31.7.2002
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

TEMMUZ 2002

 

 

 

1 TEMMUZ 2002

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer “Kabotaj ve Denizcilik Bayramı” dolayısıyla yayımladığı mesajında, 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Yasası’nın tarihsel adımlardan biri olduğunu belirterek “Ekonomik alandaki bağımsızlığımızı pekiştiren Kabotaj Yasası, ülkemizin çağdaş uygarlığın güçlü ortaklarından biri durumuna gelmesi amacıyla başlatılan kalkınma seferberliğine hız kazandırmıştır. Kabotaj Yasası, ekonomi ve ticaretin gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur” dedi.         

 

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Başbakanlık’ta, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan’ın da katılımıyla liderler zirvesi yapıldı.

              

Başbakan Ecevit toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ekonomik sorunlar üzerinde görüşmeler yaptıklarını belirterek, önümüzdeki günlerde ekonomi ile ilgili üst düzey yetkililerle bir görüşme yapacaklarını, daha sonra da diğer çalışmaları sürdüreceklerini ve Bakanlar Kurulu'nu toplayacaklarını bildirdi.

              

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ekonomik duruma ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşın geçim sıkıntısının artarak devam ettiğini, Türkiye'nin IMF'ye en borçlu ülke haline getirildiğini söyledi.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AKP Gaziantep Milletvekili Nurettin Aktaş’ın soru önergesini yanıtlarken, Türkiye’nin uzun yıllar terörle mücadele etmiş ve yakın zamanda da laiklik kaygılarından kaynaklanan ciddi bir rejim bunalımı yaşayan bir ülke olduğunu söyledi.    

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhammet Yusuf Han’ı makamında kabul etti.

              

Bakan Çakmakoğlu kabulde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin ve dostluğun çok eskilere dayandığını belirterek ''En dar ve en güç zamanlarımızda, uluslararası kritik durumlarda karşılıklı olarak birbirimize destek olmuş iki ülke konumundayız. Bu karşılıklı sevgiye, saygıya ve güvene dayalı politikalarımız gelişmeler göstererek devam etmektedir'' dedi.

 

6- Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, 31 Mayıs 2002 tarihi itibariyle ‘Çalışanların Tasarruflarını Teşvik Hesabı’nda oluşan zorunlu birikimin 12 katrilyon 119 trilyon 8 milyar liraya ulaştığı bildirildi.

 

7- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günther Verheugen, Frankfurter Allgemeine Zeitung adlı gazeteye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliği için şimdilik takvim verilmeyeceğini söyledi.

              

8- AB dönem başkanlığını Danimarka'ya devreden İspanya'nın Başbakanı Başbakan Jose Maria Aznar, Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusundaki sorunları çözmek için ülkesinin elinden geleni yaptığını belirterek, ülkesinin altı aylık süreyle yürüttüğü AB dönem başkanlığı ile ilgili bilgi verdi

              

9- Danimarka’nın İspanya’dan dönem başkanlığını devralmasından sonra Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ve AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Danimarka’nın başkenti  Kopenhag’da ortak bir basın toplantısı düzenlediler.   Prodi yaptığı açıklamada, yeni bir Avrupa oluşturmak için tarihi bir dönemde olduklarını söyledi.

 

10- Dünyanın ilk daimi uluslararası savaş suçları mahkemesi durumundaki  Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Hollanda’nın Lahey kentinde resmen kuruldu.

              

Mahkeme, soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçuyla ilgili davalara bakacak.

 

 

 

2 TEMMUZ 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi  asıl üyeliğine  Yargıtay 1. Ceza Dairesi Üyesi Mehmet Erten’i, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) asıl üyeliğine ise Yargıtay Üyesi Yaşar Engin Selimoğlu’nu atadı.

               

2- Türkiye’de bulunan Kolombiya Parlamentosu Senato Başkanı Carlos Garcia Orjuela, TBMM Başkanı Ömer İzgi’yi ziyaret etti. Orjuela, Başkan İzgi’ye Kolombiya  altın nişanını takıp, kara para ve uyuşturucu ticaretiyle mücadele konusunda yardım istedi.  Başkan İzgi ise kendisine verilen nişanın Türkiye ile Kolombiya arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmasını temenni ettiğini söyledi.

 

3-  Başbakan Bülent Ecevit, Sabah ve Milliyet gazetelerine sağlığıyla ilgili  açıklamalarda bulundu. Başbakan Ecevit, hükümet bunalımına veya erken seçime yol açmamak için çekilmediğini söyledi.

 

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin AB yolunda atacağı adımların önündeki engelin hükümet olduğunu belirterek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile MHP’yi eleştirdi.

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısından önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hükümetin siyasi belirsizliği aşmak için arayış içinde olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Yılmaz, uzlaşmanın önce koalisyon ortakları arasında aranacağını söyledi.

 

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, işçi sendikaları konfederasyonlarının başkanlarıyla düzenlediği toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada  “Özellikle  emeklilerin daha iyi bir yaşama kavuşmaları için her şeyi yapmamız gerekiyor” dedi.  Toplantıya Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu,  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve Hazine Müsteşarı Faik Öztrak  da katıldı.

 

7- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, İstanbul’da Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) tarafından yaptırılan okulun temel atma törenine katıldı. Bakan Bostancıoğlu burada yaptığı açıklamada, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması sürecinde, ortaöğretim kurumlarında devamsızlıktan kalan 39 bin öğrencinin telafi eğitiminden yararlanacağını söyledi.

 

8- Temel atma ve  incelemelerde bulunmak üzere Karabük’e giden Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan yaptığı açıklamada  “Ekonomik istikrar programında başarıya ulaşmak için Dünya Bankası’na ve IMF’nin desteğine ihtiyacımız var” dedi.

 

9- MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg’u ziyaret etti. Yahnici, Fogg’un bundan sonra Avrupa ülkeleri ve AB yönetimleri nezdinde Türkiye’nin iyi niyet elçisi olacağına inandıklarını söyledi.

 

10- AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısından  sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakan Bülent Ecevit’in istifa etmesini isteyerek, hükümet ortaklarının kendi aralarında yeni bir hükümet kurup başbakan çıkarabileceklerini söyledi.

 

11- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, NTV televizyonunun sorularını yanıtladı. Baykal, hükümetin AB konusundaki tavrını eleştirdi ve AB konusunun hükümetin 1 yıl görevde kalmasından daha önemli olduğunu belirtti.

 

12- İşçi ve memur sendikaları ile bazı sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Emek Platformu, Hak-İş Genel Merkezi’nde toplandı. Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de siyasi belirsizliğin sürdüğünü ve  ekonomik yönetimin iflas ettiğini söyledi.

 

13- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısından sonra  Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından açıklanan bildiride,  mayıs ayından bu yana ekonomik olumsuzlukların baş gösterdiği ve fiili bir develüasyon yaşandığı belirtilerek, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası değişmeden seçim yapılmaması istendi.

 

14- Resmi ziyarette bulunmak üzere Makedonya’nın başkenti Üsküp’e giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu Makedonya Genelkurmay Başkanı Metodi Stamboliski ve Savunma Bakanı Vlado Popovski ile görüştü. Bakan Popovski ile Orgeneral Kıvrıkoğlu lojistik işbirliği konusunda bir anlaşma imzaladı. Orgeneral Kıvrıkoğlu ve Bakan Popovski yaptıkları açıklamada, bölgedeki istikrar ve güvenin sağlanması ve barışın sağlam temeller üzerine oturması için ortak çaba harcanacağını belirttiler.

 

15- Resmi temaslarda bulunmak üzere Irak’ın başkenti Bağdat’a giden Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı, Bağdat’ta yayınlanan El Cumhuriye gazetesine verdiği demeçte, çok sayıda Türk şirketinin Irak’la ticari sözleşmeler imzaladığını bildirdi. Bakan Gaydalı, Irak ile yapılan tüm ikili anlaşmaların ‘gıda karşılığı petrol’ programı çerçevesinde yapıldığını söyledi.

 

16- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Almanya’nın başkenti Berlin’de Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile bir araya geldi. Bakan Cem ve Fischer görüşme sonrası ortak bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Cem “Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili olarak Almanya her zaman Türkiye’yi desteklenmesi gerektiği şekilde desteklemiştir. Biz Türkiye olarak müzakere konusunda farklı bir yaklaşım ve bize iltimasta bulunulması gibi konuların peşinde değiliz” dedi. Fischer ise Türkiye’nin AB üyeliği konusunda başarılı olmasını dilediğini, bunun Türkiye’deki siyasi sorumluların elinde olduğunu söyledi.

 

17- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, ABD’nin başkenti Washington’da Stratejik ve Uluslararası Etütler Merkezi (CSIS) adlı düşünce kuruluşu tarafından  düzenlenen “Türk Ekonomisi İyileşme Yolunda” başlıklı konferansta Türkiye’de siyasi belirsizliğe karşın, ekonomik göstergelerin programın öngördüğü noktada olduğunu söyledi.

 

18- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Kıbrıs sorununun çözümünü amaçlayan 4. tur görüşmelerinin tamamlanmasının ardından KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, Kıbrıs  görüşmelerinde herhangi bir uzlaşmanın sağlanamadığını bildirdi.

 

19- Arap ülkeleriyle ilgili olarak Mısır’ın başkenti Kahire’de yayımlanan BM  kalkınma raporunda, Arap ülkelerinin özgürlükler açısından dünyada en geri noktada olduğu ve bunun yoksullukla savaşın önünde engel olduğu açıklandı.

 

20- Rusya Federasyonu’nun Başkurt Özerk Cumhuriyeti’nden tatil için İspanya’ya giden çocukları taşıyan uçağın, bir kargo uçağıyla çarpışması sonucu çoğu çocuk 71 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

 

3 TEMMUZ 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı  Konseyi Başkanı  Beriz Belkiç’i  Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer  görüşmede “İki ülke arasındaki ilişkilerin bugünkü düzeyini  yeterli bulmuyoruz, sıkı dostluk ilişkisinin  daha gelişmiş bir işbirliğine ve daha ileri düzeyde bir ticaret ortaklığına dönüştürülmesini istiyoruz. Görüşmelerde, işbirliğimizin yeni bir anlayışla geliştirilmesi üzerinde duracağız” dedi. 

              

Belkiç ise Bosna-Hersek’i  AB standartlarına ulaştırma yolunda bu desteğin devamını talep etti. 

              

Öte yandan iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı. Anlaşma Türkiye adına Devlet Bakanı  Faruk Bal ile Bosna Hersek adına Dış Ticaret ve  Ekonomik İlişkiler Bakanı Azra Hadziahmetovic tarafından imzalandı.

               

2- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ABD’nin 4 Temmuz ‘Bağımsızlık Günü’ nedeniyle ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde verilen resepsiyonda gazetecilerin  sorularını yanıtladı. Orgeneral Büyükanıt Türkiye, ABD ve İngiltere arasında anlaşmaya varılan Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda ''Ankara Belgesi''nin, gelinen son nokta olduğunu belirtti.

              

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz  partisinin Başkanlık Divanı toplantısında,  ANAP ile MHP arasında yaşanan AB tıkanıklığının aşılmasına yönelik  “B planı” hakkında bilgi verdi.  Başbakan Yardımcısı Yılmaz, eylül ayına kadar uzlaşmazlık konuları üzerindeki tartışmaları soğutacaklarını, TBMM’nin olağanüstü toplanmasının ardından idam cezasının çıkarılacağını belirtti. 

 

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında  gazeteci yazar Uğur Mumcu ile Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı suikastlarının faillerinin bulunduğu  ‘UMUT’ davasında, idama mahkum edilen Ferhan Özmen, Necdet Yüksel ve Rüştü Aytufan’ın cezalarının onanmasını istedi.  Başsavcılık,  12 yıldan 18 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası verilen 6 sanığa da katıldıkları eylemlerin yeniden değerlendirilmesinin ardından ölüm cezası verilmesini talep etti.

 

5- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Bergama Ovacık’ta, siyanürle altın madeni işletmek isteyen Eurogold firmasına karşı düzenlenen eyleme katıldıkları gerekçesiyle Bergama Çevre Yürütme Kurulu Başkanı Oktay Konyar ve kurul üyesi İrfan Keskin’e verilen mahkumiyet kararlarını bozdu.

 

6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu Kırıkkale’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Afganistan'daki Türk birliğinin Kabil dışında da görev yapması için ABD'nin baskı yapıp yapmadığını sorması üzerine Bakan Çakmakoğlu, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF) görev alanının Kabil ve çevresiyle sınırlı olduğunu söyledi.

 

 7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Doğu Anadolu Bölgesi’nden 11 ilin valisinin katılacağı  “Bölgesel  Tarım  Politikaları Değerlendirme Toplantısı” dolayısıyla Erzurum’a gitti.  Bakan Gökalp partisinin İl Başkanlığı’nı ziyaretinde, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’i  Gümrük Birliği konusunda eleştirdi.

 

 8- Devlet İstatistik  Enstitüsü’nden  (DİE) yapılan açıklamaya göre, Haziran ayında tüketici fiyatları yüzde 0.6, toptan eşya fiyatları yüzde 1.2 arttı. Yıllık enflasyon, geçen yılın aynı dönemine göre toptan eşyada yüzde  46.8, tüketici fiyatlarında ise yüzde 42.6 olarak gerçekleşti.

 

9- Ankara 2 No’lu DGM, hayali ihracata ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında açılan “Örümcek Ağı Operasyonu” davasında, tahliye ve görevsizlik kararı verilmesi istemlerini reddetti. Mahkeme, 1 sanığın gıyaben tutuklanmasına ve Hazine Müsteşarlığı’nın müdahilliğine karar verdi.

 

10- Türkiye’de bulunan  Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı  ve OPEC Başkanı Chakib Khelil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan ile görüştü.  İki bakan görüşmenin ardından, iki ülke arasında enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik anlaşmaya imza koydular

 

 11- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, bazı Türk dernek temsilcileri ile görüşmek amacıyla Almanya’nın Frankfurt kentine gitti. Çiller, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak hükümetin başarısızlığı sebebiyle  AB başta olmak üzere Türkiye’nin çok önemli fırsatlar kaçırdığını söyledi.          

 

12- AB Dönem Başkanlığı’nı İspanya’dan devralan Danimarka’nın Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) bir konuşma yaptı ve daha sonra basın toplantısı düzenledi. Rasmussen,  Türkiye ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta, Kopenhag siyasi kriterlerinin yerine getirilmesi halinde, aralık ayında yapılacak AB zirvesinde Türkiye’ye tam üyelik müzakerelerinin başlaması için tarih verilebileceğini söyledi.

              

AP Genel Kurul oturumunda konuşan AP Türkiye Raportörü Elma  Brok  ise “Türkiye’nin, tam üyelik müzakerelerinin başlamasına ilişkin tarih almak için Avrupa Güvenlik Savunma Politikası (AGSP) ve Kıbrıs’ı pazarlık konusu yapmaması gerekir” dedi.

              

AB Komisyonu Başkanı Romano  Prodi ise  aralık ayında yapılacak Kopenhag zirvesinde Türkiye’ye tarih verilmesi konusunda, Komisyon’un ekim ayında yayımlayacağı raporun büyük önem taşıdığını belirtti.

 

 4 TEMMUZ 2002

 

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Abdul Gafur Poya Faryabi’ni Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Faryabi kabulde, Cumhurbaşkanı Sezer’e güven mektubunu sundu.

                

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Gazeteciler Cemiyeti’nin Nazmi Bilgin başkanlığındaki yeni yöneticilerini kabul etti. Başkan İzgi kabulde yaptığı konuşmada, TBMM çatısı altında yapılan çalışmalara en büyük yardımın sivil toplum örgütleri ve basından geldiğini söyledi.

 

3- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Başbakanlık’ta ekonomi zirvesi yapıldı. Zirveye Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Devlet Bakanı Tunca Toskay, Maliye Bakanı Sümer Oral, DPT Müsteşarı Akın İzmirlioğlu, Hazine Müsteşarı Ertan Dikmen, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Engin Akçakoca  katıldı.  Zirve sonrası yapılan  yazılı açıklamada “AB’ye uyum konusunda bugüne kadar kat edilen yönde daha etkin çalışılmasına, bunun temeli olan ekonomik programın kararlıkla uygulanmasına, seçimin zamanında yapılmasına, koalisyon hükümetinin uyumu ve devamı konusunda kamuoyuna yanlış görüntü verilmemesine, ekonomi yönetiminde eşgüdüme daha fazla ağırlık verilmesine ve ekonomiyle ilgili bakanlık ve kuruluşların kısa zaman aralıkları ile toplanmasına karar verildiği” belirtildi.

 

4- Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez ve Ulaştırma Bakanı Oktay Vural,  Yozgat’ta TELEKOM erişim şebekelerinin temel atma törenine katıldılar. Bakan Üşenmez törende yaptığı konuşmada, hükümetin yaşanılan sıkıntılara karşın Yozgat’a yönelik ciddi yatırımlar yaptığını söyledi.

 

5- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel,  RDF Fuarcılık tarafından düzenlenen “27. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı” (AYMOD 2002) nedeniyle gittiği İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, gerek Kıbrıs’ta çözüm gerekse AB’ye tam üyelik konusunda AB’nin Türkiye’ye güven vermediğini, Kıbrıs’ta nihai çözümün 2002 yılı içinde mümkün görünmediğini söyledi.

 

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, cumhuriyet başsavcılıklarına gönderdiği genelgede, cürüm işlemek amacıyla oluşturulan örgütlerce birden çok yargı çevresinde aynı amaçla birden fazla suç işlenmesi durumunda, tüm eylemlerin bir arada değerlendirilmesi için bu yönde işlem yapılmasını, münferiden işlendiği yolunda farklı uygulamalara yer verilmemesini istedi.

              

 7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz haftalık basın toplantısında, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası’na (AGSP) ilişkin bir soru üzerine Türkiye’nin, ABD ve İngiltere arasında anlaşmaya varılan Ankara Metni’nin, NATO-AB ilişkileri bağlamında AGSP’ye katılım sorununu çözmüş olduğunu belirterek “AB’nin en kısa zamanda AGSP’yi operasyonel kılmak için bu soruna kendi içinde bir çözüm bulması temenni edilmektedir” dedi.

                

8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SSK) bağlı yaklaşık 36 milyon yurttaşın devlet hastanelerinden yararlanmasına olanak tanıyan protokolü imzaladı.

 

              

9- TESK Genel Başkanı Derviş Günday yaptığı yazılı açıklamada, bakanlık sayısını azaltacak, gerekirse ortağını da değiştirecek bir hükümetin gerekli olduğunu belirterek ekonomik ve siyasi belirsizlik konularının görüşülmesi için, Beş Sivil İnisiyatifi toplantıya çağıracaklarını açıkladı.

 

10- DİSK’e bağlı Genel İdari Hizmetler İşkolu Sendikası (Genel-İş) üyesi işçiler 1475 sayılı İş Kanunu’nda değişiklik öngören yasa taslağı ile yapılmak istenen düzenlemeleri İstanbul’da protesto ettiler.

                

11- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Cumhurbaşkanı Recep Meydani tarafından kabul edildi. Kabulde Orgeneral Kıvrıkoğlu ve Meydani, iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin daha da derinleştirileceğini belirttiler. Orgeneral Kıvrıkoğlu ayrıca Arnavutluk Milli Savunma Bakanı Luan Rama ile 2,5 milyon dolarlık askeri yardımı öngören lojistik uygulamalar protokolünü imzaladı.

