11.8.2001
×

Hakkında

Künye

İletişim

 AĞUSTOS 2001

 

1 AĞUSTOS 2001 

1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Başbakan Ecevit toplantının açılışında yaptığı konuşmada, YAŞ'ın  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sağlıklı yapılanmasında önemli bir etken olduğunu belirterek "İç ve dış güvenlik, ekonomik ve sosyal sorunlardan soyutlanamaz. TSK da bunun bilincindedir" dedi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabulde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) RP'nin kapatılmasına ilişkin verdiği kararı değerlendirerek "Verdiğimiz kararın, AİHM tarafından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygun bulunarak onanmış olmasının tarafımızdan mutlulukla karşılandığını ifade etmek istiyorum" dedi.

3-  Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Maliye Bakanı Sümer Oral ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ile Başbakanlık'ta bir araya geldi.

Toplantıda, 11 ilde tütün ekiminin sınırlandırılması kararlaştırıldı. Buna göre, çiftçilere tütün ekimi yapmamaları karşılığında dekar başına 10 milyon lira doğrudan gelir desteği yapılacak.

Öte yandan Bakan Derviş, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık ve bazı bankaların üst düzey temsilcileriyle de  bir araya geldi.

Toplantıda, piyasa yapıcılığı sisteminin işleyişi ve Hazine'nin borçlanmasına yönelik olarak uygulama kriterleri ele alındı.

4- Adalet Bakanlığı tarafından  yapılan yazılı açıklamada, son aylarda cezaevlerinde ele geçirilen yasak madde sayısındaki artışın, ceza ve tutukevlerinde denetimlerin sıklaştırılmasından, düzenli arama ve sayım yapılmasından kaynaklandığı belirtildi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'de bulunan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Seba Nasır'ı  kabul etti.

6- Hakkari Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin (HES) kesin proje hazırlama sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan törende bir konuşma yaptı.

7-TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret etti.

Hisarcıklıoğlu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'in reel sektörün çektiği sıkıntıları yakından izlediğini ifade ettiğini belirterek, Cumhurbaşkanı'nın sorunların çözümüne katkı sağlamaya hazır olduğunu söylediğini belirtti.

Öte yandan Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri Ankara Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Haktanır ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan ile görüştü.

Çağlayan görüşmede, Türkiye'nin sosyal patlamaya gitmemesi için Dünya Bankası'nın bazı ülkelere yönelik kredi desteklerinin bulunduğunu belirterek, bu konuda ısrarcı olunması gerektiğini söyledi.

8- İzmir'de meydana gelen dolu  ve fırtına sonucu 1 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.

9- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chibber, Anadolu Ajansı'na (AA) verdiği demeçte, Türkiye'de ekonomik krizden çıkışta, odağı,  mali sektörden reel sektöre ve sosyal konulara kaydırmanın zamanının geldiğini söyledi.

10- İngiltere Başbakanı Tony Blair ve İrlanda Başbakanı Bertie Ahern tarafından hazırlanan, Kuzey İrlanda barış sürecini kurtarmayı hedefleyen "öneriler paketi" açıklandı.

Tasarıda, İngiltere'nin Kuzey İrlanda'daki askeri gücünde azaltmaya gitmeyi sürdürmesi taahhüdüyle IRA ve diğer paramiliter unsurlara yönelik af güvencesi de yer alıyor.

11- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in 18 Haziran'da aldığı "Azerbaycan devlet dilinin tekmilleştirilmesi" kararı uyarınca ülkede Azeri dilinde yayımlanan tüm gazetelerin, Latin alfabesiyle basılmaya başladığı bildirildi

12- Almanya'nın, Berlin Eyaleti Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan basın bildirisinde, İslam Federasyonu tarafından okullarda verilmesi istenen İslam dersi programının, kadın-erkek eşitliğini içermediği gerekçesiyle uygulanmasının yasaklandığı bildirildi.

13-   Endonezya'nın Nias Adası'nı etkisi altına alan yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 64 kişinin öldüğü, 821 kişinin de kayıp olduğu bildirildi. 

 

2 AĞUSTOS 2001 

1- Bakanlar Kurulu  Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay toplantının ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit'in toplantıda, İzmir'de meydana gelen sel felaketiyle ilgili bilgi verdiğini söyledi.

Bakan Toskay ayrıca, Başbakan Ecevit'in IMF 1. Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in Türkiye ile ilgili izlenimlerini aktardığını söyledi.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'i kabul etti.

TBMM Başkanı İzgi yaptığı konuşmada,  Anayasa Mahkemesi'nin yasama organı açısından önemli görevler yürüten bir kurum olduğunu belirterek  "Yasama organı olarak, Anayasa Mahkemesi'nden çıkmış olan kararlara çok dikkat ederiz" dedi.

Başkan Bumin de kabulde gazetecilerin Siyasi Partiler Yasası'na ilişkin sorularını yanıtladı.

3-Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin'in emeklilikleri karara bağlandı. Orgeneral Erdil'in yerine Donanma Komutanı Bülent Alpkaya, Orgeneral Celasin'in yerine de Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Cumhur Asparuk atandı.          

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin 4 Ağustos'ta yapılacak olağan büyük kongresi öncesinde Cumhuriyet ve Zaman gazetelerinin sorularını yanıtladı.

5- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu kabul etti.

Görüşmede, Türkiye Eximbank ile TOBB arasında 100 milyon dolarlık kredi protokolü imzalandı.

Bakan Toskay yaptığı açıklamada, reel sektörün tarihte ilk kez kamuya bu anlamda kredi verdiğini belirterek " 100 milyon dolarlık kredi anlaşması hemen hemen imzalanmış oldu. Bu söylediğimiz rakam Eximbank'a intikal edecek. Biz de bunu reel sektöre yani üreten sektöre aktaracağız" dedi.

6- Turizm Bakanı Erkan Mumcu yaptığı açıklamada, Ocak-Temmuz 2001 döneminde Türkiye'ye 6 milyon 650 bin turist geldiğini belirterek "Türkiye'ye gelen turistlerin ortalama kalış süresinin arttığını, fazla  harcama yapan gelir düzeyi yüksek turist  sayısının yükseldiğini" söyledi.

7- Uluslararası kredi derecenlendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin döviz ve yerel para cinsinden kredi notlarını B+ ve B'den B ve B-‘ye düşürdü.

8- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi ülkelerin  liderleri, bölgesel istikrar, Afganistan ve Hazar Denizi'nin  statüsü konularının ele alınacağı gayri resmi zirve için Gürcistan'ın Soçi kentinde bir araya geldi.

Putin, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile görüştü.

Putin daha  sonra yaptığı açıklamada, Hazar Denizi'nin statüsüyle ilgili sorunları, sadece barışçı ve doğrudan diyalog yoluyla çözmenin gerekli olduğunu söyledi.

9- ABD Temsilciler Meclisi'nin, Başkan George W. Bush'un Alaska eyaletinde bulunan  Ulusal Arktik Vahşi Yaşam Koruma Alanı'nda (ANWR) petrol ve doğalgaz sondajı yapılmasını öngören enerji planını onayladığı bildirildi.

 

3 AĞUSTOS 2001 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Metin Yalman düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Hazine'ye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi Yasası  ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasası'nın bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğün durdurulması istemiyle 30 Temmuz'da Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu bildirdi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle düzenlediği sohbet toplantısında, ekonomi yönetimi bağımsız hale gelirse siyasi yapıdaki dalgalanmaların ekonomik gelişmeyi etkilemeyeceğini, kurul yönetimlerinin buna yardımcı olacağını söyledi.

3- IMF İcra Direktörleri Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada, "IMF'den İcra Direktörleri Kurulu bugün, Türkiye'nin, 3 yıllık Stand-by anlaşmasıyla desteklenen ekonomik programın dokuzuncu gözden geçirmesini tamamladı. Kurulun bu  kararı, Türkiye'nin yaklaşık 2 milyar doları hemen IMF'den çekebilmesini sağlayacak" denildi.

4- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney Amerikan Fox News televizyonuna dün yaptığı açıklamada, İsrail'in yürüttüğü, Filistinli militanları ortadan kaldırma siyasetinin haklı yanları bulunduğunu belirterek  "Eğer, sizin intihar saldırılarını kışkırtan ve kışkırtmayı sürdüren bir örgütünüz olsa, bunu yapanların kim ve nerede olduğunu bilseniz, sanırım bunlardan korunmayı denemeniz en doğal hakkınızdır" dedi.

5- Almanya Dışişleri Bakanı Otto Schily, göç yasa tasarısını tanıtmak amacıyla başkent Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, yasa tasarısındaki değişiklikler konusunda bilgi verdi.

Schily, Almanya'da yabancılara verilen oturma izinlerinin basitleştirilmesi amacıyla, gelecekte sadece süreli ve sınırsız oturma izni verileceğini, ayrıca bir göç ve mülteciler dairesi kurulacağını, bu dairenin yabancılarla ilgili diğer tüm kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlayacağını söyledi.

6- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) zirvesi için gittiği Gürcistan'ın Soçi kentinden dönüşünde başkent Bakü'de Bine Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Soçi'deki görüşmelerde Kazakistan, Rusya ve Azerbaycan arasında görüşbirliği olduğunun bir kez daha teyit edildiğini belirterek, Hazar'ın statüsü konusunda Türkmenistan, Kazakistan ve Rusya ile dörtlü bir toplantı yapacaklarını söyledi.                                         

 

4 AĞUSTOS 2001

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İzmir'de Bornova İlçe Teşkilatı'na yaptığı ziyarette gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin 7. Olağan Kongresi'nde yeniden genel başkanlığa seçildi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz kongrede yaptığı konuşmada, AB ile uyum konusuna değinerek, Türkiye'de bir  "ulusal güvenlik sendromu"  yaşandığını  söyledi. Türkiye'de değişimin anahtarının ulusal güvenlik kavramında saklı olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Yılmaz  "Türkiye bir adım ileri gitmek istiyorsa bu sendromdan kurtulmalıdır" dedi. 

3- Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya geldi. Öztrak toplantıda,  reel sektörü kurtarmak için oluşturulacak fon sisteminin henüz nasıl olacağını belirlemediklerini, ancak bunun rant dağıtımına dönüşmemesi gerektiğini söyledi. 

4- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Denetleme Kurulu üyesi İbrahim Özkan İstanbul'da yaşamını yitirdi.

5- IMF 1. Başkan Yardımcısı Stanley Fischer  ABD'nin başkenti Washington'da, Türkiye'ye verilecek 1.5 milyar dolarlık 3. kredi diliminin IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylanmasının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Fischer Türkiye'de ekonomik düşüşün sonuna gelindiğine ilişkin umut verici işaretler bulunduğunu ve enflasyonun düşürülmesi hedefinin gerçekleşmekte olmasının faiz oranlarında da düşme sağlayabileceğini söyledi.

6- Belçikalı Senatör Meryem Kaçar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) RP'nin kapatılması ile ilgili kararını  Zaman gazetesine değerlendirdi.

7- ABD Başkanı George  W. Bush, İran ve Libya ile iş yapan yabancı şirketlere yönelik yatırımların 5 yıl uzatılmasını öngören yasayı başkent Washington'da imzaladı.            

Yasa, 2006 ortasına kadar her iki ülkenin enerji sektöründe 20 milyon dolardan fazla yatırım yapan şirketlere ekonomik yaptırımı sağlıyor.

8- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı George W. Bush'un  "Irak'a karşı ulusal olağanüstü hal" deklarasyonunun süresini 6 ay daha uzatma isteğinin ardından, Irak ordusunun, fiberoptik haberleşme kablolarını döşemeyi sürdürdüğünü ve uçuşa yasak bölgelerde Batılı uçakları düşürmeye yönelik potansiyelini artırdığını söyledi.

9- Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Cong- İl, resmi temaslarda bulunmak üzere Rusyanın başkenti Moskova'ya  gitti. Cong–İl, Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası Moskova Deklarasyonu imzalandı. 

 

5 AĞUSTOS 2001 

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Kayseri'de düzenlenen 12. Erciyes Zafer Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Türk milliyetçilerinin, 'ders almak isteyenleri fazla bekletmeyeceğini' belirterek  "Gerekli yerde ve zamanda, gerekli dersi vermekte gecikmeyiz" dedi.         

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, kurultay sonrası gazetecilerin ANAP kongresi ile ilgili sorularını yanıtladı.         

2- ANAP 7. Olağan Büyük Kongresi'nin ikinci gününde yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ile Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyeleri belirlendi.        

Kongrenin sonuç bildirgesinde, 21. yüzyılın başında Türkiye'nin bir yol ayrımında olduğu vurgulanırken "Kendisine güvenmeyen, dışa açılmaktan korkan ve cesur hareket edemeyen  siyasi kadroların ülke mukadderatına hakim olması durumunda krizlerle boğuşan, her geçen gün statükonun bataklığına daha çok saplanan  alt kümeye düşmüş bir Türkiye olur" denildi.        

3- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin, Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde Şehitler Abidesi'nde düzenlediği ‘Yeniden Kuva-yi Milliye Şahlanışı' isimli programa katıldıktan sonra gazetecilerin yenilikçi hareketle ilgili  sorularını yanıtladı.               

Yazıcıoğlu, ülkeye hizmet etmek isteyen herkesin, anayasal bir hak olarak parti kurabileceğini belirterek, yeni oluşumun kendilerine rakip olmadığını söyledi.          

4- ANAP Adıyaman Milletvekili Mahmut Bozkurt partisinden istifa etti.         

5- İstanbul'da düzenlenen Yaz Kupası Yüzme Şampiyonası'nda, Galatasaray; takım halinde hem bayanlarda, hem de erkeklerde şampiyon oldu.         

6- Portekiz'in Seixal kentinde sona eren 20. Avrupa Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu'ndaki 4. maçında Türkiye, Hollanda'yı 93-62 yenerek grup birincisi oldu.         

7- Dünya Bankası Başkanı James Wolfenson, Avusturalya'da katıldığı bir televizyon programında dünya ekonomisindeki sorunları değerlendirdi.

 

6 AĞUSTOS 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, ulusal basının  Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. Başbakan Ecevit ayrıca Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın parti kongresinde yaptığı konuşmaları ve son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.   

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İzmir'in Kuşadası ilçesinde partisinin il ve ilçe teşkilatı yöneticileriyle bir araya geldiği toplantıda, Türkiye'nin meselelerinin, ancak güçlü bir kadronun ve iktidarın halledebileceğini söyledi.   

3- Devlet Bakanı Tunca Toskay, ekonomik program ile ilgili görüşlerini  Sabah gazetesine değerlendirdi.    

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Mavi Akım Projesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, projenin, başta enerji sektörü olmak üzere Türk-İtalyan ekonomik ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracağına ve özellikle Hazar Havzası'ndaki işbirliğini güçlendireceğine inandığını söyledi.   

 5- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Başbakanlık Divan toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.    Kutan, Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın "ulusal güvenlik " kavramını partisinin kongresinde tartışmaya açması ile ilgili olarak "Gerekirse TBMM'de gizli celsede müzakere edilmelidir. Türkiye açısından hayati önem taşıyan konunun büyük kongrelerde tartışılması doğru değildir" dedi.             

6- DSP İstanbul Milletvekili  Rıdvan Budak, partisinin hükümet politikasını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.        

7- Türk Sanayiciler ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkan Yardımcısı Aldo Kaslowski ile İtalya Üretim İşleri Bakanı Antonio Marzano  İstanbul'da bir araya geldi.   

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, reel sektör sorunlarına çözüm bulunması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, yaşanan ekonomik krizden sadece reel sekterün değil, işçi kesiminin de aynı ölçüde zarar gördüğünü söyledi.                                                 

   

7 AĞUSTOS 2001 

1- Genelkurmay Başkanlığı'ndan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın partisinin olağan kongresinde dile getirdiği "ulusal güvenlik" kavramına ilişkin yapılan açıklamada, Başbakan Yardımcısı Yılmaz'ın konuyu meşru zeminlerde tartışmak yerine, dünyaya şikayet etme şeklinde gündeme getirmesinin onurlu bir yaklaşım olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı belirtilerek "Ekonomiyi iflas noktasına getirenler hakkında bir işlem yapılamamasından, soygun düzeninin normal bir davranış haline getirilmesinden, ortaçağı özleyenlerin devlet kadrolarına özenle yerleştirilmesinden, siyasi istikrarın kişisel ihtiraslar nedeniyle sağlanamamasından ve küreselleşmenin ekonomik teslimiyetçilik olarak benimsenmesinden ulusal güvenlik kavramının sorumlu tutulamayacağı" kaydedildi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Maliye Bakanı Sümer Oral ile görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Derviş, enflasyon hedeflemesine geçmek için çalışmaların sürdüğünü belirterek "Ancak bunu gerçekleştirmek bir günde mümkün olmuyor. Enflasyon beklentilerini toplumla, reel sektörle birlikte oluşturmak istiyoruz" dedi.

Maliye Bakanı Sümer Oral da görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, 2001 yılı bütçe uygulamaları ve 2002 yılı bütçesiyle ilgili hazırlıkları değerlendirdiklerini söyledi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeçiler, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın partisinin kongresinde ulusal güvenlik kavramına ilişkin konuşması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Yılmaz'ın sözlerinin Ulusal Program'da yer aldığını belirterek "AB'ye girersek bölünürüz diye bir endişe var. IRA'ya  ETA'ya bakın. AB'ye girdikten sonra entegre olmuşlar. Hükümet ortaklarının imzasının olduğu Ulusal Program metninde ne söyleniyorsa ANAP'ın kabul ettiği güvenlik anlayışı odur" dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Hüseyin Lavasani'yi kabul ederek bir süre görüştü.

Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, Bakan Çakan'ın, İran Büyükelçisi'ne Doğu Anadolu doğal gaz ana iletim hattının yapım çalışmalarının tamamlanarak gaz sevkiyatına hazır hale getirildiğini, gaz alımı için İran tarafındaki Bazergan Ölçüm İstasyonyonu'ndaki çalışmaların bitirilmesinin beklendiğini ifade ettiği bildirildi.

5- İsrail'in Ankara Büyükelçisi David Sultan, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un yarın başlayacak Türkiye ziyaretini, Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un yarın başlayacak Türkiye ziyaretini Zaman gazetesine değerlendirdi.

7- Kamboçya Anayasa Konseyi'nin, kızıl Kremer örgütü eski yöneticilerinin yargılanması için  "uluslararası nitelikte özel karma mahkeme"  kurulmasına ilişkin yasa tasarısını onayladığı bildirildi.

8- Filipinler'deki Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) ile Manila yönetimi arasında ateşkes anlaşması, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da imzalandı.

MİKC heyeti imza töreninin ardından, Filipinler Devlet Başkanı Gloria Arroyo ve Başbakan Mahatir Muhammed ile bir araya geldi.

MİKC heyeti ayrıca, Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MUKC) örgütüyle birleşmeyi öngören bir anlaşmayı da imzaladı.                 

 

8 AĞUSTOS 2001 

1- Günübirlik çalışma ziyareti için Türkiye'de bulunan İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit,  Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Sezer Şaron'u kabulünde, İsrail'in güvenlik önlemlerinin ölçülü olması gerektiğini belirterek, İsrail'in Filistin halkına karşı uygulamakta olduğu ekonomik ambargo ve ablukaya son vermesinin, barış çabalarına katkıda bulunacağını söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit de Şaron'la birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye'nin bölgede kalıcı barışın sağlanması için, önce sağlıklı ve verimli diyalog sürecinin başlatılması görüşünde olduğunu, bunun sonucu olarak gerçekleşecek barışın da kalıcı olacağı inancını taşıdığını söyledi.

Şaron ise Ortadoğu'da çatışmaların durması ve barışın sağlanması için şiddetin durması gerektiğini belirterek "Biz her ne kadar müzakerelere başlamak istiyorsak da bunun şartı, şiddetin ve terörün tamamen sona ermesidir" dedi.

Öte yandan Şaron, Türkiye ziyareti ve Ortadoğu barış sürecini NTV televizyonuna değerlendirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli , Kırgızistan Devlet Sekreteri Osmonakun İbrahimov başkanlığındaki Kırgız heyetini kabul ederek bir süre görüştü.

3- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, üç günlük resmi bir ziyaret için Ukrayna'ya hareketinden önce gazetecilerin, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın partisinin kongresindeki sözleri konusundaki sorularını yanıtladı. Bakan Çakmakoğlu, Türkiye'nin ulusal güvenlikle ilgili konularının günlük politikalar içerisinde tartışılmaması gerektiğini belirterek "Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren yaptığı görevlerle dikkate alındığında, ulusal güvenliğin en önemli parçasını teşkil etmektedir" dedi.

4- ANAP Merkez Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, Başkanlık Divanı seçimi ve görev dağılımı yapıldı. Buna göre, Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Siyasi İşler Koordinasyon Başkanı ve Genel Başkan Vekilliği'ne atanırken, Mustafa Taşar Turizm Bakanlığı'na, Nejat Arseven de Devlet Bakanlığı görevlerine  getirildi.  

5- ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK),  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın partisinin kongredeki ulusal güvenlik kavramı ile ilgili sözlerinin basında eleştirilere yol açması üzerine bir bildiri yayımladı. Bildiride "Genel başkanımızın parti kongresindeki sözleri, basındaki bir takım yorumlardan hareketle, Türk Silahlı Kuvvetleri hedef alınıyormuşçasına değerlendirilmiş olması, amacını aşan zorlama bir yorumdur. Ülkenin geleceği için gerekli olan her adımın neler olduğuna karar verecek olan tek merci, yüce millet ve onun kendisini temsil etme yetkisi verdiği kurumlardır" denildi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya'nın Korkuteli ve Elmalı ilçelerini ziyaretinde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

7- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nce (TÜSİAD) yapılan açıklamada, demokratik olgunluğun, en hassas konuları bile istikrarsızlığa yol açmadan tartışabilmek olduğu belirtilerek "ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın, partisinin kongresindeki ‘ulusal güvenlik' kavramının yeniden ele alınması gerektiğini belirtmesi, demokratik teamüllere uygun bir tartışma başlatma girişimidir" denildi.

8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ve beraberindeki heyet, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve  Mesut Yılmaz ile Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Maliye Bakanı Sümer Oral, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu'nu ayrı ayrı ziyaret ederek, ihracatçıların sorunlarını dile getirdi.

9-    İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi  yemin ederek, 4 yıllık  2. ve son cumhurbaşkanlığı dönemine resmen başladı.

Hatemi yemin töreninde yaptığı konuşmada  "Ülkenin temel meselesi, dini demokrasinin sağlamlaştırılmasıdır. Dini demokrasi kökleşirse toplumumuz zarardan korunur" dedi.                                     


9 AĞUSTOS 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine Avukat Enis Tunga'yı seçti.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü  Mustafa Yılmaz yaptığı açıklamada, toplantıda öncelikle çekirdeksiz kuru üzüm ve fındık olmak üzere Tarım Satış Kooperatifleri bünyesindeki ürünlerde ağırlaşan stok sorununun ele alındığını belirterek, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in de reel sektörü yönlendirmek için bir konsey oluşturulacağını söylediğini kaydetti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, NTV televizyonunda yayınlanan "Ekodiyalog" programı ile Kanal D televizyonunda ana haber bültenine katılarak, ‘ulusal güvenlik' kavramını değerlendirdi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem  gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, gündemdeki dış politika konularını değerlendirdi.

