06.7.2003
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 2003

1 TEMMUZ 2003

 

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi temaslarda bulunmak üzere Makedonya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Sezer, AB’ye 6. Uyum Teklifi kapsamında yer alan Terörle Mücadele Yasası’nın 8. Maddesi’ni kaldıran düzenlemeyi veto etmesine ilişkin bir soru üzerine, yasayı iade etmeden önce hükümeti MGK toplantısında uyardığını belirterek “Geçen Milli Güvenlik Kurulu toplantısında bu itirazlarımı dile getirmiştim. Dün de yeniden görüşülmek üzere Meclis’e gönderdim” dedi.

 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, askerliğin kısaltılmasına ilişkin kararnameyi onayladı. Kararname 15 Temmuz’dan itibaren 18 ay olan askerlik süresinin 15 aya, yedek subaylık süresinin 16 aydan 12 aya, kısa dönem erbaş ve erlik süresinin 8 aydan 6 aya indirilmesini öngörüyor. Uygulamadan halen silah altında olan er, erbaş ve yedek subaylar da yararlanacak.

 

3- Türk Boğazları Gemi Trafik ve Bilgi Sistemi’nin devreye girmesi nedeniyle İstanbul’un İstinye semtinde düzenlenen törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, boğazlardan tanker geçişini ortadan kaldıracak ya da minimize edecek çözümler aradıklarını ve Türk boğazlarına alternatif yollar bulmak gerektiğini belirterek “Kabotaj hattındaki tüm gemiler, 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeyecek. Ayrıca liman ücretlerini de yüzde 50 azaltacağız” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, İstanbul Boğazı’nda iki köprü arasına 3. bir köprü istemediklerini, 2004’ün ilk çeyreğinde İstanbul boğazdan tüp geçişin temelini atacaklarını söyledi.

 

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi bir ziyarette bulunmak amacıyla Portekiz’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda, gazetecilerin AB Uyum Teklifi’ne ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada, teklifin Meclis’ten oybirliğiyle geçtiğini belirterek “Teklifin reddedilmesi diye bir şey söz konusu değil, burada Cumhurbaşkanı’nın böyle bir yorumu oldu. AB uyum süreci esnasında tabii ki bu farklı düşünceyi gerek kendi aramızda gerek muhalefet partisiyle görüşeceğiz. Tekrar görüşülüp gereği yapılacaktır” dedi.

 

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, kimsenin CHP’nin AB karşısındaki tavrını sorgulamaya hakkı olmadığını belirterek, Türkiye’yi AB içinde görmek istediklerini ve ülkenin AB ile ilgisi olmayan konularda taviz vermeye zorlanmaması gerektiğini söyledi.

 

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı’nda KKTC Şehit Aileleri ve Malul Gazileri Derneği üyelerini kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in 18. ve 21. maddelerin yeniden gözden geçirilmesi gerekçesiyle geri gönderdiği 6. AB Uyum Teklifi’yle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül “Cumhurbaşkanımızın takdiri budur. TBMM’nin takdiri budur. TBMM’nin takdirini ileride göreceğiz. Farklı görüşler olabilir. Neticede nihai kararı Meclis verecektir. Ve biz de saygı göstereceğiz. Demokratik düzen içinde hep böyle olur. Ancak hükümet aynı haliyle geri göndermek niyetindedir” dedi.

 

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu’nda Ulusal Program’la ilgili olarak yapılan genel görüşmede TBMM’ye bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Gül, AB’ye üyeliğin Cumhuriyetin kuruluşundan sonra en büyük proje olduğunu, AB standartlarının Türkiye’ye asla zarar vermeyeceğini, ülkeye asıl zarar verecek olan durumun AB sürecinin dışında kalınması olduğunu söyledi.

AB Genel Sekreteri Büyükelçi Murat Sungar da TBMM AB Uyum Komisyonu’na Ulusal Program konusunda brifing verdi. Sungar, AB İlerleme Raporu’nun yayımlanacağı 2003 Ekim ayından önce yasal düzenlemelerin bitirilmesi gerektiğini, 2004’te uygulamaların görüleceğini belirterek “Türkiye’ye üyelik yolunun tam anlamıyla açılabileceği noktaya yaklaşmayız” dedi.

 

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, kamu kesiminde çalışan işçilerin topu iş sözleşmeleri ile illgili olarak Türk-İş yönetimini, konfederasyon genel merkezinde ziyaret etti.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Şahin, Türk-İş’e yeni bir öneri getirdiklerini ve sonuca yakın olunduğunu belirterek, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç’ın, hükümetin yeni önerisini yetkili kurullarında değerlendireceğini söylediğini belirtti.

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ise toplu iş sözleşmelerinin masa başında sonuçlanabilmesi için çalıştıklarını belirterek “Sözleşmenin sonuçlanması için alternatif düşüncelerimizi de ilettik” dedi.

 

9- Adalet Bakanlığı’nda düzenlenen törenle Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer başkanlığındaki komisyon tarafından hazırlanan ‘Ceza ve Tedbirlerin İnfazı Hakkındaki Kanun Tasarısı Taslağı’ Adalet Bakanı Çemil Çiçek’e sunuldu.

Bakan Çiçek törende yaptığı konuşmada, hukukun güncelleştirilmesi, yasaların günün ihtiyaçlarına ve AB standartlarına uygun hale getirilmesi için temel yasalarda önemli çalışmalar sürdürüldüğünü belirterek, bunların önemli bir kısmının bu yıl yasalaştırılacağını söyledi.

 

10- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan okulların satışından elde edilecek gelire ilişkin bir soru üzerine, şehrin orta yerinde kalmış, yerine iş merkezi yapılabilecek ya da başka bir şekilde değerlendirilebilecek okulların satışıyla yeni okullar yapılacağını söyledi.

 

11- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Mehmet Çekiç İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenlerini kabulünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, özellikle büyük şehirlerde şehir içinde kalmış okulların satışını öngören tasarının Bakanlar Kurulu’nda imzalandığını belirtti.

 

12- Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, SSK’lıların kamu hastanelerinden yararlanması projesine ilişkin İstanbul SSK Okmeydanı Hastanesi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Başesgioğlu, SSK’dan yararlanması gereken nüfusun fazla, imkanların ise az olduğunu belirterek, yeni projenin tüm yurtta uygulanması durumunda getireceği yükün ilaç hariç 350 trilyon civarında olacağını söyledi.

Bakan Akdağ da sağlıkta yaşanan sorunlar için hükümetin önemli bir adım attığını belirterek “Sağlıkla ilgili eksiklikler, kaliteli bir hizmet sunumu yapmayı imkansızlaştırıyor. İmkanları kısa sürede gelişmiş ülkeler seviyesine çıkartmak mümkün değil” dedi.

 

13- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkuni ile Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sincan Küçük İşletmeler Geliştirme Merkezi’nde açılan bir sergiyi gezerek bazı incelemelerde bulundu. Bakan Coşkun yaptığı açıklamada, en son Tüketici Yasası’nda değişiklikler yapıp yeniden çıkardıklarını belirterek, yasa ile haksız rekabeti önlediklerini söyledi.

 

14- 61 yaşını dolduran devlet memurlarının emekliliği ile ilgili yeni düzenlemeler öngören yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bazı müsteşarlara tanınan istisnalar çıkarılarak kabul edildi.

 

15- Devlet memurları, emekli, dul ve yetimleri ile bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin özel sağlık kurumları ve kuruluşlarında da tedavi edilmelerine olanak sağlayan yasa Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

16- Denizcilik ve Kabotaj Bayramı tüm yurtta ve KKTC’de çeşitli törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer bayram nedeniyle yayımladığı mesajında, Kabotaj Yasası’nın, ulusal zenginlik olan deniz kaynaklarının kullanılması ve denizciliğin gelişmesi için önemli bir süreci başlattığını söyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bayram nedeniyle birer kutlama mesajı yayımladılar.

 

17- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Cumhurbaşkanı Boris Traykovski ile bir araya geldi. İkili ve uluslararası konuların ele alındığı görüşmede, ülkesinin Türk yatırımcılara açık olduğunu belirten Traykovski, NATO üyeliği konusunda da dost Türkiye’den daha fazla destek istediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Sezer ise iki ülke arasındaki işbirliğinin öncelikli boyutlarından birini de kültür ve eğitim alanındaki ilişkilerin oluşturduğunu belirterek, çok yararlı geçen görüşmelerin Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağını söyledi.

Ayrıca, Makedonya Bilim ve Sanatlar Akademisi nezdindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi ile Türk Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi, Makedonya Dışişleri Diplomatik Eğitim Merkezi ile Türk Dışişleri Bakanlığı Eğitim Merkezi arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

 

18- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Ürdün’ün başkenti Amman’a gitti.

 

19- KKTC Meclisi’nde, Rumlara 20 Temmuz 1974 öncesi kuzeyde bıraktıkları mallarına karşılık tazminat verilmesini veya takas önerilmesini düzenleyen ‘Taşınmaz Malların Tazmini Yasa Tasarısı’ kabul edildi.

 

20- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yaptığı konuşmada, AB’nin Türkiye ile yeni ortaklık ilişkilerine spesifik koşullar ortaya koyduğunu belirterek, bunlar arasında iyi komşuluk ilişkileri politikası, azınlıkların mal ve mülkleri, dini özgürlükler ile ordunun rolü olduğunu ve Türkiye’nin Romanya ve Bulgaristan ile birlikte 2004’te tamamlanacak hükümetler arası konferansa gözlemci statüsüyle katılacağını söyledi. Simitis ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun, Kıbrıs’ta Türk kesiminin gelişmesine yönelik tedbirleri içeren bir teklif hazırladığını belirterek “Birleşik Kıbrıs’ın AB’ye girmesine çok yaklaştık. Ancak Türk yönetiminin herşeyi reddeden tutumu yüzünden başaramadık” dedi.

 

21- Yunanistan 6 ay boyunca yürüttüğü AB Dönem Başkanlığı görevini İtalya’ya devretti. AB Dönem Başkanlığını Yunanistan’dan devralan İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İtalyan Parlamentosu’nda AB Dönem Başkanlığı’yla ilgili programını açıklamak iüzere yaptığı konuşmada, Kopenhag kriterleri çerçevesinde reformların sürdürülmesi yönünde Türkiye’yi ısrarla teşvik edeceklerini belirterek, Türkiye’ye AB ile tam üyelik müzakerelerine başlama tarihinin verilmesi yönünde çalışacaklarını söyledi.

 

22- ‘Yol Haritası’ barış planı çerçevesinde atılacak adımları görüşmek üzere Kudüs’te bir araya gelen İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile Filistin Başbakanı Mahmud Abbas görüşmeden önce bir basın toplantısı düzenledi.

Şaron, Filistin terörünün devam etmesi durumunda barışın mümkün olmayacağını, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın Gazze’ye gitmesine izin vermeye hazır olduğunu, buna rağmen kendisine hareket serbestisi tanınmayacağını belirtti.

Abbas ise barış için tek yolun müzakere olduğunu yıkımın ve cinayetlerin sadece nefret ve düşmanlık getireceğini ve Arafat’a uygulanan ablukanın tamamen kaldırılmasını istediğini söyledi.

 

 

 2 TEMMUZ 2003

 

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İngiltere’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, İngiltere’nin, AB’nin ‘lokomatif ülkelerinden’ biri olduğunu ve Türkiye’nin AB adaylığını ‘samimi’ olarak desteklediğini belirterek, görüşmelerinde Türkiye’nin AB sürecini ele alacaklarını söyledi.

 

2- Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan yazılı açıklamada, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın, 1999 yılında Yunan yetkililerin yardımıyla Yunanistan’a yasadışı girişine ilişkin olarak Atina Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada beraat kararı çıkmasına tepki gösterildi. Açıklamada, mahkeme sürecinde sanık ve tanıkların verdiği ifadelerin, dönemin bazı hükümet üyeleri, istihbarat teşkilatı mensupları ile diğer üst düzey kamu görevlilerinin PKK terör örgütüyle bağlantı içinde olduklarını açıkça ortaya koyduğuna dikkat çekildi.

 

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Hacettepe Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, YÖK yasasını üniversitelere daha fazla oksijen vermek için değiştireceklerini söyledi. Bakan Çelik, bazı çevrelerin statükocu bir yapıya alıştıkları için reformdan korktuklarını, ancak üniversiteleri özgürleştirmekte kararlı olduklarını belirtti.

 

4- Konut Müsteşarlığı, Konut Yüksek Kurulu ile Konut Koordinasyon Kurulu’nun kaldırılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda değiştirilerek kabul edildi.

 

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Portekiz’e yaptığı resmi ziyaret kapsamında Başbakan Jose Manuel Durao Barroso ile görüştü. Görüşmenin ardından iki başbakan ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin AB’ye girişini Portekiz hükümeti olarak desteklediklerini belirten Barroso, Türkiye’nin reform tekliflerini önümüzdeki yıl devam ettireceğini ve Türkiye ile AB arasında diyalogların başlamasını umduklarını, buna da destek verdiklerini söyledi.

Başbakan Erdoğon ise Türk ordusunun AB’ye karşı olmadığını belirterek, AB ile ilgili adımları ordu ile görüşerek attıklarını belirtti.

 

6- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, AB Dönem Başkanlığını Yunanistan’dan devralırken, Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan Avrupa Parlameentosu’nda ülkesinin dönem başkanlığının önceliklerini ve dönem programını açıkladı. Berlusconi, Türk hükümetinin AB üyeliği için yaptığı reformları aktif biçimde desteklediklerini söyledi ve üyelik müzakereleri için başlangıç tarihinin, ancak 2004 yılı sonunda netleşeceğini belirtti.

 

7- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Irak’ın güneyindeki Basra’da temaslarda bulunduktan sonra başkent Bağdat’a gitti. Straw, Bağdat’ta sivil idarenin başındaki yetkili Paul Bremer ile görüştü. Straw, Saddam Hüseyin yanlılarının saldırılarından, koalisyon güçlerinden çok Irak halkının zarar gördüğünü söyledi.

 

8- İsrail ordusunun, ‘Yol Haritası’ barış planı uyarınca, Batı Şeria’daki Beytüllahim kentinden çekildiği, İsrail yönetiminin de 21 Filistinli siyasi tutuklunun serbest bırakılacağını açıkladığı bildirildi.

 

9- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Amerikan Fox News televizyonuna verdiği demeçte, Irak’taki rejimin devrilmesinin Ortadoğu barış sürecinin üzerinde olumlu bir etkisi bulunduğunu belirterek “Irak’taki savaşın sona ermesi ve Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesiyle İsrail’e yönelik tehditlerden biri ortadan kalkmış oldu ve gerçekten de Ortadoğu ve Körfez bölgesindeki güç dengesi değişti” dedi.

ABD Başkanı George W. Bush ise Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada “Çağdaşlığın, demokrasi ve refahın bir örneği olarak Irak’ın yükselişi, uzun zaman alacak” dedi. Irak’taki müttefik güçlerine karşı direniş nedeniyle Baas Partisi militanlarını eleştiren Başkan Bush, Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren ve El Kaide’yle bağlantıları olduğu iddia edilen Ensar El İslam grubunun Sünni Iraklıların bulunduğu bölgelerde operasyonlar için yeniden konuşlandığını söyledi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Richard Boucher, Başkan Bush’un Amerikalıların Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanmaktan muaf tutulmasını desteklemeyen 35 ülkeye askeri yardımları askıya alma kararı aldığını açıkladı.

 

 

 3 TEMMUZ 2003

 

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Ulusal Kalkınma Planı (UKP) hazırlık toplantısı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Şener, dövizin düşmesi TL’ye artan güveni gösterdiği için, ekonominin rayına oturarak rotaya girdiğini düşündüğünü söyledi.

Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, İmar Bankası yönetimindeki istifalar nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) Bankalar Kanunu’nun 14. Maddesi’nin 1. fıkrasındaki yetkisini kullanarak istifa edenlerin yerine yeni üyeleri atadığını belirtti.

2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İl Milli Eğitim Müdürleri toplantısında yaptığı konuşmada, bakanlığının Türkiye ve Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük kamu kurumu olduğunu belirterek, çalışmaların verimli yürütülebilmesi için merkez ve taşra teşkilatları arasında sağlanacak koordinasyonun önemli olduğunu söyledi.

 

3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Etimesgut ve Sincan Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulundu.

Bakan Akdağ incelemeler sırasında yaptığı açıklamada, SSK iştirakçilerinin 1 Ağustos tarihine kadar sağlık ocaklarından sevk almadan devlet hastanelerinden yararlanabileceklerini söyledi.

Bakan Başesgioğlu da imkanlarının olması halinde önümüzdeki yıl SSK iştirakçilerinin özel hastanelerden yararlanabilmesi için bir çalışma yapılacağını belirtti.

 

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, AKP Erzincan Milletvekili Tevhit Karakaya’nın doğalgaz anlaşmaları ve fiyatlara ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakan Güler, İran’dan alınan doğalgazın 2003 yılı ikinci döneminde Mavi Akım fiyatından daha pahalı olduğunu, ancak zaman içinde ucuz duruma düşebileceğini belirtti.

5- Hazine arazilerinin satışını kolaylaştırılması ve gecekondu affını düzenleyen Yasa Tasarısı ile Astsubayların generalliğe kadar yükselmesine olanak sağlayan Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

6- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan açıklamada, yıllık enflasyon oranı yüzde 30’un altına düşerken, TEFE’de yüzde 29.6, TÜFE’de de yüzde 29.8 olduğu, yılın ilk altı ayındaki enflasyon oranının ise TEFE’de yüzde 11.5, TÜFE’de de yüzde 12 olduğu belirtildi.

 

7- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı yazılı açıklamada, kamu kesiminde çalışan işçilerin toplusözleşme görüşmelerinin ücret artışı konusunda tıkandığı ve konuya ilişkin olarak yapılan açıklamaların son derece yanlış olduğunu belirtti.

 

8- ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush’un, Tercihler Genel Sistemi (GSP) çerçevesinde, 140’tan fazla gelişmekte olan ülkenin ABD’ye gümrüksüz mal ihracına olanak tanıyan bir bildiriyi, 1 Temmuz’da imzaladığı, bu bildiriyle Türkiye’ye 130 milyon dolar ek GSP hakkı kazandırıldığı belirtildi.

 

 9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Makedonya’daki resmi ziyaretini tamamlayarak gezisinin ikinci bölümünü oluşturan Hırvatistan’a gitti. Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stipe Mesic ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Sezer, heyetler arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mesic ile yaptıkları görüşmelerde bölgede ve uluslararası ortamda yaşanan gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi.

 

10- Resmi bir ziyaret için İsrail’de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, Genelkurmay Başkanı Moşe Yalon ve Milli Savunma Bakanı Şaul Mofaz’la görüşmelerde bulundu.

11- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İngiltere’nin başkenti Londra’da, Dışişleri Bakanı Jack Straw ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmelerde Kıbrıs ve AB konularının ele alındığını söyledi.

 Straw da Türkiye’nin AB üyeliği konusunda kaydedilen ilerlemeyi ve reform çabalarını ilgiyle izlediklerini söyledi.

 

12- Almanya Federal Meclisi’nin 10 ülkenin daha AB’ye üye olmasını onayladığı, toplantıda Hıristiyan Demokrat Parti ve Hıristiyan Sosyal Birlik Parti temsilcilerinin Selanik zirvesinde, Türkiye’nin hükümetler arası konferansa davet edilmesini kabul eden Dışişleri Bakanı Joschka Fischer’i ‘Almanya’nın çıkarlarına göre değil, Türkiye’nin çıkarlarına göre hareket ettiği gerekçesiyle eleştirdikleri belirtildi.

 

 

4 TEMMUZ 2003

 

 

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) İmar Bankası’nın yönetimine el konması ve mudilerin hesaplarının ödenmesi ile ilgili olarak bankanın eski yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerinin mallarına haciz konulabileceğini belirterek “Fon, alacaklıların haklarını korumaya yönelik tedbirler alacak. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) talebi üzerine, mahkemece ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz uygulanabilir” dedi.

BDDK ayrıca, İmar Bankası’nın bankacılık iznini kaldırdı.

 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi’nin (STEAM) düzenlediği ‘2’inci Yabancı Sermaye Arenası’nda yaptığı konuşmada, IMF’nin 5’inci gözden geçirme çalışmalarındaki gecikmenin hükümet ile IMF ilişkilerindeki sorundan kaynaklanmadığını, gecikmenin Meclis’teki işleyişten olduğunu söyledi.

 

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen katıldığı Türk-İran İş Konseyi ikinci toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tüzmen, enflasyon rakamlarının eksi çıkmasından dolayı güzel gelişmeler olduğunu belirterek “Ülkede bir fiyat istikrarının sağlanmış olması, dengelerin yerli yerine oturduğunun açık bir göstergesi” dedi.

 

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Nevşehir’de katıldığı bir temel atma töreninde yaptığı konuşmada, YÖK yasa taslağını Erkan Mumcu zamanında Milli Eğitim Bakanlığı’nın web sayfasında kamuoyuyla paylaşıldığını ve taslağın gizli hazırlanmadığını konuyla ilgili veya ilgisiz yüzlerce kişiden görüş alındığını belirterek, bizim ziyaret ettiğimiz rektör sayısı 40-50. Ama bazı rektörlerimiz veya YÖK’ün başındaki bazı insanlar, kendilerine buyurun bunu beraber yapalım dediğimiz zaman ‘Hayır 2547 Sayılı YÖK Yasası’nın hiçbir virgülüne dahi dokunulması gerekmiyor’ dediklerini söyledi.

