16.5.2001
×

Hakkında

Künye

İletişim

 


MAYIS 2001
 

1 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, doğalgaz pazarında BOTAŞ tekelini kaldırıp üretim, iletim, toptan satış, depolama, dışalım, dışsatım, nakil ve dağıtım hizmetlerini yerli ve yabancı şirketlere açan Doğalgaz Piyasası Yasası'nı onayladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, hükümetin yolsuzlukla mücadele çalışmalarını değerlendirdi.

3- Yüksek Seçim Kurulu, 213 sayılı kararla Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) seçime katılma şartlarını yerine getirdiğine ve yapılacak ilk seçime katılabileceğine karar verdi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun bu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, ABD'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin 2003 yılı sonuna kadar Telekom tekelini kaldıracağını, bu hukuki düzenlemeleri bütün dünyaya ilan ettiğini belirterek "Bu demek ki, geçen her bir gün Türkiye olarak kaybettiğimiz bir gündür. Telekom, sonuçta sadece bir işletmenin özelleşmesi anlamını taşımaktan daha öte bir anlam ifade eden bir özelleştirmedir” dedi.

5- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, TBMM'de yaptığı konuşmada, insan haklarını ihlal eden ülkeler sıralamasında Türkiye'nin birinci olmadığını belirterek "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde de birinci değil beşincidir” dedi.

6- Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in modernize ettiği 15 F-4 savaş uçağında, yakıt kaçağı görüldüğü ve uçuşlarının durdurulduğu bildirildi.

7- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Türk Telekom yasa tasarısı hazırlık çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, SSK Bayan Voleybol Takımı'nı kabulünde yaptığı konuşmada, işçi ve işveren temsilcileri arasında uzun süreden beri görüşülen iş güvencesi yasa tasarısı konusunda taraflar arasında uzlaşma sağlandığını söyledi.

9- TBMM Genel Kurulu'nda Terörle Mücadele Yasası'nın 16. Maddesi'nin değişikliği kabul edildi.

10- Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, 1 Mayıs 2001 tarihi itibariyle kamu bankalarında zarar oluşturacak görev verilmesi uygulamalarına tamamiyle son verildiği bildirildi.

11- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve yönetim kurulu üyeleri, toplusözleşme görüşmeleri çerçevesinde Başbakan Bülent Ecevit,  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Meral görüşmeler sonunda yaptığı açıklamada, toplusözleşme pazarlıklarında belli bir aşamaya gelindiğini belirterek "Aşırı bir istemimiz yok. Bu hafta sonuna doğru bir sonuç alabileceğimizi umuyorum” dedi.

12- DSP İstanbul Milletvekili Nazire Karakuş ile İzmir Milletvekili Mehmet Özcan partilerinden  istifa ettiler.

13- 1 Mayıs Bahar Bayramı tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

14- AB Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından İstanbul'da düzenlenen "Yeni Binyılda Türkiye-AB İlişkileri” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye uyum sürecinde yapacaklarını içeren ulusal bir program hazırladığını belirterek "Ulusal Program'ın ayrıntılarından çok, somut olarak neler yapacağınızla ilgileniyoruz” dedi.

15- Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Hannes Swobodan ve AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Daniel Cohn Bendit başkanlığındaki AB heyeti, cezaevlerindeki açlık grevleri ve ölüm oruçlarıyla ilgili olarak Türkiye'deki temaslarını tamamladılar.

Swobodan yaptığı açıklamada, eylemcilerden, açlık grevlerine ara vererek  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün somut adımlar atmasına şans verilmesi gerektiğini belirterek "Açlık grevleri, cezaevleri reformları için bir fırsat olmalıdır” dedi.

16- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD'nin New York kentinde  yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, 1990'lardaki kronik enflasyon dönemine yeniden dönmesinin artık söz konusu olmadığını belirterek "Ancak halk, hükümetin yolsuzlukla mücadele ettiğini görürse bu programı destekler” dedi.

17- Almanya'nın Hamburg kentinde 2 Türk vatandaşının öldürüldüğü bildirildi.

18- Uluslararası  kredi derecelendirme kuruluşlarından Moodys'in Türkiye analisti Kristin Lindow, ABD'nin New York kentinde yaptığı açıklamada, IMF, Dünya Bankası ile sanayileşmiş yedi ülkenin oluşturduğu G-7'lerin Türkiye'ye verdiği desteğin çok cesaret verici olduğunu söyledi.

19- IMF ve Dünya Bankası'nın yarıyıl toplantısı ABD'nin başkenti Washington'da sona erdi.

20- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında 2000 yılına ait "Küresel Terörizm” raporunu açıkladı.

21- Filipinler'de Devlet eski Başkanı Joseph Estrada yandaşlarının başkent Manila'da devlet başkanlığı sarayına yürümesi sonucu çıkan olaylarda 3 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 
2 MAYIS 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Parti Genel Merkezi'nden ayrılırken gazetecilerin gündemdeki  konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükkanıt  ve ilgili komutanlar, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile görüştüler. Görüşmede, Telekom'un özelleştirilmesi ile uydunun devredilecek olması ve yabancılara yapılacak hisse satışının miktarından duydukları rahatsızlığı ilettiler.

3- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, ömürboyu ağır hapis cezasına çarptırılanlar için  Şartlı Salıverme ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa uyarınca yapılacak 10 yıllık indirimin  20 değil, 36 yıl üzerinden yapılması gerektiğine karar verdi.

4- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Manisalı 15 gence işkence yaptıkları iddiasıyla  Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'nde çeşitli cezalara çarptırılan 10 polis hakkındaki hükmü ‘sanık avukatlarının savunma hakkının kısıtlanması' gerekçesiyle usulden bozdu.

5-  Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ile Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu İstanbul'da Sabiha Gökçen Havaalanı'nda incelemelerde bulundu. Bakan Öksüz, gazetecilerin Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin sorularını yanıtladı.

6- Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın (TİKA) kurulmasına ilişkin Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Ayrıca,  TBMM Başkanlık Divanı toplantısında, gazetecilerin kulislere girmesi oybirliğiyle yasaklandı.

7- Terörle Mücadele Yasası'nın 16. Maddesi gereğince İzleme Kurulları ve İnfaz Yargıçlığına ilişkin düzenlemeler TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

8- Doğalgaz Piyasası  Yasası, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, toplusözleşme görüşmeleri çerçevesinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

Meral, istemlerinin emekçilerin enflasyon karşısında ezdirilmemesi olduğunu belirterek "Savaş ilan etmenin anlamı yok. Umarım,  iyi niyetimiz siyasiler tarafından doğru değerlendirilir” dedi.

10- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, FP İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak'ın  yaptığı suç duyurusu üzerine  "Mavi Akım Projesi”yle ilgili soruşturma başlattı.

11- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Almanya'nın Frankfurt kentinde Deutschebank Yönetim Kurulu Başkanı Rolf Breuer ve Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı Jürgen  Stark ile  görüştü.

Bakan Derviş,  temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

12- Çin'de meydana gelen toprak kaymasında, bir binanın çökmesi sonucu 34 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- İsrail'in, Gazze Şeridi'nde tamamen Filistin denetiminde olan bölgedeki Refah mülteci kampına saldırması sonucu, 1 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 
3 MAYIS 2001

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi "3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, basın özgürlüğünün demokratik rejimlerin vazgeçilmez temel kuralları arasında yer aldığını belirterek "Demokrasinin yokluğunda verilmesi gereken kutsal mücadelenin öncüsü hep basın olmuştur” dedi.

2- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Çankaya Üniversitesi'nce düzenlenen "Düşünce Özgürlüğü” konulu konferansta yaptığı konuşmada "Beyaz Enerji” iddianamesinin yargı karar vermeden yorumlanmaya başlandığını kaydederek "Basın Yasası'nın 30. Maddesi aslında buna izin vermiyor” dedi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ölüm oruçlarının örgütler tarafından yönlendirildiğini belirterek "Bu eylemi yönetenler ile yürütenler ayrı. Eylemi yönetenler açlık grevi yapmıyorlar. Artık yürütenlerin de kendi iradelerini ortaya koyup bu eylemden kendilerini kurtarmalarını bekliyoruz” dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ekonomik programa destek turu çerçevesinde, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Bakan Derviş, Baykal ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada, ekonomik programın çok önemli bir aşamasına gelindiğini belirterek, geçen hafta bakanlar düzeyinde IMF ve Dünya Bankası ile gerçekleştirilen toplantılar, buradaki temaslar ve kendi görüşlerini aktarmak amacıyla geldiğini söyledi.

Öte yandan Bakan Derviş Başbakanlık'ta, Genelkurmay Başkanlığı'nın özelleştirmeler konusundaki çekinceleri ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Derviş "TSK hem Türkiye'nin savunması açısından, hem de Türkiye'nin güçlü bir ekonomiye kavuşması için ülkenin en büyük destekçisidir. Ekonomik programla TSK arasında herhangi bir görüş ayrılığı yoktur. Tam tersine her bakımdan TSK programa ve Türkiye'nin geleceğine bütün desteklerini veriyorlar” dedi.

5- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan açıklamada, nisan ayında tüketici fiyatlarında yüzde 10.3, toptan eşya fiyatlarında ise 14. 4 artış gerçekleştiği bildirildi.

6- Basın Meslek Örgütü temsilcileri, TBMM Başkanlık Divanı'nın kulisleri gazetecilere kapatma kararını protesto etmek amacıyla, Parlamento Muhabirleri Derneği'ni ziyaret etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  (TGC) Başkanı Orhan Erinç yaptığı açıklamada "TBMM'den basının önündeki engellerin kaldırılmasını, meslek standartlarının AB ölçülerine taşınmasını beklerken böyle bir uygulama ile karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

7- Uluslararası Kadın Medya Kuruluşu "Dünya Gazeteciler Günü” nedeniyle "Gazetecilik Cesaret Ödülü”nü Kolombiyalı gazeteci Jineth Bedonya Lima, İspanyol gazeteci Carmen Gurruchaga ve Sudanlı gazeteci Emel Abbas'a verdi.

8-    Başbakan Bülent Ecevit, resmi bir ziyaret için gittiği İspanya'nın başkenti Madrid'de Başbakan Jose Maria Aznar ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Ecevit, Türkiye için AB'ye tam üyeliğin vazgeçilmez bir amaç, hatta bir hak olduğunu belirterek "AB'nin Türkiye'ye katkısı kadar Türkiye'nin de AB'ye katkısı olacaktır” dedi.

 

4 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ı  Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, FP Genel Başkanı Recai Kutan'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Kutan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'e insan hakları  ihlalleri konusundaki görüşlerini aktardığını söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Merkez Bankası Yasası'nda değişiklik yapan yasa ile Terörle Mücadele Yasası'nın 16. Maddesi'nde değişiklik yapan yasayı onayladı.

4-    Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, GAP İdaresi'nin açtığı resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencileri Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, ödüllerini verdi.

5-    Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, FP Genel Başkanı Recai Kutan'ı ziyaret ederek, ekonomik programa destek istedi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hüseyin Akgül'ü kabul etti.

Akgül görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakan Türk ile Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) 16. Maddesi hakkında görüştüklerini söyledi.

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Ankara'nın Haymana ilçesinde Devlet Hastanesi'nin açılış törenine katıldı.

8- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'nın çıkmasının ardından yayın kuruluşlarının karşılaştıkları problemleri dinlemek üzere radyo ve televizyonların temsilcileriyle bir araya geldi.

Bakan Talay, çıkarılan yasa ile ülkedeki fikir ve sanat yaşamının her açıdan yükseleceğini ve dünya standartlarına ulaşacağını söyledi.

9- Ankara 1 No'lu DGM "Beyaz Enerji” davasında, Türk Ceza Yasası'nın "cürüm işlemek amacıyla çete oluşturmak” fiilini düzenleyen 313 ve 314. Maddesi dışındaki "rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma”ya ilişkin suçlamalardan "görevsizlik” kararı verdi.

10- Ankara Barosu tarafından "Yaşam Hakkı ve İdam Cezası” konulu konferans düzenlendi.

Ankara Barosu Başkanı Sadık Erdoğan konferansın açılışında yaptığı konuşmada, cezanın ıslah edici yönünü vurgulayarak "Bir insanı ortadan kaldırırsanız bu ceza olmaz. Ceza ıslah edici olmalıdır” dedi.

11- Türk bilişim sektöründe yüksek nitelikli proje üretimini teşvik etmek amacıyla verilen "Interpro Bilişim Ödülleri 2000” İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her alanda yeniden yapılanmasının hayati önem taşıdığını söyledi.

12- Başbakan Bülent Ecevit, İspanya'daki temasları sırasında başkent Madrid'de  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen "Türk-İspanya İş Forumu”na katıldı.

Başbakan Ecevit açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik açıdan zor bir süreçten geçtiği bir dönemde, bu toplantının düzenlenmesinin, sorunların kısa sürede aşılacağı inancının, Türkiye'nin yakın dostları tarafından da paylaşıldığını ortaya koyduğunu söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit ayrıca İspanya Kralı Juan Carlos ile bir araya geldi.

Başbakan Ecevit daha sonra temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

13- Rusya ile Ermenistan'ın ortak hava savunma tatbikatlarına başladığı bildirildi.

Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Anatoli Kornukov, Ermenistan'ın Gümrü kentinde tatbikat dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada "Sınırların ortak korunmasının önemi, özellikle de ABD Başkanı George W. Bush'un Füze Savunma Sistemine ilişkin son açıklamaları ışığında daha da büyük anlam kazanmaktadır” dedi.

14- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Kuzey İrlanda'da 1982-1992 yılları arasında 14 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürülmesiyle ilgili davada İngiltere'yi tazminat ödemeye mahkum ettiği bildirildi.

15- Papa 2. Jean Paul hac ziyareti çerçevesinde Yunanistan'a gitti.

16- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Rus İnterfaks ajansına verdiği demeçte, ABD Başkanı George W. Bush'un "Ulusal Füze Savunma Sistemi (NMD) oluşturulmasında Rusya ile işbirliği olanaklarını araştırmayı tasarlıyorum” dediğini kaydederek, füze savunma programının Rusya'yı doğrudan tehdit etmediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Uluslararası güvenlik sistemi tahrip edilmemeli. Daha da geliştirilmesi için ortak adımlar atılmalı” dedi.                    

17- Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej'in, dizel motorlarda kullanılabilecek palm yağından elde edilen bir yakıt formülü geliştirdiği bildirildi.

      

5 MAYIS 2001

1- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Friderich Nauman Vakfı ve Liberal Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen "Liberalizmin İncelenmesi” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın küreselleşme sınavında olduğunu belirterek "Tarih bize tercihler sunuyor. Bu tercihlerin en önemlisi AB'dir” dedi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş Bankalar Kanunu'nun son şekli üzerine bir görüş alışverişinde bulunmak için İstanbul'da, Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, Türk Bankalar Birliği (TBB) Başkan Vekili Akın Akbaygil ve Genel Sekreteri Ekrem Keskin'le bir araya geldi.

Bakan Derviş görüşme sonunda yaptığı açıklamada, tasarıya sektör temsilcilerinin itirazlarını da dikkate alarak son şeklini verdiklerini ve tam bir uzlaşmaya vardıklarını söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'le Başbakanlık'ta bir araya gelerek, Telekom'un özelleştirilmesi konusunu ele aldılar.

Bakan Öksüz görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Telekom'un özelleştirilmesi konusunda hazırlanan yasa tasarısı taslağı üzerinde anlaşma sağlandığını söyledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesi tarafından düzenlenen "Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Yurt İçi Semineri”nde yaptığı konuşmada, Adli Tıp Eğitim Seminerleri'nin, suçların aydınlatılmasında önemli bir sorunu çözdüğünü söyledi.

