16.4.2001
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 2001
 


1 NİSAN 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Ekonomik ve Sosyal Konsey toplandı.

Türk -İş Genel Başkanı Bayram Meral yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomik programının IMF'nin çöken politikalardan daha ağır olduğunu belirterek "Biraz da işverenlerden ve sanayicilerden fedakarlık istensin" dedi.

2-    FP Genel Başkanı Recai Kutan başkanlığında  partisinin Genel İdare Kurulu toplandı.

Kutan, toplantı öncesinde Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısı ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile Maliye Bakanı Sümer Oral, bütçe hedeflerini gözden geçirmek ve yeni ekonomik programla ilgili olarak  bir araya geldiler.

Bakan Derviş ve  Bakan Oral toplantı sonunda düzenledikleri ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Bakan Oral, toplantıda oluşturulacak  bütçeyi gözden geçirdiklerini ve kamu harcamalarında daha fazla tasarruf yapılması gereği üzerinde durduklarını söyledi.                  

Bakan Derviş, daha sonra Başbakan Bülent  Ecevit ile de bir araya gelerek toplantı  hakkında bilgi verdi.

4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Kızılay  Olağan Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türk Kızılayı'nın, 133 yıldır Türk milletinin gurur kaynağı olduğunu belirterek "Kızılay, yardıma muhtaç herkese, her yerde insanlar arasında dil, din, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın herkesin yardımına koşmuştur" dedi.

Kongrede, genel başkanlığa yeniden Ertan Gönen seçildi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ABD'deki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

6-    CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da partisine katılımlar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, partisinin ülkedeki yanlış uygulamalara zamanında karşı çıkmış bir parti olduğunu belirterek, ekonomik krize neden olan bankalar konusunda gerekli uyarıları yaptıklarını söyledi.

7- Türk- Belçika Ticaret  Derneği'nin 75. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul'da  düzenlenen ‘Türk-Belçika Günleri' çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Belçika Parlamentosu Temsilciler Başkanı Herman De Croo yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB kriterlerine uyum için gösterdiği çabanın farkında olduklarını belirterek "Toplumsal uyum için AB Ulusal Programın kabul edilmesi, üyelik görüşmelerinin başlaması yolunda önemli bir aşamadır" dedi.

Türk-Belçika Ticaret Derneği Başkanı Ali Zihni Seydioğlu da derneğin sadece ticaret alanında değil, kültürel alanda da iki ülke arasındaki işbirliğini genişletici rol oynadığını söyledi.

8- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Orta Asya gezisinin 3. durağı olan Kırgızistan'a gitti.

Kırgızistan Yasama Meclisi Başkanı Abdulgani Erkebayev ve Temsilciler Meclis Başkanı Altay Börübayev'le ayrı ayrı göruştü.

TBMM Başkanı İzgi daha sonra iki ülke parlamento heyetleri arasında yapılan görüşmelere katıldı.

Erkebayev de  iki ülke arasındaki mevcut ilişkilerin özellikle eğitim alanında yoğunlaştığını söyledi.

9- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu  "OECD Ülkeleri Milli Eğitim Bakanları" toplantısına katılmak üzere Fransa'ya  gitti.

10- Belgrad Savcılığı tarafından görevi kötüye kullanmak ve yolsuzluk yapmak suçlarından aranan Yugoslavya'nın eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç tutuklandı.

11-  Güney Çin Denizi'nde Amerikan keşif uçağı ile Çin savaş uçağının çarpışarak düştüğü bildirildi.

2 NISAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Emlakbank, Ziraat Bankası ve Halkbank'ın yeniden yapılandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu  kararını onayladı.     

2- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 2001 yılı planlı milli tatbikatlarından, Deniz Yıldızı-2001 Taktik Tatbikatı Marmara Denizi'nde başladı.

3 - FP Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Eralp  Özgen'i ziyaret ederek "demokratikleşme paketine" destek istedi.

Kutan, TBMM'ye gelen bütün tasarılara "gözü kapalı evet" demelerinin olanaklı olmadığını belirterek, ülke çıkarına buldukları düzenlemelere destek olacaklarını söyledi.

4-    Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında partisinin Başkanlık Divanı toplandı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli toplantıda yaptığı konuşmada,  ekonomik acil önlemler paketinin gecikmesinin piyasalarda güvensizlik yarattığını belirterek, paketin bir an önce açıklanmasında büyük yarar olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı  ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısında, ekonomik kriz konusunda uyarılarda bulunarak "Yaşadığımız kriz bize iki fırsat yarattı. Ekonomi, koordinatör kazandı ve yapısal değişimin gerekliliğine herkes inandı" dedi.

6- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde  ‘1-7 Nisan Kanser Haftası‘ dolayısıyla düzenlenen konferansa katıldı. Bakan Durmuş yaptığı konuşmada, hedeflerinin Kanser Haftası'nda halkın ve sağlık personelinin dikkatini kansere çekerek, ülke genelinde kanser konusunda bilgileri artırmak olduğunu söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller,  Aydın'ın ilçelerinde parti örgütlerini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ülkenin ciddi ekonomik sıkıntılar içinde bulunduğunu belirterek "Ekonomide ve dış politikada kriz yaşanıyor. Bunların temeli siyasidir" dedi.

8- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak, Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği  Başkanı Kaya Güvenç'i ziyaret etti.

Bozlak,  yaşanan ekonomik krizin, sosyal ve siyasal sebeplerinin bulunduğunu belirterek, Parlamentonun halka gidip, güven tazelemesi gerektiğini söyledi.

9-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti başkanlığına Orhan Erinç seçildi.

10- Karadeniz'de kıyısı bulunan ülkeler arasında dostluk, iyi  ilişkiler ve karşılıklı anlayışı daha da güçlendirmeyi hedefleyen ‘Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (Blackseafor ) Anlaşması' İstanbul'da düzenlenen törenle  imzalandı.

Anlaşmaya göre, oluşturulacak olan ‘çağrı gücü'nün ilk komutanlığını Türkiye yapacak.

Anlaşmayı Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil, Gürcistan Dışişleri Bakanı Irakli Menagarishvili, Romanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Mihnea Motoc, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Alexander Avdeyev, Ukrayna Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Yuriy A. Sergeyev ve Bulgaristan Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Petar Panchev imzaladı.

Bakan Cem imza töreninde yaptığı konuşmada, anlaşmanın Karadeniz'de kıyısı bulunan ülkeler arasında bölgesel işbirliğini teşvik etmeye yönelik olduğunu ve bölgede barış ile istikrara katkıda bulunmayı amaçladığını söyledi. 

11- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova Investmentbank AG  tarafından İngiltere'de düzenlenen "Türkiye" konulu konferansa katıldı.

Bakan Yalova yaptığı konuşmada, dünyadaki ekonomik gelişmelerle Türkiye'deki özelleştirme çalışmaları konusunda Londra'daki iş, bankacılık ve finans çevrelerine bilgi verdi.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu  Türkiye'ye yapacağı ziyaret öncesinde Türk gazetecilerle bir araya gelerek Türk-Yunan ilişkileri ve temasları hakkında bilgi verdi.

13- ABD Başkanı George W. Bush, Beyaz Saray'da Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldi.

Bush gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin, Arap-İsrail barış sürecinde aktif rol oynayacağını söyledi.

Mübarek de barış için çalışmaya kararlı olduğunu belirterek, hepimizin bölgede istikrara ihtiyacı var dedi.

14- Dünyanın önde gelen kredi kuruluşlarından Fitch IBCA'nın, Türkiye'nin Türk Lirası cinsinden uzun vadeli kredi notunu B +‘dan  B‘ye düşürdüğü bildirildi.

Ayrıca, Türkiye'nin uzun vadeli döviz kredi notunu BB(-) den B (+) indirdi.

15- Küba'nın başkenti Havana'da, Parlamentolararası Birliği'nin Genel Kurul çalışmaları başladı. 

Küba Devlet Başkanı Fidel Castro  toplantıda yaptığı konuşmada, ABD'nin silahlanma politikasını  eleştirerek  "Yeniden soğuk savaş ve  silahlanma yarışı olacağını gösteren belirtiler var" dedi.

Toplantıya, Türkiye adına TBMM heyeti katıldı.

3 NİSAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Polis Teşkilatı'nın 156. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, polisin, dirlik ve düzeni sağlamak için çaba gösterdiğini belirterek "Polis teşkilatımızın bu yönde attığı adımlar, ülkemizin demokratikleşme sürecine hız vermektedir" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Vekili Murat Sökmenoğlu, Türkiye'de bulunan  Batı Avrupa Birliği Geçici Güvenlik ve Savunma Asamblesi Başkanı Klaus Bühler'i kabulünde yaptığı konuşmada, NATO ve AB işbirliğinin sorunların çözümünü kolaylaştıracağını söyledi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan düzenlediği basın toplantısında, ekonomik kriz ve çözüm önerileri hakkında partisinin hazırladığı raporu açıkladı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomideki belirsizliğin "kriz talebine" yol açtığını belirterek, köklü bir değişim programının uygulanması için herkese çok önemli görevler düştüğünü söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik krizden kurtuluşun sadece dış kaynağa bağlanmasının yanlış olduğunu belirterek "Borçlanma fazlasını zorlamak, ülkenin geleceğini ipotek altına sokar" dedi.

6- Anayasa Mahkemesi tarafından "laiklik karşıtı eylemlerin odağı" ve "kapatılan RP'nin devamı" olduğu gerekçesiyle hakkında kapatma davası açılan FP'ye, son savunmasını yapması için 15 günlük ek süre verildi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ile bir araya gelerek Telekom'un özelleştirilmesi konusunu görüştüler.

Bakan Derviş daha sonra Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ile bir araya gelerek kamudaki toplusözleşme görüşmelerini ele aldılar.

8- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Deniz Temiz Derneği'nin (TURMEPA) 7. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen tören öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toplantıya ayrıca, Çevre Bakanı Fevzi Aytekin de katıldı.

9- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Türk Polis Teşkilatı'nın 156. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Emniyet Genel Müdürü Turan Genç ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakan Tantan yaptığı konuşmada, emniyet güçlerinin durumunun düzeltilmesi için bazı yapısal değişikliklere gideceklerini ve özlük hakları konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

10- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Yugoslavya eski Devlet Başkanı  Slobodan Miloşeviç'in tutuklanmasıyla ilgili gelişmeler değerlendirildi.

11- 2001 Mali Yılı Bütçe Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Maliye Bakanı Sümer Oral komisyon görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada,  kamuda taşıt kullanımının sınırlandırılmasına ilişkin yeni bir düzenleme yapacaklarını belirterek, kamudaki taşıtların yaklaşık üçte birinin kullanım dışı bırakılacağını söyledi.

12- Galatasaray Futbol takımı, Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk maçında, İstanbul'da İspanya'nın Real Madrid Futbol takımını 3-2 yendi.

13- Kırklareli açıklarında Libya Bandralı kuru yük gemisi battı.

14- Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Gazi Humayun, İstanbul Konsolosu Rızvan Saed Sheikh ile İstanbul'da Türkiye gazetesini ziyaret etti.

Humayun yaptığı konuşmada, Türkiye ile ilişkilerine büyük önem verdiklerini belirterek "Türkiye ve Pakistan ilişkileri çok eskiye dayanan, iki dost ve kardeş ülkedir" dedi.

15- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hollanda Kraliçesi Beatrix'in davetlisi olarak Hollanda'ya gitti.

16- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine yaptığı gezinin son durağı olan Türkmenistan'a geçti.

17-  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan Dağlık Karabağ'da barış için çalışan Minks grubunun öncülüğünde ABD'nin Florida eyaletinde bir araya geldiler.

18-  Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, Federal Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, ülkede ekonomik ve toplumsal alanlarda reform yapılması gerektiğini söyledi.

19- Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin, ABD'nin, Güney Çin denizi üzerinde Amerikan keşif uçağının Çin savaş uçağı ile çarpışmasının tüm sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini söyledi. Zemin, bu konuda yeterli kanıta sahip olduklarını belirterek, ABD'nin, Çin yakınlarında yaptığı casus uçuşlarını durdurmasını istedi.


4 NİSAN 2001

1-  Başbakan  Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada Milli Güvenlik Kurulu bildirisi, Yüksek Planlama Kurulu ile Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantıları hakkında bilgi verdi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda  düzenlediği basın toplantısında,  mart ayı enflasyonunun yüzde 10'u aştığını belirterek, bunların gelişmiş bir ülkede olması durumunda, hükümetin derhal istifa edeceğini söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, hazırlıklarını yürüttüğü yeni ekonomik programa toplumsal destek sağlama çalışmaları çerçevesinde, işçi konfederasyonları yetkilileri ile bir araya geldi.  Görüşmeye, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak, Hak-İş Genel Sekreteri Recai Başkan katıldı.

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Meral, Derviş'in program için destek istediğini, kendilerinin de emekçilerin içinde bulunduğu  zor durumu aktardıklarını söyledi.

Ayrca Bakan Derviş, Türkiye İnşaat ve Tesisat Müteahhitleri İşveren Sendikası'nın (İNTES) toplantısında yaptığı konuşmada, dolar kuru konusunda endişeler bulunduğunu ve piyasalarda şu anda oluşan fiyatların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

4- Şeker Yasası, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin yolsuzluk sektörünü kendi halkına fatura ettiğini, ancak bu faturayı uluslararası finans çevrelerine kabul ettiremediğini söyledi. 

6-  Emek Platformu'nun aldığı kararla başlatılan  "Yoksulluğa ve Yolsuzluğa Hayır" kampanyası çerçevesinde yurt genelinde uyarı eylemleri yapıldı.

Yapılan açıklamalarda, her kriz döneminin faturasının ücretlilere, emeklilere, kent yoksullarına, çiftçiler, esnaf ve sanatkarlara çıkarıldığı; vergi politikalarının da ücretliler aleyhine şekillendirildiği bildirildi.

7- Deniz şehitleri, tüm yurtta düzenlenen törenlerle anıldı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayımladığı mesajda,  şehitlerin birlik ve beraberliğimizin, özgürlük ve bağımsızlığımızın ölümsüzleşen simgeleri olduğunu vurguladı.

Başbakan Bülent Ecevit de gün dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

8- Dünya Bankası Başkan Yardımcılarından Johannes Linn, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hollanda'ya yaptığı resmi ziyeret çerçevesinde, Hollanda Başbakanı  Wim Kok'la birlikte iki ülke arasındaki heyetlerarası görüşmelere başkanlık etti.

Cumhurbaşkanı Sezer ve Kok görüşmeden sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler. 

Kok, Türkiye'de açıklanan AB Ulusal Programı'nın tam olarak uygulamaya  konulmasının gerekli olduğunu, çünkü hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı ve azınlık haklarının, demokrasinin kalitesi ve AB üyeliği açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer ise  "Halkımızın benimseyip desteklediği AB'ye tam üyelik ereğimizin gerçekleştirilmesi yönünde gerekli adımların tarafımızdan kararlılıkla atılacağını vurguladık" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Hollanda'daki  Türk dernek ve kuruluşlarının temsilcilerini kabul ederek sorunlarını dinledi.

10- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Ermenistan  Cumhurbaşkanı  Robert Koçaryan, ABD'nin Florida eyaletinde ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'la Yukarı Karabağ konusunu görüşmek üzere bir araya geldiler.

11- Moldova parlamentosunun, Komünist Parti lideri Vladimir  Voronin'i  Devlet Başkanı  seçtiği bildirildi.


