17.5.2003
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 2003

 

1 MAYIS 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansta son siyasi gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ   Bingöl’de meydana gelen depremle ilgili incelemelerde bulundu.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AKP’nin Almanya’nın Bavyera eyaletinde “Sakıncalı Örgütler Listesinde” gösterildiği iddiası  üzerine Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Rudolf Schmidt ile telefonla görüştü.

Schmidt görüşmede, bir yanlışlık yapıldığını düşündüğünü, bunun giderilmesi için elinden geleni yapacağını söyledi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Yargıtay’da düzenlenen Onur Günü’nde yaptığı konuşmada “Kutsal dinimizi, din duygularını simge haline getiren unsurları istismar ederek ve kötüye kullanarak cumhuriyetin temel niteliklerini, laiklik ilkesini yıkmaya çalışan veya devleti parçalamak için faaliyet gösteren partilerin demokratik siyasi hayatta yeri olmaz” dedi. 

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu yaptığı yazılı açıklamada, TRT Genel Müdür adayı Mehmet Nuri Şahin’in,  BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu tarafından düzenlenen  bir belgeyi kullanarak Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) adaylık başvurusunda  bulunduğu gerekçesiyle, gerçeğe aykırı belge düzenlemesi ve bunun kullanılması iddiasıyla Yazıcıoğlu ile Şahin hakkında  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Gayrı Safi Milli Hasıla (GSMH) ile toplam ihracat ve ithalat rakamlarının karşılaştırılmasında Türkiye’ye şimdiye kadar gelen doğrudan yabancı  sermaye miktarının sembolik kaldığını, BM Ticaret ve Kalkınma Örgütü tarafından hazırlanan  raporda da aynı sonucun görüldüğünü söyledi.

7- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Ankara Ufuk Üniversitesi’nde düzenlenen “Günümüz Türkiye’sinde Din Anlayışları” konulu konferansta yaptığı konuşmada, dini konularda konuşan kişilerin duyarlı olmaları gerektiğini belirterek “Bilim adına, sosyal değişim adına dine hücum edersek din de aynı şekilde, aynı tarzda kendini savunmaya geçer” dedi.

8- Çevre ve Orman Bakanlıklarının birleştirilmesini öngören tasarı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

9- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan  “Türkiye’de İşgücü Piyasası ve İşsizlik” raporunun tanıtımı için  İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada,  tanıtım raporunun 1 Mayıs’a denk gelmesinin tamamen tesadüf olduğunu belirterek, işsizliğin 8 yıl içinde belli bir seviyeye düşürülmesi için her yıl özel sektörün 700 bin kişilik istihdam yaratması gerektiğini, bunun da ekonomik istikrara bağlı olduğunu söyledi.

Toplantıya katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ise  “İş güvencesi çalışma yaşamındaki dengeyi bozdu. Bu durumu düzeltmek için iş yasası en kısa zamanda hayata geçirilmeli. İş yasası, iş güvencesiyle ilgili hükümleri de kapsayacak” dedi. 

10- İşçi sendikaları konfederasyonları Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve KESK tarafından düzenlenen  ‘1 Mayıs İşçi Bayramı’ tüm yurtta ve dünyanın çeşitli ülkelerinde etkinliklerle kutlandı.

11- İncirlik Üssü’nde görev yapan Keşif Güç’ün görevi,  Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk ve ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Charles Wald’ın katıldığı törenle sona erdirildi. Korgeneral Wald  törende yaptığı konuşmada,  Irak’ta Saddam Hüseyin rejimi sona erdiği için görevlerinin bittiğini ve NATO çerçevesinde  görev yapan 39’uncu Kanat Komutanlığı’nın üste kalacağını söyledi. 

12- ABD Hazine Bakanı John Snow Temsilciler Meclisi’nin Tahsisler Komitesi’nde bir milletvekilinin, Türkiye’ye yardım için IMF programına bağlılık  koşulu gerekiyor mu? sorusu üzerine “Türkiye’nin IMF bağlılıklarına uyması konusunda ısrar edeceğiz, bu şart. Yani yapılacak herhangi bir yardım IMF koşullarına bağlılık şartına dayanacak” dedi. 

2 MAYIS 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan düzenlediği basın toplantısında, Bingöl depreminden sonra ilde meydana gelen olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu. Depremlerin Türkiye’de bir çok istismarlara neden olabileceğini belirten Başbakan Erdoğan, bölgeye yeterli sayıda çadır gönderildiğini söyledi. 

Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen ise halka çadırları ulaştırmanın kendi görevleri olmadığını, bunu mülki amirlerin yapması gerektiğini belirterek, yardımın doğru yerde doğru kişilere yapılmasının esas olduğunu belirtti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Abdüllatif Şener, Acil Eylem Koordinasyon Kurulu toplantısında, Acil Eylem Planı kapsamındaki düzenlemelerin gerçekleştirilmesi için çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Dışişleri Komisyonu’nda soruları yanıtladı. Milli Görüş’e devlet protokolü uygulanmasıyla ilgili genelgenin ortaya çıkması ile ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Gül “Bizim eski partimizden ayrılış nedenlerimizden biri Milli Görüş teşkilatlarıydı. Bunlar bizim imajımıza zarar verdi. Aslında bu kriptoların ortaya çıkması AB’ye girme sürecinde lehimize olmadı” dedi. 

           

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, İran ve Suriye’ye yaptığı ziyaret ile ilgili “Bir Kürt devleti oluşumu karşısında İran ve Suriye de bizimle beraber rahatsızlık hissediyor. Farklı algılanmalara neden olmamak için üçlü bir toplantı yapmadık. İran ve Suriye’yi farklı tarihlerde ziyaret ettim” dedi.

4-Yargıtay 20’nci Hukuk Dairesi Başkanı Atbaşoğlu, ormanların talanına olanak tanıyan anayasa değişikliğinin, ülkenin yabancı şirketler tarafından işgal edilmesine neden olacağını belirterek, düzenlemeyle anayasaya, orman dışına çıkarılmış alanların “devir ve terkine” ilişkin hüküm konulacağını söyledi. Atbaşoğlu “Anayasaya devir ve terki koyarsanız, bu ormanların bedelsiz olarak birilerine bağışlanacağı anlamına gelir” dedi.

5- Adalet Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı’nın düzenlediği “AB’ye Uyum Yasaları Sempozyumu”na katılan Adalet Bakanı Cemil Çiçek “Bingöl’deki depremde kamu binalarının yıkılmasının nedeni, bu binaların yapımındaki yolsuzluklardır. Belli ki burada bir yolsuzluk var. Şimdi bunların hepsinin yakasına yapışmak, yargı mensuplarının görevidir. Hakim ve savcılarımız da bu noktada gereken gayreti göstererek yolsuzluk yapanları gereken şekilde cezalandıracaktır” dedi.

6- Bingöl depreminden sonra ilde yaşanan olaylar nedeniyle Bingöl Emniyet Müdürü Osman Nuri Özdemir merkeze alınarak, yerine Diyarbakır Emniyet Müdür Yardımcısı Feyzullah Arslan vekaleten görevlendirildi.

7- Doğrudan gelir desteğinden yararlanan çiftçilere, dekar başına 3.9 milyon lira mazot desteği ödenmesi ve hayvancılıkta süt teşviklerinin artırılarak, arıcılık, balıkçılık sektörünün de destek kapsamına alınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Doğrudan gelir desteğinde dekar başına ödemelerin 13.5 milyondan 16 milyon liraya yükseltilmesine ilişkin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tebliği de Resmi Gazete’de yayımlandı.

8- CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özyürek, Bingöl depremi ile ilgili “Kamu binaları nasıl daha sağlam olabilir, bu yıkımın sorumluları kimlerdir, bunlar araştırılmalı. Bütün yetkiler merkezde toplandığı için bunlar oluyor yorumları yapılıyor. Yıkılan okulun ihalesi merkezi yönetim değil, valilik tarafından yapılmıştır” dedi.  Özyürek, Türkiye’nin bu konularda hiç ders almayan, sanki çok sağlam zeminde oturuyormuş gibi sorumsuz davranan bir ülke konumunda olduğunu söyledi.

9-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, gazetecilerin gerçeklere ulaşma ve yayımlama özgürlüklerini kısıtlayan girişimlerin, halkın hak ve özgürlüklerine de konulmuş sınırlar olduğu belirtildi.

10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu Rodos’ta yaptığı açıklamada “Kıbrıs’ta duvarın yıkılmasıyla yeni bir dinamik oluşmaktadır. Ancak bu Kıbrıs Türk hükümetinin de tanınması anlamına gelmez. Kıbrıs’ta çözüm için uluslararası  toplumun işaret ettiği yönde ilerlemeliyiz” dedi.

11-ABD Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor Washington’da gazetecilere verdiği bir brifingde, Türkiye’ye verilecek kredinin, Ankara’nın ekonomi politikasından kaynaklı bir engele takılmasının beklenmediğini belirterek,Türk ekonomisinin geçen yıl çok hızlı büyüdüğünü ve bunun devam etmesi gerektiğini söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf  Denktaş başkent Lefkoşa’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Denktaş, Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türklerini azınlığı ve vatandaşı olarak gördüğünü belirterek “Biz ne azınlığız, ne vatandaşıyız. Biz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkıyız. Bu gerçeği kabul ettikleri an zaten mesele yarı yarıya halledilmiş olur” dedi.

13- ABD Başkanı George W. Bush, Basra Körfezi’nden ABD’ye dönüşünde yaptığı konuşmada, Irak Savaşı’nın, terorizme karşı 11 Eylül’de başlayan ve halen devam eden   savaşta bir zafer olduğunu belirterek “Terorist örgütlerle bağları olan ve kitle imha silahı geliştiren veya geliştirmeye çalışan tüm yasa tanımayan rejimler, uygar dünya için büyük bir tehdittir ve onlarla yüzleşmekten çekinmeyeceğiz. Teroristleri barındıran veya koruyan tüm insanlar, örgütler ve hükümetler, sivillerin ölümünde suç ortağıdır” dedi.

14-ABD Dışişleri Bakanı Colin Powel İspanya ziyaretinden sonra Arnavutluk’a gitti. Başbakan Fatos Nano ile bir araya gelen Powell, başkent Tiran’da, Arnavutluk  ile Amerikan askerleri ve vatandaşları hakkında Uluslararası  Ceza Mahkemesi’nde açılabilecek olası tahkikatlara karşı dokunulmazlık sağlayan bir anlaşma imzaladı.

15-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada “Uluslararası topluluk  savaş sonrasında Irak’ın tekrar yapılandırılmasında, dünyanın ne tür bir düzen inşa etmek istediğine karar vermeli” dedi.

16-Hindistan Başbakanı Atal Behari Vacpayi, Pakistan’a yeni büyükelçi atanmasına karar verildiğini ve geçen yıl kesilen sivil uçuşları yeniden başlatacaklarını açıkladı.

           

Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşid Kasuri de bu açıklama üzerine, kararı memnuniyetle karşıladıklarını ve Hindistan’la ilişkilerini büyükelçilik düzeyine çıkarmayı istediklerini söyledi.

3 MAYIS 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sivrihisar-Eskişehir-Bozüyük-İnegöl bölünmüş devlet yolunun temelini atmak üzere gittiği Eskişehir’de çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katıldı. Başbakan Erdoğan törenlerde yaptığı konuşmada, duble yolun 30 Eylül’e kadar bitirileceğini belirterek, Ankara-Eskişehir hızlı tren yolunun temelini bu ay içerisinde atacaklarını, bunu Eskişehir-İstanbul yolunun izleyeceğini, böylece Ankara-İstanbul arasındaki ulaşımın 3-4 saate ineceğini söyledi.

           

Törenlere katılan Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen de duble yol projesinin başarıya ulaşması için bütün işçilerin aralıksız çalışması gerektiğini belirtti.

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İzmir’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan yaptığı açıklamada, hiçbir kamu kuruluşunun özelleştirilecek kuruluşların gayrimenkullerini sahiplenmemesi gerektiğini söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Gaziantep’te düzenlenen TOBB Sanayi Odaları Konsey Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, son dönemde siyasette ve ekonomide yaşanan gerilimlere ilişkin açıklamalarda bulunarak, üst kurullarda da yeni düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

           

Toplantıya katılan Çevre Bakanı Kürşad Tüzmen de Merkez Bankası’nın kur politikasını eleştirdi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise hükümetin yol ayrımında olduğunu belirterek, son aylarda ekonominin kazasız atlatılmasında en önemli rolü hükümetin değil, ekonomik programın oynadığını söyledi.

4- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisi tarafından İstanbul’da kurulan ‘Parti Okulu’nun  ilk toplantısında ’21. Yüzyılda Sosyal Demokrasi, Statüko ile Değişimin Yarışı’ konulu bir konuşma yaptı.

5- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın partisinin İzmir İl Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de siyasal, kamusal, toplumsal yenilenmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

6-  Bingöl’de meydana gelen depremde ölü sayısının 151’e, yaralı sayısının da 521’e yükseldiği bildirildi.

7- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, NATO ile Ukrayna arasında 4-5 Mayıs tarihlerinde ABD’de yapılacak istişare toplantılarına katılmak üzere ABD’ye gitti.

8- AB Dışişleri bakanları, Yunanistan’ın Meis Adası’nda bir araya geldi. Toplantıda kara mayınlarının kullanımı ve üretimini yasaklayan ve imha edilmesini öngören Ottawa Sözleşmesi’ne ilişkin ortak hareket etme kararı alındı. Bakanlar daha sonra Antalya’nın Kaş Limanı’nda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından verilen resepsiyona katıldılar.

           

Meis Adası’ndaki toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyen AB Dönem Başkanı Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, toplantıda Irak krizi, Selanik zirvesi hazırlıkları, Avrupa stratejik konseptinin geliştirilmesi ve AB-ABD ilişkilerinin ele alındığını belirtti. AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da AB ile ABD’nin, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi, Ortadoğu barış süreci çerçevesindeki ‘yol haritası’, Irak krizi ve NATO Acil Müdahale Gücü gibi konularda pragmatik bir yaklaşımla birlikte çalıştığını söyledi.

           

Başbakan Yardımcısı Gül Kaş’tan Meis’e geçerken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, 2003 ve 2004 yıllarının AB açısından son derece kritik yıllar olduğunu belirterek, “AB Türkiye’nin ve hükümetimizin birinci önceliğidir” dedi.

9- Fransa Başbakanı Jean-Pierre Raffarin, Fransa İslam Konseyi’nin (CFCM) kuruluş toplantısında yaptığı konuşmada, okullarda türbana yasak getirilmesiyle ilgili olarak “Bu sorunu milli eğitimle ilgili genel tartışma çerçevesinde ele almak istiyoruz. Amacımız laikliğin yeniden eski gücüne kavuşması. Ancak olumsuz ve din karşıtı bir laiklik de istemiyoruz” dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Ortadoğu barış süreci ve Irak konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Suriye ve Lübnan’ı ziyaret etti. Suriye’de Devlet Başkanı Beşir Esad ile görüşen Powell, Irak Savaşı’nın ardından bölgede ortaya çıkan yeni dengeleri değerlendirerek bu süreçte ABD’nin planlarına karşı çıkılmaması gerektiğini söyledi.

           

Powell daha sonra gittiği Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta önce Dışişleri Bakanı Jean Obeid,  Devlet Başkanı Emil Lahud ve Başbakan Refik Hariri ile görüştü. Powell  başkent Beyrut’ta Lübnan ordusunun Hizbullah’ın İsrail sınırı yakınlarında üslenmesine son vermesini istedi.

4 MAYIS 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Bingöl’de meydana gelen depremin ardından bölgede incelemelerde bulundu. Başkan Arınç daha sonra Elazığ’da düzenlediği basın toplantısında “Her depremin ardından çok eskilere dayanan yapılar sağlam bir şekilde ayakta durabiliyorken, sonradan yapılmış milyarlarca lira harcanarak yapılan binalar çöküyor. Bunların sorumlularının cezalandırılması gerekir” dedi.

2- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, İstanbul’da Maltepe, Fatih-Sarıyer 1. olağan ilçe kongrelerine katıldı. Başbakan Erdoğan basında yer alan ‘kadrolaşma’ haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek “Bizden önceki hükümetlerin yaptığı atamaların Çankaya’dan dönme oranı yüzde 2-4, ama bizimkilerin dönme oranı yüzde 29” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset’ adlı programa katıldı. Baykal, Anayasa değişiklikleri için vazgeçilmez koşullarının dokunulmazlık olduğunu belirterek “Biz ilk Anayasa değişikliği olarak dokunulmazlığı düşünüyorduk, ancak o zaman Recep Tayyip Erdoğan başbakan olamıyordu. Bu konuyu bir kenara bırakarak, Tayyip beyin sorununa çözüm için öncülük yaptık. Başbakan dahil, 13-14 milletvekili hakkında dosya var. Bu dosyaların hesabını vermeden, imtiyazı elde tutarak, bu dosyaları bertaraf etmek istiyorlar. Kendi hesabını verememiş bir insanın Türkiye’yi yöneteceğim diye ortaya çıkması kabul edilemez” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere gittiği Şanlıurfa’da yaptığı açıklamada, piyasalarda rahatlama görüldüğünü, enflasyonun iniş trendine geçtiğini söyledi.

5- Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye gazetesine orman arazileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

6- ABD Başkanı George W. Bush, Avustralya Başbakanı John Howard ile Texas kentinde görüşmesinden sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi.

           

Başkan Bush, Irak’ta yasak silahlarla ilgili kanıtlar bulacaklarına emin olduklarını belirterek “Kitle imha silahlar vardı, onları bulacağız, bu sadece bir zaman meselesi” dedi.

7- ABD ve İngiltere’nin Irak için oluşturacağı Uluslararası İstikrar Gücü’ne, katılacağını açıklayan İtalya’nın 3 bin askerini Basra’ya göndereceği bildirildi.

8- Irak’ın güneyindeki Necef kentinde toplu bir mezarın ortaya çıkarıldığı bildirildi.

 

05 MAYIS 2003  

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush’un, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaptığı telefon görüşmesinde Bingöl depremi nedeniyle üzüntülerini dile getirdiği ayrıca, Kıbrıs ve Irak konularını da görüştükleri bildirildi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, tasarruf gerekçesiyle Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Türkçe servisini kapatması ve komisyon toplantılarına katılımı sınırlamasına ilişkin yaptığı açıklamada, kanunen dış komisyonlarda görev alan  milletvekillerinin İngilizce, Fransızca veya Almanca bilmesi gerektiğini belirterek, Türkçe’nin Meclis’in çalışma dillerinden birisi olmadığını, çalışma dili olabilmesi için komisyonlarda kullanılabilmesi ve tercüme masraflarının konsey bütçesinden ödenmesi gerektiğini söyledi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda özellikle ekonomik ve sosyal amaçlı çıkarılması öngörülen yasaların ele alındığını belirterek, kamuya ait gelir getiren bazı tesislerin satılmasının karara bağlandığını, enflasyon rakamlarıyla ilgili olarak Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’ın bir değerlendirme yaptığını ve Kamu İhale Yasası’nda değişikliğe gidileceğini söyledi.

4- Genelkurmay Başkanlığı tarafından 30 Nisan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından basında yer alan haber ve yorumlar üzerine yapılan açıklamada, yayımlanan bazı yorumların Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) geleneksel disiplin anlayışına nifak sokma çizgisine  geldiği belirtilerek, 2002 Yüksek Askeri Şura toplantısındaki atamaların MGK’da gündeme gelmediği bildirildi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Konrad Adenauer Vakfı tarafından Ankara’da düzenlenen “Türk ve Alman Ekonomisinin Yapısal Sorunları ve Çözümler Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’yi enflasyonun tamamen ortadan kalktığı, enflasyon rakamlarının AB düzeyine çekildiği bir ülke haline getirmeyi, hükümetin ekonomide temel hedef olarak belirlediğini söyledi.

 6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik “Ulusal Eğitime Destek Kampanyası” çerçevesinde düzenlenen “Eğitim Kurultayı”nın açılışında  yaptığı konuşmada, düzenlenecek bir kampanyayla öncelikle riskli bölgelerdeki yatılı ve pansiyonlu ilköğretim okulları olmak üzere Türkiye’deki bütün okulları depreme dayanıklılık açısında elden geçireceklerini söyledi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Sağlık eski Bakanı Osman Durmuş’un, kurduğu Türk Sağlık Eğitim Vakfı’na (TÜRKSEV) kamuya ait bazı gelir kaynaklarını aktardığını belirterek, bu çerçevede Manavgat Çolaklı Eğitim ve Karantina tesislerinin geri alındığını bildirdi.

8- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi İtalya’nın Bologna kentinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin henüz AB üyeliği müzakerelerine başlamadığını belirterek, Türkiye’nin probleminin insan hakları olduğunu, Müslüman çoğunluğa sahip olmasının problem teşkil etmediğini söyledi.

9- Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Gürcistan Devlet başkanlarının katıldığı Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası’nın Taşkent zirvesinde yaptığı konuşmada “Orta Asya jeopolitik rekabet ve askeri-politik blokların oluşturulduğu alan haline getirilmemeli” dedi.