 

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, Topluma Kazandırma Yasası’nın kapsamının genişletilmesinin Türkiye’de terörle mücadeleyi zaafa uğratacağını belirterek “Biz, ANAP olarak affa karşıyız. Bu tür afların toplumun vicdanını yaraladığını, anarşi ve terörle mücadele edenlerin şevkini kırdığını biliyoruz” dedi.

 

6- İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Kemal Alemdaroğlu, İÜ Taşınabilir Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölümü Laboratuarı’nın açılış törenindeki konuşmasında, YÖK yasa taslağının gizlilik içinde hazırlandığını belirterek “Üniversite gibi bir üst bilim kurumunun yasası gizlilik içinde çıkmamıştır. Ortada açık bir taslak olmadığı sürece yöntem doğru değil. Taslak çıktıktan sonra da üniversitemiz görevini her zaman üst düzeyde yapar, ülkenin zararına olacak bir taslağa hiçbir zaman evet demez” dedi.

Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörü Prof Dr. Tunç Erem de MÜ’nin rektörlük binasında yaptığı toplantıda, taslağın gizlilik içinde hazırlanmasından büyük kaygı duyduklarını belirterek “Reform elbette gereklidir. Çünkü değişmek ve çağa ayak uydurmak zorundayız. Ama bu, bu kadar kısa sürede yapılamaz. Üniversitelerden kimseden görüş alınmamıştır ve bu taslağın kime hazırlandığını da bilmiyoruz” dedi.

 

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında, AB’ye 7. uyum teklifiyle ilgili soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, teklifin Meclis tatile girmeden çıkarılacağını söyledi.

 

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher düzenlediği basın toplantısında, Irak’ın savaş sonrası yeniden yapılandırılmasına yönelik “Türkiye’den gelen önerileri memnuniyetle karşılıyoruz ve Irak’ın yeniden yapılandırılmasını, Türkiye ile yeni Irak arasında yapıcı ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz” dedi.

 

 

 5 TEMMUZ 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda (MKYK), dün Irak’ın Süleymaniye kentinde görevli 11 Türk askerinin gözaltına alınması olayıyla ilgili yaptığı açıklamada “Tamamen çirkin bir olay. Bir ülkenin müttefikine böyle bir davranışta bulunması, hiçbir siyasi üslupla ifade edilemez” dedi.

Ayrıca, birinci derece doğal SİT alanlarında yapılaşma için kolaylık getireceklerini ve YÖK yasa tasarısının da bir an önce Meclis’ten çıkarılacağını belirten Başbakan Erdoğan MKYK toplantısının ardından Samsun’a gitti.

 

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, dün Süleymaniye’deki Türk Özel Timi Bürosu’nu basan 100 kadar Amerikan askerinin 3’ü subay, 8’i astsubay 11 Türk askerini gözaltına alarak Kerkük’e götürmesi üzerine, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile görüşerek Türk askerlerinin serbest bırakılmasını istedi.

Kayseri’de bulunan Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü telefonla arayan Powell’ın ise 11 Türk askerinin Bağdat’ta olduğunu söylediği ve Türkiye’den özür dilediği bildirildi.

Türk askerlerinin Kuzey Irak’ta ABD askerlerince müsadere edilmesinin ardından Habur Sınır Kapısı Genelkurmay Başkanlığı’nın talebi üzerine tüm giriş çıkışlara kapatıldı. Ayrıca Irak’taki ABD güçlerine Habur üzerinden yapılan akaryakıt sevkiyatı durduruldu.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, Türk askerinin Kerkük’te müsadere edilmesinin Türkiye-ABD ilişkilerine yansıyacağı vurgulandı ve ABD’den sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılması talep edildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Karabük’te yaptığı açıklamada, İmar Bankası’nın tasfiye sürecine alınması konusunda “Türkiye bir hukuk devletidir. Herkes kurallara uyacaktır” dedi.

 

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada, CHP Milletvekili Sefa Sirmen’in başkanlığı döneminde başlatılan projelerden dolayı İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin devlete olan 2.8 katrilyonluk borcunu tahsil etmek için icra takibi başlattıklarını söyledi.

 

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik partisinin Afyon İl Başkanlığı’nın 1. Olağan Genel Kurulu’nun açılışında, verdikleri vaatler arasında eğitimde de eşitlik olduğunu, bunu fakir ailelerin çocuklarına özel okullarda eğitim-öğretim almaları imkanı vererek sağlayacaklarını söyledi.

 

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Düzce’de yaptığı açıklamada, bir süre önce SSK’lı hastaların devlet hastanelerinden faydalanması için 5 ilde başlattıkları uygulamanın genişletileceğini söyledi.

 

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’ndan 20 bin çiftçiye büyük ve küçükbaş hayvan verileceğini belirtti.

 

8- TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nun dün TBMM Başkanlığı’na sunduğu raporda, yolsuzluklarla mücadelenin ‘şeffaflık ve daha fazla demokrasiyle mümkün olabileceği’ belirtildi.

 

9- TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Soruşturma Komisyomu Başkanı Sadık Avundukoğlu, Cumhuriyet gazetesine ‘hala çözülemeyen cinayetler’ konusunda değerlendirmelerde bulundu.

 

10- Yüksek Planlama Kurulu’nun ‘2004 Yılı Programı ve Mali Yılı Bütçesi Makro Çerçeve Kararı’ Resmi Gezete’de yayımlandı. Kararda, 2004 yılı enflasyon hedefi yüzde 12 olarak öngörüldü.

 

11- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, GP Genel Başkanı Cem Uzan’ın hakaret içeren konuşmalarına yer veren Uzanlar’a ait 5 televizyon kanalına 1 aylık yayın durdurma cezasının demokrasiyle bağdaşmayacağını söyledi.

 

12- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, İstanbul’da Türkiye Kent Kooperatifler Birliği’nin (TÜRKKENT) 15. olağan kongresinde yaptığı konuşmada, bugüne kadar kooperatifte geçerli olan yeni kent parçaları yaratma modeli yerine, kentsel yenileme projelerinin ön plana çıkması gerektiğini söyledi.

 

13- 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu avukatlarının başvurusu üzerine Fona devredilen İmar Bankası’nın ortakları ve yönetim kurulu üyelerinin malvarlıkları için ihtiyati tedbir kararı aldı.

 

14- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Trabzon’da TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi’nde yaptığı konuşmada, ekonomide ilk üç aylık gelişmelerin olumlu unsurlar içerdiğini, 2001’den sonra alınan önlemlerin bu olumlu gidişte büyük etkisi olduğunu söyledi.

 

15- Bir LPG istasyonunda meydana gelen patlamada, 6’sı ağır 110 kişi yaralandı.

 

16- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu yaptığı açıklamada, askerlik süresinin kısalmasını öngören kararın çıktığını belirterek, kararın 1 Eylül 2003’ten itibaren yürürlüğe gireceğini söyledi.

 

17- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed El Baradey yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer programıyla ilgili daha titiz denetlemeler yapılmasına izin vermesini istediğini söyledi.

 

18- Irak’ın batısındaki Ramadi kentinde bir karakola düzenlenen saldırıda 7 Iraklı polisin öldüğü 74 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

19- ABD Başkanı George W. Bush, ‘4 Temmuz Bağımsızlık Bayramı’ nedeniyle, Dayton’daki Wright-Patterson Hava Üssü’nde yaptığı konuşmada, dünyadaki Amerikan birliklerini kutlayarak, ‘zorbaları’ ve teroristleri uyardı ve Afganistan ile Irak’taki zaferler nedeniyle ABD’lilerin gurur duymalarını istedi.

 

20- Terör örgütü PKK-KADEK ile İran güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda, 31 İranlı asker ile 22 teroristin öldüğü bildirildi.

 

21- Kuveyt’te genel seçimler yapıldı.

 

22- Rusya’nın başkenti Moskova’da, bir rock konserine düzenlenen intihar saldırısında 20 kişinin öldüğü, 50’ye yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

 

 6 TEMMUZ 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Ankara İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, orman arazilerinin satışını öngören Anayasa değişikliğinin halkoylamasına gidebileceğini belirterek “Meclis’ten çıkaramadığımız yasayı meydanlarda çıkaracağız” dedi.

 

2- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen partisinin Şırnak İl Kongresi’nde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bu yıl 115 katrilyon lira borç ödeyeceğini söyledi. Bakan

Ergezen, hükümet içiin vatandaşların dili, ırkı, dini ve mezhebinin fark etmediğini ve tüm insanların mutluluğu için çalıştıklarını belirtti.

 

3- Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı yazar Çelik Gülersoy İstanbul’da yaşamını yitirdi.

 

4- ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon yaptığı açıklamada, 11 Türk askerinin Kuzey Irak’ta Amerikan askerleri tarafından tutuklanarak başkent Bağdat’a götürülmesini ‘eşi görülmemiş bir olay’ olarak nitelerken, Türk askerlerinin Kerkük Valisi’ne suikast düzenleyecekleri için gözaltına alındıkları iddiasını ise “tamamen uydurma” olarak değerlendirdi.

 

5- ABD’nin, Irak’ta 3 gün boyunca gözaltında tuttuğu 11 Türk askerini hükümetin ve Genelkurmay Başkanlığı’nın girişimleri sonucu serbest bıraktığı bildirildi.

 

6- İsrail Başbakanlığı’nca yapılan açıklamaya göre, İsrail yönetiminin ‘Yol Haritası’ çerçevesinde 300’den fazla Filistinli mahkumun serbest bırakılmasını ilke olarak kabul ettiği bildirildi.

 

7- Irak’taki Amerikalı Sivil Yönetici Paul Bremer’in “Geçici Hükümet Konseyi” kurulmasını kabul ettiği bildirildi.

 

8- İran Hükümet Sözcüsü Abdullah Ramazanzade başkent Tahran’da yaptığı açıklamada, İran’ın, nükleer programını sıkı denetime izin vermeden önce daha fazla zamana ve görüşmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

 

 

7 TEMMUZ 2003

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson’la TBMM’de görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, 11 Türk askerinin Kuzey Irak’ta Amerikan askerleri tarafından gözaltına alınmasının, ikili ilişkileri gölgelememesi için acil önlemler alınması gerektiğini belirterek “Hükümet elinden geleni yapmıştır. Aklıselimden de uzaklaşmamak gerekir. Bu bir siyasi rant sağlayacak olay değildir, istismarı yapılmamalıdır” dedi.

 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığıında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ‘Yükseköğretim Yasası Taslağı’nın tüm bakanlar tarafından imzalandığını ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in taslağı perşembe günü kamuoyuna açıklayacağını söyledi. Taslağın yaklaşık 90 maddeden oluştuğunu belirten Bakan Çiçek “Birçok siyasi partinin seçim beyannamesinde bu taslak vardı. Umarım bunu çıkarmak bize nasip olur. Tasarının TBMM’ye sevk edilmesine karar verilmiştir” dedi.

Bakan Çiçek ayrıca, LPG istasyonlarının can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak tarzda çalıştığını, bunların bir kısmının da ruhsatlarının olmadığını söyledi. Bakan Çiçek bu konuda yasa ve denetim boşluğu bulunduğunu, ilgili kuruluşların bir araya gelmesiyle yasa çalışması yapılacağını belirtti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, belediye sınırları içindeki LPG istasyonlarının kuruluş aşamasında sorumluluğun büyük oranda belediyelere ait olduğunu söyledi

 

3- Başbakanlık Basın Merkezi’nce yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’den Türk-Amerikan ilişkilerinin gerginleşmesine yol açan sorumluların tespit edilerek gerekli işlemin yapılmasını talep ettiği bildirildi.

 

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye’deki görev süresi dolan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson’u Genelkurmay Başkanlığı’nda kabul etti.

 Orgeneral Özkök görüşmede, 11 Türk askerinin Kuzey Irak’ta ABD tarafından gözaltına alınmasının, ABD silahlı kuvvetleriyle ‘büyük güven bunalımını yarattığını’ belirterek “ABD ile ilişkiler kadar Türkiye’nin milli onuru da önemlidir” dedi.

 

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, 11 Türk askerinin Kuzey Irak’ta Amerikalılar tarafından gözaltına alınmasıyla ilgili olarak ”Olayın münferit olduğunu düşünüyoruz. Bölgedeki askeri inisiyatiften kaynaklanan bir problem. ABD yetkilileri ile en üst düzeyde temastayız, ilişkilerin olumsuz etkilenmemesi için iki tarafta da gayret var” dedi.

 

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tanıtımının, yazılı ve görsel medya aracılığı, reklam kampanyaları, uluslararası fuarlar ve ağırlama faaliyetleri çerçevesinde yapıldığını, bunun için 67.4 trilyon lira harcandığını söyledi.

 

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İspanya’nın Palermo kentinde düzenlenen Avrupa-Akdeniz Ticaret Bakanları Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Avrupa-Akdeniz bölgesindeki en dinamik ekonomilerden biri olan Türkiye’nin, Akdenizli ortakları ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamak üzere yoğun çaba sarfettiğini söyledi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Tarım Amaçlı Kooperatifler Merkez Birlikleri toplantısında yaptığı açıklamada, tarım sektörüyle ilgili kooperatiflerin bir araya gelmesinin sevindirici bir olay olduğunu belirterek, yapısal, yasal, uygulama ve üretimde sıkıntıların olduğunu, bunların kamu yönetimindeki genel anlayışa paralel olarak zamanında çözülemediğinden dolayı büyüdüğünü söyledi.

 

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Kuzey Irak’ta Türk askerlerinin gözaltına alınmasıyla ilgili Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada “Askerlere uygulanan düşmanlığın da ötesinde insanlık dışı davranış yalnız ikili ilişkileri değil, NATO’yu da ciddi olarak yaralayacak. ABD’nin Türkiye’de yararlandığı tesislerin elenmesi gerekir” dedi.

 

10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘Türkiye’nin Geleceği İhracattadır’ konulu panelde yaptığı konuşmada, döviz kurunun düşük seyretmesi konusundaki eleştirilerin muhatabının Merkez Bankası olmadığını, bu kurumların yıpratılmaması gerektiğini söyledi.

 

11- ABD Başkanı George W. Bush beş gün sürecek olan Güney Afrika, Senegal, Botswana, Nijerya ve Uganda’yı kapsayan Afrika gezisine başladı.

12- İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini Avrupa Parlamentosu’ndaki temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında, hükümeti uyararak “Türkiye için Kopenhag kriterlerinden taviz veremeyiz. Dileğimiz Türkiye’nin 2004 yılı sonunda müzakerelere başlamaya hazır duruma gelmesidir” dedi.

 

8 TEMMUZ 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katzav’ı kabul etti. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Sezer ve Katzav ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Sezer, toplantıda “İki ülke ararsındaki iyi ilişkileri ve kapsamlı işbirliğini daha da geliştirme yönünde güçlü ve ortak bir kararlılığa sahip bulunduğumuzu belirledik” dedi. İkili ilişkilerin hiçbir üçüncü ülkeye karşı olmadığını da belirten Cumhurbaşkanı Sezer, bu ilişkinin bölgesel barış ve istikrara katkı yapacak şekilde yürütüldüğünü bildirdi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, İsrail-Filistin uyuşmazlığını da ayrıntılı olarak ele aldıklarını belirtti.

Katzav ise ortak çıkarlara dayanan iyi ilişkilerin sürmesi gerektiğini ve Türkiye’nin bölge barışı için büyük öneminin olduğunu belirterek “Türkiye gerek bölgede, gerek dünyada İsrail’in Arap ülkeleriyle ilişkilerinin normalleşmesine önemli katkılarda bulunabilir” dedi.

 Katzav ayrıca, İsrail ve Filistinlilerin bölgenin gelişmesi için işbirliği yapabileceklerini, güvenlik ve ekonomik çıkarların birbirinden ayrılmasının zor olduğunu ve işbirliği yapılmasının gerektiğini belirterek, ‘Yol Haritası’nın iki tarafça benimsenmesinin ardından, gerçek barışa ulaşılmasının önünde engel görmediğini söyledi.

Öte yandan, Katzav ve beraberindeki özel sektör heyeti, TOBB ile ortak işbirliği toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ele alındığı toplantıda, İsrailli heyete Türkiye’deki yatırım ortamı hakkında kapsamlı bilgi verildi.

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Türkiye ile İsrail’in iki yakın ticaret ortağı olduğunu, son yıllarda ticaret hacmindeki artışın da özendirici nitelikte bulunduğunu söyledi.

 

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) önerdiği adaylar arasından Osmangazi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Necat Akgün’ü yeniden atadığı belirtildi.

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, dış politik gelişmeler, Kuzey Irak’ta ABD ile yaşanan asker krizi ve siyasi tartışmalara değindi. Başbakan Erdoğan, iki ülke arasında komisyon kurulduğunu ve sorunun diplomatik nezaketle çözüldüğünü söyledi.

 Başbakan Erdoğan ayrıca, muhalefetin tutumunu da eleştirerek “Bizler büyük ve güçlü bir Türkiye’yiz. Kimse dönemsel sorunları fırsat bilmesin ve gerilimden medet ummasın” dedi.

 

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, YÖK yasa taslağını eleştirerek, yeni bir üniversite-hükümet kavgasının gündeme geldiğini, Türkiye’nin medeniyet çizgisi ve temel doğrultularıyla ilgili kaygıların yaygınlaşabileceğini belirterek, üniversite değil, rejim kavgası yapıldığını belirtti.

Baykal ayrıca, Kuzey Irak’ta Türk askerlerinin gözaltına alındığı haksız uygulama için ABD’nin özür dilemesi ve sorumlulardan hesap sorulması gerektiğini söyledi.

 

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu’nda Kuzey Irak’ta 11 Türk askerinin ABD’liler tarafından gözaltına alınması konusunda yaptığı açıklamada, olayın Türkiye-ABD müttefikliğine hiç yakışmayan çirkin bir olay olduğunu belirterek, Türk subaylarının gözaltına alınması olayını soruşturmak için kurulan komisyonun çalışmalarının durdurulduğunu ve temasların Türkiye’de en üst seviyede yapılacağını söyledi.

 

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson’ı kabul etti. Bakan Çiçek görüşmede yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinin devam etmesini istediğini, ancak bu ilişkinin istikametinin başka çabalarla teyit edilmesi gerektiğini belirterek, ABD Kongresi’nde oylanacak sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı’na ilişkin Türk hükümetinin beklentilerini Pearson’a ilettiğini söyledi.

 

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirme tanıtım toplantıları için ABD’nin New York kentine hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, Irak’ın Süleymaniye kentinde ABD askerlerinin 11 Türk subayını alıkoyması sonucu gerginleşen Türk-Amerikan ilişkileri konusunda yaptığı açıklamada “Amerika ile öyle bir anda bozulacak ilişkilerimiz yok. Hassas olan problemlerimiz var. Bunlar da görüşmelerde giderilecek. Benim bu konuda görüşmelerim olmayacak” dedi.

 

8- Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına karşın emeklilik yaşının kademeli olarak 61 yaşa düşürülmesine ilişkin Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

9- TBMM Genel Kurulu’nda, orman köylülerinin sorunlarının belirlenmesi için araştırma komisyonu kurulması kabul edildi.

 

10- AB Genel Sekreteri Murat Sungar, Türkiye gazetesine Türkiye’nin AB üyeliği, Ulusal Program, 7. AB uyum teklifi ve gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu

 Sungar, AB yolunda çok önemli bir döneme girildiğini belirterek, 7. AB uyum teklifinin AB’ye girmek için hayati önem taşıdığını ve bunun en kısa zamanda TBMM’den geçirileceğini belirterek “Biz ilk hamleleri ve siyasi kriterleri yerine getirmiş bir aday ülke olmak istiyoruz” dedi.

 

11- Tunceli-Pülümür karayolunda, aralarında Tunceli Valisi Ali Cafer Akyüz’ün de bulunduğu konvoya düzenlenen silahlı saldırıda, 2 askerin şehit olduğu, 1 askerin de yaralandığı bildirildi.

 

12- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Anadolu Ajansı’nı (AA) ziyaret etti. Pearson burada, Türk askerlerinin 4 Temmuz’da Irak’ın Süleymaniye kentinde

gözaltına alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Pearson, bu konudaki istihbari önbilgilerin Türkiye’ye iletildiğini belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’tan çekilmesini talep etmediklerini söyledi.

 

13- Türkiye’ye gelen NATO Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral James Jones, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile bir araya geldi.

 Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Orgeneral Jones’un Kuzey Irak’ta toplanması öngörülen teknik düzeydeki ortak araştırma komisyonunun korgeneral düzeyine yükseltilmesini ve değerlendirmelerin Türkiye’de yapılmasını önerdiği belirtildi.

