13.3.2002
×

Hakkında

Künye

İletişim

 MART 2002


1  MART 2002

1- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, idam cezasının  kaldırılması için anayasa değişikliğine gereksinim olmadığını, Türk Ceza Yasası’nda (TCY) yapılacak değişiklikle konunun çözümlenebileceğini bildirdi.     

2- Genelkurmay Genel Sekreterliği Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) idam  cezasının kaldırılmasıyla ilgili tartışmalarda hiçbir tarafın yanında ya da karşısında olmadığı bildirildi. Bazı çevrelerin TSK’yi AB karşıtı gibi göstermeye çalışmasına karşın durumun tam tersi olduğunun vurgulandığı açıklamada  “Türkiye’nin onurlu başı dik ve eşit şartlarda AB’ye girmesini yürekten destekleriz” denildi.     

3- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nce düzenlenen konferansta, idam  cezasına karşı olduğunu söyledi. Selçuk, Türk hukuk sisteminde idam cezasının olmaması gerektiğini belirterek “Dünyadaki gelişme dikkate alınarak idam cezası kaldırılmalı. Siyasi olarak bir değerlendirme yapmıyorum. İdam cezasını kaldırmak için geç kaldık” dedi.    

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen 5. Avrupa-Akdeniz Özel Sektör Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türk halkının yüzde 70’inin AB’nin bir parçası olmayı istediğini belirterek “Bu yüzde 70, üyeliğin önündeki engelleri kaldırmak için çok büyük çaba sarf edecektir” dedi. Avrupalı olmak için dini farklılık gözetilmemesi gerektiğini de belirten Bakan Derviş, Türkiye’nin Avrupai bir ülke olduğunu söyledi.  

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin küçülmesini durdurup  büyüme için eyleme geçmesi gerektiğini belirtti. Özilhan, Akdeniz ülkelerinin  Avrupa’da, Balkanlar’da, Güney Amerika ve Asya’da gelişmekte olan diğer ülkeler gibi dünya ekonomisine entegre olması gerektiğini söyledi.

Toplantıya katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tanrıkulu, Türkiye’de uygulanan döviz kuru politikasına  dövizin iniş ya da yükselişinde sistem dışı müdahalelere olumlu bakmadığını belirtti.     

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ise ihracattaki düşüşün sebeplerinden birini TL’nin kısa sürede aşırı değerlenmesinde aramanın doğru olacağını söyledi.  

5- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam’ı ziyaretinde yaptığı konuşmada “Emlakbank’ı kapatmakla çok ciddi bir yanlışlık işlediğimiz kanaatini koruyorum. Emlakbank,  bir ülke, kent yerleşme planlamasında önemli bir örnek oluşturdu” dedi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, Karaman’ın  Ermenek ilçesindeki Karahasan gediğinde çığ tehlikesi olan bölgede incelemede bulundu. Ermenek Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı’nı ziyaret eden Bakan Akcan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

7- HADEP  Genel Başkanı Murat Bozlak, Anayasa Mahkemesi’nde süren sözlü savunmasının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bozlak, partisi hakkındaki kapatma davasının ‘3 yıl önce çatışma ortamında hukuki dayanaktan yoksun olarak açıldığını’ belirterek, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) HADEP’in kapatılmaması yönündeki kararını  ‘dostane bir öneri’  olarak  değerlendirdi ve bunun Türkiye’nin içişlerine karışma olmadığını söyledi.    

8- İstanbul DGM, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilen Egebank’ın eski sahibi Yahya Murat Demirel’in de aralarında bulunduğu 38 sanığın ‘bankanın içini çete oluşturarak boşaltmak’ suçundan yargılandığı davada ‘görevsizlik’ kararı vererek dosyayı İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.  

Ayrıca, ‘Susurluk Davası’ kapsamında aldığı 6 yıllık ağır hapis cezası kesinleşen MİT eski görevlisi emekli Yarbay Mehmet Korkut Eken, Ulucanlar Cezaevi’ne konuldu.    

9- Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Kayrat Sarıbay, Türkiye ile Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 10. yıl dönümünde, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.     

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Macaristan Dışişleri Bakanı Janos Martony’nin davetlisi olarak  başkent Budapeşte’ye gitti.

Bakan Cem, Macaristan Cumhurbaşkanı Ferenç Madl tarafından kabul edildi. Bakan Cem daha sonra, Dışişleri Bakanı Janos Martony ile bir araya geldi.

11- ABD Hazine Bakanı Paul O’Neill, Senato Finans Komitesi’nde yaptığı konuşmada,  IMF’nin bundan sonra sadece gerekli reformları ve doğru politikaları uygulayan ülkelere mali destek sağlayacak şekilde yapılandırılmakta olduğunu söyledi.     

12- İngiltere Başbakanı Tony Blair, İngiliz Uluslar Topluluğu toplantısı için Avustralya’ya giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nün (ISAF) komutasını üstlenmeye henüz hazır olmadığını söyledi.    

13- Rusya Federasyonu,  Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yaptıkları toplantı sonrasında, Orta Asya’nın enerji kaynakları hususunda stratejik işbirliği yapma kararı aldıkları bildirildi.   

14- Hindistan’ın Gucarat eyaletinde, Hindu-Müslüman çatışmasında 300 kişinin öldüğü bildirildi.

2 MART 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Afganistan’daki  Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nün (ISAF) komutasını İngiltere’den devralmaya istekli olduğunu, ancak bazı isteklerinin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.  Başbakan Ecevit, ayrıntıları belirlemek için ABD’den bir heyet geldiğini, Fransa’nın da heyet göndereceğini açıkladı.  

Ayrıca Başbakan Ecevit, Başbakanlık’ta gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

2-  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.      

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu  (MYK) toplantısında, idam cezası ve Avrupa Parlamentosu’nun (AP) sözde Ermeni soykırımı ve HADEP kararlarıyla ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul’da düzenlenen Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Genişleme Grubu Konferansı’nın son gününde yaptığı konuşmada, AB’nin kurumsal kültürünün akılcılığa dayandığını, demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin temelinde hep insanın olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı Yılmaz ”Kendisini Avrupalı olarak gören Türkiye, Avrupa değerler sisteminin  bir parçasıdır. AB üyeliğimize engel olmaya çalışanlar, insanımızın zenginleşmesini, ülkemizin demokratikleşmesini istemeyenlerdir” dedi.

ETUC Genel Sekreteri Emilio Gabaglio ise Türkiye’nin AB’ye tam üyelik hakkına sahip olduğunu belirterek “Ama AB’nin parçası olmak istiyorsanız, AB’nin kurallarına da uymak zorundasınız” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da  toplantıda bir konuşma yaptı.   

5- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi’nce düzenlenen “AB Sürecinde Anayasa Değişiklikleri ve Uyum Yasaları” konulu panelde yaptığı konuşmada, demokrasinin, katılımcılık, özgürlükçülük ve çoğulculuk olmak üzere 3 boyutu bulunduğunu, bu boyutlardan birinin olmaması halinde demokrasinin  de yok olma sürecine gireceğini söyledi.      

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Alman Handelsblat gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, Türkiye’nin Ziraat ve Halkbank’ı 2003’e kadar özelleştirmeyi planladığını belirterek “Avusturya ve Almanya’dan bankaların girmesini özellikle istiyoruz. Çünkü, onların orta büyüklükteki şirketlerle iş yapma gelenekleri var” dedi.    

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk “Uygulamada Adli Tıp ile İlgili Sorunlar ve Çözümleri” konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, insan hakları ihlallerinin belirlenerek sorumlularının cezalandırılması için adli tıp birimlerine büyük görev düştüğünü söyledi.

Bakan Türk, gazetecilerin Pişmanlık Yasası ile ilgili sorularını da yanıtladı.     

8- Maliye Bakanı Sümer Oral, İzmir’de Ege İhracatçı Birlikleri ve Gelirler Kontrolörleri Derneği’nce düzenlenen “Vergi Reformu ve KDV İadesinde Karşılaşılan Sorunlar” konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, bu yılda reel ekonomiyi canlandırıp, yatırım iklimi ve hevesi yaratmak istediklerini, bunu yaparken maliye politikalarında gevşeme olmadığını söyledi.      

9- AKP Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  partisinin Kurucular Kurulu üyelerine yaptığı konuşmada, geçmişi inkar etmelerinin düşünülemeyeceğini, sahiplendikleri muhafazakar değerlerin asla değiştirilemeyeceğini, şartlara göre yön değiştirmelerin de ilkelerine gölge düşürmeyeceğini söyledi.     

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, Vakıf 2000 tarafından düzenlenen “Türk Bankacılık Sisteminin Temel Sorunları ve Bankacılık Sektörünü Yeniden Yapılandırma Programı” konulu panelde bir konuşma yaptı.

Akçakoca, 2002 yılı içinde Vakıfbank’ın özelleştirmesinin tamamlanacağını, Toprakbank’ın satılacağını, Bayındırbank’ın geçiş bankası haline dönüştürüleceğini, tahsilatın hızlandırılacağını ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) özel bir denetime tabi tutulacağını açıkladı.

11-  İstanbul’da düzenlenen  5. Avrupa-Akdeniz Özel Sektör Zirvesi’nin sonuç bildirisi yayımlandı. Bildiride “Dünya ölçeğine göre, oldukça düşük kalan doğrudan yabancı yatırımcıları çekebilmek, bölgede sürdürülebilir sosyo-ekonomik gelişme sağlayabilmek açısından önkoşuldur” denildi.           

12- ABD’nin, Afganistan’ın doğusundaki Paktia bölgesinde bulunan El Kaide üslerine karşı havadan ve karadan saldırı düzenlediği  bildirildi.  

13- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’nin başkenti Washington’a gitti.    

14- İtalya’nın başkenti Roma’da  100 bin kişinin, Başbakan Silvio Berlusconi ve hükümet karşıtı gösteri yaptığı bildirildi.             

 3 MART 2002

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Hilafetin Kaldırılması ve Tevhid-i Tedrisat Yasası’nın kabulünün 78. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Atatürk’ün en önemli devrimlerinin başında öğretim birliğinin sağlanması ve laikliğin güvence altına alınmasının geldiğini söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul Kumkapı’daki İstanbul Balık Hali’ni ziyaretinde, balıkçığın Türkiye’nin geleceği açısından önemli bir sektör olduğunu belirterek, Türkiye’nin açık deniz balıkçılığına hazırlanması ve balıkçılık borsasının kurulması gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu  ‘Şehitleri Anma Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Manisa’da, Vali M. Rasih Özbek’i ziyaret etti. Bakan Mirzaoğlu, Manisa’nın Ege Bölgesi’nin tarımda gelişmiş bir ili olduğunu belirterek “Ülkemizde doğrudan destekleme yardımı ilk planda deprem ve felaket bölgelerine yapılacak. İkinci planda da Manisa gibi illere yapılacaktır” dedi.

4- Devlet Bakanı Reşat Doğru yaptığı açıklamada, Türk cumhuriyetleri ile ilişkilerde yapılan hata ya da eksikliklerin düzeltilmesi gerektiğini belirterek “Bu alanda başarıyı yakalamak açısından da bankacılık ve gümrük mevzuatlarının uyumlu hale getirilmesi, orada da Tahkim Yasası’nın kabul edilmesi, icra-iflas yasalarının oluşturulması gerekiyor. Bu nedenle entegrasyon sürecini tamamlamalıyız” dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, NATO-Ukrayna ilişkilerini konu alan toplantıya katılmak üzere Almanya’ya hareketi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Türkiye’nin dostu olduğunu ve iki ülkenin çok yönlü ilişkileri bulunduğunu söyledi.

6- Kültür Bakanı İstemihan Talay yaptığı açıklamada “Büyük Adam Küçük Aşk” filmini kendilerinin değil, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ihbarı üzerine bakanlık bünyesindeki bağımsız denetleme kurulunun yasakladığını söyledi.     

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısından önce gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Kutan, Irak’a yapılacak müdahalede Türkiye’nin de yer almasına halkın büyük çoğunluğunun karşı olduğunu söyledi.

8- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural, TRT-1 televizyonunda yayınlanan “Pazar Panorama” adlı programa katılarak, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

9-    DİE’den yapılan açıklamada, yıllık enflasyon toptan eşya fiyatlarında (TEFE) 91.8, tüketici fiyatlarında (TÜFE) ise yüzde 73.1 olarak gerçekleşti.

10- Petrol-İş  Sendikası’nın “İlaç Sanayii-SSK İlaç Fabrikası ve SSK İlaç Tüketimi” başlıklı çalışmasında, Türkiye’de ilaç hammaddesi üreten 16 firmanın ancak 48 çeşit hammadde üretebildiğini belirtilerek, Türkiye’nin bu alanda yüzde 99 oranında dışa bağımlı olduğu bildirildi.

11- Basın Konseyi’nden yapılan açıklamada, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Basın Yasası’nda değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısının mantığı, amacı demokratik Türkiye yaratmak olarak açıklanan Ulusal Program’a aykırı olduğu belirtilerek “Basın Konseyi Yüksek Kurulu, basından sorumlu devlet bakanlığınca hazırlanan ve meslek kuruluşlarının da katkısıyla bir ölçüde olgunlaştırılan önceki tasarının bu yasama döneminde yasalaşması hususunda hükümetin taahhütte bulunmasını beklemektedir” denildi.

12- İstanbul’un Esenler ilçesinde halk arasında çıkan olaylarda 1 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı. İstanbul Valiliği, ikinci bir emre kadar gece sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.  

13- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi devlet radyosuna dün yaptığı açıklamada, Arap Birliği’nin Ortadoğu sorununa kalıcı çözümler üretemediğini belirterek “Meclis ve komitelere, Libya’nın Arap Birliği’nden çekilmesini önereceğim. Eğer bu kararı almak tek başıma benim elimde olsaydı bugün Arap Birliği’nden ayrılırdım” dedi.   

14- İsrail’in başkenti Kudüs’te Filistinli militanlar tarafından düzenlenen intihar saldırısında 10 kişinin öldüğü bildirildi.     

4 MART 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Bakanlar Kurulu toplandı.      

Toplantıda, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Bazı Suçların Failleri Hakkında Uygulanacak Hükümlere Dair Kanun’da Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile AB müktesebatına uyum çerçevesinde bazı yasalarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı ele alındı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Gençlik Komisyonu Başkanlığı’nın ilk Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısından önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, koalisyon ortakları arasında sıkıntıya yol açan idamın kaldırılması ve Kürtçe yayınla ilgili tasarıların yasalaşma sürecini belirlemeye çalıştıklarını belirterek “Ulusal Program çerçevesinde AB’ye verdiğimiz taahhütleri yerine getireceğiz” dedi.

3- Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Maliye Bakanı Sümer Oral ve  Hazine Müsteşarı Faik Öztrak’ın katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıda, IMF’nin ilk gözden geçirmeye ilişkin koşulları ele alındı.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, CNN Türk televizyonuna AB üyeliği konusunda gündemdeki tartışmaları değerlendirdi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf  Gökalp, doğrudan gelir desteği ödemelerini başlatmak üzere Denizli’ye gitti.

Bakan Gökalp  Denizli Ticaret Odası’nda düzenlenen ve sanayicilerin katıldığı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, geçmişteki hükümetlerin uyguladıkları tarım politikasının yanlışlıklarla dolu olduğunu, büyük gübre yolsuzlukların yaşandığını belirterek, 12 yıllık sürede 4 gübre firmasının Türkiye'yi tekel gibi görerek gübreyi çok pahalıya sattığını kaydetti.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Basın Konseyi’nin şubat ayı raporlarında, iletişim özgürlüğüne yönelik ihlaller yaşandığını belirtilerek, şubat ayının en önemli olayının Basın Yasa taslağının tartışmaya açılması olduğu bildirildi.

7- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) düzenlediği ‘Türk ve Yunan işadamlarının Anadolu turu’  İzmir’de başladı.  

Türk-Yunan İş Konseyi Başkan Yardımcısı  Selim Egeli yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaretin ve ekonomik ilişkilerin artmasına yönelik kampanya başlattıklarını belirterek, bu kampanyanın ilk ziyaret yerinin İzmir olduğunu, daha sonra Balıkesir, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli’nde benzer programın uygulanacağını söyledi.

8-    21. Yüzyılın Görüntüleri: 4. Selanik Belgesel Film Festivali, Yunanistan’ın  Selanik kentinde başladı.

9- ABD Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Genç Sanayici ve İşadamları Derneği’nin toplantısına katılmak üzere gittiği Kayseri’de, gazetecilerin Irak’la ilgili soruları üzerine “Ümidimiz Bağdat’taki rejimin tümüyle BM kararlarına uyması yönündedir. Türkiye, ABD ve tüm dünya bunu istemektedir. Şu aşamadaki amacımız, Irak yönetiminin ülkesini tümüyle ve kapsamlı olarak BM incelemelerine açmasıdır” dedi.  

10- Türkiye’ye gelen Kuveyt  Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ali Muhammet El Mumin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile bir araya geldi.

11- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani, ABD’nin başkenti Washington’da yapılacak Irak muhalifleri toplantısı öncesinde Türkiye’ye geldi.

12- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) yetkilileri Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi’ni ziyaret etti.

13- Temaslarda bulunmak üzere Irak’ın başkenti Bağdat’a giden Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen ve beraberindeki heyet, Tarım Bakanı Abdulilah Hemit ve Ticaret Bakanı Mehdi Salih ile bir araya geldi. 

Tüzmen yaptığı konuşmada, Türkiye ile Irak arasında ticari ilişkilerin güzel olmasına rağmen yeterli olmadığını belirterek “Amacımız, kısa dönemli bir ticaret değil, Türk ürünlerini Iraklılara tanıtmaktır. Ticaretimiz sadece bu günler için değil, ambargo sonrası da Irak pazarında yer almak içindir” dedi.

Heyet daha sonra, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Taha Yasin Ramazan ile görüştü.

14- İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos resmi bir ziyarette bulunmak üzere ABD’ye gitti.

15- IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk ABD’nin başkenti Washington’da yaptığı açıklamada, IMF heyetinin Türkiye ziyaretinde hükümet yetkilileriyle başta rüşvetle mücadele ve AB’ye giriş görüşmeleri süreci olmak üzere, Türkiye ekonomisindeki orta vadeli gelişmeler, büyüme, ticaret politikası, istihdam piyasası ve şeffaflık konularındaki gelişmelerin ele alınacağını bildirdi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa’da  “KKTC Ekonomisinin Üretime Dayalı Büyüme Sürecine Geçişi için Kredilendirme Süreci ve İlkeleri” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türk işadamlarının, KKTC’ye yapacakları yatırımla barışa hizmet edeceklerini belirterek, İskenderun Körfezi’ne gelecek petrol boru hattı ve Doğu Akdeniz’de tespit edilen petrol yataklarıyla Kıbrıs’ın jeostratejik öneminin daha da artacağını söyledi.

17- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2001 yılı İnsan Hakları Raporu’nun Türkiye Bölümü’nde, TBMM’nin ekim ayında kabul ettiği anayasa değişikliği ile insan haklarının geliştirilmesinin hedeflendiği, ancak bazı insan hakları ihlallerinin devam ettiği belirtildi.

18- Afganistan’ın kuzeyinde dün meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde, 100 kişinin öldüğü bildirildi.

19- Hindistan’ın Gucarat eyaletinde, Hindularla Müslümanlar arasında meydana gelen din çatışmalarında, 572 kişinin öldüğü bildirildi.

20- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Avustralya’da bir televizyon kanalına verdiği demeçte “Dünya, Irak’taki kitle imha silahlarına karşı harekete geçmeli, Afganistan’da yaptığı gibi uzaktan seyretmemeli. Irak BM kararlarına karşı çıkıyor. Herkes biliyor ki Iraklılar kitle imha silahlarını gizlemeye çalışıyorlar” dedi.

5 MART 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer iki günlük resmi bir ziyaret için gittiği Slovakya’nın başkenti Bratislava’da, Cumhurbaşkanı Rudolf Schuster ile bir araya geldi.        

Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye’nin AB üyeliği ile terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın idamı konusunun bağlantısına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, Türkiye’nin AB’ye üyeliği ile  Öcalan’ın idamı arasında bağlantı kurmanın doğru olmadığını, Türkiye’nin yasalarında idam cezası olduğu halde, 1984’den beri bu cezanın uygulanmadığını söyledi.

Schuster ise Cumhurbaşkanı Sezer’den, Slovakya’nın NATO’ya üye olması konusunda destek istediğini, Cumhurbaşkanı Sezer’in de bu desteği vereceğini söylediğini belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan’ın katıldığı liderler zirvesi yapıldı. Zirvede AB’ye uyum yasaları ele alındı.

