24.7.2001
×

Hakkında

Künye

İletişim

 TEMMUZ 2001

1 TEMMUZ 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kabotaj ve Denizcilik Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'nin denizciliğe gereken önemi ve önceliği vermesi gerektiğini belirterek "Türk boğazlarının petrol taşımada bir güzargah olarak düşünülmesinin ve kullanılmasının kabul edilemez olduğunu" söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1 televizyonunda yayınlanan "Pazar Panoroma" programına  katılarak IMF, Makedonya'daki son gelişmeler, Türkiye-Yunanistan ilişkileri konusundaki soruları yanıtladı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Konya'nın Beyşehir ilçesinde partisinin il teşkilatı tarafından düzenlenen 7. Anadolu  Kurultayı'na  katıldı.  Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı konuşmada, bozulan ekonomik dengelerin düzeltilmesi konusunda hükümetin kararlı adımlar attığını belirterek, millet olarak ekonomik sıkıntılara biraz daha sabretmemiz gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Eryaman'da düzenlenen temel atma törenine katıldıktan sonra, Sincan ve Etimesgut'taki ilçe teşkilatlarını ziyaret ederek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz yaptığı açıklamalarda, uygulanan ekonomik programla koalisyonu oluşturan üç partinin büyük siyasi risk aldığını belirterek "Uyguladığımız program, Türkiye'de alışılmış bazı düzenlemeleri terk etmemizi gerektiren bir programdır. Bu kadar köklü reformların toplumda bazı kesimlerde tepki alması kaçınılmazdır" dedi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, partisinin Erzincan il kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de meydana gelen ekonomik krizin biraz da psikolojik boyutu bulunduğunu belirterek  "Ekonomik krize zamanında  küçük  bir müdahale yapılsaydı, Türkiye bu hale gelmezdi" dedi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem AB süreci, demokratikleşme, Kıbrıs konusu ve Ege sorununu Milliyet gazetesine değerlendirdi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, su ürünlerinin insan yaşamında çok önemli yeri olduğunu, ancak Türkiye'de tüketimin son derece düşük olduğunu söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Mavi Akım Projesi çerçevesindeki soru önergelerini yanıtlayarak proje hakkında bilgi verdi. Bakan Çakan, proje çerçevesinde Türkiye tarafından 501 kilometre uzunluğunda ve 48 inç çapındaki boru hattı inşaatının tamamlandığını ve bugüne kadar toplam 270 milyon dolar ödeme yapıldığını söyledi.

9- CHP'nin 29. Olağan Kurultayı'nda  genel başkanlığa yeniden Deniz Baykal seçildi.

10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, CRANS- Montana Forumu'na katılmak üzere İsviçre'ye gitti. Bakan Derviş ayrıca  "Küreselleşme ve Akdeniz'de İşbirliği" konulu panelde  yaptığı konuşmada, IMF'ye verilen sözlerin yerine getirildiğini belirterek, 2001 yılı sonunda yüzde 57 enflasyon hedefine ulaşılması gerektiğini söyledi.Bakan Derviş daha sonra KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve Maliye Bakanı Mehmet Bayram ile bir araya gelerek, Kıbrıs'ın ekonomi durumunu ele aldılar.

11- Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından düzenlenen, Avrupa Ekonomi Zirvesi Avustralya'nın Salzburg kentinde başladı. AB'nin genişleme süreci, aday ülkelerin ekonomik durumu ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alınacağı zirveye, 15 devlet başkanı olmak üzere 44 ülkeden hükümet başkanları, ekonomi ve maliye bakanları, banka yöneticileri ile ekonomi uzmanları katıldı.

12- AB Dönem Başkanlığı'nın, İsveç'ten Belçika'ya geçtiği bildirildi.

2 TEMMUZ 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bankalar Yasası, Yükseköğretim Yasası ile  Yükseköğretim Personel Yasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa, ODTÜ'nün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Bir Kampüs Kurmasına İlişkin Protokolün Onaylanmasına Uygun Bulunduğuna Dair Yasa, Esnaf  ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Yasası ile Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanları Sosyal Sigortalar Yasası'nın Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine Dair Yasa ve Vakıflar Yasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa'yı da onayladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'ye verilecek 1.5 milyar dolarlık krediyle ilgili IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun 8. gözden geçirme değerlendirme  toplantısının ertelenmesi ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit  "IMF İcra Kurulu Türkiye'ye ilişkin toplantısının ertelenebileceğini söylemiştim. Fazla kaygı verecek bir durum yok" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da konuyla ilgili olarak  bir açıklama yaptı.

Türkiye Sanayi ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ise IMF toplantısının ertelenmesi ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada  "Ekonomik programın kesintisiz bir şekilde uygulanabilmesi, dış kaynak akışının programlandığı şekilde gerçekleşmesine bağlıdır. Bu durum, hükümetin yükümlülüklerini eksiksiz, kararlı bir şekilde ve zamanında yerine getirmesi, ekonomik programın başarısı için temel teşkil etmektedir. Hükümetin, programın başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için şu ana kadar sergilediği yapıcı tutum değerlendirildiğinde, IMF'nin konuya yaklaşımının daha dikkatli ve titiz olması beklenmektedir"  denildi.

3- TBMM Genel Sekreteri Vahit Erdem düzenlediği basın toplantısında, TBMM'nin 3. yasama yılındaki çalışmalarını değerlendirdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan başkanlığında Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve TİSK Genel Başkanı Refik Baydur, Başbakan Bülent Ecevit ile Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve  Mesut Yılmaz'ı ayrı ayrı ziyaret ettiler. Bakan Okuyan  yaptığı açıklamada "Görüşmede, çalışma hayatının sorunlarını ele aldık. Bizim daha önce de ortak görüşleri paylaştığımız 2821, 2822 ve 1475 sayılı iş yasalarının Uluslararası Çalışma Örgütü  (ILO) standartları kapsamında, çağdaş bir yasaya dönüştürme gereğince bunu faaliyete dönüştürüyoruz" dedi.

Meral de  yapılan görüşmelerde, asgari ücretin artırımına yönelik taleplerinin ele alındığını söyledi.

5- Radikal Değişim Projesi Partisi (RADEP) adlı, siyasi parti kuruldu.

6- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün yazılı bir açıklama yaparak ekonomik krizi değerlendirdi.

7- İsveç'in  Ankara Büyükelçisi Henrik Liljegren  sona eren  AB dönem başkanlığını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

8- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'la Moskova'da düzenlenen  Rusya-Fransa zirvesinde bir araya geldi.

Putin yaptığı konuşmada, iki ülke arasında özel ilişkilerin olduğunu belirterek, Fransa'dan AB-Rusya ilişkilerinin geliştirilmesinde yardımcı olmasını beklediklerini söyledi. 

Chirac da yaptığı açıklamada, iki ülkenin bir çok alanda ortak yaklaşımlara sahip olduğunu belirterek, hedeflerinin, demokrasi ve istikrarlı demokratik gelişim fikirlerinin hüküm süreceği bir dünyayı sağlamak olduğunu söyledi.

Toplantı sonunda yayımlanan bildiride, Rusya ve Fransa nükleer denemelerin tamamen yasaklanmasını öngören anlaşmanın en hızlı bir şekilde yürürlüğe girmesinden yana olduğu bildirildi.                                                                   

3 TEMMUZ 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin DİE'nin açıkladığı haziran ayı  enflasyon oranlarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, ABD'nin 225.  Bağımsızlık Günü kutlamaları çerçevesinde ABD Büyükelçiliği'nde  düzenlenen toplantıya katıldı.  Başbakan Ecevit, gazetecilerin IMF ile ilgili sorularını yanıtladı.Toplantıya, ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da katıldı.

3- Başbakan Bülent Ecevit, 2002 yılı bütçesiyle ilgili bir genelge yayımladı.

4- Modernize edilen ‘F4 E Phantom'  savaş uçağı Eskişehir'de düzenlenen törenle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Törene katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu "Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede barış ve istikrarın tesis edilmesinde en önemli rolü üstlenmektedir" dedi.   

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, cumhuriyet başsavcılıkları ile DGM başsavcılıklarına, ‘savcıların hazırlık soruşturmalarıyla ilgili basın ve yayın organlarına açıklama yapmamaları' konusunda bir genelge gönderdi.

6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Gürcistan Savunma Bakanı'nın davetlisi olarak başkent Tiflis'e gitti. Bakan Çakmakoğlu,  Etimesgut Askeri Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, ziyareti sırasında, iki ülke arasındaki ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.     

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, partisinin 29. olağan kurultayında seçilen yeni parti meclisinde yer almayan Bülent Tanla'nın, Genel Başkan Başdanışmanı ve Bilim Yönetim Kültür Platformu Başkanı olarak görevine devam edeceğini söyledi.   

8- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), bu yılın haziran ayında toptan eşya fiyatlarının  bir önceki aya göre (TEFE) yüzde 2.9, tüketici fiyatlarının (TÜFE) yüzde 3.1 oranında arttığını açıkladı.  

9- Türkiye'de bulunan AB'nin yeni Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Louis Michel, temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ve  Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi.     

Michel yaptığı açıklamada, görüşmelerde; Kıbrıs, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) ile AB Ulusal Program konularını ele aldıklarını söyledi. 

10- Dünya Bankası Başkan Vekili Sven Sandström, ABD'nin başkenti Washington'da  yaptığı yazılı açıklamada,  Türkiye'ye verilmesi öngörülen 1.7 milyar dolarlık krediyi durdurduğunu bildirdi.  

11- Avrupa Komisyonu bünyesinde yer alan ‘Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu' Türkiye ile ilgili ırkçılık raporunu açıkladı.  Raporda, Türkiye'nin,  yabancı göçmenler ve ulusal azınlıklara karşı ırkçılığı ve ayrımcılığı engellemek için önlemler alması yönünde çağrıda bulunuldu.     

12- Rusya'da, içinde 143 kişinin bulunduğu bir yolcu uçağının düştüğü bildirildi.                                        

4 TEMMUZ 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Uluslararası Tahkim Yasası'nı onayladı. 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Toplantıda Başbakan Ecevit, IMF ve Dünya Bankası'nın Türkiye'ye verilecek kredi oranını belirleyecek toplantıları ertelemesiyle yaşanan süreci değerlendirdi. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun gündemi hakkında bilgi verdi.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, kamu kuruluşlarına gönderilen bütçe hazırlama rehberiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada,  yeni yılda harcamalarla ilgili tedbirlere ağırlık vermek suretiyle mali yapının güçlendirilmesi, hizmet kalitesinin artırılması ile etkinlik ve verimliliğin sağlanmasının bütçe uygulamalarının ana amacı olacağını söyledi.

4- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Çanakkale'nin Biga ilçesinde yaptığı açıklamada, Kıbrıs ve Kuzey Irak sorunlarının çözümsüz kalamayacağını belirterek, Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye ile bütünleşmesi ve Kuzey Irak'ın da Irak'la bütünleşmesi için her türlü hazırlığın yapılması gerektiğini söyledi.

5- İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu toplam 41 sanık hakkında 4422 Sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri Yasası'na muhalefetten kamu davası açtı.

6- DYP Kocaeli Milletvekili Meral Akşener partisinden istifa etti.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı  Kemal Derviş, IMF ve Dünya Bankası  yetkilileri ile görüşmek üzere ABD'ye gitti.     

8- BM Güvenlik Konseyi'nin Irak'a uygulanan gıda karşılığı petrol programının 5 ay süreyle uzatılmasını kabul ettiği bildirildi.     

9- İngiltere İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, insanlık ve savaş suçu işlediği gerekçesiyle yargı önüne çıkarılan Yugoslavya  eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in hüküm giymesi halinde İngiltere'de hapsedilebileceği bildirildi.                        

5 TEMMUZ 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kamu Görevlilerinin Yargılanmasına İlişkin Yasa'da Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa'yı anayasaya aykırı bularak TBMM'ye iade etti. Cumhurbaşkanı Sezer, ayrıca Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasası'nı onayladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Milletlerarası Tahkim Yasası, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- Emlakbank'ın tasfiyesini düzenleyen yasa, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Rusya'dan Türkiye'ye doğalgaz taşıyacak "Mavi Akım" projesinde, Karadeniz geçişiyle ilgili çalışmalar Samsun'da düzenlenen törenle başladı.     

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD'nin başkenti Washington'da Dünya Bankası  Başkan Vekili Sven Sandström, IMF Başkanı Horst Köhler ve ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill ile bir araya geldi. 

Bakan Derviş görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'deki ekonomik canlanmanın programın uygulanması halinde ağustos ve eylül ayında yaşanacağını belirterek,  henüz daralma sürecini yaşayan ekonomide ilk olumlu işaretlerin haziran ayındaki enflasyon düşüşüyle alındığını söyledi.    

7- Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nun hazırladığı "AB'nin İnsan Hakları Politikası ve 2000 Yılında Tüm Dünyada İnsan Hakları" başlıklı raporu, Fransa'nın Strasbourg kentinde kabul edildi.

Raporun Türkiye bölümünde "AP, AB Komisyonu'ndan, Türkiye ile tam üyelik sürecinde kabul edilen ortaklık anlaşması sözleşmesi çerçevesinde Güneydoğu Anadolu'daki ihlalleri gündeme getirmesini ister" denildi.        

8- Makedonya hükümeti ile Arnavut militanlar arasında, NATO'nun girişimiyle yeni  bir ateşkes anlaşmasının imzalandığı bildirildi.                                                                             


6 TEMMUZ 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Tütün Yasası'nı "kamu yararı, hukuk ve anayasal ilkelere uygun düşmediği gerekçeleriyle" TBMM'ye iade etti.   

2- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Metin Yalman düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Yürütme ve Koordinasyon Başkanlığı'na iletilen kişisel başvurularla ilgili bilgi verdi.

