23.2.2003
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 2003

 

1 ŞUBAT 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer “Tarihi Kentler Birliği Ankara Toplantısı”nın açılışında yaptığı konuşmada, bugün, her çağın izlerini taşıyan kentlerin tarihsel ve kültürel dokusunun korunmasının gelecek kuşaklara bırakılacak en değerli miras olduğunu söyledi.

2- Başbakan Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Kültür BakanıHüseyin Çelik, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Namık Kemal Zeybek, milletvekilleri, bilim adamları ve Türk cumhuriyetlerinden çok sayıda dinleyicinin katıldığı, Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜSAV) ortaklaşa düzenlediği “Türkiye’nin Türk Dünyası Gündemi” konulu panelyapıldı.

Paneldebir açılış konuşması yapan Başbakan Gül, Türk dünyasındaki her ülkenin kendi gerçekleri olduğunu belirterek “Hiçbirimizin birbirimize karşı üstünlüğü ve eksikliği yok” dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Güler, elektrik faturalarında TRT’ye ayrılan payı ilk aşamada yüzde 3.5’ten 2’ye düşüreceklerini, doğalgaz anlaşmalarında da fiyatları tek bir noktaya çekmek için görüşmeler yaptıklarını söyledi.

4- Kültür Bakanı Hüseyin Çelik, 17 Şubat’ta Japonya’da başlayacak “2003 Türkiye Yılı”yla ilgili Milliyet gazetesine açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, Başbakan Abdullah Gül'ün 'Türkiye Yılı'nın onur başkanı olmayı kabul ettiğini belirterek, hedeflerinin 1 milyon Japon turist olduğunu söyledi.

5- Yeni atanan ve görev yeri değişen valiler kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’nun toplam 4 maddesinde değişiklik öngören Maliye Bakanlığı’nın, Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

7- AKP Genel BaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, partisinin Kurucular Kurulu’nda yaptığı konuşmada Kıbrıs konusunu değerlendirdi. Erdoğan, Kıbrıs konusunda çözümsüzlük siyasetinden fayda uman çevreler olduğunu belirterek "Türkiye'nin ve halkın önünü tıkayan politikaları değiştirmeye kararlıyız" dedi.

8- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, ABD’nin, enerji ve petrol kaynaklarına sahip olmak ve İsrail’in güvenliğini sağlamak için Irak’ı vurmak istediğini, ancak Rusya, Çin ve birçok Avrupa ülkesinin müdahaleye karşı olduğunu belirtti. Kutan, ayrıca Kıbrıs konusuyla ilgili olarakBM Genel Sekreteri Kofi Annan’ınKıbrıs planının tehlikeli tuzaklarla dolu olduğunu söyledi.

9- Rusya’nın AnkaraBüyükelçisiAleksandr Aleksandroviç Lebedev Cumhuriyet gazetesinin Irak, Kıbrıs ve çeşitli konular hakkındakisorularını yanıtladı.

10- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen,Başbakan Abdullah Gül ve CHPGenel Başkanı Deniz Baykal tarafından kabul edildi.

Verheugen, Başbakan Gül ile görüşmesinde, Türkiye’nin AB üyeliği yolunda yaptığı ekonomik ve demokratik reformlardan memnuniyet duyduklarını belirtti. Verheugen, Türkiye’nin bu konudaki kararlılığına ve bağlılığına ikna olduklarınıbelirtirken,hükümetin uyguladığı programıdesteklediklerini söyledi.

Verheugen, Baykal’lagörüşmesinde iseIrak sürecinin Türkiye’nin uzun dönemli AB önceliğini değiştirmeyeceğini düşündüğünü belirterek, yeni hazırlanacak Katılım Ortaklığı Belgesi’nde (KOB) ek ölçütler ve sürprizler olmayacağı güvencesini verdi.

11- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, komşu ülkelerle ticareti artırmak amacıyla bir dizi ziyaretler çerçevesinde Irak’tan sonra Suriye’ye gitti. Bakan Tüzmen başkent Şam’da Başbakan Mustafa Miro, Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Ghassan Rifai ile bir araya geldi.

Rifai ile görüşmesindetercihli ticaret anlaşmasına ilişkin bir taslak sunan Bakan Tüzmen, bu görüşmede sınırdan transit geçiş izni konusunu gündeme getirirkenayakbastı ücretinin de indirilmesini talep etti.

Rifai ise ekonomide yeni bir reform programı başlattıklarını belirterek, doğrudan yabancı yatırımlara önemli teşvikler verdiklerini söyledi.

Bakan Tüzmen görüşmelerdensonra yaptığı açıklamada, Başbakan Miro’nun Türkiye’nin bölge barışı konusundaki çabalarını desteklediğini belirtti.

12- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclis Başkanı Peter Scheider, Milliyet gazetesinin Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki sorularını yanıtladı.

13- AB kurumlarını genişlemeye yönelik yeniden yapılandıran ‘Nice Anlaşması’ yürürlüğe girdi.

14- Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan Alman Der Spiegel dergisine verdiği demecinde, ABD’nin ülkesine saldırması durumunda, Ortadoğu’daki ABD’lilere yönelik intihar saldırıları düzenleyecekleri uyarısında bulundu.

15- ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamada, uzay mekiği Columbia’nın Florida Kennedy Uzay Merkezi’ne ineceği sırada parçalanarak Teksas yakınlarına düştüğü, mekikte bulunan 7 astronottan kurtulan olmadığı bildirildi.

2 ŞUBAT 2003

1- Nevşehir’in Kalaba beldesinde düzenlenen Kırıkkale-Kırşehir-Kayseri bölünmüş yolun temeli Başbakan Abdullah Gül, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ve diğerAKP milletvekilleri ile belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda Kıbrıs’a ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, hükümetin alternatifsiz bir Kıbrıs politikası izlediğini, müzakerelerden bir sonuç çıkmaması durumunda izleyeceği yeni bir politikanın bulunmadığını belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, partisinin İstanbulÜsküdar İlçe Teşkilatı’nın düzenlediği Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin kısa sürede Anayasa değişikliğini gerçekleştirdiğini, bütün yasalarda ve Siyasi Partiler Kanunu’nda önemli değişiklikler yapıldığını belirterek, 2 ayda temel hak ve özgürlüklerle ilgili ciddi adımlar attıklarını ve siyaset alanını genişlettiklerini söyledi.

4- AKP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıya Başbakan Abdullah Gül de katıldı.

Erdoğan toplantının ardından yaptığı açıklamada, çiftçilere doğrudan gelir desteği kapsamında ilk ödemenin bayramdan önce yapılacağını söyledi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) Pamukbank’ın sahiplerine geri verilmesine ilişkin kararını da değerlendirdiklerini belirten Erdoğan, ilgili kararın hükümetle ilgisi olmadığını, partisinin öteden beri üst ve bağımsız kurumların tamamen siyasi iradeden ayrı olmaması gerektiğini savunduğunu söyledi.

5- SHP tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türkiye’de Sol Gelecek” adlı panelde konuşan Genel Sekreter Fikri Sağlar “Türkiye’de sol partiler arasında birlik olmalıdır. Ancak bu şekilde mevcut düzen değiştirilebilir ve sol iktidara gelebilir” dedi.

6- Kayseri’de yapılan “Sanayi Konseyleri 7. Toplantısı”nda bir konuşma yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD’nin Türkiye’ye yönelik ekonomik politikalarını eleştirerek “ABD’nin bize ekonomik ilişkilerde eşit davranmasını istiyoruz. ABD terorist ilan ettiği ülkelerden mal alıyor ama stratejik ülke, müttefikimiz dediği bize ise kota koyuyor” dedi.

7-KKTC ve Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a Destek Girişimi’nce düzenlenen “KKTC ve Denktaş’la omuz omuza” adlı miting İstanbul’da yapıldı.

8- Suriye’de temaslarını sürdüren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Suriyeli yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Tüzmen “17 bin kalem malı 220 ülkeye satma becerisi gösteriyoruz. Yanı başımızdaki bu ülkelere çok daha iyi bir şekilde satış yapmamız lazım” dedi.

9- Suriye’de temaslarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından kabulünden sonra Dışişleri Bakanı Faruk El Şara ile birliktedüzenlediği basın toplantısında, Irak’ı, silahsızlanmasıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi’nin 1441 Sayılı kararına ‘tam olarak’ uymaya çağırdı.

3 ŞUBAT 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kamuoyunda ‘’2. Uyum Teklifi’’ olarak bilinen ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararları doğrultusunda yeniden yargılanma hakkının kullanılmasını öngören yasa değişikliğini onayladı.

2- Başbakan Abdullah Gül,Irak konusunu görüşmek üzereCHP Genel BaşkanıDeniz Baykal’ıTBMM’de ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bu haftanın kritik olduğunu belirtti. Bir gazetecininBaykal’dan destek bulup bulamadığına ilişkin sorusu üzerine ‘’Ben Sayın Baykal’a olup bitenlerle ilgili bilgi verdim. Tüm safhaları anlattım. Şüphesiz ki iktidar ve muhalefet bilgi içerisinde hareket edecektir. Ama her parti kendi kararını kendisi verecektir. Siyasi ahlak bunu gerektiriyor. Hükümet kendi mesuliyetinin idrakı içerisindedir’’ dedi.

3- Devlet Bakanı Beşir Atalay,20-21 Şubat 2003 tarihinde gerçekleştirilecek olan İletişim Şurası’na ilişkinolarak düzenlediği basın toplantısında “Irak konusunda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz, fakat her ihtimali göz önünde bulundurmalıyız’’ dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu Türk Eğitim Sendikası hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, sivil toplum örgütlerinin demokratik hayatın olmazsa olmaz öğelerinden biri olduğunu belirterek, Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarının önemli bir yanlışı bulunduğunu, birçok kuruluşun sivil bir demokratik kültüre sahip olmadığını söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, 1475 Sayılı İş Yasası’nda yapılması planlanan değişiklikleri görüşmek üzere, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Hak-İşGenel Başkanı Salim Uslu, DİSK GenelBaşkanı Süleyman Çelebi ve TİSK Başkanı Refik Baydur ile Bakanlık’ta bir araya geldi.

6- AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada “Eğer savaş kaçınılmaz olursa, Türkiye’yi en az kayıpla bu işten çıkarma noktasına getirmenin çalışmalarını yapıyoruz. Ancak her ihtimale karşı Irak konusunda bu hafta içinde TBMM’ye bir tezkere gönderilecek. Bayramdan sonra da ikinci tezkere verilecek” dedi.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Liderlik ve Kamu Yönetimi Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan ‘’Hükümet ve Liderlik Programı’’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada ‘’Ülkemizle ilgili çalışmalarda bile kendi bilim adamlarımızın çalışmalarının referans olmaması üzücüdür. Üniversite yönetimlerimiz ve üst yönetim kurumu ne yazık ki bilim üretme, eleştirel aklı geliştirme, yöneticilere yol ve yön gösterme heyecanından çok daha başka alanlarda hassasiyet geliştirmekle meşgul’’ dedi.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da törende yaptığı konuşmada ‘’Yaratıcı, bütünleştirici bir liderlik oluşturacağız. İşimiz budur. Kararsız tepkilerimizi, kısa dönemli yanıltıcı anlık eğilimlerden uzak, gerçekle yüzleştirecek, gerçek çözüm zorunluluğunu hazırlayan bir seferberliğe ihtiyaç vardır. Bunun siyasi sorumluluğu bizim, toplumsal sorumluluğu ise herkesin’’ dedi.

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada,Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) kaldırılmasına ilişkin hazırlanan Acil Eylem Planı ile kadrolaşmanın ve üniversiteyle ilişkisi kesilmiş kişilerin affının amaçlandığını belirterek “İktidarın yaptığı en tehlikeli şey, dışarıda meşruiyet aramasıdır. Meşruiyet milletten istenir, dışarıdan değil” dedi.

9- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca düzenlediği basın toplantısında, BDDK ile Çukurova Grubu arasında Pamukbank ile ilgili olarak imzalanan anlaşmanın detaylarını açıkladı.

10- Rus bandıralı “Strelets” adlı kuru yük gemisi Zonguldak’ın Ereğli ilçesi yakınlarında battı. Kazada 8 mürettebatın öldüğü, 4’ünün ise kayıp olduğu bildirildi.

11- Türkiye, ABD ve Kazakistan tarafından düzenlenen ‘’8. Bölgesel Mali Suç Soruşturmaları ve Sahtecilik Uzmanlık Eğitim Programı’’ Türkiye Uluslararası Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi’nde (TADOC) düzenlenen törenle başladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Coşkun Hayaltörende yaptığı konuşmada, hukuk devleti ve demokratik sistemlerin karşısındaki en güçlü tehlikenin örgütlü suç grupları olduğunu belirterek ‘’Organize suç örgütleri, inanılmaz parasal kaynaklarıyla demokratik karar verme sürecini etkileme yanında, bürokrasideki karar vericileri ve uygulayıcıları hızla kendi etki alanına çekebilme cazibesine sahiptir’’ dedi.

12- Türkiye’de bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh,Başbakan Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerde bulundu.

Lindh, Dışişleri Bakanlığı’nda Bakan Yakış ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin ‘İşkenceye karşı mücadele ve Kürtçe’nin kullanılmasına izin verilmesi’ konularındaki reformlarını, AB’ye yakınlaşma adımları olarak gördüklerini belirtti.

13- Türkiye’de bulunan İngiltere’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lord David Hanney, Dışişleri Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Büyükelçi Baki İlkin ve üst düzey diplomatlar ile bir görüşme gerçekleştirdi. Hanney görüşmenin sonunda yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta tarafların en geç mart ayı sonuna kadar bir anlaşmaya varmaları gerektiğini söyledi. Bir çözümsüzlük durumunda bunun Türkiye açısından olumsuz sonuçları olacağını belirterek “Kıbrıs, Türkiye’nin AB üyeliği önünde engel olacaktır” dedi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı RaufDenktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto’nun gözetiminde başkent Lefkoşa’da görüştü. Cumhurbaşkanı Denktaş görüşme sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada “Rum tarafı sadece haritayı görüşmeye geldi ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planındayer alan harita üzerinde görüş alışverişi yaptık. Çarşamba günü her halde onlar da bir şeyler getirirler veya getirmezlerse yine biz harita üzerinde düşündüklerimizi daha detaylı bir şekilde söyleyeceğiz” dedi ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın taraflara revize edilmiş 3’üncü bir belge sunmasının muhtemel olduğunu belirtti.

15- Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Meclis Grubu Savunma Sözcüsü Rainer Arnold“Die Welt” gazetesine yaptığı açıklamada “Biz savaş istemiyoruz ve böyle bir savaşta aktif rol almak da istemiyoruz. Bu rol, savunma amaçlı olsa bile” dedi.Arnold, Türkiye’den Patriot füzeleri ile ilgili olarak herhangi bir talebin gelmediğini belirterek, Türkiye’den bir isteğin gelmesi halinde, bunun ABD’nin NATO’dan talepte bulunmasından farklı değerlendirileceğini söyledi.

4 ŞUBAT 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine, valiler karanamesiyle merkeze alınan Malatya Valisi Mustafa Yıldırım’ı seçti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü görevine de YÖK’ün önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Hasan Kazdağlı’yı yeniden atadı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İstanbul’da milli sarayların incelenmesi programı çerçevesindedüzenlediği basın toplantısında, Siirt seçimlerinin savaş halinde iptal edilip edilmeyeceğini soran gazetecilere “Türkiye’nin doğrudan taraf olduğu bir başka yabancı ülke ile silahlı çatışmaya girebileceği, girmemiş olsa bile girmek üzere olduğu kastediliyorsa seçimlerin ertelenmesi de Meclis tarafından gerçekleştirilebilir. Anayasa'nın 78. Maddesi'nde TBMM’nin seçimleri 1 yıl erteleyebileceği hükmü var” dedi. Başkan Arınç milli saraylar konusunda ise “Milli saraylar, kasır ve köşkler TBMM’ye aittir” dedi.

3- Başbakan Abdullah Gül AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kuzey Irak’a asker göndermesi gerektiğini belirterek “Bu stratejik açıdan bizim için önemli. Kuzey Irak’ta konuşlanacak Türk askerleri, ABD askerlerinden fazla olacak” dedi.

4- Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’inBaşbakan Abdullah Gül’ü telefonla arayarak “Üs ve limanların modernizasyonu, askerlerimizin Türkiye üzerinden Kuzey Irak’a girmesi ve Türkiye’nin yurt dışına asker göndermesine ilişkin tezkereyi bayramdan önce çıkarmanızı bekliyoruz” dediği, Başbakan Gül’ün de hükümetin çalışmasının sürdüğünü, ancak bayram öncesi sadece üs ve limanların modernizasyonuna ilişkin tezkerenin çıkabileceğini söylediği belirtildi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykalpartisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, uluslararası hukuka uygun karar alınsa da Türkiye’nin bir cephe ve karargah olmasını istemediklerini belirterek, olası bir harekatın kaçınılmaz olarak Irak’ın parçalanması sonucunu doğuracağını ve Kuzey Irak’taki fiili yapılanmanın çok daha güçleneceğini söyledi.

6- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 3 Kasım seçiminde İP Ankara 2. Bölge Milletvekiliadayı olan Mehmet Bedri Gültekin’in 9 Mart’ta yapılacak Siirt seçimine ilişkin adaylık başvurusunu kabul etti.

7- Tasarruf Teşvik Fonu’nun tasfiyesini görüşmek üzere Devlet Bakanı Ali Babacan başkanlığında düzenlenen toplantıHazine, DPT ve Maliye Bakanlığı müsteşarları ile TİSK, Türk-İş, DİSK, Hak-İş, KESK, Kamu-Sen, Memur-Sen ve BASK genel başkanlarının katılımıyla yapıldı.

Bakan Babacan toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada“Zorunlu tasarruflar hiç kuşkusuz çalışanların hakkı. Geçmişte ne yapılırsa yapılsın, tüm çalışanları memnun edecek ve ilgili kesimlerin katılımı ve diyalogla yapılacak bir çözüm üzerinde ısrarlı olduk” dedi.

Emek Platformu Dönem Sözcüsü ve KESK Genel Başkanı Sami Evren de gazetecilere yaptığı açıklamada “Hak sahiplerini mağdur etmeyecek şekilde TBMM’deki tasfiyeye ilişkin tasarının 2. ve 8. maddesinde değişiklik yapılması, 2007 yılında bitirilmesi öngörülen ödeme takviminin geriye çekilmesi olumlu karşılanmıştır” dedi.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İl Defterdarları ve Gelirler Bölge müdürlerinin katıldığı çalışma toplantısında yaptığı açıklamada, çağdaş vergicilikte ileri düzeye gelmiş ülkelerde artık verginin‘mükellefe odaklı ve mükellef memnuniyetini öne alan’bir anlayış içinde yürütüldüğünü belirtti.

9- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu düzenlediği basın toplantısında,ortak görüşler etrafında ‘uzman çalışma grupları’nca hazırlanacak Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yasa tasarısı taslağının 26 Şubat’ta Bakanlar Kurulu’na sunulacağını söyledi.

10- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Karayolu Taşımacılığı Kanunu Tasarısı’nın görüşüldüğü komisyonda yaptığı konuşmada, tasarının yasalaşması halinde, her yıl 5-6 bin insanın ölümüne ve sakat kalmasına yol açan trafik kazalarının büyük oranda önleneceğini belirtti.

11- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle veto ettiği ‘Vergi Affı Yasası’, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

12- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak’ta savaşı engelleme olasılığı kalmadığı zaman, barışın bir an önce kurulmasına katkıda bulunmak gerektiğini belirterek “Türkiye mutlaka bu sürecin karar mekanizması içinde etkin bir şekilde yer almalıdır. Harekatın başında eğer denklem dışında kalınırsa harekatın sonunda gelişmeleri yönlendirici konumda olmak mümkün olmayabilir” dedi.

13- Cezaevindeki eski DEP milletvekilleri,Avrupa İnsan Hakları Maahkemesi(AİHM) kararları doğrultusunda yeniden yargılama yolunun açılmasını kolaylaştıran 2. Uyum Teklifi’ninyürürlüğe girmesiyle Ankara 1 No’lu DGM’ye başvururarak yeniden yargılanma isteminde bulundu.

14- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyesi işadamları Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,Devlet Bakanı Ali Babacan,Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve AKP Genel BaşkanıRecep Tayyip Erdoğan’ı ayrı ayrı ziyaret ederek görüşmelerde bulundular.

Cumhurbaşkanı Sezergörüşmede,Türkiye’nin AB’ye uyum yasalarını mutlaka çıkarması gerektiğini belirtti.Irak konusunda da “Türkiye savaş olmasını istemiyor. Ancak bir karışıklık durumunda, kendi haklarını koruyacaktır. Meclis de bu konuda birkaç gün içinde bazı kararlar alacaktır” dedi.

Bakan Gönül ise ABD’nin dünyanın en önemli gücü olduğunu belirterek “Türkiye, Kuzey Irak’taki bir oluşumun dışında kalamaz” dedi.

Bakan Babacan ve Erdoğan daABD’ninolası Irak operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

15- Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Uluç Özülker tarafından Fransız tarihçi Jean-Paul Roux’a büyükelçilik rezidansında yapılan törenle Dışişleri Bakanlığı ‘Üstün Hizmet Nişanı’ verildi.

16- Türkiye’de bulunan Yugoslavya Dışişleri Bakanı Goran Svilanoviç,Başbakan Abdullah Gül veDışişleri Bakanı Yaşar Yakış tarafından kabul edildi.

