13.2.2004
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 2004

1 ŞUBAT 2004

 

 

1- ABD'deki temaslarını tamamlayarak yurda dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, ABD ziyaretinden memnun döndüğünü belirterek “İki ülkeyi de yakından ilgilendiren konulardaki yaklaşımların büyük ölçüde örtüştüğünü memnuniyetle gördüm” dedi.

ABD Başkanı George W. Bush ile yaptıkları görüşmede, İstanbul'da yapılacak NATO zirve toplantısı öncesinde çeşitli uluslararası ve bölgesel sorunları en üst düzeyde ele alma olanağı bulduklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, Kıbrıs, Irak ve Kafkaslar gibi çeşitli konuları da görüştüklerini belirtti.

 

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, ihracat artışının ocak ayındaki gibi devam etmesi halinde 2004'te belirledikleri 55 milyar dolarlık ihracat hedefini rahatlıkla aşacaklarını söyledi.

 

3- İspanya Dışişleri Bakanı Ana Palacio başkent Madrid'de yaptığı açıklamada “Geleceğinden korkmayan sağlam ve Türkiye'yi de içine alan çok sesli bir Avrupa istiyoruz” dedi.

 

4- Irak'ın Erbil kentinde, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) bürolarına eş zamanlı olarak düzenlenen intihar saldırılarında çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı bildirildi.

 

5- İran'da 120 milletvekilinin, Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin (AKK) genel seçime girecek reformcu adayları reddetmesini protesto ederek istifasını sunduğu, Meclis Başkanı Mehri Kerrubi'nin, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'den duruma bir kez daha müdahale etmesini istediği bildirildi.

 

6- Suudi Arabistan'ın Mekke kenti yakınlarındaki Mina'da 'şeytan taşlanması' sırasında çıkan izdihamda en az 250 hacı adayının öldüğü bildirildi.

 

2 ŞUBAT 2004  

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Yalova'da incelemelerde bulundu. Başkan Arınç bayramlaşma sırasında sosyal sorunlara dikkat çekerek “Maalesef son 2 yılda 30 bin civarında bakıma muhtaç çocuğun sokaklarda veya tenha yerlerde terk edildiğini görüyoruz. Bu büyük sosyal felakettir. Devletin ailelere destekte bulunması şarttır. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, hukuk devleti olduğu kadar aynı zamanda sosyal bir devlettir” dedi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Örgütü'nce düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, ABD gezisinde Kıbrıs konusunun da ele alındığını belirterek “Biz Kıbrıs sorununu çözmekte kararlıyız. Türkiye üzerine düşen görev neyse bu adımları atmakta kararlı. Birileri çıkıyor 'ver kurtulcular' diye bir ifade kullanıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup ruhunda, duygularında bunu taşıyanların hiçbiri kalkıp da ver kurtul mantığı ile hareket etmez” dedi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Antalya İl Örgütü'ndeki bayramlaşma töreninde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Kıbrıs'ta belli oranda toprak verebiliriz' sözlerine tepki göstererek, 80 yıllık Türk dış politikasında çok tehlikeli bir kırılma ve teslimiyetin ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da Genel Merkez'deki bayramlaşma töreninde konuya ilişkin yaptığı açıklamada “O topraklar belediyelerin tahsisli arsaları değil, kanla alınmış topraklardır” dedi

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise “Bu hükümeti yalnız rejim açısından değil, ulusal birliğimiz açısından da ciddi tehlike olarak görüyoruz” dedi.

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Genel Merkez'de bayramlaşma öncesinde Irak'ın Erbil kentinde meydana gelen saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada “Birkaç ay önce İstanbul'da olduğu gibi, saldırıların bayramın birinci gününde bayram namazından sonra yapılmış olması çok üzücüdür. Hükümetimiz ve partimiz adına hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz” dedi.

 

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Cumhuriyet gazetesine, ABD ziyareti sırasında Ticaret Bakanı Don Evans ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi.

 

6- Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Güldal Akşit, Türkiye gazetesine kadın-erkek eşitliği ve bakanlığının projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

 

7- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde düzenlenen bayramlaşma törenlerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, trafik kazalarında son zamanlarda can ve mal kaybının arttığını belirterek, Başbakanlık genelgesiyle 2004 yılının 'Trafik Yılı' ilan edildiğini, 2004'ün, bu kayıpları en aza indirmek amacıyla toplumun her kesiminde trafik bilincinin oluşması ve trafik altyapısıyla ilgili yapılabileceklerin tartışılacağı bir yıl olacağını söyledi. 

 

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ partisinin Erzurum İl Teşkilatı'nda, ülke genelinde 1 milyon yeşil kartın iptal edildiği yönündeki haberleri değerlendirdi. Bakan Akdağ “Ne kadar kart iptal edildiğine dair şu aşamada kesin rakam veremeyiz. Çünkü çalışmalar devam ediyor. Şubat'ın 25'ine kadar da iptaller devam edecek. Bundan sonra süreyi kısa bir müddet uzatmamız gerekecek” dedi.

 

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, TBMM'de CHP Milletvekili Necdet Budak'ın soru önergesine verdiği yanıtta, 3.2 katrilyon lira SSK, 1.7 katrilyon lira da Bağ-Kur alacağının yeniden yapılandırıldığını açıkladı.

 

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler partisinin Ordu İl Binası'ndaki bayramlaşma töreninde yaptığı açıklamada, Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Şahdeniz projeleri ile Türkiye'nin bir enerji koridoru haline geleceğini ve jeopolitik öneminin daha da artacağını belirterek “Türkiye'den Avrupa'ya hem petrol hem doğalgaz gidecek. Türkiye bir enerji bölgesi olacak. Elektrikte ise uluslararası entegrasyona  bağlanacak. Hem petrol, hem doğalgaz hem de elektrik üstüste gelince Türkiye jeopolitik yönden de avantaj sağlamış olacak” dedi.

 

11- Konya'nın Selçuk ilçesinde 11 katlı apartmanın çökmesi sonucu ilk belirlemelere göre 3 kişinin hayatını kaybettiği, 50'den fazla kişinin enkaz altında kaldığı bildirildi.

 

12- İmam Humeyni Uluslararası Hava Limanı'nın açılış törenine katılmak için İran'ın başkenti Tahran'a giden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım burada yaptığı açıklamada,

 İran'ın demiryolu taşımacılığına çok önem verdiğini ve ulaşım yatırımlarının büyük kısmını demiryoluna ayırdığını belirterek, vagon, lokomotif, ray gibi araç ve ekipmanların Karabük'teki tesislerde üretimi konusunda müşterek çalışma kararı verdiklerini söyledi.

 

13- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Almanya'da yayımlanan Reutlinger General Anzeiger gazetesine verdiği demeçte, AB'nin siyasi olarak genişleme için yeterince hazır olmadığını, iç piyasa ve para birliği gibi alanlarda teknik hedeflere ulaşılmasına karşın, AB politikalarının önemli hedeflerinin orta vadede yerine getirilmesinin zor olduğunu belirtti.

 

  14- Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Halid El Murgalani yaptığı açıklamada, Mina'da 'şeytan taşlanması' sırasında çıkan izdihamda ölen hacı adaylarının sayısının 251'e yükseldiğini söyledi,

  Öte yandan, Hac İdaresi Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez, izdihamda 9 Türk hacının vefat ettiğini açıkladı.

 

  15- Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin Şili'nin başkenti Santiago'da El Meercurio gazetesine verdiği demecinde, Şili'nin eski diktatörü Ernesto Pinochet'nin askeri rejim döneminde kaybolan 5 Fransız vatandaşıyla ilgili olarak gıyaben yargılanabileceğini söyledi.

 

 

3 ŞUBAT 2004 

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, AB'ye Aday Ülkeler Parlamento Başkanları 16. Konferansı'na katılmak üzere Macaristan'a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ta son günlerde meydana gelen patlamaların ardından ortaya atılan 'Türkiye'nin bu patlamalardan çıkar sağlayacağı' iddialarına ilişkin  olarak “Bunlar yanlış ve saçma iddialar. Türkiye, Irak'ta huzurun, istikrarın ve demokratik sürecin oluşmasına katkıda bulunmaya çalışıyor” dedi.

 

2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, partisinin Erzincan İl Başkanlığı'nda 3 Kasım 2003 seçimlerinden sonra hükümetin çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yıldırım "AKP tek başına iktidara geldi. Borç, faiz ve dış politikalardaki olumsuzlukları başarılı bir kriz yönetimiyle aştık" dedi.

 

3- Azeri petrolünü Türkiye ve dünya pazarına ulaştıracak Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) projesiyle ilgili kredi ve boru hattı geçişinde ev sahipliğiyle ilgili son anlaşmalar, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de imzalandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev imza töreninde yaptığı konuşmada, BTC'nin de kısa zamanda tamamlanarak işletime geçeceğini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de katkılarından dolayı Ceyhan terminaline Haydar Aliyev'in adının verilmesi yönünde karar alındığını söyledi. Bakan Güler ayrıca, BTC'nin gerçekleştirilme sürecinde uzun süren tartışmalar yaşandığını, çeşitli suni güçlükler çıkarıldığını belirterek, buna rağmen projenin çok taraflı katılımlarla inşaat sürecinin başladığını söyledi.

 

4- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) tarafından, bazı gazetelerde yer alan 1 Şubat'ta Irak'ın Erbil kentinde 76 kişinin ölümüne sebep olan saldırılardan Türkiye'yi sorumlu tuttukları iddialarına ilişkin yapılan ortak açıklamada, bu haberlerin yanlış olduğu belirtilerek, KYB lideri Celal Talabani ve KDP lideri Mesud Barzani'nin Türkiye'nin gösterdiği ilgi ve destekten memnun oldukları bildirildi.

 

5- BM Genel Sekreteri Kofi Annan ABD'nin başkenti Washington'da, Başkan George W. Bush ve Dışişleri Bakanı Colin Powell ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, Powell'ın Annan ile görüşmesinde, Annan'ın Kıbrıs çabalarına tam desteğini yinelediğini ve ABD'nin bu süreçte kolaylaştırıcı olarak BM Genel Sekreteri'nin rolünü desteklemeyi sürdürdüğünü söyledi. Boucher ayrıca, Türk tarafının görüşmelerde, Annan'ın taleplerini karşılayarak görüşmelere hemen başlama yönündeki samimi iradesinden cesaret bulduklarını bildirdi. Boucher bu konuda kararlılık beklendiğini, Kıbrıs Rum kesimi liderlerine ilettiğini de belirtti.

Annan ise Bush ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta, Türk ve Rum taraflarıyla görüştüğünü belirterek “Herkes yeniden başlamaya hazır gibi görünüyor. Onları bir toplantıya davet edebileceğimi umuyorum” dedi.

 

6- İsrail Başbakanı Ariel Şaron İsrail'de yayımlanan Yedioth Ahronoth gazetesine yaptığı açıklamada, hükümet ortaklarının Gazze Şeridi'nde bulunan Yahudi yerleşim yerlerinden 17'sinin  boşaltılması planına karşı çıkmaları halinde yeni bir hükümet kurulacağını söyledi.

 

4 ŞUBAT 2004 

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkanlığında Türkiye ve KKTC heyetleri, BM Genel Sekreteri  Kofi Annan'ın müzakere için tarafları davetinden önce Başbakanlık'ta düzenlenen  toplantıda   bir araya geldiler. Toplantıya, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal katıldı. KKTC heyetinde ise  Başbakan Mehmet Ali Talat ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş yer aldı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada “İki ülkenin Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir barışa ulaşılması yönündeki ortak hedefi teyit edilmiştir. Bu bağlamda Türkiye ve KKTC, BM Genel Sekreteri'nin çabalarına yardımcı olmak ve destek vermek üzere müşterek gayretler sarf etmek hususunda mutabık  kalmışlardır. Türkiye ve KKTC önümüzdeki dönemde de geçmişte olduğu gibi işbirliği içinde hareket edeceklerdir” denildi. 

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT-1 televizyonunda yayınlanan “Bayram Sohbeti” programına katılarak, Kıbrıs ile ilgili soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Kıbrıs konusunda bir müşterek hedef belirlendiğini, bu hedef doğrultusunda Türkiye ve KKTC'nin bugüne kadar olduğu gibi beraber yürüyeceğini söyledi. 

 

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de katıldığı Avrupa Parlamentolar Toplantısı'nda yaptığı konuşmada  “Balkanlar da dahil olmak üzere Avrupa'nın tümünü kapsayacak bir AB, medeniyetler  çatışması tartışmasına da nokta koyacak bir mesaj taşıyacaktır” dedi.

Toplantının ardından yayımlanan ortak bildiride ise “Türkiye,  AB'ye katılması mukadder bir ülkedir. Türkiye'nin AB üyeliği hedefine yönelik dikkat çekici çabaları memnuniyetle karşılanmaktadır” denildi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) 16. Kongresi'ne katılmak üzere  Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti. 

 

5- AB Komisyonu'nun, Yunanistan ve Türkiye arasında sınır ötesi işbirliğinin gelişmesi için 35 milyon Euro üzerinde mali yardım yapılmasını öngören programı onayladığı bildirildi.

 

 

5 ŞUBAT 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na girişinin 67. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında “Anayasal düzenimizin temelini oluşturan laikliğin korunması ve dinin siyasal amaçlarla kullanılmasının önlenmesi konusunda her birey ve kurum üzerine düşeni yapmayı sürdürmelidir” dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladı.

 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5084 sayılı “Yatırımların ve İstihdamın Teşviki ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”u onayladı.

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Mehmet Ali Talat ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş'ı kabulünden sonra  yaptığı açıklamada “Sürekli aynı hedefte, aynı istikamette, ortak görüş oluşturarak yürüyoruz. Herhangi bir sıkıntı yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Denktaş da yaptığı açıklamada, görüşmede bir karar alınmadığını belirterek “Değerlendirmelerimiz devam edecek” dedi. 

 

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya'nın Selçuklu ilçesinde çöken binanın enkazında incelemelerde bulundu.

İncelemelere, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü de katıldı.

 

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Bursa Uludağ'da düzenlediği basın toplantısında, Çin'e uygulanan kotaların 2005 yılından itibaren kaldırılmasının ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Tüzmen, Türkiye'nin koruma önlemleri açısından çok ileride olması ve her türlü tedbiri almasına rağmen, Çin'in farklı metotlar uyguladığını belirterek, Çin mallarının sadece Çin'den değil,  AB'den de gelmeye başlamasıyla  tehlikenin devam ettiğini  söyledi.

 

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan basına yaptığı açıklamada, IMF'nin 7. gözden geçirme çalışmalarının 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerden önce veya sonra yapılmasının hükümeti etkilemeyeceğini belirterek “Biz çalışmalarımızı yapıyoruz. Maliye, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Hazine Müsteşarlığı boyutunda çalışmalar devam ediyor” dedi.

 

7- Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, asgari ücret ve emekli maaşlarının enflasyon hedefinin üzerinde belirlenmesinin, gelecek dönem enflasyonu ve bütçe disiplini çerçevesinde kamuoyunda geniş biçimde tartışıldığı belirtilerek “9 Ocak 2004 tarihli duyuruda belirtildiği gibi, bu gelişmelerin son dönemdeki verimlilik artışları dikkate alındığında ve bu artışların yakın gelecekte de sürmesi halinde, alınacak tedbirlerin kamu fiyat ayarlamaları ve maliyet artırıcı vergi ayarlamalarından ziyade diğer harcamaların kısılmasına yönelik olması kaydıyla, maliyetler kanalıyla enflasyon açısından bir sorun yaratmasını uzak ihtimal olarak görmektedir” denildi.

 

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Avrupa Halk Partisi (EPP) Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her alandaki potansiyeliyle Avrupa için bir artı değer olacağını ve hiçbir zaman ek yük olmayacağını belirterek “Türkiye'yi birçok alanda farklı olarak görebilirsiniz. Müslüman bir toplumun çağdaş, demokratik standartlara, hukuk devletine, inanç özgürlüğüne, insan haklarına uygun, şeffaf ve iyi bir yönetime kavuşabileceğini kanıtladık” dedi.

 

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs'ta müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos'a birer mektup göndererek, görüşmelerin 10 Şubat'ta New York'ta başlamasını, 25 Mart'ta görüşmelerin sonuçlanmasını, 30 Mart'ta anlaşma imzalanmasını ve 21 Nisan'da referanduma gidilmesini, ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ve İngiltere Başbakanı Tony Blair'in de görüşmelere temsilci göndermesini istedi.

 

10- Dünya Bankası'nın 'Marmara Depremi Yeniden Yapılandırma Projesi İkraz Anlaşması' çerçevesinde Sağlık Bakanlığı'nın 112 acil yardım hizmetlerini güçlendirme projesi kapsamında yapılan çalışmalara destek amacıyla 5 milyon 6 bin dolar krediyi onayladığı bildirildi.