 

14- IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki bir heyet, İstanbul’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (MÜSİAD) ziyaret ederek, Başkan Ali Bayramoğlu ile görüştü. Bayramoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’de krizlerin yanlış kur politikalarından kaynaklandığını anlattıklarını ve TEFE, TÜFE faiz oranları ve enflasyon rakamlarının temel alındığı hesaplamalarla belirlenecek kurların 3 ayda bir açıklandığı kur politikasını önerdiklerini söyledi.

IMF heyeti ayrıca, Türkiye Sanayici ve işadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yetkilileri ile de görüşmelerde bulundu.

 

15- BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) hazırladığı ‘İnsani Gelişim Raporu’ açıklandı. Rapora göre, Türkiye’nin 2001 yılında yaşadığı ekonomik krizin etkisiyle 2002 yılında 175 ülkeyi içeren insani gelişmişlik sıralamasında 85. sıradan 96. sıraya düştüğü bildirildi.

 BM Türkiye Koordinatörü ve UNDP Daimi Temsilcisi Jakob Simonsen raporu açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin AB’ye aday ülkeler ve OECD ülkeleri arasında milli gelir ve insani gelişim bakımından en düşük performans sergileyen ülke olduğunu söyledi.

 

16- Irak Ulusal Kongresi lideri Ahmet Çelebi görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

 

17- ABD Başkanı George W. Bush, Güney Afrika, Botswana, Uganda ve Nijerya’yı da kapsayan Afrika temasları çerçevesinde gittiği Senegal’in başkenti Dakar’da 8 Batı Afrikalı liderle bir araya geldi.

Zirvenin ardından Başkan Bush ile Senegal Devlet Başkanı Abdulaye Wade, Goree Adası’na gitti. Ada’da köle ticareti üzerine bir konuşma yapan Başkan Bush, köle ticaretinin tarihin en büyük suçlarından biri olduğunu söyledi.

 

18- Sudan Hava Yolları’na ait bir yolcu uçağının Sudan’ın doğusunda düşmesi sonucu 115 kişinin öldüğü, 1 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

9 TEMMUZ 2003

 

1- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Büyükelçi Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Kuzey Irak’ta 11 Türk askerlerinin gözaltına alınmasını ‘üzücü ve düşündürücü’ bulduğunu “Bu saldırgan davranış hiçbir gerekçeyle açıklanamaz ve mazur görülemez” dediğini açıkladı.

 

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CHP İzmir Milletvekili Muharrem Toprak’ın soru önergesini yanıtlarken, Türkiye’nin AB üyeliğine hazırlanması çerçevesinde Avrupa Komisyonu ile imzalanan ‘Mali Memorandum’ ile ilgili bilgi verdi.

Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye-AB Mali İşbirliği çerçevesinde “Siyasi kriterler” başlığı altında bir “AB Müktesebatına Uyum” başlığı altında onbeş ve ‘diğer’ başlığı altında ise iki projenin desteklendiğini bildirdi.

 

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler “2. Ulusal Hiidrojen Kongresi”nde yaptığı konuşmada, enerjide Türkiye’de halen 78-80 milyon ton petrol eşdeğeri olan bir tüketimin mevcut olduğunu, 2020 yılında bu miktarın yaklaşık 300 milyon tona ulaşacağını söyledi. Hidrojenle ilgili bilim ve teknik araştırmalarının desteklenmesi gerektiğini belirten Bakan Güler, Bor Araştırma Enstitüsü’nün kurulduğunu ve şu anda kadro çalışmalarının yapıldığını belirtti.

 

4- TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu “Sağlık, çalışma ve özelleştirme” dosyalarını araştıran alt komisyonun roporunu neticelendirdi.

 Alt komisyon raparunda, 1999-2002 yılları arasındaki özelleştirmelerde “Teminatların nakte çevrilmediği, bu yüzden özelleştirilen kuruluşları alanlardan borçların tahsil edilemediği ve devletin zarara uğratıldığı” görüşüne yer verildi. Toplam 29 özelleştirmede bu olumsuzluğun yaşandığı belirtilerek, sorumluluğu tespit edilen bürokratlar hakkında suç duyurusunda bulunulması istendi.

 

5- Tütün üreticilerinin elinde kalan 11 bin tonluk tütünün Tekel tarafından alınmasına ilişkin yasa önerisi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

 

6- Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörlerinden oluşan Üniversitelerarası Kurul, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yasa tasarısını değerlendirmek üzere İstanbul’da olağanüstü toplandı.

Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kurul’da son derece medeni ve nezih bir üslupla görüşme yapıldığını, rektörlerin yasa tasarısıyla ilgili endişelerini dile getirdiklerini ve yasa taslağının rektörlerin eleştirileri ışığında gözden geçirileceğini söyledi.

 

7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, 3 Temmuz’da yönetimine el konulan İmar Bankası’nda kayıtlara henüz ulaşılamadığı, kayıtlara ulaşılması durumunda, ödemelerin kısa sürede başlayacağı, bu kayıtların ulaştırılmasının ‘vicdani bir sorumluluk’ olduğu ayrıca, İmar Bankası’ndan yapılacak ödemeler için Hazine ve Merkez Bankası’nın gerekli mali hazırlıkları tamamladığı bildirildi.

 

8- ABD ile Türkiye arasında 11 Türk askerinin gözaltına alınmasına neden olan suçlamaları incelemek üzere oluşturulan ‘ortak araştırma komisyonu’ ilk toplantısını yaptı.

 Toplantıda Türk heyetine Genekurmy Harekat Dairesi Başkanı Korgeneral Köksal Karbay, ABD heyetine Türkiye’de bulunan NATO Müttefik Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korgeneral John Silvester başkanlık etti.

 

9- Türkiye’de bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katzav, İstanbul’da DEİK bünyesindeki Türk-İsrail İş Konseyi’nde yaptığı konuşmada, ‘Yol Haritası’nı benimseyen İsrail’in bağımsız bir Filistin devletini kabul etmiş olduğunu söyledi . Katzav Arap dünyasının tümünün bir Filistin devleti istediğinden emin olmadığını belirterek “Ama bölgedeki 5 devlet işbirliği yaparsa uzun vadede bu büyük sonuçlar doğurur. Türkiye, Mısır, Ürdün, Filistin Özerk Yönetimi ve İsrail işbirliği büyük potansiyeller içeriyor” dedi.

Katsav, Neve Şalom’daki törende yaptığı konuşmada ise “Barışa ulaşmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyoruz, ancak hala Filistinlilerden yüzde 100 işbirliği görmüyoruz. Terör saldırıları hala sürüyor” dedi.

Katsav ayrıca, Sabah gazetesinin Ortadoğu barışı, İsrail-Türkiye ilişkilerine ilişkin sorularını yanıtladı.

 

10- Türkiye’de bulunan Irak Ulusal Kongresi (INC) lideri Ahmet Çelebi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye-Irak ilişkileri ele alındı.

 

11- ABD Başkanı George W. Bush, 5 ülkeyi kapsayan Afrika gezisinin ikinci durağı Güney Afrika Cumhuriyeti’nin idari başkenti Pretoria’da, Cumhurbaşkanı Thabo Mbeki ile bir araya geldi. Görüşmede, teröre karşı savaşım, ticaret, AIDS ile mücadele ve Zimbabve’deki siyasi ve ekonomik kriz konusu ele aldındı.

 Daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyen iki lider, Zimbabve’deki siyasi ve ekonomik krizin bir an önce çözülmesi gerektiğini bildirdi.

 

12- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Senato Askeri İşler Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, İran’ın bazı sınır noktalarını Irak’ın 25 kilometre kadar içlerine genişlettiğini, bunun Irak’ın egemenliğinin ihlali anlamına geldiğini ve kabul edilemeyeceğini söyledi.

10 TEMMUZ 2003

 

1- Ekonomik ve Sosyal Konsey Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Başbakan Erdoğan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, AB ile müzakerelere başlayabilmek için 2003 sonuna kadar yasal düzenlemeleri tamamlamak istediklerini belirterek, hükümet tarafından gerçekleştirilen düzenlemelerin sadece AB kriterlerinin karşılanmasına yönelik olmadığını söyledi.

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise “İktidarı, muhalefeti, bütün siyasi taraflar, bürokrasi ve sivil toplum örgütlerinin tam bir iletişim ve koordinasyonu içinde önümüzdeki dönemde AB’ye uyum için yapılacak çalışmalarda işbirliğinin sağlanması konusunda bir mutabakat oluşmuştur” dedi.

 

2- Başbakan Recep Tayip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan “Ulusa Sesleniş” programında yaptığı konuşmada, ekonominin eksi enflasyon olgusuyla tanıştığını belirterek, yüzde 7.4’lük büyüme hızının da sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Süleymaniye’de 11 Türk askerinin gözaltına alınması olayını yakışıksız olarak değerlendirdi.

 

3- Jandarma Genel Komutanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, Jandarma İnsan Hakları İhlallerini İnceleme ve Değerlendirme Merkezi’ne bugüne kadar 46 başvuru yapıldığı, inceleme sonucunda başvuranların 16’sının insan hakları ihlalleri kapsamında olduğunun belirlendiği ve 1 personel hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Süleymaniye’de 11 Türk askerinin gözaltına alınması ve buna ilişkin iddiaları araştırmak üzere oluşturulan ortak komisyonun ikinci toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ABD’nin komisyonda kanıt niteliğinde sunduğu belgelerin ikna edici olmadığını belirterek “Karşılıklı güven esası üzerinde görüşmeler yapılmaktadır. Herşey karşılıklı olarak konuşulmuştur. Neyin ne olduğu ortaya çıkacaktır” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson ise ortak komisyonda, Türkiye-ABD ilişkilerinin önemi ve işbirliğinin devamı yönünde ortak görüş bildirildiğini söyledi.

Ortak komisyonda ABD heyetine başkanlık yapan NATO Müttefik Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korgeneral John Silvester, bölgede incelemeler yapmak üzere Kuzey Irak’a gitti.

 

 5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kanal 7 televizyonunda yayımlanan bir programda, Süleymaniye’de 11 Türk askerinin gözaltına alınmasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Kuzey Irak’ta bulunan Türk askerinin sayısı ve bunların silahlarının ABD tarafından bilindiğini belirterek “Askerlerimiz orada görevlerini yapıyorlar. Spekülasyonlar geçerli olamaz, çünkü biz Irak’ı istikrara kavuşturmak için uğraşan bir ülkeyiz” dedi.

 

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, IMF heyetiyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, IMF ile toplusözleşmelerle ilgili değerlendirmede bulunduklarını ve sözleşmelerde bütçe ödeneklerinin üzerine çıkılmayacağı sözü verdiklerini belirterek “Kaynağını göstermemiz koşuluyla bunun üstüne çıkabileceğimizi söylediler” dedi.

 

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, AKP’nin programında, seçim beyannamesinde, hükümet programında ve acil eylem planında Yülseköğretim Yasası’nda değişiklik yapılacağının ifade edildiğini, hazırlanan taslağın TBMM’ye gönderilip gönderilmeyeceğine Bakanlar Kurulu’nun karar vereceğini, daha sonra taslağın rektörlere sunulacağını ve bunun sonucunda bazı değişikliklerin yapılabileceğini söyledi.

 

8- Milli Eğitim Bakanlığı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) arasında, televizyonlarda cezalandırılan yapımların yerine eğitim ve kültür programlarının yayımlanması için işbirliği protokolü imzalandı.

 

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından İstanbul’da düzenlenen İtalya-Türkiye 2003 Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada “Hükümetimiz en kısa zamanda Maastricht ve Kopenhag kriterlerini yerine getirmeyi öngörüyor” dedi.

Toplantıya katılan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ise “Merkez Bankası enflasyonu hedefliyorsa, aynı zamanda kuru da hedefleyemez, bu gerçeğin kabul edilmesi gerekir” dedi.

 

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Alexei Borisovich Miller’i kabulünden sonra basına yaptığı açıklamada “Mavi Akım doğalgazı ile ilgili görüşmede, detaylı olarak anlaşma maddeleri üzerinde tartıştık. Daha çok formül üzerinde görüşüldü. Geçmişte yapılan anlaşmalar ülkemiz lehine düzeltilmeye çalışılıyor” dedi.

 

11- Sözleşmeli sağlık personeli çalıştırılmasına ilişkin Yasa Tasarısı ve karayolu taşıma Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

12- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen, AB’ye 6. Uyum Teklifi kapsamında yer alan Terörle Mücadele Yasası’nın 8. Maddesi’ni kaldıran düzenleme, TBMM Adalet Komisyonu’nda değiştirilmeden kabul edildi.

 

13- Dernekler Yasası değişikliği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

 

14- Orman alanlarının daraltılmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

 

15- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulu tarafından 51. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada “Emeğine, bileğine, kalemine, düşüncesine, sözüne, vicdanına ve kendine güvenen hiçbir basın emekçisi, ekmek parası yakınmasıyla, medya sahiplerinin ahlaksız dayatmalarına sessiz kalamaz, kalmamalıdır” denildi.

 

16- Türkiye’de bulunan Avrupa Parlamentosu üyeleri, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

AB Sosyal Demokrat Meclis Grup Başkan Yardımcısı Hannes Swobada görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, reformlar kadar uygulamanın da önemli olduğunu belirterek “Umarım 7. AB uyum teklifi kabul edilir” dedi.

 

17- İran Hükümet Sözcüsü Abdullah Ramazanzade, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in İran’ın bazı sınır noktalarını Irak’ın birkaç kilometre içine doğru genişlettiği yönündeki suçlamasıyla ilgili olarak Reuter ajansına yaptığı açıklamada “Kesinlikle yalanlıyorum. Irak’ta Amerikan varlığından önceki dönemden bugüne kadar sınır noktalarında bir değişiklik olmadı” dedi.

 

 

11 TEMMUZ 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Mart 2003 tarihinde kendi imzası ile terör listesine aldığı, İslami terör finansörü Gülbeddin Hikmetyar’ın basında yer alan yanında diz çöktüğü fotoğrafı ile ilgili yaptığı açıklamada, Afganistan’da ulusal bir kahraman olduğunu ve fotoğrafın 1985 yılında aile içinde çekilmiş bir resim olduğunu söyledi.

 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Bolu’da 6. gerçekleştirilen Abant Platformu Toplantısı’nın açılış konuşmasında, 1998’de temelleri atılan platformun ülkede barış ve demokrasinin gelişmesine çok önemli katkılar sağladığını belirterek “Çok farklı görüşlerden insanların meydana getirdiği Abant Platformu demokrasi ve hoşgörünün çok somut bir modelidir. Sağlıklı bir ekonomik yapı oluşturulabilmesi için sağlıklı bir demokrasinin varlığı şarttır” dedi.

 

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM Adalet Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, batık şirketlerin borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören İcra ve İflas Yasa Tasarısı’nın kabul edilmesi ile ilgili olarak “Bu neviden işlere karışmış olanlar kazandıklarını Türkiye’de tutacak kadar akılsız değiller. Türkiye’de ne kalmışsa dışarıda nereye kadar ulaşabilirsek onları yapacağız” dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince de “Tasarı bu şekilde yasallaşırsa Türkiye’de iki yılda milli banka kalmayacak. Bu Endonezya’da uygulandı, milli banka diye bir şey kalmadı” dedi.

 

4- Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tüm nakil işlemlerinin bilgisayar ortamında ve hiçbir müdahale yapılmadan gerçekleştirildiğini belirterek, öğretmenleri, iş takipçiliği yapanlara itibar etmemeleri konusunda uyardı.

 

5- YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, Özel Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği’nin toplantısında gazetecilere, AKP’nin amacının türbana serbestlik ve imam hatip lisesi mezunlarına üniversite kolaylığı olduğunu belirterek “Türk üniversitelerinde özgürlük her açıdan dünya standartlarının üzerinde. Üniversitelerin köktendincilik ve etnik bölücülüğün platformu haline getirilmesine izin vermedik, vermeyeceğiz. Böyle bir özgürlük dünyanın hiçbir yerinde yoktur” dedi.

 

6- YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, YÖK Genel Kurulu toplantısının ardından bir araya geldiği gazetelerin Ankara temsilcilerine yaptığı açıklamada, Yükseköğretim Yasa Tasarısı Taslağı ile ilgili olarak, yasa değişikliğinin iktidarın en temel meşru hakları olduğunu belirterek, sorunun uzlaşmayla belirlenmesi ve çözüm üzerinde uzlaşma sağlanması gerektiğini söyledi.

7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Uzan Grubu’na ait İmar Bankası mudilerine yapılan ortak açıklamada, bankada hesabı bulunan tasarruf sahiplerine ödemelerin başlayabilmesi için öncelikle banka ortaklarının yasal defter ve belgelerini teslim edilmesi gerektiği ve belgelerin tesliminden sonra yapılacak inceleme ve tespitlerin 15 günden fazla sürmesinin beklenmediği belirtildi.

 

8- Türkiye’de bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyal Demokrat Meclis Grup Başkanı Hannes Swoboda ile beraberindeki heyet, CHP milletvekilleri Kemal Derviş, Onur Öymen, Yakup Kepenek, Özlem Çerçioğlu ile bir araya geldi. Swoboda, Türkiye’deki reform süreci içinde din-devlet ayrımı ilkesine değinerek “AB ve AP’de din-devlet ayrımına inanıyoruz. Bunun temsilcisini de CHP olarak görüyoruz. Reformların sonunda Türkiye’de din-devlet ayrımında zaaf ortaya çıkması istenen bir şey değil” dedi.

 

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel ile başkent Viyana’da yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Lefkoşa Havaalanı’nın ortak kullanıma açılması önerisine Türkiye olarak tam destek verdiklerini söyledi. Başbakan Erdoğan BM ve AB’ye bu önerilerin hayata geçirilmesine destek olmaları çağrısında bulundu.

 

10- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen ‘Küresel pazarda rekabetçi Avrupa için politikalar’ başlıklı toplantıya katıldı. Bakan Coşkun Türk basın mensuplarıyla sohbetinde, ‘Türkiye’nin AB üyesi olmadan AB içinde hangi şartlarda rekabet edebildiği’ sorusuna “Türkiye’nin talihsizliği, AB siyasi karar organlarında yer almadan Gümrük Birliği’ne girmiş olmasıdır. AB’nin siyasi karar organlarında siz yoksunuz, ama onları aldığı kararlara uyuyorsunuz. Bu Türkiye’ye dış ticarette 6 yılda 62 milyar dolar aleyhte gelişmeye sebebiyet verdi” dedi.

 

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a KKTC ve Güney Kıbrıs’ın ulaşım ve turizm sektöründe sıkıntıları giderici Lefkoşa Uluslararası Havaalanı ile Maraş kentinin birlikte işletilmesini öngören bir mektup gönderdi. Aynı mektubun bir kopyasını da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos’a gönderdi.

Cumhurbaşkanı Denktaş teklif ile ilgili olarak “Sınır kapılarının açılışından sonra doğan olumlu havadan istifade ederek, yeni bir adım daha atılmasının yararlı olacağını, bu karşılıklı güven yaratıcı önlemlerin devam etmesiyle Kıbrıs meselesinin halledilmesi için gerekli zeminin hazırlanmasına yardımcı olacağını düşünüyoruz” dedi. Mektupla ilgili olarak Türk hükümetiyle temaslar yapıldığını belirterek “Türk hükümeti de Rumlara kendi deniz ve hava limanlarını açacak, karşılıklı ticaret başlayabilecektir” dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sunduğu yeni güven artırıcı önlemleri destekleyeceklerini ve Cumhurbaşkanı Denktaş’ın önerilerinin Türk tarafının çözüm arayışı içinde olduğunun göstergesi olduğunu belirterek “Bu öneriler dünyaya yapıcı olarak çalışıldığını, bu şekilde devamdan değil, karşılıklı tatmin edici çözümden yana olduğunu gösteriyor” dedi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise “Türkiye, hava ve deniz ulaştırması alanında Kıbrıs Türklerine uygulanan ambargo ve kısıtlamaların artık sona ermesini beklemektedir” denildi.

 

12- Çin’de meydana gelen sel felakati 500 binden fazla evin yıkıldığı, 600’e yakın kişinin de öldüğü bildirildi.

 

 

12 TEMMUZ 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç incelemelerde bulunmak üzere gittiği Manisa’da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya ziyaretinden dönüşünde uçakta gazetecilerin Yükseköğretim Yasa Tasarısı, Irak ve sözde Ermeni soykırımı ile ilgili sorularını yanıtladı.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül partisinin Eskişehir İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Irak’ta Türk askerlerinin gözaltına alınmasıyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener partisinin Samsun İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tüketen ülke konumundan çıkarılıp, üreten ülke konumuna girdiğini söyledi.

Ayrıca Türk Dil Kurumu’nun 71. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene katılan Başbakan Yardımcısı Şener, dünya üzerinde konuşulan 6 bin dil arasında yaygınlığı açısından ilk 10 dil arasında sayılan Türkçe’nin zenginliği üzerinde açıklamalarda bulundu.

 

5- Danıştay 2. Dairesi, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in başkanlığındaki 57. hükümetin son Başbakanlık Müsteşarı Füsun Koroğlu ile Müsteşar Yardımcısı Ali Çakı, Personel ve Prensipler Genel Müdürü Bahattin Şahin ve Yardımcısı Gürhan Yücel hakkında “Devlet Memurları Kanunu’na aykırı olarak yakınlarını istisnai kadrolara atamak ve daha sonra da bu kişilerin naklen başka kurumlara geçmesini sağlamaktan” eski Başbakan Abdullah Gül’ün verdiği soruşturma iznine yapılan itirazı reddetti.