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem de Makedonya hükümeti ile Arnavut militanlar arasında ateşkeş anlaşmasına varılmış olmasını önemli bir gelişme olarak değerlendirdiklerini söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İsrail'in görevine yeni atanan  Ankara Büyükelçisi David Sultan'ı  Çankaya Köşkü'nde kabul etti.Sultan yaptığı açıklamada, görev süresince Türkiye-İsrail arasındaki  ilişkileri daha da geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

4- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin, IMF ile son günlerde yaşanan gerginlik ile ilgili sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, IMF'nin bürokrasi ile ilgili ayrıntıya girmeye yetkisi olmadığını belirterek, faizlerin IMF ile uygulanan politikaların sonucu olduğunu söyledi.   

Başbakan Ecevit ayrıca, NTV televizyonunun IMF ile ilgili sorularını da yanıtladı. 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği, Kırıkkale'de gazetecilerin IMF ve siyasette yaşanan son gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, gazetecilerin cezaevlerine yönelik olarak düzenlenen "Hayata Dönüş" operasyonu ile ilgili sorularını yanıtladı.

7- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği İçel'de Vali Şenol Engin'i ziyaret ederek, ilin sorunları hakkında bilgi aldı. Bakan Yücelen daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, bakanlık olarak Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde "çocuk polisi" birimlerini oluşturmak için gerekli çalışmayı yapacaklarını söyledi. 

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi'nin 134. dönem mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, genç olmanın geleceği düşünmek ve geleceğe güvenmek anlamına geldiğini belirterek, genç olmanın aynı zamanda hayal edebilmek olduğunu söyledi.  

9- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, İstanbul'da basın kuruluşlarının ekonomi yöneticileri ile yaptığı sohbet toplantısında, Merkez Bankası'nın para politikasını değerlendirdi. Serdengeçti, döviz kurlarının piyasada arz ve talebe göre belirleneceğini belirterek, dövizde aşırı dalgalanmaya izin vermeyeceklerini söyledi.  

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, Emlakbank AŞ'nin bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izninin sona erdiği bildirildi.    

11- İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 4 ayrı uyuşturucu operasyonunda 33 kilo eroin, 93 bin adet Captagon adlı uyuşturucu hap ele geçirildiği bildirildi.

12- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD'nin başkenti Washington'daki temasları çerçevesinde IMF Başkanı Horst Köhler ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından IMF tarafından yapılan açıklamada, Türk hükümetinin gereken adımları kısa sürede atması ve bunun ardından Türkiye'ye ikinci kredi diliminin sağlanması gerektiği bildirildi.     

Bakan Derviş Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, IMF ve Dünya Bankası ile yaptığı görüşmelerle ilgili bilgi verdi. 

13- Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Riyad El Kaysi, ABD'nin  New York kentinde BM Güvenlik Konseyi'nin ülkesiyle ilgili olarak düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, İngiltere tarafından hazırlanan ve ABD tarafından desteklenen akıllı yaptırımlarla ilgili karar tasarısının amacının, Irak hükümetinin nakit para almasını engellemek olduğunu söyledi.  

El Kaysi ayrıca, Irak'ın BM kararlarında öngörülen tüm yükümlülüklerini yerine getirdiklerini belirterek, ülkesinin ABD ve İngiltere'nin önerdiği yeni cezai önlemleri kabul etmeyeceklerini söyledi.

14- İsrail Başbakanı Ariel Şaron Avrupa gezisinin son durağı olan Fransa'ya gitti. Şaron Fransa Başbakanı İonel Jospin ile bir araya geldi.   

15- Makedonya hükümeti ile Arnavut militanlar arasında dün  imzalanan ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girdiği bildirildi.                                                                                                                                        

7 TEMMUZ 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, IMF tarafından Türkiye'ye verilecek kredinin ertelenmesiyle başlayan kriz ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Tütün Yasası'nı veto etmesiyle ilgili soruları yanıtladı. IMF'nin önerdiği yasaların TBMM'nin yoğun çalışmasıyla çıkarıldığını belirterek, Telekom ile ilgili sorunun da uzlaşmayla sonuçlandığını söyledi.

Başbakan Ecevit, ayrıca IMF Başkanı Horst Köhler'den  bir mektup aldığını belirterek, mektupta, IMF'nin parasal desteğinin sona erdirilemeyeceğini özellikle vurguladığını  söyledi.   

2- Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanunu'nun bazı maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de  yayımlanarak yürürlüğe girdi.

3- Irak Türkmen Şura Meclis Başkanı Celal Hatip, Kuzey Irak'ta yaşanan son gelişmeleri Zaman gazetesine değerlendirdi.    

4- NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı (SACEUR) General Joseph Ralston, İspanyol El Pais gazetesine verdiği demeçte, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusunu değerlendirdi.     

5- ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Başkan George W. Bush'un isteği üzerine, 14 Temmuz'da Ulusal Füze Kalkanı Projesi (NMD) kapsamında Büyük Okyanus üzerinde yeni bir deneme yapılacağı bildirildi.   

6- Filipinler'de meydan gelen utor tayfunu nedeniyle 113 kişinin öldüğü, 58 kişinin de kaybolduğu bildirildi.                                                                                       

8 TEMMUZ 2001

1- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Eskişehir Kapalı Cezaevi'ni incelemeleri sırasında Cumhuriyet Başsavcısı Ali Turna'dan cezaevleri hakkında bilgi aldı.

2- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kayseri'de düzenlenen Vuslat törenlerine katıldı.   

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Sivas'ın Gemerek ilçesinde düzenlenen yayla şenliklerine katıldı. Bakan Gökalp yaptığı konuşmada, Türk milleti ve devletinin kendi kaynakları ile ekonomik sıkıntılarından kurtulabileceğini söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, parti Genel Merkezi'nde televizyon ve ajans muhabirleriyle bir araya gelerek Türkiye ile IMF arasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Anadolu'da faaliyet gösteren 1500 Küçük Orta ve Büyük İşletmeler'in (KOBİ) ihracat yapabilmesi için kredi finansmanın sağlanması gerektiğini, bunun için de kendilerinin çalışma yaptıklarını söyledi.

6- Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Çeşme'de düzenlenen TÜRSAB İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, IMF ve Dünya Bankası'nın ekonomi ile ilgilenmesine gerek olmadığını belirterek, turizmin Türkiye için yeterli olacağını söyledi.   

7- Tüketici Hakları Genel Başkanı ve Ulusal Tüketiciler Platformu Genel Sekreteri Turhan Çakar, düzenlediği basın toplantısında çeşitli sivil toplum kuruluşlarının tüketici hakları ortak paydasında bir araya gelmesi ile 20 Haziran 2001 tarihinde Ulusal Tüketiciler Platformu'nun oluşturulduğunu söyledi.

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD'deki  temaslarını tamamlayarak yurda dönüşünde Washington Dulles Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin IMF ve Dünya Bankası  heyetleri ile yaptığı görüşmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

9- Arnavutluk'ta 24 Haziran'da yapılan yapılan genel seçimlerin 2. turu yapıldı.

10- Nepal'in başkenti Katmandu'da Mau gerillaları tarafından düzenlenen saldırıda,  45 kişinin öldüğü bildirildi.                                                                                                       


9 TEMMUZ 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Meslek Liseleri'nden Meslek Yüksek Okullarına Sınavsız Geçişi Öngören Yasa'yı onayladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, ayrıca Bireysel Emeklilik Sistemini Destekleyici Düzenlemeler Getiren Yasa'yı da onayladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Telekom'un yönetim konusunu görüşmek üzere Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Hüsamettin Özkan, Devlet Bahçeli ve  Mesut Yılmaz ile bir araya geldiler.

Başbakan Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, liderlerin, IMF'nin talepleri doğrultusunda, Telekom Yönetim Kurulu'nda gerekli değişikliğin yapılması amacıyla, Telekom Genel Kurulu'nun toplantıya çağrılmasını kararlaştırdıklarını söyledi. 

Ayrıca, Başbakan Ecevit'in başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Hüsamettin Özkan, Mesut Yılmaz,   Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Engin Akçakoça Başbakanlık'ta bir araya gelerek,  fondaki bankalar ve sermaye artıramayan bankaların fona alınmasını değerlendirdiler. 

3- Başbakan Bülent Ecevit, yayımladığı genelge ile tüm kamu kurum ve kuruluşların çalışma ve hizmetlerinin daha hızlı ve şeffaf biçimde yerine getirilebilmesi ve kurum içerisinde yolsuzluk ve suiistimale açık alanlar varsa bunların ortadan kaldırılması için yasal ve idari düzenlemelerin yapılmasını istedi. 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz başkanlığında partisinin Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplandı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, toplantı öncesinde gazetecilerin Telekom'un yönetim konusuyla ilgili sorularını yanıtladı. 

5- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Türk-İş Genel  Başkanı Bayram Meral'i ziyaret etti.   Bakan Karakoyunlu, görüşme sonunda gazetecilerin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in TBMM'ye iade ettiği Tütün Yasası ile ilgili sorularını yanıtladı.  

6- Türkiye'de bulunan İsrail Savunma Bakanı Binyamin Ben Eliezer, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile ayrı ayrı görüştü.

Görüşmelerde, Ortadoğu barış süreci ve Türkiye'nin rolü ile iki ülke arasında son yıllarda geliştirilen ikili savunma projeleri ele alındı. Eliezer temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında "Lübnan'a kaçırılan İsrailli askerlerin geri verilmesi için Türk yetkililerden yardım istedim" dedi.      

Bakan Çakmakoğlu ise Türkiye ve İsrail arasında savundukları ve yaşadıkları itibariyle benzerlikler bulunduğunu vurgulayarak "İki ülkenin Ortadoğu'da kalıcı barışın sağlanması ve demokrasinin güçlendirilmesi yolunda bölge halkının refah ve güvenliğinin sağlanmasında önemli rolleri bulunmaktadır" dedi.

7- Türkiye'de bulunan AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg "Ulusal Program çerçevesinde Türkiye-AB İlişkileri" konulu konferansa katılmak üzere Antalya'ya gitti.   

Fogg, konferans öncesi "Yerel Gündem 21 Antalya Kent Konseyi"ni ziyaret ederek konsey yöneticileriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada "Türkiye'nin AB'ye üyeliği sürecinde yerel yönetimlerin modernizasyonu ve merkezi yönetimin yetkilerinin yerel yönetimlere devri konusunda İçişleri Bakanlığı ile çalışmalar yürütüyoruz" dedi.                  

10 TEMMUZ 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Elektrik Piyasası Yasası'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa, Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Yasa'yı onayladı.

2- Anayasa Mahkemesi, Af Yasası'nın bazı madde ve hükümlerinin iptali istemiyle yerel mahkemelerden yapılan başvuruları değerlendirmek üzere Başkan Mustafa Bumin başkanlığında toplandı.

Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bumin, Af Yasası'nın yanı sıra görüşülmeyi bekleyen yaklaşık 400 dosya bulunduğunu belirterek, adli tatil başlamadan öncelikle Kira Yasası olmak üzere görüşebilecekleri kadar dosyayı karara bağlayacaklarını söyledi.   

3- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen başkanlığında Tokat İl Özel İdaresi toplandı. Toplantıda,  bölgenin  genel, ekonomik, güvenlik  ve asayiş konuları ele alındı.   

Bakan Yücelen, toplantıdan sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki  sorularını yanıtladı.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayladığı meslek liselerinden meslek yüksek okullarına sınavsız geçişin, ancak 2002-2003 eğitim-öğretim yılında başlayabileceğini söyledi.      

5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, TBMM'de, Kocaeli Bağımısız Milletvekili Mehmet Batuk'un yazılı soru önergesini yanıtladı. Bakan Öksüz, göreve geldiğinden bu yana Bakanlığına bağlı veya ilgili kuruluşlarda suç unsuru tespit edilen, 341 dosyanın Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderildiğini söyledi.      

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nca  (BDDK), Bayındırbank, EGSbank ve Kentbank'a içleri boşaltıldığı, Tarişbank ile Sitebank'a ise mali durumlarını iyileştirmeye yönelik önlemler alınmadığı gerekçesiyle el konulduğuna dair alınan karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.      

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Diyarbakır'daki incelemeleri sırasında yaptığı konuşmada, bölgede yeni bir siyasetin şekillendiğini belirterek, yaşanan  sosyal sorunların çözülmemesi durumunda, bekleyişin çok fazla olmayacağını söyledi.            

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) alınan bankalara 3-4 hafta daha süre tanınsaydı daha ucuz bir çözüm yolu bulunabileceğini, bu konuda Dünya Bankası'yla uzlaşmaya vardıklarını söyledi.    

9- Türk-İş, DİSK, Hak-İş ve TİSK yönetim kurulları, kapanan iş yerleri ve işsizlik sorununu görüşmek için bir araya geldiler.

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, ülkenin en önemli sorununun işsizlik ve üretim azlığı olduğunu belirterek, işsizlik gündemiyle Ekonomik ve Sosyal Konsey'in oluşturulacağını söyledi.     

10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu'nca  yapılan yazılı açıklamada, mayıs ayı üretiminin yüzde 9.7 düştüğü ve  hükümet tarafından belirlenen 37 katrilyon liralık vergi hedefinin gerçek olmadığı belirtilerek  "Devlet vergi verenin yükünü, vermeyenin ise karını artırmaya devam ediyor" denildi.  

11- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, tarihin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşadığını, kurtuluşun, doğal kaynaklarımız olan madenleri en iyi şekilde kullanmaktan geçtiğini söyledi.  

12- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panayotis Beglitis başkent Atina'da yaptığı açıklamada, Türk vatandaşlarının Ege'deki 5 Yunan adasına bir günlük ziyaret yapmalarına olanak tanıyan ‘sınırlı süreli' Schengen vizesi verilmesi uygulamasına başlandığını söyledi.

13- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Asamblesi'nin Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen toplantısı sona erdi. Toplantı sonunda yapılan oylamada, Türk Heyeti Başkanı DSP İstanbul Milletvekili Ahmet Tan, Asamble Başkan Yardımcılığı'na seçildi.      

Toplantı sonunda yayımlanan bildirgede, üye ülkelerde ölüm cezası uygulamasına son verilmesi istendi.          

11 TEMMUZ 2001

1- Cumhurbaşkanı  Ahmet Necdet Sezer, Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası ile Yurtdışına Çıkan Yurttaşlardan 50 ABD Doları Harç Alınmasına İlişkin Yasa'yı onayladı.  

