20.9.2001
×

Hakkında

Künye

İletişim

 EYLÜL 2001

 

1  EYLÜL  2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonu'nun "İnsan Ticareti: Özellikle Kadın ve Genç Kız Ticareti" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, insanoğlunun yaşamını doğrudan etkileyen tüm sorunlarına ancak eşitliği tam anlamıyla benimsediğinde çözümler bulabildiğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, üretim kesimini canlandırmayı hedefleyen "mini önlemler paketi"ni açıkladı.Başbakan Ecevit, toplantının ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. 

3- Devlet Bakanı Recep Önal  yaptığı açıklamada, çiftçilerin Ziraat Bankası aracılığıyla kullandıkları kredi borçlarına, ilk etapta uzun vadeli taksitlendirme kolaylığı sağlanabileceğini belirterek, çiftçilerin kendi çabalarıyla oluşturdukları kooperatif ve birlikler gibi oluşumları takdirle karşıladıklarını, her şeyin devletten beklenmesi yerine, ilk adımın üretici tarafından atılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da Kartal ilçe örgütü tarafından düzenlenen 'Barış Şöleni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de barış ortamını CHP ve sosyal demokrasinin sağlayacağını belirterek, barışın tek başına değil emekle adaletle, özgürlükle ve bağımsızlıkla birlikte güzel olduğunu söyledi.

5- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin Adana il teşkilatında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

6- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Irak'ta, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Taha Yasin Ramazan ile bir araya geldi.

Ramazan görüşmede yaptığı konuşmada, iki ülke ilişkilerinin derin bir tarihi olduğunu belirterek, ilişkilerin geliştiğini ve Irak tarafından Türk şirketlerine büyük fırsatlar tanındığını söyledi

Tüzmen başkanlığındaki heyet, daha sonra Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Hikmet Elazzavi  tarafından kabul edildi.


2 EYLÜL 2001 

1- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kayseri'nin Tomarza ilçesine bağlı Dadaloğlu beldesinde düzenlenen "13. Dadaloğlu Kültür ve Sanat Şenlikleri"ne katıldı.  

Bakan Çakmakoğlu,  gazetecilerin  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda başlatılan 'Vurgun' operasyonu ile ilgili sorularını yanıtladı.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan "Botaş-Tiflis-Ceyhan Petrol Serüveni 2001" törenine katılmak üzere gittiği Adana'da, gazetecilere  enerji ile ilgili düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulundu.    

3- MHP Başkanlık Divanı, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde toplandı. Toplantıda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda başlatılan "Vurgun" operasyonu ele alındı.

Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de katıldı.  

4- Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın bazı ihaleleriyle ilgili olarak yürütülen "Vurgun" operasyonu kapsamında DGM Yedek Hakimliği'ne sevk edilen 16 kişiden 7'sinin tutuklandığını bildirdi.

5- A Milli Basketbol Takımı, İstanbul'da 32. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda, İspanya'yı 84-79 yenerek çeyrek finale yükseldi.

6- İlk kalp naklini gerçekleştiren Christian Barnard, Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşamını yitirdi.     

7- BM Dünya Irkçılıkla Mücadele Konferansı çerçevesinde Güney Afrika'nın Durban kentinde bir araya gelen sivil toplum örgütü (NGO), İsrail'i  "ırk ayrımcısı" ve insanlığa karşı suç işleyen bir devlet olarak niteledikleri bir kararı kabul etti.

8- Endonezya'nın Java Adası'nda bir yolcu treniyle, karşıdan gelen bir lokomotifin çarpışması sonucu 36 kişinin öldüğü, 48 kişinin de yaralandığı bildirildi.             

9- Avustralya Başbakanı John Howard, çoğu Afgan 460 sığınmacının Tampa adlı Norveç gemisinden Papua Yeni Gine'ye, buradan da uçaklarla Yeni Zelanda ve Nauru'ya transferleriyle ilgili olarak Papua Yeni Gine hükümetiyle anlaşmaya varıldığını bildirdi.                                         

3 EYLÜL 2001

1 - Başbakan Bülent Ecevit, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile Başbakanlık'ta bir araya geldi.                       

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türk Lirası'na  itibar kazandırmak amacıyla bir kampanya başlatan Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün  ve yönetim kurulu üyelerini Başbakanlık'ta kabul etti.

Başbakan Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, Bayındırlık Bakanlığı'nda başlatılan 'Vurgun' operasyonu sonrası MHP ile ANAP arasında yaşanan güven bunalımına değinerek  "Ekonomik açıdan hassas bir dönemden geçiyoruz. Şu sırada bir koalisyon sorunu, bir hükümet sorunu çıkması ekonomide yeni ciddi sıkıntılara yol açar" dedi.                    

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul Harbiye  Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde Bilişim Haftası'nın başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, AB'ye uyum sürecinde bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanmanın kritik önem taşıdığını belirterek "Türkiye'nin yol haritası çizilmiştir. Türkiye, Batı dünyasının bir parçasıdır ve AB üyeliğinin devredilmesi bunun en somut ifadesi olacaktır. Ülkemiz sanayi devrini kaçırmıştır, oluşmakta olan internet ve bilişim devrimini kaçırmanın bedeli ise sanayi devrimiyle kıyaslanamayacak ölçüde ağır olacaktır" dedi.         

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul'un Ömerli Beldesi'nde SSK Dispanseri'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, belediyelerin vatandaşa hükümet ve bakanlıkların yanında en önemli hizmet veren kurumlar olduğunu belirterek  "Belediyelerin maddi sıkıntılar, yasal eksiklikleri var. Bütün bunların giderilmesi için Yerel Yönetimler Reform Yasası'nı koalisyon hükümetinin protokolüne koyduk" dedi.                        

Törene  Çalışma  ve  Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da katıldı.

5- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Muğla'nın Fethiye ilçesinde turizm sektörü temsilcileri ile yaptığı toplantıda, daha önceki açıklamalarında kültür ve turizm bakanlıklarının birleştirilmesini istediğini belirterek "Burada bir adım ileri gidip kültür, turizm ve çevre bakanlıklarının aynı çatı altında toplanmasını istiyorum. Bakan kim olursa olsun, önemli olan hız ve verimliliktir" dedi.                        

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sıvas'ta, gazetecilerin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda başlatılan 'Vurgun' operasyonu ile ilgili sorularını yanıtladı.                        

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Yürütme Kurulu'nun Gölbaşı'nda düzenlediği toplantı öncesi yaptığı açıklamada, yolsuzluk operasyonlarına tam destek verdiklerini belirterek  "Türkiye yolsuzluklarla mücadeleyi bir İstiklal Savaşı ruhuyla, hukukun üstünlüğüne dayalı mekanizmalarla vermeye  muhtaçtır. Gerçek demokrasi ortamına kavuşmanın yolunun yolsuzlukla mücadeleden geçtiğine inanıyoruz" dedi.                      

8- Karikatürcüler Derneği ile Kültür Bakanlığı'nın "1 Eylül Dünya Barış Günü" nedeniyle ortaklaşa düzenlediği "Barış ve Karikatür" konulu sempozyum İstanbul'da, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.           

Karikatürcüler Derneği Genel Sekreteri Metin Peker  toplantıda yaptığı konuşmada "Balkanlar'da yaşayan halkların en acil sorunu olan 'barış'ı hayata geçirmek istiyoruz" dedi.             

9- Sinema oyuncusu Jackie Chan, Montreal Dünya Film Festivali'nde onur ödülü aldı.            

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,  BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ile KKTC'de görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.           

Cumhurbaşkanı Denktaş açıklamasında "yapmaya çalıştıklarının, iki eşit taraf arasında eşit koşullarda yeni bir ortaklık kurma yönünde egzersiz yapmak" olduğunu, De Soto'nun da bunun için çaba harcadığını söyledi.   

11- Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de Devlet Bakanı Tarja Halonen ile bir araya geldi.

Görüşmede, AB ve NATO'nun genişlemesi ile Balkanlar ve Ortadoğu'daki son durumun ele alındığı bildirildi.                                          

4 EYLÜL 2001

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Sivas Kongresi'nin 82. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında "Sivas Kongresi'nde alınan kararların yaşama geçirilmesi sayesinde, çağdaş yaşamın gereklerini yerine getirmekte olan bir sisteme sahibiz" dedi.    

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı  ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz bir araya geldiler.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, TBMM Partiler arası Uzlaşma Komisyonu'nca hazırlanan 37 maddelik Anayasa değişiklik teklifinin imzaya açıldığı ve TBMM Başkanı Ömer İzgi'nin 17 Eylül 2001 tarihinde TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırmasının kararlaştırıldığı belirtildi.      

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Ankara Ticaret Odası (ATO)  Başkanı Sinan Aygün'ü ziyaret etti. 

4- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti,  Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen 'Para ve Kur Politikaları' adlı seminerde yaptığı konuşmada,  sivil toplum örgütlerinin inisiyatifinde gelişen 'TL'ye İtibar Kampanyası'nın, Türkiye'de bugüne kadar dolara karşı çıkan en önemli tepki olduğunu söyledi.

5- Mustafa Özman başkanlığında Lider Türkiye Partisi (LTP) adıyla yeni bir parti  kuruldu.      

6- İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen Bank Kapital ile ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında, bankanın eski Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ceylan'ın da aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.  

7- İşadamı Üzeyir Garih cinayetinin katil zanlısı olarak aranan Yener Yenmez yakalandı.

8- DYP Elazığ Milletvekili Ali Rıza Septioğlu vefat etti.

9- "Bilişim Fuarı" İstanbul'da başladı. Fuara İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, Belçika, İsrail, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD'den de firmalar katılıyor.

10- Dünya Bankası Türkiye Masası Şefi Ajay Chibber'in başkanlığını yaptığı "reel sektör heyeti" Rifat Hisarcıklıoğlu  başkanlığındaki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üyelerini ziyaret etti.      

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, bunalım ortamından çıkılması için Dünya Bankası ile ortak çalışma yapma kararı aldıklarını söyledi.

Chibber ise programın ilk aşamasının para piyasalarına yönelik olduğuna dikkati çekerek "Sıra reel sektöre geldi. Sağlıklı ve rekabet edilebilir bir reel sektör için Dünya Bankası yardıma hazırdır" dedi.  

11- Fransa'nın Strasbourg  kentinde yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda konuşan AP Kıbrıs Raportörü Jacques Poos, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı BM toplumlararası dolaylı görüşmelerini terk etmekle eleştirdi. Poos, Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB üyeliği için Kıbrıs sorununun çözümünün şart olmadığını söyledi.   

12- ABD ve İsrail'in, Güney Afrika'nın Durban kentinde süren Dünya Irkçılıkla Mücadele Konferansı'ndan dün çekilmesinin ardından, BM Genel Sekreteri Kofi Annan,  Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ile görüştü.

Annan görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ırkçılık konusunda herkesin suçlu olduğunu ve bu sorunu çözmek için gerekli önlemleri almak zorunda olduklarını belirterek  "ABD'nin, doğru çözüm, doğru sonuç ve doğru ifadeler için orada diğerleriyle birlikte olmasını tercih ederdim ve onların çekilme kararına üzüldüm" dedi.     

13- İsrail'in başkenti Kudüs'ün batı kesimindeki bir okulun yakınlarında düzenlenen intihar saldırısında, 13 kişinin yaralandığı bildirildi.     

14- Güney Kore'de hükümet, Kuzey Kore ile yakınlaşma sürecinde kendilerine yardımcı olan Birleşme Bakanı Lim Dong-Won hakkındaki güvensizlik önergesinin kabul edilmesinin ardından, topluca istifasını sundu.

5 EYLÜL 2001

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, AB Genel Sekreteri Volkan Vural ile görüştü. İzgi,  Anayasa değişiklik  teklifi için muhalefetten destek isteyeceğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Başbakanlık Divanı toplantısında  Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'ın istifasını değerlendirdi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemel Derviş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) sektör kurulu toplantılarında yaptığı açıklamada, 2002 yılı bütçesinin de yatırım ve üretimi dışlayan bir yapıda olacağını belirterek  "2002 yılı bütçesi zor olacak. Mucize maliye politikalarından taviz vermeyeceğiz" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da  "Gelecek yıl yüzde 4 oranında büyümenin müjdesi verildi. Yabancı kaynak gelirse bu oran yüzde 6'ya çıkacak" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, ODTÜ'de düzenlenen "6. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi"ne katıldıktan sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. 

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray  Aydın, bakanlık ve milletvekilliği görevinden istifa etti.

