16.4.2002
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 2002

 

 


1 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet  Sezer,  İstihdamı Özendirme Yasası'nı onayladı.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda İsrail-Filistin ilişkisi ile Türkiye ekonomisinde yaşanan yüzde 9.4'lük küçülme konuları ele alındı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yılmaz Karakoyunlu, toplantı sonrası Ortadoğu'daki gerilimin sona erdirilmesi için Türkiye'nin neler yapabileceği konusu ile ilgili  gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

3- Genelkurmay Başkanlığı, Afganistan'da Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) komutanlığının İngiltere'den devralınmasının kabul edildiğini ve komutanlık görevine Tümgeneral Akın Zorlu'nun atandığını açıkladı.  

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) Yapı ve Deprem Uygulama Araştırma Merkezi'ni ziyaret etti.

Çiller, depremle ilgili brifing aldığı İTÜ öğretim üyesi deprem bilimcilerle ortak düzenlediği basın açıklamasında "Mesele bilimle siyaseti birleştirme meselesidir. Türkiye deprem riskleriyle karşı karşıyadır. Bu konuda en temel sorun kurumsal ve bilimsel koordinasyon eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sorun TÜBİTAK gibi ortak bir çatı altında buluşmayla çözülebilir" dedi.  

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Hakim ve Savcı Adayları Eğitim Merkezi'nde Adli Yargı 40'ıncı Son Eğitim Dönemi'nin açılış konuşmasında, yaşanan ayrılıkçı terör hareketi sebebiyle Türkiye'de idam konusunda bir duyarlılık olduğunu, ancak AB'deki genel tutuma kayıtsız kalınmadan, ölüm cezasıyla ilgili sorunun kesin çözüme kavuşturulacağını söyledi.

Bakan Türk daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

6- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Polis Teşkilatı'nın 157. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Emniyet Genel Müdürü Kemal Önal  başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Bakan Yücelen kabulde yaptığı konuşmada iç güvenliği, huzuru bozan bütün örgütlerle eşit derecede ve sonuna kadar mücadele ettiklerini söyledi. 

Daha sonra Bakan Yücelen ve Emniyet Genel Müdürlüğü heyeti, TBMM Başkanı Ömer İzgi tarafından kabul edildi. Başkan İzgi kabulde yaptığı konuşmada, emniyet mensuplarının zor koşullarda büyük hizmetler verdiğini belirterek "Biz TBMM olarak, Sayın Bakan ve ilgili teşkilattan hangi öneri gelirse gelsin, isteklerini karşılamaya hazırız" dedi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Başbakanlık tarafından yapılan ortak değerlendirme sonucunda yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Filistin'deki uygulamalarını kınadı. Yaser Arafat'ın Türkiye tarafından resmen tanınan bir devlet başkanı olduğunu belirten Bakan Cem "İsrail hükümetinin yaptığı muameleyi kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. Bir devlet başkanına ve onun temsil ettiği millete karşı böyle bir saygısızlığı yapmaya kimsenin hakkı yoktur" dedi. 

8- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Yunus Emre Kültür Merkezi'nde, okul yaptıran hayırsever yurttaşlara plaket verdiği toplantıda yaptığı konuşmada, Anadolu liselerinin kaldırılmayacağını, diğer liselerdeki yabancı dil ağırlığının da bu okullardaki düzeye çıkarılacağını söyledi. 

9- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Başkanlık Divanı toplantısı öncesi Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Kutan açıklamasında, İsrail, ABD ve bazı Batılı güçlerin bütün dünyayı karşılarına almama konusunda dikkatli davranacaklarını umduklarını, bölgede barışçı bir çözüm için, Türkiye'nin sorumluluğunun diğer ülkelerden daha fazla olduğunu belirterek "Çünkü, bizim için Filistin öyle sıradan bir ülke değil. Dolayısıyla Türkiye, şimdikinden çok daha etkin bazı teşebüslerde bulunmalıdır. İsrail'le olan bazı anlaşmalar ve programlar iptal edilmelidir" dedi.

10- Vakıf Üniversiteleri ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) işbirliğinde hazırlanan "Vakıf Üniversitelerinin Dünü Bugünü Geleceği" konulu  toplantı başladı.      

YÖK Başkan Vekili Bener Cordan toplantıda yaptığı konuşmada, vakıf üniversitelerinin hızlı bir gelişme gösterdiğini belirterek "Tüm bu gelişmelerin elbette yarattığı sorunlar vardır" dedi.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber ile kriz nedeniyle zorda bulunan firmaların kredilerinin yeniden yapılandırılmasını öngören İstanbul Yaklaşımı'nı görüşmek üzere bir araya geldi.

Chibber görüşme sonrası yaptığı açıklamada "Türkiye'nin daha çok büyümeye ihtiyacı var ve biz bu konuda yardıma hazırız. Bu konuda biz de TOBB'un düşüncelerini paylaşıyoruz" dedi.

12- İsrail'in Ankara Büyükelçisi Davit Sultan ile Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin, İsrail ve Filistin arasında yaşanan terör konusunda Milliyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

13- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay, Türk İhraç Ürünleri Fuarı'na katılmak üzere gittiği Irak'ta Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile bir araya gelerek Başbakan Bülent Ecevit'in sözlü mesajını iletti.

Başbakan Ecevit'in mesajında "Durum hala ciddi. ABD, Irak'a operasyonu düşünmektedir. Bu yüzden yönetiminizden anlayış ve BM denetçilerine kapılarını açmasını bekliyoruz" ifadeleri yer aldı.

Bakan Toskay, görüşmeden sonra Saddam Hüseyin'in de Başbakan Ecevit'e iletilmek üzere bir mesaj verdiğini söyledi.

14- Kültür Bakanı İstemihan Talay resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Mısır'da Türk Şehitliği'nin açılışını yaptıktan sonra Mısır Kültür Bakanı Faruk Hüsnü ile görüştü.

Bakan Talay daha sonra Türk Haftası'nın açılışına katıldı.

15- Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısı yapıldı.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, 3 gün sürecek toplantının açılışında yaptığı konuşmada, hem İsrail'in hem de Filistinlilerin terör suçlusu olduklarını belirterek, sivillere yönelik her türlü saldırının "terorizm", bu saldırıyı gerçekleştirenlerin de "terorist" olarak tarif edilebileceğini söyledi.

ABD Başkanı George W. Bush da New York Belediye Başkanı ve Valisiyle yaptığı görüşme sırasında, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'a, intihar saldırılarını durdurma emri vermesi çağrısında bulunarak "Terör olduğu sürece barış olmaz. Hepimiz terörle mücadele etmeliyiz" dedi. 

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise yaptığı açıklamada, İran, Irak ve Suriye'nin politik cinayet ve intihar saldırılarını cesaretlendirerek finanse ettiğini belirterek "Nedeni ne olursa olsun sivilleri öldürmek doğru değil" dedi.

Toplantı sonrası yayımlanan bildiride, İsrail'in uluslararası normları ihlal etmesinin devlet terorizminin bir sonucu olduğu belirtildi. Filistin halkının haklarını elde etmek için sürdürdüğü mücadeleye destek verilen bildiride, BM Güvenlik Konseyi, ABD, Rusya ve AB'den, İsrail saldırganlığını derhal durdurması ve İsrail birliklerinin tüm işgal edilen Arap ve Filistin topraklarından çekilmesini temin etmesi çağrısında bulunuldu. 

16- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın karargahının da bulunduğu Ramallah'ı dört gündür işgal altında tutan İsrail birliklerinin, Batı Şeria'daki Beytüllahim ve Kalkilya kentlerini işgal ettiği bildirildi.                           

 

2 NİSAN 2002


1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Ziraat  Mühendisleri Odası (TZMO) Başkanı Gürol Ergin ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Ergin, Cumhurbaşkanı Sezer'e tarımda uygulanmak istenen yeni düzenlemelerin, tarımı ileriye değil geriye götürücü uygulamalar olduğunu anlattıklarını söyledi.

2-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin  Meclis  grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın adını değiştirmesini değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli "Terör örgütü hangi adı alırsa alsın, hangi kimlikle saklanırsa saklansın, hangi kisveye bürünürse bürünsün, milletimiz onu kanlı parmak izinden tanır" dedi.     

Ayrıca Başbakan Yardımcısı  Bahçeli, Filistin'de yaşanan dramın her türlü insaf ve insanlık sınırını aştığını belirterek "Barışı kuracak adli bir çözüm için atılacak ilk adım, İsrail yönetiminin uluslararası hukuka uygun davranması ve Filistin halkının hukukunu ihlal eden eylemlerinden şartsız vazgeçerek işgale son vermesidir" dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeçiler, Gürbulak Sınır Kapısı'nda yapılacak gümrük binasının temel atma töreni öncesi, İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Hüseyin Lavasani'yi kabul etti.

Görüşmede gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lavasani, PKK Başkanlık Konseyi  üyesi Cemil Bayık'ın Türkiye'ye iadesi konusunda, kendilerine ne Türkiye ne de İran tarafından bilgi verilmediğini belirterek, İran-Türkiye güvenlik toplantısında, PKK ve İran Halkın Mücahitleri Örgütü'nün terorist örgüt olarak tanımlandığını kaydetti.

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Irak'taki temaslarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Toskay, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e bölgede herkesi etkileyecek olumsuz gelişmelerin önüne nasıl geçileceğine ilişkin bir mesaj götürdüğünü açıkladı. Bakan Toskay, Hüseyin'in yanıtını da Başbakan Bülent Ecevit'e sunacağını söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in Türkiye'nin İsrail'e verdiği M-60 tanklarının modernizasyonu  ihalesi ile ilgili verdiği soru önergesini, Başbakan Bülent Ecevit adına yanıtladı. Bakan Çakmakoğlu, İsrail'in arzu edilen kapsamlı modernizasyonu gerçekleştiren tek ülke olduğu için ilk aşamada gündeme geldiğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İsrail'in Filistin topraklarını işgal etmesi ve Ortadoğu'daki gelişmelerin değerlendirildiği TBMM oturumunda bir konuşma yaptı.

Bakan Cem, Filistin barış sürecinde önemli yeri olan Oslo ve Madrid anlaşmalarının gözardı edilmeden, bölge ülkelerinin katılımıyla yeni bir konferans düzenlenebileceğini belirterek "Önce şiddet sona ersin, sonra görüşmeler başlasın yönündeki yaklaşımın doğru olmadığını söylüyoruz. Bunların ikisinin de bir arada yürütülmesi gerekir" dedi.

7- Maliye Bakanı Sümer Oral, TÜRMOB'un  İstanbul'da düzenlediği ‘Bankalar Mevzuatında  Son Değişiklikler ile Bağımsız Denetim Esas ve Uygulamaları' panelinde bir konuşma yaptı.

Bakan Oral, Türkiye'de ekonominin yeniden büyümesi ve güven ortamının oluşmasında bankacılık ile reel sektör ilişkilerinin önemini belirterek, bunun ekonominin önünde duran en önemli gündem maddesi olduğunu söyledi.

Toplantıya katılan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar da  yaptığı konuşmada, konsolide mali tablolar ve enflasyon muhasebesi sisteminin olmamasının uygulamadaki 2 temel eksiklik olduğunu, bu iki konuda hazırlıkların tamamlandığını, uygulamanın 2003'e ertelendiğini söyledi.

8- Türkiye ile Filistin arasında eğitim alanında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol için düzenlenen törene katılan Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı konuşmada,  protokolün üniversitelerarası işbirliği, ortak proje geliştirilmesi, burs tahsisi, diploma denkliği, Filistin üniversitelerinin birinde Türk dili ve edebiyatı bölümü açılması gibi konuları kapsadığını söyledi.

9- Çeşitli inceleme ve ziyaretler için Bursa'ya giden Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, Vali  Ali Fuad Güven'i ziyaret etti.

Bakan Akcan yaptığı konuşmada, depremden etkilenen belediyelerle ilgili kararnameyi imzalamayan bakanların buna bir çözüm bulması gerektiğini söyledi.

10- Danıştay'ın Aktaş'ın imtiyaz sözleşmesini iptalinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İstanbul'un Anadolu yakasında elektrik dağıtım tesislerinin Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'ye (TEDAŞ) devredildiği bildirildi.

11- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada ‘Filistin'de yapılan katliamı durdurabilecek tek ülkenin Türkiye olduğunu' belirterek, buna rağmen Türkiye'nin elinin kolunun bağlandığını, IMF ve Dünya Bankası tarafından kuşatıldığını söyledi.

12- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde inşaat malzemeleri fuarı açılışında yaptığı konuşmada, inşaat sektörünün, ekonomik krizden çıkışın hareket noktasında, anahtar konumunda olduğunu söyledi. Baykal, Türk inşaat sektörüne Afganistan ve bir süre sonra da Kuzey Irak'ta doğabilecek talebin karşılanmasında önemli görevler düşebileceğini söyledi.

13- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin'i ziyaret etti. Yazıcıoğlu yaptığı konuşmada "İsrail, işgalcidir. Meşru olan bir devlet başkanını kuşatma altına almış ve Filistin halkını yok saymıştır. Biz İsrail'in işgal ettiği topraklardan derhal çıkmasını ve Filistinlilerin kendi topraklarında devlet olarak yaşamasını istiyoruz" dedi.

14- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu  beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Lütfü Yücelik'i ziyaret etti.

Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada, Türkiye'nin komşuları ile ticareti mutlaka artırması gerektiğini belirterek, özellikle Doğu komşularımız ile kapalı olan sınır kapılarının açılması gerektiğini söyledi.

15- Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık'ın yerine  Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası eski  Genel Müdürü Safa Ocak seçildi.

16- İsrail'in Filistin topraklarını işgali ve Devlet Başkanı Yaser Arafat'ı tecrit etmesi, siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve öğrenciler tarafından İstanbul'da protesto  edildi.

17- Dünya Sağlık Örgütü (WHO), AB'deki kriterleri dikkate alarak Türkiye'nin yüzde 2.6'lık bütçe payı ve kişi başı yıllık 150 dolarlık toplam sağlık harcamasıyla, sağlık sektöründeki sorunlarını çözmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

18- İsrail Başbakanı Ariel Şaron, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Ramallah'ı terketme ihtimali hakkında kendisine başvuruda bulunan AB elçisi Miguel Moratinos'a ‘Avrupalıların istiyorlarsa bölgeye bir helikopter gönderip Arafat'ı alabileceklerini' söylediğini kaydetti.

                                                      

                                                                                           

3 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Harp Akademisi'nde "2002 Yılı Başında Dünya ve Türkiye'nin Görünümü" konulu bir konferans verdi.

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye için AB'ye üyeliğin ‘tek seçenek' olmadığını söyledi. AB'ye üyeliğin çok yönlü dış politikanın yöneldiği seçeneklerden biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Sezer "AB yönelimimiz, ulusal çıkarlarımız doğrultusunda gerçekçi politikalar geliştirmemize engel değildir" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendirdi. Ayrıca, Çiller hükümetin ekonomi programını da eleştirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Görüşmeye, AB Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg da katıldı. Görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ile ilgili konularda Avrupa Parlamentosu'na hakim olan önyargıların aşılması için ortak çaba harcanması gerektiği belirtildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında, İsrail'in Filistin topraklarını işgal etmesiyle başlayan gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin Filistin-İsrail çatışmasında hızlı ve etkin davranamadığını belirterek "Türkiye'nin yapması gereken, mümkün olan inisiyatifi ele alarak sorunun tırmanmasının önüne geçecek çabayı göstermektir" dedi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Hürriyet gazetesini ziyaret ederek gazetecilere  AB, Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) ile ilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu.

5- Danıştay Başkanı Nuri Alan, Danıştay'a yönelik bir yazısı nedeniyle Fatih Altaylı ve Hürriyet Gazetesi sorumlu Müdürü Hasan Kılıç hakkında suç duyurusunda bulundu.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Hakimevi'nde "F Tipi Kapalı Cezaevleri'nin Değerlendirilmesi" seminerinin açılışında bir konuşma yaptı. Bakan Türk, başta İstanbul, Ankara ve İzmir barolarınca dile getirilen ‘3 kapı, 3 kilit' önerisinin, fiziken ve yasal olarak uygulanma olanağı bulunmadığını, bunun bir aldatmaca olduğunu söyledi.  

7- TBMM Genel Kurulu'nda, emlak vergisine ilişkin yasa Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto gerekçeleri doğrultusunda değiştirilerek kabul edildi.

Ayrıca, Türkiye'nin l972 yılında imzaladığı "Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme" TBMM tarafından onaylandı.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi AB  Araştırma Topluluğu'nun düzenlediği ‘AB ve Türkiye İlişkileri' konulu konferansa katılarak bir konuşma yaptı.

9- ANAP Milletvekili Hüsnü Doğan partisinden istifa etti. Bağımsız Milletvekili Ahmet Özal da ANAP'a katıldı.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden (DİE)  yapılan açıklamada, mart ayı enflasyon rakamı tüketici fiyatlarında yüzde 1.2, toptan eşya fiyatlarında yüzde 1.9 olarak gerçekleşti.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet  Kars, Ağrı ve Iğdır'ı ziyaret etti. Gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, kriz ortamlarında ekonomi yönetiminin hızlı ve acil kararlar alabilmesi gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu "Maalesef ekonomi yönetiminde bir koordinasyonsuzluk var. Şu anda krizin bu denli büyük olmasının sebebi de ekonomi yönetiminin hızlı karar alamamasında yatıyor" dedi.

12-  Bursa'da oynanan maçta Kocaelispor futbol takımı,  Beşiktaş'ı 4-0 yenerek 40. Türkiye Kupası'nı kazandı.

13- İran'ın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada terör örgütü PKK'nın askeri kanat sorumlusu Cemil Bayık'ın İran topraklarında bulunması hususunda Türkiye Cumhuriyeti makamları veya İran İslam Cumhuriyeti makamları tarafından hiçbir resmi haber ve bilgi verilmemiştir. Bu hususlar bizce medyanın bir hayal ürünü olup asılsız ve temelsizdir" denildi.

14- Hollanda Parlamentosu  AB ve Dış İlişkiler Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, Türkiye'nin AB'ye katılımıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere Türkiye'ye geldi.

Heyet, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hüseyin Akgül, Devlet Bakanı Nejat Arseven,  MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici ve AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural ile görüştü.

15- AB Dışişleri bakanları Lüksemburg'daki komisyon toplantısında Ortadoğu sorununu ele aldı.

Ayrıca BM Güvenlik Konseyi de Ortadoğu ile ilgili bir toplantı yaptı.

16- İsrail ordusunun Batı Şeria'daki Cenin kenti ile Nablus'un Salfit kasabasını ele geçirdiği bildirildi.

 

4 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, NATO'nun kuruluşunun 53. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, savunma ve güvenliğin temel taşlarından olan NATO'nun küreselleşmenin getirdiği yeni tehdit ve riskler karşısında üstlendiği görevi en iyi şekilde yapacağına inandığını kaydetti.

2-     Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail'in Filistin halkına karşı dünyanın gözü önünde ‘soykırım' suçu işlediğini belirterek, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Filistin devletini ortadan kaldırmayı amaçladığını söyledi. Şaron yönetiminin diyalog ve barış yerine savaş ve işgali seçtiğini vurgulayan Başbakan Ecevit "ABD; devreye girmezse İslam radikalizmi tırmanışa geçecek, şeriatçı örgütlere gün doğacak" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli MHP eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in 5. ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sosyo-ekonomik sorunların yanı sıra yaşanılan coğrafyanın siyasi ve ekonomik maliyetlerinin de yükseldiğini belirterek, bu durumun Türkiye'nin milli gücünü ve etkinliğini ister istemez sınırladığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca, Ortadoğu ve Afganistan'ı barut fıçısı haline dönüştüren faktörlerin üzerinde çok yönlü düşünmek gerektiğini vurguladı.

4- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Sivas katliamı davasında verilen 33 idam kararından 31'ini onadı.

5- Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i "memuriyet vazifesini yerine getirmediği" gerekçesiyle 5 ay 35 gün hapis cezasına çarptırdı.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, gündemdeki ekonomik konuları  Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

7- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Ankara'nın Ayaş ilçesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü binasının hizmete açılışında gazetecilerin İstanbul'daki başörtüsü eylemleri ve diğer konulardaki sorularını yanıtladı.

8- Maliye Bakanı Sümer Oral, Eskişehir Milletvekili M. Sadri Yıldırım'ın soru önergesine verdiği yanıtta, vergi sistemi ile ilgili yapılan çalışmaları anlattı.

9- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu yaptığı toplantıda, Filistin'deki insan hakları ihlallerinin ve türban eylemlerini araştıran alt komisyonun incelemelerini değerlendirdi.

10- TBMM Milli Eğitim Komisyonu, üniversitelerin harç miktarlarının Bakanlar Kurulu'nca belirlenmesine karar verdi.

11- İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Türk Polis Teşkilatı'nın 157. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, İstanbul DGM Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'i ziyaret etti.

İstanbul polisinin son yıllarda çok önemli operasyonlar gerçekleştirdiğini ve kentin huzurlu olmasında büyük bir etkisinin bulunduğunu belirten Engin, DGM olarak insan hak ve hürriyetleri, hukukun üstünlüğü ve yasaları ön planda tutan polis teşkilatının her zaman yanında olacaklarını bildirdi.

12-  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Show TV, Kanal D ve atv'ye 1'er gün yayın durdurma cezası verdi. RTÜK ayrıca, İstanbul Anadolu'nun Sesi Radyosu'na 180 gün, Özel FM'ye 120 gün, Dolunay FM'ye 3 gün, Moral FM, Best FM, Radyo Foreks ve Kapadokya TV'ye 1'er gün, Ankara Özgür Radyo'ya da 30 gün yayın durdurma cezası verdi.

13- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2002 özelleştirme programında TÜPRAŞ'taki kamu hisselerinin bir bölümünün bu yılın ilk yarısında halka arzının öngörüldüğü bildirildi.

14-  İstanbul 7. Ağır Ceza Ağır Mahkemesi'nde 1997 yılından beri görülen "İSKİ" davası sonuçlandı. İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı Nurettin Sözen beraat ederken, dönemin genel müdürü Ergun Göknel ve 3 sanık hakkındaki suçun zaman aşımından dolayı ortadan kaldırılmasına karar verildi.

15- Ankara 1 Nolu DGM, Sivas katliamı olayları davasında haklarında verilen hüküm usul yönünden bozulan 3 sanıktan 2'sini idama, 1'ini de 20 yıl ağır hapis cezasına mahkum etti.

Mahkeme ayrıca, 312. maddeden 2 yıl ceza alan Yeni Asya Gazetesi Sahibi Mehmet Kutlular'ın yasada yapılan değişiklik nedeniyle yeniden yargılanma istemini kabul etti.

16- Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) 1. Olağan Genel Kurulu İstanbul'da başladı.

KESK Başkanı Sami Evren yaptığı konuşmada, Kamu Emekçileri Sendika Yasası'nı eleştirerek "Yasakçı yasaya karşı kararlı bir direniş sergiledik. Mücadelemizi toplu sözleşmeli, grevli, özgürlükçü ve demokratik bir yasa talebiyle yükselteceğiz" dedi.

17- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok,  Avukatlar Günü nedeniyle mesleğin sorunlarını, Zaman gazetesine değerlendirdi.

18- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Doğu Anadolu gezisi çerçevesinde Bitlis ve Muş illerindeki ticaret ve sanayi odalarını ziyaret etti. 

Hisarcıklıoğlu, ilk 3 aylık enflasyon verilerinin olumlu olduğunu belirterek, enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

19- Mardin'de Jandarma Komutanlığı'nca gerçekleştirilen operasyonda, kaçak bir rafineri ortaya çıkarıldı.

20- 2 günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Afganistan'da geçici hükümetin Başbakanı Hamid Karzai ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve  Başbakan Bülent Ecevit ile bir araya geldi.

Başbakan Ecevit-Karzai görüşmesinde, ulusal Afgan ordusu ve polis gücünün kurulması, eğitim, sağlık, kültür alanında Türkiye'nin yapabileceği yardımlar ile terör ve uyuşturucuya karşı karşılıklı işbirliği alanları görüşüldü.

Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Ecevit, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) komutasının önümüzdeki haftalarda Türkiye'ye geçmesi konusunda görüş birliğine varıldığını belirterek "Afganistanlı dostlarımızın da bunu istemesi özel bir önem taşıyor. Bu görevden şeref duyacağız" dedi.

Karzai de "Türkiye'nin ISAF komutanlığını üstlenecek olmasından dolayı çok memnunuz. Türk subaylarının, 60 kişilik ilk Afgan kıtasını eğitecek olması da çok iyi" dedi.

21- Türkiye'nin Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF) komutanlığını almayı ilke olarak benimsemesinin ardından, bu gücün komutanlığını yapacak olan Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu ve beraberindeki keşif heyeti, Afganistan'ın başkenti Kabil'de incelemelere başladı.

22- AB Genel İşler Konseyi (GİK) dün Lüksemburg'da yaptığı toplantıda, Ortadoğu'ya AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solona ile AB Dönem Başkanı İspanya'nın Dışişleri Bakanı Joseph Pique'yi göndermeyi kararlaştırdı.

23- ABD Başkanı George W. Bush, Dışişleri Bakanı Colin Powell'la Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, Mitchell Planı çerçevesinde  İsrail'in işgal ettiği topraklardaki yerleşim faaliyetlerini durdurması ve 242 ile 338 sayılı BM kararlarına uygun olarak çekilmesi çağrısında bulundu.

24- İsrail'in dün Nablus kentini işgal ettiği bildirildi. İsrail Başbakanı Ariel Şaron dün gazetecilere yaptığı açıklamada "Kabine, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın bulunduğu yerde kalmaya devam edeceği ve tecrit edileceği kararı almıştır" dedi.

Öte yandan İsrail Başbakanlığı Sözcüsü Raanan Gissin de  başkent Kudüs'te yaptığı açıklamada "Başbakan, Amerikalı temsilci Anthony Zinni'nin Filistin Devlet Başkanı ile görüşmesine izin vermeyi kararlaştırdı" dedi.

25- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres Norveç radyosuna verdiği demeçte, 15 güne kadar Batı Şeria'dan çekileceklerini bildirdi.

26- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Abu Dabi televizyonuna yaptığı açıklamada "İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Filistin halkına boyun eğdiremez. Bu bizim ilk savaşımız değil. Bu ne ilk kuşatılışımız ne de ilk çatışmamız" dedi.

27- Ürdün Dışişleri Bakanı Mervan Muaşer CNN televizyonunun yayınladığı bir programa katıldı. Muaşer "İsrail ile ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Eğer İsrail, Filistin topraklarından çekilmezse Mısır gibi İsrail ile ilişkileri askıya alabiliriz" dedi.

28- Hindistan Başbakanı Atal Behari Vacpayi, Gucarat eyaletindeki mülteci kampında yaptığı açıklamada, Müslüman ve Hıristiyanların birlikte yaşamasını öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

5 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Avukatlar Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, avukatların yüce bir görevi yerine getirdiklerini söyledi.

2-  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, ABD Başkanı George W. Bush ile bir telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi. Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer görüşmede, Türkiye'nin İsrail'in güvenlik içinde yaşam isteğini haklı bulduğunu ve terör eylemlerini kınadığını ancak Filistin halkının yıllardır çektiği sıkıntıların ve hedef olduğu ambargoların gözden uzak tutulmaması gerektiğini söyledi.

Başkan Bush da İsrail'e Filistin kentlerinden çekilmesi gerektiğini söylediklerini barış için yol haritasının belli olduğunu, Dışişleri Bakanı Colin Powell'in bölgeye yapacağı ziyaret sırasında tarafları ikna etmeye çalışacağını belirtti.

3- Başbakan Bülent Ecevit, dün partisinin Meclis grup toplantısında dile getirdiği "Filistin halkına karşı soykırım uygulanmaktadır" sözlerine, ABD'deki Yahudi lobisinin tepkisi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Başbakan Ecevit açıklamada "Grup konuşmamda yer alan soykırım sözcüğünün bazı çevrelerde benim maksadımı aşan yorumlara neden olduğu anlaşılmaktadır. Bu konuşmamda ben, Ortadoğu'daki olayların yol açabileceği vahim sonuçlara değindim. Sözlerim son gelişmelerden ülkemizde ve bölgemizde duyulan kaygıları yansıtmaktadır" dedi.

4- Başbakan Bülent Ecevit, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Danimarka Başbakanı Andres Fogh Rasmussen'i kabul etti.  Rasmussen Başbakan Bülent Ecevit'le görüşmesinde, AB üyeliğinin tamamen siyasi ölçütleri yerine getirmesine bağlı olduğunu belirterek "Türkiye, AB genişleme sürecinin bir parçası" dedi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) AB'ye otomatik üyelik hakkı bulunmadığını belirten Rasmussen "Ada'da bir çözüm, AB için ön koşul olmayacak, Kıbrıs'ın üyeliği sırasında ilgili tüm faktörler gözönünde bulundurulacak" dedi.

Başbakan Ecevit de Türkiye'nin AB'nin katılım müzakerelerine başlaması için ciddi bir engelle karşılaşacağını düşünmediğini belirterek, orta vadeli taahhütler arasında yer alan Kürtçe ve idam cezası konusunda da koalisyon ortakları olarak uzlaşma arayışları içinde olduklarını söyledi.

5- Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, 26 siyasi partinin genel başkanlarına gönderdiği yazıda, 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklar ile Mücadele Kanunu'nun 2. Maddesinin (f) bendi ile 6,7,8 ve 10. maddeleri uyarınca 30 gün içinde mal bildiriminde bulunmaları gerektiğini belirtti.

6- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Hüseyin Lavasani ile görüştü.

Bakan Yücelen görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşme sırasında Lavasani'ye basında gündeme gelen terör örgütü PKK'nın askeri kanat sorumlusu Cemil Bayık'ın yakalanıp yakalanmadığını sorduğunu belirterek "Kendisi Tahran radyosundan da konuyu izlediğini, ancak bir yakalanmanın olmadığı şeklinde bilgi verdi. Ben de kendilerinden hem Bayık hem de Halil Ataç'ın yakalanmasını istedim" dedi.

7- Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Arslan düzenlediği haftalık basın toplantısında, terör örgütü PKK'nın askeri kanat sorumlusu Cemil Bayık'ın yakalandığına dair ellerinde kesin bir bilgi bulunmadığını, ancak yakalanma ihtimaline karşı İran İnterpolü'ne başvuruda bulunulduğunu açıkladı.

8- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, İstanbul'da Deutche Bank tarafından düzenlenen "Geçiş ve Dönüşümdeki Türkiye-Ekonomiye Bakış ve Piyasaları" başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, enflasyonun düşmekte olduğunu, gelinen noktada gelişme ve istikrar işaretlerinin alınmaya başladığını söyledi.

9- İstanbul Valiliği, İstanbul'daki türban eylemlerini araştırmak için TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda oluşturulan alt komisyona bilgi vererek, gösterilerin tamamen ‘ideolojik' olduğunu bildirdi.

Öte yandan Vali Erol Çakır, İstanbul'da imam-hatip öğrencilerinin başörtüsü eylemleriyle ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

10- İstanbul 1 Nolu DGM, Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın belediyedeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili yargılandığı davada, tahliyesine karar verdi.

11- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı yazılı açıklamada, iş güvencesi yasa tasarısının daha fazla geciktirilmeden yasalaşması gerektiğini belirterek, konunun yıllarca tartışıldığını ve sonunda işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 9 kişilik bilim kurulu tarafından yasa tasarısı hazırlandığını kaydetti.

12- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok Avukatlar Günü nedeniyle Kayseri Barosu'nda yaptığı konuşmada, bu ülkede hukukun üstünlüğünden söz edebilmek için, yargının bağımsız olması gerektiğini kaydetti.

13- Türkiye SİAD Platformu Başkanlar Kurulu Çanakkale'de toplandı. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin krizden çok şey öğrendiğini belirterek, ekonomik programdan taviz verilmemesi gerektiğini söyledi.

14-  İstanbul'da 1 gün içinde 3 banka soyuldu.

15- Türkiye'de bulunan Dünya Bankası heyeti tarafından İstanbul'da düzenlenen Üretim ve Finans Danışma Toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride reel sektörün bankalara olan borçlarını yeniden yapılandıracak olan İstanbul Yaklaşımı'nın en kısa zamanda uygulamaya konulması gerektiğine karar verildi. Bildiride ‘İstanbul Yaklaşımı'na dahil edilen firmaların ihtiyacı olan yeni işletme sermayesi için Dünya Bankası'ndan 500 milyon dolar kredi temin edileceği belirtildi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş toplantının ardından Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, Dünya Bankası Heyeti Başkanı Ira Lieberman, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, BDDK Başkanı Engin Akçakoca ve bazı bankacılarla bir araya geldi.

Bakan Derviş ayrıca toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Derviş, reel sektöre ve finans sektörüne yönelik desteğin, makro ekonomik politikaları, para ve maliye politikasını bozmayacak şekilde oluşturulacağını belirtti. Ayrıca, bankaların tahsili gecikmiş alacakları için ayıracakları karşılıkları belirleyen Karşılıklar Yönetmeliği'ne ilişkin bir soru üzerine Bakan Derviş, bankacıların yönetmelikte yumuşama olacağı beklentisinin doğru olmayabileceğini, bu konuda şeffaflığa bankacılık sektörüne ters düşmeyecek ve durumu olduğu gibi gösteren detaylı ayarlamaları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yapacak" dedi.

16- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Luzius Wildhaber, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

Wildhaber İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, İstanbul'da kaldığı süre içinde çeşitli üniversitelerde konferanslar vereceğini, daha sonra Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve yargı çevreleriyle çeşitli temaslarda bulunacağını söyledi.

17- Dünya Bankası'nın "Ekonomik Krizin Reel Sektör Üzerindeki Etkileri"nin değerlendirildiği raporda, Türkiye'de yaşanan krizin, büyük ölçüde kamu sektörünün borçlarına ve yerli bankaların yatırım faaliyetlerine bağlı olmasına rağmen finans sektöründe yaşanan olumsuz koşulların, reel sektörü de tehdit eder nitelikte olduğu bildirildi.

18- İngiltere Başbakanı Tony Blair, ABD Başkanı George W. Bush ile Ortadoğu ve Irak konularını görüşmek üzere ABD'nin Teksas eyaletine gitti.

19- BM Güvenlik Konseyi'nin ikinci kez, İsrail'in işgal ettiği Filistin kentlerinden çekilmesini öngören 1402 sayılı kararın gecikme olmaksızın uygulanması kararı aldığı bildirildi.

20- ABD'nin Ortadoğu Temsilcisi Anthony Zinni, Ramallah'ta kuşatma altındaki karargahında Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile bir araya geldi.

Görüşmede, ateşkes önerilerinin yer aldığı Tenet Planı ile barış sürecinin yeniden başlatılmasını öngören Mitchell Planı'nın ele alındığı bildirildi.

Öte yandan Arafat'ın Zinni ile görüşmelere katılacak heyetin başkanlığına baş görüşmeci Saib Erakat'ı atadığı açıklandı.

21- İsrail ordusu, 900 Filistinlinin tutuklandığını, operasyonlarda 50 tanksavar roketi, 26 makinalı tüfek, 9 bomba, çok sayıda cephane ve patlayıcı, 1300'den fazla tüfek ve 670'den fazla tabanca ele geçirildiğini açıkladı.

22- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, 2 günlük resmi bir ziyaret için gittiği Rusya'nın başkenti Moskova'da, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Putin, Ortadoğu ve Afganistan sorununun çözümü için iki ülke işbirliğinin çok önemli olduğunu belirtti.

                                     

6 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anadolu Ajansı'nın (AA) kuruluşunun 82. yıl dönümü nedeniyle AA'ya gönderdiği mesajında "İlkeli, doğru ve nesnel haber anlayışıyla, habercilik alanında bir simge durumuna gelen Anadolu Ajansı, Türk basınının gelişmesine değerli katkıda bulunmuş, yurt içinde ve dışında saygınlığını ve güvenirliğini sürekli artırmıştır" dedi.

Yıl dönümü nedeniyle TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz'ın yanı sıra bakanlar, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi kutlama mesajı gönderdi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TİSK'in Nevşehir'de düzenlediği "Büyüyen Kayıt Dışı Sektör" sempozyumuna gönderdiği mesajda, kayıt dışı ekonomiyi vergilendirmeye, vergi yükünün adil dağıtılmasına, vergi kayıp ve kaçağını en aza indirmeye yönelik düzenlemelerin kararlılıkla yaşama geçirilmesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Sempozumun açılış konuşmasını yapan TİSK Başkanı Refik Baydur ise, işsizler ve kayıt dışı çalışanların toplamının 9 milyon olduğunu belirterek "Bu bir sosyal felaket ve biz hala iş alanlarını daraltmak için çalışıyoruz" dedi. 

Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Faruk Bal da, kayıt dışı ekonomiyi Türkiye'de körükleyen etkenlerin başında vergi bürokrasisi hantallığı bulunduğunu söyledi.

Sempozyuma katılmak üzere Nevşehire giden Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan da gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Antalya Belek'te düzenlenen "DYP Gençlik Kolları Eğitim Semineri"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dış politikasını eleştirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Sabah gazetesine hükümetin üç yıllık icraatını değerlendirdi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İstanbul'da Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın yanı sıra Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chibber ve Dünya Bankası deprem uzmanlarının da katıldığı toplantının ardından yaptığı açıklamada "Sadece Dünya Bankası'nı düşündüğümüzde 700-800 milyon dolar mümkün gözüküyor. Kaynağı artırmaya çalışıyoruz. Ama bu kaynağın tabii Türkiye genelinde en verimli şekilde kullanılması lazım. Bu konuda daha çok duruma hakim olmamız gerekiyor" dedi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk incelemelerde bulunmak, bölge hakim ve savcıları ile görüşmek üzere gittiği Kayseri'de Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Gürses ile bir araya geldi. Bakan Türk görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Kadro tasarrufu uygulamaları, adliyelerde sıkıntılara sebep oluyor. Adalet hizmeti, devletin, aksamasına izin vermeyecek hizmetlerdendir" dedi. 

7- Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'e verilen Tank Modernizasyonu Projesi'nin imza tarihi ile Ortadoğu'daki krizin ilişkilendirilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığı belirtildi.

8- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Turizm Haftası'nın etkin bir şekilde kutlanması için RTÜK, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve 81 ilin valiliğine birer yazı gönderdi.

9- DYP Sinop Milletvekili Kadir Bozkurt, ABD'deki Atlantik Üniversitesi'nde açılan "Kenan Evren Kürsüsü"nün kuruluş amacı ve devlet tarafından yapılan yardım konusundaki  yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı'na  verdi.

10- Kamu kuruluşlarının bölge müdürlüklerinin kapatılmasına ilişkin kararı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanarak Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

11- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, parti içinde kendisine yönelik eleştirileri değerlendirdi.

12- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin Antalya il kongresinde yaptığı konuşmada, İsrail'in, saldırı ve hakaretlerle bir milleti tüm dünyanın önünde ezmeye devam ettiğini söyledi.

13- Arap Birliği ülkeleri dışişleri bakanlarının, Ortadoğu sorunuyla ilgili olağanüstü toplantısı, Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı. Toplantıda, ABD, AB ve BM Güvenlik Konseyi'ne "İsrail saldırısının durdurulması ve İsrail'in işgal ettiği bölgelerden çekilmesi"ni sağlamaları için baskı yapmak üzere oluşturulan "Arap eylem planı"nın taslağı hazırlandı. Ayrıca, Filistin'e acil 330 milyon dolar yardım yapılması kararlaştırıldı.

14- BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Başkanı Peter Hansen, İsviçre'nin Cenevre kentinde basına yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Batı Şeria'daki mülteci kamplarında yaptığı kıyımın "daha önce görülmemiş boyutlarda" olduğunu söyledi.

Uluslararası Af Örgütü de İsrail ordusunun uygulamaları karşısında dehşete kapıldıklarını açıkladı.

15- İngiltere Başbakanı Tony Blair ile Teksas'ın Crawford yöresinde bir araya gelen ABD Başkanı George W. Bush, görüşmeden önce İngiliz ITV televizyonuna yaptığı açıklamada, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın sözlerini tutmadığını, görevini iyi yapmadığını ve ABD'nin güvenini kazanmadığını belirterek,  Ortadoğu'daki barış çabalarına Suudi Veliaht Prensi Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün Kralı Abdullah gibi başka isimlerin de liderlik yapabileceğini söyledi.

16- İsrail'in, Cenin kentindeki 11 bin kişinin yaşadığı kampa tank ve helikopterlerle düzenlediği saldırıda çok sayıda Filistinlinin öldüğü ve yaralandığı bildirildi.

Filistin yönetimi, BM ve bütün uluslararası kurumlara yaptığı çağrıda, Cenin mülteci kampındaki katliamın durdurulmasını istedi.

                                                                                                    

7 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dünya Sağlık Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, sağlıklı bir yaşamın her bir bireyin temel hakkı olduğunu belirterek, yaşamın ilk anından başlayarak insan sağlığının korunması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesinin devletin öncelikli görevlerinden olduğunu belirtti.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Yargı Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği tarafından ‘Çocuk Islahevleri ve Tutukevlerindeki Çocukların Hayat Şartlarını İyileştirmek' amacıyla düzenlenen kermese katıldı.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Türk, yeni bir af yasa tasarısı hazırlanmadığını belirterek "Anayasa Mahkemesi, ‘Şartla Salıverme ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun'un bazı hükümlerini erteledi. İptal nedeniyle hukukumuzda bir boşluk olmaması için kararın 6 ay sonra yürürlüğe girilmesi öngörüldü. Bu süre 27 Nisan'da sona erecek. Tasarıya göre, on yıllık indirim, hükmedilen ceza üzerinden değil, çekilmesi gereken ceza üzerinden hesaplanacak. Bu, 3-5 bin kişi arasında hükümlü kitlesine yarar sağlayacaktır" dedi. 

3- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, İstanbul'un Bahçelievler semtinde Merkez Karakolu'nun açılış törenine katıldı. Bakan Yücelen, imam hatip liselerindeki öğrencilere kelepçe vuran sorumluların mutlaka cezalandıracağını söyledi. 

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İsrail ile Filistin arasında ateşkes sağlayabilmek için dün ABD, İsrail, Yunanistan, Mısır ve Katar Dışişleri bakanlarıyla telefonda görüşerek, bir durum değerlendirmesi yaptı.

Bakan Cem daha sonra NTV televizyonunda katıldığı bir programda konuyla ilgili soruları yanıtladı. Bakan Cem, görüşmelerinde "Ortak bir girişime ihtiyacımız var. İlgili ülkeler, kurumlar bir araya gelerek Oslo, Madrid, anlaşmaları ve Suudi planı gibi önerileri inceleyip, ortak bir yaklaşım sergileyebiliriz. Biz buna ev sahipliği yapmaya hazırız" önerisini ilettiğini söyledi. 

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş yaptığı açıklamada, SSK, devlet ve üniversite hastanelerinin toplu alım yaparak, piyasada çok yüksek fiyatla satılan bazı ilaçları yüzde 80-90'a varan indirimle satın aldığı şeklindeki iddiaları doğrulayarak, SSK başka bir bakanlığa bağlı olduğu için söz konusu duruma müdahale edemediğini söyledi.  

6- Maliye Bakanlığı'nın, Marmara ve Düzce depremlerinin etkilediği yerleşim yerlerindeki vergi mükelleflerinin ‘vergi borcunun silinmesini' öngören yasanın uygulamasına ilişkin tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, Filistin halkına yönelik acımasız bir şiddet politikası uygulayan İsrail'i kınadıklarını belirterek "Parti olarak, dün soykırımdan kaçan Musevilere sahip çıkan atalarımızın yolundan giderek, bugün vahşete maruz kalan Filistin halkına sahip çıkmayı insanlık onurumuzun ayrılmaz bir parçası olarak görmekteyiz" dedi.

8- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan yaptığı açıklamada, yıl sonu enflasyonunun hedeflenen yüzde 35'in altına inebileceği tahmininde bulunarak, Türkiye'nin enflasyon düştükten sonra istikrara kavuşacağının söyledi.

9- İsrail'in Filistin'deki saldırıları ve yaptığı katliamlar, İstanbul ve Adana'da ÖDP, DİSK ve KESK tarafından desteklenen mitinglerle kınandı. Mitingde, Filistin'in ve Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın karanlığının paylaşılması için dünyada ve Türkiye'de 9 Nisan Salı gününden başlayarak bir dakika karanlık eyleminin başlayacağı duyuruldu.

10- İsrail ve Filistin taraflarına yeniden barış masasına oturmaları çağrısında bulunmak üzere İsrail ve Filistin'e giden SP Adana Milletvekili Ali Gören başkanlığındaki Türk heyeti, Filistin Meclis Başkanı Ahmed Kurey ve Kudüs İşlerinden sorumlu Bakan Ziyad Ebu Ziyad tarafından kabul edildi.