17- Türkiye’de bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh, insan hakları dernekleri temsilcileri ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ilegörüştü. Daha sonra Diyarbakır’a giden Lindh, Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik’i ziyaret etti. Lindh, gazetecilerin ABD’nin olası Irak müdahalesini nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine “BM Güvenlik Konseyi kararını destekleyeceğiz” dedi. Operasyon sonrasında Kuzey Irak’ta Kürt devleti kurulduğunu görmek istemediklerini belirten Lindh, İnsan Hakları Vakfı ve Diyarbakır Barosu’nu ziyaret ettikten sonra İstanbul’a döndü.

18- Görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelenIrak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYP) lideri Celal Talabani, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) bölgesel yönetim sorumlusu Neçirvan Barzani ve Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sanan Ahmet Ağa, Esenboğa Hava Limanı’nda ortak basın açıklaması yaptılar.

Talabani açıklamasında, Irak’ın tarihi bir süreçten geçtiğini belirterek “Eski bir dost olarak Türkiye ile istişarelerde bulunmak için buradayız” dedi.

Sanan Ahmet Ağa da Irak halkının kaderinin bir olduğunu, her konuda fikir birliği içinde ve bereber olduklarını belirterek ‘yeni yapıyı’ hep birlikte oluşturacaklarını söyledi.

19- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal’la Dışişleri Bakanlığı’nda görüştü.Pearson görüşme sonunda yaptığı basın açıklamasında,ABD’nin Irak’a ilişkin görüşlerini Büyükelçi Ziyal’a aktardığını söyledi.

20- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, müzakere sürecinde planın değişmesi için öneri sunmalarına rağmen, Rumların sadece toprak talebiyle masaya geldiğini ve Karpaz ile Güzelyurt’ta ısrarlarını sürdürdüğünü belirterek “Bunu ne biz, ne Türkiye kabul ediyor. Vermiyoruz, vermeyeceğiz” dedi.

21- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Kleridesbir temel atma töreninde yaptığı konuşmada “BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planının Türk askerlerinin ayrılmasını öngördüğünü belirterek, bir Türk-Yunan askeri varlığının mevcut olması gerektiğini, ancak boyutunun Türkiye ve Yunanistan arasında müzakere edileceğinisöyledi.

22- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile Fransa’nın Lee Touquet kasabasında bir araya geldi.Cumhurbaşkanı Chirac görüşme sonunda düzenlediği basın toplantısında “Irak ile ilgili farklı yaklaşımlarımız var. Ancak Irak’ın silahsızlandırılması ve silahsızlandırmanın BM Güvenlik Konseyi aracılığıyla olması konusunda iki önemli ve can alıcı noktada aynı görüşleri paylaşıyoruz” dedi.

23- Yugoslavya Parlamentosu Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırarak, Sırbistan ile Karadağ’ın gevşek birliğini oluşturan anlaşmayı onayladı.

5 ŞUBAT 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, laikliğin Anayasa’ya girmesinin66. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda “Devletin, kamusal yaşamı ve devlet düzeninietkilemeye çalışan dinsel tutum ve davranışlar karşısında duyarsız kalmayacağı” uyarısında bulundu.

2- Başbakan Abdullah Gül, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından DışişleriKonutu’nda gazetelerin Ankara temsilcileriyle sohbet toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katıldığı toplantıdaBaşbakan Gül,Irak krizinin barışçı yollardan çözümü için herşeyi yaptıklarını belirterek “Yeni bir sürece girildi. ABD ile askeri, siyasi ve ekonomik zeminde görüşüyoruz. Ulusal çıkarlarımızın ABD ile hareketten geçtiğini düşünüyoruz” dedi

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda, Irak konusundaki son gelişmeler ve müzakereler konusuele alındı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD)“Enflasyon ve Büyüme Dinamikleri: Gelişmekte Olan Ülke Deneyimleri Işığında Türkiye Analizi” konulu raporun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Üst kurulların özerkliklerini korumaları ve bu konuda kamuoyunun güven duyması ekonomik politikalarınbaşarılı olması açısından fevkalade önemlidir. Hükümetimiz üst kurulların özerkliğine büyük önem arz etmektedir” dedi.

Toplantıya Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan da katılarak birer konuşma yaptılar.

5-Devlet Bakanı Ali Babacan, İş Hayatı Dayanışma Derneği(İŞHAD) tarafındanİstanbul’da düzenlenen “Ekonomide 2003” konulutoplantıya katıldı.

Bakan Babacan toplantıda yaptığı açıklamada, devletin borç stoku karşısında Hazine’nin varlığa dayalı menkul satışı yöntemi gibi yeni borçlanma argümanları ve sıkı maliye politikasıyla çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi.

6- Harp Akademileri Yasa Değişikliği, Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Yasa’ya bir madde ekleyen tasarı,Türkiye ile Karadeniz Ekonomikİşbirliği (KEİ) Örgütü Arasında Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) Uluslararası Sekreteryası için Evsahibi Ülke Anlaşmasının OnaylanmasınınUygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı veaçlık eylemlerini teşvik edenlere ağır cezalar verilmesini öngören tasarı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

7- TBMM İçişleri Komisyonu’nda,nüfus kayıtlarının tutulmasında çağdaş teknolojininkullanımına olanak sağlayan ve nüfus cüzdanlarının güvenliğini artırmaya yönelik düzenlemeler içeren tasarı kabul edildi.

8- AB Genel Sekreterliği’ne Büyükelçi Murat Sungar atandı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenenTürkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri’nin toplantısında yaptığı konuşmada, Halk Bankası’nın kredi kefalet kooperatifleri kefaletiyle, esnaf ve sanatkarlarakredi kullandırmasına dayanak olan kararnamenin süresinin uzatıldığını belirterek “Hükümetin düzenlemesine göre, eski kararnamede kredi kullanmak için ‘Bağ-Kur’a vadesi geçmiş prim borcu olmayanlara’ ibaresi kaldırılıyor” dedi.

10- SP Genel Başkanı Recai Kutan Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında,hükümetin savaşa girmek istemiyor gibi göründüğünü ancak üsleri ABD askerlerine açtığını ve Irak’a geçişe izin verdiğini söyledi.

11- İstanbul’da 77 üniversite rektörünün katılımıyla gerçekleştirilen Türk Üniversiteleri Rektörler Komitesi’nden yapılan açıklamada, hükümetin yapmayı planladığı eğitim reformunun laik eğitim sisteminin temel prensiplerinin göz önüne alınarak, uzmanların görüşleriyle oluşturulması gerektiği belirtildi.

Toplantının ardından bir açıklama yapan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz ise hükümetin eğitim reformu konusundaki tutumuna değinerek “Siyasi iktidarın Meclis’te fazlasıyla sayısal çoğunluğu vardır. Kendi yöntemiyle yapacağını yapar, sonuçlarına herkes katlanır. Ancak biz bu şekilde yapılacak düzenlemelerin yararlı olmayacağını düşünüyoruz” dedi.

12- Türkiye’de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Irak konusundaki son gelişmeler ve muhaliflerin Ankara toplantısına ilişkin olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides Kıbrıs sorununun çözümü konusunda bir araya geldi. Klerides, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından hazırlanan kapsamlı belgeyi olduğu şekliyle kabul ettikleriniaçıkladı. Cumhurbaşkanı Denktaş ise konuyu Meclis’e götüreceğini bildirdi.

BMKıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ise Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayın yapan Mega TV’ye verdiği demeçte, toprak konusunda hedefin, mümkün olduğunca daha fazla Rum’un Kıbrıs Yönetimi altındaki bölgeye dönmesi ve daha az sayıda Kıbrıslı Türk’ün yerinden edilmesi olduğunu söyledi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Irak’la ilgili kanıtları BM Güvenlik Konseyi’ndeki oturumda sundu. Powell, Irak’ın yasaklı kitle imha silahları bulundurduğuna ve BM silah denetçileriyletam işbirliği yapmadığına dair Amerikan istihbarat birimlerince elde edilen kanıtları sesli ve görüntülü olarak açıkladı. Powell konuşmasında, Irak’ın son şansı olan BM Güvenlik Konseyi'nin1441 Sayılı Kararı'na uymadığını ve bu şansı kaybettiğini belirterek “Saddam hiçbir şey karşısında gerilemiyor, ta ki biri onu durduruncaya dek” dedi.

Powell’insunuş konuşmasının ardından söz alan çeşitli ülkelerin dışişleri bakanları, ABD’nin elindeki bilgileri değerlendirilmek üzere BM denetçilerine vermesini istediler.

6 ŞUBAT 2003

1- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem Çankaya Köşkü’nde düzenlediği “Basın Bilgilendirme Toplantısı”nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. İldem, hükümetin TBMM’ye sunduğu bazı askeri üs ve limanlarda ABD’lilerin bulundurulmasına imkan tanıyacak tezkerenin, MGK toplantısında çizilen çerçeveye uygun olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, hükümetin ihtiyaç duyduğu bir çerçeve oluşturulmasına imkan sağlayacak bir MGK bildirisi hazırlanmasına öncülük yaptığını söyledi. İldem, Türkiye’nin, Irak sorununun barışçı çözümü için bölgede kararlılıkla ve içtenlikle adım atan belki de tek ülke olduğunu belirtti.

İldem ayrıca, 19 Kasım 2002-6 Şubat 2003 tarihleri arasında Çankaya Köşkü’ne 320 atama kararnamesi gönderildiğini, bunlardan 214’ünün onaylandığını, 31’inin ise geri gönderildiğini, 73 kararnamenin halen işlemde olduğunu, 2’sinin ise hükümet tarafından geri alındığını belirterek, yüzlerce kararnamenin geri döndüğü yorumlarının doğru olmadığını söyledi.

2- Başbakan Abdullah Gül, Irak konusunda milletvekillerini bilgilendirmek amacıyla düzenlediği toplantıda, milletvekillerinden yetki tezkeresine destek istedi. Başbakan Gül, Türkiye’nin bölgesinde bir savaş istemediğini ve barış konusunda kararlı olduklarını belirterek “Türkiye bir savaşa girmeyecektir” dedi.

Başbakan Gül ayrıca, TBMM’den istedikleri yetki çerçevesinde Türkiye’deki üs ve limanlara 2500 ABD askerinden oluşan teknik ve idari personelin geleceğini de açıkladı. Yetki tezkeresiyle savaş kararı almadıklarını belirten Başbakan Gül “Bu tezkere bize 15 gün zaman kazandıracak. Barışı sonuna kadar zorlayacağız” dedi.

3- Başbakan Abdullah Gül son ekonomik gelişmeleri değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, yüzde 6,5’lik faiz dışı fazla hedefinin gerçekleştirilmesi için tüm harcama kalemlerinde tasarruf yapılacağını ve bütçenin ihtiyatlı bir yaklaşımla hazırlandığını belirterek “Bu yaklaşım dışsal şoklar karşısında, ekonominin olumsuz etkilenmesinin önüne geçecek politikaların uygulanmasına hareket kabiliyeti sağlayacaktır” dedi.

4- Başbakan Abdullah GülMısır, Suriye, İran, Suudi Arabistan veÜrdün’ün Ankara Büyükelçileri’yleDışişleri Konutu’nda Irak konusunda değerlendirmelerde bulundu. Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’ın da katıldığı toplantıda Başbakan Gül, barış için hala umut ve zamanın var olduğunu belirterek“Irak, BM silah denetçileriyle daha samimi ve aktif işbirliği yapmalı. Silahlanma programından vazgeçtiğini tüm dünyaya ilan etmeli. Bölge ülkeleri için tehdit olmadığını kanıtlayacak adımlar atmalı” dedi.

Bakan Yakış da toplantının ardından yaptığı açıklamada, 15 Şubat’ta Mısır’ın başkenti Kahire’detoplanacak Arap Birliği Toplantısı'nda Irak’taki sürecindeğerlendirilebileceğinibelirtti.

5- Başbakan Abdullah Gül tarafından yayımlanan genelgede, 1999 yılında çıkarılan genelgelerle belirlenen “Türk cumhuriyetleri ve toplulukları ile kardeş topluluklarla ilişkiler ve bunlarla ilgili araştırma, planlama ve eşgüdüm sağlanması” görevinin, Devlet Bakanı Mehmet Aydın tarafından yerine getirilmesinin uygun görüldüğü bildirildi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,BM kararı alınmadan ve ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, BM’ye sunuşunu yapmadan Türkiye’nin bu savaşta yer alacağını ilan ettiğini belirterek “Kaybedilmesi kaçınılmaz bir savaş. Irak, Türkiye, ABD ve insanlık bu savaşı kaybedecektir” dedi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, TBMM’de gazetecilerin olası Irak operasyonuna ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin barış konusundaki çabalarının sürdüğünü belirten Başbakan Yardımcısı Yalçınbayır, 2. yetki tasarısının Meclis’e gönderilmesine ilişkin olarak da “18 Şubat’ta 2. yetki tasarısı TBMM’ye ya gelir ya gelmez. Türkiye hiçbir zaman sıcak savaşa girmeyeceğini beyan etmiştir. Asker bulundurmayla ilgili de şu anda bir şey yok” dedi.

8- Devlet Bakanı Ali Babacan, ABD Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor’ı Hazine Müsteşarlığı’nda kabul etti. Bakan Babacan görüşme öncesinde yaptığı açıklamada “Irak konusunun Türk ekonomisi üzerindeki maliyetleri ne olabilir; ne yapabiliriz, o konuda istişarelere başlayacağız” dedi.

9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen Basın ve Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Yasa’da değişiklik yapan kanun,TBMM Genel Kurulu’ndadeğiştirilmeden kabul edildi.

10- Türkiye’deki askeri üs ve tesisler ile limanlarda gerekli yenileştirme, geliştirme, inşaat ve tevsi çalışmaları ile altyapı faaliyetlerinde bulunmak amacıyla ABD’li teknik ve askeri personelin 3 ay süreyle Türkiye’de bulunması konusunda hükümete yetki verentezkere,TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

11- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de kabul edilen yetki tezkeresi ilgili olarak İstanbul’a hareketinden önceEsenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada “Biz savaşa girmiyoruz, sadece yanı başımızda gerçekleşme ihtimali yükselen bir savaş karşısında ülkemizin güvenliği ve çıkarlarını muhafaza edecek tedbirleri almaya çalışıyoruz” dedi.

12- AKP, 9 Mart’ta yapılacak Siirt yenileme seçimi için, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birinci sıradan milletvekili adayı olmasıistemiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu.

13- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘İş Güvencesi Yasası’ ile ilgili toplantıda gazetecilerin, ABD’nin olası Irak operasyonu konusundaki sorularını yanıtladı.

14- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, İstanbul’da Basın Konseyi’nde düzenlediği basın toplantısında, Konsey’in kuruluşunun 15. yılının kutlandığını belirterek, 15 yıl boyunca iletişim ve ifade özgürlüğünü genişletmeye, halkın gerçekleri öğrenme hakkı kavramını zihinlere yerleştirmeye, kamu yönetiminde saygınlığın önemini özellikle yetkililere anlatmaya ve gazetecilere ahlaki ilkeler kazandırmaya çalıştıklarını söyledi.

15- Türkiye’de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, ABD Başkanı George W. Bush’un Irak danışmanı Zalmay Halilzad, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sanan Ahmet Ağa ve Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) bölgesel yönetim sorumlusu Neçirvan Barzani ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Tuygan’ın katıldığı muhalifler toplantısı yapıldı.

Tuygan, Türk ve Amerikan yetkililerin katılımıyla, Kuzey Irak’taki muhalif grupların temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda, Irak konusunda gelinen aşama hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Talabani de toplantıda olası bir askeri operasyonu değil, barışçı çözümler ve barış konusundaki umutlarını konuştuklarını belirtti.

Toplantıya katılan Halilzad ise tarafların daha demokratik ve özgür bir Irak isteğini görmekten memnun olduklarınıifade etti.

16- Irak’ın Ankara Büyükelçisi Talip Abid Salih El Duleymi düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu belgeler ve Türkiye’nin tutumundaki değişiklikleri değerlendirdi. El Duleymi “ABD’ye yardımda bulunan bir ülke, savaşa girmiş demektir. Ancak bu ülkeler ileride büyük suç işlediklerini ve stratejik bir hata yaptıklarını anlayacaklar” dedi.

17- Türkiye’de bulunan ABD’nin Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ile bir araya geldi. Weston, Kıbrıs konusunda çözüme ulaşmak için adımların hızlandığı ve zamanın daraldığı bir dönemden geçildiğini belirterek “Çalışmaların sonunda umudun arttığını düşünüyorum” dedi. Görüşmelere,ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson da katıldı.

18- Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı üyeleri, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ileBaşbakan Derviş Eroğlu’nu ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Denktaş,vakıf tarafından Yakın Doğu Üniversitesi’nde düzenlenen “Kıbrıs Türkü Yalnız Değildir” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu Kıbrıs planının bugünkü şekliyle kabul edilemeyeceğini belirterek “İmzalamamak, direnmek ve diretmek gerekir. Bu görevde anavatanın kararlılığı, desteği, yardımı, anlayışı, değerlendirmesi bizim için büyük önem arz etmektedir” dedi.

Başbakan Eroğlu da BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın sunduğu Kıbrıs planının amacının, öncelikle Türkiye’yi, daha sonra da Türklüğü Kıbrıs’tan çıkarmak olduğunu söyledi.

19- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), terorizm suçlusu iki Özbek vatandaşının ülkelerine geri gönderilmesiyle ilgili yapılan başvuruda Türkiye’yi suçlu buldu. Özbekistan Cumhurbaşkanı’na suikast girişiminde bulundukları gerekçesiyle 1998 yılında Türkiye’de yakalanan iki kişi, ülkelerine geri gönderilmeleri halinde işkence göreceklerini ileri sürerek iade işlemlerinin engellenmesi için AİHM’ye başvurmuşlardı.

20- NATO Konseyi Belçika’nin başkenti Brüksel’de toplandı. NATO Genel Sekreteri George Robertson toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, bir sonuca ulaşamadıklarını, ancak bazı kararların alınması için gelecek hafta başına kadar uzlaşmaya varılabileceğine inandığını söyledi. Müttefiklere, olası bir Irak savaşı halinde, Irak’la komşu olan tek ittifak üyesi Türkiye’nin savunması konusunda ‘bazı temkinli öneriler’ sunduğunu belirten Robertson “Türkiye ve NATO arasındaki dayanışmanın tartışma konusu olmadığını” ve tüm müttefiklerin Türkiye’yi savunma konusunda görüş birliği içinde bulunduklarını, sadece bir zamanlama meselesinin söz konusu olduğunu söyledi.

21- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Başbakan Abdullah Gül’ebir mesaj göndererek ‘Kıbrıs konusunun güvenlikle ilgili bölümlerinin, ikinci (gözden geçirilmiş) plan çerçevesinde, gecikmeden sonuçlandırılması’ için katkıda bulunmasını istediği belirtildi.

Annan’ın Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis’ede gönderdiği belirtilen mektupla ilgili olarak açıklamada bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Türkiye ve Yunanistan başbakanlarına mektup yazarak Kıbrıs’ta güvenlik konusunda anlaşmalarını istemesinin güzel bir gelişme olduğunu belirterek “Genel Sekreter demek kiplanın zorluklarını görmüştür” dedi.

22- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın dün BM Güvenlik Konseyi’nde dünyayı operasyona ikna etmek için Irak aleyhine sunduğu kanıtlar ikna edici bulunmadı. Konseyin veto hakkına sahip üyeleri Fransa, Rusya ve Çin Dışişleri bakanları, Powell’ın sunduğu bilgilerin incelenmesi ve denetimlerin sürmesi gerektiğini söyledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Kremlin Sarayı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada iseRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın telefon görüşmesi yaptığı belirtilerek “2 ülke liderleri, BM Güvenlik Konseyi’nin Irak’la ilgili son toplantıyı ele aldıkları görüşmede, Rusya ve Fransa’nın diplomatik ve siyasi yollardan çözüme ulaşılmasından yana olduğunun altını çizdi” denildi.

23- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer yaptığı açıklamada, ABD Devlet Başkanı George W. Bush’un 10 Doğu Avrupa ülkesine, Irak’ın silahsızlandırılması çabalarında ABD’ye destek vermesi nedeniyle teşekkür ettiğini belirtti.Fleischer “Başkan, ayrıca Türk parlamentosunun Türkiye’deki askeri üslerin hazırlanmasına onay vermesini de memnuniyetle karşılıyor” dedi. Fleischer “Türkiye sözünden dönmeyen bir dost ve sıkı bir NATO müttefiki, Türk hükümetizorlu konularda ciddi ve vicdani bir yoldan yüzleşiyor” dedi.

24- Irak’taki BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix, Arap gazetesi El Hayat’a yaptığı açıklamada, El Kaide örgütüyle Irak yönetimi arasında bağlantı olduğunu gösteren kanıt bulunmadığını söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Muhammed El Baradey de Irak’ın BM denetçileriyle yeteri kadar işbirliği yapmadığını belirtti.

25- ABD Başkanı George W. Bush, Beyaz Saray’da Dışişleri Bakanı Colin Powell’la görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada “ABD, BM Güvenlik Konseyi’nden 2. bir karar çıkmasını memnuniyetle karşılayacaktır. Ancak bu olmazsa, her geçen gün artan koalisyon ortaklarıyla birlikte ABD, Irak’ı silahsızlandırmaya önderlik edecektir” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ise Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Kongre’ye sunulan 2004 yılı bütçesinde 255 milyon doların, terorizmle savaşta ön cephede yer alan ülkeler arasında bulunan Türkiye’ye ayrıldığını söyledi.