5-    İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İstanbul'da Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen "AB'ye Katılım Sürecinde Sivil Toplum Örgütleri ve Dernekler Yasası” konulu panelde yaptığı konuşmada, sivil toplum örgütlerinin katılımcı demokrasi ve sağlıklı bir toplumsal yapı için vazgeçilmez olduğunu söyledi.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın Beyaz Enerji soruşturması kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı'nı eleştiren açıklamalarını ve bakanlığının konu ile ilgili görüşlerini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

7- Merkez Bankası Yasası'nı değiştiren yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Kamulaştırma Kanunu Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın, İstanbul'un Pendik semtinde bir kum kosterine  düzenlediği operasyon sonucu,  içinde 500 mültecinin bulunduğu gemi ele geçirildi.

10- Irak ve İran arasında çıkan savaş nedeniyle 1982 yılında kaldırılan Nusaybin-Bağdat demir yolu seferleri törenle yeniden başladı.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı Cahit Söyler törende yaptığı konuşmada, 19 yıl aradan sonra yeniden başlayan Nusaybin-Bağdat demir yolu seferlerinin Türkiye, Suriye ve Irak'ın ekonomik ve sosyal gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

11- AB üyeleri ile aday ülkelerin dışişleri bakanları,  İsveç'in Nyköping kentinde bir araya geldi.

Toplantıda, birliğin geleceği ile ilgili kurumsal değişiklikler, genişleme süreci, insan hakları ve dış politika konuları ele alındı.

İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh yaptığı konuşmada "İsveç, kendi dönem başkanlığı süresinde serbest dolaşım konusunu karara bağlamak istiyor” dedi.

Türkiye adına Dışişleri Bakanı İsmail Cem de toplantıya katıldı.

12- Papa 2. Jean Paul, Yunanistan'daki gezisini tamamlayarak Suriye'ye gitti.

 
6 MAYIS 2001

1- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel,  İsrail ile Filistin arasında aracılık yapmak üzere oluşturulan Ortadoğu Araştırma Komisyonu'nun toplantısına katılmak üzere gittiği ABD'deki temaslarını tamamlayarak  yurda döndü.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Diyarbakır İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de siyasi ve sosyal bir deprem yaşandığını belirterek, yaşanan depremlerin temel sebebinin siyasi olduğunu söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş düzenlediği basın toplantısında,  ekonomik programa destek isteklerini belirten niyet mektubunu, geçen Cuma günü IMF'ye gönderdiklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Kırşehir'in Kaman ilçesinde düzenlenen "Hıdırellez ve Türkçülük Bayramı” kutlamalarına katıldı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Ankara 7. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, yolsuzluklardan, siyasete olan güvensizliğe kadar her şeyin temelinde Türkiye'deki devlet yapısının çarpıklığının yattığını belirterek, devletin tepeden tırnağa reforma tabi tutulması gerektiğini söyledi.

Kongrede divan başkanlığına Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar seçildi.

6- Türkiye 1. Ligi çerçevesinde İstanbul'da oynanan maçta, Fenerbahçe futbol takımı, Galatasaray futbol takımını 2-1 yendi.

7- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Luzius Wildhaber başkanlığındaki heyet temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

8- Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde bulunan bir maden  ocağında meydana gelen grizu patlamasında 7 kişinin öldüğü, 3 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

9- Papa 2. Jean Paul Suriye'de katıldığı "pazar ayini”nde, Ortadoğu'daki Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Musevilerden, bölgeye barış getirmek için çaba göstermelerini istedi.

 

7 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanı  Ahmet Necdet Sezer "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası” dolayısıyla yayımladığı mesajında,  üretimin sağlıklı ve güvenli ortamda yapılmasının  büyük önem taşıdığını bildirdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Bakanlar Kurulu toplandı.

Toplantıda, bankacılık yasasında değişiklik öngören yasa tasarısı ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'in 2001-2002 dönem hububat destekleme alımı ve satımı konusunda hazırladığı çalışma değerlendirildi.

Daha sonra Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ile Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve Ulaştırma Bakanı Eniz Öksüz bir araya geldi. Toplantıda, Telekom'un özelleştirilmesi ile ilgili son değişiklikler ele alındı.

Bakan Derviş, görüşmeden  sonra yaptığı açıklamada "Telekom'un özelleştirilmesi konusunda hukuki bir problem yok” dedi.

Ayrıca  Başbakan  Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz, ekonomik programın açıklandığı 14 Nisan'da yaptıkları ortak açıklamayı ‘taahhüt' mektubu olarak imzalayıp IMF'ye gönderdiler.

3- Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı, Türkiye Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından  düzenlenen 54. Türkiye Jeoloji Kurultayı'nın açılışında  yaptığı  konuşmada, Maden Teknik Arama Enstitüsü'nün (MTA) Sismik –1 araştırma gemisi ile 2000 yılında Marmara ve Ege denizlerinde, TÜBİTAK, İTÜ, AÜ ve Almanya ile ortaklaşa yürüttükleri etüdlerde elde edilen verilerin değerlendirildiğini kaydederek, deprem çalışmaları kapsamında özellikle İstanbul ve çevresinde değişik projelerin devam ettiğini söyledi.

4- İçişleri Bakanlığı Strateji  Merkezi ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetim Merkezi arasında "Türkiye Afet Yönetimi Eğitimi, Türkiye Standartlarına Uygun Acil Durum Yönetimi, Türk İtfaiye Teşkilatının Yeniden Yapılandırılması, Ulusal UAS- CBS Bazı Veri Tabanı ve Afet Yönetimi Odaklı Karar Destek Sistemi Standartlarının Oluşturulması” projeleri imzalandı.

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan imza töreninde yaptığı  açıklamada, Türkiye'nin doğal afetlerle karşı karşıya olduğunu belirterek "Türkiye'de afet yönetimi çok başlı. Afet yönetiminde tek elden yönetim sağlanmalı” dedi.

5- Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan,  "Birinci Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Bölgesel Konferansı”nda yaptığı konuşmada, güvenli çalışmanın sağlanması, çalışanların sürdürülebilir bir refah seviyesine ulaşabilmeleri için ülkelerin çözmek zorunda oldukları sorunların başında iş sağlığının ve güvenliğinin geldiğini kaydederek  "İş kazaları özellikle kalkınmakta olan ülkelerin gözardı edemeyeceği kadar ağır bir maliyettir” dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da Türkiye'de yılda 1 milyon iş kazasının olduğunu, bunun 350 bininin ölümle sonuçlandığını söyledi.   

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz,  Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Samsun'da ortaklaşa  düzenledikleri "Türkiye'nin Dinsel Sorunlarına Yeni Çözüm Arayışları” konulu panelde yaptığı  konuşmada "Hiç şüphe yok ki dinimiz İslamiyet, irticayı, yobazlığı ve şiddeti reddeder. Devlet, şuurlu veya şuursuz ortaya çıkan bu eğilimlerle en etkin bir şekilde mücadele etmelidir” dedi.

7- Türk-İş Yönetim Kurulu üyeleri, toplu iş sözleşmeleri çerçevesinde Devlet bakanları Kemal Derviş, Mehmet Moğultay ve Maliye Bakanı Sümer Oral ile bir araya geldi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, hükümetten yeni bir öneri gelmediğini belirterek  "Toplantıda, iş güvencesi yasa tasarısının bir an önce Meclis'ten geçmesi, zorunlu emekliliğin kaldırılması ve özelleştirme  nedeniyle işini kaybeden işçilerin başka kurumlara yerleştirilmesini gündeme getirdik” dedi.

8- İstanbul Sanayi Odası Genel Sekreteri Mehmet Kabasakal, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen "Türkiye Geleceğini Arıyor” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeniden yapılanmasını tamamlaması gerektiğini belirterek  "Krizler yeniden yapılanma fırsatı sunar. Türkiye'nin de böyle bir fırsatı var. Her alanda yeniden yapılanmaya ihtiyacı var " dedi. 

9- İstanbul Valisi Erol Çakır ile Prof. Dr. Celal Şengör'e Uluslararası Lions Kulübü Vakfı tarafından kurucusu Melvin Jones'in adını taşıyan plaket verildi.

10- Garanti Bankası, ABD'nin New York kentinde  yayımlanan aylık Emerging Markets Investor Dergisi tarafından gerçekleştirilen "Best Domestic Banks- Roll of Honpur 2001” değerlendirmesinde, Türkiye'nin en iyi bankası seçildi.

11- Türkiye'de bulunan AB'nin Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Miguel Moratinos'u Dışişleri Bakanı İsmail Cem makamında kabul etti.

Bakan Cem kabulde yaptığı konuşmada, AB'nin Ortadoğu sorunuyla yakından ilgili olduğunu belirterek "Bölge, sadece Türkiye ve Avrupa'yı değil çok daha geniş bir coğrafyayı etkileyen bir bölgedir” dedi.    

Moratinos da  "Türkiye ve AB'nin, Ortadoğu'ya yönelik politikalarında daha fazla işbirliği yapması gerekir” dedi.

12- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Luzius Wildhaber ve beraberindeki heyet, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Yargıtay Başkanı Sami Selçuk ile  ayrı ayrı görüştü.

Bakan Türk yaptığı açıklamada, görüşmede, Türkiye'deki cezaevlerinin durumu ve ölüm oruçlarına ilişkin bilgi verdiğini kaydetti.

13- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani  resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

Barzani Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin daveti üzerine geldiğini belirterek, görüşmelerde iki tarafı da ilgilendiren konuları ele alacaklarını söyledi.

14- Türkiye'de bulunan Alman Frederick Naumann Vakfı Türkiye Temsilcisi Wilhelm Hummen "Türkiye'de liberalizmin incelenmesi" konulu seminerde yaptığı konuşmada, siyasette daha etkin olma zamanı geldiğini belirterek "Biz örgütlü liberalizmin Meclis'e girmesi için çalışıyoruz” dedi.

15- Avrupa Sosyalist ve Sosyal Demokrat Partiler Birliği (SPE) Kongresi, Almanya'nın başkenti Berlin'de başladı.

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa'nın, dünyada barış ve özgürlüğün sembolü olarak görüldüğünü, çoğulcu demokrasi ve insan hakları yolunda devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Kongre'ye CHP Genel Başkan Yardımcısı İnal Batu ile MYK üyeleri Yakup Kepenek ve Ali Rıza Gülçiçek de katıldı.

16- Uluslararası Para Fonu Başkanı Horst Köhler, ABD'nin başkenti  Washington'da Amerika kıtası ülkelerinin katıldığı "Küreselleşen  Dünyada İstikrar ve Refahın İlerletilmesi” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Arjantin'in benzer ekonomik krizle karşılaştıklarını belirterek "Türkiye'nin bu fırtınayı atlatacağından eminim. İki ülke de sorunlarının çözümü yönünde önlemlere güçlü bir şekilde sahip çıktı ve iki ülke de piyasa yöntemlerini benimsedi” dedi.

17- İran'ın Horasan eyaletinde yağışların  yol açtığı sel sonucu,  20 kişinin  yaşamını yitirdiği, 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.

                                                      

8 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İmam-hatip lisesi mezunlarının Polis Akademisi'ne alınmamasını öngören Polis Yüksek Öğretim Yasası'nın da aralarında bulunduğu toplam 14 yasayı onayladı.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'in, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan "Deniz taşımacılığı; suç ile özellikle terörizm, örgütlü suçlar, uyuşturucu madde kaçakçılığı ve yasadışı göç ile mücadelede işbirliği, ekonomik işbirliği ve yatırımların karşılıklı teşvikine” ilişkin anlaşmaları onayladığı bildirildi.

2- TBMM kulislerinin gazetecilere kapatılması kararı kaldırıldı.

TBMM Başkanı Ömer İzgi, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yasak uygulamasını durdurma kararı verirken, kararın ilk başkanlık divanı toplantısında düzeltileceğini söyledi.

Ayrıca Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Kemal Saydamer ve TBMM İdare Amiri Ahmet Çakar'ın düzenlediği ortak basın toplantısında, milletvekilleri ve parlamento aleyhine mesnetsiz haberlere karşı tedbir alınması konusunda da mutabakata varıldığı açıklandı.

3-    Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, FP'nin kapatılması istemiyle açılan davada hazırlanan ek iddianameye ilişkin, Anayasa Mahkemesi heyetine yaptığı sözlü açıklamada, laiklik ilkesini yok etmeye çalışan partilerin demokratik rejim için "en büyük tehlike” olduğunu vurguladı.

Kanadoğlu, ayrıca gazetecilerin konu ile ilgili sorularını yanıtladı.

4-    Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Yargıtay Yasası'nda yapılan değişikliğin ardından verilen yeni 12 üyelik ile çeşitli nedenlerle boşalan 8 üyelik için seçim yaptı.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz bir araya gelerek Türk Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin yasayı görüştü.

Toplantıya ayrıca Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan da katıldı.

Bakan Öksüz görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Telekom'un özelleştirilmesiyle ilgili yasada sorun kalmadığını belirterek, bakanlığın yetkilerine ilişkin kuruluş yasasında değişiklikler  yapılmak istendiğini, bu noktada görüş ayrılıkları bulunduğunu söyledi.

Bakan Derviş daha sonra İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısına katılmak üzere İstanbul'a gitti.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İstanbul'da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Danışma Konseyi toplantısına katılarak, ekonomik program hakkında bir konuşma yaptı.

7-    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na Bartın Milletvekili ve ANAP Grup Başkan Vekili Zeki Çakan atandı.

8- Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Huzur Toplantısı”nın ikincisi Keçiören'de yapıldı.

Ankara Emniyet Genel Müdürü Kemal İskender yaptığı konuşmada, Şartlı Salıverme Yasası'ndan yararlanarak cezaevinden çıkarılanların, başkentteki hırsızlık olaylarını artırdığını belirterek "Bunların büyük bir bölümü tekrar  cezaevine döndü” dedi.

9- Antakya, Adana, Elazığ ve Bolu'da meydana gelen sağanak yağış sonucu, çeşitli yerleşim birimlerinde su baskınları meydana geldi.

Antakya Belediye Başkanı İris Şentürk, kentin altyapısının yetersiz olması nedeniyle yolların kapandığını, binden fazla ev ve işyerini su bastığını, çok sayıda aracın da su altında kaldığını bildirdi.

10- Türk-İş Başkanlar Kurulu, toplu iş sözleşmeleri çerçevesinde olağanüstü toplandı.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, toplantının açılışında  yaptığı konuşmada "Hükümet, bu şartlarda yine IMF politikalarını uygulayarak krizin yükünü halkın sırtına yıkmaya çalışmaktadır. Siyasiler, banka boşaltanlara gösterdiği duyarlılığı, ölüm oruçlarında hayatını kaybedenlere göstermemektedir”dedi.

Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, sıfır zamdan söz etmenin Türk-İş'i meydanlara çağırmak anlamına geldiği belirtilerek, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda Türkiye genelinde eylemlere başlayacaklarını söyledi.

11- Türkiye Çevre Kozası Kuruluşları, Türk boğazlarından tehlikeli madde taşıyan tanker geçişlerini protesto etti.

Doğa ile Barış Derneği Başkanı Yüksel Üstün, bu eylemin Kazak petrollerinin boğazlardan geçmemesi için bir uyarı olduğunu söyledi.

12- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Luzius Wildhaber ve beraberindeki heyet, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'i ziyaret etti.

