23.9.2002
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 2002

 

 

 

1 EYLÜL 2002

 

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, insanların ve uygarlıkların yaşamlarını geliştirerek sürdürmesinin, ancak barış ortamında sağlanacağını, insan haklarına en duyarlı yönetim biçimi olan demokrasinin her koşulda korunması gerektiğini belirtti. 

Ayrıca TBMM Başkanı Ömer İzgi, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de birer mesaj yayımladı.

 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’ne katılmak üzere Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentine gitmeden önce Esenboğa Hava Limanı’nda seçimin ertelenmesi çalışmaları konusu ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada “Yalnızca şunu söyleyebilirim, TBMM’nin saygınlığının korumasını herkesten önce Meclis üyelerinden bekliyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca Başbakan Bülent Ecevit’in bir süre önce dile getirdiği AKP ve HADEP’in rejim için tehlike oluşturabileceği endişesine katılmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, zirvenin,  sürdürülebilir kalkınma konusunda imzalanan uluslararası sözleşmelerin uygulanmasına ilişkin değerlendirmeler yapılması için iyi bir fırsat olduğunu belirtti. 

 

3- Başbakan Bülent Ecevit, partisi tarafından  Tekirdağ’da düzenlenen açık hava toplantısına gitmeden önce  Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere memur maaşları, AB ile ilişkiler ve güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.  

 

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile bir araya geldi. Çiller görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada,  olağanüstü yararlı bir toplantı yaptıklarını Demirel’in  engin ve köklü tecrübesini siyasette kullanacaklarını söyledi.

           

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, fındık taban fiyatı  ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, fındık tabanında yaşanan problemlerin 30 yılın problemi olduğunu ve çözümünün 3,5 yıl önce Başbakanlığa götürüldüğünü söyledi. Bakan Gökalp “Tarım 30 yıldır parçalanmış. Hububat, pancar, çay, tütün her biri başka yerde. Parçalı oluşun zararını, sıkıntısını çekiyoruz. Eğer bunlar bir bütün halinde olsaydı bu sorunlar yaşanmazdı” dedi.

 

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda yayınlanan  ‘Kafe Siyaset’ adlı programda, seçim  konularıyla ilgili soruları yanıtladı.

 

7- DTP Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar, Sabah gazetesine  seçim  konusu ile ilgili  açıklamalarda bulundu. 

 

8- Gazeteci Sofu Tuğrul yaşamını yitirdi

 

9- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKBY) lideri Celal Talabani, ABD’nin olası Irak saldırısı ile ilgili olarak Zaman gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

 

 

10- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği İran’ın başkenti Tahran’da, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Arif, Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ve ardından Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile ayrı ayrı görüştü.

           

Başbakan Yardımcısı  Gürel, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Harrazi ile  İran ve Türkiye arasındaki ikili ilişkiler ve bölgesel konuları ele aldıklarını belirterek, ziyaretinin Türkiye-İran ilişkileri üzerinde önemli bir aşama olacağını söyledi.  Daha sonra gazetecilerin ABD’nin Irak’a yönelik olası harekatına ilişkin sorusunu yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Gürel, Türkiye’nin, uluslararası sorunlarda barışçı çözümden yana olduğunu ve toprak bütünlüğünü savunduğunu belirtti.

           

Harrazi ise  Irak ile İran-Irak savaşından kalan bütün sorunları çözmek ve iki komşu ülke olarak bir arada yaşamak istediklerini belirterek “İran yönetimi, Irak’a askeri müdahaleden yana değildir” dedi.  

           

Görüşmede, Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ve İran Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü (IPIS) arasında da ‘İşbirliği Anlayış Muhtırası’ imzalandı.

 

11- Güney Afrika’nın  Johannesburg kentinde düzenlenen BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde,  çokuluslu şirketlerin yöneticilerin ve siyasi liderlerin katıldığı toplantıda yoksulluğu azaltmak ve çevreyi korumak için şirketlerin yapabilecekleri konusu ele alındı.

AB Dönem Başkanı Danimarka’nın Başbakanı Anders Fogh Rasmussen  toplantıda yaptığı konuşmada, gelişmiş dünyanın ‘piyasalara erişim olanağı sağlayarak’ yoksullara yardım etmesi gerektiğini söyledi. 

Toplantıya katılan Kanada Başbakanı Jean Chretien  ise  dünyanın geleceğini güvenceye almak için iş dünyası, hükümetler ve sivil toplum örgütleri arasında bir “ortaklık” kurulması gerektiğini belirtti.    

 

 

2 EYLÜL 2002

 

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul’da başlayan CeBIT Bilişim Eurasia Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı’nın açılış resepsiyonunda yaptığı konuşmada, teknoloji ve bilgi üreten ülke yerine tüketen ülke olmaktan kurtulamadığımızı, bilişim alanında sürekliliği sağlayacak politikaların olmadığını belirterek “Bilişim bu ülkenin, çocuklarımızın geleceğidir. Ancak bilişim sayesinde devlet etkin ve verimli hale gelir” dedi.

           

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen ‘Türkiye Ekonomisinin Dünü, Bugünü, Vizyonu’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, memur sendikalarına önerilen 75 milyon liralık artış rakamının, bu yıl için 300 trilyon, gelecek yılın ücretlerinde ise toplamda 1 katrilyon liralık bir maliyeti olduğunu belirterek “Hazineyi zora sokacak hiçbir şey yapılamaz. Zora sokacak iş yaptığımız zaman   faizlerin yükselmesi, IMF ile anlaşmalardaki para akışının durması anlamına gelir” dedi.        

 

3- İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş başkanlığında 18 ilin valisi, il jandarma komutanları ve il emniyet müdürleri seçim önlemlerini görüşmek üzere bir toplantı yaptı.

Bakan Ecemiş toplantının açılışında yaptığı konuşmada, tarafsız İçişleri Bakanı olarak Ankara, İzmir, İstanbul, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon ve Adana’da seçim güvenliği için toplantılar yapılmasına karar verdiğini, bu kapsamda ilk toplantıyı da Ankara’da gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ayrıca Bakan Ecemiş, toplantıda seçimlerin güven ortamında gerçekleşebilmesi için alınacak önlemleri içeren bir genelge  yayımladı.

 

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye gazetesine gündemdeki seçim konuları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Araştırma Grubu tarafından ağustos ayı basın raporu açıklandı. Raporda, basın çalışanlarının da “iş güvencesi” kapsamına alınması gerektiği kaydedildi. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in AB Uyum Yasası konusunda Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğu anımsatılarak, yeni RTÜK Yasası’yla, radyo ve televizyonlar için öngörülen para cezaları tutarıyla ilgili hükmün iptalini istediği belirtildi. 

           

6- ANAP Sakarya Milletvekili Ersin Taranoğlu partisinden istifa etti.

 

7- Türkiye’de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi.

Talabani yaptığı açıklamada, ABD’nin Irak operasyonu konusunda kararlı göründüğünü, Iraklı muhalifler için düzenli olarak konferanslar yapılacağını belirtti. Kuzey Irak’ta yeni bir hükümet kurulması konusu ile ilgili olarak da Iraklı muhaliflerin bunu tartışacağını belirten Talabani, Bağdat’ı devirmek için Türkiye, ABD, İngiltere ve Iraklı muhalifler olarak yeterli güce sahip olunduğunu, Türkiye’den direkt bir talepte bulunmadıklarını da söyledi.  

 

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Güney  Afrika Cumhuriyeti’nin  Johannesburg kentinde  devam eden BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi sırasında AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi’yle görüştü.

           

Cumhurbaşkanı Sezer görüşmede, AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Gunter Verhuegen’in Türkiye’ye müzakere takvimi verilmeyeceği ile ilgili yaptığı açıklamasında, Türkiye’nin, AB üyeliği iradesini güçlü adımlarla gösterdiğini belirterek “Ancak sizin içinizde de adaylığımıza karşı sesler çıkıyor. Komisyon üyelerinden biri 15 ülke adına karar verebiliyor” dedi.

           

Prodi ise Türkiye’nin adımlarını olumlu değerlendirdiklerini belirterek “Tutumumuzda bir değişiklik yok, uygulamadaki adımları görmeliyiz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Sezer, gün içinde Hırvatistan, Romanya ve Makedonya devlet başkanları ile bir araya geldi.

           

Cumhurbaşkanı Sezer toplantının ilk gününde yaptığı konuşmada “Bin yıl  Bildirisi’nde yer alan yüklenim ve gereksinimler bugün de geçerlidir. Bin yıl Bildirisi’ni kabul eden ülkeler olarak, bu belgedeki ereklere ulaşma yönündeki çabalarımızı kesintisiz sürdürmeliyiz. Eğer bu erekler yönünde kararlı adımlar atamazsak, dünyada, varlıklı uluslar ile yokluk ve yoksulluk içindeki uluslar arasındaki uçurumun kapatılmasını ve gelecek kuşakların yaşanabilir bir çevreye kavuşmalarını sağlayamayız” dedi.

           

Zirvenin açılış konuşmasını yapan BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise  dünyanın geleceğinin yalnızca hükümetlerin sorunu olamayacağını, özel sektöre de iş düştüğünü  “özel sektör olmadan sürdürülebilir kalkınmanın yalnızca uzak bir rüya olacağını” belirterek “Biz şirketlerin olağan faaliyetlerinden farklı bir şey yapmalarını istemiyoruz, olağan faaliyetleri farklı bir şekilde gerçekleştirmelerini istiyoruz” dedi.

       

9- Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri başkent Moskova’da bir araya geldi. 

           

İvanov ve Sabri düzenledikleri ortak basın toplantısında “Irak’ın, ABD’nin ulusal çıkarlarına karşı tehdit oluşturabileceğine dair elle tutulabilir bir gerekçe yok. ABD’nin açıklamaları siyasi amaçlı. Irak sorununa, ancak siyasi yollarla çözüm bulunabilir” dedi. 

           

Sabri de çözümün, BM Güvenlik Konseyi kararları ile uluslararası hukuk temelinde olması gerektiğini belirtti.

 

10- Güney Kore’de meydana gelen sel felaketinde 88 kişinin öldüğü bildirildi.            

 

 

3 EYLÜL 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlayan Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı’nın (CeBIT Eurasia Bilişim 2002) açılışını yaptı. Başbakan Ecevit, bilime bilgiye ve Ar-Ge’ye verilen önem arttıkça Türkiye’nin AB üyeliğinin de çabuklaşacağını belirterek “Biz artık AB’ye tam üyeliğin gerektirdiği bütün koşulları yerine getirdik. Bazı konularda daha da ilerisine geçilmiştir. Onun için artık AB’nin kapıları tam üyeliğimize açılma aşamasına gelmiştir” dedi.

           

Fuara Ulaştırma Bakanı Naci Kınacıoğlu, Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, DSP Grup Başkan Vekili Emrehan Halıcı’nın yanı sıra çok sayıda bakan ve milletvekili katıldı.

           

2- Bakanlar Kurulu’nca AB reformlarını yaşama geçirecek düzenlemeleri yapmak amacıyla oluşturulan komisyon ilk toplantısını yaptı. Devlet Bakanı Ali Doğan, Adalet Bakanı Aysel Çelikel, İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş ve Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin’den oluşan komisyon toplantısında, anadilde öğretim ve yayın ile azınlık vakıflarının mal edinmelerine ilişkin çalışmalar değerlendirildi.

           

Bakan Doğan toplantının ardından yaptığı açıklamada, AB’nin, reformların uygulamaya geçirilmesini çok önemli bulduğunu belirterek “Bu Türkiye’ye dönük bir uygulama değildir. 1995 Madrid Zirvesi’nde alınan karar uyarınca, uygulama da Kopenhag ölçütleri içerisinde sayılmaktadır” dedi.  

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, seçim barajının düşürülmesinin mümkün olmadığını söyledi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bahçeli, seçim barajının  düşürülmesiyle ilgili bir soru üzerine “Sürekli toplumu meşgul eden, siyasi partilerin çalışma hızını kesmeye çalışan gayretlerden uzak kalmak lazım” dedi.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, CNN Türk televizyonunda katıldığı programda, partisinin ekonomi programı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, öncelikli iki hedeflerinin AB ile aralanmış olan kapının olabildiğince açılması ve yeni reform düzenlemeleri olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye’nin AB ile bütünleşmesinin Türkiye’nin ekonomik geleceğinin yeni bir perspektife kavuşması anlamına geldiğini belirterek, bunun hem yabancı sermayenin Türkiye’ye gelmesi hem de reformların yapılması için gerekli olduğunu belirtti.

 

5- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, İstanbul’da Bilişim Zirvesi kapsamında ‘Türkiye Bilişim Vakfı’ tarafından düzenlenen “e-Avrupa’ya Doğru Türkiye” konulu toplantıya katıldı.

Türkiye’de bilişimin henüz istenilen düzeyde olmadığını belirten Bakan Karakoyunlu “Türkiye’de bilişim konusunda yeterli derecede politika tespitleri olmadığını ve insanların bilişim fırsatlarını değerlendirebilmesinde Türk eğitim seviyesinin istenilen düzeyde olmadığını görüyoruz” dedi.

 

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, Devlet Malzeme Ofisi’nde  (DMO)  ekonomi muhabirleriyle bir araya geldi. Bakan Oral,  ekim ayında Meclis’e yeni vergi teklifi sunulacağını, yeni yıldan itibaren ‘Mali Milat’ uygulamasına geçileceğini ve enflasyon muhasebesinin de vergi sistemine dahil edileceğini söyledi.

Ayrıca Bakan Oral, memur maaşlarında yapılacak seyyanen iyileştirmeden 1 milyon 355 bin emeklinin de yararlanacağını belirterek, memurlara yapılacak brüt 75 milyon liralık artışın bütçeye 300 trilyon liralık bir ek ödeme ile gerçekleştirileceğini ifade etti.

 

7- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, Kürtçe ile diğer dil ve lehçelerde açılacak özel kurslara ilişkin yönetmelik taslağının hazır olduğunu belirterek, özel sektörce açılacak kurslarda bakanlığın kılık kıyafet genelgesinin geçerli olduğunu söyledi. 

 

8- İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlayan Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı (CeBIT Eurasia Bilişim 2002) kapsamında düzenlenen ‘Telekom Forumu’ konulu toplantıda konuşan Ulaştırma Bakanı Naci Kınacıoğlu, Türk Telekom’un tekeline bırakılan hizmetlerde pazarın genişlemesi ve tüketici refahının artmasının, ancak tekel haklarının sona ermesi ve serbestleşmenin sağlanmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

 

9- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Dünya Ticaret Merkezleri Birliği ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi işbirliğiyle düzenlenen ‘Ticaret ve Kültür Arasındaki Köprü: Turizm’ konulu seminerde yaptığı konuşmada, Ortadoğu ülkelerine 1 Eylül 2002’den itibaren vize uygulanmaya başlanmasının yanlış olduğunu, vize uygulaması ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına yazı yazdığını ve bu kararın geri alınması için Bakanlar Kurulu toplantısında çaba sarf edeceğini söyledi. Bakan Taşar “Bu, Türk turizmi açısından yanlış bir karar olur. Öncelikle yakın mesafelerdeki insanları Türkiye’ye çekmemiz lazım” dedi.

 

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile görüştü.

Talabani görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, Erdoğan’a Washington temasları hakkında bilgi vereceğini ve Erdoğan’ın Kuzey Irak’a ilişkin fikirlerini alacağını söyledi. 

 

11- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlediği toplantıda ihracatçıların sorularını yanıtladı. Cem, teknolojik gelişim, bilgi ve iletişim çağında toplumların yeni bir siyaset anlayışı oluşturduğunu belirterek, ülkelerin artık kolektif olarak yönetildiğini, bu ortamda Türkiye’nin ekonomisinin, ihracatının siyasi irade istediğini söyledi.

 

12- DİE tarafından yapılan açıklamaya göre, ağustos ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2.2, Toptan Eşya Fiyat Endeksi’nin (TEFE) yüzde 2.1 olarak gerçekleşti.

 

13- YTP Mardin Milletvekili Mustafa Kemal Tuğmaner ile  ANAP Batman Milletvekili Burhan İsen partilerinden istifa etti.

 

14- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi için gittiği Güney Afrika’nın Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir görüşme yaptı.

Görüşmeye ilişkin bilgi veren Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem, Cumhurbaşkanı Sezer’in, Annan’a Irak’a yönelik bir operasyonda en fazla etkilenecek ülkenin Türkiye olacağını belirttiğini “Bu açıdan operasyondan ziyade BM kararlarının uygulanması üzerine odaklanmayı daha yararlı görüyoruz” dediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Sezer, ayrıca Moğolistan Devlet Başkanı Natsagün Bagabandi, Afganistan Devlet Başkan Yardımcısı Emih Arsala, Finlandiya Devlet Başkanı Talia Hallonen ve Makedonya Devlet Başkanı Boris Trajkovski ile bir araya geldi.

 

15- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem’in verdiği bilgiye göre, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı  Yorgo Papandreu, bu yıl sonunda Kopenhag’da yapılacak zirvede, Türkiye’nin AB yolundaki cesaretini kıracak bir karar alınmaması gerektiğini belirterek, görüştüğü AB’li muhataplarına da aynı şeyi söylediğini bildirdi.

 

16- Resmi temaslarda bulunmak üzere Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel Avrupa Parlamentosu Başkanı Pat Cox, Avrupa Birleşik Solu Grup Başkanı Francis Wurtz ve Yeşiller Grubu Başkanı Daniel Cohn Bendit ile ayrı ayrı görüştü. Bakan Gürel, Kopenhag’da takvim verilmemesi halinde Türkiye-AB ilişkilerinin olumsuz etkileneceğini söyledi.

Avrupa temaslarının ardından Bakan Gürel, Belçika’nın başkenti Brüksel’e hareketinden önce bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Gürel, AB kurumlarının tatilden yeni döndüğünü, TBMM’deki reform çalışmaları hakkında ayrıntılı değerlendirmeye sahip olmamalarının normal olduğunu belirterek, yaptığı temaslarda muhataplarına bu reform çalışmaları hakkında bilgi verdiğini söyledi.

 

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides bir görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Denktaş, görüşmede Klerides’le 6 Eylül’de BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın gözetiminde gerçekleşecek olan Paris toplantısını değerlendirdiklerini, daha sonra da vatandaşlık konusunun ele alındığını söyledi.

 

18- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zhu Rongji, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde süren Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, Pekin yönetiminin Kyoto Protokolü’nü onayladığını bildirdi.

Kyoto Protokolü, küresel ısınmaya neden olduğu belirtilen ve sera etkisi yapan karbondioksit gibi gazların atmosfere salınımının sanayileşmiş ülkeler tarafından azaltılmasını öngörüyor.

 

19- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde süren Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüştü. Annan ile görüşmesini ‘görüş alışverişi’ olarak değerlendiren Aziz, işbirliği çerçevesinde yapılacak görüşmelerde sadece BM silah denetçilerinin geri dönmesinin ele alınmaması gerektiğini söyledi.

                                                                                                                                 

 

4 EYLÜL 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Sivas Kongresi’nin 83. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Sivas Kongresi’nin, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı, bağımsızlık  savaşının ilkelerinin  saptandığı bir dönüm  noktası olduğunu belirtti.

 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.Toplantıda memur maaşları başta olmak üzere, Çay-Kur’un  sorunları ve Arap ülkelerine uygulanacak vize konusu ele alındı.

           

Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, hükümetin önerisinin sendikalar tarafından kabul edilmemesi nedeniyle konunun TBMM Uzlaştırma Kurulu’na geçtiğini belirterek, Kurul’un  getireceği önerinin haftaya toplanacak Bakanlar Kurulu’nda karara bağlanacağını söyledi.

           

Turizm Bakanı Mustafa Taşar da toplantıda yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanlığı’nın 22 Ağustos’ta kendilerine gönderdiği yazıda Türk vatandaşlarına vize uygulayan Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn ve Oman’ın umuma mahsus pasaportlarına AB mükellefiyetleri çerçevesinde 1 Eylül 2002 tarihinden itibaren vize uygulanması kararının yanlışlığına  değindi.

           

Devlet Bakanı  ve  Hükümet  Sözcüsü Yılmaz  Karakoyunlu    toplantıdan sonra yaptığı açıklamada,   Devlet Bakanı Edip Safter  Gaydalı’nın Çay-Kur’un 2002 yılına ait borcunun ödenmesi için Hazine desteği istediğini söyledi.

 

3- Başbakan Bülent Ecevit, AB’ye uyum niteliğindeki yasal düzenlemeler çerçevesindeki  uygulama yönetmeliklerinin AB  Komisyonu’nun 15-16 Ekim’de açıklayacağı İlerleme Raporu’ndan  önce yaşama geçirilmesi için hazırlıkların 1 Ekim’e kadar tamamlanması için bir genelge yayımladı.

 

4- Genelkurmay Başkanlığı Genel  Sekreterliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Fransa’da imzalanan anlaşma ile Türk personelinin Avrupa Kolordusu Karargahı’nda  görev  yapmasının  kabul  edildiği  bildirildi.

           

Açıklamada “Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) kapsamındaki Türkiye, AB’nin icra edeceği kriz yönetim operasyonlarının yönetiminde yer alma hakkını elde etmiş ve gelecekte AB ile daha geniş işbirliği istikametinde önemli bir adım atılmıştır” denildi.

           

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, bazı açılışlarda bulunmak üzere gittiği Isparta’da gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Başbakan Yardımcısı Bahçeli basında yer alan “örtülü ödenek” tartışmalarıyla ilgili olarak  Devlet eski   Bakanı Hüsamettin Özkan’ı  eleştirdi.

 

6- Adalet Bakanı Aysel Çelikel,  Galatasaray Üniversitesi (GÜ) ve Uluslararası Ceza ve İnfaz Hukuku Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen “İnfaz Hukuku Alanında Güncel Sorunlar ve Yeni Yaklaşımlar” konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye’de 1930’lu yıllardan kalma cezaevleri olduğunu, bunların mekansal açıdan uygun yerler olmadığını ve hızla rehabilite  edilerek yeni cezaevlerinin yapılması gerektiğini söyledi.

           

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Hüseyin Diriöz  düzenlediği  haftalık basın toplantısında, Türkiye ile Irak arasında ikinci bir sınır kapısının açılmasına ilişkin sorular üzerine “Genel olarak bu konuda ilke mutabakatı var. Ancak bu mutabakatın çeşitli aşamalarda gerçekleşmesi söz konusu olacak. Dolayısıyla bugünden yarına bunun gerçekleşmesi beklenmemektedir” dedi.

Ayrıca Diriöz, BM Genel Sekreteri  Kofi Annan’ın Fransa’nın başkenti   Paris’te KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile yapacağı görüşmeleri değerlendirdi. Diriöz ”Genel Sekreterin, Rumları aklıselim çizgisine getirmesini temenni ediyoruz ve Türkiye olarak her zaman bir çözümü  destekliyoruz” dedi.

         

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Christan Hoppe’u   Genel Merkez’de  kabul etti. Erdoğan kabulde yaptığı konuşmada,  kendilerinin ‘İslamcı Parti’  olarak nitelendirilmesiyle ilgili olarak   “Bu hem İslam’a  hem de partimize saygısızlıktır” dedi.

       

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk-İş  Genel Başkanı Bayram Meral’in  partiye katılması nedeniyle Genel Merkez’de yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönemde iktidara gelmeleri durumunda ekonomik istikrar programını sosyal demokrat bir anlayışla  uygulayacaklarını söyledi. Baykal  ayrıca, CNN Türk  televizyonunda yayınlanan ‘E-Takımı’ adlı programa  katılarak, partisinin ekonomi politikasını anlattı.