7 ŞUBAT 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Alp Akbaba’yı kabulünde bir gazetecinin sorusu üzerine, TBMM’de hükümet tarafından getirilen tezkerenin kabul edildiğini belirterek “Meclis’in kararıdır bu. Ben tarafsız bir Meclis başkanı olarak içtüzüğün gereğini yerine getirdim. Dün verilen karar bir savaşkararı değildir. Bu karar sonrasında savaş olacak diye bir şey yok. Hepsi tedbirdir, hükümet böyle bir tedbiri uygun görmüştür” dedi.

2- Başbakan Abdullah Gül Kanal 7 televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak krizinin barışçıl yollardan çözümü için hala risk almaya devam edildiğini belirterek,en kötü şartlar altında bile Türk askerininIrak’ta sıcak bir çatışmaya girmeyeceğini söyledi.

Ayrıca Başbakan Gül, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile Irak ve Kıbrıs konusunda bir telefon görüşmesi yaptı.

3- CHP Genel BaşkanıDeniz Baykal, Genel Merkez’de gazetecilerin üslerle ilgili tezkerenin ne anlama geldiğini sormaları üzerine “Türkiye’nin en yüksek iradesiyle, Irak’taki ABD’nin askeri harekatına katılma ve savaşın içinde yer alma anlayışı içinde olduğunu ortaya koyması demektir. Yani TBMM savaşa doğru giden sürecin ilk adımını atmıştır, düğmeye basmıştır” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, çeşitli inceleme ve toplantılara katılmak üzere gittiği İzmir’de, partisininİl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, özelleştirme kapsamında bulunan kamuya ait işletmelerde çalışan personelin iş garantisini sağlayacaklarını ve bu yönde hazırlanan kanun taslağınıMeclis’e sunacaklarını söyledi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu yeni atanan 37 vali ile görev yeri değişen 22 valiyi kabul etti. Bakan Aksu yeni valilere “Geçmiş yıllarda yol, içme suyu, elektrik, telefon, sağlık tesisi ve okul konusunda meslektaşlarımızın başarısını duble yol yapımında da görmek istiyoruz. Bu amaçla, bütün kamunun araç parkını bu hizmete tahsis ediniz. Gerektiğinde özel idare imkanlarını kullanmaktan çekinmeyiniz” dedi.

Yeni atanan valiler daha sonra, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ileBaşbakan Abdullah Gül’ü de ayrı ayrı ziyaret ettiler.

6- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındakiheyet, 4. gözden geçirmegörüşmelerini sürdürmek amacıyla Türkiye’ye geldi.

7- Türkiye’de bulunan ABD Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor, Hazine Müsteşarlığı’nda, Devlet Bakanı Ali Babacan başkanlığında DPT, Hazine ve Maliye bürokratlarıyla bir araya geldi.

Taylor, daha sonra Başbakanlık’ta Başbakan Abdullah Gül ile görüştü. Görüşmeye Bakan Babacan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomikİlişkiler yetkilileri ile ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson dakatıldı.

Görüşmede, olası bir Irak operasyonunda Türkiye’nin uğrayacağı ekonomik kayıpların,ABD tarafından nasıl giderileceği konusu ele alındı.

8- Türkiye’de bulunan BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Dışişleri Bakanlığı’nda Müşteşar Uğur Ziyal ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan de Soto “Gelecek hafta New York’a gitmeden önce çok yararlı bir danışmada bulunduk” dedi.

De Soto bir gazetecinin, Türkiye ve Yunanistan’ın güvenlik anlaşması imzalaması yönündeki BM önerisini hatırlatmasıüzerine“Planda, Yunan ve Türk askerlerinin Kıbrıs Rum Kesimi ve Kıbrıs Türk tarafında eşit olarak konuşlandırılmasının öngörüldüğü bir bölüm var. İki ülke arasında çözülmesi gereken sorunlar var. Türkiye ve Yunanistan’ın kısa zamanda hazır olacaklarını umuyorum. Çünkü bu konular birlikte tamamlanmalıdır” dedi.

9-Irak’ın Ankara BüyükelçisiTalip Abid Salih El Duleymi,Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ile görüştü.Salih görüşmenin ardından gazetecilerin soruları üzerine “TBMM’de ne karar alınırsa alınsın halkın kararını yansıtması ve bu kararların iki ülke arasındaki ilişkileri zedelememesi gerekir. İlişkiler içişlerine müdahale etmemek ilkesine dayanmalıdır” dedi.

10- ABD Başkanı George W.Bushile Dışişleri Bakanı Colin PowellBeyaz Saray’da bir araya geldi. Başkan Bush görüşmenin ardındangazetecilere yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’ne ültimatom vererek“Irak diktatörü Saddam Hüseyin size meydan okuyor, alay ediyor. ABD, BM’den ikinci bir karar çıkmasını destekliyor. Ancak BM bir an önce harekete geçmezse, biz gerekeni yapacağız” dedi.

Powell da Konsey’in alacağı bir kararın, ABD’nin bölgedeki konumunun güçlendirilmesi anlamına geleceğini söyledi.

11- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, Rus İzvestiya gazetesine verdiği demeçte “Irak, Amerikalılar ve İngilizler için ikinci Stalingrad olacaktır. Kremlin yönetiminin, Irak Savaşı'na karşı çıkmaya devam edeceğini umarız, çünkü bu savaş, Rusya’nın bölgedeki çıkarlarına da zarar verecektir” dedi.

12- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld,Irak’a yönelik olası askeri operasyon için destek arayışları çerçevesindeİtalya’yagitti. Başbakan Silvio Berlusconi ve Savunma Bakanı Antonio Martino ile bir araya gelen Rumsfeld,uluslararası topluluğun da sürecin ivme kazandığını fark ettiğini belirterek “12 uzun ve zorlu yıl geçti. Uluslararası topluluk, sorunu diplomatik yollardan çözmek için olağanüstü bir çaba sarfetti ve başarısız oldu” dedi.

8 ŞUBAT 2003

1- Başbakan Abdullah Gül, TRT televizyonlarından yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, Türkiye’nin milli menfaatlerinin dünyada ve bölgede barışın sağlanmasıyla gerçekleşeceğini, TBMM’nin geçtiğimiz perşembe günü aldığı kararın ‘savaş kararı olmadığını’belirterek“Bu karar, savaşın bizlere zarar vermesini önlemek için alınmış bir karardır. Biz hala barış ümidimizi ve çabalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

2- Başbakan Abdullah Gül başkanlığında Başbakanlık’ta ‘Irak Barışı’ konulu bir toplantı yapıldı

Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Devlet bakanları Ali Babacan ve Kürşat Tüzmen, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve DışişleriBakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal katıldı.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, toplantıda Irak konusundaki gelişmelerin çok yönlü olarak ele alındığı belirtildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul YalçınbayırBursa’da, ABD’nin olası Irak operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 3 aydır barış girişimlerini sürdürdüğünü, bu girişimleri başlangıçta Arap ülkelerinin de hafife aldığını belirterek “Biz, ABD’nin isteklerini dikkate almış olsaydık, savaş çoktan başlamış ve hatta bitmiş de olurdu. Biz, savaşın getireceği tahribatı biliyoruz” dedi.

4- Türkiye ile ABD arasında üs ve limanların ‘modernizasyonu’ konusuna ilişkin mutabakat muhtırası imzalandı.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Muhtıra, askeri tesis ve limanlarımızda yürütülecek inşaat ve altyapı çalışmaları bağlamında ülkemize gelecek ABD personelinin, hukuki statüsü ile söz konusu faaliyetlerin tabi olacağı ilke ve kuralları düzenlemektedir. Muhtıra ile Türk kanun ve düzenlemelerinin üstünlüğü teyit edilmekte ve ülkemizin, ulusal çıkarları ve güvenliğini korumak amacıyla gerekli gördüğü tüm önlemleri alma hakkı mahfuz tutulmaktadır” denildi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü yaptığı açıklamada ”Doğrudan Gelir Desteği Projesi” uygulamasının 2005 yılına kadar devam edeceğini ve tarımda bu kadar ihmal edilmişlik varken, projeyle devletin gelir transferi yapmasının çok önemli olduğunu söyledi.

6- SP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin, TBMM’de kabul edilen tezkere ile ABD ve İngiltere’den önce Irak’a savaş ilan ettiğini belirterek “Bunun bedeli ağır olacaktır. Türkiye’yi savaşa sokanlar suç işliyor” dedi.

7- BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayınlanan ‘Cyprus Weekly’ gazetesine verdiği demeçte, toprak konusunun KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için çok önemli bir konu olarak görüldüğünü, haritanın hazırlanışı sırasında ise esas hedefin, mümkün olduğu kadar fazla sayıda Rum göçmenin, Kıbrıs Rum Yönetimi’ne verilecek bölgeye dönmesi, ancak bu yapılırken bu bölgede yaşayan Kıbrıslı Türklerden mümkün olan en az sayıda kişinin yer değiştirmesinin hedeflendiğini söyledi.

8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaptığı açıklamada, Irak’a karşı bir operasyonun BM şemsiyesi altında düzenlenmesinin daha yasal ve başarılı olacağını belirterek, ABD Başkanı George W. Bush’a, Irak’a tek başına saldırmaması için çağrıda bulundu.

9- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, 39. Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, olası Irak operasyonunda Türkiye’nin savunması için en basit önlemi bile almaya karşı çıkan Fransa, Almanya ve Belçika’nın NATO’nun inandırıcılığını zayıflattıklarını söyledi. Rumsfeld, NATO’da 3 haftadır yaşanan tıkanıklığın giderilmemesi halinde ABD ve diğer müttefiklerin Türkiye’nin ihtiyacı olan korumayı temin edeceğini belirterek, böylesi bir gelişmeden zarar görenin Türkiye değil, ittifak olacağı uyarısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ise Berlin’in NATO’daki müttefiklerine olan yükümlülüklerinden kaçmadığını, ancak Türkiye’nin korunmasıyla ilgili planları ilerletmekistemediklerini söyledi.

10- Almanya Savunma Bakanı Peter Struck, 39. Münih Güvenlik Konferansı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Almanya’nın Türkiye’ye gelecek hafta sonunda ‘Patriot’ tipi hava savunma füzesi göndereceğini belirten Struck, Hollanda’nın bu yöndeki isteğini kabul ettiklerini, Türkiye’ye gönderilecek füzelerin kullanımı için gerekli askeri personelin ise Hollanda’dan gideceğini söyledi.

11- İsrail Başbakanlık Ofisi Direktörü Dov Weisglass İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, Irak operasyonunun tamamlanmasının ardından ABD’nin İsrail-Filistin çatışmasına yoğunlaşmasının beklendiğini, ancak muhtemel bir barış sürecinden önce Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın ‘değiştirilmesini’ ümit ettiklerini söyledi.

9 ŞUBAT 2003

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Şahin, IMF performans kriteri olan kamudaki atıl istihdam ile ilgili olarak emeklilikleri gelmiş kamu işçilerinin emekli edilmesi yoluna gidileceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Şahin, bu konuda son tarihin 30 Haziran 2003 olduğunu, bu zamana kadar hedeflerin tutturulması gerektiğini belirtti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Bursa’da yapılan Büyük Bayanlar Serbest Güreş Türkiye Birinciliği ödül töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Irak’a yönelik operasyondansadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın da maddi ve manevi kayıpları olacağını belirten Başbakan Yardımcısı Yalçınbayır, bu zararların ABD tarafından giderilmesi gerektiğini söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, 1475 Sayılı İş Kanunu ile 2821 Sayılı Sendikalar ve 2822 Sayılı Grev ve Lokavt Kanunları'nda yapılması öngörülen düzenlemelerle ilgili olarak Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, TİSK Genel Başkanı Refik Baydur ile İstanbul’da bir araya geldi.

Toplantının konusunun çağdaş bir iş kanununun çalışma hayatına kazandırılmasına yönelik olduğunu belirten Bakan Başesgioğlu “Olabildiğince tarafların mutabakatı sağlanarak, bu yasalarla ilgili düzenlemeleri yapmak istiyoruz” dedi.

4- İstanbul’da yapılan İP 6. Olağan Genel Kongresi’nin açılışında konuşan Genel Başkan Doğu Perinçek, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile başkent Lefkoşa’da yaptığı görüşmeleri değerlendirdi.

Perinçek,Cumhurbaşkanı Denktaş’ın önderliğindeki KKTC’nin, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planına taviz vermeyi kabul etmediğini söyledi.

5- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Kemal Gürüz, değiştirilmesi düşünülen YÖK Kanunu ile ilgili görüşlerini Sabah gazetesine değerlendirdi.

6- Türkiye’nin WashingtonBüyükelçisi Faruk Loğoğlu, Irak krizini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

7- Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Louis Michel, VRT televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak’a yönelik bir savaş durumunda Türkiye’nin korunması ile ilgili NATO planını engelleyeceklerini söyledi. Michel, Fransa ve Almanya ile birlikte yazılan bir mektubun bugün NATO Genel Sekreteri George Robertson’a iletileceğini ve Belçika vetosuna resmiyet kazandırılacağını bildirdi.

8- Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Rusya Devlet Başkanı VladimirPutin, Başbakan Gerhard Schröder ile bir araya geldi. Putin görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin öneriler kapsamında Fransa ve Almanya ile hemen hemen aynı görüşte olduğunu söyledi.

9- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Mübarek görüşme öncesi yaptığı açıklamada, Arap ülkelerinin olası Irak Savaş'ını engelleme ihtimalini değerlendirdi. Olası savaşı erteleyebileceklerini düşünmenin gülünç olacağınıbelirten Cumhurbaşkanı Mübarek, ABD ve BM Güvenlik Konseyi’nin Irak’ta savaşa karar vermesi durumunda Arapların buna karşı koyamayacağını söyledi.

10- Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) BaşkanıHans Blix ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Muhammed El Baradey temaslarının ardından bir basın toplantısı düzenledi.Blix“Bir başlangıç görüyorum. Gördüğümüz şeyi ani ve önemli bir gelişme olarak tanımlayabiliriz” dedi. El Baradey ise Irak’ta tavır değişikliği başladığını gözlemlediklerini söyledi.

10 ŞUBAT 2003

1- Basın ve Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Yasa’da değişiklik yapan kanun, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylandı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kurban Bayramı nedeniyleyayımladığı mesajında, dünyayı daha yaşanabilir kılacak evrensel barışın gerçekleştirilmesinin, insanlığın en büyük gereksinimi olduğunu belirtti.

Bayram nedeniyle Başbakan Abdullah Gül, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve AKP Genel BaşkanıRecep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladılar.

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Zaman gazetesinin gündemdekikonulara ilişkin sorularını yanıtladı.

4- Başbakan Abdullah Gül CNN Türk televizyonunda katıldığı programda, NATO Konseyi’nde Türkiye’yi koruma planının veto edilmesini değerlendirerek “Soğuk savaş döneminde Türkiye nasıl bütün Avrupa’yı korumuşsa, uzun yıllar adeta Avrupa’nın sınırlarını beklediyse, şimdi de Avrupa’ya bazı işler düşecektir” dedi.

Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış da aynı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, NATO’da Türkiye’ye karşı verilen veto kararlarının aslında Türkiye’nin savunmasıyla ilgili değil, Irak’a olası bir operasyonun zamanlamasıyla ilgili olduğunu belirtti.

5- Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Abdullah Gül’ün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile birer telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Açıklamada, görüşmede ikili ilişkilerin gözden geçirildiği ve Irak ile ilgili BM kararlarının uygulanması yolunda taraflarca yapılan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, denize kıyısı olan bütün illerde hızlı deniz otobüsü projesini hayata geçirmeye hazırlandıklarını belirterek, Ro-Roprojesiyle, hem taşımacılığın daha güvenli olacağını, hem de şehirlerin egzoz ve ses kirliliğinden kurtulacağını söyledi.

7-Bayram nedeniyle Rize’de bulunan AKP GenelBaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada gazetecilerin CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş’in hükümete yönelik eleştirilerine ilişkin soruları üzerine yaptığı açıklamada “Yoksulluğun ve yolsuzluğun hakim olduğu ortamı onlardan devralmıştık. Üç aylık hükümet, halkımızın büyük desteğini alarak iktidara gelmiştir” dedi.

8- Dünyada, cebirsel sayılar teorisi ve kriptoloji alanlarındaki araştırmalarıyla tanınan Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. M. Gündüz İkeda yaşamını yitirdi.

9- Türkiye, 20 Haziran 2002’de üstlendiği Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF)komutasını Almanya ve Hollanda’ya devretti. Devir teslim töreninde bir konuşma yapan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu’ya görevinden dolayı teşekkür ederek, altın madalya taktı.

Törene ayrıca Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Almanya Savunma Bakanı Peter Struck, Hollanda Savunma Bakanı Henk Kamp ve BM Afganistan Özel Temsilcisi Lakhtar Brahimi de katıldılar.

10- Irak krizine barışçı çözüm bulunması için temaslarını sürdüren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya’daki temaslarının ardından Fransa’nın başkenti Paris’teCumhurbaşkanıJacques Chirac ile bir araya geldi. Chirac, Putin ile yaptıkları görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenleyerek bildiriyi açıkladı. Fransa, Almanya ve Rusya, yayımladıkları ortak bildiriyle, Irak’a savaş açılmasına karşı çıkarken“Savaş dışında hala bir alternatifin bulunduğu konusunda eminiz.Irak’a karşı savaş son çözümdür” denildi.

11- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Times gazetesine yaptığı açıklamada, savaşa girmektense, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in ülkesini terk etmesini tercih ettiğini söyledi.

11 ŞUBAT 2003

1- Başbakan Abdullah Gül, Dışişleri Konutu’nda gazetecilerle bayramlaşma sırasında Almanya, Fransa ve Belçika’nın, olası Irak savaşında NATO’nun Türkiye’yi savunma planlarını veto etmesi konusunda sorulan soru üzerine “Burada hedef aslında Türkiye değil, ama bir diplomasi mücadelesi devam ediyor” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Milliyet gazetesinin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtlayarak, özelleştirme uygulamalarından dolayı cezai sorumluluk kabul edilmemesi ve soruşturma açılmamasını düzenleyecek bir Anayasa değişikliği üzerinde çalıştıklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Aydın “Barış ve Uyum” konulu toplantıya katılmak üzere Kazakistan’ahareketinden önce İstanbulAtatürk Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i temsilen katılacağı toplantıda daha çok kültürlerarası diyaloğun ön planda olacağını ve toplantı sonunda bir bildirinin yayınlanacağını söyledi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, vergisini düzenli ödeyen ve uluslararası alanda da tanınan başarılı işadamlarına yeşil pasaport vermeyi planladıklarını açıkladı.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Toprak Mahsulleri Ofisi’nde 1 milyon ton buğday stokunun bulunduğunu, savaş çıkması halinde buğday sıkıntısı yaşanmayacağını söyledi.

6- Bayram tatili nedeniyle Ordu’da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bayramlaşmadan sonra gazetecilerinsorularını yanıtladı. Bakan Güler, enerji konusunda ciddi planlamaların olduğunu, bu konuda daha önce planlanan bazı anlaşmaları incelediklerini belirterek “Bakanlık olarak yeni enerji politikaları oluşturuyoruz” dedi.

7- Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan “Yurt Dışına Çıkışlarda Harç Alınmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Karara göre, karayolu (demiryolu dahil) veya ticari amaçla sefer yapan deniz taşıtları ile günübirlik sınır komşusu ülkelere seyahat edenlerden yurt dışına çıkış harcı alınmayacak.

8- Türk Ceza Yasası (TCY) ile Hapishane ve Tevkifhanelerin İdaresi Hakkında Yasa’da Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunan devlet televizyonu NET’e verdiği demeçte, Irak ve Kıbrıs konusunda zamanın giderek daraldığını, Türkiye’nin iki cephede birden mücadele edemeyeceğini belirterek, öncelikle Irak sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi.

10- Türk Araştırmalar Merkezi Vakfı Başkanı Faruk Şen, Türkiye-Almanya ilişkileri, uyum ve göç konusundaki üstün hizmetlerinden dolayı Federal Almanya CumhurbaşkanıJohannes Rau tarafından ‘Federal Alman Liyakat Nişanı’yla ödüllendirildi.

11- Suudi Arabistan’ınMekke kentiyakınlarındaki Mina’da bulunan hacı adaylarından 14’ünün izdihamdan öldüğü bildirildi.

12- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, partisinin (SPD) parlamento grubunda yaptığı konuşmada “Irak’ta savaş ya da barış kararı alınması dönüm noktası ve tarihi bir karar olacaktır. Bu karar, Avrupa’da gelecek 10-15 yıl içindeki gelişmeleri belirleyecek. Asıl sorun, dünyadaki çok kutupludüzenin korunmasını mı, yoksa dünyada tek bir gücün söz sahibi olmasını mı istediğimizdir” dedi.

13- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, İslam Devrimi’nin 24. yıl dönümünde yaptığı konuşmada, ABD yönetimini tek yanlı hareket edip başka ülkelere müdahalede bulunmaması için uyardı.