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Dünya Nüfus Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajda "Toplumların, sahip oldukları insan değerleri ile güçlenmelerine karşın nüfus artışını kontrol edemediklerinde, kaynaklarını olumsuz yönde etkileyen önemli sorunlarla karşılaştıklarını" belirtti.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu toplantının ardından yaptığı açıklamada, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in, Bakanlar Kurulu'na ABD'de IMF heyeti  ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdiğini söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Türkiye'de bulunan  Makedonya Adalet Bakanı İcet Memetti ve beraberindeki heyeti kabul etti.Bumin, Türkiye Anayasa Mahkemesi'nin, Avrupa'nın üçüncü  eski mahkemesi olduğunu  belirterek  "Anayasa Mahkemesi 39 yıllık geçmişiyle anayasa yargısının gelişmesinde, anayasal hak ve özgürlüklere önemli katkılarda bulunmuştur" dedi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk imzasıyla başsavcılıklara gönderilen genelgede, bazı savcıların bakanlığa gönderdikleri yazıların resmi yazışma kurallarına uymadığı, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık ve bakanlıklarla Adalet Bakanlığı'nı aracı kılmadan doğrudan yazışma yapıldığı belirtildi.    Bakan Türk, ayrıca Sincan Adliye Sarayı'nın açılışını yaptı ve Türkiye'de bulunan Makedonya Adalet Bakanı İcet Memetti ile iki ülke arasındaki işbirliği protokolünü imzaladı.     

6- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim  Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.  

7- Kredi derecelendirme kuruluşlarından Standart and Poor's, Türkiye'nin kredi notunu değiştirmezken uzun vadeli genel görünümünü durağandan negatife çevirdi.

 8- AB Komisyonu'nun, 15 üye ülkenin, AB dışından gelecek işçilere yönelik ortak bir göçmen politikası geliştirmesini kararlaştırdığı bildirildi. 

9- AB Adalet Divanı'nın, Türkiye'den çeşitli Avrupa ülkelerine renkli televizyon ihraç eden ve kendilerini gümrük vergisi ödemeye zorlayan AB Komisyonu'na karşı çıkan şirketlerin haklı olduğuna karar verdiği bildirildi. 

10- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, Almanya'daki temasları sırasında,  Başbakan Gerhard Schroeder ile bir araya geldi.     

11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Parlamento'nun alt kanadı Duma tarafından bir süre önce kabul edilen ve Rusya'ya depolanması amacıyla nükleer atık ithal edilmesini öngören yasayı imzaladığı bildirildi.                                                                

12 TEMMUZ 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hazine'ye Ait Tarım Arazilerinin, Kullananlara Taksitle Satılmasını İçeren Yasa ile Yapı Denetim Kuruluşları Oluşturulmasını Öngören Yapı Denetimi Hakkındaki Yasa'yı onayladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile haftalık olağan görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin benimsediği ekonomik program kapsamında uluslararası kurumlara verdiği sözleri eksiksiz yerine getirdiğini belirterek "Bazı iç ve dış çevrelerde inatla ve ısrarla, hükümete yönelik bir güven bunalımından söz ediliyor" dedi.

3- Başbakan Bülent  Ecevit, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Faruk Yücel'i Başbakanlık'ta kabul etti.  Yücel görüşme sonunda yaptığı açıklamada "Tüketim fazlası tütün yakılıyor" iddialarının vatana ihanet olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in haklı gerekçelerle Tütün Yasası'nı veto ettiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin İstanbul İl Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada, İstanbul'un sorunlarının göz ardı edilmemesi gerektiğini belirterek "İstanbul'un ciddi sorunları var. Ulaşım sorunu büyümektedir. Üçüncü boğaz köprüsü Türkiye'nin gündeminden kalkmış bulunmaktadır. Kurtköy Projesi de sadece havaalanından ibaret değildir" dedi.

5- Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nda yapılan seçimde, 4 yıllık görev süresini tamamlayan Türkan Güven, yeniden Yargıtay 1. Ceza Dairesi Başkanlığı'na seçildi.

6- "D-8 Üyesi Ülkelerin İşadamları İçin Vize İşlemlerinin Sadeleştirilmesi Anlaşması" Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Ekonomik Program çerçevesinde ihtiyaç duyulan ek mali kaynağın sağlanabilmesi amacıyla hazırlanan "Yurtdışına Çıkışlardan Harç Alınması ve 4481 Sayılı Kanun'da Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anadolu gezisi çerçevesinde gittiği Samsun'da meslek odaları, demokratik kitle örgütleri ve sendika başkanları ile yapılan toplantı öncesinde gazetecilerin IMF ile ilgili sorularını yanıtladı. Baykal "IMF ile yaşanan kriz, hükümetin saygınlığını ve etkinliğini çok ciddi bir şekilde sarsmıştır. Ülkede para sıkıntısı değil güven sıkıntısı vardır" dedi.

9-  BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, siyasetteki son gelişmeler ile partisinin yeni oluşum  çalışmalarını Zaman gazetesine değerlendirdi.

10- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti NTV televizyonuna verdiği demeçte, bono piyasasında faizlerin 3 haneli seviyeye gelmesinin, borsa endeksinin gerilemesi ve döviz fiyatlarının yukarıya doğru seyretmesinin temel sebebinin Arjantin ekonomisinde yaşanan gelişmeler olduğunu söyledi.

11- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca Reuters Ajansı'na verdiği demeçte, fona intikal eden tüm banka ve iştiraklerini bir an önce ekonomiye kazandıracaklarını belirterek, Demirbank ve Sümerbank'ın satışı konusunda gelişme olacağını söyledi.

12- ABD'nin başkenti Washington'da Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS) tarafından, Gürcistan, Ukrayna, Özbekistan, Azerbaycan ve Moldova'nın üyesi bulunduğu GUAM adlı oluşumun geleceğinin tartışıldığı bir konferans düzenlendi. Konferansa, GUAM'ın büyükelçileri ile Orta Asya uzmanları katıldı.

13- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde kurulan Minsk Grubu'nun Amerikalı Eş Başkanı Carey Cavanaugh, Yukarı Karabağ sorununun çözümüne yönelik temaslarda bulunmak üzere gittiği, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile bir araya geldi.     

Cavanaugh yaptığı açıklamada, taraflar arasındaki temas ve diyalog sürecini daha ileriye götürmeye çalıştıklarını belirterek, Azeri mültecilerin evlerine dönmesinin yanında, işgal edilmiş topraklarda ciddi bir imar hareketine gereksinim duyulduğunu söyledi.

14- BM Kalkınma Programı İnsani Gelişme Raporu'nda, Türkiye nüfusunun, en yoksul yüzde 20'lik bölümünün toplam tüketimden 5.8, en zengin yüzde 20'lik kesimin ise yüzde 47.7 pay aldığı bildirildi.

15- IMF'nin İcra Direktörleri Kurulu'nun, Türkiye'ye yaklaşık 1.5 milyar dolarlık ikinci kredi diliminin serbest bırakılmasını onayladığı bildirildi.

16- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell,  başkent Washington'da bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Powell, İngiltere ve ABD tarafından Irak'a uygulanmak istenen akıllı yaptırımların BM Güvenlik Konseyi'nin 14-15 üyesi tarafından desteklendiğini, ancak Rusya tarafından kabul edilmediğini söyledi.

17- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, dün  başkent Washington'da yaptığı açıklamada, ABD'nin Anti Balistik Füze Anlaşması'nı (ABM) bozmaya niyetli olmadığını, ancak Rusya ile yapılacak görüşmelerde uzlaşmaya varılamazsa ABM'den çekileceklerini bildirdi.

18- Bulgaristan'da 17 Haziran'da yapılan seçimlerde,  kazanan 2. Simeon Ulusal Haraketi'nin (NDSV) lideri eski Kral 2. Simeon'un, başbakanlık görevini kabul edeceğini resmen açıkladığı bildirildi.

19- Çin'in güneybatısında etkili olan şiddetli yağmur fırtınası sonucu 29 kişinin öldüğü, 39 kişinin de yaralandığı bildirildi.

20- Arjantin Devlet Başkanı Fernando De La Rua, Arjantin borsasında hisse senetlerinin önemli ölçüde değer kaybetmesi üzerine başkent Buenos Aires'te yaptığı açıklamada, artan bütçe açığını kapatmak ve 3 yıldır devam eden ekonomik durgunluktan çıkmak için harcamalarda kesintiye gidileceğini belirterek "Bundan sonra ancak sahip olduğumuz parayı harcayacağız" dedi.

Öte yandan, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Arjantin'in kredi notunu B+'dan B-‘ye düşürdü.                                                                                               


13 TEMMUZ 2001

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul'da Bakırköy Adliye Sarayı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her alanda çok hızlı bir yeniden yapılanmaya gereksinim duyduğunu belirterek, bu gereksinimin AB'ye tam üyelik hedefleriyle de örtüştüğünü söyledi.   

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de adaletin olmadığı bir ülkede, toplumsal barışın da olmayacağını belirterek, adaletin uygun ortamlarda, uygun araçlarla ve yetkin kadrolar eliyle yerine getirilebileceğini söyledi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye'de bulunan Fransız İşadamları ve Sanayicileri Derneği (MEDEF) üyeleriyle bir araya geldi. Bakan Derviş, görüşmelerden sonra gazetecilerin  IMF ve Dünya Bankası kredilerinin serbest bırakılmasıyla ile ilgili sorularını yanıtladı.

3- Devlet Bakanı Recep Önal yaptığı açıklamada, ekonomide yaşanan gelişmelerin piyasaların sığ olmasından kaynaklandığını belirterek "Bu nedenle piyasalar en ufak bir spekülasyondan etkilenebiliyor" dedi.

4- Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,  basında yer alan "Genelkurmay suskun. Bakan Genelkurmay Başkanlığı'nı yalanladı" içerikli haberlerin kamuoyuna yanlış ve eksik aktarıldığı belirtilerek  "Bakan Sabahattin Çakmakoğlu'nun sözleriye Genelkurmay Başkanlığı'nı yalanlaması gibi bir durumun olmadığı,. Genelkurmay Başkanlığı'nın tatbikat öncesi açıklamasında belirtildiği gibi, tatbikatta alçak uçuş yapılmamış, azaltılmış uranyum veya kimyasal, nükleer, biyolojik madde içeren mühimmat kesinlikle kullanılmamış, tatbikatla Konya bölgesine 1 milyon dolarlık bir ekonomik katkı da sağlanmıştır" denildi.

5- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Rize  Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun soru önergesine verdiği yanıtta, 1995 yılından itibaren Türk Ceza Kanunu'nun işkence suçunu düzenleyen 243. Maddesi kapsamında 762 personel hakkında adli, 614 personel hakkında ise idari soruşturma açıldığını belirtti.

6- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Rusya'nın Boğazlar'dan gemilerle nükleer atık geçirmesi projesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu projenin, Avrupa'dan 10 yıl içinde 20 bin ton nükleer atığın 20 milyar dolar karşılığında Boğazlar'dan geçirilerek Rusya'da depolanmasına ilişkin olduğunu belirterek, nükleer atıkların Türk karasularından geçişini önlemek için tüm yasal yollara başvuracağını bildirdi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Samsun'un Çarşamba ilçesinde yaptığı açıklamada, Tarişbank'ın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilmesini eleştirerek "Tarişbank, halkın, çiftçinin, üreticinin bankasıdır. Tarişbank'ın süresi dolmamasına karşın sermaye artışı yapmadığını öne sürerek kapatıyorlar" dedi.

8- Hazine Müsteşarı Faik Öztrak düzenlediği basın toplantısında, 1.5 milyar dolarlık IMF kaynağının 1.1 milyar dolarlık Dünya Bankası kaynağının da önümüzdeki hafta kullanılabilir olacağını belirterek, IMF ve Dünya Bankası'ndan gelecek kaynağın 12 milyar dolarının bütçe finansmanında kullanılacağını söyledi.   

9- İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, Etibank'ın eski sahibi Dinç Bilgin,  Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar ve İşadamı Nail Keçili'nin de aralarında bulunduğu 18 sanık hakkında, çete oluşturmak, dolandırıcılık, Bankalar Yasası'na muhalefet ve hususi evrakta sahtecilik yapmak suçlarından kamu davası açtı.

10- Uluslararası  Olimpiyat Komitesi'nin Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirdiği toplantıda, Çin'in başkenti Pekin 2. turda 56 oy alarak 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları'na evsahipliği yapma hakkını kazandı. 

11- IMF Başkanı Horst Köhler, İcra Direktörleri Kurulu'nun Türkiye'ye verilecek 1.5 milyarlık ikinci kredi dilimini onaylamasının ardından ABD'nin başkenti Washington'da yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin birlik içinde programı mümkün olduğu kadar güçlü bir şekilde uygulaması gerektiğini söyledi.          

12- İnsan Hakları İzleme Komitesi (Human Right Watch) yayımladığı raporda,  Pakistan, İran ve Rusya'yı taraflara silah ve askeri yardımda bulunarak Afganistan'daki iç savaşa destek vermekle eleştirdi.

13- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Avrupa'dan 10 yıl içinde 20 bin ton atığın 20 milyar dolar karşılığında Boğazlar'dan geçirilerek Rusya'da depolanmasına ilişkin anlaşmayı onayladığı bildirildi.                                                            

14 TEMMUZ 2001

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, parti Genel Merkezi'nde İl Başkanları toplantısı öncesinde, gazetecilerin  ekonomik gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.  

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in "Faiz oranları düşmezse ekonomik program revize edilir" sözleriyle ilgili yaptığı açıklamada ise IMF'ye verilen taahhütlerin yerine  getirilmesi durumunda faizlerin kısa sürede hedeflenen seviyeye düşeceğini belirterek, programın IMF ile işbirliği içinde uygulandığını, amaçlananın da enflasyonu düşürmek ve faiz oranlarının aşağı çekilmesi olduğunu söyledi.    

2- Kaşif Kalkavan Şirketler Grubu'na bağlı Turkon Konteyner Taşımacılık ve Denizcilik AŞ'ye ait ‘M / V Kaşif Kalkavan' adlı gemi, Tuzla Sedef Tersanesi'nden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz  ile Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu'nun da katıldığı törenle denize indirildi.      