Heyet kabulde, İsrail'in Filistin topraklarında giriştiği insanlık dışı uygulamalardan Türkiye'nin duyduğu tedirginliği iletti.   

11- İran İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihanbahş Hanji, başkent Tahran'da yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın askeri kanat sorumlusu Celal Bayık'ın İran'da yakalandığı şeklinde Türk medyasında yer alan haberlerin ‘temelsiz ve propaganda amaçlı' olduğunu ileri sürerek "Türk hükümetinin elinde bu konuda belgeli kanıt varsa bunları İran'a sunsun" dedi.

12- ABD Başkanı George W. Bush'un, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'u telefonla arayarak, İsrail'in Filistin topraklarındaki güçlerini derhal geri çekmesini istediği bildirildi. Ancak, Başkan Bush'un ‘çekilin' çağrısına karşılık  Şaron'un ‘dönülmez bir noktada' olduklarını belirttiği bildirildi.

Bu arada İsrail Genelkurmay Başkanı General Şaul Mofaz, Batı Şeria'da İsrail ordusunun operasyonlarda öldürülen Filistinlilerin sayısını 200 olarak açıkladı.

13- AB Dönem Başkanı İspanya'nın Dışişleri Bakanı Josaph Pigue Lüksemburg'da yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistin topraklarında ateşkes çağrılarını reddetmeyi sürdürmesi halinde, AB'nin İsrail'e karşı muhtemel yaptırımları ele alacağını söyledi.                                                                         

8 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kamu Finasmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkındaki Yasa'yı,  Emlak Vergisi Yasası ve Harçlar Yasası'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa ile ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılmasına ilişkin uluslararası sözleşmeyle ilgili yasayı onayladı. 

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, altı ayrı yasada değişiklik öngören yeni uyum paketinin imzaları tamamlandı.

3- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Özelleştirme Yüksek Kurulu toplandı. Toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan, Devlet bakanları Kemal Derviş ve Yılmaz Karakoyunlu, Maliye Bakanı Sümer Oral, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun yerine vekalet eden Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan ile Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ve ilgili bürokratlar katıldı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, özelleştirmede başarı ile uygulanmış ancak kriz ekonomisi sırasında ödemelerde meydana gelmiş gecikmeler nedeniyle özelleştirme muhatabı kuruluşların mağduriyetini giderme kararı aldıklarını söyledi. 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AKP Milletvekili Nurettin Aydın'ın soru önergesini yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Doğu Anadolu Kalkınma Programı'na 45 milyon euro (yaklaşık 52.8 trilyon lira) ayrıldığını AB'nin Gümrük Birliği Anlaşması'ndan sonra vermeyi taahhüt ettiği yardımların Yunanistan'ın vetosu yüzünden alınamadığını söyledi. 

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, resmi bir ziyarette bulunmak üzere Hindistan'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Türk, af yasasında yapılacak düzenlemelerle ilgili soru üzerine yaptığı açıklamada, yasadan 39 bin 796 bin kişinin yararlandığını, bunlardan yeniden suç işleyenlerin sayısının ise 616 olduğunu, bunun normal olarak cezasını çekip tahliye edilenler arasında rastlanabilecek bir oran olduğunu söyledi.

Bakan Türk ayrıca "ceza indiriminin çekilmesi gereken cezaya göre hesaplanmasının benimsendiğini" kaydederek "Çekilmesi gereken cezanın süresine göre 3 ile 5 bin kişinin daha şartlı salıvermeden yararlanması beklenmektedir" dedi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, British Council'in Türkiye'de çıkan özel bültenine Türkiye'nin AB üyeliği yolundaki politikaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Cem açıklamasında, bir ülkenin uluslararası alandaki imajının da temellerinin yurt içinde atıldığına işaret ederek "Hala Türkiye'nin dışarıdaki imajının düzeltilmesi yönünde bir mesafe katetmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden Dışişleri olarak önümüzde büyük bir görev bulunmaktadır" dedi.

7- DSP Adana Milletvekili Arif Sezer partisinden istifa etti.  

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvare de Soto ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Denktaş görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk tarafının iki egemen devlet esasında ısrarlı olmaya devam edeceğini belirterek "Biz KKTC'yi ortadan kaldırmıyoruz. Bu cumhuriyetin yetkilerini Rumların da birlikte verecekleri yetkilerle birlikte bir üst makama vermeyi öneriyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Denktaş gazetecilere ayrıca, görüşmelerle ilgili olarak Rum basınında çıkan haberleri değerlendirdi. 

9- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Luziusk Wildhaber, Galatasaray Üniversitesi'nin kuruluşunun 10. yılı nedeniyle İstanbul'da düzenlenen "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin Taraf Devletlerce Uygulanması" konulu konferansta yaptığı konuşmada "Mahkemenin, insan hakları ihlali ve sınırlanması konusunda ulusal hukuk organlarının verilerine dayanarak karar verdiklerini belirterek,  iç hukuk sistemlerinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve içtihadını uygulamaları gerektiğini, ülkelerdeki yargıçların da kendilerini yalnızca ulusal yargıç olarak değil, bu sözleşmenin sözcüsü ve yorumcusu olarak görmeleri gerektiğini söyledi.

10- İran'ın Türkiye Büyükelçisi Muhammed Lavasani, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Büyükelçi Lavasani görüşmede, Türkiye ile İran arasındaki doğalgaz boru anlaşmasının çok önemli olduğunu, bunun ileride Yunanistan'a kadar uzatılmasının söz konusu olduğunu, ayrıca iki ülke arasında Ankara'da yapılan son güvenlik toplantısında Türkiye ve İran'ın karşılıklı olarak PKK ve Halkın Mücahitleri Örgütü'nü "terorist" kabul etme kararı aldıklarını kaydederek  "Türkiye'nin dostları arasında sadece İran, PKK'yı terör örgütü olarak tanımıştır. Bu önemli bir gelişmedir" dedi.

11- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında İsrail hükümetine "işgal ettiği topraklardan derhal çekilme" çağrısında bulunarak "Ortadoğu'daki gelişmelerin kendisini çok endişelendirdiğini"  olayların "en büyük küresel kriz" haline geldiğini "10 günde 1300 Filistinli'nin öldürüldüğünü, 1400 Filistinli'nin tutuklandığını, çok fazla yaralı olduğunu" belirtti.

Prodi ayrıca "Terorizm, Filistin halkının davasına zarar veriyor. Devam ederse uluslararası toplumun desteğini kaybederler. Terorizm, Filistin halkının geleceğini tehdit ediyor" dedi.

12- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistin topraklarını işgalini protesto için 8 Nisan 2002 tarihinden itibaren Yumurtalık boru hattı ve Basra'daki Mina El Bakr terminali üzerinden yapılan petrol ihracatının 30 gün süreyle durdurulacağını söyledi.

                                          

9 NİSAN 2002

1- İncelemelerde bulunmak üzere Malatya'ya giden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Organize Sanayi Bölgesi'nde işadamlarının da katıldığı toplantıda, Türkiye ekonomisinin önemli bir dönemeçten geçtiğini ve ekonomik sorunların çözümünün karşılıklı güvene dayanan özverili çabalar gerektirdiğini söyledi.

2- Genelkurmay  Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Türkçe dışında yayın ve eğitim konularında açıklama yaptığı veya görüş bildirdiği şeklinde haber ve yorumların yer aldığı belirtilerek, haberlerin bazı çevreler tarafından maksatlı yapıldığının değerlendirildiği bildirildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Başkanlık Divanı'nda yaptığı konuşmada, hükümetin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen "Avrupa Birliği'ne Tam Üyeliğin Türk Ekonomisine ve İş Dünyasına Etkileri" konulu panelde, ekonomok krizden tam anlamıyla çıkışın AB'ye uyum süreciyle mümkün olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB müzakere sürecinin başlamasıyla birlikte Türkiye'nin yılda ortalama 10 milyar dolarlık sermaye girişi sağlayabileceğini belirtti.

AB'nin Dönem Başkanı İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Manuel De La Camara da panelde yaptığı konuşmada, Kopenhag kriterlerinin siyasi kısmının çok önemli olduğunu vurguladı. Camara, Türkiye'den insan hakları, demokratikleşme, azınlıklara saygı konularında reformlar beklendiğini söyledi.

6-  Maliye Bakanı Sümer Oral düzenlediği basın toplantısında, TBMM'ye sevk edilecek Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tasarısının yürürlük tarihinin 1 Temmuz 2002  olarak planlandığını söyledi. Bakan Oral, ÖTV ile dolaylı vergi sisteminin basitleşeceğini ve AB ile uyum sağlanacağını belirtti.

7- AKP, SP ve bağımsız milletvekillerinin türban ile atamalar konusunda Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu hakkında verdiği soruşturma önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Yasa, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

9- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ortadoğu politikası nedeniyle Türkiye'nin giderek Avrupa'dan uzaklaştığını ve İsrail-ABD-Türkiye üçgeninden oluşan yeni bir pakt kurulmaya çalışıldığını söyledi.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan görevine yeni atanan Bosna-Hersek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Nerkez Arif Hodiç'i kabul etti. Erdoğan görüşmede, Bosna'nın attığı her adımı Türkiye'nin yakından takip ettiğini belirterek, barış adımlarında Türkiye'nin çok ciddi atılımlar yaptığını söyledi.

11- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ABD'ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Işıkara, Kandilli Rasathanesi'nin üniversite bünyesinden ayrılarak Başbakanlığa bağlanmasını öngören MHP'li 27 milletvekilinin vermiş olduğu kanun teklifine sıcak bakmadığını söyledi.

12- Ankara 1 No'lu DGM, HADEP eski Genel Başkanı Ahmet Turan Demir, TKP Genel Başkanı Aydemir Güler ve TSİP Genel Başkanı Turgut Koçak'ı Türk Ceza Yasası'nın 312. Maddesi'ne muhalefet ettikleri gerekçesiyle 10'ar ay hapis cezasına mahkum etti.

13- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç İstanbul'da yaptığı açıklamada, TBMM Anayasa Komisyonu'nda aynen kabul edilen Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Yasa'yı  eleştirdi.

14- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu, Başkan Faruk Yücel'i görevden alarak, yerine Mehmet Rıfat Akyüz'ü getirdi.

15- Türkiye'de bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Prof. Dr. Luzius Wildhaber, İstanbul Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku ve Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Yeni Oluşum Hukukçular Derneği tarafından düzenlenen "Yaşam Hakkı ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Devletlerin Yükümlülükleri" konulu toplantıda yaptığı açıklamada, devletlere tanınan hakların sınırsız olmadığını, kişilerin ya da çoğunluğun hakkının, yönetimin aşırılıklarına karşı korunduğunu söyledi.

16- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu askeri temaslarda bulunmak üzere, Macaristan'a gitti.

17- Ali Gören başkanlığındaki SP'li milletvekili heyeti, İsrail'in başkenti Kudüs'te İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile görüştü.

18-  DPT eski Müsteşarı Orhan Güvenen, Avrupa Konseyi'ne bağlı Avrupa Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi.

19- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), kapatılan Halkın Emek Partisi (HEP) yöneticilerinin şikayeti üzerine, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin örgütlenme hakkıyla ilgili 11. maddesini ihlal ettiği görüşüne vardı.  AİHM, Türkiye'nin başvuruyu yapanlara yaklaşık 40 bin Euro maddi tazminat ödemesini kararlaştırdı.

20- BM Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Gıda Programı, UNICEF ve Uluslararası Çalışma Örgütü yaptıkları ortak açıklamada, Filistin topraklarında İsrail ordusunun koyduğu yasaklardan kaygı duyduklarını bildirdiler.

Açıklamada, İsrail birliklerinin Filistin topraklarında insani yardım çalışmalarını engellenmesinden duyulan kaygı belirtildi.

21- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Ortadoğu gezisinin ilk ayağı Fas'ın Casablanka kentinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah Bin Abdülaziz ile görüştü.

Powell daha sonra Mısır'a giderek, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldi.

Powell, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Mahir ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un yanı sıra Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'la görüşerek, ateşkes konusunu ve Filistin devletinin kurulmasına götürecek siyasi görüşmeleri ele alacağını söyledi. Powell, muhtemel ateşkesin denetlenmesi için bölgeye gözlemci göndermeye hazırlandıklarını bildirdi.

22-  İsrail Güvenlik Kabinesi'nin feshedildiği  bildirildi. İsrail Başbakanı Ariel Şaron başkent Kudüs'te yaptığı açıklamada, İsrail operasyonlarının devam edeceğini belirterek, operasyonların Filistin terörünün alt yapısına yönelik olduğunu, alt yapı imha edilinceye kadar süreceğini kaydetti.

23- İran Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi İRNA'ya yaptığı açıklamada, İran'ın İsrail'i destekleyen ülkelere petrol satışını durdurmaya hazır olduğunu söyledi.

                                                                                                

10 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Elazığ'daki temasları kapsamında  Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk'ten kentteki esnaf ve sanayicilerin sorunlarıyla ilgili bir brifing aldı.

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı konuşmada, KDV yönünden bazı adaletsizliklerin yaşandığını ve hükümetin bu konuda yeni bir düzenleme yapacağını sandığını söyledi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kuruluş yıl dönümünü Emniyet Genel Müdürü Kemal Önal'a gönderdiği mesajla kutladı.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, Filistinlilerin gerçekleştirdiği intihar saldırılarını ‘terör hareketi' olarak nitelendirerek, İsrail'in de ağır bir tahrik uyguladığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Ortadoğu'daki gelişmelere başka ülkelerin gözüyle bakamayacağını belirterek her iki tarafla da ilişkilerini sağduyulu bir biçimde devam ettirebilmek için ani ve ölçüsüz tapkilerden kaçınılması gerektiğini söyledi

4- Danıştay 10. Dairesi "Devlet Sanatçısı"na ilişkin yönetmelik ile bu düzenlemeye dayanılarak verilen 89 kişinin ‘Devlet Sanatçısı' unvanını iptal etti.

5- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen,  Türk Polis Teşkilatı'nın  kuruluşunun 157. yıl dönümü nedeniyle Polis Akademisi Anıttepe Kampusü'nde düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, makamında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Bostancıoğlu, istifasının  kesinlikle söz konusu olmadığını, daha ciddi ve yoğun olarak görevine devam edeceğini açıkladı. Bakan Bostancıoğlu, hakkında,  Meclis soruşturma komisyonunun kurulmasına karar verilmesinin kişisel eylemleri ve uygulamaları ile ilgili olmadığını söyledi.

Ayrıca,  Bakan Bostancıoğlu konuyla ilgili olarak Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hakkında Meclis soruşturması açılmasına karar verilen Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'nun soruşturmanın geleceği  için istifa etmesi gerektiğini söyledi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından gerçekleştirilen "Ekonomik krizden çıkışta IMF politikalarının değerlendirilmesi" konulu panelde, Türk ekonomisinin geldiği nokta ele alındı.

Toplantıda konuşan IMF Ankara Ofis Temsilcisi  Odd Per Brekk, ekonomik programın tam uygulanması durumunda, sürdürülebilir büyümenin sağlanacağını, Türkiye'nin bir başka krize girme ihtimalinin olmadığını söyledi. 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise "Ülke olarak biz nasıl kalıplaşmış bazı düşüncelerden kendimizi kurtarmak zorunda isek, IMF de Türkiye yaklaşımında, özellikle Güneydoğu Asya'yı dikkate alarak bazı kalıpları kırmalı" dedi.

9- Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, THY Yönetim Kurulu üyeliği ve Türk Telekom İhale Komisyonu'ndaki görevlerinden  istifa etti.

10- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu'nun davetiyle bir araya gelen en büyük 6 Musevi grubunun temsilcileri, toplantıdan sonra yaptıkları açıklamalarda "Başbakan Bülent Ecevit'in kullandığı ‘soykırım' sözcüğünden dolayı ortaya çıkan sıkıntıların aşıldığını ve Türkiye'ye desteklerinin devam edeceğini" belirttiler.

11- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, resmi ziyaret için bulunduğu Macaristan'ın başkenti  Budapeşte'de, Cumhurbaşkanı  Ferenc Madl tarafından kabul edildi.  Görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanı Madl,  törenle Orgeneral Kıvrıkoğlu'na  liyakat nişanı taktı.

12- AP Genel Kurulu'nda yapılan oturumda  "AB-NATO İlişkileri ve AGSP" konulu rapor ve buna bağlı tavsiye kararı oylanarak kabul edildi.

13- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 57. hükümetin reform çalışmalarını irdeleyen bir rapor hazırladı. Raporda, Türkiye'nin kamu sektörünün uygulama ve yaptırım kapasitesinin, siyasi kararların gerisinde kaldığı, bu nedenle reformların başarılı olma şansının az olduğu kaydedildi. Reformların başarılı olması için, kamuoyu desteğinin alınması gerektiği belirtildi.

14-  Rusya'nın başkenti Moskova'da sona eren Rusya-Türkiye ortak çalışma grubu toplantısından sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya ile Türkiye'nin, Güney Kafkasya üzerine ortak özel bir çalışma grubunun oluşturulması hususunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ve İspanya Dışişleri Bakanı Jose Pique,  İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenledikleri ortak basın toplantısında İsrail'in Filistin topraklarından çekilmesini istediler.

Öte yandan, BM, ABD, AB ve Rusya temsilcilerinin katılımıyla yapılan dörtlü toplantıdan sonra yayımlanan bildiride "Lübnan ile İsrail arasında, BM tarafından çizilen mavi hatta tüm tarafların saygı göstermesi" çağrısı yapıldı.

16- İsrail'in Filistin'e yönelik operasyonları sürerken Hayfa'da düzenlenen intihar saldırısında 9 kişinin öldüğü,  20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

       

11 NİSAN 2002  

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu hakkında TBMM Genel Kurulu'nda  kabul edilen Meclis soruşturması önergesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 1997'nin ikinci yarısında uygulamaya konan eğitim reformunun 57. hükümet döneminde de kararlılıkla uygulandığını belirten Başbakan Ecevit ''Çağdaş eğitim yolunda hızlı adımlar atıldı. Kız öğrenci sayısında büyük artış sağlandı. İmam Hatip okullarında, Kuran kurslarında, öğrenci yurtlarında laiklik karşıtı akımlar büyük ölçüde geriledi" dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Barış İçin Ortaklık Merkezi (BİOEM) Komutanlığı'nın orta vadeli projesi olan ''BİOEM'in NATO İçerisinde Etkinliğinin Artırılması'' kapsamında, BİOEM Komutanlığı'nca oluşturulan mobil eğitim timi ile Kafkaslar, Orta Asya ve Balkan ülkelerinde, 8 Nisan-10 Mayıs 2002 tarihleri arasında, yerinde eğitim verilmesinin planlandığı bildirildi.

3-   Danıştay, devlet  sanatçısı  unvanını düzenleyen ve 2000 yılında çıkarılan ikinci yönetmeliği de iptal etti.

4-   Turizm  Bakanı  Mustafa  Taşar,  Türkiye'nin  2002  yılı  turizm beklentilerini  ve bakanlığının çalışmalarını Türkiye gazetesine değerlendirdi.

5- TBMM  Milli  Eğitim  Komisyonu'nda, YÖK Yasası'nda değişiklik  öngören    yasa  tasarısı kabul edildi.

6- "İstanbul Yaklaşımı"nın uygulama yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, sadece borçlarını geri ödeme yeteneği kazanabilecek finansal dar boğazdaki şirketlerin borçlarının yeniden yapılandırılması ya da yeni bir geri ödeme planına bağlanması öngörülüyor.

7- Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar başkanlığında, Türk-İş Yönetim Kurulu ile  Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı bürokratlarının katıldığı bir toplantı yapıldı.

Toplantıda, resen emeklilik konusu görüşüldü.

8- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural düzenlediği basın toplantısında, AB Dönem Başkanı İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Manuel De Camara'nın, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'a verdiği ve AB ülkelerinin Ankara büyükelçilerinin de katıldığı çalışma yemeğine ilişkin bilgi verdi.

Vural, Başbakan Yardımcısı Yılmaz'ın toplantıda Türkiye'nin son bir yılda kayda değer önemli bir gelişme sağladığını, Kopenhag kriterlerini karşılama yönünde, gerekli yasal altyapıyı yerine getirdiğini, siyasi kriterlere uyum yolunda önemli bir ilerleme sağlandığını ifade ettiğini söyledi.

9- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz başkanlığında Türkiye'deki semavi dinlerin temsilcileri Ortadoğu'da İsrail ve Filistin arasında yaşanan olayların sona erdirilmesi ve taraflara barış çağrısında bulunmak üzere İstanbul'da bir araya geldiler.

Toplantının ardından Ortadoğu'daki savaşın sona erdirilerek, barışın sağlanması için "İstanbul Çağrısı" adı altında bir bildiri yayımlandı.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, Avrupa Konvansiyonu'nda Türkiye'yi temsil eden DSP Adana Milletvekili Ali Tekin'in Avrupa Parlamentosu'nda sosyalist grup üyesi olabilmesi için destek vereceklerini bildirdi.

11- Ankara 1 Nolu DGM, Yeni Asya Gazetesi'nin sahibi Mehmet Kutlular'ın, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312. Maddesi'nden hüküm giydiği 2 yıl 1 gün hapis cezasını ortadan kaldırdı. TCK'nın 312. Maddesi'nde yapılan değişiklik üzerine yeniden yargılanan Kutlular, yeni suçlamadan  beraat etti.

12- Kamu-Sen eski Genel Başkanı Resul Akay ile konfederasyon eski yöneticileri tarafından Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) kuruldu.

13- Avrupa 49. Erkekler Grekoromen, 9. Bayanlar Serbest Güreş Şampiyonası, Finlandiya'nın Seinajoki kentinde başladı.

14- Türkiye'deki görevini 1 hafta sonra bırakacak olan İran'ın Ankara Büyükelçisi Hüseyin Lavasani, Türkiye-İran ilişkilerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

15- Suriye ile Irak arasında su konusunda işbirliği yapmaya yönelik teknik bir anlaşma imzalandı.

Anlaşmaya, Irak Suriye Bakanı Resul Abdül Hüseyin Svadi ile Suriye Su Bakanı Muhammed Radvan Maeteni imza koydu.

16- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösterecek Türk-Yugoslav İş Konseyi'nin kuruluş anlaşması İstanbul'da imzalandı.

17- Kolombiya'da asker üniforması giymiş solcu gerillaların, yerel parlamento binasını basarak, aralarında parlamento başkanının da bulunduğu 6 milletvekilini kaçırdığı bildirildi.

18-  Filipinler'de içinde 290 yolcunun bulunduğu feribotta çıkan yangında 23 kişinin öldüğü açıklandı.