Başbakan Ecevit toplantı sonrası yaptığı açıklamada, AB konusunda izleyecekleri davranış biçimlerini değerlendirdiklerini, Ulusal Program üzerinde hiçbir görüş ayrılığı olmadığını belirterek, partilerin tam bir uyum içindeki desteklerine bir kez daha tanık olduğunu söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit tarafından yayımlanan genelgeyle, Tarımda Yeniden Yapılandırma ve Destekleme Kurulu’nun üyeleri ve görev alanları belirlendi.

Başbakan Ecevit ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarındaki sanat eseri niteliği taşıyan resim, heykel, seramik, özgün baskı ve gravür gibi eserlerin envanterinin tutularak bir bilgi bankasında toplanması için bir genelge yayımladı.

4- Başbakan Bülent Ecevit, AB konusunda yaşanan tartışmalara ilişkin Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

5- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Japon Vakfı’nın düzenlediği panelde yaptığı konuşmada, başkalarının zenginliğini kıskanarak fakirlikten kurtulunamayacağını, kalkınma amacı olan her ülkenin, Japonya’dan alacağı derslerin olduğunu söyledi.

Panele katılan Turizm Bakanı Mustafa Taşar ise 11 Eylül’de ABD’ye yapılan saldırının ardından Japonya’nın Türkiye’yi aldığı riskli ülkeler listesinden çıkartmasının sevindirici olduğunu, zihinlerdeki yasağı tanıtımla aşacaklarını belirtti.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, idam cezası ve Kürtçe yayın konusunda değerlendirmelerde bulundu.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Cisco EXPO 2002 Fuarı’nda yaptığı konuşmada, AB’yi ‘kaçırılması ve kaçınılması mümkün olmayan bir süreç’ olarak nitelendirdi.

8- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Rekabet Kurumu’nun düzenlediği  "Kamu Teşebbüsleri, Yasal Tekeller ve Rekabet” konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, özelleştirme kapsamının, belli bir zaman aralığı içinde adeta ‘kamu mallarının paymal edilme şirketine’ dönüştüğünü söyledi.

9- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Maliye Bakanı Sümer Oral, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet  Kenan Tanrıkulu, Turizm Bakanı Mustafa Taşar ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce (TOBB) düzenlenen toplantıya katıldılar.

Toplantıda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni temsil eden 60 ilin oda ve borsa başkanı, bölgenin sorunlarını hükümet yetkililerine aktardılar. Toplantı sonrasında Başbakan Bülent Ecevit’le görüşen TOBB heyeti, ziyarette sorun ve çözüm önerilerini içeren bir sonuç bildirgesi sundu.

10- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Türkiye’de temaslarda bulunan Hollanda Savunma Bakanı Frank De Grave ile Genelkurmay Başkanı Oramiral Luuk Kroon ve beraberindeki heyeti kabul etti

Görüşmede terorizmle mücadele ve Afganistan’daki gelişmeler ele alındı. Bakan Mirzaoğlu görüşmede “Hollanda’yı kaynak olarak kullanan ve Türkiye’ye karşı terorist eylem yürüten PKK ve DHKP-C örgütlerine karşı Hollanda’nın kayıtsız kalmasını anlayamıyoruz. Bunu bir çifte standart olarak değerlendiriyoruz” dedi.

11- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven ile İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, SP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu’nun faili meçhul cinayetler ve kayıplarla ilgili soru önergesini yanıtladı. Bakan Arseven yaptığı açıklamada, Silopi Jandarma Alay Komutanlığı’na çağrıldıktan sonra kayboldukları iddia edilen HADEP İlçe Başkanı Serdar Tanış ve Yönetim Kurulu Üyesi Ebubekir Deniz’in durumuyla ilgili 1 yıldır sürdürülen araştırmadan sonuç alınamadığını bildirdi.

12- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, futbol dünyasındaki ‘şike çetesi’ iddialarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

13- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) son olarak aldığı saldırı helikopterleri ile silahlanma çabalarına yeni bir boyut kattığı belirtilerek “GKRY’nin maceraperest heves ve niyetlerle bu saldırı helikopterlerine sahip olması, gerek Kıbrıs, gerek Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarı tehdit edebilecek riskler taşımaktadır” denildi.

14- Sağlık Bakanı Osman Durmuş Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan kişisel sağlık sigortası’nın, tüm sosyal güvenlik kuruluşlarının tek bir çatı altında toplanmasını kolaylaştıracağını söyledi.

15- TBMM Partilerarası Uzlaşma Komisyonu, cumhurbaşkanlığı görev süresinin 5 yıla düşürülmesini kararlaştırdı.

16- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD’nin ‘yeni sömürgecilik ve mandacılığı’ temsil ettiğini, hükümetin de ABD’nin peşine takılması nedeniyle AB’nin demokrasi standartlarına direndiğini belirtti.

17- İstanbul Valiliği’nce, Esenler ilçesi Karabayır Mahallesi’nde halk arasında meydana gelen çatışmaların ardından ilan edilen sokağa çıkma yasağı, ikinci bir emre kadar kaldırıldı.

18- AB Genel Sekreteri Volkan Vural, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partili milletvekillerine verdiği brifingde “Laiklik konusunda net olmalıyız, AB bu konuda çok duyarlı” dedi.  

19- Türkiye’de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile ayrı ayrı görüştü. Talabani, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada ‘Irak’ta dış müdahalecileri istemediklerini ve Irak’ın bütünlüğünü güçlendirme konusunda’ Türkiye’ye güvence verdiklerini söyledi.

20- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen “ABD ile Ticari İlişkilerimiz” konulu konferansta yaptığı konuşmada, ABD’nin, Türkiye’nin en büyük destekçisi olduğunu söyledi.

21- Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki IMF heyeti, birinci gözden geçirme ziyareti çerçevesinde temaslarda bulunmak üzere İstanbul’a geldi.

22- Fener Rum Patriği Bartholomeos, Washington’da ABD Başkanı George W. Bush, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu’nu ziyaret ederek ayrı ayrı görüştü.

23- Japon Kredi Derecelendirme Kuruluşu (JCR), Türkiye’nin, B (+) olan Japon Yeni cinsinden kredi notunu aynen teyit ederken, ekonomik görünümünü ise negatiften, durağana yükseltti.

6 MART 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB  ile ilişkilerde  40  yıl beklenilen fırsatın 3 günlük siyasete malzeme  yapılmaması gerektiğini belirterek “Bu hassasiyeti hükümet ortakları ve devlet kuruluşlarından da beklediğimizi ifade ediyorum” dedi

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu,  ANAP, CHP ve AKP’nin de aralarında bulunduğu 8 partiye gönderdiği uyarı yazısında, büyük kongrenin tüzükte yapacağı değişiklikle  yetkisinin tamamını veya bir kısmını partinin bir organına devretmesinin  ‘demokrasi ilkelerine’ aykırı olduğunu belirtti.    

Ayrıca Yargıtay 9. Ceza Dairesi, gazeteci-yazar Çetin Emeç ve Turan Dursun cinayetlerinden de sorumlu tutulan, terör örgütü İslami Hareket davasının sanığı İrfan Çağrıcı’ya verilen ölüm cezasını usul ve yasaya uygun bularak onadı.   

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği  tarafından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nca (İMKB) düzenlenen “Türk Sermayesi Piyasasında Mesleki Etik  Kurallar ve Yatırımcı Hakları” konulu panele katılarak bir konuşma yaptı.     

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Gümrük Müsteşarlığı örgütlenmesiyle ilgili tasarı ele alındı.

 Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler toplantıda yaptığı konuşmada, 2001 yılında gümrüklerde 112 trilyon liralık kaçak eşya yakalandığını açıkladı. Bakan Keçeciler, vergi ve ceza konusunda büyük eksiklikler bulunduğunu, bunların giderilmesi gerektiğini söyledi.     

5- TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nda, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yeni düzenlemeler öngören tasarı kabul edildi.      

6- Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, eski RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ı ‘özel belgede sahtecilik’ suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum etti.      

Ayrıca, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Albayrak Turizm AŞ’ye usulsüz ihale verildiği iddiasıyla açılan davanın ilk duruşmasında, aralarında Mustafa Albayrak’ın da bulunduğu  tutuklu 4 sanık tahliye edildi.

7- İstanbul’da 2 bankada  soygun meydana geldi.  Soygunu yapan 2 kişi banka görevlisince öldürüldü.

8- Dünya Bankası Türkiye  Temsilcisi Ajay Chhibber, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenen “Yabancı Sermaye Arenası”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin  daha fazla borçlanma imkanı olmadığını belirterek “Türkiye, önümüzdeki 10 yılda her yıl yüzde 5 büyümeyi  ve enflasyonu düşürmeyi amaçlıyorsa  her sene en az 5-6 milyar dolar yabancı sermayeyi çekmek zorundadır” dedi.     

Toplantıya katılan Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ise kamu açıklarını arttırarak büyüme sağlama imkanı bulunmadığını bildirdi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar da yabancı sermayenin çekingen davranmasının nedenlerinin başında Türkiye gibi yüksek enflasyona sahip bir ülkede enflasyon muhasebesi uygulamasının olmayışı olduğunu söyledi.     

9- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, İstanbul’da bankacılarla bir araya gelerek, reel sektörün yeniden yapılandırılmasına ilişkin sorunları ve özel sektörün son durumuna ilişkin görüşmeler yaptı.      

IMF 1. Bölge Direktörü Michael Deppler,  NTV-CNBC-e  televizyonuna ABD’nin başkenti Washington’da  yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yeniden büyüme koşullarını  yaratabilmesi için enflasyonun düşürülmesinin çok önemli olduğunu söyledi.    

10- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Slovakya’nın başkenti Bratislava’da Cumhurbaşkanı Rudolf Schuster’le birlikte katıldığı ‘Türk-Slovak İşadamları’ toplantısında, Türk ekonomisinin son yıllarda köklü bir değişim geçirdiğini belirterek, hükümetin bu süreçte önemli bir başarı sağladığını söyledi.   

11- Fener Rum Patriği Bartolomeos, Beyaz Saray’da ABD Başkanı George W. Bush ile görüştü. Bartolomeos, Başkan Bush’tan 1971’de kapanan Heybeliada’daki Ruhban Okulu’nun yeniden açılması için yardımcı olmasını istedi.  

12- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek  ile başkent Washington’da görüşen ABD Başkanı George  W. Bush düzenlediği ortak basın toplantısında, Ortadoğu’daki şiddetin bitirilmesi için ülkesinin çabalarını iki katına çıkaracağını söyledi.      

Mübarek de İsrail ve Filistinlilerin derhal ‘tam kapsamlı görüşmelere’ yeniden başlamaları gerektiğini belirtti.  

13- Afganistan’ın doğusunda geçen hafta ABD öncülüğünde başlatılan Anakonda operasyonunda, bugüne kadar yaklaşık 500 El Kaide ve Taliban militanının öldürüldüğü ve militanların saklandığı bazı mağaraların ele geçirildiği bildirildi.    

14- Yunanistan’daki gazetecilerin, haklarının verilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi istemi ile greve gittikleri bildirildi.

7 MART 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle yayımladığı mesajında, cinslerarası eşitliğin olanaklı kılınması için yasalardaki ayrımcılığın kaldırılması ve kadınlara eşit haklar sağlanmasının yanısıra erkeğin arkasında gören sosyo-kültürel yapının kırılması gerektiğini söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit de  kadınların kendilerine sağlanan hakları ve eşitliği gereğince değerlendirebilecekleri bilinç ve bilgi ile yetiştirilmelerinin büyük önem taşıdığını söyledi.   

2- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomi konusunda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ecevit ayrıca, CNN Türk televizyonunun gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, Harp Akademileri Komutanlığı’nca İstanbul’da düzenlenen “Türkiye’nin Etrafında Barış Kuşağı Nasıl Oluşturulur?” konulu sempozyumun ilk günündeki “Dünya ve Türkiye” başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, AB’den en ufak bir yardım bile görmediğini belirterek “Türkiye’nin, Rusya Federasyonu ve İran’ı da içine alacak şekilde bir arayışın içinde olmasında fayda buluyorum” dedi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Savunma ve Havacılık dergisine verdiği demeçte, Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yönelik faaliyet gösteren terör örgütlerini korumayı ve bu örgütlere destek sağlamayı sürdürdüklerini söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, 3. Ankara Ayakkabı, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı’nın açılışı öncesinde gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.  

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, TV8 televizyonuna gündemdeki Türkiye’nin AB üyeliği tartışmalarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz yaptığı değerlendirmede, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç’ın Harp Akademileri Komutanlığı’ndaki açıklamalarına ilişkin sorusunu yanıtlayarak, “Orgeneralin, Türkiye’nin AB’ye üyeliğe alternatif olarak geleceğini Rusya’yla, İran’la birliktelikle araması önerisi, bana göre vizyon değil olsa olsa bir kabus senaryosudur” dedi.   

Öte yandan Alevi-Bektaşi Kuruluşları Birliği Genel Başkanı Ali Doğan ve birlik yöneticilerinden oluşan heyet, Başbakan Yardımcısı Yılmaz’ı ziyaret ederek “Alevi Varlığı, Laiklik ve Demokrasi İçin Önerilerimiz” başlıklı rapor sundular.

7- TBMM Genel Kurulu’nda, Emlak Vergi Yasası’nı değiştiren düzenleme kabul edildi.

8- TBMM İçişleri Komisyonu’nda, Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı kabul edildi.

9- TÜSİAD tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle yapılan  yazılı açıklamada “Türkiye’de toplumsal yapının gelişimi için kadınların temel güçlenme alanları olan eğitim, çalışma yaşamı ve siyasette karar alma süreçlerine eşit katılımlarının önündeki engellerin aşılması gerekmektedir” denildi.

 Öte yandan TÜSİAD’ın İstanbul’da düzenlediği “Kurumsal Yönetim-Türkiye’de İş Hayatının Değişen Çehresi” konulu seminerde konuşan Başkan Tuncay Özilhan “Türk şirketlerinin dünya piyasalarında kendilerini kabul ettirebilmeleri, yabancıların Türkiye yatırımlarının önünün açılması, AB’ye girmeye hazırlanan Türkiye’nin Avrupalı şirketler karşısında rekabetçi olabilmesini sağlamak, kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanmasıyla mümkün olacaktır” dedi.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGC) Genel Başkanı Şükran Soner, Cumhuriyet gazetesi yazarı Hıfzı Veldet Velidedeoğlu’nun ölüm yıl dönümü nedeniyle İstanbul’da düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada “AB, çok kültürlü bir birliğe mi gidiyor? Yoksa Türkiye’yi ve diğer ülkeleri kendi pazarı mı olarak görmeye çalışıyor? AB, Türkiye’ye arka bahçesi gözüyle  bakmaktan vazgeçmelidir” dedi.

11- İstanbul’un Esenler ilçesi Karabayır mahallesinde sokak sakinleri arasında yaşanan çatışmaya karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 138 kişiden 39’u tutuklanarak cezaevine konuldu.         

12- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Kuveyt Genelkurmay Başkanı El-Mümin, Zaman gazetesine temaslarını ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

13-   Türkiye’de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile ayrı ayrı görüştü. Erdoğan görüşmede, IKYB üyelerinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki yurttaşlarla akrabalık ilişkisi bulunduğunu, bu nedenle iki siyasi parti arasındaki işbirliğinin yararlı olacağını söyledi. Baykal da bölgeye ilişkin bazı senaryoların gündemde olduğu bu dönemde Talabani’yi dinlemenin yararlı olduğunu belirtti.    

14- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da Cumhurbaşkanı Vaclav Havel ile görüştü.     

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı açıklamada “İlişkilerin salt siyasi alanda değil, ekonomik alanda da ilerlediğini gözledik. Geçen yıl yapılan 250 milyon dolarlık ticaret hacminin yeterli olmadığını gördük” dedi.     

Havel de Cumhurbaşkanı Sezer’in bu ziyaretinin, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine olanak sağladığını söyledi.   

15- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, sanayicilerle görüşmek üzere İngiltere’ye gitti. Bakan Derviş, Oxford Üniversitesi’nde akademisyenlere ve öğrencilere yönelik verdiği konferansta, Türkiye’nin ekonomik programının önemli ayağını oluşturan bütün yapısal reformları yerine getirdiğini, ancak tam bu dönemde 11 Eylül’ün yaşandığını belirterek, bunun Türkiye’nin politik ve stratejik öneminin artmasında krizin aşılmasında olumlu bir unsur yarattığını söyledi.

16- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı Portekiz’in  Dışişleri Bakanı Jaime Gama, Kafkasya gezisinin son durağı Azerbaycan’da  Dışişleri Bakanı Vilayet Guliyev’le bir araya geldi.

Guliyev görüşmede, AGİT’in Dağlık Karabağ meselesinin barış yoluyla çözülmesi hususuna önemle yaklaşacağını ümit ettiğini belirterek “Üç yıldır Azerbaycan dışişleri bakanı olarak görev yapıyorum. Bu süre zarfında 4 AGİT başkanıyla görüştüm. Fakat  sorunun çözümü yolunda hiçbir ilerleme kaydedilmedi” dedi.

17- Afganistan’da geçici hükümetin Başbakanı Hamid Karzai, Türkmenistan’a düzenlediği bir günlük ziyareti çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Saparmurat Tükmenbaşı tarafından kabul edildi.

Türkmenbaşı görüşmeler sırasında yaptığı açıklamada, Karzai’nin bu ziyaretinin Türkmen-Afgan ilişkilerinde yeni bir sayfa açtığını belirterek, Afganistan üzerinden Pakistan’a, oradan da Hindistan’a kadar uzanan doğalgaz boru hattı projesinin canlandırılması yönünde görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi.

18- İsrail’in, Batı Şeria’da mülteci kampları, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın karargahı ve Filistin güvenlik binalarını bombaladığı bildirildi.

8 MART 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Tuncer Kılınç’ın AB ile ilgili “Türkiye, AB’den en ufak bir yardım görmedi. Türkiye’nin Rusya ve İran’ı içine alacak şekilde bir arayışın içinde olmasında fayda görüyorum” şeklindeki değerlendirmelerine,  düzenlediği basın toplantısıyla yanıt verdi.

Başbakan Ecevit, Türkiye’nin AB dışında başka bir seçenek aramasının mümkün olmadığını söyledi. Türkiye’nin AB’ye üyeliğini, Avrupa’da kimi çevrelerin içlerine sindiremeyeceğini belirten Başbakan Ecevit  “AB ile aramızda zaman zaman tartışmalar ve anlaşmazlıklar olabilir. Fakat şu gerçek değiştirilemez: Türk ulusu coğrafi açıdan da kültürel açıdan da Avrupalıdır” dedi.     

2- Savunma Sanayii İcra Komitesi, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantının ardından bir açıklama yapan Başbakan Ecevit, 170 adetlik M-60 A1 tanklarının modernizasyonu ile ilgili sözleşmenin İsrail’in IMI firması ile imzalanmasına karar verildiğini söyledi.             

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen “Türkiye, AB ve Kıbrıs” konulu bir konferansa katıldı.

Bakan Gürel yaptığı konuşmada, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Tuncer  Kılınç’ın sözleriyle gündemde yer alan AB tartışmalarıyla ilgili olarak ‘Tanzimatçı’ ile ‘Atatürkçü’ anlayışlar arasındaki çatışmanın ortaya çıktığını söyledi.

4- Türkiye’nin, Gümrük Birliği (GB) Anlaşması’nı imzalamasının 7. yıl dönümü dolayısıyla bir toplantı yapıldı.      

Toplantıya katılan Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler yaptığı konuşmada, GB ve AB ile ilgili haklı şikayetler bulunduğunu belirterek “AB, Türkiye’nin üye olma gayretlerine yardımcı olmuyor” dedi.     

Gümrük Müsteşarı Nevzat Saygılıoğlu ise “GB, Türk gümrüklerinin daha profesyonel hale gelmesine neden oldu. GB öncesi, AB ülkelerinin Türkiye ticaretindeki payı yüzde 47’deyken, GB sonrası bu oran yüzde 52’lere yükseldi” dedi.     

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Cumhuriyet savcılıklarına, terör suçundan hükümlülerin ilk müşahadeleri, 6’şar aylık denemeleri ve sınıflandırma işlemlerinde bu yıl uygulanacak esasları düzenleyen bir genelge gönderdi.      

6- SP Grup Başkan Vekillleri tarafından “Hükümetin ekonomide IMF’ye bağlı olarak aldığı yanlış kararlar sonucu toplumu açlık sınırına” getirdiği iddiasıyla Başbakan Bülent Ecevit hakkında gensoru önergesi TBMM Başkanlığı’na  verildi.     

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisi ve partisi ile ilgili konuları Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.    

8- 8 Mart Dünya Kadınlar günü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.     

9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Havel tarafından onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye’nin siyasal yönden dayanışma içinde olan, ekonomik yönden güçlü, birleşik bir Avrupa’yı her zaman desteklediğini belirterek “Demokratik, kültürel ve ekonomik reformları süratle tamamlayarak üyelik için hazırlanıyoruz. AB’ye üyelik her dönemde Türk halkının ve hükümetinin ereğini oluşturmuştur” dedi. 