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Yılmaz, bugün devlete düşen görevlerin başında denizcilik sektörünü geliştirmek ve teşvik etmenin geldiğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk  yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerini sürdürenlerin sayısında önemli ölçüde azalma olduğunu belirterek, F tipi cezaevlerinin kapatılması ve DGM'lerin kaldırılması konusundaki isteklerin kabul edilemez olduğunu söyledi.      

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu Balıkesir'in Erdek ilçesinde  yaptığı açıklamada, CASA tipi uçakların art arda düşmesinin kötü bir tesadüf olduğunu belirterek "CASA tipi uçaklarda, kaza yapan ve düşen uçak sayısında, uçuş saatlerimize göre dünya ortalamasının altındayız" dedi.    

5- Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nce hazırlanan raporda, 1998-2001 yılları arasında, kaçakçılığı organize eden farklı uyruklu toplam 1507 kişinin yakalandığı ve Türkiye'deki kaçakçılık şebekelerinin kişi başına 8-10 bin mark aldığı belirtildi.

6- CHP Bilim, Yönetim, Kültür Platformu Başkanı Bülent Tanla dün düzenlediği basın toplantısında, partisince hazırlanan ‘Kuraklık ve Su Sorunu Projesi'ni kamuoyuna tanıttı.      

7- DTP Genel Başkanı İsmet Sezgin partisinin Diyarbakır İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizi, ancak tecrübeli kadrolarla aşabileceğini söyledi.   

8- Uluslararası Matematik Olimpiyatı, ABD'nin başkenti Washington'da yapılan madalya töreni ile sona erdi. Toplam 83 ülkenin katıldığı olimpiyatta, Türkiye, 1 altın, 3 gümüş, 2 bronz madalya ile takım halinde 11. oldu.      

9- Nepal'de ordu birlikleriyle Maocu gerillalar arasında çıkan çatışmalarda, 160 gerillanın öldüğü bildirildi.          

15 TEMMUZ 2001

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Aksaray İl Örgütü'nce düzenlenen 8. Hasandağı Şenlikleri'ne katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı konuşmada, ekonomik programın uygulanmasında ortaya çıkan pürüzleri abartıp büyütenlerin eylem ve söylemlerinin, ülkeye ve ekonomiye zararları dokunduğunu söyledi.   

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, daha sonra gazetecilerin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı. 

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler yaptığı açıklamada, Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve Türk Cumhuriyetleri'nden getiriliyormuş gibi yapılarak sahte belgelerle yurda sokulan 121 otomobile el konulduğunu söyledi.  

3- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Kırşehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Sanayiciyi Bilgilendirme Paneli"nde yaptığı konuşmada, devletin artık fabrikalar ve yeni işyerleri açmadığını belirterek "57. hükümet olarak devletimizi ‘kürek çeken' bir konumdan çıkararak ‘dümen tutan' bir konuma getirmek istiyoruz" dedi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Tekirdağ F tipi Cezaevi'ni ziyareti sırasında Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Hayrettin Uysal'dan brifing aldı.    

Bakan Türk yaptığı açıklamada, Türkiye'deki mevcut cezaevlerinin modernize edileceğini belirterek "Bundan sonra Türkiye'nin hiçbir yerinde F tipi cezaevi yapılmayacak" dedi.   

5- Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, 2 bin 998 kişinin Türk vatandaşlığından çıkmasına  Bakanlar Kurulu kararıyla, izin verilirken  daha önce Türk vatandaşlığından çıkmalarına izin verilen 37 kişiyle ilgili bazı maddi hatalar da düzeltildi.      

Kararda ayrıca, daha önce Türk vatandaşlığından çıkmalarına izin verilen 122 kişiyle ilgili hüküm de iptal edildi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin, Arjantin ile karşılaştırılmaması gerektiğini belirterek, ülkenin üretim gücünün Küçük Orta ve Büyük İşletmeler (KOBİ) olduğunu, KOBİ'lerin de teknik bilgi  ve inançlarıyla Türkiye'yi bir kez daha üretime götüreceğini söyledi.

7- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İstanbul DMG'de yasadışı örgüt yöneticisi olmak suçundan ömür boyu hapse mahkum edilen Mehmet Altunç Altay ile ilgili davada Türkiye'yi 110 bin Fransız Frangı (20 milyar lira) ödemeye mahkum etti. Kararda, Altay'ın İstanbul DGM'de "Adil bir şekilde yargılanmadığı" belirtildi.  

8- Tarihi eser kaçakçılığı ve dolandırıcılık suçlarından Interpol tarafından aranan Ayşegül Tecimer'in, Fas'ın Marakeş kentinde yakalandığı bildirildi.

9- Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev yaptığı açıklamada, Rusça'nın  ülkede yeniden resmi dil olacağını belirterek, resmi dil statüsünün verilmesine ilişkin önerinin kendisi tarafından Meclis'e sunulduğunu söyledi. 

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis temaslarda bulunmak üzere Rusya'ya gitti.  

11- Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin temaslarda bulunmak üzere Rusya'ya gitti. 

12- Mısır'da bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile bir araya geldi.  

Peres görüşme sonunda yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistin arasında 13 Haziran'da ilan edilen ateşkesi ve bunu sağlamlaştırmanın yollarını ele aldıklarını söyledi.

13- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayii, Keşmir'deki çatışmaları görüşmek üzere Hindistan'ın Agra kentinde bir araya geldiler.    

Görüşmelerde, ayrıca nükleer savunma ve serbest ticaret  konuları ele alındı. 

16 TEMMUZ 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, bazı basın organlarında teknokratlar hükümetini destekleyen yayınlar yapılmasına ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, hükümete tepki duyanların demokrasiye gölge düşürmekten kaçınmaları gerektiğini belirterek "Son günlerde bazı çevrelerin teknokratlar hükümeti için bir kampanya açmalarını çok yadırgadım. Bunlar belki farkında olmadan demokrasinin temellerini sarsmaktadırlar. Haklı veya haksız nedenlerle hükümetimize tepki duyanların demokrasiye gölge düşürmekten kaçınmaları gerekir" dedi.

2 -Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, ekonomik programda revizyona gidilmeyeceğini belirterek, programı eleştirenlerin yeni bir alternatif ortaya koymadığını söyledi.   

3- Danıştay 10'uncu Dairesi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) 1 Temmuz 2001'den itibaren  Türkbank'ın bankacılık işlemleri yapma, mevduat kabul etme izninin kaldırılması ve tasfiyesini öngören kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.     

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, adliye sarayının temel atma törenine katılmak üzere gittiği, Erzurum'da Vali Derya Kadıoğlu ile bir araya geldi.      Bakan Türk, F tipi cezaevlerinde kararlı olduklarını belirterek, iddiaların aksine bu cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlülerin birlikte çalışma, eğitim görme gibi faaliyetleri sürdürebildiklerini söyledi.   

5- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, IMF'ye sunulan niyet mektubuna göre, memur maaşlarında ikinci yarıyıl için yüzde 5 olarak beklenen zamma ilişkin Bakanlar Kurulu Kararnamesi'nin birkaç gün içinde çıkacağını söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Türkiye Ziraatçiler Derneği'nin (TZD) 52. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de halen bir tarım politikasının bulunmadığını belirterek, tarımda 1940-1950'lerde başlayan ilerlemenin 1960 ve 1970'lerde ihmal edildiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Türkiye'de tarımsal desteklemenin kaldırıldığını, bunun kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirterek "Milliyetçi olduğunu söyleyen partiler iktidarda ama Türkiye, tarihin en teslimiyetçi tarım, iktisat politikasına teslim edilmiş durumda" dedi.

7- Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Beyaz Enerji davasında 9 sanıktan 6'sının tahliyesine karar verdi.     

8- Foto muhabiri, sürekli basın kartı sahibi Eleni Türemen İstanbul'da yaşamını yitirdi.

9- Türkiye'de bulunan Belçika Genelkurmay Başkanı Koramiral Willy Herteleer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile bir araya geldi. Görüşmede, Avrupa Güvenlik Savunma Politikası (AGSP), NATO'nun geleceği ve diğer ikili ve uluslararası gelişmeler ele alındı.

10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin Moskova'da bir araya gelerek iki ülke arasında dostluk anlaşmasını imzaladılar. Putin ve Zemin yaptıkları ortak açıklamada, dünyanın; Washington'un değil, BM'nin etkin olduğu  "çok kutupluluğun" korunduğu "adalete ve akla dayalı" yeni uluslararası düzene ulaşmasını umduklarını söylediler.

Zemin dostluk anlaşmasının ardından yaptığı açıklamada, anlaşmanın Rusya-Çin dostluğunu kuşaktan kuşağa taşıyacağını belirterek "Bu iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde bir dönüm noktası" dedi.

11- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile Hindistan Başbakanı Atal Behari Vacpayi arasında Hindistan'ın Agra kendinde yapılan zirve sona erdi.Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nirupama Rao zirvenin ardından yaptığı açıklamada, Pakistan'la aralarında Keşmir sorunu da olmak üzere bir dizi konuda anlaşma olmaksızın zirvenin sona erdiğini söyledi.

12- Çin'de patlayıcıların depolandığı bir evde meydan gelen patlama sonucu 41 kişinin öldüğü bildirildi.                                              


17 TEMMUZ 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hazine'ye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergi Yasası'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa'yı onayladı. Ancak Cumhurbaşkanı Sezer, yasanın, orman sınırları dışına çıkartılan yerlerin orman köylüleri dışındaki kişilere de satılmasını olanaklı kılan düzenlemesi için Anayasa Mahkemesi'ne dava açacağını bildirdi.    

2- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, bazı çevrelerin ekonomik programı etkisiz kılarak, demokrasiyi aksatmaya çalıştıklarını söyledi. Koalisyon içindeki tartışmaların doğal olduğunu ve hepsinin uzlaşı ile sonuçlandığını belirten Başbakan Ecevit, kabinede revizyon düşünmediklerini söyledi.    

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında yaptığı konuşmada, Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlerliğinde partileşme çalışmalarını sürdüren yeni oluşum hareketinin, ekonomik krizin çözümüne dönük projeleri olmadığını söyledi.

4- İnsan Hakları Üst Kurulu'nun 87. toplantısı yapıldı. İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı toplantının ardından yaptığı açıklamada, işkence ve kötü muamelenin üzerine kararlılıkla gideceklerini, gerekli yasal ve idari değişikliklere her türlü desteği vereceklerini söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Nevşehir Bağımsız Milletvekili Mehmet Elkatmış'ın, kamu görevlileri tarafından işlenen yolsuzluk suçlarına  ilişkin gensoru önergesini TBMM'de yanıtladı. Bakan Türk, istatistik veri tabanının oluşturulduğu 1986 yılından bu yana kamu görevlileri hakkında, Türk Ceza Yasası'nın 202, 205, 209, 211, 212, 213, 214 ve 215. Maddelerini ihlal gerekçesiyle 28 bin 796 dava açıldığını söyledi.     

6- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 3-13 Temmuz 2001 tarihlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te UNESCO Genel Merkezi'nde düzenlenen ‘Hükümetler arası Oşinografi Komisyonu (IOC) 21. Genel Kurulu'nda, Türkiye'nin, komisyonun Yürütme Konseyi üyeliğine seçildiği bildirildi.      

7- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz görevinden istifa etti.           

8- TÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkmasının tek yolunun teknokrat hükümetinin iş başına gelmesi olduğu yolundaki görüşlerin son günlerde yaygın olarak dile getirildiği belirtilerek, bunun, demokrasi dışı bir çözüm olduğu bildirildi.     

9-  TİSK Genel Başkanı Refik Baydur yaptığı açıklamada, siyasilerin kısır çekişmeleri bırakıp, uygar dünyaya ayak uydurmalarını isteyerek, paranın, egemenliğin en büyük göstergesi olduğunu söyledi.

10- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, "Uygulanan ekonomik programla, bu şekilde yola devam etme olanağının ortadan kalktığını, bu konuda köklü bir revizyona ihtiyaç duyulduğunu" bildirdi.   

11- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC)  düzenlediği ‘Basın Özgürlüğü Ödülü'nü kişi bazında TGC eski Başkanı Nail Güreli, kurum bazında ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi aldı.  

12- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Demokrasi Partisi'nin (DEP) cezaevinde bulunan 4 eski milletvekilinin şikayet başvurusunda, Türkiye'nin maddi tazminat ödemesine karar verdiği bildirildi.                                                                         

18 TEMMUZ 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.         

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Başbakan yardımcıları Hüsamettin Özkan, Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ile  Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve ekonomi bürokratlarının katıldığı ekonomi zirvesi yapıldı.   

Zirvede, ekonomideki  son gelişmeler  ele alındı.    

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada "Reel sektöre dönük olarak Dünya Bankası'ndan gelen kredinin, 200 milyon doların Eximbank'a verilmesinin olumlu etkileri ele alınmıştır. Ekonomik program çerçevesinde Vakıfbank'ın özelleştirilmesiyle ilgili kararname imzaya açılmıştır. Piyasalara güven verecek, reel ekonomiyi destekleyecek önlemler kamu dengesine zarar vermeden alınmaya devam edilecektir" denildi.  

3- Anayasa Mahkemesi, 4616 Sayılı Şartla Salıverilme, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun'un kapsamının genişletilmesi istemini bazı suçlar hariç kabul etti.    

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç gazetecilere yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkeme'nin kararını, kararla af kapsamına alınan yasa maddeleri ve yararlanan kişileri açıkladı.  

4- Anayasa Mahkemesi, ANAP Genel Merkezi ile ilçe örgütlerini kapsayan 80 il örgütünün 1997 yılı kesin hesabının, Siyasi Partiler Yasası'na uygun olduğuna karar verdi.  

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.     

Ulusoy görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, toplantıda turizm sektörünün içinde bulunduğu durumun ele alındığını belirterek, Türkiye'ye çıkış yolunda en büyük katkıyı sağlayacak sektörün turizm olduğunu söyledi.   Bakan Derviş ayrıca İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı ve Kredi Bankası'nın da bulunduğu banka temsilcileriyle bir araya geldi.

