19.6.2003
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 2003

 

 

1 HAZİRAN 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya İçme Suyu ve Suğla Projeleri’nin açılış törenine katıldı.

2- Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 92. yıl dönümü, İstanbul’da düzenlenen törenlerle kutlandı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk yayımladığı mesajda “Hava Kuvvetleri, bugüne kadar olduğu gibi yarın da Atatürk ilke ve inkılaplarının en büyük takipçisi ve ülkemizin hür semalarının yılmaz bekçileri olacaktır” dedi. Gün dolayısıyla Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı Orgenaral Hilmi Özkök de birer mesaj yayımladılar.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TRT-1 televizyonunda yayınlanan ‘Pazar Panorama’ adlı programa katıldı. AB reform teklifinde yer alan ve tepki çeken ‘apartmanlarda ibadethane’ önerisinden vazgeçildiğini açıklayan Başbakan Yardımcısı Gül, seçimlerde Türkçe dışında propagandanın da sakıncalı bulunarak taslaktan çıkarıldığını söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç’un soru önergesine verdiği yanıtta, memur, işçi ve emeklilerden konut edindirme yardımı adıyla 1 Ocak 1987’den beri dokuz yıl yapılan ve 1995 sonunda kaldırılan konut edindirme kesintisi hesabının tasfiye edileceğini söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, kimi çevrelerin Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) AB üyeliğinin başlıca engeli gibi göstermeye çalıştıklarını belirterek “TSK, AB’ye değil, kimi AB üyelerinin oyunlarına karşıdır” dedi.

6- G-8 ülkeleri devlet ve hükümet başkanları, ekonomik büyüme, kalkınma ve güvenlik konularındaki son gelişmeleri tartışmak üzere Fransa’nın Evian kentinde bir araya geldi.

Toplantının ilk gününde, G-8 ülkeleri dışında 14 ülkenin hükümet ve devlet başkanları ile 5 uluslararası örgütün temsilcilerinin de katıldığı “genişletilmiş diyalog” konulu bir oturum düzenlendi.

7- Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin ile ABD Başkanı George W. Bush, Rusya’nın St. Petersburg kentinde bir araya geldi. Yapılan ikili zirvede Başkan Bush, Moskova’nın Irak’a yönelik yaptırımların kaldırılması kararına verdiği desteğe teşekkür ederken, Irak’ın yeniden inşasında BM’nin rolüne ilişkin Rusya ile anlaştıklarını söyledi.

Başkan Putin ise “Rus şirketlerinin Irak’ta iyi iş deneyimleri var. Irak yönetimiyle çalışmaya ve Irak’ın tüm ihtiyacını karşılamaya hazırız” dedi.

Zirvede ayrıca, Rus Parlamentosu’nun Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nın onaylanması üzerine bir protokol imzalandı.

8- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, merkezi Londra’da bulunan El Hayat gazetesine yaptığı açıklamada, köktendinci Hamas örgütünün İsraillilere yönelik saldırıları durdurması için Mısır girişimleri olduğunu ve örgütle gelecek hafta ateşkes olabileceğini söyledi.

2 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Hakimler ve Savcılar Yasası’nda Değişiklik Öngören Yasa”, “Genel Kadro ve Usulü Hakkında Yasa Hükmünde Kararnamenin Eki Cetvellerinin Sağlık Bakanlığına Ait Bölümünde Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa” ve “Türk Vatandaşlığı Yasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa”yı onayladı.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıda AB’ye 6. uyum teklifi ve ulusal program hazırlıkları, sağlık hizmetlerinin tek çatı altında toplanmasına dönük çalışmalar ele alındı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek “Hükümet olarak AB fırsatını kaçırmanın sorumluluğunu üzerimize almak istemiyoruz dedi. Bakan Çiçek ayrıca, Temmuz’dan itibaren SSK’ya bağlı olanların Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesislerinden, devlet memurlarının da SSK’ya bağlı sağlık tesislerinden yararlanabileceklerini bildirdi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’nda düzenlenen “İpek Yolu-2003 General/Amiral Semineri”nin açılışında yaptığı konuşmada, AB’yi teröre karşı tutumu nedeniyle eleştirerek, AB’nin PKK’yı Türkiye’nin çabaları ile terör listesine aldığını, ancak PKK’nın uzantısı olan KADEK’i terör örgütleri listesine almadığını belirtti. Orgeneral Özkök “Bu durum, terör eylemlerine devam eden ve halen 5000 kadar silahlı militanı bir tehdit unsuru olarak elinde bulunduran KADEK terör örgütünün bugüne kadar yaptığı terör eylemlerine destek anlamına gelmekte ve terör örgütünü cesaretlendirmektedir” dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan düzenlediği basın toplantısında ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun “Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu” toplantısında yaptığı konuşmada, Merkez Bankası’nın özerk bir kuruluş olduğunu belirterek, hükümetin şu anda bankaya müdahale etmek istemediğini, hassasiyetle izlediğini söyledi.

6- Diyanet İşleri Başkanlığı’na atanan Prof. Dr. Ali Bardakçıoğlu, göreve gelmesiyle yayımladığı ilk mesajında, dinin gerilim, siyasi çekişme ve kısır polemiklerin kaynağı ve konusu olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.

7- TÜSİAD Başkanlar Konseyi toplantısından sonra gazetecilerin Başbakan Erdoğan’ın Merkez Bankası’na yönelik ‘faiz indirimi’ konusundaki açıklamalarına ilişkin sorularını yanıtlayan Başkan Tuncay Özilhan, Merkez Bankası’na baskı yapılmaması gerektiğini belirterek, Bankanın faizden önce birinci önceliğinin enflasyonu düşürmek olduğunu, herkesin bu yapı içinde düşünmesi gerektiğini söyledi.

8- Ege sorununun çözümüne yönelik Türkiye ve Yunanistan arasında sürdürülen ‘istikşafi’ görüşmelerin 11’incisi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Anastase Skopelitis arasında gerçekleşti.

9- Fransa’nın Evian kentinde yapılan G-8 zirvesinin ikinci gününde küresel ekonomi, teröre karşı mücadele ve silahlanma yarışı konuları ele alındı.

10- Hindistan’da aşırı sıcaklardan dolayı ölenlerin sayısının 1000’e çıktığı bildirildi.

3 HAZİRAN 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, AB ile tam üyeliğin hükümetin öncelikli hedeflerinden biri olduğunu belirterek, iki hafta içinde ulusal programı revize ederek AB‘ye sunacaklarını, Türkiye’nin bu konuda vakit kaybetmeye tahammülü olmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Türk-Amerikan dernekleri üyeleriyle yaptığı görüşmede, Türkiye’nin Irak Savaşı’nda ABD’ye sağladığı kolaylıkların Amerikan halkınca yeterince bilinmediğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde kritik bir aşamaya geldiğini ve tam üyelik görüşmelerinin 2005 yılında başlayacağını belirterek, bunu ihtimal olmaktan çıkarıp gerçekliğe dönüştürmenin herkesin ortak görevi olduğunu söyledi. AB üyeliğinin iç siyaset tartışmasının parçası haline dönüştürülmemesi gerektiğini ve AB üyeliğinin partiler üstü bir mesele olduğunu belirten Baykal, hükümete “AB üyeliğini siyasi çekişme konusu yapmayın” uyarısında bulundu.

3- Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki yönetim kadrolarında vekaleten, tedviren veya geçici olarak görevde bulunanların asli görevlerine döndürülmesine ilişkin işlemin yürütmesini durdurdu.

4- Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu tarafından “Yoksullukla Mücadele Kapsamında Sürdürülebilir Üretim ve İstihdam Projelerinde Yeni Arayışlar” konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıya katılan Devlet Bakanı Güldal Akşit, 1990’da kadının işgücüne katılımı yüzde 34 iken bunun 2000 yılında yüzde 23’e düştüğünü söyledi.

Devlet Bakanı Beşir Atalay da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’nun kaynaklarını arttıracaklarını, bunun büyük bölümünü de yoksula doğrudan yardım yerine üretim ve istihdama ayırarak kullanacaklarını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ise Türkiye’nin işsizlik sorunu en yüksek ve gelir dağılımı en bozuk 5-10 ülke arasında bulunduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Denizli’de Vali Recep Yazıoğlu’nu ziyaret etti. Bakan Unakıtan burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, Irak’la en çok iş yapan ülkeler arasında Türkiye’nin ABD ve İngiltere’den sonra 3. büyük ülke olduğunu söyledi. Bakan Unakıtan ayrıca, Avrupa’da sağlık merkezlerinin turizm ve ekonomiye yüksek düzeyde katma değer getirdiğini belirterek “Avrupa’da sağlık turizmi ile ilgili hizmet pahalı. Eğer biz bu alanda iyi yatırım yaparsak Avrupalı’nın akredite olmasını sağlarız. Hükümet olarak sağlık turizmi ve bilişim sektörüne yüksek miktarda özel teşvikler getireceğiz” dedi.

Bakan Tüzmen ise ihracata dönük üretimiyle Denizli’nin olağanüstü bir başarıyı yakaladığını belirterek “Kendi becerileriyle dünya çapında başarıya imza atan iki şehrimiz var. Biri Denizli, diğeri Gaziantep. Devlet buralara yatırımda geç kaldığı için buradaki özel sektör kendi modelini oluşturdu” dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, buğday fiyatlarına üretici örgütlerinden gelen tepkiler üzerine düzenlediği basın toplantısında, buğday maliyetlerinin 264 bin lira ile 315 bin lira arasında değiştiğini belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıklanan fiyattan gelen bütün buğdayı alacağını, fiyatları daha aşağıya düşürmeyeceklerini söyledi. Hazine’nin alımlardan dolayı TMO’nun zararını karşılamayacağını söyleyen Bakan Güçlü, alımların yüzde 85’inin öz kaynaklar, yüzde 15’inin de yurt içi ve dışı borçlanmayla karşılanacağını belirtti.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Alman Q-Verband kuruluşunca düzenlenen “Qualification Turkey 2003, Türk-Alman Mesleki Eğitim ve İstihdamda Yaratıcılık” konulu konferansa katıldı.

Bakan Başesgioğlu yaptığı konuşmada, DİE verilerine göre, Türkiye’de 2 milyon 412 bin işsiz olduğunu, bunun toplam nüfusun yüzde 10.6’sına denk geldiğini, eğitimlilerde işsizlik oranının ise yüzde 30 olduğunu belirterek “Eksik istihdamla birlikte atıl işgücü yüzde 16’dır. İşsizliği azaltmanın ve istihdamı arttırmanın en etkili yolu, ekonomik büyümedir. Her yıl işgücü piyasasına giren 700 bin gencimize iş yaratabilmek için, ekonomimizin en az yüzde 6 büyümesi ve bu büyümenin süreklilik arz etmesi gerekmektedir” dedi.

Bakan Çelik ise milyonlarca lise mezununun aldıkları eğitimin iş dünyasınca istenen özelliklere sahip olmadığını ve orta öğrenim mezunlarının yüzde 66’sının genel liselere yöneldiğini belirterek “Biz en kısa sürede meslek liselerini, mesleki teknik eğitimi öncelikli olarak programımıza alıyoruz ve Türkiye’de ortaöğretimde meslek liselerinin oranını asgari yüzde 65’e çıkarmak için gayret gösteriyoruz. Dünyanın gittiği yer burasıdır. Bizim de yapmamız gereken budur” dedi.

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, AB’ye uyum teklifine genel olarak pozitif baktıklarını belirterek “AB bizim başlattığımız proje. AB bayraktarlığını kimseye bırakmamız mümkün değil. 6. uyum teklifine olumlu bakıyoruz” dedi. Ağar, özel radyo ve televizyonlarda Türkçe’nin dışında dillerle yayın yapılabileceğini belirterek, Kürtçe müzik ve haber yayınlarının RTÜK tarafından denetlenebileceğini söyledi. Ağar ayrıca, pakette yer alan Terörle Mücadele Yasası’nın 8. Maddesi’nin kaldırılmasını da desteklediklerini, ayrıca seçimlere yabancı gözlemci katılmasına ilişkin düzenlemeye de karşı olmadıklarını söyledi.

9- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Türk-İş yönetimi, toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında bir görüşme yaptı.

Türk-İş Başkanı Salih Kılıç yaptığı açıklamada, hükümete ilk altı ay için gerçekleşen enflasyon ve yüzde 10’luk refah payı, 2,3 ve 4. aylık dönemler için de gerçekleşen enflasyon ve yüzde 5’lik refah payı verilmesini öngören tekliflerini verdiklerini söyledi.

10- Aydın Ticaret Odası’na yaptığı ziyarette açıklamalarda bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin faiz, borsa ve döviz dengesi üzerinde oturduğunu, bunun kriterinin üretim olduğunu belirterek, önümüzdeki günlerde sanayici ve ihracatçıyı kritik günlerin beklediğini söyledi.

11- KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Zeki Bulunç, Zaman gazetesine AB Komisyonu’nun KKTC için hazırladığı 12 milyon Euro tutarındaki yardım paketiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bulunç, paketteki “KKTC’nin tarım ürünlerinin Rum Kesimi üzerinden dünya pazarına açılabileceği” ifadelerinin ambargoyu kaldırmayacağını belirterek, düzenlemenin Rum kesiminin çıkarlarına hizmet etmekten öteye geçmeyeceğini söyledi.

12- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye-Romanya-Bulgaristan Cumhurbaşkanları Üçlü Doruk Toplantısı’na katılmak üzere, Romanya’nın Köstence kentine gitti. Cumhurbaşkanı Sezer burada, Romanya Cumhurbaşkanı Ion Iliescu ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’la bir araya geldi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sezer, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Hazar Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Sergi ve Konferansı’nın 10. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında “Yıllarca kimi çevrelerce bir rüya olarak değerlendirilen ve doğu-batı enerji koridorunun temel ayağını oluşturan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ham petrol boru hattı tasarısında yapım aşamasına geçilmiş, her üç ülkede de boru döşeme çalışmalarına başlanmıştır” dedi.

13- Resmi temaslarda bulunmak üzere Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Japon İmparatoru Akihito tarafından kabul edildi. Japonya Üst Meclisi’ndeki parti temsilcileriyle de bir araya gelen Başkan Arınç, Irak’ta yeniden yapılanma ve demokratikleşme sürecinde Japon askerlerinin Irak’a gelmesinden memnun olacaklarını söyledi.

14- İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan ve Türkiye’yi Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün temsil ettiği NATO Dışişleri Bakanları İlkbahar Dönemi Toplantıları sona erdi.

Toplantının sonuç bildirgesinde, terorizmin her türü kınandı ve terorizmle etkin mücadele kararlılığı dile getirildi. Toplantıda ayrıca, Afganistan’daki barış gücü komutasının NATO’ya geçmesinin kararlaştırıldığı, ayrıca Irak’taki uluslararası barış gücünün komutasını alacak olan Polonya’ya destek kararı çıktığı bildirildi.

Toplantılar çerçevesinde ikili temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Gül, Polonya Dışişleri Bakanı Wlodzimierz Cimoszewicz, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grosmann, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Ermenistan Dışişleri Bakanı Vatan Oskanyan ve Rusya Dışişleri Bakanı İvan İvanov’un da aralarında bulunduğu bir çok ülke temsilcisiyle bir araya geldi. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel meseleler ele alındı.

NATO Genel Sekreteri George Robertson da düzenlediği basın toplantısında, bazı bakanların, Mısır’da yapılan ve Ürdün’de de sürecek olan Ortadoğu görüşmelerinin başarılı olması ve bölgede bir istikrar gücüne ihtiyaç duyulması halinde NATO’nun katkıda bulunabileceğinin işaretini verdiklerini söyledi.

15- Dünyanın en zengin 8 ülkesinin Fransa’nın Evian kentinde gerçekleştirdikleri G-8’ler zirvesi sona erdi.

Zirvenin sonuç bildirgesinde Ortadoğu barışı ve nükleer silah tehditlerine ilişkin ortak belirlemelere yer verildi. Açıklamanın ‘Ortadoğu’ ile ilgili bölümünde Filistinlilerle İsraillilerin ‘Yol haritası’ olarak adlandırılan barış planını kabul etmelerinin memnuniyet verici olduğu, bulunacak çözümün Lübnan ve Suriye’yi de kapsaması gerektiği belirtildi. Ayrıca, İran ve Kuzey Kore’deki nükleer silah tehdidiyle mücadele çabalarında birlikte hareket edileceği belirtildi. Liderler, açıklamanın ‘Irak’ bölümünde ise “tam egemen, istikrarlı ve demokratik bir Irak’tan yana olduklarını belirttiler.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac zirvenin sonunda “BM’nin desteklediği herhangi bir askeri harekatın meşru olmadığı” görüşünü yinelediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise zirvenin sona ermesinin ardından düzenlediği basın toplantısında “İran komşumuz. Onunla işbirliği yapıyoruz. İşbirliğine devam edeceğiz” dedi.

16- ABD Başkanı George W. Bush Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah, Bahreyn Kralı Hamid Bin İsa El Halife, Fas Kralı Muhammed, Ürdün Kralı Abdullah ve Filistin Başbakanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Başkan Bush görüşmede terörün bozguna uğratılması gerektiğini belirterek “İsraillilerle Filistinliler arasındaki uzlaşmayı birkaç kişi, birkaç katil ve terorist engelleyemez” dedi.

Ürdün, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Filistin Yönetimi adına açıklama yapan Mübarek de “Terorist gruplar dahil yasadışı örgütlere desteğin ulaşması için hukukun gücünü kullanacağız” dedi. Mübarek ayrıca, Filistin Devleti’nin 2005 yılında kurulmasını öngören yol haritasını benimsediklerini belirtti.

17- AB Komisyonu, KKTC için hazırladığı 12 milyon Euro tutarındaki yardım paketini resmen açıkladı. AB Konseyi ve AP’ye sunulan yardım paketi ‘mali yardım’ ve ticaret kolaylığı’ başlıklarıyla iki bölümden oluşuyor.

