, hazırlık sınıfı olan bütün ortaöğretim kurumlarında Ingilizce'den sonra mecburi ikinci yabancı dil yapılacağını söyledi.

 

4- Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından Cumhuriyet'in 81. yılı nedeniyle il bazında ihracatın artırılmasının sağlanması amacıyla başlatılan “81 Ilden Sınırların Ötesine” adlı kampanya bir toplantıyla tanıtıldı.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen “Amacımız, illerimizi ihracatçı il haline çevirebilmek ve 81 ilin sınırların ötesine ihracat yapabilme imkanına kavuşmasını sağlamak” dedi. Bu nedenle “81 Ilden Sınırların Ötesine” sloganıyla yeni bir proje başlattıklarını belirten Bakan Tüzmen, DTM, Ihracatçı Birlikleri, Eximbank, Merkez Bankası Ihracatı Geliştirme ve Etüd Merkezi ile kamu personelinin katkısıyla çalışmaların başlatılacağını söyledi.

5- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu Başkanı Pat Cox, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı ziyaret etti. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Cox “Reformlar Türkiye'nin AB'de yerini alması için önemli. Mesajım, parlamenterleri bu yolda çalışmak için cesaretlendirmek olacak” dedi. Cox, Kıbrıs konusunda ise Kıbrıs'taki görüşmelerde  olumlu bir sonucun ortaya çıkması durumunda kendilerinin de kampanyaya katılmak için yardımda bulunabileceklerini söyledi.

 

6- Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki IMF heyeti, 7. gözden geçirme kapsamında çalışmalarına başladı. Moghadam, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile görüştü.

 

7- 76. Oscar ödüllerinde, Peter Jackson'un yönettiği “Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü” adlı film 11 dalda ödül aldı.

 

8- Kıbrıs sorununun 1 Mayıs öncesinde çözümlenmesini isteyen ABD'nin  Kıbrıs Özel Temsilcisi Thomas Weston, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ndeki temaslarına eski lider Glafkos Klerides'i ziyaret ederek başladı. Daha sonra KKTC'ye giden Weston, burada Barış ve Demokrasi Hareketi Genel Başkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş ve Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Weston, müzakereler sonunda yapılacak referandumda karşı oy kullanılması halinde ele geçen çok önemli bir fırsatın kaybedilebileceğini belirtti.

 

9- Kıbrıs meselesine Annan Planı temelinde 1 Mayıs'a kadar çözüm bulmayı hedefleyen müzakereler çerçevesinde  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos 6. kez bir araya geldi.  Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Annan Planı'nda yapılmasını istedikleri değişikliklerin Rum tarafına sunulduğunu belirterek “Egemenlik ve iki kesimlilik konusundaki bütün taleplerimizi reddettiler” dedi.

 

10- Arap Birliği üyesi ülkeleri dışişleri bakanlarının  toplantısı Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı. Toplantıların ana gündem maddesini, ABD'nin yeni Ortadoğu reform planları oluşturuyor.

         

11- Irak Geçici Hükümet Konseyi Üyesi Ahmed Çelebi'nin Sözcüsü Intifad Kanber yaptığı açıklamada, geçici anayasa taslağı üzerinde anlaşmaya varıldığını belirterek, yeni anayasa uyarınca Kuzey Irak'ın özerk olmaya devam edeceğini söyledi.

 

12- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, bir hafta önce görevden aldığı Başbakan Mihail Kasyanov'un yerine Mihail Fradkov'u atadığı bildirildi. 

 

 

2 MART 2004

 

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisince Yozgat'ta düzenlenen mitingde halka hitaben yaptığı konuşmada, imam hatiplilerin üniversiteye girişte yaşadığı katsayı sorununa değinerek, ÖSS'de meslek liseleri ile düz liseler arasındaki farklı katsayı uygulamasına yeni YÖK yasasıyla son vermeyi planladıklarını söyledi.

 

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak Geçici Hükümet Yasası'na ilişkin olarak gazetecilere yaptığı değerlendirmede, üzerinde anlaşılan temel yasanın Irak'ın toprak bütünlüğünü koruduğunu, etnik yada dini temele dayalı bir federasyon öngörmediğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Irak anayasasına ilişkin olarak, gelecek günlerde Türkiye'de başka ülkelerden katılımcılarla birlikte bilimsel bir toplantı yapılacağını da açıkladı.

 

3- Istanbul Üniversitesi Iktisat Kulübü tarafından düzenlenen Ekonomi Zirvesi 2004'ün açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Bankalar Yasası'nda yapılan değişiklikle, bankaların içini boşaltan hakim ortakların ve diğer sorumluların yasal boşluklardan yararlanmalarının önündeki bütün yolların kaldırıldığını belirterek “Dolayısıyla şu anda mevzuat göre, kim devlete ilave bir yük yüklerse, bunun karşılığını görür” dedi.

 

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen 'Otomotiv Sanayiinin Sorunları' konulu sektör toplantısında yaptığı konuşmada, otomotiv sanayiinde 2004 yılında 9 milyar dolarlık ihracat, 8 milyar dolarlık da ithalat hedeflendiğini söyledi.

 

5- Içişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, ilköğretim 1. ve 3. sınıf öğrencilerini trafik kuralları konusunda bilinçlendirmek amacıyla Karşıyaka Yeşilevler Ilköğretim Okulu'nda başlatılan kampanyanın açılışına katıldı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Aksu, bir gazetecinin terör örgütü PKK'nın elebaşılarından Osman Öcalan'ın Amerikan birliklerine teslim olduğuna ilişkin sorusu üzerine, Öcalan'ın Amerikan birliklerine teslim olduğuna ilişkin kendilerine bir bilgi ulaşmadığını belirterek “Ancak, örgüt içerisinde bölünme ve dağınıklık mevcut” dedi. 

 

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Defterdarlar ve Gelirler Bölge Müdürleri Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, kayıtdışıyla mücadele için yeni önlemler alacaklarını belirterek, bu çerçevede bankacılık sisteminden geçecek ödemelere ilişkin 10 milyarlık sınırı aşağı çekeceklerini, hamiline çekleri de kaldıracaklarını söyledi. Bakan Unakıtan ayrıca, kaynak paketiyle ilgili çalışmaların netlik kazanmadığını, bütçedeki ödenek kesintisinin ise yüzde 13'e yükseltildiğini açıkladı.

 

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Iran ziyaretinin ardından düzenlediği basın toplantısında, doğalgazda fiyat revizyonu için yaptığı ziyaretin olumlu geçtiğini açıkladı. Bakan Güler görüşmelerin konusunu fiyat indirimi, tekrar ihracat izni alınması, toplu konut projeleri ve özelleştirmelerin oluşturduğunu söyledi.

 

8- Adana'da partisinin belediye başkan adaylarını tanıtan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, merkez sağın Adana'da yaptığı anayol ittifakının başarılı olması durumunda tüm ülkeye örnek olacağını söyledi.  Daha sonra partisince Mersin'in Tarsus ilçesinde düzenlenen mitinge katılan Ağar burada yaptığı konuşmada, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın basına demeç vermesinin bile engellenmeye çalışıldığını, altyapısı iyi hazırlanmamış görüşmelerin kıskacı altında bırakıldığını belirtti.

 

  9- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas'ı ziyaret etti. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Nas, Edelman ile Türkiye ve dünya gündemini ele aldıklarını söyledi.

10- Konya'nın Hadim ilçesi yakınlarında iki  F-4 tipi eğitim uçağı havada çarpışarak düştü.  1 pilotun şehit olduğu kazada, 2 pilotun ise kayıp olduğu belirtildi.

 

11- Adıyaman'ın Çelikhan ilçesine bağlı Yağızatlı köyünde meydana gelen 3.8 büyüklüğündeki depremde 6 kişinin öldüğü, 2 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

12- Resmi ziyaret amacıyla Türkiye'de bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Pat Cox, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüştü. Cox ayrıca, TBMM'de milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin olarak, Aralık 2004'ten önce rapor hazırlayacaklarını belirterek, bu raporun dengeli ve adil olacağını, Türkiye'de atılımlar için bir konsensüs oluşturulması gerektiğini belirtti. Cox cezaevinde bulunan eski DEP milletvekilleri konusuna da değinerek, milletvekillerinin durumu konusunda bazı değişiklikler beklediklerini söyledi.

 

13- Terör saldırılarında ölen Ingilizleri anmak için Türkiye'ye  gelen Ingiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Istanbul Atatürk Hava Limanı'nda gazetecilerin Kıbrıs görüşmeleri ve Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki sorularını yanıtladı.

 

14- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansjörg Kretschmer, Türkiye'nin AB süreci ile Kıbrıs ve Ege konularını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Kretschmer, Kıbrıs sorunun çözülmesi durumunda Türkiye'nin yıl sonunda müzakere tarihi almaya her zamankinden çok daha yakın olacağını söyledi.

 

15- Kıbrıs'ta müzakereler devam ederken, KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Türkiye'ye gelerek Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül, Türk tarafının 1 Mayıs'tan önce çözüme ulaşılması dileğini bir kez daha belirterek, Rumlardan da çözüme dönük davranış beklediklerini söyledi. Talat ise meseleyi Kıbrıs'ta yapılan görüşmelerde çözmek istediklerini belirterek “Ama Rum tarafı AB üyeliğinden sonra çözmek niyetinde“ dedi.

Başbakan Talat ve Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmelerin ardından Ada'ya döndü.

 

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos ile yapacağı görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston'un ”Referandumda hayır diyen taraf, bunun bedelini öder” şeklindeki açıklamasının kabul edilemez bir baskı ve tehdit olduğunu söyledi. Papadopulos da Weston'un sözleri üzerine yaptığı açıklamada ”Bunu halk değerlendirecektir” dedi.

 

17- Annan Planı çerçevesinde 7. kez bir araya gelen  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile GKRY lideri Tasos Papadopulos arasındaki görüşmede, iki kesimlilik ele alındı. Görüşmenin ardından bir basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Denktaş, Rumların kuzeye gelişi için kota uygulanması gerektiğini söyledi.

 

18- ABD yönetiminin 'Geniş Ortadoğu Girişimi' hakkında bazı Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine yaptığı gezi çerçevesinde, Mısır'da bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi Işler Müsteşarı ve Ankara eski Büyükelçisi Marc Grossman  yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Arap dünyası için önemli bir model olduğunu belirterek “Türkiye, demokratik ve Islami olmanın mümkün olduğu bir yer. Türkiye, Batı ve dünyanın geri kalanıyla bağlantı içinde olmanın mümkün olduğu bir yer” dedi.

19- Irak'ın Kerbela kentinde 'aşure günü' törenleri sırasında meydana gelen 5 ayrı patlamada 112 kişinin öldüğü, 235 kişinin de yaralandığı bildirildi. Başkent Bağdat'ta meydana gelen saldırılarda ise 54 kişinin öldüğü, 225 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Öte yandan Pakistan'ın Ketta kentinde Imam Hüseyin'in katledilişinin yıl dönümü nedeniyle anma töreni düzenleyen Şiilere yönelik bombalı ve silahlı saldırılarda  45 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

 

  

 

3 MART 2004

 

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  AB'nin Iletişim Grubu'ndan  üst düzey medya temsilcilerini kabul etti. Başbakan  Erdoğan, gazetecilere  Türkiye'nin aralıkta AB'den müzakere tarihi alması gerektiğini, aksi halde AB'nin  de bunu dünyaya anlatamayacağını söyledi.

 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Toplantıda, AB'ye uyum çalışmaları ve yerel yönetim reformu ele alındı.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek,  AB'ye  uyum için bundan sonra yapılacak düzenlemelerin anayasa değişikliği gerektirdiğini, ancak aralıkta müzakere tarihi almak için  Türkiye'nin önünde az bir zaman kaldığını belirterek “Vakit geçirmeden anayasa değişikliği, TBMM gündemine getirilmeli” dedi.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'de bulunan Ingiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile Istanbul'da  bir araya geldi.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında  konuşan Başbakan Yardımcısı Gül, iki ülkenin  terorizme karşı mücadele ve savaşta çok sıkı işbirliği içinde olacağını bir kez daha kararlaştırdıklarını söyledi. Kıbrıs'ın her iki ülkeyi yakından ilgilendiren bir konu olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Gül “Garantör ülke olarak onların da sorumluluğu var.  Çözüme ellerinden gelen katkıyı onlar da sağlıyorlar” dedi.

Straw ayrıca, CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Manşet' programında Kıbrıs konusuna ilişkin soruları yanıtladı.

 

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), listelerini geç teslim ettiği için  muhalefet partilerinin itirazları üzerine yaptığı incelemede, AKP'nin Batman'dan sonra  Gümüşhane Merkez, Tekke ve Arzular beldeleri,  Mardin Merkez, Kabala, Ortaköy ve Yalım beldeleri, Trabzon'un Beşikdüzü ve Manisa'nın Alaşehir ilçelerinde seçime katılmayacağı yönünde karar aldı.

 

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile  Dünya Posta Birliği (UPU) Başkanı Thomas E. Leavey'in katıldığı törenle  'PTTBank' projesi hizmete açıldı. Bakan Yıldırım açılışta yaptığı konuşmada, kurumun gelişen ülke ve dünya şartlarını göz önüne alarak yeni açılımlara kilitlendiğini söyledi.

 

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu 'Avrupa Istihdam Stratejisi, AB Yolunda Kamu istihdam Hizmetlerinin Rolü ve Aktif  Istihdam Politikaları' konulu seminere katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Başesgioğlu, SSK hastanelerinde saat 16.00'dan sonra gönüllü mesai uygulaması başlatacaklarını söyledi.

 

7- Fikir ve sanat eserlerinin korsan baskılarını çoğaltıp satanlara yaptırımlar öngören kanun tasarısı TBMM  Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

8- Ek Bütçe Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

 

9- Devlet Istatistik Enstitüsü'nden (DIE) yapılan açıklamada şubat ayı enflasyonu toptan fiyatlarda yüzde 0.5, tüketici fiyatlarında 1.2 arttı. Böylece  yıllık enflasyon toptan eşya fiyatlarında yüzde 9.14, tüketici fiyatlarında  ise yüzde 14.28 olarak gerçekleşti.

 

10- Ankara Ticaret Odası'nda, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) eşgüdümünde “Hilafetin Ilgası, Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun 80. Yılı” konulu panel çok sayıda demokratik kitle örgütü, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komite heyeti,  sendika ve  üniversite temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Panelin açış konuşmasını yapan ADD Genel Başkanı Ertuğrul Kazancı, Kemalist Aydınlanma Devrimi ve Atatürkçü Düşünce Sistemi'nin çok açık ve doğrudan doğruya hedef durumunda bulunduğunu söyledi.

 

11- UEFA Kupası 3. tur rövanş karşılaşmasında  Gençlerbirliği Futbol Takımı Italya'nın Parma  Futbol Takımı'nı 3-0 yenerek tur atladı. Ayrıca, Beşiktaş Futbol Takımı Istanbul'da  Ispanya'nın Valencia Futbol Takımı'na, Gaziantepspor da Italya'da  Roma Futbol Takımına  aynı skorla 2-0 , Galatasaray Futbol Takımı ise Ispanya'da  Villarreal Futbol Takımı'na  3-0 yenilerek kupadan elendi. 

 

12- Türkiye'de bulunan Lüksemburg Meclis Başkanı Jean Spautz, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer  ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha sonra, TBMM Başkanı Bülent Arınç'la bir araya geldi.

Spautz görüşmelerde, Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiklerini ve bu yıl AB'de  önemli kararlar alınacağını belirterek “AB, Türkiye için kesin kararını verecek. Eğer AB Komisyonu olumlu karar verirse, 2005'in başında  dönem başkanlığı da bize geçiyor. O zaman size her türlü katkıyı sağlayacağız” dedi.

 

13- Türkiye'de bulunan  ABD'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi  Tom Weston, Başbakanlık Dış Politika Danışmanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi.  Davutoğlu, Kıbrıs müzakere sürecinde Rum tarafının ortaya koyduğu zaman kazanma stratejisine dayalı tutumundan duyduğu rahatsızlığı Weston'a iletti.

Weston ise Ada'da ilk kez olumlu bir hava olduğunu, tıkanma noktası yaşandığında ABD'nin devreye gireceğini, Türk tarafının ortaya koyduğu iyi niyetten çok memnun olduklarını söyledi.

 

14- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Pat Cox, Istanbul'da  Iktisadi Kalkınma Vakfı (IKV) tarafından düzenlenen “AB'nin Geleceği ve Türkiye” konulu toplantıya katıldı.

Toplantıda IKV Başkanı Davut Ökütçü, AB yolunda köklü reformlar gerçekleştirildiğini belirterek, yanlış tespit ve önyargılarla kaleme alınan kimi AP raporlarının yerine, Türkiye'nin üyeliğine daha objektif ve yol gösterici şekilde yaklaşan bir AP istediklerini söyledi.

Cox ise  AB ve AP içinde Türkiye'nin üyeliğinin artık daha derin tartışıldığını ve Türkiye'nin üyeliği konusunda adil olunacağını belirterek “Biz takdir edilecek şeyleri takdir ederiz. Parlamentonun vereceği karar dengeli olacaktır” dedi.

 

15- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini yerine getirdiğini belirterek, denetim sürecinden çıkmasını onayladı.

 

16- Fransa Parlamentosu'nun, devlet okullarında dini simge ve giysilerin yasaklanmasını öngören yasa  tasarısını onayladığı bildirildi.

