16.5.2002
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 2002

 

1 MAYIS 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,  partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB  ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

2- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ile  Azerbaycan İçişleri Bakanı Ramil Usubov arasında, uluslararası terör, kara para aklama, insan kaçakçılığı, silah ve uyuşturucu madde kaçakçılığı  ile terorist saldırı ve faaliyetlerle mücadelede işbirliğinin devam ettirilmesi konusunda  İçişleri Bakanlığı'nda bir  protokol imzalandı.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz  haftalık olarak düzenlediği bilgilendirme toplantısında, AB terör örgütleri listesine ilişkin soruları yanıtladı. PKK, KADEK ve DHKP-C'nin listeye dahil edilmesi konusunun belirsizliğini koruduğunu belirten Diriöz, bu konuda girişimlerin sürdüğünü söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,  emeklilikte kademeli geçişi düzenleyen ve Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen yasa ile ilgili düzenlemelere ilişkin yeni bir taslak hazırlayarak Başbakanlığa gönderdi.

5- TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu'nda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in daha önce veto ettiği Af Yasası aynen kabul edildi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisi ve kendisi hakkındaki hukuki dosyaların 'af, erteleme veya zamanaşımı' kapsamına girdiğini belirterek "Herkese adil yargılanma hakkını hatırlatıyoruz" dedi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TGRT televizyonunda yayınlanan 'Ekonomi Kulisi' adlı programa  katılarak  gündeme ilişkin soruları yanıtladı.  

8- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle yaptığı toplantıda, kişilerin yatırım fonu kurması yönünde daha çok yurt dışından başvuru olduğunu ve buna ilişkin çalışmalara hız verildiğini söyledi.

9-  Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  tutuklanması için dün yaptığı itiraz üzerine, Ankara 2 No'lu DGM, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 146/2 Maddesi'ndeki 'Devletin Anayasal düzenini bozmaya teşebbüs' suçundan yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmasını reddetti.

10- Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) meclis toplantısı yapıldı.

Toplantıya Maliye Bakanı Sümer Oral ile Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş de katıldı.

Bakan Oral yaptığı konuşmada, vergi yükünün uluslararası rekabet yaratacak şekilde hafifletileceğini belirterek "Kurum kazançlarında yüzde 65'e ulaşan vergi yükünü yüzde 50'nin altına indirmemiz gerekir" dedi.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan da  vergi sisteminin bürokratik diktatörlüğü besleyen bir mekanizmaya dönüştüğünü belirterek, sistemin düzeltilmesi ve mali barışın sağlanması gerektiğini söyledi. 

Bakan Derviş ise ASO Başkanı Çağlayan'ın bazı uygulamaların 'IMF istedi' diye yapıldığı eleştirilerine yanıt verirken, uygulanan programın ulusal olduğunu ve dayatma ile hiçbir şeyin kabul edilmediğini söyledi.

11- İş Çevresi Grubu, TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan başkanlığında İstanbul'da bir araya geldi. Toplantıda, AB ile entegrasyon başta olmak üzere çeşitli ekonomik ve sosyal sorunlar ele alındı.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Özilhan, tam üyelik müzakerelerinin başlamasına yönelik takvimin sınırlı bir süreye sıkıştığını, atılacak adımların hızlandırılması gerektiğini söyledi.

12- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç ve yönetim kurulu üyeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ı ziyaret etti. Erinç, gazetecilerin büyük bölümünün 'serbest meslek erbabı' gibi çalıştığını, bunu engelleyecek yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini, 1475 sayılı yasa kapsamında çalışanların da yasadan gelen haklarını kullanamadıklarını söyledi.

Bakan Okuyan ise basında çalışanların sorunlarının yıllardır çözüm üretmek yerine tartışılmaya devam edildiğini belirterek, 212 sayılı yasanın Türkiye'de hiçbir basın-medya kuruluşunda uygulanmadığını, sadece basın kartı konusunda kontenjanla sınırlı olarak uygulandığını belirtti.

Erinç ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da kabul edildi.

13- İşçi  sendikaları konfederasyonları Türk-İş, DİSK, Hak-İş, KESK ve  Memur-Sen tarafından düzenlenen '1 Mayıs İşçi Bayramı' tüm yurtta ve dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı etkinliklerle kutlandı.

14- Filipinler'in başkenti Manila'da Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından düzenlenen 2 günlük konferansta 11 Eylül sonrasında basın özgürlüğü  konusu ele alındı.

UNESCO tarafından yayınlanan bildiride, Avustralya, Kanada, Kıbrıs, Fransa, İtalya, Hindistan, Ürdün, Uganda, İngiltere ve ABD'de basına kısıtlamalar getirildiği belirtildi.

15- Pakistan'da, dün yapılan referandumla, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in görev süresinin uzatıldığı bildirildi.

16- İngiltere'de belediye meclisi üyelerini belirlemek üzere yerel seçimler yapıldı.

2 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, açık bulunan YÖK üyeliğine Bakanlar Kurulu'nca yeniden aday gösterilen ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Barbaros Güncer'in üyeliğini onayladı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği İhdası Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa'yı onayladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve AB'den sorumlu Müsteşar Yardımcısı Akın Alptuna'nın katıldığı liderler zirvesi yapıldı.

Zirvede, AB'nin hazirandaki Sevilla ve aralıktaki Kopenhag zirveleri öncesinde, Türkiye'nin izleyeceği strateji ele alındı.

Başbakan Ecevit zirveden sonra yaptığı açıklamada, AB ile tam üyelik müzakerelerinin başlamasının söz konusu olduğunu belirterek "AB ile ilişkilerde önemli gelişmeler var. Sayın Dışişleri Bakanımız, AB ile ilişkilerimizin son aşamaları ve bu konudaki beklentiler ile ilgili bilgi verdi. Sorular soruldu, bilgiler alındı" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi'nin resmi nikah yaptırmadan dini nikah yaptıranlara ceza öngören hükmün iptal edilmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral düzenlediği basın toplantısında, Almanya'da Federal Maliye Bakanı Hans Eichel ile Türk işçilerinin vergi sorunları konusunda yaptığı görüşme ve temasları konusunda bilgi verdi.

5- TBMM Uzlaşma Komisyonu, cumhurbaşkanının görev ve yetkileriyle ilgili 6 maddede uzlaştı.

Komisyon Başkanı ve Devlet Bakanı Yüksel Yalova, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, yapılacak değişiklikler konusunda bilgi verdi.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından yapılan açıklamada, Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Türk basınının, özgürlükleri daha da sınırlayan bir yasa girişimiyle karşı karşıya bulunduğu belirtilerek "Bu yasayla yasal sınırlar içindeki bir eleştiri bile, açılacak tazminat davalarıyla gazeteciler üzerinde baskı kurulması sonunu doğuracaktır" dedi.

7- Dünya ısıtma ve soğutma sektörünün en büyük fuarı olan "ISK-SODEX 2002  5. Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Sıhhi Tesisat ve Su Arıtma Teknolojileri Fuarı" Turizm Bakanı Mustafa Taşar tarafından İstanbul'da açıldı.

Bakan Taşar, 2 yılda bir düzenlenen fuarın İstanbul ismini ön plana çıkaracak olması bakımından önemli olduğunu, İstanbul'un önde gelen bir turizm markası olmasını sağlamaya yönelik çalışmalara destek olacağını söyledi.

8- ABD-AB zirvesi, ABD'nin başkenti Washington'da yapıldı. 

ABD Başkanı George W. Bush, AB Dönem Başkanı İspanya'nın Başbakanı Jose Maria Aznar ve AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi'nin katıldığı zirvede, Ortadoğu ve ticari konulardaki görüş ayrılıkları ele alındı.

9-    Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan AB Daimi Temsilciler Konseyi (COREPER) toplantısından sonra yapılan yazılı açıklamada, AB terör listesinin genişletildiği, yeni terör örgütlerinin ve terorist isimlerinin bu listeye alındığı, söz konusu isimlerin bugünkü AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanacağı bildirildi.

10-  ABD'nin New York kentinde düzenlenen BM Güvenlik Konseyi toplantısında, İsrail'e yönelik herhangi bir kınama kararının çıkmadığı bildirildi.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaptığı açıklamada, Cenin kampında araştırma yapmak üzere oluşturduğu komisyonu, lağvettiğini resmen açıkladı.

11-  Fransa'nın Strasbourg kentinde toplanan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi adına Büyükelçiler seviyesinde toplanan delegeler komitesinin, maddi tazminat ödemenin dışında Türkiye'nin, cezaevinde tutulanların tekrar yargılanmasına olanak sağlayan bir düzenleme yapmasını istediği bildirildi.

12-  Afganistan'da İngiliz birliklerinin öncülüğünde, terör örgütü El Kaide militanlarının barındığı dağlık bölgeye yeni bir operasyon başlatıldığı bildirildi.

13-  İsrail Başbakanı Ariel Şaron, ABD'nin ABC televizyonuna verdiği demeçte, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'a Ramallah'tan ayrılırsa geri dönme garantisinin verilmediğini söyledi.

3 MAYIS 2002 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, 11'nci GAP konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında Türkiye genelinde ilk üç dereceyi alanlarla GAP illeri birincisi öğrenciler ve öğretmenlerinden oluşan heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı konuşmada, çocukların yaptığı söz konusu yapıtların kendisinde takdir duygusunu uyandırdığını belirterek, çocuklar ve gençlerin, GAP'ın bölgeye getirdiği bereketi ve özlemlerin gerçekleştirilmesi öyküsünü yapıtlarında en özlü ve en yalın biçimde dile getirdiklerini söyledi. 

2- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kızılay ve SSK yöneticileriyle bir araya geldi.

Görüşmede Orgeneral Büyükanıt  "Türkiye bir an önce  kendi kan fabrikasını kurup, kan ürünleri ithal etmekten vazgeçmeli" dedi.  Orgeneral Büyükanıt, Kızılay'ın bu konuda sürdürdüğü Kan Ürünleri Satış Fabrikası (KANSAŞ) Projesi'nin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini de belirtti.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser'i kabul etti.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ecevit, TBMM'de dün RTÜK Yasası ele alınırken gergin saatler yaşandığını, ancak bu nedenle yasanın geri çekilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. 

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Ankara Genç İşadamları Derneği'nce (ANGİAD) düzenlenen bir toplantıya katıldı.

Çiller yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokratik istikrarı sağlamak için iki turlu seçimin getirilmesi gerektiğini belirterek, bu konuyu TBMM'ye ve liderlerin önüne defalarca getirdiklerini, bu çabalarını yine devam ettireceklerini söyledi.

5- Danıştay İdare İşler Kurulu, Bursa eski Valisi, Merkez Valiliği görevinde bulunan Orhan Taşanlar'ın Nesim Malki cinayeti soruşturmasında 'görevini ihmal ettiği' gerekçesiyle yargılanmasına karar verdi. 

      6- Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler yaptığı açıklamada, tarım ürünü ihracatında, gümrük idarelerinde hem Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca düzenlenen Kontrol Belgesi'nin hem de (alıcı ülke ve ihracatçı talep etmişse) Tarım Bakanlığı'nca düzenlenen ihracat sertifikalarının arandığını söyledi. 

7- Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın'ın istifasına neden olan Bakanlığın bazı ihalelerinde yolsuzluklara yönelik 'Vurgun' davasında, 6 sanık tahliye edildi.

8- Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Diplomasi Muhabirleri  Derneği (DMD), Foto Muhabirleri Derneği (FMD), Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Ankara Temsilciliği ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü dolayısıyla ortak bir açıklama yaptılar.

Açıklamada, medyadaki yoğunlaşma ve tekelleşmenin Türkiye'de en çarpıcı biçimiyle yaşandığı belirtilerek "Gazete ve televizyonların yüzde 75'ten fazlası birkaç elde toplanmışken, yeni RTÜK Yasası'yla bu yoğunlaşmanın önündeki engeller bütünüyle kaldırılıyor" denildi.

9- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Köln Üniversitesi tarafından düzenlenen bir konferansa katılmak için Almanya'ya gitti.

Avrupa Anavatan Dernekleri Federasyonu Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin 2002 yılı sonunda AB ile tam üyelik müzakerelerine geçebilmesi için idamın kaldırılması, anadilde eğitime olanak tanınması ve Kıbrıs sorununa barışçı bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

10- AB Daimi Temsilciler Komitesi'nin (COREPER), AB terör örgütleri ve teroristler listesine yapılan eklemelere ilişkin dün aldığı karar, AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

AB Komisyonu Sözcüsü Gunnar Wiegard konuyla ilgili yaptığı açıklamada, PKK'nın yerini alan KADEK'in isminin şimdilik listeye alınmadığını, ancak ileride bunun olabileceğini söyledi.

11- Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta toplanan Avrupa Konseyi üyesi 36 ülkenin Dışişleri bakanları ve temsilcileri, ölüm cezasıyla ilgili yasağın 'savaş zamanı'da dahil olmak üzere genişletilmesini öngören protokolü imzaladı.

3 ay sonra yürürlüğe girecek olan Avrupa Konseyi'nin İnsan Hakları konulu 13 No'lu protokolü, Türkiye, Rusya, Slovakya, Hırvatistan, Bulgaristan, Azerbaycan, Ermenistan ve Arnavutluk tarafından imzalanmadı.

12- Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen ABD-AB Zirvesi çerçevesinde AB Dönem Başkanı ve İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ve Başkan George W. Bush ile görüştü. 

Prodi, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada "Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin, aralık ayında genişleme sürecinde AB'ye alınacak 10 ülkeden biri olacağını umuyoruz" dedi.

13- Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Savcı Sözcüsü Jos Colpin düzenlediği basın toplantısında, eski adı PKK olan KADEK'in yan kuruluşu Medya TV'ye karşı 2.5 Milyon Euro'luk yolsuzluk soruşturması yürütüldüğünü söyledi.

4 MAYIS 2002 

1- Başbakan Bülent Ecevit, sindirim sistemindeki rahatsızlık nedeniyle tedavi altına alındı. Başbakan Ecevit'in doktoru Prof. Dr. Turgut Zileli, yapılan incelemelerde bir bulguya rastlanılmadığını, bağırsak iltihaplanması olasılığıyla tedaviye başlandığını bildirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Konrad Adenauer Vakfı ve Türk-Alman Forumu'nun ortaklaşa düzenlediği 'Türkiye-AB ilişkileri' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, PKK ve DHKP-C'nin AB tarafından terör listesine alınmasının AB için gecikmiş bir karar olduğunu söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin  (TOBB) 57. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "Eğer olanakları kullanabilirsek Türkiye bu aylardan itibaren hızlanarak büyümeye geçebilir. Zorluklar bitmedi, ama finanssal  dengeler oturdu" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Türkiye'de büyümenin liderliğini artık özel sektörün üstlenmesi gerektiğini belirterek,  her şeyin devletten ve kamudan beklenmesi anlayışının bırakılmasını istedi.

Toplantıya ayrıca Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve İçişleri Bakanı Rüştü Kazım    Yücelen'in yanı sıra DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, SP Genel Başkanı Recai Kutan, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

4- Devlet  Bakanı  Recep Önal, SP Ankara  Milletvekili Zeki Çelik'in soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'nin birinci körfez krizinde uğradığı kayıpların toplamının 40-50 milyar dolara ulaştığının tahmin edildiğini belirtti. Bakan Önal, Irak'a müdahalenin ekonomide yeni bir krize neden olacağı kaygısına gerek bulunmadığını, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası ve diğer ekonomik birimlerin, Irak'a yapılacak müdahalenin ekonomiye etkisini en aza indirecek politika araçlarına ve gerekli kaynağa sahip olduğunu  söyledi.        

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Azerbaycan dönüşü İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, PKK ve DHKP-C örgütlerinin terör örgütü olarak ilan edilmesi konusunda AB nezdinde yaptığı yoğun girişimlerin, ancak sonuç verdiğini belirtti. Bakan Türk, terör örgütü PKK'nın, adını KADEK şeklinde değiştirmesine ilişkin olarak da "Bölücü terör örgütü hangi adı alırsa alsın, bu konu önceki terör örgütünün devamı şeklinde değerlendirilmelidir" dedi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, İstanbul Ankara 4. İdare Mahkemesi'nin 'zamları durdurma' kararına rağmen İstanbul'daki Boğaz köprüleri ve otoyollardan zamlı tarifeden geçiş ücreti alınması konusunda İstanbul'da yaptığı açıklamada, otoyol ve köprü ücretlerinin indirilmesi konusunda üç ayrı dava açıldığını, iki davanın reddedilerek sadece birisinin kabul edildiğini söyledi.

7- Turizm Bakanı Mustafa Taşar,  Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEE) tarafından 2002 yılı için Türkiye'de 127 plaj ve 12 marinaya deniz suyu ve çevrenin temizliğinin simgesi olan "mavi bayrak" verilmesi üzerine İstanbul'da yaptığı açıklamada "Hedefimiz, Türkiye'nin tüm plaj ve marinalarında mavi bayrağın dalgalanmasıdır" dedi.

Bakan Taşar ayrıca, İstanbul Yeditepe Üniversitesi'nde düzenlenen 'II. Fahri  Turizm  Danışmanları  Toplantısı'na   katıldı.

8- İstanbul Milletvekili Bülent Ersin Gök, DSP'ye katıldı.

9- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi ile TÜSAD tarafından İstanbul'da düzenlenen "Kıbrıs'ın AB'ye Üyeliği" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun, AB genişleme süreci bağlamında ele alınması gerektiğini söyledi.

10- Dünya Ehl-i Beyt Vakfı'nca bu yıl altıncısı düzenlenen "Evrensel Ehl-i Beyt Kurultayı" İstanbul'da başladı. Kurultayın açılışında konuşan SP Genel Başkanı Recai Kutan "Yapılan çalışmalar bu ülkede birliğin, beraberliğin, kardeşliğin tesisi istikametinde çok değerli çalışmalardır. Özellikle Aleviliğin, olduğunun dışında anlaşılmasını önleyecek çok ciddi anlamda tarihi bir çalışma yapılmaktadır" dedi.

11- Çerkez kökenli Mustafa Yıldırım, İstanbul'da bir oteli basarak 13 kişiyi rehin aldı.

12- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de sona eren 45. Avrupa Büyükler Serbest Güreş Şampiyonası'nda 60 kiloda Arif Kama, finalde Ukraynalı rakibi Vasil Fedorisin'i 4-0  yenerek altın madalya kazandı. Türkiye takım halinde 43 puanla 3. sırayı aldı.

13- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler iki günlük resmi bir ziyaret için gittiği Afganistan'ın başkenti Kabil'de, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'ndeki (ISAF) Türk Birliği'nin komutanı Albay Tuncer Erinmezler ile görüştü. Bakan Keçeciler görüşmede, iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin güçlendirilmesi amacıyla burada bulunduğunu söyledi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs gazetesine yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs'a yönelik ambargo girişimlerinin devam ettiğini, son olarak İrlanda'nın başkenti Dublin'den, Ercan Havaalanı'na uçak seferlerinin durdurulduğunu ve bir Türk futbolcusunun da propaganda amaçlı Rum takımına transfer edildiğini belirterek, bunların iyi niyetle bağdaşmadığını söyledi.

15- ABD Başkanı George W. Bush'un Afganistan'a 16 yıldır uygulanan ticari sınırlamaları kaldırdığı bildirildi.

16- Nijerya'ya ait BAC 111-500 tipi bir yolcu uçağı, ülkenin Kano kentine düştü. Kazada 76 kişinin öldüğü, 2 kişinin de yaralandığı bildirildi.                                                                   

5 MAYIS 2002 

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın devamı niteliğindeki örgütün de mutlaka AB'nin terör örgütü listesine alınması gerektiğini belirterek "Aksi takdirde AB, PKK'nın oyununa gelmiş olur" dedi.

2- Maliye Bakanı Sümer Oral, TRT-1 televizyonunda yayınlanan 'Pazar Panorama' adlı programda, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

Bakan Oral, güçlü ekonomiye geçiş programının vergi boyutunda dar gelirliye çok yüklendiklerini belirterek "Bugüne kadar en büyük fedakarlığı halk verdi, ama bu tür programlar halkın desteği olmadan uygulanamaz" dedi.

3- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, İstanbul Yeditepe Üniversitesi tarafından düzenlenen 'İkinci Turizm Fahri Danışmanlar Toplantısı'nın kapanış bölümüne katıldı.

Bakan Taşar daha önce gazetecilere yaptığı açıklamada, dün İstanbul'da meydana gelen otel baskınının turizmi etkilemeyeceğini zannettiğini, ancak otellerin güvenlik konusunda çok daha dikkatli olmaları gerektiğini, eğer güvenlik olayını dikkate almazlarsa kendileri ve Türk turizminin bundan zarar göreceğini  söyledi.

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin  (TOBB) 57. Genel Kurul seçimleri yapıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yeniden seçildi.

5- CHP, DİSK, Halkevleri, TMMOB ve 68'liler Vakfı'nca idamların 30. yıl dönümü nedeniyle yapılan ortak açıklamada, 1965-72 yılları arasında gençliğe ve sola karşı yürütülen terör, tutuklama ve idamların mevcut anayasal sistemin dışına çıkılarak gerçekleştirildiği belirtilerek "30 yıl sonra da olsa bu utançtan kurtulmalı ve terör mağdurlarından özür dilenmeli" denildi.  

6- Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov Rusya Federasyonu Çeçenistan Cumhuriyeti'ndeki Rus birliklerinin ana karargahı olan Hankala'da, İstanbul'da dün meydana gelen otel baskınıyla ilgili  gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'yi, teroristlere etkin önlem almamakla suçladı.

7- Fransa'da, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu, Jacques Chirac kazandı.

8- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, başkent Tahran'da yılın öğretmenlerine ödül vermek için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, uygulamaya çalıştığı reformlardan sapılması durumunda, bir dakika bile görevde kalmayacağını belirterek, istifa edeceğini söyledi.                       

6 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul Sanayi Odası (İSO) yöneticilerini kabulünde, değişimin zorunlu olduğunu belirterek, Türkiye ekonomisinin geleceğinden umutlu olduğunu söyledi.

2- Yargıtay 5. Dairesi, İstanbul'da bir otelin  işgal edilmesine ilişkin 13 sanıklı davaya, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bakmasına karar verdi.

3- Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, son dönemde yoğunlaşan sebze meyvede hormon ve ilaç kalıntısıyla ilgili tartışmalara açıklık getirmek üzere bir toplantı yaptı.

Bakan Gökalp, her türlü denetimin yapıldığını belirterek, Türkiye'den ihraç edilecek tarımsal üründe, bitki sağlık sertifikasının da aranmasının gerekli olduğunu söyledi.

4- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, gazeteci Bülent Dikmener anısına 23. kez düzenlenen "Bülent Dikmener Haber Ödülü" töreninde yaptığı konuşmada, RTÜK Yasası'nın büyük bir olasılıkla TBMM'de görüşülerek kabul edileceğini belirterek "Bu yasanın Türk basınına büyük sıkıntılar ve olumsuzluklar getireceğine inanıyoruz" dedi.

5-  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nce düzenlenecek bir toplantıya katılmadan önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı konuşmada, Marmara'da mutlaka depremin olacağını belirterek "İstanbul, şantiyeye dönüştürülerek gün geçmeden depreme dayanıklı hale getirilmeli" dedi.

6- Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mirali Alosman'a, Amerika Biographical Enstitüsü'nce "2002 Nobel Diploması ve Madalyası" verildi.

7-   Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in davetlisi olarak Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gitti.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli Bine Havaalanı'nda yaptığı açıklamada "Öz vatanımızı ziyaret etmekten, burada can dostlarımla görüşmekten çok memnunum" dedi.

8- İsrail Savunma Bakanı Ben Eliezer, El Halil'deki Geçici Uluslararası Mevcudiyet (TIPH) bünyesindeki Türkiye, İtalya, Danimarka, Norveç, İsveç ve İsviçre yetkililerinden oluşan bir heyetle görüştü.

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmede Eliezer'in TIPH gözlemcileri Binbaşı Cengiz Toytunç ve İsviçreli Catherine Berruex'nün İslami Cihad üyeleri tarafından öldürüldüğünü belirttiği bildirildi.

9-  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell,  dün ABC televizyonuna verdiği demeçte Irak'ın uluslararası silah denetçilerine izin vermesi durumunda bile ABD'nin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i devirme kampanyalarını sürdüreceğini belirterek "ABD politikası, Irak ve bölge halkının Irak'taki farklı bir rejimden daha da hoşlanacakları tezi üzerine kurulmuştur" dedi.

10-  Fransa Başbakanı Lionel Jospin'in cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının ardından istifa ettiği bildirildi.

İkinci kez seçilen Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac'ın da  Liberal Demokrat Parti Başkan Yardımcısı Jean-Pierre Raffarin'i başbakan olarak atadığı açıklandı.

11- Myanmar'daki askeri yönetimin, ülkedeki demokrasi yanlısı lider Aung San Suu Kyi'yi serbest bıraktığı bildirildi.                                                              

7 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Milli Prodüktivite Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Yener ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Yener görüşme sonrası yaptığı açıklamada, üzerinde çalıştıkları 'Ulusal Verimlilik Hareketi' projesine  son şeklini verdiklerini, bir verimlilik raporu hazırladıklarını söyledi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye İnşaat ve Tesisat Müteahhitleri İşveren Sendikası (İNTES) heyetini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer "İnşaat sektörü lokomotif sektördür" dedi.

Koçoğlu ise milli gelirin yüzde 33'ünün inşaat sektöründen sağlandığını belirtti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Başkanlık Divanı  toplantısı öncesinde Genel Merkez'de  gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Başbakan  Bülent Ecevit'in rahatsızlığının ardından gündeme getirilen siyasi senaryolardan rahatsız olduğunu söyledi.

3- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kamuoyunda "üniformalı çete" olarak bilinen Yüksekova çetesi davasında Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun karara ilişkin itirazını kısmen kabul ederek, korucubaşı Kemal Ölmez ile özel harekatçı Enver Çırak hakkındaki beraat kararını bozdu.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Adli Tıp Kurumu  Ankara Grup Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesi'nin açılışını yaptı. Törende konuşan Bakan Türk, Adli Tıp Kurumu'nun resmi bilirkişi olduğunu belirterek, bu kurumların yurt genelinde olaya en yakın yerde hizmet vermesinin amaçlandığını söyledi.

Ayrıca  Bakan Türk, gazetecilerin sorusu üzerine Anayasa Mahkemesi'nin  'Şartla Salıverilme, Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'nın bazı maddelerini iptal etmesiyle ilgili gerekçeli kararı doğrultusunda, 1300 hükümlünün serbest bırakıldığını bildirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı  Müsteşarı Uğur Ziyal başkanlığında, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda atılan adımlar ve yapılması gereken yasal değişiklikler ile ilgili bir toplantı yapıldı. Toplantıya AB Genel Sekreteri Volkan Vural da katıldı.

6- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, otellere gönderdiği bir genelgeyle İstanbul Taksim'de bir otelde meydana gelen silahlı saldırının ardından, güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi. Bakan Taşar, genelgeyi İçişleri Bakanlığı, valilikler, turizm işletmeci dernekleri, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile Türkiye Otelciler Birliği'ne (TÜROB) gönderdiğini söyledi.

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan,  partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Hazine'nin yağmalandığını, uygulamaya konulan IMF programının ülke ekonomisinin yıkımına neden olduğunu  söyledi.

Ayrıca  Kutan,  partisinin  İl Teşkilatı'nca düzenlenen etkinlikte milli görüş hareketinin 35 yıllık tarihinde hiçbir şiddet ve terör olayına bulaşmadığını belirterek  "Milli olmak, sömürgeciliğe karşı çıkmak terorist damgası yemek için yeterlidir" dedi.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Shigeo Takenaka'yı kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Erdoğan, parti yönetimine yönelik eleştirilerin kesin ihraç sebebi sayılmasına ilişkin tüzük değişikliği konusunda  açıklamalarda bulundu.

9- MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin, Büyükşehir statüsünde bulunan illerde, seçimlerin yapılacağı tarihe kadar sürecek özel bir çalışma yaptıracağını belirtti.

10- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı, ANAP Başkanlık Divanı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ANAP il başkanlarının partinin yaz dönemi toplantılarına hazırlık amacıyla 18-19 Mayıs'ta  bir araya geleceklerini belirtti.

Ayrıca  Akarcalı, gelecek hafta Danimarka'da yapılacak sözde Ermeni soykırım iddialarına ilişkin toplantıya, tek yanlı ve Türkiye aleyhine konuşacak insanların seçildiğini belirterek, tüm yurttaşları Danimarka'yı protesto etmeye çağırdı.

11- Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin düzenlediği "Sürdürülebilir Büyümenin Unsurları, İhracat, Turizm, Yabancı Sermaye" toplantısında Merkez Bankası  Başkanı Süreyya Serdengeçti ile Hazine Müsteşarı Faik Öztrak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 Serdengeçti enflasyonla mücadelenin henüz ilk aşamasında olduklarını belirterek "Rehavete kapılmamalıyız. Vade uzatmada daha gideceğimiz yol var" dedi.

Öztrak ise ekonomideki toparlanmanın önümüzdeki aylarda yaşanacağını, büyümenin yılın son aylarında yakalanacağını söyledi

12- Basın -Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Türkiye Felsefe Kurumu'nun ortak konuğu olarak Türkiye'ye gelen Alman düşünür Jürgen Habermas İstanbul'da, Boğaziçi Üniversitesi'nde bir konferans verdi. Habermas yaptığı konuşmada, klasik demokrasilerde yurttaşların özgürlüğünün, siyasal irade oluşturma süreçlerine katılma hakkı olarak anlaşıldığını belirterek, demokratik anayasal devletin meşruiyetini, insan hakları ve halkın egemenliği gibi iki farklı kaynaktan aldığını söyledi. 

13-  Azerbaycan'da resmi temaslarını sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'le görüştü.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Karabağ problemi çözüme kavuşana kadar Türkiye'nin Ermenistan'la hiçbir ilişkiye girmeyeceğini, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin Azerbaycan'ın yanında yer alacağını belirtti.

Aliyev ise Başbakan Yardımcısı Bahçeli ile Karabağ probleminin çözüm yolları konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Bakü Devlet Üniversitesi'ni de ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bahçeli'ye 'fahri doktora' unvanı verildi.

14- AB Dönem Başkanlığı'nı 1 Temmuz 2002'den itibaren devralacak olan Danimarka'nın Başbakanı Anders Fogh Rasmussen,  Aarhus kentinde  bir araya geldiği Türk dernek temsilcileriyle yaptığı 'diyalog toplantısı' sonrası açıklamalarda bulundu.

Rasmussen, AB'ye tam üyelik müzakerelerinin başlayabilmesi için Türkiye'nin insan hakları, demokrasi, düşünce özgürlüğü, idam, etnik haklar ve işkence gibi konularda önemli değişiklikler yapması gerektiğini söyledi.

15- Anatoliy Tihoniç Burdov adlı bir  Rus vatandaşının,  Ukrayna'da 16 yıl önce meydana gelen Çernobil nükleer felaketi sırasında kurtarma çalışmalarına katıldıktan sonra radyasyona maruz kalmasından dolayı  oluşan  sağlık sorunları yüzünden, mahkemelerin kendisine maddi tazminat ödenmesi yolunda kararına karşılık Rus yetkililerin bunu geciktirdiği gerekçesiyle,  Avrupa İnsan Hakları  Mahkemesi'ne (AİHM)  başvurması sonucunda AİHM,  Rusya'yı maddi tazminat ödemeye mahkum etti.

16- ABD'nin başkenti Washington'da  bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Ariel Şaron, Beyaz Saray'da ABD Başkanı George  W. Bush ile bir araya geldi. Görüşme öncesi  Şaron,  Washington yönetimine, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın, ABD ve AB fonlarıyla intihar bombacılarına destek sağladığı ileri sürülen bir rapor sundu.

 Şaron, Başkan Bush'a  "Arafat'ın terorist olduğu ve onunla masaya oturmayacağı" mesajını iletti. Başkan Bush ise Şaron'a  "Barış anlaşması Arafat'la imzalanacak" dedi.

17- İtalya Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Beytüllahim kentindeki Milat Kilisesi'nde 2 Nisan'dan beri kuşatma altında bulunan 13 Filistinli militanın İtalya'ya sürgüne gönderilmesinin kabul edilmeyeceği bildirildi. Açıklamada "İtalya'nın Filistinlileri kabul etmesi konusu hiçbir zaman gündeme gelmedi. Ve bu kabul edilemez" denildi.

 18- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis  Meis Adası'nda yaptığı açıklamada,  Atina'nın Ege'de iki türlü politika uyguladığını belirterek,  Ege'de yakın zamanda köklü değişiklikler olacağını söyledi. Simitis, savunma alanında ordunun caydırıcı gücünü artırmanın yanı sıra dış politikaya da önem verildiğini ifade etti.

19-  Çin'de iç hat seferi yapan bir yolcu uçağının Dalian kenti açıklarında denize düşmesi sonucu 112 yolcu ve mürettebattan, 50'den fazlasının öldüğü  bildirildi.

20- Mısır havayollarına ait Kahire-Tunus seferini yapan bir uçak  Tunus'ta düştü. Kazada 15 kişinin öldüğü bildirildi.                                          

8 MAYIS 2002

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) tarafından 'basın düşmanları' arasında gösterilmesi ve fotoğrafının bir tren istasyonunun zemininde sergilenmesi üzerine, Genelkurmay Başkanlığı Fransa'nın Türkiye'deki askeri ataşesine "Bu olayın son bulmaması durumunda ikili ilişkilerin zarar görebileceği" uyarısında bulundu.

Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Fransa'nın Ankara Büyükelçisi  Bernard Garcia'ya Türkiye'nin protestosu iletildi.

RSF konuyla ilgili  yaptığı açıklamada "Bu sergiye davet edilenler, basın özgürlüğüne engel olanları tanısın diye çağrıldı. Türk basınında belirtildiği gibi,  portreler ayaklar altında çiğnensin diye konulmadı" dedi.   

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin yoluna devam etme yeteneği kalmadığını belirterek, Başbakan Bülent Ecevit'in zaman geçirmeden başbakanlığı bırakması gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 'ülkenin önünün tıkandığını' belirterek "Maalesef AB uyum çalışmaları, rafa kaldırma girişimleriyle karşı karşıyadır. Türkiye yeni bir kulvarda koşmalıdır, bu kulvar AB'dir" dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Anadolu Ajansı'nın  ekonomideki son gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

5- Başbakanlık'ta yapılan Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Toplantısı'na  Devlet bakanları Şükrü Sina Gürel, Kemal Derviş  Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan,  Maliye Bakanı Sümer Oral ile bürokratlar katıldı.

Bakan Gürel yaptığı konuşmada, yurt dışı müteahhitlik hizmetleri konusunda hazine garantisinin özel girişimcinin arkasında olacağını söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in   'bakanlıkta personel atamalarına ilişkin' yazılı soru önergesini yanıtladı.

7- İstanbul Taksim'de bir oteli basarak 13 kişiyi rehin alan Çeçen terorist Mustafa Yıldırım, İstanbul DGM tarafından tutuklanarak Kartal Cezaevi'ne gönderildi.

8- Olağanüstü Hal Valiliği'nden (OHAL) yapılan açıklamaya göre, Hakkari, Mardin, Siirt ve Şırnak'ta yapılan operasyonlarda, PKK'ya ait olduğu belirlenen çok sayıda silah ve mermi ele geçirildi.

9- Samsun'da devam eden Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda,  erkeklerde Bekir Aydın altın madalya,  bayanlarda ise Zeynep Murat ve Arzu Er bronz madalya kazandı.

10-  Tarihçi yazar Baki Öz İstanbul'da yaşamını yitirdi.

11- Avrupa Parlamentosu'ndan 16 kişilik bir heyet, Anayasa Mahkemesi'nde HADEP'in kapatılmasına ilişkin görülen dava nedeniyle Diyarbakır'da temaslarda bulundu.

12- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Azerbaycan ziyaretinin son gününde Bakü İlimler Akademisi ile Yukarı Karabağ mültecilerini ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Bakü İlimler Akademisi'nde bir konuşma yaptı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ziyaretini tamamlayarak yurda döndü.

13- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Başbakan Bülent Ecevit'i telefonla arayarak Filistin-İsrail sorununu görüştüler. Arafat, bölgedeki son durumla ilgili bilgi verirken şiddetin yatışması için Türkiye'nin yapılacak Ortadoğu konulu konferansa mutlaka katılmasını istedi.

Başbakan Ecevit de yapılacak toplantının Türkiye'de gerçekleştirilmesi gerektiğini istediğini söyledi.

14- BM Genel Kurulu, Cenin ve işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistin halkına karşı giriştiği saldırılardan ötürü İsrail'i kınayan bir karar tasarını kabul etti.

15- Avrupa  Araştırmalar Merkezi (CEPS) Kıbrıs uzmanı Nathalie Tocci, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin tek başına AB üyeliğine kabul edilmesi halinde bütün tarafların kaybedeceğini söyledi. Tocci, çözüm için AB'nin devreye girerek dengeli bir baskı kurması gerektiğini belirtti.

16- İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) diyanet işleri bakanları,  Malezya'da yaptıkları toplantının ardından yaptıkları açıklamada, İslam'ın hiçbir tür terorizmi ya da  aşırılığı  kabul etmediğini, bu tür eylemlerin sonuca ulaşmak için araç olarak kullanılmasını reddettiğini belirttiler.

17- İsrail'in Rişon Letzion kentinde dün  bir bilardo salonuna düzenlenen intihar saldırısında 17 kişinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi. Patlama, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un ABD Başkanı George W. Bush ile Filistin-İsrail sorununu Beyaz Saray'da görüştüğü sırada meydana geldi. Şaron temaslarını yarıda keserek ülkesine döndü.

18- Pakistan'ın Karaçi kentinde, içinde yabancı uyrukluların bulunduğu bir otobüse, bomba yüklü başka bir aracın çarpması sonucu  gerçekleşen intihar saldırısında 14 kişinin öldüğü, 24 kişinin de yaralandığı  bildirildi. 

19- Hindistan'ın Gucarat eyaletinde mezhep çatışmalarında 15 kişinin öldüğü, 45 kişinin de yaralandığı bildirildi.

20- Nepal'ın batısında Maocu  gerillaların  düzenlediği bir saldırıda 140 polis ve askerin öldürüldüğü bildirildi.                                   

9 MAYIS 2002 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 9 Mayıs Avrupa Günü'nde, AB üyesi ve aday ülkelerin Ankara'daki büyükelçilerine Çankaya Köşkü'nde yaptığı açıklamada, AB'nin müzakerelere başlama tarihini açıklamasının Türkiye'deki reform sürecini hızlandıracağını söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit de 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin AB'de tam üyeliği hak etmek yolunda ileri adımlar attığını belirtti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ise Genel Merkez'de düzenlenen 'Avrupa Günü' panelinde, AB üyeliği süreci için Türkiye'nin yükümlülüklerini hızlı bir şekilde yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, AB konusunda atılması gereken adımlar arasında idam cezasının kaldırılmasının önemli bir yer tutacağını belirtti.

Ayrıca, Türkiye-Avrupa Vakfı tarafından İstanbul'da "Avrupa Günü'nde Türkiye ve AB İlişkileri" konulu bir panel düzenlendi.

2- Başbakan Bülent Ecevit'in imzasıyla yayımlanan genelgeyle, kamudaki açıktan atamalar durduruldu. Genelgeye göre, belediyelere yapılacak naklen memur atamaları için ise izin alınmayacak.

Ayrıca Başbakan Ecevit, gündemdeki konulara ve hem partisinin hem de Türkiye'nin geleceğine ilişkin Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.     

3- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün "Basın özgürlüğünün ayaklar altına alındığı ülkeler" haritasında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun fotoğrafına yer verilmesine tepki gösterdi.

4- Partisinin kadın kolları il başkanlarını iki günlük seminer için Nevşehir'de toplayan  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ANAP ve CHP'nin "liderlik sultasını" sürdürmede ısrarcı olması nedeniyle ANAP ve CHP'ye ihtar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Kanadoğlu, parti tüzüklerinin demokrasinin esaslarına uygun olarak parti yönetimine katılımı en üst düzeyde gerçekleştirecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirtti.  

6- Devlet Bakanı Tunca Toskay dün Gaziantep'te Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nce (TİM) düzenlenen toplantı ve seminere katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü'nün eşgüdümünde, İstanbul'da düzenlenen "AB'nin Geleceği ve Türkiye" konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda AB'nin yapması gerekenleri yaptığını belirterek AB'nin resmen "Kopenhag Kriterleri'ne uyun,  biz müzakerelere başlayacağız" dediğini söyledi.

8- Turizm Bakanı Mustafa Taşar ABD'nin New York kentine hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, seyahatinin, 11 Eylül olayları sonrasında yaşanan süreçteki olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve turizm sektörü için yeni başlangıçlar yapma hedefine yönelik olduğunu söyledi.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Başkanı Resul Akay'ı kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

10- Hüsnü Doğan başkanlığında Avrasya (Avrupa-Asya) Partisi (AAP) adında bir parti kuruldu.

11- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Tunceli Valiliği'nce düzenlenen Yerel Medya Eğitim Seminerlerinin 9'uncusu Tunceli'de başladı.

12- Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı'nca (TÜSİAV) düzenlenen 'Cinnah Sohbetleri'  toplantısında, RTÜK Yasası ele alındı.

RTÜK Başkanı Nuri Kayış toplantıda yaptığı konuşmada, yasa ile TV sahiplerinin ihalelere rahatça girebileceklerini belirtti.

13- Türk-İş Başkanlar Kurulu, hükümetle Türk-İş arasında imzalanan protokol ve eylem programını görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantı sonrasında açıklamada bulunan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, iş güvencesi için üç gün süre ile oturma eylemi yapma kararı aldıklarını açıkladı.