 6 MAYIS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve 3. Ordu komutanı Orgeneral Tamer Akbaş ile incelemelerde bulunmak üzere Bingöl’e gitti. Cumhurbaşkanı Sezer burada, ilk olarak insani yardımların toplandığı 49. İç Güvenlik Tugay Komutanlığı’nda 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Ethem Erdağı’dan bilgi aldı. Daha sonra Bingöl Valisi Hüseyin Avni Coş ile görüştü.  Cumhurbaşkanı Sezer basına yaptığı açıklamada, yaraların sarılacağını ve Bingöl’ün afet bölgesi ilan edileceğin belirterek “Doğal afetlerden kaçınmak olanaksız. Ancak, doğal afetlerin zararlarını en aza indirmek elimizdedir. Bunun için de gerekli tedbirleri almalıyız” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplanan partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında ekonomik gündem ele alındı. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Hazine Müsteşarı Halil İbrahim Çanakçı, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve Hazine Müsteşar Yardımcısı Hakan Özyıldız’ın da katılarak kurul üyelerine bilgi verdikleri toplantıda ‘kamu tek hesabı’ görüşüldü.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümete yönelik eleştiriler, deprem felaketi sonrası ortaya çıkan tartışmalar ve hükümetin yapmayı planladığı reformlar konusunda açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, basında yer alan hükümetin kadrolaştığı iddialarını da eleştirerek hatalarının olabileceğini, ancak yaptıkları her hatanın arkasında olduklarını, çünkü bunların liyakat esasına göre gerçekleştiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de temaslarda bulunan Kırgızistan Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov ile görüşmesinin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Irak Savaşı sonrası ekonominin önünün açık olduğunu belirterek, piyasaların rahatladığını söyledi. Başbakan yardımcısı Şener “Artık piyasalarda savaş hatırlanmıyor. Bu rahat atmosfer, döviz, faiz, ve borsa üçgenindeki ilişkileri daha sağlıklı bir zemine oturtacak” dedi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı ziyaret etti. Bakan Çiçek görüşmede, 6. AB uyum teklifi ve yolsuzluklarla mücadele çerçevesinde yapılacak yasal düzenlemelerle ilgili olarak bir değerlendirme yaptıklarını söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı ‘Irak’ın Yeniden Yapılandırılması’ Koordinatörü Büyükelçi Ahmet Ökçün, Türkiye İşveren Sendikaları (İNTES) tarafından düzenlenen “Irak’ın Yeniden Yapılandırılması” toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bu oluşumun içinde yer alacağını belirterek, Irak’ta yapılacak işler konusunda 100 milyar Dolard’an 362 milyar Dolara kadar çeşitli tahminlerde bulunduğunu, ancak en önemli noktanın bunun faturasının nereden ödeneceği olduğunu söyledi.  Irak’ın 1991 Körfez Savaşı öncesinde günlük 2.8 milyon varil petrol ürettiğini, ambargoyla günlük üretimin 600 bin varile kadar düştüğünü belirten Ökçün, Irak’ın ambargo öncesi kapasitesine ulaşmasıyla yıllık 20 milyar Dolarlık bir gelir elde edileceğini söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Eskişehir’de özel bir okulun açılış töreninde yaptığı konuşmada, gelişmiş ve çağdaş ülkelerin eğitim hayatında özel okulların büyük rol oynadığını belirterek, Türkiye’de bir yandan devlet okullarındaki eksiklikleri giderirken diğer yandan özel öğretimin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı’nın soru önergesine verdiği yanıtta, birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Denizli’deki kamu binalarında yetersizlikler bulunduğunu, buna karşın finansman yokluğu nedeniyle güçlendirme projesinin yaşama geçirilemediğini belirtti.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Ticaret ve Sanayi Odası kompleksinin temel atma törenine katılmak üzere gittiği Çorum’da, Bağ-Kur ve SSK prim borçlarının önemli bir sorun haline geldiğini belirterek, vergi barışı benzeri ‘sosyal güvenlik barışı’ projesi ile prim borçlarının taksitlendirileceğini söyledi.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Rusya’dan gelen doğalgazdan 6 ay boyunca almama hakkını kullandıklarını ve böylece günde 2 milyon Dolar kar edildiğini söyledi. Bakan Güler ayrıca, Bulgaristan ile yapılan anlaşma gereği alınan elektriğe 3.5 Cent ödendiğini, barajlardan ise 0.5 Cent’e elektrik sağlanabildiğini belirtti.

11- Orman Bakanı Osman Pepe orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı, Anayasa’nın 169 ve 170. Maddeleri’ndeki değişikliklerle ilgili İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de 4 milyar metrekare üzerinde orman vasfını yitirmiş 2B alanı bulunduğunu belirterek, bu arazilerin satışından 20-25 milyar Dolar gelir elde etmeyi planladıklarını söyledi.

12- TBMM Genel Kurulu’nda 13 maddesi daha önce kabul edilen İş Kanunu Tasarısı’nın 3 maddesi daha kabul edildi. Tasarıda 10’dan az işçi çalıştıran işyerleri iş güvencesi kapsamı dışında tutulurken bu sayı 30’a çıkarıldı. Buna göre,ancak 30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az 6 aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işverenin, feshi geçerli bir nedene dayandırması öngörülüyor. Bu maddeye göre ırk, renk, cinsiyet, medeni hal, aile yükümlülükleri, hamilelik, din, siyasi görüş, iş sözleşmesinin feshi için geçerli bir neden olamayacak.

13- Bor ve Ürünleri Araştırma Enstitüsü kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

14- Şükran Soner’in istifasıyla boşalan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanlığı’na TGS Yönetim Kurulu’nun oybirliğiyle aldığı kararla, Behzat Erkoç getirildi.

              

15- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ‘Ukrayna-NATO İlişkileri’ konulu toplantıya katılmak üzere gittiği ABD’nin başkenti Washington’da ABD Dışişleri Müsteşar Vekili Marc Grossman ile görüştü. Bakan Gönül daha sonra düşünce kuruluşu CSIS’in düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada, Suriye ve İran’ın ABD ile arabuluculuk talebiyle Türkiye’ye yaklaştıklarını belirterek, Türkiye’nin savaş sonrası Irak’a asker gönderme dahil her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu ve bu yöndeki bir Amerikan niyet beyanı belgesine olumlu cevap verdiklerini söyledi.

16- Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirilen, ulusal parlamentoların AB ile ilişkilerini düzenleyen COSAC toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Avrupa’nın SARS hastalığına karşı gerekli önlemleri alması gerektiğini belirterek “Bu hastalık Avrupa’ya Afganistan ve Kürdistan üzerinden geçebilir” dedi.Toplantıya katılan Türk heyetinden CHP İstanbul Milletvekili Onur Öymen ise Simitis’in Kürdistan sözlerine “Dünyada Kürdistan adında bir ülke olmadığının herkes tarafından bilinmesi gerekir” dedi.

17- Bulgaristan hükümetinin, Irak’a 500 asker gönderme kararı aldığı bildirildi. Savunma Bakanı Nikolay Svinarov yaptığı açıklamada, Irak savaşı sırasında koalisyon güçlerini destekleyen ülkesinin, savaş sonrasında da bölgenin barış ve istikrarın korunmasına katkı sağlamak amacıyla, Irak barış gücünde görev yapmak üzere 500 kişilik bir askeri kontenjan oluşturulacağını söyledi.

18- ABD Başkanı George W. Bush, Irak’ta oluşturulacak sivil yönetimin başına dışişleri eski yetkilisi L. Paul Bremer’i atadı. Bremer’in, Irak’ın yeniden inşasından sorumlu emekli General Jay Garner’ın başkanlığındaki ekibi yöneteceği ve siyasi gelişmelerle yapılanma çabalarını izleyeceği belirtildi.

19- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak krizi boyunca Türkiye’nin izlediği siyasetten dolayı ciddi şekilde hayal kırıklığı yaşadıklarını belirterek, bunda en önemli payın kendisinden beklenen liderlik rolünü oynamayan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olduğunu söyledi. İki ülke arasında stratejik ortaklığın bittiğini söylemek için erken olduğunu belirten Wolfowitz, ABD olarak Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemeye devam edeceklerini de belirtti.

7 MAYIS 2003

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de bulunan Romanya Başbakanı Adrian Nastase’yı kabul etti. Nastase görüşmede,Türk vatandaşlarına vize kolaylığı sağlayacağını,  Irak’ın yeniden yapılandırılmasında ise Rumen ve Türk firmalarının işbirliği yapmasından yana olduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ABD Savunma Bakan Yardımcısı  Paul Wolfowitz’in  Irak politikası nedeniyle Türkiye’yi eleştiren açıklamalarıyla  ilgili olarak TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal ülkeler arasındaki ilişkileri yönetim sorumluluğu üstlenen kişilerin hayal kırıklığı psikolojisi ile yönlendirmesinin düşünülemeyeceğini belirterek “Türkiye’nin hiçbir şart altında, hiç kimseden özür dilemesini gerektiren hiçbir neden yoktur. Bu olaylar tarih içinde değerlendirilecek, tarih içinde ortaya çıkacaktır. Türkiye her zaman şerefle sorumluluğunu taşıyacağı kararlar almıştır” dedi.

           

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükkanıt da  ‘İsrail Milli Günü’ dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  Irak Savaşı’nda üzerlerine düşen sorumlulukları demokratik çerçevede yerine getirdiklerini söyledi.

           

Ayrıca  CHP Grup Başkan vekilleri Oğuz Oyan, Mustafa Özyürek ve Haluk Koç  Bingöl depremi için TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye gazetesine  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’ye yapacağı ziyaret,  ABD Savunma Bakan Yardımcısı  Paul Wolfowitz’in  Türkiye ile ilgili  dün yaptığı açıklamalara verdiği yanıt, iç ve dış politikadaki gelişmeler hakkında  değerlendirmelerde  bulundu.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Zaman gazetesini ziyaret ederek, gündemde yer alan deprem, yolsuzluklar ve yeni yasa çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.  Bakan Çiçek, Bingöl depreminde yaşanan facianın yolsuzluklarla  bağlantısı olduğunu söyledi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü bakanlığının  6 aylık çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere düzenlediği basın toplantısında “Çiftçi borçlarını yeniden yapılandırarak toplam 3.3 katrilyon liralık borcun, yüzde 50-55 oranında tahsil edilmesini sağlayacağız. Kalanı tahsil edilmekten çıkarılacak” dedi. Bakan Güçlü, konuya ilişkin yasa tasalağının bir iki gün içinde Başbakanlık’a gönderileceğini söyledi.

6- Türkiye’de bulunan IMF 1. Başkan Yardımcısı Anne Krueger, temasları çerçevesinde ilk olarak Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı ve BDDK Başkanı Engin Akçakoca’yla ayrı ayrı görüştü. Daha sonra Başbakan Yardımcısı Abdullatiff Şener’le görüşen Krueger, Merkez Bankası yöneticileriyle de  bir görüşme yaptı.

           

Temasları kapsamında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la da görüşen Krueger, yeni IMF Türkiye Masası Şefi olan Rıza Moghadam’ı da hükümet  yetkilileriyle tanıştırdı. 

           

Krueger görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Krueger, borç stokunun yüksekliğinin halen önemli bir sorun olduğunu söyledi. Hükümetin faiz oranlarının düşürülmesini sağlaması gerektiğini belirten Krueger “Piyasa odaklı  kalıcı politikalar uygulanmalı. Programa  sıkı sıkıya bağlı kalınmalı” dedi.

7- AB’nin Genişlemeden sorumlu  Üyesi  Günter Verheugen,  Almanya’nın başkenti  Berlin’de düzenlenen  ‘AB Genişlemesinin Kültürel Boyutu’ konulu panelden sonra  Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu.  Verheugen, İslamiyet’in, Avrupa’da kendine bir yer bulmak zorunda olmadığını, çünkü yüzyıllardan bu yana Avrupa’ya ait olduğunu söyledi. 

8- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, CNN Türk televizyonunda ‘Manşet’ programında yaptığı açıklamada “Türkiye olmadan da  Irak’ta savaşabileceğimizi söylememize rağmen, Türkiye’nin buna inanmayıp kendilerini fazla önemsemesi hataydı. Bunları unutup, hiçbir şey olmamış gibi davranamayız” dedi.

9- ABD’nin, Hüseyen El Caburi’yi Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyindeki Selahaddin bölgesine vali olarak atadığı bildirildi. 

8 MAYIS 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, siyasi partilerle ilişkileri geliştirmek amacıyla bu görüşmeleri yaptıklarını belirtti.  Kozanoğlu da TBMM Genel Kurulu’nda emekçi kesimi ilgilendiren konularda sivil toplum örgütlerinin görüşlerine  başvurulması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık’ta düzenlenen Valiler toplantısında yaptığı konuşmada,  temel hak ve hürriyetlerin korunmasında kamu görevlilerinin tutumunun yasadan daha önemli olduğunu belirterek “Seferberlik havası içinde insan hakları konusunu önemseyin” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü tarafından İstanbul’da düzenlenen “AB ve Türk-İtalyan İlişkileri” konulu konferansta yaptığı konuşmada,  Türkiye’de bugün parlamentodaki iki siyasi partinin de AB’ye üye olma konusunda kesin bir kararlılık içinde bulunduğunu belirterek “Bu doğrultuda AB ile ilişkilerde hız katacağını umut ettiğimiz 6. demokratikleşme teklifi hazırlanmaktadır, önümüzdeki günlerde parlamentoya gelerek el birliği içinde sonuçlandırılacaktır” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ukrayna Dışişleri Bakanı Anatoly Zlenko ile düzenlediği basın toplantısında, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman’ın  hükümet ve orduya ilişkin olarak  yaptıkları açıklamaları değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Gül “Gelecekte Türkiye-Amerikan ilişkileri çok daha sağlıklı devam edecektir” dedi ve Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın Wolfowitz’in sözlerine ilişkin dün yaptığı değerlendirmeleri doğru bulduğunu belirterek, ABD’den Türk askerinin Kuzey Irak’tan çekilmesi isteminin  gelmediğini söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası değişikliğinin görüşülmesi sırasında, ABD’nin Boeing firmasından 1,5 Milyar ABD Doları’na 4 adet  Awacs uçağının alınması konusunda açıklamalarda bulundu.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, çalışanların kazanılmış haklarının elinden alınmasına razı olmayacaklarını belirterek iş yasası tasarısı ile iş güvencesinin çöpe atıldığı iddialarının gerçek olmadığını söyledi. 

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun CNR EXPO’da açılan 2. Uluslararası Yan Sanayi Ürünleri Fuarı kapsamında düzenlenen 3. Ana Yan Sanayi Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, devleti asli görevlerine döndürme kararlılığında olduklarını belirterek “Her şeyin Ankara’dan karara bağlandığı bir devlet yapısıyla Türkiye düzlüğe çıkamaz” dedi. 

8- Karayolu Taşıma Yasası, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edildi. 

9- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış düzenlediği basın toplantısında, insan hakları konusunda uygulamada bazı aksaklıklar yaşandığını belirterek, her kişi ve kurumun yasal değişiklikleri iyi okuması ve ülkenin durumunu göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından düzenlenen “Krizden İstikrara Doğru Bankacılık Sektörü” konulu toplantı İstanbul’da yapıldı. BDDK Başkanı Engin Akçakoca yaptığı açıklamada, 2004 Sayılı İcra İflas Kanunu’nda düzenleme yapıldığını ve bu kanunun TBMM’de görüşülmek üzere olduğunu belirtti. Toplantıya katılan IMF 1. Başkan Yardımcısı Anne Krueger da düzenleyici, denetleyici, kurumsal ve mali bağımsızlığın, etkin banka denetimi için dört anahtar nokta olduğunu söyledi

11- “Forum İstanbul-Yüzyıl Konferansları” İstanbul’da başladı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, açılış toplantısı “Yarının Kurulması-Hedef 2023” konferansındaki konuşmasında, siyasetten ekonomiye, yönetim yapısından eğitim ve sağlık hizmetlerine  değin pek çok alanda  reformların gerçekleştirilmesinin başlıca öncelikleri arasında olduğunu belirterek, daha fazla gecikmeksizin uygulamaya dönük adımlar atılması gerektiğini söyledi.

 

ABD Savunma Bakanlığı Danışmanı ve stratejist Richard Perle de  ABD’nin hedeflerini ve Türkiye ile ilişkilerini değerlendirdi. Perle, Suriye’nin yanı sıra İran’ın da ABD’nin rahatsızlık duyduğu ülkeler arasında olduğunu, İran’ın terorist hareketleri beslediğini belirtti. 

IMF İcra Direktörü Willy Kiekens  ‘Gelişen Piyasalarda Devletin Yeni Rolü’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada “Türkiye’nin gerçekleştirdiği en önemli dönüşüm BDDK’yı kurmuş olması” diyerek, Merkez Bankası ve BDDK’nın iyi ünlerini pekiştirmelerini ve tutarlı politikalar içinde olmalarını istedi.

           

Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Kaynaklar ve Öngörücüler Sorumlusu Philippe Colombani “Gelecek Vizyonu Arayışları, Uluslararası Perspektifler ve Türkiye” konulu oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Rusya’yla birlikte Avrupa için kilit ülke konumunda olduğunu, Türkiye’nin laikliği ve demokratikliği ile de Doğu ile Batı arasında köprü kurduğunu söyledi.

           

OECD Uluslararası Gelecek Programı Yöneticisi Rıza Lahidji yaptığı açıklamada, 21. yüzyılda risk yönetiminin önemli hale geldiğini belirterek, yüzyıla bulaşıcı hastalıklar, terorizm ve doğal afetlerle girildiğini söyledi.

           

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti de yaptığı açıklamada, firmaların rekabet gücünün döviz kurlarına müdahale edilerek çözülemeyeceğini belirtti.

12- Türkiye-Avrupa Vakfı, AB’nin temellerinin atıldığı 9 Mayıs günü nedeniyle Bahçeşehir Üniversitesi ve Avrupa Kültür Derneği tarafından İstanbul’da “Avrupa Günü” toplantısı düzenlendi. AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin istikrarsız bir ortamda tek başına bırakılmaması gerektiğini belirterek “Türkler böyle bir ortamda Avrupalı kimliklerinden emin olmalıdır” dedi.

           

Toplantıya katılan AB Genel Sekreteri Büyükelçi Murat Sungar da Türkiye’nin AB’ye tam üyelikten başka ciddi bir seçeneğinin bulunmadığını belirtti.

13- Dünya Bankası’nca hazırlanan “Banka Dışı Mali Kurumlar ve Sermaye Piyasası” raporu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın katıldığı konferansta açıklandı.

Başbakan Yardımcısı Şener yaptığı konuşmada, banka dışı mali sektörde sağlıklı bir yapının ortaya çıkmasıyla ekonomik birimlerin ihtiyaçlarına uygun finansman ve araç seçeneklerinin gelişeceğini söyledi.

Bakan Babacan da son günlerde olumlu gidişin rehavete dönüşmesine asla izin vermeyeceklerini belirtti. 

Bakan Unakıtan ise reel sektörden yüksek faizli kredilere imza atmamalarını isteyerek, faizlerin düşeceğini söyledi. 

14- AB’nin Genişlemeden sorumlu  Üyesi Günter Verheugen, Türkiye-AB ilişkilerini görüşmek üzere gittiği Vatikan’da, Dışişleri Bakanı Kardinal Jean Louis Tauran ile görüştü. Verheugen görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, temel haklar üzerinde Türkiye’nin çok fazla problemi olduğu ve bunlardan bir tanesinin de din özgürlüğü olduğunu belirterek, Türkiye’nin AB üyeliği yönünde attığı her adımın olumlu karşılandığını söyledi.

15- ABD Senatosu’nun, Letonya, Litvanya, Estonya, Slovenya, Slovakya, Bulgaristan ve Romanya’nın NATO’ya katılımını öngören genişlemeyle ilgili belgeyi onayladığı bildirildi.                                                                          

9 MAYIS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer “9 Mayıs Avrupa Günü” nedeniyle yayımladığı mesajında  “Türkiye’nin Yüce Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyerek çağdaş Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası durumuna geldiğini belirterek “ AB üyeliğimiz bu birlikteliği daha da pekiştirecektir. Türkiye’nin en kısa sürede üyelik görüşmelerine başlayarak AB üyelik sürecinde geri dönülmez bir aşamaya ulaşacağına inanıyorum” dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da gün dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) son 2 yıllık tüm kararları, uygulamaları ve para harcama hareketlerini incelemek üzere Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirdi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ayrıca, Osman Pepe’nin Çevre ve Orman Bakanlığı, Kürşad Tüzmen’in de Devlet Bakanlığı’na getirilmesine ilişkin kararnameyi onayladı.

3- Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında “Cumhurbaşkanı Sezer’in göreve başladıktan sonra Köşk’te kadrolaştığı” iddiasına yanıt verdi. Atacanlı, bir gazetede yer alan ve Köşk’te çalışan 46 görevlinin adlarının yer aldığı habere dikkat çekerek, bu 46 görevliden 28’inin önceki cumhurbaşkanları döneminde atandıklarını belirtti.

4- Başbakan RecepTayyip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, hükümetin üzerinde çalıştığı kamu yönetimi reformu taslağında üniter devlet anlayışına ters düşen ve eyalet sistemini çağrıştırabilecek hiçbir ögenin yer almadığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Konukevi’nde yapılan Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu’nun 2. olağanüstü toplantısında, AB’nin  Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen’in “Türkiye’de din özgürlüğü yok” eleştirisine yanıt verdi. Başbakan Yardımcısı Gül “Her türlü dine ve inanca saygısı olan bir gelenekten geliyoruz. Kiliseyle caminin, sinagogun aynı dönemde yapıldığı, insanların hiçbir baskı altında kalmadan inançlarını, ibadetlerini özgürce yaşadığı bir gelenekten geliyoruz. Asimilasyon eğilimlerinin olmadığı bir geçmişi taşıyoruz.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül “9 Mayıs Avrupa Günü” nedeniyle AB ülkelerinin Ankara Büyükelçileri ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül, hükümetin AB’den 2004 yılında  müzakere tarihi alabilmek için gereken koşulları bir an önce tamamlayacağını belirterek  “Müzakere sürecinin başlatılması, AB’nin yeni bir bölünme yaratmadan Avrupa’yı birleştirme yönünde kararlığını gösterecektir. Bu Türkiye ve AB için tarihi bir görevdir” dedi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Danıştay’ın 135. kuruluş yıl dönümünde “Danıştay ve İdari Yargı Günü” nedeniyle düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada,  Danıştay’ın çalışmalarını yakından izlediğini belirterek “Danıştay en uygun şartlarda bu hizmetleri yapabilmelidir” dedi.