12 ŞUBAT 2003

1- Başbakan Abdullah Gül bayram tatilini geçirdiği İzmir’de gazetecilere yaptığı açıklamada,Irak kriziyle birlikte akaryakıta yüksek zamlar geldiğini belirterek, ayarlamalar olacağını söyledi. Başbakan Gül, hükümetin yüksek fiyatları tam olarak yansıtmadığınıveKDV’nin yükseltilmesinin gündemde olmadığını belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bayram tatilini geçirdiği Antalya’da, CHP İl Başkanlığı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal Irak’lailgili bir soru üzerine, dünyanın her yerinde savaşın kaçınılmaz olmadığı, ertelenebileceği, önlenebileceğidüşüncesinin ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Capital dergisinin sorularını yanıtladı. Başbakan YardımcısıŞener, olası Irak operasyonu nedeniyle hükümetin Acil Eylem Planı’nda bir aksama oluşmayacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener, savaşın ekonomiyi daralttığını ancak bazı sektörlerde ekonominin gelişmesini de sağladığını belirtti.

4- Danıştay Başkanı Nuri Alan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada,siyasi amaçlı atamaların yargının gündemini meşgul ettiğini belirterek “Türkiye’de kayırma amaçlı işlemler çok fazla. Memur atamalarında veyabazıidari işlerde, siyasi amaçlı işlemler yapılabiliyor. Her iktidar, hatta bırakın iktidarı bakan değişikliğinde bile gündeme gelen bir konu bu. Bundan vazgeçilirse dava sayısı da azalacaktır” dedi.

5- İçişleriBakanlığı tarafından, ABD’nin Irak’a olası operasyonu durumunda özellikle sığınmacılara yapılacak yardımlarla ilgili olarak Diyarbakır Valisi Nusret Miroğlu ‘koordinatör vali’ olarak görevlendirildi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bayram tatilini geçirdiği Rize’de gazetecilereIrak sorunuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kuzey Irak’tayeni bir devlet kurulabileceğini öne sürerek “Sınırlarımızda doğabilecek herhangi bir boşluğu bir başkasının doldurmasına göz yumamayız” dedi.

Daha sonra Trabzon’a geçen Erdoğan halka hitaben bir konuşma yaptı.

7- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, DİSK’in kuruluş bildirgesinde 36 yıl önce işaret edilen konuların bugün de geçerliliğini koruduğunu belirterek “Bağımsızlık adınaNATO’ya karşı çıktığımız için yargılandık. Bugün NATO’nun tutumu, bizi yargılayanların değil bizim haklı olduğumuzu göstermiştir” dedi.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia, ülkesinin NATO’da takındığı tutumuve Irak konusuna bakışlarını anlatmak üzerebirbasın toplantısı düzenledi.Garcia, Türkiye’nin NATO’dan destek isteminin zamansız olduğunu belirterek, buna Irak’ta barışçıl çözüm çabalarıyla uyuşmadığı için karşı çıktıklarınısöyledi.

10- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ile Devlet Bakanı Ali Babacan, ABD ile Irak mutabakatını sağlamak üzereABD’nin başkenti Washington’a gitti.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac,Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i telefonla arayarak NATO ve Irak konularını görüştü. Chirac görüşmede, Cumhurbaşkanı Sezer’e Fransa’nın, bir tehlikeyle karşılaşması durumunda her zaman Türkiye’nin yanında olacağından kuşku duyulmaması gerektiğini, ancak şu an içinNATO Konseyi’nde üzerinde durulan önlemlerin onaylanmamasının, NATO’nun Irak’a karşı olası bir operasyonahazırlandığı ve buna destek verildiği biçimde algılanacağını söyledi.

CumhurbaşkanıSezer de NATO’da belli bir hazırlık süresi gerektiren olasılık planlamasının yolunu açacak ortak bir anlayışa varılmasının önemini belirtti.

12- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu ÜyesiGünter Verheugen, DeutschlandRadioBerlin’eyaptığı açıklamada, AB’nin, Irak konusundaki görüş ayrılıklarından dolayı siyasi ağırlığını kaybettiğini söyledi.

Ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreuyaptığı açıklamada, AB’nin Irak krizi gibiuluslararası konularda tek sesli olması gerektiğini belirtti.

13 ŞUBAT 2003

1- Başbakan Abdullah Gül, Kurban Bayramı tatilini geçirdiği İzmir’de Balçova Termal Tesisleri’nde bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Gül gazetecilerin asker bulundurma ve gönderme tezkerelerinin aynı gün çıkıp çıkmayacağı sorusu üzerine aynı günde olmasının doğru olacağını söyledi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Gaziantep’te yaptığı açıklamada “2003 yılı için 40 milyar dolar, 3 yıl sonrası için de 50 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduk. Bölgemizde olağanüstü gelişmeler olmazsa bu hedefleri işadamlarımızla ve ihracatçılarımızla birlikte gerçekleştireceğimiz inancındayım. Bu amaçla gittiğimiz Irak’ta 700 milyon Euro’luk, Suriye’de ise 300 milyon Dolar'lık ihracat bağlantısı gerçekleştirildi. Özellikle bölge ülkeleri ve komşu ülkelerle ticaret hacminin artması için çalışmalarımız artarak sürecek” dedi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin’i ziyareti sırasında, Yerel Yönetimler Yasası'nadeğinerek, yasanın yürürlüğe girmesiyle merkezi idarenin gördüğü birçok hizmetlerin belediyelere devredileceğini söyledi.

4- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, AKP İl Başkanlığı’ndaki bayramlaşmadan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde insan hakları ihlallerine yönelik bir dizi inceleme yaptıklarını, son dönemlerde ortaya konulan uygulamaların da memnuniyet verici noktaya ulaştığını gözlemlediklerini söyledi.

5- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında 2003 yılı hac organizasyonu hakkında bilgi verdi. Özelleştirme konusuna da değinen Yılmaz, “Hac ibadetiyle ilgili hak ve sorumluluklar Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilmiştir. Geçmişte de bu tür girişimler yapıldı. Ancak bir sonuç alınamadı. Bugünkü çabalar da sonuçsuz kalacaktır” dedi.

6- Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 8-12 Şubat tarihleri arasında yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 57 kişinin öldüğü bildirildi.

7- Türk Atlantik Konseyi Başkanı Haluk Bayülken, Fransa, Almanya ve Belçika’nın NATO içinde Türkiye’ye desteği veto etmeleri konusunda yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin 50 yıldır tüm krizlerde NATO içinde üzerine düşen görevi yerine getirdiğini belirterek “Türkiye’ye böyle bir girişimde bulunulması esefle karşılanacak bir harekettir” dedi.

8- Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia’nın, NATO’daki kriz nedeniyleABD ile birlikte Türkiye’yi dün düzenlediği basın toplantısında eleştirmesi üzerine,Garcia Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak krizin sorumluluğunu Türkiye’ye atmanın ‘kabul edilemez’ olduğuiletildi.

Öte yandan, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Rudolf Schmidt de Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Schmidt’in Dışişleri Bakanlığı yetkililerine, Almanya’nın NATO’daki tutumunu değiştirmediğini, ancak ikili temelde Türkiye’nin beklentilerini karşılamak için çaba sarf edeceğini ilettiği bildirildi.

9- ABD’de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış veDevlet Bakanı Ali Babacan, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile bir araya geldi. Bakan Yakış görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ABD’nin Türkiye’ye yardım teklifi müzakerelerinin devam ettiğini söyledi.

Bakan Yakış daha sonra, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, Bakan Babacan ise ABD Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor ve Ekonomik İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alan Larson ile görüştü.

10- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan RP yöneticilerinin temyiz için yaptıkları başvuruyu reddetti. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin dernek ve örgütlenme hakkıyla ilgili 11. Maddesi’nin Türkiye tarafından ihlal edilmediği görüşüne vardı.

11- Avustralya Başbakanı John Howard, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile başkent Londra’da bir araya geldi. Blair, görüşmeden sonra Howard ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Irak’ta uzun menzilli füzelerin bulunduğuna yönelik raporların doğrulanması halinde bu durumun Irak’ın BM kararlarını ihlal ettiğini göstereceğini söyledi.

12- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Federal Meclis’te Irak savaşı ile ilgili yapılan hükümet açıklamasında, Irak’ta savaş olmadan bir çözüme ulaşılabileceğine yönelik inancının halen devam ettiğini ifade ederek, Irak’ta BM silahdenetçilerinin çalışmalarının devam etmesi gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Joschka Fischer deABD’nin tutumunu eleştirerek, Almanya, İngiltere ve İspanya’da savaşa karşı olanların oranının yüzde 90’ı geçtiğini, bu tablo karşısında halka ‘niçin savaş yapılması’ gerektiğini anlatamayacağını söyledi.

13- İtalya’da bulunan Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği demecinde “Irak, Soğuk Savaş sonrasında yeni kibirli Amerikan hegemonyasının bedelini ödeyen ilk ülke. Avrupa, daha sonra sıranın kendisine geleceğini anlamak zorunda. Bunu, Amerikalıların NATO’da Türkiye’nin savunma kararının çıkması için nasıl uğraştıklarına ve Patriot füzeleri göndermelerinebakarak görebiliyoruz. Bizim Türkiye’ye saldırma gibi bir niyetimiz yok. Uzun menzilli füzelere bile sahip değiliz” dedi.

14 ŞUBAT 2003

1- Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplanan ekonomi zirvesiDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Maliye Bakanlığı, DPT, Merkez Bankası ve Hazine yetkililerinin katılımıyla yapıldı.

Başbakan Gül açılışta yaptığı konuşmada, 2003 yılı bütçesinde kamu borçlarının azaltılacağını ve harcamalara yeni düzen getirileceğini belirterek, tüm amaçlarının enflasyonun, faizlerin ve kamu borçlarının düşürülmesi olduğunu söyledi.

Ayrıca, ABD’nin olası Irak operasyonu öncesinde bölgeden Türkiye’ye göçlerin engellenebilmesi için bir dizi tedbirleri almaya başladıklarını belirten Başbakan Gül, göçleri engelleyecekbölge kriz yönetimi merkezinin oluşturulduğunu da sözlerine ekledi.

Başbakan YardımcısıŞenerise toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’deki vergi oranlarının Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerinin üzerinde olduğunu belirterek “Gözden geçirmede şartlar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya çalışacağız. Yüksek vergi yükünün olduğu ortamda ilave vergiyi tartışmak sağlıklı olmaz” dedi.

Bakan Unakıtan da toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, bütçe büyüklüklerini belirlemek için bir toplantı daha yapacaklarını belirtti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile birlikte Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin 5. Olağan Genel Kurulu’na katılmak üzere başkent Sofya’ya gitmeden önce yaptığı açıklamada, Bulgaristan’da kaldığı sürece ikili temaslarda bulunacağını, daha sonra Japonya’da ilan edilen “2003 Türkiye Yılı” nedeniyle başkent Tokyo’ya gideceğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek düzenlediği basın toplantısında, bakanlığının bütçesi, adalet personelinin özlük hakları ve çalışma şartları hakkında açıklamalarda bulundu.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu,partisininİstanbulEsenyurt Belde Başkanlığı’ndaolası Irak savaşı ile ilgili olarakyaptığı açıklamada “Biz hükümetiz ve bu ülkenin sorumluluğunu yüklenmişiz. Sadece meseleyislogan bazında ‘savaşa hayır’ demekle bırakamayız. Her türlü ihtimali düşünerek ülkemizin geleceği, insanlarımızın çıkarı ve menfaatleri için tedbirler de almak zorundayız” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, CHP İzmir Milletvekili Hakkı Akalın’ın soru önergesine verdiği yanıtta “Hükümetimiz, Ege sorunlarının bir bütün halinde çözümlenmesi için ortak rızaya dayanacak hiçbir çözüm yöntemini dışlamamaktadır. Bu anlayış doğrultusunda, Yunanistan ile henüz resmi mahiyet kazanmamış ve araştırıcı nitelikte bazı temaslar da halen devam etmektedir” dedi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Hürriyetgazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 5 bin kilometre deniz kıyısına sahip olmasına rağmen denizcilikte yolcu taşımacılığının yüzde2.5,yük taşımacılığınınise yüzde 4.5 düzeyinde olduğunu belirterek “Deniz ticaret filosunun derhal yenilenmesi lazım. Onun için de kaynak gerekli” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’ndaolası Irak savaşı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Hükümet bugüne kadar barış sağlama yolunda gayret gösterdiğini ifade ediyor,fakat ABD’nin müdahalesi ve müdahale sonrasıyla ilgili herhangi bir hazırlık içinde olmadıkları görülüyor” dedi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhuriyet gazetesine hükümetinekonomi alanındaki uygulamaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

9- Dünya Basın Fotoğraf Yarışması (The World Press Photo-WPPH) 2002 yılı büyük ödülü Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen törenle foto muhabiri Eric Grigoryan’a verildi.

10- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve Devlet Bakanı Ali Babacan,ABD Başkanı George W. Bush ile başkent Washington’daki Beyaz Saray’dabir araya geldi.

Bakan Yakış görüşmeden sonra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında, ABD askerlerinin Türkiye’de konuşlanmasına izin verecek 2’inci tezkerenin, 18 Şubat tarihine kadarTBMM’den geçmezse ona en yakın zamanda geçebileceğinisöyledi.Bakan Yakış, ‘Türkiye, Amerikan askerlerine geçiş izni vermezse’ ne olacağı şeklindekibir soru üzerine de “Türkiye geçiş izni vermedi diye, Irak’a müdahaleden tamamen vazgeçilmesini beklemiyoruz. Türkiyeli veya Türkiyesiz savaşıyapacaklar” dedi.

Bakan Yakış, Başkan Bush ile görüşmeden önce ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice ve ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers’legörüştüğünü de bildirdi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, bakanlığının 2003 yılı bütçesine ilişkin bilgi verdiği Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesitoplantısında, savaşa destek veren ülkelere yapılacak yardımların bütçe kapsamında yer almadığını, bu konuda yardımlar kesinleştikçe Kongre’nin gündemine getirileceğini belirterek“Türk heyetiyle görüştük. Bu paketin tamamı kesinleşir kesinleşmez, hemen onay için bir araya geleceğiz” dedi.

12- BM Güvenlik Konseyi,ABD’nin New York kentinde Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer başkanlığında toplandı. Fischer, silah denetçilerinin Irak’taki çalışmalarını başarıyla tamamlayabilmeleri için zamana ihtiyaçları olduğunu ve savaşın kaçınılmaz olmadığını belirterek “Diplomasi, henüz yolun sonuna gelmedi” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin ise konuşmasında, Irak’ta savaşın alternatifi bulunduğunu ve barışın denetimlerle sağlanabileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ise Irak’ın sorumsuz bir ülke olduğunu belirterek, bu ülkenin BM kararlarını yerine getirmediğini söyledi.

Bu arada BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Muhammed El Baradey,Irak’taki silah denetimiyle ilgili raporlarını BM Güvenlik Konseyi ’ne sundu.

Blix,BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada,BM denetçileri için en önemli sorununIrak’ın elinde 1998’den beri bulunduğu bilinen, ancak BM’ye teslim ettiği silah raporunda yer almayan VX sinir gazı gibi öldürücü kimyasal silahların yerlerinin belirlenmesi olduğunu, bu nedenle bu silahların bulunmadığı olasılığının göz ardı edilmemesi gerektiğini belirterek “Eğer varsa imha edilmeleri için silah raporunda gösterilmeliydi” dedi.

El Baradey de yaptığı konuşmada, BM silah denetçilerinin nükleer silah izi bulamadıklarını, ancak hala aramalarını sürdürdüklerini söyledi. El Baradey, Irak’ın işbirliği olmadan denetimleri tamamlamanın olanaksız olduğunu belirtti.

13- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schwimmer Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Konsey’in temel kuruluş amaçlarından birinin uluslararası hukuka saygıyı tesis etmek olduğunu belirterek, olası bir savaşın engellenmesi ve kararların BM’de alınması için uluslararası hukuk açısından 2. BM kararının vazgeçilmez olduğunu söyledi.Schwimmer“Biz de Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in varsa eğer nükleer silahlarının yok edilmesini istiyoruz. Irak halkının diktatörden kurtulmasını ve diğer milletler gibi huzur içinde yaşamasını istiyoruz, ancak bütün bunlar yapılırken uluslararası hukuka azami saygıyı göstermek zorundayız” dedi.

14- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin aralarında Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan’ın da bulunduğu üst düzey yetkilileriyle başkent Bağdat’ta yaptığı toplantıda “Irak’ta nükleer, kimyasal ya da biyolojik kitle imha silahı bulunmamaktadır.Bu gerekçeyle BM Güvenlik Konseyi’nden de Irak’a operasyon onayı almalarına imkan yoktur” dedi.

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer de konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Irak diktatörlüğündeki kanunları, inanılır kabul etmek olanaksızdır” dedi.

15 ŞUBAT 2003

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, BM silah denetçilerininGüvenlik Konseyi’ne sunduğu raporu değerlendirerek bunun ABD’ye güç katmadığını belirtti. Irak’a müdahale anlayışınınciddi şekilde sarsıntıya uğradığını belirten Baykal, dünyada savaş karşıtlarının giderek arttığını söyledi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen bayram tatilini geçirdiği Bursa Uludağ’da gazetecilere yaptığı açıklamada,belli bir oranın üzerinde vergi ödeyen mükelleflerle, ihracatta başarı sağlamış olanihracatçılara büyük önem verdiklerini söyledi. Bakan Tüzmen “Yeşil pasaport” uygulamasından ihracatçıların da yararlanması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

3- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, ABD Başkanı George W. Bush’la başkent Washington’da Irak operasyonu ile ilgili olarak yaptığı görüşmeyi Milliyet gazetesine değerlendirdi.

4- ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir,KKTC ziyaretinin ardından izlenimlerini Zaman gazetesine değerlendirdi. Özdemir, hükümetin Kıbrıs politikasını eleştirerek “Kıbrıs’ta çözüm adına bir oldubittiye göz yumuluyor. KKTC, tecrübesizliğe kurban edilmeyecek kadar önemlidir” dedi.

5- 53. Berlin Film Festivali’nde“Altın ve Gümüş Ayı” ödülleri verildi. MichaelWinterbottom’un ‘In This World’ adlı filmi ‘Altın Ayı’ödülüne layık görüldü.

6- Yurdun değişik yerlerinde ve dünya genelinde düzenlenen ABD’ninolası Irak operasyonuna karşı eylem gününde, aralarında ABD’nin de bulunduğu çok sayıda ülkede yaklaşık 70 farklı kentte milyonlarca kişinin katıldığı gösteriler düzenlendi.

7- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada,AB ülkelerinin Irak konusunda ortak bir tutum üzerinde anlaşmaları gerektiğini söyledi. Verheugen, Avrupa’nın bölünmüşlüğünün çok ağır sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulunarak “Üye ülkeler şunu anlamalı; burada sadece Irak sorununun çözümü değil, Avrupa’nın siyasi birliğinin korunması da söz konusu” dedi.

8- BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto,BM Genel Merkezi’nde Genel Sekreter Kofi Annan’la görüşmesinin ardından Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne dönüşünde yaptığı açıklamada,Kıbrıs sorununa 16 Nisan’a kadar çözüm bulunmaması durumunda Kıbrıs konusundaki tablonundeğişeceğini söyledi. De Soto, daha sonra çözüm bulunması halinde ise bunun AB müktesebatıyla uyum içinde olması gerekeceğini belirtti.

9- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell CNN International televizyonuna yaptığı açıklamada,Irak’ta görev yapan silah denetçilerinin, 1 Marttarihinde BMGüvenlik Konseyi’ne yeni bir rapor sunacaklarını açıkladı. Powell, Irak’ın BM kararlarına uyup uymadığının anlaşılması içinyalnızca haftalarla ifade edilebilecek bir sürenin kaldığını söyledi.

Ayrıca, İngiltere Başbakanı Tony Blairİşçi Partisi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in, güç kullanmak zorunda kalınsa bile silahsızlandırılması gerektiğini belirtti.

16 ŞUBAT 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk Hava Kurumu’nun (THK) kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Arınç mesajında, THK’nın sivil ve askeri havacılığın gelişmesinde önemli katkısı olduğunu söyledi.

2- Başbakan Abdullah Gül başkanlığında ‘Başbakanlık Zirvesi’ yapıldı. Toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve üst düzey yetkililer katıldı.

Toplantıda “BM tarafından sunulan ikinci raporun ardından uluslararası alanda yaşanan gelişmeler, ABD’nin yarın çıkmasını istediği asker konuşlandırılmasına ilişkin tezkerenin hazırlanıp hazırlanmayacağı, ABD ile yapılmakta olan görüşmeler çerçevesinde askeri, ekonomik ve siyasi işbirliğinin boyutu, Türkiye’nin savunulması için NATO’da yaşanan bunalım” konuları ele alındı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Özelleştirme İdaresi Başkanı Turgut Bozkurt ve diğer yetkililerle birlikte özelleştirme çalışmaları konusunda bir toplantı yaptı.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Şener, savaşın mutlaka bir etkisinin olacağını, ancak Türkiye’nin özelleştirme programını aksatacak, bozacak nitelikte olmayacağını belirterek “Kısmi bazı etkiler bu programı patlatacak özellikleri hiçbir zaman taşımayacaktır” dedi.