 

10- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras düzenlediği basın toplantısında, SHP, HADEP, ÖDP ve EMEP ittifakını “tarihsel  buluşma” olarak nitelendirerek “IMF politikalarıyla işsizliğin yaygınlaştığı ve tarımın tahrip edildiği bir Türkiye’yi, ancak bu sol ittifakla düzlüğe çıkarabiliriz“ dedi.

           

EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel ise  önemli olanın, 4 partinin de kendi varlıklarını ve programlarını sürdürürken, asgari müşterekler üzerinde yan yana gelerek seçim için güç birliği yapmaları olduğunu belirterek ”Bu birliktelik gerçekleştiğinde, antidemokratik seçim mevzuatı ve baraj engelleri yıkılacaktır” dedi.

 

11-’Sağduyu Partisi’ adı altında Türkiye’nin 51. siyasi partisi kuruldu. 

 

12- Hüsamettin Özkan YTP Genel Başkan Yardımcılığına seçildi.

           

13- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası’nda yaptığı konuşmada, seçimler ister yapılsın ister ertelensin ekonomik programın mutlaka devam ettirilmesi gerektiğini belirterek “Başka bir yol izlemek mümkün değil. Para ve maliye politikasının gevşetilmesi, olmayan kaynakların dağıtılması hiperenflasyon anlamına gelir” dedi.

 

14- Bağımsız Gazeteciler ve Yayıncılık A.Ş  tarafından çıkartılan ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Zafer Mutlu’nun yaptığı Vatan gazetesi yayın hayatına başladı.

 

15- YTP Adana Milletvekili Ali Tekin partisinden istifa etti.

 

16- Türkiye ile Irak arasındaki 13. tur düzenli siyasi istişareleri, Türkiye’de bulunan Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan Büyükelçi Muhammed Emin Muhammed Ahmed ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Tuygan  arasında yapıldı. Büyükelçi  Ahmed, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Irak arasında büyük bir ticaret potansiyeli olduğunu belirtti

 

17- Cumhurbaşkanı  Ahmet Necdet Sezer, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile bir araya geldi. Görüşmede Cumhurbaşkanı Sezer,Türkiye’nin körfez krizinden itibaren ciddi ekonomik kaybının bulunduğunu ve son ekonomik krizin nedenlerinin birinin de bu olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer, olası operasyon sözlerinin bile Türkiye’de piyasaları çok olumsuz etkilediğini ve Irak’a yönelik bir operasyonun uluslararası “yasallık ve oydaşma (konsensüs)” gerektirdiğini belirterek, ABD tarafına bu iki olguyu beklemenin daha doğru olacağını söyledi.            

           

Powell ise Irak’a olası operasyonun hazırlıklarının sürdüğünü belirterek Ankara ile her koşulda danışma içinde olacaklarını ve Türkiye’nin bir sürprizle karşılaşmayacağı güvencesini verdi.

           

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov ile görüştü.

 

18- Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı,  Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, AB ve Belçika hükümeti yetkilileriyle temasta bulunmak üzere gittiği başkent Brüksel’de, Belçika Dışişleri Devlet Sekreteri Annemie Neyts  ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik  Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile görüştü.

           

Başbakan Yardımcısı Gürel, görüşmelerin ardından basına yaptığı açıklamada “AB tarafından genel tutum şu: Yasa ve anayasa değişikliklerinin çok ileri bir adım olduğunu belirtiyorlar. Bunların, AB ile tam üyelik müzakerelerinin başlaması için yeterli olmasına ilişkin açık beyanları olmasa bile bunu zımnen kabul ediyorlar.Türkiye ile müzakereleri başlatmak konusunda belirsizlik ve tereddüt var. Bunu aşmaya çalışıyoruz” dedi.

 

19- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,   ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kıbrıs Özel  Koordinatörü Thomson Weston  ile başkent Lefkoşa’da bir araya  geldi. Cumhurbaşkanı Denktaş   görüşmeden sonra yaptığı açıklamada,   Weston ile   çok iyi, içten bir görüşme yaptıklarını ve çeşitli konularda yardımcı olabilecek önerileri bulunduğunu belirtti.         

           

Weston da  “Belirli  bir hedefi denemek ve desteklemek amacı ile buradayım. Farklı görüşlerimiz olsa da bu hedefe ulaşmanın en iyi yolu görüşleri paylaşmak. Görüşme ve bugünkü görüşmedeki üretken yöntem için teşekkür  ederim“ dedi.

 

20-  Güney Afrika’nın Johannesburg kentindeki Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi  siyasi bildirgenin yayımlanması ile sona erdi.    

Bildiride, sürdürülebilir kalkınmaya tam bağlılık dile getirilirken liderler “daha insani ve hoşgörülü, daha üretici, daha zengin, daha duyarlı ve daha temiz bir dünya oluşturma yönünde çalışma” sözü verdi.

 

21- ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Irak’a saldırmadan önce Kongre’nin onayını isteyeceğini söyledi. Bush  “Bu yönetim, vakti saati gelince, onay almak ve tehdit karşısında gerekenleri yapmak için Kongre’ye gidecektir “ dedi.

           

Öte yandan Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’ne katılan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld  de  yaptığı açıklamada, ellerinde, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’ in, dünya için kabul edilemez bir tehdit oluşturduğunu ve yakın zamanda nükleer silah geliştirebileceğini gösteren gizli bilgiler bulunduğunu belirterek bunları Başkan Bush’un uygun gördüğü zaman açıklayacağını bildirdi.        

 

22- İsrail Devlet Başkanı Ariel Şaron, Devlet televizyonuna yaptığı konuşmada, Filistinlilerle ilk kez siyasi bir anlaşma yapma olanağını gördüğünü söyledi.

 

 

5 EYLÜL 2002 

 

1-  Cumhurbaşkanı Ahmet  Necdet Sezer, BM Dünya  Sürdürülebilir  Kalkınma Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Güney Afrika’nın Johannesburg kentinden  dönüşünde Esenboğa   Hava Limanı’nda  gezisi ile ilgili  bilgi verdi.

           

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile isteği üzerine bir görüşme yaptığını belirten  Cumhurbaşkanı  Sezer,  görüştükleri konulardan birisinin  de Irak olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer   “Powell’a  komşumuz Irak’ın  kitle imha silahlarının denetimine ilişkin  BM  Güvenlik Konseyi kararlarını tam olarak uygulaması ve bu amaçla  BM silah denetçilerine, ülkesindeki etkinliklerine izin vermesi  gerektiğine inandığımızı, bu yöndeki telkinlerimizi ve uyarılarımızı Irak yönetimine iletmekte olduğumuzu belirttim. Irak’ın toprak bütünlüğüne, siyasal  birliğine verdiğimiz önemi vurguladım” dedi.

 

2-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, bazı açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği  Isparta’dan  Aydın’a geçerken Denizli’nin Buldan  ilçesinde yaptığı konuşmada,  bazı partilerin seçimi ertelemek için gerekçe arayışına girdiğini belirterek “İktidarda olduğumuz süre içinde hala ekonomik problemleri çözememiş bir ülkenin iktidar sorumluluğunda bulunan bir partinin  genel başkanı olarak  halktan uzaklaşıp kaçacağımız yerde, halkın arasındayız. Başka siyasi partiler de yaşanan sıkıntılardan işsizlikten bahsediyorlar”dedi.

 

3- Ekonomiden sorumlu Devlet  Bakanı Masum Türker, İzmir Serbest  Muhasebeci ve Mali Müşavirler  Odası tarafından düzenlenen “Türk  Ekonomisinin  Dünü, Bugünü ve Gelecekteki Vizyonu”  konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin   ekonomi politikasının pozitif büyüme noktasına  doğru hızla ilerlediğini belirterek  “Bir ayda Türk ekonomisinin sanal ateşini düşürdük. Türk ekonomisi gerçeklerle karşı karşıya kaldığı zaman duygusuyla, alın teriyle nasıl bir yol alacağını göstermiştir” dedi.

 

4- Maliye  Bakanı  Sümer Oral,   İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan  Evren ile birlikte  Manisa’nın   Alaşehir ilçesinde  çeşitli açılış  törenlerine katıldılar.

Bakan  Oral  açılışta yaptığı konuşmada “Üç yılda  dünyada çeşitli krizler yaşandı.  Vergilere ağırlık vererek vatandaşın özverisini isteyerek bunu aşmaya çalıştık. Vatandaşlarımız da büyük  özveri gösterdi. Kaynağı olmayan harcama yapılmayacak. Güçlü bir ekonomi,  dengeleri oturmuş kamu maliyesiyle mümkündür.  Bunu gelişmiş ülkelerde görmekteyiz. Biz de bunu oluşturma  çabasındayız” dedi.

 

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü  Yusuf  Gökalp, AGROTEC tarafından Altınpark  EXPO  Center’da  düzenlenen 2002 Uluslararası Tarım Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Toprak Mahsulleri Ofisi’ni (TMO) kapatıp tarım piyasasına girmemek, dışarıdan hayvan girişini serbest bırakmak, ‘pamuğa-ayçiçeğine- zeytinyağına-kanola’ya prim vermemek gibi IMF dayatmaları ile karşı karşıya geldiklerini belirterek, tarımın yerine başka bir şey konulamayacak  bir sektör olduğunu  ve tarım  sektörünün altyapısının oluşturulması gerektiğini söyledi.

 

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı  Nejat  Arseven, Türkiye Bilişim Derneği (TBD)  Bilişim  Kurultayı’nda düzenlenen  ‘e-Devlet ‘  oturumunun açılışında yaptığı konuşmada  “Ülkemiz  iyi bir bilgi teknolojisi kullanıcısı olmalı, ama bununla da yetinmeyip muhakkak bilgi teknolojisi üretmelidir. Bilgi teknolojisine yatırım, ülkenin geleceğine yatırımdır.  Aksi takdirde her yönüyle hızla gelişen Batı uygarlığını yakalamamız  mümkün olamaz” dedi.

 

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Stoyan Stalev’i Genel Merkez’de  kabul etti. Kabulde gazetecilerin sorularının yanıtlayan Erdoğan  “Biz  ülkenin 81 vilayetine aynı gözlükle bakıyoruz. Hiçbir zaman dinsel milliyetçilik yapmıyoruz” dedi. Erdoğan ayrıca, partisinin  milletvekili  adayları seçimi konusundaki sorulara da “Biz adayları belirlerken Alevilik-Sünnilik gibi bir ayrım içinde değiliz”  yanıtını verdi.

 

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,  Devlet  eski Bakanı  Fikret Ünlü’ nün CHP’ye katılımı  ile ilgili düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada    “Biz Türk siyasetinde bütünleşmek istiyoruz. CHP, çağdaş bir sosyal demokrat parti olarak yeniden keşfedildi. İş adamlarımız da  buna katkı yapma şansına sahiptir.  Bunlara da ihtiyacımız var “ dedi.

 

 9- HADEP, EMEP ve SDP ile birlikte  DEHAP çatısı altında seçimlere girme kararı aldı. HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak, bu önlemi muhtemel bir kapatma  kararına karşı aldıklarını söyledi.

 

10- BBP  Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu düzenlediği  basın toplantısında, DYP dışında başka siyasi partilerden de tekliflerin bulunduğunu,  ancak partisinin yetkili kurullarının aldığı bu yöndeki kararı değiştirecek bir ittifakın söz konusu olmadığını belirtti.

 

11- Yüksek  Hakem Kurulu başkanlığında  toplanan Yüksek Uzlaştırma Kurulu (YUK), Türkiye  Kamu-Sen, KESK ve hükümet yetkililerinin görüşlerini aldı.

Toplantı sonunda yapılan açıklamada, ekonomi bürokratlarının Kurul’da  sendikaların taleplerinin ekonomik dengeyi  bozacağını ve istikrar programını etkileyeceğini anlattıkları bildirildi.

 

12-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel,  Belçika’nın  başkenti Brüksel’de AB  Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter  Verheugen’le bir araya geldi.

Bakan Gürel, Brüksel’deki  görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında,  Türk  görüşlerini AB tarafına açık  ve seçik anlattığını, AB’nin Türkiye’ ye hak ettiği yeri vermek zorunda olduğunu söyledi. Bakan Gürel “Beklentimiz  AB’nin, artık  bu yıl sonundan önce, Türkiye’ye  tam üyelik müzakerelerini başlatma zamanı verilmesi gerekliliğidir” dedi.

Verheugen,  Bakan Gürel  ile görüşmesinin ardından Almanya’nın Bonn  kentinde yaptığı basın toplantısında  ise, Ada’da bulunacak çözüm ne olursa olsun,  Kıbrıs  AB’de tek sesle konuşmalı” dedi. 

 

13-  Afganistan’ın  başkenti Kabil’ de düzenlenen bombalı saldırıda 30 kişinin öldüğü bildirildi.

 

14- ABD  Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz,   Uluslararası Barış Gücünün  genişletilmesinin Afganistan’a  yarar sağlayacağını söyledi. Wolfowitz,  teröre karşı 11 aylık savaş konusunda bilgi verirken “Uluslararası  Güvenlik ve  Destek Gücü’nün (ISAF)  genişletilebilmesi durumunda, başkent Kabil dışında rol alabilmesi ihtimalini de düşünüyoruz” dedi.

 

             

             

6 EYLÜL 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2002-2003 Adli Yılı’nın açılışı dolayısıyla yayımladığı mesajda, yargı organlarının karşılaştıkları kimi sıkıntılara rağmen, Anayasa ve yasalar çerçevesinde üstlendikleri yüce görevlerini çağdaş bir anlayışla yerine getirmek için yoğun çaba gösterdiklerini bildirdi. 

 

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile bir araya geldi.

           

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiller, seçimlerde yüzde 10 barajının kesinlikle indirilmemesi gerektiğini belirterek “Bu konuda en ufak bir girişim ihanete bedeldir. Kesinlikle olmamalıdır” dedi.

 

3- 2002-2003 Adli Yılı, Yargıtay’da düzenlenen törenle başladı.

           

Yargıtay Birinci Başkanı Eraslan Özkaya törende yaptığı konuşmada, daha önceki adli yıl açılış törenlerinde hukuk ve yargı adına dile getirilen istek ve temennileri, bugün de üzülerek tekrar etmek zorunda kaldığını belirterek “Hukuka ve yargıya karşı olan bu kayıtsızlığa ve ilgisizliğe, niyet eksikliğinden haklı hiçbir mazeret göremiyorum” dedi. Özkaya reformların yapılmadığını belirterek “Hukukun ve yargının alarm zilleri çalmaya başlamıştır” dedi. 

 

4- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani’nin 5 Eylül 2002 tarihli ‘Die Ziet’ gazetesinde yer alan bir söyleşide, Türkiye ve Türk ordusunu hedef alan sözlerinin  ardından, PKK-KADEK terör örgütüyle karşılıklı saygıya dayanan bir ilişki sürdürdüklerini belirtmesi  üzerine, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Yusuf Buluç bir açıklama yaptı. Açıklamada “Türkiye’nin, konuyu takip edeceği ve ulusal çıkarlarının gerektirdiği adımları kararlılıkla alacağı” belirtildi.

           

5- Diyarbakır 4 No’lu DGM, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adli sicil kaydının silinmesi kararını aldı.

 

6- TÜSİAD tarafından Bilişim Zirvesi kapsamında İstanbul’da düzenlenen ‘AB’ye Doğru e-Devlet Uygulamaları’ konulu toplantıda konuşan Başkan Tuncay Özilhan, Türkiye’nin en acil konusunun, bilgi teknolojilerini kullanarak kamu sistemini kökünden değiştirmek olduğunu söyledi.

 

7- Atletizmde “Golden League” yarışmalarının 7. ve son ayağı olan Berlin ISTAF yarışmalarında, Avrupa Şampiyonu Milli atlet Süreyya Ayhan, bayanlar 1500 metrede birinciliği kazandı.

 

8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Irak Sağlık Bakanı Ümit Tarık Mübarek’in davetlisi olarak gittiği başkent Bağdat’ta, ‘İlaç ve Tıbbi Malzeme Fuarı’nın açılışına katıldı.

           

Bakan Durmuş, bir gazetecinin “ABD operasyonu ihtimaline karşın buraya gelerek Irak’a destek olduğunuzu mu gösteriyorsunuz?” sorusu üzerine “İnsani değerler tüm dünyada öncelikli olarak ele alınması gereken unsurlardır. Irak halkına, yaşlısına ve çocuklarına zarar verecek uygulamalara destek vermemiz mümkün değildir” dedi.

 

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Kesimi  lideri Glafkos Klerides ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya geldi. 

           

Annan görüşmenin ardından yayımladığı bildiride “Tarafların arasındaki farklılıkların giderilebileceğine inandığını” kaydetti. Annan ayrıca, iki liderin 3-4 Ekim tarihlerinde ABD’nin New York kentinde yeniden görüşeceklerini söyledi. 

 

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, 67. Uluslararası Selanik Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusuna değindi. Türkiye ile Yunanistan’ın, ilişkilerinde her iki ülkeye de görülmemiş menfaatler sağlayacak yeni bir rota çizilebileceğini belitti ve “Halklarımızın da arzusu budur” dedi. Yunanistan’ın, Türkiye’nin Avrupa yolunu desteklediğini belirten Simitis “Türkiye’nin AB üyeliği konusunda Kopenhag Zirvesi’ne kadar kesin bir tarih verilerek, müzakerelerin başlatılması talebine karşılık bazı AB üyesi ülkelerin böyle bir anlaşmayı kabul etme konusunda bugüne kadar görülen olumsuz tavırları gerginliğe yol açabilir” dedi.

 

11- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz başkent Washington’da bulunan bir düşünce kuruluşu olan ‘The Brookings Institution’da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğine destek vererek “Türkiye’nin AB üyeliğine izin verilmesi hepimizin yararına olur“ dedi.

 

12- AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Ramussen, ABD’nin Irak’ı vurmak için uluslararası destek arayışları hakkında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yaptığı açıklamada, Irak’ın elinde kitle imha silahları olduğunu ve bunun için dünyanın buna kayıtsız kalamayacağını söyledi.

 

13- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’ye dün Kandahar kentinde suikast girişiminde bulunan saldırganın kimliğinin belirlendiği bildirildi.

           

Bu arada suikast girişimine ve başkent Kabil’de dün düzenlenen bombalı saldırılara uluslararası tepkiler devam ediyor. Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Pakistan hükümetinin, Afganistan hükümetini, desteklemeyi sürdürdüğü belirtildi.

           

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer  ise bağımsız, demokratik ve barışçı bir Afganistan’ın düşmanlarına karşı kararlılıkla mücadele edilmesini gerektiğini söyledi.

 

 

 

7 EYLÜL 2002

 

 

1- TBMM Başkan Vekili Murat Sökmenoğlu, 3 Kasım’da yapılacak seçim ve RTÜK Yasası ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit, Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Vural Savaş’ın DSP’ye katılım töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Hatay’da kendilerine yönelik yaptığı CHP çatısı altında toplanma çağrısını yakışıksız bulduğunu belirterek “Bugünkü CHP’de bizim işimiz yok. CHP diye tanımlanan parti gerçek CHP değil” dedi.

 

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde yaptığı açıklamada, 2003 yılı bütçesinin 135 katrilyon lira dolayında olacağını belirtti. Gelecek yıl yüzde 5 büyüme hedeflendiğini belirten Bakan Oral, faiz dışında kalan harcamalar için 69-70 katrilyon lira ayrılacağını söyledi.

 

4- YTP Genel Başkanı İsmail Cem partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından Genel Sekreter İstemihan Talay ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın tek çatı altında toplanma çağrısını “İlhak ve İltihakla işimiz yok” diye reddettiğini söyledi. .

 

5- SP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin yeni bir heyecana ihtiyacı olduğunu bunun da “Milli Kuşak Projesi” ile sağlanabileceğini söyledi.

 

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal seçim kampanyası çerçevesinde Adana’dan Antakya’ya geçerken Kemal Derviş ile birlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Türkiye için tek başına iktidar” sloganıyla seçim çalışmalarına başlayan Baykal, siyasetin ana partiler etrafında bir toparlanma sürecine girdiğini söyledi.

           

Baykal daha sonra, partisine yeni katılan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Devlet eski Bakanı Fikret Ünlü ve Kemal Derviş’le birlikte Hatay’da düzenlenen mitingde bir konuşma yaptı.

 

7- ATP Genel Başkanı Tuğrul Türkeş, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i ziyaret ederek, BBP ve DYP ile seçim ittifakı konusundaki görüşmelerinin sürdüğünü söyledi.

 

8- Yüksek Uzlaştırma Kurulu, en düşük dereceli memura brüt 90, en yüksek dereceli memura 65 milyon lira iyileştirme zammı yapılmasına karar verdi. Uzlaştırma Kurulu’nun aldığı kararlar Bakanlar Kurulu’nun bu hafta yapılacak toplantısında ele alınacak.

 

9- Üniversitelerarası Kurul, üniversite öğretim üyelerinin, üniversite dışındaki kişi ve kuruluşlara iş yapması halinde, hak ettiği telif ücretini döner sermaye üzerinden almasını kararlaştırdı.

 

10- İran’ın başkenti Tahran’da yapılan 36. Dünya Serbest Güreş Şampiyonası’nda Harun Doğan  dünya şampiyonu oldu.

 

11- A Milli Basketbol Takımı, ABD’nin İndianapolis şehrinde yapılan 14. Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Rusya’yı 91-86 yenerek dünya 9.’su oldu.

 

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın çağrısı üzerine Kıbrıs konusunda görüşmelerde bulunduğu Fransa’nın başkenti Paris’ten İstanbul’a dönüşünde Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada “Biz iki egemenliğe dayalı müşterek bir anlaşma yapmaya hazır olduğumuzu belirttik. Bu yönde büyük adımlar attık” dedi.

 

13- IMF’nin  Brezilya’ya verilecek 30 milyar dolarlık ek krediyi  onayladığı bildirildi.

 

14- ABD Başkanı George W. Bush ile İngiltere Başbakanı Tony Blair ABD’nin başkenti Washington’da bir araya geldi. Görüşme öncesi açıklama yapan iki lider, Irak’ın kitle imha silahı geliştirdiğine dair yeterli kanıt olduğunu ileri sürdüler. Blair daha sonra yaptığı açıklamada, İngiltere ve ABD’nin gerekirse Irak’a tek başlarına gitme arzusunda olduklarını söyledi.

 

 

 8 EYLÜL 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit partisi tarafından Van’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Vanlıların geride kalan yıllarda çok büyük acılar çektiğini belirterek, 3.5 yıllık hükümetleri döneminde dünyanın takdirini toplayan birçok yasa çıkardıklarını ve yeniden iktidara geldikleri takdirde reform niteliğinde yasalar çıkaracaklarını söyledi.

 

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, merkez sağda ‘güç birliği’ için önemli bir adım atıldığını, ATP Genel Başkanı Tuğrul Türkeş ile ‘seçim ittifakı’nda anlaştıklarını söyledi.  

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenliklerine katıldı.

           

Başbakan Yardımcısı Bahçeli burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kendine güvenmemesi halinde başkalarının güveninin sağlanamayacağını belirterek “Kurtuluşu ve başarıyı dışarıda değil, önce içeride aramak lazımdır. Her ülkede görülen sıkıntıları fırsat bilerek Türkiyemize ve Türk insanına artık haksızlık yapılmamalıdır” dedi.

 

4- Devlet Bakanı Melda Bayer yaptığı açıklamada, bakanlığına bağlı Aile Araştırma Kurumu’nun ‘yeniden yapılandırılması’ için çalışma başlattıklarını ve kurum personelinin, başka kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılacağını söyledi. 