Görüşmede, faiz, kur yükselişi başta olmak üzere ekonomi, mali kesimin içinde bulunduğu sorunlar ele alındı.   

6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Türkiye'de bulunan Belçika Genelkurmay Başkanı Koramiral Willy Herteleer kabul etti.    

Bakan Çakmakoğlu görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, Belçika'nın müttefik ülkelerden biri olduğunu ve AB'nin merkezi olan Belçika ile Türkiye arasındaki sosyal, siyasal ve kültürel ilişkilerin önemli bir yer tuttuğunu söyledi.  

Herteleer de Türkiye'nin kendileri için güvenlik ve savunma bakımından önemli bir ülke olduğunu belirtti.     

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Kurulu'nada yaptığı konuşmada, Türkiye'yi bunalımdan çıkaracak güçlerin başında üretim, ihracat ve Küçük Orta ve Büyük İşletmeler (KOBİ) bulunduğunu belirterek, krizin ekonomik olmaktan çok siyasi olduğunu söyledi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Özel İhtisas Komisyonu tarafından hazırlanan "AB ve Türk Vergi Sistemi" raporunu açıklamak için düzenlediği basın toplantısında piyasalarda yaşanan olumsuzlukların tamamen spekületif amaçlarla ortaya çıktığını belirterek "Döviz olduğu halde yaşanan sorunlar, piyasaya uygun zamanda ve biçimde arz etmenin gerekliliğini ortaya koyuyor" dedi.

9- Sivil İnisiyatif Çalışma Grubu çatısı altında bir araya gelen toplam 134 çevreci örgüt İstanbul'da düzenledikleri basın toplantısında, Türk Boğazları'nda nükleer atık ve diğer tehlikeli madde tanker geçişlerini en aza indirmek amacıyla güçbirliği oluşturma kararı aldı.

10- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" kutlamaları çerçevesinde Girne Limanı'na giden Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 2 fırkateyn ile bir denizaltıyı karşılama töreninde yaptığı açıklamada, 20 Temmuz'un Kıbrıs Türkü için hayata yeniden dönüş olduğunu belirterek "20 Temmuz öncesini ve sonrasını yaşayan Kıbrıs Türk halkının nerelerden nerelere geldiğinin bilinci içerisinde anavatanına yürekten bağlı olduğunu söyledi.

11- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), gözaltında kaybedildiği iddiasıyla yapılan bir şikayet başvurusunda, Türkiye'nin 270 bin Fransız Frangı tazminat ödemesine karar verdi.

12- Sanayileşmiş 7 ülke ile Rusya'nın oluşturduğu G-8 ülkelerinin dışişleri bakanları, İtalya'nın Cenova kentinde yapılacak zirve öncesi hazırlık toplantılarına başkent Roma'da başladı. Toplantıda, çatışmaların önlenmesi ve silahlanmanın kontrolü, ulusal füze kalkanı, AIDS, Ortadoğu ve Makedonya'daki gelişmeler, sera etkisi yaratan gazların sınırlandırılmasına ilişkin ve ABD'nin uygulamayacağını açıkladığı Kyoto Anlaşması ve zengin ülkelerin yoksul ülkelere yapacağı yardımlar konusu ele alındı. Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da toplantıdan önce bir araya geldiler. Görüşmede, ABD'nin füze kalkanı projesi ile ABD ve İngiltere'nin Irak'a yönelik uygulanmak istenen "akıllı yaptırımlar" planı ele alındı.

13- ABD Başkanı George W. Bush, başkent Washington'da Dünya Bankası'nda yaptığı konuşmada "İnsan ırkının yarısı günde 2 dolardan daha az parayla geçinirken bazılarını rahat ve bolluk içinde yaşadığı bir dünya ne adil ne de istikrarlıdır. Dünyayı daha adil ve istikrarlı yapmanın bir yolu, gelişmekte olan ülkelerle birlikte çalışarak gelişmenin önündeki büyük engelleri kaldırmak, cahillik, hastalık ve borç ile savaşta onlara yardım etmektir" dedi.

14- İngiltere'nin başkenti Londra'da  bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, İsrail ordusunun Beytüllahim'e düzenlediği roketli saldırının ardından Batı Şeria'daki askeri birliklerini takviye etmesi üzerine yaptığı açıklamada, İsrail birliklerinin takviyesinin batı Şeria'ya saldırı anlamına gelmeyeceğini söyledi.

15- Ürdün Dışişleri Bakanı Abdülilah El-Katib başkanlığında Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği dışişleri bakanları olağanüstü toplandı.

Toplantı sonunda yayımlanan sonuç bildirisinde, Filistin halkı yönetimiyle tam dayanışma içinde olunduğu ve Filistin halkına yönelik mali ve siyasi desteğin her şekilde sürdürüleceği belirtilerek  "Golan Tepeleri'nin Suriye'nin toprağı olduğu ve İsrail'in uluslararası yasalara uyması gerektiği" kaydedildi.   

Filistin Uluslararası İşbirliği Bakanı Nebil Şaat da toplantıdan sonra yaptığı açıklamada "G-8 ülkelerinin  bölgeye gözlemciler göndermesini istiyoruz. G-8'e göndereceğimiz mektupta İsrail tehtidinin son bulmasının sağlanması yönünde kararlı bir tutum takınmalarını isteyeceğiz" dedi.                    


19 TEMMUZ 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ile haftalık olağan görüşmesini yaptı.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1 televizyonunda yayınlanan "Nereye Gidiyoruz" adlı programda, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ODTÜ'de Mikro Elektromekanik sistemler teknolojisindeki gelişmeler hakkında aldığı brifing sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, dün yapılan zirve toplantısında, Hazine, Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan ekonomideki güncel durumla ilgili geniş bilgi aldıklarını belirterek, kısa vadede alınması gereken tedbirleri görüştüklerini söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, kiraların bu yıl için yüzde 10 artırılmasını öngören maddesini "Anayasa'ya aykırı bularak" iptal etti.   Öte yandan Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 23 Mart 2001'de yaptığı başvuru sonucunda, YDP'ye, Hasan Celal Güzel'in üyeliğinin düşürülmesi ile ilgili ihtar başvurusunun görüşüldüğünü, YDP'ye ihtar verilmesine gerek olmadığına karar verildiğini bildirdi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, aralarında Deutsche Bank, Citibank, Chase Manhattan Bank ve Hong Kong and Shanghai Banking Corporation'ın (HSBC) da aralarında bulunduğu bazı yabancı banka temsilcileriyle bir araya geldi. Görüşmede, döviz piyasalarında yaşanan kur yükselişi ele alındı.  

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Adliye Sarayı ve F tipi cezaevlerini incelemek üzere gittiği, Adana'da gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin, Şartla Salıverilme Yasası'nı genişletme konusundaki sorularını yanıtladı.   

7- Maliye Bakanı Sümer Oral, Defterdarlık binasının açılış törenine katılmak üzere gittiği, Malatya'da gazetecilerin soruların yanıtladı. Bakan Oral, 1975-1976 yıllarında bütün vergilerin yüzde 2'sinin faize verildiğini, 2000 yılında ise yüzde 78'inin faiz borcuna kaynak olduğunu belirterek, bu durumun çözülememesi halinde yatırımlara, eğitime, sağlık hizmetlerine kaynak ayırmanın çok güç olduğunu söyledi.    

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Yalova Valiliği'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni asgari ücretin ne olacağını bilmediğini, ancak enflasyon artışının  ücretlere yansıtılmasının beklendiğini söyledi.

9- Diyarbakır Emniyet Müdürü Atilla Çınar yaptığı açıklamada, son 12 günde Diyarbakır'da düzenlenen operasyonlarda toplam 11 Hizbullah militanının ele geçirildiğini belirterek, 2001 yılı içindeki tüm cinayet faillerinin belirlendiğini, bir kısmının da firari olduğunu söyledi.

10- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bünyesinde bulunan Demirbank'ın Shanghai Banking Corporation'ın (HSBC)  AŞ'ye satılacağını açıkladı.  

11- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ve beraberindeki heyet, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları nedeniyle düzenlenen törenlere katılmak üzere KKTC'ye gitti.   

12- Dışişleri Bakanı İsmail Cem  temaslarda bulunmak üzere gittiği Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, Dışişleri Bakanı İlinka Mitreva, Cumhurbaşkanı Boris Traykovski, ve Başbakan Lubço Georgievski ile  bir araya geldi.   Bakan Cem yaptığı açıklamada, Makedonya hükümetinin halktan gelen bazı istemleri görmezden gelmemesi gerektiğini belirterek, çözüm için geliştirilen siyasi diyalog arayışlarına Türk siyasi partilerinin de katılması gerektiğini söyledi.   

13- Tarım ve Köyişleri  Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Azerbaycan Tarım Bakanı İrşad Aliyev'in resmi davetlisi olarak gittiği başkent Bakü'de yaptığı açıklamada, Azerbaycan'a yapılacak et ve süt ürünlerinin ihracının Tarım Bakanlığı'ndan alınacak Sağlık Sertifikası'na bağlandığını belirterek, bunun iki ülke arasındaki ticari gelişmeler bakımından önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Ayrıca iki ülke arasında tarım alanında işbirliğini geliştirmeyi öngören "Türkiye-Azerbaycan Tarım Yürütme Komitesi İkinci Dönem Toplantısı Protokol"ü imzalandı.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları nedeniyle yabancı basın mensupları için düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'ta 38 yıldır Türklere uygulanan haksızlığın giderilemediğini, dünyanın gerçeklere gözünü kapattığını belirterek, Rumlarının amacının, sahte unvan arkasına saklanarak tüm Kıbrıs'ı yönetmek olduğunu söyledi.

15- Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin yayımlanan raporunda, cezaevlerinde intihar oranının en çok yaşandığı Fransa'nın, intihar vakalarını önlemesi gerektiği belirtildi.               

20 TEMMUZ 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit  TRT televizyonunda katıldığı Kıbrıs Belgeseli'nin çekimlerinin ardından gazetecilerin ekonomi ve Kıbrıs sorunu konusundaki sorularını yanıtladı.  

2- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, Defence News dergisine verdiği demeçte, Türkiye'nin soğuk savaş boyunca 50 yıl NATO'nun ön cephesinde görev aldığını belirterek, AGSK çerçevesinde Türkiye'ye adil davranılması ve karar mekanizmalarına katılması gerektiğini söyledi.

3- Yargıtay 8. Dairesi, polislerin salt yasadaki ertelemeye ilişkin düzenlemesinden hareketle cezaların ertelenemeyeceğine karar verdi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, Emekli Sandığı'na ait otellerin uluslararası oteller zincirine devrinin 15-20 gün içinde tamamlanacağını  belirterek  "Bu otellerin günün şartlarına göre Türk turizmine hizmet vereceğini, çalışanların yine bu otellerde ya da Emekli Sandığı'na ait huzurevleri gibi diğer işletmelerde çalışacağını" söyledi.           

5- Sağlık Bakanlığı'nca Yüksek Sağlık Şurası'nda sigara konusunda alınan tavsiye kararına ilişkin yapılan açıklamada, tütün kullanımının sağlığı tehdit eden diğer pek çok etkenlerden farklı olduğu belirtilerek, sigara kullanmayanların da sigara dumanına maruz kalarak kullananlarla aynı havayı solumak suretiyle sigara içiyormuş gibi etkilendiği kaydedildi.

6- Saadet Partisi (SP)  kuruldu. SP'nin kurucular kurulu toplanarak genel başkanlığa FP'nin Malatya eski Milletvekili Recai Kutan'ı seçti. Kutan partisinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, demokrasilerde iktidar kadar muhalefetin de önemli görevlerinin bulunduğunu belirterek, gelecek dönemde en ciddi muhalefet örneklerini vereceklerini söyledi.

7- Asgari Ücret Tesbit Komisyonu,  asgari ücreti brüt 167 milyon 940 bin, net 122 milyon 186 bin  olarak belirledi. 

8- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, Devlet bakanları Tunca Toskay ve Yılmaz Karakoyunlu ile ayrı ayrı görüştü. Bakan Karakoyunlu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik koşullarda özelleştirme konusunu görüştüklerini söyledi.      

9- Kıbrıs Türk halkını özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın 27. yılı Barış ve Özgürlük Bayramı olarak KKTC'de kutlandı.   

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ın üniter bir devlet olmayacağını belirterek,  barış istediklerini ve iki devlet arasında işbirliği önerdiklerini kaydetti.

10- Dünyanın sanayileşmiş 7 ülkesi ile Rusya'nın devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı G-8 Zirvesi İtalya'nın Cenova kentinde yapıldı.  

İtalya Başbakanlık Müsteşarı Paola Bonaiuti yaptığı açıklamada, G-7 ülkelerinin başta AIDS olmak üzere kanser ve verem hastalıklarıyla mücadele için ayrılacak fonu 1.3 milyar dolar olarak kararlaştırdığını söyledi.   Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Kanada Başbakanı Jean Chretien ile  toplantılar çerçevesinde yaptığı görüşmede, küresel ısınmaya yol açan sera etkisi yapan gazların sınırlandırılmasını öngören Kyoto Anlaşması'nın bir değişikliğe uğramadan uygulanmasının kabulünü istedi.

11- İtalya'nın Cenova kentinde yapılan G-8 Zirvesi nedeniye küreselleşme karşıtları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 76 kişinin yaralandığı, 1 kişinin de öldüğü bildirildi.

12- Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Meclisi'nin, Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan (BDT) bazı devletlerin üye olduğu Ortak Güvenlik Sistemi'nin güç ve araçlarını oluşturma statüsü ile ilgili bir anlaşmayı onayladığı bildirildi.

13- Endonezya Devlet Başkanı Abdurrahman Vahid, kendisine karşı azil süreci başlatan karşıt siyasi liderlerle anlaşma sağlanamaması halinde 31 Temmuz'dan itibaren olağanüstü halin geçerli olacağını açıkladı.