19- Merkezi ABD'nin  New York kentinde bulunan BM binasında, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) kuruluşu onaylandı. Kuruluşa, 66 ülke onay verdi. 1 Temmuz'da faaliyetlerine başlayacak UCM, tarihin ilk uluslararası ceza mahkemesi olma özelliğini taşıyor.

20- İsrail güçlerinin, 24 köyden çekilirken Batı Şeria'daki Bir Zeyt köyüne girdiği bildirildi.

21- Tunus'un güneyindeki Cerba adasındaki bir havra  yakınında meydana  gelen patlamada ilk belirlemelere göre 5 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.                                                       

 

12 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Turizm Bakanlığı'nca düzenlenen 2. Turizm Şurası'nın açılış konuşmasında, Türkiye'nin demokratikleşme ve insan hakları alanındaki eksikliklerini tamamlamak için çabalarını kararlılıkla sürdürmesi, ülkenin yanlış tanınmasına yol açacak uygulamalardan kaçınması gerektiğini belirterek, ülke ekonomisi yönünden büyük önem taşıyan turizmin "Türkiye'nin geleceği" olduğunu, zengin turizm potansiyeli değerlendirilirken doğal güzelliklere zarar verilmemesini istedi.

Törene katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de, Türkiye'nin çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu, altyapı yatırımlarında tarihi varlık ve doğanın korunması gerektiğini belirterek, tanıtım ve pazarlamada istenilen konuma gelinemediğini, Uzakdoğu ve Ortadoğu gibi yeni pazarlara açılınmasını önerdi. 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ise konuşmasında, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye çekilmesi gerektiğini kaydederek, yabancıların ülke içinde mülk edinmesinin önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

Turizm Bakanı Mustafa Taşar da, turizm sektörünün yalnız alkış değil destek de beklediğini belirterek, bunun için öncelikle turizme ilişkin yasal düzenlemelerin hızla yaşama geçirilmesi gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Toplantıda, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde Ulusal Program'da (UP) öngördüğü taahhütleri konusunda yaptığı çalışmalar değerlendirildi.

Toplantı sonunda açıklama yapan Eriş, Türkiye'nin kısa vadeli önceliklerinin büyük bölümünü yaşama geçirdiğini belirterek, diğer taahhütlerin de yerine getirilmesi halinde Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerine başlayabileceğini söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İstanbul'da denizcilik sektörü temsilcileri ile bir araya geldi.

 Bakan Derviş, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada denizcilik sektörü hakkında bilgi aldığını belirterek "Sahillerimiz uzun. Denizcilik bütün dünyada dış ticaret açısından küreselleşen ekonomide güçlü bir yer alabilme açısından önemli bir sektördür. Aslında bu konuda son 15-20 yıldır Türkiye'de güzel atılımlar oldu. Daha da ne yapılabilir konusunu tartıştık" dedi.  

4- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Kıbrıs'ta süren doğrudan görüşmeler ve AB sürecini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, AKP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya'nın TRT'ye yapılan atamalarla ilgili soru önergesini yanıtladı.

6- Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez, Yozgat'ta "Özürlülüğe Bakış" konulu panelde yaptığı konuşmada, bakanlığına bağlı Özürlüler İdaresi'nce bu yıl yeni bir çalışma yapılarak, gerçek rakamların net olarak ortaya çıkartılacağını belirterek, Genel Kurul'da bekleyen özürlüler yasasıyla ilgili olarak "Mesleki rehabilitasyon yaygınlaşacak. Yükseköğretimde özürlülerle ilgili meslek elemanı yetiştirmek için program açılacak. Belediyelerin hizmetlerinde özürlülere % 50 indirim yapması sağlanacak. Eğitim yardımları fondan karşılanacak" dedi.

7- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, İnternet Haftası nedeniyle TÜBİTAK‘ta düzenlenen toplantıya katıldı.   

Bakan Vural gazetecilere yaptığı açıklamada  "Dijital haklarla ve siber suçlarla ilgili yeni bir düzenleme gerekiyor. Bir kanunun bir maddesine şunu da internete uygulayalım şeklinde konuyu ele alamayız. Dijital suçlar ve haklarla ilgili bir hukuki düzenlemeyi gerçekleştirmek gerekiyor. İnternetin RTÜK kapsamına alınması söz konusu değil, alınması da doğru değil. Kanundaki değişiklik de zaten alınmasına yönelik değildir" dedi. 

8- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Rize'de partisinin düzenlediği mitinginde yaptığı konuşmada, hükümeti ve dış güçleri eleştirerek, şeker ve tütünden sonra fındık ile çay üzerinde de oyunlar oynandığını, Türkiye'deki çay piyasasının Batı firmalarının eline geçeceğini söyledi. Ortadoğu'daki gelişmelere de değinen Kutan, Filistin'de bulunan 5 bin yaralının Türkiye'ye getirilip tedavi edilmesini istediğini belirtti.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il binasının açılışını yapmak üzere gittiği Şanlıurfa'da halka hitaben yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi.     

10- 49. Avrupa Erkekler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Şeref Eroğlu ve Hamza Yerlikaya yarı finale yükseldi. 

11- İsrail'in Filistin'e yönelik işgaliyle ilgili gelişmeleri incelemek üzere bölgeye giden TBMM heyeti yurda döndü. Bölgedeki incelemeleri Zaman gazetesine değerlendiren heyet başkanı Adana Milletvekili Ali Gören, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile görüşmek için gitmeye çalıştıkları Ramallah yolunda İsrail askerlerinin kendilerini durdurarak silahları kendilerine çevirdiğini söyledi. Gören, Filistin tarafının Türkiye'nin tavrını yeterli bulmadıklarını ve daha etkin bir rol beklediklerini belirtti.

12- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Yogoslavya Dışişleri Bakanı Goran Svilanoviç, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü. Görüşmede, iki ülke arasında eğitim, bilim, kültür ve spor işbirliği anlaşması imzalandı.         

Anlaşma sonrası yapılan ortak basın açıklamasında Bakan Cem "Geçmişte ilişkilerimiz bugünkünden çok daha iyi idi. Bu andan itibaren ise gelecek ilişkilerimizi geçmişten iyi bir seviyeye çıkarmak için çalışacağız" dedi.      

Svilanoviç de yaptığı açıklamada "Amacımız bölgenin Avrupa ve Asya'yla komşu olan ülkesi Türkiye ile ilişkilerimizi en iyi seviyeye çıkarmaktır. Bu arada Karadağ sorununu çözümlememiz halinde normalleşme yolunda önemli bir adım atacağız. Haziran ayında Güneydoğu Avrupa İşbirliği Sürecinin Dönem Başkanlığını üstleniyoruz. Türk meslekdaşımla daha çok görüşüp ilişkilerimizi daha ileri seviyeye çıkarmakta kararlıyız" dedi.

13- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, IMF'nin, ABD'nin başkenti Washington'daki merkezinde düzenlediği basın toplantısında "Türkiye, gözden geçirme döneminde bütün kriterleri tam olarak karşıladı. Türk Lirasının istikrar kazanması, faizlerin düşmesi gibi olumlu ölçütler göz önüne alındığında, program yolunda gitmeye devam ediyor" dedi.

14- Devlet Bakanı Reşat Doğru, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bulunan Kırgız-Türk okullarını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

15- ABD Dişişleri Bakanı Colin Powell İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile görüştü. Powell Şaron ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in kendini savunma ihtiyacını anladığını söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir de Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'la Ramallah'taki karargahında görüştü.

16- BM İnsan Hakları Komisyonu'nun İsviçre'nin Cenevre kentindeki toplantısına katılan Cezayir'in BM Temsilcisi Muhammed Salih Dembri, Filistinlilerin komisyon oluşturulması çağrısını desteklediğini söyleyerek "Uluslararası toplum, tanık olduğumuz katliamlara sessiz kalamaz" dedi.

17- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in, başkent Caracas'ta meydana gelen çatışmaların ardından ordunun baskısıyla istifa etmek zorunda kaldığı bildirildi.

18- Yogoslavya Çalışma  Bakanı Miodrag Kovaç'ın, BM konferansı için bulunduğu  İspanya'nın başkenti Madrid'de intihar ettiği bildirildi.

19- Afganistan'ın kuzeyinde meydana  gelen depremde 100 kişinin öldüğü bildirildi.

 

13 NİSAN 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit NTV televizyonuna yaptığı açıklamada "PKK ve isimleri değişik de olsa onunla bağlantılı kuruluşlar aslında bölücü akımı siyasal eylemle sürdürmeye çalışıyorlar. Terorizmi bırakmış görünüyorlar ancak terorizmin amaçlarını fiilen sürdürmek istiyorlar. Kısacası terör bir köşede duruyor bekliyor. Irak ve İran'dan ayrılmış değiller" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, TRT-1 televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin öncelikle iktisadi anlamda ayakta durmayı öğrenmesi gerektiğini belirterek, bu şartlarda AB'ye girmenin mümkün olmayacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Gazi Üniversitesi'ne bağlı Türkiye ve Türk Dünyası İktisadi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (TİSAV) tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, iktidarda geçen üç yıllık süre içinde yeterli tecrübeyi kazandığını, imkan doğması halinde başbakanlığa talip olabileceğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İpsala Sınır Kapısı'ndaki hizmet binalarının yap-işlet-devret modeliyle TOBB tarafından yapımı nedeniyle düzenlenen temel atma törenine katıldı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz törende yaptığı konuşmada, İpsala'nın Türkiye'nin AB'ye açılan tek kapısı olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı, DYP Ankara Milletvekili Saffet Arıkan Bedük'ün soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'nin geçmişte bor madeninin tonunu 70-90 dolara ihraç ettiğini belirterek, bugün aynı madenin tonunun 250 dolara çıktığını bildirdi.

6- Devlet Bakanı Hasan Gemici İstanbul Zeytinburnu'nda, sokakta yaşayan ve çalıştırılan çocuklar yararına düzenlenen konserin ardından, gazetecilerin "Her gün 1 milyon çocuğa süt" kampanyası çerçevesinde Diyarbakır ve İstanbul'da meydana gelen "sütten zehirlenme" iddialarına ilişkin sorularını yanıtladı.

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Prof. Dr. Luzius Wildhaber ve AİHM'deki Türk yargıç Rıza Türmen'i makamında kabul etti.  Bakan Türk görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, savaş, yakın savaş tehdidi ve terör suçları dışında idamın kaldırılmasını öngören tasarıların imzalarının tamamlandığını belirterek, tasarının önümüzdeki hafta Meclis'e sunulabileceğini söyledi. 

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Tek Gıda-İş Sendikası'nın 50. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, çalışma yaşamı yasalarının hala 12 Eylül ihtilalinin izlerini taşıdığını belirterek, bu ayıptan bir an önce kurtulmak gerektiğini söyledi.

Toplantıda konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise Bakan Okuyan'ın iş güvencesi yasa tasarısına ilişkin sözlerini eleştirdi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı'nın ilk toplantısında yaptığı konuşmada, enerji ve madencilikte çevreci ve ucuz üretim yapacak yatırımların destekleneceğini söyledi.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, AKP Karaman Milletvekili Zeki Ünal'ın soru önergesini yanıtlarken, Bergama Ovacık'taki altın madenine karşı eylemlerin Türkiye madencilik sektörüne yabancı sermaye girişini engelleyici bir sendroma dönüştüğünü söyledi.

11- Bakanlar Kurulu'nun doğal afete uğrayan belediyelerin bütçe paylarının artırılmasına ilişkin kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

12-  SSK primine esas olan taban, 1 Nisan'dan geçerli olmak üzere yüzde 32.3 artırıldı. Alt sınır, 1 Temmuz'dan itibaren de yüzde 17.9 artırılarak uygulanacak. Bakanlar Kurulu'nun kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

13- Anayasa Mahkemesi'nin, Vakıfbank'ın özelleştirilmesini öngören yasanın iptal istemini reddederek, satışa vize veren gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- Özel Radyo ve Televizyon Kuruluşlarının Uyması Gerekli Asgari İdari ve Mali Şartlarla Yayın Alanı, Yayın Saat ve Süreleri Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

15- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı Filistin'le dayanışma mitinginde yaptığı konuşmada, İsrail'in Filistin halkına soykırım ve devlet terörü uyguladığını belirterek, hükümetin İsrail'le imzalanan tank ihalesini iptal etmesini ve Filistinli yaralıların Türkiye'de tedavisi için hava köprüsü kurmasını istedi.

Ayrıca, Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Derneği ve Mazlum-Der, İsrail hükümetine gönderdikleri mektuplarla işgali kınadı.

16- Finlandiya'nın Seinajoki kentinde devam eden Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda 84 kiloda Hamza Yerlikaya ve 66 kiloda Şeref Eroğlu şampiyon oldular.

17- İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 21'incisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali dün törenle başladı. Törende bu yılın Yaşam Boyu Başarı Ödülü, İspanyol yönetmen Carlos Saura'ya verilirken, Sinema Onur Ödülü'ne de İsmail Kalkan, Hülya Koçyiğit ve Tunç Başaran değer görüldü.

18- KKTC Meclisi, siyasilerin ayrıcalıklarını kaldıran yasa tasarısını onayladı.

19- Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin ve İsrail'in Ankara Büyükelçisi David Sultan, Cumhuriyet gazetesine yaptıkları açıklamada barışın kaçınılmaz olduğunu belirttiler.

Filistin halkının mümkün olmayan bir şeyi istemediğini söyleyen Yasin "Arafat çok güçlü, yerinde duruyor. Anlaşma olması kaçınılmaz. Ancak Şaron, Filistin halkının beyaz bayrak kaldırmasını beklemesin" dedi.

Sultan ise, tüm acılara karşın İsrail ve Filistinlilerin bir arada barış içinde yaşamaktan başka şansları olmadığını belirtti.

20- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın kendisiyle görüşmek için öne sürdüğü koşulu yerine getirerek Kudüs'te dün düzenlenen intihar saldırısını kınadığını bildirdi.

Arafat'ın bu bildirisinin ardından Powell görüşmeyi kabul etti. 

İsrail Başbakanı Ariel Şaron ise CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, hiçbir yabancı devletin baskısını kabul etmeyeceklerini ve Arafat'la barış yapmanın olanaksız olduğunu bildirdi.

ABD'nin baskısına rağmen İsrail tankları ve askerlerinin Batı Şeria'daki 6 Filistin köyüne daha girdiği bildirildi. Bölgede bulunan Powell, Batı Şeria'daki insani durumdan özellikle de Cenin mülteci kampındaki durumdan duyduğu kaygıyı belirterek, İsrail'i ölçülü davranmaya çağırdı ve taraflardan uluslararası insani ilkelere uymalarını istedi.

21- İsrail'in Cenin mülteci kampında katliam yaptığı ve bunun kanıtlarını gizlemek için ölen Filistinlilerin cesetlerini kentten çıkararak toplu mezarlara gömdüğü yolundaki suç duyurusu üzerine İsrail Yüksek Mahkemesi, İsrail ordusuna bu konuyu görüşünceye kadar cesetlere dokunulmaması talimatını verdi.

22- Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller "AB'nin, PKK'yi terör listesine alması halinde ülkelerinden PKK'ye para akışını durduracaklarını ve ülkelerindeki paralarını donduracaklarını" bildirdi.

23- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) ile Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (IKYB) ‘teröre karşı mücadelede' işbirliği konusunda anlaştıkları belirtildi.

24- Venezuella'da Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ordunun baskısıyla istifasının ardından, geçici hükümete başkanlık eden Pedro Carmona'nın devlet başkanlığı görevine getirildiği bildirildi.                                                               

 

14 NİSAN 2002

1- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, AKP Karaman Milletvekili Zeki Ünal'ın soru önergesini yanıtlarken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) Türkiye aleyhine yapılan  başvurular hakkında bilgi verdi. Bakan Türk, AİHM'ye bugüne kadar Türkiye aleyhine 5 bin kişisel başvuru yapıldığını, Türkiye aleyhine 145, lehine ise 9 karar verildiğini söyledi.

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in soru önergesini yanıtladı. Bakan Cem "Ayasofya Camii, vakıf senedinde belirtilen hükümlere rağmen Müslümanların ibadetine kapatılmış, müze olarak kullanılmaktadır" dedi. Bakan Cem, Ayasofya Camii'nin müze haline getirilmesinin, Lozan Barış Anlaşması'nda yer alan bir hükümden değil, idarenin o dönemlerde yapmış olduğu değerlendirmeden kaynaklandığını belirtti.

3- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, SP Milletvekili Mustafa Geçer'in soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'nin en büyük toptan ilaç alıcısı olan SSK'nın, doğrudan imalatçıdan alım yapması, depocu ve perakendeci karı, tanıtım harcamaları bulunmaması nedeniyle ilacı piyasaya göre daha ucuza temin ettiğini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan gazetecilerle düzenlediği sohbet   toplantısında,   iyileştirici   sarf  malzemeleri  alımındaki  yolsuzluğun  boyutunun 1 katrilyonu bulabileceğini kaydetti. Bakan Okuyan, 10 yıl önce getirilen protokol sistemiyle, SSK'nın bu alanda yaptığı alımları ihalesiz gerçekleştirdiğini belirtti.

5 - SP Genel Başkanı Recai Kutan, Ankara Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'nin 39. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, şu anda hem maddi hem de manevi alanda büyük bir sıkıntı içerisinde olduğunu söyledi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'da partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada sınır ülkeleriyle ilişkilere değindi. Erdoğan "Bugüne kadar komşu ülkelerle barış sağlayamayan hükümetler, vatandaş kadar olamadılar. Vatandaşımız bavul ticareti ile ilişkiler kurdu, hükümetler bu kapıları da kapattı" dedi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bursa'nın Mudanya ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu hakkında Meclis'ten soruşturma kararı çıkmasını değerlendirirken "Hükümetin, bir bakanının  Parlamento'da çoğunluğunu kaybetmesinden kaygılanması gerekir. Bu karar hükümete vurulmuş bir darbedir" dedi.

8- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki vergi sistemindeki çarpıklığı eleştirerek, halkın yüzde 92'sinin toplanan verginin kendisine hizmet olarak geri dönmediğine inandığını söyledi.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer  Vakfı'nca İstanbul'da düzenlenen "4. Yerel Basın Ödülleri" sahiplerine verildi. 

10- 2001-2002 sezonu son derbi maçında, Fenerbahçe futbol takımı İstanbul'da Beşiktaş'ı 2-0 yendi.

11- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Luzius Wildhaber, Fransa'nın kenti Strasbourg'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda, Türkiye'deki incelemeleri ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

12- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Yunanistan'ın Selanik kentinde Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası tarafından düzenlenen "Karadeniz İş Günü" konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, bölgesel işbirliğini ‘iyi komşuluk alanı' meydana getirmek olarak tanımladı.

Bakan Derviş "Komşulukta önemli olan tamamlayıcılıktır, rekabet değil. Batı Avrupa'nın 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki başarısı, iyi komşuluk alanı yaratabilmesindedir. Sözgelimi Güney Amerika, iyi bir komşu alanı değil ve tüm bölge ülkeleri sıkıntısını çekiyor" dedi.

13- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile hapis tutulduğu   Ramallah'taki   karargahında  görüştü.  Powell   görüşmenin  ardından   yaptığı    açıklamada, Arafat ile görüşmesinin  yararlı ve yapıcı geçtiğini söyledi.

14- Venezüella'da ordu baskısıyla ‘istifa ettiği' açıklanan Devlet Başkanı Hugo Chavez'in halkın desteği ile görevine geri döndüğü bildirildi.

15- İsrail ordusunun Cenin'de öldürdüğü Filistinlilere ait cesetleri gömmek istemesi üzerine, İsrail Yüksek Mahkemesi, Cenin'deki cesetlerin Filistinlilere verilmesini kararlaştırdı.

                

15 NİSAN 2002

1- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel katıldığı Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nce (STEAM) gerçekleştirilen "2. Enerji Arenası" toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geleceğine umutla bakması için müteşebbise ve yabancı yatırıma önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Toplantıya katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan da Türkiye'nin enerji ihtiyacı hızla artan bir ülke olduğunu ve 2000 yılı itibarıyla 128 milyar kwh enerji talebinin gerçekleştiğini belirterek "2020 yılında Türkiye birincil enerji ihtiyacının yüzde 80'ini ithal etmek durumundadır "dedi.

2- Bilim ve Teknoloji Yüksek  Kurulu,  Türkiye'nin  AB  Bilim ve Teknoloji 6. Çerçeve Programı'na katılımı konusunu görüşmek üzere Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında toplandı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli toplantının açılışında yaptığı konuşmada AB bünyesindeki çeşitli unsurların önyargılı tutumları ilişkileri sık sık gölgelese de Avrupa standartlarına ulaşma sürecinde önemli mesafe aldıklarını söyledi.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, KDV tahsilatında mart ayında yaşanan artışa dikkat çekerek, rakamların ekonomideki kıpırdanmayı gösterdiğini söyledi. Bakan Oral, mart ayında vergi gelirleri tahsilatının geçen yılın aynı ayına göre 81'lik, ocak mart döneminde ise yüzde 66'lık artış olduğunu belirterek "Burada yıllık hedef yüzde 53.6 olarak alınmıştı" dedi. 

4- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, 3 gün süren  2. Turizm Şurası'nın sonunda alınan kararları açıkladığı basın toplantısında, bölge planlamasına yönelik olarak değişik kurumların, farklı uygulamalardan kaçınması gerektiğini söyledi.

5- Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Merkezi Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Eğitim Enternasyonali'nce İstanbul'da düzenlenen "Yeni Uluslararası Bağlamda Bir Diyalog Arayışı" konulu  toplantıda yaptığı konuşmada, Eğitim Enternasyonali'nin dünyadaki eğitim eşitsizliklerini ortadan kaldırmaya yönelik olarak üye sendikaların ülkelerinde girişimlerde bulunduğunu belirtti.

6- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zhu Rongji, 3 günlük resmi ziyaret için Türkiye'ye geldi. Konuk başbakan Esenboğa Havalimanı'nda Devlet Bakanı Tunca Toskay  tarafından karşılandı. Rongji  yaptığı yazılı açıklamada "Umarım ziyaretim ülkelerimiz arasında her alandaki dostluk ve işbirliği ilişkilerini geliştirir" dedi.    

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı Mesut Yılmaz, Avrupa Konvansiyonu toplantılarına katılmak üzere gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile bir araya geldi.

Türkiye'deki gelişmelerin ve Türkiye-AB ilişkilerinin son durumunun değerlendirildiği görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Yılmaz "Bugünkü görüşmede bir kere daha gördüm ki, uyum gayretlerimizi ve reform çabalarımızı hızlandırıp sonuçlandırırsak AB'yi kolay ikna edebileceğiz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca "Çeşitli yerlerden aldığım bilgiler, AB'nin iki terör örgütünü listeye almamakta yaptığı hatayı yeniden değerlendireceğini gösteriyor" dedi. 