4- Devlet Bakanı Ali Babacan, ABD ile Irak mutabakatını sağlamak amacıyla gittiği ABD’nin başkenti Washington’dan dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Babacan, Türkiye’nin olası bir savaşta uğrayacağı zararların karşılanması için koşullara göre değişen esnek bir teklif hazırladıklarını, yapısı ve nasıl uygulanacağının somutlaştığını, ancak yapılacak yardımın büyüklüğü konusunda ABD ile uzlaşılamadığını söyledi.Bakan Babacan miktar konusundaki görüşmelerin sürdüğünü belirterek “Teklif; hibe uygun şartlı ve uzun vadeli krediler, ABD ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi gibi konuları içeriyor. Birkaç gün içinde belli olur” dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, olası Irak savaşının Türkiye’ye maliyeti ve hükümetin 2.5 aylık icraat performansını Sabah gazetesine değerlendirdi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Radikal gazetesine yürürlükte olan yasalar ile AB Uyum Teklifi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

7- Turizm Bakanı Güldal Akşit yaptığı açıklamada, Türkiye’nin turizm pastasından daha fazla gelir alabilmesi için tanıtıma ve alt yapıya büyük önem verilmesi gerektiğini belirterek “ 2002 yılında 64 milyon dolarlık tanıtım bütçesiyle 11 milyar 900 milyon dolar gelir elde ettik” dedi.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Samsun İl Başkanlığı’nca düzenlenen 3. Danışma Kurulu toplantısına telefonla katıldı. Türkiye’nin çok hassas bir dönemden geçtiğini, son on yılın en büyük dış politikasını 58. hükümetin gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, Irak’taki bir savaşın mutlaka Türkiye’ye sıçrayacağını, doğabilecek boşlukları Türkiye’nin doldurması gerektiğini söyledi.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Edirne’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin savaş yanlısı tutumdan vazgeçmesi gerektiğini belirterek “18 Şubat’ta TBMM’ye hükümetin ne getireceğini bilmiyoruz. Türkiye’nin güvenliği açısından hayati öneme sahip Kuzey Irak’ta neler olacak bekleyip göreceğiz” dedi.

10- YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset’ adlı programa katıldı. Gürüz, hükümetin yüksek öğretimde yeniden yapılandırma çabalarını, şer’i hukuku pozitif hukuka alternatif sunma çabasının sonucu olarak gördüğünü söyledi.

Gürüz ayrıca, yüksek öğretim sisteminin, Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu ile kendisinin bir tarafa konularak dar çerçevede tartışılamayacağını da belirtti.

11- 9 günlük Kurban Bayramı tatili süresince yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 87 kişinin öldüğü, 441 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Türkiye’nin AB İşkenceyi Önleme Sözleşmesi’ne imza atması nedeniyle, AB İşkenceyi Önleme Komitesi’nin iki üyesi Bursa’nın Mudanya ilçesindeki İmralı Adası’ndatutuklu bulunan terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın durumu hakkında inceleme yapma ve resmi evrakları kontrol etmek amacıyla Türkiye’ye geldi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa’da yaptığı açıklamada,çözüm için önerilen BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planında, Türkiye’nin garantörlüğünün sulandırıldığı yönündeki tezin sadece kendisinin değil, askerin de fikri olduğunu söyledi. Kıbrıs meselesinin AB üyeliği ve BM planı çerçevesinde çözümünü öngören takvimde sona yaklaşıldığını ve plandaki itiraz noktalarında değişikliğe gidilmeyeceğini düşündüğünü belirten Cumhurbaşkanı Denktaş “Ancak, Rumlarla yeniden bir arada yaşamaktansa son çare olarak biraz daha toprak tavizi verilebilir. Ayrı devletler olarak yaşarız” dedi.

14- NATO Savunma Planlama Komitesi (DPC) toplantısı Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldı. Türkiye’nin, Kuzey Atlantik Anlaşması’nın 4. Maddesi’nin yürürlüğe sokulmasını, savunmaya ilişkin görüşme ve planlamaların başlatılması istemiyle yapılan toplantıya, Fransa dışında 18 müttefik katıldı.

Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel toplantılar sürerken yaptığı açıklamada, sorunun aşılması için dün sundukları 3 değişiklik önergesinde ısrarlı olduklarını, müzakerenin son derece zor yürüdüğünü, ama boyun eğmeyeceklerini söyledi. Bu önergelere göre, önlemler sadece Türkiye’nin savunmasını hedefleyecek, ancak uygulanması BM bünyesinde Irak dosyasının incelenmesiyle paralel olacak. NATO kararında ise “NATO’nun Irak’a karşı bir operasyona girişmediği ve savaşa taraf olmadığı” özellikle vurgulanacak.

15- ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Condolleezza Rice başkent Washington’da yaptığı açıklamada, Irak konusunda diplomatik aşamada olduklarını, ancak bunun çok uzun sürmeyeceğini söyledi. Rice ayrıca dünyadaki savaş karşıtı gösterilerle ilgili olarak “İnsanlar gösteri yapma özgürlüğüne sahip, ancak Irak’ta kimin iktidarda olduğu gözden kaçırılmamalıdır” dedi.

16- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, ‘Time’ gazetesine verdiği demeçte, Irak konusunda ikinci bir BM kararına ihtiyaç olmadığını, denetimlerin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.Chirac, BM denetçilerinin Irak tarafından engellendiklerini söylemeleri halinde savaşı ihmal dışı bırakmadıklarını, aksine Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in ülkeyi terk etmesi durumunda hedefe savaşsız da ulaşılabileceğini belirtti.

17- Arap Birliği dışişleri bakanları, Mısır’ın başkenti Kahire’de, Irak krizi ve bu konuda ay sonunda olağanüstü zirve düzenlenmesi gündemiyle toplandı. Toplantıda, 27 Şubat’ta yapılması planlanan zirvede, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’e sürgüne gitme ya da ABD saldırısı arasında bir seçim yapması için son bir öneride bulunulmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Toplantıdan sonra yayımlanan sonuç bildirisinde ise “Dışişleri bakanları, Irak’ın güvenliği ve toprak bütünlüğünü tehlikeye sokacak herhangi bir askeri operasyona her türlü tesis ve yardımı sağlamamanın gerekliliği konusunda hemfikirdir” denildi.

18- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini, Tasos Papadopulos 1. turda ilk sonuçlara göre oyların yüzde 51.4’ünü alarak kazandı.

17 ŞUBAT 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Türk Medeni Yasası’nın kabul edilişinin 77. yıl dönümünedeniyle yayımladığı mesajda, laik hukuk sistemine geçişin temel taşının Medeni Yasa olduğunu belirterek, yasanın kabulüyle birlikte toplumsal yaşamın, katı kuralların etkisinden kurtularak çağdaş bir nitelik kazandığını bildirdi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç Parlamento Muhabirleri Derneği’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin Türkiye’ye konuşlanmasına olanak sağlayan tezkerenin bugün TBMM’ye gelmeyeceğini belirterek, Irak’a yönelik bir savaş tezkeresinin gelmemesini temenni ettiklerini, bunun gerçekleşmesi durumunda ise mutlu olacaklarını, başta hükümet olmak üzere bütün gayretlerin barışçıl çözüme yönelik olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Ali Babacan,IMF’nin 4. gözden geçirme çalışmaları ile ilgili olarak Başbakanlık’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerde IMF’nin farklı, kendilerinin farklı öneri getirdiğini belirterek “Hükümet olarak doğru olduğuna inandığımız her şeyi yapıyoruz, yanlış olduğunu düşündüğümüz politikaları uygulayamayız, bu da çok doğal. Sanırım kısa zamanda IMF ile belli bir noktaya gelinecektir” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Devlet Bakanı Ali Babacan ile bakanlıkta görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin Türkiye’ye konuşlanmasına olanak sağlayacak tezkerenin bugün TBMM’ye sevk edilemeyeceğini belirterek “Bugün kararı çıkarmamızın zor olduğunu gösteren gerekçeler hala geçerliliğini koruyor. Şartlar değiştiğinde, en kısa sürede tezkereyi TBMM’ye sunacağız” dedi.

5- Türkiye’nin, Kuzey Atlantik Anlaşması’nın (NATO) 4. Maddesi’nin yürürlüğe sokulmasını, savunmaya ilişkin görüşme ve planlamaların başlatılması istemiyle Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan NATO Savunma ve Planlama Komitesi’nde (DPC), varılan uzlaşmanın ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada “Savunma Planlama Komitesi’nin söz konusu kararı, ittifak dayanışmasının ve birliğin ülkemize destek verilmesi bağlamında teyiden ortaya konulması bakımından önemlidir” denildi.

6- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay İstanbul’da düzenlenen Lisans-Rekabet ve Tarife-Fiyatlandırma Komiteleri toplantısında yaptığı konuşmada “Üretimde kamunun payı yüzde 62, dağıtımda yüzde 98’dir. Kamunun hakim olduğu tekelci yapı, kaynaklarının etkin kullanımının önünde ciddi bir engel oluşturduğu gibi, ülkemiz bütçesi üzerinde de ağır bir yük teşkil etmektedir” dedi.

7- Türkiye’de bulunan BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi. De Sotoyaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın 16 Nisan’da AB’ye katılabilmesi için müzakerelerin 28 Şubat’a kadar sonuçlandırılması gerektiğini söyledi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat HisarcıklıoğluileAlmanya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Rudolf Schmidt Türk-Alman ticari ve ekonomik ilişkileri konusunda TOBB’da ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Olası bir Irak operasyonunun ekonomiye getireceği yükü anlatan Hisarcıklıoğlu “Hesaplamalarımıza göre, olası bir operasyonda 1 yıllık kayıp 16.6 milyar dolar olur. Belirsizlik nedeniyle, sadece turizmde 5 milyar dolarlık kayıp ise kapıda” dedi.Hisarcıklıoğlu ayrıca Körfez krizinde Türkiye’nin uğradığı zararların bir benzerini yaşamaması için Irak ile ilgili yapılacak olan her türlü anlaşmanın yazılı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Büyükelçi Schmidt de yaptığı konuşmada “Hollanda ile birlikte Türkiye’ye Patriot füzesavar sistemini sağlayacağız, muhtemel bir kriz durumunda Türkiye’nin korunmasını birlikte temin edeceğiz” dedi. Türkiye ve Almanya hükümetlerinin muhtemel bir krizin barışçıl çözümü için ellerinden geleni yapmakta kararlı olduklarını belirten Büyükelçi Schmidt, Alman hükümetinin iki ülke işbirliği çerçevesinde hibe veya uygun kredilerle 4.3 milyar Euro’luk finansmanla Türkiye’deki bazı projeleri desteklediğini de söyledi.

9- Başbakan Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış,AB ülkelerininIrak ve Ortadoğukonuları ile ilgili olarak yapacağı zirveye AB Dönem Başkanı Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis’in davetlisi olarak katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti. Hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Gül, AB’nin Türkiye’nin öncülük ettiği bölgesel barış girişimini desteklediğini ve “AB, Irak sorunu ile ilgili görüşümüze ve faaliyetlerimize özel bir önem veriyor. Biz de AB’nin Irak ve Ortadoğu politikasına katkıda bulunmakta yarar görüyoruz” dedi.

BakanYakış da yaptığı açıklamada, ABD ile yürütülen müzakerelerin siyasi tarafındakarşılıklı görüşlerin birbirine yakın olduğunu söyledi.Tezkerelerin ne zaman gönderileceğine ilişkinbir soru üzerineBakan Yakış “Bu konu, ancak müzakerelerden sonra gündeme gelir. Tezkereye temel teşkil edecek mutabakat olmazsa tezkereyi neye dayandırarak sevk edeceğiz” dedi.

Bu arada BaşbakanGültemaslarının ardından başkent Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında ise Irak krizinin, Türkiye’nin dünya çapındaki önemini gözler önüne serdiğini belirterek, savaş durumunda Türkiye’nin, büyük bir göçle karşılaşmak istemediğini, ayrıca AB’den ve uluslararası kuruluşlardan mülteci sorununa ortak olmalarını istediğini söyledi.

Basın toplantısında ayrıca BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la da görüştüğünü belirten Başbakan Gül, Türkiye’nin Kıbrıs görüşmelerinde sonuca varılabilmesi için Annan’ın yardım edeceğine söz verdiğini ifade etti.

10- Irak krizini ele almak için Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan ABzirvesine katılan AB devlet ve hükümet başkanlarıncayayımlananortak bildiride, Irak’a karşı güç kullanılmasının ‘son çare olduğu’ ifade edildi.Bildiride, Türkiye’nin bölgedeki barış girişimlerine de değinilerek “Türkiye’nin Irak ve Mısır gibi komşularıyla bölgesel girişimlerini destekliyoruz” denildi.

Bildiri sonrası Almanya Başbakanı Gerhard Schröder basına yaptığı açıklamada, Irak konusunda uzlaşmaya varıldığını belirterek “AB’nin amacı krize barışçı çözüm bulmaktır” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ise“Irak hayal kurmamalı. BM silah denetçileriyle hemen işbirliği sağlamalı” dedi.

İngiltere Başbakanı Tony Blairde“Barışçı yollardan da olsa, savaşla da olsa Irak silahsızlanacak” dedi.

11- Japonya’da ilan edilen “2003 Türkiye Yılı” nedeniyle başkent Tokyo’da bulunanDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Japonya Ulusal Basın Kulübü’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Japonya’nın tarihin derinliklerine dayanan köklü ilişkileri bulunduğunu belirterek, iki ülkenin turizm vasıtasıyla birbirini daha iyi tanıyabileceklerinisöyledi.

12- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Mark GrossmanCNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Manşet’ adlıprogramda yaptığı konuşmada, Irak harekatı konusunda Türkiye ile yürütülen askeri, siyasi ve ekonomik müzakerelerin sona erdiğini belirterek, Türkiye’nin ekonomik kayıp hesaplarının Irak harekatından sonra yapılması ve ABD’nin beklentileri karşılayabilmesi için de Kongre’den karar çıkarması gerektiğini söyledi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa’da düzenlediği basın toplantısında, Güney Kıbrıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini veTasos Papadopulos’un kazanmasını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Denktaş“Papadopulos, tüm göçmenlerin evlerine dönmesini isteyen ve Karpaz’ın tümüne talip olan, Kıbrıs meselesinin bir halk, iki cemaat esası üzerine halledilebileceğini söyleyen biridir” dedi.Papadopulos’un seçim öncesinde “Karpaz alınmadan ve tüm göçmenler yerlerine gitmeden mesele halledilemez” dediğini belirten Cumhurbaşkanı Denktaş, bu isteklerden vazgeçtiğini göstermedikçe Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşmeleri sürdürmenin bir anlamı olmayacağını söyledi.

14- NATO Savunma ve Planlama Komitesi (DPC) toplantısı Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldı. NATO Genel Sekreteri George Robertson toplantıda yaptığı konuşmada, DPC kararının, BM Güvenlik Konseyi’nin 1441 Sayılı kararına destek nitelikli olduğunu belirterek, Irak’a yönelik bir saldırının değil, tehdit altındaki Türkiye’nin savunmasının söz konusu olduğunu söyledi. Robertson,Fransa’nın bulunmadığı bir ortamda karar verilmesinin, Paris’in bu karar ile mutabık olmadığı anlamına gelmediğini de belirtti.

Daha sonra Fransa, Belçika ve Almanya’dan yapılanortakbasın açıklamasında, Türkiye dahil tüm NATO müttefiklerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmeye kararlı olduklarıbelirtildi.

DPC toplantısısonundaaçıklanankararmetnindeiseİttifak’ın askeri otoritelerinden, Türkiye’nin savunmasına ilişkin çeşitli planları hazırlamaları ve bu konuda komiteyi bilgilendirmeleri, NATO Avrupa Kuvvetleri (SACEUR) Komutanı’na bu görevler çerçevesinde üye ülkelerin ulusal askeri makamlarıyla doğrudan temas kurma izni verildiği, BM’nin Irak krizine barışçı çözüm arayışlarına destek verildiği ve alınan kararın sadece Türkiye’nin savunmasına ilişkin olduğu belirtildi.

15- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw,Irak’a karşı olası bir savaşı protesto etmek amacıyla başkent Londra’da yapılan yürüyüşle ilgili olarak BBC televizyonuna yaptığı açıklamada “Yürüyüş çok büyük bir gösteriydi, muhtemelen Londra’daki yakın demokrasi tarihimizde gördüklerimizin en büyüğüydü. Kamu oyunun görüşlerini dikkate almalıyız” dedi.

18 ŞUBAT 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi Panidjunai Khaliun’u kabulünden sonra gazetecilerin Türkiye’de yabancı asker konuşlandırılmasına ilişkin tezkere konusundakisorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Sezer, Anayasanın 92. Maddesi’ne göre uluslararası hukukun meşru saydığı durumlarda savaş ilanı ile asker konuşlandırılması ve sevkine izin veren yetkinin TBMM’ye bırakıldığını belirterek“Biz başından beri özellikle yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunabilmesi için bunun uluslararası hukukun meşru saydığı bir durumda olması gerektiğini belirtiyoruz” dedi.

2- AB tarafından Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenenIrak konusundakiolağanüstü zirveye katılan Başbakan Abdullah Gül, Türkiye’ye döndü. Esenboğa Hava Limanı’ndatemasları ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Gül, AB zirvesi öncesinde AB yetkilileri ve üye ülke liderleri ile yaptığı görüşmede, Irak sorunu ile ilgili Türkiye’nin barış girişimiyle aldığı tedbirler hakkında kendilerine bilgi verdiğini ve onların da görüşlerini aldığını söyledi. Başbakan Gül, Avrupa’nın öncelikli tercihinin, sorunun barışçıl yollardan çözümlenmesi olduğunu ve zirvede, Irak’ın kitle imha silahlarından arındırılmasının hedef olarak teyit edildiğini belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak’a yönelik bir askeri müdahalenin uluslararası hukuk açısından meşruiyetinin olmadığını söyledi. Baykal, Irak konusunda müzakerelerin iki değişik kadroyla ve ikili bir yapı içinde götürüldüğünü ve çok erken bazı sözler verildiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, CHP milletvekilleri Vezir Akdemir ve Canan Arıtman’ın,AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışı gezi masraflarına ilişkin soru önergelerini yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener, Erdoğan’ın tüm yurt dışı gezilerinin Anayasa, yasalar ve hukuka uygun olduğunu, masraflarının da parti bütçesinden karşılandığını söyledi.

5- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Denetim Komisyonu eş başkanları TBMM’de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin tarafından kabul edildi. Başbakan YardımcısıŞahin, heyetin görüşmede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanması ve köye dönüş konularını gündeme getirdiğini, kendisinin ise Türkiye’nin insan hakları alanında yapmış olduğu çalışmaları anlattığını söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, düzenlediği basın toplantısında yüksek öğretimin yeniden yapılandırılmasına ilişkin taslağı açıkladı. Bakan Mumcu“ilk defa bir kanun, toplumun gözü önünde değiştiriliyor. Üniversitelerin idari ve mali özerkliğini anayasal güvenceye alıyoruz” dedi. Bakan Mumcu ayrıca, taslağı 26 Şubat’ta toplanması beklenen Bakanlar Kurulu’na sunacağını söyledi.

7- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen,partisinin Meclis grup toplantısında,bakanlığının çalışmaları hakkında yaptığı konuşmada, 15 ekip halinde yürüttükleri incelemeler sonucu bakanlığındaki yolsuzlukların trilyonları bulduğunu belirlediklerini ve önümüzdeki günlerde yargı sürecini başlatacaklarını söyledi.

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlıkta israfı önlemek için Türkiye’nin gerçek ulusal sağlık harcamalarının belirleneceğini, sağlığa ayrılan bütçenin yeterli olmadığını söyledi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, 1475 Sayılı İş Yasası’nda yapılacak değişiklikleri değerlendirmek üzere Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve TİSK Genel Başkanı Refik Baydur ile bir arayageldi.

Bakan Başesgioğlu toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, sosyal tarafların görüşlerinin bir kez daha değerlendirildiğini belirterek, Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve TİSK Bilim Kurulu tarafındanhazırlanan yasa taslağına 14 çekince getirildiğini söyledi.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, olası Irak savaşında üs ve limanlaraizin verilmesinin Türkiye’nin geri adım atmayacağı anlamına gelmediğini söyledi. Aklı başında hiçbir insanın savaş istemeyeceğini ve barış çabalarına devam edeceklerini belirten Erdoğan “Türkiye ile stratejik müttefikliğin bir anlamı varsa hassasiyetlerimiz ve taleplerimiz iyi niyetle karşılanmalı” dedi.

11- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Radikal gazetesine merkez sağın çöküşü, AKP ve merkez sağda DYP çatısında bütünleşme konusundaki görüşlerini değerlendirdi.

12- Merkez Bankası’nın 2003 yılı ilk “Para Politikası Raporu” açıklandı. Raporda, olası Irak operasyonunun kurlar ve fiyatlar üzerinde en azından bir süre baskı yaratacağı, Türk ekonomisi üzerinde olumsuz etkileri olacağının açık olduğu bildirildi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa’da düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planının Amerikalılar, İngilizler ve BM tarafından yapıldığına dikkat çekerek, planın hayat bulması durumunda Kıbrıs Türkü’nün yok olmakla karşı karşıya geleceğini söyledi. Kendileri için iki kesimliliğin esas olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Denktaş, sunulması gündemde olan yenilenmiş planın Türk tarafı için olumlu değişiklikler içermesini umduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Denktaş daha sonraBM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Sato’yu kabul etti.

14- İngiltere Başbakanı Tony Blair, düzenlediği aylık olağan basın toplantısında “Savaşmak için acelemiz yok, biz zaten 12 yıldır Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in silahsızlanmasını bekliyoruz. Biliyorum ki dünyada tek diktatör, kitle imha silahlarına sahip tek lider o değil. Ama bu silahları kullanan, kendi halkına, komşularına saldıran, istikrarsızlık tehdidi yaratan tek lider o” dedi.

