22.6.2002
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 2002

 

1HAZİRAN2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 91. kuruluş yıl dönümü nedeniyle, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk'a bir kutlama mesajı gönderdi. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında "Türk Hava Kuvvetleri yurdumuzun ve ulusal çıkarlarımızın korunmasında, vazgeçilmez önemdeki bir gücümüzdür" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada "Doktorların önerdiği istirahata devam ediyorum. İstirahat esnasında görevimin gerektirdiği çalışmaları sürdürüyorum. Görevimin başındayım" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul İl Gençlik Kolları ve Hürriyetçi Türk-Alman Dostluk Derneği'nce düzenlenen "AB ile Toplumsal Entegrasyon ve Gençlik" konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada "Türkiye AB'ye giden yoldaki engelleri aşmak istiyorsa öncelikli olarak ele alınması gereken mesele Kıbrıs'tır" dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, DYP Grup Başkanvekili ve Aydın Milletvekili Ali Rıza Gönül'ün soru önergesine verdiği yanıtta, ekonomik programa kararlılıkla devam edilmesi gerektiğini belirterek "Bu çerçevede önümüzdeki dönem reformlarda attığımız adımların sıklaştığı bir dönem olmak zorundadır" dedi.

5- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu ‘Posidonia 2002 Uluslararası Denizcilik Fuarı'na katılmak üzere Yunanistan'ın Pire şehrine gitti.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Niğde'nin Bor ilçesinde incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin, idam cezasının kaldırılması ile terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan'ın F tipi cezaevine nakledilmesi önerisine ilişkin sorularını yanıtladı.

7- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kayseri'de Ticaret Odası Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, AB ile ilişkileri değerlendirdi. ABkonusunda çeşitli tereddütleri olduğunu belirten Bakan Çakmakoğlu, AB şartlarının Türkiye'nin hassasiyetlerine göre değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, SP Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, 11 Eylül terör saldırılarının ardından ABD'deki operasyon çerçevesinde gözaltına alınan 63 Türk yurttaşının birçoğunun serbest bırakıldığını belirterek, New York, Long Island ve New Jersey bölgelerinde gözaltına alınan 6 yurttaşın ise halen cezaevinde olduğunu söyledi.

9- Anayasa Mahkemesi'nin, 20 Mart 2002 günü iptal ettiği Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun (CMUK)) 163'üncü maddesinin 4'üncü fıkrasının, gerekçeli iptal kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Uşak'ta, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini söyledi.

11- DTP Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar, Genel İdare Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, parti olarak idama ve affa karşı olduklarını söyledi.

12- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), vakıf üniversitelerinin hiçbir şekilde vakıf mal varlığına, hesaplarına, üniversite mütevelli heyeti ile vakıf mütevveli heyeti üyelerine ve görevlilerine kaynak aktarmamasını kararlaştırdı.

13- Anadolu Basın Birliği (ABB) genel başkanlığına Halil Zor yeniden seçildi.

14- Türkiye'de bulunan Yunanistan Kültür Bakanı Evangelos Venizelos, İstanbul'da düzenlenen "Anayasa Reformları ve Avrupa Anayasası" konulu uluslararası toplantıda yaptığı konuşmada, ülkesinin, AB nezdinde Türkiye'nin avukatı olmayı arzuladığını belirterek, Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB'ye katılımının, Türkiye ve KKTC açısından olumlu bir gelişme olacağını söyledi.

15- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi bir ziyaret için Moğolistan'a gitti.

Cumhurbaşkanı Sezer Moğolistan'a gitmeden önce uğradığı Bişkek Havaalanı'nda Kırgızistan Devlet Başkanı Askar Akayev ile görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Sezer "Böyle birlikte olduğumuzda Türkiye ile Kırgızistan arasındaki tüm ilişkileri gözden geçiriyoruz. Ticari, askeri ve ekonomik işbirliğimiz en üst düzeyde. Bunları tekrar değerlendirdik" dedi.

16- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Çin'deki temasları kapsamında Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Turfan kentinde gazetecilerin, Başbakan Bülent Ecevit'in sağlığı, erken seçim ve son MGK toplantısı konularındaki sorularını yanıtladı.

17- Dışişleri Bakanı İsmail Cem KKTC'de Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile bir araya geldi. Bakan Cem görüşmenin ardından, Girne Amerikan Üniversitesi'nin mezuniyet törenine katılarak üniversitenin kendisine verdiği fahri doktora payesini aldı.

Törende konuşan Bakan Cem, Türkiye ve KKTC'nin Kıbrıs'ta samimiyetle barış istediğini belirterek "Fakat kimse bizi uzlaşmaya mecbur zannetmesin" dedi.

18- AB'nin Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile görüştü. Solana, Arafat'ı barış için çaba harcamada çok kararlı bulduğunu söyledi.

19- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, İmarissia adlı gazeteye verdiği demeçte, Türkiye ile ilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu. Kıbrıs konusunda yeni bir dinamik yaratan çerçevenin çizildiğini belirten Papandreu "Her şeyin altı üstüne gelmezse Kıbrıs sorununun da çözüm yoluna gireceğine inanıyorum" dedi.

20- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Mısır'ın Kızıldeniz kıyısındaki Şarm El Şeyh kentinde Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu konulu uluslararası bir barış konferansının vakit kaybetmeden uygun zamanda düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Mübarek-Fischer görüşmesine katılan Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir de barış konferansına iyi hazırlanmanın önemli olduğunu belirtti.

 

2 HAZİRAN 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında 7 Haziran'da toplanacak olan AB gündemli liderler zirvesine Başbakan Bülent Ecevit'in katılmaması durumunda toplantının kilitlenebileceğini, kendisinin de bu durumda katılmayacağını belirterek "Bu durum, Başbakansızlığı kabul etmek anlamına gelir" dedi.

Çiller ayrıca Türkiye-AB ilişkilerini ve gündemdeki diğer konuları Sabah gazetesinedeğerlendirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, 8 günlük Çin gezisini tamamlayarak yurda döndü.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Bülent Ecevit'in sağlık durumuyla ilgili tartışmaları eleştirdi. AB'ye üyelik ve terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın idamıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Başbakan Yardımcısı Bahçeli "AB ile ilişkiler bir süredir gürültülü bir kampanya konusu haline getirildi. Güdümlü tartışmalarda gerçekler, Türk milletinden saklanmaya çalışılıyor" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,AKP Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak'ın soru önergesine verdiği yanıtta, AB üyesi ülkelerde ölüm cezası konusundaki durumu değerlendirdi. AB üyesi ülkeler içinde genel ve özel şartlarda ölüm cezasını koruyan ülke olmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Yılmaz, üye tüm ülkelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ek 6 numaralı protokolü çerçevesinde "savaş ve yakın savaş durumları dışında" ölüm cezasını tümüyle kaldırdıklarını söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, bakanlık ve bağlı kuruluşlarda 3 yıl içinde yapılan icraat konusunda bilgi vermek üzere bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Okuyan, 3 yıllık görevi süresince bakanlık ve bağlı kurumlarda yolsuzluk ve usulsüzlüğe karşı büyük mücadele verdiklerini, 124'ü kurum personeli olmak üzere 249 kişinin tutuklandığını söyledi.

5- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset' adlı programa katıldı.

Özilhan, Başbakan Bülent Ecevit'in rahatsızlığı nedeniyle Türkiye'nin siyasi istikrarsızlığa sürüklenmeye başladığını belirterek, DSP'nin genel kurula gitmesi gerektiğini, burada da Başbakan Ecevit'in onursal başkan olarak seçilmesi gerektiğini söyledi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet, Doğu illerindeki oda ve borsalarda yaptıkları inceleme çerçevesinde Tunceli Sanayi ve Ticaret Odası'nı ziyaret etti.

Hisarcıklıoğlu, Doğu ve Güneydoğu bölgeleri için de ekonomik Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesi gerektiğini belirterek "Bu bölgenin ihtiyacı iş ve aştır. Biz bunu yapmaya hazırız" dedi.

7- Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde gerçekleştirilen operasyonda, terör örgütü Hizbullah üyesi oldukları bildirilen 11 kişi yakalandı.

8- Moğolistan'da resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, başkent Ulan-Batur'da Cumhurbaşkanı Natsagiin Bagabandi ile görüştü.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Sezer, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün(UNESCO) yakında Orhun bölgesini, buradaki tüm önemli tarihsel yapıtlarla birlikte korumaya alacağını ve bunun her iki ülke için sevinç verici bir gelişme olduğunu söyledi.

Babagandi ise Moğol halkının, Türkiye'nin etkisi ve saygınlığının yükselmesini gururla izlediğini belirterek, iki ülke halkalarının atalarının Büyük Hun devletinden başlayarak Göktürkler ve Uygur devletlerini de beraber kurduklarını söyledi.

9- AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'la başkent Kudüs'te bir araya geldi.

Solana, Şaron'un barış süreci için öne sürdüğü koşulları reddettiğini ancak Ortadoğu barış konferansının temmuz ayının ikinci yarısında yapılması konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

10- ABD Başkanı George W. Bush, New York kentinde yaptığı konuşmada, dengesiz diktatörlerin, biyolojik, kimyasal veya nükleer silah geliştirmelerini ve terörist örgütlere destek vermelerini kabul etmeyeceklerini belirterek, terörle mücadelede "önleyici" askeri eylemlere başvurabilecekleri uyarısındabulundu.

3 HAZİRAN 2002

1-Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ege denizindeki planlı tatbikatlardan Efes-2002'nin, uluslararası ortamdaki gelişmeler göz önünde bulundurularak bu yıl icra edilmeyeceği bildirildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısından önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz açıklamasında, 7 Haziran'da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplanacak liderler zirvesine "Başbakan katılmazsa ben de katılmam" diyen DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i eleştirdi.

3- Anayasa Mahkemesi Heyeti, RTÜK Yasası'nın bazı maddelerinin iptali istemiyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve 119 milletvekilinin açtığı iki ayrı davada, hükümeti temsilen Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu ile Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Nuri Çolakoğlu'nun açıklamalarını dinledi.

Bakan Karakoyunlu görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkeme heyetine, RTÜK Yasası'nın anayasaya hiçbir şekilde aykırı olmadığını, hatta anayasanın içeriğine en uygun düzenleme olduğunu anlattıklarını söyledi.

4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu "Posidonia 2002 Uluslararası Denizcilik Fuarı"na katılmak üzere deniz yoluyla Yunanistan'a giderken"Samsun" feribotunda bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Mirzaoğlu yaptığı açıklamada Türk boğazlarının Gemi Trafik Bilgi Sistemi Projesi'nin son aşamaya geldiğini belirterek, projenin bu yıl sonunda hizmete gireceğini, projeyle 2 şeyin amaçlandığını bunların Boğazlar'daki Türk hakimiyetini pekiştirmek ve çevre can emniyetini sağlamak olduğunu söyledi.

5- Orman Bakanlığı, Türk Hava Kurumu (THK) ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın koordinasyonu ile başlatılan "Yangın Eylem Planı" çerçevesinde kullanılacak olan yangın söndürücü hava araçları, hizmet verecekleri bölgelere törenle gönderildi.

Orman Bakanı Nami Çağan düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ormancılık disiplinin, neyi ne zaman ve nasıl yapılacağını, bunun ekonomik ve mali boyutunu önceden planlamayı zorunlu kıldığını belirterek, orman yangınları ile mücadele çalışmalarının gerek önlem gerekse söndürme etkinlikleri açısından söz konusu bir planlamayı gerektirdiğini söyledi.

6- Hazine Müsteşarı Faik Öztrak CNN Türk televizyonunayaptığı açıklamada, bu yılın ilk çeyreğinde gayrisafi milli hasılanın (GSMH) 2001 yılının aynı dönemine göre yüzde 3 gerilemesinin beklendiğini ancak yılın tamamına ilişkin yüzde 3'lük büyüme hedefinin aşılabileceğini söyledi.

7- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Eskişehir Sanayici İşadamları Derneği (ESİAD) tarafından düzenlenen ‘2002 Yılı Para Politikası' konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, 2002'de ekonomide büyüme beklendiğini belirterek "Bu yıl büyüme oranının yüzde 3 olarak gerçekleşmesi öngörülmüştür. Eğer büyümede sürdürülebilirlik bekliyorsak, bankacılık sisteminin mutlaka düzeltilmesi gerekiyor. Büyüme, kısa vadeli faiz oranlarının düşürülmesinden gelecek" dedi.

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) "2001 Yılı Yıllık Raporu" yayımlandı. Rapora göre kamu bankalarının sermaye desteği ve görev zararları için 28.6 katrilyon lira kaynak aktarıldı.

9- Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Hans Christian Kruger, Dışişleri Bakanlığı'nda verdiği "Avrupa Birliği –Avrupa Konseyi İlişkileri" konulu konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kruger, Türkiye'nin ölüm cezası konusunda bazı ilerlemeler kat ettiğini, ancak bunların yeterli olmadığını, Avrupa Konseyi üyelerinin bugün, Türkiye'nin de imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ek olarak, ölüm cezasını her koşulda kaldıran yeni bir protokolü kabul etmeye hazırlandıklarını belirterek "Türkiye bu yükümlülüğü yerine getirmelidir" dedi.

10- Türkiye'de temaslarda bulunan ABD hükümetinin Hazar Havzası Özel Temsilcisi Büyükelçi Steven Mann, ABD Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenledi. Mann, Türkiye'nin enerji piyasasını özel sektöre açması ve serbest piyasa iklimi yaratmasından memnun olduklarını belirterek "Görüşmelerde Baku-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı konusundaki işbirliğimizin çok iyi yürüdüğünü gördük" dedi.

11- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı"na katılmak üzere Kazakistan'ın Almatı kentine gitti.

12- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu resmi bir ziyarette bulunmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti.

13- Genelkurmay Başkanlığı Savunma Planlama Kaynak Yönetimi Başkanı Tuğgeneral Cihangir Dumanlı başkanlığındaki heyet, 2 günlük resmi ziyaret için Makedonya'ya gitti.

Türk heyeti, Makedonya Savunma Bakanı Vlado Popovski ve Makedonya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Metodi Stamboliski ile görüştü. Görüşmelerde, iki ülke orduları arasındaki işbirliği arttırma olasılıkları ele alındı.

14- AB dönem başkanlığını gelecek ay devralacak olan Danimarka'nın Başbakanı Anders Frogh Rasmussen, başkent Kopenhag'ta Rum Kesimi Lideri Glafkos Klerides'le görüştü.

Rasmussen görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümünün kesinlikle yararlı olacağını, ancak bunun genişlemenin şartı olmadığını belirterek, AB liderlerinin Rum Kesimi ve diğer aday ülkelerle ilgili kararını aralık ayında Kopenhag'ta yapılacak zirvede vermesini beklediğini kaydetti.

Klerides de Kıbrıs sorununun çözümünün AB üyeliği için şart olmamasına rağmen, sorunun çözümü için çalışacağını söyledi.

4 HAZİRAN 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul İl Kadın Kolları Çevre Komisyonu'nun "Boğazlardaki Tehlike ve Çevresel Etkileri II" panelinde gazetecilerinçeşitli sorularını yanıtladı.

Başbakan'ın sağlığı sebebiyle Türkiye'nin önündeki tarihi fırsatları kaçırdığını söyleyen Çiller, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 7 Haziran 2002'de yapacağı liderler zirvesine Başbakan Bülent Ecevit'in sağlık durumunun elvermesi durumunda katılacağının açıklanmasının kendisini ikna edip etmediğine ilişkin bir soru üzerine "Mühim olan benim ikna olmam değil. Kamuoyunun baktığı zaman işinin başında, dinamik bir biçimde Bakanlar Kurulu'nu toplayan, ülkenin meselelerine her an el koyabilen bir başbakanın olup olmaması meselesidir. Bizim endişemiz budur" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada AB, idam, anadilde eğitim ve yayın konularındaaçıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli anadilde eğitim ve yayın üzerinde 3 kere düşünülmesi gerektiğini belirterek "Türkiye sonu belirsiz bir maceraya atılamaz" dedi.

Konuşmasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ı, muhalefet partilerini ve TÜSİAD'ı eleştiren Başbakan YardımcısıBahçeli, Ecevit'in çekilmesi durumunda icraat hükümeti kurulması gerektiğini söyledi.

3- Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü ile Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu tarafından düzenlenen "Türk Sermaye Piyasasının Gelişimi ve Yeniden Yapılanma Çalışmaları Konferansı"nın açılışında bir konuşma yapan Devlet Bakanı Recep Önal, Türk mali piyasalarının maliyet, şeffaflık ve güvenirlik bakımından çekici olması gerektiğini söyledi. Bakan Önal, Türkiye'de ciddi boyutlarda yatırım yapılması veyabancı sermaye gelmesi isteniyorsa finansal düzenin dünya klasında ve evrensel normlarla uyumlu olması gerektiğini belirtti.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) özelleştirilmesi, faiz ve endekse dayalı vadeli sözleşmelerle küçük, orta vebüyükölçekli işletmelerin (KOBİ) finansmanı üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

4- Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Trafik Şube Müdürlüğü'nün yeni alınan ekip araçlarının hizmete girme törenine katılan İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, trafik sorununun çözümlenmesi için toplumun tüm kesimlerince sahiplenilmesi ve bu hususta yeterli bilincin oluşturulması gerektiğini söyledi.

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Milliyet gazetesineyaptığı açıklamada SSK'lı hastalara istedikleri hastanede tedavi olma olanağı getirecek "serbest sevk sistemi" kurmayı hedeflediklerini söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan düzenlediği basın toplantısında, Bakanlığına bağlı ve ilgili kuruluşların 3 yıllık çalışmalarını değerlendirdi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, Özel Tüketim Yasa Tasarısı'nın ikinci el otoda alım satım vergisini kaldıran maddesi kabul edildi.

8- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, idam cezası konusundaki görüşlerini dile getirdi.

9- Bursa Sanayi ve Ticaret Odası'nda "Merkez Bankası'nın Para Politikası" hakkında konferans veren Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, ekonomide yaşanılan krizin bankacılık sektörünün ihmal edilmesiyle ortaya çıktığını, muhtemel bir seçimin ve Başbakan Bülent Ecevit'in sağlık durumununpara politikalarını etkilemeyeceğini ifade etti. Serdengeçti, Merkez Bankası'nın öncelikle hedefinin enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarını sağlamak olduğunu söyledi.

10- Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)Başkanlığı'naFatih Karaca seçildi.

RTÜK Başkanlığı'na seçilmesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Karaca, RTÜK'ün yeni dönemde de Cumhuriyetin temel niteliklerine ve Atatürk ilkelerine tam bağımlık anlayışı ile yayınların denetimini sürdüreceğini söyledi.

11- Bankacılık Düzenlemeve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, düzenlediği basın toplantısında bankalara yönelik 3'lü denetim konusunda bilgi verdi. Yapılan denetimlerden memnun olduklarını belirten Akçakoca, hedefin güçlü bir bankacılık sistemine kavuşmak olduğunu söyledi.

12- Hak-İş Başkanı Salim Uslu ile bir görüşme yapanTOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu görüşme sonunda açıklamalarda bulundu. Bir siyasi parti olmadıklarını, bu nedenle erken seçime taraf veya karşı olmak gibi bir tutumlarının da bulunmadığını belirten Hisarcıklıoğlu "Halka açık siyasi partiler ve seçim yasası istiyoruz" dedi.

13- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan dört Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı (AWACS) alımı için Milli Savunma Bakanlığı ile Amerikan Şirketi Boeingarasında bir anlaşma imzalandı.

14- Resmi ziyaret için Türkiye'ye gelen ABD'nin BM nezdindeki Büyükelçisi John D. Negroponte, Genelkurmay başkanlığı yetkilileriyle bir araya geldi. Görüşmede Irak, İran ve bu ülkelerin sahip olduğu kitle imha silahlarının yarattığı tehdit konuları ve Afganistan'daki Uluslararası Destek ve Güvenlik Gücü'yle (ISAF) ilgili gelişmeler ele alındı.

15- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kazakistan'ın Almatı kentinde yapılan "Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı"na katıldı.

Cumhurbaşkanı Sezer toplantıda yaptığı konuşmada, güvenliğin ve istikrarın sağlanmasına yönelik küresel düzenlemelerin iyi niyetle ve ciddiyetle uygulanmasının önem taşıdığını belirterek, terorizmin tüm dünya ulusları için ortak bir tehdit haline geldiğini söyledi.

Toplantı sonunda Almatı bildirgesi ve belgesi imzalandı. 16 ülkenin imzaladığı bildirgede, üye ülkelerin bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacakları belirtilerek, kitle imha silahlarının imha edilmesi çabalarının destekleneceği venükleer silahlardan vazgeçmenin üye ülkelerin amacı olduğu bildirildi.

Öte yandan toplantı öncesinde, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ve Hindistan Başbakanı Atal Behari Vacpayi ile ayrı ayrı görüşen Cumhurbaşkanı Sezer, Keşmir sorunu nedeniyle savaşın eşiğine gelen iki ülke liderine, sorunları silaha başvurmadan çözmeleri çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Sezer daha sonra yurda döndü.

16- Resmi ziyaret için Rusya'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Rusya Genelkurmay Başkanı Anatoli Kvaşnin veRusya Savunma Bakanı Sergey İvanov'la görüştü.

Rusya Savunma Bakanlığı Basın Merkezi'nden görüşmelerden sonra yapılan açıklamada, görüşmelerde "ikili askeri ve teknik işbirliğinin "ele alındığıbildirildi.

17- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de başlayan "9.Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı'naTürkiye'den Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan katıldı.

Bakan Çakan yaptığı konuşmada, Hazar bölgesi enerji kaynaklarının kullanımı ve ihracı konusunda, Türkiye'nin bu kaynakların batıya açılmasında önemli rol oynayacağını ve Avrupa'yla bir köprü görevi teşkil edeceğini söyledi. Bakan Çakan uluslararası petrol şirketlerinin Bakü-Ceyhan projesinin dışında kalmak istemeyeceklerini belirtti.

Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev ise Hazar havzası enerji kaynaklarının Batılı pazarlaraihracında en ekonomik ve elverişli yolun Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı projesi olduğunu söyledi.

18- Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) komutanlığını devralacak Türk birliğinin ikinci grubu Afganistan'ın başkenti Kabil'e gitti.

19- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yazar Eşber Yağmurdereli'nin yaptığı şikayet başvurusunda, Türkiye'yi, Yağmurdereli'yetoplam 11 bin 500 Euro ödemeye mahkum etti.

20- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile ABD Merkezi HaberalmaTeşkilatı (CIA) Başkanı George Tenet, Filistin'in Ramallah kentinde bir araya geldi.

Görüşmede Arafat'ın Tenet'e , Filistin güvenlik servislerinin yeniden yapılanmasıyla ilgili bir plan sunduğu bildirildi.

5 HAZİRAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, kamu kurum ve kuruluşlarından eğitim kurumlarına, özel sektörden sivil toplum örgütlerine, medyadan tek tek bireylere kadar herkese çevre bilincinin oluşturulması ve korunması konusunda büyük görev ve sorumluluk düştüğünü belirterek çevrenin korunması için bütün ülkelerin etkin savaşımının gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, açık bulunan YÖK üyeliğine Bakanlar Kurulu tarafından seçilen Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Özgün Ökmen'in seçimini onayladı.

3- TBMM Başkanı Ömer İzgi, milletvekillerinin oluşturduğu Bilgi ve Bilgi Teknolojileri Grubu üyelerini kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İzgi, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde taahhütlerini yerine getirmeyi sürdürdüğünü belirterek ''Türkiye, AB'ye üyelik bakımından Katılım Ortaklığı Belgesi'ne dayalı olarak Ulusal Program'da ne yazılıysa onları zamanında yapmıştır. Şimdi de yapacağı şeyler varsa gündemindedir" dedi.

4- Başbakan Bülent Ecevit, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yazılı olarak yanıtladı.

Başbakan Ecevit bir soru üzerine, AB'nin, Türkiye için bir hayal değil, mutlaka erişilmesi gereken bir amaç olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 7 Haziran 2002'de yapacağı liderler zirvesine katılabileceğini umduğunu bildirdi.

5- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nce, idamın kaldırılması ile anadilde yayın ve eğitim konularında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) görüşü olarak yansıyan bazı haberlerle ilgili olarak yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, idam konusunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu tarafından bizzat yapılan çeşitli açıklamalardaki görüşlerde herhangi bir değişiklik bulunmadığı belirtildi.

Öte yandan Yunanistan'a ait 6 savaş uçağının Türk hava sahasını dün 3 kez ihlal ettiği bildirildi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Bülent Ecevit'in görevden çekilmesi halinde kaos olacağına ilişkin iddiaların doğru olmadığını belirterek, TBMM'nin kendi içinden gerektiği zaman bir değil birkaç başbakan çıkarabileceğini söyledi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği'nin faaliyete geçmesi dolayısıyla düzenlenen toplantının ardından gazetecilerin gündemdeki AB tartışmaları konusundaki sorularını yanıtladı.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB üyeliği tartışmalarına ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, içinde bulunulan günlerin Türkiye'nin geleceğinin şekillendiği günler olduğunu belirterek "Türkiye'nin gelecekteki alacağı şekil, bu günlerde milletimizle elele vereceğimiz mücadelenin başarısına bağlıdır. Bu mücadelede iki yol gösterici vardır. Bunlardan birisi AB'ye girmek için oluşturduğumuz ulusal program, ikincisi de ekonomik programdır" dedi.

9- Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Devlet Bakanı Kemal Derviş, Maliye Bakanı Sümer Oral ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, TBMM'de Kamu İhale Yasası'nın da aralarında bulunduğu bazı yasalarda değişiklik yapan yasa tasarısını görüştüler.

10- Bavyera eyaleti Eğitim Bakanı Monica Hohlmeier'in davetlisi olarak Almanya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Bostancıoğlu, Hohlmeier'la geçen yıl Türkiye'de imzalanan ve Almanya'da yaşayan Türk öğrenci ve velilerinin eğitim alanında karşılaştıkları güçlüklerin giderilmesi konusunda çözüm önerilerini içeren "Ortak Çağrı Metni"nin sonuçlarını değerlendirdiklerini söyledi.

11- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 7 Haziran Cuma günü Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'inbaşkanlığında AB konusunda yapılacak liderler katılımını önemsediklerini belirterek ''Türkiye'nin gelişen ve küreselleşen dünyada, medeniyetin ve gelişmenin varoşlarında kalmamak, kenar mahalle ülkesi olmamak için AB'ye girmesi gerektiğini savunuyoruz" dedi.

12- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), reel sektörün mali sektöre olan borçlarının yeniden yapılandırılması kapsamında Türkiye Bankalar Birliği'nce (TBB) hazırlanan "Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması"nı (İstanbul Yaklaşımı) onayladı.

13- RTÜK'ün yeni Başkanı Fatih Karaca Sabah gazetesinin sorularını yanıtladı.

14- 175 sivil toplum kuruluşu, İstanbul'da İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) koordinasyonunda İstanbul'da yapılan toplantıda bir araya geldi.

Sivil toplum kuruluşlarının toplantıdan sonra yayımladıkları bildiride, AB ile bütünleşme hedefinin, Türkiye'nin demokratik, çağdaş, modern, şeffaf, laik bir hukuk devleti, güçlü, istikrarlı ve sürdürülebilir ekonomi ile refah toplumu olma arzusu ile örtüştüğü için desteklendiği belirtilerek "AB üyeliğini çocuklarımız geleceğimiz için istiyoruz. Doğru adımların, doğru zamanda atılmamasının bedelini gelecek kuşakların ödemesine izin veremeyiz" denildi.

15- Türkiye'de bulunan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi John Negroponte, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve üst düzey yetkililerle bir araya geldi.

Görüşmede, uluslararası terorizm, Irak, Kıbrıs, Afganistan ve Ortadoğu gibi BM Güvenlik Konseyi'nin gündeminde ağırlıklı olan konular ele alındı.

Negroponte görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen ihracat denetim rejiminin, Irak ile yapılan bazı anlaşmaların serbest kalabilmesi için iyi bir fırsat olduğunu belirtti.

16- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Rusya-NATO Konseyi'nin kurulmasından sonra gerçekleştirdiği Rusya ziyareti kapsamında Savunma Bakanı Sergey İvanov ve Genelkurmay Başkanı Anatoli Kvaşnin ile görüştü.

Rusya Savunma Bakanlığı Basın Merkezi'nden görüşmelerden sonra yapılan açıklamada "Rusya-NATO arasındaki işbirliği konuları ele alındı" denildi.

17- Resmi ziyaret amacıyla Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile görüştü.

Aliyev kabulde yaptığı konuşmada, Hazar enerji kaynaklarının alternatif boru hatlarının zaman zaman gündeme getirildiğini belirterek "Azerbaycan'ın petrol stratejisini hayata geçirdiğimiz günden itibaren Türkiye dedik, yine Türkiye diyoruz" dedi.

Bakan Çakan da Baku-Tiflis-Ceyhan projesinin 2005 yılında gerçekleşeceğini, bundan kimsenin şüphe etmemesi gerektiğini kaydetti.

18- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, 24-25 Ekim tarihinde Brüksel'de yapılması planlanan olağanüstü AB zirvesi sırasında, hangi adayların tam üyelik müzakerelerini tamamladıklarının belirleneceğini kaydederek, adayların AB müktesebatına uyum konusunda daha süratli davranmaları gerektiğini söyledi.

19- İspanya parlamentosunun terorizme destek verdiği gerekçesiyle siyasi partilerin kapatılmasını mümkün kılan yasa tasarısını onayladığı bildirildi.

20- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek 4 günlük ziyaret için ABD'nin başkenti Washington'a gitti.

Mübarek hareketinden önce başkent Kahire'de yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush ile yapacağı görüşmede, Kudüs'ün konumu, Filistinli mültecilerin tekrar topraklarına dönüşü ve nihai sınırların belirlenmesi gibi önemli konuların masaya yatırılacağını söyledi.

21- İsrail'in Hayfa kentinde bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 18 kişinin öldüğü 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

22- İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un "Filistin kentlerinden gelecek tehditlere karşı" Megiddo yakınındaki Kafr Kassem'e kadar 110 kilometrelik bir çit çekilmesi projesini onayladığı açıklandı.

6 HAZİRAN 2002

1- Başbakan BülentEcevit, memurlarınsendikalaşması sürecinde yaşanan sorunların giderilmesi için bir genelge yayımladı. Örgütlenme özgürlüğünün, demokratik ve sosyal hukuk devleti olmanın en önemli göstergelerinden biri olduğu belirtilen genelgede, bu özgürlüğün 'ayrımsız' biçimde tanınmasının çalışanların vazgeçilmez hakkı olduğu belirtildi.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'nin (TSİP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş,CNN Türk televizyonundayayınlanan bir programa katılarak, siyasi görüşlerini, ekonomik programı ve Türkiye'nin AB'ye tam üyelik projesi hakkındaki görüşlerini açıkladı.

4- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, İstanbul'da düzenlenen "4. Uluslararası Sivil Havacılıkve Havaalanı Ekipmanları Fuarı"nın açılışında yaptığı konuşmada, Türk Sivil Havacılığı'nın bugün geldiği potansiyeli ile bölgesinde önemli bir rekabet gücüne sahip olduğunu söyledi.

5- Özel Tüketim Vergisi Yasa TasarısıTBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- Reel sektörün mali sektöre olan borçlarının yeniden yapılandırılması programı kapsamında Türkiye Bankalar Birliği'nce (TBB) hazırlanan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından da onaylanan çerçeve anlaşmaya, 39 banka ve mali kuruluş imza koydu.

7- DİSK Başkanlar Kurulu sonuç bildirgesi yayımlandı.

Bildirgede,IMF kaynaklı programın, emekçilere çok ağır bedel ödetirken özellikle uluslararası tekelci sermaye için yeni fırsatlar doğurduğu belirtildi.

8- AnkaraCumhuriyet Başsavcı Vekili Bekir Selçuk, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın malvarlığının kaynağını açıklayamadığı gerekçesiyle, hakkında 5 yıl 10 ay hapis cezası istemiyle dava açtı.

9- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, bazı gazetelerin köşe yazarlarıyla İstanbul'da bir araya geldi.

Özilhan, AB Kopenhag zirvesinde üyelik müzakerelerine başlamak için bir tarih alınmasının Türkiye'yi her açıdan rahatlatacağını, ancak zamanın daraldığını söyledi.

10- Türkiye'de bulunan Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber, 3. Kalite Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, politik belirsizliklerin Türkiye ekonomisine olan etkilerini değerlendirdi. Chhibber, siyasi belirsizliklere Türkiye'de insanların tepkisinin çok az olduğunu belirtirken, bunun gerçekleştirilen reformlar açısından bir gösterge olduğunu söyledi.

IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk ise ekonomik programda elde edilen başarıların, Türkiye ekonomisinisiyasi ve ekonomik belirsizliklere karşı artık çok daha güçlü bir hale getirdiğini belirtti.

Sempozyumda bir konuşma yapan Maliye Bakanı Sümer Oral da kamudaki reform hareketlerinin yalnız kamu maliyesinin dar alanda değil geniş bir alanda başarılı olduğu ölçüde demokrasinin kök salacağını ve özümseneceğini söyledi.

11- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nun da katıldığı Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan Kuzey Atlantik Konseyi'nin (NATO) savunma bakanları düzeyinde gerçekleştirdiği toplantının sonunda yayımlanan bildiride, NATO'nun Avrupa Atlantik güvenliği açısından temel olan rolünü ve katkılarını sürdürdüğü, İttifak'ın Balkanlar'da da barış ve istikrarın garantisi olduğu belirtildi.

12- İsrail ordusunun, dün gerçekleştirilen intihar saldırısına misilleme olarak Batı Şeria'nın Ramallah kentine ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın karargahına girerek bazı Filistinlileri tutukladığı bildirildi.


7 HAZİRAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanları AB'ye üyelik konusunda atılması gereken adımları görüşmek üzere Çankaya Köşkü'nde bir araya geldiler.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile AB Genel Sekreteri Volkan Vural'ın konuşmalarının ardındanDSP Genel Sekreteri Hasan Gülay, AB'nin ortak hedef olduğunu belirterek "AB'ye girmek kimsenin tekelinde değildir, bütün partilerin çabası eşittir. Hiçbir parti AB'ye girmeyi kendi meselesi gibi sunmasın" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de AB için önkoşul olarak getirilen idam, anadilde eğitim ve yayın ile Kıbrıs konusunu hiçbir koşul altında kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, partilerarası ortak girişimlere MHP'nin katılmayacağını, bunlara karşı oy kullanacağını bildirdi.

Daha sonra söz alan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ise "Türkiye bu konuda ayakta. İşadamlarından sivil toplum örgütlerine kadar siyasetin üstünde toplumsal bir baskı var. Bunun vebali de siyasetin üstündedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer iseAKP ve SP liderlerinin de görüşlerini aldıktan sonra idam, anadilde yayın ve eğitim sorununun bir an önce çözümlenmesiniTürkiye'nin, Bulgaristan ve Romanya ile aynı dönemde üyelik görüşmelerine başlamasını istedi.

2- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde düzenlenen "Gelecek Ellerimizde 2002" toplantısında "AB'ye Entegrasyon Sürecinde Türkiye" konulu bir konuşma yaptı. Kıbrıs konusunda Rum Kesimi'nin çözümden uzaklaşmasında AB'nin tutumunun büyük rol oynadığını belirten Bakan Gürel "Kıbrıs sorunu çözüm bulmazsa bile Rum Kesimi'ni içlerinealacakları yönündeki AB açıklamaları, Rumlara cesaret veriyor" dedi.

3- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde bir yıllık çalışmalarını değerlendirdiği basın toplantısında, Türkiye'de son bir yılda faili meçhul olay ve cinayetin olmadığını bütün faillerin yakalanıp adalete teslim edildiğini söyledi.

4- Ulaştırma Bakanlığı tarafından İstanbul'da düzenlenen "Sivil Havacılıkta Yeni Trendler" konulu panelde konuşan Bakan Vural, global ekonomideki daralma nedeniyle uzun süredir havayolu taşımacılığında daralma yaşandığını söyledi.

5- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Şefik Yıldızeli görevinden alındı. Kararname Resmi Gazete'de yayımlandı

6- CHP Parti Meclisi toplandı. Genel Başkan Deniz Baykal toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in girişimiyle AB konusunda gerçekleştirilen zirvenin tam kadro toplanmadığını belirterek, Türkiye'nin önündeki ciddi sorunları göğüsleyebilecek bir siyasi irade geliştiremeyen hükümetin işbaşında kalmayı sürdürmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

7- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan Mersin'in Tarsus ilçesinde Sanayici İşadamları Dernekleri (SİAD) Platformu Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, AB konusunda sorun çıkaranları eleştirerek, AB üyelik kriterlerinin her ülke için uygulandığını, ülkenin geleceğini AB'de görmeyenlerin, nasıl bir gelecek tasarladığını açıklaması gerektiğini söyledi.

SİAD Platformu Başkanlar Kurulu, AB Deklarasyonu yayımlayarak ‘AB ile üyelik müzakerelerinin başlatılması için gerekli adımların atılmasının Türkiye'nin en acil gündem maddesi olduğunu' açıkladı.

8- Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen 90. Çalışma Konferansı'na sunulan uzmanlar komitesi raporunda, Türkiye'deki memurların sendikal hakları ele alındı.ILO, Türk Silahlı Kuvvetleri ilepolislerin dışında kalan tüm memurlara sendikaya üye olabilme ve grev hakkı verilmesini istedi.

9- Gelişmekte Olan Ülkeler Ekonomik İşbirliği Grubu (D-8)ülkelerinin dışişleri bakanları ve temsilcileri Mısır'ın başkenti Kahire'de toplandı.

Toplantıda, Türkiye'yi Genel Sekreter Büyükelçi Ayhan Kamel başkanlığında bir heyet temsil ediyor.

10- Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi, Rusya'nın St. Petersburg kentindegerçekleştirildi. Zirvenin ardından Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan devlet başkanları, örgüte uluslararası yasal statü kazandıracak Şanghay İşbirliği Örgütü Sözleşmesi'ni imzaladılar.

Yayımlanan ortak bildiride, örgütün bir blok değil, uluslararası sorunların çözümüne yardımcı olacak bir birliktelik olduğu vurgulandı.

11- Pakistan Dışişleri Bakanı Abdül Settar'ıngörevinden istifa ettiği bildirildi.

12- ABD Başkanı George W. Bush, Beyaz Saray'da yaptığı ve ABD televizyonlarından canlı olarak yayımlanan ulusa sesleniş konuşmasında, terorizme karşı savaşta koordinasyonun sağlanması amacıyla yıl sonundan önce bir "İç Güvenlik Bakanlığı" kurulmasını istedi.

8 HAZİRAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nca (İKSV) düzenlenen 30. Uluslararası Müzik Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada "Bu festival, dil, din, ırk ayrımı olmaksızın dünyanın dört bir yanından yükselen özgün ritm ve ezgileri buluşturarak müziğin evrensel dilini geçmişte olduğu gibi bu yıl da zenginleştirecektir" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul Bahçelievler İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in çağrısıyla Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen AB konusundaki toplantıda haklılıklarının tescil olduğunu "hükümet boşluğu ve bölünmüşlüğünün ortaya çıktığını" söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Ankara'nın Beypazarı ilçesinde katıldığı törenler sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, idam, anadilde eğitim ve yayın ile Kıbrıs konularında siyasi partilerin uzlaşması durumunda hükümetten çekilebileceklerini belirterek, Meclis'te çok sayıda hükümet alternatifinin olduğunu, ancak bu hükümet kadar "uyumlu, kararlı ve sağlıklı" olup olmayacağına bakılması gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul'un Beykoz ilçesi muhtarlarıyla yaptığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz "Kopenhag Kriterleri'nin yerine getirilmesinde hükümet içerisinde bir görüş ayrılığı yaşadığımız doğru ama ümit ederim ki bu, koalisyon hükümetinin bozulmasına neden olmaz" dedi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yayımlanan Ta Nea gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs sorunu, AB ile ilişkiler ve Türk-Yunan yakınlaşması konularını değerlendirdi.

5- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Ekonomistler Platformu tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) katkısıyla İstanbul'un Şile ilçesinde gerçekleştirilen "Global Dünyada Türkiye'nin Rekabet Avantajları Forumu"nun açılışında yaptığı konuşmada, ihracatta hedeflenen rakamlara ulaşmak için hükümetin, özel teşebbüsün ve sivil toplum örgütlerinin ortak şekilde çalışması gerektiğini söyledi.

Foruma katılan Maliye Bakanı Sümer Oral ise Türkiye ekonomisinin ayağa kalkması için doğrudan dış yatırımların yanı sıra özel tasarrufu özendirici çalışmaların yapılmasının şart olduğunu bildirdi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Ankara'nın Kalecik ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Türk, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında dün yapılan AB zirvesinden önemli sonuçlar çıktığını belirterek "Türkiye, AB yolunda atması gereken adımları, gecikmeden atmak zorundadır. Bu sorun, Meclis'te çözümlenecektir" dedi.

7- Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 2002-2003 eğitim-öğretim yılının, 9 Eylül 2002 Pazartesi günü başlayarak13 Haziran 2003 tarihinde sona ereceği bildirildi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, İzmir Ticaret Odası (İTO) ve Yunan-Türk Ticaret Odası işbirliğiyle Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen "4. Türkiye Ege Kıyıları ve Yunanistan Ege Adaları Ekonomik Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret hacminin, 2000 yılında 868,5 milyon dolarken 2001 yılının ilk yarısında yüzde 29'luk düşüşle 742,4 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Zirvede, ortak yatırım, işbirliği ve hedef büyütme kararları alındı.

9- Kültür Bakanı İstemihan Talay, İstanbul Barosu, AÜ Hukuk Fakültesi, Kültür Bakanlığı ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin (YTÜ) işbirliğiyle düzenlenen "İnternet, Fikri Haklar ve Özel Hukuk Alanında Karşılaşılan Sorunlar" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, yazılım alanında Türkiye'de hızlı bir üretim süreci bulunduğunu belirterek "Rusya, Arap ülkeleri ve Türk cumhuriyetlerine uzanan büyük bir pazar var ve Türkiye bütün bu ülkelere uzanan bir ihracat üssü olabilir" dedi.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin resmi yayın organı Gündem adlı bültende Türkiye'nin AB ile ilişkilerini değerlendirdi. Baykal, Türkiye'nin Ulusal Programı'nda taahhüt ettiği uyum yasalarının bir an önce çıkarılması ve yıl sonundaKopenhag'da yapılacak olan toplantıda üyelik müzakerelerinin başlaması gerektiğini söyledi.

11- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AB'ye üyelik sürecinin sadece "ölüm cezası" ve "anadilde yayın, öğretim" gibi konulara hapsedilmesini doğru bulmadıklarını söyledi.

12- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin teşkilat seçimlerine katılmak üzere gittiği Malatya'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de hükümet boşluğu bulunduğunu belirterek hükümetin alternatifi olduğunu söyledi.

13- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin 1. Olağanüstü Kurultayı sonrası Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde, Genel Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, hükümette uyum kalmadığını belirterek, ülkenin bir an önce seçime gitmesi gerektiğini söyledi.

14- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak, partisi tarafından başlatılan "Demokratik Türkiye İçin Bir İmza" kampanyası nedeniyle yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir yol ayrımında olduğunu belirterek "Seçeceği yol ya demokrasi yolu olacak ya da bir avuç azınlığın çıkarları uğruna dünyanın değişimine ve gelişmesine Türkiye'nin izole edilmesi olacak" dedi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'le yaptığı görüşmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

16- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, ABD'nin başkenti Washington'da ABD Başkanı George W. Bush ile bir araya geldi. Filistin devletinin kurulması için zaman önermeye hazır olmadığını söyleyen Bush, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat konusunda hayal kırıklığına uğradığını, Filistin halkına umut vermek için barış ve reform arayışlarını sürdüreceklerini söyledi.

Mübarek ise İsrail'in işgal ettiği son bölgelerden çekilmesini, yerleşim politikasını değiştirmesini, baskı ve cinayetlere son vermesini istedi.

17- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi için gittiği St. Petersburg'da, Kırgızistan Devlet Başkanı Askar Akayev'le görüştü. Putin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, teroristlere karşı alınabilecek en iyi önlemin onları doğrudan yok etmek olduğunu söyledi.

Akayev ise Putin'le bazı eski Sovyet cumhuriyetlerinin katıldığı Ortak Güvenlik Anlaşması çerçevesinde uluslararası terorizme karşı alınan kararları değerlendirdiklerini söyledi.

9 HAZİRAN 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, Or-An semtindeki çalışma ofisinde düzenlediği basın toplantısında, önce sağlık durumu hakkında bilgi verdi, daha sonra gazetecilerin AB, Kıbrıs ve erken seçim beklentileriyle ilgili sorularını yanıtladı.

Başbakanlık sıfatını taşıdığı sürece hükümet işleriyle çok yakından ilgilenmeye devam edeceğini belirten Başbakan Ecevit, mesaisine ne zaman başlayacağı konusunda ise kesin bir tarih vermedi.

2- Ekonomistler Platformu tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) katkısıyla İstanbul'un Şile ilçesinde gerçekleştirilen "Global Dünyada Türkiye'nin Rekabet Avantajları Forumu"nda konuşan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ülke zenginliğinin artması için ekonomi politikalarının düzgün uygulanması gerektiğini, piyasaya saygılı, sağlam kurumların olması durumunda kişilerin hiç önemi olmadığını belirterek "Bürokratik yapıyı toparlayabilecek güçte bir eşgüdüm yok" dedi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Yargı Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen kermeste, gazetecilerin idam cezasının kaldırılmasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Türk, idamın anayasal değişikliğe gerek kalmadan TBMM Genel Kurulu'ndan geçebileceğini belirterek "İdamın kaldırılmasında hukuki bir problem yok, sadece siyasi mutabakatta problem yaşıyoruz. Türkiye geçmişte AB fırsatını kaçırdı. Bir daha aynı durumla karşılaşmamalı" dedi.

4- AKP Karaman Milletvekili Zeki Ünal'ın soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, satanizmin Türkiye'de ‘sağlam aile ve toplum yapısı' nedeniyle taban bulamayacağını belirterek, bu güne kadar satanizmle ilgili 123 kişinin gözaltına alındığını, satanizme taraftar olan kişilerin 13-25 yaş arasıkimlik bunalımı yaşayan gençler olduğunu söyledi.

5- A Milli Futbol Takımı, 2002 Dünya Kupası finallerindeki 2. maçında, Kosta Rika ile 1-1 berabere kaldı.

6- İspanya'nın başkenti Madrid'de devam eden "AB ve Aday Ülkeler Parlamento Başkanları Konferansı"nda, Türkiye'yi TBMM Başkanvekili ve Devlet Bakanı Yüksel Yalovatemsil ediyor.

Konferansın ‘Ulusal Parlamentolar ve Avrupa'nın Geleceği' konulu oturumunda konuşan Bakan Yalova, Türkiye'nin AB'ye adaylığının ilan edildiği Helsinki zirvesinden bu yana TBMM'nin çok önemli yasa değişikliklerine imza attığını belirterek, bunlardan en önemlisinin, Ekim 2001'de kapsamlı anayasa değişiklikleri ile başlatılan süreç olduğunu söyledi.

7- Fransa'da genel seçimlerin ilk turunun yapıldığı bildirildi.

10 HAZİRAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ile Merkez Yürütme Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi Başkanı Orhan Kaymakçalan ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kaymakçalan, ABD'deki Ermenilerin Türkiye aleyhine çok büyük faaliyetler yürüttüğünü ve şu anda başkent Washington'da bir müze açmak istediklerini bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Jandarma Genel Komutanlığı'nın 156. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Jandarma Genel Komutanı Aytaç Yalman'a gönderdiği kutlama mesajında, Jandarma Genel Komutanlığı'nın ulusun gururu, kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.

Başbakan Bülent Ecevit demesajında "Ülkemizin güvenliği ve ulusumuzun birlik ve beraberliği uğruna kararlılık ve özveriyle hizmet veren Jandarma Genel Komutanlığı'nın kahraman üyelerine sürekli başarılar dilerim" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında Bakanlar Kurulu toplandı.

Toplantıda, enflasyon, büyüme hızı, erken seçim ve olası bir erken seçimin ekonomiye etkileri görüşüldü.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin para politikası üzerine açıklamalar yaptığını belirterek, bu yılki enflasyon hedefinin yüzde 35, büyüme hedefinin ise yüzde 3 olduğunu açıkladı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, NTV televizyonunagüncel konuları değerlendirdi.

5- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Uluslararası Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen "Türk Dış Müteahhit Hizmetlerinin Dünya Pazarındaki Payının Artırılması" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, AB-Türkiyeilişkilerini değerlendirdi.

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, ANAP Diyarbakır Milletvekili Abdülbaki Erdoğmuş'un soru önergesini yanıtlarken üniversitelere Kürtçe ders konulması istemiyle dilekçe veren öğrencilere verilen cezanın yerinde olduğunu söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, AKP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut'un internet ve elektronik postalar üzerinde devlet denetimi bulunup bulunmadığına ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Mardin-Dargeçitli'de kadınların Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nin Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki açılış konuşmasında, sorunların Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yoğunlaştığını belirterek "GAP, Güneydoğu Anadolu'da kalkınma projesinin belkemiği. Artık GAP'ta eğitim, istihdam, üretim, ulaşım konuşmak istiyoruz" dedi.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç TGC'nin kuruluşunun 56. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen kutlamada bir konuşma yaptı. Erinç, TGC'nin 56. yaşına basmasının Türkiye açısından önemli olgulardan birini oluşturduğunu belirterek "Türk basınında bağımsızlığını koruyan, Türkiye çapında yaygın üyesi olan, Türkiye'deki bütün fikir yelpazesini bünyesinde barındıran TGC, bundan sonra da görevine devam edecektir" dedi.

10- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak ve beraberindeki heyet SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ı Genel Merkez'de ziyaret etti. Bozlak yaptığı konuşmada Türkiye'nin çok ağır sorunları olduğunu belirterek "Hep beraber, el ele vererek bu sorunları aşmalıyız. Türkiye'nin demokratikleşme sürecini tamamlaması gerektiği inancındayız" dedi.

Karayalçın da Türkiye'nin Kopenhag ölçütlerini yerine getiren bir ülke konumuna ulaşması için tüm güçleri harekete geçirme kararlılığında olduklarını söyledi.

12- IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk, CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, ekonomik programda elde edilen başarıların, Türkiye ekonomisini siyasi ve ekonomi belirsizliklere karşı daha güçlü hale getirdiğini söyledi.

13- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Juan Somavia, İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden 90. Uluslararası Çalışma Konferansı'na sunduğu yıllık raporunda, önümüzdeki 10 yıl içinde 500 milyon kişiye istihdam oluşturulması gerektiğini belirterek, mevcut küreselleşme modelinin istihdam oluşturmakta başarısız olduğunu söyledi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözülebilmesi için baskıların işe yaramayacağını belirterek, Kıbrıs Türkü'nün gerekli iradeyi ortaya koyduğunu söyledi.

15- Nijerya'nın Maiduguri şehrinde bir hafta içerisinde sıcak hava nedeniyle 60 kişinin öldüğü bildirildi.

11 HAZİRAN 2002

1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Yasası'nı onayladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet NecdetSezer, İstanbul Teknik Üniversitesi, Büyükçekmece Belediyesi ve Almanya'nın Regensburg Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği "3. Uluslararası Kentsel Gelişimin Uzaydan İzlenmesi Sempozyumu"na gönderdiği mesajda, yaşanabilir kentlere ulaşabilmek için, kentsel tasarım ve planlamanın bilimsellik ve nesnellik ilkesi doğrultusunda yapılması gerektiğini belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, gündemdeki AB üyeliğine ilişkin gelişmelerle, idam cezası konusundaki tartışmaları değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisininBaşkanlık Divanıtoplantısında, AB'ye üyelik konusundaMHP ile yaşanan anlaşmazlık konularının, geçici olarak TBMM'de oluşturulacak AB Uyum Komisyonu'nda ele alınması gerektiğini söyledi.

5- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Selçuk"Anadilde yayın ve eğitim konularında AB ölçütleri dikkate alınmalıdır. O zaman mesele kolayca çözülür. Bu bölünmeyi değil bütünleşmeyi sağlar" dedi.

6- Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Kızılay'dan alınan ve kendisine test edilmeden verilen kandan AİDS'e yakalanan Işıkgöz ailesinin açtığı tazminat davasında, yerel mahkemenin kararını onayarak Sağlık Bakanlığı ve Kızılay Genel Müdürlüğü'nü 105 milyar lira tazminat ödemeye mahkum etti.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası'nın para politikaları uygulamalarında bağımsız bir kurum olduğunu, devlet bakanlığına bağlı bir kuruluş olmadığını bildirdi. Bakan Derviş, 2002 yılı için yüzde 35 enflasyon ve yüzde 3 büyümenin birlikte hedeflendiğini söyledi.