14- Bulgaristan'da 17 Haziran'da yapılan parlamento seçimlerinin ardından hükümet kurmakla görevlendirilen  eski Kral 2. Simeon'un, İkinci Simeon Ulusal Haraketi ile Hak ve Özgürlükler Haraketi arasında koolisyon hükümeti için protokol imzalandığı bildirildi.                                                                                           

21 TEMMUZ 2001 

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, esnafa en büyük desteği bugüne kadar kendilerinin verdiğini belirterek, iktidara geldiklerinde zarar eden KİT'leri ve fondaki bankaları tasfiye edip, bunlara giden 20 milyar doları Küçük Orta ve Büyük İşletmeler'e (KOBİ) ve esnafa aktaracaklarını söyledi.     

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş İstanbul'un Tuzla ilçesinde özel bir şirket tarafından inşa edilen bir tankerin denize indirilmesi töreninde yaptığı konuşmada, denizcilik sektörünün hem üretim, hem ihracat, hem de istihdam açısından gelişebilir  bir sektör olduğunu söyledi.  Bakan Derviş, ayrıca konuşmasında ekonomide yaşanan son gelişmeleri de değerlendirdi.      

3- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Sinop'ta düzenlediği basın toplantısında açıklanan, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlarını değerlendirdi.   

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yaşar Okuyan incelemelerde bulunmak üzere Trabzon'a gitti. Bakan Okuyan, Valiliği ziyareti sırasında gazetecilerin dün Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından açıklanan asgari ücretle ilgili soruları yanıtladı.      Bakan Okuyan, daha sonra Rize'de SSK Hastanesi'nde Hariciye ile Tomografi Ünitesi'nin açılışını yaptı. 

5- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay, Kamu-Sen 5. Genişletilmiş Şube Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada "Sendika yasamızı aldık. Ancak yürüyüşümüz devam ediyor. Bundan sonra grev, toplu sözleşme, siyaset hakkı ve yönetime katılma hakkı için mücadele edeceğiz" dedi.  

6- Türk Mühendis ve Mimarlar Odası (TMMOB) Genel Başkanı Kaya Güvenç ile yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

7- BM'nin İklim Değişimi Komisyonu Başkanı Dr. Bert Metz, Almanya'nın Bonn kentinde 180 ülkenin çevre uzmanları ve bakanlarının katıldığı İklim Konferansı'nda yaptığı konuşmada, sera etkisi yaratan gazların salınımını azaltmayı 5 ila 10 yıl ertelemenin, atmosferi istikrara kavuşturma olanağını yok edeceğini söyledi.                                                  

22 TEMMUZ 2001

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Bursa'nın Keles ilçesine bağlı Kocayayla beldesinde düzenlenen "10. Bursa Kocayayla Türkmen Kurultayı"na katıldı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı konuşmada, 57. hükümetin geniş toplumsal desteğe dayanan çalışmalarına karşın, ülkenin zor günler geçirdiğini belirterek, bunun sadece iç dinamiklere bağlanmasının eksik bir yaklaşım olacağını söyledi.  

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, açılış törenine katılmak üzere gittiği Bodrum'da gazetecilerin sorularını yanıtlayarak ekonomik programın bugüne kadar ortaya çıkan ve bundan sonra yaşanacak tüm olumsuzluklara rağmen başarıya ulaştırılması konusunda hükümetin kararlı olduğunu söyledi.      

3- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Doğu Karadeniz'deki gezisi çerçevesinde Trabzon'da yaptığı açıklamada, Karadeniz'deki  zehirli varillerin temizlenmesi amacıyla 150 milyar liralık kaynak ayrıldığını ancak varil sayısının tam olarak saptanamadığını belirterek, projeye, Avrupa Yatırım Bankası ve çeşitli Avrupa ülkelerinden destek geldiğini söyledi.    

Bakan Aytekin, ayrıca Karadeniz kıyısında bulunan 18 petrol dolum tesisinden 16'sının standart dışı olması nedeniyle Rusya Federasyonu'nun uyarıldığını söyledi.   

4- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in hazırladığı emniyette yer değişikliği  kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.  

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ordu'nun Aybastı ilçesinde düzenlenen "Yayla Şenlikleri"ne katıldı. Baykal yaptığı konuşmada, insan için siyaset yaptıklarını, tek hedeflerinin "İnsan için siyaset" olduğunu söyledi.

6- AB Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg,  Türkiye-AB ilişkilerini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

7- Sanayileşmiş yedi ülke (G-7) ve Rusya'nın katılımıyla İtalya'nın Cenova kentinde düzenlenen G-8 zirvesi yayımlanan sonuç bildirgesi ile sona erdi. Yayımlanan bildirgeye göre, 23 yoksul ülkenin toplam 53 milyar dolarlık borçlarının silineceği belirtilerek, ekonomik sorunlar yaşayan Türkiye ve Arjantin'e verdikleri desteğin sürdürüleceği vurgulandı.G-8 ülke liderleri, yoksul ülkelerdeki AIDS ve diğer bulaşıcı hastalıklarla mücadelede kullanılmak üzere 1 milyar dolarlık bir fon oluşturulmasını da kararlaştırdılar.   

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac düzenlediği basın toplantısında, zirvede alınan kararları değerlendirdi.    ABD Başkanı George W. Bush ile  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya gelerek Washington yönetiminin füze savuma projesini görüştüler.

Başkan Bush düzenlediği basın toplantısında, 1972 yılında imzalanan Anti Balistik Füze (ABM) Anlaşması'nın yerine yeni bir anlaşma yapılmasını istediğini söyledi.  

8- Bulgaristan'da "2. Simeon Ulusal Hareket"in lideri eski Kral 2. Simeon'un kurduğu hükümet, Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov tarafından onaylandığı bildirildı.                    

23 TEMMUZ 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul'da İktisadi Kalkınma Vakfı'nın (İKV)  "Türkiye-AB İlişkileri" konulu toplantısında yaptığı konuşmada, anayasanın toplumun ulaştığı düzeyin gerisinde olduğunu belirterek, AB Ulusal Programı'nda öngörülen ekonomik, yönetsel ve hukuksal alanlardaki değişikliklerin hızla gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin Helsinki Zirvesi ile yeni bir aşamaya girdiğini belirterek, birliğe adaylığın ve üyeliğin Türkiye'nin çağdaş değerleri paylaşma yönündeki çabalarına güç ve hız katacağını söyledi.     

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da Türkiye'nin kaderini belirleyecek önemli bir dönemeçte olduğunu belirterek, 19 Mart 2001'de kabul edilen AB Ulusal Programı'nın kapsamlı bir dönüşüm projesi olduğunu söyledi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım ise uygulanan ekonomik programın finans ağırlıklı olduğunu, üretime yönelik olmadığını belirterek, dışarıdan tayinli bir programın ulusal olmayacağını söyledi. 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Maliye Bakanı Sümer Oral ile bir araya geldi.     

Bakan Derviş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, kur rejiminde herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını, kurların piyasada serbest olarak belirleneceğini kaydederek "Ekonomik programlarda eşgüdümün çok önemli olduğunu, kurumların hep birlikte çalışması gerektiğini" söyledi.   

3- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, basında sansürün kaldırılışının 93. yıl dönümü ve 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle Anadolu Ajansı (AA) İstanbul Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti.     

Bakan Karakoyunlu, bir toplumun hayat unsurlarının gelişmesi, olgunlaşması ve geleceğe geleneğini sürdüren diğer disiplinleri içinde aktarılması bakımından basının olağanüstü önem taşıdığını söyledi.    

Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Güler de Anadolu Ajansı'nın Cumhuriyetin kuruluşundan önce, bizzat Atatürk tarafından meydana getirilmiş, dönemin önde gelen gazetecileri ve yazarları tarafından oluşturulmuş milli bir kurum olduğunu söyledi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyeti makamında kabul etti. Bakan Oral görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede Türkiye ekonomisinin genel bir değerlendirmesini yaptıklarını, izlenen maliye ve bütçe politikaları üzerinde durduklarını söyledi.    

5- Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Hazineye ait taşınmaz malların değerlendirilmesi amacıyla çıkarılan kanun çerçevesinde bu malların ekonomiye kazandırılması ve daha kısa sürede satışı için Koordinasyon Kurulu oluşturulduğu bildirildi. 

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan yaptığı yazılı açıklamada, BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım'ın Ankara DGM Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmanın seyrinin netlik kazanamaması, BOTAŞ'ın sürdürdüğü uluslararası proje ve ilişkilerinde olası bir aksamaya neden olmaması nedeniyle görevinden alındığını bildirdi. Bakan Çakan, ayrıca göreve vekaleten Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kenan Veziroğlu'nun atandığını söyledi. 

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan ilk Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, milletvekili arkadaşlarının büyük bir azim, yeni bir ruh ve heyecanla parti çalışmalarına hazır olduklarını söyledi.   

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anadolu gezisi çerçevesinde Tokat'ta yaptığı açıklamada, halkın sorunlarını, kendilerinden dinleyerek çözüm üretmeye çalıştıklarını belirterek, halkın siyasetten umudunu kestiği bir dönemde CHP'nin yoğun bir ilgi gördüğünü söyledi.   

9- AP-TBMM Karma Parlamentosu Üyesi Richard Balfe, Antalya Valisi Ertuğrul Dokuzoğlu'nu ziyaret etti.    

Balfe ziyaret sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, AB üyeliği için Türkiye ile her kademede ilişkilerin sürdürülmesini önemli bulduğunu belirterek, Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin AB üyelik sürecini etkilemeyeceğini söyledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Malezya'daki temasları sırasında Başbakan Mahathir Muhammed ile görüşmesinden sonra gazetecilerin Kıbrıs konusundaki sorularını yanıtladı.

11- Almanya'nın Bonn kentinde yapılan BM Uluslararası Küresel Isınma Konferansı'nda, sanayileşmiş ülkelerin 1997 yılında imzaladığı sera etkisi yapan gazların azaltılmasını öngören "Kyoto İklim Protokolü"nün uygulanmasıyla ilgili kurallar üzerinde anlaşmaya varıldığı bildirildi.  

BM Milletler Sözcüsü Michael Williams yaptığı açıklamada, AB ülkeleri ile Japonya'nın bu konuda ortak bir formül üzerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi. 

12- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) ifade özgürlüğüne aykırı olarak verdiği mahkumiyet kararlarını zaman geçirmeden ve bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırması gerektiğini bildirdi.

13- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İtalya'nın  Cenova kentinde düzenlenen G-8 Zirvesi ve Türk ekonomisinin içinde bulunduğu durumla ilgili olarak Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

14- ABD Başkanı George W. Bush, G-8 Zirvesi için gittiği İtalya'nın Cenova kentinden, başkent Roma'ya geçerek Papa II. John Paul ile görüştü.

Papa, görüşmede, ABD'de halen tartışılmakta olan embriyodan alınan kök hücreleriyle ilgili araştırmaların günah olduğu konusunda Başkan Bush'u uyardığını söyledi. 

15- Endonezya Parlamentosu Halk Danışma Meclisi'nin, yetersizlik ve yolsuzlukla suçlanan Devlet Başkanı Abdurrahman Vahid'i görevinden alarak, yerine yardımcısı Megavati Sukarnoputri'yi getirdiği bildirildi.                                        


24 TEMMUZ 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, basında sansürün kaldırılışının 93. yıl dönümü ve Basın Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, demokrasinin varlığının, kendisini işleten kurum ve kuralların yaşatması ile olanaklı bulunduğunu belirterek  "Demokrasinin sağlıklı temeller üzerinde yükselmesinde, basın ve basın özgürlüğünün korunması ve gelişmesinin vazgeçilmez bir önemi vardır" dedi.          

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Lozan Antlaşması'nın 78. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'nin Lozan Antlaşması'nda yer alan temel ilkelerinden, bağımsızlığından ve toprak bütünlüğünden ödün vermeden belirlediği  ereklere ulaşmak için çabalarını kararlılıkla sürdüreceğini bildirdi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-2 televizyonunda yayınlanan "İş Günü" adlı programa katılarak işçi haklarıyla ilgili soruları yanıtladı. Başbakan Ecevit, Türk halkının ağır sıkıntılar içinde olsa bile geleceğe umutla baktığını belirterek, sosyal patlama endişesi taşımadığını söyledi.   

Başbakan Ecevit, daha sonra TRT'den ayrılırken gazetecilerin ekonomik program, döviz kuru, enflasyon konularındaki sorularını yanıtladı.

4- Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından hazırlanan "Bir Yıldız Doğuyor-Türk Yıldızları" adlı tanıtım filminin Singapur'da yapılan Asya Film ve Televizyon Ödülleri'nde "En İyi Uzun Metrajlı Film" ile ABD'nin New York kentinde yapılan Aegis Film ve Video Ödülleri'nde  ise "2001 En İyi Reklam Satış Filmi" ödüllerini kazandığı bildirildi.  

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Ankara'nın Kazan ilçesinde, ilk kadın milletvekili olan Satı Kadın anısına yaptırılan anıt ve parkın açılış törenine katıldı.  

Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı konuşmada, insanlığın ancak tabiat  özelliklerini tahrip etmeden, mutlu olabileceğini belirterek, gelişmekte olan yerleşim birimlerini yönetenlerin doğaya saygılı ve yaşamla doğayı iç içe kılacak bir altyapı politikası izlemeleri gerektiğini söyledi.

6- Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı, Türkiye-Irak 13. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu  (KEK) toplantısının açışında yaptığı konuşmada, bu toplantıda alınacak kararların iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilere önemli katkılar sağlayacağını belirterek, Türkiye-Irak arasında 1996 yılında 251 milyon dolar olan ticaret hacminin 2000 yılında 1.2 milyar dolara kadar çıktığını söyledi.

Irak Petrol Bakanı Amir Muhammed Raşid  de her iki ülkenin birbiri için vazgeçilmez iki pazar olduğunu belirterek, Irak'a uygulanan ambargo nedeniyle Türkiye ekonomisinin büyük zarara uğradığını söyledi.

Raşid daha sonra  Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret etti. Görüşmede, ticaret hacminin artırılması ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konuları ele alındı.

Raşid yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit ile görüşmesinde, BM tarafından Irak'a uygulanmak istenen akıllı yaptırımlar konusunda Türkiye'nin tavrını takdir ettiklerini belirterek, bu yaptırımların ‘ekonomik sömürüden' başka bir şey olmadığını söyledi.   

