11.8.2003
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 2003

 

 

 

1 AĞUSTOS 2003

1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ağustos dönemi çalışmaları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, kuvvet komutanları ve diğer ilgili generallerinkatılımıyla başladı.

2- Danıştay Nöbetçi Mahkemesi, yoksul öğrencilerin ücret karşılığı özel okullarda okutulmasına ilişkin yürütmenin durdurulması kararına itiraz eden Milli Eğitim Bakanlığı’nın başvurusunu reddetti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, gazetecilere AB 7. Uyum Teklifi’nin TBMM’de kabul edilmesinin Avrupa’daki yansımaları hakkında bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Gül, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Günter Verheugen’in telefonla arayarak tebrik ettiğini,kendisinin de atılan adımlar ile uygulamanın önemli olduğunu ve hükümetin kararlılığını ilettiğini söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan NTV’ye yaptığı açıklamada, ABD’den alınması öngörülen 1 milyar dolar hibe veya 8,5 milyar dolarlık kredi paketi için görüşmelerin, 6. gözden geçirmenin başlayacağı ekim ayına kadar tamamlanacağını bildirdi.

5- Diyanet’ten sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesine verdiği demecinde, İslamın, Türkiye de dahil olmak üzere reforma ihtiyacı olduğunu belirterek, İslamın laik Türkiye’yi AB’nin dışında tutmak için bir neden olmaması gerektiğini söyledi.

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Topluma Kazandırma Yasası konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’yla Özel Öğretim Kurumu Sınavı’nda birinci olan öğrencileri kabulünde, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) taslağına farklı değerlendirmelerin gelebileceğini, bunun demokrasinin gereği şeklinde algılanmasının doğru olacağını belirtti.

8-Merkez Bankası ‘Temmuz Ayı Para Politikası Raporu’ yayımlandı.

9- Mali Suçlar Araştırma Kurulu’nun raporu doğrultusunda Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar hakkında kara para aklama davası açtı.

10- “2003 Türkiye Yılı” çerçevesinde Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen ‘Türkiye’de Üç Büyük İmparatorluk: Hitit, Bizanslı, Osmanlı’ sergisinin açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, iki ülkenin aralarındaki uzaklığa rağmen yakın dostluk ilişkileri bulunduğunu belirterek, Türkiye Yılı süresince Japonya’da çok sayıda etkinlik düzenleneceğini söyledi.

11- IMF İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye’nin ekonomik programının 5. gözden geçirme dönemini sonuçlandırarak yaklaşık 500 milyon dolar tutarındaki kredi dilimini serbest bıraktı.

12- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Sözcüsü Kipros Hrisostomidis Haravgi gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin AB üyesi olmasının Kıbrıs konusunun çözümüne yardımcı olacağı sözlerine ilişkin “Başbakan Erdoğan Kıbrıs sorununun kısa zamanda çözüleceğini söylüyorsa, bu Türkiye’nin AB’ye üyelik takvimiyle uyumlu değildir. Türkiye’nin AB süreci tamamen AB’ye ve AB’nin kurumsal organlarına bağlıdır. Kıbrıs sorunu, Türkiye’nin AB süreci önünde bir engeldir” dedi.

13- Filistin Yönetimi’nin, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki bir Yahudi yerleşim birimini genişletme kararı üzerine, İsrail’in Yol Haritası’na muhalif hareketlerini ele almak üzere BM, AB, ABD ve Rusya’dan oluşan Dörtler’i acil toplantıya çağırdığı bildirildi.

2 AĞUSTOS 2003

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Sivas’ın Gürün ilçesinde ‘Geleneksel Gürün Alabalık Festivali’nde bölgesel teşviklerle ilgili yasal düzenleme çalışmalarının devam ettiğini belirterek “Önümüzdeki yasama yılı başında bölgesel teşvik sistemi getirilecek” dedi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ekonomi bürokratlarıyla birlikte son ekonomik gelişmelere ilişkin düzenlediği basın toplantısında, IMF’ye olan 6.8 milyar dolarlık borcun 2006 yılında ödeneceğini belirterek, erteleme talebinin Türkiye’nin doğal bir hakkı olduğunu, daha sonraki yıllarda da IMF’den yeniden yapılandırma talebinde bulunabileceklerini söyledi.

IMF Başkanı Horst Köhler de konu ile ilgili yaptığı açıklamada, borç geri ödemesinin, borç yönetimini güçlendirmek ve Türk hükümetinin başarısına destek olması amacıyla 2004-2005 döneminden 2005-2006 dönemine kaydırıldığını bildirdi.

IMF Avrupa Birinci Bölge Direktörü Michael Deppler ise İcra Direktörleri Kurulu toplantısının ardından düzenlediği telekonferansta, Türkiye’nin 2004’te ödemesi gereken 9.7 milyar dolarlık borcun 5.2 milyar dolara, 2005’te ödemesi gereken 10.1 milyar dolarlık borcun ise 7.8 milyar dolara indirildiğini söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kent merkezlerindeki okulların satılması konusunda yaptığı açıklamada, SİT alanı içindeki okulların satışının söz konusu olmadığını belirterek, başkentte satılık okul bulunmadığını söyledi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yayımladığı bir genelge ile bakanlığa bağlı sağlık kurumlarındaki tıbbi cihaz eksikliğinin firmalardan ‘hizmet satın alınması’ yoluyla giderilmesini istedi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Trabzon Uzungöl’de gazetecilere yaptığı açıklamada,Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in orman niteliğini kaybetmiş arazilerin satışına olanak sağlayan Anayasa değişikliğini tarafsız olarak değerlendirmesini beklediklerini söyledi.

6- Bağ-Kur’un yeniden yapılandırılmasına yönelik yasa Resmi Gazete’de yayımlandı.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Isparta il teşkilatını ziyaretinde hükümeti eleştirerek “Türkiye’nin muktedir ve ehliyetli bir yönetime ihtiyacı var” dedi.

8- Diyarbakır İdare Mahkemesi, müzik grubu kurarak Kürtçe şarkı söyledikleri gerekçesiyle devlet memurluğundan çıkarılan beş öğretmeni görevlerine iade etti.

9- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Ulaştırma Bakanı Nadir Ahmedov’la görüştü. Görüşmelerden sonra iki ülke arasında Telekom ve Posta İdaresi alanlarında işbirliğini öngören protokol imzalandı. Bakan Yıldırım imza töreninden sonra düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasındaki iletişim ve haberleşme alanında işbirliğinin artarak devam ettiğini söyledi.

10- BM Güvenlik Konseyi, Liberya’ya asker gönderilmesini öngören karar tasarısını onayladı.

11- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi Amerikan ABC TV’sine verdiği demecinde, Irak’ın ABD için yeni bir Vietnam olacağını, çünkü Irak halkının devrik devlet başkanı Saddam Hüseyin’in durumundan bağımsız olarak direnmeye devam edeceğini söyledi.

12- ABD’nin Irak’taki sivil yöneticisi Paul Bremer başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, Saddam Hüseyin’in oğulları Uday ve Kusay’ın yerini ihbar eden kişiye iki haftadan daha az bir süre önce 30 milyon dolar ödediklerini ve ailesiyle yurtdışında güvenli bir yere yerleştirdiklerini söyledi.

3 AĞUSTOS 2003

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin İstanbul İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümetin iktidarda olduğu 9 ay boyunca Türkiye’nin hiçbir temel sorununu çözemediğini, aksine sorunları daha da büyütüp ağırlaştırdığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yaptığı açıklamada, Milli Güvenlik Kurulu’na (MGK) ilişkin düzenlemeleri de içeren AB 7. uyum teklifinin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmesi halinde bile değişiklik yapılmadan TBMM’den geçireceklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Şahin, MGK Genel Sekreteri’nin sivil olması konusunda da “Yasada, ille de sivil olacak diye bir şey yok. Bir askerin ya da bir sivilin olması için yasada bir problem yok. Zaten henüz yürürlüğe girmedi. MGK Genel Sekreterliği’ne yine bir askerin atanması söz konusu olabilir. Geçiş döneminde sorun olmaz” dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan düzenlediği basın toplantısında, açıklanan temmuz ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Bakan Babacan, Türkiye’de enflasyonun artık kalıcı bir düşüş trendinde olduğunu belirterek “Biz yakın bir zamanda artık enflasyon problemini geride bırakmış bir ülke olacağız” dedi.

4- Devlet İstatistik Enstitüsü’nce (DİE) yapılan açıklamada, yıllık enflasyon oranı toptan eşyada yüzde 10.9, tüketici fiyatlarında ise yüzde 11.6 olarak belirlendi.

5- Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Yao Kuangzi, Irak’taki gelişmelerle ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ile Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Şaat bir araya gelerek taraflar arasında sorun yaratan başlıklar üzerinde görüş alışverişinde bulundular.

Bu arada Filistin Yönetimi’nin, İsrail’in arananlar listesinde bulunan El Aksa Şehitleri Tugayı üyesi 17 kişiyi Batı Şeria’nın Ramallah kentinden çıkarması isteğini yerine getirmeyeceğini açıkladığı, örgütün ise İsrail’e karşı saldırıları yeniden başlatmayacağını duyurduğu bildirildi.

7- Rus işgali altındaki Çeçenistan’ın komşusu Kuzey Osetya’nın Mozdok kentinde bir askeri hastaneye düzenlenen intihar saldırısında 50 kişinin öldüğü bildirildi.

4 AĞUSTOS 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Manisa’da düzenlenen “Yerel Platform 1 Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, TBMM’nin kasım ayından bu yana çok özverili bir çalışma ile 186 kanun çıkarıldığını belirterek “Çıkarılan kanunlarla Türkiye’de toplumsal sorunların çözülebileceği görüldü” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şuraçalışmalarını tamamlayarak,Türk Silahlı Kuvvetleri yeni komuta kadrosunu belirledi. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Oramiral Özden Örnek, 1.Ordu Komutanlığı’na Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’ne Orgeneral Şükrü Sarıışık, Genelkurmay 2. Başkanlığı’na Orgeneral İlker Başbuğ, 3. Ordu KomutanlığınaOrgeneral Oktar Ataman’ın atandığı belirtildi..

Toplantıda 18 subay ve astsubayın disiplinsizlik nedeniyle ihracına Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından ‘şerh’ konuldu.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Cumhuriyet gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, Irak ile savaş öncesinde petrol karşılığında gıda programı kapsamında imzalanan ve öncelikli mal listesine dahil edilen Türk firmalarına ait kontratların toplam tutarının 432 milyon Doları aştığını ve bu rakamın yıl sonunda 800 milyon Doları bulmasını beklediklerini söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ağır borç yükü altında olduğunu belirterek, enkaz edebiyatı yapmadan sorunları çözmeye çalıştıklarını söyledi.

6- AKP Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Meclis çalışmaları ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

7- İktisadi Kalkınma Vakfı önderliğinde bir araya gelen17 siviltoplum kuruluşunun başkanları yayımladıkları ortak bildiride, AB 7. Uyum Teklifi ve AB üyelik sürecini hızlandıracak tüm adımları desteklemeye devam ettiklerini açıkladılar.

8- Türkiye’de bulunan BM Irak Özel Temsilcisi Sergio de Mello, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Irak’ın yeniden yapılanması konusunda önemli bir rol oynayabileceğini belirterek, gıda karşılığı petrol programı sayesinde bunun görüldüğünü söyledi.

9- Türkiye’de temaslarda bulunan Hindistan Dışişleri Bakanı Yashwant Sinha, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü. Sinha, Başbakan Yardımcısı Gül ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki ilişkileri mükemmel olarak nitelendirerek, Hindistan Başbakanı’nın gelecek ay Türkiye’yi ziyaret edeceğini ve bu sırada birçok anlaşma ve mutabakat metninin imzalanacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de gazetecilerin MGK Genel Sekreterliğine yeniden bir askerin atanmasına ilişkin sorusuna, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yönde tercih kullandığını ve geçiş döneminde böyle bir atamanın normal olduğu yanıtını verdi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın‘Kıbrıs Planı’ hakkında basında yapılan bazı yorumları değerlendirdi. Basında yapılan bazı yorumlarda yanlış biçimde, Annan planının garantilerin sürmesini öngördüğünün yazıldığını belirten Denktaş, söz konusu garantilerin fiili ve etkin olmadığını, henüz iki garantör olan Türkiye ve Yunanistan’ın kendi aralarında bu garantilere ilişkin anlaşma sağlayamadığını söyledi.

11- İran Hükümet Sözcüsü Abdullah Ramazanzade yaptığı açıklamada, Tahran yönetiminin İran’da tutukluEl Kaide terör örgütü üyelerini ABD’ye teslim etmeyeceğini bildirdi.

12- İngiltere’nin Irak Özel Temsilcisi John Sawers Financial Times gazetesine verdiği demecinde, ABD’li yetkililerle yeni BM kararı üzerinde görüştüklerini, iki ülkenin yeni karar tasarısını BM’ye sunmadan önce Fransa ve Rusya’nın oylamadaki tutumlarını bilmek istediklerini söyledi.

Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot Marie ise RTL radyosuna yaptığı açıklamada,Fransa’nın BM kararıolmadan Irak’a asker göndermeyeceğini daha önce bildirdiğini söyledi.

13- Nijerya Devlet Başkanı Mamadu Tandju yaptığı açıklamada, ülkesinin Irak’a uranyum sattığına ilişkin iddiaların dayanaktan yoksun olduğunu belirterek, “Konu hakkında en yetkin kurum olan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) bile BM Güvenlik Konseyi nezdinde Nijerya üzerindeki tüm şüpheleri ortadan kaldırmıştır” dedi.

14- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat Ramallah kentinde yaptığı açıklamada, İsrail’in bir taraftan 400 tutukluyu serbest bırakırken diğer taraftan 800 Filistinliyi tutuklayarak dünyayı aldattığını söyledi.

15- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından başbakanlığa atanan İlham Aliyev’in ataması Milli Meclis’te yapılan oylamada kabul edildi.

5 AĞUSTOS 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kambiyo takibindeki firmalara şartlı af getiren 1576 Sayılı ‘Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’u, terör örgütü üyelerine yönelik hazırlanan‘Topluma Kazandırma Yasası’nı onayladı.