                

12- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Devlet bakanları Tunca Toskay, Yılmaz Karakoyunlu ve Nejat Arseven, Kültür Bakanı İstemihan Talay ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Doğan Medya Grubu tarafından Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Mörfelden-Waldorf kasabasında kurulan Hürriyet, Milliyet ve Fanatik gazetelerinin baskı tesislerinin açılış törenine katıldılar.

              

13- IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk yaptığı açıklamada, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyetin, 3. gözden geçirme çerçevesinde 10 Temmuz'da Türkiye'ye geleceğini bildirdi. Kahkonen heyetin gündeminde, bu yıl için yüzde 35 olan resmi enflasyon hedefine ulaşılması ile özelleştirme konularının da bulunduğunu söyledi.

                

14- Almanya’nın başkenti Berlin’deki Federal İdari Mahkeme’nin, öğretmenlerin sınıfta başörtüsü takmasını yasaklayan kararları onayladığı bildirildi.

              

15- Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’de düşen uçakta 20 kişinin öldüğü bildirildi.

              

 

 5 TEMMUZ 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, gazetecilerin dünkü ekonomi zirvesine ilişkin sorularını yazılı olarak yanıtladı. Başbakan Ecevit gazetecilerin, siyasi belirsizliği nasıl aşmayı düşünüyor sunuz? sorusu üzerine “Ortada siyasi belirsizlik diye gerçek bir sorun yoktur. Meclis’te yeterli çoğunluğu olan ve uyum içinde çalışan 3 partili bir hükümet vardır. Üstelik bu hükümet iş başına geldiğinden beri yapısal reform niteliğinde sayısız yasa çıkarmış ve çıkarmaya da devam etmektedir” dedi.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık’ta Musevi örgütü B’nai B’rith International Başkanı Richard Heideman’ı kabul etti.

              

Heideman kabulde, Türkiye, İsrail ve ABD’nin büyük demokrasiler olmanın yanı sıra stratejik ortak da olduklarını ve demokrasi-özgürlük adına terorizme karşı savaştıklarını kaydetti.

              

Başbakan Ecevit de ABD Kongresi’nde Ermeni lobisinin önlenmesi için örgütün Türkiye’ye yönelik desteklerinin sürmesini istedi.

 

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin AB trenini kaçırmamak için bir an önce Kopenhag kriterlerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

 

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, banka patronları ve üst düzey yöneticileriyle İstanbul’da yaptığı toplantıda, siyasi belirsizliğin 2-3 hafta içinde aşılacağını söyledi.

 

5- DSP’li 10 kadın milletvekili ortak bir açıklama yaparak “Başbakan Bülent Ecevit ve Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit’e karşı dozunu iyice artıran, hiçbir kural ve üslup tanımayan, etik değerlerin dışındaki saldırıları” kınadılar.

 

6- Ankara Ticaret Odası (ATO) Sinan Aygün, yaşanan ekonomik bunalımın halen sürdüğüne işaret ederek, Başbakan Bülent Ecevit’in vesayet altına alınması istemiyle dava açtı.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve  beraberindeki heyet, TOBB’un genişletilmiş yönetim kurulu toplantısı sonrasında, açıklanan bildirgeyi anlatmak için AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile SP Genel Başkanı Recai Kutan’ı ziyaret etti. Görüşmelerde Erdoğan ve Kutan hükümetin istifasını istedi.

 

8- Aralarında Türk-İş, DİSK ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB)  de bulunduğu 26 kuruluşun oluşturduğu Ulusal Tüketiciler Platformu’nun birinci olağan toplantısı yapıldı.

              

Ulusal Tüketiciler Derneği ve Tüketici Hakları Derneği Genel Sekreteri Turhan Çakar yaptığı konuşmada “Şimdiye kadar IMF reçetelerini uygulamamıza rağmen sonuç değişmemiş, her yeni reçete daha büyük krizlere ve bunalımlara neden olmuştur” dedi.

 

9- Elazığ’da güvenlik güçleri ile çatışmaya giren terör örgütü Hizbullah militanı Hüseyin Sarıağaç, 3 polisi şehit etti.

              

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan Boğaziçi, Fatih  Sultan Mehmet ve Haliç köprüleri ile bağlantı yolları üzerindeki viyadüklerin sismik güçlendirilmesi projesi için Japonya hükümeti tarafından verilen 12 milyar 22 milyon Japon Yeni tutarındaki krediye ilişkin anlaşma imzalandı.

              

Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan imza töreninde yaptığı açıklamada, Anadolu’daki her türlü köprü ve viyadükün de deprem riskine karşı sismik güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

IMF Başkanı Host Köhler, Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Türkiye  ve Brezilya’daki ekonomik zorlukların en büyük kaynağının siyasette olduğunu belirterek, bu nedenle büyük bir sorun ile karşı karşıya kaldıklarını bunun ekonomiye odaklanan IMF için sorun yarattığını söyledi.

 

12- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis başkent Atina’da partisi PASOK’un teşkilatlanma konusunun ele alındığı  konferansta yaptığı konuşmada “Terorizme karşı radikal bir biçimde savaşılması, Yunan halkının isteğinin bu yönde olmasının yanı sıra küresel bir taleptir” dedi.

 

Cezayir yakınlarındaki Larba kentinde düzenlenen bombalı saldırıda 29 kişinin  öldüğü, 37 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

 6 TEMMUZ 2002

 

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada “Hükümetin seçime gidip gitmemesi veya hangi hükümet modeliyle seçime gidileceği konuları AB hedefimizin gerisinde kalmaktadır. Vakit kalmamıştır, hemen Meclis açılmalı ve çalışmalara başlanmalıdır. Türkiye için AB yolunda kapılar kapanmadan hemen bir atağa geçilmelidir” dedi.

 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, SSK’nın İstanbul’da yaptırdığı 10 yeni hastanenin, uydu iletişim sistemi aracılığıyla aynı anda hizmete açılması amacıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, AB’ye girmiş bir Türkiye’de yaşam kalitesinin yükseleceğini ve kuyrukların olmayacağını belirterek Türkiye’de siyaseten en çok istismar edilen alanın sosyal güvenlik olduğunu söyledi.

              

Başbakan Yardımcısı Yılmaz daha sonra Bursa’ya giderek, SSK Bursa Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin temel atma törenine katıldı.

 

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Uğur Yüce ile birlikte düzenlediği toplantıda, ekonomiyi değerlendirdi. Bakan Derviş daha sonra “5. Uluslararası Simi” sempozyumuna katılmak üzere Yunanistan’ın Sisam Adası’na gitti.

 

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Konya’nın Taşkent ilçesinde düzenlenen 6. Kültür ve Sanat Festivali’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Bülent Ecevit’in hastalık geçiren ilk başbakan olmadığını belirten Bakan Keçeciler, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da başbakanlığı döneminde by-pass ameliyatı olduğunu ve bu dönemde Özal’a kendisinin vekalet ettiğini söyleyerek “Hiçbir sorun da çıkmamıştı” dedi.

 

5- Devlet Bakanı Faruk Bal, Konya’nın Ereğli ilçesinde devlet hastanesinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de son aylarda AB karşıtı diye bir hedef belirlendiğini belirterek “Sanal olarak yaratılmış bu hedefi taşlamaktan vazgeçsinler” dedi.

              

Açılış törenine katılan Sağlık Bakanı Osman Durmuş da sağlık alanında Türkiye’nin ciddi mesafeler kat ettiğini belirterek “Sağlık hizmetlerinde 2003 yılında tüm AB üyesi ülkelerin hepsinin önüne geçeceğiz” dedi.

 

6- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Türk Mühendisler Birliği İstanbul Şubesi 41. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, MHP olarak AB’ye girme taraftarı olduklarını belirterek “Ancak AB’ye teslimiyetçi politikalarla değil, ülkemizin reel gerçeklerini dikkate alarak girmek istiyoruz” dedi.

 

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Burdur’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Türk, gazetecilerin AB süreci içerisinde hükümetin idam ve diğer konularda uzlaşma sağlayıp sağlayamayacağı sorusu üzerine “Uyuşmazlık olmayan kanunları bir an önce çıkarabiliriz. Olağanüstü bir toplantıda bu tasarılar ele alınabilir” dedi.

 

8- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, haksız gözaltıları ve gereksiz yere ikinci kez gözaltına alınmaları önlemek için 81 il valiliğine genelge gönderdi.

 

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin 31. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İstanbul’da düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

 

10- Turizm Bakanı Mustafa Taşar Antalya’da “AB Entegrasyon Sürecinde Türk Turizm Sektörü” konulu seminerde yaptığı konuşmada, turistik tesislerin konaklama ücretlerine yüzde 10-15 oranında zam yapıldığını belirterek “Ucuz ülke imajımız artık yok. Akdeniz çanağında birinci sıradayız” dedi.

 

11- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Biz de Varız Özürlüler Derneği Genel Başkanı Zeki Kürkçü’yü Genel Merkez’de kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, seçim hükümeti kurulması halinde destek vereceklerini ancak içinde yer almayacaklarını söyledi.

 

12- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Genel Merkez’de  düzenlediği basın toplantısında, AB ile ilişkiler konusunda hükümeti eleştirerek, AB’nin de “Türkiye’yi her seferinde yeni ödevler vererek oyaladığını” söyledi.

 

13- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Erzurum’da düzenlenen “Doğuda Dış Ticaret ve Sınır Kapıları” konulu panelde yaptığı konuşmada, 2 Temmuz’da bir açıklama yaparak ülkenin artan bir şekilde belirsizliğe doğru gittiğini dile getirdiklerini hatırlatarak, bu belirsizliğin çözüm mekanizmasının Başbakan olduğunu söyledi.

 

14- Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Zeynel Abidin Erdem yeniden seçildi.

 

15- İlk defa memur atanacaklar için düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı’nın (KPSS) ilk iki oturumu yapıldı.

 

16- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi  Karen Fogg, 4 yıllık görev süresini doldurarak Türkiye’den ayrıldı.

 

17- Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri, merkezi Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Dubai’de bulunan MBC televizyonuna yaptığı açıklamada, silah denetçilerinin Bağdat’a dönmesinin, ABD’nin Irak’a saldırısı için hazırlık amacını taşıdığını söyledi.

 

18- Afganistan Devlet Başkan Yardımcısı ve Bayındırlık Bakanı Hacı Abdülkadir’in  başkent Kabil’deki bakanlık binasının önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü bildirildi.

 

 7 TEMMUZ 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset’ adlı programa katıldı. Partisinde ‘sıkıntılı bir durum’ olduğunu belirten Başbakan Ecevit, parti içinde bölünme olacağına ise ihtimal vermediğini söyledi. Başbakan Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan’ın istifasının gündemde olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine de “Ben bu konuları tek başıma görüşemem. Sayın Özkan bugünlerde gelecek ve görüşeceğiz” dedi.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’nin Bursa’da “3 Kasım 2002 tarihinde seçim olsun” sözleriyle ilgili Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli’nin açıklamalarının tepkisel bir çıkış olabileceğini belirten Başbakan Ecevit “Seçim her şeyi mahveder” dedi.

 

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’nin ‘3 kasımda erken seçim önerisiyle’ ilgili yaptığı açıklamada “Bizim için makul ve yetiştirilebilir bir tarih. Ancak, seçimden önce AB ile ilgili adımlar ve Siyasi Partiler Yasası’nın tamamlanması gerekir” dedi.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Bursa İl Başkanlığı’nca düzenlenen ’11. Kocayayla Türkmen Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, makro ekonomik göstergelerde son derece olumlu gelişmelere karşılık, faiz ve döviz cephesinde sürekli bir yükselişin hakim olduğunu ve bu durumun tam olarak içi doldurulmayan siyasi belirsizlik kavramına dayandırıldığını söyledi.

              

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca, TBMM’nin 1 Eylül 2002 tarihinde olağanüstü toplantıya çağrılması gerektiğini, 3 eylülde ise erken seçim kararının alınması önerdi.

 

5- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği’nce düzenlenen Denizcilik Şöleni’ne katıldı.

              

Bakan Mirzaoğlu yaptığı konuşmada, Türk denizlerinin 8 ayrı bakanlık ve 30 ayrı kuruma bağlı olduğunu belirterek “Türk denizleri bu çıkmazdan Denizcilik Bakanlığı kurularak kurtarılmalı” dedi.  

 

6- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, DYP Denizli Milletvekili Mehmet Gözlükaya’nın soru önergesini yanıtladı.  Bakan Durmuş, Türkiye genelinde 12 milyon 21 bin 827 kişinin ‘Yeşil Kart’ sahibi olduğunu, kartın verilmesi ve kullanılmasında ise bazı suiistimallerin olduğunu söyledi.

 

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya’nın Korkuteli ilçesi Kırkpınar köyünde düzenlenen şenliklere katıldı. Baykal yaptığı konuşmada, hükümet ortaklarının örtülü ya da açıktan çatışma içinde olduklarını belirterek “Başbakan Bülent Ecevit kendi inisiyatifini ele alarak seçim yapılacağını ilan etmeli, hükümetin başındayken ülkeyi seçim ortamına götürmeli” dedi.

 

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’nin “3 Kasım 2002 tarihinde seçim olsun” sözleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, demokrasilerde seçim istemenin gayet doğal olduğunu, kendilerinin de “ekonominin dengelerini bozacak veya başka bir şey olacak” diye seçimden vazgeçmenin yanlış bir şey olduğunu söylediklerini belirterek, TOBB’un seçim için Siyasi Partiler ve Seçim Yasası’nda değişiklik yapılmasını önkoşul olarak gördüğünü söyledi. 

 

9- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hüsnü Öndül düzenlediği basın toplantısında, tutuklu ailelerinin, F-tipi cezaevlerine karşı başlattıkları imza kampanyası kapsamında 100 bini aşkın imza toplandığını söyledi. Öndül, tutuklu yakınlarının imzaları ulaştırmak üzere Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ten randevu talep ettiklerini, ancak Bakan Türk’ün bu talebe karşılık vermediğini de sözlerine ekledi.

 

10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’nun başkanlığını yaptığı ‘Andreas Papandreu Vakfı’ tarafından düzenlenen ‘5. Uluslararası Simi Sempozyumu’ Yunanistan’ın Sisam (Samos) Adası’nda başladı.

              

Toplantıya Türkiye adına Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş katılıyor.

 

11- Filistin Dışişleri Bakanı Faruk Kaddumi, Yunanistan’ın başkenti Atina’da yayımlanan ‘Elefterotipia’ adlı gazetesine verdiği demeçte, Filistin yönetiminin Türkiye’ye nazaran Yunanistan ile daha iyi ilişkiler içinde olduğunu  ve  İsrail ile ilişkilerinden dolayı Türkiye’den çekindiklerini söyledi.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan, insan ticareti üzerine yıllık ikinci  rapor yayımlandı. Rapora göre; geçen yıl 4 milyona yakın insan alındı, satıldı, değiş tokuş edildi ve köle gibi çalıştırıldı. Kurbanların çoğunu fahişelik, seks turizmi ve diğer cinsel şekilleri için alınıp satılan kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Erkeklerse tarım ve inşaat işlerinde zorla kullanılıyor.

 

 

 

8 TEMMUZ 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu Başbakanlık’ta kabul etti. 

              

Hisarcıklıoğlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Başbakan Bülent Ecevit’e siyasetteki kararsızlıktan doğan belirsizliklerin, kendilerini kaygı ve endişelere sevk ettiğini ifade ettiklerini söyledi.

                

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 1011’inci Ordu Donatım Ana Tamir Fabrika Müdürlüğü’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, jeopolitik konum itibariyle Türkiye’nin güçlü bir orduyu muhafaza etmek zorunda olduğunu belirterek “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin aynı zamanda  bölgede barış ve istikrarın tesis ve idamesinin  de en önemli güvencesidir” dedi.

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Kanal D televizyonunda yayınlanan “Teke Tek” programında yaptığı konuşmada, hükümetin içinde bulunduğu durum ve DSP içinde yaşanan istifa olaylarından sonra bir kriz dönemine girildiğini belirterek “Bu işlerin bu noktaya gelmemesi için, Türkiye’nin böyle bir krizle karşı karşıya kalmaması için elimizden gelen gayreti gösterdik. Ama şu anda da görevimizin bittiğini düşünmüyorum. Bu krizin mümkün olan en az zararla atlatılması için de üstümüze düşeni yapacağız dedi.

              

 4- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız düzenlediği basın toplantısında, Çalışma Bakanlığı’na teslim edilen üç konfederasyonun toplam üye sayısının 862 bin olduğunu belirterek “Ancak Resmi Gazete’de yayınlanan konfederasyonlara bağlı toplam üye sayısı 632 bin olarak belirlenmiştir. Bunun anlamı 230 bin kamu çalışanının üyelik formu işleme alınmamıştır yani adeta gasp edilmiştir” dedi. 

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Başbakan Yardımcılığı ve DSP üyeliğinden istifa etti.  Öte yandan Kültür Bakanı İstemihan Talay, Devlet bakanları Recep Önal ve Mustafa Yılmaz da hem DSP’den hem de görevlerinden istifa ederken 19 milletvekilinin de partiden ayrıldığı bildirildi.  

              

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Yunanistan’ın Sisam adasında ABDREAS Papandreu Vakfı tarafından düzenlenen “5. Uluslararası Simi Sempozyumu”nda Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile birlikte gazetecilere toplantıya ilişkin açıklama yaptı.

              

Toplantıya özellikle merkez soldaki devlet adamları, yazarlar ve düşünürlerin katıldığını belirten Bakan Derviş, toplantıda sosyal demokrasinin 21. yüzyıldaki işlevi Avrupa’nın iç dinamikleri, Avrupa’nın dünyadaki yeri gibi konuları görüştüklerini söyledi.

              

Bakan Derviş ayrıca, Reuters Haber Ajansı’nın erken seçim ve piyasalara etkisi ile ilgili sorularını yanıtladı.

                

7- AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, 1996-2000 yılları arasında Türkiye’nin 13 AB adayı ülke arasında en az doğrudan yabancı yatırım çektiği ancak buna rağmen Macaristan’ın ardından yatırımcılara en fazla kazandıran ülke olduğu belirtildi.  

 

8- Japonya ile AB arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da bu yıl 11. kez düzenlenen yıllık zirvede, Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi, AB Dönem Başkanı Danimarka'nın Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ve AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi bir araya gelerek, sera etkisi yaratan gazların azaltılması ve azgelişmiş ülkelere yardım sağlanması konularında anlaştılar.

              

Koizumi yaptığı açıklamada, toplantıda küresel ısınma, uluslararası ticaret, Ortadoğu ve Afganistan'da barış süreci konularının ele alındığını söyledi.

              

Rasmussen de zirvenin, AB ve Japon liderlerin yüz yüze görüşmesi açısından önemli bir şans olduğunu, toplantının AB ve Japonya arasındaki yakın ilişkileri teyit ettiğini açıkladı.

              

Zirvenin ardından yayınlanan ortak bildiride, sera etkisi yaratan gazların azaltılmasına yönelik Kyoto Anlaşması'nı diğer ülkelerin de onaylaması çağrısında bulunuldu.

              

9- Çin’in Heilonjiang eyaletinde  Dinşen kömür madeninde meydana gelen patlamada 39 kişinin öldüğü bildirildi.

 

10- Endonezya’nın Güney Sumatra eyaletinde çıkan bir yangında 52 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 9 TEMMUZ 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık’ta DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile görüştü.  Görüşmede, ekonomi ve DSP’deki istifalar konusu  ele alındı.