10- İngiltere’de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, başkent Londra’da İngiliz Endüstri Konfederasyonu’nun üyeleriyle bir toplantı yaptı.     

Daha sonra  gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Bakan Derviş, yabancı yatırımcıları ikna etme konusunda çok yol aldıklarını belirterek, Türkiye’nin büyük yatırım fırsatları sunduğunu söyledi.

Bakan Derviş ayrıca, yeni dönemde Japon piyasasına önem vereceklerini de belirtti.

11- Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm bulunması amacıyla başlatılan doğrudan görüşmeler çerçevesinde KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides 17. kez bir araya geldi.

İki liderin görüşmesinden sonra Cumhurbaşkanı Denktaş’ı başkent Lefkoşa’da ziyaret eden Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, bu yılın sonuna kadar Kıbrıs’ın, AB’ye katılımıyla ilgili görüşmelerin tamamlanmış olacağını söyledi.

Verheugen ayrıca, Türkiye’nin, Rum Kesimi ile KKTC arasındaki sorun çözülünceye kadar Kıbrıs’ın AB üyeliğinin kabul edilmemesi yönündeki talebinden AB’nin etkilenmeyeceğini belirtti.  

12- ABD’nin Afganistan’ın doğusundaki terör örgütü El Kaide ve Taliban güçlerine karşı başlattığı ve ’24 saatte biteceğini’ öngördüğü ‘Anakonda’ operasyonu çerçevesinde Afgan hükümetinin bölgeye 1000 kişilik bir birlik gönderdiği bildirildi.

9 MART 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin ilçe teşkilatlarında incelemelerde bulunmak üzere İzmir’e gitti.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Menemen’de halka hitaben yaptığı konuşmada, AB sürecinde partisinin haksız yere suçlandığını, ancak idam cezasının kaldırılması ve Kürtçe eğitim konusunda verecek tavizleri olmadığını belirterek “Türkiye’nin AB güzergahını sonu belirsiz ve hatta tehlikeli bir maceraya dönüştürmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.    

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem yaptığı yazılı açıklamada, İsrail ve Filistin’den şiddet olaylarını bir an önce durdurmalarını, ABD’den de taraflara eşit durarak etkinliğini artırmasını istedi. Bakan Cem tarafların ‘ölüm getiren siyasetten’ vazgeçmelerinin bölge insanlarına karşı sorumlulukları olduğunu belirterek “Olaylar İsrail ve Filistin halklarının ortak intiharı görünümünü kazanmaktadır. Durum vahimdir” dedi.   

3- “Ulusal Eğitime Destek Kampanyası” çerçevesinde İstanbul Fatih Halk Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen okuma-yazma kurslarını bitiren 233 kişiye sertifikaları, İstanbul Valisi Erol Çakır’ın katıldığı törenle verildi. Çakır yaptığı konuşmada “Bugün İstanbul’da okuma-yazma bilmeyenlerin oranı özellikle kadınlar arasında yüksek. Bunun iki nedeni var; birincisi iç göç, ikincisi ise fazla çocuk yapmak” dedi.    

4- Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık, gazetelerin Ankara temsilcileri ile bir sohbet toplantısı düzenledi.

5- Türk-İş Konfederasyonu Başkanlar Kurulu’nun “Artık Yeter Bu Ülke Bizim” sloganıyla başlattığı 7 bölgeyi kapsayan toplantıların ilki İstanbul’da yapıldı.  

6- Liberal Düşünce Topluluğu’nun, AB Komisyonu ile birlikte yürüttüğü “Yasal ve Sosyal Yönleriyle Türkiye’de İfade Özgürlüğü” adlı proje çerçevesinde  düzenlenen ‘İfade Özgürlüğü Mağduriyeti’ sempozyumu İstanbul’da başladı.   

Sempozyumun açılışında konuşan AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, komisyon olarak görevlerinin, AB’yi anlamada ve katılım stratejisi çerçevesinde ilerleme kaydetmede Türkiye’ye mümkün olan her yoldan yardım etmek olduğunu söyledi.

7- Afganistan’da El Kaide ve Taliban’a yönelik Anakonda operasyonu çerçevesinde  Paktika eyaletinde 23 sivilin öldüğü bildirildi.

8- İsrail’in başkenti Kudüs’te Filistinli bir militanın bir cafeye düzenlediği intihar saldırısında 12 kişinin öldüğü, 54 kişinin de yaralandığı bildirildi.                                                              

10 MART 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1 televizyonunda yayınlanan “Pazar Panorama”  adlı programa katılarak, hükümet içinde yaşanan AB tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  

Türkiye’nin AB üyeliği yolunda uzun yıllardır alt yapı hazırlıkları yaptığını belirten Başbakan Ecevit, Türkiye’nin NATO, Avrupa Konseyi, Gümrük Birliği üyesi ve fiilen Avrupalı olduğunu söyledi.      

2- 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan yaptığı açıklamada, MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç’ın AB ile ilgili sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek “Türk Silahlı Kuvvetlerinin tamamı Türkiye’nin Batı uygarlığı ile bütünleşmesinden yanadır” dedi.   

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İçel İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiller, AB ile ilgili tartışmaları ‘yöntem olarak son derece yanlış’ bulduğunu belirterek “AB’nin iç sömürü, politika malzemesi ve can simidi olarak kullanma aracı uğruna sabote etmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.   

4- Japonya’daki temaslarını tamamlayarak yurda dönen Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı basın toplantısında, Marmara depremi sonrasında öncelikli olarak güçlendirilmesi gereken 11 köprü ve viyadük için gerekli olan 100 milyon dolarlık Japon kredisinin bu ayın sonuna kadar serbest kalacağını söyledi.  

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, TİSK tarafından Bolu Abant’ta  düzenlenen “Çalışma Yaşamında Çağa Uyum” seminerinde yaptığı konuşmada, işverenlerin uzun süredir iş güvencesi ile birlikte ele alınmasını istediği kıdem tazminatı ve esnek çalışma modeliyle ilgili düzenlemelerin, 1475 Sayılı İş Yasası’nda değişiklik yapacak tasarıda yer alacağını söyledi.   

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 3. Olağan İl Başkanları toplantısının kapanışında yaptığı konuşmada, 81 ilde teşkilatlandıklarını, ilçe teşkilatlarının yüzde 90’ını tamamladıklarını belirterek, hükümetin halkın taleplerine yanıt vererek ülkeyi bir an önce seçime götürmesi gerektiğini söyledi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul’da yaptığı açıklamada, hükümet ortaklarının AB ile ilgili tartışmalarını üzüntüyle karşıladıklarını belirterek “Türkiye’nin AB’ye girmesi kimsenin Türkiye’ye yapacağı bir lütuf değil. Türkiye, AB’ye girecektir” dedi. 

8- İsrail Başbakanı Ariel Şaron başkent Kudüs’te yaptığı kabine toplantısında birlik çağrısı yaparak “Hepimiz bir arada durmalı ve bu terör dalgasına dayanmak için her çabayı harcamalıyız” dedi.  

9- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e  gönderdiği mesajında ‘İran ile Rusya’nın ikili ilişkilerini derinleştirmeleri’ çağrısında bulunulduğu bildirildi.

11 MART 2002

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.     

Toplantıda, Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı’nın hazırladığı Maden Yasası’nda değişiklik yapılmasına ilişkin taslağa son biçim vermek üzere yedi bakandan oluşan bir komisyon oluşturulmasını kararlaştırdı. Ayrıca, Afyon depremi ve tarımın sorunları ele alındı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile birlikte İstanbul’da Kandilli Rasathanesi’ni ziyaret ederek, Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’dan olası Marmara depremi konusunda brifing aldı.     

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar  Okuyan, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından SSK İstanbul Pendik Sigorta Müdürlüğü’ne “TSE-ISO-En 9002 Kalite Belgesi” verilmesi ve SSK Pendik Dispanseri’nin yenilenen Hemodiyaliz Merkezi’nin açılış töreninde bir konuşma yaptı. Bakan Okuyan, sağlık kurumlarında yıllardan beri ertelenmiş sıkıntıların 1 günde ortadan kaldırılamayacağını belirterek “Bugün bütün Türkiye’deki SSK hastane ve dispanserlerinde kuyruklar yüzde 50 azaltılmıştır. Ama hem sigorta hem de sağlık hizmetlerinin sunumunda halen ciddi sıkıntılar var” dedi. 

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu “KOBİ Gelişim Projesi” ve “TOBB Ortak Çalışma Protokolü”nün imza töreninde yaptığı açıklamada, yasa hazırlamaktaki hedefin ülke ihtiyaçları ve uluslararası uygun bir KOBİ tanımlaması yapılabilmesi olduğunu belirterek, halen Türkiye’de KOBİ’lere hizmet ve destek veren kuruluşların KOBİ tanımlamasında farklılıklar bulunduğunu, bu farklılıkların uluslararası düzeyde tanım birliğine gidildiği günümüzde çeşitli problemlere neden olduğunu söyledi.  

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye’de bulunan Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Sanan Ahmet Aga ve Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mustafa Ziya Erdoğan ile  bir araya geldi.

Baykal yaptığı görüşmede, ABD’nin Irak’a yapacağı muhtemel müdahale ihtimaline karşı Türkiye’nin, askeri, ekonomik ve siyasal yönden hazırlık içinde olması gerektiğini belirterek, ortaya çıkacak  Irak’ta yaşayan Türkmenlerin durumunu da yakından ilgilendirdiğini söyledi.

 6- Türkiye’de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, Devlet Bakanı Tunca Toskay ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile ayrı ayrı görüştü.

Bakan Toskay görüşme sonrası yaptığı açıklamada, IMF heyetiyle ihracatın istikrarlı bir şekilde artması için alınması gereken önlemleri ele aldıklarını söyledi. 

Kahkonen, Hisarcıklıoğlu ile görüşmesinde, Türkiye ekonomisinin artık pozitif büyümeye yaklaştığını, çok kısa süre içinde pozitif büyümeye geçmesini beklediklerini söyledi.

7- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a gitti.

8- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve beraberindeki heyet, resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’e gitti.

9- ABD Başkanı George W. Bush  11 Eylül saldırılarında yaşamlarını yitirenlerin 6. ay dönümü nedeniyle Beyaz Saray’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kanada, Avusturya, Norveç, Danimarka ve Alman askerlerinin Afganistan’da olduğunu belirterek “Onların desteği olmasaydı başarılı olamazdık. Türkiye, hava kuvvetleri ile Amerikan askerlerinin bölgeye ulaşmasına yardımcı oldu. Afganistan’daki savaş son savaş olmayacak. Bundan sonra kaçmaya çalışan teroristlere hiçbir ülke barınak sağlamamalı” dedi. 

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu da Türk halkının Amerikan halkının içinde bulunduğu duyguları anladığını belirterek “Zira biz de terorizmin hedefi olduk. Türk halkı ABD halkının acısını derinden paylaşmaktadır. Teroristlere karşı kendi mücadelemizi ABD’nin doğru şekilde idrak ettiğini da asla unutmadık” dedi. 

10- Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, 5 günlük resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’ye gitti.

11- İran Cumhurbaşkanı  Muhammed Hatemi, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da  Cumhurbaşkanı Thomos Klestil ile bir araya geldi.

12 MART 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet, Alevi-Bektaşi Kuruluşları Birliği yöneticileri ve üyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı konuşmada, Alevilerin Türkiye’nin kurucu unsurlarından olduğunu belirterek “Bu ülkeyi, Türkü, Kürtü, Alevisi, Sünnisi hep birlikte kurduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, anayasadan zorunlu din dersinin kaldırılması gerektiğini belirterek, yurttaşların din ve benzeri işlerden önce çocuğunun, kendisinin ve ülkesinin geleceğini düşündüğünü söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TİSK Başkanı Refik Baydur ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, iş güvencesinin Türkiye’nin de imzaladığı 158 sayılı ILO sözleşmesi gereği olduğunu ve iş yasasına ilişkin düzenlemelerin bir araya getirilebileceğini söyledi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, TDP Genel Başkanı Sema Pişkinsüt ile partinin MYK üyelerini kabul etti.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstiklal Marşı'nın TBMM tarafından kabulünün 81. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda İstiklal Marşı’nın, özlü dizeleriyle Türk ulusunun yurt ve bayrak sevgisini, özgürlük, bağımsızlık ve çağdaşlık tutkusunu en güzel biçimde yansıttığını belitti.

4- TBMM Başkanı Ömer İzgi, İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 81. yıl dönümü nedeniyle Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı yöneticileri ile şairin adını taşıyan okullardan seçilen bir grup öğrenciyi kabul etti.

TBMM Başkanı İzgi ayrıca, Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun ve beraberindeki heyeti kabulünde gazetecilerin Kürtçe yayınla ilgili sorularını yanıtlayarak “Televizyonlarda Türkçe’nin dışında bir yayın yapılacaksa, insan hakları bağlamında ele alınacağı için belki Kırmançi, Zazaca, Çeçence, Arapça, Arnavutça ve Boşnakça gibi konularda tümüyle bir arayış içine girilebilir” dedi.

5- Başbakan Bülent Ecevit TRT-2 televizyonunda yayınlanan “45 Dakika“ programına katıldı. Başbakan Ecevit, halkın en az yüzde 70’inin AB üyeliğine destek verdiğini belirterek “İran ve Rusya’nın bizim açımızdan AB’ye bir üyelik seçeneği olması mümkün değil” dedi.

6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Orta Asya gezisinin ilk durağı olan Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta, Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı ile görüştü.

Orgeneral Kıvrıkoğlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada “İçişlerine karışmamak ilkesi doğrultusunda ilişkilerimizin daha da gelişeceğinden eminim” dedi.

Türkmenbaşı ise iki ülke arasında tarihten gelen bağların bulunduğunu belirterek “Aslında hepimiz bir milletten oluşuyoruz” dedi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’yı ziyaret ederek, deprem hazırlıklarıyla ilgili bilgi aldı.

Çiller görüşmede, depreme hazırlığın siyasi boyutunda muhalefet-iktidar ayrımı yapılamayacağını belirtti.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Başkanlık Divanı’nda yaptığı konuşmada, uyum yasaları teklifinde 1-2 konu dışında ortak bir noktaya varıldığını, teklifin önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulabileceğini söyledi.

9- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Sanan Ahmet Ağa, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mustafa Ziya Erdoğan ve beraberindeki heyeti kabul etti. Başbakan Yardımcısı Yılmaz kabulde yaptığı konuşmada “Biz, Irak’ın toprak bütünlüğünün mutlaka korunması gerektiğine inanıyoruz “

10- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) açtığı davada Sakarya ve İzmit’te İpekyolu Vadisi Serbest Bölgesi kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu. Danıştay, Serbest Bölgeler Yasası’nı da Anayasa’ya aykırılık itirazıyla Anayasa Mahkemesi’ne götürme kararı aldı. Danıştay ayrıca, SİT alanlarına enerji santralları kurulabilmesine olanak veren düzenlemeyi iptal etti.

11- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, Türkiye-AB Derneği tarafından düzenlenen “Avrupa Konvansiyonu ve Türkiye-AB İlişkileri” konulu panelde yaptığı konuşmada, anadil öğreniminin serbest olması durumunda Türkiye’nin bölünebileceği görüşünün geçerli olmadığını söyledi.

12- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’nın yurt dışına çekilme kararının ardından 2.5 yılı aşkın bir zaman geçtiğini belirterek, örgütün halen yurt içinde 475-500 silahlı teroristinin bulunduğunu ve bunların fırsat buldukça faaliyetlerini sürdürdüklerini bildirdi. 

13- Dışişleri Bakanı İsmail Cem yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nün (ISAF) komutanlığını alıp almayacağı konusundaki müzakereleri askerlerin yapacağını belirtti.

14- Maliye Bakanı Sümer Oral ile Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, IMF heyeti ile görüşerek, maliye ve bütçe hedefleri ile özelleştirme çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bakan Oral görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, IMF’yle temaslarında maliye ve bütçe hedeflerinde kesinlikle değişiklik yapılmayacağı konusunda görüş birliğine  vardıklarını bildirdi.

Bakan Karakoyunlu ise IMF’nin özelleştirme konusunda bugüne kadar hiçbir baskı ve telkininin olmadığını söyledi.

15- Maliye Bakanı Sümer Oral, kadrosuzluk gerekçesiyle derece ve terfi alamayan memur ve emeklilere, derece yükseltilmesine olanak sağlayan ve maaşlarının da buna uygun düzenlenmesini sağlayacak tebliği imzaladı.    

16- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Nevruz kutlamalarına ilişkin bir genelge ile ekinde “Nevruz mesajı” yayımlayarak okullara gönderdi.     

Bakan Bostancıoğlu genelgede, valiliklerce düzenlenecek Nevruz kutlamalarına tüm ilk ve ortaöğretim kurumları öğrencileri ile öğretmen ve yöneticilerinin katılımının sağlanmasını istedi.    

17- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ANAP İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, çeşitli meslek odalarının talebi üzerine SSK ve Bağ-Kur’a birikmiş prim borcu bulunanlara yeni bir ödeme kolaylığı getirdiklerini söyledi.

Bakan Okuyan, birikmiş prim alacaklarının 18 ay taksitle yıllık yüzde 3 faizle tahsilinin öngörüldüğünü bildirdi.

18- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na birer yazı göndererek, tasarruf tedbirleri kapsamında durdurulan ‘turizm tesisleri elektrik indirimi’ uygulamasının tekrar başlatılmasını istedi.

Bakan Taşar, Başbakan Bülent Ecevit’e gönderdiği yazıda da turizm sezonu yaklaşırken hedeflenen turizm gelirlerine ulaşmak için turizm işletmelerine uygulanan yüzde 17 oranındaki indirimin devam etmesini talep etti.

19- TBMM Partilerarası Uzlaşma Komisyonu, cumhurbaşkanının seçimi konusunda iki seçenekli bir değişiklik önerisi hazırlayarak liderlere sunma kararı aldı.

20- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Başbakan Bülent Ecevit ve İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven’i ziyaret ederek ayrı ayrı görüştü.

Bakan Arseven görüşmede, ABD’nin Türkiye ile ilgili insan hakları raporunda Kürt kökenli yurttaşların azınlık olarak tanımlanmasından Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığı aktardı.

21- Türkiye’de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Anastasios Skopelitis, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi.

Ziyal görüşme sonrası yaptığı açıklamada, hedeflerinin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek olduğunu, konuları ‘metodoloji, esası ve çerçevesi’ itibariyle ele aldıklarını bildirdi.

Skopelitis de genel görüş alışverişinde bulunduklarını ve yeniden bir araya gelme kararı aldıklarını belirtti.

22- Diplomasi Muhabirleri Derneği ve Türk Demokrasi Vakfı’nın (TDV), Azerbaycan Yeni Nesil Gazeteciler Cemiyeti ve Erivan Basın Kulübü ile birlikte oluşturdukları “Türk-Azeri-Ermeni Gazeteciler İnisiyatifi-2002” Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde yapılan ilk toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i ziyaret eden gazeteciler, burada diyalog ve işbirliğini geliştirmeyi öngören ortak bir açıklama yaptılar.

23- İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Kulübü ile İsveç Başkonsolosluğu’nca düzenlenen “Türk-İsveç Avrupa Günleri” toplantısı İstanbul’da başladı. Üç günlük toplantının ilk gününde konuşan İsveç Başkonsolosu Ingmar Karlsson, Türkiye’nin AB’ye üye olması durumunda, İslam’ın da bir Avrupa dini olacağını, bunun da sosyal gerilimi ve ırkçılığı yavaşlatacağını belirtti.

24- İsrail ordusu, Batı Şeria’daki Ramallah kentini işgal etti. Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki operasyonlarda 40 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

25- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  Afganistan’da geçici hükümetin Başbakanı Hamid Karzai ile Moskova’da bir araya geldi.

Putin yaptığı açıklamada, Afganistan’a, ordusunu yeniden kurması için yardıma hazır olduklarını ve bu ülke konusunda hiçbir siyasi amaçlarının olmadığını söyledi.

Karzai de Putin’e yeni Afgan yönetiminin kurulmasında üstlendiği rolden ötürü Rusya’ya teşekkür ettiğini söyledi. Yapılan görüşmelerin ardından  taraflar, 17 işbirliği belgesi imzaladılar.                                                                                   

13 MART 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Akay görüşme sonunda Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, MHP’li milletvekili ve bürokratların devlet imkanlarını kullanarak Kamu-Sen’e bağlı sendikaların genel kurullarına müdahale ettiğini belirterek, bununla ilgili delilleri içeren dosyayı da Cumhurbaşkanı Sezer’e verdiğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit imzasıyla yayımlanan genelgede, Afganistan’ın yeniden yapılanması sürecinde Türkiye tarafından yapılacak katkıların Dışişleri Bakanlığı’nın eşgüdümünde yürütüleceğini belirtti.     