5 NİSAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hollanda'ya yaptığı ziyareti tamamlayarak yurda döndü.

Cumhurbaşkanı Sezer Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Hollanda ziyareti ve ekonomik kriz hakkında değerlendirmelerde bulundu.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türk Polis Teşkilatı'nın 156. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Emniyet Genel Müdürü Turan Genç ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başbakan Ecevit yaptığı konuşmada, polisin, huzurun ve halkın güvencesi olduğunu belirterek polisin halka huzur sağlayabilmesi için kendisinin de huzur içinde olması gerektiğini söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, bankacılar ve işadamları ile bir araya gelerek, ekonomide yaşanan sorunlarla ilgili olarak görüştü.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, gazetecilerin esnaf eylemlerine ilişkin sorularını yanıtlayarak, ekonomik kriz karşısında esnaf ve diğer kesimlerin tepkilerini anlayışla karşılamak gerektiğini söyledi.

5- Kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen subaylara ödenen kadrosuzluk tazminatı ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeline ödenen asayiş tazminatının artırılmasına ilişkin Kanun Hükmünde Kararname, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, hükümeti eleştirdi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaşanan ekonomik ve siyasi kriz ile ilgili olarak hiçbir somut adım atılmadığını söyledi.

8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, hükümetin, kriz yaratarak ülkeye doğrudan ihanet ettiğini söyledi.

9- Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar başkanlığında bir araya gelen müsteşarlar, kamuda alınacak tasarruf tedbirlerini görüştüler.

10- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural, Sivil Toplum Kuruluşları AB İzleme Komitesi'nin  İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde düzenlediği toplantıya katıldı. Vural yaptığı konuşmada,  AB'nin 3 temel değer üzerinde kurulduğunu belirterek "Bunlar demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları ile işleyen bir piyasa ekonomisidir" dedi.

11- Türk-İş Yönetim Kurulu bir araya gelerek "IMF ve Dünya Bankası programlarında ısrar edilirse, etkin ve yaygın eylemlerin sürdürülmesini" kararlaştırdı.

TESK Genel Başkanı Derviş Günday da uygulanan ve sürdürülmekte olan ekonomik programa esnafın değil katlanacak, dayanacak gücü kalmadığını söyledi.

KESK Genel Başkanı Sami Evren ise siyasi iktidarın emekçileri ve halkı, açlığa, yoksulluğa mahkum etme politikalarından vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

12- Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan yaptığı açıklamada, bankaların ülke gerçeklerini dikkate almadan talep ettikleri yüksek kredi faizlerini sanayicilerin ödemelerinin mümkün olmadığını belirterek, mali sektör ile reel sektörün ciddi sıkıntılarının bulunduğunu söyledi.

13- İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı "Ekonomik İstikrar için Şeffaf Devlet, Kayıtlı Ekonomi" başlıklı raporunda, ekonomideki istikrarsızlığın, gelir dağılımındaki adaletsizliğin, bütçe gelirlerindeki yetersizliğin temelinde kayıt dışı ekonomi ve dolayısıyla ekonomiyi kayıt dışına yönlendiren vergi düzeninin yattığı bildirildi.

14- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Savunma Bakanları toplantısına katıldıktan sonra Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos ile bir araya geldi.

Bakan Çakmakoğlu yaptığı açıklamada, ikili ilişkiler, Makedonya, Türkiye ve Yunanistan'ın, Balkan ülkelerine bakış açısı konularında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Toplantı sonunda savunma bakanları yayımladıkları bildiride, ülkelerinin egemenlik, toprak bütünlüğü ve bölgedeki ülkelerin uluslararası tanınmış sınırlarının ihlal edilemez olduğu ilkelerine saygı göstereceklerini teyit ettiler.

15- AB Savunma ve Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Rusya'daki temasları sırasında Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev ile Moskova'da bir araya geldi.

Bakan Sergeyev yaptığı açıklamada, gelecek ay yapılacak AB-Rusya Zirvesi'nin hazırlıkları için Moskova'da bulunan Solana ile AB-Rusya arasında savunma ve güvenlik politikalarını görüştüklerini ve tüm konularda diyaloğa devam etmeye hazır olduklarını söyledi.

16- Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (USSM) yetkilileri, yolsuzluk suçlaması nedeniyle tutuklu bulunan Yugoslavya eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in USSM'ye teslim edilmesine ilişkin tutuklama emrini vermek üzere Yugoslavya'ya gitti.


6 NİSAN 2001

1-  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkan Vekili Murat Sökmenoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Sökmenoğlu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'e, TBMM'den çıkarılacak yasalar hakkında bilgi verdiğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de bulunan Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ecevit, Linn ile yapıcı bir görüşmede bulunduklarını belirterek, uluslararası finans kurumlarının ve G-7 ülkelerinin Türkiye'ye yardıma hazır olduklarını söyledi.

Linn de yeni ekonomik programın hızla uygulanması durumunda, Türkiye ekonomisinin 2002 yılında iyileşeceğini söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Başbakan Bülent Ecevit ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit'e ekonomik programın çalışmaları hakkında bilgi verdiğini söyledi.

Öte yandan Bakan Derviş,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile bir araya geldi.

Bakan Okuyan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede,  iş güvencesi yasa tasarısını ele aldıklarını söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde kadroların belli sayıya bağlanması ve kadro fazlasının emekliye sevk edilmesini öngören yasa tasarısı kabul edildi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisi tarafından oluşturulan "Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu"nun ilk toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir bunalımın içinden geçtiğini belirterek, Türkiye'nin kötü yönetildiği için bütün potansiyelini, birikimlerini ve olanaklarını yitirme noktasına geldiğini söyledi.

6- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, gerekli önlemlerin alınmasından sonra piyasaların yerine oturup, öngörülen hedeflere ulaşılmasıyla  genel seçime gidilerek ülkenin önünün açılmasını beklediklerini belirtti.

7- Türkiye'de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi.

Bakan Cem ile Papandreu görüşmeden sonra yaptıkları ortak basın açıklamasında, iki ülke arasındaki anti personel kara mayınlarının sorumsuzca ve ayrım yapılmadan kullanılmasından kaynaklanan kayıpların ve insani acıların bulunduğunu belirterek, bu mayınların tamamen yasaklanmasının, bölgenin güvenlik ve istikrarına katkıda bulunacak önemli bir güven artırıcı önlem olduğunu söyledi.

Ayrıca iki ülke dışişleri bakanları tarafından AB konusunda yapılan açıklamada da Türkiye'nin adaylık statüsünün tanındığı Helsinki Zirvesi'nin ardından Yunanistan'ın teklifi üzerine, iki ülkenin AB konusunda bir işbirliği süreci başlattığı kaydedildi.

Öte yandan Papandreu, Başbakan Bülent Ecevit ile de bir araya geldi.

8- Japonya Başbakanı Yoshira Mori'nin görevinden istifa ettiği bildirildi.


7 NİSAN 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, ekonomik programla ilgili çalışmaları, Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

2- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Batman Barosu tarafından düzenlenen "Demokrasi, Düşünce Özgürlüğü ve Hukuk Devleti" konulu konferansta yaptığı konuşmada, insanların şartlar ne olursa olsun, yaşaması gerektiğini, önyargılarla karar verilmemesi gerektiğini belirterek "Devletin üstünlüğü" kavramı yerine "hukukun üstünlüğü" kavramının geçerli kılınması gerektiğini söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, partisinin düzenlediği Yalova'nın Altınova ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, problemlerin çözümünün doğru yönetim anlayışıyla mümkün olabileceğini kaydederek "Yıllardan beri gelen günü kurtarma ve popülist politikalar, Türkiye'yi bu durumuna getirmiştir" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Antalya'da partisince düzenlenen mitingde halka hitaben yaptığı konuşmada, sosyal istikrarsızlığın, siyasi istikrarsızlıktan daha tehlikeli olduğunu belirterek, esnafın öfkesinin sokaklara taştığını söyledi.

5- Dışişleri Müsteşarı Kürşad Tüzmen, temaslarda bulunmak üzere gittiği Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Dubai'de yaptığı değerlendirme toplantısında, Türk Lirası'nın değer yitirmesiyle ihracatta yeni bir avantaj sağlandığını belirterek, Türkiye'nin Birleşik Arap Emirlikleri ile 300 milyon dolar ihracatı, 40 milyon dolar ithalatı, Kuveyt ile de 70 milyon dolar ihracatı, 150 milyon dolar da ithalatı bulunduğunu söyledi. 

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs sorununu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

7- IMF Başkanı Horst Köhler, Almanya'nın başkenti Berlin'de katıldığı konferansta,Türkiye'de,  siyasi liderler arasında yaşanan gerginliklerin ekonomiyi patlama noktasına getirdiğini belirterek "Türkiye'nin ekonomik krizden çıkmasının ilk şartı siyasi istikrardır. Ardından nakit para akışının sağlanmasıdır" dedi.

8- ABD'nin Yakındoğu İşlerinden sorumlu Dışişleri Bakanı  Edward Walker, başkent Washington'da Iraq Foundation tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, ABD'deki yeni yönetimin Irak politikasının oluşturulma aşamasında olduğunu belirterek, bazı unsurların tanımlanması gerektiğini söyledi.

8 NİSAN 2001

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi yaptığı açıklamada, Meclis Başkanı danışmanları kadrosunda yeni düzenlemelere gidileceğini belirterek, bu konudaki yaptıkları çalışmaları tamamladıklarını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Adana Genişletilmiş 4. Bölge İstişare toplantısında, Türkiye'nin öncelikli meselesinin piyasalarda güvenin temini ve ekonomik sıkıntının aşılması olduğunu söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile Hazine Müsteşarlığı'nda bir araya gelerek, yeni ekonomik programı değerlendirdi.

Toplantıya ayrıca, Cottarelli'nin yerine atanacak olan Finlandiyalı uzman Uha Kahkonen de katıldı.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TRT-1 televizyonunda yayınlanan "Pazar Panoroma" programına katılarak gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

5- Türkiye'nin NATO  Daimi  Temsilcisi Büyükelçi Onur Öymen, Türkiye gazetesinin AB içerisinde oluşturulan "Avrupa Güvenliği ve Savunma Kavramı" konusundaki sorularını yanıtladı.

6- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kamuran İnan'ın başkanlığındaki heyet, ABD'deki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin  Enerji Komisyonu tarafından  Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlediği toplantı sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kamu finansman krizi yaşadığını, kamu yönetiminin etkinliğini ve işlevini yitirdiğini söyledi.

8- TESK Genel Başkanı Derviş Günday başkanlığında, TESK'e bağlı federasyonların başkanları bir araya geldi.

Günday yaptığı açıklamada, toplantıda, esnaflarla ilgili durum değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, alınması gereken karar ve tavırların netleştirildiğini söyledi.

9- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, esnafın 23 ana sorunu olduğunu belirterek, bu sorunlar arasında öncelikli olarak banka kredi faizlerinin düşürülmemesi, Bağ-Kur ve SSK prim borçlarına ödeme kolaylığı getirilmemesinin yer aldığını söyledi.

10-  Peru'da genel seçimler yapıldı.

                                                                  
9 NISAN 2001

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 156. yıl dönümü   dolayısıyla İçişleri Bakanı Saadettin Tantan başkanlığındaki heyeti makamında kabul etti.

TBMM Başkanı İzgi, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, günümüzde akademi kavramının kalktığını, getirilen düzenlemelerin yerinde olduğunu kaydederek, polislerin özlük hakları ile ilgili olarak herhangi bir talepte bulunulursa hepsinin arkasında olacağını söyledi. 

Bakan Tantan da polisin daha iyi hizmet verebilmesi için yapısal değişikliğe gidilmesi gerektiğini vurgulayarak, konuyla ilgili tasarıların TBMM Genel Kurulu gündeminde olduğunu, bunların bir an önce yasalaşması gerektiğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürü Turhan Genç ise TBMM Başkanı İzgi'ye Polis  Teşkilatı'nın 156. kuruluş yıl dönümü anısına bir plaket verdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin grup başkan vekilleri ve milletvekilleriyle TBMM'de bir araya gelerek ekonomiyle ilgili görüşlerini aldı.

3-  Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay  toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, kamudaki tasarruf tedbirlerine ilişkin hazırlanan raporun, uygulamaya yönelik hale getirilmesinin ilke olarak onaylandığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Adana'da düzenlediği bölge toplantısında parti politikasını değerlendirdi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, TBMM Başkanı Ömer İzgi'yi ziyeret ederek ekonomik program hakkında bilgi verdi.

TBMM Başkanı İzgi de yaptığı açıklamada, ekonomik kriz nedeniyle TBMM'de alınacak olan tasarruf tedbirleri ile ilgili görüşlerini aktardığını söyledi.

6- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Türk Kalp  Vakfı tarafından "13. Kalp Haftası" nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

7- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, 12 Nisan'da yapılacak Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısı öncesinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile  bir araya geldi.

Özilhan yaptığı açıklamada, toplantıda, ekonomik programla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, özel sektörün problemlerini aktardıklarını söyledi.

 8- TESK Genel Başkanı Derviş Günday  düzenlediği basın toplantısında, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumun esnaf ve sanatkarları da etkilediğini belirterek, bu durum karşısında sabırlı olunması gerektiğini söyledi.

9- TOBB Başkanı Fuat Miras, içinde bulunulan ekonomik kriz ile ilgili olarak Genelkurmay Başkanı  Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile görüştü.         

10 – IMF ve Dünya Bankası heyeti, kamu ve fon bankalarının yeniden yapılandırılması için gereken kaynağı belirlemek üzere Türkiye'ye geldi.   

IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarell'nin yerine geçecek olan Juha Kahkonen'nin de yer aldığı IMF heyeti, Hazine Müsteşarlığı'nda teknik çalışmalara katıldı.

11-  ABD Temsilciler Meclisi Mali İşler Komite Başkanı Michael Oxley ve beraberindeki heyet temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

Oxley, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'i ziyeret etti. Bakan Derviş görüşme sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak "IMF'nin, herhangi bir şekilde Türkiye'nin  içişlerine karışmasına kimse müsaade etmez. IMF'nin ekonomiyle ilgili, bütçeyle ilgili konulardaki sorularına cevap vermek durumundayız. Fakat bu program Türkiye'nin olacak ve IMF'nin de genel dengeler açısından haklı soruları var" dedi.

Oxley ve beraberindeki heyet daha sonra, Başbakan Bülent Ecevit,  Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile ayrı ayrı görüştü. Oxley'e, Türkiye'nin stretejik  önemi konusunda  brifing verildi.

12- Kanada Savunma Bakanı Arthur Eggleton, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nun davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

Bakan Çakmakoğlu görüşme ile ilgili olarak  yaptığı açıklamada, 50 yıldır NATO ittifakında yer alan Türkiye'nin yine bir NATO ülkesi olan Kanada ile dostluk ilişkileri bulunduğunu belirterek, konuk bakanla, NATO ve Avrupa güvenliği konularında görüşmelerde bulunacaklarını söyledi.       

13- ABD Baskanı George W. Bush, The Washington Times gazetesine yaptığı açıklamada, ABD'nin, Çin ile olan ilişkilerini değerlendirdi.

14- AB Konseyi ile Makedonya arasında  Ortaklık ve İstikrar Anlaşması Lüksemburg'da imzalandı. AB Dönem Baskanı İsveç'in  Dışişleri Bakanı Anna  Lindh, AB Komisyonu Üyesi Chris Patten ve Makedonya Başbakanı Lupco Georgievski tarafından imzalanan anlaşma, serbest ticaret alan oluşturulması ve Makedonya'nın AB müktesebatına uyumu için gereken önlemleri içeriyor.

Lindh, anlaşmayı, Balkan ülkeleri ile AB arasında yakınlaşma yönünde önemli bir adım olarak nitelendirdi.