              

Başbakan Ecevit, partisinin ve kabinenin  önde gelen isimlerinin istifasıyla tırmanan siyasi belirsizliğe karşın istifa etmeyi düşünmediğini, seçimin normal süresinde yapılmasını, aksi halde ekonominin bundan çok daha olumsuz etkileneceğini belirtti.

              

Çiller ise bir an önce erken seçime gidilmesini, bunun için de Meclis’in 1-2 hafta içerisinde açılmasını istedi. Çiller, AB için de koşulsuz destek vereceklerini, seçim hükümeti sürecinde de yeni hükümet formüllerine açık olduklarını söyledi.

              

Ayrıca  Başbakan Ecevit, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile bir araya geldi. Bakan Derviş kabul sonrası yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit’e  ekonomideki son duruma ilişkin bilgi verdiğini söyledi.

 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) topladı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, toplantının ardından bildiriyle görüşlerini açıkladı.  MHP’nin koalisyon protokolüne bağlı olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Başbakan  Bülent Ecevit’in sağlığı bahane edilerek  ‘siyasi belirsizlik’ sloganıyla Türkiye’nin maceraya sürüklenmek istendiğini söyledi.

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye’de yaşanan siyasi krizi, siyasi krizin ekonomiye etkisi ve yeni siyasi oluşumları, ATV televizyonuna   değerlendirdi.

 

4- Anayasa Mahkemesi, HADEP hakkındaki kapatma davasında, partinin Siyasi Partiler Yasası’nın 5 maddesinin anayasaya aykırılığı iddiasını ‘davada uygulanacak kural olmadığından’ reddetti.

 

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü. Bakan Derviş görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Sisam Adası’ndaki temasları konusunda Bakan Cem’e bilgi verdiğini söyledi. Bakan Derviş “O da bana özellikle AB konusunda ayrıntılı bilgi verdi. Sanıyorum önümüzdeki aylarda Türkiye’yi AB’ye sokacak adımları atmamız çok önemli” dedi.

              

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’nin  katılımıyla üretim ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ve istihdamın artırılmasına ilişkin gerçekleştirilen toplantıda, alınan kararlar bir bildiriyle TİSK Genel Başkanı Refik Baydur tarafından açıklandı.  Baydur’un açıkladığı ortak bildiride, TBMM’nin derhal toplanması  istenerek, böyle bir ortamda Meclis’in tatilde olmasının lüks olduğu belirtildi.

 

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile bir araya geldi.   Hisarcıklıoğlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ekonomideki hassas dengelerin bozulmaması için Hazine Müsteşarlığı’nı ve Merkez Bankası’nı göreve davet ettiklerini, bu konudaki görüşlerini Bakan Derviş’e de aktardıklarını söyledi.

 

8- Devlet Bakanı Hasan Gemici ile Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, bakanlık görevlerinden istifa etti.

 

9- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Başbakan Yardımcılığı’na getirildi. Ayrıca, Kültür Bakanlığı’na Suat Çağlayan, Devlet bakanlıklarına da DSP Genel Başkan yardımcıları Zeki Sezer ve Tayfun İçli atandı.

 

10- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığında heyet, 3. gözden geçirme çalışmaları çerçevesinde Türkiye’ye geldi.

 

11- Türkiye’de bulunan ABD eski Başkanı Bill Clinton İstanbul’da Türk-Amerikan İşadamları Derneği tarafından düzenlenen ”AB Yolunda Türkiye-AB-ABD ilişkileri” konulu bir konferans verdi. Clinton, siyasi belirsizlikten ötürü Türkiye’nin umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini belirtirken, 21. yüzyılın inşasının Türkiyesiz düşünülemeyeceğini söyledi.

 

12- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu  Standard and Poor’s  son siyasi gelişmeleri gerekçe göstererek,  Türkiye’nin görünümünü  durağandan negatife çevirdiğini açıkladı.

 

13- Afrika Birliği Örgütü (ABÖ) devlet ve hükümet başkanları toplantısı, Güney Afrika’nın Durban kentinde başladı

 

BM Güvenlik Konseyi üyeleri yaptıkları toplantıda, Kıbrıs konusunu ele aldı ve  Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto’nun, Kıbrıs’taki görüşmelerle ilgili brifingini dinledi. Toplantının ardından yapılan açıklamada “BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, mayıs ayında Ada’yı ziyaret ederek yaptığı katkıya rağmen, görüşmelerin çok yavaş bir gelişme kaydettiği ve bu durumun Konsey üyelerinde hayal kırıklığı yarattığı” belirtildi.

 

15- ABD Başkanı George  W. Bush Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında,  ABD’nin  Irak’taki Saddam Hüseyin yönetimini devirmek için elindeki tüm araçları kullanacağını söyledi. Başkan Bush, Irak’taki yönetimi devirmeyi amaçlayan  ABD resmi politikasının halen yürürlükte olduğunu belirtti.

 

 

10 TEMMUZ 2002              . 

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, istifalar sebebiyle boşalan bakanlıklara yapılan atamaları  onayladı. Buna göre,  Metin Bostancıoğlu’nun istifasıyla boşalan Milli Eğitim Bakanlığı’na DSP Kırıkkale Milletvekili Necdet Tekin, Hasan Gemici’nin istifasıyla boşalan Devlet Bakanlığı’na DSP Ankara Milletvekili Melda Bayer, Mustafa Yılmaz’ın istifasıyla boşalan Devlet Bakanlığı’na ise DSP Denizli Milletvekili Mehmet Kocabatmaz getirildi.

 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

              

Toplantıda, memur maaşlarına temmuz ayında yüzde 5 oranında zam yapılması, enflasyon oranı maaş artış oranını geçtiği takdirde maaşlara yüzde 2 refah payı ile birlikte ilave artış yapılması kararlaştırıldı. Başbakan Ecevit toplantının ardından Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz’la hükümetin geleceğini görüşmek üzere bir araya geldi.

 

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’i  daha sonra da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) ve Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)  heyetini kabul etti. 

              

Çiller kabullerin ardından partisinin Başkanlık Divanı’nı toplayarak  DSP’deki istifalarla başlayan siyasi gelişmeleri değerlendirdi. AB ile ilgili düzenlemeler için Meclis’in hemen açılması gerektiğini belirten Çiller, Kopenhag kriterlerinin gerçekleştirilmesi için temmuz ayı sonuna kadar süre olduğunu söyledi.

 

4- Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, geçen yıl İstanbul’daki tüm adliyelerden İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne gönderilen dosyaların kendi mahkemelerine iade edilip gönderme kararlarının kesinleştirilmesi kararını verdi. 

 

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile başbakan yardımcılığı ve DSP’den ayrılan Hüsamettin Özkan bir araya gelerek  yeni parti kuruluşu üzerinde görüştüler.

 

6- Kültür Bakanı Suat Çağlayan, Azerbaycan Kültür Bakanı Polat Bülbüloğlu’nu kabul etti. Çağlayan kabulde, iki ülkenin kültür alanındaki ilişkilerini değerlendirdi.

 

7- MHP, parlamentonun 3 Kasım’da erken seçim kararı almak üzere, 1 Eylül Pazar günü olağanüstü toplanması için hazırladığı çağrı metnini 125 imzayla TBMM Başkanlığı’na verdi.

 

8- KİT ve bağlı ortaklıklarının, 2002’ye ait Genel Yatırım ve Finansman Programında değişiklik yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan ve beraberindeki heyetle görüştü. Baykal, var olan hükümetle erken seçime gidilmesi gerektiğini belirterek, seçim tarihi için kasım ayının ‘ciddi bir seçenek” olduğunu söyledi.

              

Özilhan ise siyasi belirsizlik ortamının kalkmasını istediklerini belirterek “Bir an önce bunun çözümü sağlanmalı ki ekonomideki kötüye gidişi bir an evvel durdurabilelim” dedi.

              

Ayrıca TÜSİAD heyeti,  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü.

 

10- Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Stratejik  Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenen “Kamu Mali Yönetim Reformu Arenası”nın açılışında  yaptığı konuşmada, kamu harcamalarında etkin ve verimli yapının oluşturulmasıyla finansman dengesinin rahatlıkla sağlanabileceğini belirterek, bu durumda ekonomide beklenen büyümenin kısa sürede mümkün hale gelebileceğini söyledi. 

 

11- Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen  Bayındırlık Bakanlığı’ndaki  yolsuzluklara ilişkin ‘vurgun operasyonu’ davasında, Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban’ın da aralarında bulunduğu  6 tutuklu sanık tahliye edildi.

 

12- Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) kuruluşunun 50. yılı nedeniyle İstanbul’da düzenlenen toplantıda konuşan TGS Genel Başkanı Şükran Soner, gazetecilik işkolunda onurlu çalışabilmek için sendikalaşmanın gerektiğini belirterek “Örgütsüz hak ve hukuk savaşı verilemez” dedi.

 

Hakkari Milletvekili Evliya Parlak ile İstanbul Milletvekili Cahit Savaş Yazıcı  DSP’den istifa etti. Buna göre, DSP’nin Meclis’teki sayısı 93’e indi.

 

14- Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar’ın yerine, vekaleten Müsteşar Yardımcısı Füsun Koroğlu getirildi.

 

15- 3. gözden geçirme temasları çerçevesinde Türkiye’de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, IMF Türkiye Temsilcisi  Odd Per Brekk ve IMF Uzmanı Mark Griffiths, İstanbul’da Yabancı Sermaye Derneği  (YASED) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yöneyman ile görüştüler. 

              

Kahkonen görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kahkonen “Ekonomik program yolunda. Hükümetin bunu sürdürmesi  çok önemli, çünkü bu olmadan makro ekonomik istikrarı korumak zordur” dedi.

              

Heyet ayrıca,  Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yöneticileriyle de görüştü.

              

 16- Türkiye’de bulunan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, Kamu Mali Yönetimi Reformu Arenası’na katıldı. Chhibber, Türkiye’nin reformları 10 yıl önce yapması gerektiğini, ancak yine de geç kalınmadığını söyledi.  Chhibber, siyasi belirsizliğin kalkması halinde, programın tekrar hızlanacağını söyledi.

 

17- Danimarka’nın Türkiye Büyükelçisi Christian Hoppe, Türkiye-AB ilişkilerini, birliğin genişleme projesini ve Kıbrıs sorununu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

              

18- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş  başkent Lefkoşa’da gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun taraflı davranmayı sürdürmesi durumunda Kıbrıs sorununun çıkmazda kalmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Denktaş, BM Güvenlik Konseyi’nin  dün  yaptığı toplantıda Kıbrıs ile ilgili son açıklamasını da değerlendirdi.

 

19- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Moody’s Türkiye’nin görünüm notunu durağandan olumsuza çevirdiğini açıkladı.

 

20- Almanya’nın başkenti Berlin’de  yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİT-PA) toplantısı, genel başkanlık seçimlerinin ardından sona erdi.  Başkanlığa, İngiltere Parlamentosu Savunma Komisyonu Başkanı  Bruce George  seçildi. Demokrasi ve İnsan Hakları Raportörlüğüne ise Hollanda’nın Türk kökenli milletvekili Nebahat Albayrak getirildi.

 

21- AB Dönem Başkanı Danimarka’nın Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, İsrail Dışişleri Bakanı  Şimon Peres’in, başkent Kopenhag’a yapacağı ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, İsrail’in işgal ettiği topraklardan çekilerek Filistin’de, güvenli bir seçimin yapılmasına katkıda bulunmasını istedi.  Möller, İsrail birliklerinin  Filistin özerk bölgesinde olmasının seçimi zorlaştıracağını belirterek, İsrail’den Filistin’de yapılacak güvenli  ve serbest bir seçim için işbirliği yapmasını da talep etti. 

 

22- Kıbrıs Rum Kesimi’nde, bir askeri helikopterin düşmesi sonucu 5 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 11 TEMMUZ 2002

 

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İzmir’e hareketinden önce  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çiller, bir seçim hükümetine ve AB çalışmalarına şartsız destek vereceklerini söyledi.

 

2- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüştü.

              

Algan görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim takvimi konusunda siyasi partilerin değişik tarihler verdiğini belirterek, seçim tarihinin bir an önce belirlenmesi gerektiğini söyledi.

              

3-     Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş yaptığı yazılı açıklamada ''Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın talebi üzerine, istifa dilekçisinin işleme konulmamasını kabul ettiğini” bildirdi.   

              

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, AKP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya’nın soru önergesini yanıtlarken, son günlerde ortaya çıkan siyasi belirsizlik ve sorunların, ekonomik programın uygulama sürecinde gecikme riski oluşturduğunu belirterek, siyasi durumun ekonomi üzerindeki etkisi hakkında bilgi verdi.

 

5- SP Genel Başkanı Recai Kutan, TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan ve beraberindeki heyetle Genel Merkez’de görüştü. Kutan görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, yapılması tasarlanan seçimin AB ile ilgili hususları engellememesi gerektiğini belirterek, erken seçime giderken Siyasi Partiler ve Seçim yasalarının mutlaka değiştirilmesi gerektiğini, bu değişiklik yapılmadan gidilecek erken seçimden istikrar çıkmasının şüpheli olduğunu söyledi.

              

Özilhan da AB üyeliğinin Türkiye için son derece önemli olduğunu belirterek “Ama” kelimesini beklemeden, bir konsensüs oluşturulmasını istedi. 

 

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) bu yılki basın özgürlüğü ödülü, kişi bazında gazeteci-yazar Bekir Coşkun’a, kurum bazında da  Cumhurbaşkanlığı’na verildi.

 

7-     Dışişleri Bakanı İsmail Cem, partisinden ve görevinden istifa etti.

 

8- Türkiye’de bulunan İran İçişleri Bakanı Abdulvahid Musavi Lari ve beraberindeki heyet, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ile görüştü.

              

Bakan Yücelen görüşmeden önce yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK ile KADEK arasında herhangi bir fark olmadığının İran tarafından kabulünün ve bu hususun görüşmeler sonrasında imzalanabilecek tutanakta yer almasının, Türkiye için son derece önemli olduğunu belirterek, Lari’ye isim değiştiren terör örgütü PKK’nın faaliyetlerine ilişkin “çok geniş bir dosya takdim edeceğini” söyledi.  

              

Lari de son birkaç yıl içinde İran-Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin en üst seviyeye çıktığını, İran gazının Türkiye’ye nakledilmesi ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarılmasının da her iki ülkenin ekonomik çıkarları açısından faydalı olacağını söyledi.

              

 9- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında kendileri açısından Kopenhag zirvesi öncesinde Türkiye’de yapılması gereken reformların hükümet tartışmalarından daha öncelikli olduğunu belirterek, bu reformların olağanüstü toplanacak TBMM’den geçirilmesi için muhalefet partileriyle de uzlaşma arayacaklarını söyledi.

 

10- Türkiye, Müşterek Taaruz Uçağı JSF’nin (Joint Strike Fighter) sistem geliştirme ve demonstrasyon aşamasına, ABD Savunma Bakanlığı’nda (PENTAGON) düzenlenen imza töreniyle resmen katıldı.

              

Pentagon’daki törende, Türkiye adına imzayı Savunma Sanayi Müsteşarı (SSM) Dursun Ali Ercan ve ABD adına Amerikan Savunma Bakan yardımcılarından Peter Aldridge attı.

 

11- Danimarka’ya giden İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, AB Dönem Başkanı Danimarka’nın Dışişleri Bakanı Per Stig Möller ile görüştü.

              

Möller düzenlenen ortak basın toplantısında, Ortadoğu’da barışa giden yolda adım adım ilerleyeceklerini belirterek “Bizim planımız önce çalışma gruplarının kurulması, çözüm bekleyen ekonomik ve güvenlik sorunlarının yanı sıra Filistin seçimleri konusunda bir ilerlemenin kaydedilmesidir” dedi.

              

Peres de Möller’in çalışma grupları oluşturulması fikrine sıcak baktıklarını bildirdi.

 

 

 

12 TEMMUZ 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bakan atamalarını onayladı.

              

Buna göre, İsmail Cem'in istifasıyla boşalan Dışişleri Bakanlığı'na Şükrü Sina Gürel getirildi. Bakan Gürel'den boşalan Devlet Bakanlığı'na ise DSP Adana Milletvekili Tayyibe Gülek atandı.

                

2- Başbakan Bülent Ecevit NTV televizyonuna, partisindeki istifalarla birlikte siyasette yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. İstifaların artması ve hükümetin güvenoyu sınırının altına inmesi durumunda görevi bırakabileceklerini belirten Başbakan Ecevit, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in göreve devam etmesini kendisinin istediğini söyledi.  

 

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Balkan Siyasi Klübü” toplantısına katılmak üzere Romanya’nın başkenti Bükreş’e gitmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin son siyasi gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Malatya gezisi çerçevesinde ilk olarak Malatya Valiliği'ni ziyaret ederek, Vali Mustafa Yıldırım'dan brifing aldı. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bahçeli, 57. hükümetin kurulması sırasında hazırlanan protokolde, milletvekili sayısındaki artma veya eksilmenin, hükümetin yapısı üzerinde herhangi bir etki yaratmayacağının ifade edildiğini  belirterek kendilerinin de protokolün bu ilkesine sadık kaldıklarını söyledi.

              

 5- Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel, CNBC-E televizyonuna DSP’deki istifalar, erken seçim ve AB tartışmaları konusunda değerlendirmelerde bulundu.

 

              

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB Konvansiyon toplantıları için gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de, İMKB FEAS salonunda video-konferans sistemi aracılığıyla basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in hükümetteki görevini sürdürecek olmasının, ''Türkiye'de ekonomik istikrarın korunması açısından olumlu bir gelişme'' olduğunu söyledi.

              

7- Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel, İran İçişleri Bakanı Abdülvahid Musavi Lari ve beraberindeki heyeti Başbakanlık’ta kabul etti. Görüşmede, ikili ilişkiler ile bölgesel konularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

 

9- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk yaptığı yazılı açıklamada, korsan yayınlara karşı açılan soruşturmaların hemen işleme alınması için Cumhuriyet Başsavcılıklarına uyarıda bulundu. Bakan Türk, bu tür yayınların sonucunda eserlerin sahipleri ile yapımcıların mağdur olduğunu bildirdi. 

 

10- Maliye Bakanı Sümer Oral Türkiye İnşaat ve Tesisat Müteahhitleri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisinde bu yılın birinci çeyreğinden sonra  birtakım olumlu sonuçların görülmeye başlandığını ve 5. ayın sonu itibariyle de programda öngörülen yüzde 3’lük büyümenin üzerine çıkıldığının görüldüğünü söyledi.

 

11- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, sigortalıların Sağlık Bakanlığı’nın sağlık hizmetlerinden yararlanmasında bir sınırlama olmadığını söyledi.

 

12- SP Genel Başkanı Recai Kutan Giresun’da yaptığı açıklamada, son siyasi gelişmelere değinerek, getirilen erken seçim tekliflerinin büyük bölümünün AB’yi sabote edecek çalışmalar olduğunu söyledi.

 

13- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak yaptığı açıklamada, siyasi krizden çıkış yolunun erken genel seçim olduğunu söyledi.

 

14- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti TRT-2 televizyonuna, enflasyon hedefi, kura müdahale ve büyüme rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.   

