13.3.2001
×

Hakkında

Künye

İletişim

serpil serpil 2 1 2003-09-24T07:39:00Z 2003-09-24T07:39:00Z 15 16901 96341 BYEGM 802 226 113016 10.2625

21 MicrosoftInternetExplorer4

MART 20011  MART 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında liderler zirvesi yapıldı. Toplantıda, ABD'den Türkiye'ye gelen Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Kemal Derviş'in ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) önerileri değerlendirilirken, Merkez Bankası'nın hazırladığı yeni yasa önerisi görüşüldü.

Derviş, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit ile yaptığı görüşmede ekonomik durumu gözden geçirdiklerini belirterek, Türkiye'ye yönelik mali yardımın en yüksek düzeyde sürmesi gerektiğini bildirdi.

Ayrıca Başbakan  Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Çankaya Köşkü'nde bir araya gelerek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Başbakan Ecevit, daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile bir araya geldi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay'ı ziyaretinde, son günlerde yaşanan ekonomik krizin memur ve emeklileri sıkıntı içine soktuğunu belirterek "Yoksulluk sınırı 500 milyon lira olarak belirlenirken, yıllarca eğitim gören bir hekime ayda 300 milyon lira maaş verildiğini" söyledi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan CNN TÜRK televizyonunda yayınlanan "32. Gün" programına katılarak, gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in, iki günlük resmi bir ziyaret için gideceği Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da, taraflar arasında iki ülke ilişkileri ile özellikle de Balkanlar'daki gelişmelerin ele alınacağı bildirildi.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) yönetim kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, medyada son günlerde yaşanan işten çıkarmaların "kıyım düzeyine" ulaşmasından duyulan kaygı belirtilerek "Hesapsız yatırımlar gazetecilerin sırtından kazanılmaya çalışıldı" denildi.

6- Çeşitli basın meslek örgütleri bir araya gelerek, son günlerde medyada yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Basın meslek örgütlerinin yaptığı ortak açıklamada, yılbaşından bu yana süren kitlesel işten çıkarmaların basın tarihinde görülmemiş boyutlara ulaştığı belirtilerek "İşten çıkarılmalar ve mevcut duruma ilişkin detaylı ve gerçekçi bir rapor hazırlanarak uluslararası meslek kuruluşlarına iletileceği ve dayanışma çağrısı yapılacağı" belirtildi.

7- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Eralp Özgen, ODTÜ tarafından düzenlenen "Özlenen Devlet ve Demokrasi" konulu panelde yaptığı konuşmada "Laikliği uygulayan, şeriat özlemcilerinin parlamentoda yer almadığı, Atatürk'ün bize verdiği devleti özlüyoruz" dedi.

8- Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) 2000 ödülleri sahiplerini buldu. Yönetmen Serdar Akar'ın "Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" filmi 5 dalda ödül alırken, en iyi kadın oyuncu ödülüne Yelda Kaymakçı Reynaud layık görüldü.

9- Türkiye'de bulunan ABD'nin Yakın Doğu İşlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Ed Walker, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi.

Walker görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Irak'a yapılacak ticaretin uzmanlar tarafından incelenmesi gerektiğini belirterek "Irak'la yapılan ticaretin finansal akışının etkin bir kontrolünün sağlanmasının, Irak'ın bunu, kitle imha silahlarında veya silah ticaretinde kullanmasını önlemek için  gerekli olduğunu söyledi.

10- İtalya’nın başkenti Roma’da BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) tarafından yayımlanan raporda, dünyada 33 ülkede yaklaşık  60 milyon insanın açlık problemi çektiği belirtilerek, açlık sıkıntısının en fazla görüldüğü kıtanın Afrika olduğu, bunu Asya, Latin Amerika ve Avrupa'nın takip ettiği bildirildi.

11- ABD Başkanı George W. Bush, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gönderdiği mektupta, Türkiye'nin siyasal ve ekonomik reform programıyla önemli bir yol katettiğini, ABD yönetiminin desteğinin süreceğini bildirdi. Bush ayrıca mektubunda, ABD ile Türkiye'yi birbirine bağlayan stratejik ortaklığa olan bağlılığını vurgulayarak "IMF ile çalışmayı sürdürmenizi dilerim" dedi.

12- Hindistan’da yolcu otobüsünün nehire uçması sonucu 40 kişinin öldüğü bildirildi.                                                                                       

2 MART 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye davet ettiği Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Kemal Derviş ile bir araya geldi.

Başbakan Ecevit görüşme sonunda düzenlediği basın toplantısında Derviş'in ekonomiden sorumlu tek isim olarak Devlet Bakanlığı'na getirildiğini belirterek, "Ekonomik konularda ve uluslararası ekonomik ilişkilerde zengin bilgi birikimi ve engin deneyimi olduğunu" söyledi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye-Pakistan Dostluk Derneği tarafından düzenlenen "Keşmir" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Keşmir sorununda yapıcı bir tutum izlediğini belirterek "Kuvvet kullanmak, yeni meseleler çıkarır. Türkiye'nin taraflara tavsiyesi, uluslararası meşruiyet temelinde diyalog olmuştur" dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nce, Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kabul edilişinin 77. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen "77. Yılında Öğretim Birliği'nin Neresindeyiz" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, 3 Mart 1924'te kabul edilen ve ülkenin insan gücünü hazırlayacak olan Öğretim Birliği Yasası'nın, eğitim sistemini birleştirerek, tamamen devletin gözetim, denetim ve kontrolü altına aldığını söyledi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı açıklamada "Yürütülmekte olan bulaşıcı hayvan hastalıkları ile mücadelede istenen sonucun alınabilmesi ve özellikle şap hastalığının yurtiçi hayvan hareketlerine bağlı olarak yayılmasının önlenmesi amacıyla Kurban Bayramı dolayısıyla bazı önlemler alındığını" bildirdi.

5- Bakanlar Kurulu'nun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ilgili yazısı ve 233 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 3. Maddesi uyarınca aldığı karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre, "Türkiye Elektrik İletim Anonim şirketi", elektrik iletimi, yük tevzii ve işletme planlaması, "Elektrik Üretim Anonim şirketi" ise elektrik üretim hizmetleri görevlerini yürütecekler.

6- Merkez Bankası Başkanlığı'na, Başkan Yardımcısı Süreyya Serdengeçti atandı.

7- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladı.

8- İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği "&#350ehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması" sonuçlandı. Büyük Jüri Özel Ödülü, geçen ay yaşamını yitiren, Dünya Gazetesi sahibi Nezih Demirkent'e verildi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri Lefkoşa'da Zaman gazetesine değerlendirdi

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve beraberindeki heyet, temaslarda bulunmak üzere Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'a gitti.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı yıllık uyuşturucu  kaçakçılığıyla uluslararası mücadele raporunda, Türkiye'nin halen Orta Doğu ile Batı Avrupa arasında özellikle eroin kaçakçılığında geçiş ülkesi konumunu sürdürdüğü bildirildi.                                                                                                    

3 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Elektrik Piyasası Yasası'nı onayladı.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Hilafet Kurumu ile "&#350er'iye ve Evkaf Vekaleti"nin kaldırılmasını öngören ve öğretimde birliği sağlayan yasaların kabul edilmesinin yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda "TBMM'nin kabul ettiği bu yasalarla, Cumhuriyetin, egemenliğin kaynağı konusundaki duyarlılığı ve laik niteliği ortaya konulmuş, ulus egemenliğine ters düşen halifelik tasviye edilmiştir" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, açıklanan enflasyon oranını Sabah  gazetesine değerlendirdi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ekonomi bürokratları ile bir araya gelerek brifing aldı. Bakan Derviş, görüşmelerin ardından gazetecilerin ekonomi ile ilgili sorularını yanıtladı.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, Anadolu Ajansı'nın ekonomide yaşanan kriz ile ilgili sorularını yanıtladı.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün'ü ziyaret etti.