14- TÜSİAD tarafından düzenlenen '9 Mayıs Gençlik ve Avrupa Günü'nde konuşan Başkan Tuncay Özilhan, AB standartları ve müktesebatının Türkiye için bir yol haritası olduğunu söyledi.

15- '9 Mayıs Gençlik ve Avrupa Günü', AB büyükelçileri ile siyasetçiler, akademisyenler ve öğrencileri bir araya getiren çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (ATAUM) düzenlenen "Avrupa'nın Geleceği" konulu konferansın açılışında konuşan AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg "Türklerin kendilerini Avrupalı görmesini istiyoruz. Avrupa'nın geleceği, Türkiye'nin geleceğidir" dedi.

16- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'taki yüz yüze görüşmelerin sonuçlarının hazirana kadar belirginleşeceğini belirterek "Ama AB'deki bürokratlar, sanki uzlaşma istemiyorlarmış gibi, bizim uzlaşma için başlattığımız inisiyatifi yok edercesine ses vermeye başladılar" dedi.

17- Türkiye'de bulunan Yunanistan Ekonomi Bakanı Nikos Christodoulakis, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile bir araya geldi. Bakan Derviş Yunanistan'la Türkiye arasındaki işbirliğine İtalya'nın da katılmasıyla, özellikle enerji ve ulaşım alanında çalışmalar yapılmasının planlandığını açıkladı.

Christodoulakis de bu işbirliğinde Avrupa Yatırım Bankası'nın da katkısı olacağını bildirdi.

18- Rusya Federasyonu'nun Dağıstan Özerk Cumhuriyeti'nin Kaspiysk kentinde, Nazi Almanyası'na karşı sağlanan zaferin 57. yıl dönümü kutlamaları sırasında meydana gelen patlamalarda 34 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.

19- ABD Kongresi, terorizmi desteklemekle suçladığı ülkelerin vatandaşlarının ABD'ye girişini yasaklayan ve yabancı öğrencilerle ilgili denetimi artıran yasa tasarısını onayladı.

10 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakanlık Müsteşarlığı, Türkiye Bilişim Derneği, Türkiye Zeka Vakfı, Türkiye Bilişim Vakfı ve Bilişim Hizmetleri Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Türkiye Bilişim Şurası'na katıldı. Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı konuşmada, bilişim teknolojilerindeki hızla gelişimle birlikte yaşamın her alanında büyük değişimlerin yaşandığını, ülkelerin bu alandaki başarılarının gelişme sürecinde belirleyici olduğunu söyledi. 

Toplantıya katılan TBMM Başkanı Ömer İzgi de  Türkiye'nin kalkınma yarışı ve çağdaş uygarlık hedefinden kopmaması için bilgi toplumuna ulaşmanın koşullarını ulusal bir politika çerçevesinde ele almasının ihmal edilemeyecek bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Başbakan Bülent Ecevit ise  bilgi ve iletişim alanında internetteki hizmetlerin yaygınlaştırılması, kalitesinin artırılması  ve fiyatların düşürülmesinin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını bildirdi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO)  50. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İSO Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi başkanlığındaki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer,  Kavi'ye  son yıllarda dile getirilen değişim taleplerinin gerçekçi olup olmadığı yönünde sorular yöneltti.  Kavi ise, toplumun değişim isteklerinde samimi olduğunu belirtti.

2- İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) İzleme Komitesi 18. Toplantısı İstanbul'da başladı.

Toplantıya bir mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ortadoğu'da son dönemlerde yaşanan ve İslam dünyasında büyük üzüntü ve kaygılara yol açan gelişmeler üzerine  "Ortadoğu'da adil ve kalıcı bir barış, ancak BM Güvenlik Konseyi'nin 242 ve 338 sayılı kararları ve toprak karşılığı barış ilkesi temelinde görüşmeler yoluyla kurulabilir. Barış için tarafların elinde yeterli araçlar bulunmaktadır" dedi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet  Bahçeli de İSEDAK'ın insanlık tarihi açısından önem arz eden birçok değişim ve dönüşümün yaşandığı bir dönemde faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi

Toplantıya katılan İslam Konferansı Teşkilatı (İKF) Genel Sekreteri Abdül Zahid Delkaziz de uluslararası toplumu Filistin halkına 'ulusal koruma' sağlamaya çağırdı.

Ayrıca Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin de barışı aradıklarını, ancak barış içinde yaşayamadıklarını belirtti.

3- Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem düzenlediği basın  toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi.

 İldem  "Cumhurbaşkanı Denktaş, görüşmeler süresince yeni bir ortaklık anlayışına uygun kapsamlı ve yapıcı önerilerde bulunmuş ve görüşmelerin bugüne dek sürmesine esas katkıyı sağlamıştır. Bu önerilerle yaşayabilir ve gerçekçi bir çözümün çerçevesi ortaya konmaktadır. Cumhurbaşkanı Denktaş'ın Kıbrıs'ta kalıcı ve kapsamlı bir çözüm için ısrarlı olmak yönündeki kararlılığını desteklemekteyiz. Kıbrıs Türkiye'nin ulusal bir davasıdır" dedi.

4- TBMM Başkanı Ömer İzgi  'Özürlüler Haftası'  nedeniyle Özürlüler Konfederasyonu Başkanı Faruk Öztimur başkanlığındaki heyeti TBMM'de kabul etti.

5- Başbakan Bülent Ecevit Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, kabinede değişiklik ya da bakanlık sayısının azaltılmasının düşünülmediğini söyledi. Başbakan Ecevit  "Seçim, zamanında ve bu kabine ile yapılacaktır" dedi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller 'DYP Kadın Kolları Eğitim Semineri' için gittiği    Nevşehir'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çiller, Türkiye'nin daha fazla bu hükümetle gidemeyeceğini belirterek "Bu çerçevede yapılması gereken şey, hemen sandık başına gitmektir. Seçim tarihini belirlemek lazım. DYP olarak hem hükümete, hem de başbakanlığa talibiz" dedi.

7- Danıştay'ın 134. kuruluş yıl dönümü nedeniyle  düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, siyasiler, yargı organlarının temsilcileri, adli ve idari yargıdan hakim ve savcılar katıldı.

Danıştay Başkanı Nuri Alan yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı'nın tek başına yaptığı işlemlerle, Yüksek Askeri Şura kararları, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararları ve sıkıyönetim uygulamalarına karşı yargı yolunun kapatılmış olmasının çağdaş hukuk devleti ile bağdaşmadığını söyledi.  Alan, Yüce Divan görevinin Anayasa Mahkemesi tarafından yerine getirilmesinin hukuken uygun olmadığını belirtti.

Ayrıca törende bir konuşma yapan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok da devletin bazı işlemlerine karşı yargı yolunun kapalı olduğunu belirterek, 12 Eylül ürünü olan 1982 Anayasası yerine çağdaş bir anayasa hazırlanması gerektiğini söyledi.

8- Bursa'da çeşitli temaslarda bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İstanbul'a dönerken Yalova'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Derviş, seçim tarihinin belirlenmesine yönelik açıklamalarıyla ilgili bir soruya "Bir seçimi, ekonomiyi yıkabilecek bir etken olarak görmek bana ters geliyor, gerçekleri yansıtmıyor" dedi. Bakan Derviş "Artık Türkiye'de ekonomik dengeler oturdu. İyiye doğru gidiş var. Ama yönetimde bazı sorunlar var. Özellikle eşgüdümle ilgili daha mikro sorunların çözümü, daha ziyade siyasi metotlardan geçiyor. Artık bunların ekonomi politikasıyla ilgisi yok. Siyasi iradenin işlemesi gerekli" dedi.

9- Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nce (RSF) hazırlanan "Basın özgürlüğünü ayaklar altına alan ülkeler" haritasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun fotoğrafının yer alması üzerine Fransa nezdinde girişimlerde bulunan Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada  "Türkiye'nin çok büyük bir hassasiyetle izlediği talebinin Fransız hükümeti tarafından gereken ciddiyet ve sorumlulukla ele alınıp süratle yerine getirilmesi beklenmektedir. Bunu devletlerarası ilişkilerde saygının asgari bir gereği olarak görmekteyiz" denildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın ardından, RSF, Türkiye'de büyük tepki toplayan ve Fransa ile sorun yaşanmasına neden olan  "Basın özgürlüğünü ayaklar altına alan ülkeler" haritasını kaldırma kararı aldı.

10- Maliye Bakanı  Sümer Oral  "Emek Otellerinin Yenilenmesi ve Uluslararası Seçkin Otel İşleticilerince İşletilmesi"  projesiyle ilgili düzenlediği basın toplantısında, otellerin yenilenmesi ve ülke ekonomisine sağladıkları katma değerin artırılmasına dönük çalışmaları sonuçlandırdıklarını belirterek, Emekli Sandığı'na ait 4 Emek otelinin uluslararası otel zincirlerince işletilmesine ilişkin sözleşmelerin imzalandığını söyledi.

11- İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) geleneksel "İTÜ Günü'ne" katılan SP Genel Başkanı Recai Kutan, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin değiştirilmesini Türkiye'nin menfaatlerine uygun bulduklarını, ancak koalisyonun devamı halinde Bülent Ecevit'in Başbakan olarak kalması gerektiğini söyledi.

12- Sayıştay raporlarının  yayımlanmasının ardından, Türkiye'de faaliyette bulunan yabancı petrol şirketlerine 8 trilyon 994 milyar lira kur farkı ödemelerinin geri alınıp alınmayacağı yönünde Konya Milletvekili Lütfü Yalman'ın verdiği soru önergesine Hazine Müsteşarlığı yanıt verdi.

 Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş adına Orman Bakanı Nami Çağan'ın imza koyduğu Hazine Müsteşarlığı'nın yanıtında, yabancı petrol şirketlerine  'kur farkı' adı altında herhangi bir fazla ödemenin yapılmadığı bildirildi.

13- Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü'nün eşgüdümünde düzenlenen "AB-Türkiye İlişkileri" konulu sempozyumda konuşan AB Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Volkan Bozkır, Türkiye'nin tam üyelik konusunda ilk kez bu kadar hazır olduğunu belirterek "Önümüzdeki dört önemli konu, idamın kaldırılması, anadilde yayın, anadilde eğitim ve dört ilde sürmekte olan Olağanüstü Hal" dedi.

Ayrıca Büyükelçi Bozkır,  Kıbrıs meselesinin siyasi bir kriter olmadığını belirtti.

14- İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Taksim'deki  bir otelde rehin alma olayına ilişkin soruşturma kapsamında "terör" ya da  "suç örgütü"  bağlantısı belirlenememesi üzerine "görevsizlik" kararı verdi.

15- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Hazine Müsteşarlığı'nda Kıbrıs sorununa ilişkin tarihi ve güncel gelişmeler hakkında birer konferans verdi.

Denktaş'ın Hazine Müsteşarlığı'nda verdiği konferansa,  Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve MGK Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç da katıldı.

16- Yunanistan Ekonomi Bakanı Nikos  Christodoulakis İstanbul'da gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin politik gelişmelere de olumlu etki yapacağını söyledi.

Hristodoulakis daha sonra İstanbul'da Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti.

17- Türkiye'de bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) heyeti, Güneydoğu temaslarının ardından HADEP Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Heyet Başkanı Hollandalı Parlamenter Joost Lagendijk,  HADEP ile PKK arasında "bir duvar örülmesinin" olanaklı olmadığını belirterek "Taban düzeyinde iki örgüte de sempati duyanlar olabilir. Ancak bu HADEP ile PKK'nın ilişkili olduğunu kanıtlamaz" dedi.

18- Filistin'in Beytüllahim kentinde bulunan Milat Kilisesi'nde 2 Nisan'dan bu yana kuşatma altında bulunan 123 Filistinlinin  kiliseden çıktığı bildirildi.

 İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, İtalya'nın başkenti Roma'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Milat Kilisesi'nden çıkarılarak Kıbrıs Rum kesimine gönderilen 13 Filistinli militanın iadesini isteme hakları bulunduğunu söyledi. Şimon Peres  "Şartlara göre, iade talebi hakkımızı saklı tutuyoruz. Bu kişilerin ellerinin kanlı olduğu unutmamalı ve onları kabul edecek ülkeler, gözlerini onların üzerinden ayırmamalı" dedi.

19- ABD Kongresi 'Terörle savaşım' harcamalarına katkıda bulunmak için İsrail'e 200 milyon dolar ek yardımda bulunma kararı alırken,  Filistin'e de 50 milyon dolarlık insani yardıma onay verdi. 

11 MAYIS 2002

1- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Bülent Ecevit'e geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs meselesinin gelmiş olduğu son noktayı Başbakan Ecevit'e izah ettiğini kaydederek, Başbakan Ecevit'in bu konuda bütün detaylara vakıf olduğunu, bunlar üzerinde kendisiyle çok güzel bir görüşme yaptığını söyledi.

Öte yandan Başbakan Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada "Sayın Denktaş Kıbrıs Türklerinin haklı davasını büyük bir dirayetle anlatıyor. Sayın Denktaş'ın iyi niyetle başlattığı yüz yüze görüşme sürecine şimdiye kadar Rum tarafından herhangi bir olumlu katkı gelmedi" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisince hazırlanan 'İstanbul İçin Yeni Yönetim Modeli'ni İstanbul'da düzenlediği basın toplantısıyla anlattı.

Çiller, İstanbul'un yanı sıra tüm yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerektiğini, merkezi yönetim anlayışının tüm dünyada artık bittiğini belirterek, teklif ettikleri İstanbul için yeni yönetim modelinin bir çerçeve teşkil ettiğini, tartışılarak "İstanbul Kanunu" adıyla hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli İstanbul'da partisinin "Büyük İstanbul Buluşması" programında yaptığı konuşmada "AB, Kıbrıs'ta kalıcı bir çözüm için doğan beklentileri köreltecek, uluslararası hukuka aykırı ve tek yanlı bir Kıbrıs perspektifini artık terk etmelidir" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Konya'nın Ermenek ilçesinde Gümrük Müsteşarlığı Konya Gümrükleri binasının açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca, Ermenek Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin (HES) temel atma törenine katıldı.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş İstanbul Yeditepe Üniversitesi'nce 3'üncüsü düzenlenen "Katıl ve Geleceğini Yarat-Genç Net" konferansında yaptığı konuşmada "Temel ekonomik yapı oluştuğu ve toplumda çok sağlam bir toplum olduğu için, artık Türkiye'nin yeniden bir şubat krizi yaşaması çok uzak ihtimal" dedi.

Öte yandan Bakan Derviş gündemdeki ekonomik gelişmeleri NTV televizyonuna değerlendirdi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve üst düzey bürokratlar ile yaptığı görüşme öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Denktaş'ın  iki tarafça kabul edilebilir bir çözüm için müzakerelere katıldığını ve 'büyük bir dirayet ve maharetle' müzakerelere devam ettiğini belirterek  ''Türk hükümeti ve Türkiye olarak Cumhurbaşkanı Denktaş'ı tam olarak desteklemekte ve hangi katkıda bulunabileceksek bunu yapmaya çalışmaktayız. Aslında Sayın Denktaş, bu müzakerelerde sadece KKTC'yi değil, tüm Türkiye'yi temsil etmektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Denktaş da kabulden önce yaptığı açıklamada, 1960 anlaşmalarının Kıbrıs Türkleri, Kıbrıs Rumları, Yunanistan ve İngiltere'den önce Türkiye'nin garantisi altında olduğunu belirterek, bugün yeni bir ortaklık için uğraş verdiklerini, Rum tarafının tek hedefinin Kıbrıs cumhuriyeti adı altında tüm Kıbrıs'ı AB yoluyla Yunanistan'a bağlamak olduğunu söyledi.

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Sağlık Kuruluşları Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen 'Sağlık Sektöründe Akreditasyon Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, sağlıkta akreditasyon çalışmaları kapsamında birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun taslağı hazırladıklarını söyledi.

8- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen, Bilişim Şurası'nda düzenlenen "e-Devlet ve Hukuki Altyapısı" konulu panelde yaptığı konuşmada, 24 saat çalışan, kamu organlarının ve hizmetlerinin elektronik ortama taşındığı bir devlet hayal ettiğini belirterek, e-Türkiye'yi oluşturacak çalışmaları yürütmek için Başbakanlığa bağlı, müsteşarlık gibi ayrı bir kurumsal yapı oluşturulması gerektiğini söyledi.

9- ABD'nin New York kentinde 8 Mayıs'ta başlayan BM Çocuk Zirvesi, nihai bildiri üzerinde uzlaşma sağlanmasıyla sona erdi.

Varılan anlaşma, gelecek 10 yıllık dönemde çocukların yaşam koşullarının iyileştirilmesini öngörüyor.

12 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anneler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, anneliğin sürekli sevgiye ve özveriye dayanan, dünyadaki hiçbir değerle ölçülemeyecek ve yeri hiçbir zaman doldurulamayacak çok yüce bir duygu olduğunu belirtti.

Ayrıca TBMM Başkanı Ömer İzgi ve Başbakan Bülent Ecevit de gün dolayısıyla birer mesaj yayımladılar. 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yayımlanan 'To Vima' gazetesine verdiği demeçte, AB'nin üye ülkelere ekonomi alanında büyük destekleri olduğunu belirterek "Türkiye de AB yolunda ilerlemekle çok şey kazanacaktır" dedi.

3- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na Turgut Bozkurt'un getirilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Antalya'nın Kale ilçesi teşkilatının Beymelek beldesi yakınlarında düzenlediği Bahar Şenliği'ne katıldı.

Kutan yaptığı konuşmada, Akdeniz Bölgesi'nde zengin su kaynakları, verimli topraklar ve çalışkan insanlar bulunmasına karşın, çiftçilerin perişan halde olduğunu söyledi.

5- DİSK, KESK, TMMOB, Türk-İş ve Hak-İş yöneticilerinden oluşan bir heyet, barışa katkıda bulunmak amacıyla İsrail ve Filistin'de görüşmelerde bulunmak üzere İsrail'in Tel Aviv kentine gitti.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, hareketlerinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Çelebi, bölgede diyalog ve barış sürecinin tekrar başlatılmasına katkıda bulunmayı toplumsal sorumluluk sayarak bölgeye bir ziyaret gerçekleştireceklerini söyledi.

6- Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bekir Selçuk, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında 'haksız malvarlığı edindiği'  savıyla soruşturma başlattı.

Selçuk'un soruşturmayı, 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Yasası'na muhalefet etmek suçundan yürüttüğü bildirildi.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun (FIJ); TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit, Basından sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu ile milletvekillerine birer mesaj gönderdiği, mesajda, RTÜK ve Basın Yasası'nda değişiklikler öngören 4676 sayılı Yasa'nın geri çekilmesi talebinde bulunduğu bildirildi. 

8- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'na  (OECD) bağlı Uluslararası  Enerji Ajansı'nın (IEA) Başekonomisti Dr. Fatih Birol Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, enerji piyasasında yapılacak olan liberalleşmenin gelir dağılımı uçurumunu kapatmak için fırsat olacağını belirterek, Avrupa ülkelerinde üst gelir gruplarına piyasa fiyatları üzerinden elektrik ve benzin satıldığını, yoksullara ise devlet desteği verildiğini söyledi. 

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yayımlanan 'Ethnos' gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs'ta tarafların artık bir çözüm ve barış arayışı içinde bulunduğunu, ancak liderlerin bir uzlaşma yolunda ilerleyebilmesi için halklarının desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell başkent Washington'da  yaptığı açıklamada,  ülkesinin Irak'a bir saldırı planının olmadığını ve Irak'a Körfez Savaşı'ndan bu yana uygulanan yaptırımlar rejiminde değişiklik öngören tasarının oylanması konusunda da güçlüklerle karşılaşıldığını söyledi.

13 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeye Ek Çocuk Satışı, Çocuk Fahişeliği ve Çocuk Pornografisi" ile İlgili İhtiyari Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkındaki Yasa'yı onayladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer  "Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Törenleri" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, şiirlerindeki evrensel iletileriyle tüm dünyada kabul gören Yunus Emre'nin, 13. yüzyılda insanları, kardeşliğe, sevgiye ve hoşgörüye çağırarak bugün ulaşılmak istenen değerler için yol gösterici olduğunu belirterek "İnsanlık bu değerleri benimsediği ve yaşama geçirebildiği ölçüde, barışın egemen olduğu yaşanabilir bir dünya kurulabilecektir" dedi. 

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ulusal Deprem Konseyi Başkanı Prof. Dr. Tuğrul Tankut ve Konsey üyesi Prof. Dr. Murat Balamir'i makamında kabul etti.

Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı konuşmada, deprem konusunda İstanbul'da birtakım sağlıklı olmayan açıklamalarla insanların çok fazla tedirgin edildiğini belirterek, bu açıklamalarla çeşitli çevrelere çıkar sağlandığından kaygı duyduğunu söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan bir araya gelerek enerji sektöründeki sorunları ele aldılar.

Bakan Derviş ayrıca Maliye Bakanı Sümer Oral'la da bir araya geldi. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Bakan Derviş, gelir ve giderlerde durumun iyi olduğunu, ancak yapısal önlemler çerçevesinde bazı adımların atılması gerektiğini, ekonomik program ve istikrarın geri dönüşünde en önemli işlevi olan maliye politikalarının güçlü şekilde devam ettiğini belirterek, ilk üç ayda herhangi bir sorun bulunmadığını, dördüncü aya ilişkin ilk rakamların da olumlu olduğunu söyledi.