 6- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Telekomünikasyon Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, yeni ekonomide bilginin üretilen her şeye ve üretme yöntemine tatbik edilebilecek hale geldiğini belirterek "Önemli olan 3. binyılın gerçeklerini görmek ve ona hazırlanmaktır. Bu sadece ülkelerin kendi sorunları olmasından öteye uluslararası gelişmişlik farklılaşmasının doğurduğu sorunlar dolayısıyla global bir sorun özelliği taşımaktadır" dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere gittiği Rize'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Çakan yaptığı açıklamada, uzun yıllardan sonra enerji tüketiminde ilk defa düşüş olduğunu belirterek  "Bu yıl ilk defa tüketimde eksi 0.3 'lük düşüş yaşanmıştır. Şayet ekonomik kriz olmayıp yüzde 8 artış olsa idi, enerjide bir dar boğaz yaşanabilirdi" dedi.

8- TİSK, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'e bağlı sendikalar tarafından İstanbul'da  'İşçi- İşveren Zirvesi" yapıldı.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral yaptığı konuşmada, ülkenin çok ciddi sorun ve sıkıntılarının bulunduğunu belirterek, krizle birlikte binlerce işyerinin kapandığını, binlerce kişinin işsiz kaldığını, halkın sorunları aşacak gücü ve kudreti olduğuna inandığını söyledi.

9- A Milli Basketbol Takımı, İstanbul'da 32. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda, Hırvatistan'ı 87-85 yenerek yarı finale yükseldi.

10- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği, Avustralya'nın başkenti Sidney'den Melbourne kentine geçti.               

6 EYLÜL 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, adli yılın başlaması nedeniyle yayımladığı mesajda, AB'ye tam üyelik sürecinde olan Türkiye'nin hukuksal reformuna anayasadan başlayarak gerçekleştirmesi ve evrensel ölçülerin hukuk sistemine girmesi gerektiğini belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Radikal gazetesine, Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB'ye  üyeliğine ilişkin "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Üyelik Başvurusu ve Müzakerelerin Durumu" başlıklı raporun (POOS raporu) AP'de onaylanması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

3- 2001- 2002 adli yılı, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle başladı.

Yargıtay Başkanı Sami Selçuk törende yaptığı konuşmada,  AB'ye giriş için hazırlanan Ulusal Program'ın demokratikleşme yönünde önemli bir adım olduğunu belirterek, şu anda Türkiye'deki anayasanın demokrasinin yaşama geçmesini engellediğini söyledi.

Selçuk, tören sonunda gazetecilerin çeşitli konulardaki  sorularını da yanıtladı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Hazine Müsteşarlığı'nda   TİSK, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK başkanları ve üye sendika temsilcileri ile  "Türkiye 1'inci İşçi ve İşveren Konfederasyon ve Sendikaları Zirvesi"nde bir araya geldi.  

Zirveden sonra yayımlanan ortak bildirgede, ekonomik kriz nedeniyle kapanan reel sektör işletmelerinin ekonomiye kazandırılması, işsiz kalanların işlerine kavuşturulması, güç durumdaki firmaların durumunun objektif olarak değerlendirilmesi amacıyla hükümetten bağımız, toplumun gönüllü mali desteklerini alacak bir fon oluşturulması kararlaştırıldı.   

5- Devlet Bakanı Hasan Gemici, İstanbul'da yapılan bir çocuk yuvasının açılışında yaptığı konuşmada, bugüne kadar sokakta çalışan ve yaşayan çocuklara yönelik çalışmaların artarak devam ettiğini belirterek, ulaştıkları çocukların yüzde 70'inde olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,  Bilecik'de düzenlenen Şeyh Edebali Kültür ve Sanat Festivali'nde yaptığı konuşmada, maddi zenginliklerin gelip geçici olduğunu, manevi zenginliğe sahip çıkıldığı zaman her türlü zorluğun aşılacağını belirterek "Kendi tarihimizi tanımalıyız. Bu insanlar bizim kültür tarihimizin madalyalarıdır" dedi.

Ayrıca Baykal Samsun'da düzenlediği basın toplantısında, fındık taban fiyatı, fona devredilen bankalar ve Bayındırlık Bakanlığı'nda başlatılan 'Vurgun' operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hukuk ve Demokrasi Kurumu'nun İstanbul'da düzenlediği toplantıda "Çağdaş demokrasilerde, düşünce ve ifade ile örgütlenme özgürlüklerinin titizlikle korunmasının altında, demokrasinin ancak özgür bir ortamda serpilip gelişeceği gerçeği yatar" dedi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep'te düzenlenen Gapood Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada  fuarın, ekonomik krizin yaşandığı bir süreçte, reel sektöre heyecan katacağını belirterek, ekonomide ciddi boyutta kriz yaşandığını söyledi.

9- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yetkilerinin  bir araya geldiği toplantıda, ihracat için daha fazla kaynak yaratılması, uluslararası rekabetin arttırılması ve kaynak maliyetlerinin düşürülmesi için bir komite kurulması kararı alındı.

10- Türkiye'de bulunan Çin Dışişleri Bakanı Vekili Yang Wenchang, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, uzun süredir görüşmeleri sürdürülen "Çin'in Türkiye'yi turizmde öncelikli ülkeler listesine alması" konusunun sonuçlandırıldığı belirtilerek "Türk Dışişleri Bakanlığı, ilgili Çin turizm kuruluşlarıyla gerekli koordinasyonları gerçekleştirecek ve kararın hayata geçirilmesi için bir Çin turizm heyeti Türkiye'ye gelecektir" denildi.    

11- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya Sözcüsü Kate Byrnes, Kıbrıs'ta dolaylı görüşmelerin yeniden başlaması yönündeki girişimlerle ilgili olarak, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada  "BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu çerçevesindeki girişimlerine azami destek sağlanması için gereken her şeyin yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede Genel Sekreter'in davetine olumlu yanıt verilmesi gerektiğini de düşünüyoruz" dedi.                 

7 EYLÜL 2001

 1- Ekonomiden sorumlu  Devlet Bakanı Kemal Derviş, Devlet Bakanı Nejat Arseven ve AB Genel Sekreteri Volkan Vural,  AB büyükelçileri ile bir araya geldi.          

Görüşmede, AB Ulusal Programı'nın uygulanmasında gelinen aşama, öngörülen reformlar ve anayasa değişikliği konuları ele alındı.

2 - Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu,TÜSİAD tarafından düzenlenen  "e- devlet " forumunun açılışında yaptığı konuşmada, iki önemli konunun elektronik devlet başlığı altında işlenmesi gerektiğini kaydederek, bu kavramların saydam devlet ve mahrem millet  kavramları olduğunu belirtti.          

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da kamu hizmetlerinde devlet-vatandaş ilişkilerinde bilgi teknolojilerini yaygın biçimde kullanmanın, egemen zihniyeti kökünden değiştirip kamu yönetimini tepeden tırnağa tekrar örgütlemenin, Türkiye için sanıldığından çok daha acil bir mesele olduğunu söyledi.       

 3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e Kıbrıs konusundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.      

Görüşmede, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu tarafından kabul edilen  "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Üyelik Başvurusu ve Müzakerelerinin Durumu" başlıklı rapor ele alındı.                

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk,  Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'un yeni adli yılın başlaması dolayısıyla Devlet Konukevi'nde verdiği resepsiyona katıldı.             

Bakan Türk yaptığı açıklamada, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'un dün  yeni adli yılın açılışında yaptığı "Yüce Divan yetkisini Yargıtay kullansın" önerisini desteklediğini söyledi.        

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Tokat'ın Turhal ilçesinde Sağlık Ocağı açılışında yaptığı konuşmada, sağlık tesislerinin Anayasa'nın 56. Maddesi'ne göre belirlenen kurallarına göre, Sağlık Bakanlığı'na, vakıflara veya özel kişilere devredilmesi gerektiğini belirterek  "Sigortanın hastane işletmesi yanlıştır" dedi.                  

6-TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kahramanmaraş'ta Ticaret Borsası'nın düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamada, kriz döneminde reel sektörün üzülerek tasarruf yaptığını, ama devletin tasarrufa yanaşmadığını belirterek  "Türkiye yeniden yapılanmayı gerçekleştiremezse 10 ayda ya da bir yılda bir kriz yaşanır" dedi.         

7- Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık, İstanbul'da Sabancı Üniversitesi tarafından Bilişim Fuarı kapsamında düzenlenen "Genç Bilişimciye Kaynak Forumu"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de normal para kazanma alışkanlığının kaybedildiğini belirterek, pahalı al ucuz sat, ama yine de çok kazan felsefesiyle hareket edilerek, ihracat için alınan düşük faizli kredilerden para kazanıldığını söyledi.             

8- Gazeteci Karikatürist Tan Oral, Hollanda'nın Deventer kentinde düzenlenen uluslararası karikatür yarışmasında "Yürüyenler" adlı albümüyle  "Golden Pencil" ödülünü kazandı.           

9- IMF Türkiye  Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyet, Stand-by anlaşmasının 10'uncu gözden geçirme görüşmeleri kapsamında Türkiye'ye geldi.                             

10- Kore Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kil Hyoung Bo, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan'ı İstanbul Ordu Komutanlığı'nda ziyaret etti.                     

11- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dowson, Washington'daki IMF Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında  "Türkiye'de işler iyi gidiyor. Geçen hafta belirttiğim gibi, son zamanlarda cesaret verici gelişmeler oldu. Bu eğilim devam ederse, Türkiye'nin sıkıntıları aşacağına inanmamız için her türlü neden mevcut" dedi.                               

8 EYLÜL 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Semra Sezer'in öncülüğünde düzenlenen  "Ulusal Eğitime Destek Kampanyası" Dünya Okuma Yazma gününde Türkiye genelinde düzenlenen etkinliklerle başlatıldı.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze ve Acaristan Özerk Bölgesi Başkanı Aslan Abashidze'nin davetlisi olarak Gürcistan'a gitti.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Zonguldak'ta yaptığı açıklamada, bugün yürürlükte bulunan Basın Yasası'nın güncelliğini yitirdiğini,  cezaların günün koşullarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini  belirterek "Basın kendi yönlendirmesine göre hareket ediyor" dedi.           

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul'da düzenlenen Bilişim Fuarı'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, bütün kamu yönetiminin süratli bir şekilde otomasyona geçmesi gerektiğini belirterek "Bilişim sektöründeki gelişmeye şu veya bu nedenle direnenlere bu fuarı gezmeyi tavsiye ediyorum. Böylece dünyadaki teknolojinin geldiği noktayı ve Türkiye'nin acı gerçeğini görür, buna karşı bir şey yapmak gerektiğini hisseder" dedi.        

6- BBP  Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin genel yönetim kurulu  için gittiği, Eskişehir'de toplantı öncesi gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısı ve belediye başkanları katılım töreni öncesi yaptığı açıklamada, hükümetin Meclise getirdiği 37 maddelik anayasa değişikliği teklifine ön koşulsuz destek sözü verirken "Bize göre zaman demokrasi ve insan hakları zamanıdır" dedi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, incelemelerde bulunmak üzere Adana ve Hatay'a gitti.

Hisarcıklıoğlu Adana Ticaret Borsası'nı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ekonomiyi borsa- faiz-döviz üçgeninden kurtarıp üretim üzerine oturtmamız gerektiğini söyledi. 

9- Tacikistan Kültür Bakanı Abdürrahim Rahimov başkent Duşanbe'de öldürüldü.

10- Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, Gazete SNG kuruluşunun düzenlediği internet konferansında, katılımcıların Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkiler ve Yukarı Karabağ  hakkındaki sorularını yanıtladı.

11- Rusya'dan Çin'e petrol aktaracak olan boru hattının inşasıyla ilgili anlaşma St. Petersburg kentinde, Rusya'nın Yukos, Transneft ve Çin devlet petrolgaz şirketi KNNK arasında imzalandı.               


9 EYLÜL 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2001-2002 eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle yayımladığı mesajda, Türk eğitim düzeyindeki nitelikli yükselişin ülkemizin ön sıralarda yer almasını sağlayacağını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu da "Öğretmenlerimizden çocuklarımıza Atatürk'ü, O'nun devrim ve ilkelerini en iyi şekilde anlatmalarını, laik ve demokratik cumhuriyetimizin temel değerlerini en iyi şekilde benimsetmelerini istiyorum" dedi.     