           Danıştay Başkanı Nuri Alan ise sempozyumda genç bilim adamlarını idari yargıyla birleştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

8- Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın “Eşitlik, sosyal hukuk devleti” ve  “Devlet sosyal güvenliği sağlayacak önlemleri alır ve teşkilatı kurar “ hükümlerine dayaranarak zorunlu emeklilik yaşını 65’ten 61’e indiren yasanın yürürlüğünü durdurma kararı aldı.

9- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan telekonferansla ABD’deki Ohio Cith Üniversitesi öğrencilerine yaptığı  açıklamada, IMF politikalarının bozulmuş mali yapıları disiplin altına almak bakımından fayda sağladığını belirterek  “Ancak halk içinde IMF’ye karşı şikayetler oldukça fazla” dedi. 

10- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile AISEC Bursa Şubesi tarafından organize edilen Ulusal Girişimcilik Kongresi’nde yaptığı açıklamada, Vergi Barışı ile başlayan kaynak arayışının SSK ve Bağ-Kur’daki ödenmeyen borçların yeniden yapılandırılmasıyla devam edeceğini, bu çalışmayla da 15 katrilyon liralık bir kaynak oluşacağını söyledi.

11- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Feyzullah Arslan haftalık basın toplantısında, 35 kişinin yaşamını yitirdiği Sivas katliamı sanıklarından Almanya’ya kaçan 6 kişinin kırmızı bültenle arandığını söyledi.

12-TBMM Genel Kurulu’nda 121 maddelik İş Yasa Tasarısı’nın 62 maddesi kabul edildi.  İş Yasa  Tasarısı’nda, işçilere 7 günlük zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat hafta tatili verilir hükmü getirildi.

13- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Kemal Gürüz, YÖK Genel Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada ÖSS sisteminde değişiklik yapılmaması gerektiğini belirterek, herhangi bir değişikliğin ‘akıl almaz bir şey’ olacağını söyledi.

14- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Ömer Demir yaptığı açıklamada, 2005 yılı başı4dan itibaren 2003 yılı bazlı yeni enflasyon endeksine geçileceğini söyledi.

15- Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Akdemir Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türk Telekom’un özelleştirme planına ilişkin iki ayrı kararın Bakanlar Kurulu’ndan çıktığını belirtti. Plana göre, şirketin en az yüzde 51’inin blok satış, halka arz veya her iki yönetimin birlikte uygulanmasıyla özelleştirilmesi amaçlanıyor.

16- Türkiye Sanayi ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan İstanbul’da düzenlenen ‘Gençlik ve Avrupa Günü’ töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özilhan, Türkiye-ABD arasındaki ilişkilerin gergin olduğunu belirterek, bölgede güçlü bir Türkiye’ye ihtiyaç olduğunu, bu nedenle  ilişkilerin geliştirilmesi için herkesin çaba sarfetmesi gerektiğini söyledi.

17- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, döviz kurlarının düşüklüğüne zamanında müdahale edilmemesinin Türkiye ekonomisini kritik bir sürecin eşiğine getirdiğini belirtti. Aygün, Hazine’ye ‘ithalatı özendirici’ politikalar uygulamak konusunda eleştirilerde bulunarak “İhracatta elde edilen bütün kazanımlar ithalatın lüksüne heba edilmemeli” dedi.

18- KKTC’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,   Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Derviş Eroğlu ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’la görüştü.

            Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununun iki devletlilik esasına göre çözümleneceğini, bunun gerçekleşmesi için de AB’nin yapıcı katkısını istediğini belirterek “AB’nin Kıbrıs’ta kurulacak ortak devlette Türk tarafının eşit ortak olacağını bilmesini istiyoruz” dedi.

19- Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Osman Paksüt ve 10 Türk görevli Irak’ın  başkenti Bağdat’taki Türk Büyükelçiliği’ndeki görevlerine döndü.

20- KKTC Bakanlar Kurulu, aldığı kararla  Ada’da görev yapan BM Barış Gücü askerlerinin Kuzey’e geçişleriyle ilgili olarak 3 yıldır uyguladığı kısıtlamaları kaldırdı.

21- ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi’nin, Filistinlilere ABD’nin desteklediği uluslararası barış planı taslağının şartlarını yerine getirmesi koşuluyla mali ve insani yardım yapılması konusundaki karar taslağını onayladığı bildirildi.

22- ABD Başkanı George W. Bush Güney Carolina Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, 10 yıl içinde Ortadoğu ülkeleri ve ABD arasında serbest ticaret bölgesi kurulmasını önerdi ve demokrasiyle Müslümanlığın bir arada olabileceğine örnek olarak Türkiye ve Endonezya’yı gösterdiğini söyledi. 

10 MAYIS 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a GSM operatörü Aria ve Aycell’in birleşmesi için talimat verdiğini açıkladı.

2- Danıştay’ın 135. kuruluş yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bazı bakanlar ve yüksek yargı temsilcileri katıldı. Danıştay Başkanı Nuri Alan törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı ile Yüksek Askeri Şura kararlarının yargı denetimine açılmasının önemini belirterek “Hukuk devletinde ayrıcalıklı merci ve makamlar yaratılmamalı” dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ‘AB Üyeliğine Doğru Türkiye’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, AB’ye tam üyelik hedefinin Türkiye için çok önemli bir çaba olduğunu belirterek “Ekonomik parametrelerin birbirine yaklaşması, Türkiye’nin AB ortalamasını yakalaması zaman alabilir” dedi.

           

Konferansa katılan Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer de Türkiye’nin AB üyeliğine uygun bir resme sahip olmadığını belirterek “Türkiye mucizelere güvenmemeli. Kriterleri yakalamak için mücadele etmesi gerekir” dedi.

           

Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber de AB sürecinde, enflasyonla mücadelenin Maastricht kriterlerine uyum için ön koşul olduğunu belirterek “Türkiye’nin yapısal anlamda hem kamuda hem de özel sektörde dönüşümler yapması gerekir” dedi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek partisinin Ankara’nın Şereflikoçhisar ve Evren ilçesi kongrelerinde yaptığı konuşmalarda, Türkiye’nin borç batağına saplanmasının sorumlularının bankalar ve bayındırlık ihalelerinin olduğunu söyledi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Türkiye, Bulgaristan ve Romanya İçişleri bakanlarının katılımıyla Antalya’nın Kemer ilçesinde düzenlenen ‘İçişleri Bakanları 3’lü Doruk Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, globalleşme olgusunun, ülkeleri bazı konularda ortak tavır almaya mecbur bıraktığını belirterek, suç ve suçlulukla mücadelenin, bu alanların en başında geldiğini söyledi.

            Toplantı, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan arasında suç ve suçlulukla mücadele konusunda mutabakat zaptının imzalanması ile sona erdi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, nakit para akışını bankacılık sisteminin içine almaya çalıştıklarını söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik İstanbul Politikalar Merkezi Koordinasyonu’nca oluşturulan ve Sabancı Üniversitesi Anne-Çocuk Vakfı ile Açık Toplum Enstitüsü tarafından desteklenen ‘Eğitim Reformu Girişimi Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, daha çağdaş bir eğitim, daha hür ve üretken bir üniversite için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Yasası’nın değişmesi gerektiğini söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu İzmir’in Buca ilçesinde incelemelerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Başesgioğlu, yeni iş yasası tasarısı hakkında “Ne işçimizin kazanılmış haklarından geriye gitmesi, ne de önümüzdeki süreçte emeği, alınterini yok sayacak anlayışın hakim olması söz konusudur” dedi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İstanbul’da düzenlenen ‘Forum İstanbul Hedef: 2023’ konulu sempozyumun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  Bakan Coşkun, ABD Doları’nın Türk Lirası karşısında son 11 ayın en düşük seviyesine inmesine ilişkin bir soru üzerine, kurda endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

10- Hükümetin zorunlu emeklilik yaşını 65’ten 61’e düşüren yasasının yürürlüğünü durduran Anayasa M9ahkemesi’nin gerekçeli kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

11- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesi Diyarbakır il başkanlığında yaptığı açıklamada, ABD savunma ve dışişleri yetkililerinin birbirlerini teyit eder demeçler vererek Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni bir gerginliğin ortaya çıkmasına neden olduğunu söyledi.

12- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Sabah gazetesine, enflasyon hedefi, ödemeler dengesi, kurların seyri, reel faizler, hükümetle ilişkiler ve özelleştirme konularında  açıklamalarda bulunarak “Enflasyon yüzde 12’ye indiğinde paradan sıfırları atacağız” dedi.

13- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, hükümeti olası bir İstanbul depremi konusunda uyardı.

14- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomides yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs sorununda KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la aynı çizgiye geldiğini belirterek “Erdoğan bir fatih edasıyla Kıbrıs’a gelip bizden 1974 işgalinin sonuçlarını kabul etmemizi istedi. Bu durum, Türkiye’nin Kıbrıs’a ilişkin uzlaşmaz politikasında değişiklik olacağı ve Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunacağı konusunda kimseye umut vermiyor” dedi.

15- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston’un Lefkoşa’da Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, son raporunda taraflara çağrıda bulunduğunu belirterek, Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Tasos Papadapulos’un bir adım atarak Annan Planı zemininde görüşme talep ettiğini, Türkiye’nin ise sessiz kaldığını söyledi.

16- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Ortadoğu barışı konusunda hazırlanan “yol haritası”na destek sağlamak için gittiği İsrail’de, Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ile bir araya geldi.  Powell görüşmede, 2005’e kadar Filistin devletinin kurulmasını öngören Ortadoğu yol haritasını uygulamaya başlamanın zamanının geldiğini söyledi. Mahmud Abbas başbakanlığındaki yeni Filistin yönetimiyle masaya oturmaya hazır olduklarını söyleyen Şalom da İsrail’e saldıran örgütlere karşı alınacak tedbirlerin, Filistinlilere jest yapmalarını kolaylaştıracağını belirtti.                                           

11 MAYIS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Anneler Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajında, anneliğin yeri doldurulamayan ve değeri hiçbir zenginlikle ölçülemeyen, dünyadaki en yüce duygu olduğunu belirtti.

2-  Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Siirt’in Kurtalan ilçesindeki ‘Çok Programlı Lise’de 31 yıl önce yapımı tamamlanan afet konutlarının tapularının hak sahiplerine dağıtım törenine katıldı. Türkiye’de, doğunun da batıdaki gibi kalkınmışlık seviyesine ulaşması gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan, kişi başına milli geliri 1500 Doların altındaki illerde vergi, SSK primi muafiyeti ve arazi tahsisi  yapacaklarını söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, özel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, bundan sonra olabilecek siyasi gelişmelerin ekonomiyi daha az etkileyeceğini düşündüklerini ve Merkez Bankası Başkanı’nın gündeme getirdiği ‘Yeni Lira’ için enflasyonun düşmesini bekleyeceklerini söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik basına yaptığı açıklamada, 10 bin öğrencinin devlet tarafından özel okullarda okutulmasına yönelik uygulamaya 2003-2004 öğretim yılında başlanacağını söyledi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Trabzon’da Ticaret Borsası ile Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Bakan Güçlü, tarımın sorunlarını akılcı, tabii ve sağduyulu bir şekilde çözeceklerini söyledi.

6- SP’nin, 1. Olağan Genel Kongresi’nde, genel başkanlığa Necmettin Erbakan seçildi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup gönderdiğini, mektupta, 1 Mayıs 2003 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yüzde 12 oranındaki doğalgaz zammının geri alınmasını istediğini söyledi.

8- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı açıklamada, İş Yasası Tasarısı’nın yalnız birkaç maddesine değil, bugünkü haliyle tümüne karşı olduklarını belirterek “Çalışma yaşamı altüst ediliyor ve yeni bir sistem getiriliyor. Bu haliyle yasalaşması halinde esas iş barışı o zaman bozulmuş olacak. Çünkü bu yasa, yalnız örgütlü kesimi değil, Türkiye’de çalışan 14.5 milyonu ilgilendiriyor” dedi.

9- Türkiye’de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset’ adlı programa katıldı. Kıbrıs’ta çözüm için sınır geçişlerini serbest bırakmalarının ardından açılımlarının süreceğini belirten Cumhurbaşkanı Denktaş, atacakları yeni adımla Rumların Kıbrıs Türk mahkemelerine dava açabileceklerini söyledi.

10- Irak’a 20 Mart’ta başlattığı saldırıyla Saddam Hüseyin yönetimini deviren ABD ordusu “Koalisyon” radyosundan yayımladığı kararnameyle, Irak’ı 35 yıl yöneten Baas Partisi’nin lağvedildiğini bildirdi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Ortadoğu barışı için ‘Yol Haritası’yla ilgili İsrail ve Filistinli yetkililerle Kudüs ve Eriha’da yaptığı görüşmelerden sonra İsrail televizyonuna verdiği demeçte, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Essad’a, Şam’da temsilcilikleri bulunan radikal Filistinli gruplara karşı harekete geçmesi konusunda uyarıda bulundu.

           

Bu arada Filistin Başbakanı Mahmut Abbas da yaptığı açıklamada, İsrail ile barış için ABD’nin geliştirdiği plana ilişkin çekinceleri bir kenara bıraktıklarını, ‘Yol Haritası’nı uygulamaya açık olduklarını söyledi.

 

12 MAYIS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Faruk Öztimur ve beraberindeki heyeti kabul etti. Öztimur kabulde, Türkiye’deki engelliler konusunda sorunların devam ettiğini, eğitim ve istihdam sorunlarının aşılamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer de Anayasa’nın “Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir; devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” yönündeki 60. Maddesi’ne değinerek “Yasaların mevcut olması, uygulandığı anlamına gelmiyor. Yasaların uygulanması gerekir” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin 20. Vakıf Haftası’nın açılışı nedeniyle Resim Heykel Müzesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, kamu vakıflarının vatandaştan zorunlu olarak bağış toplayamayacağını belirterek, kamu vakıflarını düzene sokacak bir kanun değişikliği taslağı hazırladıklarını ve konunun Bakanlar Kurulu toplantısında görüşüleceğini söyledi.

           

TBMM Başkanı Bülent Arınç da Türkiye’nin vakıf zengini olduğunu ve vakıf eserlerinin ayağa kaldırılması gerektiğini söyledi.

           

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt ise hiçbir tarihi eseri metruk bırakmamayı hedeflediklerini, ancak bunun için mevcut bütçe imkanlarının yeterli olmadığını söyledi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Ankara Hakimevi’nde düzenlenen “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İçtihatları” konulu seminerin açılış konuşmasında, ABiçin 6. uyum teklifinin çıkarılmasıyla birlikte yasama olarak görevin tamamlanacağını belirterek “AB ile ilgili sorun kanunlarda değil uygulamalarda ortaya çıkmakta. Bu konuda da Türk yargısına büyük görev düşmekte” dedi.

Seminerden sonra gazetecilerin pişmanlık yasasına ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Çiçek, İçişleri Bakanlığı’nca hazırlıkları sürdürülen pişmanlık yasasının önceki yasalardan farklı olacağını belirterek “Aynı pişmanlık yasası olsaydı sadece süresini uzatmak yeterdi. Demek ki ondan farklıdır ve bekleneni sağlayacak bir düzenlemedir” dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği tarafından düzenlenen “Özürlüler Yasası İstiyoruz” konulu seminerde yaptığı konuşmada, toplumun belli bir kısmının açlık sınırında, büyük bir kısmının da maddi sıkıntıda olduğu bir dönemde televole yaşamı sürenlerin en büyük özürlü olduğunu söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu “Türkiye-AB Sendikal Koordinasyon Komisyonu” tarafından düzenlenen “Esnek Çalışma İlişkilerinde Yasallık Arayışları, İş Yasası Tasarısı ve AB Normları” adlı sempozyumda yaptığı konuşmada, TBMM gündeminde bulunan İş Yasası Tasarısı’nın tartışmaya muhtaç bir tasarı olduğunu, yürürlüğe girdikten sonra da tartışılacağını söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Ankara’da düzenlenen Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Kongresi’ne katıldı. Kongreden sonra gazetecilerin doğalgaza yapılan zamma ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Güler, bunun Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından hazırlanarak BOTAŞ’a verilen bir formül çerçevesinde yapıldığını, zammın 6 ay geri giden bir formülle hesaplandığını belirterek “Önümüzdeki günlerdeki düzenlemelerle bu, indirim şekline de dönüşebilir” dedi.

7- Resmi bir ziyaret için Türkiye’ye gelen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Başbakanlık’ta kabul edildi. Heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, İtalya ve Türkiye arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin son yıllarda stratejik ilişkilere dönüştüğünü belirterek, Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda İtalya’nın gösterdiği desteğin artarak devam edeceğinden emin olduğunu söyledi.

Berlusconi de İtalya’nın her zaman Türkiye’nin AB üyeliğinin  yanında saf tuttuğunu belirterek, Türkiye’nin AB üyeliğinin  somutlaşması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Berlusconi daha sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM Başkanı Bülent Arınç  tarafından ayrı ayrı  kabul edildi.

Öte yandan, Türk-İtalyan İş Konseyi’nin toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Telecom İtalia Mobile (TIM) ve Türkiye İş Bankası ortaklığıyla kurulan GSM operatörü Aria ile Aycell’in yeni bir yapılanmaya gideceğini bildirerek, Aycell, Aria ve İş Bankası’nın üçlü olarak birleşeceğini açıkladı.

8- Türkiye’de bulunan İtalya Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Marcello de Donno’ya Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Liyakat Nişanı verildi. TSK Liyakat Nişanı Genelkurmay Başkanı orgeneral Hilmi Özkök adına Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya tarafından Donno’ya verildi. Alpkaya törende, Donno’nun iki ülke deniz ve silahlı kuvvetlerinin arasındaki mevcut ilişkilerin daha da ileriye götürülmesi yönünde gösterdiği gayret, samimi ve içten çalışmalar nedeniyle Liyakat Nişanı’na layık görüldüğünü söyledi.

Öte yandan İtalya Jandarma Genel Komutanı Korgeneral Guido Bellini de Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur’u ziyaret etti.  

9- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’e resmi bir ziyaret için gittiği Bulgaristan’da Burgaz Hür Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Doğuş-Eko ortak girişimi tarafından yapılacak Trakya otoyolunun Karnobat-Burgaz bölümünün temel atma törenine katılan Başbakan Yardımcısı Gül, daha sonra başkent Sofya’ya geçerek Başbakan Simeon Sakskoburgotski ve Dışişleri Bakanı Solomon Passi ile ayrı ayrı görüştü.

Görüşmeler sonunda Başbakan Yardımcısı Gül ve Passi ortak  basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Gül, gazetecilerin KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş’ın, garantörlüğün sürmesi halinde Türk askerlerinin adadan çekilebileceğine yönelik son  önerisine ilişkin görüşlerini sormaları üzerine “Adada kalıcı bir çözüm bulununca şüphesiz ki Türk askerlerinin Türkiye’ye çekilmesi mümkündür” dedi.

10- AP Dışişleri Komisyonu, Hollandalı Hırıstiyan Demokrat parlamenteri Arie Oostlander tarafından hazırlanan yıllık Türkiye raporunu ve bu rapora bağlı karar tasarısını, Kemalizmi eleştiren ifadeleri çıkararak kabul etti. Tasarıda ordunun demokratik ve çoğulcu sistemin gelişmesi önünde engel olduğu ileri sürüldü.

11- Çeçenistan’ın Znamenskoye kentinde patlayıcı yüklü bir kamyonla yerel yönetim binasına düzenlenen intihar saldırısında 40 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13 MAYIS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi anma törenleri nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkçe’nin yabancı sözcüklerden arındırılması ve çağdaş uygarlık düzeyinin gerektirdiği kavram, sözcük ve terimleri karşılayacak duruma getirilmesinin öncelikli amaç olması gerektiğini belirterek “Geniş bir coğrafyada yaygın olarak kullanılan, kardeş ülke ve topluluklar arasında güçlü bir bağ kuran Türkçe, sahip çıkmamız gereken en önemli zenginliklerimizdendir” dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Yunus Emre’nin de Türkçe’nin ve Türk kültürünün gelişmesine hizmet ettiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine Üniversitelerarası Kurul tarafından seçilen Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öktem Vardar’ı atadı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Meclis gündeminde bulunan İş Yasası’yla işçilerin varolan haklarının ellerinden alındığını belirterek, yasanın işçi açısından sendikasızlaştırma, işveren açısından da kayıt dışına çıkma anlamına geldiğini söyledi. Baykal, Kıbrıs konusunda ise KKTC’nin kapılarını Rumlara açmasıyla yaşanan gelişmelerin barışın sağlanması açısından önemli bir adım olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyaretinde söylediği sözleri takdirle karşıladıklarını ve Başbakan Erdoğan’ın Kıbrıs konusundaki bu çizgisinin sürmesini beklediklerini ifade etti.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ANAP hakkında, Konrad Adenauer Vakfı Derneği ile arasındaki ilişki kapsamında yürütülen soruşturmada temelli kapatma davası açılmasına yer olmadığına karar verdi. Kanadoğlu, dava açmak için ‘kesin, açık ve somut’ kanıt elde edilemediğini bildirdi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek 42. dönem 68 adli yargı hakim ve savcı adayının kura törenine katıldı. Bakan Çiçek törende yaptığı konuşmada “Türk milletinin içerdeki ve dışarıdaki itibarını ve hukuka saygısını kararlarınızla ispat etmek gibi bir görevle karşı karşıyasınız. Yaptığınız iş hem adil olacak hem de hak ihlali sonucunu doğurmayacak” dedi. Bakan Çiçek konuşmasında ayrıca, AB yolunda Türkiye’nin Aralık 2004’te önemli bir dönemeçten geçeceğini belirterek “Eğer Türkiye 2004 Aralık’ta bu hedefi yakalayamazsa, bu mesele uzunca bir süre askıya alınacak ve Türkiye modernleşme çabalarında önemli bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacaktır” dedi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Zaman gazetesine 2003’teki özelleştirme hedefleri konusunda açıklamalarda bulundu. Özelleştirme için “Türkiye’nin menfaatine” nitelendirmesini yapan Bakan Unakıtan “Küba ve Türkiye hariç özelleştirme yapmamış ülke kalmadı. Hükümetin iradesi özelleştirmeden yanadır. Benim arkamdaki en büyük destek hükümetimizdir” dedi. 