Bumin görüşmeden önce yaptığı açıklamada, Wildhaber ve beraberindeki heyetin "Türkiye'de başvuru yolları bitip de AİHM'de görülmekte  olan davalarla ilgili, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk yargı organlarının konuya yaklaşımlarını değerlendirmek üzere” geldiklerini söyledi.

13- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani, Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu tarafından kabul edildi.

Görüşmede, Türkiye ile IKDP arasında işbirliğinin artırılması ile Türk işadamları için Kuzey Irak'ta yatırım ve ticaret olanaklarının geliştirilmesi kararlaştırıldı.

Barzani görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, PKK'ya karşı tutumlarında bir değişiklik olmadığını belirterek "Bölgemizde PKK varlığı kabul edilemez. PKK, bölgedeki varlığını sürdürme konusunda ısrar ederse bizim de onları bölgeden çıkarma mücadelemiz devam eder ” dedi.

14- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği İran'da, İçişleri Bakanı Abdülhavid Musevi ve Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi ile bir araya geldi.

Bakan Tantan, Türk gazetecilere görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, iki ülkeyi ilgilendiren güvenlik konularını görüşmek için İran'a geldiğini belirterek "Bizim bakış açımız, kendi ülkemizin güvenliğini sağlamak için bizi kuşatan ülkeler ve çevre ülkelerle güvenlik alanında işbirliğini sağlamak ve ortak çalışma düşüncesini eyleme sokmaktır” dedi.

Bakan Tantan ayrıca gazetecilerin "Beyaz Enerji” operasyonu ve yarattığı tartışmalarla ilgili sorularını yanıtladı.

15- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, ABD'deki temasları çerçevesinde "The Washington Institute” adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomi politikası ve açıklanan ekonomi programını değerlendirdi.

16- Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Avrupa Sosyalist ve Sosyal Demokrat Partiler Birliği (SPE) Kongresi sona erdi.

Kongrenin sonunda yayımlanan bildiride, Avrupa kurumlarında reformlar yapılması ve AB'nin hızlı şekilde genişlemesi isteği dile getirildi.

Öte yandan SPE başkanlığını 6 yıldan bu yana sürdüren Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping, kongrede görevini İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook'a devretti.

Cook, başkanlık seçimini kazandıktan sonra yaptığı konuşmada, SPE'ye ırkçılıkla mücadele çağrısı yaparak "Düşmanlarımız ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılıktır” dedi.

CHP'nin Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Kepenek de Avrupa Sosyalistleri Partisi'nin (PES) düzenlediği "Çağdaş Sosyal Ekonomi, Çağdaş Sosyal Demokrasi” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, sosyal demokrasinin, ekonomik büyüme, hakça gelir dağılımı, sosyal güvence ve sağlıklı çevre ile sağlanacak bir ortamda gelişmesi gerektiğini söyledi.

17-  BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yapılan açıklamada, son 5 gün içinde Makedonya'dan Kosova'ya geçenlerin sayısının 6 bin 600'ü bulduğu bildirildi.

18- BM'nin, Afganistan'daki Taliban yönetiminden gelen talep üzerine, bu ülkede bulunan ve başkent Kabil dışında kalan bütün bürolarını kapatma kararı aldığı bildirildi.

19- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, İran'daki temasları sırasında İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile bir araya geldi.

Castro yaptığı açıklamada, İran'ın 22 yıldır yürüttüğü emperyalizm  karşıtı mücadeleye saygı duyduğunu belirterek "İran, bağımsızlık ve özgürlük yolunda, sadece Küba'nın değil, az gelişmiş ülkelerin gözünde  de öncüdür” dedi.

Hatemi de Castro'nun ziyaretinin İran'ın 22 yıllık beklentisine cevap olduğunu ve ülkesinin Havana yönetimiyle işbirliğini geliştirmeye kararlı olduğunu söyledi.

           

9 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TÜSİAD ve AB Komisyonu Türkiye Temsilciliği'nin İstanbul'da ortaklaşa düzenlediği "9 Mayıs Avrupa Günü” etkinliğine gönderdiği mesajda, Cumhuriyetin kurulmasının ardından her alanda gerçekleştirilen reformlar ile AB ile bütünleşme sürecine  kapsamlı ve somut bir içerik kazandırıldığını söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit de  mesajında, Türk ulusunun Avrupalı kimliğinin tartışılamaz olduğunu bildirdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Avrupa Komisyonu Temsilcisi Karen Fogg da gün dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 4667 sayılı Avukatlık Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan yardımcıları  Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan ile Türk Telekom'un özelleştirilmesi ile ilgili bir zirve toplantısı yaptı.

Zirvenin sonunda bir açıklama yapan Başbakan Ecevit  "Telekom yasa tasarısı konusundaki  anlaşmazlık çözüldü. Tasarı TBMM'ye sevkedildi” dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bankacılık yasa tasarısı görüşmelerinde, gelecek döneme ilişkin çalışmalar konusunda da bilgi verdi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Orman–İş Genel Başkanı Mehmet Kafes ve Tarım-İş Genel Başkanı Bedrettin Kaykaç'ı kabul etti. Kabul öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Okuyan, kıdem tazminatının kaldırılmayacağını belirterek, fonun işçi lehine olacağını da söyledi.

6- Toplusözleşme görüşmeleri  çerçevesinde, Türk-İş Yönetim Kurulu üyeleri Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ve Maliye Bakanı Sümer Oral'la bir araya geldiler.

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral "Hükümetin yüzde 20 zammı, kök ücretlere yansıtmamak yönünde bir teklifi vardı. Bu sıfır zam anlamına gelir. Bunu büyük ölçüde ortadan kaldırdık” dedi.

7- İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) İzleme Komitesi'nin 17. izleme toplantısı İstanbul'da, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında başladı.

Başbakan Yardımcısı  Bahçeli toplantının açılışında yaptığı konuşmada "Toplantıda İSEDAK gündeminde yer alan işbirliği konu ve projelerini gözden geçirerek, iki gün sürecek çalışmalar sonunda tavsiye kararlarını alacağız” dedi.

8- İran'da bulunan İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Tahran'da İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Hüccetülislam Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi ile bir araya geldi.

Ruhani yaptığı açıklamada "Bu tip karşılıklı ziyaretler, bizim iki halka, her zaman sınırların güvenliğinin korunacağı konusunda güven vermemiz anlamına geliyor” dedi.

9- ABD Başkanı  George W. Bush, Başbakan Bülent Ecevit'e gönderdiği mektupta, Türkiye'nin IMF'ye resmi mutabakatını verdiğini büyük memnuniyetle öğrendiklerini  belirterek "Türk ekonomisine ilişkin  reform çabalarınızı güçlü biçimde desteklemekteyiz” dedi.

10- Angola'da isyancıların bir yurda düzenledikleri baskında 200 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

 

10 MAYIS 2001

1-    TBMM Başkanı Ömer İzgi, milletvekillerinin yurt dışına  yapacağı gezilere tasarruf amacıyla sınırlama getirilmesi için bir genelge yayımladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yeni ekonomik programın finansman boyutu bağlamında umut verici bir aşamaya gelindiğini belirterek, ABD Başkanı George W. Bush'un mektubunda ekonomik programdan övgüyle söz ettiğini ve büyük destek verdiğini söyledi.

3- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Sivas'ta, Madımak Oteli'nin 2 Temmuz 1993 tarihinde yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamdan sonra açılan davada, Ankara DGM'nin 33 sanık hakkında verdiği idam kararının 31'ini onarken, 2 sanık hakkındaki hükmü bozdu.

4- Danıştay Başkanı Nuri Alan, Danıştay'ın kuruluşunun  133. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yasama ve yürütmenin yargıya güven duymadığını, bu bakış açısının değişmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de gün dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK) Yargıtay'a seçilen 20 üyeye mazbatalarının verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yargı bağımsızlığının, Türkiye Cumhuriyeti'nin değiştirilemez niteliklerinden olan hukuk devleti ilkesinin gereği olduğunu söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı  tarafından yapılan açıklamada, Fransa Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımını kabul eden kararının ardından Türkiye'ye çağrılan  Paris Büyükelçisi Sönmez Köksal'ın görev yerine geri döneceği bildirildi.

7- Bankacılık Yasası'nda Değişiklik Öngören Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

8- Türk Arama Kurtarma Teşkilatı içinde yer alan, sivil ve askeri birimlerin  katılımıyla düzenlenen ‘'Deniz Aslanı 01 Arama Kurtarma Tatbikatı” başladı.

9- Türkiye'deki 99 plaj ve marinaya, Avrupa Çevre Eğitim Vakfı koordinasyonunda oluşturulan Avrupa Jürisi tarafından "Mavi Bayrak'' ödülü verildi.

10- Fotoğrafçı İzzet Keribar, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleştirilen ‘'Fujifilm 2000 Yılı Avrupa Basın Fotoğrafları Yarışması''nda ‘'2000 Yılının Yeni Bin Yıl Fotoğrafçısı'' seçildi.

11- Sel felaketinin ardından afet bölgesi ilan edilen Antakya ve çevresinde, merkezde 1200, köylerde ise 1500 ev ve işyerinin sular altında kaldığı bildirildi.

12- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani düzenlediği basın toplantısında temaslarını değerlendirdi.

IKDP lideri Mesut Barzani,  temaslarında Türkiye'nin, Irak'ın bütünlüğü konusundaki kaygılarının yersiz olduğunu anlattıklarını söyledi.

13-   Dışişleri Bakanı İsmail Cem temaslarda bulunmak üzere gittiği Kosova'nın başkenti Priştine'de, Kosova Demokratik Birliği Başkanı İbrahim Rugova, AGİT Kosova Misyon Şefi Daan Everts, BM Kosova Misyon Şefi Hans Haekkerup ile bir araya geldi.

14- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kıbrıs Rum kesiminin  yaptığı 4. ‘devlet başvurusuyla' ilgili verdiği kararda, Türkiye'yi suçlu buldu. 

15-   Uluslararası Para Fonu (IMF) Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği brifingde, Türkiye'nin ekonomik programı ile ilgili işlerin yolunda gittiğini ve IMF'nin Türkiye'nin programını benimsemekten memnuniyet duyduğunu söyledi.


11 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Konya'nın Karapınar ilçesinde düzenlenen "Karapınar-2001 Ulusal Savunma Sanayii Ürünleri” tanıtım programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgesinde düzenleyici rol üstlendiğini, başka uluslar için önemli bir gelişme modeli oluşturduğunu belirterek "Türkiye coğrafi konumu nendeniyle ve soğuk savaş sonrasında değişen jeopolitik ortamın da etkisiyle çok yönlü, çok boyutlu ve değişken güvenlik sorunlarıyla karşı karşıyadır” dedi.

Tatbikata ayrıca TBMM Başkanı Ömer İzgi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Devlet Bakanı Faruk Bal, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile  kuvvet komutanları katıldılar.

2-    Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Hollanda Başkonsolosluğu'nun katkılarıyla Sivil Anayasa Girişimi tarafından İstanbul'da düzenlenen "Avrupa Birliği Yolunda Devlet-Sivil Toplum Diyaloğu” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, toplumun ancak demokrasi sayesinde olgunlaşabileceğini, yargının toplumdaki demokratik tartışmaya katkı yapması gerektiğini belirterek "Yargıç, bağımsız olmalıdır. Yargıya politika girdi mi adalet kirlenir” dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı tarafından, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye'yi Kıbrıs'ta insan hakları ihlalinden dolayı suçlu bulan kararı ile ilgili yapılan açıklamada "Mahkemenin son kararı şaşırtıcı olmakla beraber, Kıbrıs'ın gerçeklerine aykırı, hukuki zeminden yoksun, haksız ve Türkiye tarafından uygulanma kabiliyeti olmayan bir karardır” denildi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda Bankacılık Yasası'nda değişiklik öngören yasa tasarısı kabul edildi.

5- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Türk Telekom'un özelleştirilmesini öngören tasarı kabul edildi.

6-  Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, Başbakan Bülent Ecevit ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Washington yönetiminin Türkiye'ye yönelik desteğinin süreceğini kaydederek, görüşmede Türkiye ABD ilişkileri ile ABD Ulusal Füze Sistemi'nin ele alındığını bildirdi.

Başbakan Bülent Ecevit de yaptığı açıklamada, Grossman'a ABD'nin desteğinden dolayı teşekkür ederek, Başkan Bush ile 13 Haziran'da Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılacak NATO toplantısında bir araya gelmekten memnun olacağını kaydetti.

Ayrıca Grossman, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Müsteşar Büyükelçi Faruk Loğoğlu görüşmesinde de 2001 dünyasının, ABD ve Rusya'nın antibalistik füze anlaşmasını imzaladıkları 1972 dünyasından çok farklı olduğunu belirterek, niçin bir füze savunmasına gerek duyduklarını anlattı.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem temaslarda bulunmak üzere gittiği Kosova'dan Makedonya'nın başkenti Üsküp'e geçerek, Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski, Başbakan Lubço Georgievski ve Dışişleri Bakanı Sırcan Kerim ile ayrı ayrı görüştü.

Bakan Cem, Kerim ile yaptığı ortak basın açıklamasında, teröre karşı Türkiye ile ortak bölgesel girişimde bulunma ve terörizme mahal vermeme kararına vardıklarını belirterek, uluslararası sınırların değişmezliğinin Türk dış politikasının temel ilkelerinden biri olduğunu kaydetti.

8-    Makedonya'da 4 ana siyasi partinin, ulusal birlik hükümeti kurulması konusunda anlaşmaya vardığı açıklandı.

                                                                        
 12 MAYIS 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit deprem konutlarının teslimini yapmak üzere gittiği Adapazarı'nda, Adapazarı Valiliği'ni ziyaret ederek, kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Başbakan Ecevit, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada "Depreme karşı duyarlılığın ne kadar arttığına belirgin bir örnek bugün açılışını yaptığımız yerleşim alanıdır. Sakarya'nın yumuşak zeminli taban arazisi yerine şimdi sağlam zeminde, sağlam alt yapılı yeni bir kent doğmaktadır” dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin Irak politikasının kısa, orta ve uzun vadeli hedefleriyle, bu çerçevede uygulamaya konulabilecek öncelikli önlemlere ilişkin bir iç genelge yayımladı.

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel , ABD'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Kıbrıs Rus kesiminin başvurusu üzerine aldığı kararı değerlendirerek "Hukuk kuralları kılıfı içerisinde sunulan Türkiye'ye karşı bu tavır büyük ölçüde siyasal bir tavırdır. Biz bunlara karşı kendimizi savunacağız” dedi.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Kastamonu Valiliği'nce başlatılan "Kültürel değerlerin Korunması ve Yaşatılması” etkinliklerine katılmak üzere Kastamonu'ya gitti.

Bakan Tantan, Sepetçioğlu Konağı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada "Ülkemiz elini açarak bize yardım edin anlayışından kendini kurtarmak zorundadır. Yetişecek evlatlarımız asla iradesini başka bir menfaat için satmayacaktır. İradesini bu ülke ve millet için kullanacaktır” dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul'da KESK Genel Başkanı Sami Evren'i ziyaretinde, Sendikalar Yasası'nın tartışılarak kabul edilmesi için KESK'i ziyaret ettiğini ve iş güvencesi yasa tasarısının mutlaka yasalaşacağını söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Türk Telekom Yasa Tasarısı kabul edildi.