Georgievski de "Anlaşma, Makedonya için tarihi önem taşımaktadır. AB'nin bize yaklaşımlarını da tarihi yaklaşımlar olarak algılamaktayız" dedi.

15- Rusya ile Almanya arasındaki ilişkilerin, ekonomiden kültürel konulara kadar en geniş kapsamda ele alındığı ve iki ülke liderlerini, bakanlarını ve üst düzey yetkililerini bir araya getiren forum toplantısı, Rusya'nın St. Petersburg kentinde  başladı.

16-  İngiltere ve ABD, Kuzey Irak'taki son gelişmeleri ve bölgeden Türkiye yolu ile yapılan mazot ticareti konularını görüşmek üzere, Kuzey Irak'ta bulunan İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği  Birinci Sekreteri Liane Saunders ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Uzmanı Milton Haydar,  Süleymaniye kentinde IKYP lideri Celal Talabani ile bir araya geldi.

17- Yugoslavya Devlet Başkanı Voyislav Kostunica,  BK televizyonuna yaptığı açıklamada Sırbistan'ın, Karadağ'ın federasyondan ayrılmasını engellemeyeceklerini belirterek "Belgrad'ın yeni yetkilileri gerçek anlamda demokratik davranacaklardır. Karadağ'ın Sırbistan'dan ayrılmasına yol açacak bir tercihi, ayrılma yolunda antidemokratik araçlara başvurulsa bile kabul edeceklerdir" dedi.

10 NİSAN 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Özilhan görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit ile hazırlanan ekonomik programı ele aldıklarını söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin gerçek anlamda iflas ettiğini belirterek, Türkiye'de ekonomik kriz değil daha çok siyasi ve demokrasi krizi olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, Türk ekonomisinin temel açmazının, mevcut finans sistemi ile borç stokunun artık sürdürülemez bir duruma gelmesinden kaynaklandığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında, yeni ekonomik program hedeflerine ilişkin bilgi verdi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) istişare toplantısında alınan bir kararla, hükümetin istifaya davet edilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, hükümetin ekonomik sorunun aşılması için yoğun bir çaba içinde olduğunu belirterek, TOBB'un açıklamasında herhangi bir çözüm ışığı, çözüm önerisi görmediğini söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, TESK Genel Başkanı Derviş Günday'ı ziyaret etti.

Bakan Derviş görüşme sonunda yaptığı açıklamada, ekonomik krizden olumsuz etkilenen kesimlere bir miktar destek olmanın görevleri olduğunu, ancak kaynak aktarmanın bütçeden olacağını söyledi.

Bakan Derviş ayrıca, gazetecilerin ekonomik programın açıklanması ile ilgili soruları üzerine de programın bu hafta açıklanacağını, bütçe büyüklüklerinin belirlenmeye çalışıldığını söyledi.

Günday da ekonomik programa desteklerini koşula bağlama niyetinde olmadıklarını, ancak siyasi kararlılığı görmek istediklerini söyledi.

 7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, hükümetin istifa etmesini ve yeni kurulacak hükümetle seçime gidilmesini söyledi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı 300 oda ve borsa başkanı istişare toplantısında bir araya geldiler.

TOBB Başkanı Fuat Miras yaptığı konuşmada, siyasetin çöktüğünü ve bugüne kadar uyarılara yanıt vermeyen hükümete güven ve itimadın kalmadığını belirterek "Hükümet gereğini istifa ederek yerine getirmelidir. Her türlü demokratik hakkımızı kullanmaya kararlıyız" dedi.

Toplantının sonuç bildirgesinde, hükümetin istifası istenirken gereğinin yapılmaması halinde stratejik eylem planının devreye konulacağı belirtildi.

9- Almanya'dan Türkiye'ye gelen kapatılan RP Milletvekili Hasan Mezarcı, İstanbul'da tutuklandı.

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen törenle Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu.

11- İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şimon Peres, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

Peres, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile heyetler arası görüşmelere katıldı.

Peres düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye, Araplar ya da Filistinlilerin aleyhinde konuşmaya gelmediğini, düşmanlar arasında değil komşular arasında barışı anlatmaya geldiğini söyledi.

Bakan Cem de gazetecilerin görüşmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

Peres daha sonra, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Çankaya Köşkü'nde kabul edildi.

12- ABD'de iktidardaki Cumhuriyetçi Parti Milletvekili Richard Perle,  başkent Washington'da American Enterprise Institute (AEI) adlı kuruluş tarafından düzenlenen "Dış Politika" konulu toplantıda, Türkiye'deki 3 kamu bankasının toplam zararının 40 milyar dolar olduğunu belirterek "Bu bankalar siyasetle iç içe ve bu da Türkiye'de yolsuzluğun esas kaynaklarından biri. Siyasi ve ekonomik reform için, bu bankaların siyasetle bağlantısının hemen kesilmesi gerekiyor" dedi.

Perle ayrıca, Anadolu Ajansı'nın Türkiye'deki ekonomik durumla ilgili sorularını yanıtladı.

13- Avusturya Cumhurbaşkanı Thomas Klestil'ın, Efes Arkeoloji Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Friedrich Krizinger'i birinci derece Bilim ve Sanat Onur Nişanı ile ödüllendirdiği bildirildi.

14- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği brifingde, Türkiye'nin yeni ekonomik programı üzerindeki müzakerelerin Ankara'daki IMF heyeti ile tamamlanmasının ardından dış kaynak konusunun gündeme geleceğini söyledi.

15- ABD'nin Maryland eyaletinin yerel senatosu, dünkü oturumunda sözde Ermeni soykırımının tanınmasını öngören tasarıyı kabul ettiği bildirildi.

16- Hollanda parlamentosunun, ölümcül hastaların hayatlarına son verilebilmesine olanak sağlayan ötanaziyi yasalaştıran kararı onayladığı bildirildi.


11 NİSAN 2001

1-  Başbakan Bülent Ecevit,  Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları  Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan ile bir araya gelerek, kamuoyunda yoğunlaşan  kabine revizyonu  istemlerini ele aldılar.

Ayrıca Başbakan Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, sivil toplum örgütlerinin, hükümete karşı gerçekleştirdikleri sokak eylemlerinde ölçünün  kaçırılmaması  gerektiğini söyledi.

2-  Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ekonomik kriz nedeniyle planlanan tüm projeleri gözden geçirdiği bildirilerek "Yapılan çalışmalarda, her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti'nin vazgeçilmez temel güvenlik ihtiyaçlarından  ve TSK'nın caydırıcı güç özelliğini muhafaza etmesinden taviz vermeksizin tasarruf tedbirlerinin tesbitine özen gösterilmiştir" denildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, gündemde bulunan konularla ilgili Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye'de bulunan İsrail  Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile görüştü.

Bakan Derviş görüşmenin ardından  gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Peres'in, İsrail'in  uyguladığı  yeniden yapılanma  programı hakkında bilgi verdiğini  söyledi.

Peres ayrıca, CNN Türk televizyonunda yayınlanan  'Manşet' programına katıldı.

5- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Türk-İş ve Hak-İş'i ayrı ayrı ziyaret ederek kamu kesimi toplusözleşmeleriyle ilgili hükümetin sıfır zam öngören protokol önerisini iletti.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ise bugünkü krizin sorumlusunun  işçiler, emekliler, memurlar olmadığını vurgulayarak,  sorunu aşabilmek için her ülke severin üzerine düşeni gücü oranında yapması gerektiğini söyledi.

6-  TBMM Genel Kurulu'nda, Bütçe Yasası'nda değişiklik  öngören yasa tasarısı kabul edildi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, Ekonomik ve Sosyal Konsey'in  kuruluş, çalışma esas ve yöntemlerini düzenleyen  yasa tasarısı kabul edildi.

8- İstanbul DGM'si tarafından, Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'a ‘Yolsuzluk' yaptığı gerekçesiyle soruşturma açıldı.

9- Esnaf ve Sanatkarlar Odaları'nın Tandoğan Meydanı'nda  düzenlediği mitingde,  çıkan çatışmalar sırasında  aralarında  gazeteci, polis, gösterici ve yurttaşların da bulunduğu 202 kişi yaralandı.

Ankara Valiliği, olaylardan sonra başkent sınırları içinde bir ay boyunca gösteri ve toplantı yapılmasını yasakladı.

10- Kayseri'de oynanan Türkiye Kupasını,  Fenerbahçe futbol takımını 6-3 yenen Gençlerbirliği futbol takımı kazandı.

11- Çek Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı  Jan Kavan, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.  Görüşmelerde,  AB ile ilişkiler ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası  konuları ele alındı.

Kavan, daha sonra Başbakan Bülent Ecevit tarafından kabul edildi.

12- İsrail, Gazze Şeridi'nde Filistin denetimindeki topraklara girerek Han Yunus mülteci kampını bombaladı. Saldırıda 2 Filistinlinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Tacikistan İçişleri Bakan Yardımcısı Habib Sanginov, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

14- Rusya'nın St. Petersburg kentinde yapılan 4. Rus-Alman zirvesine katılan Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping yaptığı konuşmada, zirvede, ekonomik işbirliği ve Rusya'nın  borçlarını ödemesi konusunda bazı somut sonuçların alındığını söyledi.

15- Yugoslavya ile ilgili temas grubu dışişleri bakanlarının toplantısı Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, toplantı öncesi Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Başbakan  Lionel Jospin tarafından kabul edildi.

Chirac ile Powell'ın görüşmesinde, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) ile ilgili ABD ve Fransa arasındaki görüş ayrılıkları  ele alındı.

  
12 NİSAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, aralarında Yetki Yasası ile Milli Savunma Bakanlığı Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Bakanlığı kurulmasına ilişkin düzenlemenin de bulunduğu bazı kanunları onayladı.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile FP Genel Başkanı Recai Kutan'ı kabul etti.

Çiller yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşanan krizin gerçek nedeninin, siyasi olduğu konusunda kamuoyunda bir uzlaşma bulunduğunu kaydederek, böyle bir ortamda demokrasilerin ortaya koyduğu nihai alternatifin millete gitmek olduğunu söyledi.

Kutan da  Türkiye'nin gerek siyasi, gerekse ekonomik yönden bazı sıkıntılar içinde bulunduğunu belirterek, böyle dönemlerde bazı çevreler tarafından siyaset kurumuna, TBMM ve milletvekillerine karşı yakışıksız ve eleştiri ölçüleri dışında iddialar yöneltildiğini söyledi.

TBMM Başkanı İzgi de anamuhalefetin, halkın isteklerini hükümetin önüne koyması noktasında çok önemli bir görev üstlendiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, hükümetin çalışmaları ile ilgili olarak Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ile birlikte Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve 2. Başkan Orgeneral Yaşar Büyükkanıt ile bir araya geldi.

Bakan Derviş görüşmede,  hazırlanan ekonomik programa ilişkin bilgi vererek, savunma harcamalarının kısılmasını istedi.

Bakan Derviş ayrıca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile görüştü. Bakan Derviş görüşmeden sonra gazetecilerin THY ve Telekom'un  özelleştirilmesi ile ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Derviş daha sonra, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ile görüşerek,  özelleştirme hedefi ve çalışmalar konusunda bilgi aldı.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM'de gazetecilerin, 6 aydır devam eden ölüm oruçları ve açlık grevleri ile ilgili sorularını yanıtlarken "F tipi cezaevlerinin kapatılması, koğuş sistemine geri dönülmesi ve DGM'lerin kapatılması  gibi baştan beri öne sürülen istemler üzerinde hiçbir şekilde görüşme yapılmayacaktır" dedi.

6- Türkiye'nin  NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Onur Öymen, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine geçiş sürecinde "Türk-Alman Etkileri" konulu uluslararası konferansın ilk gün oturumunda yaptığı konuşmada, AB içerisinde bazı çevrelerin azınlık anlayışında Türkiye'ye haksız dayatmalarda bulunduğunu belirterek, AB'nin azınlıkların tayinini Azınlık Haklarının Korunması Çerçeve Sözleşmesi kapsamında ülkelerin kendisine bıraktığını, bu sebeple AB üyesi ülkelerle ortak bir azınlık uygulaması olmağını söyledi.

AB Genel Sekreter Yardımcısı Volkan Bozkır da Türkiye'nin AB'ye tam adaylığı ile doğu bloku kökenli diğer ülkelerin adaylıklarının karıştırılmasının doğru olmadığını belirterek, Türkiye'nin, 30 bin kişinin hayatını kaybettiği çok ciddi bir terörle mücadele süreci yaşadığını söyledi.

7- Hakimler ve Savcılar Yasası'nda, değişiklik yapan Kanun Hükmünde Kararname TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Ayrıca, İnsan Hakları Başkanlığı ve İnsan Hakları Üst Kurulu oluşturulmasına ilişkin Başbakanlık Teşkilat Yasası'nda değişiklik yapan kanun, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Eski SHP Genel Başkanı, CHP üyesi  Murat Karayalçın, partisinden istifa etti.

Karayalçın istifa kararını, Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

9- Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in talimatıyla, Türk Dil Kurumu'nda (TDK) yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla başlatılan Akrep operasyonunda, TDK Başkan Vekili Hamza Zülfikar'ın da aralarında bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı.

10- TÜSİAD Yüksek İstişare Yüksek Kurulu (YİK) Başkanı Muharrem Kayhan, TÜSİAD Olaganüstü Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ekonomik krizin nedenleri ve çıkış yollarına ilişkin görüşlerini anlattı.

11- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, TBMM Dışişleri Bakanı Komisyonu Başkanı Kamran İnan, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Kıbrıs İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'in de katıldığı komisyon toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Rum kesiminin, AB'nin askeri kanadına girmek için aday ülke olduğunu kaydederek, Rumların, AB'nin askeri kanadı için Yunanistan'a askeri üsler verilebileceğini bildirdi.

12-  Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Çek Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jan Kavan, Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile ayrı ayrı görüştü.

Kavan yaptığı açıklamada, Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasında yıllık 275 milyon dolarlık ticaret hacminin artırılması konusunda görüş birliğine vardıklarını belirterek, iki ülkede gündeme gelen projeler hakkında hızlı, doğru ve tam bilgi akımı için Türkiye'ye bir protokol imzalamayı önerdiğini söyledi.

Jan Kavan ayrıca, Bakan Cem ile görüşmelerini, Türkiye'ye yaptığı proje önerilerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

13- Yunanistan'ın Sakız Adası Belediye Başkanı Markos Mennis, turistik ziyaret amacıyla geldiği Nevşehir'de Kapadokya bölgesini ziyaret etti. Mennis, Türk–Yunan dostluğunun son yıllarda yer aldığı mesafenin sevindirici olduğunu belirtti.

Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş de her alanda Yunanistan ile olan ilişkilerin artırılması için yıllardan beri çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ifade etti.

14-  Dışişleri Bakanı İsmail Cem "Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı"na katılmak üzere Makedonya'nın başkenti Üsküp'e gitti.

Bakan Cem toplantıda, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile ayrı ayrı görüştü.

Toplantıda, Makedonya-Kosova sınırındaki çatışmaların ardından yaşanan gelişmeler değerlendirildi.

Öte yandan Powell da ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya'dan oluşan Temas Grubu  toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin yeni bir istikrarsızlık dalgası yaşayan Balkanlar bölgesindeki sorumluluklarından kaçmayacağını bildirdi.

15- ABD Kongresi'nin 11 senatörü, Başkan George W. Bush'a bir mektup göndererek, Türkiye'nin ekonomik istikrara kavuşma ve AB'ye tam üyelik çabalarına güçlü destek vermesini istedi.