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı açıklamada, bakanlığı tarafından hazırlanan "Tarımda Yeniden Yapılanma ve Reform Programı"nın ortak tarım politikasına uyum sağlamayı amaçladığını bildirdi.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC), basın özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla her yıl 24 Temmuz'da düzenlediği "Basın Özgürlüğü Ödül Töreni" İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.   

TGC Başkanı Orhan Erinç yaptığı konuşmada, basında sansüre gazeteciler tarafından son verilişinin yıl dönümü olan 24 Temmuz'un bayram olarak kutlanmadığını belirterek "Bu günü basın özgürlüğü yolunda bir mücadele aşması günü olarak anıyoruz. 12 Mart 1971 sonrasında özgürlüklerin daha da sınırlandırılmasıyla 24 Temmuz bayram olma niteliğini kaybetti ve ‘Geleneksel Gazeteciler Günü'ne dönüştü" dedi.

9- Basında sansürün kaldırılışının 93. yıl dönümü ve Basın Bayramı, tüm yurtta düzenlenen etkinliklerle kutlandı.      

10- SP Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan partisinden istifa etti.

11- ABD Başkanı George W. Bush, Avrupa gezisi çerçevesinde Kosova ve Makedonya'yı ziyaret etti. Başkan Bush Kosova'nın güneyindeki Bondsteel kampına giderek Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapan ABD askerlerini ziyaret etti. Başkan Bush yaptığı açıklamada, Makedonya'da çatışan taraflara ateşkesi ihlal etmemesi, Kosovalı Arnavutlara da çatışmalara katılmaması çağrısında bulundu.    

12- Bulgaristan'da, eski Kral 2. Simeon liderliğindeki ‘2. Simeon Ulusal Hareketi' (NDSV) ile Ahmet Doğan liderliğindeki Hak ve Özgürlük Hareketi'nin (HÖH) kurduğu koalisyon hükümetinin, parlamentodan güvenoyu aldığı bildirildi.      

13- Pakistan'da muson yağmurlarının yol açtığı seller ve toprak kaymaları nedeniyle 200 kişinin öldüğü bildirildi.              

25 TEMMUZ 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul Tersane Komutanlığı'nda düzenlenen "Deniz Kuvvetleri Gemi Teslim ve Kızağa Koyma" töreninde yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yurdu iç ve dış tehditlere karşı savunma, toprak bütünlüğümüzü ve ulusal çıkarlarımızı koruma görevini kararlılıkla sürdürecek durumda olduğunu belirterek "Ulusumuzun gurur ve güven duyduğu ve verilecek her görevi eksiksiz yerine getirme yeteneğine sahip olan TSK, yüce Atatürk'ün ‘Yurtta Barış Cihanda Barış' ilkesi doğrultusunda barış ve istikrarın korunmasında etkin bir rol oynamaktadır" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'nin gerek  ekonomik çıkarlarını ve gerekse stratejik deniz ulaştırma hatlarını korumanın ancak güçlü bir deniz kuvvetiyle mümkün olabileceğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) aylık olağan toplantısına katılmak üzere İstanbul'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, Hazine'nin iç borç ihalesine ilişkin soru üzerine "Güven verici, umut verici bir ortam oluştu. Bunun somut kanıtlarından biri de ihale oldu, olumlu sonuç alındı" dedi.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında İstanbul'da toplandı.

MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada "Toplantıda, Balkanlar'daki siyasi gelişmeler konusunda Dışişleri Bakanlığı'nca hazırlanan rapor Kurul'a sunulmuş, Türkiye'nin bölgeye, bölge istikrar ve barışına atfettiği özel önem bağlamında bu gelişmelerin muhtemel sonuçları ve ülkemizin dış politikasına etkileri değerlendirilmiştir. Toplantıda ayrıca, geçen bir aylık döneme ait istihbarat ve güvenlik raporları ışığında ülke güvenliğine yönelik iç ve dış gelişmeler de gözden geçirilmiştir" denildi.

4- Harp Akademileri Komutanlığı'nın 2000-2001 mezuniyet töreni yapıldı. Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu katıldı.   

Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Nahit Şenoğul törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin meselelerinin halli için askeri güce başvurmadan önce 8 ayrı komşusunun bulunduğunu düşünmek durumunda olduğunu belirterek "Türkiye'de Atatürk ilke ve idaelleri var oldukça ve sonsuza kadar da var olacağına göre bölücülük ve irtica da var olacaktır" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grubunu olağanüstü topladı. Çiller yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'ne götürmeye hazırlandıkları yasaların birkaç milyar dolar için Türkiye'nin onurunu takas edercesine hazırlandığını belirterek "Netice itibariyle Türkiye bir manda konumuna sokulmuştur. Türkiye başka ülkeler tarafından adeta karantinaya alınmıştır" dedi. 

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İstanbul Sanayi Odası (İSO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik programda hafif bir revizyona gidileceğini belirterek "Yeni bir makro ekonomik analizle, yeni bir makro ekonomik tabloyla programı yenilememiz gerekir" dedi. Bakan Derviş ayrıca reel sektörün rehabilitasyonu için bir fon kurulacağını kaydederek "Brezilya ve Kore'de uygulanan yeniden yapılandırma konusunun Türkiye'de bir an önce uygulanması için çalışmalara başladık" dedi.

7- İçişleri Bakanlığı'nca yayımlanan "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Kararları" konulu genelgede, AİHM'nin Türkiye aleyhine verdiği kararları incelendiğinde, kararlara dayanak olan hatalı uygulamaların varlığının görüldüğü belirtilerek, gözaltına alınan kişinin özgürlüğünün kısıtlandığı ilk anlardan itibaren bir avukatla görüşebilmesinin sağlanması gerektiğini, yakalama sebebinin ortadan kalkması durumunda da derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Memur-Sen Konfederasyonu Başkanı Fatih Uğurlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Baykal yaptığı konuşmada, Türkiye'de ekonomik krizin giderek derinleştiğini ve yaygınlaştığını belirterek, 5 ay içinde ortaya çıkan mali krizin üretim krizi haline dönüştüğünü ve bunun da Türkiye'yi küçültmeye başladığını söyledi.

9- Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve beraberindeki heyet  tarafından Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Büyükkanıt'ı ziyareti ile ilgili yapılan  yazılı açıklamada, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve Genel Sekreteri Haluk Tükel'in 17 Temmuz tarihinde Orgeneral Büyükkanıt'ı ziyaret ettikleri belirtilerek "Görüşmede, Avrupa Birliği üyelik süreci ve ekonomik gelişmeler ile ilgili olarak iş dünyasının görüşleri aktarılmıştır" denildi.   

10- Galatasaray futbol takımı, Şampiyonlar Ligi çerçevesinde İstanbul'da oynanan 2. ön eleme maçında Arnavut futbol takımı Vllaznia'yı 2-0 yendi.

11- Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay, Türk İşbirliği Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Moğolistan Aydınlanma Başkanlığı işbirliğince yürütülen "Moğolistan'daki Türk Anıtları Projesi" çalışmaları hakkında bilgi almak üzere Moğalistan'a gitti. Bakan Çay yaptığı açıklamada "Yapılan arkeolojik çalışmalar çerçevesinde, Türk tarihi ile ilgili yeni bulgular elde edilmektedir. Proje tamamlandığında, Türk tarihinin yeniden yazılacağını söyleyebilirim" dedi.

12- NATO Genel Sekreteri George Robertson Belçika'nın başkenti Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Makedonya'nın başkenti  Üsküp'te bulunan AB ve ABD temsilcilerinden aldıkları bilgilere göre, Makedonya hükümeti ve Arnavut militanların ateşkese geri dönme konusunda açık işaretler verdiklerini söyledi.

13- İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen silahsızlanma görüşmeleri devam ediyor. Görüşmelere katılan ABD delegasyonunun Başkanı Büyükelçi Donald Mahley, düzenlediği basın toplantısında, 1972 yılında kabul edilen bakteriyolojik ve zehirli silahların üretiminin, geliştirilmesinin ve yasaklanmasına ilişkin sözleşmenin yürürlüğe sokulması için hazırlanan protokolü "ülke güvenliğini tehlikeye atacağı gerekçesiyle" ABD'nin reddettiğini bildirdi.     

14- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) toplantısına katılmak üzere gittikleri Vietnam'da bir araya geldiler.

Görüşmede, ABD'nin Füze Kalkanı Projesi ve iki ülke ilişkilerine ivme kazandırılması konuları ele alındı.

15- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev,  temaslarda bulunmak üzere gittiği Kırgızistan'da Devlet Başkanı Askar Akayev ile bir araya geldi.  

Nazarbayev ve Akayev düzenledikleri ortak basın toplantısında, tarihten gelen bir dostluk ve kardeşliğe sahip iki halkın dilinin, kültür ve örfünün aynı olduğunu, bunu ekonomik ve siyasal alanlara yansıtmak gerektiğini belirttiler.                                                                                                                               

26 TEMMUZ 2001

1- Başbakan  Bülent Ecevit, TV 8 televizyonunda katıldığı bir programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, Hazine bonoları ve mevduat faizlerinden alınan stopajlara ilişkin bir soru üzerine, IMF Başkan Birinci Yardımcısı Stanley Fischer ile bu konuların görüşüleceğini belirterek "Bu görüşmeler sırasında bir çok konuya ve soruna çözüm getirme bakımından önümüzde yeni olanaklar açılmış olacak" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, büyük kentlerin sorunlarının tartışılarak saptanması ve çözüm önerileri getirilmesi amacıyla İstanbul'dan başlayan toplantılarının ikincisini, partisinin Ankara İl Başkanlığı'nda gerçekleştirdi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, başkentin sorunlarının il yönetimi, Ankara milletvekilleri ile ortaya konacağını, partili bakanların da çözüm için gerekli önlemleri alacağını bildirdi. 

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, daha sonra gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. 

3- Danıştay, Başbakanlık'ın TÜBİTAK'tan alınan rapor doğrultusunda siyanürlü altın madenciliği işletmeciliğinin ilgili bakanlıklarca yeniden değerlendirilmesini öngören 5 Nisan 2000 tarihli işleminin iptaline ilişkin İzmir 1. İdare Mahkemesi'nin kararının yürütmesini durdurdu.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Hazine Müsteşarı Faruk Öztrak ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, finans ve reel sektöre ilişkin önlemleri açıkladı. Bakan Derviş, programda bundan sonra da düzenlemeler yapılabileceğini belirterek, reel sektöre destek olunmasıyla ilgili olarak "Aşırı sayılabilecek ölçüde değişiklikler yapmıyoruz. Reel sektörün kredi maliyetlerini düşüreceğiz" dedi.

5- TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkan Vekili Emre Kocaoğlu yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde kurulan "İnsan Hakları Kurulları"na halktan şikayet gelmediğini belirterek, vatandaşın bu konuda bilgilendirilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

6- SP Bolu Milletvekili İsmail Alptekin partisinden istifa etti.

7- İstanbul Sanayi Odası Başkanı Hüsamettin Kavi, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı'nın (TTGV) İstanbul'da düzenlediği "TTGV Desteknoloji Sohbetleri"nde yaptığı açıklamada, Türkiye'de devlet ve özel sektör ilişkilerinde daima bir güvensizlik olduğunu belirterek, bunun değişmesi gerektiğini, yeni bir anlayışa ihtiyaç olduğunu söyledi.

8- Türkiye-Irak Karma Ekonomik Komitesi (KEK) 13. Dönem Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Irak Petrol Bakanı Amir Muhammed Raşid ile Devlet Bakanı Edip Safder Gaydalı tarafından, iki ülke arasında ticaretin geliştirilmesini öngören protokol imzalandı.

Bakan Gaydalı yaptığı açıklamada, protokol uyarınca iş çevrelerinin teşvik edilmesi ve önlerinin açılması yönünde çaba göstereceklerini söyledi.

Raşid de mevcut potansiyelin değerlendirilmesi halinde, iki ülke arasındaki ticaret hacminin BM ambargosu öncesindeki düzeyin bile üstüne çıkabileceğini belirtti. Öte yandan Raşid, CNN Türk televizyonunda yayımlanan "Manşet" adlı programa katılarak, ABD'nin, Kuzey Irak politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanı Zeki Çakan, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Denktaş kabulde yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'dan görüşmek için davet aldığını belirterek, Annan ile Kıbrıs konusundaki görüşmelerin hangi zeminde ve hangi maksatla başlatılacağını ele alacaklarını söyledi.

10- Makedonya Devlet Başkanı Boris Traykovski başkent Üsküp'te, NATO Genel Sekreteri George Robertson, AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AGİT Dönem Başkanı ve Romanya Dışişleri Bakanı Mircea Geoana ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ülkedeki Arnavut ve Makedon siyasi partileri arasındaki görüşmelere Kalkandelen'de yeniden başlanacağını söyledi.

Robertson da NATO askeri birliklerinin en kısa zamanda Makedonya'ya geleceğini belirterek, Arnavut militanların silahsızlandırılması sürecinin başlatılacağını  söyledi.

11- ABD Başkanı George W. Bush , başkent Washington'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Bush, Irak'ın bir Amerikan U-2 casus uçağına füze fırlatmasına ilişkin sorusu üzerine "Uçuşa yasak bölge uygulaması hala sürüyor. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in hala tehdit ve sorun olduğu konusunda şüphe yok" dedi.                                                                           


27 TEMMUZ 2001

1- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'de bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine ile bir araya geldi. 

Bakan Cem ve Vedrine  görüşme sonunda ortak basın toplantısı düzenlediler.  Vedrine, sözde Ermeni soykırım yasasına değinerek "Bu karar, parlamento tarafından alındı ve dolayısıyla  Fransız makamlarınca saygı gösterilmesi gereken bir karardır. Fransız Parlamentosu'nda bu yasanın  kabulü yönünde hareket eden milletvekillerinin tamamı, Türkiye ile ilişkilere önem veren kimselerdir" dedi.     