 

6- Devlet Bakanı Mehmet Aydın Bolu Abant’ta düzenlenen 6. Abant Platformu’nun genel kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye’de çok önemli bir demoktratik birikim olduğunu belirterek, kendi iç dünyasında barışı sağlayamayan toplumların dünya barışına katkı yapamayacaklarını söyledi.

 

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ incelemelerde bulunmak üzere gittiği Erzurum’da, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik’i ziyaret etti. Bakan Akdağ burada yaptığı konuşmada, 2004 yılında Türkiye’de ilk defa aile hekimliği uygulamasına geçileceğini söyledi.

 

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte resmi ziyaret için gittiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptığı açıklamada, Türkiye’de bulunan 25 milyon abonenin 2 milyon 300 bininde inceleme yaptıklarını ve kaçak enerjinin tahminlerin aksine batı illerinde daha yüksek faturaya sebep olduğunu söyledi.

 

9- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, enflasyonda yüzde 30’ların altına inildiği halde devletin ödenmeyen faturalara yıllık yüzde 84 faiz uyguladığını belirterek “Vatandaş birirken borçları nedeniyle telefon faturalaraını ödeyemiyor. Devlet tefecilik yapamaz, hizmet götürür” dedi.

 

10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos yaptığı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile kendisine önerdiği ‘güven artırıcı’ önlemleri, KKTC’nin devamlılığını sağlamayı hedefleyen, bilinen taktiklerinin bir parçası olarak değerlendirdi.

 

11- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani yaptığı açıklamada, Irak’ta yeni kurulacak hükümette “Kürtlerin ikinci sınıf vatandaş olarak değerlendirilmesinin” kabul edilemeyeceğini söyledi.

 

12- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi Kerec kentinde halka hitaben yaptığı konuşmada, hiç kimsenin anayasayı kendi hedeflerine varmak için kullanmaması ve kişisel çıkarlarını halka zorla kabul ettirmemesi gerektiğini, ayrıca halkın kendisini istememesi durumunda görevini bırakabileceğini söyledi.

 

13- Burundi’de Hutu Ulusal Kurtuluş Güçleri (FNL) ile Burundi ordusu arasında başlayan çatışmaların sona erdiği ve 170 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

13 TEMMUZ 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Mersin ve Konya İl Kongrelerine katıldı. Başbakan Erdoğan Mersin’de yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisindeki son göstergelerin normal olduğunu belirterek, AB sürecindeki önemsedikleri konunun başında düşünce özgürlüğünün geldiğini, bunu örgütlenme, ifade, din ve vicdan özgürlüğünün izlediğini söyledi.

2- ABD ile oluşturulan ortak komisyon, Türk askerlerinin Kuzey Irak’ta gözaltına alınmasını incelemek üzere 3. kez toplandı. Genelkurmay Başkanlığı’nda yapılan toplantıya Türk heyetine Genelkurmay Harekat Daire Başkanı Korgeneral Köksal Karabay, ABD heyetine ise Korgeneral John Slyvester başkanlık etti.

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset’ adlı programa katıldı. Başbakan Yardımcısı Şahin, yılın ikinci yarısı için bütün kamu çalışanlarına 60 milyon lira seyyanen zam yapılacağını söyledi.

4- Zonguldak’ta özel bir maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 3 kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

5- Irak’ta, ABD’nin desteğiyle oluşturulan geçici “Hükümet Konseyi” ilk toplantısını başkent Bağdat’ta yaptı. ABD’nin Irak’taki görevlisi Paul Bremer, İngiltere’nin Irak Temsilcisi John Sawyer ve BM’nin Irak Özel Temsilcisi Sergio Vicira de Mello’nun hazır bulunduğu toplantıda, ülkede daha önce Baas Partisi tarafından ilan edilmiş olan bütün tatil günleri kaldırılarak, Saddam Hüseyin’in devrildiği gün olan 9 Nisan tatil olarak ilan edildi.

Geçici Hükümet Konseyi’nin, bakanları atamak, yeni yasal düzenlemeler yapmak, ulusal bütçeyi onaylamak ve serbest seçimler öncesinde yeni anayasa taslağını hazırlayacak komisyonun üyelerinin atanmasında rol almak gibi yetkileri bulunuyor. Irak’ın nihai kontrolü ise Paul Bremer’e bırakıldı.

 

6- İsrail’in, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ı ‘Yol Haritası’nın uygulanmasını engellemesi halinde tutuklayabileceği ya da sınır dışı edebileceğini açıklaması üzerine, Arafat’ın danışmanlarından Ahmed Abdülrahman yaptığı açıklamada, ‘Yol Haritası’na ve barış sürecine karşı kampanya yürüten İsrail’in, Filistin’i iç çatışmaya sürüklemek istediğini söyledi.

 

7- Çeçenistan’da, Çeçen militanlarının düzenlediği saldırıda 9 Rus askerinin

öldüğü, 5’inin de yaralandığı bildirildi.

 

 

14 TEMMUZ 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, emeklilik yaşının kademeli olarak 61 yaşa düşürülmesine ilişkin yasayı onayladı.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık İnsan Hakları Kurulu’nun 4. toplantısında yaptığı konuşmada, vatandaş ile devlet arasındaki bağın güçlenmesinin devletin insan haklarına bakışıyla doğrudan ilgili olduğunu belirterek, halkı dinlemeyen yönetim modellerinin bütün dünyada meşruiyetinin sorgulandığını ve sivil toplum örgütlerine kulak vermek gerektiğini söyledi.

 

3- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Fransa Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonda, Türkiye ile ABD arasında, Türk askerlerinin Kuzey Irak’ta gözaltına alınmasıyla ilgili iddiaları araştırmak üzere kurulan komisyonun çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı. Orgeneral Büyükanıt, ABD ile Kuzey Irak’ta bundan sonra eşgüdüm içinde hareket etmek için anlaşma sağlandığını belirterek “ABD ile stratejik ortaklığımız sürüyor. Bu bir hadiseyle sona erecek ortaklık değil” dedi.

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile görüştü. Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Gül, Papandreu ile başta Kıbrıs ve kıta sahanlığı ile Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması konularını ele aldıklarını söyledi.

Papandreu da Kıbrıs ve iki ülke arasındaki sorunları konuştuklarını belirterek, görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi.

 

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı ziyaret ederek AB 7. uyum teklifiyle ilgili bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin AB süreciyle ilgili çalışmalarında tüm kurumlarda büyük bir konsensüs olduğunu belirterek, Türkiye’nin AB’ye hiç bu kadar yakın olmadığını söyledi.

Baykal ise AB’ye uyum kapsamında Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) yapısında gerçekleştirilecek değişikliği değerlendirirken, kurumlar arasında gerginlik yaratılmaması gerektiğini belirtti.

 

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Başbakanlık’ta yaptığı açıklamada, 1 Temmuz 2003’ten itibaren geçerli olmak üzere memurlara yapılan zammın ortalama yüzde 9 olduğunu belirtti.

 

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Ordu’da yaptığı açıklamada, Türkiye’deki maden yataklarınının araştırılması için Japonlarla ortak bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, bu proje kapsamında Ordu’nun da bulunduğunu söyledi

8- Türkiye’deki görev süresi dolan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na veda ziyaretinde bulundu. Görüşme sonunda gazetecilere bir açıklama yapan Pearson, ABD’nin Türkiye’ye yapacağı 1 milyar dolarlık hibe veya 8.5 milyar dolarlık kredi ile ilgili bir ertelemeden söz edildiğinin sorulması üzerine “ABD’nin Türkiye’ye vereceği kredi ile ilgili herhangi bir erteleme söz konusu değil” dedi.

 

9- Türkiye’de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Bilgi Üniversitesi tarafından başlatılan “Türkiye ve Yunanistan: Geçmişi Aşıp Geleceğe Bakmak” konulu yaz okulunun açılışına katılarak bir konuşma yaptı. Papandreu, yaz okulunun barış ve işbirliğini geliştirmede çok önemli bir yol olduğunu belirterek “Barışı ve işbirliğini geliştirmek istiyorsak mutlaka genç kuşaklara yetki vermeliyiz. Barışın temeli eğitimdir” dedi.

 

10- Türkiye’de temaslarda bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ve beraberindeki heyet, Kamu Bankaları Ortak yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın ile bir araya geldi.

Sayın görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, IMF heyetine Halkbank’ın özelleştirilmesiyle ilgili danışman firmanın eylül ayı sonuna kadar raporunu vereceğini ve bankanın kasım sonuna kadar da satışa hazır olacağı bilgisini verdiklerini söyledi.

Moghadam daha sonra, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile bir araya geldi.

 

11- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Irak’ta oluşturulan geçici Hükümet Konseyi’ne ilişkin yaptığı açıklamada, konseyin kurulmasının Irak’ın egemenliğini kazanması, Iraklılar tarafından yönetilen yeni bir Irak’ın doğuşu ve işgalin sona ermesi yönünde bir adım olmasını ümit ettiğini belirterek, konseyin yetkilerinin açık olmadığını ve Arap Birliği ile Arapların konseyin çalışmalarını yakından izleyeceğini söyledi.

 

12- Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu ve Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Hannes Swoboda, Cumhuriyet gazetesine Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirdi.

 

15 TEMMUZ 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Enis Tunga’nın emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Avukat Özdemir Özok’u atadı.

 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 29. yıl dönümü nedeniyle Kıbrıs Muharip Gaziler Derneği üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabulünde yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın Türkiye’nin milli bir davası olduğunu ve bundan kesinlikle taviz verilmeyeceğini söyledi.

 

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Susurluk Davası’nda 6 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin’in kalan cezasını, Adli Tıp Kurumu’nun raporuyla tespit edilen sürekli hastalığı sebebiyle kaldırdı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un Silivri ilçesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) yürüttüğü Silivri Yeraltı Doğalgaz Depolama Projesi Yatay Sondaj Başlatma Töreni’nde yaptığı konuşmada, ülke sathında petrol ve gaz keşiflerinin sayısını artırarak, Türkiye’yi petrol ve doğalgazda dışa bağımlıktan kurtarmayı hedeflediklerini söyledi.

Törene katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de yerli kaynakları en iyi şekilde kullanmak için bir hamle başlattıklarını belirterek, geldikleri ilk günden itibaren yerli kaynaklara önem verdiklerini belirtti.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki bir fabrikanın yenileme ve modernizasyon yatırımının açılış törenine katıldı.

 

5- Kuzey Irak’ta görev yapan Türk özel kuvvetlerinin gözaltına alınmasını araştırmak üzere Türk ve ABD’li üst düzey askeri yetkililerden oluşturulan komisyon ortak açıklamasını yaptı. Açıklama, Genelkurmay Başkanlığı’nca kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada “Grup, ABD özel kuvvetlerinin Süleymaniye’deki operasyonun icra yöntem ve şekli ile Türk özel kuvvetlerinin Kuzey Irak’taki faaliyetlerini görüşmüştür. Türk askerlerinin alıkonulma durumu detaylı bir şekilde alınmıştır. Her iki taraf müttefikler arasında vuku bulan bu olayı ve Türk askerlerinin gözaltında maruz kaldıkları muameleyi üzüntü ile karşılamıştır“ denildi.

 

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, orman niteliğini yitirmiş alanların satışını öngören anayasa değişikliğinin referanduma götürülmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

Baykal ayrıca, yolsuzlukların çok konuşulduğu bir ortamdan geçildiğini belirterek “Yolsuzlukla mücadelenin siyaseten kullanılma çabası da vardır. Dokunulmazlığı kaldırmadan sürekli olarak yolsuzluk konusunu tartışmak istismar anlamına gelir” dedi.

Baykal, Kuzey Irak’ta Türk askerlerinin gözaltına alınmasının ardından olayı araştırmak üzere kurulan ortak komisyonun yayımladığı bildirinin ise beklentilere yanıt vermediğini söyledi.

 

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB süreci, ekonomik ve dış politik gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Gül, Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesi adına Türkiye’nin gayretini ve kararlılığını tüm Avrupa’ya göstermek istediklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, ABD ile Türkiye arasında yaşanan gözaltı krizinde yapılan görüşmeler sonucunda ABD’nin hata yaptığının ortaya çıktığını belirterek “Böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması kararlaştırılmıştır” dedi.

 

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Dış Ticaret Bakanlar Toplantısı’na katılmak üzere Pakistan’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda ele alınacak en önemli konunun EİT üyesi ülkeleri arasındaki gümrük oranlarının indirilmesi olduğunu belirterek, Türkiye’nin üçüncü ülkelere uyguladığı gümrük tarifesinin yüzde 4.4 olduğunu söyledi.

 Bakan Tüzmen ayrıca, ihracattaki yeni hedefler konusunda da açıklamalarda bulundu.

 

10- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Ankara Barosu’nun 70. yıl dönümü nedeniyle Adliye Sarayı’nda yapılan törende yaptığı konuşmada, yargı ve adalet sisteminin çok sayıda sorunla karşı karşıya olduğunu belirterek, bu problemlerin bir noktaya indirgenmemesi gerektiğini söyledi.

 

11- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in 19. ve 21. maddelerinin bir kez daha görüşülmesi için kısmen veto ettiği AB 6. Uyum Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda aynen kabul edildi.

 

12- TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu, bankalara el konulduğu dönemde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yönetiminde bulunanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

Komisyon ayrıca, BDDK ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) kuruldukları günden bu yana bütün işlemlerinin incelenmesi için Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu veya Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun uzmanlarınca oluşturulacak bir komisyon oluşturulmasına da karar verdi.

 

13- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu IMF Türkiye Massı Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki heyeti kabul etti. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, hükümetin önümüzdeki dönemde kaynak arayışına ilişkin olarak vergi getirmesi halinde TOBB olarak buna karşı olduklarını, IMF heyetine ifade ettiklerini söyledi.

 

14- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce (TGC) yapılan yazılı açıklamada, TGC’nin düzenlediği “2003 Basın Özgürlüğü Ödülü”nün, kişi düzeyinde Hıfzı Topuz’a, kurum düzeyinde de yerel medya kuruluşlarına verilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

 

15- IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ve beraberindeki heyet, Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Metin Kilci’yi ziyaret etti.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kilci, 2004 yılında elektrik, TELEKOM, Milli Piyango ve şeker fabrikalarının özelleştirileceğini söyledi.

 

16 TEMMUZ 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Zeki Saruhan ve beraberindeki heyeti dün Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Saruhan kabulde, Cumhurbaşkanı Sezer’e derneğin kuruluş amacını ve yapmayı planladığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize ve Trabzon’da çeşitli temaslarda bulundu. Rize'nin Güneysu ilçesinde kaymakamlık ile belediyeyi ziyaret ederek ilçenin sorunları hakkında brifing aldı.

Başbakan Erdoğan ayrıca, çeşitli açılış törenlerine katılarak birer konuşma yaptı.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği mektuptan, ABD yönetiminin, Irak'ın Süleymaniye kentinde Türk askerlerinin gözaltına alınması olayından haberdar olduğu mesajının çıkmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül mektupta, Türkiye-ABD stratejik ortaklığı ve dostluğuna verilen önemin, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) duyulan saygının ve olayın neticelerinin ortaya çıkarılacağı görüşlerinin ifade edildiğini belirterek, mektupta olaya ilişkin üzüntünün dile getirildiğini de belirtti.

 

4- Anayasa Mahkemesi, 2. AB’ye Uyum Teklifi’nde yer alan ve siyasi partilerin devlet yardımından yoksun bırakılmasına karar veren “o yıl aldığı yardımın yarısından az olamayacağına” ilişkin hükmü iptal etti.

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, AKP, SP ve bağımsızlardan oluşan dönemin 111 milletvekilinin ''2. AB’ye Uyum Teklifi” olarak bilinen 4748 Sayılı ''Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun''un bazı maddelerinin iptali istemiyle açılan davanın karara bağlandığını belirterek, Siyasi Partiler Yasası'nın (SPY) 101. Maddesi’ne eklenen ve kapatma davası dışında siyasi partilerin o yıl içinde verilen devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakılmasını öngören düzenlemedeki ''yarısından az olmamak kaydıyla'' hükmünün iptaline karar verildiğini söyledi.

 

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ile birlikte GİMAT'ı ziyaret etti. Bakan Babacan, esnafların döviz kuru ile ilgili soruları üzerine, belirlenmiş bir hedef olmadığını belirterek, mevcut durumun geçiş dönemi sıkıntısından kaynaklandığını söyledi.

 

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye gazetesine hükümetin ve bakanlığının çalışmalarını değerlendirdi.

 

7- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu düzenlediği basın toplantısında, TBMM'ye sevk edilen ''Turizmi Teşvik Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında'' kanun tasarısı hakkında açıklamalarda bulundu.

2634 Sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nun, Türkiye'de 50 bin yatak kapasitesi bulunduğu 1982 yılında çıkarıldığını, bu kanunun o dönemde Türk turizmi için bir milat olduğunu belirterek, yeni tasarıyla bu kanunu güncelleştirmeyi ve daha çağdaş bir anlayışla yeniden yapılandırmayı amaçladıklarını söyledi.

8- Sosyal Güvenlik Kurumu Teşkilatı Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Yasayla kurulması öngörülen Sosyal Güvenlik Kurumu, SSK, Bağ-Kur ve İş-Kur arasında koordinasyon ve sosyal güvenlik alanlarındaki uygulamalarında, norm ve standart birliği sağlamak, aktüeryal hesaplarını incelemek, mali işlem ve tabloları izlemek, ortak veri tabanı oluşturulmak amacıyla çalışmalar yapmayı öngörüyor.

 

9- TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu enerji ihalelerini görüştü. Toplantıda, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Cumhur Ersümer hakkında soruşturma komisyonu kurulmasının istenmesi konusunda görüş birliğine varılırken, dönemin bürokratları Nevzat Arseven ve Gökhan Yardım hakkında da suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı.

 

10- Topluma Kazandırma Yasa Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

Tasarı, terör örgütünü sevk ve idare edenler ile hüküm kesinleşmeden önce hakim önünde önceki beyanlarını reddedenlerin düzenleme kapsamı dışında tutulmasını öngörüyor.

 

11- TBMM Anayasa Komisyonu'nda, yeni TRT Genel Müdürü adaylarının halen görevde bulunan RTÜK üyelerince belirlenmesine olanak sağlayan yasa tasarısı kabul edildi.

 

12- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, vergi ve prim borçlarının kredi kartıyla ödenmesi ve hurda araçlara Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) getiren yasa tasarısı kabul edildi.

 

13- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Savaş Küçükyavuz, açıklanan sınav sonuçlarına ilişkin ÖSYM’de bir basın toplantısı düzenledi.

Prof. Dr. Küçükyavuz'un verdiği bilgiye göre, 2003-ÖSS'ye başvuran 1 milyon 502 bin 605 adaydan 1 milyon 451 bin 973'ü sınava girdi. Bu adayların 162'sinin sınavı geçersiz sayıldı. Adaylardan 15'inin sınava giriş ve kimlik belgesi olmadığı, 3'ünün yerine başkasını soktuğu, 20'sinin salonda kopya eylemine karıştığı ve 124'ünün sınav kurallarına uymadığı için 2003-ÖSS'sinin geçersiz sayıldığını söyledi.

 

14- Türk-İş Başkanlar Kurulu, hükümetin kamu kesimi toplu sözleşme görüşmelerindeki teklifini kamu işçisinin bir önceki toplu sözleşme döneminde yaşadığı yüzde 14 oranındaki gelir kaybını giderilmesini ve ücretleri, gerçekleşen enflasyon karşısında koruyacak bir düzeye yükseltilmesi gerektiğini bildirdi.

Başkanlar Kurulu'nun toplantısının ardından yayımlanan bildiride, Türk-İş Yönetim Kurulu’nun kamu toplu iş sözleşmeleri koordinasyon kurulu ile birlikte, hükümetle görüşmelerini sürdüreceği belirtildi. Bildiride, kamu kurum ve kuruluşlarının özelleştirilmesinin durdurulması gerektiği belirtilerek, özelleştirme sonucu işsiz kalan işçilerin diğer kamu kurumlarında işe yerleştirilmesi belirtildi.

 

15- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce (TGC) İstanbul’da düzenlenen “Basın Özgürlüğü Ödülü 2003”ü kazananlar belli oldu. Büyük Seçici Kurul, bu yılki ödüllerin, ‘kişi’ düzeyinde gazeteci Hıfzı Topuz’a, ‘kurum’ düzeyinde de yerel medya kuruluşlarına verilmesini kararlaştırdı.

 

16- Türkiye’de bulunan Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Şaat, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü ziyaret etti. Şaat görüşmede, Türkiye'nin Ortadoğu'da barışın ilerlemesini sağlayabilecek uluslararası bir ortak olduğunu söyledi.

Şaat, Başbakan Yardımcısı Gül ile çok yapıcı, başarılı ve pratik bir görüşme yaptıklarını belirterek, görüşmede özellikle Türkiye-Filistin ilişkilerinin geleceği ve mevcut halini, Türkiye'nin barış sürecine katkıları ile Ortadoğu ‘Yol Haritası’nı ele aldıklarını söyledi.