Baykal görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede ekonomide yaşanan son gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriya Temizel görevinden istifa etti.

8- IMF Başkanı Horst Köhler, ABD'nin başkenti Washington'da Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye'deki ekonomik krizin ardından oluşan yeni koşullarda IMF'nin Türkiye desteğinin süreceğini söyledi.

9- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos temaslarda bulunmak üzere Suriye'nin başkenti &#350am'a gitti.

10- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile Dağlık Karabağ sorununun çözüm yollarını görüşmek üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gitti.

11- ABD'nin Georgia Eyaleti'nde meydana gelen uçak kazasında 21 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Afganistan'da köktendinci Taliban yönetimi Enformasyon Bakanı Kudretullah Cemal, Taliban lideri molla Muhammed Ömer'in, İslama aykırı oldukları gerekçesiyle Buda heykellerini kırma emri vermesinin ardından yaptığı açıklamada, Buda heykellerinin yıkım işleminin dün başladığını ve heykellerin en geç 3 gün içinde tamamen yıkılacağını söyledi.                                                                                                                            

4 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, yaşanan ekonomik sorunların çözümü için öncelikle yeniden güven ortamının oluşturulması ve toplumun çeşitli kesimlerinden yükselen seslere kulak verilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit de Türk Ulusu'nun en zor koşullarda bile birliğine sahip çıkmasının, her türlü sorunun üstesinden gelmedeki en büyük güvencesi olduğunu söyledi.

Ayrıca, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve diğer siyasi parti liderleri birer bayram mesajı yayımladılar.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Hayvan Islahı Yasası'nı onayladı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İstanbul'da akademisyenlerle bir araya geldi. Bakan Derviş, görüşme sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Derviş, daha sonra uluslararası ilişkileri görüşmek üzere Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi.

4- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Suudi Arabistan'da hacı adaylarına hitaben yaptığı konuşmada, müslümanların sevgi ve muhabbete her zamankinden daha çok muhtaç olduğunu söyledi.

5- Kurban Bayramı tatilinin başlamasının ardından yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.                      

5 MART 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan  yardımcıları Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli ile bir araya  geldi.

Başbakan Bülent Ecevit görüşme sonunda yaptığı açıklamada,  Türkiye'nin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirterek, Türk  Lirasının dolar ve mark karşısındaki değer kaybının önemli ölçüde  azalmaya başladığını söyledi. Başbakan  Ecevit ayrıca, Dünya Bankası Başkan  Yardımcısı Kemal Derviş'in Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirilmesiyle ilgili olarak da, iç ve dış kamuoyunda olumlu beklentiler sağlandığını belirterek, yeni koşulların gerekli kıldığı  düzenlemelerin kısa sürede sonuçlandırılacağını söyledi.

Başbakan Ecevit, daha sonra makamında Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirilen  Kemal Derviş'i kabul etti.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş,  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Mesut Yılmaz ve  Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

Bakan Derviş, Hazine Müsteşarlığı'ndaki görüşmenin  ardından düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin  görüşmelerle ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Derviş, yeni oluşturulacak ekonomik programın üzerindeki  çalışmanın bitmediğini, çalışmalara devam edildiğini belirterek "Çok kısa zamanda ciddi bir program ortaya çıkacak" dedi.

Bakan Derviş, daha sonra Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası &#350efi  Carlo Cottarelli ile bir araya geldi.

3-         Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan,  Anayasa Mahkemesi'nin, 4447 Sayılı Sosyal Güvenlik Yasası'nı iptal etmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, kademeli  geçişe ilişkin yeni düzenlemenin yapılabilmesi için yüksek  mahkemenin gerekçeli kararının beklendiğini söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer,  Çanakkale'deki incelemeleri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, enerji konusunda çağdaş atılımlar yapacak yeni projeler hazırlandığını belirterek, bu projeler kapsamında  'Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu' oluşturulacağını söyledi.

5- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası &#350efi Carlo  Cottarelli, Dünya Bankası yetkilisi  James Parks, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ve  Hazine Müsteşarlığı yetkilileri, Telekom'un özelleştirilmesi ile ilgili olarak yapılan toplantıya katıldılar.

Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası yetkilileri, Telekom'un  satış oranının yüzde 51'e çıkarılmasını, Özelleştirme İdaresinin  portföyüne alınarak satışı Özelleştirme İdaresi’nin yapmasını istedi.

6- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Türkiye Seyahat Acentaları  Birliği'nin (TURSAB) Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlediği toplantıda, Türkiye'nin turizmden elde  edilen yaklaşık 10 milyon dolar gelirin yüzde 95'inin Türkiye'de kaldığını belirterek, kalkınmaya doğrudan  katkısı olduğunu söyledi.

7- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, CNN televizyonda  Irak politikası ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, yaptırımlara rağmen Irak'ın sınırlarında alışveriş yapıldığını ve bunun hiçbir kontrole tabii olmadığını söyledi.

Cheney ayrıca "Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’i artık bölgede bir tehdit  olarak görmediklerini" ancak Irak liderinin gelecekte yeniden tehdit  oluşturmasını önlemek istediklerini söyledi.

8- Çin Başbakanı Zhu Rongji 9. Çin Ulusal Halk Meclisi 4. Genel  toplantısının açılış konuşmasında, Çin ekonomisinin mevcut durumu, sorunlar, hedefler, ve gerçekleştirilecek büyük projeler hakkında bilgi verdi.

9- Suudi Arabistan’ın Mekke yakınındaki Mina Dağı’nda şeytan taşlarken çıkan kargaşada 35 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Portekiz’in kuzeyinde köprünün çökmesi sonucunda bir yolcu otobüsü ile iki otomobil nehre düştü.  Olay sırasında araçta bulunan 70 kişinin öldüğü bildirildi.

6 MART 2001

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Trajkowski'nin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i telefonla arayarak, Kosova-Makedonya sınırında meydana gelen çatışmalarla ilgili bilgi verdiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de Türkiye'nin, Makedonya'nın güvenlik ve istikrarının korunması yönündeki çabaları bundan böyle de destekleyeceğini ve üzerine düşen katkıyı yapmaktan kaçınmayacağını söylediği bildirildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet  Bahçeli, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan ile Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, yeni ekonomik programı görüşmek üzere bir araya geldiler.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Genel Merkez’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, gazetecilerin dalgalı kur sistemine geçilmesinin ardından enflasyonda meydana gelen artışın memur ve emeklilere zam olarak yansıyıp yansımayacağını sorması üzerine "Enflasyondaki artışı aynen kamu görevlilerine yansıtmaya kararlıyız" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Genel Merkez’de gazetecilerin para ve kur politikası ile ilgili sorularını yanıtladı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Genel Merkez’de gazetecilerin sorularını yanıtlayarak ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Başbakan Bülent Ecevit ve Devlet Bakanı Yüksel Yalova ile ayrı ayrı görüştü.

Bakan Derviş görüşmeler sonunda gazetecilerin bankalarla ilgili yeni bir yasal düzenleme olup olmadığını sorması üzerine 'programın bütün olarak açıklanması' gerektiğini söyledi.

Bakan Derviş, daha sonra temaslarda bulunmak üzere ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ekonomi stratejisinin bütünlüğüne dikkat çekerek "Bütünlük belirlenmeden çok önemli bir boyutunu açıklamak sakıncalıdır. Bütün bunları bir paket olarak ortaya çıkarınca strateji oluşturacağız. Henüz bir program ortaya çıkmadı" dedi.

7- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, partisinin Gaziantep  İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak köyleri yaşanabilir kılmak için mücadele ettiklerini belirterek "İnsanları bulundukları yerde rahat ettirdiğimiz ölçüde, göçün yarattığı olumsuzlukları önleyebiliriz" dedi.

8- Dışişleri Bakanlığı'ndan, Kosova-Makedonya sınırında meydana gelen çatışmalarla ilgili olarak yapılan açıklamada, Türkiye'nin terörün her türlüsüne karşı olduğu belirtilerek "Türkiye, Makedonya'nın kuzey sınırındaki aşırı unsurların şiddeti tırmandırmak suretiyle Makedonya Cumhuriyeti'nin güvenlik ve istikrarını tehdit etmelerinin ivedilikle engellenmesi gerektiğini savunmaktadır" denildi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ANAP Bursa İl Başkanlığı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 10 yıldır koalisyon hükümetleriyle yönetilmeye mecbur olduğunu belirterek, bunun da uygulamalarda bazı kolaylık ve zorlukları da beraberinde getirdiğini söyledi.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Antalya İl Başkanlığı'nda yaptığı açıklamada, partisindeki son gelişmeleri ve hükümetin enflasyonla mücadele programı doğrultusundaki uygulamaları değerlendirdi.

11- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile Yukarı Karabağ sorununun barışçı çözümünü görüşmek üzere gittiği Fransa'dan temaslarını tamamlayarak ülkesine döndü.

Cumhurbaşkanı Aliyev yaptığı açıklamada, Yukarı Karabağ bölgesindeki soruna çözüm istediğini belirterek "Ermenistan, Yukarı Karabağ bölgesinde bağımsızlık istiyor. Bizim elimizde Erivan'ın kabul etmediği uluslararası hukuk normları ve BM kararları var" dedi.

12- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.                                

7 MART 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, bazı gazetelerin  temsilcileriyle bir araya gelerek ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon'un &#350alpazarı ilçesindeki incelemeleri sırasında vatandaşların sorunlarını dinledi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile telefonla görüşerek, Balkanlar'da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Balkanlar'da istikrar açısından Makedonya'nın kilit dönemde olduğu ve istikrarı  tehdit eden son çatışmaların tüm bölge ülkelerinin aleyhine olduğu değerlendirmesini yapan iki bakan, çatışmaların bir an önce kontrol altına alınması amacıyla çabaları yoğunlaştırma kararı aldı.

4- Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Haliç ve Camialtı tersanelerinin kapatılması doğrultusunda verdiği kararı geri aldığını bildirdi.

5- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, sosyal yönü ihmal edilmiş programların gelir dağılımını daha da bozarak sosyal huzursuzlukları artıracağını belirtti ve yeni bir ulusal programa destek için koşulları olduğunu söyledi.

6- Galatasaray Futbol Takımı, İstanbul'da İtalya'nın Milan Futbol Takımı’nı 2-0 yenerek &#350ampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale yükseldi.

7- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Diyarbakır eski Belediye Başkanı Mehdi Zana'nın yaptığı şikayet başvurusunda, AİHM'nin 6'ıncı Maddesi'nin 1'inci fıkrasını ihlal ettiği görüşüne vardı. Mahkeme ayrıca, Türkiye'ye maddi tazminat cezası verilmeyeceğini bildirdi.

8- Çin'de havai fişek imalathanesinin patlaması sonucu, 60 kişinin öldüğü bildirildi.

9- İsrail'de, başbakanlık seçimlerini kazanan Likud Partisi Genel Başkanı Ariel &#350aron'un kurduğu hükümetin güvenoyu aldığı bildirildi.

10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi Atina’da bir araya gelerek, iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında işbirliğini öngören bir protokol imzaladıkları bildirildi.               

8 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer  "8 Mart Kadınlar Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajında, kadınların birey olarak kendi sorunlarına sahip çıkmaları ve yaratıcı güçlerini ortaya koymalarının geleceğin çağdaş Türkiyesi’ni kurma çabalarına önemli katkılarda bulunacağını söyledi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi de Türk kadınının, elde ettiği hakları sonuna kadar koruması ve geliştirmesi gerektiğini kaydetti.

Başbakan Bülent Ecevit ise Medeni Yasa'da tasarlanan değişikliklerin daha da ileri düzeylere ulaştırılacağını söyledi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de gün dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,  ekonomik kriz ve alınacak önlemler ile ilgili olarak Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, bütçe ve vergi politikaları, memur maaş zamları, toplumsal güven, özelleştirme ve enflasyon hedefi konuları ile ilgili Sabah gazetesinin sorularını yanıtladı.

4- "8 Mart Kadınlar Günü" tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, temaslarda bulunmak üzere gittiği ABD'nin başkenti Washington'da, ABD Hazine Bakanı Paul O Neil ve IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fisher ile bir araya geldi.

Bakan Derviş görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, bütün kaolisyon ortaklarının kesin desteğine ihtiyacı olan ekonomik programın 10 günden daha kısa sürede ortaya çıkarılmasını umduğunu ve bu program ortaya çıktıktan sonra uluslararası finans çevrelerinden gereken desteği almayı beklediğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yiğit Alpagon, Makedonya'nın başkenti Üsküp'deki temasları sırasında Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Trajkovski, Başbakan Ljubco  Georievski ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Viktor Gaber ile ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerde, Türk hükümetinin, Üsküp yönetimine terörle mücadele, sınırlar ve egemenlik konularında destek vereceği bildirildi..

7- AB üyesi ülkelerin çevre bakanlarından oluşan AB Konseyi'nin Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı olağan toplantısında, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinin yol haritasını çizen  Katılım Ortaklığı Belgesi (KOB) onaylandı.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen yaptığı açıklamada, KOB'un, Türkiye açısından bir yol haritası oluşturduğunu, belgenin resmen onaylanmasının, Türkiye-AB ilişkilerinin önemli bir döneminde gerçekleştirildiğini söyledi.

8- ABD Başkanı George W. Bush, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, ABD'nin güçlü bir ruhsal kuruluş olduğunu ve Amerikan hayatının merkezinde inancın bulunduğunu belirterek "İslamın, öteki dinler tarafından da tanınan gereklerini yerine getirirken Müslümanların bakışlarının, hayatının zenginleşmesine de katkıda bulunduğunu" kaydetti.

9- İngiltere Başbakanı Tony Blair ile İrlanda Başkanı Bertie Ahern, Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta bir araya geldi. Görüşmelerde, IRA'nın silahsızlanması, İngiltere'nin askeri gücünü bölgeden çekmesi, üslerini kapatması ve diğer protestan paramiliter unsurların da silah bırakmaları konularının ele alındığı bildirildi.

10- İsrail'de Ehud Barak başbakanlık görevini Ariel &#350aron'a devretti. &#350aron yaptığı açıklamada "Ortam uygun olduğunda yani şiddet sona erdiğinde  Filistin Devlet Başkanı Arafat ile bir araya geleceğini söyledi.

Arafat da yayımladığı kutlama mesajında, imzalanan anlaşmalar temelinde barış görüşmelerine yeniden başlamaya hazır olduğunu bildirdi.

11- Nijerya'da bir kız yurdunda çıkan yangında 30 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Fransa’nın başkenti Paris’in Sevr banliyösünde, Belediye Başkanı Koscivsko Morizet’nin girişimiyle "Ermeni soykırımı" anıtının açıldığı bildirildi.   

9 MART 2001

1- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, oluşturulması öngörülen  ulusal programla ilgili yaptığı açıklamada, hükümetin bir yandan ulusal programdan söz ederken, diğer yandan IMF ile yeni oluşturulacak ekonomik programın görüşmelerini yaptığını belirterek "IMF ile ulusal program olmaz" dedi.

2- Güneydoğu Anadolu'nun bazı bölgelerinde aşırı yağışlardan dolayı meydana gelen sel felaketinde 4 kişi yaşamını yitirdi.