Ayrıca, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit de birer mesaj yayımladılar.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Bilecik'in Söğüt ilçesinde 720'incisi düzenlenen "Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri"ne katıldı.      

Başbakan Yardımcısı Bahçeli törende yaptığı konuşmada, siyasetin yanı sıra tüm kurumların her konuda adaletin tam olarak sağlanması noktasında sorumluluğu bulunduğunu belirterek "Adaletin ve dürüst yönetimin olmadığı her yerde yozlaşma ve yabancılaşma kaçınılmazdır" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, 57. koalisyon hükümetinin çalışmalarını eleştirdi.        

 4- Devlet Bakanı Nejat Arseven, Milliyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.       

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Zonguldak'ta düzenlediği basın toplantısında, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin (DGM) yapısı, RTÜK Yasası ve milletvekillerinin ticaret yapmaları ile ilgili konuları değerlendirdi. 

6- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Kocaeli il teşkilatını ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.   

7- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ile yapılan söyleşi, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.      

8- İstanbul'da düzenlenen 2. Avrupa Basketbol Şampiyonası finalinde Yugoslavya'ya 78-69 mağlup olan A Milli Basketbol Takımımız gümüş madalya kazandı.   

9- AB ve aday ülkelerin dışişleri bakanları, Belçika'nın Genval kentinde bir araya geldiler. 

Dışişleri Bakanı İsmail Cem toplantının ardından, AB Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Louis Michel ile bir araya geldi. 

Görüşmede, Kıbrıs ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konuları ele alındı.

Bakan Cem daha sonra düzenlediği basın toplantısında, NATO'dan 'bağımsız' AB girişimi olan AGSK konusunda Türkiye'nin görüşlerini değerlendirdi.

10- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, çevre koruma alanında ikili işbirliği anlaşması imzalamak ve görüşmelerde bulunmak üzere Romanya'ya gitti.  

11- Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Durban kentinde düzenlenen Dünya Irkçılık Konferansı'nın sonuç bildirisinde "köle ticaretinin insanlığa karşı her çağda ve her zaman büyük bir suç olduğu" belirtilirken, bildirinin ortak dilinde "köle ticareti için özür dilendi ve Afrika ülkelerine ekonomik yardımının yapılması önerildi.   

BM Genel Sekreteri Kofi Annan düzenlediği basın toplantısında, konferansta alınan kararları değerlendirdi. Annan, görüş ayrılıklarının açıkça ortaya konulması halinde, bunları giderme yönünde çalışabileceklerini kaydederek "Dünyadaki bütün sorunlar BM konferanslarında çözülemez" dedi.

12- İsrail'de meydana gelen intihar saldırılarında 8 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Belarus'ta genel seçimler yapıldı.                

10 EYLÜL 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'nun 12 Eylül'de görüşmelere geçilmesi önerisini reddetmesi konusundaki sorularını yanıtladı.    

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, TOBB Sanayi Odaları Konsey Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yürürlükteki mali politikaları sürdürmeye zorunlu olduğunu, siyasi parçalanmayla toplumsal istikrarsızlığın eş anlamda kullanılmasını doğru bulmadığını söyledi.   

3- Çalışma ve  Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla Yalova'da bir okulda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ekonomik ve sosyal alanlarda yaşanan sorunların temel kaynağının anti demokratik 12 Eylül Anayasası olduğunu belirterek  "12 Eylül'ün bütün yasal ve hukuksal kalıntıları tümden ortadan kaldırılmalı. Ülkemizde bütün kurum ve kurallarıyla çağdaş bir demokratik düzen tesis edilmelidir. Hukukun üstünlüğü, çalışma barışının sağlanması bununla mümkündür" dedi.

4- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan düzenlediği basın toplantısında, TÜSİAD'ın düşünce özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması ile ilgili görüşlerini açıkladı.       

Toplantıya Devlet Bakanı Nejat Arseven ve Meclis'te grubu bulunan partilerin yöneticileri de katıldı. 

5- İstanbul Taksim'de yapılan intihar saldırısında 2 polis şehit oldu, 20 kişi  de yaralandı.      

6- Türkiye'de yapılan 8. Avrupa Model Roket Şampiyonası kapsamında düzenlenen uzay modelleri dünya kupası yarışmasında Türk Hava Kurumu Model Uçak Okulu öğretmenlerinden Suat Esmer birinci oldu.    

7 - Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen  Maliye Bakanı Sümer Oral ile bir araya geldi.

Bakan Oral görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, mali hedeflerden bir sapma olmadığını belirterek, 2001 bütçe uygulama sonuçlarının, program hedefleriyle tam bir uyum içinde olduğunu, 2002 makro büyüklüklerinin henüz tespit edilemediğini söyledi.           

8- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, resmi bir ziyaret için gittiği, Suriye'de İçişleri Bakanı Mohamed Harba ile bir araya geldi.   

Görüşmede, iki ülke arasında  "işbirliği anlaşması" ve "geri kabul anlaşması" imzalandı.

Bakan Yücelen  yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suriye arasındaki sorunların büyük ölçüde aşıldığını, artık diyalog sürecinin başladığını belirterek, ilişkilerin gelişmesi için görüşmelerin devamlı ve kalıcı olması gerektiğini söyledi.           

Harba da bu anlaşmayla iki ülke arasındaki heyetlerin görüşme şartlarının belirlendiğini ve eğitimde müdahalenin sağlandığını, geri kabul anlaşmasıyla da kaçak göçe yönelik tedbirlerin alındığını söyledi.    

9- Dışişleri Bakanı İsmal Cem, Belçika'nın başkenti  Brüksel'de AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile bir araya geldi.

Bakan Cem, Solana ile Kıbrıs, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği, Makedonya ve Ortadoğu konusunu görüştüklerini belirterek, AB'nin Kıbrıs sorunu konusunda önyargılarını ve klişeleri bir yana bırakması gerektiğini söyledi.              

10- ODTÜ Ekonomi Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Ekonomi Kongresi  başladı.                                                                                                    

11 EYLÜL 2001

1-    Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit, ABD'de Dünya Ticaret Merkezi ve Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) düzenlenen terörist saldırıların ardından Başkan George W. Bush'a  birer  mesaj gönderdiler. Mesajlarda, Türkiye'nin Amerikan halkının acısını paylaştığını bildirdiler.

Öte yandan Başbakan Bülent Ecevit  başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Büyükanıt, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu bir araya geldiler.

Toplantıda, ABD'deki saldırılardan Türkiye'nin nasıl etkileneceği ve alınacak önlemler değerlendirildi. Ayrıca Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Özgün Ökmen başkanlığında bir 'Kriz Masası' oluşturuldu.   

2- Başbakan Bülent Ecevit, işçi ve iş veren konfederasyonları başkanlarını kabul etti.   

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, öngörülen anayasa değişikliğiyle sendikalar üzerinden kaldırılan denetimin tekrar getirildiğini söyledi.   

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş başkanlığında ekonomi bürokratları ABD'deki terörist saldırılar sonrası ekonomide olası gelişmeleri değerlendirmek üzere bir araya geldiler.

4- ABD'de Dünya Ticaret Merkezi ve  Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) uçaklı bir terörist saldırı düzenlendi.    

ABD Başkanı George W. Bush saldırıların ardından yaptığı açıklamada, yaşananların ulusal bir trajedi olduğunu belirterek, terörist saldırıların sorumlularının mutlaka yakalanarak cezalandırılacağını söyledi. Meydana gelen olaylar üzerine Beyaz Saray ve Pentagon başta olmak üzere başkent Washington'daki bütün hükümet kuruluşlarının boşaltıldığı, okul ve işyerlerinin tatil edildiği, hava sahasının tüm uluslararası uçuşlara kapatıldığı,  Meksika ve Kanada sınırlarının en yüksek düzeyde alarma geçirildiği ve ülkede "savaş hali" ilan edildiği bildirildi.   

Öte yandan ABD'deki saldırılar  üzerine dünya liderleri birer dostluk mesajı yayımladılar ve olayı kınadılar.

Ayrıca, NATO Daimi Konseyi de olağanüstü toplandı. NATO Genel Sekreteri George Robertson toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, ittifak ülkelerini terörizme karşı "ortak cephe" kurmaya çağırdı.

 5- ABD Savunma Bakanlığı, Uluslararası Güvenlik İşlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Douglas Feith başkanlığındaki ABD heyeti, Rusya'nın başkenti Moskova'da Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Yuri Baluyevski ile bir araya geldi.

Görüşmede, antibalistik füzelerin sınırlandırılmasını öngören 1972 tarihli ABM Anlaşması ile ilgili sorunları ve genel olarak stratejik istikrar konuları el alındı.      

6- İsrail'in, Filistin kontrolündeki Batı Şeria'nın Cenin kentine düzenlediği saldırıda 12 kişinin yaralandığı bildirildi. 

12 EYLÜL 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Myanmar'ın Türkiye'ye akredite Kahire Büyükelçisi Thein Aung'u, Çankaya Köşkü'nde kabulünden önce gazetecilerin ABD'de Dünya Ticaret Merkezi ve Savunma Bakanlığı (Pentagon) binalarına düzenlenen  terörist saldırıları ile ilgili sorularını yanıtladı.  

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin terorizme karşı savaşımda uluslararası işbirliğinin geliştirmesini isterken, Avrupalı ülkelere de "Terör konusunda bakış açılarını değiştirmeleri" çağrısında bulundu.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.      

Toplantıda, ABD'deki terörist saldırılar konusu ele alındı.

Toplantının ardından Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan bir araya geldiler.

Başbakan Ecevit toplantı sonunda yaptığı açıklamada, terorizm ile mücadelede Türkiye'nin ABD'nin yanında yer aldığını belirterek, teknolojinin geldiği noktada saldırının kolaylaşmasına karşın savunmanın zorlaştığını söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-2 televizyonunda yayınlanan "Dosya" programında, ABD'deki Dünya Ticaret Merkezi ve Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) düzenlenen terörist saldırıları değerlendirdi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk yayımladığı genelgede, gözaltı işlemlerinde yasalara uyulması, sürenin aşılmaması ve soruşturmaların zamanında yapılmasını istedi.

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ulusal gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek, laiklik ve partisinin çalışmalarıyla  ilgili sorularını yanıtladı.

6- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özkok düzenlediği basın toplantısında "Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Önerisi" adını verdikleri anayasa önerilerini açıkladı. Özkök, 1982 Anayasası'nın siyasal rejimin işleyişiyle ilgili eleştirilerin kaynağı olduğunu belirterek, bu yüzden yeni anayasaya ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen bir araya geldi.

Görüşmede, ABD'deki terörist saldırılar ve reel sektörün sorunları ele alındı.

Hisarcıklıoğlu görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Kahkonen'in, ABD'de gerçekleşen terörist saldırıların, Türkiye'nin kredi paketinde sıkıntı yaratmayacağını söylediğini belirterek, görüşmede 3.1 milyar dolarlık dilimin serbest bırakılması için Türkiye'nin program çerçevesinde üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğinin vurgulandığını belirtti.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu üyesi ve gazeteci Abbas Parmaksızoğlu İstanbul'da yaşamını yitirdi..

9- ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında New York ve Washington'da meydana gelen terörist saldırıları değerlendirdi. Başkan Bush, masum insanları hedef alan bu saldırıların faillerinin sonsuza kadar saklanamayacaklarını ve sürekli güven içinde olamayacaklarını belirterek, ABD'nin bu kişileri bulmak için bütün kaynaklarını seferber edeceğini söyledi.  

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da ABC ve NBC televizyonlarına verdiği demeçte "Amerikan halkı, bir savaşın söz konusu olduğunu çok iyi anlamış durumdadır. Buna vereceğimiz karşılık, bir savaşa vereceğimiz karşılık gibi olmalıdır. Bu, uzun süren bir çatışma olacaktır" dedi.      

10- NATO Daimi Konseyi, ABD'ye düzenlenen terörist saldırıların ardından, bir ittifak ülkesinin saldırıya uğradığı anda, tüm üyelerin saldırıya uğradığı ilkesini içeren 5. maddenin uygulanması kararını verdi.     

Ayrıca BM Güvenlik Konseyi de olağanüstü toplandı. Toplantıda "ABD'ye yönelik saldırıları en sert biçimde kınayan" bir karar tasarısı oybirliğiyle kabul edildi.    

11- AB ülkelerinin dışişleri bakanları Belçika'nın başkenti Brüksel'de olağanüstü toplandı.

Toplantıya, AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB Dışişleri Komiseri Chris Patten de katıldı.  