           

5- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, CNN Türk televizyonunda yayımlanan ‘Kafe Siyaset’ adlı programa katıldı. Cem, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Hatay’da yaptığı birlik çağrılarını değerlendirdi.  Bu çağrıları DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit’in de “samimiyetsiz ve yakışıksız” olarak değerlendirdiğine dikkati çeken Cem, bu yorumu doğru bulduğunu söyledi.

 

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara’nın Mamak ilçesinde düzenlenen Hüseyin Gazi Şenliği’ne katıldı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, seçimin ertelenmesi ve barajın indirilmesi girişimlerinin ülkeyi bunalıma sürükleyeceğini söyledi. 

 

7- Devlet Denetleme Elemanları Derneği (DENETDE) Genel Başkanı Atılay Ergüven  düzenlediği basın toplantısında, siyasi partileri yolsuzlukla mücadele politikalarını kamuoyuna açıklamaya çağırırken “Şaibeli ve yolsuzluklara bulaşmış isimler aday gösterildiği takdirde, kamusal sorumluluğumuzun bir gereği olarak bu hususlar kamuoyuyla paylaşılacaktır” dedi.

 

8- Karikatür sanatçısı Zeki Beyner yaşamını yitirdi. .

 

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa’da düzenlediği basın toplantısında, Fransa’nın başkenti Paris’te BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi.

           

Cumhurbaşkanı Denktaş yaptığı konuşmada, devletlerinden, egemenliklerinden ve eşitliklerinden  vazgeçmeyeceklerini ve Rumları, bütün Kıbrıs’ın yasal hükümeti olarak asla kabul etmeyeceklerini belirterek, bunu bütün açıklığıyla Paris’teki görüşmede BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a ilettiğini söyledi.

 

11- ABD Başkanı George W. Bush ile İngiltere Başbakanı Tony Blair dün ABD’nin Camp David kentinde bir araya geldi. Görüşmede, Irak’a karşı uluslararası destek arama kararının alındığı bildirildi.

 

12- Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani ve  Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani’nin Erbil’de dün bir araya geldiği ve aralarındaki rekabeti sona erdirecek bir anlaşma imzaladıkları bildirildi. 

 

9 EYLÜL 2002

 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından  yapılan açıklamada “ABD Başkanı George W. Bush  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i telefonla arayarak, kendisinin 12 Eylül’de BM Genel Kurulu’nda bir konuşma yapacağını ve uluslararası toplumun bir tehdit öğesi olarak uğraşmak durumunda olduğu Irak konusunda görüşlerini açıklayacağını belirtmiştir. ABD’nin bu konudaki görüş ve değerlendirmelerine büyük önem verdiği yakın dostu ve müttefiki Türkiye ile sahip olduğu danışmaları önümüzdeki dönemde kesintisiz biçimde sürdürme kararlığında olduğunu vurgulamıştır. Cumhurbaşkanı Sezer, bu fırsattan yararlanarak,   Türkiye ile ABD arasında stratejik ortaklık ilişkisinin ekonomi ve ticaret boyutunun, siyasal ve askeri boyutun erişmiş olduğu düzeye çıkarılması  beklentimizi dile getirerek, Başkan Bush’un bu konudaki ilgi ve desteğine güvendiğimizi kaydetmiştir” denildi. 

           

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Tarih Kurumu tarafından Göktürk Devleti’nin kuruluşunun 1450. yıl dönümü nedeniyle bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası  Türk Tarih Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, 1932 yılında Atatürk’ün yönergesi ile gerçekleştirilen kongrenin o günden bu güne Türk tarihine ışık tuttuğunu, tarihin ulus kimliğinin ayrılmaz bir öğesi olduğunu belirterek “Tarihi doğru okumak, doğru yorumlamak ve deneyimlerden ders almak, çağı yakalamanın da temel koşullarından biridir” dedi.  

           

Toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de tarihin önyargı ve subjektiflikten arındığı ölçüde geçmişe ve geleceğe ışık tutacağını söyledi.   

 

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İzmir’in kurtuluşu nedeniyle İzmir Valisi Alaaddin Yüksel’e gönderdiği telgrafta “Cumhuriyeti tüm kazanımlarıyla sonsuza değin yaşatmak ve daha da yüceltmek en önemli sorumluluğumuzdur” dedi. 

           

4- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye gazetesine siyasi yaşantısı ve güncel siyasi gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisi tarafından  AB Uyum Yasası’nın iptali ve yürütmenin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurması ile ilgili olarak  düzenlediği basın toplantısında,  AB’nin tutumundan daha üzüntü verici olanın da Türkiye’de bazı çevrelerin bu durumu gözü kapalı kabul etmesi olduğunu söyledi. AB Uyum Yasası’nı  çıkaran 6 partiyi kutsal ittifak olarak niteleyen Başbakan Yardımcısı Bahçeli “Bu kritik konularda sergilenen teslimiyetçi anlayış, bu bakımdan Türkiye’nin hayrına olmamıştır. MHP, bütün siyasi partilerimizin bu meselede aynı hassasiyeti göstermemiş olmalarının üzüntüsünü yaşamaktadır” dedi. 

 

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB’den müzakere takvimi alabilmek için  Hak-İş, Türk-İş, TOBB, İKV, TÜSİAD,TESEV, DEİK, Türkiye Barolar Birliği, Basın Konseyi, Türk Tabipler Birliği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve    sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile AB Genel Sekreterliği’nde koordinasyon toplantısı düzenledi.

 

Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Başbakan Yardımcısı Yılmaz,  hükümet ortağı MHP’nin AB reformlarının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gitmesini eleştirerek, TBMM’nin kabul ettiği yasal düzenlemelerin hükümet için bağlayıcı nitelikte olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB’den yıl sonunda müzakere takvimi almak açısından büyük önem taşıyan reformların yönetmeliklerin bu girişimden etkilenmeyeceğini de belirtti.   

 

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı,  Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, NTV televizyonuna Irak ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Gürel “Ulusal çıkarlarımız, güvenlik gereksinimlerimiz neyi gerektiriyorsa onu yapacağız” dedi. 

 

8- MHP, AB Uyum Yasası’nın iptali ve yürütmenin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. 

 

9- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu’nun (FIATA) 40. Dünya Kongresi’nin açılışı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Keçeciler memur ücretlerine yapılacak artışla ilgili 16 Eylül’de eylem yapılacağının hatırlatılması üzerine, Yüksek Uzlaşma Komisyonu’nun verdiği kararı teknik açıdan incelediklerini ve bugünkü Bakanlar Kurulu’nda oluşturulan alt komitenin toplanarak kendilerine bilgi vereceğini söyledi.

 

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, düzenlediği basın toplantısında, enerji politikalarına ilişkin bilgi verdi. Bakan Çakan, doğalgazda plansız alımlar nedeniyle arz fazlası oluşacağı savlarını kabul etmediklerini, doğalgaz anlaşmalarında revizyona gidildiğini belirterek, buna göre “İran’dan gaz alımı durduruldu. Mavi Akım Projesi kapsamında alınacak gaz yarı yarıya düşürüldü” dedi.

 

11- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, Devlet Bakanı Melda Bayer Ulusal Eğitim Desteği Kampanyası’nın 1. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen kutlama törenine katıldılar. 

Bakan Tekin törende yaptığı konuşmada bugüne kadar 6 eğitim seferberliği kampanyası yapılmasına karşın, 7 milyon okuma çağını geçmiş insanın hala okuma yazma bilmediğini, bilmeyenler için bir çok çalışma yaptıklarını belirterek, 5-6 yıla kadar okuma yazma bilmeyenlerin oranının düşeceğini söyledi.

 

12- Emniyet Genel Müdürlüğü, terör örgütü El Kaide’nin geçen yıl ABD’de gerçekleştirdiği saldırıların yıl dönümü nedeniyle tüm illere genelge gönderdi. Genelgede, başta ABD ve İsrail olmak üzere Batılı ülkelerin temsilciliklerinin bulunduğu yerlerde güvenlik önlemlerinin artırılması istendi. 

 

13- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, kamu görevlileri için iyileştirme zammı ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Uzlaştırma Komisyonu’nun kararlarını değerlendirdi.

           

14- DYP Giresun Milletvekili Rasim Zaimoğlu partisinden, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Turhan Tayan da ANAP’tan istifa etti.

 

15- Türkiye’yi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün temsil ettiği NATO Askeri Komite toplantılarının ilk bölümü Almanya’nın başkenti Berlin’de yapıldı.

 

16- Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev başkent Astana’da bir araya geldi. Görüşme sonunda  iki ülke arasında 2 yıldır devam eden sınır anlaşmasının imzalandığı bildirildi.  

 

17- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ile Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Celal Talabani’nin Selahaddin kentinde bir araya geldi. İki liderin, bölge parlamentosu da dahil olmak üzere aralarındaki sorunları çözmek için anlaştıkları bildirildi.  

Görüşme sonrası düzenlenen ortak  basın toplantısında, imzalanan anlaşma ‘tarihi’ olarak nitelendirilirken, anlaşma ile “Bütün sorunların çözüldüğü, 1998 yılında ABD’nin başkenti Washington’da imzalanan barış anlaşmasının pürüzlerinin de giderildiği” bildirildi

 

18- Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nce (IISS) Irak’ın silahlanma raporu açıklandı.

 

 

10 EYLÜL 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 11 Eylül terörist saldırılarının birinci yıl dönümü nedeniyle ABD Başkanı George W. Bush’a bir mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Sezer, mesajında “Yakın tarihinde terörün yıkıcı etkileriyle karşı karşıya kalan Türk halkı, suçsuz insanları hedef alan ve insanlık adına nefret uyandıran 11 Eylül terörist saldırılarının dost Amerikan halkında yarattığı ve tazeliğini hala koruyan derin acıyı anlamakta ve içtenlikle paylaşmaktadır” dedi.

 Başbakan Bülent Ecevit de ABD Başkanı George W. Bush ile  Yardımcısı Dick Cheney’e birer mesaj gönderdi.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile görüştü. Başbakan Ecevit görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, hükümetten çekilmeyeceklerini belirterek “Yetkisi ve gücü olanlar hükümeti yıkmak için elinden geleni yapabilirler” dedi.

 

3- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, bölgedeki birlikleri denetlemek amacıyla Diyarbakır’a gitti. Orgeneral Yalman, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri ile birlikte Olağanüstü Hal Bölge Valisi Gökhan Aydıner’i ziyaret etti. Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Orgeneral Yalman, temaslarını tamamladıktan sonra Şanlıurfa’ya, ardından Mardin’e gitti.

 

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin ertelenmesine yönelik, yeni hükümet senaryolarının dışında olduklarını belirterek, seçimlerin 3 Kasım’da yapılmasını istediklerini söyledi.

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Başbakanlık’ta Devlet Bakanı Nejat Arseven ile görüştü. Daha sonra, YTP’den istifa eden Adana Milletvekili Ali Tekin’in partisine katılım töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Başbakan Yardımcısı Yılmaz,  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’nin AB Uyum Yasaları ile ilgili daha önce verdiği sözleri tutmadığını belirterek, bu yasalarla ilgili uygulamaların engellendiğini ve kendileri için aylardır dile getirdikleri Türkiye’nin AB üyeliğinin hükümet meselesinden de diğer bütün meselelerden de daha önemli olduğunu söyledi.  

Başbakan Yardımcısı Yılmaz daha sonra, ANAP Başkanlık Divanı’nı topladı. Toplantı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye’yi AB üyeliğine taşıyacak ve aynı zamanda erken seçimleri gerçekleştirecek olan geniş tabanlı bir hükümetin kurulması için iki yolun bulunduğunu; birinci yolun MHP’nin hükümetten çekilmesi ve çekilen bakanlıklara AB konusuna destek veren partilerden bakan atanması, ikinci yolun ise bu hükümetin düşürülmesi ve AB’ye destek veren partilerden oluşan geniş tabanlı yeni bir hükümetin kurulması olduğunu söyledi.

 

13- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Cem ”Bizim planımızda bir sapma yok, Türkiye’yi değiştirmeye geliyoruz. Çok güzel örgütleniyoruz” dedi. Cem ayrıca DTP ile başladıkları işbirliği arayışının karşılıklı anlayış çerçevesinde sona erdiğini söyledi.

 

14- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) nisan, mayıs, haziran aylarını kapsayan bu yılın ikinci 3 aylık dönemine ilişkin büyüme hızını 8.8 olarak açıkladı. DİE’ye göre, ekonomik büyüme hızı yılın ilk yarısında yüzde 4.7 olarak gerçekleşti.

 

15- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri, yurt genelindeki kamu işyerlerinin yemekhanelerinde ve işyeri önlerinde “sosyal hakların günün koşullarına uygun olarak düzeltilmesi” istemiyle kitlesel eylem yaptı. KESK üyeleri  daha sonra ortak bir basın bildirisi okudular. Bildiride, toplu sözleşme görüşmelerinde, Yüksek Uzlaştırma Kurulu’nun devlet gibi davrandığı ve KESK’in önerilerini dikkate almadığı belirtildi.

 

16- Diyarbakır 2 No’lu DGM, DGM Başsavcılığı’nın kapatılan RP eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın adli sicil kaydının silinmesinin iptaline ilişkin yaptığı itirazı reddetti. Mahkeme, savcının itirazını zamanaşımını gözetmeden yaptığını gerekçe göstererek, sicil silme kararının geçerli olduğunu açıkladı.

 

17- Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı görevinden ve partisinden istifa etti.

 

18- Avustralya Savunma Bakanı’nın davetlisi olarak Avustralya’nın Sydney kentine giden Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu çeşitli Türk derneklerinde soydaşların sorunlarını dinledi. Bakan Çakmakoğlu, Türkiye ile Avustralya arasında ekonomik alanda olduğu gibi askeri alanda da işbirliğini ilerletmeye çalıştıklarını belirtti. Bakan Çakmakoğlu bir soru üzerine, Irak’a muhtemel askeri operasyondan yana olmadıklarını söyledi.  

 

19- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda (AFET) yaptığı konuşmada, AB’nin genişleme süreci hakkında bilgi vererek parlamenterlerin sorularını yanıtladı.

Verheugen, AB genişleme motorunu artık hiç kimsenin durduramayacağını belirterek, AB takvimi hakkında bilgi verdi. Verheugen, Türkiye’de gerçekleştirilen reformların herkesi şaşırttığını, Türkiye’ye hak ettiği yerin verilmesi gerektiğini belirtti. Verheugen, Kıbrıs sorunu konusunda ise Türk hükümetini ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı eleştirerek, Türk tarafıyla diyaloğun zor olduğunu söyledi.

 

20- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Başbakan Bülent Ecevit’in Türkiye’de çıkarılan AB Uyum Yasalarına ilişkin olarak gönderdiği mektuba yanıt verdi. Blair, TBMM’den 3 Ağustos’ta geçen AB Uyum Yasası’nı memnuniyetle karşıladıklarını, bunun hem Türk vatandaşlarına büyük yararlar sağlayacağını hem de Türkiye’nin AB adaylığına yardımcı olacağını söyledi.

 

21- İran Petrol Bakanı Bican Namdar Zangene, başkent Tahran’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan’ın “Türkiye’ye gönderilen İran gazının kalite yönüyle teknik şartnameye uygun olmadığı” açıklamasını reddederek,  İran’ın Türkiye’ye ihraç ettiği doğal gazın kalitesinde sorun olmadığını söyledi. Zangene, Tükiye’nin İran’dan doğalgaz alımını kesmesinin asıl nedeninin ekonomik büyümedeki yavaşlama olduğunu söyledi. 

 

22- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides’le geçen hafta Fransa’nın başkenti Paris’te  bir araya gelen BM Genel Sekreteri Kofi Annan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Annan çözümün mümkün olduğunca erken olmasını tercih ettiğini ve çözüme yıl sonunda ulaşılabileceğini umduğunu söyledi.

 

23- İsviçre, BM’nin 190. üyesi oldu. Mart 2002’de düzenlenen referandumda İsviçrelilerin yüzde 54’ü BM’ye tam üyeliği onaylamıştı.

 

 

11 EYLÜL 2002

                                          

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile DTP Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar TBMM’de ortak bir basın toplantısı düzenleyerek seçime birlikte gireceklerini açıkladı.

           

Çiller, merkez sağda bütünleşme çağrısına olumlu yanıt verdiklerini söyledi. 

 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Avrupa Konvansiyonu olağan toplantısına katılmak üzere, Belçika’ya hareketinden önce bir gazetecinin “Partinizden hükümetten çekilip çekilmeme konusunda tam yetki aldınız. Bu kararınızı ne zaman açıklayacaksınız?” sorusu üzerine  “Hükümetteki gelişmeleri değerlendirerek, izleyerek bunu belirleyeceğiz. Zaten açıklamamızda ifade ettik, önümüzdeki günlerde hep beraber gelişmeleri göreceksiniz” dedi. 

 

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, KESK Başkanı Sami Evren’i ziyaretinde yaptığı konuşmada, kamu çalışanlarının sendikalaşma hakkını elde etmesini desteklediklerini belirtti. Bakan Türker, Türkiye’de bugüne kadar örgütlü olmadığı için son 20 yılda mağdur olan ve üretilen katma değerden hak ettiği payı alamayan kamu çalışanlarının durumunun iyileştirilmesinin birinci hedefleri olduğunu söyledi.

 

 4- Adalet Bakanı Aysel Çelikel,  MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici’nin dün kendisine yönelik bazı basın organlarında hükümlü  terör örgütü PKK lideri  Abdullah Öcalan’ın durumuna ilişkin iddialarına basın açıklamasıyla yanıt verdi. Bakan Çelikel, Öcalan’ın basına belge ve bilgi göndererek örgütü yönettiğine ilişkin iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. Bakan Çelikel, Yeniden Özgür Gündem gazetesinde yer alan bir yazıyı “Abdullah Öcalan’a aitmiş gibi gösterdikleri gerekçesiyle” avukatları hakkında soruşturma açıldığını da bildirdi.

 

5- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin düzenlediği basın toplantısında,  27 bin kişinin öğretmenlik hakkı elde ettiği atamalarda 2 bin 109 fen edebiyat fakültesi mezununun öğretmen olarak atandığını bildirdi.

 

6-  İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir Narkotik Şube Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, İstanbul halkını  ve gençliğini uyuşturucudan korumak için  geçen yıl 32 ilçe ve Otogar  Koruma Şube Müdürlüğü bünyesinde 153 personelden  oluşan 41 ekip kurulduğunu söyledi. Özdemir, bu ekiplerin bugüne dek 354 olaya müdahale ettiğini ve 656 kişiyi gözaltına alarak adli makamlara sevk ettiğini belirtti.

 

7- Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), YTP ve bazı özel televizyonların YSK’nın televizyonlardan siyasi parti reklamlarını yasaklayan kararını yeniden gözden geçirmesi ve bu yayınlara izin verilmesi isteminin reddine ilişkin kararı Resmi Gazete’de  yayımlandı.

 

8- Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında Diyarbakır 4 No’lu DGM’nin geçen hafta, kapatılan RP  Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkında ise Diyarbakır 1 No’lu DGM’nin 20 ay önce verdiği kararlar uyarınca Türk Ceza Kanunu‘nun (TCK) 312. Maddesi’nden aldıkları mahkumiyet kararlarına ilişkin adli sicil kayıtlarını sildi.

 

9- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ)  başlayan 6. Uluslararası Ekonomi Kongresi’nin açılışında “2001 Şubat krizinin yansımaları: Merkez Bankası perspektifinden alınan dersler” konulu konferans verdi. Serdengeçti ‘enflasyonla  büyümede’ büyük bir büyüme sağlanmasına karşın sonunda krizle karşılaşıldığını, büyük bir büyüme değil sürdürülebilir bir büyüme istediklerini söyledi.

 

10- İstanbul Yaklaşımı projesine, Dünya Bankası’nın 500 milyon dolarlık desteğinin  hayata geçirilerek bir an önce ivme kazandırılması ve etkinleştirilmesi konusunda görüş alış verişinde bulunmak üzere  Dünya Bankası’ndan bir heyet  Türkiye’ye geldi.

           

Heyet üyeleri  Hazine Müsteşarlığı’nda Devlet Bakanı Masum Türker, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ile görüştü.

 

11- Washington ve New York’ta yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne yol açan ve tüm dünyayı sarsan 11 Eylül  saldırılarının 1. yıl dönümü  ABD’de ve bütün dünyada törenlerle anıldı.

 

 

12 EYLÜL 2002       

 

                       

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkmenistan’ın yeni Ankara Büyükelçisi Annagurban  Aşırov’un güven mektubunu kabulünden önce, seçimlerin ertelenmesi ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada  “Seçimlerin erteleneceğini sanmıyorum. TBMM’nin saygınlığını korumayı herkesten önce milletvekillerinden bekliyorum ve TBMM’nin saygınlığına gölge düşmeyeceğine inanıyorum. Siyasi parti genel başkanları duyarlı hareket edecek. Buna inanıyorum” dedi.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit  NTV  televizyonunun canlı yayın programına katılarak siyasi gündem, AB ve dış politika konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

           

Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP)  lideri Mesut Barzani’nin son dönemdeki açıklamaları ile ilgili olarak Başbakan Ecevit “Başta Barzani olmak üzere Kürt liderler, Türkiye ve Türkmenlere zarar verici açıklamalar yapıyor. Kuzey Irak’taki Kürt gruplar Türkiye sayesinde ayakta durabiliyor. Onlar sırtlarını ABD’ye dayandırdıklarını düşünüyorlar” dedi.

 

3-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli  partisinin Ar-Ge binasında  kurmaylarıyla bir araya geldi. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını  yanıtlayan  Başbakan Yardımcısı  Bahçeli  “Türkiye’nin bugün karşı karşıya kaldığı şartlarda, seçim üzerine bu kadar tartışmak, yeni senaryolar üretmek fayda getirmez” dedi.

 

4-  Yüksek Seçim Kurulu  (YSK) Başkanı Tufan Algan,  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kapatılan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın YSK’ya  milletvekilliği adaylığı için  başvuruları ile ilgili açıklamasında “Adli sicil belgeleri tek başına yeterli  değil.   Bunu  kanuni imkanlar ve yasaklarla  birlikte değerlendireceğiz” dedi.

 

5-  Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili  Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Daha önce Irak’ın İstanbul’da, Türkiye’nin de Musul’da başkonsoloslukları bulunduğunu belirten Diriöz  “Körfez krizi sırasında bunlar kapanmıştı. Koşullar olgunlaştığında, Musul ve İstanbul başkonsoloslukları tekrar açılabilir, fakat şu aşamada gündemde belirli bir tarih yok” dedi.   Ayrıca Diriöz  Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut  Barzani ile  Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani  arasında varılan anlaşmanın ‘Ankara süreci’ ve ABD’de vardıkları mutabakatla başlattıkları uzlaşı sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

  

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) eylül  ayı toplantısında yaptığı konuşmada, iş dünyasının da bankalar gibi bilançosunu düzeltmek zorunda olduğunu söyledi. Bakan Türker, seçimlerin ertelenmesine yönelik çalışmaların yarattığı tedirginlik de dahil olmak üzere bakan olduğu sürece dövizle oynayanları kamuoyuna  açıklayacağını  belirtti.

Bakan Türker toplantıda ayrıca, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun  (BDDK)  faaliyetlerine ilişkin görüşlerini de bildirdi.

 

7- Devlet Bakanı Mehmet  Keçeciler, KESK Genel  Başkanı Sami Evren ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı  Bircan  Akyıldız  ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra Bakan Keçeciler, ekim ayından itibaren geçerli olacak biçimde memur maaşlarında brüt 100 milyon lira iyileştirme yapılması önerisini  Bakanlar Kurulu’na götüreceğini açıkladı. 

           

Ayrıca Bakan Keçeciler “Her iki taraf arasında çok cüzi ihtilaflar kaldı. Bu ihtilafları da önümüzdeki hafta yapılacak Bakanlar Kurulu  toplantısı sonrasında çözeceğimizi umuyoruz” dedi.