 

11- Resmi bir ziyaret için Irak'ta bulunan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYP) bürolarına yapılan saldırılarla ilgili olarak Kerkük'te gazetecilere yaptığı açıklamada “Teroristler, düzenledikleri korkunç saldırılarla Türkiye'nin istikrarını bozmayı başaramadı. Burada da başarılı olacaklarını sanmıyorum” dedi.

 

 

6 ŞUBAT 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush'u telefonla arayarak, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın BM Genel Sekreteri'nin daveti üzerine 10 Şubat'ta New York'a gideceğini, ancak Türkiye'nin Kıbrıs konusunda 3 temel çekincesinde değişme olmadığını söyledi. Kalıcı çözüm bulununcaya kadar KKTC'deki Türk askeri varlığının devamını, Türkiye'nin garantörlüğünün sürmesini ve Ada'da iki kesimliliğin korunmasını isteyen Başbakan Erdoğan, bu konuların Annan'a telkin edilmesini istedi.

 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda ağırlıklı olarak Kıbrıs'la ilgili gelişmelerin değerlendirildiğini bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Abdullah Gül'ün Davos ve ABD'deki görüşmeler ve ondan  sonraki gelişmelerle ilgili olarak Kurul üyelerine bilgi verdiklerini  belirten Bakan Çiçek ''Kıbrıs konusunun bütün Türkiye Cumhuriyet hükümetleri ve Türk  vatandaşları için ne kadar önemli, hayati bir konu olduğunu biliyoruz. Kıbrıs konusunda kritik ve önemli bir sürece girdiğimiz de ortadadır.  Dolayısıyla önümüzdeki günlerde Kıbrıs konusunda bazı adımların  atılması, kararların alınması gerekmektedir” dedi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sosyalist Enternasyonal (ES) Başkanlık Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere İspanya'ya gitti. Baykal İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, toplantıda, demokratikleşme, Ortadoğu'daki gelişmeler ve Kıbrıs konusunun gündeme geleceğini söyledi.

 

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF ile ABD'de yapılan görüşmeleri, 7. gözden geçirme çalışmalarını, ek önlem paketini ve enflasyondaki gelişmeleri Sabah gazetesine değerlendirdi.

5- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er düzenlediği haftalık basın toplantısında, Topluma Kazandırma Yasası'na ilişkin bilgi verdi.

 

6- Amerika Ortodoks Cemaat temsilcilerinden oluşan bir heyet, İstanbul Büyükşehir Başkanı Ali Müfit Gürtuna'yı ziyaret ederek, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması için destek istedi.

 

7- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Kesimi lideri Tasos Papdopulos'a gönderdiği davet mektubunun tam metni Milliyet gazetesinde yayımlandı.

 

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) 16'ıncı kongresine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile bir araya geldi. 

Verheugen, Başbakan Yardımcısı Gül ile görüşmesinde “Kıbrıs tek sesle kendini ifade eden ve Birliğin içinde karar sürecini kilitlemeyen bir üye olmalı” dedi.

 

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, New York'da yapılacak toplantının 1 günlük olacağını, bunun müzakereleri başlatacak değil kapı açacak nitelikte olacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca, New York'a gidişlerinin Annan'ın koşullarını kabul ettikleri anlamına gelmeyeceğini söyledi.

 

10- Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov Almanya'nın Münih kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Çeçenistan'daki çatışmalara katılan yabancılar arasında Türklerin başı çektiğini belirterek, söz konusu durumun iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verdiğini söyledi.

 

11- Rusya'nın başkenti Moskova'da kent merkezinden geçen bir metroda düzenlenen saldırıda 40 kişinin öldüğü, 120 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Demokrat Partisi'nin (SDP) başkanlığından ayrılacağını açıkladı.

 

13- Endonezya'da meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde, 23 kişinin öldüğü bildirildi.  

 

 

7 ŞUBAT 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs konusunu görüşmek üzere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü Başbakanlık'ta kabul etti. Görüşmede Orgeneral Özkök “Ada'daki Türk askeri varlığı, iki halkın eşitliğine dayanan iki kesimlilik ve Türkiye'nin garantörlüğü” konularının Türkiye'nin vazgeçilmez hassasiyetleri olduğunu vurguladı. Bu üç noktadan geri adım atılmaması gerektiğini belirten Özkök, aksi halde Türkiye'nin müzakere sürecinde istediğini alamayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan da kendisinin bu hassasiyetleri ABD Başkanı George W. Bush'a ilettiğini, bundan sonra da her platformda bu çekinceleri ortaya koyacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Orgeneral Özkök ile görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal, Büyükelçi Deniz Bölükbaşı ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki İlkin ile bir araya geldi.

Bu toplantıda da BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın mektubu ve Türkiye'nin Kıbrıs sürecinde bundan sonra nasıl bir yol haritası izleyeceği konusu ele alındı.

Başbakan Erdoğan görüşmelerden sonra Güney Kore'ye gitmek üzere Türkiye'den ayrıldı.

 

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül CNN-Türk televizyonunda Kıbrıs konusuna ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Kıbrıs konusunun çözülmesinin AB'yle ilişkilerde yeni bir hava yaratacağını söyledi.

 

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, 2004 yılında ihracatçılara 325 trilyon liralık destek verileceğini belirterek, ihracatçıların sıkıntılarını gidermek amacıyla verilen devlet yardımlarının süreceğini ve önümüzdeki yıllarda bütçe imkanları dahilinde bu desteğin daha da artırılacağını belirtti.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım açılış ve ziyaretler için gittiği Sinop'ta, Uzan Grubu'na ait 2 helikopter ve 1 uçağa tedbir kararı konulmasının yargı kararı olduğunu belirterek “Bu karara istinaden uçuş izni verilemez” dedi.

 

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit çıktığı 3 günlük yurt gezisi sırasında Ankara'nın Polatlı ilçesinde parti örgütü tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada “Biz iktidardayken kimsenin Kıbrıs Türkleri için kaygısı yoktu. Ama şimdi Kıbrıs elden gitti gidiyor. Vatandaş bunun telaşı içinde. Bugün Türkiye kendi politikasını belirleyemiyor. AB ve ABD'nin güdümünde bir politika yürütmeye kalkışıyor” dedi.

 

6- AKP Kars Milletvekili Selahattin Beyribey ve İl Başkanı Remzi Aras, GP Genel Başkanı Cem Uzan'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sürekli saldırıda  bulunduğu gerekçesiyle Sarıkamış Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundular.

 

7- Ankara Cumhuriyet Savcısı Hatice Çetin, Mavi Akım Projesi'nin Samsun-Ankara boru hattı aşamasıyla ilgili Ankara 6. Ceza Mahkemesi kararını 'hakkaniyet ölçüleriyle bağdaşmadığı' gerekçesiyle temyiz etti.

 

8- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı ziyaret ederek durum değerlendirmesinde bulundular. Ankara ve Lefkoşa'da yapılan toplantıların ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile telefonla görüşen Cumhurbaşkanı Denktaş, görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanırsa sorumluluğun kendisine yüklenmemesi garantisini aldıktan sonra New York'ta yapılacak görüşmelere katılacağını açıkladı.

 

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen Sosyalist Enternasyonal (SE) Başkanlık Konseyi toplantıları sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye'ye müzakere tarihi vermesi halinde, İsveç'in AB'yi Nobel Barış Ödülü'ne aday göstereceğini söyledi.

 

10- Almanya'nın Münih kentinde başlayan ve Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün temsil ettiği 40. Güvenlik Konferansı öncesinde bir araya gelen NATO savunma bakanlarının, Afganistan'da başkent Kabil'in dışını kapsayacak bir operasyon için görüş birliği sağladığı belirtildi.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Afganistan'ın iç bölgelerine yeniden yapılanma birlikleri gönderilmesiyle ilgili anlaşma sağlandığını, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı Avrupalı NATO üyelerinin somut önerilerde bulunduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer de konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa'ya bağlanmasının, Ortadoğu'nun geleceği açısından çok önemli olduğunu söyledi.

 

11- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 'Çok Kültürlü Hafta' toplantısında 'Göç' konulu bir konferans verdi. Verheugen, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili olumlu adımlar attığını, ancak bunların yetersiz olduğunu söyledi. Türkiye'yi özellikle Kürtlerle ilgili yerine getirilmesi gereken ödevlerin beklediğini belirten Verheugen “Ayrılıkçı Kürtlerin yeniden bir Kürdistan kurma teşebbüsleri Türkiye'nin AB için kaydettiği bütün olumlu gelişmeleri tehlikeye düşürecektir” dedi.

 

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ı arayarak, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs müzakereleri için gönderdiği davet mektubunun içeriğini eleştirdi. Papandreu, Annan'ın mektubunda tekrarladığı hakemlik ve referandum gibi şartların son derece ağır olduğunu ve Atina'nın bu müzakere şartları hakkında ciddi tereddütleri bulunduğunu belirtti.

 

13- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi dini lider Ayetullah Ali Hamaney'e yazdığı mektupta, Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin (AKK) pek çok reformcu adayı veto etmesini protesto ederken meclis seçimlerinin planlandığı gibi 20 Şubat'ta yapılacağını ancak adil olmayacağını söyledi.

 

 

 8 ŞUBAT 2004

 

1- Konya'nın Selçuklu ilçesinde çöken bir binanın enkazında incelemelerde bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, bu tür facialara sebep olanlar hakkında yasaların “tedbirsizlik ve acemilik” nitelemesi sonucunda 2 yıl ceza verildiğini, ancak bunun değiştirilerek “kasıt” yönünde ceza verilmesi gerektiğini söyledi.

 

2- Aralarında DİSK, KESK, TMMOB, Türk-İş, TTB, ADD ve Kamu-Sen'in de bulunduğu sendikalar ile sivil toplum örgütleri, 28 Şubat'ta Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'na karşı ortak eylem yapma kararı aldı.

Eylem takvimi hakkında bilgi veren KESK Genel Başkanı Sami Evren, Türkiye'de 'sinsi' gelişmeler yaşandığını belirterek, bütün sivil toplum örgütlerini AKP'nin uygulamalarına karşı çıkmaya çağırdı.

 

3- Sanatçı Cem Karaca İstanbul'da yaşamını yitirdi.

 

4- AB Dönem Başkanı İrlanda'nın Ankara Büyükelçisi Sean Whelan, Kıbrıs'ta çözüm ve Türkiye'nin AB sürecini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

 

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Güney Kore'nin başkenti Seul'e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan “Güney Kore'nin dünyanın değişik ülkelerinde ortak yatırımları var. Türkiye'ye şu anda Güney Kore'den çok ciddi manada ithalat var ama ihracatımız maalesef hemen hemen yok denebilir. Bu konuda ne yapabiliriz, kendileriyle görüşmemiz lazım. Bundan dolayı ziyarete çok önem veriyoruz” dedi.

 

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret için Polonya'ya gitti.

 

7- İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen Sosyalist Enternasyonal (SE) Başkanlık Konseyi Toplantısı'na katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, savaştan sonra Irak'ta demokratik ve istikrarlı bir yapının oluşamamasının toplantıda bütün katılımcılar tarafından dile getirildiğini söyledi.

Üç gün süren toplantının sonunda ayrıca, geçiş dönemindeki Irak ile ilgili bir karar metni kabul edildi. BM'nin Irak'ta önemli rol oynamasının ve ülkede işgalin sona ermesinin istendiği metinde “Laik, demokratik, çok etnikli, çok dinli, kadın ve azınlık haklarına saygılı Irak devleti için, Irak halkına yardımcı olunarak anayasanın kabul edilmesi sağlanmalı” denildi.

 

8- Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen 40. Güvenlik Konferansı sona erdi. Konferansa katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yaptığı değerlendirmede, İstanbul'da yapılacak olan NATO zirvesinin büyük önem taşıdığını, İstanbul zirvesinin Prag'dan sonra ilk zirve olacağını ve burada 7 ülkenin NATO'ya katılacağını söyledi.

Konferansta ayrıca Afganistan, Irak, Balkanlar, İsrail-Filistin sorunu ve terörün gündeme geldiğini belirten Bakan Gönül, terorizmin bir dünya sorunu olarak tüm ülkelerin karşısına çıkmasının herkesçe kabul edildiğini, ancak teşhis ve tarifinde bu  toplantıda bir ittifak sağlanamadığını söyledi. 

 

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın daveti üzerine ABD'ye giden KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, çözüme baskıyla değil, iki tarafın da rızasıyla ulaşılabileceğini belirterek, dayatmalara karşı olduğunu söyledi.

 

 

 9 ŞUBAT 2004

 

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök başkanlığında yapılan Kıbrıs konulu toplantıda, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın taraflara gönderdiği mektupla, Milli Güvenlik Kurulu'nda alınan kararlar doğrultusunda Türkiye'nin vazgeçilmezleri konusunda ayrıntılı kıyaslama ve değerlendirme yapıldı.

 

2- Jandarma Genel Komutanlığı'nın, basında yer alan 'üniformasıyla namaz kıldığı için ordudan atıldı' şeklindeki haberler üzerine yaptığı açıklamada “Disiplinsizlik ve ahlaki nedenlerle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ilişiği kesilen astsubay üstçavuş Cemalettin Külcü'nün Hizbullah terör örgütü mensuplarını övdüğü ve onların kendisinin lideri olduğunu belirten sözler sarf ettiği, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kararında yer almıştır” denildi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İspanya'da düzenlenen Sosyalist Enternasyonal (SE) Başkanlık Konseyi Toplantısı dönüşü İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, New York'ta yarın başlayacak olan Kıbrıs görüşmelerine yeni bir barış müzakeresi gözüyle bakılması olanağı bulunmadığını belirterek “Orada söz konusu olan müzakere yapmak değildir, ortadaki planın kabulünü sağlayacak sürecin sorumluluğuna katılmaktır” dedi.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Kamu Yönetimi Temel Kanun Tasarısı'nı değerlendirdi. Kamu yönetiminde yeniden yapılanmayı modern ülkelerin hepsinin gerçekleştirdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Şahin, Türkiye'nin bu adımı atmaktan başka çaresinin kalmadığını ve ekonomideki liberalleşmeye paralel olarak kamu yönetiminde de birtakım tedbirlerin alınmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

 

  5- Yargıtay, İmar Bankası kayıtlarının kaybedilmesine ilişkin davada, Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği görevsizlik kararını kaldırdı.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı yazılı açıklamada, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun, (ÖYK)  Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ'nin (TÜPRAŞ), Rus petrol şirketi Tatneft'in acentesi olarak ihaleye giren Efremov Kautschuk ve Zorlu Grubu'ndan oluşan konsorsiyuma satışını onayladığını bildirdi.

Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, satışın ÖYK tarafından onaylanmasının Kıbrıs'taki ver-kurtul mantığının, TÜPRAŞ'ta sat-kurtul şeklinde tezahür etmesi olduğunu belirterek, kararın iptali için mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

 

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda yaptığı basın açıklamasıyla yerel seçimlerdeki adaylarını açıkladı. Ecevit burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin laik, demokratik cumhuriyetinin tehlike ile karşı karşıya olduğunu belirterek “Kıbrıs'taki gelişmelerle acıklı duruma geldik. Başbakan Erdoğan, Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyabilmek için  ABD Başkanı'ndan yardım istiyor. Her ulus kendi görevini kendisi yapmak zorundadır” dedi.

 

8- Ankara 2 No'lu DGM, Muzaffer İlhan Erdost'un “Türkiye'nin Yeni Sevr'e Zorlanması Odağında Üç Sivas” kitabı hakkındaki toplatma kararını kaldırdı.

 

9- Güney Kore'de temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı Türk-Kore İş Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yabancı yatırımcılar için cazip bir ülke konumuna geldiğini ve Haziran 2003'te yürürlüğe giren yasayla Türk ve yabancı yatırımcıların eşit konuma getirildiğini belirterek, Türkiye'deki yabancı yatırımcılar için güvenli ve istikrarlı bir ortam sağlandığını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin arzu edilen düzeyde olmadığını açıkladı.

 

10- Polonya'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, heyetler arası görüşmelerin ardından Polonya Dışişleri Bakanı Wlodzimierz Cimoszewicz ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye-Polonya ilişkilerinin son yıllarda çok iyi seviyeye ulaştığını, önümüzdeki aylarda Cumhurbaşkanı ile Meclis Başkanı'nın da bu ülkeyi ziyaret edeceğini açıkladı.

Türkiye'nin AB üyeliğine tam destek verdiklerini söyleyen Cimoszewicz de “Müzakerelere başlamak Türkiye'ye geçici bir mutluluk verir. Fakat, sizi zor bir müzakere süreci beklemektedir. Müzakerelerden olumlu sonuç almak, müzakere tarihi almak kadar zordur” dedi.

 

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında Irak'ın başkenti Bağdat'a giden heyet, ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer ve Özel Sektör Temsilcisi Thomas Foley ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bremer, Irak'ta güvenlik meselesi konusunda oldukça ileriye doğru gelişmeler bulunduğunu, ama tamamen bu konunun çözüldüğünün de söylenemeyeceğini belirterek,  bölge ülkelerinin bütün bunlara rağmen burada iş yapmaya istekli olduğunu söyledi.