 
13 NİSAN 2001

1- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Basın Danışmanı Metin Yalman düzenlediği basın toplantısında, cezaevlerindeki açlık grevi ve ölüm oruçlarının devam etmesi nedeniyle ölüm oruçlarının biran önce sona erdirilmesinin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de isteği olduğunu belirterek "Ayrıca yaşam hakkının sona erdirileceği tehdidi ile kimi koşulların sağlanmaya çalışılması kabul edilemez. Unutmamalıdır ki, yaşam hakkı kutsaldır. Sayın Cumhurbaşkanı bu konuda duyarlıdır ve konuyu yakından izlemektedir" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, sürekli hastalığı nedeniyle Mürşit Aslan adlı hükümlünün kalan cezasını kaldırdı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname'nin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanunu da onayladı.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Metin Yalman yaptığı açıklamada, Bakan Derviş'in, Cumhurbaşkanı Sezer'e ekonomik programla ilgili bilgi verdiğini belirterek "Ülkede güven ortamının yeniden sağlanmasının önemine her vesileyle işaret eden Cumhurbaşkanı Sezer'in tüm sorunlara demokrasi içinde çözüm bulunacağına ilişkin inancını vurguladığını ve çözüm yerinin Meclis olduğunu dile getirdiğini" söyledi.

4- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk-İş Başkanlar Kurulu heyetini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Sezer, ekonomik krizin kısa sürede sona erdirilememesi durumunda ‘sosyal unsurların' ön plana çıkacağını söyledi.

Türk-İş Başkanlar heyeti ayrıca, Cumhurbaşkanı Sezer'e ekonomik kriz ile ilgili bir  mektup verdi.

5- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Parlamenterler Birliği'nin düzenlediği "Tarih Boyunca Türk-Ermeni İlişkileri" başlıklı sempozyuma gönderdiği mesajda "Ön yargılı kimi çevrelerin, köklü bir geçmişe sahip Türk-Ermeni ilişkilerini saptırıp tarihi kısır siyasi emellere alet etme yönündeki çabalarına karşı en iyi yanıtın bilimsel toplantılarla verilebileceğine hiç kuşku yoktur" dedi.

6- Genelkurmay Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada "12 Nisan günü TBMM görüşmelerinde söz alan FP Tokat Milletvekili Bekir Sobacı'nın, konuyla hiçbir ilgisi olmadığı halde, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni antidemokratik devletlerin ordularıyla mukayeseye yeltenmiş, yüce Meclis kürsüsüne yakışmayacak ifadelerde bulunmuştur" denildi.

Genelkurmay Başkanlığı ayrıca, FP Milletvekili Sobacı hakkında Türk Ceza Yasası'nın 159. Maddesi çerçevesinde soruşturma yürütülmesi istemiyle suç duyurusunda bulundu.

7- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Emek Platformu temsilcileri ile yaptığı toplantıda "Sizleri takip ediyorum. Sadece açıklama yapmanız yeterli değil. Yolsuzluk yapanları dövizlerinizde, pankartlarınızda taşıyın ki halk görsün" dedi.

8- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, İçel'in Tarsus ilçesinde altyapı inşaatının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, yolsuzlukla mücadelede kararlı olduklarını belirterek, yurtdışına para kaçıranların peşini bırakmayacaklarını söyledi.

9- Turizm Bakanı Erkan Mumcu yaptığı açıklamada, turizm sektörünün Türkiye'nin toplam döviz gelirinin yüzde 30'unu sağladığını belirterek, turizm alanında bilinçli bir büyüme sağlanması durumunda, Türkiye'nin bu alandaki gelirinin 2010 yılına kadar 60 milyar dolara çıkabileceğini söyledi.

10- TBMM Genel Kurulu'nda Sponsorluk ve Ödül Yasası kabul edildi.

Yasaya göre sponsorların, uluslararası resmi spor organizasyonları ve genel müdürlükçe uygun görülen spor tesisleri için yapacakları harcamalar 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile 5422 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'na göre gider sayılacak.

11- TBMM Cezaevleri İnceleme Alt Komisyon Üyesi, DYP Milletvekili Kamer Genç, görevinden istifa etti.

12- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, hazırlanmakta olan yeni ekonomik programın makro büyüklüklerinin belli olması ve sağlanacak dış destek miktarının ortaya çıkmasıyla döviz kurlarındaki aşırı hareketliliğin ortadan kalkmasını beklediklerini söyledi.

13- Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia, Galatasaray Üniversitesi tarafından Galatasaray Lisesi'nde dün düzenlenen "Galatasaray Euroforum Model Avrupa Birliği Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Fransa tarafından Avrupa'nın içindeki ülkelerden biri olarak kabul edildiğini belirterek "Türkiye'nin AB'ye üyeliği başka bir ülkeye değil, sadece Türkiye'ye bağlıdır. Koşullar yerine getirildiğinde tam üyelik gerçekleşecektir" dedi.

 14- Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Josef Ritzen, İnsan Hakları Komisyonu toplantısına katılmak üzere gittiği İsviçre'nin Cenevre kentinde, Türkiye'deki ekonomik krizi Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

15- ABD Temsilciler Meclisi'nin Ermeni lobisi üyesi 100 milletvekilinin, ABD Başkanı George W. Bush'a mektup yazarak, 24 Nisan'da sözde Ermeni soykırımını tanımaya çağırdıkları bildirildi.

16- İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Maariv gazetesine verdiği demeçte, Batı Şeria'nın yüzde 42'sinde Filistin Devleti kurulmasını öngören uzun süreli bir geçici anlaşmayı kabul edeceğini söyledi.

17- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Makedonya'nın başkenti Üsküp'te BM Kosova Misyonu Başkanı Hans Haekkerup, Kosovalı Arnavutların lideri İbrahim Rugova ve dağıtılan Kosova Kurtuluş Ordusu'nun lideri Haşim Taçi ile bir araya geldi.

Powell, Kosovalıları şiddeti kınamaya ve ayrılıkçıları tecrit etmeye çağırarak, Kosovalı liderlerin Sırbistan'dan hemen bağımsızlık talebinden de uzak durmalarını istedi.

18- Çad'da kamyonun nehre uçması sonucu 40 kişinin öldüğü bildirildi.

14 NİSAN 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in ekonomik programı açıklamasından sonra Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile bir araya geldi.

Başbakan Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, hükümet ve ortakları adına programı kararlılıkla ve içtenlikle desteklediklerini belirterek "Programa en etkin desteğin halkımızdan geleceğine inanıyoruz. Uzun yılların birikimi olan ağır ekonomik ve sosyal sorunlar ancak halkımızın dayanışması ve özverisi ile aşılabilir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, açıklanan  ekonomik programı Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan düzenlediği basın toplantısında, açıklanan ekonomik programı değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu'nda yaptığı konuşmada, bazı çevrelerin ekonomik krizi, siyasi krize çevirme çabası içinde olduğunu, sivil toplum örgütlerinin siyasete yön verme sevdasından vazgeçmeleri gerektiğini belirterek "Sivil toplum örgütleri, haddini, görevini ve sorumluluklarını bilmelidir" dedi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, düzenlediği basın toplantısı ile yeni ekonomik programı açıkladı.

Ekonomi çevreleri, sivil toplum örgütleri ve sendika başkanları açıklanan ekonomik programla ilgili görüşlerini açıkladılar.

6- Emek Platformu tarafından İstanbul'da düzenlenen "Yolsuzluğa ve Yoksulluğa Hayır" mitinginde hükümet istifaya çağırıldı.

7-  ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras İstanbul'da yaptığı konuşmada, Türkiye'ye gelmesi beklenen dış kaynağın sadece günü birlik dertlere deva olacağını, iktisat politikalarını değiştirmedikçe ve revizyon yapmadıkça, ekonomideki kötü gidişatın düzeltilemeyeceğini söyledi.

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Yönetim Kurulu Başkanı Engin Akçakoca, İstanbul'da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndaki Bankalar Yönetim Kurulu Başkanı ve üst düzey yetkililer ile IMF, Dünya Bankası ve ABD Hazine Bakanlığı uzmanları bir araya geldi.

Akçakoca toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türk bankacılık sektörünün iyi yolda gittiğini ve iyi şeyler yapacaklarını belirterek "Geleceğe ümitle bakıyorum" dedi.

9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çeçenistan'a gitti.

Putin yaptığı açıklamada, ziyaretinin amacının, bölgedeki federal güçlerin finanse edilmesi konusunu görüşmek olduğunu söyledi.

10- Bangladeş'in başkenti Dakka'da bir konser sırasında meydana gelen patlamada 9 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Rusya'nın bağımsız televizyon kanalı olan NTV'nin yönetimini bir süre önce ele geçiren Gazprom grubunun, televizyon binasına bir baskın düzenleyerek kanalın denetimini ele geçirdiği bildirildi.

15 NİSAN 2001

1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Turizm Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, turizmin ekonomik gelişmenin ana öğelerinden biri olduğunu belirterek "Özellikle altyapı eksikliklerinin giderilerek turizm gelirlerimizin artırılması için devletimizin ve özel sektörün bir arada yürüteceği çalışmalarla bu alandaki ereğimize hızla ulaşacağımızı düşünüyorum" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de gün dolayısıyla yayımladığı mesajda turizmin, kalkınmanın en önemli itici güçlerinden olduğunu belirterek "Ulusal ekonominin önemli sektörlerinden biri haline gelen Türk turizminin değişen koşullara ayak uydurabilmesi ve daha ileriye götürülebilmesi konusunda devletimiz üzerine düşeni büyük bir kararlılıkla yerine getirmeye çalışmaktadır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) 70. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, tarih bilincinin bir toplumun ulus olmasındaki en önemli öğelerinden biri olduğunu belirterek, sağlam bir tarih bilinci olan ve geçmişini iyi kavrayan ulusların geleceklerinin de sağlam olacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türk Tarih Kurumu'nun kuruluşunun 70. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türklerin, insanlık tarihinin akışına yön veren milletlerden biri olmasına rağmen, Türk tarihinin en eski ve en önemli kaynaklarının, yabancı araştırmacılar tarafından ortaya konulduğunu söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ile birlikte bazı ulusal gazetelerin  temsilcileriyle sohbet toplantısı düzenledi.

Bakan Derviş, açıklanan ekonomik programla ilgili gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "54 adet F-4 savaş uçağının modernizasyonunun amacı, uçakların 2000'li yıllarda etkin olarak göreve devamını sağlamaktır" dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, partisinin Altındağ ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, iş güvencesi yasa tasarısıyla ilgili çalışmaların ay sonunda tamamlanacağını belirterek, iş güvencesi yasasıyla, haksız yere işten çıkarmanın ve işçileri sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atmanın önlenmesinin amaçlandığını söyledi.

 7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Temsilciler Meclisi toplantısında açıklanan yeni ekonomik programı değerlendirdi.

Ayrıca, İstanbul Bağımsız Milletvekili Aydın Menderes de DYP'ye geçti.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerince Bingöl'ün kırsal alanında  PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda 9 teröristin öldüğü bildirildi.

Ayrıca, teröristlerin döşedikleri mayınların patlaması sonucunda 5 güvenlik görevlisinin öldüğü, 2 güvenlik görevlisinin de yaralandığı bildirildi.

9- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde yaptığı açıklamada, ekonomik programı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek "Türkiye, programında yol katederken ABD, Türk hükümetine destek olmaya devam edecektir" dedi.

10- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ABD'deki temaslarını tamamlayarak Bakü'ye gitti.

Aliyev yaptığı açıklamada, Yukarı Karabağ sorununun çözülmesi amacıyla ABD'nin Florida eyaletinde yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek, 7 yıldan bu yana ilk kez görüşmelerin önemli düzeyde gerçekleştiğini söyledi.

11- Almanya'nın Berlin Senatosu Yabancılar sorumlusu Barbara John yaptığı açıklamada, Almanya'ya uyum sağlamak için Türklerin tasarruflarını Türkiye'de değil de Almanya'da değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

12- Almanya Çevre Bakanı Jürgen Trittin, Cumhuriyet gazetesinin çevre kirliliği ile ilgili sorularını yanıtladı.

13- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Korfu Adası'nda deniz üssünü ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin savunma harcamalarındaki kısıtlamaların çok büyük bir rakama tekabül ettiğini belirterek "Türkiye, savunma harcamalarını 17 trilyon drahmi azaltmıştır. Bu, Yunanistan'ın eşit yıllarda aynı amaçla harcamakta olduğu rakamın yaklaşık dört katıdır" dedi.

                                           
16 NISAN 2001
 

1- TBMM Başkanı  Ömer İzgi  ulusal gazetelerin  temsilcileri ve yazarlarıyla  bir araya gelerek açıklanan ekonomik program, tasarruf tedbirleri ve son siyasi gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.Başbakan Ecevit toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yeni ekonomik program hakkındaki görüşlerini anlattı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Rüştü Kazım Yücelen  toplantının  ardından yaptığı açıklamada, halen devam eden çiftçi kredilerine ve tarımsal kredilere 2001 yılı sonuna kadar eski faiz oranlarının uygulanacağını belirterek "Bu hafta içerisinde TBMM'nin gündemi ve görüşülecek kanunlar bir kere daha gözden geçirilmiş ve peyderpey  bu ekonomik program için gerekli olan kanunların Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek, TBMM'ye sevk edilmesi kararlaştırılmıştır" dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, Mesut Yılmaz ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakan Kemal Derviş bir araya gelerek ekonomik programa dış destek konusunu değerlendirdiler.

3- FP Genel Başkanı Recai  Kutan, Türkiye Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çelik ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kutan kabulde yaptığı konuşmada, şeker pancarı ve şeker üretiminin yan sanayilerle birlikte özellikle Doğu Anadolu bölgesi için büyük önem taşıdığını vurgulayarak "Şeker Kanunu'nun uygulamaya geçmesiyle birlikte şeker fabrikalarının kapanacağını tarım, hayvancılık ve besiciliğin yok olacağını" söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet  Bakanı Kemal Derviş, Maliye Bakanı Sümer Oral'ı ziyaret etti. Maliye Bakanlığı'nda  gerçekleştirilen görüşmeye, Maliye Bakanlığı ve  Hazine Müsteşarlığı bürokratları da katıldı.

Bakan Derviş toplantı sonunda yaptığı açıklamada,  Bankacılık, Merkez Bankası ve diğer bazı düzenlemeleri Meclis'te komisyona ve genel kurula sunacaklarını belirterek "O konuda Maliye Bakanı ile birlikte nasıl hareket edeceğimiz görüştük" dedi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, gazete ve televizyonların temsilcileri ile bir araya gelerek ekonomik program konusundaki sorularını yanıtladı.          

6- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin açılış  törenine katıldı. Bakan Öksüz daha sonra  gazetecilerin ekonomik programla ilgili sorularını yanıtladı.

7-    Türk-İş tarafından Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen "Çalışma Yaşamında Beklentiler" konulu, Türk-İş Genel Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreterleri Bölge ve İl Temsilcileri toplantısı başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yasar Okuyan yaptığı konuşmada  "Yanında çalıştırdığı işçiyi, ucuz emek olarak sömürmeye kalkan işverenin  sonuna kadar karşısındayız" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de Türkiye'de özelleştirme adı altında, bir çok kişinin işten çıkarıldığını belirterek, "İstihdamı ve üretimi artırıcı, çalışanın hakkını koruyan bir özelleştirme istiyoruz" dedi.

8- Türkiye'de bulunan Kosta Rika Dışişleri Bakanı Roberto Rojas'in Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüşmesinin ardından,  iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında siyasi istişare mekanizması kurulması muhtırası ve teknik işbirliği yapılmasına ilişkin çerçeve anlaşmaları imzalandı.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile  AB üyeliği sürecine giren Kıbrıs sorununun varabileceği aşamaları ve uluslararası yansımalarını görüşmek üzere başkent Lefkoşa'da bir araya geldi.

10- Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Nabi Şensoy, Moskova'da iki ülke ilişkilerini ele alan bir konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye-Rusya ilişkilerinin  5-10 yıl içerisinde stratejik işbirliği düzeyine yükseltilmesinin mümkün olduğunu  söyledi.


17 NİSAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği  Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk ve Şeker-İş Genel Başkanı Ömer Çelik'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Konuk görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'e Şeker Yasası'nın üreticiye getireceklerini anlattıklarını belirterek, bu düzenleme ile şeker pancarının ilk kez koruma altına alınmış olduğunu söyledi.

Çelik de özelleştirmelerden kaygı duyduklarını belirterek "Özelleştirmeler ile fabrikalar birilerine peşkeş çekileceğine biz işçilere, yani fabrikaların gerçek sahiplerine satılsın" dedi.

2- 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 8. yılı nedeniyle İstanbul Topkapı'daki anıtmezarda düzenlenen törenle anıldı.

Törene,  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ANAP milletvekilleri ve belediye başkanları katıldılar.

3- Başbakan Bülent Ecevit cezaevlerindeki ölüm oruçlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ölüm orucundaki tutuklu ve hükümlülerin ailelerine büyük görev düştüğünü belirterek "Öncelikle ailelerine, bir de bu konu ile ilgilenen sivil toplum örgütlerine görev düşüyor" dedi.

4- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin  Genel Merkezi'nde gazetecilerin ekonomik programla ilgili sorularını yanıtladı.

5- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında, son ekonomik krizde Türkiye'nin uluslararası bir komployla karşı karşıya kaldığını belirterek "Türkiye uluslararası sermayenin globalleşme oyununa gelmektedir" dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, milletvekillerine ekonomik programa destek olmaları uyarısında bulundu.

7- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Köy Enstitüleri'nin kuruluşunun 61. yıl dönümü kutlamalarında yaptığı konuşmada, 8 yıllık zorunlu kesintisiz eğitim çerçevesinde oluşturulan Yatılı Bölge İlköğretim Okulları'nın (YİBO) Köy Enstitüleri modelinin yeniden uygulanması olduğunu söyledi.

8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, ölüm oruçlarıyla ilgili yeni bir karara ihtiyaç olmadığını belirterek "Bu konuda  yavaş davranılmaması ve gerekli yardımın zamanında verilmesi yönünde çalışmalarımız var" dedi.

9- TÜSİAD tarafından yapılan  yazılı açıklamada,  açıklanan ekonomik programın Türk ekonomisinde son 10 yılda biriken sorunların çözümü için iyi bir başlangıç oluşturduğu belirtilerek "TÜSİAD, ekonomi yönetimi tarafından yapılan bu doğru tespitleri ve değerlendirmeleri paylaşmakta, ancak reformların hayata geçirilmesinde son haftalarda iyi bir performans sergileyen TBMM ve hükümetin özverili çalışmasının da önemine dikkati çekmek istemektedir" denildi.

10- Avrupa Konseyi ile "Kalite Altyapısının Desteklenmesi" projesi kapsamında 13 milyon Euro tutarındaki hibe anlaşması, Hazine Müsteşarlığı ve projenin Türk ortakları Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Türkiye Kalite Derneği tarafından imzalandı.

11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, KKTC'deki temasları sırasında Başbakan Derviş Eroğlu, muhalefet parti liderleri ve sivil toplum örgütleri ile bir araya geldi.

Bakan Cem görüşmede, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğinin gerçekleşmesi durumunda Türkiye ile KKTC'nin de bütünleşmekten başka çarelerinin olmadığı mesajını verdi.

12- Almanya'nın Düsseldorf kentinde, Türkiye Başkonsolosluğu'na bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi.

13- Etibank ve Egebank soruşturması nedeniyle hakkında iki gıyabi tutuklama kararı bulunan Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar'ın ABD'nin New York kentinde yakalanarak gözaltına alındığı bildirildi.

14- Türkiye'deki açlık grevlerine ve cezaevlerindeki duruma dikkat çekmek isteyen  gösterici bir grubun, İsviçre'nin Cenevre kentindeki BM binasını işgal ettiği bildirildi.

15- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin yeni ekonomik programının ana unsurlarını başarılı bulduklarını  belirterek "Türk hükümetinin önemli ve olumlu ekonomik reformlar içeren bir yasa paketi üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bu yıl Türkiye'ye uluslararası ve askeri eğitim için 2.8 milyon dolar sağladık. Programa desteğimizi de açıkladık" dedi.

16- İsrail, dün düzenlediği hava, kara ve deniz harekatı ile Gazze Şeridi'nde, Filistin'in kontrolündeki bölgelere girdi.

Filistin Devlet Bakanı Hasan Asfur yaptığı açıklamada, İsrail'in, Filistinlilerle savaşın boyutunu genişlettiğini belirterek "İsrail, Filistin topraklarını yeniden işgal ederek, yeni ve tehlikeli bir adım attı" dedi.

Cezayir Dışişleri Bakanı Abdülaziz Belkhadem de "İsrail'in Lübnan, Filistin ve Suriye'ye karşı olan saldırgan tutumunu" kınayarak, uluslararası topluma "İsrail'e karşı sert tavır alma" çağrısı yaptı.

18 NİSAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Çiller görüşme sonunda yaptığı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Sezer'in de Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'nda değişiklik yapılmasını istediğini söyledi.

2- Başbakanlık Basın Merkezi'nden  yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Bülent Ecevit,'in ABD Başkanı George W. Bush'u telefonla arayarak,  görüşmede Başbakan Ecevit'in ekonominin içinden geçmekte olduğu sıkıntıların aşılması amacıyla hazırlanan ekonomik program ve yasal düzenlemeler hakkında bilgi verdiği kaydedildi.

3- Devlet Bakanı Faruk Bal,  İstanbul'da Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği ile Finans Dünyasının  düzenlediği  "Gayrimenkul Zirvesi-II"de yaptığı konuşmada  "Gecekonduların yenilenmesi, bunların modern şehir dokularına dönüştürülmesini  düşünürsek, önümüzdeki 5 yılda 4 milyon konut ihtiyacı olan bir Türkiye ile karşı karşıyayız" dedi.

Zirveye, Turizm Bakanı Erkan Mumcu da katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- Doğalgaz Piyasası Yasası, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Taşınmaz yükün değerinin Türk parasının yanı sıra yabancı para ile de belirlenebileceğine ilişkin düzenleme TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Havayolu ücret tarifelerinin belirlenmesi konusunda  yetkiyi şirketlere veren  yasa tasarısı, TBMM Bayındırlık, Ulaştırma, İmar ve Turizm Komisyonu'nda kabul edildi.

7- Merkez Bankası Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

8- TÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, hükümetin, cezaevlerinde yaşanan ölüm olaylarına ölü sayısı daha da artmadan ciddiyetle eğilmesi ve bütün çözüm yollarını zorlaması gerektiği bildirildi.

9- Aydın Doğan Vakfı'nın bu yıl 5'incisini düzenlediği Aydın Doğan Ödülü, dün İstanbul'da  törenle sahiplerine verildi. 

10- Galatasaray Futbol takımı,  İspanya'da Avrupa Şampiyonlar Ligi çeyrek final rövanş maçında Real Madrid'e 3-0 yenildi.

11- Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.  Dr. Haluk Tokuçoğlu, Müsteşar yardımcıları  Semih Yalçın ve Harun Doğru ile Hukuk Müşaviri Hasan Tunç görevlerinden istifa ettiler.

12- KKTC'de temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı İsmail Cem,  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş  ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Kıbrıs'ta iki halkın kabul edebileceği ortak çözüm arayışlarını desteklediğini, ancak çözümün  konfederasyondan geçtiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş da  ‘AB'nin Rumlar tarafından kandırıldığını'  belirterek "Sahtekarlık üzerine atılan bir adım, bir memleketi, barışa değil, hiç olmazsa  olduğu gibi kalmaya mahkum eder. Biz hiçbir şekilde, Kıbrıs Rum'u AB'ye girdi diye kendimizi AB'ye girmiş addetmeyiz, alternatifsiz de değiliz" dedi.      

13- İran'ın, Irak'taki Halkın Mücahitleri örgütü kamplarına yönelik 57 Scud füzesi fırlattığı bildirildi.  Halkın Mücahitleri tarafından yapılan açıklamada, saldırıda bir örgüt militanıyla çok sayıda Iraklının öldüğü bildirildi.

19 NİSAN 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis  grup toplantısında, cezaevlerinde  devam eden ölüm oruçlarını değerlendirerek, cezaevlerinin yeniden terör örgütlerinin karargahları durumuna dönüştürülmeyeceğini söyledi.

Başbakan Ecevit ayrıca, Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn'dan aldığı mektup ile ilgili olarak da "Mektupta, Sayın Dünya Bankası Başkanı çalışmalarımızı takdirle izlediğini, ekonomik ve sosyal sorunlarımızın çözümüne katkı için gerekli yardımı  ve desteği sağlayacağı güvencesini verdi" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,  AB Ulusal Program'ın (UP) siyasi kriterler bölümü, içişleri ve adalet ile ilgili yeni yasaların Meclis'ten geçirilme şeklini  görüşmek üzere ilgili bakanlar ve milletvekilleri ile Başbakanlık'ta bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin pek çok alanda AB standartlarından uzak bulunduğunu ve vatandaşlarına hak ettiklerini yaşatamadığını belirterek, Türkiye'nin, UP'nin hayata geçirilmesi ile büyük bir değişim sürecine gireceğini söyledi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı  Yılmaz "AB-Türkiye Karma İstişare Toplantısı"nın açılışında yaptığı  konuşmada  "Tam bir özgürlük sözü veriyoruz. Adaletin gecikmeyeceği, fırsat eşitliğinin tam ve kesin olarak sağlanacağı, haksız ve olağanüstü vergi alınmayacağı, paranın pul olmayacağı sözü veriyoruz" dedi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk düzenlediği basın toplantısında, cezaevlerine ilişkin yasa tasarıları hakkında bilgi verdi.

Bakan Türk, Terörle Mücadele Yasası'nın 16. Maddesi'nin tutuklu ve hükümlülerin iletişimini engelleyen 2. ve 3. fıkrasını değiştiren tasarıda uzlaşma sağlandığını belirterek, kısa sürede imzaların tamamlanarak tasarının Meclis'e gönderilip yasalaşacağını söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, Elektrik Piyasası Yasası ve Doğalgaz Piyasası Yasası'na göre gelecek dönemde büyük ihaleler yapılacağını belirterek "Öncelikli olarak İhale Yasası'nın ele alınmasını zorunlu görüyoruz" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Parti Meclisi  toplantısının açılışında yaptığı konuşmada,  açıklanan ekonomik programın eksik olduğunu belirterek, programa hala dış destek gelmediğini, hükümetin yolsuzlukları örtbas etme tavrının dış destek almasının önünde büyük engel olduğunu söyledi.

6- TRT Genel Müdürü Yücel Yener, sayısal yayıncılıkla ilgili hazırlıklar konusunu Zaman gazetesine değerlendirdi.

7- FP İstanbul Milletvekili Mukadder Başeğmez, partisinden istifa etti.

8- Türkiye'de bulunan Polonya Genelkurmay Başkanı Czeslaw Piatas tarafından, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'na "Polonyo Cumhuriyeti 1. Derece Üstün Hizmet Madalyası" düzenlenen törenle verildi.

Orgeneral Kıvrıkoğlu törende yaptığı konuşmada, madalyanın Türk ve Polonya Silahlı Kuvvetleri'nin başarılı işbirliği çabalarının ortak bir sonucu olduğunu belirterek, çok eskilere dayanan işbirliğinin NATO içerisinde daha da gelişmekte olduğunu söyledi.

Piatas da Polonya ve Türkiye arasındaki askeri işbirliğinin geçmişe dayanan bir gelenek olduğunu söyledi.

9- Bulgaristan'da 17 Haziran'da yapılan genel seçimler sonucunda, oluşturulan hükümet parlamento tarafından feshedildi. 

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov, 38'inci parlamentonun kapanışı dolayısıyla düzenlenen son oturumda yaptığı konuşmada, demokratikleşme süreci içinde ilk kez bu parlamento görev süresini eksiksiz olarak tamamlamayı başardığını belirterek, bu parlamentonun en büyük başarısının AB ile ortaklık ve NATO ile işbirliği bildirilerini kabul etmesi olduğunu söyledi.

10- ABD'nin Minnesota eyaletinin Valisi Jesse Ventura ve eyaletin iki belediye başkanı, 24 Nisan'ı Ermeni soykırımı anma günü olarak ilan ettikleri bildirildi.


20 NİSAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Maliye Bakanlığı Müşavir Hazine Avukatı Ahmet Başpınar'ı  Danıştay üyeliğine; Danıştay üyesi Ahmet Çetin Zöngör'ü de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu yedek üyeliğine seçtiği bildirildi.

2- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve  Basın Danışmanı Metin Yalman  düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ölüm oruçları ve açlık grevlerini kaygıyla karşıladığını  bildirdi.  Yalman, Cumhurbaşkanı Sezer'in dün görüştüğü Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ten, ölüm oruçlarıyla ilgi gerekli yasal düzenlemelerin  bir an önce yapılmasını istediğini belirtti

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İzmit'in Gebze ilçesinde yaptırılan Ford Otosan Fabrikası'nın açılış törenine katıldı.

4- Ekonomiden  sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, AB ülkeleri büyükelçileri ve AB Türkiye Temsilcisi Karen Fogg ile bir araya geldi. Bakan Derviş büyükelçilere programın finansman paketinin hafta başına kadar somutlaşması  gerektiğini belirtti ve "Destek için IMF'yi beklemeyin" dedi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, FP Nevşehir Milletvekili Mehmet Elkatmış'ın kamu konutları ve sosyal tesislere ilişkin soru önergesini  TBMM Genel Kurulu'nda yanıtladı.   

Bakan Oral yaptığı konuşmada, Genel ve Katma Bütçeli İdarelerin kullanımında toplam 229 bin 988 kamu konutu bulunduğunu belirterek, bunlardan 200 bin 229'unun genel bütçeli, 29 bin 759'unun da katma bütçeli idarelerde olduğunu kaydetti.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, G-13 Grubu toplantılarına katılmak üzere Danimarka'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, toplantılarda, AB'ye aday 13 ülkenin maliye bakanlarının bir araya geleceğini söyledi.

7- Kanal D, CNN Türk, Show TV, Cine5, Kanal 7 ve Flash TV, RTÜK'ün frekans tahsisi ihalesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Ankara İdare Mahkeme'sine başvurdular. Televizyon kuruluşları, tahsis edilecek kanal sayısının 11'e düşürülmesinin eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savundu.

8- ABD'nin Yakındoğu İşlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Edward Walker, yeni Irak politikası kapsamında uygulanacak yaptırım sistemi hakkında görüşmelerde bulunmak üzere Ürdün ve Suriye'nin ardından Türkiye'ye geldi.

Dışişleri Bakanı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu,  sonra da Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya gelen Walker, Irak'a silah satışını engelleme amacını taşıyan yeni yaptırım sisteminin yapılan ticareti de artıracağı için Türkiye'yi de rahatlatacak nitelikte olduğunu söyledi.