 

8- Devlet Bakanı Melda Bayer, bakanlığına bağlı Sosyal  Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu’ndan, 2002-2003 öğretim dönemi için 35 trilyon 190 milyar  Türk Lirası eğitim yardımı aktardığını bildirdi. 

 

9- Devlet Bakanı Ali Doğan, AB  Uyum Yasası çerçevesinde hazırlanacak yönetmelik için azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle bir araya gelmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, yönetmelik, tüzük ve genelgelerin bir an önce çıkarılması gerektiğini belirtti. Bakan Doğan, ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü  ilgilendiren azınlık vakıflarıyla ilgili genelge hazırlanacağını, genelge çıkmadan önce vakıf temsilcilerinin görüş ve sorunlarını dinlediklerini söyledi.

 

10- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, cezaevlerindeki ölüm orucu eylemlerinin bitirilmesi  çalışmaları kapsamında, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Tutuklu Yakınları Yardımlaşma Derneği (TAYAD)  temsilcileriyle görüştü. Bakan Çelikel görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “Genelgelerle cezaevlerindeki birtakım sorunları gidermeye çalışıyoruz. Ancak görünen o ki, eylemin bitirilmesi için bu  yeterli olmuyor. Bunun çözülmesi, ölümlerin durması lazım” dedi.

     

11- AKP  Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  gazetecilerin seçimlerle ilgili  sorularını yanıtladı. Erdoğan, seçimin ertelenmesinin ekonomik ve siyasal krizi büyük boyutlara taşıyacağını söyledi. Ayrıca Erdoğan, son yargı kararlarının ardından milletvekilliğine adaylığını koymasının önünde pürüz olmadığını belirtti.

  

12- YTP Genel Başkanı İsmail Cem,  Esnaf ve  Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı  Derviş Günday  ile bir araya geldi. Görüşmede Cem,  istihdamın yüzde 80’ini sağlayan esnaf ve sanatkara, toplumun belkemiği olması dolayısıyla önem verdiklerini söyledi.        

Günday ise konuşmasında, Türkiye’nin içinde bulunduğu zor dönemde DYP’nin ATP ile seçim ittifakı kurmasını olumlu karşıladıklarını, merkez solda benzer bir ittifakın gerçekleşmesini arzuladığını söyledi.

 

13- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan Mardin Serbest  Bölgesi’nde yapılacak olan Başkanlar Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Mardin’de “Bu seçimlerin gecikmesi ya da ertelenmesi Türk ekonomisinde belirsizliklerin artmasına neden olur “ dedi.

 

14- MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Kaya partisinden istifa etti.

 

15- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, BM’nin 57. dönem açılış töreni için gittiği   ABD’nin  New  York  kentinde  bazı Avrupa ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gürel görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs  Rum Yönetimi’nin (GKRY)  tek taraflı AB’ye alınmasının uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu söyledi.

           

Başbakan Yardımcısı Gürel, Kıbrıs’la ilgili gelişmeler konusunda ise  BM Güvenlik Konseyi Daimi üyesi olan Rusya’nın da yapıcı katkılarını beklediklerini belirtti. Başbakan Yardımcısı Gürel görüştüğü diğer  bakanlarla da Ortadoğu, Irak  ve  Afganistan  konularında  görüş alışverişinde  bulundu.

 

16- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Avrupa   Konvansiyonu  olağan toplantısına katılmak üzere gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile  bir araya geldi.

           

Başbakan Yardımcısı Yılmaz görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, erken seçimlerin Kopenhag Zirvesi  sonrasına, örneğin 15 Aralık  tarihine ertelenmesinden Türkiye’nin zarar görmeyeceğini, Kopenhag treninin kaçırılmasından ise büyük zarar göreceğini  söyledi.

           

Verheugen ise yaptığı  açıklamada “Türkiye-AB ilişkilerinin nasıl devam edileceğine yönelik karar, Kopenhag Zirvesi’nde alınacak. Benim bugün söyleyebileceğim şudur;  komisyon raporunda, Türkiye’deki reformist düşüncelere sahip AB yanlısı olanlara destek için pozitif ve cesaret verici bir sinyal bulunacaktır” dedi.

 

17- ABD  Başkanı George W. Bush  57. BM Genel Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada  “Irak,  teröre destek vermeyi durdurmalı ve azınlıklara baskıdan vazgeçmelidir. Yoksa harekat kaçınılmaz olur. Irak kitle imha silahlarını teroristlere verirse olacakların yanında 11 Eylül hafif kalır. Korku  ile  ilerleme arasında tercih yapmak zorundayız” dedi. 

             

BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise ABD’yi  Irak konusunda  tek yanlı  hareket etmemesi, bunun meşru olmayacağı yönünde uyardı. “Kendisine saldırılan her devletin kendini savunma hakkı” bulunduğunu belirten Annan  “Ancak kendi ülkesinde yasalara uyan her hükümetin dışarıda da yasalara uyması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Annan, bir devletin uluslararası güvenliğe yönelik tehditlere karşı güç kullanmaya karar vermesi durumunda buna, ancak  BM’nin meşruluk kazandırabileceğini söyledi.

Öte yandan AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı  Anders Fogh  Rasmussen  ise Irak’a yapılacak olası bir müdahale için yeni bir BM kararına ihtiyaç olmadığını, ancak Irak’ın elinde kitle imha silahlarının bulunduğunu ve dünyanın buna kayıtsız kalamayacağını söyledi.

 

18- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson  ABD’nin başkenti   Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin bu yılki büyüme ve enflasyon hedeflerinin programda öngörüldüğü gibi devam ettiğini ve programın rayında gittiğini belirterek “Bu olumlu göstergeler çerçevesinde Türkiye’de bu yılki makro ekonomik hedefler emniyette” dedi.

 

13 EYLÜL 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Sakarya Zaferi’nin 81. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.  Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, çağdaşlaşma yolunda önemli atılımlar gerçekleştiren ve her alanda kapsamlı dönüşümler yaşayan Türkiye Cumhuriyeti’ni, niteliklerinden ödün vermeden geleceğe taşımanın temel sorumluluk olduğunu bildirdi.

           

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, Edirne Valiliği, Tarihi Kentler Birliği ve Edirne Belediye Başkanlığı’nca ortaklaşa düzenlenen “Tarihi Kentler Birliği Edirne Buluşması”nın  açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Sezer, gazetecilerin ‘seçimlerin ertelenmesine ilişkin bir Meclis kararının önüne gelmesi halinde ne yapacağını’ sormaları üzerine “Meclis kararı benim önüme gelmez” dedi. Cumhurbaşkanı Sezer “Sizin Meclis’i fesih yetkiniz var. Onu kullanır mısınız?” sorusu üzerine ise  “Şartlar oluşursa kullanırım” dedi.

 

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapatılan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, HADEP eski Genel Başkanı Murat Bozlak ile İnsan Hakları Derneği  (İHD) eski Genel Başkanı Akın Birdal’ın milletvekili adayı olamayacaklarını belirterek, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) ihbar yazısı gönderdi.

Kanadoğlu, Erdoğan’a ilişkin yazısında, adli sicil kayıtlarının silinmesinin milletvekili seçilmek için yeterli olmadığını belirtirken, Erbakan hakkındaki adli sicil kaydının silinmesine dayanak alınan Diyarbakır 1 No’lu DGM’nin kararının da hukuka aykırı olduğunu söyledi.

 

3- Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ndeki (ODTÜ) 6. Uluslararası  Ekonomi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

           

Toplantıya Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince de katılarak birer konuşma yaptılar.

 

4- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan, Mardin’de düzenlenen Türkiye Sanayici ve İşadamları Dernekleri (SİAD) Platformu Başkanlar Kurulu toplantısında, güçlü bir hükümetin AB konusunda gerekli adımları atarak Türkiye’nin kaderini değiştirebileceğini söyledi.

           

Toplantıya, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker de katılarak bir konuşma yaptı.

 

5- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilen Egebank’ı “Teşekkül oluşturmak suretiyle sistemli ve planlı olarak 1 milyar 200 milyon dolar zarara uğrattıkları” gerekçesiyle tutuklu bulunan Yahya Murat Demirel tahliye edildi.

 

6- Avrupa Konvansiyonu toplantıları nedeniyle Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye-AB ilişkilerinin en kritik aşamasına gelindiğini, Türk hükümetinin tavrının bu aşamada belirleyici olacağını ve ‘tek sesli’ olmak gerektiğini söyledi.

 

7- BM 57. Dönem Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’nin New York kentinde bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Sükrü Sina Gürel dün Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’yla bir araya geldi.

Görüşmenin ardından basına açıklama yapan iki bakan, Türkiye ile Yunanistan’ın savunma bakanlıkları arasında doğrudan haberleşmeyi sağlayacak bir iletişim hattı kurulmasını kararlaştırdı.

 

 

14 EYLÜL 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, partisinin seçim bildirgesini açıkladı. “Sessiz Devrim” başlığını taşıyan seçim bildirgesinde, ulusal uzlaşmayı sağlayacak yeni bir anayasa hazırlanması, adil bir seçim sistemine geçilmesi ve kamunun yeniden yapılandırılmasına dair projeler yer aldı. 

Başbakan Ecevit seçim bildirgesini açıkladığı basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Seçimin AB’ye uyum düzenlemelerinin çıkarılması için engel olmadığını, seçim kararından dönülmesinin zor olduğunu belirten Başbakan Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in bu yöndeki görüşlerine katıldığını söyledi.

 

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir fabrika açılışında yaptığı konuşmada, Anayasa’nın 116. Maddesi’nde düzenlenen “amir hükümlerin” pratikte işlemeyeceğini söyledi. Demirel “Türkiye’de bunalım gibi önemli bir sebeple Meclis’in feshedilmesi ve seçimin yenilenmesi Meclis’in kendisine bırakılmıştır. Cumhurbaşkanı seçimi yenileyebilmelidir. Bu bizim rejimin eksiğidir” dedi.

 

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Mecidiyeköy’deki İstanbul İl Başkanlığı’nın açılışında yaptığı konuşmada “Kim seçimleri erteletmek istiyorsa bu millete ihanet eder” dedi. Çiller, partililere seçimi erteletme girişimlerinin başarılı olması halinde İstanbul’dan Ankara’ya yürüme çağrısında bulundu.

 

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapatılan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Murat Bozlak ve Akın Birdal’ın adaylıkları hakkındaki ihbar yazısının resmi bir niteliği bulunmadığını söyledi.

 

5- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, OHAL bölgesindeki cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutukluların, bazı suçlar nedeniyle emniyet görevlilerince yeniden sorgulanmaları uygulamasında 10 günlük süre sınırlamasına uyulması amacıyla genelge yayımladı.

 

6- İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş İstanbul’da, Marmara Bölgesi Seçim Güvenliği Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 3 Kasım’da yapılacak olan erken genel seçimlerin adil, hür, huzur ve güven içinde gerçekleştirilebilmesi için bakanlığı bünyesinde “Seçim Harekat Merkezleri” oluşturulduğunu söyledi.

Öte yandan, İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş yaptığı yazılı açıklamada, okulların açılmasıyla birlikte servis araçlarında, araç içi düzeni sağlamak ve araca biniş ve inişlerde öğrencilere yardımcı olmak amacıyla rehber öğretmen veya yardımcı personel bulundurulacağını bildirdi.

 

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş Kırıkkale’de düzenlenen 8. Uluslararası Karakeçili Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, 4 bin yeni mezun doktorun kadrosuzluk nedeniyle atamasının yapılamaması konusuna ilişkin olarak Mecburi Hizmet Yasası’ndan Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Adalet ve Milli Eğitim Bakanlığı ile SSK’nın da sorumlu olduğunu söyledi.

 

8- Kültür Bakanı Suat Çağlayan Karikatürcüler Derneği’nce düzenlenen 22. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması ödül töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çağlayan gazetecilerin erken seçimle ilgili soruları üzerine, bütçeden 150 trilyon liranın seçimler için çıktığını, kimsenin seçimleri erteletmeye hakkı olmadığını söyledi.

 

9- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Bursa, Edirne ve İstanbul’u konu alan “Osmanlı’nın Üç Başkenti” isimli kitap ve CD’nin tanıtımı nedeniyle İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, dört mevsim turizm hizmeti sunmayı amaçladıklarını belirterek “Bunun için tüm potansiyel kaynakları harekete geçirmek istiyoruz” dedi.

 

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul’a giderken Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, partisinin aday listesini hazırlarken 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın 1983’te gerçekleştirmeye çalıştığı büyük değişimi yakalamak iddiasıyla yola çıktıklarını söyledi.

 

11- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin milletvekili adayları tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, hükümete eleştiriler yöneltirken seçim programı hakkında da bilgiler verdi.

 

12- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TÜSİAD Enternasyonal Başkanı Aldo Kaslowski İzmir’de yaptığı açıklamada, Türkiye’ye müzakere takvimi verilmesi için Avrupalı başbakanlarla görüşeceklerini söyledi.

 

13- ODTÜ 6. Uluslararası Ekonomi Kongresi sona erdi. Kongre kapsamında gerçekleştirilen “Krizden büyümeye ne yapmalı” konulu panele katılan Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, uygulanan programın dışına çıkılması durumunda Merkez Bankası’nın gerekeni yapacağını söyledi.

 

14- İslam Kalkınma Bankası (İKB) ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) işbirliğiyle düzenlenen “İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Üyesi Ülkelerde Özel Sektör Yatırımları ve İslam Kalkınma Bankası’nın Rolü” konulu seminer, İstanbul’da başladı.

           

Seminerde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Afganistan’ın yeniden imar ve yapılanmasında rol alacak Türk inşaat firmalarına İKB’den  daha fazla katkı istedi.

 

15- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, ABD’nin New York kentinde  BM 57. Dönem Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Bağdat’ı BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymaya çağıran ve bu yolda teşvik eden Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğü ile siyasi birliğine büyük önem verdiğini söyledi.

 

16- AB’nin bir organı olan ve 1975 yılından beri İrlanda’nın başkenti Dublin’de faaliyetlerini sürdüren “AB Yaşama ve Çalışma Koşullarını Geliştirme Vakfı” Türkiye ile ilgili raporunu Çalışma Bakanlığı’nda düzenlenen seminerde açıkladı. Raporda, Türk işçisinin yüzde 78’inin haftalık ortalama 61 saat çalışmasına karşın çalışma koşullarından hoşnut olduğu belirtildi.

 

17- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington’da, Bağdat’ın silahsızlanması için gerekirse güç kullanma konusunda kamuoyu desteğini sağlamak için yaptığı haftalık radyo konuşmasında  “milyonlarca kişinin hayatının ve dünya barışının” tehlikeye gireceği gerekçesiyle Kongre ve BM’nin desteğini istedi.

Öte yandan Bush’un, 11 Eylül saldırılarıyla birlikte yürürlüğe konulan ulusal terör alarmını 1 yıl süreyle uzattığı bildirildi.

 

18- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz başkent Tahran’da, ABD Başkanı George W. Bush’un BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasına verdiği cevapta, BM silah denetçilerinin ülkeye dönüşüne, ancak kapsamlı bir anlaşma ve yaptırımların kaldırılması karşılığında izin vereceklerini söyledi.

 

19- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, BM’den Irak’a karşı kararlı adım atmasını istedi. 

Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ise Irak’a karşı saldırının Ortadoğu’yu kargaşaya sürükleyebileceğini ve teröre karşı uluslararası koalisyonu bölebileceğini söyledi.              

 

 

15 EYLÜL 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, partisince Zonguldak’ta düzenlenen mitinge katıldı.

           

Siyasetin ‘kaypak’ bir zemine girdiğini ve DSP’ye kilit vurmak istendiğini belirten Başbakan Ecevit “Bu oyunları oynayanlar kendi oyunlarının altında eziliyorlar. Seçim isteyenler şimdi kurtulmak için her türlü çareye başvuruyorlar, ama çare tükendi. 3 Kasım’da seçim yapılacaktır” dedi.

 

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, milletvekili genel seçimleri için partisi ile işbirliği kararı alarak DYP’den aday olan DTP ve ATP’nin  Genel başkanları Mehmet Ali Bayar ve Tuğrul Türkeş ile bir araya geldi.

           

Çiller yaptığı konuşmada, ulusun önüne değişime hazır, demokrasiyi özümsemiş yepyeni güç birliği ile çıktıklarını belirterek “Şimdi milletten sandıkta birleşme istiyoruz. Bunun için bir hak kazandığımızı düşünüyoruz” dedi.

 

3- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin İstanbul Gaziosmanpaşa ilçe Başkanlığı’nın açılışına katıldı. Cem yaptığı konuşmada, söylenenlerin aksine seçimin 3 Kasım’da yapılmasını istediklerini belirterek “Seçim zamanında yapılsa da ertelense de kimse bizim hızımızı kesemez” dedi.

 

4- DPT tarafından hazırlanarak AB’ye sunulan “2002 Yılı Katılım Öncesi Ekonomik Programı”nda, 1999 yılındaki Marmara ve Düzce depremleri sonrasında “geçici bir süre” için almayı öngördüğü deprem vergilerine ilişkin bilgi verildiği ve bu vergilerin  2005 yılına kadar süreceği yönünde AB’ye söz verildiği bildirildi.

 

5- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Bolu Emniyet Müdürü Uğur Gür’ü makamında ziyaret etti.

           

Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yeni uygulamaları ve piyasaya yeni çıkan ‘Atatürk, Din ve Din Adamları’ adlı kitap hakkında bilgi verdi.

 

6- Sinema ve tiyatro sanatçısı Şükran Güngör vefat etti.

 

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel,

dün ABD’nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ve Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Abdurrahman Salkam ile bir araya geldi.

           

Başbakan Yardımcısı Gürel, Annan’la görüşmesinde “Türkiye’nin, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın 29 Nisan’da açıklanan müzakere konumuna destek verdiğini” dile getirdiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gürel ayrıca Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel ile bir araya geldi.

Türkiye’de son yapılan yasal düzenlemeler çerçevesinde idam cezasının kaldırıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Gürel, Michel’den Sabancı cinayetinin faillerinden Fehriye Erdal’ın Türkiye’ye iadesini istedi.

 

8- ABD’nin Maryland eyaletinde Başkanlık Konuk Evi Camp David’de Başkan George W. Bush ile bir araya gelen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ABD’nin Irak’a 4-5 aydan önce operasyon düzenlemeyeceğini, Irak yönetiminin BM silah gözlemcilerinin ülkeye girmesini reddetmeyi sürdürdüğü takdirde, 2003 yılı başlarında Irak’a operasyon yapılabileceğini söyledi.

 

9- ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olmakla suçlanan Remzi Binalşibh’in yakalanmasından sonra, New York’ta gözaltına alınan  5 kişinin de  “teroristlere yardım ve yataklıkla” resmen suçlandığı bildirildi.  

 

10- İspanya’nın kuzeyindeki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden terör örgütü ETA’ya destek verdiği gerekçesiyle Batusuna Partisi’nin kapatılmasını protesto eden göstericilerin, Bilboa kentinde çıkardığı olaylarda onlarca kişinin yaralandığı, çok sayıda kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

 

 

16 EYLÜL 2002

 

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından İstanbul’da düzenlenen ve ana teması ‘Somut Olmayan Kültürel Miras, Kültürel Çeşitliliğin Aynası’ olarak belirlenen ‘Kültür Bakanları 3. Yuvarlak Masa Toplantısı’nın  açılışına katıldı.

Cumhurbaşkanı Sezer açılışta yaptığı konuşmada, dünyada bugün uygarlık olarak nitelenen değerler bütününün, insanlığın ulaştığı düzeyi göstermekte olduğunu belirterek “Terorizim, çevre kirliliği, örgütlü suçlar, yolsuzluklar, ırkçılık, ahlaksal çöküntü ve bağnazlık gibi birçok yeni sorun tüm insanlığı ve uygarlık değerlerini tehdit etmektedir. Böyle bir ortamda uygarlığın kalıcılığı, ancak uyum ve diyalog yoluyla sağlanabilir” dedi. 

           

Toplantıya katılan Kültür Bakanı Suat Çağlayan ise yaptığı konuşmada, küreselleşme ve teknolojik gelişmenin, yöresel, kültürel değerler ve milletler üzerinde bir tehdit olarak görülebileceğini belirterek “Biz, şu anda iki önemli güç arasında kalmış durumdayız. Küreselleşme ve buna karşı kültürel mirasın korunması. Bu iki gücü uyum içinde kullanan toplumlar, kendi milli kültürlerini koruma konusunda başarıya ulaşacaklardır” dedi.

           

2- AB’ye uyum çalışmalarını hızlandırmak için Başbakan Bülent Ecevit tarafından bir genelge yayımlandı.  Genelgede “Ulusal Program’ın siyasi kriterler bölümünde yer alan, ancak  bugüne kadar gerçekleştirilemeyen  taahhütlerin yaşama  geçirilmesi için 15 Kasım tarihi belirlendi.” 

           

3- Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri bakanlığı tarafından ABD’nin olası Irak operasyonu kapsamında yaşanan gelişmeler hakkında Başbakan Bülent Ecevit’e bir brifing verildi. Brifing sonrası yapılan açıklamada, olası bir operasyona ilişkin askeri ve siyasi gelişmeler değerlendirilirken, Türkiye’nin pozisyonunun ele alındığı bildirildi. 

Toplantının ardından Başbakan Ecevit’i telefonla arayan BM Genel Sekreteri Kofi Annan Irak konusu ile son günlerdeki  gelişmeler hakkında bilgi verdi.

           

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, seçimde ittifak yaptığı ve İzmir’den milletvekili adayı gösterdiği  DTP Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar ile gittiği İzmir’de  yaptığı açıklamada, 3,5 yıldır seçim yasalarının değiştirilmesi için mücadele verdiğini, ancak bir sonuç alamadığını söyledi. 

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, atv televizyonunun programına katıldı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz açıklamasında, 4 Kasım’da seçimlerin yenilenmesini gerektirebilecek sorunların ortaya çıkabileceğini belirterek “Türkiye’nin böyle arka arkaya bir seçim süreci yaşamaya tahammülü olmadığını düşünüyorum”dedi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, seçimlerde ülke barajının düşürülmesi yönündeki girişimlere destek vererek, seçimin ertesi günü meşruiyet sorunu çıkabileceğini söyledi.  

           

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB sürecini engelleyen bir hükümette yer almayacağını belirtti.                   

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, ayrıca Haber Türk televizyonunun sorularını yanıtladı.

 

6- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Diyarbakır 3 No’lu DGM’nin AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adli sicil kaydının silinmesinin reddine ilişkin kararı onadı. Daire, aksi yöndeki Diyarbakır 4 No’lu DGM’nin silme kararını ise yok hükmünde kabul etti.   

 

7- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, HADEP eski Genel Başkanı Murat Bozlak ile  İnsan Hakları Derneği eski Başkanı Akın Birdal hakkında Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “memnu haklarının iadesine” ilişkin kararlarını “eksik inceleme” gerekçesiyle bozdu.   

           

8- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler başkanlığında  KESK Genel Başkanı Sami Evren ve  Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız  bir araya geldi. Görüşmede, 2003 yılında yapılacak memur maaş zamları için sendikacılardan oluşan bir komisyon kurulması konusunda uzlaşma metni imzalandı.

 

9- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, terör ve çıkar amaçlı suç örgütü üyelerinin de cezaevlerindeki ortak etkinliklere katılımlarını sağlamak, psikososyal servislerden etkin olarak yararlandırılması amacıyla  cumhuriyet başsavcılıklarına birer genelge gönderdi.