 

15- Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, ''Beyaz Enerji' davasında, TEAŞ eski Genel Müdürü Muzaffer Selvi ve Yardımcısı Ünal Peker'i 9 yıl 8 ay 20'şer gün ağır hapis, 1 yıl 5 ay 15'er gün hapis cezasına,  TEAŞ eski Yönetim Kurulu Üyesi ve Devlet eski Bakanı Birsel Sönmez'i 8 yıl 4 ay ağır hapis, 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına mahkum ederken, bu kişilerin tutuklanmalarına karar verdi.

                

16- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, TÜSİAD tarafından hazırlanan “Yeni Rekabet Stratejileri ve Türk Sanayisi Raporu” tanıtım toplantısı ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özilhan, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in programın “garantörü” olduğunu belirterek seçime kadar görevinin başında kalması gerektiğini söyledi.

 

17- Şair Ece Ayhan İzmir’de yaşamını yitirdi.

 

18-  DSP Genel Sekreteri ve Manisa Milletvekili Hasan Gülay, partisinden istifa etti.  DSP Genel Sekreteri ve Manisa Milletvekili Hasan Gülay, DSP Ankara milletvekilleri Oğuz Aygün ve Esvet Özdoğu da partilerinden ayrıldılar.

              

19- 3. gözden geçirme çalışmaları için Türkiye’de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ve beraberindeki heyet, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’le görüştü. Bakan Derviş görüşmede, siyasi belirsizliğin programı çok olumsuz etkilemeyeceğini ve büyümede risk olmadığını söyledi. 

              

Öte yandan Bakan Derviş, Hürriyet gazetesine siyasetteki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

20- Türkiye, BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı’nın Kıbrıs'a ilişkin 9 Temmuz 2002 tarihli açıklaması hakkında, KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada yer alan görüş ve değerlendirmeleri paylaştığını bildirdi.

              

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın inisiyatifi ile başlayan doğrudan görüşmeler sürecinde, Türk tarafının bugüne kadar yapıcı davrandığı ve sürecin ileri götürülmesi bakımından özlü katkılarda bulunduğu  belirtilerek, Türk tarafının bu tutumunu sürdürmekte kararlı olduğu ifade edildi.

                

21- Güney Afrika’da yapılan Afrika Birliği Örgütü (ABÖ) devlet ve hükümet başkanları toplantısında “Afrika Birliği” resmen ilan edildi. 

 

22- Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye’nin ekonomik görünümünü durağandan negatife çevirdi.

 

23- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat Ramallah’taki karargahında Associated Press ve Bahreyn televizyonuna verdiği demeçte, seçimle uzaklaştırılmadığı sürece istifa etmeyeceğini belirtti. Arafat, İsrail’in Batı Şeria’dan çekilmesi yönünde baskı yapması için ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’a bir mektup gönderdi.  Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de “El Ahram” gazetesine verdiği demeçte, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın değiştirilmesinin kargaşaya ve Filistin topraklarında daha fazla şiddete neden olabileceğini söyledi.

 

24- Fas’ın Akdeniz’deki yerleşimi olmayan “Leyla” adacığına asker göndererek bayrak çekmesi üzerine İspanya’nın olayı protesto ettiği ve Fas’ı işgalcilikle suçladığı bildirildi. 

 

 

13 TEMMUZ 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, partisindeki istifalar konusunda Radikal gazetesinin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit  “İstifaların olduğu bir gerçek ama DSP’den kaçış daha çok milletvekilleri ve bakanlar arasında görülüyor, halk kaçmıyor, örgüt sağlam duruyor” dedi.  

 

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, mevcut siyasi gelişmeleri değerlendirdi. AB hedefi için samimi olanların Meclis’i hemen açması gerektiğini belirten Çiller, Türkiye ile ilgili ilerleme raporunun eylül ayında yazılmaya başlanacağını söyledi.  

 

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın organlarında “çok yorulduğu ve siyaseti bırakacağı” yönündeki haberlerin erken seçim ihtimali ile ilgili bazı sözlerinin “yanlış değerlendirilmesinden” kaynaklandığını belirtti. 

 

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp Malatya’da yaptığı açıklamada, sulamada kullanılan elektriğin fiyatını, 84.300 liradan 78.900 liraya düşürdüklerini söyledi.  

 

5- SP Genel Başkanı Recai Kutan çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Çorum’da yaptığı konuşmada, DSP’den ayrılan milletvekillerinin bir araya gelmesiyle oluşacak ekibin, Türkiye’nin bütün meselelerini halledeceğinin ileri sürüldüğünü belirterek “Yaptıkları Türkiye’yi batırmaktı, yapacakları da Türkiye’yi batırmaya devam etmek olacaktır” dedi. 

 

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de yeni oluşumların çok sık gerçekleştiğini belirterek “Bir parti, onun içinde bulunan kişilerin şöhret ve imaj örtülerinin ötesinde de bir anlam ve değer taşımak zorundadır. Parti, kişilere bağlı olmadan bir kalıcılık ifade eden kurumdur” dedi.

 

7- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar düzenlediği basın toplantısında, DSP’den istifa ederek yeni oluşum çalışmaları yürüten milletvekillerini partisine katılmaya çağırdı. 

 

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada “önce seçim kararı alıp, sonra güvenoyuna gidilmesi” koşuluyla bütün hükümet formüllerine dışarıdan destek vermeye hazır olduklarını söyledi.  

 

9- DSP Adana Milletvekili Ali Tekin ve DSP İstanbul Milletvekili Zafer Güler partisinden istifa etti.

 

10- BM Güvenlik Konseyi, BM barış gücünde görev yapan ABD’li personelin, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) yargı yetkisi dışında bırakılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

14 TEMMUZ 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, partisine yeni katılımlar ve hükümete destek arayışları çerçevesinde dün İçişleri eski Bakanı Sadettin Tantan’la görüştü.

              

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin bir elmanın iki yarısı gibi ayrıştığını belirterek “Aralık ayından önce bir seçim tarihi belirlensin. Meclis değil eylülde ağustosta dahi açılsa, AB’ye uyum yasalarını aralık ayında yapılacak Kopenhag Zirvesi’ne yetiştirmemiz mümkün değildir. Bu nedenle 22 Temmuz’da Meclis’in açılmasını öngören önergemize AB yolunda adım atılmasını isteyen herkesin destek olması gerekir” dedi.

 

3- Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel, Kütahya’nın Bor ilçesinde düzenlenen “1. Bor Kültür ve Sanat Festivali”ne katıldı. 

              

Başbakan Yardımcısı  Gürel burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli kaynağı özelliğini koruyan bor için yeni projeler, yatırımlar gerçekleştireceklerini belirterek ''Bora bundan sonra hep birlikte sahip çıkacağız'' dedi.

 

 4- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, AKP Diyarbakır Milletvekili Osman Arslan’ın “Sinop Belediye Başkanı ve bazı meclis üyelerinin haklarındaki iddialar” konusundaki sorularını yanıtladı.

              

Bakan Yücelen, 57. hükümetin göreve başladığı günden bu yana çeşitli partilere mensup 50 belediye başkanının haklarındaki iddialar nedeniyle yapılan müfettiş incelemeleri sonucu görevden uzaklaştırıldığını söyledi.

 

6- Dışişleri Bakanlığı görevinden ve DSP’den istifa eden İsmail Cem, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset’ adlı programa katıldı. Cem, DSP’den ayrılanların oluşturduğu yeni oluşum için Hüsamettin Özkan’la bir araya geleceklerini, ilk olarak örgüt yapılanmasına eğileceklerini belirterek “Yeni oluşumun önceliğinin hükümeti devirmek olmadığını” söyledi. 

 

7- ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Paul Wolfowitz, Afganistan ziyareti öncesinde geldiği İstanbul’da, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) tarafından düzenlenen ‘ABD-Türkiye İlişkileri’ konulu bir konferansa katıldı. Wolfowitz, Kuzey Irak’ta ayrı bir Kürt devleti kurulmasının Türkiye’nin hoşuna gitmeyeceğini belirterek “Bu, ABD için de kabul edilemez” dedi.

              

Wolfowitz  ayrıca Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile görüştü.

 

8- AB tarafından Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan açıklamada, Akdeniz’de yerleşimin bulunmadığı Leyla adasına dört gün önce asker çıkaran Fas’a çekilme çağrısında bulunuldu.

              

Açıklamada, Fas’ın 1968 yılından bu yana İspanya’ya ait olan ‘Leyla’ adacığını işgal etmesinden büyük kaygı duyulduğu belirtildi ve Madrid yönetimiyle arasındaki soruna hemen diplomatik bir çözüm bulması istendi.

 

9- İngiltere’nin başkenti Londra’da sona eren Iraklı rejim muhaliflerinin toplantısında ABD’ye “Saddam Hüseyin’i yeniden harap etmeden ve sivillere zarar vermeden devirmeye çalışması” çağrısında bulunuldu. Ayrıca yapılacak bu harekatta Türkiye’nin rolünün büyük olacağı kaydedildi.

              

Toplantının ilk gününde ağırlıklı olarak Türkiye ele alındı ve 3 konuda anlaşmaya varıldı: “Kürt devleti kurulamaz, Türkiye’nin desteği olmadan operasyon yapılamaz ve bölgenin en güçlü ülkesi Türkiye ekonomik açıdan bu harekattan etkilenmemeli.”

 

10- Hindistan'ın Cammu-Keşmir eyaletindeki bir dış mahalleye, dinci militanlar tarafından düzenlendiği belirtilen saldırıda, 24 kişinin öldüğü bildirildi.

              

15 TEMMUZ 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Kıbrıs Barış Harekatı’nın 28. yıl dönümü  dolayısıyla KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç başkanlığındaki heyeti Başbakanlık’ta kabul etti. Başbakan Ecevit kabulde yaptığı konuşmada, Barış Harekatı’ndan bu yana dünyadan gelen bütün engellemelere karşın Kıbrıslı Türklerin büyük başarı gösterdiklerini ve güçlükleri aştıklarını söyledi.  Öte yandan Başbakan Bülent Ecevit, CNN International televizyonuna  gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

 

2- Başbakan Bülent Ecevit bir genelge yayımlayarak, kabineye atanan yeni bakanların görev dağılımını belirledi. 

 

3- Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile Başbakanlık’ta bir araya geldi.

 

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, Irak’a yönelik muhtemel bir operasyonda Türkiye’nin yeniden büyük bir devlet gibi hareket etmesi gerektiğini söyledi.

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin AR-GE binasında düzenlediği basın toplantısında, son siyasi gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu değerlendirdiklerini bildirdi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, siyasi krizin ortaya çıkmasında ANAP'ın hiçbir rolü olmadığını söyledi.

 

 7- Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel, Başbakanlık’ta gazetecilere  AB üyeliği ve dış politikaya bakışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.  Bakan Gürel, Türk dış politikasının devlet politikası olduğunu, kişilere göre değişmeyeceğini söyledi.

              

8- Anayasa Mahkemesi, Askeri Ceza Kanunu'nun, askeri cezaevinden kaçan tutuklulara 6 aya kadar hapis cezası öngören düzenlemesinin, Şartla Salıverilme, Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'nın kapsamı dışında bırakılmasını Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

              

9- Maliye Bakanı Sümer Oral, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ve beraberindekileri makamında kabul ederek bir süre görüştü.

              

Bakan Oral görüşme sonrası yaptığı açıklamada, bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu çizginin ekonomik hedeflere uygun olduğunu, IMF heyeti ile 2002 bütçe gerçekleşmeleri üzerinde durduklarını belirterek “Siyasi belirsizliğin çok uzun sürmemesi durumunda, bunun bütçeye etkisi asgari düzeyde olacaktır. Faiz dışı bütçe hedefinde bir değişikliğe neden olmayacaktır” dedi.

                

10- Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre alanında mesleki teknik eğitim almamış kişileri çalıştıran işyerlerine ceza verilecek.

 

 11- Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu  kapsamında oluşturulan Yüksek İdari Kurul'un ilk toplantısı, Başbakanlık Müsteşar Vekili Füsun Koroğlu başkanlığında yapıldı.

                

12- DSP İzmir Milletvelili Salih Dayıoğlu, Uşak Milletvekili Mehmet Yaşar Ünal Bartın Milletvekili Cafer Tufan Yazıcıoğlu, Mersin Milletvekili Edip Özgenç, Balıkesir Milletvekili Numan Gültekin, Adana Milletvekili İsmet Vursavuş ve İzmir Milletvekili Kemal Vatan partilerinden istifa etti. Son  istifalarla DSP’nin milletvekili sayısı 75 oldu.   

 

13- AKP Kurucular Kurulu üyesi Mehmet Gazioğlu, partisinden istifa etti.

              

 14- Türkiye’de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen 3. gözden geçirme çalışmaları çerçevesinde Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Safa Ocak’la görüştü.  Öte yandan IMF Avrupa Bölgesi İcra Direktörü Willy Kiekens, heyetin çalışmalarına katılmak üzere Türkiye’ye geldi.

15- Uluslararası Af Örgütü hazırladığı bir raporda, 19-21 Temmuz 2001 tarihleri arasında Cenova kentinde yapılan G-8 zirvesinde göstericilerle polis arasında çıkan olaylar nedeniyle İtalya'yı suçlayarak ''Avrupa'da görülmemiş insan hakları ihlali yapıldı'' ifadesine yer verdi.

16- Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi ile AB Dönem Başkanı Danimarka’nın Başbakanı Fogh Rasmussen, Japonya’nın başkenti Tokyo’da bu yıl 11’incisi düzenlenen yıllık zirvede, sera etkisi yaratan gazların azaltılması ve az gelişmiş ülkelere yardım sağlanması konularında anlaştılar. Koizumi yaptığı açıklamada, toplantıda küresel ısınma, uluslararası ticaret, Ortadoğu ve Afganistan’da barış süreci konularının ele alındığını söyledi.   Zirvenin ardından yayımlanan ortak bildiride, sera etkisi yaratan gazların azaltılmasına yönelik Kyoto Anlaşması’nı diğer ülkelerin de onaylaması çağrısında bulunuldu.

 

17- Yugoslavya Devlet Başkanı Voyislav Koştunitsa, Hırvatistan Devlet Başkanı Stipe Mesiç ve Bosna Üçlü Başkanlık Konseyi üyeleri bölgede barış ve güvenin yeniden inşası ile üç ülke arasında ticaretin geliştirilmesi konularını görüşmek üzere Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna'da bir  araya geldiler.

 

 

 16 TEMMUZ 2002

 

 1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ile Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel bir araya geldiler.

              

Toplantı sonunda yapılan yazılı açıklamada “Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında kaolisyonu oluşturan partilerin genel başkanları bir araya gelerek bir değerlendirme yapmışlardır. Değerlendirmelerinin sonunda genel başkanlar, 3 Kasım 2002 tarihinde erken genel seçim yapılması konusunda görüş birliğine varmışlar ve bu konuyu partilerinin yetkili kurullarına götürmeyi kararlaştırmışlardır” denildi.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Paul Wolfowitz’i kabul etti.

              

Wolfowitz, Başbakan Ecevit’e Türkiye’den müttefik ülke olarak Irak’a yapılacak operasyona destek beklediklerini, hükümetin duyarlılığını dikkate alacaklarını, ancak kararlarını değiştirmeyeceklerini iletti.

              

Başbakan Ecevit ise Türkiye için “Irak’ın parçalanması, siyasal birliğin bozulması, kuzeyde bir Kürt devleti kurulması ya da Türkmenlerin zarar görmesinin” kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

3- Başbakan Bülent Ecevit, DSPli 9 muhalif milletvekili ile bir araya geldi. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Tekirdağ Milletvekili Bayram Fırat Dayanıklı “Genel Başkanımızı olağanüstü kurultay için ikna edemedik. Birkaç gün içinde teşkilatlarla görüşeceğini ve konuyu değerlendireceğini aktardı. Bu koşullarda görev, DSP’nin özverili, gönüllü üyelerine düşmektedir. Onları başta kurultay delegeleri olmak üzere göreve çağırıyorum” dedi. 

 

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı açıklamada, TBMM’de seçim kararı alınmasının ardından AB ile ilgili yasaların çıkarılması için çalışılması gerektiğini söyledi. AB düzenlemeleri için koşulsuz destek verdiklerini, daha önce iktidardan bu yönde öneri gelmediği için tartışma olanağı bulamadıklarını belirten Çiller, temmuz ayı içerisinde yasaların çıkarılması gerektiğini söyledi.

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısında, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni bünyesine alan AB’nin Türkiye’yi dışlamasının söz konusu olmayacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Kopenhag kriterlerinin çıkarılması durumunda Türkiye’ye tam üyelik müzakereleri için tarih verilmesinden umutlu olduğunu da sözlerine ekledi.

              

Toplantıda ayrıca, ölüm cezası, Kürtçe dil eğitimi ve televizyon yayını konularını da içeren AB ile ilgili 20’ye yakın yasanın TBMM’den seçimden önce geçirilmesi için girişim başlatılması benimsendi. Daha önce anayasa değişiklikleri konusunda çalışılarak uzlaşma sağlanmasında katkıda bulunan Devlet Bakanı Nejat Arseven’in bu konuda görevlendirilmesi kabul edildi.

 

6- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan yaptığı açıklamada, TBMM’nin seçim kararını eylül ayında alması durumunda, seçimin 3 Kasım 2002 tarihine yetişmeyeceğini ve “Hiçbir kurumun böylesi keyfi hareket edemeyeceğini” söyledi.

 

7- IMF Avrupa Bölgesi İcra Direktörü Willy Kiekens ile IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile bir araya geldi.  Bakan Derviş toplantı sonrası yaptığı açıklamada, durum değerlendirmesi yaptıklarını söyledi. Herkesin 4-5 aylık dönemdeki gelişmeleri merak ettiğini belirten Bakan Derviş “Şu anda seçenekler üzerinde duruluyor. Fakat bütün seçeneklerde programa devam edileceği konusunda kendilerine kesin söz verdik” dedi.

 

8- SP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılacak erken seçimden önce Siyasi Partiler Yasası ve Seçim yasalarının değiştirilmesini zorunlu gördüklerini söyledi.   

              

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç yaptığı açıklamada, AB’ye uyum yasaları kapsamına Basın Yasası ile radyo ve televizyonlarla ilgili değişiklik yasasının alınmasının bir zorunluluk olduğunu söyledi.

 

10- Emek Platformu Başkanlar Kurulu, siyasi ve ekonomik gelişmeleri değerlendirmek ve ortak eylem planını belirlemek amacıyla Yalova’da toplandı. Toplantıya DİSK, Hak-İş, Türk-İş, KESK, TMMOB, TÜRMOB, Türk Tabipler Birliği genel başkanları ve yöneticileri katıldı.

              

Platform Dönem Başkanı ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi toplantı öncesi yaptığı açıklamada, ekonomik sorunların devam ettiğini ve krizin açtığı sosyal yaraların giderek boyutlandığını belirterek “TBMM’yi zaman geçirmeden göreve çağırıyoruz” dedi.

 

11- Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nde 18 Ekim 1982 tarihinde başlayan ve Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren ana Dev-Yol davasında, 20 kişi idama mahkum edildi. Ölüm cezalarını müebbet hapse çeviren mahkeme, sanıkların gözaltı ve tutuklulukta geçen sürelerini dikkate alarak tutuklanmamaları kararını verdi. Ayrıca, mahkemenin, suç tarihinde 18 yaşından küçük olan 2 kişinin 16 yıl 8 ay hapsine karar verdiği bildirildi.

 

12- Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen göçükte, toprak altında kalan 4 kişi yaralı olarak kurtarıldı.