Daha sonra ziyaret ile ilgili bir değerlendirmede bulunan  Hisarcıklıoğlu da Irak'ın dünya ekonomisiyle bütünleşmesinde, Türk iş dünyasının çok ciddi katkıları olacağına inandığını belirtti.

 

12-  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ABD'nin New York kentinde yapılacak Kıbrıs görüşmeleri çerçevesinde, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ümit Pamir ve diğer yetkililerle bir değerlendirme toplantısı yaptı.

 

13- Yunanistan Ekonomi ve Maliye Bakanı Nikos Christodoulakis, AB Komisyonu'nun Türkiye ile Yunanistan'ın sınır bölgelerindeki işbirliğini artırmayı hedefleyen 'Interreg' programının imza töreninde yaptığı konuşmada, iki ülkenin şimdiye kadar silahlanmaya çok para yatırdıklarını belirterek “Artık ortak geleceğimize ve insanlarımıza yatırım yapma zamanı geldi” dedi.

  İmza töreninde Türkiye'yi temsil eden Büyükelçi Oğuz Demiralp ise Türkiye ile Yunanistan arasındaki işbirliğinin artırılması için AB çerçevesinin en iyi zemin olduğunu söyledi.

14- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın mektubundaki müzakere takviminin kısıtlayıcı olduğunu ve Yunanistan'da 7 Mart'ta seçim yapılacağını belirterek, bu çerçevede Yunanistan'ın garantör güç olarak Türkiye ile Kıbrıs'ta güvenlik konusundaki temaslarının yeni hükümet tarafından yapılacağını söyledi.

 

15- Uluslararası kredi derecelendirme grubu Fitch, Türkiye'nin 'B' olan uzun vadeli yerel ve döviz cinsinden kredi notunu 'B+'ya yükseltti.

 

 

10 ŞUBAT 2004

 

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs için TBMM'ye sundukları genel görüşme önergesinin gündeme alınmaması halinde konunun görüşülebilmesini sağlamak için gensoru verebileceklerini söyledi.

 

2-Güney Kore'deki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye dönüşünde uçakta gazetecilerin Kıbrıs'la ilgili sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kıbrıs'ta beklentimiz çözüm” dedi. Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın New York'ta farklı bir tavır sergileyip sergilemeyeceği konusunda ise“ Kendisine bir yol ve müzakere haritası verdik” değerlendirmesinde bulundu. 

Başbakan Yardımcısı Gül resmi ziyaretini tamamlayarak yurda dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada ise Polonya ziyaretinin önemli olduğunu ve başarılı geçtiğini belirterek, Türkiye ile Polonya arasındaki ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini, ticaretin ve ekonomik ilişkilerin arttırılmasına karar verdiklerini söyledi.

 

3- TBMM Genel Kurulu'nda CHP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu'nun sözlü sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Bulgaristan'dan elektrik alımının durdurulduğunu, Türkmenistan'dan ise ihtiyaç olmadığı halde elektrik alımının sürdüğünü belirterek “Bu ülkeden elektrik almamız anlamlıdır. Doğalgaz alım anlaşmamız vardı ama alamadık. Bunun yerine doğalgazdan üretilen elektrik alıyoruz” dedi.

 

4- Uzman erbaşların Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) istihdamına ilişkin şartları düzenleyen yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

5- Yabancılara ikinci el taşıt satışı, devri ve ihracatında kolaylıklar sağlayan yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda  kabul edildi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kıbrıs meselesiyle ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere başlattığı temaslar çerçevesinde,  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı TBMM'deki makamında ziyaret etti. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onur Öymen, Kıbrıs konusunda MHP'nin görüşleri ile partisinin görüşlerinin büyük oranda örtüştüğünü söyledi.

 

  7- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, 2005 yılı ocak ayından itibaren TL'den 6 sıfır atılmasıyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, paradan sıfır atma operasyonunun enflasyonun düşmesi ile birlikte gündeme geldiğini ve yasal düzenlemenin tamamlandığını söyledi.

 

  8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Irak'ta yaptıkları temaslarla ilgili düzenlediği basın toplantısında, Irak'a, Geçici Koalisyon Yönetimi'nin Amerikalı yöneticisi Paul Bremer'in daveti üzerine gittiklerini belirterek, yaptıkları ziyaretle Türk iş dünyasının niteliklerini Irak geçici yönetimine göstermek istediklerini söyledi.

 

9- ABD ve İngiltere'deki temaslarının ardından Türkiye'ye gelen Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) üst düzey yetkilisi Berham Salih, Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Osman Korutürk ile bir araya geldi. Görüşmede, Irak'ın siyasi olarak yeniden yapılandırılması planları ele alındı. Salih yaptığı açıklamada, Irak'ın toprak bütünlüğünü kendilerinin de desteklediğini söyledi.

Salih ayrıca, temasları öncesi NTV televizyonuna yaptığı değerlendirmede, Irak'ın kuzeyindeki Türk birliklerinin güç kullanılarak çıkarılmasının vizyonları ve istekleriyle tutarlı olmadığını, ayrıca PKK/KADEK'e karşı mücadelede de kararlı olduklarını belirtti.

 

10- Resmi ziyaret için Polonya'da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Polonya Cumhurbaşkanı Alexander Kwasniewski ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Natolin Avrupa Koleji'nde “Türkiye'nin AB'ye Yaklaşımları” konulu konuşmasının ardından soruları yanıtladı.  Irakta Kürtlerin ayrı bir yapı istemelerinin kaosa yol açacağını belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Kıbrıs'la ilgili bir soru üzerine de “İki toplumun bir arada yaşamasını istiyoruz. Ancak Ada'nın gerçeklerinin göz ardı edilmemesi gerekir” dedi.

 

11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, ABD'nin New York kentinde Kıbrıs sorununun çözümü için bir araya geldiler. İkili görüşmelerin ardından liderler önderliğindeki KKTC ve GKRY heyetleri Annan başkanlığındaki delegasyonla bir araya geldiler. Görüşmede KKTC tarafında Cumhurbaşkanı Denktaş, Başbakan Mehmet Ali Talat ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, GKRY'yi temsilen Papadopulos'un yanı sıra GKRY eski lideri Glafkos Klerides, BM heyetinde ise Annan ve BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ile Genel Sekreter Siyasi Yardımcısı Kieran Prendergast yer aldı.

Annan yaptığı açıklamada, anlaşmanın 21 Nisan'da referanduma sunulmasının, planın bir parçası olduğunu ve planın müzakerelerde temel teşkil ettiğini belirtti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Denktaş, görüşme öncesinde de Soto ile Türkevi'nde bir araya geldi. De Soto ayrıca, Papadopulos ile bir görüşme yaptı.

 

  12- Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin Fransa'da yayımlanan 'Uluslararası Politika Dergisi'ne verdiği demeçte, kimlik ve dini nedenler yüzünden Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkmanın büyük bir hata olduğunu söyledi.

 

13- Yunanistan Parlamentosu, aralarında Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin (GKRY) de aralarında bulunduğu 10 yeni üyenin AB'ye katılımını öngören AB Genişleme Anlaşması'nı onayladı.

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis anlaşmanın onaylanmasının ardından yaptığı konuşmada, GKRY'nin AB üyeliğini Helenizm için tarihi bir olay olarak değerlendirdi. Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ise Rum Kesimi'nin AB üyeliğinin yıllardır Yunan diplomasisinin başı olarak yürüttüğü politikayı haklı çıkardığını söyledi.

 

14- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in resmi davetlisi olarak Moskova'ya giderken uçakta yaptığı açıklamada, artık bağımsız bir devlet olduklarını herkesin bilmesini istediklerini belirterek, Gürcistan'ın kendi bölgesinde hiçbir konuda tavize gitmesinin söz konusu olamayacağını söyledi.

 

15- İngiltere Başbakanı Tony Blair, başkent Londra'da Libya Dışişleri Bakanı Abdurrahman Şalkam'ı kabul etti. Görüşmede, Libya'nın vazgeçtiği kimyasal, biyolojik ve nükleer silah programı ve ticari konular ele alındı.

 

16- Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyindeki El İskenderiye kasabasında, bomba yüklü bir aracın polis karakolu önünde patlaması sonucu 55 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

17- Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) İran Hava Yolları'na ait bir uçağın düşmesi sonucu 44 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

11 ŞUBAT 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 1 günlük çalışma ziyareti için Türkiye'ye gelen Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.

İki Cumhurbaşkanının başkanlığında yapılan heyetler arası görüşmelerde, Irak'ın siyasi geleceği, İsrail-Filistin anlaşmazlığı, terorizmle mücadelede işbirliği, ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler ile enerji alanında projeler ele alındı.

 

Düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Sezer, Irak'ın toprak bütünlüğünün ve ulusal birliğinin korunması, Irak halkının iç uyuma ve birliğe kısa zamanda kavuşması, ülkedeki tüm kesimlerin katılımıyla geleceğini özgürce belirlemesi konusunda Mübarek ile benzer görüş ve amaçları paylaştıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, İsrail-Filistin ve  İsrail-Arap uyuşmazlıklarında hakça, kalıcı ve kapsamlı bir barışa ulaşılmasının bölgenin istikrarı açısından taşıdığı önem üzerinde de görüş birliğine vardıklarını söyledi.

Mübarek de Irak'ta ileride 'etnik ağırlıklı' bir oluşum yerine kaynaşımı sağlayabilecek bir anayasaya ulaşılması konusunda Türkiye ile ortak tutum içinde olduklarını belirtti.

Mübarek ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü kabul etti. 

Başbakan Erdoğan, Mübarek ile  görüşmesinde bölgesel konuları ele aldıklarını söyledi.

 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi asıl  üyeliğine, Hava Hakim Kıdemli Albay A. Necmi  Özler'i seçti.

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs'la ilgili gelişmeleri değerlendirerek “Biz Kıbrıs'ın bir milli mesele olduğunun farkındayız. Türkiye ve KKTC'nin vazgeçemeyeceği bazı hassasiyetler vardır ve bu çerçevede, adil ve kalıcı barışa ulaşmada üstümüze düşeni sonuna kadar yaptığımıza inanıyorum.  Bizim kimseden  gizlimiz saklımız yoktur. Kimseye milletimize hesabını veremeyeceğimiz bir şey vaat etmedik” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Kıbrıs'la ilgili hükümete eleştirilerde bulunanları konuyu seçim malzemesi yapmakla eleştirdi.

 

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, 2003 yılı özelleştirme uygulamalarıyla 2004 yılı programını açıkladı.

 

5- CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol düzenlediği basın toplantısında, AKP'li yöneticilerin ders kitaplarına Alevilikle ilgili bölümler konacağına ilişkin açıklamalarını 'ikiyüzlülük' olarak değerlendirdi.  Anadol “Seçim zamanı mesaj veriyorlar. Önce, Alevilerin inançlarını hor gören, onlarla alay eden ifadeleri kitaplarından çıkarsınlar” dedi.

 

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Adalet Partisi'nin 43. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Genel Merkez'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

 

7- ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas düzenlediği “Yeni Dünya Düzeni'nde Türkiye ve Yeni ANAP” başlıklı basın toplantısında, partisinin yeni vizyonunu açıkladı. Nas yaptığı konuşmada  ”ANAP kendi içinde var olan tutucu unsurlarını tasfiye etti” dedi. Yeni Dünya Düzeni'nin paradigmalarının doğru algılanması gerektiğini belirten Nas 'zenginlik ve özgürlük' üretmeyen siyasetin 'merkez siyaseti' olamayacağını söyledi.

 

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin Sabah gazetesine, bankacılık sisteminin denetimi, fon bankalarıyla ilgili yargı kararları, İmar Bankası, Bankalar Kanunu değişikliği ve mali sektörün geleceği konularında açıklamalarda bulundu.

9- İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen  Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel'in de aralarında bulunduğu 6 sanığın Egebank'tan 6 milyon dolarlık usulsüz kredi kullandırdıkları iddiasıyla dolandırıcılıktan yargılandıkları davada 5 sanığın beraatına karar verdi.

 

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın daveti ile  ABD'nin New York kentinde, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos başkanlığında bir araya gelen taraflar, yapılan 2. oturumda görüşmelere devam edilmesi kararı aldı.

Görüşmelere girmeden önce açıklama yapan Cumhurbaşkanı Denktaş, Annan Planı'nı 'kabul edilebilir ve dengeli hale getirmek için görüştüklerini' söyledi.

 

11- Irak'ın başkenti Bağdat'taki bir asker toplama merkezine düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 47 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

12- İsrail askerlerinin, Gazze kentine ve Refah mülteci kampına yönelik saldırısında 15 Filistinlinin öldüğü bildirildi.

 

13- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi İslam Devrimi'nin 25. yıl dönümü nedeniyle Tahran'da katıldığı törende yaptığı konuşmada, seçimlerin demokrasinin simgesi olduğunu belirterek, sertlik yanlısı muhafazakarları, gençlere baskı yaparak dinden uzaklaştırmakla eleştirdi.

 

 12 ŞUBAT 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Sırbistan-Karadağ Devlet Başkanı Svetozar Maroviç'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmede, Türkiye'nin, Sırbistan ve Karadağ'ın Balkanlar özelinde ve Avrupa genelinde bir istikrar öğesi olmasına önem verdiğini söyledi.

Maroviç de Türkiye'nin bölgedeki en etkin ülkelerden biri olduğunu ve bu çerçevede ikili ilişkileri her alanda geliştirmek için çaba göstereceklerini söyledi.

Maroviç ayrıca, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştü.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan'ı kabulünde yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) insan hakları konusunda ülkelere doğrudan müdahale etme hakkı bulunduğunu, ancak bu konuda farklı standartlar uyguladığını söyledi.

Khan da yaptığı açıklamada, hükümetin insan hakları ve ifade özgürlüğü konusunda yaptığı çalışmaları takdirle karşıladıklarını belirterek, bunun kurumsal düzeye inmesi gerektiğini söyledi. 

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin düzenlediği 'Bilim Adamlarının Dış Politika Karar Sürecine Katkı Yöntemlerinin İrdelenmesi' konulu toplantıya katılımının ardından gazetecilere  yaptığı açıklamada, ABD'nin New York kentindeki görüşmelerde Kıbrıs konusunda gelinen noktanın, Türkiye ve KKTC tarafından önceden planlandığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye üzerinde bir baskının söz konusu olmadığını belirterek “Türkiye çok ciddi bir çalışma yaptı. Türkiye içinde milli bir politika takip ediyoruz. Türkiye-KKTC yoğun işbirliği içindeler” dedi.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, 2004 yılı içerisinde kamuya personel alımında yeni bir sisteme geçileceğini belirterek, her yıl yeniden yapılacak sınavla alınacak personel sayısı kadar kazandı belgesi gönderileceğini, kazandı belgesi gönderilen adayların kamuya mutlaka yerleştirileceğini söyledi.

 

5- Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu'nun, Bakanlar Kurulu'nun Şişecam Fabrikası'nın grevini erteleyen kararının yürürlüğünü durduran Danıştay 10. Dairesi'nin kararına yaptığı itirazı reddettiği bildirildi.

 

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türk Eximbank ihracat kredileri faiz oranlarının 2 puan indirildiği, piyasadaki gelişmeler dikkate alınarak periyodik olarak yapılan bu indirimlerle ihracatçılara yüzde 14-24 arasındaki faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sağlandığı belirtildi.

 

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, CHP Tekirdağ Milletvekili Erdoğan Kaplan'ın 'Şarapta asgari vergi uygulamasına geçilmesine ilişkin' verdiği soru önergesini yanıtladı. Bakan Unakıtan “Vergilendirmede değer üzerinden vergi hesaplaması uygulaması devam ettiğinden, daha yüksek fiyatla satılan şaraptan daha fazla vergi alınacağı için küçük üreticilerin bu uygulamadan olumsuz etkilenmesi söz konusu değildir” dedi.

 

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ankara'nın Etimesgut ilçesinde bir ilköğretim okulunun açılışında yaptığı konuşmada, Bakanlık ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)  arasında yapılacak işbirliğiyle, öğretmenlerin uzun vadede konut sahibi olmalarına olanak sağlayacak projenin başlatılacağını söyledi.

 

  9- Şirketlerin iflasını erteleyen İcra ve İflas Yasası'nda değişiklik öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

10- Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu'na bayan eleman alınmasını öngören yasa tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

11- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi Genel Merkez'de kabul etti. Ağar görüşme sırasında yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusundaki gelişmelerin milletle veya TBMM'yle paylaşılması yerine, Türkiye sınırları dışında paylaşıldığını belirterek, hükümetin TBMM'ye bilgi vermesi gerektiğini söyledi.

Bahçeli de yaptığı açıklamada “Yıllardır Kıbrıs için sağlanmış olan kazanımları reddederek teslimiyetçi bir çözüme gitmeyi doğru bulmadığımızı ifade etmeye çalışıyoruz” dedi.

