17.3.2003
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 2003                                 

 

1 MART 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye'de yabancı asker bulundurulması ve yurt dışına Türk askeri gönderilmesine ilişkin tezkerenin TBMM'de reddinden sonra Meclis hukukçuları ile bir toplantı yaptı. Görüşmelerden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayanBaşkan Arınç "Tezkerenin reddedildiğini kim söylüyor, salt çoğunluğa ulaşılamadığı için karar verilememiş oldu. Bu Meclis'in kararıdır, bu Meclis'in gücünü bütün dünya görmelidir ve herkes bu kararın arkasında durmalıdır. Milletin iradesi böyle tecelli etmiştir" dedi

Başbakan Abdullah Gül de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Meclis'in kararına herkesin saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise oylamanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM'nin, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu, parlamentonun milletin tercihlerine saygılı olduğunu ülkeye ve dünyaya bir kez daha gösterdiğini belirtti.

2- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, tezkerenin TBMM'de oylanmasından sonra ABD'nin AnkaraBüyükelçisi Robert Pearson'u kabul etti. Ziyal kabulde, Türkiye'nin ABD ile tarihsel ilişkilerinin önemine değinerek, Meclis'ten çıkan kararınyanlış anlaşılmaması gerektiğini belirtti.

Büyükelçi Pearson ise ABD'nin Türkiye'deki demokratik sürece saygılı olduğunu, Türkiye ile dostluğun devam edeceğini belirterek "ABD, Türk hükümetinin tezkereleri Meclis'e göndermekte gösterdiği cesaretini ve ABD ile süren görüşmelerdeki açık ve dürüst tutumunu takdir ediyor" dedi

3- ‘Türkiye'de yabancı asker bulundurulması ve yurt dışına Türk askeri gönderilmesine ilişkin hükümet tezkeresi' TBMM Genel Kurulu'nda oylandı. Oylama sonunda çoğunluk sağlanamayarak tezkere reddedildi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısı öncesinde düzenlediği basın toplantısında, iktidarın çelişkili davranışlar sergilediğini belirterek "AKP iktidarı giderek iki şefli, çok sesli akordu bozuk bir orkestraya dönüşüyor. Acil Eylem Planı ekonomi alanında fiyasko ile neticelendi" dedi.

5- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin il başkanları toplantısında muhtemel Irak müdahalesini değerlendirdi.Kutan, Türkiye'nin ilk defa Müslüman bir komşu ülkeye karşı Batılı bazı gayrimüslimlerle birlikte adım adım savaşa sürüklendiğini belirterek, ABD'nin savaş gerekçelerinin dünya kamuoyunu tatmin etmediğini söyledi.

6- Gazeteci Haluk Durukal İstanbul'da yaşamını yitirdi.

7- DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği (TTB) öncülüğünde düzenlenen "Savaşa Hayır"mitingigeniş bir katılımla yapıldı.

8- 230 işadamından oluşan bir heyetle Sudan'ın başkenti Hartum'a giden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, burada Sudan Dış Ticaret Bakanı Abdell Hameed Musa Kasha, Maliye ve Milli Ekonomi Bakanı Al Zubair Ahmed Al Hassan ile ayrı ayrıgörüştü.

Bakan Tüzmen Al Hassan ile görüşmesinde, Türk firmalarının vergi muafiyeti konusunda sorunlarının bulunduğunu belirtti. Al Hassan da Türk firmaları ile tarım, müteahhitlik, tarıma dayalı endüstri konularında işbirliği yapabileceklerini söyledi.

9- Arap Birliği Zirvesi Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapıldı. Zirve sonunda Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa tarafından okunan sonuç bildirisinde,Arap Birliği liderlerinin, Arap ulusal güvenliğine bir tehdit olarak Irak'a saldırıya karşı oldukları, ülkelerinin savaşa katılmayacaklarını belirtilerek, Irak'ın kitle imha silahları konusundaki krizin BM şemsiyesi altında barışçı yolla çözülmesi çağrısında bulunuldu.

10- NATO Genel Sekreteri George Robertson Alman Focus dergisine yaptığı açıklamada, ittifak içinde Türkiye'ye askeri yardım yapılıp yapılmamasını değil, sadece yardımın ne zaman yapılması gerektiği konusunda tartıştıklarını söyledi.

11- BM Silah Denetim Komisyonu(UNMOVIC) Başkanı Hans Blix BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporunda, Irak'ın silah programı konusunda daha fazla belge, fiziki kanıt ve daha fazla görüşme sağlaması gerektiğini belirtti.

12- Tayvan'da bir yolcu trenin devrilmesi sonucu 17 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

2 MART 2003

1- Başbakan Abdullah GülpartisininMerkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.Başbakan Gül, TBMM'nin ikinci yetki tezkeresini reddetmesinin Irak tarafından istismar edilmemesi gerektiğini söyledi. Başbakan Gül, ABD ile ilgili olarak da "İlişkilerimizin bir tezkereye bağlanmaması lazım" dedi.

2- Başbakan Abdullah Gül, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve ekonomi bürokratları ile bir toplantı yaptı.

Toplantıda, 2003 yılı bütçe tasarısı iletezkerenin Meclis'ten geçmemesi nedeniyle piyasalarda oluşacak gelişmeler ele alındı.

3- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan AbdullahGül'ün akşam ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.Powell'ın talebi üzerine gerçekleştiği belirtilen görüşmede,TBMM'de dün reddedilen tezkereileilgili süreci değerlendirdi.Irak'ın geleceği ve Kuzey Irak'taki durumla ilgili olarakABD ile Türkiye arasındaki danışmaların süreceğinii belirten Powell, ekonomik işbirliğinin de kesintisiz devam edeceğini söyledi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Başbakan Abdullah Gül ile bir araya geldi.Görüşmede, tezkerenin TBMM'dereddedilmesinin ardından yaşanabilecek gelişmeler elealındı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır AB, Irak, partisinin TBMM'de tezkereye onay vermemesineilişkin görüşlerini, Milliyet gazetesine değerlendirdi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Merkez'deyapılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardındangazetecilere yaptığı açıklamada, gerek görülmesi halinde TBMM'de reddedilen tezkerenin yenilenebileceğini belirterek, ekonomik istikrarı bozacakspekülasyonlara gidilmemesini istedi.Erdoğan"Hükümetimizve devletimiz, Meclis'in demokratik tercihi doğrultusunda en uygun alternatifleri geliştirmeye hazırlıklı ve bu alternatifleri uygulamaya muktedirdir" dedi.

7- Iraklı muhalif gruplarınKuzey Irak'ın Selahaddin kentinde düzenlediği toplantının ardından bir bildiri yayınlandı.Bildiride "Türk ordusunun bölgeye girmesine karşı çıkıyoruz"denildi. DevletBaşkanı Saddam Hüseyin'in devrilmesinin ardından Irak hakkındaki kararlaülkenin yönetimine ilişkin ilk ve son sözü halkın söylemesi gerektiği de belirtildi.

8- Fransa CumhurbaşkanıJacques Chiracresmi bir ziyaret için Cezayir'e gitti.

3 MART 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı'na Meclis'te reddedilen tezkereye ilişkin yaptığı açıklamada "Hükümet lüzum gördüğü ve gerektiği kadarıyla yeni bir tezkere hazırlayarak, bunu zaman içinde Meclis'e gönderebilir. Ama gelinen noktada, hem Türk milletinin hissiyatını hem de Meclis'in iradesini gözeterek bu konuda karar vereceklerine inanıyorum" dedi.

Başkan Arınç, ayrıca Avrupa Nizam-ı Alem Ocakları temsilcilerini kabul etti.

2- Başbakan Abdullah Gül, 2003 yılı bütçe tasarısıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında tezkere konusunu değerlendirdi.

Basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Gül, tezkereyle ekonomik meseleleri birbirinden ayrı tutmak gerektiğini belirterek "IMF bağımsız, uluslararası bir kuruluştur. Tezkereyle ilgili kararı TBMM vermiştir. IMF ile tezkere arasında bir irtibat kurmak doğru değildir" dedi.

3- Başbakan Abdullah Gül, tezkerenin Meclis'te reddedilmesi sonrasında yapılan durum değerlendirmeleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile bir araya geldi.

Başbakan Gül görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümet tezkeresinin kabul edilmemesinin Türkiye-ABD ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceğini belirterek, limanlarda bekleyen ABD asker ve teçhizatın durumunun yürütülen müzakereler sonrası netlik kazanacağını söyledi.

4- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Bazı basın yayın organlarında, yerinde hazırlık kapsamında İskenderun'a gelmiş olan ABD'ye ait araçların intikale başlamışken nizamiyeden döndürüldüklerine dair haberlere yer verilmiştir. Bu haberler doğru olmayıp gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu olay, ABD makamlarının kendi talepleri doğrultusunda gerçekleşmiştir"denildi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhuriyet gazetesinin Meclis'te reddedilen tezkereye ilişkin sorularını yanıtladı.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İngiltere Hazine Bakanı Paul Boateng ile görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.Bir gazetecinin "Tezkere onaylansaydı, yine de ek tedbirleri alacak mıydınız?" sorusu üzerine, Bakan Babacan "Ülkemizin hemen yanı başında ciddi bir tehdit söz konusu. Ek vergi ve vergi oranlarının artışına karşı olduğumuzu açıklamıştık. Fakat normalin dışındaki durumlarda ve dışsal tehditlerin olduğu durumlarda normal dönemlerde uygulanan politikaların biraz dışına çıkılmasını doğal karşılamak lazım. Yüzde 6.5 faiz dışı fazlayı tutturmaya yönelik önlemleri almamız şart" dedi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2003 yılıbütçe tasarısının TBMM'ye sunulması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, temel ekonomik büyüklükler ve bütçe rakamlarını açıkladı.

8- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, İstanbul'da Mimar Sinan Üniversitesi'nin kuruluşunun 120. yılı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada "Meclis'in ve özellikle üniversiteler üzerindeki egemenliği kaldırıp tüm egemenliğin üniversite konseyine ve üniversitelerarası kurula bırakılacağı bir düzen oluşturmakta kararlıyız" dedi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bor işletmelerinin özerk bir yapıya kavuşturulması konusunda hazırlanan yasa taslağının Başbakanlık'a gönderildiği belirtildi.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yılın şubat ayında, bir önceki aya göre toptan eşya fiyatları yüzde 3.1, tüketici fiyatları da yüzde 2.3 oranında arttı. Şubat ayında yıllık enflasyon ise toptan eşyada yüzde 33.4, tüketici fiyatlarında yüzde 27 olarak gerçekleşti.

11- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nca Abant'ta düzenlenen ‘Enerji Sektörünün Yeniden Yapılandırılması' konulu toplantıda Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber dün bir konuşma yaptı. Chhibber konuşmasında, Türkiye'nin bugüne kadar yaptığı sözleşmelerden 10 milyar dolar zarar ettiğini, bundan sonraki amaçlarının sektöre kaliteli yabancı yatırımcıları getirmek olduğunusöyledi.

Toplantıya katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler deenerji sistemindeki çalışmalarında sürdürülebilirlik, ekonomiklik ve güvenirliliği esas aldıklarını belirterek, Ulusal Enerji Enstitüsü'nü kuracaklarını açıkladı.

12- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily, Esenboğa Hava Limanı'nda İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu tarafından karşılandı.

Schily ilk olarak Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i ziyaret etti. Görüşmede, İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği örgütünün liderlerinden Metin Kaplan'ın iadesi konusu ele alındı.

Schily daha sonra, Başbakan Abdullah Gül'ü ziyaret ederek Alman vakıfları hakkında bir dosya sundu. Schily, Alman vakıflarının "Türkiye'de casusluk yaptıkları gerekçesiyle açılan dava konusunda "Bu iddialar bizim açımızdan kabul edilemez" dedi.

İçişleri Bakanlığı'ndakiheyetler arası görüşmelerin ardından Bakan Aksu ve Schily‘Güvenlik İşbirliği Anlaşması'nı imzaladıktan sonra ortak basın açıklaması yaptı.Schily, "PKK, DHKP-C terör örgütleri Almanya'da yasadışı örgüt ilan edildi. KADEK'de yasadışı örgüt ilan edilecek mi?" sorusu üzerine "KADEK, PKK'nın devamı olan bir örgüt olarak Almanya'da yasaklandı" dedi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan 3. belgenin kabul edilmesi ve referanduma götürülmesi için içerden ve dışardan ağır baskılar yapıldığını belirtti.

14- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen yaptığı yazılı açıklamada, hükümet tarafından açıklanan ekonomik önlemlerin memnuniyet verici olduğunu belirterek 4. gözden geçirmenin diğer unsurlarına ilişkin görüşmelerin halen devam ettiğini söyledi.

15- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman tezkerenin TBMM'de reddinden sonra başkent Washington'da yaptığı açıklamada,Meclis kararının ardından Türkiye'nin yeni Irak'ın ortaya çıkma sürecine daha önemli şekilde katılma fırsatını yitirebileceğini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer de tezkerenin kabul edilmemesini büyük bir sürpriz olarak niteleyerek TBMM'denonay yönünde yeni bir karar çıkabileceği umudunu taşıdıklarını söyledi.

16- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Cezayir'i ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Irak'ın BM silah denetçileriyle daha fazla işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

4 MART 2003

1- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk, Türkiye'de bulunan Hollanda Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral D. L. Berlijn'le yapacağı görüşme öncesindegazetecilere yaptığı açıklamada,Diyarbakır ve Batman'a yerleştirilen Patriotların "Set up" ayarlarının tamamlanmasının ardındankullanıma hazır hale geleceğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisininMeclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, tezkere konusunda aldıkları bağlayıcı kararla milletvekillerine görüş dayatmadıklarını, CHP'lilerin özgür iradeleriyle oy kullandıklarını söyledi. Baykal, Meclis'in tezkereyi reddederek aldığı tarihi kararın şaşırtıcı bir yanı olmadığını belirterek "Siyasi iradeyi kapalı kapılar ardında bazı kimselerle işbirliği yaparak yönlendirme olanağının olmadığı ortaya çıkmıştır. Meclis kararına layık olmayı bilmek lazım. Kararı nasıl değiştiririz telaşı uygun bir yaklaşım değil" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Rekabet Kurumu'nun 6. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantıdan sonra gazetecilerin, getirilen ekonomik önlemler tezkere kabul edilmediği için mi alındı? sorusu üzerine "İlgisi yok, makro ekonomik hedeflere ulaşılabilmesi için bazı düzenlemelerin yapılmasına her zaman ihtiyaç vardır" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde düzenlenen ‘Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Töreni'nin ardından verilen resepsiyonda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yakın savaş tehdidi nedeniyle birtakım zararlara uğradığını belirterek "Türkiye bu zararların tazmini konusunda gerektiğinde BM Güvenlik Konseyi'ne başvurma hakkına sahiptir. Bu talepler de yeri geldiğinde, gerektiğinde yapılacaktır" dedi.

5-Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ‘Kamu Hizmetlerinde Özel Sektör Katılımının Geliştirilmesi: İngiltere Deneyimi' konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada "Barış çabalarımızın boşa çıkması durumunda, ülkemizi en az zararla düzlüğe çıkarmak için hazırlıklarımızı yaptık. Karşımıza çıkacak her türlü senaryo için hazırlıklarımız tamdır" dedi.

6- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış partisinin Meclisgrup toplantısı öncesi Kuzey Irak'taki Kürt gruplarının Erbil kentinde düzenlenen gösterilerde Türk bayrağının yakılmasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada "Kesinlikle provokatif bir harekettir" dedi. Bakan Yakış Kıbrıs konusunda da Türkiye'nin kırmızı çizgiler olarak ifade ettiği hususlar bulunduğunu belirterek, bunlara cevap bulunabilmesi durumunda görüşmelerin devam edebileceğini söyledi.

7- Alman vakıflarının Türkiye'de casusluk faaliyetinde bulunduğu gerekçesiyle açılan davada 8-15 yıl hapis istemiyle yargılanan 15 sanığın Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde (DGM) yapılan duruşmadaberaatetmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Türk adaletinin tarafsız ve objektif karakterini vurgulayan bu karar, Türkiye'nin Almanya ve AB ile ilişkilerinin geliştirilmesine katkıda bulunduğuna öteden beri inandığımız Alman vakıflarının bu niteliklerini de doğrulamaktadır. Alman vakıfları aleyhine açılan davanın tüm sanıklarının beraat kararıyla, ülkelerimiz arasındaki köklü dostluğun ve yakın ilişkilerin bu süreçten daha da güçlenerek çıkmış oldukları değerlendirilmektedir" denildi.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İngiltere Hazine Bakanı Paul Boateng ile bakanlıkta görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada "Sıkı mali politikalara riayet etmemiz şarttır. Bunları yaptığımız takdirde, faizler düşecek ve bütçemiz üzerinden ağır faiz yükü inecek. Başka çaremiz yoktur" dedi.

9- Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına dövizle askerlik yapma imkanıtanıyan yasa TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakanlık tezkeresi ile ilgili halkın tepkilerini anladığını ve saygı duyduğunu söyledi. Arkadaşlarının tereddütlerini de anladığını belirten Erdoğan "Sorumluluk makamında olanların, atmaları gereken adımları, günlük duyguları tatmin etmeye yönelik olarak değil, ülkenin geleceğini yönetmeye dönük olarak atmak zorundadırlar" dedi.

Başbakan Abdullah Gül de toplantıda, milletvekillerine alınan ekonomik önlemlerin gerekçelerini anlattı.

11- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin aldığı ekonomik önlemleri ve tezkere konusunu değerlendirdi.

12- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin başkanlık divanı toplantısından sonra gazetecilere, hükümetin TBMM'ye sevk ettiği2003 yılı bütçe tasarısı ve tezkere konusuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

13- Diyarbakır 1 No'luDGM, kapatılan RP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan hakkındaki adli sicil kaydının silinmesi ve verilen hükmün kaldırılmasıyla ilgili talebi reddetti.

14- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Kurulu (YİK) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkan Vekili Rona Yırcalı, Balıkesir Sanayi Odası'nın meclis toplantısında, hükümetin2003 yılı bütçesini eleştirdi. Yırcalı "Ekonomik hareketi ateşlemek için vergilerin azaltılması, yatırımların çoğaltılmasını beklerken, hükümet bu yollara gidileceğini programıyla ilan ederken, tam tersini yaptı" dedi.

15- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Başbakan Abdullah Gül'ü ziyaret etti. İkincibir yetki tezkeresi için umutlu olduklarını belirten Pearson, anlaşma olmadan ABD'nin Türkiye'ye mali yardımda bulunmayacağını belirtti.

Başbakan Gül ise ABD'den bir uyarı gelmediğini, iki ülkenin karşılıklı anlayış içinde olduklarını belirtirken "Bundan sonraki süreci hep beraber üretmeye çalışacağız" dedi.

16- Türkiye'de bulunan Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily ileİçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu"Başta Terorizm ve Örgütlü Suçlar Olmak Üzere Büyük Öneme Haiz Suçlarla Mücadele İşbirliği Anlaşması" imzaladı.

17- Türkiye'de bulunan Irak Ulusal Kongresi (INC) lideri Ahmet Çelebi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal'le bir araya geldi. Çelebi görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Irak muhalifleri olarak Türkiye'ye heyet göndermek istediklerini ve Türk hükümetinden olumlu yanıt aldıklarını belirtti.

18- AB Komisyonu'nunGenişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, İngiltere Avam Kamarası'nda milletvekillerine hitaben düzenlenen "AB'nin Genişlemesi" konulu seminerde yaptığı konuşmada "Kıbrıs sorunu çözümlenmezse ve Kıbrıs Rum Kesimi tek başına AB üyesi olursa, Türkiye'nin 2004 yılında, bir üyesini tanımadığı AB ile tam üyelik müzakerelerine başlaması nasıl mümkün olabilir, bilmiyorum" dedi.

Verheugen, ayrıca BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs'ta taraflara sunduğu üçüncü planla ilgili olarak"Masada duran BM önerisi tüm Kıbrıs halkının yararınadır. Plan, sadece Kıbrıs'a değil, Kıbrıs'ın bulunduğu tüm bölgeye barış ve istikrar getirecektir. Bu fırsat bir daha geri gelmez. Çözümsüzlük, Kuzey Kıbrıs için ekonomik bir gerileme ve tecride yol açacaktır" dedi.

19- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General James Jones, İtalya'da yayımlanan La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, Irak'a olası harekatla ilgili olarak Türkiye ile anlaşma sağlanmasını umduklarını belirtti. Jones, Türkiye ile ABD arasında görüşmelerin en üst düzey diplomatik yollardan devam edeceğini belirterek, asker olarak alınacak siyasi kararları beklediklerini söyledi.

20- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Sözcüsü Kipros Hrisostomides gazetecilere yaptığı açıklamada "Türkiye'de çelişkili bir politika var. Bir yandan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk hükümetini Kıbrıs sorununun çözülmesi konusunda ikna etmeye çalışırken, diğer yandan Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın politikasını destekleyen bir açıklama yapıyor" dedi.

21- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkent Moskova'da düzenlediği basıntoplantısında, TBMM'nin tezkereyi onaylamamasıyla ilgili olarak yaptığıaçıklamada, bazıları için kararın şaşırtıcı ancak Rusya için şaşırtıcı olmadığını, Meclis'te çoğunluğu elinde bulunduran AKP'den başka bir karar almasını beklemenin zor olduğunu söyledi.

22- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi 13. Uluslararası Basra Körfezi Toplantısı'ndayaptığı açıklamada, TBMM'nin tezkereyi onaylamamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek"BM, Irak'ta bir referandum düzenleyerek Irak halkına gerçek temsilcilerini seçme hakkı verecek. Bağdat rejiminin bu öneriyi kabul etmesini düşünüyoruz, çünkü bölgedeki savaşın önüne geçilmesinin tek yolunun bu olduğuna inanıyoruz" dedi.

5 MART 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü'ndeMarmara Grubu Vakfı İnsan Hakları Platformu adına Müjgan Suver ve beraberindeki heyeti, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Güvenç ile KALDER Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Subaşı ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini ayrı ayrı kabul ederek görüştü.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye'de bulunanKKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, TBMM'de kabul edilmeyen asker gönderme ve yabancı askerbulundurmaya ilişkin tezkere konusunda hükümetedestek verirken, Türkiye karşıtı tutum içine giren Kürt gruplarını uyardı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) görüşünün hükümetle aynı olduğunu, kendilerininIrak konusunun güvenlik boyutuyla ilgili olduklarını belirten Orgeneral Özkök, tezkere konusunda hükümetten rahatsız olmadıklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Cengiz Bozbeyoğlu ve beraberindeki heyeti kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Şener, yıl sonu enflasyon hedeflerinin tutturulmasında bir sorun olmayacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener, petrol fiyatlarının ilerleyen tarihlerde düşmesinin beklendiği, bu durumun da enflasyonun düşüşünde etkili olacağını söyledi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2003 Mali YılıBütçe Yasa Tasarısı'nı sunuşkonuşmasında ekonomiyi değerlendirdi.Bakan Unakıtan, motorlu taşıt ve emlak için getirilen ek vergilerin bir defaya mahsus olduğunu söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu bir basın toplantısı düzenleyerek yeni‘İş Kanunu Yasa Tasarısı' hakkında bilgi verdi. Tasarının AB mevzuatına uygun hazırlandığını ve esneklik konusunda yeni düzenlemeler içerdiğini belirten Bakan Başesgioğlu, tasarının, İş Güvencesi Yasası'nın uygulamaya gireceği 15 Mart'a kadar yasalaştırılmaya çalışılacağını söyledi.

6- Başbakan Abdullah Gül, İslam KonferansıÖrgütü (İKÖ) zirvesine katılmak üzere gittiği Katar'ınbaşkenti Doha'da, gazetecilerin 9 Mart'ta yapılacak Siirt seçimi vesonuçlarına ilişkinsorularını yanıtladı.

Zirvenin sonuç bildirisinde "İslam ülkeleriIrak ya da herhangi bir İslam ülkesinin toprak bütünlüğünüve güvenliğini hedef alan askeri operasyonlara katılmaktan uzak duracağını bildirir" denildi.

Temaslarını tamamlayan Başbakan Gül, Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada isezirvede farklı görüşlerin gündeme gelmesine rağmen üç ana fikrin benimsendiğini söyledi. Bunları "Irak'ın BM kararlarına tam olarak uyması, sorunun BM Güvenlik Konseyi çerçevesinde çözülmesi ve toprak bütünlüğünün korunması tüm katılımcılarca benimsendi" şeklinde açıkladı.

7- AB Komisyonu, 2004 yılı bütçesini onayladı. Aday ülkelerden Bulgaristan ve Romanya'ya 1.3 milyar Euro, Türkiye'ye de 250 milyon Euro yardım öngördüğünü bildirdi.

8- ABD Dışişleri Bakanı ColinPowell, İngiliz Kanal 4 ile Rus ORT televizyonlarınayaptığı açıklamada"Irak'ınsilahsızlanması içinbarışçı yollar tükenirse ABD, BM kararı olsun ya da olmasın savaşa hazırdır" dedi.

9- Irak'taki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Fransa'nın başkenti Paris'te toplanan Fransa, Almanya ve Rusya'nın Dışişleri bakanları,ABD'nin 24 Şubat'taBM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu ve cuma günüBM gündemine gelecek olan savaş tasarısını veto edeceklerini açıkladı.

Üçlü toplantı sonrası düzenledikleribasın toplantısında ortakbildiriyi açıklayan Fransa Dışişleri BakanıDominique de Villepin"Irak'ta güç kullanılmasına izin veren tasarının geçmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

10- Ermenistan'dayapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri 2. turunu,Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın kazandığı bildirildi.

6 MART2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç,Başbakan Abdullah Gül ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, olası bir Irak savaşı halinde asker gönderme ve yabancı asker bulundurmaya ilişkin ikinci tezkereyi görüşmek üzere bir araya geldiler.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan'ı kabul etti. Başkan Arınç,Irak krizi ve Türkiye'nin tutumu konusundayaptığı açıklamada "Bu, Türkiye'nin çok önemli bir sorunudur. Hükümet ne zaman talep ederse, nasıl talep ederse onu en iyi şekilde, en doğru şekilde karşılamak Meclis'in görevidir" dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada "Türkiye'de konuşlananABD birliklerinin bütün faaliyetlerinin, TBMM'nin 6 Şubat 2003 tarihli tezkeresi ile Meclis'in verdiği izne uygun olarak yapıldığını ve bununTürk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kontrolünde olduğu" belirtildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, hükümetin hazırladığı ekonomik önlemler teklifinin sosyal adalet ilkesine aykırı olduğunu belirterek "Türkiye'deki gelir çarpıklığı artacak, yoksullar daha da ezilecektir. Bunca dersten sonra yeni bir teklifin tekrar halkın sırtına bindirilmesi çok şaşırtıcı bir olay" dedi.

5- Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu'nun açılışına katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan,IMF'yle yürütülen 4. gözden geçirme çalışmaları hakkındabilgi verdi. Bakan Babacan "Yeni bir program hazırlanana kadar kapsamlı bir mektup sunacağız. Diğer mektuplardan farklı olarak bu kez niyet mektubunu IMF veya Dünya Bankası değil, biz hazırlıyoruz. Yeni bir program yapılmayacak, ancak programın aksayan yönleri revize edilecek" dedi.

6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM Milli Savunma Komisyonu üyelerine verilen brifingde bakanlığı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Gönül, yeni tezkerenin hükümetin bileceği bir iş olduğunu belirterek "Yeni tezkere olmadan ABD'liler üsleri kullanamazlar, ancakkeşif yapabilirler" dedi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, KKTC için bir destek deklarasyonu kabul edildi. 10 maddeden oluşan deklarasyonda, milli davada, TBMM ve Türk milletinin Kıbrıs'ın barış çabalarına tam desteği vurgulanırken, çözümün tarafların eşit statüsüne dayanması gerektiği bildirildi.

8- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi İş Yasası taslağı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, taslağın, sosyal tarafların mutabakatı sağlanmadan Bakanlar Kurulu'na sunulmasının yanlış olduğunu belirterek "Bu büyük bir saldırıdır. Mutabakata varılmayan konular, bilimsel olmayan bir şekilde önümüze getiriliyor. Bir dayatma ile karşı karşıyayız. Hükümet işverenlerin baskı, şantaj ve tehditlerine teslim olmuştur" dedi.

9- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından hazırlanan ‘Türk-Amerikan Ekonomik Ticari İlişkileri'nin Analizi ve Geleceğe Yönelik Öneriler' raporu düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Raporda, iki ülke arasındaki ilişkilerin savunma, güvenlik ve savunma sanayii ağırlıklı ticaret ile sınırlı kalmaması gerektiği belirtildi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın isteği doğrultusunda 10 Mart'ta Hollanda'nın Lahey kentinde yapılacak Kıbrıs zirvesi öncesi Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Denktaş,Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve diğer bürokratlar ile Çankaya Köşkü'nde bir görüşme yaptı.

Daha sonra CumhurbaşkanıDenktaş, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ve KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'nun katılımıyla Türkiye-KKTC heyetleriyle görüştü.

Görüşmelerin ardından bir basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve DışişleriBaşdanışmanı Tacan İldem,BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planında, iki tarafın mutabakatının henüz sağlanmadığını ve metinde taraflarca tamamlanması gereken bölüm ve unsurlar bulunduğunu belirterek "Annan, iki taraf da mutabık kaldığı takdirde planda, 25 Mart tarihine kadar değişiklik yapılmasını kabul etmiştir. Annan planı, mevcut haliyle Türk tarafının temel kaygı ve beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Kıbrıs Rum tarafının, gözden geçirilmiş plana ilişkin değişiklik önerilerini Genel Sekreter'e sunduğu bilinmektedir. Kıbrıs Türk tarafı da değişiklik önerilerini iletecektir. Türkiye, Cumhurbaşkanı Denktaş'ın barış yönünde sürdürmekte olduğu yapıcı çalışmaları desteklemektedir" dedi.

11- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, TBMM Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planının bazı tehlikeler içerdiğini ve gelecekte Kıbrıs'ta Filistin benzeri çatışmalara neden olabileceğini, ayrıca planın kabul edilmesi için büyük değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi.

12- Türkiye'de bulunan ABD Temsilciler Meclisi Üyesi ve Türkiye Dostluk Grubu Eş Başkanı Robert Wexler ve beraberindeki heyet, Başbakan Abdullah Gültarafından kabul edildi. Asker konuşlandırılmasına ilişkin tezkereninTBMM'de kabul edilmemesinin ardından ABD ileTürkiye arasında sorun yaşanmaması için Türkiye'ye geldiklerini belirten Wexler "Türkiye'nin endişelerini de öğrenmek istedik. Ortak çıkarlarımız olduğu gibi farklı çıkarlarımız da olabilir" dedi.

13-ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Başkan George W. Bush ve diğer üst düzey yetkililerle dün başkent Washington'da bir araya geldi.Rumsfeld,Irak'a saldırı planları konusunda, Türkiye'nin kararı ne olursa olsun amaçlarına ulaşacaklarını söyledi.

7 MART 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 4814 Sayılı Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunu onayladı.

2- Başbakan Abdullah Gül tezkere konusunda ve yeni kurulacak olan hükümetle ilgili değerlendirmeler yapmak üzere Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile bir toplantı gerçekleştirdi.

3- Başbakan Abdullah GülSiirt'in Kurtalan ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada "Pazar günü yapılacak seçim, Siirt için bir fırsattır. 363 milletvekiliyle 5 yıl Türkiye'yi tek başına yönetecek bir partinin genel başkanı, sizin temsilciniz olarak Meclis'e gelecektir. Bu Kurtalan ve Siirt'in tarihinde yeni bir sayfa açılması olacaktır" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, yeni tezkereye CHP'lilerden de destek geleceğine inandığını belirterek "ABD ile hareket etmeye devlet olarak karar verdik. ABD ile hareket etmezsek, Kuzey Irak'a müdahale yapıldığında Türkiye giremez" dedi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan NTV televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, ABD'den alınması beklenen kredinin yapısını ve faizini Türkiye'nin belirleyeceğini,yardım teklifinin2 milyar dolarının askeri hibe olmak üzere 6 milyar dolarlık hibe olduğunu söyledi.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Suudi Arabistan'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediğiı basın toplantısında, Türkiye'nin Gümrük Birliği anlaşması çerçevesinde, AB'nin onayını almadan, başka bir ülkeye serbest ticaret anlaşması yapmasının zor olduğunu belirterek, burada Türkiye aleyhine bir eşitsizlik olduğunu ve bu konuyla ilgileneceklerini söyledi.

7- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, CHP Grup Başkan Vekili Oğuz Oyan'ınverdiği savaş hazırlıklarına ilişkinsoru önergesini yanıtladı. Bakan Aksu, İl ve ilçe Sivil Savunma Müdürlükleri'nce sivil savunma planlarının güncelleştirilerek uygulamaya hazır hale getirildiğini, NBC timleri ile il sivil savunma ekiplerinin eğitimlerinin yenilendiği ve malzeme temin edildiğini belirtti.

8- Sanayi ve TicaretBakanı Ali Coşkun, Türk Standartları Enstitüsü'nde (TSE)yaptığı konuşmada, TBMM'de kabul edilen ‘Tüketicinin KorunmasıHakkında Kanunla' ilgili açıklamalarda bulundu.

9- Orman Bakanı Osman Pepe Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, kamuoyunda ‘2-B' sahaları olarak bilinen arazilerin satışından 25 milyar dolara yakın gelir beklediklerini, arazi satışı için gerekli anayasa değişikliğini TBMM'ye sunacaklarını söyledi.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan TV8 televizyonundaKıbrıs konusunda açıklamalarda bulundu.

11- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından yapılan yazılı açıklamada, KKTC ve Kıbrıs Rum Kesimi liderinin 10 Mart'ta Lahey'de yapılacak toplantıya referandum kararı alarak gitmelerinin katılımcı demokratik anlayışın bir gereği olarak ortaya çıktığı belirtildi.

12- Türkiye'de bulunan ABD Kongre Üyesi Robert Wexler başkanlığındaki heyet, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı YaşarYakış, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmelerde bulundu.

13- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) bölgesel yönetim sorumlusu Berham Salih, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal'le görüşmesininardından yaptığı açıklamada, görüşmede Ziyal'ın kendisine, Türkiye'nin Kuzey Irak'ı işgal etmek ve yerel yönetimi yok etmek amacının bulunmadığını, Irak halkının gelecekte nasıl bir yönetim altında yaşayacağını yine kendisinin belirlemesi ilkesine Türkiye'nin saygı duyduğunu belirttiğini söyleyen Salih "Bunlar bizim için çok önemli açıklamalar" dedi.

14- Türkiye'de bulunan ABD'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Thomas Weston, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

15- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf DenktaşEsenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a saygısı olduğunu ancak planı hazırlayanların Rumlarınetkisi altında kaldıklarını belirterek "Biz uzlaşmayı reddeden, zorlaştıran taraf değiliz. Uzlaşı olmasın diye ısrarcı değiliz, varacağımız uzlaşmanın insanlık açısından kabul edilebilir, güvenlik açısından da kalıcı olmasını istiyoruz" dedi.