Türkiye'nin, Ortadoğu'da bölgesel kuvvete sahip, Arap-İslam dünyasıyla yakın ilişkileri bulunan bir ülke olarak bölgede barışın ilerlemesini sağlayabilecek uluslararası bir ortak olduğunu belirten Şaat, Türkiye'de mevcut hükümetin barış sürecine desteğinin de önemini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül de Ortadoğu’daki son durum ve ‘Yol Haritası’ konularını ele aldıklarını belirterek “Türkiye’nin bu süreçte aktif olması için karşılıklı görüş birliği içindeyiz” dedi.

 

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş bir kabulde yaptığı açıklamada, Lefkoşa Uluslararası Havalanı ile birlikte 30 yıldan beri kapalı olan Maraş’ın BM kontrolünde açılmasına ilişkin teklifinin reddedilmesi halinde, bu bölgeyi kendi kontrollerinde yerleşime açabileceklerine ilişkin görüşüne açıklık getirerek “Hem Türklere, hem Rumlara açabiliriz. İsteyen Rum gelsin, binasını tamir etsin ve otursun” dedi.

 

18- Batı Afrika’daki eski Portekiz sömürgesi Sao Tome ve Principe Adası’nda ordunun darbe yaptığı bildirildi. Nijerya'da bulunduğu sırada ülkesinde darbe olduğu haberini alan Sao Tome ve Principe Devlet Başkanı Fradique de Menezes, uluslararası yardım istedi.

Nijerya'nın başkenti Abuja'da gazetecilere açıklama yapan Menezes, küçük bir ada ülkesi olan Sao Tome'de dün yapılan kansız darbeyi sona erdirmek için ''tüm demokratlara, dünya liderlerine ve Afrika ülkelerine'' yardım etmeleri çağrısında bulundu.

Menezes ''Afrika, kötü bir yönetimle, yolsuzluk ve darbelerle büyük olamaz. Demokrasinin, iyi yönetimin, şeffaf ve sivil özgürlüğün yolunu açmalıyız'' dedi.

 

19- İran yönetiminin, İran asıllı Kanada vatandaşı gazeteci Zehra Kazemi'nin yediği dayak sonucu öldüğünü kabul ettiği bildirildi.

İRNA'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Ali Abtahi, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada ''Sağlık Bakanlığı'nın raporuna göre, Kazemi, dövülme sonucu geçirdiği beyin kanamasından öldü'' dedi.

 

20- IBC Global Conferences firmasınca düzenlenen “Kazakistan, Petrol ve Gaz” konulu konferansın üçüncüsü İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirildi. Kazakistan Enerji Bakanı Vladimir Şkolnik ve İngiltere Sanayi ve Ticaret Bakanı Brian Wilson’un da katıldığı konferansta, Kazakistan’daki kaşagan petrol rezervlerinin bu yüzyılın en büyük kaynağı olduğu belirtildi.

 

21- Hindistan’da aşırı yağışların yol açtığı sellerde 100 kişinin öldüğü bildirildi.

 

22- Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Sanan Ahmet Ağa yaptığı yazılı açıklamada, Bağdat’ta kurulan 25 üyeli Geçici Hükümet Konseyi’ne, bugüne kadar tüm muhalefet toplantılarına katılan ITC Başkanlığı’nın davet edilmemesinin sayıları 3 milyonu aşan Türkmenler için kabul edilemez olduğunu bildirdi. ABD’ye çağrıda bulunan Ağa, Irak nüfusunun yüzde 13’ünü oluşturan Türkmenlere Geçici Hükümet Konseyi’nde 3 üyelik verilmesini istedi.

 

17 TEMMUZ 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ü Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

 

2- Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Şaat’ı kabulünden sonra Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, görüşmede Türk ve Filistin halkları arasında ortak tarihe, kültüre ve değerlere dayanan dostluk ilişkileri çerçevesinde Ortadoğu barış sürecindeki son gelişmelerin ele alındığı, Türkiye’nin barış sürecine vereceği destek ve katkıların da üzerinde durulduğu belirtildi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sosyalist Enternasyonal Toplantısı’na katılmak üzere İtalya’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, toplantıda Irak’ın yeniden yapılandırılması ve geleceği konusu ile İsrail-Filistin sorununun değerlendirileceğini söyledi.

 

4- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç yaptığı açıklamada, CHP’nin Bütçe Yasası’nın bazı hükümlerinin iptali istemiyle açtığı dava sonucunda “TBMM lojmanlarının satışında Maliye Bakanlığı’nı yetkili kılan” düzenlemenin de aralarında bulunduğu bazı hükümlerin yürürlüğünün durdurulduğunu söyledi.

 

5- Basın Kanunu yasa taslağı Devlet Bakanı Beşir Atalay tarafından açıklandı. Bakan Atalay, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonuyla hazırlanan taslakta, AB standartlarının ve medya uzmanlarının görüşlerinin dikkate alındığını belirterek “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları, evrensel değerler ve ülkemizin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuştur” dedi. Bakan Atalay, taslağın henüz bir hükümet tasarısı olmadığını ve ulaşılacak bütün görüşleri değerlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

 

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a gönderdiği mektupla ilgili olarak yaptığı açıklamada, mektupta “Türk askerlerinin Kuzey Irak’ta rapor edilen ve kaygı duyulan faaliyetleri” iddiasına yer verildiğini, bu durumun Rumsfeld’in mektubu Ortak Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarını tamamlamadan kaleme almasından kaynaklandığını belirtti.

 

7- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Atılım Üniversitesi ile ABD’de bulunan Ulusal Demokratik Enstitüsü tarafından düzenlenen “Yerel Yönetimlerde Etkin Bir Yönetime Doğru” konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye’de mahalli idareleri düzenleyen ve halen yürürlükte olan İl Özel İdaresi Kanunu’nun Osmanlı Kanunu olduğunu, 1580 Sayılı Belediye Kanunu’nun kabul tarihinin ise 1930 olduğunu belirterek, çağın gerisinde kalan bu yasaları değiştirmek istediklerini söyledi.

 

8- İçişleri Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) talebi üzerine, GP Genel Başkanı Cem Uzan, Kemal Uzan, Yavuz Uzan ve aralarında İmar Bankası yöneticilerinin de bulunduğu 20 kişiye yurt dışına çıkış yasağı getirdiği belirtildi.

 

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sosyal Güvenlik Kuruluşları Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı’ndan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, SSK’nın 4 katrilyon, Bağ-Kur’un ise 10.5 katrilyon lira civarında alacağının bulunduğunu belirterek, prim affı beklentisi ile prim tahsilatlarında önemli düşüşler olduğunu söyledi.

 

10- İcra İflas Yasası değişikliği ile Devlet Mezarlığı Dışında Defnedilen Bazı Devlet Büyüklerinin Mezarları hakkında kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

11- Konut Müsteşarlığı’nın kaldırılarak bazı görevlerinin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ), kadrolarının da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na devrini öngören yasa tasarısı ve Bağ-Kur’un yeniden yapılandırılmasını öngören  yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

 

12- Topluma Kazandırma Yasa Tasarısı, TBMM Adalet ve İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan partisi adına yaptığı açıklamada, düzenleme ile Kuzey Irak’taki 5 bin PKK/KADEK’linin Türkiye’ye çekilmeye çalışıldığını belirterek “ABD tarafından sipariş edilmiş bir tasarıyla karşı karşıyayız” dedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise bu kararı kolay vermediklerini, kendi içlerinde de çelişkiler yaşadıklarını belirterek, tasarının sipariş olmadığını söyledi.

 

13- KESK Genel Başkanı Sami Evren, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Memurlar sokağa döküleceklerini söylüyorlar. Nereye dökülürlerse dökülsünler” sözlerine karşılık olarak yaptığı açıklamada “Başbakan bu sorumsuz tavrını sergilemeye devam ederse, karşısında milyonlarca emekçi ve sendikacıları bulacaktır” dedi.

Ayrıca, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Batu, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ve Kamu-Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

 

14- Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan, Boğaziçi Üniversitesi ve TÜSİAD Dış Politika Forumu tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Annan Planı:Hayaller ve Gerçekler’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, sorunu yaratan koşulların değiştiğini, dünyanın yeni bir döneme girdiğini, ancak Kıbrıs’ın hala sorun olmaya devam ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston ise konferanstaki konuşmasında, Annan planının “adil ve dengeli uzlaşma” içerdiğini belirterek, birleşmiş bir Kıbrıs’ın Türkiye’nin AB sürecine katkı sağlayacağını söyledi.

 

15- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’ın IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ve Daimi Temsilci Odd Perr Brek’le birlikte GİMAT Toptancılar Sitesi’ni ziyaret etmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin IMF ile 18 program yürüttüğünü ve hiçbirinde bu tür bir siyasi gafın görülmediğini belirterek, hükümetin ve bakanların yapması gereken dert dinleme

gezilerine IMF temsilcilerinin götürülmesini manidar bulduklarını söyledi.

 

16- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Ertuğrul Kazancı yaptığı yazılı açıklamada “Atatürkçü çizgideki tutumuyla kendini kanıtlamış Milli Güvenlik Kurulu’nun kurumsal varlığı, etkin bir işlevle sürdürülmelidir” dedi.

 

17- Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’de bulunan İrlanda Başbakanı Bertie Ahern, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada “Biz Avrupa’nın farklı köşelerinden AB’ye gelsek bile AB’nin ortak anlayışı ve değerleriyle birbirimize yaklaştığımıza inanıyorum. AB’ye üyelik sürecinde her türlü yardımda bulunmaya hazırız” dedi.

 

18- NATO’ya bağlı Kosova Barış Gücü’nde (KFOR) görevli Yüzbaşı Orkun Özeller, Kosova’da Alman askerlerinin saldırısına uğradığı bildirildi.

 

19- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin halen devam eden 5. gözden geçirme dönemiyle, daha sonra yapılması öngörülen 6. gözden geçirme döneminin birleştirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

 

20- Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (ECO) aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 Müslüman ülkenin gümrük vergilerini indirecek anlaşma imzaladığı belirtildi.

 

 

18 TEMMUZ 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, daha önce terörle mücadelede boşluk doğuracağı gerekçesiyle propaganda suçunu düzenleyen Terörle Mücadele Yasası’nın (TMY) 8. Maddesi’nin kaldırılmasına ilişkin bölüme karşı çıktığı 6. Uyum Teklifi’ni, onayladı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, gecekondu affını da düzenleyen Hazine arazilerinin satışını öngören yasayı onayladı.

 

2- Diyarbakır’da ilki gerçekleştirilen ‘Bölgesel Ekonomi Zirvesi’ toplantısına, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ve bölge milletvekilleri katıldı. Toplantının açılışını yapan Hisarcıklıoğlu, il ve ilçe bazlarında düzenlemelerle sektör ayrımı yapılması gerektiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan ise konferansta yaptığı konuşmada “Demokrasimizi ayıplardan, ekonomimizi soygunlardan ve imtiyazlı hortumculardan kurtarmakta kararlıyız. Bunu bilmenizi istiyorum. Bürokratik engeller kalktığında, bu insanların onurlarıyla ve alın terleriyle neler kazandırabileceğini iyi biliyoruz” dedi.

 

3- Genelkurmay Başkanlığı’nın, hükümetin AB’ye uyum kapsamında hazırladığı 7. teklifine ilişkin resmi görüşü Başbakanlık’a iletildi. Resmi görüşte, Genelkurmay Başkanlığı’nca, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Genel Sekreterlik’in görev tanımlarını yapan maddelerdeki değişikliklere itiraz edilirken, düzenlemelerin yaşama geçirilmesi durumunda ‘siyasallaşması’ ve ‘partizan atamalara’ hedef olabileceği kaygısıyla “Ülkenin güvenliği Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ayrı düşünülemez” denildi.

 

4- TBMM Araştırma Komisyonu Yuvacık Barajı konusunda, dönemin 11 bürokratı hakkında suç duyurusunda bulunduğu dosyayı, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Kasırga’ya iletti. Çıkışta basın mensuplarına bir açıklamada bulunan Komisyon Başkanı Muzaffer Baştopçu, delilleri topladıklarını ve komisyon olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını söyledi.

 

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) icra yetkileri mi, yoksa danışma niteliği mi olmalı’ sorusuna “AB kriterlerine göre icra yetkisi olamaz. AB ülkelerinin hepsinde danışma niteliğindedir, icra hükümetlerindir. Dolayısıyla danışma niteliğinde olmalı” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül, Süleymaniye’de 11 Türk askerinin ABD tarafından gözaltına alınması ve ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in Başbakan Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektubun tam metninin basına sızması olayıyla ilgili olarak da polemiklere girmemek gerektiğini söyledi. Ayrıca, Türkiye’nin Kuzey Irak’tan kademeli çekilişi için ABD ile anlaşma sağlandığı haberlerini yalanlayan Başbakan Yardımcısı Gül “Söylenenler doğru değil. Orada terör örgütü var olduğu sürece Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye, üzerine düşeni yapacaktır” dedi.

 

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Vergi Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada “Belimizi büken faizdir, milletin sırtından bu faiz yükünü kaldırmak için kayıt dışıyla mücadele edip vergi gelirlerini arttırmak zorundayız” dedi.

7- Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Bakanlar Kurulu’ndan alınan karar gereği YÖK yasa taslağı üniversite rektörleri, YÖK ve Üniversitelerarası Kurul üyeleri ile siyasi partilere gönderildi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzalı bir üst yazıyla gönderilen taslak, bakanlığın internet sitesinde de kamuoyunun bilgisine açıldı.

8- Danıştay 8. Dairesi, Eğitim-Sen’in AKP hükümetinin ‘yoksul öğrencilerin özel okullarda okutulması’ adı altında özel sektöre kaynak aktarma girişimine karşılık ‘Özel okullara öğrenci seçimi konulu Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün genel düzenleyici işleminin’ iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davayı oybirliğiyle durdurdu.

Danıştay gerekçeli kararında, düzenlemenin anayasanın eşitlik ilkesi ile bağdaşmayacağına işaret ederek “Bu durum, özel okullarda daha önce sınırlı sayıda olan ücretli ve ücretsiz öğrenci oranını artırıp, belirginleştirecek ve böylece öğrenciler arasında yapay ayrılmalar oluşacaktır” denildi.

 

9- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca yaptığı açıklamada, İmar Bankası’nda hesapların biri resmi, diğeri gayri resmi iki ayrı sistemde tutulduğunu ve gayri resmi tutulan hesapların BDDK’ye bildirilenden fazla olduğunu, daha da artacağını söyledi Bankada kayıt dışı olan ve ihbar olmazsa tespiti mümkün olamayan, örgütlü ve yasadışı işlemlerle karşılaşıldığını belirten Akçakoca “Gerçek hak sahibi mudilere mümkün olan en kısa zamanda ödeme yapılacaktır” dedi.

 

10- TBMM İzmit Su Projesini Araştırma Komisyonu, alım-satıma fesat karıştırdıkları gerekçesiyle projeye onay veren dönemin Hazine müsteşarları Osman Birsen ve Ayfer Yılmaz, dönemin DPT Müsteşarı Necati Özfırat’ın da aralarında bulunduğu 11 bürokrat ve İzmit eski Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen hakkında suç duyurusunda bulundu. Komisyon raporunda, haklarında suç duyurusunda bulunulan isimlerin alım-satıma fesat karıştırarak Türk Ceza Yasası’nın 205’nci Maddesi’ne göre suç işledikleri belirtildi.

 

11- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, İstanbul ilçelerindeki gezisi sırasında Sultanbeyli’de esnaf odaları ve temsilcileriyle görüşmesinde “Ekonomi büyüyor, gelir artıyor, ancak bu sokaktaki yurttaşlarımıza yansımıyor. Türkiye’de gelir dağılımı eskiden beri çarpıktı ama düzelmeyi yurttaşlar hissederdi. Şimdi böyle değil, bunun nedeni ekonominin inşaat sektörüne göre tasarlanmasıdır” dedi. Karayalçın, İstanbul’un yönetimiyle ilgili olarak “İstanbul için bizim önerimiz, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkanlıkları lağvedilerek, yerine Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Başkanlığı’nın kurulmasıdır” dedi.

 

12- DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’in işlevini tamamlamış maden sahalarını yeniden tarıma kazandırmak işsiz madencileri toprağa döndürmek amacıyla ‘Organik Tarım Projesi’nde ilk ürün olan 40 tonluk nohut topladı. Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Bozbelen köyünde düzenlenen törende konuşan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, “Hükümetin bulamadığı, uygulayamadığı çözümleri artık sendikalar, sivil toplum kuruluşları yaşama geçirmeye başlamıştır” dedi.

 

13- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İtalya’nın başkenti Roma’da katıldığı Sosyalist Enternasyonal toplantısında Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektubun kamuoyuna açıklanmamasının üzüntü verici olduğunu belirten Baykal “Mektup, Süleymaniye baskını kararının oradaki yerel uygulamalardan değil, Washington tarafından alındığını gösteriyor” dedi.

 

14- ABD Başkanı George W. Bush ile İngiltere Başbakanı Tony Blair başkent Washinton’da, ABD Kongresi’nin iki kanadının ortak toplantısında, Irak’ta başlatılan savaş konusunda haklı olduklarını belitti.

ABD Başkanı olduğu sürece tehlikeli düşmanlarının iyi niyet sahibi olduğunu varsayarak, Amerikan vatandaşlarının hayatlarını asla tehlikeye atmayacağını söyleyen Başkan Bush “Saddam Hüseyin, kimyasal ve biyolojik silahlara sahipti ve bu silahları üretiyordu. Haklılığımız ortaya çıkacak. Gerçeği sonunda bulacağımıza inanıyorum” dedi.

Blair ise Kongre’de yaptığı konuşmada “Kitle imha silahlarıyla ilgili iddialarımız yanlış bile olsa en azından kıyımlardan ve insanların acı çekmesinden sorumlu olan bir tehdidi yok ettik. Tarihin bunun için bizi affedeceğinden eminim. Giderek bütünleşen Avrupa’nın, ortak tehlikelere karşı Amerika’yla birlikte ortak hareket etmesinin önemini vurgulayarak “Bir Avrupa düşünün ki farklı bir kültür, gelenek, dinden oluşan Türkiye’ye bile ulaşmaya hazırlanıyor. Avrupa bir değişim noktasında. Gelecek 10 yıl, 10 yeni üye katılacak. Romanya ve Bulgaristan onları takip edecek. Bu yeni Avrupa üyeleri, Avrupa’yı niçin değiştirecek? Bu ülkeler transatlantik ittifakına inanıyor. İşte bu yüzden Avrupa’dan vazgeçmeyin, onunla birlikte çalışın” dedi.

 

15- ABD CIA örgütü Irak Savaşı ile ilgili raporunu kamuoyuna açıkladı. ABD Başkanı George W. Bush’un, CIA’nın yanlış, asılsız istihbarat raporlarını dikkate alarak savaş ilan ettiği yolunda yoğunlaşan eleştiriler üzerine hazırlanan raporda “kesin olmayan bilgilere göre Irak, üç Afrika ülkesi Nijerya, Somali ve muhtemelen Kongo’dan uranyum satın almaya çalışıyor” denildi.

 

16- ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS) Başkanı John Hamre liderliğindeki beş kişilik bir heyet, incelemelerde bulunmak üzere Irak’a gönderildi. Irak’ta iki haftalık incelemeler sonucu hazırlanan raporda “Irak halkına güvenlik, temel hizmetler, siyasi ve ekonomik imkanlar sunmakta bir ilerleme kaydedilebilmesi için üç ay içinde acil bir eyleme girişilmesi gerektiği” kaydedildi.

 

17- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Los Angeles Times gazetesinde yayımlanan bir demecinde “Irak’ta hukuk ve düzeni sağlayan ulusal organlar, savaşın bitmesiyle birlikte hızla çöktü. Bunu beklemiyorduk ve ön hazırlığımız, planımız yoktu” dedi.

 

 

 19 TEMMUZ 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İzmir ve Manisa kongrelerine katılmak için gittiği İzmir’de, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Ege Bölgesi Ekonomi Zirvesi’ne katıldı. Başbakan Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, sendikaları karşılarına alarak İş Yasası’nı çıkardıklarını söyleyerek “Öncelikli olan işyeri güvencesidir. İşyeri olmayınca, iş güvencesi de olmaz” dedi.

 

2- Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak amacıyla gittiği KKTC’de, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Vehbi Zeki Serter, Başbakan Derviş Eroğlu ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Hayati Güven’i ayrı ayrı ziyaret etti.

Orgeneral Başbuğ Geçitkala Havaalanı’nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta bulunacak bir çözümün kalıcı olabilmesi için iki eşit egemen devletin baştan itibaren kabul edilmesi, siyasi eşitliğin mutlaka muhafaza edilmesi gerektiğini belirtti.

 

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Aydın’da yaptığı açıklamada, Üniversitelerarası Kurul üyeleriyle herhangi bir taslak tartışmadıklarını söyleyerek rektörlere ve kurul üyelerine resmi taslağın dün sunulduğunu söyledi.