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  AB’ye  uyum yasalarının gelecek hafta TBMM’ye gönderileceğini belirterek, AB’ye girmek için ‘hiçbir onur kırıcı taahhütte bulunulmadığını’ en büyük yurtseverliğin Türkiye’yi AB’ye taşımak olduğunu söyledi.     

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Gürcistan’a hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Türk, AB’ye uyum yasalarına ilişkin hazırlanan kanun tasarısı üzerindeki farklı görüşlerin giderildiğini söyledi.  

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediği  haftalık olağan basın toplantısında, Türkiye’nin İsrail ve Filistin’e yaptığı barış çağrısı  hakkında açıklamalarda bulundu.

Ayrıca Diriöz, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. 

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan “Güneydoğu Avrupa Enerji Forumu” toplantılarına katılmak üzere İtalya’nın Milono kentine hareketinden önce İstanbul’da yaptığı yazılı açıklamada, enerji kaynaklarının akılcı kullanımı açısından sadece ülkeler bazında değil, bölgesel bazda da çözüm yolları bulunması gerektiğini söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  ana dilde yayın yapılabileceğini ama Türkiye’nin resmi dilinin Türkçe olduğunu, bu nedenle eğitimin Türkçe dışında bir dilde yapılamayacağını söyledi.      

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Gazi Üniversitesi’nde “CHP’nin Yeni Açılımları ve Anadolu Solu” konulu  bir konferans verdi. Sosyal demokrasinin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de toplumun ilerlemesine katkı yapacak bir düzeye getirilmesi gerektiğini belirten Baykal  “Sosyal demokrasi klasik devlet düşüncesi değil, bir toplum düşüncesidir. Çıkış noktamız insan” dedi.     

9- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) hükümetin ‘Eşit İşe Eşit Ücret’ olarak adlandırdığı  kararnameyi yurt genelinde düzenlenen mitinglerle protesto etti.

10- İstanbul’da silahlı 3 kişi bir banka şubesini soydu. Soyguncular, veznedeki 19 bin dolar ve 46 milyar lirayı alarak kaçtılar.     

11- Avrupa Şampiyonlar Ligi çerçevesinde İtalya’nın başkenti Roma’da oynanan maçta, Galatasaray futbol takımı deplasmanda Roma ile 1-1 berabere kaldı.

12-  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Orta Asya turunun ikinci durağı Kırgızistan’da, Savunma Bakanı Esen Topoyev ile görüştü.  Görüşmede, iki ülke arasında 1 milyon 100 bin dolarlık bir malzeme paketini kapsayan ‘Askeri Hibe Anlaşması’ imzalandı.

13- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) ‘AB müzakere sürecini yıl sonunda başlatmalı’ lobisi çerçevesinde, Almanya’da bulunan Tuncay Özilhan başkanlığındaki TÜSİAD heyeti, dün Alman Sanayici Federasyonu Başkanı Michael Rogowski ve Alman Federal Meclis Başkan Vekili Rudolf Seiters ile görüştü.

14- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile İspanya’nın Odalar Birliği  ‘işbirliği anlaşmasını’  İspanya’nın Barcelona kentinde imzaladı.

Törene TOBB adına Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İspanya Odalar Birliği adına ise Başkan Jose Manuel Fernandez Norniella katıldı.

Anlaşma sonrası yayımlanan ortak bildiride, İspanya’nın Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediği ve üyelik müzakerelerinin başlatılmasının önemi vurgulandı.

15- AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya geldi.

Solana, Avrupa’nın İran’la ilişkilerini güçlendirmek istediğini belirterek, ABD’nin Tahran’ı ‘şer ekseni’ olarak nitelendirmesiyle ilgili “Bu bizim kullandığımız bir terminoloji değildir” dedi.

16- BM Güvenlik Konseyi’nde Ortadoğu’daki şiddet olayları görüşüldü. Görüşme sırasında, 14 ülke tarafından kabul edilen bir kararda “Filistin ve İsrail tanınmış ve güvenli sınırlar içinde yan yana yaşayan iki devlet” ifadesine yer verildi.

17- İsrail ordusu gazetecilere silahlı saldırıda bulundu. Olayda, 1 İtalyan gazetecinin öldüğü, 1 Fransız gazetecinin de yaralandığı, 2 Türk gazetecinin ise Ramallah kentinde mahsur kaldığı bildirildi.

14 MART 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit,  Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Maliye Bakanı Sümer Oral’la birlikte, AB Üye ve Aday Ülkeler İlkbahar zirvesine katılmak üzere İspanya’nın  Barselona kentine hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada “Toplantıda, AB’nin ve Türkiye’nin ekonomik ve sosyal sorunları ile kalkınmayı sosyal adaletle bağdaştırmanın ve yeni ufuklara açılmanın gereği üzerinde duracağım” dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Manuel de Camara’nın daveti üzerine AB üyesi ülkelerin Ankara büyükelçileri ile bir araya geldi. Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada,  büyükelçilere terör örgütü PKK’nın terorist olarak tanınmasındaki önemini anlattığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Faruk Bal, Suriye İmar ve İnşaat Bakanı Husam El-Aswad’ı makamında kabulünde gazetecilerin AB’ye uyum yasa tasarısı konusundaki sorularını yanıtladı. Bakan Bal, ikinci uyum teklifi konusunda dün koalisyonu oluşturan 3 siyasi partinin de mutabık kalabileceği bir sonuca ulaştığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İnternational Herald Tribune gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs görüşmelerine ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Bakan Cem, Kıbrıs sorununa farklı bir yöntemle yaklaşılması gerektiğini belirterek, ortak bir vizyon üzerinde durulmazsa görüşme sürecinin büyük bir ihtimalle başarısızlığa uğrayacağını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye-Galatasaray-AS Roma Şampiyonlar Ligi karşılaşmasının ardından İtalyan  güvenlik birimlerinin Türk futbolcuları, yöneticileri, basın mensupları ve taraftarlarına yönelik sert tutumları konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Cem, olayların sorumlusunun Roma takımı oyuncuları, yöneticileri ve İtalyan polisi olduğunu belirterek, İtalya’ya nota verdiklerini söyledi.

Öte yandan İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Vittorio Claude Surdo yaptığı açıklamada, olaylarla ilgili İtalyan makamları ile UEFA’nın ayrı ayrı soruşturma yürüttüğünü söyledi.

6- Turizm Bakanı Mustafa Taşar yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomik krizden çıktığını, 11 Eylül sonrası dünyadaki tedirginliğin yok olduğunu belirterek, bu yıl Türkiye’ye gelecek turist sayısının yüzde 20 artacağını söyledi.  

7- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük başkanlığındaki heyet, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, SP Genel Recai Kutan, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen’i ayrı ayrı ziyaret ederek “Türkiye’nin Öncelikli Sorunlarına İlişkin Çözüm Önerileri” konulu bir rapor sundu.      

Raporda, ulusal programda taahhüt edilen yasalar ve idari düzenlemelerin ivedilikle gerçekleştirilmesi gerektiği belirtilerek “Türk sanayisinin girdi maliyetlerinin uluslararası rakipleriyle eşitlenmesi gerektiği yapısal reformların belirlenmesine katkı sağlamak üzere “Kamu Yönetimi Yapısal Reform Kurulu” oluşturulması gerektiği kaydedildi.   

8- Türk, ABD’li ve İngiliz yetkililer, Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nün  (ISAF) komutasını Türkiye’nin üstlenmesine ilişkin toplantı yaptılar.

Toplantıya, ABD adına ABD’nin Afganistan Özel Koordinatörü Büyükelçi James Dobbins, İngiltere adına İngiltere’nin Afganistan Özel Temsilcisi David Reddaway, Türkiye adına da Türkiye’nin Afganistan Özel Koordinatörü Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Aydemir Erman başkanlık etti.

Dobbins toplantının ardından yaptığı açıklamada, kendi düzeylerinde görüşmelerin sona erdiğini ancak askeri yetkililerin teknik bazı konularda görüşmelerinin bir iki gün daha süreceğini belirterek, buradan çıkacak sonuçların Türk hükümetine sunulacağını söyledi.

9- Türkiye’de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Meral görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “Kahkonen bize istihdamın ve işsizliğin artacağını söyledi. Biz de kendilerine uygulanan programların tam tersine işsizliği artıracağını söyledik” dedi.

10- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Orta Asya gezisinin ikinci durağı Kırgızistan’da Devlet Başkanı Askar Akayev ile görüştü.

Orgeneral Kıvrıkoğlu, Kırgızistan ve Orta Asya’nın istikrarına büyük önem verdiklerini belirterek, birçok alanda olduğu gibi askeri alanda da kardeş devletler arasında kayda değer ve tüm tarafları memnun edecek bir işbirliğinin olmasını arzuladıklarını söyledi.

Orgeneral Kıvrıkoğlu daha sonra, Kazakistan’ın başkenti Astana’ya giderek, Savunma Bakanı Korgeneral Muhtar Altınbayev ile bir araya geldi.  Görüşmede, iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin geliştirilmesi ve Kazakistan’da bulunan askeri üslerin modernleştirilmesi ele alındı, ardından Kazakistan’a askeri yardımla ilgili bir anlaşma imzalandı. 

11- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Tuygan,  Başbakan Bülent Ecevit’in İsrail ve Filistin devlet başkanlarına gönderdiği mesajı iletmek üzere, Ramallah kentinde Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile görüştü. Tuygan, mesajın Türkiye’nin Ortadoğu’ya ilişkin kaygılarını taraflarla paylaşma amacına yönelik olduğunu söyledi.

12- Sırbistan Devlet Başkanı Voyislav Kostuniça ile Karadağ Devlet Başkanı Milo Cukanoviç arasında, AB Ortak Savunma ve Dış Politika Temsilcisi Javier Solana’nın da katıldığı törenle Yugoslavya’nın başkenti Belgrad’da bir anlaşma imzalandı.

Anlaşmaya göre, 2 ülke Sırbistan ve Karadağ adı altında yeni bir birlik oluşturacak ve 3 yıl sonra her iki ülke de isterse birlikten çekilip bağımsız ülke statüsüne kavuşacak.

Kostuniça imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, 2 yarı bağımsız devletten oluşan ülkenin yeni adının “Sırbistan ve Karadağ” olacağını belirterek, imzalanan belgenin Sırbistan ve Karadağ arasında tamamen yeni bir ilişki biçimi kurduğunu söyledi.

13- Almanya’nın başkenti Berlin’de temaslarını sürdüren Afganistan’da geçici hükümetin Başbakanı Hamid Karzai, Savunma Bakanı Rudolf Scharping ile bir araya geldi.

Karzai, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “Türkiye, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nün (ISAF) komutasını, Almanya da taktik olarak komutanlığını üstlenecek. Türkiye, NATO üyesi bir ülke ve profesyonel bir orduya sahip. Bu nedenle Türkiye’nin ISAF’ın komutanlığını üstlenmesinde bir sorun çıkacağını sanmıyorum” dedi.

14- ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in kendi halkını kimyasal silahlarla öldüren kötü biri olduğunu belirterek “Saddam sorununu çözeceğiz ama ilk aşamada müttefiklerimiz ve dostlarımızla danışmalarda bulunacağız” dedi.

Başkan Bush ayrıca, İsrail-Filistin sorununa ilişkin olarak “İsrail’in son yaptıkları barış koşulları yaratmakta yardımcı olmuyor. Kendilerini savunmaları ve teröre karşı savaşmalarını anlıyorum ancak son eylemler hiçbir şeye yardım etmiyor” dedi.

15- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolffowitz, başkent Washington’da “The Washington Institute” adlı düşünce kuruluşunun eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal anısına  dün düzenlediği toplantıda bir konuşma yaptı.

Wolfowitz, Türkiye’nin Irak’la ilgili endişelerini anladıklarını belirterek, ABD’nin politikasının Irak’ın toprak bütünlüğünü korumak olduğunu söyledi.

16- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile birlikte çıktığı Avrupa turunun son ayağı Yunanistan’ın başkenti Atina’da, Dışişleri Bakanı Yorgo Papanderu ile bir araya geldi.

Papandreu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, AB ile İran arasında ekonomik işbirliği anlaşması yapma olasılığını içeren bir diyalog kurulmasının büyük önem taşıdığını belirterek, İran ile enerji alanındaki işbirliğinin Yunanistan’ın yanı sıra tüm Avrupa kıtası için önem taşıdığını söyledi.

17- İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Batı Şeria’nın Ramallah kentinde sürdürdüğü işgale son vererek, şehri terk etmeye başladığı bildirildi.

15 MART 2002

1- Cumhurbaşkanı   Ahmet   Necdet   Sezer  “Dünya Tüketiciler Günü”  nedeniyle Tüketiciyi Koruma Derneği ve Tüketici Hakları Derneği temsilcilerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı konuşmada, temsil hakkının kullanılması için yasal düzenlemeler talebinde bulunan tüketici örgütlerinin temsilcilerine, hakların korunmasında yasal düzenlemelerin tek başına yeterli olmadığını belirterek ‘bilinçli olunması’ gerektiğini söyledi.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Dünya Tüketici Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türkiye’de etkin çabalara karşın tüketici hakları kavramının yeterince yaygınlaşamadığını belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, dün Haber Türk televizyonunun sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB’ye tam üyelik hedefine yaklaştıkça sadece Türkiye içinde değil, Avrupa içinde de Türkiye’nin AB üyeliğini istemeyen çevrelerin aktif hale geldiğini belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul Afet Yönetim Merkezi, İl Kriz Merkezi ve Sivil Savunma Koordinasyon Merkezi temel atma töreninin ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, gazetecilerin basında yer alan “Emekli komutanların Susurluk davası mahkumu Korkut Eken’i övücü ve destekleyici açıklamaları var, bunları nasıl değerlendiriyorsunuz” şeklindeki sorusu üzerine “Komutanların açıklamalarının doğrudan doğruya muhatabı Türk yargısıdır. Bir memlekette hukuk ya vardır ya yoktur. Hukuk yoksa onun yerine neyin olacağı da bellidir” dedi.

Ayrıca AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, DYP Grup Başkan Vekili Turhan Güven ve ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras da konu ile ilgili açıklamalarda bulundular.

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Susurluk davasında  mahkum olan Korkut Eken’in karar düzeltme isteminin reddine ilişkin kararı, İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

6- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, bazı Yargıtay üyeleri ile birlikte Konya’nın Yunak ilçesine bağlı Piribeyli beldesinde kurulan Yargıtay Hatıra Ormanı’na fidan dikti. Selçuk, burada yaptığı açıklamada Susurluk olayında yeni kanıtların olabileceğini, bunları yargının değerlendireceğini belirterek “Bu konuda her gün yorum çıkıyor. Bunların hepsi yanlıştır. Hukuk bilincinin oluştuğu gelişmiş bir toplumda eğer hukukun üstünlüğüne saygılıysak, buna benzer hafifliklere yer yoktur” dedi. 

7- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, Batman ve Siirt’e giderek incelemelerde bulundu. Bakan Arseven Batman’da yaptığı açıklamada, insan haklarına yönelik ihlaller konusunda duyarlı olduklarını, bunu yakın takibe aldıklarını belirtti.

8- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Zincirlikuyu’da İstanbul Sanayi Odası Vakfı tarafından restore edilen “İstanbul Sanayi Odası Vakfı İnşaat Anadolu Teknik-İnşaat Teknik-Yapı Meslek Lisesi”ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, mesleki ve teknik eğitim liselerinde okuyan öğrencilerin sorunlarını değerlendirdi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamada, Türk tarımının gelişmesi için üç yıldan beri büyük çaba harcadıklarını söyledi.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Samsun’un Bafra ilçesinde SSK Hastanesi’nin ek poliklinik binasının açılış törenine katıldı. Bakan Okuyan törende yaptığı konuşmada, SSK kurumlarının  çok ciddi finansman sıkıntısı yaşamasına rağmen 36 milyon insana hizmet verdiğini söyledi.

11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, İtalya’nın Milano kentinde yapılan “Güneydoğu Avrupa Enerji Forumu”nun ikinci gününde yaptığı konuşmada, Güneydoğu Avrupa ülkeleri arasında kurulacak enerji bağlantılarının, Balkanlar’da istikrar ortamının yaratılması ve ekonomik gelişmenin sürdürülmesine önemli katkı sağlayacak nitelikte olduğunu söyledi.

12- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Ermeni Araştırmaları Enstitüsü ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı tarafından İstanbul’da düzenlenen “Talat Paşa’nın Ölümünün 81. yıl dönümünde Uluslararası Teröre Bir Bakış” konulu sempozyuma katıldı. Sempozyumda konuşan Bakan Talay, Osmanlı döneminde ve bugün Ermeniler’in Türk toplumu içinde saygın ve özel bir yere sahip olduğunu belirterek “Tarihi tarihçilere bırakın” dedi. 

13- Turizm Bakanı Mustafa Taşar yaptığı açıklamada, turizmin AB’ye tam üyelik gerekleri doğrultusunda ulusal ekonomi içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, dünya pazarları ile rekabet edebilecek bir duruma gelebilmek ve değişen tercihler karşısında turizm faaliyetlerini çeşitlendirmek amacıyla ‘Turizmi Yeniden Yapılandırma Çalışmaları’ başlattıklarını söyledi.

14- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nca oluşturulan, Trabzon ve Van’da incelemelerini bitiren alt komisyonlar raporunu tamamladı. Van’da incelemelerde bulunan Rıfat Serdaroğlu, Orhan Ocak ve Mehmet Bekaroğlu’nca hazırlanan raporda, E tipi cezaevindeki olumsuz koşullara dikkat çekildi. Cezaevi kapasitesinin 260 olmasına karşın mevcudun 700’lere ulaştığı belirtilen raporda, 20 yıllık binanın harap olduğu ve barınma koşulları taşımadığı bildirildi.

15- Anayasa Mahkemesi’nin, 2000 yılı için kira artışının yüzde 25 olacağına ilişkin yasa hükmünün iptal isteminin reddine ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

16- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin İzmir Mustafa Kemalpaşa ilçesi, Armutlu belde teşkilatının açılışında halka hitaben yaptığı konuşmada, erken seçimin şartlarının oluştuğunu belirtti. 

17-  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de Ehli Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun’u kabulünde yaptığı konuşmada, alt kültürlerin her birinin kendi çabalarıyla Türkiye’nin ortak zenginliklerini ortaya çıkardığını belirtti.

18- Türkiye Barolar Birliği’nden yapılan açıklamada, bazı emekli generallerin “karar düzeltme istemi” aşamasında Susurluk davasından mahkum olan Korkut Eken’i savunmalarının yargıya müdahale olduğu belirtilerek “Türk yargıçları da en az, bir mahkumu savunan emekli paşalar kadar yurtsever kişilerdir” denildi.

19- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC), Yerel Medya Projesi kapsamında Konrad Adenauer Vakfı işbirliğiyle düzenlediği yerel medya seminerlerinin 23’üncüsü Denizli’de yapıldı.

20- Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Maliye Bakanı Sümer Oral’la birlikte İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen AB Üye ve Aday Ülkeler İlkbahar zirvesine katıldı.  Başbakan Ecevit zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik konusundaki kararlılığını vurguladı.

Daha sonra Bakan Cem ve Bakan Oral ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Başbakan Ecevit, zirve sırasında AB liderlerine ve yöneticilerine Türkiye’nin görüş ve değerlendirmelerini aktardığını bildirdi. Başbakan Ecevit, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, Irak’a yönelik bir askeri operasyonun bölgeye ve Türkiye’ye çok zarar vereceğini, askeri operasyona ihtiyaç olmadığını, Irak’ın Körfez Savaşı’ndan beri denetim altında tutulduğunu, çevresine zarar verecek bir konumu bulunmadığını söyledi.

21- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Ortadoğu gezisinin üçüncü durağı Kazakistan’da, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’le görüştü. Orgeneral Kıvrıkoğlu görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, iki ülke askeri heyetleri arasında hibe anlaşmasının imzalandığını söyledi.

22- Petrol Üreticisi Ülkeler Birliği (OPEC) üyesi 11 ülkenin petrol bakanları Avusturya’ nın başkenti Viyana’da bir araya geldi.

23- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Berliner Morgenpost gazetesine yaptığı açıklamada, AB’nin genişlemesinin bilinçli olarak geciktirilmesi durumunda, Baltık Denizi’nden Karadeniz’e kadar sağlanan siyasi ve ekonomik istikrarın tehlikeye gireceğini söyledi.

24- Yunanistan’da bulunan İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi yaptığı açıklamada, ABD’nin, İran dahil 7 ülkeyi nükleer hedef olarak göstermesini eleştirerek, bu ülkeleri tehdit eden bu gücün, aslında tüm insanlığı tehdit ettiğini söyledi.

25- ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Anthony Zinni, İsrail’in başkenti Kudüs’te Başbakan Ariel Şaron’la görüştü. Görüşme sırasında Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, İsrail’in ateşkes sağlanır sağlanmaz barış görüşmelerine başlamaya hazır olduğu bildirildi.