           

10- İlki 18 Nisan 2002 tarihinde Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirilen Türk, Yunan, Bulgar ve Romen ‘Savunma Bakanları Toplantısı’nın 2.’si Milli Savunma Bakanı Sabahhin Çakmakoğlu başkanlığında İstanbul’da yapıldı. 

Bakan Çakmakoğlu toplantı sonrası yaptığı açıklamada, ortak iyi niyetlerin göstergesi olarak öncelikle Türkiye Savunma Bakanlığı ile  Yunanistan Savunma Bakanlığı arasına  direkt telefon hattının kurulacağını söyledi. 

           

11- Maliye Bakanı Sümer Oral  bazı açılışlarda  bulunmak üzere gittiği İzmir’de yaptığı açıklamada, faiz dışı bütçe fazlasının ilk 8 ayda hedeflenenin üzerinde olduğunu belirterek  “Mali ve ekonomik dengeler düzgün gitmektedir” dedi. 

           

12- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, ABD’nin New York kentinde devam eden 57. BM Genel Kurul toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile bir araya geldi. Görüşmede Irak gelişmelerinin yanı sıra Kıbrıs konusu da ele alındı.

           

Başbakan Yardımcısı Gürel, Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri ile de görüştü. Ayrıca Reuters ajansına da bir demeç veren Başbakan Yardımcısı Gürel, Irak’ta meydana gelecek olası bir savaşın denetimden çıkabileceğini ve savaşı önlemek için hala manevra alanı olduğunu söyledi.

           

Bu arada Başbakan Yardımcısı Gürel ile  Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ve BM İnsani Yardım Koordinasyonu Ofisi (OCHA) yetkililerin katılımıyla Türkiye ile Yunanistan arasında doğal afetler karşısında zarar gören sivil halka acil ve etkin yardım sağlamak amacıyla BM desteğinde yürütülen çalışmalar sonucu kurulan ortak güç konusunda BM ile mutabakat muhtırası imzalandı.

           

13- Avrupa Ekonomi Forumu’na katılmak üzere Avusturya’nın Salzburg kentine  gitmeden önce  Atatürk Hava Limanı’nda bir açıklama yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçim düğmesine basıldığını ve kararların mevcut seçim yasasına göre alındığını belirterek, baraj ve ittifak maddelerini değiştirerek seçime gitmenin hukuka, mantığa ve sağ duyuya sığmadığını söyledi.  

Baykal katıldığı forumda “Avrupa’da Küreselleşme” konulu panelde yaptığı konuşmada,  Türkiye’de AB ile ilgili müzakere tarihi verilmesi beklentisinin çok güçlü olduğunu belirtti. Baykal yaptığı ikili görüşmelerde ise Belçika Maliye Bakanı Didier Reynerds, Fransa’nın AB’den sorumlu Bakanı Noelle Lenoir, Almanya Maliye Bakan Yardımcısı Ceaio Koch- Waser ve Danimarka’nın AB ilişkilerinden sorumlu Bakanı Bertel Harder ile bir araya geldi.

           

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen  “Avrupa’nın Genişleme Süreci” adlı panelde yaptığı konuşmada, özellikle Baltık cumhuriyetleriyle Doğu Avrupa ülkeleri temsilcilerinin sorularına yanıt verdi.  Verheugen, daha sonra düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin “Bu açıklamanızdan zirvede Türkiye’ye kesin bir tarih verileceğini anlayabilir miyiz” sorusuna verdiği yanıtta “Hayır, bunu bu şekilde anlayamazsınız. Türkiye’ye nasıl bir sinyal verileceği zirveden kısa bir süre önce belirlenecek. Burada  yanlış bir umut vermek istemiyorum” dedi

 

14- AB Komisyonu Sözcüsü Jean Christophe Filiri yaptığı konuşmada, AB’ye aday ülkelere yıllık ilerleme raporlarının daha önce belirlenen 16 Ekim tarihinden bir hafta önce açıklanacağını bildirdi.

 

 

 17 EYLÜL 2002

 

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul’da DTP  Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar ve ATP Genel Başkanı Tuğrul Türkeş’le birlikte eski Başbakan Adnan Menderes’in anıt mezarını ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Çiller,  siyasi istikrar için barajın düşürülmemesi gerektiğini belirterek “Böyle bir ortamda yüzde 10 barajını 1-2 puan dahi indirmek, Türkiye’de siyasi istikrarsızlığı kurumsallaştırır. 3 partili koalisyonlarla gelinen nokta ortada iken, bu defa 5-6 partili koalisyonlar Türkiye’yi ne hale sokar? Millet bunu net olarak görüyor” dedi. Seçim ve Siyasi Partiler Yasası’nı değiştirmek istediklerini, ancak 3.5 yıldır sonuç alamadıklarını belirten Çiller, bugün dile getirilen talepleri ‘seçimi erteletme oyunu’ olarak değerlendirdi.

 

2- Anayasa Mahkemesi, Askeri Hakimler Yasası’nın “Milli Savunma Bakanı’nın talebi üzerine, askeri hakim ve savcılar hakkında soruşturma başlatılmasını ve gerektiğinde disiplin cezası verilmesini” düzenleyen maddelerinin iptali istemini, başvuruya ilişkin yetkisizlikten reddetti.

 

3- Konya İl Seçim Kurulu, kapatılan RP  Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın bağımsız milletvekili adaylık başvurusunu oybirliğiyle reddetti. Gerekçeli kararda, adli sicil kaydının silinmesinin, sabıka kaydını ortadan kaldırmayacağı belirtilerek “Erbakan’ın kesinleşmiş ve ertelenmiş sabıka kaydının bulunduğu, her ne kadar 4616 Sayılı Yasa’ya göre erteleme karar verilmiş ise de 3 yıllık deneme süresi dolmadığı için milletvekili seçilme yeterliliğinin bulunmadığı” kaydedildi.

Konuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Yüksek Seçim Kurulu (YSK)  Başkanı Tufan Algan, Erbakan’ın itiraz etmesi durumunda yeniden inceleme yapacaklarını, aksi takdirde İl Seçim Kurulu’nun kararının kesin olacağını söyledi.

 

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, İstanbul’da Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İstanbul Şubesi’nce düzenlenen sohbet toplantısına katıldı. Bakan Türker, Türkiye’nin AB’ye girişte temel ölçütlerden biri olan borçların Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH)  oranını düşürmek için borç miktarını azaltmak yerine GSMH’yi büyütmesi gerektiğini ve Türkiye’nin borçlarının korkulduğu kadar yüksek olmadığını söyledi.

 

5- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde “AB Standartları” konulu bir konferansa katıldı. Bakan Tekin  yaptığı konuşmada,  özel okulların milli eğitimin yükünü azalttığını ve desteklenmesi gerektiğini söyledi. Özel okullardaki KDV oranlarının çok yüksek olduğunu belirten Bakan Tekin “KDV’nin kaldırılmasına karşıyım. KDV oranları yüzde 3-4’lere çekilebilir” dedi.

Bakan Tekin ayrıca, İstanbul‘un Florya ilçesindeki  Milli Eğitim Vakfı’nda  yeni eğitim öğretim yılının ve kültür tesislerinin açılışını yaptı. Bakan Tekin  gazetecilere yaptığı açıklamada, öğretmenlerin eylemlerini kınamadığını, hükümet olarak eğitim sendikaları için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

 

6- Türkiye-Hindistan 1. Dönem Turizm Karma Komisyon Protokolü, Turizm Bakanı Mustafa Taşar ile Hindistan Kültür ve Turizm Bakanı Vinod Khanna tarafından İstanbul’da  törenle imzalandı. Bakan Taşar törende  yaptığı konuşmada, Akdeniz çanağındaki en popüler turist destinasyonlarından biri olan Türkiye’nin dünya turizmindeki gerilemeye rağmen yüzde 12.4 oranında büyüdüğünü söyledi.

 

7- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’yi ziyaret etti. Uras burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de sosyal devlet kavramının kalmadığını belirterek, DİSK başta olmak üzere emek örgütlerinin desteğini beklediklerini söyledi.

Çelebi ise DİSK’in solda birlik anlayışının ‘kof’ bir birlik anlayışı olmadığını belirterek, Başkanlar Kurulu toplantısının ardından seçimlerdeki tavırlarını açıklayacaklarını söyledi.

 

8- İzmir’de Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde DNA Bilgi Bankası kuruldu. EÜ Genetik Hastalıkları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde oluşturulan DNA Bilgi Bankası, hasta ve ailelerine genetik danışmanlık hizmeti verecek.

 

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ihracatçı Küçük, Orta ve Büyük İşletmelerin (KOBİ) desteklenmesi amacıyla Türk Eximbank’a 50 milyon dolarlık kredi aktarılmasına ilişkin anlaşma, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu tarafından imzalandı. İmza törenine Devlet Bakanı Tunca Toskay da katıldı.

 

10- ABD’nin Türkiye’ye; ABD’ye olan dış borç geri ödemelerinde kullanılmak üzere yaklaşık 200 milyon dolarlık hibe vermesine ilişkin anlaşma Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve ABD’nin  Ankara Büyükelçisi W. Robert Pearson’un katıldığı bir törenle imzalandı.

Bakan Türker, Türkiye’nin müttefiki olan ABD’nin uygulanmakta olan ekonomik programa destek olmak amacıyla IMF ve Dünya Bankası kaynaklarından önemli tutarlarda kredi sağlanması konusundaki katkılarının herkes tarafından bilindiğini söyledi.

Pearson ise Türkiye’nin ABD’nin değişmez müttefiki ve dostu olduğunu belirtti.

 

11- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol  boru hattının temel atma törenine katılmak üzere Azerbaycan’a gitti. Cumhurbaşkanı Sezer, Azerbaycan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Hazar Denizi’nin Azerbaycan’a ait kesiminde bulunan Azeri, Çırak ve Güneşli alanlarından elde edilecek petrolün dünya pazarlarına taşınmasını sağlayacak olan boru hattının 2.9 milyar dolara mal olacağının hesaplandığını söyledi.

           

Ayrıca gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Sezer, seçim barajının düşürülmesinin, seçimi ertelemeye dönüşeceği konusunda kaygı duyduğunu belirtti.   

Cumhurbaşkanı Sezer, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevarnadze ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Sezer, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan halklarına olduğu kadar, tüm Kafkasya’ya gönenç ve istikrar getirmesini diledi. 

 

12- ABD’nin New York kentinde resmi temaslarını sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel başkent Washington’a gitmeden önce düzenlediği basın toplantısında, BM’deki temasları hakkında bilgi verdi. Bakan Gürel “AB artık Kıbrıs sorununa çözüm ile Türkiye’nin, AB’ye adaylığını birbirine karıştırmıyor. Bu iyi bir gelişme. AB, Kıbrıs sorununu değerlendirirken tüm faktörleri göz önünde tutmayı kararlaştırdı” dedi. 

 

13- Avusturya’nın Salzburg kentinde yapılan Avrupa Ekonomik Zirvesi’ne katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile bir araya geldi. Baykal görüşmede, AB’den müzakereler için tarih almanın güç olduğunu, ancak imkansız olmadığı izlenimi edindiğini söyledi.

Zirvenin ’Avrupa’da Küreselleşme’ konulu panelinde konuşan Baykal “Türkiye, devrimsel reformlar yaptı ve karşılığında devrimsel yanıt bekliyoruz” dedi. Baykal düzenlediği basın toplantısında da takvim almanın bazı koşullara bağlı olduğunu ve Türkiye’de güçlü, ne istediğini bilen bir iktidarın olması halinde, AB siyasi liderleri nezdinde etkin bir çalışma yapılarak, müzakereler için tarih alınmasının mümkün olacağını söyledi.

 

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri  Glafkos Klerides ile yapacağı görüşme öncesinde basına yaptığı açıklamada, Türkiye’de Bakanlar Kurulu kararı ile KKTC vatandaşlarının ‘Türk soylu vatandaş’ statüsünden çıkarılarak Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşlarının tabi olduğu usul ve yasalara ilişkin alınan kararı sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdi. 

 

15- Ortadoğu sorununun çözümü için ABD’nin New York kentindeki BM binasında yapılan ABD, Rusya, BM ve AB arasında oluşturulan  dörtlü zirve  toplantısında, İsrail ve Filistin’in barış ve güvenlik içinde yan yana 2 devlet olarak yaşamasını öngören 3 aşamalı bir yol haritası benimsendi.

 

Toplantıya BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı İgor İvanov, AB adına da Dönem Başkanı Danimarka’nın Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, AB Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB Komisyonu’nun Dış Politikadan sorumlu Üyesi Christopher Patten katıldı.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamaya göre, 3 yıllık planlanan yol haritasının 2003’ün ilk yarısına kadarki birinci aşamasında, İsrail’in Eylül 2000 öncesindeki mevzilerine çekilmesi ve Filistinlilerin de özgür ve demokratik seçimler düzenlemeleri öngörülüyor.

 

16- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri’den dün bir mektup aldığını ve bu mektupta “Irak yönetiminin BM denetçilerinin kayıtsız şartsız dönmelerine ve çalışmalarına devam etmelerine izin verdiğinin” ifade edildiğini söyledi.

Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz,  başkent Bağdat’ta yaptığı konuşmada, denetçilerin dönüşünü kabul ederek, ABD’nin savaş bahanesini ortadan kaldırdıklarını, ancak Amerikan politikalarının asıl amacı Körfez petrolü olduğundan, konunun kapanmayacağını belirtti. BM Güvenlik Konseyi  ise mektubu değerlendirmek üzere toplandı.

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada da sorunun çekirdeğini, denetçilerin değil, Irak’ın kitle imha silahlarından arındırılmasının oluşturduğu belirtildi.

 

 

18 EYLÜL 2002

 

 

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, memur maaşlarına yapılacak zam oranı ile Avrupa Sosyal Şartı’na uyum çerçevesinde Devlet Memurları Yasası’nda değişiklik yapılmasını öngören taslak ele alındı. 

           

Memur maaşlarına yapılacak zam oranının Bakanlar Kurulu’nda anlaşma sağlanamaması üzerine, konunun liderler zirvesinde çözülmesi benimsendi. Toplantının ardından Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile bir araya geldi. Toplantıya Maliye Bakanı Sümer Oral, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker ile Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler de katıldı.

           

Toplantıda alınan kararları, Başbakan Ecevit açıkladı. Enflasyon farkı yerine bütün memurlara ekim ayı itibarıyla aylık brüt 100 milyon lira zam yapılacağını, ancak zammın 75 milyon lirasının; ekim, kasım ve aralık maaşlarına yansıtılacağını, geriye kalan 75 milyon lirasının ise 2003 yılının ocak ayında toplu olarak memurlara verileceğini söyledi.

 

2- Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök  Gaziler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü korumak için, üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek hayatlarını ortaya koyan ve gazilik onuruna erişen kahraman vatan evlatlarını şükran ve minnetle andıklarını bildirdi.

 

3- Dışişleri Bakanlığı  Sözcü Vekili Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Diriöz, Irak’ın geleceğine ilişkin kararların tüm kesimlerce alınmasını desteklediklerini belirtirken “Bu çerçevede Irak’taki üçüncü büyük nüfus olan Türkmenlerin haklarının gözetimi Türkiye için önem taşımaktadır” dedi.

 

4-  Adalet ve İçişleri bakanlıklarının ortaklaşa hazırladığı ‘Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği’nde değişiklik yapan yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  partisinin milletvekili adaylarını basına tanıttı. Tanıtım öncesinde  il başkanları ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

 

Erdoğan ayrıca, Yüksek Seçim Kurulu’nun  (YSK) vereceği son karar öncesinde gazetecilerin soruları üzerine, milletvekili adaylığının ardından parti üyeliği ve genel başkanlığına da engel çıkması durumunda bile Anadolu yollarına çıkıp AKP’ye oy isteyeceğini söyledi.

 

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avusturya’nın Salzburg kentinde yapılan Avrupa Ekonomi Zirvesi çerçevesinde gerçekleştirdiği temaslarını gazetecilere değerlendirdi. Türkiye’nin AB konusunda çok önemli açılımlar yaptığını belirten Baykal “Beklenti artık Türkiye’nin beklentisi. AB’nin artık adım atması gerekiyor, ama bu konuda da güçlükler olduğu anlaşılıyor” dedi. 

 

7- Şampiyonlar Ligi’nde Galatasaray Futbol Takımı, Rusya’nın başkenti Moskova’da oynanan ilk maçında   Moskova’yı  deplasmanda 2-0 yendi.

 

8- Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı  temel atma töreni, Hazar Denizi kıyısında bulunan Sançagal terminalinde  gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer törende yaptığı konuşmada, projenin tarihsel İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması olarak da değerlendirilebileceğini  belirterek ”Tasarı efsane olmaktan çıkmış, gerçeğe dönüşmüştür. Bundan sonra bölgemizin kalkınmasına katkıda bulunacak yeni efsaneler bulmalıyız” dedi.

           

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ise Ceyhan projesine karşı grupların tasarının yaşama geçmemesi için yaptıkları engelleme çabalarını anlatarak 1993 yılında Azerbaycan’da siyasi istikrar olmamasını fırsat bilen grupların çabalarını yoğunlaştırdığını, ancak kendilerinin başa geçmesiyle ülke içinde barışın sağlandığını söyledi. Aliyev  “Üst düzey Azeri yetkililer arasında bile bu projeye karşı olanlar vardı. Türlü engelleme girişimleri oldu. Amaçları bizleri korkutmaktı. Ama bunu halkımızın yardımıyla önledik. Bunun için iki kere askeri darbe bile yapmaya kalkıştılar” dedi.

           

Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze de Kazakistan’ın projeye katılmasının önemli olduğunu ve koridorun Orta Asya’ya kadar genişlemesi gerektiğini belirtti.

 

9- ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel Beyaz Saray’da ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condaleeza Rice ile bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Gürel  gazetecilere yaptığı açıklamada,  Cheney ve Rice ile görüşmelerinde ikili ve bölgesel konuları ele aldıklarını söyledi.

 

10- Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin 2002 yılı insan hakları raporunu açıkladı. Buna göre, Türkiye’de sistematik olarak işkence devam ediyor. TBMM’den  geçen son reform yasalarının da işkenceyi önlemede yetersiz kaldığı belirtilen raporda Af Örgütü, Avrupa ülkelerine, Türkiye’ye gözaltıların kaldırılması yönünde çağrı yapılması uyarısında bulundu.

 

11- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), temmuz-ağustos ayları içinde karara bağladığı 7 davadan Türkiye’yi 127 bin Euro ve 5 bin 200 Sterlin (yaklaşık 220 milyar lira) para cezası ödemeye mahkum etti. Türkiye davalarda, adil yargılama hakkının ihlali, devletin yaşama hakkını korumaması ve işkence yüzünden suçlu bulundu.

 

 

 

 19 EYLÜL 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin bakan ve milletvekilleri ile birlikte CNN Türk televizyonunun canlı yayın programına  katıldı. Siyaset,  ekonomi ve dış politikaya ilişkin soruları  yanıtlayan Başbakan Ecevit, IMF programına yönelik eleştirilerle ilgili  olarak yaptığı açıklamada “IMF’ye muhtaç olmak hiçbir ülkenin işine gelmez. Türkiye, ciddi bir krizden geçtiği için  IMF ile ilişkilere  önem vermek   zorunda kaldı. Sosyal ve ekonomik alandaki atılımları zamanında sonuçlandırabilirsek, zannederim 2  yılda  IMF ile  işlevsel bir ilişkimiz kalmayacak,  ama şimdi buna gereksinimimiz var”  dedi. 

 

2- Yargıtay  8. Ceza Dairesi, kapatılan Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ı  af yasasından yararlandırarak sabıka kaydını silen Diyarbakır 1 No’lu   DGM’nin kararını bozdu.   

 

3- Danıştay 10. Dairesi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK)  Pamukbank’ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF)  devrine ilişkin kararı nedeniyle  bankanın hissedarları tarafından  açılan davada, BDDK’nın  Pamukbank’ın TMSF’ye devri ve Yapı ve Kredi Bankası ile birlikte çalışma isteminin reddedilmesine ilişkin kararlarının iptali ve yürütmenin durdurulmasına gerek olmadığına karar verdi.

 

4- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan, oy pusulalarının basılacağı Türk Tarih Kurumu’nun  Sincan’daki  basımevinde incelemelerde bulunurken gazetecilerin, Türk Ceza Yasası’nın 312. Maddesi’nden mahkum olan kişilerin milletvekilliği adaylığına ilişkin sorularına ise “Her adayın işlemiş olduğu suç, verilmiş olan karar bir diğerinden farklıdır. Yani bir kişinin durumunu diğer kişilere benzeterek, ‘bu kişi hakkında da şu karar verilebilir’ denilemez. Bir kişi hakkında verilen karar emsal olarak gösterilemez” yanıtını verdi.

Öte yandan, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 2 Ekim’den itibaren gümrük kapılarında oy kullanacak yurttaşlar için 196 bin 500 birleşik oy pusulası basılmasını kararlaştırdı.   Pusulanın boyutu 76.5x11 cm olacak. Pusulalarda Genç Parti ve Millet Partisi’nin kısaltılmış adları yer almayacak.

 

5- Ekonomiden sorumlu  Devlet Bakan Masum Türker yaptığı açıklamada,  memurlara yapılan iyileştirmenin IMF programı kapsamında olduğunu belirterek, maaşlardaki düzenlemenin bu yıl yapılmaması gerektiğini ve iyileştirmenin ekonomik program sınırlarında kaldığını söyledi.

Ayrıca Bakan Türker CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada,  ekonomideki belirsizliklerin bir daha yaşanmaması için temel çözümün reel ekonomiyi devreye sokmak ve yatırımların artmasını sağlamak olduğunu belirterek,  sıcak para giriş-çıkışının kontrol altına alınması için hazırlanan yasal düzenlemelerin de TBMM’ye sunulduğunu açıkladı. Bakan Türker, sermaye girişinin sıcak para şeklinde değil de uzun vadeli yatırımlar şeklinde gelmesi için, sermaye piyasasının derinliğinin artırılacağını söyledi.

 

6- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, incelemede bulunduğu Manisa’da Tekel’in 2002 yılı üzüm alım fiyatının, bu yıl yüzde 100 artırılarak 1 milyon 60 bin lira olarak belirlendiğini açıkladı. Alımların büyük bir bölümünün üreticiden yapılacağını bildiren  Bakan Karakoyunlu “Böylece zor hava şartlarından olumsuz etkilenmiş üreticiye, çok önemli bir imkan ve fırsat getirilmektedir” dedi.

 

7- İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş çeşitli açılışlarda bulunmak için gittiği Niğde’de,  Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan, Türkiye’de  insan hakları ihlallerinin sürdüğüne ilişkin  raporunu eleştirdi. Bakan Ecemiş konuyla ilgili yaptığı konuşmada “Titizlikle çalışıyoruz. Yeterince inceleselerdi, zannediyorum gelişmiş ülkelerde olduğu kadar bizde de işkencenin olmadığını göreceklerdi” dedi.    

 

8- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, memur maaş artışlarının bütçe dengelerini bozmadığını belirterek enflasyon farkının verilmeyeceğini söyledi. Bakan Oral  “Uygulama ücret skalasını sağlıklı hale getiren bir uygulama değildir. Ama alt birimlerin zaman içinde  çok düşük ücrette kalması böyle bir talebi beraberinde getirdi” dedi.  

 

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, fındık alım fiyatı ile ilgili  yaptığı açıklamada  “Şayet Tarım ve Köyişleri  ile  Sanayi ve Ticaret Bakanlıkları olarak gayret göstermeseydik, fındık alım fiyatı 1 milyon 100 bin lira olacaktı” dedi. Ayrıca Bakan Gökalp “Bakanlık olarak özellikle fındık alım fiyatına ayrılacak kaynağın bulunması konusunda, üzerimize düşeni yaptık ve önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bizim çalışmalarımızın asıl maksadı üreticimizin mağdur olmaması içindir” dedi.