3- Makedonya Dışişleri Bakanı Sircan Kerim, Makedonya-Kosova sınırındaki çatışmaların engellenmesi için NATO yetkilileri ile temaslarda bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

Bakan Kerim yaptığı açıklamada, ülkesinin sınırını yeterince koruyamadığını belirterek, Arnavut gerillaların sızmalarının ancak sınırdaki NATO varlığı tarafından engellenebileceğini söyledi

.4- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Kıbrıs Rum Kesimi'ne yapacağı ziyaret öncesinde Rum Radyo Yayın Kurumu'na (RIK) verdiği demeçte, Türkiye ile ikili ilişkilerin Kıbrıs konusuna bağlı olduğunu belirterek, bunun ya iki ülkeyi yakınlaştıracağını ya da ayıracağını söyledi.           

10 MART 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen ile Başbakanlık'ta bir araya geldi. Başbakan Ecevit görüşme sonunda yaptığı açıklamada, dalgalı kur sisteminin ekonomiye sağlayacağı olanakların iyi değerlendirilmesi durumunda ekonominin kısa sürede büyük canlılık kazanabileceğini savunarak "Türk Lirası'nın değer kaybında şu ana kadar ölçünün kaçırılmamış olması sevindiricidir" dedi.

2- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, İçel'in Gülnar ilçesinde yaptığı konuşmada, ülkede geçmişte bir takım yanlışlıkların yapıldığını belirterek, bunların giderek azaltılması gerektiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da düzenlenen "CHP Ekonomi Formu"nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, hükümetin, ülkenin ekonomik krize girişinde doğrudan sorumlu olduğunu belirterek "Eğer Türkiye yeni bir ulusal program hazırlayacaksa, bunu yeni bir hükümetle yapmak durumundadır" dedi.

4- TİSK Genel Başkanı Refik Baydur yaptığı açıklamada, ekonomideki krizden kurtulmanın yolunun sosyal uzlaşma ve sosyal işbirliğinden geçtiğini belirterek "Yenilenecek istikrar programı, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hazırlanmalı, program halka iyi anlatılmalı ve bu konuda ulusal konsensüs yaratılmalıdır" dedi.

5- Kurban Bayramı tatilinin sona ermesiyle karayollarında meydana gelen trafik kazalarında 122 kişi yaşamını yitirdi, 221 kişi de yaralandı.

6- Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Cumhur Asparuk, Türk Evi'nin açılışını yapmak üzere Avusturalya'nın Sidney kentine gitti.

7- IMF Türkiye Masası &#350efi Carlo Cottarelli, Türkiye'deki temaslarını tamamlayarak İtalya'nın başkenti Roma'ya gitti.

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki tek sorunun Ege'de kıta sahanlığının belirlenmesi olduğunu savunarak "Genel ilke olarak bölgedeki tüm anlaşmazlıklar uluslararası hukuk ve anlaşmalar çerçevesinde Lahey Adalet Divanı'na götürülerek çözülebilir" dedi.

9- Japonya'nın güneyinde kıyıya vuran 171 balinadan 44'ünün öldüğü bildirildi.                                  


11 MART 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, TV8 televizyonunun "Yıldızda Sohbet" adlı programına katılarak, son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Başkanlık Divanı toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, yeni oluşturulacak ulusal programa destek vermelerinin söz konusu olmadığını belirterek "Bu programın toplumsal bir desteğe sahip olması ihtimali fevkalade zayıftır" dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Dünya Bankası'ndaki görevinden istifa etmek ve çeşitli finans çevreleriyle görüşmelerde bulunmak üzere gittiği ABD'den yurda döndü.

Bakan Derviş, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ABD'deki temaslarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, İstanbul'da yaptığı açıklamada "Gemi Trafik Yönetim ve Bilgi Sistemi" projesiyle Türk boğazlarında seyir güvenliğinin sağlanması, can ve mal emniyetinin güçlendirilmesi, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin korunması için en önemli adımlardan birinin atıldığını söyledi.

5-  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TRT 1 televizyonunda yayınlanan "Pazar  Panaroma" programına katılarak  dış politikada yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, bakanlığının, ihracatta KDV iadelerinde uygulanan müteselsil sorumluluk müessesesinin yeniden gözden geçirdiğini belirterek "Bakanlık olarak ihracata dönük bürokratik işlemleri azaltmak, tıkanıklığı açmak için gayret içindeyiz" dedi.

7- Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Osman Tunaboylu ile yapılan söyleşi, Radikal gazetesinde yayımlandı.

8- 3. Selanik Belgesel Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. En iyi uluslararası ve ulusal ödüllerini "I Loved You" ve "The School" adlı belgesellerin kazandığı bildirildi.

9- BM Gazeteciler Derneği’nin (ACANU) yönetim kuruluna Cumhuriyet gazetesi Cenevre muhabiri Emine Karakitapoğlu'nun seçildiği bildirildi.                                                                              

12 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi olarak  Türkiye'ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev  ile Azerbaycan doğalgazının Türkiye'ye satışı ile ilgili  olarak hazırlanan &#350ahdeniz Doğalgaz Anlaşması'nın da  aralarında bulunduğu 9 anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Sezer imza töreninin ardından yaptığı  açıklamada, doğalgaz anlaşmalarının, Doğu-Batı enerji  koridorunun alt yapısını oluşturacak diğer boru hattı  projelerinin gerçekleştirilmesi yönünde yeni bir aşamayı  başlatacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Aliyev ise "Biz temeli attık. Gelecekte Türkiye'nin ihtiyacınının karşılanması yönünde verilecek  gaz için yeni bir boru hattının inşa edilmesi gerekiyor.  O zaman iki ülke arasında daha büyük ufuklar açılır ve bu, bizi birbirimize daha çok bağlar" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanı  Haydar Aliyev ile Dağlık Karabağ barış sürecindeki gelişmeleri  ele almak üzere bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Aliyev görüşmenin ardından yaptığı  açıklamada, Paris ziyareti ve AGİT Minsk Grubu'nun önerileri  hakkında Cumhurbaşkanı Sezer'e bilgi verdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer de "Etnik sorunlar, bölge halklarının  21. yüzyıla uygun, özlenen gönence ulaşmalarını engellemektedir.  Uluslararası hukukun temel kural kabul ettiği, toprak bütünlüğüne  saygı ve sınırların zor kullanılarak değiştirilemeyeceği  ilkeleri Kafkasya'da açıkça çiğnenmiştir ve çiğnenmeye devam  edilmektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Aliyev daha sonra Başbakan Bülent Ecevit  ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 80. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, İstiklal Marşı'nın yalnızca Kurtuluş Savaşı'nda verilen  savaşımın değil, Türk Ulusu'nun yurt severliğinin, bağımsızlık ve özgürlük aşkının çağdaşlık ve gelişme yolundaki  kararlılığının da anlatımı olduğunu belirtti.

4- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında  toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü &#350ükrü Sina Gürel toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit'in, Ekonomiden  sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş tarafından yürütülen yeni  ekonomik program hazırlıklarının sürdürüldüğü yönünde bilgi  verdiğini belirterek "Sayın Ecevit en kısa zamanda hazırlanacak  bu programın elbette ulusal nitelikte bir program olacağını, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası ile hazırlık ve yürütme  aşamalarında işbirliği yapılacağını bildirdi" dedi.

Başbakan Ecevit de toplantı sonunda gazetecilerin sorularını  yanıtladı.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Hazine Müsteşarlığı'nda Merkez Bankası, Hazine, Bankacılık  Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Özelleştirme İdaresi ve  Devlet Planlama Teşkilatı bürokratları ile bir araya geldi.