5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) arasında, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde bulunan Sümerbank'ın hisse senedi ‘devir ve satış sözleşmesi' anlaşması imzalandı.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sektörler Kurulu toplantısı başladı.

Toplantıya, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Maliye Bakanı Sümer Oral, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın katıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, kurul toplantılarında, bankalarla yaşanan sorunların giderilmesi için üreten kesimler, finans sektörü, Hazine ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan  (BDDK) oluşan bir istişare kurulunun oluşturulması kararı alındığını bildirdi.

7-  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, birliğin kuruluşunun 33. yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, yaşanan sorunların temelinde, Cumhuriyete ve onun kazanımlarına karşı olan zihniyetin yattığını belirterek  "Çağdaş yorum ve değerlendirmeler, çağdaş düşünceye sahip kafalardan çıkar" dedi.

8- Türkiye'de bulunan İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Dalia Itzik, İstanbul'da Türk-İsrail İş Konseyi üyesi ve işadamları ile bir araya geldi.

Itzik görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ülkelerarası ticari ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan bu görüşmelerde, GAP Projesi kapsamındaki çeşitli projelerin gündeme geldiğini belirterek, Türk firmalarının İsrailli firmalar ile ortak üretim yapabileceklerini ve bunu başka ülkelere ihraç edebileceklerini söyledi.                                       

 

10 AĞUSTOS 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anafartarlar Zaferi'nin 86. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Çanakkale savaşlarının Türk ulusunun tüm olanaksızlıklara karşın yazdığı büyük bir kahramanlık destanı olduğunu kaydetti.

TBMM Başkanı Ömer İzgi de mesajında, Anafartarlar Zaferi'yle, Türk ulusunun bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini ve varlığını sonsuza kadar koruyacağını bütün dünyaya ilan ettiğini söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit ise gün dolayısıyla yayımladığı mesajda,  halkın en ağır koşullar altında bile vatan topraklarına sahip çıkacağını tüm dünyaya kanıtlayan bu zaferin, Kurtuluş Savaşı'nın mutlaka kazanılacağının ilk büyük  işareti olduğunu söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükkanıt  ile  bir araya geldi.

Bakan Cem toplantının ardından yaptığı açıklamada, Avrupa Güvenlik ve  Savunma Politikası'nın değerlendirildiğini söyledi.

Başbakan Ecevit ayrıca, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Ankara Servis İşletmeleri Odası'nın yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümet olarak birinci önceliklerinin yeniden ülkede ekonomik istikrarın sağlanması, finans kesimindeki sorunların çözümlenmesi ve üretimin lokomotifi olan reel sektörün sorunlarına bir an önce çözüm getirilmesi olduğunu söyledi.

4- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu yaptığı açıklamada, Türk boğazlarından geçişleri sırasında, nükleer atıkları taşıyan gemilerde bir kaza meydana gelmesi halinde ortaya vahim bir durum çıkacağını belirterek "Kaza ile ortaya çıkacak radyoaktif madde, akıntı ile tüm dünyaya yayılacaktır. Uzmanlar, bir radyoaktif maddenin bulaşmasının etkisinin 240 yıl süreceğini bildiriyorlar" dedi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ulusal Yargı Ağı Projesi protokolünün imza töreninde gazetecilerin ‘ulusal güvenlik' kavramına ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Türk, ulusal güvenliğin, iç ve dış tehlikelere karşı savunma ifade eden bir kavram olduğunu belirterek, Türkiye'nin AB'ye girmek isteyen bir ülke olduğunu kaydetti.

6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Uğur Ziyal,  Arap ülkelerinin Ankara temsilcilerine İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un ziyaretine ilişkin brifing verdi.

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bölgede büyük bir güç olduğunu söyledi.

7-    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'nin(TEDAŞ) merkez ve taşra teşkilatları ile bağlı ortaklıkların yöneticileri ile yaptıkları toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Çakan, Enerji Piyasası Kurulu'nun oluşması için Bakanlar Kurulu'nun önümüzdeki günlerde gerekli kararı alacağını belirterek, elektrik enerjisi alanındaki hedeflere ulaşmada özelleştirme faaliyetlerinin büyük önem taşıdığını söyledi.

8- Karadeniz'e kıyısı olan 6 ülkenin deniz kuvvetleri arasında oluşturulan Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (BLACKSEAFOR), Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Sözcüsü Kris Janowski İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlediği haftalık basın toplantısında, geçen hafta İngiltere'de 3 mültecinin saldırıya uğradığını belirterek, saldırılardan  mültecileri sürekli olarak sorun gösteren İngiliz medyasının da sorumlu olduğunu söyledi.

10- IMF tarafından, 12 Temmuz'da tamamlanan sekizinci gözden geçirme dönemine ilişkin hazırlanan raporda, Türkiye'nin ekonomik programının başarıya ulaşmasında, faiz dışı bütçe fazlasının hedefinin tutturulması ve uluslararası finans çevrelerinin yanı sıra, toplum desteğinin büyük önem taşıdığı belirtildi.

11- İngiltere'nin, Protestan ve Katolik politikacılara, silahsızlandırma konusunda uzlaşmaya varabilmeleri için gereken zamanı tanımak amacıyla Kuzey İrlanda hükümeti ile buna bağlı kurumları askıya aldığı bildirildi.

12- Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi'nin, lideri olduğu Liberal Demokrat Partisi'nin (LDP) başkanlığına yeniden seçildiği bildirildi.

13- İsrail'in, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) Şark Evi adı verilen Doğu Kudüs'teki bürosunu kapattığı bildirildi.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İsrail'in Batı Şeria ve Gazze'de düzenlediği saldırıların bölgede gerilimin artmasına neden olduğunu belirterek "Şunu tüm dünya anlamalıdır ki İsrail'in düzenlediği saldırılar, Filistin halkını daha güçlü ve daha kararlı hale getirmektedir" dedi.

14- Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov başkent Moskova'da yaptığı açıklamada, Ortadoğu, Balkanlar ve Rusya'nın güney sınırındaki tehditler göz önünde bulundurulduğunda, NATO ve Rusya arasında gerçekçi bir işbirliğinin tesis edilmesi gerektiğini, ancak ülkesinin yakın bir zamanda NATO'ya girmesinin uzak bir ihtimal olduğunu söyledi.                                                

 

11 AĞUSTOS 2001 

1- Başbakan Bülent Ecevit, NTV  televizyonunda güncel konulara ilişkin olarak yöneltilen siyasi, ekonomik ve dış politika sorularını  yanıtladı.

Başbakan Ecevit, yeni oluşum tartışmalarıyla birlikte gündeme gelen erken seçim iddiaları ile ilgili olarak  "Bir erken seçimin söz konusu olmaması gerekir. Çünkü Türkiye, çok uzun zamandır ihmal ettiği yapısal reformları bugünkü güçlü koalisyon döneminde birbiri ardından çözmeye, sonuçlandırmaya başlamıştır" dedi.

 2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul Maslak'taki Atatürk Oto Sanayi Sanatkarları Esnaf Odası'nı ziyaret ederek, hükümetin, ülkeyi daralma sürecine soktuğunu belirterek  "Türkiye'de iktisadi kriz vardır"  dedi.

3- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Balıkesir'in Edremit ilçesinde düzenlenen 24. Zeytin Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada, ekonomide yaşanan krizin, toplumun tüm kesimlerini olumsuz yönde etkilediğini belirterek, ekonomideki krizin finans ve bankacılık sektöründeki hatalı uygulamalardan kaynaklandığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez, Yozgat'ın Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya beldesinde, bu yıl 2.'si düzenlenen ‘Kanyon Kültür ve Turizm Festivali'ne katıldı.

Bakan Üşenmez yaptığı konuşmada, çarpık anlayış ve yapıların, yerini daha doğruya bırakmadığı sürece, sıkıntılardan kurtulmanın mümkün olamayacağını belirterek, Türkiye'nin, milli kültür ve medeniyet değerlerini koruyup güçlendirmek zorunda olduğunu söyledi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Denizli Valisi Yusuf Ziya Göksu'yu ziyaret ederek, tarımın içinde bulunduğu sıkıntıları ve bakanlık olarak bunlara yönelik yaptıkları çalışmaları anlattı. 

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP eski Genel Başkanı Prof. Erdal İnönü ile Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu görüşmek üzere bir araya geldi. Çözüm için yapılması gerekenler hakkında görüş alışverişinde bulunulduğunu belirten Baykal, Türkiye'nin önündeki en önemli seçeneğin sosyal demokrasi olduğunu söyledi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, reel sektörün sorunlarını yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak  amacıyla başlattığı yurtiçi geziler  çerçevesinde Kütahya'nın Simav ilçesine gitti.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası'nca düzenlenen toplantıya katılan Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada  "Türk sanayicisini borsa,  faiz ve döviz üçgeninden kurtarmak için biz kendi üzerimize düşeni yapıyoruz. Hükümet acele etmeli ve sanayicinin içinde bulunduğu kötü durumdan kurtulması için acil önlemler almalıdır" dedi.

8- Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Musa Braizat Haşimi, Ürdün Krallığı Fahri Konsolosluğu'nun açılışı nedeniyle gittiği İzmir'de yaptığı açıklamada "Ortadoğu'da yıllardır süren bir savaş var. Filistin toprakları işgal edilmiş. İsrail Başbakanı Ariel Şaron bölge için büyük bir problem. Arap alemi için büyük bir tehlike oluşturuyor" dedi.

9- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İsrail polisi tarafından ele geçirilen ve kapatılan Filistinlilerin resmi temsilciliği olan Doğu Kudüs'teki Şark Evi'ndeki işgalin sona erdirilmesi için uluslararası müdahale istedi.

Filistinli Bakan Saib Erakat,  Arafat'ın, BM Genel Sekreteri, ABD, Rusya, Çin, AB Dönem Başkanlığı, Afrika Birliği ve Bağlantısızlar Örgütü'ne  bir mektup yazdığını ve mektupta  "Şark Evi ve Doğu Kudüs'teki Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) merkezlerinin yeniden açılması için liderlerin acil müdahalede bulunmasını" istediğini belirtti.    

10- Suriye Başbakanı Mustafa Miro iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri güçlendirmek üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.                                                  

12 AĞUSTOS 2001 

1- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Pakistan'ın ‘Bağımsızlık Günü' kutlamaları ile  bir Türk şirketi tarafından yapılan Chasma Sulama Kanalı'nın açılış törenine katılmak  üzere bu ülkeye gitti.          

Bakan Keçeciler hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Başbakan Bülent Ecevit'in yazılı ve sözlü mesajını Pakistan Devlet Başkanı'na ileteceğini belirterek "Türkiye ile dost, kardeş Pakistan arasında hiçbir siyasi problemimiz yoktur" dedi.       

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bulunan Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı'nı ziyaret etti. Bakan Okuyan yaptığı konuşmada, tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarının fevkalade çalışmalar yürüttüklerini belirterek "Ülkemizde sivil toplum kuruluşları daha çok yeni" dedi.         

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) ve Türkiye Elektrik Üretim-İletim Anonim Şirketi (TEAŞ) yetkilileriyle yaptığı toplantının ardından bir sonuç bildirgesi yayımladı. Bildirgeye göre "Bakanlıktaki soruşturmalar ve görevden almalar nedeniyle TEAŞ ve TEDAŞ'ın çalışamaz hale geldiği" yönündeki haberlere karşı "bakanlığın bundan sonra azami ölçüde çalışacağı" mesajı verildi.           

