19.6.2001
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 2001

1HAZİRAN2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Hava Kuvvetleri'nin 90. kuruluş yıl dönümü etkinleri kapsamında Çiğli 2. Ana Jet Üssü'nde düzenlenen törene katıldı.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk "Yolsuzluklarla Mücadele ve Dürüstlüğün Korunması 2. Küresel Forumu”na katılmak üzere gittiği, Hollanda'nın Lahey kentinden dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı'ndadüzenlediğibasın toplantısında, Türkiye'de işlenen bütün suçların yüzde 33'ünün İstanbul'da gerçekleştiğine dikkat çekerek kentte bir an önce ceza ve tutukevi yapmanın zorunluluk haline geldiğini ve İstanbullulardan anlayış beklediğini söyledi.

Bakan Türk ayrıca, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İçişleri Bakanlığı Strateji Araştırma Merkezi Başkanlığı ile Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Yerel Yönetimler Araştırma ve Eğitim Merkezi'nin birlikte yürüttüğü"Yerel Yönetimler Bilgi Tabanı Projesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin kaliteli ve nitelikli hizmet üretmesi için bu projeye gereksinim duyulduğunu, kaynakların israf edilmemesi ve verimliliğin artırılmasında kullanılması gerektiğini söyledi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, Mali Suçları Araştırma Kurulu Bakanlığı'na (MASAK) değişik kurum ve kuruluşlardan 1242 ihbar ve şikayet geldiğini belirterek, bu ihbar ve şikayetler esas alınarak 637 dosya oluşturulduğunu ve dosyalar üzerinde çalışıldığını bildirdi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul'da SSK Kazlıçeşme Dispanseri için yapılan Z ünitesinin açılışına katıldı.

6- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonenbaşkanlığındaki IMF heyeti8. gözden geçirme temasları çerçevesinde Türkiye'ye geldi.

Kahkonen Esenboğa Havalimanı'ndayaptığı açıklamada, temasları kapsamında ekomomi bürokratları ve bazı bakanlarla bir araya geleceğinisöyledi.

Kahkonen, daha sonra Hazine Müsteşarlığı yetkililerinden ekonominin genel durumu hakkında bilgi aldı.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Almanya'da Mainz Ülkü Ocağı yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerekülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizi değerlendirdi.

Bakan Bahçeli daha sonra Köln'e geçerek, Türk Kültür Ocağı'nda Türk Federasyonu yetkilileri ile bir araya geldi.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Girne Amerikan Üniversitesi'nin diploma törenine katılmak ve üniversitenin kendisine verdiği onursal doktora ünvanı ve beratı almak üzere gittiği, KKTC'de Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Derviş Eroğlu ile bir araya geldi.

Başbakan YardımcısıYılmaztörende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin milli çıkarlarından taviz vermesinin mümkün olmadığını belirterek, Türkiye'nin AB'ye adaylık sürecindeki mevcut engellerin aşılmasının bedelinin hiçbir şekilde Kıbrıs Türkleri'nin yanlız bırakılması olmayacağını belirterek"Güney Kıbrıs'ı temsilen AB'ye üyeliği Türkiye'nin hiçbir şekilde kabul edebileceği bir durum değildir” dedi.

9- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, temaslarda bulunmak üzere gittiği İtalya'da işadamlarıyla görüşerek Türkiye'ye yatırım yapmalarıçağrısında bulundu.

10- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) devlet başkanları Belarus'un başkenti Minsk'te bir araya geldiler.

Zirvede, Rusya'nın girişimiyle dış politikada dayanışmanın güçlendirilmesi konusunun yanı sıra askeri işbirliğinin artırılması, BDT ülkelerindeki barışı koruma operasyonları, bilgisayar suçlarıyla mücadele, BDT Serbest Ticaret Havzası'nın oluşturulması yönündeki çalışmalar, terörizme karşı mücadele konuları ele alındı.

2 HAZİRAN 2001

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Teknik Elemanlar Derneği'nin 6. Olağan Genel Kurulu'nda, tütün yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İtalya'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ‘2001 Yılı Bilim ve Sanat Şenliği' törenine katıldı. Bakan Gökalpgazetecilere yaptığı açıklamada "Hükümetin kararlı bir şekilde kendi ekonomik programını uyguladığını" söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul Şile Belediyesi'nce yaptırılan kültür parkının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB ile entegrasyonunda yol ayrımında olduğunu, krizle ilgili alınan tedbirler sonucunda dabir aydır pozitif gelişmeler yaşanmaya başladığını söyledi.

5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkan Yardımcısı Biltekin Özdemir, Gelirler Genel Müdürlüğü Bölge Müdürlükleri'nin kuruluşunun 3. yılı dolayısıyla düzenlenentoplantıda yaptığı konuşmada, ekonominin düzeltilmesi için bir program yapmanın gerekli olmadığını belirterek ekonomik programı eleştirdi.

6- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ziya Sonay, İstanbul Şubesi Olağan Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, ekonomik krizin basın sektörüne de yansıdığını belirterek "Sendikanıza sahip çıkın, örgütlülüğü elden bırakmayın” dedi.

7- TOBB Başkanı Fuat Miras ‘2001 1. Sanayi ve Ticaret Fuarı'nın açılışı ile 1. Ekonomik Kurultayı'na katılmak üzere Elazığ'a gitti. Miras gazetecilere yaptığı açıklamada, Odalar Birliği'nin içinde bulunduğu krizi yakından takip ederek hasar tespiti yapmaya çalıştığını, reel sektörde ortaya çıkan tablonun boyutlarının çok önemli noktaya geldiğini söyledi.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Yerel Basın Ödülleri” İstanbul'da sahiplerine verildi.

9- Irak, Akdeniz ve Basra Körfez'indeki terminallerinden petrol ihracatını durduracağını açıkladı. Karar, BM Güvenlik Konseyi'nin, petrol karşılığı gıda programını bir ay daha uzatma kararının hemen ardından alındı.

10- Nepal'in başkenti Katmandu'da Nepal Kralı Birendra, Kraliçe Aishwarya ve kraliyet ailesinin 9 üyesinin Veliaht Prens Dipendra tarafından vurularak öldürüldüğü bildirildi.

3 HAZİRAN 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Köy-Kent Projesi için Şırnak'ın Başağaç köyüne gitti.Başbakan Ecevit halka hitaben yaptığı konuşmada,terörün Olağanüstü Hal Bölgesi halkına 1980'lerden beri büyük zararlar verdiğini belirterek "O yüzden binlerce şehit verdik. Köy ve mezraların da birçoğu, terör dolayısıyla boşaldı” dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca, Başağaç köyündeki Merkez Köy Projesi anahtar teslimi töreninde yaptığı konuşmada "Kısa bir süre içinde bu proje meydana geldi. Başağaç'ta yeni bir yaşam başladı” dedi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyet ile Hazine Müsteşarlığı'nda bir araya geldi.

Görüşmede, uygulanan ekonomik program ele alındı.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Kartal SSK Eğitim Hastanesi'nin İSO 9002 Kalite Belgesi alması nedeniyle İstanbul'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, SSK'nın 7 katrilyonu aşan bütçesi ile Türkiye'nin en büyük kamu kuruluşu olduğunu söyledi.

Bakan Okuyan, daha sonra İzmit'e giderek partisinin Kocaeli İl Kongresi'ne katıldı.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu "TESK ve TŞOF Başkanı Derviş Günday'ın1995 yılında başkanı olduğu Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası'nda kendisine muhalif üyelerden kaç kişinin kaydını yasalara aykırı olarak sildiğine” dair FP Konya Milletvekili Hüseyin Arı'nınvermiş olduğu soru önergesini, TBMM GenelKurulu'nda yanıtladı.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Afyon ve ilçelerine düzenlediği gezi çerçevesinde, Emirdağ Belediyesi'ni ziyaret etti.Baykal ziyaretin ardından halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin uzun bir süreden beri kötü yönetildiğini belirterek, çöküşün asıl sorumlusunun siyaset olduğunu söyledi.

6- Ankara Valisi Yahya Gür, Türkiye gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

7- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, İstanbul'da düzenlenen Basın Konseyi Üyesi Dernekler toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM'de görüşülen radyo ve televizyon yasa tasarısında yer alan para cezalarını, bugünkü haliyle savunmanın mümkün olmadığını söyledi.

8- Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) 2001 gönüllüler yılı ödülü, Türkiye Olimpiyat Komitesi (TIMOK) Fair-Play Konseyi'nin 2000 yılı Fair-Play ödülleri ve TIMOK Kültür Komisyonu çocuklararası resim yarışması ödülleri düzenlenen törenle İstanbul'da sahiplerine verildi.

Törene, Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü de katıldı.

9- İsrail'in Ankara Büyükelçisi Uri Bar-Ner, Türk-İsrail ilişkileri ile Ortadoğu'da son dönemde meydana gelen gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

10- ABD Savunma Bakanı Donalt Rumsfeld, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

11- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Almanya'nın Oberhausen kentinde Türk Federasyonu'nun 22. Büyük Kurultayı'na katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, kurultaydan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ve siyasi istikrarı değerlendirdi.

Başbakan Yardımcı Bahçeli, daha sonra Devlet Bakanı Faruk Bal ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun da aralarında bulunduğu bir heyetle, Fransa- Türkiye Federasyonu'nun 5. Kurultayı'na katılmak üzere Paris'e gitti.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli kurultayda yaptığı konuşmada, sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını kabul eden Fransa'yı eleştirerek "Geçmişte yaşanan olayların çarpıtılarak parlamentonun önemli gündem maddeleri haline getirilmesi dünya tarihinde eşine pek rastlanmayan bir durumdur”dedi.

12- Irak Petrol Bakanı Amir El Raşidbaşkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin "Gıda karşılığı petrol” programının altı ay uzatılmaması halinde, petrol ihracatına yeniden başlamayacaklarını söyledi.

Öte yandan Irak'ın, BM izinleri çerçevesinde, Kerkük'ten Ceyhan Yumurtalık Boru hattına yaptığı petrol sevkiyatını yeniden başlattığı bildirildi.

13- Peru'da genel seçimler yapıldı.

14- Sinema oyuncusu Anthony Quinn, ABD'nin Boston kentinde yaşamını yitirdi.

4 HAZİRAN 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Azerbaycan petrollerinin işletilmesinden sorumlu uluslararası şirketin (AIOC) Başkanı David Woodward'ın, Bakû-Ceyhan projesinde temel mühendislik çalışmalarının tamamlandığını, açıklamasının ardından gazetecilerin bu konudaki sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit"Bu proje bizim için ekonomik olmaktan çok stratejik öneme sahip” dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Başkanlık Divanı toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Mayıs ayı enflasyon rakamlarını değerlendirerek "Enflasyon oranları böyle giderse bu sonbaharda ekonomiyi yeni bir kriz bekliyor” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz başkanlığında partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu toplandı.

Toplantıda, 7. Olağan Büyük Kongre'nin 4-5 Ağustos tarihlerinde yapılması kararı alındı.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Bölge ve Valiler toplantısına katılmak üzere Bitlis'e gitti.Bakan Tantan Bitlis İl Jandarma Komutanlığı'nda düzenlediği basın toplantısındaHizbullah terör örgütüne yönelik operasyonların devam ettiğini söyledi.

5- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, sürekli kadroya geçirilen mevsimlik işçilerin durumunu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Maliye Bakanı Sümer Oral ve Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ile Başbakanlık'ta görüştü.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral,mevsimlik statüde çalışırken kadroya geçirilen 49 bin işçinin de kamu kesimi toplusözleşme haklarından yararlanması konusunda NTV televizyonuna açıklamalarda bulundu.

7- Türkiye'de bulunan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Başbakan Bülent Ecevit, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgenaral Yaşar Büyükanıt ile ayrı ayrı görüştü.

Rumsfeld, Başbakan Ecevit ile görüşmesinde, Kafkasya'da istikrarın sağlanması için Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi gerektiği, iki komşu ülke arasında diplomatik ilişkinin kurulması içinErivan yönetiminin işgal ettiği Dağlık Karabağ topraklarının tümünün boşaltılması ve Nahcıvan ile Azerbaycan arasında güvenlik koridoru açılması gerektiği konuları ele alındı.

Rumsfeld, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rumsfeld,füze savunma sistemi ile ilgili bir soru üzerine,kitle imha silahlarının giderek arttığı, bunun da ciddi bir sorun haline geldiğini belirtti.

Rumsfeld,Bakan Çakmakoğlu ile görüşmesinde, ikili ilişkiler, savunma sanayi dahil askeri konular, Kuzeyden Keşif Hareketi, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu'daki son durum, NATO'nun genişlemesi ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP)konularını ele aldılar.

8- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonenbaşkanlığındaki heyet, Dış Ticaret Müsteşarlığı yetkilileriyle bir araya gelerek, 2001 yılı ihracat hedefini görüştüler.

Kahkonen daha sonra, Maliye Bakanı Sümer Oral ilegörüştü.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan "8. Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Konferansı”na katılmak üzere Azerbaycan'ın başkenti Bakû'ye gitti.


5 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın, Gümrük Müsteşarlığı'ndan sorumlu Devlet Bakanlığı'na, Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in İçişleri Bakanlığı'na, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in Yüksek Denetleme Kurulu'na, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden sorumlu Devlet Bakanlığı'nave Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanlığı'na da Yılmaz Karakoyunlu'nun atanmasına ilişkin kararnameyi onayladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dünya Çevre günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada"RTÜK tasarısına eklenen internet maddesine göre, sanal ortamdaki her web sitesindengünde 2 kopyanın valiliklere gönderilmesi gerektiğini belirten bu yasayı, ancak yolsuzluk ve vurgunların internetten yayımlanmasından korkan gerici ve çağdışı zihniyetler savunabilir” dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, yüksek enflasyonla mücadele, ekonomik istikrarsızlık ve yapısal reformlar konusunu görüşmek üzere, İsrail Merkez Bankası eski Başkanı Jacob Frenkel ve Bankalar Birliği Yönetim Kuruluüyeleriyle İstanbul'da bir araya geldi.

Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Derviş, bu tür görüşmeleri başka ülkelerden temsilcilerle de yapacaklarını söyledi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, TBMM'de yaptığı açıklamada, Hazine taşınmazlarının taksitle satışına imkan tanıyan bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi.

6- RTÜK Başkanı Nuri Kayışyaptığı açıklamada, radyo ve televizyon yasa tasarısındaki internetle ilgili düzenlemeleri eleştirerek, tasarının yasalaşmasıyla medyanın yolsuzlukların üzerine gitmesinin hayal olacağını söyledi.

7- Sabah gazetesi ve atv televizyonunun sahibi Dinç Bilgin'e Interbank ve Egebank'ın avukatlarının istemiyle, İstanbul 4. ve 8. Asliye Ticaret Mahkemeleri,toplam 23 trilyon 675 milyon liralık 5 ayrı haciz kararı aldı.