15- ABD Başkanı George W. Bush, Amerikan Borsa Komisyonu’nun (SEC) Başkanı olarak atanan William Donaldson’un yemin töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Türkiye’ye yardım teklifi konusunda anlaşmaya yakın mısınız”? sorusu üzerine Başkan Bush “Türklerle çok yakın çalışıyoruz ve biliyorsunuz ki Türk hükümetine büyük saygımız var. Umarım her iki tarafı da tatmin eden bir anlaşmaya ulaşırız. Halen üzerinde çalışıyoruz” dedi.

16- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu ÜyesiGünter Verheugen, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan NATO Parlamenterler Asamblesi üyesi tüm ülkelerin katıldığı toplantıdayaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun bir an önce çözümlenmesi gerektiğini belirterek “Eğer Kıbrıs sorunu çözülmezse, 2004’ten itibaren aday ülke olan Türkiye, bir üye olan Kıbrıs’ın topraklarını kanunsuzca işgal etmiş olacak” dedi.

19 ŞUBAT 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye’nin NATO’ya üye oluşunun 51. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Kuzey Atlantik İttifakı’na 18 Şubat 1952’de katılan Türkiye’nin, yarım yüzyılı aşkın bir süredirNATO’nungüçlüve güvenilirbir üyesi olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da gün dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet SözcüsüAbdullatif Şeneryaptığı açıklamada, toplantıda özelleştirme konusunun ele alındığını veözelleştirmenin artık işsizlik riskini getirmeyeceğini, özelleştirilecek kurumlarda işsiz kalabileceklerin, müracaatları halinde kamu kurumlarında memur olabileceklerini belirtti.

Başbakan YardımcısıŞener, ayrıcatoplantıdaIrak’a yönelik operasyon durumunda ortaya hangi durumların çıkabileceğinin ve Türkiye’nin izlemesi gereken politikaların boyutlarının ele alındığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Cezayir’e hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Irak krizine rağmen dış ticaret hamlelerinin süreceğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı SözcüsüBüyükelçi Yusuf Buluç düzenlediği haftalık basın toplantısında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Akdeniz’in uluslararası sularında petrol ve enerji arama anlaşmasını dün başkent Kahire’de imzalayan Mısır’ın yakından takip edildiğini belirterek “Bu gelişmeyetepkimiz vardır. İlgili ülkelere karşı girişimde bulunduk” dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hürriyet gazetesinedeniz ulaşımı ve denizcilik faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldırım, Türkiye Deniz Ticaret filosunun çok yaşlı olduğunu ve hemen yenilenmesi gerektiğini belirterek“Filomuzun yüzde 50’si 20 yaşın üzerinde 15 yaşını geçen gemiler dünya limanlarına yanaştırılmıyor. Yaş açısından deniz ticaret filomuz önemli bir tehdit altında” dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü,TBMM Genel Kurulu’ndasoruları yanıtladı. Bakan Güçlü, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarınınfaizlerinin affedileceğini açıkladı.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun başkanlığındaEkonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu’nun (ESDK) toplantısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) gerçekleştirildi.

Toplantıya katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtangazetecilerin soruları üzerine, vergi iadesinin kaldırılmasının şu anda söz konusu olmadığını söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da şirket kuruluşlarıyla ilgili prosedürün 19 kapıdan 3 kapıya indirilmesiyle ilgili yasa tasarısının Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Başbakanlık’a sevk edildiğini bildirdi.

8- Turizm Bakanı Güldal Akşit, İtalya’da düzenlenen BIT Milano Turizm Fuarı’ndaki temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Bakan Akşit, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. İtalya’daki temasları çerçevesindeİtalya Seyahat Acentaları Birliği yetkilileriyle görüştüğünü belirten Bakan Akşit, FIAVED’in 2003 Yılı Genel Kurulu’nun Türkiye’de yapılması konusunda mutabakata varıldığını söyledi.

9- Adli Tıp Kurumu’nun çağın gelişmelerine uygun olarak yeniden yapılandırılması amacıylahazırlanan tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan NTV televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye’nin ABD’den taleplerinin yerine getirilmeden Türkiye’de asker konuşlandırılmasına yönelik tezkerenin TBMM’ye gelmeyeceğini söyledi. İkinci tezkere ile ilgili olarakbelirlenmiş bir tarihin olmadığını belirten Erdoğan“Her şeyden önce karşılıklı taleplerin yerine getirilmesi lazım. Bizim ön şartlarımız oluştuktan sonra Başbakanlıkbu tezkereyihazırlama durumuna gelebilir. Yerine getirilmezseböyle bir çalışma içine girileceğine ihtimal vermiyorum” dedi.

11- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada,Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcutarafından hazırlanan “Yüksek öğretim yasa taslağının” demokratikleşmeyle ilgisi olmadığını belirterek “Baştan beri söylüyorum, niyetbaşka, amaç başka” dedi.

12- Doğu ve Güneydoğu’dan 6 ilin valisi ABD’ninolası Irak müdahalesiöncesi bölgedealınması gerek tedbirlerigörüşmek üzere Diyarbakır’da bir toplantı yaptı. Toplantı çıkışı açıklama yapan Koordinatör Vali Nusret Miroğlu “Çalışmaları değerlendirdik, eksikliklerimizi tamamlamaya devam edeceğiz”dedi.

13- Giresun’un Görele ilçesinde bir yolcu otobüsünün denize yuvarlanması sonucu 12 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- ABD Başkanı George W. Bush, ABD askerlerinin Türkiye üzerinden Kuzey Irak’a geçişine imkan sağlayacak tezkerenin TBMM’den ivedilikle çıkarılması için Başbakan Abdullah Gül’e mektup gönderdi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, şubat ayı Rektörler Komitesi toplantısı için başkent Lefkoşa’ya giden YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz ve beraberindeki rektörleri kabul etti. Cumhurbaşkanı Denktaş, Rumlarla işbirliği içinde hazırlanan birplanın kendilerine sunulduğunu belirterek, Rumların taktiğinin, planın kabul edilmesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tüm Kıbrıs adınaAB’ye girmek olduğunu söyledi.

16- NATO Konseyi’nde, Türkiye’nin savunmasına yönelik askeri planlamaların başlatılması kararı onaylandı.

ABD’nin NATO Büyükelçisi Nicholas Burns yayımladığı bildiride “NATO’nun dayanışması sürüyor. NATObu adımı atarak 4. maddenin getirdiği yükümlülüklerine uymuş oldu” dedi.

17- İran’da askeri bir uçağın düşmesi sonucu 302 kişinin öldüğü bildirildi.

18- İsrail askerlerinindün Gazze kentine girmesi sonucu yaşanan çatışmalarda4’ü İsrail askeri olmak üzere 15 kişinin öldüğü, 20 Filistinlinin de yaralandığı bildirildi.

19- Ermenistan’da başkanlık seçimleri yapıldı.

20 ŞUBAT 2003

1- Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) koordinatörlüğünde Basın-Yayın ve Enformasyon Genel MüdürlüğüileTRT tarafından düzenlenen İletişim Şurası’na katılan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer açılışta yaptığıkonuşmada “Sermayenin belli kişi ya da grupların elinde toplanmasının önlenmesine yönelik düzenlemelere özel önem verilmelidir. Basın özgürlüğü, kamu güçleri karşısında olduğu kadar, özel güçlere karşı da korunmalıdır. Tekelleşen ya da kartelleşen medya, bir yandan ekonomik alanda haksızlık yaratabilecek bir güce ulaşırken, öte yandan haber alma özgürlüğünü kısıtlayabilecek, medya gücünün çıkar amaçlı kullanılmasına hizmet edebilecektir. Medya gücünün kötüye kullanılması, kamu yararı ve kamu düzenine zarar vermekle kalmayacak, demokrasiyi de olumsuz yönde etkileyecektir. Devletin sansür uygulaması kadar, basının tekelleşmesi de, özgürlüklerin gelişmesinin önünde engel oluşturacaktır” dedi.

Başbakan Abdullah Gül ise yaptığıkonuşmada “Demokrasilerin geldiği noktada farklı fikir, kültürel değer ve inançların özenle korunması gereken bir zenginlik olduğu düşüncesi modern dünyanın gerçekleri olmuştur. Artık insan haklarına ilişkin hiçbir düzenleme ve uygulama, ‘Bu benim kendi iç meselemdir. Siz karışamazsınız’ deme noktasında kalmamıştır. Medya, küreselleşen dünyanın yeni değerlerini insanlarımıza aktararak Türkiye’nin dışarı açılmasını kolaylaştırıcı bir işlev üstlenmiştir” dedi.

2- Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK), 3 Kasım Genel Seçimi’nde milletvekili adaylık başvurusu reddedilen AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 9 Mart 2003 tarihinde Siirt’te yapılacak seçimde milletvekili adayı olması onaylandı.

3- Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF’yle yürütülen 4’üncü gözden geçirme görüşmeleri hakkındayaptığı açıklamada “Bütçe için IMF’nin garipteklifleri olabiliyor. Bunlardan biri KDV’yi yüzde 18’den yüzde 20’ye çıkarma teklifiydi. Bu kadar yüksek düzeyde bulunan KDV oranları artarsa, tahsilat artmaz, tersine azalır” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış yaptığı açıklamada, ABD ile askeri, siyasi ve ekonomik alanda görüşmelerin sürdüğünü, mesafe kaydedildiğini, ancak henüz bu görüşmelerin sonuçlanmadığını belirterek, uluslararası meşruiyet konusunda ise Anayasa’nın 92’nci Maddesi’ni anımsatarak “Meşruiyeti hükümet tayin edecek değildir.Ne hükümet, ne Meclis Başkanlığı konuyu bu açıdan izlemek mecburiyetinde değildir. Bir tezkere getirilirse bu müzakere edilirken Meclis meşruiyet zemininin oluşup oluşmadığına karar verir. Uluslararası meşruiyet zemininin oluşup oluşmadığı bir siyasi konudur, Meclis buna karar verecek” dedi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TÜSİAD tarafındandüzenlenen “Türk Vergi Sisteminde Yeniden Yapılandırma İhtiyacı” seminerinde yaptığı konuşmada, bütçe açıklarının artık borçla değil, sağlıklı vergi gelirleriyle kapatılması gerektiğini, buna karşın sağlıklı bir vergi sisteminin kontrol mekanizması olan Mali Milat Yasası’nın ise ekonomiyle uyuşmadığını söyledi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,atv televizyonunda yayınlanan‘Siyaset Meydanı’ adlı programda Irak ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan, uluslararası anlaşmaların yazılı bir belgeye dayandırılmasının şart olduğunu belirterek “Ben, sorumluluk noktasında bir kişi olarak uluslararası ilişkilerde sözlü taahhüt kabul etmem. Basit bir ticarette bile işi akde döküyorsunuz. Irak’ın bütünlüğü, Kürtler ve Araplarla birlikte Türkmenlerin de kurucu unsur sayılması, doğal kaynakların bütün Iraklıların olması, merkez dışındaki grupların silahsızlandırılması konularında ABD yazılı bir taahhüt vermek istemiyor” dedi.

7- Ankara 29. Asliye Hukuk Mahkemesi, Akit gazetesi ile yazarları Abdurrahman Dilipak ve Hasan Karakaya’yı, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Güven Erkaya’nın vefatının ardından yazdıkları yazılar ve yayınları nedeniyle 30 milyar lira tazminat ödemeye mahkum etti.

8- ABD Temsilciler Meclisi üyesi Joel Hefley ve beraberindeki heyet,TBMM Başkanı Bülent Arınç ile görüşmek üzere Türkiye’ye geldi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa’dadüzenlenen YÖK Rektörler Komitesi şubat ayı toplantısının açılışında yaptığıkonuşmada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planı ile ilgili olarak birinci plan önlerine geldiğinde talep ettikleri değişiklikler çerçevesinde ikinci planın ortaya çıktığını, ikinci planı imzalamayınca üçüncü planın ortaya çıktığını söyledi. Cumhurbaşkanı Denktaş“Demek ki hakkımızı savunmanın neticesinde bazı değişiklikler olabiliyor” dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanı ColinPowell, NATO Genel Sekreteri George Robertson ile görüşmesinden sonra, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyelerinin ABD'nin Irak konusundaki baskısını eleştiren açıklamaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Powell, olası Irak operasyonunda ABD askerlerinin Türk topraklarında konuşlandırılması konusunda “Zaman geçiyor. Başbakan Abdullah Gül ile görüştüm,yanıt bekliyoruz” dedi.

ABD Beyaz Saray SözcüsüAri Fleischer ise Türkiye’nin, Irak’a müdahale amacıyla Amerikan birliklerinin topraklarında olası konuşlandırılmasını reddetmesinin, ABD’ye yardım etmeyi reddettiği anlamına gelmediğini belirterek “Türkiye, bir rol oynuyor. Türkiye zaten ABD’ye bazı hava üsleriyle bölgedeki diğer üslerin modernizasyonuna izin verdi. Türkiye her halükarda bir rol oynamaya devam edecek” dedi.

11- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Pentagon’da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers ile bir araya geldi. Düzenlenen ortak basın toplantısındaRumsfeld,ABD’nin Irak’a operasyonu her durumda gerçekleştirebilecek güçte olduğunu belirterek “Ben, şu ya da bu şekilde Türkiye’nin, savaş durumunda ABD ile işbirliği yapacağına inanıyorum” dedi.

12- Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, olasıIrak savaşındaAB’nin savaş yetkisi verecek 2’nci tasarısı ile ilgiliİtalyan ‘Corriere della Sera’ gazetesine verdiği demeçte“İlke olarak 2’nci karara karşı değiliz, ama tasarının hangi amaca hizmet edeceğine bakacağız. Tasarı, BM denetçilerinin yetkilerini güçlendirmeyi hedefliyorsa üzerinde düşünürüz. Ama, güç kullanımının önünü açıyorsa bunun çok zararlı olacağını düşünüyoruz” dedi

21 ŞUBAT 2003

1- ABD’nin olası Irak operasyonu öncesi hazırlıklarını izlemek ve İncirlik’te incelemeler yapmak üzere Türkiye’ye gelen ABD Temsilciler Meclisi’nden Joel Hefley başkanlığındaki heyet Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğantarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı konuşmada, Anayasa’nın yabancı silahlı kuvvetlerin ülkeye kabulü konusunda tek yetkili organ olarak belirlediği TBMM’nin karar alabilmesi için, uluslararası yasallık koşulunun yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

BaşbakanGül ise ABD ile işbirliği yapmaya çalıştıklarını belirterek “Körfez Savaşı’na ilişkin kamuoyunda çok kötü hatıralar var. Bunlara ilişkin hatıralar hala canlılığını koruduğu için kamuoyunda bu konuda çok kuvvetli bir bilinç ve ikinci bir savaşa karşı ciddi bir karşı çıkış var” dedi.

2- Başbakan Abdullah Gül,İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) olağanüstü meclis toplantısında yaptığı konuşmada, İş Yasası’nın 15 Mart’ta devreye gireceğini belirterek, yapılan toplantılarda “Bu komitede bu işi çözülecek. Çözülmezse siyasi irademizi biz kullanarak hükümet olarak çözeceğiz” dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Afganistan’da Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) komutasınıAlmanya ve Hollanda’ya devrederek dönen Türk birliğini karşılamak üzere 4. Kolordu Komutanlığı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bölge ve dünya barışına katkı yapmayı sürdüreceğini ve terorizme karşı mücadeleyi sahip olduğu tecrübesiyle destekleyeceğini söyledi.

Törende Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu ve Tuğgeneral Mehmet Emin Alpman’a ‘TSK Başarı Madalyası’ verildi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamaya göre “ABD gemisinin İskenderun Limanı’na indirdiği askeri teçhizatın Washington ile yapılan Mutabakat Muhtırasına uygunlukları kontrol edildikten sonra sevk edildiğini ve İskenderun’a getirilen askeri teçhizat arasında muharip unsurlar bulunmadığı” bildirildi.

5- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, ABD ile Irak konusunda anlaşmanın hafta sonunda sonuçlandırılabileceğini söyledi. Bakan Yakış, ABD ile “para ver topraklarımızı açalım” pazarlığı içinde olmadıklarını, olası bir savaşın Türkiye’ye zararını en aza indirebilmek için çalıştıklarını veABD ile askeri, siyasi ve ekonomik alanlarda anlaşmaya çok yaklaştıklarını belirtti.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından düzenlenen“Çağdaş İş Kanunu Tasarısı ve İş Güvencesi Kanunu” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, işverenler mevcut işçi sayısına ilaveten yeni işçi aldıkları takdirde gerek Maliye Bakanlığı gerekse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak muhtasar ve SSK primlerinde belli ölçüde indirim yapmayı düşündüklerini belirterek,indirim oranının henüz belli olmadığını söyledi.

İNTES Genel Başkanı Şükrü Kocaoğlu ise İş Yasası’nda yapılacak düzenlemelerde inşaat sektörünün özel yapısının göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

7- Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) tarafındanbasına yapılan açıklamada, kendisine kayıtlı işsizlere mesleki eğitim verip işe alacak işyerlerine ve önerdiği mesleki eğitimle yüzde 50 istihdam garantileyen özel eğitim kurumlarına 22.2 milyon dolarlıkeğitim desteği yapılacağı belirtildi.

8- ‘15 Milyon Öğrenciye 15 Milyon Fidan’ kampanyası ile ‘Daha Yeşil Bir Türkiye’ için her ilde ‘Milli Eğitim Hatıra Ormanı’ kurulmasına ilişkin protokol Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu ile Orman Bakanı Osman Pepetarafından imzalandı.

Bakan Mumcu yaptığı açıklamada “Bu kampanya bize bir orman kazandırmanın çok ötesinde çocuklarımıza çevre ve kardeşlik bilinci kazandırma fırsatı verecektir” dedi.

Bakan Pepe de bakanlığının 2003 yılı içerisinde ağaçlandırma çalışmaları çerçevesinde en büyük adımı bu kampanya ile attığını söyledi.

9- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ‘Tüketicinin Korunmasına İlişkin Yasa Tasarısı’ kabul edildi.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan NTV televizyonunda yaptığı açıklama, Acil Eylem Planı’nda yer alan ekonominin tek bir bakanlıkta toplanması düzenlemesinin dış politik gelişmelere bağlı olarak yapılmadığını belirterek “Ancak bu konu da plan dışına çıkarılmadı” dedi.

11- Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen, Kızılay Kayseri Şubesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Gönen muhtemel Irak harekatında yaşanacak mülteci göçüne karşı Şırnak’ın Silopi ilçesinde bu hafta sonu itibariyle 50 bin kişilik malzemenin hazır olacağını belirtti.

12-Dün başlayan“1. İletişim Şurası” şura bünyesinde oluşturulan basın, internet, TRT ve kamu yayıncılığı ile radyo-tv yayıncılığı komisyonlarının hazırladığı raporların Şura Genel Kurulu’na sunulmasıyla son buldu. Basın Komisyonu ve Radyo Televizyon Komisyonu’nun raporunda medya patronlarının kamu ihalelerine girmesi ve basının dışındaki alanlarda faaliyet göstermesinin engellenmesi yer aldı.

Devlet Bakanı Beşir Atalay şurada yaptığı konuşmada, iletişimle ilgili hukuki düzenlemelerde acele etmeyeceklerini belirterek, şuranın dışında da bildirilecek görüşlere açık olduklarını söyledi.

13- Türkiye ve Yunanistan arasındaki Kıbrıs konulu görüşmelere Dışişleri Bakanlığı Müsteşar YardımcısıBaki İlkin ile Yunanistan’ın Ankara eski Büyükelçisi Aleksandros Filon başkanlığındaki heyetler arası görüşmelerbaşladı. Büyükelçi İlkin görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta28Şubat’akadarçözümeulaşılmasıamacıyla ortaya konanBM Kıbrıs planında Türkiye ve Yunanistan’ı ilgilendiren unsurlar olduğunu, bunlar arasında “güvenlik ve garantörlük” bulunduğunu belirtti. İlkin başlayan görüşmelerin ilk ve teknik görüşmeler olduğunu belirterek “Planda doldurulması gereken bazı boşluklar var. Bunların doldurulup doldurulmayacağını araştıracağız. Yapıcı zihniyetle görüşmeler yapacağız” dedi.

Görüşmeler çerçevesinde Türkiye’ye gelen BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Sotoise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve Müsteşar Yardımcısı Baki İlkin ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs ile ilgili tüm tarafların güvenlik konularını müzakerelerin özü olarak kabul ettiğini belirterek“Bu nedenle güvenlik konuları plana dahil edilmeden uzlaşmaya varılamaz” dedi.

14- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) İstanbul Çok Taraflı Özel Sektörü Geliştirme Merkezi’nin denetim kurulu toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye gelen OECD Maliye, Bütçe ve Girişimcilik Faaliyetleri Bölüm Başkan Yardımcısı Rainer Geiger yaptığı konuşmada, Türkiye’ye gelen yabancı sermaye miktarının çok az olduğunu belirterek, bunun nedenlerini araştırmak istediklerini söyledi.

Denetim Kurulu toplantısında alınan kararlar hakkında da bilgi veren Geiger, Güneydoğu Avrupa için geliştirilmiş yatırım paketinden örnek alınarak ‘Karadeniz Yatırım İnisiyatifi’ni devreye sokma kararı aldıklarını ve İstanbul’da da bir ‘Business Forum’ yapmayı planladıklarını belirtti.

15- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Sosyalist Partiler Birliği’nce düzenlenen parti başkanlarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Irak krizine çözüm arayışlarında BM Güvenlik Konseyi kararlarının temel alınması gerektiğini, bugünkü aşamada askeri bir müdahale gerektirecek koşulların ortaya çıkmadığını söyledi.