 

13- DSP’den Edirne Milletvekili Mustafa İlimen, Kars Milletvekili Çetin Bilgir, Ordu Milletvekili İhsan Çabuk, Kocaeli Milletvekili Halil Çalık, Bolu Milletvekili Mustafa Karslıoğlu  ve İstanbul Milletvekili Erol Al istifa ettiler. Buna göre hükümetin TBMM’deki toplam sandalye sayısı güvenoyu rakamı olan 276’nın altına düştü. DSP’nin milletvekili sayısı 69’a inerken, bugüne dek istifa edenlerin sayısı da 59’a yükseldi.            

 

14- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen ‘Türk-İspanyol İş Forumu’na İspanya Ticaret Odaları Başkanı Jose Manuel Fernandez Norniella da katıldı.

              

Norniella, Türkiye’nin üyeliğinin Avrupa için de çok önemli olduğunu, İspanya ticaret odalarının bu üyeliğe tam destek verdiğini ve bu desteği sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.

              

Hisarcıklıoğlu ise İspanya iş dünyasından Türkiye’nin, AB ile üyelik müzakerelerinin başlatılması konusunda destek beklediklerini söyledi.

              

Toplantıya katılan AB Genel Sekreteri Volkan Bozkır da Kopenhag siyasi kriterleri arasında yer almamasına karşın Kıbrıs konusunun çok önemli bir faktör olduğunu belirtti.

 

15- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ABD’nin New York kentinde düzenlenen ‘Ortadoğu’ konulu bir konferansa katıldı.

              

İvanov, toplantı öncesi yaptığı konuşmada, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın geleceği konusunun gündemlerinde olmadığını ve Arafat’ın kaderini sadece Filistin halkının belirleyebileceğini söyledi. 

 

16- Fas ile İspanya’nın dışişleri bakanlarının iki ülke arasında 11 temmuzdan bu yana krize yol açan ‘Leyla’ adacığıyla ilgili olarak diplomatik yoldan anlaşma yoluna gidecekleri bildirildi.

 

17- İsrail’in başkenti Kudüs’te, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinde bir otobüse açılan ateş sonucu 7 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

18- Güney Amerika ülkelerinden Paraguay’da serbest piyasa ekonomisi politikalarına yönelik çıkan isyanda iki kişinin öldüğü, 50’ye yakın kişinin yaralandığı bildirildi.  Ayrıca Devlet Başkanı Luis Gonzales Macchi’nin bölgede olağanüstü hal ilan ettiği açıklandı.

 

 17 TEMMUZ 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, STV  televizyonunda  yayınlanan  ‘Haber Kritik’ adlı programda son siyasi gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.  Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ın hem bakanlıklarının sorunlarıyla ilgili bilgi verdiklerini  hem de bazı konular hakkında önerilerde bulunduklarını bildirdi.

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, atv televizyonu ana haber bülteninde soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, “Seçim kararı alan bir Meclis, AB yasalarını görüşür mü?” sorusuna verdiği yanıtta, MHP dışındaki bütün partilerin AB yasaları konusunda kamuoyuna taahhütte bulunduklarını ve 10 kadar kanunda değişiklik öngören bir paket hazırladıklarını söyledi.

 

4- Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel, ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Paul Wolfowitz ve beraberindeki heyeti Dışişleri Bakanlığı'nda kabul etti.

              

Görüşmeye, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki İlkin, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, Ortadoğu Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mark Grossman ile NATO Kuvvetleri ve ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Joseph Ralston katıldı.

              

Wolfowitz, Türkiye’den ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, Irak’ta amaçlarının “Demokratik bir yönetim” olduğunu belirterek “ABD’ye düşman, terorizmi destekleyen ve kitle imha silahları üretmeye devam eden Saddam rejimi, birlikte olamayacağımız bir tehlike” dedi. 

 

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan  ve Necmettin Erbakan’ın 3 Kasım’da yapılması beklenen erken seçime katılamayacağına karar verdi. YSK Başkanı Tufan Algan, Erdoğan’ın memnu haklarını geri almadan 3 Kasım’daki olası seçimlere katılamayacağını bildirdi. 

              

Ayrıca, YSK Başkanı Algan düzenlediği basın toplantısında, hükümet ortaklarınca erken seçim için uzlaşılan 3 Kasım tarihinin  Eylül ayında alınacak bir kararla yetişmemesinin nedenlerini değerlendirdi.  Kendilerine en az 3.5 ay süre verilmesini isteyen Algan seçmen kütüklerinin yenilenmesi gerektiğini söyledi.

 

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’la Genel Merkez’de bir araya geldi.  Bakan Derviş, siyasetteki konumu hakkında bilgi verdi ve yeni oluşum hareketini desteklediğini söyledi.

 

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk bakanlığında düzenlediği basın toplantısında,  Ceza Muhakemeleri Usulu Kanunu  (CMUK) ile 5 yasada daha değişiklik öngören tasarılar hakkında bilgi verdi.  Bakan Türk,  tasarıların adalet sistemini hızlandıracağını ve hukuk sisteminin bir eksiğinin tamamlanacağını söyledi.

 

8- AKP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Kemalettin Göktaş, AKP Kurucular Kurulu üyesi Mehmet Gazioğlu’nun  AKP Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirileri nedeniyle partiden ihraç edildiğini bildirdi.

 

9- İstanbul DGM, yaklaşık 2 yıl önce F tipi cezaevlerine karşı yürütülen ölüm orucu eylemlerine ilişkin haberlere getirdiği yayın yasağını kaldırdı.

 

10- DSP’den İzmir Milletvekilleri Burhan Bıçakçıoğlu ile Rahmi Sezgin ve Muş Milletvekili Zeki Eker istifa ettiler.

 

11- Türk-İspanya  İş Forumu için İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son siyasi gelişmelere ilişkin görüşlerini açıkladı. “Siyasette dengelerin yerine oturması en büyük arzumuz” diyen Hisarcıklıoğlu, her geçen günün kayıp olduğunu, başta Siyasi Partiler Yasası ve Seçim yasaları olmak üzere Meclis’te bekleyen vergi reform tasarısının ve AB’ye uyum yasalarının hızlı bir şekilde onaylanması gerektiğini söyledi.

 

12- Dünya Bankası’nın kalkınmakta olan ülkelerde özel sektörü teşvik eden yan kuruluşu Uluslararası Finans Kurumu  (IFC), Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile 85 milyon dalarlık finansman anlaşması imzaladı.  

 

13- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak devriminin 34. yıl dönümü nedeniyle radyo ve televizyondan yayımlanan  açıklamasında, ABD ve müttefiklerine seslenerek   hükümetini deviremeyeceklerini söyledi.

 

İspanya’nın düzenlediği operasyonla Perejil’deki adasından  Fas askerlerini   tahliye ettiği bildirildi.   

      

 

 18 TEMMUZ 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer gazeteci Metin Toker’in ölümü nedeniyle  yayımladığı mesajda “Metin Toker, Türk basınının usta kalemlerinden biri olarak yazıları ve yaşadıklarıyla, siyasal yaşamımızda kendisine önemli bir yer edinmiştir” dedi.

              

Ayrıca Başbakan Bülent Ecevit, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz da birer mesaj yayımladılar.

 

 2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu Çankaya Köşkü’nde bir araya gelerek, olası Irak operasyonunu değerlendirdiler.

              

Zirvede, Türkiye’nin seçim atmosferine girmesine karşın Irak konusunu dikkatle izlemeye devam etmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, olası bir ırak operasyonunda Türkiye’nin istemlerinin bir raporla ABD yönetimine sunulması benimsendi.

 

TBMM Başkanı Ömer izgi, DYP ve AKP milletvekillerinin başvurusu üzerine “3  Kasım için seçim kararı ve seçim yasalarında değişiklik” gündemleriyle pazartesi günü Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırdı.

 

4- Başbakan Bülent Ecevit, 3. gözden geçirme çalışmaları çerçevesinde Türkiye’de bulunan  IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ve Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk'i kabul etti.

              

Başbakan Ecevit ayrıca, İngiliz televizyonu BBC’ye verdiği demeçte, gündemdeki konuları değerlendirdi.

                

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Genel İdare Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, erken seçimle ilgili olarak tam destek kararı alındığını söyledi.

 

6- Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel AB’nin Ankara büyükelçileriyle  bir araya geldi.

              

Bakan Gürel, Türkiye’nin AB yolundaki yürüyüşünün geri dönülemez bir nitelik taşıdığını belirterek, uyum reformlarının en kısa zamanda çıkarılacağını söyledi.

 

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Gebze Genç Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ömer Faruk Başaran ve beraberindekileri kabul etti. Baykal, siyaseti, dar kalıplara oturtmak isteyenlere karşı siyaseti toplumsallaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

 

SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin erken seçim sürecinde AB’ye uyum  düzenlemeleri ve erken seçim tarihine ilişkin gelişmelerin değerlendirildiği olağanüstü toplantısında, sayısal çoğunluğu 276’nın altına inen hükümetin düşürülmesi için gensoru önergesi vereceklerini söyledi.

 

9- ÖSS ve YDS sınavlarının sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre, sınavı geçerli sayılan 1 milyon 498 bin 351 adaydan 1 milyon 34 bin 750’si 105 ve üzerinde puan alarak başarılı oldu.

 

10-  Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Metin Toker yaşamını yitirdi.

 

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Mark Grossman, Belçika’nın başkenti  Brüksel’de AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile görüştü. Grossman görüşmede, Türkiye’nin üyeliğinin AB için çok önemli olacağını ve ABD’nin Kopenhag kriterlerini yerine getiren Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanmasını desteklediklerini söyledi.

 

IMF’nin Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson ABD’nin başkenti Washington’da  düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de uygulanan ekonomik programın geleceğine ilişkin değerlendirmelerin sona ermesinin ardından yapılacağını söyledi.

 

Uluslararası Af Örgütü’nun (UAÖ) hazırladığı “Kırılmış Bedenler, Parçalanmış  Ruhlar” başlıklı “kadınlara yönelik işkence ve kötü muamele” adlı raporda, kadınlara yönelik şiddetin cezasız kalmasının işlenen suçları artırdığı belirtilerek kayıtsızlığın, şiddeti toplumların gözünde meşrulaştırdığı kaydedildi.

 

14- Leyla (Perejil) adacığına İspanya'nın asker çıkararak Fas askerlerini tahliye etmesinin ardından, Fas'ın BM nezdindeki Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Bennuna, BM  Güvenlik Konseyi'ne bir mektup gönderdi.  Bennuna mektupta ''İspanyol ordusunun Leyla adasına saldırısı Cebelitarık boğazının bulunduğu çok hassas bölgede güvenlik ve barış için tehlikeli ve yersizdir” dedi.

              

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher da başkent Washington’da yaptığı açıklamada ''Krize diplomatik çözüm bulmak amacıyla taraflarla temas halindeyiz, her ikisi de dostumuz olan taraflara barışçı bir çözüm bulmaları için yardım etmeye çalışıyoruz'' dedi.

 

15-  Kuveyt Savunma Bakanı el-Hamad el-Sabah yaptığı açıklamada, Irak’a  düzenlenecek olası bir askeri müdahaleyi BM şemsiyesi altında olması halinde destekleyeceklerini belirterek “ABD’nin tek başına yapacağı bir saldırıya kesinlikle karşıyız. Kuveyt bir sıçrama tahtası olmayacaktır” dedi.

 

16- İsviçre’nin dün BM’ye üyelik için resmen başvurduğu bildirildi.

              

17- Hindistan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini A.P.J. Abdülkelam’ın kazandığı açıklandı.

 

Keşmir’in Hindistan’ın denetimindeki bölümünde meydana gelen şiddet  olaylarında 22 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

 

 19 TEMMUZ 2002

              

1- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen basını bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Irak konusunda yaptığı son değerlendirmeler hakkında bilgi verdi.

              

İldem, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Türkiye’nin ABD’ye Irak operasyonu konusunda olur vermediğini bildirdi. İldem ayrıca, Cumhurbaşkanı Sezer’in, erken seçimin Türkiye’nin önünü açacak fırsatı yaratabileceğini belirterek, Siyasi Partiler ve Seçim yasalarının demokratikleştirilmesini istediğini söyledi.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit NTV televizyonunun sorularını yanıtladı. 16 Temmuz’da düzenlenen liderler zirvesinde kararlaştırılan 3 Kasım erken genel seçim kararının içine sindiremediğini ve hükümet ortaklarının Türkiye’ye zarar vereceklerini söyledi.

              

Başbakan Ecevit, ABD’nin olası bir Irak operasyonu ve Türkiye’nin tutumuna ilişkin sorularını da yanıtladı. ABD’nin Irak için kararlı olduğunu belirten Başbakan Ecevit “Biz gerek Irak’ın geneli gerekse Musul-Kerkük konularında çok duyarlıyız. İlk harekat sonrası adı konmasa da fiili bir devlet adım adım kuruldu. Eğer yeni bir harekat olursa o düzenlemenin daha somut hale gelmesini kesinlikle istemiyoruz” dedi. 

 

3- Başbakan Bülent Ecevit, Barış Harekatı’nın 28. yıl dönümü dolayısıyla KKTC’nin barış ve özgürlük bayramını kutlamak için KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Derviş Eroğlu’na birer mektup gönderdi.

              

Başbakan Ecevit mektupta “Türkiye, Kıbrıs halkının kendi topraklarında özgür ve egemen eşit bir millet olarak var olma ve Ada’da sağlam temellere dayalı yeni bir ortaklık kurma kararlılığını her zaman inançla desteklemeye devam edecektir” dedi.

 

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan yaptığı açıklamada, yapılacak bir erken genel seçimin maliyetinin 40-45 trilyon lira dolayında olacağını belirterek “Seçimin 3 Kasım’da yapılmasında hiçbir sıkıntımız yoktur” dedi.

 

5- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile bir araya geldi. Bakan Keçeciler, geçici kadrodan daimi kadroya geçirilecek işçi sayısının 36 bin olarak belirlediklerini, TEKEL’de ise atıl istihdamda bulunan 1896 kişinin işten çıkarıldığını söyledi.

              

Bakan Derviş ise seçim için gerekli olan 120 trilyon liralık ödeneğin, ekonomik programı sarsmayacağını söyledi. 

 

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İzmir Adliye Sarayı’nda yaptığı incelemeler sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Sosyal demokrat eksende bulunmasına karşın yeni oluşum hareketinin ideolojik boyutunun bulunmadığını belirten Bakan Türk, bunun en önemli göstergesinin de türban konusunda yaşandığını söyledi. Bakan Türk, DSP’den ayrılan ve kapılarının türbanlılara da açık olduğu yönünde  açıklamalar yapan yeni oluşumcuları “siyasi oportünizm” yapmakla suçladı. 

 

7- Türkiye, Türk diplomatlara yönelik suikastları ‘17 Kasım’ terör örgütü tarafından gerçekleştirip gerçekleştirmediğinin ortaya çıkarılması istemiyle, Yunanistan Dışişleri Bakanlığına nota verdi.

8- SHP İl Başkanları toplantısı yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Genel Başkan Murat Karayalçın, seçimden 6 ay önce kurultay yapmadıkları için seçime katılamama tehlikesi içinde olduklarını belirterek “Kuruluşumuzdan 1 gün sonra bile kurultayımızı yapsaydık bile seçime katılamıyorduk. 6 ay koşulu normal tarihte seçim yapılırsa uygundur. Ama hiç beklemediğimiz anda iç çatışmalar nedeniyle erken seçime gidiliyorsa, bu koşulun aranması anlamsızdır” dedi. 

 

9- Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden’in öncülüğünde Cumhuriyetçi Demokrasi Partisi (CDP) kuruldu.

 

 10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından düzenlenen ‘Bankacılık Sektörünün Yeniden Yapılandırılması Programı’nın tartışıldığı toplantının açılışında konuşan Başkan Engin Akçakoca, bankacılık sektörünün başarısının gerçek karlılıkla doğru orantılı olacağını belirterek, bankaların öz kaynaklarının güçlendirilmesi gerektiğini ve bunun için birleşmelerin öneminin arttığını söyledi. 

 

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ve Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk ile görüştü.

              

Hisarcıklıoğlu daha sonra yaptığı açıklamada “Biz büyüme yok derken, IMF Türkiye’nin yüzde 5’lik büyüme trendine girdiğini belirtti” dedi.

 

12- Sivil toplum örgütleri ve sendika genel başkanları, ABD’nin Irak’a düzenlemeyi planladığı operasyonun yine masum insanların hayatına mal olacağını, yapılacak müdahalenin Türkiye’nin yararına olmayacağını bildirdiler.

 

13- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Pat Cox, Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi durumu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

 

14- Yunanistan’da dün yakalanan ’17 Kasım’ terör örgütüne mensup Vasilios Ceorcatos’un, 16 Haziran 1991 tarihinde başkent Atina’da Türkiye’nin Atina Büyükelçiliğine yapılan bombalı saldırıda yer aldığını itiraf ettiği bildirildi.

 

 20 TEMMUZ 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Kıbrıs Barış Harekatı’nın 28. yıl dönümü nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a gönderdiği kutlama mesajında, 20 Temmuz gününün Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlığını ve özgürlüğünü koruma kararlılığının bir göstergesi olduğunu belirterek, Ada’da başlatılan görüşmelerin adil ve kalıcı çözüme varılmasına yardımcı olacağına inandığını belirtti.  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ise mesajında, Türkiye’nin AB üyeliğinin Kıbrıs Türklerine de yeni açılımlar sağlayacağını, ancak Kıbrıs Türklerinin varlığını ve geleceğini tehlikeye atacak hiçbir çözümü de kabul etmeyeceklerini bildirdi. 

 

2- DSP Parti Meclisi, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplandı.

              

Başbakan Bülent Ecevit toplantının ardından yaptığı açıklamada, önce Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıldönümünü kutladı. Türkiye var oldukça KKTC’nin de var olacağını belirten Başbakan Ecevit  “KKTC Türkiye’nin vatan toprağı. Bundan herhangi bir ödün vermemiz söz konusu değil” dedi. Başbakan Ecevit ayrıca, DSP olarak seçimin gelecek yıl içinde “hatta en iyisi” 2004 yılının Nisan ayında yapılmasını tercih ettiklerini söyledi.

              

Öte yandan DSP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, ülke çok kritik bir süreçten geçerken hükümetin yıkılması için iç ve dış güç odaklarının çeşitli senaryolar üretmeye çalıştığı belirtildi.  

 

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Başbakan Bülent Ecevit’in seçim tarihinin ileriye atılması yönündeki görüşleri üzerine yaptığı yazılı açıklamada, erken seçim konusunda “okun yaydan çıktığını” belirterek “Türkiye’nin artık kaybedecek vakti kalmamıştır” dedi.  

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, 16 Temmuz’daki liderler zirvesinde 3 Kasım’da erken seçim yapılmasının prensip olarak kabul edildiğini belirterek “Seçim tarihi bellidir. Süreç başlamıştır. Bundan geri dönüş olmaması gerekir” dedi. 

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından yaptığı açıklamada, önce AB yasalarının çıkarılması, sonra seçim kararı alınmasından yana olduklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, 10 Ağustos’a kadar seçim kararı alınmasının, 3 Kasım’da yapılacak seçimi olumsuz etkilemeyeceğini belirterek, bunu Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan’ın da doğruladığını bildirdi. 