8- Ekonomik programı incelemek üzereTürkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ve beraberindeki heyet, Devlet Bakanı Tunca Toskay'ı ziyaret etti.

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Bakan Toskay, IMF heyetinin, hububat fiyatlarındaki tartışmaların tedirginlik doğurduğunu kendisine ifade ettiklerini söyledi.

9- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ile görüştü.

Görüşmedensonra gazetecilerinsorularını yanıtlayan Bayar, THY'nin özelleştirilmesi için, belirli bir oranının halka arz edilmesi çalışması yaptıklarını söyledi.

10- ABD'nin George Washington Üniversitesi, Kriz, Afet ve Risk Yönetimi Enstitüsü Direktörü Dr. John Harald ve beraberindeki heyet, Kocaeli Sanayii Odası'nı ziyaret etti.

Kocaeli Sanayii Odası Başkanı Yılmaz Kanbak'tan 17 Ağustos depremi hakkında bilgi alan Harald, Marmara depreminin taban verilerini toplayarak alınacak önlemler ve yapılacak çalışmalar hakkında proje oluşturacaklarını söyledi.

11- AB Konseyi tarafından Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan açıklamada, AB Konseyi'nin, yürütme organı olan Komisyon'a, Türkiye, Malta ve Kıbrıs Rum kesiminin, AB programlarından yararlanabilmelerini hızlandırmak amacıyla bu adaylar ile ‘çerçeve anlaşmalar' imzalama yetkisi verdiği bildirildi.

12- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), kamulaştırma bedellerinin geç ödendiği gerekçesiyle açılan 20 davada, Türkiye'nin tazminat ödemesini kararlaştırdı.

13- İsrail ve Filistin yönetimlerince ilan edilen ateşkesin sürmesi ve tarafların yeniden masaya oturmaları yönünde uluslararası temaslar doğrultusunda, Türkiye'ninözel temsilcisi sıfatıylaDışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu, İsrail'de temaslarına başladı.

14- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos, Yunanistan'ın Selanik kentinde yaptığıyazılı açıklamada, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılan NATO İlkbahar Toplantısı'nda Türkiye'nin, Avrupa ordusuna katılma talebini reddettiğini bildirdi.


6 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'yı kapsayan Güneydoğu gezisinegitti. Cumhurbaşkanı Sezer'eOHAL Valiliği'nde bölgedeki güvenlik sorunu başta olmak üzere çeşitli konularda brifing verildi. Daha sonra 7. Kolordu Komutanlığı'nı ve Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanın Sezer'eDiyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kutbettin Arzu tarafından bölgenin sorunları ile ilgili bir rapor sunuldu.

Cumhurbaşkanı Sezer'e, Mardin'deki incelemeleri sırasında Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği tarafındanbölgedeki ekonomik sorunların çözümü için hazırlanan bir rapor sunuldu.

Cumhurbaşkanı Sezer, Mardin'deki temaslarını tamamlayarakŞanlıurfa'ya geçti.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Gürel, 2001 yılı için hazırlanan 30 katrilyonu aşkın ek bütçe ve tütün yasa tasarılarıyla ilgili son çalışmaların bir iki gün içerisinde yapılacağını söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İstanbul'da Türkiye Bankalar Birliği üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıya Hazine Müsteşarı Faik Öztrak'ın yanı sıra 60'a yakın özel banka genel müdürü ve üst düzey yöneticileri katıldılar. Görüşmede, iç borç takası konusu ele alındı.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, FP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya'nın soru önergesine verdiği yanıtta, son 5 yılda YÖK Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla 106 öğretim elamanının görevden alındığını söyledi.

5- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı yazılıaçıklamada, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın görevden alınmasını değerlendirdi. Çelebi, kabinedeki değişikliğin Bakan Tantan'ı hedef aldığını belirterek"Tantan'ın, yolsuzluklar konusundaki başarılı çalışmalarının yarattığı rahatsızlık nedeniyle görevinden alındığına inanmak istemiyoruz” dedi.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, bakanlık görevinden alındıktan sonra yeni atandığı Devlet Bakanlığı ve partisi ANAP'tan da ayrıldı.

7- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş TBMM'de yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının AB'ye Türkiye ile birlikte girmek istediğini, ancak Rum-Yunan ikilisinin bir an önce 15'lere katılarak Türk-Yunan dengesini bozmayı istediğini söyledi.

8- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Yunanistan'ın Selanik kentindeyapılan Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanlarıtoplantısında, Yunanistan Savunma Bakanı Akis Cohacopulos ve Yardımcısı Dimitris Apostolakis'le görüştü.

Bakan Çakmakoğlu, daha sonra NATO toplantısı için Brüksel'e geçti.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Yunanistan Parlamentosu Dış Politika ve Savunma Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum Kesimi'nin 'siyasi sorunçözülmediği' gerekçesiyle AB'ye kabul edilmemesi halinde, ülkesinin genişleme sürecini veto edeceğini söyledi.

7 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Güneydoğu gezisinin son durağı olan Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan kapsamlı değişimlerin, sivil toplum olgusunu güçlendirdiğini, Türk insanının beklentilerini, olaylara, insanlara ve geleceğe bakış yönünü de etkilediğini belirterek "Bu durum, aydınlık yarınlara güvenle bakmamızı sağlamaktadır. Türk toplumu yaşadığı olumsuzluklardan edindiği kötü deneyimle, daha mutlu bir Türkiye isteğini ortak bir sesle dile getirmektedir” dedi.

2- Yüksek Planlama Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Toplantıda, ihracat, ithalat, iç ve dış borçlar ile özelleştirme konuları ele alındı.

Başbakan Ecevit yaptığı açıklamada, toplantıda, reel söktörün, özellikle dışsatımın gereksinmelerine öncelik verilmesinin kararlaştırıldığını belirterek, ekonomik programın duyarlılıkla uygulanması durumunda yılın ikinci yarısından itibaren büyüme sürecine girileceğini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen yaptığı açıklamada, RTÜK'ün yapmayı planladığı frekans ihalesinin ertelenmesinin 100 trilyon lira gelir kaybına neden olduğunu söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, TİSK tarafından düzenlenen "Çağdaş Bir İş Kanununa Doğru” konulu seminerde yaptığı konuşmada, iş güvenliği yasa tasarısını Başbakanlığa gönderdiklerini kaydederek "Son yıllarda çıkartılan ve çıkartılması öne alınan hiçbir kanun tasarısı, bu tasarı kadar sosyal taraflar arasında enine boyuna her yönüyle tartışılmamıştır” dedi.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- TBMM Adalet Komisyonu'nda, Türk Medeni Yasa Tasarısı'nın yasal mal rejimi bölümü "edinilmiş mallara katılma rejimi” olarak kabul edildi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Düzce'nin Kaynaşlı ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, İçişleri eski Bakanı Saadettin Tantan'ın dürüst ve inançlı bir şekilde yolsuzlukların üzerine gittiğini belirterek "Baktılar ki, ‘Beyaz Enerji' operasyonu zirvedeki insanlara da dayanacak. Bu aşamada, bir partinin genel başkanı yolsuzlukların üzerine giden kendi bakanına tahammül edemedi” dedi

8- Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Hazine Müsteşarlığı Mensupları Vakfı ve İstanbul Mülkiyeliler Vakfı tarafından düzenlenen "Kamu Bankalarının, Dünü, Bugünü, Yarını” konulu panelde yaptığı konuşmada, kamu bankalarının özel bankalar ve müşterilerle yaptıkları kısa vadeli fonlama ihtiyacının 8.5 katrilyon liradan 400 trilyon liraya gerilediğini belirterek, kamu bankalarının en kısa sürede sektörden çekileceğini söyledi.

9- RTÜK Başkanı Nuri Kayış yaptığı açıklamada, RTÜK yasa tasarısının medya sahibi olanların, patronların devlet ihalelerine rahatça girebilmelerinin yolunu açtığını belirterek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in medyada tekelleşmeyi yasal hale getiren tasarıyı, Anayasa ve genel hukuk kuralları çerçevesinde en iyi biçimde değerlendireceğine inandıklarını söyledi.

10- KESK'e bağlı memurlar, kamu görevlileri sendikaları yasa tasarısının geri çekilmesi istemiyle yurt genelindeeylem yaptılar.

11- İstanbul Emmiyet Müdürü Kazım Abanoz görevinden istifa etti. Abanoz'un istifasıyla boşalan makama, Ardahan Valisi Hasan Özdemir vekaleten atandı.

12-Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

13- Lübnan'ın İstanbul Başkonsolosu Ghassan A. Muallim, Ortadoğu'daki son gelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi.

14- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu temaslarda bulunmak üzere gittiği Çin'in başkenti Pekin'de, Cumhurbaşkanı Jiang Zemin tarafından kabul edildi.

Zemin görüşmede, Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun ziyaretinin Çin ve Türkiye arasındaki ilişkilerin derinleşmesine mutlaka olumlu etki yapacağını söyledi.

Orgeneral Kıvrıkoğlu da çok eski medeniyetlere sahip olan iki ülkenin dünya barışını ve istikrarının korunması konusunda olumlu rol oynadıklarını belirtti.

Orgeneral Kıvrıkoğlu ayrıca, Çin Genelkurmay Başkanı Fu Quanyou ile de görüştü.

15- NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının İlkbahar dönemi olağan toplantıları Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. Toplantılar kapsamında ilk olarak Nükleer Planlama Grubu (NPG) bir araya geldi.

Toplantının sonunda yayımlanan bildiride, NATO'nun Avrupa'daki nükleer silahlarının miktarını yüzde 85 oranında azalttığı belirtildi.

Toplantıya, Türkiye'yi temsilen Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu katıldı.

8 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Parlamenterler Birliği tarafından düzenlenen "Siyasi Partiler ve Seçim Sistemleri” konulu sempozyuma gönderdiği mesajda "Türkiye'nin demokratikleşme sürecini başarıyla sürdürmesi için Siyasi Partiler Yasası'nda parti içi demokrasiyi güvence altına alacak değişikliklerin yapılması gerekmektedir” dedi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de sempozyumda yaptığı konuşmada, ufukta seçim görünmediği için önümüzdeki günlerin Siyasi Partiler Kanunu'nun değişmesi için en uygun dönem olduğunu belirterek, değişikliklere ilişkin önerilerini anlattı.

2- Hava Kuvvetleri Komutanlığı 2001 Yılı Hava Atış Yarışmaları ile Fransa'da yapılan Avrupa Taktik Hava Ulaştırma Yarışması'nda (European Tactical Airlift Meet-ETAM 2001) birinci olan personele ödülleri, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin'in de katıldığı törenleverildi.

3- Yargıtay 1. Dairesi, İstanbul'da Gazi mahallesinde meydana gelen olaylarla ilgili davadaiki polisin mahkum edilmesine ilişkin Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını, sanıkların işledikleri iddia edilen bazı suçların kanıtlanamaması gerekçesiyle bozdu.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Mehmet Ali Susam'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, esnaf ve sanatkarların sadece ekonominin değil, demokrasinin de omurgası olduğunu belirterek, ek bütçe için iç ve dış finans dengelerinin yapıldığını söyledi.

5- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Liberal Düşünce Topluluğu'nun Avrupa Komisyonu İnsan Hakları Vakfı'nın katkılarıyla İstanbul'da düzenlediği "Düşünce ve İfade Özgürlüğü” konulu uluslararası sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, ifade özgürlüğünün kısıtlandığı, engellendiği, özendirilmediği ortamlarda, düşünme eyleminin uygarlık yaratıcı potansiyele dönüşmesinin kolay olmadığını söyledi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin(AİHM) Türk Yargıcı Rıza Türkmen de Türkiye'deki ifade özgürlüğü anlayışıyla AİHM'nin anlayışı arasında mesafe bulunduğunu belirterek, bunu kapamanın en iyi yolunun, yasaları değiştirmek olduğunu söyledi.

6- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı olan Duma'nın "Dünya ülkelerindeki nükleer atıkları para karşılığı saklama ve bunlarıgemilerle Boğazlar üzerinden taşınıp Urallar ve Sibirya bölgesinde depolanmasını” onaylamasının ardından yaptığı açıklamada, yetkili kurumlarla ilişkiye geçeceklerini belirterek, radyoaktif madde taşıyan gemilerin boğazlardan geçmesine uluslaraarası hukuka uygun yaptırım uygulayacaklarını söyledi.

7- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural, İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi tarafından düzenlenen "Ulusal, Ulusüstü ve Uluslararası Hukuk'ta Azınlık Hakları” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, dünyanın, biri globalleşme, ikincisi din, dil ve etnik farklılıklara dayanan ayrışma olgusu olmak üzere iki süreci birlikte yaşadığını belirterek "Kültürel farklar, ülkelerin zenginliğidir. Ayrılıklardan önemli sentezlere varılır” dedi.

8- TOBB'nin 249 odanın katılımıyla gerçekleştirdiği "Ekonomik krizin reel sektör üzerindeki etkilerinin araştırılması anketi”nin sonuçları, düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı. TOBB Başkanı Fuat Miras anketin sonuçlarını değerlendirerek, istihdam kaybının devam ettiğini, üretimde kapasite kullanımının gerilediğini ve ihracatta beklenen artışın gerçekleşmediğini söyledi.

9- EADS-CASA ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) tarafındanAnkara Akıncı'da geçen ay test uçuşu sırasında düşen CASA tipi uçak kazasıyla ilgili yapılan ortak açıklamada "Yapılan incelemede, kazanın muhtemel sebeninin sadece bu uçağa özgü olduğu ve geriye kalan uçakların emniyeti açısından hiçbir etkisinin olmayacağı sonucuna varılmıştır” denildi.

10- Türkiye'de bulunan Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı Bakanı İsmail Cem ile ayrı ayrı görüştü.

Görüşmede, Kafkasya, Irak, Kıbrıs ve Balkanlar gibi bölgesel sorunlar, Mavi Akım Projesi ve terörizmle mücadele konuları ele alındı. Ayrıca, eğitim, kültür ve bilim alanlarında da bir protokolimzalandı.

Bakan Cem, görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında "Her iki ülkenin ortak kaygı duydukları konuları özellikle uluslararası kaçakçılık ve uluslararası terörizmle mücadeleyi daha ileri düzeye taşıma amacıyla ortak çalışma grubu oluşturmayı öngördük” dedi.

İvanov da"Her iki tarafın coğrafi yakınlığı, geniş bölgesel işbirliği alanı, ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi Türkiye-Rusya arasında eşsiz bir durum yaratmaktadır” dedi.

Öte yandan İvanov, İstanbul'da düzenlenen Türk-Rus İş Konseyi toplantısındaRusya'nın, Türkiye'nin ikinci büyük dış ticaret ortağı olduğunu belirterek, Mavi Akım Projesi'nin bu konuda büyük işlev göreceğini söyledi.

11- Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) tarafındanDünya Kongresi'ne sunulan raporda, globalleşme sonucu gazetecilerin sendikal haklarının işveren baskısı altında kaldığı belirtilerek "Medyanın niteliğinde devam eden düşüş ileahlaki ve mesleki standartlar konusunda gazeteciler arasındaki kaygılar artmıştır” denildi.

12- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında "IMF olarak, Türkiye'nin uyguladığı ekonomik programın kaydettiği gelişmelerden ve Türk yetkililerin programın tam olarak uygulanmasındaki kararlılığından çok mennunuz” dedi.

13- IMF Avrupa Birinci Direktörü Micheal Deppler, CNBC-E ve management Türkiye işbirliği ile İstanbul'da düzenlenen "Ekonomide Yeniden Yapılanma: Reformlar ve Fırsatlar” başlıklı forumun "Risk ve Olanaklar” konulu konferansına uydu aracalığıyla yaptığı açıklamada "Türkiye'nin ekonomik programının önündeki en büyük risk, programın uygulanmasında başarısızlığa uğranması. Hükümetin, programın uygulanacağını göstermesi ve piyasaların kaygısını gidermesi gerekiyor” dedi.

14- İngiltere'de yapılan genel seçimleri yeniden İşçi Partisi kazandı.

İngiltere Başbakanı ve İşçi Partisi lideri Tony Blair gazetecilere yaptığı açıklamada, ikinci işçi partisi döneminde en büyük amacının "şeffaf, açık, demokratik ve saygın İngiliz toplumunu yaratacak değişimi gerçekleştirmek olduğunu” belirtti.

15- İrlanda Cumhuriyeti'nde, AB'nin genişleme sürecine ilişkin Nice Anlaşması'nın onayı yolunda yapılan referandumda, halkın çoğunluğunun anlaşmaya karşı oy kullandığı bildirildi.

16- İran'da, cumhurbaşkanlığıseçimleri yapıldı.

17- Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletinin Shidian kentinde meydan gelen 5.3 büyüklüğündeki depremde 13 kişinin yaralandığı bildirildi.

9 HAZİRAN 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, ekonomide umut verici bir hareketlenme görüldüğünü belirterek, enflasyonda beklenenden daha hızlı bir düşüşün başladığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Kayseri il binasının açılışında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, Toplumsal Saydamlık Hareketi Derneği'nin düzenlediği "Gün Işığında Kamu Yönetimi Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, hazırlanmakta olan ihale kanunu tasarısı ile ihalelerde şeffaflığın sağlanacağını belirterek, ihalesi yapılacak işler için ödenek bulunması koşulunun getirileceğini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, partisinin Osmaniye İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son on yılda 7 ekonomik kriz geçirdiğini belirterek "Türkiye'nin ciddi bir alt yapı değişikliğine ihtiyacı var. Devlet hantal yapısı dolayısıyla vatandaşa hizmet edemez durumda” dedi.

5- Enerji ve Tabii KaynaklarBakanı Zeki Çakan yaptığı açıklamada, Mavi Akım Projesi ile İran doğalgazı projesinin son derece isabetli ve önemli projeler olduğunu belirterek, yılda 50 milyon ton petrolün Ceyhan'a aktığını, ülkenin bir enerji koridoruna dönüştüğünü söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara İşadamları Derneği (ANGİAD) tarafından düzenlenen "Türk Siyasi Sistemi ve Türkiye'nin Geleceği 2001” konulu toplantıda, Türkiye'de yaşanan olumsuzlukların 1980'den sonra uygulanan politikalar nedeniyle oluştuğunu söyledi.

7- Demokratik Kitle Örgütleri ve bazı siyasi partilerden oluşan Diyaloğa Çağrı Platformu, F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla miting düzenlediler.

8- İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Logan, Kayseri Sanayi ve İşadamları Derneği (KAYSİAD) tarafından düzenlenen "Türkiye-İngiltere, Türkiye-AB Ekonomik İlişkileri ve Bu İlişkilerin Geliştirilmesi” konulu konferansta, AB üyeliği içinTürkiye'den istenenlerin, diğer aday 12 ülkeden istenenlerden farklı olmadığını belirterek, Türkiye'nin AB'ye katılmak için yasalarını ve yönetimini AB'ninkilere uygun hale getirme başvurusunu kendi iradesiyle yaptığını söyledi.

9- Hollanda Tarım, Doğa Yönetimi ve Balıkçılık Bakanı Laurens Jan Brinkhorst, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'in davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

10- Romanya Turizm Bakanı Atei Agathon Dan, Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

11- Devlet Bakanı Faruk Bal, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Emlakbank'ın tasfiyesine ilişkin bir soru üzerine "Emlakbank'ın kapatılması hiçbir şekilde ekonomiye katkı sağlamayacaktır. Kapatılırsa açık olduğu dönemdeki giderler devam edecektir” dedi.

12- Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yanakis Kasulidis, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

13- Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Parodi ve AB Dönem Başkanı Goran Persson tarafından, İrlanda halkının dün yapılan referandumda Nice Anlaşması'nı reddetmesi ve AB'nin genişlemesine olumsuz tavır beyan etmesi üzerine Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan ortak açıklamada "İrlanda'daki demokratik sürecin sonuçlarına saygı duydukları” belirtilerek, buna rağmen aday ülkelerle müzakerelerin kararlılıkla sürdürüleceği bildirildi.

İrlanda Başbakanı Bertie Ahern de yaptığı açıklamada, derin bir hayal kırıklığı yaşadıklarını belirterek, referandumun sonucunun AB'li ortaklarında ve genişlemenin adayı olan ülkelerde şok etkisi yarattığını söyledi.

14- Çin ile ABD'nin, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne (WTO) girmesi konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

15- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rusya'nın, yabancı ülkelerle askeri teknik işbirliği alanında, 2010 yılına kadar devlet politikasını kapsayan konsepti imzaladığı bildirildi.

10 HAZİRAN 2001

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında, partisinin 6. Genişletilmiş Bölge İstişare toplantısıKayseri'de yapıldı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı konuşmada, kişisel çıkar ve çekişmelerin, çoğu zaman ülke çıkarlarının önüne geçtiğini belirterek, milli bir duyarlılığın yerini, farklı yaklaşım ve endişelerin alabildiğini söyledi.

2- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, partisinin Antalya İl Kongresi'nde siyaset ve siyasetçilere yönelik eleştirileri değerlendirdi.

3- Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta düzenlenen 11. Dünya Büyükler Boks Şampiyonası'nda, 57 kiloda Ramazan Paliani Dünya Şampiyonu olarak altın madalya kazandı.

4- Ankara Emniyet Genel Müdürü Turan Genç görevinden istifa etti.

5- Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Liberal Düşünce Topluluğu ile AB'nin İstanbul'da düzenlediği "İfade Özgürlüğü” sempozyumunda yaptığı konuşmada, AB'nin bütün amacının Türkiye'deki değişimi desteklemek olduğunu, ancak yaptırım gücünün olmadığını söyledi.

6- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM)kamulaştırma ve ifade özgürlüğü ile ilgili olarak açılan141 davadan 131'inde Türkiye, yaklaşık 4.5 milyon sterlin, 706 bin dolar, 8 milyon Fransız Frankı, 60 bin mark tazminat ödemeye mahkum edildi.

7- İran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerindeMuhammed Hatemiyeniden seçildi. Hatemi seçim sonuçları açıklandıktan sonra yaptığı konuşmada, ülkenin sorunlarını çözmenin ve halkın isteklerine cevap vermenin önkoşulunun "sabır, ılımlılık ve mantığın” yanı sıra"İslam devriminin ideallerine bağlılık” olduğunu söyledi.


11 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı AhmetNecdet Sezer,Türkiye'de bulunan Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA)Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Könü başkanlığındaki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Heyet ayrıca, Başbakan Bülent Ecevit , Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcılarıMesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli tarafından da ayrı ayrı kabul edildi.

Başbakan Ecevit görüşmede, Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkiler kurulması ve Kafkasya'da işbirliği yapılması gerektiğini belirterek "Ermenistan'ın yalnız geçmişi karıştırmakla kalmayıp işgal ettiği toprakları da bırakması gerekir” dedi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yılmaz Karakoyunlu yaptığı açıklamada, CASA uçaklarındaki kazalara ilişkin araştırma raporlarının sonuçlarının Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu tarafından kurul üyelerine sunulduğunu söyledi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel8. Dünya El Cerrahisi Kongresi'nin açılışında "Globalleşen Dünyamız” konulu bir konuşma yaptı.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Başkanlık Divanı toplantısı öncesinde gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nde görüşülen FP hakkındaki kapatma davası ile ilgili sorularını yanıtladı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Başkanlık Divanı toplantısında,Anayasa Mahkemesi'nde görüşülen FP hakkındaki kapatma davasını değerlendirdi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile birlikte Almanya ve ABD ziyareti öncesinde İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi. Özel banka ve yatırımcıların Türkiye'ye gelmelerinin ekonomik programın başarısı açısından çok önemli olduğunu belirten Bakan Derviş, para ve kur politikası ile önümüzdeki haftaların gelişmeler açısından önemli olacağını söyledi.

7- IMF Türkiye Masası ŞefiJuha Kahkonen,Türkiye'de gerçekleştirdikleri 8. gözden geçirme görüşmeleri konusundaHazine Müsteşarlığı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Kahkonen, öncelikli olarak yerine getirilmesi gereken dört konu üzerinde durduklarını belirterek "Türk Telekom'a profesyonel üst yönetim atanması, ek bütçenin program hedeflerine uygun bir şekilde çıkarılması, bankacılık alanında daha fazla ilerlemenin sağlanması, tütün yasasınında bir an önce Meclis'ten çıkarılması” gerekir dedi.

Kahkonen, ayrıca Emlakbank'ın kapatılmasına ilişkin görüşlerin niyet mektubunda yer aldığını ve hükümetin bu konuda taahhüdü bulunduğunu belirtti.

8- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu ve beraberindeki heyet temaslarda bulunmak üzere gittiği Irak'ta,Devlet BaşkanıYardımcısı Taha Yasin Ramazan ve Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz ile bir araya geldi.

Loğoğlu görüşme sonunda yaptığı açıklamada, her hükümetin özgür iradesiyle kendi halkının çıkarlarını yerine getirmeye çalıştığını belirterek, Türkiye'ninIrak ile ilişkilerini geliştirmeyi istediğini söyledi.

Ramazan da iki ülke arasında çok çeşitli alanlarda işbirliği imkanı bulunduğunu belirtti.

Aziz ise İngiltere ve ABD'nin Irak'azorla kabul ettirmek istediği yaptırım teklifinin Türkiye ekonomisini de olumsuz etkileyeceğini söyledi.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Lüksemburg'da Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, gerekirse Yunanistan olarak bireysel tavır alacaklarını belirterek, Türkiye'nin hedefine ulaşması halinde Yunanistan'ın veto gücünü kullanmasının söz konusu olabileceğini söyledi.


12 HAZİRAN 2001

1- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) üyeliklerine yeni atamalar yapılmasını öngören kararname, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylandı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, terör nedeniyle Güneydoğu'dan Avrupa'nın çeşitli ülkelerine göç eden ve köylerine dönmek isteyen Süryani asıllı yurttaşlara zorluk çıkarılmamasını içeren bir genelge yayımladı.

3- Başbakan Bülent Ecevit, NATO Hükümet ve Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketinden önceEsenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ecevit, Anayasa Mahkemesi'nde esastan görüşülmeye başlanan FP hakkındaki kapatma davasını değerlendirirken "Partilerin kapatılmasının olabildiğince güçleştirilmesinden yanayım. Bunu bir ilke olarak belirtiyorum” dedi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin kapatılma davasında karar oturumlarına başlayan Anayasa Mahkemesi'nin olası kapatma kararına karşı, siyaset ve ekonominin zarar göreceğini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, TÜSİAD'ın demokratikleşme önerilerini değerlendirdi.

Türkiye'nin demokratikleşmesi ve kalkınmasının tek önkoşulunun ülkenin milli varlığı ve üniter yapısının korunması olduğunu belirten Başbakan YardımcısıBahçeli, zamansız gündeme getirilen tartışmaların ekonomi alanındaki mücadeleyi sekteye uğratacağını söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hem İçişleri Bakanlığı'ndan hem de ANAP'tan istifa eden Saadettin Tantan'ı eleştirerek, yolsuzlukla mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini söyledi.

7- Türkiye'de ilk Ermeni Araştırmalar Enstitüsüaçıldı.

Açılışta konuşan Devlet Bakanı Tunca Toskay, Enstitü'nün açılışını ‘çok geç kalınmış, ancak çok isabetli bir adım olarak' değerlendirdi.

8- Çevre Bakanı Fevzi Aytekindüzenlediği basın toplantısında, nükleer atık yüklü gemilerin boğazlardan geçişini engellemek için, bakanlığı tarafından boğazlardan güvenli geçiş için Denizcilikten sorumlu Devlet, Dışişleri ve Adalet bakanlıkları ile ortak çalışma başlatıldığını söyledi.

9- Ek Bütçe Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

10- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi Başkanı Orhan Kaymakçalan ve yönetim kurulu üyelerini TBMM'de kabul etti.

Çiller kabulde yaptığı konuşmada, yurtdışında Türkiye aleyhine yürütülen faaliyetler konusunda yapılan temasların önemli olduğunu, ancak sorunun asılyerel ortamında çözülmesi gerektiğini söyledi.

11- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, hükümetin, ekonomik krizden kimin ne kadar kazanç sağladığını, krizin gerçek boyutlarına ilişkin rakamları açıklamasını istedi.

12- Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal,‘Mavi Akım' soruşturması ile ilgili olarak BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım'ın yurtdışına çıkışını yasakladı.

13- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu tarafından hazırlanan ‘AB Yolunda Bilgi Toplumu ve Türkiye' konulu raporda, Türk Telekom hisselerinin hızla halka açılmasının gerekli olduğu açıklandı.

14- Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) için Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Teziç ve aynı üniversiteden Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu tarafından hazırlanan ‘Siyasi Partiler ve Milletvekili Seçim Kanunlarına İlişkin Görüşler' başlıklı rapor, kamuoyuna açıklandı.

TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz da konuyla ilgili İstanbul'da yaptığı açıklamada, parti yasaklama ve kapatma rejiminin yumuşatılmasını ve bunun yerine belli bir süre faaliyetten alıkoyma, Hazine yardımının kesilmesi gibi kapatma dışı yaptırımların uygulamaya konulması gerektiğini söyledi.

15- Gazeteci, foto muhabiri, Türkiye Spor Yazarları Derneği Ankara Şubesi Asbaşkanı Berat Yurdakul yaşamını yitirdi.

16- Türkiye'de bulunanİran Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmadari, Devlet Bakanı Tunca Toskay'ı ziyaret etti.

Bakan Toskay kabulde yaptığı konuşmada "Ortadoğu gibi çok önemli coğrafyanın iki önemli ülkesi arasındaki görüşmeler bizi çok memnun edecektir” dedi.