Öte yandan, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın Ramallah kentinde Zinni ile  yaptığı görüşmede,  ateşkes konusunda bir plan sunduğu bildirildi.

26- İsrail’in Batı Şeria’daki Ramallah, Tulkarem ve Kalkilya ile Gazze Şeridi’ndeki El Bureye’den çekildiği bildirildi. 

16 MART 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Şanlıurfa İl Teşkilatı tarafından düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada,  hükümeti eleştirdi.           

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Osmaniye’de  yapımı tamamlanan Berke Barajı’nın açılışında yaptığı konuşmada, ülkelerin geleceğe dönük hesap ve planlamalarında enerjinin önemli  bir yer tuttuğunu, enerji kaynaklarının dışa bağımlılıktan kurtarılması için hammaddesi su olan hidroelektrik santrallerinin büyük önem taşıdığını söyledi. 

Törene ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da katıldı. Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bahçeli, İçel’in Tarsus ilçesinde yaptırılan atıksu arıtma tesislerinin açılış töreninde bir konuşma yaptı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, CNN Türk televizyonunun gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. 

4- Devlet Bakanı Faruk Bal, Konya’da Türk Tarım Orman-Sen 15 No’lu Şubesi’nin açılışında gazetecilere yaptığı açıklamada, AB üyeliğinin Türkiye’nin hedefi olduğunu belirterek “Bu konuda lehte ve aleyhte düşünceler tartışılmaktadır. Türkiye’nin AB’ye girerken kültür ve ekonomik konularda menfaatlerini mutlaka gözetmesi gerekiyor” dedi.

5- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu 10 adet acil kurtarma botu (SAR) ihalesi ile ilgili olarak Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Gürcistan’a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Bakan Türk İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze ile görüşmesinde, bu ülkede alıkonan ‘Yıldızeli’ adlı Türk gemisinin tutuklanan mürettebatının affı için yardım istediğini, bu konuda olumlu yanıt aldığını söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, öğretmen okullarının 154. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nce İstanbul’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, öğretmenlerin içinde bulunduğu çalışma koşullarının toplumsal yaşam için taşıdıkları önemle koşut olmadığını söyledi.

8- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya’nın Alanya ilçesinde düzenlenen Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de enflasyonu düşürmek amacıyla ekonomik büyümeye yeteri kadar önem verilmediği için ülkenin bu duruma geldiğini  belirterek “Kamu finansman açıklarının hem iç hem de dış piyasalarda yüksek reel faiz oranlarıyla borçlanarak kapatılmaya çalışıldığını” söyledi. 

9- İstanbul Barosu Fikri Haklar Komisyonu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “İnternet ve Hukuk” panelinde konuşan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cevat Özel, bilişim suçlarıyla ilgili mevzuatı hazırlayacak ve uygulayacak iyi yetişmiş hakim ve savcılar bulunmadığını belirterek “Bu suçlar için ihtisas mahkemeleri kurulup burada görev yapan hakim ve savcılar eğitilmeli” dedi.

10- Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) düzenlediği “Yılın Gazetecileri Yarışması 2002” sonuçlandı.

11- Gazeteci Mişel Perlman Paris’te yaşamını yitirdi.

12- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Orta Asya ülkelerine yaptığı gezi çerçevesinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e gitti.

13- İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geldiği 2 günlük zirve sona erdi.

AB Dönem Başkanı İspanya'nın Başbakanı Jose Maria Aznar zirveden sonra düzenlediği basın toplantısında, AB-NATO ilişkilerinin sağlıklı bir düzeye getirilmesinin önem kazandığını belirterek “AB, oluşturmayı hedeflediği bir askeri kimlik çerçevesinde, NATO imkan ve yeteneklerini kullanmak istiyor” dedi. Aznar, bu hedefe ulaşılması için geçen yıl sonunda Türkiye, İngiltere ve ABD arasında uzlaşma sağlandığını, ancak bu anlaşmanın Yunanistan’ın itirazları üzerine uygulamaya sokulamamış olduğunu belirtti.

Toplantı sonrası yayımlanan bildirgede, enerji piyasalarının serbestleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Zirvede ayrıca, AB zirvelerinin ve konsey toplantılarının yapılış şekilleri ve idari planları konusunda reform çalışmaları başlatılmasının da kararlaştırıldığı  belirtildi.

14- BM Güvenlik Konseyi, savaş hallerinde sivillerin korunmasıyla ilgili temel önlemleri içeren bir belgeyi dün kabul etti.

15- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powelı, Fransa’nın “France3” televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı konuşmada “ABD, Irak’taki rejimle tüm dünyanın sorun yaşadığına dikkat çekiyor. Bu ülkeye BM silah denetçilerinin geri dönmeleri için hep birlikte çalışmalıyız” dedi.

17 MART 2002

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Çanakkale Zaferi’nin 87. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Orgeneral Kıvrıkoğlu mesajında, Çanakkale Zaferi’nin “Vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtı” olduğunu belirtti.

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TRT-1 televizyonunda yayınlanan “Pazar Panorama” adlı programa katıldı. Bakan Cem “Ortadoğu’daki şiddet menfaatlerini dikkate alan bir devlet politikası vardır. Türkiye’nin kaderi felaketler senaryosuna dayalı olarak çizilemez” dedi.

3- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nce düzenlenen ağaç dikme kampanyasına katıldı.

Bakan Vural daha sonra, AB üyeliği tartışmaları ile Galatasaray-Roma maçının ardından yaşanan olaylar konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- TBMM Yer Altı ve Yer Üstü Su Kaynaklarını Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapora göre “Türkiye’nin gelecek nesillere sağlıklı ve yeterli su bırakabilmesi için kaynaklarını çok iyi koruyup, akılcı kullanması gerekmektedir” denildi. 

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Antalya’da düzenlediği basın toplantısında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz’ın AB üyeliği ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Türkiye’de bunun dışında başka sorunların da bulunduğunu belirten Erdoğan “Varsa yoksa AB’yi konuşuyoruz. AB, Türkiye’yi ayağa kaldırmayacak, bizim borçlarımızı ödemeyecek” dedi.

6- İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Meral Gezgin Eriş, Sabah gazetesinin sorularını yanıtladı.

7- Halen yurt dışında bulunan Sümerbank ve Etibank’ın  eski Genel Müdürü Şükrü Karahasanoğlu’nun, Türkiye’de yargılanmak için avukatı kanalı ile Adalet Bakanlığı Uluslararası  Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduğu bildirildi. 

8- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki IMF heyeti, 1. Gözden Geçirme Komitesi ve 4. Madde Konsültasyon çalışmalarını tamamladı. Çalışmalar kapsamında, kamudaki istihdamın azaltılması gerektiği belirtildi.

9- İslam Ülkeleri Ekonomik, Sosyal ve İstatistiki Araştırma Merkezi’nin 2000 yılı verilerinden yapılan hesaplamaya göre, Türkiye, 67.4 milyon nüfusu nedeniyle cari fiyatlarla kişi başına düşen gelirde 3 bin 6 dolar ile 13. sırada yer aldı.

10- İsrail Başbakanlığı Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada “Filistinliler ile ABD’nin de katılacağı üçlü ateşkes görüşmelerinin” kesin bir tarihe bağlanmadığı bildirildi.  

11- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan El-Hayat gazetesine verdiği demeçte “ABD’ye 11 Eylül’de düzenlenen saldırıların yıl dönümünden önce Irak’ta rejim değişikliği olabileceğini düşündüğünü” belirtti.

12- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, başkent Berlin’de Yeşillerin Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Alman Parlamentosu’nun, gündeme geldiği takdirde Irak’a yönelik bir müdahaleye onay vermeyeceğini söyledi.

13- Pakistan’ın başkenti İslamabad’da uluslararası bir Protestan kilisesine düzenlenen bombalı saldırıda, 5 kişinin öldüğü, 45 kişinin de yaralandığı bildirildi.                                                                     

18 MART 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Emlak Vergisi Yasası’nı bir kez daha görüşülmek üzere TBMM’ye gönderdi.

2- Çanakkale Deniz Zaferi’nin 87. yıl dönümü tüm yurtta ve KKTC’de törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayımladığı mesajda “İnsanlık artık geçmişten gerekli dersleri çıkararak savaşlara son vermeli, tüm insanların huzur ve sevgi içerisinde, bir arada yaşayacakları barış dolu bir dünyanın temelleri atılmalı” dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de yayımladığı mesajda “Dünya'ya ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten bir kahramanlık örneği veren Türk ulusu, aynı zamanda uzak ülkelerden gelerek topraklarımızda şehit düşen askerlere gösterdiği saygı ile de diğer ulusların takdirini kazanmıştır” dedi.     

TBMM Başkanı Ömer İzgi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de birer mesaj yayımladılar.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Yaşlılar Haftası’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, devletin yaşlıların yaşam koşullarının iyileştirilmesini ve daha mutlu bir yaşam sürmelerini olanaklı kılacak yasal ve yapısal değişikliklere öncelik vermesi gerektiğini belirterek “Yaşlılarımızın sorunlarına toplumsal duyarlılık, yardımlaşma ve dayanışma anlayışıyla çözüm üretilmesi, toplumsal yapımızı daha da güçlü kılacaktır” dedi.

Devlet Bakanı Hasan Gemici de hafta dolayısıyla yaşlılarla birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz Çanakkale Deniz Zaferi’nin 87. yıl dönümünü nedeniyle Çanakkale’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Çanakkale Zaferi’nin gerisindeki en büyük gücün tek vücut haline gelmiş Türk milleti olduğunu söyledi. 

Törene ayrıca, Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu ve SP  Genel Başkanı Recai Kutan da katıldı.

5- Devlet Bakanı Nejat Arseven, BM İnsan Hakları Komisyonu’nun 58. Genel Kurul toplantısına katılmak üzere İsviçre’nin Cenevre kentine hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin insan hakları konusunda ciddi ilerlemeler kaydettiğini belirterek, 34 maddelik anayasa değişikliğinin buna örnek teşkil ettiğini söyledi.

6- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 81 il valiliğine genelge göndererek, hastanelerde aile planlaması konusunda tek bir ücret tarifesi uygulamasını, herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlardan da ücret alınmaması gerektiğini bildirdi.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk-İş tarafından başlatılan “Artık Yeter Bu ülke Bizim” kampanyası çerçevesinde Adana’da yapılan 2. Bölge toplantısında yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi.

8- Türkiye’de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen düzenlediği basın toplantısında, 15 günlük çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Kahkonen, birinci gözden geçirmenin başarıyla tamamlandığını belirterek, niyet mektubunun gözden geçirilmiş hali üzerinde uzlaşmaya varıldığını söyledi. 

9- Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen “Dünya Telekomünikasyon Kalkınma Konferansı” İstanbul’da başladı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer açılışta yaptığı konuşmada, ülkeler arasında teknolojiden kaynaklanan uçurumun giderilmesi için stratejik eylem planı hazırlanması gerektiğini belirterek “Telekomünikasyon hizmetlerinden yoksun olmak, diğer temel gereksinimlerden yoksunluk kadar ciddi bir eksikliktir” dedi. 

Ulaştırma Bakanı Oktay Vural da “Türk Telekom 1994-1995 yıllarında sabit telefonla birlikte GSM operatörlüğüne başlamış olsaydı, bugün hem rekabet gücü daha fazla olurdu, hem de özelleştirilmesi daha kolaylaşmış olurdu. Hem sabit, hem mobil telefon açısından Türk Telekom’un yeni hizmet politikaları yürütmesi gerekiyor” dedi.

10- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Orta Asya Gezisi çerçevesinde gittiği Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Savunma Bakanı Kadir Gulamov tarafından kabul edildi. Görüşmede, 1.2 milyon dolarlık askeri yardım anlaşması imzalandı. Gulamov imza töreninde yaptığı konuşmada, son yıllarda Türkiye-Özbekistan Silahlı Kuvvetleri arasında ilişkilerin çok iyi şekilde geliştiğini ve kapsamının giderek genişlediğini söyledi.

Orgeneral Kıvrıkoğlu daha sonra Dışişleri Bakanı Abdülaziz Komilov ile görüştü. Orgeneral Kıvrıkoğlu, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin sadece askeri alanda değil, her alanda gelişmesini arzu ettiklerini belirterek, Türkiye’nin bu ilişkilerin geliştirilmesinde ‘karşılıklı eşitlik ve içişlerine karışmamayı’ prensip edindiğini söyledi.  

Orgeneral Kıvrıkoğlu ayrıca Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından da kabul edildi. Kerimov görüşmede, Türkiye ile Özbekistan arasında özellikle 2000’den bu yana başlayan ilişkilerin giderek geliştiğini ve bu gelişmenin önünde herhangi bir engel kalmadığını söyledi.

11- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, resmi temaslarda bulunmak üzere Kazakistan’a gitti. 

12- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Uluslararası Turizm Borsası Fuarı’na (ITF) katılmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’e gitti. Bakan Taşar burada düzenlediği basın toplantısında, Dünya Turizm Raporu hakkında bilgi verdi.  

13- BM tarafından düzenlenen “Uluslararası Kalkınmanın Finansmanı Konferansı” Meksika’nın Monterrey kentinde başladı.

14- Amerika-Türk Konseyi’nin (ATC) 21. konferansı, başkent Washington’da başladı.     

ABD Başkanı George W. Bush konferansa gönderdiği mesajda “Türkiye, hem Müslümanların inançlarını hem de Atatürk’ün demokrasi ideallerini kucaklayan laik bir devlet örneği ve gelenekler ile modern kültürün bir arada olduğu bir yer olarak köktendinciliğe karşı umut dolu bir alternatiftir” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de gönderdiği mesajda “11 Eylül sonrasında ABD ile Türkiye’nin, terorizme karşı savaşta gösterdiği kararlılık kuvvetli işbirliğinin son manifestosu olarak hatırlanacak” dedi. Törene, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş de katıldı.

15- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Ortadoğu turu çerçevesinde gittiği Kuveyt’te Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah el Ahmed el Sabah ile görüştü. El Sabah görüşmede, Irak’a askeri operasyona  gerekli şartlar oluşmadığı için destek vermeyeceklerini söyledi.  

19 MART 2002

1- Bakanlar Kurulu, kamunun ürettiği mal ve hizmetlerdeki indirimleri kaldıran yasanın tanıdığı yetkiyi kullanarak elektrik ve su kullanımından muaf tutulacaklarla, indirimden yararlanacakları belirledi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı açıklamada, Irak’a karşı operasyonda ABD’nin kararlı olduğunu belirterek, hükümetin tutumunu eleştirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında Başbakanlık’ta düzenlenen toplantıda, IMF’nin önkoşulu olan bölge müdürlüklerinin kapatılması konusu ele alındı.

Toplantıya Devlet bakanları Edip Safter Gaydalı, Mustafa Yılmaz, Maliye Bakanı Sümer Oral, Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan ve Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ile bazı kurum genel müdürleri katıldı.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, AB’ye uyum yasa tasarısının TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Türk yaptığı açıklamada, işkence ve kötü muamele sebebiyle 2000 yılında 94, 2001’de ise 69 mahkumiyet kararı çıktığını bildirdi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TBMM Dışişleri Komisyon üyelerini kabulde yaptığı açıklamada, ABD’nin Irak’a yönelik politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in 9 İslam ülkesini kapsayan turunda beklediği desteği alamadığını, Rusya ve Çin gibi önemli BM üyelerinin de operasyona karşı olduklarını belirten Bakan Cem, böyle bir ortamda Irak sorununun BM platformunda çözülmesi gerektiğini bildirdi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan düzenlediği basın toplantısında, SSK’ya ve Bağ-kur’a borçlu olan işverenlere getirdikleri ödeme kolaylığı ile ilgili bilgi verdi.

7- Türk Silahlı Kuvvetleri astsubay meslek yüksekokullarındaki yüksek öğretimle ilgili amaç ve ilkeleri belirleyen, bu okulların teşkilatlanması, görev ve sorumlulukları ile eğitim ve öğretim, araştırma, yayın, öğretim elemanları ve öğrencileriyle ilgili esasları düzenleyen Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanunu Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

8- SP tarafından ‘toplumun açlık sınırına getirildiği’ gerekçesiyle Başbakan Bülent Ecevit hakkında verilen gensoru önergesi TBMM'de reddedildi.

9- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Merkez Bankası ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ‘Türkiye’de Enflasyonla Mücadele’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, enflasyonun artık dünyada yolsuzluk olarak algılandığını, bu nedenle fiyat istikrarının mutlaka sağlanması gerektiğini söyledi.

10-  Bulgaristan’ın Pomporova kentinde yapılan “Balkan Kayak Şampiyonası”na katılan ilk Türk bayan sporcu Kelime Aydın,  altın madalya kazandı.

11- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, 9 İslam ülkesini kapsayan Ortadoğu turunun son durağı olan Türkiye’ye geldi. Cheney önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildi.

Daha sonra Başbakan Bülent Ecevit’le başbaşa ve heyetlerarası görüşmelere katılan Cheney, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem’le ‘ikili askeri’ konuları içeren bir görüşme daha gerçekleştirdi.

Başbakan Ecevit görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Afganistan’da görev yapan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nün (ISAF) komutasının üstlenilmesi konusunda oldukça iyimser olduğunu belirterek, bu konuda ABD yönetiminin bir jest yaparak bugün Kongre’ye ‘Türkiye’ye 228 milyon dolarlık katkı teklifi’ sunacağını kaydetti.           

Başbakan Ecevit ayrıca, Cheney’in ‘ABD yönetiminin görünür gelecekte Irak’a harekat düzenlemeyeceğini bildirdiğini’ söyledi.

12- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’le görüştü. Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Janay Omarov, görüşmede ekonomik işbirliğinin daha ileri seviyelere götürülmesi ve Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk şirketleri üzerinde durulduğunu açıkladı.

Türk heyetinin Kazakistan Başbakanı İmangali Tasmagambetov ve Meclis Başkanı Jarmahan Tuyukbay ile yaptığı görüşmeler sonrasında da sağlık, sanayi ve ticaret işbirliği anlaşmaları imzalandı.

13- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Amerikan Türk Konseyi’nin (ATC) 21. toplantısında yaptığı konuşmada, şu sırada Türkiye’de herkesin büyümeye odaklandığını, ancak büyümenin yanı sıra, enflasyonu düşürmenin de çok önemli olduğunu belirtti.

Toplantıya katılan Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Reşat Turgut da yaptığı konuşmada, Müslüman, laik, demokratik bir ülke olarak AB’ye üyeliğin sadece Türkiye için değil, Batı’nın çıkarları için de büyük önem taşıdığını söyledi.

14-  Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB üyesi ülkeler ile adayların tarım bakanlarının ortak toplantıları sona erdi.

Türkiye’yi temsilen toplantıya katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, AB’ye aday ülkelerin üretim kotaları miktarlarının belirlenmesinde, 1995-99 yıllarının temel olarak alınmasına itiraz ettiklerini, son yıllarda üretilen miktarların esas alınması gerektiğini savunduklarını söyledi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla 16 Ocak’ta başlatılan doğrudan görüşmeler çerçevesinde, Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile ara bölgede bir araya geldi.                                                                                

20 MART 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile yaptığı görüşmeyi NTV televizyonuna değerlendirdi. Başbakan Ecevit, Cheney’in Irak ile ilgili sözlerinin hem Türk turizmi ve ekonomisi açısından  hem de bölge açısından çok olumlu olduğunu belirtti. Bunun, Türkiye’ye dış yardım gelişini de olumlu yönde etkileyebileceğini belirten Başbakan Ecevit, ABD’nin Irak ile ilgili kaygılarının ise sürdüğünü söyledi.      

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, basında yer alan emekli generallerin Susurluk davasında hüküm giyerek cezaevine giren Korkut Eken’le ilgili açıklamalarını ve başbakanlığı döneminde yürütülen terörle mücadeleyi değerlendirdi.   

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AB ile birleşmek için statükocu anlayışın dışına çıkılması gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Yılmaz  “AB gibi dinamik ve oturmuş kriterleri olan bir yapıyla statükocu bir anlayışın bütünleşmesi mümkün değildir” dedi.       

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Yılmaz,  ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in Türkiye ziyaretini de değerlendirdi.      

4- Devlet Bakanı Nejat Arseven, BM İnsan Hakları Komisyonu’nun 58. toplantısı için gittiği İsviçre’nin Cenevre kentinden döndü. Bakan Arseven İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada,  BM İnsan Hakları Komisyonu Toplantısı’nda söz alan İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh’in “Türkiye’yi düşünce ve ifade özgürlüğünün baskı altında tutulduğu dikta rejimleri arasında gösteren” konuşmasını eleştirdi. Bakan Arseven “AB’ye aday demokratik bir ülkeyi dikta rejimleri arasına sokmak, bilgisizlik ve haksızlığın ötesinde, açıkça bir küstahlıktır” dedi.