4 HAZİRAN 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi bir ziyaret için Türkiye’de bulunan Moldavya Başbakanı Vasile Tarlev’i kabul etti. Başbakan Erdoğan görüşmede, iki ülke illişkilerinde önemli bir yer tutan Gökoğuzlar’a özerklik statüsünün anayasal güvenceye alınmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Muğla Ticaret Odası’nın yaptırdığı ve 99 işyerinden oluşan ticaret merkezinin temel atma törenine katıldı.

Hisarcıklıoğlu, CHP’nin Baykal ile büyük bir değişim içinde olduğunu, özel sektöre ve işadamlarına olan ilgisinin kendilerini sevindirdiğini belirtti.

Baykal da siyasilerin işadamlarını arka bahçeleri olarak görmemelerini istediğini söyledi.

3- Danıştay emekliye ayrılanların durumuna ilişkin Başbakanlık’a görüş bildirdi. Danıştay, 61 yaşını doldurduğu için emekli edilen memurların, göreve iade edilmesi gerektiğini belirtti. Görüşte, Anayasa Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı üzerine, söz konusu düzenlemenin hukuki dayanaktan yoksun kaldığı belirtildi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada, tüm öğrencilere ücretsiz kitap projesini, kitap dağıtarak uygulamayacaklarını söyledi. Yayınevlerinin mağdur olmaması için bu tür bir uygulama yapacaklarını belirterek “Nakdi gönderelim, insanlar kendi kitabını kendi alsın, böylelikle kırtasiyeci de zarar görmesin” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Zaman gazetesini ziyaret ederek gündemde bulunan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

6- TBMM Genel Kurulu’nda, Ulusal Bor ve Ürünleri Araştırma Enstitüsü kurulmasına ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

Ayrıca BM Medeni ve Siyasi Haklar ile Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar uluslararası sözleşmelerinin onayını uygun bulan yasa tasarıları TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

7- Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Metin Kilci, 2003 yılı özelleştirme programının ilk 5 aylık uygulamalarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Kilci, Temmuz ayı içerisinde Telekom’da bir yol haritası oluşturmayı ümit ettiklerini söyledi. Kilci ayrıca, Tüpraş’ta ise 7 Haziran’da teklif verme sürecinin başlayacağını açıkladı.

8- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından hazırlanan “Türkiye Ekonomisi 2003’ raporu Başkan Ali Bayramoğlu tarafından açıklandı.

9- Romanya’nın Köstence kentinde yapılan Türkiye-Romanya-Bulgaristan Cumhurbaşkanları 6. Doruk Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Romanya Cumhurbaşkanı Ion Iliescu ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ortak basın toplantısı düzenlediler. Toplantının ardından yapılan açıklamada, Güney Doğu Asya’nın istikrarı ve bölgede güvenin inşası için Türkiye, Romanya ve Bulgaristan arasındaki üçlü siyasi diyalogun önemine işaret edilerek üç ülkenin, bölgede ve bu bölgenin çevresinde istikrar, güvenlik ve barış sürecine daha somut katkı sağlaması, bölgede daha büyük rol üstlenmeleri konusunda siyasi iradelerini vurguladıkları belirtildi.

10- NATO Dışişleri Bakanları İlkbahar Dönemi Toplantıları için İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NATO Genel Sekreteri George Robertson’la görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül, TBMM tatile girmeden önce AB kriterlerinin yerine getirilmesini hedeflediklerini söyledi. 6. uyum teklifine ilişkin sorular üzerine, bu konuda normal olanın, Bakanlar Kurulu kararıyla teklifin Meclis’e gönderilmesi olduğunu belirterek “Milli Güvenlik Kurulu (MGK) beklenecek diye bir şart söz konusu değildir” dedi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Gül, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya gelerek Türkiye’nin AB üyeliği süreci ve ikili ilişkileri görüştü.

11- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Almanya’nın başkenti Berlin’de Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) bahar toplantılarına katıldı. Bakan Babacan yaptığı konuşmada, AB üyeliği perspektifinin Türkiye’ye büyük normlar ve standartlar getireceğini ve Kopenhag kriterlerinin yıl sonuna kadar yerine getirileceğini söyledi.

12- Hollandalı Hırıstiyan Demokrat Parlamenter Arie Oostllander tarafından hazırlanan Türkiye raporu, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) görüşüldü. Oostlander görüşmeler sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye’de siyasi konularda ‘komutanların’ çok fazla ön plana çıktığını iddia etti ve Türkiye’de AB’nin kurumlarını temel alan bir anayasanın yapılması gerektiğini söyledi.

Rapordaki ‘dini yaklaşım’ nedeniyle Oostlander’i eleştiren bir grup parlamenter, rapora muhalefet şerhi koydu. Kültürel farklılıklar nedeniyle Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkılamayacağı belirtildi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ise AB’ye üye ülkelere “Türkiye’ye yönelik tutumlarını netleştirmeleri” çağrısında bulunurken, Türkiye’yi de “Kopenhag siyasi kriterlerinin yerine getirilmesi konusunda zamanın daraldığı” konusunda uyardı.

13- ABD Başkanı George Bush, İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Filistin Başbakanı Mahmud Abbas, Ortadoğu’da barış sağlanması için AB, ABD, Rusya ve BM tarafından hazırlanan yol haritasını görüşmek üzere Ürdün’ün Akabe kentinde bir araya geldiler.

Zirve sonrasında düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Filistin Başbakanı Abbas, İsrail işgaline karşı başlatılan intifadayı sona erdirme sözü verdi. İsrail işgalinin de sona ermesini isteyen Abbas “İntifadanın silahlanmasını durdurmak için tüm olanaklarımızı kullanacak ve bunu başaracağız” dedi.

5 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer “5 Haziran Dünya Çevre Günü” nedeniyle yayımladığı mesajında, çevre sorunlarının çözümlenmesinin, kısa ve uzun erimli politikaların saptanmasını, uygulanmasını, sürekli kılınmasını ve tüm ülkelerin işbirliği içinde hareket etmelerini gerektirdiğini belirtti. Ayrıca, TBMM Başkan Vekili İsmail Alptekin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladılar.

2- TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, Ankara’da açılan ‘Eğitim 2003 Fuarı’nda yaptığı konuşmada, 8 yıllık kesintisiz eğitimin 12 yıla çıkarılmasının AB standartları açısından çok önemli olduğunu söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, hükümetin AB 6. uyum teklifi konusunu değerlendirdikten sonra TBMM’ye sevk edeceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül, konuyla ilgili önemli görüşmelerin Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) yapıldığını belirterek “Teklif konusundaki yetki TBMM’ye aittir. MGK’dan izin alınacakmış gibi bir hava yaratmak, Türkiye’nin AB’ye hazır olmadığını teyit etmektir” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, üzerinde toplu yapılaşma olan vakıf arazilerinin Hazine arazileriyle değiştirilmesi ile vakıf eserlerinin kiralanma süresinin 10 yıldan 29 yıla çıkarılmasının da tasarıya ekleneceğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen basına yaptığı açıklamada, TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülmekte olan kaçakçılıkla mücadele yasa tasarısının Türkiye’nin dış ticaretinin ve ihracatının önünü açacağını belirterek yeni tasarıyla ekonomik suça ekonomik ceza öngördüklerini söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye Noterler Birliği’nin 32. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2004 Aralık ayına kadar AB hedefini yakalamak için hukuk alanında yapılması gereken çok şey bulunduğunu belirterek, hak ve özgürlükler rejimini evrensel standartlara çıkarmanın öncelikleri olduğunu söyledi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM’de gazetecilere, özel sektörün zam yapmama konusundaki düşüncelerini değerlendirdi. Bakan Unakıtan, enflasyonun düşmesi gerektiğini ifade ederek, ekonomide iyileşme dönemine girildiği bir ortamda toplumun her kesimine görev düştüğünü söyledi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmound MCLoughney “Haydi Kızlar Okula” sloganı ile başlatılacak olan kampanya protokolünü imzaladı. Bakan Çelik yaptığı açıklamada, Türkiye’de 7.5 milyon okuma yazma bilmeyen insanın 6 milyonunu kadınların oluşturduğunu belirterek “Bu olumsuz tablonun ortadan kaldırılabilmesi için kadınların lehine ayrımcılık yapmak gerekiyor” dedi.

9- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen TBMM Yolsuzluk Araştırma Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, bakanlığındaki yolsuzlukların temelini İhale Yasası’nın 44. maddesine dayanarak yapılan ihalelerin oluşturduğunu söyledi.

10- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği toplantısında yaptığı konuşmada, hububat piyasasında bundan sonra da iyi gelişmeler olacağını belirterek, sezonun çiftçiler için iyi gelişeceğini umduğunu söyledi.

11- Yabancıların Türkiye’de doğrudan yatırımlarını düzenleyen kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

12- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin kuruluşuna ilişkin yasa tasarısı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul edildi.

13- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Kemal Gürüz, Kars Kafkas Üniversitesi’nin 10. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin üç temel ilkesinin kendileri için olmazsa olmaz kuralı taşıdığını belirterek, bunların cumhuriyetçilik, laiklik ve dil birliği olduğunu söyledi.

14- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu yaptığı yazılı açıklamada “Asırlar öncesinin şart ve imkanları içinde oluşan ve o döneme göre makul görünen bilgilerin ve yorumların günümüze olduğu gibi taşınmasının yetersiz kalacağı açıktır” dedi.

15- Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Hürriyet gazetesine Ziraat ve Halk Bankası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sayın, Halk Bankası’nın Kasım ayında özelleştirmeye hazır olacağını belirterek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu’nun (TESK) Halk Bankası’nı satın almasını önererek “Her kolaylığı gösteririz” dedi.

16- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu Bodrum Ticaret Odası’nda yaptığı konuşmada, uygulanan istikrar programlarının bugüne kadar hep yarı yolda bırakıldığını ve bedelinin ağır ödendiğini söyledi.

17- TOBB, TÜSİAD, İKV, İMKB, İSO, İTO, TİM, TİSK, Hak-İş, DEİK, UND, YSD ve TÜRSAB tarafından yayımlanan ortak bildiride, 6.uyum teklifi ve AB’ye yönelik adımlara destek verildiği belirtildi.

18- TBMM Başkanı Bülent Arınç resmi bir ziyaret için bulunduğu Japonya’da gazetecilere, basında Japonları İslam’a davet ettiği şeklinde çıkan haberlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, laik düşünceli ve tüm dinlere eşit mesafede duran bir insan olduğunu belirterek “Japonları İslamiyet’e çağırmam mümkün değildir” dedi.

19- Avrupa Parlamentosu’nda Hollandalı Hıristiyan Demokrat Parlamenter Arie Oostlander tarafından hazırlanan Türkiye raporu, 216 lehte, 75 aleyhte ve 38 çekimser oyla kabul edildi. Raporda, reformların sürdürülmesi halinde Türkiye’nin 2004 yılının Aralık ayında AB’ye tam üyeliği için müzakerelere başlanabileceği belirtildi.

20- ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı John Bolton Kongre’de yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer silah elde etmeye çalıştığından Washington’un emin olduğunu, Rusya’nın İran’ı kitle imha silahları geliştirme çabalarına teşvik ettiğini ve Türkiye’nin de Suriye füzelerinin tehdidi altındaki ülkeler arasında olduğunu söyledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada ise Bolton’un sözlerinin temelsiz ve gerçekle bağlantısının olmadığı belirtildi.

21- İngiltere’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lord David Hannay’ın istifasının ardından bir açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Hannay’ın kendisinin görevden ayrılmak istediğini ve bu göreve yeni atama yapmayacaklarını belirtti. Bakan Straw, bu kararın, hükümetinin, BM’nin Ada’da çözüm bulunması çabalarına verdiği desteğin zayıfladığı anlamına gelmediğini de söyledi.

6 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yedek üyeliğine Danıştay Genel Kurulu’nca gösterilen 3 aday arasından Danıştay Üyesi Fettah Oto’yu seçtiği bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Kabulde Çelebi, İş Yasası konusunda Cumhurbaşkanı Sezer’in kendilerine hak verdiği izlenimi edindiğini söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT-1 televizyonunda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, hükümete yönelik eleştirilerin ‘yolsuzlukla savaşım başlatmalarından’ kaynaklandığını belirterek “Meclis Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu çalışmalarını tamamladığı zaman bütün yolsuzluklar ortaya çıkacaktır” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca AB politikalarına dikkat çekerken, bu konunun yıllardır ihmal edildiğini ‘uyutma politikaları’ ile Türkiye’nin Yunanistan ve eski demirperde ülkelerinin gerisine düştüğünü söyledi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir dizi açılış ve temel atma töreni için gittiği Konya’da halka hitaben yaptığı konuşmada, ekonomik göstergelerin lehte gelişmeye başladığını, hükümetin Irak krizini başarıyla yöneterek ülkenin darboğaza girmesini engellediğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Anayasa Mahkemesi’nin kararını dikkate alarak yayımladığı genelgeyle, 61 yaş nedeniyle emekli edilen personele mahkemesiz geri dönüş yolunu açtı.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık’taki görüşmede, Amerikan Musevi Konseyi Başkanı Harold Tanner’den ABD’de sözde Ermeni soykırımı tasarısının engellenmesine yönelik lobi yapma sözü aldı.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya Konyaaltı Belediyesi’nin desteğiyle yaptırılan spor tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi.

7- Devlet Bakanı Güldal Akşit, partisinin Zeytinburnu İlçe Başkanlığı’nı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Güldal, toplumda suça karışarak sorun olan çocuklara ilişkin neler yapılacağının sorulması üzerine, tinerci çocukların düştükleri yolu isteyerek seçmediklerini, bunları cezalandırarak bir yere varılamayacağını belirterek “Bu çocukları bağımlılıktan kurtarıp, sağlıklı birer insan haline getirmeliyiz” dedi.

8- Devlet Bakanı Ali Babacan CNN-Türk televizyonunda yayınlanan söyleşisinde, IMF ile yürütülen mevcut programın biteceği 2004 sonundan sonra fon ile ilişkilerin ne şekilde olacağı konusunda görüşmeleri olmadığını söyledi. Bakan Babacan ayrıca, Batık bankalarda tahsilatı kolaylaştırması beklenen İcra İflas Yasası’nın bir an önce çıkması gerektiğini söyledi.

9- Devlet Bakanı Mehmet Aydın Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen ''Üçüncü Bin Yıla Girerken Türk ve Müslüman Dünyasında Sosyo Kültürel Yapının Yeniden Teşekkülü'' konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, AB ile ilişkilerin Türkiye’yi son derece önemli bir değişim süreci noktasına getirdiğini söyledi.

10- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakanlık’a bir süre önce sevkedilen 6. uyum teklifinde bir değişikliğin söz konusu olmadığını belirtti.

11- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı konuşmada, YÖK yasa tasarısının önümüzdeki yasama yılının başlangıcında TBMM Genel Kurulu’na getirileceğini açıkladı.

12- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım düzenlediği basın toplantısında, Ankara-İstanbul arası demiryolu ulaşımını 3 saat 10 dakikaya indirecek ‘hızlı tren’ projesinin temelinin atılacağını bildirdi.

13- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, işletme ruhsatı verecekleri maden sahalarından 1 katrilyon lira gelir beklediklerini söyledi.

14- ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, eski Genel Başkan Mesut Yılmaz’dan TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’na bilgi vermesini istedi. Özdemir, gizli saklı hiçbir şey kalmaması gerektiğine işaret ederek “Meclis görevini yerine getirmeli. Ancak bunu yaparken siyaseten insanların haysiyetleriyle, onurlarıyla oynanmamalı” dedi.

15- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, AKP iktidarının Türkiye-AB ilişkilerinde izlediği politikanın, geçmişteki hataları tekrarlamaktan ve milli çıkarları yok saymaktan öteye geçemediğini belirterek “AKP iktidarının Kıbrıs ve AB konusunda dönüp dolaşıp geldiği yer, başladığı noktadır” dedi.

16- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Söğütözü-MTA arası delme tünelinin açılışı sırasında yaptığı konuşmada, Başkente yakışır ulaşım hizmetlerinin sürdürüleceğini ve Ankara’nın çehresini değiştirecek önemli projelerin kademeli olarak gerçekleştirileceğini söyledi.

17- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), TÜPRAŞ’ın çıkarılmış sermayesinin yüzde 65.76’sına tekabül eden, 164 trilyon 683 milyar 490 milyon 220 bin 875 adet A grubu idare hissesinin blok olarak satış yöntemi ile özelleştirilmesinde, şirketin diğer ortaklarına çağrıda bulunma zorunluluğuna muafiyet getirdi.

18- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Kıbrıs Paneli”nde yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta masaya oturmanın Rumların taktiğini güçlendireceğini belirterek “Kıbrıs müzakerelerinin Türkiye’nin AB üyeliğine kadar uzatılması gerektiğini” söyledi.

7 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün 83. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Terörle Mücadele Yasası’na muhalefetten hükümlü Yücel Uğur, İsmail Hakkı Sadiç ve Tuncer Dilaveroğlu ile dolandırıcılık suçundan hükümlü Enveri Altunakar’ı affetti. Cumhurbaşkanı Sezer’in Adli Tıp Kurumu’nun raporlarıyla saptanan sürekli hastalıkları nedeniyle 4 mahkumun kalan cezalarının kaldırılmasına ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer’in, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yedek üyeliğine Danıştay üyesi Fettah Oto’yu seçmesine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Japonya’daki temaslarının ardından Türkiye’ye dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Japonya’da tanıtılmasını amaçlayan ziyaretin çok yararlı geçtiğini söyledi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Deniz Ticaret Odaları Konsey Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kara, deniz ve demiryolları ile ilgili yapılan yeni çalışmaları anlattı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da toplantıda, denizciliğin sadece taşıma değil bir politika ve strateji olduğunu belirterek, ekonomisi gelişmiş ülkelerin denizciliğe verdikleri önem sayesinde bugünkü konumlarına ulaştıklarını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’daki temasları sırasında yaptığı açıklamada, AKP hükümetinin kadrolaşma çalışmalarına tepki göstererek, orman arazilerinin satışı ve milletvekili dokunulmazlığı konularına değindi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Liberal Düşünce Topluluğu’nun düzenlediği düşünce ve ifade özgürlüğü konulu 2. Ulusal Sempozyum’da yaptığı konuşmada, AB’ye uyum sürecini değerlendirerek, uyum yasasında Terörle Mücadele Yasası değişikliğini korumakta kararlı olduklarını belirtti.

7- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, 12 görev bölgesinde elektrik üretim ve ticaretiyle bazı şirketlerin görevlendirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararlarının iptalini onadı.

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Merkez Bankası’nı döviz kuru konusunda ‘zamanında tedbir almamakla’ eleştirdi.

9- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yurt-Kur tarafından düzenlenen bahar şenliği etkinliklerinde yaptığı konuşmada, Erkan Mumcu tarafından tek genelgeyle görevden alınan 1041 taşra bürokratının, Danıştay’ın aldığı karar sonrası görevlerine dönebileceği mesajını verdi.

10- Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’nde ‘yasak yayın ele geçirildiği’ gerekçesiyle yönetme sorumluluğu olmayan onur kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 46 kişiyi 3’er ay hapis cezasına mahkum etti. Hapis cezası 249 milyon 139 bin lira para cezasına çevrildi.

11- A Milli Futbol Takımı, Slovakya’nın başkenti Bratislava’da yapılan 12. Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri 7. Grup'taki 5. maçında Slovakya’yı 1-0 yenerek liderliğe yükseldi.

12- Erzincan-Sivas karayolunda yolcu otobüsünün tünel girişine çarpması sonucu meydana gelen kazada 33 kişi yaralandı, 27 kişi de yaşamını yitirdi.

13- Afganistan’ın başkenti Kabil’de Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) askerlerini taşıyan otobüse düzenlenen saldırıda, 4’ü Alman olmak üzere 6 askerin öldüğü bildirildi.

14- Irak’ta Amerikan askerlerine düzenlenen saldırıda 1 Amerikan askerinin öldüğü, 4’ünün yaralandığı açıklandı.

8 HAZİRAN 2003

1- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, ‘Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi 1. Etabı’nın açılış törenine katıldı. Demiryollarının yıllardan beri ihmal edildiğini belirten Başbakan Erdoğan “Ülkeyi demir ağlarla örme kararlılığındayız” dedi.

2- AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB 6. uyum teklifinin gelecek hafta TBMM’ye sunulabileceğini belirtirken, 7. ve 8. uyum tekliflerinin de temmuz ayı sonlarına kadar bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

3- Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Filistin Başbakanı Mahmut Abbas ve İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile telefonla görüştüğü, görüşmede Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’nin Ortadoğu barışı için öngörülen yeni ‘yol haritası’na desteğini açıkladığı, Şaron’un da “Bir Ortadoğu konferansı yapılacaksa bunun Türkiye’de olması” yönünde görüş belirttiği bildirildi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Konya’da yaptığı açıklamada, hakimlerin özlük haklarının yeterli olmadığını belirterek “İşçiler alınmasın, ama bir işçinin 1.5 milyar maaş aldığı ülkede, 850 milyona hakim çalıştıramazsınız” dedi. Ülkede yaşanan gelir dağılımındaki bozukluklar ve çarpık kentleşmenin yarattığı sorunların yargıya da yansıdığını ifade eden Bakan Çiçek, bütçeden ayrılan binde 7’lik payla yargının sorunlarının çözülemeyeceğini söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 91. Genel Kurul toplantısına katılmak üzere İsviçre’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in onayına sunulan yeni İş Yasası’nın bir an önce yürürlüğe girmesini ve uygulamadaki yararlı sonuçlarının alınmasını beklediklerini söyledi.

6- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi yaptığı yazılı açıklamada “15 Mayıs 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4756 Sayılı Yasa’nın caydırıcı değil, öldürücü ağırlıktaki para cezaları yüzünden birçok gazete ve derginin iflasa ve kapanmaya mahkum edildiğini” bildirdi.

7- Türk-İş tarafından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e mektup gönderilerek, 4857 Sayılı yeni İş Yasası’nda yer alan iş güvencesine ilişkin maddenin TBMM’ye geri gönderilmesi istendi.

8- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, İran’ın nükleer programıyla ilgili uluslararası baskıların ele alındığı parlamento oturumunda yaptığı konuşmada, İran’ın atom silahı geliştirme niyetinde olduğu iddiaları reddederek, nükleer, kimyasal ya da biyolojik silah kullanımının İslam dinine göre haram olduğunu söyledi.

9- İsrail’de, Gazze Şeridi arasındaki geçiş noktası Erez’de, Filistinli militanların düzenlediği saldırıda çıkan çatışmada, 4 İsrailli ve 3 Filistinli öldürülürken, saldırının sorumluluğunu Hamas, İslami Cihad ve El Fetih örgütünün silahlı kanadının üstlendiği bildirildi.

10- AB’ye katılım için yapılan halkoylamasında Polonya, AB’ye ‘evet’ dedi.

11- Afganistan’ın başkenti Kabil’de, Uluslararası Destek ve Güvenlik Gücü’nde (ISAF) görevli Alman barış gücü askerlerini taşıyan otobüse yapılan intihar saldırısında 4 askerin ölmesi ve 29 kişinin yaralanmasının ardından, bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Gerard Shröder saldırıyı “teroristlerin alçakça ve sinsice işi” olarak nitelediğini, ancak görevin bırakılmayacağını söyledi.

9 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘İş Kanunu’nu onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından düzenlen “Mikrokredi Vasıtasıyla Yoksulluğun Azaltılması” konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, özelleştirme programını devam ettireceklerini, ancak yeni kriterler getireceklerini belirterek “Bu yüzden toplumun zayıf düşürülmek istendiği yeni alanlar meydana getirilmesin” dedi.

Toplantıya katılan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu da Türkiye’deki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Fonu’nun da mikrokredi uygulamasına benzediğini, zaman içinde işleyişinde problemler çıkan fona yeniden işlerlik kazandırılacağını söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de bulunan Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, bir gazetecinin AB Komisyonu’nun Kıbrıs’la ilgili hazırladığı pakete ilişkin sorusuna, paketin kendilerini memnun etmediğini belirterek “Ortada nihai şeklini almamış bir paket var. Olumlu gayretlerle bu sorunu çözmenin çabası içindeyiz. Ancak bu çabamız, Annan planını tümden yok farz etmek, terk etmek istikametinde değil” dedi.

Juncker de Türkiye’nin AB’ye tam üyelik sürecindeki performansının göz kamaştırıcı olduğunu belirterek, insan hakları konusunda Türkiye’de ilerleme sağlanmakla birlikte hala bazı boşluklar bulunduğunu söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD’nin düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi’nin verdiği yemekte bir konuşma yaptı. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin AB ve Avrupa-Atlantik kurumlarının bir parçası olduğunu belirterek, AB’ye uyum amacıyla hazırlanan 6. uyum teklifinin Meclis’e gönderileceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, toplantıdan önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile görüştüğünü ve Kıbrıs, NATO, AB, Yunanistan’la ilişkiler ve Ege’deki ihlal iddiaları ile ilgili konuları ele aldıklarını belirtti.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Bulgaristan Bayındırlık Bakanı Valentin Tserofski ve Enerji Bakanı Miko Kovaçev ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Bulgaristan ile yapılan anlaşmaların devamından yana olduklarını, ancak bunun için yeni bir protokol hazırlanmasının kararlaştırıldığını belirtti.

Kovaçev de imzalanmış olan anlaşma ve protokollerin uygulanması için bundan böyle de gayret gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Bulgar bakanlar daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Kahramanmaraş Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği “Tarımdaki Gelişmeler” konulu konferansta yaptığı konuşmada, tarımın gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler için önemli bir sektör olduğunu belirterek “Tarımın gelişmesi için gerekli destekleme, altyapı ve teşvikleri ortaya koyduk ve bu yolda büyük bir kaynak seferber edilmiştir” dedi.

7- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Samsun’da “Para Politikaları” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Merkez Bankası’nın kur politikalarına değinerek, sermaye hareketleri serbest iken hem faizin, hem de kurun kontrol edilemeyeceğini belirtti. Serdengeçti “Kısa dönemde yapay önlemler ile döviz kurları üzerinde bir ölçüde etki yapmayı başarmanın mümkün olduğu şüphe götürmez” dedi.

8- Rekabet Kurulu, İŞTİM’in GSM şirketi Aria’ya ulusal dolaşım sağlamayı reddeden Turkcell ve Telsim firmalarının ‘hakim durumlarını kötüye kullandığı’na karar vererek, her iki firmaya toplam 30.4 trilyon TL cezası öngördü.

9- KESK Genel Başkanı Sami Evren düzenlediği basın toplantısında, kamu emekçilerinin ücretlerinin düşük olması ve zorunlu tasarruf nemalarının ödenmemesini protesto etmek amacıyla 60 ilde eylem başlattıklarını söyledi.

10- Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı, Türkiye gazetesine Irak’taki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

11- Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 91. Çalışma Konferansı dolayısıyla İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu gazetecilerin İş Yasası hakkındaki sorularını yanıtladı. Bakan Başesgioğlu, bu kadar geniş kapsamlı bir yasanın Cumhurbaşkanı tarafından kabul görmesinin son derece önemli olduğunu belirterek, bundan sonra bu yasanın uygulanmasını sıkı bir şekilde takip edeceklerini söyledi.

12- ABD Savunma Bakanlığı Danışmanı Richard Perle, American Enterprise Institute adlı düşünce kuruluşu tarafından Washington’da düzenlenen bir toplantıda, Türk-Amerikan ilişkilerini değerlendirdi. Perle, ABD’nin Türkiye’den Suriye ve İran konusunda destek istediğinde bu desteği görememesinin Türk-Amerikan ilişkilerinde felaket sonuçlara yol açabileceğini belirtti.

10 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Şenol Demiröz’ün TRT Genel Müdürlüğü’ne atanmasına ilişkin kararnameyi onaylamayarak iade etti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Enerji Araştırma Kongresi Heyeti Cambridge Energy Research Associates işbirliğiyle İstanbul’da altıncısı düzenlenen “Üç Denizin Hikayesi: Enerji Konferansı”nın açılışında yaptığı konuşmada, doğu-batı enerji koridorunun temel ayağını oluşturan ve kimi çevrelerce yakın zamana değin gerçekleştirilmesi güç bir hayal olarak görülen Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı projesinde yapım aşamasına gelindiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca bu gelişmelerin bir sonucu olarak Türkiye’nin uzun dönemde tüm komşu ülkelerden gelecek doğalgaz ve petrol boru hatlarının birleştiği bir kavşak noktası olma yolunda olduğunu belirtti. BTC Boru Hattı projesinin, Kazakistan’ın da katılımıyla artık Aktau-Bakü-Tiflis-Ceyhan olarak adlandırılacağını da belirten Cumhurbaşkanı Sezer, ilk tankerin 2005 yılında Ceyhan’da yükleneceğini söyledi.

Konferansa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Suriye Petrol Bakanı İbrahim Haddad’ın yanı sıra 25 ülkeden 250 delege katıldı.

Bakan Güler de konferansta yaptığı açıklamada, BTC projesinin bir an önce bitmesi için yoğun çalışma içinde olduklarını, Şahdeniz projesinin de Erzurum’a kadar geleceğini belirterek “Mevcut ağımızla doğalgaz hem Türkiye’nin değişik yerlerine dağılacak hem de Yunanistan üzerinden Avrupa’ya geçecek” dedi.

Öte yandan Bakan Yıldırım da kabotaj hattında çalışan ticari gemilerin yakıtlarının çok pahalı olduğunu ve bu yakıtlardan alınan ÖTV ve KDV’nin indirilmesi veya kaldırılması gerektiğini belirterek, bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı TBMM’deki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Arınç, Meclis Yolsuzluk Komisyonu’nun çalışmalarıyla ilgili bir soru üzerine, araştırma komisyonlarının icracı kurumlar olmadığını, bu sebeple de siyasi sonuçlar doğurmayacağını söyledi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yolsuzlukla mücadelenin önünde engel görülen ‘ticari sır’ kavramının yeniden düzenleneceğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, devlette şeffaflığı sağlayacak olan bilgi edinme kanununun da meclise geleceğini vatandaşların istisnalar dışında her konuda bilgiye ulaşabileceğini ve yönetime daha etkin biçimde katılabileceğini belirtti.

5- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantıda 6. uyum teklifinin ele alındığını belirterek, teklifin TBMM’ye sevk edilmesine karar verdiklerini söyledi. Bakan Çiçek toplantıda ayrıca, bir süre önce Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen 61 yaş uygulamasına ilişkin olarak yeni düzenlemeye gidildiğini açıkladı. Buna göre 61 yaşını doldurup 62 yaşını doldurmamış olanlar kanunun yayınlanmasından sonra 6 ay, 63 yaşını doldurmamış olanlar 5 ay, 64 yaşını doldurmamış olanlar 4 ay, 65 yaşını doldurmamış olanlar ise 3 ay sonra emekli olacak. Düzenlemenin bazı istisnalar da getirdiğini belirten Bakan Çiçek, DPT, Başbakanlık, Hazine ve Dış Ticaret müsteşarlarının 65 yaşını geçmemek üzere görev sürelerinin uzatılabileceğini söyledi.

6- Genelkurmay Genel Sekreterliği’nden Yunan basınında resmi yetkililere atfen yer alan ve Türk savaş uçaklarının kendi hava sahalarını ihlal, sivil uçakları da taciz ettiği yönündeki haberlere ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, sivil uçakların 10 km yakınından geçmenin ne ihlal ne de taciz anlamına geleceği belirtilerek, Ege Denizi’nde uçuşları kontrol eden bir uçuş bildirim hattı (FIR) bulunduğu ve bu hattın egemenlik sınırı olmadığı bildirildi. Açıklamada “Uluslararası kurallara göre bu FIR hattını geçecek olan devlet uçakları, bildirimde bulunmazlar. Bildirimde bulunma sorumluluğu sadece sivil uçaklar içindir” denildi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Karabük’te yaptırılacak olan bir lisenin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, eğitime ayrılan bütçe ile çağdaş bir eğitim verilmesinin mümkün olmadığını belirterek, öncelikle öğretmenlik müessesinin en iyi hale getirilmesi için çalıştıklarını, öğretmenliği kademelendirerek uygulamaya koyacaklarını söyledi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Bursa’da düzenlenen “2002 BUSİAD Doğan Ersöz Yılın İşadamı Ödülü” töreninde yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin ayakta kalabilmesinin yolunun rekabet gücü yüksek sanayiden geçtiğini belirterek, bunun için sanayicinin önündeki bütün engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Bulgaristan Bayındırlık Bakanı Valentin Serovski ve Bulgaristan Enerji Bakanı Milko Kovachev arasında elektrik alımı ile ilgili görüşmeler sonuçlandı. İki ülke arsında imzalanan sözleşme uyarınca, Türkiye Bulgaristan’dan elektrik alımını sürdürecek. Bulgaristan da 3 ay içinde bir Türk firmasına otoyol yapım işi verecek.

10- TBMM Anayasa Komisyonu’nda AKP’nin ‘kapsamlı yasa’ düzenlemesine ilişkin içtüzük teklifi bazı değişiklikler yapılarak kabul edildi.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 12-13 Haziran tarihleri arasında yapılacak ‘4. Kamu Kalite Sempozyumu’yla ilgili olarak Türkiye Kalite Derneği (KALDER) Başkanı Hasan Subaşı’yla düzenlediği ortak basın toplantısında, kamu yönetim reformunun yurttaş odaklı olmasını istediğini belirterek, reformun bir zihniyet devrimi gerçekleştirdiğini söyledi. Kamunun kalite kavramını sahiplenmesi gerektiğini de belirten Hisarcıklıoğlu, bu yılki kalite sempozyumunda tema olarak ‘Kamuda Etkin İnsan Kaynakları Yönetimi’nin işleneceğini söyledi.

12- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC’nin 57. kuruluş

yıl dönümü nedeniyle İstanbul’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 57 yılda çok şey değiştiğini, ancak TGC’nin geleneklerinin değişmediğini belirterek “TGC, 3 bin 87 üyesiyle Türkiye’nin en yaygın ve saygın mesleki kuruluşu olmayı sürdürüyor” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yayımladıkları mesajlarında TGC’nin 57. kuruluş yıl dönümünü kutladılar.

13- Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Moldova Başbakanı Vasile Tarlev'in Türkiye ziyareti sırasında, Türkiye ile Moldova arasında tarım alanında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla, Tarım Alanında Ekonomik, Bilimsel ve Teknik Konularda İşbirliği Anlaşması, Bitki Koruma Alanında İşbirliği Anlaşması ve Veterinerlik Alanında İşbirliği Anlaşması’nın imzalandığı bildirildi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, başkent Lefkoşa’da gazetecilere yaptığı açıklamada, AB’nin Kıbrıs konusunda zaman içinde hatasını anlayacağını ve dayatmalardan vazgeçeceğini belirterek, Kıbrıs meselesinin kararlı durmakla çözüleceğini söyledi. Denktaş, AB’nin bir süre sonra Türkiye’nin AB’ye girmek yolundaki adımlarını göreceğini ve feda edemeyeceği milli çıkarları olduğunun da farkına varacağını belirterek “Şu iyi bilinmelidir ki Türkiye Kıbrıs meselesinde 1960 anlaşmalarıyla meydana gelmiş olan Türk-Yunan dengesini bozdurmak suretiyle bir yere varamaz, varamayacaktır. AB bu gerçeği görecektir.Türkiye bu gerçeğin altına asla inemez” dedi.

Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca, başkent Lefkoşa’da Sabah gazetesine Yunanistan’da düzenlenen Selanik Zirvesi öncesi beklentileri, barış süreci, siyasi planları ve aralık ayındaki genel seçimlerden çıkabilecek olasılıklar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

15- ABD’nin Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Komiseri Günter Verheugen ve Yüksek Temsilci Javier Solona ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Weston, Kıbrıs meselesinin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, AB’ye üye olacağı 1 Mayıs 2004 tarihine kadar çözümünün temelde Türkiye’nin menfaatine olacağını belirtti. Yeni hükümetin Kıbrıs sorununun çözümü konusunda önceki hükümete göre daha iradeli olduğunu ancak bunun icraata da yansımasını beklediklerini belirten Weston, AB’nin açıkladığı paketi de desteklediklerini, Kıbrıs Türk tarafının paketi kabul etmesi gerektiğini söyledi.

16- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) terör örgütüne üye olmak ve dört ayrı şiddet olayına karışmak suçundan 1981 yılında tutuklanan Osman Nuri Ramazanoğlu’nun yaptığı başvuruda, Türkiye’yi ‘adil yargılanma hakkını’ ihlal ettiği gerekçesiyle 17 bin 265 Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

17- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Şili’nin Santiago kentinde yapılan Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Küba’da demokrasinin kurulması için Güney Amerika ülkelerinden destek istediğini söyledi. Powell ayrıca ABD’nin Küba’ya saldırma niyetinin olmadığını belirtti. ABD yönetiminin Küba’nın kalıcı demokrasiye geçişini hızlandırma yollarını bulmak için OAS’taki ortaklarıyla çalışma yolları aradığını da belirten Powell “Diktatörlükler, özgürlüğün gücüne karşı gelemez” dedi.

18- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Hristos Protopapas başkent Atina’da düzenlediği basın toplantısında, Türk savaş uçaklarının Olympic Havayolları’na ait uçağı taciz ettiği iddialarına ilişkin olarak Atina’nın yapay gerilim yaratma mantığını izlemeyeceğini belirterek, Atina’nın Türkiye politikasını değiştirmeyeceğini, Türkiye’nin farklı bir tutum içine girmesi durumunda ise çıkarlarını korumaya hazır olduklarını söyledi.

11 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, çiftçi borçlarının yeniden düzenlenmesini öngören yasayı onayladı.

2- Anayasa Mahkemesi, meslek derecelerinde fiilen 5 yılını dolduran birinci sınıf emniyet müdürlerinin kadro durumuna göre yaş şartı aranmaksızın emekliliğe sevkini öngören yasal düzenlemeyi iptal etti.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ile birlikte çiftçi borçlarının affı ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Zaman gazetesine gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çiçek, AB sürecinde finale yaklaşıldığını belirterek, yıl sonuna kadar uyum yasalarını tamamlayacaklarını, 2004’te ise uygulamaya ağırlık vereceklerini söyledi.

5- Memurlar ile Emekli Sandığı’na bağlı emekli dul ve yetimlerin özel sağlık kuruluşlarında tedavi görmelerine olanak tanıyan yasa önerisi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

6- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan İstanbul’da Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında yaptığı konuşmada, 6. AB uyum teklifinin Meclis’ten geçişi için hükümet ve Meclis’e “Türkiye artık korkularından sıyrılmalı ve AB yolunda cesaretle yürüyüşünü tamamlamalıdır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı konuşmada, sadece siyaset kurumunun eleştirilerek bir yere varılamayacağını söyledi.

7- Adana’da ABD Konsolosluğu’na bombalı saldırı düzenlendi.

8- A Milli Futbol Takımı Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu’nda İstanbul’da oynanan maçta Makedonya takımını 3-2 yendi.

9- AB’nin geleceğine ilişkin Konvansiyon toplantılarına katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen’le görüştü. Papandreu, bundan böyle Ege’deki hava sahası ihlalleri hakkında Yunanistan’ın Avrupa Komisyonu’na her ay bir rapor vermesi konusunda Verheugen’le mutabakata vardıklarını söyledi.

10- İsrail’in başkenti Kudüs’te bir otobüse düzenlenen intihar saldırısında, 16 kişinin öldüğü 65 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12 HAZİRAN 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret için Malezya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çukurova Elektrik A.Ş ve Kepez Elektrik T.A.Ş arasında imzalanan imtiyaz sözleşmelerinin iptal kararının Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) tarafından oy birliğiyle alındığını ve bu kararın kamu çıkarına olduğunu söyledi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Management Center Türkiye tarafından düzenlenen 2’nci Stratejist Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 100 milyar doları aşkın değerde özelleştirilecek tesisi bulunduğunu belirterek “Türkiye neden özelleştirmede başarılı olamadı? Çünkü Türkiye koyu devletçiliğe saplanmıştı da ondan” dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Aksas Deniz Üssü’nde yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin varlığının tek nedeninin barış olduğunu belirterek “Bu bize Yüce Atatürk’ün bir öğretisidir. Yurtta sulh, dünyada sulh. Ama bu demek değildir ki, herhangi bir görev düştüğü zaman silahlar başka türlü kullanılmayacaktır. Dileriz ki buna ihtiyaç kalmaz” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye-AB ilişkileriyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede “AB’nin çeşitli kesimlerinden gelen “Türk ordusunun siyaset üzerinde vesayeti” eleştirilerinin haksız olduğunu belirterek, demokratik bir ülkede ordu-siyaset ilişkileri nasılsa Türkiye’de de bu işlerin öyle olacağını söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak Savaşı sonrasında ticaretin artırılması amacıyla ikinci sınır kapısının açılması konusuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’nda ilgili bakanların katılımıyla gerçekleştirilen toplantı sonunda yaptığı açıklamada “ABD’nin ikinci sınır kapısının açılması konusundaki itiraz ve çekinceleri giderildi” dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı’nca ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan İnsan Kaçakçılığı Raporu’nda Türkiye’nin insan ticareti ile mücadelede asgari standartları tutturamamış ülkeler arasında sayılmasına ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye’nin insan ticaretiyle mücadele bağlamında, son 1 yıl içinde radikal önlemler aldığı ve bu konuda hukuki alt yapıdaki gerekli tüm eksiklikleri tamamladığı, söz konusu raporda Türkiye’ye ilişkin gerekli düzeltmenin yapılmamış olmasının raporun nesnel ölçütlere dayandırılmadan hazırlandığını gösterdiği belirtilerek “Bu durum, tarafımızdan üzüntü ve hayal kırıklığı ile karşılanmıştır” denildi.

7- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu “Deniz Projesi” kapsamında AB tarafından Türkiye’ye hibe edilen 2 adet Kalp Atışı Dedektörü’nün tesliminde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan İnsan Kaçakçılığı Raporu’nda insan ticareti ile mücadelede asgari standartları tutturamamış ülkelerle birlikte Türkiye’nin de yer almasının, raporun ‘objektif verilere dayandırılmadığı’ kanaatinde olduğunu söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Çukurova Elektrik AŞ ve Kepez Elektrik T.A.Ş arasında imzalanan imtiyaz sözleşmelerinin iptal edilmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Bakan Güler, kararın doğrudan doğruya mevzuatın uygulanmasıyla ilgili olarak Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) tarafından alındığını, Bakanlığı’nın da bu kararı uyguladığını belirterek, imtiyaz sözleşmelerinin iptalindeki anahtar ifadenin “kamu yararı” olduğunu söyledi.

9- Uluslararası Göç Örgütü’ne (IOM) Türkiye’de büro açma ve bazı hukuksal dokunulmazlıklar getiren anlaşmanın uygun bulunduğuna dair tasarı, TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

10- TBMM Dışişleri Komisyonu’nda, 4 Haziran’da TBMM’de onaylanan BM Medeni ve Siyasi Haklar ile Ekonomik Haklar sözleşmelerine yönelik tepkiler değerlendirildi. Komisyon, hükümete Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’ne yapılan eleştirilere gerekli yanıtın verilmesi ve İstanbul Fener Rum Patriği için ‘ekümenlik’ sıfatı kullanmasına tepki gösterilmesi için çağrıda bulunma kararı aldı.

11- Yabancı Sermaye Derneği (YASAED) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Doğrudan Yabancı Yatırımlar Yasası’nın çıkarıldığı ve şirket kuruluşunu basitleştiren yasal düzenlemenin de TBMM’de kabul edildiği, bu hazırlıkların tamamlanmasının ardından YASED’in yabancı yatırımcıları Türkiye’ye yatırım yapma konusunda ikna etmek için dünyanın belirli merkezlerine roadshowlar düzenleyeceği belirtildi.

12- Amasya Tamimi’nin yayımlanışının 84. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen “Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Haftası” etkinlikleri Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılıç ve diğer yetkililerin katılımıyla Amasya’da başladı.

Başkan Arınç etkinlikte yaptığı açıklamada, Amasya Tamimi’nin Kurtuluş Mücadelesi’ndeki önemini belirterek “Bugünlerde kutlama yaparak hafızalarımızı tazeliyoruz. Geçmişe bakıyoruz, geleceğimizi görüyoruz” dedi.

13- Türkiye’de bulunan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Alvaro Gil-Robles ve beraberindeki heyet, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış ile görüştü.

Gil-Robles görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’de insan hakları alanında oldukça önemli ilerlemeler olduğunu, ancak kamu görevlilerinin düşünce yapılarının değişmesi gerektiğini belirtti.

14- AB’nin Genişlemeden sorumlu Genel Müdürü Eneko Landaburu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

Landaburu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Kopenhag Kriterleri’ni karşılama konusunda hükümeti kararlı gördüm. Aldığım bilgiler AB 6. uyum teklifinin doğru yönde ilerlediğini gösteriyor” dedi.

15- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesğioğlu, Dünya Çalışma Örgütü (İLO) Konferansı nedeniyle bulunduğu İsviçre’nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, asgari ücretlerin yeniden değerlendirilmesi amacıyla, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu her an toplantıya çağırabileceklerini söyledi.

16- Merkezi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan NATO Genel Merkezi’nde bugün başlayan NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda, NATO’nun bölgesel karargahları çerçevesinde, İzmir’deki NATO karargahının ittifakın güney kanadındaki hava operasyonları komutanlığını üstleneceği belirtildi.

17- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’ta bulunan BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresini 15 Aralık 2003’e uzatan karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti. Kararda, Türk tarafının UNFICYP’nin hareket serbestisini kısıtlayan 30 Haziran 2000 tarihli kararla ilgili bazı kolaylaştırıcı önlemler almasının not edildiği belirtildi.

18- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Simitis “Kopenhag’da, Türkiye’nin üyelik müzakerelerini önümüzdeki yıl görüşmeyi kararlaştırdık. Dolayısıyla, Türkiye AB müktesebatını uygulayarak gerekli gayretleri şimdi sarf etmeli” dedi.

19- Uluslararası Yatırım Bankası Merrill Lynch’ın ‘2003 Dünya Servet Raporu’nda Türkiye’deki dolar milyoneri sayısının bir önceki yıla göre (2002 yılı sonu rakamı 30 bin) değişmediği belirtildi.

20- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı İnsan Kaçakçılığı Raporu açıklandı.

Raporda insan kaçakçılığı sorununun çözümü yönünde standart önlemleri dahi almayan ülkeler kategorisinde yer alan Türkiye’nin, 90 günlük süre içinde inandırıcı adımlar atmadığı takdirde ekonomik yaptırımla karşı karşıya kalacağı belirtildi.

21- İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz’ın Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri ile yaptığı toplantıdan sonra, İsrail ordusuna, Hamas örgütünü ‘elindeki tüm olanakları kullanarak tamamen yok etme’ emrini verdiği belirtildi.

13 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hakan Yılmaz ve Yalçın Abatay isimli mahkumların kalan cezalarını kaldırdı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal D televizyonuna Ege’deki ihlal iddiaları konusunda değerlendirmede bulundu.

3- Genelkurmay Başkanı Orgenerel Hilmi Özkök, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) planlı tatbikatlarından “Denizkurdu 2003”ün gözlem bölümüne katıldı. Orgeneral Özkök, tatbikatın taktik, teknik usulleri denemek, değerlendirmek yönünde önemli olduğunu vurgulayarak “Atatürk’ün koyduğu mükemmel kadir bir Türk donanmasına malik olmak gayesinin gerçekleştiğini görmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül telefonla görüştüğü Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’ya Ege sorunu ile ilgili ‘soğukkanlı olalım‘ çağrısında bulunarak “İki ülke ilişkileri zaten çok hassas bir noktada. Bunu iç politika nedeniyle daha da tehlikeye atmayalım” uyarısında bulundu ve “hava sahasıyla ilgili konularda müşterek çalışma yapalım” önerisi getirdi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powel’a gönderdiği mektupta, Irak’ta durumun bir an önce normalleşmesi gerektiğine dikkat çekerek, Türkiye’nin bu konuda katkı sağlayabileceğini iletti. Bakan Gül gazetecilerin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal’in Washington ziyareti ile ilgili soruları üzerine “Türkiye-Amerikan ilişkilerinin daha sağlıklı bir zemin üzerinde yürütülmesi açısından önemli olacağını” söyledi.

6- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Jandarma Genel Komutanlığı’nın 157’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur’a gönderdiği kutlama mesajında “Jandarma teşkilatının çağın gerekleri doğrultusunda kendini sürekli yenileyerek millete hizmet yarışında bugün hakettiği yeri aldığını” bildirdi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, SSK ve devlet hastanelerinin ortak kullanımına ilişkin protokolün 1 Temmuz 2003 tarihinde yürürlüğe gireceğini belirterek, SSK’lı hasta SSK hastanesine, yeşil kartlı hasta ve devlet memuru devlet hastanesine gider” ayrımının ortadan kaldırılacağını söyledi. Akdağ ayrıca “Yurttaş SSK’lı da olsa, Bağ-Kur’lu da olsa Emekli Sandığı’na bağlı da olsa önce birinci basamak sağlık kuruluşlarına gidecek” dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler düzenlediği basın toplantısında, Uzan Grubuna ait Çukurova ve Kepez Elektrik’e el konmasıyla ilgili olarak “Olay tamamen hukukidir, siyasi tarafı yoktur. Bu bugünün işi değildir, kimsenin malına mülküne dokunulmamıştır” dedi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Yeni Tüketici Yasası’nın yürürlüğe girmesi ile Türk hukuk sistemine ilk defa kredi kartları ile ilgili düzenleme getirildiğini söyledi.

10- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Basın Kanunu’ndaki para cezalarının azaltılması amacıyla hazırlanan yasa değişikliği önerisini, hükümet adına Devlet Bakanı Beşir Atalay’a sundu.

Basın konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Basın Kanunu'ndaki para cezalarının çok yüksek olduğu dikkate alınarak hazırlanan yasa değişikliği önerisinin, yazılı basınla ilgili para cezalarının makul bir seviyeye indirilmesini talep ettiği belirtildi.

11- Eski ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TBMM Yolsuzluk Komisyonu’nun Başbakanlığı dönemi ile ilgili sorularını yanıtladı.

12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Malezya’da Başbakan Mahathir Muhammed ile görüştü.

Malezya Dışişleri Bakanı Syed Hamid Ablar görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan ile Muhammed’in Ortadoğu barış süreci ve Irak konusunu görüştüğünü söyledi.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Papandreu, ABD’nin Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston’ı kabul etti.

Weston görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Ada’da müzakerelerin derhal başlaması gerektiğini belirterek, ABD’nin BM’nin Kıbrıs raporunu desteklediğini söyledi.

14- Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, ABD’nin başkenti Washington’da Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice ile görüştü.

Yakovu, Annan planının yeniden masaya getirilmesi konusunda ABD yönetiminden destek aldığını, Powell’ın kendisine ‘BM planı meselesini yakında Annan ile görüşeceğini ifade ettiğini’ belitti.

15- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Belçika’da yayımlanan Anadolu dergisine verdiği demeçte, “Türkiye’nin AB üyeliği için demokratik bir şekilde seçilmiş hükümetlerimiz 40 yıl önce Ankara Antlaşması’nı imzalayarak, Türkiye’nin AB’ye üye olabileceğini onayladı ve 1999’da Helsinki’de bunu teyit etti” dedi.

16- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Genel Müdürü Eneko Landaburu İstanbul’da Bilgi Üniversitesi’nde “AB’nin Genişleme Süreci ve Türkiye” konulu bir konferans verdi. Landaburu, Türkiye ile müzakerelere başlanmasında Kıbrıs sorununun bir engel olmadığını, buna karşın Kıbrıs’ın AB üyeliği öncesinde sorunun çözülmesinin komisyon raporuna olumlu etkide bulunacağını ifade etti.

17- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, İran’ın başkenti Tahran’daki rejim karşıtı gösterilere destek vererek “Bütün insanlar gibi İranlıların da kendi kaderlerini belirleme hakkı var. ABD özgürlük içinde yaşama isteklerini destekliyor. Bizim umudumuz, İran halkının sesine, demokrasi ve hukukun üstünlüğü çağrılarına kulak verilmesidir” dedi.

18- Filistin Başbakanı Mahmud Abbas’ın, ABD Başkanı George Bush ile telefonda görüştüğü ve “hükümetinin, Ortadoğu’da ateşkesi sağlamak için tüm örgütlerle görüşmeye devam edeceğini söylediği” bildirildi.

14 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Jandarma Genel Komutanlığı’nın kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur’a gönderdiği kutlama mesajında, Jandarma Genel Komutanlığı’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğü, yurttaşların huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetlerini gururla izlediklerini belirtti.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen “Kardeş Kentler Zirvesi” öncesinde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği’nde Türkiye-AB ilişkileri konusunda, gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleriyle bilgilendirme toplantısı yaptı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Niğde’de yaptığı açıklamada “AKP hükümeti, Türkiye’yi tahrip eden, üretim gücünü azaltan, krizlere sürükleyen ortamı tamamiyle tasfiye edip, insanımıza özgü enerjiyi ortaya çıkarabilmek için gayret sarfetmektedir” dedi.

5- Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Güldal Akşit, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği’nin (KA-DER) düzenlediği ‘Kadın Sorunlarına Çözüm Kurultayı’nda kadın milletvekili sayısının azlığına dikkat çekerek “Parlamentoda çoğunluk içinde azınlık olarak dayanışmaya ihtiyacımız var” dedi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Bankalar Yasası’na muhalefet edildiği gerekçesiyle kurumların yaptığı suç duyurusunun bekletilmeksizin, banka merkezinin bulunduğu başsavcılığa iletilmesi için bir genelge yayımladı.

7- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu incelemelerde bulunmak üzere gittiği Mardin’de Habur Sınır Kapısı’nı süratle açıp işleteceklerini söyledi.

8- Enerji Bakanı Hilmi Güler, Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’ndaki ifadesinde, imtiyaz sözleşmelerine göre yasa ve yönetmelikler çıkarıldığını belirterek, yatırım maliyetlerinin ve risklerin devlete yüklendiğini, tazminat hükümleriyle sözleşmelerin iptalinin imkansız hale geldiğini söyledi.

9- TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nca oluşturulan Mülteciler Alt Komisyonu, 1990’larda Türkiye’den ayrılan, ancak artık geri dönmek isteyen 12 bin Kürt’ün durumunu incelemek üzere Kuzey Irak’a gitme kararı aldı.

10- İçişleri Bakanlığı’nca “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

11- Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

12- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit “DSP Yerelden Genele Halk İktidarı” toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin belediye başkanlarının ‘çok başarılı’ çalışmalar yaptıklarını belirterek “Yerel seçimlerde birinci olmak hakkımız. Çünkü çok başarılı olduk” dedi.

13- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölge toplantısına katılmak üzere gittiği Malatya’da Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Döviz kurunun düşmesinin ekonominin iyiye gittiği anlamına gelmediğini belirten Yazıcıoğlu, üreticinin önünün açılması gerektiğini söyledi.

14- KESK tarafından özelleştirme ve Kamu Personel Rejimi yasa taslağına karşı Samsun, Bursa ve Gaziantep’te düzenlenen “Geleceğimize, Özgürlüğümüze ve Haklarımıza Sahip Çıkıyoruz” mitingi yapıldı.

KESK Genel Başkanı Sami Evren Samsun’da yapılan mitingde yaptığı konuşmada, özelleştirmeyi savunanların dikkatlice incelenmesi gerektiğini söyledi.

15- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansjörg Kretschmer, Antalya Sanayi Odası’nı ziyareti sırasında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin politika üzerindeki etkisini eleştirdi.

16- Romanya Cumhurbaşkanı Ion Iliescu, küreselleşme ve insan ilişkileri konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

17- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Malezya’da Türk ve Malezyalı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Başbakan Mahathir Muhammed’den bu yıl sonunda yapılacak 11. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Toplantısı’na KKTC’nin de tam üye olarak katılmasını talep ettiklerini bildirdi.

18- AB’nin Dönem Başkanı Yunanistan Savunma Bakanı Yannos Papandoniu, Yunan özel Flash radyosuna verdiği demeçte, Yunanistan’ın karargahlara ilişkin düzenlemeden sonra topraklarındaki NATO varlığını koruyan 10 ülkeden birisi olduğunu bildirdi.

Öte yandan Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu da yaptığı açıklamada, AB üyeliğinde ön koşul olmamasına karşın Kıbrıs sorunu çözülmeden Türkiye’nin AB sürecinin sonuçlandırılamayacağını söyledi.

19- Çek Cumhuriyeti’nin AB’ye tam üyeliği konusunda yapılan referandumda halkın yüzde 84’ünün ‘evet’ oyu kullandığı bildirildi.

15 HAZİRAN 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, TRT-2 televizyonunda yayınlanan “Televizyon Gazetesi” adlı programa katıldı. ABD yönetiminin İran ve Suriye ile ilgili açıklamalarının endişe verici olduğunu belirten Başkan Arınç “Hiçbir ülke zorbalıkla, güç gösterisiyle başka ülkelere dayatmada bulunamaz” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kayseri İli Yardımlaşma Derneği’nce düzenlenen geleneksel “Tanışma ve Kaynaşma” toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Çukurova Elektrik AŞ ve Kepez Elektrik’e el konulmasının siyasetle bir ilgisi bulunmadığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin “Kamu Personel Rejimi”nde öngörülen değişiklikleri Zaman gazetesine değerlendirdi.

4- Mardin Genç İşadamları Odası’nın açılışına katılan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, seçilme yaşının yeniden 25’e indirilmesiyle ilgili yasayı yeniden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e göndereceklerini söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, atv televizyonunda katıldığı bir programda, gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’na bilgi verdi. Bakan Ergezen, ihale edilen işlerin tamamının 19 katrilyon lira olduğunu belirterek, verilen ödeneklerle bu işlerin, ancak 39 yılda bitirilebileceğini söyledi.

7- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “ÇEAŞ ve Kepez Elektrik’in fesih kararı EPDK’nındır” sözleriyle ilgili yaptığı açıklamada, sözleşmenin iptali yetkisinin Enerji Bakanlığı’na ait olduğunu söyledi.

8- “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen “Kardeş Kentler Zirvesi” Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkanlığında dün yapıldı.

Oturuma katılan yabancı belediye başkanları tarafından “Ankara Deklarasyonu” yayımlandı. Deklarasyonda, dünyada barış, istikrar ve refah için kentler arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gereğine dikkat çekildi.

9- DİSK Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı açıklamada, diğer işçi konfederasyonlarının İş Kanunu ile ilgili tutumlarını eleştirerek “DİSK, mücadelede yalnız bırakılmış, ihanete uğramıştır” dedi.

10- Yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişinin öldüğü, 45 kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Bölgesel Çocuk İletişim Ağı ve Çocuk Hakları Türkiye Koalisyonu’nun işbirliğiyle düzenlenen “Tüm Çocuklar Eşit Haklara Sahiptir” kampanyası, UNICEF Genel Direktörü Carol Belammy’nin katıldığı yürüyüşle İstanbul’da başladı.

12- Asya gezisinin ilk durağı olan Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki temaslarını tamamlayarak, Pakistan’ın başkenti İslamabad’a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Mir Zaferullah Han Cemali ile bir araya geldi.

Görüşmeler sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, Irak’ta savaşın bitmesiyle “asıl zor dönemin” başladığını belirterek, bu dönemin ardından yabancı unsurların ülkeyi Irak halkına bırakması gerektiğini söyledi.

13- İsrailli ve Filistinli yetkililerin dün gece yaptıkları görüşme sonrası, şiddetin durdurulması karşılığında İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin bir bölümünden çekilmeyi kabul ettiği bildirildi.

16 HAZİRAN 2003

1- Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, Jandarma teşkilatının 164. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, irticai örgütlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerini hiçe sayan faaliyetlerini yoğunlaştırarak sürdürdüklerini belirterek “Özel veya örgütsel çıkar peşinde koşanların istismar ettiği temiz dindar insanımızı, Cumhuriyet ve temelde demokrasi düşmanlarının tasarrufundan korumak hepimiz için yurttaşlık görevidir” dedi.

Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve çok sayıda üst düzey komutan katıldı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, UNICEF Genel Direktörü Carol Bellamy’yi İstanbul’da kabul etti. Başbakan Yardımcısı Gül kabulden sonra gazetecilerin IMF’ye ilişkin sorularını yanıtlaayarak, 2004 sonunda IMF’yle yürütülen ekonomik programın başarıyla bitmiş olacağını, ondan sonra Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı kalmayacağını söyledi.

Daha sonra İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) tarafından düzenlenen ''Türkiye'nin Bölgesel İşbirliği Işığında Ortadoğu'nun Yeni Bir Barış ve Refah Ortamına Dönüştürülmesine Dair Düşünceler'' konulu konferansa katılan Başbakan Yardımcısı Gül, Ortadoğu bölgesi ve halklarının uzun yıllardan bu yana içinde yaşadığı şiddet ve mutsuzluk sarmalını hak etmediğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Kızılcahamam’da düzenlenen “Adalet Kavramı ve Spordaki Uygulamaları” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de adalet eksikliği ve hukukun yetmezliğinden söz edilebileceğini belirterek, adaletin varlığının hissedilmediğini, ancak yokluğunun büyük rahatsızlıklar yarattığını söyledi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan CNN türk televizyonunda katıldığı bir programda gündemdeki konuları değerlendirdi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Bayındırlık ve İskan müdürleri toplantısının ardından gazetecilerin Kamu İhale Yasası ile ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Ergezen, Kamu İhale Yasası’nı Meclis tatile girmeden çıkarmayı düşündüklerini söyledi.

6- TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu Başkanı Azmi Ateş gazetecilere milletvekili dokunulmazlıkları konusunda yaptığı açıklamada, dokunulmazlık konusunun, bürokrasi de içinde olmak üzere topyekun ele alınması gerektiğini belirterek “Türkiye’nin çok büyük bir hukuk reformuna ihtiyacı var. Bunun önceliklerinden biri dokunulmazlıkların sınırlandırılmasıdır” dedi. Ateş ayrıca, eski Başbakan Bülent Ecevit’in komisyona yazılı bilgi vereceğini açıkladı.

7- Türk-İş yönetimi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile toplu sözleşmeler konusunu görüştü.

Türk-İş Başkanı Salih Kılıç görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “Hükümetin net teklifi, konunun Bakanlar Kurulu’nda ele alınması ve Başbakan Tayyip Erdoğan’la yapılacak görüşmenin ardından iletilecek” dedi.

Başbakan Yardımcısı Şahin de DPT, Maliye ve Hazine’nin üç ayrı teklif hazırladığını belirterek, tüm tekliflerin düşük zam oranları içerdiğini söyledi.

8- Türkiye-AB ilişkilerinde gelinen son durumun ele alındığı Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun 50. toplantısı İstanbul’da başladı.

Komisyon Eşbaşkanı Joost Lagendijk toplantıda yaptığı konuşmada “Türk hükümetinin yaptıklarını yeterli bulmuyoruz, ancak Türkiye’yi AB’ye almamak gibi bir niyetimiz yok” dedi.

AB Dönem Başkanı Yunanistan’ın Büyükelçisi Michael Christides de Türkiye’de siyasi konulardaki ağırlığın sivil unsurlara geçmesi gerektiğini söyledi.

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin sorunlu noktalarda odaklanmaktan çıkarak işbirliği alanlarında yoğunlaşmaya başladığını ve Kopenhag siyasi kriterlerini 2003 yılı sonuna kadar yerine getirmeye kararlı olduklarını söyledi.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Pakistan ziyareti sırasında Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile bir araya gelerek, Kıbrıs ve Keşmir sorununu görüştü. Başbakan Erdoğan, ikili ilişkilerde ekonomik alanı da kapsayan yeni ve ciddi bir süreci başlattıklarını söyledi.

10- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal’ın Washington’da ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman ve Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ile görüşmesinin ardından yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin kapsamlı Irak paketi içinde, siyasi ve ekonomik konular dahil pek çok alanın bulunduğunu açıkladı. Loğoğlu ayrıca, İran ve Suriye ile ilgili sorunların teşhisinde ve bu konudaki vizyonda, Türk ve Amerikan tarafları arasında önemli ölçüde örtüşme görüldüğünü belirtti.

11- AB Dışişleri bakanlarının Lüksemburg’da yapılan toplantısında alınan kararda, kitle imha silahlarının yayılmasına karşı mücadelede siyaset ve diplomasinin etkili olmadığı hallerde askeri güç kullanımına onay verildiği bildirildi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston ile Lefkoşa’da görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada “Gerek bizim gerekse Rum tarafının istediği değişiklikleri göz önünde bulundururlarsa Annan planına hayat vermenin imkansız olduğunu görebilmelidirler” dedi.

17 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ulusal Bor ve Ürünleri Araştırma Enstitüsü kurulmasına ilişkin yasayı onayladı. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca ‘ikiz sözleşmeler’ olarak bilinen BM Medeni ve Siyasi Haklar ile Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar’a ilişkin uluslararası sözleşmeleri onayladı. Yasa hükmünü alan sözleşmeler, azınlıklara kültürlerinden yararlanma ve dillerini serbestçe kullanabilme gibi haklar tanıyor.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk-Japon Vakfı’nca düzenlenen Çağdaş Japon El Sanatları Sergisi’nin açılışından çıkarken gazetecilerin 6. AB uyum teklifi ve komisyonlar arasında yaşanan tartışmalara ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Malezya ve Pakistan’daki resmi temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Başbakan Erdoğan, Esenboğa Hava Limanı’nda Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik’e devletin el koymasının ardından Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’ın kendisine yönelik eleştirilerine ilişkin olarak gazetecilere yaptığı açıklamada “Kimseyi onurumuzla oynatmayız. Türkiye hukuk devletidir. Gereken ders hukuk alanında verilecektir” dedi. Başbakan Erdoğan gazetecilerin IMF ve 7. AB uyum teklifine ilişkin sorularını da yanıtladı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, turizm ve ekonomideki gelişmeler, yolsuzlukla mücadele, üniversiteye giriş sistemi ve özelleştirme gibi konulara değindi. Baykal, yolsuzlukla sistemli bir şekilde mücadele için alt yapının oluşturulması ve ticari sır tanımı ile milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, son dönemde Türk dış politikasına ilişkin pek çok görüşme ve toplantıya katıldığını belirterek, dış politikadaki önemli konular hakkında Cumhurbaşkanı Sezer’i bilgilendirdiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, gazetecilerin 6. ve 7. AB uyum teklifi ile anadilde yayının özel radyo ve televizyonlarda yapılmasına ilişkin soruları üzerine 6. AB uyum teklifinin hafta sonundan önce yasalaşacağını belirterek, Türkiye’nin AB’ye ‘Ulusal Program’ ile taahhüt edeceği diğer değişiklikleri de 7. paket ile çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Van’da bir tesisin açılış törenine katıldılar.

Törende bir konuşma yapan Bakan Coşkun, geçmiş dönemde yanlış ekonomik model seçilmesi sonucu ülkede ekonominin küçüldüğünü, sanayide kapasite kullanım oranının düştüğünü, yatırımların durduğunu ve bölgelerarası gelir dağılımındaki yozlaşmanın arttığını belirtti.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Mavi Akım ve Turusgaz’la ilgili Gazprom ve Gazexport firmaları ile sürdürülen görüşmelerle ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bir süredir sürdürülen görüşmelerde sonuca varılamadığını söyledi. Bakan Güler, Mavi Akım ile ilgili tahkim yolunun açık olduğunu ancak kendilerinin hep uzlaşmaktan yana olduğunu belirtti.

8- Milletvekili dokunulmazlığının araştırılması amacıyla CHP tarafından verilen önerge, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

9- İller Bankası’nın 1997 yılından itibaren yapmış olduğu içme suyu ve kanalizasyon ihalelerinin incelenmesi, gerekiyorsa soruşturulması önergesi TBMM KİT Komisyonu’nda kabul edildi.

10- Bakanlar Kurulu, dağıtım şirketi ve bayilerinin petrol ürünlerinden alacakları akaryakıttaki dağıtım paylarını 2 sent arttırarak benzinde 11 sente, motorinde ise 9 sente yükseltti. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

11- Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ile Kepez Elektrik’in imtiyaz sözleşmelerinin iptal edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarına ait elektrik üretim, iletim ve dağıtım tesislerinden üzerinde anlaşmaya varılanların, işletme haklarının bazı şirketlere verilmesine ilişkin kararnamede yer alan ÇEAŞ’a ait hüküm ile Kepez’e ilişkin hükmün yürürlükten kaldırılması kararlaştırıldı.

12- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) kararı doğrultusunda aldığı sözleşme fesih kararının, mevcut yasalar çerçevesinde ve enerji piyasasının daha rekabetçi şartlarda düzenlemesine yönelik bir girişim olarak değerlendirilmesi gerektiği bildirildi.

13- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun 50. Toplantısı İstanbul’da sona erdi.

Toplantının ardından komisyonun eşbaşkanları Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ve AKP Trabzon Milletvekili Aydın Dumanoğlu ortak basın toplantısı düzenledi. Lagendijk görüşmeler sırasında Türkiye’deki sivil-asker ilişkilerinin önemli bir gündem maddesi olarak ele alındığını söyledi. Lagendijk ayrıca 6. ve 7. AB uyum teklifi ile ilgili açıklamalarda bulunarak “Eğer gelecekte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) eskiden olduğu gibi güçlü fikir beyan etmezse daha iyi olur. Türk ordusunun fonksiyonlarında, sivil yetkilerde değişiklik görmek istiyoruz. Silahlı kuvvetlerin de sivil makamlara bağlı olmasını istiyoruz. 6. teklifte birtakım değişiklikler yapıldı. 7. teklifi merakla bekliyoruz” dedi.

14- ABD’de resmi temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ve ABD’nin ekonomik işlerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alan Larson ile bir araya geldi.

Öte yandan Ziyal başkent Washington’daki American Enterprise Insitute (AEI) adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, iki ülke arasında stratejik ilişkilerin yerinde ve sağlıklı olduğunu belirterek, İran ve Suriye’nin de bölgede olumlu rol oynamaları yönünde cesaretlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Phil Reeker düzenlediği basın toplantısında, Türk-Amerikan ilişkilerinin dayanıklı bir ortaklık olduğunu ve Türkiye ile ortak çıkarları olduğunu belirterek “Türkiye’nin dostluğuna kesinlikle değer veriyoruz. Bizim stratejik ortaklığımız dayanıklı bir ortaklık” dedi. Reeker bir gazetecinin, Türk Amerikan ilişkilerinde ‘stratejik ortaklık’ kavramının açıklığa kavuşturulmasını istemesi üzerine “Türkiye ABD‘nin stratejik müttefikidir. Türk Amerikan ilişkileri güçlü ve geniş bir alana yayılmış durumdadır. Uzun ve derin bir ortak tarihimiz ve gelecekte yapacak çok işimiz var” dedi.

15- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ve ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel koordinatörü Thomas Weston Kıbrıs sorununa çözüm çabaları çerçevesinde Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne gelerek Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos ile görüştü.

Verheugen görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin üyeliğe hazır olduğunu ve 1 Mayıs 2004’te AB üyesi olacağını belirterek, birliğe birleşik bir Kıbrıs’ın katılması için bir fırsat penceresi bulunduğunu, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Türkiye’nin bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini söyledi.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki temaslarının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Weston ise çözüm için derhal müzakerelerin başlamasını istediklerini belirterek, Kıbrıs’taki temaslarında biraz ilerleme sağlandığını, Denktaş’ın karşı çıktığı BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın sunduğu plan dışında gerçekçi bir zemin olmadığını söyledi. Weston ayrıca, planın müzakere edilerek istekler doğrultusunda değiştirilebileceğini belirterek “Eğer kabul edilebilir çözüm olacaksa bu Annan planı çerçevesinde olacaktır” dedi.