2- Irak ile ilgili son gelişmeleri görüşmek üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda, Irak’a asker gönderme konusunda ön değerlendirme yapıldı. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül toplantının ardından Dışişleri Bakanlığı’na gelişinde yaptığı açıklamada, toplantıda Türkiye’nin Irak’taki koalisyon güçlerine katılım konusunda askeri ve siyasi açıdan risk analizleri yapıldığını belirterek, Irak’ın istikrara kavuşup, bir an önce normalleşmesi, sivil yönetimin işbaşına gelmesinden, Irak’ı Iraklıların yönetmeye ve kendi kaynaklarını kendilerinin kullanmaya başlamasından en çok komşu ülkeler ve Türkiye faydalanacaktır” dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda ekonomi muhabirleriyle düzenlediği sohbet toplantısında, ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Babacan, ekonomik göstergelerin iyi bir noktaya geldiğini belirterek, ekonomideki iyileşmelerin yavaş olmakla beraber sokağa ve mutfağa yansıdığını söyledi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Türkiye gazetesini ziyaretinde yaptığı açıklamada, ‘Topluma Kazandırma Yasası‘nın bir ihtiyaçtan kaynaklandığını ve devletin bütün organlarının görüş birliği içinde hazırlandığını belirterek, yasadan 2500 civarında örgüt elemanının yararlanmasının beklendiğini söyledi.

5- İran’ın Ankara Büyükelçisi Firuz Devlet Abadi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Başbakanlık’ta ziyaret etti. Görüşmede Irak’taki son gelişmeler ele alındı.

6- Mısır’ın başkenti Kahire’de yapılan Arap Birliği İzleme Komitesi üyesi ülkelerin dışişleri bakanları toplantısından sonra bir açıklama yapan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Irak’ta ABD tarafından oluşturulan Geçici Hükümet Konseyi’ni tanımayacaklarını ve Arap ülkelerinin mevcut şartlarda bu ülkeye birlik göndermeyi düşünmediğini söyledi.

7- Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bir otelde meydana gelen patlamada 13 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6 AĞUSTOS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 7. AB Uyum Teklifi’ni onayladı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilen ek taşıt vergisini yeniden getiren düzenleme ile Konut Müsteşarlığı’nın kaldırılmasını ve bazı görevlerinin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na, kadrolarının da Bayındırlık ve iskan Bakanlığı’na devrini öngören yasayı onayladı.

2- Dışişleri Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan Bahreyn Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Muhammed BinMübarek El Halife ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından iki ülke arasında, bakanlıklar arası istişare mekanizması oluşturulması, devlet arşivleri ve resmi haber ajansları arasında haber değişimi konularında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Öte yandan iki bakan görüşmenin ardından düzenledikleri basın toplantısında, Arap ülkeleri ile Türkiye’nin ‘birleşik, bağımsız ve kendi kendini yönetir bir Irak’ konusunda hemfikir olduklarını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, gazetecilerin KKTC ile Türkiye arasında imzalanacak Gümrük Birliği anlaşması konusundaki sorularını yanıtladı.Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye ile KKTC arasında Cuma günü gerçekleştirecekleri Ortaklık Konseyi’nde Gümrük Birliği anlaşmasının imzalanmasının AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasına aykırı olmadığını kaydetti.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada, hükümetin bütçe hedeflerini yakalamak için büyük önem verdiği ve umut bağladığı vergi barışı uygulamasında, 2.8 katrilyon liralık bir tahsilata ulaşacaklarını söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bor madenleri ve uç ürün üretimi konusunda açıklamalarda bulundu. Bor rezervlerinin yüzde 64’ünün Türkiye’de bulunduğunu belirten Bakan Güler “Özel sektör temsilcileriyle yol göstermek, karşılıklı sinerji yaratmak için bir araya geldik. Borda dokuz uç ürün konusunda fizibilite hazırladık. Bunun 3’ünü Etibor yürütecek, 6 tanesini ise özel sektörün ilgisine sunduk” dedi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, bakanlığının turizm hedeflerini Türkiye gazetesine anlattı.

6- CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak’a asker gönderme konusunda Meclis’e gönderilecek olası bir tezkerenin BM kararı ya da uluslararası meşruiyete dayanması gerektiğini söyledi.

7- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Petkim’de bulunan yüzde 88.86 oranındaki idare hissesinin satışına ilişkin ihalenin iptal edildiğini bildirdi.

8- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan yaptığı açıklamada “Ekonomideki kırılganlığın sürdüğü unutulmamalıdır. Mali disiplin, ekonomik program ve AB uyum çalışmalarında yanlış adımlar atılması ya da yerel seçim öncesi popülist politikalara gidilmesi, bu olumlu havayı dağıtabilecek gelişmeler olur” dedi.

9- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası’nın faiz indirimini değerlendirdi. Satıcı, Türkiye ekonomisiyle ilgili özellikle büyüme ve enflasyon cephesindeki rakamsal iyimserliğe Merkez Bankası’nın verdiği tepkiyi genelde olumlu karşıladıklarını belirterek “TİM olarak bundan sonra beklediğimiz adım, gecelik faizlerin reel kısmının gelişmiş piyasalar düzeyine gerilemesidir” dedi.

10- Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin ülke notunun görünümünü negatiften pozitife çevirdiğini açıkladı.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Philip Reeker başkent Washington’da yaptığı açıklamada, Arap Birliği’nden Irak’ta kurulan Geçici Hükümet Konseyi’ni desteklemesini istediklerini belirtti.

12- Irak Geçici Hükümet Konseyi’nin Şii üyesi Iyad Allavi, yabancı birliklerin ülkeden ayrılmasını hızlandırmak için seçimleri 2004 ortalarında gerçekleştirmeye çalışacaklarını söyledi.

13- İsrail yönetiminin yaklaşık 300 Filistinli mahkumu serbest bıraktığı bildirildi.

7 AĞUSTOS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü, Çankaya Köşkü’ndeayrı ayrı kabul ederek görüştü. Görüşmelerde Irak’a asker gönderme konusu ele alındı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada “İnsanların, yaşadıkları topraklar üzerinde doyması önemli. Çünkü göç çok daha büyük sorunlar getiriyor. Sorunları yerinde çözmek daha kolay ve her türlü maliyeti de daha düşük” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Parti Meclisi’yle yaptığı toplantıda, Irak’a asker gönderilmesiyle ilgili olarak ABD’ye bu konuda verilmiş bir sözleri olmadığını ve henüz karar alınmadığını belirterek, asker göndermenin yararlı olabileceğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül,Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’le görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Sezer’in BM kararı olmadan Irak’a asker göndermeye karşı olduğunun hatırlatılması üzerine Başbakan Yardımcısı Gül “Değerlendirme safhasında herkes, sonra tabii hükümet karar verecek” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül bir gazetecinin “ABD’nin beklentisi karşılanacak mı?” sorusu üzerine “Ben orada herhangi bir angajmana girmedim. Hükümetimize götüreceğimi söyledim, hükümete getirdim” dedi.

5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu düzenlediği basın toplantısında, Topluma Kazandırma Yasası’ndan yararlanmak için cezaevinde bulunanlardan 333 kişinin dilekçeyle başvurduğunu, 111 örgüt mensubunun da kendiliğinden teslim olduğunu belirterek, büyük illerde meydana gelen bombalı saldırıların, terör örgütlerinin Topluma Kazandırma Yasası’na tepkisi olduğunu söyledi.

6- Sanayi ve TicaretBakanı Ali Coşkun, Ankara’daUluslararası AyakkabıSaraciye ve Yan Sanayi Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, dünya pazarında rekabete doğru ilerlemenin Dünya Ticaret Örgütü’nün 2004’te yürürlüğe girecek uygulamalarıyla hız kazanacağını söyledi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Heybeliada Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin onarılarak yeniden hizmete açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 2004 yılında aile hekimliği uygulamasına tamamen geçileceğini söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Elazığ’ın Sivrice İlçesi Uslu Köyü’nde Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün araştırmaları sonucunda 2.7 milyon tonlukbakır rezervi bulunduğu belirtildi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, AKP İstanbul Milletvekili Gürsoy Erol’un soru önergesine verdiği yanıtta, işverenlerin işyerlerinde yasa gereği yüzde 3 oranında engelli çalıştırmak zorunda olduklarını belirterek,engelli çalıştırmayanlara ceza uygulanacağını söyledi.

10- ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir gazetecilere yaptığı açıklamada, halkın iradesi ve tercihleri yok sayılarak sadece kişisel çıkar ve ihtirasla parti değiştirmeyi onaylamanın mümkün olmadığını belirterek “AKP’ye geçeceğini söyleyen milletvekillerinin ileri sürdüğü gerekçelere kimse inanmaz” dedi.

11- Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Şener Akkaynak, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Kamu İhale Yasası’nda yapılan değişikliklerle yolsuzlukla mücadelede başa dönüldüğünü belirterek, kurumu yıldırma politikası uygulandığını söyledi.

12- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar NTV’ye yaptığı açıklamada, yatırımcıların Çukurova Elektrik ve Kepez Elektrik Şirketleri’nde yaşadıkları sorunlar nedeniyle bireysel davalar açmalarıgerektiğini söyledi.

13- Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen yaptığı açıklamada, stoklarının yüzde 100 oranında artırıldığını belirterek,İstanbul’daki olası bir deprem için hazırlık yapılması gerektiğini söyledi.

14- Ankara 1 No’lu DGM’nin, şeriatçı Hizb-ut Tahrir örgütüne üye oldukları gerekçesiyle yargılanan 17 tutuklu sanığı, AB 6. uyum teklifinde yer alan Terörle Mücadele Yasası’ndaki değişiklik uyarınca ‘suçun vasfı’na göre tahliye ettiği belirtildi.

15- TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nun raporunda yer alan “Yolsuzluk, dini olmaktan çok laik ahlakla ilişkili bir sorundur” cümlesinin Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) “Kamu Reformu Araştırması” adlı raporundan alındığı iddialarına ilişkin olarak TÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada “Bizim raporumuza atfen, yolsuzluğun ‘laik ahlak’la ilişkili bir sorun olarak yorumlanması, bu raporun kendi çerçevesi dışına çıkartılması anlamına geliyor” denildi.

16- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin borç yapısının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini, kamunun kamuya olan borçları için yeni bir yapılanmaya gidilmemesi halinde piyasalarda çok fazla hareket olmayacağını söyledi.

17- Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu (IPCC) tarafından 2 bin 500 bilim adamının katkısıyla hazırlananraporda, dünyanın 1995’den bu yana iklim değişikliği ve küresel ısınmanın tehdidi altında olduğu, bu tehdide karşı biyolojik çeşitlilik zenginliği nedeniyle Türkiye’ye özel önem verilmesi gerektiği belirtildi.

8 AĞUSTOS 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayımlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında “2B olarak bilinen düzenlemeyle 1981 yılından önce orman niteliğini kaybetmiş yerlerin satışına dair anayasa değişikliği gerçekleştirilmiştir. Kimi çevrelerce çok haksız bir şekilde ormanların talan edileceği gibi bir görüntü verilmek istenmesine rağmen Meclisimiz bu oyuna gelmemiştir” dedi.

Başbakan Erdoğan, Irak’a Türk askerinin gönderilmesi konusunda ise “Bölgemizde olup bitenlere sessiz kalmamız veya görmezden gelmemiz mümkün değildir” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ile KKTC Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş tarafından Türkiye ile KKTC arasında ‘Gümrük Birliği Çerçeve Anlaşması’ imzalandı.

Bakan Şener imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada “Bu anlaşmayla birlikte AB normları esas alınmak suretiyle KKTC ekonomisinin başta AB olmak üzere uluslararası ekonomik sisteme entegrasyonu sağlanmış olacaktır” dedi.

Anlaşmanın ardından yapılan 6’ncı Ortaklık Konseyi toplantısı sonunda yayımlanan bildiride ise KKTC’ye yönelik ambargonun kaldırılması istenerek, kalıcı bir çözüm için Ada’daki gerçeklerin ve iki tarafın eşit statüsünün tüm taraflarca kabul edilmesi gerektiği vurgulandı.

3- İçişleri Bakanlığı, Topluma Kazandırma Yasası ile ilgili olarak terör suçlularını teslim olmaya ikna edebilmek için teroristlerin ailelerine 200 bin adet mektup hazırlayarak göndermeye başladı.

4- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Dalaman Havaalanı’nda düzenlediği basın toplantısında, yanan ormanlık alanların 2B statüsüne kesinlikle alınmayacağını ve yıl içinde bu alanların ağaçlandırılacağını bildirdi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, bakanlıkta düzenlediği toplantıyla SSK ve Bağ-Kur’a prim borcu bulunan sigortalılara ödeme kolaylığı getiren yeniden yapılandırma programını tanıttı. Bakan Başesgioğlu, borç yapılandırmasının sigortalının ödeme gücü ve kapasitesine göre ayarlanacağını ve kamu alacaklarının affının bundan sonra söz konusu olmayacağını belirterek, sigortalıların 5 Eylül 2003 tarihine kadar başvurmaları halinde yasadan yararlanabileceklerini söyledi.

6- CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Talim Terbiye Kurulu’ndaki görevlerinden uzaklaştırılan ve haklarında soruşturma başlatılan öğretmenleri kabulünde“Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kafasının arkasındakini yaşama geçirmek için Türk milli eğitim sistemini değiştirme yönünde adımlar atıyor. Yapılan bir kıyımdır, temeli ideolojiktir. Buna idari yargının gereken cevabı vereceğini ümit ediyoruz” dedi.

7- Fener Rum Patriği Bartholomeos, Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılabilmesi için Dışişleri Bakanlığı’nda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü ziyaret ederek, Ruhban Okulu’nun açılmasını içeren ‘sorunlar ve istemler’ belgesini sundu.

Başbakan Yardımcısı Gül ise Bartholomeos’unekümenik” sıfatını kullanmasından duyulan rahatsızlığı dile getirerek, Ruhban Okulu’nun açılabilmesi için bir Türk üniversitesine bağlanmasını önerdi.

8- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, müzik meslek birliklerinin hizmet sektöründen fahiş telif ücreti talep ettiklerini savunarak soruna çözüm getirilmesini istedi. Yıldırım “Bakanlık yayınladığı yönetmeliği artık uygulamalı, telif hakları sorunu ancak bandrol uygulaması ile çözülür” dedi.

9- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) son raporunda, dünyada hiçbir ülke yurttaşlığına sahip olmayan 9 milyon insan olduğunu belirtti.

9 AĞUSTOS 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen 14. Uluslararası Kabuklu Meyveler Konseyi (INC) Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarihi bir sıçrama noktasında bulunduğunu belirterek “Demokrasi, güven ortamı ve istikrar geliştikçe ülkemizin önemi tüm dünyada her geçen gün daha fazla hissediliyor” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül bazı temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Kayseri’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Topluma Kazandırma Yasası’nın en iyi şekilde değerlendirilmesini ümit ettiklerini belirterek, Irak’a Türk askeri gönderilmesi talebinin de değerlendirme aşamasında olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Türk Bankacılık Sistemi, Türkiye-KKTC Gümrük Birliği ve AB ilişkileri ile Cumhurbaşkanlığı onayına sunulan 2B yasası ve gündemdeki konulara ilişkin Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu valiliklere iki ayrı talimat yazısı gönderdi. Yazılarda, kendiliğinden teslim olanlar, güvenlik birimlerince yakalananlar ve cezaevlerinden yapılan başvurularda doktor raporlarının mutlaka alınması gerektiği kaydedildi.Bakan Aksu ayrıca, valiliklere eve dönüş yasasından yararlanmak isteyen 16 yaşından küçüklere kelepçe takılmaması ve soruşturmaların çocuk suçlarıyla ilgili yasaya göre yapılması için talimat verdi.