16- 4. Türk-Cezayir İşbirliği Fuarı ve Türk Yapı Ürünleri Fuarı’nın açılışı için Cezayir’de bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Cezayir Enerji Bakanı Chakib Khelil ile görüştü.

Bakan Tüzmengörüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Cezayir’in bütün elektrik, elektrifikasyon, telekomünikasyonbağlantılarını deniz altından, Avrupa ile yapma projeleri bulunduğunun kendilerine aktarıldığını, ihaleleri tamamen uluslararası rekabete açık olarak yapmaya çalıştıklarını ve Türk firmalara da bu konuda açık olduklarını belirttiklerini söyledi.

17- Norveç Dışişleri Bakanlığı tarafındanyapılan yazılı açıklamada, olası Irak savaşı göz önüne alınarak kısaca NBK olarak anılan nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlara karşı korunma sağlayan giysilerden 10 bin adedinin Türkiye’ye verilebileceği bildirildi.

18- ABD’nin Rhode Island eyaletinin West Warwick şehrinde bir gece kulübündeki konserde havai fişek gösterisinde meydana gelen yangında 85 kişinin öldüğü, 168 kişinin de yaralandığı bildirildi.

22 ŞUBAT 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Sabah gazetesinin ‘Türkiye’de yabancı asker bulundurma ve yabancı ülkelere Türk askeri gönderilmesine ilişkin tezkere’ hakkındaki sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Abdullah Gül başkanlığında Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, Müsteşar Yardımcısı Baki İlkin ve Kıbrıs Dairesi Genel Müdürü Ertuğrul Apakan, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ınkatılımıylaBaşbakanlık’ta bir toplantı yapıldı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Başbakan Gül, Bakanlar Kurulu’nun yarın toplanarak asker gönderme ve bulundurmaya ilişkin Başbakanlık tezkeresini değerlendireceğini söyledi.

Bakan Yakış, ABD ile Irak konusunda yürütülen müzakerelerde henüz son noktanın konulmadığını, ancak anlaşmaya çok yaklaşıldığını söyledi. Bakan Yakış, toplantıda Kıbrıs konusunun da ele alındığını belirtti.

Erdoğan ise ABD’den henüz Türkiye’nin taleplerine olumlu yanıt gelmediğini, bu yanıt geldiğinde gerekli adımların atılacağını belirtti.

3- Başbakan Abdullah Gül, Başbakanlık’ta milletvekili ve belediye başkanlarından oluşan Tunceli heyetini kabul etti. Başbakan Gül kabulde yaptığı konuşmada, Tunceli’nin devletin imkanlarından mahrum kalmış bir il olduğunu belirterek “Tunceli terör yüzünden çok sıkıntı çekmiştir. Kasıtlı olmasa bile o sebepten belki bazı hizmetler tam olarak gidememiş olabilir. Hükümetimizin görevi bu eksiklikleri tamamlamaktır” dedi.

4- Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı ile Türk Ağır Sanayi ve Hizmetler Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) tarafından düzenlenen “Türkiye’de Kamu Personel Rejiminin Yeniden Yapılandırılması” konulu sempozyumun açılış konuşmalarını Başbakan Abdullah Gül ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yaptı.

Başbakan Gül konuşmasında Yerel Yönetimler Yasası’nın Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek son şeklinin verildiğini ve TBMM’yesevk edilmek üzere olduğunu belirterek, Kamu Yönetimi Reformu’nun ise Bakanlar Kurulu’nun hazırladığı taslağın tartışılma aşamasında bulunduğunu söyledi.

Başbakan YardımcısıŞahin de konuşmasında personel rejiminin genel esaslarının yanı sıra norm kadro uygulamalarının da masaya yatırılacağını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Sosyalist Partiler Birliği’nce Belçika’nın başkenti Brüksel’de Irak konusunda yaptığı olağanüstü toplantıdan dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada “Bu toplantıda ortaya çıkan temel anlayış, Irak’ta savaşın kaçınılmaz olmadığıdır. Bütün partiler, BM’nin tekrar devreye girmesi konusunda ısrarlıdır” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, 10 büyük bankanın yetkilileriyle İstanbul’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan YardımcısıŞener,bankacılık sektörünün sağlıklı bir bünyesi olduğunu belirterek “Ekonominin geneline yönelik olumlu adımlar, içinde bankacılık sektörünün de bulunduğu yapıyı daha güçlü hale getirecektir” dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Yasası’nda yapılacak değişiklik çerçevesinde Gölbaşı Vilayetler Evi’nde bir atölye çalışması başlattı.

Çalışmayakatılan Başbakan Abdullah Gülyaptığı konuşmada, YÖK Yasası’nda üniversite öğrencilerinden öğretim üyelerine kadar hemen hemen tüm yurttaşların eleştiriler yönelttiğini belirterek, çağdaş ve demokratik bir YÖK Yasası için harekete geçtiklerini söyledi.

Bakan Mumcu da mevcut sistemde YÖK’ün her türlü detayda üniversiteleri yöneten yetkilere sahip olduğunu ve siyasi atamalarla oluşturulduğunu belirtti.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Ankara Defterdarlığı’nın ek hizmet binasında gazetecilere yaptığı açıklamada,esnafı ziyareti sırasında kendisinden istihdamı artırıcı önlemler alınmasının istendiğini, vergi kanunun bir an önce yürürlüğe sokulmasının talep edildiğini söyledi. Piyasada işlerin açılması ve istihdamın artırılması için çalıştıklarını belirten Bakan Unakıtan, çıkarılacak yeni bir kanun ile istihdamın artırılması için bazı kolaylıklar getirileceğini, bu çerçevede yeni alınan işçilerden vergi alınmayacağını ve sigorta primlerinin düşürüleceğini açıkladı.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan,ABD askerlerinin Türkiye’ye gelmesine izin veren tezkerenin Meclis’te görüşülmesinin gecikmesi ileSiirt seçimleri arasındabir bağlantı kurulmaması gerektiğini söyledi.

10- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin İzmir İl Başkanlığı’ndadüzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin AB, Kıbrıs ve Irak üçgeninde sıkıştırıldığını belirterek Türkiye’nin savaşın dışında kalması ve savaşsız çözüme örnek olması gerektiğini söyledi.

11- DİSK Bölge Temsilciler Kurulu toplantısıyapıldı. Toplantının açılışında konuşan Genel Başkan Süleyman Çelebi, işverenlerin İş Yasası’nı oldu bitti halinde çıkarmak için gayret sarfettiğini belirterek, buna karşı başta DİSK olmak üzere 3 işçi konfederasyonunun büyük mücadele verdiğini söyledi.

12- Türk Günleri etkinlikleri çerçevesinde Cezayir’de bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmenyaptığı açıklamada, 2005 yılında Türkiye’nin ihracatını 50 milyar dolara yükseltmeyi ve bu yıl için40 milyar dolarlık bir ihracat hedeflediklerini söyledi.

13- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, Amerikan Fox News televizyonununolasıIrak harekatı ile ilgili sorularını yanıtladı. Büyükelçi Loğoğlu, ABD’nin neden Türkiye’ye finansal destekte bulunması gerektiği yönündeki bir soru üzerine “Bu sadece para meselesi değildir. Türk hükümetinin siyasi ve askeri değerlendirmeleri de bulunuyor. Türk halkının yüzde 95’i savaşa karşı. Kayıpların karşılanmasını talep etmemizin nedeni, Körfez Savaşı’nda, önemli ölçüde ekonomik zarara uğramamızdır” dedi.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Büyükelçi Thomas Weston, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’nın Rum Kesimi’nde yeni Rum lideri Tasos Papadopulos ile görüştü. Weston görüşme öncesi yaptığı açıklamada, ABD’nin Kıbrıs sorununun çözümünden yana olduğunu ve kritik günlerden geçildiğini, alınacak kararların ise Kıbrıs’ın geleceğini etkileyeceğini söyledi.

Weston daha sonraKKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile bir araya geldi.

15- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Alman ‘Der Spiegel’ dergisine yaptığı açıklamada, Irak’taki BM silah denetçileri için daha fazla zaman verilmesi gerektiğini belirterek, AB’nin gelecek hafta sonunda yapacağı zirvede Irak’a yönelik olası harekatın önlenmesi konusunda ortak bir strateji üzerinde anlaşma beklediğini söyledi.

16- ABD Başkanı George W. Bush,İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ile Teksas’ta bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Başkan Bush“Müttefiklerimiz ve dostlarımızla çalışarak, gelecek haftanın başında açık ve basit ifadelerle Irak’ın 1441 Sayılı BM Güvenlik Konseyi kararına uymadığını belirten ek bir karar tasarısı sunacağız” dedi.

Aznar da “Kitle imha silahları ve terorizme karşı birlikte savaşmaya hazırız” dedi.

17- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Asya gezisine çıkmadan önce Alaska’daki Elmendorf Hava Üssü’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ile Türkiye arasındaki müzakerelerde bazı ilerlemeler kaydedildiğini, ancak henüz bir anlaşma sağlanmadığını söyledi.

23 ŞUBAT 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, TRT-2 televizyonunda yayınlanan ‘Televizyon Gazetesi’ adlı programda yaptığı konuşmada, Irak operasyonunda, hükümetin asker gönderme ve konuşlandırma ile ilgili tezkereleri yarın Meclis gündemine getirmesini beklediklerini ve milletvekillerinin özgür iradeyle tezkerelere oy vereceklerini söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, ABD ile sürdürülen Irak müzakerelerine ilişkin CNN Türktelevizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tüm isteklerini karşılayacak bir yanıtın henüz ellerine ulaşmadığını, bugün ve yarın herhangi bir uzlaşma beklemediklerini söyledi. Bakan Yakış, ABD ile sürdürülen görüşmelerde, paranın değil uzun vadeli getirilerin hesabını yaptıklarını belirterek “ABD’nin vereceği paranın 1 milyar dolar fazla veya az olması pek önemli değil, ancak tekstil kotasının kaldırılması bizim için uzun vadede çok karlı. Biz bunun hesabını yapıyoruz” dedi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ile birlikte partisinin Siirt’teki seçim çalışmalarına katılan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Irak sorununun barışçı yollarla çözümü için çabaların devam edeceğini, AB’yle ilişkilerin de iyi gittiğini belirterek “AB’ye girmeye hazırlanan Türkiye, Siirt seçimiyle Tayyip Erdoğan’ın önünün açılmasını bekliyor” dedi.

4- Elektrik faturalarında TRT’ye ayrılan yüzde 3.5’lik vergi oranının yüzde 2’ye düşürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- GP, 1. Olağan Büyük Kongresi’nde Cem Uzan yeniden genel başkanlığa seçildi.

6- Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı ile Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) tarafından düzenlenen “Türkiye’de Kamu Personel Rejiminin Yeniden Yapılandırılması Sempozyumu” sona erdi.

Toplantının ikinci gününde hükümetin kamu personel rejimi değişiklik planını değerlendiren Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, kamu hizmetlerinde yaşanan sorunların temelinde düşük ücretlerin olduğunu söyledi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise hükümeti, yapılacak değişikliklerde sosyal uzlaşma araması konusunda uyardı.

Kapanış konuşmasını yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de kamu personel rejimin yeniden yapılandırılması konusunda hükümetin nutuk atmadığını söyledi.

7- TRT Genel Müdürü Yücel Yener yaptığı açıklamada, son günlerde kuruma yöneltilen eleştirileri yanıtladı. TRT’nin çalışma ortamının ve hizmet niteliğinin farklılığı nedeniyle kamuda özgün bir örnek oluşturduğunu belirten Yener, bu yüzden kurumun kamudaki ortak mevzuata değil,hizmetine özel bir mevzuata tabi tutulması gerektiğini söyledi.

8-İstanbul’da yapılan ‘Uluslararası Barış Konferansı’nın son oturumunda, ‘İstanbul Çağrısı’ adı altında bir bildiri okundu. Barışı sürekli kılmanın, geniş kapsamlı bir mücadeleyle mümkün olabileceğine dikkat çekilen bildiride “Savaşı durdurmak için bütün dünyada 1 saatlik iş bırakılması ve TBMM’den savaşa geçit verilmemesi” talep edildi.

9- Kıbrıs için ‘son anlaşma tarihi olarak ortaya konan 28 Şubat’ öncesi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerde birçok konuyu ele alacaklarını belirterek, Ankara’nın, Yunanistan ve Kıbrıs’ı da kapsayan turunun ilk durağı olduğunu söyledi.

Çözüm için liderleri belirli alanlarda taviz vermeleri konusunda teşvik edeceğini belirten Annan, planın nasıl hayata geçirileceği ve Türkiye ile Yunanistan’ın bu çabaya nasıl destek vereceğini anlamaya çalışacağını söyledi.

10- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Cezayir’deki temaslarını tamamladıktan sonra açılmakta olan Moda Fuarı’na katılan Türk firmalarına destek vermekve çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla İngiltere’nin başkenti Londra’ya gitti.

11- Türkiye’den Yunanistan’a doğalgaz nakledilmesini öngören anlaşma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Yunanistan Kalkınma Bakanı Akis Çohacopulos tarafından Yunanistan’ın Selanik kentinde imzalandı.

Bakan Güler imza töreninde yaptığı konuşmada, söz konusu proje ile Yunanistan aracılığıyla Avrupa’nın da enerji ihtiyacının karşılanacağını söyledi. Bakan Güler “Şah Deniz Projesi, Avrupa’nın enerji ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan’ın Türkiye aracılığıyla Avrupa’ya elini uzatmasını sağlamaktadır” dedi.

12- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Azerbaycan Devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nda çoğunluğun, gelişmelerin kabul edilemez olduğu yönünde görüş bildirdiğini belirterek, Irak tezkeresinin ikinci kez TBMM’yegelebilmesi için öncelikle ABD’nin Türkiye’nin isteklerine olumlu yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

13- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’yi kamuoyunda ‘üst kurullar’ olarak adlandırılan, düzenleyici kurumlar konusunda uyardı. OECD raporunda, özerk kurumların yaygın bir politik açısı ile ‘malul’ olduğuna dikkati çekerken, Türkiye’nin düzenleyici kurumlarla ilgili entegre ve tutarlı çerçeve ortaya koyması gerektiği belirtildi.

14- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Sözcüsü Hoşyar Zebari Erbil’de düzenlediği basın toplantısında “Türk askerlerinin zorla Kuzey Irak’a girmeleri durumunda Kürtlerle aralarında kontrolsüz çatışmalar” olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

15- Irak Ulusal Denetim Komisyonu Başkanı Hüsam Muhammaed Emin başkent Bağdat’tadüzenlediği basın toplantısında, BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix tarafından yazılan, El Samud2 füzelerinin imha edilmesini istediği mektubu aldıklarını belirterek, talimatı incelediklerini, ancak henüz bu konuda bir karar vermediklerini söyledi.

16- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi ile başkent Tokyo’da yaptığı görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi’nin, 7 Mart’ta silah denetçileri tarafından hazırlanan raporun ardından ne yapılması gerektiğine karar vereceği beklentisinde olduğunu söyledi. Powell “Harekete geçme zamanıdır. Irak suçlu. Ciddi sonuçları olan noktaya ulaşıyoruz” dedi.

Powell daha sonra Çin’e gitti.

24ŞUBAT 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Adli Tıp Kurumu Yasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa’yı onayladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyon Başkanı Kayaalp Büyükataman ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, savaşa karşı gösterilecekasıl tepkilerinsavaş başladıktan sonra görüleceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, Büyükataman’dan Amerika’da yaşayan Türklerin bir bütün olmalarını ve ortak fikirler çerçevesinde birleşmelerinin sağlanmasını isteyerek “Türklere karşı olan lobilere verimli bir şekilde karşılık verelim. Türkiye’nin imajı barış ve sevgi olmalı” dedi.

3- Bakanlar Kurulu ABD askerlerinin Türk topraklarını kullanma ve transit geçişine izin vermesine olanak sağlayan tezkereyi görüşmek üzere Başbakan Abdullah Gül başkanlığındatoplandı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif Şener toplantıdan sonra yaptığı açıklamada “Mutabakatın sağlanmamasına karşın tezkerenin geciktirilmesi şu zeminde çok sağlıklı olmadığı için, tezkerenin bugün TBMM’ye gönderilmesine karar verilmiştir” dedi.

4- Kültür Bakanı Hüseyin Çelik düzenlediği basın toplantısında, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları’nda görevli 13 üyenin görevlerinden alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı da konuyla ilgili olarak Bakan Çelik’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

5- HADEP 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde yapılan seçimlerde genel başkanlığa Ahmet Turan Demir seçildi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,İzmirAtatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ‘AB İş Geliştirme Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, devletin yüzde 30 reel faizle borçlandığı bir ortamda, Küçük-Orta- Büyük İşletmelerin (KOBİ) kredi kaynağı bulmasının mümkün olmadığını belirterek “Dünyadaki rakipleri yüzde7-8 ile kaynak bulurken bizim işletmelerimiz yüzde 70-80 ile borçlanıyorlar. Bu adil rekabete uygun değildir” dedi.

7- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan,ASO meclis toplantısında çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu da toplantıda yaptığı açıklamada, hükümet olarak ne ekonomi ne de çalışma hayatında gerçek gündemden ayrılmayacaklarını belirterek “Yakınımızda sıcak gelişme devam etse de, bizim gerçek gündemimiz işsizlik, yoksulluk ve üretimdir” dedi.

8- ‘Irak’ta Savaşa Hayır Koordinasyonu’ tarafından Makine Mühendisleri Odası’ndadüzenlenen basın toplantısında, Koordinasyon Sözcüsü ve KESK Genel Başkanı Sami Evren yaptığı açıklamada, Türkiye’de savaşa hayır diyenlerin oranının yüzde 94 olduğunu belirterek “Halka Sor” kampanyası çerçevesinde toplanan savaş karşıtı imzaların 1 Mart’ta düzenlenecek mitingle TBMM’ye götürüleceğini söyledi.

9-Türkiye’de bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan,Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Abdullah Gül ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la 3. kez revize ettiği Kıbrıs planı ile ilgili görüşmelerde bulundu.

Erdoğan ile Annan görüşmenin ardındanortak bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan“Yeni planın birinci ve ikinci planlara göre daha fazla çözüm yüklü olduğunu biliyorum. Yeni Rum lideriyle de yeni süreç var. Temennim odur ki müzakereler beklediğimiz çözümü getirir ve mart ayında referandumlarla bu iş noktalanmış olur. Yeter ki taraflar masaya bu işi çözmek için otursunlar. Bunun olumlu netice vermemesi durumunda ise AB yolu kapanacaktır” dedi.

Annan ayrıca, CNN Türk televizyonunda yayınlanan bir programda 3. kez revize edilenKıbrısplanıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Annan “Birçok faktörün bir araya getirdiği çok eşsiz bir fırsat var, ben de bunu değerlendirip liderleri anlaşmaya teşvik etmek istiyorum” dedi.

Bu arada Türkiye’de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston ise Erdoğan’la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada “Yeni plan sizin pek çok koşulunuzu karşılıyor. ABD bunu destekliyor. Bu planı kabul etmezseniz büyük bir fırsatı kaçırırsınız” dedi.

10- Türkiye’de bulunan AP Kadın Hakları ve Eşit Fırsatlar Komitesi üyesi altı kadın parlamenter Konsey Başkanı Yunan Milletvekili Anna Karamano başkanlığında İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısında“Biz kadınlar olarak savaşlarda çocuklarla birlikte en çok acı çekenleriz. Dolayısıyla 21. yüzyılda sorunların hiçbir biçimde savaş ya da kuvvet kullanarak çözülmesini destekleyemeyiz, hele petrol için bir savaşa hayır diyoruz” dedi.

11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Abdullah Gül’ü telefonla aradı. Görüşmede, Irak’ın, BM Güvenlik Konseyi kararlarını uygulaması şartıyla, Irak sorununun barışçı biçimde çözülmesi yolunda taraflarca gerçekleştirilmekte olan diplomatik çabalar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

12- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer başkent Washington’dayaptığı açıklamada, Türkiye’de yabancı asker bulundurulmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresinin TBMM’ye sevk edilmesineilişkin kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek “Parlamentonun da karar vermesini bekliyoruz” dedi. Fleischerayrıca Türkiye’nin, BM Güvenlik Konseyi’nde oy hakkı bulunmamakla birlikte, Irak’ta “ön cephe” ülkelerinden biri olduğunu dasöyledi.

13- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis,Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Atina ve Lefkoşa çözüm konusundaki girişimlerini destekliyor. Buna karşılık kuzey tarafındaki tüm tepkilere rağmen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş uzlaşmaz tutumunu sürdürüyor. Müzakerelerde 30 Mart’a kadar çözüme ulaşmak çok zor, hatta imkansız” dedi.

Papadolulos ise yaptığı açıklamada “Türklerin bu tutumlarına son vermeleri halinde çözüm konusunda başarıya ulaşabiliriz” dedi.

14- Bağlantısızlar Hareketi zirve toplantısı Irak konusunu görüşmek üzere Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da 114 ülke temsilcisinin katılımıyla yapıldı. Malezya Başbakanı Mahathir Muhammedyaptığı konuşmada, terorizme karşı ABD liderliğindeki savaşın, beyaz olmayan milletlere baskı yapma kampanyasına dönüştüğünü belirti. Başbakan Muhammed güçlü ülkelerin 11 Eylül’den bu yana, sınırlara ve uluslararası kanunlara uymadıklarını belirterek “Bu artık terorizme karşı savaşım değildir. Bu, dünyayı yönetmek için girişilen bir savaştır” dedi.