 

12- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, Ekonomi Muhabirleri Derneği tarafından İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, enerji piyasasının liberalleşmesinin ardından lisansı olmayan hiçbir işletmenin faaliyet gösteremeyeceğini belirterek, garanti ve imtiyaz gibi konuların ortadan kalkacağını söyledi.

 

13- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin,  Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyelerinin katılımıyla İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, bankalardaki mevduat güvencesine 5 Temmuz 2004 tarihinden itibaren 50 milyar liralık sınır getirileceğini söyledi.

 

14- Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri (TAY) Projesi kapsamında hazırlanan 'Türkiye Arkeolojik Tahribat Raporu', TAY Proje Koordinatörü Oğuz Tanındı tarafından İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Tanındı toplantıda yaptığı konuşmada, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerindeki 2 bin 592 yerleşim yerinde yapılan araştırmada 1906 yerleşim yerinde yoğun tahribat yapıldığının saptandığını söyledi.

 

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD'nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada,  görüşmelerde Türkiye tarafından hazırlanan 3 aşamalı öneri sunulduğunu belirterek “Önerimiz Annan tarafından çok olumlu bulundu. Yaptığımız önerinin Rum tarafınca reddedileceğini sanmıyorum, reddetmek kendi aleyhlerine olur. Karşı teklifle de gelebilirler” dedi.

 

 

13 ŞUBAT 2004

 

1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer “Yabancılara İkinci El Taşıt Satışı Hakkında Kanun'u onayladı.                                                                                                                                                                                                                                

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kadın Kolları'nın düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, partili kadınların çalışmalarından duyduğu memnuniyeti belirterek, kadınların belediye başkan adaylığı için partisine yaptığı 81 başvuruyu az bulduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Abdullah Gül de toplantıya gelişi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, AB'nin Kıbrıs'ta bir taraf olmayacağını belirterek ''Dolayısıyla müzakerelerin içine girmesi kabul edilebilir bir şey değildir. Ama, AB'yi ilgilendiren konularda teknik  bilgiler daima alınmaktadır''  dedi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, Dışişleri Bakanlığı'nda Kıbrıs müzakerelerine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Ada'da varılan mutabakatın AB'nin esas hukuku içine gireceğini ve değişmeyeceğini belirterek, sorunun 1 Mayıs'tan önce çözümlenmesini ümit ettiklerini söyledi.  

 

3- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onur Öymen, Kıbrıs konusunda müzakerelerin başlamasından memnun olduklarını, ancak sırf müzakere uğruna Türk tarafının önemli bir siyasal bedel ödediğini belirterek “Milli Güvenlik Kurulu bildirisinde Annan Planı için 'referans' deniyordu, burada 'zemin olarak kabul edilecektir' deniyor. Bu önemli bir gelişme. Planın esasına ilişkin öneride bulunamayacaksınız demektir” dedi.

                                                                                                                                                                                                   4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözüm sürecine AB'nin taraf  olacağını sanmadığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener, New York'ta devam eden Kıbrıs  müzakerelerinde Türk tarafının çözümden yana görüntü sergilediğini belirterek, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın müzakereleri devam ettirme biçiminden memnun olduklarını söyledi.

 

5- ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Trabzon'da gazetecilerin Kıbrıs konusuna ilişkin sorularını yanıtladı. Nas, Kıbrıs için çözümsüzlük üzerine politika bina edenlerin büyük yanılgı içinde olduklarını belirterek, CHP'nin Kıbrıs ve diğer ulusal konulardaki tavrını beğenmediğini söyledi. 

 

6- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen bankalar ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) işlemleriyle ilgili iddiaları araştırmak üzere kurulan komisyona bilgi verdi. Serdengeçti, 2001 ekonomik krizinin nedenlerini anlattı.

 

7- DİSK tarafından, konfederasyonun 37. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada “Kamu rejiminde yapılması planlanan değişikliklerle, kamu emekçilerinin büyük kısmı işsizlik, güvencesizlik tehdidiyle karşı karşıya bırakılmaktadır. Kamu hizmetleri, devletin anayasal yükümlülükleri, artık emeğiyle yaşamını sürdürenler için ulaşılmaz hale getirilmektedir” denildi.

 

8- 2003 Dünya Basın Fotoğrafı ödülleri sahiplerini buldu. 47'incisi gerçekleştirilen yarışmada, Jean-Marc Bouju'nun fotoğrafı birinciliğe layık görüldü.

 

9- Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla  BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın daveti üzerine ABD'nin New York kentinde görüşen KKTC  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, müzakerelerin bundan sonraki bölümünü Kıbrıs'ta devam ettirme kararı aldılar.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan görüşmelerin tamamlan-masından sonra yayımladığı bildiride, 10 Şubat'ta başlayan ve 3 gün devam eden Kıbrıs'la ilgili  müzakereler sonunda, tarafların iyi niyetle müzakere etmeyi taahhüt  ettiklerini belirterek ''Bu görüşmeler Kıbrıs sorununa köklü çözüm getirilmesini öngören, Annan Planı temelinde yürütülecek ve anlaşma 1  Mayıs 2004 tarihinden önce eşzamanlı olarak referanduma sunulacaktır'' dedi. Bildirisinde ''Taraflar bu bağlamda planla ilgili değişiklikler  konusunda 22 Mart 2004 tarihine kadar anlaşmaya çalışacaklardır. Bu  anlaşma olmadığı takdirde Genel Sekreter, tarafları Türkiye ve  Yunanistan'ın katılımı ile toplantıya davet edecek ve 29 Mart'a kadar  nihai metin üzerinde anlaşma sağlamaya çalışacaktır'' ifadelerini  kullanan Annan'ın ayrıca “tıkanıklık bu yolla da giderilemediği takdirde  referanduma sunulacak metindeki anlaşmazlık noktalarının Annan Planı çerçevesinde kendisi tarafından doldurulacağını' belirttiği kaydedildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş da görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, varılacak bir anlaşmanın AB müktesebatı olacağını ve KKTC'nin bir süre ekonomik açıdan  korunacağını, bu yönde bir komisyonun kurulacağını bildirdi. Cumhurbaşkanı Denktaş, eşitlik ve egemenliğin, iki halk  gerçeğinin korunacağını, büyük göçler yaşanmayacağını, bu konularda  taviz vermediklerini belirterek, bir anlaşmaya bunlar tatmin edilirse ulaşılabileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ise tüm tarafların Annan'ın  Kıbrıs'la ilgili çalışma sürecini kabul ettiklerini ve müzakerelerin  19 Şubat'ta başlayacağını açıkladı. 

Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakanı Tasos  Yaniçis de  başkent Atina'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs görüşmelerine ilişkin bilgi verdi. Yaniçis, Atina ve Rum yönetiminin Annan Planı'nın müzakerelere temel  oluşturması yönündeki yaklaşımının şimdiye kadar Türk tarafınca  reddedilmesine rağmen sonunda kabul gördüğünü belirterek ''Ankara ve Kıbrıs Türklerinin konuyu sürüncemede bırakma taktikleri aşılmış ayrıca AB'nin teknik yardım sağlama ve danışmanlık rolünü alması sağlanmıştır'' dedi.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in Sözcüsü Jean-Christophe Flori de Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında “AB, Kıbrıs konusunda müdahil değil. Yani müdahil olmak istemiyor. Ancak tüm taraflar, yani Rum kesimi, Türk kesimi, Türk tarafı ve BM'deki yetkililer, eğer bir talepte bulunursa bizi çağırırsa o zaman mecburen geliriz” dedi.

 

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Irak'ta doğrudan seçim yapabilme imkanını araştırmak üzere bölgeye gönderdiği Lahtar İbrahimi başkanlığındaki heyetin Sözcüsü Ahmet Fevzi yaptığı açıklamada, haziran ayındaki yetki devrinden önce Irak'ta seçim yapılamayacağını bildirdi.

 

11- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İsrail'in Yediot Ahronot gazetesine verdiği demeçte, İsrail'in Batı Şeria'da inşasına devam ettiği Güvenlik Duvarı'nın inşasının uluslararası hukuka uygun olmadığını belirtti.

 

12- Güney Kore Ulusal Meclisi'nin, Irak'a yaklaşık 3 bin asker gönderme teklifini büyük çoğunlukla kabul ettiği açıklandı

 

 

14 ŞUBAT 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, partisinin belli olan belediye başkan adaylarını açıkladı. Başbakan Erdoğan ayrıca gazetecilerin soruları üzerine, New York'ta gelinen noktayı “Güzel bir adım atıldı. Müzakere süreci başladı” şeklinde değerlendirdi.

 

2- Devlet Bakanı Güldal Akşit, TGRT televizyonunda yayına başlayan, daha sonra da Kanal D televizyonuna geçen 'Kadının Sesi' programı ve yapımcılarına gönderdiği bir yazı ile programın bazı bölümlerinde 'çocuk satışı yapar gibi evlatlık verilmesine' aracılık yapıldığı uyarısında bulundu.

 

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun 2 gün önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde başlayan 1. Organize Sanayi Bölgeleri Zirvesi'nin kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, kişi başına milli geliri 1.500 dolara kadar olan 36 ile verilecek teşviklerin yurt genelindeki 81 ilde uygulanmasını istediklerini, ancak IMF'ye kabul ettiremediklerini söyledi.

 

4- Bakanlar Kurulu'nun Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketi'ne bağlı işyerlerinde Kristal-İş Sendikası tarafından uygulanan grevin 60 gün süreyle ertelenmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

5- Anayasa Mahkemesi'nin, TÜBİTAK Başkanı ve boş bulunan Bilim Kurulu üyeliklerini, bir defaya mahsus Başbakan'ın belirlemesine olanak tanıyan yasanın yürürlüğünü durdurma kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

6- İlaç fiyatlarının belirlenmesine ilişkin esasları yeniden düzenleyen 'Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar' Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Maliye Bakanlığı'nın Taahhüt ve Sözleşme Tasarılarının Vizelerine İlişkin Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Ziraat Bankası'nın 140. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda, mevduata garantinin 5 Temmuz 2004 tarihinde 50 milyar liraya ineceğini hatırlatarak “50 milyar liralık sınır, mevduat sayısının yüzde 99'luk bölümünü kapsayacak. Dolayısıyla mevduatta bir kayma beklemiyoruz” dedi.

 

9- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) devletin İmar Bankası'ndan kaynaklanan 7.5 katrilyonluk alacağı için Uzan Grubuna bağlı Star TV ve Telsim dahil 219 şirkete el koyarak şirketlerin bağlı olduğu 4 ayrı gruba yönetici atadı.

 

10- 54. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) Türk yönetmen Fatih Akın'ın 'Gegen die Wand' (Duvara Karşı) adlı filmi 'Altın Ayı' ödülünü kazandı.

 

11- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Kuveyt'te düzenlenen Irak'a komşu ülkeler toplantısının açılışında yaptığı konuşmada “İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'nın yaptığı gibi yaşadığımız savaş ve çatışmalardan gerekli dersleri çıkarmalıyız. Siyasi kararlılıkla kendi çok taraflı işbirliği ve güvenlik çerçevemizi oluşturabiliriz. Bu sorumluluğu alacak güce sahibiz” dedi.

  Toplantıya katılan Irak temsilcisi Hoşyar Zebari de Erbil'deki Kürt partilerinin bürolarına yönelik saldırıları hatırlatarak “Irak'tan komşu ülkelere ve komşu ülkelerden Irak'a terorist sızmalarını önlemek için işbirliği yapmaya hazırız” dedi.

 

12- Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi Kıbrıs görüşmeleri ile ilgili olarak Reuter Ajansı'na yaptığı açıklamada “AB çatısı altında dikenli tellere, mayın tarlalarına ve barış gücüne yer yoktur. Daha önce hiç bu kadar iyi olmamıştı” dedi.

13- ABD'nin Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston New York Times gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs'ta çözümün hemen hemen kesinleştiğini söyledi.

 

14- Irak'ın batısındaki Felluce kentinde 50 kişilik bir grubun bir polis karakoluyla yerel yönetim binalarına düzenlediği saldırıda     23 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

15 ŞUBAT 2004  

 

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TRT-2 televizyonunda yayımlanan bir programda, etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini belirterek,  SHP ve DEHAP'ın oluşturduğu güç birliği içinde yer almayacaklarını söyledi.

 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, partisinin Ankara İl Başkanlığı Siyaset Akademisi tarafından düzenlenen 'Yerel Yönetim Programı'nda, katılımcıları ekonomik konular hakkında bilgilendirdi.

Enflasyondaki düşüşün devam edeceğini ve şubat ayında tek haneli enflasyon ile karşılaşılacağını belirten Bakan Babacan, 2003 yılı ekonomik büyümesinin, hedeflendiği gibi yüzde 5'e çıkacağını söyledi.

 

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım atv televizyonunda katıldığı bir programda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca (TMSF) Uzan Grubu'na ait Telsim'in yönetimine el konmasıyla GSM şirketlerini bir yandan özelleştiren devletin yeni bir GSM şirketi almasının söz konusu olamayacağını söyledi. Bakan Yıldırım, Telsim'in durumunun kısa sürede gözden geçirileceğini, kamu ve kişi alacakları düşünüldükten, taahhütleri yerine getirildikten sonra ilk sahibine geri verileceğini ya da 3. kişilere satılabileceğini belirtti.

 

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun yaptığı açıklamada, Uzan Grubu'nun 219 şirketinin yönetimine el konulması işleminin, tamamen hukuki bir müdahale olduğunu söyledi.

 

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Mehmet Ali Talat, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile beraberindeki heyet, Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının ABD'nin New York kentinde süren görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Türkiye'ye geldi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, baştan beri BM Genel Sekreteri Kofi Annan Planı'nı 'kabul edilemez' olarak tanımladıklarını anımsatarak “New York'taki görüşmelerde esas konulardan biri, taraflar arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde BM Genel Sekreteri'nin hakemlik yapmasıydı. Buna itiraz ettik. Annan da anlaşma olmazsa görüşmelerin kesileceğini söyleyerek bizi baskı altına aldı” dedi.

Türkiye ve Yunanistan'ın garantör devlet olarak uzlaşma olmayan konularda devreye girme önerisini getirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Denktaş, bunun kendileri için 'büyük bir adım' olduğunu söyledi. 

 

6- Irak'a komşu ülkelerin Dışişleri bakanlarının Kuveyt'teki 5. toplantısında yayımlanan bildiride, Irak'taki işgalin en kısa sürede sona ermesi çağrısında bulunuldu. İran, Ürdün, Suudi Arabistan, Türkiye, Suriye, Irak,  Mısır, Bahreyn Dışişleri bakanları ve BM temsilcisinin katıldıkları toplantıda, iki ana başlık halinde Irak'ın  toprak bütünlüğü ve güvenliği konuları ile Irak'ın geleceğindeki gelişmelerde, BM'nin rolünün artması konusu ele alındı.

Toplantıya Türkiye'yi temsilen katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı konuşmada “Kendimizi tüm bölgemizde yeni adımlar atmaya hazırlamalıyız. İki Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'nın yaptığı gibi ardı ardına yaşadığımız savaş ve çatışmalardan gerekli dersi çıkarmalıyız” dedi.

Zirve dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca,  yeni Irak anayasası yapılırken, Türkmenler de dahil şu anda Irak'ta yeteri kadar temsil edilemeyen grupların en iyi şekilde temsil edileceğini söyledi.

Türkmenler konusunu hem Irak Geçici Yönetim Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile hem de BM Irak Özel Temsilcisi Lahtar Brahimi ile görüştüğünü belirten Başbakan Yardımcısı Gül “Türkmenler büyük bir haksızlığa uğradı. Bu görüşüme Zebari de katılıyor” dedi.

 

 

16 ŞUBAT 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda,  ABD'nin New York kentinde  yapılan Kıbrıs görüşmeleri değerlendirildi. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda başından beri yapıcı bir tutum içerisinde olduğunu ve müzakere yönteminin de Türkiye'nin isteği çerçevesinde belirlendiğini söyledi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de temaslarda bulunan Alman Hıristiyan Demokrat Birliği Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel ile görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, Merkel'in, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda en uygun çözümün 'imtiyazlı ortaklık' olduğunu söylemesine ilişkin “Bugüne kadar başka bir ülke için gündeme gelmemiş olan bu konunun bizim için teklif edilmesi anlaşılır gibi değil” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye'nin tam üyelik hedefini sürdüreceğini belirtti.

Merkel ise Türkiye'nin üyeliğine eleştirel baktıklarını belirterek “Ancak bu bizim Türkiye'ye ikinci sınıf ülke olarak baktığımız anlamına gelmez” dedi.

Merkel ve beraberindeki heyet daha sonra sırasıyla  AKP Genel Merkezi, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı ziyaret etti.

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katıldığı Kanal D televizyonundaki 'Teke Tek' adlı programda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Uzan Grubu'na ait şirketlere ilişkin soruları yanıtladı.