Bakan Derviş görüşme sonunda yaptığı açıklamada, çok  hızlı ve çok kesin adımlar atılması, bir an önce ekonomik programın  ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayarak piyasaların  rahatlaması bakımından bunun önemli olduğunu söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi  Yiğit Alpagon, Türkiye'de bulunan Arnavutluk Dışişleri  Bakan Yardımcısı Pellumb Xhufi ile bir araya gelerek, Makedonya-Kosova sınırındaki Arnavut militanların şiddet faaliyetlerinin önlenmesi konusunu ele aldı.

7- İstiklal Marşı'nın, TBMM'de kabülünün 80. yıl dönümü,  eski TBMM'nin binasında düzenlenen törenle kutlandı.

Kültür Bakanı İstemihan Talay törende yaptığı konuşmada  "Bu atmosferi, bu havayı, bu ortamı solumaya ve yaşamaya  hepimizin her yaşta ihtiyacı var. Çünkü bu çatı, ulusumuzun  bağımsızlık aşkıyla bizi yeniden özgürlüğümüze kavuşturan  mücadelenin başlatıldığı, başarıldığı ve gerçekleştirildiği  TBMM'dir" dedi.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli, TGC Meslek Divanı toplantısının açılışında yaptığı konuşmada,  ekonomik problemlerin ötesinde medyadaki krizin karşılıklı  çıkara dayalı medya-siyaset ilişkisinden kaynaklandığını  belirterek "Siyasal iktidarların medya sermayesi ile içli  dışlı çıkar ilişkileri, medyada bir yandan haksız rekabeti  körüklerken, diğer yandan da medya bağımsızlığını zedeliyecek  boyutlara ulaştı" dedi.

9- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen ve beraberindeki  heyet, temaslarda bulunmak üzere Irak'a gitti.

10- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Dişişleri Bakanı  Kemal Harrazi, Savunma Bakanı Ali &#350amhani ve Petrol Bakanı Bijan  Namdar-Zangane temaslarda bulunmak üzere Rusya'ya gittiler.

İran Cumhurbaşkanı Hatemi ve beraberindeki heyet, Rusya  Devlet Başkanı Viladimir Putin ile bir araya gelerek iki ülke  arasında işbirliği anlaşması imzaladılar.

Putin görüşme sonunda yaptığı açıklamada, İran'ın kendi  ülkesinin savunma kapasitesini ve güvenliğini güvence altında  tutma ve bu kapsamda silah satın alma hakkının bulunduğunu söyledi.

Görüşmelerin ardından yayımlanan bildiride "Hazar  Denizi'nin statüsü belirleninceye değin, iki ülke, bu denizi  bölen herhangi bir sınırı resmen tanımayacaktır" denildi.

Ayrıca İran Meclisi'nde, Rusya ile teknik işbirliğini  öngören bir anlaşmanın imzalandığı bildirildi.

11- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Kıbrıs Rum kesimindeki temasları sırasında Rum Yönetimi  lideri Glafkos Klerides ile bir araya geldi.

Papandreu görüşme sonunda yaptığı açıklamada,  Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne üyelik süreci karşısında  Türkiye'nin, üyelikten önce Kıbrıs sorununun çözüme  ulaşması için Kıbrıs Türklerini teşvik etmesi gerektiğini  söyledi.

13 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Süreyya Serdengeçti'nin Merkez Bankası Başkanlığı'na atanmasına ilişkin kararnameyi onayladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz  Meclis grup toplantısından sonra yaptığı açıklamada, yeni programda kamu bankalarının görev zararlarının kapatılacağını belirterek "Çöken programda ihmal edilen halk desteği, sosyal ve psikolojik unsurların yeni programda gözetileceğini" söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, TBMM'de yemin ederek göreve başladı.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Devlet Bakanı Faruk Bal ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hem kamu bankalarında, hem özel bankalarda sorunlar bulunduğunu belirterek "Mevcut güvenceler, mevduat güvenceleri tamamen devam edecektir. Mevzuat olduğu gibi bütünüyle devletin güvencesi altındadır" dedi.

6-         Devlet Bakanı Faruk Bal düzenlediği basın toplantısında, Emlakbank'ın kamu bankaları içindeki durumu en iyi olan banka olduğunu belirterek "Emlakbank'ın inşaat sektöründe bulunduğu taahhütlerinden arındırılması gerekiyor. Bu olmadan devretmek söz konusu olamaz" dedi.

7- Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abid &#350erifov ve beraberindeki heyet, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) tarafından düzenlenen toplantıya katıldı.

Bakan Çay yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan'ın, ortak paydada ve karşılıklı menfaatler çerçevesinde ilişkilerini daha düzeyli ve somut bir seviyeye getirmeleri gerektiğini söyledi.

8- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, bedelli askerlik ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

9- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı yazılı açıklamada, yeni ekonomik programın yükünün emekçilerin ve emeklilerin üzerinde olacağını belirtti.

10- Galatasaray Futbol Takımı, Fransa'nın Paris Saint Germain (PSG) Futbol Takımı ile Paris'te yaptığı karşılaşmada 2-0 yenildi. Avarajla 2. olarak &#350ampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale yükseldi.

Karşılaşma sırasında Ermenistan bayrağı açan ve Türkiye aleyhine sloganlar atan bir grup ile Türk seyirciler arasında çıkan kavgada 5 kişi yaralandı.

11- Gazeteci Erol Yılmaz yaşamını yitirdi.

12- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Ermeni soykırımı savları karşısında Türkiye'nin yanında olduklarını belirterek "Biz Türkiye'nin yanındayız. Ama bu kararların Türkiye'ye hiçbir tehlikesi yoktur, hiçbir rahatsızlık olmasın. Türkiye büyük bir devlettir" dedi.

Cumhurbaşkanı Aliyev daha sonra Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile ayrı ayrı görüştü.

13- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, temaslarda bulunmak üzere Suriye'ye gitti.

14- İsviçre Parlamentosu'nun 200 üyeli alt kanadı Ulusal Meclis'in, Yunan asıllı Milletvekili Josef Zisyadis ve 4 sosyalist milletvekilinin "Ermeni soykırımının İsviçre tarafından tanınmasını isteyen" başvurusunu 70'e karşı 73 oyla reddettiği bildirildi.

15- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalanan &#350ahdeniz Doğalgaz Anlaşması ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada "Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları Türkiye'nin, Azerbaycan'ın &#350ahdenizi yataklarından doğalgaz almasını sağlayacak bir anlaşma imzaladı. ABD, doğu-batı enerji koridoru projesini güçlendirecek bu gelişmeyi mennuniyetle karşılamaktadır" dedi.

16- Rusya'nın, Tahran'a aralarında S-300 hava savunma füzelerinin de bulunduğu bir çok türde silah satma konusunda anlaşma yaptığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher yaptığı açıklamada, "Rusya'nın bölgesinde bize tehdit oluşturabilecek şekilde bu silahları satmaya kalkması son derece yanlıştır" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ise ilişkilerin üçüncü bir ülkeyi hedef almadığını söyledi.

17- Rusya'da bulunan İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Rusya uzay çalışmaları yer kontrol merkezini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Rusya, uzay alanında İran ile çok geniş bir çerçevede işbirliği olanaklarına sahiptir" dedi.                                       

14 MART 2001

1-  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, İstanbul'da Harp Akedemileri Komutanlık Konferansları'na katıldı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada "Sağlık sistemimizin aksayan yönlerinin düzeltilmesi yönünde beklenilen adımlar atılırken kendi toplumsal gerçeğimiz göz ardı edilmemeli, sorunlara kalıcı çözümler üretilmelidir" dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Hazine Müsteşarlığı'nda gazetecilere, ekonomik krizden kurtaracak acil önlemler paketini açıkladı. Açıklamaya göre, Türk Telekom'daki blok satış oranı yüzde 51'e çıkarılacak. Bakan Derviş, ekonomik programın başarılı olması için halk desteğinin ve siyasi desteğin şart olduğunu belirtti.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ulusal programa destek için  DİSK, Türk-İş ve Hak-İş konfederasyonlarının genel başkanlarıyla görüştü.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Bakan Derviş ile görüşmesinde ekonominin küçülmesine karşı olduklarını belirtti. Bakan Derviş ise programdaki hedefin, büyüme ve gelir dağılımını düzeltme olduğunu kaydetti.

