17.9.2003
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 2003

 

 

1 EYLÜL2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Dünya Barış Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye'nin, bölgede yaşanan gelişmelerin barış, istikrar ve güvenliği olumsuz etkileyecek bir sürece girmemesini dilediğini belirtti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da gün dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç İstanbul'da düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Milli Saraylar'daki kayıp eşya ve tahribata ilişkin basında yer alan iddiaları yanıtladı. Başkan Arınç, Dolmabahçe Sarayı'ndaki 6 tarihi halının ıslanarak çürümesiyle ilgili açılan soruşturma sonucunda 6 kişinin görevden alındığını bildirdi.

3- Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur Savunma ve Havacılık Dergisi'ne verdiği demecinde, Jandarma teşkilatınca irticai faaliyetlerin önlenmesine dönük operasyonlar hakkında bilgi verdi. Orgeneral Eruygur, irticai faaliyetlerin Türkiye için önemli bir tehdit unsuru olmaya devam ettiğini belirterek, bugüne kadar 5.950 memur hakkında irticai faaliyetlere karıştıkları iddiasıyla soruşturma açıldığını açıkladı.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Avusturya'ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda, gazetecilerin Kıbrıs ve Irak'a ilişkin sorularını yanıtladı.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz yaptığı açıklamada, Köln Mahkemesi'nin İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği (ICCB) lideri Metin Kaplan'ın sınır dışı edilmesi kararını iptalinde Türk yargısına ilişkin değerlendirmelerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD'nin yeni Türkiye Büyükelçisi Eric Edelman'ı makamında kabul etti. Bakan Gönül kabulde, Türkiye'nin ABD ile hem NATO'da hem de diğer ilişkileri nedeni ile en yakın işbirliği içerisinde olduğunu söyledi.

Edelman da iki ülke arasında 50 yıllık bir geçmişin olduğunu belirterek, var olan ilişkileri sürdürmek istediklerini söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik "Sivas ve Sivas Kongresi" konulu sergi açılışında, İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ndeki değişiklikler konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

8- Türkiye Kamu-Sen ile KESK, hükümet ile sendikaların memurlara yapılacak zam konusunda uzlaşamaması üzerine Uzlaştırma Kurulu'na başvurdu.

9- Gaziantep'te toplanan dokuz genç işadamları derneği, Güney-Güneydoğu Genç İşadamları Federasyonu'nu kurdu.

10- Almanya'da temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Focus dergisine verdiği demeçte, Irak'a asker gönderme konusunda henüz karar almadıklarını belirterek "Iraklılara yeniden imar konusunda yardımcı olmak istiyoruz. Ne olursa olsun Irak'a çatışan bir güç olarak gitmeyeceğiz. İşgalci olarak görülmemize izin vermeyeceğiz. Halkın ihtiyacını karşılayacak düzenli birlikler gönderebiliriz" dedi.

11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos Radikal gazetesine Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

12- Amerikalı Aktör Charles Bronson 81 yaşında vefat etti.

13- Irak Geçici Hükümet Konseyi'nden yapılan açıklamada, savaş sonrası yeni kurulankabinenin, 13 Şii Arap, 5 Sünni Arap, 5 Kürt, 1 Asuri ve 1 Türkmen olmak üzere 25 bakandan oluştuğu bildirildi.

14- Avustralya Dışişleri Bakanı Alexander Downer yaptığı açıklamada, daha fazla sayıda ülkenin Irak'a asker göndermesini teşvik etmek için yeni bir BM kararının kabul edileceği konusunda iyimser olduğunu belirterek, bununla birlikte ABD'nin öncü rolününkabul edilmesi gerektiğini söyledi.

15- Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin Radio France İnternationale'a verdiği demecinde, ABD'nin Irak'ta istikrar çabalarının açıkça başarısızlığa uğradığını belirterek, Washington'un BM'nin de yardımıyla Irak halkının kendi kendini yönetmesi konusunda adım atması gerektiğini söyledi.

16- Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt Le Soir gazetesine verdiği demecinde, NATO'daki tavırları nedeniyle Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesini engellediklerini belirtti.

17- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panos Beglitis yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın Irak'ta oluşturulması planlanan uluslararası askeri gücekatılmayacağını bildirdi.

2 EYLÜL2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kosta Rika'nın Tel Aviv'de yerleşik, Türkiye'ye akredite Büyükelçisi Noemy Judith Baruch Goldberg'i kabul etti. Kabulde Goldberg, Cumhurbaşkanı Sezer'e güven mektubunu sundu.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İstanbul'un Fatih ilçesindeki esnaf ziyaretinden önce AKP Fatih İlçe Başkanlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şahin, memur konfederasyonlarıyla yapılan görüşmelerde, 15 günlük yasal sürenin kısalığı nedeniyle mutabakat sağlanamadığını söyledi.

3- CeBİT Bilişim Eurasia Fuarı İstanbul'da açıldı. Fuarın açılışını İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna yaptı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener de Bilişim Zirvesi çerçevesinde düzenlenen "A'dan Z'ye E-devlet Uygulamaları' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin siyasi irade ve kararlılığıyla e-devlet projesinin arkasında olduğunu belirterek, kamunun yeniden yapılandırılması için e-devletin ciddiye alınması, üniversiteler ve ilgili kurumların desteğiyle makul çözümler üretilmesi gerektiğini ve bu konuda somut adımlar attıklarını söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TGRT televizyonunda yayımlanan "Başbaşa" adlı programda Türkiye'nin bir yolsuzluklar ülkesi olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

5- Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde çalıştırılacak sağlık personelinin atama ve naklini düzenleyen ‘Sözleşmeli Sağlık Personeli Atama ve Nakil Yönetmeliği' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, İstanbul'da DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Sami Evren'i ziyaret etti. Kozanoğlu görüşmeler sırasında yaptığı açıklamada, yaklaşan yerel seçimlerde sol güçlerin birlikte ve bütünlüklü bir demokrasi mücadelesi sergilemesi gerektiğini belirtti.

7- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'ı ziyaret etti. Görüşmede Irak'ta yaşanan son gelişmeler ele alındı. Edelman görüşmede yaptığı açıklamada, Türkiye'ye verilecek 8.5 milyon dolarlık kredinin bir koşula bağlı olmadığını söyledi.

Irak'ın yeniden yapılandırılmasında, Türk ve ABD işadamları arasında birlikteliğin sağlanması gerektiğini belirten Çağlayan ise ekonomik ortaklığın kalıcı hale getirilmesini istediklerini söyledi.

8- Resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya'dabulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile yaptığı görüşmeden önce, Türkiye'nin Berlin Başkonsolosluğu'na bağlı Türkevi'nde Türk derneklerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda vatandaşlık, Sivas katliamı, turizm ve eğitim konuları ele alındı.

Başbakan Erdoğan daha sonra Schröder ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Schröder, Türkiye'yi AB üyeliğinde her zaman destekleyeceklerini belirtti. Schröder, İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği'nin (ICCB) yöneticisi Metin Kaplan'ın Türkiye'yeiadesi konusunda ise "Köln İdare Mahkemesi'nin kararının geçerli olmaması gerektiğine inanıyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan da Schröder'e verdiği destek nedeniyle teşekkür ederek, 2004 aralık ayında Türkiye'ye AB'nin kesin müzakere tarihi vermesini umduklarını söyledi. Başbakan Erdoğan Kaplan'ın iadesiyle ilgili bir soru üzerine ise "Yargının bağımsızlığı önemli. İdarenin yapacağı neyse bunu talep ederiz" yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Almanya Dışişleri Bakanı Joschjka Fischer ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Fischer'i Türkiye'ye davet ettiğini söyledi. Fischer de Türkiye'nin AB üyeliği konusunda gösterdiği çabaları takdir ettiğini belirterek "Türkiye çağdaş bir İslam ülkesi olarak AB'ye üye olacak. Bu hedefimizdir. Hükümetinizin reformları uygulamadaki başarısı diğer İslam ülkelerine de örnek olacak" dedi.

9- TÜSİAD'ın Almanya'nın başkenti Berlin'deki bürosunun açılışı nedeniyle düzenlenen resepsiyona, Almanya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily ve milletvekillerikatıldı.

Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada "Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde AB ile müzakerelere başlanması içinöngörülen 2004 yılı sonu hedefine yönelik olarak Alman kamuoyunun en doğru biçimde bilgilendirilmesi önem taşımaktadır" dedi.

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan da yaptığı konuşmada "Almanya'nın 21. yüzyıla dönük, dinamik ve yenilikçi yüzü ile köklü tarihsel geçmişinin sentezi olan bu kent artık aynı zamanda bir dünya başkenti. Türkiye'de 21. yüzyılın tanımlanmasına ve şekillenmesine katkıda bulunacak bir ülke olduğu için TÜSİAD Berlin'de bir büro açmayı istedi" dedi.

10- Avusturya'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, başkent Viyana'da Başbakan Wolfgang Schüssel, Dışişleri Bakanı Betina Ferrero-Waldner ve Meclis Başkanı Prof. Andreas Kohl ile bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Gül Ferrero-Waldner ile görüşmesinde, hükümetin çıkardığı 6. ve 7. AB uyum teklifi ve Türkiye-Avusturya ekonomik ilişkileri konusunda bilgi verdi.

Ferrero-Waldner de Türkiye'den 2004 yılı sonuna kadar reform paketinin tamamlanmasının takip edildiğini ve takvim değişikliğine gerek olmadığını söyledi.

Başbakan Schüssel de özellikle AB yolunda Türkiye'ye tam destek verdiklerini belirtti.

11- NATO Avrupa Müttefik Yüksek Kuvvetler Komutanı Orgeneral James Jones Türkiye'ye geldi.

12- Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily, Kölner Express gazetesine yaptığı açıklamada, Almanya'da yasaklanan İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği'nin (ICCB) yöneticisi Metin Kaplan hakkında Köln İdari Mahkemesi'nin aldığı ‘sınır dışı etmeme' kararının kabul edilemez olduğunu söyledi.

13- Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah Bin Abdulaziz Rusya'nın başkenti Moskova'da, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Görüşme öncesinde Putin'in "Suudi Arabistan, Müslüman dünyanın kilit ülkelerinden biri" açıklamasına cevaben konuşan Prens Abdullah "Rusya kalplerimizde özel bir yere sahip, çünkü genç Suudi Arabistan'ı tanıyan ilk ülkeydi" dedi.

Ziyaret çerçevesinde iki ülke arasında enerji alanında işbirliği öngören bir anlaşma ile bilim, ticaret ve spor alanında işbirliğini öngören 3 memorandum imzalandı.

3 EYLÜL 2003

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisininMerkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında,Irak'aTürk askerigönderilmesi ile orman vasfını yitirmişaraziler (2B)konusunda açıklamalarda bulundu.

2- DanıştayNöbetçi Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, yoksul öğrencilerinözel okullarda ücretsiz okutulması amacıyla7 Eylül'degerçekleştirmeyiplanladığı sınavınyürütmesinioybirliğiyle durdurdu.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da Bilişim Zirvesi kapsamında düzenlenen ‘Telekom Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türk Telekom'unözelleştirilmesinin sektörünserbestleştirilmesi içinbir ön şart olmadığını belirterek"Serbestleşmeyle artan rekabet ortamında Türk Telekom'unesnek, dinamik bir yapıda daha iyi rekabetetmesi mümkün olacaktır" dedi.

Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de "Bilişim Şurası'nınArdından Beklentiler, Öneriler" konulu toplantıda yaptığı konuşmada "2004 sonunda yüzde 90 öğrencimizeinterneterişiminisağlamışolacağız" dedi.

4- Tarım ve Köyişleri BakanıSami Güçlü, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde81 il tarım müdürüyle bir araya geldi. Bakan Güçlü burada yaptığı konuşmada,tarım sektöründekisorunlarınçözümü içingerçekçi davranılması gerektiğini söyledi. Kamu sektöründedaha öncekiyıllardahizmetlerinideolojikolarak yürütüldüğünü belirten Bakan Güçlü, artık bugün ideolojikdönemin bittiğini belirterek "Hizmette üretimi artırmaya yönelikdavranmak gerekir" dedi.

5- TBMMAnayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzugazetecilere yaptığı açıklamada,Cumhurbaşkanı'nınatama ve referandumkonusundakiyetkilerini kısıtlamayayönelikdüzenlemeleri içerenanayasa değişikliğiçalışmalarına başlandığını söyledi.

6- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden (DİE) yapılan açıklamaya göre,ağustos ayı enflasyonu tüketici fiyatlarında yüzde 0.2 olurken, toptan eşya fiyatlarında eksi yüzde 0.2 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon ise toptan eşyada yüzde 22.7, tüketici fiyat endeksinde ise 24.9 olarak açıklandı.

7- Türkiye'de bulunan NATOAvrupa MüttefikYüksek Kuvvetler KomutanıOrgeneral JamesJones,Genelkurmay Başkanı OrgeneralHilmi Özkökile görüştü. Görüşmede,NATO,Türkiye'nin Irak'a asker göndermesi ile PKK/KADEK konuları ele alındı.

Orgeneral Özkök yaptığı açıklamada,ABD'denKuzey Irak'takiPKK/KADEKvarlığınakarşı daha etkin bir mücadelebeklendiğinisöyledi.

8- ABD'ninAnkara BüyükelçisiEricEdelman, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile görüştü.

Görüşmenin ardından Devlet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABDhazinesinden sağlanabilecek 8.5milyar dolarlıkkrediyle ilgili anlaşmanın, mümkün olan en kısa zamanda imzalanması konusunda her iki tarafın dairadebeyan ettiğibildirildi.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'daki temasları çerçevesinde Alman Friedrich Ebert Vakfı ile TürkiyeAraştırmalarMerkezi tarafındandüzenlenentoplantıda bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, Avrupa'daTürkiye'nin üyeliğinekarşı öne sürülen önemli tezlerden biri olangöç korkusunakarşıgerekirsesınırlamagetirilebileceğinisöyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, HıristiyanDemokratik Birlik Partisi Genel BaşkanıAngela Merkel ile görüştü.Görüşmeden sonradüzenlenen ortak basın toplantısında Merkel "Türkiye'deki reformları takdir ediyoruz, ancak AB'nin ekonomik durumu, Türkiye'ninüyeliğine müsait değil. Bunun Türkiye'ninMüslüman olmasıyla ilgisiyok" dedi .

Başbakan Erdoğan ise Merkel'in ‘ekonomi engeli' iddiasınınaksineTürk ekonomisininçok iyi yoldaolduğununbilindiğini, Türkiye'nin üyeliğininAB'ye zarar değil kar getireceğini söyledi.

10- BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan,İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği demeçte,ABD'nin, Irak'ın istikrarına yardımcı olmak için bu ülkeye birlik gönderilmesi talebinin değerlendirildiğini, ancak böyle bir gücünBM ya da NATO'nunyetkisi altında olmasının istendiğini bildirdi.

11- Avusturya'nın başkenti Viyana'da temaslarda bulunanDışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, UluslararasıAtom EnerjisiAjansı Başkanı Muhammed El Barade ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmede, İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi'ninTürkiye ziyaretinedeğindi ve İran ileajansarasındaki sorunun kısa sürede çözüme kavuşturulmasını umduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül konferanstayaptığı konuşmada da anlaşmayı imzalayanve onaylayanülkeler arasındayer alan Türkiye'nin, inandırıcıve kalıcıbir uluslararasıbarış, güvenlik ve istikrarrejiminin,ancakküresel sorunlarakapsamlı şekildeyaklaşılması sayesindemümkün olacağıgörüşünde olduğunusöyledi.

Öte yandan Baradei,BM Viyana ofisinde devam eden konferansa gönderdiği açıklamada"1945'ten bu yana2 binden fazlanükleer patlama olduğunave bunlar arasındaen yakın zamandaki denemelerin1998'de yapıldığını" belirterek, anlaşmaya imza koyantüm devletlerdenanlaşmayı onaylamalarını istedi.

12- Dünya Bankası tarafındanhazırlananTürkiye raporunda, stratejik konumu ve dinamiknüfusuna karşın yüksek büyüme oranlarınıyakalayamayan Türkiye'nindünyadayıllık yüzde 30 enflasyonla mücadeleeden tek ülkeolduğu belirtildi.Raporda, iş başına gelen hükümetlerin kamu kaynaklarını kendi yandaşlarına kullandırmasınıngelenekselleştiğieleştirisinde bulunuldu.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher düzenlediği basın toplantısında,Kuzey Irak'taki bütün teroristgrupların etkinliğininsona erdirilmesi gerektiğini söyledi. PKK/KADEK'indeteroristbir örgüt olduğunubelirtenBoucher "Kuzey Irak'takoalisyon olaraksorumluluğu biz aldık . Türk ordusuve Türk hükümetiyleyakın temaslarımızvar ve bölgeninTürkiye'ye karşıterör üssü olarak kullanılmamasınınsağlanmasındabu şekilde çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

14- Avrupa Konvansiyonu Başkanı ValeryGiscard d'Estaing, Fransa'nın Strasbourg kentindegazetecilerinTürkiye-AB ilişkilerineilişkinsorularını yanıtladı. d'Estaing "EğerAB ülkeleri arasındayüksek düzeydebir entegrasyondüşünüyorsak, homojenbir yapı oluşturmalı ve muhafaza etmeliyiz. Bunun Türkiye'yleolabileceğineinanmıyorum" dedi.

15- Filistin Devlet BaşkanıYaser ArafatCNNInternationaltelevizyonuna yaptığı açıklamada,Hamas ve diğerFilistinliörgütlerin İsrail ile yenidenateşkes ilan etmeolasılıklarınınbulunmadığını belirterek "YolHaritası öldü, bunun tek nedeni İsrail'inyakın zamandakisaldırganlığıdır" dedi.Arafat,ABD'yide barış planınıcanlı tutmak içinyeterli çabayı göstermemekleeleştirdi.

4 EYLÜL 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Sivas Kongresi'nin 84. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında "Yurdunu ve onurunu korumaya büyük önem veren Türk ulusu, tarih boyunca varlığına, bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne yönelen tüm tehditleri, birlik ve dayanışma içinde kararlılıkla yok etmiştir" dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da bir mesaj yayımladı.

2- Bakanlar Kurulu, Sivas Kongresi'nin 84. yıl dönümü nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Sivas'ta toplandı. Başbakan Erdoğan toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda ağırlıklı olarak ilin sorunlarının görüşüldüğünü söyledi.

Başbakan Erdoğan daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

3- ABD ile Türkiye arasında, Irak'a asker gönderme koşullarının görüşülmesi amacıyla, Genelkurmay Başkanlığı'nda Tümgeneral Bekir Akkoyuncu başkanlığında düzenlenen toplantıya, ABD'nin Avrupa Kuvvetler Yüksek Komutanlığıile Irak'tan sorumlu Merkez Kuvvetler Komutanlığı askeri yetkililerinin katıldığı belirtildi.

4- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin El Cezire televizyonunda Türkiye'nin Irak'a barış gücü askeri gönderme konusuyla ilgili olarak "Komşu ülkelerimiz, kendi siyasi sorunlarını Irak'a taşıyabilirler ve bu da ülkeyi daha da istikrarsız hale getirir" sözleri nedeniyle, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz tarafındanyapılan açıklamada, Zebari'nin açıklamasının, ABD hükümetinin Türk hükümetine yaptığı müracaatla tam bir çelişki içinde olduğunu söyledi.

5- GP Genel Başkanı Cem Uzan, Düzce Depremzedeler Derneği üyelerini kabulünden sonra yaptığı açıklamada, hükümeti eleştirdi.

6- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında "10 bin yoksul ve zeki öğrencinin özel okullarda kamu kaynaklarıyla okutulması" projesinin, Danıştay kararına karşın uygulanması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceklerini söyledi.

7- Kamu İşveren Kurulu üyeleri, hükümet ile sendikalar arasında yürütülen toplu görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine oluşturulan Uzlaşma Kurulu'na, 2004 yılında memurlarayapılacak zam oranının yüzde 12'yle sınırlı olacağınıbildirdi.

8- ABD'deki Cumhuriyetçi Parti Senatörü John McCain, ABC televizyonuna verdiği demeçte, Türk askerlerinin barış gücü görevlerinde başarılı olduğunu belirterek "Türkiye'den gelecek birlikler, şimdiki koalisyonda 15 ülkeden kurulu tümenden çok daha üstündür" dedi.

10- KKTC'de faaliyet gösteren BDH, CTP ve ÇABP partilerinin ortak işbirliği protokolü imzaladığı bildirildi. Protokolde, kendilerini "barış güçleri" olarak niteleyen bu üç partinin, seçim sonrasında ilk adım olarak, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın görüşmecilik görevine son vererek yeni bir görüşmeci heyeti atayacağı açıklandı.

11- Avrupa Parlamentosu'nun"2002 Yılı Dünya İnsan Hakları " konulu raporu ve buna bağlı tavsiye karar tasarısı Genel Kurul'da kabul edildi.

Rapor ve buna bağlı tavsiye kararında, Saddam Hüseyin dönemindeki suçluların yargılanmasını sağlayacak bir mahkemenin oluşturulması için AB'nin bir araştırma komisyonu kurmasının istendiği belirtildi.

12- ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin Kimyasal Silah Sözleşmesi gereğince imha etmesi gereken kimyasal silah stokunun yüzde 45'ini nisan ayına kadar imha edemeyeceği ve 2007 yılına kadar süre isteyeceği bildirildi.

13- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Almanya'nın Dresden kentinde düzenledikleri toplantıdan sonra yaptıkları ortak basın açıklamasında, ABD'nin BM'ye sunduğu yeni karar tasarısına beklentilerini karşılamaması nedeniyle destek vermeyeceklerini söylediler.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ise İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ilegörüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, yeni karar tasarısının beklentilere yanıt verdiğini söyledi.

5 EYLÜL 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalyan düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen AB'nin konvansiyon ve kurumlarının tartışıldığı Ambrosetti Forumu'na katılmak üzere İtalya'nın Milano kentine hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, söz konusu forumun "AB Konvansiyon ve Kurumsallaşma" bölümü ile "Ülke Profili:Türkiye" bölümünde birer konuşma yapacağını kaydetti.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, gazetecilerin Irak'a asker gönderilmesi konusuna ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye ile ABD arasındaki askeri-teknik heyetleri arasındaki görüşmelerin kesintiye uğramadan sürdüğünü söyledi.

3- Danıştay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, özel okullarda ücretsiz okutulacak öğrencilere ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'nın son düzenlemesinin dava konusu edilmesi üzerine, yargısaldenetime tabi tutulduğu ve ivediliği nedeniyle de yürütmenin durdurulması isteminin incelemeye alındığı ifade edildi. Açıklamada, hukuk devletinde kamusal yetkilerin hizmet gerekleri ve kamu yararıyla sınırlı olduğu belirtilerek ''Kamusal yetkileri kullananların yetkilerinin muğlakdeğil sınırlı olduğu, yargısal denetime tabi bulunduklarınıiçlerine sindirdikleri ölçüde hukukun üstünlüğünün sağlanabileceği" bildirildi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin mevcut ihracat potansiyeli, orta ve uzun vadeli planlanan hedefler, komşu ülkelerle ilişkiler ile mevcut gümrük sistemi konularında Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Türkiye Bilişim Derneği'nin düzenlediği "e-Adalet" konulu toplantının ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında özelleştirme çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Unakıtan, özelleştirme takvimi çerçevesinde Türk Telekom'un değer tespit çalışmasının eylül ayı içerisinde tamamlanması, özelleştirmestratejisine yönelik Bakanlar Kurulu kararının ise ekim sonuna kadarçıkartılmasının hedeflendiğini bildirdi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik,özel okullarda ücretsiz okutulacak öğrencileri seçmek amacıyla 7 Eylül 2003 tarihindeyapılacağı ilan edilen merkezi sınavın iptal edilmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Bakan Çelik, engellemelerden dolayı bakanlığının samimi niyetlerle kamu yararı düşünülerek hayata geçirmek istediği 10 bin dar gelirli aile çocuğundan başarılı öğrencileri özel okullara gönderme projesinin, en azından bu yıl için gerçekleştirilemediğini söyledi.

8- BCP Genel Başkanı Mümtaz Soysal, CDP Genel Başkanı Yekta Güngör Özden'le birlikte düzenlediği basıntoplantısında ''işbirliği kararı'' aldıklarını açıkladı. Soysal ''Türkiye'nin bugünkü durumu ve gidişi, ulusal egemenlikve bağımsızlık, cumhuriyetçilik ve demokrasi, Atatürkçü devrimcilik ve ulusalcılık, laiklik ve özgürlük ilkelerine inanan kişi vekuruluşların birlikteliğini zorunlu kılmaktadır'' dedi.

9- Hükümet ve memur sendikaları arasındayürütülen toplu görüşmelerde anlaşmaya varılamaması üzerine Uzlaştırma Kurulu'nca, memur maaşlarına 2004 yılında 1. altı ayyüzde 10, 2. altı ay yüzde 8 oranında zam yapılması kararlaştırıldı.

10- Milli Basketbol Takımı, İsveç'te başlayan 33. Avrupa Basketbol Şampiyonası'ndaki ilk maçında Ukrayna'yı 77-66 yendi.

11- IMF Türkiye Temcilcisi Odd Per Brekk, Hürriyet gazetesinin ekonomik programa ilişkin sorularını yanıtladı.

12- İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen Ambrosetti Forumu'na katılan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa gazetecilerin ''Türkiye Irak'a asker göndermeli mi?'' sorusu üzerine ''Bu bizimvereceğimiz bir karar değil. Bu kararı, Türk parlamentosu verecek. Ama herşeyden önce Irak'a Türk askerlerinin ne amaçla gideceği önemli,bunu orada yaşayan Irak halkına sormak lazım'' dedi.

13- IMF, Dünya Bankası ve OECD başkanlarının yayınladıkları ortak deklarasyonda, zengin ülkelerin tarım ticaretindeki korumacı politikalarına son vermesi istendi.

14- ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'ye sağlanması öngörülen 8.5 milyar dolarlık kredi konusunda iki tarafın ilerleme sağladığı ve kalan ayrıntıların çözümlenmesi noktasına çok yaklaşıldığı belirtilerek, Türkiye'nin Irak'a asker göndermesinin kredi için önkoşul olmadığı vurgulandı.

6 EYLÜL 2003

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul Büyükçekmece ilçesinin Mimarsinan beldesi belediyesince düzenlenen3. Mimarsinan Balık Festivali'nde yaptığı konuşmada, önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerin Türkiye için dönüm noktası olacağını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikası'nın genel kurulunda yaptığı konuşmada, Uzlaştırma Kurulu tarafından dün açıklanan raporun gerekçeden yoksun bir rapor olduğunu belirtti.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, dünyanın bir bölümünün 2005'teki ticari liberalleşmeyi ertelemeyi tartıştığı bir ortamda, Türkiye olarak ihracatçıyı gerçek rekabet savaşına hazırlamaya çalıştıklarını söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek adli yılın başlaması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de insan hakları alanında standartların yükseltilmesinin yalnızca mevzuat değişiklikleri ile gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirterek "Gerçek anlamda bir demokrasi ve hukuk devletine ulaşmakta önemli ve belirleyici olan anayasa ve kanunlar değil uygulamadır" dedi.

5- CHP İstanbul Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'da Türk dernekleri yöneticileriyle yaptığı toplantıda söylediği "Alevilik bir din değildir. Eğer bir din ise ibadet yerine ihtiyaç vardır. Camiler ile cemevleri mukayese edilemez. Birisi ibadethanedir, diğeri ise kültür evidir" şeklindeki sözleri nedeniyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

6- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda yaptığı basın toplantısında, 3 Kasım 2002 Genel Seçimleri'nin iptal edilmesinin hukuki bir zorunluluk olduğunu söyledi.

7- YÖK Başkanı Kemal Gürüz Türk Rektörler Komitesi'nin Denizli'deki toplantısında yaptığı konuşmada, ülke genelindeki 80 bin akademik personelin Yükseköğrenim Eşgüdüm Kurumu (YEK) ile ilgili görüşlerini yazılı olarak kendilerine iletmelerini isteyeceklerini belirterek "Gelen bilgileri aralık ayında kamuoyuna ve yetkililere ileteceğiz" dedi.

8- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ODTÜ 7. Uluslararası Ekonomi Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, enflasyonu düşürmenin sadece kendi görevleri olmadığını belirterek "Düşük enflasyon hem Merkez Bankası'nın hem de hükümetin görevidir" dedi.

9- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar küçük tasarruf sahipleri ve piyasa yatırımları konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

10- Ulusal Güç Birliği Platformu'nun düzenlediği Ulusal Kurultay toplantısı yapıldı. Kurultayın sonuç bildirgesinde, Ulusal Güç Birliği'nin, geçmişte ülkeye hizmet bağlamında farklı görüşte olanların, Türkiye'nin bağımsızlığının ve milli varlığının tehlikeye girmesiyle ortaya çıktığı belirtildi.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İtalya'nın Milano kenti yakınlarında düzenlenen Ambrossetti Forumu'nda İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar, Fransa Başbakanı Jean Pierre Raffarin,Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile ayrı ayrı görüştü.

Foruma katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise memurlara yapılacak maaş zammı konusunda popülist davranmayacaklarını belirterek, 2003 yılı için vermeyi önerdikleri 160 milyon liralık bir defalık iyileştirme parasının üzerine çok fazla çıkmayacaklarını söyledi.

12- AB dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere İtalya'nın Brescia kentine giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, ABD ile Türkiye'ye Irak'ta ayrı bir sektör verilmesi konusunda mutabakat sağlandığını belirterek, Türk askerlerinin yine Türk komutası altında olacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca toplantıda Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile ikili görüşmelerde bulundu.Yunanistan Dışişleri Bakanı Papandreu ile yapılan görüşmede Başbakan Yardımcısı Gül, KKTC'da aralık ayında yapılacak olan seçimler konusunda güvence verdi.

13- Filistin Başbakanı Mahmud Abbas istifa etti.

7 EYLÜL 2003

1- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisi ve gündemdeki gelişmeleri Sabah gazetesine değerlendirdi.

2- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin İzmir İl Başkanlığı'nda yaptığı konuşmada,yeni bir parti olduklarını belirterek, inatla, inançla Türkiye'de idealist, halkın sorunlarına sahip çıkan sosyal demokrat bir parti olduklarını söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen "Ambrosetti Forumu"nun ‘Odaktaki Ülke Türkiye' başlıklı özel oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üyelik yolunda yaptığı çalışmalara dikkati çekerek, Türkiye'nin mutlaka AB üyesi olması gerektiğini, bunun hem Türkiye'yi özgürlükler ülkesi haline getireceğini hem de Türkiye'nin sahip olduğu İslami mirasla medeniyetler çatışması tezlerini çürüterek, medeniyetler uyumunun en güzel örneğini vereceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan daha sonra AB Dönem Başkanı İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile bir araya geldi. Türkiye'nin AB nezdindeki ve uluslararası düzeydeki önemine değinen Berlusconi, 7. AB Uyum Teklifi'nin hem Türkiye hem de Avrupa için iyi bir adım olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan ise toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Berlusconi ile görüşmenin çok verimli ve aile ortamında gibi geçtiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Dönem Başkanı İtalya'nın Riva del Garda'da düzenlediği gayrı resmi dışişleri bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, AB'den BM'de Irak'ta çok uluslu güç oluşturma konusunda anlaşmanın yakın olduğu bilgisi aldığını belirterek, görüştüğü bakanlara da "Irak'a asker gönderme konusunda ihtiraslı halimiz yok" dedi.

5- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, 68. Uluslararası Selanik Fuarı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusunu ele aldı. Türk hükümetinin AB'ye uyum sağlamak için bazı önlemler aldığını belirten Simitis "Başbakan Erdoğan ile görüştük ve bu görüşmeden var olan zorlukların aşılması için kendisinin ve Türk hükümetinin adım atmak istediği izlenimini edindim, ancak bu güne kadar somut bir adım göremedim" dedi.

6- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat liderliğindeki El Fetih örgütünün merkez komitesi, görevinden ayrılan Filistin Başbakanı Mahmud Abbas'ın istifasını görüşmek üzere Ramallah'ta bir araya geldi. Toplantıda, istifayla başlayan siyasi süreç ve yeni başbakan atamalarının ele alındığı, ayrıca Arafat'ın Abbas'a yeniden başbakanlık önereceği bildirildi.

7- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapacağı toplantıda, ülkesi ile ilgili değerlendirmenin "profesyonelce yapılmasını beklediklerini" söyledi. Asefi "Toplantıda, görüş ayrılıkları olabilir, ancak ABD gibi bir ülke de radikal ve siyasi düşüncelerle konuyu takip edebilir" dedi.

8 EYLÜL 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 2004 adli yılının açılışı nedeniyle Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'ya gönderdiği mesajında, yargı erkinin yürütme ve yasama erkinden bağımsız özgür ve güvenceli olmasının, her türlü baskıdanve siyasal karışmalardan uzak biçimde çalışmasının hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkesinin gerçekleştirilmesi yönünden temel bir zorunluluk olduğunu belirterek, yargı kararlarının yalnızca yönetilenleri değil, yönetenleri ve yönetim organlarını da bağladığını açıkladı.

2- Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, kurum tarafından hazırlanan yönetmeliğe ilişkin basında çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, bazı yayın organlarında ‘gizli' gizlilik dereceli MGK Genel Sekreterliği Yönetmeliği'nden alıntılara yer verildiği, abartılı, maksadını aşan yorumlar yapıldığı ve kamuoyunun yanlış yönlendirilmeye çalışıldığının üzüntü ile izlendiği belirtildi.

3- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, NATO makamları ile koordineli olarak, Türk birliklerinden indirim yapılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

4- 2004 adli yılının açılışı nedeniyle düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kabine üyeleri, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Şükrü Sarıışık, sivil ve askeri yargının başkan ve üyeleri katıldı.

Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya açılışta yaptığı konuşmada "Sınırsız din ve vicdan özgürlüğü adına devleti devre dışı bırakmak isteyenlerin uzak amacı önce anarşi, sonra da teokratik devlet düzeninden başka bir şey olamaz" dedi. Özkaya ayrıca, anayasanın tamamen değiştirilmesi, devlet güvenlik mahkemelerinin de kaldırılması gerektiğini bildirdi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dünya Ticaret Örgütü Bakanlar Konferansı'na katılmak üzere Meksika'ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Türk ihracatçısının zararına satış yaparak pazar payını korumaya çalıştığını belirterek "Önümüzdeki günlerde kurun kendi içinde biraz daha ihracatçının yanında bir dengeye kavuşabileceğine inanıyorum" dedi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek 2004 adli yılının başlaması nedeniyle İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de yargıya oksijen kadar ihtiyaç duyulduğunu belirterek "Bizde yargının işlemesi için bir şeyler yapan partileri kimse takdir etmiyor" dedi.

İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu da yurttaşların yolsuzluk, yoksulluk, üretimsizlik ve adaletsizlik içinde çaresiz bırakıldığını belirterek "Yargının içinde bulunduğu en önemli sorun yargı bağımsızlığının tam olarak sağlanamamış olmasıdır" dedi.

7- Milli Eğitim Bakanlığı ile Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) yükseköğretim yasa taslağı komisyonları bir araya geldi.

Toplantının ardından bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, rektörlerle her konuda uzlaştıklarını belirterek, ortak aklın sonuçlarını yeni bir taslağa dökeceklerini söyledi.

ÜAK Başkanı Ayhan Alkış da hükümetle üniversitelerin olmazsa olmazları sayılan akademik normlar konusunda mutabakat sağladıklarını söyledi.

8- AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği paketi için Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nungörevlendirildiğini, ancak bu paketin yalnızca Cumhurbaşkanı'nın yetkileriyle sınırlı olmayacağını belirterek, amaçlarının anayasa değişikliğini geniş bir katılımla yapmak olduğunu söyledi.

9- Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanlığı'na Mahmut Arslan yeniden seçildi.

10- Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.

11- Türkiye'de temaslarda bulunan Azerbaycan Başbakanı İlham Aliyev Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile ayrı ayrı görüştü.

Başbakan Erdoğan görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Azerbaycan'da 15 Ekim'de yapılacak seçimlerin kendileri için anlamlı olduğunu ve Türkiye'de dikkatli bir şekilde izlendiğini belirterek, Yukarı Karabağ sorununda Türkiye'nin Azerbaycan'a desteğinin süreceğini söyledi.

12- Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yiftach Ron Tal, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman'ı ziyaret etti.

Orgeneral Yalman görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Ortadoğu'nun güçlü ve belirleyici iki ülkesi olan İsrail ve Türkiye'nin kara kuvvetleri arasında eskiye dayanan bir ilişki olduğunu belirterek, askeri eğitim, savunma sanayi, bilim ve teknoloji alanında işbirliğinin sürdüğünü söyledi.

13- IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Odd Perr Brekk başkanlığındaki heyet 6. gözden geçirme çalışmaları çerçevesinde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile görüştü.

Brekk görüşmeden önce yaptığı açıklamada, 6. gözden geçirme sırasında iddialı önlemlerin hükümetten isteneceğini bildirdi.

14- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Uzi Landu'nun resmi davetlisi olarak İsrail'e gitti.

15- ABD Başkanı George W. Bush ulusa sesleniş konuşmasında, düşmana karşı Irak ve Afganistan'da yürüttükleri savaş sayesinde ABD sokaklarında ve caddelerinde teroristlerle karşılaşmadıklarını belirterek, Amerikan halkına fedakarlığa hazır olma çağrısında bulundu.

16- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Başbakanlığa Ahmed Kurey'i atadığı bildirildi.