Ayrıca Bakan Derviş, G-7 ülkelerinin Ankara büyükelçileriyle bir araya geldi.

8- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu bakanlığının çalışmaları hakkında Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

9- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin ile Gölbaşı Belediye Başkanı Cevdet Kara "Sahipsiz Hayvanların Korunması Projesi" protokolünü imzaladı. Bakan Aytekin, protokolün amacının insan ve çevre sağlığını korumak olduğunu söyledi.

10- "Kamu Konutları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında, demokrasi ve insan hakları konusunda tüm istemlerin ‘rejim tehlikeye girer' endişesine takıldığını belirterek "güvenlik sorunu" gibi nedenlerle AB'ye uyum çalışmalarının engellenmemesi gerektiğini, Türkiye'nin güvenlik sorunu varsa bunda temel nedenin, ekmek ve demokrasi eksikliği olduğunu söyledi.

12- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında ölüm cezasının kaldırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada "Anayasa güvencesi altında, ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasını, ölüm cezasının yerine öngörebileceğimizi söylüyoruz" dedi.

13- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüştü. Görüşmede gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, yıllardır ihmal edilen tarım kesiminin, enflasyon tahribatınınen fazla görüldüğü kesim olduğunu söyledi.

14- MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevkat Çetin, anadilde eğitim ve yayın konularında partisinin görüşlerini değerlendirdi.

15- RTÜK Başkanı Fatih Karaca, DSP Grup Başkanvekili Emrehan Halıcı ve Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe'yi kabulünde ‘yeni RTÜK Yasası'nda internete ilişkin düzenlemeler' konusunda açıklamalardabulundu. Karaca 3984 sayılı RTÜK Kanunu'nda internete ilişkin sadece "veri yayıncılığı' tanımı bulunduğunu, bu tanımın da son derece geniş bir anlamı olduğunu belirterek, RTÜK'ün, radyo ve televizyon yayıncılığının düzenlenmesinden sorumlu olduğunu söyledi.

16- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, mali piyasalarda yaşanan gelişmeleri değerlendiren bir açıklama yaptı. Özilhan hükümetin, koalisyon içindeki uzlaşmanın süreceği ve AB ile ilgili somut adımlar atılacağı konusunda kamuoyuna güvence vermesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca "Türk Vergi Sisteminde Yeniden Yapılanma İhtiyacı" konulu bir seminer düzenleyen TÜSİAD, vergi sistemindeki sorunları özetleyerek bir dizi öneri sundu.

17- Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bir erken seçimin ekonominin dengelerini bozacağı fikrine katılmadığını söyledi.

18- MHP Çorum Milletvekili Abdülhaluk Çay partisinden istifa etti.

19- Türkiye'deki görev süresi dolan AB Komisyonu Türkiye temsilcisi BüyükelçiKaren Fogg, Devlet Bakanı Nejat Arseven'i ziyaret etti. Büyükelçi Fogg, kendisinden sonra gelecek AB temsilcisinin de Türk hükümetiyle yakın işbirliğiyle çalışacağına inandığını söyledi.

20- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile görüşen Weston, ABD yönetiminin Kıbrıs'ta süren doğrudan görüşmelerde ilerleme sağlanmasını arzu ettiğini belirterek, Türkiye'den yapıcı tutum beklediklerini söyledi.

21- İstanbul'da, NATO ile TÜBİTAK'ın işbirliğindedüzenlenen "Barış İçin Bilim Çalıştayı" sona erdi. Çalıştayın amacı hakkında basın toplantısı düzenleyenNATO'nun Bilim ve Çevreden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean Fournet, TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Namık Kemal Pak ve Proje Yöneticisi Dr.Chris De Wispelaere yaptıkları ortak açıklamada, askeri ve diplomatik bir ittifak olarak doğan NATO'nun işlevinin değiştiğini, ittifakın günümüzde ekonomik, bilimsel ve çevreye ilişkin çalışmalar üstlendiğini söyledi.

22- Resmi ziyaret için Gürcistan'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'na Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Gürcistan ordusunun inşası ve Gürcü subayların eğitimine yaptığı katkılardan dolayı "şeref madalyası" verildi. Kıvrıkoğlu "Bu madalya, Gürcistan-Türkiye Silahlı Kuvvetleri'nin başarılı işbirliği oluşturmasının bir sonucudur" dedi.

Ayrıca iki ülke arasında askeri işbirliği çerçevesinde Vaziani üssü ve Marneuli askeri havaalanının modernleştirilmesinde kullanılmak üzere 2.8 milyon dolarlık yardım anlaşması yapıldı.

23- Resmi ziyaret için Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Ukrayna Dışişleri Bakanı Anatoli Zlenko ile bir araya geldi.

Zlenko, Türkiye'den Ukrayna'nın NATO'ya üyelik için aldığı karara destek talep ettiklerini belirterek "Türkiye'nin desteğini almaktan memnun oldum" dedi.

Bakan Cem de "Bu konuda Türkiye olarak Ukrayna'ya her türlü desteği vaat ediyoruz " dedi.

24- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Yalçın Ertuna'yı başkent Lefkoşa'da kabul etti.

Tümamiral Ertuna ziyaretinin amacının, KKTC ve Türkiye sahil güvenlik komutanlıkları arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek ve iki ülke arasında imzalanacak sahil güvenlik işbirliği anlaşmasının hazırlıklarını yapmak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş da Kıbrıs'ın AB'ye tek ses olarak girmesinin kolay olduğunu, bunun için de iki devletin eşitliğine ve egemenliğine dayalı bir çözümün şart olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca İngiltere'nin Kıbrıs özel temsilcisi Lord David Hannay'ı kabul etti.

25- 20 Haziran 2002'de Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF) komutasını devralacak olan Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu, 199 Türk askeriyle birlikte Afganistan'ın başkenti Kabil'e gitti.

26- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Bülent Pirler, İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden ILO Uluslararası Çalışma Konferansı'nda yapılan seçimlerde Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Yönetim Kurulu'na yeniden seçildi.

27- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Demokrasi Partisi (DEP) üyesi 13 eski milletvekilinin açtığı davada Türkiye'yi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin serbest seçilme hakkıyla ilgili maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 669 bin Euro ödemeye mahkum etti.

28- Dünya Bankası'nın, ülkedeki iş ortamını iyileştirip, yabancı sermaye yatırımlarını çekebilmesi için Bosna'ya 44 milyon dolar kredi açtığı bildirildi.

29- ABD Başkanı George W. Bush'un başkent Washington'dadün görüştüğü İsrail Başbakanı Ariel Şaron'a,İsrail'in teröre karşı kendini savunma hakkı olduğunu belirterektam destek verdiği bildirildi.

30- Afganistan'da yeni hükümeti belirleyecek olan geleneksel büyük meclisin(Loya Jirga)başkent Kabil'de toplandığı bildirildi.

12 HAZİRAN 2002 

1- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilerin yazılı sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, idam cezasının kaldırılması konusunda SP ve AKP tarafından öne sürülen koşulların üzerinde uzlaşmaya varılabileceğini belirterek,bu konudaki güçlüğün DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'den kaynaklandığını söyledi. Başbakan Ecevit, AB'de üyelik hakkının elde edilebilmesi için idam cezasının kaldırılmasının AB'nin öne sürdüğü olmazsa olmaz koşullardan biri olduğunu bildirdi.

Çiller de konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Ecevit'in AB gibi hayati bir konunun çözümü için ortaklarını muhatap almak yerine, DYP'ye sorumluluk yüklemeye çalışmasını yadırgadığını belirterek "Çekilmeyerek AB meselesini asıl yokuşa kendisi sürüyor" dedi.

2- Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Jandarma Genel Komutanlığı'nın, 156. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Orgeneral Yalman, yalnızca jandarmanın yaptığı büyük çaplı operasyonlar sonucu ortaya çıkarılan devletin kaybının 11.5 katrilyon lira olduğunu, bu rakamın bilirkişi raporlarıyla tespit edildiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkenin geleceğini yakından ilgilendiren konuların Meclis'te tartışılmasının doğal olduğunu, bunun borsa ve döviz kurunun dalgalanması için malzeme olarak kullanılmasının yanlış olduğunu söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in RTÜK Yasası'nın 8 maddesinin iptali ve yürürlüğün durdurulması istemiyle yaptığı başvurunun "yürürlüğün durdurulması" istemli ilk aşamasını sonuçlandırdı. Mahkeme, yasanın 5 maddesinin yürürlüğünün durdurulmasını kararlaştırdı.

5- Mobil ve yüzer santrallarda, Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliği'nin bir süre uygulanmamasını öngören düzenleme, Danıştay tarafından iptal edildi.

6- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Kıbrıs konusunda hükümet içerisinde yaşanan tartışmalar hakkında Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu. Bakan Gürel, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda esasları değişmeyen bir politikası olduğunu belirterek, Kıbrıs'ın AB'ye fedaedilemeyeceğini söyledi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Uluslararası Genç Müteşebbisler Derneği'nin (JCI) İstanbul'da düzenlediği geleneksel Avrupa Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, "AB geleceğin organizasyondur. Çoçuklarımız için istediğimiz geleceği temsil ediyor" dedi. Ayrıca Bakan Cem, Türk-Amerikan İşadamları Derneği'nin (TABA) toplantısında yaptığı konuşmada, AB'nin ölçülerinin sadece bizim için konulmadığını, idam hariç dil öğrenimi, televizyonun yasaklardan arındırılması gibi konularda her ülkenin kendi modeli olduğunu söyledi.

8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yeni açılan ve modernize edilen ünitelerinin açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Durmuş SSK'lıların Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastahanelerden yararlanabileceğini, bu konu ile ilgili çalışmalara başlandığını söyledi.

9- Kamu İhale Kanunu Değişiklik Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

10- 1 Ağustos 2002 tarihinde yürürlüğe girecek olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Başkanı ve beraberindeki heyet, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'iziyaret etti.

EBSO Başkanı Salih Esen, Bakan Derviş'e yaptıkları ziyareti değerlendirirken, "Bakan Derviş, gelinen noktada ihracat ve turizm gelirlerinin uygun konumda olması ve borçlarının çevrilebiliyor olmasının, kısa vadede çok fazla endişeye sevk edecek bir husus olmadığını söyledi" dedi.

12- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten İspanya'nın Başbakanı Jose Maria Aznar ile başkent Madrid'de, Türkiye-Avrupa ilişkilerini görüştü.

Başbakan YardımcısıYılmaz görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, PKK'nın KADEK adı altında faaliyetlerini sürdürdüğünü, KADEK'in de aynı listeye alınmaması halinde, bunun yasaklanmış tüm terorist örgütlerin başvuracağı bir hile olacağını söylediğini belirtti.

Aznar ise Kopenhag kriterleri yerine getirilmeden Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerine başlamasının mümkün olmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

13- Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılan Avrupa Parlamentosu'nda(AP)ilerleme raporlarının ele alındığı oturumda konuşanİspanya'nın Avrupaİşlerinden sorumlu BakanıRamon de Miguel, Türkiye'ye Kopenhag kriterlerine uymadan üyelik müzakerelerine başlama tarihi verilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

AB'nin Genişlemeden sorumlu ÜyesiGünter Verheugen da yaptığı konuşmada, üyeler arasındaki ayrılıkların genişlemeyi geciktirmemesi için uyarılarda bulundu.

14- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, İngiltere'nin başkenti Londra'da Arapça yayımlanan El Hayat gazetesine verdiği demeçte, ABD Başkanı George W. Bush'un, Filistin devleti kurulmadan önce "geçici bir devletten" yana olduğunu belirtti. Powell "Bush, Filistin devleti kurulması hedefinden sapmış değil, ancak bu hedefe ulaşmak için geçici devlet kurulması gerektiğini, bu arada başka önlemler de alınabileceğini düşünüyor" dedi.

13 HAZİRAN 2002

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, Lübnan'da yayımlanan An-Nahar gazetesinin sorularını yanıtladı. Orgeneral Kılınç, Türkiye'nin Irak'a yönelik herhangi bir saldırıya katılmayacağını belirterek "Türkiye'nin Irak'ın durumuyla ilgili stratejik konumu, Irak'ın toprak bütünlüğünün geleceğine bağlıdır" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında, hükümetin AB ile ilgili politikalarını eleştirdi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Yabancı Sermaye Derneği (YASED) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi ve Ekonomide Geleceğe Bakış" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa'ya entegrasyon mücadelesini sürdürmesi gerektiğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Adli Yardım Merkezi ve Hakem Kurulu Duruşma Salonu'nun açılışlarını gerçekleştirdi. Bakan Türk, bir suç işleyen çocuklar kadar, suç karşısında mağdur olma durumuyla karşı karşıya olan çocuklara avukat sağlanması amacı güden merkezin açılışında, çocukların bu tür konularda zarar görmesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, 2001-2002 öğretim yılının sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayımladı. Bakan Bostancıoğlu mesajında, anne ve babalardan, karnelerinde başarısız notlar bulunan çocuklarını cezalandırma yoluna gitmemelerini istedi.

6- MHP Grup Başkanvekili İsmail Köse düzenlediği basın toplantısında, genel kurul gündeminde bekleyen idam yasa tasarısının önergeyle değiştirilmesinin feci sonuçlar doğuracağını belirterek, herkesin Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini sarsmaya yönelik hareketlerden ve önerilerden kaçınması gerektiğini, milletin bunu affetmeyeceğini söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu hakkında kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu, 10'a karşı 4 oyla Bakan Bostancıoğlu'nun Yüce Divan'a gönderilmesine gerek olmadığına karar verdi.

8- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan, Türk-Amerikan İşadamları Derneği'nin ödül töreninde yaptığı konuşmada "Türkiye'nin bir erken seçim atmosferine girmesi, makroekonomik dengelerin kırılganlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir" dedi.

9- TÜRSAK Vakfı'nca gerçekleştirilen, çevre bilincinin yaygınlaştırılmasına sinemanın etkili diliyle katkıda bulunmayı hedefleyen "6. Uluslararası Çevre Filmleri Festivali" sona erdi.

Festivalde "Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması" dalında "Dionysos Büyük Ödülü"ne yönetmen Rafi Pitts'in İran yapımı ‘Sanam' adlı filmi layık görüldü. Aynı dalda SİYAD Ödülü ise Pan Nalin'in yönettiği Almanya yapımı ‘Samsara' filmine verilirken "Uluslararası Belgesel Film Yarışması Ödülü"nü ve aynı dalda SİYADÖdülü'nü ise Agnes Varda'nın ‘Rençberler ve Köylü Kızı' adlı filmi kazandı.

10- A Milli Futbol Takımı, Güney Kore'de yapılan 17. Dünya Kupası finallerinde Çin Halk Cumhuriyeti'ni 3-0 yenerek 2. tura yükseldi.

11- Türkiye'de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Genel Sekreteri Ulusal İdare Enstitüsü Başkanı Wang Zhongyu ve beraberindeki heyet, Devlet Bakanı Recep Önal'ı ziyaret etti. Bakan Önal ve Zhongyu görüşmede gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Öte yandan Çin Halk Cumhuriyeti Xinjiang Uygur Özerk Bölge Başkanı Abdül'AhatAbudrixit ve beraberindeki heyet ise İstanbul Valisi Erol Çakır'ı makamında ziyaret etti. Çin'in dışa açılma politikasından sonra ülke genelinde gelişme olduğunu belirten Abudrixit, Xinjiang bölgesinin tanıtılması ve geliştirilmesi için yabancı ülkelerle görüşme kararı aldıklarını, bölgede yatırım yapmak için destek beklediklerini söyledi.

Vali Çakır da "Bizim amacımız da Çin'in dünya ekonomisinde daha iyi bir yer almasıdır. Bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız" dedi.

12- Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı'nın, Balkanlar'da demokratikleşme, insan hakları, ekonomik kalkınma ve güvenlik alanlarında istikrara katkı sağlamak amacıyla İstanbul'da düzenlediği toplantı sona erdi.Toplantının Eşbaşkanı Büyükelçi Daryal Batıbay, Osmanlı tarihinin Balkanlar'da ortak bir bakış açısıyla okutulması yönündeki çabaların Bulgaristan, Arnavutluk, Yunanistan ve öteki ülkelerce de desteklendiğini söyledi.

13- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü UNFICYP‘nin görev süresini 15 Aralık 2002 tarihine kadar 6 ay uzatan karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

14- Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda, Alman Hristiyan Demokrat Elmar Brok tarafından hazırlanan genişleme raporu ve bu rapora bağlı karar tasarısı kabul edildi.

Raporda tam üyelik müzakerelerine başlanan ülkelerin eksikliklerine ve bu ülkelerin üye olmadan önce mutlaka yapmaları gereken reformlara ayrıntılı olarak yer verildi. Bu ülkelerin sağladığı ilerlemelerin değerlendirildiği rapora ek olarak hazırlanan karar tasarısında Türkiye'ye de reformları devam ettirmesi çağrısında bulunuldu.

15- Uluslararası Gıda Zirvesi İtalya'nın başkenti Roma'da sona erdi.

16- Afganistan'da geçici hükümetin Başbakanı Hamid Karzai, geleneksel meclis Loya Jirga'da yapılan oylamada devlet başkanı seçildi.

17- ABD'nin Rusya ile imzalanan Anti-Balistik Füze Anlaşması'ndan (ABM) çekildiği bildirildi. Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada "Birinci hedefimiz, ABD'nin ABM'den çekilmesinin negatif sonuçlarını asgariye indirmek" dedi.

18- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile bir araya geldi. Rumsfeld görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, El-Kaide'nin Keşmir'deki varlığını kanıtlayacak kesin deliller bulunmadığını söyledi.