5- TBMM Adalet Komisyonu’nda, AB’ye uyum çerçevesinde hazırlanan ve 8 yasada değişiklik öngören 9 maddelik uyum tasarısı kabul edildi.       

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),  ‘Biri Bizi Gözetliyor’ adlı programda yayın ilkelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle  Kanal 6 televizyonuna 7 gün yayın durdurma cezası verdi.     

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve yönetim kurulu üyeleri, Başbakanlık’ta, Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar, Hazine Müsteşarı  Faik Öztrak, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ertan Dikmen ve Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ile bir araya gelerek kamudaki istihdam konusunu değerlendirdiler. 

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Meral, işçiyi işten atmanın ve kapının dışına koymanın kolay bir hareket olmadığını belirterek “Buna kesinlikle izin verilmez. Bu, binlerce insanın sokağa dökülmesi, ülkemizde yeni huzursuzlukların başlaması demektir” dedi.      

8- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu yaptığı yazılı açıklamada, IMF’nin ve hükümetin ekonomi politikalarının sosyal boyuttan uzak olduğunu belirterek “KİT’ler ve kamuda çalışan işçileri krizin nedeni ve sorumlusu gibi göstermek hedef saptırmaktır” dedi.    

9- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in ABD’de yaptığı konuşmada,  ekonomik  krizin geride bırakıldığını  ifade etmesini  eleştirdi. Yıldırım, ihracatta ve üretimdeki düşüşe değinerek “Hala firmalarımız kapanıyor. Her geçen gün kapanmalara birkaç tane ilave oluyor. Şu anda 22 bin firma bankaların kıskacı içinde kapanmama mücadelesi veriyor” dedi.    

Ankara Ticaret Odası  (ATO) Başkanı Sinan Aygün, TİSK Başkanı Refik Baydur, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan da Bakan Derviş’in açıklamalarını eleştirdiler.

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Vakfı tarafından İstanbul’da  bu yıl dördüncüsü   düzenlenen “Yerel Gazetecilik Ödülü”ne değer bulunanlar belirlendi.     

11- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani Suriye temasları hakkında bilgi vermek amacıyla Türkiye’ye geldi.     

Talabani Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile görüştükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Talabani, Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmeyi, özellikle Türk işadamlarının daha çok yatırım yapmasını istediklerini söyledi.     

12- İsrail’in kuzeyinde bir otobüse düzenlenen intihar saldırısında 8 kişinin öldüğü, 27 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21 MART 2002

1- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi.  İldem, görüşmede Irak’a müdahale, terörle savaşım, kitle imha silahları konularında görüş alışverişinde bulunulduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Sezer’in Türkiye’nin olumsuz sonuçlar doğurabilecek Irak’a yönelik bir müdahaleye olumlu yaklaşmadığını bildirdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Başbakan Ecevit, görüşmelerin çok olumlu ve dostça geçtiğini belirterek, Cheney’in görünür gelecekte Irak’a karşı bir askeri harekatın söz konusu olmadığını ifade ettiğini söyledi.

3- Devlet Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Ahıskalılar Derneği üyeleri ile bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Ahıska Türklerinin problemlerini gerek Türkiye’de gerekse başka yerlerde her zaman çözmeye çabaladıklarını ve Türkiye’de de kendilerini her zaman ziyaret ettiklerini söyledi.

4- Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu yaptığı açıklamada, son günlerde yazılı ve görsel basında Başsavcılığın hukuki işlev ve işlemleriyle ilgili olarak, amacını aşan yorum ve nitelendirmeler yapıldığının görüldüğünü belirterek “Başsavcılık, yalnızca Anayasa ve yasaların kendisine verdiği yetkileri kullanmakta olup, amacı hukuka aykırı gördüğü hususların yine yüksek yargı tarafından düzeltilmesini ve karara bağlanmasını sağlamaktır" dedi.

5- Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel’in “görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle” yargılandığı davada, görevsizlik kararı verdi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk “Elektronik İmzanın Düzenlenmesi Hakkında Yasa Tasarısı” hazırlamak üzere oluşturulan komisyonun ilk toplantısının açılışında yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Türk, pişmanlık yasa taslağına son şeklini veren çalışmaların tamamlandığını ve çalışmaların liderlere sunulduğunu bildirdi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, terör örgütü PKK’nın Nevruz kutlamalarını gerekçe göstererek planladığı eylemelere izin vermeyen Macaristan, Bulgaristan ve Romanya’nın gösterdiği işbirliğinden memnun olduğunu bildirdi.

8- Nevruz Bayramı, yurdun çeşitli illerinde düzenlenen törenlerle kutlandı.Kültür Bakanı İstemihan Talay bayram nedeniyle yaptığı açıklamada, Nevruz Bayramı’nın, Türklerin öz kültürü olduğunu belirterek, Nevruz’un Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar uzanan coğrafyada bahar, diriliş ve mutluluk bayramı olarak kutlandığını söyledi.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, basının sıkıntılı günler yaşadığını, bunların önde geleninin de işsizlik olduğunu belirterek, geçmişte olduğu gibi bu dönemde de ekonomik kriz nedeniyle basın çalışanlarının ‘gazetecilerin çıkarılmasıyla tasarruf sağlanabileceği’ inancıyla işten çıkarıldığını söyledi. Ayrıca Erinç, TGC’nin, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) başlattığı ‘212 Sayılı Yasa’nın yeniden yürürlüğe sokulmasına ilişkin’ kampanyasına destek verdiğini ve Dayanışma Fonu oluşturduklarını bildirdi.

10- Halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 29. yıl dönümünde tüm yurtta düzenlenen törenlerle anıldı.

11- Devlet ve Maliye eski Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

12- İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh, Dışişleri Bakanı İsmail Cem’i telefonla arayarak, BM İnsan Hakları Komisyonu’nun 58. oturumunda Türkiye’yi ‘dikta rejimi’ olarak nitelendirdiği  konuşmasından dolayı özür diledi. Lindh ‘yanlışlık dolayısıyla kastı aşan bir beyanda bulunduğunu bildirdi. 

13- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkan Yardımcısı  ve Türk Delegasyonu Başkanı Uluç Gürkan, AKPM Başkanı Peter Achieder’e mektup göndererek, ‘Ayasofya’nın Hıristiyan dünyasına iadesi’ başlıklı karar önergesinin dağıtımdan kaldırılmasını istedi. Gürkan, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ayasofya’nın müze olması yönündeki kararının inançlara saygısı sonucu olduğunu ve uygarlıklar arası barışa katkı yaptığını söyledi.

14- AB Dönem Başkanı İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Manuel de la Camara, Stratejik Araştırmalar Merkezi’nce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomi ve hukuk alanlarında AB ile bütünleşmesinde bir sorun yaşanmayacağına inandığını belirtti.

15- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen “Avrupa Konvansiyonu Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hedefinin aralık ayında yapılacak Kopenhag zirvesinde, AB ile tam üyelik müzakerelerini başlatmak olduğunu belirterek, Türkiye’nin AB’ye tam üye olarak topluluğun vasıflarına artı değer kazandıracağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de AB konusunda askerlerin de bazı endişeleri olduğunu belirterek “Askerlerin, Kopenhag kriterlerinin uygulanmasının Türkiye’yi böleceği gibi bir endişeleri var. Bizim Kopenhag kriterleriyle de Türkiye’nin ulusal bütünlüğünün korunacağı noktasına gelmemiz lazım” dedi.

16- İki günlük resmi ziyaret için İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu yaptığı açıklamada, Savunma Bakanı Geoff Hoon’a Türk askerinin Afganistan’da görevli Uluslararası Destek Güvenlik Gücü (ISAF) komutasını devralma konusundaki talebini yeniden ilettiğini söyledi.

17- ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Enerji Bakanı Zeki Çakan, ABD Enerji Bakanı Spencer Abraham ile enerji teknolojileri transferi uygulayıcı düzenleme anlaşması imzaladı.

Bakan Çakan, imza töreninde yaptığı konuşmada “İmzaladığımız anlaşmayla yeni teknolojilerin transferi konusunda önemli bir adım atılmıştır” dedi.

18- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günther Verheugen, AB Komisyonu Atina Temsilciliği’nin düzenlediği AB’nin genişlemesini konu alan konferansa katılmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gitti.

Verheugen, Yunanistan Parlamentosu’nun AB İşleri Komisyonu’nda yaptığı konuşmanın ardından Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi.

Verheugen görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AB’nin genişleme takviminin Kıbrıs görüşmelerine bağlantılı olarak değiştirilemeyeceğini belirterek, Kıbrıs’a yaptığı ziyarette KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum lideri Glafkos Klerides’in kendisine Haziran 2002’ye kadar sorunu çözmek için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini söylediklerini kaydetti.

Papandreu ise Yunanistan ve AB’nin Türkiye ile ortaklık ilişkisini desteklediklerini belirterek, bu çerçevede bazı şartların yerine getirilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

19- İsrail’in başkenti Kudüs’te bir alışveriş merkezine düzenlenen intihar saldırısında, 3 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

20- Peru’nun başkenti Lima’da ABD Büyükelçiliği yakınında otomobile yerleştirilen bombanın patlaması sonucu, 9 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

22 MART 2002

1- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul’da Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği’nce düzenlenen “29. Eğitim Semineri”nde yaptığı konuşmada, etkin bir idare için başkanlık sisteminin gerekli olduğunu belirterek, sorunun anayasadan değil, sistemden kaynaklandığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Kazakistan’da temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, ikili ilişkiler ve bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunma imkanı bulduklarını belirterek  “Bütün temaslarımızı, kardeş ülkelerimiz arasında esasen memnuniyet verici düzeyde bulunan, ortak tarih ve kültür üzerine inşa edilen ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için gerekli siyasi irade ve potansiyelin mevcut olduğunu tespit ederek bu yöndeki adımlarını süratle atma hususunda mutabık kaldık” dedi.

3- Danıştay 2. Dairesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna hakkındaki kararı yeniden değerlendirmesi istemini reddetti.

4- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven’in girişimiyle sivil toplum örgütlerinin katıldığı diyalog toplantısı yapıldı.

Bakan Arseven  yaptığı konuşmada “Hükümet insan hakları alanında önemli adımlar attı. İşkence olaylarında da önemli bir düşüş yaşandı. İşkencenin devlet politikası olduğu görüşü gerçeği yansıtmıyor” dedi.     

Bakan Arseven ayrıca Başbakanlık’ta sivil toplum örgütleri ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada “Türkiye’de insan hakları konusu, sadece suçlunun veya bir bölgenin insanlarının haklarının savunulması şeklinde mütalaa ediliyor. Türkiye izlenen ve hakkında rapor düzenlenen ülke olmaktan çıkmalı, diğer ülkelerdeki insan hakları ihlallerinin takipçisi olmalıdır” dedi.

5- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü’nde incelemelerde bulunmak üzere Kırıkkale’ye gitti.

Bakan Yılmaz gazetecilere yaptığı açıklamada, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in ‘kriz bitti’ yönündeki açıklamalarını eleştirerek “Krizin halkın cephesinde bittiğine inanmıyorum. Vatandaşın ekonomisine, pazarına yansıdığı zaman ekonomik krizin bittiğine inanırım” dedi.    

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ‘Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Onur Günü’ dolayısıyla yapılan törende yaptığı konuşmada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, anayasa ve Siyasi Partiler Yasası ile siyasi partilerin sicilinin tutulmasından, haklarında dava açılmasına kadar demokratik rejim bakımından çok önemli görevlere kavuşturulduğunu söyledi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER) ile Uluslararası Demokrasi Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen ‘Çatışmaların Önlenmesi ve Çözümünde Kadınların Rolü’ başlıklı Güneydoğu Avrupa Kadın Parlamenterler İkinci Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Güneydoğu Avrupa’nın yani Balkanlar’ın tarih boyunca bazı sıkıntılar yaşadığını belirterek, kadınların sadece Balkanlar’da değil, bütün dünyada barış ve çatışmaların önlenmesi yolunda çok ciddi ve çok olumlu bir etken olduğunu söyledi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, incelemelerde bulunmak üzere Kayseri’ye gitti.

Baykal Yahyalı ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, yarın için değil gelecek için siyaset yaptıklarını belirterek “İnandığımızı söyleriz. Bedeli ödenecekse o bedeli de öderiz. Hak bildiğimiz yoldan sapmayız” dedi.

9- Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver, vakıf olarak BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi’ne (ECOSOC) üyelik başvurularının kabul edildiğini, bu konseye Türkiye’den üye olan 3. sivil toplum örgütü olduklarını söyledi.

10- 5. Dünya Şiir Günü Büyük Ödülü, şair ve yazar Şükran Kurdakul’a verildi. 

11- Türkiye-Kuveyt Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 5. Dönem Protokolü imzalandı. Protokolü Türkiye adına Devlet Bakanı Edip Safder Gaydalı, Kuveyt adına da Ticaret ve Sanayi Bakanı Salah Abdul –Redha Khorsed imzaladı.       

12- Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB’nin yapısal reformları şekillendirmesi için oluşturduğu Avrupa Konvansiyonu’nun aylık toplantısı sona erdi.  

Konvansiyon Başkanı Giscard d’Estaing konvansiyonun sonunda düzenlediği  basın toplantısında, gazetecilerin “Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğunuz yönündeki görüşünüzü değiştirdiniz mi?” sorusuna verdiği yanıtta “Genişleme ayrı, konvansiyon ayrı. Genişleme konusu bizim yetkimizi aşar. Müzakerelerin sonucunu beklemek lazım” dedi.     

Toplantıya Türkiye’yi temsilen katılan  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin  kısa vadeli önceliklerini yerine getirmesinin Türkiye’nin AB ile tam üyelik görüşmelerine başlamasında belirleyici unsur olduğunu söyledi.     

Başbakan Yardımcısı Yılmaz Türkiye’ye dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, konvansiyonda AB’nin 30 üyeli bir genişlemeyi planlaması gerektiğini, Avrupa Parlamentosu’nda küçük baskı gruplarının etkinliğinin demokratik bir zafiyet yarattığı görüşünü ilettiğini belirtti.

13- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, ABD’nin başkenti Washington’da “Temiz Fosil Yakıt Sistemleri” toplantısında yaptığı konuşmada, kömür madenciliğinin yabancı sermayenin ilgisine açılmasını istediklerini belirterek, çok kısa sürede iki kömür sahası için kiralama yöntemiyle ihaleye çıkacaklarını söyledi.     

14- Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Abdullah Köten, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen ‘Türkiye ile Romanya arasında Ticari Fırsatlar Semineri’nde yaptığı konuşmada, Romanya ile ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin başlıca hedefler arasında yer aldığını belirterek, karşılıklı ticaretin gelişmesinin gerek Türkiye ve Romanya ekonomilerinin hızlı gelişme kaydetmesine, gerekse çevre ülkelerin pazarlarına giriş imkanlarının artırılmasına katkıda bulunacağını söyledi.

15- Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily tarafından hazırlanan göç yasasının, Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi’nde kabul edildiği bildirildi.

23 MART 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Devlet bakanları Yılmaz Karakoyunlu ve Mehmet Keçeciler ile birlikte İstanbul Valiliği Afet Yönetim Merkezi’ni ziyaret ederek, İstanbul Valisi Erol Çakır’dan Deprem Koordinasyon Kurulu’nun çalışmalarıyla ilgili brifing aldı.

Brifing sonunda açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Yılmaz, deprem önlemleri için Dünya Bankası’ndan 1 milyar dolar uzun vadeli kredi alındığını söyledi. 

2- Devlet bakanları Mehmet Keçeciler, Yılmaz Karakoyunlu ve Hazine Müsteşarlığı bürokratlarının bir araya geldiği toplantıda, özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar başta olmak üzere tüm KİT’ler değerlendirmeye alındı.

Toplantıda, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nun KİT’lere ilişkin raporlarındaki önerilerin esas alınması benimsendi.

Bakan Keçeciler yaptığı açıklamada, bu kuruluşların yıllardır trilyonlarca lira zarara yol açtığını belirterek “Devletin küçültülerek daha etkin bir işleyişe sahip olması, çok daha önce yapılmalıydı” dedi.

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Afganistan’da gerçekleştirdiği gezinin izlenimleri ve yapmış olduğu temaslar hakkında Türkiye gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Bakan Gürel, 23 yıldır savaşlar içinde olan Afganistan’ın yeniden yapılandırılmasında Türkiye’nin önemli bir rol oynayacağını belirtti.

4- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, Türkiye Barolar Birliği’nce düzenlenen ‘AB-Türkiye İlişkileri’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, AB ile tam üyelik müzakerelerinin başlayabilmesi için Kopenhag siyasi ölçütlerinin tartışmasız kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Toplantının açılışında konuşan Türk Hukuk Kurumu Başkanı Yekta Güngör Özden ise Türk halkının büyük çoğunluğunun AB’yi istediği yönündeki anketlere değinerek, Türkiye’nin dizleri titreyerek değil, ayakta durarak AB’ye girmesi gerektiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Reşat Doğru, Türk Ocakları’nın 90. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB’ye girmek zorunda olduğunu, ancak Türk dünyasının da unutulmaması gerektiğini söyledi.

Törene katılanlardan Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu ise Türkiye’nin Rusya’nın yayılmacı politikasına karşı atlattığı büyük badirede Türk Ocakları’nın faaliyetlerinin büyük önem taşıdığını belirtti.

6- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde Çocukları Suçtan ve Suçlulardan Koruma Vakfı’nca düzenlenen panelde, gazetecilerin Mersin’deki Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylarla ilgili sorularını yanıtladı.

7- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen AKP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut’un  soru önergesine verdiği yanıtta, Emniyet teşkilatında son beş yıl içinde intiharların yanı sıra, 180 kişinin de ‘adi malul’ olarak emekliye sevk edildiğini açıkladı.

Öte yandan Bakan Yücelen, SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik’in soru önergesine verdiği yanıtta, terör örgütlerinin açık hedefi haline gelmiş olup olmadığı, herhangi bir sebeple can güvenliği bulunup bulunmadığı hakkında düzenlenmiş resmi raporların İl Koruma Kurulu’nda değerlendirilmesinden sonra 36 gazetecinin koruma altına alındığını söyledi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, TOBB Ticaret Odaları Konsey Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, istihdam üzerindeki yükün azaltılması için SSK prim tabanında 1 Nisan’dan itibaren yapılması gereken yüzde 54 oranındaki artışın yüzde 30’a düşürüldüğünü söyledi.

9- TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan Telekulak Komisyonu üyeleri, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’u ziyaret etti.

Heyete MİT hakkında kısa bir bilgi veren Atasagun, yasal değişiklik yapılarak Meclis’in MİT’i denetlemesini ve telefon dinleme olayının tek elde toplanmasını önerdi.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de partisinin İl merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, AB’nin bu haliyle Türkiye’yi içine almayacağını söyledi.

11- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ”İş Güvencesi Yasalaşsın, 35 Saatlik Çalışma Haftası” kampanyası çerçevesinde İstanbul’da düzenlenen İşsizlikle Mücadele Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, genişletilmiş AB içerisinde Türkiye’nin işsizlik alanında birinci sırada olduğunu belirterek, her şeyden tasarruf yapılan Türkiye’de, tek tasarruf yapılmaması gereken unsurun insan olduğunu söyledi.

12- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ‘Yeter Artık; Bu Ülke Bizim’ kampanyası kapsamında Samsun’da düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıdan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Meral, tasarruf önlemleri kapsamında birçok kurumdan 62 bin işçinin işten çıkarılmasına tepki gösterdi.

13- Basın Konseyi Üyeler Kurulu 15. Olağan Toplantısı İstanbul’da yapıldı.

Toplantıda konuşan Konsey Başkanı Oktay Ekşi, Konsey Yüksek Kurulu’nun 1 yılda 123 karar aldığını ve bu sayının diğer ülke basın konseylerine örnek teşkil ettiğini söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit ise toplantıya gönderdiği mesajında, Üyeler Kurulu Toplantısı’nın, ülkede demokrasinin ve özgürlüğün gelişmesine değerli katkılarda bulunacağına inandığını belitti.

14- Türk ve Arap medyası arasında diyalog kurulması amacıyla bir grup gazeteci tarafından başlatılan girişim çerçevesinde, Suriye, Filistin, Libya ve Umman büyükelçilerinin katılımıyla İstanbul’da yapılan toplantıda, Türk-Arap ilişkilerindeki önyargılar ele alındı. 

Dışişleri eski Bakanı İlter Türkmen’in başkanlık ettiği toplantıya  çok sayıda akademisyen ve gazeteci katıldı.

15- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Meksika’nın Monterrey kentinde BM’nin düzenlediği ‘Uluslararası Kalkınma Finansmanı Konferansı’nda yaptığı konuşmada, ülkelerin kalkınma planları için ulusal düzeyde etkin bir yönetim modeli oluşturmaları gerektiğini söyledi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, başkent Lefkoşa’da Türk Demokrasi Vakfı (TDV) ile Kıbrıs Türk Kalkınma Platformu Derneği’nin (KTKP-D) düzenlediği “Kıbrıs Türk Kalkınma Platformu”nun açılışında AB ve Kıbrıs konularında açıklamalarda bulundu.