 

6- Devlet Bakanı Faruk Bal Konya’nın Hadim ilçesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.  Bakan Bal “MHP, Ulusal Program’da ne varsa aynen yerine getirmiştir, bu konuda haksız yere bombardımana tutulmaktadır” dedi.

 

7- Devlet Bakanı Mehmet Kocabatmaz, partisine ve bakanlığına ilişkin çalışmalarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Bakan Kocabatmaz, birilerinin düğmeye basarak, AB yasaları için sabahlara kadar çalışan arkadaşlarını DSP’den kopardığını belirterek partilerine yeniden dönüşün gerçekleşeceğini söyledi. 

 

8- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu İstanbul’da Tekel Müzesi ve Kültür Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Tekel’in Türk sanayisinin ve ekonomisinin iftihar edilecek örnek kuruluşlarından olduğunu, özelleştirilmesine ilişkin hedeflerin değerlendirilmesinde, geçmişte yaptığı hizmetlerin mutlak surette dikkate alınacağını söyledi.

              

 9- Devlet Bakanı Reşat Doğru  “1. Reşadiye Kongre Etkinlikleri”ne katılmak üzere gittiği Konya’nın Reşadiye ilçesinde yaptığı konuşmada, seçimlere bugünkü hükümetle gidilmesinin en doğru siyasi karar olacağını söyledi.   

 

10- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin partisinin Kırklareli’nin Pınarhisar İlçe Teşkilatı’nda yaptığı konuşmada, DSP’lilerden karamsarlığa düşmemelerini isteyerek “İstifa edenler geri döneceklerdir” dedi. 

 

11- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın partisinin Bursa İl Başkanlığı’nın açılışında yaptığı açıklamada, Siyasi Partiler Yasası ile Seçim yasalarında değişikliğe gidilmeden yapılacak seçimin bir işe yaramayacağını belirtti. 

 

12- SP Genel Başkanı Recai Kutan  partisinin 1. kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmada, siyasi yasakların devam ettiği bir ortamda yapılacak seçimin ülkenin sorunlarını çözemeyeceğini belirterek serbest siyaseti mümkün kılacak değişikliklerin yapılması gerektiğini söyledi. 

 

13- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine bağlı Ereğli beldesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümet ortağı parti liderlerinin 4 gün sonrasını bile göremediklerini belirterek “Bu hükümetin, bu ülkeye bir aylık zararı 10 katrilyon liradır. Bunu güne böldüğümüzde 330 trilyon eder. Bir seçimin maliyeti 35 trilyon olduğuna göre, bunlar her gün Türkiye’ye 10 seçim yaptırıyorlar” dedi. 

 

14- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Şeker-İş Sendikası’nın 17. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, uygulanan ekonomik politikalar nedeniyle işsizliğin had safhaya ulaştığını söyledi. Meral “TBMM’nin olağanüstü toplantısında iş güvencesi yasa tasarısının öncelikli olarak çıkarılmasını bekliyoruz” dedi. 

 

15- Ankara Barosu Başkanı Sadık Erdoğan, Ankara Barosu ile Yeditepe Üniversitesi’nce İstanbul’da düzenlenen “AB, Kıbrıs, Türkiye ve Kopenhag Kriterleri” konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Ermeni, Ege, Kuzey Irak ve Kıbrıs sorunlarıyla kuşatıldığını belirtti. 

 

16- Balkan Gençler Yüzme ve Atlama Şampiyonası İstanbul’da başladı.    

 

17- Yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişi öldü, 66 kişi de yaralandı.

 

18- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcısı Renzo Imbeni, Kıbrıs, Kürt sorunu, idam cezası, tam demokrasiye geçiş ve erken seçim konularında Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.   

 

19- Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 28. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde KKTC’nin başkenti Lefkoşa’ya gitti. Başbakan Yardımcısı Gürel burada düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Kıbrıs Türkü’nün 20 Temmuz 1974 öncesi karanlık günlere dönmesine asla izin vermeyeceğini söyledi. 

 

20- BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaptığı açıklamada, İsrail’in Filistin halkının evlerini yıkarak, intihar eylemcilerinin ailelerini, akrabalarını sınır dışı ederek toplu cezalandırmaya gidemeyeceğini söyledi. 

 

21- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi.

              

Görüşmede Putin, iyi hazırlanmış Ortadoğu konusundaki uluslararası bir konferansın, İsrail ile Filistin arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılması için en iyi çözüm olduğunu belirtti.

 

 21 TEMMUZ 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1 televizyonunda yayınlanan ‘Pazar Panorama’ adlı programa katıldı. Başbakan Ecevit, partisinde parçalanmaya ve erken seçim sürecine neden olan son bir aylık gelişmelerin “Türkiye için içeriden ve dışarıdan oynanan bir oyun” olduğunu söyledi.

              

Başbakan Ecevit, AKP ve HADEP’in oylarının yükseldiği iddiasının doğru çıkması durumunda ‘rejimin de ötesinde sorunlar çıkacağını’ belirterek “28 Şubat’ın olmaması için yapılması gerekenler var. Demokratik rejim içinde önlem almak istiyoruz. Bu bizim DSP olarak varlık nedenimizdir” dedi. 

              

Başbakan Ecevit ayrıca Kıbrıs konusunda da açıklamalarda bulundu. 

 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Konya’nın Beyşehir ilçesinde düzenlenen 8. Anadolu Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, AB tartışmaları sırasında bazı çevrelerin çeşitli taktiklerle partisini zayıf düşürmeye çalıştığını söyledi.

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AKP Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu’nun soru önergesini yanıtladı.

              

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, üniversitelerde yoğunlaşan başörtüsü ile ilgili sorunların, kimi noktalarda ayrımcılık boyutuna varmış olmasının tasvip edilmesi mümkün olmayan yanlış bir uygulama olduğunu söyledi.

 

4- Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, Hizmet-İş Sendikası’nın Çorum olağan toplantısında yaptığı konuşmada, seçimlerin “demokrasinin olmazsa olmazı” olduğunu belirterek, belirsizlik ortamından kurtulabilmek için seçimlere gidilmesi gerektiğini söyledi.

 

5- Sudan’da, 19 yıldır süren iç savaşın ardından hükümetle, ülkenin güney bölgesinde bağımsızlık için mücadele eden gerillaların bir barış planı üzerinde anlaştıkları bildirildi.

              

Kenya’da imzalanan anlaşma, güneyin 6 yıl boyunca özerk olarak yönetilmesi ve ardından halkoylamasına gidilmesini, ayrıca bu dönem içinde güneyde İslam kurallarının uygulanmamasını öngörüyor.

 

6- Güney Kore’deki Yangyang Havaalanı  ile Kuzey Kore’deki Sondok Havaalanı  arasında ilk resmi havayolu bağlantısının kurulduğu bildirildi.

 

 22 TEMMUZ 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit DSP’li bakanlarla Başbakanlık’ta bir araya geldi.  Toplantı sonrası bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel, bundan sonra gerçekleşebilecek seçimin hazırlıkları için konuştuk. Gördük ki DSP her türlü olasılığa hazırdır, seçime de hazırdır” dedi.  

 

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümeti ve siyasi partileri eleştirdi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, parlamento aritmetiğindeki son değişiklikler ve komisyonlardaki dağılımın yeniden yapılacak olması nedeniyle uyum yasalarının çıkarılmasının uzun bir süreci gerektirdiğini kaydetti. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, AB yasalarının görüşülmesinin erken seçim kararının önüne çekilmesinin seçim kararını belirsiz bir atacağını belirterek “Seçimlerin 3 Kasım’da yapılmasını fiilen imkansız kılacak şartların ortaya çıkması halinde, MHP’nin ortak hükümete devam etme sorumluluğunu paylaşmayı sürdürme imkanının artık kalmayacağı açıktır” dedi.    

                

4- Yeni Türkiye Partisi (YTP)  İsmail Cem başkanlığında kuruldu. Cem partisinin ilk grup toplantısında yaptığı  konuşmada, Türkiye’yi yenileştirme iddiasıyla yola çıktıklarını, Türkiye’yi bilgi çağına ulaştırmak, geliştirmek ve güçlendirmek için parti kurduklarını belirterek “İnsanımıza hayatı zehir eden, iş yapmak isteyeni pişman eden, halkın ilerlemesini yavaşlatan engelleri koparıp atmak için yola çıkıyoruz. Çok şeye yeniden başlamamız, yeniden düşünmemiz lazım. Korkuları bir tarafa bırakmalıyız” dedi.   

              

 5- İzmir Milletvekili Rahmi Sezgin Yeni Türkiye Partisi’nden (YTP) ayrılarak yeniden DSP’ye geçti. DSP Kırklareli Milletvekili Nural Karagöz de partisinden ayrılarak YTP’ye geçti. 

 

6- Türkiye’de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, 15 günlük 3. gözden geçirme çalışmalarının tamamlamasının ardından Hazine Müsteşarlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda çalışmalarını değerlendiren Kahkonen, niyet mektubu üzerinde uzlaşmaya varıldığını açıkladı.

 

7- Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının oluşturduğu AB Genel İşler Konseyi, Türkiye’nin reformlarını sürdürmesi gerektiğini kaydetti.  AB Dönem Başkanı Danimarka’nın Dışişleri Bakanı Per Stig Möller de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin AB reformlarını sürdürerek AB istikametinden kopmamasını dilediklerini bildirdi.

 

8- Mısır Devrimi’nin 50. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere başkent Kahire’ye giden Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldi.

              

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Mahir görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada “İki lider öncelikle Ortadoğu’da kalıcı bir barışın sağlanması ve Filistin sorununun barış yoluyla çözümü konularını ele aldı. Görüşmede İsrail’in geri adım atmamasının sebepleri tartışıldı” dedi. 

 

9- Fas Dışişleri Bakanı Muhammet Benaissa ile İspanya Bakanı Ana Palacio’nun Fas’ın başkenti Rabat’ta yaptıkları görüşmenin ardından yapılan açıklamada “İki ülke dışişleri bakanlarının, Perejil/ Leyla adacığında 2002 yılı Temmuz ayından önceki duruma dönülmesi ve bu durumun sürdürülmesi konusunda anlaşmaya vardıkları kaydedildi.

 

 

23 TEMMUZ 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hatay’ın anavatana katılmasının 63. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Cumhuriyet’le birlikte iç ve dış politikada egemen olan “Yurtta Barış Dünyada Barış” anlayışının kararlılıkla, ödünsüz biçimde uygulanmasının Türkiye’nin dış itibarını artırdığını belirtti.

              

Erzurum Kongresi’nin 83. yıl dönümü nedeniyle de bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Sezer, Erzurum Kongresi’nde alınan kararların, kurulması düşünülen yeni Türk devleti için dayanak olduğunu bildirdi. 

 

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Meclis’in 29 Temmuz Pazartesi günü toplanması için çağrı yazısını parti gruplarına gönderdi. Başkan İzgi, MHP’nin başvuru metni doğrultusunda olağanüstü toplantı gündemini “erken genel seçimin 3 Kasım Pazar günü yapılması için karar almak” olarak bildirdi.  

 

3- Başbakan Bülent Ecevit DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile görüştü. Başbakan Ecevit görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, koalisyon ortakları MHP ve ANAP’ın başlangıçta erken seçimi doğru bulmadığını, ancak kısa bir süre sonra görüşlerini değiştirdiklerini söyledi. Başbakan Ecevit, hükümet ortağı Mesut Yılmaz’ı eleştirerek AB ile ilgili yasa çalışmalarının sorumluluğunun bir parti ya da bir lidere ait olamayacağını belirtti.  Öte yandan Başbakan Ecevit, Erzurum Kongresi’nin 83. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. 

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli bazı açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Kırşehir’de yaptığı konuşmada, 57. hükümetle 2004 yılına kadar ülkeyi yönetme olanağının oldukça daraldığını belirterek “Bu hükümet, artık icraat hükümeti değildir” dedi.       

              

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bahçeli, ülkeyi siyasi hükümet buhranı yaratmadan sağlıklı bir seçimle istikrara kavuşturmanın tek yolunun 57. hükümetle seçimlerin yapılması olduğunu belirtti. 

              

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca Hatay’ın anayurda katılmasının 63. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, DYP, SP, AKP, YTP genel başkanları ile ayrı ayrı  bir araya gelerek, AB yasalarını içeren yasa taslağını sundu.  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, makul olan her öneriyi destekleyeceklerini belirterek “Önce seçim kararı alınsın, sonra AB yasaları ve Seçim Yasası ile Siyasi Partiler Yasası çıkarılsın” dedi. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da idam dışındaki bütün düzenlemeleri desteklediklerini belirtti. SP Genel Başkanı Recai Kutan ise AB paketine Emek Platformu’nun istediği “İş Güvencesi Yasası’nın” eklenmesini istedi. YTP Genel Başkanı İsmail Cem de ”Önce seçim kararı alalım” yanıtını verdi.

 

6- Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü DHKP-C’nin lideri Dursun Karataş’ın Yunanistan’da bulunduğu duyumları üzerine Atina’ya nota verdi.

              

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu konuda Dışişleri Bakanlığı’ndan ve İnterpol’den bilgi sorduklarını, böyle bir olasılık söz konusu ise gerekli girişimlerde bulunacaklarını belirterek “Ancak şu anda teyit edilmiş bir durum yok” dedi.  

                

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısından önce yaptığı açıklamada, Meclis’in olağanüstü toplanması için pazartesi günü yapılan çağrıya katılacaklarını ve 3 Kasım’da seçim kararının yeni bir umut doğuracağını söyledi.

              

Erdoğan, partisinin ve HADEP’in rejime tehdit oluşturduğunu söyleyen Başbakan Bülent Ecevit’e tepki göstererek “Türkiye’de rejimin tek sorunu sayın Ecevit’tir” dedi.   

 

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de gazetecilere yaptığı açıklamada, erken seçim tartışmalarının yapılmasının anlamsız olduğunu belirterek, bir an önce seçime gidilmesinin gerektiğini söyledi. 

 

9- TKP Genel Başkanı Aydemir Güler İstanbul’da yaptığı açıklamada, seçimlerde sol partilerin ilkeli birliğini savunduklarını söyledi.

                

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Başbakan Bülent Ecevit’i Başbakanlık’ta ziyaret ederek, TBMM’nin olağanüstü toplantısında iş güvencesi yasa tasarısının çıkarılmasını istediler.

              

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bayram Meral,  ANAP tarafından hazırlanan AB uyum yasaları paketinde bu yasanın yer almadığını tespit ettiklerini ve bütün siyasi parti liderlerinden bu yasa tasarısının da AB uyum paketi içinde yer almasını istediklerini belirtti.  

 

11- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, BDDK tarafından düzenlenen “Banka Sermayelerinin Güçlendirilmesi” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, bankaların istenilen koşulları karşılamaması durumunda ortaya çıkacak sonuçların “sürpriz” olmayacağını belirtti.

                

12- Türkiye Barolar Birliği (TBB) sansürün kaldırılışının 94. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, basın özgürlüğünün olmadığı bir sistemde demokrasiden söz edilemeyeceğini belirtti.

 

13- Yozgat, Rize, Çorum, Tokat ve Kars’ta şiddetli yağış nedeniyle 11 kişi öldü. 

 

14- Yurtta meydana gelen trafik kazalarında  25 kişi öldü, 74 kişi de yaralandı. 

 

15- İsrail savaş uçaklarının Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında 9’u çocuk 15 kişinin öldüğü, 140 kişinin de yaralandığı bildirildi.    

              

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat yaptığı açıklamada “Bu insanın hayal bile edemeyeceği bir kıyım. Bütün dünyaya soruyorum, bu olanlar karşısında nasıl sessiz kalabiliyor ve bu kıyımları durdurmak için bir şey yapmıyorsunuz” dedi.

              

 

 24 TEMMUZ 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, basında sansürün kaldırılışının 94. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında “Demokrasinin en güçlü araçlarından biri olan basının, toplumun çıkarlarını koruyan ve özgürlüklerin gelişmesine katkıda bulunan bir güç olarak özgür ve yansız konumu her koşulda korunmalıdır” dedi.

              

Başbakan Bülent Ecevit de mesajında “Bir ülkedeki demokratik yapının, düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli göstergesi, basın özgürlüğüdür” dedi.  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da bir mesaj yayımladı. 

 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Lozan Barış Anlaşması’nın 79. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada “Lozan Anlaşması Türk ulusunun kesin  zaferinin, varlığının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerinin uluslararası düzeyde kabulü olmuştur” dedi.  

              

Başbakan Bülent Ecevit de yaptığı açıklamada, anlaşmanın Türk tarihinde bir dönüm noktası olduğunu belirterek “Anlaşma Türkiye’nin bağımsızlığını ve egemenliğini onaylayarak dünya devletleri arasında yer almamızı sağlamıştır” dedi. 

              

TBMM Başkanı Ömer İzgi de bir mesaj yayımladı.      

 

3- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Bakanlar Kurulu toplandı.  Toplantıda Çorum, Yozgat, Kayseri ve Rize’de meydan gelen sel felaketi görüşüldü. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yılmaz Karakoyunlu, bu bölgedeki vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere valiliklere para gönderildiğini söyledi.

 

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti. Çiller, Başbakan Yardımcısı Bahçeli’ye Siyasi Partiler ve Seçim yasaları hakkındaki görüşlerini açıkladı. 

              

Çiller ayrıca, TİSK Başkanı Refik Baydur’u kabul etti.

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, muhalefet ve iktidar parti  liderleri ile yaptığı görüşmelerinden sonra TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi.  Başbakan Yardımcısı Yılmaz, TBMM’nin olağanüstü toplantısından önce seçim kararı alınması halinde, AB uyum yasası teklifinin görüşülemeyeceği endişesi taşıdıklarını belirterek, bu yüzden önceliğin AB yasalarına verilmesini diğer partilere önerdiklerini söyledi.

 

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, TGRT televizyonun canlı yayın programına katılarak gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

7- Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel, CNBC-E televizyonunda katıldığı bir programda, Yunanistan'daki To Vima gazetesinde, terör örgütü DHKP-C'nin lideri Dursun Karataş'ın Atina'da bulunduğuna dair haberlerin yayımlanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

              

Başbakan Yardımcısı Gürel, Karataş'ın Atina'da bulunduğuna dair iddiaların doğru olması durumunda, Yunanistan’dan bu kişinin yakalanıp iade edilmesini isteyeceklerini söyledi.

              

 8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, basında sansürün kaldırılışının 94. yıl dönümü ve ‘Basın Özgürlüğü Günü’ dolayısıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne (TGC) gönderdiği mesajda, basın çalışanlarının ekonomik, sosyal haklarının güvence altına alınması ve güçlendirilmesi gerektiğini belirterek “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile imzaladığımız ortak protokolde, SSK sosyal güvenlik şemsiyesi altında hizmet veren basın mensuplarına, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerden yararlanma imkanı sağlandı” dedi.  

 

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün’ün Ankara Büyükelçisi Musa Braizat’i kabulünde gazetecilere yaptığı açıklamada, idamın kaldırılmasını tartışan iktidar ve muhalefet partilerinin düşünce ve ifade özgürlüğünü gündeme getirmemesini eleştirdi.   

 

10- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, CNN Türk televizyonunda yayınlanan “Editör” adlı programa katılarak, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

 

11- Mümtaz Soysal başkanlığında Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) kuruldu.

 

12- TÜBİTAK Bilim Kurulu’nca verilen “2002 yılı Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri” ile “TWAS Bilim Ödülü” sahiplerine verildi.