Bakan Derviş, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile görüşmesinde de acil önlem alınmazsa faizlerin daha da yukarı çıkacağını, enflasyonun da "vatandaşın cebinden gizlice para almak" olduğunu belirtti. Meral ise sorunların azalması için yeni programa destek vereceklerini belirterek "Talancının, vurguncunun üzerine gidin, halkla yakınlaşın" dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Bakan Derviş ile görüşmesinde ise 14 aylık istikrar programının başarılı olmadığını bu nedenle bir özeleştiri yapılması ve siyaseten bunun hesabının verilmesi gerektiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul ederek görüşmeleri devam eden kamu kesimi toplu iş sözleşmelerini değerlendirdiler.

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı'na Engin Akçakoca, Hazine Müsteşarlığı'na da Faik Öztrak atandı.

7-   Romanya Dışişleri Bakanı Mircea Geona, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüşen Geona, Türkiye'nin, Romanya'nın stratejik müttefiki olduğunu söyledi.

Bakan Cem de görüşme öncesi yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin son 10 yıldır güçlenerek geliştiğini belirtti.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Suriye-Ürdün-Mısır elektrik şebekelerinin birbirlerine bağlanması dolayısıyla düzenlenen törenlere katılmak üzere Suriye'nin başkenti &#350am'a gitti.

9- IMF Avrupa Direktörü Michael Deppler NPR radyosuna verdiği demeçte, Türkiye'deki programın, diğer ülkelerde uygulanan IMF istikrar paketleriyle ortak bir reçeteye sahip olmadığını belirterek "Bu program özel olarak Türkiye'nin isteklerine göre oluşturulmuştu. Başarıyı, başarısızlığı da üstlenecek konumda olan Türk hükümetidir" dedi.

 
15 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkan Yardımcısı Faik Öztırak'ın, Hazine Müsteşarı olmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, rant ekonomisinin, yerini sağlıklı bir ekonomiye ve hakça bir düzene bırakacağını kaydederek "Güven verici ve saydam bir program, dış kaynakları harekete geçirecek. Fakat kendi kaynaklarımızın da değerlendirilmesi gereklidir" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Rekabet Kurulu tarafından düzenlenen "Regülasyon ve Rekabet" konulu toplantıda, Türkiye'nin geçirmekte olduğu sıkıntılı dönem içinde kararlarını iyi vermesi ve bunları eksiksiz uygulaması durumunda, büyüme yolundaki adımların daha hızlı atılacağını söyledi.

4-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Slovakya'nın başkenti Bratislava'ya haraketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i ziyaret ederek, bakanlığına ait yasa tasarıları için destek istedi.

Çiller yaptığı açıklamada, Bakan Tantan'ın kendisine yasa tasarısı ile ilgili bilgiler verdiğini kaydederek "Kendisine ve hazırlanmış yasalara desteğimiz tam olacak" dedi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, eski KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Necati Münir Ertegün'e Dışişleri Bakanlığı üstün hizmet plaketini verdi.

Bakan Cem ve Bakanlık Müsteşarı Faruk Loğoğlu, törende yaptıkları konuşmalarda, Ertegün'ün Kıbrıs sorununa yaptığı  katkıları vurguladılar.

7- İktisat Bankası'nın yönetim ve denetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Faruk Yücel'i kabul etti. Çiller görüşme sonunda yaptığı açıklamada, 1940'lı yıllarda çiftçi ne haldeyse, bugün de aynı ezikliği ve yoksulluğu yaşadığını söyledi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TV8 televizyonunda yayınlanan "Bakış"  programına katılarak, son siyasi gelişmeler, partisindeki istifalar ve yeni oluşum girişimlerini değerlendirdi.

10- CHP Onursal Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinden istifa etti.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, &#350ırnak'ta 2 günden bu yana yapılan operasyonlarda 9 PKK'lı teröristin olduğu, 1 er'in de şehit olduğu bildirildi.

12- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, kaynaklarını emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye düşürecek şekilde, hissedarlarının oluşturduğu sermaye grubuna aktardığı ve mali yapısının sistemi tehdit edecek biçimde bozulduğu için İktisat Bankası'nın yönetim ve denetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMFS) devredildiği bildirildi.

13- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Başbakan Bülent Ecevit ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bu ziyaretlerde hem ekonomik krizle ilgili görüştüklerini aktardıklarını hem de dün açıklanan Ulusal Program’la ilgili görüşlerini ilettiklerini,  daha çok üzerinde durdukları konunun mali sektördeki kilitlenmenin çözülmesiyle ilgili olduğunu söyledi.

14- Çeçen hava korsanları tarafından, Atatürk Havalimanı'ndan kalktıktan bir süre sonra kaçırılan İstanbul-Moskova seferini yapan Tupolev-156 tipi Rus yolcu uçağı, Suudi Arabistan'ın Medine kentine indirildi.

Rusya Federasyonu Türkiye'ye gönderdiği notada, Rusya kurumları ve yurttaşları için güvenlik önlemlerinin arttırılmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu da Rusya Büyükelçisi Aleksander Lebedev'i telefonla arayarak, Türkiye'nin, kaçırma eyleminin sona ermesi ve uçağı kaçıranların yakalanması için gerekli işbirliğine hazır olduklarını Suudi Arabistan makamlarına ilettiklerini söyledi.

15- İngiltere Parlamentosu'nda, aralarında PKK ve DHKP-C'nin de bulunduğu 21 terör örgütünün faaliyetlerinin yasaklanmasına ilişkin tasarının kabul edildiği bildirildi.

16- ABD Başkanı George W. Bush Washington'da, Suriye'nin Washington Büyükelçisi Rüstem El-Zubi'yi kabulünde yaptığı konuşmada "Devlet Başkanı Beşir Esad'ın reform girişimlerini ve Suriye halkının ekonomik olanaklarını ilerletme çabalarını destekliyoruz" dedi.

17- Makedonya Başbakanı Lubço Georgievski, Makedonya güvenlik güçleri ile Arnavut gerillaların arasında devam eden çatışmalarla ilgili olarak dün yaptığı açıklamada, gerilların Kosova bağlantılı olduklarını, terörist eylemlerin uzun dönemli olabileceğini söyledi.

Makedonya İçişleri Bakanı Dosta Dimovska da Makedonya'nın, aralarında daha önce Kosova'da etkinlik gösteren Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) militanlarının da bulunduğu "eğitimli teröristlerin akınına uğradığını" söyledi.

18- Rusya Ulusal Güvenlik Danışmanı Sergey İvanov dün Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile bir araya geldi. Powell görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, İran gibi bir rejime silah satmanın kaygı verici olduğunu belirterek "Eski Sovyetler Birliği, yıllarca geleceği olmayan rejimlere hazineler değerinde yatırımlar yaptı. Artık uluslararası davranış standartlarına uymayan rejimlere yatırım yapmanın akıllıca olmadığını öğrenmeleri gerekir" dedi.                                       

16 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Prof. Dr. Burhan &#350enatalar, YÖK üyeliğine atandı.