Şeriatmadari ise Türkiye ile İran arasındaki Doğalgaz Boru Hattı Anlaşması'nın büyük bir oranda tamamlanmış olduğunu belirterek "Biz ikili görüşmelerde sınır güvenliği, gümrükler arasındaki işbirliği konularının da gündeme gelmesini bekliyoruz” dedi.

17- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ‘Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı' çerçevesindegittiği Almanya'nın Frankfurt kentinde temaslarına başladı.

41 Avrupa ve Japon bankasının temsilcisiyle bir araya gelen Bakan Derviş, bu tür temasların asıl amacının, Türkiye'deki programa,özel sermaye çevrelerinden gelecek destekolduğunu söyledi.

18- Makedonya hükümetinin, Cumhurbaşkanı Boris Traykovski'nin sunduğu ‘Arnavut militanlarının affedilmesi ve militanların silahsızlandırılmasında NATO'dan destek alınması' planını kabul ettiği bildirildi.

13 HAZİRAN 2001

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, İzmir Valisi Alaaddin Yüksel ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Priştina'yı ziyaret etti.

Orgeneral Kıvrıkoğlu, vilayeti ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.TSK'nın irticayla mücadelesinin sürdüğünü belirten Orgeneral Kıvrıkoğlu "Türkiye'de irtica, bakarsınız bir gün yok gibi görünür, ertesigün ortaya çıkar. Çıktığı zaman Atatürkçü, laik kişi ve kurumlar tedbiri alır” dedi.

2- İstanbul Emniyet Müdürü HasanÖzdemir,İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Salonu'nda dün yapılan İstanbul Konseyitoplantısındayaptığı konuşmada, kente her yıl özellikle Güneydoğu'dan yaklaşık 300 bin kişinin göç ettiğinibelirterek,görevde bulunmadığı son 10 aylık dönemde kentte işlenen suçlarda yaklaşık yüzde 25 artış olduğunu söyledi.

Ayrıca, Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çakır vekaleten atandı.

3- Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) Sözleşmeli Subay ve Astsubay İstihdam Edilmesine İlişkin Yasa Tasarısı,TBMM Komisyonu'nda kabul edildi.

4- TBMM Adalet Komisyonu'nda, Türk Medeni Yasa Tasarısı'nınmal rejimi düzenlenmesinde "zina yapan ve cana kasıtta bulunaneşin mallardan yararlanamaması" na ilişkin önerge kabul edildi.

Ayrıca, Tütün Yasa Tasarısı, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda kabul edildi.

5- ‘1. Perde Operasyonu' kapsamında tutuklananDevlet Tiyatroları eskiGenel Müdürü Rahmi Dilligil ile Bursa Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu eski Müdürü Emin Gümüşkaya, Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemisi'nde görüen davadan tahliye edildiler.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu, Başkan Fuat Miras'ın istifasını kabul etti.

7-Başbakan Bülent Ecevit,Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılanNATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde bir konuşma yaptı.Başbakan Ecevit,Türkiye'nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) girişimini baştan beri desteklediğini, ancak Avrupa kıtasında yeni bölünme çizgileri yaratılmasına karşı olduğunu söyledi.

Ayrıca, Makedonya konusunun en başa çıkan gündem maddelerinden biri olduğunu belirten Başbakan Ecevit, bu ülkede Arnavut gerillalar ve ordu arasındaki çatışmaların bitmemesi halinde sorunun Balkanlar'ı aşabileceğini ve ağır bir göç dalgasının başlayabileceği uyarısında bulundu.

Başbakan Ecevit, NATO Zirvesi sonunda düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusunda soruna çözüm bulunması beklentilerini dile getirdiklerini söyledi.

ABD Başkanı George W. Bush,18 NATO üyesi ülke liderlerine hitabenyaptığı konuşmada ise "İttifakımızı güçlendirmeli, güçlerimizi modernize etmeli ve yeni tehditlere karşı hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da zirvede yaptığı konuşmada "Stratejik dengelerin korunması" çağrısında bulundu veAntibalistik Füzelerin Sınırlandırılmasını öngören(ABM ) Antlaşması'nın da bu dengenin "temel direği” olduğunu söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan,Cenevre'de yapılan Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Çalışma Konferansı'nakatıldı.

Bakan Okuyan yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan İş Güvencesi Yasa Tasarısı'nın, AB'ye verilen ulusal program gereği 10 ay içinde çıkarılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Türkiye'de son dönemde ekonomik krizden dolayı işten çıkarmalar olduğunu belirten Bakan Okuyan, krizi bahane ederek de işçi çıkarıldığına tanık olunduğunu söyledi.

9- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, İstanbul'da düzenlenen ‘Sermaye Piyasası Arenası' toplantısında yaptığı konuşmada, finans sektörününbütün olarak ele alınması gerektiğini belirterek "Sektörün denetimi bir koordinasyon içinde yapılmalıdır” dedi.

10- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) Başkanı George Tenet'in, dün Filistinlilerle İsrail arasındaki ateşkesi sağlamlaştırmaya yönelik plan konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

14 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Jandarma Genel Komutanlığı'nın 155. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Jandarma Genel Komutanlığı'nın, Türkiye Cumhuriye'nin ülkesi ve ulusu ile bölünmez bütünlüğünün korunması, kamu düzeninin sağlanması konusunda bugüne kadar değerli hizmetlerde bulunduğunu kaydetti.

Ayrıca, gün dolayısıyla Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli de birer mesaj yayımladılar.

2- Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Tacan İldem, Çankaya Köşkü'nde düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski ile telefonla görüştüğünü bildirdi. İldem "Cumhurbaşkanı Sezer Traykovski'ye, Manastır kentinde aralarında Türklerin de bulunduğu Müslüman Makedonya vatandaşlarına yapılan saldırılardan derin üzüntü duyduğunu belirterek, ülkedeki sorunun barışçı yollarla çözülmesi ve Türk azınlığa yönelik saldırılara son verilmesi gerektiğini söyledi” dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Zirve Toplantısı'nı değerlendirdi. Başbakan Ecevit, görüşmelerde Makedonya sorununa ağırlık verildiğini belirterek, ‘Arnavut yayılmacılığı ve saldırıları bütün Balkanları tehdit ediyor' görüşü "NATO'da yaygın bir kanı olarak yer etmiş bulunuyor. Türk kardeşlerimize saldırılarda bulundular. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

4- Yargıtay 5. Ağır Ceza Dairesi "Beyaz Enerji” davasında, Ankara 4. Ceza Mahkemesi'nin tutuklu 15 sanık hakkında verdiği "görevsizlik” kararını kaldırdı.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Almanya ve ABD'deki finans çevreleri ile yaptığı temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Cumhuriyet Başsavcılığı ve DGM başsavcılıklarına gönderdiği genelgede, ihzar müzekkerelerinin (zorla götürülme) çıkarılmasında, anayasa ve yasalarda belirtilen hükümlerin göz önünde bulundurulmasını istedi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) İstanbul'da düzenlediğitoplantıda yaptığı konuşmada, OECD'nin reform süreci ve geçiş sürecindeki ekonomilere destek vermesi gerektiğini belirterek "OECD, yetenekleri ve kapasiteleri sayesinde bilgi toplumu ve ekonomilerdeki şeffaflığı artırmaktadır” dedi.

Bakan Cem ayrıca, CNN Türk televizyonunda yayımlanan ‘Manşet' adlı programa katılarak, dış politikada yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, FP Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak'ın Mavi Akım'la ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, Mavi Akım'la Türkiye'ye gelecek Rus gazının Türkmen gazından yüzde 7 daha pahalı olduğunu bildirdi.

9- TBMM Genel Kurulu'nda, 2001 yılı bütçesi ile genel ve katma bütçeli kuruluşlara tahsis edilen Ek Bütçe Kanun Tasarısı kabul edildi.

10- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Emlakbank'ın Kapatılmasına İlişkin Yasa Tasarısı kabul edildi.

11- TBMM Adalet Komisyonu'nda, 1030 maddelik Türk Medeni Yasa Tasarısı kabul edildi.

12- FP, 4652 sayılı Polis Yükseköğretim Kanunu'nun bazı maddelerinin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

13- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk-İş Genel Sekreteri Hüseyin Karakoç ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini Genel Merkez'de kabul etti.

Karakoç kabulde yapığı konuşmada, ziyaret nedenlerinin TBMM komisyonlarında görüşülmekte olan Tütün Yasası olduğunu ve bu süreçte CHP'nin Meclis'teki yokluğunun geniş halk kesimlerinin yanısıra çalışanlar ve üreticiler tarafından da hissedildiğini söyledi.

14- Türkiye'de bulunan Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehdi Fathallah, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu ile bir araya gelerek, Ortadoğu'daki son gelişmeleri ele aldılar.

15- Dünya Bankası Başkanı Ajay Chhibber İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ekonomik programı doğru uygulaması durumunda Türkiye'nin kısa zamanda düzlüğe çıkacağını belirterek "Dünya Bankası olarak bu programı bütün gücümüzle destekliyoruz” dedi.

16- NATO Genel Sekreteri George Robertson ile AB'nin Dış Politika sorumlusu Javier Solana, Makedonya'daki çatışmaların sona erdirilmesine yönelik temaslarda bulunmak üzere başkent Üsküp'e gittiler.

Robertson ve Solana yaptıkları görüşmelerde, Arnavut gerillalarla dört aydır süren çatışmalara son verilmesini sağlayacak siyasal çözüm olanakları konusunu ele aldılar.

17- ABD Başkanı George W. Bush, ABD-AB zirvesine katılmak üzere gittiği İsveç'in Göteborg kentinde, İsveç Başbakanı Göran Persson ile bir araya geldi.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Başkan Bush, Ortadoğu'daki gelişmelerde ciddi endişeleri olduğunu söyledi.

18- Makedonya ile Arnavut gerillalar arasında devam eden çatışmalar nedeniyle, 1117 Makedonyalının Türkiye'ye giriş yaptığı bildirildi.

19- Şanghay Beşlisi Mekanizması'nı oluşturan Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın liderleri 6. Şanghay Beşlisi Zirvesi nedeniyle Çin'in Şanghay kentinde bir araya geldiler.

Üye ülke liderleri, zirveden önce yayımladıkları bildiride, Özbekistan'ın resmen tam ve eşit üye olarak mekanizmaya katıldığını açıkladılar.

Zirevede, terör, uyuşturucu ticareti, örgütlü suçlar ve ABD'nin kurmayı planladığı anti-füze savunma sistemi konuları ele alındı.

20- Suriye'nin, Lübnan'ın başkenti Beyrut ile çevresindeki askerlerini çekmeye başladığı bildirildi.

15 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İzmir Valiliği'ni ziyaret ederek, Vali Alaaddin Yüksel'den kentin sorunlarıyla ilgili brifing aldı.

2- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen,telefon dinlemelere ilişkin yayımladığı genelgede, kişi hak ve hürriyetlerinin ön plana çıkarıldığı, çağdaş hukuk sistemlerinde bireylerin kendilerini güvende hissetmelerinin esas olduğunu vurguladı.

Genelgede, telefon dinlemelerini araştırmak üzere polis başmüfettişlerinden oluşan bir heyet kurulacağını, bu heyetin, dinlemeleri yargı kararlarına uygun yapılıp yapılmadığını denetleyeceğibelirtildi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, 30 katrilyon 640 trilyon liralık Ek Bütçe Kanun Tasarısı kabul edildi.

4- Uluslararası tahkimin uygulanma esaslarını belirleyen tasarı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK),satışı gerçekleştirilemeyenİnterbank,Esbank ve Etibank'ın tüm aktif ve pasifleriyle birlikteEtibank AŞ bünyesinde devren birleştirilmesine karar verdi ve Türk Ticaret Bankası'nın bankacılık yapma işlemlerini 1 Temmuz itibariyle kaldırdı.

6- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye'yi,Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1993 yılında çıkan olaylarda ev ve işyerleri zarar gören 246 Liceli'ye 2.5 milyon sterlin tazminat ödemeye mahküm etti.

7- AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi İsveç'in Göteborg kentinde başladı.

Toplantının yapıldığı binanın önünde toplanan 5 bin göstericiyle polis arasında çatışmalar çıktığı bildirildi.

8- Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Maliye Bakanları, Avusturya'nın Pörtschach kasabasında yapılan toplantıda, gelişme yolundaki ülkelere, gelecek üç yıl içinde 1 milyar dolar yardımda bulunmayı kararlaştırdılar.

9- Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan devlet başkanları Çin'in Şanghay kentinde yapılan 6. Şanghay Beşlisi Zirvesi'nden sonra bir bildirge yayımladılar.

Liderler, ayrıca terörizm, bölücülük ve aşırı akımlarla mücadeleye ilişkin bir anlaşmayı da imzaladılar.

10- İran Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmadari, Türkiye İran ilişkilerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

16 HAZİRAN 2001

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, İstanbul'da, partisinin Anayasa Mahkemesi'nde görüşülen kapatma davası veanayasa değişikliği ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, incelemelerde bulunmak üzere gittiği, Antalya'da partisinin İl Teşkilatı'nı ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Yılmaz yaptığı açıklamada, ekonomik program tam olarak uygulandığı takdirde, Türkiye'nin kronik krizden kurtulacağını söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulunarak sanayicilerin sorunlarını dinledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Van'da düzenlenen "Adli Tıp ile İlgili Sorunlar ve Çözümler” konulu konferansta yaptığı konuşmada, insan haklarının herkes için gerçek bir anlam taşıması gerektiğini belirterek "Bunu sağlamak görevimizdir. Suç işlemiş olsa da herkes insan onurunu koruyabilmelidir” dedi.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) yapılan Yönetim Kurulu toplantısındabaşkanlığa Rıfat Hisarcıklıoğlu seçildi.

6- Rusya Federasyonu'nun Türkiye Büyükelçisi Alexander Lebedev, TRT-2 televizyonundayayınlanan ‘Televizyon Gazetesi' programına katılarak, Türkiye-Rusya ilişkilerinideğerlendirdi.

7- AB üyeleriyle aday ülkelerin katıldığı Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, İsveç'in Göteborg kentinde düzenlenentoplantıyla sona erdi.

Sonuç bildirgesinde, küresel ısınmaya karşı Kyoto Sözleşmesi'ne de değinildi ve bu sözleşmeye endüstrileşmiş ülkelerin en geniş katılımının sağlanmasına karar verildiği belirtildi.

Başbakan Bülent Ecevit, İsveç Başbakanı Göran Persson'ın daveti üzerine Göteborg Zirvesi'nin çalışma toplantısına katıldı. Başbakan Ecevit toplantıda yaptığı konuşmada, Göteborg Zirvesi'nin, Türkiye-AB ilişkileri açısından önemli bir aşama oluşturduğunu belirterek "Birlik, kat ettiğimiz mesafeyi olumlu bulmakta ve Türkiye'nin Ulusal Program'ı kabul etmesini memnuniyetle karşılamaktadır” dedi.