Toplantıda, havaalanları, hükümet ve kamu binaları ve ulaşım araçlarındaki güvenliğin nasıl sağlanacağı konuları ele alındı.Toplantının ardından yapılan açıklamada " Bu toplantı herşeyden önce ABD ile dayanışma göstergesidir. Avrupalı bakanlar terorizmin her türünü kınamaktadırlar" denildi.

13 EYLÜL 2001 

1- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk, İzmir'de Vali Alaadddin Yüksel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Priştina'yı ziyaretinde gazetecilerin, NATO'nun ABD'de yaşanan terör olayları karşısında anlaşmanın ortak savunma ilkesini belirleyen 5. maddesini harekete geçirme kararı konusundaki sorularını yanıtladı.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Devlet Bakanı Tunca Toskay ile Maliye Bakanı Sümer Oral bir araya geldiler.

Görüşmede, 2002 bütçesi ve IMF'ye verilecek niyet mektubu ele alındı.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Başbakan Bülent Ecevit  ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yaşadığı zor dönemlerinde ABD'nin yaptığı yardımları unutmadığını belirterek "NATO'nun 5. maddesinin, terörizm içinde uygulanmasını, hem NATO'nun hem bütün üye halklarının yararına görmekteyiz" dedi.

4- Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Onur Öymen, NATO'nun ABD'de yaşanan terör olayları karşısında, anlaşmanın ortak savunma ilkesini belirleyen 5. maddesini harekete geçirme kararını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ABD'deki terörist saldırılar konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, yaşanan olayın, terör sorununun ne kadar nitelik değiştirebileceğini, ne kadar geniş çaplı ve tasavvur edilemeyen bir tahdit haline dönüşebileceğini ortaya koyduğunu kaydetti.

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada "Sebebi ve kaynağı ne olursa olsun, kimden gelirse gelsin ve nerede olursa oldun terör ve şiddet eylemlerini insanlık ayıbı olarak gördüklerini söyledi.

7- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksander Lebedev, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etti. Görüşmede, ABD'deki terörist saldırılar konusu ele alındı.

8- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyet, Devlet Bakanı Tunca Toskay ile bir araya geldi.

Görüşmede, dış ticaret ve enflasyonla ilgili gelişmeler değerlendirildi.

9- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Mısır'ın başkenti Kahire'de yaptığı açıklamada,  ABD Başkanı George W. Bush ile telefon görüşmesi yaptığını, Amerikan yönetiminin, Arap veya Müslüman etnik kökeni ne olursa olsun tüm Amerikalıları korumak için önlem alacağını ilettiğini kaydetti.

10- NATO-Rusya Daimi Konseyi toplantısından sonra yapılan açıklamada "Moskova ve Washington bu insanlık dışı eylemlerin cezasız kalmaması konusunda kararlıdır" denildi.     

11- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schwimmer yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Konseyi üye ülkede yaklaşık 800 milyon kişinin ABD'deki terörist eylemlerin kurbanları için bugün yas tutacağını bildirdi.

12- ABD Başkanı George W. Bush, düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin 21. yüzyılın ilk savaşını yaşadığını kaydederek "Bu ülke, kendimizi ve diğer ülkeleri ABD'nin yaşadığı korkunç trajediden, terörden kurtarana kadar rahat etmeyecektir" dedi.

Ayrıca Başkan Bush, Dünya Ticaret Merkezi ve Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) düzenlenen terörist saldırılarda ölenler için Cuma gününü yas ilan etti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da Washington'da düzenlediği basın toplantısında, saldırıların sorumlusu olarak Afganistan'da bulunduğu sanılan Suudi terörist Usame bin Ladin'i işaret etti.         

 13- ABD Adalet Bakanı John Ashcroft Washington'da yaptığı açıklamada, New York'taki Dünya Ticaret Merkezi ve Washington'daki Savunma Bakanlığı'na düzenlenen saldırılar ile Pennsylvania'da düşen uçakta en az 18 hava korsanının yer aldığını söyledi.

Öte yandan Ashcroft ABC televizyonunun "Günaydın Amerika" programında yaptığı açıklamada "Hedeflere teknik ustalıkla yöneldikleri ve o büyüklükteki bir uçağı ölümüne indirdiklerine göre, bu karmaşık eylemin önemli bir yer desteğiyle yapıldığı açıktır" dedi.  

14- ABD Kongresi liderleri, terör eyleminin ardından 20 milyar dolarlık acil yardım paketi üzerinde anlaşmaya vardılar.      

15- ABD'nin New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani yaptığı açıklamada, kentteki Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan saldırıda, ilk tespitlere göre 94 kişinin öldüğünü, 3 bin 700 kişinin de kayıp olduğunu söyledi.     

16- Japonya Hükümeti Sözcüsü Yasuo Fukuda düzenlediği olağanüstü basın toplantısında gazetecilerin, ABD'deki terörist saldırılarla ilgili sorularını yanıtladı                                

14 EYLÜL 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Madagaskar'ın Türkiye'ye  akredite Roma Büyükelçisi George Ruphin'in güven mektubunu sunması öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, topraklarındaki büyük terör eylemine karşı intikam yemini eden ABD yönetiminin "terör örgütlerini hedef alması" uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, NATO Daimi Konseyi'nin uygulamaya koyduğu 5. maddenin yalnızca ABD için değil, diğer ülkeler için de geçerli olması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, ABD'de yaşanan terörist saldırıları ve Başkan George W. Bush'un "Bu terör değil savaştır. 21. yüzyılın ilk savaşını yaşıyoruz" değerlendirmesi ile ilgili Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

Ayrıca Başbakan Ecevit, CNN televizyonunun NATO'nun, bir ittifak ülkesinin saldırıya uğradığı anda, tüm üyelerin saldırıya uğradığı ilkesini içeren 5. maddesinin uygulanmasıyla ilgili kararı hakkındaki sorularını yanıtladı.

3- Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in istemi üzerine Hazine'ye Ait Taşınmaz Malların Satışına İlişkin Yasa'nın, orman sınırı dışına çıkarılan yerlerin orman köylüleri dışındakilere de satılmasını öngören maddesinin yürürlüğünü durdurdu.

4- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Dünya Bankası'nın "Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında Türkiye'ye vereceği 500 milyon dolarlık yoksulluk kredisi anlaşmasının imza töreninde yaptığı konuşmada, bu kredi çerçevesinde 1 milyon 50 bin ilk ve ortaöğretimdeki ihtiyacı  olan çocukların eğitim harcamaları için kullanılmak üzere 52-55 trilyon liralık kaynağı 931 vakfa gönderildiğini söyledi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş de kaynakların piyasaya uygun şekilde dağıtılmaması durumunda ekonominin çalışamadığını, ancak devletin işlevinin de sürdüğünü söyledi.

Törene ayrıca Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Shigeo Takenaka  da katıldı.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, atv televizyonunda yayınlanan "Ceviz Kabuğu" programına katılarak, çeşitli konulardaki soruları yanıtladı.

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Zonguldak'ın  Ereğli ilçesine bağlı Kösele köyünde ilköğretim okulunun açılışında yaptığı konuşmada, 2001'de 1 milyon 640 bin öğrenciye kitap dağıtılacağını belirterek "Bu yıl yeni bir uygulama başlatarak 1 milyon 50 bin öğrenciye 50'şer milyon lira eğitim yardımı sağlanacak" dedi.

7- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, İzmir'in Selçuk ilçesinde düzenlenen "İzmir'in Turizm Potansiyeli" konulu toplantıya katıldı.

Bakan Taşar yaptığı konuşmada, terör eylemlerinin turizmi olumsuz yönde etkilediğini belirterek "Rezervasyon iptaline sebebiyet verilmesinde ABD vatandaşlarının kişisel hatası olmadığından, otelcilerimiz önemli bir karar alarak, depozitoların yakılmasını ve iade edilmesini kararlaştırmışlardır. Bu Türk turizmi için olumlu bir karardır" dedi.

8- İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) düzenlediği "İstanbul Platformu"na oda ve borsa temsilcilerinin yanı sıra İstanbul Valisi Erol Çakır ve TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerden 32 İstanbul milletvekili katıldı.

İTO Başkanı Mehmet Yıldırım yaptığı konuşmada, İstanbul'un altyapı ve fonksiyonlarında bazı değişimlerin yapılması gerektiğini söyledi.

 İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Hüsamettin Kavi ise sivil toplum örgütlerinin fikirlerini parlamento ve siyasilerle paylaşmasını sağlayacak bir yapılanma kurulmasını talep ettiklerini söyledi.

9- Türkiye'de bulunan AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven ile bir araya geldi.

Görüşmede, insan hakları ve Kıbrıs konuları ele alındı.

10- AB Parlamentosu Başkanı Nicole Fontaine, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yayınladıkları ortak bildiride "İnsanlık dışı bu şiddet, AB'nin daha iyi bir dünya için mücadele arkadaşı olan dost bir milleti kalbinden vurmuştur. Amerikan halkı ve hükümeti bizim dayanışmamıza güvenebilir" ifadesi kullanıldı.

11- ABD Senatosu, Başkan George W. Bush'a terörist saldırılara karşılık verilmesi için gerekli yetkiyi sağlayan yasa tasarısını oybirliği ile kabul ettiği bildirildi.    

12- Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da yaptığı açıklamada, Afganistan'a yönelik ABD öncülüğünde düzenlenecek olası bir misilleme saldırısına askeri destek vermeyeceklerini, ancak Çeçenistan'daki direnişçilere destek veren Suudi terörist Usame bin Ladin'in yakalanıp cezalandırılması konusunda hem fikir olduklarını söyledi.         

13- Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov CNN televizyonuna verdiği demeçte, ABD'nin New York ve Washington'daki terörist saldırılara misilleme yapmasının uzun dönemli terör tehdidini ortadan kaldırmayacağını belirterek, hiçbir devletin tek başına bu sorunun üstesinden gelemeyeceğini söyledi.      

14- Fransa Başbakanı Lionel Jospin, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada "Biz İslam'a veya Arap dünyasına karşı savaşta değiliz. Bizim, insani, siyasi ve fonksiyonel desteğimiz, yargı hürriyetimizi ve egemenliğimizi bağlamaz" dedi.            

15 EYLÜL 2001

1- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, Sosyal Demokrasi Derneği tarafından düzenlenen "Anayasa Değişiklikleri konulu panelde yaptığı konuşmada, Anayasa'nın 37 Maddesi'nde değişiklik öngören metnin, TBMM'deki bütün siyasi partilerin uzlaşısıyla hazırlandığını belirterek "Dünya görüşü, politikası ayrı olan 5 partinin uzlaşı sonucu çıkardığı metnin mükemmel olduğunu söylemek mümkün değildir" dedi.     

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Isparta'nın Yalvaç ilçesinde Hükümet Konağı ve Adalet Sarayı'nın hizmete açılış töreninde yaptığı konuşmada, terörün ülke ve sınır tanımadığını belirterek "Terörle mücadelede bütün ülkeler işbirliği içinde olmalıdır. Ama bu yapılırken de ölçülü ve adaletli davranılmalıdır" dedi.      

3- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, İzmir Valisi Alaaddin Yüksel'i ziyaret ederek, ABD'ye yönelik terör saldırısı sonrasında turizmde yaşanan rezervasyon iptallerinin panik havasının atlatılmasıyla sona erdiğini söyledi.    

4- Kiraların 2001 yılında yüzde 10 arttırılmasını öngören yasanın iptalini içeren Anayasa Mahkemesi kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.   

5- SP Genel Başkanı Recai Kutan Yalova'da partisinin il binasının açılış törenine katılarak, gazetecilere, ABD'nin, Pakistan, Sudan, Irak ve Afganistan'ı vuracağına ilişkin iddiaları  değerlendirdi.   

6- RTÜK'ün başvurusu üzerine Almanya'da yayın yapan Kaplancılara ait şeriatçı Hakk televizyonu hakkında inceleme başlatan Almanya Ren-Westfalya Eyaleti Üst Kurulu, televizyonun yayın izninin olmadığını saptadı.  

RTÜK, ayrıca bu televizyonun yayınlarının durdurulması için Almanya Ren-Westfalya Eyaleti Üst Kurulu'na başvurdu.    

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazasında 13 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

8- Türkiye ile Azerbaycan arasında yapılan askeri alanda eğitim, teknik ve bilimsel işbirliği anlaşması kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Nahcivan'a hibe edilen 80 askeri araç ile 3 iş makinesi düzenlenen törenle teslim edildi.  