 

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Gelirler Kontrolörleri Başkanlığı ve Derneği tarafından düzenlenen “Enflasyon Muhasebesi” konulu panelde, vergide getirmeyi öngördükleri yeni sisteme ilişkin açıklamalarda bulundu. Mükellefleri takip edeceklerini belirten Bakan Unakıtan “Mükelleflerin hesabını tutan mali müşavirleri ve performanslarını da denetleyeceğiz” dedi.

 

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Kurulun 2001 yılından bu yana üzerinde çalıştığı ve iki yıl boyunca da pilot il seçilen Hatay'da uyguladığı yeni teftiş sisteminin ele alındığı “Performans Ölçme ve Değerlendirme Sistemi” konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, müfettişlerin bundan sonra yalnızca kusur arayan insanlar değil, öğretmenlere yol gösteren bir anlayışla çalışacaklarını belirterek, bakanlık olarak önce sorunu tespit edeceğini, daha sonra başarıyı ya da  başarısızlığı teşhis edeceğini ve daha sonra da konunun tahlilini yaparak gerekli tedbiri alacaklarını söyledi.

 

6- Diyanet İşleri Başkanlığı'nca idare edilen cami ve mescitlerle ilgili yeni yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

7- GP Genel Başkanı Cem Uzan partisinin İstanbul il merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından şirketlerine el konulmasının hukuka aykırı olduğunu belirtti.

 

8- Merkez Bankası Genel Başkanı Süreyya Serdengeçti, Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından düzenlenen “Para Politikaları ve Ekonomik Görünüm” konulu konferansta, Merkez Bankası'nın ekonomi politikaları ile Türk lirasından 6 sıfır atılması konusunu değerlendirdi.

 

9- İzmir 2 No'lu İdare Mahkemesi, Fransız gemisi  Sea Beirut'un tehlikeli atıklar içerdiği nedeniyle ithalatçı şirket CEMSAN tarafından sınır dışı edilmesine karar verdi.

 

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç yaptığı açıklamada, TMSF tarafından el konularak yeni yöneticiler atanan Star Yayın Grubu'nun geleceğini dikkatle izlediklerini belirterek “Uygulamanın gazetecilerin yasal haklarının korunmasına yönelik olması ve çoksesliliği zedeleyecek bir yayın politikasına dönüşmemesi dileklerini yetkililere duyurmayı öncelikli görev sayıyoruz” dedi.

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi de konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yetkililerin iletişim özgürlüğünü boğacak uygu-lamalardan kaçınmalarını isteyerek “Hazine'nin alacaklarını tahsil bahanesiyle, basını toptan susturması ihtimali söz konusudur. Tehlikenin azameti bu gerçek içinde yatmaktadır” dedi.

 

11- Yekta Güngör Özden, Cumhuriyetçi Demokrasi Partisi (CDP) Genel Başkanlığı ve üyeliğinden istifa etti.

 

12- Türkiye'de bulunan Gürcistan İç Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Gogi Tatuhaşvili, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'u ziyaretinde, Türk Jandarma teşkilat yapısının ülkesinde uygulanması için destek istediğini belirterek, bu modelin Gürcistan'da uygulanması sonrasında bölgede huzur ve asayişin kolaylıkla sağlanabileceğini söyledi.

Orgeneral Eruygur da 3 yıla yakın süredir Gürcistan İç Kuvvetler Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı arasında yakın ilişkinin sürdüğünü belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın Gürcistan'a 2 milyon dolar yardımda bulunduğunu söyledi.

 

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,  ABD'nin New York kentinde yapılan Kıbrıs görüşmelerine ilişkin Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, dünyanın 18 aydan beri devam eden baskıları ve Türkiye'nin  de Annan Planı'nı görüşülebilir olarak kabul etmesinden sonra doğal olarak görüşmelere katıldığını belirterek, çözüme gidilmesi için gereken çalışmaların yapılacağını söyledi.

 

14- “D-8 Gelişen Sekiz Ülke Zirvesi” öncesinde gerçekleşen Dışişleri Bakanları toplantısı İran'ın başkenti Tahran'da yapıldı. Toplantıda Türkiye'yi temsil eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, D-8 üyesi ülkeler arasındaki ticaretin istenilen seviyede olmadığını belirterek “Bugün giderek küçülen bir dünyada yaşıyoruz. Geçen 20 yılda hız kazanan küreselleşme süreci artık geri dönülemez bir olgudur. Bu şartlarda D-8 bünyesinde sahip olunan tüm fırsatlardan yararlanılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

 

15- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto CNN Türk televizyonuna verdiği demeçte, Kıbrıs müzakerelerini değerlendirdi.

 

 

17 ŞUBAT 2004 

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Medeni Yasa'nın kabulünün 78. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, eski hukuk düzeni yerine evrensel değerlere dayanan laik hukuk düzenine geçilmesinin Cumhuriyetin en büyük başarılarından biri oluğunu söyledi.

 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Gelişmekte Olan Sekiz Ülke (D-8) toplantısına katılmak üzere İran'ın başkenti Tahran'a hareketinden önce Kıbrıs müzakerelerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Sezer, Kıbrıs'ta müzakerelerin Türkiye ve KKTC'nin ulusal çıkarlarını sağlayacak olumlu bir sonuca ulaşmasının herkesin dileği olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Sermet Atacanlı, Cumhurbaşkanı Sezer'in İran'daki temasları çerçevesinde İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile  görüşmesine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada,  görüşmede iki ülke ilişkilerinin çeşitli yönleriyle ele alındığını söyledi. İki ülkenin Irak konusundaki görüşlerinin de çok benzer olduğunu belirten Atacanlı, PKK terörü ile ilgili olarak Hatemi'nin  “Türkiye'nin güvenliği bizim de güvenliğimizdir” dediğini ve güvenlik işbirliğinin önemini bildiklerini belirttiğini söyledi. Atacanlı'nın verdiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Sezer'in Malezya Başbakanı Ahmet Badawi ile yaptığı görüşmede de ekonomik işbirliği üzerinde durulduğu belirtildi.

 

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye İsrafı Önleme  Vakfı (TİSVA) tarafından düzenlenen ve 2004 Türkiye İsrafı Önleme ve Verimlilik Yılı Deklarasyonu'nun açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, batık bankalar nedeniyle bugüne kadar halkın cebinden   55 milyar doların çıktığını belirterek “Kamu israfının baş kaynağı batık bankalardır. Bunda yöneticiler de suçludur” dedi.

Toplantıya İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da katıldı.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İsveç Başbakanı Goran Persson'u kabul etti. Başbakan Erdoğan görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ikili görüşmede Aralık 2004'teki AB zirvesinde tam üyelik müzakerelerine başlanması kararı alınmasının, Türkiye'nin gelecek dönemdeki temel hedefi olduğunu ve bu konuda İsveç'in desteğinin beklendiğini vurguladığını söyledi.

Persson ise ülkesinin, AB'nin genişleme sürecinin güçlü bir destekçisi olduğunu belirterek, Türkiye'nin hazırlık döneminde geçirdiği süreç, Birliğin 2004 aralık ayı itibariyle Türkiye ile müzakerelere resmen başlama kararı alması ve Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesi konularında da bu desteği sürdüreceklerini söyledi. Persson ayrıca, Kıbrıs meselesinin müzakereler yoluyla çözülmesi için Başbakan Erdoğan'ın oynadığı rolün çok önemli olduğunu belirtti.

 

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, uzun zamandır hem Türkiye, hem de KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve KKTC hükümetinin sürdürdüğü Kıbrıs hazırlıklarının meyvesini vermeye başladığını belirterek, New York'ta gerçekleştirilen müzakerelerde bir uzlaşma zemininin yakalandığını söyledi.

 

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD'nin New York kentinde yapılan Kıbrıs görüşmelerinde nisan ayının sonunda çok temel bir siyasi tercihin yapılmasını tüm tarafların taahhüt ettiklerini belirterek, müzakere zemininin de BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu barış planı olacağının kesinleştiğini söyledi. Plan ile ilgili en büyük endişelerinin KKTC'ye yerleştirilecek 80 bin göçmen olduğunu belirten Baykal “Kıbrıs meselesini AB ile ilişkilendirmek, kendimizi tuzağın içine koyacak bir politikayı kabul etmek demektir. Bu çok hazin bir durumdur” dedi.

 

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu'nda CHP'nin Kıbrıs konusunda verdiği Genel Görüşme'nin ön görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunun milli bir dava, KKTC ve Türk halkının çıkarlarının korunmasının da herkesin müşterek düşüncesi olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Kıbrıs'ta ne pahasına olursa olsun çözüm taraftarı olmadıklarını belirterek, son sözü KKTC halkının ve TBMM'nin vereceğini söyledi.

Genel Kurul'da CHP adına söz alan Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onur Öymen ise Kıbrıs konusunda şu anda varılan durumun umut verici olmadığını belirterek “Gene de KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a destek olup onun başarı şansını artırmalıyız” dedi.

CHP'nin verdiği genel görüşme önergesi, öngörüşme sonrası yapılan oylamada AKP'lilerin oylarıyla reddedildi.

 

8- Danıştay 10. Dairesi, Uzan  Grubu'nun el konulan Çeaş ve Kepez'de yürütmenin durdurulmasıyla ilgili açtığı davayı reddetti.

 

9- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın, Tekel'e ait bazı gayrimenkullerin satışına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

10- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Gürcistan Dışişleri Bakanı Tedo Japaridze, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül  tarafından kabul edildi. Japaridze, heyetler arası görüşmelerin ardından Başbakan Yardımcısı Gül ile düzenlediği basın toplantısında, Gürcistan'ın yeni bir sürece girdiğini, bu süreçte Türkiye'yi yanlarında görmekten memnunluk duyduğunu belirterek, iki ülkenin stratejik ortaklık ilişkisi içinde olduklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül de görüşmelerde ilişkilerin geliştirilmesini ele aldıklarını, ayrıca eski tren yollarının canlandırılmasını gündeme getirdiklerini söyledi.

 

11- Alman Hıristiyan Demokrat Partisi (CDU) Başkanı Angela Merkel İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki temaslarını değerlendirdi. Temaslarında fikir teatilerinde bulunma imkanı bulduğunu ve Kopenhag kriterlerinin görüşmelerin ana konusu olduğunu belirterek “Türkiye'nin sonbaharda alınacak kararla ilgili beklentisi var. Bununla ilgili görüşlerimi ilettim. Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin henüz olamayacağını, 'imtiyazlı ortaklık' statüsüyle girmesini  önerdim. Hıristiyan Demokrat Birlik partilerinin görüşü bu. Türk tarafı bunu olumlu karşılamadı” dedi.

 

12- Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, Iraklı Kürt liderlerin empoze etmeye çalıştığı geçici anayasa taslağına tepki gösterilerek “Türkmenlerin sinsi bir şeklide ezilmek istendiği” belirtildi.

 

13- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldiği BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ile ortak basın toplantısı düzenledi. Verheugen, Alman Hıristiyan Demokrat Partisi (CDU) Başkanı Angela Merkel'in Türkiye için 'imtiyazlı ortaklık' önerisine ilişkin olarak, Türkiye'nin adaylık sürecinin geri çevrilemez olduğunu belirterek “Bu tür açıklamalar reform yolunda önemli adımlar atan Türkiye'nin cesaretini kırabilir” dedi. Verheugen ayrıca, genişleme sürecindeki en önemli sorunun Kıbrıs olduğunu söyledi.

 De Soto ise Kıbrıs'ta iki halkın birleşme fırsatını kaçırmayacağını umduğunu belirterek, kamuoylarını ikna konusunda tarafların liderlerine güvendiğini söyledi. De Soto ayrıca, çözüme yönelik mali desteğin sağlanması için özel bir heyet oluşturduklarını da  bildirdi.

 

14- Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin başkent Paris'te yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistin ile arasına 'güvenlik duvarı' inşa etmesini, barışın tesisi yolunda gerekli bir adım olarak görmediklerini söyledi.

 

 

18 ŞUBAT 2004 

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin NATO'ya üye oluşunun 52. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda,  NATO'nun çağın tehditleriyle savaşımına etkin katkıda bulunan Türkiye'nin güçlü ve güvenilir bir müttefik olduğunu açıklıkla ortaya koyduğunu söyledi.

Ayrıca gün dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de birer mesaj yayımladı.

 

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Yurt Dışı Müteahhitlik, Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, müteahhitlik sektörünün 2004 yılında yurt dışı faaliyetlerini artırarak, 5 milyar dolarlık hedefe ulaşacağını söyledi.

 

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan “2003 Yılı Bütçe Gerçekleşmeleri, 2004 Yılı Hedefleri ve Ek Kaynak İhtiyaçları” konulu toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, hükümetin, devleti ekonomik faaliyetlerden arındırana kadar özelleştirmeyi sürdürmekte kararlı olduğunu söyledi.

 

4- Fikir ve sanat eserlerinin korsan baskılarını çoğaltıp satanlara cezalar öngören yasa tasarısı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi.

 

5- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, İSO üyeleri arasında yapılan Ekonomik Durum Tespiti Anketi'nin 2003 yılı ikinci altı aylık sonuçlarını, düzenlediği bir basın toplantısı ile açıkladı.

Küçük toplantıda yaptığı konuşmada, yüzde 5'lik büyümenin  istihdam yaratmak için yetersiz kaldığını belirterek, 2003'te sağlanan büyümenin daha çok kurulu kapasitelerin kullanımıyla gerçekleştiğini belirtti.

6- Vakit gazetesi köşe yazarı Asım Yenihaber'in “Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke” başlıklı yazısı nedeniyle 312 generalin açtığı davada, yazının geçildiği bilgisayarın adresi ve kullanıcısı belirlendi. Türk Telekom, davanın görüldüğü 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gönderdiği yazıda, TTNET'e ait 81.212.14.73 IP numarasının kullanıldığı kişinin RTÜK Üyesi Mehmet Doğan olduğunu bildirdi.   

 

7- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Türkiye'nin NATO'ya üyeliğinin 52. yıl dönümü nedeniyle Türkiye'ye geldi.

 

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İran'ın başkenti Tahran'da başlayan Gelişmekte Olan Sekiz Ülke (D-8) toplantısında yaptığı konuşmada, İslam ile Batı arasında karşıtlık olduğu savının yanlış olduğunu söyledi. İslam adına şiddete başvuranların İslamı temsil etmediğini belirten Cumhurbaşkanı Sezer “D-8 çatışma yerine barış, ayrımcılık yerine eşitlik, baskı yerine demokrasi ilkelerine dayanıyor” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi de toplantının açılışında yaptığı konuşmada,  dünyada en önemli mücadelenin, eşitsizliği ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak, geri kalmışlık ve yoksulluğa neden olan durumları yok etmek, özgürlük ve temel insan haklarını elde etmek olduğunu söyledi.

Zirvenin sonuç bildirisinde ise üye ülkeler arasında işbirliği ve koordinasyonu geliştirmek için yapılacak çalışmalar ele alındı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, İran'dan dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda  temaslarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

9- Türkmenistan'dan alınan elektriğin  her 100 kw-saatte  3.45 dolar olan fiyatının 3.35 dolara indirilmesini öngören protokol, Türkmenistan'da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile  Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı tarafından imzalandı.

 

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da  BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ile görüşmesi öncesinde  Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. 

Cumhurbaşkanı Denktaş “Bizim tehlikeli bulduğumuz  Annan Planı'nı anavatan  görüşebilir buldu. Planda değişiklik yapılmazsa Türkiye ile Yunanistan'ın yardımcı olacağı bir durum yaratılmıştır. Dolayısıyla sorumluluk anavatanındır” dedi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Denktaş Hürriyet gazetesi yazarlarına Kıbrıs sorununda gelinen noktayı ve New York görüşmelerini değerlendirdi.

 

11- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Fransa Cumhur-başkanı Jacques Chirac ve  İngiltere Başbakanı Tony Blair, Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya geldi. Görüşmede, AB anayasası,  Türkiye'nin AB üyeliği,  AB bütçesi ve Avrupa Komisyonu'nun yeni başkanına dek bir dizi konuda ortak fikir oluşturma ele alındı.

Schröder yaptığı açıklamada, diğer Avrupa liderlerinin sadece üçlü zirve yapılmasını eleştirmelerine karşılık, görüştükleri konuların tüm Avrupa  ülkelerine faydası olacağını söyledi.

 

12- Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Louis Michel, İsrail'in Tel Aviv kentinde dün Avrupa-Akdeniz işbirliğini konu alan bir konferansa katıldı. Michel konuşmasında, Türkiye konusunda tavrının net olduğunu, bu ülkenin AB'ye üyeliğini savunduğunu söyledi. Türkiye'nin katılıma henüz hazır olmadığını, Kopenhag kriterlerinin tamamını henüz yerine getirmediğini belirten Michel, AB'ye girme iradesinin Türkiye'de demokrasiyi güçlendirdiğini belirtti.