18 HAZİRAN 2003

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, AB uyum yasaları başta olmak üzere IMF’ye verilen taahhütler çerçevesinde çıkarılması gereken mevzuatlar için TBMM’nin temmuz ayında çalışması kararlaştırıldı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hak-İş ve Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) tarafından düzenlenen “AB, Sosyal Politikalar ve Sendikal Hareket Semineri”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB’yle müzakere görüşmelerinin başlatılması kararının gecikmiş bir karar olduğunu söyledi. Bu noktada eksiklikten değil siyasi irade noksanlığından söz edilmesi gerektiğini belirten Baykal, şu anda TBMM’de bulunan iki siyasi partinin de Türkiye’nin AB içinde yer almasını istediğini belirtti.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Kanal 7 televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Babacan, IMF ile 2004 sonrasını konuşmadıklarını belirterek “Bir daha IMF’den borç para almak istemiyoruz. Yeni bir stand-by anlaşması yapmak istemiyoruz” dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İstanbul’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği “Sanayi Bölgeleri ve Siteleri Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin vergi bakımından en adaletsiz ülke durumuna geldiğini, mutlak suretle kamu maliyesinin güçlenmesi ve arkasından bunun üretimle güçlenmesi gerektiğini söyledi.

5- AB Uyum Teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Ayrıca, TBMM Çevre Komisyonu, Maden Kanunu Tasarısı’nı kabul etti.

6- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

7- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın daveti üzerine Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitti.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa’da, AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen’le görüştü. Cumhurbaşkanı Denktaş, Türkiye’siz AB üyeliğine evet demeyeceğini ve Kıbrıs sorununun çözümü konusunda sadece Annan planı üzerinde durmanın gerçekçi olmadığını söyledi.

9- İtalya Parlamentosu’nun devletin üst düzey temsilcilerine tam dokunulmazlık hakkı verilmesini öngören yasa tasarısını kabul ettiği bildirildi.

19 HAZİRAN 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İMEDYA yayın kuruluşunun düzenlediği “Ekonominin Yıldızları” ödül töreninde yaptığı konuşmada, medyanın Türkiye’de yaşayan her vatandaş adına bir kamu görevi yaptığını, bu nedenle yayınlarında belli bir zümrenin, grubun ve kuruluşun propagandasına mahkum olmaması gerektiğini söyledi.

Törende Başbakan Erdoğan’a ‘2002 yılının en başarılı politikacısı’ ödülü verildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Alman Parlamentosu Türkiye ile İlişkiler Komisyonu Başkanı Gerd Andres ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Görüşmede Andres, Türkiye’de askerin fazla güçlü bir konumda olduğunu ve bunun 7. AB uyum teklifinde yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in şu anda bir krizin söz konusu olmadığı ama öncü sinyaller geldiği yönündeki açıklamasına istinaden yaptığı değerlendirmede, Bakan Tüzmen’in açıklamalarının gelecekte bir kriz yaşanacağı anlamını taşımadığını belirterek “Bütün göstergelerimiz iyi. Bakan da krizin söz konusu olmadığını söylüyor. Öncü göstergeler de söz konusu değil. Hükümet her şeye hakim durumda. Endişe edilecek bir durum yok” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, 450 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşmeler konusunda görüşmek üzere Başbakanlık’ta bir araya geldi.

Kılıç, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, hükümetin işçi ücretlerine birinci altı ay için %0, ikinci altı ay için %7, üçüncü ve dördüncü altı ay için de %5 zam önerdiğini belirterek “Kurullarımızda bu teklifleri değerlendirerek, önümüzdeki sürecin kararlarını alacağız” dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, CNR Expo Fuar Merkezi’nde düzenlenen bir fuarın açılışında yaptığı konuşmada, kurlarda suni bir iniş olduğunu, bunun bir şekilde dengeye geleceğini, şu anda bir krizin söz konusu olmadığını ama öncü sinyallerin geldiğini söyledi. Bakan Tüzmen ayrıca, 1 Ocak-15 Haziran tarihleri itibariyle ihracatın geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 33 artış gösterdiğini de belirtti.

6- Devlet Bakanı Mehmet Aydın başkanlığında düzenlenen “Özürlülere Yönelik Dini Hizmetler” konulu toplantı Diyanet İşleri Başkanlığı, Sakatlar Konfederasyonu Başkanlığı ve özürlü temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Bakan Aydın toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de 7 milyon özürlü bulunduğunu belirterek, bu insanların her türlü sosyal ihtiyaçlarının yanı sıra dini hizmetlerinin de karşılanması gerektiğini söyledi.

7- Adalet Bakanlığı, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın GP Genel Başkanı Cem Uzan hakkında Bursa’da yaptığı konuşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle Türk Ceza Yasası’nın 159. maddesinden soruşturma izni istemesine ilişkin başvurusunu inceleyerek, Uzan hakkında soruşturma yapılabilmesine izin verdi.

8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Boğazı Tüp Geçit Projesi’nin inşaat çalışmalarına 2004 yılında başlanacağını, 2008’de ise işletmeye geçilmesinin planlandığını söyledi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Milli Prodüktivite Merkezi’nin (MPM) ‘Yılın İşçi, İşveren ve İşadamı Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, teşebbüsün, emek ve sermaye ile birleşmesiyle ekonomik alanda hareket yaşanacağını söyledi.

10- 4903 sayılı Çeşitli kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (AB 6. Uyum Yasası) TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

11- Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası’nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi.

12- Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin barış zamanında ölüm cezasının kaldırılmasını öngören 6 numaralı ek Protokolü’nün Uygun Bulunduğuna Dair Yasa Tasarısı TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

13- Sözleşmeli sağlık personeli çalıştırılmasını öngören yasa tasarısı TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, kalkınmada öncelikli 26 ili kapsayan “verimlilik ve gönüllülük” esasına dayalı tasarıyla mecburi hizmetin kaldırılacağını söyledi.

14- Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın ve Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Cumhur Ersümer, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’na bakanlık yaptıkları dönemlerle ilgili çeşitli araştırma konularında bilgi verdiler.

15- 11 termik ve 16 hidroelektrik ve akarsu santralları ile 19 dağıtım bölgesinin özelleştirme kapsamına alınmasına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

16- Grafik tasarımcısı Bülent Erkmen, Finlandiya’nın Lahti kentinde düzenlenen 14. Lahti Uluslararası Afiş Bienali’nde sergilenen ‘Sahte Kimlikler 5’ adlı tiyatro afişiyle birincilik ödülünü aldı.

17- A Milli Futbol Takımı, Fransa’da yapılan 6. FIFA Konfederasyon Kupası B Grubu’nun ilk maçında ABD Futbol Takımı’nı 2-1 yendi.

18- Türkiye’de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü. Weston görüşme sonrasında yaptığı açıklamada “Umarım bu ziyaret, yalnızca ABD’nin Kıbrıs konusunun çözümüne katkıda bulunma kararlılığı göstermekle kalmaz, stratejik ortağımız, dostumuz ve müttefikimiz olan Türkiye ile her alanda işbirliği içinde çalışma isteğimizin de bir göstergesi olur” dedi.

19- Resmi ziyaret için Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti (BAE) Abu Dabi’de bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan gazetecilere yaptığı açıklamada, Bahreyn, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaptığı görüşmelerin çok yararlı olduğunu belirterek “Burada sadece Arap sermayesi bulunmuyor. Arap sermayesini de Türkiye’ye yöneltme niyetimiz var. Geç bile kalmışız. Göreceksiniz yakın zamanda iyi neticeler de alacağız” dedi.

20- Resmi bir ziyaret için İngiltere’de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Hazineden sorumlu Maliye Bakan Yardımcısı Paul Boateng ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan “Türkiye’ye bakış hızla olumluya doğru değişiyor. Önemli olan serbest piyasa mekanizmasının işlemesi, hükümetin de bunun için altyapı hazırlaması” dedi.

21- Resmi bir ziyaret için ABD’de bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal Washington Büyükelçiliği’nde yaptığı açıklamada, ABD’nin, Türkiye’ye dönük yapıcı ve ileriye bakan bir yaklaşım içinde, stratejik ortaklığın sürmesine önem atfettiğini belirterek, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü Washington’a davet ettiğini, önümüzdeki dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin de gündemde olduğunu söyledi.

22- Türkiye, Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısına bir bildirimde bulunarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Kıbrıs Rum kesiminde yaşayan Titina Loizidou’ya maddi tazminat ödenmesi yönündeki kararının “benzer davalara emsal teşkil etmemesi” koşuluyla kabul edildiğini açıkladı.

23- AB Zirvesi, Yunanistan'ın Selanik kenti yakınındaki Halkidiki yarımadasında başladı. Toplantının ilk gününde, Avrupa Anayasası, AB-ABD ilişkileri, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası ve AB-Balkanlar ilişkilerinin görüşüleceği bildirildi.

20 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Ukrayna ziyaretini tamamlayarak yurda döndü. Cumhurbaşkanı Sezer, Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında “Her alanda sevindirici bir gelişme gösteren, ikili ve bölgesel işbirliğimizin daha da derinleştirilmesi konusunda görüş birliğine vardık” dedi.

2- Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yıllardır kendi bütçesini yapma yetkisiyle donatıldığı, savunma harcamalarının şeffaf olmadığı ve bütçe üzerinde kendi iç makamları dışında hiçbir otoritenin denetim yetkisi olmadığına ilişkin iddialarda bulunulduğu belirtildi. Açıklamada, bütçelerin hazırlanmasında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile 1050 sayılı Genel Muhasebe Kanunu'nun temel dayanak olduğu belirtilerek ''Başbakanlık Bütçe Çağrısı, Maliye Bakanlığı Bütçe Hazırlama Rehberi ve Devlet Planlama Teşkilatı Yatırım Programı Hazırlama Esasları, bütçelerin hazırlanmasında esas alınan diğer mevzuatı oluşturmaktadır'' denildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonunda katıldığı bir programda, Türkiye’nin, AB üyelik müzakerelerine başlaması için gereken hukuki düzenlemelerin tümünü yaptığını belirterek, yeni bir teklife daha ihtiyaç olmadığını, hükümetin ‘AB maskesi altında’ kendi özel problemlerini çözmek için çalıştığı yönünde kaygıları olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Ali Babacan İngiltere’nin başkenti Londra’daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Bakan Babacan, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere temaslarını değerlendirdi ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

5- Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, bakanlığının faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Çukurova Elektrik A.Ş (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik şirketlerine ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Güler “Berke Barajı’nı herkes Uzan Grubu’nun sanıyor. Berke, kredilerle devlet adına yapılmış bir baraj. Devlete ait olması gereken binayı ve barajların tapusunu kendi üzerlerine yapmışlar. Açıkçası kamu malı üzerine bina yaptılar. Şimdi biz bunları geri alacağız” dedi.

7- Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) Yönetim Kurulu toplantısında konuşan Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Aydın Şahinbaş, İran'ı ''Nükleer konularda açık ve şeffaf hareket etmeye'' çağırdı.

8- YÖK Başkanı Kemal Gürüz, YÖK Genel Kurulu öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, meslek lisesi mezunlarına ÖSS’de uygulanan katsayı farklılaştırmasının kaldırılmasına yönelik hazırlıklara “Arkasında yatan olay, imam hatip liselerinin önünü açmaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin en temel vasfı laikliktir. Türkiye’de iki kulvarda eğitim sistemi olamaz” dedi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, hükümetin yeni uyum teklifiyle Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) yapısını değiştirme girişimlerini değerlendirerek “AB ülkelerinin Silahlı Kuvvetler’i hedef alıcı dayatmalarda bulunmalarına bizim hoş görüyle bakmamamız gerekir. MGK’nin yapısını değiştirmek gibi bir zorunluluk kesinlikle yok” dedi.

10- Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, Türk-İş Kamu Toplu Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu toplantısı öncesindeki konuşmasında, hükümetin kamu sözleşmeleri için önerdiği ücret zammını değerlendirmek üzere bir araya geldiklerini söyledi. Kılıç, hükümetin önerdiği teklifte ilk 6 ay için 0 zam, ikinci 6 ay için yüzde 7, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için de yüzde 5'er artış öngörüldüğünü belirterek “Hükümetten daha rasyonel bir teklif bekliyorduk. Bu son toplu sözleşmelere göre, 30 puanlık fark oluşturur ve ücretlerde yüzde 14 aşınma meydana getirir” dedi.

11- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan, TÜSİAD’ın Erzurum toplantısındaki konuşmasında, Hükümetin ''2004'ten sonra IMF'ye ihtiyacımız olmaz'' şeklindeki politikasını eleştirerek, “Türkiye, IMF programını 2006 yılına kadar uzatmalıdır” dedi.

12- AB Komisyon sözcülerinden Jean-Christophe Filori Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği günlük olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, TBMM’nin 6’ncı reform teklifini oybirliğiyle onaylamasının, Türkiye’nin reform sürecinde hızlı adımlarla ilerlemekteki kararlılık ve iradesini yansıttığını belirterek “AB Komisyonu bu reformların pratik uygulamasının önemi üzerinde ısrarla durmaktadır” dedi.

13- AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Komiseri Javier Solana ‘uluslararası terorizm, kitle imha silahları (KİS) ve organize suçlar’ olarak sıraladığı tehditlere karşı gelebilmek için AB-ABD zirvesi öncesinde hazırladığı ‘Avrupa Güvenlik Stratejisi’ belgesini AB Konseyi’ne sundu ve bu tehditler için uluslararası bir düzen kurulması gerektiğini belirterek “Hiçbir ülke tek başına bu tehditlerle başa çıkamaz” dedi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, İsrail ve Filistin arasında kalıcı barış sağlanmasını öngören yol haritasının hayata geçirilmesini sağlamak için bölgeye giderek İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Filistin Başbakanı Mahmud Abbas ile görüştü.

Powell, Şaron ile düzenlediği basın toplantısında ‘barışın düşmanı’ olarak tanımladığı Hamas Örgütü’nün etkisiz hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

İsrail Başbakanı Şaron da ‘terörle barış olmayacağını’ belirterek “Terör sürdükçe, şiddet sürdükçe, bu kötü tahrikler sürdükçe ilerleme olmayacak, terörle barış olmayacak” dedi.

15- Yunanistan'ın Selanik kenti yakınındaki Halkidiki yarımadasında yapılan AB zirvesinin 2. gün çalışmalarının ana gündem maddesini Avrupa anayasası taslağı oluşturuyor.

Avrupa Konvansiyonu Başkanı Valery Giscard D'Estaing, taslak metni AB Konseyi Başkanı Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis’e sundu.

Simitis, D’Estaing ile AB’ye üye ülkelerle toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısı ile Anayasa Taslağını tanıttı. 1 Ekim 2003 tarihi itibarıyle çalışmalarına başlayacak olan hükümetlerarası konferansın çalışmalarına temel oluşturacağını belirten Simitis “AB tarihinde önemli bir gün yaşıyoruz. Tarihimizde ilk kez bir anayasa taslağımız oldu” dedi.

21 HAZİRAN 2003

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin partisinin Edirne Kongresi’nde toplu sözleşme görüşmelerinin sonucunun mutlaka olumlu biteceğini belirtti.

2- Yargıtay 2. Ceza Dairesi, Selin Uras ve Erdem Celasun adlı gençlerin ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına ilişkin davada Baran Balcıoğlu’nun 6 yıllık hapis cezasını onadı.

3- Devlet Bakanı Mehmet Aydın İzmir Balçova’da düzenlenen “Çağdaş Toplumlarda Dinin Yeri’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, siyasetin oy kazanmak için geleneksel dindarlığı zedelediğini, dinin hayatla özdeşleşmesini engellediğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Aydın’ın Söke ilçesinde Adliye Sarayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana en fazla adliye hizmetlerinin ihmal edildiğini söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Yalova’da yaptığı açıklamada, YÖK Yasası’nın tamamen değiştirilmeyeceğini, işleyişinde değişiklikler yapacaklarını söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı gerçekleştirildi.

7- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen Nevşehir İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, yerel yönetimler yasasını çıkarmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, kamu yönetimi reform tasarısının çıkmasıyla birlikte illerdeki sağlık hizmetlerinin ilgili birimlere devredilmesiyle Sağlık Bakanlığı’nın daha etkin hale geleceğini söyledi.

9- Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, Kamu-Sen’in düzenlediği ‘Kamu Yönetimi Reformu Paneli’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini, çalışanların da bu süreçte tepkilerini ve taleplerini kırıp dökmeden dile getirmeleri gerektiğini söyledi.

10- Enerji Bakanı Hilmi Güler partisinin il başkanlığı seçimlerine katılmak üzere gittiği Ardahan’da Vali Mustafa Yiğit’i ziyaret etti. Bakan Güler gazetecilerin, Çukurova ve Kepez Elektrik ile ilgili sorularını yanıtladı.

11- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Turizm, Ekonomi, Bilimsel Araştırma, Tanıtma Merkezi (TEBİAT) tarafından Antalya’da düzenlenen “Ekonomide Çıkış Arayışları ve Tek Parti İktidarı” konulu 5. Ekonomi Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, ekonomik krizlerin yapısal sorunlardan kaynaklandığını ve etkisinin uzun süreceğini anlattı. Bakan Mumcu, kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması gerektiğini belirterek “Yapısal dönüşümü ve değişimi yapmak, devrimci bir yaklaşımdır” dedi.

Toplantıya katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da hükümetin izlediği programa inanmadığını, bakanların bile birbirleriyle çelişkili açıklamalar yaptığını, Türkiye’nin ekonomik krizden çıkabilmesi için net bir fotoğrafın ortaya konulması gerektiğini söyledi.

IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Odd Per Brekk de toplantıda, ekonominin güçlendiğini belirterek gelişmelerin sürekli olması için kararlı olunması gerektiğini bildirdi.

12- CHP İstanbul Milletvekili Güldal Okuducu, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Sarıyer Hürriyet İlköğretim Okulu’nda tesettür defilesi düzenlenmesi nedeniyle soru önergesi verdi.

13- Türk Milli Futbol Takımı Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan 6. FİFA Konfederasyon Kupası B Grubu’ndaki ikinci maçta Güney Afrika şampiyonu Kamerun’a 1-0 yenildi.

14- AB’nin Selanik Zirvesi sona erdi.

Toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, birliğin Balkan ülkelerine açık olduğunu belirtirken AB’nin ekonomik yardım yapmayı sürdüreceğini, bu yardımla Balkan ülkelerinin sürdürülebilir bir kalkınma içine girmesini planladıklarını bildirdi.

AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi de AB’nin bütünleşmesinin Balkan ülkelerinin katılımıyla tamamlanacağını belirtti.

Zirveye Türkiye’den katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, dün Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis’in 3 aday ülke için düzenlediği bilgilendirme toplantısına katıldılar. Daha sonra da Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos’un verdiği yemekte Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, NATO Genel Sekreteri George Robertson, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Almanya Başbakanı Gerhard Schöreder ile bir araya geldiler. Yemeğin ardından düzenlenen basın toplantısında Başbakan Erdoğan, AB liderlerinin Türkiye’nin performansını hayretle izlediklerini söyledi. Zirve boyunca ne Kıbrıs ne de Ege’ye ilişkin bir konunun gündeme geldiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan daha sonra Yunanistan’ın Selanik şehrine geçerek Atatürk Evi’ni gezdi. Başbakan Erdoğan ziyaretin ardından Türk Başkonsolosluğu’nda düzenlediği basın toplantısında, Atatürk Evi’nin Türkiye ile Yunanistan arasındaki barışın simgesi olduğunu söyledi. AB’nin Selanik Zirvesi’ne katılan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın “Türkiye ile müzakerelerin daha erkene alınabileceği” mesajını kendilerine ilettiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Gül de çalışmalarını müzakereleri 2004 sonunda başlatabilmek için sürdürdüklerini söyledi.

AB zirvesinin yapıldığı Selanik’teki temaslarının ardından, Dünya Ekonomik Forumu’nun olağanüstü yıllık toplantısına katılmak üzere Ürdün’ün başkenti Amman’a giden Başbakan Yardımcısı Gül Küresel Uzlaşma Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kişilerin her türlü dinsel tercihleri olabileceğini, kendilerinin her türlü ayrımcılığa karşı olduklarını söyledi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bayrak televizyonuna yaptığı açıklamada, Türk tarafının eskiden beri mal-mülk konusunun tazminat ve takas yoluyla çözülmesini istediğini belirterek, Türkiye’nin ‘Loizidou davasında’ 4 yıl pazarlık yaptığını ve tazminat ödeme yönünde aldığı kararın, mal mülk konusundaki sorunları karşılıklı ve dengeli şekilde çözmeye ortam yarattığını söyledi.

16- ABD Başkanı George W. Bush haftalık konuşmasında, Irak’ın kitle imha silahlarını bulmaya kesinlikle kararlı olduğunu söyledi.

17- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadapulos Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Ada’daki Türkleri merkezi hükümet karşısında siyasi ve ekonomik açıdan eşit haklara sahip bir toplum olarak gördüğünü söyledi.

22 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Amasya Genelgesi’nin 84. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Amasya Genelgesi ile önemi vurgulanan ulusal egemenlik ve ulusal bağımsızlık ilkelerinin, Cumhuriyet’in temelini oluşturduğunu belirten Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye’nin bu ilkelerden kopmaması gerektiğini bildirdi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul 1. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, yolsuzluklarla amansız bir mücadeleye girildiğini, bu yolda sabırla yürüdüklerini belirterek gelinen noktada, açıklama yapmamak durumunda olduklarını söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, 18 aylık normal askerlik süresinin 15 aya, yedek subaylık süresinin 16 aydan 12 aya, kısa dönemin ise 8 aydan 6 aya inmesi önerisinin hükümete iletildiği bildirildi. Kararın gerekçelerinin ayrıntılı olarak yer aldığı açıklamada, soğuk savaşın sona ermesi, PKK/KADEK’in pasifize edilmesi, Irak, Balkanlar, Kafkaslar ve Afganistan’da istikrarın büyük ölçüde sağlanması olarak belirtildi.

4- Parlamento Muhabirleri Derneği’nin (PMD) 25. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan PMD Başkanı Kemal Saydamer “Gazetecilerin haklarını koruyabilmesi için sendikalaşma olmazsa olmaz gerekliliktir” dedi.

Toplantıya TBMM Başkanı Bülent Arınç da bir mesaj gönderdi.

5- Yurt genelinde meydana gelen trafik kazlarında 20 kişinin öldüğü, 71 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6- Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Gül, Annan ile görüşmesinde, BM Güvenlik Konseyi’nin Irak’a ilişkin 1483 No’lu kararın sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için Türkiye’nin bütün olanakları sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Şalom ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin barış sürecine her türlü katkıda bulunmaya hazır olduğunu bildirdi.

7- Romanya Maliye Bakanı Mihai Tanesescu’nun resmi davetlisi olarak başkent Bükreş’te bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, iki ülke heyetinin yaptığı toplantıya katıldı. Toplantıdan sonra düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Unakıtan, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın “2004 yılından itibaren IMF ile ilişkileri keseceğiz” açıklamasıyla ilgili olarak “2004 yılından itibaren IMF’den borç almayacağız. Ama Türkiye’nin yararına gördüğümüz için IMF programını uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

8- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Muhammed El Baradey, Ürdün’ün başkenti Amman’daki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, İran’a, nükleer programı konusundaki endişeleri gidermek için daha fazla işbirliği yapması çağrısını dile getirdi.

9- Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyinde, Amerikan askeri konvoyuna el bombası atılması sonucu 1 askerin öldüğü, 1 askerin de yaralandığı bildirildi.

10- Mısır hükümetinin, İsrail’in, Mısır Büyükelçisi’nin İsrail’e geri gönderilmesi talebini, “şartların yeterli olmadığı” gerekçesiyle geri çevirdiği bildirildi.

23 HAZİRAN 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nda görüşülen Ulusal Program’ın Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında da görüşüleceğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı.

Toplantıda, bazı bakanlıkların gündemindeki kanun tasarıları, Ulusal Program ile ilgili çalışmalar ve NATO'daki yapısal ve işlevsel değişiklikler ele alındı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı’nın askerlik süresinin kısaltılmasına ilişkin önerisinin Bakanlar Kurulu’nda aynen benimsendiğini ve imzaya açıldığını söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, Ulusal Program’ı CHP başta olmak üzere bazı siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerine göndereceklerini belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal SKY Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Türkiye’nin AB konusunda kritik bir aşamaya geldiğini, bu dönemde yanlış yapılmaması gerektiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere gittiği Ürdün’ün başkenti Amman’daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Başbakan Yardımcısı Gül Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere temasları hakkında bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Gül, Ürdün’de ikili temaslarda bulunduğunu, Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Şaat ve İsviçre Dışişleri Bakanı Joseph Deiss’in yakında Türkiye’ye geleceklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Zaman gazetesine çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Şahin, sendikalarla yürütülen toplu sözleşmeler hakkında, işçilere sıfır zam değil temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 7’lik bir artış önerdiklerini, sendikanın istediği zammı vermeleri durumunda, hükümetin maaş ödemede sıkıntıya gireceğini söyledi

6- Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler yaptığı açıklamada, Başbakan Tayyip Erdoğan ile AKP Genel Merkezi avukatları tarafından Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, Star TV ve Kanal 6 televizyonları hakkında yapılan suç duyurusuyla ilgili savcılık soruşturmasının açıldığını söyledi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) düzenlenen bir panele gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Türkiye gazetesine eğitim ve Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) ilişkin açıklamalarda bulundu.

9- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in ‘meslek liselilerin önündeki engelleri kaldırıyorum’ sözleriyle kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini belirterek “Mesleki teknik lise mezunları mağdur değildir. İmam hatiplilerin beklentileri karşılanmaya çalışılıyor” dedi.

10- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, maden yasa tasarısının özel sektöre bor arama ve işletme serbestisi tanıdığını belirterek, bor madeninin devlet tekelinden çıkarılmasının Türkiye’nin geleceğinin ipotek altına alınması anlamına geldiğini söyledi.

11- Türkiye, Fransa’da düzenlenen 6. FIFA Konfederasyon Kupası B Grubu’nda oynanan maçta, Brezilya ile 2-2 berabere kalarak yarı finale yükseldi.

12- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Peter Schieder Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlediği basın toplantısında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını yerine getirmeyen ülkeler arasında her zaman Türkiye’nin adının ön plana çıkarıldığını, oysa aynı durumda bir çok Avrupa ülkesinin bulunduğunu söyledi.

24 HAZİRAN 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin iddiasına, gücüne ve potansiyeline yaraşır büyüme ve güç içinde olduğunu belirterek, Türkiye’nin itibarının arttığını ve Türkiye’deki hukuki, sosyal ve güven unsurunun dünyanın her yerinde yankılandığını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, ulusal politika olarak kabul ettikleri AB üyeliği için hazırlanan ‘Ulusal Program’ı tüm partilerin sahiplenmesi amacıyla TBMM’den geçireceklerini, askerlik süresinin kısaltılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının ise imzalar tamamlandıktan sonra Resmi Gazete’de yayımlanacağını ve 15 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe gireceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sporda 3 Mayıs 2003 tarihinden bu yana Avrupa ve dünya şampiyonalarında dereceye giren başarılı sporculara ödül vermek üzere Başbakanlık‘ta düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Herkesin işini en iyi yaptığı bir ülkeye ve bireylere ihtiyacımız var. Bu sporda, bilimde, sanatta yani her yerde ihtiyacımız olan insan karakteridir” dedi.

Törende konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de her spor dalında gençlerin Avrupa ve Dünya ile yarışacak hale gelmesinden gurur duyduklarını belirterek, bu ödüllerin başarıyı etkilediğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TES-KOMB) 32. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’ın Halk Bankası’nın esnafa kullandırdığı kredi faiz oranlarının yüzde 44’den yüzde 30’a düşürülmesine ilişkin bir teklifi Bakanlar Kurulu’na sunduğunu belirterek, her zaman esnafın yanında olacaklarını söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, Irak’ın yeniden yapılandırılmasında görevli yabancı unsurlara ait askeri ve sivil malzeme ile personelin Türkiye toprakları üzerinden geçişine izin verdi.

Konuya ilişkin TBMM’de gazetecilere açıklama yapan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’nin insani yardım yapacak herkese havaalanlarını ve limanlarını açtığını belirterek, bu kararın Irak’ın yeniden yapılandırılması ve insani yardımları içeren BM’nin 1483 sayılı kararı çerçevesinde alındığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül bir soru üzerine de liman ve havaalanlarının açılması konusunda tezkere gerekmediğini, konuyla ilgili çıkarılan Bakanlar Kurulu kararının bir yıl süreyle geçerli olacağını belirtti.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yolsuzluklarla mücadele konusundaki tavrı nedeniyle hükümeti eleştirdi. Baykal, yolsuzlukla mücadele için öncelikle milletvekili dokunulmazlığının sınırlandırılması gerektiğini belirterek “AKP’nin dokunulmazlık konusundaki tutumu, yolsuzlukla mücadelede en önemli engeldir” dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen 19. Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu (IAF) tarafından İstanbul’da düzenlenen Dünya Hazır Giyim Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, dünyada hazır giyim sektörünün en fazla küreselleşen sanayi olduğunu, Türk ekonomisi ve dış ticaretinde de çok önemli rol oynadığını söyledi.

6- Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından düzenlenen ‘Yeni İş Kanunu Bilgilendirme Toplantısı’na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu gazetecilerin toplu sözleşmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Başesgioğlu, arzularının ekonominin durumunu da dikkate alarak görüşmelerde makul çözümde buluşulması olduğunu, ayrıca kamu toplu sözleşmelerine ilişkin yeniden görüşme sürecinin başlayacağını belirterek “Memur ile işçi arasında, işçi ile diğer kesim arasında bir ayrım yaratmaktan kaçınmamız lazım” dedi.

7- Diyanet İşleri Başkanlığı’na 15 bin yeni kadro verilmesini öngören tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

8- Türkiye’de bulunan AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jorg Kretchmer, Atatürk Barajı ve hidroelektrik santrallerinde incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’dan Şanlıurfa’ya gitti. Kretchmer, GAP programı hakkında yeterli bilgisi bulunmadığını, projenin sorunları hakkında bilgi almak ve çözüm önerileri sunmak amacıyla bölgeyi ziyaret ettiğini söyledi.

9- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’nda tartışılarak kabul edilen iki raporda, Türkiye ve KKTC'ye eleştiri yöneltildi.

AKPM, Kıbrıs'taki son gelişmeleri dikkate almadığı gerekçesiyle Türk heyetinin yaptığı itiraza rağmen, İsviçreli Parlamenter Dick Marty tarafından hazırlanan ''Kıbrıs'ın kuzeyinde yaşayan Rumların ve Marunilerin temel hakları'' başlıklı rapor ile Finlandiyalı Parlamenter Jaakkso Laakso tarafından hazırlanan, Türkiye'den KKTC'ye yerleşenlerle ilgili raporu kabul etti.

10- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Emrah Dertli, Mustafa Yüksel, Özgür Işık ve Halit Yalçın’ın, yargılandıkları DGM’lerde askeri hakim bulunması sebebiyle yargılamanın adil ve tarafsız olmadığı gerekçesiyle yaptıkları başvuruda, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) eşit ve tarafsız yargılanmayla ilgili 6. maddesini ihlal ettiğine karar verdi.

11- ABD’nin ekonomi ve ticaretten sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alan Larson, Dünya Ekonomik Forumu Olağanüstü Toplantısı çerçevesinde bulunduğu Ürdün’ün başkenti Amman’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Irak başta olmak üzere Ortadoğu’da büyük ticari potansiyeli bulunduğunu ve bu potansiyelin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin yapısal reformlarla kayda değer ilerlemeler kaydettiğini belirten Larson, bu reformların ekonomik istikrar açısından önemli olduğunu kaydetti.

12- ABD Başkanı George W. Bush ABD’nin Camp David kentinde Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile düzenlediği basın toplantısında, devrilen Irak lideri Saddam Hüseyin’in ve terorist Usame bin Ladin’in yakalanmasının zaman meselesi olduğunu söyledi.

13- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin resmi ziyaret amacıyla İngiltere’ye gitti.

25 HAZİRAN 2003

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıda, İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı pişmanlık yasası ele alındı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantı sonrası yaptığı açıklamada, pişmanlık yasasının gerekçelerine ilişkin bilgi verdi ve Irak’a yapılan müdahalenin ardından Ortadoğu’da önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) Kıbrıs’a ilişkin raporunu ‘tek yanlı ve dengesiz’ olarak niteledi ve raporun gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin Ada’ya çok sayıda göçmen gönderdiği iddialarının doğru olmadığını belirterek “Türkiye, böyle bir gayret içerisinde değildir” dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Michael Christides’in Ege’deki ihlal iddialarına yanıt verdi. Diriöz, Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı uygulamalarını haklı gösterme çabası içinde ileri sürdüğü ihlal iddiaları ve rakamların gerçeği yansıtmadığnı bildirdi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, devlet memurları ile bakmakla yükümlü bulundukları aile fertleri, emekli dul ve yetimlerinin, özel sağlık kurum ve kuruluşlarından yararlanmasına olanak sağlayan yasa teklifi kabul edildi.

5- Hazine arazileri ile kamudaki taşınmazların büyük ölçüde satışını düzenleyen tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Meclis toplantısında ekonomi konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Babacan, modern ve çağdaş siyasi anlayışı Türkiye’de hakim kılmaya çalıştıklarını belirterek “Bu bağlamda sanayicilerimizin de bir özeleştiriye ihtiyacı bulunmaktadır. Üretim, tüketim alışkanlıklarının baş döndürcü bir hızda değiştiği dünyamızda sanayicilerimiz ve işadamlarımız da aynaya bakmak ve daha fazla ne yapabilirim diye sormak zorundadır” dedi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da düzenlenen 9 ülkeden 397 firmanın katıldığı IF Uluslararası Hazır Giyim Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, 2005 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne üye ülkeler arasında kotaların kaldırılmasını bir fırsat olarak değerlendirdiklerini belirterek “2005 sonrasında şu anda rahat mal satamadığımız ülkelere de girebileceğiz” dedi.

8- AB-ABD Zirvesi başkent Washington’da yapıldı. Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve ABD Başkanı George W. Bush’un katıldığı zirvede, terorizmle mücadele, Ortadoğu sorunu ve Uluslararası Ceza Mahkemesi gibi anlaşmazlık konuları ele alındı.

Zirvede, AB’nin ABD’ye terorizmle mücadeleye yardımı çerçevesinde, terör zanlılarının ABD’ye iadesini öngören “iade anlaşması” imzalandı ve Başkan Bush, Simitis ile Prodi görüşmesi ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başkan Bush toplantıda, “Hamas gibi terorist örgütlere gönderilen maddi yardım ve desteğin kesilmesi için, Avrupa ve dünya liderlerini, derhal kararlı önlemler almaya çağırıyorum” dedi ve nükleer gelişmeler konusunda ise İran’a uyarılarda bulundu.

9- KKTC Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, Rumların taşınmaz mallarıyla ilgili sorunun takas ve tazminat yoluyla çözümünü içeren yasa tasarısını kabul etti.

26 HAZİRAN 2003

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.

Türkiye-AB ilişkileri, Ulusal Program ve AB’ye uyum çalışmalarının değerlendirildiği toplantının sonunda yapılan açıklamada “Toplantıda, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik müzakerelerine bir an önce başlayabilmesi ve AB’nin genişleme sürecinde yer alması için yükümlülüklerini, cumhuriyetimizin niteliklerine uygun bir anlayışla yerine getirme kararlılığında olduğu ve AB tarafından katılım müzakerelerinin gecikmeksizin başlatılmasının önemi ve gerekliliği üzerinde durulmuştur” denildi. Toplantıda ayrıca, 6. AB uyum teklifinde yer alan, özel televizyonlarda Kürtçe yayına izin veren düzenleme ve terör örgütü PKK/KADEK’e yönelik önlemler kapsamında ‘topluma kazandırma yasası’ taslağının görüşüldüğü belirtildi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM AB Uyum Komisyonu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, 2003 yılında gerekli yasal düzenlemeleri çıkararak 2004 yılında uygulamaya yoğunlaşmayı planladıklarını, 7. uyum teklifinde Türkiye’nin müzakerelere başlamaya hazır olduğunu rahatlıkla ilan edebileceğini söyledi.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım düzenlediği basın toplantısında, dün yapılan Bakanlar Kurulu’nda Aria ve Aycell’in birleşmesi için prensip kararı alındığını bildirdi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun düzenlediği basın toplantısında, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler’e (KOBİ) yönelik 8 adet desteğinin 38’e çıkarıldığını, bu destekler için toplam 130 trilyon liralık fon ayrıldığını belirterek, TOBB, KOSGEB, Halkbank ve iki yabancı şirket iştirakiyle, KOBİ şirketi kurulacağını söyledi.

5- Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS), barış zamanında ölüm cezasının kaldırılmasını öngören 6 numaralı ek protokolü TBMM Genel Kurulu’nda onaylandı.

6- Türkiye ile komşu ülkeler arasında coğrafi durum ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak ‘sınır ticaret merkezleri’ kurulmasını öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üniversitesi kurulmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

8- Avrupa Konseyi’nce hazırlanan Yolsuzluklara Karşı Ceza Hukuku Sözleşmesi, TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

9- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’de “azınlık” denilen birtakım dini cemaatler bulunduğunu belirterek “Biz onları azınlık olarak değil, bir parçamız olarak görüyoruz” dedi.

10- Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen bir törenle, UNESCO tarafından Türk Dizayn Grubu’na “International Prize for Water and Management” ödülü verildi.

11- Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan 6. FIFA Konfederasyon Kupası yarı final maçında Türk Milli Futbol Takımı, Fransa Futbol Takımı karşısında 2-3 yenildi.

12- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schwimmer Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlediği basın toplantısında, KKTC ile Rum Kesimi arasında dolaşımın serbest bırakılmasından memnuniyet duyduğunu belirterek “Avrupa Konseyi’nin kararı uyarınca, Annan planında önerilen iki toplumlu, iki kesimli bir devlet oluşturulmasını sağlamalıyız” dedi.

13- AB Dönem Başkanı Yunanistan’ın Başbakanı Kostas Simitis ABD’nin başkenti Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı görüşmede Kıbrıs’ın da gündeme geldiğini ve Başkan Bush’un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek “Bu görüşme sırasında Başbakan Erdoğan, Başkan Bush’a çözüm konusunda atacakları adımlar için güvence verdi” dedi.

14- IMF Dış İlişkiler Koordinatörü Tom Dawson, ABD’nin başkenti Washington’daki IMF Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, 5. gözden geçirme döneminin gecikmesiyle ilgili bir soru üzerine yaptığı açıklamada “İş Kurumu (İŞKUR) Yasası’nın geçmesini memnuniyetle karşılıyoruz, ancak 5. gözden geçirmenin tamamlanabilmesi için son niyet mektubunda belirtilen önlemlerin alınması gerekiyor. Dolayısıyla IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun Türkiye toplantısının tarihi henüz belirlenmedi” dedi.

15- Batı Afrika ülkesi Liderya’da Devlet Başkanı Charles Taylor’a bağlı güçlerle, isyancılar arasında çıkan çatışmalarda 300 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

27 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Polis Akademisi’nin 58’inci dönem diploma ve yemin törenine yazılı bir mesaj göndererek “Bireylerin hak ve özgürlüklerini ve demokratik değerleri üstün tutan bir düşüncenin, çağdaş görev anlayışıyla birleştirilmesi, meslek yaşamında başarının önemli anahtarıdır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da aynı törendeki konuşmasında “Devlet ile toplum ilişkilerinin yararlı olmasının bedelini herkes çekecektir. Türkiye artık geçmişin kötü çağrışımlarını belleğinden kazıyarak, insan hak ve hürriyetleri konusunda devasa adımlar atmış, birçok A standartlarını hayata geçirmiştir. Huzuru, güveni ve adaleti kendimiz için istiyoruz. Ülke olarak yaşadığımız süreci biliyoruz” dedi.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da törende insan hakları ihlallerine göz yummayacakları uyarısında bulundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kamu kurum ve kuruluşlarında tasarruf yapılması amacıyla bir genelge yayımladı.

Genelge, genel katma bütçeli daireler ile özel bütçeli kuruluşlar, KİT’ler ve bağlı ortaklıkları, bütçenin transfer kaleminden yardım alan kuruluşlar, özelleştirme kapsam ve programına alınmış hisselerinin yarısından fazlası kamuya ait olan özel hukuk hükümlerine tabi kuruluşlar, fonlar, kamu bankaları, üst kurullar ile Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Genel Sekreterlikleri hariç tüm kamu kurum ve kuruluşlarının kendi bütçeleri ya da tasarrufundaki diğer kaynaklardan yapacakları harcamaları kapsayacak.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türk Kara Kuvvetleri’nin kuruluş yıl dönümü nedeniyle Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’a gönderdiği mesajda “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), her türlü tehlikeye karşı laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve onun çağdaş kazanımlarını koruma ve bölgesinde barış ve istikrarın sağlanmasında üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirme azim ve kararlılığındadır” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Trabzon Düzköy ilçesine bağlı Çalköy beldesinde bir konuşma yaptı.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül AB’ye uyum için 6 ve 7’inci tekliflerin ele alındığı Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısını değerlendirerek gazetecilerin ‘Hükümet askerlerden tam güvence aldı mı’ sorusuna “Ulusal program hazırlanırken toplumun tüm kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin alınmasına dikkat edildi. MGK’da yapılan görüşmeleri, fikir alışverişlerini bunların dışında tutmak yanlış olur” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ‘Kamu Yönetimi Reformu’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Kamu Yönetimi Temel Kanun tasarısı ile ilgili ortaya bir metin çıktığını belirterek “Merkezdeki birtakım görevlerin mahalline devrini de amaçlayan bu tasarı kuşkusuz iktidarda bulunan bir parti için ‘kolay değerlendirilecek bir şey değildir’ diye düşünülebilir. Ama biz hükümet olarak bu konuda kararlıyız” dedi.

7- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Bulgaristan İçişleri Bakanı Georgi Petkanov'un konuğu olarak başkent Sofya'ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda bir basın toplantısı yaptı.

Toplantıda “Topluma Kazandırma Yasası” hakkında bilgi veren Bakan Aksu, dağdaki gençleri ailelerine kavuşturmak istediklerini ve yasanın temel amacının terör örgütü üyelerinin topluma yeniden kazandırılması olduğunu söyledi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İsviçre'nin Crans Montana kentinde düzenlenen Crans Montana Forumu'nda ''AB Genişleme Süreci''yle ilgili açılış panelinde ve ''AB Genişleme Süreci ve Kıbrıs'' konulu oturumda birer konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Denktaş konuşmalarında, Avrupa’nın tek yanlı olarak güneyi AB’ye almasının büyük hata olduğunu, KKTC’ne uygulanan ambargoların sona erdirilmesini ve KKTC’nin ancak Türkiye ile birlikte AB’ye katılmasıyla sorunun sağlam bir çözüme kavuşabileceğini söyledi.

9- RTÜK Başkanı Fatih Karaca yaptığı açıklamada, AB’ye uyum kapsamında özel radyo ve televizyonların yapacağı Kürtçe yayınlarını denetlemek için bölge müdürlüklerinin yeniden açılacağını ve Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) üzerinde hassasiyet bildirdiği Kürtçe yayın esaslarına ilişkin olarak bir yönetmelik hazırlayacaklarını bildirdi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında “Türk hükümetinin, liman havaalanları ve sınırlarını, Irak’ın yeniden yapılandırılması ve yardımların Irak’a ulaşmasına destek için açmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Irak’ın daha fazla toparlanmasına, Türkiye ile Irak arasında yapıcı ilişkilerin geliştirilmesine yardım için önemli bir adım” dedi.

11- Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Prens Bandar bin Sultan Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yaptığı açıklamada, El Kaide liderleriyle bağlantısı bulunan ve ABD’de 11 eylül saldırılarının planlayıcısı olmakla suçlanan ve Ebubekir el Azdi olarak da bilinen Abdülrahman el Gamdi’yi gözaltına aldıklarını belirterek “Bu çok önemli bir gözaltı ve terörle mücadelede kazanılmış büyük bir zafer” dedi.

28 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kara Kuvvetleri’nin kuruluş yıl dönümü nedeniyle Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’a gönderdiği kutlama mesajında, yurt savunmasında olduğu kadar, Türkiye adına katıldığı uluslararası görevlerdeki başarılarıyla da gücünü kanıtlayan ve takdir toplayan Kara Kuvvetleri’nin Türk ulusuna güven ve kıvanç verdiğini belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, temmuz ayında sanayide kullanılan doğalgazda yüzde 6, konutlarda kullanılan doğalgazda yüzde 7 indirim yapılacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan daha sonra, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile birlikte Balıkesir’e giderek, çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katıldı. Başbakan Erdoğan buradaki temaslarının ardından İstanbul’a gitti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul’da bir lisenin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile üyelik müzakeresini 2004 yılında başlatabilmek için birbiri ardına sürekli paketler çıkarma zorunluluğu bulunmadığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Bolu’da yaptığı açıklamada, Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik için hazırlanan taslağın, memurların maaşlarında bir takım artışlar sağlayacağını söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Gümrük Müsteşarı Nevzat Saygılıoğlu, Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Oğuz Satıcı, RODER Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Ulusoy ve Türkiye-Irak İşadamları Dostluk Derneği Başkanı Mehmet Emin Değer ile Mardin Havaalanı’nda açıklama yaptı.

Bakan Tüzmen, Suriye ve İran ile yapılan ticarette son bir yılda yüzde 60-70 oranında artış olduğunu belirterek “Bölgeyi komşu ülkelerin ticaret merkezi haline getireceğiz” dedi.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ çeşitli sağlık ocakları ve hastanelerde inceleme ve denetlemelerde bulundu. Bakan Akdağ incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, sağlık ocakları ile devlet hastanelerinin, 1 Temmuz 2003 tarihinde başlayacak olan SSK ve Devlet Hastanelerinin Ortak Kullanımı Projesi uygulamasına hazır olduğunu söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) tarafından düzenlenen “Türk Sosyal Güvenlik Sistemi ve İşçi Emeklilerinin Beklentisi” konulu panelde, PTT şubelerinden de emekli aylığı ödenmesi uygulamasına geçeceklerini bildirdi.

8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin Sivas merkez ilçe teşkilatının kongresinde yaptığı konuşmada, hükümetin uygulamalarını eleştirdi.

9- Ankara 2 No’lu DGM, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı hastanelerine tıbbi malzeme alımıyla ilgili açılan Neşter davasının ilk duruşmasında 9 tutuklu sanığı tahliye etti. Ancak mahkeme sanıklara yurtdışına çıkış yasağı koydu.

10- Türk Milli Futbol Takımı Fransa’daki 6. FIFA Konfederasyon Kupası’nda Kolombiya’yı 2-1 yenerek üçüncü oldu.

11- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, resmi ziyarette bulunduğu Bulgaristan’da Bulgaristan İçişleri Bakanı Georgi Petkanov ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Bakan Aksu ve Petkanov prensip anlaşmasına varılan çalışmalarla ilgili mutabakat protokolünü imzaladılar.

12- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu incelemelerde bulunmak üzere gittiği Bosna-Hersek’te yaptığı açıklamada, temaslarının bir amacının da Türk girişimciler için varolan potansiyeli araştırmak olduğunu söyledi. Bakan Mumcu ayrıca, savaşta yıkılan ve bir Türk firması tarafından aslına uygun olarak yeniden yaptırılan tarihi Mostar köprüsünü ziyaret etti.

13- Terör örgütü PKK/KADEK’in, İran’ın Shinava kentindeki bir karakolu basarak 8 askeri öldürdüğü bildirildi.

14- Papa II. John Paul, hazırladığı bir bildiri ile AB’ye çağrıda bulunarak taslağı kabul edilen Avrupa Anayasası’nda Hristiyanlık’a atıf yapılmasını talep etti.

29 HAZİRAN 2003

1- İstanbul’da bir serginin açılışına katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Adana İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de düşünce ve örgütlenmeden korkulmaması gerektiğini belirterek, “Düşüncenize güveniyorsanız, düşünce hürriyetinden korkmazsınız. İnanç hürriyetinden de korkmayacaksınız” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, inanç hürriyetinin önündeki engellerin kalkacağını belirterek, imam hatiplere üniversite yolunu açacak yeni düzenlemeler yapacaklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener yaptığı açıklamada, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen bankaların, sahip ve ortakları hakkında bugüne kadar 858 dava açıldığını, ancak Türkiye’de borcunu ödemeyen banka sahiplerini, borcunu ödeyinceye kadar cezaevinde tutacak şekilde yasal bir düzenleme bulunmadığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, atv televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’da Sabah’ adlı programa katıldı. Türkiye’nin AB’ye giremese de yoluna devam edeceğini belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye gibi güçlü ordusu olan bir ülkenin AB’ye çok şey kazandıracağını söyledi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset’ adlı programa katıldı. Bakan Babacan, IMF ile yürütülen programa değinerek, 4. gözden geçirme çalışmalarının, hükümetlerinin ekonomik programını ilk defa detaylı olarak ortaya koyması ve uluslararası kuruluşlar tarafından bir bakıma üzerinde mutabık kalınması nedeniyle çok önemli olduğunu söyledi.

6- Fransa’da yapılan 6. FIFA Konfederasyon Kupası’nda, Türk Milli Takımı üçüncülüğü kazandı.

7- Merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Kültür Varlıkları Komitesi’nce, Mardin ili, Uluslararası Anıtlar ve SİT’ler Konseyi ICOMOS’un verdiği olumsuz rapor nedeniyle ‘Dünya Kültür Mirası’ listesinden çıkarıldı.

8- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw 2 günlük bir gezi çerçevesinde İran’ın başkenti Tahran’a gitti. Burada Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi’yle görüşen Straw, ABD ve Avrupa’nın nükleer teknoloji ve silahlanma ile ilgili kaygı ve görüşlerini aktardı.

9- ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, Washington tarafından desteklenen ‘Yol Haritası’nın yaşama geçirilmesini sağlamak için çıktığı Ortadoğu turunda, Filistin ve İsrail başbakanlarıyla ayrı ayrı görüştü.

Bu arada Hamas, İslami Cihad ve El Fetih terör örgütlerinin ateşkes ilan ettiği, İsrail ordusunun da Gazze Şeridi’nin kuzeyinden çekilmeye başladığı bildirildi.

30 HAZİRAN 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) barış zamanında ölüm cezasının kaldırılmasını öngören ‘6 Numaralı Ek Protokolü’nün Onaylanmasına İlişkin Yasa’yı onayladı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ayrıca, 4903 sayılı Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un (AB 6. Uyum Yasası) bazı maddelerini bir kez daha görüşülmek üzere TBMM’ye iade etti.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta yasalaştırılan Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun’un Terörle Mücadele Yasası’nın (TMY) 8. maddesi ile ilgili olan 19’uncu maddesi ve bu maddeyle bağlantısı nedeniyle 21’inci maddesinin veto edildiği bildirildi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Kamu Yönetimi Reformu ile ilgili yürütülen çalışmalar ve bazı bakanlıkların gündemindeki kanun tasarıları ele alındı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantı sonrası yaptığı açıklamada, yeni yapılacak eğitim birimlerine kaynak sağlamak amacıyla, özellikle büyük şehirlerde ticari merkez içinde kalan okul arazilerinin satılmasına yönelik bir kanun tasarısı hazırlandığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, gazetecilerin 6. AB

Uyum Yasası’nın Cumhurbaşkanı tarafından veto edilmesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Şahin ayrıca, Vakıfbank’ın ‘Türkiye Mikrokredi Uygulama Projesi’ konulu toplantısında kamu işçilerine verilecek zamla ilgili olarak “Biz Türk-İş yetkililerine sıfır zam önermedik “ dedi.

4- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Bulgaristan’a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Bakan Aksu, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Topluma Kazandırma yasa tasarısının genel affa dönüşmeyeceğini belirtti.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul’da yaptığı açıklamada, İstanbul’a 3. köprünün şu anda gündemlerinde olmadığını belirterek “İlde araçları taşıyan sistemler yerine insanları taşıyan sistemlere öncelik vermek gerekiyor. Boğaz Tüp Geçişi Projesi de bunu sağlıyor” dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü yaptığı yazılı açıklamada, planlı tarımsal üretim için tarım bilgi sisteminin şart olduğunu belirterek, bu nedenle Çiftçi Kayıt Sistemi’ni bu yıl tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Bursa Teşkilatı tarafından düzenlenen toplantıda, hükümetin yolsuzluklarla mücadele etmesi için dokunulmazlıkları kaldırması gerektiğini söyledi.

8- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Kemal Gürüz YÖK Genel Kurulu öncesinde yaptığı açıklamada, AKP hükümetinin ‘dini eğitimin’ yolunu açmaya çalıştığını belirterek “Anayasal bir kurumun, üniversitelerin, ülkenin dini inançlarına karşı olması söz konusu olamaz. Ama bu vesileyle birisi eğitimi genel ve dini ağırlıklı diye ikiye ayırmaya çalışıyorsa bu Tevhidi Tedrisat Kanunu’na tamamen aykırıdır” dedi.

9- Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) Petro Kimya Holding AŞ’de (Petkim) bulunan yüzde 88.86 oranındaki idare hissesinin Uzan Grubu kuruluşlarından Standart Kimya Petrol Doğalgaz San. ve Tic. AŞ’ye satışını onayladı.

10- Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu’nu kabulünde yaptığı açıklamada “Maliye Bakanı özelleştirmeden sorumluysa alacağı olanlardan paralarını alıp işçiye ücret versin” dedi.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu İtalya’nın Napoli kentinde düzenlediği toplantıda, hükümeti eleştirdi.

12- Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen “Türk Bankacılar Birliği-İş Yatırım Ortaklığı” konferansında, Londra’da yatırımcı ve bankacılara Türkiye'de özelleştirme hamlesi için her türlü zeminin hazır olduğunu ve politik kararlılığın da son derece yüksek durumda bulunduğunu bildirdi.

13- İtalya Devlet Bakanı Rocco Buttiglione Avusturya’da yayımlanan Die Presse gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’de kontrolün ordunun elinde bulunduğunu ve demokrasi olmadığını belirterek, Türkiye’nin AB ailesine kısa vadede katılamayacağını söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106