Başbakan Ecevit, ayrıca düzenlediği basın toplantısında, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile görüşmelerinde, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusunda Türkiye'nin tavrı üzerinde durduklarını söyledi.

Başbakan Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

8- ABD Başkanı George W. Bush, Avrupa gezisi çerçevesinde Polonya'daki temaslarını tamamlayarak Slovenya'ya gitti.

Başkan Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le başkent Lyubliyan'da bir araya gelerek, AB ve NATO'nun genişlemesi, ulusal füze kalkanı, Rusya'nın İran'la nükleer işbirliği, enerji konuları, silahlanma, Balkanlar ve Ortadoğu, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliği gibi konuları ele aldılar.

Başkan Bush ile ortak basın toplantısı düzenleyen Putin, ABD'nin füze kalkanı oluşturabilmek için iptal etmek istediği Anti-Balistik Füze (ABM) Anlaşması'nın küreselgüvenliğin önemli unsurlarından biri olduğunu söyledi.

17 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer"Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, her yıl birçok yurttaşın ölümüne ve parasal zarara neden olan sellerin ve taşkınlıkların gerçek nedeninin, tarım yapmak amacıyla ormanların yok edilmesi ve bunun sonucunda oluşan erozyon olduğunu belirtti.

Başbakan Bülent Ecevit de yayımladığı mesajda, toprak bozulmasının doğal değil, insan kaynaklı bir afet olduğunu söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, dün İsveç'in Göteborg kentinde düzenlenen AB Hükümet ve Devlet Başkanları Zirvesi'nden yurda dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, AB içinde gitgide pekişen bir uyumu gözlediğini kaydederek "Zirve sonunda açıklanan bildiride, Türkiye'nin son zamanlarda AB'ye tam üyeliği yolunda somut adımlar attığına dair gelişmeler var. AB sürecinde hazırlık çalışmalarının aksatılmaması üzerinde duruldu” dedi.

Başbakan Ecevit, daha sonra gazetecilerin anayasa değişikliği ve Kürtçe televizyonyayınıyla ilgili sorularını yanıtladı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Hazine bürokratlarıyla düzenlediği basın toplantısında "özel bankalara aktarım” olarak değerlendirilen takas ihalesinin sonuçlarını açıkladı.

Bakan Derviş ihalede oluşan yüzde 14-15'lik getiri oranının bugünkü piyasa koşullarında olumlu olduğunu belirterek"Diğer ülkeler aynı takası yüzde 16-17 maliyetle gerçekleştirdi” dedi.

Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ise takasla borç dinamiğinin çok rahatlamış olacağını belirterek "Bu da gerek iç, gerekse dış piyasalara önemli ölçüde güven verecektir” dedi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, dün düzenlenen Adli Tıp Kurulu Bölge Semineri için gittiği Van'da, Vali Durmuş Koç'u ziyaret ederek ilin sorunları hakkında bilgi aldı.

Bakan Türk yaptığı açıklamada, Van'ın kalkınması için hertürlü ekonomik potansiyelin mevcut olduğunu, ancak ilin ekonomik kalkınmasının yeterince değerlendirilemediğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi'nin, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresini 6 ay daha uzatması kararı üzerine yaptığıaçıklamada "Gerek kararın alınmasında uygulanan yöntemin, gerekse kararın içerdiği unsurların tarafımızdan kabul edilmesi mümkün değildir. BM Barış Gücü'nün Kuzey Kıbrıs'ta bu güne kadar yürüttüğü faaliyetler, KKTC'nin gösterdiği işbirliğiyle mümkün olmuştur” denildi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Nevşehir'de partisinin İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

7- Orman Bakanı Nami Çağan "Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü” dolayısıyla Burdur'un Akyaka köyünde düzenlenen erozyonla mücadele sahasına fidan dikme töreninde yaptığı konuşmada, çölleşmenin önüne geçilmemesi halinde gıda maddeleri ve suyun 21. yüzyılın ‘stratejik ürünleri' olacağını söyledi.

8- Kamu İşletmeciliği Geliştirme Merkezi Vakfı (KİGEM) Genel Başkanı Mümtaz Soysal, KESK'e bağlı Haber-Sen ve KİGEM tarafından düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Telekom ve Türk Hava Yolları'nın (THY) özelleştirilmesi yönündeki girişimlerin, Türkiye'ninekonomik gücünün kırılmasına yönelik olduğunu söyledi.

9- Bulgaristan'da genel seçimler yapıldı.

18 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Yasası'nı tekrargörüşülmek üzere TBMM'ye iade etti.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay,toplantıda ele alınan konular hakkında bilgi verdi.

Bakan Toskay toplantıda, Başbakan Ecevit'in önerisiyle anayasa değişikliklerinin yeniden herparti tarafından incelenmesinin ardından liderler zirvesinde değerlendirilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, TBMM Genel Kurulu'ndan ayrılırken Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in RTÜK Yasa Tasarısı'nı TBMM'ye iadesi ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- Başbakan Bülent Ecevit, TBMM Başkanı Ömer İzgi ile bir araya gelerek anayasa değişikliği takvimi hakkında görüştü.

5- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen "Türkiye Geleceğini Arıyor” konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada"Anayasa'nın, mutlaka evrensel normlara uygun bir değişime tabi tutulması gerektiğini belirterek "Gelişmiş devletlerde varolan demokrasinin, laiklik ve hukuk devleti ilkeleri aynı ölçüde Türkiye'de de uygulanmalıdır” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında partisinin Başkanlık Divanı toplandı. Toplantıda, anayasa değişikliği paketi, FP'nin kapatılması hakkındaki dava, milletvekili transferleri ve olağanüstü kongre konuları ele alındı.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Faruk Yücel ve beraberindekiyeni yönetimkurulu üyelerini kabul etti.

Toplantıda, tarım politikası ve çiftçiye verilen taban fiyatı konuları ele alındı.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksandr Lebedev ile bir araya gelerek, Mavi Akım Projesi'yle ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

9- RTÜK Başkanı Nuri Kayış Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in RTÜK Yasası'nı TBMM'ye iade etmesi üzerine yaptığı açıklamada, büyük bir yanlıştan dönüldüğünü belirterek"Türkiye'nin önüne yeni bir fırsat çıktı. Bu değerlendirilmeli " dedi.

10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu yeni yönetime ilişkin görüşlerini Sabah gazetesine değerlendi.

11- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,Alpenbach Forum adlı kuruluş tarafından düzenlenen ‘Türkiye-Avusturya-Avrupa' konulu konferansa katılmak üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gitti.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, daha sonra Avusturya Başbakanı WolfgangSchüssel ile bir araya geldi.

12- 11-15 Haziran tarihlerinde Güney Kore'nin başkenti Seul'de toplanan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun (FIJ) 24. Dünya Kongresi'nde, Türk basınıyla ilgili bir karar metninin oybirliği ile kabul edildiği bildirildi.

19 HAZİRAN 2001

1- Cambridge Energy Research Associates, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Konseyi tarafından İstanbul'da düzenlenen ‘Üç Denizin Hikayesi: Dünya Enerjisiyle Bütünleşme' başlıklı konferansa mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk boğazlarının, bir petrol boru hattı güzergahı seçeneği olarak düşünülmesi ve kullanılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek "Türk halkı, uluslararası kamuoyunun duyarlılık göstermesini beklemektedir” dedi.

2- Jandarma teşkilatının 155. kuruluş yıl dönümü, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ileİçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in de katıldığı törenle kutlandı.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman törende yaptığı konuşmada, jandarmanın, cumhuriyete, Atatürk ilke ve inkılaplarına, milli bütünlüğe kastedecek her türlü ‘tehdide' karşı koymaya kararlı olduğunu söyledi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, FP'ninkapatılması halinde milletvekillerince kendisine sunulan istifa dilekçeleri hakkındapartisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada "Önce huzur içinde mahkeme sonucunu bekleyelim, çünkü suç işlemedik. Daha sonra gerekirse istifa ederiz” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, anayasa değişikliği çalışmalarını değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli,partisinin anayasa değişikliği konusunda önderlik yaptığını belirterek, paketin, partilerin yetkili kurullarında bir an önce ele alınarak tamamlanması gerektiğini söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin yaptığı açıklamada, anayasa değişiklik paketinin FP'yikapatma davasında etkili olmayacağını belirterek "Biz, mevcut yasalara göre karar veririz. Değişiklikler sonraki davalar için etkili olur” dedi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ihracattaki artış ve yaz aylarında turizmdeki gelişmeler konusunda The Wall Street Journal gazetesine bir demeç verdi.

7- Emlakbank'ın ve Bazı Fonların Tasfiyesini Öngören Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Kamu görevlileri sendika yasa tasarısının, TBMM Danışma Kurulu gündemine alınmaması nedeniyle Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu'nca bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, toplusözleşme ve grevsizsendika olamayacağı belirtilerek, tasarının gündeme alınma olasılığına karşı eylemlerin süreceği bildirildi.

9- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK)toplantısında yaptığı konuşmada, iç borç takas ihalesinde hem Hazine'yi rahatlatan hem de bankaların açık pozisyon riskini azaltan bir sonuca ulaşılmış olmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Toplantıya onur konuğu olarak katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş de konuşmasında, Türkiye'nin oldukça önemli bir dönüm noktasında olduğunu belirterek, gerçekleştirilen iç borç takas ihalesi için "Çok iyi oldu, herkes kazandı” dedi.

10- Ortadoğu'da olası bir saldırıya karşı hazırlıklı olma amacıyla yapılan Türkiye, ABD ve İsrail savaş uçaklarının katıldığı ‘Anadolu Kartalı Tatbikatı' Konya'da başladı.

11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'de yayımlanan Washington Post ve New York Times gazetelerine verdiği demeçte, ABD'nin ulusal füze kalkanı projesini gerçekleştirmesi durumunda, buna misilleme olarak ülkesinin de nükleer gücünü artıracağını söyledi.

20 HAZİRAN 2001

1- FP'nin kapatılma davasını görüşmeye devam eden Anayasa Mahkemesi,FP Milletvekili Şeref Malkoç'un verdiği erteleme dilekçesinikarara bağladı. Mahkeme, FP'nin ileri sürdüğü gerekçelerin ertelemeyi gerektirmediğine oybirliğiyle karar verdi.

2- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 1978'de Bahçelievler'de 7 TİP'li öğrenciyi katlettikleri gerekçesiyle 7'şer kez ölüm cezasına çarptırılan Ünal Osmanağaoğlu ve Bünyamin Adanalı hakkındaki hükmü onadı.

3- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), adli yargıda 1565 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi.

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya düzenlediği gezi ve incelemeleri çerçevesinde Hakkari'ye gitti. Bakan Çakmakoğlu, Vali Orhan Işın'ı ziyaret ederek ilin sorunları hakkıda bilgi aldı.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında,Türkiye'nin, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusunda AB ile uzlaşmasağladığı şeklinde basında yer alan haberlerin, bakanlığın elindeki bilgilerle örtüşmediğini söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, İstanbul'da düzenlenen "Üç Denizin Hikayesi: Dünya Enerjisiyle Bütünleşme” konulu konferansta yaptığı konuşmada ”Boğazlar'dan milyonlarcaton petrol nasıl geçecektir. Hazar'ın kirliliğinden bahsedilirken Boğazlar'ın içine girdiği tehlikelerden bahsetmek mecburiyeti vardır. Üstlenilecek sorumluluk hepimizindir” dedi.

7- Tütün Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- İlçe ve belde belediye başkanları hakkında soruşturma izni verme yetkisini İçişleri Bakanlığı'ndan alarak Valilere bırakan yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

9- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Faruk Yücel ve yönetim kurulu üyelerini TBMM'de kabul etti. Yücel görüşmede, Türkiye'de tarımın yok edilmek istendiğini ileri sürdü.

Çiller ayrıca, partisinin Meclis grup taplantısında yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi.

10- Yatağan Asliye Hukuk Mahkemesi, termik santralin yarattığı kirlilik nedeniyle TEAŞ'ı, iki vatandaşa 500'er milyon lira tazminat ödemeye mahkum etti.

11- İstanbul Sanayi Odası Başkanı (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi, İSO Meslek Komiteleri toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, kamu bankalarının kapatılmasıyla ilgili uygulamaları eleştirerek "Kamu bankalarının kapatılmasınıbir an evvel sonuçlandırmaya kalkarsanız, 2002 yılında vergi toplayacağınız üretim kesimini kurutmuş olursunuz” dedi.

12- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Belçika'nın başkenti Brüksel'deAvrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu'nda (AFET) bir konuşma yaptı ve AP üyelerinin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, parlamenterlerin, Türkiye'nin ‘Kıbrıs'ı kullanarak şantaj yaptığını', 'Kıbrıs'ı rehine aldığını' ve ‘işgal ettiğini' iddia etmeleri, ‘tek Kıbrıs devleti bulunduğunu' öne sürmeleri ve ‘Ne yapmayı düşündüğünüzü açıkça söyleyin' demeleri üzerine,Kıbrıs'ın kuzeyinde, tanınsa da, tanınmasa da bir devletin var olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz "Biz Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm istiyoruz, ama burada görüyorum ki, sorunun temeli konusunda bile mutabık değiliz” dedi

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, ayrıca AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile bir araya geldi. Yılmaz görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada,Kıbrıs konusunda taviz verilmesi beklentilerinin yanlış olduğunu söyledi.

13- Pakistan'ın askeri lideri General Pervez Müşerref'in, hazırladığı yeni geçici Anayasa düzenlemesi ile kendisini, ülkenin yeni Cumhurbaşkanıilan ettiği bildirildi.

21 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Romanya Cumhurbaşkanı İon İliescu'nunresmi davetlisi olarak başkent Bükreş'e gitti.

Cumhurbaşkanı Sezer, İliescu ile görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, görüşmelerde, Makedonya'da son haftalarda yaşanan kaygı verici olaylar üzerinde durduklarını belirterek, Makedonya'nın toprak bütünlüğünün korunmasının bölgenin barış ve istikrarı yönünden taşıdığı önemi vurguladıklarını söyledi.

İliescu da AB üyeliği konusunda Türkiye ile Romanya arasında rekabet olmadığını belirterek "İki ülkenin bu konuda işbirliği yapmasını görüştük. İsveç'in Göteborg kentinde yapılan AB Zirvesi'nde ele alınan konuları gözden geçirdik” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sezer "Türkiye-Romanya İş Konseyi Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yakın geçmişte ekonomik alanda sıkıntılı günler yaşadığını, ancak Türk ekonomisinin, Türk insanının yaratıcılığı ile sıkıntıları en kısa zamanda aşacağını söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik programla ilgili yasal düzenlemelerin sonuna gelindiğini söyledi.