 

14 HAZİRAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Ömer İzgi ile bir araya geldi. TBMM'deki AB yasaları hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin gerçekleşebilmesi için Kopenhag siyasi kriterlerinin bir an önce karşılanmasını istedi. Cumhurbaşkanı Sezer "En azından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 6 No'lu Protokol ekindeki çerçeveye uygun biçimde ölüm cezasının kaldırılmasını amaçlayacak çalışmaların gerçekleştirilmesi için TBMM'deki çalışmalara ivme kazandırmak gerekir" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türk Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen "AB Sürecinde 2. Yerel Yönetimler Zirvesi"ne katıldı.

Çiller yaptığı konuşmada, AB'nin topyekün bir hareket olduğunu belirterek "AB bir medeniyet projesidir. Demokratikleşmeden yerelleşmeye kadar Kıbrıs meselesinden başlayarak bütün kısa vadeli Kopenhag kriterlerinden orta vadeye uzanan bir gelişmede, bütün olarak kucaklanmalı" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İzmir'de SKY televizyonunda yayınlanan "Hayatın Nabzı" programında yaptığı konuşmada, seçim için en makul zamanın 2003 sonbaharı olduğunu söyledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk İstanbul'da düzenlenen "Cezaevi İzleme Kurulları Semineri" çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB sürecinde şimdiye kadar çok zaman kaybettiğini belirterek, AB yolu tıkanmadan ‘idam cezası' konusunun çözülebileceğini söyledi. Bakan Türk "Anayasa değişikliği konusunda ısrar edilmezse bu konuda muhalefetle bir görüş birliğine varılabilir. Terör suçlarını müebbet ağır hapse tabi tutan bir yasa değişikliği TBMM Genel Kurulu'ndan geçebilir" dedi.

5- İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş İstanbul'da yaptığı açıklamada, 21-22 Haziran'da İspanya'nın Sevilla kentinde yapılacak olan AB zirvesinde genişlemenin konuşulmayacağını belirterek, bu zirveye odaklanarak ekonomi ve siyaset üzerinde gerginlik yaratıldığını söyledi.

6- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün (UNFCYP) görev süresini sözde ‘Kıbrıs hükümetinin' rızasıyla 6 ay daha uzatma kararını "KKTC hükümetinin, Ada'daki iki tarafın siyasi eşitliğini ve ayrı egemenliklerini göz ardı ettiği için geçerli ve bağlayıcı saymadığı" bildirildi.

7- Pakistan'ın Karaçi kentinde ABD Konsolosluğu önünde düzenlenen bombalı saldırıda, en az 11 kişinin öldüğü, aralarında konsolosluk çalışanlarının da bulunduğu 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

15 HAZİRAN 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada hükümetin, TBMM'de AB ile ilgili yapacaklarını anlatması durumunda kendilerinin de verecekleri desteği açıklayacaklarını bildirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz Balıkesir'deki temasları sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB ile üyelik görüşmelerine 4 yıl içinde başlanabileceğini, 2007 yılında ise üye olunabileceğini söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Kıbrıs'taki sorunun çözümü için yeni bir çaba başlattığını belirten Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Denktaş'ın bu sayede Türkiye'nin AB üyeliğine büyük katkıda bulunduğunu belirtti.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, AKP Gaziantep Milletvekili Nurettin Aktaş'ın erken seçim konusundaki soru önergesini yanıtladı.

4- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği'nin Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde yapılan 2. Genel Danışma Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, AB üyeliği konusunun "hem kötüye kullanılan hem de oldukça yanlış anlatılan bir konu olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Türkiye-Ukrayna Karma Ekonomik Komisyon (KEK) çalışmaları kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) toplantılarına katılmak üzere gittiği Ukrayna'da temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Bakan Karakoyunlu Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesine yönelik yararlı görüşmelerde bulunduğunu belirterek, Türk vatandaşlarına ve işadamlarına Ukrayna'ya gidişlerinde Türkiye'de olduğu gibi bandrol vize uygulamasına başlanacağını bildirdi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk İstanbul'da Sarıyer Adliyesi'nde yaptığı incelemelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Türk "İdamı çözmek istiyorsak, gerçekleştirilmesi güç olan önerilerin yerine, uzlaşma olasılığı yüksek olanların üzerinde durmalıyız" dedi.

7- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) tarafından düzenlenen "Küreselleşme ve Ulus Devlete Etkileri" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, AB ile tam üyelik müzakerelerine başlanmasının önkoşulu olan anadilde eğitim yönündeki istemin ardında "milli birliği yok etme gerçeğinin yattığını" söyledi.

8- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural yaptığı açıklamada, TBMM İhale Komisyonu'nca kabul edilen yol haritasına göre kasımda özelleştirme takvimine geçişin öngörüldüğünü bildirdi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, bütçede 1.9 katrilyon liralık ödeneği bulunan 2002 doğrudan gelir desteği ödemeleri için 2.4 katrilyon liraya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 90. Çalışma Konferansı'nda yaptığı temaslar hakkında bilgi vermek üzere düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ilk kez geçen yıl Aplikasyon Komitesi'nde İzleme Listesi'ne dahil edilmediğini söyledi.

11- Kültür Bakanı İstemihan Talay İstanbul'un Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alan Polonezköy'ün 160. kuruluş ve Atatürk'ün köyü ziyaretinin 65. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Bakan Talay törende yaptığı konuşmada, 160 yıl önce kurulan Polonezköy'ün, Polonya halkının özgürlük mücadelesinin sembolü, bağımsızlık için her türlü mücadeleyi göstereceklerinin ispatı olduğunu ve Polonez köylülerin kendi kültürlerini, değerlerini koruyarak, çevre ile uyum içinde yaşadıklarını söyledi.

Ayrıca Bakan Talay'a törende "Polonya Devlet Nişanı" verildi.

12- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Bitlis'in Tatvan ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde IMF ile imzalanmış bütün anlaşmaları yok sayacaklarını söyledi.

13- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ölüm cezasının kaldırılması için anayasa değişikliği koşulunda ısrarlı olduklarını söyledi.

14- CHP Genel Başkan Yardımcısı İnal Batu, partisinin Gaziantep İl Örgütü'nce düzenlenen"AB ve Dış Politikalarımıza Sosyal Demokrat Bakış" konulu konferansta yaptığı konuşmada "AB'ye üyelik fırsatını kaçırırsak marjinal, itilip kakılan, ABD ve İsrail'in tetikçisi yoksul bir ülke olarak kalırız" dedi.

15- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin eğitim sistemini eleştirerek, meslek liselerinin ve meslek yüksekokullarının geliştirilememesinin bir hata olduğunu söyledi.

16- DİSK ve KESK'e bağlı sendikalar ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İstanbul'da düzenlenen ortak basın toplantısında, F tipi cezaevlerindeki "tecridin" kaldırılmasını istediler.

17- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)yönetim kurulu başkanlığına Kaya Güvenç yeniden seçildi.

18- Rum Hükümet Sözcüsü Mihalis Papapetru, AB'ye üyelik konusu ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine değerlendirmede bulundu.

19- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Karadeniz Ülkeleri Çevre Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Bulgaristan'da Çevre Bakanı Dolores Arsenova ile bir araya geldi.

16 HAZİRAN 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da partisinin Kartal İlçe Teşkilatı'nda düzenlenen olağan toplantısına katıldı.

Çiller yaptığı konuşmada, hükümetin AB'ye giden yolda en önemli sorunun Kıbrıs olduğu görüşünü anlamadığını kaydederek "Bütün partileri TBMM'ye davet ediyorum. Kıbrıs'tan başlayarak kısa vadeli, bu hükümetin taahhüt ettiği bütün sorunlar dahil olmak üzere AB'yi top yekun ele alalım" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz Adana'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de her şeyin merkezden yürütüldüğünü belirterek, bunun yerine mahalli idareler reformunu gerçekleştirmenin gerekli olduğunu söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, DYP Eskişehir Milletvekili Mehmet Sadri Yıldırım ve AKP Karaman Milletvekili Zeki Ünal'ın ekonomik krizle ilgili soru önergelerine verdiği yanıtta, mevcut durumda kamunun borçlarının çevrilememesi gibi bir riskin ortadan kalktığını ve bunun ekonominin tüm faaliyet alanlarına olumlu yansıyacağını söyledi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral, AKP Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu'nun soru önergesini yanıtlarken, son yıllarda oluşturulan özerk kurulların başkan ve üyelerine yapılan kira yardımı ile yurt dışı harcırahları hakkında bilgi verdi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan Afyon'da düzenlediği basın toplantısında, Afyon'da yaşanan depremde evleri yıkılanlara 25 yıl geri ödemeli kredi verileceğini söyledi.

6- Türkiye, 1972 yılında imzalanan "Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşmeyi"30 yıl sonra onayladı. Karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- Partisinin Amasya İl Kongresi'nde konuşan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, halkın sağ kesime oy verdiğini, ancak sağın iktidarı sürekli sola teslim ettiğini söyledi.

8- Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu yapıldı. Yapılan seçimler sonucunda Nazmi Bilgin genel başkanlığa yeniden seçildi.

9- Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), Türkiye'de 144, KKTC'de 1 olmak üzere toplam 145 merkezde yapıldı.

10- İstanbul Boğazı'nda dün Kamboçya bandıralı Rus ‘Modisk 3' adlı kuru yük gemisi ile Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini taşıyan ‘Yeni Beşiktaş-2' adlı yolcu teknesi çarpıştı. Batan tekneden 22 kişi kurtarılırken, kaybolan 4 kişiden ikisinin ise cesedi bulundu.

11- Dünya Bankası'nın 2002 raporunda, 2000 yılı verilerinden yapılan hesaplamalara göre, satın alma gücü paritesiyle dünya mal ve hizmet üretiminin yüzde 1'inden fazla üretim yapan 18 ülke olduğu açıklandı. Bu sıralamada, Türkiye 17. sırayı aldı.

12- Nablus yakınlarındaki Kfar Salem köyünde yapılan resmi törenlerle Batı Şeria'yı İsrail topraklarından ayıracak duvar ve elektrikli dikenli tel inşaatına başlayan İsrail'in, ilk aşamada Cenin, Tulkarim ve Kalkilya kentlerini çevreleyeceği bildirildi.

İnşaatın açılışı nedeniyle Gazze Şeridi'nde meydana gelen çatışmalarda ise 1 Filistinlininve 2 İsrail askerinin öldürüldüğü, 4 askerin de yaralandığı bildirildi.

13- Fransa'da yapılan genel seçimlerin ikinci turunda, merkez sağ partilerin çoğunluk sağladığı bildirildi.

17 HAZİRAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Iğdır'ın Ar ilçesinde Köy Hizmetleri Projesi Müdürlüğü'nce "Rüzgar Erozyonunu Önleme Projesi"nin başlatılması nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

2- Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında, ekonomideki son gelişmelerin değerlendirildiği toplantıya Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca katıldı.

Bakan Derviş toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, bu tür toplantıların daha sık olacağını düşündüklerini belirterek, hem reel ekonomi hem finans sektörü hem de dış ticaret konusunda Başbakan Ecevit'i bilgilendirdiklerini kaydetti.

Öte yandan Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, ekonomik programın uygulama sürecinde enflasyonun aşağıya çekildiği ve büyümenin yeniden başladığı önemli bir dönüm noktasına gelindiği belirtilerek "Ancak son haftalarda genel bir belirsizlik değerlendirmesi içine girilmesi, mali göstergelerde dalgalanmaları arttırmıştır. Bu dalgalanmaların uzun sürmesinin ekonomiye maliyeti olacaktır" denildi.

3- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Barış İçin Ortaklık Eğitimi Merkezi (BİOEM) Komutanlığı'nca Barış İçin Ortaklık (BİO) ülkeleriyle ilişkileri geliştirmek, bu ülkelerin NATO ile işbirliğini arttırmak, güncel NATO ve BİO konularında bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla düzenlenen "İpek Yolu 2002 General / Amiral Semineri" nin açılışına katıldı.

Orgeneral Büyükanıt konuşmasında soğuk savaşın sona ermesiyle Doğu ve Batı arasındaki çatışma ortamında barışa dönüldüğünü, ancak yeni risk ve güvenlik sorunlarının da ortaya çıktığını belirterek "Genel kabul gören bu risk ve sorunlar terorizm, silah kaçakçılığı, kökten dincilik, kitle imha silahlarının yaygınlaştırılması, mülteci akını, bölgesel çatışmalar ve etnik temizliklerdir" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi.

6- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada "Bu ülke bu coğrafya kalkınmak zorundadır. Bu coğrafya her şeyden etkilenmeye müsaittir. Jeopolitik ve jeostratejik açıdan çok önemli bir yerdeyiz. Ekonomik gücünü kaybedince bu coğrafyada tutunmak çok zor" dedi.

7- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve beraberindeki heyet, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin resmi davetlisi olarak iki günlük ziyaret için İran'ın başkenti Tahran'a gitti.

Cumhurbaşkanı Sezer heyetlerarası görüşme sırasında yaptığı konuşmada, İran ile ilişkilerimizi iyi bir şekilde götürmek ve karşılıklı olarak içişlerine karışmama temelinde ticari, ekonomik ve siyasi ilişkilerimizi ilerletmek konusunda kararlıyız" dedi.

Hatemi ise konuşmasında, Türkiye ve İran'ın tarihi ve coğrafi şartları sebebiyle batıyı doğuya, kuzeyi güneye bağlayan bölgenin önemli bir noktasındaki iki ülke olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca heyetlerarası görüşmenin ardından Hatemi ile yaptığı ortak basın toplantısında, özellikle ABD'de meydana gelen 11 Eylül saldırıları sonrasında Türkiye ve İran'ın terorizmle savaş konusunda işbirliği yapmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer daha sonra İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Arif'le görüştü.

8- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Türkiye-AB Karma Parlamentosu Komisyonu'nun Belçika'nın başkenti Brüksel'deki 49. toplantısına "Türk Hükümeti Temsilcisi" sıfatıyla katıldı.

Bakan Gürel toplantıda Kıbrıs'ın AB üyeliği ile ilgili olarak yaptığıkonuşmada AB'nin, Kıbrıs Rum Kesimi'ni adada sorunlar çözülmeden birliğe alması durumunda Türkiye ve Yunanistan arasında 1923 Lozan Anlaşması ve 1960 Londra Anlaşması ile kurulan dengelerin bozulacağını söyledi.

9- Gürcistan'ın SSCB'den bağımsızlığını kazanmasından sonra topraklarında ilk NATO tatbikatı, NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Kuvvetler Komutanı Orgeneral Oktar Ataman komutasında başladı.

10- IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk ABD'nin kenti NewYork'da, yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin IMF ile yürütülen programın genelde güçlü uygulamasına iyi cevap verdiğini belirterek, enflasyonun düştüğünü, büyümenin yeniden başladığını ve yıl sonu büyüme hedefi olan yüzde 3'e ulaşabileceğini belirterek, finansal piyasaya ilişkin göstergeler siyasi belirsizlikler nedeniyle biraz kötüleşti, ama önümüzdeki birkaç gün içinde her şeyin düzeleceğini umuyoruz" dedi.

11- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Dış ilişkiler Müşaviri Nevruz Mehmedov başkent Bakü'de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'in İran ziyaretini değerlendirdi. Mehmedov, İran ve Türkiye yakınlaşmasının İran-Azerbaycan yakınlaşması anlamına geldiğini belirterek, bu durumun bölge istikrarını olumlu etkileyeceğini söyledi.

18 HAZİRAN 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, son siyasi gelişmeleri NTV televizyonuna değerlendirdi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Çiller, kabul sırasında yaptığı açıklamada, AB konusunun bütün yönleriyle birlikte ele alınması gerektiğini söyledi.

3- TÜBİTAK, Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Teknoloji Serbest Bölgesi'nin açılışı için İzmit'in Gebze ilçesine giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli idam cezasının kaldırılması konusunda bazı çekinceleri olduğunu ancak TBMM'de oluşacak iradeye saygı duyacaklarını söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez terör örgütü PKK'nın adını KADEK olarak değiştirerek, terör örgütü görüntüsünden arınmak istediğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ankara Adliyesi'ndeki 15 yargıca yönelik soruşturma konusunda Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve bazı bürokratlar, Başbakan Bülent Ecevit'e Kıbrıs, AB, Kafkasya ve Ortadoğu konularının ele alındığı bir brifing verdiler.

Öte yandan Başbakan EcevitAB Dönem Başkanı İspanya Başbakanı Jose Mari Aznar'a, Bakan Cem deİspanya Dışişleri Bakanı Jose Picque'ye birer mektup göndererek AB Sevilla Zirvesi sonuç bildirgesinde Türkiye'yi cesaretlendirici ifadelerin yer almasını istediler.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, Kuzeyden Keşif Harekatı'nın (Çekiç güç) görev süresinin 30 Haziran 2002 tarihinden itibaren 6 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi kabul edildi.

8- Anayasa Mahkemesi'nin, TBMM İçtüzüğü'nün bazı maddelerini Anayasaya aykırı bularak iptal etmesine ilişkin kararının gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 57. hükümetin "sürekli kriz çıkarmak için biçilmiş bir kaftan" olduğunu belirterek, Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizleriyle Türkiye'nin 100 milyar dolar kaybettiğini söyledi.

10- İstanbul, Van ve Adana İdare Mahkemeleri Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulması için dilekçe veren öğrenciler hakkında, üniversite yönetimlerinin uyguladığı cezalara ilişkin "dilekçe vermenin demokratik bir hak olduğu" gerekçesiyleyürütmeyi durdurma kararı verdi.

11- Erivan Basın Klübü, Azerbaycan Gazeteciler Birliği, Yeni Nesil, Diplomasi Muhabirleri Derneği ve Türk Demokrasi Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği "Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan: 2002 Gazeteciler Girişimi" adlı seminer gerçekleştirildi.