 

  

4 MART 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Afyon mitinginde,  eğitim ve sağlıkta önemli adımlar attıklarını ve atmaya devam edeceklerini belirterek “Kaynaklarımız iyileştikçe, güçlendikçe biz bu kaynakları sizlere aktaracağız” dedi.

 

2- Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin, Susurluk davasında verilen beraat kararını esastan bozarak DYP Şanlıurfa eski Milletvekili Sedat Bucak'ın çetenin yöneticisi konumunda olduğu gerekçesiyle 6 yıla kadar hapis istemiyle yeniden yargılanmasına karar verdiği belirtildi.

 

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen resmi temaslarda bulunmak üzere Suriye'ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, 2004 yılında Suriye-Türkiye ticaret hacminin 1 milyar doları geçeceğini belirterek, Suriye'nin Avrupa'ya açılan kapısının Türkiye olacağını söyledi.

 

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Adalet Divanı'nın Türkiye'nin AB'ye adaylık statüsü verilmesinin 1987 Avrupa Parlamentosu kararına uygunluk içermediğine ilişkin olarak Ermenilerin yaptığı başvuruları reddetmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türk Eczacılar Birliği'ni (TEB) ziyaretinde yaptığı açıklamada 'Reçete Provizyon Kontrol Sistemi' projesinin bütün vatandaşların vatandaşlık numarasıyla takibine imkan verdiğini belirterek, projeyle harcamalarda yüzde 30 tasarruf sağlanacağını söyledi.

 

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlık-Iş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu'nu kabulünde yaptığı açıklamada, ithal ilaçlarla yerli ilaçların karlılık oranlarının eşitlenmesiyle birlikte kur farkının ithal ilaçlara yansıtılması ve KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesiyle ilaç fiyatlarında indirim sağlandığını belirterek “Ilgili firmalara verilen süre sonunda yeni Ilaç Fiyat Kararnamesi'ne esas olan hususlar çerçevesinde özellikle orijinal ilaçların bir kısmının fiyatları tekrar düşürülmüş olacaktır” dedi.

 

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Istanbul'da düzenlenen 18. Uluslararası Tüm Optik ve Oftalmolojik Ürünleri Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, 2003 yılının makroekonomik dengelerin kurulduğu bir yıl  olduğunu, 2004 yılının ise yatırımların hızlandırılacağı bir yıl olacağını söyledi.

 

8- 31 Aralık 1987 tarihinden önce işlenmiş suçlarla ilgili olarak mahkemeler tarafından yapılan yargılamalar sonucunda haklarında mahkumiyet kararı verilenlerden tahliye edilenler ile şartlı salıverilenlere memnu haklarının iade edilmesine yönelik yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

9- Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak Istanbul'da düzenlenen “AB'ye Tam Üyelik Sürecinde Yatırım Ortamının Iyileştirilmesi ve Rekabet Politikası” konulu sempozyumda, dünyada yükselen 10 büyük pazardan biri olan Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin, sahip olduğu genç ve dinamik tüketim toplumu sayesinde AB'nin sanayi ürünleri açısından da iyi bir piyasa oluşturacağını söyledi.

AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansjörg Kretschmer de  Türkiye'de genel uyumlaşma sürecinde özellikle rekabet konusunda yapılanların takdirle karşılanmasına karşın, devlet yardımlarının kontrolüyle ilgili konularda tereddütleri olduğunu belirtti.

 

10- Diyanet Işleri Başkanı Ali Bardakoğlu Diyanet Işleri Başkanlığı'nın 80. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Genelkurmay Başkanlığı ve Diyanet Işleri Başkanlığı'nın siyasetin dışında kalmasının önemli bir başarı olduğunu belirterek, Türkiye'nin huzuru için bu durumun korunması gerektiğini söyledi.

 

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ekonomi muhabirlerinin katılımıyla Istanbul'da düzenlenen toplantıda, Türkiye'de strateji eksikliği olduğunu, kimsenin Türkiye'nin sanayi envanterini, kurulu sanayi gücünü, sektörel ağırlığını bilmediğini belirterek, yatırım haritası çıkarılması gerektiğini  söyledi.

 

12- Türkiye Hazır Giyim ve Konfeksiyon Ihracatçıları Birlikleri (IHKIB), Türkiye Tekstil ve Hammaddeleri Ihracatçı Birlikleri (ITKIB), Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), Amerikan Tekstil Üreticileri Enstitüsü (ATMI) ve Amerikan Üreticileri Ticari Eylem Koalisyonu (AMTAC) tarafından Istanbul'da düzenlenen basın toplantısında açıklanan ortak deklarasyonda, Dünya Ticaret Örgütü'nün en kısa sürede harekete geçerek kotaların kaldırılacağı son entegrasyon aşamasının uygulanmasını 31 Aralık 2007'ye ertelemesi talep edildi.

 

13- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç Istanbul'da düzenlenen Genel Kurul Toplantısı'nda, gazetecilerin halkı bilgilendirme hakkı bulunduğunu belirterek “Basın özgürlüğünün kısıtlanması, medyadaki çarpık yapılanma ve çalışanların sosyal güvenliklerine ilişkin eksiklikler en önemli sorunlardır” dedi. 

 

14- Avrupa Yatırım Bankası'ndan (AYB) sağlanacak 'Küçük ve Orta Ölçekli Işletmelere destek için sağlanan 250 milyon Euro'luk 4'üncü global kredi anlaşması Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve AYB Başkanı Philippe Maystadt tarafından Hazine Müsteşarlığı'nda düzenlenen törenle imzalandı.

 

15- Manavgat Nehiri'nden Israil'e su satışına ilişkin anlaşma, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve Israil Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yoav Biran tarafından Israil'in Tel Aviv kentinde imzalandı.

 

16- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile ayrı ayrı görüştü.

Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca, Ankara Ticaret Odası (ATO)  tarafından düzenlenen 'Türkiye AB Ilişkileri ve Kıbrıs' konulu konferansta, Kıbrıs müzakerelerinde Türkiye ile birlikte belirledikleri 'olmazsa olmazların' Annan Planı'na girmesi için çaba gösterildiğini, ancak Rum tarafının en hafif değişiklik önerilerini bile geri çevirdiğini belirterek “Anlaşma isteme konusunda samimiyiz ama can pahasına, kan pahasına, şehitler pahasına kurtardığımız haklarımızın gasp edilmesine razı değiliz” dedi.

Konferansa 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da katıldılar.

 

17- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Belçika'nın başkenti Brüksel'de Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin geçekleştirdiği reformların hızı ve kalitesinin şaşırtıcı olduğunu ve uygulamanın bazen ciddi engellerle karşılaştığını belirterek “Reformlar konusunda hükümetin ve TBMM'nin politikasını desteklemeyen her kesim Türkiye'nin ulusal çıkarı aleyhine hareket ediyor demektir” dedi.

 

18- IMF Başkanı Horst Köhler düzenlediği basın toplantısında, Almanya Cumhurbaşkanlığı'na aday olması nedeniyle görevinden istifa ettiğini belirterek,  yerine Başkan Yardımcısı Anne Krueger'in vekalet edeceğini söyledi.

  

 

5 MART 2004

  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Samsun'un Ondokuzmayıs ilçesinde bir temel atma töreninde yaptığı konuşmada, medeniyetin yollardan geçtiğini savunarak 2006 yılına kadar Sinop'tan Artvin'e kadar bölünmüş yol inşa etmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Rekabet Kurumu'nun Istanbul'da düzenlediği bir konferansın çıkışında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

 

3- Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın  yayın organlarında yer alan 'Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme Yönetmeliği Değişikliği ile Imam Hatip liselerinden diğer liselere geçişe imkan sağlandığı' yolundaki  haberlerin 'tümüyle gerçek dışı' olduğu belirtildi.

 

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Kars'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.

 

5- DEHAP Mahalli Idareler Genel Seçimi'nden çekildiğini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bildirdi.

 

6- YÖK Genel Kurulu, dekan adaylarını inceleme, eğitim, mevzuat ve  aday değerlendirme komisyonlarının raporlarını değerlendirmek üzere Erdoğan Teziç'in başkanlığında toplandı.

 

 

7- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel  Temsilcisi Alvaro de Soto, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

De Soto, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ve diğer bakanlık yetkilileriyle görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Görüşmede, müzakerelere konu olan bütün  noktaları gözden geçirdiklerini kaydeden de Soto, zaman geçtikçe Kıbrıs müzakerelerinde  çözüme ulaşma şansının azaldığını söyledi.

De Soto ayrıca bir soru üzerine, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs'ta çözüm yolunda ortaya  koyduğu iradeden memnuniyet duyduğunu belirterek, Türk hükümetinin  bu iradesinin süreceğine inandıklarını belirtti.

 

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, beraberindeki heyetle Suriye'ye gitti.  Bakan Tüzmen burada yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suriye arasında bir Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmasının en büyük arzuları olduğunu belirterek “Biz STA'ya hazırız” dedi. Bakan Tüzmen ayrıca “Yatırımları artıralım, ekonomik sınırları kaldırıp, tamamen serbest ticaret yapalım. Aynı şanslı tarihi paylaştığımız akrabalarımızla ticareti geliştirmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi ve iki ülkenin de vergileri karşılıklı olarak aşağı çekmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

 

9- TÜSIAD Başkanı Mustafa Koç, Romanya'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin şimdiki gibi mali disiplini koruması için IMF'yle 2004 sonrasında da hiç olmazsa iki yılda bir olacak şekilde devam kararı almasında yarar bulunduğunu belirterek “Dalgalı kur sistemini bozacak müdahaleler yapmamalı” dedi.

 

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs görüşmelerinde olumlu sonuca varmak için Türkiye'nin iyi niyetle gereğini yapmakta olduğunu belirterek ''Bizim görevimiz de olumlu bir anlaşma yapmak için önümüzdeki 3 haftalık  süre içerisinde gereğini yapmaktır'' dedi.

 

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta çözüm için Annan Planı'nın en iyi yol olduğunu ve çözüm yönünde herkesin umudu bulunduğunu, günlük açıklamalara tepki vermek yerine, anlaşmaya ulaşmak için ne yapılabileceğine odaklanmak gerektiğini söyledi.

 

12- Rusya'da parlamentonun alt kanadı Duma, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından başbakanlığa önerilen Mihail Fradkov'un başbakanlığını onayladı.

 

13- Guatemala Devlet Başkanı Oscar Berger yaptığı açıklamada, Amerikalı yetkililerle varılan anlaşma uyarınca, Ispanya komutası altında Irak'a asker göndereceklerini belirtti.

 

14- Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez başkent Caracas'ta yabancı diplomatlarla görüşmesinde, hükümetini düşürmeye çalışan gruplara ABD'nin maddi destek verdiğini belirterek, uluslararası kamuoyuna kınama yapması için çağrıda bulundu. 

 

6 MART 2004

 

 1- TBMM Başkanı Bülent Arınç bazı açılış törenleri için gittiği Manisa'da yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin bir yılda ulaştığı noktayı değerlendirerek, demokrasi ve insan hakları alanında Meclis'in attığı adımlardan söz etti.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yerel seçim çalışmaları kapsamında gittiği Antalya'da partisi tarafından düzenlenen mitingde, hükümetin icraatlarına yer vererek enflasyonun tek haneli rakamlara düşmesine değindi. Daha sonra Kırşehir'e giden Başbakan Erdoğan burada da halka hitaben bir konuşma yaptı.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez'de düzenlediği basınla sohbet toplantısında, medyanın durumunun bir rejim sorunu haline geldiğini belirterek, hiçbir demokratik toplumda rastlanmayan bir tablo oluştuğunu söyledi.

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül seçim çalışmaları çerçevesinde gittiği Kayseri'nin Develi ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, görevi devraldıklarında ülkenin adeta iflas etmiş bir işyeri gibi olduğunu belirterek, şimdi fabrikaların çalışmaya başladığını, vatandaşın da geleceğe umutla baktığını belirtti.

 

5- Yargıtay 1. Ceza Dairesi bir cinayet davasının temyiz incelemesini yaparken, yasak sorgu yöntemleriyle elde edilen delillere itibar edilerek mahkumiyet hükmü kurulamayacağına karar verdi.

 

6- Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı, Demokratik Halk Partisi ile Özgür Toplum Partisi'nin, 28 Mart seçimlerinden Türkiye genelinde çekildiklerine ilişkin parti kararlarını kabul etti. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, teror örgütü ile ilişkileri nedeniyle cezaevlerinde bulunanların eğitim durumlarına ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, Hizbullah ve PKK gibi belli bir terör örgütünün ceza ve tutukevlerinde bulunan mensuplarının eğitim durumlarıyla ilgili kesin bir bilginin ellerinde bulunmadığını bildirdi.

 

8- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kocaeli'nin Derince ilçesinde yaptığı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Kıbrıs meselesine ömrünü vermiş bir insan olduğunu belirterek, 3 Kasım seçimlerinden sonra müzakere masasından alınmasının iktidar için kolay olduğunu, ancak bunu tercih etmediklerini söyledi.

 

9- Içişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, DYP Milletvekili Dursun Akdemir'in soru önergesine verdiği yanıtta, devlet siyaseti olarak Türkiye'deki herhangi bir insan grubunu ülke için tehdit saymadıklarını açıkladı.

 

10- Dışişleri Bakanlığı tarafından Irak'ın Geçici Yönetim Yasası'na ilişkin yapılan yazılı açıklamada, yasanın “Ileride ülkenin toprak bütünlüğünü bozacak şekilde Kürt gruplara büyük ayrıcalıklar veren unsurlar içerdiği, Türkmenler ve Sünni Arapları dışladığı, Islami devlet oluşumunun temellerini attığı” belirtildi.

 

11- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Avusturya Eğitim, Bilim ve Kültür Bakanı'nın davetlisi olarak Avusturya'nın başkenti Viyana'ya hareketinden önce Istanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Imam Hatip liselerinde okuyan öğrencilerin düz liselere geçişlerine imkan sağlandığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirtti.

 

12- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Bolu'da AKP Kadın Kolları ile Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı toplantıda, Izmir'de sadece kadınlara özel tarım kredi kooperatifi kurulacağını ve burada kadınlara kendi işlerini kurmaları için kredi verileceğini söyledi.

 

13- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Istanbul'da Orman Bölge Müdürlüğü'nde yaptığı incelemeler sırasında, yerel seçimler öncesinde orman arazilerindeki kaçak yapılaşma konusunda uyarıda bulundu.

 

14- SHP Genel Başkanı ve Murat Karayalçın Zaman gazetesini ziyaretinde, büyükşehir belediye başkan adaylığı konusuna değinerek, belediyeye yönelik projelerini anlattı. 

 

15- 49 maddesi TBMM'de kabul edilen Kamu Yönetiminin Temel Ilkeleri Kanunu Tasarısı, Türk-Iş, KESK ve DISK'E bağlı işçi ve memur sendikalarıyla, çok sayıda sivil toplum örgütünün düzenlediği mitingle protesto edildi.

 

16- Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Eğitim-Bir-Sen'in il başkanları toplantısı nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Ahmet Gündoğdu “Eğitim sorunlarının çözümü geciktikçe, gençlerimizin hayatı kararmaya devam edecek” dedi.

 

17- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde Orhan Erinç yeniden başkan seçildi.

 

18- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen çığ, sel ve buzlanma kazalarında 15 kişi öldü.

 

19- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen resmi bir ziyaret amacıyla gittiği Suriye'nin başkenti Şam'da, Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Gassan Al Rifai ile bir araya geldi. Görüşmede Rifai, Türkiye ve Suriye arasında imzalanması düşünülen Serbest Ticaret Anlaşması'na olumlu baktıklarına değinirken, Bakan Tüzmen de enerji konusunda işbirliği yapılarak ortak projeler üretilebileceğini bildirdi.

 

20- ABD Başkanı George W. Bush, Irak'ın Geçici Yönetim Yasası görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada, Iraklıların büyük ilerleme kaydettiğini belirterek, ülkedeki demokratik sürece güven duyduğunu söyledi.

 

21- Irak Geçici Hükümet Konseyi'nin Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari “Arap Birliği Dışişleri Bakanları Zirvesi” için gittiği Mısır'ın başkenti Kahire'de yaptığı açıklamada, Şiilerin geçici yönetim yasasını imzalamayı ertelemesini 'yabancıların oyunu' olarak nitelendirdi. 

 

 

7 MART 2004

  

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Sezer mesajında “Türkiye'nin önüne çeşitli dönemlerde getirilmeye çalışılan türban sorunu, demokrasiye sığınılarak, demokratik atılımların gölgelenmesinden başka bir anlam taşımamaktadır. Din ve vicdan özgürlüğünün gerçek güvencesi laiklik ilkesidir” dedi.

 

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, TEMA Vakfı'nca düzenlenen '1 milyon fidan' kampanyasına, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı bahçesine fidan dikerek destek verdi.

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Istanbul Il Kadın Kolları tarafından düzenlenen '1. Kadın Şurası'na telekonferans sistemiyle katıldı. Başbakan Erdoğan “Senede sadece bir gün kadınların hakkını tartışmakla sorumluluktan kurtulamayız. O zaman kadınlar gelsinler siyasette de seslerini duyursunlar. Buna gerçekten ihtiyacımız var” dedi.