9- Rusya ile Ermenistan arasında uzun dönemli ekonomik işbirliği anlaşması başkent Erivan'da imzalandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan arasında imzalanan anlaşma, 2010 yılına kadar geçerli olacak. Putin ve Koçaryan ayrıca, ikili hükümetler arası mutabakata da imza attılar.   

Putin düzenlediği basın toplantısında, ABD'deki teröristlere misilleme hareketinin ölçülü olması ve güvenilir bilgiler temelinde yapılması      gerektiğini söyledi.                                                                  

16 EYLÜL 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, İstanbul'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada ABD'nin kendisine yönelik terörist eyleme vereceği karşılık sonucunda ortaya çıkabilecek gelişmeleri değerlendirdi.         

2- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kayseri'nin Develi ilçesinde incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada "Türkiye'nin bir geçiş döneminin sıkıntılarını hep beraber yaşıyoruz ve halkın desteği ile bu sıkıntıları en kısa zamanda aşacağız" dedi.     

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, İzmir'in Karaburun ilçesi Mordoğan Beldesi'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 79. yıl dönümü kutlama töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sorunlardan kurtulabilmesi için el birliği ile hareket edilmesini beklediklerini söyledi.

4- SP Genel Başkanı Recai Kutan Adapazarı ve ilçelerinde parti teşkilatlarının açılış törenlerine katılarak, ABD'deki terör saldırıları ve anayasa değişikliği konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.      

5- ABD Başkanı George W.  Bush, Camp David'de dün düzenlenen Ulusal Güvenlik Zirvesi'nin ardından yaptığı açıklamada "Biz sadece intikam almak için harekata geçmiyoruz. Şu anda savaştayız ve yönetimim bu savaşı kazanmak için elinden gelen her şeyi yapacak" dedi.    

Başkan Bush, ayrıca başta başkent Washington olmak üzere, rotasından çıkan ve kulenin uyarılarına cevap vermeyen uçakların vurulması emrini de verdi.  

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da iki gün içinde bazı hedeflere askeri operasyon düzenleyip bu işi bitirme niyetinde olmadıklarını belirterek, mücadelenin yıllarca süreceğini söyledi.

 6- ABD Adalet Bakanı John Ashcroft, Dünya Ticaret Merkezi'ne ve Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) düzenlenen terörist saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, saldırının ardından, FBI'ın tarihinin en geniş çaplı soruşturmasını başlattığını ve Suudi terörist Usame bin Ladin'in yanı sıra pek çok terör örgütünün son yıllarda işbirliği yaptıklarını  bildiklerini belirterek, ABD'nin bu örgütleri yok etmek için her şeyi yapacağını söyledi.

7- Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine yaptığı açıklamada "ABD, teröristlerin şeytani tuzağına düşmemeli, bu tuzak da dinler, uygarlıklar arası düşmanlığın körüklenmesi, Batılı devletlerin İslam devletlerine cephe almasıdır" dedi.          

17 EYLÜL 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ODTÜ'nün 2001- 2002  eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada,  üniversitelerin katılımcılık, çok seslilik ve demokratikleşmeye gereksinimi olduğunu, nitelikli öğretim elemanı açığının giderilmesi gerektiğini belirterek, kaynak aktarımında da devlet ile vakıf üniversiteleri arasında denge sağlanmasının gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Şehitler ve Gaziler Haftası nedeniyle GATA Rehabilitasyon Merkezi'ni  ziyaret etti.

3- TBMM Genel Kurulu'nda  37 maddelik anayasa değişikliği teklifi için düzenlenen olağanüstü toplantı öncesinde  ABD'deki  terör olayı ele alındı.      

TBMM Başkanı Ömer İzgi yaptığı konuşmada, ABD'deki saldırıyı hiçbir gerekçenin haklı göstermeyeceğini belirterek  "Bu eylemin gerisindeki örgüt ve kişilerin örnek bir biçimde cezalandırılmasını ne kadar gerekli görüyorsam, bu süreç içinde toptancı ve kolaycı bir yaklaşımla bir ulusun ya da bir dinin bütünüyle karalanmasından kaçınılacağına da  da inanıyorum" dedi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de birer konuşma yaptılar.

4- TBMM Başkan Vekilliğine  ANAP Aydın Milletvekili Yüksel Yalova seçildi.

5 - Başbakan Bülent Ecevit, resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ile İstanbul'da bir araya geldi.

Başbakan Ecevit, Aznar ile birlikte  düzenlediği basın toplantısında, her iki ülkenin de yıllardan beri terör eylemlerine maruz kaldığını belirterek, teröre karşı uluslararası bir mücadele  yapılmasını istedi.

Aznar da  hazırlanan ortak bildiri ile terörün dünyanın neresinde olursa olsun bir haklılık taşıyamayacaklarını belirtiklerini söyledi.

Ayrıca, Başbakan Ecevit ile  Aznar  Cervantes Enstitüsü'nün açılışına katıldı.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul'da bir okulun açılışında yaptığı konuşmada, ABD'de yaşanan terör olaylarının, dünyada barışın ve dostluğun kökleşmesi için hem uluslararası, hem de inançlar arasında hoşgörü, karşılıklı saygı ilişkilerinin geliştirilmesinin lazım olduğunu gösterdiğini söyledi.        

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD'deki terör olayları, anayasa değişiklikleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş İngiltere'nin başkenti Londra'ya hareketinden önce Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Bakan Derviş, Türkiye'nin, ABD'nin terörle mücadele için atacağı uluslararası adımlara kayıtsız şartsız destek vermesi gerektiğini belirterek, terörden çekmiş bir NATO  ülkesi olarak, stratejik öneminin arttığını, Batı'nın bunu kavraması durumunda AB ile bütünleşmenin hızlanabileceğini söyledi.

9- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı'nca düzenlenen "Parmak izi, Teknik Fotoğraf ve Olay Yeri İnceleme Kursu'nun sertifika töreninde yaptığı konuşmada, polisin bilimsel verilerin ışığında suçluya yönelmek durumunda olduğunu söyledi.

10- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis grup toplantısında ABD'deki terör saldırılarını değerlendirdi.

11- ABD Başkanı George W. Bush, Washington'daki İslam Merkezi adlı cami kompleksini ziyaret etti.

Başkan Bush, Müslümanlara saldıranlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini  belirterek  "Vergisini ödeyen bu ülkenin vatandaşı Müslümanlar da Amerika'yı benim kadar seviyor ve bu ülkeye değerli katkılarda bulunuyor. "Müslümanları taciz edenler kendilerinden utanmalıdır" dedi.                                                                                      

18 EYLÜL 2001 

1- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya İzmir'de yaptığı açıklamada, ABD'deki saldırıların kimin tarafından yapıldığı konusundaki çalışmaların devam ettiğini belirterek "Detaylı çalışma yapılmadan önce harekata karar verilmez, ancak Türk Silahlı Kuvvetleri her zaman için  her türlü harekata hazırdır" dedi.

2-    Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğinin Meclis'in oy çokluğu ya da oy birliği ile gerçekleşmesi durumunda Türkiye'de demokrasinin daha da ilerleyeceğini söyledi.

3-    Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısı öncesinde gazetecilerin ABD'deki terör saldırıları ve anayasa değişikliği ile ilgili sorularını yanıtladı.

4-    DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, ABD'deki saldırı nedeniyle yaşanan küresel bunalım sürecinde Türkiye'nin önüne büyük fırsatlar çıkabileceğini belirterek "ABD ile stratejik işbirliği anlaşması imzalanabilir, NATO'nun ikinci büyük gücü olan Türkiye,  Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'ndeki (AGSK) isteklerini daha rahat anlatabilir. Kıbrıs'ta bazı kazanımlar sağlanabilir" dedi.

5- Afganistan'ın Ankara Büyükelçisi Elmurad Argun AFP'ye verdiği demeçte,  Afganistan'ın yüzde 85'inin dağlık bölge olduğunu ve bunun bir kara harekatını da çok zor hale getirdiğini belirterek, ABD'nin düzenleyeceği askeri operasyonların başarılı olma şansının az olduğunu söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türk-İngiliz İş Konseyi'nce İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen "Türkiye'de Sermaye Piyasaları ve Yatırım" konulu konferansa katıldı. 

Bakan Derviş toplantıda, ekonomik program ve hedefler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

7-    NATO'nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General Joseph Ralston Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaptığı açıklamada, Afganistan'a misillemede bulunmayı planlayan ABD kuvvetlerinin olası saldırılarında kayıpların kaçınılmaz olduğunu söyledi.

8- ABD Başkanı George W. Bush, başkent Washington'da Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir araya geldi. Başkan Bush ve Chirac görüşmeden sonra yaptıkları ortak açıklamada, terörizmle mücadelenin bir savaş olarak görülmemesini, bunun bir insan hakları mücadelesi olduğunu belirttiler.

9- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon binasında bir basın toplantısı düzenledi. Rumsfeld, 11 Eylül'de gerçekleştirilen saldırıların ardından teröristlerin sığınaklarını yok etmeyi amaçladıklarını belirterek "En iyi savunma hücumdur. Bizim niyetimiz bu, ancak içinde bulunduğumuz, geçmiştekilerden farklı bir savaş" dedi.

10- BM Mülteciler Yüksek Komiseri (UNHCR) Ruud Lubbers, ABD'nin başkenti Washington'da Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile yapacağı görüşmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, BM'nin, ABD'nin dikkatini, Afganistan'a yönelik olarak yapılması beklenen askeri bir operasyonun insani boyutuna çekeceğini söyledi.

11- Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi başkent Tokyo'da yaptığı konuşmada, ABD'de 11 Eylül 2001 tarihinde meydana gelen terörist saldırılar ile ilgili olarak "Uluslararası terörizme cevap vermeliyiz. Japonya'nın ne yapması ve ne yapacağını düşünmeliyiz" dedi.                            

19 EYLÜL 2001

1- 45. Avrupa Kalite Kongresi Fuarı, İstanbul'da açıldı.    Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer konuyla ilgili olarak yayımladığı mesajda, çağdaş dünyanın ölçütlerine ulaşmayı kendine erek seçen Türkiye'nin, değişen şartlara uyum sağlamak yönünden, doğru ve gerçekçi planlamalar yapmak, küresel rekabeti karşılayabilecek kapsamlı yapılanmaları hızla ve kararlılıkla yaşama geçirmek zorunda olduğunu bildirdi.

2-    Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Toplantıda, özelleştirme konusu ele alındı. Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, kurul üyelerine özelleştirme ve hedefleri konusunda bir brifing verdi.

3- Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Mesut Yılmaz, Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem bir araya geldiler.

Toplantıda, Afganistan'daki köktendinci Taliban yönetiminin Suudi terörist Usame bin Ladin'i  teslim etmemesi halinde ABD tarafından gerçekleştirilecek saldırıda Türkiye'nin yükümlülükleri ele alındı. NATO anlaşmasının 5. maddesinin yürürlüğe konulmasının ardından Türkiye'nin izleyeceği ulusal strateji belirlenirken, ABD'nin, teröre karşı vereceği savaşta destekleneceği vurgulandı.   

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem NTV televizyonuna verdiği demeçte, AB hukuku  içerisinde terörün ortak bir tanımının bulunmadığını, bunun da terörle mücadeleyi güçleştirdiğini belirterek "Biz Türkiye olarak bu konuda bir çalışma yapıp AB ülkelerine bunu getireceğiz. Bu konuda hukuki altyapının oluşturulmasını isteyeceğiz" dedi.      

5- Maliye Bakanı Sümer Oral düzenlediği basın toplantısında,  bu yılın ocak-ağustos dönemine ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Bakan Oral, konsolide bütçe bu yılın ilk sekiz ayında 15 katrilyon liraya yakın açık verirken faiz dışı bütçe fazlasının ise 10.2 katrilyon lira olarak gerçekleştiğini söyledi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na MHP Afyon Milletvekili Abdülkadir Akcan atandı.     

7- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber'i makamında kabul etti. Chhibber görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türk Telekom'un özelleştirilmesi ve demiryollarının yeniden yapılandırılması konularını ele aldıklarını söyledi.    

8- TBMM Anayasa Komisyonu'nda, 37 maddelik anayasa değişiklik teklifi üzerindeki görüşmelere başlandı. Komisyonda,  değişikliklerin 14 maddesi oybirliği ile kabul edildi.      

9- Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesinde Türkiye Elektrik Üretim A.Ş'nin (TEAŞ) üçe bölünmesi ile oluşan yeni şirketlerin genel müdür, genel müdür yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliklerine yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- DYP,  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'ndaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak Başbakan Bülent Ecevit hakkında TBMM Başkanlığı'na gensoru önergesi verdi.

11- Galatasaray futbol takımı, Şampiyonlar Ligi ikinci maçında Hollanda'da, PSV Eindhoven takımına 3-1 yenildi.

12- İstanbul Aksaray'da, altında metro çalışması yapılan 3 bina çöktü. Kazada, 2 kişi öldü, 43 kişi de yaralandı.

13- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), dün açıklanan 34 ayrı dava sonucunda, Türkiye'nin insan hakları ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle yaklaşık 375 bin Amerikan Doları maddi tazminat ödemesini kararlaştırdı.  

14- Almanya Federal Meclisi, yaptığı özel oturumda  Almanya'nın ABD'ye terörle mücadele konusunda destek vermesini onayladı. 

Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily, oylamadan önce yaptığı konuşmada, terörizme karşı mücadelenin  uzun ve zorlu olacağını, ancak sonuçta başarıya ulaşacağını söyledi.  

15- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref halka  hitaben yaptığı konuşmada, ABD'ye 'tam destek' verdiğini açıkladı ve halka birlik çağrısında bulundu. Müşerref, 1971'deki Hindistan savaşından bu yana ülkesi için en kritik dönem olduğuna işaret ederek ABD ile işbirliği yapılmaması durumunda Pakistan'ın nükleer gücünün tehlikeye gireceğini söyledi.

16- ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), terör unsurlarına karşı büyük operasyonun adını "Ebedi Adalet Harekatı" olarak belirledi.

Öte yandan Pentagon, Afganistan'a karşı operasyon ihtimaline hazırlık olarak, Basra Körfezi'ndeki Amerikan üslerine savaş uçaklarının intikali emrini verdi.                                  

20 EYLÜL 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Mesut Yılmaz, Devlet Bahçeli ve MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu'nun katıldığı zirve toplantısı yapıldı.

Zirvede, ABD'deki terörist saldırıların ardından yaşanan gelişmeler ve izlenecek politikalar değerlendirildi.

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dış Politika Danışmanı Tacan İldem zirvenin ardından yaptığı açıklamada "Türkiye'nin temel önceliği ülkenin güvenliği ve halkının esenliğidir. Terörizmle savaşım bu bağlamda önemli ve ağırlıklı bir öğedir. Türkiye ABD halkı ve hükümeti ile her bakımdan dayanışma içinde olduğunu, acılarını paylaştığını ve teröristlerin cezalandırılması için gereken işbirliğini göstereceğini bu vesileyle doğrulamaktadır" dedi.

2- Turizm Bakanı Mustafa Taşar düzenlediği basın toplantısında, Amerika'da yaşanan terör saldırısının turizme olan etkisini değerlendirdi.

3-    TBMM Anayasa Komisyonu'nda 37 maddelik anayasa değişikliği teklifi oybirliği ile kabul edildi.

4-    Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve HSCB Grubu arasında  Demirbank'ın hisse satış ve devir sözleşmesi imzalandı. Anlaşma ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde bulunan Demirbank, HSCB grubuna geçti.

5- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, ABD'de yaşanan terörist saldırılardan Türkiye'nin dış ticaretinin kısa dönemli etkilendiğini, ancak orta ve uzun dönemde menfi etkilenmenin söz konusu olmadığını söyledi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin (EMD), ekonomi dünyasının önde gelenleriyle gerçekleştirdiği sohbet toplantılarının ilkinde, Türkiye'de bir finansman karaborsası oluştuğunu belirterek "İstihdamı sağlayan KOBİ'ler kredi pastasından çok az pay alabiliyor. Reel sektörün üretim için ihtiyaç duyduğu kaynak devlette toplanıyor" dedi. 

7- TBMM Başkanı Ömer İzgi, resmi temaslar için bulunduğu KKTC'de Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile bir araya geldi.

İzgi, Kıbrıs'taki çözüm yolunun konfederasyon olduğunu, bu düşünceden ödün vermek durumunda olmadıklarını belirterek, Türkiye'nin KKTC'nin haklı davasında her zaman yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Denktaş da Rumların AB'ye girmek için büyük oyun oynadıklarını ve Türkiye ile Kıbrıs'ı karşı karşıya getirmeyi amaçladığını belirterek, Rumların AB'ye alınmasının bölgedeki barış ve istikrarı bozacağını ve bölgeyi kaosa sürükleyeceğini söyledi.

8- KKTC Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, KKTC mali sisteminin gözetim ve denetim yetkisinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na (BDDK) verildiği bildirildi.

9- AB içişleri ve adalet bakanları, Belçika'nın başkenti Brüksel'de olağanüstü toplandı. Toplantıda, terörizme standart bir tanım getirilmesi, AB ülkeleri bütününde tutuklama emrinin aralık ayından itibaren geçerli olması konusunda siyasi uzlaşma sağlandı.

10- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile AB Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Louis Michel Washington'da bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher tarafından görüşmeden sonra yapılan açıklamada, ABD ve AB üyelerinin uluslararası terörizmi alt etmek amacıyla ortaklaşa çalışacakları belirtilerek "Terörle mücadelede işbirliğini geliştirmek amacıyla el ele çalışacağız. Son saldırıların sorumluları ortaya çıkarılıp yargılanmalı. Uluslararası terörizmi yok etmek için tüm dünyada sistematik ve sürekli çaba harcayacağız" denildi.

11- Afganistan'ın başkenti Kabil'de toplanan Ulema Şurası'nın ardından yayımlanan fetvada,  Afganistan İslami Emirliği'ne, Suudi terörist Usame Bin Ladin'in mümkün olduğunda ülkeyi terk etmesi için ikna edilmesi tavsiyesinde bulunulduğu bildirildi.      

21 EYLÜL 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı telefon konuşmasında, Türkiye'nin terörizmle mücadelede ABD'nin yanında yer alacağını kaydetti.

Başkan Bush da terörizmle mücadelede dost ve müttefik Türkiye'nin ABD'nin yanında yer almasını istediklerini, bunun kendileri açısından çok önemli olduğunu söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kars'ta "Tarihi Kentler Birliği-Kars Buluşması" konulu toplantıda yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin tüm Kafkaslar'da barış ve istikrar ortamının egemen olmasını istediğini belirterek "İstikrar ortamı ve bölgesel işbirliği koşullarının sağlanmasının kuzeydoğu illerimizin ekonomik canlanmasına da katkıda bulunacağı bir gerçektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca Valilik, 14. Mekanize Piyade Tugayı ve Kafkas Üniversitesi'ni ziyaret etti.

3-    Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Metin Yalman düzenlediği basın toplantısında, Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) çalışmaları hakkında bilgi verdi.     

4- Başbakan Bülent Ecevit CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD'nin Afganistan'a olası bir saldırısı durumunda, Türkiye'nin asker göndermeyeceğini, ancak Afganistan'daki muhalif gruplara askeri eğitim verebileceğini söyledi.     

5-    TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan,  TÜSİAD Platformu'nun Edirne'de düzenlenen "5. Siad Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisindeki yapısal dengesizliklerin sanıldığından daha güçlü olduğunu belirterek, üreten bir ekonomiye ve yöneten bir demokrasiye sahip olmak gerektiğini söyledi.

6-    Ortadoğu'ya günü birlik bir ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ilk olarak İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres'le görüştü. Peres görüşme öncesi yaptığı açıklamada, Ortadoğu barışı konusunda Bakan Cem'in çok yerinde bir davranışla ve zamanında bölgeye geldiğini  söyledi.

Bakan Cem de Peres ile Arafat'ın bir araya geleceğini ve bu buluşmayı da bir dizi görüşmenin izleyeceğini, görüşmelerden birinin de Türkiye'de gerçekleşme olasılığı bulunduğunu söyledi.      

Bakan Cem daha sonra Filistin'e giderek, Devlet Başkanı Yaser Arafat'la bir araya geldi. Arafat, Bakan Cem ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye'nin barış için gösterdiği çabalardan derin memnuniyet duyduğunu belirterek, barışa ve ateşkesi sürdürmeye kararlı olduklarını söylediğini aktardı.

7- ABD Başkanı Gerge W. Bush, Kongre'de yaptığı konuşmada, bütün dünyayı terörizme karşı başlatılan  mücadeleyi desteklemeye çağırdı. Başkan Bush,  Afganistan'daki  Taliban yönetimine, Suudi terörist Usame bin Ladin ve adamlarını teslim etmesi için ültimatom verdi. 

8-    AB devlet ve hükümet başkanları, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptıkları olağanüstü toplantıda, ABD'nin terörist saldırılara karşı yapacağı misillemenin  'meşrulaştırılacağını' belirterek olası operasyonun BM gözetiminde gerçekleştirilmesi çağrısında bulundular. Ayrıca AB liderleri, terörizme karşı mücadele konusunda onaylanan eylem planını da açıkladılar.

9- Fransa'nın güneyindeki Toulouse kenti yakınlarındaki petrokimya fabrikasında meydana gelen patlamada 18 kişinin öldüğü, 350 kişinin de yaralandığı bildirildi.                               

22 EYLÜL 2001

1-    Başbakan Bülent Ecevit, ABD Başkanı George W. Bush'a Türkiye'nin terör konusunda ABD'ye destek ve önerilerini içeren mektubu gönderdi. Başbakan Ecevit mektupta, Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortaklığın önemi ve bunun iki ülkeye sağladığı yararı vurgulayarak, Kuzey Afganistan'daki gelişmelerde istihbarati bilgi işbirliği önerisinde de bulunuldu.

Başbakan Ecevit, ayrıca Türk hava sahası ve havaalanlarının ABD nakliye uçaklarının kullanımına açılmasına ilişkin ABD talebini uygun bulduğunu söyledi.   

2- Türk kamuoyu ve Silahlı Kuvvetleri mensuplarını bilgilendirmek amacıyla Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Başkanlığı'nca yayımlanan "100 Soruda Boğazlar ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi" adlı broşürde, Boğazlar'ın her devletten çok Türkiye için büyük önem taşıdığı belirtilerek "Çünkü anılan Boğazlar, Türkiye için herhangi bir menfaat değil, var olma, egemenlik ve güvenlik meselesidir" denildi.    

3- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Emniyet Genel Müdürlüğü ve Almanya Giessen Justus-Liebig Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen "Organize Suçluluk ile Mücadele Olanakları ve Sınırları" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, terör örgütleri konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat  Daire Başkanlığı ile AB ülkeleri arasında uluslararası  işbirliği çerçevesinde bilgi alışverişinde bulunulduğunu, ancak bunun kamuoyuna açıklanmayacağını söyledi.     

4- Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD'de meydana gelen terör saldırısının ardından, Avusturya Dışişleri Bakanlığı'nca hazırlanan "Seyahat Tavsiye Bülteni"ne göre yapılan sıralamada Türkiye'nin, güvenlik içerisinde seyahat edilebilecek ülkeler arasında gösterildiği belirtildi.     

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin denetmenleriyle  bir toplantı yaptı. Baykal, TBMM Genel Kurulu'nda önümüzdeki hafta görüşülecek olan anayasa değişikliklerinin arasında asıl yapılması gerekenlerin yer almadığına değinerek, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ve bakanların soruşturulmasının bu değişiklikler arasında yer alması gerektiğini söyledi.   

6- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan ortak açıklamada, İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bülent Tanör'ün, üniversite öğretim mesleğinden çıkarma istemiyle YÖK Disiplin Kurulu'na sevk edilmesine gerekçe gösterilen "Türkiye'de Demokratikleşme Perspektifleri" isimli kitabının, kanunlara uygun bir çalışma  olduğu ve TÜSİAD'ın talebiyle  basıldığı belirtildi.

7- Yorumcu ve besteci Fikret Kızılok dün İstanbul'da yaşamını yitirdi.

8- ABD'ye terörizmle mücadelede tam destek veren AB, hazırladığı terörle mücadele planını Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel başkanlığında  AB'ye aday ülkelere sundu. Aralarında Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nihat Akyol'un da bulunduğu 13 aday ülkenin temsilcileri,  planı ülkeleri adına onayladılar.

9- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer  başkent Washington'da yaptığı açıklamada, ülkesinin terörizme karşı mücadelesinde Türkiye'nin verdiği desteğe teşekkür etti.     