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, devlet bursuyla özel okullarda okumak isteyen öğrencilerin 23 Ağustos’ta sınava gireceğini belirterek, eğitimde atıl kapasiteden kurtulmak, öğrencilere daha kaliteli sınıf ortamı yaratmak için bazı okulların satışa çıkarılacağını, okulların satışına ilişkin taslağın Bakanlar Kurulu’na sunulacağını söyledi.

8- “Intertraffic Eurasia 2003” kapsamında İstanbul’da düzenlenen “3. Boğaz Geçişi” konulu panelde, İstanbul’un ulaşım sorunları ve üçüncü köprünün sorunun çözümündeki yeri konusu ele alındı.

            Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım panelde yaptığı konuşmada, raylı sistem konusunda ciddi bir atılım yapıldığını, Marmaray ve Boğaz’a tüp geçiş projesinin çalışmalarının hızla devam ettiğini belirterek “Bu yıl temelini atacağımız tüp geçişin 48 ayda tamamlanmasını planlıyoruz. Bu proje ile 12 şeritli karayoluna eşdeğer bir ulaştırma ağı gerçekleştirilmiş olacaktır” dedi. Bakan Yıldırım, yük taşımacılığından başlamak üzere demiryolunun özel sektöre açılması yolunda da çalışmalar yaptıklarını söyledi.

9- Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy ile Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Ahmet Ökçün’ün katıldığı Irak’ta savaş sonrası yeniden yapılandırmaya ilişkin yürütme kurulu toplantısı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı başkanlığında yapıldı. Yırcalı yaptığı açıklamada, Irak’ta inşaat ve alt yapı çalışmalarında öncelikli olarak ABD firmalarına Türk şirketlerinin taşeronluk yapabilmesiyle ilgili bilgileri paylaştıklarını söyledi.

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Vakfı’nca 5.’si düzenlenen “Yerel Gazetecilik Ödülleri” İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerine  verildi. Törende bir konuşma yapan TGC Başkanı Orhan Erinç, bölgelerde çalışan gazetecilerin daha zor koşullarda görev yaptıklarını belirterek “Çünkü yerel medyada, yerel yöneticilerle ilişkiler bizden daha farklı kapsamda gelişiyor” dedi.

11- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler‘i ziyaret etti. Pearson, Bakü-Ceyhan boru hattının Türkiye’nin liderliğinde ilerlemesinden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Şahdeniz’in de Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattına  katılmasını istediklerini  belirten Pearson “Irak’taki durum Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattını hiçbir şekilde etkilemeyecek” dedi.

Bakan Güler de projelerde bir sıkıntı olmadığını, Kerkük-Yumurtalık hattının yeniden açılması için Pearson’un gerekli çalışmaları yapacağı sözünü verdiğini belirterek “Pearson, Hayfa hattının Yumurtalık hattına alternatif olmadığını söyledi” dedi.

12- Resmi ziyaret için Bulgaristan’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül,  Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov tarafından kabul edildi. Pırvanov, NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin verdiği kararlı destek için teşekkür etti.

Daha sonra Bulgaristan Meclisi’nde Türk-Bulgar dostluk grubu yetkilileriyle görüşen Başbakan Yardımcısı Gül, Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Ahmet Doğan ve Bulgaristan Başmüftüsü Selim Mehmet ile bir araya geldi. Görüşmede Doğan, Türk yatırımlarının artırılması konusunda Başbakan Yardımcısı Gül’den destek istedi. Başbakan Ayrdımcısı Gül, temasları kapsamında bir süre önce PKK’yı terör örgütleri listesine dahil eden Bulgaristan’dan, PKK’nın devamı olan KADEK’i de bu listeye dahil etmesi talebinde bulundu.

Temaslarını tamamlayan Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’ye dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, ziyaretin çok iyi geçtiğini belirterek, Bulgaristan’dan transit geçecek Türk vatandaşlarının sorunlarının aşılması için olumlu yanıt aldıklarını, elektrik alımına ilişkin sorunun da Bulgar enerji ve bayındırlık bakanlarının ay sonundaki Ankara ziyaretinde sonuçlandırılacağını söyledi.

13- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Rusya’da bir tesisin açılış töreninde  yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Rusya’dan büyük miktarlarda doğalgaz alımı dolayısıyla  oluşan ticaret açığının dengelenmesi için, bu ülkenin sattığı gaz karşılığında Türkiye’den mal alımına dayalı ’off-set’ uygulamasının kapsamının genişletilmesini istediğini belirtti.

14- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü tarafından KKTC’nin Girne kentinde düzenlenen 18. Maliye Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, kayıtdışı ekonominin üstüne kararlılıkla gideceklerini ve vergi kaçıranlara göz açtırmayacaklarını belirterek, bütün ödemelerin banka kayıtlarına geçmesini öngören uygulamanın yakında başlayacağını söyledi. Sempozyuma KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Hayati Güven, KKTC Maliye Bakanı Mehmet Bayram ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ahmet Özteker de katıldı.

15- ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, IMF Avrupa Birinci Bölge Direktörü Michael Deppler ve Türk-Amerikan İş Konseyi ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’den ABD ordusunun mutfak ihtiyacı için LPG sevkıyatının başlamasını, Türk şirketlerinin Irak projelerinden pay almasının engellenemeyeceği yönünde olumlu bir işaret olarak değerlendirdiğini söyledi.

16- AB’nin  Genişlemeden sorumlu Genel Müdürü Eneko Landaburu, Belçika’nın başkenti Brüksel’de ‘Avrupa Politika Merkezi’ adlı düşünce kuruluşunun düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2004 Aralık ayına kadar reformları yerine getireceğine inandıklarını belirterek “Biz de 2005 yılı başında görüşmeleri başlatacağız” dedi. Landaburu, Kıbrıs sorununun çözümünde Türkiye’nin işbirliğinin sadece bir şart değil, aynı zamanda  AB ile müzakerelere başlama şansını arttırmak için gerekli bir adım olduğunu söyledi.

17-  Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt Zaman gazetesine yaptığı açıklamada “Biz Türkiye’nin AB’ye alınmasından yanayız. Türkiye Kopenhag Kriterleri’ni yerine getirerek 2004’te müzakerelere başlayacak ve 2005’te de kendisine bir tarih verilecektir” dedi.

18- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayın yapan bir televizyona yaptığı açıklamada “Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili görüşmelerin yeniden başlatılması için ilgili taraflardan kesin güvence istendiğini söyledi.

19- ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers, NATO Karargahı’nda düzenlediği basın toplantısında NATO ülkelerinin, Irak’ta yürütülen istikrar çalışmalarında kendilerine yardım etmelerini beklediklerini belirterek, bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü söyledi. 

20- Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, Ortadoğu temaslarını sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın gelişi öncesinde dört intihar saldırısının düzenlendiği, saldırıda en az 29 kişinin öldüğü, 40’dan fazlası Amerikalı olmak üzere en az 190 kişinin de yaralandığı bildirildi. Yaralılar arasında 3 Türk yurttaşının da bulunduğu belirtildi.

14 MAYIS 2003

1- Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ndeki Gençlik Şenliği etkinliklerine katılan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, üniversitelerin  öncelikle kendi toplumlarıyla, sonra tüm dünya uluslarıyla bütünleşebildikleri ölçüde üzerlerine düşen zorlu görevleri sağlıklı olarak yerine getirebileceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de bulunan Kırgızistan Başbakanı Nikolay Tanayev’i kabul detti. İki ülke ticaret hacminin artırılması için çalışmaların başladığını belirten Başbakan Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev tarafından açıklanan  İpek Yolu Diplomasisi’ni desteklediklerini söyledi.

Tanayev ise ticari ve ekonomik ilişkilerin de kültürel ve siyasi ilişkiler gibi en ileri düzeye çıkartılması gerektiğini belirtti.

           

Başbakan Erdoğan ve Tanaev iki ülke arasında ekonomi ve ticaret alanında 3 anlaşmanın yapıldığını açıkladı. Uzun vadeli ekonomik işbirliğinin sürdürülmesi, bayındırlık, inşaat ve konut yapımına ilişkin anlaşmalara Türk tarafı adına Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen imza attı.

 İmza sonrasında konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Kırgızistan arasında saygı  ve anlayışa dayalı ilişkilerin devam ettiğini söyledi.

           

Tanayev ayrıca, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından  da kabul edildi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Abdullah Gül, AB Konvansiyonu toplantılarına katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e  hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada,  Türkiye-AB ilişkilerinde kritik bir döneme girildiğini belirterek “Bu dönem, 40 yıllık AB yolunda Türkiye’nin müzakerelere başlama dönemidir” dedi.

4- Danıştay İdari İşler Kurulu, Batman eski Valisi  Salih Şarman’ın  zimmet suçundan yargılanmasına ilişkin kararını onayladı.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediği basın toplantısında, sözde Kürt Parlamentosu’nun 1996’da  Ateşkes İzleme Gücü kapsamında bölgede konuşlandırılan  800 Türk askerinin çekilmesine ilişkin  kararıyla ilgili soruları yanıtladı. Diriöz “Gerekli tepki gösterilmektedir. Bahsedilenin Ateşkes İzleme Gücü olduğu anlaşılmaktadır. Bu konunun muhatabı, oradaki yerel organ  değildir” dedi.

 Diriöz ayrıca, Türkiye’nin, Irak’a uygulanan ambargonun kaldırılmasını istediğini açıklarken, petrol karşılığı gıda programı kapsamında Türk şirketlerinin haklarının korunmasını da istedi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ankara Sanayi Odası (ASO) Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, dövizle ilgili hareketlerin Merkez Bankası’nın kontrolünde bulunduğunu belirterek “Hükümet olarak biz şimdi dövize müdahale etmiyoruz, edemeyiz de” dedi.

7- TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen İş Yasası Tasarısı’nda yapılan değişiklikle, çalışan hamile bayanlara verilen izin süreleri toplam iki hafta artırıldı.  İş Yasası’nın 74. Maddesi’nde yer alan doğum öncesi 7, doğum sonrası 7 hafta olan izin süreleri verilen önergeyle  8’er haftaya çıkarıldı.

8- Doğrudan Yabancı Yatırımlar Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Kıbrıslı Türklere yönelik önlemler teklifi çerçevesinde Türkçe eğitimi eylül ayından itibaren başlatma kararı aldığı bildirildi.

10- Almanya  İçişleri Bakanı  Otto Schily, 2002 Yılı Federal Anayasayı Koruma Raporu’nu  başkent Berlin’de açıkladı. Raporda, Milli Görüş’ün Almanya’daki üyelerinin şeriata uygun bir yaşam biçimi yaratılması için ağırlığını koyduğu, bunu şiddet yöntemleriyle değil demokratik  sistem içinde gerçekleştirmek istediği bildirildi.

11- Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın, Rusya ile ABD arasındaki stratejik silahların indirimi anlaşmasını onayladığı bildirildi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere başkent Moskova’ya gitti. Görüşmede, Irak’a uygulanan BM yaptırımlarının kaldırılması ve Rusya’nın İran’a nükleer teknoloji satışı konuları ele alındı. 

 

15 MAYIS 2003

1-     Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Irak’taki yeniden yapılandırma süreci, ABD ile ilişkiler ve Ortadoğu’daki gelişmelerin görüşüldüğü toplantı sonrasında açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, acil eylem planının 1,3 ve 6 aylık takviminin gözden geçirildiğini, nema ödemelerinde yaşanan sıkıntıların ve zorunlu emeklilik konusunun görüşüldüğünü belirtti. Bakan Çiçek, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) yeniden yapılandırılması ve Başbakanlık Takip Kurulu’nun (BTK) kaldırılmasına yönelik herhangi bir hazırlık yapılmadığını belirtti.

2- Genelkurmay Başkanlığı tarafından Yunanistan hükümetinin “Türk uçakları Ege’de ihlal yapıyor” iddiaları üzerine yapılan açıklamada “Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait unsurlarımıza karşı yapılan tacize, Türk uçaklarınca gerekli reaksiyon gösterilmiştir. Yunan uçaklarının bu tacizinin Ege’de doğurabileceği tehlikeli sonuçlar, ilgili makamlara bildirilmiştir"denildi. 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Giresun gezisinde yaptığı açıklamada, yerel seçimlerin bir fırsat olduğunu belirterek “18 Nisan seçimlerini, milletin gücünü iktidara göstermek için bir fırsat haline getireceğiz” dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dünya Gıda Örgütü’nün Ankara’da yeniden temsilcilik açmak için yaptığı başvurunun müzakere aşamasında olduğu belirtildi. 

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, Vergi Barışı uygulamasından yararlanmak için 7.9 katrilyon liralık başvuru yapıldığını, ancak ilk iki taksitte toplanan tutarın 907 trilyon TL ile sınırlı olduğunu, tahsilat oranının da yüzde 63’te kaldığını belirtti. 

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Avrupa Konvansiyonu toplantılarına katılmak üzere gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB Dönem Başkanı Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi. Papandreu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliği yolunda atacağı adımları desteklemeyi sürdüreceklerini belirtti.

 

Konrad Adenauer Vakfı’nca düzenlenen “Türkiye’nin AB üyeliği yolu” konulu konferansa katılan Başbakan Yardımcısı Gül,  AKP’nin Avrupa Hıristiyan Demokratlar Partisi’ne katılmak üzere başvuru yapacağını söyledi. Türkiye’de ordunun siyaset üzerindeki rolüne ilişkin bir soru üzerine, hükümetinin demokratikleşme konusunda kararlı olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Gül “Türkiye’de siyasi sorumluluk hükümetindir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen’le görüştü. Verheugen yaptığı açıklamada, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin “Türkiye AB’ye 2007’de üye olabilir” açıklamasını “İlginç, sürpriz ve aşırı iddialı” bulduğunu söyledi.

7- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panos Beglitis tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’nun, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen’e Türkiye’nin Ege’deki faaliyetlerini konu alan bir yazı gönderdiğini söyledi. 

8- ABD Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Türkiye’ye sağlaması öngörülen  1 milyar dolarlık yardımına ilişkin ayrıntılı anlaşma görüşmelerinin IMF heyetinin 5. gözden geçirme dönemi için Türkiye’ye yapacağı ziyaretten sonra başlayacağını belirtti.  Taylor, Irak’ın yeniden yapılandırılması çalışmalarının  Türkiye için imkanlar yaratacağını da söyledi.

9- ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice başkent Washington’daki Yabancı Basın Merkezi’nde yaptığı açıklamada, Türkiye ile ABD arasında “zor bir dönemden” geçilmesine karşılık bunların geride kaldığını ve “ortak stratejik çıkarları” bulunan Ankara ile Washington’un birlikte çalışmaya devam edeceğini söyledi.

10- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld yaptığı açıklamada, El Kaide örgütü liderlerinin İran gibi ülkelerde faaliyet gösterdiğini söyledi. 

16 MAYIS 2003

1- Tunus’taki resmi ziyaretini tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye ile Tunus’un, bölgelerinde barış ve istikrarın güçlendirilmesini amaçlayan dış politikalar benimsediğini belirterek “Bu çerçevede, Irak’ın toprak bütünlüğünün, yasal birliğinin ve güvenliğinin güvence altına alınmasından ve insani gereksinimlerinin karşılanmasından sonra yönetimin Iraklılara devredilmesine öncelik verilmesi gerektiğini belirledik” dedi.

2- Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’nın Kemer ilçesindeki Tekirova beldesinde düzenlediği basın toplantısında, iç ve dış kaynaklı darbe uyarılarını eleştirerek, hiç kimsenin kargaşa ve gerginlik çıkarmaması gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, İş Yasası ile ilgili olarak da  “İş güvencesinden önce iş yeri güvencesinin sağlanması gerekiyor. Ben işçinin aldığı ücrete bakarım. İş yerlerinin kapanma tehlikesi var. Bunları önlememiz gerekiyor” dedi.

Antalya’nın Kiriş beldesinde yapılan Uluslararası Rotary  Konferansı’na da katılan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin AB üyeliği sürecine değinerek “Beklentimiz birkaç yıl içinde Türkiye’nin AB üyesi olmasıdır. Türkiye AB’nin ayrılmaz bir parçasıdır. Biz AB’yi bir stratejik ve siyasi değerler birliği olarak görüyoruz” dedi.

3- Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur yaptığı açıklamada, kültürel ve doğal varlıklar alanında bir hazine olan Türkiye’de mirasyedi gibi hareket edildiğini belirterek “Jandarma Genel Komutanlığı bir kısım imkanları bu öncelikli konuya yönlendirmiştir. Bütün illerde planlanan çevre koruma timlerinden 17’si hizmete sokulmuş ve 5 doğal hayatı koruma takımı teşkil edilmiştir” dedi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, zorunlu tasarruf hesabındaki paraların ödenmesiyle ilgili,  Devlet Bakanı Ali Babacan’la konuyu görüştüğünü, para yatırıldığının belgelenmesi halinde, Ziraat Bankası kayıtlarına bakılmaksızın ödeme yapılacağını söyledi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Türkiye Alüminyum Sanayi Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, inşaat sektörünün şansız bir dönem yaşadığını, bunun nedenlerinin geçici bütçe ve İhale Kanunu olduğunu söyledi. Bakan Ergezen, Toplu Konut İdaresi’ni ciddi bir şekilde harekete geçireceğini de belirterek  “Yakında  konut ihalelerini Resmi Gazete’de göreceksiniz” dedi. 

Sempozyuma katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu iş yasası tasarısıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Yasa işverene büyük ölçüde avantaj sağlayan bir yasa değil. İşçiyi koruyucu hükümler devam ediyor. Kıdem tazminatı devam ediyor. Ayrı bir fon kanunu hazırlayacağız. Kıdem tazminatı işverenlerin sırtına yük oluyor” dedi. 

6- Türk-İş Başkanı Salih Kılıç yaptığı açıklamada, Tandoğan Meydanı’nda AKP hükümetinin uygulamalarını protesto etmek için  yapılacak “İşine, ekmeğine, vatanına sahip çık“ mitingine 100 bin civarında katılım olmasının beklendiğini ve hükümetin, çalışanların sesine duyarsız kalmaması ve taleplerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

7- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ile görüştü. Pearson görüşmede yaptığı açıklamada “Irak’taki Amerikan kuvvetleri, Türk askeri makamlarının tutumundan ve Kuzey Irak’taki faaliyetlerinden kuşku duyuyor” dedi.

Ziyal de iki ülke arasında iletişim eksikliği olduğunu belirterek, Irak’ın kuzeyindeki Türk askeri varlığının ABD’nin de yararına olduğunu  söyledi.

8- Irak Kürdistan Yurseverler Birliği (IKYB) Ankara Temsilcisi Bahruz Galali yaptığı açıklamada, sorunun çözümü için  KADEK militanlarına genel af çıkarılması gerektiğini ve PKK/KADEK’i Irak’ta istemediklerini belirterek “Bu militanlar Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları. Sorunu, Türkiye çözmeli  bize ötelememeli” dedi.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos yaptığı açıklamada,   iyileştirilmesi halinde Annan planını görüşeceğini belirterek, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf  Denktaş’ın önerdiği iyi komşuluk ilişkileri bulunan ayrı devlet temelinde bir çözümü de asla kabul etmeyeceğini söyledi.

17 MAYIS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ABD’nin New York kentinde düzenlenen ‘Türk Gecesi’ne gönderdiği mesajında, Türk-Amerikan ilişkilerinin, önümüzdeki dönemde ABD’de yaşayan dinamik Türk toplumunun da katkılarıyla yeni boyutlar kazanacağına inandığını belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Antalya’da AKP Kurucular Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, partiyi parçalamak isteyenler olduğunu, bu tür gerilimlere neden olabilecek polemiklere girilmemesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Güney Kıbrıs Rumlarının 22 Mayıs tarihinden itibaren Türkiye’ye vizesiz olarak geçebileceklerini ve bir ay süreyle kalabileceklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de toplantıda yaptığı konuşmada, iki ay içinde anayasal ve yasal düzenlemeler yapılıp uygulamaya  geçilmezse, AB ‘yi temelli unutmak gerektiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ise konuşmasında, kumarhanelerin yeniden açılmasıyla ilgili bakanlığının bir çalışması olmadığını belirtti.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, Vakıf-2000 tarafından düzenlenen ‘Siyasetin Yeniden Yapılanması Bağlamında Yönetim Sistemleri’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, siyasileri eleştirdi. Orgeneral Kılınç, Milli Savunma Bakanlığı’nda müsteşarlık yaptığı 3 yıl boyunca toplam 5 bakanla çalıştığını belirterek  “Bakanlar, mensup oldukları Milli Savunma Bakanlığı’na hizmet etmekten çok, seçilmiş oldukları bölgelerine hizmet götürme çabası içerisindeydiler” dedi.

4- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın partisinin Samsun’daki meclis toplantısı ve gençlik kurultayı sonrasında gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, yerel seçimler öncesi sol partilerin ortak aday çıkarmasının yararlı sonuçlar getireceğini söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisi tarafından düzenlenen Gençlik Kurultayı’nda yaptığı konuşmada “DSP sözde değil, özde genç olanların partisidir. Yalnızca yaşta değil, başta da genç olanların partisidir” dedi.

6- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, Trabzon’da düzenlenen Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, AKP hükümetinin ortaya koyduğu eylem ve davranışların toplumda ciddi kaygı ve endişelere neden olduğunu belirterek “Tam bağımsız antiemperyalist, gerçekçi, hümanist Atatürkçü düşünce, hepimizin her yerde koruması ve kollaması gereken yüksek değerlerdir” dedi.

Toplantıya katılan Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise iktidarla ilgili değerlendirmeleri siyasi platformda yapmaktan yana olduklarını belirtti.

7- Terör örgütü PKK-KADEK’in Kuzey Irak’ta kurduğu terör örgütü Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi’nin (PÇDK)  meclis toplantısının ardından yapılan açıklamada, silah bırakma kararının alındığı ve  bundan sonra demokratik mücadele için ABD’yle işbirliği yapılacağı bildirildi.

8- Gazeteci İsmet Gümüşdere İstanbul’da yaşamını yitirdi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Ceyhan dönüşü Adana Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ta yaşayanlara 22 Mayıs’tan itibaren vize uygulamasını kaldırma kararını olumlu karşıladığını bildirdi.

10- ABD’de bu yıl 22’incisi düzenlenen geleneksel ‘Türk Günü Yürüyüşü’ New York’ta yapıldı.

11- G-8 ülkelerinin Maliye bakanları, doların düşüşünü, küresel ekonomik durumu ve Irak ekonomisini görüşmek üzere IMF Başkanı Horst Koehler’le birlikte Fransa’da toplandı.

12- İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Filistin Başbakanı Mahmud Abbas, Ortadoğu barışı için öngörülen ‘Yol Haritası’nı görüşmek üzere Kudüs’te bir araya geldi. Abbas ‘Yol Haritası’nın olduğu gibi kabul edilmesini isterken, Şaron öncelikle terörün durdurulmasını ve Filistin’in, mültecilerin dönüşü konusundaki ısrarından vazgeçmesini istedi.

13- Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan Filistinli örgütlerin bürolarının kapatıldığı ve etkinliklerinin sona erdirildiği bildirildi.

14- Fas’ın Kazablanka kentinde düzenlenen bombalı saldırılarda, aralarında 10 intihar komandosunun da bulunduğu 41 kişinin öldüğü, 100’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

                                        

18 MAYIS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, Türk ulusunun demokratikleşme ve kalkınma çabalarının başarıyla yürütülmesini, yolsuzluk, eğitimsizlik, yoksulluk gibi temel sorunların çözülmesinde herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini beklediğini bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ‘Müzeler Haftası’ nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye’de henüz ulaşılamayan tarihi zenginliklerin gün ışığına çıkarılması ve insanlığın bilgisine sunulmasının, geçmişle ilgili sağlıklı değerlendirmelerin yapılmasına katkı sağlayacağını belirtti.

 3- Başbakan Recep Tayip Erdoğan Samsun’da, ‘Bandırma Vapuru ve İlk Adım Anıtı’nın açılış törenine katıldı. Kurtuluşa inanmış Mustafa Kemal ve 18 silah arkadaşının başlattığı mücadelenin Türkiye’yi bugünlere taşıdığını belirten Başbakan Erdoğan “Biz de çağdaş Türkiye’nin kuruluş mücadelesini sürdürüyoruz” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset’ adlı programa katıldı. Güncel konulara ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Şener, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) yapısının AB standartlarına getirilmesi için henüz somut bir çalışmaları olmadığını belirterek “Şu safhada önümüzde 2004 Aralık’a kadar süre var. Bu süre içinde bu konular, ilgili tüm taraflarca oturulacak, konuşulacaktır” dedi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Antalya’da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk halkının ‘REFAHYOL’ hükümeti döneminde imam hatip liseleri ve ilahiyat fakülteleri açılmasını reddeden KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı eleştirerek, bu nedenle Kıbrıs Türk toplumunun bilincinin geliştirilemediğini söyledi.

           

Daha sonra çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kayseri’ye giden Başbakan Yardımcısı Gül, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin, Süleymaniye ve Erbil’de konsolosluk açmayı düşündüğünü belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye-ABD ilişkilerini yıpratmak isteyenler olduğunu, iki ülke arasındaki ilişkileri “yetki tezkeresi”ne bağlamanın da mümkün olmadığını söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, atv televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’da Sabah’ adlı programa katıldı. Yolsuzlukların ortaya çıkarılmasındaki en büyük engelin, Anayasa’nın ‘sır’ kavramı olduğunu belirten Bakan Çiçek, Anayasa’nın dokunulmazlıkla ilgili maddesi, yolsuzlukların önündeki engelse bunun da değiştirilmesi gerektiğini ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının da yargıya açılmasının doğru olacağını söyledi.

 7- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail-Filistin barış sürecine dönülmesi yönünde önemli adımların atıldığı şu günlerde “terorizmin en acımasız yüzünü” gösterdiği vurgulanarak “Türkiye, bu terör eylemlerini kınamakta ve kayıplardan büyük üzüntü duymaktadır” denildi.

8- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (IMKB) düzenlenen ‘Türkiye’de Özelleştirme Politikaları’ konulu toplantıya katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin “Kardemir modelinde olduğu gibi özelleştirilecek kuruluşların çalışanlara satılması düşünülüyor mu?” şeklindeki sorusuna Bakan Unakıtan “ Kendimizi aldatmanın bir anlamı yok. Böyle bir şey düşünülmüyor” dedi.

9- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, ‘Müzeler Haftası’  dolayısıyla İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde düzenlenen törenden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. “AKP’nin kumarhaneleri tekrar açma yönünde bir çalışmasının olup olmadığının” sorulması üzerine Bakan Mumcu, bu tür haberlerin bazı sermaye grupları ve kumarhane lobisi tarafından kasıtlı olarak çıkartıldığını, partinin kesinlikle böyle bir çalışması olmadığını söyledi.

10- ‘Dünya Sağlık Örgütü 56. Dünya Sağlık Asamblesi’ne katılmak üzere İsviçre’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de şu ana kadar Akut Solunum Yetersizliği Sendromu (SARS) vakasına rastlanılmadığını, ancak her ihtimale karşı hazırlık yapıldığını söyledi.

11- CHP Denizli Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi Mustafa Gazalcı yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa’ya ve Milli Eğitim Temel Yasası’na göre eğitimin devletin öncelikli işi olduğunu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in kamunun kaynaklarını devlet okulları yerine özel okullara aktarma hakkı olmadığını söyledi.

12- Uluslararası Af Örgütü’nce yayımlanan bir raporda, dünyanın en zengin  G-8 üyesi (ABD,  Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) beş ülkenin, insan haklarını en çok  ihlal eden bazı ülkeleri silahlandırmakla suçladığına yer verilmekte, örgütün ayrıca ABD, İngiltere, Almanya,  Fransa, Rusya ve Çin'den Irak'a, kimyasal, biyolojik ve diğer  silah teknolojisi sağlayan şirketlerin adlarını açıklamasını  istediği, Irak'ta ABD önderliğindeki savaşın yığınağının  yapıldığı sırada, BM Güvenlik Konseyi'ne üye ülkelerin Saddam  Hüseyin hükümetine silah ve ilgili materyal sağladığı yönünde  kanıt ortaya çıktığını ileri sürdüğü belirtilmektedir.

13- AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Türklere yönelik teşvik ve ekonomik destek paketine son şeklinin verildiğini ve bunun Bakanlar Konseyi tarafından onaylanmasının ardından, 3 Haziran’da açıklanacağını söyledi. 

14- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi başkent Roma’da yaptığı açıklamada, büyük Avrupa için sadece ekonomik değil, askeri güce de sahip olmak gerektiğini, bu yüzden Avrupa’nın özellikle Türkiye ve Rusya’ya doğru genişlemek zorunda olduğunu söyledi.

15- İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Filistin Başbakanı Mahmud Abbas’ın Ortadoğu barışı için önerilen ‘Yol Haritası’nı görüşmek üzere bir araya gelmelerinden sonra El Halil’de ve Kudüs’te meydana gelen intihar saldırılarında 2’si bombacı olmak üzere 9 kişinin öldüğü bildirildi.

 

19 MAYIS 2003

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Zaman gazetesine CHP’nin yeni siyasi çizgisine ilişkin açıklamalarda bulunarak, partisinin yeni bir siyasi anlayışa yöneldiğini ve sosyal demokrasiyi siyasetin merkezi yapacaklarını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kayseri’de Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç’ın 6. AB’ye uyum teklifine itirazına ilişkin yaptığı açıklamada “Türkiye’nin politikası AB’ye tam üye olmaktır. Tam üye olmayı kabul ettikten sonra bize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Köklü reformlar yaptık. Meclis’ten bir teklif daha geçecek” dedi.

           

Adalet Bakanı Cemil Çiçek de konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Daha işin başındayız. Tüm kanunlar için görüş isteyip değerlendiriyoruz. Taslak büyük bir ihtimalle çekince konulan maddeleri de içererek Bakanlar Kurulu’na sunulacak” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Mehmet Ali Şahin Altındağ Gençlik Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Ankara’nın yetkilerinin mahalli idarelere devredilmesine dönük çalışmaların sürdüğünü belirterek “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in hizmetlerini gördükten sonra ne kadar doğru bir karar aldığımızı anlıyorum” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, özel okulların ücretlerinin farklı olduğunu, özel okullarda yoksul öğrenci okutulması projesi kapsamında her ilde fiyat belirlemek üzere komite oluşturularak, ortalama fiyatın belirleneceğini söyledi.

5- TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu Başkanı Azmi Ateş Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, karşılaştıkları engellere rağmen Türkiye’yi kemiren yolsuzluk olaylarının ‘can damarını’ yakaladıklarını belirterek,  ellerindeki belgelerin büyük ses getireceğini söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın iktidarını “2. Menderes dönemi” olarak nitelemesine ilişkin yaptığı açıklamada, Demokrat Parti misyonunda milletin değerleri ile cumhuriyetin değerleri arasında hiçbir çelişki olmadığını, rejimle ilgili tartışma yaşanmadığını belirterek, AKP ile DP arasında bir benzerlik görmediklerini söyledi.

7- 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta ve KKTC’de törenlerle kutlandı.

8- Yazar Orhan Pamuk, “Benim Adım Kırmızı” adlı romanıyla IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

9- Türkmenistan’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, Başbakan Yardımcısı ve Tekstil Bakanı Dörtgulu Aydoğdiyev ve Başbakan Yardımcısı Yollu Gurbanmuratov ile ikili görüşmelerde bulundu. Görüşmeler sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Tüzmen, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin nasıl artırılacağı konusunu görüştüklerini ayrıca, kara ulaştırması ve vize alınmasındaki sıkıntı ve yüksek vize ücreti ile ilgili Türkiye’nin kaygılarını dile getirdiklerini söyledi. 

10- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu Washington’daki Türk-Amerikan İş Forumu toplantısında, Türk-Amerikan ilişkilerindeki son durumu değerlendirdi. Loğoğlu, Irak’ın yeniden yapılanması gibi önemli bir konuda ABD için en uygun ortağın Türkiye olduğunu, Kuzey Irak’ın potansiyel problem olmayı ve Türkiye için hassasiyetini koruduğunu belirterek, Türk askerinin Kuzey Irak’ta bulunma amacının, terör örgütü PKK unsurlarını engellemek olduğunu, bu tehdidin ortadan kalkmadığı ve terör tehdidinin devam ettiği sürece Türk askerinin Kuzey Irak’ta kalacağını söyledi.

11- ABD, 2002 Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Stratejisi Raporu’nu yayımladı. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, Türkiye’nin eroin bakımından temel geçiş ve işleme merkezi olduğu öne sürülürken, güvenlik güçlerinin uyuşturucu ticaretine büyük darbe vurduğu belirtilmektedir.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu’nun Zaman gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin, Rumların Rum pasaportu ile vizesiz Türkiye’yi ziyaret edebilmesine imkan tanıyan kararını olumlu karşıladığını belirterek, kararın önemli, ancak uygulamanın nasıl olacağını görmek istediklerini söyledi.

 

20 MAYIS 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, 21. Gençlik Haftası nedeniyle 81 il ve KKTC’den gelen gençleri TBMM’de kabulünde, resmi kutlamaların daha anlamlı yapılması gerektiğini belirterek “Bu verimli, anlamlı, ekonomik kutlamalar nasıl olursa biz onların hepsine varız. Ancak bunun altında üstünde bir şey aranmaması gerekir” dedi. Başkan Arınç, 19 Mayıs kutlamaları konusundaki tartışmaya ilişkin olarak da “Bunları sadece seremoniden ibaret görmemek ve gençlerimizin fikir hayatlarını, eğitimle ilgili sorunlarını da süratle çözmek gerek” dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ise kutlamaların geniş kitlelerin katılımını sağlayacak şekilde yapılması gerektiğini belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Başbakanlık’ta bir araya geldi. Görüşmede, Irak’taki siyasi ve askeri gelişmeler, hükümetin AB’ye 6. uyum teklifi ile MGK Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç’ın bu teklife ilişkin  itirazları ele alındı.

Başbakan  Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özkök’ün, Kerkük’teki sorunların sonbahara kadar aşılacağı konusunda ortak görüş sundukları görüşmede,  KADEK/PKK’nın Irak’tan çıkarılması amacıyla ABD ile daha etkin işbirliği içinde olunması ve bu sorunların kışa kadar çözülmesi gerektiği, ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı  Rauf Denktaş’ın serbest geçişlerle başlayan açılımlarının desteklenmesi gerekliliği belirtildi.

3-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB’yle ilgili düzenlemelerin yalnızca anayasal ve yasal değişikliklerle sınırlı kalmayacağını, bunu yaşama geçirmekte de son derece kararlı olduklarını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, AB düzenlemeleri için fazla mesai yapılacağını, TBMM’nin yalnız bir ay tatil yapacağını  belirtti.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye’de bulunan Özbekistan Savunma Bakanı Kadir Gulamov ile görüştü. Görüşmenin ardından “İki ülke arasındaki askeri eğitim ve işbirliği faaliyetleri ve savunma sanayi konuları ile bölgesel konular üzerinde durulduğu” açıklaması yapıldı. Gulamaov ve Orgeneral Özkök, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da kabul edildi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yerel seçimlere dönük olarak gündeme getirdiği ‘merkeze açılma stratejisi’ konusunda CHP’nin yeni bir kimlik arayışına ihtiyacı olmadığını belirterek “Sosyal demokrasiyi sağa çekmiyoruz. Türkiye siyasetinin merkezi yapmak istiyoruz” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, TBMM Genel Kurulu’nda CHP tarafından verilen, kamu yönetimindeki atamalar konusunda genel görüşme açılmasını isteyen önergelerin gündeme alınıp alınmamasının görüşüldüğü toplantıda, hükümet adına önergedeki iddiaları  yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Şahin, 58. ve 59. hükümetlerin yaptığı tüm atamaların kanunlar ve ilgili prosedüre uygun olduğunu belirterek, her iktidarın başarılı olacağına inandığı üst düzey kadrolarla çalışmasının yadırganacak bir durum olmaması gerektiğini, yaptıklarının kadrolaşma değil rotasyon olduğunu söyledi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Şahin, CHP’nin İhale Yasası’na ilişkin sözlü sorularına verdiği yanıtta, İhale Yasası’nda yapılacak değişikliklerle ilgili Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaların sürdüğünü belirterek “Kısa sürede sonuç Başbakanlık’a sunulacaktır ve kanun tasarısı halinde TBMM’ye gönderilecektir” dedi.

7- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, yaş haddinden emekliye ayrıldı. Kanadoğlu’nun emekliye ayrılması nedeniyle Yargıtay Genel Kurul Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya “Kendisi, Türk hukukunun tutarlı biçimde uygulanması konusunda gösterdiği özenli ve büyük katkısının yanı sıra örneksel kişiliği ile belleklerde yer alacaktır” dedi.

Kanadoğlu ise “Anayasa ve yasaların verdiği yetkiyle, laik Cumhuriyetin korunması, ülke ve milletin bütünlüğü için elimden gelen gücü sarf etim. Vicdanen huzur içinde görevi arkadaşım Nuri Ok’a devrediyorum” dedi.

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Finans ve Üretim Danışma Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, uygulanan ekonomik programla çok önemli bir adım atılarak istikrarın sağlandığını belirterek “Şu anda yapmamız gereken ekonomik programın tavizsiz uygulanmasıdır” dedi. Bakan Babacan finans sektörü, reel sektör sıkıntılarının giderilmesi, Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesi ve özel sektör eliyle istihdamın artırılması sürecinde tüm kesimlerin desteğine ihtiyaç bulunduğunu da söyledi.

 9- Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan duyuruda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre Endonezya, Tayland, Filipinler ve Malezya’da ‘Akut Solunum Yolu Yetmezliği Sendromu’nun (SARS) yayılma eğilimi göstermediği, Vietnam’da da hastalığın kontrol altına alındığı belirtilerek, bu ülkelere seyahat kısıtlamalarının kaldırılabileceği bildirildi.

10- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Pakistan Savunma Bakanı Emekli Korgeneral Rao Sikander İkbal ile bir araya geldi. Bakan Gönül ikili görüşme sırasında yaptığı açıklamada, Pakistan’ın Türkiye’nin büyük dostu olduğunu, iki ülke halkları arasında kökü asırlara uzanan sarsılmaz bir dostluk ilişkisi olduğunu belirterek, savunma sanayii alanında bilgi alışverişinde bulunmak ve ortak ürünlere ulaşmak istediklerini söyledi.

11- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından yapılan açıklamada, AB Kopenhag kriterlerine uyum çerçevesinde hazırlanan 6. uyum teklifinin TBMM’den eksiksiz geçmesinin istendiği belirtilerek ‘devletin bölünmezliği aleyhine propaganda‘ suçunu düzenleyen Terörle Mücadele Kanunu’nun 8. Maddesi’nin tümüyle yürürlükten kaldırılması önerildi.

12- İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Türkiye Ekonomisi 2003” raporunda reel sektörün özverisiyle ekonominin olumlu bir performans sergilediği, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) ve Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) bir önceki yıla göre yüzde 7.8 oranında büyüdüğü belirtildi.

13- Kızılay’daki bir kafeye yerleştirmeye çalıştığı bombanın patlaması sonucu terör örgütü DHKP/C militanı Şengül Akkurt’un öldüğü, bir kişinin de yaralandığı bildirildi. Konuya ilişkin bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Akkurt’un DHKP/C üyesi olduğunu ve hakkında iki kez işlem yapıldığını belirtti.

14- IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk, 5. gözden geçirme çalışmaları konusunda yaptığı yazılı açıklamada, Juha Kahkonen başkanlığındaki heyetin, bu ziyaretinde kazanılmış olan uygun ekonomik ivmenin sürdürülebilmesi için hükümetin taahhütlerinin uygulanmasındaki kararlılık üzerine yoğunlaşacağını bildirdi.  Brekk, bu ziyaretin Kahkonen’in Türkiye Masası Şefi olarak son görevi olacağını, daha sonra Kahkonen’in yerini Rıza Moghadam’ın alacağını söyledi.

15- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi ziyaret amacıyla Pakistan’ın başkenti İslamabad’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB yolunda ilerlemekte kararlı olduğunu ve bunun yalnızca kendi hükümetlerinin değil, kendilerinden önceki hükümetlerin de önceliği olduğunu belirterek, Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlama fırsatını kaçırmamak için gereken tedbirleri alacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül, daha sonra Çaklala Askeri Hava Üssü’nde Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşid Mahmud Kasuri ve Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi Kemal Gür tarafından karşılandı. Başbakan Yardımcısı Gül, temasları çerçevesinde Kasuri ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan heyetler arası görüşmelerde olumlu seyreden siyasi ilişkilere paralel olarak ekonomik ilişkilerin de canlandırılması konusunda görüş birliğine varıldı. Bu arada, Türkiye ile Pakistan arasında yılda 2 defa Dışişleri Bakanlığı müsteşarları  ve bir defa da Dışişleri Bakanları düzeyinde olmak üzere, düzenli siyasi danışma mekanizmasının kurulması  kararlaştırıldı.

16- Resmi ziyaret amacıyla Türkmenistan’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki buzların, Başbakan Erdoğan’ın ziyaretinden sonra çözülmeye başladığını belirterek “Çok verimli bir ziyaret gerçekleştirdik. 4 Başbakan Yardımcısı ve toplam 11 bakan ile görüştük” dedi. Bakan Tüzmen başkent Aşkabat’taki Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi’ni (UTTÜ) de ziyaret etti. Bakan Tüzmen daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

17- Resmi temaslarda bulunmak üzere Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Dairesi Başkanı Kerim Uras ile Büyükelçiler Ecvet Tezcan ve Selim Karaosmanoğlu’ndan oluşan Dışişleri heyeti, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani ile görüştü. Talabani, bütün etnik grupların yer aldığı geniş katılımlı bir yapının kurulması gerektiğini belirterek “Bağımsız ve demokratik bir Irak’ın oluşturulması için, biz Iraklı Kürtler olarak elimizden geleni yapmaya,  her türlü katkıyı sağlamaya  hazırız” dedi.