 

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisince Kayseri'de düzenlenen mitinge katıldı. Yıl sonunda AB'den müzakere tarihi alacaklarını belirten Başbakan Erdoğan “Inancına güvenen insan hürriyetlerden, düşüncesine güvenen insan da düşünce özgür-lüğünden korkmaz” dedi.

 

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AKP Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl'ün cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin öğrenim durumlarına ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin yarısından fazlasının ilkokul mezunu olduğunu söyledi. 

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, partisinin Istanbul Kadıköy Ilçe Başkanlığı'nca düzenlenen bir toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelede milletin önemli bir vazifesi olduğunu belirten Bakan Unakıtan “Eğer çocuğumuzun geleceğini düşünüyorsak, bu kayıt dışıyla hep beraber mücadele edelim. Kayıt dışından bana ne kadar fazla vergi gelirse bunları diğer vergilerin indirilmesinde kullanacağım” dedi.

 

7- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar yaptığı açıklamada, Küçük ve Orta Boy Işletmelerin  (KOBI) hem bankacılık hem de sermaye piyasasından finansman sağlamada önemli sorunlarla karşılaştığını belirterek, Anadolu'da faaliyet gösteren KOBI'lerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş bir piyasa yapısının, bu tür işletmelerin piyasaya girmelerinde başlı başına teşvik oluşturacağını söyledi.

 

8- Suriye'de bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, başkent Şam'da Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından kabul edildi. Suriye ile Türkiye arasında yapılacak Serbest Ticaret Anlaşması'nın bir takvime bağlanması, karşılıklı olarak sınır ticareti merkezlerinin oluşturulması konularında Devlet Başkanı Esad'a bilgi verdiğini belirten Bakan Tüzmen “Imzalayacağımız bir protokol ile tüm hususlar bir takvime bağlanmış olacak ve iki ülke arasında önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalarla ilgili ciddi bir yol haritası elimizde olacak” dedi.

 

9- Avrupa Komisyonu'nun, Avrupa Vakfı'nın işbirliğiyle hazırladığı 'Avrupa'da Yaşam Kalitesi' adlı rapora göre, AB'deki 15 üye ve 13 aday ülke arasında en bozuk gelir dağılımının Türkiye'de olduğu bildirildi.

 

10- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, AB uyum yasaları ile Annan Planı hakkındaki görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

11- Yunanistan'da yapılan başbakanlık seçimlerinde, Içişleri Bakanlığı'nca açıklanan ilk gayri resmi kesin sonuçlara göre, Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Genel Başkanı Kostas Karamanlis'in  Başbakan seçildiği bildirildi.

 

12- Israil ordusu tarafından Gazze Şeridi'ndeki Nuseyrat ve Bureye mülteci kamplarına düzenlenen saldırılarda, aralarında 4 ço-cuğun da bulunduğu 14 Filistinlinin öldüğü, 80 kişinin de yaralandığı bildirildi.

  

 

8 MART 2004

 

 1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Manisa'da düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konularla birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü değerlendirdi. Başkan Arınç, Türkiye'de kadınların siyasette aktif olmadığını belirterek “Bayanların daha cesur ve kararlı olarak siyasi hayata girmeleri ve kendilerini ispatlamaları gerekir. Siyasetin daha fazla kadın eline ihtiyacı var” dedi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle partisinin Kadın Kolları Başkanlığı'nca düzenlenen 'Siyaset ve Kadın' konulu panelde yaptığı konuşmada, kadına karşı yapılan ayrımcılığın ırkçılıktan daha tehlikeli ve ilkel olduğunu belirterek “Devletler, devlet kurumları cinsiyet ayrımcılığı yaparsa, kadınları ikinci sınıf görürse, kadın haklarını ilkel töreler belirler” dedi.

Panele katılan Norveç Çocuk ve Aile Bakanı Laila Davoy da ülkesindeki kadın haklarına değinerek, Norveç'te yeni çıkan yasaya göre gebelik izninin 42 haftaya çıkarıldığını, bunun 4 haftasını kullanma hakkının da erkeklere verildiğini söyledi.

Panele ayrıca Devlet Bakanı Ali Babacan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Devlet Bakanı Güldal Akşit katıldılar.

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kıbrıs'ta yayımlanan Politis gazetesinin Kıbrıs konusundaki sorularını yanıtladı.

 

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda sosyal güvenlik reformu görüşüldü. Toplantının ardından Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek gazetecilerin, Irak geçici anayasası ve Yunanistan'da yapılan seçimlere ilişkin  sorularını yanıtladı.

 

5- Türkiye'de bulunan AB Dönem Başkanı Irlanda'nın Dışişleri Bakanı Brian Cowen, Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot, AB Konseyi Genel Sekreteri Javier Solana ile AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'den oluşan AB Troykası, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığındaki Türk heyeti ile görüştü.

Toplantıda Türkiye'nin yıl sonunda AB ile müzakerelere başlayabilmesi için yapması gereken reformlar, uygulamadaki aksaklıklar, Kıbrıs'ta çözüm süreci, Afganistan, Irak, Iran konusu ele alındı.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Cowen, AB olarak Türkiye için 2002 Kopenhag zirvesinde alınan kriterler yerine getirildiğinde gecikme olmaksızın müzakerelere başlama taahhüdünü teyit ettiklerini belirtti.

 

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 11'incisi yapılan görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, güvenlik konusunun gündeme geldiğini belirterek, iki tarafın statüsü ve eşitliği konusunda Isveç modelini önerdiklerini, kurulacak yeni ortaklığın AB ile ilişkileri konusunda  da iki ayrı dil üzerine bina edilmiş olan Belçika'yı model aldıklarını, Rumların ise bunları reddettiğini söyledi.

 

7- Avrupa Parlamentosu'nun Kıbrıs raporunda, Ada'daki çözümsüzlüğün, Türkiye'nin AB üyelik hedefi için ciddi sorun teşkil edeceği yolundaki AB Komisyonu görüşünün paylaşıldığı belirtildi. Raporda ayrıca, BM kararları çerçevesinde tek bir uluslararası kimliği olan, iki kesimli federal bir devletin oluşmasına destek verildiği kaydedildi.

 

8- Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors'un, Türkiye'nin uzun vadeli Türk Lirası notunu B (+)'dan BB (-)'ye yükselttiği bildirildi.

 

9- Irak Geçici Yönetim Konseyi üyeleri,  geçici Irak anayasasını imzaladı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'a geçici anayasaya ilişkin  Türkiye'nin endişelerini içeren bir mektup gönderdi.

Daha sonra Başbakan Yardımcısı Gül ile telefonla görüşen Powell, geçici anayasa konusunda endişeye gerek olmadığını belirterek, kalıcı anayasa hazırlanırken Irak'ın komşularıyla yakın çalışmaların yapılacağını söyledi.

 

10- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesine ABD'nin hazırladığı “Büyük Ortadoğu Projesi”ne ilişkin yaptığı açıklamada, dışarıdan reform dayatılamayacağını belirterek, dışarıdan dayatılan bu tür bir projenin bölge halkı tarafından  reddedileceğini söyledi. Mübarek ayrıca, bölgenin istikrarı için öncelikle Filistin-Israil sorununun çözülmesi gerektiğini belirtti.

 

11- Yunanistan'da dün yapılan genel seçimleri kazanan Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Başkanı Kostas Karamanlis, Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Karamanlis Fransız Le Figaro gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye girmesini ve ikili ilişkilerin normalleştirilmesini istediklerini belirterek, Kıbrıs'ta kalıcı bir çözümden yana olduğunu söyledi.

 

 

 9 MART 2004

 

 1- Yurt genelinde gerçekleştirdiği mitinglere Ağrı ve Iğdır'da devam eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ağrı'da halka hitaben yaptığı konuşmada, iktidara geldikleri günden itibaren icraatlarını art arda gerçekleştirdiklerini, ancak her şeyin bir anda olamayacağını söyledi. Başbakan Erdoğan konuşmasında CHP'yi eleştirdi.

 

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NTV televizyonunda katıldığı bir programda, ABD'nin 'Büyük Ortadoğu Projesi' ve Kıbrıs müzakerelerine ilişkin  soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, ABD'nin terör örgütü PKK  ile mücadele konusunda verdiği taahhüde ilişkin bir soru üzerine ise ABD'ye 'Türkiye'nin böyle bir projenin taşeronluğunu üstlenmeyeceği, uygulayıcısı olmayacağı' mesajını ilettiklerini ancak birlikte çalışılabilineceğini söyledi.

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener 'E-Devlet Uygulamaları Konferansı ve Sergisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, konu hakkında acil eylem planı oluşturduklarını belirterek, planı bu yıl sonunda tamamlayacaklarını bildirdi.

 

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Serbest Bölgeler Koordinasyon Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, ticaret hacmi 16.6 milyar dolar olarak gerçekleşen serbest bölgelerde, bürokrasinin azaltılacağını söyledi.

 

5- Istanbul'un Kartal ilçesinde 'Kabul Edilmiş Masonlar Derneği Yakacık Locası'na düzenlenen bombalı saldırıda 3 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

6- Türkiye'de bulunan AB Troykası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin Kıbrıs'ta varılacak anlaşmanın kalıcı olması için AB birincil hukukunun bir parçası sayılması talebine “Artık çok geç. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), AB ile müzakerelere başlamadan önce Kıbrıs'ta anlaşma olsa, süreç farklı olurdu” dedi.

AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ise sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini kabul ederek insan hakları örgütleri, demokratikleşme ve insan hakları alanındaki reformların uygulamasındaki istikrarsızlıklar ile Güneydoğuda köye dönüşler konusunda yaşanan sıkıntıları gündeme getirdi. Verheugen yaptığı açıklamada, sivil toplum örgütlerinin görüşlerini hazırlayacakları Ilerleme Raporu'na yansıtacaklarını söyledi.

 

7- IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki heyeti kabul eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, IMF'nin faiz dışı fazla, bütçe hedeflerinin tutturulması noktasında doğalgaza yüzde 4 civarında zam yapılmasını beklediğini söyledi.

 

8- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ile Ingiltere Büyükelçisi Peter Westmacott, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile görüşmelerde bulundu. Edelman görüşmede, Kıbrıs ve Irak konularını ele aldıklarını söyledi.

 

9- Avusturya'da temaslarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik başkent Viyana'da yaptığı açıklamada, Avusturya Eğitim, Bilim ve Kültür Bakanı Elisabeth Gehrer ile yaptığı ikili görüşmede, Türkiye ile Avusturya arasında eğitim ve kültür anlaşması imzalanıncaya kadar 'mutabakat belgesi' imzalanmasının kararlaştırıldığını söyledi. Bakan Çelik ayrıca, iki ülkenin tarih kitaplarında yer alan ve geçmişte oluşmuş tatsızlıkları bugüne taşıyan ifadelerin çıkarılması konusunu da görüştüklerini belirtti. Iki ülke teknik heyetlerinin de katıldığı görüşmede eğitim alanındaki sorunlar ele alındı.

Bakan Çelik daha sonra Türk mahallesini ziyaret etti.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile GKRY lideri Tasos Papadopulos arasında sürdürülen Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 12'incisi yapılan görüşmelerde, güvenlik, göçmen sorunları, geçici hükümet binaları ve Federal Mahkeme'nin oluşumu konuları ele alındı. Görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Denktaş, Annan Planı'na göre referandumun 21 Nisan'da yapılması gerektiğini, ancak Yunanistan'daki darbenin yıl dönümü nedeniyle Rum tarafında resmi tatil olacağını, bu nedenle 20 Nisan üzerinde anlaşmaya varıldığını belirtti.

 

11- Alman hükümetinin Insan Hakları Sorumlusu Claudia Roth başkent Berlin'de, bir grup Türk gazeteciyle bir araya geldi. Görüşmede Türkiye'nin AB üyeliğini değerlendirerek, Alman hükümetinin konuya yaklaşımını ele alan Roth, Alman hükümetinin insan hakları, azınlık hakları ve hukuk devleti olma yolunda Türkiye'yi sürekli desteklediğini belirterek, Türkiye'nin AB'ye uyum çerçevesinde büyük ilerlemeler kaydettiğini söyledi.

  

 

10 MART 2004

    

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'Ek Bütçe Yasası'nı onayladı.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Van'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, iktidarları döneminde düşünce hürriyeti konusunda önemli adım attıklarını belirterek “Inancına güvenen inanç hürriyetinden, düşüncesine güvenen düşünce hürriyetinden korkmaz” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, sağlık alanında yenilikler yapacaklarını ve meslek liseleri konusunda düzenleme yapacaklarını söyledi.

 

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, 10 Mart 2004 günü bir gazetede 'Sosyetik Fişleme' başlıklı bir haber yer aldığı belirtilerek “Söz konusu haber doğrudur. 5442 sayılı Il Idaresi Kanunu çerçevesinde, mülki idare amirleri, çıkabilecek ve çıkan olayların önlenmesi maksadıyla, gerekli gördükleri hallerde, en yakın Kara, Deniz ve Hava birlik komutanlıklarından kuvvet talebinde bulunabilirler. Çıkabilecek olaylara karşı, etkin tedbirlerin alınabilmesi için, önceden planlama yapılması bir ihtiyaçtır. Söz konusu haberde konu edilen faaliyetin bu çerçevede değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak, çalışmada yer alan bazı hususların düzeltilmesi maksadıyla da gerekli incelemelere başlanılmıştır” denildi.

 

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal  Çorum'da düzenlediği mitingde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisine yönelik sözlerini  eleştirdi.

 

5- Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 7 TIP'li öğrenciyi öldürmekten hükümlü olan Haluk Kırcı'nın cezasını, AB'ye uyum yasaları uyarınca 48 ayı hücrede olmak üzere ömür boyu ağır hapis cezasına dönüştüren  mahkeme kararını onayladı.

 

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen noktayı değerlendirdi.  “Müzakerelerde 3 hafta geride kaldı.  Önümüzde 3 haftalık bir süre daha var. Bugüne kadar yapılan müzakerelerden Kıbrıs Rum tarafının çözüm yönünde siyasi irade ve arzusunun bulunmadığı bütün açıklığıyla ortaya çıkmıştır. Rum tarafının 1 Mayıs'ta  AB üyeliğinin rahatlığı içinde olduğu görülmektedir. Kıbrıs Türk tarafının sınırlı ve makul önerilerinin tümü tartışılmadan reddedilmiştir. Kendileri ise Annan Planı'nın temel prensip ve parametrelerinin dışına çıkan ve planın hemen hemen bütününü değiştirmeye yönelik bazı öneriler getirmiştir” dedi.

Tan ayrıca, Irak'ın kuzeyindeki PKK varlığına son verilmesi konusunda  ABD'nin taahhütleri bulunduğunu,  Türkiye'nin de ABD'den bu taahhütleri yerine getirmesini beklediğini söyledi.

 

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Devlet Bakanı Beşir Atalay ile Başbakanlık'ta  'Şartlı Nakit Transferi Protokolü'nü imzaladı. Bakan Atalay, programdan nüfusun en yoksul yüzde 6'lık kesiminin yararlanmasını hedeflediklerini belirterek “Amacımız, yoksulun yoksulu denilen kesimin sağlık ve eğitim hizmetlerine erişmesine katkı sağlamak” dedi.

Bakan  Akdağ ise programın bebek ve anne ölümlerini azaltacağını belirterek  “Toplumun en yoksul kesimindeki aileleri sağlık hizmeti almaya teşvik ediyoruz” dedi.

Program sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Akdağ, sağlık çalışanlarının yaptığı eylemi doğru bulmadığını söyledi. 

 

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Istanbul'da düzenlenen toplantıda, Türkiye genelindeki büyükşehir belediye başkan adaylarını tanıttı. Ağar, Türkiye'deki eski belediyecilik anlayışını değiştireceklerini belirterek, büyükşehir belediye başkan adaylarını seçerken dürüstlük, açıklık ve şeffaflık ilkelerine önem verdiklerini söyledi.

 

  9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimleri ve partisinin projelerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

10- Hak-Iş, TMMOB, KESK, DISK, SES ve Eğitim-Sen'in destek verdiği sağlık çalışanları “Herkese eşit, ulaşılabilir, nitelikli, parasız sağlık hizmeti” için iki gün sürdürecekleri iş bırakma eylemini başlattı.

 

11- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Kıbrıs müzakere sürecinde gelinen aşamada istişarelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

 

12- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, TÜSIAD bürosunun açılışı nedeniyle Fransa'nın başkenti Paris'te Türk gazetecilerin  IMF ile ilişkilere ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan hükümetin, 2004 ortasında IMF ile ilişkilerin 2005'te nasıl devam edeceğini gözden geçireceğini söyledi.

 

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos ile devam eden müzakerelerin ardından düzenlediği bilgilendirme toplantısında, özellikle güvenlik ve mülk konularındaki tartışmaların devam ettiğini, taraflar arasında herhangi bir uzlaşmanın sağlanamadığını belirtti ve AB yasalarıyla uyum sağlayabilmeleri için zamana ve birlikte yakın işbirliğine ihtiyaçları olduğunu da söyledi.

 

14- Avrupa Parlamentosu (AP), Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok'un hazırladığı 1 Mayıs'ta  AB üyesi olacak 10 ülkeye ilişkin son 'bilanço raporu'nu görüştü.

Oturumda söz alan AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi  Günter Verheugen, çözüm sürecindeki gecikmelerin sorumlusu olarak KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı gösterdi. Verheugen “Kıbrıs Türk toplumunun da AB'ye katılabileceği hesabıyla hazırlıklara başladık. Çok dar bir takvime karşı çalışıyoruz. Bu çalışmaların  geç başladığını itiraf ediyorum, ancak bunun sorumlusu Cumhurbaşkanı Denktaş'tır” dedi.