9 EYLÜL 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık'ta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİSK Başkanı Refik Baydur, Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, Hak-İş Başkanı Salim Uslu, TESK Başkanı Derviş Günday ve TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar ile bir araya geldi. Görüşmeye Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de katıldı.

Görüşmeden sonra gazetecilere açıklamada bulunan Hisarcıklıoğlu "Dış politikadaki son gelişmeler, Irak'ın yeniden yapılandırılması, Türkiye-ABD ilişkileri ve Kıbrıs konusundaki ortak görüşlerimizi Başbakana ilettik. Ayrıca toplum vicdanında derin yaralar açan yolsuzluklarla etkin mücadelenin gerekliliğini vurguladık" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Atletizm Şampiyonası'nda ikinci olan Milli Atlet Süreyya Ayhan'ı Başbakanlık'ta kabul etti. Başbakan Erdoğan kabulde yaptığı açıklamada, Ayhan'ın dünya ikincisi olduğunu, ancak Türkiye'nin onu birinci olarak kabul ettiğini belirterek, Süreyya'dan 2004 Yunanistan Olimpiyatları'nda birincilikbeklediğini söyledi.

3- Pakistan Savunma Günü nedeniyle Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Sher Afgan Khan tarafından verilen resepsiyona katılan Genelkurmay İkinci BaşkanıOrgeneral İlker Başbuğ gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orgeneral Başbuğ, Irak konusunda AB ile yapılan görüşmelerin amacının, Bakanlar Kurulu kararı için gereken askeri bilginin temininden ibaret olduğunu söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir'de Parti Meclisi'nin (PM) açılışında yaptığı konuşmada, CHP'nin 80. kuruluş yılını kutladığını ve bunun için son olarak PM toplantısını bağımsızlığın sembolü olan İzmir'de yaptıklarını söyledi. Baykal ayrıca, CHP'nin 80 yıldır ilerici çağdaş hizmetlerini sürdürdüğünü belirterek, bugün de Meclis'te 3'te 1'li sandalye oranıyla demokrasi mücadelesi verdiklerini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NTV televizyonuna verdiği röportajda, Irak'a asker gönderme ve bölgedeki gelişmeler konusunda son durumu değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Gül, ABD ile Irak'a asker gönderme konusundaki temaslarda sıkıntı olmadığını belirterek, askeri ve siyasi risk analizlerinin bu ay içinde tamamlanacağını, hükümetin ay sonunda karar aşamasına geleceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Türkiye'de temaslarda bulunan Şeyh Abdül Menef Abdül Hasan Mübarek başkanlığındaki Irak Aşiretler Konseyi üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, Türk askerinin Irak'a polis veya inzibat gücü olarak değil, Irak'ın esenliğine katkıda bulunmak için gideceğini söyledi.

6- Maliye Bakanlığı'nda ‘2003 yılı gerçekleşmeleri ve 2004 yılı hedefleri' ile ilgili basın toplantısı düzenleyenMaliye Bakanı Kemal Unakıtan, enflasyondaki düşüşe paralel olarak 2004 yılı sonunda Türk lirasından 6 sıfırın atılacağını söyledi. Bakan Unakıtan ayrıca, IMF'ye verilen taahhütler çerçevesinde faiz dışı fazla hedefinde kararlı olduklarını belirterek, 20.3 katrilyon lira tutarındaki faiz dışı bütçe fazlası hedefinin ağustos sonu itibari ile 15.5 katrilyon lirasının tutturulduğunu açıkladı.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ‘Buğday ve Arpa Tohumculuk Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, tarım alanındaki sorunlara çözüm bulmak içinyapmayı planladıkları 100 köye 1000 tarımcı projesiyle sorunları merkeze ulaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) kuruluşunun 40. yılı nedeniyle Milliyet gazetesi ile birlikte düzenlediği ‘Güçlü ve Büyük Türk Ekonomisi için Üretim ve İstihdam Politikaları Araştırma Yarışması' töreni öncesi yaptığı konuşmada, yeni iş yasasından önemli beklentilerinin bulunduğunu söyledi. Bakan Başesgioğlu, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada ise SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olarak yapılan müracaatın 650 bine ulaştığını belirterek "Yapılandırma kapsamında 4 katrilyon lira bir gelir bekliyoruz" dedi.

9- Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, enflasyondaki olumlu gelişmelere rağmen mali disiplinin kritik önemini koruduğubildirildi.

10- Ankara Sanayi Odası (ASO), DPT Müsteşarlığı, İngiltere Büyükelçiliği ve Türkiye Bilişim Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Türkiye-İngiltere E-Devlet Semineri'ne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, ASO Başkanı Zafer Çağlayan ve İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacottkatıldı.

Başbakan Erdoğan seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bilgi toplumuna geçiş sürecini yönlendirmek amacıyla somut adımlar attıklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener de "Türkiye e-devlete geçişte kamu hizmetlerinin etkinliğe ulaşmasında belli mesafeler almayı amaçlamaktadır" dedi. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, e-devlet çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, çeşitli bakanlıklar ile kamu kuruluşlarındaki e-devletle ilgili çalışmaların belli bir düzeye ulaştığını söyledi.

ASO Başkanı Çağlayan da Türkiye'de yaşanan ekonomik ve siyasi problemlerin altında değişen dünya ve ülke şartlarına uyum sağlamakta gösterilen gecikmenin yattığını söyledi.

Westmacott ise İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, İngiltere Büyükelçiliği ile Türk hükümetinin Türkiye'deki e-devlet politikası hedeflerinin desteklenmesi yönündeki ortak çalışmalarından dolayı duyduğu memnuniyetiiçeren mesajını Başbakan Erdoğan'a sundu.

11- İzmir'in işgal altından kurtuluşunun 81. yıl dönümü İzmir'de törenlerle kutlandı.

12- AKP İstanbul Milletvekili Emin Şirin partisinden istifa etti.

13- ABD'li yatırımcılara Türk ekonomisindeki son gelişmeleri aktarmak üzere ABD'de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve beraberindeki heyet, ABD'nin Chicago ve Des Moines kentlerinde finans kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantılarda bilgi veren ve soruları yanıtlayan Bakan Babacan, Türkiye ekonomisinin güçlü ve istikrarlı bir hükümeti de arkasına alarak hızlı bir iyileşme sürecine girdiğini söyledi.

14- ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen ‘Uçuş Emniyeti ve Havacılık Güvenliği Zirvesi'ne katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Irak'ın yeniden yapılandırılması konusunda Türkiye'nin her türlü bölgesel ve uluslararası işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

15- ABD yönetimi, Türkiye'ye verilecek 8.5 milyar dolarlık krediyi onayladı. ABD Başkanı George W. Bush yönetimi tarafından ABD Kongresi'ne gönderilen mektupta, Bush yönetiminin krediyi sağlamaya hazır olduğu bildirildi.

16- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston İtalya'nın başkenti Roma'da yaptığı açıklamada "Aralıktaki KKTC seçimlerinin adaletsiz ve antidemokratik bir seçim olarak algılanmasına yol açacak bir gelişme konusunda son derece kaygılıyız" dedi.

Weston ayrıca, ABD'nin seçim öncesinde Kıbrıs'taki durumu yakından izlediğini belirterek, KKTC'deki üç muhalif siyasi grubun ortak platform oluşturup, BM'nin Kıbrıs planına desteğinden memnun olduğunu belirtti.

18- Arap Birliği toplantısına, Irak yönetimi adına Geçici Hükümet Konseyi'nden bir heyetin katılımı kabul edildi. Arap Birliği, Geçici Hükümet Konseyi'nin Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'ye hükümetinin birliğe kabul edildiğini bildirdi.

19- Ermenistan Parlamentosu ölüm cezasını kaldıran yasayı onayladı.

20- İsrail'in Tel Aviv ve Kudüs kentlerinde düzenlenen 2 ayrı intihar saldırısında, 12 kişinin öldüğü, 80 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 EYLÜL 2003

1- ‘Formula-1'İstanbul Grandprixtesislerinintemeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada,Formula 1'den ciddi bir gelir beklentisi içinde olduklarını belirterek "Bu çapta, uluslararası bir tanıtım kampanyası gerçekleştirmeye kısa süre içinde kimsenin gücü yetmez. Mart 2005'ten önce bu dev projenin hayata geçmesini bekliyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, bazı temel atma törenlerine katılmak üzere Çanakkale'nin Çan ilçesine gitti.

2- Kara KuvvetleriKomutanı Orgeneral Aytaç Yalman, YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve bazı rektörleri kabul etti. Görüşmede,hükümet tarafından hazırlananYÖK yasa taslağı konusuele alındı.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan YardımcısıAbdullah Gül"ABve Tanıtım" konulu basın toplantısında yaptığı konuşmada,hükümetinAB sürecini hızlandırmak içinkurmayı kararlaştırdığı "Reform İzleme Grubu" ile "AB İletişim Grubu" hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin gerçekleştirdiği son reformlarla Kopenhag kriterlerini‘kağıt üzerinde' tamamladığını belirtenBaşbakan Yardımcısı Gül, oluşturulanReform İzleme Grubu ile bunların etkin birşekilde uygulamaya geçirilmesine çalışacaklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca AB üyesi, katılımcı ve aday ülkelerin büyükelçileriyle bir araya gelerek oluşturulan "Reformİzleme Grubu" ile "AB İletişim Grubu" hakkında bilgi verdi. Görüşmede ayrıca AB reformları, Kıbrıs ve Irak konuları ele alındı.

4- Adalet Bakanlığı tarafından bastırılan "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İçtihatlar" adlı kitabın tanıtımı için basın toplantısı düzenleyen Adalet Bakanı Cemil Çiçek, toplantının ardından gazetecilerin soruları üzerine, yolsuzluklarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Çiçek, yolsuzlukların siyasetçi, bürokrat veişadamlarının işbirliği yaptığı bir organizasyon tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

5- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Uluslararası Finans Enstitüsü (Institute of International Finance-IFF) işbirliği ile İstanbul'da düzenlenen "Operasyonel Risk" konulu seminerde yaptığı konuşmada, operasyonel kayıpların Merkez Bankası'nın imajınızedeleyici olduğunu belirterek, böyle bir durumun da ekonomide buhrana yol açabileceğini söyledi.

6- TOBB, Türk-İş, Hak-İş, TİSK, TZOB ve TESK tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan mektupta, Kıbrıs, Irak'a Türk askeri gönderilmesi ve ekonomik riskler konusunda ciddi uyarı ve önerilere yer verildi. Mektupta, Irak'ın istikrara kavuşmasının Türkiye'nin vazgeçemeyeceği milli çıkarı olduğu belirtilerek, bu konudaki son kararı TBMM'nin vermesi istendi.

7- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü'yü ziyaret etti."ABD'nin vereceği 8.5 milyar dolar kredininne zaman ve kaç dilim halinde verileceği" şeklindeki gazetecilerin sorusu üzerineEdelman,kredi takviminin IMF ile Dubai'de yapılacak görüşmelerden sonra belli olacağını söyledi.

8- Irak Geçici Yönetim KonseyiBaşkanı Ahmet Çelebi,Geçici Konsey üyelerinden Reca Huzaiile birlikteIrak'ın başkenti Bağdat'tadüzenlediği ortak basın toplantısında,Konsey olarak, Irak'a yeniyabancı askerlerin gelmesini istemediklerini belirterek, amaçlarının, Iraklıların kendi egemenliklerini kendilerinin sağlamaları olduğunu söyledi.

9- ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, Fransa ile Almanya'nınIrak konusundayeni bir BM kararınakarşı olmadığını belirterek"Fransa ile Almanya'nın BM'nin Irak'tadaha büyük bir rol üstlenmesini öngören yenibir karara karşı olmadıklarını düşünüyorum. Biz önerilere açığız. Sonuca ulaşmak için sorunları görüşüptartışmaya devam edeceğiz" dedi.

10- Suriye'de, Muhammed Mustafa Miro başkanlığındaki hükümetin istifa ettiği bildirildi.

11 EYLÜL 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan "Ulusa Sesleniş" konuşmasında, hükümetin öncelikli meselesinin eğitim ve sağlık olduğunu belirterek,2004 yılından itibaren öğretmenlik mesleğinin kademeli hale getirileceğini ve meslek liseleri aleyhine işleyen 0,3-0,8 katsayı uygulamasının kaldırılacağını söyledi.

2- Hükümet ile memur sendikaları arasında toplu görüşme yapmak üzere Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığında Başbakanlık'ta yapılan toplantı, KESK Genel Başkanı Sami Evren ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız'ın katılımıyla yapıldı.

Evren toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Uzlaştırma Kurulu raporunun, Kamu İşverenler Kurulu tarafından reddedildiğini belirterek "Bundan sonra, eylemler sürecek" dedi.

Akyıldız da yaptığı açıklamada, bundan sonraki süreçte konuyu uluslararası kuruluşlara taşıyacaklarını söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ‘Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası'nınbaşlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, eğitimdeki kaynak miktarında bir artırıma gidilmemesi durumunda sağlıklı bireylerin yetişemeyeceğini söyledi.

Törene ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan'ın DEHAP davasına istinaden ‘Seçim iptal olursa ülkede kaos çıkar' sözleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Yargıtay'ın kararının kesin olacağını ve bu kararın üstüne yorum yapmanın kaosu oluşturacağını söyledi.

5- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Kayseri Ticaret Odası ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen "Para Politikaları" konulu toplantıda yaptığı açıklamada, paradan sıfır atmanın bir süreç olduğunu belirterek "Üzerinden altı sıfır atılmış para elimize en geç 2005 yılında geçecektir" dedi.

6- Türkiye'de bulunan Irak Geçici Yönetim Konseyi Başkanı Ahmet Çelebi ve beraberindeki heyet, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. Görüşmelerden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelebi "Türkiye Irak'a asker gönderme kararı alır, ABD deisterse bizim bir itirazımız olmaz" dedi.

7- Türkiye'de bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Vilayet Guliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan resmi ziyaretini sürdürdüğü ABD'nin New York kentinde yaptığı açıklamada,8.5 milyar dolarlık ABD kredisiyle ilgili anlaşmanın imza tarihinin belli olmadığını belirterek "Güçlü ekonomik politika uygulamasının sürdürülmesi ve Irak'ın bağımsızlığa kavuşturulması konusunda bizden katkı isteniyor. Ancak kredi Irak'a asker yollama koşuluna bağlı değil" dedi.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'negerçekleştirdiği ziyaret kapsamında KKTC muhalefet parti liderlerinin de katıldığı bir toplantı düzenledi. Bakan Papandreu toplantı öncesi yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta çözümün Annan planı temelinde tarihi bir fırsat olduğunu belirterek "Ancak bu yönde siyasi irade gerekiyor" dedi.

10- İsrail Başbakanı Ariel Şaron başkanlığında toplanan Güvenlik Kabinesi'nin, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın sürgüne gönderilmesi yönünde karar aldığı bildirildi.

11- İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh'in, başkent Stockholm'de alışveriş yaparken uğradığıbıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitirdiği açıklandı.

12 EYLÜL 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan İşadamları Derneği (TABA) tarafındanİstanbul'da düzenlenen ''Türk-Amerikan İlişkileri'' konulukonferansa katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, zaman zaman yaşanan güçlüklere rağmen Türkiye ile ABD arasında dostluk veittifak ilişkisinin sağlam bir zemine oturmuş olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan daha sonra İzmit'in Gebze ilçesine giderek bir hastanenin açılışını yaptı.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İzmir'de TARİŞ Zeytinyağı Üretim Tesisi'ninaçılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli darboğazlardangeçtiğini, artık bu sıkıntı ve bunalımların arkada bırakıldığınısöyledi.

3- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve bazı oda başkanları, 8.5 milyar dolarlık ABDkredisinin gelip gelmeme durumu ile ekonomiye olası etkilerinideğerlendirdiler.

4- Türkiye ile ABD arasında, Irak'ınkuzeyinde bulunan PKK/KADEK terör örgütünün bölgedeki etkinliğinin sona erdirilmesini amaçlayan görüşmeler başladı.

Görüşmelerde, ABD heyetine ABD DışişleriBakanlığı yetkililerinden Lynn Pascoe başkanlık etti.

Pascoe görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, izlenecek adımlar konusunda net adımlar belirlendiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise terörle mücadeledeki kararlılık vurgulanarak "Bu bağlamda, iki ülke arasında yapılacak işbirliğinin ayrıntıları üzerinde teknik seviyede bir toplantı, önümüzdeki haftalarda Ankara'da yapılacaktır" denildi.

5- Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi ''cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak'' ve ''özel belgede sahtecilik'' suçlamalarına ilişkin Bankekspres Davası'nda bankanın eski sahibi Korkmaz Yiğit hakkında beraat kararı verdi.

6- ABD'nin Ankara Büyükelçisi EricEdelman,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı RifatHisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti.

Ziyaret sonrası bir açıklama yapan Hisarcıklıoğlu,ziyaret vesilesiyle Türkiye, ABD ve Türkiye'nin Irak'taki ekonomiyesağlayacağı katkılar hakkında karşılıklı görüş alışverişindebulunduklarını söyledi.

Büyükelçi Edelman da Türk ve Amerikan işbirliğinin daha daderinleştirilmesini ve ekonomik ilişkilerin daha da ileriyegötürülmesi konularını tartıştıklarını söyledi.

7- Uluslararası Para Fonu (IMF)Başkanı Horst Köhler ve Başkan Yardımcısı Anne Krueger ABD'nin başkenti Washington'da düzenledikleri basın toplantısında, Türk ekonomisindeki gidişi de değerlendirdiler.

Köhler, Türk ekonomisinde herhangi bir zayıflıkbelirtisi olmadığını, tersine ekonominin giderek güçlendiğinibelirtti.

Krueger de ''Ekonomi çok iyi gidiyor. Birisi Türkekonomisinin geçen yıl yüzde 7.8 büyüyeceğini, enflasyonun bu yılyüzde 20'lere düşeceğini söyleseydi kimse inanmazdı'' dedi.

8- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı(UAEA) Yönetim Kurulu, İran'a, gizli nükleer silah programıyürütmediğini kanıtlamak için 31 Ekim'e kadar süre verilmesini öngören kararı kabul etti.

Kararda, İran yönetiminden, uranyum zenginleştirme denemelerini de askıya alması istendi.

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan,İsviçre'nin Cenevre kentinde gazetecilereİsrail Kabinesi'nin Yaser Arafat'ın sürgüne gönderilmesi kararını değerlendirerek, kararın ihtiyatsızlıkolacağını söyledi.

10- BM Güvenlik Konseyi, Libya'ya yaklaşık 10 yıldır uygulanan ambargoyu kaldırdı. Tasarı, ambargonun derhal kaldırılmasını ve Libyayaptırımlar komitesinin lağvedilmesini öngörüyor.