 

13- İstanbul Sanayi Odası Meclisi'nin (İSO) 500 büyük sanayi kuruluşu araştırmasının sonuçlarının değerlendirildiği temmuz ayı toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun yanı sıra Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) konseyi ve bazı oda başkanlarının da katılımıyla başladı.

              

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük açılışta yaptığı konuşmada, 2001 yılı araştırmasının, 34 yıllık 500 büyük çalışmasında Türk sanayii adına şimdiye kadarki en karanlık tabloyu ortaya koyduğunu söyledi.

              

14- TÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, son gelişmeler doğrultusunda Türkiye'nin erken seçime doğru gittiğinin kesinlik kazandığı belirtilerek ''Erken seçim tarihinin bir an önce saptanması, içinde bulunduğumuz siyasi belirsizliğin ekonomi üzerindeki yükünü hafifletecektir'' denildi.

 

15- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) ''Basın Özgürlüğü Ödülü'', ''Kurum'' bazında Cumhurbaşkanlığı'na, ''Kişi'' bazında ise Hürriyet Gazetesi yazarı Bekir Coşkun'a İstanbul’da düzenlenen törenle verildi.

              

TGC Başkanı Orhan Erinç törende yaptığı konuşmada “94 yıl önce ustalarımızın direnişiyle sansürün kaldırılmış olması, Türkiye’de bir daha sansür dönemi yaşanmadığı anlamına gelmiyor. Uzunca bir süredir sansür tanımının değiştiği ve sansürü yasalar aracığıyla hem daha tehlikeli hem de daha ağır biçimde yaşamakta olduğumuzun canlı tanıklarıyız” dedi.  

 

16- Şair, yazar Adnan Yücel Adana’da yaşamını yitirdi.

 

17- Rize, Yozgat, Çorum, Kayseri ve Tokat illerinde meydana gelen yağışlarda 22 kişi öldü.

18- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Almanya’nın Die Zeit gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun aralıkta Kopenhag’da yapılacak AB zirvesinden önce çözülebileceğini belirterek “Türkiye, siyasi bir ödül almak için Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak yeni bir teklif getirebilir. Türkiye ile üyelik müzakerelerine kısa sürede başlaması da mümkün ancak bunun için henüz önemli bazı şartlar mevcut değil. Türkiye’deki anayasa değişiklikleri yürürlüğe konulmalı” dedi.

 

19- Nepal’in başkenti Katmandu’da  meydana gelen sel ve toprak kayması sonucu 100 kişinin öldüğü, 49 kişinin ise kaybolduğu bildirildi.

 

 25 TEMMUZ 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ABD ve Fransa’dan alınan 6 CASA uçağı, 4 helikopter, 7 bot, 4 karakol gemisi ve 1 feribotun Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılması nedeniyle Gölcük Donanma Komutanlığı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin varlığını güçlendirmesi, çağdaş dünyanın saygın, güvenilir ve etkin üyesi olarak, gelişmelere ve oluşumlara yön veren bir ülke durumuna gelmesinin öncelikli araç olduğunu söyledi.

              

Törende konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da Türkiye’nin, denizlerdeki hak ve menfaatlerinin korunmasının, güçlü bir deniz kuvvetleri ile mümkün olabileceğini belirtti. Törene ayrıca TBMM Başkanı Ömer İzgi, Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel de katılarak birer konuşma yaptı.

 

2- AB uyum yasa teklifi, ANAP tarafından “Genel Seçimler 3 Kasım 2002’de yapılır” hükmü konularak TBMM Başkanlığı’na sunuldu. 

 

3- Başbakan Bülent Ecevit Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına katılmak üzere İstanbul’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, erken seçim kararı alındıktan sonra başka yasama çalışmalarına yeterince zaman ayrılamayabileceğini belirterek “Araya erken seçimlerin girmesi yüzünden AB ile ilgili çalışmalar da belki bir süre aksayacak” dedi. 

 

4- Bakanlar Kurulu, ekonomik sıkıntı çeken Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (KARDEMİR) kamu iktisadi teşebbüslerine olan borçlarının 10 yıla kadar ertelenmesine karar verdi. 

 

5- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Reuters Haber Ajansı’na verdiği demeçte, muhtemel 3 Kasım seçiminde sürpriz sonuçlar çıkacağını dile getirdi. Demirel, Başbakan Bülent Ecevit’in “AKP ve HADEP seçimde başarılı olursa rejim büyük sıkıntılarla karşılaşır” şeklindeki sözlerini ‘demokratik inanca aykırı’ buldu.

 

6- Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) temmuz ayı olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi.   Toplantıya, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve kuvvet komutanları katıldı.

              

MGK Genel Sekreterliği’nden toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu, dünyada ve bölgede meydana gelen, Türkiye’yi ilgilendiren dış politik gelişmelerin ele alındığı bildirildi. Bildiride, ABD’nin Irak rejimini değiştirmeye yönelik olası bir harekatının ülkeye ve bölgeye etkilerinin değerledirildiği de belirtildi.

 

7- Harp Akademileri Komutanlığı 2002 yılı mezuniyet töreni Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel’in katılımıyla İstanbul Harp Akademileri Komutanlığı’nda yapıldı.  

 

8- DYP Grup Başkan Vekili Ali Rıza Gönül TBMM’de düzenlediği basın toplantısında AB yasalarının ertelenmesinin tek sorumlusunun hükümet olduğunu söyledi.

 

9- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya AA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’nin mutlaka AB’ye girmesi gerektiğini, ancak bunun ulusal çıkarların gözardı edilmesi anlamına gelmeyeceğini bildirdi. Ölüm cezasının kaldırılması gerektiğini belirten Özkaya, anadilde yayın ve öğrenim konusunda Türkiye’nin birliğine ve bütünlüğüne zarar vermeyecek bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.  

 

10- Danıştay 7. Dairesi, araçlarda kullanılan LPG’den (otogaz) alınan yüzde 40 KDV oranını sosyal devlet ve eşitlik ilkesine aykırı görerek iptal etti. 

 

11- Devlet Bakanı Mehmet Keçeçciler “12. İzmir Uluslararası Ayakkabı Fuarı”nın açılışında yaptığı konuşmada, siyaset ile ekonomiyi birbirinden ayırdıklarını, artık seçim sözünden bile ekonominin olumsuz etkilenmediğini belirterek “Önümüzdeki hafta, en geç on gün içinde siyasi belirsizlik kalkar” dedi.  

 

12- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınav sonuçlarına ilişkin bilgi vermek üzere bir basın toplantısı düzenledi. 

 

13- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Büyükelçisi Firozz Dowlet Abadi’yi kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan “Bizim tek itirazımız idamın kaldırılmasıyla ilgili anayasal güvence şartıdır. Ölüm cezasının kaldırılmasını anayasal güvence altına almamız gerekiyor. Ölüm cezasının kaldırılması orta vadeli bir değişikliktir. Biz samimiyiz. AB sürecinin arkasındayız” dedi.

              

AKP’den yapılan yazılı açıklamada, Siyasi Partiler Yasası’na eklenmek üzere “bir siyasi partinin kapatılmasında söz veya eylemleriyle neden olan kurucuları dahil üyelerinin seçimlerde bağımsız aday olabileceklerini” içeren bir hükmün AB uyum yasa tasarısında yer alması istenildi.  

 

14- SP Genel Başkanı Recai Kutan, TİSK Başkanı Refik Baydur’u kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, Necmettin Erbakan’ın milletvekili adayı olması durumunda seçim çalışmalarına katılacağını, partisinden yana tavır koyacağını söyledi. 

 

15- YTP Genel Başkanı İsmail Cem TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cem, AB konusunda kimsenin “şahitliğine ihtiyaçları olmadığını” belirterek sadece anadilde yayın konularında istismarın önlenmesini önerdiklerini söyledi. 

 

16- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın dün İstanbul’da ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ile bir araya gelerek HADEP ve diğer sol partileri de kapsayacak bir seçim ittifakının önkoşullarını görüştü. Her iki genel başkan da Türkiye’nin içinde bulunduğu krizden çıkması için gerekli sol iktidarın, ancak bir seçim ittifakıyla sağlanacağı görüşünde birleşti.

              

 17- Bakanlar Kurulu’nun, borsa başkanının temettü gelirlerinin yıllık ücret tutarlarıyla sınırlandırılmasına yönelik olarak, menkul kıymet borsalarının kuruluş ve çalışma esasları hakkındaki yönetmelik değişiklik kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

18- Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Global Finance dergisinin düzenlediği toplantı sonrası basına yaptığı açıklamada, yüksek faizlerin uzun sürmesi halinde Hazine’nin bu yükü makul bir süre taşıyabileceğini söyledi.  

 

19- TİSK, TOBB, TİM, TESK ve TZOB yayımladıkları ortak bildiride, AB’ye uyum yasaları paketi içine iş güvencesi yasa tasarısının alınmamasının tarihi bir hata olacağını bildirdi. TİSK Genel Başkanı Refik Baydur yaptığı açıklamada “İş güvencesinde seçim pazarlığı yapılamaz” dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da AB’ye uyum yasaları çerçevesinde hazırlanan paketin içinde, iş güvencesi yasa tasarısının bulunmadığını belirterek ''Umarım ki, iş güvencesi yasası da bu paketin içinde yer alır ve gelecek hafta Meclis'ten çıkar'' dedi.

                

20- Türkiye-Avrupa Vakfı tarafından Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, siyasi parti genel başkanları ve TBMM grup başkanvekillerine gönderilen açıklamada, Meclis’in tatile girmesiyle Türkiye’nin siyasette yaşanan dalgalanmalarla çok boyutlu bir krizin içine girildiği bildirildi. Seçime gidilerek halk iradesine başvurulmasının en doğru karar olduğu belirtilen açıklamada, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’nda yapılacak değişikliklerin, halkın seçimlere olan ilgi ve desteğini artıracağı kaydedildi. 

 

21- Rize’nin Çayeli ve Güneysu ilçelerinde meydana gelen sel felaketinde ölenlerin sayısı 23’e yükseldi. Bölgede incelemelerde bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, ölü sayısının 30’u aşabileceğini belirterek bölgeye 1 trilyon kaynak aktarıldığını ve Rize ve çevresinin afet bölgesi kapsamına alınması için çalışma başlatıldığını söyledi.  

                

22- BM Güvenlik Konseyi dün ortadoğu konusunu görüşmek üzere acil olarak yaptığı toplantıda, Gazze’ye “kabul edilemez, makul gösterilemez” bir saldırı yapan İsrail’i sert bir dille eleştirdi.

              

Filistin’in BM’deki temsilcisi Nasır El Kidva Konsey’de yaptığı konuşmada, İsrail’in savaş suçu işlediğini söyledi ve İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile “teğmenlerinin 1 Temmuz’da açılan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanmasını istedi.

 

23- BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi’ne sunulan işkenceyi önleme anlaşma tasarısı, dün kabul edildi.

 

24- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi yönetimi ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle mahkum olan Maurice Papon’un yaptığı şikayet başvurusunda Fransa’yı suçlu bularak, maddi tazminat ödemeye mahkum etti.

 

25 Afganistan’da görev yapan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nün (ISAF) Komutanı Tümgeneral Akın Zorlu düzenlediği basın toplantısında, başkent Kabil’de polis, ordu mensupları ve kamu görevlilerinin maaşlarının ödenmediğine dair bilgiler edindiğini belirterek maaşların zamanında ödenmemesi halinde suç eğiliminin artacağını söyledi. 

 

26- Güney Asya’da şiddetli yağışların ardından meydana gelen sellerde toplam 254 kişinin öldüğü bildirildi.

 

27- Rusya’da 1917’deki Bolşevik devriminden bu yana ilk kez tarım arazilerinin özelleştirilmesini öngören yasa, Devlet Başkanı Viladimir Putin tarafından imzalandı.

 

28- Hindistan’da A.P.J Abdülkelam 12. Cumhurbaşkanı olarak görevine başladı. 

 

29- Aralarında Türkiye’nin Moskova’ya yeni atanan büyükelçisi Kurtuluş Taşkent’in de bulunduğu yedi ülkenin büyükelçisi Moskova’da düzenlenen törenle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e güven mektuplarını sundu.

              

Putin törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile her alanda ilişkilerin gelişmesi için koşulların uygun olduğunu belirterek, Rusya’nın bu yönde elinden geleni yapacağını söyledi.  

 

 26 TEMMUZ 2002

 

 1- Beşiktaş Spor Kulübü’nün İstanbul Ümraniye’de yaptırdığı ‘Nevzat Demir Tesisleri’nin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, sporun farklı dalları ve çok yönlü etkileriyle geniş kitleleri kaynaştırıcı bir özellik taşıdığını belirterek “Elde ettiğimiz uluslararası başarılar hepimizi gururlandırmakta, dünya çapındaki başarılar ulusumuza büyük coşku yaşatmakta” dedi. 

 

2- Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel, partisinin İstanbul İl Merkezi’nde bazı milletvekilleri ve DSP İstanbul il ve ilçe yöneticileriyle yaptığı toplantının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Gürel, Türkiye’nin AB’ye girmek için zaman cenderesi içinde olmadığını belirterek “6 ay içinde Kopenhag Zirvesi’ne kadar bazı çerçeveler yerine getirilmezse AB tamamen kaçırılmış olur söylemi, halkımızı yanıltan bir söylemdir. Çünkü aralıktaki zirvede biz hangi adımı atarsak atalım, zaten Türkiye’nin istasyonuna uğrayan bir AB treni yoktur” dedi.

 

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin ikinci aşamasının imza törenine katıldı. 

 

4- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Feyzullah Arslan düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan’da başlatılan operasyonlarda ele geçirilen ’17 Kasım’ terör örgütünün Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğini, çünkü örgütün 2 Türk diplomatın da şehit edilmesinden sorumlu olduğunu söyledi. Arslan, söz konusu terör örgütünün Yunanistan ordusundan çaldığı bazı silahların Türkiye’de ele geçirildiğini, 17 Kasım ile DHKP-C terör örgütünün birlikte hareket ettiklerini belirtti. 

 

5- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Başbakan Bülent Ecevit’i ziyaret etti. Karayalçın, kasım ayında gerçekleştirilmesi olası erken seçime parti kurulduktan sonra bir kurultay yapmadıkları için giremeyeceklerini, dolayısıyla bu yasağı aşmak için gereken yasal değişikliğin yapılması istemiyle Başbakan Ecevit ile görüştüğünü söyledi.

 

6- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, İngiltere’de yayınlanan ‘Financial Times’ adlı gazetesine verdiği demeçte, yaklaşan genel seçimlerden partisinin birinci olarak çıkacağını, bir numara olmak hedefinin, gerçekçi bir iddia ve beklenti olduğunu söyledi. 

 

7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından düzenlenen ‘Türkiye İçin Varlık Yönetim Şirketi Modeli’ adlı toplantıda konuşan Başkan Engin Akçakoca, varlık yönetim şirketinin oluşumunu ağustos ayına kadar tamamlamayı hedeflediklerini belirterek “Eğer yüzde 80 ortağı ve katılımcıyı bulabilirsek, bu şirketin kurulup piyasaya çıkarılmasını amaçlıyoruz” dedi.

 

8- Toplam 17 sendika ve meslek odasının oluşturduğu Emek Platformu Başkanlar Kurulu, son siyasi gelişmelere ilişkin bir bildiri yayımladı. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi tarafından açıklanan bildiride, TBMM’nin 29 Temmuz 2002 tarihinde yapacağı olağanüstü toplantıda, iş güvencesinin de yasalaşması gerektiği vurgulanarak, erken seçim sürecine giren siyasi partileri uyardı.

 

9- Paşabahçe Şişe Cam A.Ş.’nin İstanbul Beykoz’daki fabrikasında “üretimin durdurulması” kararı üzerine işçilerin başlattığı eylem 5. gününe girdi.

10- Rize’nin Güneysu ve Çayeli ilçelerinde meydana gelen sel ve heyelanda, enkazdan çıkarılan cesetlerle birlikte ölü sayısının 27’ye çıktığı, diğer kentlerde ise 10 kişinin daha öldüğü bildirildi.

 

11- Dünya Bankası tarafından sağlanan 300 milyon dolarlık ikinci ‘Temel Eğitim Projesi Kredisi’ne ilişkin imza töreni Hazine Müsteşarlığı’nda yapıldı.  Törende konuşan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, bu projenin kendileri için önemli olduğuna dikkati çekerek, proje çerçevesinde 1.2 milyon yeni öğrencinin eğitim sistemine girdiğini, yeni okullar açıldığını, var olan okulların yenilendiğini, öğretmenlerin eğitim kapasitelerinin geliştiğini söyledi.

 

12- Türkiye’nin, Afganistan Barış Gücü ISAF’ın komutasını alması dolayısıyla elde edeceği 228 milyon dolarlık yardımın, ABD Temsilciler Meclisi’nden sonra Senato’da da onaylandığı bildirildi.

 

13- Batı Şeria’nın El Halil kentinde İsrailli sivilleri hedef alan Filistinlilerin, aynı bölgede iki ayrı saldırı düzenledikleri ve İsrailli 4 sivilin öldüğü bildirildi.

 

 

 

27 TEMMUZ 2002

 

 

 

 1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık’ta devlet bakanları, DSP grup başkanvekilleri ve genel merkez yöneticileriyle bir toplantı yaptı.

              

Başbakan Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, erken seçim ve seçimin ekonomiye etkisi, AB uyum yasaları, yargı ve basın reformu, yurt dışındaki yurttaşların oy kullanabilmesi, işçiler ve iş dünyasının beklentileri ile sel felaketi konularında değerlendirme yaptıklarını söyledi.

              

Başbakan Ecevit daha sonra Devlet Bakanı Tayfun İçli ve Orman Bakanı Nami Çağan’ı kabul etti.

 

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin gençlik kollarınca düzenlenen ve tüm Türkiye genelinde yürütülecek olan “Acil Reçete” kampanyasını İstanbul’da başlattı.

              

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz Milliyet gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Gümüşhane’de katıldığı  açılışların ardından partisinin il başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli Meclis’e sunulan AB uyum yasaları paketine aralarında idam, anadilde eğitim ve yayın, yeniden yargılama ve azınlık cemaatlerine yönelik düzenlemelerin de bulunduğu bazı maddelerin çıkarılması durumunda destek vereceklerini açıkladı.

 

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Aydın’da bir temel atma  töreninde yaptığı konuşmada, organik tarımın önemini anlattı.

 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin İstanbul İl Merkezi’nde çeşitli  işadamı, yönetici ve akademisyenden oluşan 51 kişinin partiye katılması nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yaptı. Baykal, partiye katılanların, Türkiye’nin beyin gücü ile namuslu, dürüst ve karınca gibi çalışkan geniş bir bölümünü temsil ettiğini söyledi.

 

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, SP Genel Başkanı Recai Kutan’ı ziyaret  ederek, partisinin seçimlere katılabilmesi için destek istedi. Karayalçın, SHP’nin henüz kurultayını yapmadığı için 3 Kasım’da yapılacak seçimlere giremediğini belirterek bu durumun ulusal iradenin yeterince TBMM’ye yansıtılmaması anlamına geleceğini kaydetti. Kutan da “SP olarak bu haksızlığın giderilmesi için yapılacak her çalışmaya  destek vereceğiz” dedi.