KKTC’nin sosyo-ekonomik gelişiminin masaya yatırıldığı platformun kendilerini yüreklendirdiğini belirten Denktaş, Kıbrıs konusunun Türkiye’nin AB’ye üyeliği için koşul olarak konulmasının “hukuksuz olduğunu” söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de toplantıya bir mesaj göndererek toplantının KKTC ekonomisinin güçlendirilmesine katkıda bulunacağına inandığını belirtti.

17- Türk-Romen İşadamları Forumu ve ikili görüşmeleri Romanya’nın başkenti Bükreş’te başladı.

18- ABD Başkanı George W. Bush, Meksika’nın Monterrey kentinde Cumhurbaşkanı Vicente Fox ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in kitle imha silahlarına sahip olduğuna inanmasına karşın, ABD’nin Irak’a yakın gelecekte harekat düzenlemeye yönelik planlarının olmadığını söyledi.

24 MART 2002

1- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bazı incelemeler için gittiği Bartın’ın Amasra ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, AB ülkelerinde idamın kaldırıldığını belirterek, Türkiye’nin ölüm cezasını fiilen uygulamasa bile kanunlarında hala muhafaza eden tek ülke olduğunu söyledi.   

2- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, AKP Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu’nun soru önergesine verdiği yanıtta, yasalarda mabet (kilise amaçlı) yapımı ve kullanımı ile ilgili açık bir hüküm bulunmadığını ve Türkiye’de çoğunluğu İstanbul’da olmak üzere 222 kilise ve havra bulunduğunu, cemaatsizlik sebebiyle kapalı kilise bulunmadığını belirtti.    

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, merkezi ABD’de bulunan EWI (Doğu-Batı Enstitüsü) Avrasya Strateji Grubu tarafından İstanbul’da düzenlenen bir konferansa katıldı.     

Bakan Cem yaptığı konuşmada, Doğu-Batı Enstitüsü’nün çalışmalarını desteklediklerini ve katkıda bulunmaya devam edeceklerini belirterek “Türkiye’nin iki hedefi var: Birisi AB’ye üyelik, diğeri ise Avrasya’ya merkez olmak” dedi.    

4- Maliye Bakanı Sümer Oral, SP Milletvekili Zeki Çelik’in soru önergesine verdiği yanıtta, 2000 yılında tahakkuk ettirilen 8 katrilyon 239 trilyon 203 milyar 909 milyon liralık toplam gelir vergisi içinde ücretlilerin payının yüzde 45.4 olduğunu açıkladı.      

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada ‘Tarımda kendine yeten 7 ülkeden biri’ olarak nitelendirilen Türkiye’nin bugün tarım ürünlerini ithal eder duruma geldiğini söyledi. Bakan Gökalp “Türkiye, zengin kaynakların fakir bekçisi oldu” dedi.   

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan araştırmaya göre, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerinde Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) yüzde 15’i oranında olan ve kayıt dışı istihdamla beslenen kayıt dışı ekonominin, Türkiye’de de GSMH’nin yüzde 45’ini oluşturduğu belirtildi.     

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ticaret ve sanayi odalarının hizmet, tür ve kalitesini artırmayı amaçlayan Türk Oda Geliştirme Programı’nı düzenlenen basın toplantısıyla tanıttı. Hisarcıklıoğlu, projenin, Meda fonlarında tahsis edilecek 1 milyon Euro ile yürütüleceğini söyledi.   

8- Sosyal Demokrasi Vakfı’nca (SODEV) verilen ‘İnsan Hakları, Demokrasi ve Barış Ödülü’,  bu yıl Sinema, Video ve Müzik Eserleri Denetleme Kurulu tarafından yasaklanan ‘Büyük Adam Küçük Aşk’ adlı filmin yönetmeni Handan İpekçi’ye verildi.

9- Burdur’da bazı okullarda ortaya çıkan sarılık vakalarıyla ilgili, yapılan analizler sonucu insan sağlığını tehdit edici boyutta kirli olduğu, valilik kanalıyla açıklanan kent şebeke suyu, Antalya’da yapılan son tahlillerle temiz çıktı.      

10- Türkiye’de bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye Masası Şefi Alexandra Bibbee yaptığı açıklamada, IMF destekli ekonomik programdaki önlemlerin planlandığı gibi uygulanması halinde, ekonomik canlanmanın yaşanacağını belirterek, bunun için biraz zaman ve sabra ihtiyaç olduğunu söyledi.       

11- Türk Demokrasi Vakfı ile Kıbrıs Türk Kalkınma Platformu Derneği tarafından KKTC'nin başkenti Lefkoşa’da düzenlenen ‘Kalkınma Seferberliği’ toplantılarına katılan ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı yaptığı konuşmada, uluslararası ambargolar nedeniyle teknolojisini geliştiremeyen KKTC için, ABD’deki ileri teknoloji merkezi Silikon Vadisi’ne benzer bir model önererek “Yüksek teknolojinin sınırı yoktur. Bunu ne Rum’un ne de AB’nin ambargoları engelleyebilir. Bizlere düşen Kıbrıs’ın sanayileşmesine ve kalkınmasına destek vermektir” dedi.

12- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, BBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Afganistan’da konuşlandırılan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü  (ISAF) komutasının, planlanandan daha uzun süre ellerinde tutabileceklerini, Türkiye’nin komutayı üstlenmesinin henüz kesinleşmediğini söyledi.    

13- Latin Amerika ülkelerini kapsayan 4 günlük gezisi çerçevesinde Peru’da bulunan ABD Başkanı George W. Bush, başkent Lima’da düzenlediği basın toplantısında, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın terorizmle mücadele için üzerine düşeni yeterince yapmadığını söyledi. 

14- Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Irak’ın, bir ‘iyi niyet’ jesti olarak 1991 yılında Körfez Savaşı sırasında düşürülen uçaktaki Amerikalı pilotun akıbetini araştırmak üzere bir ABD heyetini kabule hazır oldukları bildirdi. 

25 MART 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul’da Beykent Üniversitesi İletişim Klübü’nce düzenlenen “11 Eylül Sonrasında Türk Ekonomisinde Etkiler” konulu  konferansta bir konuşma yaptı.

2- Devlet Bakanı ve  Hükümet Sözcüsü  Tunca Toskay ‘Türkiye-Slovakya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı’nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Uyguladığımız program açısından faiz dışı fazla, temel göstergelerden bir tanesini teşkil ediyor. Yani programın belkemiğini teşkil eden faiz dışı fazla hedefimizi tehlikeye sokmayacak şekilde, bazı sektörlerde canlılık yaratabilmek için mikro vergiye yönelik bir takım mikro çözümleri denememiz gerekiyor” dedi.

Bakan Toskay ayrıca, Türkiye’de bulunan Slovakya Ekonomi Bakanı L’ubomir Harach’la görüştü.     

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş yaptığı yazılı  açıklamada, 2002 yılında KDV veya diğer vergi oranlarında, geçici ve dönemsel bazda dahi olsa herhangi bir indirim düzenlemesinin söz konusu olmadığını belirterek “Bu konu, 2002 yılı ekonomik programımızın taahhütleri arasında yer almaktadır” dedi.  

4- Maliye Bakanı Sümer Oral, Vergi Haftası nedeniyle ziyaret ettiği Sincan Vergi Dairesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, kamudaki ücret adaletsizliğinin giderilmesi çerçevesinde yapılacak yeni bir maaş düzenlemesinin, ancak kaynak bulunması halinde söz konusu olabileceğini söyledi.         

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 14 Nisan 16 Mayıs 2002 tarihleri arasında başlatılacak  ‘Türkiye’de Ana ve Çocuk Ölümlerinin Önlenmesi Programı’nı düzenlediği bir toplantıyla tanıttı.

Bakan Durmuş “Ana ve çocuk sağlığı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde özel programlarla destekleniyor. Bu güçlü ve sağlıklı bir toplum oluşturmak için zorunlu” dedi.  

6- Türk-İş tarafından düzenlenen “Artık yeter bu ülke bizim” kampanyası çerçevesinde Samsun’da yapılan toplantıda, bir bildiri yayımlandı.      

Bildiride, İş Güvencesi Yasa Tasarısı’nın bir an önce çıkarılması istendi.    

7- 74. Akademi Ödülleri (Oscar) ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.  “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü Denzel Washington’a, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü Halle Berry’e verilirken, En İyi Film Ödülü’ne de  “A Beautiful Mind” filmi layık görüldü.  

 8- Terör örgütü PKK’nın 8. Kongresi’nde aldığı kararla, isim değiştirerek PAG (Partiye Azadiye Gellan-Halkların Özgürlük Partisi) adını aldığı bildirildi.  

9- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Balıkesir Yükseköğretim Vakfı’nın davetlisi olarak gittiği Balıkesir’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Rusya’dan savaş helikopteri alma silahlanma girişimlerinden rahatsız olduklarını belirterek, Kıbrıs Türkleri’nin en büyük ve tek güvencesinin anavatan Türkiye olduğunu söyledi.    

10- Başbakan Bülent Ecevit NATO’ya aday 9 ülkenin oluşturduğu “Vilnius-10 Grubu”nca düzenlenen “NATO Aday Ülkeler Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi”ne katılmak üzere Romanya’nın başkenti Bükreş’e gitti.

Başbakan Ecevit zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin jeostratejik konumu ışığında genişlemenin Güneydoğu Avrupa’yı içine almasını desteklemesinin doğal olduğunu belirterek, Türkiye’nin, Vilnius Grubu’nun etkinliklerini, NATO üyeliğine yönelik güçlü taahhütlerinin değerli bir göstergesi olarak takdir ettiğini söyledi. 

ABD Başkanı George W. Bush da toplantıya gönderdiği mesajda, kasım ayında Çekoslavakya’nın başkenti Prag’da yapılacak NATO zirvesinin Avrupa’daki ayrım çizgilerini ortadan kaldıracağını bildirdi.

Başbakan Ecevit ayrıca, Romanya Cumhurbaşkanı İon İliescu ve Başbakanı Adrian Nastese ile ayrı ayrı görüştü.   

11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem,  resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de     Türkiye-Avrupa Vakfı’nın düzenlediği “Türkiye ve Avrupa’nın Geleceği” konulu konferansa katıldı.       

Bakan  Cem toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile ilişkilerin Türkiye’de son dönemde yoğun tartışmalara konu olduğunu, AB kanadında da Türkiye’ye sıcak bakmayanların varlığının bilindiğini belirtti.       

Bakan Cem daha sonra AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile bir araya geldi.  

Verheugen, Bakan Cem’le düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye-AB ilişkilerinde önümüzdeki dönemde önemli kilometre taşları bulunduğunu belirterek bu yıl içinde yapılacak Sevilla, Brüksel ve Kopenhag zirvelerinin, Türkiye-AB ilişkileri açısından “büyük önem taşıdığını” söyledi.  Verheugen ayrıca Türkiye’nin sunduğu Ulusal Program çerçevesinde yapılan çalışmaların analiz edileceğini, Kıbrıs ve Yunanistan’daki son temaslar hakkında Bakan Cem’e bilgi verdiğini söyledi.  

12- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD’nin  NBC televizyonunda yayınlanan ‘Meet the Press’ adlı programda yaptığı konuşmada, ABD’nin, Türkiye’den Afganistan’da konuşlandırılan Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF) sorumluluğunu almasını ve Kabil’de güvenliği sağlamasını istediğini söyledi. 

26 MART 2002

1- Resmi   bir   ziyaret    için  Türkiye’ye   gelen   Makedonya   Cumhurbaşkanı  Boris  Traykovski,  Cumhurbaşkanı  Ahmet  Necdet Sezer,  Başbakan   Bülent  Ecevit  ve Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Sezer, görüşmelerde ekonomik ve ticari işbirliğini daha ileri götürme olanaklarını araştırdıklarını söyledi.

Traykovski de ekonomik ilişkilere değinerek, Türk işadamlarının Makedonya’da  daha fazla yatırım yapmasını istediklerini belirtti.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin yöneticilerini makamında kabul etti.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin düze çıkması için öncelikle bir mali barış gerektiğini belirterek, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, Türkiye’nin AB’ye üyeliği ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi  Günther Verheugen’in Kıbrıs’la ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

5- Devlet Bakanı Tunca Toskay “Bazı sektörlerde canlanma için mikro bazda vergi indirimi yapalım” yönündeki açıklamalarını spekülasyon olarak değerlendiren ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’e yazılı bir açıklamayla yanıt verdi.

Bakan Toskay dün gazetecilere yaptığı açıklamada, program ilkeleriyle çelişmeyen bir vergi indiriminin ekonomide beklenen olumlu gelişmeye katkıda bulunacağını belirterek, geçen yılın son iki ayında yapılan vergi indirimi uygulamasının da bu tezin bir göstergesi niteliğinde olduğunu söyledi.

6- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’nın isim değişikliği yapmasını değerlendirdi. Bakan Yücelen “İsmini değiştirse de adı konmamış bebeklerin öldürülüşü zihinlerimizden çıkmaz. 35 bin insanımızın kanı hala ortada duruyor” dedi.

7- Maliye Bakanı Sümer Oral, 13. Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) düzenlenen “Türk Vergi Sisteminin Etkinliği ve Kayıt Dışı Ekonomi” konulu panele katıldı.

Bakan Oral panelde yaptığı konuşmada “2003 yılında enflasyon muhasebesini başlatacağız. Yeni bir Mali Milat’ı uygulamaya koyacağız” dedi. 

8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Ulusal Hastalık Yükü ve Maliyet Etkililik Çalışması tanıtım toplantısına katılmadan önce, gazetecilerin mecburi hizmete yönelik sorularını yanıtladı.

Bakan Durmuş, mevcut uygulamada yeni uzman olmuş hekimlerin tamamının kalkınmada öncelikli 52 ile gönderildiğini belirterek “Şimdi tüm Türkiye’ye gidebilecekler. Yani kalkınmada önceliği olmayan illerimizde ihtiyaç olan yerlere gidecekler” dedi.

9- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, 9. Uluslararası Moskova Seyahat ve Turizm Fuarı’na (MITT-Moskova’2002) katılmak üzere Rusya’nın başkenti Moskova’ya gitmeden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük ve kapsamlı fuarlarından biri olan Moskova Fuarı’nın, Türkiye açısından son derece önem taşıdığını belirterek, Türkiye’yi bu fuarda en geniş standla temsil ederek ülkeye daha yoğun bir turizm talebini yönlendirmenin gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.

10- AB’ye uyum çerçevesinde hazırlanan ve 8 yasada değişiklik yapan 9 maddelik “Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

11- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümet içindeki anlaşmazlıkları eleştirdi.

12- AKP Merkez Yürütme Kurulu, yolsuzluk dosyaları nedeniyle AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istifasını isteyen parti kurucusu Mehmet Gazioğlu’nu ”kesin ihraç istemiyle” Merkez Disiplin Kurulu’na gönderdi.

13- Akdeniz Çevre Platformu’nca (AKÇEP) Adana’da düzenlenen, İstanbul, Ankara, Muğla, Antalya, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay ve Diyarbakır illerinden 60’a yakın çevre örgütü ve inisiyatifi temsilcisinin katıldığı “Küreselleşme Sürecinde Çevre, Hukuk ve Sugözü Termik Santralı” gündemli toplantı sona erdi.

Üç gün süren toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, fosil yakıtlı enerji santrallarından vazgeçilmesi ve çevre konusunda alınan mahkeme kararlarının uygulanması istenildi.

14- “Yarının Kurulması Hedef 2023” sloganıyla isimlendirilen “Forum İstanbul 100 yıl” konferanslarının ilki İstanbul’da başladı.

15- Batı Şeria’nın El Halil kentinde Uluslararası Geçici Mevcudiyet’te (TIPH) gözlemci olarak görev yapan Hava Binbaşı Cengiz Toytunç şehit edildi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Glafkos Klerides ile bir araya geldi.

Denktaş yaptığı açıklamada, Karadağ ile Sırbistan arasındaki anlaşmanın, kendilerinin istediğine çok yakın bir örnek olduğunu belirtti.

17- AB Komisyonu’nca bazı Amerikalı sigara üreticisi firmaların karıştıkları kaçakçılık olaylarına ilişkin araştırma raporunda, PKK “Kürt terorist şebeke” olarak nitelendirildi.

Raporda, bu terör örgütünün, kaçak Amerikan sigaralarını pazarlayarak büyük para kazandığı, bu şekilde Amerikalıların terörü ve teroristleri besledikleri belirtildi.

18- Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CP) 2001 raporunda, 11 Eylül’ün ardından dünyada basın özgürlüğü krizi yaşandığı belirtildi.

2001 yılında 37 gazetecinin öldürüldüğü, 118’inin ise hapse atıldığı belirtilen raporda, 137 ülkede medyaya baskı uygulandığı kaydedildi.

19- İsveç Parlamentosu, 2000 yılında BM kararlarına dayanarak tanıdığı Ermeni soykırımı konusunda hata yaptığını, BM’nin hiçbir zaman böyle bir karar almadığını açıkladı.                                                              

27 MART 2002

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Meclis’te  gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.      

2-  Başbakan Bülent Ecevit, İstanbul’da dün başlayan İstanbul Forumu’nun ikinci gününde yaptığı konuşmada, kararlı ve yapısal reformlarla olumlu sonuçlar alınmaya başladığını belirterek, özelleştirmede yeterli bir uygulama sağlanamadığını, bu konuda yeni atılım hazırlığına başladıklarını belirtti. Başbakan Ecevit “Bazı çevreler, hızlı büyümenin enflasyonu hızlandıracağından kaygı duyuyorlar. Bu kaygıya katılmıyorum” dedi. Başbakan Ecevit, vergi kolaylığının getirilebileceğini  de söyledi.

Ayrıca Başbakan Ecevit, İstanbul Esentepe’de bulunan  bir binanın  Arama Kurtarma Derneği’ne (AKUT) verilmesi ve hizmete açılması nedeniyle düzenlenen törene katıldı.    

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, atv televizyonunun haber bülteninde çeşitli konulardaki soruları yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, El-Halil’de meydana gelen ve Binbaşı Cengiz Toytunç’un şehit olmasına neden olan saldırıyla ilgili olarak, hem Filistin hem de İsrail tarafının sorumluluk taşıdığını söyledi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Danıştay’ın ölüm cezasının kaldırılması ile ilgili olarak Başbakanlık’a gönderdiği görüşe ilişkin değerlendirmede bulundu.

4- Başbakanlık’ın,  idam cezasının kaldırılmasına ilişkin görüş istediği Danıştay 1. Dairesi,  Anayasa’da değişiklik yapılmadan “Savaş, çok yakın savaş tehdidi” ve “terör suçları” için  de ölüm cezasının yasada yapılacak değişiklikle kaldırılabileceği  görüşünü bildirdi.

5-  Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, TBMM’de görüşülen Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin  Düzenlenmesi Hakkında  yasa tasarısı ile  ilgili bilgi verdi. Bakan Derviş, kamu borcunun yalnız bütçe açıklarından doğmadığını, Hazine garantilerinden doğan yükümlülükler ile yerel idarelerin borçlarının bu yükü artırdığını söyledi. Bakan Derviş ayrıca “2002 yılında vergi oranlarında kesinlikle indirim yapılmayacağını” belirtti.      

6- Devlet Bakanı Reşat Doğru, göçmen derneklerini ziyaret için Bursa’ya gitti. Bakan Doğru “Dünyanın birçok bölgesinde Türklere karşı işlenen insanlık dışı olaylara ses çıkarmayan bazı odaklar, Ermeniler konusunda kabul edilemeyecek konuları gündeme getiriyorlar” dedi.     

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret  Borsaları Konseyi İstişare toplantısında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’deki ekonomik krizlerin sebebinin ‘kamu ekonomisi, kötü yönetim olduğunu’ belirtirken “Krizlerin maliyetini ise özel sektör olarak bizler ve tüm toplum ödemektedir. Krizin kaynağı kamu, ödeyen özel sektördür” dedi.      

Konsey toplantısına katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu da ekonomik krize ilişkin değerlendirmelerin, bakış açısına göre değiştiğini belirtti.   

8- IMF Avrupa İcra Direktörü Willy Kiekens önce ‘Forum İstanbul-Yarının Kurulması Hedef 2023 Konferansı’nda, ardından İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nde birer konuşma yaptı.

Kiekens, Türkiye’de uygulanmakta olan istikrar ve reform programlarına değinerek  “Türkiye iki programı bir arada uygulamakta. Bu AB’ye üyelik için de bir stratejidir. Her iki program, ülkenin geleceği açısından çok kritik bir önem taşımaktadır” dedi.     