Vedrine, ayrıca iki ülke ilişkilerini daha ileri götürmek için bazı düzenlemelerin yapılması konusunda Bakan Cem ile mutabık kaldıklarını belirterek, geçirmekte oldukları ekonomik sıkıntıda Türkiye'nin yanında olduklarını söyledi.

Bakan Cem de sözde Ermeni Soykırımı Yasası nedeniyle Türkiye-Fransa ilişkilerinde bazı zorluklarla  karşılaşıldığını belirterek "Sebebi ne olursa olsun alınan karar haksız bir karardır" dedi.  

Görüşmede ayrıca, AB, Kıbrıs, ikili konular, Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu gibi konuları ele aldılar.     

Vedrine, daha sonra Başbakan Bülent Ecevit ile bir araya geldi.

2- İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Shaul Mofaz temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.     

Mofaz, Genelkurmay Başkanı   Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile bir araya geldi.    

Bakan Çakmakoğlu görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin çok boyutlu olduğunu belirterek, Mofaz'la ortak savunma projelerini görüştüklerini söyledi.      

Mofaz da Türkiye ile İsrail'in, Ortadoğu bölgesinde iki demokratik ülke olduğunu ve ilişkilerinin bu açıdan da çok önemli olduğunu söyledi.     Görüşmelerde, İsrail'in geliştirdiği antibalistik füze sistemine Türkiye'nin de entegre edilmesi konusu ele alındı.     

3- IMF Birinci Başkan Yardımcısı Stanley Fischer temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.       Fischer daha sonra Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile bir araya geldi.    

Fischer daha sonra Başbakanlık'ta Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakan ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile ayrı ayrı görüştü.     

Fischer yaptığı açıklamada, görüşmeler sonunda merkez bir mesajın ortaya çıktığını, bu mesajın, tüm liderlerin ayrı ayrı ekonomik programa olan desteklerinin tamamen devam edeceğini vurgulamalarından oluştuğunu söyledi.

Başbakan Ecevit  yaptığı açıklamada, ekonomik programda revizyon düşünmediklerini belirterek "Görüşmede, dalgalı kurla ilgili sıkıntıları aktardım. Fischer de dalgalı kurdan vazgeçme yolunda atılacak adımların olumsuz  sonuçlar doğuracağını söyledi" dedi.     

4- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Asya Bölgesel Güvenlik Forumu'na katılmak üzere gittiği, Vietnam'da Dışişleri Bakanı Nguyen Dy Nien ile bir araya geldi.

5- AB Komisyonu, 15 üye ülkenin, AB dışından gelen siyasi mültecilere ve sığınmacı adaylarına karşı ortak tavır izlemesine ilişkin bir yönetmeliği onayladığı bildirildi.

İrlanda'nın başkenti Dublin'de, 1990'da imzalanan sözleşmenin yerine geçecek olan ve "Dublin II" olarak adlandırılan yeni yönetmeliğe göre, mülteci adaylarının başvuruları AB ülkelerinden birinde incelenirken, bu başvuruların birkaç üye devlette ayrı ayrı yapılmasıının engelleneceğini kapsıyor.                                                                                                   


28 TEMMUZ 2001

1- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu Karabük'teki incelemeleri sırasında düzenlediği basın toplantısında ekonominin içinde bulunduğu sıkıntılardan Karabük Demirçelik Fabrikaları'nın (KARDEMİR) etkilenmemesinin söz konusu olmadığını belirterek "Ancak KARDEMİR'in kendinden kaynaklanan bazı sorunları da olduğu anlaşılmıştır" dedi.  

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bodrum'un Gümüşlük beldesinde belediye tarafından yaptırılan otoparkı hizmete açış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin başarılara, güzelliklere ihtiyacı olduğunu belirterek "Şikayetlere, yakınmaya, ağlamaya, umutsuzluğa değil, bir şeylerin yapılabilir olduğunu göstermeye ihtiyacımız var" dedi.   

3- Tunceli Valisi Mustafa Erkal, Tunceli'de düzenlenen 2. Munzur Doğa ve Kültür Festivali'nde dün meydana gelen olaylar ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Tunceli'de eylemlere yol açanlar kent dışından gelen provokatörlerdir. Güvenlik güçlerimiz, yaralanma uğruna masum vatandaşlarımızı sağduyuyla korumuşlardır" dedi.

4- Türkiye'de bulunan IMF  Birinci Başkan  Yardımcısı Stanley Fischer ile Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ve Dünya Bankası Türkiye Temsicisi Ajar Chhibber, akademisyenler, bankacılar, gazeteciler ve reel sektör temsilcileriyle İstanbul'da yaptıkları görüşmenin ardından  ortak bir basın toplantısı düzenlediler.  Fischer,  Türkiye'nin geçerli bir ekonomik program izlediğini; ancak bu programın gücünün, güvenin devamı ve faizlerin düşüşüne bağlı olduğunu söyledi.    

Bakan Derviş de  hem sosyal adaletsizliğin, hem faizlerdeki yüksek düzeyin ve daha da büyük borç yükünün yüksek enflasyon ve yüksek faiz sarmalından doğduğunu söyledi. 

Bakan Derviş ayrıca, reel sektörün sıkıntılarını anlayışla karşıladığını ve çözmek için çaba içinde olduğunu belirterek, Dünya Bankası ile bu konuda yaptıkları görüşmelerde bir fon kurulması için çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.  

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan ise Ficher ile görüşmelerinde dalgalı kurun reel sektör üzerindeki olumsuz etklerinin dile getirildiğini söyledi.  

5- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell temaslarda bulunmak üzere Çin'in başkenti Pekin'e gitti. Powell ve beraberindeki heyet Çin Devlet Bakanı Başkanı Ciang Zemin, Başbakan Zhu Rongji ve Dışişleri Bakanı  Tang Jiaxuan ile bir araya geldi.  

Tang görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Çin-ABD ilişkilerinin  önemli fırsatlarla ve aynı zamanda önemli sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu belirterek, iki tarafın aralarındaki anlayış ve güveni artırarak işbirliğini geliştirmesi gerektiğini söyledi.    

Powell da ABD'nin Çin ile arasındaki ilişkilere büyük önem verdiğini belirterek, iki ülke arasındaki  ekonomik ve ticari alanda iyi yönde gelişmeler olduğunu söyledi.                                                                               

29 TEMMUZ 2001

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller,  Batı Akdeniz Yörükleri  Şenlikleri'ne katılmak üzere Antalya'nın Gömbe Yaylası'na gitti. Çiller yaptığı konuşmada, halkın ekonomik sıkıntı içinde bulunduğunu, çiftçinin mahsulünü kaldıramadığını belirterek, Türk insanının sabırlı olduğunu ve sosyal patlamaya meydan vermeyeceğini söyledi.    

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Samsun'un Havza ilçesinde belediye tarafından yaptırılan bir tesisin açılış törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli daha sonra Göl Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Kunduz Yayla şenliklerine katıldı.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinde  DSP İlçe Başkanlığı'nı ziyareti sırasında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, 2. Munzur Doğa ve Kültür  Festival'de meydana gelen olaylarla ilgili olarak incelemelerde bulunmak üzere Tunceli'ye gitti. Bakan Türk, Tunceli Valisi  Mustafa Erkal'ı  ziyaret ederek "yaşanan olaylarla" ilgili bilgi aldı. Bakan Çakmakoğlu yaptığı açıklamada, yaşanan olumsuz olayların atlatıldığını, huzurun sağlandığını söyledi.   

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Marmaris'te düzenlenen sivil toplum örgütleri yöneticilerinin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, siyasetin toplumun gerisinde kaldığını, Türkiye'de siyaset de dahil birçok yapısal değişikliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.      

6- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, IMF Birinci Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in Türkiye'deki görüşmelerinde memur, işçi, esnaf ve reel sektör kesiminin sorunlarına yönelik hiçbir konunun ele alınmayışını eleştirdi.     

7- Japonya'da genel seçimler yapıldı.

30 TEMMUZ 2001

1- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Sanayi Potansiyeli ve Yatırım Alanları Araştırmalar' adlı çalışma sonunda 36 ilde yatırım yapılabilecek alanlarla ilgili envanterin hazırlanmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Kalkınmada öncelikli illerin de unutulmadığı bu araştırmanın, illerdeki sanayileşme potansiyeli ve bölgesel özelliklerin dikkate alınarak yapıldığını" söyledi.

2- İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı'na Manisa Valisi Muzaffer Ecemiş, Hatay Valiliği'ne de Merkez Valisi Zeki Şanal'ın atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.     

3- RTÜK Başkanı Nuri Kayış Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, bazı televizyon kanallarının son zamanlarda "Toplumun ahlakını ve ulusal değerleri tahrip makineleri" olarak kullanılmaya başlandığını belirterek "Ekranlardan evlerin içine ahlaksız ve yozlaşmışlık akıyor" dedi.

4- MHP Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili  Oktay Vural, Ulaştırma Bakanlığı'na atandı. 

Vural'ın bakanlığına ilişkin kararnameyi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de onayladı.

5- Brezilya'nın Ankara Büyükelçisi Brian Michael F. Neele, İstanbul Fahri Konsolosu Dr. Silvyo Benbassat ile Cumhuriyet gazetesini  ziyaret etti. 

Neele, Brezilya ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin arttırılması için çaba göstereceğini belirterek, iki ülke arasında benzerlikler olduğunu söyledi.           

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem temaslarda bulunmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti.     

Bakan Cem, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'yı ziyaret etti.

Bakan Cem görüşme sonunda yaptığı açıklamada "Türkiye'nin Arap dünyası ile ilişkileri layık olduğu etkinliğe yaklaşmıştır" dedi.  Bakan Cem, Türkiye-İsrail  ilişkileri ile ilgili bir soru üzerine "Türkiye'nin dostlukları, pazarlık masasında kullanılacak bir meta değildir. Bazı avantajlar sağlamak için dostluklarımızı kullanmayız" dedi.

Musa da yaptığı açıklamada, Bakan Cem'in ziyaretini Ortadoğu'daki gelişmeleri ele almaları açısından iyi bir fırsat olarak değerlendirdi.

Bakan Cem daha sonra Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir ile bir araya geldi. Bakan Cem yaptığı açıklamada, Mahir ile görüşmesinde, güvenlik, serbest ticaret anlaşması, Türkiye'den Avrupa'ya ulaştırılacak Mısır doğalgazı ve Ortadoğu'daki son durumu ele aldıklarını söyledi.      

7- Batı Şeria'nın Nablus kentinin kuzeyindeki El Fara mülteci kampı yakınında meydana gelen patlamada 6 Filistinlinin öldüğü 1 kişinin de yaralandığı bildirildi.  

8- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Güney Amerika ülkelerini ziyareti çerçevesinde Brezilya'ya gitti.                                                                

31 TEMMUZ 2001

1- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih  Kanadoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan RP ile ilgili olarak verdiği karara ilişkin yaptığı açıklamada, AİHM'nin, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan RP yöneticileri tarafından şikayet başvurusunu ret kararının, demokrasilerde, demokrasiyi yok etme özgürlüğünün bulunmadığını kanıtladığını belirterek "Mevcut ve kurulacak tüm siyasi partilerin bu karardan yararlanması gerekir" dedi.

2- İçel Emniyet Müdürü Turgay Pamuk yaptığı yazılı açıklamada, Mersin'in Kazanlı beldesindeki polis karakolunda görevli amir ve polislerin ekilen hint kenevirlerine el koyduktan sonra sahiplerini rüşvet alarak serbest bıraktıklarını, daha sonra karakolda esrar imal ederek aracılar vasıtasıyla piyasaya sattıklarını belirterek, aralarında 1 başkomiser, 1 başkomiser yardımcısı, 8 polis memuru ve 2 bekçinin bulunduğu 20 kişinin Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildiğini bildirdi.

3- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan  (TMSF) yapılan yazılı açıklamada, bünyesinde bulunan Sümerbank'ın satış prosedürü çerçevesinde, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ile hisse devir sözleşmesi görüşmelerinin başlatılmasına karar verildiği bildirildi.

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan yardımcıları Hüsamettin Özkan, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile Ekonomiden sorumlu  Devlet Bakanı Kemal Derviş, Maliye Bakanı Sümer Oral ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Görüşmelerde, TOBB'un hükümete sunmuş olduğu raporun ayrıntılandırılması, hafta başından itibaren de sektör kurulları toplanarak sorunların ele alınması, ekonomi bürokratlarının da bu kurulların toplantılarına yönelik teknik hazırlıklar yapması kararlaştırıldı.

Hisarcıklıoğlu görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada gizlenen dövizlerin tekrar Türk ekonomisine kazandırılması konusunda hükümetin çalışmalarını tatmin edici bulduklarını belirterek "Hükümetteki kararlılık, devamlılık, bu göstergeler TOBB olarak bizi memnun etmiştir" dedi.

Bakan Oral da yaptığı açıklamada, kamu maliyesinin ve bütçenin iyi gittiğini belirterek "Güven ortamı ne kadar erken oluşursa sorunların çözümü de o kadar kolaylaşır" dedi.     

5- Eti Holding, Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı ile özelleştirme kapsamından çıkarıldı. ÖYK  kararı ile  birlikte Eti Holding eski statüsüne iade edildi. Karar ile ayrıca, Eti Holding bünyesindeki  Eti Bor ve Seydişehir Alüminyum da özelleştirme kapsamından çıkarıldı.

6- Arnavutluk Dışişleri Bakanı Paskal Milo, Güneydoğu Avrupa turu çerçevesinde Türkiye'ye geldi.     

7- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan RP'nin yöneticilerinin yaptığı şikayet başvurusunda, partinin hedeflerinin "demokratik kurallara aykırı" olduğuna karar verdiği bildirildi.     

AİHM tarafından karardan sonra yapılan açıklamada, kapatılan RP'nin başta eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan olmak üzere yetkililerine yönelik yaptırımların, demokratik toplumun korunması için vazgeçilmez bir sosyal ihtiyaç olarak değerlendirilebileceği belirtilerek "İlgili ülkenin, iç barışı ve demokratik rejimini tehlikeye atacak siyasi bir hedefin gerçekleşmesini, eylemler somut hale gelmeden engelleyebileceği" bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106