18- Sri Lanka’da meydana gelen sel felaketinde ölü sayısının 300’ü bulduğu bildirildi.

 

21  MAYIS 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç  AB üyesi ve aday ülkelerin  Ankara’daki büyükelçileriyle bir araya geldi.  Başkan Arınç, Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki  kararlılığını  belirterek, büyükelçilerin sorularını yanıtladı. Pişmanlık Yasası’nın çıkıp çıkamayacağı sorusu üzerine Başkan Arınç, Türkiye’nin ulusal  çıkarlarını gözeten çağdaş bir yaklaşım benimseneceğini söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal başkanlığında Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplandı. AB’ye uyum yasaları ile ilgili gelişmelerin görüşüldüğü toplantıda,  genel olarak teklife destek verilmesi benimsenirken, anadilde eğitim ve yayın konusunda devletin denetleyici rol üstlenmesi ve bunun özel yayın kuruluşları aracılığıyla yürütülmesi gerektiği belirtildi.

3- İş Hayatı Dayanışma Derneği (İŞHAD) tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye’yi 40 milyar doların üzerinde zarara uğratanlardan borçların tahsil edilemediğini, bunu almak için yeni bir çalışma içinde olduklarını söyledi. Hassasiyetle bu konu üzerinde durduklarını belirten Bakan Coşkun, bu tahsilatın ellerindeki mal varlıklarını sattıracak bir yasal tedbirle mümkün olacağını belirtti.

4- Ankara DGM Savcısı Ömer Suha Aldan’ın SSK’daki yolsuzluklara yönelik başlattığı Neşter soruşturması kapsamında 9’u tutuklu 59 sanık hakkında dava açtığı belirtildi.

5- Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen “Bağımsız düzenleyici kurumlar” konulu  seminerin açılışında konuşan Başkan Tuncay Özilhan, özerk kurullar konusunda bazı standartlar geliştirmenin gerektiğini belirterek “Bağımsız kurullar, siyasi iktidarların kısa vadeli ve popülist politikalarından etkilenmeden, faaliyet alanlarında bağımsız şekilde kararlarını alabilmeliler” dedi.

6- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, İstanbul’da  Harp Akademileri Komutanlığı’nda “Güvenliğin Küreselleşme Sorunları” konulu bir konferans verdi.

7- ‘Sözde Ermeni Soykırımı’nın ABD tarafından dolaylı şekilde tanınmasını amaçlayan tasarı Temsilciler Meclisi’nin Adalet Komitesi’nde oybirliğiyle kabul edildi.

           

Ayrıca, ABD Senatosu’nca Başkan George W. Bush’un isteği doğrultusunda “Düşük tesirli nükleer silahlarla ilgili araştırma yapma yasağı”nın kaldırılmasını onaylandı.

 

22 MAYIS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’i Çankaya Köşkü’nde kabulünde yaptığı konuşmada,       Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattının Hazar petrolünün Batı pazarlarına ulaştırılmasında en uygun yol olduğunu belirterek Aktau-Bakü-Tiflis-Ceyhan adının resmileştirilmesi gerektiğini belirtti.

2- Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Başbakanlık’a gönderilen 6. AB uyum teklifi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, AB hususundaki kararın herkesin, her kurumun, siyasi parti ve her organın bir daha  gözden geçirerek  vermesi gerektiğini belirterek “Etraflı düşünelim, ondan sonra yolumuza devam edelim veya etmeyelim. Hükümet olarak kabul edilmesinden yanayız” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özyürek’in Milli Görüş genelgesiyle ilgili soru önergesini yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Vatandaşlarımızla ilişkilerimizde, devletin bütün vatandaşları kucaklaması gereğinden hareket edilmiştir” dedi. 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Milliyet gazetesine, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Maliye Bakanlığı’na bağlanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

5- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Yargıtay’da düzenlenen ‘Adil Yargılanma Hakkı’ konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, adil yargılanma hakkının, mahkemelerin bağımsız, yargıçların güvencede olması ve yargılamanın yansız yapılması temeline dayandığını söyledi. 

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu’nun Güneydoğu Avrupa Toplantısı’na katılmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, toplantının Avrupa’nın genişlemesi bağlamında, bölge ülkelerinin geleceği açısından büyük önem taşıdığını belirterek, toplantıda alınacak kararlar ve çıkacak sonuçların 21 Haziran’da Selanik’te yapılacak AB zirvesindeki AB Balkan Ülkeleri Toplantısı’na bir ön hazırlık niteliği taşıdığını söyledi.

7- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu yaptığı açıklamada, terör örgütü üyelerine karşı hazırlanan yasanın, pişmanlık yasası olmayacağını, hazırlıkları süren yasal düzenlemeye “toplumsal barış ya da huzur” gibi isimler vermeyi düşündüklerini belirterek,  Abdullah Öcalan ve Şemdin Sakık gibi üst düzey örgüt yöneticilerinin ise yasadan kesinlikle yararlanmayacaklarını söyledi.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kanada Devlet Bakanı Gar Knutson ile ‘Türkiye-Kanada Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması Niyet Bildirgesi’ni imzaladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, bütçede 2.4 katrilyon olarak belirtilen, IMF’nin de 750 trilyon olarak öngördüğü Vergi Barışı’na ilişkin, yüzde 6.5’lik faiz dışı fazlanın 750 trilyona göre hesaplandığını, artan rakamların rezerv olduğunu söyledi.

9- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Rusya Federasyonu İnşaat Konferansı’nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin en önemli halkalarından birinin müteahhitlik hizmetleri olduğunu belirtti.

10- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım basına yaptığı açıklamada,  deniz ve demiryollarını daha etkinleştirecek  yatırımlar yapmayı planladıklarını belirtti. Bakan Yıldırım, TCDD’ye bağlı limanların Ocak-Mart döneminde kara geçtiğini de söyledi.

11- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bir fuar açılışında yaptığı konuşmada, fuarları ekonomik canlanmanın işareti olarak gördüğünü, uluslararası alanda tanınmak ve markalaşmak için fuarların şart olduğunu söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, dünya standartlarında fuarların, ekonominin ve turizmin canlanmasına katkıda bulunduğu belirtti.

12- İş Yasası Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu konuyla ilgili olarak TBMM’de  yaptığı konuşmada “Bu yasa, dünyadaki gelişmelere Türk çalışma mevzuatının uyarlamasıdır” dedi.

13- Diyanet İşleri Başkan Vekili Rıdvan Çakır, AB 6. uyum teklifinde yer alan “apartmanda ibadethane” düzenlemesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, ibadethanelerin gereksinime göre açılması  ve herkesin gidebileceği ortak bir alanda olması gerektiğini belirtti.

14- Türkiye’de bulunan ABD Başkanı George W. Bush’un AB ile Kafkaslardan sorumlu Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Lynn Pacoe,  ABD Ankara Büyükelçisi Robert Pearson ve TBMM Dışişleri, Milli Savunma, Anayasa ve Adalet Komisyon başkanları ile bir araya geldi. Pacoe yaptığı açıklamada “Aramızdaki dostluğu ve müttefikliği kimse bozamaz” dedi.

15- Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilciliği tarafından Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani’nin ‘Yeni hükümette Türkmenler de yer alabilir’ şeklindeki sözleri üzerine yapılan açıklamada “Irak’ta nüfusları 3 milyonu geçen Türkmenlerin kaderinin hiç kimsenin inisiyatifinde olmayacağı” belirtildi. 

16- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’in davetlisi olarak Avrupa Sosyalist Partisi’nin  toplantısına katılmak üzere gittiği Başkent Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda temaslarda bulunacağını söyledi. 

17- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi  ziyaretini sürdürdüğü Pakistan’da Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, İslam ile demokrasinin birlikte yaşayabileceği konusunda tüm dünyaya örnek olacaklarını belirterek, İslam dünyasının en büyük sorununun liderlerin, ufku açık halkın önüne set çekmesi olduğunu söyledi. 

18- Irak’a uygulanan yaptırımların kaldırılması konusundaki karar tasarısı BM Güvenlik Konseyi’nde kabul edildi.

Fransa Başbakanı Jean-Pierre Raffarin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “BM geri dönüyor ve artık kurumun Irak krizindeki gereken yerini almasını sağlamalıyız” dedi. Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin yaptığı açıklamada, tasarıya, işgali yasallaştırmak için değil, Irak’taki acil durum ve zorluklarla mücadele etmek için destek verdiklerini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ABD Devlet Başkanı George W.Bush’a gönderdiği mesajında, stratejik ortaklığın dünyanın çıkarlarına olduğunu belirterek “Bu ortaklık küresel istikrar ve güvenlik için çalışıyor. Bizi birleştiren konular anlaşmazlıklardan çok daha fazla” dedi.

 

23 MAYIS 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, son zamanlarda düşüş gösteren döviz fiyatlarının 3-4 puanlık faiz indirimiyle dengeye oturabileceğini belirterek, Türkiye’nin en önemli sorununun iç borç stokunun azaltılması olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, orman kapsamı dışındaki arazilerin mutlaka satılması gerektiğini de belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Sosyalistleri Partisi liderler toplantısına katılmak için gittiği Almanya’dan yurda dönüşünde, Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal toplantıda, Türkiye’nin yeni hazırlanan AB 6. uyum teklifini kabul ederek, üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceğini söylediğini belirtti.

3-  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB sürecinde dönüşü olmayan bir yolda olduğunu belirterek “Türkiye, üzerine düşenleri en iyi şekilde yaparsa AB ile müzakereler önümüzdeki yılın sonunda başlayabilir” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Şehit Aileleri ve İnsan Hakları Federasyonu heyetini  kabulünde, PKK/ KADEK militanlarına yönelik çalışmaların, üzerinde çalışılan pişmanlık yasa tasarısının, bir af yasası olarak değerlendirilmemesi gerektiğini, yapılanın terör örgütlerine yönelik bir strateji olduğunu söyledi.

5- Danıştay Başkanı Nuri Alan, hukuk fakülteleri tarafından düzenlenen “Adil Yargılanma Hakkı” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSKY) yapısının değiştirilip kararlarının yargı denetimine açılması gerektiğini belirtti.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) 80.yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin doğalgaz alımlarında maliyetin yüksel olduğunu belirtti.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise yaptığı konuşmada, gündemlerinde bedelli askerlikle ilgili bir konunun olmadığını söyledi.           

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, kur değerlerinin düşük olduğunu, ekonominin ip üzerinde gittiğini, her dakika ince ayarlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

7- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türk işadamlarının,  Irak’ta savaş öncesi yaptıkları iş anlaşmalarının geçerli olduğu belirtildi.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Sabancı Üniversitesi’nde yapılan ‘Dilek Sabancı  Araştırma Ödülü’ töreninde yaptığı konuşmada, Vergi Barışı’nda peşin ödeyenlere aylık yüzde 2.5 civarında indirim yapılacağını söyledi.

 

Bakan Unakıtan ayrıca Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, yasama dokunulmazlığının temsili rejimin temel kurumlarından biri olduğunu belirterek “Yasama organının ve bu organı meydana getiren kişilerin özel olarak korunmaları gerekli kılınmıştır” dedi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu TBMM’de yaptığı konuşmada, yeni İş Yasası’nın kölelik ve angarya olarak nitelendirilmemesini, yasanın çalışma hayatında olumsuzluklara neden olmayacağını, hatta işsizliği azaltmaya katkı sağlayacağını belirtti.

10- TBMM Genel Kurulu’nda, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın AB konusunda genel görüşme açılması istemi kabul edildi. 

11- ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir partisinin Antalya Kemer İlçe Başkanlığı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, merkez sağda birleşme arayışları kapsamında öncelikle yerel seçimlerde aday bazında birlikteliğin denenebileceğini söyledi.

12- DEHAP’lı 36 belediye başkanı Diyarbakır’da yaptıkları toplantıda, kamuoyunda tartışılan ‘pişmanlık yasası tasarısı’nın sorunlara çözüm olmayacağı, kalıcı ve demokratik bir çözüm için herkesi kapsayacak ayırımsız genel affın çıkarılmasının şart olduğu belirtildi.

13- RTÜK Başkanı Fatih Karaca Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, özel kanallardan Kürtçe yayın yapılmasına olanak tanıyan AB’ye uyum düzenlemesinin TRT ile sınırlı kalmasının yeterli olacağını belirterek, AB ülkelerinden Fransa, İspanya ve Yunanistan’da da bu tip yayınların kamu televizyonları vasıtasıyla yapıldığını söyledi. 

14- Türk Standartları Estitüsü (TSE) Başkanı  Kenan Malatyalı, TSE’nin 42. Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yerli üreticiyi korumak ve kaliteyi yükseltmek amacıyla  Çin’den Türkiye’ye gelen mallara standart  getireceklerini söyledi.

15- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nca (BDDK), Türk girişimcilere ait dört bankanın faaliyet gösterdiği Kazakistan’ın Merkez Bankası ile denetim ve gözetim alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı imzanladı.

16- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, Türkiye Sanayi ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Sabancı Üniversitesi tarafından İstanbul’da düzenlenen seminerde, yatırımcıların piyasaya güvenini sağlamak amacıyla halka açık şirketlerin yanı sıra ülkedeki tüm sektörlere yol gösterecek ‘Kurumsal Yönetim İlkeleri’ rehberi hazırladıklarını söyledi. 

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan da yaptığı konuşmada,  dolardaki düşüşün arz fazlalığına bağlı olduğunu belirterek, kurun ithalattaki artış ve ekonomik büyümeyle dengeleneceğini söyledi. Özilhan ayrıca, Irak’taki ambargonun kaldırılmasıyla normal ticaretin başlamasının bölgeyi tanıyan Türkiye’nin menfaatine olacağını da belirtti.

17- İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Ortadoğu barışı için hazırlanan ‘Yol Haritası’nı şartlı olarak kabul edeceğini açıkladı.  

 

24 MAYIS 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) 5. Meslek Komiteleri toplantısında yaptığı konuşmada, Merkez Bankası’nın doların düşüşünü göz önüne alarak yeni bir değerlendirme yapması gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca “Genç subaylar AKP’den tedirgin” haberlerinin uydurma olduğunu belirterek “Bazı kesimler, ülkede havayı nasıl gereriz, nasıl çatışma zemini oluştururuz gayreti içinde” dedi.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de faiz indiriminden yana olduğunu belirterek “Daha önce de böyle bir hata yapıldı. Aynı hatayı iki kere yapmamalı. Faiz oranları indirilmeli” dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise toplantıda yaptığı konuşmada “Faizler yakında düşecek, faizler düştüğünde dolar da hak ettiği yeri bulacak” dedi.

Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da KOBİ’lerin kredi sıkıntılarını gidermek için Vakıflar Bankası ile bir anlaşma yapıldığını, Toptan Eşya Fiyatları Endeksi (TEFE) enflasyonu artı yüzde 5 ile KOBİ’lere kredi verilmeye başlandığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı açıklamada,

AB’nin, KKTC için açıklayacağı teklifte,  bu ülkede üretilen malların birliğe satışına izin verecek bir düzenleme yer alacağını ve bu düzenleme için KKTC’ye bir ‘ünite’ kuracağını söyledi.

3- Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Alevi-Bektaşi Kuruluşları Birliği Kültür Derneği’nin fesih istemini reddeden yerel mahkeme kararını onadı.

4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Erzincan 1. Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin arka arkaya yaşadığı krizlerle iç ve dış borcunun çok yüksek boyutlara ulaştığını belirterek “Şimdi bu yükselen iç borcun çevrilmesi fevkalade sıkıntılı hale gelmiştir” dedi.

Zirveye ayrıca, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Özel Öğretim Kurumları Birliği (ÖZKUR-BİR) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Diyalog ve İşbirliği’ panelinde yaptığı konuşmada, özel okulların da devletin kanunları çerçevesinde kurulduğunu belirterek, özel okul-devlet okulu ayrımına karşı çıktı.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul’da Rumeli Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen ‘Enerji Politikaları, Savaş Sonrası Irak-Türkiye’ konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yeni enerji kaynakları bulunduğunu söyledi.

7- Adalet ve İçişleri bakanlıklarının ortaklaşa hazırladığı “Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

8- SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Teknik Elemanlar Derneği’nin (TEKDER) 7. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Türkiye’nin zihniyeti, Milli Görüşçü olmak zorundadır ki kalkınmamız sağlansın. Bütün kalkınma hamlelerinin yapılabilmesinin ilacı Milli Görüş’tür” dedi.

9- Letonya’nın başkenti Riga’da yapılan 48. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Sertab Erener, ‘Every Way That I Can’ adlı şarkısıyla 167 puan alarak birinci oldu.

10- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Amerikan ‘Boston Globe’ gazetesinde yayımlanan mektubunda, Irak Savaşı’nda, Türk ordusunun hükümete desteğini açıklamamasının savaşın seyrini olumsuz etkilediğini belirtti.

11- AB Dönem Başkanı Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Güneydoğu Avrupa konulu Dünya Ekonomik Forumu Atina toplantısında yaptığı konuşmada, Atina’nın Ege’deki Türk ihlalleri konusunda gerekli tüm girişimlerde bulunduğunu söyledi. Toplantıda Türkiye’yi Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan temsil etti.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı, Colin Powell’ın 22 Mayıs’ta Fransa’nın başkenti Paris’te Fransız-Amerikan basın kulübünde düzenlediği basın toplantısı metnini yayımladı. Metinde, Powell’ın KKTC’nin, Kuzey Kıbrıs ile Rum Kesimi arasında serbest geçişleri başlatma kararını övdüğü belirtildi.

13- Fransa Başbakanı Jean-Pierre Raffarin, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Kanada’da düzenlediği basın toplantısında, Fransa’nın, Irak krizindeki tutumu sebebiyle özür dileyeceği bir şey olmadığını söyledi.

 

25 MAYIS 2003

1- Başbakan Recep Tayip Erdoğan aralarında Maden Şehitleri Anıtı olmak üzere bazı açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Zonguldak’a gitti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) AKP iktidarından rahatsız olduğuna ilişkin haberleri TSK ile hükümet arasındaki uyumu bozmaya yönelik çabalar olarak niteleyen Başbakan Erdoğan, devlet içinde çatışma yaratmaya kimsenin hakkı olmadığını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, STV televizyonunda katıldığı bir programda güncel gelişmeleri değerlendirdi. Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın görüşmesinin içeriği ile ilgili tartışmaların üzüntü verici olduğunu, daha seçimlerin hemen ertesinde Başbakan Erdoğan’a toplumun huzurunu bozucu davranışlardan kaçınmaları uyarısını yaptıklarını belirterek “Hükümet topluma güven verecek çizgide olmalıdır. Yoksa tereddütler olur gerginlikler ortaya çıkar” dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, katıldığı bir televizyon programında, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Türbanın tabu olmaktan çıkarılması gerektiğini belirten Bakan Çelik, sorunun çeşitli uzlaşmalarla çözülebileceğini söyledi. Bakan Çelik, YÖK’ün yeniden yapılandırılmasının hükümetin programında olduğunu, 1987’den bu yana bütün partilerin bu değişime programında yer verdiğini belirtti.

4- Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası’nca Antalya’nın Tekirova beldesinde düzenlenen “Türkiye’de İstihdam Yatırım ve Haksız Rekabet Sorunları” konulu panele katılan Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Türkiye’de haksız rekabet sorununun temelinde Gayri Safi Milli Hasıla içindeki devletin payının yattığını söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, AKP hükümetinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) gereksiz duyarlılıklar doğuracak davranışlardan kaçınması gerektiğini belirterek “Hükümet, Türkiye’nin temelinden kaynaklanan özelliklerini değiştirecek rejim değişikliğine kalkışmamalıdır. Eğer böyle yaparlarsa bundan Türkiye de kendileri de büyük zarar görür” dedi.

6- Tunceli’de, güvenlik güçleriyle çatışmaya giren Maoist Komünist Parti-Halk Kurtuluş Ordusu (MKP/HKO) militanlarından 1’inin öldürüldüğü, Tunceli’nin Bulancak ilçesi kırsalında ise 2 TKP-ML/TİKKO üyesinin öldürüldüğü bildirildi.

7- 2002-2003 Süper Ligi’nde, Beşiktaş Futbol Takımı, Galatasaray Futbol Takımı’nı 1-0 yenerek şampiyon oldu.

8- Irak’ta, Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinden sonra oluşturulmaya çalışılan yeni yönetime geçişte, Kerkük’te bulunan grupların temsilcilerinden oluşan yaklaşık 300 delege tarafından yapılan seçimde, her bir etnik gruptan 6’şar üyenin kent konseyine seçildiği, öte yandan İngilizler tarafından Basra’daki kent konseyinin ise lağvedildiği bildirildi.

9- İsrail kabinesince, AB, ABD, BM ve Rusya tarafından hazırlanan 2005 yılına kadar bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını öngören “Yol Haritası”nın kabul edildiği, ancak Filistinli mültecilere geri dönüş hakkı verilmeyeceğini öngören bir tasarının da onaylandığı bildirildi. 

 

26 MAYIS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Alfred Moisiu’yi kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer, görüşmede iki ülkenin dost ve kardeş ülke olarak aynı coğrafyayı, ortak bir kültürü ve aynı değerleri paylaştığını belirterek, iki ülkenin yalnız ortak bir geçmişi değil, giderek bütünleşen Avrupa içinde ortak bir geleceği de paylaştığını söyledi.