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası'nın düzenlediği konferansa katılmak üzere gittiği Yunanistan'ın  Selanik kentinde Yunan işadamlarıyla bir araya geldi. Bakan Derviş daha sonra Makedonya-Trakya Bakanı Yorgo Paskalidis ve Selanik Belediye Başkanı Vasilis Papayorgopulos ile görüştü.

Bakan Derviş, Paskalidis ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasında büyük ekonomik işbirliği potansiyeli bulunduğunu ve bunun iki ülkede de üretim istihdamının artması anlamına geldiğini belirterek, bu işbirliğinin gelişebilmesi için pek çok ortak proje geliştirildiğini söyledi.      

9- AB ile yapılacak Ortaklık Konseyi toplantısı için Lüksemburg'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile görüştükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

10- Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, Başbakan Bülent Ecevit'in, İsrail'in Filistin'e yönelik operasyonlarını "soykırım" olarak niteleyen açıklamasına gelen tepkiler üzerine "ABD'deki belli tepkilere karşı Başbakan Bülent Ecevit'in yanıtı" başlığını taşıyan yazılı bir açıklama yayımladı. 

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'nin Gazimagosa kentinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 5. Avrasya İslam Şurası'nda yaptığı konuşmada, İslam ülkelerinin haklı davalarına destek vermesini isteyerek "Dualarınıza ve eyleminize muhtacız" dedi. Şuraya, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ile diğer yetkililer katıldı.

12- Ortadoğu'da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Washington'un, Hizbullah gerillalarının İsrail sınırı boyunca düzenlediği saldırıların bölgesel çatışmaya dönüşmesinden endişe duyduğunu söyledi. 

13- Güney   Kore'nin  Pusan  kenti  yakınlarında  Çin  Havayolları'na  ait  bir   yolcu  uçağının düşmesi sonucu 115 kişinin öldüğü, 12 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

16 NİSAN 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, İsrail'in Filistinlilere karşı ‘soykırım' uyguladığına ilişkin sözlerine gelen tepkilerin ardından, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği aracılığıyla ABD'de Kongre, Musevi lobilerine ve basın kuruluşlarına dağıtılmak üzere özel bir açıklama metni gönderdi.

Başbakan Ecevit yaptığı açıklamada "İkinci Dünya Savaşı'nda uğradıkları büyük acılar ve kayıpların insanlığın vicdanında silinemeyecek bir iz bıraktığı Musevi dostlarımızın tepkilerini ve hislerini çok iyi anlıyorum. Kesinlikle Musevi halkını rahatsız etmek,  üzmek gibi bir niyetim olmadı" dedi.

2-  Başbakan Bülent Ecevit, Çin Cumhuriyeti Başbakanı Ju Rongyi'i  kabul etti. İki ülke arasında tarım işbirliği, gümrük idarelerinin yakınlaşması, uluslararası enformasyon teknolojileri ve otomotiv alanında  dört anlaşma imzalandı.

Başbakan Ecevit ile Rongy'nin düzenledikleri ortak basın toplantısında,  iki ülkenin başta terorizm olmak üzere birçok konuda aynı görüşleri taşıdığı ve her türlü ilişkilerin geliştirilmesi yönünde adımlar atılacağı belirtildi. 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, iç ve dış gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, milli çıkarların korunmasının dış politikanın temel önceliği olduğunu kaydetti.

4- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan Avrupa Konvansiyonu toplantısında Türkiye'yi temsil eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz yurda döndü.

Başbakan Yarımcısı Yılmaz, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda  düzenlediği basın toplantısında, AB'nin terör örgütleri listesi konusundaki tutumunu yeniden gözden geçireceğini belirterek "Eğer herhangi bir ülkenin vetosu söz konusu olmazsa bu hafta listenin istediğimiz şekilde revize edileceğini umuyorum "dedi.

5- 17. Yüksek Düzeyli  Ortak Savunma Grubu Toplantısı, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Jack D. Crouch'un eşbaşkanlığında İstanbul'da başladı.

Terorizmle mücadelede uluslararası işbirliği ve Türkiye-ABD savunma ilişkilerinin görüşüldüğü toplantı kapsamında 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Ergun Saygun'u ziyaret eden Crouch "ABD, NATO yüksek seviyede Hazırlık Gücü'nün İstanbul'da bulunmasını desteklemektedir"dedi.

6-  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, İstanbul Valisi Erol Çakır'ın İmam Hatip liselerinde Kılık Kıyafet Yönetmeliği kurallarına aykırı davranan öğrencilerin okula alınmamasına yönelik yazısı hakkında yapılan şikayetler için "işleme koymama" kararı verdi.

7- Danıştay, Bakanlar Kurulu'nun, CHP ile Alman sosyal demokratlarının ortaklaşa oluşturdukları ‘Sosyal Demokrat Türk Alman Dostluk Derneği'nin kuruluşuna izin vermeme kararını ‘takdir yetkisini hukuka aykırı' kullandığını belirterek iptal etti.

8- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz  yaptığı açıklamada, ilk etapta  Malatya, Sivas,  Konya, Şanlıurfa, Eskişehir ve Kastamonu'daki Köy Hizmetleri Bölge müdürlüklerinin kapatılmasına karar verildiğini bildirdi.

9- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, İstanbul'da "İnsan Hakları Eğitim Programı Mülki İdare Amirleri Semineri"nin açılışında yaptığı konuşmada, anayasa değişiklikleri ve ona uygun yapılan uyum yasalarının yanında uygulamanın da önemli olduğunu belirtti.      

10- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Filistin topraklarının işgalini değerlendirdi. Kutan "Toprakları işgal edilen bir halkın mücadelesi terör değil, kurtuluş savaşıdır" dedi.

11- AKP Grup Başkanı Bülent Arınç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Çin Başbakanı Zhu Rongji'nin Türkiye temaslarına işaret ederek, Doğu Türkistan özerk bölgesinde yaşayanların zulüm altında olduğunu vurguladı.

Öte yandan AKP Disiplin Kurulu parti kurucularından Mehmet Gazioğlu'nu, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suçlamalarından dolayı bir yıl geçici süreyle partiden ihraç etti.

12- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal "2. Enerji Arenası"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin somutlaşmamış enerji krizi içinde içinde olduğunu belirterek, ciddi bir enerji planlaması yapılması gerektiğini vurguladı.

13- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek, Altındağ Belediyesi'nin yaptırdığı yeni vergi dairesinin açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin son 4 ay içerisinde çıkardığı kanunlarla Ankara halkına 200 trilyon lira zarar verdiğini söyledi.

14- Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Müsteşar yardımcıları ve ilgili genel müdürlerin katıldığı bilgilendirme toplantısında, Borçlanma Kanunu ile Hazine'nin borçlanma politikaları hakkında bilgi verdi.

15- Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya gelerek savunma ve NATO konularını görüştü.

Görüşmede Grossman, AB ile Türkiye arasında Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nda (AGSP) anlaşma için çalıştıklarını  belirtti

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükelçi Ziyal "Büyük ölçüde ABD tarafıyla görüşlerimiz örtüşüyor. Her iki ülke, NATO'nun önümüzdeki yüzyıl içinde müşterek güvenlik ve istikrarın ana dayanaklarından biri olduğunu düşünüyor" dedi.

16- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Letonya'nın başkenti Riga'da Cumhurbaşkanı Vaira Vike Freibega ile bir araya geldi.

Görüşmede iki ülkenin AB'ye, Letonya'nın NATO'ya üyeliği ve ikili ilişkiler ele alındı. Cumhurbaşkanı Sezer, Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda, Türkiye'den önce üye olmaları beklenen Letonya, Litvanya ve Estonya'nın oylarına ihtiyacı olacağını söyledi.

17- Türkiye ile AB arasında 41. Ortaklık Konseyi toplantısı Lüksemburg'da yapıldı. Toplantının ardından Dışişleri Bakanı İsmail Cem,  AB Dönem Başkanı İspanya'nın Dışişleri Bakanı Josep Pigue ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Bakan Cem, Türkiye'nin tam üyelik görüşmeleri için bu yıl sonundan önce bir tarih belirlenmesi yönündeki isteğini vurguladı.

Pigue de Türkiye'nin üyelik  talebine hak verdiğini, ancak sürdürülen reformların Kopenhag  kriterleriyle ilgili beklentileri karşılamadığını belirtti.

18- BM Güvenlik Konseyi'nin bünyesinde kurulan Terorizmle Mücadele Komitesi ABD'nin New York kentinde bir toplantı yaptı.

Konseyde konuşan Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ümit Pamir, AB'nin hazırladığı terör örgütleri listesinde eksiklikler bulunduğunu söyledi.

19- Terör örgütü PKK kendini feshederek adını Kürdistan Özgürlük ve Demokrasi Kongresi (KADEK) olarak değiştirdi. ‘KADEK'in Avrupa sözcüleri' sıfatıyla Belçika'nın başkenti Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen Rıza Erdoğan ve Adem Uzun PKK'nın 258 kişinin katılımıyla 4-10 Nisan tarihlerinde yaptığı  8.  kongrenin kararlarını açıkladı.

20- Dünya Bankası İcra Kurulu, Türkiye için öngörülen 1 milyar 350 milyon dolarlık Kamu Sektörü ve Mali Uyum (PFPSAL 2) kredisini onayladı.

21- IMF'nin Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun Türkiye'ye bir milyar doları aşkın yeni kredi dilimini serbest bırakmasının ardından ABD'nin başkenti Washington'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son ekonomik durumunu değerlendirdi. Krueger, Türkiye'nin ekonomik programını uygulamada önemli başarılar elde etmesine karşın, risklerin sürdüğünü ve büyümeye geçişin zamanlama gücünün halen belirsiz olduğunu söyledi.

22- Hollanda Savaş ve Dökümantasyon Merkezi (NIOD) tarafından 6 yılda hazırlanan, Bosna savaşı sırasında, Hollanda birliğinin koruması altındaki Srebreniça'da yaklaşık 8 bin Boşnak erkeğinin Sırplar tarafından katledilmesinde BM ve Hollanda hükümetinin sorumluluğu bulunduğunu bildiren rapor nedeniyle Hollanda hükümeti istifa etti.

                                                                         

17 NİSAN 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, TGRT televizyonunda yayınlanan ‘Ekonomi Kulisi' adlı programa katılarak ülkede yaşanan ekonomik kriz ve çözüm yolları konularında açıklamalarda bulundu.

2- Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ‘şantajı' düzenleyen 192. Maddesi'nin Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'nın kapsamı dışında bırakılmasını, Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) 15-16 Nisan tarihlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan toplantısında incelenen Türkiye raporu hakkında basın toplantısı düzenledi.

Raporda, Türkiye'ye yöneltilen eleştirilerden birinin diğer ülkelere göre çok  daha aşırı bir merkezi yönetimin bulunması olduğunu belirten Bakan Gürel, Türkiye'nin kendine özgü koşulları bulunduğunu, bununla birlikte yerel yönetimler tasarısıyla bu konuda reforma gidileceğini söyledi.

4- Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki İnternet Kurulu, bir bildirge yayınlayarak, milletvekillerinden "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Yasa"nın mevcut haliyle çıkmasına izin vermemelerini istedi.

5- Terorist Bombalamalarının Önlenmesine İlişkin Uluslararası Sözleşme, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- Rize Cumhuriyet Başsavcılığı ve Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘şeriatı öven' sözlerini içeren 1992 yılında Rize'de yaptığı konuşmasıyla ilgili inceleme başlattı.

Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel de konuyla ilgili bir inceleme başlattı.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili olarak partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 10 yıl  önce yapılan konuşmayı ortaya çıkarmanın siyasi etik açısından uygun olmadığını söyledi.

7- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, işadamı Rahmi Koç'a ‘Kazakistan Devlet Nişanı' verilmesine ilişkin düzenlenen törende gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özilhan, yüksek faizin dövizde pozisyon açmak isteyenlere kar marjı sağladığını ileri sürerek faizlerin daha hızlı düşmesi gerektiğini söyledi.

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Baltık ülkelerini kapsayan gezisi çerçevesinde Litvanya'ya gitti. Cumhurbaşkanı Sezer ile  Litvanya Cumhurbaşkanı  Valdas Adamkus görüşmenin ardından  ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Adamkus "İki ülke Avrupa'da tarihi kararların eşiğinde. Aramızdaki dostluk, iki ülkenin birbirini bu dönemde daha iyi anlamasını sağlıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer de "Ülkelerimiz, AB ve NATO'ya dair deneyimleri paylaşmalı, birbirini desteklemeli" dedi.

9- Almanya'da temaslarda bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Reuters televizyonuna verdiği demeçte, geçen yılki daralmanın ardından bu yıl ekonomik büyümeye geçileceğini belirtti. 

Bakan Derviş Almanya'nın başkenti Berlin'de, Almanya Maliye Bakanı Hans Eichel ve Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile görüştü. Bakan Derviş, Fischer ile yaptığı ortak açıklamada, Türkiye'nin geleceğini Avrupa ile birlikte şekillendireceğini söyledi.

Bakan Derviş, Eichel ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada ise "İlişkilerimizdeki Avrupa  boyutunu ne kadar düzeltirsek, dış yatırım açısından da Türkiye o kadar yararını görecek" dedi.

10- IMF Başkanı Horst Köhler, ABD'nin başkenti  Washington'da Ulusal Basın Kulübü'nde düzenlenen toplantıdaki konuşmasında, Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasını geciktiren ABD'deki 11 Eylül terör olaylarının ardından, Ortadoğu'daki kriz ve petrol fiyatlarındaki durumun yeni risk kaynağı oluşturduğunu söyledi.

11- Uluslararası Af Örgütü, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e bir mektup göndererek,  F tipi cezaevlerindeki tecritin sona erdirilmesi için gereken adımları atmasını istedi. 

12- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'la görüştükten sonra başkent Kudüs'te bir basın toplantısı düzenledi.

Arafat'la yaptığı görüşmenin ardından Powell, Arafat'a "teröre karşı hareket etmesi" gerektiğini söylediğini belirtti. 

Powell, Şaron'un da İsrail'in Filistin bölgelerinden birkaç gün içinde çekileceği sözü verdiğini bildirdi.

13- Doğu Timor'da yapılan ilk başkanlık seçimlerinde, Xanana Gusmao'nun devlet başkanı seçildiği bildirildi.

 

18 NİSAN 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Filistin halkına karşı baskı ve işgallerin tüm şiddeti ve acılığıyla devam ettiğini belirterek "İsrail hükümetinin yaygın işgal eylemleri yüzünden binlerce insan günlerdir yiyecek gereksinmelerini bile karşılayamamaktadır. Türk Kızılay'ı işgal altındaki Filistin bölgeleri halkına her türlü gıda ve ilaç yardımı göndermeye hazırdır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, kamuda çalışan memur, işçi ve diğer personelin 22 Nisan Pazartesi günü izinli sayılması için bir genelge yayımladı.

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, AKP'li Mehmet Elkatmış'ın Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) yönelik denetim, özel yasa, orduevleri ve lojmanlara ilişkin suçlamaları yanıtlanarak "Bu tür düşünce sahipleri, hedeflerine ulaşmakta en büyük engel olarak gördükleri orduyu yıpratma faaliyeti yürütüyor. Ancak aziz milletimizin TSK'ye olan güvenini sarsmaya güçleri yetmeyecektir" denildi.

4- Anayasa Mahkemesi, Elektrik Piyasası Yasası'nın bazı maddelerini ‘hukuk devleti ve sözleşme özgürlüğüne' aykırı bularak iptal etti.

5- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, şeriatçı terör örgütü IBDA-C'nin elebaşısı Salih İzzet Erdiş'e  "Anayasa'yı silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak" suçundan verilen ölüm cezasını onadı.

Ayrıca Yargıtay 6. Dairesi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel'in şirketlerine Halk Bankası'ndan usulsüz kredi verildiği gerekçesiyle yargılandığı davada verilen beraat kararını bozdu.

6- TBMM Adalet Komisyonu'nda savaş, yakın savaş ve terör suçları dışında ölüm cezasının kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi'nin 41 üyesi arasında mevzuatında idam bulunan tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

7- Bulgaristan İçişleri Bakanı Georgi Petkanov çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Petkanov'la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, resmi görüşmelerin özellikle terorizm, uyuşturucu madde kaçakçılığı ve güvenlik konularında yoğunlaştığını söyledi.

Görüşmelerde iki ülke arasında Sahil Güvenlik İşbirliği Anlaşması ve Mutabakat Zaptı imzalandı.

8- Türk-Amerikan İşbirliği Konseyi'nin konuğu olarak İstanbul'a gelen ABD Ticaret Odası Başkanı Thomas Donohue temaslarının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile ABD arasında ekonomik işbirliğini kurumsal bazda geliştirecek "Türkiye-ABD İş Ortaklığı" girişiminin bir ay içerisinde hayata geçeceğini söyledi.

Donohue ile bir araya gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da "Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin, politik ve askeri alandaki stratejik ortaklığımız düzeyine getirilmesi, ortak hedefimiz olarak ortaya çıkmıştır" dedi.

9-  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Baltık Cumhuriyetleri ziyareti çerçevesinde gittiği Litvanya'da, yabancı büyükelçilerinin de hazır bulunduğu Litvanya Meclisi'nde bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye ile Litvanya'nın hukukun üstünlüğü ve insan hakları gibi değerlerde birleştiklerini belirterek, Türkiye'nin insan haklarında reforma yoğunlaştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer daha sonra gezisinin son durağı Estonya'ya gitti.

10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Almanya'nın başkenti Berlin'deki temaslarını tamamlayarak, Hamburg kentine gitti.

Bakan Derviş, Alman Yakın ve Ortadoğu Derneği tarafından verilen resepsiyonda yaptığı konuşmada, Türkiye-AB geleceğinin nasıl şekilleneceğinin gelecek aylarda daha önem kazanacağını belirterek "AB'nin bir müzakere verme adımının evrensel açıdan ertelenmeye tahammülü yoktur" dedi.

11- IMF'nin yayımladığı "Dünyanın Ekonomik Görünümü" raporunda, Türk ekonomisinde önemli ilerlemeler sağlanmasına rağmen risklerin devam ettiği belirtilerek, bu yıl için dile getirilen yüzde 3.6'lık büyüme tahmininin gerçekçi bulunmadığı kaydedildi.

12- Ekonomik Kalkınma İşbirliği Örgütü (OECD), kara para mücadelesine destek vermeyen Andorra, Liberya, Liechtenstein, Marshall Adaları, Monaco, Nauru ve Vanuatu'ya önlem almamaları durumunda yaptırım uygulayacağını açıkladı.

13- BM Ortadoğu Özel Temsilcisi Terje Roed Larsen, Filistin'in Cenin kentinde bulunan mülteci kampını ziyaret etti. Larsen yaptığı açıklamada, Kampta gördüğü manzarayı akıllara durgunluk veren, kabul edilmesi imkansız bir dehşet olduğunu söyledi.

14- İtalya'nın Milano kentinin merkezindeki en yüksek gökdelene küçük bir turizm uçağının çarpması sonucu, 60 kişinin yaralandığı, 5 kişinin de yaşamını yitirdiği bildirildi.

15- Afganistan'ın devrik Kralı Muhammed Zahir Şah'ın tahttan indirilişinden 29 yıl sonra ülkesine geri döndüğü bildirildi.

16- Peru'nun başkenti Lima'daki bir gecekondu bölgesinin altında bulunan çöl kumunun içinde İnka uygarlığına ait yüzlerce yıllık 2 bin 200 mumya bulunduğu açıklandı.

 

19 NİSAN 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de bulunan ABD Ticaret Odaları Başkanı Thomas   Donohue ile görüşmesi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ecevit, terör örgütü PKK'nın isim değişikliğine gitmesinin bir aldatmaca olduğunu, PKK'nın özellikle AB ülkelerini oyalamak için böyle haberler yaydığını belirterek, Türkiye'nin AB'ye hazırlık sürecindeki sorunları kısa sürede aşacağını söyledi.

2- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için çeşitli ülkelerden Türkiye'ye gelen çocuklar Başbakan Bülent Ecevit ve TBMM Başkanı Ömer İzgi tarafından kabul edildi.

Başbakan Ecevit kabulde, çocuklarda sevginin sınır tanımadığını belirterek, Türkiye'deki kutlamalarda temeli atılan dostlukların ebedi olacağını söyledi.

Başkan İzgi de Atatürk'ün Türkler için büyük önem taşıyan bu günü dünya çocuklarına armağan ettiğini söyledi.

3- Türkiye'ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zhu Rongji İstanbul'da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) düzenlediği bir toplantıya katıldı.

Zhu, 2000 yılında 1.2 milyar düzeyine çıkarak tarihi rekorunu kıran Çin-Türkiye ticaret hacminde Çin'in ihracat hacminin fazla olduğunu belirterek "Türkiye'nin bizimle olan ticaretindeki açık şimdiden 950 milyon dolardan 450 milyon dolar seviyesine indi. Bu dengesizliği ortadan kaldıracağız" dedi.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de konuşmasında, iki ülke arasında enerji, demiryolu ve inşaat alanlarında işbirliğine gidilebileceğini bildirdi.

4- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, AKP Milletvekili Zeki Çelik'in soru önergesine verdiği yanıtta, Hekimhan'da Hasan Çelebi, Sakarya-Ferezli'de Çamdağ, Adana-Feke'de Koruyeri, Yozgat-Boğazlıyan'da Sarıkaya, İzmir-Torbalı'da Yazıbaşı Beşdesi demir maden sahalarının üretime açılabileceğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM Adalet Komisyonu'na, ülkelere göre ölüm cezasının uygulanmasına ilişkin son verileri sundu. 

Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre, 1999 yılı itibariyle 70 ülke, mevzuatından ölüm cezasını tamamen çıkarırken, 13 ülke istisnalar dışında idamı kaldırdı. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 23 ülke ise mevzuatında ölüm cezası olmasına karşın ölüm cezası uygulamıyor.

6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Güney Kore Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nam-Şin Lee'yi kabulünde, Güney Kore ile ilişkilerin her geçen gün daha iyiye gittiğini belirtti.

Lee de Türkiye'nin Kore savaşı sırasında kendilerine verdiği desteğe büyük önem verdiklerini belirterek "Kore savaşının ardından Güney Kore halkı bizim için yaptıklarınızı asla unutmuyor" dedi.