15- Irak Ulusal Denetim Komisyonu Başkanı General Hüsam Muhammed EminEnformasyon Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix’in,Irak’ın El Samud füze programını yok edilmesi için verdiği talimatla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bu sorunu çözmek konusunda ciddiyiz. Blix’in füzelerin yok edilmesi konusunda verdiği talimat üzerinde çalışıyoruz. Bunun barışçı bir şekilde başkalarının, özellikle de Amerikalıların müdahalesi olmadan çözüleceğine inanıyoruz” dedi. Emin, füze programını yok etmenin Irak’ın savaş yeteneklerini etkileyeceğini, ancak Irak’ın savunmasının çok büyük bir darbe almayacağını belirtti.

16- Çin’in batısında yer alan Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde 258 kişinin öldüğü bildirildi.

25 ŞUBAT 2003

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye’de yabancı asker bulundurma ve yurt dışına Türk askeri gönderilmesine ilişkin tezkereyle ilgili Başbakan Abdullah Gül ile görüştü. Görüşmede Başbakan Gül, tezkerenin imzaya açıldığı Bakanlar Kurulu’nda eleştirilerin Kuzey Irak’ta oluşabilecek bir Kürt devleti noktasında birleştiğini, bu konuda bakanların ABD’den güvence alınmasını istediklerini,ayrıca tezkerenin uluslararası meşruiyet konusunda isekaygılar yaşandığını söyledi.

Orgeneral Özkök ise ABD’nin Türkiye’nin Kuzey Irak konusundaki kaygılarını bildiğini, buradaki herhangi bir oluşuma Türkiye’nin kesinlikle göz yummayacağını, bu çerçevede gereken önlemlerin alınacağını söyledi.

Orgeneral Özkök daha sonra kuvvet komutanlarıyla bir araya gelerek Irak’a ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,Türkiye’de yabancı asker bulundurma ve yurt dışına Türk askeri göndermeyi içeren tezkerenin,müzakereler tamamlanmadan Meclis’e sevk kararının alındığını belirterek, dünyada hiçbir ülkenin savaş ilanı anlamına gelen bir karar almadığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener,NTV televizyonunda katıldığı bir programda, ABD ile sürdürülen destek teklifine ilişkin görüşmelerde rakamlarda mutabakat olmadığını söyledi. Başbakan YardımcısıŞener, 2003 bütçesine ilişkin bir soru üzerine de, hükümetin hazırladığı bütçede faiz dışı fazlanın yüzde 6.5’in de üzerinde bulunduğunu, ancak IMF’nin ayrıntı sayılabilecek, kantitatif olarak ölçülemeyecek bazı noktalarda itirazları bulunduğunu belirtti.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 9 Mart Pazar günü Siirt’te yapılacak olan milletvekiliyenileme seçimine ilişkin kesin aday listesini Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme Genel Müdürlüğüne gönderdi.

5- Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner yaptığı açıklamada, olası Irak savaşının Türkiye’ye yansımalarından birinin de terör olacağını belirterek “Bölücü örgüt kendine göre bahaneler ileri sürerek yeniden eyleme başladı. Kendi yayın organlarında talimatlar veriyorlar. Molotofkokteyli atma olayları bunun bir parçası” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış yaptığı açıklamada, ABD ile sürdürülen müzakerelerde askeri ve siyasi konularda ilke mutabakatına varıldığını, çerçevenin nihaileşmesi noktasına gelindiğini, ekonomik konularda ise bir iki konunun hala çözümlenmediğini söyledi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yusuf Buluç, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Sözcüsü Hoşyar Zebari tarafından yapılan“Türk askerinin zorla Kuzey Irak’a girmeleri durumunda Kürtlerle aralarında kontrolsüz çatışmalar” olabileceği konusunda Türkiye’yi suçlayıcı sözleri üzerine yaptığı açıklamada “Kimsenin Türkiye’nin açıklıkla ortaya koyduğu politikasına yersiz tepkiler göstermek suretiyle bir tahrik havası oluşturma ve öncelikli konum sağlama uğraşına girmemesi gerekir” dedi. Buluç ayrıca, Irak halkının tüm kesimlerine dostça yaklaşıldığı, Türkiye’nin bölgeye ilişkin gizli bir gündemi bulunmadığını belirtti.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Zaman gazetesinin bakanlığının çalışmalarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler,İzmir’de Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada“Enerji alanında devletin elinde sadece iletim hatları kalacak. Alan satan, serbest, özel sektör olacak. Elektrik, doğalgaz ve petrolde de böyle olacak. 3 Mart’tan itibaren enerjide yeni süreç başlayacak” dedi.

10- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bir kez daha görüşülmek üzere Meclis’e gönderilen Vergi Barış Kanunu, TBMM Genel Kurulu’nda aynen kabul edildi.

11- Kızılay Genel BaşkanıErtan Gönen, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye-Irak sınırında 50 bin kişilik mülteci akınını karşılayabilecek malzeme stoku yaptıklarını söyledi.

12- Yabancı Sermaye Derneği (YASED) başkanlığına Şaban Erdikler seçildi.

13- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer, Türkiye’nin AB süreci, Irak ve Kıbrıs konularını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

14- Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi olarak Eric Edelman’ın atandığı bildirildi.

15- ABOrtak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan Genel İşler Konseyi toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, Irak’la ilgili bir soru üzerine Irak konusunda ortak bir zemin bulmak için çok çaba sarf ettiklerini, ancak bunu başaramadıklarını söyledi.

16- Türkiye’deki temaslarının ardından Yunanistan’a giden BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile başkent Atina’da bir araya geldi. Annan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta çözüm halinde tüm Ada’nın AB üyesi olacağını belirterek, bu gelişmenin yalnızca Kıbrıslı Rum ve Türkler değil, AB, bölge ülkeleri ve Türk-Yunan ilişkileri için de olumlu olacağını söyledi.

17- Irak Türkmen Cephesi Washington Temsilcisi Orhan Ketene, Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi tarafından ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD’nin son anlaşmalarından rahatsız olan Kürt liderlerinin provokasyonlarla bir Türkmen-Kürt çatışması çıkarıp,bunu Türk ordusunun bölgeye girmesi aleyhine gerekçe olarak göstermesinden endişe duyduklarını belirtti.

18- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Politbüro üyesi Sami Abdurrahman Fransız Haber Ajansı AFP’ye verdiği demeçte, Türkiye’ye kıyasla Irak’tan ‘daha küçük bir tehdit’ algıladıklarını belirterek “Şimdiye kadar bizi hiç kimse silahsızlandıramadı, bundan sonra da kimse silahsızlandıramaz” dedi.

Öte yandan Erbil’deki bölge parlamentosunda kabul edilen bildiride, ABD’nin Irak’a müdahalesi halinde Türk askerlerinin bölgeye girişinin engellenmesi için ABD’ye çağrıda bulunuldu.

19- İngiltere’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lord David Hannay KKTC’deki koalisyon hükümetinin ortağı Ulusal Birlik Partisi’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla Kıbrıs’taki İngiliz üslerinin yüzde 45’lik bölümünü yeni Kıbrıs devletine iade edeceklerini söyledi.

26 ŞUBAT 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Vergi Barışı Kanunu’nu onayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı DenizBaykal’ı ziyaret ederek Irak’la ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Başkan Arınç görüşme öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümet tarafından TBMM’ye sevk edilen yurt dışına asker gönderme ve asker kabul etme tezkeresine karşı olduğunu söyledi.

Baykal ise Türkiye’nin Kuzey Irak’aaskere göndermesinin ABD’nin işgal planının bir parçası olmadığını ve önlem almak için mutlaka asker göndermesi gerektiğini belirtti.

3- YargıtayCumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu “Konrad Adenauer Vakfı’ndan maddi çıkar sağladığı” iddiasıylaANAP hakkında soruşturma başlattı. Kanadoğlu, soruşturmayıİçişleri Bakanlığı’nın bu yöndeki raporu üzerine başlattığını açıkladı.

4- Devlet Bakanı Ali Babacan Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, olası Irak savaşında Türkiye’ninekonomik kayıplarının karşılanması için verilecek kredinin, 2004 yılına kadar IMF ile karşılıklı görüş birliği içinde kullanılacağını, 2004’ten sonraIMF gözetimine gerek kalmayacağını, bu noktada ABD’ye yeni bir teklif ilettiklerini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış partisinin Meclis grup toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. TBMM’detezkerenin ayrı ayrı oylanması ve yabancı askerlerin Türkiye’de konuşlandırılmasının reddedilmesi halindeABDile ilişkilerin sona ermeyeceğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin, 26 Şubat itibarıyla Irak’ın içinde bulunduğu olağanüstü durum nedeniyle Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin faaliyetlerini geçici olarak durdurduğunu, ancak diplomatik ilişkilerin sürdüğünü bildirdi.

7- Çekle ödemeleri yeniden düzenleyen ve karşılıksız çekte hapis cezasınısuçun tekrarı esasına bağlayan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

8- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen, 9 Mart Pazar günü Siirt’te yapılacak olan milletvekili yenileme seçimine ilişkin kesin aday listesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk televizyonundakatıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.Erdoğan, ABD’yle her konuda mutabakat sağlanmadığını, ancakhükümetin‘müzakereleri tamamladığı’ için tezkereyi Meclis’e sevk ettiğini söyledi.Erdoğan “ABD ile mutabık kalamadığımız noktalar da var ama bunları da sineye çekmek durumundayız” dedi.

10- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti,İstanbul Sanayi Odası (İSO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada, dışşokların enflasyon ve büyüme önünde risk oluşturduğunu belirterek, büyüme beklentisinin belli bir noktada olduğunu, ancak yukarıya doğru hareket etmediğini söyledi.

İSO Başkanı Tanıl Küçük iseMerkez Bankası’nın ne kadar kararlı olursa olsun, enflasyonla mücadelede tek başına başarılı olmasının mümkün olmadığını belirtti.

11- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile Çukurova Grubu arasında imzalanan protokol kapsamında,Pamukbank ve bazı iştiraklerinin sahip olduğu Yapı Kredi Bankası ile Turkcell hisselerinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrine karar verildiği açıklandı.

12- İstanbul 3 No’lu DGM’degörülen davada,gazeteci yazar Onat Kutlar ile arkeolog Yasemin Cebenoyan’ınyaşamlarını yitirdiği eylem de dahil çok sayıda bombalama eyleminiterör örgütü PKK adına gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan 20 sanıktan 3’ü, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

13- Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu’nun (ESDK)3. toplantısı Devlet Bakanı Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve Gümrük Müsteşarı Nevzat Saygılıoğlu’nun katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde(TOBB) gerçekleştirildi.

Toplantının ardından açıklamada bulunan Bakan Coşkun, iş dünyasının kalbi ile hükümet ve bürokratlarınkalbinin sorunlar karşısında aynı attığını belirtti ve bu anlayışın sürmesi halinde aşılmayacak hiçbir sorun olmayacağını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hisarcıklıoğlu isetoplantıda uzlaşmaya varılan konuları açıkladı. İlave istihdamın üzerindeki yüklerin azaltılması konusunda mutabakat sağlandığını belirten Hisarcıklıoğlu, 1567 Sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu çerçevesinde kambiyo rejimine esneklik sağlayan 1989 tarihli 32 Sayılı Kararın yerine de 33 Sayılı yeni Kararın çıkarılması konusunda da mutabakat sağlandığını söyledi.

14- Irak’ınAnkara Büyükelçisi Talip Abid Salih Duleymi düzenlediği basın toplantısında, tezkerenin TBMM’de kabul edilmesinin Türkiye’nin savaşa katılacağı anlamına geldiğini bildirdi. Türk askerlerininbağımsız Kürt devletini engelleme için dahi olsa Kuzey Irak’a girmesi halinde bunu ‘saldırı’ olarak değerlendireceklerini belirten Salih, Türk askerlerine‘işgalci kuvvet’ nitelemesi yapacaklarını söyledi.

15- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi(GKRY) lideri Tasos Papadopulos ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la ayrı ayrı görüşerek revize edilmiş üçüncü belgesini taraflara sundu.

16- Iraklı muhalifler toplantısı Kuzey Irak’ın Selahaddin kentinde başladı. Toplantının açılışında konuşanIrak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, ABD’den bir bölge ülkesinin müdahalesine engel olmasını istediklerini belirtti.

ABD Başkanı George W. Bush’unIrak Danışmanı Zalmay HalilzadiseABD’ningörevlerini tamamladıktan sonraIrak’ta kalmayacaklarını ve ülkeyi Irak halkına bırakacaklarını söyledi.

17- Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan Rus Vremya Novostiyegazetesine verdiği demeçte, olası bir savaşta Türkiye ve Kuveyt başta olmak üzere, AB’ye yardım edecek komşu ülkelerin vurulması ihtimalinin sorulması üzerine “ABD’ye yardım eden herkes onların suç ortağı olarak algılanacak” dedi.

27 ŞUBAT 2003

1- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında, tezkere ve olası Irak savaşı ile ilgili Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in görüşlerini aktardı.

İldem, Cumhurbaşkanı Sezer’in, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı askerlerin kabulüne ilişkin hükümet tezkeresinin görüşüleceği oturumun, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrasına ertelenmesi yönünde bir istemi olmadığını bildirdi.

2- Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer’in Başbakan Abdullah Gül’ü telefonla aradığı ve Irak sorunu ile ilgili gelinen son durum hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi. Açıklamada ayrıca Başbakan Gül’ün Fischer’e BM Güvenlik Konseyi’ne Türkiye’nin katkı yapmak istediğini söylediği belirtilirken, Fischer’in de Alman vakıflarıyla ilgili davayı sorduğu kaydedildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, olası Irak savaşı ile ilgili olarak “Bu savaşı kazansak da kaybetsek de başımızı dik tutamayız. Bu, Türkiye’ye dayatılan bir savaştır” dedi.

Toplantıda ayrıca, ABD askerlerinin Türkiye’de bulundurulması ve Türk askerinin yurt dışına gönderilmesine ilişkin tezkereye “hayır” demek için grup kararı alındı.

4- “Vergi Barışı Kanunu”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, imalat sanayii firmalarını bir araya getiren WIN Fuarlarının açılışının ardından “Türkiye’de Girişimcilik” raporunun tanıtımında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özilhan, ABD yardımının hibe yerine uzun vadeli ve düşük faizli kredi şeklinde kullanılmasının Türkiye açısından daha yararlı olacağını belirterek, yardımın iyi kullanıldığı takdirde Türkiye’ye nefes aldıracağını ve zararları karşılayacağına inandığını söyledi.

6- İstanbul’da oynanan UEFA Kupası 4. tur rövanş maçında Beşiktaş Futbol Takımı,Çek Cumhuriyeti’nin Slavia Prag Takımı’nı4- 2 yenerek çeyrek finale yükseldi.

7- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi eski lideri Glafkos Klerides ve yeni lideri Tasos Papadopulos ile bir araya geldi.

Görüşmeden sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Denktaş, tarafların fikir beyanında bulunmadıklarını, sadece 3. belge konusunda kısa bir değerlendirme yapıldığını söyledi. Annan’ın “Çözüm için bu son şans” dediğini belirten Cumhurbaşkanı Denktaş “Genel Sekreter, kapsamlı çözüm belgesinde ikinci kez tadilat olduğunu, bunun kabul edilmesi ve 30 Mart’ta referanduma gidilmesi gerektiğini söyledi. Buna hazır mıyız değil miyiz, planı kabul ediyor muyuz gibi kararları 10 gün içinde vermemizi istiyor” dedi.

8- Iraklı muhaliflerin Selahaddin kentinde yapılan toplantısının ikinci gününde konuşan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, bağımsız, demokrat ve federalbir Irak istediklerini, ancak bağımsız bir Kürt devleti kurmaktan yana olmadıklarını sürekli dile getirdiklerini söyledi.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi Sözcüsü Hoşyar Zebari ise muhaliflerin tümünün, herhangi bir gücün bölgeye müdahalesini istemediklerini belirtti.

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Konseyi Üyesi Aydın Bayatlı da Iraklı Türkmenlerin bölgede asli unsur olduğunu belirterek “Türkmenler göz ardı edilirse barış gelmez, başarıya ulaşılmaz” dedi.

9-ABD-İngiltere - İspanya tasarısının ele alındığı BM Güvenlik Konseyi’nde, üye ülkelerin çoğunluğu Irak’ın barışçı yollardan silahsızlandırılmasından yana tavır belirlendi.

Konsey üyelerinin 2 tasarıya ilişkin ilk değerlendirmesini yaptığı toplantıda, Rusya, Fransa ve Almanya tarafından sunulandenetimlerin daha da sıkılaştırılması ve 4 ay sürmesi yönündeki önerisi ele alındı.Toplantı bitiminde ise İngiltere dışında kalan ülkelerin daimi temsilcileri “Savaş zamanının gelmediğine inandıklarını ve Irak’ın silahsızlandırılmasının barışçı yollardan yapılması gerektiği” görüşünübelirttiler.

10- ABD Başkanı George W. Bush, dün ‘American Enterprise Institute’ adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, terorizmi bırakan, yeni liderlerden oluşan, tam demokratik bir Filistin devletinin kurulduğunu görmek istediğini söyledi. Başkan Bush, işgal topraklarında İsrail yerleşiminin de sona ermesi gerektiğini, Arap ülkelerin terorizme karşı çıkıp, demokratik Filistin’i destekleyip İsrail ile barış içinde yaşamasını arzuladığını ve Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle Ortadoğu’ya barış ve huzur geleceğini “tam demokratik” bir Filistin devleti kurulmasının önünün açılacağını söyledi.

11- Irak yönetiminin, elindeki “Simud-2” füzelerini imha etmesini isteyen BM Güvenlik Konseyi’nin talebini ilke olarak kabul ettiği bildirildi.

28 ŞUBAT 2003

1- Türkiye’deki Alman vakıfları hakkında DGM’de süren davaya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Başbakan Abdullah Gül “Bu vakıflar, ‘Türkiye-Almanya’ ve ‘Türkiye-AB’ ilişkilerinin geliştirilmesi ve iki ülke halkları arasında anlayışın pekiştirilmesine katkıda bulunuyor. İki ülke ilişkileri bu gibi gelişmelerden etkilenmez. Alman yönetimi ve halkına Türk adaletine güvenmeleri ve dava sonucunu beklemeleri çağrısını yineliyor, davanın süratle ve adil sonuçlanması dileğinde bulunuyorum” dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.

Toplantıdan sonra MGK Genel Sekreterliği’nce yapılan açıklamada “ABD’nin Irak’a olası askeri müdahalesi konusunda, ABD ile yapılan müzakerelerde ulaşılan sonuçların” değerlendirildiği,ayrıcaBM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Kıbrıs’ta taraflarasunduğu yeni plan konusunda da “Kıbrıs’ta takvim baskısı kabul edilemez” sonucuna ulaşıldığı ve Kuzey Irak’taki muhalif grupların Türkiye’yi hedef alan çıkışları ile PKK-KADEK hareketliliğine karşı alınacak önlemlerin gözden geçirildiği bildirildi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bakanlığının 100 gününü değerlendirdiği toplantıda, güncel konulara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen “İş Yasa Taslağı” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, yasa ile çalışma hayatında kalıcı bir barışı sağlama arzusunda olduğunu belirterek “Hükümet olarak sosyal diyaloglara önem vermekteyiz. En kısa zamanda iş yasa taslağımızı Başbakanlığa ve parlamentoya sunma imkanı buluruz. Burada yapılan toplantı bize yön verecek sonuçlar çıkaracaktır” dedi.

5- İstanbul’da düzenlenen “TÜSİAD ve Boğaziçi Üniversitesi Dış Politika Forumu-Irak Krizi: Askeri Müdahale ve Siyasi Gelecek” konulu konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, her savaş gibi bu savaşın da içerdiği belirsizliklerin Türkiye’yi kaygılandırdığını söyledi. Savaşın her durumda çıkacağını belirten Özilhan “Türkiye, kendi çıkarları doğrultusunda istemediği gelişmelerle karşılaşmamak için asker konuşlandırma ve asker sevk etme kararını almak zorundadır” dedi.

6- Ankara 1 No’lu DGM, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce (AİHM) alınan kesinleşmiş kararlarına yargı yolunu açan yasa kapsamında eski DEP milletvekillerinden Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak’ın yeniden yargılanma istemini kabul etti.

7- KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Cumhurbaşkanı Rauf DenktaşveGüneyKıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos ile görüşmesindensonra yaptığı açıklamada“Liderlerden 10 Mart’ta Hollanda’nın Lahey kentine hazırlanmış bir şekildegitmelerinive olasıbir kuruluşanlaşması için30 Mart’ta eşzamanlı ayrı ayrı bir referanduma gidileceği yönündeki taahhüt belgesini imzalamalarını, imzalamayacaklarsa bunu söylemelerini istedim” dedi.

8- ABD Başkanı George W. Bush, USA Today gazetesine verdiği demeçte, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in silahsızlanması ve bunun için zorlanması gerektiğini söyledi.

9- ABD Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi’nde konuşan Savunma Bakan YardımcısıPaul Wolfowitz, Irak’ta rejim değişikliğinin uzun dönemde Türkiye’ye de büyük yarar sağlayacağını belirterek “Türkiye bize yardım ederse, kendine de yardım etmiş olacak “ dedi.

10- Pakistan’ın Karaçi kentinde ABD Konsolosluğu’na yapılan saldırıda 3 polisin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106