 

10- AKP Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın, sabıka kaydının silinmesini kabul etmeyen Yargıtay kararına karşı  ‘acele tedbir’ istemiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne  (AİHM) başvurduğu bildirildi.      

 

11- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin milletvekili adaylarını tanıttığı toplantıda  yaptığı konuşmada, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘değişim’ söylemini eleştirerek “Biz mevcut adaletsiz sisteme uyumlu olmak, değişmek için değil, o sistemini değiştirmek için yola çıktık” dedi. Kutan ayrıca  iktidara gelirlerse türbanı öncelikli sorun kabul edeceklerini, 8 yıllık  kesintisiz eğitimi de hemen kaldıracaklarını söyledi. 

 

12- YTP Genel Başkanı İsmail Cem partisinin İstanbul’un Küçükçekmece ilçe başkanlığında yurttaşlara hitaben yaptığı konuşmada, siyasi partilerin oy oranları hakkında yapılan anketlerin demokratik olmadığını belirterek “Türkiye’de,  milletimizin zihnini karıştırmak, oy tercihini saptırmak  için olmadık dolaplar dönmekte” dedi. 

 

13- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin İstanbul milletvekili adaylarının  tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, yoksulluğu, yolsuzluğu  ve  krizi yeneceklerini, her yıl 1 milyon kişiye iş bulacaklarını, devleti hem küçültüp  hem etkin kılarak halkın hizmetine sokacaklarını söyledi.  

 

14- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan  Akyıldız memur maaş zamları ile ilgili olarak  yaptığı açıklamada “Kamu çalışanlarının, sadece son üç yıldaki reel kaybı yüzde 32 oranında, ancak üzülerek ifade edeyim ki, Kamu İşveren Kurulu bunu dikkate almadı” dedi. 

 

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve beraberindeki heyeti başkent Lefkoşa’da kabul etti. Görüşmeden sonra Orgeneral Yalman yaptığı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Denktaş tarafından yaratılan fırsatın iyi değerlendirilmesini temenni ettiklerini belirterek “Aksi takdirde Doğu Akdeniz’in sürekli bir kriz ortamına sürüklenmesi kaçınılmazdır. Gerçi Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olarak her türlü krizi karşılayacak güçte ve kararlılıktayız” dedi. 

 

16- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı,  Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel  ABD’nin  başkenti Washington’da  dün ABD  Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice  ve Savunma  Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz’le görüştükten sonra Büyükelçilik’te düzenlediği basın toplantısında, Irak konusunda somut yeni bir gelişme olmadığını belirterek, Bağdat yönetiminin kitle imha silahlarının denetimi konusunda attığı adımın uygulamasını görmeyi beklediklerini söyledi. 

 

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi  lideri Glafkos Klerides ile  ara bölgede 56. kez bir araya geldi. Görüşme öncesinde  konuşan Cumhurbaşkanı Denktaş, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis’in “Kıbrıs’ın AB üyeliği Yunanistan için milli meseledir” sözlerini eleştirerek “Kıbrıs henüz Kıbrıs olmamıştır.  AB’ye  başvuran Güney Kıbrıs’tır, bizi silah zoruyla yok edemeyen  Rum tarafıdır. AB ile yok etme savaşını lehlerine halletmek için bizi götürmek istiyorlar, bu nedenle AB’ye bugünkü Kıbrıs’ı süratle götürmek Yunanistan için milli  bir mesele oluyor” dedi.

 

18- ABD  Başkanı George W. Bush, Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Dışişleri Bakanı Colin  Powell ve diğer üst düzey yetkililerle beraber Irak konusunu görüşmek üzere Beyaz Saray’da bir araya geldi. Başkan  Bush görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Kongre’ye gönderdiği karar tasarısında, gerekli olduğu takdirde, Irak’ın başkenti Bağdat’a karşı askeri güç kullanılması için ‘azami esneklik’ istediklerini belirterek “BM Güvenlik Konseyi ilgilenmezse, Irak’la biz ve müttefiklerimiz ilgileneceğiz” dedi.

 

19- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmada, birçok ülkenin, BM’nin onayı olmadan da Irak’a saldırıyı destekleyeceklerine dair Washington’a söz verdiğini söyledi.  Irak’ın silah denetçilerini kabul etmesinin, savaşı durdurmaya yetmeyeceğini belirten Rumsfeld, harekatı önleyebilecek tek hareketin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in ülkeyi terk etmesi olduğunu belirterek “Daha önce de birçok lider, kendi dönemlerinin artık sona erdiğini düşünüp gitmeye karar vermiştir” dedi.

 

20- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı  Marc  Grossman, Bağdat  yönetimine karşı  olan sürgündeki Iraklı  muhalifler ile ABD’nin New York kentinde bir araya geldi. Grossman, ilk kez  Iraklı  Türkmenlerin de katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, BM’den çıkarılacak yeni kararla sadece Irak’ın elindeki nükleer, biyolojik ve kimyasal silahların tasfiyesiyle yetinilmeyeceğini, nihai hedefin Irak’ın silahsızlandırılması olduğunu söyledi.                                                                                                                         

 

21- IMF Başkanı Horst Köhler  “Dış İlişkiler Konseyi” adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada Türkiye’deki ekonomik programın uygulanması ile ilgili bir soru üzerine  “Türkiye, krizden sonra  tarihinde  görülmemiş zorlukta, iddialı bir ekonomik programa girişti. Çok zor ve iddialı tercihlerle karşı karşıyaydı. Bankacılık sistemini temizledi. Ekonomiyi siyasetten ayırdı.Üstelik bunların hepsi sadece bir iki yılda oldu” dedi. Köhler, programın uygulanmasındaki çok başarılı performans sayesinde enflasyonun beklenenden daha fazla düştüğünü, döviz kurlarının  istikrar kazandığını ve büyümeye geri dönüldüğünü  belirterek  “Bunların hepsi çok iyi” dedi.

 

22- Uluslararası  kredi derecelendirme kuruluşu Moodys’in Başkan Yardımcısı ve Türkiye analisti  Kristin  Lindow, ekonomik program  ve AB konularında  sarf edilen çabaların azalması halinde Türkiye’nin notunu düşürebileceklerini söyledi.”

 

23- Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan Türkiye’ye ilişkin rapora göre, ülkede insan hakları ihlallerinin sürdüğü belirtildi. 

 

 

20 EYLÜL 2002

 

 

1- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, HADEP eski Genel Başkanı Murat Bozlak ve SDP eski Genel Başkanı Akın Birdal'ın milletvekili adaylıklarını reddetti.
     
YSK Başkanı Tufan Algan kurul toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Algan, kararın AB’ye uyum yasaları açısından da uygun olduğunu belirterek ”Yürürlükteki yasalarımız ne gerektiriyorsa ki yasalarımız AB’ye uygun hale getirilmiştir, o bakımdan aldığımız karar yasalara uygundur” dedi.

 

2- Devlet Bakanı Tunca Toskay Turizm, Ekonomi, Bilimsel Araştırma, Tanıtma Merkezi’nin (TEBİAT) Antalya’nın Kemer ilçesinde bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği “Seçim Sonrası Türkiye Ekonomisi” konulu ekonomi zirvesinde yaptığı konuşmada, gelişen Türkiye ekonomisinin, değişik zamanlarda yaşanan ekonomik bunalımlardan ciddi şekilde etkilenmesine rağmen çok yol alındığını söyledi.

Zirvede Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker de bir konuşma yaptı.

 

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Zaman gazetesinin ekonomi konusundaki sorularını yanıtladı.

 

4- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin Bursa’da yaptığı incelemeler sırasında, okulların açılmasıyla karşı karşıya kalınan sorunları değerlendirdi. Bakan Tekin, derslik problemini çözmek için bakanlık olarak ‘okul yaptıramıyorsan, derslik yaptır’ kampanyası başlatacaklarını bildirdi.

 

5-     AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) milletvekili olamayacağı yönünde aldığı karar üzerine partisinin Merkez Yürütme Kurulu’nu  (MYK) olağanüstü topladı. Erdoğan, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, 20 Eylül 2002 tarihinin Türk demokrasisine geçecek tarihi bir gün olduğunu belirterek “YSK kararı ile birlikte milletin vicdanının ağır yara aldığını söyledi.

Öte yandan Erdoğan, CNN Türk televizyonunun sorularını yanıtladı. 
Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu'nun milletvekili olamayacağı yönündeki kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götüreceklerini söyledi.
 
6- YTP Genel Başkanı İsmail Cem partisinin Kırıkkale İl Teşkilatı’nın açılışında bir konuşma yaptı.    
 
7- AB uyum yasaları kapsamında çıkarılan ''Türk Vatandaşlarının Günlük Yaşamlarında Geleneksel Olarak Kullandıkları Farklı Dil ve Lehçelerin Öğrenilmesi Hakkında Yönetmelik'' Resmi Gazete'de  yayımlanarak  yürürlüğe girdi.
 
8- Türkiye’nin Pakistan Büyükelçisi Kemal Gür, başkent İslamabad’da yaptığı açıklamada, iki ülke arasında öğrenci mübadelesinin gündemde olduğunu belirterek, üniversiteler arasındaki denklik sorununun da ele alınması gerektiğini söyledi. 
 
9-  BM’nin Ankara Merkezi’nde düzenlenen bir toplantıda, BM Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) tarafından hazırlanan “UNIDO Sınai Kalkınma Raporu 2002/2003 raporu tanıtıldı. Rapora göre, Türkiye rekabet sıralamasında 36. sıradan 38. sıraya indi.
 
10- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, başkent Washington’da Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada, BM’nin Irak konusunda alacağı her türlü kararın bu ülkeye uyarı içermesi gerektiğini söyledi. 
 
11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides, ABD’nin New York kentinde BM'nin 57. Dönem Genel Kurul toplantılarında yapacağı konuşma öncesinde düzenlediği basın toplantısında “Bizce iki ayrı egemenlik, gelecekte yasal bölünme için yasal hak anlamına geliyor. Biz, Ada’da gelecekte tam ayrılığı sağlayacak yerleşim şartlarını kabul edilemez görüyoruz” dedi.
 
12- Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü François Rivasseau, başkent Washington’da yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin Irak'a yapması gerekenleri kesin bir dille hatırlatan yeni bir karar almasının yararlı olabileceğini bildirdi. 
 
13- Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ve Savunma Bakanı Sergey İvanov ABD’nin başkenti Washington’da Başkan George W. Bush ve Dışişleri Bakanı Colin Powell ile bir araya geldi.
 
14-  İsrail ordusunun, Filistinli militanların düzenlediği intihar saldırılarına misilleme olarak dün Gazze Şeridi’ne saldırı düzenlediği bildirildi. 
 
15-  Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili’nde hükümete bağlı askerlerle isyancı askerler arasında çıkan çatışmalarda 80 asker öldüğü, 150 askerin ise yaralandığı açıklandı.
 
 

             

21 EYLÜL 2002

 

 

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İstanbul’da yaptığı açıklamada “AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili alınan karar yargı kararıdır. Herkes gibi yargı kararına saygılı olmak zorundadır” dedi. Çiller, DYP olarak her zaman yasaklara karşı olduklarını, yasaksız Türkiye’yi, konuşan Türkiye’yi savunduklarını söyledi.

 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Habertürk televizyonunda yayınlanan “Basın Klübü” adlı programa katıldı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, seçim anketlerinin biraz abartılı olduğunu, MHP’nin bir kez daha sürpriz yapacağını belirterek, azınlık vakıfları ile ilgili yönetmeliğin Bakanlar Kurulu’na getirilmesinin hükümeti bozmak anlamına geleceğini söyledi.

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Adapazarı-Gebze doğalgaz santrallerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’deki en büyük enerji yatırımlarından ikisinin hizmete açıldığını belirterek, bunun Türkiye’deki en büyük özel sektör yatırımı olduğunu söyledi.

           

Açılışa katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan da ekonomideki iyileşme belirtileriyle birlikte elektrik enerjisine talebin artacağını belirterek, bu santrallerin Türkiye’nin geleceği için büyük önem taşıdığını söyledi.

 

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, süne mücadelesinin sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada, hububatın en önemli zararlısı olan ve müdahale edilmediği takdirde büyük kayıplara yol açan süne zararlısı ile bu yıl yapılan mücadelede 10 trilyon liralık maliyetle milli ekonomiye 650 trilyon liralık katkı sağlandığını söyledi.

 

5- YTP Genel Başkanı İsmail Cem partisinin Samsun il teşkilatının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de insanlar arasında ayrımcılık yapıldığını belirterek, dini, dili, hayat tarzı ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yaşayan herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğunu söyledi.

 

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) milletvekili olamayacağı yönündeki kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürmeye karar verdiklerini ve YSK kararına ‘karşı tedbir’ konulmasını talep edeceklerini söyledi. 

 

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan Sakarya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 Kasım’da yapılacak seçimlere gölge düştüğünü belirterek “Yasakçı tatbikata hep karşı çıktık. Vatandaşımız bu yasakçı zihniyetten rahatsızdır” dedi.

 

8- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)  tarafından  yapılan yazılı açıklamada, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapatılan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Murat Bozlak ve Akın Birdal’a  ‘milletvekili olamaz’ diyen Yüksek Seçim Kurulu kararıyla ilgili olarak “Karar yasalara uygun olmakla birlikte ifade özgürlüğüyle ilgili ceza kanunu maddelerinden hüküm giymiş kişilerin siyasi yasaklı olmaları, evrensel demokrasi standartlarına uygun bir durum değildir” denildi.

 

9- TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Komedi Filmleri Festivali dün İstanbul’da başladı.

 

10- İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan 9. Atletizm Dünya Kupası’nda 1500 metre bayanlarda Avrupa’yı temsil eden milli atlet Süreyya Ayhan, birinci oldu.

 

11- Antalya’da düzenlenen ‘Avrasya ve Küreselleşme’ konulu 4. Diyalog Avrasya Platformu, açıklanan sonuç bildirgesiyle sona erdi. Bildirgede, Avrasya aydınları, tek tipleştirici ve baskıcı küreselleşmeye karşı gerekli önlemlerin alınması konusunda görüş birliğine vardı.

 

12- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman incelemelerde bulunmak üzere gittiği KKTC’de yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinin harbe en üst seviyede hazır olduğunu gördüğünü söyledi.

 

13- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Yunanistan’da ‘Ta Nea’ gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin AB’ye giriş müzakerelerinin 2003’te başlamasını istedi ve ABD’nin de bunu desteklediğini bildirdi. Başbakan Yardımcısı Gürel, siyasi çözüm olmadan Kıbrıs’ın AB’ye girmesinin Doğu Akdeniz’de gerginlik ve Türk-Yunan ilişkilerinde de krize neden olacağı uyarısında bulundu.

 

14- Resmi Irak radyosu, Bağdat yönetiminin, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile varılan anlaşmaya ters düşecek herhangi bir yeni BM kararına uymayacağını duyurdu.

 

15- İsrail, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın Ramallah’taki karargahına dönük saldırı ve kuşatmalarını sürdürürken,  Filistin’in BM Büyükelçisi Nasır El Kidva,  BM Güvenlik Konseyi’ne bir mesaj gönderdi. Mesajda, Konsey’i “Arafat’ın karargahında yaratılan aşırı derecede tehlikeli duruma son vermesi için önlem almaya” çağırdığı bildirildi.

 

 

                        

22 EYLÜL 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, partisi tarafından Denizli’de düzenlenen mitinge

katılmadan önce Esenboğa Hava Limanı’nda, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kapatılan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkındaki kararını değerlendirdi. Başbakan Ecevit, YSK’nın kararına Avrupa’nın da tepki gösterdiğini, ancak AB’nin, Türkiye’deki yargının tamamen bağımsız, özerk ve hükümetlerin yargının işlerine karışamayacağını göz önünde bulundurmaları gerektiğini söyledi.

Denizli’de ise 57. hükümetin icraatlarını anlatan Başbakan Ecevit, hükümet ortaklarının yanı sıra DSP’den ayrılanları da eleştirerek “DSP’nin tek başına iktidarını önlemek için her şeyi denediler. Partimizden ayrılarak DSP’nin kapısına kilit vurmaya çalıştılar. Biz yılmadık. Biz gücümüzü halktan ve Atatürk’ten alırız” dedi.

 

2- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk, Türk Hava Kurumu’nun (THK) 37. Büyük Genel Kurul Toplantısı’na katıldı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kapatılan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkındaki kararı ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Orgeneral Asparuk “Şeriatın kestiği parmak acımaz. Ben de bir suç işlersem eğer, kanun suçlanmamı gerektiriyorsa, cezamı çekerim. Kanunun gerekleri herkese aynı. Bana veya bir başkasına fark etmez” dedi. 

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, milletvekili tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geleceğine kefen giydirenlerle mücadelenin boyunlarının borcu olduğunu belirterek, bu oyunun TBMM’de de, sandıkta da bozulacağını söyledi.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’la bir telefon görüşmesi yaptı.

           

Görüşme sonrası yapılan açıklamada, Arafat’ın Başbakan Yardımcısı Gürel’e hayati tehlikesinin bulunduğunu söylediği ve Türkiye’nin, ABD yönetimiyle konuşarak İsrail’e Ramallah’a yönelik kuşatmayı kaldırması telkininde bulunmasını istediği bildirildi. 

 

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Gençlik Kolları Temsilciler  toplantısında, gençlerden büyük bir Türkiye’nin kurulması için destek istedi.

 

6- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, dün Samsun’da partisinin il binasının

açılışına katıldı. Cem, seçimlerin 3 Kasım’da yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya verdiği yanıtta “Olacak mı? Bilmiyorum, ama seçim barajının düşmesi Türkiye’nin hayrına olur” dedi. 

 

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kapatılan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkındaki kararı ile ilgili yaptığı açıklamada, hiç kimsenin düşünceleri sebebiyle ömür boyu siyasetten yasaklanmasının doğru olmadığını söyledi.

 

8- Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan 47. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda, 96 kiloda yarışan Mehmet Özal Altın Madalya kazandı.  

 

9- Dört gündür kuşatma altında bulunan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın, içeride bulunan ve İsrail’in istediği 50 kişiyi vermeyi reddettiği bildirildi.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İsrail’in Arafat’a zarar vermek niyetinde olmadığını belirterek “Kendisi bulunduğu yerde daha uzun süre kalabilir. Bizim görevimiz, Arafat’ın terörü desteklemesini önlemektir. Arafat’ın artık bittiğini Filistinlilerin de anlayacağını ümit ediyorum” dedi.

 

 

 23 EYLÜL 2002

 

 

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) 2002-2003 eğitim öğretim yılının açılışı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, üniversitelerin öncelikli görevlerinin bilgi üretmek, üretilen bilgiyi öğrenciler ile topluma aktarmak ve insanlığın hizmetine sunmak olduğunu belirtti.

           

2- Başbakan Bülent Ecevit, Filistin Devlet Başkanı  Yaser Arafat ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek, Arafat’ın, kendisine bütün dünya ile bağlantısının büyük ölçüde kısıtlandığını bildirdiğini söyledi. Türkiye’nin de İsrail ile Filistin arasında  arabuluculuk işlevi yapmaya hazır olduğunu belirten Başbakan Ecevit “ABD Başkanı George W. Bush’a bir mektup göndereceğim ve bu durumla yakından ilgilenmesini rica edeceğim” dedi.

 

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Preveze Deniz Zaferi’nin 464. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü olması nedeniyle bir mesaj yayımladı. Orgeneral Özkök mesajında, Türkiye’nin tarihi boyunca yetiştirdiği denizciler sayesinde, denizleri üzerindeki hak ve menfaatlerini başarıyla koruduğunu, bu başarının en önemli örneklerinden birinin Preveze Deniz Zaferi olduğunu belirtti.  

           

4- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya yaptığı açıklamada, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen seçimde, 11. Hukuk Dairesi Başkanlığı’na Işıl Ulaş, 3. Ceza Dairesi Başkanlığı’na da M. Birsin Tüzinal’ın seçildiğini söyledi. 

 

5- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün başkanlığındaki heyeti kabul etti. Ergün, kabulde memur maaşlarına yapılan iyileştirmenin işçi maaşlarına da yapılmasını istediklerini söyledi.

 

6- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrukulu CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘E Takımı’ adlı  programa katılarak, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile ilgili soruları yanıtladılar.

Bakan Gökalp, itiraz ettikleri noktalara ilişkin görüşmelerin sürdüğünü ve kararnamenin imzalanacağını söyledi.

 

7- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile Adalet Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenledikleri Antalya’daki “Hakimler ve Savcılar için Mülteci Hukukuna Giriş Semineri”ne katıldı.

           

Bakan Çelikel gazetecilerin AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurusundan nasıl bir karar çıkabileceğine ilişkin soruya “Bu konuda bir şey söyleyemem, ancak yeniden yargılanması kararı çıkamaz, çıksa da biz uygulayamayız. Bizim ağustos ayında çıkardığımız 3. yasalar paketi, bu maddelerin bir yıl içinde yürürlüğe gireceğini öngörüyor” dedi.

           

8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi H.E.Shigeo Takenaka ile ‘Türkiye’de Enfeksiyon Hastalıklarının Kontrolü Projesi’nin kapanış törenine katıldı. 

Bakan Durmuş, tören sonunda gazetecilerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)  ile ilgili soruları üzerine ÖTV kararnamesini imzaladığını söyledi. 

 

9- Kültür Bakanı Suat Çağlayan, Ankara Üniversitesi’nin 2002- 2003 eğitim öğretim yılının açılış töreninde yaptığı  konuşmasında, YÖK sonrasında üniversitelere ve üniversitelerin sayısal çokluğuna önem verildiğini, kalitenin ise göz ardı edildiğini söyledi.

 

10- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin Ankara İl Başkanlığı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada ekonomik programın içinde doğru unsurlar bulunmasına karşın yarattığı siyasi deprem nedeniyle kendi uygulama şansını kendisinin yok ettiğini belirterek “Türkiye’de seçim öncesinde hiçbir zaman radikalizm bu şekilde büyümedi” dedi. 

           

Cem, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Filistin Devlet Başkanı  Yaser Arafat’a yönelik İsrail operasyonunu kabul etmenin mümkün olmadığını, Türkiye’nin bu konuda ağırlığını hissettirmesi ve elinden geleni yapması gerektiğini söyledi.

           

11- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, CNBC-e televizyonunda  bir programa katılarak ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

 

12- Yurtta meydana gelen trafik kazalarında 33 kişinin öldüğü bildirildi.

 

13- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Luzius Wildhaber Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlediği basın toplantısında, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sabıka kaydının silinmesini kabul etmeyen Yargıtay 8. Dairesi’nin kararı hakkında yaptığı başvurudaki ‘geçici tedbir’ istemini reddettiğini söyledi. Wildhaber, mahkemenin, Erdoğan’ın Türkiye aleyhine yaptığı şikayet başvurusunun ‘öncelikli dava’ olarak incelenebileceğini belirtti.

 

14- Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını yerine getirmeyen Türkiye’ye uyarıda bulunan raporu onayladığı bildirildi.  

 

 

24 EYLÜL 2002

 

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Rauf Bozkurt ve Kanunlar ve Kararlar Müdürü İbrahim Araç ile bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Başkan İzgi, 121 milletvekilinin Meclis’in olağanüstü toplantıya çağrılması yönündeki başvurusunu işleme koymadığını açıkladı. Başkan İzgi, iç tüzükteki 7 günlük değerlendirme yetkisini kullandığını ve bu sürenin de 1 Ekim’de sora erdiğini, Meclis’in de 1 Ekim’de olağan biçimde toplanacak olması nedeniyle başvuruyu işleme koymadığını söyledi.