2- Genelkurmay Başkanlğı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin özellikle son 3 aydır her alanda tasarruf ve sıkı bir kaynak yönetim politikası uyguladığını vurgularken, ekonomik kriz nedeniyle Milli Savunma  Bakanlığı bütçesinin revize edildiğini ve önceliksiz projelere ilişkin iptal kararı alındığını açıkladı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) toplantısına katıldı.

Bakan Derviş, ekonomik programın tamamının nisan ayında açıklanacağını söyledi. Programa destek isteyen Bakan Derviş, kamu bankalarının siyasetten arındırılacağını belirtti.

TOBB Başkanı Fuat Miras ise iktidar inandırıcı bir program ortaya koyarsa destek vereceklerini belirterek "Desteklerimiz karşılığında, siyasilerin ve bürokratların imzalı taahhütname vermesini istiyorum" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, öğretmen okullarının 153. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde düzenlenen törene katıldı.

5- Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Fatih Üniversitesi'ni irticai kadrolaşmaya gittiği, öğrencilere laiklik karşıtı bir yaşam tarzını telkin ettiği, kılık kıyafet yönetmeliğini uygulamayan öğrencileri teşvik ettiği ve Yükseköğretim Yasası'na uymadığı gerekçesiyle 2001-2002 yılında üniversiteye öğrenci alınmayacağını, yönetimin 1 yıl içerisinde gerekli düzeltimleri yapmaması halinde üniversite faaliyetlerinin tamamen durdurulacağına karar verdi.

6- Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, Rekabet Kurulu tarafından düzenlenen "Regülasyon ve Rekabet Sempozyumu"nun kapanışında yaptığı konuşmada "Son yaşanan ekonomik kriz nedeniyle özelleştirme hedefinin revize edileceğini ve 72 saat içinde kamuoyuna açıklanacağını" söyledi.

7- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye'ye kaçak et ve süt ürünleri sokulmasıyla ilgili olarak yürüttüğü "Buffala" soruşturmasını tamamladı.

Başsavcı Cevdet Volkan, 9'u tutuklu 71 sanık hakkında çete kurmak, yönetmek ve örgüte üye olmak suçlarından dava açıldığını bildirdi.

8- Türkiye'de bulunan AB Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Ankara Ticaret Odası'nda düzenlenen "Türkiye-AB ilişkileri" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, TBMM'de görüşülen Medeni Kanun Tasarısı'nın "Türkiye'deki mevcut ayrımcılığı ortadan kaldıracağını" söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp de "Türkiye'de kadın ve erkek eşitliği konusunda, bizi rahatsız eden ne hanımların aleyhine ne de erkeklerin aleyhine bir durum yoktur" dedi.

9- IMF Avrupa Bölüm Başkanı Michael Deppler, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Deppler yaptığı açıklamada, hafta sonunda ekonomik programın ön anlaşması üzerinde çalışmak üzere Türkiye'ye geldiğini söyledi.

10- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Slovakya Başbakan Yardımcısı Povol Hamzik'in davetlisi olarak gittiği bu ülkede, Türkiye'nin AB üyeliğini değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin, AB'nin çok kültürlü ve çok dinli bir birlik olabilmesi için katkıda bulunabilecek tek ülke olduğunu söyledi.

11- Çeçen hava korsanları tarafından İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kaçırılan Rus yolcu uçağına Suudi Arabistan'ın Medine kentindeki havaalanında düzenlenen operasyonda, 1'i Türk 3 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

12- NATO Genel Sekreteri George Robertson, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papendreu ile Atina'da bir araya geldi.

Robertson yaptığı açıklamada "Kosova'nın şiddet eylemleri için kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Bir avuç ayrılıkçı, Makedonya'nın istikrarını bozamaz" dedi.

13- Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), üyesi ülkeler petrol bakanlarının yeni bir üretim kısıntısını karara bağlayacakları toplantı, Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

14- Çin'in başkenti Pekin’de meydana gelen patlamada 20 kişinin öldüğü, 200 kişinin de enkaz altında kaldığı bildirildi.                                                  

 
17 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Almanya'da "Troia: Düş ve Gerçek" adlı serginin açılışına katıldıktan sonra yurda döndü.

Cumhurbaşkanı Sezer Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau ile de görüşme olanağı bulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, görüşmede iki ülke arasındaki münasebetlerin yanı sıra Almanya'da yaşayan Türklerin sorunlarını da ele aldıklarını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Rize'ye gitti. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, gazetecilerin gündemde bulunan konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) yöneticileriyle İstanbul'da bir araya geldi. Çiller yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ekonomik değil, siyasi bir bunalım içinde olduğunu belirterek, bunun dış ilişkileri de olumsuz etkilediğni söyledi.

4- CHP Merkez Yönetimi'nce "kesin çıkarma" istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilen Parti Meclis Üyesi Mehmet Moğultay, partisinde istifa ettiğini açıkladı. Ayrıca, Yüksek Disiplin Kurulu yaptığı toplantıda Fikri Sağlar'ı partiden ihraç etti.

5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı'na Engin Akçakoca'nın atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- Kızılay'ın 2. Olağan Kongresi'nde Ertan Gönen yeniden genel başkanlığa seçildi.

7- Arnavutluk'un Ankara Büyükelçisi Dashnor Dervishi, Makedonya'da yaşanan olayları Zaman gazetesine değerlendirdi.

8- Avukat Sedat Vural, Fransa Parlamentosu tarafından kabul edilen "Sözde Ermeni Soykırımı Yasası"nın, uluslararası hukuka aykırı olduğu için yürürlüğünün durdurulması amacıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda bulundu.

9-            Makedonya Dışişleri Bakanı Sırcan Kerim, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

Bakan Kerim, Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi.

Bakan Cem düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin en önemli desteğinin "Diplomatik rolü" olduğunu vurgulayarak "Tüm Balkanlar'daki dostlarımızdan, birbirlerinin toprak bütünlüğüne saygı göstermelerini istiyoruz.

Makedonlar ve Arnavutları birlikte çalışmaları için teşvik ediyoruz" dedi.

Kerimde Türkiye'nin, Makedonya'nın güvenliğini kendi güvenliğinden ayırmadığının güvencesi şeklinde değerlendirdiğini söyledi.

10- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri  Savunma Bakanı'nın davetlisi olarak, Abu Dabi'de düzenlenen IDEKS Savunma Fuarı'na katılmak üzere bu ülkeye gitti.

11- Dünya Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş başkanlığındaki yeni ekonomi ekibinin, ekonominin istikrara kavuşturulmasına yardım için derhal dikkat gösterilmesi gereken acil konuları belirlediği bildirildi.

12- Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı'na (OPEC), üye ülkelerin petrol bakanlarının Avusturya'nın başkenti Viyana'da süren toplantısı sonunda açıklanan karara göre, günlük toplam ham petrol üretimini yüzde 4 oranında kısmayı kararlaştırdığı bildirildi.                                                                                                         

 
18 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yaşlılar Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, yaşlıların karşılaşabileceği sorunların en aza indirilmesinin uygarlığın göstergesi olduğunu belirterek "Yaşlıların sosyal ve ekonomik koşullarının iyileştirilmesi, bakım, barınma ve sağlık sorunlarının çözülmesine yönelik düzenlemelere ağırlık verilmelidir" dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 86. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda "Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hizmetinde olmanın gururu ile bugün de geçmişteki şanlı zaferleri geleceğe taşıyacak güç ve kararlılıktadır" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de gün dolayısıyla Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı'ya gönderdiği mesajda, Türk Milleti'nin kendi toprağında verdiği ilk savaş olduğunu kaydederek "O nedenledir ki bu savaşla 'padişah mülkü' kavramının yerini `vatan' kavramı almıştır" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Trabzon'daki incelemeleri sırasında TRT'nin Prodüksiyon Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, özellikle son dönemlerde iletişim alanında yaşanan gelişmelerle gerçeklerin insanlardan saklanamayacağı döneme girildiğini belirterek "Bu dönem açık rejimleri yücelten bir dönemdir. Bundan böyle artık kapalı, baskıcı ve dikta rejimlerinin işi güçleşmiştir" dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, dün IMF Avrupa Bölüm Başkanı Michael Deppler ve bazı G-7 ülkelerinin Ankara Büyükelçileri ile bir araya gelerek ulusal program çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Devlet Bakanı Tunca Toskay, Maliye Bakanı Sümer Oral ile bir araya geldi. Bakan Derviş yaptığı açıklamada,  görüşmede, özellikle ihracat üzerinde durduklarını belirterek "Ekonominin lokomotifi halindeki ihracatın mutlaka artırılması gerekir. Nasıl önlemler alınabilir" konularını ele aldıklarını söyledi.