10- Afganistan'da büyük bir bölümün denetimini elinde bulunduran Taliban yönetimine karşı savaşan Kuzey İttifakı'nın saldırılarını yoğunlaştırdığı bildirildi. Muhalif güçlerin Komutanı Özbek General Raşid Dostum, destek için ABD ile temasa geçtiklerini söyledi.

11- Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Afganistan'ın büyük bölümünün denetimini elinde bulunduran Taliban yönetimiyle ilişkisini kestiğini açıklayarak, başkent Abu Dabi'de bulunan Taliban Elçiliği'nin kapatılmasını ve elçilik personelinin 24 saat içinde ülkeden ayrılmasını istedi.    

12- Kanada Başbakanı Jean Chretien, ABD'deki terörist saldırılar nedeniyle Müslümanlara yapılan saldırıları kınadı. Ülkesinde hoşgörü ortamının yaratılması için bir camiyi ziyaret eden Chretien yaptığı konuşmada "Müslüman toplumuna yönelik hoşgörüsüzlük ve nefret eylemlerini sizinle birlikte kınamak istiyorum" dedi.      

13- Fransa'nın Toulouse kenti yakınlarındaki petrokimya fabrikasında dün meydana patlamada ölü sayısının 25'e çıktığı bildirildi.                                                                                                           

23 EYLÜL 2001

1- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde, belediye tarafından düzenlenen "Ürgüp Geleneksel Bağbozumu Festivali"ne katıldı. Selçuk yaptığı konuşmada, Türkiye'de anayasanın 37 maddesinde yapılacak değişikliğin, Türk ulusu için yeterli olmadığını belirterek yeni bir anayasanın şart olduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem CNN Türk televizyonunda yayınlanan "Kafe Siyaset" programına katılarak, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.       

3- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu, parti il başkanları ve Başkanlık Divanı üyelerinin Bolu'da düzenledikleri toplantı sonunda yaptığı açıklamada, toplantılarda, il başkanlarının eleştiri, görüş ve önerilerini dinlediklerini söyledi.   

4- Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Resul Akay Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, kamu çalışanlarına grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı verilmediğine ilişkin bir soru üzerine, AB'ye uyum amaçlı bir 'anayasa değişiklik paketinin TBMM'nin gündemine getirildiğini, ancak bunun sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerilerine dayandırılmadığını söyledi.  

5- Türkiye İhraçatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, ABD'deki son terör olayının dünya ve Türk ekonomisine ve Türkiye'nin ihracatına yansımalarını Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Başkanı Ümit Özdağ, ABD'deki Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a düzenlenen terör saldırısı sonrası gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.         

7- ABD Başkanı George W. Bush yaptığı açıklamada, Hindistan ve Pakistan'a 3 yıl önce yaptıkları nükleer denemeler sonucunda uygulanan yaptırımları  kaldırdığını bildirdi.    

Başkan Bush, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'a gönderdiği memorandumda ise "Pakistan ve Hindistan'a uygulanan yaptırım ve yasaklamalar, ABD'nin ulusal çıkarlarına hizmet etmeyecektir" dedi.

8- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell NBC televizyonunun "Basınla Buluşma" programında yaptığı konuşmada, Washington'un Afganistan'a düzenleyeceği olası bir harekatında hedefinin Afgan halkı değil, Suudi terörist Usame Bin Ladin olacağını söyledi.   

9- Polonya'da geneleçimleryapıldı.                                                                                                    

24 EYLÜL 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, DYP Genel Tansu Çiller'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Çiller, görüşme sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'i anayasadan gelen birtakım mesuliyetler ve icranın çok daha aktif ve insiyatif alacak role davet ettiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Devlet bakanları Yılmaz Karakoyunlu ve Edip Safter Gaydalı, İstanbul Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen "İdealimdeki Beşiktaş" adlı kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödüllerini verdiler.               

3- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, İnsan Hakları Eğitimi 10. Yıl Ulusal Komitesi tarafından Kayseri'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada "Çağımızda insanlık suçu olarak kınanan işkencenin ortadan kaldırılması, insan haklarından sorumlu devlet bakanı olarak birinci hedefimdir" dedi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral, Çankaya Üniversitesi'nin yeni eğitim ve öğretim yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, günümüzde eğitim sektörünün altyapısında ciddi eksiklikler yaşandığını söyledi.

5- DYP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, TBMM Başkan Vekili seçildi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Pakistan Dışişleri Bakanı Abdul Sattar ile telefonla görüşerek, ABD'ye yönelik terörist saldırıların ardından Pakistan'ın sergilediği tutum ve davranışlarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ABD'ye hava sahasını açmasına ilişkin açıklamaların, ülkenin savaşa girmesi anlamına gelmemesi gerektiğini belirterek" Türkiye böyle bir savaşın taraflarından biri olmamalıdır" dedi.

8- IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Odd Per Brekk, Turizm, Ekonomi, Bilimsel Araştırma ve Tanıtma,  Merkezi tarafından Antalya'da düzenlenen "3. Ekonomi Zirvesi"nde yaptığı konuşmada,  ABD'ye yönelik terör saldırıları nedeniyle Türkiye'nin turizm ve ihracat gelirlerinin azalacağını, uluslararası piyasalardan borçlanmanın da zorlaşacağını söyledi.

Devlet Bakanı Tunca Toskay, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu da birer konuşma yaptılar.          

9- Fransa Başbakanı Lionel Jospin başkent Paris'te, savunma uzmanlarının katıldığı bir toplantıda  yaptığı konuşmada, terörizme karşı olası bir askeri koalisyonda güvenilir bir ortak olacaklarını, ancak bu koalisyona katılmaya ilişkin karar hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

10-   İngiltere  Dışişleri Bakanı Jack Straw, ABD ve müttefikleri tarafından terörle mücadele için oluşturulmaya çalışan ittifaka destek arayışları çerçevesinde, İran'ın başkenti Tahran'a hareketinden önce yaptığı açıklamada, İran'ın uluslararası planda terörle mücadelede kilit rol oynayabileceğini söyledi. 

11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Çeçen savaşçılara uluslararası tüm bağlarını kesmesi ve silahlarını bırakarak Moskova ile barış masasına oturmaları için 72 saat süre tanıdığı bildirildi.        

25 EYLÜL 2001

1- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Tekel Genel Müdürlüğü ve Küba'nın  Catec firması ile ortaklaşa İstanbul'da kurdukları TEKA Puro fabrikasının açılış törenine katıldı.   

Bakan Karakoyunlu yaptığı konuşmada,  açılan fabrikanın Türkiye ile Küba'nın sürekli gayretleri ve ısrarlı teşebbüsleri ile yeni ve büyük yatırmlara dönüşeceğini söyledi.

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD ziyareti öncesinde Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson ile bir araya geldi. Toplantıda, Ortadoğu barış süreci, iç ve dış güvenlik konuları ele alındı.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, 37 maddelik anayasa değişikliği teklifinin 9 maddesi kabul edildi. 

4-    IMF Birinci Başkan Yardımcılığı görevini Stanley Fischer'den devralan Anne Krueger, ABD'nin başkenti Washington'da yaptığı açıklamada, Türk ekonomisini değerlendirdi.

5- BM insani yardım kuruluşlarından olan  UNICEF, Dünya Gıda Programı ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından ABD'nin New York kentinde yapılan ortak açıklamada  "Afganistan'a, dünyaya, uluslararası insan hakları ilkelerini unutmaması ve sivil halkı korumak için gereken bütün önlemleri alması çağrısında bulunuyoruz" denildi.

6- ABD Başkanı George W. Bush, Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi ile başkent Washington'da görüştükten sonra bir basın toplantısı düzenledi.    

Başkan Bush, görevlerinin teröristleri yakalamak ve adalete teslim etmek olduğunu belirterek "Bunu başarmanın yollarından biri, Afganistan'da iktidardaki Taliban'dan ve kendi topraklarında bu baskıcı rejimi mali olarak destekleyen Suudi terörist Usame bin Ladin gibi yabancılardan bıkan Afganistan'daki vatandaşların işbirliğini istemekten geçiyor" dedi.

7-    ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld başkent Washington'da yaptığı açıklamada, ABD önderliğinde yürütülecek olan uluslararası terörizmle savaşım operasyonunun adının, "Sonsuz Özgürlük Operasyonu" olarak değiştirildiğini söyledi.      

Öte yandan ABD'nin Bakü Büyükelçisi Ross Wilson da ABD'nin çabalarının ilk olarak Suudi terörist Usame bin Ladin ve El Kaide örgütüne karşı olduğunu, ancak daha sonra global imkanlara sahip tüm terör örgütlerine karşı mücadele edeceklerini söyledi.   

8- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin resmi bir ziyaret için gittiği Almanya'nın  başkenti Berlin'de yaptığı açıklamada, Afganistan'a karşı anti-terör operasyonuna katılacak güçlerin Orta Asya ülkelerindeki hava üslerinde konuşlanma olasılığının bulunduğunu, ancak ülkesinin askeri operasyona katılmayacağını söyledi.                   

26 EYLÜL 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Dil Bayramı" nedeniyle yayımladığı mesajda, yaşamın her alandaki kavram ve sözcüğün karşılığının Türkçe'de bulunması gerektiğini belirterek, yurtaşların evrensel kavram ve düşünce biçimlerini etkileyecek duruma gelmesinin  ön koşulunun, ulusal birliğin  yapı taşı olan dili korumak, yozlaşmaya uğramasını engellemek ve sürekli gelişmesini sağlamak olduğunu bildirdi.

Ayrıca, TBMM Başkanı Ömer İzgi ile Başbakan Bülent Ecevit de gün dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

2-    Genelkurmay 2. Başkanı  Orgeneral Yaşar Büyükkanıt, İDEF 2001 Savunma Sanayii Fuarı çerçevesinde düzenlenen  "Dünyada Siyasi, Stratejik ve Teknolojik Gelişmeler ve Türkiye'ye Etkileri" başlıklı sempozyumda yaptığı konuşmada, terorizmle mücadelede, ABD ile işbirliğine hazır olduklarını belirtti.  

Ayrıca, ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Orgeneral  Carlton Fulford ile ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson da katılarak birer konuşma yaptılar.

3-    Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu "Dil Bayramı" dolayısıyla Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenen toplantıdan ayrılırken gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu "1. Türkiye Uluslararası Üretim Teknolojileri Fuarı"nın açılışına katıldıktan sonra, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. 

5- TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa değişikliği teklifinin 9 maddesi daha kabul edildi.    

6- DSP Aydın Milletvekili Sema Pişkinsüt partisinden istifa etti.

7- Galatasaray futbol takımı, Fransa'da yapılan Şampiyonlar Ligi'ndeki 3. maçta FC Nantes takımını deplasmanda 1-0 yendi.    

8- IMF tarafından hazırlanan, ikinci altı aylık "Dünyanın Ekonomik Görünümü" raporunda, Türkiye'deki ekonomik durumun hala zor olduğu ve başarıya ulaşmak için programın hatasız uygulanmasının ve siyasi desteğin sürmesinin şart görüldüğü belirtildi.

9- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda yapılan oylamada 'Terorizm Karşısında Demokrasiler' başlıklı rapor ve buna bağlı tavsiye karar tasarısı kabul edildi.      

10- NATO üyesi 19 ülkenin  savunma bakanları Belçika'nın başkenti Brüksel'de olağanüstü toplandı.

NATO Genel Sekreteri George Robertson, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, toplantının amacının, terörizme karşı savaşta ittifakın işbirliği ve dayanışmasını güçlendirmek olduğunu söyledi.   

Toplantıya Türkiye adına katılan Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Türk gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, ABD'deki terörist saldırıların ardından  NATO'nun 5. maddeyi uygulama kararı almasını "yeni bir başlangıç için" fırsat olarak görmek istediklerini söyledi.   

11- Almanya'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin düzenlediği basın toplantısında, ABD'yi uluslararası terorizmle mücadelede her  şekilde desteklemeye hazır olduklarını belirterek, hava sahalarının açılmasının yanı sıra Kuzey İttifakı'na silah sağlanmasında ve bilgi alışverişinde yardımcı olabileceklerini söyledi.     

12- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Ortadoğu'da ateşkesi sağlamak üzere Gazze Havaalanı'nda  bir araya geldi.    

Görüşmeden sonra yayımlanan ortak bildiride,  tarafların güvenlik konularında işbirliğine yeniden başlayarak, ateşkesi yürütmek için azami çaba gösterecekleri belirtildi.