5- GP Genel Başkanı Cem Uzan partisinin İstanbul’da yapılan Marmara 1. Bölge Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, iktidarın aradan geçen 9 aylık sürede Türkiye’nin sorunlarına sorun katmayı bir görev haline getirdiğini belirtti.

6- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın İzmir’in Aliağa ilçesindeki parti binasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karayalçın, yerel seçimlerle ilgili seçim ittifakının yararlı olacağına inandıklarını belirterek, bu konunun açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Karayalçın ayrıca, Irak’a asker gönderilmesi konusunda “Bu koşullarda Irak’a asker gönderilmesini çok yanlış buluyoruz. Bunun çok olumlu sonuçlar getireceğini düşünmüyoruz” dedi.

7- Üniversitelerarası Kurul Başkanı Ayhan Alkış yaptığı açıklamada, hükümetin yükseköğretimde yapmak istediği değişikliklerin yükseköğretimi ileriye değil, geriye götüreceğini söyledi.

8- Hakkari Valisi Erdoğan Gürbüz Topluma Kazandırma Yasası’ndan yararlanmak için Kuzey Irak’taki Mahmur Kampı’ndan Yüksekova ve Çukurca’ya gelen 5 kişinin gereklitetkikler yapıldıktan sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Şırnak’ın Silopi ilçesindeki merkezin koordinasyonundan sorumlu Şırnak Vali Yardımcısı ve Habur Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Resul Çelik de örgüt üyelerinin işlemleri için kayıt-kabul, ifade, sorgu, sağlık kontrol, psikolojik destek ve rehabilitasyon gibi üniteler oluşturulduğunu ve her ünitede birer ekibin görev yaptığını söyledi.

9- Mardin’in Nusaybin ilçesinde PKK-KADEK terör örgütüne yönelik operasyonda 2 kişi öldürüldü.

10- ABD Başkanı George W. Bush, Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile Teksas eyaletinin Crawford kentinde düzenlediği basın toplantısında Irak’taki 100 günü değerlendirdi.

Öte yandan, Beyaz Saray’ın, Irak’ta kaydedilen ilerlemelerin ele alındığı ‘Irak’ta sonuç, özgürlük ve güvenliğe doğru 100 gün’adlı raporunda, şu anda tutuklu bulunan ve Afganistan’daki El Kaide eğitim kampları sorumlusuolan önemli bir El Kaide teröristinin, örgütün eski Irak rejiminden kitle imha silahı yardımı talebinde bulunduğu, Irak’ın da bu talebe karşılık 2000 yılının Aralık ayından itibaren 2 El Kaide üyesine kimyasal ve biyolojik silahlar konusunda eğitim vermeyi kabul ettiği belirtildi.

10 AĞUSTOS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul’da düzenlenen ‘21. Dünya Felsefe Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, ülkemizde felsefenin kurumsallaşmasının cumhuriyet döneminde başladığını, ancak ortaöğretimde felsefe eğitimine yeterli önemin verilmediğini belirterek “Çağdaş bir felsefe eğitimi, gençlerimize yeni ufuklar açacak, daha güçlü bir tarih, toplum ve yurttaşlık bilinci kazandıracaktır” dedi.

2- Genelkurmay 2. Başkanlığı’ndan 1. Ordu Komutanlığı’na atanan Orgeneral Yaşar Büyükanıt gazetelerin Ankara temsilcilerine verdiği veda kokteylinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orgeneral Büyükanıt, Irak’a asker gönderme konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kendisine verilecek her türlü görevi yapma imkan ve kabiliyetine sahip olduğunu belirterek “Kimse TSK üzerinden siyaset yapmasın” dedi.

Konuyla ilgili ayrıntıların Türk ve ABD askeri yetkililerince görüşüldüğünü de belirten Orgeneral Büyükanıt, ABD’ye gönderilen sualnameye yanıt gelmesi durumunda değerlendirmenin hükümete sunulacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, Ocak-Temmuz dönemindeki ihracatın, 26 milyar dolara yaklaştığını ve yüzde 34.4’lük artış yakalandığını belirterek, artış trendinin bu şekilde sürmesi halinde 42 milyar dolarlık ihracat rakamının bulunabileceğini söyledi.

4- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Tekstil İşçileri Sendikası Çukobirlik Şubesi’nin 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, AKP hükümetinin iktidara gelirken, işsizliğe, açlığa son vereceğini savunduğunu belirterek “Şimdi işsizlik önlenemediği gibi, binlerce insan yine açlığa sefalete mahkum ediliyor. Siyasi iktidarın, topu Çukobirlik yönetimine atmasına izin vermeyeceğim” dedi.

5- Irak’ın Basra kentinde, elektrik ve benzin sıkıntısı nedeniyle olayların çıktığı, çatışmalarda 1 Iraklının öldüğü, 2 Iraklının da yaralandığı bildirildi.

6- Irak’taki ABD’li sivil yönetici Paul Bremer, The New York Times gazetesine yaptığı açıklamada,ABD’nin Irak’ta savaş sırasında yok etmeye çalıştığı, Ensar el İslam Örgütü’ne bağlı yüzlerce militanın İran’a kaçtıktan sonra büyük çaplı çatışmaların sona ermesinin ardından tekrar ülkeye döndüklerini söyledi.

7- İsrail’e karşı eyleme geçen terör örgütü Hizbullah’ın, ülkenin kuzeyine yönelik saldırısında, 1 kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistin arasındaki siyasi sürecin askıya alınmış olduğunu, ateşkes kılıfı altında terör örgütlerinin güçlendiğini, Kassam roketlerinin Batı Şeria’ya kaydığını, sınır bölgelerinde yeni tünellerin açıldığını belirterek, mevcut durumun İsrail için kabul edilemez olduğunu ve Filistin Yönetimi’nin de bu durumu değiştirmek için hiçbir şey yapmadığını söyledi.

11 AĞUSTOS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 4969 Sayılı ‘Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı. Kanun, el konulan bankalarla ilgili düzenlemeler getiriyor.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül bakanlığa gelişinde gazetecilerin, Irak’a Türk askeri gönderilmesine ilişkin soruları üzerine, konunun ABD ile görüşüldüğünü söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, KKTC vatandaşlarının Türkiye üzerinden başka bir ülkeye geçişlerinde Türk pasaportu kullanmalarına yönelik gizli bir genelge bulunmadığını bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener CNN Türk televizyonuna KKTC ile Türkiye arasında imzalan Gümrük Birliği Çerçeve Anlaşması’na ilişkin yaptığı açıklamada, anlaşmanın Türkiye ile KKTC arasındaki ekonomik ilişkilerin çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesi çerçevesinde ele alınması gerektiğini belirterek, anlaşmayla KKTC’de yaşanan gelişmelerden ve süreçlerden sonra AB ekonomisiyle entegrasyonunun sağlanmasının da amaçlandığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, Uzan grubuna ait mallara el konulmasının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından konulan ihtiyati tedbir sürecinin bir sonucu olduğunu söyledi.

4- CHP, Meclis’te kapsamı genişletilerek tekrar kabul edilen ‘Motorlu Taşıtlar Ek Vergisi’nin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İstanbul’da Bankalar Birliği üyeleri ile yapılan toplantıdan önce yaptığı açıklamada, ekonomik hedeflerin tutturulması konusunda kararlı olduklarını belirterek, makroekonomik göstergelerin bahar havasına işaret etmesine karşın, hükümetin ekonomik programı uygulamada rehavete kapılmayacağını söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler iptal edilen Petkim ihalesini görüşmek üzere bir araya geldiler Bakan Unakıtan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, özelleştirilmesi durdurulan Petkim’de yeniden ihaleye çıkılması için talimat verdiğini söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Habertürk TV’ye el konulan İmar Bankası’na ilişkin yaptığı açıklamada, İmar Bankası için müfettiş raporları olduğunu belirterek “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) neden uyarmadığını anlayabilmiş değilim. İmar Bankası’na BDDK seyirci kalmış.Hükümette bu konu hukuki müdahale olduktan sonra konuşuldu. İstikrarlı bir ekonomide bu tür olaylar üzücüdür. Olmaması lazımdı” dedi.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen Bosna Hersek’e hareketinden önce Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Bosna savaşında yıkılan Mostar Köprüsü’nün yeniden yapılmasına başlandığını ve bu yıl içinde tamamlanacağını belirterek, kendisinin köprünün kilit taşını koymak için Mostar’a gittiğini söyledi.

9- AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Kapusuz, Irak’a asker gönderme konusunda “Verilecek kararTürkiye’nin bütünlüğü, güvenliği hatta kalkınması için çok önemli. Bütün kurum ve kuruluşlar, siyasiler ve komşu ülkelerle görüşmeler ve değerlendirmeleri sürdürüyoruz” dedi.

10- Afganistan’ın başkenti Kabil’de görev yapan BM’ye bağlı Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) komutasını NATO devraldı.Teslim töreninde konuşan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Minuto Rizzo, ISAF’ın adı ve görevinin değişmeyeceğini, ancak sorumluluk düzeyi ve NATO’nun sağladığı yeteneklerin değişeceğini söyledi.

11- Liberya Devlet Başkanı Charles Taylor’ın görevini yardımcısı Moses Blah’a devrettiği bildirildi.

12 AĞUSTOS 2003

1- Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında, ABD’nin talebi ve Irak’a asker gönderme konusunun ele alındığıbir toplantı yapıldı. Toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ve Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Osman Paksüt katıldı.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Sermet Atacanlı yaptığı açıklamada, toplantıda Irak’ın ABD müdahalesiyle ortaya çıkan durumun değerlendirildiğini belirterek, konunun yakın, orta ve uzun vadede Türkiye’nin ulusal çıkarları bağlamındaki olası yansımalarının ayrıntılı biçimde ele alındığını söyledi.

Öte yandan Başbakanlık’ta Başbakan Erdoğan başkanlığındabir toplantı yapıldı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Gül, AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış ve AKP Adana Milletvekili Ömer Çelik katıldı. Toplantıda, Türkiye’nin Irak’ta oluşturulacak uluslararası barış gücüne asker göndermesi konusunun değerlendirildiği belirtildi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da Başbakan Erdoğan ile ayrı ayrı görüştü.

Görüşmelerin ardından Başbakan Erdoğan, Balıkesir’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin toplantıya ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan Irak konusunda kararlılığın ne zaman şekilleneceğine ilişkin bir soru üzerine “Bu bir değerlendirme sürecidir, devam edecektir. Ülkemizin ve Irak halkının menfaatleri neyi gerektiriyorsa o adımı atacağız” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Irak’a asker gönderme konusunda karar aşamasında olmadığını, ancak Amerika’dan gelecek bilgiler ışığında kararın eylül sonuna dek çıkabileceğini söyledi. Türkiye’nin ABD ile ilişkilerini iyi tutmak için her isteği karşılamak durumunda olmadığını da belirten Başbakan Yardımcısı Gül, asker gönderme kararında birinci önceliğin Türkiye’nin çıkarlarında olduğunu söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Organize Sanayi Bölgesi Sanayici, İşadamı ve Yöneticileri Derneği’ndeki (ORSİAD) sohbet toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, IMF’den borç almayı düşünmediklerini belirterek, Türkiye’nin IMF’den borç alan ve borcu borçla çeviren bir ülke durumundan çıkması gerektiğini söyledi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye gazetesini ziyaret ederek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

5- Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği’nden (TÜSİAD) yapılan yazılı açıklamada, TBMM’den geçen AB uyum teklifleriyle Türkiye’nin AB üyeliği yolunda önemli adımlar attığı belirtilerek, Türkiye ileKKTC arasında ‘Gümrük Birliği Çerçeve Anlaşması’ imzalanmasının, Türkiye’nin AB‘ye tam üyelik sürecindeki olumlu gelişmeleri ters yönde etkilediği bildirildi.

6- Türkiye ile Almanya arasında ‘Erzurum Katı Atık Projesi’ ve ‘Belediye Altyapı Programı 2’nin finansmanı amacıyla mali işbirliği anlaşması imzalandı. Hazine Müsteşarlığı’nda yapılan törende anlaşmayı, Türkiye adına Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdür Vekili Melih Nemli, Almanya adına da Büyükelçi Wolf Ruthart Born imzaladı.

7- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos Simerini gazetesine verdiği demeçte, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Kıbrıs sorununun çözümü konusunda değişmez bir tutum içinde olduğunu belirterek, doğrudan Türkiye ile görüşmeye her zaman hazır olduklarını söyledi.

8- Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi New York Times gazetesine verdiği demeçte, AB, ABD ve Türkiye’nin geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Prodi ’Birleşmiş Avrupa’nın tek bir sesle konuştuğu ve Atlantik’in ötesinden ABD’nin bu sese kulak verdiği günlerin gelmesi için çalıştığını ve Türkiye’nin birliğe üyeliğinin bunu gerçekleştirmeyi zorlaştıracağını belirterek “Üyelik için acele edilmemeli” dedi.

13 AĞUSTOS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yoksul öğrencilerin özel okullarda okutulmasına ilişkin yasal düzenlemeyi “tarikat ve cemaat okullarına yeni kaynak aktarılacağı ve laikliğeaykırı düşünceye sahip insanlar yetiştireceği” uyarısıyla bir kez daha görüşülmek üzere TBMM’ye iade etti.

2- Çankaya Köşkü’nde yapılan Irak konulu toplantıya ilişkin basında yer alan haberler üzerineCumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada: “Anayasa’mızın 92. Maddesine göre, uluslararası hukukun meşru saydığı durumlarda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesine, ya da yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına izin verme yetkisi TBMM’nindir. Dolayısıyla bu konuda karar vermek ve uluslararası meşruiyet şartının bulunup bulunmadığını takdir etmek ulusal iradenin oluştuğu TBMM’nin yetkisindedir” denildi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, 7. AB Uyum Teklifi ile birlikte Türkiye’nin kağıt üzerinde herhangibir AB ülkesindeki siyasi standartları yakaladığını söyledi. Bu durumun, AB Komisyonu tarafından ekim ayında açıklanması beklenen 2003İlerleme Raporu’nda teslim edilmesini beklediklerini belirten Başbakan Yardımcısı Gül, amaçlarının 2004İlerleme Raporu’na kadar uygulamaya ağırlık vermek ve reformları kağıt üzerindebırakmamak olduğunu söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Zaman gazetesine askeri, siyasi ve ekonomi konusunda değerlendirmelerde bulundu.Bakan Çiçek, ayrıca orman vasfını yitirmiş hazine arazilerinin satışı konusunda Anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı tarafından veto edilmesi veya referanduma gönderilmesi halinde geri adım atmayacaklarını söyledi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu,İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere Topluma Kazandırma Yasası’yla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi.Bakan Aksu, yasadan yararlanmak için müracaat edenlerin sayısının 1600’ü aştığını belirterek, eve dönenlerin sayısının daha da artırılması için bölgede ve Kuzey Irak’ta örgüt tabanında çalışma yapacaklarını söyledi.

6- CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç düzenlediği basın toplantısında, İmar Bankası’nın açığa Hazine Bonosu satması konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) hiçbir işlem yapmamasının ‘görevi ihmal’ olduğunu söyledi.

7- Türk sinemasının karakter oyuncularından Kazım Kartal İstanbul’da yaşamını yitirdi.

8- ABD Dışişleri Bakan YardımcısıRichardArmitagedün Avustralya Başbakanı John Howard ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD’nin gerektiğinden uzun süre Irak’ta kalmak istemediğini, ancak Irak’ın biyolojik, kimyasal ve nükleer silah kapasitesini bulup imha etmeden de bu ülkeden ayrılmayacaklarını söyledi.

9- Arjantin Kongresi’nin, 20 yıldır eski askeri yönetim üyelerini yargılanmaktan koruyan af yasasını iptal ettiği bildirildi.

14 AĞUSTOS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Özelleştirme ve Türk Telekom Yasası ile Milli Piyango İdaresi Kanun Hükmünde Kararnamesinde Değişiklik Yapan Yasa’yı onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin 2. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Ülkede kimsenin antidemokratik sınırlamalarla, temsil haklarının sınırlanmasıyla, temel özgürlüklerin tartışmaya açılmasıyla uğraşmaya niyeti yoktur. Modern demokrasinin tarifi açık ve nettir. Türkiye’ye özgü şartlar, Türkiye’ye özgü bir demokrasi tarifi yapmayı haklı gösteremez” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AKP Kurucular Kurulu Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nin Irak’ta BM şemsiyesi altında bir istikrar gücü için karar alıp almayacağının belirsiz olduğunu söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan TRT 1 televizyonundayayımlanan bir programda yaptığı açıklamada, İmar Bankası’nda karşılaşılan çifte kaydın, dünya bankacılık tarihinde eşine ender rastlanır bir olay olduğunu belirterek “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) çalışmalarını sürdürüyor. Belki eylül başlarında en son rapor ortaya çıkacak. Kayıt ve belgelere ulaşamıyoruz” dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, dış ticaretteki artışın, sadece Türkiye’nin değil, komşularının da gelirinin artması anlamına geldiğini belirterek “2 milyar dolar ticaret hacmi olan ülkeler arasında problemyaşanmaz. Bunu sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Cumhuriyet gazetesine, Topluma Kazandırma Yasası ile ilgilideğerlendirmelerde bulundu.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)BaşkanıRifat Hisarcıklıoğlu, Kütahya’da düzenlenen Bölgesel Değerlendirme Toplantısı’nda Irak’a asker gönderilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada “Ülke olarak içinde bulunduğumuz coğrafyadaki gelişmelere kayıtsız kalamayız” dedi.

8- Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı (TAM) tarafından yapılan açıklamada, Avrupa’da yaşayan 3.8 milyon Türk kökenliden 1 milyon 237 bininin çalışan nüfustan oluştuğu belirtildi.

9- Hakkari eski bağımsız Milletvekili Mustafa Zeydan ve Batman eski CHP Milletvekili Nezir Nasıroğlu’nunAKP’ye katıldığı, bu katılımla AKP milletvekili sayısının 368’e yükseldiği bildirildi.

10- 21.Dünya Felsefe Kongresi çerçevesindeİstanbul’da düzenlenen ‘İnsan Hakları, Devletler ve Uluslararası Düzen’ konulu panelin açılış konuşmasını yapan Bulgaristan eski Cumhurbaşkanı Jelyu Zhelev, 1989 yılı sonrasında komünist sistemin çökmesi, Varşova Paktı’nın ortadan kalkması gibi nedenlerin dünyada önemli değişimlere yol açtığını söyledi.

11- İngiltere’nin Reuter haber ajansı tarafından yapılan ve Avrupa’nın önde gelen finans ve düşünce kuruluşlarında görevli 39 uzmanın katıldığı anketten, Türkiye’nin AB’ye 2012’de girebileceği sonucunun çıktığı belirtildi.

12- Almanya’nın Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Günther Beckstein basına yaptığı açıklamada, Alman Federal Anayasayı Koruma Örgütü tarafından izlenen Türkiye ve Arap kökenli aşırı İslamcı grupların Alman iç güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

13- BM Güvenlik Konseyi’nin, Irak’ta ABD’nin atadığı konseyi memnunlukla karşılayan ve BM yardım misyonu kurulmasını öngören karar tasarısını onayladığı belirtildi.

15 AĞUSTOS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı ile ilgili Anayasa değişikliğini ikinci kez veto ederekTBMM’ye iade etti.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Güre Beldesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Irak’a asker gönderilmesi konusunda Meclis’in en doğru kararı vereceğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda yaptığı açıklamada, Irak’a asker gönderilmesi konusunu değerlendirirken “Yangın varsa yangına müdahale edecek olan itfaiyedir. Dünya siyasetinin itfaiyesi de BM’dir” dedi. Baykal ayrıca Irak’ta yeniden yapılanma konusunda atılan adımların toplumun desteğini kazanamadığını belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, memur maaş zamlarına 2004 yılında yapılacak zammı değerlendirmek üzere Türkiye Kamu-Sen ve KESK yöneticileri ile Başbakanlık’ta bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Şahin Türkiye’nin henüz ekonomik ve sosyal problemlerini çözemediğini söyledi.

KESK Genel Başkanı Sami Evren görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, olumlu bir işaret geldiği taktirde toplu görüşmeye devam edeceklerini, aksi durumda mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Hazine Müsteşarlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, ‘Tarımsal Kredilerin Yeniden Yapılandırılması Uygulaması’ndan borçlu çiftçinin yüzde 80’inin yararlandığını belirterek, toplam 1 katrilyon 495 trilyon liralık tarımsal borcun 998 trilyon lirasının yeniden yapılandırıldığını bildirdi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Topluma Kazandırma Yasası’ndan faydalanmak isteyen yurtdışındaki terör örgütü üyelerinin başvurmadan önce yasanın nasıl uygulandığını görmek için beklediklerini söyleyerek “Yasanın çıkmasından beklenen maksadın büyük ölçüde gerçekleşmekte olduğunu görüyorum” dedi.

7- İçişleri Bakanı Abdulkadir AksuKayseri’de yaptığı açıklamada, Topluma Kazandırma Yasası ile faili meçhul cinayetlerin ortaya çıkacağını, bu şekilde ülkemizin yüksek tazminatlar ödemekten kurtulacağınısöyledi.

8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’in Çiğli ilçesinde bir tesisin açılışında gazetecilerin Telsim’le ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Yıldırım, Telsim’in yüzde 80’inin yine Uzan grubuna ait olduğunu, Standart Telekominikasyon’a devredilmesiyle ilgili ellerinde resmi bir bilgi olmadığını belirtti.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İstanbul’da yaptığı açıklamada, süpermarketlerin şehir dışına taşınmasına ilişkin tartışmalara ilişkin olarak, hükümetin süpermarketlere ve hipermarketlere karşı olmadığını, yeni yasayla bu alandaki kuruluş mevzuatında var olan boşluğun giderileceğini söyledi.

10- Orman Bakanı Osman Pepe düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen Orman Yasası’nın tezkere için olağanüstü toplanacak TBMM ve AKP grubunda ele alınmasını planladıklarını söyledi. Bakan Pepe ayrıca, Cumhurbaşkanı’nın Anayasa’dan doğan hakkını kullandığını ve kendi takdiri olduğunu belirterek “Son gönderdiğimiz değişiklik Cumhurbaşkanı’nın 169 ve 170. Maddeler üzerindeki görüşleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Üzerinde bir değişiklik yapabileceğimizi sanmıyorum.Türkiye’nin çıkarı ne ise o yapılacak” dedi.

11- Özelleştirme sürecinin hızlandırılması ile Türk Telekom ve Milli Piyango İdaresi’ni özelleştirme kapsamına alan kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

12- Yükseköğretim Kurulu(YÖK) Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, AKP tarafından hazırlanan ‘YÖK yasa taslağının’ cumhuriyet rejimi ve laiklik için büyük bir tehlike olduğunusöyleyerek “ Bu tasarının amacı bir zihniyetin tasfiyesidir. Reformla uzaktan yakından alakası yoktur.İleri Batı ülkelerindeki yükseköğretim sistemlerine tamamen aykırı. Bu taslakla Türkiye’nin aydınlık yüzü olan bir düşüncenin üniversitelerden kaldırılması amaçlanmaktadır” dedi.

13- RTÜK Başkanı Fatih Karaca, düzenlediği basın toplantısında, TRT Genel Müdürlüğü için başvuran 114 kişinin, herhangi bir siyasi partiye üye ya da bu partilerden aday olup olmadığı konusunda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Yargıtay Başsavcılığı’ndan yanıt geldikten sonra 3 adayı belirleyeceklerini bildirdi.

14- Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi Cem Uzan ve Hakan Uzan’ın da aralarında bulunduğu 119 kişi ve şirketin malvarlığı ile alacakları üzerindeki tasarruf yetkilerine ‘tedbir’ koydu.

15- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yaptığı açıklamada, Türkiye’de 200 milyar dolar resmi, 150 milyar dolar kayıt dışı kazanç olduğunu belirterek, adaletsiz sistemin vergi tabanını gittikçe daralttığını söyledi.

16- Kapatılan DEP’in tutuklu eski milletvekilleri Leyla Zana, Selim Sadak, Hatip Dicle ve Orhan Doğan avukatları aracılığı ile Topluma Kazandırma Yasası’ndan yararlanmayacaklarını bildirdiler.

17- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Irak’a daha fazla uluslararası güç gelmesinden memnunluk duyacaklarını, ancak ülkede Türk askeri istemediklerini belirtti. Talabani ayrıca, bağımsız Kürt devleti rüyasının ölmediğini, ancak şu anda mümkün olmadığını ve gündemde bulunmadığını söyledi.

18- Azerbaycan Başbakanı İlham Aliyev AP’ye verdiği demeçte, ülkesinin içinde bulunduğu şartlarda tam demokrasiye kavuşmasını beklemenin saflık olacağını, ancak bu yönde ilerlemelerini sürdüreceklerini söyledi.

16 AĞUSTOS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Marmara depreminin dördüncü yılı nedeniyle yayımladığı mesajında, felaketten etkilenen yerlerde sorunların hala sürdüğünü belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 40. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma törenlerine katılmak üzere gittiği Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde yaptığı konuşmada, Hacı Bektaş-ı Veli’nin insanı temel alan düşüncelerinin yenilikçi ve gelişimci nitelikleriyle bugün de geçerliliğini koruduğunu söyledi.

Törene katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Hacı Bektaş-ı Veli’den öğrenilmesi gereken çok şey bulunduğunu belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ise konuşmasında, ulusları ulus yapan en önemli faktörün kültür olduğunu bu kültürün de tarihteki büyük insanlar tarafından aydınlatıldığını söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Muğla’nın Bodrum ilçesinde Turgutreis Yat Limanı’nın açılışında yaptığı konuşmada, tüm sahil illerindeki bu zenginlikleri dünyayla bütünleştirmek istediklerini belirterek “Bu dönem, deniz turizminde ve deniz taşımacılığında bir patlama dönemi olacaktır” dedi.

4- Kırsal alanda dar gelirli çiftçilere kaynak sağlayacak ‘Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi’ne ilişkin protokol, Devlet Bakanı Beşir Atalay ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü tarafından imzalandı. Bakan Atalay imza töreninde yaptığı konuşmada, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri aracılığıyla vatandaşlara verilecek kredide faizin söz konusu olamayacağını söyledi.

Bakan Güçlü de projenin dikkatlerin tarımsal kalkınmaya çevrilmesi için bir başlangıç olduğunu belirtti.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan TRT-2’de yayımlanan ‘Eko Dinamik‘ programında yaptığı değerlendirmede, sıkı maliye ve para politikalarının 3 yıl daha süreceğini açıkladı.

Bakan Babacan ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen orman alanlarının satışına ilişkin yasa ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, düzenlemelerle ilgili endişeleri haklı bulduğunu belirterek, buna karşın yasayı hiç değiştirmeden çıkarmaya çalışacaklarını söyledi.

Orman ve Çevre Bakanı Osman Pepe de İzmit’te yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer’in veto gerekçelerine katılmadığını ve kısa sürede yasayı tekrar TBMM gündemine getireceklerini belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan ise anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı Sezer tarafından referanduma götürülmesi durumunda, kurulun halkoylamasına hazır olduğunu bildirdi.

6- Devlet Bakanı Güldal Akşit Dünya Ehl-i Beyt Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘7. Geleneksel Hacı Bektaş-ı Veli Anma Töreni’nde, Mevlana’nın, Yunus Emre’nin ve Hacı Bektaş-ı Veli’nin ‘toplumun ahlak abideleri’ olduğunu söyledi.

7- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Hürriyet gazetesini ziyaretinde, yürürlüğe girişinin üzerinden 10 gün geçen Topluma Kazandırma Yasası’ndan yararlanmak için 1700 kişinin başvurduğunu belirtti.

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’deki tıbbi malzeme ve sarf malzeme alımlarında yaşanan yolsuzlukların, kurulacak Ulusal İlaç Kurumu ile biteceğini söyledi.

9- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güllük Beldesi’nde yaptığı incelemeler sonucunda, Güllük Limanı’nın taşınacağı yeni liman yerine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun tamamlandığını söyledi.

10- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İstanbul’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konseyi 9. Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Son aylarda özellikle kur konusunda bazı kesimler, bazı güç odakları, yurt içinden ve yurt dışından hükümete o kadar baskı yapmaktadır ki adete bizi bir devalüasyona, bir müdahaleye sevk etmek için her türlü oyunu oynamaktadırlar” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise ihracat, büyüme ve enflasyonla ilgili arka arkaya gelen olumlu rakamların ekonominin beklenenden hızlı bir şekilde toparlandığına işaret ettiğini söyledi.

11- ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir partisinin Muğla il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, gelecek yıl ki yerel seçimlerde DYP ile işbirliği yapma konusunda temasların devam ettiğini belirtti.

12- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın partisinin Kırşehir il teşkilatında yaptığı konuşmada, sol partilerin yerel seçimlerde ittifak yapması gerektiğini belirtti.

13- Bursa Bölge İdare Mahkemesi, Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası’nın, Albayraklar AŞ’ye satışının, kamu yararına ve özelleştirmenin amacına uygun olmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

14- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, 7 Ağustos’ta yürürlüğe giren 4962 Sayılı ‘Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtı.

15- Milli Atlet Süreyya Ayhan, İsviçre’nin Zürih kentindeki Golden Lig’in beşinci ayağında 1500 metrede birinci oldu.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Korgeneral Işık Koşaner’i kabulünde yaptığı konuşmada, Türk askerinin Kıbrıs konusunda kaygılı olduğunu söyledi.

17- Uluslararası Af Örgütü’nün 2003 Türkiye Raporu’nda, Türkiye’de gerçekleştirilen yasal reformlara rağmen insan hakları ihlallerinin sürdüğü belirtildi.

18- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlediği basın toplantısında, Iraklıların geleceklerinden korkmamaları için bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

17 AĞUSTOS 2003

1- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan Bolu’da yaptığı açıklamada, yerel seçimlerle ilgili hazırlıklarını sürdürdüklerini belirterek “Seçimin erken olacağı konusunda hükümetten hiçbir talep gelmedi” dedi.

2- İstanbul’da yapılan ‘21. Dünya Felsefe Kongresi’ sona erdi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Türk eğitim sisteminde felsefeye daha çok önem vereceklerini belirterek, felsefenin 20. yüzyılda içine girdiği toplumdan ve hayattan kopuk yapıdan sıyrılıp, tekrar insanı gündeme almasını mutlulukla karşıladığını söyledi.

Türk Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi de insan haklarının evrenselliğine değinerek, bu hakların hukuk yoluyla ve parlamenter demokrasi içinde güçlendirileceğini söyledi.

3- AB Dönem Başkanı İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Yunanistan’ın başkenti Atina’da yayımlanan ‘Kathimerini’ gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin AB perspektifinin geri dönüşü olmayan bir yol olduğunu belirterek, İtalya’nın Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini söyledi.

4- Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Irak’ın başkenti Bağdat’ta ana su borusunun patlaması sonucu yaklaşık 300 bin kişinin susuz kaldığı ve kentte şiddetli sellerin meydana geldiği belirtildi.

5- Reuters Haber Ajansı kameramanı Filistin kökenli Mazen Dana’nın, Irak’ta ABD’nin denetiminde bulunan Ebu Gureyb Cezaevi’nin dışında çekim yaparken vurularak öldürüldüğü bildirildi.

6- Afganistan’ın güneydoğusundaki Paktika eyaletinde bir karakola düzenlenen baskında 22 kişinin öldüğü bildirildi.

18 AĞUSTOS 2003

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Sakarya’da toplandı. Başbakan Erdoğan toplantı sonrasında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iade edilen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını öngören Anayasa değişikliğine ilişkin yaptığı açıklamada, yasayı Meclis’ten geçirmek suretiyle Cumhurbaşkanı’na aynen göndereceklerini belirtti.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Sakarya’da çeşitli açılış ve temel atma törenlerinekatıldı.

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek gazetecilere yaptığı açıklamada, Topluma Kazandırma Yasası’ndan yararlanmak için başvuran Sivas davası mahkumlarıyla ilgili sürecin, haklarındaki mahkeme kararındaki gerekçelere bağlı olduğunu söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal, Türkiye’de bulunan Pakistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Riaz H. Khokhar ile heyetlerarası görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Pakistan’ın Irak konusunda temaslarını sürdürme kararı aldığınıbelirtti.

Khokhar da ülkesinin Irak’a asker göndermeye karar vermesi durumunda Ankara ile yeniden danışmalarda bulunabileceklerinisöyledi.

4- DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan yaptığı açıklamada, haklarında sahtecilik suçlamalarıyla açılan davanın siyasi olduğunu belirterek, asıl tartışılması gerekenin antidemokratik seçim sistemi olduğunu söyledi.

5- İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce deprem tehlikesine karşı 4 üniversitenin işbirliği ile hazırlanan “İstanbul Deprem Master Planı” açıklandı. Planının tanıtım toplantısına katılan İstanbul Valisi Muammer Güler, riskli binaların yıkılacağını, gerekenlerin onarılacağını, ancak bu görevin devlete ait olmadığını söyledi.

İstanbul Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna da İstanbul’da depreme karşı tedbir alınmasının mevcut yasalara ve planlara göre mümkün olmadığını belirterek “Hukuk revizyonu bir an önce sağlanmalı. İmar, kat mülkiyeti, deprem sigortası yasaları gözden geçirilmeli. Burada görev TBMM’ye düşüyor. Halkın da bu çalışmayı benimsemesi gerekiyor” dedi.

6- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının geçen yıldan yüzde 18 alacağı bulunduğunu belirterek “Bu gerçekleşmediği takdirde masada görüşme tıkanacaktır. 2003 yılıyla ilgili alacaklarımızı alamadan 2004 yılını görüşmeyeceğiz” dedi.

7- Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Abdi Cengiz yaptığı açıklamada, Topluma Kazandırma Yasası’ndan yararlanmak için başvuranların basında çıkan haberlerden rahatsız olduklarını, bu kişilerin her şeylerinin basında çıkan haberlerde açıklanması nedeniyle, ailelerinin örgüt tarafından tehdit edildiklerini söyledikleri ve bunun da onlar açısından risk oluşturduğunu belirtti.

8- Batı Afrika Devletleri Ekonomik İşbirliği Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Liberya hükümeti ile isyancı Liberya Barış ve Demokrasi ve Liberya’ya Demokrasi Hareketi arasında 4 yıldır süren iç savaşın sona ermesini sağlayan ve geçici hükümetin kurulmasını öngören barış anlaşmasının Gana’nın başkenti Accra’da imzalandığı bildirildi.

9- Irak’ta ABD tarafından oluşturulan Geçici Hükümet Konseyi’nin Başkanı İbrahim Caferi NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak’a gelecek yabancı askerler konusunda bazı kıstasları dikkate aldıklarını belirterek “Bunlardan biri, bizimle o ülke arasındaki ilişkilerin niteliği. Bir diğeri de hem çevre ülkelerin hem de Irak toplumunun hassasiyetleri. Şimdi ve gelecekte herhangi bir sorun yaşanmaması için bütün bunlar göz önüne alınıyor” dedi.

19 AĞUSTOS 2003

1- Yalova’da temaslarda bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Mustafa Kemal Atatürk’ün Yalova’ya ilk kez gelişinin 74. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Atatürk’ün bir kente gelerek kalmasının büyük onur olduğunu belirterek, bu çerçevede Yalova’da bu onurun sürekli canlı tutulması gerektiğini söyledi.

Başkan Arınç ayrıca, Yalova Belediyesi’nce uygulanan “E-Yalova Projesi” hakkında bilgi edindiğini belirterek, bilişim teknolojilerinin çok önemli olduğunu ve TBMM’nin de artık ‘toplam kalite anlayışı’ ile yönetileceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ile birlikte İstanbul Valiliği’ni ziyaret ederek, Vali Muammer Güler’den kentin sorunları ve deprem master planı hakkında bilgi aldı. Başbakan Erdoğan valilikten ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Vali Güler ile deprem konusunu ayrıntılı bir şekilde görüşme fırsatı bulduklarını söyledi.

3- Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, İzmir’de 57. Topçu Tugay Komutanlığı’nda düzenlenen devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Atatürk ve ilkelerine yönelik saldırıların son dönemde yoğunlaştığını belirterek, bölücülüğün ve irticanın panzehirinin Atatürk ilke ve inkılapları olduğunu söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı konuşmada, uluslararası meşruiyet koşulu olmaksızın Türkiye’nin bir başka ülkeye asker göndermesine yönelik tezkereye ret oyu vereceklerini söyledi.

Baykal ayrıca, orman arazilerinin satışına ilişkin Anayasa değişikliğinin referanduma gitmesi halinde de düzenlemeye karşı çıkan tüm sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerle birlikte ortak bir eylem planı hazırlanması gerektiğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı tarafından Bağdat’taki BM merkezine düzenlenen saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, saldırının açık bir terör eylemi olduğu belirtilerek, Irak ve bölgenin istikrara kavuşmamasını kendilerine amaç edinmiş olanların, bu kez de BM nezdinde bütün uluslararası toplumu doğrudan karşılarına aldığı ifade edildi.

Ayrıca Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün de konuya ilişkin BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a yazılı bir mesaj gönderdiği bildirildi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek eski bakanlardan Faruk Sükan’ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Bakan Çiçek ziyaret öncesindegazetecilerin, İmar Bankası soruşturması ile ilgili soruları üzerine, Türkiye’nin büyük bir soygunla karşı karşıya olduğunu belirterek, Türk yargısının yolsuzlukları temizlemek mecburiyetinde olduğunu söyledi.

7- ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi Savunma Alt Komitesi Kıdemli Azınlık Üyesi John Murtha ve beraberindeki heyet, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök tarafından kabul edildi. Bakan Gönül Murtha’yı kabulünde yaptığı konuşmada, ABD heyetinin Irak’ta olup bitenleri öğrenmek istediğini belirterek “Kendileri, Türkiye’deki dostlarıyla da görüşmek suretiyle Irak’ta her alanda verilecek Türk desteğini görüşmek istemişlerdir” dedi.

Murtha ise konuşmasında, Türkiye ile ABD arasındaki dostluk ve müttefiklik ilişkilerini takdir ettiklerini belirtti.

8- Lisans mezunlarına yüksek lisans yapmadan doktora yolu açan yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

9- Üniversitelerarası Kurul, AKP Hükümeti tarafından hazırlanan Yükseköğretim Yasa Taslağı’nı değerlendirmek üzere Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayhan Alkış başkanlığında ODTÜ’de toplandı. Toplantı öncesi bir açıklama yapan Alkış, taslağı değerlendirmek üzere bir komisyon kuracaklarını, ancak kendilerine tanınan sürenin çok kısıtlı olduğunu söyledi. Toplantıya ÖSYM Başkanı Prof Dr. Savaş Küçükyavuz da katıldı.

Toplantı sonrası yayımlanan ortak bildiride, Yüksek Öğretim Yasa Taslağı’nın kabul edilemez olduğu belirtildi.

10- Pakistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Riaz Khokhar ile beraberindeki heyet Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüştü. Khokhar görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Irak’a gönderilecek askerlerin, BM ya da İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) gibi uluslararası bir kurumun şemsiyesi altında olmasını tercih ettiklerini söyledi.

11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yorgo Yakavu, Alithia gazetesine yaptığı açıklamada, KKTC’de aralık ayında yapılacak seçimlerden önce müzakerelerin başlaması yönünde girişimde bulunmaya niyetli olmadıklarını, seçimlerin sonucunda KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın görevinde kalması durumunda da müzakerelerin yapılması için bir neden olmadığını belirtti.

GKRY Sözcüsü Kipros Hrisostomidis ise Apoyevmatini gazetesine verdiği demeçte, Rum tarafının Kıbrıs sorununun özü ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın sunduğu ‘Kıbrıs Planı’ zemininde müzakereye hazır olduğunu söyledi.

12- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) tarafından, eski Irak Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan’ın peşmergeler tarafından Musul’da yakalandığı açıklandı

13- Irak’ın başkenti Bağdat’taki BM merkezine düzenlenenbombalı saldırıda, BM’nin Irak Temsilcisi Sergio De Mello’nun da aralarında bulunduğu en az 20 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Öte yandan ABD Başkanı George W. Bush, ABD’nin Teksas eyaletinde konuya ilişkin yaptığı açıklamada, saldırıyı kınadığını belirterek, sorumluları yargılanana dek terörle mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

14- İsrail’in Kudüs kentinde bir otobüse düzenlenen intihar saldırısında en az 20 kişinin öldüğü, 100’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

20 AĞUSTOS 2003

1- 1. Ordu Komutanlığı görevine atanan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, komutanlık görevini törenleOrgeneral Çetin Doğan’dan devraldı.Orgeneral Doğan İstanbul Selimiye’deki devir teslim töreninde yaptığı konuşmada,Irak’a asker gönderilmesi konusundaki yayınlar sebebiyle, bazı yayın organlarını ‘mütareke basını’ olmakla eleştirdi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Richard Lugar’ı kabul etti.

Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’ın başkenti Bağdat’taBM’ye yapılan saldırının Türkiye’nin asker göndermesini etkilemeyeceğini söyledi. Lugar ise ABD’de Türkiye’nin Irak’a asker göndermesi konusunda beklenti olmadığını belirterek, Türkiye’nin katılımının Irak’ta istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağını söyledi.

Lugar ve beraberindeki heyet, ardından Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönülile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye’nin Irak’a asker gönderme konusu ele alındı.

3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan yaptığı açıklamada,Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını öngören Anayasa değişikliğini referanduma götürme ihtimaline karşı hazırlıklara başlandığını söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Radikal gazetesiningündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, yolsuzluk olaylarının ortaya çıkarılamamasında bürokratların da büyük payı olduğunu söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun yaptığı yazılı açıklamada,pancar üreticilerine bugüne kadar toplam 200 trilyon lira ödeme yapıldığını belirterek “2. Nakdi Sulama Avansı” ödemelerine, 25 Ağustos’ta başlanacağını açıkladı.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde dün çıkan 31 orman yangınında yaklaşık 650 hektar orman alanı zarar gördü.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, çıkan orman yangınlarının 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışıyla ilgisi bulunmadığını söyledi.

7- Maliye Bakanlığı’nın, emeklilerin 3ayda bir aldıklarıvergi iadelerini yıllığa dönüştürülmesine ilişkin tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- TBMM eski Başkan Vekili, ilk kadın milletvekili ve Kültür eski bakanlarından Nermin Neftçi Bodrum’da yaşamını yitirdi.

9- Irak’taBM merkezine düzenlenensaldırıda ölenlerin sayısının24’e yükseldiği bildirildi. BM Genel Sekreteri Kofi Annanİsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlediği basın toplantısında, BM görevlilerininIrak’ı terk etmeyeceklerini ve görevlerini sürdüreceklerini söyledi.

10- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack StrawBBC televizyonuna verdiği demeçte, Irak’ta BM merkezine yönelik dün düzenlenen saldırının ardından İngiltere’nin, Irak’ta BM’nin daha güçlü rol üstlenmesi arayışında olduğunu söyledi.

21 AĞUSTOS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine Prof. Dr. Fazıl Sağlam’ı atadı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca’yı kabul ederek İmar Bankası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

3- Devlet Bakanı Beşir Atalay Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyetin 80’inci yıl dönümü kutlama programını açıkladı.