           

Cumhurbaşkanı Moisiu de Türkiye ile Arnavutluk arasında iki dost ülke olarak parlak bir işbirliği bulunduğunu söyledi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Prof Dr. Uğur Büyükburç’u Harran Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden atadığı bildirildi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’da Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’i ziyaret etti. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan “İki ülke arasındaki ticaret hacmimiz 200 milyon dolara kadar düştü. Bu yıl Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra  Antalya Havaalanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün açıklamalarına ilişkin “Türkiye laik, demokratik , sosyal bir hukuk devletidir ve her şey demokratik bir süreç içerisinde gelişmektedir. Bunun dışında herhangi bir şey aramanın anlamı yoktur” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye’de bulunan İsrail Savunma Bakanı Shaul Mofaz ile  görüştü.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, gazetecilerle düzenlediği toplantıda,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde genç subayların AKP hükümetinden rahatsız olduğunu söylediği yolundaki haberlerin asılsız ve maksatlı olduğunu, bu iddiaların hem kendisini hem de Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) üzdüğünü belirtti. TSK’nın rahatsız olduğu konulara da değinen Orgeneral Özkök, bunlardan birinin irticai faaliyetlere karışmış kişilerin kamu görevlerine atanması ile bedelli askerlik konusu olduğunu söyledi. Orgeneral Özkök ayrıca, ordunun AB’ye karşı olmadığını, TSK’nın bu konuda  Türkiye’nin taleplerinin de dikkate alınmasını istediğini bildirdi.

5- CHP Grup Başkan Vekili Oğuz Oyan TBMM’de gazetecilere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün açıklamalarını değerlendirdi. Oyan “Siyasetin olağan seyri içinde bu tür açıklamaların az yer almasını arzu ederiz. CHP olarak kendimizi iktidarın siyasi aşırılıklarına cevap verecek konumda görüyoruz” diyerek, hassasiyetlerin iktidar tarafından göz önüne alınması gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Türkiye’nin çok ciddi sorunları olduğunu belirterek, bu sorunların çözülebilmesi için rejim açısından tam bir istikrar ve güven ortamı oluşturulması gerektiğini söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, İsrail’in, Filistin-İsrail sorununun çözümüne ilişkin ‘Yol Haritası’nı kabul ettiğinin hatırlatılması üzerine, Mofaz, Filistin yönetiminden ilk beklentilerinin her şeyden önce terorizme karşı savaş olduğunu söyledi.

           

Bakan Gönül de Ortadoğu’daki süreçte  Türkiye’nin aktif rol almak istediğini ve Türkiye’de bir konferans düzenleme önerisinde bulunduklarını söyledi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyet ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada,  Maliye ile IMF’nin çalışmalarının kısa sürede sonuçlanacağını belirterek “Şimdi herkes kendi hesabını ortaya dökecek. En önemli konu, yüzde 6,5’lik faiz dışı fazla. Bizim hesabımıza göre sorun yok. Ancak bir de onları dinleyeceğiz. Tahmin ediyorum, önemli bir sorun çıkmaz” dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı tarafından yayımlanan “Dört Mevsim” dergisine yaptığı açıklamada, madencilik sektörünü altyapı, arama, üretim, pazarlama ve teknoloji geliştirme yönünden destekleyeceklerini belirterek “İhracata dönük maden faaliyetleri öncelikle teşvik edilecektir” dedi.

9- Hazine Müsteşar Yardımcısı Hakan Özyıldız, Hazine Müsteşarlığı’nın 2003 Yılı Nisan ayı sonu itibariyle çıkarttığı “Kamu Borç yönetim Raporu” konusunda ekonomi muhabirleri ile bir araya gelerek, Hazine’nin uyguladığı mali politikaları konusunda açıklamalarda bulundu.

10- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Yusuf Günay, 9. Uluslararası Kojenerasyon, Kombine Çevrim ve Çevre Konferansı-Sergisi’nde yaptığı konuşmada, gerçek maliyetlerin yansıtılabildiği bir fiyatlandırma rejiminin 1 Ocak 2004 itibariyle uygulamaya konulmasını hedeflediklerini, bu uygulamanın da özelleştirilmiş dağıtım sistemleriyle gerçekleşmesini arzu ettiklerini söyledi.

11- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün akredite basınının Ankara temsilcileriyle düzenlediği toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı’ndan gazetecilere akreditasyonun ne gibi kriterlere göre verildiğinin açıklanmasını istedi.

12- BM Türkiye Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Daimi Temsilcisi Jacob Simonsen, Gaziantep’te düzenlenen “BM İhale Prosedürleri” konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, BM satın alma sisteminin 2002 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösterdiğini belirterek, BM’nin yılda 3-5 milyar dolarlık hizmet satın aldığını, Türk işadamlarının bu satın almalardan daha çok yararlanmalarını sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Simonsen ayrıca, Afganistan ve Irak’ın ihtiyaçlarının, bu ülkelere yakınlığı nedeniyle Türkiye’den karşılanmasının uygun olduğunu belirtti.

13- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Yunanistan’ın  Girit Adası’nda  yapılan Avrupa Akdeniz Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı. Toplantı çerçevesinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Gül, daha sonra Papandreu ile düzenledikleri basın toplantısında, iki ülke arasında 3 maddelik “güven artırıcı önlemler” teklifinde uzlaşmaya vardıklarını belirtti.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Alvaro de Soto’nun Kıbrıs sorunuyla ilgili son açıklamalarına tepki göstererek, ortada Annan planı bulunmadığını ve yeni bir ortaklık  için bu belgeye gerek olmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Denktaş, Rumlarla kurulacak yeni bir ortaklığın, ancak kuzeydeki Türk gerçeğinin kabul edilmesiyle mümkün olacağını, de Soto’nun Kıbrıs Türklerinin eşit egemenliğini hiçbir şekilde kabul etmediğini ve KKTC’nin varlığını tanımadığını söyledi.

15- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac İngiltere’de yayımlanan  Financial Times gazetesine verdiği demeçte, meşruiyeti olmayan bir savaşın, sırf kazanıldığı için meşruiyet kazanamayacağını belirterek, ABD’nin, Avrupa ile ilgili meselelere duyarsız kalmasından  hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

16- Ukrayna Hava Yolları’na ait YAK 42 tipi uçağın Trabzon’da düştüğü, kazada 12’si mürettebat, 62’si yolcu olmak üzere 74 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

 

27 MAYIS 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP Adana Millet Vekili Tacidar Seyhan’ın, Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB ile ilgili  düzenlenen seminere gönderilen Meclis personeline ilişkin soru önergesini yanıtladı. Başkan Arınç, Avrupa Komisyonu Teknik Yardım ve Bilgi Değişim Ofisi ve Avrupa Parlamentosu (AP) Ulusal Parlamentolar Bölümü’nün, aday ülkelerin parlamentolarındaki milletvekillerinin ve devlet kuruluşlarında çalışan uzmanların bilgilendirilmeleri amacıyla çeşitli toplantılar düzenlediğini ve söz konusu personelin tüm masraflarının  Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir birim olan TAIEX ve AP tarafından karşılandığını belirtti. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Bosna-Hersek Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı Adnan Terzic’i kabul etti. Görüşmelerin ardından, Bosna-Hersek Cumhuriyeti ile Türkiye arasında ‘Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ ve ‘Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nin Uygulanmasına İlişkin İdari Anlaşma’ imzalandı.

Başbakan Erdoğan imza töreninde yaptığı konuşmada, Terzic ve beraberindeki heyetle gerçekleştirilen görüşmelerde ikili ilişkilerin geliştirilmesi imkanlarını ve bölgede yaşanan gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

 

Terzic ise Türk halkına, milletine ve devletine Bosna-Hersek’in hayatta kalma savaşında ve yeniden yapılandırılma sürecinde verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, iki ülke ilişkilerinde bugün gelinen noktayı daha da ileri götürmek istediklerini söyledi.

İmza töreninde gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin “Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında kadrolaşma konusunu dile getirecek misiniz ya da Başbakanlık Takip Kurulu bu konuyu ele aldı mı? sorusuna hükümetin kadrolaşma gibi bir sorunu bulunmadığını belirterek “Sadece olması gerekeni yapıyoruz. Olması gereken de yapılmaya devam edecektir. Çünkü üretmeye ve başarılı olmaya mecburuz” dedi.

Bu arada temasları sırasında bir grup gazeteciyi de kabul eden Terzic, Türkiye ile ilişkiler ve ülkesinin AB hedefi konusunda açıklamalarda bulundu. Terzic, Türkiye’yi model alan ülkesinin 2009 yılında AB üyeliğini hedeflediğini belirterek, AB sürecinin etnik gruplar arasında geçmişte yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için önem taşıdığını söyledi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Harran Üniversitesi’nin 10. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine katılmak ve Osmanbey Yerleşkesi’nin açılışını yapmak üzere YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve bazı rektörlerle geldiği Şanlıurfa’da, gazetecilerin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök‘ün açıklamaları, kadrolaşma ve rejim tartışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı. 

Cumhurbaşkanı Demirel, rejim tartışmasının hiç gündemde olmaması gerektiğini ve bunun Türkiye’yi rahatsız eden bir konu olduğunu belirterek “Türkiye Anayasa devletidir. Her tartışma rejimin sallandığı anlamına gelmez. Genelkurmay Başkanı gayet açık şekilde ‘Kadrolaşma var. Rahatsızız’ diyor. Bunun muhatabı ben değilim. Bunu anlayan anlayacak” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde vatandaşlarla sohbet toplantısında, bu hükümetin eskilerden bir farkı olmadığının ortaya çıktığını belirterek, hükümetin göreve gelmesinden bu yana sorunların daha da ağırlaştığını söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi, 2003 Mali Yılı Bütçe Yasası’nın maddelerinin iptali istemiyle açılan davayı esastan görüşmeye karar verdi.

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yürürlüğün durdurulması istemini de raporun tamamlanmasının ardından ele alacaklarını söyledi. 

Ayrıca  mahkeme, RTÜK’e, gelir ve cezaları tahsil edemediği durumlarda, ödeme yapılıncaya kadar yayın durdurma, ödeme yapılmazsa yayın iznini ve lisansını iptal etme yetkisi veren düzenlemenin iptal istemini esastan görüşmeye karar verdi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Kamu İhale Yasası’nın baştan sona yanlışlarla dolu olduğunu belirterek “Yapacağımız değişiklikle yasayı AB’ye uygun hale getireceğiz. Oluşturulan teknik komisyon, tamamen AB’ye uygun bir taslak üzerinde çalışmalar yapıyor” dedi.

7- Adalet Bakanı  Başkent Üniversitesi’nce düzenlenen ‘AB ve Türkiye İlişkileri Uluslararası Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanı’nın basında yer alan açıklamalarına ilişkin olarak Cumhuriyetin tüm kurumlarını hassasiyetle korumaya ve onların üzerine titremeye mecbur olduklarını,  bunlardan Türk Silahlı Kuvetleri (TSK) ve  yargının yedeği olmadığını söyledi.

8- Büyükşehir Yasası, İl Özel İdare Yasası ve Belediye Yasası’nda yapılacak değişiklikleri görüşmek üzere Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu başkanlığında bir toplantı yapıldı. Toplantıya; Antalya, Sivas, Mersin, ve İstanbul valileri, Ankara, Adana ve Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanları, il, ilçe ve belde belediye başkanları, muhtarlar ve il genel meclisi üyelerinin dernek yöneticileri katıldı. Toplantıda büyükşehir belediyelerine ilişkin uygulama ele alındı.

Toplantıda özellikle pek çok kentin büyükşehir statüsüne alınan kentlerle aynı nüfusa sahip olmasına karşın sistem dışında kaldığı belirtilerek, bu çerçevede büyükşehir belediyesi uygulamasının Ankara, İstanbul ve İzmir ile sınırlandırılması kararlaştırıldı. Buna göre, Ankara, İstanbul ve İzmir dışındaki büyükşehir belediyeleri lağvedilerek, normal belediye statüsüne dönüştürülecek. Yasada yapılacak değişiklikle büyükşehir belediyesi statüsü için ‘merkez nüfusu 1 milyon, il genel nüfusu 2.5-3 milyon arasında olma’ koşulu getirilmesi öngörüldü. Bu değişikliğin gerçekleşmesi ile 13 büyükşehir belediyesinin diğer belediyelerle aynı statüye alınması karara bağlandı.

9- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, özelleştirme kararı alınmasından sonra yabancılardan gelen tekliflerin yanı sıra Milli Piyango İdaresi’ne  yerli firmalardan da teklifler geldiğini belirterek, OYAK’ın Milli Piyango İdaresi’ne talip olduğunu belirtti.  Bakan Unakıtan, Kamu İhale Yasası’ndaki sorunların aşıldığını, AB, IMF ve Dünya Bankası’nın eleştirileri dikkate alınarak hazırlanan yeni düzenlemenin TBMM’ye  gönderileceğini söyledi.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul’da düzenlenen Hazar ve Karadeniz Petrol ve Doğalgaz Zirve toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Güler, Rusya’dan alınan doğalgazda fiyat indirim görüşmelerinin sürdüğünü ve tahkime gidilebileceğini  belirterek,  tahkim yerine karşılıklı görüşmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Toplantıya katılan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Victor Kaluzhny de Türkiye’nin ‘Mavi Akım’ projesinde kontrat yükümlülüklerini yerine getiremediğini belirterek, Türkiye’nin ekonomik krizden dolayı doğalgaza ihtiyacının azaldığını söyledi.

11- TBMM Genel Kurulu’nda, KİT Komisyonu’nun Halk Bankası’nın 1997 ve Atatürk Orman Çiftliği’nin 1998-1999 yılı hesaplarının ibra edilmemesi yönündeki raporu kabul edildi. Buna göre TBMM Başkanlığı’nın, iki kurumun bu yıllarda görev yapan yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacağı belirtildi. 

12- TBMM Dışişleri Komisyonu’nda ‘BM Ekonomik ve Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi’ ile ‘BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’ kabul edildi.

13- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, geçmiş siyasi dönemlerde yapılan yolsuzlukları araştırmak amacıyla kurulan TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’na bilgi verdi. Serdengeçti 2001 Şubat krizinin siyasi olduğunu ve Merkez Bankası’nın bir sorumluluğu bulunmadığını belirterek, eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yaptığı açıklamanın krizi başlattığını söyledi.

14- Başbakanlık Takip Kurulu (BTK) Başbakanlık Müsteşarı Fikret Üçcan başkanlığında toplandı. Toplantıya İçişleri Bakanlığı, Milli istihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yetkililer katıldı. Toplantıda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve haklarında irticai faaliyetlerde bulunduğuna ilişkin rapor bulunanların dosyaları görüşüldü.

15- Başbakanlık Müsteşarı Fikret Üçcan tarafından Başbakan adına yayımlanan genelgede; Emekli Sandığı Yasası’nın 40. Maddesi’nde yapılan değişiklikle zorunlu emeklilik yaşının 61’e indirildiği, ancak bunun Anayasa Mahkemesi’nce durdurulduğu belirtilerek, Anayasa Mahkemesi kararından önce emeklilik işlemi tamamlanmayan memurların göreve geri dönecekleri, mahkeme kararından önce emekli edilerek ikramiye alan memurlar için ise Danıştay’dan görüş isteneceği bildirildi.

16- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) dün yapılan toplantıda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün ‘basınla sohbet’ görüşmesi kapsamında gündeme gelen akreditasyon konusu ele alındı. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada “Akreditasyon uygulamasının kamusal, özel ve siyasi alanlarda zaman zaman sübjektif bir yaklaşımla gerçekleştirildiğine tanık olunuyor. Gazeteci, tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir. Gazetecinin karşısına çıkarılacak gizlilik ve sır gibi engeller, kamusal işlerde yasaya, özel işlerde açık ve ikna edici gerekçeye dayanmalıdır” denildi.

17- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki IMF heyeti, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti. Kahkonen sürdürülen ekonomik programın yolunda gittiğini, enflasyonun hedefi ve öngörülen faiz dışı fazla hedeflerinde sapma görülmediğini belirterek, Türkiye’nin gerekli yabancı yatırımcıyı çekmesi durumunda 2004 yılı sonunda IMF yardımına ihtiyaç duymayabileceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu ise programa yapıcı desteklerinin devam edeceğini söyledi.

18- Yunanistan’ın Girit Adası’nda yapılan Avrupa-Akdeniz Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında “Ege’deki ihlaller ve ordunun Türkiye’deki rolü” konulu sorulara ilişkin olarak “Bu soruna uluslararası kurallar ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde bir çözüm bulmamız gerektiğini Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’e de söyledim” dedi. Papandreu “Ordunun Türkiye’deki rolü” konusunda ise “Demokrasilerde ordu demokratik yollarla seçilmiş hükümetlerin hizmetindedir, tersi değil” dedi. Yunanistan’ın Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini de belirten Papandreu, Türkiye’nin  AB’ye yaklaştığını kaydetti.

19- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Girit Adası’ndan İran’ın başkenti Tahran’a giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül gazetecilere yaptığı açıklamada, Ege’deki askeri uçuşlar konusunda Türkiye’nin kendi izahı olduğunu belirterek “Hepsi çözülür. Bizim izahımız var. Bu çok önemli. Tabi ki karşı tarafında görüşleri var” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Türkiye’nin Kopenhag kriterlerini yerine getireceğini ve AB ile müzakerelere 2004 yılında başlanacağını söyledi.

20- Almanya’da, Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi, İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği’nin lideri Mehmet Kaplan’ın “Türkiye’deki yandaşlarından işkence zoruyla alınan ifadeler doğrultusunda yargılanabileceği” gerekçesiyle sınır dışı edilmesinin uygun olmadığına karar verdi.

21- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte “Irak’ın komşularından gelen yardım memnuniyetle karşılanacak. Ancak komşularından gelecek herhangi bir müdahaleye izin verilmeyecektir. Amaçları İran gibi bir Irak yaratmak olan komşu ülkeler de buna dahildir” dedi.

22- İsrail Başbakanı Ariel Şaron, genel başkanı olduğu Likud Partisi üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, Ortadoğu’ya barış getirmesi ümit edilen ‘Yol Haritası’ hakkında bazı kuşkuların bulunduğunu, ancak İsrail’in 3.5 milyon Filistinliyi sonsuza kadar işgal altında tutamayacağını söyledi.

23- Hindistan’da iki haftadır devam eden aşırı sıcakların 370 kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi.

28 MAYIS 2003

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü  Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, AB ile ilgili  6. uyum teklifinin Ulusal Program sonrasına bırakıldığını söyledi. Bakan Çiçek, IMF 5. gözden geçirme programı çerçevesinde haziran ayı sonuna kadar “İş-Kur, Bağ-Kur, SSK ve İcra-İflas yasalarının” çıkarılması gerektiğini belirtti.

2-  Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya köşkü’nde toplandı. 

           

Toplantının ardından  yayımlanan bildiride,  geçen bir aylık döneme ilişkin güvenlik raporlarının değerlendirildiği, ülke genelindeki güvenlik  ve asayiş durumunun gözden geçirildiği  ayrıca, Kıbrıs ve Irak’taki son gelişmelerin de ele alındığı belirtildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Abdullatif Şener, Stratejik  Teknik ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi’nce düzenlenen Kurumsal İyi Yönetim İlkeleri Arenası’nda   yaptığı konuşmada, göstergelere bakıldığında faiz oranlarının düşme trendine  girdiğini ve bankalar mevduatı içerisinde Türk Lirası’nın payının gittikçe arttığını belirtti.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan,  Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen “Gündem 2003” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Irak’ın önemli bir pazar olduğunu ve Irak’la ilgili gelişmelerin olumlu yönde geliştiğini belirtti. Bakan Babacan Irak’ı yeniden yapılandırma projeleriyle ilgili olarak, bu konuda ABD ve İngiliz şirketlerinin pazardan önemli bir pay alacaklarını, ancak bu şirketlerin projeleri  tek başına tamamlamalarının mümkün olmadığını, bu nedenle Türk ortağa ihtiyaç duyacaklarını söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da   Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen ‘Türk Eximbank 2003 Yılı Hedefleri ve Yeni Düzenlemeler’ konulu basın toplantısına katıldı. Toplantıda Merkez Bankası ve döviz kurları konusunun görüşüldüğü belirtildi.

6- SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Ankara İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında “AKP’nin tabanı, gövdesi  ve milletvekilleri Milli Görüş’çüdür. Onları yanlış istikamete sürüklemeye çalışan sadece birkaç yöneticidir. Bundan dolayı büyük bir olumsuzluk ve huzursuzluk içindedirler. Bundan da milletimiz zarar görmektedir” dedi.

7- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP yönetimine, ekonomideki görünüm ve para politikası ile ilgili brifing verdi.

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca  TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nda bilgi verdi.  Akçakoca, son yıllarda yaşanan ‘banka yolsuzlukları’ yüzünden Tasarruf Mevduatı  Sigorta Fonu’na alınan bankaların Fon’a 17.3 milyar dolarlık bir zarar yüklediğini söyledi.

9- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük meclis toplantısında yaptığı konuşmada, yılın ilk çeyreğinde görülen canlanma eyleminin devam ettiğini ve piyasaların ikinci altı ayda da canlılığını koruyabileceğini belirterek “Ancak bu noktada reel sektöre çok önemli bir görev düşüyor. İç talebin canlanması beraberinde ürün fiyatlarının artışını da getirmelidir, burada bize düşen rekabet gücümüzü ve karlılığımızı  klasik ve kolaycı yöntemlerin dışına çıkarak korumaktır” dedi.

10- İslam Konferansı Örgütü  (İKÖ) Dışişleri bakanları toplantısı İran’ın başkenti Tahran’da başladı. Toplantının açılışında konuşan  İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, ABD’yi eleştirerek  güç ve kaba kuvvete başvuranların demokrasiyi tehdit ettiğini söyledi.