 

15-         Ekonomik Işbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) üye ülkelere ilişkin istatistikleri açıklandı. Buna göre, Türkiye 2003'te de OECD'nin işsizlik oranı en yüksek 4. ülkesi olduğu belirtildi.

  

 

11 MART 2004

 

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, korsan yayınla mücadeleyi öngören 5101 sayılı Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunu ve  5104 sayılı Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Kanunu'nu onayladı.        

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Bingöl mitinginde yaptığı konuşmada, geçen yıl meydana gelen depremin ardından Bingöl'e önemli yatırımlar yapıldığını belirterek, AKP'nin yerel yönetim anlayışıyla 28 Mart'ta yapılacak seçimden sonra Bingöl'ün çevresinin değişeceğini söyledi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin düzenlediği Yalova mitinginde yaptığı konuşmada “AKP iktidarına ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Türkiye'nin çağdaş, demokratik ve laik bir ülke olduğunu hatırlatma ihtarı vermeliyiz” dedi.

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta müzakerelerin sağlıklı yürümesi için kamuoyuna vakti geldiğinde bilgi verilmesi gerektiğini belirterek “Görüşmelerde canlı yayın yapılıyormuş gibi içeride konuşulanlar olduğu gibi dışarıya verilemez. Devlet adamları bu konuda sorumluluk sahibidir ve nerede konuşacaklarını bilir. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ta biliyor” dedi.

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AB Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansjörg Kretschmer'i kabulünün adından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini uygulamada kararlı olduğunu belirtti.

Kretcshmer de mevzuat çalışmaları ve bunların uygulanma-sındaki aksaklıklara rağmen hükümetin genel anlamda AB'nin ihtiyaçlarına cevap veren bir çizgide olduğunu söyledi.

6- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, A. Necmi Özler ve Ali Güzel'in Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi üyelerinin yetkilerini kullanırken laiklik ilkesi gereğince kutsal din duygularının devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırıl-mayacağını göz önünde tutmak zorunda olduğunu söyledi.

Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldılar.

 

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Tekstil ve Aksesuarları Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün yaşanan Uzakdoğu, Asya ve finansal krizleri ile depremlere karşın daha da kuvvetlenerek bugünlere geldiğini söyledi.

 

8- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin genel imajının tanıtımında üç aşamalı plan uygulanacağını belirterek “Artık sadece afişle, reklamla tanıtım yapmayacağız. 60 ülkede 47 milyon dolarlık bütçeyle sanat, spor ve kültürünü içeren 100'ü aşkın proje ile Türkiye'nin insan sıcaklığını dünyaya sunacağız” dedi.

 

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyareti sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın AB ve ABD yanlısı kişiler hakkında istihbarat toplamasına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, konuyla ilgili teknik bir hata olabileceğini belirterek “Konunun içeriğine baktığımızda sayılan niteliklerin hepsini potansiyel suçlu olarak kabul edersek ülkede suçsuz insan kalmayacaktır” dedi.

 

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Kütahya mitinginde yaptığı konuşmada, AKP yönetiminin hem kendi partisinden, hem de milletinden uzaklaşır hale geldiğini belirtti.

 

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu İstanbul'da düzenlenen “World of Industry (WIN) 2004” fuarının açılışında yaptığı konuşmada, Türk sanayinin rekabet gücünü kaybettiğini belirterek, dünyanın en pahalı ikinci enerjisini kullanmak ve en pahalı vergilerini ödemekle rekabet etmenin imkansız olduğunu söyledi.

 

12- UEFA Kupası'nda Gençlerbirliği  Futbol Takımı, İspanya'nın Valencia Futbol Takımı'nı 1-0 yendi.

 

13- Türkiye'de bulunan Irak'taki ABD  Dış İlişkiler sorumlusu Büyükelçi Ronald Neumann, Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Osman Korutürk ile Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi. Neumann görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasının hem ABD'nin hem de Türkiye'nin çıkarına olduğunu belirterek “Bu konuda Türkiye'ye verdiğimiz güçlü taahhütlerin arkasındayız” dedi.

Korutürk de yaptığı açıklamada “Irak'ın temel anayasasının oluşturulması çabalarına Türkiye olarak biz de katkı sağlayacağız” dedi.

 

14- Türkiye'de bulunan Filipinler Dışişleri Bakanı Delia Domingo Albert, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Gül, Filipinler ile Türkiye arasında ekonomik ve ticari ilişkiler için gereken yasal çerçeve anlaşmalarının 1990'larda tamamlandığını, turizm ve ticarette büyük potansiyeller olduğunu söyledi.

 

15- İspanya'nın başkenti Madrid'deki bir tren istasyonunda 3 yolcu treninde meydana gelen 4 patlamada 200 kişinin öldüğü, 1450 kişinin de yaralandığı bildirildi.

   

 

12 MART 2004

 

 1- Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Sermet Atacanlı, Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in çeşitli konulardaki görüşlerini aktardı. Cumhurbaşkanı Sezer'in Avrupalı yetkililerle görüşmelerinde ağırlıklı olarak Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığını belirten Atacanlı “Beklentimiz, bu olumlu mesajların Aralık'ta Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesi suretiyle somut bir sonuca dönüştürülmesidir” dedi. Atacanlı ayrıca, Kıbrıs'ın Türkiye açısından oldukça hassas olduğunu belirterek, ortaya çıkacak sonucun Türkiye, KKTC ve halklarının çıkarlarını koruyacak bir şekilde olmasını ümit ettiklerini söyledi.

 

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Istiklal Marşı'nın kabul edilişinin 83. yılı nedeniyle bazı sivil toplum örgütleri ile öğrencileri TBMM'de kabul etti.

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim gezileri çerçevesinde gittiği Erzurum'da halka hitaben bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, enflasyonda hedeflerinin tek haneli rakamlar olduğunu söyledi.

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bakanlıktan ayrılırken gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül bir soru üzerine, ABD'nin Türkiye'den Afganistan için daha fazla birlik istemesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, Ispanya'nın başkenti Madrid'te düzenlenen terorist saldırılar nedeniyle Ispanya Büyükelçiliği'ne taziye ziyaretinde bulundu. Türkiye'nin, Ispanya'nın durumunu en iyi anlayan ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcı Gül, terörün hiçbir gerekçesi olmadığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Taliban tarafından Afga-nistan'da kaçırılan 2 Türk işçinin Kabil'deki Türkiye Büyükelçiliği'ne teslim edildiğini açıkladı.

 

5- RTÜK'te bir araya gelen Genelkurmay Başkanlığı, Içişleri ve Dışişleri Bakanlığı, MIT Müsteşarlığı ve AB Genel Sekreterliği de içinde olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Kürtçe yayın konusunu görüştüler.

  RTÜK Başkanı Fatih Karaca yaptığı açıklamada, Avrupa'daki yayınları örnek göstererek, bu tür yayınların kamu tarafından yapılmasının daha doğru olduğunu söyledi.

 

6- Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) “Düşen Enflasyon Ortamında Yaşamak” konulu çalışması Başkan Zafer Çağlayan tarafından düzenlenen bir toplantıyla açıklandı. Çağlayan, çalışmanın enflasyon sorununun çözümünde yardımcı, düşen enflasyon ortamında sağlıklı kararlar alınmasında yol gösterici olmasını diledi.

 

7- Izmir'de demokratik kitle örgütleri ve meslek odaları temsilcilerinin yaptıkları ortak açıklamada “Demokrasi, özgürlük, kadınların söz hakkı, ilericilik ve kültürel gelişmişlikle Türkiye'nin yüz akı olan Izmir'in, dinci, gerici, ırkçı ve ayrımcı anlayışların hamaset ve yüzeysellik taşıyan çağrılarına kulak asmayacağını biliyoruz” denildi.

 

8- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Ispanya'nın başkenti Madrid'te düzenlenen terorist saldırıları kınayarak, sivilleri öldürmeye yönelik terör eylemleri olarak nitelendirdi.

Öte yandan çok sayıda ülke saldırılarla ilgili olarak kınama mesajları yayımladı.

 

9- BM Barış Gücü (UNFICYP) Sözcüsü Brian Kelly tarafından yapılan açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'nun Kıbrıs Rum Yönetimi ve KKTC hükümetleri ile ayrı ayrı görüşerek anlaşılamayan konuları çözmeye çalışacağını bildirdi.

  

 

13 MART 2004

 

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve Devlet Bakanı Güldal Akşit ile birlikte gittiği Tunceli'de halka hitabında hükümetin icraatlarını anlattı. Başbakan Erdoğan, 2003 yılında demokratikleşme yolunda önemli adımlar atıldığını vurgulayarak, düşünce, din ve vicdan, örgütlenme özgürlüğü ile anadilde öğrenimi buna örnek gösterdi. Tunceli'deki konuşmasının ardından Elazığ'a geçen Başbakan Erdoğan düzenlenen mitingde, başörtüsü sorununa değindi.

Daha sonra Malatya'ya giden Başbakan Erdoğan burada da halka seslenerek, yüzde 30'larda aldıkları enflasyonu yüzde 9'lara düşürdüklerini belirtti.

 

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal seçim çalışmaları çerçevesinde gittiği Burdur'da halka hitaben yaptığı konuşmada, AKP iktidarının bazı medya kuruluşları ve işadamlarının desteğiyle sorunların üstünü örttüğünü belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın halkın sorunlarıyla uğraşmadığını söyledi.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül gündemdeki konuları Milliyet gazetesine değerlendirdi.

 

4- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya İstanbul Barosu'nun başlattığı ve 35 ildeki baro tarafından desteklenen 'Hukuk Devleti ve Yargı Reformu' kampanyası kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, hukuk devletinde yargının fevkalade önemli olduğunu vurgulayarak “Son zamanlarda birtakım olumsuz davranışlarla, olumsuz siyasi amaçlarla yargı yıpratılmak isteniyor” dedi.

 

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF ile yürürtülen 7. gözden geçirme çalışmalarının tamamlanması üzerine düzenlediği basın toplantısında, bu yıl için bütçede oluşacağı öngörülen 7 katrilyon liralık açık için alınacak tedbirleri, sosyal hayata ve yürütülen ekonomik program çerçevesinde hedeflenen enflasyon gibi makroekonomik hedeflere etki yapmayacak şekilde ayarladıklarını vurguladı. Toplantıya Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ve IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk de katıldılar.

Moghadam da toplantıda yaptığı konuşmada, 2003 yılı makro ekonomik göstergelerinin oldukça başarılı olduğunu, 2004 yılı için de olumlu gelişme beklediklerini bildirdi.

 

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İstanbul Defterdarlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, son günlerde gelir beyannamelerinin düşük olduğu gerekçesiyle kabul edilmediği yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi. Bakan Unakıtan ayrıca, İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Hizmet ve Kültür Binası'nın açılışında yaptığı konuşmada, serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin yetkilerini artıracaklarını ve teftiş hakkı vereceklerini bildirdi.

 

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bir dispanserin açılışında yaptığı konuşmada, SSK'nın 35 milyon kişiye çok dar imkanlarla hizmet verdiğini belirterek sorunların personel yetersizliğinden kaynaklandığını bu nedenle Maliye Bakanlığı'ndan istenen 5 bin yeni personel taleplerinin onaylandığını açıkladı.

 

8- Annan Planı çerçevesinde CTP Genel Sekreteri Ferdi Sabit öncülüğünde hazırlanan Birleşik Kıbrıs Devleti'nin kurulması halinde oluşacak Kıbrıs Türk Devleti'nin anayasa taslağı, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'ya sunulmak üzere KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a iletildi. Cumhurbaşkanı Denktaş “Meclis'e bile götürülmeyen bir taslağı De Soto'ya sunamam” diye geri çevirdi. 

Bu arada Cumhurbaşkanı Denktaş, Başbakan Mehmet Ali Talat, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ve çok sayıda bürokrat ile yaptığı toplantının ardından, anayasa taslağı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, KKTC Anayasası'nı ve bununla birlikte devleti ortadan kaldıracak yeni bir anayasa taslağını BM'ye sunabilmesi için meclisten yetki isteyeceğini belirterek “Bana verilen yetki, devleti korumak içindi. Ancak şimdi benden devleti ortadan kaldıracak bir hareket isteniyor. Buna yetkim yoktur” dedi.

 

9- Suriye'nin sınır ilçesi Kamışlı'da dün bir futbol karşılaşması sırasında çıkan Kürt-Arap çatışmasının ayaklanmaya dönüştüğü ve olayda 52 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

 

 14 MART 2004

  

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer '14 Mart Tıp Bayramı' dolayısıyla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde düzenlenen törene katıldı. Cumhurbaşkanı Sezer konuşmasında “Sağlık hizmetlerinde tüm olumlu gelişmelere karşın, doktorlarımız, sağlık personelimiz ve hastalarımız yönünden istenilen düzeye ulaştığımızı söylemek güç. Türkiye, aksayan yönleri düzeltmek, uygulamaları geliştirmek ve bu doğrultuda geleceğe dönük planları hayata geçirmek zorunda. Düzenlemeler, tarafların görüşleri ve istekleri de dikkate alınarak bir an önce hayata geçirilmeli” dedi.

Törene TBMM Başkanı Bülent Arınç da katılırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ birer mesaj yayımladılar.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal D televizyonunda yayınlanan 'Teke Tek' adlı programda, Istanbul 2'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı'nın “bazı kişilerin fişlenmesini istediği” iddiaları ile ilgili olarak “Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) böyle bir görevi yok” dedi. Fişlemenin suç olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, bunu hangi birim yaptıysa sorumlular hakkında gerekli adımların atılacağını söyledi.

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Şanlıurfa ve Diyarbakır'da düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmada, bölgesel ırka ve dine dayalı milliyetçilik yapmadıklarını söyledi.

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, partisinin Izmir'deki seçim çalışmalarına katıldı. Gazetecilerin Suriye'deki olaylara ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'ye yakın bir noktadaki Kamışlı mıntıkasında çıkan olayların yatıştığını belirterek, çok sayıda insanın hayatını kaybetmesinden üzüntü duyduğunu söyledi. Olayların tedirgin edici olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca “Biz komşumuzda istikrar ve huzur istiyoruz” dedi. 

 

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, otomotiv sektöründe yerli yan sanayi kullanımına ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek, 2003 yılında otomotiv sektörünün üretim ve ihracatının çok başarılı olduğunu söyledi.

 

6- Vakıfbank Güneş Sigorta Bayan Voleybol Takımı, Bursa'da, Almanya'nın ULM Aliud Pharma Voleybol  Takımı'nı 3-0 yenerek, Avrupa Şampiyonu oldu.

 

7- Istanbul'da gerçekleştirilecek Yatırımcı Danışma Konseyi Toplantısı için  Türkiye'ye gelen Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, Konsey'in oluşturulmasının Türkiye açısından önemli bir adım olduğunu ve doğrudan yatırım açısından önemli sonuçlar getireceğini ümit ettiğini söyledi.

 

8- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, 20 Nisan'da referanduma sunulacak olan Annan Planı'nın, Kıbrıs Türk halkı tarafından reddedilmesi halinde çok ciddi sıkıntıların yaşanacağını belirterek, bunun intihar anlamına geldiğini, bugünkü durumun sürdürülebilir olmadığını söyledi. 

 

9- Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kamışlı kentinde Kürt 'El Cihad' ile Arap 'El Fütuva' takımları arasında oynanan futbol maçında çıkan olaylarla başlayan gerginlikte, bölgede geçici olağanüstü hal ilan edildiği, çok sayıda askeri birliğin bölgeye sevk edildiği, öte yandan Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Suriye Büyükelçiliği'nin saldırıya uğradığı bildirildi.

 

10- Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen bombalı saldırılarda 4 Amerikan askerinin öldüğü 1 askerin de yaralandığı bildirildi.

 

11- Israil'in liman kenti Aşdod'da düzenlenen ikiz saldırılarda, 13 kişinin öldüğü, 18 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bu arada saldırıların ardından Israil Başbakanı Ariel Şaron ile Filistin Başbakanı Ahmed Kurey arasında yapılacak zirvenin de iptal edildiği belirtildi.

 

12- Ispanya'daki terör saldırıları sonrası güvenlik önlemlerini artıran Fransa'nın, sınırlardaki kontrollerin kaldırılmasını ve vizesiz ulaşımı sağlayan Schengen Anlaşması'nı geçici olarak kaldırdığı bildirildi.

 

13- Ispanya'da yapılan genel seçimleri, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, ana muhalefetteki Ispanyol Sosyalist Işçi Partisi'nin  (PSOE) kazandığı belirtildi.

 

14- Rusya'da yapılan başkanlık seçimlerinde, Devlet Başkanı Vlamidir Putin'in ilk belirlemelere göre oyların yüzde 69'unu alarak yeniden başkan seçildiği bildirildi.

 

15- Gürcistan'a bağlı Acaristan Özerk Cumhuriyeti sınır muhafızlarının, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin Acar topraklarına girmesine izin vermemesi üzerine, Rusya'nın, Gürcistan'ı Acaristan'ı işgale kalkışmaması yönünde uyardığı bildirildi.