9- Çeçenistan'da mayın patlamaları ve meydana gelen çatışmalarda 21 Rus askerinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21 NİSAN 2001

1- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Şartlı  Salıverme Yasası'ndan bugüne kadar toplam 23 bin 397 kişinin yararlandığını belirterek, cumhuriyet savcılıklarına başvurarak hapse girmeden yasadan yararlananların sayısının ise 3 bin 761 olduğunu kaydetti.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, SSK ve Bağ-Kur sigorta prim borçlarının  affedilmesi veya dondurulmasının, prim borçlarını zamanında ödeyenler ile ödemeyenler arasında adaletsizlikler yarattığını ve güncel dengeleri bozduğunu belirterek, bu yönde bir çalışma yapılmasının  düşünülmediğini bildirdi.

3- RTÜK Başkanı Nuri Kayış, televizyon kanalı sahiplerinin frekans ihalesinin  iptali girişimini Zaman gazetesine değerlendirdi.

4- AB maliye ve ekonomi bakanları ile merkez bankası başkanlarından oluşan ECOFIN Konseyi, İsveç'te başladı. Türkiye'yi topantıda Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve Maliye Bakanı Sümer Oral temsil ediyor.

Bakan Oral "Kamu açıklarının ve borçlarının  ölçülmesinde yaşanan sorunlar" konulu bir konuşma yaptı.

5- Kuzey, Güney ve Orta Amerika'dan 34 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geldiği Amerikan Devlet Zirvesi, Kanada'nın Quebec kentinde başladı.

Açılış konuşmasını yapan Kanada Başbakanı Jean Chretien ‘zirvenin anahtar kelimelerinin demokrasi ve ekonomik entegrasyon' olduğunu belirterek "Yarım küremizde ezici bir çoğunluk demokratik kurumlarla yönetilmek istemektedir, çabalarımız bunun sağlanması için Amerika kıtası ülkelerini birbirlerine yakınlaştırmaktır" dedi.

22 NİSAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'nin küresel bir güç durumuna gelerek yeni dünya düzeninde hak ettiği saygın yeri alacağını belirterek "Ulusumuza, devletimize ve demokrasimize olan inancımızı koruyarak, cumhuriyetin dayandığı temel niteliklere ve Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı kalarak, gereksinim duyulan reformları gerçekleştirerek, önümüzdeki dönemde mutlu, büyük ve güçlü bir Türkiye'yi yaratmamız gelecek kuşaklara karşı tarihsel sorumluluğumuzdur" dedi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi de "Ulusun egemenliğinin kayıtsız koşulsuz tek sahibi olduğu düşüncesi, insanımızın içine öyle bir kök saldı ki Meclis, büyük zorluklar ve olanaksızlıklar içinde kurulduğu halde, halkın büyük sevgi ve desteğini hemen kazandı. O artık halkın parlamentosudur" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de "Birliğine en zor koşullar altında bile sahip çıkmış olması, ulusumuzun, her türlü sorunun üstesinden gelmesinin en büyük güvencesidir" dedi.

Ayrıca, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz da gün dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Bülent Ecevit New York Post gazetesine yaptığı açıklamada, açıklanan  ekonomik programı, ekonomideki son gelişmeleri ve hükümetin ekonomik politikasını değerlendirdi.

3- Ekonomiden sorumlu  Devlet Bakanı Kemal Derviş  Tekstil İşverenleri Sendikası'nın Antalya'da düzenlediği "Ulusal İstikrar Programı ve 2000'li Yıllarda Tekstilde Dış Rekabet" konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'de siyaset ile ekonominin birbiriyle etkileşim içinde olduğunu belirterek "Siyaset ile ekonomiyi birbirinden ayırmak gerekir" dedi  ve açıklanan ekonomik programı anlattı.

Toplantıya ayrıca, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Tekstil İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de katıldı.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk incelemelerde bulunmak üzere Trabzon'a gitti.

Bakan Türk, Trabzon Valiliği'nde gazetecilerin ölüm oruçları ile ilgili sorularını yanıtlayarak, ölüm oruçlarıyla ilgili 3 yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'ndan geçerek TBMM'ye sevk edildiğini ve yasal sürecin devam ettiğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan   Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Tarım Komisyonu tarafından düzenlenen toplantı sonuçlarını, düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Baykal, hükümetin IMF'ye verdiği niyet mektubu ve ekonomik programın altında ‘tarımın sorunlarını çözmekten umudu kesmiş ve teslim olmuş' bir anlayış bulunduğunu söyledi.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Çankırı'da düzenlenen "Darboğazdaki Türkiye ve Çıkış Yolları" konulu konferansta yaptığı konuşmada, ekonomik kriz ve siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

8- LDP Genel Başkanı Besim Tibuk, TGRT televizyonunda yayınlanan "Başbaşa" programına katılarak, Türk siyasetinin ve parlamentonun içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

9- İstanbul'un Beşiktaş semtinde  bir otele Çeçen teröristler tarafından silahlı baskın düzenlendi.

10- ABD'nin Michigan Eyaleti Temsilciler Meclisi'nin, sözde Ermeni soykırımını tanıyan bir tasarıyı kabul ettiği bildirildi.

11- NATO Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Sergio Bologna, AB bünyesinde oluşturulan "Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'ni (AGSK) Türkiye gazetesine değerlendirdi.

12- İsveç'in Malmö kentinde yapılan AB üyesi 15 ülke ile AB'ye üye adayı 13 ülkenin maliye bakanlarının katıldığı toplantı sona erdi.

Toplantı sonunda yayımlanan bildiride, AB üyesi ülkelerin maliye bakanları, IMF ve G-7, Türkiye'nin ekonomik krizden çıkışına yardım için istisnai dış yardım temin etmelerini istedi. Bildiride ayrıca "Türkiye'nin istikrarının yeniden tesisi, istisnai dış yardımı hak ettiriyor" denildi.

İsveç Maliye Bakanı ve Toplantı Başkanı Bosse Ringholm alınan karardan sonra yaptığı açıklamada, AB üyesi ülkeler maliye bakanlarının Kıbrıs Rum kesimi ve Malta'nın AB'ye üyelik şansı ve müteakiben de Türkiye'nin üyelik şartlarını yerine getirmesini karmaşıklaştırmaya niyetli olmadığını belirtti.

Almanya Maliye Bakanı Hans Eichel de mevcut üyelik kriterlerinin ciddiye alınması gerektiğini, aksi takdirde, bunun katılım takvimine etkileri, sonuçları olacağını vurguladı.

13- Kanada'nın Quebec kentinde düzenlenen 34 ülkenin katıldığı Amerikan Devletler Zirvesi'nde, Batı Yarımküre ülkelerinin liderleri, pazarlarını 2005 yılına kadar karşılıklı açma anlaşması imzaladılar.

Anlaşmaya göre, karşılıklı açık pazar ve serbest ticaret olanakları, ancak "demokratik hükümlere sahip ülkeler" tarafından kullanılabilecek.

14- İsrail'in başkenti Tel Aviv kenti yakınlarında meydana gelen intihar saldırısında 2 kişinin öldüğü, 41 kişinin de yaralandığı bildirildi.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Sözcüsü Ranan Gissin olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bombalı saldırıdan Filistin yöneticilerinin sorumlu olduğunu belirterek "Filistinli yetkililer terörist eylemlere son vermeliler" dedi.

15-  Yugoslavya Federasyonu'na bağlı Karadağ'da  genel seçimler yapıldı.

16- Çin'in kuzeyinde, kaçak olarak işletilen bir kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında 47 işçinin öldüğü bildirildi.

23 NISAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çeşitli okullardan gelen çocuk heyetlerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı konuşmada "Büyük Atatürk'ün güven ve sevgisini boşa çıkarmamak için çok çalışmalı, ülkemizi daha aydınlık günlere taşımalısınız" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de çocuk heyetini Başbakanlık'ta kabul ederek, Atatürk'ün demokratik reformlar başlattığını belirterek "Şimdi de bazı yapısal dönüşümleri gerçekleştirmek için TBMM çalışıyor" dedi.

2- TBMM Genel Kurulu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel bir gündemle toplandı.

TBMM Başkanı Ömer İzgi yaptığı konuşmada, Meclis'in demokrasi ve onun vazgeçilmez parçası laikliğin en büyük güvencesi olduğunu söyledi.

Ayrıca Başbakan Bülent Ecevit, FP Genel Başkanı Recai Kutan, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz da birer konuşma yaptılar.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş  Fransa'da yayınlanan Liberation gazetesinin ekonomik kriz, AB Ulusal Program, ekonomik program konusundaki sorularını yanıtladı.

4- İçişleri Bakan Saadettin Tantan,  İstanbul'un Beşiktaş semtinde bir otele baskın düzenleyen, Çeçen teröristlerle görüştü. Daha sonra teröristler teslim oldu.

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan terör eyleminin sona ermesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Şahıslar silahlarını bırakarak teslim oldu. Olay DGM savcısının yetki ve sorumluluğu altına girmiştir. Gerekli açıklamayı da onların yapması gerekir " dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de  "Çeçen teröristleri destekleyenlerin Türkiye'de barınmalarına izin vermemiz söz konusu değildir. Bu konuda gerekli tedbirler alınacaktır" dedi.                

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Dünya Küçük ve Orta Boy İşletmeler Birliği (WASME) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu  (TESK) tarafından Antalya'da düzenlenen konferansa katıldı.      Bakan Okuyan yaptığı konuşmada, iş güvence yasa tasarısının gerçekleşmesi ve Kıdem Tazmimatı Fonu'nun Türk çalışma hayatında "devrim" niteliğinde olduğunu vurgulayarak "İşsizlik Fonu" gibi, "Kıdem Tazminatı Fonu" kurulacağını söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ile Antalya'da bir araya gelerek  kamu toplusözleşmelerini görüştüler.

Meral görüşme sonunda yaptığı açıklamada, "Hükümet eski ücret üzerine eşelmobili uygulamak istiyor. Kabul etmemiz kesinlikle mümkün değil" dedi.

6- Gümrük Müsteşarı Nevzat Saygılıoğlu, Tekstil İşverenleri Sendikası'nın Antalya'da düzenlediği "Ulusal İstikrar Programı ve 2000'li Yıllarda  Tekstilde Dış Rekabet" konulu seminerde yaptığı konuşmada, Gümrük kapısının teknik gelişmelerden uzak olduğunu belirterek  Gürbulak Gümrük Kapısı'nda hayali ihracat kuşkusu olduğunu söyledi.

7 -Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Fuat Miras, Antalya Ticaret ve Sanayi  Odası‘nın 115. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende  yaptığı konuşmada, servet beyanı uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin önünün açılması için öncelikli olarak Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu'nun değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

8- Sermaye Piyasasi Kurulu Başkanı Doğan Canızlar yaptığı açıklamada, yatırımcıların aracı kuruluşlardan kaynaklanan risklere karşı korumak üzere oluşturulan Yatırımcıları Koruma Fonu'nun 18 Aralık 1999'dan itibaren geçerli olduğunu belirterek, bu tarihten önce zarar gören yatırımcıların da mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla özel bir fon kurulduğunu söyledi.

9- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta ve KKTC'de düzenlenen törenlerle kutlandı.

 
24 NİSAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Milli Güvenlik Kurulu Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Toplantıdan sonra yayımlanan bildiride "Kurulun bu toplantısında, ekonomik zorlukların aşılması ve istikrar ortamının tekrar sağlanması amacıyla hazırlanan program hakkında kurula bilgi sunulmuş, alınan ve alınacak tedbirlerin savunma ve güvenlik projelerine etkileri değerlendirilmiştir" denildi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu yaptığı açıklamada, yerli savunma sanayiine dönük girişimlerin, üniversitelerle ortak yürütüldüğünü belirterek, araştırma-geliştirme çalışmalarının ağırlıkla TÜBİTAK, ODTÜ ve Milli Savunma Bakanlığı'nda sürdürüldüğünü söyledi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli,  Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan ile Başbakanlık'ta bir araya gelerek ABD ziyareti öncesinde ekonomideki son durum hakkında bilgi verdi. 

Ayrıca Bakan Derviş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısına katıldı.

5- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen "İnsan Hakları" konulu 40'ıncı Dönem Mülki İdare Semineri'nin açılışında yaptığı konuşmada, insan haklarının temelinde eğitimin yattığını, ancak insan hakları kültürünü edinmesi gerekenlerin sadece devlet kademeleri değil, toplumun tüm katmanları olduğunu belirterek "Ne kadar yasa, yönetmelik çıkarılırsa çıkarılsın insan hakları bir birikim,uygulama ve davranış biçimidir" dedi.

6- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, İstanbul'da çeşitli tesis açılışlarına katıldı.

7- Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay, İstanbul'da yapılacak olan "Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi"ni Zaman gazetesine değerlendirdi.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Avustralya Dışişleri Bakanı Alexander Downer'ı kabul etti.

Downer görüşmeden sonra yaptığı açıklamada "Avustralya halkı, Türkiye'yi çok iyi bir dost olarak görüyor. İlişkimiz, bir savaşın iki halkı nasıl dost yaptığının en güzel göstergesi" dedi.

9- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada,  Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Avrupa Birliği'ne aday ülkelerin maliye bakanlarından oluşan G-13 Grubu toplantısı ve İsveç'in Malmö kentinde AB maliye ve ekonomi bakanlarından oluşan ECOFİN Konseyi'nin makro ekonomik ve mali istikrar konularına ilişkin diyalog toplantıları hakkında bilgi verdi.

Bakan Oral,  Avrupa Birliği'ne üye maliye bakanlarının, Türkiye'nin aldığı kararları ve Türkiye ekonomisini destekleyici bir tavır sergilediklerini belirterek "AB üyesi 15 maliye bakanı, Türkiye'nin yaşamakta olduğu sorunları ele aldı. Türkiye'nin yapısal programına ilişkin değerlendirmeler yapıldı" dedi.

10- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Ankara'nın  Keçiören ilçesinde Ufuktepe Sağlık  Ocağı'nda "Ulusal Aşı Günleri" nedeniyle yaptığı konuşmada, 1995 yılından bu yana yoğun bir şekilde sürdürülen aşılama çalışmaları sonucunda 2.5 yıldır Türkiye'de çocuk felci vakasına rastlanılmadığını belirterek, hedeflerinin, çocuk felci hastalığını yok etmek olduğunu söyledi.

11- Kamulaştırma işlemini yeni esaslara bağlayan ve ödeneksiz kamulaştırma yapılmayacağı hükmünü getiren tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

12- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Merkez Bankası'nın 69'uncu Hissedarlar Olağan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, dalgalı kur rejimine uygun olarak döviz piyasasına uygun zamanlarda sınırlı müdahalelerin yapılacağını belirterek "Kurdaki aşırı dalgalanmalarda, dalgalanmaları azaltmaya yönelik hareket edilecek" dedi.

13- MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, Çeçen teröristler tarafından İstanbul'un Beşiktaş semtinde bir otele düzenlenen eylemi Sabah gazetesine değerlendirdi.

14- Ankara DGM Başsavcısı Cevdet Volkan, Ankara DGM Savcısı Talat Şalk ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ‘Beyaz Enerji' davasının açıldığını, soruşturma sırasında her hangi bir baskıya maruz kalmadıklarını belirterek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'e ilişkin işlem için TBMM'nin yetkili olduğunu söyledi.

15- RTÜK Başkanı Nuri Kayış, Danıştay 10. Dairesi'nin ulusal televizyonlara frekans tahsisi ihalesinin yürütmesini, idarenin savunması alınıncaya kadar durdurması üzerine yaptığı açıklamada, frekans ihalesinin yıllardır yapılamayışı nedeniyle devletin yüzlerce trilyon liralık zarara uğradığını belirterek "İhalelerin yapılamayışı nedeniyle kamuya ait bir değer olan frekanslar, yayın kuruluşlarınca yıllardır bedelsiz kullanılmış ve devlet yüzlerce trilyonluk gelir kaybına uğramıştır. Bu gidişe son vermek istiyoruz" dedi.