11- Arap Birliği Sözcüsü Hişam Yusuf, Mısır'ın başkenti Kahire'de yaptığı açıklamada ''Arafat'ın sürgünegönderilmesinin sonuçları bütün bölgeyi etkiler'' dedi. Yusuf ayrıca, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail kabinesinin kararınınyarattığı bu ''ciddi tehlikelileri'' ele almak üzere toplanmasını daönerdi.

12- Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın sürgüne gönderilmesinin ''ciddi bir siyasi hata'' olacağı belirtildi. Açıklamada, İsrail hükümetinin bu konudaaldığı prensip kararının Moskova'da kaygıyla karşılandığını ve bukararın uygulamaya geçirilmesinin, durumun zaten çok karışık olduğubölgede son derece olumsuz sonuçlar doğurabileceği kaydedildi.

13 EYLÜL 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SezerSakarya Zaferi'nin 82. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye Cumhuriyeti'nin Atatürk ilke ve devrimleri ışığında çağdaşlaşma çabalarını sürdüreceğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Bülent Arınç da birer mesaj yayımladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ‘Uluslararası Mücevher, Altın, Gümüş Takı, Saat ve Ekipman Fuarı-Gold İstanbul 2003'ün açılış törenine katıldıktan sonra Bursa'nın Gemlik ilçesine geçerek belediye tarafından yaptırılan çok katlı otoparkın açılışında bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan burada, yeni yasama döneminde bankaların Hazine garantisi kapsamından çıkarılacağını açıkladı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara'nın Polatlı ilçesinde düzenlenen 82. Sakarya Zaferi kutlamaları ve Gordion Kültür, Turizm ve Tarım Şenlikleri kapsamında yaptığı konuşmada, hükümetin eğitimi kendi siyasi yaklaşımı doğrultusunda şekillendirmeye çalıştığını belirtti. Baykal ayrıca, Türkiye'nin Irak'a asker göndermesi için de hükümetin BM kararını beklemek zorunda olduğunu söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül CNN-Türk televizyonunda yayınlanan "Soru-Cevap" programında Irak'a Türk askeri gönderilmesi konusunu değerlendirdi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin partisinin İstanbul Mecidiyeköy ve Kuştepe irtibat bürolarının açılış törenlerinde yaptığı konuşmada, ekonomik dengelerin her geçen gün düzeldiğini söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada "İsteyenin istediği kadar vergi ödeme dönemini sona erdirerek, gerçek kazancı vergilendirecek yeni adımlarımızdaki asıl amaç kayıtdışı ekonomiyi kayıt altına almak" dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Gaziantep'te hayırseverler tarafından yaptırılan bazı ilköğretim ve liselerin açılışlarında, milli eğitime ideolojik bakmanın ihanet olduğunu söyledi.

8- Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç Liman-İş Sendikası'nın 15. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "Hükümet işçiye ve memura değil, bankaları soyanlara karşı tavır almalıdır" dedi.

9- Milli Atlet Süreyya Ayhan Monako'da düzenlenen Altın Lig Atletizm Şampiyonası finalinde 1500 metrede 3.57.73'lük derecesiyle birinci oldu.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Artvin Barosu'nun konferansına katılmak için geldiği Trabzon'da gazetecilerin Irak'la ilgili sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Denktaş, Irak'taki Türkmenlerin çok zor durumda olduklarını belirterek "Biz de bir dönemler bizi ezmeye kalkışan insanlarla yaşadık. Türkmenleri anlıyoruz" dedi.

11- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Meksika'nın Cancun kentinde devam eden Dünya Ticaret Örgütü Bakanlar Konferansı'nda yaptığı konuşmada, tarım desteklerinin kaldırılması gerektiğini belirtti.

12- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AB dönem başkanı İtalya tarafından, başkent Roma'da düzenlenen AB adalet ve içişleri bakanları gayri resmi toplantısında yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı'dan Sincan F Tipi Cezaevi'ne nakledilebileceği yolundaki açıklamalarla ilgili olarak Adalet Bakanlığı'nın gündeminde böyle bir nakil olayının bulunmadığını bildirdi.

13- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref The News gazetesine verdiği demeçte, Hindistan'a ‘daha fazla ertelemeden' masaya oturma çağrısında bulundu.

14- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) Tahran'ın gizli nükleer silah programına ilişkin karar tasarısını kabul etmesinin siyasi amaçlı olduğunu bildirdi.

15- Irak'ın Kerkük kentinde düzenlenen Üçüncü Türkmen Kurultayı başladı.

16- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptıkları toplantıda "uluslararası topluluğun Irak konusunda daha fazla sorumluluk alması" üzerine anlaşmaya vardığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da Fransız TV televizyonuna verdiği demeçte, Fransa'nın en erken gelecek ay başında Irak halkına egemenliğinin verilmesini öngören önerisini eleştirdi.

17- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat dün Ramallah'taki karargahında yaptığı konuşmada, hiç kimsenin kendisini memleketinden atamayacağını söyledi.

14 EYLÜL 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2003-2004 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajda, çağdaş ve evrensel ilkeleri benimsemiş ülkelerin saptadıkları ereklere ulaşabilmek ve dünyada daha çok söz sahibi olmak amacıyla eğitim kalitesini yükseltmek ve yaygınlaştırmak için çaba gösterdiklerini ve eğitimin yaşam boyu süren bir etkinlik olduğunu söyledi.

Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir mesaj yayımladı.

2- Bilecik'in Söğüt ilçesinde düzenlenen 722. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Tarihi siyasi tarih olarak okumuyoruz. İdeolojik bakıyoruz. Kendi gerçeklerimizin yorumunu yapamıyoruz. Aydınlar da bu konuda görevini yerine getiremedi" dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nce,YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve 8 rektörün Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman'ı ziyaretiyle ilgiliyazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, görüşmenin Genelkurmay'ın bilgisi dahilinde yapıldığı belirtilerek "Türkiye için hayati önemi haiz milli eğitim sistemimize ilişkin gelişmelerin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından da dikkatle ve yakından izlenmesi doğaldır" denildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Kocaeli İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, hükümetin 10 aylık uygulamalarını eleştirerek"İşsizlik artıyor. Gelir dağılımı bozuluyor. Sosyal devlet çözülmeye devam ediyor" dedi.

5- İmar Bankası'ndaki gelişmelere ilişkin açıklama yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, kapatılan İmar Bankası'nda 750 trilyon lira tutarındaki Hazine bonosuna yatırım yapan yatırımcıların mağduriyetinin giderilebilmesi için öneri olsun diye bir yasa taslağı hazırladıklarını, taslağı ilgili bakanlarla Hazine'ye ilettiklerini söyledi.

6- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, kamuoyunda tartışmaya açılan basın yasası taslağının "editoryal bağımsızlığı sağlayacak yeterli güvenceyi içermediği" bildirildi.

7- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld New York'ta yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Irak'a asker gönderme konusunda iyimser olduğunu belirterek, Irak'ın başarısı konusunda, Türkiye'nin ABD ile aynı iradeyi paylaştığını sandığını söyledi.

8- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Irak'ta Geçici Hükümetin Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Irak'taki güvenlik durumunun uğraştırıcı olduğunu, ancak Amerikan birliklerinin ülkenin güvenliğini sağlayacağından ve demokrasiyi tesis edeceğinden emin olduğunu söyledi.

15 EYLÜL 2003

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, eğitim, kamu yönetimi temel taslağı ile ekonomideki son durum ele alındı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, her öğretim yılında öğretmenlere ödenen eğitim ödeneğinin 250 milyon TL olarak verilmesini öngören kararnamenin Cumhurbaşkanı Sezer'in onayına sunulduğunu,hükümetin hedefleri açısından ekonomik göstergelerin olumlu olduğunu belirterek, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın toplantıda 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un 14. Maddesi gereğince, 2003 yılının ikinci üç ayını değerlendiren bir rapor sunduğunu söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik 2003-2004 eğitim-öğretim yılının açılışı dolayısıyla Ankara'nın Altındağ ilçesindeki bir ilköğretim okulunda düzenlenen törene katıldı.

Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, eğitime yapılacak yatırımın geleceğe yapıldığını belirterek, ikili eğitimin kaldırılacağını, ders müfredatının yenileceğini ve öğretmen açığının kapatılacağını söyledi.

3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan gazetecilere DEHAP davası konusunda yaptığı açıklamada, Seçim Yasası'nın kendilerine verdiği yetki kapsamında DEHAP'ın seçime girişine vize verdiklerini belirterek, dava ile ilgili dosya önlerine geldiğinde hem seçim hem de maddi hukuk açısından tartışıp karara bağlayacaklarını söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Almanya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Volker Ruhe'yi kabulünde gazetecilerin Irak'a asker gönderilmesine ilişkin soruları üzerine, Irak'a asker gönderilmesi ile ilgili bilgilerin hafta sonunda toplanacak Milli Güvenlik Kurulu'na(MGK) rapor edilebilecek seviyeye gelebileceğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı ile Dini ve Sosyal Hizmet Vakfı tarafından düzenlenen "AB Uyum Yasaları Çerçevesinde Vakıf ve Derneklerin Durumu" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye'de değişik alanlardaki kirliliğe paralel olarak vakıflarda da kirlilik yaşandığını belirterek, vakıfların bir kısmının örtülü ödenek gibi kullanıldığını söyledi.

6- İçişleri Bakanlığı, Kürdistan İslamı Hareketi (KİDH) örgütünü terör listesine aldı.

7- Türkiye'de bulunan Portekiz Cumhurbaşkanı Jorje Sampaio, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye'nin AB üyeliği için her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını belirterek, Kopenhag kriterlerinin karşılanması yönündeki reformlarından dolayı Türkiye'yi kutladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer de Portekiz'in verdiği desteğin 2004 yılında da sürmesini beklediklerini söyledi.

Sampaio daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kabul ederek bir süre görüştü.

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Gürcistan'daki temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanı İraklı Menagarişvili ile bir araya geldi. Heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'nin Gürcistan'ın sorunlarının çözümü için yardımcı olmaya hazır olduğunu belirterek, Gürcistan'ın Kafkasya'nın istikrarı açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze tarafından kabul edildi.

9- Meksika'nın Cancun kentinde düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü üyesi ülkeleri ticaret bakanları konferansı sona erdi.

Zengin ve yoksul ülkeler arasında başta tarım ürünlerine uygulanan devlet destekleri konusu olmak üzere bir çok konuda süren müzakerelerde tarafların geri adım atmaması üzerine uzlaşmayavarılamadı.

10- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Irak'taki temaslarının ardından Kuveyt'e geçti. Powell burada gazetecilere yaptığı açıklamada "Türk birliklerinin Irak'a gönderilmesi konusunda Irak'ta ciddi hassasiyetler var. Bununla birlikte biz konuyu müzakereye devam edeceğiz" dedi.

11- Irak'ta Türkmen Kurultayı'nın son gününde yapılan başkanlık seçimlerinde, Irak Türkmen Cephesi başkanlığına Faruk Abdullah Abdurrahman seçildi.

12- Irak Geçici Hükümet Konseyi üyesi İbrahim Ecceferi Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, aralarında Türkiye ve İran'ın da bulunduğu komşu ülkelerden asker gönderilmesine itirazları bulunduğunu belirterek, Irak'ın yabancı askeri kuvvetlere ihtiyacı olmadığını söyledi.

13- İsveç'te yapılan Euro'ya geçiş referandumundan ret kararı çıkmasının ardından Başbakan Göran Persson, sonucu memnuniyetle karşıladığını belirterek, İsveç halkını pek de iyi günlerin beklemediğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi de konuya ilişkin olarak "İsveç, İngiltere ve Danimarka gibi Euro bölgesi dışında kalarak AB'deki etkisini kaybetti" dedi.

14- Gürcistan Meclis Başkan Yardımcısı Vahtang Kolbaia Zaman gazetesine verdiği demeçte, Karadeniz Rus Limanı Novorossisk'ten Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattına eklenecek bir hattın Abhazya sorununun çözümüne büyük katkı sağlayacağını belirterek, Amerika, Rusya ve Türkiye'nin isteğiyle gerçekleşebilecek bu projeyle boru hattının Abhazya üzerinden BTC'ye ekleneceğini ve bu projenin, gerçekleşmesi durumunda, Boğazlardaki tanker riskini de azaltacağını söyledi.

16 EYLÜL 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Eric Edelman ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan görüşmede, PKK-KADEK konusunda ABD'nin tutumunu eleştirerek "Terörle mücadele sözde kalmasın. Somut adım bekliyoruz" dedi. Başbakan Erdoğan Irak'ın yeniden yapılandırılması ile ilgili olarak da toprak bütünlüğü, siyasi birlik ve bir etnik grubun diğerleri üzerinde egemen olmaması ilkelerinin gözetilmesi gerektiğini belirtti.

Edelman ise Irak'tan kaynaklanan terörün sona ermesinin iki ülkenin çıkarına olduğunu belirterek, görüşmelerin süreceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, DEHAP oylarının iptal edilmesi ve ‘erken seçim' olması durumunda partisinin oy oranının artacağını belirterek "CHP de dahil bizim dışımızdaki tüm partiler oy kaybediyor" dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de toplantıda yaptığı konuşmada "Erken seçime ihtiyaç yok. Türkiye'nin karışmasına, yeniden suni tartışmalara girilmesine izin vermeyiz" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Gürcistan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül bir soru üzerine, AB'nin, KADEK'i ‘terorist eylemlere başlamadığı' gerekçesiyle ‘terör örgütleri ve teroristler' listesine almamasını eleştirerek "AB terörle mücadele konusunda iyi bir sınav vermiyor. Eminim ki bunun farkına varacaklar" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İstanbul'da BM tarafından düzenlenen ‘Geçiş Sürecindeki Ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Uygulamaları' konulu toplantıda yaptığı konuşmada "Küreselleşmenin getirdiği fırsatların ulusal ve küresel düzeylerde hakça paylaşılması ve insanlığın yararına kullanılması için çabalarımız artıyor" dedi.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Bölümü Başkanı Joanne Disano da konuşmasında "Küresel rekabet artık karşı konulamaz bir hızla artıyor. Bizim amacımız ise ülkelerarası ortak projeler üreterek dünya geleceğini güvenilir bir yapıya kavuşturmak" dedi.

5- Meksika'nın Cancun kentinde yapılan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 5'inci Bakanlar Konferansı'na katılanDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'ye dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, müzakereler sonucunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin toplantıdan bir yarar sağlayamadığını söyledi.

6- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily'yi kabul etti. İki bakan heyetler arası görüşmenin ardından bilgi verdiler. İçişleri Bakanı Aksu, görüşmelerin temelini oluşturanyasaklı İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği'nin yöneticisi Metin Kaplan için Almanya hükümetinin iade konusundaki kararlılığını takdirle karşıladıklarını belirterek, bakan olarak kötü muameleye göz yumulmayacağının güvencesini verdiğini söyledi. Schily de Kaplan'ın Türkiye'ye iadesi için işkence ve kötü muamele edilmemesi konusunda garanti istediklerini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmede destek sözü aldıklarını söyledi.

Schily daha sonra Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çiçek, Kaplan konusunda yazılı bir taahhüt talebi olup olmadığı sorusu üzerine "Bağımsız yargı adına teminat vermemiz söz konusu değil. Böyle bir taahhüt vermedik" dedi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ekonomi Muhabirleri Derneği'nce (EMD) düzenlenen sohbet toplantısında "Banka mevduatı yüzde 100 devlet güvencesinde. Bu güvenceyi kaldıracağız. Konu, Meclis açıldıktan sonra gündeme gelecek. Bunun birdenbire mi yoksa kademeli olarak mı kaldırılacağı henüz belli değil" dedi.

8- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız sendikası tarafından düzenlenen basınla dayanışma toplantısında yaptığı konuşmada, toplu görüşme sürecinde uzlaşmacı bir tavır takındıklarını, toplumsal gerginlik üretecek politikalar izlemediklerini ve sanal taleplerde bulunmadıklarını belirterek, hükümetin bunu anlamadığını söyledi.

9- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer yaptığı açıklamada, ilköğretim öğrencilerineücretsiz dağıtılan ders kitapları ile ilgili olarak "Bu kitaplar çok ciddi bir hazırlık süreci geçirmeden basıldı. Kitaplar hem eğitim, bilim hemiçerik olarak hem de noktalama ve imla açısından birçok eksiklik taşıyor. Eğitim-Sen yıllardır tüm eğitim araçlarının bedava dağıtılmasını savunmuştur. Ancak bu dağıtımdan siyasi rant sağlamaya karşıyız" dedi.

10- BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'a yönelik tehditleri üzerine Arap ülkelerinin sunduğu tasarıyı görüşmek üzere toplandı. Toplantıda İsrail temsilcisi Dan Gillerman "Arafat, ikiz kulelere düzenlenen saldırı gibi büyük terör saldırıları düzenleyerek bölgeyi felakete sürükleyenlerin başıdır" dedi.

Filistin temsilcisi Nasır El Kidva ise "Arafat'ın öldürülmesi ya da sürgüne gönderilmesi, kanunsuz bir davranıştır. Bu hem Filistin yönetiminin hem de barış sürecinin sonu olacaktır" dedi.

ABD temsilcisi John Negroponte ise barış için birinci önceliğin terörün durdurulması olduğunu söyledi. Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilci Yardımcısı Altay Cengizer ise oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Arafat'ın sürgüne gönderilmesi kararından endişe duyduğunu bildirdi.

11- Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayee, resmi ziyaret amacıyla Türkiye'ye geldi.

12- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Bolton Kongre'de yaptığı konuşmada, Suriye'nin, militanların Amerikan askerlerini öldürmek için Irak'a sızmasını engellemediğini ve kimyasal-biyolojik silah peşinde olmayı sürdürdüğünü söyledi.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ‘ABD, Rus hükümetinin teröre destek veren ülkeler olarak nitelenen ülkelere askeri teçhizat sevk ettiğini belirlemiştir' denildi.

14- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani, Alman ‘Frankfurter Rundschau' gazetesine verdiği demeçte, Irak halkı için en iyi çözümün, işgalin sona erdirilmesi olacağını, ancak bu sürede halkın desteğe ihtiyacı bulunduğunu, Avrupalı veya uluslararası birliklerin Irak'a gönderilmesine karşı olmadıklarını, ancak Türkiye dahil, Irak'ın komşularından gelecek askerleri istemediklerini söyledi.

17 EYLÜL 2003

1- Başbakan Recep Tayip Erdoğan,Türkiye'de bulunan Hindistan Başbakanı Atal Bihari Vajpayee ile bir araya geldi.

Vajpayee ileBaşbakan Erdoğan, görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Irak'a asker gönderme konusundaki soruya, Vajpayee "BM Güvenlik Konseyi'nin henüz net bir kararı yok. Böyle bir karar olduğunda biz de kararımızı vereceğiz. Kararı bekliyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan ise "BM'nin Irak'ta bir ön olması, başı çekmesini şüphesiz ki istiyoruz" dedi. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin BM ile birlikte ve tek başına insani yardım çalışmalarına başladığını, asker göndermeyle ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü söyledi.