7- Çin'in özerk Sincan eyaletinde bir duvarın çökmesi sonucu 12 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

           

13 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi anma törenleri nedeniyle yayımladığı mesajda, kültürün en önemli ögelerinden olan dilin, toplumsal yapıyı güçlendiren ortak bir bağ olduğunu bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anneler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, geleceğin emanet edileceği çocukların, dünya sorunlarına duyarlı, insan sevgisi ile dolu, barış kültürünü özümsemiş, uygar bireyler olarak yetişmelerini sağlamanın öncelikle annelerin sorumluluğunda olduğunu belirterek "Annelerimizin güç, ancak kutsal olan bu görevlerini severek yerine getirdiklerine inanıyorum” dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de yayımladığı mesajda, anneliğin, başka hiçbir şeyle karşılaştırılamayacak, çok yüce bir duygu olduğunu belirtti.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin İstanbul Genişletilmiş İl Divan toplantısı öncesinde gazetecilerin Merkez Bankası, Bankalar ve Telekom yasaları ile ilgili sorularını yanıtladı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Samsun 5. Genişletilmiş Bölge İstişare toplantısına katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı konuşmada, batan bankaların, ne yurttaşların mağduriyetlerine neden olmasına ne de devletin ve ülkenin sırtında büyük bir yük olmasına izin verileceğini belirterek "Kasım ve şubat krizlerinin etkilerini hissettirdiği bir süreçte dahi büyük bir kararlılık içerisinde yıllardan beri yapılması gereken en köklü problemlere el atılmakta, çözüm aranmaktadır” dedi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Romanya Adalet Bakanı Mivhaela Rodica Stanoiu'nun davetlisi olarak  başkent Bükreş'e haraketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Türk Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun, hakimler ve savcılar hakkında hangi durumlarda disiplin incelemesi ve soruşturması yapılacağını gösterdiğini belirterek "Bu çerçevede hareket edilmesi yargıya müdahale anlamına gelmez” dedi.

6- Sağlık Bakanı Osman Durmuş,  Cenevre'de yapılacak Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 54. Genel Kurul toplantısına  katılmak üzere İsviçre'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, WHO'nun bu yılki genel kurulu toplantısında, ‘bebek ve çocuk beslenmesi, sağlığın iyileştirilmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü, tütün kontrolü, ilaç stratejisi, akıllı ilaç kullanımı, ilacın kalitesi ve ruh sağlığı' konularının ele alınacağını söyledi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen selden etkilenen Antakya'da incelemelerde bulundu.

Baykal, Antakya Belediye Başkanı İris Şentürk'ü ziyaret ederek, bilgi aldı. Baykal, Antakya'da yaşanan sel felaketinin çapının Türkiye'yi etkileyecek büyüklükte olduğunu söyledi.

Baykal daha sonra selden en çok etkilenen Samandağ ilçesine bağlı  Aknehir Belediye Başkanı Mehmet Ali Gülüm'ü de ziyaret etti.

8- SİP 5. Olağan Genel Kurulu toplantısında genel başkanlığa Aydemir Güler yeniden seçildi.

9- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar İzmir'de yaptığı açıklamada, Türkiye'de şirket sahiplerinin mülkiyet duygusunun daha gelişmiş olması nedeniyle, borsaya kota edilen hisse senedi ortalamasının yüzde 15-20 arasında olduğunu belirterek, bu oranın gelişmiş ülkelerde yüzde 60 düzeyinde seyrettiğini söyledi.

10- Diyarbakır'da yapılan Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) 26. Kurultayı'nda, TBB Başkanlığına Özdemir Özok seçildi.

11- İstanbul'da yapılan 48. Avrupa Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye 64 puan alarak, Avrupa Şampiyonu  oldu.

85 kiloda Hamza Yerlikaya ve 63 kiloda Şeref Eroğlu altın madalya kazandı.

12- Belçika Maliye Bakanı Didier Reynders  temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. 

13- Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Bahreyn'in başkenti Manama'da toplandı.

IMF İcra Direktörü Horst Köhler toplantıda yaptığı konuşmada, KİK ülkelerinden, ekonomilerini daha fazla dışa açıp daha çok miktarlarda yabancı sermaye yatırımı çekmelerini istedi.

14  Çin Başbakanı Zhu Rongji Asya gezisinin ilk durağı olan Pakistan'da askeri yönetimin lideri General Pervez Müşerref ile bir araya geldi.

Müşerref görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer silahlanma yarışına ve ABD'nin füze kalkanı projesine karşı olduğunu söyledi.

15- Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, resmi ziyaret için Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitti.

16- İtalya'da genel seçimler yapıldı.

17- İspanya'nın Bask bölgesinde genel seçimler yapıldı.

                                                                       
 14 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajında, tarımın ekonominin yaşamsal öneme sahip bir sektörü olduğu gerçeğinin, gelişmiş veya gelişmemiş tüm ülke ekonomileri için geçerli olduğunu  söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit de "Tarımın ekonomiye daha fazla girdi sağlayan bir sektör konumuna gelebilmesi için yaygın ve uygulamalı eğitime önem verilmesi, üretim planlamasının yapılması, köy-kent ve merkezi köy uygulamalarının yaygınlaştırılması gerekmektedir” dedi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de birer mesaj yayımladılar.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen yaptığı açıklamada, toplantıda Antakya ve Osmaniye'de meydana gelen sel felaketinin ele alındığını belirterek,  hükümetin bütün tabii afetlerde gösterdiği hassasiyeti bu bölgelerde de göstereceğini söyledi.

3- NATO Akdeniz Mayın Karşı Tedbirleri Kuvveti (MCMFORMED) Komutası, NATO Güney Bölgesi Deniz Kuvvetleri Komutanı tarafından Muğla'nın Marmaris ilçesinde düzenlenen törenle Yunanistan'dan Türkiye'ye geçti.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil törende yaptığı konuşmada, NATO'nun en esnek ve dinamik operasyonel araçlarından biri olan MCMFORMED'in Akdeniz'de krizlerle mücadele ve istikrarın tesis edilmesi ile önemli rol oynadığını söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yeni oluşturulacak Avrupa ordusunda etkin ve tatmin edici bir rol üstlenmesi görüşünde ısrarlı olduklarını söyledi.

5- Telekom'un  6. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Toplantıda, Telekom'un yönetiminde Ulaştırma Bakanı'nın  kamuya ait paylar adına yönetim ve denetim kurulu adaylarını belirleme yetkisi kaldırılarak, adayların belirlenip Ulaştırma Bakanı'nın görüşüne sunulması öngörüldü.

      Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Gündeme eklenen bir madde ve alınan karar ile şirket anasözleşmesinin 8 ve 16. Maddeleri'nde değişiklik yapılmıştır. Genel kurulda yönetim ve denetime ilişkin seçim yapılmamış olup eski yönetim ve denetim kurulu üyeleri görevlerine devam etmektedir” denildi.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, İstanbul Üniversitesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce düzenlenen  "Krizde Basın Çalışanlarının Sorunları” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, basın sektörünün içinde bulunduğu sorunlara değinerek "Medya kayıt dışı ekonominin içinde yer alıyor ve çalışanların büyük bölümü iş hukuku dışında çalıştırılıyor” dedi.

7- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Belçika Maliye Bakanı Didier Reynders, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve  Maliye Bakanı Sümer Oral ile ayrı ayrı görüştü.

Reynders, Bakan Oral'la birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında, ulusal ve ekonomik programın tam anlamıyla Türk hükümetinin programı olduğunu ve AB'nin programa tam destek verdiğini söyledi.

8- Dışişleri Bakanı  İsmail Cem ile Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, AB Dışişleri ve Savunma Bakanları toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan toplantı ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada "Bu toplantılar, AB Nice Zirvesi sonuçlarıyla Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) bağlamında öngörülmüş olup ilk kez gerçekleştirilmektedir” denildi.

9- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Ümit Pamir,  BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi başkanlarına yolladığı mektupta, ‘Ermeni terörünün' hala tehdit oluşturmaya devam ettiğini bildirdi.

10-  İngiltere Başbakanı Tony Blair, Başbakan Bülent Ecevit'e gönderdiği mektupta, Türk hükümetinin yürüttüğü ekonomik uygulamaları desteklediklerini belirterek, çabaların siyasi vaatlerle desteklenmesi durumunda "istisnai dış yardımın” ve IMF ile Dünya Bankası'ndan ek kredi desteğinin hak edileceğini bildirdi.

11- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chibber, Türk Telekom'un özelleştirilmesini, NTV televizyonuna değerlendirdi.

12- BM'nin "Dünya'nın En Yoksul Ülkeleri” başlıklı konferansı Belçika'nın başkenti  Brüksel'de başladı.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, dünya yoksullarının büyük bir yaşam mücadelesi içinde olduklarını, bu durumun değişmesi için yardıma ihtiyaç duyduklarını ve toplantının amacının da bu yardımı organize etmek olduğunu söyledi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, başkent Lefkoşa'da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘nin Kıbrıs konusunda Türkiye'yi suçlayan kararı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bir mahkemenin ancak tarafları dinleyerek adaletli karar verebileceğini kaydederek, Kıbrıs Türkleri'nin eşit taraf olduğunun 1960 anlaşmalarında ve BM Güvenlik Konseyi kararları ile tescil edildiğini söyledi.

14-   Yunanistan Parlementosu Başkanı Apostolos Kaklamanis, Gümülcine‘nin Yunanistan'a ilhakının 80. yılı etkinliklerine katılmak üzere gittiği Batı Trakya'da düzenlediği basın toplantısında, Türk-Yunan ilişkileri ile ilgili olarak, ülkesinin Türkiye'ye karşı olan hislerinin düşmanca değil, dostane olduğunu söyledi.

15- Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos başkent Atina'da yaptığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AHİM) Türkiye ile ilgili kararının, coğrafi ve ahlaki açıdan iki ayrı önem taşıyan bir karar olduğunu belirterek, Türkiye'nin, Kıbrıs'ta yaptığı ve halen yapmayı sürdürdüğü şeyler konusundaki sorunların diyalog yoluyla çözümlenmesinin mümkün olmadığını söyledi. 

16- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell CNN televizyonuna verdiği demeçte "Irak'ta bir rejim değişikliği arayışındayız. Irak halkının, kitle imha silahları geliştirmek yerine, barış ve iyilik isteyen daha iyi bir hükümet ve sisteme kavuşmasına nasıl yardım edebileceğimizi araştırıyoruz” dedi.    

                                      
15 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ANAP Van Milletvekili Kamran İnan başkanlığındaki TBMM Diyalog Grubu'nu kabul etti.

2- Başbakan Bülent Ecevit Antakya Valiliği'ni ziyaret ederek, Belediye Başkanı İris Şentürk'ten  yaşanan sel felaketi ve sonuçları hakkında bilgi aldı.

Başbakan Ecevit konuşmasında, deprem felaketi kadar ağır bir felaketin sel dolayısıyla yaşandığını belirterek "Devletimiz, 1999 yılındaki deprem felaketinin üstesinden halkla birlikte başarıyla çıkmıştır. Aynı gücü, selden zarar gören yörelerimizde de gösterecektir” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında ‘Beyaz Enerji' iddianamesini hazırlayan Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Talat Şalkı eleştirdi.

Yılmaz, yolsuzluklarla mücadele yapılırken, hukuk ve siyaset ayırımının önemine dikkati çekti.

4- FP "Laiklik  karşıtı eylemlerin odağı haline gelmek ve kapatılan Refah Partisi'nin devamı olduğu” gerekçesiyle hakkında açılan kapatma davası nedeniyle, Anayasa Mahkemesi heyeti önünde sözlü savunma yaptı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada,  FP'nin kapatılması istemiyle açılan davada ek iddianameye ilişkin ek bir rapor hazırlanacağını söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Türkiye'de bulunan Moldova Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Viktor Puşcaş ve mahkeme üyesi Elena Safaleru'yu kabul etti.

Bumin yaptığı konuşmada, siyaset ile yargı arasındaki tartışmalara sıcak ve olumlu bakmanın mümkün olmadığını söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ekonomik program ve ek niyet mektubu ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Derviş, maliye ve para politikalarıyla desteklenecek ekonomik programın aksatılmadan uygulanması gerektiğini belirterek, temel dayanaklarının istikrar ile yapısal reformlar olduğunu, bunun sonucunda  faizlerin ve enflasyonun düşeceğini, döviz kurlarında istikrar sağlanacağını, gelecek yıl için büyüme hızının yüzde 5 artabileceğini söyledi.

Öte yandan Bakan Derviş, IMF kredisi ve program hakkında  Finansal Times  gazetesine bir demeç verdi.

7- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İstanbul'un Ümraniye semtinde şehit olan Komiser Tevfik Fikret Erciyas'ın cenaze töreninde yaptığı konuşmada "Terörün son bulması için, birtakım siyasi ve kişisel menfaatler uğruna, hizmetlerin halka yönelmesinde vurdumduymazlıkların son bulması gerekir” dedi.

8- Dışişleri Bakanlığı tarafından 2. Dünya Savaşı'nda Yahudileri Nazi zulmünden kurtaran Türk diplomatlara; Namık Kemal Yolga, Necdet Kent ve Selahattin  Ülkümen'e düzenlenen törenle "Üstün Hizmet Madalyası” verildi

9- Kamu görevlilerine grevsiz, toplu sözleşmesiz sendika hakkı getiren tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.  

10- Esnaf ve çiftçi kredilerine, yıl sonuna kadar kriz  öncesi faiz oranlarının uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti düzenlediği basın toplantısında, yeni politika çerçevesinde döviz piyasasına, ancak kısa dönemde oluşacak aşırı dalgalanmaları giderme yönünde müdahale edeceklerini, bunun için de döviz ihale yöntemini kullanacaklarını söyledi.

12- Uluslararası Olimpiyat Komitesi Değerlendirme Komisyonu'nun İsviçre'nin Lozan kentinde açıkladığı raporda, İstanbul'un yapılacak 2008 Olimpiyat Oyunları'nda yetersiz görüldüğü bildirildi.

13- 34. Chicago Uluslararası Film ve Video Festivali'nin ‘Altın Kamera' ödülünü Türk filmi ‘Nemrut Dağı' kazandı. 

14- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler ve  aday ülkeler ile AB dışında kalan Avrupalı NATO müttefiklerinin dışişleri ve savunma bakanları toplantılarına katılmak üzere gittiği  Belçika'nın başkenti Brüksel'de, AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ve Hollanda Dışişleri Bakanı Jozias van Aarstan ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Cem görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Avrupa savunmasının NATO'dan bağımsızlaşması için düşünülen Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusu ile ilgili olarak "Katılım istiyoruz, gözlemcilik değil. Olmazsa da olmayacak. Haklı olduğumuz noktalarda da değişmeyiz” dedi.

15- İnsan Hakları İzleme Komitesi (İHİK) tarafından hazırlanan raporda, Rusların Çeçenistan'da yargısız infaz yaptıkları ve kanıtları yok ettikleri belirtildi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'ı AB'ye sokma amacının, Kıbrıs'ı Avrupa toprağı haline getirerek Türk askerini Ada'dan çıkartmak, Türkleri azınlık yapmak ve AB normlarına sarılarak Kıbrıs'a sahip çıkmak olduğunu belirtti.  

17- ABD'nin başkenti Washington'da yapılan IMF İcra Direktörleri Kurulu toplantısında, Türkiye'ye verilecek 19 milyar dolarlık kredi onaylandı.