 

  

15 MART 2004

 

 1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Izmir'de, Gürcistan ile Acaristan Özerk Bölgesi arasındaki krize ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini belirterek “Gürcistan'ın sadece Acaristan Özerk Bölgesi ile değil başka bölgelerle de sorunları var. Gürcistan'ın toprak bütünlüğü risk altına girmemeli” dedi.

 

2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım “Telekomünikasyon Sektöründe Serbestleşme Beklentileri” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türk Telekom'un özelleştirme süreciyle ilgili hiçbir aksaklık yaşanmadığını, mayıs ayı sonu itibariyle ihale takviminin işletileceğini belirterek, hem sektörün hem Türk ekonomisinin yaşadığı krizin sonuna gelindiğini, önümüzdeki günlerde telekomünikasyon sektörünün büyümesinde çarpıcı gelişmeler meydana geleceğini söyledi.

 

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle düzenlenen “Tüketici Hakları ve TSE” konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de ilk defa reform niteliğindeki tüketici haklarını ve rekabeti koruma yasasını yürürlüğe koyduklarını belirterek, üretimde en önemli unsurun kalite ve standartlara uygunluk olduğunu belirtti.

 

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Kayseri'deki mitingde yaptığı konuşmada, milletin sorunlarının takipçisi olacaklarını belirterek, ulusal sorunların hükümetin gündeminde bulunmadığını söyledi.

 

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın ev sahipliğini yaptığı ve dünyanın en büyük çokuluslu 19 şirketinin üst düzey yöneticilerinin katıldığı “Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Istanbul'da yapıldı.  

Başbakan Erdoğan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, doğrudan uluslararası yatırımlar açısından  bakıldığında Türkiye'de hayal kırıklığı yaşandığını belirterek, önümüzdeki dönemde doğrudan uluslararası yatırımların ülkedeki yatırım ve istihdamda çok daha önemli rol alması ve büyüme sürecine önemli destek vermesini beklediğini söyledi.

Bakan Babacan da toplantıda, Türkiye ekonomisindeki gerçekleşmeler ve beklentiler konusunda bir sunum yaptı.

Konseyin birinci toplantısının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, coğrafi konumu, kayda değer büyüklükteki iç pazarı, zengin doğal kaynakları, dinamik yerli sanayii, yüksek nitelikli ve verimli iş gücünün Türkiye'yi yatırımlar için çok cazip bir yer haline getirdiği belirtildi.

 

6- Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Maruf El-Bakhit, Kral Abdullah'ın Türkiye ziyareti öncesinde ikili ilişkileri Zaman gazetesine değerlendirdi.

 

7- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi Italyan La Stampa gazetesine verdiği demeçte, terörün Irak Savaşı öncesine göre daha güçlü olduğunu ve Ispanya'nın başkenti Madrid'deki saldırının,  Irak'taki savaşın bilançosunun olumsuz olduğunu ortaya koyduğunu belirterek “Teroristlerle çatışmanın güçle çözülmeyeceği açıktır. Irak'ta ya da Irak dışında bilanço olumsuzdur” dedi.

 

8- Ispanya'da genel seçimleri kazanan Sosyalist Işçi Partisi (PSOE) lideri Jose Luis Rodriguez Zapatero yaptığı konuşmasında, Irak'taki Ispanyol askerlerini çekeceğini açıkladı. Irak işgalini bir felaket olarak niteleyen Zapatero, ABD Başkanı George W. Bush ve Ingiltere Başbakanı Tony Blair'i Irak savaşı konusunda özeleştiri yapmaya çağırarak, ülkedeki tüm siyasi partileri terorizme karşı mücadelede birleştireceğini söyledi.

9- Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, dün Batum'a geçişinin engellenmesi olayının silahlı ayaklanma olduğunu ve ülkenin parçalanma tehlikesi yaşadığını belirterek, özerk bölge Acaristan'da kan akıtılmaması için gerekli tüm tedbirlerin alınacağını söyledi.

Acaristan Özerk Bölgesi lideri Aslan Abaşidze de televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, Tiflis'in izlediği politikanın trajediye yol açabileceğini belirtti.                                                                                                                                                          

Öte yandan Saakaşvili'nin, Özerk Bölge'ye verdiği ültimatom süresinin dolmasının ardından alınan tedbirler çerçevesinde, Sarp sınır kapısı, Batum limanı ve hava sahasının kapatıldığı bildirildi.

  

                                                                              

16 MART 2004

 

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ABD'nin Büyük Ortadoğu Planı, Israil-Filistin anlaşmazlığı ve Irak'taki gelişmeleri görüşmek üzere Türkiye gelen Ürdün Kralı Abdullah'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı açıklamada, Ürdün'ün Türk halkının kendisinin çok yakın hissettiği bir ülke olduğunu belirterek, Kral Abdullah'ın ziyaretinin uluslararası alanda iki ülke politikalarının daha da yakınlaşması yönünde yararlı bir fırsat olduğunu söyledi. Kral Abdullah da iki ülke arasındaki ilişkilerin mükemmel olduğunu belirterek, ziyareti  sırasında siyasi ve ekonomik alanda işbirliğini geliştirme fırsatlarını ele alacaklarını belirtti.

Kral Abdullah görüşmelerin ardından Istanbul'a giderek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya geldi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Istanbul'da Ümraniye Devlet Hastanesi'nin  açılış töreninde yaptığı konuşmada, halkın saygısını ve güvenini kazanacak olan sağlık sisteminin, hükümetleri zamanında oluşturulmaya başlandığını belirterek, SSK'lıların da özel hastanelerde tedavileri yapıldıktan sonra, serbest eczanelerden ilaç alabileceklerini söyledi.

Törende bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise sözleşmeli personel anlaşmasıyla en ücra köşelere dahi sağlık personelinin yerleştirildiğini söyledi. Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Istanbul Valisi Muammer Güler de katıldı.

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Izmit'te  halka hitaben yaptığı konuşmada, belediyelerin iş kapısı yapılmasından dolayı devletin battığını söyledi.

Başbakan Erdoğan daha sonra Düzce'ye giderek Başbakanlık Toplu Konut Idaresi (TOKI) tarafından yaptırılacak olan konutların temel atma törenine katıldı.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Adapazarı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, muhalefetin Kamu Yönetimi Reformu konusunda hükümete destek vermediğini belirterek muhalefeti eleştirdi.

 

4- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden bazı kaymakamlıklara gönderilen istihbarat yönergesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, istihbarat çalışmasının yasal olduğu, ancak basın kuruluşlarınca bunun fişleme olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğu bildirildi. Açıklamada, durumun Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) iç meselesi olduğu belirtildi.

 

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bir kabulde gazetecilerin dış politika gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Acaristan yönetiminin Gürcistan'ın bir parçası olduğunu hatırlaması gerektiğini belirterek, Acaristan'ın özel bir statüsü bulunduğunu ancak bunun Gürcistan'ın toprak bütünlüğü içinde değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi. Gürcistan Cumhurbaşkanı Zurab Jvaniya ile bir görüşme yaptığını belirten Başbakan Yardımcısı Gül, her iki tarafa da itidalli ve soğukkanlı bir çözüm önerdiklerini söyledi.

 

6- Istanbul Valisi Muammer Güler, Istanbul'un Kartal ilçesinde Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği Yakacık Şubesi'ne yapılan saldırıyla ilgili Emniyet Müdürlüğü'nde Celalettin Cerrah ve diğer polis müdürleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, düzenlenen operasyonlarda 18 kişinin göz altına alındığını, gözaltına alınanlar arasında bir intihar eylemcisinin de bulunduğunu belirterek, yeni bir saldırının önlendiğini söyledi.

 

7- IMF'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkeler grubunun Icra Direktörü Willy Kiekens, Istanbul'da dün gerçekleştirilen Yatırım Danışma Konseyi'nin ardından yaptığı açıklamada, IMF olarak toplantıya katılan tüm yürütme kurulu başkanlarına (CEO) Türkiye'deki ekonomik gelişmeler hakkında bilgi verdiklerini belirterek “Türkiye'deki doğrudan yabancı sermaye girişinin artmasında IMF olarak üstümüze düşeni yapacağız” dedi.

Toplantıya katılan Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn da Türkiye'nin istikrarı yakaladığını ve yatırım için ideal bir ülke olduğunu belirterek, ekonomik programa ve reformlara aynen devam edilmesi gerektiğini söyledi. Wolfensohn toplantıda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile  bir süre görüştü.

Wolfensohn ayrıca, Uluslararası Finans Kurumu'nun (IFC) Istanbul'daki bürosuna yaptığı ziyaretin ardından Bilgi Üniversitesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Wolfensohn, Dünya Bankası'nın Türkiye'ye destek vermeye devam edeceğini söyledi.

 

8- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa'da Türk Ajansı-Kıbrıs'a (TAK) yaptığı açıklamada, devam eden Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili en büyük olumsuzluğun takvime rağmen 'Kıbrıs Türk Kurucu Devlet Anayasa Taslağı'nın Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından sunulmaması olduğunu söyledi.

 

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile görüşerek gerginliği arttıracak adımlardan kaçınılmasını istediğini söyledi.

 

10- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani, Selahattin kentinde AFP ajansına verdiği demeçte, geçici anayasada federalizme çıkacak şekilde demokrasinin kurulması ve Kürdistan'ın özerkliğinin muhafaza edilmesinin memnuniyet verici olduğunu belirterek ”Ancak ulus olarak Kürtlerin sadece federalizme hakkı yok, bağımsızlık da onların hepsinin hakkı” dedi. Barzani ayrıca,  bağımsızlığın güncel gerçekler ve koşullar nedeniyle gündemde olmadığını söyledi.

11- Suriye'de Halepçe Katliamı'nın 16. yıl dönümü nedeniyle Halep şehrinin Eşrefiye ve Şeyh Meksud mahalleleri ile Arfin kasabasında düzenlenen anma mitinginde, güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu 7 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

12- Rusya'nın kuzeyindeki Arhangelsk kentinde bir apartmanda meydana gelen patlama sonucu 75 kişi enkaz altında kaldı. Olayda 18 kişinin öldüğü, 24 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

  

17 MART 2004

 

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 89. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda “Çanakkale'de ulusumuz, yazgısını değiştiren özgürlük  savaşımını Atatürk önderliğinde kazandı” dedi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul İl Özel İdaresi'nce gerçekleştirilecek olan 250 trilyon liralık eğitim yatırımlarının tanıtımı ve hayırsever yurttaşlarca yapılacak olan okulların protokol töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin en önemli önceliğinin eğitim ve sağlık olduğunu belirterek “Eğitimdeki açlığı giderdiğimiz anda, diğer açlığı daha kolay gideririz” dedi.

Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de bakanlığının, bütçeden en yüksek payı alan bakanlık olduğunu söyledi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yöneticilerini kabulü sırasında yaptığı konuşmada, Başbakan aleyhine yazan yazarların susturulduğunu belirterek “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hükümete bugünkü ölçüde medya desteği verilen bir dönem olmadı. Ancak otoriter, totaliter rejimlerde görülen ölçüde bir destek var” dedi.

Baykal ayrıca İzmit ve Bolu'da düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmada, İzmit'te yıllardan bu yana başarılı belediyecilik yapıldığını ve kentin adeta belediyeciliğin  üniversitesi haline geldiğini söyledi.

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Konya'da gazetecilere  Suriye'deki olaylarla  ilgili açıklamada bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, bölge topraklarında kışkırtmalar ve yanlış uygulamalar bulunduğunu belirterek “Bölgede yaşayanlar, geleceklerini düşünerek beraber yaşama iradelerini bozmamalı” dedi.

 

5- Anayasa Mahkemesi, kızılağaç ve kestaneliklerin orman alanı dışına çıkarılmasını öngören düzenlemeleri iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.

Mahkeme, ayrıca  12 Eylül 1980'den sonra güvenlik soruşturması nedeniyle işe başlatılmayanların veya görevine son verilenlerin, güvenlik soruşturmaları dikkate alınmadan 1994'ten sonra açılacak sınavlara girebileceklerine ilişkin hükmü iptal etti.

 

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Amasya Sanayi ve Ticaret  Odası'nda yaptığı konuşmada, hükümetin sistem gereği  döviz kurunu piyasada şekillenmeye bıraktığını söyledi.

 

7- Yükseköğretim Kurulu (YÖK),  Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa sürdürdüğü Yükseköğretim Yasa Taslağı çalışmalarından çekildi. YÖK karara gerekçe olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın gazeteci, yazar, eski rektör ve sendika temsilcilerinden oluşan  Danışma Kurulu'yla taslağı müzakere etmesini gösterdi.

 

8- Türkiye'de bulunan Ürdün Kralı Abdullah İstanbul'da Türk-Ürdün İş Konseyi tarafından düzenlenen toplantıda katılımcıların sorularını yanıtladı. Uluslararası terörün temelinde Filistin sorununun yattığını belirten Abdullah, bu sorunun çözülmesi halinde terorizmin yüzde 80 azalacağını söyledi.

 

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler  resmi ziyaret için gittiği Mısır'da, Mısır Petrol Bakanı Semih Fehmi ile Petrol Bakanlığı'nda bir araya geldi. İki bakan arasında Mısır gazının  Avrupa'ya nakli konusunda protokol imzalandı.

 

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'ta sürdürülen müzakerelerde temelde bir ilerleme olmadığını belirterek, bu durumda İsviçre'ye gitmesinin, halkta yanlış intiba uyandıracağını söyledi.

 

11- AP Hıristiyan Demokrat  Grup Üyesi Hollandalı Arie Oostlander tarafından hazırlanan Türkiye Raporu ve bu rapora bağlı karar tasarısı, Dışişleri Komisyonu'nda  oylanarak kabul edildi.

Raporda, Türkiye'ye seçim barajının düşürülmesi ve anayasanın değiştirilmesi tavsiye edildi.

 

12- Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende'yi kabul eden ABD Başkanı George W. Bush yaptığı açıklamada, İspanya ve diğer mütte-fiklerinden  ABD ile Irak'ta işbirliği yapmaya devam etmelerini ve El Kaide'nin 'askeri  çekin' baskısına yenik düşmemelerini istedi. Başkan Bush “El Kaide, Irak'tan çıkmamızı istiyor, çünkü El Kaide, Irak'a özgürlük ve demokrasinin yenilgisi için bir misal oluşturmak istiyor” dedi.

 

13- Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir otele düzenlenen bombalı saldırıda  27 kişinin öldüğü, 41 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

14- Kosova'nın Mitroviça kentinde Arnavutlarla Sırplar arasında çıkan çatışmalarda 10 kişinin öldüğü, 250'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

  

18 MART 2004

 

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale Zaferi'nin 89. yıl dönümü nedeniyle Çanakkale'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, büyük bir konsept içinde hazırlanan Şehitler Anıtı çalışmalarının gelecek yıl tamamlanacağını belirterek, yurt genelinden 10 bin öğrencinin tarihi yerinden öğrenmesi amacıyla Çanakkale'ye getirileceğini söyledi.

Törene TBMM Başkanı Bülent Arınç da katıldı.

 

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal  partisinin Uşak mitinginde yaptığı konuşmada “CHP Meclis'te olmasaydı Türkiye ciddi bir savaşın içinde olacaktı. Yaptığımız mücadele sonrası Türkiye'yi savaştan biz kurtardık. Onlara kalsaydı Türkiye kendisini Ortadoğu ateşinin içinde bulacaktı” dedi.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Isviçre'de yapılacak olan dörtlü görüşmelere katılmama kararıyla ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Denktaş'ın kararını televizyon yayınlarından öğrendiğini belirterek “Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını en iyi şekilde koruyabilmek için hepimizin gayret sarf etmesi gerekir” dedi.

 

4- Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, verginin reel kazançlar üzerinden alınmasına yönelik enflasyon muhasebesinin yasalaştığı belirtilerek “Enflasyon muhasebesi uygulamasının şirketlerimizin kaynak yapısının daha sağlıklı hale gelmesi yönünde bir etkisinin olması beklenmektedir” denildi.

 

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler düzenlediği basın toplantısında, enerji sektöründe özelleştirmeye dağıtım bölümünden başlanacağını belirterek, Enerji Stratejisi'nin Yüksek Planlama Kurulu'nda (YPK) onaylanmasıyla enerjide önemli yapısal reformlardan birinin gerçekleştiğini söyledi.

 

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Amasya mitinginde yaptığı konuşmada “Ekonomide yapılan hataların telafisi mümkündür.  Vatandaşlar hep birlikte el ele verip sıkıntılar atlatılır. Fakat dış politikada yapılan hatalar ülkeyi felakete sürükler” dedi.

 

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Türkiye Gazetesi Istanbul Temsilciliği'ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, AB sürecinde şart olmadığı halde hükümetin Kıbrıs'ı şart haline getirdiğini belirterek “Hükümet her konuda olduğu gibi Kıbrıs konusunda da hazırlıksız yakalandı. Eğer ilk başlarda bunun alt yapısını yapsaydı mesafe alırdı. Şimdi 1 Mayıs tarihine kendini sıkıştırdı” dedi.

 

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-Alman Işbirliği Konseyi (TAIK) toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ithalatının yüzde 14'ünün, ihracatının ise yüzde 17'sinin Almanya ile gerçekleştiğini belirterek, Türkiye'deki yabancı yatırımlar konusunda da Almanya'nın 1084 şirketle birinci sırada yer aldığını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Klaus Scharioth da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üyelik yolunda önemli reformlar gerçekleştirdiğini belirterek “Bu dinamiği devam ettirirseniz AB ile müzakere görüşmeleri konusunda aralık ayında sizin lehinize karar verilecektir” dedi.