12- A Milli Futbol Takımı,Japonya'nın Miyagi kentinde yapılan Dünya Kupası finallerinde Japonya'yı 1-0 yenerek çeyrekfinale yükseldi.

13- Resmi temaslarda bulunmak üzere İran'da bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'ni ziyaret etti. Daha sonra Allame-i Tabatabai Üniversitesi'ndebir açılış yapan Cumhurbaşkanı Sezer, İranİslam CumhuriyetiCumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile birlikte Türkiye-İran İş Konseyi toplantısına katıldı.

Temaslarını tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Sezer Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinden memnunluk duyduklarını belirterek "Özellikle güvenlik işbirliği alanında kurulmuş olan düzeneklerin etkili biçimde işletilmesi, karşılıklı çıkarlarımızın korunması yönünden büyük önem taşımaktadır" dedi.

14- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun Eşbaşkanı Joost Lagendjik, Eşbaşkan Kürşat Eser ile birlikte Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda bir basın toplantısı düzenlediler. Lagendjik, Türkiye'nin Aralık 2002'de yapılacak AB Kopenhag Zirvesi'nde kendisineAB'den üyelik müzakerelerinebaşlama tarihi verilmesi isteğini gerçekçi bulmadığını söyleyerek "Türkiye, bu ısrarını Haziran 2003 için sürdürmeli" dedi.

Eşbaşkan Eser ise AB'nin aday ülkelere çifte standart uygulamaması gerektiğini belirtti.

15- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) İstanbul'un Ümraniye semtindeki çöplükte, 1993 yılında metan gazı sıkışması yüzünden meydana gelen patlamada yakınlarını kaybeden Maşallah Öneryıldız'ın yaptığı başvuruyla ilgili olarak, Türkiye'yi 164 bin Euro maddi tazminat ödemeye mahkum etti.

16- İsrail'in başkenti Kudüs'te bir Hamas militanı tarafından düzenlenen intihar saldırısında 20 kişinin öldüğü, 50'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

19 HAZİRAN 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Bülent Ecevit'i eleştirdi. 1970'li yıllarda kaçırdığı AB fırsatının bedelini çok ağır ödediğini belirten Çiller "Şimdi de ağır ödeyecektir. Kopenhag kriterlerinin Mart 2002'deki yükümlülüklerini yerine getirmeden bu meselenin önünüaçmak mümkün değildir" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB ile ilgili gelinen noktayı değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'iGümrük Birliği ile Kıbrıs'ta önemli taviz vermekle,AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da Çankaya Köşkü'ndeAB ile ilgili yapılan liderler zirvesinde dile getirdiği desteği daha sonra çektiği gerekçesiyle eleştirdi. İdam cezası ile ilgili çözüm arayışlarından umutlu olmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Yılmaz, yaz aylarında MHP ile kültürel haklar konusunda uzlaşma arayacaklarını belirterek "Sonuç alamazsak gider millete anlatırız" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, Ziraat, Halk ve Emlakbank'ın önce özerkleştirilip sonra da özelleştirilmesini öngören4603 sayılı yasanın iptali istemini oybirliği ile reddetti.

4- Yargıtay Başkanlığı'na 1. Hukuk Dairesi Başkanı Eraslan Özkaya seçildi.

5- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel "Avrasya Penceresinden Türkiye-AB İlişkileri" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nincanlı bir iletişim merkezi, dinamik, gelişen ve değişen koşullara ayak uyduran bağlantı noktası olarak, AB ile Avrasya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemlirol oynayacağını söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüştükten sonra Başbakanlık'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Derviş,bankacılık sektöründeki yeniden sermayelendirme operasyonunun Pamukbank'ın fona alınmasıyla sona erdiğini açıkladı. Bakan Derviş "Türkiye'deki bankacılık sistemi güçlüdür deme şansımız daha da yükseldi. Bundan sonra bankacılık sektörü daha güçlüdür ve ayaktadır" dedi.

7- Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması, Hakkari ve Tunceli'de kaldırılırken Şırnak ve Diyarbakır'da son olarak 4 ay daha uzatılması kararı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, DSP'nin, idam cezasının ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çevrilmesine ilişkin yasa önerisine destek vermeyeceklerini söyledi. Hükümet ortaklarına güvenmediğini belirten Erdoğan, Anayasa'da değişiklik öngören 7 maddelik bir öneri hazırladıklarını söyledi.

9- Hazine Müsteşarlığı, 2. gözden geçirmeye ilişkin niyet mektubunun IMF'ye gönderildiğini açıkladı.

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sermaye açığı 2 milyar dolar olan Pamukbank'a, grup şirketlerine usulsüz kredi kullandırdığı, yükümlülüklerinin toplam değeri varlıklarının toplam değerini aştığı, faaliyetine devamının mevduat sahiplerinin hakları ile mali sistemin güven ve istikrarı açısından tehlike arz ettiği gerekçesiyle el koydu. BDDK, Pamukbank Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Emin Karamehmet ve Osman Berkmen hakkında suç duyurusunda bulundu. Karamehmet ve Berkmen'in malvarlıklarına tedbir konulurken yurt dışına çıkışları da yasaklandı.

BDDK Başkanı Engin Akçakoca,ekonomi muhabirleri ile bir araya gelerekkararın gerekçesiniaçıkladı vesorularını yanıtladı. Akçakoca, Yapı Kredi Bankası ile Pamukbank'ın birleşme taleplerinin uygulanabilir olmadığına karar verdiklerini açıklayarak bankacılık sisteminin geleceği açısından bu kararı aldıklarını söyledi.

11- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, siyasi belirsizliğin ülkeyi bir felakete sürükleyebileceğini belirterek "Bu gidişe dur denmezse iktidar partileri felaketi kendi elleriyle hazırlamış olacaklardır" dedi.

12- DYP Çorum Milletvekili Bekir Aksoy partisinden istifa etti.

13- Türkiye'de bulunan Suriye Genelkurmay Başkanı Korgeneral Hasan Türkmani ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu arasındaEğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği ileAskeri Eğitim İşbirliği Anlaşmaları imzalandı.

Korgeneral Türkmani, resmi temasların ve anlaşmaların imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildi.

14- Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, Pamukbank'a el konulmasından sonra bir açıklama yaparak, bankanın finansal güç notunu D'den, E'ye düşürdüğünü açıkladı.

15- İsrail hükümeti yaptığı açıklamada, İsrail'in terör saldırılarına yönelik politikasında değişiklik yapacağını bildirdi. Açıklamada "İsrail terör saldırılarınaFilistin Özerk Yönetimi'nin topraklarını yeniden işgal ederek karşılık verecektir. Bu topraklar terör devam ettiği sürece işgal altında tutulacaktır" denildi.

20 HAZİRAN 2002


1- Başbakan Bülent Ecevit, yazılı bir açıklama yaptı. Başbakan Ecevit "İstirahat durumum devam ettiğinden, hekimler şimdilik herhangi bir toplantıya katılmamı uygun görmüyorlar" dedi.

2- MGK Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç ve beraberindeki ABD'de öğrenim gören bir grup Türk öğrenci, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Ömer İzgi ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'yi ayrı ayrı ziyaret etti.

Orgeneral Kılınç görüşmelerde, Türkiye'yi tanımaları ve Türkiye'nin uluslararası çıkarlarına bulundukları ülkede sahip çıkmaları umuduyla gençleri bir programla Türkiye'ye davet ettiklerini söyledi.

3- Türkiye'nin AB üyeliği konusunda TBMM'ye verdikleri genel görüşme isteğine destek amacıyla liderler turuna çıkan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, TBMM Başkanı Ömer İzgi'yi makamında ziyaret ederek, Meclis'in yaz boyunca çalışması yönündeki istemini iletti.

Çiller ayrıca görüşmeden önce AB dönem başkanlığını yürüten İspanya iledevralacak Danimarka büyükelçileri ile bir araya geldi. Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, büyükelçilerin de AB ile ilgili bütün düzenlemelerin bir bütün olarak ele alınmasını istediklerini "ölüm cezasının hemen kaldırılması gibi bir zorunluluk olmadığı yönünde görüş belirttiklerini söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş Pamukbank'a el konulması ve Yapı Kredi Bankası'nın yönetim hakkının fona geçmesi hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Derviş, Bankacılık alanında yapılan düzenlemelerin Türkiye'deki banka ve finans sisteminin dolayısıyla da ekonominin geleceği açısından hayati önem taşıyan uygulamalar olduğunu belirterek, IMF'nin ikinci gözden geçirme kapsamında tüm şartların yerine getirildiğini söyledi.

5-İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily'ye bir mektup göndererek, sözde Anadolu Federe İslam Devleti'nin lideri Metin Kaplan'ın iadesinin Türkiye açısından önemini kaydetti. Bakan Yücelen, tüm terör suçluları ile zanlıları arasında ayrım yapılmadan Türkiye'ye iadesinin önemini belirterek, Kaplan ve yandaşlarının bu kişilerden ayrı tutulmayacağını söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz yaptığı açıklamada, Türkiye-AB Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Joost Lagendijk'in Türkiye'yi terör örgütü PKK/KADEK ile görüşmelere davet etmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, SP Genel Başkanı Recai Kutan'ı ziyaret ederek, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Konferansı'nda alınan kararlar hakkında bilgi verdi.

8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş Genelkurmay Başkanlığı, bakanlıklar,YÖK ve valiliklere gönderdiği genelgede, erteleme süresi 27 Mart 2002'de biten Zorunlu Hizmet Yasası'nın yürürlüğe girdiğini, yasaya uymayan doktorların mesleğini yapamayacağını kaydetti.

9- TBMM Genel Kurulu'nda İçel'in adının Mersin olarak değiştirilmesini öngören yasa teklifi kabul edildi.

10- DSP Grup Başkanvekili Emrehan Halıcı partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Halıcı, Başbakan Bülent Ecevit'in sağlığı konusundaki bir soru üzerine "Sayın başbakanımız, doktorların uyarılarına azami dikkat göstereceğini söylemişti. Doktorlar bir müddet daha çıkmamasını uygun görmüşler" dedi.

11- Türkiye, Afganistan Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) komutasını başkent Kabil'de düzenlenen törenle devraldı.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin komutayı üstlenmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirterek "Türkiye bizim kardeşimizdir. Dostluğumuzun yüzyıllara dayanan geçmişi vardır. Türkiye'ye ulusal ordumuzu kurmaya yaptığı katkılar için müteşekkiriz" dedi.

Türk kuvvetlerinin komutanı Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu, Kabil halkına barış ve refah getirebilmek için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini belirtti.

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Güvenlik Konseyi toplantısındaki konuşmasında, İsrail-Filistin sorununun temelinde İsrail'in Filistin topraklarını işgalini sürdürmesinin yattığını bildirdi.

13- Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau'nun, 22 Mart'ta Federal Eyalet Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen Göç Yasası'nı onayladığı açıklandı.

14- Yunanistan Parlamentosu'nun, Türkiye ile geçen yıl imzalanan kaçakların iadesine ilişkin protokolü onayladığı bildirildi.

21 HAZİRAN 2002


1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bazı vergi yasaları ile Kamu İhale Yasası'nda değişiklik yapan yasayı onayladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AB zirvesi çerçevesinde görüşmelerde bulunmak üzere Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile İspanya'nın Sevilla kentine hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, AB‘nin tarihinin en büyük genişlemesiyle ilgili kararını yıl sonunda almasının beklendiğine işaret ederek, bu yılın Türkiye-AB ilişkilerinde kritik önem taşıdığını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu ÇillerDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ı Başbakanlık'ta ziyaret etti. Çiller, Başbakan Yardımcısı Yılmaz ile Gümrük Birliği, Kıbrıs ve AB ile ilgili düzenlemeler konusunda görüşmelerde bulundu.

4- Danıştay 10. Dairesi, Sinema, Video veMüzik Eserleri Denetleme Kurulu'nun ‘Büyük Adam, Küçük Aşk' filminin "Eser İşletme Belgesi"nin iptaline ilişkin kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

5- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu "Türk Boğazları Gemi Trafik Yönetim ve Bilgi Sistemi Projesi"ni tanıtmak ve denizcilik sektörünün sorunlarını dile getirmek amacıyla İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 81 il ve 8 DGM Cumhuriyetbaşsavcılarının katıldığı "Suçluların İadesi ve Uluslararası Adli Yardım Semineri" ile "Cumhuriyet Başsavcıları Değerlendirme Toplantısı"nın açılışını yaptı. Bakan Türk yaptığı konuşmada idamın kaldırılmasının gecikmesinin AB'ne atılacak adımın da gecikmesi anlamına geleceğini söyledi.

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş düzenlediği basın toplantısında bakanlığının 3 yıllık faaliyetlerini değerlendirdi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya Sanayi ve Ticaret Odası'nın meclis toplantısına katıldı. Baykalyaptığı konuşmada CHP olarak toplumun hiçbir kesimini dışlamayan, düşmanca tavır sergilemeyen bir siyaset anlayışı geliştirdiklerini ifade etti.

9- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi, Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği'nde (BUSİAD) bir konuşma yaptı. Kavi devletin mutlaka yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

10- Ordu, Giresun, Rize ve Artvin'de sağanak yağmur nedeniyle meydana gelen sel, 1 kişinin ölümüne ve maddi hasara yol açtı.

11- AB zirvesinde görüşmelerde bulunmak üzere İspanya'nın Sevilla kentine giden Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve İspanya Dışişleri Bakanı Joseph Pique ile temaslarda bulundu. Bakan Cem,Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunun, Türkiye için çözülmüş bir mesele olduğunu belirterek, Ankara Mutabakatı dışındaherhangi bir uzlaşmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Öte yandan zirvenin ilk gününde bir basın toplantısı düzenleyen AB Dönem Başkanı İspanya'nın Dışişleri Bakanı Joseph Pique, Türkiye'ye bu yıl içinde katılım müzakereleri için başlangıç tarihi vermeyi umduklarını ve Türkiye'deki reformlardan son derece memnun olduklarını söyledi.

12- Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Başkanı Pat Co İspanya'nın Sevilla kentinde düzenlenen AB Zirvesi'nde, AB ülkelerinin hükümet ve devlet başkanlarıyla görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında"AB, Türkiye ile ilişkilerini derinleştirmeli ve yoğunlaştırmalı" dedi.

22 HAZİRAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Amasya Genelgesi'nin 83. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, bağımsızlık savaşımının fiilen başladığını duyuran Amasya Genelgesi'nin, kurtuluş sürecinde atılan ve Türk ulusunun ortak iradesini yansıtan tarihsel adımlardan biri olduğunu belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye için AB'den başka bir dünya bulunmadığını, AB'nin de Türkiye'siz yapamayacağını söyledi. Başbakan Ecevit, son dönemde siyasi partiler arasındaki tartışmaların başlıca nedeninin "ufukta seçimin görünmesi" olduğunu belirterek "Seçim, zamanında yapılacak olsa bile partiler bu gerçeğe dayalı hareket etmeye başladı" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye Sakatlar Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çiller, AB konusunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılabilmesi için Meclis'in açık kalması gerektiğini bildirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli dün partisinin İstanbul İl Teşkilatı'nda yaptığı konuşmada, Kürtçe eğitim konusunda "Yarın da toprak isterler. Ülkeyi karış karış bölerler" dedi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Türk Telekom ve Posta Teknik Elemanları Derneği'nin 39. Olağan Genel Kurulu toplantısından ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Türk, TBMM'nin temmuz ayı başında tatile girmesi durumunda, idam cezası konusunda bir yasa çıkarılabileceğini düşünmediğini söyledi. İdam konusunda mutabakat sağlanamadığını belirten Bakan Türk "Sağlandığı takdirde AB yolunda önemli bir adım atılmış olur" dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Aşık Veysel Festivali'ne katılmaküzere gittiği Sivas'ın Şarkışla ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Gökalp, Meclis'in devamlı çalıştığını belirterek "AB'nin hal yeri sokaklar değil Meclis'tir" dedi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Yalova Kent Meclisi'nce düzenlenen "Yalova Turizm Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, turizmde pazarlamada bir sorun olmadığını ancak altyapı ve personel eğitiminde eksiklikler bulunduğunu belirterek, medyanın turizme inanılmaz zararları olduğunu söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Karabük'te, dere ıslah projeleri temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu'nun Karabük Demir Çelik Fabrikaları (Kardemir) için hazırladığı çözüm paketinin çıkması ve Kardemir'in tekrar bacalarının tütmesi için elinden geleni yapacağını söyledi.

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB'nin Genişlemeden sorumlu Komisyon Üyesi Günter Verheugen ve AB Ekonomik ve Sosyal Komitesi (ECOSOC) Başkanı Göke Daniel Frerichs ile ayrı ayrı görüştü.

Verheugen görüşmede Hisarcıklıoğlu'na "Yıl sonunda yapılacak Kopenhag zirvesindeadaylara net sinyaller veririz. ‘Tamam herşey yapıldı' demek doğru değil. Daha yapacak çok şeyiniz var" dedi.

Hisarcıklıoğlu ise hükümetin süreç için gereğini yaptığını, AB'nin de bunun bir zorlu süreç olduğunu bilerek, çabalarını artırması gerektiğini söyledi.

10- A Milli Futbol Takımı, 17. Dünya Kupası'nda Afrika temsilcisi Senegal'i 1-0 yenerek yarı finale yükseldi.

11- İspanya'nın Sevilla kentinde yapılan iki günlük AB doruğu sona erdi.