                                                       

16 MAYIS 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, sel felaketine uğrayan Antakya'ya yaptığı gezi dönüşü uçakta, gazetecilere gündemde bulunan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan hakkında  "görevini kötüye kullandığı” iddiasıyla ikinci bir dava açtı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Bakanlar Toplantısı'na katılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda IMF İcra Kurulu'nun dün aldığı, Türkiye'ye yapılacak tahsis konusunda olumlu kararına ilişkin yaptığı açıklamada "Beklenilen miktarı bulduk. Bu tabii çok iyi kullanmamız gereken bir kaynak” dedi. Bakan Derviş, iç borç yükünü azaltma ve vadesini uzatmaya dönük, lira cinsinden bir kısım borçları döviz cinsinden borçlarla takas etmeyi düşündüklerini söyledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Talat Şalk arasında yaşanan tartışmalara ilişkin olarak, herkesin görevinin gereklerini kanunlar çerçevesinde yerine getirmesinin asıl olduğunu söyledi. Bakan Türk "Cumhuriyet savcılarımız da görevlerini kanunlara uygun olarak yapacaklardır. Bunun dışına çıkmamaları gerekmektedir. Aynı biçimde yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına saygı göstermek hepimizin borcudur” dedi.

Ayrıca Bakan Türk "Beyaz Enerji” davası tartışmalarıyla ilgili olarak, Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Talat Şalk hakkında inceleme başlatıldığını bildirdi.

5- İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz, narkotik polisinin gerçekleştirdiği 2 ayrı operasyonda, 166 kilogram eroin ele geçirildiğini bildirdi.

6- Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevine Salih Fatih Özatay atandı.

7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı (BDDK) Engin Akçakoca, ‘Bankacılık Sektörü Yeniden Yapılandırma Programı' hakkında bilgi vermek üzere düzenlediği sohbet toplantısında, performans kriterlerini yerine getirmeyen özel bankalara da her türlü yaptırımın zamanında uygulanacağını belirterek, fon bankalarının satış ve tasfiye sürecine ilişkin tarihleri açıkladı.

8- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sabah gazetesinin sahibi Dinç Bilgin'in oğlu Şevket Önay Bilgin'in, Etibank'ın uğradığı 101 trilyon 680 milyar liralık zarar nedeniyle şahsi iflasını istedi.

9- Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nden kalkan CASA tipi askeri uçağın Malatya'da düşmesi sonucu, 6'sı mürettebat 24 asker şehit oldu.

10- IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer,  IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun, Türkiye'nin programını görüşmesinin ve finans paketini onaylamasının ardından yaptığı açıklamada,  programın başarısının hem Türk hükümetinin uygulamadaki kararlılığına, hem de özel sektörün desteğine bağlı olduğunu kaydetti. 

11- Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün (IISS) 2000-2001 yılına ilişkin "Stratejik Araştırma Raporu” açıklandı. Raporda, Dünya'daki bütün politik gelişmeler, bölgesel dengeler, çatışmalar ve ittifaklar  konusu yer alıyor.

12- Küba lideri Fidel Castro, dün resmi bir ziyaret için Suriye'ye gitti.

 
17 MAYIS 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin  Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, IMF'nin destek kararının Türk ekonomisi için esenlik yolunun açılmasında önemli bir katkı olduğunu belirterek, istikrar programının kararlılıkla uygulanması gerektiğini, ancak bunun durağan değil dinamik bir istikrar programı olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Başbakan Ecevit, gündemdeki konuları NTV televizyonuna değerlendirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli incelemelerde bulunmak üzere gittiği Osmaniye'de gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, ‘Türk Haftası' etkinliklerine katılmak üzere gittiği ABD'nin başkenti Washington'da bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Gürel, Kıbrıs konusundaki bir soru üzerine, ABD'de, Avrupa'da olduğundan çok daha gerçekçi bir Kıbrıs değerlendirmesi olduğunu belirterek "ABD'nin yeni yönetimi Kıbrıs konusuna son derece duyarlı. Mutlaka iki tarafa kabul ettirilecek ve nasıl olursa olsun gerçekleşecek çözüm yerine herkesin içine sinecek bir çözüme yardımcı olmak amacını güdecektir” dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Bürosu ve örgütün Ankara Temsilciliği'nce İstanbul'da düzenlenen "ILO Temel Çalışma İlke ve Hakları Deklarasyonu Semineri”nde yaptığı konuşmada, Kıdem Tazminatı Fonu'yla ilgili olarak, dokuz kişiden oluşan bir çalışma grubunun ortak bir metin hazırladığını, ancak hem işçi hem de işveren kesimlerinin bu metne itiraz ettiklerini belirterek, yeniden değerlendirme yapılacağını söyledi.

5- TBMM Anayasa Komisyonu'nda, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Yasa'da değişiklik yapan tasarı kabul edildi. Tasarı, Basın Yasası, Gelir Vergisi Yasası ile Kurumlar Vergisi Yasası'nda da değişiklik öngörüyor.

6-    TBMM İçişleri Komisyonu'nda, Nüfus Kanunu'nda bazı değişiklikler öngören tasarı kabul edildi.

7- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Suriye'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Yılmaz Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, temaslarında iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi konularının dile getirildiğini belirterek, Suriyeli yetkililerin turizm, kültür ve din alanlarında işbirliği içerisinde olma arzusunu taşıdıklarını kaydetti.

8-    Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, toplu iş sözleşmeleri çerçevesinde  Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ile bir araya geldi.

Bakan Keçeciler görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, işçilerin ücretleri ile memurlar arasında 2.6 oranında bir fark olduğunu belirterek, hedeflerinin işçi ücretlerinin memur maaşları seviyesine geriletmek olduğunu söyledi.

Meral de ülkenin içinde bulunduğu sıkıntının aşılması için istemlerinde belli bir gerileme yaptıklarını belirterek "IMF'ye verilen mektupta, ücretlerle ilgili sınırlama söz konusu ve bu bize kabul ettirilmeye çalışılıyor” dedi.

9-    KESK İstanbul Şubeler Platformu, kamu görevlileri sendikaları yasa tasarısını protesto etmek amacıyla eylem yaptılar.

10-   Yolsuzlukla Mücadele Derneği tarafından Ankara DGM Cumhuriyet savcıları Talat Şalk ile Nuh Mete Yüksel'e "Beyaz Eller 2001-Yolsuzlukla Mücadele Edenler Ödülü” verildi.

11- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Bakanlar Kurulu toplantısına katılmak üzere gittiği Fransa'nın başkenti Paris'te, OECD nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği'nde düzenlediği basın toplantısında, ekonomik programın çok önemli bir boyutunun para ve maliye politikasının uygulanmasıyla ilgili olduğunu belirterek "Burada bir gevşeme bizi yeniden enflasyona götürür. Enflasyon da istikrarsızlığa, yüksek faize ve kırmaya çalıştığımız olumsuz borç dinamiğinin yeniden ortaya çıkmasına götürür. Dolayısıyla enflasyona geçit vermememiz lazım” dedi.

AB Dönem Başkanı İsveç'in Maliye Bakanı Bosse Ringhom da OECD Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki ekonomik durumu yakından izlediklerini belirterek, hükümetin ekonomik programını iddialı ve kapsamlı bulduklarını kaydetti.

12- Rusya ile AB arasında görüş alışverişlerinin yapıldığı zirve toplantılarının 7'incisi başkent Moskova'da düzenlendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Rusya'nın uluslararası alanda kendileri için büyük ticari partner olan AB ile ilişkilerini derinleştirdiğini söyledi.

Öte yandan zirve çerçevesinde Putin ile AB Dönem Başkanı İsveç'in Başbakanı Goran Persson bir araya geldi.

Zirvenin ardından yapılan ortak açıklamada "AB ve Rusya, Paris'te gerçekleşen bir önceki zirvede kabul edilen diyalog ve işbirliğini kuvvetlendirme konusundaki ortak deklarasyona dayanılarak ortaklığın derinleştirilmesine karar verdiler” denildi.

13- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi'nin dış operasyonlar alt komitesinde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Powell bir soru üzerine "Türkiye, ABD'nin büyük dostu ve müttefikidir. Son olarak karşılaşılan ekonomik zorluklardan çıkması için Türkiye'ye yardım etmeye çalışıyoruz. Bunun dışında Türkiye ile Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'ne (AGSK) ilişkin konularda bir anlaşma sağlanmasına yardım için birlikte çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” dedi.    

14- İran'a ait bir uçağın kötü hava koşulları nedeniyle Türkmenistan sınırında düşmesi sonucu, aralarında İran Ulaştırma Bakanı Rahman Dadman'ın da bulunduğu 29 kişinin öldüğü bildirildi.


18 MAYIS 2001

1-    Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında "Atatürk'ün Samsun'a çıkışının Türk ulusunun yazgısını değiştiren, tarihte yeniden daha güçlü olarak yer almasını sağlayan planlı, kararlı ve bilinçli bir adım olduğunu” vurguladı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, geniş toplum kesimlerinin eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla "Ulusal Eğitime Destek Kampanyası” projesi de hazırlandığını  belirterek, tüm yurttaşları kampanyaya destek vermeye çağırdı.

TBMM Başkanı Ömer İzgi ve Başbakan Bülent Ecevit de birer mesaj yayımladılar.  

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yedek üyeliğine Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca gösterilen 3 aday arasından Yargıtay Üyesi Yücel Tezel'i seçtiği bildirildi.

3- Genelkurmay Başkanlığı tarafından CASA tipi CN-235 hafif nakliye uçaklarına geçici uçuş yasağı getirildi.

4- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Bakanlar Toplantısı nedeniyle Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş yurda döndü.

Bakan Derviş temasları hakkında gazetecilere yaptığı açıklamada, Paris'te,  hazırlanan ekonomik programı bir kez daha anlatma fırsatı bulduğunu belirterek "Program uygulanırsa yaz aylarının ortalarından itibaren büyümeye yeniden geçebileceğiz. Türk ekonomisi daha güzel günler görecek” dedi.

5- Türk Standartlar Entitüsü'nün (TSE) 40. Genel Kurulu yapıldı. Kurulda, TSE Genel Başkanlığı'na Bekir Öztürk seçildi.

Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu açılışta yaptığı konuşmada, TSE'nin, Türk sanayisinin sigortası olduğunu belirterek "TSE, ayrıca Türk tüketicisinin en büyük güvencesi, modern dünya ile entegrasyonda ülkemizin önde gelen kuruluşudur” dedi. 

6- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada,  Bakü-Tiflis-Ceyhan Projeleri ile ilgili temel mühendislik çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.

7- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Nuri Kayış, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Yasa'da değişiklik öngören tasarı ile ilgili olarak  gazetecilere yaptığı açıklamada, bu tasarıyla, medyanın siyaset üzerindeki baskısının daha da artacağını söyledi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ise tasarıyla, demokrasi, siyasal partiler ve halkın bilgilenme hakkına büyük bir darbe vurulduğunu söyledi.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Konrad Adenauer Vakfı ve Alman-Türk Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen "15. Alman-Türk Gazetecilik Semineri” Antalya'da başladı.

9-    Kadının İnsan Hakları Projesi Yeni Çözümler Vakfı tarafından İstanbul'da "Türkiye'de İnsan Hakları Eğitimi'nin Bugünü ve Geleceği” konulu bir toplantı düzenlendi.

İnsan Hakları Eğitimi On Yılı Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi toplantıda yaptığı konuşmada, devletin insan haklarını korumak için var olduğunu belirterek "Kişilerde insan haklarını korumayı istemesi üzerine eğitim uygulanmalıdır” dedi.

10- Fransa'nın Lyon kentinde düzenlenen Afet Hekimliği, Afet Organizasyonu ve Acil Tıp konularını kapsayan 12. WCDEM  Kongresi'nde, Türkiye Acil Tıp Derneği (ATD) Genel Başkanı Dr. Ülkümen Rodoplu Jüri Özel Ödülü'nü aldı.  

11- CASA tipi bir uçak, Türk Havacılık ve Uçak Sanayii (TAI) tesislerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için yapılan deneme uçuşu sırasında düştü. Kazada, İspanya'dan gelen 3 pilot ve teknisyen ile 1 Türk teknisyen yaşamını yitirdi.

12- Türkiye'de bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Asemblesi (AKPA) Başkanı Lord David Russel-Johnston, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'i ziyaretinde, Batı Avrupa'daki Hıristiyan Demokrat Parti ve kuruluşlarla kapatılan Refah Partisi'nin benzer niteliklerde olabileceğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Bumin ise demokrasiye karşı olan ve dini ayrımcılık temelinde yapılanan bir partinin faaliyetlerine izin vermenin mümkün olmadığını kaydetti.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun Türkiye ile Yunanistan arasında savaşa neden olabileceği uyarısında bulundu. Cumhurbaşkanı Denktaş "Yunanistan, Türkiye ile savaşı göze almaktansa Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü kabul etmelidir” dedi.

14- ABD'nin başkenti Washington'da yayın yapan Amerika'nın Sesi (VOA) radyosu tarafından Türkçe yayınlarının süresi, Türkiye'nin ABD için "orta stratejik önemde” olduğu gerekçesiyle haftada 8 saatten 3.5 saate indirildi. 

15- İsrail'in Netenya kentinde kapalı bir alışveriş merkezinin girişinde meydana gelen patlamada 7 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

                                                                 

19 MAYIS 2001

1- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, KKTC'de ve Kosova'da törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayımladığı mesajında "Türkiye'nin ulusal egemenliğine dayanan, bağımsız, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olması çabalarını, Atatürk'ün açtığı yolda hızla sürdüreceklerini” bildirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Kültür Bakanı İstemihan Talay ile Samsun'da  Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan otogar inşaatının temel atma törenine katıldı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz yaptığı konuşmada, Samsun'un, Rus doğalgazının geleceğinin merkezi olduğunu belirterek "Rusya'dan alacağımız doğalgaz ile Bulgaristan'dan aldığımız doğalgazın fiyatı arasında bir fark yoktur. Türkiye açısından risk de yoktur” dedi.

3- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Sabancı Üniversitesi tarafından 44 üniversiteden öğrencilerin katılımıyla İstanbul'da düzenlenen "İstanbul Buluşma” toplantılarının ilk gününde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliğine giden yolda uluslarüstü hukukun varlığını kabullenme konusunu onur sorunu yapmasının yanlış olduğunu belirterek "Türkiye'nin, asıl onur sorunu yapması gereken işkenceden, çocuk ölümlerinden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) hüküm giymesidir” dedi.

4- Danıştay 10. Dairesi tarafından Avukat Tezcan Çakır'ın, Yusuf Bozkurt Özal'ın İstanbul'daki Süleymaniye Camii Haziresi'ne defnine ilişkin 9 Ocak 2001 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açtığı dava reddedildi. 

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, DYP Manisa Milletvekili Rıza Akçalı'nın Ziraat Bankası'nın takipteki kredilerine ilişkin verdiği soru önergesini yanıtladı.

Bakan Derviş, üç yıl içinde özelleştirilecek olan Ziraat Bankası'nın takipteki ticari kredi alacaklarının 2000 yılı sonu itibariyle 41.5 trilyon liraya dayandığını söyledi.

6- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, TRT-2 televizyonunda  yayınlanan "Televizyon Gazetesi” adlı programa katılarak,  toplu iş sözleşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

7- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin (TÜGİAD) İstanbul'da düzenlediği "Yolsuzluk Ekonomisi” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, bir ülkenin vazgeçemeyeceği konuları sıralandığında kamu düzeninin ön sıralarda yer aldığını belirterek  "Güvenli   olmayan  ortamda insanların birbirlerine karşın saygın davranması, mal ve para hareketlerinin sağlıklı bir şekilde olması mümkün değildir” dedi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, DYP İzmir Milletvekili Yıldırım Ulupınar'ın soru önergesini yanıtlayarak, SSK'da son 8 yılın kayıtlarında yaptıkları inceleme sonucunda 606 kişinin, sahtecilik yolu ile gelir ve aylık aldığını tespit ettiklerini söyledi.