Başbakan Ecevit basında yer alan seçim tartışmaları ile ilgili olarak da Türkiye'nin, sosyal ve ekonomik yapısının büyük bir değişim sürecinden geçtiğini belirterek "Böyle bir süreçte siyaset alanındaki en küçük bir kıpırtı bile olumsuz işaretler verebiliyor. Seçim zamanı değil, çalışma zamanıdır” dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık'la birlikte, Ankara, Gaziantep ve Çorum Sanayi Odası Başkanlarını kabul etti.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda, reel sektörün sorunlarını ele aldıklarını belirterek "Türkiye, üretmek, ihracat yapmak mecburiyetinde. Bunun için destek gerekir” dedi.

4- Gümrük Müsteşarlığı, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'e bağlandı.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Türkiye Kültür, Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen "2001 yılı Uluslararası Onur Ödülü” toplantısından sonra gazetecilerin, Anayasa Mahkemesi'nde, görülen FP hakkındaki kapatma istemli dava ile ilgili soruları yanıtladı.

6- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Kütahya'daki temasları sırasında yaptığı açıklamada, İstanbul'a 20 milyon turist ve 20 milyar dolar döviz getirecek projelerin hazır olduğunu belirterek, bunların hayata geçirilebilmesi için devletin sadece turizm bölgesi planlaması yapacağını söyledi.

7- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Mersin'in Kazanlı beldesinde nesilleri tükenmek üzere olan caretta carettaların ölümüyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, sahilden alınan su örneklerinde herhengi bir kirlilik saptanmadığını belirterek, caretta carettaların ölüm nedeninin yapılan ilk incelemede anlaşılamadığını söyledi.

8- TBMM Genel Kurulu'nda, Tahkim Yasa Tasarısı kabul edildi.

9- TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda, kamunun elindeki elektrik üretim ve dağıtım tesislerinin işletme haklarının devrini 31 Ekim 2001 tarihine kadar uzatan tasarı kabul edildi.

10- Ek Bütçe Kanunu, Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sözleşmeli subay ve astsubay istihdam edilmesini öngören kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK), Türk Ticaret Bankası'nın 1 Temmuz'dan itibaren kapatılması, İnterbank ve Esbank'ın ise Etibank bünyesinde birleştirilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

13- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yenilenen "Aracı Kurumların Tedrici Tasfiye Esaslarına İlişkin Yönetmelik” Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye Kamu-Sen'in 9'uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Çiller dahasonra gazetecilerin, Anayasa Mahkemesi'nde görülen FP hakkındaki kapatma istemli dava ile ilgili sorularını yanıtladı.

15- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı'nca (TÜSİAV) düzenlenen "Cinnah Sohbetleri”nde, Türkiye'yi sorunlarından kurtarabilmek için mucize kişilere ve sihirli reçetelere değil, akla, sağduyuya, dürüstlüğe ve vatanseverliğe gereksinim olduğunu söyledi.

16- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Malatya'da düzenlenen "Merkez Bankası Kanunu ve Para Politikası” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Merkez Bankası olarak bir para programı açıkladıklarını, buprogramın aynı zamanda kısa vadede geçiş dönemini gerçekleştirmeye yönelik olarak hazırlanmış bir program olduğunu söyledi.

17-AB Genel Sekreteri Volkan Vural, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Türk Özel Sektör Dostluk Grubu tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de bir değişim süreci yaşandığını, ekonomik krizin de bu süreci hızlandıran bir etken olduğunu söyledi.

18- Greenpeace üyeleri, boğazlarda tehlikeli madde taşıyan tankerlerin geçişini protesto etmek amacıyla İstanbul'da çeşitli eylemler düzenlediler.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mithat Balkan İstanbul'da düzenlenen "Üç Denizin Hikayesi: Dünya Enerjisiyle Bütünleşme” konulu konferansta yaptığı konuşmada, boğazlardaki artan trafik yükünden dolayı olası bir kazanın, İstanbul'da yaşayan 12 milyon insan kadar, çevre açısından da bir felakete dönüşebileceğini söyledi.

19- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, Başbakan Bülent Ecevit, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve FP Genel Başkanı Recai Kutan ile ayrı ayrı görüştü.

Başbakan Ecevit, Schüssel ile görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, gazetecilerin, Schüssel'in FP hakkında devam eden kapatma kararı ile ilgili bir mesaj getirip getirmediğinin sorulması üzerine "Sayın Başbakan'la görüşmemizde bu konu gündeme gelmedi. Fakat anayasa değişiklikleri konusu gündeme geldi. Anayasa değişikliği önerilerinden birisi de partilerin kapatılmasını zorlaştıracak hüküm” dedi.

Schüssel de aynı soru üzerine "Genel olarak çoğulcu demokrasilerde siyasi partilerin yasaklanmasında dikkatli olunmalıdır. Mahkeme kararının olumsuz olması bir tartışma ortamı yaratır. Bu durumda da Kopenhag kriterleri devreye girer” dedi.

20- Türkiye ile Suriye arasında Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 5. Dönem Protokolü imzalandı.

Devlet Bakanı Recep Önal imza töreninde yaptığı konuşmada, protokolün her iki ülkenin istekleri doğrultusunda ekonomik ve ticari ilişkilerin dönüm noktasını oluşturduğunu söyledi.

Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Mohammed İmady de "İkili ilişkilerin gerçekleşmesi hususunda ortak arzu bulunmaktadır. İlişkilerin gelişmesinden son derece memnunuz” dedi.

21-NATO Genel Sekreteri George Robertson ABD'nin başkenti Washington'da, Makedonya'daki barış görüşmelerinin kesilmesinin ardından dün yaptığı açıklamada, Makedonya'nın iç savaşın eşiğinde olduğu uyarısında bulunarak, taraflara durumun ciddiyetini kavramaları ve anlaşmaya varmaları çağrısı yaptı.

22-Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schwimmer, ölüm cezalarının kaldırılması istemiyle Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlenenkongrenin açılışında yaptığı konuşmada "Avrupa Konseyi üyeleri,Türkiye ve Rusya'dan, ölüm cezalarını kaldırmalarını ve 6. protokolü onaylamalarını istiyor” dedi.

23- Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulides, Rum Politis gazetesine verdiği demeçte, 1974 Barış Harekatı sırasında ölen ve Rum tarafına gömülen Kıbrıslı Türklerin kimliklerinin belirlenmesi için mezarlarının açılması yönünde çalışacaklarını belirterek "Bu konuda, ölen Kıbrıs Türklerinin ailelerinin de bizimle işbirliği yapması gerekiyor” dedi.

24- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld başkent Washington'da yaptığı açıklamada, Keşif Gücü uçaklarının bombalaması sonucu 23 kişinin öldüğünü iddia eden Irak'ın, yanlışlıkla kendi halkına ateş açarak ölümlere yol açtığını söyledi.

25- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi tarafından kurulan hükümetin, parlamentonun alt kanadı Meclis'ten de güven oyu aldığı bildirildi.

22 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Amasya Genelgesi'nin 82. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türk ulusunun, dayatılmak istenen yöntemlere direneceği ve her koşulda kendi geleceğini belirleme hakkına sahip olduğunun tüm dünyaya Amasya Genelgesi'yle duyurduğunu belirtti.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında olağanüstü toplandı.

Başbakan Ecevit toplantının ardından yaptığı açıklamada, yoğun bir kaynak gereksinimiyle karşı karşıya bulunulduğunu belirterek "Öncelikle devletin sahip olduğu taşınmaz malların değerlendirilmesi üzerinde durulmaktadır” dedi.

Bakanlar Kurulutoplantısında, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı veriler üzerinden satılabilecek kamu arazilerinin son durumu değerlendirildi.

Başbakan Ecevit ayrıca, gazetecilerin toplantıda ele alınan konulara ilişkin sorularını da yanıtladı.

3- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ile Mesut Yılmaz bir araya gelerek öngörülen anayasa değişikliği konusunu ele aldılar.

Başbakan Ecevit toplantı sonunda yaptığı açıklamada, Meclis tatile girmeden önce bazı yasaların gündeme getirilebileceğini veya bazılarına öncelik verilebileceğini söyledi.

4- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin FP'yi kapatma kararı almasıyla ilgili sorusu üzerine, Anayasa Mahkemesi'nin kararını yürürlükteki yasalara göre verdiğinibelirterek "Anayasada yer alan parti kapatmayı fazlasıyla kolaylaştırıcı nitelikteki bazı hükümlerin, FP'nin kapatılmasına neden olduğunu” söyledi.

5- Başbakan Bülent Ecevit'in yayımladığı genelge ile devlet bakanlarına bağlı kurumlarda değişiklik yapıldı. Daha önce Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'e bağlı olan Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Anadolu Ajansı, Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu'ya bağlandı.

6- FP, Anayasa Mahkemesi'nin, kapatma kararı alması üzerine Genel Başkan Recai Kutan başkanlığında olağanüstü toplandı.

Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, kararın, cumhuriyetin bir arada yaşama felsefesi ve demokrasinin çoğulculuk ilkesine aykırı düştüğünü, AB sürecine de darbe indirdiğini söyledi.

Kutan, ayrıca gazetecilere yaptığı açıklamada, kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürebileceklerini söyledi.

7- Anayasa Mahkemesi, FP'yi "laik cumhuriyet ilkesine aykırı eylemlerin odağı” olduğu gerekçesiyle 3 ret oyuna karşılık 8 kabul oyuyla temelli kapattı.

Mahkeme, oybirliğiyle İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak ile Tokat MilletvekiliBekir Sobacı'nınmilletvekilliklerini, Anayasa'nın 84. Maddesi'nin son fıkrasına göre düşürürken, FP üyeleri Merve Kavakçı, Mehmet Sılay ve Ramazan Yenidede'ye de 5 yıl süreyle siyaset yapma yasağı getirdi.

Ayrıca, FP'nin, kapatılan RP'nin devamı olduğu gerekçesiyle kapatılması istemi ise Yüksek Mahkeme tarafından oyçokluğuyla reddedildi.

8- Bireysel Emeklilik Sistemlerine Bazı Vergilerden Muafiyet Getiren Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

9- TBMM Anayasa Komisyonu'nda, kabul edilen bir tasarı ile ‘insan kaçakçılığı' suçları, ceza kapsamına alındı.

10- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin 18. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul İl Başkanlığı'nca düzenlenen "Siyasi Partiler ve Seçim Yasası Tartışmaları” konulu panelde yaptığı konuşmada, SiyasiPartiler ve Seçim Yasaları'nda değişiklik yapılması gerektiğini, bunun, halkın öncelikli isteği olduğunu söyledi.

11- Afyon-Kütahya karayolunda meydana gelen trafik kazasında 7 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.

12- Türkiye'de Bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi'nde düzenlenen "Dünya Liderlik Forumu”na katıldı.

Cumhurbaşkanı Denktaş yaptığı konuşmada, Rum kesiminin Kıbrıs olarak AB'ye girmesine izin vermeyeceklerini belirterek "Rum tarafı AB'ye adaylık teklifini Helenizmin başarısı olarak yansıtıyor. Türklerin statüleri tanınmadan, bunun yapılması çok hakkaniyetsiz” dedi.

13-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Romanya'daki temasları sırasında Türk işadamları ilebaşkent Bükreş'te bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Romanya vatandaşı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Köstence kentini ziyaret ederek, burada Türk ve Tatar toplum temsilcileri ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Sezer,temaslarını tamamlayarak yurda dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında gezisiyle ilgili bilgi verdi. Makedonya'daki gelişmeler üzerinde durduklarını belirten Cumhurbaşkanı Sezer, bölgede yaşanan sorunlara siyasal çözümler aranması konusunda aynı düşünceleri paylaştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer gazetecilerin, Anayasa Mahkemesi'nin FP'yi kapatma kararı almasıyla ilgili sorularını da yanıtladı.

14- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) İzleme Komitesi'nin hazırladığı Türkiye raporu ve buna bağlı tavsiye kararında, Türkiye'de son zamanlarda insan hakları ve demokrasi alanında atılan adımların olumlu olduğu bildirildi.

15- Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlenen idamın kaldırılmasına ilişkinuluslararası kongre sona erdi.

Kongre sonunda yayımlanan bildiride, Avrupa Konseyi ülkelerinden Türkiye, Rusya ve Ermenistan'dan, idamın kaldırılmasına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6 nolu protokolüne taraf olmaları istendi.

16- Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Türkiye'ye, AB'ye uyum programını destek amacıyla, 450 milyon Euro'luk uzun vadeli ve düşük faizli kredi vereceğini açıkladı.

17- BM Komisyonu toplanarak Körfez Savaşı'ndan kaynaklanan tazminat taleplerini değerlendirdi. Bu kapsamda, Türkiye'ye 1800 ABD Doları verilmesini kararlaştırdı.

23 HAZİRAN 2001

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin il başkanları ve merkez yönetim kurulu toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin,FP'yi kapatma kararı almasıyla ilgili olarak, siyasette yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin 7. Olağan İl Kongresi'ne katılmak üzere Rize'ye gitti.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, yurt gezileri çerçevesinde Denizli'de işadamları ile bir araya geldi.

Bakan Derviş toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomik programın kamu maliyesi kısmının tamamlandığını, bundan sonra reel ekonomiye daha ağırlık vereceklerini söyledi.

Bakan Derviş, daha sonra İzmir'e giderek Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina ile Vali Alaaddin Yüksel'i ziyeret etti.

4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu yaptığı açıklamada, Rusya'nın para karşılığı Avrupa ülkelerine ait nükleer atıkları Türk boğazlarından geçirerek, saklamayı planladığınıbelirterek "Nükleer atıkların Türk boğazlarından geçişi insanlığa hizmet ilkesine dayandırılamaz ve taviz verilemez bir konudur” dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İstanbul İl Başkanlığı'nda, partisine katılımlar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ülkenin sıkıntı, işsizlik ve iktisadi kriz içerisinde bulunduğunu belirterek "Siyasi bir kriz var, demokrasi krizi var. Bugün Türkiye, yeniden kendini arıyor” dedi.

Çiller, törenin ardından gazetecilerin FP'nin kapatılmasıyla ilgili sorularını da yanıtladı.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da Kadıköy Belediyesi'nde parti temsilcileri ve kurultay delegeleriyle bir araya geldi. Baykal yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin FP'yi kapatmasının hukukun gereği olduğunu belirterek, FP'nin temsil ettiği siyasal çizginin artık demokratik rejimi tehdit etmediğini söyledi.

7- Devlet Denetim Elemanları Derneği'nin (DENETDE), "Nisan 2001 ve Mayıs 2001 Temiz Topluma Katkı Ödülleri” dernek genel merkezinde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Ödül alan Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Talat Şalk törende yaptığı konuşmada, yolsuzlukların artmasında siyasilerin, bürokrasiye müdahalesinin önemli rolü olduğunu söyledi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkentLefkoşa'da yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Türk kayıplar ve Rumların Kıbrıslı Türklere yaptığı haksızlıklar konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) dava açma kararı aldıklarınısöyledi.