 

8- Yeni Türkiye Partisi (YTP) Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin hedeflerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

 

9-  Rize Valisi Bülent Karaçöl yaptığı açıklamada, 27 kişinin yaşamını yitirmesine  yol açan sel felaketinin ardından yakınlarını kaybeden yurttaşlara dağıtılan 1 milyar liranın harçlık olduğunu, yardımların devam edeceğini söyledi. Karaçöl ayrıca, elektriği olmayan 8 köy ve mahalleye elektrik verileceğini, haberleşmesi kopan köylerin telefon bağlantılarının sağlanacağını bildirdi.

 

 11- Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Türkiye’de Bursa’dan sonra en sağlıklı il olarak Yalova’yı seçti.

              

Yalova Valisi Nihat Özgöl ve Belediye Başkanı Yakup Koçal dün düzenledikleri basın toplantısının ardından WHO’nun gönderdiği katılılm belgelerini imzaladılar. Özgöl yaptığı açıklamada “Altı ilden Yalova’nın seçilmesinin en önemli nedenlerinden biri yerel ve merkezi yönetimin kararlılık içinde yurt dışındaki toplantılara katılması, ilin projelerine sahip çıkması ve alt yapısının bulunmasıdır” dedi.

 

12- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan AB üyeliği konusundaki görüşlerini Radikal gazetesine değerlendirdi.

 

13- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) genel başkanlığına Ankara 7. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmenin durdurulması kararı ile Faruk Yücel yeniden seçildi.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hükümet  Sözcüsü Mihalis Papapetru, Kıbrıs’taki son gelişmeleri ve AB’yi Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

 

Genç Hıristiyanlar Birliği (YMCA) dünya konseyinin, Ermeni soykırımını tanıdığı  bildirildi.

 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakan  Yardımcısı Mike O’Brien’in Başbakan Tony Blair’in talimatıyla Libya’ya giderek Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin uluslararası terorizmle savaş konusunda desteğini almaya çalışacağı bildirildi.

 

ABD Temsilciler Meclisi’nin terorizme karşı ülkeyi korumak amacıyla İç  Güvenlik Bakanlığı kurulmasını öngören yasa tasarısını onayladığı bildirildi.

 

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, İsrail’in kuşatması altındaki Filistin’de  yetersiz beslenen çocukların sayısında artış olduğunu açıkladı.

 

19- Fransa Başbakanı Jean-Pierre Raffarin, yerel yönetimlere daha fazla yetki verilmesi için yaptığı çalışma nedeniyle Korsika’ya gitti.

 

Ukrayna’da hava kuvvetlerinin 60. yıl dönümü nedeniyle gösteri uçuşu yapan  bir savaş uçağının izleyicilerin üzerine düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 115 kişinin yaralandığı, 78 kişinin öldüğü bildirildi.

 

İran’da etkinlikleri yasaklanan reformcu İslamcı  İran Özgürlük Hareketi’nin  (İÖH) resmen kapatıldığı bildirildi.

 

Hindistan’ın güneyindeki Kerala Nehri’nde bir teknenin batması sonucu 65  kişinin öldüğü bildirildi.

 

              

28 TEMMUZ 2002

 

 1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Burdur’un Çavdır ilçesine bağlı Söğüt beldesinde düzenlenen ‘Söğüt-Yörük Türkmen Şöleni’ne katıldı. Çiller, Türkiye’nin önünde bir kurtuluş savaşı olduğunu belirterek  “Sizden milli takım ruhu istiyorum” dedi.

 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset’ adlı programa katıldı.  Başbakan Yardımcısı Yılmaz, MHP’nin isteği doğrultusunda AB reform paketinin TBMM’de bölünerek görüşülmesine karşı olduğunu söyledi. AB’nin genişleme sürecinde yıl sonunda çok kritik bir dönemden geçileceğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Yılmaz “Ölüm cezasının kaldırılması ile kültürel hakların kaldırılması Avrupa için olmazsa olmazlardandır. Bunları gerçekleştiremeyen bir Türkiye müzakere için masaya oturamaz” dedi.  Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca erken seçimi önlemenin tek yolunun Başbakan Bülent Ecevit’in istifası olduğunu, ancak bu durumun yeni bir siyasi belirsizliğe yol açacağını söyledi.

 

3- Emek Platformu temsilcileri, iş güvencesi yasa tasarısına destek aramak amacıyla DSP Genel Merkezi’ni ziyaret ettiler. Toplantıya Türk-İş Başkanı Bayram Meral, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, KESK Genel Başkanı Sami Evren ile Devlet bakanları Tayfun İçli, Zeki Sezer ve Orman Bakanı Nami Çağan katıldı.  Görüşmenin ardından bakanlar ve sendika başkanları ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Türk-İş Başkanı Meral, tasarıya karşı çıkacakları sandık başında cezalandıracaklarını belirterek “Bu yasa tasarısı çıkarsa, ne işyeri kapanır, ne de insanlar işsiz kalır. Tam tersi, üretim olur, güven ve verim artar. İşverenler bundan rahatsız olmasınlar” dedi.  Bakan İçli ise tasarının ve öncelikli düzenlemelerin gündeme gelmesi için TBMM’deki grupları harekete geçireceğini söyledi.

 

4- Maliye Bakanlığı tarafından iç ve dış borçlar konusunda hazırlanan rapora göre, iç ve dış borçların Gayri Safi Milli Hasılaya (GSMH) oranı yüzde 102.96 ile milli geliri aştı.

 

5- Kültür Bakanı Suat Çağlayan, DSP Grup Başkan Vekili Emrehan Halıcı ile birlikte Konya Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenledi.  Bakan Çağlayan, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde Irak’ta olası bir savaş ve AB2nin Güney Kıbrıs’ı üyeliğe kabul etmesi gibi iki önemli sorunla karşı karşıya kalacağını belirterek “Türkiye bu dönemi, bu iki sorunu çok iyi bilen, ulusal çıkarları çok iyi koruyan bir bilge insan olan Başbakan Bülent Ecevit’le geçirmek zorundadır” dedi.

 

6- Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine bağlı Ereğli beldesinde yapılan belediye meclis üyeliği seçiminde, AKP 5, ANAP ve CHP 2 üyelik kazandı.

 

               7- Yurdun çeşitli illerinde meydana gelen trafik kazalarında, 24 kişi öldü, 33 kişi de yaralandı.

 

               8- Alanya’nın turistik Türkler beldesinde, anız yakmaktan dolayı çıkan yangında sera ve tarım alanları zarar görürken, Antalya Kepez’den Alanya’ya elektrik verilmesini sağlayan enerji nakil hattının da arızalandığı bildirildi.

 

               9- TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi yakınlarındaki ‘Akça Gaz Dolum Tesisleri’nde meydana gelen patlamaların ardından, çevredeki 10 eve yayılan yangında zehirlenen 2 kişi hastaneye kaldırılırken, personelden ise 3 kişinin kaybolduğu, ayrıca bölgede bulunan 5 bin kişinin tahliye edildiği bildirildi. 

 

10- Ukrayna’nın Lviv kentinde Sknyliv Hava Üssü’nde yapılan gösteri uçuşu sırasında meydana gelen uçak kazasında ölü sayısının 83’e, yaralı sayısının ise 116 yükseldiği bildirildi. Ülkede ayrıca 1 günlük yas ilan edildi.

 

11- ABD’nin Pennsilvanya eyaletinde bir kömür madeninin çökmesi sonucunda mahsur kalan 9 kişinin kurtarıldığı bildirildi.

 

 

 

29 TEMMUZ 2002

 

 

 

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada bugünkü Meclis olağanüstü toplantısında DSP’nin kesinlikle seçime karşı olduğunu belirtmesinin gerektiğini ifade ederek “AB ile ilgili çalışmaların erken seçim olsa da olmasa da eksiksiz devam etmesinde ulusumuz açısından, geleceğimiz açısından büyük yarar görüyorum” dedi.

 

2- Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel, Irak’taki temaslarının ardından Türkiye’ye gelen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandır Saltanov’u kabul etti.           

               Saltanov görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Irak konusunda Türkiye ile bakış açılarımız birbirine benziyor ve aynı kaygıları paylaşıyoruz. Rusya, Irak’a operasyona karşı. Sorun barışçı yollardan çözülebilir” dedi.  

               Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gürel, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış ilişkiler Bakanı Dai Bingguo ile görüştü.  Dai Bingguo daha sonra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile de bir araya geldi.

 

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Tarım Sektör Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, tarımsal girdi ve teknoloji kullanım seviyesinde 2015 yılında AB düzeyini yakalamayı hedeflediklerini belirterek, tarımsal üretimde hayvancılığın payının ise yüzde 50’ye çıkarılmasının amaçlandığını, tarımda uzun vadeli hedeflerin 2023 yılında genel nüfus içindeki tarım nüfusunun payının yüzde 10’un altına düşürülmesini hedeflediklerini söyledi.

               TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da tarım sektöründe verimliliğin sağlanmasının, kırsal kesimdeki üretim, gelir ve dolayısıyla refah düzeyini artıracağını söyledi.

 

5- TBMM Danışma Kurulu, erken seçim önergesi ile AB uyum yasa teklifinin komisyonlarda 48 saat geçmeden görüşülmesine karar verdi.

 

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı partisinin Başkanlık Divanı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda bugün yapılacak TBMM çalışmalarının ele alındığını ayrıca AB’ye uyum, seçim ve siyasi partiler yasalarını ilgilendiren bazı değişiklik maddeleri ve seçim kararı ile ilgili konuları görüştüklerini bildirdi.

 

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, erken seçim konusundaki görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

 

               8- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada erken seçim, AB ve seçim hazırlıkları konularında açıklamalarda bulundu.

                9- Hazine Müsteşarı Faik Öztrak NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, ekonomik programda öngörülen faiz dışı fazla hedeflerinin mutlaka tutturulması gerektiğini belirterek “Programın hedeflerinden çok büyük bir sarkma olacağını sanmıyorum. Bütçe hedeflerine de ulaşılacak. Bu noktada yüzde 5.1’lik büyüme hedefini yakalayabiliriz” dedi. 

 

10- TÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugün olağanüstü toplanacak TBMM’de erken seçim kararı ile birlikte, Kopenhag siyasi kriterlerinin ilgili maddelerini içeren AB’ye uyum yasa teklifinin de ele alınacağı belirtilerek, kamuoyunun AB üyeliğine yönelik beklentilerinin karşılanabilmesi açısından, AB'ye uyum paketinin her maddesi için Meclis'in farklı siyasi parti bileşimleriyle hareket etme iradesini sergilemesi gerektiği kaydedildi.

 

11- SP Adana Milletvekili Ali Gören partisinden istifa etti.

 

12- Güney Kore’deki temaslarının ardından Kuzey Kore’yi ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, İtar-Tass ajansına verdiği demeçte “Pyongyang hükümetinin, ABD ve Japonya ile “koşulsuz müzakereye hazır olduğunu” bildirdi.   

 

                30 TEMMUZ 2002

 

 

 

               1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel ve Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile görüştü.   

               Başbakan Ecevit, Başbakanlık Basın Müşaviri Cem Avcı aracılığıyla gazetecilere yaptığı açıklamada,  görüşmelerde genel olarak bölge sorunları ve  yarın başlayacak olan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) konularının ele alındığını bildirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında Asılsız Soykırım İddiaları ile Mücadele Koordinasyon Kurulu toplandı. Kurul, 2002-2003 öğretim yılından itibaren okullarda sözde Ermeni soykırımı iddalarının öğrencilere öğretilmesini kararlaştırdı.   Öte yandan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Türkiye’nin AB’ye üyeliğine bakışını “Son Gelişmeler Işığında Türkiye’nin AB Üyeliği ve MHP, Temel Yaklaşım Biçimimiz ve Görüşlerimiz” adıyla kitap haline getirdi. Kitapta, AB yönetiminin “Türkiye’de Kürt azınlık yaratılması” anlayışında olduğu, idamın kaldırılmasının terör örgütü PKK’nın elebaşısı Abdullah Öcalan için özel af anlamına geleceği belirtildi. 

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB’ye uyum yasaları paketinin Türkiye için son fırsat olduğunu belirterek siyasi partilere “Paketi elbirliğiyle çıkaralım” çağrısında bulundu.  

 

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, YTP’ye tüzüğündeki kurucu üyelikle ilgili düzenlemelerin değiştirilmesi talebiyle uyarı yazısı gönderdi. Kanadoğlu, genel başkanlığını Mümtaz Soysal’ın yaptığı BCP ile Yekta Güngör Özden’in CDP’sini de tüzükten dolayı uyardı.  

 

5- Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu toplandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan toplantıda, Bağ-Kur ve SSK’nın sağlık hizmetleri konusu ile bireysel emeklilik yasasının uygulanmasında karşılaşılan sorunların görüşüldüğünü söyledi

 

6- TBMM Genel Kurulu’nda, AB’ye uyum düzenlemeleri içinde yer alan BM’nin kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesine ilişkin sözleşmesi kabul edildi.

 

7- TBMM Anayasa Komisyonu, 3 Kasım'da erken seçim yapılmasına ilişkin önergeyi kabul etti. Ayrıca Komisyon, AB Uyum Yasa teklifini benimsedi.

                

8- Özel Tüketim Vergisi‘nin (ÖTV) yürürlüğe girmesine ilişkin kararlar ve tebliğler, Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

9- SP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada “Şu anda içeriden ve dışarıdan Türkiye üzerinde büyük oyunlar oynanmaktadır. Bu oyunları bozmak için mutlaka milli güçler bir araya gelmek zorundadır” dedi. 

 

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, ölüm cezasının kaldırılması için anayasal güvencede ısrarlı olduklarını yineleyerek, AB uyum yasalarının genel kurula paket halinde gelmesi durumunda oylamaya katılmayacaklarını söyledi.

 

11- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, TBMM’de grubu bulunan siyasi parti liderlerini ziyaretini değerlendirirken “Seçime katılma hakkını verecek düzenlemenin çıkmasını bekliyoruz” dedi. 

 

12- Tunceli ve Hakkari’de OHAL uygulaması kaldırıldı.  

 

13- Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Genel Kurul toplantısı İstanbul’da yapıldı. Genel Kurul’a telekonferans sistemiyle katılan Başbakan Bülent Ecevit, özverili çabalarından dolayı ihracatçılara teşekkür ederek Türkiye’nin bölge ülkelerine yönelik dışsatımında artış olduğunu belirtti.

              

Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Tunca Toskay da 1999’dan bu yana sıkıntılı, inişli çıkışlı bir dönem yaşanmasına karşın, topluma ve ekonomiye moral veren tek şeyin, ihracat rakamları olduğunu söyledi.

                

14- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, tüm şubeleri adına ‘Siyasetçilere Duyuru’ başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, kökenleri sosyal demokrasi olan tüm gerçek yurtsever kişi ve partilerin seçime giderken el ele tutuşmalarını ve güç birliği yapmalarrını tarihsel bir görev saydıklarını belirtti. 

 

15- Denizli’de 4,5 şiddetinde bir deprem meydana geldi. 

 

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile ara bölgede görüştü. Denktaş görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komitesi’nin kendisini ve Klerides’i, açık tartışma için Brüksel’e davet ettiğini bildirdi. “Davete icabet etmeye hazırım” diyen Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün sebebinin soruna teşhis konulamaması olduğunu söyledi. 

 

17- BM Sanayi ve Kalkınma Örgütü’nün (UNIDO) son raporunda, Türkiye’nin dinamik bir üretim ve ihracat performansı gösteren 16 ülkeden biri olduğu belirtildi. 

 

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Schwerin kentinde başlayan 79.  Almanya-Fransa görüşmeleri çerçevesinde yaptığı açıklamada, kitle imha silahları üretebileceği gerekçesiyle Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’e yönelik baskının sürdürülmesi gerektiğini söyledi. 

 

              

31 TEMMUZ 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk-İş’in 50. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, işsizliği önleyici ve ulusal gelirin adaletli biçimde dağılımını sağlayıcı önlemler almanın sosyal devletin görevleri arasında yer aldığını belirterek “İş güvencesi yasa tasarısının basın çalışanlarını da kapsayacak biçimde bir an önce çıkarılması, bu alanda keyfi uygulamalara son verecek, işçilerimizi koruyacak, etkin çalışmaları için güvenli ortam sağlanacaktır” dedi.  Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de Meclis’in öncelikle Siyasi Partiler ve Seçim yasalarında gerekli değişiklikleri yapması, iş güvencesi tasarısını yasalaştırması, AB’ye uyum yasalarını çıkarması ve daha sonra erken seçim kararını almasını istediklerini söyledi. 

 

2- İstanbul Valisi Erol Çakır'ı makamında ziyaret eden TBMM Başkanı Ömer İzgi, valilikten ayrılırken, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

              

3- Başbakan Bülent Ecevit TBMM’de Devlet Bakanı  ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile bir araya geldi. Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada ''Gerek IMF ile ilişkiler konusunda gerek ekonomi konusunda görüşmemiz gereken şeyler vardı. Onlar üzerinde durduk” dedi.

 

4- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada Yunanistan’a ait bir C-130 uçağı tarafından Türk hava sahasının 29 Temmuz Pazartesi günü ihlal edildiğini bildirdi.

 

5- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında başladı.

 

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD’deki ziyaretini tamamlayarak yurda döndü. Bakan Derviş İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, görevi müsaade ettiği ölçüde siyasal alanda çaba da göstereceğini bildirdi.

              

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Yusuf Buluç, düzenlediği ilk haftalık basın toplantısında, ABD’nin olası Irak operasyonu ile ilgili soruları yanıtladı.

 

8- İç hat ve bölgesel hava taşımacılığının ucuz, erişilebilir, süratli ve kaliteli bir hizmet anlayışla milli unsurlar tarafından yapılabilmesi amacıyla hazırlanan Bölgesel Hava Taşımacılığı (Türk-Jet) Projesi Ön Protokolü, Ulaştırma Bakanı Oktay Vural,  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, THY Genel Müdürü Yusuf Bolayır, DHMİ Genel Müdürü Mahmut Tekin ve Türkiye Havayolu Nakliye Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Necmi Ekici tarafından imzalandı.

              

Ulaştırma Bakanı Oktay Vural imza töreninde yaptığı konuşmada, projenin Türkiye'de bölgesel hava taşımacılığı piyasasının oluşması yönünde önemli bir adım olduğunu söyledi.

              

9- TBMM Genel Kurulu’nda, erken genel seçimlerin 3 Kasım 2002'de yapılmasına karar verildi.

 

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV televizyonuna gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

11- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, TBMM’de gerçekleştirilen partiye katılım töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de yeni bir süreç başlattıklarını, bu sürecin Türkiye’yi karanlıktan aydınlığa taşıyacağını ve bunun halkla elbirliği içinde gerçekleştirileceğini söyledi.   

                

12- Merkez Bankası, temmuz ayına ilişkin “Para Politikası Raporu”nu açıkladı.

 

13- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerinden yapılan belirlemelere göre, Türkiye, yılın ilk beş aylık döneminde Rusya’ya 553.4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

              

14- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç yaptığı yazılı açıklamada, Çağdaş Kars Haber Gazetesi'nin yayınının, Kars Valiliği ile ilgili yayınları nedeniyle engellenmesinin ''Anayasa ve Medeni Kanun'a aykırı bir sansür niteliği taşıdığını'' bildirdi.

 

15- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington’da yaptığı açıklamada, ''Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Paek Nam Sun, Brunei'de Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) toplantısının başlangıcında 15 dakika resmi olmayan sohbette bulundular'' dedi.

              

              

              

 

 

 

 

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106