13- Afganistan'daki Taliban yönetimiyle savaşan Kuzey İttifakı güçlerinin  ülkenin kuzeyindeki Tahar eyaletinde, Taliban'a ait 6 mevziyi ele geçirdikleri bildirildi.                                                                        


27 EYLÜL 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Dünya Turizm Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, ABD'de yaşanan terör eylemlerin insanlığı derinden etkilediğini belirterek "Gelir ve iş alanları yaratıcı yönünün yanında insanlararası etkileşimin ve kalıcı bir dünya barışının sağlanmasının da temel araçları olan turizmin, dünyada barış ve iyimserlik havasının yeniden egemen olmasında önemli bir işlev üstleneceği kuşkusuzdur" dedi.

2-    Yüksek Planlama Kurulu (YPK), Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Başbakanlık'tan toplantıdan sonra yapılan  yazılı açıklamada "Toplantıda, ekonomik program uygulaması ve ekonomik büyüklüklerdeki gelişmeler ile önümüzdeki yıla ilişkin hedefler ele alınmıştır" denildi.

3-    Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber ile görüştü. Bakan Karakoyunlu Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, Chhibber ile yaptığı görüşmede, Tütün yasası ile ilgili ayrıntılı görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.  

Bakan Karakoyunlu ayrıca gazetecilerin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen Tütün yasası ile ilgili sorusu üzerine, yasanın değiştirilmeden Meclis'e gönderileceğini bildirdi.    

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk "AB ve Aday Ülkeler Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısı"na katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin, temaslarıyla ilgili sorularını yanıtladı.      

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu 5. Uluslararası Savunma Sanayii, Havacılık ve Denizcilik Fuarı'nın (IDEF 2001) açılışında yaptığı konuşmada, küreselleşme sürecinin 21. yüzyılda getirdiği olumlu gelişmeler karşın dünyanın çeşitli bölgelerinde çatışma, ekonomik kavga ve siyasi belirsizliklerin sürdüğünü kaydetti. 

Törene ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu katıldı.     

6- TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa değişiklik teklifinin 12 maddesi daha kabul edildi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi yaşamını yitirdi.

8-    Dışişleri Bakanı İsmail Cem temaslarda bulunmak üzere gittiği, ABD'nin başkenti Washington'da ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Dışişleri Bakanı Colin Powell, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice ile bir araya geldi.

Cheney ve Rice görüşmede, "Türkiye zaten bizim stratejik ortağımız. Terörizmle mücadelede bu desteğin geleceğini biliyorduk. Ancak somut olarak ifade edilmesi bizi duygulandırdı ve yüreklendirdi" dedi.   

Bakan Cem, Powell ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, ABD hükümetinin teröre son vermek için bir koalisyon oluşturma yönündeki çabalarından duyduğu memnuniyeti belirterek "Türk halkı acınızı derinden paylaşıyor. Terörün coğrafyası, dini, milleti yoktur" dedi. 

Powell da Türkiye'nin hem BM hem NATO hem de ikili ilişkiler çerçevesinde verdiği desteğe teşekkür etti.   

Öte yandan Bakan Cem CNN televizyonuna temasları hakkında açıklamalarda bulundu.

9- Türkiye, Avrupa Konseyi'nin "Suç Gelirlerinin Aklanması, Tespiti, Haczedilmesi ve El Konulması", "Yolsuzluğa Karşı Ceza" ve "Yolsuzluğa Karşı Özel Hukuk" sözleşmelerini imzaladı.

10- BM'ye bağlı Körfez Savaşı Tazminatları Komisyonu, BOTAŞ'a Körfez savaşı sırasındaki kayıplarına karşılık 176.3 milyon dolar tazminat ödenmesini onayladı.

11- İngiltere Başbakanı Tony Blair, İngiltere'deki müslüman liderleri ile bir araya geldi. Blair, 11 Eylül'deki terör eylemlerinin ardından yaşanan gelişmelerin ve ABD'nin terörizmle mücadele politikasının, İslam dünyasını değil teröristleri hedef aldığını söyledi. 

12- İsviçre'nin Zug kantonunda yerel parlamento binasına giren bir kişinin açtığı  ateş sonucunda 14 kişinin öldüğü bildirildi.  

13- Kuzey Irak'ın Tewele ve Biyare kasabalarında Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) bağlı peşmergelerle Jund El İslam militanları arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık 200 kişinin öldüğü bildirildi.   

14- Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz CNN televizyonuna verdiği demeçte, ülkesinin Afganistan'daki Taliban yönetimi ve ABD'deki saldırıların sorumlusu olarak gösterilen Suudi terörist Usame Bin Ladin ile hiçbir ilişkisi olmadığını söyledi. 

15- Ermenistan'ın Afganistan'a olası saldırıda kullanması için ABD'ye hava sahasını açmayı kabul ettiği bildirildi.                  

28 EYLÜL 2001

1-Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı. MGK Genel Sekreterliği toplantı sonunda  yaptığı açıklamada, toplantıda, ABD'deki terör olaylarının ardından Türkiye'nin karşılaşabileceği iç ve dış tehditlerin değerlendirildiği belirtilerek,  terörle mücadelede ABD'ye tam destek verilmesinin benimsendiği bildirildi. 

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Giresun'da halka hitaben  yaptığı konuşmada, hükümet ve uygulamalarını eleştirdi.    

3- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) Türkbank'ın  kapatılmasına ilişkin kararının yürütmesini durdurdu.    

4- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven "İnsan Haklarının Korunması" başlıklı bir genelge yayımlayarak, insan haklarına yönelik uygulamalarda teftiş ve denetim mekanizmalarının eksiksiz işletilmesini istedi.      

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, İDEF 2001 5. Uluslarası Savunma Sanayi Havacılık ve Denizcilik Fuarı çerçevesinde Türkye'de bulunan Romanya Savunma Bakanı Ioan Mırcea Paşcu, Bulgaristan Savunma Bakanı  Mehmet Ali Cafer, Hırvatistan Savunma Bakanı  Jazo Rados ve Filipinler Savunma Bakanı  Angelo Reyes ile ayrı ayrı görüştü.      

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa değişiklik teklifinin 7 maddesi daha kabul edilerek, ilk tur görüşmeleri tamamlandı.

7- TÜSİAD Yüksek İştişare  Konseyi toplandı.

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan yaptığı konuşmada, ekonomi biraz toparlandıktan ve  Siyasi Partiler  Yasası'nın değişmesinin ardından bir seçim yapılarak,  ülkenin istikrarlı bir yapıya kavuşmasının doğru olacağını söyledi.

8- Ankara Ticaret Odası (ATO) "Türk Lirasına  İtibar Kampanyası"nı  dolardaki artışlara müdahale edilmediği gerekçesiyle sona erdirdi. 

9- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, AB'ye üye ve aday olan ülkelerin içişleri ve adalet bakanlarının Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirdiği toplantıya katıldı.  

Bakan Türk düzenlediği basın toplantısında,  bazı AB ülkelerinin terör örgütlerine ve yandaşlarına desteği durdurmaları konusunda henüz somut mesafe alınmadığını söyledi.        

29 EYLÜL 2001

1- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem  Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, ABD'nin Afganistan'a yönelik olası operasyonu öncesinde bölge ülkelerine yönelik telefon görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin ve Gürcistan Devlet Başkanı Edward Şevardnadze ile görüştüğünü söyledi. İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in görüşmelerde, teröre karşı uluslararası işbirliğine dikkati çektiğini, saldırı sonucu yaşanan gelişmelerin bir dinler çatışmasına dönüşmesi riskinden duyduğu endişeyi dile getirdiğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit TBMM televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD'deki terörist saldırılar ve Afganistan'a yönelik muhtemel bir operasyon konusunda değerlendirmelerde bulundu. Taliban yönetiminin, Orta Asya ülkeleri için de tehdit oluşturduğuna dikkati çeken Başbakan Ecevit  "Usame bin Ladin kaçmış bile olsa Taliban rejimi ortadan kaldırılmalı" dedi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan "AB ve Aday Ülkeler Adalet ve İçişleri Bakanları" toplantısı dönüşü İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Brüksel'de insan ticaretinin önlenmesi ve insan ticaretiyle mücadele konularının yanı sıra son günlerde dünya kamuoyunun gündeminde bulunan terör konusunun da ele alındığını söyledi.

4- Stinger füzelerinin ASELSAN tarafından üretilerek Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na satılmasını öngören anlaşma, 5. Uluslararası Savunma Sanayii  Havacılık  ve  Denizcilik (IDEF) Fuarı'nda ASELSAN tarafından kurulan birimde Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu başkanlığında imzalandı.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, İzmir'in Aliağa ilçesi Nemrut Körfezi'nde Nemrut Liman  İşletmesi AŞ (NEMTAŞ) tarafından Deniz Ticaret Filosu'na kazandırılan NEMTAŞ-1 adlı geminin bayrak çekme töreninde yaptığı konuşmada, ekonomideki sıkıntılı günlerde Ege Bölgesi'ndeki yatırımcıların ekonomiye büyük tesisler kazandırmalarının moral verici olduğunu belirterek "Bir elimizle üretimin nabzını tutuyoruz, diğer elimizle de bütçe dengelerinin sağlıklı olmasını kontrol ediyoruz" dedi.

6- Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Hikmet Tanılkan yaşamını yitirdi.

7- Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Gazi Humayun, son günlerde yoğunlaşan savaş tehditleri ve gelişen olayları Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

8- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Vakıf 2000 tarafından düzenlenen "Kıbrıs Konusundaki Son Durum ve Beklenen Gelişmeler" adlı panelde yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB'ye üyeliğinin Türkiye'nin Kıbrıs üzerindeki haklarını ortadan kaldırmayı amaçladığını belirterek "Yunanistan, Türkiye üzerindeki en büyük oyununu oynuyor" dedi.

9-    ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem,  BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir araya geldi.

Görüşmede, Bakan Cem ve Annan, Afganistan, Kıbrıs, Ortadoğu ve terörle mücadele konularını ele aldılar.

10- BM Güvenlik Konseyi, uluslararası terörün mali, lojistik kaynaklarının  yok edilmesini  hedefleyen karar tasarısını, oy birliğiyle kabul etti.

11- ABD Başkanı George W. Bush, Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Afganistan'daki Taliban yönetimiyle  hiçbir pazarlığa girmeyeceklerini belirterek, ABD askerlerinin halihazırda "sıcak takip" içinde olduklarını söyledi.

30 EYLÜL 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit CNN Türk televizyonunda yayınlanan "Kafe Siyaset" programına katılarak, iç ve dış politik gelişmeler ile ekonomik kriz konularında açıklamalarda bulundu.

2-    Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında DSP Parti Meclisi toplandı.

Başbakan Ecevit toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, İzmir Milletvekili Hayri Diri'nin genel sekreterlik görevinden istifa ettiğini ve yerine Manisa Milletvekili ve Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gülay'ın getirildiğini söyledi.  

3- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı ile birlikte Muş'taki incelemeleri sırasında Vali Cengiz Çakır'ı ziyaret ederek, gazetecilerin Anayasa değişikliği teklifi ile ilgili sorularını yanıtladı.

4- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, İstanbul'da Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Bakan Karakoyunlu, Tekel Yaprak Tütün İşletmeleri'nde çalışan geçici işçilerin durumuyla ilgili gazetecilerin bir sorusu üzerine "Tekel'in nisanda almış olduğu karar doğrultusunda, 2001 yılı eylül ayı sonu itibariyle geçici işçileri askıya alıyoruz" dedi.  

5- BM Güvenlik Konseyi'nin dün kabul ettiği terorizmle mücadele kararı üzerine, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre "Kararın ayrımsız bir şekilde terörün cinsine ve meydana geldiği ülkeye bakılmaksızın, kararlılıkla ve eksiksiz bir şekilde uygulanmasıdır" denildi. 

5-    CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM Genel Kurulu'nda dün ilk tur oylaması tamamlanan Anayasa değişikliği teklifi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, yapılan değişikliklerin bir kısmının yapılmaması gereken değişiklikler, bir kısmının ise yapılması gerektiği halde bugüne kadar yapılmayan değişiklikler olduğunu belirterek, TBMM'de öncelikle milletvekili dokunulmazlığı, bakanların soruşturulması  ve parlamentoya gelmiş bir insanın hangi işi yapıp yapmayacağı konusunun ele alınması gerektiğini söyledi.    

6- Japonya'da temaslarını sürdüren Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Japon ressam Yoshio Toyomasu'nun Tokyo Türk Camii Kültür Salonu'ndaki "Türkiye Manzaraları" konulu resim sergisini açtı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106