 

13- Türkiye'de bulunan İsveç Başbakanı Goran Persson Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Alman Hıristiyan Demokratların “Türkiye'ye özel ortaklık verilmesi” formülüne karşı olduğunu söyledi. Persson “Kopenhag kriterlerini yerine getirirseniz AB'nin tam üyesi olursunuz” dedi ve Kıbrıs konusundaki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

14- İran'ın  Nişabur kenti yakınlarında, bir trende meydana gelen patlama sonucu 295 kişinin öldüğü ve 5 köyün hasar gördüğü bildirildi.

 

 

19 ŞUBAT 2004 

 

1- Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanlığı'na, Naci Ünver'in yaş haddinden emekli olmasının ardından yapılan seçimlerde Zeki Aslan'ın seçildiği belirtildi.

 

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek düzenlediği basın toplantısında, demokratik rejimi tehdit eden ve ekonomik düzeni sarsan yolsuzluklara karşı etkin mücadele amacıyla 'yolsuzlukla mücadele yasa tasarısı' hazırlandığını söyledi.  Bakan Çiçek, devlete borcu olan batık banka sahiplerinin  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetimiyle anlaşmaları gerektiğini, uzlaşma sağlanamaması halinde ise 5020 Sayılı Yasa hükümlerinin  açık olduğunu belirtti.

 

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü. Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda Bahçeli ile aynı görüşte olduklarını belirterek “Rumlar öteden beri Kıbrıs'ta Türkleri tasfiye etme planları içinde. Şimdi bunu yasal yolla yapmaya çalışıyorlar. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş bu girişimlere karşı mücadele ediyor. Biz de ona destek olmalıyız” dedi.

 

4- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı ve yönetim kurulu üyeleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Sabancı görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada “Birleşmiş Kıbrıs'ın 1 Mayıs'ta AB'ye girmesi Türkiye'nin AB ilişkilerine ivme kazandıracaktır. Hükümetin bu konudaki tavrını yapıcı buluyoruz” dedi.

 

5- Jandarma Genel Komutanlığı'na ait bir  helikopterin Bingöl'ün Adaklı ilçesi yakınlarında düşmesi sonucu 5 askerin şehit olduğu bildirildi.

 

6- AKP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan partisinden istifa etti.

7- Resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından kabul edildi.

Scheffer, Başbakan Yardımcısı Gül'le görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, NATO'nun Irak'ta görev alabilmesi için meşru hükümetin kurulması gerektiğini belirterek, ittifakın kısa süre içerisinde Irak'ta rol almasının mümkün olmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül de NATO'nun Irak'ta rol alması durumunda, Türkiye'nin buna vereceği katkının, BM'nin devreye girmesi ve Irak halkının davetine bağlı olduğunu belirtti.

 

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos arasındaki Kıbrıs görüşmeleri, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto gözetiminde Lefkoşa Uluslararası Havaalanı'nda yapıldı. Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmelerden sonra AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'le bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Denktaş, Verheugen'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, daha önceki görüşmelerde karartma uygulandığını, bu nedenle çözüm isteyen taraf olarak Türk tarafının gösterildiğini belirterek, görüşmeler hakkında halkı düzenli olarak bilgilendireceğini söyledi. 

 

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın, Türk, Yunan ve Kıbrıslı liderlerle yakın temasta olduğunu belirterek “ABD bu süreci her düzeyde, en yukarıdan en aşağıya kadar destekledi. Lefkoşa'daki Büyükelçi Michael Klosson, görüşmeler başlarken, müzakerelerde bizim desteğimizi sağlıyor. Özel Koordinatör Tom Weston Washington'da ama diplomatik girişim gerektiğinde bölgeye gitmeye hazır” dedi.

10- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, muhalefetteki Hıristiyan Demokrat (CDU) ve Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU)  partilerinin 'imtiyazlı ortaklık' önerisini benimsemediğini belirterek, Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirmesi durumunda Türkiye ile AB arasında tam üyelik müzakerelerinin başlayabileceğini söyledi.

 

11- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat'ın Girne'deki evinin önünde can kaybı olmayan bir patlama meydana geldiği bildirildi.

 

 

20 ŞUBAT 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5092 Sayılı İcra ve İflas Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı.        .        

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısı öncesinde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Kıbrıs görüşmelerinin Türkiye ve Yunanistan'ın katılacakları yeni bir sürece gerek kalmadan tamamlanmasını istediklerini söyledi.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB katılımcı ve aday ülkelerde görevli Türk büyükelçileri ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal'in de katıldığı toplantıda, büyükelçiler görev yaptıkları ülkelerin Türkiye'ye bakışlarını anlattı.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu üyeleriyle yaptığı görüşmede, yabancı sermayeyi çekecek tedbirlerin alınmasının ve caydırıcı tedbirlerin ortadan kaldırılmasının gerekli olduğunu söyledi.

 

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, TÜSİAD heyeti ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada “Kısa vadeli düşünmeyi bırakalım. Yüzde 6.5'lik faiz dışı fazla dedik. Bu hedef tutturulacak. Gerekli adımların hepsi atılacak” dedi.

 

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Eğitimi On Yılı Ulusal Komitesi ve Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği “İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Anayasa Yargısı” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, mevcut anayasanın Avrupa müktesebatına uygun olmadığını belirterek, nisan ayından itibaren kapsamlı bir anayasa değişikliğinin gündeme geleceğini söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Luzius Wildhaber de toplantının açılışında yaptığı konuşmada, devletlerin sözleşme hükümlerine anayasada yer verdiklerini, bu yer vermede sözleşme hükümlerinin üstüne de çıkılabileceğini söyledi.

 

7- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde alınacak tedbirleri görüşmek üzere 40 ilin valisiyle bir toplantı yaptı. Bakan Aksu, bir idarecinin demokrasiye en önemli katkısının, yapılacak seçimlerin tam bir tarafsızlık içinde, huzur ve güven ortamında gerçekleşmesini temin etmek olduğunu söyledi.

 

8- Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Sözcüsü Ramazan Er düzenlediği haftalık basın bilgilendirme toplantısında, İmar Bankası soruşturması kapsamında aranan Kemal, Yavuz ve Hakan Uzan'la ilgili uluslararası alanda arama için bülten çıkarıldığını söyledi.

 

9- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, Bilkent Üniversitesi'nce düzenlenen 5. Türkiye Üniversiteleri Öğrenci Konseyi Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, YÖK'le ilgili yasa hazırlama konusunda inisiyatifin üniversitelerden geldiğini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı'nın görev alanı olmamasına karşın yükseköğrenimi düzenlemek istediğini söyledi.

 

10- Ankara 1 No'lu DGM, yeniden yargılanan, kapatılan DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın infazın durdurulması istemini reddetti.

 

11- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin, Uzan Grubu'na ait Star gazete ve televizyonunun haber merkezi ile ilgili birimlerine yaptığı atamaları eleştirdi.

12- İstanbul Sanayi Odası Başkanı (İSO) Tanıl Küçük ve beraberindeki heyet, Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüştü. Küçük görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede 2003 yılını değerlendirdiklerini belirterek, yapısal reformların hızlı bir şekilde yapılmasının önemini vurguladıklarını söyledi.

 

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)  lideri Tasos Papadopulos, Kıbrıs'ta 22 Mart'a kadar tamamlanması öngörülen müzakere sürecinin 2'inci gününde  Lefkoşa'da bir araya geldiler. Görüşmede, merkezi hükümet binaları ile bayrak ve marş konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, geçen yıl içinde açılan bayrak yarışmasına 2000, marş yarışmasına da 200 kişinin katıldığını, görüşmede bu eserleri incelemek üzere 3 kişilik bir komite oluşturulmasının kararlaştırıldığını söyledi.

 

14- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Yakovenko, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Moskova ziyareti öncesinde, iki ülke ilişkilerini değerlendirdi.

 

15- 24 ülkenin oluşturduğu Amerika Devletleri Örgütü'nün, Haiti Devlet Başkanı Jean Bertrand Aristide'e insan haklarına uyma çağrısında bulunduğu bildirildi.

 

 

21 ŞUBAT 2004 

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim kampanyasını başlatmak üzere gittiği Siirt'te, yolsuzlukla mücadele için büyük bir harekat başlattıklarını belirtti. Daha sonra Batman'a geçen Başbakan Erdoğan burada halka hitaben yaptığı konuşmada, Ilısu Barajı ile ilgili gerekli adımları attıklarını belirterek, Hasankeyf'i sadece kurtarmakla kalmayacaklarını aynı zamanda bir turizm beldesi yapacaklarını söyledi.

 

2- Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Ege Ordu Komutanlığı'nın, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Toplumsal Gelişimi Destek Programı çerçevesinde yürütülen köylere yardım uygulamalarını gerçekleştirmek üzere gittiği İzmir'in Kemalpaşa ilçesi Damlacık köyünde köylülerle birlikte Cumhuriyet yürüyüşü yaptı. Orgeneral Tolon burada yaptığı konuşmada, TSK'nin ordu-millet el ele kavramı içinde milletin bağrından çıktığını belirtti.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Kayseri Valiliği'nce Kayseri'de düzenlenen '10. Yerel Medya Semineri'nde Kıbrıs görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

4- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Anayasa Mahkemesi'nde yapılan 'İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Anayasa Yargısı' konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, laikliğin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temel taşı olduğunu, laiklik olmadan hiçbir hak ve hürriyetin teminat altına alınamayacağını söyledi.

 

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen partisinin belediye başkan adaylarının tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıya katılmak üzere gittiği Kilis'te Vali Aslan Kütük'ü ziyaretinde sınır ticaretinin gelişmesine yönelik çalışmalar yapılacağını belirtti.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Mersin'de TRT Çukurova Radyosu'nda katıldığı bir programın çıkışında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, yerel seçimlerden sonra gündeme getirecekleri anayasa reformuna, cumhurbaşkanının yetkilerinin kısıtlanmasını da alacaklarını bildirdi.

 

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin'in soru önergesine verdiği yanıtta, Kürtçe eğitimi vermek üzere özel kurs açmak için Milli Eğitim Bakanlığı'na 3 başvuru yapıldığını, bunların üçüne de izin verildiğini açıkladı.

 

8- İcra ve İflas Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parti Meclisi'nde siyasi gelişmelere ve yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ecevit, Kıbrıs görüşmelerinde tek güvencelerinin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olduğunu bildirdi.

 

10- İstanbul Üniversitesi'nce düzenlenen 'Kamu Yönetimi Temel Kanun Tasarısı ve Ulusal Birlik Sempozyumu'nda, üniversite çatısı altında 'Ulusal Birlik Konseyi' kurulduğu açıklandı.  Bildiride, ulusal güçlerin 20-21 Eylül 2003 tarihinde İstanbul Üniversitesi'nde başlattıkları 'Kuvayi Milliye Hareketi'ni sürdürmekte kararlı oldukları vurgulandı.

 

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Türkiye gazetesini ziyaretinde, ekonomideki gelişmeler, yatırımcının önündeki engeller ve AB ile üyelik müzakereleri konularında açıklamalarda bulundu.

 

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alvaro de Soto gözetiminde 19 Şubat'ta başlayan ve 2. gününden sonra Rumların yortu tatili nedeniyle salı gününe ertelenen görüşmelerle ilgili olarak Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, hala esas konuların görüşülmediğine değinerek “Bir oyun ile karşı karşıyayız diye düşünüyoruz” dedi.

  KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat da Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs görüşmelerini değerlendirdi.

 

13- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Türkiye'yi ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa yolunda büyük ilerlemeler kaydettiğini belirterek, Ankara'nın gelecekte de Almanya'nın desteğine güvenebileceğini söyledi.

 

14- ABD Başkanı George W. Bush haftalık radyo konuşmasında, demokratlara karşı bir kez daha Irak'ta savaşa gitme kararını ve ülkeye demokrasi getirme çabalarını savundu.

 

15- ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer Dubai'deki El Arabiya televizyonunda yaptığı konuşmada, teknik nedenlerden dolayı Irak'ta bir yıldan daha önce seçimin mümkün olamayacağını söyledi.  

 

16- Uluslararası Kızılhaç Komitesi Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i ziyaret etti. Kızılhaç Komitesi sözcüsü Nada Dumani, Kızılhaç kuralları gereği, Saddam Hüseyin'in durumu hakkında hiçbir açıklama yapılamayacağını belirtti.

 

 

 22 ŞUBAT 2004

 

1- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nce “Sabiha Gökçen'in 80 yıllık Sırrı” başlığıyla yayımlanan bir haber üzerine yapılan yazılı açıklamada, Gökçen'in Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ilk kadın savaş pilotu olarak Türk havacılığının onursal bir ismi olduğu belirtilerek “Sabiha Gökçen aynı zamanda Atatürk'ün Türk kadınının Türk toplumu içinde bulunmasını istediği yeri gösteren değerli ve akılcı bir semboldür. Böyle bir sembolü, amacı ne olursa olsun tartışmaya açmak, milli bütünlüğe ve toplumsal barışa katkısı olmayan bir yaklaşımdır” denildi.

 

2- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda, Star televizyonu ve gazetesinin satışı konusunda açık artırma gerektirecek kadar müşteri bulunması durumunda fiyatı yükseltmenin lehte bir gelişme olduğunu söyledi.

 

3- DİSK, KESK, Türk-İş, TMMOB, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Veteriner Hekimleri Odası üyesi yaklaşık 5 bin kişi 'Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi için İstanbul'da bir araya geldi.

Sendika yöneticileri tarafından yapılan açıklamada, tasarının kamuya peşkeş çekilmesi, sendikal hakların gasp edilmesi anlamına geldiği belirtilerek “Tasarının yasalaşması halinde, üretimden gelen güçlerini kullanarak iş bırakacaklarını” bildirdiler.

 

4- 29. Cesar Sinema Ödülleri verildi. Denys Arcand'ın yönettiği 'Barbarların İstilası' adlı film en iyi film, Denys Arcand  da en iyi yönetmen seçildi.

 

5- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Wolf-Ruthart Born, Türkiye'ye gelen Başbakan Gerhard Schröder'in ziyaretini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayımlanan 'Alithia' gazetesine demeç veren AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen “Kıbrıs şöyle ya da böyle AB'ye üye olacak diye kimse kendini salıvermesin. Rum tarafının çözümsüzlükte bir şekilde sorumluluk sahibi olduğu yönünde bir kanaat oluşursa Kıbrıs'a karşı siyasi sorunlar yaratmaya hazır bir dizi ülke var. Bu ülkeler arasında AB'nin güçlüleri ve ABD var. Biliyorsunuz İslam ülkeleri bugüne kadar Washington nedeniyle KKTC'yi tanımıyordu” dedi.

 

7-İsrail'in Kudüs kentinde, bir otobüste gerçekleştirilen intihar saldırısında, saldırganın da içinde bulunduğu 8 kişinin öldüğü, 60'tan fazla kişinin de yaralandığı, ayrıca saldırıyı El Fetih örgütünün silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayları'nın üstlendiği bildirildi.

 

8- Karayip ülkelerinden Haiti'de, seçimle iş başına gelen ilk Devlet Başkanı olan Jean-Bertrand Aristide'e karşı, on yıl aradan sonra gerçekleştirilen ikinci isyanda, ülkenin ikici büyük kenti olan Cap-Haitien'inin ele geçirildiği bildirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         23 ŞUBAT 2004

 

 

 

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 3 günlük resmi bir ziyaret için Rusya'ya gitti. Başbakan Yardımcısı Gül hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından geçen sürede Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin her alanda geliştiğini belirterek, bu çerçevede ziyaretin önem taşıdığını söyledi.

 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, NTV televizyonuna  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Uzan Grubu'na ait şirketlere ilişkin açıklamalarda bulundu. 

 

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Alman-Türk Sanayi Odası tarafından İstanbul'da düzenlenen Alman-Türk Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, AB'nin büyüme ve gelişmesi açısından Türkiye gibi bir dinamo ülkeye ihtiyacı olduğunu belirterek, AB üyelik sürecinin Türkiye açısından vazgeçilmez olduğunu söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında Türk ekonomisinin büyüme dinamiğine değinerek, Türkiye'nin dünyanın en büyük 20 ekonomisi içinde yer aldığını belirtti.

 

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türk Sanayicileri  ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen “Yükseköğretim, Bilim ve Teknolojide Yeni Yönelimler” konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, hükümet olarak 12 yıllık eğitime geçmeyi hedeflediklerini belirterek “Türkiye'de zorunlu eğitim 12 yıla, hatta okulöncesi eğitim yaygınlaştırılarak Belçika örneğinde olduğu gibi 15 yıla çıkarılmalıdır” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı da yarının dünyasında söz sahibi olmak iddiasında olan Türkiye için, iyi yetişmiş insan gücü ile bilim ve teknolojide yetkinleşmenin stratejik bir seçenek olduğunu söyledi.