16- BM Silah Denetçileri Başkanı Hans Blix, Güvenlik Konseyi'ne Irak'la ilgili raporunu sundu. Blix yaptığı açıklamada, Irak'ın son dönemde denetçilerle işbirliğini artırdığını belirterek, çalışmalar sırasında hiçbir zorlukla karşılaşmadıklarını ancak Irak'ın daha fazla bilgi verebileceğini söyledi.

UluslararasıAtom Enerjisi BaşkanıMuhammed el Baradey deIrak'ın elinde nükleer silah bulunmadığını ve Irak'ın nükleer bomba yapımında kullanılacak santrifüjler üretmesinin uzak bir olasılık olduğunu belirterek, Irak'ın 1990 yılından bu yana uranyum ithal etme girişiminde bulunduğuna dair kanıt olmadığını da belirtti.

17- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, CNN Türk televizyonunatelefonla yaptığı açıklamada "Eğer Türk güçleri Kuzey Irak'a tek taraflı girecek olursa bu herkes için çok kötü olur. Kuzey Irak'ta kurulacak Kürt devletine karşıyız, Irak'ta Türkmenlerin de dahil olduğu çok etnik ve demokratik bir oluşum olmalı" dedi.

18- ABD Devlet Başkanı George W. Bush başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında "İnsanların artık Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin hakkındaki düşüncelerini söylemelerini istiyoruz. İnsanların kartlarını açıp dünyaya nerede durduklarını gösterme zamanı geldi. Eyleme geçmemiz gerekiyorsa geçeceğiz ve bunun için BM onayına gereksinimimiz yok" dedi.

19- Küba Devlet Başkanlığı'na Fidel Castro yeniden seçildi.

8 MART 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, birçok toplumda kadın-erkek eşitsizliğinin hala egemen olduğunu belirterek,bu durumun kadını kimlik savaşı içine sürüklediğini söyledi.

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Abdullah Gül ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladılar.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaCumhurbaşkanlığı, TBMM ve Sayıştay Başkanlığı'nın 2003 yılı bütçe görüşmeleri sırasında CHP milletvekillerinin İskenderun Limanı'ndan yapılan ABD askerleri ve araç sevkıyatına yönelik eleştirilerini yanıtladı. Başkan Arınç, hükümetlerin Anayasa'nın 92. Maddesi'ne göre yetki isteyebileceğini, ancak Meclis'in yetkisini olduğu gibi hükümete veremeyeceğini belirterek "Askerse asker sayısı, süreyse sürenin belli olması gerekir" dedi.

3- Başbakan Abdullah Gül başkanlığında ‘Kıbrıs ve Irak' konulu bir toplantı yapıldı.Toplantıya AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve Büyükelçi Deniz Bölükbaşı katıldılar.

Bakan Yakış toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, ikinci bir tezkerenin Meclis'e gönderilmesi konusunda zamana bağlı süreler konmasının yanıltıcı olduğunu belirterek, ikinci tezkerenin Meclis'e gönderilmesi kararının alınabilmesi için hükümetin muhtemel Irak operasyonu konusundaki kendi değerlendirmelerini tamamlaması gerektiğini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilerin CHP milletvekillerinin ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson ile görüşmelerine ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal görüşmenin ‘diplomatik, doğal bir temas' olduğunu belirterek, büyükelçilerin görevlerinin kritik dönemlerde nabız tutmak olduğunu söyledi.

5- CHP Grup Başkan Vekilleri Oğuz Oyan, Mustafa Özyürek ve Haluk Koç ile parti milletvekilleri, düzenledikleri basın toplantısında AKP iktidarının 100 gününü değerlendirdiler.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Hüseyin Diriöz, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman'ın"Türkiye'nin tek başına Kuzey Irak'a müdahale etmesi kabul edilemez" yönündeki sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada, basın aracılığıyla yapılan bu tür beyanların iki ülke arasındaki ittifak ve işbirliği ilişkisinin özünü zedelediğini belirtti. Diriöz, Kuzey Irak'ta Arap, Kürt, Türkmen ve diğer unsurlarla dost ve kardeş Irak halkının çıkarları gözetilerek politikaların belirlendiğini, Türkiye'nin niyetlerinden kimsenin endişe etmemesi gerektiğini söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği'nin (ESAM) İstanbul'dadüzenlediği toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Mumcu, Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) yerine getirilmesi düşünülen Yükseköğretim Eşgüdüm Kurulu (YEK) tasarısı hakkında bilgi verdi.

8- 2003 Yılı Bütçe Tasarısı genelindeki görüşmeler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda tamamlandı.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan komisyon üyelerinin sorularına verdiği yanıtta, şubat ayı vergi gelirlerinin hedefin üzerine çıktığını söyledi.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Merkez'de gazetecilerin yeni kurulacak hükümetle ilgili sorularını yanıtladı. Erdoğan "Önce seçimi tamamlayalım. Yüksek Seçim Kurulu'nun seçim sonuçlarına ilişkin kesin kararını görmek lazım. Ona göre takvim belirleyeceğiz" dedi.

10- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Fatih Karaca, TBMM'de RTÜK bütçesi üzerine yapılan görüşmelerde Kurul'a yönelik soruları yanıtladı. Karaca, toplumakötü örnek olduğunu belirttiği televole ve benzeri programlar için önümüzdeki günlerden itibaren program durdurma uygulaması başlatacaklarını söyledi.

11- "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" yurtgenelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

12- Gazeteci Nurettin Veral İstanbul'da yaşamını yitirdi.

13- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan'a gitti. Cidde Sanayi ve Ticaret Odası'ndaTürk ve Suudi işadamlarına hitaben bir konuşma yapan Bakan Tüzmen, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın Körfez Savası'nda önemli ekonomik zarar gören ülkeler olduğunu belirterek, bunun tekrarlanmasını istemediklerini söyledi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet gazetesinin BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs planına ilişkinsorularını yanıtladı.

15- Sırbistan-Karadağ Devleti'nin yeni ortak parlamentosu SvetozarMaroviç'i devlet başkanı olarak seçti.

16- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu Rum televizyonuna verdiği demeçte, BM'nin ortaya koyduğu takvim süreleri içinde Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasının mümkün olmadığını söyledi.

17- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani Erbil'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin bölgeye askeri müdahalesine karşı olduğunu belirterek, gerginliği tırmandırmak gibi bir niyetlerinin olmadığını, son günlerde Türkiye ile Kürt gruplar arasında krize neden olan sorunların ABD'nin de katılacağı üçlü bir toplantıda ele alınmasını istediğini söyledi.

18- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Radikal gazetesinin Irak konusundaki sorularını yanıtladı.

9 MART 2003

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset' adlı programa katıldı.

Başbakan Yardımcısı Şahin, ABD'ye asker konuşlandırma izni verecek yeni tezkereyle ilgili sorunların yeni hükümetin kurulmasından bir hafta sonra netleşebileceğini söyledi.

2- 3 Kasım'da yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Doğanköy'de ‘sandık kurulu oluşturulamadığı' gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK) yenilenenseçimler yapıldı. AKP, CHP, İP ve TKP'nin katıldığı seçimde, oyların yüzde 84.8'ini kazanan AKP, 3 milletvekilliği kazandı.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bursa'da Vali Oğuz Kaan Köksal'ı ziyaret ederek ilinsorunları hakkında brifing aldı. Bakan Unakıtan daha sonra gazetecilerin ek vergilere ilişkin sorularını yanıtladı. Ek vergileri mecbur kaldıkları için getirdiklerini belirten Bakan Unakıtan "Eğer bunu yapmasaydık, Türk milleti için ileride çok daha zor ve sıkıntılı günler gelecekti" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, TGRT televizyonunda yayınlanan bir programa katıldı. Bakan Mumcu YÖK Yasası'nın değiştirilmesi isteminde çıkan tartışmalara değinerek "Değişim her zaman dirençle karşılaşır. Önemli olan değişimin toplumun yararına olup olmadığıdır. Bizim ne bir kurumla ne de bir kişiyle bir husumetimiz yok. Biz, bulunduğumuz yerde toplumun beklentilerini temsilen bulunuyoruz" dedi.

5- Orman Bakanı Osman Pepe, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, orman vasfını yitirmiş orman arazilerini satarak, 25 milyar dolarlık gelir hedeflediklerini söyledi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson'ı kabul etti. Toplantıya Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve AKP Dış İlişkiler sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli de katıldı.

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Erdoğan, ABD ile yürütülen olası savaş girişimleri ile ilgili Pearson'a"Irak'ın geleceğinde Türkmenlerin asli unsur olması, Türkiye'ye yardımın Kongre koşuluna bağlanmaması ve IMF ile ilişkilendirilmemesi, gelecek asker sayısı konusunda 62 bin rakamının üstünde bir ısrarda bulunulmaması" konusunda Türkiye'nin koşullarını sunduğunu söyledi.

Pearson ise toplantının askeri, ekonomik ve siyasi mutabakat konularında ‘yanlış anlamaları gidermek' amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Erdoğan, ayrıca CNN Türk televizyonunda yayınlanan bir programa katıldı. Mevcut hükümetin kuruluşunda Başbakan Abdullah Gül ile birlikte hükümete şekil verdiklerini, yeni hükümette de aynı yolu izleyeceklerini belirten Erdoğan, 59. hükümette bazı bakanların kesinlikle değiştirileceğini söyledi.

7- İPtarafından yapılan yazılı açıklamada, Genel Başkan Doğu Perinçek'in Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e bir mektup gönderdiği, mektupta "61 bin askerden oluşan ABD ordusunun Türkiye'ye sokulmasının, Türk devletini bitirme sürecini başlatacağı" belirtildi.

8- 2003 yılı bütçesi ve hükümet tarafından açıklanan tasarruf ve gelir artırmaya yönelik tedbirler teklifiile ilgiliolarakDİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından ortak bir açıklama yapıldı. Açıklamada "Barışın bedeli gerekçesiyle sunulan 2003 bütçesi yeni bir durumla ilgili değildir" dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün tasarruf ve gelir artırmaya yönelik tedbirler teklifiyle getirilen vergilerin iptali için yargı yoluna başvuracağını açıkladı.

9- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs zirvesi içinHollanda'nın Lahey kentine hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annantarafından 3. kez ortaya konulan Kıbrıs planında değişmesini öngördükleri önemli bölümler olduğunu belirterek "Tam müzakere edilmiş bir belge değildir, içinde boşluklar çoktur" dedi. İki tarafın da başka ülkelerle yapmış olduğu anlaşmalarda Türkiye'yi de ilgilendiren kısımlar bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Denktaş "Plan, Kıbrıs Türklerine var olmayan sahte cumhuriyetin içinde anayasal haklar veren veya verir görünen bir plandır" dedi.

10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, Hollanda'nın Lahey kentine hareketinden önce Larnaka Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın 30 Mart'ta yapılmasını istediği halkoylamasıyla ilgili olarak Kıbrıs sorununda durumun ‘çok kritik ve ciddi' olduğunu belirterek"Genel Sekretere evet mi ya da hayır mı diyeceğimiz, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın tutumunu gördükten sonra kesinleşecektir" dedi.

Papadopulos, ayrıca Kıbrıs'ın ve Kıbrıs halkının uzun dönemli çıkarlarını tek ölçüt olarak alacaklarını ve Rum Ulusal Konseyi tarafından alınan kararların bu doğrultuda olduğunu, ancakkararın gizli tutulmasının kararlaştırıldığını ve Lahey'de açıklanacağını söyledi.

10 MART 2003

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Sabah gazetesineekonomi ve tezkere konularını değerlendirdi.

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Türkiye gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2003 yılı bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, SSK ile Bağ-Kur'un 800 trilyon ilaç borcu bulunduğunu ve bütçe açığının 10 katrilyon liraya ulaştığını söyledi. Sosyal güvenlik kuruluşlarının iflasın eşiğinde olduğunu belirten Bakan Başesgioğlu, bu iki kurumun en büyük harcama kalemini emekli aylıkları ve ilaç giderinin oluşturduğunu söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioglu, İş Yasası tasarısı TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda görüşülürken yaptığı konuşmada, bu tasarının sosyal diyalog ve demokrasi adına önemli bir adım olduğunu söyledi.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ise tasarının bazı hükümlerinin kölelik sözleşmesi niteliği taşıdığını belirtti.

5- Ankara 2 No'lu DGM, Fethullah Gülen davasının kesin hükme bağlanmasını 4616 Sayılı Şartla Salıverme ve Dava ve Cezaların Ertelenmesi Yasası kapsamında 5 yıl süreyle erteleme kararı aldı.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) düzenlediği "Milletlerarası Tahkim Semineri"başladı.

Adalet Bakanı Cemil Çiçekyaptığı konuşmada, tahkimin uyuşmazlıkların çözümü konusunda olağan kanun yollarına alternatif bir çözüm şekli olduğunu belirterek, bir uluslararası tahkim merkezinin kurulmasını sağlamak üzere kanun taslağı hazırladığını söyledi.

7- Suudi Arabistan'da temaslarını sürdüren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Kral Fahd Bin Abdülaziz, Prens Abdullah ve İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ahmed Muhammed Ali ile görüştü.

Bakan Tüzmen görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında Türk ihracatçısının, Türk Eximbank üzerinden bölge Müslüman ülkelerde kullanılması koşuluyla 20 milyon dolarlık kredi anlaşması yapıldığını söyledi.

8- Turizm Bakanı Güldal Akşit "Berlin Turizm Borsası Fuarı"na katılmak üzereAlmanya'nın başkenti Berlin'e gitti. Bakan Akşit burada Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada "Son dönemde özellikle Türkiye'ye turist gelmesini önlemeye çalışan yabancı güçler ülkemizle ilgili çeşitli spekülasyonlar ortaya sürüyorlar. Avrupa'daki vatandaşlarımız bu karalama kampanyasını durdurmalıdır" dedi.

9- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber yaptığı açıklamada, TBMM'ye sunulan 2003 yılı bütçesini bu haliyle desteklemediğini belirterek "Bütçe yoksullara karşı, çiftçilere doğrudan gelir desteğini kesen, orta direğe zarar veren, vergi ödemeyenleri destekleyen ve büyüme açısından olumsuz" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif Şener ise gazetecilerin Chhibber'in açıklamalarını sormaları üzerine, hukuki açıdan Meclis'e sevk edilen kanunlar ve özellikle konsolide bütçeyle ilgili değişiklik yapılmasına gerek duyulmadığını belirterek, ekonomininrayında olduğunu söyledi.

10-IMF tarafından yapılan açıklamada, ekonomik hedeflere ulaşmak için Türk hükümetinin üzerinde anlaşılan politikaları katı bir biçimde uygulaması gerektiğini, kalan ayrıntılar sonuçlandırıldıktan sonra İcra Direktörleri Kurulu'nun 1.6 milyar dolarlık 4. gözden geçirmeiçin nisan ayının ilk yarısında toplanabileceği bildirildi.

11- AB Komisyonu'nun Dış İlişkilerden sorumlu Üyesi Chris Patten İngiliz The Independent gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin BM kararı olmadan Irak'a savaş başlatması halinde, bu ülkenin yeniden yapılandırılması için AB'den destek sağlamakta zorlanacağını söyledi.

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın çağrısıyla KKTC ve Rum Yönetimi heyetleri Hollanda'nın Lahey kentinde bir araya geldi. Annan önce Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos daha sonra, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştü.

13- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell NBC televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'de yapılan ara seçimin ardından yeni bir hükümetin kurulmakta olduğunu Türklerin,tezkere konusunu Meclis'e geri getirmekte kararlı olduklarını söyledi.

14- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac TF1 ile France 2 televizyonlarına yaptığı açıklamada, hangi koşulda olursa olsun Irak'ta savaşa izin verecek ültimatom içeren herhangi bir karara aleyhte oy vereceklerini ve gerekirse veto haklarını kullanacaklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov da Irak'ta güç kullanımına yol açacak yeni bir BM kararının Güvenlik Konseyi'ne sunulması halinde Rusya'nın veto hakkını kullanacağını söyledi.

Öte yandan Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, BM onayı alınmadan Irak'a yapılacak bir askeri harekatın meşruiyetinin ciddi anlamda zarar göreceğini belirterek, Güvenlik Konseyi'nde Irak konusunda birlik sağlanması çağrısında bulundu.

15- Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurad Türkmenbaşı İran'ı ziyaret etti. Türkmenbaşı, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin çok iyi olduğunu söyledi.

11 MART 2003

1- Başbakan Abdullah Gül, istifasını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunmadan önce düzenlediği basın toplantısında 58. hükümetin 3.5 aylık ekonomi, iç ve dış siyaset konularındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Başbakan Gül, AKP iktidarı ile ülkede ümit doğduğunu, faizlerin düştüğünü, borçlanma vadelerinin uzadığını söyledi. Daha önce ek vergi almayacakları yönündeki sözlerinden döndüklerini belirterek"Olağanüstü gelişmeler, Irak krizi ve TBMM'den tezkerenin kabul edilmemesi yönünde çıkan irade bizi halktan fedakarlık istemeye zorladı" dedi.

Başbakan Gül, ayrıca ABD'nin Türkiye'nin stratejik müttefiki olduğunu belirterek, gerekirse ikinci tezkerede grup kararı alabileceklerini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclisgrup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD askerlerinin birinci tezkeriyi aşan uygulamaları olduğuna dair ciddi tereddütleri bulunduğunu belirterek hükümeti eleştirdi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesiyle ilgili olarak yaptığı konuşmada "Şu an itibariyle Hazine'ninenerjiye zam talebi yüzde 6.3'tür. Yılbaşından bu yana zam yapmamamıza rağmen bu noktada bakanlık olarak direncimiz zorlanmaktadır" dedi.

4- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında Kıbrıs konusunda değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan "KKTC'nin egemen ve eşit siyasal statüye sahip kurucu bir devlet olarak tanınmasını ve ekonomik rekabeti de sürdürebilecek bir çözüme gidilmesini öngörüyoruz" dedi.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) "2002 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri" İstanbul'da düzenlenentörenle 11 ayrı dalda başarı gösteren gazetecilere verildi.