9- CHP İstanbul İl Kongresi, 609 kongre delegesi ve partililerin katılımıyla başladı.

10- Antakya Belediye Başkanı İris Şentürk düzenlediği basın toplantısında, sel felaketi nedeniyle kentteki 9 mahallede 38 evin tamamen yıkıldığını, 40 evin orta, 168 evin de çeşitli düzeylerde hasar gördüğünü, 5 köprünün kullanılamayacak duruma geldiğini belirterek, kentte sadece geçici önlemler alabildiklerini kaydetti.

11- CASA tipi uçak kazalarının ardından Türkiye'ye gelen CASA Firması Genel Müdürü  Alberto Fernandez ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) Genel Müdürü Kaya Ergenç ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

CASA Genel Müdürü Fernandez, düşen CN-235 tipi uçaklarla ilgili araştırmalar tamamlanmadan spekülasyon yapılmasının doğru olmadığını, düşen uçaklarla ilgili 6 kişilik bir İspanyol heyetinin TAI ve Hava Kuvvetleri'yle çalışmalar yapacağını belirterek "Diğer ülkelerdeki CASA uçaklarının uçuşlarının durdurulması için bir neden bulunmadığını” söyledi. 

12- UNESCO'nun, dünya kültürel mirası listesine ülkelerin ‘sözlü' miraslarını da ekleyeceği bildirildi.

13-  ABD Başkanı George W. Bush, Küba'nın Bağımsızlık Günü dolayısıyla Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, Küba'da demokratik seçimler yapılmadan Amerikan yaptırımlarının kaldırılmayacağını söyledi.

14- Hamas örgütünün  dün İsrail'in Netenya kentinde 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan intihar saldırısına karşılık İsrail'in, Cenin ve Tulkarem'deki Filistin Özerk Yönetim merkezlerini vurduğu bildirildi. 

                                                        

20 MAYIS 2001

1- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Orta Akdeniz'de Korsika ve Sardunya adaları bölgesinde 21 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında yapılacak Trident D'or-2001 tatbikatına, 2 Türk firkateyninin de katılacağı bildirildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin İstanbul 7. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 51 yıllık demokrasi hayatında en uzun süre hizmet etme imkanını yakalayan partilerden birinin ANAP olduğunu belirterek, parti olarak pek çok cephede mücadele ettiklerini, bunun sonucunda da yıpratıldıklarını söyledi.

Ayrıca, Başbakan Yardımcısı Yılmaz, partisinin 18. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene de katıldı.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ANAP İstanbul Milletvekili Emre Kocaoğlu'nun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Türkiye aleyhine yapılan başvurular ve ödenen tazminatlarla ilgili soru önergesini TBMM'de yanıtladı.

4- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu TRT-1 televizyonunda  yayınlanan "Pazar Panorama” programında, dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, DYP Balıkesir Milletvekili İlhan Aytekin'in "Fatih Üniversitesi'ndeki yönetici ve öğretim elemanlarının, kanunların suç saydığı bir fiilden suç alıp-almadığına” ilişkin soru önergesini TBMM'de yanıtladı.

6- 54.Cannes Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu.

"Altın Palmiye Ödülü”nü İtalyan yönetmen Nanni Moretti'nin yönettiği ‘The Son's Room' adlı film alırken, Michael Haneke'nin yönetmenliğini yaptığı ‘The Piano Teacher' filmi ise ‘Jüri Özel Ödülü'nü aldı. Isabella Huppert ve Benoit Magimel de aynı filmle ‘En İyi Kadın Oyuncu' ve ‘En İyi Erkek Oyuncu' ödüllerinin sahibi oldular. 

7- ABD'nin New York kentinde  her yıl geleneksel olarak yapılan "Türk Günü Yürüyüşü” düzenlendi.

Yürüyüşe, Devlet bakanları Şükrü Sina Gürel ve Abdulhaluk Çay, milletvekilleri, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Baki İlkin, BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ümit Pamir, New York Başkonsolosu Büyükelçi Mehmet N. Ezen ve diğer yetkililer katıldı. 

8- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek düzenlediği basın toplantısında Filistin-İsrail arasında yaşanan gerginliği değerlendirdi.

9- İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şimon Peres, temaslarda bulunmak üzere Rusya'ya gitti.

10- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Filistin topraklarına uluslararası koruma gücü gönderilmesi konusunda Avrupa ülkelerinden destek sağlamak amacıyla, Uluslararası İşbirliği Başkanı Nebil Şaat'ı görevlendirdi.

11- Moğalistan'da genel seçimler yapıldı.


21 MAYIS 2001

1 – Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı Tunca Toskay toplantının ardından yaptığı açıklamada, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in toplantıda IMF ve Dünya Bankası ile yapılan görüşmeler ve bu kuruluşların onayladıkları krediler hakkında bilgi verdiğini söyledi.

Bakan Toskay ayrıca, devalüasyon sebebi ile bazı bakanlıkların ve  kamu kurum ve kuruluşlarının ödeneklerinin yetersiz hale gelmesi ile ilgili sorunların da dile getirildiğini belirterek, bu ödenek sorununun değerlendirilmesi ve çözüm üretilmesi için bir komisyon kurulduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca kimya sektörünün sorunlarının tartışılması amacıyla düzenlenen toplantının  açılışında yaptığı konuşmada,  yıllık 14 milyar dolarlık üretimle, kimya sektörünün Türkiye'nin gayrisafi milli hasılasının (GSMH) yüzde 7'sini oluşturduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz FP Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu,nun ‘İsrail'in GAP'a gösterdiği ilgi' ile ilgili yazılı bir soru önergesine Başbakan adına verdiği yanıtta, "GAP İdaresi, diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlarda olduğu gibi, İsrail kamu ve özel kuruluşları ile de teknik konularda işbirliği yapıyor” dedi.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İçişleri Bakanlığı Strateji Merkezi Başkanlığı ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi işbirliğiyle yürütülen "Mülki İdare Araştırması Projesi ve Halkın Mülki İdareye Yönelik Tutum ve Beklentiler” konulu araştırma sonuçlarını değerlendirmek üzere yapılan konferansta yaptığı konuşmada "Kamu düzeninin ve güvenliğinin sağlanması, genel ahlakın ve sağlığın korunması konularında asla taviz verilemeyeceğini, aksi takdirde halkın güveninin kalmayacağını belirterek "Kişi ve kurumlara göre adaleti uygulayamayız” dedi.   

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem  Avrupa Konseyi Parlementer Asamblesi'nin (AKPA) İlkbahar toplantıları çerçevesinde İstanbul'da düzenlenen "Siyasi İşler Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her zaman Avrupalı ve Asyalı olduğunu belirterek, Türkiye'nin Avrupalılığının coğrafi değil, ideal ve değerleriyle Avrupalı olduğunu söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul İl Teşkilatı'nın, Alman Hiristiyan Demokrat Parti ve Hürriyetçi Türk-Alman Dostluk Derneği ile ortaklaşa düzenlediği "AB Sürecinde Siyasetin Libarelleşmesi ve 21. Yüzyılda Siyasette Kadının Rolü” konulu panelde yaptığı konuşmada, kendi partisi ve diğerlerinde tabanda yüzde 30'a yakın kadın üye bulunmasına rağmen bunun parlementoya yansımadığını belirterek "Tam demokrasi yerel anlayışın sonucudur ve demokrasi kadını içermeden oluşamaz” dedi.

7- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Kıymetli Madenler Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, Merkez Bankası'nda  116,3 ton altın rezervi bulunduğunu kaydederek  "Uygulanan yeni ekonomik programda en önemli unsur bankacılık reformu. Yapısal reformlar da öncelikler sıralamasında birinci sırayı alıyor. Merkez Bankası'nın bağımsızlaşması ile fiyat istikrarı sağlanacak ve uygulanan programla Türkiye kısa zamanda iyileşme sürecine girecek” dedi.

8- AB Genel Sekreterliği ile AB Komisyonu  ihale yasa tasarısının AB normlarına uygun olabilmesi için ortak bir çalışma başlattı

9- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Devlet bakanları Kemal Derviş, Mehmet Keçeciler ve Maliye Bakanı Sümer Oral ile toplu iş sözleşmeleri çerçevesinde bir araya geldi.

Bakan Keçeciler toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türk-İş'e üç yeni öneri getirdiklerini söyledi.

Meral de sorunun ana kaynağının birinci 6 ay için planlanan sıfır zam olduğunu belirterek, önerilen zamların kök ücretlere yansıtılmamasının planlandığını ifade etti.

10- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, TÜSİAD tarafından hazırlanan "Türkiye'de Demokratikleşme Perspektifleri ve AB Kopenhag Siyasal Kriterleri–Görüşler ve Öncelikler” başlıklı raporun açıklanması nedeniyle İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında, talep edilen siyasi reformların AB siyasi kriterleri ile örtüştüğünü ve demokratikleşme hareketinin hızlandırılmasını istediğini belirterek  "Ekonomik krizin sadece ekonomik dengesizlikten değil, siyasi sistemdeki tıkanıklıktan, Türkiye'nin bir yönetim zaafı içinde olmasından kaynaklandığını hepimiz görüyoruz” dedi.

11-  ABD Ankara Büyükelçiliği'nin  siyasi işlerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Larry Silverman başkanlığındaki ABD heyeti Çorum'da, Vali, Belediye Başkanı ve meslek odalarının temsilcileriyle görüşerek  ilin sorunları hakkında bilgi aldı.

Silverman görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'yi stratejik ortak olarak gördüklerini belirterek, Ankara dışındaki illlerin sorunlarını dinlemek ve çözüm yolları üretmek amacıyla çeşitli ziyaretlerde bulunduklarını söyledi.

12- Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos  2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan Girit muharebesinin 60. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törenlere katılmak üzere gittiği Girit'te, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Bu konuda kolay bir çözüm görmüyorum. Başka dönemlerde reddettiğimiz için bugün rica ediyoruz. Başka ülkelerde daha büyük azınlıklar varken yüzde 18'in eşit toplum ilan edilmesi veya eşit toplum olmak istemesi eşi görülmemiş bir olaydır. Biz BM'nin önerdiği çözümü kabul ediyoruz” dedi.

Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos da  "Türkiye tarafından zaman zaman gündeme getirilen sözde silahtan arındırılmış bölge iddiası temelsizdir. Uluslararası anlaşmaları temel almamaktadır. Bunlar taktik hareketler ve hiç etkileri yok” dedi.

13- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde oluşturulan Minsk Grubu'nun  eşbaşkanları Amerikalı Carey Cavanough, Rus Nikolay Gribkov ve Fransız Philippe de Suremaen Yukarı Karabağ'da yaptıkları inceleme gezilerini tamamladılar.

Minsk Grubu'nun eşbaşkanları, Yukarı Karabağ sorununun çözümünü sağlayacak bir barış anlaşmasına Azeri ve Ermeni halklarının hazırlıklı olmadıklarını ‘katı kamuoyunun' barış anlaşmasına ulaşma yönündeki çabaları engelleyebileceğini  söylediler.

14- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney başkent Washington'da NBC televizyonuna  verdiği demeçte, İsrail'in ABD yapımı F-16 uçaklarını Filistinlilere karşı kullanmaya son vermesi gerektiğini kaydetti.

15- Şili'nin başkenti Santiago'da bir cezaevindeki isyan sırasında çıkan yangında 26 mahkumun öldüğü bildirildi.


22 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Telekom'un özelleştirilmesini öngören yasayı onayladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin IMF ile ilk kez bir anlaşma imzalamadığını kaydederek, Türk milletinin temel değerleri ve çıkarlarından beslenmeyen proje ve faaliyetlerin Türkiye'ye hizmet edemeyeceğini söyledi.

3- Ekonomik programı anlatmak için yurt gezisine çıkan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, gezinin ilk durağı olan Gaziantep'e gitti. 

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral arasında toplu iş sözleşmeleri çerçevesinde yapılan görüşmelerde uzlaşmaya varıldı.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, CASA uçaklarıyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu  uçakların ihale dönemini incelemek üzere Genelkurmay Başkanlığı,  Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türk Havacılık ve Uçak Sanayii (TAI) ve bakanlık uzmanlarından oluşan bir komisyon kurulduğunu söyledi.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan,  Avrupa Türk İşadamları Derneği (ATİAD) Başkanı Eşref Ünsal ile dernek yöneticilerini kabul etti.

Bakan Tantan kabulde yaptığı konuşmada, Avrupa'da yaşayan Türklerin kendi gösterdikleri çabayla önemli yerlere geldiğini belirterek "Bu bizi mutlu ediyor” dedi.

7- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ortadoğu'daki şiddet hareketlerinin giderek artması ve barış sürecinden iyice uzaklaşılması nedeniyle Türkiye'nin hem Filistin hem de İsrail tarafını uyardığı belirtilerek,  şiddetin önlenmemesi durumunda olayların bölgeye yayılabileceği uyarısında da bulunulduğu bildirildi.

8- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, arsa üretiminin plan içinde yapılabilmesi amacıyla Devlet Bakanlığı'na bağlı Konut Müsteşarlığı kurulmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.

9- "Beyaz Enerji” operasyonu nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan istifa eden ANAP Çanakkale Milletvekili Cumhur Ersümer'e açılan soruşturma önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda  reddedildi.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ziya Sonay İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Maslak'taki Gazeteciler Konut Yapı Kooperatifi'nde yolsuzluk yaptığına yönelik iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek, bu haberleri yayımlayan Hürriyet gazetesi aleyhine 50 milyar liralık tazminat davası açacağını söyledi. 

11- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Cengiz Köksal tarafından terör örgütü PKK'ya yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 39 kişiden 27'si tutuklandı.

12- İzmit'teki İZAYDAŞ Tesisleri'ni protesto eden Greenpeace tarafından yürütülen Toksik Maddeler Kampanyası,  İZAYDAŞ'ın, çevreyi kirlettiğinin kabul edilmesi üzerine sona erdirildi. Gözaltına alınan Greenpeace üyesi 12 kişi de serbest bırakıldı.

13- Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (AKPA) Daimi Komite Toplantısı İstanbul'da yapıldı.

AKPA Başkanı Lord Russell Johnston toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) KKTC ile ilgili kararını uygulaması gerektiğini, mahkeme kararına uyulmaması halinde bunun AB üyeliğine engel teşkil edeceğini söyledi.

AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural da Türkiye'nin, AB'ye üye olmasının hem Türkiye hem de Avrupa için yararlı olacağını belirterek "Türkiye'nin AB'ye üyeliği Ortadoğu ve Kafkaslar için  bir model oluşturacaktır” dedi.

14-  Makedonya Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Makedonya'nın Ohri kentinde düzenlediği basın toplantısında, partisinin çalışmalarını değerlendirerek, parlamentoda temsil edilen partilerin yetkilileri, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve AB temsilcileriyle yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Bu arada Makedonya TDP Yönetim Kurulu tarafından yayımlanan bildiride, Türkiye'nin Kosova'da yapılan hatalara ve Makedonya'da Türklerin dışlanması çabalarına kesinlikle seyirci kalmayacağı vurgulandı.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da Bayrak televizyonunda yayınlanan "Akis” programında, Kıbrıs konusunda yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

16- Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Dairesi Genel Müdürü Büyükelçi Ertuğrul Apakan başkanlığındaki Türk heyeti ile Yunanistan İçişleri Bakanlığı Sivil Koruma Genel Sekreteri Dimitrios Papanikolau başkanlığındaki Yunan heyeti arasında yapılan toplantılar sonunda, iki ülke arasında doğal afetlerde devreye girmek üzere Ortak Acil Müdahale Gücü kurulması kararı alındı.