Seçim kararının komisyonlarda değil, Genel Kurul’da görüşülmesi gerektiğini belirten Başkan İzgi, erteleme konusunda da “seçim kararı 449 milletvekilinin oyuyla alınmıştır. Böyle bir kararın üzerinden uzun zaman geçmeden, çok önemli sebepler çıkmadan iptal edilmesi isteğine katılmıyorum” dedi.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit, NTV televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Küskünler hareketinin kendilerini ilgilendirmediğini ve yurttaşların demokrasiye olan güvenini sarstığını belirten Başbakan Ecevit  “TBMM’nin kendi kendini inkar etmesinin güzel bir hareket olmadığı düşüncesindeyim” dedi.

           

Başbakan Bülent Ecevit, ayrıca Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) Genel Sekreteri Seyed Mojtaba Arastou ile görüştü.

Başbakanlık’ta yapılan görüşmenin ardından bir açıklama yapan Arastou, 2 hafta sonra İstanbul’da 7. ECO Zirvesi’nin toplanacağını söyledi.

 

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, ATP Genel Başkanı Tuğrul Türkeş ve DTP Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar ile birlikte  Muğla’nın Milas ilçesine gitti. Çiller, burada  yaptığı konuşmada, üreticilere doğrudan destek ve prim vereceklerini, kredi borç faizlerini sileceklerini söyledi. 

 

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Aydın Menderes, Aydın’da düzenlediği basın toplantısında seçimi erteletmek isteyenleri eleştirerek “Seçimi erteletmek, Anayasayı gasptır” dedi.

 

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapatılan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, HADEP eski Genel Başkanı Murat Bozlak ve SDP eski Genel Başkanı Akın Birdal’ın milletvekili adaylıklarının reddine ilişkin kararın şikayet yoluyla düzeltilmesi istemini reddetti.

YSK, Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun, yurt dışında yaşayan ve hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Fadıl Akgündüz ile İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in milletvekili olamayacaklarına ilişkin itiraz başvurularını da  reddetti.  Anayasa gereği kesin nitelik taşıyan ve temyize götürülemeyen YSK kararları ile Akgündüz ve Perinçek de seçimlerde aday olabilecekler.

 

6- Başbakanlık Proje Uygulama Birimi tarafından  İstanbul’da düzenlenen ”İstanbul Deprem Projesi Hazırlık” toplantısına katılan Devlet Bakanı Faruk Bal, İstanbul’un olası bir depreme karşı hazırlanabilmesi için yapılacak projenin maliyetinin çok ciddi rakamlarda olacağını belirterek “Proje maliyeti kabaca 1 milyar doların üzerinde” dedi. 

 

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Çankaya Üniversitesi’nin yeni akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en önemli sorunu olan işsizliğin eğitimle çözüleceğini belirterek, geleceğin dünyasında Türkiye’yi inşa ederken özellikle üniversitelere büyük görevler düştüğünü söyledi.

 

Törenden sonra gazetecilerin sorularını da  yanıtlayan Bakan Türker, seçimlerin erteleneceğini düşünmediğini, şayet ertelenecek olursa da ekonominin bundan olumsuz etkilenmeyeceğini söyledi.

 

8- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Özelleştirme İdaresi Başkanı Turgut Bozkurt ile Tekel Genel Müdürü Mehmet Akbay ile bir araya geldi. Bakan Karakoyunlu toplantıda yaptığı konuşmada, Tekel’in değişik birimlerinde geçici işçi statüsünde çalışan 9 bin 839 işçinin, daimi kadroya geçirilmesi işlemlerinin tamamlandığını belirterek, bu uygulamanın özelleştirme kapsamındaki kuruluşlardan ilk kez Tekel’de yapıldığını söyledi.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozkurt ise Eskişehir ve Bursa doğalgaz santrallerinin 2003 Nisan ayında ihaleye çıkarılacağını, enerjide 22 üretim, 19 da dağıtım tesisi listelerinin kendilerine geldiğini belirterek, amaçlarının hepsini aynı anda ihaleye çıkarmak ve uluslararası kuruluşlara yöneltmek olduğunu söyledi.

 

9- “Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Buna göre, özel öğretim kurumlarına verilecek isimlerin; kurumların amacına, düzeyine uygun olması, belli bir anlam taşıması, milli eğitimin temel amaçlarına aykırı düşmemesi ve Türkçe olması zorunluluğu getirildi.

 

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hürriyet gazetesi yazarlarının siyasi sorunlar, dış politika, parti içi gelişmeler ve ekonomiyle ilgili sorularını yanıtladı. Baykal, iç borç faizlerinin Türkiye ekonomisinin sırtındaki en ağır yük olduğunu belirterek “CHP’nin tek başına iktidara gelmesi halinde, belirsizlik kalkacak, bu da iç borç faiz yükünü azaltarak, 20 milyar dolarlık bir rahatlama sağlayacak” dedi. 

 

11- İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (JICA) 2 yıl önce başlattığı “İstanbul İli Mikro Bölgeleme Dahil Afet Önleme Azaltma Temel Planı”nın final semineri İstanbul’da yapıldı ve  olası İstanbul depreminin bilimsel afet planı tamamlandı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, çalışmanın İstanbul için kaygı verici bir tablo ortaya koyduğunu belirterek “Olası bir depremde İstanbul’da yaşamını yitirenlerin sayısının, 1999 depremindekinin 4-5 katı, hasar gören bina sayısının da 3 katı kadar olması bekleniyor. Özellikle kamu binaları büyük hasar görecek” dedi.

JICA Danışma Komitesi Başkanı Prof. Dr.  Yoshimori Honkura da çalışma kapsamında İstanbul’a 6 yeni deprem istasyonu kurulduğunu, daha öncekilerle birlikte istasyon sayısının 40’ın üzerine çıktığını söyledi.

 

12- KESK Genel Başkanı Sami Evren düzenlediği basın toplantısında, konfederasyon olarak yaptıkları toplu görüşmelerde, sadece hükümet temsilcileriyle değil, IMF ile de bir pazarlık yaşandığını belirterek  “İşveren temsilcileri, IMF eksenli politik tercihler içerisinde kalarak öneri getirdiler. Biz kendilerine emekten yana politikalar doğrultusunda kaynaklar gösterdik. Tercihini IMF’den yana yapan hükümet, gösterdiğimiz kaynakları gündemine almaktan kaçındı” dedi.

 

13- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, seçimlere yaklaşık 40 gün kalmasına rağmen, siyasi partilerin somut projelerini anlatmak yerine seçimi erteleme çalışmalarını gündemde tuttuğunu belirterek, Türkiye’nin krizden çıkabilmesi için siyasi partilerden ciddi ekonomi programları beklediklerini söyledi. 

 

14- Şampiyonlar Ligi’nde Galatasaray Futbol Takımı İstanbul’da, İspanya’nın Barselona Futbol Takımı’na 2-0 yenildi.

 

15- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı  Şükrü Sina Gürel, Avrupa ülkelerine yaptığı resmi ziyaretler çerçevesinde  İngiltere’ye gitti.   Başbakan  Yardımcısı Gürel, başkent Londra’da Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Donald Anderson ile yaptığı görüşmenin ardından, Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nde yabancı basın kuruluşlarının temsilcilerini kabul etti.  Başbakan Yardımcısı Gürel, muhtemel bir Irak operasyonunda öncelikle operasyonun meşruluğunun büyük önem taşıdığını belirterek, bunun için de BM Güvenlik Konseyi’nin konuyla ilgili tam desteğinin aranması gerektiğini söyledi.

Daha sonra Avrupa işlerinden sorumlu İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Peter Hain ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Gürel, Dışişleri Bakanı Jack Straw ile de bir  görüşme yaptı.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Straw, Başbakan Yardımcısı Gürel’le Kıbrıs, Türkiye’nin AB’ye katılma hedefi ve Irak konusunu görüştüklerini söyledi. Straw ayrıca, Türkiye’nin AB’ye üye olmasını desteklediklerini belirtti. 

 

16- Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu’nun temsil ettiği NATO Savunma Bakanları Toplantısı, Polonya’nın başkenti Varşova’da başladı.

NATO Genel Sekreteri George Robertson toplantının açılış konuşmasında, kitle imha silahlarının yarattığı tehditler ve terörle mücadelede esaslı bir rol üstlenmesi için İttifak’ın değişimden geçirilmesi çağrısında bulundu.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de, ittifak bünyesinde gerektiğinde dünyanın herhangi bir yerine hızla konuşlandırılacak 20 bin kişilik acil müdahale gücü kurulması önerisini getirdi.

Ayrıca NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (SHAPE), Avrupa’da acil müdahale birimlerine yönelik 4 yeni genel karargahın hizmete sokulduğunu, bunlardan birinin İstanbul’da olduğunu açıkladı. 

 

17- BM Güvenlik Konseyi, İsrail’den Filistin Devlet Başkanı  Yaser Arafat’ın Ramallah kentindeki karargahı çevresindeki kuşatmanın kaldırılmasını istedi.

 

ABD’nin çekimser kaldığı ve diğer 14 BM üyesi tarafından kabul edilen kararda, Filistin yönetiminden de terör saldırılarına karışanların adalet önüne çıkarılması istendi.

 

18- Uluslararası Af Örgütü ve Helsinki İnsan Hakları İzleme Komitesi’nce ortaklaşa hazırlanan raporda,  Yunanistan’da ciddi insan hakları ihlallerinin sürdüğü belirtilerek, özellikle işkence de dahil olmak üzere polis karakollarında gözaltına alınan kişilere yönelik kötü muamelelerin yapıldığı bildirildi.

 

19- İngiltere Başbakanı Tony Blair, başkent Londra’da, Irak’a yapılacak askeri harekata İngiltere’nin desteğini gerekçelendiren raporunu Başbakanlık’ta kamuoyuna açıkladı. Blair, raporun gizli istihbarat bilgilerine dayandığını belirtti.

 

20- ABD Başkanı George W. Bush, kabine üyeleriyle Irak konusunu görüştüğü toplantıdan sonra  gazetecilere yaptığı açıklamada, Kongre’nin Irak operasyonuna yeşil ışık yakmak için hemen davranmasını istediğini belirterek “Kongre, Saddam Hüseyin’i artık sorumluluklarıyla baş başa bırakacak kararı almak için harekete geçmeli” dedi.

 

21- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Rusya’nın Itar-Tass haber ajansına ABD’nin başkenti Washington’da verdiği demeçte, Rusya’nın Gürcistan’da barınan Çeçen militanlarına karşı kendini savunma hakkı olduğunu, ülkesinin bu konuda Rusya’ya akıl vermeyeceğini belirterek, Çeçen sorununa askeri çözümden ziyade siyasi görüşmeler yoluyla çözüm bulunabileceğine inandığını söyledi.

 

22- Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev, ABD’nin başkenti Washington’da ABD Başkanı George W.  Bush ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği  basın toplantısında, terörle mücadelede ABD ile görüş birliği içinde olduklarını ve ortak hareket edeceklerini söyledi.

 

23- Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 8 bin kişilik grup, Devlet Başkanı Leonid Kuçma’nın görevini bırakması ya da erken seçim yapılması amacıyla gösteri yaptı.

 

 

25 EYLÜL 2002

 

 

1- Başbakan Bülent Ecevit STV televizyonuna yaptığı açıklamada, basında yer alan Irak Kürdistan Demokratik Partisi  (IKDP) ile Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (IKYB)  “Irak Federal Cumhuriyeti anayasa taslağı” üzerinde anlaştığı haberlerine tepki gösterdi. Başbakan Ecevit, Kuzey Iraklı Kürt liderlerin, kendileriyle her buluşmalarında bir devlet kurma yolunda olmadıklarını beyan etmelerine karşın, fiilen bir devlet kurma yoluna girdiklerini belirterek “Kuzey Iraklı liderlerin bu durumu resmileştirme durumuna girmeleri halinde sorunlar çıkacak. Çok olumsuz gelişmeler ortaya çıkmaya başlarsa elimiz kolumuz bağlı duramayız” uyarısında bulundu.

 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Mesut Yılmaz CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, seçimlerin ertelenmesi girişimine destek vermek konusunda grup kararı almayacaklarını ve milletvekillerini  serbest bırakacaklarını söyledi. Seçim tarihi konusunda şimdiye kadar en net tavrı partisinin aldığını belirten Başbakan Yardımcısı Yılmaz, seçim takvimi ile AB takviminin çatıştığını belirtti. Temsil sorununun çözülmesi için Seçim Yasası’nda değişiklik yapılması gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Yılmaz, bu değişikliğe çok daha önceden destek verdiklerini söyledi. 

 

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına katılmak üzere, ABD’nin başkenti Washington’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada “Programın kendi akışı içinde olağanüstü bir durum olmadığı sürece, ek bir desteğe ihtiyacı yok. Bu nedenle de bir taahhüde gerek yok. Programı seçim bitene kadar kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

 

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına tam olarak uyduğunu belirtirken, AİHM’nin Türkiye aleyhine verdiği kararlarda tazminatların da  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin öngördüğü süreler içinde ödendiğini bildirdi.  Diriöz  ayrıca, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan adli sicil kaydının silinmesi için Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, Erdoğan’ın adli sicil kaydının silinmesine yer olmadığına karar verdi.

 

6- TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi’nin İstanbul’da gerçekleştirilen  toplantısında konuşan Başkan Tuncay Özilhan, seçmenin artık sözünde durmayan siyasetçi istemediğini söyledi. Ekonomide kırılganlığın sürdüğünü belirten Özilhan “Muhtemel Irak operasyonu ve dünya ekonomisinde meydana  gelebilecek negatif gelişmeler ele alındığında ekonomik programda öngörülenden ciddi sapmalar gündeme gelebilecektir” dedi.

           

İSO  Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük ise ekonomiye ilişkin tüm göstergeler birlikte incelendiğinde büyümenin kalıcı olmadığının görüldüğünü söyledi.

           

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ASO Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, milletvekillerinin birkaç ay daha fazla maaş almak için seçimi erteletmek istediklerini belirtti.

 

7- Üç Avrupa ülkesini kapsayan AB  gezisini sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı  Şükrü Sina Gürel, Fransa’da Dışişleri Bakanı  Dominique de Villepin ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gürel daha sonra düzenlediği basın toplantısında,  Fransa’nın Türkiye’nin taleplerine sıcak baktığını belirterek,  Fransa hükümetinin  Türkiye’nin AB perspektifinde kat ettiği yolu en doğru değerlendiren ülkelerin başında geldiğini söyledi.

 

8- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Fransa’nın başkenti Paris’te basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye katılabilmesi için ‘İnsan hakları durumunu iyileştirmesi ve işkenceyi ortadan kaldırabilmesi’ gerektiğini söyledi. Verheugen “İnsan hakları durumunda değişiklik yapılmalı. Uygulamadaki gerçeğin, kağıt üzerindeki gerçeğe uygun olması gerekiyor” dedi.

 

9- IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk  yaptığı yazılı açıklamada, IMF ve Dünya Bankası’nın Washington’da yapılacak olan yıllık olağan toplantısı sırasında, IMF ile Türkiye ekonomi bürokrasisi arasında 4. gözden geçirmenin yapılacağını bildirdi.

 

10- Danimarka Meclis AB İşleri Komisyonu Başkanı Claus Larsen Jensen, Türkiye-AB ilişkileri, TBMM’nin kabul ettiği  AB Uyum Yasası ve Kıbrıs’ın AB’ye üyeliği konularını Zaman gazetesine değerlendirdi.

 

11- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, parlamentonun Irak konulu oturumunda yaptığı konuşmada, ABD’yi Irak sorunuyla ilgili olarak tamamen destekleme önerisinde bulunurken “Ulusal görev olarak bize yüklenen gerçeklerle siyasi, diplomatik ve askeri çaba içinde cesaretle ilerleyelim” dedi.

 

12-  Hindistan’ın batısındaki Gucarat eyaletinde bir tapınağa düzenlenen saldırı sonucunda 32 kişinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

 

26 EYLÜL 2002  

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer  “70. Dil Bayramı” nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, Atatürk’ün, öncülüğünü yaptığı çağdaşlaşma hareketinde, dil bağımsızlığının, siyasal ve ulusal bağımsızlığın ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirildiğini belirterek  “Evrensel kültürle ve ondan etkilenerek onu etkileyebilmenin yolu, dilimizin korunması, yozlaşmaya uğramasının engellenmesi ve sürekli gelişimin sağlanmasıdır. Toplumların  bilgi, kültür ve sanat düzeyleri, dillerinin ve anlatım olanaklarının gelişimine koşut çizgidedir. Dilin geliştiği ortamda her alanda yaratıcılık gelişir”  dedi.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit,  NTV televizyonunun canlı yayın programında yaptığı açıklamada, seçim erteleme çabalarına  kesinlikle destek vermeyeceklerini söyledi.  

 

 3- Başbakan Bülent  Ecevit, İsrail Başbakanı Ariel Şaron’a mektup göndererek, Filistin kentlerine ve Filistin Devlet Başkanı Yaser  Arafat’ın  karargahına yönelik kuşatmanın kaldırılmasını istedi. Başbakan Ecevit  mektupta, uzun ve huzurlu bir dönemden sonra terorist saldırıların tekrar başlamasından duyduğu üzüntü ve kaygıyı dile getirerek, Filistin  kentlerini kuşatarak bölgeye huzur ve barış getirmenin mümkün olmadığını belirtti.

Başbakan Ecevit  ayrıca konuyla ilgili olarak ABD  Başkanı George W.Bush’a da bir mektup yazdı. Mektupta, çözümün kuşatma yoluyla bulunamayacağını belirten Başbakan Ecevit, Bush’tan Arafat’a yönelik kuşatmanın kaldırılması için İsrail üzerindeki  nüfuzunu kullanmasını istedi. 

 

4- Başbakan  Bülent Ecevit,  Kuzey Irak’ta  bir Kürt devleti kurulması ile ilgili olarak  Sabah gazetesinin sorularını yanıtladı.   

 

5- Devlet Bakanı  ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli “70. Dil Bayramı” nedeniyle Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenen törene katıldı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli gazetecilerin, azınlık vakıflarının Türkiye’de mal edinmesine ilişkin sorularını yanıtladı. İlgili yönetmeliği Bakanlar Kurulu’nda imzalamayacaklarını belirten Başbakan Yardımcısı Bahçeli  “Azınlık cemaatlerinin mal edinmesi ile ilgili kanun, Avrupa Birliği  Uyum Yasaları içerisinde 3 Ağustos’ta Meclis’te kabul edildi. Biz, bu kanun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunduk. Bu da o kapsamın içindedir” dedi. 

 

6- Anayasa  Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin gazetecilerin siyasi yasaklarla ilgili sorularını yanıtladı. Bumin, siyasi yasakların Türkiye-AB  ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini belirterek “Yasaklı ülke olmak sebebi ne olursa olsun, yasalardan da kaynaklansa hoş değil. Siyasi yasaklılık Avrupa’da hoş karşılanmıyor” dedi.

 

7- Anaysa Mahkemesi, vergi kaçakçılığı suçundan verilen hapis cezalarının paraya çevrilmesinde izlenecek yöntemi belirleyen ve sonuçta yüklü ağır para cezaları uygulamasına yol açan ‘Kaçakçılık Suçları ve Cezaları’yla ilgili yasanın 359. maddesinin iptali istemini reddetti.  

 

8- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, 40. Dönem Hakim  ve Savcı adaylarının Ankara  Adliye Sarayı’nda   yapılan kura çekme töreninde  yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hedefinin AB ile bütünleşmek olduğunu, ancak yasalardaki değişikliğin Türkiye için yapıldığını söyledi. Hukukun ve yargının onurunu korumanın herkesin görevi olduğunu belirten Bakan Çelikel  “Yargı siyasallaştı ya da yozlaştı gibi genellemelerle yargıya gölge düşürenler, yargı güvencesini sarsmak isteyenlere karşı, yargı güvencesi, toplumun inancı ve umududur. Bu umudu ve inancı korumak Cumhuriyetin bekası içindir. Bağımsız  yargı siyasi baskıya, ekonomik baskıya karşı direnen yargıdır” dedi.

 

9- İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş, seçimlerin yaklaşması nedeniyle başta belediyeler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarını kaçak yapılaşmayla karşı  ‘görevlerini taviz vermeden’ yapmaları konusunda Valiliklere birer genelge gönderdi. 

 

10- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdulkadir  Akcan, Atatürk Hava Limanı’nda  ‘İstanbul’da olma olasılığı yüksek  büyük  bir depremde can ve mal kayıplarıyla ilgili senaryolara’ ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Akcan  “Biz  depreme karşı gereken her şeyi yapıyoruz. İstanbul’u yaptığımız icraatlarla kucaklamaya devam ediyoruz” dedi.

 

11- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından kesinleştirilen milletvekili aday listeleri, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi

 

12- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yaptığı konuşmada  “Ülkenin asıl ihtiyacı siyasettir. Çünkü Türkiye’de esas sorun ekonomik kriz değil, yönetim krizidir. Yönetim  krizine sebep olan da siyaset kurumunun zayıf ve vizyonsuz olmasıdır” dedi. 

 

13- YTP Genel Başkanı İsmail Cem Denizli’de yaptığı konuşmada, kamuoyu yoklamalarını ciddiye almadığını, yabancı kuruluşlar tarafından yapılan anketlerin ise siyasi çıkar amaçlı olduğunu söyledi.

 

14- Bankacılık Düzenleme ve  Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada,  Toprakbank’ın 30 Eylül 2002  tarihi itibariyle bankacılık yapma yetkisinin kaldırılarak Bayındırbank’a devredilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi. 

 

15- Türk Dil Kurumu  Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk  Akalın,  70. Dil Bayramı ile Türk İşbirliği ve Kalkınma  İdaresi’nin (TİKA) 10. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada , Atatürk’ten sonra Türkçe’ye ve Türk Dil Kurumu’na önem verilmediğini söyledi. TDK’nın çalışmaları hakkında da bilgi veren Akalın, hedeflerinin bilgi çağında  Türkçe’yi daha da geliştirmek olduğunu söyledi.

 

16- Disk Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı açıklamada, CHP’nin her yıl 1 milyon kişiye iş sağlanması hedefinin çok doğru olduğunu, ancak var olan ekonomik programın sürdürülmesi halinde bu hedefe ulaşılmasının zor göründüğünü söyledi. Ayrıca Çelebi, üretim ve istihdam artışının öncelikli amaçları olduğunu, iktidara gelecek partilerin de bunu hedeflemesi gerektiğini  belirtti.

 

 17- Gazeteci Sacit Dinç ve Fazıl Durukan  İstanbul’da  vefat etti.

 

18- Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal  Dayanışma Vakfı tarafından düzenlenen 5. Avrasya Ekonomi Zirvesi İstanbul’da başladı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, zirve dolayısıyla  bir mesaj yayımladı.

Açılışa katılan Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ise  yaptığı konuşmada “AB’ye üyeliği kendisine hedef olarak seçen Türkiye,  tarihin ve coğrafyanın kendisine sunduğu diğer imkanlara da kapısını kapatmış değildir. Türkiye’nin orta ve uzun vadede çıkarları AB   üyeliğini zorunlu kılmaktadır. Ama Türkiye için  AB üyeliği diğer bölgesel işbirliği çabaları açısından bir engel değildir. Tam tersine AB  üyeliği bu ilişkilerinde hızlanmasına, güçlenmesine yol açacak bir dinamizmi oluşturacaktır” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo  Papandreu da  Türkiye’yi  AB üyesi olarak görmek istediklerini belirterek “Yunanistan-Türkiye  ilişkileri  Avrasya ve AB açısından önemlidir. Kıbrıs sorunu henüz çözülmedi, ama işbirliği yaptığımız birçok alan var. Türkiye ve Yunanistan AB  konusunda el ele  çalışacaktır. Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde Türkiye’ye destek olacağız” dedi.