Bakan Çakan toplantı sonunda düzenlediği basın toplantısında, Diyarbakır'da yüzde 60, Türkiye genelinde yüzde 21.6'lara varan kayıp-kaçak elektrik kullanım oranını azaltmak üzere her türlü önlemin alınacağını belirterek, bu konuda çaba göstermeyen bürokratların da görevden alınacağını söyledi.            

Bakan Çakan, ayrıca TEAŞ toplantısında da santral müdürlerinin üretim kapasitelerinin hangi oranda artırılacağını imza altına aldıklarını söyledi.              

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu  ve beraberindeki heyet  Uşak'ta temaslarda bulundular.

Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada, reel sektör, finans sektörü, Hazine, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Bankalar Birliği ile kamu ve özel sektör bankaları temsilcilerinin bir araya gelerek kurul oluşturacaklarını belirterek, kurulun öncelikli hedefinin reel sektöre yönelik kredi mekanizmasının yeniden çalıştırılması olduğunu söyledi.

 5- Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen 18. Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda 58 kiloda Şeref Tüfenk, finalde Rumen rakibini yenerek dünya şampiyonu oldu.            

6- Tekirdağ'da sona eren Balkan Judo Şampiyonası'nda Türkiye; 11 altın madalya kazanırken, ümit erkekler takım halinde 26 puanla, bayanlar da 42 puanla şampiyon oldu.     

7- Angola'da mülteci taşıyan bir trenin silahlı kişilerce pusuya düşürülmesi sonucu 91 kişinin öldüğü, 146 kişinin de yaralandığı bildirildi.         

 

13 AĞUSTOS 2001

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Kızılay'ın Kızılcahamam'daki gençlik ve sağlık kampının sona ermesi sebebiyle düzenlenen törende gazetecilerin sorularını yanıtladı. TBMM Başkanı İzgi, yaptığı açıklamada  "Tarafsızlığı şimdiye kadar bozmadım şimdiden sonra da bozmam söz konusu olamaz. Ulusal güvenlik konusu, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın kendi partisinde yaptığı açıklamalar göz önüne alınarak, Meclis açılmadan önce mutlaka MGK toplantısında enine boyuna tartışılacaktır. Bu görüşmelerden sonra TBMM, gereğini yapar" dedi.

2-Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp  Denizli'nin Bozkurt ilçesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin potansiyelini iyi kullanamadığını, 30 yıldır iyi yönetilemediğini söyledi.

3- DTP Genel Başkanı İsmet Sezgin partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Türk ekonomisinin ciddi bir güven bunalımı yaşadığını, ayrıca  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın ‘ulusal güvenlik' kavramını Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ya da Bakanlar Kurulu'nda değil de parti kongresinde açıklamasını siyasetle bağdaştıramadığını söyledi.

4- Adapazarı'nın  Geyve ilçesi Örencik Köyü Muhtarı ve Tüm Muhtarlar Derneği Genel Başkanı Hüseyin Özkan başkanlığında Ulusal Muhtariyet Partisi (UMP) kuruldu.UMP, Türkiye'nin 38. partisi oldu.

5- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, ‘Bağımsızlık Günü' kutlamaları ve bir Türk şirketi  tarafından yapılan Chasma Sulama Kanalı'nın törenine katılmak üzere bulunduğu Pakistan'da, Devlet Başkanı Perzev Müşerref tarafından kabul edildi.

Bakan Keçeciler kabulde, iki ülkenin siyasi ilişkilerini iyi tutma çabası içinde olduğunu söyledi.

Bakan Keçeciler, daha sonra Özelleştirme Bakanı Altaf Saleem, Ticaret ve Sanayi Bakanı Abdul Razaq Dawood, Ulaştırma ve Demiryolları Bakanı E. Korg. Javed Ashraf ile bir araya geldi .

6-  Arnavutluk ve Makedonya siyasi partilerin yetkilileri Makedonya'nın başkenti  Üsküp'te bir araya gelerek barış anlaşmasını imzaladılar.

Anlaşmaya göre, İngiltere'nin liderliğinde, Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Yunanistan, Hollanda, Norveç, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'nden 3 bin 500 kişilik bir NATO askeri gücü Makedonya'ya yerleştirilecek.

7- İran'ın Gülistan eyaletinde meydana gelen sel felaketinde 170 kişinin  yaşamını yitirdiği bildirildi.

 

14 AĞUSTOS 2001 

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan'ın katıldığı "enerji zirvesi" gerçekleştirildi.

Enerji özelleştirmelerindeki sorunların ele alındığı toplantı sonrası Bakan Derviş yaptığı açıklamada "Türkiye'nin yeniden büyümesi için enerji sektörünün sorunlarının aşılması gereklidir" dedi.

2- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay ve bir grup sendika yöneticisini kabulünde, gazetecilere  Konya'nın Akkise  beldesinde jandarma ve vatandaşlar arasında çıkan çatışmayı değerlendirdi.

3- Dışişleri Bakanlığı tarafından  yapılan açıklamada, basında yer alan haberler üzerine,  Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda Türkiye'nin  ulusal çıkarlarının gerektirdiği taleplerden geri adım atmadığı bildirildi.

4- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Telekom'un özelleştirilmesi başta olmak üzere bakanlığındaki yeniden yapılanma sürecini Sabah gazetesine değerlendirdi.

5- İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) kuruldu.

6- IMF Avrupa Direktörü Michael Deppler, Finansal Times'ta yayımlanan makalesinde, Türkiye'nin uygulamakta olduğu programın iyi gittiğini, güçlü ekonomik göstergelere piyasaların güven duymasının "an meselesi" olduğunu belirtti.

7- İsrail'in AB Temsilciliği Başkanı Büyükelçi Harry Kney-Tal, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, AB'nin, Filistin-İsrail ihtilafında arabulucu olamayacağını belirterek "Ortadoğu barış sürecinin tek arabulucu ülkesi ABD'dir. Türkiye ise,  sürece önemli katkılarda bulundu" dedi.                     


15 AĞUSTOS 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İnsan Haklarından sorumlu  Devlet Bakanı  Nejat Arseven'i kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer, gelecek ay toplanacak TBMM'nin öncelikli işinin, Anayasa değişikliklerini gerçekleştirmek ve AB yolunda  Türkiye'nin önünü açmak olduğunu belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, çeşitli açılışlara katılmak üzere Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine gitti. Hacı Bektaş-ı Veli anma  törenlerine katılan Başbakan Ecevit, Hacı Bektaş Kültür Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Alevi-Bektaşiliği'nin, İslam diniyle Türk kültürünün bileşkesi olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,  partisinin yeni seçilen başkanlık divanını topladı.  Başbakan Yardımcısı Yılmaz, toplantı öncesinde gazetecilerin ulusal güvenlik tartışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

4- Danıştay, medya kuruluşlarına sahip sermaye gruplarının kazandığı enerji ihalelerinin sözleşmelerini RTÜK Yasası'na aykırı bularak iptal etti.

5- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen düzenlediği basın toplantısında, bakanlığında geçen 70 günlük döneme ait  bilgi verdi.

Bakan Yücelen, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi konusunda  basında yer alan tartışmalarla ilgili olarak, laik Cumhuriyet ve üniter devlet yapısını bozmayan her türlü tartışmanın yapılabileceğini, bunların tartışılmasından korkulmaması gerektiğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı tarafından  yapılan açıklamada, İsrail'e, işgal ettiği Şark Evi ve Filistin kurumlarından çekilme çağrısında bulunuldu.

7- Dün kurulan AKP'ye 50 milletvekili katıldı. AKP, TBMM'de grubu olan 5. parti oldu.

8- DİSK Başkanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar,  yazılı açıklama ile kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada, DİSK Başkanlar Kurulu'nun demokrasi, özgürlükler ve sosyal haklar için ortak mücadele kararı aldığı belirtildi.

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) reel sektör toplantıları çerçevesinde, otomotiv ve demir çelik sektör kurulu toplantıları yapıldı.

Maliye Bakanı Sümer Oral, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve Devlet Bakanı Tunca Toskay'ın da katıldığı toplantılarda, reel sektörün sorunları ele alındı.

Devlet Bakanı Tunca Toskay toplantı sonrası yaptığı açıklamada  "Bugün gerçekleşen toplantıda bürokratlar gerekli notları aldılar. Sorunların çözümü açısından da iyi sonuçlar alacağımızı ümit ediyorum" dedi.

10- Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Füsun Sayek Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin üzerinden 2 yıl geçmesine karşın İzmit, Gölcük, Yalova, Bolu, Düzce ve Sakarya'da kalıcı konutların hala tam olarak bitirilemediğini, bunun da bölgede bulaşıcı hastalıklara zemin hazırladığını söyledi.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde dün meydana gelen trafik kazalarında 33 kişi öldü, 49 kişi de yaralandı.

12- Türkiye'de bulunan Moldova Savunma Bakanı Albay Victor Gaiciuc, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükkanıt'ı ziyaret etti.

Görüşmede,  Moldova ile Türkiye arasında askeri eğitim işbirliği anlaşması da imzalandı.                                     


16 AĞUSTOS 2001
 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Nevşehir'de Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma etkinlikleri nedeniyle yaptığı konuşmada, temel hak ve özgürlüklerin, din ve mezhep ayrımı yaratmak ya da bu kavram ve görüşlere dayalı bir devlet düzeni kurmak amacıyla kullanılamayacağını belirterek "Hiç kimse, kişisel ya da politik çıkar sağlamak amacıyla dini, din duygularını ya da dince kutsal sayılan değerleri kötüye kullanamaz" dedi.

Törende, Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer konuşma yaptılar.

Ayrıca, Başbakan Bülent Ecevit, TBMM Başkanı Ömer İzgi ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı Devlet Bahçeli de tören dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, 17 Ağustos depreminin 2. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda "Türk Silahlı Kuvvetleri bu felaketten gerekli dersleri çıkarmıştır.  Gelecekte olabilecek benzer olaylarda daha etkili reaksiyonun gösterilmesi için eğitim, teçhizat ve organizasyon açısından gerekli tedbirleri almış bulunmaktayız" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Ankara Ticaret Borsası'nı ziyaret etti. Çiller "Güçlü Ekonomiye Geçiş" programında ciddi yanlışlıklar olduğunu belirterek, Türkiye'de devletin yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Maliye Bakanı Sümer Oral, Türkiye'nin çekirdeksiz kuru üzüm ve fındık stokuna finansman çözümü bulmak için bir araya geldiler.

5- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson'u kabul etti. Bakan Arseven, Anayasa değişikliği konusunda TBMM'de sorun çıkacağını sanmadığını söyledi.

Pearson da Türkiye'de insan hakları alanında atılmaya çalışılan adımları güçlü bir şekilde desteklediğini belirterek  "İnsan hakları standardı başkaları istediği için değil, Türk halkı layık olduğu için yükseltilmeye çalışılıyor" dedi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İran'da geçen hafta meydana gelen sel felaketi dolayısıyla İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi'ye gönderdiği mesajda, İran'ın kuzeyini etkisi altına alan yağışlar sonucu oluşan sel felaketinin büyük çaplı can ve mal kaybına yol açmasından derin üzüntü duyduğunu bildirdi.   

7-  Maliye Bakanı Sümer Oral, ekonomideki gelişmeleri NTV televizyonuna değerlendirdi.

8- AKP genel başkanlığına Recep Tayyip Erdoğan  seçildi.         

9- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce yaptırılan "İstanbul Afet Yönetim Merkezi", Vali Erol Çakır  ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından açıldı.

Vali Çakır açılışta yaptığı konuşmada, kentin 17 Ağustos'u asla unutmadığını belirterek, o günden itibaren de olası bir depreme karşı hazırlıklara başlandığını söyledi.