TGC Başkanı Orhan Erinç törende yaptığı konuşmada "Meslek etiğine aykırı olmasına rağmen bugün basında savaş kışkırtıcılığı yapan haber ve yorumlar epeyce yer tutuyor. Eleştiri sınırları aşılıp, kişileri doğrudan suçlamalar gözde haber ve yorumlar arasında sayılıyor" dedi.

6-PKK/KADEK'e karşı ortak önlemler almak üzere Türkiye ile Suriye arasında güvenlik heyetleri toplantısı, Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile Türkiye'de bulunan Suriye Siyasi Güvenlik Daire Başkanı Tümgeneral Gazi Muhammed Kenaneşbaşkanlığında başladı.

7- Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı'nın göç, nüfus hareketleri ve mültecilerden sorumlu Müsteşarı Arthur Dewey, Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Irak operasyonunun insani boyutuyla ilgili temaslarda bulunacağını, amaçlarının göçü önlemek ve BM ile işbirliği içinde çalışmak olduğunu söyledi.

8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın çağrısıyla Hollanda'nın Lahey kentinde yapılan ‘Annan planının 30 Mart'ta referanduma sunulmasına ilişkin' görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlandı. Plan, KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi tarafından reddedildi. Annan görüşmelerden çekilme kararı alırken, BM'nin Kıbrıs'taki ofisinin de kapatılacağı belirtildi.

Görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını bildirenAnnan, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Sototarafından okunan yazılı açıklamasında, görüşmelerin başarısız olmasına KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ülkesinin tanınması konusundaki ısrarını ve Yunan tarafının 29 yıl önce Ada'nın kuzeyinden ayrılan Rumlara tüm haklarının verilmesi isteğini gerekçe gösterdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşgörüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, Rum tarafının plan üzerinde hem genel değişiklikler istediğini hem de garantör ülkelerin bunu güvence altına almasını şart koştuğunu,bunun mümkün olamayacağınısöylediğini belirtti. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)lideri Tasos Papadopulos'un bu güvenceyi alamayınca referandum önerisini reddettiğini belirten Cumhurbaşkanı Denktaş, Lahey'i görüşmelere devam etme sözüyle terk ettiklerini söyledi.

Papadopulos ise görüşmelerden sonrayaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Denktaş'ın plana getirmek istediği köklü değişikliklerin uzlaşmayı zora soktuğunu ancak gerek Kıbrıs'ın AB'yle üyelik anlaşması imzalayacağı 16 Nisan tarihine kadar, gerekse ondan sonra Ada'da çözüm için görüşmeleri sürdürmeye hazır olduğunu belirtti.

9-AB Komisyonu, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmadığı takdirde Rum Kesimi'nin bugünkü yapısıyla ‘Kıbrıs Cumhuriyeti' olarak AB'ye tam üye olacağını, bu durumdaTürkiye'nin AB toprağını‘işgal etmiş' sayılacağını açıkladı.Komisyon, bu koşullar altında Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin de zora girdiğini belirtti.

Başbakan Abdullah Gül konuyla ilgili NTV televizyonuna verdiği demeçte, AB Komisyonu'nun açıklamasının ‘çok aşırı' bir ifade olduğunu belirterek "Kıbrıs konusunda AB'nin yanlışları oldu. Tek taraflı hareket ettiler. Sadece Rum Kesimi'ni almalarının yanlış olduğunu söyledik" dedi.

AB Komisyonu‘nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in Sözcüsü Jean-Christophe Filori, Hollanda'nın Lahey kentinde Kıbrıs konusunda yapılan müzakereleri değerlendirdi. Filori, Kıbrıs Rum Kesimi'nin 2004 yılı Mayıs ayında AB'ye her koşulda tam üye olacağını belirterek, bu tarihten itibaren Türkiye'nin AB toprağını işgal etmiş sayılacağını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da "Türkiye, insanlığa en büyük hizmeti yapmak için kendi evlatlarını feda ederek bizi kurtarmıştır. İşgalci varsa Kıbrıs'ta ortaklık makamını terörle işgal etmiş olan Rum Kesimi'dir" dedi.

10- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber'indün yaptığı bütçeye yönelik eleştirileri üzerine bankanın Türkiye Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, hükümetle istikrar programı ve yapılan reformlar konusunda genel olarak mutabık olunduğu belirtildi. Gelecek mali yardımın, geçmişte olduğu gibi reformların yerine getirilmesiyle bağlantılı olduğu belirtilen açıklamada "2004-2006 mali yılı için, ön görüşmeleri başarıyla sonuçlanan Ülke Yardım Stratejisi çerçevesinde de Türkiye'yi desteklemeye hazırız" denildi.

11- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfelddüzenlediği basın toplantısında, Irak operasyonu ile ilgili olarak"Türkiye bizim taleplerimizi karşılasın ya da karşılamasın, bizim bir kuzey cephemiz olacak" dedi.

12- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer, ABD'nin olası Irak operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamada, Fransa ve Rusya'nın veto tehditlerine ve Çin'in savaş karşıtı tutumunu belirginleştirmesine karşın oylamanın bu hafta içinde yapılacağını belirtti. Fleischer, Başkan'ın sonucun BM'de bağlanmasının önemli olduğuna hala inanmadığını, ancak dünyanın BM Güvenlik Konseyi'nin etkili olup olmadığını görmesinin zamanının geldiğini söyledi.

12 MART 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstiklal Marşı'nın TBMM tarafındanulusal marş olarak kabul edilişinin 82. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, İstiklal Marşı'nın uğruna can verilen yurt topraklarını koruyanların destanı olduğunu belirterek "Bize düşen en büyük görev geçmişte gösterilen çabaların anlam ve öneminin bilincine vararak atalarımızın emaneti olan yurt topraklarına sahip çıkmak, cumhuriyetimizi tüm kazanımlarıyla sonsuza değin korumak ve yaşatmaktır" dedi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin Özel Temsilcisiİran İslami Danışma Meclisi Birinci Başkan Yardımcısı Behzat Nabavi'yi kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Nabavi, ülkesinin Irak'a bir müdahale konusundakikaygılarını dile getirdiği belirtildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez'de gazetecilerin sorusu üzerine 58. hükümetin, yetkisi dışında işler yaptığını söyledi. Baykal, ABD'nin Türkiye'de modernleştirme adı altında yeni üsler kurduğunu, askeri hareketlilik yaşandığını ve bu durumun yasal olmadığını belirterek"Bugün ortaya çıkan durum, parlamentonun görevini ihmali değil, hükümetin görevini ihlali sonucudur" dedi.

3- Yurt dışında yaşayan ve daha önce dövizle askerlik uygulamasından yararlanamamışTürkvatandaşlarına yeni haklar tanıyan tasarı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- İş Yasası Tasarısı, TBMM Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edildi.

5- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Gaziantep Genç İşadamları Derneği tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada,2001 krizine Türkiye'nin yıllardır yaşadığı enflasyonun sebep olduğunu belirterek, IMF'ye çok yüklenildiğini söyledi.Serdengeçti "Çok gerçekçi olalım. Türkiye'yi bu hale sokan IMF değil, biziz. IMF, kendiliğinden gelmiş değil, biz çağırdığımz için var" dedi.

6- Türk-İş Başkanlar Kurulu'nda alınan kararlarbir bildiri ile açıklandı. Bildiride, Türk İş Başkanlar Kurulu'nun işçi hak ve özgürlüklerini temelden, yeniden düzenleyecek tasarının aceleye getirilerek ve işverenlerin istekleri doğrultusunda yasalaştırılması girişimlerine karşı çıktığı, işçi haklarına gereken saygının gösterilmesini talep ettiği belirtildi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İktisadi Kalkınma Vakfı'nın 39. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,AB'nin Kıbrıs'taki tutumunun Rumları uzlaşmaz hale getirdiğini belirterek "AB, kuruluşundan bu yana en vahim ve fevkalade olumsuz sonuçları olabilecek bir hataya imza atmış olmaktadır" dedi. AB'nin, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmaları yok saydığını belirten Hisarcıklıoğlu, bölünmüş bir ülkeyiAB'ye almaya kalkışmanın bölgeyi krize sürükleyeceğini söyledi.

8- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM),terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ınadil yargılanmadığına karar verdi. Mahkeme, davada Türkiye'nin, gözaltı süresi, adil yargılama hakkı ve kötü muameleye ilişkinAvrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 3,5 ve 6'ncı maddelerinin ihlal edildiğine hükmetti.

9- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu ÜyesiGünter Verheugen, Alman Süddeutsche gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, AB üyeliğinden önce Kıbrıs sorununu çözmesi gerektiğini belirtirken "Türkiye, katılım öncesiKıbrıs sorununu çözmek zorunda. Hükümet ve parlamentonun Türk ordusunu kontrol etmesi gerekir, tersi olmamalı" dedi.

10- Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç'in, Belgrad'daki hükümet binası girişinde uğradığı silahlı suikastta öldürüldüğü bildirildi.

13 MART 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,Avrupa Sosyalistleri Partisi Başkanlık Divanı Toplantısı'nakatılmak üzere İngiltere'ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, toplantının gündeminde Irak'takigelişmeler ve globalleşme ile ilgili sorunların bulunduğunu söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi, HADEP'in"Kimi eylemleri yanında terör örgütü PKK'ya yardım ve destek de sağlayarak devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiği anlaşıldığından" temelli kapatılmasına oybirliğiyle karar verdi.

Mahkeme, eski HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak'ın da aralarında bulunduğu 46 kişi hakkında 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirdi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, DEHAP hakkında"Demokratik cumhuriyet, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine aykırı eylemlerin odağı haline geldiği" gerekçesiyle temelli kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMMPlan ve Bütçe Komisyonu'na bakanlığının bütçe tasarısını sunarken yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Irak konusunda yapabileceklerinin bir sınırı olduğunu söyledi. Bakan Gönül, Türkiye'nin tek başına savaşı önleyebilmesinin imkansız göründüğünü belirtti.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, BirinciAnkara Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulunarakbölge müdürlüğündeAnkara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve diğer yetkililerden bilgi aldı ve bazı fabrikaları gezdi.

7- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Genel Merkez'de ziyaret etti.Pearson görüşme sırasında ABD BaşkanıGeorge W. Bush'untezkere mesajını iletti. Mesajda, 59. hükümetin en kısa zamanda kurulması, tezkere konusunda da karar verilmesi gerektiği belirtildi.

Başbakan Abdullah Gül, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Başbakanlık'ta bir araya gelerekABD'den gelen mesajındurum değerlendirmesini yaptılar.

Görüşmenin ardından Erdoğan, ABD Başkan YardımcısıDick Cheney ile bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede"BM Güvenlik Konseyi'nin nihai kararını bekleyeceğiz. Ayrıca,yeni kabine kurulmadan ikinci bir tezkereyi Meclis gündemine getiremeyiz. 59. hükümetin kurulmasını bekleyin" denildi.

8- Türkiye-AB Ortaklık Komitesi toplantısı Belçika'nınbaşkenti Brüksel'de yapıldı. Toplantıda,Kopenhag zirvesinden bu yana Türkiye'de AB'ye uyum çerçevesinde yapılanlarve yapılacak olanlar ele alındı.

Toplantıda, Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Volkan Bozkır temsil ediyor.

14 MART 2003

1- AKP Siirt Milletvekili Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığında kurulan 59. hükümet Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylandı. Başbakan Erdoğan düzenlediği basın toplantısında Bakanlar Kurulu listesini açıkladı.

Buna göre,Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı'na Abdullah Gül, bakanlar arasında yapılan düzenlemeyle de Milli Eğitim Bakanlığı'na Hüseyin Çelik, Kültür Bakanlığı'na Erkan Mumcu ve Çevre Bakanlığı'na Kürşad Tüzmen getirildi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda "Dünyadaki gelişmeler ve bilimsel veriler ışığında uzun erimli sağlık politikaları saptanmalı ve sistemli biçimde uygulanmalıdır" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da yayımladığı mesajında, çağdaş dünyada bireyin ve toplumun sağlık ihtiyaçlarını karşılamanın, devletin en öncelikli görevi olduğunu söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yurt dışında yaşayan ve daha önce dövizle askerlik uygulamasından yararlanmamış Türk vatandaşlarına yeni haklar tanıyan ‘Askerlik Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı.

4- TBMM Başkanı Bülent Arınç Manisa'nın Salihli ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni kabinede bakan sayısının da azaltıldığını belirterek "24 artı 1 olan bakan sayısının daha da düşürülmesi dikkati çekmektedir. Bu AKP'nin seçim beyannamesindeki taahhütlere de uygundur" dedi.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Genel Merkez'de gazetecilere yaptığı açıklamada,hükümet tarafından daha önce açıklanan eylem planlarını uygulamayı sürdüreceklerini belirterek, dış politika konusunda da alınacak kararlar ve atılacak adımların bulunduğunu söyledi.

6- Harp Akademileri Komutanlığı tarafından İstanbul'dadüzenlenen ‘Dünyada yeni güvenlik arayışları, Türkiye'nin durumu ve ihtiyaçları' konulu panelde konuşan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Irak krizi nedeniyle AB'nin parçalandığını, BM'nin de çökme tehlikesi içinde olduğunu belirterek, bu sistemin çökme tehlikesinin Irak meselesinden çok daha önemli olduğunu ve BM düzeninin yıkılmaması gerektiğini söyledi.

Panelde 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da birer konuşma yaptılar.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, iki aylık bütçe uygulama sonuçlarını değerlendirdi. Bakan Unakıtan ayrıca, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber'ingeçen hafta bütçeye yönelik yaptığı açıklamalarını eleştirdi.

8- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Feyzullah Aslan düzenlediği basın toplantısında, Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) açılan davalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

9- Türk-İş Genel BaşkanıSalih Kılıç, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi tarafından yapılan ortak açıklamada, TBMM'de görüşülen İş Yasa Tasarısı'nın kabulüyle 57. hükümet döneminde çıkarılan İş Güvencesi Yasası'nın sağladığı hakların yok edileceği belirtildi.

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Vakfı'nın işbirliği içinde yürüttüğü Yerel Medya Projesi çerçevesinde düzenlenen "2003 Yerel Gazetecilik Ödülü"nü Bursa Kent gazetesinden Serkan İnceoğlu, İskenderun Ses gazetesinden Serpil Korkmaz ve Denizli Horoz gazetesinden Engin Ünal kazandı.

11- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Rudolf Schmidt, Irak konusundaki son gelişmeleriCumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Schmidt "Eğer Türkiye herhangi bir tehditle karşılaşırsa, müttefiki Almanya'yı yanında bulacaktır" dedi.

12- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası ile Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi'nin (DEİK) İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlediği ‘İkili İşbirliği İçin Yeni Perspektifler' konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türk-İngiliziş, finans çevrelerine, siyasi ve ekonomik gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

13- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Temsilciler Meclisi'nin Tahsisler Komitesi'nde bakanlığının 2004 yılı bütçe talebine ilişkin olarak bir milletvekilinin Türkiye'ye yapılacak yardımla ilgili sorusu üzerine"Türk hükümeti içinde bulunduğu siyasi zorluklar nedeniyle, bizi desteklemek ve konuyu parlamentoya götürmede istekliliklerine rağmen, ihtiyacımız olan desteği alamadık. Bu çerçevede de şimdi buteklifönümüzde, masada değil" dedi.

14- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Federal Meclis'te yaptığı konuşmada, BM Güvenlik Konseyi'nin çoğunluğunun Irak krizinin barışçı yolla çözümünün mümkün olduğuna inandığını söyledi. Schröder, Irak'ın silahsızlandırılmasının sağlanması için Almanya'nın ve diğer Avrupa ülkelerinin daha fazla dayanışma göstermesi gerektiğini belirtti.

15 MART 2003

1- 59. hükümeti kurmakla görevlendirilen AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakanlık göreviniAbdullah Gül'den devraldı.

BaşbakanErdoğan yaptığı konuşmada, halkın yerine getirilmeyen taleplerini gidermeye hazır olduklarını belirterek, hükümetin çalışmaları sırasında ayrımcılığa gidilmeyeceğini, hak ve özgürlüklerin teminatı olacaklarını söyledi.

2- İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan Türk-İngiliz İş Konseyi Toplantısıdönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener,toplantıda karşılıklı işbirliğinin artırılması yönünde sunumlar yapıldığını ve yabancı sermaye konusunda güven telkin edildiğini belirterek, olası Irak savaşının Türkiye'nin özelleştirme programını aksatmayacağını söyledi.

3- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi,gazetecinin haber kaynaklarının deşifre edilmesini iş sözleşmesinin haklı fesih nedeni sayarak istifa eden gazeteciyekıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine karar verdi.Gazetecinin çalışma şeklinin meslek etik ilkelerine uygun olması gerektiğinin belirtildiği kararda "Basın İş Yasası'nın yeterli olmadığı, tam bir koruma sağlamadığı, önemli ölçüde boşluklar taşıdığı düşüncesi gerek yargıda, gerekse öğretide paylaşılmaktadır" denildi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Konya'da yaptığı açıklamada, işyeri güvencesi olmadan iş güvencesinin olmayacağını belirterek, kamu, işçi ve işverenin aralarında anlaşma sağlanmasını beklediklerini, ancak uzlaşma olmaması üzerine 'İş Güvencesi Yasası'nı ertelemeye karar verdiklerini söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, memurların zorunlu emeklilik yaşının 65'ten 61'e İndirilmesine İlişkin Yasa Tasarısı kabul edildi, ancak Bakanlar Kurulu'na gereksinim duyulan bürokratlar için süreyi uzatma yetkisi verildi.

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Adalet, İçişleri ve Kültür bakanlıklarının 2003 yılı bütçeleri kabul edildi.