 

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü yaptığı açıklamada, hayvancılık desteklemeleri için bu yıl 400 trilyon liralık bir kaynağın ayrıldığını belirterek, 2004 yılının hayvancılıkta hamle yılı olacağını söyledi. Bakan Güçlü ayrıca, üreticilerin sebze tohumculuğu sektöründeki payını da artıracaklarını ve Tarım Ürünleri Sigorta Yasası'nı bu yıl çıkartacaklarını açıkladı.

 

6- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Schröder, Türk hükümetinin Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde izlediği yapıcı tutumun AB'de olumlu yankı uyandırdığını belirterek, tam üyelikle müzakere sürecinin başlatılmasının aynı şey olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan da Aralık 2004'te AB müzakerelerinin başlatılmasıyla ilgili olumlu kararın çıkmasını büyük bir güvenle beklediklerini belirterek “Bizim için önemli olan müzakerelerin başlamasıdır. Ve tam üyelik konusunda şu anda herhangi bir tarih beklentimiz söz konusu değil” dedi.

Başbakan Schröder, Ankara temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile de bir araya geldi.

Ankara'daki temaslarının ardından İstanbul'da Alman-Türk Ekonomik Forumu'na katılan Schröder, burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin laik, demokrat yapısına dikkat çekerek, Türkiye'deki bu dengenin diğer Müslüman ülkelerde de sağlanmasıyla dünyanın daha güvenli olacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan da Forum'da yaptığı konuşmada, değişik kültür ve dinler arasında bir uyum modeli sunan geleceğin AB vizyonunun, ancak Türkiye'nin katılımıyla gerçekleşebileceğini belirtti.

 

7- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs müzakereleri konusunda Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, müzakerelerde en ciddi sıkıntının, ortaya çıkacak anlaşmanın AB müktesebatına delinmeyecek şekilde nasıl uyarlanacağı olduğunu belirterek, çözümün kesinlikle olacağını söyledi.

 

8- Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi İspanyol El Pais gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak yürütülen müzakerelerde Türkiye'nin işbirliğinin pratikte Türkiye-AB ilişkilerine yansıyacağını söyledi.

 

9- AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi, İrlanda Dışişleri Bakanı Brian Cowen başkanlığında Belçika'nın başkenti  Brüksel'de toplandı. Toplantı sonunda AB  Dönem Başkanı İrlanda tarafından Konsey adına yapılan açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü yolunda tarafların BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın önerileri çerçevesinde müzakerelere başlama kararının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

 

10- Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Adalet Divanı'nda, İsrail'in Batı Şeria'da inşa ettiği 'güvenlik duvarı'nın yasal olup olmadığı görüşülmeye başlandı

 

 

 24 ŞUBAT 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile Adana'nın Yumurtalık ilçesinde iki Alman şirketi tarafından  yaptırılan 'Sugözü Enerji Santrali'nin açılış törenine katıldı. Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan da katıldı.

Törende bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, enerji talebinde yıllık yüzde 8 oranında artış olduğunu, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde Türkiye'nin enerji tüketimindeki dışa bağımlılığının 2020 yılında yüzde 78'e yükseleceğini söyledi. Projenin Türkiye'de gerçekleştirilen en büyük Alman yatırımı olduğunu belirten Schröder ise ”Türkiye cazip bir ekonomi bölgesi. Yıl sonuna kadar AB'nin şartlarını yerine getireceğinizden eminim. AB hükümeti tarafından bu tespit edildiğinde hükümetim her zaman Türkiye'nin savunucusu olacaktır” dedi. Schröder törenin ardından ülkesine döndü. Başbakan Erdoğan ise Hatay'ın İskenderun ilçesine geçerek çeşitli temel atma ve açılış törenlerine katıldı.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Kıbrıs meselesi ve yerel seçimler konusundaki soruları yanıtladı.  28 Mart'ta, 3 Kasım seçimlerinden çok daha başarılı bir sonuç alacaklarını belirten Başbakan Erdoğan, İller Bankası'nın belediyelerden kesintisinin yüzde 40'ı geçmeyeceğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Kıbrıs müzakerelerinin sürekli tartışılmasının süreci olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, 28 Mart'ta yerel seçimlere girecek partisinin Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediye başkan adaylarını açıkladı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 2003 yılı 11. TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları'nda en çok ödül alan özel bir okulun öğrencilerini kabulünde yaptığı konuşmada, devletin başarılı gençlere sahip çıkması gerektiğini belirterek, bu görevin hükümete düştüğünü söyledi.

 

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul'da Türkiye gazetesini ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin komşularını yeni keşfettiğini belirterek, çevredeki ülkelerle ticari sınırların kaldırılarak, bir serbest bölge oluşturulması gerektiğini söyledi.

 

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Hatay'ın İskenderun ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, milletin sırtından geçinerek banka batıranlara karşı mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduklarını belirterek, bununla ilgili olarak çıkardıkları yasaların herkes için uygulanacağını söyledi.

 

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Gazi Üniversitesi (G.Ü) Çocuk Gelişimi Araştırma, Uygulama ve Eğitim Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, müfredatın birinci sınıftan lise son sınıfa kadar değiştirileceğini belirterek ”Eğer bunu yapmazsak, medeni milletler sofrasında oturamayız. Dünyanın varoşlarında kalmaya mahkum oluruz” dedi.

 

8- ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Eric Edelman Dünya Ticaret Merkezi tarafından düzenlenen “ABD ile İş Yapmak” konulu seminerde yaptığı konuşmada, ABD yatırımcısının Türkiye'ye gelmesi için Türk bürokrasi sisteminin adil ve şeffaf olması gerektiğini söyledi.

 

9- Resmi bir ziyaret amacıyla Rusya'nın başkenti Moskova'ya giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Putin Başbakan Yardımcısı Gül'ü kabulünde yaptığı açıklamada, terörle mücadele konusu da dahil, Türkiye ile ilişkilerinin istikrarlı hale geldiğini söyledi. Putin ayrıca, Türkiye'nin Avrupa'da, Almanya'dan sonra Rusya'nın en büyük ikinci ticari ortağı olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül de yıllar sonra Türk Dışişleri Bakanı olarak Moskova'ya gelmekten memnuniyet duyduğunu belirterek, iki ülke ilişkilerinin daha ileri götürülmesine çalışacaklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül  ayrıca, Türkiye'nin terörle mücadelede önde gelen ülkelerden biri olduğunu belirterek, terörle mücadelede müttefiklerinin de Türkiye'ye güvenmesi gerektiğini söyledi.

 

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Kıbrıs'ta Annan Planı çerçevesinde yapılan görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında “Görüşmelerde temel konulara eğilir hale geldik ama henüz bir çıkış noktası bulunamadı” dedi. BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'nun AB'de Kıbrıs'ın teslimiyeti konusuna değindiğini belirten Denktaş, Kıbrıs Türk, Kıbrıs Rum ayrımının ortadan kaldırılmak istendiğini söyledi.

 

11- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin tutumunu desteklediğini söyledi. Verheugen ayrıca, Türkiye'nin yıl sonuna kadar üyelik için gerekli olan kriterleri yerine getireceğine inandığını belirterek ”Ancak bu sürecin sonunda tam üyeliğin gerçekleşeceği konusunda kimse garanti veremez” dedi.

 

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Japonya'nın başkenti Tokyo'da yaptığı açıklamada  “BM Güvenlik Konseyi, Irak'a iktidarın devredilmesinden sonra bile asayişin sağlanması ve ülkenin yeniden yapılandırılmasına katkı amacıyla çoktaraflı, uluslararası güç göndermeyi kararlaştırabilir” dedi.

 

13- ABD Başkanı George W. Bush, başkent Washington'da eyalet valilerine hitaben yaptığı konuşmada, Irak'ta yönetimin devredilmesi sürecinin düzen içinde gerçekleşeceğini ve bu ülkeden erken ayrılmayacaklarını söyledi.

 

14- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, 14 Mart devlet başkanlığı seçimlerinden sonra ülkenin yöneleceği istikamet konusundaki yaklaşımını açıkça göstermek istediği gerekçesiyle hükümetin istifa etmesine karar verdiğini bildirdi.

 

15- İsrail Başbakanı Ariel Şaron Maariv gazetesine verdiği demeçte, Hollanda'nın Lahey kentindeki oturumunda 'güvenlik duvarı'nın meşruluğunu değerlendiren Uluslararası Adalet Divanı'nı (UAD) eleştirerek, UAD'nin kararı ne olursa olsun duvarı tamamlayacaklarını söyledi. Şaron “Lahey'de şu anda yapılan, İsrail'in kendini savunma hakkını ihlal etmektir. Teslim olmayacağız” dedi.

 

 

25 ŞUBAT 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Anayasa Mahkemesi Yedek Üyeliği'ne Yargıtay Üyesi Ali Güzel'i atadı.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleri ve Ankara temsilcileriyle düzenlediği  sohbet toplantısında, Kıbrıs'ta gelinen son noktaya ilişkin görüşlerini açıkladı ve soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan,  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Rum Kesimi ile sürdürülen müzakerelerin içeriğini açıklamasına karşı çıktı ve gazetecilerin de bu tür haberlere 'sansür' uygulamalarını istedi. Kıbrıs'taki müzakerelerden 22 Mart'a kadar sonuç çıkmasını arzuladıklarını belirten Başbakan Erdoğan, Annan Planı'nın TBMM'de  Ada'daki referandumdan sonra  oylanacağını söyledi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili olarak 'sansür' uygulaması isteğinin, meslek ilkeleriyle bağdaşmadığını belirtti.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan  seçim gezileri çerçevesinde Niğde'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen 22 bankanın Türkiye'yi 80 milyar dolar zarar ettirdiğini söyledi.

 

3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP'nin Eskişehir büyükşehir belediye başkanlığı, merkez ilçe ve bağlı belde belediye başkanlıklarına ilişkin aday listelerini süresinde teslim edememesi üzerine,  24 Şubat Salı günü saat 17.00'den sonra verilen aday listelerinin il ve ilçe seçim kurulları tarafından işleme konulmayacağına oybirliğiyle karar verdi. 

 

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun  Konya'da yaptığı açıklamada  “Büyük Mağazalar  Kanunu Tasarısı'nda,  tüketicinin korunması için gerekli her türlü değişikliğin düşünüldüğünü belirtti. Gelişmiş Avrupa ülkelerinde aldatıcı indirim yapılmaması için mağaza ve marketlerin düzenleyeceği büyük kampanyalarda bağlı bulundukları odalardan izin aldıklarını belirten Bakan Coşkun, Türkiye'nin yabancı olmadığı bu uygulamanın 'Büyük Mağazalar Kanunu Tasarısı'nda düzenlenerek yeniden ele alındığını söyledi.

 

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler,  Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (TEDAŞ) Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde kurulan 'Abone Takip Merkezi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu sistemin kayıp kaçağı minimize edeceğini ve halka daha iyi hizmet verilmesini sağlayacağını söyledi. Bakan Güler ayrıca gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

 

6- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) aylık meclis toplantısında yaptığı konuşmada, istikrar politikalarının aksatmadan sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Serdengeçti, Türkiye'de enflasyonun düşüş trendine girdiğini, ancak rakamların hala yüksek olduğunu belirterek “Reel faizler hala yüksek. Nisan ve mayıs aylarında tek haneli enflasyon rakamlarını görebiliriz. Ancak kalıcı bir şekilde tek haneli enflasyon 2005'te gerçekleşecek” dedi.

 

7- İstanbul 6 No'lu DGM'de görülen davada, F tipi cezaevlerine karşı başlatılan ölüm orucunun sürdürüldüğü Küçükarmutlu semtine düzenlenen ve 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan  operasyonun ardından açılan davada yargılanan 16 sanığa “Yasadışı terör örgütüne üye olmak” suçundan 12'şer yıl 6'şar ay hapis cezası verildi.

Ayrıca, İstanbul 1 No'lu DGM'de görülen davada ise 68 kuşağının liderlerinden Teslim Töre'ye Türkiye Komünist Emek Partisi'nin (TKEP) kurucusu ve yöneticisi olduğu iddiasıyla 19 kişiyle birlikte 11 yıldır yargılandığı davada 18 yıl 9 ay ağır hapis cezası verildi.

Öte yandan İstanbul'da 15 ve 20 Kasım'da 4 ayrı yerde gerçekleştirilen ve 57 kişinin ölümüne,  644 kişinin de yaralanmasına neden olan bombalı saldırılarla ilgili olarak  İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı 50'si tutulu 69 sanık hakkında dava  açtı.

8- Rusya'daki resmi ziyaretini sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, uluslararası terörle mücadelenin dünya gündeminin başlıca konusu olduğunu belirterek “Masum ve suçsuz insanlara karşı işlenen terör olayları tüm dünyanın işbirliği içinde çözülecektir. Terörün hiçbir izahı yoktur” dedi.

İvanov ise  “İki ülke de uluslararası terörle mücadelenin ne olduğunu çok iyi biliyor” dedi.

Görüşmenin ardından Rusya ile Türkiye arasında, 2004-2005 seneleri arasında iki ülkenin dışişleri bakanları arasında danışma programı hakkında anlaşma, Türkiye Başbakanlık Devlet Arşivleri ile Rusya Devlet Arşivleri  arasında işbirliği anlaşması, Karadeniz'de kurtarma ve arama çalışmaları hakkında hükümetlerarası anlaşma ve gemi mürettebatlarının diplomalarının  karşılıklı olarak tanınması hakkında olmak üzere bir dizi anlaşma  imzalandı.  

  Bu arada Başbakan Yardımcısı Gül İtar Tass ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Rusya savunma ürünleriyle ilgilendiğini belirtti. Mavi Akım doğalgaz hattında yaşanan sorunların  giderildiğine de değinen Başbakan Yardımcısı Gül, Rusya'dan doğalgaz  alımını artırmak istediklerini de söyledi.

 

9- Dış Ticaret Müsteşarlığı ve İstanbul Tekstil Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlenen iş günleri toplantısı başladı.

 Program  çerçevesinde  Ukrayna Başbakan Yardımcısı Dimitri Tobacnik ile görüşen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, iki ülkenin özelleştirme çabalarında birlikte hareket edebileceklerini söyledi. Bakan Tüzmen, özellikle Türkiye ile Ukrayna arasında birbirini tamamlayan sektörler olduğuna dikkat çekerek, bu sektörlerde Türkiye'de yapılacak özelleştirme ihalelerine Ukraynalı işadamlarını davet etti. 

 

10- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2003 yılı insan hakları raporunda, Türkiye'de insan hakları alanında önemli gelişmeler kaydedildiği, ancak birçok 'ciddi problemin' devam ettiği ve  ordunun, devletin anayasal  koruyucusu olduğu inancıyla hükümetin politika ve eylemleri üzerinde dolaylı etkisi bulunduğu belirtildi.

 

11- Uluslararası Adalet Divanı'nda  (UAD)  İsrail'in  intihar saldırılarını önlemek gerekçesiyle Batı Şeria'da inşa ettiği 'güvenlik duvarı'nın yasallığının görüşüldüğü oturumlar sona erdi.  Arap Birliği ile İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) duvara tepkilerini dile getirirken İsrail ise  duvarın 80 kilometre kısaltılacağını açıkladı.

 

12- Suudi Arabistan'ı ziyaret eden Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek,  Veliaht Prens  Abdullah Bin Abdül Aziz ile görüştü.  Suudi Arabistan ve Mısır'ın,  ABD'nin, bölgede  demokratik reformları desteklemeyi ve demokrasiyi yaygınlaştırmayı öngören 'Büyük Ortadoğu Projesi'ni ortak bir bildiriyle reddettiği  ve bildiride “Arap ve İslam ülkelerine dışarıdan reform dayatmaları kabul edilemez” denildiği bildirildi.

 

13- Fas'ın  El Huseyma kentinde meydana gelen depremde 564 kişinin öldüğü,  300 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

 

 26 ŞUBAT 2004

 

1- Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı'na görevlen-dirmeyle atanan  Şaban Şimşek'in asaleten atanmasına ilişkin ka-rarname, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edildi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan NTV televizyonunda, ABD İnsan Hakları Raporu, Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın Dışişleri Bakanlığı'na gönderdiği mektup ve Kıbrıs görüşmelerinin medyaya yansıtılması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, işkenceyle ilgili olarak sıfır toleranslı mücadelede kararlı olduklarını belirterek, bu konuda taviz vermeyeceklerini söyledi.  Başbakan Erdoğan ayrıca, Kıbrıs konusundaki görüşmeler ile ilgili olarak medyadan  talebinin sansür olarak nitelendirilmesinin  konuyu çarpıtma anlamına geldiğini, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'nun da müzakereler süresince suskunluk isteyerek kendisiyle aynı görüşü paylaştığını söyledi.

 

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından düzenlenen sektör toplantısında, bakanlık olarak gıda üretim ve satış yerlerinde aylık kalıntı kontrollerinin yapılacağını belirterek, TBMM'de bulunan yasa değişikliğinin çıkması halinde gıda denetimiyle ilgili tüm yetkilerin  bakanlığına devredileceğini söyledi.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan da Türkiye'de tarım sektörünün içinde bulunduğu durumun kaygı verici  olduğunu belirtti.