16- İstanbul DGM'si tarafından aranan Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan Almanya'dan yurda döndü.

17- Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Geleceği Aydınlatan Projeler" ödülü sahiplerine verildi.

18- Slovakya'nın Trencin kentinde düzenlenen 80. Avrupa Büyük Erkekler Halter Şampiyonası'nda 56 kiloda Halil Mutlu, silkmede 168 kilo ile dünya rekoru kırarak 3 altın madalya kazandı.

56 kiloda Sedat Artunç ise koparmada bronz madalya kazandı.

Ayrıca bayanlarda ise 53 kiloda Emine Bilgin, koparma ve toplamda altın, silkmede ise gümüş olmak üzere 3  madalya kazandı.

19- Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Alexander Lebedev yaptığı açıklamada, Çeçen teröristlerin İstanbul'un Beşiktaş semtinde bir otele düzenledikleri eylemi ve bu olayın Türk-Rus ilişkilerine olası etkilerini değerlendirdi.

20- Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), 18-21 Nisan tarihinde yaptığı Türkiye ziyaretinin sonuçlarını Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

21- Rusya'nın, Türkiye'nin Novorossisk'te başkonsolosluk açma kararını onayladığı, Başkonsolosluğun çalışma alanını Adigey Cumhuriyeti, Krasnador ve Rostov bölgelerini kapsayacağı bildirildi.

22- ABD Başkanı George W. Bush, sözde Ermeni soykırımını anma günü nedeniyle yayımladığı mesajda "Bugün tarihin en büyük trajedilerden birinin anıldığı bir gün. Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında yaklaşık 1.5 milyon Ermeni'nin zorla göç ettirildiği ve öldüğü tarih" dedi.

Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan da Ermenistan'da yayımladığı mesajda "Ermeni soykırımının uluslararası düzeyde tanınması, dünyanın dört bir yanındaki Ermenilerin bu yöndeki beklentileri doğrultusunda ülkemizin dış politikasının gündeminde kalmaya devam etmektedir" dedi.

Ayrıca Yunanistan, Rusya, Gürcistan, Suriye, Lübnan, İran, Belçika, Fransa, İtalya ve İngiltere'de de sözde Ermeni katliamını anma günü için gösteriler düzenledi.

23- BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), İsviçre'nin Cenevre kentinde yayımladığı 2001 raporunda, Türkiye'deki ekonomik bunalım ve yeni istikrar programını değerlendirerek 'Gelir dağılımı çok dengesizken ve geçim düzeyi düşerken yeni politikaların yaratacağı iktisadi daralmanın fakir halka yükleyeceği külfet, siyasi bakımdan kaldırılamaz hale gelebilir uyarısında' bulundu.

24- Ermeni terör örgütü ASALA'nın 1983 yılında Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki Orly Havaalanı'nda düzenlediği katliamın sorumlusu olarak müebbet hapis cezasına çarptırılan Ermeni terörist Varujan Garbisyan'ın serbest bırakıldığı bildirildi.

25 NİSAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi'nin 39'uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'e gönderdiği mesajda, devletin temel yapısını, organlarının görev ve yetkilerini, birbirleriyle ilişkilerini belirleyen anayasaların, yasama ve yürütme erkleri karşısında bireylerin temel hak ve özgürlüklerini düzenleyerek güvence altına aldıklarını vurguladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2001 Mali Yılı Bütçe Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Türk Sivil Havacılık Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu onayladı.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kara Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, tarihi büyük zaferler ve başarılarla dolu Türk ordusunun, gelecekte de üstün görev anlayışı ile görevini yerine getirmeyi sürdüreceğini belirtti.

4- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Bakanlar Kurulu toplandı.

5- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Pat Cox ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Cox görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, FP'nin çeşitli konularda görüşlerini aldıklarını belirterek  Ulusal Program'ın hızla uygulandığını görmek istediklerini söyledi.

Kutan da Kopenhag Kriterleri'nin Türkiye'de gerçek anlamda uygulanmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Heyet daha sonra DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i ziyaret etti.

6- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Anayasa Mahkemesi'nin 39'uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yasalar ve anayasaların, hazırlandıkları dönemin koşullarına ve gereksinimlerine göre şekillendirildiklerini belirterek "Hızlı değişim süreci geçiren sosyal, ekonomik ve kültürel gereksinimlere paralel biçimde yeni düzenlemeler yapılması ve yaşamsal bakımdan çok önemli koşullarda siyasi partilerin anayasa değişikliği konusunda anlaşmaları, hürriyetçi demokrasinin geleceği açısından yararlı olacaktır" dedi.

Törene ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Ömer İzgi ve FP Genel Başkanı Recai Kutan katıldılar.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türk ekonomi politikasını Almanya'da yayımlanan haftalık Die Zeite gazetesine değerlendirdi.

8- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İçişleri Bakanlığı işbirliği ile İstanbul'da düzenlenen hukuk seminerinde yaptığı konuşmada, gerek terörizm, gerekse örgütlü suçla mücadelede savcıların bazı kurumlardan bilgi ve belge alamadıklarını belirterek, bu suçlar için başsavcılık müessesesinin kurulması gerektiğini söyledi.

9- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında, 24 Nisan sözde Ermeni soykırımını anma günü ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

10- TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Pak, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ermeni lobisinin tüm dünyada yürüttüğü yoğun faaliyetler sonucu Türkiye aleyhine haksız kararların alınmasına sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi.

11-  Merkez Bankası'nın bağımsızlaştırılması ve para politikası kurulu oluşturulmasına ilişkin tasarı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Ayrıca İmam-Hatip Lisesi mezunlarının polis yüksek okullarına alınmamasını engelleyen tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

12- Çanakkale Savaşı'nda yaşamını yitiren Anzak askerleri, 86. yıl dönümünde Gelibolu'daki Anzak Koyu'nda şafak ayini ile anıldı.

Avustralya Dışişleri Bakanı Alexander Downer törende yaptığı konuşmada, savaşın kronolojisini anlattı.

Törene ayrıca, Avustralya'dan gelen Anzak askerlerinin yakınları ve Türk yetkililer katıldı.

13- Rusya Federasyonu, Çeçen teröristlerin İstanbul'da Beşiktaş semtinde bir otele düzenlenen baskını nedeniyle Türkiye'ye nota verdi. 

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Famin Nikolay tarafından Dışişleri Bakanlığı'na iletilen notada "hukuk devleti olan Türkiye'nin Çeçen teröristleri en ağır cezaya çarptıracağının ümit edildiği" belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan nota üzerine yapılan yazılı açıklamada ise "Türkiye, İstanbul'da bir otele gerçekleştirilen  terör eylemini şiddetle kınamaktadır. Olayı gerçekleştiren eylemciler hakkında hukuki süreç başlamıştır" denildi.

14- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların önlenmesinde aracılık yapmak üzere oluşturulan Ortadoğu Araştırma Komisyonu'nun toplantısına katılmak üzere ABD'ye gitti.

15- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF yarı yıl toplantılarına katılmak üzere ABD'ye gitti.

16- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schwimmer, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti ile GAP Bölge Kalkınma Başkanlığı'nca düzenlenen gezi kapsamında Diyarbakır'dan Fransa'ya giden gazetecileri kabul etti.

Schwimmer kabulde yaptığı konuşmada, demokraside düşünce özgürlüğünün çok önemli olduğunu belirterek, Türkiye'de düşünce özgürlüğü konusunda bazı sıkıntıların bulunduğunu söyledi.

17- IMF Başkanı Horst Köhler, IMF ve Dünya Bankası'nın ilkbahar toplantıları öncesinde ABD'nin başkenti Washington'da yaptığı açıklamada, global ekonominin doğru politikalar sayesinde, bu yılın ilerleyen döneminde iyileşeceğini belirterek "Global ekonomiyi yoluna koyacak büyüme odaklı politikaların yaşama geçirilememesi halinde Türkiye, Arjantin, Endonezya gibi ülkelerin sorunlarını aşması çok daha zor olacak" dedi.

18- Dünya Bankası'nın Ağır Dış Borç Yüklü Yoksul Ülkeler Programı yöneticisi Jacob Kolster ABD'nin başkenti  Washington'da düzenlediği basın toplantısında, dünyanın en yoksul ülkelerinin dış borçlarının toptan silinmesinin mümkün olmadığını ve Dünya Bankası ve IMF'nin gerekli yardımı yapamayacağını söyledi.

19- BM İnsan Hakları Komisyonu'nda, soykırımın yasaklanması ve cezalandırılmasına ilişkin BM sözleşmesi çerçevesinde bir karar tasarısını kabul edildiği bildirildi.

20- ABD Başkanı George W. Bush, AP haber ajansına verdiği demeçte, Çin'in Tayvan'ı istila etmesi halinde, Amerikan askeri gücünün kesinlikle bir seçenek olduğunu söyledi.

Başkan Bush ayrıca, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada da ABD'nin Tayvan'a karşı uyguladığı politikanın değişmediğini belirterek, Tayvan'ın savunmasına yardımcı olacaklarını, ancak bu konuda barışçı bir çözüme gerek duyduklarını söyledi.

21- Yolsuzluk suçlaması ile aranan Filipinler'in eski Devlet Başkanı Joseph Estrada, düzenlenen operasyonla tutuklandı.

22- Sri Lanka'da güvenlik güçleri ile ayrılıkçı Tamil gerillaları arasında çıkan çatışmalarda 107 kişinin öldüğü, 480 kişinin de yaralandığı bildirildi.

26 NİSAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul'da düzenlenen "Türk Dili Konuşan Ülkeler 7. Devlet Başkanları Zirvesi"nin açılışında yaptığı konuşmada, barış ve istikrarı tehdit eden tehlikelerin tamamen ortadan kaldırılmadığını belirterek "Uluslararası terörizmin yanısıra köktendinci ve ayrılıkçı akımlar ile diğer örgütlü suçlara karşı ortak savaşım verilmesi konusunda tüm cumhurbaşkanları arasında görüş birliği olduğundan kuşkumuz yoktur" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev de amaçlarının bölge ülkelerinde yaşayan halklara refah, huzur ve güvenli bir hayat sunmak olduğunu söyledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ise zirvenin, emniyet ve bölgesel işbirliği açısından taşıdığı önemi belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit Türkiye'de bulunan  ABD'nin Ankara eski Büyükelçisi Mark Parris'i makamında kabul etti. Parris kabulde, Türk hükümetinin ekonomik krizden sonra aldığı önlemlerin yurtdışında olumlu algılandığını söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Türkiye'de bulunan  Avustralya Genelkurmay Başkanı Oramiral Chris Barrie'yi kabul etti. Görüşmede, iki ülkenin askeri alanda işbirliği imkanları ele alındı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında, IMF ve Dünya Bankası'ndan 10 milyar dolarlık ek finansmanın söz konusu olduğunu belirterek, IMF Başkanı Horst Köhler'in 10 milyar dolarlık kaynak önerisini bugün yapılacak IMF İcra Kurulu toplantısına sunacağını söyledi.

5- TBMM Adalet Komisyonu'nda, Terörle Mücadele Yasası'ndan yargılanan veya hüküm giyenlerin cezaevlerinde eğitim, spor, meslek kazandırma ve iş yurdu çalışmalarıyla sosyal ve kültürel faaliyetlere katılabilmelerine olanak sağlayan tasarı kabul edildi.

6- Bütçe Kanunu'nda değişiklik yaparak görev zararlarının tasfiyesi dahil, kamu bankaları ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndaki (TMSF) bankaların finansman yükümlülüğünün Hazine'ye  geçmesini öngören kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, 26. İktisatçılar Haftası'nın ikinci günündeki oturumunda, fondaki bankaların satılamıyorsa, kapatılması gerektiğini belirterek, bu bankaların giderlerinin yılda 1 katrilyon liraya ulaştığını söyledi.

8-  TÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada ‘Beyaz Enerji' operasyonunun başlamasından bu yana geçen yaklaşık 5 aylık sürede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın faaliyetlerinin hemen hemen durma noktasına geldiği belirtilerek, Bakan Cumhur Ersümer'in siyasi sorumluluğunun gereğini yerine getirerek istifa etmesi gerektiği bildirildi.

9- IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Latin Amerika ülkelerinin merkez bankaları başkanları ve maliye bakanlarının katılımıyla ABD'nin başkenti  Washington'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik bunalımdan çıkmak için attığı kararlı adımlarla uluslararası desteği hak ettiğini ve bu desteği  alacağını söyledi.

10- Rusya Parlamentosu'nun, yabancı özel ve tüzel kişiler ile çifte vatandaşlığa sahip kişilerin medya organlarındaki hisselerini sınırlandıran yasayı kabul ettiği bildirildi.

11- Meksika Senatosu'nun, yerli halkların haklarını anayasal güvenceye alan yasayı oybirliğiyle kabul ettiği bildirildi.

12-  Japonya'da iktidardardaki Liberal Demokratik Parti'nin (LDP) genel başkanlığına seçilen Jyunichiro Koizumi'nin, alt ve üst meclisin onayını alarak başbakan olduğu bildirildi.

13- Ukrayna parlamentosunun, Başbakan Viktor Yuçenko aleyhindeki gensoru önergesini kabul ettiği bildirildi.


27 NİSAN 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer‘in başkanlığında İstanbul'da yapılan "Türk Dili Konuşan Ülkeler 7. Devlet Başkanları Zirvesi", Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan  Cumhurbaşkanı Askar Akayev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı Saparmurat Niyazov ve Özbekistan Meclis Başkanı Erkin Halilov katılımıyla gerçekleştirilerek imzalanan sonuç bildirgesiyle sona erdi.

Cumhurbaşkanı Sezer toplantı sonunda yaptığı konuşmada, Türk dili konuşan 6 egemen, bağımsız ve eşit ülkenin, ikili ve çok taraflı işbirliğinin artırılması ve görüş birliği içinde olduklarını vurgulayarak "Aktau, Bakû, Tiflis, Ceyhan petrol boru hattı tasarısına büyük önem vermeye devam etmekteyiz" dedi.

Niyazov da ülkesinin Mavi Akım Projesi'nde  tarafsız olduğunu gazlarını satmak için Ukrayna ve İran'la anlaştıklarını, Rusya ile de görüşmelerinin sürdüğünü belirterek "Piyasada rekabetten yanayız,  Türkiye'ye istediği miktarda doğalgaz vermeye hazırız" dedi.

2- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan  ekonomik kriz nedeniyle bakanlığına bağlı kurumlar ile yerel yönetimlerde tasarrufa gidilmesi için bir genelge yayımladı.

3- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, kamu işçisini ilgilendiren toplusözleşme  ile ilgili  Zaman gazetesinin sorularını yanıtladı.  

4- İstanbul Esenyurt Belediyesi'ndeki imar yolsuzluğu ile ilgili İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Belediye Başkanı Gürbüz Çapan çete kurmak suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

5- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Türkiye Sanayici ve İşadamları Dernekleri Platformu Başkanlar Kurulu toplantısının açılışında  yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomik politikasını eleştirdi.

Toplantı sonunda yayımlanan Başkanlar Kurulu bildirisinde, ülkenin içinde bulunduğu krizin ekonomik olduğu kadar siyasi bir karakter taşıdığı, ülkenin bugüne kadar yönetilmemiş olmasının faturasının, üreten kesimin sırtına yüklendiği konusunda görüş birliğine varıldı.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada, Türk basınının, tarihindeki en kapsamlı gazeteci kıyımının acısını yaşadığını belirtilerek "Bu durumun başlıca nedenleri, basındaki tekel olgusu ve gazetecilerin çalıştırılmasındaki yasa dışı uygulamalardır" denildi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Cumhur Ersümer  görevinden istifa etti.