7-TBMM Sağlık ve Çalışma Komisyonu'nda, İş Güvencesi Yasası'nın 30 Haziran'a kadar ertelenmesi yönündeki yasa önerisi kabul edildi.

8- Türk-İş Başkanlar Kurulu, işverenlerin istemleri doğrultusunda İş Güvencesi Yasası'nın 3.5 ay ertelenmesi nedeniyle eylemlere başlama kararı aldığını bildirdi.

9- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu yaptığı yazılı açıklamada, İş Güvencesi Yasası'nın ertelenmesinin haksızlık olduğunu belirterek, yaşanan gelişmelerin kayıt dışılığı kendi varlık nedeni sayan çevrelerin lobisinin, düzenli ve kayıtlı çalışmayı engellediğini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

10- Yunanistan'ın başkenti Atina'da dün yapılan AB Savunma bakanları ve NATO arasındaki toplantılar sonunda varılan ‘Güvenlik Anlaşması'na göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, AB acil müdahale gücüne giremeyecek ve ordunun sağlayacağı güven şemsiyesinin dışında tutulacak. NATO'ya üye olamayacak ve uluslararası barış gücüne katılamayacak. AB'ye katılacak olan diğer 14 üye ise anlaşma metinlerinin içindeki tüm maddelerden yararlanabilecek.

11- Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, BM Silah Denetçileri Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix ve Uluslararası Atom Enerjisi(IAEA) Başkanı Muhammed el Baradey'in, silahsızlanma konusunu görüşmek üzere işbirliğini hızlandırmak amacıyla mümkün olan en kısa zamanda başkent Bağdat'a gelmeleri için davet edildikleri bildirildi.

16 MART 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç,ziyaret için gittiği Bursa'dan ayrılırken, gazetecilerin olası Irak operasyonuna ilişkin sorularını yanıtladı.Bir gazetecinin, ABD Başkanı George W. Bush'un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiğitebrik mektubunda "Türkiye'nin Kuzey Irak'a tek başına girmesi halinde Türk ve ABD askerleri arasında çatışma çıkacağı" şeklindeki haberleri sorması üzerine Başkan Arınç "Bu tür haberlerispekülasyon olarak değerlendiriyorum. Hiçbir devletin başkanı, bir başka ülkenin hem içişlerine karışamaz hem de bu bahsettiğiniz gibi beyanlarda bulunamaz. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti görevinin başındadır, yaptığı işin bilincindedir" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP 9. İstanbul İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada"Hükümetimiz Irak krizinde deKıbrıs meselesinde de Türkiye devletinin ve milleti için her türlü hassasiyetini gösterecektir ve göstermektedir. Dünyanın bütün gözleri Türkiye'nin üzerindedir. Onun için Türkiye'nin toplumuyla, devletiyle çok güçlü olması gerekir" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milliyet gazetesinin Irak konusundaki sorularını yanıtladı.

4- Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner yaptığı açıklamada, 81 il emniyet müdürlüğüne gönderilen genelge ile tüm devriyelerin bundan böyle sokak ve caddelerde yaya ve resmi kıyafetle görev yapacaklarını bildirdi.

5- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin istişare toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin icraatını değerlendirdi.

6- İş Güvencesi Yasası'nın 15 Mart 2003 olan yürürlüğünün 30 Haziran 2003'eertelenmesini öngören kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- 2003 Bütçe Yasa Tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyonda Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtanbirer konuşma yaptı. Bakan Babacan, Türkiye'nin 2003'te 93.4 milyar dolar borç ödeyeceğini belirterek, programın en önemli amaçlarından birinin borçlanma ihtiyacının azaltılması olduğunu söyledi.

Bakan Unakıtan da ana hedefin, vergileri tabana yaymak, vergi gelirlerini artırmak olduğunu belirtti.

8- Çevre Bakanı Kürşad Tüzmen, Mısır Dış Ticaret ve Ekonomi Bakanı Yusuf Butros Gali'nin daveti üzerine başkent Kahire'ye gitti.

9- ABD Başkanı George W. Bush, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve İspanya BaşbakanıJose Maria Aznar ile Portekiz'in Azor Adaları'nda bir araya geldi. Toplantı sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Başkan Bush, Irak Devlet BaşkanıSaddam Hüseyin'in Ortadoğu barışı önünde bir engel olduğunu belirterek, özgür Irak'ın inşası için geçici Irak yönetimi oluşturulmasına çalışacaklarını söyledi.

Blair de Irak'ın toprak bütünlüğünün korunacağını, ülkenin kaynaklarının da halkın yararına kullanılacağını belirtti.

Toplantı sonunda ayrıca ortak bir bildiri yayımlandı. Bildiride "Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in 1441 Sayılı BM kararına uymaması halinde kendisi ve komşuları ile barışık yeni Irak'ın kurulması için bu ülke halkına yardım etme yükümlülüklerini yerine getireceklerini, Irak halkının tehlikelerden ve tiranlıktan kurtarılmayı hak ettiği" kaydedildi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell,ABC ve Fox News televizyonuna yaptığı açıklamalarda, ABD'nin Irak harekatı sırasında Kürtlerle çatışma çıkacağı endişesiyle Türkiye'yi askerlerini Kuzey Irak'tan uzak tutması için uyardığını söyledi.

11- Orta Afrika Cumhuriyeti'nde darbe girişiminde bulunan General Francois Bozize Devlet radyosunda yaptığı konuşmada, anayasayı ve parlamentoyu feshettiğini belirterek, ülkenin iyi idare edilemediğini ve bu nedenle iktidarı ele geçirdiğini söyledi.

12- Çin Ulusal Halk Meclisi'nde yapılan oylamada Başbakanlık görevine Wen Jiabao'nun getirildiği bildirildi.

17 MART 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında yapılan Irak zirvesine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal katıldı.

Zirve sonunda bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem, toplantıdaIrak konusundakigelişmelerhakkında ayrıntılı bir değerlendirme yapıldığını belirtti. Türkiye'nin bu güne kadar Irak'taki sorunun barışçı çözümlenmesi yönünde elinden gelen tüm içten çabayı harcadığını belirten İldem"ABD yetkililerinin açıklamaları ve BM Güvenlik Konseyi'nde alınan kararlar askeri bir müdahaleyi kaçınılmaz kılacak bir sürecin içine Türkiye'nin beklentisi ve iradesi dışında girilmiş olduğunu göstermektedir. Bu durum karşısında hükümetimiz öncelikleTürkiye'nin ulusal çıkarlarını koruyacak önlemleri alması ve 31 Ocak 2003 tarihli Milli Güvenlik Kurulu(MGK) toplantısında benimsenen tavsiye kararı çerçevesinde hükümetin Türkiye'nin çıkarlarını koruyacak adımları ivedilikle atması konusunda tam bir görüş birliğine varmıştır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet NecdetSezer, Çanakkale Zaferi'nin 88. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında "Gerekçesi ne olursa olsun savaşın yıkımını gözler önüne seren Çanakkale Şehitliği, barışın ve dostluğun dünya için ne kadar gerekli ve önemli olduğunu tüm insanlığa duyurmaktadır" dedi.

Gün dolayısıylaTBMM Başkanı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Cumhuriyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Yekta Güngör Özden de birer mesaj yayımladı.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası bir açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantıda Meclis'e sunulacak hükümet programıyla ilgili değerlendirme yapıldığını söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek bakanlığının çalışmalarını Radikal gazetesine değerlendirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Kültür Bakanlığı görevini Erkan Mumcu'ya devretmeden önce düzenlediği basın toplantısında, Kültür Bakanlığı'nda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Gazi Üniversitesi'nde verdiği "Türkiye'nin Kıbrıs ve Irak Politikaları" konulu konferansta, ABD'nin Irak'a müdahalesinden sonra dünya genelinde terör faaliyetlerinin artacağını söyledi.

7- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz görevinden istifa etti.

8- ABD Başkanı George W. Bush'un Irak Danışmanı Zalmay Halilzad Türkiye'ye geldi.

9-Türkiye'de bulunan Irak Yurtsever Birliği Partisi (IKYB) lideri Celal Talabani, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) yetkilisi Neçirvan Barzani ve IKDP Sözcüsü Hoşyar Zebari, yapılacak Ankara toplantısı öncesinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal'le bir araya geldi.

Talabani görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki tarafı ilgilendiren her konuyu ele aldıklarını, bunun, dostane ve verimli bir görüşme olduğunu söyledi.

Barzani ise iki tarafın da bazı şüphe ve korkularının bulunduğunu, görüşmede tüm bunları ele aldıklarını belirtti.

10-Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia, Irak konusundaki son gelişmeleri ve ülkesinin tutumunu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

11- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD'nin başkenti Washington'da, Amerikan-Türk Konseyi'nin (ATC) toplantısında yaptığı konuşmada, yeni hükümetin 22-23 Mart tarihlerinde güven oylaması yapacağını, bu tarihten önce ikinci tezkereyi TBMM'ye yeniden göndermesinin muhtemel olmadığını söyledi.

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Irak'ta konuşlanan bütün BM personeline tahliye talimatı verdiğini belirterek, bölgede yeterli eleman kalmayacağı için Irak halkına gıda ve ilaç sağlayan ‘gıda için petrol' uygulamasına da son verileceğini söyledi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Bakanlar Kurulu olağanüstü toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusundazaman kaybetmenin bir anlamı olmadığını, bundan sonra Türk tarafının şartları kabul edilmeden masaya oturmayacağını söyledi.

18 MART 2003

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında olağanüstü toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'ndaTBMM'ye bir tezkere sevk edilmesi kararı alındığını, tezkerede Türk askerinin Kuzey Irak'a gönderilmesi ve Amerikan askerlerinin Türk topraklarında konuşlanmasının yanı sıra hava sahasının da açılmasının yer alacağını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM Genel Kurulu'nda 59. hükümet programını okudu.Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, ekonomi yönetiminin tek çatı altında toplanacağını ve bununla ilgili yasal düzenlemelerin gerçekleştirileceğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,Emeklilik Yasası'na değinerek, söz konusu yasayı iptal ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini açıkladı.

Irak konusunda ise hükümetin çaresizlik nedeniyle ABD'nin kararlılığı ve açık istemi karşısında işbirliği yapmak durumunda kaldığını belirten Baykal, bunun Türkiye açısından onur kırıcı bir tablo olduğunu söyledi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, Türkiye Özürlüsüyle Mutludur Partisi, Türkiye Adalet Partisi, Büyük Adalet Partisi, Anayol Partisi ve Türkiye Sosyalist İşçi Partisi hakkında arka arkaya iki milletvekili seçimine katılmadıkları gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne kapatma davası açtı.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Irak savaşında ABD'ye vereceği destek kapsamında alacağı ekonomik yardıma ilişkin daha önce yapılan anlaşmaların geçerli olduğunu belirterek, ABD'den sağlanacak kredinin ön şartının faiz dışı fazla hedefin bütçede yer alması ve IMF ileniyet mektubunun imzalanması olduğunu söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, Türk vatandaşlarının Irak konusundaki gelişmeler nedeniyle Bahreyn, Katar, Kuveyt, Ürdün ve İsrail'e seyahat etmemeleri, bu ülkelerde bulunan vatandaşların ise kişisel güvenlikleri açısından en kısa zamanda bulundukları ülkelerden ayrılmaları istendi.

7- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Tuygan ileABD Başkanı George W. Bush'un Irak Danışmanı Zalmay Halilzad, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Sanan Ahmet Aga, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Bölge Sorumlusu Neçirvan Barzani, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani'nin katıldığı toplantı yapıldı.

Halilzad toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türkmenler konusunda, birinci ve ikinci sınıf topluluk anlayışının söz konusu olmadığını, Türkmenlerin de bütün yönleriyle Irak'ın her alanında yer almalarının gerektiğini söyledi.

ITC Başkanı Aga da Türkmenlerin Irak için oluşturulacak Başkanlık Konseyi'nde yer almalarına ilişkin söz aldıklarını söyledi.

8- ABD'nin başkenti Washington'datemaslarda bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ve ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers ile bir araya geldi.

9- AB Komisyonu Sözcüsü Reijo Kemppinen Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında,bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına karşı olduklarını ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini söyledi.

10- İngiltere Başbakanı Tony Blair Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, Kuzey Iraklı Kürtlerin Türkiye'den değil, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'inmisilleme yapmasından korktuklarını söyledi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell başkent Washington'da yaptığı açıklamada, Irak'a saldırı için Türkiye'den en azından uçuşlara izin verilmesini istediklerini ve Türkiye kabul ederse mali öneride bulunacaklarını, ancak Kuzey Irak'a kara harekatı yapılması için Türk topraklarını kullanma yönünde geçen ay yapılan görüşmelerde önerilen 6 milyar dolar mali yardımönerisinin süresinin dolduğunusöyledi.

12- Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac başkent Paris'te, ABD Başkanı George W. Bush'un Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e ülkeyi terk etmesi için verdiği 48 saat süreye ilişkin yaptığı açıklamada, bu durumun gelecekteki kitle imha silahlarıyla ilgili krizlerin çözümüne yönelik çabaları tehlikeye atacağını belirtti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder de Irak diktatöründen gelen bir tehdidin bir savaş gerekçesi olamayacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ise ABD'nin tek yanlı saldırısının teröre karşı oluşturulan koalisyonun parçalanmasına yol açacağını belirtti.

13- İran İçişleri Bakanı Yardımcısı Ahmed Hüseyni İRNA'ya yaptığı açıklamada, Irak'ta savaş çıkması durumunda İran'a akın etmesi beklenen mültecileri ülkeye almayacaklarını, ancak Irak topraklarında yardım edebileceklerini söyledi.

14- Avam Kamarası'nca alınan bir kararla, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i kitle imha silahlarından arındırmak için gerekli her şeyin yapılması yönünde İngiltere Başbakanı Tony Blair'e yetki verildiği bildirildi.

19 MART 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,partisi tarafından Çorum'da düzenlenenmitingin ardından Valilik'tegazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, olası Irak savaşıyla ilgili yetki tezkeresinde "Türk askerinin Kuzey Irak'a girmesi ve ABD'ye hava koridoru açılmasının" yer aldığını belirtti. ABD'nin 6 milyar dolarlık yardım teklifiningeri çekilip çekilmemesinin hükümetin gündeminde bulunmadığını belirten Başbakan Erdoğan "Gündemde olan, sadece ekonomik program ile desteklerinin devam edeceği istikametindedir. Şu andaki bütün hesabımız, sadece siyasi ve askeridir" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Üniversitesi İktisat Kulübü tarafından düzenlenen ‘Ekonomi Zirvesi 2003'ün açılışına katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, TBMM'ye gelecek muhtemel ikinci tezkerenin birincisiyle aynı şartları taşıması halinde hukuki yollara başvuracaklarını söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Dışişleri Bakan ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'le bir araya geldi. Bakan Babacan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada,ABD'nin Türkiye'den acil talebinin hava sahasının kullanılması olduğunu belirterek, bu nedenle asker konuşlandırılmasını da içeren ilk ekonomik teklifin gündemde bulunmadığını söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye ile Hindistan arasında turizm işbirliği ve yatırımların karşılıklı teşviki konusundaki anlaşmaların onaylanmasına ilişkin Yasa ile Tebligat Kanunu'nda Değişiklik Öngören Tasarı kabul edildi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Daha sonragazetecilerin sorularını yanıtlayan Ecevit, yalnızca üslerin modernizasyonu için gelen araç ve gereçlerin değil, onun dışındaki her türlü gelişmiş savaş araç ve malzemesinin Türkiye'ye getirilip yeni üsler kurulduğunu söyledi.

6- Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı ziyaret ederek, kamu çalışanlarına grevli, toplu sözleşmelisendika hakkı tanınmasını istedi.

Başkan Arınç da görüşmede,gazetecilerin Irak krizine ilişkin sorularını yanıtladı. ABD'nin, BM ve uluslararası hukuku hiçe sayan tavır içinde olduğunu söyledi.

7- ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin son iki yılda ekonomisini istikrara kavuşturma ve yeniden yapılandırma yönünde etkileyici bir ilerleme kaydettiği, bunun olumlu sonuçlarının alınmaya başladığı, Türkiye'nin IMF ve Dünya Bankası ile sürdürdüğü ekonomik politikaları, uygulamaya devam ettiği sürece ABD'nin de desteklemeye devam edeceği belirtildi.

8- Türkiye'de bulunan ABD Başkanı George W. Bush'un Irak Danışmanı Zalmay Halilzad'ın katılımıyla Türkiye, Irak'ın kuzeyindeki Kürt gruplar, Türkmenler ve muhalif gruplar bir araya geldi.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride,öncelikle Irak'ın BM kararları çerçevesinde kitle imha silahlarından arındırılacağı ve Irak'ta din, dil, etnik köken, ırk ve cinsiyet ayrımının engelleneceği"Teroristlere silah desteği ve güvenli bölgeler oluşturulmasına kesinlikle karşı olunduğu" belirtildi.

9- BM Güvenlik Konseyi, Irak konusunu görüşmek ve BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Muhammed El Baradey'in raporlarını dinlemek üzere, ABD ve İngiltere dışında dışişleri bakanları düzeyinde toplandı.

10- ABD'nin ‘Irak'a Özgürlük' harekatı başladı. ABD BaşkanıGeorge W. Bush yaptığı ‘Ulusa Sesleniş' konuşmasında, operasyonun, dünyanın büyükbir tehlikeden kurtarılması için başlatıldığını söyledi. Verdiği emirle, belirlenen hedeflerekoalisyon kuvvetlerinin saldırdığını belirten Başkan Bush "Bu operasyonda silahsızlandırma amaçlanmıştır. Bize 45 ülke destek vermiştir" dedi.