 

9- Istanbul Sanayi Odası (ISO) Başkanı Tanıl Küçük düzenlediği basın toplantısında, ISO tarafından hazırlanan 'Türkiye Ekonomisi 2004' raporunu açıkladı. Küçük “2004 yılı içinde elde edilecek olumlu sonuçlar, Türkiye'nin yıllardır öngördüğü fakat ulaşamadığı hedeflerine kavuşmasını sağlayacaktır” dedi.

 

10- Petrol Sanayii Derneği (PETDER) Başkanı Ertuğrul Tuncer Istanbul'da düzenlediği basın toplantısında, kaçak akaryakıt sorununun çok büyük ekonomik kayba yol açtığını belirterek “Yalnızca 2003 yılı için kaçak akaryakıtın neden olduğu doğrudan vergi kaybı, 2 milyon dolar seviyesindedir” dedi.

 

11- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Isviçre'de yapılacak olan dörtlü görüşmelere katılmama kararını yeniden gözden geçirerek olumlu bir karar alacağını umduğunu belirterek, ciddi iş yapılabilmesi için üst düzeyde katılımın gerekli olduğunu söyledi.

 

12- BM Sözcüsü Fred Eckhard ABD'nin New York kentinde basına yaptığı açıklamada “Genel Sekreter Kofi Annan Kıbrıs'taki taraflardan ve Türkiye ile Yunanistan'dan, 13 Şubat'ta New York'ta varılan anlaşma kapsamında verdikleri taahhütleri yerine getirmelerini bekliyor” dedi.

 

13- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Acaristan lideri  Aslan Abaşidze'yi ziyaretinin ardından Batum'da düzenlenen ortak basın toplantısında, Acaristan'a uygulanan ambargonun kaldırılacağını belirterek “Merkez hükümet ile özerk bölge arasındaki problemlerin çözülmesi yolunda fikir birliğine vardık” dedi.

 

14- Kosova'da Arnavutlarla Sırplar arasında iki günden beri devam eden  çatışmalarda 34 kişinin öldüğü, 500 kişinin de yaralandığı belirtildi. 

 

 

19 MART 2004

  

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Yalova'da düzenlenen mitingde, 3 Kasım seçimlerinden sonra ekonomide yaşanan gelişmeleri anlattı.

 

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'de bulunan Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'nin de KKTC'nin de Annan Planı üzerinde yapmak istedikleri değişiklikler olduğunu belirterek,  bunlarla ilgili kararın BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a kalacak gibi  göründüğünü söyledi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, Iş Hayatı Dayanışma Derneği (IŞHAD) tarafından düzenlenen “Dış Politikada Yeni Açılımlar ve Iş Dünyasına Yansımaları” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, dış politika ile ekonomiyi beraber yürütmeye çalıştıklarını belirterek, dış yatırım planlarında ilk sırayı Afrika'nın alacağını söyledi.

 

3- Içişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, CHP Ankara Milletvekili Ismail Değerli'nin bir soru önergesini yanıtlarken, Ankara Anakent Belediyesi'nin yardım paketleri dağıtmasının  “halkın sıhhat, selamet ve refahını temin etme” amacını taşıdığını bildirdi.

 

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler enerji stratejisinin Yüksek Planlama Kurulu'nda onaylanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, enerji dağıtımıyla ilgili maksimum 21 bölge olacağını söyledi.

 

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Amasya'da düzenlenen mitingde, tarım kesiminin zor durumda olduğunu, kapanan işyeri sayısında artış bulunduğunu, esnafa ise vergi memurları tarafından matrah artırımı için baskı yapıldığını söyledi.

 

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kastamonu'da halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'yi sefalet ve yoksulluktan kurtarmak için pek çok önemli adımlar atıldığını belirtti.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ordu'da düzenlenen seçim mitinginde hükümetin yıkılmak üzere olduğunu söyledi.

 

8- Rektörler Komitesi, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç başkanlığında toplandı. Teziç, toplantı başlamadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB)  yükseköğretim yasa taslağı ile ilgili oluşturulan komisyondan çekilme  nedenlerini değerlendirdi. YÖK'ün yükseköğretim yasa taslağıyla ilgili  çalışmasını 22 Ocak 2004 tarihinde Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a sunduklarını belirten Teziç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile  görüşmelerinde bu konuda çalışmak üzere YÖK ile MEB'in ortak bir  komisyon oluşturmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Toplantının ardından, rektörler ve üniversitelerin temsilcilerinden oluşan Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), Başkan Ayhan Alkış'ın başkanlığında bir araya geldi.

Toplantının ardından yayımlanan ''Üniversitelerarası Kurul'dan Kamuoyuna Açıklama'' başlıklı bildiride, siyasi iktidarın, son bir yılı aşkın süredir  üniversiteleri kendi etkisi altına alabilmek amacıyla bir dizi kararlar  aldığı ve bazı yasalar çıkardığı, bu nedenle üniversitelerin  çalışamaz hale getirildiği belirtildi.

 

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ''Ekonomik Göstergelerle Türkiye Ekonomisi” konulu bir konferans verdi. Hisarcıklıoğlu, ekonomideki olumlu rakamlara  bakarak içinde bulunulan ekonomik yapının toz pembe bir tablodan  oluştuğunu düşünmemek gerektiğini bildirdi.

 

10- Ankara'da 1978 yılında 7 TIP'li  öğrencinin öldürülmesiyle ilgili olarak ''Bahçelievler Davası''nda hüküm giyen Haluk Kırcı, avukatlarının başvurusu üzerine Infaz Kanunu'ndan yararlanarak Ödemiş Cezaevi'nden tahliye  edildi.

 

11- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, ABD'nin gündeme getirdiği Büyük Ortadoğu Projesi'ni Zaman gazetesine değerlendirdi.

 

12- Genelkurmay Ikinci Başkanı Orgeneral Ilker Başbuğ, ABD'nin başkenti Washington'da, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, ABD Başkanı'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, Yardımcısı Stephen Hadley, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage ve diğer Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi.

Orgeneral Başbuğ temaslarının sona ermesinin  ardından Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde Türk medya  mensupları için düzenlediği basın toplantısında, kendisinin,  görüşmelerinde ağırlıklı olarak Irak bağlantılı konularda Türkiye'nin  kaygı ve düşüncelerini dile getirdiğini söyledi. Terör örgütü PKK  konusunda görüşmelerin uzun süredir devam ettiğini ve Kuzey Irak'tan  PKK'nın tamamen tasfiyesi konusunda ABD ile mutabakat bulunduğunu belirten Orgeneral Başbuğ ''Henüz çözemediğimiz tek husus, bu amaç için ABD'den somut tedbirlerin alındığını söyleyemememiz. Artık somut  adım bekliyoruz. ABD'nin, siyasi kararlılığını, somut ve inandırıcı tedbirlerle desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

 

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da bir heyeti kabulü sırasında gazetecilerin  sorusu üzerine, dörtlü konferans için Isviçre'ye gitmeme kararının  değişmediğini, bunu yazılı olarak Ankara'ya ve BM'ye ilettiğini  açıkladı.

 

14- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Slovakya'nın başkenti Bratislava'da düzenlenen  genişleme ile ilgili konferansta yaptığı konuşmada, AB Komisyonu'nun  2004 yılı sonunda, Türkiye'nin AB'ye katılmak için siyasi kriterlere  uyup uymadığını ilerleme raporunda belirteceğini söyledi.

   

15- Irak'ın başkenti Bağdat'a bir ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Amerikalı  askerler ve sivillere hitap etti. Powell konuşmasında, geçen yıl 20  Mart'ta başlayan Irak Savaşı'nın, bu ülkeyi korkunç bir diktatör  rejimden kurtardığını söyledi.

 

16- Almanya  Başbakanı Gerhard Schröder, Sırbistan-Karadağ Devlet Başkanı Svetozar Maroviç ile telefonla görüşerek, Kosova'daki olayları değerlendirdi. Alman Hükümet Sözcüsü Bela Anda, Schröder'in görüşmede, Kosova'daki şiddetin  artmasından duyduğu endişeyi dile getirdiğini ve uluslararası topluluğun sorunların çözümü için şiddeti kabul etmeyeceğini

söylediğini bildirdi.

  

 

20 MART 2004

  

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Nevruz Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, toplumlarda barış kültürünün oluşmasında ve sürekli kılınmasında sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı insan ilişkilerinin yanı sıra bu evrensel değerleri vurgulayan ve önemini anımsatan kültürel ve toplumsal etkinliklerin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Öte yandan, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Diyanet Işleri Başkanı Ali Bardakoğlu da Nevruz dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve üst düzey bürokratların katılımıyla Başbakanlık'ta  yapılan toplantıda, 23 Mart'ta Isviçre'nin Bürgenstock kasabasında başlayacak Kıbrıs konusundaki dörtlü konferans için izlenecek strateji ele alındı.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, partisinin Istanbul'da düzenlediği mitingde, Kadıköy ve Şişli belediye başkanlığını istediğini vurguladı.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisince Adana'da düzenlenen il ve ilçe belediye başkan adaylarının tanıtıldığı mitingde, Cumhuriyet tarihinin en ağır vergi yükünün getirildiğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül seçim çalışmaları çerçevesinde gittiği Adana'da halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin çalışmalarını anlattı. Başbakan Erdoğan, Türkiye'de artık siyasi istikrarın ve ne yapacağını bilen kararlı bir yönetimin bulunduğunu belirterek, hükümetin beklentinin ötesinde performans sergilediğini dile getirdi.

5- Danıştay 10. Dairesi'nin Kepez Elektrik AŞ'ye el konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddeden gerekçeli kararında, Uzanlar'ın 342 trilyon lira haksız kazanç elde ettikleri vurgulandı.

 

6- Yüksek Seçim Kurulu, 28 Mart seçiminin herhangi bir yerde 'seçim işlemleri nedeniyle' iptal edilmesi durumunda, yenileme seçiminin 6 Haziran'da yapılmasına karar verdi. Kurul yenileme seçiminin aynı adaylarla yapılmasını kararlaştırdı.

 

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan gezi ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Gaziantep'te, Türkiye'nin her açıdan değişmek zorunda olduğunu, siyasette, iç ve dış politikada, sosyal yapıda geç kalınmış reformların bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

 

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen seçim çalışmaları çerçevesinde Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile birlikte gittiği Gaziantep'te esnafın sorunlarını dinledi. Bakan Tüzmen, Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin 5 bin doları aşması durumunda ırk, din, dil ve mezhep ayrımının kendiliğinden ortadan kalkacağını söyledi.

Bakan Gönül de düzenlediği basın toplantısında, bedelli askerliğin fazla başvuru olması halinde yeniden gündeme gelebileceğini açıkladı.

 

9- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Edirne Sanayici ve Işadamları Derneği tarafından Edirne'de düzenlenen toplantıda, bütçede sıkıntı olmadığını, dolayısıyla seçimlerden sonra da zam yapmamaya çalışacaklarını söyledi.

 

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Bolu Abant'ta düzenlenen “Enerji Piyasası'nın Serbestleştirilmesi” konulu toplantıda, hidroelektrik santrallerindeki üretimi 38 milyar kilovat saatten 49 milyar kilovat saate çıkararak 450 trilyon liralık tasarruf sağladıklarını bildirdi.

11- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisince Istanbul'da düzenlenen mitingde,  Kıbrıs konusunda bugün yalnız Kıbrıs'taki Rumlar, Yunanistan ve onlara destek olan AB ile ABD tarafından değil, Türkiye'deki bazı çevreler tarafından da 'ver kurtul' mantığı güdüldüğünü dile getirdi.

 

12- Başbakanlık Insan Hakları Başkanı Vahit Bıçak, Avrupa Komisyonu-Avrupa Konseyi ve Başbakanlık Insan Hakları Başkanlığı tarafından Antalya'da başlayan “Insan Hakları Kurulları 6. Bölgesel Yuvarlak Masa Toplantısı”nın açılışında yaptığı konuşmada, yeni kurdukları sistemle Türkiye'de artık insan hakkı ihlalinin kapalı kalamayacağını, bu nedenle 930 merkezde il ve ilçe insan hakları kurulu oluşturulduğunu ve bu merkezler insan hakkı ihlali ölçüm cihazı yerleştirdiklerini söyledi.

 

13- Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Ertuğrul Kazancı, 223 üniversite, sendika, dernek, vakıf, parti, platform ve grubun katılımıyla düzenlenen Ulusal Güçbirliği Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, amaçlarının Türkiye'nin tek bayrak, tek dil ve tek yurt yapısını korumak olduğunu belirtti.

 

14- Irak'ın işgalinin birinci yıl dönümü nedeniyle Istanbul, Izmir ve Ankara'da savaş karşıtları bir araya gelerek işgali kınadılar.

 

15- Kazakistan'ın Türkiye Büyükelçisi ülkesinin demokratik-leşme çabalarını Zaman gazetesine değerlendirdi.

 

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ile başkent Lefkoşa'da görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, BM'nin, kurucu devletlerin anayasalarını istediğini ve bunda ısrarlı olduğunu belirterek, çıkış yolu olarak mevcut anayasayı BM'ye vereceklerini söyledi. Denktaş ayrıca, anlaşma olması ve referandumdan 'evet' çıkması halinde anayasada anlaşma çerçevesinde değişiklik yapılabileceğini vurguladı.

17- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a yaptığı ziyarette, Prens Abdullah ve Dışişleri Bakanı Suud El Faysal ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ABD'nin Arap ülkelerine demokrasi yolunda yardıma hazır olduğunu, ancak sistemi zorla kabul ettirme niyeti bulunmadığını söyledi.

 

18- ABD Başkanı George W. Bush haftalık radyo konuşmasında “Irak diktatörünün düşüşü şiddetin, saldırganlığın ve istikrarsızlığın kaynağını Ortadoğu'dan uzaklaştırdı” dedi.

 

19- ABD'nin Saddam Hüseyin rejimini devirmek için Irak'a saldırısının 1. yıl dönümü, tüm dünyada protesto edildi.

 

20- Tayvan'da yapılan devlet başkanlığı seçimlerini, Devlet Başkanı Çen Şui-bien'in yeniden kazandığı bildirildi. 

 

 

21 MART 2004

 

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer “Dünya Ormancılık Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, yapılacak yasal düzenlemelerin, orman alanlarının artırılmasına yönelik olması gerektiğini belirterek “Yok olan ya da işlevini yitiren orman alanlarının başka amaçlar için kullanılmasına olanak tanınması, diğer orman alanlarımızın da zamanla yok olmasına ve işgal edilmesine neden olacaktır” dedi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, atv televizyonunda yayınlanan 'Ankara'da Sabah' adlı programda, Isviçre'de yapılacak Kıbrıs müzakerelerini sonuna kadar aynı kararlılıkla ve ciddiyetle devam ettireceklerini belirterek “Hala umudumu bu noktada kesmiş değilim. Denktaş ile bu süreci başlattık, devam ettirmek ve noktalamak istiyoruz” dedi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisince Izmir'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AKP hükümetinin Kıbrıs'ta ulusal çıkarla ters düşen uygulamalarını tarihin yazacağını belirterek, yurttaşların bu hükmü tarihten önce 28 Mart'ta sandık başında vermeleri gerektiğini söyledi.

 

4- Iletişim Araştırmaları Derneği (ILAD) 8. Genel Kurulu'nda, 50 yıl sonra yeniden bir 'Türkiye Gazeteciler Konferansı'nın toplanması ve konferansta medyanın sorunları ile çözüm önerilerinin ele alınması kararlaştırıldı.

 

5- Türkiye'de bulunan BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan De Soto, Kıbrıs'ta herkesin üzerinde mutabık olduğu bir süreç ve üst düzeyde girilen taahhütler olduğunu söyledi.

6- Sırbistan-Karadağ Konsolosu Ljubomir Milovanoviç bölgedeki son gelişmeleri değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik  Konseyi'nin Kosova ve Askeri-Teknik Anlaşması ile ilgili 1244 No'lu kararı çerçevesince ülkesinin 5 yıldır bütün kararlara uyduğunu, ancak uluslararası toplumun Kosova'da görevini yerine getirmediğini söyledi. Milovanoviç ayrıca,  Sırbistan-Karadağ yönetiminin yakılan iki cami için kendi Müslüman toplumundan özür dilediğini, ancak uluslararası medyanın durumu çarpıttığını belirtti.

 

7- Afganistan Sivil Havacılık ve Turizm Bakanı Mirvais Sadık'ın, Herat kentinde pusuya düşürülerek öldürüldüğü, ayrıca çıkan çatışmalarda 100'e yakın kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

22 MART 2004

 

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TGRT televizyonunun “Ankara'nın Gündemi” programına katılarak, Kıbrıs, yerel seçimler, YÖK ve ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi konularında  açıklamalarda bulundu.

 

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Eskişehir'de partisinin Seçim Koordinasyon Merkezi'ni ziyaretinde, Kosova'da meydana gelen etnik çatışmaların, Türkiye'nin Kıbrıs'ta ısrarla üzerinde durduğu iki kesimlilik konusundaki kaygılarını kuvvetlendirdiğini belirterek “Avrupa'nın ortasında, NATO'nun, AB'nin ve bütün ülkelerin dikkatine rağmen kanlı olaylar, yakmalar, yıkmalar yaşanmıştır” dedi.

