11.8.2002
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 2002
 
1 AĞUSTOS 2002


1- Başbakan Bülent Ecevit, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile bir araya geldi.

Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “Ekonomik durumu inceledik. Belirsizliklere rağmen, ekonominin özünde iyi gittiğinde birleştik. Sayın Derviş, hükümet içindeki görevini sürdürmekte kararlı. Henüz siyasal açıdan bir karar verebilmiş değil” dedi.

Bakan Derviş de bütün umudunun çağdaş, yenilikçi solun, daha geniş bir tabana oturarak Türkiye’yi yeni bir asra taşıyabilmesi olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı Tunca Toskay yaptığı açıklamada, ihracatçı birlikleri kayıtlarına göre, temmuz ayında ihracatın yüzde 28.7 artarak 3 milyar 155 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini, bunun şimdiye kadar ulaşılan en yüksek aylık ihracat rakamı olduğunu
söyledi.

3- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen düzenlediği basın toplantısında,
bakanlığının çalışmalarını değerlendirdi. Bakan Yücelen, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadelede büyük başarılar elde edildiğini söyledi. Gazetecilerin olası bir Irak operasyonuna karşı Türkiye’nin güney sınırında 300 bin kişilik mülteci kampı oluşturulduğuna ilişkin iddialarla ilgili sorusu üzerine Bakan Yücelen, kampın 1 yıl önce Afganistan’a yönelik operasyon başladığı zaman kurulduğunu belirtti.

4- Sağlık Bakanı Osman Durmuş ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf
Gökalp Kırıkkale’de çeşitli açılışlara katıldı.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bakü-Ceyhan-Tiflis Boru Hattı Şirketi’nin (BTC Co) kuruluşuna ilişkin anlaşmanın İngiltere’nin başkenti Londra’da imzalandığı bildirildi.

6- YTP Genel Başkanı İsmail Cem partisinin grup toplantısında, erken seçime
ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de TDP Genel
Başkanı Sema Pişkinsüt ile görüştü. Baykal görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “CHP olarak önümüzdeki dönemde Türkiye’nin yeni iktidarını oluşturmaya katkı verebilecek, ilkeli, yetenekli, ahlaklı bütün insanları CHP olarak kucaklamak istiyoruz” dedi.

8- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras yaptığı yazılı açıklamada,
Türkiye'de sosyal adalet, eşitlik, demokratikleşme ve barıştan yana olan sol güçlerin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirterek ''Erken seçim, bu yöndeki adımların başlangıcını oluşturmalıdır'' dedi.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) yönetim kurulu tarafından
yapılan yazılı açıklamada “Bir televizyon kuruluşunun, tüm çalışanlarının iş sözleşmelerini tek yanlı olarak feshetmesinin ardından, bazı kuruluşlar da ‘yeniden yapılanma gerekçesiyle aynı yola başvurmaya başlamışlardır. Uygulamalar, basın sektöründe zaten var olan bunalımı daha yoğunlaştırıcı bir nitelik taşımaktadır” denildi.


10- İsrail'in Cenin saldırısıyla ilgili olarak hazırlanan BM raporunda, Cenin'de meydana gelenler için ''katliam'' ifadesi kullanılmazken İsrail aşırı güç kullanmakla, Filistinliler de siviller arasına militan yerleştirmekle eleştirildi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Brunei’de Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ne (ASEAN) üye ülkelerle “Terörle Mücadele İşbirliği Sözleşmesi”ni imzaladı.
Sözleşmeye göre, ASEAN ülkeleri, terörle mücadelede ABD ile bilgi alışverişinde bulunacak, polis teşkilatları arasında işbirliği yapılacak, aşırıların kötüye kullanabilecekleri her kaynak kurutulacak. ABD’de ASEAN ülkelerine, uluslararası terorizmin engellenmesi ve planlarının bozulması için her türlü teknik ve lojistik destek sağlama taahhüdünde bulundu.

12- Ukrayna’da dün bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 20
kişinin öldüğü bildirildi.
2 AĞUSTOS 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında bir toplantı yapıldı. Toplantıya,
Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı, Şükrü Sina Gürel’in katıldığı toplantıda erken seçim için çıkarılacak ek bütçe tasarısı ile iş güvencesi tasarısının yasalaştırılması konusu ele alındı.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile görüştü. Çiller görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, yüzde 10 barajını geçersiz kılacak ittifak veya dolaylı ittifak yerine, iki turlu seçimi bir güvence olarak önerdiklerini söyledi.
Çiller ayrıca, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partili milletvekillerine seçimde kullanacakları strateji ve hedeflerle ilgili bilgi verdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, TBMM’de AKP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Sezal’ın soru önergesini yanıtladı.

Bakan Gürel soru önergesine verdiği yanıtta, Suriye’de bulunan Zeyzun Barajı’nın Haziran ayında yıkılması sonucu Hatay’da meydana gelen zararla ilgili olarak Suriye’ye bir nota verdiklerini, söz konusu notada tazminat isteme hakkının saklı tutulduğunun ifade edildiğini bildirdi.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), TBMM’nin 3 Kasım 2002 tarihinde seçime gidilmesine ilişkin kararının Resmi Gazete’de yayımlanması üzerine, seçim takvimini belirlemek üzere toplandı. YSK seçime girecek partileri belirleyebilmek amacıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bilgi aldı.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, YTP Genel Başkanı İsmail Cem ile bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra Bakan Derviş, Cem ile birlikte bir açıklama yaparak kesin birlikteliklerinin sürdüğünü söyledi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk tarafından bir genelge yayımlandı. Genelgede adli tatilden yararlandırılan, izin verilen ve izinli bulunan hakimlerden 24 Ocak 2002 tarihi ve sonrasında İl ve İlçe Seçim Kurulu Başkanı olanların adli tatil ve izinlerinin iptal edildiği belirtildi.

7- Savaş ve yakın savaş tehdidi hallerinde işlenmiş suçlar için öngörülen idam cezaları hariç ölüm cezasının kaldırılmasını öngören 1. maddesi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.
Oylamadan sonra TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Bülent Ecevit, idamın kaldırılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

8- TBMM Sağlık, Aile ve Çalışma Komisyonu’nda, İş Güvencesi Yasa Tasarısı kabul edildi.

9- TBMM’nin 3 Kasım 2002 tarihinde seçime gidilmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

10- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, TBMM’de AB uyum yasalarının onaylanmasının toplumsal barışın sağlanması açısından önemli olduğunu söyledi.

11- YDP Genel Başkanlığı’na Mehmet Ali Akgül seçildi.

12- Diyarbakır DGM, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Ceza Yasası’nın (TCY) 312. Maddesi’nin 2. fıkrasından aldığı mahkumiyet kararının adli sicil kaydından silinmesi istemini reddetti.
Konuyla ilgili olarak AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Diyarbakır DGM’nin kendisiyle ilgili verdiği kararın haklarla ilgili herhangi bir sonuç doğurmayacağını söyledi.

13- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu İş Güvencesi Yasa Tasarısı’yla ilgili olarak yaptığı açıklamada, tasarının TBMM Genel Kurulu’nda kabul görmemesini beklediklerini, bu tasarının gündeme getirilmesinin ekonomik krizin ağırlaşmasına yol açacağını belirtti.

14- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır’da gerçekleştirilen operasyonda, 2 terörist ölü olarak ele geçirilirken çatışmada 2 güvenlik görevlisi şehit oldu. 2’si geçici köy korucusu toplam 4 güvenlik görevlisi de yaralandı.

15- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) Temsilcisi Behram Salih, Kuzey Irak’taki son durum ve muhtemel Irak operasyonunun sivil halka etkisi konularında, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Genelkurmay yetkilileri ile görüştü.

16- Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schwimmer imzasıyla yayımlanan bildiride, idam cezasının kaldırılması Türkiye’de insan hakları için çok önemli bir ilerleme olarak nitelendirildi.

17- Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri’nin, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a bir mektup göndererek, BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVİC) Başkanı Hans Blix’i Irak’ın başkenti Bağdat’a davet ettiği bildirildi.


3 AĞUSTOS 2002

1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) çalışmalarını tamamlayarak, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yeni komuta kademesini belirledi. Yüksek Askeri Şura toplantısı sonucunda Genelkurmay Başkanlığı’na Orgeneral Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Jandarma Genel Komutanlığı’na ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Şener Eruygur getirildi.
Ayrıca 46 personelin, disiplinsizlik nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) uzaklaştırılmasına karar verildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Erciyes Zafer Kurultayı’na katılmak üzere gittiği Kayseri’de, AB uyum yasa teklifi konusunda hükümet ortakları ve muhalefet partilerini eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli idam, anadilde yayın ve eğitim konuları öncelikli olmak üzere teklifin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 3 Kasım 2002 tarihinde yapılacak seçime 48 siyasi partiden 23’ünün katılabileceğini açıkladı. Seçimin başlangıç tarihi 7 Ağustos 2002 olarak belirlendi.

4- TBMM’nin 3 Kasım 2002’de seçim kararı almasının ardından anayasa gereği görevinden ayrılmak zorunda olan Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, istifa dilekçesini Başbakan Bülent Ecevit’e sundu.

5- 13 maddelik AB Uyum Yasası TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.
AB Uyum Yasası’nın kabul edilmesinden sonra TBMM’den ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, TBMM’de AB Uyum Yasası’nın kabulüyle, AB yolunda dev bir adım atıldığını söyledi.

6- CHP Parti Meclisi toplandı. Parti Meclisi toplantısından önce Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Prof. Dr. Gürol Ergin ve yurt genelindeki ziraat mühendisleri odalarından 46 kişi partiye katıldı.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal katılım töreninde yaptığı konuşmada, toprağın ekonomiye yük değil, güç veren bir sektör olarak algılanması gerektiğini söyledi.

7- DTP Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar yaptığı yazılı açıklamada ‘AB Uyum Yasaları’ başlığı altında Meclis’in kabul ettiği reform niteliğindeki yasaların Türk insanının hakkı olan çağdaş, demokratik, özgürlükçü rejim arayışına cevap verdiğini belirtti.

8- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) tarafından İzmir’de düzenlenen ‘14. Yüksek İstişare Konsey’ toplantısına katıldı. Serdengeçti yaptığı açıklamada, 15 yıl boyunca hükümetlerin 3 yılı doldurmadan erken seçime gitmek zorunda kalmalarının, enflasyonla mücadeleyi olumsuz etkilediğini söyledi.

9- Devlet İstatistik Enstitüsü’nden (DİE) yapılan açıklamada, 2002 yılı temmuz ayı enflasyon rakamları toptan eşya fiyatlarında yüzde 2.7, tüketici fiyatlarında yüzde 1.4 olarak gerçekleşti.

10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları
Konseyi Toplantısı Tokat’ta düzenlendi. Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin büyük bir borç kıskacına girdiğini belirtti. Giderlerin geliri
aştığını belirten Hisarcıklıoğlu “Böyle giderse iflasa doğru gidiyoruz. Hayatında hiç iflas etmemiş bürokratların ve siyasetçilerin bunun ne anlama geldiğini artık anlamaları lazım” dedi.
Toplantıya katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ve Ankara Sanayi Odası (ASO ) Başkanı Zafer Çağlayan da AB Uyum Yasaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nden (TÜSİAD) yapılan açıklamada ise “Meclis Genel Kurulu, ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşıyan AB uyum teklifi üzerinde uzlaşma sağlayarak, Türkiye’nin önünü açacak bir karara imza atmıştır” dedi.

11- AB Komisyonu yaptığı yazılı açıklamada, AB Uyum Yasası’nın kabulünü ‘Türk siyasi liderlerinin çoğunluğunun AB değer ve standartlarına daha fazla uyum sağlanması yönündeki kararlığının önemli bir göstergesi olarak’ mennuniyetle karşıladığını belirtti.
AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen yaptığı açıklamada, Türkiye’de AB Uyum Yasası’nın TBMM’de kabul edilmesini cesur kararlar olarak değerlendirdi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Güneydoğu Asya gezisini tamamladıktan sonra başkent Manila’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin terorizmle mücadelede destek olmak üzere Filipinler’e, daha önce verilen 100 milyon dolara ek olarak 55 milyon dolar yardım yapılacağını açıkladı.

13- Somali’de yarı özerk Puntland bölgesinde bölgenin yönetimini ele geçiren Albay Abdullahi Yusuf’a bağlı güçlerle, geçici hükümete bağlı güçler arasında çıkan çatışmalarda 110 kişinin öldüğü bildirildi.4 AĞUSTOS 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1 televizyonu ana haber bültenine katıldı.

Başbakan Ecevit, Türkiye’nin, AB Uyum Yasalarını çıkarmakla artık daha özgür, daha demokrat ve daha Avrupalı hale geldiğini belirterek, AB ile Türkiye arasındaki duvarların artık yıkılacağını söyledi. Başbakan Ecevit “Bu kesindir ve Türkiye’nin Batı camiasındaki saygınlığı şimdiden daha büyük olmaya başlamıştır” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, 13. Erciyes Zafer Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, TBMM’den geçirilen AB Uyum Yasaları’yla, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ı hak ettiği cezadan kurtarmak için vekillerin birbirleriyle yarıştığını, bununla millete iyilik değil kötülük yapıldığını söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İstanbul’da Arı Düşünce ve Toplumsal Gelişim Derneği’nde Arı Hareketi üyeleriyle görüştü. Bakan Derviş görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM’den geçen AB Uyum Yasaları’yla birlikte Türkiye’nin bir adım daha attığını belirterek “Avrupa yasaları, ülkemiz, geleceğimiz, hepimiz ve çocuklarımız için çok önemli” dedi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral Manisa’da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Oral, erken genel seçim nedeniyle, uygulanmakta olan ekonomik programdaki kararlılığın devam etmesi gerektiğini belirterek, seçimin programda herhangi bir gecikmeye sebebiyet vermeyeceğini aksi halde bunu telafi etmenin daha güç olacağını söyledi.
Bakan Oral ayrıca, yılın ikinci yarısına gelindiğinde ekonomide temel eğilimlerde olumlu bir çizgi yakalandığını söyledi.

5- YTP Genel Başkanı İsmail Cem parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, siyasi yelpazedeki yerlerini tarif ederken “Biz Türkiye’nin çağdaş birikimlerini, sosyal demokrasi ekseninde, demokratik sol eksende bir araya getirmeyi, onların ittifakını oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Cem, 3 Kasım’dan sonra Türkiye’yi AB’ye anlatabilen bir hükümetin göreve gelmesi halinde müzakere sürecinin önünün açılabileceğini söyledi.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, erken seçim ve AB ile ilgili görüşlerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Tokat’ta düzenlenen Ticaret ve Sanayi Odaları Toplantısı ile Karadeniz Bölgesel Değerlendirme Toplantıları sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, İş Güvencesi Yasa Tasarısı’nın tek başına ele alınmasının iş hayatını baltalamak olduğunu söyledi. Bütün sosyal kesimler üretim konusunda birleşirken, ülkede üretim, işyeri garantisi yokken, iş güvencesinin getirilmesinin imkansız olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ekonominin ve üretimin şu anda ayakları üzerinde durmadığını söyledi.