Gürtuna da zemin etütlerinin bitirildiğini, raporun eylül ayında açıklanacağını belirterek "Yaklaşık 3.5 trilyon liraya mal olan merkezde, afet öncesi ve sonrası tüm faaliyetler planlanacak" dedi.

10- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, son günlerde döviz piyasalarında meydana gelen yükselişi görüşmek üzere 7 özel banka temsilcileri ile bir araya geldi.

11- Türkiye'de bulunan Ürdün Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Şahir Bak, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu ile bir araya geldi.

Görüşmede, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Türkiye ziyareti ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler ele alındı.

Öte yandan Bak ve beraberindeki heyet, Türkiye-Ürdün Karma Ekonomik Kurulu (KEK) Başkanı Mustafa Yıldız'ı ziyaret etti.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması, Mısır petrol ve doğalgazının Türkiye'ye sevki ve karayolu taşımacılığı ele alındı.

12- Makedonya hükümetinin, Ulusal Kurtuluş Ordusu (UÇK) gerillalarını silahsızlandırmak için 3500 kişilik NATO gücünün ülkede konuşlandırılmasını onayladığı bildirildi.      

 

17 AĞUSTOS 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Marmara depreminin 2. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, devletin, ulus ile el ele vererek yaraların sarılması ve yeniden yapılanma çalışmaları için yoğun çaba gösterdiğini belirterek, depremin Türkiye'de ekonomik, sosyal ve toplumsal yaşamı derinden etkilediğini söyledi.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Marmara depremi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, deprem sonrasında eğitim, sağlık, barınma sorunlarının kısa sürede çözümlendiği, bölgedeki yatırımları teşvik edici önlemlerin alındığını söyledi.     

3- 1. Ordu Komutanlığına atanan Orgeneral Çetin Doğan, görevini Orgeneral Necdet Timur'dan teslim aldı.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök  törende yaptığı konuşmada, çağımızda uluslararası ekonomik hareketlerin ve güvenlik sorunlarının sınır tanımaksızın tüm ülkeleri etkisi altına aldığını belirterek, Türkiye'nin ufkun ötesini görmek ve kendini geleceğe hazırlamak zorunda olduğunu söyledi.      

4 - Devlet Bakanı Hasan Gemici, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği panelde yaptığı konuşmada, bugüne kadar deprem bölgesine 700 milyon dolar para harcandığını belirterek, her şeyin devletten beklenilmemesi gerektiğini, bugün yaşanan ekonomik sıkıntıların yüzde 20'sinin ekonomik nedenlerden, yüzde 80'inin ise son 3 yıldır pompalanan negatif bakış açısından kaynaklandığını söyledi.     

 5- Devlet Bakanı Faruk Bal, Konya'nın Ahırlı ilçesine bağlı Akkise beldesine  giderek 1 kişinin öldüğü 3 siville 25 jandarma personelinin yaralandığı olayla ilgili incelemelerde bulundu. Bakan Bal yaptığı konuşmada, "Ortaya çıkan olay, münferit bir hadisedir. Bununla ilgili adli ve idari soruşturma sürüyor. Kanun açıktır ve herkese karşı eşittir" dedi.     

6 - Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Marmara depremini anma etkinlikleri çerçevesinde Ankara Metro Kültür Merkezi'nde düzenlenen fotoğraf, slayt ve maket sergisinin açılışında yaptığı konuşmada  "Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'ndan, Maliye Müfettişlerinden ve Sayıştay denetçilerinden bir heyet oluşturuldu. Bu heyet, muhatap tüm kuruluşlarda incelemeler yaptı. Bu paranın harcanış şekli Resmi Gazete'de yayımlandı" dedi.

Bakan Aydın daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, reel sektörünsorunlarını yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak amacıyla başlattığı yurtiçi geziler çerçevesinde Nevşehir'e gitti. 

Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada  "Dalgalı kurun zaman içerisinde gerçek değerine oturacağı inancındayım. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile yaptığımız tespit toplantısında doların bugün 1.200 bin lira arasında olması gerektiği sonucuna vardık. Doların bu seviyelere çekilebilmesi için de Türk halkının güçlü ekonomiye geçiş programına güvenmesi gerekiyor" dedi.          

8- Türkiye'de bulunan ABD Hazine Bakan Yardımcısı Steve Radalet, Devlet Bakanı Tunca Toskay ile  bir araya geldi.  Radalet yaptığı açıklamada "Hükümeti çabalarından dolayı takdir ediyoruz. Hükümet tarafından son dönemde yapılan net açıklamalar, hükümetin bu reformlar programına bağlılığını ve kararlılığını göstermesi açısından son derece önemlidir. Programın önünde belirgin bir engel görmediğini yapılan reformların sonucunun da zaman alacağını" söyledi.

9- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, ABD'nin başkenti Washington'da IMF Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye değinerek  "Türkiye'nin ekonomik programı gayet iyi bir şekilde uygulanıyor. Türkiye'de piyasaların güveni konusunda  açıkça bir problem var, ancak programın iyi ve kararlı biçimde devam etmesi durumunda, piyasa güveni sorununun aşılmasını bekliyoruz" dedi.             


18 AĞUSTOS 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile haftalık olağan görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer ile  ‘ulusal güvenlik' kavramını ele aldıklarını söyledi.

2- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Isparta'da MHP İl Başkanlığı'nı ziyareti sırasında gazetecilerin ‘ulusal güvenlik' kavramıyla ilgili sorularını yanıtladı.

3- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Sinop'ta yaptığı açıklamada, eksik olan öğretmen açığını tamamlamak için her yıl 30 bin öğretmen aldıklarını belirterek "Öğretmen atamalarında yönetmeliğe göre hareket ediyorum. Haksızlığa uğrayan varsa gelsin düzeltelim" dedi.

4- Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından  yapılan açıklamada, Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince 1-18 Ağustos tarihleri arasında terör örgütü Hizbullah'a yönelik olarak düzenlenen operasyonlarda 3'ü askeri kanat elemanı toplam 18 kişinin yakalandığı belirtildi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmit'te yaptığı konuşmada, hükümetin, deprem bölgesindeki yerel yönetimlerle işbirliği yapmadığını öne sürerek, bu nedenle bazı sorunların halen çözülemediğini söyledi.

6- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkan Vekili Dr. Erdener Birol İstanbul'da yaptığı açıklamada, sayıları son yıllarda hızla artan ‘radyoaktif' kaynaklı paratonerlerden  Türkiye genelinde 15 bin, İstanbul'da da 3 bin tane kurulu olduğunu söyledi. Bu paratonerlerin alternatifi olduğunu da belirten Birol, bu konuda hazırladıkları 30 Temmuz 2001 tarihli genelgenin, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın da aralarında bulunduğu ilgili kurum ve kuruluşlara iletildiğini, bakanlıktan mevzuattaki gerekli düzenlemenin yapılmasını da istediklerini söyledi. 

7-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, reel sektörünsorunlarını yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak amacıyla başlattığı yurtiçi geziler çerçevesinde Niğde Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik krizden kurtulması için kendi kaynaklarının yeterli olduğunu söyledi.

8-  Azerbaycan Siyasi ve Dış İlişkiler Başdanışmanı Nevruz Memedov, İran ile Azerbaycan arasında devam eden Hazar Denizi konusundaki ihtilafı Zaman gazetesine değerlendirdi.

9- Filipinler'in başkenti Manila'da bir otelde çıkan yangında ilk belirlemelere göre 70 kişinin öldüğü bildirildi.                                             

  

19 AĞUSTOS 2001 

1- Devlet Bakanı Faruk Bal, Konya'nın Ilgın ilçesi Dığrak Köyü Höyük Türkmen Şenlikleri'nde yaptığı konuşmada,  Kasım 2000 ve  Şubat 2001  krizlerinin nedeninin, 7 milyar doların bir anda yurtdışına çıkması olduğunu söyledi.

2- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu,  açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere  gittiği, Isparta'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Milli güvenlik politikalarının tüm ülkelerde vazgeçilmez tedbir ve uygulamalarla belirlendiğini belirten Bakan Çakmakoğlu, Türkiye'nin jeopolitik  konumunun milli savunma stratejilerinin  geliştirilmesinde önemli bir yeri olduğunu söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Zonguldak'ta  gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Bakan Çakan, karar verilmesini bekleyen konuların başında, 29 yap-işlet-devret, 8 termik santralin işletme haklarının devredilmesi ve dağıtım işletme haklarıyla ilgili projelerin olduğunu ayrıca, enerji üretiminin giderek düştüğünü ve Türkiye'nin yakın gelecekte elektriksiz kalabileceğini söyledi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişi öldü, 28 kişi de yaralandı.

5- Muğla'nın Marmaris ile Datça ilçeleri arasında İnbükü mevkinde dün başlayan orman yangınında 130 hektar alan yandı.

6- Brezilya'nın Ankara Büyükelçisi Brian Michael F. Neele Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin büyük ekonomik potansiyele sahip bir ülke olduğunu belirterek  "Bir dönem biz de benzer sıkıntıları yaşadık. Sizin sahip olduğunuz potansiyeli kullanarak krizi aşacağınıza inanıyoruz" dedi.

7- Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde, Zasiadko madeninde meydana gelen grizu patlamasında 25 madencinin öldüğü, 19 madencinin de yaralandığı bildirildi.

8- Makedonya'da Arnavut ve Makedonlar arasında varılan anlaşmaya bağlı olarak, bölgede  görev yapacak olan NATO öncü birliklerinin sevkıyatı sürerken, Arnavut Ulusal Kurtuluş Ordusu (UÇK), gerillaların, silahlarını sorun çıkarmadan NATO güçlerine teslim edeceklerini açıkladı.                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 AĞUSTOS 2001 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Milli Güvenlik Kurulu'nun düzenlenecek toplantısı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanı ile aynı şeyleri söylüyoruz. Ulusal güvenlik konusunun üzerine daha fazla gidilmemesi gerektiği konusunda Sayın Cumhurbaşkanı ve ben aynı tezi işledik" dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök  ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman'a  Genelkurmay Başkanlığı'nca düzenlenen törenle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Şeref Madalyası verdi.

Orgeneral Kıvrıkoğlu törende yaptığı konuşmada, amaçlarının,  TSK'yı dünya devletleri arasında layık olduğu yere çıkarmak, çağdaş ülkelerle boy ölçüşebilecek seviyeye ulaştırmak olduğunu belirterek "Bu çerçevede, bu güne kadar yapılmış olan titiz çalışmalar, TSK'nın gelişmesine hız kazandırmış ve modern ordular arasındaki saygın yerinin tesis ve muhafazasına büyük katkıda bulunmuştur" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, gittiği Bodrum'da halka hitaben yaptığı konuşmada "ülkenin içinde bulunduğu şu durumda güçlü iktidarlara ihtiyaç var, dörtlü beşli koalisyonlara değil" dedi.Turizmin ülke ekonomisi için önemine de değinen Çiller, Turizm Yasası'nı destekleyeceklerini belirterek  "Milli bir turizm planına ihtiyaç var" dedi.     

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş başkanlığında ilki geçen hafta yapılan enerji konulu zirve toplantısına, Maliye Bakanı Sümer Oral  ile  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan da katıldı.

Toplantıda, 29 yap-işlet-devret  projesine sağlanacak Hazine garantisinin ele alındığı belirtildi.          

5- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, yaklaşık 25 yıl önce yapımına başlanan, ‘Ankara- İstanbul Sürat Yolu' projesi kapsamında yer alan Ayaş Tüneli'nde incelemelerde bulundu.                        

Bakan Vural yaptığı konuşmada  "Bu projeye ödenekleri devam ettirsek bile bitmesine ömrümüz yetmez. Bittiği taktirde ne için kullanılacağı belli değil. Projeyi tamamlamak için yılda 200-250 milyon dolar gerekiyor. Ben böyle bir ufuk görmüyorum. Projeyi sürdürmekten yana değilim"dedi.    