 

19- Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Hüseyin Arabul  ‘ENERGY 2002’  Fuarı’nın İstanbul’daki  açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’nin de enerjide dışa bağımlılığının artacağını ve 2020 yılında dışa bağımlılığın yüzde 75’lere ulaşacağını  söyledi.

 

20- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Türkiye’ye tam üyelik müzakerelerini başlatma tarihinin verilmesi için resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta  yaptığı açıklamada, TBMM’de kabul edilen reform paketiyle Türkiye’nin Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirdiğini belirterek, AB’den tam üyelik müzakerelerinin başlaması konusunda herhangi bir söz alamadıklarını söyledi.

 

Kıbrıs konusunda da AB’yi eleştiren Başbakan Yardımcısı Gürel “AB, maalesef Kıbrıs sorununu çözmek için olumlu rol oynamadı” dedi.

 

21- Ekonomiden  sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, IMF  ve Dünya Bankası’nın güz dönemi toplantılarına katılmak için gittiği ABD’nin başkenti Washington’da yaptığı açıklamada, IMF’ye karşı yükümlülüklerden biri olmasına rağmen seçim ortamında vergi reformu ortaya atmanın zor olduğunu, ayrıca işçi çıkarma  pozisyonuna girerek sosyal problem yaratmanın da anlamı olmadığını söyledi.  

 

22- IMF tarafından açıklanan raporda, dünya ekonomisindeki toparlanmanın beklenen düzeyde olmadığı belirtilerek, ekonominin gelecek yıl da fazla parlak olmayacağı, dünya ekonomisini önemli risk ve belirsizliklerin beklediği  bildirildi. Raporda ayrıca önemli bir risk faktörünün de Ortadoğu’daki gerginliklere bağlı olarak  petrol fiyatlarının uzun süreli olarak yükselme ihtimali olduğu belirtildi. 

 

23- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington’da yaptığı açıklamada, Amerikan vatandaşlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM)  yargılanmamalarını sağlamak için tüm ülkelerle ikili anlaşmalara imza atmayı istediğini söyledi.

 

24- ABD Başkanı George W. Bush, Kongre’de yaptığı konuşmada,  Irak’ın elindeki silahları yok etmek istediklerini, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in uzun zamandır terör örgütleriyle ilişkide olduğunu bildiklerini ve Irak’ta El  Kaide teroristlerinin bulunduğunu   belirterek, Kongre üyelerinden  Irak’a savaş açma yetkisi istedi.                           

 

25- BM Genel Sekreteri Kofi Annan ABD’nin New York kentinde yaptığı açıklamada, insan hakları alanında BM’nin işlevinin artırılmasının da öngörüldüğü bir BM reform paketi hazırladığını söyledi. Annan, ’BM’nin güçlendirilmesi’ adlı reform paketinde,  bürokrasinin azaltılması ve ekonomik tasarrufa gidilmesi gerektiğini belirtti.

 

26- Rusya Federasyonu’nun özerk İnguş Cumhuriyeti’nin Çeçenistan sınırında  ayrılıkçı militanlar ile Rus birlikleri arasında çıkan  çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

 

27- Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili’nde geçen hafta isyancıların eline geçen Bouake kentinde, hükümet güçleriyle isyancılar arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

27 EYLÜL 2002

 
 
1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer “Dünya Turizm Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, turizmin ekonomik ve toplumsal yapıyı hızla artırdığını belirterek “Turizm uluslararası ilişkilerin güçlenmesine katkıda bulunarak dünya barışına hizmet etmektedir” dedi.
 
2- Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan
İldem düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in iç ve dış siyasi gelişmelere ilişkin görüşlerini aktardı. İldem, Cumhurbaşkanı Sezer’in Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın İsrail ordusunun kuşatması altında tutulmasından üzüntü duyduğunu söyledi.  
 
3- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, Maternal-Fetal Tıp Derneği tarafından düzenlenen ''Doğum Hekimliği: Maternal-Fetal Tıp Etik ve Yasal Boyut 2002'' sempozyumunun açılış konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çelikel seçim erteletme girişimlerine ilişkin bir soru üzerine “Oy kullanılmaya başlandıktan sonra seçimin ertelenmesi, Türkiye’de şimdiye kadar görülmemiş bir olaydır. Ben engel oluşturur diyorum” dedi. 
 
4- Maliye Bakanı Sümer Oral İzmir’de yaptığı açıklamada, seçimden sonra gelecek hükümetin de aynı ekonomik programı yürüteceğini söyledi. 
 
5- Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Zeki Çakan 5. Avrasya Zirvesi'nde gazetecilerin doğalgaz ve petrol fiyatlarıyla ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Çakan, olası bir Irak müdahalesi durumunda dağıtım şirketleri de dahil, petrol rezervleriyle ilgili belirli bir stok bulundurulması gerektiğini söyledi.
 
6- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin,  Adıyaman’da yaptığı açıklamada, Avrupa'da 1972 yılında önem kazanan çevre konusunun, Türkiye'de 1992'den itibaren gündeme geldiğini belirterek ''Demek ki, çevre konusunu çok geç kavramışız'' dedi. 
    
7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim mitingi düzenleyeceği Van'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, seçimin ertelenmesi girişimlerini değerlendirirken, bu yöndeki girişimleri siyasi etik açısından yanlış bulduğunu söyledi.
 
8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de partiye katılım töreninde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Baykal, gazetecilerin seçimleri ertelemeye yönelik girişimlerine ilişkin sorusu üzerine “Umuyorum 1 Ekim günü sağduyu ve vatanseverlik parlamentoya egemen olacak. Kişisel hesapla, parti kaygılarıyla çıkılan yolun Türkiye’ye vereceği zararı herkes görecektir” dedi.
 
9- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, partisinin seçim bildirgesini açıkladı. Uras, bugün Türkiye'de yaşananların, emeği ile geçinen herkesi öfkelendirdiğini belirterek, 3 Kasım'da öfkeyi umuda çevireceklerini söyledi. 
    
10- AB Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Dr. Hansjörg Kretschmer,  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e güven mektubu sunarak görevine başladı. 
 
11- Türkiye’de bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Özel Temsilcisi Alvaro de Soto,  Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve üst düzey diplomatlarla bir araya geldi. 
 
12- IMF ve Dünya Bankası'nın güz dönemi toplantılarına katılmak üzere ABD’nin başkenti Washington'da bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker düzenlediği basın toplantısında, faiz dışı bütçe fazlası oranının tutturulması için, vergi ve zam gibi gelir artırıcı tedbirler yerine, harcamaları kısma yoluna gideceklerini bildirdi. 
    
13- Türkiye ile KKTC arasında Sahil Güvenlik Alanında İşbirliği Protokolü KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da imzalandı. Protokole, İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş ile KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu imza koydu.  
 
14- IMF’nin Avrupa Bölümü Başkanı Michael Deppler ABD’nin başkenti Washington’da yaptığı açıklamada, Irak’ta olası bir çatışmanın Türkiye’ye zarar verebileceğini kabul ettiklerini, ancak askeri operasyonun kısa süreli olması halinde Türkiye için yaratacağı sıkıntının da sınırlı bir düzeyde kalabileceğini söyledi. 
    

28 EYLÜL 2002

 

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Konya Valisi Ahmet Kayhan’ı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan İzgi  “Milletin önüne sandık geldikten sonra çekilmesi kadar demokrasiye aykırı bir hareket olamaz” dedi.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit CNN Türk televizyonunda yayınlanan “Kafe Siyaset” adlı programa katılarak güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmeler yaptı. Seçim yaklaştıkça hükümet ortakları arasındaki uyumun gölgelenmeye başladığını belirten Başbakan Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz’ın kendisinin görevi bırakması yönündeki talebini eleştirerek çok kaypak bir zeminde siyaset yapıldığını söyledi.

 

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Kızılay Derneği’nin İstanbul  Küçükçekmece Tıp Merkezi’ndeki açılışında yaptığı konuşmada, seçimlerin ertelenmesinin yanlış ve ayıp olacağını belirterek “Bugün parlamento içinde olan birçok kişinin parlamentoya giremeyeceği ortaya çıktı. Peki, parlamentoya giremeyecek insanlarla bu parlamentoyu nasıl devam ettireceksiniz” dedi.

 

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Şanlıurfa’da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, çiftçi ve esnafa yönelik düşük faizli kredi vaadinde bulundu. Çiller, iktidara gelmeleri durumunda tarım ürünlerine yeniden sübvansiyon uygulayacaklarını söyledi.

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Nevşehir’de düzenlediği  ilk seçim mitinginde yaptığı konuşmada, MHP’li milletvekillerinin parti disiplini içinde davranacaklarını belirterek, seçimi erteletmek isteyenlerin Bülent Ecevit başbakanlığında 2003’e kadar azınlık hükümeti senaryosunu da başaramayacaklarını söyledi.

 

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ANAP İstanbul milletvekili adaylarının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Türkiye tarihinin belki de en belirsiz, hatta en anlamsız seçimine hazırlandığımız bu dönemde, ANAP olarak milletimizle aramızdaki bağı güçlendirmek her zamankinden daha önemlidir” dedi.

 

7- YTP Genel Başkanı İsmail Cem partisinin İstanbul Bağcılar ilçe örgütünün açılışında yaptığı konuşmada, YTP’nin Türkiye’yi yenileştirmek için kurulduğunu ve ülkenin ‘sanal’ gündemi olan erken genel seçimin ertelenmesi konusuyla ilgilenmediklerini, bu yüzden TBMM’de bazı çalışmalardan uzak durduklarını  söyledi.

 

8- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın partisinin 1. Olağan Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarihinin en olumsuz seçimine gittiğini belirterek, milletvekili adaylarının dörtte birinin sabıkalı olduğunu söyledi. Karayalçın, mevcut sistemle seçime gidilmesi halinde oyların yüzde 50’sinin Meclis’e yansımayacağını belirtti.

 

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonunda  gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Baykal, CHP İstanbul milletvekili adayı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk tarafından yeniden gündeme getirilen “Türkçe ezan” tartışmasını “anlamsız” olarak değerlendirdi.

 

10- Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) tarafından Van’da düzenlenen “Komşularımızla Ticari İlişkiler ve Irak’taki Son Gelişmeler” konulu panelde konuşan Başkan Hayati Kaya, bölgesel ticaret ve pazar potansiyeline sahip bir ülke olan Türkiye’nin, avantajını yeterince değerlendiremediğini belirterek, sınır ticaretinde ulusal bir politikanın oluşturulması gerektiğini söyledi.

 

11-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel Fransa’nın başkenti Paris’te ‘Le Figaro’ gazetesine verdiği demeçte, laikliğin Türkiye’de sistemin en önemli direği olduğunu belirterek laikliğin zarar görmesi halinde, bütün sistemin çökme riskiyle karşı karşıya kalabileceğini bildirdi.

 

12- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarına katılmak üzere gittiği ABD’nin başkenti Washington’da yaptığı açıklamada, Dünya Bankası’nın İstanbul Yaklaşımı için vereceği 500 milyon dolarlık kredinin haziran öncesine çekilmesine çalıştıklarını söyledi.

 

13- Ramallah’taki karargahında kuşatma altında bulunan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Gazze Şeridi’ndeki çok sayıda yerleşim yerinde intifadanın yıl dönümü nedeniyle tele-konferans yöntemiyle halka seslenerek “Birileri istesin ya da istemesin, Kudüs’ün Filistin devletinin başkenti olarak kalacağını” söyledi.

 

14- ABD Başkanı George W. Bush  Denver’da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, ABD’nin tek taraflı olarak askeri eyleme geçmesi öncesinde, BM’nin Irak’ı silahsızlandırma şansı bulunduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld da amaçlarının Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’i ele geçirmek olmadığını, Hüseyin’in kaçması durumunda Irak’ta kendi istedikleri yönetim değişikliğinin gerçekleşmiş olacağını söyledi.

 

 

 

 29 EYLÜL 2002

 

 

1-  Başbakan Bülent Ecevit, partisi tarafından düzenlenen Adana mitinginde yaptığı konuşmada, bazı milletvekili ve parti genel başkanlarının seçimi erteletme çabalarının sonuçsuz kalacağını belirterek “Kimileri beğenmedi, birileri seçilemeyecek diye seçim ertelenemez. Dönüş yok. Seçim 3 Kasım’da yapılacak” dedi.

 

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, seçim tartışmalarıyla ilgili gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında, partisinin “Türkiye’nin onurlu geleceği” başlığını taşıyan seçim bildirgesini açıkladı. 

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Edirne’nin İpsala ilçesinde ‘İpsala Gümrük Kapısı’nın açılışına katıldı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, proje ve hizmet üretmesi gerekenlerin polemik yarışını bırakıp, icraat yarışına girdiği gün kurtulacağını belirterek “Bunun için ne inanç sömürüsü ne de milli hislerin istismarı ile insanların iradesine ipotek konulmamalıdır” dedi.

 

5- SP Genel Başkanı Recai Kutan Malatya’da düzenlediği basın toplantısında, seçimin ertelenmesi için yarın ANAP, YTP ve partisinin kurumsal olarak görüş bildireceğini belirterek “Bu, bir küskünler hareketi değildir” dedi.

 

6- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu yaptığı yazılı açıklamada, seçimin ertelenmesi için yapılan girişimlerin Türkiye’nin geleceğini olumsuz etkileyeceğini belirterek, bunun ülke ve topluma haksızlık olacağını söyledi.

 

7- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, milletvekillerine yeni bir siyasi karışıklığı engellemek için mektup gönderdiğini bildirdi. Açıklamada “Seçimlerin ertelenmesi, AB ile ilişkilerde mesafe kazandırmayacak, demokrasi bunalımını aşamayan Türkiye’nin, AB içinde nasıl yer alacağı konusu tartışmaları yeniden ortaya çıkacak” denildi.

 

8- Irak Araştırmaları Enstitüsü’nce Nevşehir’in Avanos ilçesinde düzenlenen “Irak ve Demokrasi” adlı  konferansın son gününde, Arap, Kürt, Türkmen ve Asuri katılımcılar tarafından bir sonuç bildirgesi yayımlandı. Irak’taki dikta rejimi uygulamalarının temel hak ve özgürlükleri yok ettiğine dikkat çekilen bildiride, ülkenin, tarihinin en karanlık ve çaresiz dönemine girdiği belirtildi.

 

9- IMF ve Dünya Bankası’nın ABD’nin başkenti Washington’da yapılan yıllık olağan toplantısında, global ekonomide yeni dönem başlatılması kararı alındığı bildirildi.

 

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, Yunanistan’da yayımlanan ‘Etnos’ gazetesine verdiği demeçte, ABD’nin Kıbrıs konusunda yıl sonuna kadar çözüm bulunması yönünde iyimser olduğuna dikkat çekerek “Biz, Ada’da çözüm konusunda işin sonuna gelindiği inancındayız. 12. aya kadar umulmadık gelişmeler olabilir. Biz her türlü girişimimizi sürdüreceğiz” dedi.

 

11- İsrail’in, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın Ramallah’ta bulunan karargahındaki 11 günlük kuşatmayı kaldırdığı bildirildi.

 

 

30 EYLÜL 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplanan  Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Eylül ayı olağan toplantısına Başbakan Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile askeri ve sivil üyeler katıldı.   

           

Toplantıda olası bir savaş durumunda alınacak askeri ve siyasi önlemler, son uluslararası gelişmeler ve Türkiye’nin bu süreçte izlemesi gereken politika, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması için Türkiye’nin gerekli önlemleri alması ile ilgili görüşler  değerlendirildi.         

           

2- Başbakan Bülent Ecevit Genel Merkez’de, parti yöneticileriyle bir araya geldiği toplantıda, 3 Kasım’da yapılacak seçimle ilgili erteletme girişimlerini değerlendirdi. Toplantı sonrası gazetecilerin  sorularını yanıtlayan Başbakan Ecevit, seçim çalışmalarını ele aldıklarını belirterek “Biz Meclis’in tatile girmesini doğru buluyoruz. Meclis’ten farklı bir oy çıkarsa o zaman durumu yeniden değerlendiririz” dedi.  

 

3- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Kara Harp Okulu’nun 2002-2003 eğitim ve öğretim yılının açılış töreninde yaptığı konuşmada dünyanın bir çok yerinde krizlerin genel güvenlik ve barış ortamını tehdit etmesiyle gelişen terörün insanlığı hedef alan boyutlara ulaştığını belirterek “Tehdit ve risklere karşı milli hassasiyetimizi muhafaza ederek, kutsal vatan topraklarımızı korumak mecburiyetinde olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

 

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, seçim propagandası çerçevesinde gittiği Trabzon’da halka hitaben yaptığı konuşmada, seçimi ertelemek isteyenleri eleştirdi.

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel başkanlığında toplanan Türkiye-KKTC Ortaklık Konseyi, bütünleşmenin iki ülke arasında adalet ve içişleri alanında işbirliğinin geliştirilmesi ve parlamentolar arasında Karma Parlamento Komisyonu kurulmasıyla derinleştirilmesini kararlaştırdı.  

Başbakan Yardımcısı Gürel yaptığı açıklamada, Türkiye ile KKTC arasında ve bütünleşme çabalarında iki önemli adım atıldığını, KKTC ile Türkiye’nin gelecekleri arasında bir fark görmediğini belirterek “KKTC ile birlikte yol alacağımıza olan inancımızı tekrar vurgulamak istiyoruz” dedi. 

Ortaklık Konseyi Eşbaşkanı, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Salih Coşar da kültürel ve sosyal bütünleşmenin tamamlandığını belirterek “Şimdi sıra ekonomik bütünleşmede” dedi.  

 

6- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Erdoğan Toprak, engelliler ve dar gelirlilerin binicilik eğitimi almalarını sağlamak için İstanbul’da Atlı Spor Kulübü ve Sipahi Ocağı’yla protokol  imzaladı.

           

İmza töreninde konuşan  Bakan Toprak  “Biz bir eksiği kapatıyoruz. Engelliler bu toplumda hak ettiği yeri bulamadı. Ben onlara acımıyorum. Engellilerin hakkının teslim edilmesi için mücadele ediyoruz. Engellilerin bu salonlara gelmesi, çağdaş Türkiye’nin eksiğini gidermektir” dedi.    

 

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’dan iki ayrı anlaşma kapsamında alınmakta olan doğalgazın fiyatının indirilmesi için 2000 yılından beri sürdürülen görüşmelerin ağustos ayında sonuçlandığını belirterek, görüşmeler sonucunda yaklaşık yüzde 9 oranında indirim sağlandığını belirtti.

 

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara’ya gitmeden önce, Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM’nin seçim kararını sahiplenmeye devam etmesini beklediğini belirterek “Hepimizin bekleyişi, dileği, yarın Meclis’in   törenle açılması ve sonra aldığı seçim kararı doğrultusunda çalışmalarına ara vermesidir” dedi. 

           

9-  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,   AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geldi. Hisarcıklıoğlu, Helsinki Zirvesi’nde AB adaylarının teyit edilmesinin ardından, çok ciddi ekonomik ve siyasi reformlar gerçekleştirildiğini belirterek, bu süreçte Türkiye’nin AB’den güçlü bir siyasi iradeye dayanan çok yönlü bir desteğe ihtiyaç duyduğunu, ayrıca Türkiye’nin AB üyeliğinin herhangi bir siyasi partinin projesi olmadığını da  söyledi. 

           

10- Uluslararası 50. San Sebastian Film Festivali’nin ‘Altın Kabuk’ ödülü, İspanyol yönetmen Fernand Leon de Aranda’ya verildi.

 

11- Türkiye’de bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Elizabeth Jones, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel ile bir araya geldi. 

Görüşmede ekonomik ilişkiler, NATO’nun genişlemesi, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP), Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs konusu ele alındı. Jones, AB’den müzakere tarihi isteyen Türkiye’ye desteklerinin süreceğini söyledi. 

Başbakan Yardımcısı Gürel ise Türkiye ile ABD arasında sarsılmaz bir ilişki olduğunu belirterek “Bu ilişkiler özellikle uluslararası alandaki son gelişmeler göz önünde tutulduğunda her zamankinden daha fazla önem verdiğimiz ilişkilerdir“ dedi. 

 

14- Temaslarda bulunmak ve Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in mesajını  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit’e iletmek üzere Türkiye’de bulunan Irak Başbakan 1. Yardımcısı Tarık Aziz Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin ABD’nin olası Irak operasyonu, Kürt gruplarının bağımsız devlet kurmaları ile ilgili sorularını yanıtladı.

 

15- İstanbul’da düzenlenen 5. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılmak üzere Türkiye’de bulunan Azerbaycan Ekonomik Gelişim Bakanı Ferhad Aliyev, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Orta Asya ülkeleriyle olan ilişkilerinin eskiye oranla zayıfladığını belirterek, bu durumun sakıncalı sonuçlar doğurabileceğini söyledi.  

 

16- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, IMF ve Dünya Bankası güz toplantıları için ABD’nin başkenti Washington’da, Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi (CSIS) adlı düşünce kuruluşunda bir konuşma yaptı. 

           
Bakan Türker konuşmasında, Türkiye'de sıkı mali disiplinin sağlandığını ve tarımdan bankacılık sektörüne kadar birçok yapısal reformun hayata geçirildiğini belirterek, 2001 yılında yaşanan zorlukların, hükümeti tam anlamıyla faaliyet gösterecek bir piyasa ekonomisi yaratma amacından uzaklaştırmadığını söyledi.
            
Bölgesel konulara da değinen Türker, uygulama aşamasına geçilen Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının bölgesel barış ve istikrarı getirecek  boyutta olduğunu belirtti. Bakan Türker ayrıca, Ortadoğu ve Türkiye'nin yakın komşularında ''uluslararası politik bir gelişmenin'' olmasının muhtemel görüldüğünü belirterek ''Bu siyasi gelişmeler karşısında Türkiye, ulusal ve bölgesel çıkarları da gözeterek uluslararası işbirliği temelinde kendi rolünü belirleyecektir'' dedi. 

 

17- Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, ABD’nin başkenti Washington’da yapılan JP Morgan toplantısında Türkiye’de uygulanan ekonomik programa  ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, 2002’nin son çeyreği için öngörülen 18.6 milyar dolar toplam borç servisinin 15.9 milyar dolarının iç borç, 2.7 milyar dolarının ise dış borç servisinden oluştuğu belirtildi.          

 

18- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan başkanlığındaki heyet, Yunanistan’ın başkenti Atina’da  Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo  Papandreu ile görüştü. 

Özilhan görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın bugüne kadar Türkiye lehine yaptığı girişimler ile önümüzdeki dönemde yapacakları AB nezdinde girişimler konusunda teşekkürlerini ilettiklerini söyledi.

      
TÜSİAD heyetiyle özellikle Türkiye'nin AB ile ilişkileri konulu önemli bir
görüşme yaptıklarını belirten  Papandreu ise  ''Kendilerine, Türk-Yunan yakınlaşmasını destekledikleri, Türk-Yunan ekonomik işbirliğini geliştirmek için çalıştıkları ve aynı zamanda gelecekteki ilişkimiz açısından son derece önemli olan Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin fikirler geliştirdikleri için teşekkür ederim'' dedi.

 

19- BM’nin silah denetçilerinin 4 yıl aradan sonra yeniden Irak’a dönmesine yönelik resmi görüşmeler, Avustralya’nın başkenti Viyana’da başladı. 

 

20- Uluslararası Af Örgütü yayınladığı bildiride, son 23 ayda Filistin’de  250, İsrail’de de 72 çocuğun şiddet olaylarında can verdiğini belirtti.  

 

 

                                                                

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106