24 HAZİRAN 2001

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Antalya'nın Korkuteli ilçesine bağlı Dereli Köyü'nde düzenlenen 5. Kartal Yaylası Şenlikleri'ne katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli şenlikte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sıkıntılı ve zorlu bir dönemden geçtiğini belirterek "Bu zorluk ve sıkıntının temelinde, makroekonomik yapıda var olan dengesizlikler ve yaşanan dalgalanmalar bulunmaktadır” dedi.

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Türk-Yunan yakınlaşmasını güçlendirmek amacıyla Sisam Adası'ndan, Kuşadası'na geçtiler. İki ülke sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve işadamlarıyla bir araya gelenbakanlar, ardındanbasın toplantısı düzenleyerek Sisam-Kuşadası buluşmasınındeklarasyonunu açıkladılar.

Bakan Cem, yakınlaşma sürecinin doğal alarak zorlu olduğunu belirterek "Sorunlarla karşılaşabilir, ama iki taraf da bugün sorunları aşacak samimiyet, irade ve kararlılığa sahiptir” dedi.

Papandreu da uzlaşılan konuların önemine dikkat çekerek Bakan Cem ile bir gün daha çalışma olanakları olsa, açıklayacakları daha çok sonuçları olacağını söyledi..

İki bakan, acil durumlarda kullanılmak üzere iki dışişleri bakanı arasında doğrudan özel telefon hattı kurulmasını da kararlaştırdı.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan Kastomonu'daki temasları sırasında yaptığı konuşmada, Mavi Akım projesinin siyasi hırs uğruna yanlış anlatıldığını belirterek, ANAP'ın en büyük hatasının yaptıklarını anlatamamak olduğunu söyledi.

4- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, BM Genel Kurulu'nun "HIV/AIDS” konulu özel oturumuna katılmak üzere ABD'ye gitti.

5- AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier SolanaMakedonya'nın başkenti Üsküp'te yaptığı açıklamada, Makedonya'da ordunun bombaladığı Araçinova'da ateşkes sağlandığını bildirdi.

6- Peru'nun güneyinde And Dağları bölgesinde meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre 47 kişinin öldüğü, 550 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7- Yugoslavya hükümetinin dün onayladığı ve Devlet eski Başkanı Slobodan Miloşeviç'in de içinde bulunduğu savaş suçlularını Uluslarası Savaş Suçları Mahkemesi'ne tesliminin yolunu açan Kanun Hükmündeki Kararname'nin yürürlüğe girdiği bildirildi.

8- Arnavutluk'ta parlamentonun yeni üyelerini belirlemek üzere seçimler yapıldı.


25 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Maden Yasası'nda Değişiklik Yapılmasına ve Tuz Yasası'nın Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Yasa ile Üretimini Likit Petrol Gazı ile Yapan Üreticilerin Zararlarının Kaldırılması Hakkındaki Yasa'yı onayladı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu Teşkiline Dair Anlaşma'nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna İlişkin Yasa'yıda onayladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında TBMM Anayasa Komisyonu üyeleri ve partilerin grup başkan vekillerinin de katıldığı anayasa değişikliğizirvesi yapıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz toplantı çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, anayasa değişiklikleri ve TBMM'nin tatile girmesi konusunda muhalefetle yapılacak görüşmeler sonucunda karar verileceğini söyledi.

Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada, henüz hazırlıkların bürokratlar tarafından yürütülen hazine taşınmazlarının satışını öngören yasa tasarısının da tatilden önce çıkarılması düşünülen yasalar arasına alındığı belirtildi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'ndenyapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nde, FP'nin kapatılması ile ilgili olarak"FP'nin laikliğe karşı eylemlerin odağı haline gelmesi sonucu kapatılmasını Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilişkilendirmek, hem yüce mahkemeye hem de TSK'neyapılabilecek en büyük haksızlık ve saygısızlıktır” denildi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, kapatılan FP'nin Genel BaşkanıRecai Kutan'ın kapatma kararına ilişkin eleştirilerini değerlendirerek "Gönül ister ki anayasadaki değişiklikler önceden yapılsaydı ve ara cezalar getirilseydi. Mevcut sisteme göre, biz kapatma davasını ya reddederiz ya da kapatma kararı veririz. Oysa ara cezalar olabilir. Umarım, verdiğimiz karar bu tür düzenlemeler yapılmasına vesile olur” dedi.

Bumin ayrıca, Türkiye'de bulunan Almanya Adalet Bakanı Hertha Daeubler-Gmelin'ı kabul etti. Bumin görüşmede "Almanya, laiklik konusunu çoktan aştı. Ancak Türkiye henüz bunu aşamadı” dedi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemel Derviş, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada, Hazine'nin görev zararlarına karşılık verdiği borçlanma senetlerinin faiz alacaklarını tahsil etmesiyle, bankaların temmuz ayı başından itibaren kara geçeceklerini belirterek, bankaların kar etmesiyle kredi imkanlarının artacağını, dövizdeki aşırı artışın güvensizlikten kaynaklandığını ve doların bugünkü değerinin 1 milyon 150 bin lira olması gerektiğini söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, incelemelerde bulunmak ve bazı açılışlara katılmak üzere gittiği Sivas'ta,partisinin ilçe teşkilatını ziyaret etti.Bakan Gökalp tarım işletmelerinin iyi bir proje getirene verileceğini belirterek "Ulaş ve Hafik'teki Tarım İşletmeleri özelleştirilemiyor. Özel sektöre kullanıma açılıyor. Bizim amacımız, buraları kiraya vererek devlete, hazineye bir maddi gelir sağlamak değildir. Projeyi sunanların orada katma değer meydana getirmesi gerekir” dedi.

7- Çalışmave Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Diyarbakır'da SSK Hastanesi'ni ziyeret ederek incelemelerde bulundu.

8- DYP'nin, "yargıya müdahalede” bulunduğu gerekçesiyle Başbakan Bülent Ecevithakkında verdiği gensoru önergesi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

9- Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

10- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, kapatılan FP'nin Genel Başkanı Recai Kutan'ı ziyaret etti.

Çiller ziyeretinin ardından TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Meclis'te uzlaşı ortamı varken anayasa değişikliği, Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları değişikliklerinin bir an önce Genel Kurul'dan geçirilmesi gerektiğini söyledi.

11- CHP Genel BaşkanıDeniz Baykal ile yapılan söyleşi, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

12- İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ile Mondimpresa tarafından İstanbul'da düzenlenen ABİş Ortaklığı Programı Toplantısı yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan ABKomisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, Türkiye'nin yapısal reformları başarıyla gerçekleştirmesinin hayati önem taşıdığını belirterek"Biz reformlar için sadece maddi yönden desteğin ötesinde, özellikle adli reformlar konusunda hükümetle direkt birlikte ve işin içinde olarak çalışmak istiyoruz.Türkiye için 400 milyon Euro'luk yardımın söz konusu olduğunu, mesleki eğitimin modernleşmesi için de 150 Euro'luk bir yardım paketinin ortaya konduğunu, ekonomik program çerçevesinde yapısal reformlara destek vereceğiz” dedi.

İKV Başkanı Meral Gezgin Eriş de yapılan kamuoyu araştırmalarında Türk halkının yüzde 88.3'ünün AB'ye tam üyeliği desteklediğini söyledi.

13- Türkiye'de bulunan Almanya Adalet Bakanı Hertha Daeubler- Gmelin, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ü ziyaret etti. İki bakan daha sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Daeubler- Gmelin yaptığı açıklamada "FP'nin kapatılmasını Avrupa ve Almanya olarak endişeyle izledik, ancak anayasa değişiklikleri karşısında umutluyuz” dedi.

14- Türkiye'de bulunanİspanya Kara Kuvvetleri Komutanı Orgenaral Alfonso Pardo De Coloma'ya, Türkiye ve İspanya ile iki ülkenin kara kuvvetleri arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıları dolayısıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Liyakat Nişanı verildi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök törende yaptığı konuşmada, söz konusu nişanın iki ülke kara kuvvetleri arasındaki ilişkiler ve işbirliğinin güçlenmesine katkıda bulunacağını söyledi.

15- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Belçika'ya gitti.

16- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu, resmi bir ziyaret için gittiği İran'ın başkenti Tahran'da, Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhsin Eminzade ile bir basın toplantısı düzenledi.

Loğoğlu , bir soru üzerine, İran-Türkiye doğalgaz boru hattının, yapımı ve gerekli hazırlıklar konusunda bir eksiği olmadığını belirtti.

Eminzade ise bu proje hayata geçince ticaret hacminde Türkiye aleyhine artacak açığın tamamlanması için İran'ın ithalatını imkanlar dahilinde Türkiye'den yapmayı düşündüğünü söyledi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Hatemi tarafından kabul edilen Loğoğlu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yazılı mesajını iletti.

17- Lüksemburg'da yapılan AB Genel İşler Konseyi toplantısında bir bildiri yayımlandı. Bildiride, Anayasa Mahkemesi'nin FP'yi kapatma kararının, AB üyeliğine aday olan Türkiye'deifade özgürlüğü ve demokratik çoğulculuk açısından etkileri olduğu belirtildi.

18- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Lord Russell Jonston FP'nin kapatılması ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki gelişmelerle ilgili sorularıyanıtladı.

Jonston toplantıda yaptığı açıklamada "Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) vereceği kararı bekleseydi daha iyi olurdu” dedi. Jonston, Türk yetkilililerin ülkedeki siyasi ve sosyal sorunlarıyla uğraşırken, sorunları hoşgörü ve ikna yoluyla çözmektençok, zora başvurmayı tercih ettiklerini söyledi.

19- ABD'nin Dışişleri Kıbrıs Özel Koordinatörü Büyükelçi Tom Weston, başkent Washington'da bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, ABD'nin değerli bir müttefiki olduğunu, ancak Kıbrıs sorununun çözülmemesi durumunda ikili ilişkilerde bazı zorluklar yaşanabileceğini söyledi.

20- İsrail Başbakanı Ariel Şaron,Ortadoğu'da barış süreci ve ikili ilişkiler konularını görüşmek üzereABD'ye gitti.

21- Yugoslavya hükümeti yetkililerinin,Devleteski Başkanı Slobodan Miloşeviç'in Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne(USSM) teslim edilme işleminin başlatılması için USSM'ye başvurduğu bildirildi.

26 HAZİRAN 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Hüsamettin Özkan, Devlet Bahçeli ile Mesut Yılmazdün bir araya geldiler.

Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, hükümet ortakları olarak TBMM Uzlaşma Komisyonu'nca hazırlanan anayasa değişikliği paketinin 17 Eylül 2001 tarihinde TBMM'nin olağanüstü toplantıya çağırılarak geçirilmesi konusunda anlaştıklarını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, FP'nin kapatılmasının bir demokrasi ayıbı olduğunu, bu olayların geçmişte bırakılması gerektiğini belirterek, FP eski milletvekillerinin de bu durumdan sonuç çıkarması gerektiğini söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ANAP Meclis grup toplantısına milletvekillerine bilgi vermek amacıyla katıldı.

Bakan Derviş konuşmasında, Türkiye'nin, IMF tarafındandünyada en çok yardım edilen ülkelerin başında olduğunu belirterek "Piyasalarda canlanma başladı. İlk veriler bizi çok umutlandırıyor” dedi.

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Türk Akreditasyon Kurumu'nun (TÜRKAK) tanıtımı amacıyla düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin ek vergi paketiyle ilgili sorularını yanıtladı.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Almanya Adalet Bakanı Herta Daubler Gmelin ile Trabzon'un Çaykara ilçesinin Uzungöl beldesini gezdi. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Türk, İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, mahkemede siyasi haklarının iadesine karar verilmeden önce herhangi bir partinin kurucusu ya da üyesi olamayacağını söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve TİSK Genel Başkanı Refik Baydur ile iş yaşamını düzenleyen yasalarda yapılacak değişiklikleri görüşmek üzere bir araya geldi.

Bakan Okuyan toplantıdan sonra yaptığı açıklamada,1475 Sayılı İş Yasası, 2821 Sayılı Sendikalar Yasası ve 2822 Sayılı Toplusözleşme, Grev ve Lokavt Yasası'nın Avrupa normlarına uygun hale getirilmesi için sosyal taraflar arasında uzlaşma sağlandığını söyledi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda; YÖK Yasası'nda, Vakıflar Yasası'nda, Esnaf ve Sanatkarlar SSK Yasası'nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Teşkilat Yasası'nda değişiklik yapan tasarı ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasa Tasarısı kabul edildi.

8- Terör örgütü PKK'nın elebaşılarından Şemdin Sakık hakkında ölüm cezasının yerine getirilmesine dair Başbakanlık tezkeresi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

9- Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (Blackseafor) Anlaşması, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- Tuncay Özilhan başkanlığındaki TÜSİADheyeti, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildi.

Heyet ayrıca Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Maliye Bakanı Sümer Oral ile görüştü.

Özilhan Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, anayasanın Türkiye'ye dar geldiğini ve değişmesi isteğini liderlere ilettiklerini söyledi.

11- Lüksemburg'da gerçekleştirilen Türkiye ve AB Ortaklık Konseyi toplantısı yapılan ortak basın açıklamasıyla sona erdi. Açıklamada, genişleme sürecinden geri dönüş olamayacağı belirtilerek, Türkiye'nin katılım öncesi stratejisinin uygulanmasında önemli ilerleme sağlandığı ve uygulanan Ulusal Program'daki önceliklerin yerine getirilmesi için somut önlemler alınması istendi.

Bu arada toplantıya Türkiye'yi temsilen katılan Dışişleri Bakanı İsmail Cem iseAB Dönem Başkanı İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

12- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, başkent Kudüs'te bir grup Türk gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında, Türkiye ve İsrail'in Ortadoğu'da ‘ileriye doğru hareket eden' iki ülke olduklarını, yeni bir çağ ve gelecek istediklerini ve ilişkilerinin kimseye karşı olmadığını söyledi.

13- Makedon ordusunun Arnavut militanlarının bulunduğu Nikustak kentini bombaladıkları bildirildi.

27 HAZİRAN 2001

1- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, yargı muhabirleriyle bir araya gelerek TBMM'den geçen Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki 4483 Sayılı Yasa'da değişiklik yapılmasına ilişkin düzenlemeleri değerlendirdi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş basınla düzenlediği sohbet toplantısında, dolar kurunun çok yüksek olduğunu belirterek, doların yalnızca TL karşısında değerlenmediğini, Euro ve İngiliz Sterlini karşısında da değer kazandığını söyledi. Bakan Derviş, herşeyi dolarla yapmak gerekmediğini belirterek "TL'ye dönmek gerekiyor” dedi.

3- Devlet Bakanı Tunca Toskay, İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen İhracat ve Bölgesel İşbirliği konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ihracatta yeni bir stratejiye geçileceğini söyledi. Bakan Toskay, yıl sonuna kadar bütçeden Eximbank'a 300 trilyon lira kaynak aktarılacağını da belirtti.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, Kamunun Elindeki Elektrik Üretim ve Dağıtım Tesislerini İşletme Haklarının Devir İşlemlerinin 31 Ekim 2001 tarihine kadar Uzatılmasını Öngören Yasa Tasarısı kabul edildi.