6- Makedonya'nın Ankara Maslahatgüzarı Salim Kerimi, bölgedeki gelişmeleri Zaman gazetesine değerlendirdi.     

 

21 AĞUSTOS 2001 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de bulunan Makedonya Dışişleri Bakanı İlinka Mitreva'yı kabul etti.

Bakan Mitreva görüşmede, ülkesinin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların barışı tehdit ettiğini belirterek, maddi destek istedi.

Başbakan Ecevit ise ekonomik kriz nedeniyle bunun şu an için olanaklı olmadığını, ancak uluslararası platformlarda yardım için çaba gösterileceğini söyledi.

Bakan Mitreva daha sonra Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile de görüştü.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında  Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Toplantının ardından MGK Genel Sekreterliği'nce yapılan açıklamada, kurulun bir bölümünde AB'ye değinildiği belirtilerek "AB'ye üyelik bağlamında hazırlanan ulusal programda öngörülen önlemlerle de örtüşen anayasa değişikliği önerilerinin olgunlaştırılarak TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesi temennisi dile getirilmiştir" denildi. 

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 6 üyenin, kurucu üyelikten çıkarılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın genel başkanlık görev ve yetkilerini kullanmasının tedbiren engellenmesi istenen başvuruda  "2 siyasi parti türban nedeniyle kapatılmışken 6 türbanlıyı kurucu üye yapmak, dayatma ve zorlamadır" denildi.

4- Finans ve Üretim Danışma Kurulu, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş başkanlığında toplandı.

Toplantıda, reel sektörün finans sorunlarının çözüm yollarına ilişkin olarak teknik bir alt komisyon oluşturulması benimsendi.

Toplantıya bir rapor sunan TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan ise ‘nominal çıpa' uygulamasına geçilmesini ve vergilerle ilgili düzenleme yapılmasını istedi.

5- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, Türkiye'de bulunan Suriye Sulama Bakanı Taha  Al-Atraş'ı kabul etti.

Bakan Yılmaz kabulde yaptığı konuşmada, Suriye ile geçmişte karşılıklı ufak tefek anlaşmazlıkların  olduğunu, ancak GAP bitirildiğinde bölgedeki topraklardan bereket fışkıracağını ve iyi komşuluk ilişkilerinin devam edilmesi durumunda her türlü nimetten iki ülkenin de yararlanma imkanı bulabileceğini söyledi.

Bakan Al-Atraş ise Fırat ve Dicle nehirlerinin Türkiye, Irak ve Suriye için taşıdığı öneme dikkat çekerek, ziyaretinin suyun her damlasından yararlanılması, tarafların alabileceği su kotalarının belirlenmesi için bir fırsat olduğunu belirtti.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Balıkesir'in Gönen ilçesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik açıdan iflas etmiş olduğunu belirterek, bunun tek sorumlusunun   siyasetçiler olduğunu söyledi.

7- Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı Müfettişi Abdülkadir  Sezgin'in  "Alevistan kurulmak isteniyor" yönündeki iddialarının kendi kişisel görüşleri olduğu vurgulanarak  "Gazetelerde yer alan bu şahıs tarafından yapılmış açıklamalar, Başkanlığımızca da incelemeye alınmıştır" denildi. 

8- Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nca,  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kapatılan RP'nin İstanbul İl Başkanı olduğu dönemde  Ümraniye İlçe Örgütü'nün açılışında yaptığı öne sürülen  konuşması için Türk Ceza Yasası'nın ‘devlete hakaret'  fiilini düzenleyen 159. Maddesi uyarınca soruşturma başlatıldı. 

9- İstanbul Sanayi Odası (İSO), AB'ye tam üyelik sürecinde meslek odaları tarafından yürütülen çalışmaları, düzenlediği toplantı ile basına tanıttı. Toplantıda, elektronik ve telekominikasyon alanında dünyadaki üretimi ve rekabet gücünü artırmak için alınan stratejiler açıklandı.

10- ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Robert Pearson, Turizm Bakanı Mustafa Taşar'ı ziyaret etti.

Bakan Taşar, ABD'den Türkiye'ye gelen turist sayısının önümüzdeki 3 yıl içinde 2-3 kat artacağını belirterek "Doğal güzelliklerin yanında tarihi ve kültürüyle zengin bir ülke olan Türkiye, Amerikalı turistlere sonsuz alternatifler sunacaktır" dedi.

11- Çeçenistan'ın Argun kentinde çıkan çatışmada, 6 Rus askeriyle yaklaşık 30 Çeçen askerin öldüğü bildirildi. 
 

22 AĞUSTOS 2001 

1- Bakanlar Kurulu  Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel yaptığı açıklamada "Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, reel sektörün canlandırılması ve Türkiye'nin üretim ve ihracatta atılım yapabilmesi için gerekli koşulların oluşturulması için bu kurulda yapılan değerlendirmeleri Bakanlar Kurulu'na sundu" dedi.

2- Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Orgeneral Cumhur Asparuk, MGK Genel Sekreterliği'nde düzenlenen  törende görevini Orgeneral Tuncer Kılınç'a devretti.

Törene katılan Başbakan Bülent Ecevit yaptığı konuşmada, MGK Genel Sekreterliği'nin, sivil ve asker kanatların uyum içinde çalışmalarını sağlayan çok önemli bir kurum olduğunu söyledi.

Orgeneral Cumhur Asparuk  ile  MGK yeni  Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç da törende  birer konuşma yaptılar.

3- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu düzenlediği basın toplantısında, bakanlığın, lise birinci sınıf öğrencilerinin  en fazla iki dersten borçlu olarak üst sınıfa geçmesine dönük düzenleme kararı aldıklarını söyledi.

4- Türkiye'nin  4. GSM   operatörü olan Ay-cell teknik olarak hizmete girdi.

Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Ay-cell şebekesinden ilk telefon görüşmesini Başbakan Bülent Ecevit ile gerçekleştirdi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, enerji özelleştirmeleri ve enerji KİT'lerinin finansman sıkıntısıyla ilgili yapılan çalışmalar hakkında,  Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

6- Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan atamalar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- Ankara DGM Savcılığı, deprem bölgesindeki ihalelerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında, Bayındırlık Bakanlığı'nın bölgesel olarak yürüttüğü çalışmalarla ilgili dosya ve hesaplarına  el koydu. 17 ihalede 50 trilyon liralık yolsuzluk yapıldığı belirlendi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, operasyonun geriye dönük olarak yürütülmesi koşuluyla her türlü bilgi ve belgeyi İçişleri Bakanlığı'na vermeye hazır olduklarını söyledi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sektör Kurulları toplantıları, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu ile  Devlet Bakanı Tunca Toskay'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bakan Derviş, toplantının ardından gazetecilerin soruları üzerine "Enerji sıkıntısı duyulmamalı. Ancak daha uygun maliyetli enerji üretilmeli. Biz bu konuda Enerji Bakanlığı ile ortak bir çalışma başlattık. Sonuçlarını da haftaya alacağız ve konuyu diğer bakanlarla paylaşacağız" dedi.

9- Ankara Barosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de yabancı sermaye egemenliğini kırmak için  yurttaşlara "Dolar ve markla alışveriş yapmayın" çağrısında bulunuldu.

10- Fenerbahçe futbol takımı Şampiyonlar Ligi'nde, İstanbul'da İskoçya'nın  Glasgow Rangers takımını 2-1 yendi.

Ayrıca, Galatasaray futbol takımı Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu rövanşında,  Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, Levski Sofya ile 1-1 berabere kaldı.

11- Yurt genelinde meydana gelen  trafik kazalarında 34 kişi öldü, 59 kişi de yaralandı.

12- Eleştirmen ve yazar Abdullah Rıza Ergüven İstanbul'da yaşamını yitirdi.

13- NATO'nun, Avrupa Müttefik Güçler Başkomutanı General Joseph Ralston'un olumlu yönde rapor vermesinin ardından, Makedonya'da 3500 askerin konuşlandırılmasını onayladığı bildirildi.

14- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Bolton, Eho Moskova radyosuna yaptığı açıklamada, füze savunma planlarına ilişkin olarak Rusya ile bir anlaşmaya varamamaları halinde, ülkesinin Anti Balistik Füze (ABM) Anlaşması'ndan tek taraflı çekilme hakkını kullanacağını söyledi. 

 

23 AĞUSTOS 2001 

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Atatürk'ün Kastamonu'ya gelişi, Şapka ve Kıyafet Devrimi'nin 76.  yıl dönümü nedeniyle, Kastamonu Valisi Enis Yener'e kutlama mesajı gönderdi.

2- Orgeneral Ergin Celasin, Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit'in de katıldığı törenle Orgeneral Cumhur Asparuk'a devretti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli "Vurgun" operasyonu  ile ilgili İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve  Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın ile görüştü. Görüşmede, her iki bakandan operasyonun derinleştirilerek sürdürülmesini isteyen Başbakan Yardımcısı Bahçeli  "Ancak operasyonun arkasında siyasi amaçlı bir tavır görürsem bunu affetmem. MHP'yi kimse kirletemez" dedi.

4- Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü  Ali Suat Ertosun yaptığı açıklamada, Sincan F Tipi Cezaevi'nde açlık grevini sürdüren 67 tutuklu ve hükümlünün eylemlerini sona erdirdiklerini kaydetti ve halen 22 cezaevinde 173 kişinin ölüm orucu eylemini sürdürdüğünü söyledi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp düzenlediği basın toplantısında, çeltik destekleme alım fiyatlarını açıkladıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Gökalp, 4 milyon işçiden 1 milyon 977 bininin devlete borçlu olduğunu belirterek, bunun kefillerle birlikte bütün çiftçilerin borçlu olması anlamına geldiğini söyledi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da parti yöneticileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, anayasa ve milletin teveccühünün dışında hiçbir makamdan vize almayacaklarını, kendilerini medya taciziyle yıpratmak isteyen çevrelerin önünde eğilmeyeceklerini söyledi.   

7- Çanakkale'de yurt gezilerini sürdüren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Gökçeada'ya gitti. Burada gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Baykal, bir süredir Anadolu'da gezdiğini belirterek, gittiği yerlerde halkın siyasetçiye karşı güvensizlik içinde olduğunu gördüğünü söyledi. 

8- Merkez Bankası, ortak para birimine geçen 12 ülkenin ulusal para birimlerinin Ocak-Şubat 2002 aylarında tedavülden kalkacağına dikkat çekerek Türkiye'deki bu para birimlerinde açılmış olan hesapların eğer hiçbir talimat verilmemişse 31 Aralık 2001'den itibaren kendiliğinden Euro'ya dönüşeceğini bildirdi.         

9- İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, Star gazetesinin Türkiye İş Bankası aleyhine yaptığı yayınları "Yeni krizlere yol açabilecek mahiyette" bularak gazete hakkında ihtiyati tedbir kararı aldı.

10- İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Hüsnü Öndül düzenlediği basın toplantısında, 19 Aralık 2000 tarihinde 20 cezaevine yapılan ve 2001 yılında da sürdürülen cezaevi operasyonları sonucunda F tipi cezaevlerindeki ölüm oruçları ve "Şubat krizinin" 2001 yılına damga vuran iki olay olduğunu söyledi.

11- NATO'nun, dün Makedonya'daki Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK)  silahsızlandırılmasını öngören ‘Esas Hasat Operasyonu'na onay vermesinin ardından  askerler  konuşlanmaya başladı.

Makedonya Dışişleri Bakanı İlinka Mitreva, Balkan gezisi çerçevesinde Yunanistan'ın başkenti Atina'da,  Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi.           