 

4- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu düzenlediği basın toplantısında, ABD ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bardakoğlu, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın '2003 Yılı İnsan Hakları Raporu'nda dini özgürlüklerin kısıtlandığı iddialarını haklı bulmadığını belirterek, dini özgürlüklerin anayasal çerçevede korunduğunu söyledi.

5- UEFA Kupası 3. tur ilk maçında Gaziantepspor Futbol Takımı'nın İtalya'nın AS Roma Futbol Takımı'nı 1-0 ve Gençlerbirliği Futbol Takımı'nın İtalya'nın AC Parma Futbol Takımı'nı 1-0 yendiği, Galatasaray Futbol Takımı'nın İtalya'nın Villarreal Takımı'yla 2-2 berabere kaldığı,  Beşiktaş Futbol Takımı'nın ise İspanya'nın Valencia Futbol Takımı'na 2-3 yenildiği belirtildi.

 

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Tatneft Yönetim Kurulu Başkanı ve  Tataristan Cumhuriyeti Başbakanı Rustam Minnihanov,  Türkiye'den ayrılmadan önce Bakan Unakıtan'la birlikte Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlenen ortak basın toplantısında, TÜPRAŞ'ın bedelini peşin ödemeye karar verdiklerini ve bunun için bütün imkanların hazır olduğunu söyledi.

Bakan Unakıtan da henüz  uzun zaman alacak sözleşme safhasında olduklarını belirterek “Devir sözleşmesinin ardından TÜPRAŞ yeni ortaklarına devredilecek” dedi.

 

7- Türkiye'de bulunan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Faruk Abdullah Abdurrahman Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, hazırladıkları program çerçevesinde komşu devletlere Irak'ta yaşayan Türkmenlerin sorunlarını anlatacağını belirterek, İngiltere ve Almanya'nın daveti üzerine Türkiye'den bu ülkelere gideceğini, dönüşünde temasları konusunda bilgi vereceğini söyledi.

 

8- Türkiye'de bulunan İsrail İşçi Partisi Başkanı ve Dışişleri eski Bakanı Şimon Peres Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada “Türkiye'nin Müslüman dünya için en büyük umut olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye'de iki çok karmaşık pozisyonun güçlü bir birleşimi var. Birincisi, camiyle devletin ayrılması, diğeri dinin bilimle bir arada olabilmesidir” dedi.

 

9- Resmi bir ziyaret için Rusya'da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkent Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Rus tarafının terör olaylarına karıştığı ileri sürülen bazı Türk vatandaşlarının listesini, görüşmeler sırasında kendilerine verdiklerini belirterek, bu konuda araştırma yapılacağını söyledi.

 

10- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'e dün gönderdiği mektupta, Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Bircan Altınbaş'ın 1991 yılında işkencede öldürülmesiyle ilgili davada sanık polisin mahkemeye çıkmaması nedeniyle davanın zamanaşımına uğramasından endişe duyduğu belirtildi.

 

11- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Almanya'nın başkenti Berlin'de, Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye ile 1963'te imzaladığı Ortaklık Anlaşması'nda tam üyelik perspektifinin yer aldığını belirterek “CDU Genel Başkanı Angela Merkel'in imtiyazlı ortaklık teklifini anlamıyorum, çünkü böyle bir ortaklık zaten  mevcut. Türkiye, Ortaklık Anlaşması'nın yanı sıra Gümrük Birliği'ne de üyedir” dedi.

 

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, GKRY lideri Tasos Papadopulos ile Lefkoşa'da gerçekleştirdiği dördüncü tur Kıbrıs görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada “Bizim endişemiz, Türk kontrolündeki bölgelerde yaşayacak Rumlara seçme ve seçilme hakkının verilmesidir. Bu durumda bir süre sonra Senato'da Türk devleti için ayrılan 24 sandalyenin bir kısmı Rumların eline geçebilir. Böylece dengeler de bozulabilir” dedi.

Papadopulos da yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Denktaş'ın çabası, Annan Planı'nda yapılmasını istediğimiz değişiklikleri engellemektir. Bunun için de zamansız tezlerin teatisi prosedürüyle, müzakereler prosedürünün değerini azaltmaya çalışıyor” dedi.

 

13- Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski, Saraybosna da meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybetti.

 

 

27 ŞUBAT 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim gezileri çerçevesinde Manisa ve Kütahya'ya gitti. Başbakan Erdoğan Kütahya'da halka hitaben yaptığı konuşmada, ile doğalgaz getirecek projenin temelini 10 gün içinde atacaklarını belirterek “Kütahya, 2005 yılına kirli havayı solumadan girecek” dedi. Başbakan Erdoğan daha sonra İstanbul'a gitti.

2- Genelkurmay Başkanlığı Basın Bilgilendirme Toplantısı'nda Kıbrıs, Irak, kaçak göç ve TSK personeline yönelik çalışmalar hakkında bilgi verildi. Toplantıya, Tümgeneral Sabri Demirezen, Genel Plan ve Prensipler Başkanı Hava Korgeneral Aydoğan Babaoğlu ile Harekat Başkanı Korgeneral Metin Yavuz katıldı. Demirezen, TSK'nin Kıbrıs'ta kalıcı ve adil çözüm bulunmasını her zaman desteklediğini belirterek “Annan Planı'nda yer almasının gerekli olduğu düşünülen, Türkiye'nin ve KKTC'nin güvenlik gereksinimlerinin ışığında hazırlanan, Genelkurmay Başkanlığı önerileri ve gerekçeleri 15 Şubat 2004 tarihinde yazılı olarak Başbakanlığa sunulmuştur” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği sohbet toplantısında, gazetecilerin yerel seçimlere  ilişkin sorularını yanıtladı.

4- Yargıtay 8. Dairesi, Susurluk davası sanıklarından eski DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak hakkında verilen beraat kararını oybirliğiyle esastan bozdu.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ukrayna'ya yaptığı ziyaret dönüşünde uçakta gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

6- YTP Genel Başkan yardımcıları Ercan Karakaş, Seyfi Oktay ve Doğan Taşdelen partilerinden istifa etti.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Kıbrıs'ta Annan Planı çerçevesinde süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, merkezi hükümetin işlevi konusunda görüşlerin tartışıldığını belirterek, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos'un, Annan Planı'na dayalı bir çözümden ve referandumdan kaçmaya çalıştığını söyledi.

8- 40'tan fazla Afrika ülkesinin liderleri, olağanüstü doruk için Libya'nın Site kentinde bir araya geldi. Toplantıda, su ve ortak savunma konuları görüşüldü.

9- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, başkent Lizbon'da Portekiz Başbakanı Jose Manuel Durao Barroso ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'ın yeniden teroristler için barınak haline gelmemesi için NATO'ya üye ülkelerden, bu ülkeye birlik takviyesi yapmalarını istedi.

10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Sibirya'da verdiği bir konferansta, Irak'taki savaşın bir hata olduğunu ancak Rusya'nın BM'nin yeniden aktif hale gelmesini isteyen herkesle işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

11- Haiti'de Devlet Başkanı Jean-Bertrand Aristide'i devirmek için ayaklanan isyancıların, ülkenin üçüncü büyük kentini ele geçirdikleri bildirildi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin ve  Kanada Dışişleri Bakanı Bill Graham'ın Aristide'ye uluslararası destek vermeyeceklerini, Devlet Başkanı'nın artık çekilmesi gerektiğini belirttikleri açıklandı.

 

 

28 ŞUBAT 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Sivil Savunma Teşkilatı'nın kuruluşunun 45. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye'nin doğal felaketler nedeniyle büyük bedeller ödediğini belirterek “Ulusumuzun yeni acılar yaşamaması için caydırıcı ve uygulanabilir önlemler alınmasının, toplum ve  devlet yaşamında hesap verme olgusunun yerleştirilmesinin, olumsuzluklar karşısında toplumun tüm kesimlerinin duyarlılık göstermelerinin önemini bir kez daha anımsatmak istiyorum” dedi.

  İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu da yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kamu Yönetimi Temel Kanunu ile sivil savunmanın yeniden yapılandırılacağını söyledi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim çalışmaları kapsamında gittiği Burdur'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, meslek liseleriyle ilgili düzenlemeyi seçimlerin ardından TBMM'den geçireceklerini belirtti. Daha sonra Isparta'ya geçen Başbakan Erdoğan halka hitaben yaptığı konuşmadan sonra partililerin sorularını yanıtladı.

 

3- Ege Ordu Komutanı Hurşit Tolon bölgedeki ikinci koruda gerçekleştirilen ağaç dikiminde yaptığı konuşmada, Türkiye'de ormanlık alanların yüzde 27'ye gerilediğini belirterek, önümüzdeki 50 yıl içinde ülke topraklarının yarısının çöl olma tehlikesine işaret etti.

 

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Samsun'da büyükşehir belediye başkan adayı Muzaffer Önder ve ilçe belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında, söylem ile eylem, laf ile uygulama arasında büyük fark olduğunu ifade ederek “İktidar sanal bir dünyada yaşıyor. Türkiye'ye pembe dizi anlatıyor” dedi. İç borcun arttığını, zam üstüne zam yapıldığını belirten Baykal, halkın tarihin en çok kıskaç altına alındığı maliye dönemi yaşadığını söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin TBMM'de Kamu Yönetimi Tasarısı görüşmelerinde “Hiç kimse endişe etmesin. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, cumhuriyet ilkelerine sadıktır, sahiptir ve onun korunmasına özen gösterecektir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Şahin ayrıca, ocak ayında çıkarılan ve vakıfların vatandaşlardan bağış toplamalarını, kamu imkanlarını kullanmalarını yasaklayan yasanın tam uygulanması için bir genelge yayımladı.

 

6- Danıştay 10. Dairesi, AB'ye uyum yasaları kapsamında 2003'te çıkarılan Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği'nde, polisin hakim veya savcı kararı olmaksızın kişinin rızasıyla arama yapılabileceğini düzenleyen iki maddesinin yürürlüğünü 'temel hak ve hürriyetlere aykırı olduğu' gerekçesiyle durdurdu.

 

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Dünya Radyo'nun 11. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, günümüzde televizyon ve internetin yaygınlığına rağmen gençlerin hala radyoya ilgi duymasının sevindirici olduğunu belirtti.

Törene ayrıca Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ATO Başkanı Sinan Aygün ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de katıldı.

 

8- Devlet Bakanı Güldal Akşit 'Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun Yeniden Yapılandırılması' konulu toplantı nedeniyle gittiği Bolu'da 'koruyucu aile' uygulamasını anlattı.

 

9- Milli Eğitim Bakanlığı, 52 branşta 10 bin öğretmen adayının atanmasını internet ortamında kurayla yaptı. Törene katılan Bakan Hüseyin Çelik, kadroların öğretmen ihtiyacına göre belirlendiğini belirterek “Bunun seçim yatırımı ile alakası yoktur. On binlerce gencimize iş ve öğretmen açığımızı kapatmak bizim görevimizdir. Tamamen ihtiyaçlar esas alınmıştır” dedi.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler yaptığı açıklamada, İran'dan alınan gazın fiyatını indirmekte kararlı olduklarını ve bunun için gerekli her türlü planlarının hazır olduğunu bildirdi.

 

11- Anayasa Mahkemesi'nin, memurların zorunlu emeklilik yaşını 65'ten 61'e indiren ve halen çalışanlar için de kademeli emeklilik öngören yasanın iptaline ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

12- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın İstanbul'da parti Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen 'Sendika-Siyaset İlişkisi' konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, sosyal demokratların Ankara'da tek adayla seçime girmesini isteyerek, adayın halk arasında yapılacak anketle belirlenmesi gerektiğini söyledi.

 

13- YTP Genel Başkanı İsmail Cem yerel seçim kampanyasını başlatmak üzere gittiği Tekirdağ'da yurttaşlarla bir araya gelerek halkın sorunlarını dinledi ve adaylarının aydın ve temiz anlayışa sahip insanlar olduğunu dile getirdi.

  Cem ayrıca Cumhuriyet gazetesine yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

14- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisince Samsun'da düzenlenen 'Kıbrıs İçin Büyük Buluşma' toplantısında, AKP'nin Kıbrıs konusunda 'ver kurtulcu' olduğunu belirtti.

 

15- Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer Türkiye Yazarlar Birliği'nde düzenlenen etkinlikte, hazırladığı Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'nı savunarak, Türkiye'de yeniden yapılanmanın 'fikri, zihni değişim' olduğunu ancak Türkiye'nin yönetim zihniyetinin geri kaldığını söyledi.

 

16- Ankara 8. İdare Mahkemesi atv televizyonunun başvurusu üzerine RTÜK'ün verdiği uyarı cezasıyla ilgili yürütmeyi durdurdu.

 

17- ABD Başkanı George W. Bush, temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gelen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'i Beyaz Saray'da kabulünde, Ortadoğu uluslarına demokratik reform çağrısında bulundu. Görüşme sonrasında yayımladıkları ortak bildiride Bush ve Schröder, ülkelerinin 'daha büyük Ortadoğu'da özgürlük, demokrasi, insan onuru, hukukun üstünlüğü, ekonomik fırsat ve güvenlik' hedefini geliştirme taahhüdünde bulunduklarını vurguladılar.

 

                     

29 ŞUBAT 2004

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM'nin en yaşlı eski başkanlarından olan Sabit Osman Avcı'nın adının verildiği Meclis'in eğitim tesislerinde Parlamento muhabirleri ile bir araya geldi.

Kıbrıs konusuna çözüm bulunması için gösterilen çabaları önemsediklerini ve bu çabaların başarıyla çözümlenmesini istediklerini belirten Başkan Arınç “Ama Türk halkının kaderini belirleyecek kararları Meclis verir. Bu konuda Başbakan'ın da diğer kurumların da aynı gayreti gösterdiğini biliyoruz” dedi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Mersin ve Adana'da düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmada, hükümetin özelleştirme çalışmalarını kararlılıkla hızlandıracaklarını belirterek, zarar eden kurumları devlete vergi veren kurumlar haline getireceklerini söyledi.

 

3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve 41 il valisinin katılımıyla 'Mahalli İdareler Genel Seçimi Güvenlik ve Çevre Toplantısı' İstanbul'da yapıldı.

Bakan Aksu, seçim işlemlerini güven içinde yapmak ve yaptırmak görevinin Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) denetiminde il ve ilçe seçim kurullarına ait olduğunu, YSK'nın seçim takvimi ve önüne gelen diğer konularla ilgili kararları vererek bunları da yayımladığını söyledi.

 

4- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, TRT-1 televizyonunda yayımlanan 'Adres:Ankara' adlı programa katılarak, 2005 yılı başında yapılacak olan Türk Lirası'ndan 6 sıfır atılması operasyonu ile Türkiye ekonomisine ilişkin soruları yanıtladı.

 

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, düzenlenen 'TOBB-Halkbank Kredi Protokol İmza' töreninde yaptığı konuşmada, Halk Bankası ile imzaladıkları protokol sayesinde yaklaşık 1.1 katrilyon liralık bir kaynağın reel sektöre ve KOBİ'lerin hizmetine sunulacağını söyledi.

 

6- Bakanlar Kurulu'nun, Şişecam işyerlerindeki grevi ertelemesinin ardından, Kristal-İş Sendikası'nca AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'e bir mektup gönderilerek, grev ertelemesine ilişkin bilgi verildiği, Verheugen'in ise Sendika Genel Başkanı Mustafa Bağçeci'ye gönderdiği yanıtta, grev hakkının, AB üyesi ülkelerin ulusal anayasalarında yer almasının yanında, çeşitli uluslararası sözleşmelerde temel bir hak olarak tanındığını ve Kopenhag Kriterleri'ne uygun olarak, grev hakkını içeren sendikalaşma ve toplu pazarlık hakkının da bu sosyal haklardan biri olduğunu söylediği bildirildi.

 

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, Türk tarafının olmazsa olmazlarının görüşme masasında savunulduğunu belirterek, Annan Planı'nın olduğu şekliyle kabul edilmesinin Ada'daki Türk halkı için yıkım olacağını söyledi.

 

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, müzakere sürecine ilişkin temaslarda bulunmak üzere KKTC'ye gitti. Weston, Rum ve Türk kesimleri arasında Ada'nın yeniden birleşme görüşmelerinde bir anlaşmaya varılması durumunda, bunun maliyetini karşılama konusunda ABD yönetiminin cömert davranacağını söyledi.

 

9- Irak Geçici Konsey üyelerinin geçici anayasa metnini çarşamba gününden önce resmen imzalamama kararı aldıkları bildirildi.

 

10- Haiti Devlet Başkanı Jean-Bertrand Aristide'nin, 3 haftadır devam eden isyan ve uluslararası baskılar karşısında ülkesinden ayrıldığı, yerine ise Anayasa gereği Yüksek Mahkeme Başyargıcı Boniface Alexandre'nin Devlet Başkanlığı görevini üstlendiği bildirildi.

 

 

 

 

 

 

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106