Sonuç bildirgesinde, Avrupa Konseyi'nin, Türkiye'de kabul edilen reformları memnuniyetle karşıladığı belirtildi. Bildirgede, AB'nin, Kıbrıs'ın birleşik olarak katılımı tercihinin sürdüğü kaydedildi. Toplantıda ayrıca yasadışı göçle mücadele konusunda 2002 yılı bitmeden ortak operasyonlar yapılması benimsendi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AB üye ve aday ülkeleri devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya geldiği çalışma yemeğinin ardından, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in de katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, AB'nin Türkiye'ye Kopenhag'da yapılacak zirvede tarih vermesini "umut ettiklerini" belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer, aksi takdirde AB'nin içtenliğinin kamuoyunca sorgulanacağını söyledi.

Zirvede, bir basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ise Kopenhag Zirvesi'nde Türkiye açısından bir ilerleme olabileceğine inanmadığını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında "Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda NATO ile AB arasında tüm sorunlar çözüldü. Çok yakında biz de Avrupa ordusu konusunda gerekli kararları alacağız" dedi. Yunanistan'ın AGSP'ye ilişkin olarak uzun süredir gündemde tuttuğu itirazını kaldırdığını belirten Chirac "Yunanistan itirazını geri çekti" dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da toplantının ardından yaptığı açıklamada "Yunanistan'ın artık bu konuyla ilgili hiçbir itirazı kalmadı. Dönem Başkanı Jose Maria Aznar'ın planını tümüyle ve çekincesiz olarak kabul ediyoruz" dedi.

12- Filistin yönetiminden yapılan açıklamada, İsrail'in yeniden işgal uygulamasının "ırkçı ve Nazice" bir yaklaşım içerdiği bildirildi.

13- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld başkent Washington'da yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'da Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) komutanlığını üstlenen Türkiye'nin mükemmel bir iş yapacağına inandığını söyledi.

14- İran'da meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremde, ilk belirlemelere göre 500'den fazla insanın öldüğü, 2 binden fazla insanın da yaralandığı bildirildi.

23 HAZİRAN 2002

1- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamaya göre "NATO'nun planlı tatbikatlarından olan Cooperative Partner-2002 Deniz ve Amfibi Tatbikatı, 21 Haziran 2002 tarihinde Karadeniz'de başladı. Tatbikata, 8 NATO ülkesi, Türkiye, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya ve Yunanistan ile 5 BİO ülkesi Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Romanya ve Ukrayna'dan çeşitli birlikler ile NATO Akdeniz Daimi Deniz Gücü, NATO Güney Bölgesi Mayın Karşı Tedbirler Kuvveti ve NATO Güney Bölgesi Komutanlığı Karargahı katılıyor"

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller anadilde öğretim konusunda yazılı bir açıklama yaptı. Çiller, eğitim dilinin Türkçe'den başka bir dil olamayacağını bunun tartışılacak bir boyutunun olmadığını belirterek "Ancak, özel ve paralı kurslardaanadil eğitim ve öğretim hakkı tanınabilir. Öğretim hakkı ile eğitim dili kavramını birbirine karıştırmamak gerekir" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Antalya'nın Korkuteli ilçesindeki Kartal Yaylası şenliklerine katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli burada yaptığı konuşmada ‘ülkenin bölünmez bütünlüğü için ısrarla üzerinde durmaktan kaçınmadıkları' birçok konunun bugünlerde yoğun olarak tartışıldığını, bunların başında AB'ye uyum sürecinde ulaşılan durumun geldiğini belirterek, üyelik müzakerelerinin başlama tarihinin ölüm cezasının tamamen ve hemen kaldırılması, anadilde eğitim ve yayın konuları ile Kıbrıs sorununa endekslenmesinin büyük bir yanlışlık ve talihsizlik olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay, SP Bursa Milletvekili Ahmet Sünnetçioğlu'nun genel nüfus sayımı sonuçlarına ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

Bakan Toskay, 22 Ekim 2000 tarihinde yapılan genel nüfus sayımında 56 ilde kesin sonuca ulaşıldığını, ancak kalan 25 ilin ise nüfus bilgi işlem ve kontrol çalışmalarının ağustos ayında belli olacağını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset' adlı programa katıldı. Bakan Cem, hükümet içinde yaşanan görüş ayrılıkları ve AB Sevilla Zirvesi'ni değerlendirdi. AB konusunda yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle hükümetin bozulmasının Türkiye için faydalı olmayacağını belirten Bakan Cem, Sevilla Zirvesi'nin beklendiği gibi sonuçlandığını söyledi.

6- ÖSS kapsamında Yabancı Dil Sınavı, Türkiye'de 40 merkez ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da yapıldı.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki 200 kişilik heyetle AB'ye üyelik konusunda lobi çalışmalarında bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

8- Afganistan'daki Uluslararası Destek ve Güvenlik Gücü (ISAF) Komutanı Tuğgeneral Hilmi Akın Zorlu ile Özbek General Raşid Dostum başkent Kabil'de bir araya geldi.

Tuğgeneral Zorlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Dostum'un, milli orduya her türlü desteği sağlama sözü verdiğini ve yeni kabinede görev almasa da Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi desteklediğini bildirdiğini söyledi.

9- Filistin topraklarını yeniden işgale başlayan İsrail'in, Batı Şeria'nın Kalkilya kentine girdiği bildirildi.

10- İran'ın Gazvin eyaletinde dün meydana gelen depremde, 230'a yakın kişinin öldüğü çok sayıda kişinin de yaralandığı ve kaybolduğu bildirildi.

24 HAZİRAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eğitime katkılarından dolayı işadamı Sıtkı Davut Koçman'a Devlet Üstün Hizmet Madalyası verdi.

Cumhurbaşkanı Sezer düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Koçman'ın, ülkemizin dünyaya tanıtılmasında ve devletimizin yüceltilmesinde gösterdiği çabalardan dolayı madalyaya layık görüldüğünü söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) Devlet ve Hükümet Başkanları Olağanüstü Doruk Toplantısı'na katılmak üzere Türkiye'ye gelen Romanya Cumhurbaşkanı Ion Iliescu ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze ile ikili görüşmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in Şevardnadze ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede bölgesel konular ve 2 ülkenin önem verdiği çeşitli işbirliği tasarıları üzerinde durulduğunu söyledi.

İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in Iliescu ile yaptığı ikili görüşmeden sonra yaptığı açıklamada da iki ülke arasındaki ticaret hacminin 830 milyon dolar civarında olduğunu ancak ticari ilişkilerin geliştirilmesi durumunda ticaret hacminin 4 milyar dolara çıkabileceğini söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık muhabirlerinin siyaset, ekonomi ve sağlığı konularındaki yazılı sorularını yanıtladı.

Öte yandan Başbakan Bülent Ecevit, A Milli Futbol Takımı'nın Brezilya ile karşılaşması nedeniyle kamu çalışanlarının yarım gün idari izinli sayılmaları ile ilgili bir genelge yayımladı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg'u makamında kabul etti.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli kabulde yaptığı konuşmada, Kopenhag ölçütleriyle terör örgütü PKK'nın istemlerinin örtüştüğünü, Kopenhag ölçütleri çerçevesinde Ulusal Program hazırlandığını bunu AB'nin kabul ettiğini belirterek "Ancak Ulusal Program'a rağmen, şimdi anadilde öğretim ve yayın ile idamın kaldırılması konuları gündeme getirildi. MHP'nin bunları kabul etmesi söz konusu değil" dedi.

Fogg da idamın kaldırılmasının hemen gerçekleştirilmesi istenen bir düzenleme olmadığını, buna karşın AB üyeliği için mutlaka gerekli olduğunu belirterek "Türkiye'nin üyelik sürecinde yapacak çok şeyi var. Eğer Kıbrıs'ta ilerleme sağlanırsa Türkiye'nin üyelik sürecine katkı sağlayacaktır" dedi.

5- SP Genel Başkanı Recai Kutan Sektörel Dernekler Platformu yöneticilerini kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, partisinin AB konusundaki kararlılığını sürdürdüğünü söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Bilim Yönetim ve Kültür Platformu üyesi Ufuk Batum'un hazırladığı "Hindistan Bilgi Teknolojileri Modeli ve Türkiye"konulu raporu, düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Açıklamasında Hindistan'ın teknoloji alanında kat ettiği mesafenin örnek alınması gerektiğini belirten Baykal, teknoloji bakanlığı kurulması gerektiğini söyledi.

7- KESK Genel Başkanı Sami Evren ağustos ayında hükümetle yapılacak toplu görüşme ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

8- Türkiye Avrupa Vakfı Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, siyasi partilerin kısır tartışmaları bırakıp Türkiye'nin geleceğini düşünerek çözüm bulmaları gerektiği bildirildi. Açıklamada "Bugün bulunduğumuz noktayı özgüven içinde, akılcı bir yaklaşımla değerlendirerek önümüzdeki engelleri aşmamızın zorunlu olduğuna inanıyoruz. Türkiye'yi içine alan AB de ekonomik gücü yanında politik kimliği ile dünyaya yön veren güçler arasında daha anlamlı ve güçlü bir birlik olarak yer alacaktır" denildi.

9- Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA) tarafından iki yılda bir verilen "Başarı Ödülleri" ile Türkiye'nin önde gelen 22 işadamı İstanbul'da ödüllendirildi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cemödül töreninde Türk dış politikasını değerlendirdi.

10- Türkiye'de gerçekleştirilen Uluslararası Terorizmle Mücadele Konferansı'nın dördüncüsü başladı.

Terörle mücadeleye ilişkin kanunlar, teröristlerin finansal kaynaklarının çökertilmesi ile bu konudaki uluslararası işbirliğinin pratiğe dönüştürülmesine ilişkin konuların ağırlıklı olarak konuşulacağı konferans üç gün sürecek.

11- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz Avrupa'nın geleceğinin tartışıldığı Avrupa Konvansiyonu'nun aylık olağan toplantısına katılmak üzere beraberindeki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) heyetiyle birlikte Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında 14 Aralık'ta gerçekleşecek Kopenhag Zirvesi'nin Türkiye'nin AB üyeliği için hayati önem taşıdığını belirterek "10 aday ülkenin tam üyeliğine karar verilecektir. 2 aday içinse hızlandırılmış bir strateji benimsenecektir. Ancak Türkiye için ne olacağı henüz kesin değil. Koşullar yerine getirilirse eğer, tam üyelik müzakereleri başlatılır ve üyelik süreci netleşir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca, AB'nin terör listesinde yer verilen örgütlerin faaliyetlerinin sınırlandığını, ancak bunların başka kuruluşlar altında faaliyette bulunabileceklerini belirterek "PKK, AB terör listesine alındı. Büyük bir ihtimalle KADEK de listeye dahil edilecek" dedi.

12- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti İngiltere'nin başkenti Londra'da İngiltere'deki Türk Bankacılar Birliği'nin Türk ve yabancı bankacıların katılımıyla düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin IMF ile uyguladığı ekonomik programın, şartlar ne olursa olsun dikkatle ve özenle uygulanmaya devam edilmesi ile enflasyonun düşürülmesinin, ekonomik alanda başarının tek yolu olduğunu belirterek "Kamuoyuna verilen sözler tutuldu" dedi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, AB Sevilla zirvesinideğerlendirdi. Cumhurbaşkanı Denktaş "İki devlet anlaşırsa, iki eşit, egemen halk anlaşırsa AB ile normal ilişki kurabilecek teksesli bir kuruluş ortaya çıkar. Tabi Türkiye'nin haklarını koruyarak, Türk-Yunan dengesini koruyarak" dedi.

Öte yandan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides de AB Sevilla zirvesinin ardından Kıbrıs Rum Kesimi'ne dönüşünde yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla başlatılan doğrudan görüşmelerde iki tarafın görüşleri arasında büyük farklılıklar bulunduğunu söyledi.

14- Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin başkent Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, eski SSCB ülkelerinden Estonya'nın NATO'ya üye olmasının bir trajedi olmayacağını belirterek "Bu, Estonya'nın kendi özgür seçimine bağlı. Ancak NATO'ya girmelerinin onlara ek bir güvenlik kazandıracağını da zannetmiyorum. NATO'ya girmeleri Rusya-Estonya ilişkilerinin gelişmesini de olumsuz etkilemez" dedi.

15- Çin'in başkenti Pekin'de resmi temaslarını sürdüren Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev Çin ile 8 yeni anlaşmaya imza attı.

16- Rusya'da meydana gelen selde 53 kişinin öldüğü bildirildi.

17- Tanzanya'nın Dodama bölgesinde meydana gelen tren kazasında 200 kişinin öldüğü açıklandı.

25 HAZİRAN 2002


1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Teşkilatıİş Konseyi ve enerji araştırma ve konferans heyeti CERA tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen "Üç Denizin Hikayesi: Uluslararası Enerji Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada,Orta Asya ülkelerinin gelişmesine büyük katkı sağlayacak Doğu-Batı enerji koridorunun Türkiye'nin enerji konusunda çok önemli bir ülke olmasını sağlayacağını belirtti.

Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev de Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı inşasının 2005 yılında sona ereceğini söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, yurt içi ve uluslararası bilimsel ve kültürel yarışmalarda Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) başarılı şekilde temsil eden 132 personel için düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, bilimi ön planda tutan milletlerin, medeniyet, güç ve başarının anahtarını daima ellerinde bulundurduklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP ve AB yönetimini eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli ANAP'ın idam, anadilde eğitim ve yayın konularını siyasi çıkar amacıyla kullandığını söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, 4743 sayılı Mali Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 7. maddesinin 2. 3. ve 4. fıkralarını iptal etti.

5- TBMM Genel kurulu, hakkında soruşturma komisyonu kurulan Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'nun Yüce Divan'a gönderilmesine gerek olmadığına karar verdi.

6- DSP'li 9 milletvekili TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyerek "DSP, hem örgüt temelinde hem de yerel yönetimler ve TBMM zeminlerinde Ecevitler'in öncülüğünde Başbakan Bülent Ecevit'siz hayata geçebilmelidir" açıklamasını yaptılar.

7- Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Teşkilatı devlet ve hükümet başkanları Olağanüstü Doruk Toplantısı İstanbul'da yapıldı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer toplantının açılışında yaptığı konuşmada, küreselleşme sürecinin olumsuz etkilerinden korunmak için bölgesel işbirliği çerçevesinde ilişkileri daha da geliştirmenin yararlı olacağını ve KEİ örgütünün doğal sınırlarına ulaşmasının zamanının geldiğini söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev de Azeri ana üretim petrolünü Batı pazarlarına taşıyacak Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı projesinin hayata geçirilmesi sürecinde son aşamaya gelindiğini söyledi.

Toplantının ardından "10 yıllık İşbirliği ve Kaybedilen Gelişmenin Ötesine Bakış" başlıklı bildiri yayımlandı. Bildiride, Avrasya'nın tam merkezindeki konumuyla pekişen küresel jeostratejikönemi, Karadeniz Bölgesi'ne büyük yararlar sağlama imkanına sahiptir. Ülkelerimizin doğal kaynakları, sağlam ve teknolojik temelleri, zengin kültür ve gelenekleri KEİ bölgesinin başarısının araçları olacaktır" denildi.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile Devlet Bakanı Tunca Toskay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği "AB" konulu konferansa katıldı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türk halkının büyük çoğunluğunun AB üyeliğini istediğini söyledi.

Bakan Toskay ise konuşmasında, Türkiye'nin aday ülkeler arasında Gümrük Birliği'ne giren tek ülke olduğunu, ancak AB'nin Türkiye'yi yeterince desteklemediğini belirtti.

Konferansa ayrıca, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu milletvekilleri, Türk-İş Başkanı BayramMeral, Hak-İş Başkanı Salim Uslu ve işadamları katıldı.

9- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısı, Sudan'ın başkenti Hartum'da başladı.

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir toplantıda yaptığı konuşmada, Müslüman dünyasının kalkınmış ülkelerle arasındaki boşluğu kapatmak için çalışmaması halinde güçlenemeyeceğini söyledi.

Toplantıda, Türkiye'yi Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler temsil ediyor.

10- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Hristos Protopapas başkent Atina'da düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda, 6 ay süren çabalarının ardından, AB'nin Sevilla Zirvesi'nde milli çıkarlarını güvence altına aldığını söyledi.

26 HAZİRAN 2002

1- Anayasa Mahkemesi, yapı denetimine ilişkin yöntemi ve ilkeleri belirleyen Yapı Denetimi Hakkında Kanun'un bazı maddelerinin iptal istemini reddetti.

2- İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) haziran ayı olağan meclis toplantısında konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, siyasal alandaki sıkıntının ekonomiye yansıdığını belirterek, sanayicilerin çabasının hep kesintiye uğradığını "Daha yeni yeni toparlanma sinyalleri vermeye başlayan Türk sanayisinin yeni mali krizleri kaldıracak gücü yoktur" dedi.

3- 17. Dünya Kupası yarı final karşılaşmasında,A Milli Futbol Takımı Japonya'da, Brezilya'ya 1-0 yenildi.

4- Dışişleri Bakanlığı Türk dili, kültürü, tarihi ve dış politikasına yaptıkları katkılarından dolayı Prof. Dr. Salahi Sonyel ile Dr. Andrew Mango'ya‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası' verdi.

5- Bu yıl 56'ıncısı düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri, İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

6- Sinema sanatçısı Turgut Özatay İstanbul'da yaşamını yitirdi.

7- AsgariÜcretTespit Komisyonu, gerçekleştirdiği toplantıda yılın ikinci yarısında uygulanacak asgari ücreti belirledi.1 Temmuz 2002 tarihinden itibaren asgari ücret brüt 250 milyon 875 bin, net 184 milyon 251 bin lira olarak uygulanacak.

8- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ı ziyaret etti. Görüşme sonrasında açıklamada bulunan Fogg, ilgili kanun hükmündeki kararnamenin iptal edilmesi nedeniyle yasal dayanağı bulunmayan Türkiye İş Kurumu Yasası'nın AB için çok önemli olduğunu söyledi.