Öte yandan iki ülke arasında "Enformasyon, teknoloji ve bilgi yazılımı, terorizm, suçluların iadesi, bilim ve teknoloji, turizm" alanlarında işbirliği öngören protokoller imzalandı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 20 eylül tarihinde süresi dolacak olanIrak operasyonu için ABD'ye verilen Türk hava sahasının kullanma izninin uzatılmasına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ta savaş süresinin bittiğini ve artık normal düzene girildiğini belirterek, ABD'den şu ana kadar herhangi bir uzatma talebinin gelmediğini söyledi.

3- Yargıtay 4. Ceza Dairesi, adli tabipliğin bulunmadığı yerlerde gözaltından çıkarılan zanlıları görmeden ‘sağlam' raporuveren sağlık ocağı tabiplerinin ‘görevi kötüye kullanmak'tan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması gerektiğini bildirdi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet BakanıAli Babacan düzenlediği basın toplantısında,ABD'ninTürkiye'ye vermeyi planladığı 8.5 milyar dolar kredinin, Türkiye'nin olmazsa olmaz kredisi olmadığını belirtti. Bakan Babacan, hükümetin uyguladığı ekonomik programa yurt içi ve yurt dışından büyük güven ve destek olduğunu söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler düzenlediği basın toplantısında, bakanlığının faaliyetleriile ilgilibilgi verdi. Bakan Güler, enerjiKİT'lerinin bu yıl zam yapmadan kara geçtiğinibelirterek, ağustos ayı itibarıyla 740 trilyon lira kar eden KİT'lerin sene sonu karının 1 katrilyon liraya ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre,ABD işgali sonrası yağma ve hırsızlıknedeniyle ciddi enerji sıkıntısı çeken Irak'a ilk etapta 75 megawattgücündekielektrik satışının dün itibarıyla başladığı, ülkeye ayrıca gazyağı ve su satışının da yakında başlayacağı bildirildi.

6- TBMM İnsan Hakları Komisyonu,basında yer alanjandarma timi tarafından Şanlıurfa'nın Bozova ilçesine bağlı Küpeli köyü halkının, sıcak beton üzerinde yüzüstü saatlerce yatırılması ve çocukların sorgulanmasını ‘kötü muamele' olarak değerlendirdi.

7- Avrupa Şampiyonlar Ligi'ndekiilk maçında Galatasaray Futbol Takımı, İtalya'nın Torino kentinde Juventus FutbolTakımına 2-1 yenildi.

8- Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Narkotik BüroAmirliği ekipleri tarafından yürütülen operasyonlar sonucu bir hafta içerisinde 3 kilo 229 gram esrar ve esrar yapımında kullanılan madde ele geçirildi.

9- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman,CHP Genel Başkan Deniz Baykal'ı Genel Merkez'de ziyaret ederekIrak'a asker göndermekonusunu görüştü.

Edelman ayrıca Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile bir araya geldi.Görüşmenin ardından Başbakanlık'tan yapılan açıklamaya göre Başbakan Erdoğan, Edelman'a "Terorizmle mücadelede 40 bine yakın vatandaş kurban verildi. Türkiye gerek bölgesel, gerek uluslararası düzlemde terorizmle mücadelenin teorikte kalmayan somut adımlarla desteklenmesini bekliyor" dedi.

Edelman da asker gönderme konusunda Türkiye'nin karar verme sürecinde olduğunu bildiklerini söyledi. Edelman, PKK/KADEK'le ilgili olarak da "Terörün yarattığı tehdidi konuştuk. PKK/KADEK yüzünden Türkiye büyük zararlar gördü" dedi.

10- Türkiye ile Yunanistan arasında Ege Denizi'nden kaynaklanan sorunların çözümü konusundaki görüşmelerin 14. ncüsü Yunanistan'ın başkenti Atina'da başladı.

11- ABD'de temaslarda bulunanYunanistan Dışişleri BakanıYorgo Papandreu, ABD'nin Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kıta sahanlığı sorununda bugüne kadar bir yere varılmasını sağlayacak bir gelişme olmadığını belirten Papanderu "Bu konuda söyleyecek önemli bir şey yok çünkü, bir yere varmamızı sağlayacak tezlerimizde bir değişiklik olmadı. Kıta sahanlığı sorunu yalnızca Lahey AdaletDivanı'na başvuru yapılarak ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözümlenebilir" dedi.

12- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodikasım ayında başlayacak olan ve AB Anayasası'nın ele alınacağı hükümetlerarası konferansta AB Komisyonu'nun tavrını anlatmak üzere Belçika'nınbaşkenti Brüksel'de basın toplantısı düzenledi.Valery Giscard d'Estaing başkanlığındaki Avrupa Komisyonu'nunsunduğu anayasa projesinin eksikleri ve yanlışları olduğunu belirtenProdi "Kağıt üzerinde tatmin edici gözüken, ancak pratik uygulaması mümkün olmayan bir anayasa ortaya çıkabilir" dedi.

Prodi ayrıca, İsveç'teki Euro referandumunun sonuçlarının AB'yi zor durumda bıraktığını söyledi.

Öte yandan, Avrupa Konseyi'nin ‘Avrupa yolsuzlukla mücadele için özel hukuk sözleşmesi' Türkiye tarafından Fransa'nın Strasbourg kentinde onaylandı.

12- ABD,BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan ve İsrail'in Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ı sürgüne göndermekararını kınayan tasarıyıdün veto etti.Güvenlik Konseyi'nin 11 ülkesi tasarınınlehine oy kullanırken, İngiltere, Almanya ve Bulgaristan çekimser kaldı.

ABD'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi John Negroponte‘Karar tasarısında Hamas, El Aksa Şehitleri Tugayı gibi örgütlerin kınanmasından ötürü veto hakkını kullandıklarını' açıkladı. Negropente "Arafat'ın ortadan kaldırılması ve sürgüne gönderilmesine onay vermedik" dedi.

13- Almanya'nın, yasaklı İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği'nin yöneticisi Metin Kaplan'ı Türkiye'ye iade edebilmek için dava açacağı bildirildi.

18 EYLÜL 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Halkla İlişkiler ve Siyasal İletişim" konulu parti içi eğitim seminerinde yaptığı konuşmada, AKP İletişim Merkezi'nin halk denetimi için kurulduğunu belirterek "AKP yönetimi denetlenmekten kaçmayan ve çekinmeyen bir yönetimdir" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak sorununun askeri sorun olmaktan çıktığını belirterek "Irak'ta meşruiyet inşası sorunu var. Türkiye Irak'ta meşru rejimin oluşturulmasına katkı yapabilir" dedi.Baykal, Milli Güvenlik Kurulu'ndan Irak'a asker gönderilmesine ilişkin bir karar çıkması beklentisiyle ilgili olarak da"Siyasi otoritenin alacağı kararı, askerlerin tercihinin arkasına saklamak rahatsız edici" dedi.

3- AB Reform İzleme Grubu Toplantısı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında yapıldı. Toplantıda, alt çalışma gruplarının oluşturulduğu ve AB uyum yönetmeliklerinin belirlendiği bildirildi.

4- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun‘Yoksul öğrencilerin ücretsiz okutulması' amacıyla sınav yapılmasına ilişkin yürütmenin durdurulması kararına Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılan itirazı reddettiği belirtildi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Meksika toplantısıyla ilgili görüşlerini Sabah gazetesine değerlendirdi. Bakan Tüzmen, AB'nin serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye'nin aleyhine işlediğini, Türkiye'nin, AB'nin ayrıcalıklı ticaret imkanına kavuştuğu ülkelerin her biri ile ayrı ayrı anlaşma yapmaya çalışırken ticaret sapmasından dolayı önemli kayıplar verdiğini söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Yargıtay ve Danıştay'a seçilen 15 üye için bakanlıkta düzenlenen mazbata töreninde yaptığı konuşmada, hukuk ve adaletin toplum için oksijen kadar öncelikli gereksinim olduğunu söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Elektrik Mühendisleri Odasıtarafından İstanbul'da düzenlenen bir fuarın açılışında yaptığı konuşmada "7. AB Uyum Teklifi'ni incelediğiniz takdirde, Türkiye'de yıllardır yapılamayan demokrasideki uyumun getirildiğini göreceksiniz" dedi.

8- Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından düzenlenen Ekonomi Zirvesi,Hazine Müsteşarı Halil İbrahim Çanakçı, DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin katılımıyla yapıldı.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan toplantıda yaptığı konuşmada, büyümenin sürdürülebilmesi, yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın artırılabilmesi için ek bir programa ihtiyaç olduğunu söyledi.

Serdengeçti de yaptığı konuşmada, Merkez Bankası'nın özerkliğine yönelik müdahalelerin sürdüğünü ve kur konusunda kimseye garanti vermediklerini belirterek "Biz enflasyon riskini aldık, kur riskini ortaya bıraktık" dedi.

9- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, DYP Genel Merkezi'nde Genel Başkan Mehmet Ağar'ı ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Büyükelçi Edelman, ABD neden Kuzey Irak'taki PKK/KADEK varlığı konusunda somut adım atmıyor? sorusu üzerine, ABD'nin her zaman Türkiye'nin yanında tavır aldığını, PKK/KADEK'in de yabancı terör örgütleri listesinde bulunduğunu belirterek "Irak'taki güçlerimizin başarması gereken bazı görevler var. Tüm görevlerin hepsini bir anda başaramazlar" dedi.

10- Irak Geçici Hükümet Konseyi Türkmen Üyesi Songül Çabuk Kerkük'te NTV televizyonuna yaptığı açıklamada "Konsey'den hiçbir devletin askeri için izin yok. Yani sadece Türkiye değil, hiçbir ülkeden asker istemiyoruz" dedi.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac 81. Almanya-Fransa görüşmeleri kapsamında Almanya'nın başkenti Berlin'de Başbakan Gerhard Schröder ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında "Irak'taki durumdan endişe duyuyoruz. Irak'ta istikrarın sağlanması için yönetimin bir an önce BM'ye ya da sivil bir hükümete devredilmesi gerekiyor" dedi.

12- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat İsrail televizyonuna yaptığı açıklamada "Ben bir Filistin askeriyim. Yalnızca kendimi değil, her Filistinli çocuğu, kadını, erkeği ve Filistin'in varlığını savunmak için silahımı kullanacağım" dedi.

13- Cezayir'de silahlı İslami grup militanlarının güvenlik güçlerine ateş açması sonucu9 askerin öldüğü belirtildi.

19 EYLÜL 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Finans Enstitüsü'nün Dubai'de yapılacak yıllıktoplantısına katılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkentiAbuDabi'ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan gazetecilerin Irak'a ilişkin soruları üzerine "Irak ile ilgili altyapı çalışmalarına devam edeceğiz ve Meclis'in açılmasıyla birlikte de hükümet olarak atılması gereken adımları atacağız'' dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Samanyolu televizyonunda yayınlanan ''Haber Kritik''programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı.

MGK Genel Sekreterliği tarafından toplantının ardından yayınlanan bildiride,MGK toplantısında, Irak'taki gelişmeler ve bunların olası yansımalarıile Türkiye'nin katkıları üzerinde kapsamlı bir değerlendirmeninyapıldığı belirtilerek "Yapılan değerlendirmelerde, ulusal çıkarlarımızın vegüvenliğimizin etkinlikle korunması temel hedefini gözetenTürkiye'nin, Irak'ın en kısa sürede ulusal birlik ve bütünlük içinde esenliğe kavuşması, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması yönündeyakın komşusuna verebileceği destek tüm boyutlarıyla ele alınmıştır" denildi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Gaziler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda ''Türk SilahlıKuvvetleri'nin (TSK) sizlerden aldığı güçle, kendisine verilen her türlü görevi, Atatürkçü düşünce sistemi ve büyük Atatürk'ün ilke ve devrimlerinin yol göstericiliğinde en iyi şekilde yerine getirme azim ve kararlılığında olduğunu bir kez daha teyiden ifade etmek isterim''dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine seçilen Prof. Dr. Fazıl Sağlam ile yedek üyeliğe seçilen Cafer Şat'ınant içme töreninde bir konuşma yaptı. Bumin, Anayasa Mahkemesi üyelerinin görevlerini yerine getirirkenve tanınan yetkileri kullanırken Anayasa'nın tüm kurallarıyla birlikte ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti'nin,toplumun huzuru, mili dayanışma ve adalet anlayışı içinde insanhaklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik laik vesosyal hukuk devleti olduğunu belirleyen Anayasa'nın 2. maddesini gözönünde tutmak zorunda olduklarını kaydetti.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen Yabancı Yatırımcılar Toplantısı'nın açılış konuşmasında uyguladıkları ekonomik programa hükümet olarak inandıklarını ve bu programın uygulanmaya devam edeceğinisöyledi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da toplantıda yaptığı konuşmada, bölgede demokrasinin yayılması için Türkiye'nin çok önemli bir noktada olduğunu söyledi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Türk-Hindistan İş Konseyi tarafından İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, iki ülkenin enerji konusunda işbirliği yapacağını belirterek "Hint enerji şirketlerini Türk piyasasında faaliyet göstermek üzere davet ediyorum" dedi.

Türkiye'de bulunan Hindistan Başbakanı Atal Bihari Vajpaye de ikili ilişkilere yeni bir hız kazandırmak konusunda iki tarafın da hemfikir olduğunu belirterek "Ulaşıma açılan İstanbul-Yeni Delhi havayolu işadamlarının işini kolaylaştırmak için atılmış ilk adımdır" dedi.

8- YÖK Başkanı Kemal Gürüz Hürriyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

9- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Feyzullah Arslan düzenlediği basıntoplantısında, bu yıl polisin yaptığı operasyonlarda ele geçirilenuyuşturucu madde miktarında büyük artış olduğunu kaydetti.

10- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, İzmir'in Çeşme ilçesinde yapılan Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nın açılış konuşmasında, Türkiye'de siyasete istikrar getirmek için tek partiiktidarının yeterli olacağı düşüncesine herkesin kendini kaptırdığını, oysa Türkiye'nin önünde bulunan kritik süreçlerde sorunlarınuzlaşmayla çözülmesi gerektiğini belirterek ''Bu da sahip olduğumuz tartışmaenerjisini, ekonomiyi düze çıkarmak için gerekli politikalar, AB süreci, demokratikleşme yönünde atılan adımların hayata geçirilmesi, Kıbrıs meselesi gibi konulara yoğunlaşmamızı sağlayacaktır" dedi.

11- Öykü ve roman yazarı Dursun Akçam yaşamını yitirdi.

12- BM Genel Kurulu'nun olağanüstü toplantısında Ortadoğu'daki durum elealındı. Toplantı, bağlantısız ülkeler ile bazı Arap ülkelerinin girişimi üzerine düzenlendi. Genel Kurul'un ''yasadışı İsrail işgali altındaki Filistin topraklarındaki durum'' konulutoplantısında, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın, Filistin halkının seçilmiş yasal başkanı olduğu belirtilerek, İsrail tarafından güç kullanılarak uzaklaştırılması eleştirildi.

13- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell,Hong Kong'da yayımlanan Asian Wall Street gazetesine verdiği demeçte, Iraklıların kendi kendilerini yönetecek demokratik bir hükümet kurmayolunda olduklarını söyledi.

20 EYLÜL 2003

1- TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş, Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu'nun 1. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok önemli bir dönemden geçtiğini, Kurtuluş Savaşı'nda birlikte mücadele veren toplum kesimlerinin son yıllarda birbirine düşman edilmek istendiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya Barosu CMUK Eğitim Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, gazetecilerin Irak'a asker gönderme konusuyla ilgili sorularını yanıtladı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF ve Dünya Bankası'nın 2003 yıllık toplantısına katılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai kentine gitmeden önce Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Amerikan Kongresi'ne giden kararda "Başkan Bush'un 8.5 milyar dolarlık kredi için Türkiye'ye istediği her şartı öne sürebileceği" yolunda bir ifade bulunduğunu belirterek böyle bir ifade karşısında ihtiyatlı olma gereği duyduklarını söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Türk Demokrasi Vakfı'nda ‘AB Uyum Yasaları ve Reformlar' konulu bir konferans verdi. Bakan Çiçek sahte belge düzenleyerek seçime girdiği belirtilen DEHAP sebebiyle 3 Kasım seçim sonuçlarının iptal edilebileceği yönündeki tartışmaları eleştirerek Yüksek Seçim Kurulu'nun vereceği karara saygı duyacaklarını belirtti.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Maden-İş Sendikası'nın 7. Olağan Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Irak'ın komşumuz olduğunu ve gelişmelere Türkiye'nin kayıtsız kalmasının mümkün olmadığını söyledi.

Toplantıya katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de Türkiye'de ilk kez enerji KİT'lerinin zam yapmadan kar ettiğini söyledi.

6- ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir Turizm, Ekonomi, Bilimsel Araştırma, Tanıtma Merkezi (TEBİAT) tarafından Antalya'da düzenlenen ‘Kamu Yönetimi Reformu ve Yerel Yönetimlerimiz' konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'de herşeyin yolunda gittiği iddialarının doğru olmadığını söyledi.

7- Ankara 4. Vergi Mahkemesi, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ün Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin iptali istemiyle açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. ATO Başkanı Sinan Aygün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kararın diğer vatandaşlara emsal teşkil ettiğini belirterek "Vatandaş ek vergiyi yatırdıktan sonra 30 gün içerisinde dava açarsa, paralarını geri alabilir" dedi.

8- KESK, DİSK ve Kıbrıs Sendikalar Konfederasyonu'nun (KIB-SEK) İstanbul'da düzenlediği ‘Kıbrıs Sorununa Demokratik Çözüm Arayışları' adlı konferansta, Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve bölge barışına hizmet adımlarının bir an önce atılması çağrısı yapıldı.

Konferansın açılışında konuşan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs emekçileri olarak Ege'nin bir barış denizi, Kıbrıs'ın bir barış adası olması için bir araya geldiklerini belirtti.

KESK Başkanı Sami Evren de Yunanistan, Türkiye, Güney ve Kuzey Kıbrıs'taki emekçiler arasında herhangi bir sorun bulunmadığını belirterek "Sorun başkalarında ve başka yerlerde. Kıbrıs'ın bağımsız, siyasi eşitliği olan, iki toplumdan oluşan tek devlet olması gerekiyor" dedi.

9- İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 82. İstanbul Bienali başladı.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan IMF ve Dünya Bankası'nın 2003 yıllık toplantısına katılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai kentine gitti. Başbakan Erdoğan BAE Başbakan Yardımcısı Şeyh Sultan Bin Zayed Al Nahyan'ı makamında ziyaret ettikten sonra katıldığı Uluslararası Finans Enstitüsü yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgesel sorumluluklarının bilinciyle hareket ettiğini belirterek mali disiplinden kopmayacakları mesajını verdi.