4- Milli Eğitim Bakanlığı Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada ‘Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası’ çerçevesinde okul yaptıran veya yapımına katkıda bulunan kişilere aitbilgilerin tek bir genelge ile valiliklerden istendiği, kampanyanın özel sektörün eğitim yatırımlarına katkısını artırmak amacıyla yapıldığı ve kampanya ile okul yaptıran ve yapımına yardımcı olan kişilere şilt verileceği belirtildi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Maden Tetkik Arama Kurumu’nun (MTA) Emet, Kırka, Bigadiç ve Kestelek ilçelerinde yaptığı sondaj çalışmaları sonucunda, Türkiye’nin 2 milyar 72 milyon ton olan toplam bor rezervinde 200 milyon tonluk artış sağlandığı belirtildi.

6- Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret, Sanayi, Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları’nın organ seçimleri ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Genel Kurul Delege Seçimleri’nin bir yıl süreyle ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulukararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye Ziraatçılar Derneği yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada, üniversitelerin bağımlı olmaması gereken kurumlar olduğunu belirterek “Ortaya çıkan taslaklarda, hükümetlere bağlı yeni üniversiteler oluşturma çabası vardır” dedi.

8- Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan Yükseköğretim Yasa Taslağı’nın, ülkenin gereksinim ve beklentileri ile yükseköğretimin içinde bulunduğu yaşamsal sorunlara köklü çözüm getirmediğini söyledi.

9- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Ömer Demir yaptığı açıklamada, 2005 yılında kullanılmaya başlayacak yeni enflasyon endeksinde, ikinci el otomobil, cep telefonu fiyatı ve tur ücretleri gibi yeni unsurların yer alacağını belirtti.

10- Hükümet ile memur sendikaları arasında ücret artışlarıyla ilgili olarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığında düzenlenen toplantı,Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız veKESK Genel Başkanı Sami Evren’in katılımıyla Başbakanlık’ta yapıldı.

Evren toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Şahin’in 4688 sayılı yasa uyarınca 15 günlük süre içerisinde bütçe rakamlarını telaffuz edemeyeceğini, dolayısıyla ekim ayında bu verilerin açıklanabileceğini söylemesi üzerine KESK olarak görüşmeden çekildiklerini söyledi.

Akyıldız da görüşme masasından mutabakat zaptı ile çıkabilecekleri kanaatinde olduklarını söyledi.

11- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özokyaptığı açıklamada, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in yolsuzluklara yönelik mücadeleye ilişkin değerlendirmelerine katıldıklarını belirterek “Ancak bu tespitleri üçüncü şahıs gibi yapıp, sorumluluk almaması, taşın altına elini sokmaması, kabul edilemez” dedi.

12- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından Ankara’nın Polatlı İlçesi’nde düzenlenen ‘süne zararlılarıyla mücadele’ konulu toplantı, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın katılımıyla yapıldı.

13- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, 2005’te İstanbul’da yapılması düşünülen Formula 1 (F-1) Yarışları’nın tanıtımı amacıyla İTO’da düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, dünya insanının Türkiye’yi halen geri kalmış, yetersiz bir ülke olarak düşündüğünü belirterek “Bu kötü imajın yerine tamamıyla farklı bir Türkiye projesi çizmek için yapılmaya çalışılan tanıtımda F-1 yarışları bulunmaz bir fırsattır” dedi.

14- Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından yapılan araştırmada, Türkiye’de her 100 liranın 66 lirasının kayıt dışı olduğu, her 100 kişiden 46’sının kaçak çalıştığı, her 100 binadan 40’ının kaçak statüsünde bulunduğu ve her 3 liranın 1 lirasının rüşvet ve yolsuzluğa gittiği belirlendi.

15- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç ve Yönetim Kurulu üyeleri Devlet Bakanı Beşir Atalay tarafından kabul edildi. Görüşmede TGC’nin Bakan Atalay’aBasın Yasa Taslağı ile ilgili görüş ve değerlendirmelerini sunduğubelirtildi.

TGC’den yapılan yazılı açıklamada ise tartışmaya açılan Basın Yasa Taslağı’nın, yürürlükteki yasanın genel yaklaşımına göre ileri bir adım sayılabilecek özelliği taşıdığı bildirildi.

22 AĞUSTOS 2003

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, Irak’taki istikrarsızlığın bir an önce sona ermesinin Türkiye’nin öncelikli politika hedefi olduğu belirtilerek, Türkiye’nin Irak’a yönelik politikasını konuyu tüm yönleriyle ele alarak, ulusal yararlara uygun biçimde sürdürmesinin gerekli görüldüğü belirtildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan MGK toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’a asker gönderme konusunda şu anda işleyen bir süreç olduğunu belirterek“Bu süreçte gönderilen heyetler, bu heyetlerin getireceği neticeler ve bu neticeler üzerindeki çalışmalar sonundahükümetimiz adımını atacaktır. Son karar Meclis’indir” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Muğla'nın Dalaman ve Köyceğiz ilçelerinde incelemelerde bulundu. Baykal gazetecilere yaptığı açıklamada, orman niteliğini yitirmiş alanlarınsatışına olanak sağlayan Anayasa değişikliği konusunda büyük bir toplumsal mücadele vereceklerini ve Türkiye'yi bir kere dahakazanacaklarını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Konutu'nda Iraklı işadamlarını kabul etti. Başbakan Yardımcısı Gül kabuldeki konuşmasında, iki ülke arasında çok fazla ortaknokta bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin Irak'ın huzura kavuşması içinneler yapabileceğini düşündüğünü belirtti.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Balıkesir’in Edremit ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, yeni yasama yılında görüşülecek öncelikli konuların başında YÖK Yasa Taslağı'nın geldiğini belirterek ''Hükümetimiz, üniversitelerimizi daha çağdaş, demokratik,katılımcı, özgür ve özerk üniversite haline getirmek için bu yasayıoluşturuyor. Bu konudaki kararlılık sürüyor” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, kültür yatırımı yapanlara önemli muafiyetler ve vergi indirimi getiren yasa taslağı konusunda Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

7- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in,Anayasa Mahkemesi üyeliğine Prof. Dr. Fazıl Sağlam'ı atamasınailişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Feyzullah Arslan haftalık basını bilgilendirme toplantısında, Topluma Kazandırma Yasası çerçevesinde şu ana kadar 1659 örgüt mensubunun başvurduğunu, bunlardan 305’inin cezaevinden tahliye edildiğini bildirdi. Arslan, cezaevi dışından başvuranların 150 civarında olduğunu ve cezaevlerinden başvurunun daha kolay olduğunu, dağda yada kırsalda bulunanların başvurularının gelecek günlerde daha fazla olmasını beklediklerini söyledi.

9- Ankara Ticaret Odası (ATO), kaçak elektrik kullanan üyelerine disiplin cezası verme kararı aldı. ATO Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada ‘ticarette her yol mubah’ anlayışını yıkmak istediklerini belirtti.

10- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, ABD’nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Irak’taki koalisyon güçlerinin yetkisinin BM’ye devrinin söz konusu olmadığını belirtti.

11- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, ABD’nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’taki çokuluslu bir gücün Amerikan komutası altında olması gerektiğini bildirdi.

23 AĞUSTOS 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Karabük’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin memur eylemlerine ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, eylemi gerçekleştiren KESK’i eleştirerek “Adı geçen sendika demokratik bir eylemin içinde değildir, antidemokratik bir eylem yapmaktadır. Biz hukuk devleti içerisinde tüm yetkileri yurttaşlarımıza vermek ve onu güvence altına almak vaadlerimizi her zaman yerine getirmekte kararlıyız” dedi.

Başbakan Erdoğan Karabük’te Vali Cemalettin Sevim’den ilin sorunları hakkında bilgi alarak çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katıldı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Bodrum’daorman yangınında zarar gören arazileri inceleme sırasında yaptığı açıklamada,orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışıyla (2B) ilgili anayasa değişikliğinin yangınları körüklediğini belirtti.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Anadolu Ajansı’na (AA) verdiği demeçte, Irak’ın Kerkük kentinde Kürtlerle Türkmenler arasında meydana gelen olaylarla ilgili olarak, Türkiye’nin Kerkük’teki gelişmeleri yakından izlediğini ve Bağdat’a giden Türk heyetinin konu hakkında ABD’li sivil yönetici Paul Bremer ile görüştüğünü belirterek, bölgedeki istikrarsızlığın Irak için kötü olacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili olarak hem Washington’da hem de Ankara’da gerekli takibin yapıldığını, gerekli müdahalenin yapılarak olayların kontrol altına alındığını açıkladı.

4- Tarım Bakanı Sami Güçlü Bursa’da yaptığı açıklamada, hazırladıkları ‘1000 Köye 1000 Tarım Gönüllüsü Projesi’ ile köyler için kıymet ifade eden insanlar aradıklarını belirterek, projenin tarımın sorunlarını çözmese bile köylünün kaybolan ümidini yeniden yeşerteceğini söyledi.

5- TBMM Yolsuzluk Komisyonu Başkanı Azmi Ateş, AKP Silivri İlçe Başkanlığı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’de yolsuzluğun ve israfın halen devam ettiğini belirterek, son beş yıl içinde kamu bankalarında batan para miktarının 15 katrilyon liraya ulaştığını söyledi. Ateş ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Sayıştay tarafından denetlenmesi gerektiğini belirterek,BDDK’nın hem icracı hem de denetleyici rol üstlenmesinin doğru olmadığını açıkladı.

6- YTP Genel Başkanı İsmail Cem yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin Irak politikasını eleştirerek “AKP iktidarının binlerce askerimizi Irak’ın kargaşa ve ölüm ortamına göndermesi durumunda, gerici terörle bölücü teröre altın tabak içinde fırsat sunulmuş olacaktır” dedi.

7- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Savaş Küçükyavuz düzenlediği basın toplantısında, ÖSS ve YDS sınav sonuçlarını açıkladı. Küçükyavuz’un açıklamalarına göre lisans programlarına 181.193 aday, ön lisans programlarına 130.305 aday, açık öğretim programlarına da 195.139 aday yerleştirildi.

8- Efes Pilsen İstanbul World Cup 2 UluslararasıBasketbol Turnuvası’nın yarı finalinde A Milli Takımı, Sırbistan-Karadağ’ı yenerek finale yükseldi.

9- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref Türkiye’den bir grup akademisyen ve gazeteciyi kabulünde, Kuzey Irak’a asker gönderme konusundaki tavırlarını Türkiye ve ABD’nin isteğine göre değil, Arapların görüşüne göre şekillendireceklerini söyledi.

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın BM Irak Temsilciliğine Portekizli Ramiro Lopes da Silva’yı atadığı bildirildi.

11- İtalya’yı ziyaret eden Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Berlusconi, görüşmede ikili ilişkiler, AB Anayasası, Irak ve Ortadoğu gibi konuları ele aldıklarını söyledi.

Schröder de iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomik, kültürel ve bilim alanlarında çok iyi olduğunu belirtti.

12- ABD Başkanı George Bush ABD’nin Seattle kentinde yaptığı açıklamada, yabancı unsurların saldırılarda bulunmak üzere Irak’a sızdıklarını belirterek, bu yabancı güçlerin El Kaide tarzı savaşçılar olduğunu, bunların Ortadoğu’da özgür bir toplum görmeye katlanamadıkları için ABD ordusuyla savaştığını bildirdi.

24 AĞUSTOS 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’ndan çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak’taki Kerkük kentinde Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (IKYB) bağlı Peşmergeler ile Türkmenler arasındaki gerginliğin Türk Büyükelçisi’nin girişimleri sonucu daha sakin bir havaya büründüğü yolunda haberler aldıklarını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Çanakkale ve Bursa’da yapılan il kongrelerine katıldı. Baykal Çanakkale’de yaptığı konuşmada, hükümetin ‘sorunları çözeceğiz, IMF’yi ülkeden uzaklaştıracağız’ diye oy aldığını belirterek, “Geldikten sonra IMF’ye de boyun eğdiler, ülkenin borcunu da 30 milyar dolar daha artırdılar” dedi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, yolsuzlukla mücadelede büyük öneme sahip olan Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ‘cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak’ fiilini düzenleyen 313. Maddesi konusunda yeni bir çalışma yürütüldüğünü söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik İstanbul’da yaptığı açıklamada, öğretmen adaylığı için 37 bine yakın başvuru yapıldığını belirterek “Önümüzdeki günlerde medyanın huzurunda, bilgisayar ortamında adayların yaptığı tercihe göre atamalar yapılacak. Şu an için herhangi bir ek kontenjan da söz konusu değil” dedi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu yaptığı açıklamada, bakanlığınca geliştirilen ikili sistemle bölgeleri konaklama yatırımları öncelikli ve öncelikli olmayan bölgeler olarak ikiye ayırdıklarını belirterek, örneğin Antalya’nın kapasitesini doldurduğunu, ancak konaklama yatırımına izin vereceklerini söyledi.

6- KESK Genel Başkanı Sami Evren, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yapılan ‘memur eylemi’ni “antidemokratik” olarak nitelendirmesiyle ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında, dünyanın her yerinde sendikaların, sivil toplum örgütlerinin demokrasinin garantisi olduğunu belirterek “Bir ülkede sendikalar yoksa o ülkedeki rejimin adı başka olur. Başbakan Erdoğan’ın sendikal hareketlere tepki göstermesi basit bir olay değildir. Bu, Başbakan Erdoğan’ın kafasındaki rejimle ilgili bir sorundur. Rejimin adını söylemeye gerek yoktur” dedi.

7- Kuzey Irak’ın Tuzhurmatı kasabası ve Kerkük kentinde 10 Türkmen ve 3 Peşmergenin öldüğü çatışmaların ardından, ABD askerlerinin Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) binasına iki kez baskın düzenlediği, baskında bazı silahlara el konulduğu ve 1 Türkmen’in göz altına alındığı bildirildi.

8- Filistin güvenlik güçlerince, Gazze Şeridi’ne düzenlenen operasyonlarda, 3 gizli yer altı tünelinin kapatıldığı ve en az 12 kişinin tutuklandığı bildirildi.