7- Maliye Bakanı Sümer Oral, İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği tarafından düzenlenen "Kriz Ekonomisi ve Kamu Maliyesi" konulu Türkiye 6. Vergi Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin mali dengelerini kalıcı bir biçimde oluşturmak, ekonomik canlanmayı, büyümeyi yakalamak ve bunu devam ettirmek zorunda olduğunu bildirdi.

8- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, ‘Marmaray Projesi' ile ilgili görüşmelerde bulunmak için gittiği Japonya'daki temasları hakkında bilgi verdi.

Bakan Vural "Boğaz'da nisan ayından itibaren yeni sismik sondajlar yapılacak. Marmara Projesi'nin mühendislik-müşavirlik işleriyle ilgili olarak 12 milyar Japon Yeni temin edildi" dedi.

9- Anayasa Mahkemesi'nin AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurucu üyelikten çıkarılmasına ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan TİSK Genel Başkanı Refik Baydur'u ziyaretinde gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin hakkındaki gerekçeli kararını değerlendirdi.

Erdoğan ayrıca, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım'ı ziyaret etti.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, operasyonlarda terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık ettikleri belirlenen 32 kişiden 15'inin tutuklandığı, 17'sinin de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı bildirildi.

12-  Ankara 1 Nolu DGM, şeriatçı terör örgütü Hizbullah davasında, örgütün askeri kanadında görevli Mehmet Emin Alpsoy, Mustafa Gürlüer ve Şeyhmus Alpsoy'u ölüm cezasına mahkum etti.

13- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, TCK'nın 312. Maddesi'ndeki değişikliklerden sonra yapılan yeniden yargılamada, Yeni Asya Gazetesi'nin sahibi Mehmet Kutlular'ın 2 yıl 1 günlük hapis cezasının iptal beraatı yönünde verilen kararı temyiz etti.

14- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'u kabulünde, Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilere bakıldığında, geri kalındığının görüldüğünü kaydetti.

15- Türkiye Kalite Derneği (KALDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Subaşı, Kocaeli'de düzenlenen Avrupa Kalite Yönetimi konferansında yaptığı konuşmada, kamu yönetimlerinin, değişen şartlara ve beklentilere cevap vermek üzere yeniden yapılanması gerektiğini söyledi.

16- Sarı basın kartı sahibi, Gazeteci Haluk Soysal dün Çankırı'da yaşamını yitirdi.

17- Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık bahar toplantıları çerçevesinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki son ekonomik durumu değerlendirdi. Wolfensohn, Türkiye'nin ekonomisini düzeltme yönünde olağanüstü iyi adımlar attığını belirterek, hükümetin programa tam desteğinin sürmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Toplantıya Türkiye'yi temsilen katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş de IMF Başkanı Horst Köhler ile bir araya gelerek, Türkiye'deki son ekonomik durumu görüştü.

Ayrıca, başkent Washington'da G – 7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplandı. Görüşmede, 11 Eylül'ün etkileri,  terörizme karşı savaş, Ortadoğu'daki durumun petrol fiyatlarına yansıması konuları ele alındı.

18- KKTC'de gerçekleştirilen 5. Avrasya İslam Şurası sona erdi. Şura sonunda yayımlanan bildirgede, Kıbrıs'a yönelik ambargoların kaldırılması gerektiği belirtilerek,  İsrail ile Filistin arasında barışın sağlanması talep edildi.

 

20 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı  Ahmet  Necdet  Sezer, Çankaya Köşkü'nde,  24. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılacak konuk çocukları kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer çocuklara "Küçük yaşlarda dünyanızı renklendirecek kardeşlik ve sevgi duygularının yaşamınız boyunca size yol gösterici olmasını diliyorum" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ermeni Araştırmaları Enstitüsü (EREN) tarafından düzenlenen ilk "Ermeni Araştırmaları Türkiye Kongresi"ne gönderdiği mesajda, Türkiye'nin son yıllarda amacı belli bir kampanyanın giderek artan ölçüde hedefi durumuna geldiğini belirterek "Birinci Dünya Savaşı sırasında meydana gelen kimi üzücü olaylar çarpıtılarak Türkiye ve Türk tarihi ‘sözde soykırım' suçuyla karalanmak istenmektedir" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de kongreye bir mesaj göndererek, Ermeniler tarafından yürütülen, Türkiye ve tarihini karalamayı amaçlayan, hiçbir tarihi gerçeğe dayanmayan soykırım iddialarına en iyi yanıtın bağımsız çalışmalar yapan tarihçiler tarafından verileceğini söyledi.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ise Türkiye bugüne kadar Ermeni sorunu ile Ermeni araştırmaları üzerinde yeterince durmadığı için bu işin bazı aşırı gruplar ve üçüncü taraflara kaldığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisince düzenlenen Kızılcahamam kampının başlaması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu'da yaşanan  gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunarak, Arap dünyasının sınıfta kaldığını, yeterince duyarlı bir tavır takınamadığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İzmir Valiliği Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nce düzenlenen Çocuk ve Gençlik Merkezi ile Toplum Merkezi'nin açılışına katıldı.

Ayrıca, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) üyeleriyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Yılmaz, ekonomik program ve AB'nin siyasi kriterlerine uyarsak 2003'te atılım gerçekleşeceğini söyledi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yayımlanan To Wima gazetesinin haftalık ekonomi dergisine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, bir uluslararası kriz durumunda zor anlar yaşanmaması için önlem paketi hazırlamış olduğunu söyledi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, cezaevi ve adliyede incelemelerde bulunmak üzere gittiği Ankara'nın Ayaş ilçesinde gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin AKP'yle ilgili kararı nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine, yüksek mahkemenin kararlarını yorumlama gibi bir geleneğinin olmadığını söyledi. Bakan Türk, CMUK'a göre yeni vakaların, yeni olguların sanık ve hükümlü lehine yeniden yargılama nedeni olduğunu belirterek, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden yargılanabileceğini belirtti.

7- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Türk Hukuk Kurumu'nun düzenlediği "Köy Enstitüleri" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, Köy Enstitüleri'nin Anadolu insanını bin yıllık uykudan uyandıran bir demokrasi hareketi olduğunu belirterek, kapatılmasının Cumhuriyet dönemi kalkınma çabalarına indirilen en ağır darbe olduğunu söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, SSK Denizli Sigorta İl Müdürlüğü'nde yaptığı konuşmada, SSK'nın istenilen düzeye getirilmesi için sekiz aylık süre içinde sözünü yerine getiremezse istifa edeceğini bildirdi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Karaman Milletvekili Zeki Ünal'ın soru önergesine verdiği yanıtta, maden potansiyelinin Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nce tespit edildiğini belirtti.

10- Orman Bakanı Nami Çağan Cumhuriyet gazetesinde yaptığı söyleşide, ormancılıktan rant kapmaya çalışanlar olduğunu belirtti.

11- SP Genel Başkanı Recai Kutan, MÜSİAD'ın 11. Olağan Genel Kurul toplantısına katılmadan önce gazetecilerin AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararıyla ilgili sorularını yanıtladı. 

12- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ege gezisine başlamak üzere gittiği İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, gözaltına alınabileceği iddialarının hayali olduğunu söyledi.

13- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP İl Kadın Kolları Başkanları Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, tarihinin en güç dönemlerinden birini yaşadığını ifade ederek, seçime giden yol üzerinde tüm CHP'lilerin olağanüstü sorumluluk içinde davranması gerektiğini söyledi.

14- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, BBP İstanbul Eminönü ilçe kongresinde yaptığı açıklamada, ekonomik krizin asıl sebebinin "yolsuzluğun kurumsal hale getirilmesi" olduğunu belirterek, Türkiye'deki sömürü çarkının bir ucunda bürokrat, büyük sermaye, diğer kısmında ise medya patronu ve siyasetçi  olduğunu söyledi.

15- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras partisinin Hatay il örgütünce düzenlenen dayanışma yemeğinde yaptığı konuşmada, partisine ‘ittifak çağrısı' yapan sol partilere "önce alanlarda birleşelim" dedi.

16- Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği'nce 17-19 Nisan tarihleri arasında "Köy Enstitüleri Aydınlanması Işığı Altında Eğitimde Yeni Arayışlar" başlığı altında, İzmir'de  gerçekleştirilen atölye çalışmaları ve tartışmalar sonunda bir bildiri yayımlandı.

Bildiride, zorunlu din derslerinin kaldırılarak seçmeli okutulması, yerine iş-teknik dersleri konması ve çocukların bu dönem içerisinde Kuran kurslarına gönderilmemesi gerektiği bildirildi.

17- Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nın dünkü toplantısında yaptığı konuşmada "Bizim ortak tarihimizin ve kaygılarımızın yer aldığı Ermeni arşivlerinin Türkçe'ye kazandırılması gerekir" dedi.

18- IMF, yayımladığı raporda, bir yandan Türk Lirası'nın son zamanlarda aşırı derecede değer kazanmasından kaygı duyduğunu belirtirken diğer yandan yavaş ekonomik büyümenin uzun süre devam etmesi halinde bunun, Türkiye'nin borçlarının döndürülebilirliğine olumsuz etki yapacağı uyarısında bulundu.

19- BM Güvenlik Konseyi, dün Cenin mülteci kampına inceleme yapmak üzere bir heyet gönderilmesini onayladı. Güvenlik Konseyi, sert ifadeler içeren Arap tasarısının yerine, hafif ifadeler içeren Amerikan tasarısını oya koydu ve tasarı oybirliğiyle kabul edildi.

Cenin mülteci kampını gezen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Cenin'de yaşananların korkunç bir trajedi olduğunu söyledi.

20- İran'da bulunan Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile görüştü. Görüşme sonrası iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliğini öngören 6 anlaşma imzalandı.

21- Pakistan Devlet Başkanı General Pervez Müşerref başkent İslamabad'da yaptığı açıklamada, 30 Nisan'da yapılacak referandumun, halkın kendisine vereceği onayın bir göstergesi olacağını belirterek "Halk beni istemediğini söylerse giderim" dedi.

22- Mali kriz içinde bulunan Arjantin'de hükümetin, kambiyo ve bankacılık sistemlerini süresiz olarak durdurduğu bildirildi.

                              

21 NİSAN 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, mesir şenlikleri için gittiği Manisa'da,  Belediye Başkanı Adil Akgül'ü ziyaret ederek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Yılmaz, burada çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katıldı.

2- Devlet Bakanı Hasan Gemici gazetecilere yaptığı açıklamada, okullarda dağıtılan ve öğrencilerin rahatsızlanmasına sebep olan sütlerde bir sorun olmadığını açıkladı. Bakan Gemici "Uzun süre süt içmeyince laktoz enzimi oluşmuyor. Bulantının sebebi de laktoz enziminin olmamasıdır" dedi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, CNN Türk televizyonunda yayınlanan  ‘Cafe-Siyaset'  programında Türkiye'nin Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin politikası ve Türkiye-AB ilişkilerine dair soruları yanıtladı.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Gaziantep il kongresinde yaptığı konuşmada, parti yöneticileri olarak büyük mücadelelerden geçerek bugünlere geldiklerini, hiçbir dış odaktan icazet almadıklarını söyledi.

5- Türkiye Kupası'nı İstanbul'da oynanan maçta Darüşşafaka'yı 78-74 mağlup eden Efes Pilsen basket takımı kazandı.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul'da  düzenlenen Mimar ve Mühendisler Grubu'nun toplantısında  yaptığı konuşmada, AB'nin Kıbrıs konusundaki baskılarının Ada'yı Ortadoğu gibi bir çatışma bölgesi haline getirebileceği uyarısında bulundu.

7- AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yayımlanan To Vima gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs'ta taraflar arasında anlaşma sağlanamaması halinde sadece Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB  üyeliğine kabul edileceğini söyledi.

8- Fransa'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda, Jean-Marie Le Pen oyların yüzde 17.3'ünü alarak, ikinci tura kalma hakkını kazandı.

9- Filipinler'in güneyindeki General Santos kentindeki bir alışveriş merkezinde meydana gelen patlamada 12 kişinin öldüğü, 27 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

22 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, akılcı bir eğitimle yetişmiş, eleştiren, gerçeğe yönelmiş, çağdaş toplumsal değerleri her alanda yerleştirmiş, insana, bilime saygılı, duyarlı bireylerden oluşan toplumların demokratik yönetimi sağlayıp yaşatabileceklerini belirterek, beklentilere şiddet kullanarak kavuşulacağının sanıldığı dönemlerin geride kalması gerektiğini bildirdi. 

TBMM Başkanı Ömer İzgi de mesajında, her konuda karar verme yetkisi sadece Meclis'e aittir. Onun yetkisine ortak olabilecek başka bir organ yoktur. Bu nedenle, Meclis'imizin değerini bilelim ve ona güvenimizi hiç yitirmeyelim. Atatürk'ün anlatımıyla ‘ulusun geleceğine  yalnız ve ancak ulus egemen olacak ve yönetim hakkı da onun olacaktır. Atatürk, 1 Kasım 1937'de TBMM'yi açarken yaptığı konuşmada dediği gibi, "Gücün tek kaynağı olan Türk milletinin seçkin vekillerini, büyük mutlulukla, eğilerek selamlarım" dedi.  

Başbakan Bülent Ecevit de yayımladığı mesajda, Atatürk'ün izlediği yolda yürüyerek, ulusun çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne yükseleceğini belirterek "Bu amaca erişebilmenin başta gelen koşulları bilim ve bilgidir, çağdaş eğitimdir ve inançlara saygılı laikliktir" dedi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, yayımladığı mesajında "Türk milleti geleceği olan çocuklarını her zaman çağın bilgi ve becerisi ile donatacak ve ulusal egemenliğini her şeyin üstünde tutarak, hür, bağımsız ve kalkınma içinde, sonsuza kadar yaşayacaktır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Astsubay Meslek Yüksek Okulları Yasası'nı" onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer, 4752 sayılı yasayı yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi. Yasa, kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi bünyesinde astsubay meslek yüksekokulu kurulmasını öngörüyor. 

3- 25 Nisan'da Gelibolu'da gerçekleştirilecek olan Anzak Günü'ne katılmak üzere Türkiye'ye gelen Avustralya Genel Valisi Peter Hollingworth, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Çankaya Köşkü'nde kabul edildi.

Hollingworth, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, laik ve demokratik iki ülke olan Türkiye ile Avustralya'nın paylaştığı birçok ortak nokta bulunduğunu belirterek "Terorle mücadele ve barışın korunması konusunda Türkiye ile birlikte çalışmak istiyoruz" dedi.

Hollingworth ayrıca, Çanakkale Savaşı'na atfen "Şiddetli bir savaş içinde olmalarına rağmen askerlerimiz, bu süreç dahilinde birbirlerine saygı duymayı ve birbirleriyle paylaştıkları insanlığın tüm niteliklerini görmeyi başarabilmişlerdir" dedi.   

Cumhurbaşkanı Sezer de "Türkler ve Avusturalyalılar, 1915'te zorlu bir savaştan sonra karşılıklı saygı ve dostluk ilişkileri kurabilmiş olmalarıyla uluslararası topluma önemli ve değerli bir mesaj vermektedirler" dedi.

Hollingworth, Başbakan Bülent Ecevit ve TBMM Başkanı Ömer İzgi ile de ayrı ayrı görüştü.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İzmir'in Kemelpaşa İlçesi'ne bağlı Armutlu beldesinde halka hitaben yaptığı konuşmada hükümeti eleştirerek, partisinin hedeflerini anlattı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz "yap-işlet-devret modeli" ile yenilenecek olan Gürbulak Gümrük Tesisleri'nin temel atma törenine katılmak üzere gittiği Ağrı'da güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Ankara'ya dönüşünde yaptığı açıklamada, Meclis'te bekleyen idamla ilgili düzenlemenin "sadece anayasaya uyum tasarısı" olduğunu belirterek "AB için bu yeterli değil. İdamın tümden kaldırılması gerek. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan bunun için muhalefet partileri ile görüşüyor. Uzlaşma sağlanırsa kaldırılacak. Yoksa böyle kalacak" dedi. 

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca, sermaye girişimini sağlamak için mayıs ayı sonuna kadar servet, stok ve sicil affı getirecek bir yasal düzenleme yapılacağını söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Kızılcahamam kampında uyum yasaları ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, tartışmalı yasa tasarılarına liderler zirvesinde son biçimin verilerek altına imza atıldığını belirterek "Liderler zirvesinde de bir mutabakata varılamaması halinde Meclis'in mutabakatına başvuruluyor. 312. maddede böyle oldu. MHP'siz çözümün devamlılık arz etmesi durumunda hükümette yeni bir yapılanma gündeme gelir. Ya hükümetten çekilir ya da koalisyon protokolünü gözden geçiririz" dedi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, hem enflasyon, faiz ve döviz kuru başta olmak üzere temel makro ekonomik göstergelerde gelinen düzeyler hem de ekonomik canlanma ve büyümeye ilişkin alınan sinyallerin, 2002 için yüzde 35 enflasyon ve yüzde 3 büyüme öngörüleri konusunda ekonomi yönetimini yüreklendirdiğini söyledi. 

8- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, bakanlığı tarafından düzenlenen "2023 Yılına Mektup Kampanyası"nın başlaması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, çağın bilgi ve iletişim çağı olduğunu, haberleşme için sonsuz imkanların bulunduğunu belirterek  "Bu imkanlar yine de mektubun haberleşmedeki yerini gölgeleyememektedir" dedi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 21 Ocak'ta yayımlanan bir genelgeyle, iş müfettişleri tarafından şikayet üzerine gerçekleştirilen işyeri denetimleri uygulaması fiilen kaldırıldı.

10- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, turistik etkinliklerin yoğunlaştığı 30 Nisan-31 Ekim 2002 tarihleri arasında çeşitli turizm bölgelerinde sürdürülen inşaat faaliyetlerinin yasaklanması amacıyla bir genelge yayımladı.    

Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikler arasında yer alan "Turizm ve Kültür Öncelikli Beldeler Tanıtım Fuarı" Bakan Taşar ve KKTC Turizm Bakanı Serdar Denktaş tarafından açıldı.

Bakan Taşar  törende yaptığı konuşmada, fuara katılan beldelerin istediklerini elde etme imkanlarını bulacaklarını, Bakanlık olarak 81 ilin turizm potansiyellerinin ortaya çıkarıldığını ve bu projenin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, turizme yapılan yeni yatırımlarla diğer sektörlerin canlanacağını, yeni iş imkanlarının geliştirileceğini söyledi.

11- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Aydın'ın Germencik ilçesi Mursallı beldesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin mevcut şartlar altında devam etmesinin zor olduğunu ve en kısa zamanda seçim olacağını söyledi. 

12- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti binasının açılışını yapmak üzere gittiği Erzincan'da halka hitaben yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi.

13- Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın (DTM) 2002'de Dış Ticaretin Görünümü konulu değerlendirmesinde, Şubat 2002'ye ilişkin KDV verileri incelendiğinde, 2001 yılı geneli ve 2002 yılı ocak ayında 3-3.5 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşen ithalatın, şubat ayında da aynı seviyeyi koruduğu belirtildi.

14- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası ve Ankara Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirilen Odalar Müşterek Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hedeflerini büyütmesi gerektiğini, bu yıl öngörülen yüzde 3 oranındaki büyüme hedefinin tutturulamaması durumunda, krizde işini kaybedenlerin dahi iş bulamayacaklarını belirtti.

15- İnsan Hakları Derneği (İHD), HADEP, Göç-Der, Özgür-Der ve Barış Anneleri İnsiyatifi üyeleri, İsrail Devlet Başkanı Ariel Şaron'un Uluslararası Lahey Adalet Divanı'nda yargılanması için BM Genel Sekreterliği'ne Sirkeci Postanesi'nden mektup gönderdi. Grup adına yapılan açıklamada "BM'nin Adalet Divanı'nı derhal devreye sokması gerekirken bunu hala yapmıyor olması düşündürücüdür" denildi.

16- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, Habertürk televizyonunda yayınlanan ‘Basın Kulübü' adlı programda yaptığı açıklamada, 28 Şubat sürecini değerlendirerek "Bu artık geçmişte kaldı, ileriye bakalım" diyerek Türkiye'de sivil-asker dengesi konusunda bir evrim yaşanacağını ve sivil otoritenin ileri konuma geleceğine inandığını söyledi.

17- ABD de ilk kez 1970 yılında "Gezegenimizin yaş günü" ilan edilerek kutlanan ve 32 yıldır bütün dünyada yaygınlaşan "22 Nisan Dünya Günü" bu yıl da ‘Evimizi Koruyalım' sloganı ile Mudanya'da kutlandı.

Dünya günü kurucularından Mark Dubois da Dünya Günü Türkiye Ulusal Koordinatörü olan Çekül Vakfı tarafından düzenlenen etkinliklerin onur konuğu oldu.

18- Türkiye, BM Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) başlattığı "Çocuklara Evet" kampanyasında dünya birincisi oldu.

UNICEF sözcüsü Wivina Belmonte, Türkiye'nin en çok imzayla birinci ülke konumunda olmasını "hayran olunacak bir çaba" olarak değerlendirerek, BM özel oturumunun çocuklar için önemli adımlar atılmasına zemin oluşturacağını belirtti.

19- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantıları için bulunduğu ABD'nin başkenti Washington'daki düşünce kuruluşu The Washington Institute'ta yaptığı konuşmada, AB'den Türkiye'ye üyelik görüşmelerinin başlaması için tarih verilmesini istediğini belirterek "Bunun olması halinde yapısal reformlarımız büyük hız kazanacak ve Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırımlar artacak" dedi.   

             

23 NİSAN 2002

1- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yurt çapında düzenlenen törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, çeşitli illerden gelen 700 çocuğu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer törende yaptığı konuşmada "Yaşamımızı zenginleştiren çocuklarımıza her zaman ilgiyle yaklaşmalı, bekledikleri sevgi ve sıcaklığı onlardan hiçbir zaman esirgememeliyiz" dedi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, TBMM'nin açılışının 82. yıl dönümü nedeniyle  TBMM'de düzenlenen resepsiyonda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. AB yolunda Kopenhag kriterlerine uyulması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı  Sezer, bu kriterlerden biri olan idam cezasının kaldırılması konusunda anayasa değişikliğine gerek olmadığını söyledi.

Resepsiyona ayrıca,  Başbakan  Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile kuvvet komutanları, Devlet Bakanı  ve Başbakan Yardımcısı  Devlet Bahçeli , Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile DYP Genel Başkanı  Tansu Çiller  de katıldı.

 Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ise resepsiyonda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı ve son siyasi gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi başkanlığındaki heyet,  23 Nisan  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Anıtkabir'i ziyaret etti. Daha sonra İzgi, TBMM Genel Kurulu'nun 23 Nisan nedeniyle gerçekleştirilen özel oturumunda bir açılış konuşması yaptı.