Mitreva düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin soruları üzerine, NATO'nun  planını yetersiz bulduğunu söyledi.

12- ABD'nin Alabama Valisi Don Siegelman, 30 Ağustos'u "Kurtuluş, Egemenlik ve Bağımsızlık Yolunda Türklerin Yaşadığı Trajediyi Anma Günü" olarak kutlayacaklarını bildirdi.                                                                         

 

24 AĞUSTOS 2001 

1-  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Yenibosna'daki İstanbul Doğu Küçük Sanayi Sitesi'nde işletmeleri gezerek esnafın sorunlarını dinledi. Çiller yaptığı açıklamada, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hareketinin FP'nin bölünmesi sürecinden başka bir şey olmadığını, bu partinin Saadet Partisi'nden (SP) daha radikal olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Van'daki temasları kapsamında Vali Durmuş Koç'tan ilin sorunları hakkında bilgi aldı ve burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bünyesinde yürütülen ‘Vurgun' operasyonunun altında farklı anlamlar aramanın gereksiz olduğunu belirterek, savcılığa ulaşan konunun sonucunu beklediklerini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, CNN Türk televezyonunda yayınlanan "Eğrisi Doğrusu" adlı programa katılarak ‘ulusal güvenlik'le ilgili soruları yanıtladı.

4- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, gelecek ay içinde halka arz suretiyle 850 milyon dolarlık özelleştirme gerçekleştireceklerini belirterek, ilk etapta TÜPRAŞ ve POAŞ'ın satılacağını söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk,  İstanbul'da düzenlenen  3. İnternet ve Hukuk Forumu'na katıldı. Bakan Türk, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı  Sabih Kanadoğlu'nun siyasi partilerle ilgili olarak doğrudan doğruya yetkileri bulunduğunu, hükümetin bu konuda bir talimatı olmadığını belirtti.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın,  'Vurgun'  operasyonu ve basında yer alan değerlendirmeleriyle ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Mercidabık Zaferi'nin 485. yıl dönümü nedeniyle Kilis'in Yavuzlu beldesinde düzenlenen törene katıldı. Bakan Durmuş yaptığı açıklamada, değişimi, yozlaşma olarak görmediklerini belirterek "Türkiye, AB'ye girecektir, ancak Türkiye, AB'ye teslimiyetçilikle girmek niyetinde değil" dedi.

8- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Bilgin Grubu'nun el konulan Etibank'tan doğan borçları nedeniyle verdiği ödeme planını kabul etti. Buna göre, Bilgin Grubu borcunu teminat karşılığında 5 yıl içinde ödemeyi öngörüyor.

9- Tapu Sicil Müdürlüğü kayıtlarından yola çıkılarak, Türk Hava Kurumu'ndan (THK) alınan yardım pullarının kullanımında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla mahkemeye sevk edilen ve aralarında Antakya, Adana ve Mersin tapu sicil müdürlerinin de bulunduğu 6 kişi tutuklandı.

10- Türkiye'de bulunan Suriye Sulama Bakanı Taha Al-Atraş, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Olcay Ünver'le birlikte dün Şanlıurfa'ya giderek  GAP bölgesinde incelemelerde bulundu.

11- Makedonya'da, NATO ile Arnavut Ulusal Kurtuluş Ordusu (UÇK) arasında teslim edilecek silah sayısı konusunda anlaşma sağlandığı bildirildi.   

 

25 AĞUSTOS 2001 

1- Başbakan Bülent Ecevit, düzenlediği basın toplantısında,  ekonominin güçlendirilmesine ilişkin alınacak önlemleri açıkladı.       

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, XI. Ahlat Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında  yaptığı konuşmada  "Bu ülke ve millet, her türlü meseleyi demokratik hukuk devleti içinde aşmasını başaracak güçtedir. Ama bunun yolu devlet - millet arasında gerginlik yaratmaktan, demokratik değerler adına Cumhuriyet'in temel niteliklerini yıpratmaktan geçmez" dedi.        

3- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu,  Kayseri'de MHP Sarız İlçe Başkanlığı'nı ziyaret etti.           

Bakan Çakmakoğlu "Vurgun" operasyonu ile ilgili olarak  "Her ülkede kişisel ve sistem bakımından yolsuzluk olabilir" dedi.       

4- Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, SSK Karamürsel Hastanesi'nde incelemelerde bulundu. Bakan Okuyan daha sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.         

5- Kültür Bakanı İstemihan Talay yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kalkınmasının köylerden başlayacağını,  bu yöndeki yatırım ve hizmetlere büyük önem verdiklerini belirterek  "Kalkınma köylerden başlayacaktır. Bu bilinç ve sorumlulukla, yatırım ve hizmetlere ağırlık veriyoruz" dedi.         

6- SP Genel Başkanı Recai Kutan  Bartın'da parti il binasının açılışında yaptığı konuşmada,  ülkenin içinde bulunduğu durumu değerlendirirken cumhuriyet tarihinin hiç bir döneminde görülmeyen krizin, hükümetten kaynaklandığını belirterek, bu ortamda  partilerinin kurulmasının üzerinden 36 gün geçmesine rağmen, 69 ilde teşkilatlanma çalışmalarının tamamlandığını söyledi.             

7- İşadamı Üzeyir Garih İstanbul'da öldürüldü.           

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başlaması ile ilgili olarak Reuters Ajansı'na  verdiği demeçte, kendisinin, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile eşit statüde olduğu kabul edilmediği sürece, Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başlamasının mümkün olmadığını söyledi.            

10- Genelkurmay Başkanı Orgenaral Hüseyin Kıvrıkoğlu resmi bir ziyaret  için Azerbaycan'a gitti.

Orgeneral Kıvrıkoğlu, başkent  Bakü'de Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından kabul edildi. Kabulde, Orgeneral Kıvrıkoğlu'na  ‘Azerbaycan Bayrağı' madalyası taltif edildi.               

Aliyev, yaptığı konuşmada "Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilere çok önem veriyoruz.  İlişkilerimiz daha da geliştirilmelidir" dedi.

Orgeneral Kıvrıkoğlu  ise  ‘kardeş ve dost' Azerbaycan'da 3. kez bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu, Türkiye ile Azerbaycan'ı  "tek millet, iki devlet"  olarak kabul ettiklerini belirterek  "Bu madalyayı, 1918'deki bağımsızlık mücadelesinde Azerbaycan'da ölen 1130 şehidimiz ve kardeşlerimize hizmet eden isimsiz kahramanlar adına alıyorum. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de Azeri kardeşlerimizin yanında olacağız" dedi.

11-  Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristan Dışişleri Bakanları, Yunanistan'ın Florina kentinde bir araya geldi. Görüşmede, Makedonya'daki NATO operasyonuna  yardım için bir araya gelen dışişleri bakanlarının, Arnavut gerillalarının başlattığı 7 aylık krizin  çözümü için elbirliğiyle çalışma sözlerini teyit ettikleri bildirildi.  

 

26 AĞUSTOS 2001 

1- Büyük Taaruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı'nın 79. yıl dönümü kutlamalarını kapsayan Zafer Haftası etkinlikleri nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyeti korumak ve yüceltmenin herkesin ortak sorumluluğu olduğunu belirterek "Bugün bağımsız, demokratik ve çağdaş bir Türkiye Cumhuriyetine sahip olmamızı, geçmişten günümüze bir ışık olarak taşınan bu anlayışa ve bilince borçluyuz" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit ve TBMM Başkanı Ömer İzgi de hafta nedeniyle birer mesaj yayımladılar. 

2- Malazgirt Zaferi'nin 930. yıl dönümü törenlerine katılmak üzere Muş'un Malazgirt ilçesine giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, yaptığı konuşmada, tarihteki zaferlerin pek azının Malazgirt Zaferi kadar yüksek anlamlara sahip olduğunu söyledi. 

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Başbakan Bülent Ecevit'in dün yapmış olduğu  "Türk lirasındaki değer kaybı onur kırıcı" şeklindeki açıklamalarına yanıt verdi. Bakan Derviş, alınan önlemler ve piyasalara verilen güvenle dolar kurundaki düşüşün 1 milyon 250 bin -1 milyon 300 bin aralığına kadar gerileyeceğini belirterek, "Düşüş devam edecek, yüksek kurdan dolar alan zarar edecek" dedi.

4-  Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, incelemelerde bulunduğu Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Van ve Bitlis'te,  özelleştirme idaresine bağlı olan kuruluşları inceleme ve tetkik etme fırsatı bulduğunu söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul'da SSK Paşabahçe Hastanesi'ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin emeklilik yaşı ile ilgili iptal kararının sadece geçiş süresiyle ilgili olduğunu belirterek "Emeklilik yaşında iptal yok. Yaş 58-60 olacak. Sadece geçiş sürelerinde kısıtlama var" dedi.

6- Kültür Bakanı İstemihan Talay Mersin ‘de yaptığı açıklamada, siyaset kurumunun ekmek, su ve hava gibi demokrasi açısından gerekli olduğunu belirterek  " Siyaseti korumak ve onu yüceltmek, demokrasiyi de yüceltmektir" dedi.

7- Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) yerleştirme sonuçları açıklandı.

8- Çin Halk Cumhuriyeti'nin onur konuğu olduğu ve 68 ülkenin yer aldığı İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) açıldı. Fuar, 10 Eylül 2001 tarihine kadar açık kalacak.        

9- Filistinlilerin dün düzenlediği iki saldırıda, 3'ü asker olmak üzere toplam 6 İsraillinin öldürülmesinin ardından İsrail'in de Gazze'ye  havadan ve karadan saldırı düzenlediği  bildirildi.

 

27 AĞUSTOS 2001 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Ankara Ticaret Odası (ATO)  Başkanı Sinan Aygün ve beraberindeki heyeti kabul etti.  Başbakan Ecevit, ATO tarafından başlatılan  "Türk Lirası'na İtibar Hareketi" kampanyasına  imza atarak destek verdi.            

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı ve İcra Kurulu üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, üretimi yalnızca iç piyasaya sunmanın yeterli olmadığını belirterek  "Dış satım sadece döviz kazanma süreci değildir. Üretimi  ve istihdamı geliştirme sürecidir. Dolayısıyla gerçekten dışsatım reel ekonominin öncüsü olmak zorundadır. Türkiye ekonomisinin şubat ayında aldığı ağır ekonomik darbenin çıkışı büyük ölçüde dışsatımla ilgilidir" dedi.       

3- Devlet Bakanı Tunca Toskay, 48. Şam Uluslararası Fuarı'na katılmak  ve temaslarda bulunmak üzere Suriye'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Suriye arasındaki işbirliğinin gelişmesinin, bölgede yaşayan tüm insanların yararına olacağını söyledi.         

4- Devlet Bakanı Abdülhaluk  Çay, resmi bir ziyaret için gideceği Tataristan Özerk Cumhuriyeti'ne hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada "6-7 aydan beri yaptıkları incelemeler sonucunda,  soydaşlar için İstanbul'da  Pendik-Kurtköy  tesislerinde  inşa edilen göçmen konutlarının 3 bin 150 konuttan 2 bin 50'si hak sahipleri tarafından kullanılmadığı için talan edildiğini, 25 konutun da hak  sahibi olmayanlarca kullanıldığının tespit edildiğini belirterek, konuyla ilgili soruşturmanın başlaması için resmi makamların uyarıldığını" söyledi.              

 5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Hakim ve Savcılar Eğitim Merkezi'nde düzenlenen törende gazetecilere yaptığı açıklamada, yolsuzluk operasyonlarına siyasi nitelik verilmemesi gerektiğini belirterek  "Türk hükümeti içinde yer alan üç parti, yolsuzlukla mücadelede kesin kararlıdır" dedi.               

6- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, İzmir Valisi Alaaddin Yüksel ve  Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştine'yi ziyareti sırasında, Türk Telekom'un hem özelleştirilmesi hem de yeniden yapılandırılması için hazırlıkların devam ettiğini söyledi.         

 7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, katıldığı 11. Burdur Kültür, Sanat ve Spor Şenlikleri'nde yaptığı konuşmada "500 yıl boyunca bu topraklarda Avrupalı dinlerin eşitliği, ırkların eşitliği yaşanmıştır. Bizim sosyal demokrat anlayışımızın kökeni Anadolu kültürüdür" dedi.                 

8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Kamu-Sen Bursa İl Temsilciliği'ni ziyaretinde ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ekonomik krizin vatandaşı fazlasıyla etkilediğini, üretimin durduğunu ve  Türkiye'de tüketici bir toplum yapısının ortaya çıktığını belirterek  "Bir depremden sonra bile hasar tespit edilir. Ancak bu ekonomik krizin hasar tespiti yapılamadı. Hükümet bile krizin yarattığı zararın boyutlarını bilmiyor. Bu konuda çalışma yapılmadı. Herkes bu krizden vurgun yedi" dedi.         

 9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisi ve kendisi ile ilgili bilgileri Zaman gazetesine  değerlendirdi.        

10- Kırgızistan'ın milli günü nedeniyle Devlet Konukevi'nde düzenlenen resepsiyona Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu, İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammet Hüseyin Lavasani ve çok sayıda davetli katıldı.                                          

 

28 AĞUSTOS  2001 

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Küçük-Orta Sanayii'ni Geliştirme Birliği (KOSGEB) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin adeta krizlere davetiye çıkaran bir yapıya sahip olduğunu belirterek, bu yapının köklü bir değişimden geçirilmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Çin Ulaştırma Bakan Yardımcısı ve Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Hong Shanaxiang'u kabul etti.

Bakan Mirzaoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin ısrarlı istemleri üzerine ve Başbakan Bülent Ecevit'in de onayıyla Çin'in Ukrayna'dan satın aldığı eski uçak gemisi "Varyag"ın şartlar yerine getirildiği zaman boğazlardan geçişine izin verilebileceğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ceza İnfaz Kurumları Personel Eğitim Merkezi'nin 16'ncı dönemi için düzenlenen törene katıldı.

Bakan Türk yaptığı konuşmada, halen cezaevlerinde süren ölüm oruçlarının sona erdirilmesini ve infaz koruma memurlarına suç işlemiş olan insanları topluma yeniden onurlu ve üretken bir insan olarak kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

4- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen tarafından 81 il ve OHAL Bölge Valiliği'ne  gönderilen genelge ile 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde düzenlenecek etkinlikler için her türlü kolaylığın gösterilmesi istendi.

5- DİE tarafından yapılan açıklamada, bu yılın nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan 2. döneminde, üretimin toplam sanayide yüzde 11.2 oranında gerilediği bildirildi.

6- Milli Prodüktivite Merkezi'nce yayınlanan  "Türkiye ve AB Ülkelerinde Ekonomik Başarım ve Verimlilik Karşılaştırmaları 1990-1999" adlı raporda, Türkiye'nin, ABD ve 15 Avrupa ülkesi içinde nüfusu en hızla artan ülke olduğu belirlendi.

7- Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin yaptığı açıklamada, bankacılık işlemlerinde vergi kimlik numarası tespiti uygulamasının 1 Eylül 2001 tarihinde başlayacağını söyledi.

8- Türkiye ile Yunanistan'ın 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı birlikte düzenleme projesi çerçevesinde federasyon başkanları İstanbul'da bir araya gelerek işbirliği protokolü imzaladılar.

9- Kazakistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nden verilen bilgiye göre, Kazakistan hükümeti, yurttaşlarının yurt dışına çıkışlarında İçişleri makamlarından yazılı izin alma zorunluluğunu,  26 Temmuz 2001 tarihinde yürürlüğe konulan "Kazakistan Yurttaşlarının Yurt Dışı Çıkışları Yeni Kuralı" ile kaldırdı. 

10- NATO'nun düzenlediği ‘Esas Hasat Zamanı' operasyonu kapsamında Makedonya'ya gönderilen Türk birliklerinin bir bölümünün hava yoluyla başkent Üsküp'e vardığı bildirildi.         

11- ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı  (CIA) Başkan Yardımcısı John Mclaughlin, başkent Washington'da yaptığı açıklamada, İran ve Irak'ın, karadan karaya atılan füze olanaklarını ilerletmesi sonucu, Türkiye ve İsrail'e bu ülkelerden yönelen füze tehditlerinin arttığını söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Avusturya'nın Salzburg kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir araya geldi.

13- Hint Okyanusu'nda yolculuk yaptıkları Endonezya bandıralı ‘KM Palapa 1' adlı teknenin batması sonucu, kendilerini kurtaran Norveç bandıralı kargo gemisini kaçırmaya çalışan 434 kaçaktan 391'inin açlık grevine başladığı bildirildi.                                    


29 AĞUSTOS 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, hukuk devleti, insan hakları ve demokratikleşme alanlarındaki eksikliklerin hızla giderilmesi gerektiğini belirterek, bu konudaki başarının aydınlık yarınların kurulabilmesinin yolunu açacağını bildirdi.                

2- Başbakan Bülent Ecevit, İsrail'de yayınlanan  Haaretz gazetesine verdiği demeçte, İsrail'in aşırı güç kullanmaya devam etmesinin Türkiye'yi bölgede zor durumda bırakacağını ve iki ülke ilişkilerini olumsuz etkileyebileceğini söyledi.              

3-  Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.               

Toplantıda deprem bölgesindeki yatırımlar ile elektrik enerjisi sektöründeki sorunlar ele alındı. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık dahil tüm kamu kurumlarına uyarı mektubu yazan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, elektrik borçlarını ödemeyenlerin elektriğinin kesileceğini bildirdi.              

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye İnşaat Müteahhitleri Sendikası tarafından düzenlenen "İhale Yasası Tartışma Platformu'nun çıkışında gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.               

5- SP, Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın hakkında, bakanlığındaki ihale ve işlemlerde yolsuzluk yapılmasına göz yumduğu gerekçesiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.               

6- Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi, Star grubu yayın organlarında Türkiye İş Bankası hakkında çıkan haberlerin "Hiçbir dayanağı olmayan ve tasarruf sahiplerini telaşlandıracak" nitelikte olduğunu belirterek tekziplerinin yayımlanmasına karar verdi.

7- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, TL'ye itibar kampanyası çerçevesinde doları dünkü kur olan 1 milyon 358 bin lirada sabitlediklerini, kurun "bir lira bile" artması durumunda bunun sorumlusunun hükümet olacağını söyledi.   

8- Çin'de yapılan 21. Dünya Üniversite Yaz Spor Oyunları bayanlar 1500 metre finalinde koşan Süreyya Ayhan altın madalya kazandı.          

9- İspanya'nın güneyindeki Malaga kentinin havaalanı yakınlarında CASA şirketi  tarafından üretilen  CN-235 tipi bir yolcu uçağı karayoluna düştü. Kazada 3 kişinin öldüğü, 24 kişinin de yaralandığı bildirildi.         

10 - Suriye ile Lübnan'ın askeri işbirliğini öngören anlaşmayı Beyrut'ta imzaladığı bildirildi.     

 

30 AĞUSTOS 2001

1- 30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta ve KKTC'de düzenlenen törenlerle kutlandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu,  30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 79. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Orgeneral Kıvrıkoğlu,  30 Ağustos 1922 tarihinin Türk ulusu için bir dönüm noktası olduğunu vurgulayarak "Bu eser Türk milletinin hürriyet ve istiklal mücadelesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu zaferle eşsiz başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı  özgürlük ateşi, yalnızca Türklerin değil, dünyadaki ezilmiş bütün ulusların da hürriyet meşalesi olmuştur" dedi.      

 2- Devlet Bakanı Tunca Toskay düzenlediği basın toplantısında, bu yılki ihracat rakamının, psikolojik sınır olan 30 milyar doları aşmasını beklediklerini açıkladı.

3- Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı yaptığı açıklamada,  Çay-Kur'da, emekliliği gelmiş 6 bin işçinin emekli edilmesinin, kurumu,  Hazine'ye  yük olmaktan kurtaracağını söyledi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın yaptığı yazılı açıklamada,  ortağı olduğu iki inşaat şirketinin 2000 yılında elde ettiği toplam cironun 7 trilyon lira olduğunu belirtti. 7 trilyon liradan elde edilen karın düşük olduğunu belirten Bakan Aydın, bu gerekçeyle hakkındaki haberlerin asılsız olduğunu söyledi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaptığı açıklamada, Türkiye'de nehir, göl ve denizlerin giderek kirlendiğini, temiz su kaynaklarının azaldığını, buna göre Türkiye'de bir su kaynakları konseyi kurulması gerektiğini söyledi.       

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan yaptığı açıklamada,  Bakanlar Kurulu'nda görüşülmek üzere elektrik enerji sektöründeki sorunlara ve alınması gereken çözümlere ilişkin çok kapsamlı bir rapor hazırlandığını ve kuraklık nedeniyle barajlardaki su miktarının azaldığını söyledi. Bakan Çakan, krizle birlikte elektrik tüketimindeki azalışa karşın hidrolik santrallerin talebi karşılayamayacağını da belirtti.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'nun taraflar arasında yeni bir zemin yaratmak için Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides ile görüşmeler yaptığını söyledi. Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs sorununun çözülebilmesi için Rum tarafının ‘İki eşit ortak' formülünü kabul etmesi gerektiğini de vurguladı. 

8- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, ABD'nin başkenti Washington'da IMF Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki son ekonomik gelişmeleri ‘cesaret verici' olarak niteledi ve "Eğer bu trend devam ederse Türk ekonomisi yoluna girecektir" dedi.    

 

31 AĞUSTOS 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, dünya barışının her yıl kutlanacak sıradan bir gün değil, bir yaşam biçimi olarak özümsenmesi ve benimsenmesi gerektiğini belirtti.

Gün dolayısıyla TBMM Başkanı Ömer İzgi ile Başbakan Bülent Ecevit de birer mesaj yayımladılar.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kırgızistan'ın bağımsızlığa kavuşmasının 10. yıl dönümü nedeniyle Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev'e bir kutlama mesajı gönderdi.

3- Ordinaryüs Prof. Dr. Mazhar Osman Uzman'ın ölümünün 50. yıl dönümünde, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde düzenlenen anma törenlerine katılan Sağlık Bakanı Osman Durmuş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Bildacı yaptığı açıklamada, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Projesi'nin detay mühendislik bazındaki tüm ihalelerin 31 Aralık 2001 tarihine kadar tamamlanacağını söyledi.

5- HADEP'in, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Ankara'da düzenlemek istediği Barış Mitingi'ne izin verilmemesine karşın, Diyarbakır'dan Ankara'ya gitmek isteyen yaklaşık 3 bin kişilik grupla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda, 2'si polis 8 kişinin yaralandığı 50 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi. 

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ile başkent Lefkoşa'da bir araya geldi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Denktaş, Rum yönetimine, Türk halkına karşı uygulanan ekonomik ambargonun kaldırılması çağrısında bulunduğunu söyledi.

7- Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, parlamentonun Arnavut vatandaşlara geniş haklar tanıyacak reform paketini ele almasını protesto etmek amacıyla, Slav eylemcilerin milletvekillerini Meclis  binasına sokmadıkları bildirildi.

8- Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de, doğalgazla çalışan bir yolcu otobüsünde meydana gelen patlamada, 12 kişinin yaralandığı, 8 kişinin de öldüğü bildirildi.

 

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106