 

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Ankara'nın Polatlı ilçesinde yaptığı incelemelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Hazine'nin en düşük faizle işlem yaptığını, artık işadamlarının önünü görebildiklerini belirterek, Türkiye'nin komşularıyla da iyi ilişkiler geliştirdiğini söyledi.

 

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) “Petrol ve Doğalgaz Sektör  Toplantısı”na katıldı. Bakan Unakıtan toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, akaryakıt pompa istasyonlarında 31 Mayıs'tan itibaren yazarkasa uygulamasına geçilme mecburiyeti bulunduğunu belirterek, toplantıda bu konunun ele alındığını, sektör temsilcilerinin olası zorlukları dile getirdiğini söyledi.

 

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik “Eğitimde Gönül Birliği” projesine ilişkin protokolün imza töreninden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, yükseköğretim yasa taslağı konusunda görüş alışverişinde bulunmak amacıyla kurulan Danışma Kurulu'nun 'sadece kendileri gibi düşünen isimlerden oluştuğu' yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

 

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bakanlığı tarafından 7'incisi düzenlenen “Tüketici Ödülleri” töreninde yaptığı konuşmada, bankaların kredi kartlarına yüksek faiz uyguladıklarına ilişkin çok sayıda mektup aldıklarını belirterek, bunun bir arz talep dengesi olduğunu ve bu konuda tüketicinin kendi hakkını koruması gerektiğini bildirdi.

 

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik öncesi, gazetecilerin elektrik indirimine ilişkin sorularını yanıtladı. Sanayide kullanılan elektrikte indirimin söz konusu olmadığını, ancak bu yöndeki çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Güler ayrıca, Manavgat suyunun Israil'e satılmasıyla ilgili yapılan çerçeve antlaşmasında maliyet ve taşımacılıkla ilgili sürecin devam ettiğini söyledi.

 

8- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Antalya'da halka hitaben yaptığı konuşmada, 2B olarak bilinen orman vasfı niteliğini kaybetmiş arazilerin satışını, yerel seçimlerden sonra yeniden parlamentoya getireceklerini belirterek, 2B'lerin satışıyla ormanların talan edilmeyeceğini söyledi.

 

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kars'ta partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

 

10- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve Yönetim Kurulu üyeleri Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı ziyaret ederek hazırladıkları “Düşen Enflasyon Ortasında Yaşamak” konulu çalışmayı sundular.

Bakan Unakıtan ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, enflasyonun düşmesi ile birlikte piyasaya yeni enstrümanlar geleceğini belirterek, bunlardan birinin de  mortgage (ipotek karşılığı uzun vadeli konut kredisi) olduğunu bildirdi.

 

11- Türkiye'ye gelen Güney Kore Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kim Jong Hwan'a Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Liyakat Madalyası verildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök tören sırasında, iki ülke silahlı kuvvetleri arasında kan kardeşliğine dayanan güçlü bir bağ olduğunu söyledi.

 

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos başkanlığındaki Türk ve Rum heyetleri, Isviçre'de yapılacak dörtlü konferans öncesi Ada'da 15. ve son kez bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Isviçre'den gelecek sonuca bakarak tam olarak görüşmelerden çekilip çekilmeyeceğine karar vereceğini açıkladı.

 

13- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Ledra Palas'ta düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

14- Hamas örgütünün kurucusu ve ruhani lideri Şeyh Ahmed Yasin, Israil'in Gazze'de düzenlediği hava saldırısında öldürüldü.

Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu tür saldırıların bölgede çatışma ortamını daha da içinden çıkılmaz hale getirdiği belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da “Fransa, uluslararası yasalara aykırı olan tüm şiddet olaylarını kınıyor” dedi.

 

15- Ispanya Başbakanı Luis Rodriguez Zapatero 'El Pais' gazetesine verdiği demecinde, ülkesinin Irak'ta konuşlandırılan 300 askeri geri çekeceğini belirterek, savaşın terörü yok edemeyeceğini, aksine daha büyük kin ve dolayısıyla daha yoğun terör faaliyetlerine yol açacağını söyledi.

 

 

23 MART 2004

 

 1- Adıyaman, Gaziantep ve Kilis'te partisince düzenlenen mitinglere katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yoksulluğun, yolsuzluğun olmadığı ve özgürlüklerin arttığı bir Türkiye için çalıştıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Ankara'nı Çubuk ilçesinde partisinin Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılını yaptı.

 

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Sher Afgan Han'ın ülkesinin ulusal günü için verdiği resepsiyonda, gazetecilerin Ortadoğu'daki son gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı. Resepsiyona katılan Genelkurmay Ikinci Başkanı Orgeneral Ilker Başbuğ da bir soru üzerine, Irak'taki PKK/KADEK varlığını sona erdirmek için ısrarcı olacaklarını belir-terek “Süreci hızlandırmak için çalışıyoruz” dedi. Resepsiyona ayrıca Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Luzern kentinde yapılacak 4'lü görüşmelere katılmak üzere Isviçre'ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda  yaptığı açıklamada “Türkiye daima çözümden yana olmuştur. Ama çözüm sürekli ve kalıcı olmalı. Ilerde değiştirilecekse anlaşma yapmanın bir anlamı yok. Bugünlerde Kosova'da yaşananlar Türkiye'nin bazı kaygılarını güçlendirmektedir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Isviçre'de görüşmelere ara vererek Belçika'nın başkenti Brüksel'de katılacakları AB zirvesinde, yine Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüme nasıl ulaşılacağının  görüşüleceğini belirterek, bu zirvenin de bir fırsat olacağını söyledi.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komisyonu Protokolü imza töreninin ardından gazetecilere, Imar Bankası Komisyonu ve Bankacılık Yasası'nda değişiklikler öngören düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Şener, Imar Bankası Komisyonu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, 4-5 kişiden oluşması planlanan heyette 1-2 de yabancı bulunabileceğini söyledi.

 

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'de enflasyonun 28 yıl sonra ilk defa tek rakama indiğini, ancak bazı ülkelere göre hala çok yüksek olduğunu, bu sebeple önlerinde daha uzun bir mücadele dönemi olduğunu söyledi. Bakan Babacan ayrıca, Türkiye'de yıllarca bütçe açıklarını kapatmak için para basma yoluna gidildiğini ve Merkez Bankası'nın kullanıldığını belirterek, bu dönemin artık sona erdiğini bildirdi.

 

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, kayıtdışı ekonomi konusunda açıklamalarda  bulundu. ATO Başkanı Sinan Aygün de Türkiye ile IMF ilişkileri hakkında değerlen-dirmelerde bulundu. Aygün, makro ekonomik dengelere bakıldığında IMF'nin Türkiye'ye çare olmadığını ve Türkiye'nin ne zaman IMF'ye gitse mutlaka zarar ettiğini belirterek, IMF reçetelerinin enflasyonla mücadele dışında işe yaramadığını söyledi.

  Toplantıya TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

 

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adana'da halka hitaben yaptığı konuşmada, 28 Mart yerel seçim sonuçlarının, bir erken genel seçimi gündeme getirebileceğini söyledi.

 

8- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Kıbrıs müzakerelerinin ikinci aşamasına katılmak üzere Isviçre'ye hareketinden önce başkent Lefkoşa'da Geçitkale Havaalanı'nda yaptıkları açıklamada, halka duyarlı olmaları yönünde çağrıda bulunarak, Annan Planı'nın daha görüşme aşamasında olduğunu, 'evet' ya da 'hayır' kampanyaları yönünde halkın kamplara bölünmemesi gerektiğini söylediler.

 

9- Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, başkent Kopenhag'da Ingiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'u kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'yi işkenceye karşı uyardı ve uygulama devam ederse bunun AB'ye üyelik kapısını kapatacağını söyledi.

 

10- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington'da kabine toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Her ülkenin teröre karşı kendini savunma hakkı var. Israil'in de teröre karşı kendini savunma hakkı var. Israil kendini savunurken, barışa giden yoldan çıkmamak için bunun sonuçlarını da göz önüne alıyordur umarım” dedi.

Başkan Bush ayrıca, Hamas örgütünün yaptığı her tehdidi de ciddiye aldıklarını belirterek “ABD'yi hedef alan terorist gruplardan endişe duyuyorum. Hamas olsun, el Kaide olsun her tehdit bu yönetimde ciddiye alınıyor” dedi.

 

11- Ukrayna Parlamentosu, yaşadıkları yerlerden zorla çıkartılan insanların tüm haklarının tanınmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti. Tasarı, başta Kırım Tatarları olmak üzere SSCB döneminde yaşadıkları yerlerden sürülen insanların hukuki statüsünü tam ve eksiksiz vermeyi amaçlıyor.

 

  

24 MART 2004

 

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Giresun'da partisinin düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, yeni dönemde meslek liselerindeki adaletsizliği gidermeyle ilgili adım atacaklarını belirtti. Başbakan Erdoğan ayrıca, duble yol çalışmalarının hızla devam ettiğini ancak 'Karadeniz Sahil Yolu Projesi'nde ciddi aksamalar olduğunu belirterek  müteahhitlerle konuştuklarını ve bu yıl sonuna kadar 500 trilyon liralık yatırım gerçekleştirileceklerini söyledi.

 

2-  CHP  Genel Başkanı Deniz Baykal  Trabzon'da halka hitaben yaptığı konuşmada,  yerel seçimlerde seçmenden hükümeti uyarma-sını isteyerek, vatandaşın yaşamının  eskiye göre değişmediğini, geliri-nin artmadığını, ancak ödediği verginin yükseldiğini söyledi.

 

3- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Cumhuriyet gazetesi Yayın Kurulu Başkanı ve Imtiyaz Sahibi Ilhan Selçuk'a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Basın Müşaviri Ahmet Tezcan tarafından gönderilen mektubun “Düzey, üslup ve içerik yönlerinden yakışıksız olduğunu” bildirdi.

Ayrıca, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin de Tezcan'ın üslubunu onaylamanın mümkün olmadığını, bunun dolaylı bir sansür olduğunu belirtti. Demokrasilerde farklı görüşleri dile getiren muhalefete saygının çok önemli olduğunu belirten Bilgin, geçmişte aynı yönde davrananların bunun bedelini çok ağır ödediğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak CHP Istanbul Milletvekili Berhan Şimşek de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na  soru önergesi verdi.

 

4- Türkiye Etik Değerler Merkezi  Vakfı'nın  Dünya Bankası ve Etik Değerler Merkezi'nin katkılarıyla Istanbul'da düzenlediği “Dürüstlük Konusunda  Ulusal Diyaloğa Doğru Kamu Sektörünün, Özel Sektörün ve Sivil  Toplum Örgütlerinin  Ulusal Dürüstlük Gündemi Oluşturma ve Geliştirmede Oynadığı Roller” konulu toplantı başladı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer toplantıya gönderdiği mesajda, çarpıklık, yolsuzluk ve olumsuzluklar karşısında güvence oluşturan etik değerlerin, devlet ve toplum yaşamında egemen kılınmasının ülkenin temel gereksinimi olduğunu söyledi.

 

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Bahar Zirvesi'ne katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

 

6- Kıbrıs'ta çözüm için Türkiye, Yunanistan, KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) heyetleri, Isviçre'nin Lüzern kenti yakınlarındaki Bürgenstock kasabasında dörtlü görüşmeler için bir araya geldi.  Ancak heyetler arasında yapılması planlanan  dörtlü görüşme ve ikili görüşme gerçekleşmedi. Görüşmenin 'yetki tartışması' nedeniyle iptal edildiği bildirildi.

Toplantıya katılmak üzere gelen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis'in güvenlik ve garantilere ilişkin ikili bir görüşme yaptıkları bildirildi.

 

7- Ingiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da “Dünyada AB'ye Yönelik  Tehditler” konulu  seminerin açılışında yaptığı konuşmada,   Türkiye'nin  AB'ye katılma isteğinin ele alınış biçiminin, teroristlerin Müslüman ve Hıristiyan dünyasını bölme çabalarını etkisiz kılmak açısından hayati bir sınav teşkil edeceğini belirtti. Straw, Müslüman ve Hıristiyan dünyası arasında bir çatışmanın kaçınılmaz olmadığını göstermek için büyük çaba sarf edilmesi gerektiğini belirterek, Avrupa ve ABD'ye bu aşamada düşen en büyük görevin ise bazı değerlerin Batı ya  da Hıristiyan dünyasının değerleri olmadığını, küresel nitelik taşıdıklarını vurgulamak olduğunu söyledi.   

 

 

25 MART 2004

  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Show TV televizyonunda yayımlanan bir programda, bedelli askerlikle ilgili olarak yaptığı açıklamada, bedelli askerliğe ilişkin taleplerin artması halinde konunun gündeme gelebileceğini ve ihtiyacın olup olmadığı yönündeki değerlendirmenin ise Genelkurmay Başkanlığı'yla yapılacağını söyledi.

 

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD tarafından ortaya konulan 'Büyük Ortadoğu Projesi'yle gündeme gelen ılımlı Islam konusuyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlen-dirmede “Ilımlı Islam diye bir şey olmaz. Eğer laikliği benimsemişseniz her şeyden önce pozitif  hukuku esas aldınız demektir. Türkiye'nin esası da budur. Halkımız cumhuriyeti içine sindirmiş ve dininden de memnundur” dedi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Kars mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye'de iki tablo bulunduğunu belirterek, bunlardan ilkinin basının Türkiye'si, ikincisinin de Anadolu Türkiye'si olduğunu söyledi.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Izmir'deki spor kulüplerinin yöneticileriyle Buca ilçesinde düzenlediği toplantıda, amatör sporculara sponsor olanlara yüzde yüz vergi indirimi sağlandığını belirterek “Sponsorluk Yasası ile ilgili olarak yapılan düzenleme Türk sporuna getirilmiş ciddi bir dopingdir” dedi.

 

5- Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen Bankekspres'in sahibi Korkmaz Yiğit'in de aralarında bulunduğu 39 sanığa 'emniyeti suistimal' suçundan 4616 Sayılı Şartla Tahliye Yasası uyarınca verilen erteleme kararını bozduğu belirtildi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van'daki seçim çalışmaları sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada “Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası” çerçevesinde, 320 okulun yapım ve onarımı için iş adamlarıyla protokol imzaladıklarını ve yıl sonuna kadar bu sayının 500'e ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

 

7- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe,  partisinin Muğla'nın Kavaklıdere ilçesinde düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, Orman Kanunu'nun 'orman vasfını yitirmiş alanların satılamayacağı ve şahıslar üzerine tapuya tescil edilemeyeceği' yönündeki 17. maddesinin değiştirileceğini söyledi.

 

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Manisa mitinginde yaptığı konuşmada, çiftçi, esnaf ve dar gelirlilerin sıkıntı içinde olduğunu belirterek, çiftçinin sıkıntı içinde olmasının bu iktidarla normal hale geldiğini söyledi.

 

9- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) yapılan açıklamada,  Pamukbank'ın Türkiye Halk Bankası AŞ (Halkbank)  ile entegrasyonu konusunda, TMSF ile Halkbank yönetimi arasında ilke olarak mutabakata varıldığı belirtildi.

 

10- UEFA Kupası 4. Tur rövanş maçında Gençlerbirliği Futbol Takımı, Ispanya'nın Valencia Futbol Takımı'na 2-0 yenildi.

 

11- Erzurum'un Çat ilçesinde meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremde ilk belirlemelere göre 8 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı belirtildi.

 

12- AB zirvesi nedeniyle Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile  görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Başbakan Erdoğan ile yapıcı ve olumlu görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Verheugen, derogasyonların tartışılması gereken bir konu olduğunu ancak müzakereler devam ederken bu konuda konuşmanın önyargılara sebep olabileceğini belirterek, Kıbrıs'ta varılacak anlaşmaya ilişkin olarak AB'nin gereken esnekliği göstererek destek vereceğini söyledi.

 

13- Ingiltere Başbakanı Tony Blair'in Portekiz'in başkenti Lizbon'da uluslararası topluluğun teröre karşı birleşmesini sağlamak amacıyla açıkladığı 6 maddelik  planın son maddesinde “Avrupa'nın sadece Hıristiyan olmadığını gösterebilmesi için Türkiye'nin AB'ye alınması gerektiği” ifadesinin yer aldığı belirtildi.

 

 

26 MART 2004

 

 1- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Osmaniye'de partisinin il örgütünce düzenlenen mitingde, Türkiye'nin en önemli gündem maddelerinin başında Kıbrıs'ın geldiğini belirtti. Bahçeli ayrıca siyasi partilerin, demokrasinin gereği olduğunu, seçimlere katılan her partinin de kazanma şansı bulunduğunu, buna  karşın taraflı yapılan anketlerle kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini söyledi.

 

2- YTP Genel Başkanı Ismail Cem, Izmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (IESOB),  Izmir Ticaret Odası (IZTO) ve Ege Genç Işadamları Derneği'ni (EGIAD)  ziyaret etti. Türkiye'de ciddi ekonomik sorunlar olduğunu, işsizliğin  her geçen gün arttığını, kapasite kullanımının yeniden düşme eğilimine  girdiğini belirten Cem, 28 Mart seçimlerinin Türkiye için bir  şans olduğunu, bu seçimlerle hükümete bir mesaj verilebileceğini  söyledi.