Ayrıca, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Mesut Yılmaz, Devlet Bahçeli, AKP Grup Başkanı Bülent Arınç, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, SP Genel Başkanı  Recai Kutan ile  TDP Genel Başkanı Sema Pişkinsüt de birer konuşma yaptılar. 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Devlet Bahçeli Gümüşhane'den gelen bir grup öğrenciyi TBMM'de kabülünde, gazetecilerin AB'ye uyum çerçevesinde gündeme gelen idam cezasının kaldırılmasına ilişkin sorularını yanıtladı.           

4-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Mesut Yılmaz TBMM Genel Kurulu'nun özel oturumunda  yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ekonomiden demokrasiye her alanda çok ciddi sıkıntıların kuşatmasında olduğunu, olumsuzluklardan kurtulmanın AB üyeliği ile olacağını  söyledi.

Ayrıca, Genel Merkez'de bir grup çocuğun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayan Başbakan Yardımcısı Yılmaz, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, RTÜK Yasası'nda değişiklik öngören tasarının bazı eksiklikleri gidermeye dönük olduğunu, AB'ye uyum doğrultusunda daha sonra yeni değişiklikler yapılacağını söyledi.  

5- Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez, SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in,  bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, TODAİE ve Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nda kaç görevlinin görev yerlerinin değiştirildiğine ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

 Bakan Üşenmez, sadece Tapu ve Kadastro Teşkilatı içinde 167l memurun görev yerinin değiştirildiğini, il ve ilçelerde bulunan 679 sicil müdürünün de başka görevlere tayin edildiğini bildirdi.

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu başkanlığındaki heyet 23 Nisan nedeniyle Anıtkabir'i ziyaret etti.

Daha sonra 19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenen törene katılan Bakan Bostancıoğlu yaptığı konuşmada "Demokrasi ve eğitimi karanlık emelleri için bir araç olarak kullanmak isteyenlere karşı uyanık olmalıyız" dedi.

7- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural,  bakanlığına bağlı kuruluşlara yaptığı atamalarla ilgili Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

8- Antalya'nın Manavgat ilçesinde düzenlenen "SSK Başhekimleri ve Hastane Yöneticileri Eğitim Semineri"ne katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan bu yıl sonundaki hedeflerinin poliklinik ve eczanelerdeki ilaç kuyruklarını ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

9- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

10-  81. Erkekler, 15. Bayanlar Avrupa Halter Şampiyonası Antalya'da başladı. Bayanlarda 53 kiloda Aylin Daşdelen  3 altın madalya, 48 kiloda ise Nurcan Taylan 1 gümüş, 2 bronz madayla kazandı. Erkeklerde 56 kiloda Sedat Artuç da 3 gümüş madalya kazandı.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Tom Weston temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

12- ABD'de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Washington Enstitüsü'nde dün bir konuşma yaptı.  Bakan Derviş,  ABD'deki bazı çevrelerin Türkiye'nin AB'ye girmesini istemediklerini ima ettiklerini, fakat ABD ve Avrupa'nın birbiriyle çelişen seçenekler olmadığını söyledi.

Daha sonra TÜSİAD Washington Temsilcisi Abdullah Akyüz'ün ‘Sizce ABD Türkiye'nin AB'ye girmesi için elinden gelen herşeyi yapıyor mu?' sorusuna karşılık Bakan Derviş "ABD yardımcı olabilir fakat meseleyi fazla zorlayamaz. Türkiye'nin AB'ye girmesi ABD'nin de çıkarınadır. Aksine bir yaklaşım dar bakışlılık olur" dedi.

13- İspanya'nın Valencia kentinde yapılan AB-Akdeniz ülkeleri (EUROMED) dışişleri bakanları toplantısında, Türkiye ile Yunanistan'ın ortak Ortadoğu girişimi değerlendirildi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Filistin İşbirliği Bakanı Nebil Şaad ile görüşmesinin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun da katılımıyla İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile bir araya geldi.

14- Yunanistan'ın başkenti Atina'da ‘The Economist' dergisi tarafından düzenlenen uluslararası toplantıda, dünyadaki terör konusu ele alındı.

Türkiye'den ANAP İstanbul Milletvekili ve Türk Demokrasi Vakfı Başkanı Bülent Akarcalı'nın katıldığı toplantıya ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, NATO Genel Sekreteri Lord Robertson, ABD'nin Atina Büyükelçisi Thomas Miller, AB Konseyi Genel Sekreteri Javier Solana, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Solomon Passy ile üst düzey yetkililer katıldı.

Akarcalı toplantıda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta Belçika modeli uygulamasının en doğru çözüm olacağını söyledi.

15- Hazar Denizi'nin statüsünü belirlemek ve kaynaklarını paylaşmak amacıyla gerçekleştirilen Hazar Zirvesi, kıyıdaş 5 ülke Rusya, İran, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan devlet başkanlarının katılımıyla Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta başladı.

Türkmenistan'da bulunan İran Devlet Başkanı Muhammed Hatemi, Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı ile görüştü.

Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Hatemi, Hazar meselesinde İran ile Türkmenistan'ın paralel düşündüğünü, fakat diğer üç devletin de kendi menfaatleri doğrultusunda proje geliştirdiklerini belirterek, üçüncü bir ülkenin bölge meselelerine müdahale etmelerine izin vermeyeceklerini söyledi.

Türkmenbaşı da yaptığı açıklamada, ülkesinin Hazar meselesinde İran ile hiçbir sorunu bulunmadığını açıkladı.

Bu arada Türkmenistan ile İran arasında gümrük, iktisadi ve bankalararası işbirliği anlaşması imzalandı.

16- Arjantin'de Ekonomi Bakanı Jorge Remes Lenicov istifa etti. Lenicov'un istifasının ardından  hükümet de istifasını Devlet Başkanı Eduardo Duhalde'ye sundu.

17- ABD Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, İsrail'in geri çekildiği Batı Şeria kentlerinin etrafında abluka oluşturma stratejisi eleştirildi. İsrail ordusunun Filistin topraklarından tamamen çekilmesi gerektiği belirtildi.          

                         

24 NİSAN 2002

1- Genelkurmay Başkanlığı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 22 Mayıs 1992'de Rize'de yaptığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) ‘intihar cellatlığı' ile eleştirdiği konuşmasıyla ilgili olarak Türk Ceza Yasası'nın 159. ve 312. maddelerinden işlem yapılması istemiyle Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundu.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, marjinal akımlara karşı 2 turlu seçim sistemine geçilmesinin şart olduğunu söyledi. 2 turlu seçim sisteminin siyasi istikrarı da sağlayacağını belirten Çiller, yüzde 10'luk Türkiye barajının korunması ve daraltılmış bölge uygulamasının benimsenmesi halinde, DYP olarak bu yöndeki değişikliklere destek vereceklerini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen "Mülki İdare Şurası" ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, şurada mülki idare amirlerinin mesleğe alımı, yetiştirilmesi ve statüsü, mülki yönetimin yeniden yapılandırılması ve toplumsal gelişmesinin ele alınacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile birlikte  gideceği İsrail'e  hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, taraflara ileteceği önerileri ve mesajları açıkladı. Bakan Cem, Türkiye'nin bölgeye uluslararası barış gücü yerleştirilmesi ve tüm tarafların bir araya gelebileceği uluslararası konferansa ev sahipliği yapma önerilerini yapacağını bildirdi.

5- Şartla Salıverilme Yasası'nda, Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçeleri doğrultusunda değişiklikler yapılmasını öngören tasarı TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

6- AB Konseyi Genel Sekreteri Javier Solana, Economist dergisinin Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlediği "Bölgesel İşbirliği Yoluyla Küresel İyileşme İçin Liderlik Stratejisi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada "ABD'deki 11 Eylül terör olayından sonra AB de kendi güvenlik stratejisini değiştirdi. AB'de aynı zamanda yapısal değişiklik oldu. Ben buna, Avrupa'nın yeniden birleşmesi süreci, diyorum. Avrupa, yeni genişleme sürecinde yeni adayların da bünyeye alınmasıyla yeniden birleşecektir" dedi. 

7- AB Komisyonu yayınladığı 2002 Ekonomik Tahminler Raporu'nda, Türk ekonomisinin toparlanmaya başladığını, 2002-2003 yıllarında Türk ekonomisinin konsolide olacağını açıkladı.

8- Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) tarafından açıklanan Türkiye raporunda, insan hakları konusunda 2000 yılından bu yana gözlenen iyileşmenin sürdüğü belirtildi. Komite'nin geçen yıl Türkiye'de yaptığı gözlemlere dayanan rapor, gözaltındaki kötü muamele vakalarının hızla azaldığını açıkladı.

9- Yunanistan Savunma Bakanı Yannos Papantoniu, Defense News dergisine verdiği demeçte, ülkesine karşı bir numaralı tehdidin Türkiye'den geldiği ve Türkiye'nin, Yunan toprakları üzerinde iddiası olduğunu belirtti. Papantoniu Atina'nın, tehditleri bertaraf etmeyi amaçlayan yeni savunma politikası çerçevesinde, aralarında tanklar ve savaş uçaklarının bulunduğu birçok yeni silah alacağını bildirdi.

10- ABD'nin Kaliforniya eyaleti Yerel Temsilciler Meclisi, 24 Nisan 2002 tarihini sözde "1915-1923 Ermeni soykırımını anma günü"  ilan eden bir karar tasarısını onayladı.

Ayrıca, İran'ın başkenti Tahran'da sözde Ermeni soykırımını anma için toplanan 8000 kadar Ermeni, Türkiye ve İsrail aleyhine gösteri yaptı. 

11- Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Balkanların ayrılmaz bir parçası olan Türkiye'nin bölge barışı için vaçgeçilmez bir unsur olduğunu söyledi. Traykovski, ülkesinin NATO'ya üyeliği konusunda da Türkiye'den destek istedi.

12- Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta iki gün süren Hazar Zirvesi sona erdi. Zirvenin sonunda ortak bir basın toplantısı düzenleyen  liderler, zirveden bir netice alınmasa da Hazar meselesinin bir an evvel çözülmesi gerektiği konusunda ilgili ülkelerin hem fikir olduklarını belirttiler.

 

25 NİSAN 2002 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Mülki İdare Şurası'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de kapsamlı bir yönetsel reformun zorunluluk haline geldiğini belirterek, Meclis'teki yerel yönetimler reformu tasarısının yaşama geçirilmesiyle bu yönde önemli bir adım atılacağını kaydetti.

Başbakan Bülent Ecevit de açılış konuşmasında, AB'ye girmek isteyen Türkiye'nin idari yapısını süratle gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında, koalisyon hükümetinin 3 yılını değerlendirdi ve seçime yönelik arayışlar konusunda görüşlerini açıkladı.

3-  Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,  Hacıbektaş  Anadolu ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen "AB-Türkiye-Aleviler" panelinde yaptığı konuşmada, hayatın hiçbir alanında tek taraflı iletişimin mümkün olmayacağını belirterek "Avrupa'dan alacağımız kadar, belki daha fazla bizim onlara vereceklerimiz vardır" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Anayasa Mahkemesi'nin 40. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, düşünce ve ifadeyi siyasi partilerin kapatılması nedeni sayan yasal kuralların zaman geçirmeksizin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de yıl dönümü dolayısıyla Bumin'e gönderdiği mesajda, hukuk devleti ilkesinin, insan hakları ve temel özgürlüklere ilişkin evrensel kuralların kabulü ve devletin tüm organlarının yargı denetimine bağlı olması ile gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

5- Dışişleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, TOBB, Dünya Türk İşadamları Vakfı ve Türk Dış Ticaret Vakfı'nca düzenlenen "Dünya Türk İşadamları 4. Kurultayı" İstanbul'da başladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli kurultayda yaptığı konuşmada "Özgün bir model oluşturmayı, dünyada hakettiğimiz yeri almayı bir tür hayalcilik, gerçekleşmesi imkansız bir rüya gibi gördüğümüz müddetçe hiçbir somut ve ileri adım atma şansımız olmayacaktır" dedi.

Kurultaya ayrıca Devlet bakanları Yılmaz Karakoyunlu, Şükrü Sina Gürel, Tunca Toskay, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson da katılarak birer konuşma yaptılar.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, anaokulu öğrencilerini kabulde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Oral, vergi affının söz konusu olmadığını belirterek, mali milada ilişkin olarak yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Kazakistan Eğitim Bakanı Şamsa Berkimbayeva ve beraberindekileri kabul etti.

Bakan Bostancıoğlu kabulde yaptığı konuşmada "Biz aynı kültürün insanlarıyız. Bütün değerlerimiz müşterek. Bu nedenle eğitim ve kültür alanlarında işbirliğimizi artırmanın yanında her türlü beraberliğe hazır olduğumuzu bilmenizi istiyorum" dedi.

8- TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda genişletilen Şartla Salıverilme Yasa Tasarısı kabul edildi.

9-  Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Kasapoğlu, madencilik sektörünün sorunlarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Kasapoğlu, bor ve trona alanında rakipsiz olan Türkiye'nin yanlış politikalar nedeniyle bu madenlerden katma değer elde edemediğini belirtti.

10- 21. Uluslararası Film Festivali'nin "Ulusal, Uluslararası ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIBRESCI) jürileri, Handan İpekçi'nin "Büyük Adam Küçük Aşk" adlı filmiyle ilgili yasaklama kararının kaldırılmasını istedi.

11- Çanakkale  Kara Savaşları'nın 87. yıl dönümü nedeniyle Gelibolu Yarımadası Anzak Koyu'nda, anma töreni düzenlendi. 

Yeni Zelanda ve Avustralyalılar tarafından her yıl düzenlenen törene, Avustralya Genel Valisi Peter Hoolingworth, Avustralya Başbakan Yardımcısı John Anderson, Avustralya Deniz Kuvvetleri Komutanı David Shackleton, Yeni Zelanda Çevre, Kültür ve Tabiat Bakanı Sandra Roze Lee ile Türkiye adına Çanakkale Vali Yardımcısı Halil Yavuz Kaya katıldı.

12- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ABD'nin başkenti Washington'da Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Lynn ile 1 Milyar 350 milyon dolar tutarındaki "İkinci Program Amaçlı Mali Sektör ve Kamu Sektörü Uyum Kredisi" anlaşmasını imzaladıktan sonra basın toplantısı düzenledi.

Bakan Derviş, Merkez Bankası'nın bağımsız politikalarının devam edeceğini, mali politikaların önemini herkesin anladığını belirterek, sürdürülebilir büyümenin yüzde 6-7'ye ulaşmasının yapısal reformların devam etmesine bağlı olduğunu söyledi.

13- Ortadoğu'daki gerginliği azaltmak ve barış yolunun açılmasına yardımcı olmak hedefiyle bölgeye giden Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile Ramallah'ta bir araya geldi.

Arafat görüşmede, bütün olanlardan sonra İsrail eski Başbakanı İzak Rabin ile yaptıkları anlaşmanın iptal olduğunu belirterek, barış anlaşması olmadan Ortadoğu'da barış sağlanamayacağını söyledi.

Daha sonra İsrail'in başkenti Kudüs'te Başbakan Ariel Şaron ile bir araya gelen Bakan Cem ve Papandreu ortak basın toplantısı düzenlediler. Bakan Cem, İsrail ve Filistin taraflarını barış yolunda küçük adımlar atma konusunda ikna ettiklerini düşündüğünü söyledi. Bölgeye uluslararası gözlemcilerin iki amaçla çalışması fikrini belirten Bakan Cem, gözlemcilerin klasik anlamda görevlerini yerine getirirken, terör konusunda da dikkatli davranabileceklerini kaydetti.

Bakan Cem ve Papandreu ayrıca, Nativita kilisesi sorununu ele almak  üzere Filistinli baş müzakereci Saib Erakat ile görüştüler.

Erakat görüşmede, çözüm için iki yeni boyut getirmeye çalıştıklarını belirterek, bunlardan birincisinin kilisedekilerden bir kısmının serbest bırakılması, diğer kısmının Gazze'ye gönderilmesi olduğunu söyledi.

Bakan Cem ve Papandreu daha sonra CNN televizyonun sorularını yanıtladı.

14- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Papa 2. Jean Paul ile "Niyet Bildirisi" imzalamak üzere Vatikan'a gitti. Yılmaz İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Papa 2. Jean Paul ile daha önce mutabakata varılan "Niyet Bildirisi"ni imzalayacaklarını söyledi.

15- Irak'ın 17 sözleşmesinin, BM'nin 661 Yaptırım Komisyonu tarafından askıya alındığı bildirildi.

16- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından alınan kararda "AKPM, İsrail parlamentosunun gözlemci statüsünün gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyor" denildi.

Ayrıca, AKPM, Kültür, Bilim, Eğitim Komitesi tarafından hazırlanan "Avrupa'da Değişim ve Din" başlıklı karar, kabul edildi.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Fransa'nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi temaslarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. 

Cumhurbaşkanı Denktaş, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) Kıbrıs Raportörü İsviçreli Parlamenter Dick Marty'nin, tek taraflı ve Kıbrıs sorununu inceleyip araştırmadan bir rapor hazırladığını söyledi. Kıbrıs görüşmelerinin sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Denktaş, AB'nin çözüm için süre dayatmasının yanlış olduğunu söyledi.

18- ABD Başkanı George W. Bush, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah ile Teksas eyaletinde görüştü.

Başkan Bush görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, İsrail'in "Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın kuşatma altında bulunduğu Ramallah ile Beytüllahim kentleri de dahil olmak üzere işgal ettiği bütün Filistin kentlerinden tamamen ve barışçı bir şekilde çekilmesini" istedi.      

                                                   

26 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplandı.

MGK, nisan ayı olağan toplantısında irtica başta olmak üzere, anayasal rejime yönelik bölücü ve yıkıcı failiyetlerdeki son gelişmeler istihbarat raporları ışığında değerlendirildi.  

Toplantının ardından yayımlanan bildiride "Ülke bütünlüğüne, anayasal rejime ve halkın huzur ve güvenliğine yönelik faaliyetlere karşı yürütülen mücadele sonuçları değerlendirilmiş, Ortadoğu krizindeki son durum, AB ile ilişkiler ve Afganistan'daki gelişmeler gözden geçirilmiştir. Ayrıca, ceza ve infaz kurumları ve tutuk evlerinde alınan önlemlerin son durum ile çıkar amaçlı suç örgütleriyle mücadelede ulaşılan sonuçlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur" denildi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize'de halka hitaben yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Sezer değerlendirmesinde "Her ne şekilde olursa olsun, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) hedef alan sözler kabul edilemez" dedi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmiş yıllardaki konuşmalarını değerlendirdiği açıklamasında "Laik ve üniter devlet çerçevesini kimse zorlamamalıdır. Belli ki yargıyla sıkıntısı var. Kanunlara aykırı işler yaptığı konusunda iddialar var. Türkiye hukuk devletidir. Türkiye'de hiç kimse suçsuzluğunu ispat etmekle yükümlü değildir. İddia eden suçu ispat eder" dedi. 

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türk Metal Sendikası 11. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "Türk milleti, binlerce şehidin acısını unutan, gazilerin hizmetine, fedakarlığına gözlerini yuman ve PKK terör örgütü lideri avukatlığı sergileyenleri de asla affetmeyecektir. Siyasette bitenler bölücülükle ayakta kalmaya çalışıyorlar. Bu zavallılığı herkes iyi görüyor" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da toplantıda yaptığı konuşmada "Türkiye'nin mazur görülemeyecek çok ağır, derin, haksız bir bunalımın içine sokulduğunu, bu bunalımın nedeninin kötü yönetim olduğunu belirterek "Türkiye 1980'li yılların ortalarından itibaren, bilinçli şekilde borçlanmaya başladı. Bu borçları ödememeyi, ertelemeyi politika haline getirdi" dedi.   

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda devam eden Dünya Türk İşadamları 4. Kurultayı kapsamında düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin korkuları nedeniyle önünün tıkandığını belirterek "Ben böyle korkulardan korkmuyorum. Türkiye'nin bölüneceği gibi laflara inanmıyorum. Dış siyaset ekonomiden bağımsız düşünülemez. Türkiye'nin dış siyaseti, bir yönüyle mutlaka üyesi olacağı AB'ye dönük, bir yönüyle de merkezinde yer almak iddiasını taşıdığımız Avrasya bütününde gelişmektedir" dedi. 

6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, AKP Adıyaman Milletvekili Zeki Ünal'ın soru önergesinde verdiği yanıtta, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) atılan personelin, devlet memurluğu ve belirli kamu hizmetlerine kabul edilmemesi uygulamasını savunarak bunun, idarenin bütünlüğü ve düzenli idare ilkelerinin gereği olduğunu söyledi.     

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Samsun'da Türk Hemşireler Derneği tarafından düzenlenen "1. Ulusal Hemşirelik ve Ebelik Sempozyumu" konulu toplantıya katıldı.

Bakan Okuyan, toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

8- Anayasa Mahkemesi tarafından Büyük Adalet Partisi, Anayol Partisi, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi ve Adalet Partisi'ne ilk büyük kongrelerini yasal süre içerisinde yapmadıkları gerekçesiyle verilen ihtar kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Toplumsal Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı (TESAV) Başkanı Erol Tuncer, Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından tartışılan iki turlu seçim sisteminin Türkiye'de uygulanabilirliği ve doğuracağı olası sonuçları Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. 

10- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), bu yılın şubat ayında 2 milyar 339.5 milyon dolarlık ihracat 2 milyar 813.1 milyon dolarlık da ithalat yapıldığını açıkladı. Buna göre şubat ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla ihracatın yüzde 7, ithalatın ise yüzde 21.7 oranında azaldığı bildirildi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, temaslarda bulunmak üzere Kıbrıs'ın başkenti Lefkoşa'ya giden ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston'u kabul etti.

Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Denktaş, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

12- Kıbrıs Rum Yönetimi Meclisi, Türk ve Rumlar arasında evliliğe izin veren yasayı onayladı.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Ortadoğu'da yaptığı temaslardan sonra Yunanistan'ın başkenti Atina'da yaptığı yazılı açıklamada, ziyaretin olumlu geçtiğini belirterek "Bizi soluyabilecekleri  oksijen olarak gördüler her iki tarafın yetkilileri ‘Bize umut verdiniz' dediler" dedi.

14- İngiltere Başbakanı Tony Blair, iktidara gelişinin 5. yıl dönümü dolayısıyla The Guardian gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin her yaptığını onaylayan bir yönetim biçimi içinde olmadığını, özellikle Irak'a karşı bir operasyon konusunda ülkesi adına karar vereceklerini belirterek "Askeri bir harekata sadece bunun doğru olduğuna inanırsak destek veririz" dedi.