      Bakan Oral da yaptığı açıklamada, toplantıda bütçe uygulamalarını değerlendirdiklerini belirterek  "Genel bir değerlendirme yaptık. Önümüzdeki birkaç güne kadar IMF heyeti gelecek. Çalışmaları gözden geçirdik. Endişe edici herhangi bir durum yok. Programda öngörülen hedeflere uygun gidiş içindeyiz" dedi.     

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, AB ve Savunma Bakanları toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketinden  önce Etimesgut Askeri Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Çakmakoğlu,  toplantıya AB üyesi ülkelerin yanı sıra 6 aday ülkenin savunma bakanlarının da katılacağını belirterek, burada Avrupa yetenek eylem planı, kriz yönetimi, silahlanma alanında işbirliği, NATO-AB Güvenlik Anlaşması ve Berlin olarak isimlendirilen AB'nin NATO imkanlarına güvenceli erişimi ve yetenek geliştirme mekanizması konularının gündeme geleceğini söyledi.

6- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Antalya'nın Side beldesinde düzenlenen 'Mülkiye Teftiş Kurulu Yıllık Toplantısı'nda yaptığı konuşmada tüm yerel bilgileri kamuoyuyla paylaşmak amacıyla Yerel-Net Projesi'nin oluşturulduğunu belirterek "Teftiş raporlarını da Internet olanaklarıyla hemen kamuoyuna açabiliriz. Benim bildiklerimi vatandaşın da bilmesi gerekir" dedi. 

      7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde '12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası' nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Bakan Durmuş yaptığı konuşmada, hemşirelerin sayı ve nitelik bakımından yetersiz olduğunu belirterek, 80 bin hemşirenin hizmet verdiğini, ancak 8. Beş Yıllık Kalkınma Programı çerçevesinde 2005'e kadar hemşire sayısının 212 bine çıkarılmasının öngörüldüğünü, hemşirelerin yüksek tahsilli olmasını istediklerini  bunun için alt yapının oluşturulmadığını belirterek "YÖK yüksek tahsilli hemşire yetiştirmiyor. Özel kurum ve vakıflar ise okul açamıyor" dedi.             

8- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber'ı makamında kabul etti. Görüşmede, Devlet Demiryollarının rehabilitasyonu, master planı ve Telekom ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, bakanlığı tarafından  düzenlenen 'Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri Ürünlerini Pazarlama Danışma Kurulu' toplantısında yaptığı konuşmada, çiftçinin yanlış ilaç kullandığı yönündeki eleştiriler hakkında üreteni üretmekten soğutmak için bazı kesimlerin çaba harcadığını belirterek "Bakanlık olarak şartlar ne olursa olsun üretmeye devam edeceğiz. Bu sebeple Bakanlık olarak 'İnadına Üretim Kampanyası' başlattık" dedi.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan,  'Hemşireler Haftası' nedeniyle düzenlenen toplantıda  yaptığı konuşmada  "Alınan kararların paylaşımı esas olmalıdır. Tek yönlü emir ve kararlar olmamalıdır. Yetkili deyince sadece akla hastanenin başhekimi gelmemelidir. Akla başhemşire de gelmelidir. Bu üstelik hastanelerde kaliteyi de artırır. Bugün Türkiye'de ISO 9000 Belgesi'ne sahip olan 25 tane hastane vardır. Türkiye'de bu belgeye karşı çıkan az da olsa bazı doktorlar bulunmaktadır. Fakat hiçbir hemşire bulunmamaktadır" dedi. 

11- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu resmi bir ziyarette bulunmak üzere gittiği Kırgızistan'da, Eğitim Bakanı Kamila Şarşekeyeva ile bir araya geldi. Bakan Bostancıoğlu daha sonra çeşitli okulları ziyaret etti.    

12- AB üyesi ülkelerin savunma bakanları resmi bir toplantı çerçevesinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldi. Toplantıda, kriz yönetimlerinde kullanılması öngörülen 60 bin askerlik kuvvet oluşturmayı hedefleyen AB, askeri bir kontrol mekanizmasının temellerini oluşturdu. Ayrıca görüşmede 'AB Savunma Bakanları Konseyi' oluşturma fikri  hayata geçirilmiş oldu. 

13- ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, nükleer silah indirimi konusunda Rusya ile anlaşmaya vardıklarını ve anlaşmanın Moskova ziyareti sırasında imzalanacağını belirterek  "Anlaşma soğuk savaş kalıntılarını ortadan kaldıracak. Bu Amerikan halkı için iyi bir haber. Dünyayı daha barışsever bir hale getirecek. Rusya-ABD ilişkilerinde yeni bir dönem başladı" dedi.

14- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Amerikan CNN televizyonunda dün yayınlanan demecinde, bağımsız bir Filistin devletine sahip olmayı umut ettiklerini belirterek "İsrail ile yan yana bağımsız bir Filistin devletine sahip olmayı umuyoruz" dedi. 

14 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan cumhurbaşkanlarının katıldığı "Üçlü Doruk" toplantısına katılmak üzere İzmir'in Çeşme ilçesine gitti.

Romanya Cumhurbaşkanı İon İliescu ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Purvanov ile birlikte,  toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Sezer, Balkanlar'ın, Türkiye'nin istikrar ve gönenç içinde olmasına yaşamsal önem verdiği bir bölge olduğunu söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit imzasıyla bir genelge yayımlandı. Genelgede "hizmetine ihtiyaç duyulmayan, kapatılan veya düşük kapasiteli çalışan fabrika, tesis ve birimlerde istihdam edilen, üretkenlik vasfını kaybetmiş" olarak tanımlanan atıl istihdama ilişkin düzenlemelere yer verildi. Genelgeye göre, atıl istihdam olarak belirlenen işçilerin  nakledildikleri kurumlardaki görevi kabul etmemeleri halinde  yasal hakları ödenerek işlerine son verilmesi öngörüldü.

3- Başbakan Bülent Ecevit,  Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada DSP üzerine yapılan tartışmaların gerçekçi olmadığını savunarak "DSP bir kadro partisidir. Bu yönümüzü kamuoyuna fazla anlatamadık. Öteki partiler de kadromuzun farkında değil " diye konuştu.

Başbakan Ecevit, görevinin başında olduğunu, önümüzdeki günlerde yapılacak Yüksek Planlama Kurulu (YPK) toplantısına büyük önem verdiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli dün partisinin  Başkanlık Divanı toplantısında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın AB'ye yönelik açıklamaları ve Kıbrıs konusundaki çıkışları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş Başbakanlık'ta, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Görüşmede son gelişmeleri değerlendiklerini belirten Bakan Derviş,  faiz dışı fazlada durumun çok iyi olduğunu söyledi. Bakan Derviş, Yüksek Planlama Kurulu'nun birkaç gün sonra toplanmasında yarar gördüklerini belirterek "Nisan ayı büyüme rakamlarını bekliyoruz, henüz kesin bir şey yok. Fakat makro  dengelerde hakikaten durum sevindirici. İnşallah Mayıs-Haziran enflasyonu da çok düşük çıkar. Büyüme hızla istihdam ve üretim yaratacak" dedi.

6- Adalet Bakanlığı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadelerini basına yansıttığı ve yetkisi olmadığı halde soruşturma yürüttüğü iddialarıyla ilgili olarak DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel hakkında soruşturma başlattı.

7- Maliye Bakanı Sümer Oral, İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası'nın (YMMO) açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ihtiyacı olan kamu finansman yapısı için öncelikle vergi sisteminin sağlıklı hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Bakan Oral bunun için vergi iadesini etkin hale getirmenin gerekli olduğunu söyledi.

8- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Bülent Ecevit'in bedensel ve zihinsel gücünün giderek düştüğünü ve görevini yapamayacağına inananların sayısının arttığını söyledi.

9- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince Ankara esnaf ve tüccarı tarafından kullanılmak üzere özel bir kredi protokolünü imzaladı.

 İmza töreninde konuşan ATO Başkanı Aygün,  banka tarafından 10 ile 40 milyar lira arasında sağlanan kredi imkanının krizden bunalan esnafı bir ölçüde rahatlatacağını söyledi.

10- IMF heyeti, Stand-by anlaşması kapsamında 2. gözden geçirme çalışmaları için Türkiye'ye geldi.

11- Arjantin'in Ankara Büyükelçisi Sebastian L. Brugo Marco  Zaman gazetesine verdiği demeçte  Arjantin'in yaşadığı ekonomik krizi, Türkiye ile ortak yönleri, farklılıkları ve askeri darbelerdeki benzerlikleri değerlendirdi.

 Marco, aralarında bazı benzerlikler bulunsa da Türkiye'nin Arjantin gibi olmayacağını, çünkü IMF'den,  krizden çıkması için gerekli krediyi temin ettiğini söyledi.

12- İzlanda'nın başkenti Reykjavik'teki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı İsmail Cem toplantıda görüştüğü AB üyesi dışişleri bakanlarına, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın önemli açılımlar getiren önerilerinin, çözüm olmasa da AB üyesi olacağına inanan Rum Yönetimi'nce görmezden gelinmeye çalışıldığını belirtti.

Toplantının birinci gününde bir 'nihai bildiri' yayımlandı. Bildiride, terörle mücadelede aktif bir tutum sergilenmesinin gerektiği ifade edildi. Bildirinin en önemli maddesi olarak  "NATO üyesi herhangi bir ülkeye saldırılması halinde ittifakın bütün savunma imkanlarını kullanarak cevap vermesi ve zaman,  coğrafi sınır tanımadan saldırının yapıldığı bölgelere müdahale etme hakkının bulunduğu" kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca, Rusya ve NATO arasında kapsamlı işbirliğini öngören NATO-Rusya Konseyi Anlaşması onaylandı.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, anlaşmanın gerçek bir ortaklığın oluşturulmasında önemli bir adım olduğunu belirtti.

NATO Genel Sekreteri George Robertson ise "NATO,  yeni  güvenlik  alanında  etkisini kaybetmek istemiyorsa radikal bir değişim içine girmelidir" dedi.   

 13- BM Genel Sekreteri Kofi Annan,  Kıbrıs sorununun çözümü ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides arasında sürdürülen doğrudan görüşmelerde ilerleme sağlanmasını teşvik amacıyla KKTC'ye gitti.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Hristos Protopapas, Annan'ın KKTC'yi ziyaretiyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs görüşmelerinin kritik bir aşamada olduğu bir dönemde kendisinin  Ada'da bulunmasının önemli bir olay olduğunu söyledi.

14- BM Güvenlik Konseyi, Irak halkının ihtiyacını karşılamaya yönelik tüketim mallarının ithalatını kolaylaştırırken, askeri ve çifte amaçlı malların ithalatını zorlaştıran bir karar tasarısını kabul etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  bu değişikliklerin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in , halkına çektirdiği sıkıntılar için bahane bulmasını engelleyeceğini ve Irak rejimi üzerinde daha fazla baskı yapacağını söyledi.

15- Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından kurulan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi Rusya, Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan Devlet başkanları,  başkent Moskova'da "Ortak Güvenlik Anlaşması Örgütü" adı altında yeni bir uluslararası örgütün kuruluşunu onayladılar. Örgütün kuruluşunu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında ilan etti.

16- İsrail Başbakanı Ariel Şaron, İsrail'de Likud Partisi'nin "Bağımsız Filistin Devleti'nin hiçbir zaman kabul edilmemesi" yönündeki aldığı karardan sonra yaptığı açıklamada  "Halkın üçte ikisi, beni karar almak üzere seçti. İç politikanın ve şahsi entrikaların politikamızı zarara uğratmasına izin vermeyeceğim" dedi.

17- Hindistan'ın Cammu-Keşmir eyaletinde, İslamcı militanların bir otobüse  ve ardından askeri bir kampa saldırıları sonucunda 33 kişinin  öldüğü, 57 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile birlikte Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Purvanov ve Romanya Cumhurbaşkanı İon İliescu'nun katıldığı ve 5.'si gerçekleştirilen 'Üçlü Doruk' toplantısı İzmir'in Çeşme ilçesinde sona erdi.

Taraflar arasında doğal afetlerin ardından etkin ve hızlı müdahaleyi öngören Acil İnsani Müdahale Alanında İşbirliği Protokolü imzalandı.  Toplantıda ayrıca, Pan-Avrupa ulaştırma koridorlarının  tamamlanması, bilim teknolojisi alanlarında işbirliği başlatılması, mal-sermaye ve hizmetlerin serbest dolaşımının  artırılması, bölgesel enerji işbirliğinin desteklenmesi ve Karadeniz'in temizliği için ortak çalışma yapılması konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanları görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Sezer, isim değişliğine giderek KADEK adını alan terör örgütü PKK'nın eylemleri konusunda gerekli hassasiyeti gösteren Bulgaristan ve Romanya cumhurbaşkanlarından, bu tutumlarını gelecekte de sürdürmelerini isteyerek  "PKK,  KADEK olmakla kimliğini değiştirmiyor" dedi.

İliescu ise iki ülkenin özellikle ihtisaslaşmış kurumları arasında iyi bir işbirliği olduğunu belirterek, bu kapsamda Türk tarafından gelecek istemleri değerlendireceklerini söyledi.

Purvanov  da  barış konvoyu olayında Bulgaristan'ın hassas davranan ülkelerin başında geldiğini belirterek "PKK'yla ilgili Avrupa tutumuna katılıyoruz. İki ülke arasında sıkıntı yaratacak hiçbir eyleme kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, Hava Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

2- Türk Patent Enstitüsü'nün temel atma törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu ile Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber katıldı.

      Başbakan Yardımcısı Bahçeli temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de bir Sınai Mülkiyet Yasası'nın çıkarılması gerektiğini söyledi.

      3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan düzenlediği basın toplantısında, hidrolik santrallerde üretimin durdurulduğu yönünde basında yer alan haberlerin doğru olmadığını, Atatürk, Keban ve Karakaya barajlarında bakım gerekçeli üretim kesintileri olduğunu söyledi.

4- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in TBMM'ye geri gönderdiği RTÜK Yasası, dün yapılan görüşmeler sonunda TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Tuzla'da, Türkiye Deri Sanayii İşverenleri Sendikası ve Türkiye Deri Sanayicileri Derneği yöneticileriyle bir araya geldi. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, hükümetin seçime gitme politikası uyguladığını öne sürerek "İlan edilse de edilmese de, Türkiye bu sonbaharda seçime gidiyor" dedi.

6- Türk-İş'in 'IMF'ye hayır, işsize iş, işçiye iş güvencesi' sloganıyla Güvenpark'ta toplanan Türk-İş'e bağlı sendikaların yöneticileri,  oturma eylemi yaptı. 

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral burada yaptığı konuşmada "Hükümet istediklerimizi yapmazsa, daha geniş kesimlerle daha geniş eylemler yapacağız. Sorunumuzu çözdükleri oranda uzlaşırız, çözmedikleri noktada direnişe geçeriz" dedi.

Türk-İş Başkanlar Kurulu üyeleri, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'le emekçilerin sorunları ve  iş güvencesi konusunda görüştüler.       

7- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen "Türk-Amerikan İlişkileri-Yeni Dönemin Parametreleri" konulu konferansta iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler  konusu ele alındı.

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan da toplantıda, Kıbrıs  sorunu konusunda  bir konuşma yaptı.  

8- İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan uluslararası silah kaçakçısı, Belçikalı Jacques Monsieur İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yakalandı.

9- MHP Sivas Milletvekili Mehmet Ceylan  partisinden istifa etti.

10- Van Jandarma  İl Komutanlığı tarafından yürütülen akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili soruşturma kapsamında, Çevre Bakanlığı'nda görevli 5 bürokrat gözaltına aldı.

11- 2. gözden geçirme çalışmaları için Türkiye'de bulunan  IMF heyeti, Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Yabancı Sermaye Derneği  (YASED), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yöneticileri ile görüştü.

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, heyetle yaptıkları görüşmeye ilişkin açıklamada "Kendileri Türkiye'nin ekonomi kurumlarının kurumsallaştığını, Merkez Bankası'nın ve devlet bankalarının bağımsız bir yapıda olduğunu, dolayısıyla herhangi bir seçimin bile ekonomiyi etkilemeyeceğini söylediler" dedi.

IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ise özel sektör kuruluşlarıyla yaptıkları görüşmeleri değerlendirirken tüm kesimler açısından önemli  olanın yürürlükteki programı takip etmek olduğunu söyledi.

12- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Bakanlar Konseyi'nin yıllık toplantısına katılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gitti.

13- İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te yapılan Dışişleri bakanları toplantısına katılan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Romanya, Yunanistan ve Bulgaristan Dışişleri bakanları ile bir araya geldi.

Görüşmede, NATO üyesi olarak Türkiye ve Yunanistan'ın  Balkanlar'da genişlemesi sürecinde Romanya ve Bulgaristan'ın üyeliği konusunda verdikleri destek ele alındı.

İtalya Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Silvio Berlusconi toplantıda yaptığı açıklamada, AB içerisindeki   Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda Türkiye ve Yunanistan arasında arabulucu olmak istediğini söyledi.

      Ayrıca Bakan Cem, Azerbaycan Dışişleri Bakanı  Vilayet Guliyev ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ile bir araya geldi. Bakanlar, Dağlık Karabağ sorununu başta olmak üzere, güvenlik konularını  ele almak üzere üçlü görüşmeleri sürdürme konusunda anlaştılar.

14- Kıbrıs sorununun çözümünü amaçlayan doğrudan görüşmelerin kısa sürede sonuçlanması için Ada'ya 2 günlük bir ziyaret gerçekleştiren BM Genel Sekreteri Kofi Annan,  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)  lideri Glafkos Klerides'i ziyaret etti.  Görüşmeye, Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Sota  da katıldı.

Annan daha sonra, KKTC'ye geçerek  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada "Rumlar, Kıbrıs Türklerinin hükümeti olmadıklarını kabul etmeleri halinde haziran ayına kadar bir çözüm bulunabilir" dedi.

15- Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Abdülhalim Haddam, Türkiye-Suriye ilişkileri ile Ortadoğu sorununu Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

16- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, olağanüstü toplanan Filistin Yasama Konseyi'nde yaptığı konuşmada "Filistin yönetimi, bakanlıklar ve güvenlik birimlerinin daha sağlam bir temelde yeniden yapılanması için bir formül sunacağım değişiklik ve reform zamanı geldi" dedi.  

16 MAYIS 2002

1- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk-Amerikan dernekleri tarafından düzenlenen  "Türkiye'nin Ortadoğu'daki Rolü"  adlı konferansta yaptığı konuşmada "Aslında Türkiye İsrail'i devlet olarak kabul etmek istemiyordu. Ancak İsrail "de facto" olarak kurulduğu için kabul etmek zorunda kaldığını söyledi. Ayrıca Türkiye'nin, her iki tarafın da güvenini kazandığını belirten Demirel  "Ortadoğu sorunu Filistin ve İsrail sınırlarının belirlenmesiyle çözülür" dedi. 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, TGRT televizyonunda yayınlanan 'Sağduyu' adlı programda, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

3- Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez,  2. Gemlik Özürlüler Şenliği'ne katılmak üzere gittiği Bursa'da gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu "21. Yüzyıl Eğitim Yöneticilerinin Yetiştirilmesi" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, 21. yüzyılda bilgi ve teknolojinin hızla yenilendiğini, bu yüzden ezberci bir eğitimden kaçınılması gerektiğini belirterek, düşünen, yargılayan, sorgulayan nesiller yetiştirmenin önemli olduğunu söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, BM Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve İstanbul Ticaret Odası Yan Sanayi Borsası işbirliğiyle İstanbul'da düzenlenen 'SUBCON İstanbul 2002- Uluslararası Yan Sanayi Ürünleri Fuarı'nda yaptığı konuşmada, özellikle sanayileşmekte olan ülkeler için ana sanayi, yan sanayi ilişkilerinin sağlıklı ve sistematik bir şekilde geliştirilmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, tekstil, hazır giyim, otomotiv makine, makine parçaları, elektrik ve elektronik orman ürünleri ve mobilya sektörleri başta olmak üzere üretimin tamamına yakınının yan sanayide üretildiğini söyledi.  

6- İstanbul Bağımsız Milletvekili Bülent Ersin DSP'ye katıldı. Gök'ün katılımıyla DSP'nin TBMM'deki sayısı 128' e yükseldi. 

7- Türk-İş başlattığı 'gece oturma' eylemini, TBMM Başkanı Ömer İzgi ile Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'den iş güvencesi yasa tasarısını kanunlaştırma sözü alarak bitirdi.

8- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ile  Türkiye'de bulunan Avusturya İçişleri Bakanı Ernst Strasser arasında  Türkiye ve Avusturya arasında yasadışı göç, insan kaçakçılığı, aşırı akımlar ve terorizm, organize suçlar, uyuşturucuyla mücadele konularında mutabakat sağlayan anlaşma imzalandı. 

9- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Görüşmede ekonomik gelişmelerin yanı sıra siyasi konular da değerlendirildi.

10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Bakanlar Konseyi Toplantısı'nın ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Derviş, ekonomik gelişmeler ve seçim ile ilgili sorulan bir soruya,  seçim kararını TBMM'nin vereceğini, ancak Türkiye'de artık seçimlerden etkilenmeyecek güçlü ekonomik kurumların oluşturulduğu yanıtını verdi.    

11- BM  Genel Sekreteri Kofi Annan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'le ayrı ayrı bir araya geldiği  görüşmelerden sonra  Larnaka Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda bazı görüş ayrılıkları olmasına karşın liderlerin istemesi halinde sorunun haziran sonuna kadar çözümlenebileceğini söyledi.  

12- Irak Enformasyon Bakanı Muhammed Said El Sahaf, başkent Bağdat'ta yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin, hem askeri hem de sivil amaçlarla kullanılan malların ithalinin belli bir listeye bağlanarak yasaklanmasını öngören 1409 sayılı kararını kabul ettiğini bildirdi. 

17 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Devlet Bakanı Fikret Ünlü ile  'Gençlik Haftası' nedeniyle yurt içinden ve KKTC'den gelen gençleri kabul etti.

Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı konuşmada, 19 Mayıs'ta başlayan sürecin Kurtuluş Savaşı'yla bitmediğini belirterek  "Bu ülkeyi daha da ileri götürmek, için dünyada yaşanan gelişmeleri izlemeli" dedi.

Gençler daha sonra TBMM Başkanı Ömer İzgi ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ı da ziyaret ettiler.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi  Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Cristian Copper'ı  kabul etti.  Kabulün ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan İzgi, görüşmede idam konusunun gündeme geldiğini, bu konuda yapılan anayasal düzenlemelerle  ilgili olarak büyükelçiye bilgi verdiğini söyledi.

Büyükelçinin eğitim dili konusunu da gündeme getirdiğini belirten İzgi, Danimarka'daki eğitim sisteminde öncelikle bu ülkenin dilinin öğrenilmesi zorunluluğu bulunduğu bilgisini aldığını kaydetti.

3- Başbakan Bülent Ecevit, kısa adı  (AWACS)  olan Havadan Erken Uyarı ve İhbar Uçaklarının satın alınması kararını imzaladı.

4- Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, CNN Türk televizyonunda Nuri Çolakoğlu'nun sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz yaptığı açıklamada, yapısal değişim programını uygulamaktaki en büyük engelin, siyasi talep, baskı ve direnç olduğunu söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Antalya'nın Kundu köyündeki Dinlenme Tesisleri'nde başlayan 'Yıllık Adli Tıp Değerlendirme 2002 Toplantısı'nın açılışından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Fehriye Erdal'ın Belçika'dan iade edilmemesinin tek nedeninin, Türkiye'de ölüm cezasının bulunması olduğunu belirterek "Fehriye Erdal Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 146. Maddesi gereği idam cezasına çarptırıldı. AB ve Avrupa Konseyi'ne üye tüm ülkeler ise idam cezasını kaldırdı" dedi.  

6- Maliye Bakanı Sümer Oral,  2002 yılı Ocak-Nisan dönemi bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Bakan Oral yaptığı açıklamada  "Bütçe giderleri yüzde 132.2 büyüyerek 35 katrilyon 378 trilyon liraya yükselirken, gelirlerdeki artış oranı yüzde 35'te kaldı. Toplam bütçe giderleri 20 katrilyon 166 trilyon liraya ulaşırken, bütçe açığı da 15 katrilyon 212 trilyon liraya çıktı" dedi.    

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, SSK Kırşehir Hastanesi'nin ISO 9002 Kalite Belgesi alması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada 20-30 yıl ihmal edilmiş bir kurumu bir-iki yılda düzeltmenin mümkün olmadığını belirterek, hedeflerinin hastanelerde randevulu sisteme geçmek ve hastaların yaşadığı sorunları en kısa zamanda çözmek olduğunu söyledi.

Bakan Okuyan ayrıca SSK'dan 22 yaşında emekli olanlar bulunduğunu belirterek, personel açıklarının inanılmaz boyutlarda olduğunu belirtti. 

8- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, ABD'nin New York kentinde "Turizm Kampanyası" başlattı. Bakan Taşar yaptığı açıklamada, Türkiye'ye gelecek olan Amerikalı turist sayısında patlama olacağını belirterek "2002 sonuna kadar 1 milyon Amerikalıyı Türkiye'ye getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

9-  'Asılsız Soykırım İddiaları' ile Mücadele Koordinasyon Kurulu (ASİMKK) adını taşıyan bir Ermeni Üst Kurulu oluşturuldu.

Kurulun başkanlığını üstlenen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Devlet Bahçeli, kurul hakkında SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in soru önergesini yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, söz konusu üst kurulun 25 Mayıs 2001 tarihli Başbakanlık genelgesine dayanılarak kurulduğunu bildirdi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, kurulun amacına "Türkiye Cumhuriyeti'nin maruz kaldığı haksız ve asılsız soykırım iddialarına ilişkin çalışmaları, ülkemiz aleyhine sonuçlar doğurmadan bertaraf etmek ve milli menfaatimiz üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak" olarak belirtti.  

10- Türk-İş Yönetim Kurulu başkanlığında, konfederasyona bağlı sendikaların genel merkez yöneticileri ve şube yöneticilerinin katıldığı bir toplantı yapıldı.  

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, iş güvencesi yasasının çıkarılmaması ve acil taleplerin yerine getirilmemesi durumunda, ülke çapında daha etkili ve yaygın eylemlerin gerçekleştirileceği, geçici işçilerin kadroya alınması ve emeklilik konusunda Türk-İş ile hükümet arasında imzalanan protokolün uygulanmasının sağlanması istendi.  

11- Ozan Aşık Mahsuni Şerif (Şerif Cırık) Almanya'nın Ulm kentinde yaşamını kaybetti.

12- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyet Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası Kahkonen düzenlediği basın toplantısında, programın ilerlediğini, mali durumun güçlü olduğunu belirterek  "Ekonomik durumun iyileştiğine dair pek çok gösterge var. Türkiye'nin ekonomisi şu ana kadarkinden çok daha güçlüdür. Programın uygulanmasına  devam edilecek ve olumlu sonuçlar alınacaktır"  dedi.

13- Resmi bir davet üzerine ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, gazetecilerle bir sohbet toplantısı düzenledi.

Orgeneral Büyükanıt, Türkiye'nin,  Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP)  konusunda Yunanistan'ın tutumunu kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Orgeneral Büyükanıt, AGSP konusunda AB adına İngiltere ve gözlemci olarak da ABD ile bir yıl boyunca görüştüklerini belirtti.

ABD'nin Irak'a müdahale konusunda bir planı bulunmadığını belirten Orgeneral Büyükanıt, terör örgütü PKK'nın adının KADEK olarak değiştirilmesi konusunu da ele aldı. 

18 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma  Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, gençliğe seslenerek, ülkenin saygınlığının artırılmasına yönelik adımların yaşama geçirilmesinde gençlere büyük sorumluluk düştüğünü dile getirdi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi de 19 Mayıs'ın, Türk ulusunun, kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalayışının simgesi olduğunu belirterek, Atatürk'ün başlattığı uygarlık savaşında gençlere güvendiğini belirtti.

Başbakan Bülent Ecevit ise mesajında, çağdaş iletişim ve eğitim teknolojisinin gençleri çok daha erken yaşlarda bilinçlendirdiğini belirterek, Atatürk'ün Cumhuriyeti öncelikle gençlere emanet etmiş olmasının anlam ve değerinin bu açıdan daha iyi anlaşıldığını kaydetti.

Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ile Mesut Yılmaz, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yayımladıkları mesajlarda gençlerin çağın gereklerine göre eğitilmesinin önemini belirttiler. 

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ayrıca, Geleneksel Türk Günü ve Haftası'nın 21. kez düzenlendiği New York'a gönderdiği video kasetinde, Türk Günü Yürüyüşü'nün, ABD'deki Türk toplumunun gücünü ve dayanışmasını gözler önüne seren önemli bir etkinlik olduğunu dile getirdi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Vakıf 2000 tarafından düzenlenen "Daha İyi Bir Yönetim İçin Yeniden Yapılanma" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, siyasi dağınıklığın önlenilmesi için 'parçalı çoğunluğu imtiyazlı azınlığa mahkum etmekten kurtaran, merkezde bütünleşmeyi sağlayan bir yaklaşımı gündeme getirmek gerektiğini' söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Cumhurbaşkanı'na TBMM'yi fesih yetkisinin tanınması gerektiğini belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin il başkanlarını ve yöneticilerini bir araya getiren ve hükümetteki üç yılın değerlendirildiği toplantıda, partisine yapılan eleştirileri yanıtladı.

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Denizli'de Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Denizlili ihracatçıların bir araya geldiği toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Toskay, zora giren şirketleri kurtarmak amacıyla gündeme gelen İstanbul Yaklaşımı ve seçim konusu ilgili açıklamalarda bulundu.

5- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Ankara'da son beş yılda 19 bin 801 bulundurma, 7 bin 12 taşıma,  468 de yivli silah ruhsatı verildiğini belirtti.

6- DTP'nin 2. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Kongrede tek aday olan Mehmet Ali Bayar Genel Başkanlığa seçildi.  

7- Diyanet İşleri Başkanlığı'nca İstanbul'da düzenlenen "Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı-I", sonuç bildirgesinin yayınlanmasıyla sona erdi. Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlahiyat fakültelerinden bilim adamlarının katıldığı toplantıda, kamuoyunda uzun süre tartışılan konular, katılımcıların ittifakıyla karara bağlandı.

8- Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin (TÜGİAD) yeni başkanlığına Hayati Kaya seçildi.

9- Türkiye Aile Planlaması Derneği (TAPD), sağlık hizmetlerinin yeterince ulaşamadığı bölgelerde anne ve bebeklere sağlık hizmeti sunmak amacıyla 1 yıl süreli "Bir milyon anne ve bebeğe sağlıklı yaşam kampanyası" başlattı.

10- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Rudolf Schmidt, Ankara'da yayımlanan Turkische Allegemeine gazetesine verdiği demeçte, 10 yeni ülkenin kısa bir süre sonra AB bünyesine alınmasının söz konusu olduğunu, Türkiye'nin yıl sonunda müzakerelere başlayabilmesi için reformları zamanında kararlaştırıp uygulaması gerektiğini belirtti.

11- Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü'nün (IOSCO) 27. yıllık konferansı, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) ev sahipliğinde, İstanbul'da başladı.

SPK Başkanı Doğan Cansızlar, Cumhuriyet gazetesindeki söyleşisinde, mali sektörde özellikle bankacılık ve sermaye piyasasında güven sarsıldığı zaman bir daha toparlanmanın çok zor olduğunu belirterek, bunun engellenmesi için aracı kuruluşlara tavizsiz uygulamalar yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

12- Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen G-13 ülkeleri maliye bakanları toplantısı sona erdi.  AB'ye aday 13 ülkenin maliye bakanlarının katıldığı toplantıda, aday ülkeler, AB entegrasyonu hedefine ulaşma yönünde mali yapı üzerinde bütçelerin önemini tartıştı.

Maliye Bakanı Sümer Oral toplantı sonrası yaptığı açıklamada, uygulanan programın hedefinin 2002 yılında yüzde 3'lük büyüme hızını yakalamak olduğunu belirterek "Önümüzdeki günlerde bu büyümeyi sağlayacak canlanmanın olacağını bekliyoruz" dedi.

13- Belçika'nın Vise kentine bağlı ve Türklerin yoğun şekilde bulunduğu Cheratta kasabasında, Vise Belediye Meclisi'nin oybirliğiyle, Avrupa'da ilk defa bir caddeye  "Atatürk"  adı verildi.   

14- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin resmi davetlisi olarak üç günlük bir ziyaret için başkent Tahran'a gitti. Hareketinden önce başkent Bakü'de bir açıklama yapan Aliyev, temasları sırasında iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinin yanı sıra Hazar Denizi enerji kaynaklarının paylaşımı ve Dağlık Karabağ sorunlarının ele alınacağını belirtti.                     

19 MAYIS 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller,  MHP'nin, Başbakan Bülent Ecevit'in rahatsızlığı dolayısıyla vekaleti Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'ye vermesini istemesine ilişkin yaptığı açıklamada "Vekalet vererek  hükümeti uzun süreli bir rahatlatma yaratma çabaları, sadece bir aldatmacadır" dedi.

Seçim hükümeti kurulmasını da isteyen Çiller "Biz, buna azınlık hükümeti olarak talibiz. Bunu açıkça ifade ettik. Çok kısa zamanda bunu yapabilecek güçteyiz" dedi.

2- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, AKP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut'un tarihi eserlerle ilgili olarak soru önergesine verdiği yanıtta, tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili 2 bin 607 olayda, 176 bin 16 tarihi eser ve sikkenin ele geçirildiğini bildirdi. 

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, hükümetin 3 yılının değerlendirildiği toplantıda yaptığı konuşmada, bakanlık görevi süresince sürdürdüğü yolsuzluk soruşturmalarının dökümünü açıkladı.

Bakan Okuyan yaptığı soruşturmalar çerçevesinde 118 memurun tutuklandığını, 80 kişinin memuriyetten atıldığını, 1002 dosyanın da adli makamlara intikal ettirildiğini söyledi.

4- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Demokrat Parti'ye (DP) katıldı. 

5- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

6- '21. Geleneksel Türk Yürüyüşü' ABD'nin New York kentinde yapıldı. Yürüyüşe, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Turizm Bakanı Mustafa Taşar ile Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu ve Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Ümit Pamir katıldı.

Bakan Gürel daha sonra yaptığı konuşmada, ABD'de bulunan Türklerin bu yürüyüşe katılmalarından dolayı mutluluk duyduğunu ve bunun kendisi için büyük anlam ifade ettiğini söyledi. 

7- İran'da resmi temaslarda bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile bir araya geldi.

Görüşmede, Hatemi, karayolu ve demiryolu ulaşımı alanlarında ikili ilişkilerin daha da güçlenmesi için iki ülke özel sektörlerinin işbirliğinin ve sınır ticaretinin artırılması çağrısında bulundu.

Aliyev ise İran'ın bölgede güçlü bir ülke olduğunu belirterek, iki ülkenin üst düzey yetkilileri arasındaki ikili görüşmelerin, Tahran-Bakü ilişkilerinde yeni bir sayfa açtığını söyledi.

8- 1975 yılında Portekiz sömürgeliğinin sona ermesinin ardından, Endonezya tarafından işgal edilen ve bir Asya ülkesi olan Doğu Timor, dünyanın 192. ülkesi olarak bağımsızlığını ilan etti. Doğu Timor'un yeni Devlet Başkanı Xanana Gusmano ise yemin ederek yeni görevine resmen başladı.

Doğu Timor'un bağımsızlığını ilan etmesinden dolayı düzenlenen törenlere BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve ABD eski Başkanı Bill Clinton katıldı. Annan, törende yaptığı konuşmada, bağımsızlık gününü 'Özgürlük ve Onur Günü' olarak niteleyerek "Bu an, her şeyden öte özgürlüklerini fazlasıyla hak eden Doğu Timor halkına aittir" dedi.  

9- İsrail'in kıyı kenti olan Netanya'da meydana gelen patlamada, biri eylemi yapan  olmak üzere toplam 3 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

20 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 4756 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun, Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı. 

2- Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütü PKK'nın 1984-99 yılları arasında yapmış olduğu katliamlarla ilgili gazete haberlerini "Unutulan Gerçekler" isimli üç ciltlik kitapta bir araya getirdi. Gazetelerden derlenen haber kupürlerinin yer aldığı eserin, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği Basın-Yayın, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından çeşitli basın yayın kuruluşları ile sivil toplum örgütlerine gönderildiği belirtildi.      

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, gazetecilere güncel konulara ilişkin bir sohbet toplantısı düzenledi. Çiller, Başbakan Bülent Ecevit'in sağlığı ile ortaya çıkan devlet boşluğunun giderilmesi için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in anayasal yetkisini kullanmasını istedi. 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli  Genel Merkez'de başkanlık divanı üyeleri ve bazı bakanların katıldığı  toplantıda güncel konularla ilgili açıklamalarda bulundu. 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ANAP'ın 19. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Genel Merkez'de düzenlenen "Türkiye'nin Dünü, Bugünü, Yarını Işığında ANAP Gerçeği" konulu panele katıldı.      

Başbakan Yardımcısı Yılmaz toplantıda yaptığı konuşmada, AB hedefinin toplumu harekete geçirebilecek en önemli ve öncelikli motor güç olduğunu belirterek "Eğer bu motoru harekete geçiremezsek bizi bekleyen tek şey, gittikçe düşen üretim, çığ gibi büyüyen işsizlik, artan sefalet ve her alanda yükselen iç gerilim olacaktır" dedi

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş yaptığı açıklamada, faiz ve dövizin geldiği seviyeden rahatsızlık duymadıklarını belirterek  "Türk Lirası rekabet edebilir düzeye geldi. Dolayısıyla şu anda sevindirici bir noktadayız" dedi.

7- DYP Ankara Milletvekili Mustafa Cihan partisinden istifa etti.

8- IMF  Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyet, 2. gözden geçirme çalışmaları çerçevesinde  Maliye Bakanı Sümer Oral, Devlet Bakanı Tunca Toskay ve DPT Müsteşarı Akın İzmrlioğlu ile görüştü. 

Bakan Oral, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, yılın ilk çeyreğindeki bütçe ve kamu maliyesindeki gelişmeleri olumlu olarak değerlendirdiklerini söyledi.

9- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral Joseph W. Ralston, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Türkiye de  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nu ziyaret etti.  

10- Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçeryan Ermenistan televizyonuna yaptığı açıklamada, Türk-Ermeni ilişkileri konusunun Ermenistan yönetimi ile Ermeni diaspora temsilcileri arasındaki görüşmelerde ele alınması gerektiğini söyledi. 

21 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, daha önce iade ettiği ve TBMM'de aynen kabul edildiği için imzaladığı 4756 sayılı "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun, Basın Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair  Kanun"un  Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle 8. Maddesi'nin  iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Cumhurbaşkanı Sezer, devletle ticari ilişkiye giren medya sahiplerinin siyasal iktidar lehine yayın yaparak ya da baskı oluşturarak kamu ihalelerini alabileceğini belirterek,  tekelleşerek sorumluluk bilincinden uzaklaşacak medyanın, er geç amacından saparak toplum yaşamını, ulusal güvenliği tehlikeye sokan bir güç durumuna gelebileceğini söyledi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, Yerel Televizyonlar Birliği (YTB) Genel Başkanı Şeyda Açıkkol ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Çağlayan ve yönetim kurulu üyelerini  kabul etti.

Çağlayan  daha sonra yaptığı açıklamada, ekonomik koşullarla ilgili tespit, görüş ve beklentilerini Cumhurbaşkanı Sezer'e anlattıklarını belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında  Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve  Hüsamettin Özkan'ın katıldığı bir toplantı yapıldı.

Toplantının ilk bölümüne Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, AB Genel Sekreteri Volkan Vural , AB Genel Sekreter Yardımcısı Volkan Bozkır ile AB Genel Müdürü Akın Alptuna da katıldı.

Toplantı sırasında Bakan Cem ve Dışişleri Bakanlığı AB Genel Sekreterliği bürokratları Kürtçe yayın ve öğretim konusunda seçenekli öneriler sunarak,  Türkiye'nin AB üyeliği müzakere sürecinin hızlandırılmasına yönelik çalışmalar hakkında brifing verdi.  

Brifing sonrası  Başbakan Ecevit ile Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları bir araya gelerek  erken seçim konusunu görüştüler.

Toplantıdan  sonra  yapılan  yazılı açıklamada,  en son  2  Mayıs  2002  tarihinde TBMM'de  yapılan  toplantıda  AB  Genel Sekreterliği  ile  Dışişleri  Bakanlığı'ndan  bilgi  ve görüş istendiği belirtilerek "Liderler, bu konuda kendilerine sunulan bilgi ve görüşleri önümüzdeki toplantıda değerlendireceklerdir. 57. hükümet uyum içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir. Hükümeti oluşturan siyasi partiler olarak, erken seçim düşünülmemektedir. Bazı  çevrelerce başlatılmış olan erken seçim tartışmalarına son verilmesi ülke açısından da ekonomik açıdan da yararlı olacaktır. Haziran ayı içerisinde ekonomik programın gerekleri olan yasalar ile hükümetimizin gündeminde bulunan yasaların TBMM'den süratle geçirilmesi için her türlü çaba gösterilecektir" denildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Devlet Bahçeli,  Genel Merkez'de Başbakan Bülent  Ecevit'in sağlık durumu ve vekalet tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli "Anayasa'da Başbakan'ın hastalığı nedeniyle vekalet verilmesi konusunda bir düzenleme yer almıyor. Ancak yurt dışı gezilerinde vekalet müessesi var. Başbakan görevinin başında olduğunu söylüyor, doktorlar da çalışabileceğini belirtiyor" dedi.