25 AĞUSTOS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği görev devir teslim töreni sonrasında gazetecilerinIrak ile ilgili sorularını yanıtladı.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda öncelikle Irak’ın Kerkük ve Tuzhurmatı kentlerinde Türkmenlere yönelik saldırılar ele alındı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Irak’ta bulunan Türk heyetinin ABD’nin Irak’taki sivil yöneticisi Paul Bremer ve Irak Geçici Yönetim Konseyi Türkmen üyesi Songül Çabuk ile görüştüğünü belirterek, Irak’a asker gönderme konusunda “Irak’ta meydana gelen bugünkü gelişmeleri değil, önümüzdeki muhtemel gelişmeleri Türkiye’nin hak ve menfaatlerini, çıkarlarını gözeterek karar vermemiz gerekiyor. Heyetlerin getirdiği bilgiler doğrultusunda karar verilecek” dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, MGK Genel Sekreterliği’ndeki devir teslim töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orgeneral Çetin Doğan’ın 1. Ordu Komutanlığı görevini devrettiği törende Irak’a asker göndermeyi eleştirmesi konusunda sorulan bir soru üzerine Orgeneral Özkök “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına açıklama yapmaya yalnızca üç kişi yetkilidir. Bunlar Genelkurmay Başkanı, İkinci Başkanı ve Genelkurmay Sekreteri’dir. Ama bu sözlerim, Çetin Doğan’a katıldığım ya da katılmadığım anlamına gelmez” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak’ta Türkmenlere yönelik saldırıların ardından Türkmen Cephesi Ankara Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Türkmen Cephesi Londra Temsilcisi Atıf Serttürkmen’i Başbakanlık’ta kabul ederek, Kerkük kentinde Türkmenler ve Kürtler arasında yaşanan olaylar hakkında bilgi aldı.Görüşmede Muratlı, olaylardan duydukları endişeleri dile getirerek “Silahımız olmasa da, aynı Filistinlilerin İsrail yönetimine yaptığı intifada gibi kendimizi savunacağız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül de ABD’nin, bölgedeki huzur ve güvenin sağlanmasından sorumlu olduğunu belirterek, tahriklere fırsat vermemek gerektiğini söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım incelemelerde bulunduğu Erzincan’ın Refahiye ilçesinde yaptığı açıklamada, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’ın “Bize yapılanlar siyasi bir linç” iddialarının doğru olmadığını belirterek “Söz konusu bu şirket hakkında yapılanların hiçbir siyasi yönü yoktur. Çukurova Elektrik A.Ş. (ÇEAŞ) ile başlayan ve onu takip eden diğer olaylar tamamen hukukidir. Bankacılık mevzuatına aykırı faaliyetlerden oluşmuş hadiselerdir” dedi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı açıklamada, Irak’ın Kerkük kentinde Türkmenlere karşı gerçekleştirilen saldırıların hükümetin izlediği politikaların acı bir sonucu olduğunu söyledi.

7- KESK Genel Başkanı Sami Evren Cumhuriyet gazetesine hükümetle yapılan toplu görüşmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

8- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerden sonra bir açıklama yapan Akyıldız, toplu görüşmelerde mutabakatın sağlanması yönünde umutlu olduklarını söyledi.

9- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı yaptığı açıklamada, Türk firmalarının Irak’a gitmek için çok hevesli olduklarını belirterek, Türkiye ile Irak arasındaki ticari ilişkileri ilk olarak savaş, daha sonra da ambargo öncesi düzeye çıkarmak istediklerini söyledi.

10- ABD’nin yeni Türkiye Büyükelçisi Eric Edelman, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e güven mektubunu sundu.

11- Türkiye’de bulunan Estonya Dışişleri Bakanı Kristiina Ojuland Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Heyetler arası yapılan görüşmelerden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Başbakan Yardımcısı Gül, Estonya ile 1924’ten bu yana diplomatik ilişkilerin var olduğunu belirterek, gelecek yıl NATO üyesi olacak olan Estonya ile stratejik ilişkilerin geliştiğini söyledi.

Ojuland da Türkiye’nin, Estonya’nın NATO’ya girmesi için uzun süredir destek verdiğini ve bundan memnuniyet duyduklarını belirterek, AB yolunda önemli adımlar atan Türkiye’nin çabalarını takdir ettiklerini söyledi.

Öte yandan Estonya ile Türkiye arasında ‘Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması’ Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Ojuland arasında imzalandı.

12- Irak Geçici Yönetim Konseyi Başkanı İbrahim Caferi, ABD’nin Türk askerinin Irak’a gelmesi konusundaki tutumuna ilişkin Mısır’da yaptığı açıklamada “Biz bunu dış güçlerin Irak’a gelmesi olarak ele alıyoruz. Biz, Irak’ın tutumu ile sorumluyuz. Bu konuda Geçici yönetim Konseyi bağımsız iradesi ile karar verecektir” dedi. Caferi ayrıca, Irak’ın dışından güç getirmenin kendileri için sorun oluşturacağını belirtti.

13- Hindistan’ın Bombay kentinde meydana gelen patlamalarda 50 kişinin öldüğü, 130 kişinin de yaralandığı bildirildi.

26 AĞUSTOS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Zafer Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında, laik, demokratik ve çağdaş cumhuriyetin, geleceğe güvenle bakabilmenin temel dayanağı olduğunu belirterek “Bugün hepimize düşen en büyük görev, yurt topraklarına sahip çıkmak, Cumhuriyetimizi temel nitelikleri ve tüm kazanımlarıyla sonsuza değin korumak ve yaşatmaktır” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, Irak’ta yaşanan olaylar ve Türkiye’nin bölgeye asker göndermesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin asker göndermesi konusunda Irak’taki etnik grupların görüşlerinin alınacağını, görüşlerin olumlu olmadığı sürece de asker gönderilmesi konusundaki tezkerenin Meclis’e gelmeyeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına ilişkin 2B yasa tasarısına ilişkin olarak da hükümetin bu konuda herhangi bir sürtüşmeye gitmeyeceğini söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Malazgirt Zaferi’nin 932. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Muş’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan Muş’un Malazgirt ilçesinde yaptığı konuşmada, herkesin 1071 yılında bu topraklarda dalgalanan sancağın bir daha bu gönderden inmeyeceğini ve Alparslan’ın içine düşen Anadolu aşkının kalplerden asla eksilmeyeceğini bilmesi gerektiğini söyledi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Genelkurmay Karargahı’nda düzenlenen törende, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur’a ‘TSK Şeref Madalyası’, orgenerallik ve oramiralliğe yükselen MGK Genel Sekreteri Korgeneral Şükrü Sarıışık, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Fethi Remzi Tuncel, NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanı Korgeneral Orhan Yöney, Donanma Komutanı Koramiral Yener Karahanoğluve Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Faruk Cömert’e de ‘TSK Üstün Hizmet Madalyası’ verdi.

Orgeneral Özkök törende yaptığı konuşmada, Türk askerinin dünyanın bir çok yerinde barışı destekleme harekatlarına katıldığını ya da komuta ettiğini belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bölgesinin en önemli istikrar unsuru olduğunu söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak’ın başkenti Bağdat’taki BM Merkezine düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden BM‘nin Irak Temsilcisi Sergio De Mello için BM binasında açılan taziye defterini imzaladıktan sonra, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Kuzey Irak’ta yaşanan olayların ardından, bölgedeki Türkmenler, Kürtler ve Arapların kışkırtmalara katılmamaları gerektiğini söyledi

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, CHP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu’nun yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Irak Türkmenlerinin ülkelerinin gelecekteki siyasi yapısında etkili ve nüfuslarıyla orantılı düzeyde temsil edilebilme çabasını desteklediklerini bildirdi.

6- Devlet Bakanı Güldal Akşit Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun (SHÇEK) halkın güvenini ve sevgisini yeniden kazanmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, SHÇEK’in eksikliklerini gidermek için halktan destek beklediklerini söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 36 Türk gemisinin AB karasularına girişinin yasaklanmasıyla ilgili olarak Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından belirtilen standardın altında olduğu gerekçesiyle Avrupa ülkelerinin Türk bayraklı gemilere uyguladığı ‘tutulma’ girişiminin, bundan böyle Türkiye karasularında seyreden yabancı bayraklı gemiler için de geçerli olacağını söyledi.

8- 72. İzmir Enternasyonal Fuarı’na (İEF) katılan 53 ülkenin heyetleriyle İzmir’de bir araya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun gazetecilere yaptığı açıklamada “Vergi barışı, sigorta barışı ve kambiyo barışından sonra bir de sicil affı çıkarabilirsek, piyasada daha düzgün bir yapılanma olacak” dedi.

9- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ‘Orman Arazilerinin Ekonomiye Katkısı’ konferansında yaptığı konuşmada, eylül ayında TBMM’nin tezkere için toplanması halinde orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına ilişkin 2B yasa tasarısının da görüşüleceğini söyledi.

10- Maliye Bakanlığının ‘Hazine’ye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun’un uygulanmasına ilişkin usul ve esaslara açıklık getiren ‘Milli Emlak Genel Tebliği’ Resmi Gazete’de yayımlandı.

11- Türklerin Anadolu’ya ayak basmasının milat tarihi olarak bilinen 1071 Malazgirt Savaşı’nın 932. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

12- İstanbul’da Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilen törende, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Çin Ticaret Bakanı Lu Fuyuan arasında ticaret anlaşması imzalandı. Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Tüzmen, Türkiye’nin çok güzel ürünleri bulunduğunu ve Çin pazarına hizmet verebilecek durumda olduklarını belirterek, Çin’le ihracat artışını sağlıklı bir şekilde devam ettirmek istediklerini söyledi.

13- Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan’ı kabulünde yaptığı konuşmada, Irak’ta etnik köken ve mezhep esasına dayalı bir düzenin ülkeye fayda getirmeyeceğini söyledi. Muratlı ayrıca, Irak halkına barış ve demokrasi vaadiyle gelen ABD’nin ülkeye cinayet, huzursuzluk, yağma ve felaket getirdiğini belirterek “ABD, Irak’ta işgalci durumuna düştü. Bir kesim hariç, tüm Irak halkı tedirgin. Bağdat’ta emniyet yok denecek seviyede” dedi.

14- NATO Müttefik Kuvvetler Komutanı General James Jones Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Irak’ın orta-güney kesiminde halen faaliyet gösteren Polonya önderliğindeki 9 bin askerden oluşan birliğin, ittifakın komutası altına alınabileceğini söyledi.

15- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, başkent Berlin’de Sosyal Demokrat Parti (SPD) meclis grubu toplantısından sonra yaptığı açıklamada,Almanya’nın Irak’a asker göndermeyeceğini belirterek, hükümeti oluşturan koalisyonun da bu konuda birlik içinde ve aynı görüşte olduğunu söyledi.

16- Ruanda’da dün yapılan devlet başkanlığı seçimini eski Devlet Başkanı Paul Kagame’nin kazandığı bildirildi.

27 AĞUSTOS 2003

1-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) BaşkanıAyhan Alkış ve ÜAK’nın 9 rektörden oluşan Alt Komisyon üyelerini kabul etti. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katıldığı toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Erdoğan, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Kemal Gürüz’ü eleştirerek “YÖK, ideolojik malzeme, siyasi istismarnedeni haline getirilmesin” dedi.

2- Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nı törenle Orgeneralİbrahim Fırtına’ya devreden Orgeneral Cumhur Asparuk burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çağdışı sorunlarla uğraşmak zorunda bırakılarak, bilgi çağında geride kalmaya başlamasını eleştirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan YardımcısıAbdullatif Şener, Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada,ABD’den alınacak 8.5 milyar dolarlık krediye ilişkin geçen hafta bir teknik heyetin gerekli müzakereleri yaptığını belirterek “Teknik detaylarda mutabakat sağlamışlardır, bunun basında yer aldığı gibi Irak’taki muhtemel gelişmelerle ilgisi yoktur” dedi.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan ise ekonominin kriz psikolojisinden yavaş yavaş da olsa çıkmakta olduğunu,Irak Savaşı sonrasında başlayan iyimser hava ve bazı göstergelerdeki düzelmelerin devam ettiğini, yılın ilk çeyreğinde yüzde 7.4 büyüyen ekonomininikinci çeyrekte de büyümeye devam ettiğini söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Hazine Müsteşarlığı’nda yapılan Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu’nun ağustos ayı toplantısına katıldı. Bakan Babacanyaptığı konuşmada, Hazine Müsteşarlığı’nın ilk 7 ayda düzenlediği yatırım teşvik belgelerinin tutarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 160 oranında artış gösterdiğini belirtti ve“Faizler düşüyor, yüzde 20’lik enflasyon hedefi mümkün görünüyor, yüzde 5’lik büyüme hedefinin aşılabileceği şimdiden görülebiliyor. Hazine’nin ilk 7 ayda verdiği yatırım teşvik belgesi tutarı 19.5 katrilyona ulaştı” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun , Ege Serbest Bölgesi ziyareti sonrasıdüzenlediği basın toplantısında,İzmir Enternasyonal Fuarı’na (İEF) iştirak eden firma sayısındaki artışın, Türkiye’nin güven bunalımını aştığının ve ekonomide canlanmabaşladığının göstergesi olduğunu söyledi.

6-TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, ABD Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Danışma Kurulu Heyet Başkanı Edward P. Djerejian ve beraberindeki heyeti kabul etti. Heyettekilerin “Dünyada ABD’ye karşı bir tavır,bir düşmanlık var. Bunun nedenleri ne olabilir? Siz ABD’yi nasıl görüyorsunuz” soruları üzerine Elkatmış, iki ülke arasında eskiye dayalı bir dostluğun olduğunu, ancak zaman zaman bunun zedelendiğini ve güven bunalımı yaşandığını, ayrıca Kıbrıs ve Ermeni olaylarının Türkiye’ye karşı tehdit ve şantaj olarak kullanıldığını söyledi.

7- TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nun 25 bakan hakkında soruşturma komisyonu kurulması yönündeki raporunu değerlendiren hükümet, ilk aşamada 8 bakan hakkında Meclis soruşturması açılmasına karar verdi.

8-Ankara Valiliği, KESK’in geçen hafta sonu gerçekleştirdiği eylemle ilgili olarak Başkan Sami Evren’in de aralarında bulunduğu 14 sendikacı hakkında 3 ayrı suçlamayla Ankara Cumhuriyet Başsavcılğı’na suç duyurusunda bulundu.

9- Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenenDünya Atletizm Şampiyonası’nda,Süreyya Ayhanbirinci gelerek yarı finale yükseldi.

10- ABD’nin Ankara BüyükelçisiEric Edelman bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında, İstikrar Gücü’ne asker gönderme kararının Türkiye’nin ulusal çıkarlarına göre alınmasını istediğini, ancak Kuzey Irak’tan kaynaklanan kaygıların da‘göz önünde’ bulundurulması gerektiğini söyledi.Edelman, 8.5 milyar dolarlık kredinin asker göndermeye ‘doğrudan’ bağlı olmadığını belirtti.

Edelman ayrıca Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü ziyaret etti.Görüşmede,Irak’ın yanı sıra Ortadoğu ve Kıbrıs konuları ele alındı.

11- Köln İdare Mahkemesi, Almanya’da faaliyetleri yasaklanan şeriatçıİslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği’nin lideri ve kamu oyunda ‘kara ses’ olarak bilinen Cemalettin Kaplan’ın oğlu köktendinci Metin Kaplan’ın, sınır dışı edilmemesine karar verdi.