8-Türk-Yunan İş Konseyi'nin ortak toplantısı Yunanistan Kültür Bakanı Evangelos Venizelos'un açılış konuşmasıyla İstanbul'da başladı.

Venizelos,Türkiye'nin Avrupa perspektifini samimi bir şekilde desteklediklerini belirterek "Avrupalı bir Türkiye istiyoruz" dedi.   

Türk-Yunan İş Konseyi Eş Başkanı Şarık Tara da geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 20 civarında arttığını ve bu artışın giderek hızlandığını vurgulayarak, bu sene 1 milyon doları geçeceklerini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ise Türk-Yunan İş Konseyi Ortak Toplantısı'na gönderdiği mesajda "Türkiye ile Yunanistan arasında gelişen dostluk ilişkilerinin işbirliğine dönüşerek sürmesi gerektiği düşüncesindeyim. Türk-Yunan İş Konseyi'nin bu doğrultuda sürdüreceği çalışmaları destekleyeceğimi bildirmek isterim" dedi.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Rusya'nın başkenti  Moskova'da yapılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) bakanlar toplantısı sonunda, dönem başkanlığını Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov'dan devraldı.

Bakan Cem yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dönem başkanlığı sırasında uygulayacağı KEİ'nin  etkinleştirilmesi, ekonomik projelerin yoğunlaştırılması ve AB, ABD gibi taraflarla işbirliği konusunda hazırlanan iki plan hakkında bilgi verdi.

10- IMF Başkanı  Horst Köhler, IMF ve  Dünya Bankası'nın ilkbahar toplantılarının açılışında ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen basın toplantısında, ek mali planın ayrıntıları üzerindeki çalışmaların tamamlanması gerektiğini belirterek  "Ekonomi programını  desteklemek için IMF ve Dünya Bankası'nın vereceği ek finansman 10 milyar dolar civarında olacaktır" dedi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin alacağı dış yardım karşılığında, herhangi bir tavizin söz konusu olmadığını belirterek "Elbette bize parasal destek veren bir kuruluş ve ülke, bu krediyle ne yapacağımızı sormakta haklıdır. Ancak, savunma, dış politika , Kıbrıs, Avrupa konularında bize soru sorulmasına müsaade etmedim ve etmeyeceğim" dedi.

Bakan Derviş ayrıca, gelecek kaynağın miktarının ciddi boyutta olduğunu ve IMF'nin sınırlarını zorladığını kaydederek, Türkiye'ye sağlanacak yeni 10 milyar dolarlık ek kredinin 8 milyar dolarının IMF'den, 2 milyar dolarının ise Dünya Bankası'ndan gelmesinin teklif edildiğini söyledi.

Bakan Derviş daha sonra Japonya Maliye Bakan Yardımcısı Haricho Kurata, İtalya Hazine Bakanı Vincenzo Visco ve Almanya Maliye Bakanı Hans Eichel ile ayrı ayrı bir araya gelerek Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durumu anlattı.

Öte yandan  uluslararası  kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poor's Türkiye'yi olumsuz kredi izleme listesinden çıkardı. 

28 NİSAN 2001

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, FP Konya Milletvekili Veysel Candan'ın Türkiye'nin, AB'ye üyeliği konusundaki  soru önergesini TBMM'de yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB'ye tam üyelik adaylığı açısından Kıbrıs Rum Kesimi İle Türkiye'nin aynı konumda olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın ile Yalova'da, üç bin deprem konutunun teslim törenine katıldı.

3- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Fatih Geleceğimizin Çocukları Vakfı'nca İstanbul'da yaptırılan Kız Yetiştirme Yurdu'nun açılış törenine katılarak, Vakıf Başkanı Sema Cıngıllıoğlu ve İstanbul Valisi Erol Çakır'ı plaketle ödüllendirdi.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Jandarma Asayiş Vakfı'nın 5. Olağan Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, suç türlerinin başını, yolsuzluk ekonomisiyle beslenen organize suç örgütlerinin çektiğini vurgulayarak "Menfaatlerin ve çıkar çatışmalarının en üst noktaya çıktığı bugünlerde halkımızın güvenini esirgemediği güvenlik güçlerimiz, bu güveni boşa çıkarmayacak, toplumsal değerlere saygının ön planda olduğu bir gelişim sürecini yakalayarak daha da güçlenecek ve profesyonel olacaktır" dedi.   

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, partisinin İzmir'in Konak ilçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, önemli ekonomik sorunların yaşandığı bir dönemden geçildiğini vurgulayarak, ağır şartları yenme ve şartları normale çekip, Türkiye'yi hedefine götürme gayreti içinde olduklarını söyledi.

6- Turizm Bakanı Erkan Mumcu Adana'da bir otelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin fakirlik ve geri kalmışlık olgusunu hamasetle yenemeyeceğini kaydederek, "Fakirliği aşabilmek için yatırım, üretim gerekiyor" dedi.

7- Türk Metal Sanayiciler Sendikası'nın (MESS)  37. Genel Kurulu toplantısı İstanbul'da başladı.

MESS Başkanı Erdoğan Karakoyunlu kurulun açılışında yaptığı konuşmada, ekonomik  programın, ancak büyük bir değişim ve yapısal reformların hayata geçirilmesi halinde başarılı olacağını söyledi.

Toplantıya katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da siyasetçilerin risk alarak ülkede yatırımı ve üretimi artıracak projelere geçit verdiğini söyledi.

8- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyeleri, baro başkanları ve delegeler, Adliye Sarayı'nda bir araya geldiler.

TBB Başkanı Eralp Özgen açılışta yaptığı konuşmada, sorunların başında avukatların cezaevlerine girişlerini kurallara bağlayan 3'lü protokolün geldiğini, protokolün yargının "sav- savunma-karar" ögelerinden oluştuğunun kabul edildiği çağdaş  anlayışa aykırı olduğunu vurgulayarak, yargının üç ögesi arasında ayrım yapılmadığı takdirde cezaevlerine girerken aramayı kabul edebileceklerini söyledi.

İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman da Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün ölüm oruçları konusundaki tutumunu eleştirdi.

9- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ali Bayramoğlu, İstanbul'da düzenlenen 10. Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, son 10 yılda Türkiye'nin yanlış borçlanma politikası ve yönetim zaafiyetlerinden 500 milyar dolarının kayıp olduğunu söyledi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan da Türkiye'nin ekonomi meselesinin çözülemez olmadığını belirterek "Türkiye'nin o kadar çok imkanları var ki, ülke iyi yönetildiği takdirde en kısa zamanda düzlüğe çıkabilecektir"  dedi.

Kutan, ayrıca memura işçiye, çiftçiye para verildiği takdirde küçük ve orta ölçekli sanayicilerin ve tüccarın da ayağa kalkabileceğini söyledi. 

Ayrıca  Ali Bayramoğlu, MÜSİAD başkanlığına yeniden seçildi.

10- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk,  KKTC'den  ayrılmadan önce , cezaevlerindeki ölüm oruçları ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, örgütlerin bir bölümünün amacının, BM cezaevlerinin minimum standartları ile Avrupa Konseyi'nin cezaevleri  kurallarına göre inşa edilen F tipi cezaevlerine karşı yürütülen kampanya gereği F tipi cezaevlerinin kapatılmasına yönelik olduğunu belirterek "Bununla kalınmamaktadır, Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılması, DGM'lerin kaldırılması hatta (halklara özgürlük) gibi birtakım siyasal program niteliğinde amaçlar izlenmektedir" dedi.

11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Dışişleri Bakanları toplantısı için gittiği Rusya'nın başkenti  Moskova'da, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov  ile bir araya gelerek,  Çeçen teröristler tarafından İstanbul'da bir otele düzenlenen eylemle ilgili olarak görüştüler.

Bakan Cem, Moskova'dan ayrılmadan önce Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nde Türk gazetecilere İvanov ile yapmış olduğu görüşmeyi değerlendirdi.

29 NİSAN 2001

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin İl Başkanlığı'nda düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin cumhuriyet tarihinin en büyük siyasi, ekonomik ve sosyal krizini bir arada yaşadığını, IMF ve Dünya Bankası'ndan gelecek 14 milyar doların da batık bankalara ve faiz borçlarına gideceğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye'de bulunan  Almanya Çalışma ve Sosyal Düzen Bakanı Walter Riester'i ve Yunanistan Kültür Bakanı Evangelos Venizelos'u ayrı ayrı kabul etti.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ve Riester görüşmesine, AB Genel Sekreteri Volkan Vural ve Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Rudolph Schmidt de katıldı. Görüşmede, Türkiye'nin AB'ye uyum sürecine ilişkin konuların ele alındığı bildirildi.

3- DSP'nin  5. Olağan Kurultayı'nda, Başbakan Bülent Ecevit 963 oy alarak yeniden genel başkanlığa seçildi.

Başbakan Ecevit kurultayda yaptığı konuşmada "Şimdi önümüzde bir hedef kaldı, o da tek başına çoğunluk iktidarı olmak" dedi ve taklitçi değil, ulusal solcu olduklarını, hizipçilikle bölünmediklerini söyledi.

4- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Emniyet Oto Pazarı'nın açılışına katıldı. Açılış sonrası basın mensuplarının son ekonomik gelişmelerle ilgili sorularını yanıtlayan Aygün, yurtdışından gelecek olan 10 milyar dolarlık paranın doğru yerlere harcanması gerektiğini söyledi

5- IMF ve  Dünya Bankası toplantısı nedeniyle G-7 bakanları ABD'nin başkenti Washington'da bir araya geldi. Toplantının ardından yapılan açıklamada, Türkiye'nin ekonomik programına  destek verildi ve Türkiye'nin gereken önlemleri uygulaması istendi.

ABD'de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Fransa Maliye Bakanı Laurent Fabius ve ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Alan Larsson ile bir araya geldi.

6- Mısır-Ürdün ortak barış planı çerçevesinde Mısır'ın başkenti Kahire'ye giden İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un barış isteyen mektubunu iletti.

Mübarek gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistinlilerin, bölgede şiddetin durdurulması konusunda anlaştıklarını bildirdi.

7- Cezayir'in Kabiliye bölgesinde başlayan ayaklanmada ölenlerin sayısının 50'ye yükseldiği bildirildi.

8- Hindistan'ın Cammu-Keşmir eyaletinde meydana gelen şiddet olaylarında 31 kişinin öldürüldüğü bildirildi.                      

30 NİSAN 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit,  Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleriyle bir araya gelerek DSP Kurultayı'nı değerlendirdi. 

Başbakan Ecevit gazetecilere  yaptığı açıklamada, Genel Başkan yardımcılıklarına, Zeki Sezer ile Tayfun İçli'nin,  Genel Sekreterliğe de Haydar Diri'nin getirildiğini söyledi.

2- 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Manisa Mesir ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği toplantıya katıldı.

Evren yaptığı açıklamada, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durumu değerlendirerek, Türkiye'nin, birçok sıkıntı ve kriz yaşadığını, bu krizi de atlatacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Daimler Chrysler Firması'nca İstanbul'da düzenlenen "Türkiye ve Avrupa" konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile 3 yıl içinde tam üyelik müzakerelerine başlayacak düzeye gelmeyi  amaçladığını belirterek  "Ulusal program, hem iç hem de mutabakat ürünüdür. Bu program bir parti ya da hükümetin değil, Türkiye'nin programıdır" dedi.

AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural da Türkiye'nin 19 Mart tarihinde kabul ettiği AB Ulusal Program'la , AB'ye tam üyelik konusunda kararlılığını ortaya koyduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut  Yılmaz, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'in istifasını değerlendirdi.

5- Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral başkanlığındaki heyet, kamu çalışanlarının toplusözleşmelerini ele almak üzere  Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'i  ziyaret etti.

Bakan Keçeciler, görüşme sonunda yaptığı açıklamada "Sunulan öneriler içinde işçi başına 600 milyon liralık bir artış öngörülüyor. Artış oranlarını daha sonra ele alacağız" dedi.

6- TİSK Genel Başkanı Refik Baydur Bursa'da yaptığı açıklamada,  ekonomik programın dış yardım, turizm ve ihracata bağlı olduğunu, ancak üretim ve ihracatı güçlü kılacak tedbirlerden yoksun olduğunu söyledi.

7- Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesindeki sınır birliğinde meydana gelen eğitim kazası sonucunda, 3 asker şehit oldu, 5 asker de yaralandı.

8- Rusya'nın Çeçenistan politikasını protesto etmek için İstanbul‘un Beşiktaş semtinde bir otelde eylem yapan 13 terörist tutuklandı.

Tutuklular, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgularının tamamlanmasının ardından İstanbul DGM'ye sevk edildiler.

9- Avrupa Parlamentosu Komisyonu Eş Başkanı Daniel John Bendit ve AB Raportörü Hannes Swoboda başkanlığındaki AB heyeti, cezaevlerinde süren ölüm orucu eylemleri ile ilgili görüşmeler yapmak  üzere Türkiye'ye geldi.

Heyet daha sonra  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile bir araya geldi.

Swoboda görüşme sonunda yaptığı açıklamada, hükümet ve tutukluların kabul etmesi halinde arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını söyledi.

10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD'nin başkenti Washington'da Türkiye Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, IMF ve Dünya Bankası'nın sağlayacağı destek  kredisi çerçevesinde, ilk etapta, mayıs ayı içinde 4 milyar dolar kadar kaynak geleceğini belirterek, gelecek paranın Türkiye ve piyasalar için büyük değer taşıdığını söyledi.

11- IMF 1. Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, ABD'nin başkenti Washington'da yaptığı açıklamada, Türkiye ve Arjantin' e mali yardım yapılması konusunda prensip anlaşmasına varıldığını söyledi.

IMF Başkanı Horst Köhler de Devlet Bakanı Kemal Derviş'in açıkladığı ekonomik program için "Bu program, Türkiye'nindir. Sorumluluk, Türk hükümetine aittir. Türkiye'nin programına desteğimiz tamdır" dedi.

Ayrıca IMF, dünyanın beşte ikisini durgunluğa sürükleyen 1997- 1998 Asya mali krizinin benzerlerinin tekrarının önlenmesi için "Kriz önleyici yöntemleri geliştirici programı" onayladı.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı'nca yayımlanan yıllık küresel terörizm raporunda, Türkiye'nin başarılı, kararlı çalışmaları sonucu terör olaylarının sayısında geçen yıla oranla  büyük düşme meydana geldiği bildirildi.

Raporda, bu gelişmelere karşılık, terörist grupların Türkiye'yi tehdide devam ettiği vurgulandı. Ayrıca, terör örgütü PKK konusuna da değinilerek "Türk Genelkurmay Başkanlığı'nın verilerine göre, geçen yılın ilk 11 ayında güvenlik güçleriyle PKK teröristleri arasında çıkan çatışma sayısı sadece 45 iken, bu rakam daha önceki yıllarda binlerle ölçülüyordu" denildi.   

13- İsrail ve Filistin'i ziyaret eden Avrupa Birliği Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana yaptığı açıklamada, tıkanan görüşmelere yeniden başlanması konusunda yavaş ilerlendiğini söyledi. 

Solana, her iki tarafın üst düzey yetkilileriyle şiddetin sona erdirilmesini amaçlayan Mısır-Ürdün planını görüştüğünü, ancak anlaşmanın ‘oldukça zor' olduğunu kaydetti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106