4- ANAP Başkanlık Divanı toplantısı için TBMM'ye gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz gazetecilerin "liderler zirvesinde bazı dilerde yayın yapılması, OHAL ve idam konusunda karar alınıp alınmadığı" sorusu üzerine "Alternatifler getirildi. Bunu değerlendireceğiz, daha sonraki toplantıda karara bağlayacağız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca,  TBMM'nin en az 20 gün özel bir çalışma yapacağını ve bu sürede Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yasa tasarısı ile ihale ve bazı vergi yasalarında değişiklik öngören tasarıların görüşüleceğini söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, RTÜK Yasası hakkında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruyla ilgili olarak öncelikle raportör görevlendirileceğini söyledi.

Kılıç, ilk inceleme aşamasında raportör raporunu tamamlamışsa yürürlüğü durdurma isteminin karara bağlanabileceğini, tersi durumda raportöre raporunu tamamlaması için süre verileceğini  belirtti.

6- Danıştay, elektrik abonelerinden kullanım dışında alınan güç bedeli-sabit ücret uygulamasını iptal etti.

7- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyeti kabul etti.

 Kabul sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan  Bakan Karakoyunlu,  IMF heyeti ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) geçen iki ay içindeki gelişmeleri hakkında görüşmelerde bulunduklarını belirterek  "ÖİB'de yeni başkanla birlikte ciddi bir strateji değişikliği söz konusu. Zaten ihtilafımız da buydu. Şeker şirketine bağlı kuruluşlar mayıs sonuna kadar, santraller de bu tarihten sonra özelleştirme kapsamına alınmalıdır"dedi.

8- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) yurtlarında yetişen gençlere iş sağlayan kurumlara verilen ödül  törenine katıldı.

Bakan Gemici 1988'de yürürlüğe giren 3413 sayılı yasayla kamu kurum ve kuruluşlarında binde 1 oranında yetiştirme yurtlarındaki çocuklara iş verme şartı getirildiğini belirterek, 19 bin 625 kimsesiz çocuğun iş sahibi yapıldığını, halen bin 829 çocuğun ise iş beklediğini söyledi.

Törene Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk ve Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç da   katıldı.

9- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ulucanlar Cezaevi'nde tutuklu ve  hükümlülerin ürettiği ürünlere TSE tarafından verilen yeterlilik belgesi törenine katıldı

Tören sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Türk, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği 'Şartla Salıverilme Yasası' ile 1500 kişinin tahliye edildiğini belirterek, 1. maddenin yasallaştığı ve Cumhurbaşkanının onayladığı takdirde 3500 kişinin daha tahliye olacağını söyledi.

10- Sağlık Bakanı Osman Durmuş  Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, hastanelerdeki ilaç hırsızlığını barkod sisteminin önleyeceğini belirterek "Depodaki ilaç ve bütün sarf malzemelerinin bilgisayara girilerek takip edilmesi gerekir" dedi.

11- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, yasama sürecinde '330 oy çoğunluğu' aranmadığı için iade ettiği 'Şartla Salıverilme Yasası' TBMM Genel Kurulu'nda 174 oyla kabul edildi.

12- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'deki en büyük sorunun "demokrasi eksikliği" olduğunu ve hükümetin ülkeyi  iyi idare edemediğini  söyledi.

13- Türk-İş'le hükümet arasında imzalanan protokol çerçevesinde oluşturulan atıl istihdam komisyonunun ilk toplantısı Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in  başkanlığında toplandı.

Toplantıya  Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, DPT, Türkiye İş Kurumu, Milli Prodüktivite Merkezi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Yüksek Denetleme Kurulu temsilcileri katıldı.

Toplantıda atıl olmada verimlilik, kamu yararı, etkinlik ve karlılık kıstaslarının dikkate alınmasının benimsendiği toplantıda, genel stratejinin belirlenmesinin ardından Türk-İş'in de toplantılara çağrılması öngörüldü. 

14- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi, '4.Teknoloji Kongresi'nde erken seçim konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Özilhan, erken seçimin Türkiye'ye hiçbir katkısının olmayacağını belirterek, önümüzdeki birkaç ayın Türkiye'nin geleceğini belirleyeceğini söyledi. 

Kalıcı istikrar için karar sürecinde gecikmelere tahammül olmadığını belirten Kavi ise, Türkiye'de ekonomi ile siyasetin kendi rotalarında yürütülecek duruma getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Hisarcıklıoğlu  da, gündemde seçimin değil, ekonominin olması gerektiğini söyledi.

15- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından '2001 dünya terör raporu' açıklandı.  Raporda, 2001 yılının 11 Eylül saldırıları yüzünden dünyada en kanlı terör yılı olduğu bildirilerek, geçen yılki terör olaylarında dünyada toplam 3 bin 547 kişinin öldüğü ya da kaybolduğu, bu sayının 2000 yılında ise 409 olduğu kaydedildi. 11 Eylül saldırılarında ölen ve kaybolanların sayısı ise ortalama 3 bin olarak verildi.

Ayrıca İran, Irak, Suriye, Libya, Sudan, Küba ve Kuzey Kore'nin terörü desteklemeye devam eden ülkeler olduğu ileri sürüldü.

Raporda,  terör örgütleri PKK, DHKP-C ve Hizbullah'ın eylemlerinin geriletilmesine karşın, halen öldürücü saldırılar düzenleme kapasitesinin bulunduğu belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Büyükelçi Francis Taylor da raporun 2001 yılına ait olması nedeniyle PKK'nın yeni adı olan KADEK'in listede yer almadığını bildirdi. 

16- BM Dünya Gıda Programı (WFP) İsrail işgali nedeniyle yaklaşık 500 bin Filistinlinin gıda yardımına muhtaç durumda olduğunu açıkladı.

 WFP, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki acil ihtiyaçlar için yardım başlatıldığını, ancak gıda alımında gerekli mali gücün karşılanabilmesi için bağış yapılması gerektiğini duyurdu.

17- İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un, Mili Birlik Hükümeti'nin üçüncü büyük ortağı Sas Partisi'nin kabinedeki 5 bakanından 4'ünün görevine son verdiği bildirildi.    

22 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 330 oyla çıkarılmadığı gerekçesiyle TBMM'ye iade ettiği ve 174 oyla aynen kabul edilen Şartla Salıverilme Yasası'nı onayladı.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  TBMM'nin bu dönemki  siyasi ömrünü tamamladığını ileri sürerek, var olan olumsuzluğun giderilmesi için tek fırsatın seçim hükümeti kurulması olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Bülent Ecevit'in sağlık durumu ve erken seçim tartışmalarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, seçimin zamanında yapılması gerektiğini, erken seçim atmosferine girilmesi durumunda ekonomideki dengelerin ikinci plana itileceğini belirtirken, partisinin seçimlere hazır olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB Dönem Toplantısı'na katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, erken seçim düşüncelerinin olmadığını, 2003 sonbaharını mevsimsel nedenlerden dolayı tercih ettiklerini söyledi.

5-  Sayıştay Başkanlığı'na, Sayıştay 1. Daire üyesi Mehmet Damar seçildi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü  Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan  2001 yılı "Küresel Terorızm" raporunun ayrıntılı incelenmesine devam edildiğini belirterek "ABD'nin, Türkiye'deki terör örgütlerine yer vermesi ve bunlara dikkat çekmesi olumlu karşılanmıştır" dedi.

7- Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Hazar Ülkeleri Telekomünikasyon Konferansı İstanbul'da başladı.

Konferansın açılışında konuşan Ulaştırma Bakanı Oktay Vural  "Türk Telekom, faaliyetleri itibarıyla ayrıştırılacak, çağdaş değişim ve gelişmelere uygun şekilde yapılandırılacak. Holding yapısı kazandırılacak" dedi.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada "Başbakanlık görevinin hakkını veremediği" gerekçesiyle Bülent Ecevit'in hemen görevden çekilmesini ve sonbaharda 'seçime gidilmesini' istedi.

9- TÜSİAD tarafından hazırlanan "AB'nin Malların Serbest Dolaşımı Mevzuatına Uyumda Sorunlar ve Çözüm Önerileri" raporu açıklandı.

Malların Serbest Dolaşımı Çalışma Grubu üyesi Acar Şensoy tarafından tanıtılan raporda, ulusal bir akreditasyon sisteminin henüz inşa edilmemiş bulunmasının yarattığı sorunlar yer aldı.

10- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, İSO'nun  50. yılını tamamlaması nedeniyle  meclis toplantısında yaptığı konuşmada, siyasilerin ekonomik programdan sapacak hiçbir olasılığa geçit vermemesi gerektiğini söyledi. Küçük, Türkiye'nin halen hassas bir noktada olduğunu, bu aşamada yanlış yapılması durumunda ödenen bedellerin boşa gideceğini belirtti.

11- Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü'nün (IOSCO), Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlediği  27. yıllık konferansında, küreselleşmenin fırsatlar yarattığı kadar riskleri de beraberinde getirdiğine işaret edilerek sermaye piyasalarında şeffaflık ve adaletin sağlanmasının önemi belirtildi.

Konferansta konuşan SPK Başkanı Doğan Cansızlar, krizlere rağmen sermaye piyasası kurumlarının mali yönden hiçbir sorunla karşılaşmadığını belirterek "Türk sermaye piyasaları yabancı yatırımcıları artık yeniden cezbeden hale geldi" dedi. 

Açılışta konuşan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakan Kemal Derviş ise gelişmekte olan ülkeler için şeffaflık ve iyi yönetimin önemini belirterek, dünya ekonomisi için en büyük risk faktörünün Enron tipi olaylar olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı Recep Önal da globalizasyonun daha şeffaf ve dürüst bir piyasa gerektirdiğini belirtti.

IOSCO Yürütme Komitesi Başkanı Fernando  Teixeira dos Santos, IOSCO'nun İstanbul'da yeni bir mutabakat belgesi sunduğunu belirterek "Belge sayesinde tüm dünyada küreselleşen piyasalarda suç unsurları ve suç örgütleriyle mücadele etme konusunda başarılı olabileceğimize inanıyoruz" dedi.      

12- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Senato'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Afganistan'da görev yapan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün  (ISAF) komutasının Türkiye'ye devrine ilişkin bir belgenin üzerinde çalışıldığını ve ABD'nin, İngiltere'nin liderliğinde olduğundan daha fazla yardımı Türkiye'nin liderliği için yapacağını bildirdi.

13- ABD Başkanı George W. Bush, Avrupa ziyaretine başlamadan önce Alman ARD televizyonuna yaptığı açıklamada "Irak, tehlikeli bir hükümet. Alman ve ABD halkı bunu hiçbir zaman aklından çıkarmamalı. Bu hükümet,  kendi halkını gaza boğdu. Şeffaf olmayan bu hükümet kitle imha silahları üretmek istiyor. Belki bu silahlara sahipler.  Özgürlük uğruna, geleceğimiz uğruna bu meseleyle uğraşmalıyız" dedi.

Başkan Bush ziyaret edeceği ülkelerin gazetecilerine yaptığı açıklamada ise Irak'ı sıkıştırma politikasının işlemediğini düşündüğünü ifade etti. Başkan Bush, her sabah tehdit değerlendirme raporunun kendisine iletildiğini ve ziyaret etmeye hazırlandığı 4 Avrupa ülkesine yönelik tehditlerin de bu raporlarda yer aldığını söyledi.

14- Kırgızistan'da hükümetin istifa ettiği bildirildi. Hükümetin istifasını kabul eden Cumhurbaşkanı Askar Akayev, Başbakan Birinci Yardımcısı Nikolay Tanayev'i geçici başbakanlık görevine atadı.

23 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Şartla Salıvermeye ilişkin Yasa için iptal ve yürürlüğün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere gideceği Arnavutluk'a  hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, AB ile yıl sonunda tam üyelik müzakerelerine geçebilmesi için gerekli reformların yapılması konusunda hükümet ortaklarını ve TBMM'de grubu bulunan muhalefet parti liderleri başkanlığında toplama kararı aldığını söyledi.   

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Aksaray ve Niğde'de güncel konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı açıklamada, birçok siyasi kurumun AB'ye girmeyi tercih ettiğini, hem iktidarın, hem muhalefetin AB'yi benimsediğini belirterek "AB'ye tam üyelik bir devlet politikasıdır. AB ve Türkiye ilişkileri iyi analiz yapıldığında 40 yıldır akıcı bir süreç vardır. 57. Cumhuriyet Hükümeti'nin bu konudaki payı ortadadır" dedi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli idam ve ana dil öğrenimi konusunda ise "Türkiye'nin bu konuda hassasiyeti söz konusu. Bunu anlayışla karşılamaları gerekir. Konuyu Avrupalı dostlarımıza en iyi şekilde anlatmamız gerekir" dedi.  

4- Maliye Bakanı Sümer Oral, dolaylı vergilerdeki dağınık yapıyı bitiren aynı zamanda AB'ye uyum ve IMF'ye taahhütler arasındaki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Yasa Tasarısı'nın kabul edildiği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, vergi gelirlerinden bakanlıklara pay aktarımının bütçenin genellik ilkesine aykırı olduğunu, ancak programın aksamaması için bu yıl sürecek uygulamanın, 2003'te kalkacağını söyledi.  

5- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen'i makamında kabul etti.

Bakan Vural görüşme sonrası yaptığı açıklamada, IMF heyetiyle telekomünikasyon piyasasındaki gelişmeler ile Türk Telekom'un özelleştirilmesi stratejisini görüştüklerini, mevcut Yol Haritası stratejisinin Dünya Bankası tarafından da benimsendiğini belirterek, IMF heyetine, Yol Haritası süreci içinde gerekli bir kanunu, Ekim ayı içerisinde TBMM'de görüşebileceklerini söyledi.      

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, İstanbul'da 8. Uluslararası Koojenerasyon ve Çevre Konferansı'nda BOTAŞ ile ilgili eleştirileri yanıtladı.  

7- TBMM Genel Kurulu'nda emeklilik yaşını yükselten ve kademeli geçişi yeniden düzenleyen tasarı kabul edildi. 

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İtalya'nın Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki Büyükelçisi Gerhardo La Fransesca'yı makamında kabul etti. 

Denktaş görüşmede yaptığı konuşmada 'İki egemen tarafın kuracağı ve içinde eşit şartlarda ortak olacağı,  AB'ye uygun tek sesli bir formül üzerinde çalıştıklarını' belirterek, bu formüle ulaşamamalarının tek nedeninin, Rum tarafının kendilerini meşru "Kıbrıs hükümeti" olarak görmesi ve Türk tarafının egemenliğini tanımaması olduğunu, egemenliğe dayanmayan hakkın hak olmadığını, kağıt üzerinde yazılanların yırtılıp atılacağını, bu konuda elden gelen iyi niyeti gösterdiklerini söyledi.    

9- Papa 2. Jean Paul, Azerbaycan gezisini tamamlayarak Bulgaristan'a geçti. Papa nüfusunun çoğunluğu Hıristiyan olan ülkeyi ziyaret eden ilk Katolik ruhani lider oldu.

10- Kuzey Irak'taki Kürt gruplarından Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin, televizyonda günde 15 dakika Türkçe yayına başladığı bildirildi.

24 MAYIS 2002

1- Arnavutluk'ta resmi temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yurda döndü.

Cumhurbaşkanı Sezer Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, 7 Haziran'da ya da haziranın ikinci yarısında Çankaya Köşkü'nde düzenlemeyi planladığı liderler zirvesine ilişkin bilgiler verdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, 12 Ocak 2002 tarihinde Bakanlar Kurulu prensip kararıyla kabul edilen 'Türkiye'de Saydamlığın Artırılması ve Kamuda Etkin Yönetimin Geliştirilmesi Eylem Planı'nda alınan kararların yaşama geçirilmesi amacıyla bir genelge yayımladı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Belçika'nın başkenti Brüksel'de katıldığı Avrupa Konvansiyonu Toplantısı'ndan dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in düzenlemeyi planladığı liderler zirvesinin uzlaşma sağlanmasına katkıda bulanacağını söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın enerjide imzalanmış sözleşmelere taraf şirketleri en kısa zamanda müzakereye davet etmesi görüşünün benimsendiği belirtildi.

5- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Türkiye'nin AB üyeliği ve gümrük birliği anlaşması konularında NTV televizyonuna açıklamalarda bulundu.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyet ile bir araya geldi.

Bakan Türk görüşmede, şirketlerin yeniden yapılandırılması ve İcra İflas Yasası'na yönelik çalışmaların 2003'e kadar tamamlanacağını açıkladı.

7- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen Şanlıurfa DSİ 15. Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen "Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Buluşması" toplantısında yaptığı konuşmada, kamu hizmetlerinde etkinliği sağlamak için belediyelerin ve mülki idare amirlerinin önemli oranda inisiyatife sahip olmaları gerektiğini söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti.

Bakan Okuyan görüşme sonunda yaptığı açıklamada "1475 sayılı İş Yasası ile ilgili çalışma tamamlandı. Bilim Komisyonu bir hafta içinde bize intikal ettirecek. Biz de sosyal taraflarla bir araya gelerek son şeklini değerlendireceğiz" dedi.

9- Emeklilik Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

10- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nca düzenlenen 'Yerel Yönetimler Haftası'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtulması için mümkün olan en kısa zamanda bir erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

11- AKP, SP, DSP, MHP, TDP (Toplumcu Demokratik Parti) ve bağımsızlardan 119 milletvekili, RTÜK Yasası'nın 13. Maddesi'ndeki bazı hükümlerin iptali ve yürürlüğün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.

 12- Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) kuruldu.

Murat Karayalçın, kurucular kurulunun ilk toplantısına katılan tüm üyelerin oylarıyla Genel Başkan seçildi.

13- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca  (BDDK) yapılan açıklamada, "Finansal Yeniden Yapılandırma Programı (İstanbul Yaklaşımı)  Çerçeve anlaşması" taslağı üzerinde Türkiye Bankalar Birliği bünyesinde anlaşma sağlandığı bildirildi.

Öte yandan, Türkiye Bankalar Birliği Yeniden Yapılandırma Çalışma Grubu, çerçeve anlaşması hakkında bilgi verilmesi amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

           Çalışma Grubu Başkanı ve Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Memiş toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Uygulamada saydamlığın nasıl işleneceği yönündeki bir soru üzerine Memiş, taraflar arasında tam şeffaflık olacağını belirterek "En önemli konu şeffaflık. Banka ile müşteri arasında Bankalar Kanunu gereği niteliğindeki birtakım konular irdeleniyor olacaktır. Bu süreç içerisinden yararlanan tüm firmalar ve bu kapsama giren tüm alacaklı kuruluşlar BDDK'ya bilgi verecektir" dedi.

14- Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü'nün (IOSCO) İstanbul'da düzenlenen 27. Yıllık Konferansı'nda İstanbul Mutabakat Belgesi onaylandı.

Belge ile sınır ötesi menkul kıymet hareketlerindeki çeşitli ihlallerin soruşturulmasının kolaylaştırılması hedefleniyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar ile IOSCO Yürütme Komitesi ve Portekiz Menkul Kıymetler Komisyonu Başkanı Fernando Teixeira dos Santos, düzenledikleri basın toplantısında, yasa ve düzenlemelerde IOSCO'nun amaç ve prensiplerinin standartlarının yansıması gerektiğini belirterek "Görev gücümüz tesis edildi" dediler.

15-  İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Amira Oron, Ortadoğu barışının temel engellerinden biri olarak gösterilen Yahudi yerleşim birimlerinin inşası konusunda Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

16-  Fransa'nın Bankacılık Düzenleme Kurumu üyesi Laurent Ettori, Türkiye Bankalar Birliği (TB) ile Maliye Bakanlığı Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından düzenlenen "Kara Para Aklama ile Mücadele ve Mali Sistemin Korunması" konferansında yaptığı konuşmada, Türk bankacıların, siyasetçileri, yüksek riskli müşteriler grubuna almalarını gerektiğini kaydetti.

17- BM Türkiye Temsilcisi Alfredo Witschi Cestari, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'yı ziyaret etti.

Cestari görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde oluşturulan "Yerel Gündem 21 Platformu"nun tüm dünyada en başarılı proje seçildiğini belirterek "Ziyaretimin asıl konusu, ağustos sonu eylül başında düzenlenecek Rio Konferansı çerçevesindeki Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi öncesinde, bu oluşumun ortaklarından biri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile hazırlıkların gözden geçirilmesi" dedi.

18- Rusya Federasyonu'nun Trabzon Başkonsolosu Mihail Gluşkov, Türkiye-Rusya ilişkilerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

19- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile ara bölgede yaptığı görüşmenin ardından başkent Lefkoşa'da gazetecilere yaptığı açıklamada, doğrudan görüşmelerin haziranda bitme mecburiyeti olmadığını belirterek, Haziran ayı için bir çerçeve çıkarmaya çalıştıklarını, ancak bu gidişatla bunun mümkün görünmediğini söyledi.

20- Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily, başkent Berlin'de '2001 yılı Anayasayı Koruma Raporu'nu açıklamak amacıyla yaptığı toplantıda "PKK'nın siyasi partiye dönüşme çabaları var. Ancak Türkiye'deki sınır bölgelerinde silahlı mücadelesini sürdürüyor. Bu nedenle buradaki yasak da devam edecek" dedi.

21- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, başkent Atina'da Yeni Demokrasi Partisi Lideri Kostas Karamanlis, Sol Koalisyon lideri Nikos Konstandopulos ve Yunanistan Kominist Partisi Lideri Aleka Papariga ile ayrı ayrı bir araya gelerek, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB üyeliği, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ve Kıbrıs görüşmelerinde kaydedilen son gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

Simitis görüşmelerden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü, Rum kesiminin AB üyeliği ve AB-NATO ilişkilerinin düzenlenmesi konularında gerçek saatin geldiğini belirterek  "Bu noktada, seferberlik, konsantre olma, mücadele ruhu ve her şeyin üzerinde milli birliğe gereksinme var" dedi.

22- ABD Başkanı George W. Bush ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova'da yaptıkları görüşmenin ardından, stratejik nükleer silahların azaltılması anlaşması ve büyük önem taşıyan bir dizi belge imzaladılar.

Stratejik nükleer silahların azaltılmasını öngören anlaşma ile taraflar, nükleer savaş başlıklarını 2012 yılına kadar ''1700-2200'' arası düzeye indirmeyi kabul ettiler.

Başkan Bush ile Putin yayımladıkları ortak bildiride, Orta Asya ve Kafkasya'da büyük devlet rekabeti gütmeyeceklerini belirterek "ABD ve Rusya'nın birbirlerini düşman ve tehdit olarak gördükleri dönem sona ermiştir. Biz ortağız ve istikrarın, güvenliğin, ekonomik bütünleşmenin geliştirilmesinde işbirliği yapacağız" dediler.

Ayrıca bildiride, iki ülkenin terorizme karşı işbirliğinin bu konudaki küresel mücadeleye önemli bir katkı yaptığını belirttiler.

25 MAYIS 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türk Demokrasi Vakfı ve Konrad Adenauer Vakfı'nın düzenlediği "Avrupa Konvansiyonu ve Türkiye" konulu kongreye katıldı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz kongrede yaptığı konuşmada, Türkiye'nin artık etnik kimliklere farklı gözlerle bakması gerektiğini belirterek "Türkiye, bu dünyaya uyum sağlamak istiyorsa bugüne kadarki terörün gölgesindeki bakış açısını terk etmelidir" dedi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Niğde Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) bir iplik fabrikasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, büyümeye geçerken kamu dengelerine dikkat etmek gerektiğini belirterek "Hesapları doğru yapmamız gerekir" dedi.

Törene katılan Maliye Bakanı Sümer Oral da ekonomik hedeflere ulaşmanın lafla değil, icraatla mümkün olacağını belirtti.

3- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün TSE'den 'ISO 9001-2000 Kalite Belgesi' alması dolayısıyla Gebze'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin deniz coğrafyasını iyi kullanamadığını söyledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı'nca İzmit'te düzenlenen 'İnsan Hakları Semineri'nin  açılışında yaptığı konuşmada, ölüm cezasının kaldırılması konusunun acilen ele alınması gerektiğini belirtti.

Seminere katılan İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven de, ölüm cezasının kaldırılması sorununun diğer konularda olduğu gibi anlayış çerçevesinde çözüleceğine inandığını belirterek "Ufak şeylere takılıp Türkiye'nin büyük geleceğini heba etmememiz gerekir" dedi. 

5- Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, deprem vergilerinin maaş ve faiz ödemelerine gittiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

 6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, Asfalt Müteahhitleri Derneği'nin düzenlediği basın toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Bakan Akcan, köprü ve otoyol zamlarının geri çekilmesinden kaynaklanan gelir açığının başka yerlerden karşılanmasına çalışacaklarını belirterek, köprü ve otoyol fiyatlarının temmuzdan geçerli olmak üzere haziran ayında yeniden ayarlanacağını bildirdi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İş Müfettişleri Derneği tarafından düzenlenen "Çalışma Yaşamının Değişim Sürecinde İş Denetimi ve Sosyal Taraflar" konulu panelde yaptığı konuşmada, 1475 sayılı İş Yasası'nın yeniden tadiliyle ilgili olarak sürdürülen çalışmaların sonuçlandığını, sosyal taraflarla değerlendirildikten sonra taslağın Başbakanlığa sunulacağını söyledi.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin teşkilat açılışı nedeniyle Eskişehir'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AKP'yi kurarken şahıs merkezli değil, kolektif, aklı ön planda tutan bir anlayışı hedeflediklerini söyledi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Gebze Genç Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (GENÇ-SİAD) 2001 Yılı Başarı Ödülleri töreninde 'Dünyada Yılın Devlet Adamı' seçilen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a ödülünü verdi. Baykal, Denktaş'ın izlediği politikaları överek "Umarız Denktaş'ı gelecekte aramayız" dedi.

10- BBP  Genel  Başkanı   Muhsin   Yazıcıoğlu,   Pursaklar  Belde Teşkilatı'nın düzenlediği "Fetih Şöleni"nde yaptığı konuşmada, vatandaşların ekonomik  sıkıntılardan ve ağır vergilerden kurtulması gerektiğini söyledi.

11- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Şefik Yıldızeli görevinden alındı.

12- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı'nın (TÜDEV) ATO'da düzenlediği "Bor Madeni ve Türkiye İçin Önemi" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, IMF politikalarının ülkenin bağımsızlığına ve milli kaynaklarına karşı uygulanan politikalar olduğunu söyledi.

13- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Çin Halk Cumhuriyeti'nin resmi davetlisi olarak Çin'e gitti.

14- Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen '1.Türk Günü Şenlik Yürüyüşü' yapıldı. Türk dernekleri tarafından düzenlenen yürüyüşe, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Osman Korutürk ve Elçilik Müsteşarı Hayret Yalav ile Almanya'nın  değişik eyaletlerinden yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

15- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) Kıbrıs'ta yapılan mayıs ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Egeli sanayicileri Kıbrıs'a yatırım yapmaya çağırdı.

16- ABD Başkanı George W. Bush ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova'da yaptıkları zirvenin ardından St. Petersburg'daki Hermitage Devlet Müzesi'nde, gazetecilerin son günlerde gündemi belirleyen Pakistan ve Hindistan arasındaki gerilimin yükselişiyle ilgili sorularını yanıtladılar.

17- ABD'nin başkenti Washington'da temaslarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Ada'da devam eden görüşmelerin bir uzlaşmayla sonuçlanması konusunda "umutlu" olduklarını söyledi. Ancak Papandreu, çözüm olmasa da Kıbrıs Rum tarafının AB'ye üye olacağını kaydetti.

18- Pakistan'ın nükleer kapasiteli, orta menzilli Ghauri füzesini denemesinin ardından, Hindistan Başbakanı Atal Behari Vecpayi yaptığı açıklamada, Pakistanlı militanların Hindistan topraklarına yönelik sınır ötesi saldırılarının artık Hindistan'ın sabrını taşırdığını söyledi.

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ise "Savaş istemiyoruz, ama savaştan korkmuyoruz ve savaşa hazırız" dedi.

26 MAYIS 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da Yeniköy Spor Kulübü Tesislerinde partisinin Gençlik Kolları üyeleriyle bir araya geldi.

Çiller, eğitim olmadan üretim yapılamayacağına değinerek, eğitimin teknolojiyle devamlı yenilenmesi gerektiğini söyledi.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, AKP Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak'ın soru önergesine verdiği yanıtta, 4616 sayılı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası'ndan 25 Nisan 2002 tarihinden bu yana 382 bin 977 kişinin yararlandığını, cezaevlerinden ise 40 bin 518 kişinin tahliye edildiğini söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarına birer genelge göndererek, kamu görevlileri sendika ve konfederasyonlarının örgütlenmelerine engel olunmamasını, sendika yöneticileri arasında ayrım yapılmamasını istedi.

Genelgede "4688 sayılı kamu çalışanlarının uluslararası sözleşmelerde yer alan örgütlenme özgürlüğünün ulusal düzeyde yasallaştırılarak uygulanmaya başlandığı" bildirildi.

4- Sivas Bağımsız Milletvekili Mehmet Ceylan, BBP'ye katıldı.

Böylece, BBP TBMM'de temsil edilen 8. parti oldu.

5- Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Ioannis Corantis, Türkiye-Yunanistan ilişkilerini Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen 'Yılın Gazetecileri' ödülleri dün düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

7- Bu yıl 55'incisi düzenlenen Cannes Festivali'nde 'Altın Palmiye' ödülünü, Polonyalı yönetmen Roman Polanski'nin 'Piyanist' adlı filmi aldı. 

8- Amerika Atatürk Toplumu Derneği  (ASA) tarafından verilen 'Atatürk Ödülü' ABD'nin başkenti Washington'da, ABDli tarihçi Bernard Lewis'e verildi.       

9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 'Türkiye-Rusya İlişkilerinde Temel Esaslar Anlaşması'nın 10. yıl dönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e bir mesaj gönderdi.

Mesajda "Geçen 10 yılda aramızdaki bu anlaşma sayesinde siyasi ve ekonomik alanda önemli mesafeler kat ettik. Anlaşma ülkelerimiz arasında çok kutuplu partnerlik ilişkilerin dönüm noktası oldu. İleride de bu anlaşma sayesinde bölgemizde istikrar ve barışın sağlanmasında katkıda bulunacağımıza inanıyorum" denildi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada,   Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides ile sürdürdüğü doğrudan görüşmelerde karşılaşılan zorlukların başında,  Rumların meşru hükümet unvanından vazgeçmemesinin geldiğini söyledi. 

11- Üst üste iki başarılı nükleer füze denemeleri gerçekleştiren Pakistan'ın Devlet Başkanı Pervez Müşerref, ABD'de yayınlanan Washington Post gazetesine verdiği demeçte, Hindistan'la aralarındaki gerginliğin ciddi savaş tehdidine yol açacak şekilde patlama noktasına geldiğini söyledi. Müşerref "Pakistan'ın istikrarını bozmak istiyorlar. Bundan kuşkumuz yok. Hindistan'ın tek isteği, Güney Asya'da rakipsiz güç olmak" dedi. 

Öte yandan Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayii, Pakistan'ın orta menzilli ikinci nükleer füze denemesiyle ilgili olarak  başkent Yeni Delhi'de yaptığı açıklamada "Dünya, Hindistan'ın da bir sabrının olduğunu anlamalıdır. Ülkemizdeki terorist saldırılara nasıl ve daha ne kadar hoşgörü gösterebiliriz? Zafer istiyoruz. Terorizm karşısında zafer istiyoruz ve bunun için herkesin katkısı gereklidir" dedi.

27 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, NATO-Rusya Federasyonu Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere İtalya'nın başkenti Roma'ya hareketinden önce, TBMM Başkanı Ömer İzgi ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem'le birlikte Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı açıklamada, toplantıda devlet ve hükümet başkanları olarak NATO-Rusya işbirliği çerçevesinde etkinlik göstermesi öngörülen yeni NATO-Rusya Konseyi'nin kuruluşuna ilişkin belgeyi imzalayacaklarını belirterek "NATO, Kuzey Atlantik Anlaşması'ndan kaynaklanan sorumluluk ve yükümlülüklerini eskiden olduğu gibi, bağımsız karar alma yeteneğini koruyarak sürdürecektir. NATO-Rusya Konseyi, özellikle 11 Eylül terör saldırılarından sonra açık biçimde görüldüğü üzere, terorizm gibi asimetrik güvenlik tehdit ve risklerine karşı ortak hareket edilmesi gereğinin bir sonucudur. Bu süreçte Rusya'nın gösterdiği yapıcı işbirliği anlayışı da NATO-Rusya ilişkilerinin güçlendirilmesi yönünde önemli bir rol oynamıştır" dedi.   

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, "Erzurum ve Sivas Kongreleri Sempozyumu"nun açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan İzgi yaptığı açıklamada "MHP 1999 seçimlerinden önce benim Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcılığı'nı sürdürdüğüm dönemde, idam cezalarının kaldırılması yönünde çok önemli çalışmalar yaptı ve bunun ağırlaştırılmış hapis cezasına dönüştürülmesini projeleri arasına koymuştu. Nitekim Anayasa'daki değişiklikler o düşüncenin bir ürünüdür" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Milliyet gazetesine güncel konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısında gazetecilere güncel konularla ilgili açıklamalarda bulundu.  

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İstanbul'da Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası (ERT) üyeleri ile bir araya geldiği toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Avrupa'nın önde gelen sanayicilerinden çok büyük ilgi gördüklerini belirterek "Sanıyorum önümüzdeki 2-3 yılda şimdiye kadar görülmedik boyutta bir dış yatırım Türkiye'de mümkün olacaktır" dedi. 

6- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Yerlerinden Edilmiş Kişiler Temsilcisi Francis Deng'i makamında kabul etti. 

Bakan Arseven  görüşme sonrası yaptığı açıklamada, terör nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki birçok vatandaşın köylerinden ayrılmak zorunda kaldığını, hükümetin uygulamaya koyduğu "Köye Dönüş Projesi" ile ciddi neticeler alındığını söyledi.  

Deng ise "Köye Dönüş Projesi" ile ilgili olarak güneydoğuda alınan sonucu memnuniyetle karşıladığını belirterek, Türkiye'nin egemenliğine saygılı olduklarını söyledi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp Türk Ameriken Konseyi (TAK) Başkanı G. Lincoln Mc. Curdy ve TAK Tarım Komitesi Başkanı Ronald L. Whitehead'i kabul etti.

Bakan Gökalp ziyaretle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye ile ABD arasında ilişkilerin geliştirilmesi, tarım alanındaki teknolojilerin aktarılması konusunu ele aldıklarını söyledi. 

Mc. Curdy ise iki ülke arasında özellikle tarım ve tarım sanayisine dayalı ticari yatırımları karşılıklı artırmak istediklerini belirtti.

8- Kültür Bakanı İstemihan Talay yaptığı açıklamada, yeni RTÜK Yasası'yla kurumun yıl içinde kullanamadığı tüm kaynakların kültür varlıklarının korunması ve onarılması için bakanlığına devredileceğini belirterek "RTÜK'ten gelecek bu kaynak yılda 50 trilyon lira civarında olacak. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'ndaki düzenlemeyle aldığımız belli orandaki katkıyla da, kültür varlıklarımızın korunmasında yine finansman gücü yaratılacak. Ayrıca, belediyeler ve özel idareler tarafından paylaşılan müze ve ören yeri gelirlerini bakanlığımız bünyesine aldık. Bunları da ilave ettiğiniz zaman 150 trilyona yakın bir kaynağı bu alana kullanmış olacağız" dedi.   

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gittiği İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda gazetecilerin yeni kurulan Sosyal Demokrat Halk Partisi'ne ilişkin sorusunu yanıtladı.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), 2002 yılı 1. dönem itibariyle Türkiye'deki işsizlik oranını yüzde 11.8 olarak açıkladı.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'in ziyaretinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hisarcıklıoğlu "Ekonomik ve sosyal konsey yasal zorunluluk olduğu halde toplanamadı. Bugün çalışan, çalıştıran ve hükümet bir araya gelip görüşlerini ortaya koymalı. Türkiye'nin ekonomisinin gidişatı hakkında bir fikir birliği olmalı. Bu da Ekonomik Sosyal Konsey ile olur "dedi.

Meral ise "Ülkemizde ekonomik sıkıntılar devam ediyor. Reel sektör sıkıntı içinde. Ekonomi fiilen IMF'nin kontrolü altında. Üretime geçilmediği sürece işsizlik azalmayacak artacak" dedi. 

12- Arap, Avrupalı ve Türk gazeteciler,  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) işbirliği ile  Nevşehir'in Kapadokya beldesinde gerçekleştirdikleri '2. Uluslararası Gazetecilik Günleri' sonunda bir bildiri yayımladılar.

Bildiride, 11 Eylül sonrası değişik ülkelerde Arap, Müslüman ve diğer azınlıkları hedef alan medya mesajlarından kaygı duyulduğu belirtilerek, ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı mücadele için yeni 'iletişim stratejisi' oluşturma çağrısı yapıldı.   

13- ABD Başkanı George W. Bush, Rusya'dan Fransa'ya geçerek Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile birlikte, ABD birliklerinin 2. Dünya Savaşı sonrasında kurtardıkları ilk kasaba olan Saint-Mere English'de düzenlenen anma törenlerine katıldı.      

Bush daha sonra Rusya ve NATO arasında yapılacak toplantıya katılmak üzere İtalya'nın başkenti Roma'ya gitti. 

28 MAYIS  2002

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu Genel Başkanı Yusuf Bayraktar ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Kabul sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Başkan İzgi  'savaş, yakın savaş ve terör tehdidi' dışındaki suçlarda idam cezasının kaldırıldığını belirterek, idam cezasının tamamen kaldırılmasını istemek için bu suçlardan ceza alanların hiçbir şekilde TBMM tarafından affedilmeyeceği  ya da cezalarının indirilmeyeceğinin Anayasa kuralı haline getirilmesi gerektiğini söyledi

Ayrıca Başkan İzgi,  bir soru üzerine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları açıklanmadan terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan dosyasının TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesinin yanlış olacağını söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit  Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında,  büyük yapısal reformlara imza attığını söylediği '57. hükümetin' büyük bir uyum içinde çalıştığını ve verdiği sözleri yerine getirmeyi bir görev bildiğini belirtti.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ecevit, AB'nin  olmazsa olmaz koşulları arasında yer aldığını belirttiği 'idam, eğitim ve kültür' konularında da çözüm bulunabileceğini söyledi. AB'ye tam üyeliğin ulusal bir yükümlülük ve kararlılık durumuna geldiğini belirten  Başbakan Ecevit, koalisyonu oluşturan partiler arasında farklı görüşler nedeniyle güçlükler yaşanabileceğini, demokratik süreç içinde eninde sonunda uyuma varılacağını söyledi.

3- Savunma ve Havacılık Dergisi'nce düzenlenen "11 Eylül Sonrası Gelişmeler ve Türkiye" konulu sempozyumda, uluslararası terorizmle mücadele, Avrupa ülkelerinin tutumu ve küreselleşmeyle ilgili bir konuşma yapan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, NATO'nun  Türkiye'nin terör duyarlılığına ısrarla yanıt vermediğini, tanımı yapılmayan terorizmle mücadelenin olanaklı olmadığını belirterek,  bazı Avrupa ülkelerinin  PKK-KADEK terör örgütünün faaliyetlerini yasaklamış olmalarına rağmen halen örgüte çeşitli biçimlerde destek vermeye devam ettiklerini söyledi.

Orgeneral Büyükanıt, Avrupa ülkelerinin laik ve demokratik yapısıyla İslam dünyasına model olan Türkiye'yi daha çok desteklemesi gerektiğini belirterek  11 eylül sonrasında Afganistan dışında küresel terörle mücadeleye dönük hiçbir olumlu adım atılmadığını belirtti.

Ayrıca sempozyuma katılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson,  terör saldırılarının ardından ABD için Türkiye'den daha önemli ve güçlü bir dost olmadığını söyledi.

4- Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Reşat Turgut, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda Yunanistan'ı ikna edemeyen AB'nin, Türkiye gibi önemli yükümlülükler üstlenen müttefiklere ayrımcılık uygulamaması gerektiğini belirterek, NATO ile AB arasında henüz uzlaşma sağlanamamasının nedeninin de bu ayrımcılık olduğunu söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da gazetecilerle bir sohbet toplantısı düzenledi. Çiller, Türkiye'nin hızla seçime gittiğini söyleyerek, iki turlu seçimden yana olduklarını, yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasına  karşı olduklarını belirtti.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında, AB'nin 'milli dava' olduğunu belirterek, üyelik gereklerinin yerine getirilmesi için zamanın daraldığını söyledi. AB hedefinin sahibinin millet, dolayısıyla siyasi partiler olduğunu belirten  Başbakan Yardımcısı Yılmaz "Çünkü sorun bir siyasi irade tercihi konusunda düğümlenmiştir. Bu düğümü çözecek bütün girişimleri destekliyoruz. Herkesi bu düğümü çözümsüzlüğe götürecek olan davranışlardan kaçınmaya davet ediyoruz" dedi.

7- Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başvurusu üzerine, Şartla Salıverilme Yasası'nın infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam cezadan 10 yıllık indirimini öngören hükmünü iptal etti, ancak yürürlüğü durdurma istemini reddetti.

Ayrıca Anayasa Mahkemesi RTÜK Yasası'nın bazı maddelerinin iptali istemi ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve 119 milletvekilinin açtığı 2 ayrı davayı da esastan  görüşmeyi kararlaştırdı.

8- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, gazetecilerin gündeme ilişkin  sorularını yanıtladı.

Bakan Türk, terör örgütü PKK  lideri Abdullah Öcalan'ın cezasının infazı konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) ihtiyati tedbir kararı verdiğini belirterek "Bu konuda AİHM'nin vereceği karar beklenecektir. Bizim AİHM kararlarını yerine getirme taahhüdümüz var. İdam cezasının yerine getirilmesi için sadece hükmün kesinleşmiş olması yetmiyor, TBMM'nin  de bu konuda bir yasayla karar vermesi gerekiyor. AİHM kararını verdikten sonra bu kişinin dosyası TBMM'ye gidecektir. TBMM ülke yararlarını da dikkate alarak karar verecektir. İdam cezasının yerine getirilmesinde son söz TBMM'nindir" dedi.

9- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis  grup toplantısında yaptığı konuşmada "Biz açık ve netiz. Avrupa kriterlerine demokrasi ve insan hakları açısından bakıyoruz. Türkiye'de demokrasinin gelişmesi, insan hakları ve özgürlüklerin standardının yükseltilmesi temel amacımızdır" dedi.

10- MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında hükümetin üç yılını değerlendirdi.

11- Rize Cumhuriyet Başsavcılığı, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın Rize'de yapmış olduğu konuşması ile ilgili  takipsizlik kararı verdi.

12- Ankara Ticaret Odası (ATO), üyelerine verdiği hizmetlerde gösterdiği başarıdan dolayı, ISO 9001 Kalite Belgesi'ne hak kazandı.

Törende bir konuşma yapan Devlet  Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, her şeyi siyaset kurumundan beklemenin yanlış olduğunu  ve erken seçim taleplerini doğru bulmadıklarını belirterek "Seçimler yapılacak ama zamanında yapılacak" dedi.

 ATO Başkanı  Sinan Aygün ise toplumdaki çaresizliği aşmanın tek yolunun yeni bir siyasi sistem olduğunu söyledi.

13- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Büyükelçilik'te  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'le bir araya geldi.

Pearson,  yaptığı görüşmede olası bir erken seçimin istikrarsızlık yaratmayacağını, ciddi devlet geleneği olan Türkiye'nin istikrar programını yürüteceğine inandığı söyledi.

14- NATO-Rusya Konseyi toplantısı için İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, toplantı sonunda düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın NATO'ya katılmasının Rusya-Türkiye ilişkilerini olumlu etkileyeceğini söyledi.  Türkiye'nin Rusya'yı,  karşıt bir rakip olarak değil, geniş bir coğrafyada ortak çıkarlar doğrultusunda işbirliğini güçlendirip çeşitlendirebileceği önemli bir komşu olarak gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Sezer,  zirvede yaptığı ikili görüşmeler hakkında da bilgi verdi. 

Cumhurbaşkanı Sezer,  ABD Başkanı George W. Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yunanistan Başbakanı Kostas Smitis ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile görüşmeler yaptığını belirterek  "Simitis, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini desteklediğini  ifade etti. Berlusconi de görüşmemde, Türkiyesiz bir AB'nin olmayacağını belirtti" dedi.

15- Çin Halk Cumhuriyeti'nde resmi temaslarını sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği'nde  gazetecilere hükümetin 3 yılını değerlendirdi. Türkiye'nin, AB ile ilişkilerinde çok kritik bir dönemece girdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Bahçeli, aralık ayında Kopenhag'da yapılacak AB zirvesinde Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin geleceğini etkileyecek kararlar alınacağını söyledi.

AB'nin, üyelik müzakereleri için Türkiye'nin bazı ilave adımlar atmasını olmazsa olmaz ön şart haline getirdiğini ileri süren Başbakan Yardımcısı Bahçeli, terör tehdidinin ortadan kalkmasını bazı konulardaki somut gelişmelere bağladı. Bunların ilkinin terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın cezasının infaz sürecini başlatmak olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Bahçeli, idam dosyasının süratle TBMM'ye sevk edilmesini istedi. 

16- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve  Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti.

17- NATO üyesi 19 ülke ve Rusya arasında imzalanan Roma Deklarasyonu'yla NATO-Rusya Konseyi  kuruldu.

İtalya'nın başkenti Roma'daki 'Pratica di Mare' askeri hava üssünde NATO ile Rusya arasında imzalanan anlaşmayla,  Rusya'ya veto yetkisi olmadan NATO İttifakı'nın  kararlarında 'oy' ve 'söz' hakkı verildi.

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in temsil ettiği toplantıya ABD Başkanı George W. Bush ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de aralarında bulunduğu NATO üyesi ülkelerin hükümet ve devlet başkanları katıldı.

18- AB'nin istatistik ofisi Eurostat'ın 1990-2000 yılları arasında, Avrupa'daki yaşam standartlarına ilişkin verilerle oluşturduğu araştırma sonuçlarına göre, 30 Avrupa ülkesi arasında Türkiye, genel eğitim ve yüksek öğrenim oranları en düşük çıkan ülke olarak gösterildi.

19- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Sözcüsü Roderick Liddell, Fransa'nın Strasbourg kentinde   terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlarının AİHM'ye yaptığı başvuruyla ilgili kararın, yaz aylarından önce verilmesinin beklenmediğini söyledi.

20- Uluslararası Af Örgütü, Batı hükümetleri dahil dünyadaki yönetimlerin 11 eylül saldırılarının yarattığı korkuyu, insan haklarını kısıtlamak için kullandığını bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri İren Han, 2001 yılını kapsayan raporun önsözünde yazdığı yazıda "Güvenlik için insan haklarından vazgeçilmesi ya da adalet adına suçun cezasız kalması diye bir şey olamaz" dedi.

21- Nepal'de ordu ile Maocu gerillalar arasında çıkan çatışmada 150 gerillanın yanı sıra 5 asker ile 10 sivilin  öldüğü bildirildi.

29 MAYIS 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Sayıştay'ın kuruluş yıl dönümü nedeniyle Başkan Mehmet Damar'a bir mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer, kamu kurum ve kuruluşlarının verimliliğinin artırılması ve kamu yönetiminin nitelikli hizmet sunacak  biçimde saydamlaştırılmasının yolsuzlukların önlenebilmesinde önemli olduğunu belirtti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer,  10 İl'e emniyet müdürü atanmasıyla ilgili kararnameyi  onayladı. Kararnameyle Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne  Ercüment  Yılmaz atandı.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi Zaman gazetesini  ziyaret ederek, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan İzgi idam cezasının kaldırılmasıyla  ilgili olarak Anayasa'nın 87. Maddesi'ne 'Savaş, çok yakın savaş tehdidi ile terör suçlarından ceza almış kişiler için af ilanına karar verilemez' hükmünün eklenmesiyle meselenin çözüleceğini söyledi.

3- Genelkurmay  2. Ordu Komutanı Orgeneral Edip Başer,  Sivas'ta  Atatürk büstü açılışında  yaptığı konuşmada,  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'başörtüsüne' karşı olmadığını belirterek "Ordu, başörtüsünü belli bir kesimin siyasi amaçlarla istismar etmesine karşı" dedi.

4- Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'e   'kınama' cezası verdi. Karar, Yüksel'in,  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile Devlet Bakanı Recep Önal hakkında Etibank soruşturmasıyla ilgili basına bilgi sızdırdığı gerekçesiyle verildi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Anayasa Mahkemesi'nin, Af Yasası'nın  TBMM'de gerekli çoğunlukla çıkarılmaması nedeniyle iptaliyle gündeme gelen gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yüksek Mahkeme'nin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlanıncaya kadar yasanın yürürlükte olacağını belirten Bakan Türk, mahkemelerin bu çerçevede kanunun öngördüğü koşulları gerçekleştiren kişiler hakkında tahliyelere devam edeceğini söyledi.

6- Aile hukukundan doğan dava ve işleri görmek üzere aile mahkemeleri kurulmasını öngören yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

7- İhale Yasası'nı henüz yürürlüğe girmeden değiştiren ve yabancıların ihaleye girişini kolaylaştıran yasa tasarısı TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda kabul edildi.

8- Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan ve Azeri doğalgazının Türkiye'ye sevk edilmesini öngören anlaşma, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara Sanayi Odası'nın mayıs ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, etnik dillerin kullanılması, öğrenilmesi ve  bu dillerde yayın yapılmasının, bir kamu hizmeti olmadığını söyledi. 

10- Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nun (TESK) yapılan 16. Olağan Genel Kurulu'nda Derviş Günday yeniden genel başkanlığa seçildi.

11- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İngiltere'nin başkenti Londra'da uluslararası finans kuruluşu Morgan Stanley'in organize ettiği bir toplantıda, yabancı yatırımcılarla bir araya geldi. Bakan Derviş,  Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'deki ekonomik değişime ilişkin birer sunuş konuşması yaptılar.

Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Derviş, temel ekonomik programdan sapma ihtimalinin çok zayıf olduğunu ve yabancı yatırımcıda da bu güvenin yerleştiğini söyledi.

12- KKTC, karasularını 3 milden 12 mile çıkaran yasa tasarısı Bakan Kurulu'nda onaylanarak  Cumhuriyet Meclisi'ne sevk edildi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Salih Miroğlu toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, KKTC karasularının 3 milden 12 mile çıkarılması yönünde karar alındığını bildirdi.

13- Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nde  (ISAF) görev alacak olan Türk Silahlı Kuvvetleri personeli  başkent Kabil'e gitti.

14- Rusya'nın başkenti Moskova'da  9. AB-Rusya Zirvesi yapıldı. Zirve sonrası yayımlanan bildiride, tarafların siyasi, güvenlik ve kriz ile enerji konularında uzun vadeli işbirliği yapmaya  karar verdikleri açıklandı. Bildiride, Ortadoğu sorunu ve Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilimin de ele alındığı belirtildi.  

30 MAYIS 2002 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Emniyet Müdürleri Kararnamesi'ni onayladı.

2- Rahatsızlığı nedeniyle MGK toplantısına katılamayan Başbakan Bülent Ecevit, Sabah gazetesinin telefonla sorularını yanıtladı.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapıldı.

Başbakan Bülent Ecevit rahatsızlığı nedeniyle toplantıya katılamadı.

Toplantıda, AB ile ilişkiler, Kıbrıs konusundaki son gelişmeler ve bazı illerde uygulanan Olağanüstü Hal Uygulaması (OHAL) ele alındı.

MGK Genel Sekreterliği'nden toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada "Toplantıda, OHAL uygulamasının 30 Temmuz 2002 tarihinden geçerli olmak üzere Hakkari ve Tunceli illerinde sona erdirilmesi ve bu illerin mücavir iller kapsamına alınması, Diyarbakır ve Şırnak illerinde ise son kez uzatılması uygun bulunarak bu husustaki tavsiye kararının Bakanlar Kurulu'na gönderilmesi kararlaştırılmıştır. Toplantıda ayrıca, AB ile ilişkiler kapsamında, ülkemiz açısından uluslararası konjonktürde meydana gelen gelişmeler de değerlendirilerek, Ulusal Program'da öngörülen diğer yükümlülüklerimize ilişkin çalışmaların hızlandırılmasının uygun olacağı sonucuna varılmıştır" denildi.

4- DYP Genel Başkanı TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin hızla seçime doğru gittiğini belirterek, istikrarın kurumsallaşması için Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası'nda bir an önce değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Kütahya, Uşak, İzmir/Aliağa, Kırşehir, Yozgat, Aksaray, Balıkesir, Kayseri, Sivas, Çorum ve Adapazarı'nı kapsayan doğalgaz dağıtım hatlarının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 2004 yılı sonuna kadar doğalgazın 60 ilde yaygınlaştırılmış olacağını söyledi.

Törene katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan da gelecek yılın başında 17 ilin doğalgaza kavuşmuş olacağını belirterek, 2004 yılı sonunda Türkiye'de doğalgaz kullanımına hazır il sayısının 60'a yükseleceğini söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İngiltere'nin başkenti Londra'da CNBC-E televizyonuna verdiği demeçte, Türk siyaseti  ve ekonomisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB konusunda atılan son adımlar konusunda Aktüel dergisinin sorularını yanıtladı.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, Asfalt Müteahhitleri Derneği'nin Antalya'da düzenlediği 'ESPO 2002 Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, İstanbul'un yeni bir boğaz köprüsüne ihtiyacı olduğunu belirterek "İstimlakın en az olacağı, işgal edilmemiş yapılaşmanın en az olduğu, Hazine arazisine dayalı bir geçiş planlıyoruz. Bu konuda daha fazla bir alternatif yok. En uygun nokta Arnavutluk-Beylerbeyi arası. Burayla ilgili çalışma yapıyoruz" dedi.

9- SP Genel Başkanı Recai Kutan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, koalisyon hükümetinin 3 yıllık icraatını değerlendirdi.

10- Kamu İhale Kanunu'nun değiştirilmesi ile işletmelerin sermaye artırımında kaynak sorulmamasını öngören yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Maliye Bakanı Sümer Oral komisyonda yaptığı konuşmada, şirketlerin güçlenmesinin, genel ekonomiyi ve kamu gelirlerinin artması sonucunu doğuracağını söyledi.

11- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerine göre, Türkiye, Ocak-Mart döneminde AB ülkelerinden 3 milyar 997.4 milyon dolarlık ithalat yaptı. Bu ülkelere gerçekleştirilen ihracat ise 3 milyar 912.4 milyon dolar oldu.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da Belçika'nın Avrupa İşlerinden sorumlu Bakanı Annemie Neyts Uyttebroeck'i kabul etti.

Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Belçikalı bakanın geçen Aralık ayında doğrudan görüşmeler arifesinde Kıbrıs'ta yoğun temaslar yaptığını belirterek "O günden bugüne yapılan temasların bizi nereye getirdiği hakkında fikir teatisinde bulunduk" dedi.     

13- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın, Gazze'de siyasi reform süreci çerçevesinde Filistin Yönetimi'nin Anayasası'nı 5 yıl sonra imzaladığı bildirildi.                      

31 MAYIS 2002 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, emeklilikte kademeli geçişi sağlayan Yasa Tasarısı'nı onayladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz İstanbul'da düzenlenen Türk-Yunan İş Konseyi yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üyelik yönünde, hukuki altyapıyı büyük ölçüde tamamladığını, ekonomik kriterleri karşılama yolunda da önemli adımlar attığını söyledi.

Yunanistan Kültür Bakanı Evangolas Venizelos da toplantıda bir konuşma yaptı.    

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Yılmaz İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) yaptığı konuşmada, Türkiye için deflasyonun daha tehlikeli olduğunu, Türkiye'nin deflasyon tecrübesi bulunmadığını belirterek, bankacılık sektöründe gerçekleştirdikleri yeniden yapılanmanın son aşamasına gelindiğini kaydetti.

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Türk Müşavir, Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TMMMB) ile birlikte düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Gürel, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında ele alınan AB ve Kıbrıs ile ilgili konularının sorulması üzerine "MGK toplantısının gündemine değinmem mümkün değil. Ancak, hükümet ve devlet politikası olarak Kıbrıs ile ilgili neler tasarladığımızı söyleyeyim. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin tüm toplumu temsil ediyormuş gibi AB'ye alınması ulusal çıkarlara ve uluslararası anlaşmalara aykırıdır. Kıbrıs, ancak kapsamlı bir çözüm bulunduktan sonra Türkiye ile eş zamanlı olarak AB üyesi olabilir" dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kayseri'deki temasları sırasında gazetecilerin idam cezası ve Kürtçe eğitim konularındaki sorularını yanıtladı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar  Okuyan, Türk Eczacıları Birliği tarafından düzenlenen "Avrupa Birliği'nde Eczacılık Uygulamaları ve Geri Ödeme Sistemleri" konulu toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada,  Türkiye'de, ilaçta yılda 300 milyon dolar promosyon verildiğini belirterek ''Bir işveren, 300 milyon doları promosyona harcıyorsa, bunun karşılığında ne kadar bir kar elde etme amacını düşünüyor. İlacın yüzde 94'ünü devlet olarak biz alıyoruz. Benim teklifim şu; 300milyon dolarlık promosyonun 250 milyon dolarını dağıtma, bunu sosyal güvenlik kuruluşlarına verdiğin ilaç parasından düş. Bu benim talebim'' dedi.

6- MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Çetin yaptığı yazılı açıklamada, idam cezası ve Kürtçe eğitim konularında Ulusal Program'da işaret edilen zamanın yeterli olduğunu, bu süre içerisinde kamuoyunda tartışılması ve uzlaşma zemininin yaratılması gerektiğini söyledi.

7- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından yapılan aylık değerlendirmeye ilişkin yapılan açıklamada, Nisan ayında TÜFE aylık artış hızının son 14 yılın en düşük düzeyinde olduğu belirtilerek, TEFE ve TÜFE'de aylık artış hızlarının program hedefinin 0.7 puan altında kaldığı bildirildi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyeleri, Konya ve Mersin'de çeşitli temaslarda bulundu.

Hisarcıklıoğlu Mersin'in Mut ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaretinde  üyelere hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında, son zamanlarda siyaset ile AB tartışmalarının ekonominin önüne geçtiğini, ekonominin 3. gündem maddesi haline geldiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak yaptıkları ankette Siyasi Partiler ve Seçim yasalarının değiştirilmesi gerektiği sonucunun ortaya çıktığını söyledi.

9- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Akın Akbaygil, TBB'nin 45. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, bankaların, sistemin faaliyetleri ve faaliyet sonuçlarının değerlendirilmesine yönelik yepyeni düzenlemelere uyum sağlama konusunda iyi niyetli ve yoğun bir gayret içinde olduğunu belirtti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca da  son iki krizden alınan dersten yola çıkarak aracılık fonksiyonuna odaklanmış, iç ve dış şoklara dayanıklı, uluslararası ölçekte rekabet edebilir bir bankacılık sistemine ulaşabilmek için geliştirilmiş olan yeniden yapılandırma programının uygulandığını söyledi.

Öte yandan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanlığı'na, İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince seçildi.

10- 17. Dünya Kupası finalleri Fransa-Senagal maçıyla başladı. Güney Kore'nin başkenti Seul'de oynanan açılış  karşılaşmasında, Senegal  Fransa'yı 1-0 yendi.

11- İstanbul'da düzenlenen Türk-Yunan İş Konseyi yıllık toplantısına katılmak için Türkiye'ye gelen Yunanistan Kültür Bakanı Evangeloz Venizelos Türk-Yunan ilişkileri, Kıbrıs sorunu konularında Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

12- Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin, gerçekleştirilmesi düşünülen uluslararası Ortadoğu barış konferansı konusunda Zaman gazetesinin sorularını yanıtladı.

13- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Çin'deki temasları çerçevesinde, Şanghay kentinden Sincan-Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'ye gitti.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli burada, Özerk Bölge Başkanı Abdülahad Abdürreşit ile Halk Meclisi'nde bir araya geldi.

14- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, bir üniversitenin kendisine fahri doktora vermesi nedeniyle KKTC'ye gitti.

Bakan Cem Ercan Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından ortaya konan, iki devlet esasına dayalı ve Ada'daki iki milletçe onaylanması şartıyla bir çözümü desteklediklerini söyledi.

15-  AB Komisyonu Sözcüsü Jean Christophe Filori, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının  kaldırılması, Kürtçe ve ölüm cezası konusunda Milli Güvenlik Kurulu (MGK) yaklaşımını son derece olumlu bir gelişme olarak algıladıklarını belirterek, Türkiye-AB ilişkilerinde öncelikli görülen bu konuların bazı beklentilere yanıt verdiğini söyledi.

16- AB Ortak Savunma ve Dış Politika Temsilcisi Javier Solana, uluslararası Ortadoğu barış konferansına destek verme çabaları çerçevesinde, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Lübnan Dışişleri Bakanı Mahmut Hammud ile görüştü.

Solana görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Ortadoğu'da taraflar arasında güvenin siyasal çözüm içinde yeniden sağlanması gerektiğini söyledi.

17-  Bölgesel bir güvenlik konferansı için Singapur'da bulunan ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Paul Wolfowitz düzenlediği basın toplantısında, Pakistan ile Hindistan arasındaki savaşın yıkıcı olacağını belirterek, çıkacak savaşın Pakistan ve Hindistan'ın ABD'yle  ilişkilerini de etkileyeceğini söyledi.

18-  Pakistan Silahlı Kuvvetleri Yetkilisi Tümgeneral Raşid Kureyşi, başkent İslamabad'da yaptığı açıklamada, Afgan sınırında yine güçlü bir askeri varlığı sürdüreceklerini, ancak takviye birliklerle birlikte bir bölüm askerin Hindistan sınırına kaydırıldığını bildirdi.

19- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Başbakan Kostas Simitis ve Savunma Bakanı Yannos Papandoniu ile yaptıkları AGSK konusunun ele alındığı toplantıdan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Papandreu, toplantıda Avrupa savunmasına ilişkin konuları ele aldıklarını ve bundan sonra atılacak adımlara ilişkin taktik ve politikayı belirlediklerini kaydetti.

20- Rusya'nın başkenti Moskova'da bir araya gelen Abhazya Başbakanı Anri Zergeniya ile Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoity, muhtemel bir Gürcistan saldırısı ihtimaline karşılık askeri işbirliği konusunda anlaştılar.

21- Cezayir'de yapılan genel seçimleri, Başbakan Ali Benflis liderliğindeki Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (FLN) kazandığı açıklandı.

22- Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kisangani bölgesindeki şiddet olaylarında 200 kişinin öldürüldüğü bildirildi.                                            

   

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106