12- Kuzey Kore’nin nükleer programıyla ilgili görüşmeler Çin’in başkenti Pekin’de başladı. Görüşmelere, Çin, Rusya, Güney Kore ve Japonyaheyetleri de katıldı.

Rus heyetinin Başkanı Dışişleri Bakan YardımcısıAleksandır Losyukov yaptığı açıklamada, ABD güvenlik garantisi vermedikçe Kuzey Kore’nin nükleer programıyla ilgili denetimler yapılmasına izin vermeyeceğini söyledi.

13- Irak’taki Amerikalı sivil yönetici Paul BremerWashington Post gazetesine verdiği demeçte,Irak’ın gelirlerinin ekonomik ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olacağını belirterek, mevcut elektrik ihtiyacını karşılamak için 2 milyar, 4 yıl içinde tüm Iraklılara temiz su vermek için ise 16 milyar dolara gereksinim duyulduğunu tahmin ettiklerini bildirdi.

14- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) ile Şii Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi (IİDYK) arasında, Kerkük’teki olayların aydınlatılması için soruşturma komisyonu kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını belirten bir bildiri yayınlandı.

15- Hindistan’ın batısındaki Maharashtra eyaletinde düzenlenen dini festivalde yaşanan izdiham sonucu45 kişinin öldüğü, 70’ten fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

28 AĞUSTOS 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Radikal gazetesine yaptığı açıklamada “Türkiye Irak’ta ABD’nin jandarması olmayacak. Türkiye Irak’a, Irak halkının talebiyle, orada çözümün bir parçası olacağına inanırsa asker gönderir” dedi.

2- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün katıldığı törenle, görevini Oramiral Özden Örnek’e teslim etti.

Oramiral Alpkayatörende yaptığı konuşmada “Bugün ülkemizin bölünmez bütünlüğü, cumhuriyetimizin laik ve demokratik yapısını tehdit eden iç ve dış kaynaklı bölücü ve köktendinci faaliyetler maalesef içinde bulunduğumuz Cumhuriyetin 80. yılında da varlıklarını devam ettirmektedir” dedi.

Oramiral Örnek de yaptığı konuşmada “Türkiye’ye bugün yönelen tehdidin sadece ülke veya ülkeleri değil, asimetrik kapsamında radikal terorist grupları da kapsadığını, denizin de teroristler için çok çekici bir ortam olduğunu söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Hürriyet gazetesine çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Baykal “Irak’ta BM’ye, büyükelçiliklere, ABD ve İngiliz askerlerine yönelik saldırıların ve işgal güçleri tarafından sivil halka yönelik ateş açmaların arttığı bir ortamda Türkiye’den asker göndermesi isteniyor” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener yaptığı açıklamada, ABD Kongresi’nin tek taraflı olarak 8.5 milyar dolarlık kredi veya hibeye karar verdiğini, ancak ABD’nin Ankara Büyükelçisi’nin konu ile ilgili çelişkili açıklamalarının kredi konusunun belirsizliğini ortaya koyduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) zirvesi için Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda yapılan hazırlıkların son aşamasına geldiğini belirterek, Türkiye’nin zirveyi, tarım sektörünü olumsuz etkilemeyecek şekilde en az tarife indirimiyle bitirmek istediğini söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, MEB Şura Salonu’nda düzenlenen ‘Toplam Kalite Paylaşım Toplantısı’ sonrasında gazetecilere, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen ‘yoksul öğrencilerin özel okullarda okutulmasına ilişkin yasa’ ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü arasındaimzalanan bir protokolle, gıda hizmetlerindeki mevzuatta bazı yetkiler, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na devredildi.

8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Telsim’in lisans iptaline ilişkin herhangi bir gelişme olmadığını belirterek “Karar ne olursa olsun abonelerin mağdur olmaması, Bakanlık olarak üzerinde durduğumuz bir konudur” dedi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’den Irak’a elektrik satılmasına ilişkin görüşmelerde anlaşma sağlandığı ve anlaşmanın eylül ayında imzalanacağı belirtildi.

10- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer yaptığı açıklamada, ilköğretimin devlet tarafından parasız yapılacağına ilişkin hükmün yönetmelikten çıkarılmasının, paralı eğitimin yolunu açacağını belirterek, bunun Anayasa’ya ve İlköğretim Yasası’na aykırı olduğunu söyledi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ü ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Denktaş, bir soru üzerine “Kıbrıs sorunu net. İki devletin ve iki halkın varlığının kabul edilmesi demokrasinin etkin ve fiziki garantisi. Türkiye’nin ve bizim tavrımız belli. Annan planı, bu kıstasları büyük ölçüde yok saydığı için kabul edilemez” dedi.

12- Kitle İmha Silahı Uzmanı Dr. David Kelly’nin ölümüyle ilgili soruşturma çerçevesinde Yüksek Yargıç Brian Hutton’aifade veren İngiltere Başbakanı Tony Blair’ın “Irak dosyasının abartıldığı yönündeki savlar gerçek olsaydı istifa ederdim” dediği belirtildi.

29 AĞUSTOS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 30 Ağustos Zaferi’nin 81. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Türk ulusunun Atatürk ilke ve devrimlerinden, çağdaşlaşma ereğinden ödün vermeden, cumhuriyeti, kazanımları, kurum ve kurullarıyla sonsuza değin yaşatacağını belirtti.

Zafer Bayramı nedeniyle TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve diğer parti başkanları da birer mesaj yayımladılar.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç İzmir’in Torbalı ilçesinde düzenlenen 9. Kurtuluş Şenlikleri çerçevesinde Torbalı Sanayi ve Ticaret Fuarı’nın açılışını yaparak, Ticaret Odası tarafından düzenlenen Vergi Ödül Töreni’ne katıldı. Başkan Arınç burada yaptığı konuşmada, 2000 ve 2001 yıllarında Türk insanının ekonomik krizler nedeniyle çok zor günler geçirdiğini, ancak o günlerin artık geride kaldığını söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, iç ve dış gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Erdoğan ayrıca Radikal gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

4- Gülhane Askeri Tıp Fakültesi 2002-2003 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve üst düzey komutanların katılımıyla yapıldı. Törende konuşan Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Komutanı Tümgeneral Hayri Güner, hedefi insan beklentilerinin de ötesinde bir sağlık hizmeti üretmek ve ona sunabilmek olan GATA’nın, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, milli şuur ve disiplini görev bilen personeliyle, bilim çağının ihtiyaçlarına uygun sağlık hizmetleri vermeyi ilke edindiğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Konya’da yaptığı açıklamada, Irak’a asker gönderilmesi konusunda, bölgedeki Türk heyetinin dönmesinin ardından bir değerlendirme yapılacağını söyledi.

6- Devlet Bakanı Beşir Atalay, Radikal gazetesine işsizlik ve yoksullukla mücadele konularında değerlendirmelerde bulundu.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) “1 Milyon Defter-1 Milyon Kalem” kampanyası için düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, yoksul öğrencilerin parayla özel okullarda okutulması durumunda devletin sırtındaki yükün hafifleyeceğini belirterek, öğrencilerin özel okullar tarafından sadece 2003-2004 yılları arasında burslu olarak okutulacaklarını ve öğrencilere herhangi bir barınma hizmeti sağlamayacaklarını söyledi.

Bakan Çelik ayrıca, Milliyet gazetesine Heybeliada Ruhban Okulu konusunda açıklamalarda bulundu.

8- SHP Genel Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır’ı ziyaretinde, yeni Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yasa tasarısının üniversite hocalarını tedirgin ettiğini belirterek, tasarının bu haliyle tam anlamıyla facia olduğunu, kendilerinin eğitimin laik ve demokratik niteliğine önem verdiklerini söyledi.

9- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), karşılığı bulunmayan hazine bonosu ve devlet tahvili satışı işlemleri gerçekleştirmeleri nedeniyle İmar Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Uzan, Başkanvekili Yavuz Uzan olmak üzere 16 yöneticisi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

10- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Ayhan Işık’ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, AKP’nin YÖK yasa tasarısıyla eğitimi, kendi siyasi anlayışı doğrultusunda şekillendirmeye çalıştığını belirtti.

11- Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası’nda Süreyya Ayhan 1500 metrede ikinci olarak finale yükseldi.

12- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, ABD’nin başkenti Washington’da Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) Ataşeliği’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla düzenlediği resepsiyonda, Türkiye ile ABD’nin Irak’ın başarısına aynı yaklaşımla baktığını belirtti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers de Irak’ta Türk askeriyle çalışmak istediklerini, ancak kararı Türkiye’nin vermesi gerektiğini söyledi.

13- Irak’ın Necef kentinde meydana gelen patlamada Şii Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi’nin (IİDYK) lideri Ayetullah Muhammed Bekir el Hakim ile birlikte 85 kişinin öldüğü, 239 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile Sardunya Adası’ndaki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, savaş sonrası Irak’ın yeniden yapılandırılması konusunda uluslararasıçabalara ilişkin yeni bir BM karar tasarısı hazırladıklarını bildirdi.

30 AĞUSTOS 2003

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, dünyada artan demokratik değer yargıları ve değişen egemenlik kavramlarının yeni doktrinlerin üretilmesini zorunlu kıldığını belirterek “Bu yeni dünyada akıl, bileğin gücünü etkisizleştirirken kendi gücünü yüceltmekte, kan ve barut kokusunun yerini bilgi ve itidal almaktadır. Atatürkçü düşünce, sürekli gelişime açık yapısıyla çağdaş bir ideal olmaya devam edecektir” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile memurları temsilen KESK ve Türkiye Kamu-Sen arasındayapılan görüşmelerde, memurlara 2003 yılında yapılacak iyileştirme oranında uzlaşma sağlanamaması üzerine, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası uyarınca sorunun 3 gün içinde Uzlaştırma Kurulu’na götürülmesine karar verildi.

Başbakan Yardımcısı Şahin görüşmenin ardından yaptığı basın toplantısında, memurlara yapılacak zammı yeterli görmediklerini, ancak geçmişin birikmiş sorunlarını bir günde telafi edemeyeceklerini söyledi.

KESK Başkanı Sami Evren ise yaptığı açıklamada, hükümetin yeniden değerlendirme yapması gerektiğini belirtti.

3- TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, Türkiye’nin AB üyeliği sürecine ilişkin Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

4- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, hükümetten esnaf, tüccar veya sanayici için ‘dükkana dönüş yasası’ çıkarmasını istediklerini, böylece bu kesimin de ekonomiye kazandırılmasını beklediklerinibelirtti.

5- Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Irak’a yaklaşık 9 trilyon lira tutarında yardım yaptıklarını, ancak hedeflerinin Saddam Hüseyin yönetiminin Marmara Depremi sonrasında Türkiye’ye yaptığı 10 milyon dolarlık yardımdan daha fazlasınıyapmak olduğunu kaydetti.

6- Dünya Ticaret Örgütü (WTO) sözcülüğünden yapılan açıklamada, yoksul ülkelerin ölümcül hastalıklarla savaşmak için ucuz ilaçlar edinebilmesini sağlayan bir anlaşmanın uzun tartışmalardan sonra kabul edildiği bildirildi.

7-Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Barents Denizi’nde

Rusya’ya ait K-159 tipi nükleer denizaltının 10 kişilik mürettebatı ile batması sonucu 9 kişinin öldüğü belirtildi.

8- Filistin Enformasyon Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail helikopterinin Gazze Şeridi’nin orta kesimlerindeki El Bureyc Filistin mülteci kampının girişinde bir araca yönelik saldırısında 2 kişinin öldüğü 9 kişinin de yaralandığı bildirildi

31 AĞUSTOS 2003

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla verdiği resepsiyonda, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Irak’ın toprak bütünlüğü konusunda kaygılarının sürdüğünü ve Türkiye’nin Irak’a asker göndermesinin gerekli olduğunu belirten Orgeneral Özkök “Irak’ın toprak bütünlüğü bizim olmazsa olmazımızdır. Türkiye’yi çok yakından ilgilendirir. Türkiye’nin bunlara müdahil olabilmesi için de o müdahaleyi mümkün kılacak oluşumlar lazım” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Erzurum’da bir açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geçmişte gerekli gereksiz ihtilafları ön plana çıkarması nedeniyle komşularıyla sağlıklı ticaret yapamadığını belirterek “Biz öncelikle komşularımızla olan ticaret payı oranını yükselteceğiz” dedi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Radikal gazetesine bakanlığıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK/KADEK’in yeniden eylemlerine başlamasında, Kuzey Irak’taki yapılanmada yer alma umudunun sona ermesi, bugün sona erecek olan ve örgütün tek taraflı ilan ettiği ateşkes ile Topluma Kazandırma Yasası’nın etkili olduğunu belirtti. Sivas katliamı ile Umut davası sanıklarının yasadan yararlanma başvurusu hakkında ise Bakan Aksu “Herkes dilekçe verme hakkına sahiptir. Dilekçe vermiş olmaları müracaat edenlerin hepsinin bu yasadan yararlanacağı anlamına gelmiyor” dedi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü’nün ‘toksit atıkların yok edilmesikonusunda neler yapıldığına’ ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye’nin uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirterek, Türkiye’nin ‘Tehlikeli Atıkların Sınır Ötesi Taşınımı ve Bertarafının Kontrolüne İlişkin Basel Sözleşmesi’ne 1994 yılında imza attığını söyledi. Bakan Pepe ayrıca, Türkiye’nin soruna neden olan ülkelerden tazminat almasını sağlayacak yasal düzenlemeleri hala yerine getiremediğini de belirtti.

6- Hükümetle yapılan toplu görüşmelerde uzlaşma sağlanamaması üzerine Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve konfederasyona bağlı 10 sendikanın genel başkanının da aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi ülke genelinde açlık grevine başladı. Akyıldız yaptığı açıklamada, uzlaşma sağlanana dek eyleme devam edeceklerini bildirdi.

7- Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası’nda, 1500 metre final koşusunda, milli atlet Süreyya Ayhan Dünya ikincisi oldu.

8- Irak’ın Necef kentinde, Şii Irak İslam Devrim Yüksek Konseyi (IİDYK) lideri Muhammed Bekir el Hakim’e yönelik suikastla ilgili 19 kişinin yakalandığı bildirildi.

9- ABD’nin başkenti Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nce yapılan açıklamada, Irak’ta her gün direnişçilerin saldırılarına uğrayan ABD askerlerinin yıl sonuna kadar kaybının en az 1000’i bulabileceği bildirildi.

10- Afganistan’da, Taleban ve El Kaide militanlarıyla ABD öncülüğündeki müttefik güçler arasında çıkan çatışmada, 4 militanın öldüğü, 3 askerin de yaralandığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106