Toplantıda konuşan IMF Başkanı Horst Köhler, IMF'nin başarılarının hükümetlerin bunu benimsemesine bağlı olduğunu belirterek "Türkiye IMF programını benimsedi, piyasalarda saygınlık ve istikrar sağladı" dedi.

Dünya Bankası Başkanı James Wolfenson da Irak'ın yeniden yapılandırılması konusunda BM, Dünya Bankası, IMF'nin 14 ayrı proje hazırladığını belirterek, bu ülkenin imarı için gerekli adımların uluslararası politik uzlaşı sağlanmadan atılamayacağını söyledi.

11- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu temaslarda bulunmak üzere gittiği ABD'de Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ile görüştü.

Görüşmede Wolfowitz, Irak'ta Türkiye ile ABD'nin ortak çıkarı bulunduğunu belirterek, Türk askerinin Irak'a barış ve istikrar getireceğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu da Irak'a asker gönderme konusunda, Türkiye'nin Irak'taki gelişmelere duyarsız kalamayacağını ancak, güvenlik kararlarının Cumhurbaşkanı, MGK, hükümet ve asker tarafından yapılacak değerlendirmelere göre verileceğini belirtti.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş TAK ajansına yaptığı açıklamada, uluslararası gözlemcilerin 14 Aralık'ta yapılacak genel seçimleri izlemesine, bunun sonucunda KKTC kabul edilip tanınacaksa izin verilmesinden yana olduğunu söyledi.

13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Kipros Hrisostomidis yaptığı açıklamada, ara bölgeninmayınlardan temizlenmesinin KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'ın istediği gibi iki tarafın savunma bakanlıklarının işbirliğiyle olamayacağını söyledi.

14- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac,Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Almanya'nın başkenti Berlin'de yaptıkları görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında, Irak konusunda görüş farklılıklarının giderilemediği belirtildi. Görüş farklılıklarının giderileceğini söyleyen İngiltere Başbakanı Blair "Irak'ta hepimiz istikrar, demokratik bir yönetim ve BM rolü istiyoruz." dedi.

Bu arada Amerikan basınına konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Irak'a asker göndermeyi düşünmediklerini ve BM tarafından belirlenmesi şartıyla Irak'ta ABD liderliğindeki bir çokuluslu güce karşı çıkmayacaklarını söyledi.

15- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat Batı Şeria'daki Ramallah kentinde bulunan karargahında BM Genel Kurulu'nun, İsrail'in kendisine yönelik tehditlerinden vazgeçmesini isteyen karar tasarısını kabul etmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada "Bu karar çok önemli, karar lehine oy kullanan bütün ülkelere teşekkür ediyorum" dedi.

16- Afganistan'ın güneyindeki Zabil'de ABD helikopterleri tarafından düzenlenen bombardımanda 10'u sivil toplam 12 kişinin öldüğü bildirildi.

17- Letonya'da AB'ye üyelik referandumu yapıldı.

21 EYLÜL 2003

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Hatay İl Örgütü Kongresi'ne katıldı. Baykal kongrede yaptığı konuşmada, TÜSİAD'ın Irak'a asker gönderilmesiyle ilgili açıklamalarını sevindirici bulduğunu belirterek "CHP'nin yaptığı değerlendirmeler zaman içinde toplumun her kesimi tarafından benimseniyor. Bu, TÜSİAD bildirisine de yansıdı. Bu 10 bin askerle halledilecek bir konu değil. Siyasi çözüme ihtiyaç var" dedi.

Milli Güvenlik Kurulu'nun da (MGK) Türkiye'nin Irak'a derhal asker gönderme anlayışını paylaşmadığını belirten Baykal "MGK bir oluşum beklediğini, BM ile ilgili bir arayışın bizim devlet kademelerimize de egemen olduğunu ortaya koymuştur. Bu sağlıklı bir yaklaşımdır. Ne yapılması gerektiğini CHP çok önceden söyledi" dedi.

2- Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) bünyesinde oluşturulan alt komite ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik YÖK yasa taslağını görüşmek üzere bir araya geldi.

Toplantının ardından yapılan açıklamada "Bilimsel özerklik, idari ve mali özerklik" gibi konularda anlaşmaya varıldığı kaydedilirken yasanın özünü oluşturacak konularda "ortak görüş belirtildiği" bildirildi.

3- YTP 1. Olağan Kurultayı'na tek genel başkan adayı olarak giren İsmail Cem, yeniden genel başkanlığa seçildi.

4- GP Genel Başkanı Cem Uzan partisi hakkında Zaman gazetesinedeğerlendirmelerde bulundu.

5- IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantılarına katılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD eski Başkanı Bill Clinton'la görüştü.

Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine görüşmede, Irak ve Ortadoğu'ya ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

6- BM Genel Kurulu 58. dönem toplantısı için ABD'nin New York kentine giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin yeni bir BM kararına çok önem verdiğini, ancak her şeyi bu şarta bağlamadığını belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Irak'a asker gönderme konusunda Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) yeniden toplanmayacağını, gerekirse Çankaya Köşkü'nde zirve yapılabileceğini söyledi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde yapılan IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye ekonomisini finanse edecek kaynağın özel finans piyasalarında fazlasıyla bulunduğunu belirten Bakan Babacan, geçen hafta içinde uluslararası piyasalarda yapılan 10 yıl 4 ay vadeli 1 milyar dolarlık borçlanmayı örnek göstererek, önemli olanın Türkiye ekonomisinin kendini kanıtlaması olduğunu söyledi.

8- Irak'ta, Geçici Hükümet Konseyi Üyesi Akile El Haşimi'ye düzenlenen saldırının ardından, başkent Bağdat'ın batısındaki Ramadi'de dün gece askeri bir araca düzenlenen bombalı saldırıda 1 askerin öldüğü bildirildi.

9- Letonya'da, AB'ye üyelik için yapılan referandumdan ‘evet' çıktı.

22 EYLÜL 2003

1- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, kamu yönetimi reform taslağına son şeklini vermek üzere kabine üyeleriyle bir toplantı düzenledi. Toplantı devam ederken, gazetecilerebir açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Başbakanlık Basın Merkezi'nden Bakanlar Kurulu toplantısı olarak duyurulmasına karşın, toplantının bir değerlendirme çalışması olduğunu belirterek, kamu yönetim reformu taslağı üzerinde çalışan bürokratların toplantıda bilgi sunduğunu söyledi.

Bakan Çiçek ayrıca, Çankaya Üniversitesi'nin açılış töreninde gazetecilerin sanatçı Haluk Levent'in Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 11.Kürt Kültür Festivali'nde PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınmasına ilişkin soruları üzerine, olayın aslını bilmediğini belirterek, yargıya intikal eden bir konu hakkında değerlendirme yapmasının doğru olmayacağını söyledi.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ankara Şeker Fabrikası'nın 2003-2004 yılı şeker pancarı alım kampanyası açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de şeker fabrikalarının kapasitesinin "A" kotası denilen iç tüketim miktarının çok üzerinde olduğunu ve bu fabrikaların Türkiye'nin şeker ihtiyacını düşük kapasite ile karşıladığını söyledi.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, demiryollarının güçlendirilmesi, etkinliğinin ve verimliliğin artırılması amacıyla özel sektörle işbirliği yapılmasının gerektiğini belirterek, bazı önemli projelerin de "yap-işlet" sistemi ile hayata geçirileceğini söyledi.

4- İçişleri Bakanlığı'nın 403 sayılı "Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 20. Maddesi" uyarınca verdiği karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, 3.231 kişi Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

5- ODTÜ Rektörü Ural Akbulut, 2003-2004 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yükseköğretim yasa tasarısı taslağının mevcut haliyle çıkması durumunda, üniversitelerin siyasallaşacağını ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liseler haline geleceğini söyledi.

Törene Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de katıldı.

6- Öz Gıda İş Sendikası'nın 10. Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde, Salim Uslu yeniden genel başkanlığa seçildi.

7- İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Peter Westmacott düzenlediği basın toplantısında, Irak ile ilgili konularda açıklamalarda bulundu.

Westmacott, İngiltere'nin Irak'taki koalisyonun anahtar üyesi olduğunu ve Irak'ı güvenli bir yer haline getirme sorumluluğunu ciddiye aldığını belirterek, Türkiye'nin Irak'a asker gönderme kararı alacağından umutlu olduklarını söyledi.

8- ABD'nin Türkiye'ye sağlayacağı 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşması Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde ABD Hazine Bakanı John Snow ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan arasında imzalandı.

Snow yaptığı açıklamada, bu yardımın amacının, Türkiye'nin ekonomik reform sürecini desteklemek, Irak'a yapılan operasyonun Türkiye'ye olası negatif etkilerini en aza indirmek ve bunları ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Bakan Babacan da Türkiye ve ABD'nin güçlü siyasi, ekonomik ve askeri işbirliği olan iki dost ülke olduğunu belirterek, imzalanan finansman anlaşmasının da bu dostluğun en önemli işareti olduğunu söyledi.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan IMF-Dünya Bankası toplantıları çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde IMF Başkanı Horst Köhler ile bir araya geldi. Köhler görüşmede, 2. Dünya Savaşı sonrasında Almanya'nın, uyguladığı istikrarlı ekonomik programla dünya ekonomisinin önemli üslerinden biri haline geldiğini belirterek, Türkiye'nin de aynı anlayış içinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan da mali disiplinden asla ödün vermeyeceklerini belirtti.

Görüşmeye ayrıca Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF Avrupa Birinci Başkan Yardımcısı Anne Kruger, IMF Avrupa Birinci Bölüm Başkanı Michael Deppler, IMF İcra Direktörü Willy Kieckns de katıldı.

Başbakan Erdoğan temaslarını tamamladıktan sonra yurda döndü.

10- BM'nin Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül gazetecilerin Irak'a asker gönderilmesine ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, asker gönderme konusunun ekim ayı ortasına kadar sonuca bağlanacağını tahmin ettiğini söyledi.

11- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde Dünya Bankası-IMF Yıllık Guvernörler Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, BDDK'nın Türkiye'de bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi.

12- NATO Konseyi'nin, yıl sonunda görev süresini tamamlayacak olan Genel Sekreter George Robertson'un yerine Hollanda Dışişleri Bakanı Hoop Scheffer'i atadığı bildirildi.

13- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Amerikan New York Times gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyeliğine ve AB'nin geleceğine ilişkin görüşlerini bildirdi. Chirac, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini yerine getirmesi durumunda AB'ye girişinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

23 EYLÜL 2003

1- Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin 2003-2004 eğitim-öğretim yılı açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, üniversitelerin işlevlerinden uzaklaştırılması ve bilim üretmelerinin önüne engeller çıkarılmasının aydınlanma çabalarını kesintiye uğratacağını söyledi.

Törende konuşan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Ferit Koçoğlu da iktidarların, üniversiteleri kontrol altına almasının ağır sonuçlar doğuracağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer daha sonra Kayseri'ye giderek Kayseri Sanayi Odası'nda sektör temsilcileriyle görüştü. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmede yaptığı konuşmada, yürütülmekte olan program çerçevesinde ekonomide oluşmaya başlayan güven ortamının sevindirici olduğunu belirtti.

2- Danıştay 8. Dairesi, TEMA Vakfı'nın zeytin tarımı için orman alanlarını tahsis etme izni veren Orman Bakanlığı aleyhine açtığı davada, kararı iptal etti.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Güvenlik Sistemleri ve Organizasyon Derneği tarafından Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) düzenlenen forumda yaptığı konuşmada, ekonominin gelişmesiylebirlikte özel güvenlik sektörüne duyulan ihtiyacın arttığını söyledi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM lojmanlarının satışıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, alışveriş merkezine dönüştürülen lojmanlarının satışının resmen başladığını belirterek, lojman alanında 400 mağaza ve 177 sektör ofisi bulunacağını söyledi. Bakan Unakıtan ek taşıt vergisiyle ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı aldıran Ankara Sanayi Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün'ü de eleştirerek, ek vergileri almak zorunda olduklarını belirtti.

Bakan Unakıtan ayrıca, devlet memurları, emekliler ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kimseler için özel sağlık kuruluşlarından hizmet alımı esası getirildiğini açıkladı.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, demiryollarının 147'inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenentörende yaptığı konuşmada, her alanda kalkınmanın birinci şartını ulaşım sisteminin yapılandırılması ile olacağını söyledi.

Bakan Yıldırım ayrıca, Ressam Ayhan İlter, Gençler Dünya Halter Şampiyonası'nda dereceye giren sporcular ile Gençler Balkan Şampiyonası'nda ikinci ve üçüncü olan sporculara birer şükran plaketi verdi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, SSK ve Bağ-Kur borçlarının yeniden yapılandırılması uygulamasından yararlanmak için 22 Eylül günü itibariyle 714 bin 615 kişinin başvurduğunu, bu başvurular sonucunda her iki kurumda toplam 3 katrilyon 362 trilyon liralık borcun yapılandırıldığını söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ankara Sanayi Odası (ASO), Ostim Organize Sanayi Bölgesi ve Dünya Gazetesi'nin işbirliğiyle düzenlenen ‘Marka, Patent ve Devlet Yatırımları' konulu seminer öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Coşkun gazetecilere yaptığı açıklamada, 8.5 milyar dolarlık ABD kredisinin Irak'la işbirliği gibi bir şartı olmadığını söyledi.

Bakan Coşkun seminerde yaptığı konuşmada ise ülkenin kalkınmasında katma değeri artırmak için patente, markaya ve müşterek işgücüne ihtiyaç olduğunu belirtti.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan ise konuşmasında, işgücü verimliliğinin gelişmiş ülkelere göre düşük olduğunu söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Şırnak'ın Silopi ilçesinde özel sektör tarafından açılan ve ürettiği enerjiyi Irak'a ihraç edecek enerji üretim tesisinin açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye olarak Irak'ın eski haline dönmesi için enerji, su, petrol, gıda ve sağlık yardımında bulunulacağını söyledi. Bakan Güler ayrıca, Irak'ın 500 MW elektrik enerjisine ihtiyacı olduğunu belirterek, bunun Türkiye tarafından kolaylıkla karşılanabileceğini söyledi.

Törene Musul ve çevresi Valisi Chamni Albasso ile ABD'nin bölgede bulunan 101. Hava İndirme Filosu Komutanı General David Petraeus da katıldı.

9- AB'ye uyum yasalarının uygulanmasını izlemek için ilgili bakanlıkların temsilcilerinden oluşturulan Reformları İzleme Grubu, Türkçe dışında isim yasağına Türk alfabesine uygunluk koşuluyla son verdi. Genelge valiliklere gönderildi.

10- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, toplu görüşme sürecini ve varılan noktayı değerlendirdi. Akyıldız, konfederasyonun öncelikle 2003 yılından kaynaklanan kayıpların telafisini istediğini belirterek, 2002 yılı uzlaştırma kurulu kararlarının uygulanması önünde ısrarcı olduklarını, ancak hükümetin buna yanaşmadığını söyledi.

11- ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Eric Edelman, ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir'i ziyaretinde yaptığı açıklamada, ABD'nin Türkiye'ye sağladığı 8.5 milyar dolarlık kredi için, ABD'nin ‘Türkiye'nin IMF programı çerçevesinde ekonomi politikalarını uygulaması ve Irak konusunda ABD ile işbirliği yapması' şeklinde 2 koşul belirlediğini söyledi.

12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) yayımlanan ‘Gulf News 2' gazetesine verdiği demeçte, gelecek yıl stand-by anlaşmasının sona ermesinden sonra IMF'den başka kredi almayı planlamadıklarını söyledi.

13- BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere ABD'nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Reuters ajansına verdiği demeçte, Amerikan kredisinin Türkiye'nin asker gönderme kararında etkisi olmadığını, Irak'ta çokuluslu güce katılmak için BM kararı gerektiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül, PKK/KADEK konusunda ise PKK militanlarıyla mücadele konusunun Washington tarafından daha fazla ciddiye alınması gerektiğini belirterek "Amerikalılardan somut eylem beklediklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ile görüştü. Görüşmede, Başbakan Yardımcısı Gül Türkiye'nin terörü kınadığını, ancak aşırı kuvvet kullanımını da onaylamadığını belirterek "Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'la ilgili sürgün kararı yerine getirilmezse iyi olur. Sürgün barışa katkıda bulunmaz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül gazetecilere yaptığı açıklamada ise Manavgat suyunun İsrail'e satılmasıyla ilgili anlaşmanın imza aşamasına geldiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül, daha sonra AB Komisyonu'nun Dış İlişkilerden sorumlu Üyesi Chris Patten ve Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu üyesi derneklerin temsilcileriyle de ayrı ayrı görüştü.

14- Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentindedün ABD Hazine Bakanı John Snow ile imzaladıkları finansman anlaşmasının detayları konusunda değerlendirmelerde bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, ABD'den sağlanacak kredinin teknik ve hukuki kısmına yönelik çalışmaların devam ettiğini, teknik konulardan bir tanesinin de faizin belirlenmesi olduğunu söyledi. Bakan Babacan ayrıca, ABD ile imzalanan finansman anlaşması çerçevesinde alınacak 8.5 milyar dolarlık kredinin düşük faizle borçlanmak suretiyle sağlayacağı imkanın toplam yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu, kredinin uygulanmasında IMF programına bakılacağını söyledi.

Bakan Babacan ayrıca, El Arabiya televizyonunda katıldığı bir programda, ABD'yle imzalanan 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşmasının Türkiye'ye olan güveni gösterdiğini söyledi. Bakan Babacan öte yandan Finlandiya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anatoli Kallomavi ile bir araya geldi.

15- IMF-Dünya Bankası toplantıları için Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai kentinde bulunan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, CNN Türk televizyonuna Merkez Bankası'nın politikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Serdengeçti, enflasyonun bu yıl yüzde 20'lik hedefin altında çıkma ihtimalinin olduğunu belirterek "Kur için enflasyonla mücadeleyi bir kenara bırakamayız" dedi.

16- Fransa'nın Strasbourg kentinde AP Dışişleri Komisyonu'nun düzenlediği özel oturumda, cezaevindeki kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana ve arkadaşlarının Türkiye'de devam eden duruşmaları görüşüldü. AP Karma Parlamentosu Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendjik toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki reform sürecinin herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.

17- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Sophia Gudrun Hansen'in açtığı davada, Türkiye'yi 75 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

18- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD'nin New York kentinde BM Genel Kurul toplantılarının açılışında yaptığı konuşmada, Irak ile ilgili görüşmelerde bu konudaki görüş ayrılıklarının BM'yi yol ayrımına getirdiğini belirterek, ABD Başkanı George W. Bush doktrininin dünya barışını ve güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, ABD müdahalesini eleştirerek "Hiç kimse hepimiz adına tek başına hareket edemez" dedi.

Bush ise konuşmasında, ABD'nin Irak'a müdahalesi öncesinde BM üyeleri arasında görüş ayrılıkları bulunduğunu, ancak şu anda üyelerin Irak'ın yeniden imarı konusunda ileriye dönük adım atmaları gerektiğini söyledi.