9- AB Komisyonu Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanarak, ABD’nin çelik ithalatına koyduğu korumacı  gümrük  tarifeleri nedeniyle kendi üreticisini  korumaya yönelik bir dizi güvenlik önlemleri aldığını açıkladı.

10- Arap Birliği Zirvesi, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta başladı.

Zirvenin ana gündemini oluşturan Suudi Planı, Suudi Veliaht Prensi Abdullah tarafından liderlere sunuldu.     

Zirvede konuşan Abdullah,  başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması ve mültecilerin haklarının geri verilmesi karşılığında İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesini önerdi.

Zirvede söz alan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise Arap liderlerine İsrail ile ilişkileri geliştirmek yerine Filistin ayaklanmasına destek vermeleri çağrısı yaptı.    

11- İsrail’in Netanya kentinde bir otelde meydana gelen  patlamada 21 kişinin öldüğü, 130 kişinin de yaralandığı bildirildi.                                                         

28 MART 2002

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, İstanbul Bağımsız Milletvekili Azmi Ateş’in soru önergesine verdiği yanıtta, kamuoyunda gizli kanun olarak nitelendirilen 2425 sayılı yasanın, 2. Dünya savaşı öncesinde Milli Savunma Bakanlığı’na mali kaynak tahsis etmek amacıyla çıkarıldığını bildirdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, bazı gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya geldi.

Başbakan Ecevit, dün “Özerkleşme alanında ölçüyü kaçırdıkları, bir çok kamu kuruluşunu başına buyruk kurumlar haline getirdikleri” şeklinde söylediği sözlerinin farklı bir biçimde yansıtılmasını eleştirerek “Ben özerk kurullarla ilgili olarak işlerin yavaş yürüdüğüne dikkat çekmek isterim. Amacım devletle ve hükümetle bu kurullar arasında dengeli bir ilişki kurulmasının sağlanmasıdır” dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İzmir Ticaret Odası’nda bir konferans verdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli “Uluslararası Türkoloji ve Türk Tarihi Araştırmaları” sempozyumuna katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli gazetecilerin, Danıştay 1. Dairesi’nin Anayasa değişikliği olmadan “savaş, yakın savaş ve terör suçları” içinde ölüm cezasının kaldırılabileceği” kararına ilişkin sorusunu yanıtladı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, SSK’nın internet sitesini tanıtma toplantısında yaptığı konuşmada, İş Güvencesi Yasası’nın mutlaka ve ivedilikle çıkacağını söyledi.

Bakan Okuyan bir gazetecinin idam cezasının kaldırılmasına ilişkin sorusu üzerine, AB’ye üye ülkelerinin hiçbirinde idam cezası olmadığını belirterek “AB’ye girmek istiyorsanız, AB’nin bütün ülkelere ve aday ülkelere uyguladığı şartları kabul edeceksiniz” dedi.

6- Turizm Bakanı Mustafa Taşar merkezi idare, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşları arasındaki koordinasyonun sağlanması amacıyla bir genelge yayımladı.

7- TBMM Genel Kurulu’nda “Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” kabul edildi.

8- Anayasa Mahkemesi’nin, 3417 sayılı “Çalışanların Tasarrufa Teşvik Edilmesi ve Bu Tasarrufların Değerlendirilmesine Dair Yasa”nın geri ödemeleri düzenleyen 6. maddesinin 3 fıkrasının iptaline ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

9-  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada, enflasyonun nedeninin yanlış yönetim ve borçlanma olduğunu belirterek, Türkiye’nin büyümesi için yeni bir yaklaşıma gereksinim bulunduğunu söyledi.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü’nce (DİE) yapılan açıklamada, 2001 yılı itibariyle Türkiye’de 1 milyon 902 bin işsiz bulunduğu bildirildi.   

11- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Güvenlik sistemleri ve Gözetim Organizasyon Derneği tarafından düzenlenen “21. Yüzyılda Çağdaş Güvenlik Hizmetleri” konulu toplantıda “Depremle Birlikte Yaşamak” başlıklı bir konuşma yaptı.  

Işıkara, olası depremin İstanbul’a 17-18 kilometre uzakta olacağını ve kente geliş zamanının 8-15 saniye arasında değişeceğini belirterek “Erken Uyarı Sistemi aracılığıyla sinyal üreteceğiz” dedi.

12- İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Hüseyin Lavasani, SP Genel Başkanı Recai Kutan’ı ziyaretinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Öte yandan Lavasani İran radyosuna yaptığı açıklamada “Türkiye’nin İran’daki rejim muhalifi Halkın Mücahitleri (MKO) örgütünü, İran’ın da PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmesi kararı,  iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirecek” dedi.

13- Kıbrıs sorunun çözümünü amaçlayan ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides arasında sürdürülen doğrudan görüşmelerin ikinci turu sona erdi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, konu ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türk tarafının 3 konuda ısrar ettiğini, bunların ayrı egemenlik, 3 özgürlüğün kısıtlanması (serbest dolaşım, serbest yerleşim, mülkiyet özgürlüğü) ve Türk-Yunan-dengesinin korunması olduğunu söyledi.

14- BM Kıbrıs Temsilcisi Alvaro De Soto, Kıbrıs’ta yüzyüze görüşmelerin ikinci turunun sona ermesinin ardından Türkiye’ye geldi.

Soto, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya gelerek, görüşmeler konusunda bilgi verdi. Soto gazetecilerin 3. tur görüşmelerden umutlu olup olmadığı sorusu üzerine “Her konu üzerinde uzlaşmaya varılmadan hiçbir konuda anlaşmaya varılmış sayılmaz. Kıbrıs görüşmeleri gelişme aşamasında” dedi.

15- Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta dün başlayan 25. Arap Birliği Zirvesi sona erdi.

 Zirvede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah Bin Abdülaziz tarafından sunulan barış planı kabul edildi.

Zirveden sonra yayımlanan bildiride, Arap Birliği’nin Irak’a yönelik bir saldırıyı kesin bir ifadeyle reddettiği belirtildi.

Öte yandan zirvede, Irak ile Kuveyt arasında yapılan anlaşma da onaylandı. Anlaşmada “Irak, Kuveyt’in bağımsızlığına, egemenliğine ve güvenliğine saygı duymaktadır, bu da 1990’da meydan gelen olayların tekrarlanmayacağını teminat altına almaktadır” denildi.

Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad zirveden sonra yaptığı açıklamada, Suudi önerisinin iyi bir ilk adım olduğunu ancak uygulanabilir durumda olmadığını söyledi.

16- ABD Başkanı George W. Bush Atlanta kentini ziyareti sırasında, gazetecilerin Ortadoğu’ya ilişkin sorularını yanıtladı.

17- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütlerinin zaman zaman isim değiştirdiğini ancak Amerikan makamlarının bu tür gelişmeleri yakından izlediğini ve teröristlerin bu tür adımlarla avantaj sağlamasına izin verilmeyeceğini söyledi.

29 MART 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile bir araya gelerek, kurullara yapılacak atamalar ve güncel sorunları değerlendirdi.

Görüşmeye, BDDK Başkanı Engin Akçakoca da katıldı.         

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.   

Toplantının ardından yayımlanan bildiride “İstihbarat ve güvenlik makamları tarafından hazırlanan raporlar ışığında ülke güvenliğine yönelik ayrılıkçı, irticai ve yıkıcı faaliyetlerle çıkar amaçlı suç örgütlerine karşı yürütülen mücadele sonuçları değerlendirilmiştir. Ortadoğu’daki gelişmeler gözden geçirilmiş, Türkiye’nin Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü’nün komutasını devralması ilke olarak benimsenmiştir” denildi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, gazetelerin ekonomi editörleri ile bir araya gelerek, güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay yaptığı açıklamada, AB’nin demir-çelik sektörüne yönelik önlemlerinin Türkiye’yi de kapsadığını belirterek, bu kararın Gümrük Birliği ve Türkiye-AKÇT Serbest Ticaret Anlaşması’na aykırı olduğunu söyledi.

Bakan Toskay ayrıca, Türkiye’nin söz konusu önlemlerin dışında tutulması gerektiğini, konuyu ticaretten sorumlu AB Komisyonu Üyesi Pascal Lamy’ye bir mektup yazarak, acilen önlem alınmasını  istediğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM) ile Friedrich Naumann Vakfı’nın ortaklaşa düzenledikleri “AB Yolunda Türkiye-AB Müktesebatı ve Türk Bakanlıklarının Çalışmaları” konulu panele katıldı.  

Bakan Türk toplantıda yaptığı konuşmada, AB’nin Kıbrıs konusundaki tutumunu eleştirerek “Türkiye, taahhüt ettiklerini yerine getirecektir. Ancak Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar ve Kıbrıs konusunda tek taraflı taviz ve ödün beklenmemelidir” dedi. 

5- Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, İsrail’in Ramallah kentinin tamamını işgal etmesine tepki gösterdi.

Açıklamada, terör ve şiddetin barışa ulaşmada bir araç olamayacağı belirtilerek, tarafların terör odakladıklarının arzuladıkları şiddet girdabına kendilerini kaptırmamaları gerektiğini söyledi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Davit Sultan’ı bakanlığa çağırdı. Ziyal Sultan’a, Filistin Devlet Başkanı Arafat’ın karargahına saldırılmasının kabul edilemez olduğunu, Türkiye’nin terörün her türlüsüne karşı çıktığını söyledi.

Büyükelçi Sultan da Arafat’ın canına bir kasıt olmadığını, Türkiye’nin kaygılarını ileteceğini söyledi.

6- Tarım ve Köy İşleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) arazi tespit çalışmaları ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi.       

Bakan Gökalp toplantıda yaptığı konuşmada, AOÇ’ye sahip çıkılması gerektiğini belirterek, Atatürk tarafından 1925’te 52 bin dekar üzerine kurulan AOÇ’yi bakanlık olarak 1999’da 33 bin 233 dekar olarak  devraldıklarını, arazinin yaklaşık 20 bin dekarının kaybolduğunu söyledi.

7- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu, Türk Sanayi ve İşadamları Vakfı’nın (TÜSİAV) düzenlediği ‘Türkiyem Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin batı dünyasına ekonomik ve sosyal olarak entegre olabilmesinin kaçınılmaz yolunun, başta kamu olmak üzere tüm kurum ve kurullar ile zihniyetinde köklü bir değişim, dönüşüm yapmasından geçtiğini söyledi.

8-  Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber  “AB’ye Uyum Sürecinde Mali İdare” panelinde yaptığı konuşmada, ihracatın finansmanı için desteği artırmak istediklerini, konuyu Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, TOBB ve TÜSİAD’ın katılacağı toplantıda ele alınacaklarını söyledi.

9- İsrail ordusu, Batı Şeria’daki Ramallah kentini tamamen işgal ederken, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ı muhafızlarıyla birlikte karargahında hapsetti.

Çatışmalarda, 6 Filistinli ve 1 İsrail askerinin öldüğü, 100’e yakın Filistinlinin de yaralandığı bildirildi.

AB saldırıyla ilgili olarak  yaptığı açıklamada, İsrail’in Ramallah’taki Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın karargahına düzenlediği operasyonun durdurulmasını ve İsrail ordusunun buradan çekilmesini istedi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan da İsrail Başbakanı Şaron’un bölgeyi savaşa yaklaştıran saldırıyı durdurması gerektiğini söyledi.

10- İsrail’in Batı Şeria'daki Ramallah kentini işgal etmesinin ardından 13 örgütü bünyesinde toplayan Ulusal ve İslami Güçler, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde, Filistin halkını savunmak için birleşme kararı aldılar.

30 MART 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’la telefon görüşmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın Ortadoğu’yu tehdit eden bir savaşa dönüştüğünü belirterek, İsrail’in işgal ettiği topraklardan çekilmesini öngören BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanması için ABD’nin, Başbakan Ariel Şaron’u uyarmasını istedi.

Arafat ise Başbakan Bülent Ecevit’le yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’den bölgede ateşkesin sağlanmasını istedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, İsrail’in Ramallah kentinde başlattığı operasyon sırasında 4 Türk gazetecinin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 4 Türk gazetecinin İsrail makamlarınca gözaltına alınmasının basın özgürlüğü açısından kabul edilemeyecek bir durum olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,  MHP Aksaray Milletvekili  Sadi Somuncuoğlu’nun yazılı soru önergesini yanıtlarken, Kürtçe yayının serbest bırakılmasının, uzun vadede ülkenin birlik ve bütünlüğünü pekiştireceği gibi AB’ye üyelik sürecini de hızlandırabileceğini söyledi.

4- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, Devlet Bakanı Faruk Bal ile Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Başbakanlık’ta bir araya geldi.

Danıştay’ın ‘idamın anayasa değişikliği olmaksızın yasa ile kaldırılabileceği’ yanıtı üzerine toplanan bakanlar, Ulusal Program’da idamın kaldırılması için AB’ye verilen taahhüdün yerine getirilmesi gerektiğini söylediler.

Devlet Bakanı Bal ise anayasa değişikliği olmaksızın yasa değişikliği ile idamın kaldırılamayacağı görüşünde olduklarını söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, OYAK’ın 42. Genel Kurul toplantılarına katıldı.

Bakan Çakmakoğlu yaptığı konuşmada, OYAK’ın karı sonucunda ülke ekonomisine 136.2 katrilyon liralık vergi katkısında bulunduğunu söyledi.

6-  Sağlık Bakanlığı, Bergama altın madeni için verdiği ‘geçici izni’ iptal etti. İzmir 3. İdare Mahkemesi’nin, sağlık ve orman bakanlıklarının deneme üretimi iznini iptal eden kararı, Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un imzasıyla Normandy Şirketi’ne tebliğ edildi.

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki incelemeleri çerçevesinde, dün Diyarbakır’da düzenlediği basın toplantısında, 25 yıldır bölgede OHAL tatbikatı olması nedeniyle, hukuk kurallarının uygulanamadığını söyledi.

Diyarbakır’dan sonra incelemelerde bulunmak üzere Batman’a geçen Kutan, partisinin Batman İl Örgütü’nce düzenlenen mitingde de herkes için tam ve gerçek demokrasi istediklerini belirtti.

8- AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, partisinin İstanbul İl Merkezi’nde yaptığı açıklamada, İsrail’in işgal ettiği bölgelerden geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve olası seçime ilişkin yaptığı değerlendirmede, seçimi kasım ayında beklediğini söyledi.

10- ÖDP’nin KKTC, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden sol partilerin katılımıyla düzenlediği 3. Uluslararası Kıbrıs Toplantısı İstanbul’da yapıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, sorunun çözümünde esas olanın Kıbrıslıların iradesi olduğunu belirterek, meselenin iç politika malzemesi yapılmadan ve BM kararları gözetilerek bölen değil, bütünleştiren yaklaşımlarla ele alınmasını önerdi.

11- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, İzmir’de Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği tarafından düzenlenen ‘Artık Yeter; Bu Ülke Bizim’ toplantısına katıldı.

12- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Türk Parlamenterler Birliği tarafından düzenlenen “Küreselleşme ve AB Sürecinde Türk Kamu Yönetimi” konulu bir sempozyuma katıldı.

Özilhan yaptığı konuşmada, ekonomik krizden çıkmak için her alanda değişikliklere ihtiyaç olduğunu, bu değişim sırasında ise bazı kesimlerin hesap vereceğini söyledi.

13- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, gazeteci-sinema eleştirmeni Erman Şener, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

14- Yunanistan, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan dışişleri bakanlarının katıldığı dörtlü bir zirve için Yunanistan’ın başkenti Atina’ya giden Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği’nde gazetecilerle bir sohbet toplantısı düzenledi.

Ada’da süren görüşmeler konusunda inisiyatifin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın girişimi ile başladığını belirten Bakan Cem “Görüşmeler özellikle Rum tarafı için bir fırsattır. Bunu iyi kullanmak gerekir” dedi.

15- 17-23 Mart tarihleri arasında Fas’ta yapılan Parlamentolar Arası Birlik (PAB) toplantısı çerçevesinde “Parlamenterlerin İnsan Hakları Komitesi” toplandı.

Toplantıya TBMM heyeti adına DSP İstanbul Milletvekili Ziya Aktaş katıldı.

Toplantıda, Belarus, Kamboçya, Gambiya, Honduras, Endonezya, Malezya, Pakistan, Zimbabve gibi ülkelerle birlikte Türkiye’ye yönelik ‘milletvekillerinin insan haklarının ihlaline’ ilişkin şikayetler görüşüldü.

16- BM Güvenlik Konseyi’nin, dün yaptığı olağanüstü toplantıda, İsrail askerlerinin Filistin kentlerinden çekilmesini isteyen karar tasarısını kabul ettiği bildirildi.

17- İsrail ordusu tarafından Ramallah kentindeki karargahında hapsedilen Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Reuters televizyonuna uydu aracılığıyla yaptığı açıklamada, “İsrail’in, halkıma saldırısını durdurun” dedi.

31 MART 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2. İnönü Zaferi’nin 8l. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer, Kurtuluş Savaşı’nın, tarih boyunca bağımsız ve özgür yaşamayı ilke edinen ve yurt sevgisini tüm değerlerin üstünde tutan Türk ulusunun, yüce Atatürk’ün önderliğinde yazdığı büyük bir kahramanlık destanı olduğunu belirtti.                          

2- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Güvenlik ve Yargı Muhabirleri Derneği’nin, Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan genel kurulunun açılışına katıldı.

Bakan Yücelen yaptığı konuşmada, ülkede huzur ve güvenin temininin, vatandaşın can ve mal güvenliğinin sağlanmasının  ve adaletin yerine getirilmesinin, bir toplumda verilmesi gerekli olan devlet hizmetlerinin en başında geldiğini söyledi.    

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nin (İESOB) 2l. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin krizi geride bırakıp sorunlarını teker teker çözüp, sağlıklı bir ekonomiye kavuşmak durumunda olduğunu söyledi.     

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, AKP Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu ve AKP Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman’ın, öğrenci intiharları, satanizm ve okullardaki  ‘din kültürü ve ahlak bilgisi’ dersiyle ilgili soru önergelerini yanıtladı. 

5- Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin geçen yıl sonuca bağladığı 101 sanıklı yasadışı ‘Dev-Yol’ örgütü davasına ilişkin kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. 

6- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail’in ‘terorist devlet’ olduğunu, Filistin’e dönük saldrının ABD desteğiyle yapıldığını söyledi. İsrail’in ‘meşru müdafaa hakkı olduğunu’ belirten ABD Başkanı’nın cinayetleri onayladığını savunan Kutan ”Filistin’de bir devletin, bir halkın yokedilişini televizyonlardan naklen izliyoruz. İnsanlık, vahşice işlenen cinayetleri, bir jenosidi hiçbir şey yapmadan izliyor. Bu yapılan eşkiyalıktır, terördür” dedi.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), 200l yılının dördüncü 3 aylık dönemine ilişkin Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, geçen yıl GSMH yüzde 9.4 oranında küçüldü. Büyüme hızı ise eksi yüzde 12.3 olurken, kişi başına düşen milli gelir de yüzde 27.2 azalarak 2 bin 160 dolar olarak hesaplandı.      

8- Türkiye Barolar Birliği ve Baro Başkanları’nın, Erzurum Toplantısı’nda yayımlanan sonuç bildirgesinde “Susurluk çetesinin bugüne kadar ortaya çıkmamış ve yargılanamamış mensuplarının da yargı önüne çıkarılmasını istiyoruz. Bağımsız yargı ve güvenceli yargıç, hukuk devleti olmanın vazgeçilmez koşuludur” denildi.

9- Filistin’in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail  Başbakanı Ariel Şaron’un, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ı ‘yavaş yavaş’ ortadan kaldırmayı planladığını kaydederek “Ama bunu asla başaramayacak, şunu bilmeli ki Arafat’ın başına bir şey gelirse, 7’sinden 77’sine tüm Filistin halkı Arafat olarak karşısına dikilecektir” dedi.          

10- Devlet Bakanı Tunca Toskay çeşitli temaslarda bulunmak üzere, Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan ile görüştü.

Görüşmenin ardından Türk gazetecilerinin sorularını yanıtlayan Ramazan, Türkiye-Irak ilişkilerinin büyük bir potansiyeli bulunduğunu belirterek, ilişkilerin geliştirilmesi yönünde Bakan Toskay ile görüşmeler yaptıklarını söyledi.  

11- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Batı Şeria’daki Ramallah kentinde bulunan‘El Mukata’ karargahında gazetecilere yaptığı açıklamada “ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’a, halkımıza karşı bu askeri saldırıyı durdurmak için uluslararası güçlerin derhal gönderilmesine ihtiyacımız olduğunu söyledim” dedi.  

12- İsrail’in Hayfa kentindeki alışveriş merkezinde meydana gelen intihar saldırısında l4 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Öte yandan İsrail askerlerinin Ramallah kentinde gözaltına aldığı 4 Türk gazetecinin serbest bırakıldığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106