 

4- TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu, Ulaştırma eski Bakanı Yaşar Topçu hakkında, Karadeniz otoyolu ihalesi ile ilgili olarak Meclis soruşturması açılmasını isteme kararı aldı.

 

5- 6. AB Uyum Teklifi olarak bilinen 4928 Sayılı ‘Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürülüğe girdi.

 

6- Anayasa Mahkemesi’nin HADEP’in temelli kapatılmasına ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kapatma kararı gerekçesinde parti üyelerinin ve teşkilatının PKK terör örgütü ile bağlantılı olduğu bildirildi.

 

7- Hazine’ye ait taşınmazların satışını kolaylaştıran 4916 Sayılı ‘Çeşitli Kanunlarda ve Maliye Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine seçilen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok düzenlediği basın toplantısında “Cumhurbaşkanlığı makamı, Anayasa Mahkemesi ve CHP’nin yıpranmaması” amacıyla üyelikten çekildiğini bildirdi.

 

9- Türk bilim adamı Ali Erdemir, nano teknoloji kullanarak geliştirdiği yapay elmas özelliği taşıyan buluşu ile uygulamalı bilimin Nobeli R D Ödülü’nü 3. kez kazandı.

 

10- İzmir’in Çeşme ilçesinde 18 ülkeden 98 sporcunun katılımıyla düzenlenen Laser 4.7 Dünya Yelken Şampiyonası’nda, genel klasmanda Onur Derebaşı dünya şampiyonu oldu. Bayanlarda da Ayda Ünver şampiyonayı ilk sırada tamamladı.

 

11- Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı temasların ardından Türkiye’den ayrılan ABD’nin Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral James Jones ile Merkez Kuvvetler Komutanı John Abizaid’in Türk yetkililerle yaptığı görüşmelerle ilgili olarak ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson ve Genelkurmay Başkanlığı ayrı ayrı açıklama yaptı.

Pearson, Irak istikrar gücü konusunun gayri resmi olarak ele alındığını belirterek, bazı belirsizliklerin giderilemediğini söyledi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında da “Irak’ta istikrar ve güvenliğin sağlanması maksadıyla tesis edilecek istikrar gücünün oluşumu ile askeri alanda yapılabailecek işbirliği konularında görüş alışveririşinde bulunulmuştur” denildi.

Görüşmelerde özellikle Süleymaniye’de yaşanan olaylar ve Türkiye’nin Irak’a asker gödermesi konuları gündeme geldi. Benzer olayların yaşanmaması için önlem alınması kabul edildi.

 

12- Ürdün’ün Ankara Büyükelçisi Maruf Bakhit, Türk-Ürdün ilişkileri, Ortadoğu barış süreci ve Irak’ta yeniden yapılanma konularında Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

 

13- İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen Sosyalist Enternasyonal (SE) toplantılarına katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal toplantıların son gününde basına yaptığı açıklamada, İsrail’in Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ı barış görüşmelerinin dışında tutmaya çalıştığını belirterek “Barışın amacı insanları dışlamak olamaz” dedi.

 

14- 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın 29. yıl dönümü KKTC’de törenlerle kutlandı. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yıl dönümü nedeniyle Bayrak Radyo ve Televizyonu’nda yaptığı konuşmada, Rumlarla birlikte AB’ye üye olmanın Türkiye’ye ihanet anlamına geldiğini belirterek, AB’nin gerçekleri görmesini ve taraflara eşit davranmasını istedi.

 

15- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nce, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın güven artırıcı önlemler çerçevesinde sunduğu, Lefkoşa Uluslararası Havaalanı ile kapalı Maraş’ın bir kısmının BM denetiminde tarafların kullanımına açılması yönündeki önerisi reddedildi. Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos’un, Cumhurbaşkanı Denktaş’ın önerilerine ilişkin BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a gönderdiği yanıt mektubunun “Ulusal Konsey çizgisinde bir mektup” olduğunu söyledi.

 

16- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell dün bir radyoda yaptığı açıklamada, savaşın bittiğinin ilan edildiği 1 Mayıs’tan bu yana 35 askerin ölümüne yol açan vur-kaç saldırıları ve pusuların Washington’u şaşırtmadığını söyledi.

Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ise Irak’taki sorunların temelinde zaferin beklenenden çabuk gelmesinin yattığını öne sürerek, ABD’nin savaş sonrası için hazırlıksız olduğunu söyledi.

 

 

 20 TEMMUZ 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Batman İl Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Ilısu Barajı altında kalacak olan Hasankeyf’in kurtarılacağını ve bölgeyi turizme açacaklarını, ayrıca Habur Sınır Kapısı’ndan günde 3 bin araç geçtiğini, artık Irak’ta Türkiye’den giden gıda maddelerinin, ilaçların kullanıldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan daha sonra Siirt’te de partisinin il kongresine katıldı.

 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan tarafından Hazine Müsteşarlığı’nda düzenlenen basın toplantısına, IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ve IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk katıldı.

Bakan Babacan, ekonominin iyiye gittiğini, hedeflere ulaşılacağını belirterek, 5. gözden geçirmenin en iyi haberinin sene sonu itibariyle net kamu borcu stokunun Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 70’inin altına ineceği olduğunu söyledi.

 

3- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu yaptığı açıklamada, bakanlığıyla ilgili yapılması düşünülen yasal düzenlemenin bu yasama yılına yetişmesi için gayret sarf ettiklerini, ancak bunun mümkün olmadığını söyledi.

 

4- TBMM Adalet Alt Komisyonu’nca “Kambiyo Barışı” olarak nitelendirilen yasa tasarısı genişletilerek, yükümlülüklerini yerine getirmeyen döviz büroları ile kuyumcuların da af kapsamına alınması kararlaştırıldı.

 

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TRT-1 televizyonunda yayınlanan ‘Televizyon Gazetesi’ adlı programa katıldı. Bazı çevrelerin Kıbrıs Barış Harekatı öncesi Türklerin Kıbrıs’ta neler çektiğini unutmuş gibi göründüklerini belirten Ecevit “Tabii genç kuşaklar yaşamadılar. Onları bir derecede anlıyorum. O dönemi yaşayan ve o acıları çekmiş olan bazılarının bile KTTC yönetimine ve Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı anlamamalarını içime sindiremiyorum” dedi.

 

6- Kıbrıs Barış Harekatı’nın 29. yıl dönümünde konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, aralık ayında yapılacak seçimleri anımsatarak ‘Rumlarla işbirliği yapan’ muhalefet partilerinin sandık başında cezalandırılmasını isteyerek “Eğer BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından hazırlanan planı imzalamış olsaydım, bugün burada bulunan her 2 kişiden biri evini ve toprağını kaybetmiş olacaktı” dedi.

 

7- İngiltere’de faaliyet gösteren BBC yayın kurumu, İngiliz hükümetinin savaşı haklı çıkarmak için Irak dosyasını abarttığı yönündeki haberin kaynağının, intihar eden Savunma Bakanlığı danışmanı David Kelly olduğunu açıkladı.

Öte yandan İngiltere Başbakanı Tony Blair de yaptığı açıklamada, soruşturma sonucunda hükümetinin Kelly’nin ölümüne katkıda bulunduğunun ortaya çıkması durumunda sorumluluğu üstleneceğini, ancak istifa etmeyi düşünmediğini söyledi.

 

 

 21 TEMMUZ 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Düzce’nin Akçakoca ilçesindeki Belediye Arıtma Tesisi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, TBMM’nin tatilin ardından açılışıyla birlikte, yerel yönetimlerle ilgili yasanın çıkarılacağını, bu işleri artık Ankara’dan değil yerinden yapmak suretiyle bitirmenin gayreti içinde olduklarını söyledi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan ‘Ulusal Eğitime Katkı Protokolü’nün imza töreninde yaptığı konuşmada, özel okullarda öğrenci okutulmasına ilişkin genelgenin, Eğitim-Sen’in başvurusu üzerine Danıştay tarafından yürürlüğünün durdurulmasını eleştirerek, bilimi ve eğitimi teşvik etmek için attıklara adımlara farklı gömlekler giydirildiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, düz liseler döneminin bittiğini, meslek liselerine ağırlık verileceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de konsolide bütçeyle çağdaş eğitimin yaratılamayacağını belirtti.

3- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman yaptığı açıklamada, Kara Kuvvetleri’ne bağlı askeri fabrikaların icra ettiği görevlerin bazılarını devre dışı bırakarak, buralarda üretilen malzemeleri özel sektörden temin edeceklerini belirterek, bu kararın savunma sanayiinin desteklenmesi amacıyla alındığını söyledi.

 

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Tekirdağ’da Ticaret Borsası yeni hizmet binası açılış töreninde yaptığı konuşmada ”Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında pilot bölge olarak seçilen yerlerde tarımcı kadrosu görevlendirilerek, bilinçli bir tarım eğitimi vereceğiz. Organize Tarım Bölgeleri projemiz var. Bu bağlamda büyük tarım şehirleri oluşturacağız” dedi.

 

5- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Türk askerinin Irak’a gönderilmesi konusunda yaptığı açıklamada, Irak’ta sorunlarla karşılaşan ABD’nin kendi asker sayısını ve harcamalarını azaltmayı, zararı ve sorumluluğu paylaşmayı amaçladığını belirterek “Olay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öne sürdğü şekliyle Türkiye’ye yapılmış bir lütuf değildir” dedi.

 

6- Ankara Valisi Yahya Gür, Ankara Emniyet Müdürlüğü kadrosunda bir üst rütbeye yükselen 87 polis amiri için düzenlenen terfi töreninde yaptığı konuşmada, polis teşkilatının insan haklarının ihlal edildiği değil, insan haklarının sağlandığı yerler olarak gösterilmesi gerektiğini ve bunun sağlanacağını söyledi.

 

7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca Milliyet gazetesine, BDDK tarafından el konulan İmar Bankası hakkında açıklamalarda bulundu.

 

8- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyelerini kabulünde, Irak istikrar gücüne asker göndermeyi Türk hükümetinin istediğini, Washington’un da buna olumlu yanıt verdiğini belirterek, Irak’ın kuzeyinde istikrar sağlandığı için Türkiye’den diğer bölgelerde katkı beklediklerini söyledi.

9- Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen 44. Dünya Matematik Olimpiyatı’nda İzmir Özel Yamanlar Lisesi öğrencisi Selim Bahadır altın madalya kazanarak dünya şampiyonu oldu.

 

10- Sosyalist Enternasyonal toplantısı için İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani NTV televizyonuna, Türk askerlerinin Kuzey Irak’ta görev üstlenmesine ilişkin yaptığı açıklamada, Kuzey Irak’ta Türk ordusuna görev verilmesini istemediklerini belirterek “Kuzey Irak’a girmeleri halinde, ne yapacaklarını açığa vurmuş durumdadırlar. Peşmergelerin silahlarına el koymak, federal yönetimi ve Kürdistan Parlamentosu’nu da ortadan kaldırmak istiyorlar. Dolayısıyla Kuzey Irak olmaz” dedi.

 

11- Irak’ta kurulan Geçici Hükümet Konseyi’nin kritik bakanlıkları belirlemek üzere toplandığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaptığı açıklamada, Hükümet Konseyi’ni meşru bir idare olarak tanıdıklarını bildirdi ve Güvenlik Konseyi’nden yeni oluşuma destek vermesini istedi.

Ayrıca, Irak’ta bulunan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz de Musul Belediye Başkanı Genim El Basso ile birlikte şehir konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, ABD’nin, Irak’ta giderek kötüleşen ekonomik duruma hemen çözüm getirmesinin beklenmemesini söyledi.

 

12- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Asya gezisi çerçevesinde Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, Devlet eski Başkanı Ciang Zemin ve Başbakan Wen Jiabao ile bir araya geldi. Blair görüşmeler sonunda düzenlediği basın toplantısında, İngiltere ile Çin arasındaki ilişkilerin son yıllarda çok güçlendiğini ve bunun memnuniyet verici olduğunu belirterek, ilişkilerin güçlenmeye devam edeceğinden şüphesi olmadığını söyledi.

Jiabao da ilişkilerin Blair’in başbakanlığı gelmesinin ardından çok geliştiğini belirtti.

 

13- ABD Başkanı George W. Bush, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile Texas’ta bir araya geldi. Başkan Bush, görüşme sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında “Bugün Suriye ile İran teroristlere yardım ve yataklık yapmaya devam ediyor. Bu tutum kabul edilemez” dedi.

 

 

22 TEMMUZ 2003

 

1- Emniyet teşkilatı bünyesinde görev yaparken şehit ve malul olan 11 görev malulü ile 14 şehidin yasal mirasçılarına ''Devlet Övünç Madalyası'' verildi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer törende yaptığı konuşmada, yurdu için şehit ve malul olan kahramanların, devletin varlığının güvencesi olarak sonsuza değin ulusun gönlünde yaşayacağını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik göstergelerin Türkiye’nin ileri gittiğini gösterdiğini söyledi.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, ziyareti sırasında Irak'a asker gönderilmesinin yanı sıra Balkanlar, Kafkasya, Transatlantik ilişkileri, ekonomik ilişkiler ve terörle mücadele gibi konuların ele alınacağını belirterek, ziyaretin yalnızca Irak'a asker gönderilmesi olarak algılanmasının doğru olmayacağını söyledi.

 

4- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, görev süresi sona eren Çin'in Ankara Büyükelçisi Yao Kuangyi'nin veda resepsiyonunda, 7. AB Uyum Teklifi'nde MGK'nın yapısına ilişkin yer alması öngörülen değişiklikleri değerlendirdi. Orgeneral Kılınç, MGK'nın Türkiye'nin kendine özgü dinamikleriyle şekillenen bir yapılanma olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu kuruma ileride de ihtiyacı olacağını söyledi.

5- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği’nce yapılan açıklamada, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu ile ilgili kurula atfen basında yer alan haberlerin gerçek olmadığı bildirildi.

 

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi.

 

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türk-İş yöneticileri ile Başbakanlık'ta gerçekleştirilen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmanın sağlandığını belirterek “Şu anda ilk altı aylık zamla ilgili üzerinde mutabık kaldığımız protokol 55 milyon seyyanen bir artış sağladık. İkinci altı ay için yüzde 9, üçüncü ve dördüncü altı aylık dönemler için yüzde 5 artış, enflasyon eğer yüzde 5'in üstünde olursa bunun da ayrıca ödenmesi şeklinde bir ücret üzerinde anlaşmış olduk” dedi.

 

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen İmar Bankası mudilerine ödemelerin iki hafta içinde yapılacağını söyledi.

9- Yargıtay, toplumsal eylemler ve silahlı çatışmalar sırasında yaralananlara veya şehit olan kamu görevlilerinin yakınlarına yapılan tazminat ödemelerinin, olayda sorumluluğu bulunan eylemcilere yansıtılmasının yasalara uygun olduğuna karar verdi.

 

10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'deki görev süresi dolan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson'u, makamında kabul ederek bir süre görüştü.

Bakan Babacan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Amerika ve Türkiye arasındaki dostluğun, ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilere de çok daha somut bir şekilde yansıması gerektiğini söyledi.

11- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, dokunulmazlıklar konusunu görüşmek üzere CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti.

Bakan Çiçek, görüşmede yalnızca dokunulmazlıklar konusunun değerlendirdiklerini belirterek “Biz, kendi üzerimize düşeni yapabilmek noktasında dokunulmazlıklar konusunda yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

 

12- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’de özelleştirmenin istenilen başarıya ulaşmadığını belirterek, bunun nedeninin önceki hükümetlerin siyasi irade eksikliği olduğunu söyledi.

 

13- Yeni TRT Genel Müdürü adaylarının halen görevde bulunan RTÜK üyelerince seçilmesine olanak sağlayan tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

14- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Özelleştirme ve Türk Telekom yasaları ile Milli Piyango İdaresi Kanun Hükmünde Kararnamesi’nde değişiklik yapan yasa tasarısı kabul edildi.

 

15- İtalya'nın Salerno kentinde yapılan 33. Giffoni Film Festivali'nde Türk yönetmen Ferzan Özpetek'e ''özel kariyer ödülü'' verildi.

 

16- AB’nin Genişletilmiş Dışişleri Bakanları toplantısı Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldı.

Toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride, BM’nin Irak’ın yeniden yapılandırılması sürecine sağlayacağı katkılarının önemi vurgulandı.

AB Komisyonu Dışilişkiler Sorumlusu Chris Patten toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, AB dahil, uluslararası kamuoyunun katkıları için çok taraflı bir konsorsiyumun oluşturulmasının gerekli olduğunu söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Dominique Villepin de BM’ye daha fazla yetki tanıyan yeni bir kararın çıkarılmasının gerekliliğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ise Irak’taki şartların hızla kötüleştiği uyarısında bulunarak, diğer ülkelerin ABD’ye yardım etmesi için yeni bir kararın çıkması gerektiğini söyledi.

 

17- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türk vatandaşları tarafından açılan 6 ayrı davada, Türkiye'nin tazminat ödemesine karar verdi.

 

18- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, 5 günlük Irak ziyaretini tamamlamasının ardından başkent Washington'a giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush'un savaş nedeni olarak kullandığı Irak'ta kitle imha silahları konusunda, bu silahların bulunmasının şu anda ikinci planda olduğunu söyledi.

19- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, ABD Başkanı George W. Bush'un İran'ın teroristleri barındırdığı yönündeki suçlamalarını reddetti ve ABD'yi teroristleri korumakla eleştirdi.

 

20- Irak’taki Geçici Hükümet Konseyi Yönetimi’nce, uluslararası ticaret bankasının kurulmasına karar verildiği bildirildi.

 

21- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek başkent Kahire’de yaptığı açıklamada, Irak'taki kaos ortamının giderek bölgeye yayılmasından endişe duyduğunu, bu yüzden seçilmiş bir yönetimin işbaşına gelmesi gerektiğini söyledi.

22- Liberya'da isyancılarla hükümet güçleri arasında çıkan çatışmalarda, başkent Monrovia'da 600'den fazla sivilin yaşamını yitirdiği bildirildi.

 Bu arada BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD’ye Liberya’ya barış gücü askeri göndermesi çağrısında bulundu.

 

 

23 TEMMUZ 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Erzurum Kongresi’nin 84. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, bağımsızlık savaşının önemli dönemeçlerinden olan Erzurum Kongresi’nin bölgesel bir toplantı olarak düşünülmesine karşın ülke genelini ilgilendiren kararları ve sonuçlarıyla ulusal nitelik kazandığını söyledi.

 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı

Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı konuşmada, Türk askerlerinin Irak’a gönderilebilmesi için yeni bir BM kararının şart olduğunu söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sezer, 4947 Sayılı “Sosyal Güvenlik Kurumu Teşkilatı Kanunu’nu onayladı. Kanun, SSK, Bağ-Kur ve İş-Kur arasında koordinasyonu sağlayacak sosyal güvenlik kurumu oluşturulmasını öngörüyor.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, 4924 Sayılı “Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”u onayladı.

 

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Erzurum’da toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, AB kriterlerinin karşılanmasını amaçlayan AB 7. Uyum Teklifi’nin imzalandığını belirterek, düzenlemenin Meclis’e sevk edildiğini söyledi. 13 kanunda değişiklik öngören teklifin 40 maddeden oluştuğunu belirten Bakan Çiçek, temel hak ve özgürlükleri genişletmeyi amaçladıklarını söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) yapısına ilişkin bir soru üzerine “Genel Sekreterliğin Teşkilat Kanunu’nda değişiklik öngören tasarı tamamlandı. Bundan sonra kararı Meclis verecek” dedi.

 

4- Anayasa Mahkemesi, ek motorlu taşıtlar vergisini iptal etti. Yüksek Mahkeme, ek emlak vergisi uygulamasını ise Anayasa’ya uygun buldu.

 

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB),

Erzurum’da yapılan Üçüncü Bölgesel Toplantısı’nda Anayasa Mahkemesi’nin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’yle ilgili iptal kararını değerlendirdi.

 

6- Hukuki sorunlara ve uyuşmazlıklara çözüm üretecek personelin eğitilmesi

amacıyla “Türkiye Adalet Akademisi” kurulmasını öngören Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

7- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin birinci kuruluş yıl dönümü

dolayısıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Cem, Türkiye’nin sosyal demokrat ve demokratik sol olarak yenilenmesini hedeflediklerini belirterek, yerel seçimler için sol partilerin işbirliği yapmasını önerdi.

 

8- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK’e bağlı Nakliyat-iş Sendikasına üye bin ambar işçisini kapsayana toplu iş sözleşmesinin imza töreninde yaptığı konuşmada, DİSK’in yalnızca ücret zamlarını değil temel hak ve hürriyetlerin mücadelesini zor şartlar altında da olsa vermeyi başardığını söyledi.

 

9- Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklamada, basında sansürün

kaldırılışının yine buruk kutlandığını belirtilerek “Ülkemizde basın, düşünce ve ifade henüz yasalarla mutlak olarak güvence altına alınamamıştır” denildi.

 

10- Görev süresi dolan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson Türkiye’den ayrıldı.

 

11- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD’deki temaslarının ilk gününde, Kongre’de Senato Tahsisler Komitesi üyeleri, Thad Cochran, Byron Dorgan, Uluslararası İlişkiler Komitesi Üyesi Tom Lampl, dostluk grubu üyeleri ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Chuck Hagel ile görüştü.