19- KKTC Cumhuriyet Meclisi, Türkiye ile imzalanan ‘Gümrük Birliği Çerçeve Anlaşması yasa tasarısını yeniden görüşülmek üzere Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'ne geri gönderdi.

Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, AB de dahil seçimleri denetlemek isteyenlerin resmen kendilerine bunu bildirmesi gerektiğini söyledi.

KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ise AB'nin muhalefete para yardımı yaptığını, BM'nin de bu iş için kullanıldığını söyledi.

20- ABD Başkanı George W. Bush Amerikan Fox TV'sine yaptığı açıklamada, Filistin devletinin kurulmasının herkesin yararına olacağını belirterek "Ancak bir Filistin devletinin kurulabilmesi için Filistin yönetiminin terörle mücadele etmesi ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'a dirsek çevirmesi şart" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ise PBS TV'ye verdiği demeçte, Arafat'ın barış için güvenilir bir ortak olmadığını söyledi.

24 EYLÜL 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kastomonu'da bir fabrikanın açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, üniversite açılışlarında rektörlerin hükümete yönelik yaptıkları konuşmalarını eleştirdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul Sanayi Odası eylül ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, ABD'nin Türkiye'ye vereceği 8.5 milyar dolarlık krediyle ilgili olarak hükümeti eleştirdi.Baykal "Türkiye'nin Irak konusundakidış politikası 8.5 milyar dolarlık kredi karşılığı satılmıştır. Türkiye ilk kez politikasını endeksleyerek kredi alıyor" dedi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) aylık meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Bayındırlık Bakanlığı'nın fiili olarak bittiğini belirterek "Bayındırlık Bakanlığı'nın ismi kalmış. Herkes bayındırlık bakanlığı olmuş. Milli Eğitim, İçişleri, Dışişleri Bakanlığı ayrı birer inşaat bakanlığı olmuş. Bayındırlık Bakanlığı'nın ismi bizde.İnşaatın, sözleşmenin, şartnamenin, paranın ismi bizde itilaflar diğer bakanlıklarda" dedi.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan da toplantıda ekonomi konusunda açıklamalarda bulundu.

Toplantıya katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali coşkun ise SSK ve Bağ-Kur'da hükümetin biriken borçları yeniden yapılandırma kararı aldığını, ancak yeniden yapılandırmadan istenilen sonucu alamadıklarını söyledi.

4- ‘3. Avrupa Adli Bilimler Akademisi Kongresi EAFS'İstanbul'da başladı.Ana teması "Suçla Mücadelede İşbirliği" olan ve İstanbul ÜniversitesiAdli Tıp Enstitüsü ile Jandarma Genel Komutanlığı tarafından organize edilen kongreye 58 ülkeden 1100 bilim insanı katıldı.

5-BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan YardımcısıAbdullah Gül,Türk-Amerikanİş Forumu'nda bir konuşma yaptı. Soruları da yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Gül, Irak'a asker gönderilmesiyle ilgili olarak "Son karar TBMM'nindir. Meclis'ten yetki alamayacağımızı anlarsak gitmeyiz. Meclis yetki verir, hükümet uygular" dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca,AKP KahramanmaraşMilletvekiliMehmet Yılmazcan'ın soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'nin Ankara Antlaşması ile almaya hak kazandığı petrol gelirinin 1951-1956 yıllarında ödenmeyen kısmının faizi ile birlikte istenebileceğini, ancak bunun için Irak'ta ‘normal yönetimin' kurulmasının bekleneceğini söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan,ABD kredisinin verilmesi sırasında Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı'nın bir gözetimden çok bilgilendirme yapacağını söyledi. Bakan Babacan, IMF ile stand-by anlaşmasının 2004 sonunda sona erip ermeyeceği sorusu üzerine "2004 sonrası içinIMF ile işi bitireceğiz demiyoruz. IMF ile çalışmaya yine devam edeceğiz ama bu farklı formatlarda olacak" dedi.

7- Fransa'nın Strasbourg kentinde AP Genel Kurulu'nda yapılan oturumda, Avrupa Konvansiyonu tarafından hazırlanan Avrupa anayasası taslağına ilişkin bir rapor ve buna bağlı tavsiye karar tasarısı oylanarak kabul edildi.

8- Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü,El Cezire ve El Arabiye televizyonunaIrak hükümet konseyi tarafından ‘şiddeti tahrik ettiği' gerekçesiyle 2 haftalık yayın yasağı konulmasını "Basın özgürlüğüne indirilmiş bir darbe" olarak nitelendirdi.

9- ABD Başkanı George W. Bush, BM Genel Kurul toplantıları çerçevesinde görüştüğü Almanya Başbakanı Gerhard Schröderile birliktegazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'la ilgili görüş ayrılıklarını bir kenera bırakarak, bu ülkeye istikrar getirme doğrultusunda birlikte çalışma kararı aldıklarını açıkladı.

Ayrıca, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ileNew York kentinde bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Fransa, Rusya ve Almanya'nın BM Güvenlik Konseyi'nin Irak hakkındaki yeni kararını olumlu ve yapıcı bir zihniyetle müzakere etmek istediğini belirtti.Chirac, Fransa ile Almanya'nın Irak konusunda görüş ayrılığının bulunmadığını da söyledi.

10- Rusya Başbakanı Mikhail Kasyanov, Sibirya Petrol Boru Hattı projesi ile ilgili görüşmelerde bulunmak üzereÇin'in başkenti Pekin'e gitti.

25 EYLÜL 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İzmir'de Ege Üniversitesi'nin 2003-2004 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1924 yılında Milli Eğitim Birliği Yasası'nı çıkarmasıyla laik ve demokratik eğitim sistemini benimsediğini belirterek "Eğitim alanındaki tüm atılımlar bu ilke çevresinde oluşmuştur. 82 yıllık Türkiye Cumhuriyeti'nin bundan ödün vermesi beklenemez" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘1000 Köye 1000 Tarımcı Projesi'nin tanıtımı nedeniyle Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sanayi veya tarım ülkesi olmak tercihlerinden ikisine de sırtını dönemeyeceğini belirterek "Her iki sektörden de vazgeçecek lüksümüz yok" dedi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan ile ülkenin çeşitli sorunlarını değerlendirdiklerini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, Irak'ta işbirliği koşuluyla imzalanan 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşmasıyla Türkiye'nin Irak konusundaki dış politikasının satışa konulduğunu söyledi.

5- Danıştay Başkanı Nuri Alan Radikal gazetesine, hukuk devleti tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına katılmak üzere gittiği Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinden dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.Bakan Babacan Türkiye'ye ilginin yoğun olduğunu, bazı görüşme taleplerini zaman yetersizliğinden dolayı reddetmek zorunda kaldıklarını, Türkiye'deki istikrar ve sağlanan ekonomik gelişmelerin bu ilgide etkili olduğunu söyledi.

7- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Macaristan İçişleri Bakanı Monica Lamperth ve beraberindeki heyeti kabulünden sonra düzenlenen ortak basıntoplantısında,iki ülke arasında imzalanan güvenlik işbirliği anlaşması çerçevesinde terör, uyuşturucu kaçakçılığı ve sivil savunma hizmetlerinin yürütülmesi konularında bilgi alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Bakan Lamperth ise, Türkiye ile AB'ye uyum konularında yasal düzenleme ve yeniden yapılandırma deneyimlerini paylaşacaklarını ancak, Türkiye'nin suç ve suçlularla mücadele konularında daha ileri düzeyde olduğunu söyledi. Bakan Lamperth bir gazetecinin sorusu üzerine PKK'yı terör örgütü olarak gördüklerini belirtti.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Ergin Bermek'i kabulünden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rektörlere yönelik sözlerinin haklı olduğunu, bazı rektörlerin hükümete karşı siyasi söylemlerinin, Başbakan Erdoğan tarafından tepkiyle karşılanmasının son derece doğal olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu da konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, rektörlerin tutumunun bilimsel ya da rasyonel bir gerekçeye dayandığına inanmadığını söyledi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Cumhuriyet gazetesine Doğrudan Gelir Desteği (DGD) ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Türkiye gazetesine bakanlığıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

11- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Ahmet Tıktık, Acil Eylem Planı'nda yaşanan gecikmelere ilişkin olarak yaptığı açıklamada, gecikmelerin yasal ve anayasal düzenlemelerden kaynaklandığını, ilk 6 aylık hedefler arasında yüzde 75 gerçekleştirme oranına ulaşıldığını, diğer gecikmelerin ise TBMM gündeminin yoğunluğu, Irak Savaşı ve bazı faaliyetlerin silsile içinde yapılması zorunluluğundan meydana geldiğini söyledi.

12- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi Genişletilmiş Başkanlar Kuruluöncesinde düzenlediği basın toplantısında, iktidarın verdiği sözleri tutmadığını belirterek, işsizlere, yoksullara iş ve vaadiyle iktidara gelenlerin, umutları tükenen insanların isyanıyla karşılaşmaya hazır olmaları gerektiğinisöyledi.

13- BM Genel Kurulu çalışmaları için ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül,Dışişleri Bakanı Colin Powell ile New York'ta bir araya geldi.Başbakan Yardımcısı Gülgörüşmeden sonra yaptığı açıklamada, tüm konuları gözden geçirdiklerini ve genel bir değerlendirmede bulunduklarını söyledi.

14- IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantıları nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde bulunanIMF Başkanı Horst Köhler yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin çok verimli geçtiğini belirterek, Türkiye'de enflasyonun uzun zamandır ilk kez istikrarlı bir şekilde düştüğünü söyledi.

15- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) İran'da ikinci kez zenginleştirilmiş uranyuma rastlandığını açıklaması üzerine Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellantarafından yapılan açıklamada, bu ülkenin işbirliği için son bir şansa sahip olduğu, aksi halde konunun UAEA tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne taşınacağı belirtildi.

16- Irak Geçici Hükümeti Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'e ABD'nin New York kentinde yaptığı görüşmede, Irak hükümetinin Türkiye'nin asker katkısı yapmasını istemediğini ilettiğini bildirdi.

26 EYLÜL 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul'da düzenlenen Dil Bayramı töreninde yaptığı konuşmada, bir iletişim aracı olarak dilin, yurttaşlar arasında duygu, düşünce ve inanç birliğini oluşturan ve toplumsal yapıyı güçlendiren en güçlüortak bağlardan olduğunu söyledi.

Törende, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer konuşma yaptı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç Türkiye Demokrasi Vakfı'nca düzenlenentoplantıda ''Meclis ve Demokrasi'' konulu bir konuşma yaptı. ''Siyaset kurumunun son derece yıprandığını ve itibar kaybettiğini gözlemlediğini'' ifade eden Arınç, demokrasinin karşılaştığıengellerin, siyaset kurumunun inandırıcılığını ve güvenilirliğiniyıprattığını vurguladı.

3- CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun üniversiteler konusunda yayımladığı bildiride, ''Birtakım gerici ve takiyyeci emellere rağmen cumhuriyetimiz ve toplumumuz, baştaüniversiteler olmak üzere, tüm kurumlarıyla Atatürk'ün çizdiği çağdaşuygarlık yolunda ilerlemeye devam edecektir'' denildi.

4- Yargıtay, etrafı ormanla çevrilitaşınmazların özel mülke dönüştürülemeyeceğine hükmetti. Yüksek Mahkeme, orman içi açıklık ve boşlukların yasa gereği orman sayıldığını belirterek, bu yerlerin zilyetlik yoluyla kazanılmasına yasalolanak bulunmadığına dikkati çekti.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Milliyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, tarımdaki sorunları ve bakanlığının tarım projelerini Türkiye gazetesine anlattı.

7- YÖK Genel Kurul toplantısı yapıldı. Toplantıya başkanlık yapan YÖK Başkanvekili Bener Cordan toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantınınbüyük bölümünde, Kurul üyelerinin oy birliğiyle gündeme alınmasınıistedikleri yükseköğretim yasa taslağıyla ilgili gelişmelerindeğerlendirildiğini belirtti.

8- Merkez Bankası'nın açıkladığı 2003 yılı Ocak-Temmuz dönemi ödemeler dengesi verilerine göre, yılın ilk yedi ayında cari işlemlere etkisi olan kalemlerden dış ticaret açığı, yüzde 69.3 oranında artarak 6 milyar 943 milyon dolar oldu.

9- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü veEmniyet Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Arslan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Adalet Bakanlığı'nıntalebi üzerine işadamı Kemal Uzan ve Yavuz Uzan hakkında kırmızıbülten çıkarıldığını söyledi.

10- Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadambaşkanlığındaki IMF heyeti, 6. gözden geçirme çalışmaları kapsamında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyeleriyleİstanbul'da bir araya geldi.

Görüşmenin ardından biraçıklama yapan TİM Başkanı Oğuz Satıcı, kur, para politikasıkonularıyla ilgili kendilerinin IMF'ye, Merkez Bankası'nın regülatörgörevini yapması, Türk Lirası'nı sterilize ettiği gibipiyasaya giren tanımsız dövizi de piyasadan sterilize etmesi gerektiğini söylediklerini bildirdi.

11- BM GenelKurul toplantıları nedeniyle New York'ta bulunan Dışişleri Bakanıve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, Türkiye'ninKıbrıs'ta kalıcı bir çözümü samimi olarak arzuladığını vurgulayarak, bu bağlamda Kuzey Kıbrıs'a uygulanan ambargonun kaldırılmasını ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın önerilerinin değerlendirilmesini istedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, İsrail'e, Arafat'ı sürgüne gönderme kararını yeniden gözden geçirme, Filistinlilere ise teroristsaldırıları önleme çağrısında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile de bir görüşme yaptı.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki problemleri ele aldı.

Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra Foreign Policy Association kuruluşunda bir konuşma yaptı ve gazetecilerin Irak'a asker gönderme konusundaki sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Gül ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu arasında yapılan görüşmede de kara mayınlarının temizlenmesi konusunda yazılı, Ağustos 2004'te Atina'da yapılacak olimpiyatlar için sözlü akitler yapıldı. İki bakan her iki ülkenin kendi topraklarındaki anti-personel mayınların temizlemesini öngören anlaşmayı imzaladı.

12- Japonya'nın Hokkaido adasında Richter ölçeğine göre 8 büyüklüğünde meydana gelen depremde, 100 kişinin yaralandığı 1 kişinin deöldüğü bildirildi.

13- Nezih Demirkent anısına verilen basın ödülleri sahiplerini buldu. Ödüllere, Ulusal basın dalında Saygı Öztürk, yerel basın dalında da Önder Balıkçı layık görüldü.

14- Filistinli düşünür ve yazar Edward Said yaşamını yitirdi.

15- ABD Dışişleri BakanıColin Powell'ın, Irak geçici yönetimine, yeni anayasayı hazırlamalarıiçin 6 ay süre tanıdığı bildirildi.

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi silahlı hizmetler komitesinde, ABD'ninIrak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer ile birlikte bir oturumakatılan ABDSavunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in, ABD Başkanı George W. Bush'un 87 milyar dolarlıkIrak'ta askeri ve insani operasyonlar bütçesine kongreden onayıngerekliliği konusunu ağırlıklı olarak vurguladığı açıklandı.

27 EYLÜL 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Preveze Deniz Zaferi'nin 465. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e gönderdiği mesajında, Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Türk donanmasının 1538 yılında Preveze'de kazandığı zaferin Deniz Kuvvetlerimizin yurt sevgisinin, cesaret ve kahramanlığının önemli göstergesi olduğunu bildirdi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ticaret Noktası Bilişim Hizmetleri A.Ş'nin Dış Ticaret Kompleksi'ndeki açılış töreninde, rektörlerle hükümet arasındaki gerilime değindi. Başbakan Erdoğan 10 öğrenciden sadece birinin üniversiteye girebildiğini belirterek, her eve internet bağlantısı kurarak bu sorunu çözeceklerini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Türk askerlerinin Kuzey Irak'a girmemesini öngören 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşmasıyla Türkiye'nin, Kuzey Irak'ın PKK-KADEK tarafından bir üs olarak kullanılmasına onay verdiğini söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, hükümetin ABD'ye verdiği kredi anlaşmasının Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe gireceğini söyledi.

BCP Genel Başkanı Mümtaz Soysal da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Anayasa'nın 90. Maddesine göre 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşmasının ‘ekonomik, ticari ve teknik boyutları aşması, süresinin bir yılı geçmesi, uluslararası bir anlaşmaya dayanmaması nedeniyle' TBMM onayını gerektirdiğini belirtti.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde oluşturulan Avrupa Serbest Bölgesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, bu yıl serbest bölgelerde toplam 14 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşmasını beklediklerini söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül partisinin Kocaeli İl Başkanlığı'nı ziyaretinde, Irak'a asker gönderilmesi konusundaki soruları yanıtladı.

7- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Diyarbakır'da katıldığı bir dizi açılış törenleri sırasında yaptığı açıklamada, hükümetin çıkardığı AB uyum yasalarının önemine değinerek "Hükümetimiz düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki engelleri kaldırdı. 7. Uyum Teklifi'nden sonra devamı gelecektir. Çünkü bu dinamik bir süreçtir" dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik TRT televizyonuna yaptığı açıklamada, görev verilecek bölgeye göre normalden iki üç kat fazla maaş verilecek ‘sözleşmeli öğretmen' uygulamasının gelecek yıldan itibaren başlayacağını söyledi. Bakan Çelik ayrıca, öğretim üyeleri derneklerinin temsilcileri ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, YÖK Yasası'nın değişmesi konusunda dernek temsilcileriyle görüş birliği içinde olduklarını belirterek, üniversiteleri siyasi abluka altına alma niyetlerinin bulunmadığını söyledi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Konya'nın Çumra ilçesinde yaptırılması planlanan şeker fabrikasının temel atma törenine katıldı. Bakan Güçlü törende yaptığı konuşmada, dış borç ödemelerinden dolayı tarıma aktarılan bütçenin oldukça düşük olduğunu belirtti.

10- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu İstanbul'da düzenlenen Telif Hakları Karar Konferansı'nda yaptığı konuşmada, bir yıl içinde 50 milyonu aşkın korsan kitap ve 30 milyonu aşkın korsan CD'nin ele geçirildiğini belirterek "Telif hakları konusunda bakanlığımız ve hükümetimiz hak sahiplerinin duyarlılığını paylaşan bir tutum içindedir" dedi.

11- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaretinde 2B arazilerinin gelirinin fakir orman köylüsüne gideceğini belirterek "Bu insanlar doymazsa, ormanları korumaya kimsenin gücü yetmez" dedi.

12- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde düzenlediği basın toplantısında, yerel seçimler öncesinde kurulacak sol ittifakın kararı doğrultusunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olabileceğini açıkladı.

13- YTP Genel Başkanı İsmail Cem partisinin kurultay sonrası oluşan yeni Parti Meclisi'nin ilk toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türk askerlerinin Irak'a gönderilmesine karşı çıkarak "Ona buna yaranmak için Türkiye'nin çocukları tehlikeye atılamaz" dedi.