 

27 NİSAN 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Af Yasası'nı anayasaya aykırı bularak TBMM'ye iade etti. Cumhurbaşkanı Sezer iade gerekçesinde, anayasa uyarınca yasanın, Meclis'ten "üye tam sayısının beşte üç çoğunluğunun kararıyla" çıkması gerektiğini belirterek "karar yeter sayısı olmaksızın" TBMM'den geçirilen affın Anayasa'ya aykırı olduğunu bildirdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, parti Genel Merkezi çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in vetosundan önce Af Yasası'na ilişkin tepkileri değerlendiren Başbakan Ecevit "Ben de içime sindiremedim" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Ankara Genç İşadamları Derneği'nce (ANGİAD) düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, demokratik istikrarın sağlanması için iki turlu seçim sistemine geçilmesini istedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AKP Milletvekili Mahmut Göksu'nun verdiği soru önergesini yanıtlarken "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın başörtü yasağı ile ilgili içtihatları değişmedikçe ve bu konudaki kimi kurumların aşırı hassasiyeti ve bunun karşısındaki tepkisel hassasiyetler devam ettiği müddetçe, son derece nazik boyutta seyreden başörtüsü sorununun ülkemizde yasal ve idari tedbirlerle çözümü mümkün gözükmemektedir" dedi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, 16 ülkenin Anayasa Mahkemesi başkanlarının katıldığı toplantı nedeniyle Antalya'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Af Yasası'nı iade etmesiyle ilgili olarak "Cumhurbaşkanı veto ettiyse geçerli bir sebebi vardır, gereği neyse yapılır" dedi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Ankara Sanayi Odası'na bağlı sanayi işletmelerini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Derviş düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin bu yıl mutlaka büyümesi gerektiğini belirterek, yüzde 35'lik enflasyon hedefinin de tutacağını söyledi.

Faik Öztrak da teşvik almak için gerekli olan belge sayısının 15'ten 4'e indirileceğini belirtti.

7- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Formula-1 yarışları ile igili olarak Antalya'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Formula-1'in Türkiye'de yapılması için devlet, özel sektör ve federasyonun komite kurarak profesyonelce çalışmaları gerektiğini söyledi.

TBMM Başkan Vekili Yüksel Yalova ise konu ile ilgili olarak İzmir'de yaptığı açıklamada, İzmir'in Selçuk ilçesinin yapısının Malezya'daki Formula-1 pistiyle birebir örtüştüğünü söyledi.

8- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Bolu Adliyesi'ni ziyaretinde gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen kanunla ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Türk, 23 Nisan 1999 Tarihine Kadar İşlenen Suçlardan Dolayı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun'da Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'un veto edilmesini değerlendirirken "Cumhurbaşkanı, bu davranışıyla Anayasa'ya aykırı bir davranışta bulunmuştur" dedi.

Daha sonra Bolu kapalı ve açık cezaevlerini ziyaret eden Bakan Türk, Anayasa Mahkemesi'nin 4616 sayılı yasanın bazı maddelerini iptal ederek yeni düzenleme yapılması için verdiği 6 aylık sürenin sona ermesi üzerine Bolu açık ve kapalı cezaevlerinden 23 mahkumun tahliyesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in vetosunu kastederek "Bu çeşit uygulamalar kaçınılmaz gözüküyor. Böyle keşmekeşe meydan vermemek için bu kanunun çıkması lazım" dedi.

9- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, AKP Erzincan Milletvekili Tevhit Karakaya'nın soru önergesini yanıtladı. Bakan Türk, hakaret, sövme gibi eylemler nedeniyle günde ortalama 56 kişi hakkında dava açıldığını ve bu davaların yaklaşık yüzde 29'unun mahkumiyetle sonuçlandığını bildirdi.

10- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, TRT-1 televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF) komutasını 22 Haziran'da devralacağını belirterek bölgeye gönderilecek güç sayısının 1300 olacağını söyledi.

11- İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 1989-1994 yılları arasında Bulgaristan'dan zorunlu göçe tabi tutulan Türk asıllı Bulgaristan vatandaşlarından, 2510 sayılı İskan Kanunu gereğince 1989-2001 yılları arasında 258 bin 118 kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edildiği bildirildi.

12- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, tarım kredi kooperatifi ortağı çiftçilerin borç ödeme kolaylığından yararlanma süresinin uzatıldığını bildirdi.

13- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan Malatya'da bir okulun açılış töreninde yaptığı konuşmada "Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin insan faktörünü ortadan kaldırmak mümkün değil. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır" dedi.

14- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Kültür Bakanlığı'na bağlı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nce ‘Fikir Mülkiyeti'nin kabul edilişi nedeniyle ülkemizde ilk defa düzenlenen "26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyeti Günü" etkinliğinin açılışında yaptığı konuşmada, dünyada şu anda en büyük gücün fikir olduğunu söyledi. Ülkemizde de fikirlerin korunma altına alınması ile yeni eserlerin ortaya çıkacağını belirten Bakan Talay, bunun da ülkemizin fikirsel zenginliğinin meydana getirilmesini sağlayacağını anlattı.

15- Anayasa Mahkemesi'nin, 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Yasa'nın iptal ettiği 3 düzenlemesinin yürürlüğe girmesi için verdiği 6 aylık süre doldu.

16- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl'den Elazığ'a geçerken Sivrice ilçesi yakınlarında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, hakkında açılan davayla ilgili olarak "Burası bir hukuk devleti. Kanunlar çerçevesi içerisinde konuşmalarınızı yaparsınız. Olay, AKP'de ciddi manada bir büyüme var. Bu büyüme de bazılarını rahatsız ediyor" dedi.

Erdoğan ayrıca, hakkında "Anayasal düzeni bozmaya kalkışmak" suçlamasıyla soruşturma yürüten DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel hakkında, Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundu.

17- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin'i ziyaret etti. Perinçek, burada yaptığı konuşmada, tüm dünyanın kalbinin Filistinlilerle birlikte olduğunu belirterek, kuvvetler dengesinin Filistin lehine bozulmaya başladığını söyledi.

18- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar "Türkiye'de Sermaye Piyasalarının Dünü, Bugünü, Yarını" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, vadelerin kısalığı ve yüksek faiz etkileri nedeniyle kişilerin sermaye piyasaları yerine Hazine kağıtlarına yöneldiklerini söyledi.

19- 21. Uluslararası İstanbul Film Festivali, ödül töreniyle sona erdi. IKSV tarafından düzenlenen  festivalde "Altın Lale Ödülü", ‘Magonia' adlı filmiyle Hollandalı yönetmen Ineke Smits'in olurken Festival Onur Ödülü'nü İtalyan yönetmen Nanni Moretti ile İngiliz yönetmen Stephen Frears aldı. Gürcü yönetmen Otar Iosseliani ise ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nün sahibi oldu.

20- Adana eski Milletvekili Cüneyt Canver Adana'da yaşamını yitirdi.

21- Mülki İdare Şurası sona erdi. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muzaffer Ecemiş, düzenlediği basın toplantısıyla sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede, yolsuzluk ve usulsüzlüklere daha süratli ve daha etkili müdahale edebilecek, doğrudan valiye bağlı teftiş ve denetim birimi oluşturulması istendi.

22- Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın G-8 Grubu nezdindeki gezici büyükelçisi Vadim Lukov Cumhuriyet gazetesine yaptığı söyleşide "terorizm ve soğuk savaş sonrasındaki dünya" konusunda görüşlerini açıkladı.

23- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türk yargıcı Rıza Türmen, Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 40. yılı etkinlikleri çerçevesinde Antalya'da düzenlenen sempozyumda NTV televizyonunun sorularını yanıtladı. Türmen, idam konusunda Avrupa Birliği ülkelerinin bir konsensüs sağladığını belirterek, Türkiye'nin bu konsensüse karşı uzun süre karşı çıkmasının mümkün olmadığını söyledi.

24- Suudi Prensi Abdullah, ABD'nin Teksas eyaletinde ABD Başkanı George W. Bush ile bir araya geldi. Görüşmede Prens Abdullah, 8 maddelik Suudi Planı'nı Başkan Bush'a sundu. Bush, anlaşmayı "makul" bulduğunu ve İsrail tarafıyla görüşeceğini açıkladı.

25- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Orta Asya gezisi kapsamında gittiği Afganistan'ın başkenti Kabil'de önce ABD'li komutanlarla bir araya geldi. Daha sonra Afganistan'da geçici hükümetin Başbakanı Hamid Karzai ve Savunma Bakanı Muhammed Fehim ile görüştü.

 

28 NİSAN 2002 

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul Sarıyer ilçesi Yeniköy mahallesinde delege seçimlerine katılarak bir konuşma yaptı. Çiller, siyasetin önünün tıkandığını belirterek, siyasetin önünü açabilmek için öncelikle millet ve siyasi partileri, sonra da millet ve Meclis'i bütünleştirmek gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, AKP  Kayseri Milletvekili Sadık Yakut'un soru önergesini yanıtlarken, gümrüklerden kaçak olarak yurda sokulan eşyalarla ilgili bilgi verdi.

Bakan Keçeciler, bedelsiz ithalattan yararlanmak amacıyla sahte mülkiyet belgesi düzenlenerek yurda sokulan otomobillerle ilgili olarak yürütülen inceleme ve soruşturma kapsamında, 208 otomobilin zapt edildiğini, ayrıca zapt edilmesine karar verilen 473 otomobille ilgili araştırmanın da devam ettiğini bildirdi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Bolu Abant'taki "Türk Ticaret Kanunu Komisyonu"  toplantılarına katılarak burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Türk Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ‘Şartla Salıvermeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun'da değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'un iadesiyle ilgili soru üzerine "Sayın Cumhurbaşkanı daha önce Anayasa Mahkemesi Başkanlığı yaptığı için Anayasa Mahkemesi Başkanı gibi davrandı" dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı  Hüsnü Yusuf Gökalp,  Antalya'nın Kumluca ilçesinde düzenlenen "3. Kumluca Tarım ve Seracılık Şenlikleri"ne katıldı. Bakan Gökalp, Türk sebze ve meyve ürünlerinde ilaç ve hormon kalıntısı olmadığını söyledi.

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı'nın İstanbul'da düzenlediği 9. İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ülkede işlerin iyi gitmediğini, yeni bir hükümete ve  yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Toplantıya katılan SP Genel Başkanı Recai Kutan da yaptığı konuşmada, Türkiye'de 3 bine yakın dernek, vakıf ve sivil toplum örgütü bulunduğunu, bu kuruluşların elbirliğiyle pek çok sorunun çözüleceğini söyledi.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Çorum'da düzenlediği basın toplantısında, millete ödeyemeyeceği büyüklükte borç ve külfet yükleyen hükümetin arkasında halk desteği kalmadığını, bu yüzden bir an önce çekilmesi gerektiğini söyledi.

7- 2001-2002 Süper Lig maçında, Galatasaray futbol takımı deplasmanda Kocaelispor'u 2-0 yendi.

8- Yunanistan‘da Yüksek Mahkeme'nin, İskeçe'nin seçilmiş müftüsü Mehmet Emin Aga'ya ‘yasal olmayan dini unvan kullandığı' iddiasıyla 4 ay hapis cezası veren Larisa Ceza Mahkemesi'nin kararını bozduğu bildirildi.

9- İsrail hükümetinin, Cenin'e gitmesi beklenen BM inceleme heyeti için  koşulların henüz uygun olmadığına karar verdiği bildirildi.  

 

29 NİSAN 2002   

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Trabzon'da gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan üçlü zirvesinde yaptığı açılış konuşmasında, değişimin gerisinde kalmamak için ülkeler arasında güç birliğine gidilerek ekonomik canlanmayı ve ortak gönenci birlikte yakalayabilmenin bir önkoşul olarak ortaya çıktığını belirterek "Toplumlar arasındaki bağımlılık ilişkisine işaret eden bu anlayışı Güney Kafkasya yönünden değerlendirdiğimizde, ekonomik küreselleşmenin itici gücünü oluşturan enerji sektörünün yoğun ilgisinin Hazar Havzası'na odaklandığı ve sonuçta Bakü-Tiflis- Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Şahdeniz Doğalgaz Boru Hattı tasarılarının bölgemizi dünya enerji haritasına yerleştirdiği görülmektedir. Bu dönemde bir yandan ekonomik planda ortaya çıkan küreselleşme olgusu ülkeler arasındaki ilişkilerde belirleyici olurken diğer yandan suçsuz insanları hedef alan 11 Eylül saldırıları demokratik toplumların üzerine kara bir gölge gibi düşmüştür" dedi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze de yaptığı konuşmada Hazar Havzası'ndaki enerjinin nakli ve güvenliğinin önemine değinerek "Bu nedenle Kafkasya'yı barış ve istikrar bölgesi haline getirme çabalarımız doğaldır" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Trabzon havaalanında veto ettiği Af Yasası ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, parti Genel Merkezi'nde yaptığı toplantının ardından gazetecilerin gündemdeki konularla ilgili sorularını yanıtladı.

3- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada "BM Güvenlik Konseyi'nin 20 Aralık 2001 gün ve 1386 sayılı kararıyla Kabil ve civarında güvenliğin sürdürülmesinde Afganistan geçici yönetimine yardımı olmak üzere oluşturulan Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü'nün (ISAF) komutanlığının İngiltere'den sonra 6 aylık bir süre için Türkiye tarafından üstlenilmesi Bakanlar Kurulu'nca kararlaştırılmıştır" denildi. 

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin yer altı zenginlikleri arasında bulunan ve atıl durumda bekleyen 2.9 trilyon dolar değerindeki maden rezervlerinin, ekonomiye kazandırılması için farklı bir model geliştirilmesi gerektiğini söyledi. 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Özel Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği tarafından düzenlenen "Avrupa Yolunda Türkiye-Sorunlar ve Beklentiler" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geçen yıl bazı sıkıntılı konulara rağmen, AB siyasi ölçütlerini karşılama konusunda "ciddi bir ilerleme kaydettiğini belirterek, başta idam cezasının hukuk sistemimizden tamamen çıkarılması, düşünce ve ifade özgürlüğünün tam olarak yerleştirilmesi, bireysel kültürel hakların genişletilmesi konularında daha ileri adımlar atılması gerekmektedir. Bu çerçevede ele alınması gereken konulardan biri de Türk vatandaşlarının anadillerinde radyo ve televizyon yayını yapabilmeleri önündeki engellerin kaldırılmasıdır" dedi.  

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği'nce İstanbul'da düzenlenen "Sermaye Piyasasının Geliştirilmesinde Vergi Politikalarının Rolü" konulu konferansta yaptığı konuşmada, kapitalist ekonominin gelir dağılımı açısından sorunlar yarattığını, bu nedenle devletin sermaye piyasalarını ortadan kaldırmadan gelir dağılımını sağlayıcı politikalar yaratması gerektiğini belirterek, hakça bir ekonomik düzen için denetimin, piyasayı düzelten bir yapıya kavuşması gerektiğini, eğitim, sağlık, vergi politikası gibi gelir dağılımını doğrudan etkileyen politikaların zaman kaybetmeden yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu arada Bakan Derviş'e, Finansial Times gazetesi bünyesinde yayımlanan The Banker tarafından ‘Yılın En Başarılı Ekonomi Bakanı" ödülü verildi.

7- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, TİSK tarafından Marmaris'te düzenlenen "Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı" konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik krizi atlatmak üzere olduğunu söyledi.

8- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, bor madeni ile ilgili uç ürünler yapmak üzere özel sektörü yatırım yapmaya çağırdı.

9- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yeni Af Yasası'yla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, yasaların belli kişiler göz önünde bulundurularak, "Eşitlik ilkesi, kanunların herkes için aynı biçimde uygulanmasını gerektirir" dedi.  

10- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, zorunlu haller dışında konserlerde özel koruma hizmeti verilmemesi ile ilgili bir genelge yayımladı.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ara bölgede bir araya geldiği Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'e Rum tarafına "non-paper" belge sundu.

Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmeye giderken yaptığı açıklamada, Klerides'e bugüne kadar görüşmelerde gündeme getirdikleri konuları toplu olarak sunacaklarını bildirdi.

12- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, çıktığı Orta Asya ülkeleri ziyareti çerçevesinde gittiği Kırgızistan'da, Devlet Başkanı Askar Akayev ile bir araya gelerek iki ülke arasında turizm, çifte vergilendirmenin kaldırılması, uyuşturucu ile mücadele ve gümrük alanında işbirliği anlaşmaları ile Dostane İlişkiler Deklarasyonu da imzalandı.         

 

30 NİSAN 2002 

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Barış Gücü' adlı programda terör, AB, Afganistan konularında açıklamalarda bulundu.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Zaman gazetesine siyasi gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında, Fransa'daki seçimleri ve iki turlu seçim sistemini değerlendirdi. AB yönetiminin ve üye ülkelerin dünyaya sürekli demokratikleşme öğütleri  verdiği ve demokrasi ihraç etme politikaları geliştirdiği bir zamanda kendi iç çelişkilerinin ortaya çıktığını belirten Başbakan Yardımcısı Bahçeli, ırkçılık ve buna dayalı şiddetin Batı Avrupa ülkeleri ve demokrasilerinin zaaflarından biri olarak ağırlığını koruduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Mesut  Yılmaz gazetecilerin AB'nin terör listesine almadığı DHKP-C ile ilgili  soruları üzerine, AB içindeki bazı ülkelerin DHKP-C konusunda itirazlarının olduğunun anlaşıldığını belirterek "Terör örgütlerinin objektif bir değerlendirmesi yerine kendileri açısından bunun bir güvenlik riski yaratıp yaratmayacağını ön planda tutuyorlar. Açıkçası korkuyorlar" dedi.

5- Yargıtay 2. Ceza Dairesi, Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi'nin, yakıt tankı tasarımları hatalı olduğu gerekçesiyle 1995, 1996, 1997 ve 1998 model 0 403 marka Mercedes marka otobüslerin toplatılmasına ilişkin kararını bozdu.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, International Herald Tribune ve Financial Times tarafından düzenlenen "Türkiye Yeni Fırsatlar, Yeni Dinamizm Konferansı"nda yaptığı konuşmada "Şu anda tam anlamıyla sayılarla görülmese de iç ve dış talep artma eğilimine girdi. Otel rezervasyonlarından alışveriş potansiyeline kadar birçok alanda sektörlerin canlanmaya başladığını görüyoruz" dedi.

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, Haluk Kırcı ile Mehmet Ali Ağca'nın Şartla Salıverilme Yasası'ndan yararlanmalarının söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Türk, düne kadar 1067 hükümlü ve 3 tutuklunun tahliye edildiğini belirterek "Ancak doğru olan, bu konudaki yasal düzenlemelerin beklenmesidir" dedi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan,  Antalya'nın Side beldesinde "SSK Bölge Hastaneleri Başhekimleri ve İdarecileri" seminerine katıldı. Bakan Okuyan burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

9- Türk-İş Yönetim Kurulu, Ekonomiden sorumlu Devlet  Bakanı Kemal Derviş'le Hazine Müsteşarlığı'nda görüştü. Toplantı sonrası bir açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral görüşmede, kamuoyunda resen emeklilik olarak bilinen uygulamanın ele alındığını söyledi. 50 yaş üzerindeki işçiler için zorunlu emekliliği düzenleyen 3 Aralık genelgesinin, emekliliği gelse bile mesaisine gereksinim duyulan kişiler için uygulanmayacağını açıklayan Meral, ödenmeyen ikramiyeler konusunda da uzlaşma sağlandığını belirtti. 

10- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, 1 Mayıs'ın emekçilerin ülke gündemine, hak ve özgürlüklerin genişletilmesine ilişkin ortak görüşlerini dile getirdikleri platform olduğunu söyledi.

11- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç ve yönetim kurulu üyeleri,  önce Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, sonra da TBMM Başkanı Ömer İzgi'yi ziyaret ederek, RTÜK Yasası ile Tüketici Yasa Tasarısı hakkındaki eleştirilerini iletti.

12-  DSP İstanbul Milletvekili İsmail Aydınlı yaşamını yitirdi.

13- Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'ın katıldığı Trabzon'da devam eden zirve, üç ülke arasında "Terorizm, Organize Suçlar ve Diğer Önemli Suçlarla Mücadele" anlaşmasının imzalanmasının ardından, cumhurbaşkanlarının ortak basın toplantısıyla  sona erdi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer konuşmasında, zirvenin Kafkasya'nın istikrar ve ekonomik gelişmesine katkıda bulunmayı hedeflediğini vurguladı. Zirvede, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev de konuşmasında, Şahdeniz havzasında çok geniş doğalgaz rezervleri bulunduğunu belirterek, 2004 yılında doğalgazın Türkiye'ye, buradan da Avrupa'ya aktarılacağını söyledi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze ise konuşmasında, Gürcistan'ın işbirliğine ilişkin tüm taahhütlerini tereddütsüz yerine getireceğini belirterek, terorizmi besleyen kaynaklara karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

14- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, İstanbul'da International Herald Tribune ve Financial Times tarafından düzenlenen "Türkiye'de Yatırım Olanakları" konferansında yaptığı konuşmada, dolar ve euro tahvillerinin belirli bir stabiliteye ulaştığını, ancak ekonomide durgunluğun devam ettiğini belirterek "Artık büyümeye nasıl geçileceği üzerine konsantre olunması gerekiyor. Makro düzeyde iyileşme, Türk Lirası'nın global pazarlarda daha rekabetçi noktalara ulaşmasıyla gerçekleşebilir" dedi.

15- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Fransa'nın başkenti Paris'te Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde dün düzenlenen "Türkiye, Avrupa ve Avrasya" konulu bir konuşma yaptı. Başlığın, Türkiye'nin dış politikasının belli başlı iki eksenini ortaya koyduğunu belirten Bakan Cem, AB üyeliği ve "Avrasya ‘nın merkezindeki kilit rol" olma hedeflerinin birbiriyle çelişmediğini, aksine tamamlayıcı olduğunu söyledi.

Fransa'daki temaslarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Cem, bir soru üzerine, Kopenhag kriterleri çerçevesinde idam cezasının kaldırılmasının önemli bir konu teşkil ettiğini söyledi.

16- İngiltere Parlamentosu'nun Dış İlişkiler Komisyonu tarafından hazırlanan 2001-2002 yılı Türkiye raporunda "Türkiye bölgesinde ana güç olup, İslam dünyasında işleyen tek laik demokrasidir" denildi.

17- Gürcistan ordusuna terorizmle mücadele alanında eğitim vermek üzere, bu ülkeye 20  ABD askerinin gittiği bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106