 

3- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, DEHAP, EMEP, SHP, ÖDP, SDP ve Özgür Toplum Partisi'nin bir araya gelerek oluşturduğu Demokratik Güçbirliği tarafından Istanbul'da düzenlenen ''Büyük Istanbul Mitingi''nde halka hitap etti. Karayalçın konuşmasında, 28 Mart yerel seçimlerinin en önemli seçimlerden  biri olduğunu belirterek, TBMM'deki partilerin kentleşmeyle ilgili projeler üretemediğini söyledi.

 

4- AB Zirvesi nedeniyle Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac ile bir görüşme yaparak, Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs konularını ele aldı. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, temaslarında Türkiye-AB ilişkileri, Kıbrıs, terorizm, Afganistan ve Kosova gibi konuları ele aldıklarını belirterek, Türkiye'nin AB'ye katılım süreci konusunda attığı adımların AB tarafından görüldüğünü ve takdir edildiğini, uygulamaların izlendiğini ifade etti.

5- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan AB Zirvesi sona erdi.

AB Konseyi yayımladığı sonuç bildirgesinde, AB müktesebatı çerçevesinde hızlı bir çözüm için Avrupa Komisyonu'nun taraflara yönelttiği destek önerisinin memnuniyetle karşılandığını açıkladı. Bildirgede ayrıca, 1 Mayıs'tan önce Ada'da adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmanın mümkün olduğu belirtilerek, tercihin birleşik bir Kıbrıs'ın AB'ye girmesi ve AB prensipleri doğrultusunda ulaşılacak bir anlaşmanın desteklenmesi olduğu kaydedildi.

Öte yandan bildirgede, Ortadoğu, Irak, Afganistan ve Kosova gibi konulara yer verildi.

 

6- BM Güvenlik Konseyi'nde Israil'in Hamas lideri Şeyh Ahmed Yasin'i öldürmesini kınayan karar tasarısının, ABD tarafından veto edildiği açıklandı.

 

7- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, Erbil kentinde yapılan Uzlaşı Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada “Önümüzdeki temel hedef, düzen, diyalog, karşılıklı anlayış ve sorumluluk üzerinde yükselecek demokratik bir ulusal uzlaşma programı hazırlamaktır” dedi.

 

8- Irak'ın Felluce kasabasında ABD askerleriyle Iraklı direnişçiler arasında çıkan çatışmada, 8 sivilin öldüğü, 25'inin de yaralandığı bildirildi.

 

 

27 MART 2004

  

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer “Dünya Tiyatro Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, bir ülkenin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasındaki temel ölçütlerden birinin, o ülkenin kültür ve sanatının evrensel anlatım olanaklarını kullanmadaki başarısı olduğunu söyledi.

Gün nedeniyle TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladılar.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan SKY Türk televizyonunda yaptığı konuşmada, Rumların artık bahane edecek bir şeyi kalmadığını belirterek, Türkiye'nin iyi niyetini ortaya koyduğunu, 31 Mart'a kadar olan süreçte de bu tutumunu koruyacağını söyledi.

 

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, CHP Milletvekili Mehmet Nuri Saygun'un soru önergesine verdiği yanıtta, 2004 yılında devletin kaçak işçilerden sigorta prim kaybının 9.9 katrilyon lira civarında olacağının tahmin edildiğini belirtti.

 

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şirket kurmasına ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, başbakan, milletvekili ve devlet memurlarının sermaye şirketleri kapsamında bulunan, 'anonim ve limited' şirketlere ortak olmalarını engelleyecek yasal bir düzenle-menin bulunmadığını bildirdi.

 

5- Istanbul'da düzenlenen 5 ayrı operasyonda 256 kilo eroin, 27 kilo kokain ele geçirildi. Operasyonlarda 22 kişi de gözaltına alındı.

 

6- Kıbrıs görüşmeleri nedeniyle Türkiye'yi temsilen Isviçre'nin Bürgenstock kasabasında bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile KKTC'yi temsilen Başbakan Mehmet Ali Talat ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Yunan ve Kıbrıs Rum tarafları ile dörtlü zirvede bir araya geldi. Zirvede, AB Brüksel doruğu sonrasında genel bir değerlendirme yapıldı.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan da çözüm sürecine katkıda bulunmak ve Dördüncü Annan Planı olarak anılan yeni belgeyi sunmak üzere Bürgenstock'a gitti.

 

7- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage Azer-baycan'daki temasları sonrasında yaptığı açıklamada, Washington'un Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınırın açılmasından yana olduğunu, ancak Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ilham Aliyev'in bugünkü koşullarda Ermenistan-Türkiye sınırının açılmasına karşı çıktığını söyledi.

 

8- Batı Şeria'daki Balata Mülteci Kampı'nda Israil askerleriyle Filistinliler arasında çıkan çatışmada 6 yaşındaki bir Filistinli çocuğun öldürüldüğü bildirildi.

 

9- Irak'ın Musul kentindeki Nineva vilayet binasını hedef alan roketli saldırıda 4 kişinin öldüğü belirtildi.

 

 

28 MART 2004

 

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük'ün, Çin'den yapılan ithalata ilişkin soru önergesini yanıtladı. Çin'den yapılan ithalatın, çeşitli önlemlerle gözetim altında tutulduğunu belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin geçen yıl bu ülkeden yaptığı ithalattaki artışın genel ithalattaki artışın üzerine çıktığını söyledi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin Kıbrıs konusundaki sorularını yanıtladı.  Başbakan Erdoğan, dün BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve AB Dönem Başkanı Irlanda Başbakanı Bertie Ahern'i telefonla arayarak Türkiye'nin, Kıbrıs'ta çözüm için tüm samimiyetle elinden geleni yaptığını ifade ettiğini söyledi.

 

3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum'un Aşkale ilçesi Ortabahçe köyünde yaptığı incelemede, depremde hasar gören yerlerin afet bölgesi ilan edileceğini söyledi.

 

4-  28 Mart 2004 yerel seçimleri  yapıldı. 

 

5- Tunceli Valisi Ali Cafer Akyüz yaptığı açıklamada, terör örgütü DHKP-C üyesi olduğu belirlenen 3 kişinin çıkan çatışmada öldürüldüğünü söyledi.

 

6- Isviçre'nin Bürgenstock kasabasında bulunan KKTC Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Türk ve yabancı basın mensuplarına gelişmeler hakkında bilgi verdi. Kalıcı bir çözüm sağlanıp sağlanamayacağı konusunda, umut ve umutsuzluk arasında bir noktada olduklarını belirten Denktaş “Eğer aradığımız anlaşmaya varamasak bile bundan sonra Kıbrıslı Türkler ve Rumlar olarak birbirimize alışmaya başlamalıyız” dedi.

 

7- Tunus'ta yapılması planlanan Arap Zirvesi'nin ertelendiği bildirildi. 

 

 

29 MART 2004

  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dörtlü müzakerelere katılmak üzere Isviçre'ye gitti. Başbakan Erdoğan hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Kıbrıs siyasetini çözümsüzlük değil, çözüm üzerine inşa ettiğini belirterek “Biz iyi niyetli çözüm istiyoruz. Ancak tek taraflı iyi niyet yeterli değil. Isviçre'de Rum tarafı ve Yunanistan'dan da iyi niyet görmeyi umut ediyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve ABD Başkanı George Bush ile  telefonla görüşerek Kıbrıs'ta varılacak anlaşmanın mutlaka AB'nin birincil hukukuna eklenmesi gerektiğini söyledi.

 

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi. Baykal, bir önceki mahalli idareler seçimleriyle karşılaştırıldığında oylarını artırdıklarını söyledi.

 

3- 57. Dünya Gazeteleri Kongresi öncesi Dünya Gazeteler Birliği (WAN) Icra Kurulu Istanbul'da toplandı.

WAN Başkanı Seok Hyun Hong yaptığı konuşmada, Türkiye'de özgür basın açısından genel ortamın önemli ölçüde iyileştiğini gördüklerini belirtti.

 

4- IMF Başkan Vekili Anne Krueger, New York Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1980'li yıllarda başlayan ekonomik dönüşümü ve sonrasında gerçekleştirilen reformları değerlendirdi.

 

5- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs'ta çözümü amaçlayan planın 4. versiyonunu  taraflara sundu. Annan, taslağı “Herkesin karlı çıkacağı bir plan. Iki tarafın da endişelerini gidermeye çalıştık “ diye nitelendirdi.

 

6- Romanya, Bulgaristan, Slovakya, Slovenya, Letonya, Litvanya ve Estonya NATO'ya üye oldu. 

 

7- Ingiliz oyuncu Sir Peter Ustinov, Isviçre'de vefat etti.

 

8- Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te meydana gelen patlamada 19 kişinin öldüğü, 26 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

  

30 MART 2004

  

 1- Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, bazı basın-yayın organlarında, Suriye sınırındaki  mayın tarlalarının haritalarının kaybolduğuna dair haberler yer aldığı belirtilerek, söz konusu haritaların kaybolmadığı, Harita Genel Komutanlığı'nca sayısal hale getirilmesi için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

 

2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Bakan Çelik bir soru üzerine, YÖK'ün bakanlığın yeni bir danışma kurulu oluşturmasını gerekçe göstererek yükseköğretim yasa taslağı çalışmalarından çekilmesini eleştirdi.

 

3- Tarım ve Köy Işleri Bakanı Sami Güçlü, DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir'in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'deki canlı hayvan sayısında 2003 yılında bir önceki yıla göre az da olsa bir artış sağlandığını belirtti.

 

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Türkiye-Moldova Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Ikinci Dönem Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Güler, Iran'la doğalgaz fiyat pazarlığında son noktaya gelindiğini söyledi.

Toplantıda, Türk heyetine Bakan Güler, Moldova heyetine ise Sanayi Bakanı Mihail Garştea başkanlık etti. Bakan Güler toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Moldova ile ticari, ekonomik, sınai, bilimsel ve teknik alanda işbirliğini geliştirme arzusunda olduğunu ve bu konuda tüm girişimleri destekleyeceklerini söyledi.

 

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Ağar 28 Mart yerel seçimleriyle milletin muhalefet yapma görevini kendilerine verdiğini belirtti.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, yerel seçim sonuçlarının kendilerini yeterince tatmin etmediğini, ancak göreceli de olsa oylarının iki misli arttığını söyledi.

 

7- Kıbrıs görüşmeleri için Isviçre'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı yazılı açıklamada, titiz ve kararlı bir çalışma yürüttüklerini belirterek “Tabi ki tek amacımız, kazan-kazan anlayışıyla buradan olumlu bir neticenin çıkmasıdır. Titizlik, ihtiyat ve kararlılıkla bunu devam ettiriyoruz” dedi. 

Öte yandan Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundular.

 

8- Isviçre'de devam eden Kıbrıs görüşmelerinde BM'nin sunduğu son plan taslağını inceleyen taraflar, itirazlarını BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a sundu.

 

9- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Fransa'nın Strasbourg kentinde Isviçre'de taraflar arasında yapılan Kıbrıs müzakereleri konusunda AB Komisyonu üyelerini bilgilendirdi.  Verheugen, Kıbrıs'ta varılacak anlaşmanın, AB üyelik anlaşması haline dönüştürülmesinin ne şekilde olacağı üzerinde komisyon üyelerinden görüşlerini talep etti ve taraflara sunulan öneri hakkında bilgi verdi.

 

10- Ispanya Dışişleri Bakanı Ana Palacio, ABD'nin başkenti Washington'da bir düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye siyasi, demokratik, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda çok büyük katkısı olacağını belirterek, AB'nin bir çok açıdan Türkiye'nin üyeliğine ihtiyacı olduğunu  söyledi.

 

11- Fransa'da ikinci turu pazar günü yapılan bölgesel seçimlerde kaybeden Başbakan Jean-Pierre Raffarin istifa etti. Cumhurbaş-kanlığından yapılan açıklamada Raffarin'in Devlet Başkanı Jacques Chirac'a hükümetin istifasını sunduğu, ancak Chirac'ın Raffarin'i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiği bildirildi.

 

12- Almanya Savunma Bakanı Peter Struck Genelkurmay Başkanı Wolfgang Schneiderhan ile birlikte başkent Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, silahlı kuvvetlerin küçültülerek daha etkili hele getirileceğini söyledi.

 

13- Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Cumhurbaşkanı Islam Kerimov'un ikametgahı yakınlarında teroristlerle polis arasında çıkan çatışmada, 23 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

 

  

31 MART 2004

  

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayımladığı mesajda, Ikinci Inönü Zaferi'nin, Türk ordusunun gücünü, Türk ulusunun yurduna ve bağımsızlığına sahip çıkmak konusundaki kararlılığını göstermesi yönünden önem taşıdığını belirtti.

 

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer  başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) diğer komuta heyeti ve hükümet üyeleri katıldı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada “Irak'taki siyasi geçiş sürecinde izlenen yeni şekillenmeler ve Irak Yönetim Konseyi'nin kabul ettiği Geçici Idare  Yasa'nın uygulanmasının  tamamlana-bilmesinin Irak'taki  tüm grupların geleceklerini  birlikte belirlemelerinden geçtiği bir kez daha vurgulanmıştır” denildi. BM'nin Irak'ta merkezi bir rol üstlenmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, Irak'ın kuzeyinde varlığını sürdüren terör örgütünün tasfiyesine yönelik ABD ile yapılan temasların ayrıntılı şekilde irdelendiği belirtildi.

 

3- Yargıtay 9. Ceza Dairesi,  Cumhuriyet gazetesi yazarı Onat Kutlar ile arkeolog Yasemin Cebenoyan'ın yaşamlarını yitirmesine neden olan bombalı saldırının da aralarında bulunduğu çok sayıda eylemi terör örgütü PKK/Kongra-Gel adına gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan 20 sanık hakkında verilen kararı bozdu.

 

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan,  Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) meclis toplantısında ekonomideki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Babacan, geçen yıl yaşanan kaynağı belirsiz 5 milyar dolarlık döviz girişinin bu yıl da süreceğini söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Bahçeli, hükümetin, seçim sürecinde medya gruplarının büyük desteğini arkasına aldığını ve kamunun her türlü imkanını seferber ederek devletin kaynaklarını 'büyük bir savurganlıkla' dağıttığını söyledi.

 

6- Türk Milli Futbol Takımı başkent Zagreb'de oynanan özel maçta, Hırvatistan Futbol Takımı ile 2-2 berabere kaldı.

 

7- Istanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekiplerinin Esenyurt'ta gerçekleştirdikleri 'Demirkapı Operasyonu'nda, 4 ton 410 kilogram baz morfin ele geçirildi.

 

8- Kıbrıs'ta bir ay süren ikili görüşmelerin ardından Isviçre'deki 4'lü görüşmeler sona erdi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan,  çözüm planının 4. versiyonuna  son şeklini vererek  Kıbrıs Türk ve Rum taraflarıyla  Türkiye ve Yunanistan heyetlerine sundu. 

Toplantıda konuşan Annan “Burada görüşmeler bitti şimdi sıra Kıbrıs halkında” dedi. Annan, sunduğu planı tarafların endişelerini  dikkate alarak hazırladığını belirterek, son sözü referanduma gidecek olan Türk ve Rum Kesimi'nde yaşayanların söyleyeceğini ifade etti.

Bu arada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Bürgenstcok'tan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ı arayarak Türk tarafının beklentileri konusunda destek istedi. Başbakan Yardımcısı Gül, Powell'dan  Türk tarafının beklentilerinin karşılanması konu-sunda gereken desteği vermesini ve yardımcı olmasını istedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis ile bir araya geldi.

 

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş NTV televizyonu ve Anadolu Ajansı'na verdiği iki ayrı demeçte, Bürgenstcok'taki görüşmelerde Türk tarafının lehine olumlu bir hava yaratıldığını, ancak durumun bunu yansıtmadığını belirtti. Planda,  derogasyonlar konusunda  garanti alınamadığını ve Türk tarafı için olumsuz bulunan unsurların değişmediğini belirten Cumhurbaşkanı Denktaş, mevcut haliyle referanduma götürülmesi halinde 'hayır' kampanyası başlatmaktan başka seçeneği olmadığını söyledi.

 

10- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi  Fransa'nın  Strasbourg kentinde  düzenlediği basın toplantısında,  Kıbrıs için taraflara çağrı yaparak “Bu tarihi fırsatı kaçırırsanız, tarih  sizi  olumlu yargılamaz” dedi. AB'nin  elinden  gelen kolaylığı göstereceğini belirten Prodi, Türkiye'nin  beklentisi olan, anlaşmanın tüm AB ülkeleri parlamentolarında onaylanması konusunda da “Sorun yaratan taraf AB olmaz.  Çözümü tüm AB ülkeleri desteklemeli” dedi.

 

11- Afganistan'a siyasi ve ekonomik yardım amacıyla  gerçekleş-tirilen 3. Afganistan Konferansı, Almanya'nın başkenti Berlin'de başladı.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD'nin ülkesine vaat ettiği 1 milyar dolarlık yardımı 2 milyar dolara yükselttiğini belirtti. 

Konferansa katılan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da ülkesinin Afgan hükümetine ve halkına güvendiğini  belirtti ve yaklaşık 3 milyon Afgan mültecinin ülkelerine döndüğünü söyledi.

 

12- Irak'ın başkenti Bağdat'ın batısındaki Felluce kentinde 2 ayrı saldırıda  7 kişinin öldüğü bildirildi.

 

13- Özbekistan'ın başkenti Taşkent ile Buhara'da 3 gündür aşırı dincilerin karıştığı terör olaylarında 42 kişinin öldüğü, 31 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106