14- Bayan Voleybol Milli Takımı, Türkiye'de yapılan Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda yarı final maçında Hollanda'yı 3-0 yenerek finale yükseldi.

15- Türkiye ve Yunanistan işadamları tarafından Yunanistan'ın Girit Adası'nın Hanya kentinde düzenlenen ‘Türkiye Ege Kıyıları Yunanistan Ege Adaları 5. Ekonomik Zirvesi'nde konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türk ve Yunan Dışişleri bakanlarının, ABD'nin New York kentinde mayınsız sınır anlaşması imzaladığını anımsatarak "Sınırlarımızdaki mayınların da kalkmasıyla, halklarımızda var olan sevgi ve işadamlarımız arasındaki ekonomik ilişkiler artacaktır" dedi.

Toplantıya katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da "Beklentimiz, Türkiye'nin AB sürecinde Yunanistan'ın katkısını görmektir" dedi.

16- ABD 2. Bölge İstinaf Mahkemesi, Uzanlar'ın, New York Güney Bölge Mahkemesi'nin aleyhlerinde verdiği 4.26 milyar dolarlık tazminat kararıyla ilgili olarak yaptığı başvuruyu ‘kanun kaçağı oldukları' gerekçesiyle reddetti.

17- ABD'de gerçekleştirilen Camp David zirvesinde bir araya gelen ABD Başkanı George W. Bush Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran ve Kuzey Kore'ye uyarıda bulunarak, nükleer silah geliştirmemelerini, güvence altına alacak şekilde uluslararası işbirliğini kabul etmelerini istediler.

18- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat Londra merkezli Al Majallah yayınına verdiği mülakatta, İsrail'in kendisini karargahından çıkarma girişiminde bulunması durumunda ölümüne mücadele edeceğini söyledi.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron da "Amerikan yönetimi, Arafat'ın devre dışı bırakılmasının Ortadoğu'da şiddetin tırmanmasına ve özellikle de Irak'ta durumun kötüleşmesine yol açacağı yönündeki tahminlerinde haklı olabilir" dedi.

28 EYLÜL 2003

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nca düzenlenen Antalya ve Alanya'nın sorunlarının tartışıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Alanyalıların il olma talebi üzerine, bu konunun geçmiş dönemlerde istismar edildiğini, ancak iller ile ilgili gelecekte bir planlanma olduğunu söyledi.

Irak'a asker gönderilmesi ile ilgili bir soru üzerine Başkan Arınç, hükümetin şu ana kadar herhangi bir talepte bulunmadığını, TBMM'nin 1 Ekim'de açılacağını, hükümetin böyle bir taleple gelmesi durumunda Meclis'in bu kararı görüşerek bir karara bağlayacağını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde bir tesisin açılışında yaptığı konuşmada, Gümüşhane'nin büyük bir sıçrama yaptığını belirterek "Türkiye içinde ve dünyaya paralel olarak çağdaş muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma mücadelesini sürdürecek. Bunu en kalbi duygularımla söylüyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, doğalgazın 1 Ekim 2003 tarihinden itibaren konutlara yüzde 8, sanayiye ise yüzde 7.5 daha ucuza satılacağını açıkladı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Ankara İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşmasının siyasi koşullara bağlı olmasını eleştirerek, anlaşmanın TBMM'den kaçırılamayacağını söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir, partisinin İstanbul 8. Olağan Kongresi'ne katıldı. Hükümetin, devletin tüm anayasal kurumları ile kavga ettiğini belirten Özdemir, iktidarın 10 ay boyunca gündelik, suni çözümler üretmenin, kadrolaşmanın ve Türkiye'yi dış politikada zaafa uğratmanın dışında hiçbir şey yapmadığını söyledi.

5- YÖK Başkanı Kemal Gürüz, CNN Türk televizyonunda yayımlanan ‘Kafe Siyaset' adlı programa katıldı. Gürüz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite rektörlerine yönelik eleştirilerine ilişkin yaptığı açıklamada, Başbakan'ın rektörlere hakaret değil, teşekkür etmesi gerektiğini belirterek, tartışmada taraf olduğunu ve rektörleri desteklediğini söyledi.

6- Türkiye, 23. Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Avrupa ikinciliğini kazandı.

7- ABD'nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin, Irak istikrarına katkıda bulunması, Kuzey Irak'ta tek yanlı hareket etmemesi koşullarını içeren 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşmasının, Genelkurmay Başkanlığı'nın bilgisi olmadan alındığı haberleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Kredi anlaşmasını askerin görmesi gerekmez. Dışişleri Bakanlığı, Hazine ve hukukçular incelediler" dedi.

8- İngiltere Başbakanı Tony Blair başkent Londra'da BBC'ye yaptığı açıklamada, koalisyonun Irak'ı özgürlüğüne kavuşturmasından mutluluk duyduğunu ve kitle imha silahlarıyla ilgili savların doğruluğunun da kanıtlanacağını söyledi.

9- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, Erbil'de ABD'li yetkililerin de katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, diktatörlük rejiminden demokrasiye geçişin çok zor olduğunu belirterek "Son 12 yılda çok büyük demokratik deneyimler yaşadık. Irak Kürdistanı'ndaki demokratik düzen, bütün Irak için bir örnek olmalıdır" dedi.

10- İran Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı General Muhammed Ali Caferi,ABD ve İsrail'i İran'ın nükleer tesislerine saldırmaması konusunda uyardı. Caferi başkent Tahran'da yaptığı açıklamada "Böyle bir eylem savaş ilanı sayılır ve yanıtı verilir. İran'ın atom bombası geliştirmeye ihtiyacı olmadığını, her Besiç'in (gönüllü milis) bir atom bombası" olduğunu söyledi.

29 EYLÜL 2003

1-Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Yargıtay 6. Ceza Dairesi'nin DEHAP'lı yöneticiler hakkındaki cezayı onamasının ardından, kararın Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ekonomide ve siyasette çok olumlu ve istikrarlı bir döneme girdiği şu aşamada, böyle bir kararın ve böyle bir tartışmanın gündeme getirilmesinin ülkeyi büyük sorunlarla karşı karşıya bırakacağını söyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da seçimlerin olup bittiğini, dolayısıyla ortaya çıkan yenisonucun seçim ve siyasi partileri ilgilendirmediğini, Yüksek Seçim Kurulu (YSK)da bu aşamada bir karar vermesine gerek olmadığını belirtti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise YSK'nınseçimleröncesinde ve sonrasında çeşitli yanlışlıklar yaptığını, şimdi de yeni bir yanlışın daha eşiğinde olduğunu belirterek,YSK üyelerini istifaya davet ettiğini söyledi.

YSK Başkanı Tufan Algan da konuya ilişkin olarak, kendilerine henüz Yargıtay kararı sonrasında bir başvuru olmadığını, böyle birbaşvurunun gelmesi durumunda bir değerlendirme yapacaklarını belirtti.

2- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Kara Harp Okulu'ndaki 2003-2004 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, TSK'nın AB'nin ve demokrasinin karşısında olmadığını belirterek, modernleşmenin Türk ordusunun temel özelliklerinden biri olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Bakanlar Kurulu öncesinde yaptığı açıklamada, 8,5 milyar dolarlık Amerikan kredisinin Türkiye'nin tek taraflı Kuzey Irak'a girmemesi şartıyla verildiğini belirterek "Amerikan Senatosu kredi koşullarını belirledi. Onlardan biri de bu" dedi.

4- Yargıtay 6. Ceza Dairesi, DEHAP eski genel başkanı Mehmet Abbasoğlu ve 3 parti yöneticisi hakkında ‘resmi evrakta sahtecilik suçundan verilen mahkumiyet kararını onadı.

5- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Türk-Amerikan İş Konseyi tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin yabancı sermaye ve özelleştirmeye büyük önem verdiğini belirterek "Türkiye'yi daha kolay yatırım yapılır bir ülke haline getireceğiz. Bunun için başta Tekel, Tüpraş, Telekom, THY ve şeker fabrikaları olmak üzere tüm KİT'leri en kısa sürede özelleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

6- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ve İçişleri Bakanlığı arasında afet yönetimine yönelik işbirliği çerçevesinde mülki idare amirlerine yönelik düzenlenen ‘Birinci Afet Yönetimi Eğitim Programı' konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin afet zararlarının azaltılması konusunda büyük bir gelişme kaydettiğini, 17 Ağustos Marmara depremi sonrası alınan bazı tedbirler, yasal düzenlemeler ve yeni yapılanmalar ile muhtemel bir afet anında uygulamada karşılaşılabilecek problemlerin giderildiğini söyledi.

Japonya Büyükelçisi Tomoyuki Abe de İstanbul Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve bağlantı yollarının sismik takviyesinin yapılabilmesi için 100 milyon dolarlık kaynak aktarılacağını belirtti.

7- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen Bolu Dağı Geçiş Tüneli müteahhit firması Yönetim Kurulu Başkanı Paulo Astaldi başkanlığındaki heyeti kabulünde, Bolu tüneli inşaatının yılan hikayesine döndüğünü belirtti.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, dalgalı kur rejiminden bir taviz verilmeyeceğini belirterek, kambiyo rejiminde bazı değişikliklerin yapılabileceğini ve sicil affının da yaşama geçirileceğini söyledi.

Toplantıya ayrıca Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen katıldı.

9- Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı'nın işbirliğiyle gerçekleştirilen6. Savunma Sanayi, Havacılık ve Denizcilik Fuarı (İDEF)çerçevesinde düzenlenen sempozyumda konuşan ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Eric Edelman, Türkiye'nin bölge lideri olabilecek konumda olduğunu belirterek, Irak konusunda, Türk askerinin Irak'a gönderilmesi kararının sadece ve sadece Türkiye'nin kararı olduğunu söyledi.

İngiltere Silahlı Kuvvetler Bakanı Adam Ingram da Türkiye'nin terörle mücadeledeki tecrübe ve hassasiyetine büyük önem verdiklerini belirterek, DHKP/C ve PKK/KADEK'e bakışlarının Türkiye ile aynı olduğunu söyledi.

Türkiye-İsrail İş Konseyi Başkanı Alon Liel ise "ABD, Irak'ta savaşı kazanır, Türkiye'yi kaybederse bu felaket olur" diyerek, Türkiye'nin Irak'a asker gönderme konusunda vereceği kararın, diğer bölge ülkeleri ve Irak'ta ABD'nin geleceğini etkileyeceğini belirtti.

Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Aydoğan Babaoğlu da terörizmle mücadelede ayrımcılık yapılmaması gerektiğini, bu konuda aktif bir uluslararası işbirliğinin şart olduğunu söyledi.

10- ABD'li yönetmen ve yazar Elia Kazan 94 yaşında yaşamını yitirdi.

11- Uluslararası Araştırma Enstitüsü'nün Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri Şubesi tarafından İstanbul'da düzenlenen "Uluslararası İslami Finans Forumu" başladı.

Forum'un açılış konuşmasını yapan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İslami finans temsilcilerinden Türkiye'ye direkt yabancı yatırım girişine aracı olmalarını istedi.

12- IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki heyet, 6. gözden geçirme çalışmalarına Hazine Müsteşarlığı'nda başladı.

Öte yandan, Moghadam IMF-Dünya Bankası yayın organı olan Emerging Markets'a da Türkiye'deki ekonomik gelişmelerle ilgili bir demeç verdi.

13- İngiltere Genelkurmay Başkanı Michael Walker resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

14- Yunanistan'ın Girit Adası'nda gerçekleştirilen Türkiye Ege Kıyıları-Yunanistan Ege Adaları Ekonomik Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde, iki ülke arasında Doğu Akdeniz'de ticari işbirliğine gidilmesi, bunun için ticaret odalarında personel değişimine gidileceği, aynı sektörde hizmet veren firmaların ortak yapılacağı açıklandı.

15- Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları yayımladıkları ortak bildiride "Konsey siyasi sorumlulukların gerçekçi bir takvime dayandırılarak Irak halkına devredilmesi konusunda bir anlaşmaya varılması gerekliliğini kabul etmiştir" denildi.

16- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Komiseri Günter Verheugen, Brüksel'de Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun Türkiye'ye ilişkin İlerleme Raporu'nun hazırlanmasının sürdüğünü, bu raporun olumlu ve teşvik edici olacağını belirterek, Türkiye'de gerçekleştirilen reformların çok umut verici olduğunu ve bunların uygulanması konusunda Başbakan Yardımcısı Gül'ün güvence verdiğini söyledi.

17- AB Komisyonu Sözcüsü Jean Christophe Filori olağan basın toplantısında Yargıtay'ın DEHAP kararına ilişkin bir soruya "Yargıtay kararının içeriğini çok ayrıntılı olarak analiz edeceğiz. Bu kararın Türk siyasi sistemi açısından çok önemli sonuçları olabilir"yanıtını verdi. Filori ayrıca, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerine uyum çalışmalarını desteklediklerini ve atılan adımların somut uygulamalarını beklediklerini belirtti.

18- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Amerikan ABC televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'nin de aralarında olduğu Irak'a asker göndermeyi düşünen ülkelerin, önce BM Güvenlik Konseyi'nden çıkacak tasarının niteliğini görmek istediğini ve ABD'ye hiçbir söz vermediklerini söyledi.

30 EYLÜL 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, General Brent Scowcroft başkanlığındaki Türk-Amerikan İş Konseyi üyelerini kabul etti. Görüşmede, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi olanakları, Irak'ın yeniden yapılandırılmasında işbirliği ve terörle mücadele konuları ele alındı.

Başbakan Erdoğan görüşmede konsey üyelerine yaptığı açıklamada, terörden en çok çeken ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, ABD'nin terör konusunda somut adımlar atmaması halinde Türk kamuoyunun ikna edilemeyeceğini söyledi.

2- Dünya Savunma Sanayii firmalarının ürünlerinin sergilendiği IDEF Savunma Havacılık ve Denizcilik Fuarı'nın 6.' Türk Hava Kurumu'nun (THK) Etimesgut ilçesindeki Türk Kuşu Tesisleri'nde açıldı. Fuarın açılışı nedeniyle düzenlenen törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, kuvvet komutanları ve 16 ülkeden gelen savunma bakanları katıldı.

Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada,Türk dış ve güvenlik politikasının ana hedefinin, Türkiye'de ve dünyada insanlığın gelişmesine olanak sağlayacak bir ortam oluşturulması olduğunu söyledi.

Törene katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ‘Soğuk Savaş' sonrasında oluşan ortamda 19 kriz bölgesinin 13'üne komşu olduğunu belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ‘Sky Türk' televizyonuna yaptığı açıklamada, Yargıtay'ın DEHAP yöneticileri hakkındaki sahtecilik mahkumiyetini onamasının ardından YSK'nın seçimleri iptaline ilişkin yaptığı açıklamada, seçimlerin iptalinin çok büyük bir sıkıntıya yol açacağını belirterek "Ciddi bir ülkede seçimden 1 yıl sonra geriye dönülerek ‘Biz yanlış yapmışız' diye iptal kararı alınamaz" dedi.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyeleri bir araya gelerek DEHAP konusunda bir durum değerlendirmesi yaptı. Kurul, DEHAP hakkındaki mahkumiyeti onayan Yargıtay 6. Ceza Dairesi'nden gerekçeli kararı istedi.

YSK Başkanı Tufan Algan da YSK'dan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, kamu vicdanını rahatlatan bir ortamı yaratmaya çalışacaklarını söyledi.

Öte yandan DYP barajın yeniden düzenlenmesi, GP ve İP de 3 Kasım seçimlerinin iptal edilmesi için YSK'ya başvurdu.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Hazine Müsteşarlığı'nda düzenlenen ‘Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu' (YOİKK) toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin uzun yıllar siyasi istikrarı sağlayamadığını ve değişim konusunda tereddütlü davrandığını, bu yüzden bir yatırım merkezi haline gelemediğini söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ‘Defense News' dergisine verdiği demeçte, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta bulunan askerlerinin geri çekilmesi yönünde ABD'den talep gelmediğini ve Ankara-Washington ilşkilerinin ilerletilmesinde Türkiye'nin Kuzey Irak'a asker göndermesinin ön şart olmadığını söyledi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirme kapsamında bazı kuruluşlarda incelemelerde bulunmak üzere Samsun'a gitti. Bakan Unakıtan Tekkeköy ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, özelleştirme çalışmalarında belirlenen hedeflere ulaşılacağını belirterek "Devlet artık işletmecilik yapamaz. Bunu devam ettiremez" dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, UNESCO 32. Genel Konferansı'na katılmak üzere Fransa'ya hareketinden önce İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.Bakan Çelik, YSK'ya yapılan seçim iptal başvurularına ilişkin bir soru üzerine "Halkın oylarıyla vermediğini kimse yargı yoluyla alamaz. Alsa da kalıcı olamaz. AKP her ihtimale göre hazırdır. Seçime gidilirse şimdi 367 milletvekilimiz var. O zaman 450 olur" dedi.

9- CHP Grup Başkan Vekili Oğuz Oyan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Yargıtay'ın DEHAP kararını onamasının ardından gündeme gelen erken seçim tartışmalarını değerlendirdi. Oyan, YSK'nın 3 Kasım'da verdiği karardan geriye dönüşü gündeme getirecek her türlü uygulamanın, bundan sonraki seçimlerin üzerine şaibe düşüreceğini söyledi.

10- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Yargıtay'ın DEHAP yöneticileri hakkındaki yazılı açıklamasında, Türkiye'nin seçim sisteminin sakatlığının bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, yaşanan sorununSiyasi Partiler Yasasıve Seçim Yasası değiştirilerek, erken genel seçime gidilmesiyle çözüleceğini söyledi.

11- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, dün yapılan ‘Ekonomik Sorunlar Değerlendirme Kurulu' (ESDK) toplantısı hakkında bilgi verdi. Serdengeçti, Türkiye'nin Şubat 2001'den itibaren uyguladığı mevcut dalgalı kur sisteminin büyük faydasını gördüğünü ve bir değişikliğin söz konusu olmayacağını söyledi.

12- Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda mücadele eden Galatasaray Futbol Takımı, İspanya'nın Real Sociedad Futbol takımına 2-1 yenildi.

13- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Michael Walker, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü ziyaret etti. Görüşmede ikili askeri ilişkiler ve Irak'taki son durum değerlendirildi.

14- Resmi ziyaret için İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, seçim tartışmalarının AB sürecini etkilemeyeceğini söyledi.

15- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Belçika'nın başkenti Brüksel'de AP Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de AB yolunda büyük adımlar atıldığını, bugünküTürk hükümetinin bu konuda çok kararlı ve iradeli gözüktüğünü söyledi.

16- İspanya Dışişleri Bakanı Ana Palacio ve Polonya Dışişleri Bakanı Wlodzimiers Cimoszewich'in İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, Polonya, İspanya ve diğer AB üyesi ülkelerin, AB'nin karar organı olan Konsey'de, Konvansiyon tarafından önerilen oylama sistemini kabul edemeyecekleri belirtildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106