Bakan Gül daha sonra Türk-Amerikan Konseyi’nde yapılan toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Irak’ın 1970’lerden bu yana alt yapısıyla ilgilendiğini belirterek, bu konuda Amerikalılara da net mesajlar verdiklerini söyledi.

 

12- Dünya Bankası Türkiye Direktörlüğü’ne, bankanın Güney Orta Avrupa Direktörü

Andrew Vorkink atandı. Dünya Bankası’nca yapılan yazılı açıklamada, sonbaharda görev başı yapacak olan Vorkink’in Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki reformlar üzerinde çalışmalar yaptığı belirtildi.

 

13- Uluslararası Af Örgütü, ABD’yi Cenevre Sözleşmesi’ni ve insan hakları anlaşmalarını çiğnemekle suçladı. Örgüt raporunda, Iraklı tutsaklara kötü davranıldığı ve gözaltında ölümler olduğunu bildirdi.

 

14- ABD’nin Irak’taki Sivil Yönetimin Başkanı Paul Bremer başkent Washington’daki yabancı basın merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bremer “Irak’a Türk askeri katkısını istiyor musunuz?” sorusuna, halen 12 ülkenin Irak’a asker gönderme konusunu düşündüğünü belirtti.

 

15- Nijerya’nın kuzeyindeki Kono eyaletinde kolera nedeniyle 74 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

24 TEMMUZ 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Lozan Barış Antlaşması’nın 80. yıl dönümü nedeniyle İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, “Lozan’a Sevr’den gelinmiştir. Batılı güçler, Lozan’da yeni Türk devleti ile eşit düzeyde barış masasına oturmuşlardır. Lozan o dönemde imzalanan antlaşmalar arasında geçerliliğini koruyan tek antlaşma olarak Türkiye’nin hukuksal ve siyasal anlamda yeniden tanınmasını sağlamıştır. Sevr Türklüğü yok etme kağıdı, Lozan ise tam bağımsız Türk devletinin kuruluş belgesidir” dedi.

Etkinlikte, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rektör Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu da birer konuşma yaptı.

 

2- Yeni inşa edilen bir denizaltı gemisi ile ABD’den alınan fırkateyn, uçak ve helikopterlerin birliklerine teslimi nedeniyle düzenlenen tören Gölcük Deniz Üssü’nde yapıldı. Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Bakanlar ve Kuvvet Komutanları katıldılar.

Cumhurbaşkanı Sezer törende yaptığı konuşmada,Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bölünmez bütünlüğün en önemli güvencesi olduğunu belirterek, Deniz Kuvvetleri’nin bugün kendi gemisini, denizaltısını yapabilen bir konuma ulaşmış olmasından kıvanç duyduğunu söyledi.

Orgeneral Özkök de “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) mevcut yeteneğini çok daha ilerisine götürmek zorundayız. TSK, ülkenin güvenliğini ve bölgedeki istikrarı her zaman koruyabilen, caydırıcı güç olmaya devam etmektedir” dedi.

 

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, basında sansürün kaldırılışının 95. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında “Basının, toplumun çıkarlarını gözeten ve özgürlüklerin gelişmesine katkıda bulunan bir güç olarak özgür ve yansız konumu her koşulda korunmalıdır” dedi.

Ayrıca, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladı.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yaptığı açıklamada, hükümet ile Hak-İş’e üye yaklaşık 10 bin işçi adına yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uzlaşmayla sonuçlandığını belirterek, Türk-İş ile imzalanan protokolün Hak-İş üyesi işçilerle de imzalandığını söyledi.

 

5- Anayasa Mahkemesi’nce “Büyükşehir belediyelerinin genel bütçeden aldıkları gelirlerin yüzde 40’ının ilgili belediyeye, kalan yüzde 60’ının ise İller Bankası’na yatırılarak büyükşehir belediyelerine nüfuslarına göre dağıtılmasına ilişkin hükmü” Anayasa’ya aykırı bulunarak iptal edildi.

 

6- Devlet Bakanı Beşir Atalay, Lozan Antlaşması’nın 80. yıl dönümü nedeniyle Birinci TBMM Binası’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Lozan Antlaşması savaş sonrası koşulların saptandığı bir barış antlaşmasının ötesinde, devletimizin uluslararası alanda siyasal, hukuksal, ekonomik ve sosyal ilişkilerini yeniden düzenleyen bir nitelik taşımaktadır” dedi.

 

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan basına yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen ek motorlu taşıtlar vergisiyle ilgili yeni düzenlemeyi, 11 Nisan’dan sonra trafiğe çıkan araçları da kapsayacak şekilde hazırlayarak TBMM’den geçirmeyi düşündüklerini söyledi.

 

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’nun Türkiye-Yunanistan arasında uygulanacak yeni güven artırıcı önlemlere ilişkin olarak telefonla görüştüğü, görüşmede, NATO Genel Sekreteri George Robertson’ın çabalarının desteklenmesi üzerinde mutabakat sağlandığı, Dışişleri Bakanlığı’ndan bu konuda yapılan açıklamada “Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlayış ve işbirliğinin güçleneceği, güven artırıcı yeni önlemlerin, Türk ve Yunan silahlı kuvvetler akademileri arasında işbirliği tesisini ve iki ülkenin ‘Barış İçin Ortaklık’ eğitim merkezleri arasında personel değişimini içerdiği” belirtildi.

 

9- Bağ-Kur Teşkilat Yasası’nı düzenleyen Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

10- Bilgi Edinme Hakkı ve Avukatlık Yasa Tasarısı TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

 

11- Aile Araştırma Kurumu ile Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilat Yasa Tasarısı, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edildi.

 

12- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada “Bugünkü iktidar, yolsuzluklar konusundaki günahlarını saklamak için 57. hükümetin icraatlarına gölge düşürmek istiyor” dedi. Ecevit, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nun kendisi hakkında soruşturma komisyonu kurulması istemiyle ilgili olarak, bunun ciddiye alınacak bir şey olmadığını söyledi.

 

13- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç “Geleneksel Gazeteciler Günü” töreninde yaptığı konuşmada “21. yüzyıla girilmiş olmasına ve AB’ye girme heyecanının etkisiyle art arda sıralanan uyum tekliflerine karşın devleti yönetenlerin bilim, kültür, sanat ve medya yayınlarına yaklaşımlarının ana hatlarıyla değişmeden sürdürüldüğünü söylemek zorunda kaldığım için üzgünüm” dedi.

 

14- Resmi bir ziyaret için ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Washington Post gazetesine verdiği demecinde, Türk hükümetinin Irak’a asker gönderme karşılığında ekonomi ve ihaleler konusunda güvence istediğini belirterek, BM’ye daha geniş bir rol verilmesi durumunda TBMM’den asker gönderme tezkeresinin daha kolay geçeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve ABD’nin Irak’taki yöneticisi Paul Bremer ile bir araya geldi.

 Görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Powell yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin Irak’ta yapabileceği katkıları içeren belgesine yazılı bir yanıt verdiklerini, Türkiye’nin özellikle insani yardımlar konusunda hazır olduğunu belirterek “Bu hem Irak ve Türkiye halklarının hem de Türk işadamlarının yararına olacak” dedi.

Powell ayrıca, Türkiye’nin İstikrar Gücü’ne olası katkısını da görüştüklerini, önerinin ABD’nin yeni Merkez Kuvvetler Komutanı John Abizaid’in Türkiye temasları sırasında gündeme getirildiğini söyledi.

 

15- ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers yaptığı açıklamada, Irak’ta ABD asker sayısının azaltılması için diğer ülkelerden 30 binden fazla askere gerek olduğunu, Türkiye, Pakistan ve Hindistan ile görüşmelerin sürdüğünü belirterek, NATO’ya da asker temin etmesi için başvurabileceklerini söyledi.

 

16- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kıbrıslı Rumların Türkiye aleyhindeki tazminat taleplerinin öncelikle KKTC’de kurulacak özel mahkemelerde görüşülmesi ile ilgili Türkiye’nin isteğini olumlu bularak, Türkiye’den 30 Eylül’e kadar önerilerini yazılı olarak bildirmesini talep ettiği belirtildi.

 

17- ABD’nin 11 Eylül saldırılarını soruşturmak için oluşturduğu komisyonun 800 sayfalık rapor hazırladığı, raporda, CIA ve FBI başta olmak üzere tüm istihbarat kurumlarının, özellikle göz önündeki belirtileri görmemekle suçlandığı, ancak “Herşeye rağmen 11 Eylül olayları önlenemezdi” sonucuna varıldığı belirtildi.

 

 

25 TEMMUZ 2003

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İstanbul Valisi Muammer Güler’i makamında ziyaret etti ve gazetecilerin Türk askerinin Irak’a gönderilmesi ile ilgili soruları üzerine “Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD’de temaslarda bulunuyor. Bu konu ile ilgili TBMM’ye gönderilmiş bir talep bulunmamaktadır” dedi ve Meclis’ten resmi bir talep olursa gereğinin yapılacağını söyledi.

 

2- Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) İstanbul’da yapılan temmuz ayı olağan toplantısından sonra yapılan açıklamada “Toplantıda, ülkemizin güvenlik ve asayişini etkileyen iç ve dış gelişmeler ile toplumu ve kamu vicdanını rahatsız eden yolsuzlukların önlenmesi için yapılan çalışmalar gözden geçirilmiş ve alınması gereken ek önlemler üzerinde durulmuştur. Toplantıda ayrıca, yasadışı göç ve insan kaçakçılığı konusundaki yasal ve idari önlemlerin sonuçları hakkında kurulu bilgi sunulmuştur” denildi.

 

3- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, basında Süleymaniye’de saldırıya uğrayan askerlerin yargılanacağı yönündeki haberleri yalanlayarak “Bazı basın ve yayın organlarında, 4 Temmuz 2003 tarihinde Süleymaniye’de saldırıya uğrayan Türk askerlerinin görevlerini ihmalden dolayı mahkemeye sevk edileceklerine ilişkin haberler yer almıştır. Bu tür haberler sadece yalan ve yanlış olmakla kalmayıp, belli bir amaca yönelik olduğu değerlendirilmektedir” denildi.

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD’de katıldığı ‘Washington Institute’ adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, hükümetin 8 aylık icraatını özetledi ve bir katılımcının, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılıç’ın, MGK’nın yapısının değiştirilmesi çabalarına yönelik olarak ‘Hayal gücünün sınırı yok’ sözlerini gündeme getirerek hükümetin ne düşündüğü sorusuna, AB’nin çok önemli olduğunu belirterek “Bir tarafta AB kriterleri var, bir tarafta kendi koşullarımız var. Bunları uyumlulaştırmalıyız. Kesinlikle özel koşullarımızın olduğu bir gerçektir. Bunda şüphe yoktur. Bu uyum teklifi Meclis’ten geçecektir” dedi.

 Başbakan Yardımcısı Gül konuşmasının devamında, Türkiye’nin AB üyeliği ile Kıbrıs konusunda bir bağlantı kurarak “Türkiye’nin üyeliği veya son müzakere tarihi verilmesi Kıbrıs’ta çözümü doğrudan etkileyecektir” dedi. Ayrıca KKTC’nin birçok önemli adım attığını, ancak bunları tek başına yürütmelerinin mümkün olmadığını belirterek, Güney Kıbrıs’ın da adım atması gerektiğini de kaydetti.

 

Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile görüştü. Terör örgütü PKK’nın halen Irak topraklarında olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Gül “Siz PKK’yı terör örgütü olarak kabul ettiğinize göre bunlarla mücadele etmelisiniz. Irak’ta barınmalarına izin vermemelisiniz” dedi.

Rumsfeld ise ABD yönetiminin terör örgütüne müsaade etmesinin söz konusu olmadığını, PKK ile mücadele için Topluma Kazandırma Yasası’nı beklediklerini iletti.

Başbakan Yardımcısı Gül ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile yaptığı görüşmede de Cheney’in, sözde Ermeni soykırım iddiası tasarısının bu yıl gündeme gelmemesi için gayret gösterdiklerini belirtmesi üzerine “Ermenistan ile düşman değiliz. Biz de iyi ilişkiler istiyoruz. Ama bunu daha çok Ermenistan kendisi için istemeli” dedi.

 

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada, enerji, su, ulaştırma ve telekomünikasyon sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin alımları için 2004 yılı başına kadar özel yasa çıkarılacağını ve bu yasa çıkıncaya kadar İhale Yasası kapsamı içinde kalacaklarını söyledi.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığı tarafından hazırlanan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da desteklediği ‘Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nin’ İstanbul’daki toplantısında yaptığı konuşmada “Ülkede sağlık sisteminin finansmanında Çalışma Bakanlığı, hizmetin verilmesi konusunda da Sağlık Bakanlığı dümeni eline almalı” dedi.

8- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile bir araya geldi.

Bakan Pepe, orman arazisi vasfını yitirmiş 2-B’lerin satışına ilişkin Anayasa’nın 173. Maddesi’nde yapmak istedikleri değişikliğin Meclis’ten geçeceğine inandığını söyledi.

Chhibber ise Türkiye’deki çalışmaları boyunca Çevre ve Orman Bakanlığı’nda önemli projelere imza attıklarını belirterek “Doğu Anadolu Su Havzası Projesi dünyanın pek çok ülkesinde örnek teşkil etti” dedi.

9- TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu Başkanı Azmi Ateş Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı ve partilerinden hiçbir baskı görmeden çalıştıklarını, tarafsız davrandıklarını ve devri sabık yaratmadıklarını söyledi. Eski başbakan Bülent Ecevit için soruşturma istenmesi konusunda ise “Ecevit’in ismi dürüstlükle özdeş hale gelmiş. Ben de dürüst olduğu kanaatini taşıyorum. Ancak Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararları nedeniyle sorumludur” dedi.

 

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, İmar Bankası’nın bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisinin kaldırıldığı hatırlatılarak “Aynı hakim sermayedar grubun diğer bankası Adabank’daki gelişmelerin yakından takibini teminen, Bankalar Kanunu’nun 14. maddesinin 1. fıkrası uyarınca BDDK’nın 25.07.2003 tarih ve 1102 Sayılı kararı ile bankanın yönetimini değiştirdiği” belirtildi.

 

11- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nce (TÜSİAD) yapılan açıklamada, 7. Uyum Teklifi ile ilgili olarak ‘Türkiye’nin AB’ye adaylık sürecinde Kopenhag Siyasi Kriterleri’ne uyum yolunda hazırlanmış en kapsamlı reform çalışmalarından biri olan teklifin TBMM’ye sevkinin son derece olumlu bir gelişme olduğu vurgulandı.

 

12- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi Cumhuriyet gazetesine Türkiye’nin sorunlarını değerlendirdiği açıklamasında, AKP’nin demokrasi ve laiklik konuları hakkındaki zaafları hakkında “AKP, Türkiye’yi daha çok yoksul, daha çok işsiz, ülke değerlerini daha çok tahrip eden bir noktaya taşıyacağının ipuçlarını veriyor” dedi.

Çelebi, İş Yasası’na DİSK’in bakışı hakkında “DİSK, bu süreçte yalnız bırakılmıştır. Bu yasanın kölelik yasası ve işçilerin alınıp satılan bir metaya dönüştürmeye yönelik bir yasa olduğu defalarca dile getirilmiştir. Konfederasyonlarla birlikte bir protokol yaptık, ama bu protokolün gerekleri yerine getirilmedi” dedi.

 

13- KESK Genel Başkanı Sami Evren, Eğitim-Sen Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’deki özel okullar ve vakıf okullarının kuruluş amacına ilişkin kaygıları bulunduğunu belirterek “AKP’nin halk çocukları arasındaki ayrımına, ümmetçi-tarikatçı-gerici güçlerin Türkiye’deki eğitim sektöründe güçlenmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 Evren daha sonra Dışişleri Bakanlığı önünde yaptığı basın açıklamasında ise Türkiye’nin Irak’a asker göndermesi durumunda işgalci konumuna düşeceğini belirterek “Irak’ta işgal gücü olunmasına, emperyalistlerin petrol ve hegemonya için kardeş Irak halkına uyguladıkları şiddete ortak olunmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

 

14- AB Dönem Başkanı İtalya’nın Avrupa İşlerinden sorumlu Bakanı Rocco Boutiglione, Güney Kıbrıs’a yaptığı bir günlük ziyaretin ardından düzenlediği basın toplantısında “Uzaktan bakıldığında Kıbrıs sorununun kolay çözülebileceğini düşünürsünüz, ama içine girdiğinizde, yani Kıbrıs’a geldiğinizde tam bir kördüğümle karşı karşıya olduğunuzu anlarsınız” dedi.

Boutiglione, bir Rum gazetecinin ‘Türkiye’yi çözüm konusunda nasıl ikna edeceksiniz’ sorusuna ise “Türkiye şu an büyük bir değişim süreci içinde. Demokrasiye dönüş sürecinin Türkiye’yi gerçek demokratik koşulların hüküm sürdüğü bir ülke konumuna ulaştıracağını umuyorum. Ayrıca 7. reform teklifinin onaylanmasını ve ülkedeki ‘azınlıkları’ koruyan yasaların daha etkili uygulanmasını bekliyoruz” dedi.

 

15- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Lefkoşa’daki mayınların temizlenmesi önerisine olumlu yanıt vererek bu önerinin sahibinin kendisi olduğunu belirtti ve “İki ay önce bizim ortaya koyduğumuz talebe Denktaş’ın olumlu yanıt vermesinden mutluyum” dedi. Papadopulos, belirli bir program çerçevesinde mayınların temizlenmesini BM’den istediklerini belirtti.

Bu arada Cumhurbaşkanı Denktaş da Papadopulos’un Lefkoşa ve yöresindeki mayınların temizlenmesine ilişkin önerisini olumlu karşılamasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, diğer Türk önerilerinin de kabul edilmesi dileğinde bulundu. Papadopulos’un konuşmasına ilişkin olarak da “Onların önerileri tüm hudutla ilgiliydi. Biz adım adım gitmek istiyoruz” dedi.

 

16- Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, ABD Başkanı George W. Bush’un Liberya’daki Batı Afrikalı barış gücü askerlerine yardım amacıyla, Savunma Bakanlığı’ndan bu ülkeye sınırlı sayıda birlik gönderilmesini istediğini açıkladı.

 

17- Filistin Başbakanı Mahmud Abbas Beyaz Saray’da ilk kez bir araya geldiği ABD Başkanı George W. Bush’tan barışın cesur adımlara ihtiyacı olduğunu söyleyerek ‘Yol Haritası’nın tam olarak uygulanmasını ve Filistinli mahkumların serbest bırakılması için İsrail’e baskı yapmasını istedi.

 

 

26 TEMMUZ 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nca Gürsü ilçesinde yaptırılacak Endüstri Meslek Lisesi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, meslek liselerine önem vereceklerini belirterek, düz liselerden mezun olanların sadece diploma sahibi olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, İmar Bankası’yla ilgili yürütülen soruşturmanın sonuçlarının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve hükümet tarafından açıklanacağını ve konunun yargıya intikal ettirileceğini belirtti.

 

2- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın davetlisi olarak Washington’a giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Ziyaretinin son gününde Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde düzenlenen basın toplantısında görüşmeleri hakkında basına bilgi veren Başbakan Yardımcısı Gül, her iki tarafın birbirleri açısından önemini koruduğunu belirterek, asker talebiyle ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı’nın tavrının önem taşıdığını ve bu konuda görüşlerini alacaklarını, ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de TBMM’den yeni tezkere çıkarılması gerektiği görüşünde olduğunu söyledi.

IMF Başkanı Horst Köhler ve Washington’da bulunan Irak Geçici Yönetim Konseyi Üyesi Ahmet Çelebi ile yaptığı görüşmelere ilişkin de bilgi veren Başbakan Yardımcısı Gül, temaslarının son gününde görüştüğü ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condolezza Rice ile görüşme sırasında Kuzey Irak’ta konuşlanan terör örgütü PKK’nın bertaraf edilmesi konusunu ele aldıklarını açıkladı.

Çelebi de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Irak’a asker göndermesini desteklediğini bildirdi.

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ile ilgili dokümanların çoğunun gizlenmesi gereken şeyler olmadığını, kamu yönetiminde şeffaflığın asıl olduğunu, ancak bazı sır noktaların ise kalması gerektiğini söyledi.

 

4- Danıştay, memurların kron ve proteze ilişkin tedavi ücretlerinin sınırlı olarak ödenmesini öngören 2003 Mali Yılı Bütçe Uygulama Talimatı hükmünün yürütmesini durdurdu. Söz konusu talimata gönderme yapan karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Eskişehir’in Mahmudiye ilçesinde Anadolu Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nü ziyaretinde, BM gıda yardımı kapsamında Türkiye’den Irak’a göderilen mercimeğin içinde bazı yabancı maddelerin bulunduğu iddiaları ve gözaltına alınan Türk şoförlerin serbest bırakılıp bırakılmayacağı konusu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Olay hakkında ihmale konu olan bir durum olabilir, araştırma başlattık” dedi.