8- İsrail’in başkenti Kudüs’te meydana gelen silahlı çatışmada, 2’si Filistinli 3 kişinin öldüğü bildirildi. Ayrıca, İsrail’in kuzeyindeki Safed kenti yakınlarında içinde askerlerin olduğu bir otobüse düzenlenen intihar saldırısında 9 kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Irak’ın, BM üyesi ülkeleri ABD’ye karşı çıkmaya ve Irak’ın silah denetçileriyle görüşme önerisini kabul etmeye çağırdığı bildirildi.5 AĞUSTOS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Adalet Bakanlığı’na Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysel Çelikel, Ulaştırma Bakanlığı’na Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeliği’nden emekli Prof. Dr. Naci Kınacıoğlu, İçişleri Bakanlığı’na da Müsteşar Muzaffer Ecemiş’in getirilmesini onayladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in yanı sıra kendilerinin de ittifak modeli için harekete geçtiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz “Bakan Derviş’in yanı sıra DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Başbakan Bülent Ecevit ve YTP Genel Başkanı İsmail Cem ile de ittifaka gireriz. Seçimlerde tek partinin iktidara gelmesi olanaksız. Öyleyse çoğunluğa sahip, AB sürecini tamamlayacak ve ekonomik programı yürütecek bir birliktelik olmalıdır. İttifak olmazsa herkes yoluna gider. Partiler sistemin azizliğine uğrar. Bu da demokrasinin bedeli” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB ülkelerinin büyükelçilerini AB Genel Sekreterliği’nde kabul etti. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, kabulde büyükelçilere reform teklifinin analizini sundu. Türkiye’nin idam cezası, anadilde öğretim ve yayın reformlarıyla gösterdiği cesareti AB’nin de göstererek Türkiye’ye üyelik müzakerelerine geçiş için tarih vermesini isteyen Başbakan Yardımcısı Yılmaz “Reformların TBMM’den çıkmasının ardından halkın tepkisi olumlu. Halkımız bu konuda hayal kırıklığına uğratılmamalıdır” dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İstanbul’da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından organize edilen sektör ziyaretlerine katıldı. Bakan Derviş, ziyaretler öncesinde, TİM’in Yenibosna’daki Dış Ticaret Kompleksi Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Derviş ihracatın bel kemiğinin her zaman döviz kazandırıcı faliyetler olduğunu söyledi. Sadece ihracatın döviz kazandırmadığını turizmin, içerdeki yerli üretim yapanların da döviz kazandırdığını belirten Bakan Derviş, bu konuda zorluklara rağmen, çok önemli başarıların da bulunduğunu söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin yaptığı açıklamada, TBMM‘de kabul edilen AB Uyum Yasası çerçevesinde, farklı dil ve lehçelerde özel kurs açılması ve denetlenmesine ilişkin yönetmelik çalışmalarının yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde tamamlanabileceğini söyledi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, iş güvencesi konusunda ortak bir basın açıklaması yaptı. Başkanlar adına ortak bildiriyi okuyan Meral, son bir hafta içerisinde yaptıkları temeslarda 204 milletvekilinden destek imzası aldıklarını, hükümetin Ulusal Program kapsamına aldığı iş güvencesini 1 yıl içinde çıkarma sözü verdiğini belirterek “Onurluca çalıştıkları işyerinden işten çıkarıldıklarında neden çıkarıldık sorusunu sorma hakkını işçilere çok gören bazı işverenlerin tutumu, ibret vericidir. Bu kişiler hala ortaçağ mantığını taşıyor” dedi.

7- MHP Bolu Milletvekili Ersoy Özcan partisinden istifa etti.

8- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Türkiye’yi AB’ye yakınlaştıran TBMM’de görüşülen ve kabul edilen AB Uyum Yasaları hakkında Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.

9- Pakistan’ın Murri kentinde bir Hıristiyan okuluna düzenlenen bombalı saldırıda 6 Pakistanlının öldüğü, 4 kişinin de yaralandığı bildirildi.6 AĞUSTOS 2002
 

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, TBMM’de gazetecilerin AB Uyum Yasası ile ilgili sorularını yanıtladı.

Başkan İzgi, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın ceza süresiyle ilgili bir soru üzerine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından yeniden yargılama olması durumunda Öcalan’ın 12 yıl sonra serbest kalmasının gündeme gelebileceğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, CNN Türk televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Ecevit seçim ittifakıyla ilgili bir soru üzerine, kamuoyunda tam olarak netleşmeyen bu önerinin hangi zemine oturtulacağı konusunda belirsizlik olduğunu söyledi. Başbakan Ecevit, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’le ilgili olarak, Bakan Derviş’in hem hükümette kalıp hem de başka arayışlar içine girmesinden rahatsız olduğunu belirterek “Bakan Derviş’in bu tavrı daha uzun devam ettirmemesi gerekir” dedi.

Ayrıca Başbakan Ecevit, TBMM’de gazetecilerin seçim ittifakıyla ilgili sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit daha sonra, DSP’li yönetici ve bakanlarla Başbakanlık Konutu’nda bir araya geldi.Toplantıda, seçim ittifakı önerisi değerlendirildi.

3- Türk-Metal İş Sendikası’nda bir konuşma yapan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, siyasette istenilen istikrarın bulunmaması durumunda ne eğitim konusunda ne de AB konusunda istenilen şahlanmanın gerçekleştirilemeyeceğini söyledi.

Türk-Metal İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek de dinamik bir başbakan istediklerini, ithal kadro ve ittifaklarla Türkiye’nin başarıya ulaşamayacağını belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Başbakan Bülent Ecevit ile görüştü. Seçim ittifak sistemi önerisi ile ilgili görüşlerini Başbakan Ecevit’e ileten Başbakan Yardımcısı Yılmaz, görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Başbakan Ecevit’in ittifaka sıcak bakmadığını söyledi.

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan, RTÜK Başkanı Fatih Karaca’yı ziyaret etti. Algan yaptığı açıklamada, YSK’nın seçim döneminde basın yayın organlarında yapılacak yayınlarla ilgili kuralları belirleyeceğini ve bu işin asli unsuru olan RTÜK’ün de yayınların denetim ve kontrolünü yapacağını, konulan ilke ve kurallara aykırı yayın yapanlara yaptırım uygulayacağını bildirdi.

Ayrıca YSK, milletvekili genel seçiminde,18 Nisan 1999 tarihinde yapılan milletvekili ve mahalli idareler genel seçimlerinde veya bundan sonra herhangi bir sebeble yapılan seçimlerde kullanılan seçmen listelerinin güncelleştirilerek kullanılmasına karar verdi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Eskişehir Ticaret Odası‘nda düzenlenen toplantıya katıldı. Bakan Derviş, son 18 aydaki çalışmalarının sadece istikrara geri dönüş çabası değil, çok önemli yapısal değişiklikler olduğunu belirtti.

Ayrıca Bakan Derviş, gazetecilerin Başbakan Bülent Ecevit’in ve DSP Grup Genel Sekreteri Emrehan Halıcı’nın “ya siyaset ya bakanlık”tan birini seçmesi gerektiği yönündeki sözleri üzerine “Görevimin başındayım. Bakanlığımı başarılı bir biçimde gittiği yere kadar sürdürmek istiyorum” dedi.

7- Turizm Bakanı Mustafa Taşar tarafından Türk turizmine katkılarından dolayı ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson’a ‘Turizm Hizmet Madalyası’ verildi.
Bakan Taşar, Büyükelçi Pearson’un ‘Türk Turizm Elçisi’ gibi çalıştığını söyledi.

Büyükelçi Pearson ise “Türkiye turizminin büyümesi, iş alanının büyümesi demektir” dedi.

8- TBMM Plan-Bütçe Komisyonu’nda, seçim harcamaları ve partilere yeni Hazine yardımı için ‘Ek Bütçe Yasa Tasarısı’ kabul edildi.

Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, ek kaynağın 90 trilyon liraya yakın bölümünün partilere aktarılacağını bildirdi.

9- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral’i ziyaret etti. Cem yaptığı açıklamada “Sendikal özgürlüklerin korunması, zedeleyici bazı alışkanlıkların ve uygulamaların durdurulması gerekmektedir” dedi.

Cem, daha sonra NTV televizyonuna seçim ittifakıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

10- Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, iş güvencesi konusundaki son gelişmeleri değerlendirmek için başkanlar kurullarını olağanüstü olarak topladı.

Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısı öncesinde açıklamalarda bulunan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, iş güvencesinin çıkarılması konusunda milletvekilerine güvenlerinin tam olduğunu belirtti. İşverenlerin bazı siyasilere tasarıyı okumadan bilgi verdiğini söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da ‘İş Güvencesi Yasa Tasarısı’ konusunda ciddi mesafeler alındığını, ancak işveren kesiminin rahatsızlık duyduğunu belirtti.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ise iş güvencesi konusunda işverenlerin müthiş bir lobi faaliyeti sürdürdüğünü belirterek “Lobi faaliyeti ile şantajla, tehditle yasayı çıkartmamak için uğraşıyorlar” dedi.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) 250 oda ve borsa başkanlarının katıldığı bir toplantı yapıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu toplantı sonrası yaptığı açıklamada, iş güvencesinin ‘İş Kanunu’ ile eşzamanlı yasalaşmasının Türkiye açısından bir gereklilik olduğunu söyledi.

12- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Güvenç yaptığı yazılı açıklamada, İş Güvencesi Yasası’nın en temel demokratik haklar arasında bulunan, çalışma ve örgütlenme konusundaki eksikliklerin giderilmesinin yolunu açacak bir düzenleme olduğunu belirtti.

13- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Talabani, Irak’ın demokratik bir yönetime kavuşturulması gerektiğini belirterek, TBMM’de kabul edilen AB Uyum Yasaları’yla ilgili olarak “Türk halkını ve TBMM’yi tebrik ediyorum. Bu, hepimiz için önemli bir gelişme“ dedi.

14- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Ürdün’ün başkenti Amman’a gitti. Başbakan Yardımcısı Gürel, önce Ürdün Kralı 2. Abdullah ile daha sonra Amman’da bulunan Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gürel, temasları sonunda düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerde bölgesel sorunların ve ikili ilişkilerin ele alındığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gürel ayrıca, Ürdün Başbakanı Ali Abdülragıb ve Ürdün Dışişleri Bakanı Mervan Muaşer ile görüştü.

Temaslarını tamamlayan Başbakan Yardımcısı Gürel Esenboğa Havalimanın’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Ürdün ile ilişkileri gözden geçirdiklerini, Türkiye ile Ürdün arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması için görüşmelerin başlamasının kararlaştırıldığını ve bölgesel sorunların ele alındığını söyledi.

15- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan aralarında ‘Manavgat Suyu’ projesinin de bulunduğu bir dizi projeye ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere dün İsrail’e gitti. Bakan Çakan, İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Bölgesel İşbirliği Bakanı Roni Milo ile görüştü.

Görüşmenin ardından İsrail’in başkenti Kudüs’te bir açıklama yapan Bakan Çakan, Manavgat suyundan 20 yıl süreyle yılda 50 milyon metreküp su ithal edilmesi konusunda İsrail hükümeti ile anlaşmaya vardıklarını söyledi.

16- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak’ın BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix’i davet etmesi üzerine, konuyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi’ne brifing verdi. Annan brifingin ardından yaptığı açıklamada, Irak’ın davetini reddetmediklerini, davet mektubuna yanıt verileceğini söyledi.7 AĞUSTOS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun emekli olması nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı görevine, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün getirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararnamesini onayladı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda Başbakan Bülent Ecevit’in tarım kesiminin problemlerinin ivedilikle çözülmesi için ilgili bakanlara talimat verdiğini bildirdi. Bakan Toskay gazetecilerin sorusu üzerine, Bakanlar Kurulu’nda tarımla ilgili görüşülen konulara ilişkin ödeneklerin bütçede bulunduğunu söyledi.

Ayrıca Başbakan Bülent Ecevit, NTV televizyonuna açıklamalarda bulundu. Başbakan Ecevit İş Güvencesi Yasa Tasarısı’nın TBMM’den geçebileceğini belirterek, tasarının bazı işveren çevrelerinin iddia ettiği gibi, işverenleri çok müşkül durumda bırakacak bir tarafı olmadığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Bakan Derviş’in de kendisi gibi seçimlerden önce güçlü bir hükümet görmek istediğini belirterek, Bakan Derviş’ten bu tür bir ittifakı, siyasete girmek için ön koşul olarak gördüğü izlenimi aldığını söyledi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) adı ve ambleminin, Cem Uzan’ın genel başkanı olduğu Genç Parti’nin adı ve amblemi ile değiştirilmesinin Siyasi Partiler Yasası’na aykırı olduğunu bildirdi.

Başsavcı Kanadoğlu, partinin adı ve amblemini değiştirme yetkisinin büyük kongreye ait olduğunu belirterek “Bu yetki hiçbir şekilde devredilemez” dedi.

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından düzenlenen toplantıda, basın yayın kuruluşlarının seçim döneminde uymaları gereken esas ve usuller belirlendi. YSK, yazılı ve görsel basının kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler ve mini referandumlara ‘yorumsuz’ olma koşuluyla 27 Ekim 2002 tarihine kadar yer verebileceklerini bildirdi.

6- Anayasa’daki hüküm gereği Ulaştırma Bakanlığı’na atanan Prof. Dr. Naci Kınacıoğlu ile İçişlerine Bakanlığı’na atanan Muzaffer Ecemiş görevlerine başladı.

Bakan Kınacıoğlu yaptığı açıklamada, seçime az bir süre kalması nedeniyle büyük sorumluluk yüklendiklerini söyledi.

Bakan Ecemiş ise temel ilkesinin ‘insan haklarına saygı, tarafsızlık, adalet ve liyakata bağlılık’ olacağını belirtti.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Yusuf Buluç düzenlediği haftalık basın toplantısında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sira Gürel’in Ürdün ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu ve Irak konusundaki soruları yanıtladı.

8- İsrail’de su, enerji ve sulama alanlarında çeşitli temaslarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan Türkiye’ye döndü. Bakan Çakan gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail hükümetinin Manavgat’tan 20 yıl süreyle yılda 50 milyon metreküp su satınalma önerisinde mutabık kaldıklarını söyledi.

9- ANAP Başkanlık Divanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısında Başbakan Yardımcısı Yılmaz tarafından yeni divan üyeleri seçildi.

Ayrıca, ANAP Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi Isparta Milletvekili Erkan Mumcu, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz’ın yönetim anlayışıyla ters düştüğü için Başkanlık Divanı üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

10- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın düzenlediği basın toplantısında, SHP’nin 3 Kasım 2002’de yapılacak erken seçimlere katılamayacağını belirterek, gerekli yasal düzenlemeleri çıkaramayan siyasi partileri eleştirdi.

11- Türkiye’nin 49. siyasi partisi olan ‘Yeni Yüzler Partisi’ kuruldu.

12- İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından “İstanbul’un Rehabilitasyonu” konulu bir seminer düzenlendi.

Seminerde bir konuşma yapan İstanbul Vali Yardımcısı ve Afet Yönetim Merkezi Başkanı Ali Cafer Akyüz olası bir depreme karşı güçlendirilmesine öncelik verilen hastane ve okul gibi kamu binaları için devlet bütçesinden 186 trilyon lira kaynak aktarıldığını söyledi.

13- RTÜK Başkanı Fatih Karaca düzenlediği basın toplantısında, seçim döneminde yayınları dikkatle inceleyeceklerini açıkladı. Karaca ayrıca, yayın ilkelerine uymayan kuruluşlara ceza uygulayacaklarını söyledi.

14- Türk-İş, Hak-İş ve DİSK tarfından yapılan ortak açıklamada, İş Güvencesi Yasa Tasarısı’nın işverenlere mali bir külfet getirmediği belirtildi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Refik Baydur yaptığı açıklamada, oy toplamak isteyenlerin İş Güvencesi Yasa Tasarısı’yla çalışma yaşamına dinamit koyduğunu söyledi.

Ayrıca, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel ile görüştü.

Meral görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ekonomik kriz ve öncesinde sermaye kesimi ile yapılan düzenlemelere müdahale etmediklerini söyledi.

16- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan görevinden istifa etti. Okuyan’ın yerine Devlet Bakanı Nejat Arseven atanırken, ANAP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Doğan da Devlet Bakanlığı’na atandı.

17- Ulaştırma eski Bakanı ve MHP İçel Milletvekili Enis Öksüz ile MHP Bolu Milletvekili Ersoy Özcan partisinden istifa etti.

18- Türkiye’de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanlığı’nda Müsteşar Uğur Ziyal ve Müsteşar Yardımcısı Türkekul Kurttekin ile görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Talabani, ABD’nin Irak’a yönelik olası operasyonunun ne amaçla yapılacağını ve böyle bir operasyonda rollerinin olup olmayacağını henüz bilmediklerini söyledi.

Talabani daha sonra, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

19- IMF İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye için öngörülen yaklaşık 1.1 milyar dolarlık yeni kredi diliminin serbest bırakılmasını onayladı. IMF’nin Avrupa Bölgesi 1. Direktörü Michael Deppler yaptığı açıklamada, Türkiye’de 3 Kasım 2002’de gerçekleştirilecek seçime karşın ekonomik programın devam edeceğini ve bir sonraki kredi dilimine yönelik çalışmalar için ekim ayında IMF heyetinin Türkiye’de olacağını söyledi.

20- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, BM Silah Denetim Komisyonu’nu (UNMOVIC) davet eden Irak yönetiminin mektubuna yanıt verdi. Annan basına dağıtılan mektubunda, Irak hükümetinin, 1284 sayılı Güvenlik Konseyi kararına göre, silah denetçilerinin ülkesine dönüşüyle ilgili koşulları kabul ettiğini doğrulamasını istedi. Irak Parlamentosu, Annan’ın bu konudaki mektubunun iletilmesinin ardından olağanüstü toplantı kararı aldı.

21- ABD Başkanı George W. Bush, ABD’nin Mississippi eyaletinde yaptığı açıklamada, Irak’ı kitle imha silahları geliştirmesi ve terorizme destek vermesi nedeniyle eleştirdi.


8 AĞUSTOS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AB Uyum Yasası’nı onayladı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre ”Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM tarafından gerçekleştirilen bu önemli düzenlemeler karşısında AB’nin de sorumluluklarının bilinci, gerekli özen ve duyarlılık içinde hareket edeceğine ve Türkiye’nin üyeliğinin olabilecek en kısa sürede gerçekleşmesine yönelik düzenlemelerin aksamadan işletilmesini sağlayacak sürecin başlatılacağına inanmaktadır. AB’nin bu yönde atacağı adımlar, Türkiye’nin üyeliğine ilişkin içtenliğinin de ölçüsü olacaktır” denildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, yayımladığı genelgeyle açıktan personel atamalarının yeniden başlatıldığını bildirdi.

3- Adalet Bakanı Prof. Dr. Aysel Çelikel yayımladığı genelgede, 3 Kasım 2002 Pazar günü yargı organlarının genel denetiminde yapılacak seçimlerde kanun hükümlerinin tam bir tarafsızlık içinde ve isabetli şekilde uygulanması için Cumhuriyet Savcıları’na büyük iş düştüğünü söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından AB Uyum Yasaları’na ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, TBMM’nin adımının AB sürecinde tarihi bir dönüm noktası olduğu belirtilerek, Türkiye’nin yıl sonunda gerçekleştirilecek olan Kopenhag zirvesinde müzakere tarihi beklediği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yusuf Buluç da yaptığı açıklamada, reformların uygulamaya geçirilmesinin önemini anladıklarını belirterek ”Ancak uygulamanın, üyeliğimiz önünde bir engel gibi takdim edilmesi yapıcı olmaz “ dedi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp basın mensuplarını kabul etti. Bakan Gökalp yaptığı açıklamada, bakanlığı adına ek ödenek talebinin olmadığını, tek isteklerinin bütçeye konan ödeneklerin serbest bırakılması olduğunu söyledi.

6- Turizm Bakanlığı tarafından 2002 yılı Temmuz ayı turizm istatistikleri açıklandı. Açıklamada istatistiki verilere göre, Türkiye’yi Temmuz ayında 1 milyon 546 bin turistin ziyaret ettiği belirtildi.

Turizm Bakanı Mustafa Taşar konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye açısından umut kapısı olan turizm için çalışmaların tam kapasite ile devam ettiğini söyledi.

7- 3 Kasım 2002 erken seçimine dönük harcamalar için Maliye Bakanlığı bütçesine 150 trilyon liralık kaynak aktarılmasını öngören Ek Bütçe Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, bir siyasi partinin Hazine yardımı alabilmesi için en az 3 milletvekiline sahip ve 41 ilde örgütlenmiş olması gerektiğini söyledi.

8- İş Güvencesi Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Tasarı, İş Kanunu’ndaki değişiklik talepleri dolğrultusunda yürürlük tarihi 15 Mart 2003 olarak karara bağlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven yaptığı açıklamada, yasanın yürürlük tarihi 15 Mart 2003 olarak belirlenirken, bu tarihe kadar İş Kanunu’nun da çıkarılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Öte yandan Başbakan Bülent Ecevit, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven ve Devlet Bakanı Tayfun İçli ile görüşmelerde bulunan Türk-İş, Hak-İş ve DİSK Genel Başkanları tasarının TBMM’de yasalaşması şartıyla 2003 yılında yürürlüğe girmesini kabul ettiklerini açıkladı.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Merkez’de yapılan Kurucular Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan “Bizim ilkelerimizi benimseyen herkes bize katılabilir” dedi.

10- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, YTP Genel Sekreteri İstemihan Talay ve parti yöneticileriyle birlikte DTP Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar’ı ziyaret etti. Görüşmenin ardından Cem ile Bayar ortak bir açıklama yaptı.

Bayar, her iki partinin ortak paydaya ve aynı heyecana sahip olduğunu belirtirken, Cem ise DTP ile YTP’nin ortak hareket etme düşüncesinin Siyasi Partiler Yasası’nda bir değişiklik gerektirmediğini söyledi.

11- Yeni Yüzler Partisi Genel Başkanı Münci İnci yaptığı yazılı açıklamada “Fikir suçlarından dolayı mahkum olan kişilerin siyasi haklarını özgürce kullanabilmelerinin önü açılmalıdır” dedi.

12- MHP Kahramanmaraş Milletvekili Edip Özbaş partisinden istifa ederek, BBP’ye katıldı. Özbaş’ın katılımıyla milletvekili sayısı 3’e yükselen BBP, 2.8 trilyon liralık Hazine yardımını almaya hak kazandı.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Hazine yardımı almayacaklarını, bu yardımı şehit yakınları ve Mehmetçik Vakfı’na bağışlamak istediklerini söyledi.

13- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, ABD’nin başkenti Washington’da TRT Washington Temsilciliği’nin açılışını yaptı. Açılışa, TRT Genel Müdürü Yücel Yener ve Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Güler ile çok sayıda davetli katıldı. Bakan Karakoyunlu yaptığı açıklamada “Etkili kurumların burada büro açmaları kaçınılmaz” dedi.

14- ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Peter Pace, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) Komutanı Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu’yu ziyaret etti. Zorlu görüşmeden sonra yaptığı açıklamda, Orgeneral Pace’in ziyaretinin, ABD’nin Türkiye komutasındaki ISAF’a verdiği desteği gösterdiğini söyledi.

Orgeneral Pace de “Her zamanki gibi Türk hükümeti insani yardım ve teröre karşı mücadele konusunda başarılı görevler yapmıştır” dedi.

15- IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun, Türkiye’ye 1.1 milyar dolarlık 3. kredi dilimini serbest bırakmasının ardından IMF Başkanı Horst Köhler yazılı bir açıklama yaptı.

Köhler açıklamasında, Türk hükümetinin ekonomik programı başarıyla uyguladığını söyledi.

Ayrıca Köhler, IMF tarafından Brezilya’ya da 30 milyar dolarlık kredi verileceğini açıkladı.

16- Uruguay’da çalışanların dört yıldır süregelen ekonomik durgunluğu ve hükümetin uygulamış olduğu ekonomi politikalarını protesto etmek için genel grev başlattığı bildirildi.9 AĞUSTOS 2002


1- Başbakan Bülent Ecevit, Genel Merkez’de Parti Meclisi (PM) toplantısından sonra yaptığı açıklamada, toplantının yararlı ve verimli geçtiğini, illerden gelen partililerin değerlendirmelerini aldıklarını belirterek, seçime çok kısa bir zaman olduğunu ve bu zamanı çok iyi değerlendirmeleri gerektiği konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi. Başbakan Ecevit, siyaset yerine oturmadan erken seçim hazırlığına girildiğini, her partinin ittifak arayışlarıyla eksiğini gidermeye çalıştığını kaydederek ''Erken seçimin zararı nihayet anlaşılmaya başlandı'' dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada,
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey Irak’ta Bamerna Havaalanı’nı işgal ettiği ve bölgeye 5 bin kişilik bir askeri güç, ağır iş makinaları ile elektronik malzeme sevk ettiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, yüzde 10 barajı indirilmeden iki turlu seçim yapılması ve daraltılmış bölgelerle istikrarın sağlanabileceğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, erken seçimden dönüşün kaos olacağını belirterek, medyanın AKP’yi olumsuz göstererek bazı oluşumları ve ittifakları zorladığını söyledi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Azmi Ateş’in son 5 yılda devlet tarafından tetkik ve tedavi amacıyla yurt dışına gönderilen kamu görevlilileriyle ilgili yazılı soru önergesini yanıtladı.

Bakan Oral, 1997 yılından bugüne değin yurt dışına tedavi amacıyla gönderilen kamu personeli, bunların bağlı oldukları kurum, görevleri, gidecekleri ülkeler, bu ülkelerdeki süreleri, yurt dışında tedavi görmelerine ilişkin raporu veren hastaneler ve bunların onay tarihlerinin 15 sayfalık liste halinde çıkarıldığını söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu’nda, İş Kanunu ve Sendikalar Kanunu ile Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkındaki Kanun’da Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kabul edildi.

7- AB Uyum Yasası Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, savaş ve yakın savaş tehdidi halleri dışında idam cezası kaldırıldı.

8– 3 Kasım’da yapılacak milletvekili genel seçimine girmeye hak kazanan 23 parti, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yetkili kurullarında aday belirleme yöntemi konusunda aldıkları kararı bildirdiler.

9- Türk Ticaret Bankası AŞ’nin İstanbul’da yapılan olağan genel kurulunda bankanın tasfiyesi kararlaştırıldı.

10- KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da 80’i aşkın sivil toplum örgütü bir basın toplantısı düzenledi. Örgütler, 2002 yılı sonuna kadar Kıbrıs konusunda çözüm olmaması, Rum tarafının tek başına AB’ye girmesi halinde en büyük zararı KKTC halkı ile Türk halkının göreceğini bildirdiler.

11- Japonya’nın Kyoto kentinde başlayan ve 3 gün süren, BM Silahsızlanma Konferansı sona erdi. Katılımcı 12 ülke, gelecekteki terör eylemlerine karşı uluslararası işbirliği çağrısında bulundular.

12- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ARD televizyonuna verdiği demeçte, ABD’nin düzenlemesi muhtemel bir Irak operasyonuna katılmayacaklarını açıkladı.

13- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’e muhalif altı grup, ABD’nin başkenti Washington’da ABD’li üst düzey yöneticilerle bir araya gelerek Irak liderinin devrilmesine yönelik planları ele aldı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Phil Reeker toplantı öncesinde, görüşmede Irak’ın geleceğine ilişkin görüş ve eylem birliği sağlanmasına çalışılacağını belirtti.

14- Güney Kore Devlet Başkanı Kim Dae-Yung’un, Çang Dae-Hwan’ı başbakan olarak atadığı bildirildi.

15- Çin’de aşırı yağışların yol açtığı sellerde meydana gelen toprak kaymalarında 47 kişinin öldüğü bildirildi. Öte yandan Tacikistan’da aşırı yağışlara bağlı toprak kayması sonucu 24 kişinin öldüğü, 540 kişinin de evsiz kaldığı açıklandı.

16- Afganistan’ın doğusundaki Celalabad kenti yakınında, Afgan İnşaat ve
Lojistik Birimi’ne ait binada meydana gelen patlamada, 26 kişinin öldüğü, 80 kişinin de yaralandığı bildirildi.


10 AĞUSTOS 2002
 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anafartalar Zaferi’nin 87. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye’nin uğrunda binlerce şehit verilerek kazanılan vatan topraklarına sonsuza kadar sahip çıkacağını, birlik ve dirlik içerisinde, çağdaş uygarlığın güçlü ortağı olma çabalarını kesintisiz biçimde sürdüreceğini söyledi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi ile Başbakan Bülent Ecevit de birer mesaj yayımladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı’na atanan
DSP İstanbul Milletvekili Masum Türker ile Başbakanlık’ta basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel de katıldı. Bakan Türker'in, TBMM çalışmalarına özellikle ekonomik, sosyal ve mali alanlarda değerli katkıları olduğunu belirten Başbakan Ecevit ''Bakan olarak ekonominin esenliğe çıkmasına büyük katkıda bulunacağına inanıyorum. Kendisine de başarılar diliyorum'' dedi.

Bakan Türker de “Bugüne kadar sözü edilen para piyasalarının yanı sıra özellikle üretim ekonomisinin piyasalarını da gözeterek ekonominin esenliğe çıkmasında elimden gelen katkıyı sunacağım” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin milletvekilleri ve il başkanlarıyla yaptığı toplantı öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, idam cezasının kaldırılmasıyla bölücü terör örgütü ve yandaşlarının ödüllendirildiğini söyledi.

4- 30 Ağustos’ta görev süresi dolacak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral
Hüseyin Kıvrıkoğlu’na “Devlet Şeref Madalyası” verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

5- Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Füsun Koroğlu Müsteşarlığa getirildi. Koroğlu’nun atama kararnamesi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş görevinden istifa etti. Yerine, DSP İstanbul Milletvekili Masum Türker atandı.

7- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Ermenistan Cumhurbaşkanı
Robert Koçaryan ile 14 Ağustos’ta Dağlık Karabağ sorununu ele almak üzere gerçekleştireceği görüşme öncesi temaslarda bulunmak üzere Nahçivan Özerk Cumhuriyeti’ne gitti. Aliyev hareketi öncesi Bine Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Koçaryan’la Nahçivan-Ermenistan sınırında bulunan Sederek bölgesinde görüşeceğini belirterek, görüşmenin her iki tarafın isteği üzerine gerçekleşeceğini belirtti.

8- Hindistan Dışişleri Bakanı Yashvant Sinha, resmi temaslarda bulunmak
üzere Afganistan’a gitti.11 AĞUSTOS 2002

1- DYP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez DYP İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Ekonomiden sorumlu Devlet eski Bakanı Kemal Derviş’i eleştirerek, IMF yanlısı programa karşılık ülkeye yabancı sermaye girişinin sağlanamadığını, halkın büyük ekonomik sıkıntı içinde olduğunu söyledi.

2- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkan Vekili Ahmet Hamdi Ünlü, TRT 1 televizyonuna seçim sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçim sistemini eleştiren Ünlü, seçimin maliyetinin 80 trilyon liraya kadar çıkacağını belirtti.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker Hazine Müsteşarlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Türker ekonomik programın belirlendiği gibi uygulanmaya devam edeceğini belirterek, uygulamada güveni sarsacak hiçbir harekete ya da hiçbir farklı uygulamaya izin vermeyeceklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı Zeki Sezer köy ve kasaba camilerine açıktan 1150 vekil imam ataması yapılacağını bildirdi. Bakan Sezer konuyla ilgili olarak, AKP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya’nın soru önergesine verdiği yanıtta, Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatında 9 bin 587 imam-hatip, 733 müezzin-kayyım kadrosunun boş bulunduğunu açıkladı.

5- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, AKP Erzurum Milletvekili Tevhit Karakaya’nın soru önergesini yanıtladı. Bakan Tekin soru önergesine verdiği yanıtta, Milli Eğitim Vakfı’nın çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, vakfın son 3 yılda ayni ve nakdi 17 trilyon 556 milyar lira gelir elde ettiğini açıkladı.

6- Sağlık Bakanı Osman Durmuş Osmaniye’de yapılan 18. Zorkun Şenlikleri’ne katıldı. Bakan Durmuş burada yaptığı konuşmada, bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye’de teröre destek verdiğini belirterek ”AB uğruna ülkemizi bölmeye çalışanlar var” dedi.

7- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Turizm Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında bakanlığının 1. yılını değerlendirdi. Bakan Taşar, 2. Turizm Şurası’nı düzenleyerek turizm sektöründe 21. yüzyılın rotasını çizdiklerini, üniversitelerdeki birikimi turizm sektörüne kanalize etmek için Fahri Danışmanlar Kurulu’nu oluşturduklarını, turizme yönelik sosyal duyarlılığın artması için de ‘Fahri Turizm Gözlemcisi’ uygulamasına geçtiklerini söyledi.

8- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Devlet Bakanlığı görevinden dün istifa eden Kemal Derviş ve İstanbul Milletvekili Hüsamettin Özkan ile İstanbul’da bir araya geldi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Derviş ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmeleri gözden geçirdiklerini belirtti.
Cem ise YTP’nin büyümeye devam ettiğini söyledi.

9- Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, Sağlık-İş Sendikası Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, İş Güvencesi Yasası’nın 15 Mart 2003’te yürürlüğe girmesinin ciddi bir eksiklik olduğunu belirterek, yasanın 7 ay sonra yürürlüğe girecek olmasının sıkıntı oluşturacağını söyledi.

10- Hakkari’de, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla “Doğu Anadolu Bölgesi Değerlendirme Toplantısı” yapıldı.Toplantıda konuşan oda ve borsa başkanları Hakkari’nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu belirterek, köye dönüş projelerine ağırlık verilmesini istedi.

11- Süreyya Ayhan, Almanya’nın Münih kentinde yapılan 18. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metrede birinci olarak altın madalya kazandı.

12- IMF ve Dünya Bankası Uruguay’a yaklaşık 800 milyon dolarlık kredi verilmesini onayladı. IMF’nin Uruguay’a 2.8 milyar dolar, Dünya Bankası’nın da 300 milyon dolar kredi açtığı bildirildi.12 AĞUSTOS 2002


1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Maliye Bakanlığı’na 150 trilyon lira
kaynak aktarılmasını öngören Ek Bütçe Yasası’nı onayladı.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye gazetesine erken seçimle ilgili açıklamalarda bulundu.

3- Devlet eski Bakanı Kemal Derviş, görevini Hazine Müsteşarlığı’nda düzenlenen törenle Masum Türker’e devretti.

Bakan Türker yaptığı konuşmada, ekonomik programın 2004 yılına kadar sürdürüleceği düşüncesinde olduğunu belirterek, IMF ve Dünya Bankası’yla olan ilişkilerin de aynen korunacağını söyledi.

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Hakkari
ve Van’ı kapsayan ziyaretlerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hisarcıklıoğlu, hiçbir partiye destek vermeyeceklerini belirterek, Devlet eski Bakanı Kemal Derviş’e de herhangi bir desteklerinin söz konusu olmayacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu “Biz bütün siyasi partilere aynı uzaklıkta ve aynı yakınlıktayız” dedi.

5- Balıkesir’in Kepsut ilçesinde orman yangını çıktı. Yangın nedeniyle 5 köy
tahliye edildi.

6- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Ankara Temsilcisi Sefin Dizayi,
basında yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey Irak’ta Bamerna Havaalanı’nı işgal ettiği haberlerine ilişkin olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

7- Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze Devlet radyosuna
yaptığı açıklamada “Abhaz silahlı gruplarının Gürcistan’ın kontrolünde bulunan Kodori geçidine girdikleri yönündeki haberler doğru” dedi. Şevardnadze, gelişmelerden BM özel temsilcisinin de haberdar edildiğini söyledi.

8- Kolombiya’da Başkanlık Sarayı’na düzenlenen saldırının ardından meydana gelen şiddet olaylarında ölenlerin sayısının 115’i bulması nedeniyle Devlet Başkanı Alvaro Uribe’nin ülkede Olağanüstü Hal ilan ettiği bildirildi.

9 - Rusya’da Karadeniz kıyılarını etkileyen sellerde 58 kişinin öldüğü bildirildi.13 AĞUSTOS 2002


1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin dün yapılan Başkanlık Divanı toplantısında Devlet Bakanlığı’ndan istifa eden Kemal Derviş’le ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Derviş’in çalışmalarını ‘hükümet ve ittifak arayışı’ olarak nitelendirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, ANAP Isparta Milletvekili Erkan Mumcu ile aralarında herhangi bir sorun bulunmadığını söyledi.

Mumcu ise Başbakan Yardımcısı Yılmaz ile seçim, ittifaklar ve seçime giderken partinin uyguladığı politikalar konusunda görüş alışverişinde bulundukların belirtti.

3- Danıştay 5. Dairesi, Maliye Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı Bütçe Uygulama Talimatı’ndaki, memurların ve bakmakla yükümlü oldukları yakınlarının diş tedavi giderleri ile ilgili kısıtlayıcı hükümler için ‘yürütmeyi durdurma kararı’ verdi. Karar, İzmir Diş Hekimleri Odası tarafından açılan dava sonucunda alındı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Hazine Müsteşarlığı’nda Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, TİSK Başkanı Refik Baydur ve Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile ayrı ayrı görüştü.

Bakan Türker kabul sonrası yaptığı açıklamada, ekonomik programı uygularken belli kesimlerin spekülasyon yapmaya çalıştıklarını belirterek, yapılan spekülasyonlarla para piyasalarında bazı kişilerin haksız kazanç elde etmiş olacaklarını söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin ile Kültür Bakanı Suat Çağlayan, kapalı kütüphanelerin hizmete açılmasına ilişkin protokol imzaladı.
Kültür Bakanlığı’nda yapılan imza töreninde konuşan Bakan Çağlayan, personel yetersizliği nedeniyle 460 civarında kütüphanenin kapalı bulunduğunu belirterek, kapalı kütüphaneleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın kullanımına sunma kararı aldıklarını, bunun kütüphaneleri devretme değil, ortak kulanıma açma anlamına geldiğini söyledi.

6- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf
Gökalp’le imzaladıkları protokol çerçevesinde, bundan sonra bitki kökenli ilaçların ruhsatlandırılmasında bakanlığının yetkili olacağını söyledi.

Bakan Durmuş yaptığı açıklamada, imzaladıkları protokol çerçevesinde gıda takviyesi kapsamında bazı vitamin ve mineraller, bitkisel ekstratlar veya gıdaların doğal yapısında bulunan ürünlerin kontrollerinin bakanlığına devredildiğini söyledi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı açıklamada, ısrarlı gayretleri sonucunda hayvancılık desteklemeleri ve prim ödemeleri için gerekli kaynağın serbest bırakılmasını sağlayarak, çiftçilerin daha fazla mağdur olmasının önüne geçildiğini belirtti.

Ayrıca Bakan Gökalp, 2002 yılı tarımsal destek hakedişlerinin ödenmesi için Hazine’nin 91 trilyon liralık kaynağı serbest bıraktığını söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan Kurum İdari Kurulları, Yüksek İdari Kurul, Kamu İşveren Kurulu ve Uzlaştırma Kurulu’nun Teşkili ile Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Kamu İşveren Kurulu‘nun üyeleri arasında yer alacağı belirtilen “kamu işveren sendikasının genel başkanı” ifadesi çıkarılarak yerine “kamu işveren sendikaları temsilcileri” ifadesi getirildi.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 1. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, diğer siyasi partilerden milletvekili katılımına kapalı olduklarını belirtti.

Erdoğan ayrıca, seçimlerde adaylığını İstanbul’dan koyacağını açıkladı.

10- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Türk insanının seçim ittifaklarına itibar etmediğini belirterek, kendilerinin ittifak çabalarının başarıya ulaşmasını beklemeden parti olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Ayrıca Cem, Türkiye Gazetesi Ankara Temsilciliği’ni ziyaret ederek, siyasi gelişmeler hakkında bilgi verdi.

11- YTP ile ittifak yapma kararı alan DTP Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar, Avrasya Partisi Genel Başkanı Hüsnü Doğan’ı ziyaret etti.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bayar, Türkiye’nin önünü açacak yeni bir siyasi zemin aradıklarını belirtti.

Doğan ise seçime girecek partilerin 11 Eylül 2002’de Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) miletvekili aday listesini vermesi gerektiğini belirterek, bir kaç gün içinde karar verilmesi gerektiğini söyledi.

12- Yeni Yüzler Partisi Genel Başkanı Münci İnci, AKP Genel Başkanı Recep
Tayyip Erdoğan ile Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün’ü ziyaret etti.
İnci görüşmeye ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

13- Diyanet İşleri Başkanlığı ile Azerbaycan Din İşleri Komitesi Başkanlığı arasında yeni bir protokol imzalandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yapılan imza töreninde, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, İki ülke arasında 1992 yılında imzalanan protokolün Azerbaycan yasalarında yapılan değişiklik nedeniyle geçerliliğini yitirmesinden dolayı “Din Alanında İşbirliği Protokolü”nün imzalandığını söyledi.

14- KESK Yönetim Kurulu ve üye sendikaların Merkez Yönetim Kurulu üyeleri “İnsanca bir yaşam için Ankara Yürüyüşü” öncesinde İstanbul’daki Genel Merkez binası önünde toplandı.

KESK Genel Başkanı Sami Evren yaptığı açıklamada, İstanbul’dan başlatacakları yürüyüşün 17 Ağustos’ta Ankara’da sona ereceğini belirtti. Evren, kamu çalışanlarının 40 yıldır birikmiş olan sorunlarını siyasi iktidara anlatacaklarını söyledi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de yaptığı yazılı açıklamada, KESK’in mücadelesini haklı talepler ve kamu emekçilerinin desteği üzerinde yükselen meşru zeminde yürüttüğünü belirtti.

15- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Devlet eski Bakanı Kemal Derviş ile bir araya gelerek, soldaki dağınıklığın giderilmesi çağrısında bulundu.

Çelebi daha sonra, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Genel Merkez’de görüştü. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Çelebi, Türkiye’de solun iktidar olması için gayret gösterdiğini belirtti.

16- Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi, işadamı Nesim Malki‘nin 7 yıl önce öldürülmesi olayına karıştıkları iddiasıyla tutuklu bulunan Erol Evcil ve Burhanettin Türkeş’in tahliyesine karar verdi.

17- Balıkesir’in Kepsut ilçesi yakınlarında dün başlayan orman yangınında iki köyde 29 ev kül olurken, 1500 hektar orman yandı. 2 kişinin hayatını kaybettiği yangın, kontrol altına alındı.

18- Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan, ANAP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.

19- Türkiye’nin, ABD’nin Boeing şirketinden 4 adet Havadan Erken Uyarı Uçağı (AWACS) alımına ilişkin imzaladığı sözleşme, ABD Kongresi tarafından onaylandı.

20- Afganistan’ın başkenti Kabil’de, Türk askerleri tarafından restore edilen Askeri Hastane Rehabilitasyon Merkezi törenle hizmete açıldı.

21- Afganistan’da resmi temaslarda bulunan İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüştü. Hatemi görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, yıllar süren savaştan sonra Afganistan’da kurulan devletin tamamen Afgan milletinden oluştuğunu belirtti.

Karzai de İran ile Afganistan arasındaki ilişkilerin dostluk ve kardeşlik içerisinde olduğunu söyledi.

22- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Pentagon’da düzenlediğiı basın toplantısında, İran’ın hala El Kaide Örgütü militanlarının topraklarını kullanmasına izin verdiğini söyledi.

23- Fransa, Almanya, Avusturya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Rusya’yı etkisi altına alan yağışlar sonucu meydana gelen sellerde 74 kişinin öldüğü bildirildi. Ayrıca, yoğun yağış sonrası oluşan seller İran’da 14, Filipinler’de ise 17 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu.14 AĞUSTOS 2002


1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AB Uyum Yasası’nda yer alan, basın cezalarını yeniden düzenleyen 9. maddenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sezer, İş Güvencesi Yasası’nı onayladı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in, kendisinin görevli olduğu kamu çalışanlarının toplu görüşmelerinin başlamasıyla ilgili süreç hakkında bilgi aktardığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gürel ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan’ın da İsrail ziyareti hakkında ayrıntılı bilgi verdiğini söyledi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

4- Kara Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin liderliğindeki Uluslararası Destek ve Güvenlik Gücü’ne (ISAF) katkıda bulunmak üzere bir Arnavut birliğinin Afganistan’daki Türk tabur görev kuvveti bünyesinde görev yapacağı bildirildi.

5- Üretim ve Finans Danışma Kurulu toplantısı, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker’in başkanlığında toplandı. Toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, TİSK Başkanı Refik Baydur da katıldı.

Bakan Türker toplantının ardından yaptığı açıklamada, seçim ekonomisi uygulanmaması konusunda uzlaştıklarını belirterek “İş Yasası’nda ve İcra-İflas Yasası’nda düzenlemelerin yapılması için gerekli çalışmalar yapılacak. Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu’nun çalışmalarına etkinlik kazandırılmasına öncelik verilecek. Enerji ve sosyal güvenlik maliyetlerinin düşürülmesi için gerekli önlemler alınacak” dedi.

6- Devlet Bakanı Fikret Ünlü, siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine
değerlendirdi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Yusuf Buluç düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, ABD’nin Irak muhalefetini bir araya getirdiği Washington toplantısı konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantının amacının söz konusu muhalif gruplar arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmesi olduğunu belirten Buluç ''Gerek Amerikan makamlarından, gerek diğer kaynaklardan topladığımız bilgiler, Washington toplantısına katılan oluşumların birlik ve eşgüdüm içerisinde hareket etmeleri telkinine muhatap olmuştur'' dedi.
Öte yandan Buluç, gazetecilerin bir sorusu üzerine Kuzey Irak’a Türkiye üzerinden geçmek isteyen İsveçli parlamenterlere güvenlik gerekçesiyle izin verilemediğini söyledi.

8- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak’ı ziyaret etti. Uras görüşmede, Türkiye’yi içinde bulunduğu zor durumdan ancak sol bir iktidarın çıkarabileceğini belirterek, seçimlerde HADEP’le ortak tutum alınmasının partisi için çok önemli olduğunu söyledi.

9- ANAP Antalya Milletvekili İbrahim Gürdal ile İzmir Milletvekili Rıfat Serdaroğlu, partilerinden istifa etti.

10- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, Dağlık Karabağ sorununu ele almak üzere Nahçivan-Ermenistan sınırında Sederek bölgesinde bir araya geldi.
Aliyev görüşmeden önce yaptığı açıklamada, Koçaryan ile daha önce gündeme gelen tüm önerileri ele alacaklarını belirterek, iki ülke cumhurbaşkanının görüşmelerinin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk grubunun çalışmalarından daha etkili olduğunu çünkü bu görüşmelerde sorunların daha açık bir şekilde ele alınacağını bildirdi.

11- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Pakistan’ın bağımsızlığının 55. yıl dönümü dolayısıyla başkent İslamabad’da yaptığı konuşmada, teröre karşı uluslararası savaşın ön saflarında yer aldıklarını söyledi.

12- ABD’nin koordinasyon toplantısı için davet ettiği 6 Iraklı muhalif gruptan
birinin temsilcisi olarak başkent Washington’da bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani CNN televizyonunda bir programa katıldı. Talabani, Iraklı muhaliflerin ABD Başkanı George W. Bush’un Irak rejimini devirme konusundaki ciddiyetine ikna olduklarını söyledi.

13- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, yabancı hükümetlere çağrıda bulunarak, barış gücünde görev yapan Amerikan askerlerini yeni kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) teslim etmemelerini istedi. Powell “Bu ciddi bir mesele. Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ile ilgili ciddi kaygılarımız var” dedi.

14- Güney Kore’nin başkenti Seul’de bir araya gelen Güney Kore ve Kuzey Kore heyetlerinin, son tur görüşmelerinin tamamlanmasının ardından yayımlanan bildiride, son aşama olarak görülen iki ülke arasında demiryolu hattı projesini sonuca bağlayacak askeri görüşmelerin en kısa zamanda başlaması konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi.15 AĞUSTOS 2002


1- Başbakan Bülent Ecevit NTV televizyonunda yayınlanan “Siyaset Meydanı” adlı programa katılarak, seçim konusunda değerlendirmelerde bulundu.

2- Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) bünyesindeki Türk Tabur Görev Kuvveti içinde görev yapacak ve 5 Ağustos'tan beri Türkiye'de intibak eğitimi gören Arnavutluk görev takımı için, 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda uğurlama töreni düzenlendi.
Törende konuşan 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yılmaz, çeşitli Avrupa ülkelerinin bazı terör örgütlerinin isim değişikliğiyle varlıklarını sürdürme çabalarına destek verdiklerini söyledi.

3- ANAP Başkanlık Divanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından Başbakan Yardımcısı Yılmaz, gazetecilerin Devlet eski Bakanı Kemal Derviş’le ilgili sorularını yanıtladı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, ekonomik programın 2004 yılının sonuna kadar kesintisiz devam etmesi konusunda iktidar adayı diğer partilerle anlaşma sağlamaya çalıştığını söyledi.

5- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda düzenlediği basın
toplantısında, temmuz ayı ihracat gelirinin 2001’e göre yüzde 29’luk artışla aylık 3.2 milyar dolara ulaştığını belirterek, daha büyük ve sürdürülebilir bir ihracat performansını hedeflediklerini ancak, reel ekonomi ve ihracatçının sorunları çözülmeden büyük hedeflere varmanın mümkün olmadığını söyledi.

6- Maliye Bakanlığı, Ocak-Temmuz dönemine ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre, yılın ilk 7 aylık döneminde 41 katrilyon 895 trilyon lira bütçe geliri elde edilirken, giderler 62 katrilyon 514 trilyon lira düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde bütçe açığı 20 katrilyon 619 trilyon lira oldu.

7- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras’la Genel Merkez’de bir araya geldi.
Uras görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, seçim öncesinde barajların düşürülmesi gibi konularda somut adım atılmadığını belirterek, parlamentodaki siyasi partileri eleştirdi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisine yeni katılanlar için düzenlenen
törende, gazetecilerin siyasi partilerin ittifak arayışlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

9- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Radikal gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

10- İstanbul Valisi Erol Çakır 1. Deprem Parkı’nın açılışında yaptığı
konuşmada, İstanbul depreminin devlet nezdinde ön plana çıkarılmadığını belirterek “İstanbul Türkiye’nin en büyük kentidir. Türkiye ticaretinin yaklaşık yarısını ve sanayisinin yüzde 40’ını temsil eder. Böyle bir mega kentin deprem felaketi altında gösterilmesi ülke menfaatleri açısından uygun değildi, o yüzden ön plana çıkmadı” dedi.

11- 4688 sayılı Kamu Çalışanları Sendikaları Yasası uyarınca 11 iş kolunda yetkili memur sendikaları ile yetkili konfederasyon temsilcileri, hükümet ile ilk toplu görüşmeleri yapmak üzere Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler başkanlığında Başbakanlık’ta bir araya geldi.
Bakan Keçeciler yaptığı açıklamada, görüşmelerin ilk defa olmasının ve yılların birikmiş pek çok sorunun belki de toplu görüşmeyi sınırlayan yasal düzenlemeyi aşarak yapılacak olmasının samimiyetle karşılanması gerektiğini belirterek ''Devletin eti kemiği ile ilk defa sorunlarını iyi niyet, samimiyetle bir yasal düzenleme sınırları içinde görüşme imkanı bulunmuştur'' dedi.

12- Balıkesir’in Kepsut ve Dursunbey ilçelerine bağlı 8 köyü etkisi altına alan orman yangının soğutma işlemleri devam ederken, yangında büyük zarar gören Sarıkafalar ve Göbel köyleri afet bölgesi ilan edildi.

13- ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, (AWACS) Erken Uyarı Uçakları’nın Türkiye’ye satışının rekor sürede Kongre’den geçtiği belirtilerek “Bu ABD hükümetinin Türkiye ile stratejik ortaklığa verdiği değeri ortaya koymaktadır” dedi.

14- Slovakya’nın başkenti Bratislava’da günlerdir süren yağış nedeniyle Olağanüstü Hal ilan edildiği bildirildi.
Öte yandan Çin’de meydan gelen toprak kaymalarında 24 kişinin öldüğü, 43 kişinin de kaybolduğu açıklandı.16 AĞUSTOS 2002


1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Marmara depreminin 3. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, yeni acılar yaşanmaması için tüm vatandaşları ve kurumları deprem konusunda daha duyarlı olmaya ve gerekenleri yapmaya çağırdı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Nevşehir’deki Hacıbektaş Veli Anma Törenleri’ne katıldı. Başbakan Ecevit “Alevi ve Bektaşiliğin Tarihsel ve Toplumsal Boyutları” konulu panelde yaptığı konuşmada “Bektaşilik tarikat mı mezhep mi bu konuda çok farklı görüşler var. Benim anlayışıma göre, Alevilik ve Bektaşilik tarikat ve mezheplerin çok ötesinde bir inanç ve kültür birikimidir” dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Arnavutluk Savunma Bakanı Pandeli Majko’yu kabul etti. Bakan Çakmakoğlu, görüşme öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Arnavutluk ile Türkiye arasında geçmişten gelen bir birliktelik olduğunu, 1991 yılı sonrasında artan ilişkiler ve yatırımların iki ülkeyi birbirlerine daha da yakınlaştırdığını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Nevşehir’de 39. Geleneksel, 13. Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri’nde yaptığı konuşmada, Hacı Bektaş’ın sevgi, kardeşlik ve hoşgörünün, aydınlanma felsefesinin simgesi olduğunu belirtti.
Kültür Bakanı Suat Çağlayan ise büyük düşünce adamı Hacı Bektaş’ın zaman tünelinden bugüne uzanarak insanlığı aydınlatmaya devam ettiğini söyledi.
Törene ayrıca YTP, ANAP, DYP’den parti yöneticisi, bakan ve miletvekilleri katıldı.

5- ANAP Kastamonu Milletvekili Murat Başesgioğlu partisinden istifa etti.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Rusya Federasyonu’nun Soçi kentinde düzenlenen “1. Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın” açılışında yaptığı konuşmada, önümüzdeki yılın Türk-Rus ekonomik ilişkileri açısından tarihi bir dönem olacağını söyledi.

7- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, İngiliz Daily Telegraph gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti kurulacağı yönündeki kaygısının yersiz olduğunu belirterek “Biz Kürtlerin bağımsızlığının peşinde değiliz. Irak’ta federal, demokratik ve parlamenter bir sistem içinde birlikte varlığımızı sürdürebiliriz. Bağımsız Kürdistan gerçekçi değil” dedi.

8- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer Kassel Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada “Türkiye’ye AB perspektifi sunulmasaydı, bu ülkedeki uyum yasaları daha onlarca yıl çıkmazdı” dedi. Fischer, Avrupa’daki en büyük Müslüman ülke olan Türkiye’nin AB’ye girmesinin, Avrupa’nın istikrarı açısından çok önemli olduğunu söyledi.

9- ABD’nin, Irak’a operasyon planları çerçevesinde, Bağdat’ın olası balistik füze tehdidine karşı bölgeye en yeni model Patriot hava savunma sistemleri yerleştirmeye başladığı bildirildi.17 AĞUSTOS 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, KESK Genel Başkanı Sami Evren'i kabul etti.
Evren görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, memur maaşlarının 2 katına, kira yardımının 200 milyon liraya çıkarılmasını, yılda 4 ikramiye verilmesini talep ettiklerini belirterek, bu konularda yetkili olan Bakanlar Kurulu'nda karar alınmasını istediklerini söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin İstanbul Küçükçekmece ilçe binasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli meselesinin istikrar olduğunu belirterek ''Merkez sağda bütünleşme istikrarın kilididir. Gelin bir araya gelelim, merkez sağı sandıkta bütünleştirelim'' dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, İzmir’in Tire ilçesinde Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’i ziyaretinde, 3 Kasım’da yapılacak seçime ilişkin açıklamalarda bulundu.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Türkiye Gazeteciler
Sendikası (TGS) tarafından İstanbul’da düzenlenen ''İş Güvencesi'' konulu panelde yaptığı konuşmada, emeklilik yaşının geriye atılmasından dolayı çalışanların güvence altına alınmaları gerektiğini belirterek, iş güvencesinin, emeğin mülkiyet benzeri bir olgu olma özelliğinden hareketle işin işveren tarafından sona erdirilmesinin denetlenmesini sağladığını bildirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin düzenlediği basın toplantısında, coğrafya, fizik, kimya, matematik, biyoloji ve edebiyat branşlarında Eğitim Fakülteleri’nden mezun olanların sayısı yetmediği takdirde, Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarından atama yapılacağını belirtti.

Bakan Tekin ayrıca, ilköğretim ve liselerin öğretim yılı açılışının 1 hafta ertelendiğini, okulların 16 Eylül Pazartesi günü açılacağını bildirdi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara depreminin 3. yılı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, bakanlığının deprem sonrası yaptığı çalışmaları anlattı. Bakan Akcan, Marmara ve Düzce depremlerinin ardından toplam 44 bin 107 prefabrik konut yaptırıldığını söyledi.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, Başbakan
Bülent Ecevit'e bir yazı göndererek, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan'ın, ''örgütünü yönetemeyecek, medya açıklaması yapamayacak bir normal mahkum uygulaması'' için gerekli statünün sağlanarak, F tipi cezaevine naklini istedi.

8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye gazetesinin erken seçime ilişkin sorularını yanıtladı.

9- Hindistan'ın Cammu Keşmir eyaletinde faaliyet gösteren en büyük ayrılıkçı ittifak olan Tüm Hürriyet Partileri Konferansı liderleriyle Hindistan hükümetinin desteklediği resmi olmayan komite üyelerinin, Keşmir sorununu sona erdirmek amacıyla düzenlenen tarihi görüşmesi, Keşmir'in Hindistan'a ait bölümünün yazlık başkenti Srinagar'da başladı.18 AĞUSTOS 2002

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, trafik kazalarının ülkenin önemli sorunları arasında yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yapılan bütün uyarılara rağmen trafik kazalarının önüne geçilemediğini söyledi. Trafik kazalarının önlenebilmesi için önerilerde bulunan Cumhurbaşkanı Sezer’in, vatandaşlardan duyarlı olmalarını ve üstlerine düşen görevleri yerine getirmelerini istediği bildirildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Düzce’nin Kaynaşlı ilçesindeki Kızılay Toplum Merkezi’nde Köy Kent Projesi’nin tanıtım toplantısına katıldı ve Köy-Kent Bürosu’nu açtı. Daha sonra Düzce’de halka hitap eden Başbakan Ecevit, hükümetin çalışmalarını anlatarak, erken seçim kararı alınması konusunda hükümet ortaklarını eleştirdi.
Başbakan Ecevit ayrıca, Düzce Valiliği’nde brifing aldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

3- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, partisinin 1. parti ve tek başına iktidar olacağını belirterek, seçimin yaklaşması ile artan ittifak arayışlarını değerlendirdi.

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kayseri’nin Sarız ilçesinde Kaymakamlık tarafından yaptırılan bir spor tesisinin açılışında yaptığı konuşmada, tek başına iktidar hedefiyle tekrar millete dönme kararı aldıklarını söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin yaptığı açıklamada, ilköğretim okulları ve genel liselere kayıt için zorla bağış alanların görevine son vereceğini söyledi.

6- Çankırı’nın Kızılırmak ilçesinde düzenlenen 10. Kavun Festivali’nde bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Osman Durmuş, milletin kaderinin IMF’ye, Dünya Bankası’na avuç açmak olmadığını belirterek, MHP’ye karşı ittifak yapıldığını söyledi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı açıklamada, 1998 yılında AB tarafından Türkiye ile AB ülkeleri arasında canlı at ihracat ve ithalatına konulan yasağın resmi olarak kaldırıldığını belirterek, AB Daimi Veterinerler Komitesi’nin söz konusu yasağın kaldırılmasına ilişkin kararının, 3 Ağustos 2002’de AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandığını belirtti.

8- AKP Grup Başkanı Bülent Arınç, Türkiye gazetesine son siyasi gelişmeler ve ittifak arayışlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhuriyet gazetesine son siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, 3 Kasım’da genel bir tasfiye yaşanacağını, sağda AKP’nin, solda CHP’nin 1. parti olarak TBMM’ye gireceğini söyledi.

10- YTP Genel Başkanı İsmail Cem yaptığı yazılı açıklamada, siyaseti ve siyasetçileri eleştirdi. Cem, Türkiye’nin 3 Kasım’da eski ile yeni arasında bir tercih yapacağını söyledi.

11- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak, İnsan Hakları Derneği (İHD) eski Başkanı Akın Birdal, İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin ile beraber Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Bozlak, 3 Kasım’da yapılacak genel seçimlerin Türkiye için son derece önemli olduğunu belirtti.
Toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bozlak, Türkiye’nin sorunlarının çözümüne talip ve bu amaçla güçbirliğine hazır olduklarını söyledi.

12- BTP Genel Başkanlığı’na Haydar Baş seçildi.

13- Ankara Ticaret Odası (ATO), ekonominin son 5 yılını değerlendiren bir rapor yayınladı.
ATO Başkanı Sinan Aygün konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, seçime endekslenen Türkiye’de, siyasi tartışmaların ekonomideki tabloyu gölgelememesi gerektiğini belirtti.

14- Mersin’in Tarsus ilçesi’nde meydana gelen trafik kazasında 33 kişi öldü, 36 kişi de yaralandı.


19 AĞUSTOS 2002


1- Başbakan Bülent Ecevit, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral’le bir araya
geldi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Meral, Başbakan Ecevit’in milletvekilliği adaylığı önerdiğini söyledi. Meral, adaylığına Başkanlar Kurulu’nun karar vereceğini belirtti.

2- DYP Genel Başkan Yardımcısı Nevfel Şahin Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, 3 Kasım seçimlerinin ertelenmesini istemediklerini belirterek “3 Kasım’da seçimin yapılmasından yanayız, ertelenmesini istemiyoruz. Seçimi ertelemek isteyen partilerin de karşısındayız'' dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB konusunda çeşitli
görüşmelerde bulunmak üzere, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, AB Uyum Yasası’nı çıkartarak gereken adımları attığını ve şimdi Kopenhag zirvesinde AB’den müzakere tarihi beklediğini bildirdi.

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nda (MKEK) yerli silah üreticilerin satış yapacağı reyonların açılışını yaptıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçimlerin ertelenmesine yönelik görüşlerinin sorulması üzerine Bakan Çakmakoğlu, MHP olarak seçimlerin erken yapılması kararını veren ve bunun gerekçelerini açıklayan bir siyasi hareket olduklarını belirterek ''Ertelenmesinin doğru olmadığına inananlardanız'' dedi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral ''Sağlık ve Akıllı Kart Projesi ile Emekli Maaş
Ödemeleri'' konulu bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Oral, akıllı kart uygulamasıyla hastane işlemlerinden kaynaklanan kayıpların ve suistimallerin önüne geçilmesinin hedeflendiğini belirterek ''Bu bölüme ilişkin kayıpların yüzde 30 düzeyinde olduğu tahmin edilmektedir, projenin hayata geçirilmesiyle hastane harcamalarında da yıllık 100 milyon dolarlık tasarrufun sağlanacağı hesaplanmaktadır'' dedi.


6- Devlet eski Bakanı Kemal Derviş, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Genel Merkez’de bir araya geldi.

Baykal görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, çok yararlı, güzel bir çalışma yaptıklarını belirterek, seçimlere doğru sorunları çözebilecek, Türkiye'yi dünya ile bütünleştirebilecek, güçlü, demokratik bir iktidar seçeneğini oluşturma doğrultusunda bir süredir çalışma içinde olduklarını söyledi. Baykal, çalışmalarının bir süre daha devam edeceğini ve çarşamba günü tekrar bir araya geleceklerini kaydetti.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Genel Merkez’de düzenlenen
Olağanüstü İl Başkanları Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, parlamentonun 3 Kasım'da seçim yapılmasını kararlaştırdığını belirterek ''Bu kararı değiştirme yöntemlerini çirkin yollarla oluşturmayı, millete saygısızlık, TBMM'ye saygısızlık olarak görüyoruz'' dedi.

8- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, 3 Kasım’da yapılacak erken seçim konusundaki görüşlerini Türkiye gazetesine değerlendirdi.

9- EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel ile HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak bir araya geldi.
Tüzel görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, seçim ortamında meydana gelen gelişmeleri ve partilerinin birlikte neler yapabileceğini değerlendirmek amacıyla bir araya geldiklerini belirterek “HADEP ile emek ve demokrasi güçlerinin ortak adaylar çıkarması yoluyla gerçekleşecek bir seçim birlikteliğini görüştük. Değerlendirmelerimiz devam edecek” dedi.

10- Gündemdeki siyasi gelişmeleri ve 3 Kasım erken genel seçimini değerlendirmek üzere 16 Ağustos Cuma günü toplanan DİSK Başkanlar Kurulu, alınan kararları açıkladı.
Yapılan yazılı açıklamada, yapılan tüm uyarılara rağmen ülkenin yine baskın bir seçime sürüklendiği belirtilerek ''Son üç seçim deneyiminin de ortaya koyduğu gibi, mevcut seçim sistemi ve Siyasi Partiler Yasası'nın toplumun beklentilerine yanıt verebilecek bir parlamento yapısı ve iktidar üretmesi mümkün değildir'' denildi.