           

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah  Gül toplantıda yaptığı konuşmada, İslam ülkelerinin taze ve yeni bir vizyonla hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı  Gül, İslam dünyasının karşı karşıya olduğu temel sorunların değerlendirmesini yapmak istediğini belirterek “Ülkelerimizin ilerlemesine engel olan konuları belirlemeye gayret etmeliyiz” dedi.

           

Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde “İşgalci güçlerin uluslararası yasalar, özellikle Cenevre Konvansiyonu çerçevesinde Irak’ın dini, tarihi, arkeolojik ve kültürel mirasının yanı sıra Irak halkının sivil özgürlük ve haklarını koruması, ayrıca bu ülkede güvenlik ve istikrarı sağlama yükümlülüğü bulunduğunun” altı çizilerek, bu güçlerin Irak’a komşu ülkelerin egemenliği ve toprak bağımsızlığına saygıyı garanti etmesi gerektiği belirtildi.

11- ABD’de bulunan TÜSİAD başkanlığındaki heyet  ABD Savunma Bakan Yardımcısı   Paul Wolfowitz  ile bir araya geldi.

           

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan görüşmede,  Türkiye ile ABD arasındaki son durumu, iki ülke ilişkilerini ve Türkiye’nin  Irak’ta neler yapabileceği  konularının ele alındığını söyledi. Wolfowitz de Ortadoğu’da yeniden bir yapılanma sürecine girildiğini belirterek, Ortadoğu politikalarının oluşumu sürecinde Türkiye’nin katkılarını beklediklerini belirtti.

12- KKTC Başbakanı Derviş  Eroğlu Bayrak televizyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Başbakan Eroğlu, AB Komisyonu’nun Kıbrıs Türklerine yönelik yapacağı açılımları,  KKTC’deki aralık ayında düzenlenecek seçimlere bir müdahale olarak nitelendirdi.

13- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis,  AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve Kanada Başbakanı Jean Chretien başkent Atina’da yapılan AB-Kanada zirvesinde bir araya geldi. Simitis görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün Ege’deki hava sahasını konu olan açıklamalarına ilişkin sorular üzerine “Türkiye, eski ve bilinen  tezlerini tekrarladı. AB içinde bu konuyu görüştük ve aldığımız karar gereği bu konunun 2004 yılı sonuna kadar  çözülmesi gerekiyor. Bu arada AB ve biz, Türkiye ile ilişkilerimizi normal bir biçimde yürüteceğiz ve Türkiye’nin yükümlülüğünü yerine getirmesini bekliyoruz”  dedi.

14- Uluslararası Af Örgütü’nün   2003 yılı raporunda, Türkiye “kötü muamele ve işkencenin devam ettiği ülkeler” arasında gösterildi.

15- Peru Devlet Başkanı Alejandro Toledo, ülke çapında gerçekleştirilen grevlerin  Peruluların “temel haklarını ihlal ettiği” gerekçesiyle ülkede 30 günlük olağanüstü hal ilan etti. Toledo “Halkın seyahat hakkının ve bireysel özgürlüklerin  kullanılabilmesi için” olağanüstü hal ilan etmeye karar verdiklerini söyledi.

 

29 MAYIS 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul’un fethinin 550. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında “Kıtaları ve kültürleri birleştiren, uygarlıkların beşiği İstanbul, atalarımızdan bizlere emanettir. Bu emaneti korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak en büyük sorumluluğumuzdur” dedi.

Ayrıca TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda AB üyeliği ile ilgili olarak yapılan  genel görüşmede, AB’ye uyum ölçütü olarak yalnız Ulusal Program ve Kopenhag kriterlerini temel almadıklarını belirterek  “Biz AB’ye üyeliği bir amaç olarak değil, Türk halkının hak ettiği çağdaşlık düzeyine ulaştırmak için bir araç olarak görüyoruz. Bizi bir araya getiren stratejik çıkarlardır” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Onur Öymen de CHP’nin baştan beri AB üyeliğini ulusal dava olarak gördüğünü söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon Dünya Ticaret Merkezi 1. Aşama Fuar Merkezi’nin açılışında yaptığı açıklamada, ekonominin iyiye gittiğini, enflasyon ve  faizlerin düşmeye başladığını belirterek “Devlet ilk kez enflasyon muhasebesine  geçiyor.  Artık hedef üretim, yatırım ve istihdamdır” dedi.

4- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt  Harp Akademileri Komutanlığı’nda düzenlenen “Küreselleşme ve Uluslararası  Güvenlik” konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada “Güçlü ülkelerin en önemli küresel yaklaşımları, kendi politikalarını çevre ülkelere dayatmaları olgusudur ve bu dayatmalar, ekonomik ve sosyal boyuttaki desteklerle güçlendirilmektedir” dedi. Orgeneral Büyükanıt konuşmasında, AB hedefinin Türkiye’nin sosyal, politik, ekonomik ve güvenlik hedefleriyle  tam olarak örtüştüğünü de belirtti.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Siyaset ile devlet kurumları arasında, AB milli sorun olarak görülmeli. Hiç kimse bu konuyu kullanıyor gibi bir noktaya gelmemeli. Artık ne yapılacaksa o yapılmalı” dedi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kanada Dışişleri Bakanı Bill Graham’ı kabulünden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül,  NATO toplantısı çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile görüşüp görüşmeyeceğinin sorulması üzerine, bu tür toplantılarda ikili görüşmelerin doğal olduğunu, kendisinin daha önce Ortadoğu’daki terör olaylarının ardından  Bakan Powell’a yazdığı mesaja dün yazılı yanıt aldığını  ve iki bakan arasında diyaloğun normal olduğunu söyledi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn’i kabulünden sonra yaptığı açıklamada, Dünya Bankası’nın henüz kullandırmadığı 1.4 milyar dolarlık kredi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin gazetecilere yaptığı açıklamada, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) büyük bir ihtimalle haziran ayında AB konusunda özel gündemle toplanacağını belirterek  “MGK’nın Türkiye için çok önemli bir proje olan AB sürecini müstakil bir gündemle konuşması kadar tabii bir şey olamaz. Bu, devletin tüm kurumları olarak AB davasının ne kadar arkasında bulunduğumuzu gösterir. O bakımdan bunu başka yönlere çekmek yanlıştır” dedi.

9- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Fehmi Ulusoy, Cumhuriyet gazetesine Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Hakim ve Savcılar Kararnamesiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Ulusoy “Siyasi tasarrufa, kadrolaşmaya kurul izin vermez. Vicdanen müsterih olunsun. Biz burada Cumhuriyetin bekçisiyiz” dedi.

10- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Hesap Uzmanları Kurulu tarafından düzenlenen “Kamu Borç Yönetimi” panelinde yaptığı konuşmada,  özelleştirme ve diğer konularla ilgili çeşitli  açıklamalarda bulundu. Bakan Unakıtan, borcu düzgün yönetmek için popülist bir idare sergilenmemesi gerektiğini söyledi.

11- Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdür Vekili Osman Arıoğlu  yaptığı açıklamada, Vergi Barışı Yasası’nda tahsilatı hızlandırmak ve öne çekmek için kararname hazırlandığını, kararnamenin Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması halinde, ilgili yasa kapsamında takside bağlanmış olan vergi borçlarının peşin ödenmesini teşvik edecek indirimler uygulanacağını söyledi.

12- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik TED Ankara Koleji’nde yaptığı konuşmada, gelecek yıldan itibaren üniversite sınav sisteminde değişiklik yapılarak, öğrencilere lise birinci sınıftan itibaren kademeli olarak ÖSS benzeri sınav yapılacağını, lise son sınıfta ise yapılan sınavların ortalamaları alınarak sayısal ve sözel ortalama puanların bulunacağını söyledi.

13- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ  bakanlık bürokratlarıyla bir araya geldi. Toplantıda “SSK iştirakçilerinin devlet hastanelerinden yararlanmalarına ilişkin olarak hazırlanan protokolün esasları belirlendi.

14- Tunceli, İzmir ve Bingöl’deki depremzedelerin zorunlu deprem sigortası dışında tutulmasına ilişkin Yasa Tasarısı  TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

15- Çiftçilerin kredi borçlarının affedilmesine yönelik tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.  Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan  yaptığı konuşmada, 900 bin çiftçinin 3,2 katrilyon liralık kredi borçlarının yeniden yapılandırılacağını söyledi.

16- CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özyürek ve Oğuz Oyan düzenledikleri basın toplantısında,  Ek Vergi Yasası’nın 1. ve 2. maddelerinin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması ve yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını belirtti.

17- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Başkan Vekili Metin Kilci, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen ‘Kurumsal İyi Yönetim Arenası’nda yaptığı konuşmada, başlangıçta yüzde 51 hissesinin satışı düşünülen PETKİM A.Ş’nin yüzde 88.86’sının satılacağını belirterek, böylelikle kamu hissesinin tamamen  çekilmiş olacağını söyledi.

18- Türkiye’de bulunan Azerbaycan Enerji Bakanı Mecid Kerimov, Zaman gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Kerimov, Şahdeniz sahasında dünyanın en zengin doğalgaz kuyularının keşfedildiğini, bu gazı hem Türkiye’nin kullanacağını hem de Türkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlayacaklarını söyledi.

19- Türkiye’de bulunan Rus Gazprom Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yuri Kamarov, Mavi Akım projesi ile Rusya’dan alınan doğalgazdaki pahalı fiyat sorunu ve Türkiye’nin tahkime gitme kararı alması ile ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Kamarov yaptığı açıklamada,  tahkime gitmeye gerek kalmadan Türkiye’nin lehine bir sonuca varılacağını söyledi. 

20- Rusya’nın, BM’ye bağlı Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne başvurarak Türk Boğazları’ndan geçişin kısıtlandığı iddiasını yinelediği ve bunun kaldırılması için Türkiye’ye baskı yapılmasını istediği belirtildi.

21- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher basın mensuplarına düzenlenen brifingde yaptığı açıklamada, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin döneminde Irak’ta akredite olarak çalışmaya başlayan tüm yabancı diplomatların ve bu ülkedeki tüm büyükelçilik binalarının diplomatik statülerini tanımadıklarını, diplomatların artık diplomatik dokunulmazlık hakkından yararlanamayacaklarını bildirdi.

22- ABD’nin Irak’ın yönetiminden sorumlu görevlisi Paul Bremer, Avusturya ABC News televizyonuna yaptığı açıklamada “İran’ın, Irak’taki faaliyetlerinde düzenli artış var. Bu rahatsız edici bir durum” dedi. Bremer, İran’ın şu anda son derece iyi niyetli görünen çabalarının aslında Hizbullah’ın başlangıçta Lübnan’da yaptıklarının benzeri olduğuna inandığını belirtti.

 

30 Mayıs 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul Üniversitesi’nin 550’nci kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmada “Yükseköğretimin bugün yeniden yapılanma gereksinimi içinde bulunduğu bilinmekte. Yeniden yapılanma çalışmaları planlanırken, öncelikli amaç, yükseköğretim kurumlarımızın demokratik, özgür kurumlar olarak gelişmelerinin ve varlıklarını sürdürmelerinin önündeki engellerin kaldırılması olmalıdır” dedi.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Kemal Gürüz de türban yasağından ödün vermeyecekleri belirterek “Yüksek yargı organlarının verdiği kararları yok sayma hürriyeti hiç kimsede yoktur. Bu yapıldığı takdirde siz insanlara efektif olarak pozitif hukukla şerri hukuk arasında tercih hakkı tanımış olursunuz. Bu da Cumhuriyetin sonudur” dedi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Tarihi Kentler Birliği (TKB) Uluslararası Bursa Buluşması Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Tamire, restoreye, himayeye muhtaç o kadar tarihi ve kültürel mirasımız var ki bunların onarım ve restorasyonu  için Türkiye’nin bugünkü perişan bütçesiyle başa çıkmak mümkün değildir” dedi.

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu da toplantıda “Tarihi ve kültürel zenginliklerimizin çok güzel örneklerinin sergilendiği şehirlerimize sahip çıktığımız kadar, Hindistan’daki, Mısır’daki, Avrupa’daki tarihi ve kültürel değerlere de sahip çıkmak durumundayız” dedi.

3- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısı ile İran tarafındaki Bazargan Sınır Kapısı’nın, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Arif ile yaptığı açılışındaki konuşmasında “Küresel ve bölgesel entegrasyonlar, ekonomik işbirliği ilişkileri, dünyada malların serbestçe dolaşımı, ülke çıkarlarının hudutlarda korunmasıyla doğrudan alakalıdır” dedi.

4- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Harp Akademileri Komutanlığı’nda düzenlenen Küreselleşme ve Uluslararası Güvenlik Sempozyumu’nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Orgeneral Büyükanıt,  hep Kürtçenin öğretilmesiyle uğraşıldığını, ancak Türkçenin öğretilmesinin daha önemli olduğunu, asıl yapılması gerekenin Kopenhag Kriterleri çerçevesinde devlet televizyonundan dil eğitimi  olduğunu söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Mersin’in Mut ilçesinde ’30. Kayısı Festivali’nde’ yaptığı konuşmada “Yeter ki Türkiye’nin temelleriyle ilgili kuşku, kaygı yaratmak isteyenlere karşı dikkatli olun. Anayasa’nın temellerine, Mustafa Kemal Atatürk’ün eserine sahip çıkmakta hiç tereddüt etmeyin. Sahip çıktıkça önümüz açılır” dedi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, AB 6’ncı uyum teklifiyle TBMM tatile girmeden çıkması gerektiğini belirterek ”Önemli olan 2003 ilerleme raporuna en iyi biçimde girebilmektir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül, uyum teklifinin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında görüşülmesi konusunda bir karar verilmediğini de belirtti.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün emekli olan personeli için düzenlenen törende gazetecilerin AB  6. uyum teklifiyle ilgili  sorularına verdiği yanıtta, AB üyeliğinin hükümetler üstü bir devlet politikası haline geldiğini, devletin bütün kurumlarıyla AB hedefinin arkasında olduğunu belirtti.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye Bankalar Birliği’nin Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, cari açık konusunda kaygılanacak bir şey olmadığını belirterek  “Bütün göstergeler iyiye gidiyor” dedi.

9- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Deutsche Bank tarafında düzenlenen Değişim ve Uyum Süreci’nde Türkiye konulu toplantıda  yaptığı konuşmada, IMF ile yapılan son görüşmelerde tüketici fiyat endeksindeki artışın ve yüzde 5 olan büyüme hedefinin aynı kaldığını belirterek “Ancak cari işlemler açığındaki hedefin bir miktar revize edilmesi gerekecek gibi gözüküyor” dedi. Bakan Babacan dolar kuru konusunda da “Bizim kur taahhüdümüz yok. Kurun ne olacağını piyasa belirliyor” dedi.

Bakan Babacan ayrıca, katıldığı Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) resepsiyonunda, IMF ile 4 milyar dolarlık bir kredi anlaşması imzaladıklarını, önemli olanın Türkiye’nin ekonomik reform programının devam etmesi olduğunu belirtti.

 

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da, enerji üretim ve dağıtım tesislerinin kısa sürede özelleştirme kapsamına alınacağını söyledi.

10- İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile Filistin Başbakanı Mahmud Abbas ABD Başkanı George Bush’un bölgeye yapacağı ziyaret öncesinde Batı Kudüs’te bir araya geldi. Yol Haritası’nın ele alındığı görüşme sonrası yayımlanan bildiride “Her iki taraf için de Yol Haritası’nın kabul edilmesinin ardından, barış yapma fırsatını kullanmak için koşullar olgunlaşmıştır” denildi.

11- ABD Başkanı George W. Bush, Evian’da düzenlenecek G-8 doruğu öncesi La Figaro gazetesine yaptığı açıklamada, doruğun ilişkilerin düzeltilmesini sağlamasını umduğunu ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile ikili bir görüşme yapacağını belirterek “Evian, çatışma doruğu olmayacak. Burada Chirac ile görüşmek hoş olacak“ dedi.

Başkan Bush basına yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Ariel Şaron’a özellikle Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim birimlerinin sayısının artırılmasının engellenmesi konusunda baskı yapabileceğini belirterek “ Temel kararlar almaktan çekinseydim Ortadoğu’yu ziyaret etmezdim. Bu yerleşim birimlerinin sayısının artırılması, bizim Filistin devletinin ortaya çıkarılması için harcadığımız çabalarla çelişiyor” dedi.

12- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Amerikan radyosu Infinity Broadcasting’e Irak’a kitle imha silahları bulunduğunu bahane edilerek müdahale edildiği yönündeki iddiaları değerlendirdi. Bakan Rumsfeld “Iraklıların daha önce ve şu an kimyasal ve biyolojik silahlara sahip olduğunu, nükleer silah geliştirme programı yürüttüklerini, ancak nükleer silahları bulunmadığını düşündük ve hala aynı şekilde düşünüyoruz. İngiliz istihbarat servisleri de bu yönde bilgi verdi” dedi.

 

31 MAYIS 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 58. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, işadamlarına istedikleri her düzenlemeyi uygulamaya koyacakları sözü verirken iş dünyasına da iktidar lehine baskı yapmasını istedi.

Toplantıda konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da faizlerdeki yükselişin iktidarın zafiyetinin faturası olduğunu ve hükümetin Türkiye’nin borç yükünü artırdığını belirtti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise mevcut siyasal ve ekonomik sistemin Türkiye’yi 21. yüzyıla taşımadığının açık olduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İstanbul’da düzenlenen Balkan Siyasi Kulübü’nün 4. Uluslararası Konferansı’na katıldı. Başbakan Yardımcısı Gül konferansta yaptığı konuşmada, Balkanlar’daki çeşitliliğin zaman zaman liderlerce yanlış şekilde kullanıldığını ve bunun bölücülüğe neden olarak kalıcı barışın yolunu kestiğini söyledi.

 

Açılış oturumuna başkanlık eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de konuşmasında “Balkanlar’da yaşanan ve yaşanmakta olan bunalımın aşılması, büyük ölçüde birlikte yaşama zihniyetinin yanı sıra hoşgörü, uzlaşı kültürlerinin yerleşmesine bağlıdır” dedi.

3- Devlet Bakanı Beşir Atalay, Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce İstanbul’da düzenlenen ‘Yoksulluk Sempozyumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, sosyal yardımlar konusunda sağlıklı bir envanter çıkarılmasının önemine değinerek, ülke genelinde ne kadar yoksul olduğu konusunda sağlıklı veri olmadığını söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Trabzon’a gelen İspanyol Savunma Bakanı Federico Trillo ile Ukrayna uçağının düşmesi sonucu ölen İspanyol askerler ve mürettebat anısına, Trabzon’daki Pilav dağına ‘Barış Anıtı’ dikilmesi kararı aldıklarını bildirdi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Adana’da düzenlediği basın toplantısında, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hububat alım fiyatlarını açıkladı.

6- TESK  Başkanı Derviş Günday  Başkanlar Kurulu’nda yaptığı  konuşmada, ekonominin kritik noktadan çıkamadığını ve işlerin bıçak sırtında yürüdüğünü söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da Kurul’da yaptığı konuşmada, devletin yıllardır tefeciliği teşvik eden para politikalarını öne çıkarıp, ekonomiyi borsa, döviz ve faiz üçgeninde çırpınmaya mahkum ettiğini belirtti.

7- Brezilya’nın Goiania kentinde düzenlenen Dünya Liselerarası Basketbol Şampiyonası’nda Bursa Çınar Lisesi dünya şampiyonu oldu.

8- Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn, Dünya Bankası’nın Ankara Temsilciliği’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin ekonomik toparlanmasına devam etmesinden memnun olduğunu söyledi. Linn, 2004-2006 yıllarını kapsayan ülke yardım stratejisi çerçevesinde Türkiye’ye ayrıntılı gözden geçirme şartıyla 4.5 milyar dolara kadar çıkabilecek bir kredinin sağlanabileceğini belirtti.

 9- TBMM Başkanı Bülent Arınç Japonya Üst Meclis Başkanı Hiroyuki Kurata’nın resmi davetlisi olarak Japonya’ya gitti.

10- ABD Başkanı George W. Bush, çıktığı Avrupa ve Ortadoğu gezisinin ilk durağı  Polonya’nın Krakow kentinde yaptığı konuşmada “ABD, güvenliğin teminatı, insan özgürlüğünün artırılması ve dünya barışını korumak için güçlü bir Avrupa ittifakını taahhüt ediyor” dedi.

11- Rusya’nın St. Petersburg kentinin 300. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantıya, 15 AB ülkesinin devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra 2004 yılında birliğe dahil olacak ülkelerin temsilcileri katıldı. Toplantıda, AB’nin genişlemesinin Rusya’ya etkileri ve Avrupa’nın güvenliği konusunda gerçekleştirilecek olan işbirliği konuları görüşüldü. Devlet Başkanı Vladimir Putin toplantıda yaptığı konuşmada, Rusya ve AB arasında geçmişten gelen, ancak hala devam eden sorunların çözülmesi gerektiğini söylerken, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Rusya ve AB’nin Avrupa’nın güvenliğinin sağlanması konusunda stratejik ortak olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi de Rus vatandaşlarının vizesiz seyahati konusunu görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

12- ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condeleezza Rice, İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Amerika’nın, İran’da farklı bir rejim görmek istediğini belirtti. Rice ayrıca, Almanya’da yayımlanan ekonomi gazetesi  Handelsblatt’a yaptığı açıklamada, İran’ın Ortadoğu’daki terorizmi desteklediğini, nükleer silah programı üzerinde çalıştığını ve El Kaide yöneticilerini barındırdığını söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106