 

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler başkanlığında, Bakanlık Müsteşarı Sami Demirbilek, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, DPT Müsteşar Yardımcısı İbrahim Akça, Hazine Müsteşarlığı KİT Genel Müdürü Mehmet Rastgelener ile ilgili diğer bürokratların katıldığı bir toplantı yapıldı.

Toplantı bitiminde gazetecilere açıklama yapan Bakan Güler, toplantıda, enerji piyasası reformu ve AB'ye uyum çalışmaları ile ilgili durum değerlendirmesi yapıldığını belirterek, bundan sonraki toplantılara özel sektör temsilcilerinin de katılacağını ve bir gazetecinin ''Bölgesel tarifeye geçiş konusunda neden sıkıntı yaşandığı ve bölgesel tarifeye geçişin ertelenip ertelenmediği'' yönündeki sorusuna yanıt olarak bölgesel tarifenin doğru bir ifade olmadığını, bunun yerine '’'tarife farklılığı’ kullanılması gerektiğini belirterek ''Maliyetlerin tanımı ve hangi bazda ele alınacağının, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nca (EPDK) belirlenerek kuruldan geçmesi gerekiyor'' dedi.

 

8- Orman ve Çevre Bakanı Osman Pepe, İzmit Ticaret Odası’nı ziyereti sonrasında gazetecilerin, Türkiye’nin Irak’a asker göndermesi ile ilgili sorularını yanıtladı.

 

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarının “bir gösteri ve töhmet altında bırakma gayreti” olarak kalmaması gerektiğini söyledi.

 

10- BCP 1. Olağan Büyük Kurultayı’nda Mümtaz, Soysal genel başkanlığa yeniden seçildi.

 

11- İstanbul Valisi Muammer Güler, kentteki çarpıklık ve kuralsızlığa ilişkin görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

12- Irak’ın başkenti Bağdat’ta Hürriyet gazetesinden Yalçın Doğan ve Özdemir İnce ile yanlarındaki Doğan Haber Ajansı muhabirleri Faruk Balıkçı ve Ferit Aslan ABD askerleri tarafından gözaltına alındılar. Gazeteciler Bağdat büyükelçiliği yetkililerinin araya girerek ABD’lilerce görüşmelerinin ardından 1.5 saat sonra serbest bırakıldılar.

Bu arada Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç de yaptığı yazılı açıklamada, Hürriyet gazetesi yazarları ile DHA muhabirlerinin ABD askerlerince gözaltına alınmasını kınadı.

Öte yandan, Bakuba’da el bombalı saldırıya uğrayan 3 Amerikan askerinin öldüğü, 4’ünün de yaralandığı bildirildi.

 

13- Liberya’nın başkenti Monrovia’da bir kiliseye havan topu isabet etmesi sonucu 15 sivilin ölmesiyle çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının 40’ı aştığı bildirildi.

 

14- ABD Başkanı George W. Bush dün başkent Washington’da Filistin Başbakanı Mahmud Abbas ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında “Bana kalırsa duvar bir problem, bunu İsrail Başbakanı ile de görüştüm. Batı Şeria’nın ortasında bir duvar kıvrılıp giderken Filistinli ve İsrailliler arasında güven geliştirmek çok zor” dedi.

 

15- Japonya parlamentosu, Irak’a asker gönderilmesiyle ilgili kararı onayladı.

 

 

27 TEMMUZ 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te partisinin il kongresinde yaptığı konuşmada, devleti işsizlere iş yerleştirecek bir yer olarak görmediklerini belirterek “Daha önce 10 kişinin yapacağı işe 100 kişi yerleştirdiler. Böylelikle seçimi kazanırız zannettiler, olmadı. Parayla kimseyi çekip çeviremezsiniz” dedi.

2- ABD ziyaretini tamamlayarak yurda dönen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin Irak'a yönelik olarak sunduğu öneriler paketine Amerikalı yetkililerden olumlu yanıtlar alındığını belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'nin Irak'a asker göndermesinin henüz hükümet nezdinde tartışılmadığını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görüşünün önemli olduğunu ve konuyu hükümete aktaracağını, Başbakan'ın durumu değerlendireceğini söyledi.   

3- İnsan Hakları Derneği Başkanı (İHD) Hüsnü Öndül yaptığı açıklamada, Topluma Kazandırma Yasa Tasarısı’nın daha önce çıkarılan ‘Pişmanlık Yasası’ndan farklı olmadığını belirterek, 1985 yılından bu yana çıkarılan 7 yasanın, hiçbir çözüm getirmediğini, toplumsal barış için ‘Genel Af’ çıkarılması gerektiğini söyledi.

 

4- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye Masası Şefliğine Rauf Gönenç’in getirildiği bildirildi.

 

5- Suriye Başbakanı Mustafa Miro, gelişen Türkiye-Suriye ilişkilerini Sabah gazetesine değerlendirdi.

 

6- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta çözümü amaçlayan yüz yüze görüşmelerin yakında başlamayacağını, uluslararası toplumun aralık ayında Kuzey Kıbrıs’ta yapılacak seçimin sonucunu beklediğini söyledi.

 

7- Irak’ta, ABD birliklerini hedef alan saldırıların sürdüğü, Bağdat’ta dün düzenlenen saldırıda, 1 ABD askerinin öldüğü, 2’sinin de yaralandığı bildirildi.

 

8- İsrail hükümetince yapılan açıklamada, ABD, Rusya, BM ve AB tarafından sunulan ‘Yol Haritası’ çerçevesinde kendi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek amacıyla 540 Filistinli tutuklunun serbest bırakılacağı bildirildi.

 

9- Filipinler’de, Devlet Başkanı Gloris Arroyo’nun istifasını isteyen yaklaşık 200 askerin, başkent Manila’daki bir alışveriş merkezini ele geçirerek, patlayıcılar yerleştirdikleri, bu arada ülkede ‘isyan durumu’ ilan eden Başkan Arroyo’nun da orduya ayaklanmayı bastırma emri verdiği bildirildi.

 

 

 28 TEMMUZ 2003

 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Yasada Değişiklik Öngören Kanun”, 4950 Sayılı “Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, 4952 Sayılı “Ticari İşletme Rehni Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ve 4953 Sayılı “Güneydoğu Avrupa Çokuluslu Barış Gücü Anlaşmasına 4’üncü Ek Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”u onayladığı bildirildi.

 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ana gündem maddesini Irak konusu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllah Gül’ün ABD ziyareti ve Meclis’in tatile girmeden önce çıkaracağı yasalar oluşturdu. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün ABD temasları hakkında Bakanlar Kurulu’na bilgi verdiğini, Irak’a asker gönderme konusunun tüm boyutlarının değerlendirildiğini belirterek “Devletin tüm birimleri bu konuyu inceleyecektir. Bu çerçevede umut ediyorum ki konu Türkiye’nin menfaatini koruyacak tarzda değerlendirme konusu olacaktır” dedi.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NTV televizyonuna Irak konusunu ve ABD ziyaretini değerlendirdi.

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ederek, ABD gezisi hakkında bilgi verdi.

 

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik düzenlediği basın toplantısında, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na ilişkin test ortalamaları konusunda bilgi verdi.

 

6- 7. AB Uyum Teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

 

7- Türkiye ile BM arasında Dünya Gıda Programı (DGP) temsilciliğinin yeniden açılmasını öngören anlaşmanın onaylanmasına ilişkin Yasa Tasarısı, TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

 

8- AKP Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz gazetecilere yaptığı açıklamada, orman vasfını yitirmiş arazilerin satışıyla ilgili Anayasa değişikliği konusunda kararlı olduklarını belirterek, TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta 13 yasa tasarısının görüşüleceğini söyledi.

 

9- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un Türkiye’nin kredi notunu B-‘den B’ye yükselttiği bildirildi.

 

10- Amerikalı sinema oyuncusu Bob Hope 100 yaşında yaşamını yitirdi.

 

 

29 TEMMUZ 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 4949 Sayılı ‘İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı. Cuumhurbaşkanı Sezer ayrıca, 4955 sayılı ‘Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Yeniden Yapılandırılması ile Tütün ve Tütün Mamullerinin Üretimine, İç ve Dış Alım Satımına, 4046 Sayılı Kanunda ve 233 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yaapılmasına Dair Kanuna Bir Geçici Madde Eklenmesi Hakkında Kanun’u onayladı.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Hazine’nin borçları çevirebilmesi için 2-B statüsündeki arazilerden gelecek kaynağın zorunlu olduğunu söyledi. Ayrıca Başbakan Erdoğan, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nun  raporu kapsamında yasama ve yürütme olarak ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını belirtti.

 

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Başbakanlık’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşmede, 1 Ağustos’ta toplanacak olan Yüksek Askeri Şura ile Irak’a Türk askeri gönderilmesi konuları ele alındı.

 

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin Irak’a asker gönderme kararını verdiğini, şimdi bu karara toplumu hazırlamaya çalıştığını söyledi. Baykal, asker gönderme için BM ya da NATO kararı alınması gerektiğini belirtti.

 

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Mavi Akım Projesi’nden gaz alımına 1 Ağustos’tan itibaren yeniden başlanacağını söyledi.

 

6- Topluma Kazandırma Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

7- Orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışına imkan veren ve milletvekili seçilme yaşını 25’e düşürülmesini öngören Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

8- TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu “Sağlık, sosyal güvenlik ve özelleştirme” alt komisyonu raporunda, sağlık ve sosyal güvenlik sektörlerindeki yolsuzlukların hala devam ettiği belirtildi. Raporda, sağlıkta her geçen gün yeni yolsuzluk usullerinin ortaya çıktığı belirtilirken sosyal güvenlikte de düzeltilen yapının kamu ihale yasasıyla yeniden ‘tepetaklak’ olduğu belirtildi.

 

9- Türkiye Sanayici İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) işbirliği ile düzenlenen ‘e-TR’ ödülleri ve kongresi yapıldı. Kongreye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun katıldı.

Başbakan Yardımcısı Şener, teknolojinin gayri safi milli hasılaya olan oranlarına bakıldığında Türkiye’nin dünya ortalamasının altında olduğunu söyledi.

Bakan Coşkun da Türkiye’nin artık klasik devlet anlayışı ile yönetilemeyeceğini belirterek “e-Devlet teknolojisine ayak uydurmak zorundayız” dedi.

 

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) üyeliğine öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı.

 

11- Türkiye’de bulunan Suriye Başbakanı Muuhammed Mustafa Miro, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşmede, petrol ve doğalgaz alanında ortak projelerin geliştirilmesi ve bu alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalanırken, Mısır ve Suriye doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması için çalışma başlatılması kararlaştırıldı.

12- Uluslararası İnsan Hakları Örgütü Human Rights Watch (HRW), Afganistan’da polis, istihbarat yetkilileri ve Afgan milisleri tarafından gerçekleştirilen silahlı soygun ve adam kaçırma olaylarının yaygınlaştığını belirten bir rapor yayımladı.

 

13- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington’da İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD’nin Yahudi devleti İsrail’in güvenliğine sarsılmaz derecede önem verdiğini belirterek, tarafları barış sürecinde daha fazla adım atmaya çağırdı.

Şaron ise duvar inşasının süreceğini, fakat duvarın Filistinlilere olumsuz etkisini en aza indirmek için elden geleni yapacağını söyledi.

 

14- ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers Hindistan ziyaretinde başkent Yeni Delhi’deki ABD Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında, Türk askerinin kontrolüne verilmesi düşünülen Bağdat’tan Tikrit’e kadar Irak’ın merkezinin hala savaş bölgesi olduğunu söyledi. Myers, Irak’taki Amerikan askerlerine karşı saldırıların yüzde 80’inin bu bölgede meyada geldiğini belirtti.

 

15- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada “PKK’nın artık Kuzey Irak’ta yeri yok. PKK kampları kapatıldıktan sonra Kuzey Irak’ta Türk askerine gerek kalmayacak” dedi.

 

16- ABD birliklerinin, Irak’ın Tikrit kentine düzenledikleri baskında, 12 üst düzey yetkiliyi yakaladıkları bildirildi.

 

 

 30 TEMMUZ 2003

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, birinci yasama yılının tamamlanması nedeniyle basın toplantısı ve resepsiyon düzenledi. Başkan Arınç Meclis’in geçen dönemlere oranla yüzde 40 daha fazla çalıştığını, harcamalarda ise yüzde 23 tasarruf yaptıklarını belirterek, 184 tasarının yasalaştığını, bunlardan 9’unun Cumhurbaşkanı’nca iade edildiğini bildirdi. Başkan Arınç “AB uyum yasaları demokrasi ve özgürlük açısından ülke tarihinde dönüm noktalarından biri olacaktır. Meclis’in itibarı ve kalitesi yükseldi” dedi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) 40. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’deki işsizlik sorunu, orman arazileri ve AB üyeliği konularında açıklamalarda bulundu.

 

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile sektör temsilcilerinin katıldığı “İlaç sektörünün sorunları ve çözüm önerileri” konulu toplantı yapıldı.

Bakan Coşkun toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ilaç alımlarının Devlet İhale Yasası dışında tutulması gibi girişimlerde bulunulduğunu belirterek, Maliye Bakanlığı başkanlığında konunun hassasiyetle takip edileceğini belirtti. Bakan Coşkun, mutabakat sağlanamadığı için, şu anda ilaç alımlarının İhale Yasası kapsamından çıkarılmadığını söyledi.

 

4- AB’ye tam üyelik çalışmaları kapsamında hazırlanan 37 maddelik, 7. Uyum Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

 

5- Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen “Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi” yeniden düzenlenerek TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

6- Kamu İhale Yasası’nda değişiklik yapan tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

7- Kambiyo Affı Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

8- 20 yaşın üzerindeki araçlarını hurdaya çıkararak yeni araç alanlara Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi getiren Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

9- Orman niteliğini kaybetmiş alanların satışını sağlamak için Anayasa’da değişiklik yapan düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

10- 2003 Mali Yılı Bütçe Kanunu’nun bazı hükümlerini yeniden düzenleyerek ilgili kanunlara ekleyen Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda değiştirilerek kabul edildi.

 

11- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurulu, Başkan Kemal Gürüz başkanlığında toplandı.

Kurul tarafından yayımlanan bildiride, taslağın siyasi amaç taşıdığı belirtilirken taslağın mevcut haliyle yasalaşması durumunda üniversitelerin daha baskıcı bir rejimle yönetileceği bildirildi.

 

12- CHP Ağrı Milletvekili Cemal Kaya partisinden istifa etti.

 

13- İngiltere’nin Irak Özel Temsilcisi John Sawers resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

 

14- BM Çocuk Fonu’nca (UNICEF) yayımlanan “Çocuk Sömürüsüne Son:

Kaçakçılığı Durdurun” başlıklı raporda, her yıl 1 milyon 200 bin kadar çocuğun 10 milyar dolara satıldığı bildirildi.

 

15- ABD’nin, Arnavutluk, Bosna Hersek, Cibuti, Mauritius ve Zambia ile Amerikan vatandaşlarını savaş suçlarına bakmak amacıyla kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) teslim etmemelerine ilişkin ikili anlaşma imzaladığı bildirildi.

 

16- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail’in barış için hazırlanan ‘Yol Haritası’nın gereklerine yeterince uymadığını belirterek “Şimdiye kadar uygulananlar yetersizdir” dedi. Arafat, duvarı, kentler ve kasabalar etrafında örülen bir ‘Berlin Duvarı’  olarak inşa ettiğini söyledi.

 

17- Irak’taki Şii El Dava Partisi’nin Sözcüsü İbrahim El Caferi’nin, 13 Temmuz’da kurulan Geçici Hükümet Konseyi’nin ilk başkanı olarak atandığı bildirildi.

 

 

31 TEMMUZ 2003

 

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Dışişleri Komisyonu üyeleriyle yaptığı toplantıda, Irak’a asker göndermek için koşulların oluşmasının zaman alacağını belirterek “Türk askeri Bosna’da nasıl karşılandıysa Bağdat’ta da öyle karşılansın istiyoruz, bu şartlar oluşmadan gitmeyiz” dedi.

 

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, kayıt dışı ekonominin önlenmesi amacıyla mal ve hizmet alımlarında 5 milyar liranın üzerindeki ödemelerin bankacılık sisteminden geçirilmesini düzenleyen tebliğ hakkında yaptığı açıklamada “5 milyar liranın üzerindeki ödemeyi Bankalar Birliği ve TOBB ile yaptığımız toplantıda aldığımız kararla 10 milyar liraya çıkardık. Çünkü bu bir geçiş dönemi” dedi.

 

3- Prof. Dr. Tunç Erem başkanlığındaki Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Toplantısı'na katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, toplantıya ara verildikten sonra YÖK'ten ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 Bakan Çelik, YÖK yasa taslağı konusunda kendileriyle çalışması ve sürekli diyalog içinde bulunması için kurula bir alt komisyon kurulmasını teklif ettiklerini, teklifin kabul edilmediğini söyledi.

ÜAK Başkanı Tunç Erdem de toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Bakan Çelik’in “komisyon kurulacak” şeklindeki sözlerini değerlendirerek, bugün için böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

 

4- Derneklerin iş, eylem ve denetiminin Emniyet Genel Müdürlüğü yerine İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulacak bir daire tarafından izlenmesini öngören Yasa Tasarısı, Milli Eğitim Temel Kanunu’nda değişiklik öngören Yasa Tasarısı, Anayasa Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiği lojman satışıyla ilgili Bütçe Kanunu maddesini yeniden düzenleyen Yasa Tasarısı, Özelleştirilme sürecinin hızlandırılması ile Türk Telekom ve Milli Piyango İdaresi’ni özelleştirme kapsamına alan Yasa Tasarısı ile Kızılağaç ve aşılı kestaneliklerin orman alanı dışına çıkarılmasını içeren Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

5- CHP Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu partisinden istifa etti.

 

6- Merkez Bankası Başkanlığı, Şubat 2001 kriziyle ilgili olarak basında çıkan eksik ve yanlış değerlendirmelere yanıt vermek amacıyla hazırladığı raporunu açıkladı.

 

7- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Murat Sungar, AB ülkelerinin büyükelçilerine 7. AB Uyum teklifi ve Ulusal Program (UP) hakkında brifing verdi. Büyükelçi Sungar, brifing öncesinde yaptığı açıklamada, gelecek yılın “uygulama yılı” ilan edildiğini belirterek, bu süreçte Türkiye’nin AB’ye uyum yasaları uygulamasının inceleceğini söyledi.

 

8- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay basına yaptığı açıklamada “Adına ister tarife farklılaştırması, isterse bölgesel tarife uygulaması denilsin, dağıtım şirketlerinin kendi gerçek maliyetlerini yansıtan elektrik tarife tekliflerini onaylamak üzere EPDK’ya sunması yasal zorunluluktur” dedi.

 

9-Türk-İş Yönetim Kurulu tarafından 51. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yapılan açıklamada, konfederasyonun 51 yıllık hayatı boyunca belirli özelliklerini ve ilkelerini koruduğu ve bugün de korumaya devam ettiği belirtildi.

 

10- Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 10. Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda Başkanlığa Oğuz Satıcı seçildi. Toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen katıldı.

Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, hükümetin döviz kurunda yaşanan dalgalanmalara müdahale etmediği yönündeki eleştirileri değerlendirerek “Bu gidiş bir iki ay sürebilir. Sonra bunda da istenen noktaya gelinecektir” dedi.

Bakan Tüzmen de ihracatçıları, istihdam, ihracat miktarı ve dış ticaret hacmine göre üç kategoriye ayıran onaylanmış ihracatçı kavramı getireceklerini söyledi.

Satıcı ise yaptığı konuşmada, Hazine’nin borçlanma ihtiyacının yarattığı şişkin kazancın, kurum üzerinde yarattığı baskının ihracatçıyı son derece zor duruma soktuğunu belirtti.

 

11- ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, PKK/KADEK’in ABD yasalarına göre terorist bir örgüt olduğu belirtilerek “ABD’nin PKK/KADEK liderleri için üçüncü ülkelerde siyasal sığınma sağlama çabası içinde olduğu iddia edilmiştir. Bu haberler, tamamıyla gerçek dışıdır. ABD, Türkiye ile eşgüdüm içinde, PKK/KADEK tehdidini bertaraf etmeye kararlıdır” denildi.

 

12- Türkiye’de bulunan İngiltere’nin Irak Temsilcisi John Sawers Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada “Türkiye’nin Irak’a asker göndermesinin çok sıcak karşılanacağını düşünüyorum” dedi. Savers, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Ayrıca Sawers, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Türk askerinin Kuzey Irak’ta görev yapmasının akıllıca olmayacağını, sünni ve Arapların yoğun olduğu bölgelerde olmasının daha uygun olacağını söyledi.

 

13- Türkiye’de bulunan Irak Anayasal Monarşi Hareketi lideri Şerif Ali Bin Hüseyin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. Bin Hüseyin, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türk askerinin Irak İstikrar Gücü’ne katılımının yararlı olacağını belirterek, Irak’ın kültürel, dini ve etnik yapısını daha yakından tanıyan Türk askerlerinin ABD’lilerin yaptığı bazı hataları yapmayacağını söyledi.

 

14- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin, Irak’a İstikrar Gücü göndermek için BM kararı alınması konusunda istekli olmadığını belirterek, Türkiye, Pakistan ve Fas’la asker konusundaki ikili görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

 

 

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106