11- Almanya’da meydana gelen sel felaketinde 19 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Rusya’ya ait 117 asker ve 5 mürettebatı taşıyan Mi-26 helikopterinin
Çeçenistan’ın başkenti Grozni yayınlarındaki Hankele mevkiinde düşmesi sonucu, 85 kişinin öldüğü bildirildi.20 AĞUSTOS 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız başkanlığındaki heyeti kabul etti. Başbakan Ecevit konuyla ilgili açıklamasında, kamu çalışanları arasındaki ücret dengesizliğini gidermeye çalıştıklarını belirterek, memura toplu sözleşme ve grevli sendika hakkını vermek istediklerini söyledi.

Görüşmenin ardından basına açıklama yapan Devlet Bakanı Tayfun İçli, memurlara toplu görüşme hakkının 57. hükümet döneminde verildiğini belirterek “Bütçe imkanları çerçevesinde kamu çalışanlarına müjde vermeyi düşünüyoruz” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ise Başbakan Ecevit’e memur maaşlarıyla ilgili teklif metnini sunduklarını va sendika yasasındaki eksiklikleri ilettiklerini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, solda birlik arayışlarıyla ilgili bir hazırlıklarının olmadığını ve bu konuya ayıracak zamanlarının bulunmadığını söyledi.

3- 2. Ordu Komutanı Orgeneral Edip Başer görevini orgeneralliğe terfi eden Korgeneral Fevzi Türkeri’ye devretti. Malatya 2. Ordu Komutanlığı’nda düzenlenen devir teslim törenine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, bölgede bulunan illerin valileri ve üst düzey askeri erkan katıldı.
Orgeneral Özkök törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, en hassas ve önemli bölgelerden birinde yer aldığını belirterek, ülkenin birlik ve beraberliğinin, vatanın bölünmez bütünlüğünün, Türkiye Cumhuriyeti devletinin laik ve demokratik yapısının korunması ve kollanmasında orduya önemli görevler düştüğünü söyledi.

Görevi devralan Korgeneral Türkeri de 2. Ordu Komutanlığı gibi şerefli bir görevin kendisine layık görülmesinden dolayı onur duyduğunu belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Cumhuriyet gazetesine güncel gelişmeleri değerlendirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Nenad Novskovski’nin davetlisi olarak Makedonya’nın başkenti Üsküp’e hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, geçen sene Makedonya ile imzalanan anlaşmayı gözden geçireceklerini, ayrıca buradaki soydaşlarımızın anadillerinde eğitim konusunda eksikliklerini duydukları araç gereç ve diğer materyallerin teminine çalışacaklarını söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, atv televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Baykal, amaçlarının ‘Türkiye’de tek parti iktidarı’ olduğunu söyledi.

7- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Türkiye gazetesini ziyaret ederek, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

8- YTP Genel Başkanı İsmail Cem ve YTP Genel Sekreteri İstemihan Talay, Almanya Başbakanı ve Alman Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Gerhard Schröder ile görüşmek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’e hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında Almanya’nın, Türkiye’nin AB sürecinde kilit ülkelerin başında geldiğini söyledi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan ANAP’tan istifa etti.

10- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, AB Dönem Başkanı, Danimarka’nın Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ile bir araya geldi. Heyetler arasında yapılan görüşmelere AB Genel Sekreteri Volkan Vural, Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Fügen Ok, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Akın Alptuna da katıldı.
Görüşmenin ardından Danimarka Başbakanı Rasmussen ve Başbakan Yardımcısı Yılmaz ortak bir basın açıklaması yaptı. Rasmussen yaptığı açıklamada, Türkiye’nin özellikle idam ve anadil gibi konularda gerçekleştirdiği yasa değişiklikleri ile AB yolunda dev bir adım attığını ve Türkiye’nin siyasi kriterleri yerine getirdiğini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Yılmaz ise Türkiye’nin AB’ye tam üyelik müzakerelerinin en kısa zamanda başlatılmasının önemini belirterek, Türkiye’de atılan adımların AB tarafından doğru algılanması ve değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Ayrıca, Başbakan Yardımcısı Yılmaz Danimarka’nın DR televizyonuyla yaptığı söyleşide, ikinci genişleme dalgası içinde Türkiye’nin yer alması isteğini iletti.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

11- ‘Almanya Demokratik Irak Muhalefeti’ üyesi bir grup Iraklı muhalif, başkent Berlin’deki Irak Büyükelçiliği’ni işgal ederek, aralarında maslahatgüzarın bulunduğu 4 kişiyi rehin aldı. İşgalin geçici, amaçlarının Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in devrilmesi ve eylemin Irak’ın bağımsızlığı yönünde atılan ilk adım olduğunu duyuran grubun, daha sonra Alman polisine teslim olduğu açıklandı.21 AĞUSTOS 2002

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, memur sendikalarıyla yapılan toplu görüşmeler çerçevesinde kamu çalışanlarına yapılacak zam oranları, avukatların sorunları ve ödenek talepleri ele alındı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında, erken seçimin ertelenmesi yönündeki girişimlere karşı çıkarak, böyle bir girişimin TBMM’yi küçük düşüreceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli “Seçim sürecinin artık dönüşü yoktur. Böyle bir arayışın tek sonucu siyasi ve ekonomik kaos olacaktır. Bu vebali kimse kaldıramayacak, hesabını kimse veremeyecektir” dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, ekonomide olası gelişmeler karşısında izleyecekleri strateji ve göreve geldiği günden bu yana gerçekleştirdiiği çalışmaları Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Irak politikasının iki temel ilkeye dayandığı, bunlardan birincisinin Irak’ın toprak bütünlüğünün mutlaka korunması, diğerinin de Irak’ın geleceğine ilişkin kararların Irak halkının tümü tarafından alınması olduğu bildirildi.

5- RTÜK Başkanı Fatih Karaca yaptğı açıklamada, radyo ve televizyon kuruluşlarının, hiçbir şekilde siyasi partilerin reklam ve tanıtıcı filmlerini yayımlayamayacağını belirtti.

6- Türk Milli Futbol Takımı Trabzon’da oynanan maçta Gürcistan’ı 3-0 yendi.

7- Almanya’da temaslarda bulunan YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Başbakan Gerhard Schröder ve İçişleri Bakanı Otto Schiily ile yaptığı görüşmede, partisi ve AB politikaları için destek istedi. Cem görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, YPT’nin iktidara gelmesi halinde AB Uyum Yasaları’nın bir an önce hayata geçirilmesi için yoğun çaba gösterecekleri konusunda Schröder’e güvence verdiklerini de belirtti.

8- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani, Türkiye’de, Kuzey Irak, Musul, Kerkük ile ilgili olarak gündeme gelen tartışmalara günlük yayın organı Brayati’de yayımlanan bir bildiriyle yanıt verdi. Bildiride, Türk basınının yanı sıra bazı yetkililerin kışkırtıcı yayın ve demeçlerine dikkat çekilerek, Türkiye’nin bir ABD operasyonu sayesinde bölgedeki hedeflerine ulaşmak istediği ileri sürüldü.22 AĞUSTOS 2002

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıda, dış politik gelişmeler, savunma sanayiinin geliştirilmesi stratejisi ile üniversitelerin sorunları ele alındı.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride ''Toplantıda, geçen 1 aylık dönem içerisindeki güvenlik ve asayiş durumu ile güvenliği ilgilendiren dış politik gelişmeler gözden geçirilmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin savunma sanayii geliştirme stratejisi ile üniversitelerin sorunları hakkında kurula bilgi sunulmuş ve bu konularda alınması gereken önlemler görüşülmüştür” denildi.

2- Danıştay, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Pamukbank'ın satış sürecine ilişkin kararının yürütmesini, savunma alınıp yeniden bir karar verilinceye kadar durdurdu.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odası Birliği (TÜRMOB) 33. Başkanlar Kurulu toplantısına katılarak bir konuşma yaptı.

Bakan Türker konuşmasında, son günlerde kamuoyundaki seçim tartışmaları ile bir belirsizlik ortamı yaratıldığını bunun da Türkiye'nin düzelmekte olan makro ekonomik göstergelerinin bozulmasına yol açtığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, memur maaş zamlarıyla ilgili Bakanlar Kurulu'nda 5 bakandan oluşan komisyonun yaptığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, memur sendikaları ile sürdürülmekte olan toplu görüşmenin Cumhuriyet tarihinde ilk defa yapıldığını belirterek, toplu görüşmenin hedefinin 2003 yılı olduğunu söyledi.

5- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, hükümlü ve tutukluların ceza ve tutukluluk sürelerini güven içinde ve insan onuruna yakışır biçimde tamamlamalarının sağlanması için bir genelge yayımladı.

6- Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi'nce (WTTC) hazırlanan 2002-2012 dönemi raporuna göre ''Gelecek 10 yıl içinde seyahat ve turizm talebi en hızlı artması beklenen ülkeler'' ve ''Gelecek 10 yılda sermaye yatırım potansiyelini en hızlı biçimde artırması beklenen ülkeler'' sıralamasında ilk sırada yer aldığı belirtildi.

7- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nın açılışında yaptığı konuşmada, partisinin iktidarının bütün Türkiye'nin iktidarı olacağını belirterek ''Hiçbir parti ile kavga falan etmeyeceğiz. Bizim siyaset anlayışımız atışmak değil, yarışmaktır'' dedi.

8- Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısının ardından alınan kararlar bir bildiri ile açıklandı. Bildiride, toplantıda çalışma yaşamına ilişkin konuların görüşüldüğü, işveren kesiminin ısrarla üzerinde durduğu İş Kanunu Tasarısı'nda kazanılmış haklardan taviz verilmemesinin oy birliği ile kararlaştırıldığı belirtildi.

9- Tüm yurtta meydana gelen trafik kazalarında 6 kişi öldü, 19 kişi de yaralandı.

10- DSP’den Bursa Milletvekili Ali Arabacı, Ankara Milletvekili Uluç Gürkan, Kütahya Milletvekili Emin Kara, Çanakkale Milletvekili Sadık Kırbaş, Aydın Milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu ve Kocaeli Milletvekili Ahmet Arkan istifa ettiler.

Ayrıca, ANAP Ankara Milletvekili Yücel Seçkiner partisinden istifa etti.

11- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, aralarında Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği'nin (ATİAD) 9 üyesinin de bulunduğu toplam 18 Türk işadamı ile başkent Berlin'de bir araya geldi. Schröder, Türk işadamlarının dile getirdiği sorunları dinleyerek, Almanya'da bir çok şeyin yeni yapılmaya başlandığını söyledi.

12- ABD Başkanı George W. Bush, Texas eyaletinde üst düzey savunma uzmanları ile bir araya geldikten sonra ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Bush, Irak’ta Saddam Hüseyin yönetiminin sona ermesinin bütün dünyanın yararına olduğunu belirterek, operasyon konusunda acele etmeyeceklerini ve müttefiklerine danışmayı sürdüreceklerini söyledi.23 AĞUSTOS 2002

1- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan
İldem, Çankaya Köşkü'ndeki basın bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in katılacağı, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde yapılacak olan ''Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi”ne ilişkin bilgi verdi.

İldem daha sonra, Cumhurbaşkanı Sezer’in AB Uyum Yasası, erken seçim ve Türkiye’nin Irak politikasına ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, 3 Kasım’da yapılacak seçimlerde idarenin tarafsızlığına gölge düşürülmemesi ve mülki amirlerin ilçe seçim kurullarına yardımcı olmaları konusunda iki ayrı genelge yayımladı.

3- 30 Ağustos’ta emekliye ayrılacak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu veda ziyaretlerinde bulundu. Orgeneral Kıvrıkoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu’nu ayrı ayrı ziyaret etti.
Orgeneral Kıvrıkoğlu Bakan Çakmakoğlu’nu ziyaretinde yaptığı konuşmada, TBMM’de kabul edilen bir çok yasanın Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) reform yapılmasını sağladığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Konya'nın Seydişehir ilçesine bağlı Çavuş beldesinde belediye binasının açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Keçeciler, memurlar için yapılan toplu görüşmelerin sonucunun 30 Ağustos'ta açıklanacağını belirterek, memur sendikalarının 250 milyon lira gibi bir beklenti içinde olmamaları gerektiğini bildirdi.

5- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan ile görüştü.

6- Yeniden Doğuş Partisi'nin (YDP) 3. Olağanüstü Kongresi'nde partinin ismi ''Genç Parti'' olarak değiştirildi. Parti genel başkanlığına Cem Uzan seçildi.

7- Devlet eski Bakanı Kemal Derviş, CHP’ye katıldı.

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, Sabah gazetesine önümüzdeki döneme ilişkin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

9- İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi ''Susurluk Davası'' kapsamında 6 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Korkut Eken'in ''iade-i muhakeme'' talebine ilişkin İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği yetkisizlik kararını kaldırdı.

10- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, 440 milletvekili tarafından alınan seçim kararının aradan geçen süre içinde erozyona uğratılmaya çalışıldığını belirterek, seçimi erteletme girişimlerinin had safhaya çıktığını söyledi.

11- Türkiye’nin dünyaya etkin tanıtımı amacıyla, Amerikalı Türkler öncülüğünde kurulan ve dünya genelinde 183 bin üyesi bulunan “Turkish Forum” adlı sivil toplum örgütü İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

12- Sinema sanatçısı Sami Hazinses İstanbul’da yaşamını yitirdi.

13- YTP Samsun Milletvekili Şenel Kapıcı partisinden istifa etti.

14- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan Irak Ticaret Bakanı
Mohammed Mehdi Salih, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet bakanları Edip Safter Gaydalı, Tunca Toskay ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan ile görüştü.

Salih, Başbakan Ecevit ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, 2 ülke arasında doğalgaz, petrol ve boru hatları, elektrik, ulaştırma, telekomünikasyon, belediye alanlarında ortak proje ve ortak yatırımları da içeren uzun vadeli kalıcı bir anlaşma imzalamak istediklerini söyledi.

15- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kuzey Kore Devlet Başkanı ve Savunma Komitesi Başkanı Kim Yong İl, Rusya'nın Vladivostok kentinde bir araya geldi.

Putin, Koreler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini ve Rusya’nun buna katkı yapmak istediğini söyledi. İki lider Kore Yarımadası’na Rusya üzerinden Avrupa’ya bağlayacak olan demiryolu projesi çerçevesinde, Kuzey ve Güney Kore arasındaki bağlantının yeniden kurulmasını da görüştü.24 AĞUSTOS 2002

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, KESK Genel Başkanı Sami Evren’le bir araya geldi. Görüşme öncesi açıklamalarda bulunan Bakan Türker, seçim öncesi kamuya personel alımı yapılamayacağını belirterek, kamu çalışanlarının maaşlarında iyileştirme yapılmasına yönelik kararname çalışmalarının da “eşit işe eşit ücret” kapsamında yapılacağını söyledi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, çeşitli törenlere katılmak için gittiği Konya’nın İsmil beldesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bazı kesimlerin seçimi erteletme gayreti içinde olduklarını belirten Bakan Keçeciler, bunun ülke için iyi sonuç vermeyeceğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, İstanbul’da Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada “Ölüm oruçlarında bir kişi bile ölse bu utanç vericidir. F tipi cezaevlerini modernleştirerek ölüm oruçlarını engellemeyi amaçlıyoruz” dedi.

4- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimle ilgili düşüncelerini Türkiye gazetesine değerlendirdi.

5- LDP Genel Başkanı Besim Tibuk, parti çalışmaları için gittiği Kayseri’de Kapalıçarşı ve Eski Sanayi Mahallesi’ndeki esnafı ziyaret etti. Tibuk ziyaret sırasında, Devlet eski Bakanı Kemal Derviş’in CHP’ye katılmasını değerlendirdi.

6- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin İstanbul Kağıthane İlçe Örgütü’nce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada “İnsanı unutan, insanı görmeyen, ekonomiyi sadece rakam yığını, sadece istatistik olarak alan, ama o rakamın ardında insanın umudunu, beklentisini, acısını görmeyen anlayışlara biz 3 Kasım’da geçit vermeyeceğiz” dedi.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, BBP Genişletilmiş İstişare Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Devlet eski Bakanı Kemal Derviş’in CHP’ye katılımını değerlendirerek uygulanan politikalarla Türkiye’nin bir müstemleke ülkesi haline getirildiğini söyledi.

8- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, müftülüklere genelge göndererek seçim sürecinde din görevlilerinin siyaset yapmamalarını, yetkisiz kişilere de vaaz verdirilmemesini istedi.

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB
tarafından Çanakkale’de düzenlenen Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, ekonomik sorunlara çözüm ararken konunun iyi yönetim tarzıyla bağlantısının unutulmaması gerektiğini belirtti. Türkiye’nin içinde bulunduğu politik sürecin, siyasal bilimciler tarafından ‘yönetemeyen demokrası’ olarak adlandırıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, sıkıntının sistemde olduğunu söyledi.

Toplantıya katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu da yaptığı konuşmada, son zamanlardaki ekonomik performansa bakıldığında ümit verici gelişmelerin bulunduğunu, hatta son 19 ayın en iyi göstergelerinin olduğunu belirtti.

10- Azebaycan’da geniş kapsamlı anayasa değişikliklerinin onayı için halkoylaması yapıldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, anayasa değişikliklerinin ülkenin uluslararası anlaşmalardaki yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi için şart olduğunu söyledi.


25 AĞUSTOS 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık’ta Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Devlet bakanları Zeki Sezer ve Tayfun İçli, DSP Grup Başkan Vekili Emrehan Halıcı ve DSP Genel Sekreteri Süleyman Yağız ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Bakan Türker, DSP’nin seçim bildirgesi üzerinde çalıştıklarını, bildirgenin DSP’nin ‘gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği’ projelerden oluşacağını belirtti.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, DYP İstanbul İl Başkanlığı’nda, partiye yeni katılanlar için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 65 milyon insanın haklarına sahip çıkmaya ve takipçisi olmaya kararlı olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, TV8 televizyonunda katıldığı ‘Pazar Oniki’ programında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Sivas’ın Divriği ilçesinde Esnaf Kredi Kooperatifleri Toplantı Salonu’nda yaptığı konuşmada, Devlet eski Bakanı Kemal Derviş’in CHP’ye katılmasıyla, partinin kendi ilkelerinden ödün verdiğini söyledi.

5- Dün İstifa eden Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü’nün yerine, DSP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ın atanması ile ilgili atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TGRT televizyonunda yayınlanan ‘Başbaşa’ programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

7- YP’nin Genel Başkanlığı’na İçişleri eski Bakanı Saadettin Tantan seçildi.

8- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Genel Merkez’de partisine yeni katılanlar için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, partiye katılanların birikimli, çağdaş, dürüst, güvenilir, özü sözü bir ve toplumda yer etmiş kişiler olduğunu söyledi.

9- DTP Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar, Eskişehir’de katıldığı 8. Geleneksel Ertuğrulgazi Şurası ve yörük etkinliklerinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bayar, seçim olmadığı takdirde demokrasinin sıkıntıya gireceğini söyledi.

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Cumhuriyet gazetesine siyaset ve gündemdeki diğer konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı için Çanakkale’de bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, AB’nin, Türkiye’nin Arap ülkelerine vize uygulaması istemesini eleştirerek, AB’nin Türkiye’nin içişlerini ilgilendiren bir konuya taraf olmaması gerektiğini söyledi.

12- Afganistan’daki operasyonlardan sorumlu ABD Merkez Komutanı General Tommy Franks, Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) Komutanı Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu’yu Afganistan’ın başkenti Kabil’deki ISAF karargahında ziyaret etti. Tümgeneral Zorlu, görüşmeden sonra gazetecilere General Franks’la Kabil’deki asayiş sorunlarını ele aldıklarını söyledi.

General Franks de, ISAF kuvvetlerinin başarılı işlere imza attığını ve terörle mücadelenin sürdüğünü belirtti.

13- BM’nin düzenlediği “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Dünya Konferansı” Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentinde başladı.26 AĞUSTOS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Zafer Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk ulusunun kazandığı zaferlerle her zaman saygın bir konum edindiğini söyledi.
TBMM Başkanı Ömer İzgi ile Başbakan Bülent Ecevit de Zafer Haftası nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

2- Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de katıldığı törenle açıldı. Törene, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da katıldı. Orgeneral Büyükanıt törende yaptığı konuşmada, müzenin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş destanının simgesi olduğunu söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Show TV televizyonu ana haber bülteninde
gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Başbakan Bülent
Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz’a veda ziyaretlerinde bulundu.

Orgeneral Kıvrıkoğlu, Başbakan Ecevit’i ziyaretinde yaptığı konuşmada “Başbakan ile çok önemli konuları Türkiye lehine sonuçlandırmak bakımından büyük işbirliği örneği verdik” dedi.5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, 3 Kasım’da erken seçimin “mecburen katıldıkları bir karar olduğunu” ancak bu aşamadan sonra seçimin ertelenmesi yönünde istemleri ve girişimleri olmadığını söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, 71. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın (İEF) açılış törenine katılmak için gittiği İzmir’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gürel bir soru üzerine, ülkeyi erken seçime sürükleyenlerin yeni bir seçimi değil ‘DSP'siz bir hükümeti’ planladıklarını söyledi.

7- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 2000 yılında yapılan nüfus sayımının kesin
sonuçlarına göre, milletvekili dağılımını belirledi.

8- Devlet Bakanı Mehmet Keçeçiler başkanlığında memur sendikalarıyla
gerçekleştirilen toplu görüşmelerin 2. turu yapıldı. Toplantıya, Hazine ve Maliye bürokratları ile KESK Genel Başkanı Sami Evren ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız katıldı.

Evren toplantının ardından yaptığı açıklamada, memur maaşlarına eylül ayında yapılmasını istedikleri 300 milyon liralık iyileştirme için iç borç ödemelerinden kaynak aktarılabileceğini söyledi.

Akyıldız ise hükümetin görüşmelere net bir öneriyle gelmemesini kınadıklarını belirtti.

9- Devlet Bakanı Tunca Toskay, düzenlediği basın toplantısında 2000 yılı genel nüfus sayımının kesin sonuçlarını açıkladı. Bakan Toskay, Türkiye'nin toplam nüfusunun 67 milyon 803 bin 927 olduğunu belirterek, şehirlerin nüfusunun 44 milyon 6 bin 274, köylerin nüfusunun ise 23 milyon 797 bin 653 olduğunu söyledi.

Bakan Toskay ayrıca, 2000 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarının, 3 Kasım’da yapılacak seçimlerde illerin çıkaracağı milletvekili sayılarının belirlenebilmesi amacıyla Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) gönderildiğini söyledi.

10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Başkanı İsmail Aytemiz ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Görüşmenin ardından yazılı bir açıklama yapan Bakan Türker, akaryakıt sektörünün girdi maliyeti nedeniyle, diğer tüm sektörlerin maliyetlerini doğrudan etkilediğini belirterek, bu durumun enflasyonist etki yapması dolayısıyla da sektörün sorunlarının öncelikli çözümü için tarafların gayret göstermesi gerektiğini söyledi.

11- Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) yerleştirme sonuçlarına göre, sınava giren 1.5 milyon adaydan 170 bini 4 yıllık öğretim programlarına yerleştirildi.

12- Türkiye’de bulunan Irak Ticaret Bakanı Mohammed Mehdi Salah, beraberindeki heyet ile Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Salih Esen'i ziyaret etti.

Salah ziyarette yaptığı konuşmada, İzmir'e fuara katılmak üzere geldiğini belirterek, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için temaslarda bulunacaklarını söyledi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri
Glafkos Klerides ile sürdürülen doğrudan görüşmelerin 6. turu öncesinde, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'yu başkent Lefkoşa’da kabul etti.

14- İran Meclisi’nin kadınlara boşanmada eşit haklar tanıyan yasa tasarısını
onayladığı bildirildi.27 AĞUSTOS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, hükümetin önce 32, daha sonra 45 üst düzey bürokratın atanmasına ilişkin gönderdiği iki ayrı üçlü kararname listesini ‘etik’ bulmadığı için Başbakanlığa iade etti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu,TBMM Başkanı Ömer İzgi’yi ziyaret etti. Orgeneral Kıvrıkoğlu yaptığı açıklamada “TBMM seçim konusunda bir karar vermiştir. Bu kararın uygulanması en doğru çözüm olacaktır. Bundan sonra ülkenin kaosa gitmesi hiçbir zaman hiç kimsenin arzu edeceği bir husus değildir” dedi.

3- Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, komutanlık görevini Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Şener Eruygur’a törenle devretti. Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit’in yanı sıra üst düzey devlet erkanı katıldı.

Orgeneral Yalman törende yaptığı konuşmada, Jandarma Genel Komutanı sıfatıyla terörle mücadele, uyuşturucu ve insan kaçakçılığından yolsuzlukla mücadeleye kadar çok çeşitli sahalarda görev ifa ettiğini belirtti.

Orgeneral Eruygur da konuşmasında,Türk milletini ırkçı söylemlerle yanıltarak bölmek isteyen dış güçlerin ve yerli işbirlikçilerinin maşası olan ‘kan dökücü bölücü hainleri ve diğer çağdışı karanlık yıkıcı kafaları’ tarihin affetmeyeceğini söyledi.

Orgeneral Yalman daha sonra, Genelkurmay Başkanlığı’na atanan Orgeneral Hilmi Özkök’ten Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini devraldı.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 3 Kasım milletvekili seçimlerine girecek 23 partinin birleşik oy pusulasındaki yerlerini kura ile belirledi.

Kura çekimi öncesi açıklama yapan YSK Başkanı Tufan Algan, seçim yasasının değiştirilememiş olmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Algan daha sonra, oy pusulası hakkında bilgi verdi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Memur-Sen Genel Başkan Vekili Niyazi Yavuz başkanlığındaki sendika yöneticilerini Başbakanlık’ta kabul etti.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Keçeciler, sendikaların 3 Kasım’da yapılacak seçimler nedeniyle, bütçenin kadük olabileceği endişesini taşıdıklarını ve görüşmelerin ertelenmesi önerisi getirdiklerini söyledi.

Ayrıca Bakan Keçeciler bir soru üzerine, 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde memur maaşlarında yapılacak düzenlemeyle ilgili çalışmaları yürüttüğünü belirtti.

Memur-Sen Genel Başkan Vekili Niyazi Yavuz ise, memur maaşlarında iyileştirmenin yapılmaması halinde tepkilerinin sert olacağını söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım ve beraberindeki heyet ile görüştü. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Bakan Türker, mali miladın Türkiye için gerekli olduğunu belirterek, mali milat uygulamasının bugüne kadar dondurulmasının vergi oranlarının düşürülmesini engellediğini söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, İzmir Enternasyonal Fuarı’na (İEF) katılan Portekiz Ekonomi Bakanı Carlos Taveres ile görüştü. Bakan Tanrıkulu “Türkiye ve Portekiz ilişkilerinde gerekli sıçramayı geliştirebilmek için üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Taveres ise geçmiş yıllarda Portekiz ile Türkiye arasında büyük bir benzerlik olduğunu, ancak AB üyesi olduktan sonra Portekiz’in istikrarı yakaladığını, şu an AB ile uyumun mükemmel olduğunu söyledi.

Ayrıca İzmir Enternasyonal Fuarı’nda (İEF) sürdürülen görüşmelerde Türkiye ile Sri Lanka arasında Ticari, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması imzalandı. İmza töreninde konuşan Bakan Tanrıkulu, anlaşmanın ekonomik ve teknik işbirliğini içeren bir çerçeve anlaşması olduğunu belirterek, özellikle hukuksal altyapı için öngörülen bir anlaşma olduğunu söyledi.

8- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, SHP eski Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan’ın partisine katılım töreninde yaptığı konuşmada, siyasette bir yabancılaşma yaşandığını belirterek “Siyasetin bir ideal, inanç için yapılması ne yazık ki son dönemlerde silindi gitti. Aydın Güven Gürkan siyasetin toplum, insan için yapıldığına, siyasette faziletin her şeyden önde geldiğine inanan bir insan” dedi.

9- Güney Kore’de yapılan 14. Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatı’na katılan Türk Milli Takımı 2 gümüş, 2 bronz madalya kazandı.

10- Ege Denizi’nde Gemlik Firkateyni’nden eğitim için havalanan askeri helikopter dün Dalaman açıklarında denize düştü. Kazada 2 astsubay öldü. 2 subay yaralı kurtuldu.

11- ANAP Isparta Milletvekili Erkan Mumcu ile Malatya Milletvekili Miraç Akdoğan partilerinden istifa etti.

12- Kıbrıs sorununun çözümünü amaçlayan ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides arasında sürdürülen doğrudan görüşmelerin 6. turu başladı.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto’nun gözlemci olarak katıldığı görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Denktaş, gelişmelere ilişkin değerlendirme isteyen bir gazeteciye “Kıbrıs Cumhuriyeti vardır ve var olacaktır, esas bunun üzerine bina edilecektir” şeklindeki Rum açıklamalarının fazla ümit bırakmadığını söyledi.

13- Avusturya’da devam eden Alpbach Avrupa Forumu’nda konuşan Avusturya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat eğilimli Halk Partisi (ÖVP) lideri Wolfgang Schüssel, Türkiye’nin AB üyeliğine alınacak olgunlukta olmadığını söyledi. AB’de Türkiye için bir perspektifin açık tutulması, ama sanki bütün sorunlar çözülmüş gibi davranılmaması gerektiğini belirten Schüssel “AB, böylece Türkiye’de uyanan coşkuyu büyük ölçüde frenlemiş olur” dedi.

14- Kıbrıs Rum Kesimi’nde temaslarda bulunan Yunanistan Kalkınma Bakanı Akis Çohaçopulos, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas’la yaptığı görüşmeden sonra, Kıbrıs Rum Kesimi’nin AB’ye girmesi durumunda Türkiye’nin bölgede kriz çıkarabileceği yönündeki haberleri değerlendirdi. Bakan Çohaçopulos, Türkiye’nin Ada’da meydana getirebileceği muhtemel bir krizi göğüsleyebileceklerini söyledi.

15- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak’ın başkenti Bağdat’ta Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Hamid bin Cabir el Tani ile görüştü. Hüseyin “Irak, BM Güvenlik Konseyi tarafından dayatılan bütün yükümlülüklerini yerine getirmiştir. Ancak Konsey, Irak’ın bağımsızlığı ve egemenliğiyle yaptırımları ilgilendiren kendi aldığı kararları uygulamamıştır” dedi.

16- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Nashville kentinde katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, Irak’a yönelik bir harekatı geciktirme riskini göze alamayacaklarını söyledi.

17- İspanya Parlamentosu, Yüksek Mahkeme kararıyla, ETA örgütünün siyasi kanadı olmakla suçlanan Batusuna Partisi’nin kapatılmasına karar verdi.28 AĞUSTOS 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık’ta bir basın toplantısı düzenledi. Bazı partilerin bir uçtan bir uca gidip geldiğini, ısrarla erken seçim isteyenlerin bir çoğunun seçimden kaçış yollarını aradıklarını belirten Başbakan Ecevit ”DSP’yi bölmek için siyasi tarihimizde eşi görülmemiş entrikaların tuzağına düşenler, kendilerini boşlukta buluyorlar. Buldukları tabansız partilerde pusulasız kaldılar” dedi. Başbakan Ecevit, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını da yanıtladı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, memurlara yapılacak zam oranı ele alındı.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, görevini Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök’e devretti. Orgeneral Kıvrıkoğlu törende yaptığı konuşmada, bölücü ve irticai tehdidin siyasallaşma maskesi altında devamına karşı her türlü önlemin alınması gerektiğini söyledi.

Orgeneral Özkök de irticayla mücadelenin daima süreceğini belirtti.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Orgeneral Kıvrıkoğlu’na “Devlet Şeref Madalyası” verildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, NTV televizyonunda bir programa katılarak güncel konularda açıklamalarda bulundu. Partisinin ve kendisinin “idama karşı” olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Bahçeli, ancak Türkiye’nin terör nedeniyle özel bir durumu olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, seçimlerde ittifak yapılması yönünde girişimde bulunmadıklarını, böyle bir düşünceleri de olmadığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, seçimlerden istikrarsızlık çıkması halinde bunun sorumluluğunun diğer partilere ait olduğunu belirtti.

6- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisine yeni katılımlar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, partisinin 15-19 Ağustos tarihleri arasında bir durgunluk ve düşüş dönemi yaşadığını, ancak yeni araştırma sonuçlarının bu dönemin aşıldığını gösterdiğini söyledi.

7- Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) adı altında Türkiye’nin 50. siyasi partisi kuruldu.

8- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Kemal Gürüz ile 6 YÖK üyesi ve 66 rektör Afyon’da bir araya geldi. Gürüz toplantı ile ilgili yaptığı açıklamada, Üniversitelerarası Kurul’un onayına sunulmak üzere bazı kararlar aldıklarını bildirdi. Gürüz “Üniversite öğrencileri, temsilciler aracılığıyla yönetime girebilecek” dedi.

9- Mersin Valiliği, emniyet müdürlüğü ve merkez ilçe seçim kurulunun ortaklaşa yürüttüğü çalışmayla merkez ilçede toplam 29 mahallede 9 bin 760 kişinin seçmen kütükleri incelendi. Mersin Valisi Akif Tığ açıklamasında, 1222 kişiden 85’inin adres olarak gösterdiği yerin boş arazi olduğunu, 1 kişinin adres olarak karakolu, 2 kişinin ise sağlık ocağını gösterdiğini söyledi.

10- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Uluslararası İlişkiler Sorumlusu ve Londra Temsilcisi Hoşyar Zebari temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

11- Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de temaslarını sürdüren Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Hazar Deniz Gemiciliği Başkanı Aydun Beşirov’dan, Karadeniz-Hazar su yolu hakkında bilgi aldı.

12- Temaslarda bulunmak üzere ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal, dün ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grosman ve Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ile görüştü. Toplantıya Dışişleri Bakanı Colin Powell da katıldı. Görüşmelerde, Irak, Kıbrıs, Türkiye-AB ilişkileri ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP), Türk-Amerikan ilişkileri ele alındı.

Ayrıca Ziyal ve beraberindeki heyet, ekonomik işlerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alan Larson, Avrupa işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Elizabeth Jones ve AGSP’den sorumlu Bakan Yardımcısı Robert Vratky, Başbakan Yardımcısı Dick Cheney ile bir video konferansta görüştü.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Reuters ajansına verdiği demeçte, Kıbrıs görüşmelerinin yıl sonuna kadar sonuçsuz kalması ve AB’nin Rum Kesimi’ni üyeliğe alması durumunda, KKTC’nin geleceği için yeni seçenekler arayacaklarını söyledi.

14- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi düzenlediği basın toplantısında, ABD’yi ülkesine askeri bir operasyon düzenlememesi konusunda uyararak böyle bir harekatın hem ABD’nin hem de bölge ve dünyanın çıkarlarına zarar vereceğini belirtti.

15- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Camp Pendleton’da donanma üssünde yaptığı konuşmada, ABD’nin Irak’a yönelik muhtemel bir operasyon için uluslararası kamuoyunun desteğini alabileceğini, ancak ‘doğru karar vermenin’, uluslararası ittifaktan daha önemli olduğunu söyledi.29 AĞUSTOS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, 30 Ağustos Zaferi’nin Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olduğunu belirterek “30 Ağustos Zaferi ile ulusumuz çağdaş bir devlete, aydınlık güzel günlere kavuşmuştur” dedi.

Başbakan Bülent Ecevit ise mesajında, 30 Ağustos Zaferi’nin, Türk ulusunun gücünü dünyaya gösterdiğini belirterek “30 Ağustos Zaferi, Türk ulusunun özgürlük yolundaki sarsılmaz azim ve iradesinin gücünü, tüm dünyaya göstermiştir” dedi.

Ayrıca TBMM Başkanı Ömer İzgi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli de 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, NTV televizyonunda yayımlanan ‘Seçim Meydanı’ programına katılarak gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, SAY 2002-İ Saymanlık Otomasyon Projesi’ni tanıtım amacıyla düzenlediği basın toplantısında, proje ile kamu hesaplarının ve bütçe uygulama sonuçlarının günlük olarak izlenebildiğini, ekonomi yönetimine zengin karar desteği verildiğini, devletin bütçe tahsilatını ve harcamasını da anında gördüğünü söyledi.

4- ANAP’tan istifa eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan MHP’ye katıldı.

5- Son Çağrı Partisi adıyla yeni bir parti kuruldu. Çetin Sakaoğlu başkanlığında kurulan parti, Türkiye’nin 51. partisi oldu.

6- RTÜK, yayın kuruluşlarını uyararak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı gereği siyasi parti reklamlarının yayımlanmasının yasak olduğunu bildirdi.

7- KESK üyesi memurlar Ankara’da Sakarya Caddesi’nde toplanarak, toplusözleşme görüşmelerinde bir sonuca varılamamasını ve memur ücretlerinde iyileştirmeye gidilmemesini protesto etti.

8- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği‘nden (TÜSİAD) yapılan yazılı açıklamada, 3 Kasım’da yapılması kararlaştırılan seçimin ertelenmesinin yeni bir belirsizlik ortamı doğuracağı ve ekonomideki canlanma sürecini olumsuz etkileyeceği bildirildi.

9- ABD’nin Indianapolis kentinde oynanan 14. Dünya Şampiyonası’nda, A Milli Basketbol Takımı Porto Riko takımına 78-75 yenildi.

10- Elazığ-Malatya arasında bulunan Karakaya Baraj Gölü’nde yolcu ve araç taşıyan feribot aşırı yükten battı. Kazada 1 kişi öldü. 14 kişi de kayboldu.

11- Türkiye’de bulunan Irak Kürdistan Demokratik Partisi’nin (IKDP) Dışilişkiler Direktörü Hoşyar Zebari, Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü Büyükelçi Türkekul Kurttekin ile bir araya geldi. IKDP lideri Mesud Barzani’den bir mesaj getiren Zebari görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Sayın Barzani Türkiye ile ilişkilerde gerginlik istemediğini, karşılıklı saygıya dayanan eski iyi ilişkilerin yaşandığı günlere dönmek istediği mesajını iletti” dedi.

12- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, dün Pentagon’da ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ve Genelkurmay Başkanı Hava Orgeneral Richard Myers ile görüştü.

Ziyal, ayrıca The Washington Institute adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, ABD’nin Irak’a operasyon düzenlemeden önce uluslararası meşruiyet sağlaması gerektiğini, aksi takdirde ‘orman kanunlarına geri dönüleceğini’ söyledi.
30 AĞUSTOS 2002


1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, NTV televizyonuna seçimin ertelenmesi ihtimalini değerlendirdi. Çiller erken seçimi erteletme senaryolarına karşı olduğunu belirterek, seçimin zamanında yapılmasını istediklerini söyledi.

2- Hükümet ile memur sendikaları arasında sürdürülen toplu görüşme müzakereleri anlaşmazlıkla sonuçlandı.

Toplu görüşmelerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Maliye Bakanı Sümer Oral, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, KESK Genel Başkanı Sami Evren ile Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve Maliye Bakanlığı Bütçe Kontrol Genel Müdürü Durmuş Öztekin’in katıldığı toplantı sonunda uzlaşma sağlanamadı ve uyuşmazlık metni imzalandı.

Bakan Keçeciler toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, hükümetin memur maaşlarına brüt 75 milyon lira iyileştirme zammı yapılmasını teklif ettiğini, bunun sendikalar tarafından kabul edilmediğini söyledi.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, toplu görüşme masasında bütün iyi niyetlerini kullanmalarına rağmen hükümet kanadının anlayışlı davranmadığını belirterek “Bize sokaklar ve alanlar gösterilmiştir” dedi.

KESK Genel Başkanı Sami Evren ise IMF’nin talepleriyle karşılaştıklarını belirterek “Hükümet kamuoyunu yanıltmaya çalışacak. ’75 milyon lira zam önerdik’ diyecekler. Hükümet net 55 milyon lira iyileştirme önermiştir” dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Kocabatmaz, İzmir’in Bergama ilçesi Göçbeyli beldesinde, 2001 yılında 345 milyar liraya ihale edilen sulama göletinde incelemelerde bulundu. Bakan Kocabatmaz, köykent projelerinin yıllar önce uygulanmış olması durumunda bugün köylerin kalkınmış olacağını belirterek, projeyle ilgili Dünya Bankası’ndan temin edilen kredinin 100 milyon dolarlık ilk diliminin önümüzdeki günlerde geleceğini söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan yaptığı yazılı açıklamada, Bakü-
Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi (BTC) Türkiye kesiminin arazi temin ve inşaat aşaması için proje şirketinin “işe başlama talimatını” verdiğini söyledi. Bakan Çakan, toplam 32 ay sürecek çalışmaların BOTAŞ’ın gözetiminde, ihaleleri kazanan firmalar tarafından gerçekleştirileceğini belirtti.

5- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Kanal D televizyonunda ‘Seçim Arenası’ adlı programa katılarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) yapılan açıklamada, Türkiye’de tüketilen elektriğin kilovatsaatine (kwh) ödenen bedelin, rekabet ettiği ülkelerden çok daha yüksek olduğu belirtilerek, bu durumun üretim, ihracat ve kalkınmayı olumsuz etkilediği belirtildi. TOBB, artan enerji maliyetlerinin aşağıya çekilmesi amacıyla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından, elektrik tüketiminden alınan yüzde 3.5’lık TRT payının kaldırılması amacıyla Bakanlar Kurulu’na sunulan teklifin imzalanmasını istedi.

7- 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, tüm yurtta törenlerle kutlandı.

Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile siyasi ve askeri erkan katıldı.

Daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Gazi Orduevi’nde bir resepsiyon verdi. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile sivil ve askeri topluluk katıldı.

Orgeneral Özkök gazetecilere resepsiyonda yaptığı açıklamada “yağmurla büyüyen mantara” benzettiği irtica ve bölücülük tehdidinin Osmanlı’dan beri var olduğunu, ancak önlemlerin alınmasıyla tehdidin tehdit olmaktan çıkacağını söyledi.

8- Milli Atlet Süreyya Ayhan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan Golden League Atletizm Yarışları’nda 1500 metrede altın madalya kazandı.

9- AB dışişleri bakanları toplantısı Danimarka’nın Helsingör kentinde başladı.

Toplantılar başlamadan önce bir basın toplantısı düzenleyen Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, 12-13 Aralık 2002’de Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yapılacak AB zirvesinde Türkiye’ye görüşmelere başlama tarihi verilmesinin bu aşamada çok zor olduğunu söyledi. Möller, Türkiye’nin gerçekleştirdiği yasa değişikliklerinin AB’de memnuniyet yarattığını belirterek “Türklere çabalarının boşa gitmediğinin hissettirilmesi gerekiyor” dedi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen de düzenlediği basın toplantısında “Türkiye’nin bu yıl sonundan önce AB’ye üyelik için gerekli siyasi kriterler konusunda nihai karar vermek için yeterli bir bilanço sunacağını sanmıyorum” dedi.

10- Kıbrıs görüşmeleri çerçevesinde ara bölgede 51. kez bir araya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides’in görüşmesi sona erdi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “vatandaşlık” konusunu ele aldıklarını belirterek, salı günü görüşmeye devam edeceklerini, çarşamba günü ise 6 Eylül Paris görüşmelerine katılmak üzere Ada’dan ayrılacağını söyledi.31 AĞUSTOS 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, KESK Genel Başkanı Sami Evren ve beraberindeki heyeti Başbakanlık’ta kabul etti. Devlet Bakanı Masum Türker’in de katıldığı görüşmenin ardından bir açıklama yapan Evren, Başbakan Ecevit ile kamu çalışanlarının, emekli dul ve yetimlerin özlük haklarını, maaşlarındaki iyileştirme konusunu görüştüklerini söyledi. Kamu çalışanlarından, mücadele ve dayanışmayla haklarının korunacağının bilincinde olmalarını isteyen Evren, mücadelelerini gerekirse greve kadar yükselteceklerini belirtti.

2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne ait bir C-47 savaş uçağının Edirne bölgesinde Türk hava sahasını ihlal ettiği belirtilerek “Yunan uçağının bu ihlalinin bölgede doğurabileceği tehlikeli sonuçlar ilgili makamlara bildirilmiştir” denildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi’nin daveti üzerine bir günlük ziyaret için İran’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada “Türkiye’nin, öncelikle bölgesel ilişkilere önem vererek, bu ilişkilerinden güç alarak küresel anlamda da önemli olacağını düşünüyorum. Bölgesel konuların öne çıktığı bu durumda bölge devletleriyle ilişkilerimize önem vermemiz doğaldır” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi’nin Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 312’nci Maddesi’nden mahkum olan YDP eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel’e parti üyeliğiyle birlikte aktif siyaset yolunu açan kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

5- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, memur sendikalarıyla yürütülen toplu görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, net-brüt noktasındaki ihtilaftan dolayı sendika yöneticilerinin görüşme masasını terkettiklerini ve uyuşmazlık zaptı tuttuklarını söyledi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, memur sendikalarıyla yürütülen toplu görüşmelere ilişkin Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.

7- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Gaziantep’te partisinin genişletilmiş il toplantısında yaptığı konuşmada, AB’nin Türkiye’nin en büyük çağdaşlaşma projesi olduğunu belirterek “AB hedefi, Türkiye açısından 21. yüzyılın Kızıl Elması’dır, Ergenekonu’dur” dedi. Bakan Taşar, AB’ye üyelik sürecinin Türkiye’ye eksikliklerini görme fırsatı verdiğini, atması gereken adımları ve yapması gereken reformları anımsattığını söyledi.

8- Orman Bakanı Nami Çağan incelemelerde bulunmak üzere gittiği Çanakkale’de yaptığı açıklamada, Türkiye’de işçi memur ayrımı sağlıklı bir zemine oturmadan, kamu çalışanlarına toplu sözleşme ve grevli bir hak tanınmasının bugünkü anayasal düzenleme karşısında söz konusu olamayacağını belirtti.

9- Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 3 Kasım tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimlerinde uygulanmak üzere belirlediği seçim takvimi ile siyasi parti reklamlarını yayımlamamaları konusunda radyo ve televizyon kuruluşlarının uyarılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

10- YTP Genel Başkanı İsmail Cem seçim çalışmaları çerçevesinde İstanbul’da yaptığı basın açıklamasında, işsizliğe karşı el birliğiyle mücadele başlatmak iddiasında olduklarını ve ekonomiyi canlandırmak için üretime tam destek vereceklerini belirtti.

11- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin yeni İstanbul İl Başkanlığı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Isparta Milletvekili Erkan Mumcu, Muğla Milletvekili Hasan Özyer, Malatya Milletvekili Miraç Akdoğan ile Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Egemen Bağış’ın partilerine katılımının bir ittifak ya da iltihak olmadığını ve son derece doğal bir bütünleşme olduğunu belirtti.

12- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, oluşturulan özel bir ekibin adaylık başvurularını titizlikle incelediğini belirterek “Ne yazık ki bazı kişileri üzeceğiz, herkese yer vermemiz olanaksız. Aday seçimini özenle yapıp, güzel bir yelpaze oluşturacağız” dedi.

13- A Milli Basketbol Takımı, ABD’nin Indianapolis kentinde oynanan 14. Dünya Şampiyonası’nda Lübnan’ı 107-80 yenerek 2. tura yükseldi.

14- Danimarka’nın Helsingör kentinde yapılan AB dışişleri bakanları toplantısı sona erdi. AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, toplantı sonucunda yaptığı açıklamada, Türkiye’ye aralıktaki zirvede tarih verilemeyeceğini, bir aşama planı sunulacağını belirtti.

AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi de Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’ye tarih verilmesi konusunda henüz herhangi bir yönde görüş birliği bulunmadığını, Türkiye’deki seçimlerde AB karşıtlarının iktidara gelebilecekleri konusunda kişisel kaygılar taşıdığını söyledi.

15- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen Dünya Tatar Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, ülkede yaşayan azınlıkların kendi dillerini öğrenme hakkına sahip olduğunu söyledi, ancak Müslüman kadınların resmi belgeler için türbanlı resim çektiremeyeceğini belirtti.


 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106