Bakan Okuyan ise sosyal güvenlik kuruluşlarına ilişkin yasaların çıkarılmamasının büyükeksiklik olduğunu söyledi.

Ayrıca Fogg, Devlet Bakanı Faruk Bal'la birlikte ‘Marmara Deprem RehabilitasyonuProgramı' ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin idamın kaldırılması, anadilde yayın ve eğitim konusunda sorularını yanıtladı.

9- AzerbaycanCumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin yeni binası törenle açıldı.

Törene katılan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Azerbaycan ile Türkiye'nin gücünü tarih, dil ve kültür bağından alan kardeş ülkeler olduğunu söyledi.

AzerbaycanCumhurbaşkanı Haydar Aliyev deAzerbaycan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, Türkiye ile ebedi dostluklarının yaşadıkları sorunları aşmalarında destek olacağını belirtti.

10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Kanada'da düzenlenen 8. Montreal Konferansı'nda "UluslararasıFinansal Reformlar" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de 2001 krizinin etkili olduğunu belirterek "Ancak bunu fırsat bilerek uzun yıllardır yapılması gereken köklü yapısal reformlar gerçekleştirildi, istikrardönemlerinde yapılması çok güç olan bu reformların yapılması krizin bize sağladığı avantaj oldu" dedi.

11- Devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geldiği G-8 Zirvesi Kanada'nın Kananaskiskasabasında başladı.

Zirvede terörle mücadele, Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeler, Afrika kıtasına yardım ve dünya ekonomisinin canlandırılması gibikonula ele alınacak.

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Günü nedeniyle ABD'nin New York kentinde yaptığı açıklamada, bu yılın temasının "madde bağımlılığıve HIV-AIDS" olduğunu belirterek, şırıngayla madde alımının HIV-AIDS'in yayılmasında etken olduğunu söyledi.

13- Kredi derecelendirme kuruluşlarından Standard and Poor's, Türkiye'nin B (-) olan kredi notunu değiştirmezkenekonomik görünümünü pozitiften durağana çevirdi.

14- Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü'nün organize ettiği"Akdeniz Ülkelerinde Çevre Politikaları" semineri düzenlendi. Seminerde"Yoksulluk bir bombadır. İçecek su bile bulamayan, insanca yaşayamayan, tabii ki silaha sarılır ve nehirleri zehirleyebilir" uyarısında bulunuldu.

15- Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Temyiz Mahkemesi, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un hakkında Sabra ve Şatila katliamlarından dolayı savaş suçu işlediği gerekçesiyle açılan davada yargı yetkisi olmadığına karar verdi.

27 HAZİRAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,aralarında Avukatlık Kanunu'na Bir Geçici Madde Eklenmesine Dair Kanun'un da bulunduğu 5 yasayı onayladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclisgrup toplantısında yaptığı konuşmada "Son haftalarda yoğun polemikler yaşandı. Yalnız iktidarla muhalefet arasında değil iki parti arasında da yoğun tartışmalar yaşandı. Gönlüm istiyor ki bunlardan çok önümüzdeki aylarda ekonomiye ağırlık verilsin" dedi.

Başbakan Ecevit daha sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le Çankaya Köşkü'nde haftalık olağan görüşmesini yaptı. Başbakan Ecevit görüşmeden sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Öte yandan Başbakan Ecevit, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in özel temsilcisi Wasim Sajjad'i kabul etti.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Meclis grup toplantısında hükümeti eleştirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz "Konut Gelişimine Kooperatif Sektörünün Katkıları" panelinde yaptığı konuşmada, ekonomik krizin bitmesiyle konut çalışmalarına hız vereceklerini söyledi.

Toplu Konuttan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Bal da konut sektörüne yapılacak desteğin tüm sektörleri yakından ilgilendireceğini söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi, RTÜK Yasası'nın 13 maddesindeki bazı düzenleme ve fıkraların yürürlüğünün durdurulması istemini oybirliğiyle reddetti.

6- Devlet Bakanı Tunca Toskay, İstanbul'da Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından düzenlenen "Deri ve Deri Mamulleri Sektörü" toplantısı sırasında gazetecilerin ekonomi konusundaki sorularını yanıtladı.

7- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen öncülüğünde Diyarbakır Valiliği'nce "İnsan Hakları Eşgüdüm Toplantısı" gerçekleştirildi.

Bakan Yücelen toplantının ardından yaptığı açıklamada, Anayasa'nın 36. maddesinde yapılan değişikliğin insan hakları ve demokratikleşme konusunda reform olduğunu söyledi.

Toplantıya ayrıca Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, AB Genel Sekreteri Volkan Vural ve bazı üst düzey yetkililer katıldı.

8- TBMM Genel Kurulu'nda 18 Mart'ın Şehitler Günü, 19 Eylül'ün de Gaziler Günü ilan edilmesine ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

9- Yazar Fikret Başkaya, İstanbul DGM tarafından hakkında verilen 1 yıl 4 aylık hapis cezasını tamamlayarak tahliye oldu.

10- Türkiye'ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nu ziyaret etti.

Aliyev yaptığı konuşmada, Azerbaycan ordusunun Türkiye'nin katkılarıyla bugünkü durumuna geldiğini kaydetti.

Orgeneral Kıvrıkoğlu da iki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki ilişkilerin giderek artacağını belirterek, Türkiye-Azerbaycan stratejik işbirliği için çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi.

11- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nın (TESEV) düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin, Azerbaycan hükümetinin ipoteğinde kalmaması gerektiğini belirterek "Bir kere gerçekler var. Dağlık Karabağ, ne Sovyet öncesi dönemde ne de sonra Azerbaycan topraklarının bir parçası olmadı. Sovyet dönemi dışında Karabağ Azerbaycan toprakları tarafından kontrol edilmedi" dedi.

12- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş Kanada'nın Montreal kentinde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyelik sürecine hızkazandırmasıyla ekonominin de güçleneceğini belirterek, AB'ye üyelik sürecinde yabancı yatırımcıların kendilerini cesaretli ve emniyette hissedeceklerini söyledi.

13- Kanada'nın Kananaskiskasabasında yapılan devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geldiği G-8 Zirvesi sona erdi.

Toplantıda, bugüne kadar toplantılara misafir olarak katılan Rusya'nın tam üyeliği onaylandı.

Zirveden sonra yayımlanan bildiride "Dünya değişiyor. Rusya dünyada topluluğa üye ülkelerin karşılaştığı küresel sorunlara çözüm bulunmasında tam ve anlamlı bir rol oynama potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir" denildi. Bildiride ayrıca, Rusya'ya eski Sovyetler Birliği ülkelerinde bulunan kitle imha silahlarının yok edilmesi için verilecek 20 milyar doların 10 milyarlık kısmının ABD tarafından 10 yılda verileceği, kalan kısmının 6 ülke tarafından finanse edileceği açıklandı.

Öte yandan Kanada'nın Calgary kentinde, G-8 zirvesine karşıt protesto gruplarının oluşturduğu "Alternatif Zirve G6B" zirvesi yapıldı.

14- Sudan'ın başkenti Hartum'da yapılan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları 29. Dönem Toplantısı'nın nihai bildirisinde, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Filistin halkının lideri olduğu bildirildi.

15- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Rus İsvestiya gazetesine verdiği demeçte, ABD Başkanı George W. Bush'un İsrail-Filistin çatışması ile ilgili açıklamasını olumlu bulduğunu belirterek "Açıklamasında bazı noktaları beğendim. Örneğin, İsrail'in işgale son vermesi, yeni Yahudi yerleşim birimleri kurulmasıylailgili sözleri" dedi.

16- Yunanistan Başbakanı Kostas Simistis başkent Atina'da Bakanlar Kurulu toplantısında AB'nin Sevilla Zirvesi'nde yapılan çalışmalar ve kaydedilen gelişmeler hakkında bilgi verdi. Simitis, AB dönem başkanlığıyla uzun süren görüşmeler ve Dışişleri Bakanlığı'nın çabaları sonucu 15 AB üyesi olarak AGSP konusunda bir anlaşmaya varabildiklerini söyledi.

28 HAZİRAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Prof. Dr. Sait Güran ile Prof. Dr. Tahsin Kesici'nin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğini onayladı.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK)Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı.

MGK Genel Sekreterliği'nden yapılanyazılı açıklamada "Toplantıda geçen bir aylık dönem içerisinde ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu, güvenliği ilgilendiren dış politik gelişmeler ve yasa dışı göç konusu gözden geçirilmiştir. Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca Türkiye'nin 2000-2010 dönemine ilişkin enerji ihtiyacı ve bu ihtiyacın karşılanma şekilleri, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca Habur ve diğer gümrük kapılarındaki sınır ticareti hakkında kurula bilgi sunulmuş, bu konularda alınması gereken tedbirler görüşülmüştür" denildi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu Türk Kara Kuvvetleri'nin 2211'inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türk ordusunun Atatürk ilkelerine bağlı olarak görevini sürdüreceğini belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) bölgesinde ve dünyada barış ve istikrarın sağlanmasında önemli bir unsur olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Bülent Ecevit de birer mesaj yayımladı.

4- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen Gölbaşı ilçesinde 2001-2002 eğitim-öğretim yılı 57. dönem komiser yardımcılarının diploma törende yaptığı konuşmada, dünyadaki çağdaş anlayışlar, AB'nin getirmiş olduğu normlar ve uygulamalar doğrultusunda Türk polisini yeniden yapılandırdıklarını söyledi.

5- ‘Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'ye Ek Çocuk Satışı, Çocuk Fahişeliği ve Çocuk Pornografisi' ile ilgili uluslararası anlaşma Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV), "Türk Halkının AB Üyeliğine Bakışı" konulu kamuoyu araştırmasının sonuçlarını düzenlediği toplantıyla açıkladı.

Toplantıda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB üyeliğinin "Türkiye'de halk iradesinin üstün olup olmadığını" göstereceğini belirterek, Milli gelirin yükselmesi için AB'nin önemli bir araç olacağını, Türkiye'deki dinsel, etnik ve laik-antilaik geriliminin ortadan kalkmasında da AB üyeliğinin uygun bir yapı oluşturacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de bir konuşma yaptı.

7- IMF İcra Direktörleri Kurulu, ABD'nin başkenti Washington'da yaptığı toplantıda, Türkiye'nin yeni ekonomik programının ikinci gözden geçirme dönemini sonuçlandırdı. Kurul toplantının ardından, Türkiye için 1.1 milyar dolarlık yeni kredi dilimini serbest bıraktı.

8- Danimarka'nın Dışişleri Bakanı Per Sting Möller, Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir basın toplantısı düzenledi. Möller açıklamasında, 1 Temmuz'dan itibaren İspanya'dan devralacağımız AB Dönem Başkanlığı'nda Türkiye'yi, AB'ye yakınlaştırmak için çaba harcayacaklarını söyledi.

9- Afganistan'ın güneyinde bulunan Spin Boldak kasabası yakınlarındaki bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamada, 32 kişinin öldüğü 70 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Çin'in başkenti Pekin'in Fanşi bölgesindeki bir altın madeninde meydana gelen patlamada 46 kişinin öldüğü bildirildi.

29 HAZİRAN 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, çeşitli açılışlar ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği Tokat'ın Turhal ilçesinde yaptığı konuşmada, AB'ye tam üyeliğin devlet politikası haline dönüştüğünü belirterek "Buna kimsenin itiraz ettiği yok" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, makro ekonomik göstergelerin, Türkiye'de siyasi istikrarın korunduğu sürece, ekonomik krizin ortadan kalkacağı yönünde olduğunu söyledi.

2- Kültür Bakanı İstemihan Talay, 56. Yunus Nadi Ödülleri'nin dağıtımı nedeniyle İstanbul'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin sadece okurları için değil aynı zamanda yazarlar, gazeteciler, fikir ve sanat yaşamımız açısından her zaman bir okul ve Cumhuriyetle büyüyen, gelişen bir kurum olduğunu söyledi.

Ayrıca, törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de bir kutlama mesajı gönderdi.

3- Mülkiyeliler Birliği'nce düzenlenen "Solda Birlik" toplantısı, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, TDP Genel Başkanı Sema Pişkinsüt, Aydın Güven Gürkan ve Yiğit Gülöksüz'ün de katılımıyla gerçekleştirildi.

4- İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi Cezaevleri Çalışma Grubu'nca İstanbul'da düzenlenen "Cezaevleri Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada devletin, cezaevinde bile olsa insanlara, kendi varlıklarını geliştirecek olanakları sunmak zorunda olduğunu söyledi.

5- A Milli Futbol Takımı, 2002 Dünya Kupası Finalleri'nde Güney Kore'yi 3-2 yenerek üçüncü oldu.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Crans Montana Forumu kapsamında İsviçre'de düzenlenen "Akdeniz Avrupa'sında Güvenlik ve İşbirliği" konulu oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hedefinin AB ile değişik alanlarda işbirliği yapmak değil, AB'ye tam üyelik olduğunu söyledi.

7- Türkiye-Irak Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi'nin (KEK) 14. dönem toplantısı Irak'ın başkenti Bağdat'ta başladı.

8- Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu ABD'nin başkenti Washington'da yaptığı toplantıda, Türkiye'nin ekonomik programının ikinci gözden geçirmeye ilişkin sonuçları ve niyet mektubunu değerlendirerek, 1 milyar 150 milyon dolarlık kredi diliminin serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

Niyet mektubunda performans kriterlerinin tümünün tutturulduğu, yaşanan son belirsizliklere rağmen yüzde 35'lik enflasyon ve yüzde 3'lük büyüme hedefinin ulaşılabilir olduğu belirtildi.

IMF Başkanı Horst Köhler toplantının ardından yaptığı yazılı bir açıklamada "Piyasalara iktisadi, mali, siyasi istikrar ve Türkiye'nin reform çabalarının uzun vadedeki inanırlığı konusunda güvence verilmesine ‘kritik öncelik' tanınması gerekir" dedi.

9- Almanya Göç Komisyonu Üyesi Vural Öğer, Türkiye'nin dış ülkelerdeki imajı demokratikleşme süreci ve AB üyeliği konularında Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

10- İsrail ordusunun, El Halil'deki Filistin hükümet binasını, içindeki 15 Filistinli militanla birlikte havaya uçurduğu bildirildi.

11- Güney Kore ile Kuzey Kore savaş gemileri arasında çıkan çatışmada, 4 Güney Koreli'nin öldüğü, 22 kişinin de yaralandığı bildirildi.

30 HAZİRAN 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,AKP Gaziantep Milletvekili Nurettin Aktaş'ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, kamuoyunda ‘RTÜK Yasası' olarak adlandırılan Radyo ve Televizyon Yasası gibi konuları, koalisyonu oluşturan partilerin hiçbirinin tek başına gündeme getirip sonuçlandıramayacağını ve ilgili yasanın eksik yönleri bulunduğunu belirterek "İnternetleilgili düzenlemeler başta olmak üzere yasada değiştirilmesi gereken hususlar bulunmaktadır" dedi.

2- Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi tarafından kaçakçılığın nedenlerini ve yöntemlerini araştıran bir rapor hazırlandı. Raporda, insan kaçakçılığının nedenlerinde ilk sırayı yoksulluğun aldığına işaret edilirken, Avrupa ülkelerinin farklı gerekçelerle kaçak insanların siyasi iltica istemelerini kabul etmelerinin kaçakçılığın faaliyetlerine ivme kazandırdığı belirtildi.

3- Edirne'deki tarihi "Kırkpınar Yağlı Güreşleri"ne katılmak üzere bölgeye giden Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu yaptığı açıklamada, 57. hükümetin uyum içinde olduğunu ve üç ortağın seçim bildirgelerinde yer alan sözleri yerine getirdiğini belirterek, muhalefetin seçimlerin bir ay sonrasından itibaren seçim istemeye başladığını söyledi.

4- 641. tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izlemek üzere Edirne'ye giden SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin İl Teşkilatı'nı da ziyaret etti. Kutan yaptığı konuşmada, IMF'ye verilen sözler yüzünden çiftçilerin mağdur edildiğini, bankaların yavaş yavaş yok edilerek, bunların yabancı sermayeye verildiğini söyledi.

5- ÖDP Genel Başkanlığı'na Ufuk Uras yeniden seçildi.

6- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE),2002 yılının ilk çeyreğinin büyüme oranını yüzde 0.7 olarak açıkladı.

7- 17. 2002 FİFA Dünya Kupası karşılaşmaları sona erdi. Brezilya "2002 Dünya Kupası"nı kazanırken, Almanya 2'inci, Türkiye ise 3. oldu.

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İsviçre'nin Crans Montana kentinde yapılan ‘Crans Montana Forumu'na katıldı. Forum'da "Türkiye'nin Avrupalı Geleceği" konulu bir söyleşi düzenleyen Bakan Derviş, Avrupa'nın, Türkiye'nin üyeliğiyle, Doğu Akdeniz, Karadeniz ve Kafkasya bölgelerinde daha güçlü konuma geleceğini söyledi.

9- Türk Hava Kuvvetleri, Afganistan'da Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) denetimindeki başkent Kabil'de, Uluslararası Havaalanı'nın kontrolünü devraldı.

Devir teslim törenine ISAF Komutanı Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu, Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Müfit Özdeş, Afganistan Savunma Bakanlığı Temsilcisi General Zahir Ahber ve diğer yetkililer katıldı.

10- Dünyanın ilk daimi uluslararası savaş suçları mahkemesi olacak Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) kuruluşuyla ilgili Roma Sözleşmesi, yürürlüğe girdi.

11- İsrail'in, Filistin topraklarında güvenliğin sağlanması için Filistinlilerle ortaklaşa kullanılan irtibat ofislerini kapatmaya başladığı bildirildi.

Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İsrail'e yönelik saldırıları Filistin toprakları dışında üstlenen radikal örgütlerin düzenlediğini söyledi.

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106