Ayrıca, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin KKTC'de bir yerleşke kurmasına ilişkin çerçeve protokolü de kabul edildi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerini Yargılanmaları Hakkında Kanun'da Bazı Değişiklikler Öngören Tasarı kabul edildi.

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Bankaların Birleşme ve Devirleri Hakkındaki Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, anayasa değişikliği için Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile görüştü.

Çiller, Başbakan Yardımcısı Yılmaz ile görüşmesinde "Anayasa değişikliği paketini Meclis tatile girmeden önce 15 günde geçirelim. Seçim Yasası ile Siyasi Partiler Yasası'nı eylülde değiştirelim. Bunun için eylül ayında Meclis olağanüstü toplantıya çağırılsın” önerisini getirdi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ise iktidar partilerinin, Meclis'in 17 Eylül'de olağanüstü toplanarak anayasa değişikliklerinin gündeme getirilmesi yönünde karar aldığını, ancak bu önerileri ortaklarına ileteceğini söyledi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gündemde bulunan konulara ilişkin Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

9- Aydın Doğan Vakfı'nca bu yıl 18'incisi İstanbul'da düzenlenen "Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması”nda birinciliği Ukraynalı sanatçı Alexandr Kostenko kazanırken, ikinciliğe Türk sanatçı Sait Munzur'un eseri layık görüldü.

10- F-16 tipi askeri bir uçak Ankara'da Akıncı üssü yakınlarında düştü.

11- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, Türk Müşavir, Mühendisler ve Mimarlar Birliği'nin "AB'ye Uyum Sürecinde Devlet İhale Kanunu” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'deki mevcut İhale Kanunu'nun, AB mevzuatına uymayan önemli boşluklar ve zaaflar taşıdığını söyledi.

12- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Güneydoğu Avrupa Çokuluslu Barış Gücü'nün (SEEBRIG) düzenlediği Sevenstars-2001 tatbikatına katılmak üzere Bulgaristan'ın Filibe kentine gitti.

13- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Karma Parlamento Komisyonu'nun (KPK) Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği yolunda AB'nin, mali konulardaki bazı sorunlar hariç, rolünü oynadığını ve yükümlülüklerini yerine getirdiğini, Türkiye'nin sorumluluğunun da kendi yükümlülüklerini yerine getirmek olduğunu söyledi.

Bakan Cem ayrıca, Güney Kıbrıs'ın AB'ye girmesi halinde Türkiye'nin tepki göstereceğini, ilişkilerin tehlikeye gireceğini, bu durumun herkese zarar vereceğini belirtti.

14- BM Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Kofi Annan'ın görev süresini 5 yıl süreyle ikinci bir dönem daha uzatılmasını Genel Kurul'a tavsiye etmeye karar verdi.

15- ABD Başkanı George W. Bush'un imzaladığı bir kararla, Makedonya'daki Arnavut militanlarının ABD'ye girişini ve bu kişilere mali yardımı engellediği bildirildi.

16- ABD'nin New York kentinde yapılan BM AIDS Konferansı, sonuç bildirgesinin yayımlanması ile sona erdi.

Sonuç bildirgesinde, genel olarak AIDS virüsü ve hastalığıyla mücadele için belirlenen hedef ve stratejiler de yer aldı.

28 HAZİRAN 2001

1- Türk Kara Kuvvetleri'nin 2210. kuruluş yıl dönümü, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer gönderdiği kutlama mesajında "Kara Kuvvetlerimiz, donanım, bilgi ve yüksek disipliniyle silahlı kuvvetlerimizin caydırıcı niteliğini artırmakta ve Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını güçlendirmektedir” dedi.

2- Danıştay 10. Dairesi, Türkbank'ın tasviyesini öngören kararın "İdarenin savunması alınıp yeniden bir karar verilinceye kadar”yürütmesini durdurdu.

3- Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Onur Öymen İstanbul'da düzenlenen "21. Yüzyıl Avrupası'nda Güvenlik ve İşbirliği Konferansı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin güvenlik tüketiminden güvenlik üretimine geçtiğini belirterek, AB'nin Türkiye'ye bu gözle bakılmasını istediğini söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda Değişiklik Öngören Yasa Tasarısı ile Bireysel Emeklilik Sistemlerine Bazı Vergilerden Muafiyet Getiren Yasa Tasarısıkabul edildi.

5- Ek Vergi Yasa Tasarısı, Hazine'ye ait Taşınmaz Malların Satılmasını Öngören Tasarı ile Katma Değer Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Türk Telekom'un Olaganüstü Genel Kurul toplantısında, yeni yönetim ve denetim kurulu üyeleri belirlendi. Yeni Yönetim Kurulu, İbrahim Hakkı Alptürk, Devrim Çorbacıoğlu, Emin Murat Esin, Ercüment Özçelik, Nihat Özdemir, Ziya Öztoprak ve Murat Sezginer'den oluşuyor.

7- Ordu Bağımsız Milletvekili Yener Yıldırım, MHP'ye katıldı.

8- ABD'li sinema sanatçısı Jack Lemmon yaşamını yitirdi.

9- AB'ye Aday Ülkeler Çevre Bakanları Gayri Resmi II. Toplantısı İstanbul'da başladı.

Toplantıda, Boğazlar'dan tehlikeli madde taşıyan tankerlerin geçişinin çevre ve insan hayatında risk oluşturacağı belirtilerek, Boğazlar'dan güvenli geçişin sağlanması istendi.

Çevre Bakan Fevzi Aytekin toplantıda yaptığı konuşmada, son yıllarda yaşanan ve ucuz atlatılmış kabul edilen deniz kazalarının, ciddi ölçüde çevre kirliliği meydana getirdiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçisi Karen Fogg da toplantıda bir konuşma yaptı.

10- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin, Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılan genel oturumunda, Türkiye üzerinde izleme sürecinin devam etmesini savunan bir raporu ve buna bağlı karar ve tavsiye karar tasarılarını kabul etti. Kabul edilen rapora eklenen bir değişiklik önergesinde, Anayasa Mahkemesi'nin, FP'yi kapatma kararından "üzüntü duyulduğu” bildirildi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'la Batı Şeria'daki Ramallah kentindeki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Ortadoğu barış planı çerçevesinde güven artırıcı tedbirleri izleyecek bir gözlemci güce ihtiyaç olduğunu söyledi.

12- Mali'de düzenlenen İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) dışişleri bakanları toplantısı sona erdi. Toplantıda, üye ülkelere, Filistin ayaklanmasına destek için İsrail ile ilişkileri kesme çağrısı yapıldı.

13- Fransa Parlamentosu'nun, AB'nin Doğu'ya genişlemesini öngören Nice Anlaşması'nı onayladığı bildirildi.

14- Yugoslavya hükümetinin, Devlet eski Başkanı Slobodan Miloşeviç'i Belgrad'da, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne (USSM) teslim ettiği bildirildi.

29 HAZİRAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Polis Akademisi 56. Dönem Mezunları Yemin ve Diploma törenine katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Sezer, çağdaş dünyada devletin varlık nedeninin, yurttaşların hak ve özgürlüklerini korumak ve bunların ihlalini önlemek olduğunu belirterek, özellikle devlet gücünü ellerinde bulunduranların uygarlık düzeyinin gereği olarak uygulamalarında insan onurunu gözetmelerinin zorunlu olduğunu söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Emekliler Haftası nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan başkanlığında 3 emekli derneğinin başkanlarını kabul ederek bir süre görüştü.

3- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı. Toplantıda, iç güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler değerlendirildi.

4- Anayasa Mahkemesi'nce, Emniyet Teşkilatı Kanunu'nda değişiklik yapan 4368 Sayılı Kanun'un, emekliliğe ilişkin 23'üncü ek maddesinin yürürlülüğü kısmen durduruldu.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) ziyaret etti.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve bazı yönetim kurulu üyelerinin yer aldığı görüşme sonrası bir açıklama yapan Bakan Derviş, IMF'nin kredi için koşul olarak gösterdiği ‘yeniden düzenleme yasalarının' çoğunun TBMM Genel Kurulu'ndan geçtiğini söyledi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 37. dönem adli yargı, hakim ve savcı adaylarının ad çekme törenine katıldı.

Törende konuşan Bakan Türk, hukuk reformunun yaşandığı bir dönemde göreve başlamanın sorumluluğunun çok daha önemli olduğunu söyledi.

7- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Türkiye'nin, Yugoslavya eski Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in insanlığa karşı işlenen suçlardan sanık olarakUluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne (USSM) teslim edilmesini memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

8- BM Genel Kurulu'nun ABD'nin New York kentinde düzenlenen HIV/AIDS Özel Oturumu'na katılan Sağlık Bakanı Osman Durmuş temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Bakan Durmuşİstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, genel oturumun 27 Haziran'daki son toplantısında, ülkelerin HIV/AIDS konusundaki kararlılığın vurgulandığı ‘Küresel Kriz, Küresel Eylem' başlıklı bir bildirinin kabul edildiğini söyledi

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Emekliler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katıldı.

Bakan Okuyan, emeklilerin ek bir gelirleri olmadan geçinmelerini inanılmaz olarak nitelendirerek "ücretler fevkalade yetersizdir” dedi.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, TRT-2televizyonunda yayınlanan ‘Büyüteç' adlı programda, Mavi Akım Projesi kapsamında Saipem 7000 gemisinin, 6 Ağustos 2001 tarihinde Karadeniz'e boru hattını döşemeye başlayacağını söyledi.

11- Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği'nin İstanbul'da düzenlediği ‘Yaza Merhaba Gecesi'ne katılan Turizm Bakanı Erkan Mumcu, gazetecilerin, yurtdışına çıkışlardan harç alınmasına ilişkin yasayla ilgili sorularını yanıtladı.

12- TBMM Genel Kurulu'nda OHAL'in süresinin uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi kabul edildi.

13- TBMM Genel Kurulu'nda, Ek Vergi Yasa Tasarısı, Hazine Arazilerinin Satışıyla ilgili Yasa Tasarısı, Yapı Denetimi Yasa Tasarısı, Yüksekokullara Sınavsız Geçiş Hakkı sağlayan Yasa Tasarısı, Kaçakçılığın Men ve Takibi Hakkındaki Yasa Tasarısı ve Ürünlere Teknik Mevzuat getiren Yasa Tasarısı kabul edildi.

14- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kapsamındaki Bank Ekspres, Tekfen Holding'e satıldı.

15- Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, yapılan genel kurulun ardından oluşturulan yeni yönetimde de yönetim kurulu başkanlığına seçildi.

16- NATO üyesi ülkelerin, Makedonya'ya, Arnavut militanların silahlarını toplamak için 3 bin asker gönderilmesi planına nihai onayı verdiği bildirildi.

17- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, İsrail ile Filistin arasındaki ateşkesin kesinleşmesi amacıyla Ortadoğu'ya yaptığı gezisinin son durağı olan Ürdün'de, Kral Abdullah ile görüştü.

18- Yugoslavya Başbakanı Zoran Ziriç'ingörevinden istifa ettiği bildirildi.

30 HAZİRAN 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Hüsamettin Özkan, Devlet Bahçeli ile Mesut Yılmaz bir araya geldiler.

Başbakan Ecevit ile yardımcıları Bahçeli ve Yılmaz daha sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Başbakan Ecevit yaptığı açıklamada, görüşmede, geride kalan yasama yılının değerlendirildiğini söyledi.

Türkiye'nin geleceğinin, yapısal reformlar adı altında uluslararası kuruluşlar ve gelişmiş ülkelerln istekleri doğrultusunda şekillendirildiğini belirten Başbakan Ecevit, IMF, Dünya Bankası ve G-7'lerin Türkiye'den beklentilerinin eksiksiz ve zamanında yerine getirildiğini de belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Makedonya'da büyük bölümü dışarıdan kaynaklanan çok ciddi iç sorunlar olduğunu belirterek, NATO'nun yapacağı yardımın netleşmesinin ardından Türkiye'nin de buna katkıda bulunacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı'na kutlama mesajı gönderdi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İstanbul'un Silivri ilçesinde yapımı düşünülen ve halkın tepkisiyle karşılanan cezaevinin arsasında incelemelerde bulundu.

Bakan Türk, yapılması planlanan cezaevinin çevreye zarar vermeyeceğini, aksine ilçe ekonomisine katkıda bulunacağını söyledi.

5- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, İstanbul Valisi Erol Çakır'ı ziyaret etti. Bakan Yücelen ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, İstanbul Valisi'nin, emniyet müdürüyle beraber el ele vererek aldığı tedbirlerle, Bakanlık olarak katkıda bulunup bulunamayacaklarını gözden geçirmek üzere görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı açıklamada, sosyal ve ekonomik risklerden en fazla tarım sektörünün etkilendiğini, buna rağmen çiftçiyi ve tarımsal üretimi risklere karşı koruyacak herhangi bir sigorta sisteminin bulunmadığını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve TİSK Başkanı Refik Baydur, Sosyal Güvenlik Yasası'nı görüşmek üzere İstanbul'da bir araya geldiler.

8- 4 ilde 4 ay süreyle uzatılan Olağanüstü Hal uygulaması, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından 28-29 Haziran 2001 tarihleri arasında Düzce'nin Akçakoca ilçesinde düzenlenen ‘7. Yerel Medya Eğitim Semineri' sona erdi.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü, Ocak-Mart 2001 tarihleri arası Gayri Safi Yurtiçi Milli Hasıla ve büyüme rakamlarını açıkladı.

11- Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) öncülüğünde gerçekleştirilen ve aralarında Türk-Japon Vakfı, Türkiye Ziraatçiler Derneği, Ankara Stratejik Araştırmalar Derneği de olmak üzere yaklaşık 120 sivil toplum örgütünü bir araya getiren "Toplumsal Değişim ve Dönüşüm İçin Buluşma" etkinliği yapıldı.

Açılışta konuşan ATO Başkanı Sinan Aygün, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini söyledi.

12- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, 11 günlük dış gezisinin ilk durağını oluşturanİsviçre'de Crans-Montana Forumu'nda ekonomik programı anlattı.

Bakan Derviş, makroekonomik dengelerin sağlanması açısından bu yıl yüzde 57'lik enflasyon hedefine ulaşılması gerektiğini söyledi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da, 33. Geleneksel İskele Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada, Kıbrıs davasının inançla, sabırla ve akılla muhakkak surette kabul ettirileceğini söyledi.

14- BM Genel Sekreterliği'ne Kofi Annan yeniden seçildi.

15- Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (USSM) Başkanı Carla Del Ponte, Hollanda'nın Lahey kentinde yaptığı açıklamada, Yugoslavya eski Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in USSM'nin Lahey'deki merkezine getirilmesi operasyonuna bir çok ülkenin destek verdiğini söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106