20 MART 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Sher Afgan Khan'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı konuşmada, Irak konusunda uluslararası yasallıkla ilgili görüşlerinde bir değişiklik olmadığını, ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'ndeki süreç sona ermeden giriştiği tek taraflı davranışını doğru bulmadığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, hem ABD ile müttefik ilişkilerinin hem de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin(TSK) ülkenin sınırlarını korumasının gereği olarak tezkerenin çıktığını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak'a yapılacak operasyon için Türk hava sahasının kullanılmasına izin veren ‘Başbakanlık Tezkeresi'nin transit geçiş olarak nitelendirilemeyeceğini belirterek "Bu tezkerenin kabulü savaş ilanıdır. Türkiye bu kararla, hava sahasını Irak'a saldırıiçin kullanılmasına izin vermektedir" dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile birlikte AB zirvesine katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, ABD'nin Irak operasyonu konusundaki gelişmelerin her gün her saat farklı bir şekil aldığını, bu çok önemli ve hassas dönemde bütün gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini belirterek "Bu tedbirlerin hepsi piyasa kuralları çerçevesinde olacaktır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül ise gazetecilerin, Türk askerlerinin Kuzey Irak'a geçişinin ne zaman başlayacağını sorması üzerine "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin(TSK) bildiğiniz gibi PKK-KADEK terör örgütüyle mücadelesi var. Önemli olan onlara orada herhangi bir boşluk bırakmamaktır" dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türk-Amerikan Konseyi'nin başkent Washington'da yapılan toplantısından dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'a harekatı öncesinde sürdürülen müzakere konularından birisinin de askeri konular olduğunu ve savaş dolayısıyla bunun sekteye uğramadığını belirterek, pek çok konuda mutabakata vardıklarını ve görüşmelerin çok dostane bir şekilde geçtiğini söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ABD'den gelecek yardıma bağlı olmadığını, 2003 bütçesiyle faiz dışı fazla hedefini tespit ederken de yardım gelecek şekilde bir hesap yapılmadığını söyledi. Bakan Unakıtan, mevcut şartlarda hiç kimsenin panik havası içinde olmaması gerektiğini, bugün panikle dolara hücum edenlerin yarın zarar görebileceklerini belirtti.

7- Yurt dışına asker gönderme ve ABD'ye hava sahasını kullandırma yetkisini veren Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- İstanbul'da oynanan UEFA Kupası çeyrek final rövanş maçında Beşiktaş Futbol Takımı, İtalya'nın Lazio Futbol Takımı'na 2-1 yenildi.

9- NATO Genel Sekreteri George Robertson düzenlediği basın toplantısında, NATO üyelerinin tehdit altındaki bir müttefikin Washington Anlaşması'nın yükümlülükleri çerçevesinde korunmasına yönelik kararlılıklarını ortaya koyduklarını söyledi. Robertson, Irak'ınsaldırması durumunda NATO'nun Türkiye'yi koruyacağını bildirdi.

10- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, Irak'a düzenlenen operasyonun ismini ‘Irak'ın Özgürlüğü' olarak açıklarken, kapsamının geçmişte görülenden farklı ve büyük olacağını söyledi. Güney Irak'a giren Amerikan ve İngiliz birliklerinin Umr Kasr, Safvar ve Fav kasabalarını ele geçirdiğini belirten Rumsfeld ayrıca, Iraklı askerleri, petrol kuyularını ateşe vererek savaş suçu işlememeleri konusunda uyardı.

11- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer düzenlediği basın toplantısında, ABD'ye Irak operasyonunda destek veren 35'ten fazla ülkeye teşekkür etti. Bu ülkelerin arasında Türkiye'yi de sayan ve TBMM'nin hava sahasının kullanımına izin verdiğini belirten Fleischer, gazetecilerin, hava sahasının kullanımına karşılık Türkiye'ye yardım paketi önerilip önerilmediğine ilişkin bir soru üzerine "Yardım paketi, Türkiye'nin Irak operasyonunda tam işbirliğinin karşılığı olarak önerilmişti. Bu paket şu anda masada değil ve olmayacak" dedi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, NATO üyesi Türkiye'nin hava sahasını Amerikan kuvvetlerine açmasından memnun olduklarını, ancak Türkiye'nin tek başına Kuzey Irak'a asker göndermesine karşı olduklarını söyledi.

13 - ABD'nin ‘Irak'ın Özgürlüğü' adını verdiği operasyonla ilgili olarak diğer ülke devlet başkanları açıklamalarda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkent Moskova'da yaptığı açıklamada, savaşı haklı çıkaracak hiçbir gerekçe olmadığını belirterek, ABD'nin operasyonu derhal durdurması gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ise BM onayı olmadan yapılan savaş karşısında üzüntü duyduğunu açıklarken, Almanya Dışişleri Bakanı Joscka Fischer de ABD'nin ağırlığı olan bir dünya düzenine karşı çıkarak, çoğulcu dünya düzeni istediklerini belirtti.

21 MART 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül,Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve diğer bürokratların katıldığı bir toplantı yapıldı.

Toplantının sonunda bir açıklama yapan Bakan Gönül,Türk hava sahasının ABD uçaklarına açılmasının Türkiye'nin menfaati açısından gerekli görüldüğünü belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'taki varlığına ilişkin ayrıntıların ileride yapılacak görüşmelerle belirleneceğini söyledi.

Bu aradaBaşbakan Erdoğan ileABD Dışişleri Bakanı Colin Powell arasında yapılan telefon görüşmesinde,yaralıların taşınması gibi insani amaçlarla sınırlı kalması koşuluyla ABD'ye "İncirlik Üssü'nüinsani amaçlı olarak" kullanması izni verildi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın başkanlığındaekonominin son durumunun değerlendirildiği bir toplantı Başbakanlık'ta yapıldı.

Toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve diğer yetkililer katıldı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB zirvesi içingittiğiBelçika'nın başkenti Brüksel'den dönüşünde Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile Esenboğa Hava Limanı'nda ortak basın açıklaması yaptı. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'nin "kendi menfaatlerini korumak amacıyla" Kuzey Irak'a gireceğini söyledi.

3- Yargıtay 5. Ceza Dairesi, enerji ihalelerindeki yolsuzlukları kapsayan Beyaz Enerji davasının temyiz istemlerini sonuçlandırdı. Daire, Enerji veTabii Kaynaklar Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Mustafa Mendilcioğlu, Enerji İşleri eski Genel Müdürü Osman İlhan ve Enerji İşleri eski Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Gürsoy hakkındaki mahkumiyet kararını bozdu.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İstanbul TicaretOdası (İTO) ve İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin birlikte düzenlediği "Türkiye'de Yargı Bağımsızlığı" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'de yargının ve adalet hizmetlerinin ciddiproblemleri olduğunu söyledi. Bakan Çiçek, hukuk olmazsa,demokrasinin olmayacağını belirterek "İster ülkesel bazda, ister uluslararası arenadahukuk egemendeğilse bunun gideceği yer çatışmadır" dedi.

Toplantıya katılan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, YargıtayBaşkanı Eraslan Özkaya,Danıştay Başkanı Nuri Alan, İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özak da birer konuşma yaptılar.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, 59. hükümetin programı üzerindeki görüşmeler yapıldı.

CHPGrupBaşkan Vekili Mustafa Özyürekprogramla ilgili yaptığı konuşmada, AKP'nin vaat ettiği yeni anayasada yer alması düşünülen unsurlar arasında‘laiklik' ilkesine hiç değinilmediğini belirterek "Cumhuriyetimizin 80 yıllık birikimini yok etmeye dönük bir girişimle karşı karşıya olduğumuz kuşkusunu uyandırmaktadır" dedi.

6- NevruzBayramı yurt genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

7- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan AB zirvesinin ardından yayımlanan ortak bildiride,AB, Kıbrıs sorunun çözümü için KKTC liderliğinde BM planını geri çevirme tutumunu yeniden gözden geçirmesini ve iki tarafın da çözüm için çalışmasını istedi.

AB zirvesine katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, AB zirvesinin kritik bir döneme rastladığını belirterek, çok sayıda devlet ve hükümet başkanı ve dışişleri bakanıyla temasları olduğunu belirterek "Irak'a en yakın, en yoğun ilişkide olan ve deneyimleri bulunan Türkiye'nin nasıl hareket edeceğini merak ediyor, tecrübelerimizden faydalanmak istiyorlar" dedi.

8- Rusya DışişleriBakanı İgor İvanov, parlamentonun alt kanadı Duma'da yaptığı konuşmada, bazı ülkelerle birlikte BM'den, Irak'ın vurulmasının yasal zemini olup olmadığına karar vermesini isteyeceklerini söyledi.

9- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Belçika'nınbaşkenti Brüksel'deki AB zirvesinde düzenlediği basın toplantısında,Irak hükümetinde uyumsuzluk ve Irak askerlerinde cepheden kaçma belirtileri görüldüğünü vesavaşın bir gecede kazanılmayacağını, ancak ‘iyi gittiğini' belirterek,İngiliz birliklerinin direnişle karşılaşacağını dasöyledi.

10- ABD "Irak'a Özgürlük" adını verdiği operasyonda, İngiltere'den kalkan ve Türkiye üzerinden Irak'a girenB-12 ağır bombardıman uçaklarıyla başlayan"Şok ve Dehşet Harekatı"nıbaşkentBağdat, Tikrit, Musul, Kerkük ve Basra kentlerine düzenledi.

ABD Savunma Bakanı DonaldRumsfeld ve Genelkurmay Başkanı Richard Myers yaptığı açıklamada,harekatın Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i hedeflediğini ve Irak halkıyla bir sorunları olmadığını söyledi.

11- Irak'a düzenlenen operasyonda düşenABD helikopterinde8 İngiliz, 4 Amerikalıaskerin öldüğü bildirildi.

12- ABD, Almanya, İtalya, Mısır, Yemen, Hindistan, Filistin ve Türkiye'de ABD'nin Irak'a saldırısı protesto edildi.

22 MART 2003

1- Genelkurmay Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'a girdiği yönündeki bazı yerli ve yabancı basın organlarında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Açıklamada "TSK'nın her türlü planlamasını tamamladığı, durum ve şartlar gerektirdiğinde bu planları uygulayacak şekilde hazır bulunduğu" belirtildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisince Çorum'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Irak sorununa ilişkin Türkiye'nin istediklerinin ve söylediklerinin tersinin gerçekleştiğini, Kuzey Irak'a Türk askerinin girişinin ABD'ye bağlı olduğunu belirterek "Bölgeye on binlerce Türk askerinin girmesi gerekirdi. Yarın Türkiye'nin istemeyeceği gelişmelere karşı caydırıcı olmalıydılar" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ekonomi zirvesinin ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, Irak'taki gelişmelerin ekonomik programa yansımalarının irdelendiğini ve savaşa rağmen makroekonomik hedeflerin nasıl yakalanabileceği konularının ele alındığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CNN Türk televizyonunun sorularını yanıtladı. Türkiye'nin Kuzey Irak'ta 600 bine yakın göç edecek insana yardım edebilecek şekilde hazırlık yaptığını belirten Başbakan Yardımcısı Gül "Onları Türkiye'ye sokmayacağız, orada tutacağız. Türkiye'ye yönelik terorist faaliyetlere kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi.

5- Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, NTV televizyonunun sorularını yanıtladı. ABD ile karşılıklı görüşmelerin sürdüğünü, görüşmelerin karşılıklı istişare şeklinde geçtiğini belirten Bakan Çiçek, ABD ile müzakerelerin uzun sürmesinin işin doğasından kaynaklandığını söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "25 Aralık 1996 tarih ve 477 Sayılı TBMM kararıyla başlatılan Kuzeyden Keşif Harekatı (Çekiç Güç), Irak'ta cereyan etmekte olan savaş hali neticesinde görülen lüzum üzerine Bakanlar Kurulu'nun 21 Mart 2003 tarihinde aldığı karar uyarınca sona erdirilmiştir" denildi.

Karar, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Robert Deutch ve İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı David Fitton'a resmen iletildi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından oluşturulan yazar okulunun 7. döneminin açılış dersini verdi. Bazı kurumların ‘Türkçe'yi yabancı sözcüklerden arındırma' çabası içinde olduğunu belirten Bakan Çelik, bu şekilde hiçbir çözüme ulaşılamayacağını ve konuştuğumuz her cümlenin içinde birparça yabancı sözcük olduğunu söyledi. Bakan Çelik "Amacımız, yabancılıkları Türkçe'den ayıklamak değil, Türkçeleşmiş bir Türkçe olmalıdır" dedi.

8- Tarım-İş Sendikası'nın 16. olağan Genel Kurulu'nda konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, savaşın getirdiği olumsuzluk ve belirsizliğin ekonomik programın işleyişini yavaşlatacağını söyledi.

9- Tarihi eser kaçakçılığı ve vergi kaçırmak suçlarından yargılanan ve Türkiye'nin iade talebi doğrultusunda bir süredir ABD'de tutuklu bulunan işadamı Halil Bezmen, Türkiye'ye iade edildi. Bezmen, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konuldu.

10- ABD'nin Irak'a saldırıya başlamasıyla birlikte, Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı'ndan çıkışların tamamen yasaklandığı, gümrük sahasındaki tüm araçların da çıkarılarak boşaltıldığı bildirildi. Bu arada bölgede kimyasal ve biyolojik silah kullanılacağı düşüncesiyle Türkiye'nin NATO'dan istediği kimyasal ve biyolojik silahlara karşı koruyucu malzemenin de Norveç hükümeti tarafından teslime hazır hale getirildiği bildirildi.

11- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, CNN International televizyonunun sorularını yanıtladı. Büyükelçi Loğoğlu, Türk-Amerikan ilişkilerinin zor zamanlarından geçtiğini kabul etmekle birlikte, ABD'ye uçuş hakkı tanıyan ve "koalisyon üyesi" olan Türkiye ile ABD'nin bu dönemi geride bırakarak, bu önemli ortaklığı sürdürebileceğine inandığını söyledi.

12- BM Irak İnsani Yardım Bürosu'nca yayımlanan açıklamada, Iraklıların merkezden uzaktaki köylere kaçtığı, Kerkük'ten kaçışların yoğun olduğu ve Dohuk'un neredeyse tamamen boşaltıldığı bildirildi.

13- Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılacak Arap zirvesine katılmak üzere Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri, ABD önderliğindeki savaşa yardım etmesinin Türkiye ile aralarındaki ilişkilere büyük zarar vereceğini söyledi.

14- ABD ve İngiltere tarafından dün gece Irak'ın başkenti Bağdat'a düzenlenen bombalı saldırıda, 3 kişinin öldüğü, 250'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi. El Cezire televizyonu da Irak'ın güneyindeki Basra kentine yönelik bombardımanda 50'ye yakın kişinin öldüğünü bildirdi.

15- İngiliz Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 2 helikopterin Körfez'de çarpıştığı ve 7 kişilik mürettebatın öldüğü bildirildi.

16- Kuzey Irak'ta bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu Avustralyalı bir gazetecinin öldüğü, İngiliz ITN televizyonunun 3 çalışanının da Basra civarında kaybolduğubildirildi.

23 MART 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyondan Ulusa Sesleniş konuşmasında, Irak savaşının olmaması için Türkiye'nin elinden geleni yaptığını, savaşın direkt içinde olmamasına karşın Türkiye'nin hemen yanı başında cereyan eden olaylardan ciddi bir şekilde etkilendiğini belirterek "Türkiye, güvenliğini ve çıkarlarını en ciddi biçimde koruyabilecek güce sahiptir. Ne toplumsal ne de askeri ve ekonomi alanında yanlış yönlendirmelerle zaafa uğratılamaz" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM Genel Kurulu'nda 2003 yılı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Irak politikası nedeniyle hükümetin izlediği tereddütlerin ve kararsızlıkların bedelini halkın ödediğini belirterek "Artık, barıştan da söz edilemez. Hava sahasını açtınız. Iraklı çocuklar bu hükümetin verdiği oylarla bombalanıyor" dedi.

3- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve Büyükelçi Deniz Bölükbaşı ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası gazetecilere bir açıklama yapanDışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD ile koordinasyon çerçevesinde görüşüldüğünü belirterek, Irak'ın toprak bütünlüğü, Irak kaynaklarının tüm Irak halkına ait olduğu, Irak'ı Arap, Türkmen ve Kürtler asli unsurlarının oluşturduğunu ve ABD ile tam mutabakat içinde olunduğunu söyledi.

4- Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığında kurulan 59.hükümet, TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamayla güvenoyu aldı.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eğitim sistemiyle ilgili görüşlerini Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Çorum'da yenilenen Belediye Meclis Üyeliği seçimini, AKP yüzde 50.75 oyla kazandı.

7- TRT Genel Müdürü Yücel Yener görevinden istifa etti.

8- Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine bağlı Özveren köyü ile Viranşehir ilçesine bağlı Ayaklı köyü yakınlarına iki ayrı bombanın düştüğü, olayda can kaybının olmadığı bildirildi.

9- Mısır'ın başkenti Kahire'de Irak, Cezayir, Lübnan, Libya ve Umman dışişleri bakanlarının bir araya geldiği Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'ndan sonra bir açıklama yapan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa "Arap Birliği savaşa karşıdır ve bu savaş hangi yolla olursa olsun durdurulmalıdır" dedi.

10- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington'da yaptığı açıklamada, Türk ordusunun Kuzey Irak'a girmesi için bir gerekçesi olmadığını söyledi. Başkan Bush ayrıca, savaşın gidişatından memnun olduğunu belirterek "Güneydeki kuyuları başarılı bir şekilde ele geçirdik. Denetim altına alındılar. Basra ve çevresinde küçük direnişler olsa da ilerleme devam ediyor" dedi.

11- Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel başkent Brüksel'de yaptığı açıklamada, Türk askerlerinin Kuzey Irak'a girmesi durumunda Türk hava sahasını koruyan NATO'ya ait erken uyarı Awacs uçaklarında görevli Belçikalı personelin de geri çekileceğini, ayrıca Kuzey Irak'a birlik gönderilmesi halindeTürkiye'nin AB'ye katılmasının düşünülemeyeceğinisöyledi.

12- Irak Enformasyon Bakanı Muhammed Said Essahaf yaptığı açıklamada, Irak'ın güneyindeki Basra kentini ele geçirmeye çalışan Amerikan ve İngiliz birliklerinin saldırısında, 77 sivilin öldüğü, 366 sivilin de yaralandığını bildirdi.

24 MART 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu üyelerinikabulünde yeni hükümetin üzerinde büyük bir sorumluluk bulunduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı ve devletin ilgili birimleri olarak hükümeti ellerinden geldiğince destekleyeceklerini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Irak savaşı ve bunun Türkiye'ye olan etkilerini görüşmek üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'a Türk askerinin girmesiyle ilgili kararı Türkiye'nin kendisinin vereceğini belirterek, Irak'taki muhalif unsurlarla işbirliği içinde olunduğunu söyledi. Bakan Çiçek, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta bulunma isteğinin göç gibi insani nedenler ve terör endişesinden kaynaklandığını belirtti. Hükümetin ekonomi konusunda da gerekli tedbirleri aldığını belirten Bakan Çiçek, faiz dışı fazlanın tutturulması için gerekli yasal düzenlemelerin süratle tamamlandığını söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan avukatları aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne(AİHM) başvurarak, geçmiş dönemde Türkiye aleyhineaçtığı davaları geri çekti.

4- Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak kutladığı vegörüşmede Irak ve ikili ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile kuvvet komutanları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti.

Orgeneral Özkök ziyaretlerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin Kuzey Irak'a asker göndermesi konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) çeşitli plan ve hazırlıklar yaptığını belirten Orgeneral Özkök"Yeri ve zamanı geldiğinde ilgili kararlar verilecek ve bunlar gerçekleşecektir" dedi.

6- Genelkurmay Karargahı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iç ve dış tehditler ile alınması gereken önlemler konusunda bir brifing verildi.

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, katıldığı Kanal D televizyonu canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

8- Almanya'nın Frankfurt kentinde temaslarda bulunan Devlet Bakanı Mehmet Aydın Türkiye'ye dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Uluslararası Demokrasi Vakfı'nca düzenlenen ‘İslam Dünyasında Demokrasi' konulu toplantıya katıldığını ve temmuz ayında yapılacak geniş katılımlı bir toplantının ön çalışmalarını yaptıklarını söyledi.Bakan Aydın, temasları sırasında konsoloslukların din ataşeleri ile Türkler tarafından kurulan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Bakan Aydın ayrıca, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'ın istifasıyla ilgili olarak "Bir memurun istifa etmesiyle, kendi öz iradesiyle emekli olmak istiyorum diye dilekçe vermesi birbirinden farklıdır. Bu yanlış anlamayı düzeltin" dedi.

9- 87. Dönem Kaymakamlık Kursu'ndan mezun olan 114 kaymakam adayının kura çekilişi töreninde bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, birinci sınıf mülki amirliğiyle ilgili bir yasa hazırladıklarını belirterek, meslek içi yükselmeyitemel esaslara bağlayacaklarını söyledi. Bakan Aksu, meslekte 15 yılını tamamlayan mülki idare amirlerinin birinci sınıf statüsü kazanacaklarını açıkladı.

Törene TBMM Başkanı Bülent Arınç da katıldı.

10- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Cumhuriyet gazetesinin ekonomik önlemler hakkındaki sorularını yanıtladı.

11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, bakanlık olarak Irak'taki savaştan Türkiye'nin etkilenmemesi için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ve Türkiye'nin enerji stoklarının da yeterli olduğunu belirterek, Irak'taki savaş nedeniyle Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattında çalışan tanker sayısının azaldığını, bu nedenle hattın çalışmadığını söyledi.

12- Vergi sistemini yeniden düzenleyen ve vergileme ile ilgili yükümlülükleri değiştiren yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

13- Kızılay Derneği Başkanı Ertan Gönen Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'a gerçekleştirdiği operasyonla birlikte Türkiye sınırına büyük bir göç baş gösterme durumunda, her türlü insani yardım için Kızılay'ın hazır olduğunu söyledi.

14- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Adana'da katıldığı bir törende, Irak savaşı sonrası oluşacakmasada Türkiye'ninmutlaka yer almasıgerektiğini belirterek "Irak'taki savaşın sonunda yeni bir düzen oluşacaktır. Türkiye bu düzenin kurulma sürecinde etkin rol almalıdır" dedi. Ekonomiye de değinen Hisarcıklıoğlu, yabancı yatırımcının Türkiye'ye gelmesinin tek yolunun bürokrasinin hafifletilmesi olduğunu söyledi.

15- Türkiye'de bulunan İtalya Savunma Bakanı Antonio Martino Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile bir araya geldi. Bakan Gönül, görüşmede bölgesel gelişmeler, teröre karşı mücadele ve Irak'taki savaşın ele alındığını belirterek, İtalya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine destek veren bir müttefik olduğunu ve temmuzda İtalya'nın AB dönem başkanı olması ile ikili ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi.

Martino da "Türkiye'siz AB, siyasi olarak fazla bir şey ifade etmez" dedi.

16- Türkiye'de bulunan ABD Başkanı George W. Bush'un Irak Danışmanı Zalmay Halilzad, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve ilgili bürokratlarla Kuzey Irak konusunu görüşmek üzere bir araya geldi. Görüşme sonunda bir açıklama yapan Halilzad, henüz bir anlaşmaya varılamadığını, görüşmelerin yarın da devam edeceğini söyledi.

17- ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen 75. Oscar Ödül Töreni'nde "Chicago" adlıfilm 6 dalda ödül alırken, Roman Polanski "Piyanist"adlı filmiyle en iyi yönetmen ödülünü aldı.

18- IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Odd Per Brekk yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomi politikasına dair taahhütleri memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

19- Türkiye'nin ilk kez gözlemci olarak katıldığıArap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı Mısır'ın başkenti Kahire'de yapıldı.Toplantı sonunda yayımlanan sonuç bildirisinde, bütün Arap ülkeleri, Irak'ın bütünlüğü ve birliğine zarar verecek her türlü eyleme katılmaktan kaçınmaya davet edildi.

20- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell,Amerikan Fox News televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'nin, Kuzey Irak'ta sınırı geçmek gibi bir niyeti olmadığına dair uluslararası topluma ve NATO'ya güvence verdiğini ve şu anda Türkiye'nin Kuzey Irak'a asker göndermek gibi bir planının olmadığınısöyledi

21- İngiltere Başbakanı Tony Blair Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kuzey Irak'a müdahalesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, konuyu Türk hükümeti ve askeri makamlarıyla görüşüp taraflara sükunet tavsiye ettiklerini söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi de konuya ilişkin olarak Türk birliklerinin Irak'a girmesinin çok ciddi bir eylem olacağını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ise, Türkiye'nin olası bir askeri müdahalesinin çatışmalara ve istikrarsızlığa yol açacağını söyledi.

22- İspanya Ekonomi Bakanı Rodrigo Rato başkent Madrid'de yaptığı açıklamada, Irak'taki savaştan kaçan mülteciler için bu ülkenin komşuları olan Türkiye, Suriye, İran ve Ürdün'e 5'er milyon Euro yardımda bulunacaklarını bildirdi.

23- Irak Devlet BaşkanıSaddam Hüseyin televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, Irak askerlerinin verdiği mücadeleden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, ABD'nin öncülük ettiği işgal kuvvetlerinin büyük kayıplar verdiğini ve savaşın uzun süreceğini söyledi.

24- Irak savaşında bugüne kadar 60'tan fazla ABD ve İngiliz askerinin, 200'den fazla da Iraklının öldüğü bildirildi.

25 MART 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Uslu kabulden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın iş güvencesi konusunda son derece duyarlı olduğunu veİş Güvencesi Yasası'nın ertelenmesine ilişkin yasayı onaylamayacağı izlenimi edindiğini söyledi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmede Irak operasyonunun değerlendirildiğini belirten Başkan Arınç, bu savaşın bir an önce sona ermesi gerektiğini, bunun için de uluslararası çabaların artarak devam ettiğini söyledi.

Başkan Arınç ayrıca NTV televizyonunda katıldığı bir programda da Irak savaşını değerlendirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonunun Kuzey Irak'la ilgili sorularını yanıtladı.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Amerikan AP ajansına verdiği demecinde, Türkiye'nin herhangi bir göç akınını önlemede kararlı olduğunu belirterek, Türkiye'nin Kuzey Irak içinde 20 kilometrelik bir bölge oluşturmayı ve tüm mültecileri orada tutmayı planladığını söyledi.

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, AKP ve TKP'nin kapatılması istemiyle açtığı davalar hakkında Anayasa Mahkemesi heyetinesözlü açıklamalarda bulundu. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kanadoğlu, Siyasi Partiler Yasası ve Milletvekili Seçimi Kanunu'nda yapılan değişikliklerle, ihtara uymayanlar için kapatma yaptırımının ortadan kalktığını belirterek, AKP'nin kapatılması yerine Hazine yardımından yoksun bırakılması talebinde bulunduğunu söyledi.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca, Ankara 2 No'lu DGM Başkanlığı'na Yunus Karabıyıklıoğluatandı.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Kuzey Irak'a asker gönderme istemine gelen tepkilerin Türkiye'nin niyetine dair yeterli bilgiye sahip olunmamasından kaynaklandığını söyledi.

Diriöz ayrıca, AP Dış İlişkiler ve İnsan Hakları Komitesi Türkiye Raportörü Arie Oostlander tarafından hazırlanan ve AP oturumunda görüşülmeye başlanan "Kemalizmin Türkiye'nin AB üyeliğini olumsuz etkileyeceği" içerikli rapora ilişkin yaptığı açıklamada, raporun yapıcı ve yol göstermekten uzak olduğunu söyledi.

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da konuya ilişkin Alman televizyonu ARD'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta sorun yaratacağını düşünmediğini söyledi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Ankara'da OSTİM'i ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Savaşın ticareti ve sanayiyi etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Bakan Coşkun, savaşın bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bir tedirginlik yarattığını, ancak Türkiye'nin komşu ülke olarak savaştan en çok etkilenen ülkelerden biri olduğunu söyledi.

9- Çevre Bakanı Kürşad Tüzmen bakanlık görevini İmdat Sütlüoğlu'ndan devraldı. Devir teslim töreninde gazetecilerin Irak'la yapılan anlaşmalarla ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Tüzmen, yapılan anlaşmalarla ilgili herhangi bir sorunun bulunmadığını, anlaşmaların geçerli olduğunu söyledi.

10- 2003 yılı için ek vergi alınmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

11- Gümrük Müsteşarı Nevzat Saygılıoğlu, Kadir Has Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "Ekonomi Politikaları ve Dış Ticaret" konulu konferanstakayıt dışı ekonominin sıfıra indirilmesinin imkansız olduğunu belirterek "Kayıt dışı ekonomi geçtiğimiz mali krizleri regüle etti, bir nevi küçük tansiyon işlevi gördü, krizin etkilerini azalttı" dedi.

12- Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu üyelerine Irak konusunda brifing verildi.

13- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Türk Eğitim-Sen üyelerini kabulde, öğretmen açığını gidermek için yeni bir "Atama Yükseltme Yönetmeliği" hazırladıklarını belirterek, bu yönetmelikle bakana sadece il milli eğitim müdürlerini atama yetkisi verileceğini söyledi. Bakan Çelik daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Çelik ayrıca Zaman gazetesine eğitimin gündemindeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

14- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, duble yol yapımı için kamulaştırılmalara gerek olmadığını belirterek, bu konuda 5-6 bin kilometrelik bir proje stokunun bulunduğunu söyledi.

15- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Başbakan Abdullah Gül'ü ziyaret etti. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Cem, Kuzey Irak'a ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin bu konuda önce kendi çıkarlarını gözetmesi ve terör belasını ülkenin başına yeniden bulaştırmak isteyenlerin amaçlarını engellemesigerektiğini söyledi.

16- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Fatih Karaca, İstanbul'da Beykent Üniversitesi'nce düzenlenen ‘Medya ve Savaş Haberleri' toplantısında yaptığı konuşmada, savaş ortamında televizyonların çok dikkatli bir habercilik yapmaları gerektiğini, fakat bazı televizyon yayınlarının şiddeti ve savaşı kışkırttığını söyledi.

17- ABD Başkanı George W. Bush'un Irak Danışmanı Zalmay Halilzad ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal başkanlığında Türkiye ile ABD arasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a girmesi konusunda yürütülen görüşmelerin ikinci gününde de bir sonuç alınamadı. Görüşmelerin ardından bir açıklama yapan Halilzad, görüşülen konuların karmaşık olduğunu, ileriki günlerde yenidenbir araya geleceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de konuya ilişkin olarak, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğunda Kuzey Irak konusundaki kararı kendisinin vereceğini söyledi.

18- Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun vadeli notlarını B'den B-‘ye düşürdüğünü açıkladı.

19- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı George W. Bush'un 74.7 milyar dolarlık savaş bütçesinde 5 milyar doların Irak'ta işbirliği gösteren koalisyon ülkeleri için ayrıldığını belirterek, Türkiye'nin işbirliği düzeyine bakmadan ABD, Türkiye'nin bazı ihtiyaçları olduğunu kabul ettiğini söyledi. Boucher, savaşın ekonomik sonuçlarına karşı Türkiye'ye 8.5 milyar dolarlık kredi garantisi için Kongre'den talepte bulunduklarını bildirdi.

20- Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan düzenlediği basın toplantısında, Arap Birliği'nin dün Mısır'ın başkenti Kahire'de yayımladığı nihai bildirisinde, Amerikan-İngiliz saldırısını zayıf bir dille eleştirdiği gerekçesiyle Birliği kınadığını açıklayarak, Arapların ABD ve İngiltere'ye petrol ambargosu uygulaması gerektiğini söyledi.

26MART 2003

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın toprak bütünlüğünün Türkiye'nin dış politikası olduğunu belirterek"Kendimizi savunma hakkımız dışında sıcak bir çatışmaya girmeyeceğiz. Gizli emelimiz yoktur. Kimseye düşmanca duygu beslemiyoruz" dedi. Orgeneral Özkök, tehdit ve tehlikenin ortaya çıkması durumunda Kuzey Irak'a ek kuvvet gönderilebileceğini belirtti.

2- Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan HADEP'in 34 belediye başkanı DEHAP'a geçti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, DEHAP'a yazı göndererek 7 il yöneticisineyasadışı örgüte yardım ve yataklıktan dava açıldığını belirterek, bu kişilerin görevden uzaklaştırılmasını istedi.

3- Danıştay 11. Dairesi, geçen yılın son üç ayında kamu çalışanlarına enflasyon farkının ödenmemesini öngören Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) aylık meclis toplantısında gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye'nin,Irak'tasavaşa yönelik tüm önlemleri aldığını belirten Bakan Babacan"Savaş süresince hiçbir ekonomik destek olmaması senaryosu üzerine haftalar öncesinde hazırlandık" dedi.

5-Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Ticaret Üniversitesi'nce ortaklaşa düzenlenen"Türkiye'de Yargı Bağımsızlığı" konulu toplantıda yaptığı konuşmada"Aile mahkemelerinin kurulması için kadro ve bütçeye ihtiyaç var. Öncelikİstanbul'da olmak üzere Türkiye'de aile mahkemeleri açılacak" dedi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) meclis toplantısında2003 yılı bütçe çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Bakan Unakıtan, kamu borcunun 1980 yılında 16 milyar dolar iken, 2002 yılında bu rakamın 148,5 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, Dışişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Orman bakanlıklarının2003 yılı bütçeleri görüşüldü.Görüşmeler sırasındaeleştirileri yanıtlayan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta asker bulundurmak istemesinin nedeninin göç dalgasını sınır dışında durdurmak ve PKK'ya fırsat vermemek olduğunu belirterek, savaş ortamında müttefiklerle koordineli hareket etmenin doğal olduğunusöyledi.Başbakan Yardımcısı Gül "Ancak buna, ihtiyaç duyduğunda Türkiye karar verecektir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi'yle bir telefon görüşmesi yaptı. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Hüseyin Diriöz, görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, iki bakanın Kuzey Irak'a ilişkin insani konuları ele aldığını belirtti.

8- Özelleştirmeİdaresi Başkanlığı'nın Maliye Bakanlığı'na bağlamasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından hazırlanan "Bağımsız Düzenleyici Kurumlar ve Türkiye Uygulaması' başlıklı raporun tanıtım toplantısında, konuşan Başkan Tuncay Özilhan hükümete dış politika ve ekonomi konusunda eleştirilerde bulundu.

10- Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'ne Hilmi Bengi seçildi.

11- Irak'ın Ankara BüyükelçisiTalip Abid Salih, ABD'nin Irak saldırısı ve Türkiye ile ilişkilerde yaşanan son gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Salih, Türkiye'nin hava sahasını açmasının Irak halkında hayal kırıklığı yarattığını söyledi. Salih, Türkiye'nin ABD'ye hayır diyebilecek kadar büyük bir devlet olduğunu belirtti.

12- AB Komisyonu Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanarak Katılım Ortaklığı Belgesi'ni(KOB) onayladı. Türkiye'ye yapılacak yıllık mali yardımın177 milyon Euro olarak belirlendiğini, ancak bu miktarın önemli ölçüde artırılmasının öngörüldüğünü belirten komisyon, üç yılda toplam 1 milyar 50 milyon Euro'luk bir yardım önerdi.

13- BM Güvenlik Konseyi, Irak savaşını görüşmek ve insani yardım konusunu karara bağlamak üzere bir araya geldi.