17- Afganistan'da iktidarda bulunan köktendinci Taliban rejiminin, ülkede bulunan Hinduları "Müslümanlardan ayırt etmek için” giysilerinde bir kimlik etiketi taşımalarını zorunlu hale getirdiği bildirildi.

                                                        
 23 MAYIS 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit,  Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan ve Mesut Yılmaz'ın katıldığı bir zirve toplantısı yapıldı.

Zirvede hükümetin iki yıllık icraatı değerlendirilerek,  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun DGM Cumhuriyet  savcılıklarının kendisine bağlanması istemi ile çıkar amaçlı suç örgütlerinin yargılandığı yasada yapılması düşünülen değişiklik  konusu ele alındı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Bilecik'in Bozüyük ilçesinde yaptırılan bir  okulun açılışında yaptığı konuşmada, bilgi çağında süratle ilerleyen müreffeh toplumların  düzeyine ulaşmak için  çok çalışılması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, CASA uçaklarının düşüşüyle ilgili inceleme çalışmalarının, ihale dönemini de kapsayacak şekilde sürdürüldüğü bildirildi.

3- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen yaptığı açıklamada,  İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu toplantısında, ölüm oruçları ve açlık grevlerinin değerlendirildiğini belirterek, Türkiye'de insan hakları ihlallerinin 2001 yılı sonunda dünya ortalamasının altına ineceğini söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Gaziantep Valiliği'ni ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bakan Derviş,  incelemelerini tamamladıktan sonra Adana'ya geçti.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (AKPA) Daimi Komitesi'nin İstanbul'da düzenlenen toplantısında yaptığı konuşmada, İnfaz Hakimliği Yasası'yla cezaevlerine giriş, cezaevlerinde kalış, açık cezaevlerine nakiller, disiplin önlemleri gibi konuların, hakimlerin denetimine bırakıldığını belirtti.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi'nde, 2001 yılının "İş Ahlakı ve Etik Değerler Yılı” ilan edilmesi ile Boğaziçi Üniversitesi Etik Kulübü'nün kurulması nedeniyle düzenlenen tören ve panele katıldı.

Bakan Tantan panelde yaptığı konuşmada "Yolsuzlukla mücadele, devletin kurumlarının gücü ve yasal prosedür içerisinde kesintisiz devam edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

7- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün  İstanbul'da düzenlediği "Sivil Havacılık Sempozyumu 2001”de yaptığı konuşmada,  turizm sektöründen beklenen gelirin elde edilebilmesinin  büyük ölçüde havacılık sektörünün gelişmiş ülkelerdeki gibi sorunlarını çözmüş ve dünyayla rekabet edebilecek düzeye getirilebilmesinden  geçtiğini söyledi.

Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu da  yük ve yolcu taşımacılığının, karayollarından deniz ve havayollarına kaydırılmasının önemini vurguladı.

8-  Turizm Bakanı Erkan Mumcu, İstanbul'da başlayan  ‘Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm, Seyahat Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin turizmde büyümesi için kamu sektörünün, turizmin önemini kavraması gerektiğini belirterek "Gerekli yasal düzenlemeler yapılırsa 3 yılda 5 milyar dolar yabancı sermaye getirmeye söz veriyorum” dedi.

9- Yüksek Öğretim Kurulu‘ndan (YÖK) yapılan  yazılı açıklamada, YÖK'ün, AB çalışmaları kapsamında genişletilmiş bir Avrupa yükseköğretim alanı yaratmayı hedefleyen Bologna Deklarasyonu'na imza atan ülkeler arasına tam üye olarak katılmaya karar verdiği bildirildi.

10- Ankara 3. İdare Mahkemesi, YÖK'ün Fatih Üniversitesi'ne 2000-2001 eğitim-öğretim yılında "öğrenci alınmaması” cezasına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı aldı.

11- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulu, 3984 Sayılı Radyo ve Televizyon Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanun'da değişiklik öngören yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu'nun gündemine gelmesi dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, 1977 yılından beri radyo ve televizyon kuruluşlarında "yüzde 10'dan fazla” hisse sahibi olan kişilerin devlet ihalelerine girmesini yasaklayan hükmün ortadan kaldırılması için bazı çevrelerin olağanüstü çaba gösterdiği kaydedildi.

12- Avrupa Konseyi  Genel Sekreteri Walter Schwimmer, NTV televizyonunda yayınlanan "Avrupa Türkiye'yi Nasıl Görüyor” adlı programda, AB, Kıbrıs sorunu ve F Tipi cezaevleri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

13- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kıbrıslı Türklerin açtığı bir davada Güney Kıbrıs Yönetimi'ni suçlu bularak maddi tazminat ödemeye mahkum etti.

14- Rusya'nın başkenti Moskova'da Türkiye ve Rusya'nın ekonomi politikalarında güncel sorunların tartışıldığı seminer düzenlendi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı  İvan İvanov  "Türkiye-Rusya Ekonomik İlişkilerinin Geleceği” konulu kapanış oturumunda yaptığı konuşmada "Rusya'nın, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol  boru hattına karşı olmadığını belirterek,  yalnızca ekonomik olacağına inanmıyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mithat Balkan da bir konuşma yaptı.

                                                                    

24 MAYIS 2001

1- Genelkurmay Başkanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından, ODTÜ Rektörlüğüne bağlı ODTÜ-Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Modelleme ve Simülasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi kuruldu.

2- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik krizi aşma yönünde önemli adımlar atıldığını belirterek "Ancak bankacılığın, mali sektörün ve bir kısım bürokrasinin engelleri henüz aşılabilmiş değil. Bu engellerin süratle aşılması, reel sektörün canlanabilmesi için başta gelen koşuldur” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nin (UND) "1. Ulusal Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, üst üste yaşanan ekonomik krizler nedeniyle Türkiye'de bir belirsizlik ortamının ortaya çıktığını kaydederek "Döviz dalgalanması Türk parasının döviz karşısında değer kaybı, ihracaatımız için çok önemli bir atılım imkanını gündeme getirmektedir” dedi.

4- Devlet Bakanı Faruk Bal yaptığı açıklamada, Emlakbank'ın yeniden yapılandırılabileceğini, ancak kapatılmasının Türkiye'ye zarar vereceğini kaydetti.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk F Tipi cezaevi müdürlüklerine bir genelge göndererek, Terörle Mücadele Yasası'nın 16. Maddesi'ndeki değişikliğin ardından tutuklu ve hükümlülerin ortak yaşam alanları, iş yurtları ve çalışma atölyelerinden yararlanma ilkelerinin belirlendiğini kaydetti.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan Antalya'da düzenlenen "Tarihi Kentler Birliği Kolokyumu”nda yaptığı konuşmada, tarihi değerlerin restorasyonlarının hemen yapılarak halkın kullanımına sunulması gerektiğini belirterek, kentlerde çarpık yapılaşma konusuna gerekli özenin gösterilmediğini ve son olarak Antakya'da meydana gelen afetin bu nedenlerle büyük zarara yol açtığını söyledi.

Kültür Bakanı İstemihan Talay da Tarihi Kentler Birliği'ne 250 milyar liralık mali destek kararının Başbakan Bülent Ecevit tarafından imzalandığını söyledi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, doğal afetlerde zarar gören çiftçilere kullandırılmak üzere 4478 Sayılı Yasa'yla öngörülen 70 bin tonluk tohumluk kredisi yardımının sağlanabilmesi için 17 trilyon lira kaynağın Hazine bütçesinden Ziraat Bankası'na aktarılması gerektiğini kaydetti.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan İstanbul'da düzenlenen "7. Uluslararası Kojenerasyon ve Çevre Konferansı”nda yaptığı konuşmada, elektrik enerjisinin ucuz ve güvenilir bir şekilde karşılanmasını sağlayan "otoprodüktör modelindeki yatırımlara” büyük önem verdiklerini belirterek, gazla çalışan kojenerasyon sistemlerinde elektrik ve ısının aynı anda üretilmesi yoluyla yüzde 90'lara varan oranlarda verim elde edilebileceğini söyledi.

9- Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) "Düşünce ve İfade Özgürlüğü” ödülüne, yazar Mehmet Uzun'u layık gördü.

10- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Ürdün Dışişleri Bakanı Abdülillah El Hatip, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile ayrı ayrı görüştü.

Bakan Cem yaptığı açıklamada, görüşmelerde Ortadoğu barış süreci ve bölgedeki son gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, Türkiye ile Ürdün arasındaki ekonomik, kültürel ve politik ilişkilerin sürekli gelişme gösterdiğini söyledi.

Hatip de iki ülke arasında sürekli bir fikir alışverişi ve işbirliği bulunduğunu kaydetti.

11- KKTC Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu düzenlediği basın toplantısında "Partisinin bu koşullarda koalisyon hükümetinin devamında yarar görmediğini ve yeni bir oluşum yönünde genel başkana yetki verdiği” yolundaki kararını gerekçe göstererek hükümeti bozduklarını açıkladı.

Eroğlu, yeni hükümeti kurmak için Demokrat Parti ile görüşeceklerini ve birlikte hükümet kurmanın yollarını arayacaklarını söyledi.

                                                                 

25 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  ve Basın Danışmanı Metin Yalman düzenlediği toplantıda, gazetecilerin ‘Beyaz Enerji' operasyonu nedeniyle yargı ve siyaset arasında yaşanan tartışmayı nasıl değerlendirdiği şeklindeki bir soruya "Cumhurbaşkanı, siyasetin yargıya müdahale etmemesi ve yargının  kesinlikle siyasallaşmaması gerektiğini ifade etmektedirler” dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Danıştay Başkanı Nuri Alan'ı ziyareti sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, KKTC'deki koalisyon hükümetinin bozulmasının demokratik bir gelişme olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Başbakanlık'ta bir araya gelerek hububat alım fiyatlarını görüştüler.

4-  Yargıtay, Susurluk ve Ömer Lütfü Topal'ın öldürülmesi davalarının da sanığı olan Ayhan Çarkın ile 4 polise ‘birden fazla kişiyi öldürmek' suçundan verilen 3 yıl 10 ay 20'şer gün hapis cezasını bozdu. Yüksek Mahkeme, polislerin yasal savunma sınırları içinde kaldıkları gerekçesiyle beraat ettirilmeleri gerektiğini bildirdi.

5- Devlet Bakanı Yüksel Yalova çeşitli temas, açılış ve incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e gitti.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İstanbul'da düzenlenen Hukuk İhtisas Semineri'nde yaptığı konuşmada, adalet reformuna ilişkin yapılan yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Bakan Türk, hazırlık soruşturmalarının gizli kalması gerektiğini belirterek,  buna herkesin uyması gerektiğini kaydetti.

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan da bakanlık olarak yolsuzluk ekonomisiyle mücadele ederken bunu oluşturan sistemin ortadan kalkması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

7- Maliye Bakanı Sümer Oral, İzmir Ticaret Odası'nın yıllık meclis toplantısında yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunlardan kurtulabilmesi için  yeni ekonomik programın kesinlikle uygulanması gerektiğini söyledi.

TOBB Başkanı Fuat Miras ise ekonomik krizin faturasının işadamlarına çıktığını belirtti.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türkiye İş Kurumu Eskişehir İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen "İşsizlik Sigortası” konulu panelin  açılışında yaptığı konuşmada, 50 yıldır Türkiye'nin gündeminde bulunan işsizlik sigortasının hayata geçirildiğini söyledi.

9- Kültür Bakanlığı "2000 Yılı Kültür ve Sanat Ödülü” sanata ve kültüre katkılarından dolayı Çelik Gülersoy'a verildi.

Kültür Bakanı İstemihan Talay törende yaptığı konuşmada, yaratıcı emeğini kültürün ve sanatın hizmetine soktuğu için Gülersoy'a teşekkür ettiklerini belirterek "Bir toplumda maddi değerler kadar manevi değerler de önemlidir. Onları bize sunanlara minnet duymalıyız” dedi.

10- Ankara Emniyet Müdürlüğü ile Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in talimatı doğrultusunda terör örgütü Hizbullah'a yönelik düzenlenen operasyonlar sonucu, 37 kişi gözaltına alındı.

11- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural, FP İl Teşkilatı'nca düzenlenen "Avrupa Birliği” toplantısında, uyum süreciyle ilgili  konularda değerlendirmelerde bulundu. Vural "İlk beklenti, düşünceyi ifade özgürlüğü konusunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) normlarına uyulması. İkincisi işkencenin önlenmesi. Diğer öncelikli konu, dil, etnik kimlik ve yayın hakkıdır” dedi.

12- Kilis Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hayali ihracata yönelik yürütülen  "paraşüt” operasyonu kapsamında tutuklanan  Doğan Altınbaş Holding  Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Altınbaş hakkında, 50 milyar lira kefaletle tahliye kararı verdi.

13- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Ortadoğu'daki gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

14- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Ulusal Birlik Partisi ve Toplumcu Kurtuluş Partisi tarafından oluşturulan koalisyon hükümetinin istifasını Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a sundu.

15- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT)  ülkelerinden Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan, Orta Asya bölgesi için acil vurucu güç vurma protokolünü Ermenistan'ın başkenti Erivan'da imzaladı.

16- İsrail'in Kudüs kentinde düğün salonunun çökmesi sonucu  ölenlerin sayısının 30'a, yaralıların sayısının da 309'a yükseldiği bildirildi.

                                                     

26 MAYIS 2001

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin İl Başkanları toplantısında, hükümetin 2 yıllık icraatını değerlendirdi. Kutan, hükümetin, programında yer alan hiçbir vaadini yerine getiremediğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Ankara'nın Beypazarı ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Kürtçe eğitim ve yayın konusunda duyarlılıklarını koruyacaklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin İl Kongresi'ne katılmak üzere İzmir'e gitti. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Adnan Menderes Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- Kıbrıs İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, TRT-2 televizyonunda yayımlanan "Televizyon Gazetesi” programına katılarak, Kıbrıs konusunda değerlendirmelerde bulundu.

5- Devlet Bakanı Hasan Gemici, İstanbul'da Ataköy Olimpiyatevi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, göreve geldiğinden bu yana Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda pek çok projeye, gönüllülerle birlikte imza attıklarını belirtti.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan,  İstanbul Muhtarlar Derneği'nin 17. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,  muhtarların  gece gündüz demeden halka ilk hizmeti götüren, seçilmiş insanlar olduğunu belirterek, sorumlulukları çok fazla olan muhtarların, yetkilerinin sınırlı olduğunu söyledi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer konuşma yaptılar.

7- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) çağrısı üzerine yurdun çeşitli yerlerinden gelen memurlar Kızılay'da eylem yaptılar.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras, TOBB'un 56. Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, özel sektörün bir var olma savaşı içinde bulunduğunu belirterek "Bu ülke aynı şekilde yönetilirse, birkaç kriz sonrası yok olacağız” dedi. 

9- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok düzenlediği basın toplantısında, toplumda topyekün arınmayı sağlayabilmek için, sosyal ve siyasal konumu ne olursa olsun, suç işleyen herkesin yargı önüne çıkarılması gerektiğini söyledi.

10- Türkiye 1. Futbol Ligi çerçevesinde, Samsun'da oynanan maçta  Fenerbahçe futbol takımı Samsunsporu 3-1 yenerek Türkiye şampiyonu oldu.

11- İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) Katar'ın başkenti Doha'da yapılan Dışişleri Bakanları Olağanüstü toplantısında, İsrail'e Filistinlilerle 8 aydır süren çatışmaları  sona erdirmesi için baskı yapmak amacıyla bu ülkeyle siyasal ilişkilerin kesilmesi kararlaştırıldı.

Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde de bu ülkenin üye ülkelerdeki misyonlarının ve bürolarının kapatılması çağrısında bulunuldu. 

                                                             

27 MAYIS  2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, köy-kent projeleri çerçevesinde Erzurum'un Çat ilçesine gitti.

Başbakan Ecevit daha sonra Has mezrasında Çat'a bağlı 41 köyün muhtarlarıyla köy-kent talepleri konusunda açık hava toplantısı yaptı.

Başbakan Ecevit ayrıca, Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok ağır sorunları olduğunu, bu sorunların hepsinin üstesinden gelmeye çalıştıklarını belirterek "Köylü kalkınmadan, Türkiye'nin kalkınması mümkün değil” dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit ile yapılan söyleşi, Sabah gazetesinde yayımlandı.

3- Devlet Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin İzmir İl Kongresi'ne katıldı. Kongrede, ANAP İzmir İl Başkanlığı'na, Konak İlçe Başkanı Bilal Doğan seçildi.

4- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, partisinin İzmir Konak ve Bornova ilçe örgütlerini ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

5- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Afrika gezisi çerçevesinde Kenya'ya gitti.

Powell, Sudan'da faaliyet gösteren yardım kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Sudan hükümetinin, ihtiyaç içinde olan halka imkan sağlaması ve insani yardım almaları konusunda tüm engelleri kaldırması gerektiğini söyledi.

6- Bulgaristan eski Cumhurbaşkanı Jelu Jelev'in girişimiyle Balkan ülkelerinden eski ve yeni ünlü politikacıları bir araya getiren "Balkan Siyasi Kulübü”nün kuruluş toplantısı sona erdi.

Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Yugoslavya, Makedonya ve Romanya olmak üzere 8 Balkan ülkesinin oluşturduğu kulübün başkanlığına ilk 3 yıl için,  Bulgaristan eski Cumhurbaşkanı Jelu Jelev seçildi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov toplantıda yaptığı konuşmada, kulübün kuruluş fikrini sonuna kadar desteklediğini belirterek "Artık Balkanlar eski düşmanlıklarına sırtını çevirmeli” dedi.

Toplantı sonunda ayrıca kulübün kuruluş bildirgesi yayımlandı.

Toplantıda, Türkiye'yi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM eski Başkanı Hikmet Çetin ve diğer yetkililer temsil etti.

7- İtalya'da, ilk turu 13 Mayıs'ta gerçekleştirilen genel seçimlerin ikinci turu yapıldı.

8- Güney Kıbrıs'ta genel seçimler yapıldı.

                                                               

 28 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Bankalar Yasası'nı onayladı.          

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, yurtdışında görev yaparken terörist saldırılar sonucu şehit olan elçilik görevlilerine ve gazilere "Devlet  Övünç Madalyası” verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, görev başında saldırıya uğrayanları şükranla andıklarını belirterek  "Türkiye, terörle hiçbir yere varılamayacağını tüm dünyaya ispat etmiştir” dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Toplantıda, buğday taban fiyatı ele alındı.

Daha sonra Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'in bir araya geldiği liderler zirvesi yapıldı.

Zirvenin ardından yapılan yazılı açıklamada, Anadolu sert ekmeklik kırmızı buğdayın haziran ayı fiyatı 165 bin lira olarak belirlenirken, buğdayın temmuz ayının ilk yarısındaki fiyatının 167 bin lira, ikinci yarısında da 169 bin lira olması kararlaştırıldı.

3- Başbakan Bülent Ecevit Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde 57. hükümetin iki yıllık icraatını değerlendirdi. Başbakan Ecevit, koalisyonun "uzlaşı ve atılım hükümeti” olduğunu belirterek, 2000 ve 2001 bunalımlarının ardından "ekonomide kısmi bir daralma" yaşanacağını, hükümetin çalışmalarını bugüne kadar sergilediği kararlılıkla sürdüreceğini söyledi.

Başbakan Ecevit ayrıca, Türkiye'nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'nde  (AGSK) söz sahibi olması gerektiğini belirterek "Bu noktada bir ödün verilmesi söz konusu değil”  diyerek KKTC'nin bağımsız bir devlet olduğunun kabul edilmemesi durumunda kalıcı bir çözüme varılamayacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay "2. Türk Dünyası Öğrenci İşleri Mahalli Komisyon” toplantısının açılışında yaptığı konuşmada,  SSCB döneminde ağır kültürel tahribatla karşılaşan soydaşlarımızın kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlama gibi bir amacı da bulunan büyük öğrenci projesinin, Türkiye ve Türk dünyası için stratejik bir öneme sahip olduğunu  söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenik Bakanı Yaşar Okuyan iş  güvenliği yasa tasarısı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, tasarının AB ile uyum süreci içerisindeki öncelikli yasal düzenlemeler içerisinde yer aldığını belirterek, hazırlanan yeni ekonomik program çerçevesinde acil çıkarılması gereken 15 yasa içinde olduğunu söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Samsun ve Ordu'nun ilçelerini kapsayan Karadeniz gezisine başladı.

7- TİSK Genel Başkanı Refik Baydur iş güvencesi yasa tasarısı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, iş güvencesinin mutlaka kıdem tazminatı ile birlikte ele alınması gerektiğini belirterek, işverenlerin ister istemez tedbir almak zorunda kalacağını söyledi.

8- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan Trabzon'da gazetecilere yaptığı açıklamada, siyasette yeni oluşum çalışmalarının bir ihtiyaçtan kaynaklandığını ancak partilerin bölünmesiyle değil birleşmesiyle siyasi istikrarın sağlanacağını söyledi.

9- Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürleri'nden Hüseyin Orhan Olcay İstanbul'da yaşamını yitirdi.

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, NATO dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye gitti.                                                                                                                           

                                    

29 MAYIS 2001

1- Milli Güvenlik Kurulu ( MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

MGK Genel Sekreterliği tarafından toplantıdan sonra yayımlanan bildiride, Güney Kıbrıs'ın 1960 anlaşmalarına aykırı olarak yaptığı tek taraflı müracaat sonucu AB'ye alınmasının Ada'daki bölünmeyi derinleştireceği gibi, Doğu Akdeniz'de barış ve istikrarı belirsizliklerle karşı karşıya bırakacağı belirtilerek, Kıbrıs'ta, Kıbrıs Türklerine büyük acılar çektirmiş olan 1974 öncesi döneme dönülmesine izin verilmeyeceği bildirildi.

2- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, kısa aralıklarla düşen CASA uçaklarında üretim programıyla ilgili yapılan çalışmalarda herhangi bir sistematik hata bulunmadığı bildirildi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Bülent Ecevit'in hükümetin iki yıllık icraatını değerlendirdiği açıklamalarını eleştirdi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Kamu Bankaları Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık ve diğer ekonomi bürokratlarıyla bir araya geldi.

Bakan Derviş görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Kamu Bankaları Yönetim Kurulu ile bu bankalara ilişkin sorunları gözden geçirdiklerini söyledi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, Hesap Uzmanları Kurulu'nun 56. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen "Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı ve Maliye Politikaları” başlıklı panelin açılışında, 2000 yılı mali politikalarında başarısızlık olmadığını söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, hububat alım fiyatları konusunda düzenlediği basın toplantısında, geçen yıla göre yüzde 61 oranında artış sağlandığını belirterek, ürün bedellerinin yarısının peşin, kalanının da en geç 30 gün içerisinde ödeneceğini söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Samsun'un Çarşamba ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi.

8- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras yaptığı yazılı açıklamada, çiftçinin her yıl olduğu gibi bu yıl da mağdur edildiğini belirterek, hükümetin buğdaya verdiği fiyatla, üreticiyi enflasyona yenik düştüğünü söyledi.

9- RTÜK Başkanı Nuri Kayış düzenlediği basın toplantısında, RTÜK yasa tasarısının basın yoluyla işlenen suçlara yönelik para cezalarını ağırlaştıran hükümlerinin, AB'nin "ifade özgürlüğüne” ilişkin normlarına aykırı olduğunu söyledi.

10- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural İzmir'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde sivil toplum örgütlerine büyük sorumluluklar düştüğünü belirterek, bu sürecin sadece siyasi otoriteye ve bürokrasiye bırakılmaması gerektiğini söyledi.

11- Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi "Beyaz Enerji” davasına ikinci kez ‘görevsizlik' kararı verdi.

12- İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen Etibank soruşturması kapsamında, Hazine eski Müsteşarı Yener Dinçmen hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

13- NATO dışişleri bakanları İlkbahar toplantıları, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de başladı.

Toplantıya Türkiye'yi  temsilen Dışişleri Bakanı İsmail Cem katıldı.

Bakan Cem Financial Times  gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'na (AGSP) bakışı çerçevesinde NATO-AGSP bağlantısını değerlendirdi.

14- Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi, Başbakan Bülent Ecevit'e bir mektup göndererek, Türkiye'nin IMF ve Dünya  Bankası ile vardığı uzlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

                                                                                                                        

30 MAYIS 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve kuvvet komutanlarıyla birlikte Van ve Hakkari'de incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Sezer ve kuvvet komutanları, Vali Durmuş Koç tarafından ilin sorunları hakkında verilen brifingin ardından Hakkari'ye giderek, Irak sınırına yakın Yeşilova sınır karakolunda incelemelerde bulundular.

Cumhurbaşkanı Sezer burada halka hitaben bir konuşma yaptıktan sonra Dağ ve Komanda Tugay Karargahı ile  Hakkari Valiliği'ni ziyaret ederek brifing aldı.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada, borcun milli gelire oranının  yüzde 75'e çıktığını ve devletin yüksek faizleri ödeyemez duruma geldiğini belirterek "Türkiye'nin geleceği açısından reel faizler mutlaka düşmeli. Programın başarısı, reel faizin düşmesine bağlı” dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Gümrük Müsteşarlığı'nın  Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname'nin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, 2000 yılı verilerine göre, Türkiye'nin dış ticaret hacminin 81 milyar dolara ulaştığını söyledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Lahey'de düzenlenen "Yolsuzlukla Mücadele ve Dürüstlüğün Korunması 2. Küresel Forumu”na katılmak üzere Hollanda'ya gitti.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Ordu'da gazetecilerin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

6- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılan NATO dışişleri  bakanları toplantılarının  son gününde yayımlanan ortak bildiride, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda "Herşey üzerinde uzlaşma sağlanıncaya dek, hiçbir şey üzerinde uzlaşılmış değildir” denildi.

7- Makedonya, Arnavut militanların, birliklerine yönelik saldırısının ardından sivillerin çatışma bölgesinden kaçmalarına olanak sağlamak amacıyla uyguladığı ateşkesi bozduğunu açıkladı.

                                                                                                                        

31 MAYIS 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ikinci yılını dolduran hükümetlerinin, en uzun ömürlü, uyumlu koalisyon hükümeti olduğunu belirterek, ekonomik durumu değerlendirirken dış kaynak sorununun büyük ölçüde çözümlendiğini söyledi.

Ayrıca Başbakan Bülent Ecevit, Macaristan'ın başkenti Budepeşte'de düzenlenen NATO dışişleri bakanları toplantısı hakkında Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli özel çalışmalarda bulunmak üzere Almanya'nın  Frankfurt kentine  gitti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz "Eğitim Parkı”nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gündemindeki günlük meselelerden başını kaldırıp sağlıklı değerlendirmeler yapıldığı zaman, Türkiye'nin öncelikli meselesinin eğitim olduğu konusunda herkesin mutabık kalacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan da kahve köşelerinde, sokak aralarında umutsuz bekleyen insanların umutsuzluğa itildiğini belirterek "Çünkü nitelikleri onları umutlandırarak mücadeleye sokacak gücü vermemiştir. Sadece okul eğitimi yeterli değildir” dedi.

Devlet Bakanı Hasan Gemici de ülkelerin zenginliklerinden birinin de çocuklar ve gençler olduğunu kaydederek, çocukların eğitiminin milli bir dava olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Yüksel Yalova görevinden  istifa etti.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, 2 günlük resmi bir ziyarette bulunmak üzere İtalya'ya haraketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, İtalya'da yapacağı temaslarda iki ülke arasındaki ilişkileri gözden geçireceklerini ve Türkiye'nin ekonomik programını anlatacaklarını belirterek, G-7 grubunun dönem başkanlığını yapan İtalya'nın, haziran ayı sonunda G-7 zirvesine ev sahipliği yapacağını söyledi.

6- İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu yaptığı açıklamada, üniversitelerin araştırma fonlarının çalışmalarının kısıtlanmasının ya da bütçeye katılmasının üniversiteleri lise sonrası eğitim veren sıradan kurumlar haline getireceğini söyledi.

7- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, son günlerde ortaya çıkan faiz yükselişlerinin nedenleri ile ekonomideki gelişmeleri Sabah gazetesine değerlendirdi.

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca İstanbul'da düzenlenen Türkiye Bankalar Birliği'nin Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, hem banka hem de banka iştiraklerinin birleşmesi önündeki her türlü vergi engelini kaldırmak için çalışma içinde bulunduklarını belirterek, haziran ayı içinde ilgili bakanlıklar ile bu işi bitirmiş olacaklarını söyledi.

9- İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz yaptığı açıklamada, terör örgütü Hizbullah'a yönelik düzenlenen 'Beykoz' operasyonundan sonra örgütün dağılma sürecine girdiğini belirterek  Biz de örgütün yeniden yapılanmasına fırsat vermemek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

10- KESK'e üye memurlar, memur sendikaları yasa tasarısını protesto etmek amacıyla tüm yurtta eylem düzenlediler.

11- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen "Yolsuzlukla Mücadele ve Dürüstlüğün Korunması 2. Küresel Forumu” toplantılarının bakanlar oturumunda yaptığı konuşmada, küreselleşmenin getirdiği yeni yapılanma içinde devletin gereksiz yüklerden arındırılmasının zorunlu olduğunu belirterek, küreselleşme ve iletişim teknolojisindeki gelişmelerin, malın ve paranın akışını hızlandırdığını ve gelişmelerin sağladığı bu kolaylıkların kötü niyetli kişiler tarafından suç işlemekte kullanıldığını söyledi.

12- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber düzenlediği basın toplantısında, yeni ekonomik programı değerlendirdi. Chhibber, tütün yasasının Meclis'e sunulmasında meydana gelebilecek gecikmenin Dünya Bankası'ndan sağlanacak desteğin de gecikmesine neden olacağını söyledi

13- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), güvenlik güçlerinin 1993 yılında Güneydoğu Anadolu'da bir operasyonu sırasında 11 kişinin gözaltında kaybolduğu gerekçesiyle Türkiye'nin tazminat ödemesine karar verdi.

14- Makedonya Başbakanı Lubço Georgievski yaptığı açıklamada, ülkedeki Arnavut azınlığın hükümetten başlıca talepleri arasında yer alan anayasa değişikliği konusunda muhtemel bir değişiklik yapılabileceğini kaydederek "Büyük ihtimalle anayasayı değiştirmemiz ya da ikinci bir anayasal ulusun oluşturulmasına imkan sağlamamız gündemde. Muhtemelen ülkede ikinci bir dil ilan edeceğiz” dedi.

15- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları zirvesinin düzenleneceği Belarus'un başkenti Minsk'e hareketinden önce Bakü'deki Bine Havaalanı'nda yaptığı konuşmada, Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile Yukarı Karabağ sorununun çözümüne ilişkin yapacağı görüşmelere, Yukarı Karabağ'daki Ermeni temsilcilerin katılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

 

 

  

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106