Toplantıdan önce açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, Rusya'nın ABD ve İngiltere'nin saldırısını durdurmak ve sorunu yasal zemine taşımak için elinden geleni yapacağını bildirdi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, İspanya Dışişleri Bakanı Ana Palacio ilebaşkent Washington'da yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye ile olan dostluğundan ve Türkiye'nin savaş yüzünden ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarından dolayı BaşkanBush'un Kongre'ye sunduğu ek savaş bütçesinden Türkiye için de ödenek ayrıldığını söyledi.

15-Irak'ın başkenti Bağdat'tamüttefik güçlerinin düzenlediği hava saldırısında atılan füzeler pazar yeri ile konutlarınbulunduğu bölgeye isabet etti.Saldırıda 15 sivilin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

27 MART 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Sanayi Odası (ASO) BaşkanıZafer Çağlayanbaşkanlığındaki heyeti kabul etti.

Ziyaret sonrası açıklamada bulunan Çağlayan, Başbakan Erdoğan'a iç borçların çevrilebilmesi amacıyla savaş tahvili çıkartılmasını önerdiklerini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sky-Türktelevizyonunda katıldığı bir programda, Irak'ta büyük bir direnişle karşılaşan ABD'nin şu anda bu savaştan çok ciddi zarar görmeye başladığını ve dünyada itibarının sarsıldığını söyledi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtanbakanlığının 2003 yılı bütçegörüşmeleri sırasında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.Bakan Unakıtan, Katma Değer Vergisi'nin(KDV) gözden geçirileceğini açıkladı. Bakanlığı'nın bu konuda bir çalışma yaptığını belirten Bakan Unakıtan, ilaçta uygulanan KDV oranının da indirileceğini bildirdi.

4- Devlet ormanlarının özelleştirilmesi ve orman arazilerinin satışını öngörenanayasa değişikliği önerisi ve milletvekili seçilmeyaşını 30'dan 25'e düşüren anayasa değişiklik teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

5- Tebligat Kanunu ile Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda(CMUK) Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, AB Komisyonu'nun Genişlemedensorumlu Üyesi Günther Verheugen'in "Türkiye, Kuzey Irak'a girerse AB üyeliği şansı azalır" açıklamalarının, düşmanca tutumdan kaynaklanan diplomatik bir rezalet olduğunu belirtti.

7- Türkiye'de bulunan İspanya'nın Dışişleri BakanıAnna Palacio,Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesini ardındangazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'den Kuzey Irak'a müdahale etmemesini istedi. NATO çerçevesinde Türkiye'nin güvenliğine verdikleri desteği, Kuzey Irak'a askeri harekat durumunda geri çekeceklerini söyledi.

8- ABD Başkanı George W. Bushileİngiltere BaşbakanıTony Blair, Camp David'de bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenledi. Blair,BM'nin rolü konusunda aynı fikirde olduklarını belirtirken, yakında hem Irak hem de Filistin'deİsrail'in yanı sıra bir devlet kurulmasıyla ilgili yol haritalarının açıklanacağını duyurdu.

Blair ayrıca, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşerek, gıda karşılığı petrol programına dönülmesi çağrısında bulundu.

9- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Senato Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Irak savaşında ateşkes ihtimali bulunmadığını söyledi. Rumsfeld, bazı ülkelerin ne önerebileceğine ilişkin bir fikri olmadığını belirterek "Irak savaşındaateşkes olmayacak" dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell,Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi'nin alt komiteleri için düzenlenenoturumda yaptığı konuşmada, Irak savaşının kısa sürmesi ve mülteci akının önlenmesi durumunda, Türkiye'nin ekonomik açıdan savaşın etkisini fazla hissetmeyeceğini söyledi.

Powell ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bütçesi ve Beyaz Saray'ın ek bütçe talebinde Türkiye'ye ayrılan paraya ilişkin Kongre üyelerine bilgi verdi.

11- Irak Savunma Bakanı Sultan Haşim Ahmet yaptığı açıklamada,ABD birliklerinin başkent Bağdat'a 140 kilometre mesafede olduklarını ve şehri 5-10 gün içinde kuşatmalarını beklediklerini söyledi. Ahmet, bundan sonraaylar süren sokak çatışmaları yaşanacağını belirtti.

Ayrıca, Irak Sağlık Bakanı Ümit Mithat Mübarek yaptığı açıklamada, savaşın başından beri en az 350 Iraklı sivilin öldüğünü belirterek,ABD ve İngiltere'yiayrım gözetmeden saldırmakla eleştirdi.

28 MART 2003

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı. Toplantıda Irak'a düzenlenen askeri operasyon, Türkiye-ABD ilişkileri, Kuzey Irak'ta olası gelişmeler ve Kıbrıs'ta gelinen son durum ele alındı. Toplantı sonrası yayımlanan bildiride, Irak'ta meydana gelen gelişmelerin bu ülkeyle aynı coğrafyayı paylaşan Türkiye'nin ulusal çıkarlarını ve güvenliğini doğrudan ilgilendirdiği vurgulanarak "Türkiye, askeri operasyonun kısa sürede bölgenin barış, istikrar ve güvenliğini etkileyecek ortamın oluşmasına ve daha fazla can kaybına yol açmayacak biçimde sona ermesini dilemektedir" denildi.

Ayrıca, bildiride "Türkiye'nin, PKK-KADEK'ten kaynaklanabilecek olası terör tehdidine karşı de gerekli adımları atmaktan kaçınmayacağı açıktır" denildi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, devlet memurlarında zorunlu emeklilik yaşını 65'ten 61'e indiren yasanın 6 maddesini hukuka aykırı bularak düzenlemeyi bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade etti. Cumhurbaşkanı Sezer, çalışanların emekli olabilme koşullarının çok sık değiştirilerek sosyal güvenlik kurumlarının finansman sorunlarıyla karşı karşıya bırakıldığını söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın rasyonelleştirilmesi sürecinde, bu bankaların ticaret kuralları çerçevesinde mutlaka karlılık hedeflerine sadık kalarak faaliyet göstermesini önemsediklerini söyledi.

4- Şanlıurfa'nın merkeze bağlı Dağyanı köyü büyük mürdesi mezrasına Tomehawk olduğu belirtilen patlamamış bir füze düştüğü açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Hüseyin Diriöz, basını bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, 23 Mart'ta Şanlıurfa'nın Birecik ve Viranşehir ilçelerine düşen bombaların ardından ABD'nin, Türkiye üzerinden füze atışını geçici olarak durdurduğunu veTürk hava sahasının açık olduğunu bildirdi.

5- BM Türkiye Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı (UNDP) Temsilcisi Alfredo Witschi-Cestari, görev süresinin dolması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, savaşla ortaya çıkan durum konusunda Türkiye ile yakın ilişki içinde olduklarını belirterek, dünya gıda programının Türkiye üzerinden Irak'a 100 bin ton gıda sevk etmek amacıyla Türkiye'de 1.5 ton gıda stoklaşmasının gündemde olduğunu söyledi.

6- BM Güvenlik Konseyi, Irak'a yönelik gıda karşılığı petrol programını değiştiren ve 45 gün süreyle uzatan karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

7- ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Başdanışmanı Richard Perle'nin görevindenistifa ettiği bildirildi.

8- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld başkent Washington'da, Genelkurmay Başkanı Richard Myers ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Suriye'yi Irak'a askeri malzeme sağlamak, İran'ı ise Bedir Tugaylarını Irak'a sokmakla eleştirerek "Bunları düşman faaliyetleri olarak görüyoruz" dedi.

9- İngiltere Başbakanı Tony Blair, BBC Radyosuna yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i iktidardan uzaklaştırmanın ‘zor ve çetin' olacağını söyledi. Blair, ayrıca "Irak'ın geleceğinin İngiliz ve Amerikalılar tarafından yöneltilmesi gerektiğini söylemiyoruz. Bugün Irak'ta yapmamız gereken mümkün olduğunca temsili bir hükümete sahip olmak ve bunu garanti almak için çalışmaktır. Ve bunun için de BM ile birlikte çalışmalıyız" dedi.

10- Irak'ın başkenti Bağdat'taki bir pazar yerine yapılan hava saldırısında 51 kişinin öldüğü, 49 kişinin de yaralandığı bildirildi.

,

29 MART 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda Bütçe Yasası üzerinde yaptığı konuşmada, ekonominin durumuna değinerek, 2003 bütçesinin yapısı ve özellikleri nedeniyle hükümetin ve ekonomik yönetimin istikrarı sağlamada önemli bir enstrüman olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Sivas'ın Gemerek ilçesinde yaptığı konuşmada, savaşın ülke ekonomisine ister istemez etkisinin olabileceğini belirterek "Aylar öncesinden, ortaya çıkabilecek boşlukları dikkate alarak, partimizde senaryolar geliştirdik. Dolayısıyla bu süreç içinde ekonomide çok olumsuz sonuçlar ortaya çıkmayacak" dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, IMF'yeek niyet mektubunun birkaç gün içinde yollanacağını belirterek "Bir mektup IMF'ye, bir mektup da Dünya Bankası'na gönderilecek" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'deki bazı çevrelerin Türkiye'yi Irak konusunda ABD ile işbirliği yapmamakla eleştirdiklerine dikkat çekilerek "Bugün bulunulan nokta, ABD'nin planlama ve hazırlıkları açısından kendi tercihini yansıtmaktadır" denildi.

Bu arada Türkiye'de bulunan ABD Başkanı George W. Bush'un Irak Danışmanı Zalmay Halilzad, Dışişleri Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Tuygan başkanlığındaki heyetle görüştü.

Halilzad daha sonra basına yaptığı açıklamada, Türkiye ile birlikte çalışmaya kararlı olduklarını belirterek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün açıklamaları doğrultusunda sorunlara çözüm bulacaklarını söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara Mimarlar Odası'nca ortaklaşa düzenlenen EKO-Mimarlık Buluşmaları'nın 3'üncü toplantısına katıldı ve toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

6- Çevre Bakanı Kürşad Tüzmen, Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği'nce açılan sergide yaptığı konuşmada, Türkiye'nin pahalı ithalat yapacak lüksü bulunmadığını belirterek "Kamu ihaleleri, ordu ve savunma sanayi alımlarını kendi üreticilerimize yönlendirmeliyiz" dedi.

7- 2003 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Irak'ın başkenti Bağdat'ta son hava saldırılarında 68 sivilin ve çok sayıda Cumhuriyet muhafızı ile Baas partisi üyesinin öldüğü, Basra'daki bombardımanda ise 22 sivilin öldüğü, 68 kişinin de yaralandığı bildirildi. Ayrıca, Necef kentinde Iraklı bir subay tarafından düzenlenen intihar saldırısında 4 ABD'li askerin öldüğü bildirildi.

30 MART2003

1-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Sivas'ta, Demiryolu Sendikası Şube Başkanı Zeki Karabulut ile bir araya geldi.

Sendika sorunlarının klasik üsluplarla sürdürülmesi yerine değişik koşullarda görüşülmesi gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Şener, işçilerin haklarının dile getirildiği yerde, iş yerinin de iyi bilinmesigerektiğini belirterek "İşyerinin güvenliği olmadan, işçinin güvenliği olmaz" dedi.

2- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nce(TGC) İstanbul'da düzenlenen Basın Senatosu toplantısında "Türkiye gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi Kapsamında Savaş ve Gazetecilerin Yaklaşımı" konusu ele alındı.

Toplantı sonrası TGC tarafından yapılan yazılı açıklamada, medyanın ilgi duyacağı zamana kadar "hapishanede bulunan gazeteciler" hakkında çalışma yapmama ve rapor hazırlamama kararı alındığı bildirildi.

3- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Almanya'da yayımlanan ‘Bild am Sonntag' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin Kuzey Irak'ı işgal niyetinde olmadığını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgeye girme koşullarının, ABD birliklerinin mülteci göçünü önleyememesi ya daçeşitli silahlı gruplar arasında çatışmalar yaşanması durumunda gerçekleşeceğini, bütün bunların dışında Türkiye'nin işgal niyetinde olmadığını söyledi.

4- AB Dönem Başkanı Yunanistan Savunma Bakanı Yannos Papandoniu, Irak savaşı ve AB ile ilgili görüşlerini Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

5- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, Iraklı Kürtlerin Kerkük'ü ele geçirme ihtimaliyle ilgili olarak, bundan endişe duyduklarını, ancak Türk ordusunun Kuzey Irak'a girmesini istemediklerini söyledi.

6- Irak Enformasyon Bakanı Muhammed El Sahaf yaptığı açıklamada, ABD'ye ait 2 helikopteri düşürdüklerini, ölen 2 Amerikan askerinin ise bulunduklarıyere gömüldüğünü söyledi.

7- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld tarafından ortaya atılanSuriye'nin Irak'a silah sağladığı yönünde iddiaların doğru olmadığını söyledi.

8- İsrail'de intihar saldırısı düzenleyen İslami Cihad örgütü, ilk grup canlı bombanın Irak'ın başkenti Bağdat'taolduğunu açıkladı.

Öte yandan Kuveyt'te ABD birliklerin üzerine kamyon sürülerek düzenlenen saldırıda 15 askerin yaralandığı bildirildi.

31 MART 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İkinci İnönü Zaferi'nin 82. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Atatürk'ün özveriyle yürüttüğü Kurtuluş Savaşı'nın ulus ve ordu bütünleşmesi ile kazanıldığını, güçlüklere ve olanaksızlıklara karşın büyük bir destan yazıldığınısöyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da yayımladığı mesajında, İkinci İnönü Zaferi'nin Kurtuluş Savaşı'ndaki en önemli halkayı oluşturduğunu belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Petr Vladimiroviç Stegniy'i Çankaya Köşkü'nde kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.Bir gazetecinin, "Savaş uzun sürecek gibi görünüyor. Bu Türkiye'yi nasıl etkiler" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Sezer"Her zaman söylüyoruz savaşa karşı olduğumuzu. Bunu savaşanlar düşünsün. ABD de bunun böyle olacağına ihtimal vermiyordu sanırım" dedi.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İş Yasası, Sendikalar Yasası ile Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Yasanın Bir Maddesinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa'yı yeniden görüşülmek üzere TBMM'ye iade etti.

4- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek,toplantıda ‘Savaş Dayanışma Tahvilleri' çıkarılmasının benimsendiğini, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan başkanlığında kurulan bir komisyonun halkın ekonomik sorunlarının çözümü için çalıştığını, Ziraatve Halk Bankası'nın faizsiz kazanç sistemi ile çalışacağına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan daha sonra, AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısına katılarak, Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelen Savaş Dayanışma Tahvilleri hakkında bilgi verdi.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Wall Strett Journal'a yazdığı makalede, Türkiye'nin Kuzey Irak politikası hakkında bilgi verdi.

6- Başbakanlık Kriz Merkezi tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin Irak'a yönelik harekatı nedeniyle şu ana kadar Türkiye'ye herhangi bir göç hareketinin söz konusu olmadığı bildirildi.

7 - ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir, ülke sorunları konusunda görüş alışverişinde bulunmak amacıyla SP, CHP, BBP, DYP, MHP ve DSP'yi ziyaret etti. Özdemir ile görüşmesinin ardından bir açıklama yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin içine sürüklendiği umutsuzluk ve karamsarlık ortamından nasıl çıkacağını ve neler yapılması gerektiğinikonuştuklarını söyledi.

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı'nda yeni giren meslek memurlarına DışişleriAkademisi tarafından verilen 39. Eğitim Programı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türk dış politikasının dengeli bir politika olduğunu, bu politikada duygulara ve maceraya fazla yer olmadığını söyledi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Gül,İktisadı Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Örkütçü ve beraberindeki heyeti kabulünde ise Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirdi

9- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Hürriyet gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

10- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen kültür ve turizm bakanlıklarının birleştirilmesine ilişkin yasa tasarısı alt komisyona sevk edilmek üzere oylanarak reddedildi.

11- 2003 Mali Yılı Bütçe Kanunu ve Vergi Barışı'nı 21 Nisan'a kadar uzatan kanun Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

12- Dış TicaretMüsteşarı Tuncer Kayalar yaptığı yazılı açıklamada,BM Güvenlik Konseyi'nin 1472 Sayılı kararı doğrultusunda Türk firmalarının Irak'a yaptığı ihracatın devam edeceğini bildirdi.

13- İP 6. Genel Kongresi'nde Doğu Perinçek yeniden genel başkanlığa seçildi.

14- İstanbul Sanayi Odası (İSO) heyeti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyareti sırasında, Türkiye'nin öncelikli sorunlarına ilişkin bir rapor sundu.

15- Belçika Danıştayı tarafından Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal'ın bu ülkeden sınır dışı edilmesine ilişkin İçişleri Bakanlığı kararının iptal edildiği bildirildi.

16- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ABD'deki Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, uluslararası topluluğun İran'ın İsrail'e yönelik terorizme destek vermekten vazgeçmesini sağlamasını, Suriye'nin de terorist gruplara ve Saddam Hüseyin rejimine verdiği desteği durdurması gerektiğini söyledi.

17- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Süveyş'te askerlere hitaben yaptığı konuşmada, Irak'a ABD öncülüğünde açılan savaşın yeni Usame Bin Ladin'ler yaratacağını söyledi.

18- İsviçre Cumhurbaşkanı Pascal Couchepin Irak savaşı nedeniyle yaptığı açıklamasında, Türkiye'nin şu andaki krizden en çok kayba uğrayan ülke olduğunu belirterek "Türkiye en çok kayba uğrayan ülke, çünkü AB müzakere kapılarını açmadı ve Türkiye Amerikan desteğinin bir kısmını kaybetti" dedi.

19- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD merkezli koalisyon güçlerine karşı daha fazla intihar saldırısının düzenleneceğini belirterek, kendilerinin Amerikalı askerleri müzik ve çiçekle karşılayacağının düşünülmesine şaşırdıklarını söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106