Bakan Toskay da program üzerinde hiçbir fikir ayrılıkları bulunmadığını vurgulayarak "İhracatın ve ekonominin bütün makro dengelerini gözden geçirdik" dedi.

6- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan yeni Basın Kartları Yönetmeliği'ni onayladı.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisine katılımlar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de siyasetin profesyonel siyasetçilerin eline kaldığını belirterek, gençlerin, kadınların ve gerçek halkın siyasette kendine yer edinemediğini söyledi.

8- İstanbul Sanayi Odası Başkanı Hüsamettin Kavi, İstanbul'da Sivas Sanayiciler ve İşadamları Grubu'nca düzenlenen "Türk Ekonomisindeki Son Gelişmeler" konulu panelde yaptığı konuşmada, enflasyon hedefinin, Türkiye'nin ne kadar dış kaynak bulacağına bağlı olduğunu söyledi.

9- Çanakkale Deniz Zaferi'nin 86. yıl dönümü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

10- İstanbul’un Bağcılar ve Gaziosmanpaşa semtlerinde düzenlenen"Timsah" operasyonu çerçevesinde, güvenlik güçlerince piyasa değeri 5 trilyon lira olan 323 kilogram eroin ele geçirildi. Operasyon sonucunda olayla ilgili 3 kişi yakalandı.

11- Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Jan Matthysen, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Ulusal Program içerisinde yer alan siyasi kriterlerde, Avrupa Birliği tarafından sunulan Katılım Ortaklığı Belgesi ile yaşanacak bir uyumsuzluğun, eksikliğin Türkiye'nin AB'ye tam uyum sürecini etkileyeceğini söyledi.

12- Dünya Su Konseyi (WWC) İstanbul'da GAP İdaresi Başkanlığı'nda toplandı. WWC'nin Fransız Başkan Yardımcısı Rene Coulomb toplantının açılışında yaptığı konuşmada, WWC'nin dünya su konularındaki en önemli düşünce kuruluşu olduğunu belirterek "WWC, dünya ölçeğindeki tüm su konularıyla ilgileniyor" dedi.

WWC'nin Kanadalı Başkan Yardımcısı William Cosgrove de "21. yüzyılda suyun nasıl yönetilmesi gerektiği" konusunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, bu sorunların uzun yıllardır tartışıldığını ve artık çözüme yönelik kararlar alınması gerektiğini söyledi.

GAP İdaresi Başkanı ve WWC Genel Saymanı Olcay Ünver ise WWC'nin dünya su politikalarını etkileyen, yönlendiren ve gerek uluslararası kuruluşlar bazında, gerekse hükümetler nezdinde çok önemli bir örgüt olduğunu söyledi.

13- İsrail Başbakanı Ariel &#350aron temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.                                           

19 MART 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de bulunan Dünya  Bankası Başkan Yardımcısı Nicholas Stern ile Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber ile bir araya geldi.

Stern görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Dünya Bankası'nın yeni ekonomik programa destek verdiğini belirterek "Türkiye ekonomisinin iyileşmesi ve bundan  toplumun tüm kesimlerinin fayda sağlamasını ümit ettiklerini"  söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.Toplantıda, Ulusal Program görüşülerek kabul edildi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Stratejik Teknik  Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nce düzenlenen "Enerji Arenası" toplantısında yaptığı konuşmada, devletin ticari ve iktisadi  failiyetlerin içinden tamamen çıkıp, asli fonksiyonlarına dönmesi gerektiğini vurgulayarak "Türkiye 1919 ruhu yaşamaktadır. Başarması için gereken bütün beceri Türkiye'de bulunmaktadır"  dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer de, Türkiye'nin Hazar petrol ve doğalgazı ile Ortadoğu doğalgazının  Batı pazarlarına taşınmasında bir köprü görevi göreceğini  belirterek, elektrik piyasasının ardından petrol ve doğalgaz  için de yasal düzenlemeler getirileceğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz  düzenlediği basın toplantısında,  Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen Ulusal Program’ı değerlendirdi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Hazine Müsteşarlığı’nda Müsteşar Faik Öztırak, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Akın İzmirlioğlu ile bir araya geldi.

Bakan Derviş düzenlediği basın toplantısında, acil önlemler paketi ile ilk adımı atılan ekonomik program çerçevesinde ikinci adım olan maliye ve para politikalarını içeren programın genel çerçevesi üzerinde IMF ile mutabakata vardıklarını söyledi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, gazetecilerin Ulusal  Program ile ilgili sorularını yanıtladı.

7- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Genel Merkez’de, 3 eski RP'li  (Hasan Hüseyin Ceylan, Ahmet Tekdal, İbrahim Halil Çelik) milletvekili hakkında idam  talebinde bulunulması ile ilgili olarak gazetecilere  yaptığı açıklamada "Bunlar, milletine sadece hizmet aşkıyla hareket  eden arkadaşlardı" dedi.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın  toplantısında, Türkiye'nin ağır bir ekonomik bunalımla karşı  karşıya bulunduğunu belirterek "Bu bunalımın özünde siyasi bir kriz  vardır ve çözüm de siyasi olmalıdır" dedi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Mimarlar ve  Mühendisler Odası Birliği (TMMOB), Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası'nca düzenlenen "8. Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı"nın açılışında yaptığı konuşmada, yaşanan sorunların temelinde ana konulardaki bilgisizliğin yattığını, Türkiye'nin üretimi, yatırımı ve kalkınmayı unuttuğunu belirterek  "Sorunlar böyle aşılamıyor. Çünkü,  gereken alt yapı yok " dedi.

10- Sosyal Demokrasi Vakfı'nın İstanbul'da düzenlediği Ercan Karakaş başkanlığında "İnsan Hakları, Demokrasi ve Barış Ödülü"nün ilki İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman'a verildi.

11- Türkiye'de bulunan IMF Avrupa Bölüm Başkanı Michael Depper, IMF Türkiye  Masası &#350efi Carlo Cottarelli ve IMF yetkililerinin de katıldığı toplantıda, IMF ile Çerçeve Anlaşması imzalandı.

Deppler, Hazine Müsteşarlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Çerçeve Anlaşma, ekonomik ve mali istikrarın  yeniden tesisini amaçlıyor. Anlaşma, hükümetin öncelikleri ve acil  önlemler paketine uygun olarak hazırlandı. Türk ekonomisinin bu yılı  küçülmeyle tamamlayacağını, 2002 yılında ise yüzde 5 büyüyeceğini  tahmin ediyoruz" dedi.

12- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Stratejik Teknik  Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen "Enerji Arenası"  toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'yi stretejik bir müttefik  olarak gördüklerini belirterek "Türkiye'nin önündeki zorlukları aşabilmesi için ABD'nin gerekli yardımı yapmaya hazır olduğunu"' söyledi.


20 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Nevruz bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda "Barış, kardeşlik ve dostluk günü olan, doğa ile insanın bütünleşmesini simgeleyen Nevruz'un, dinsel ve ulusal sınırları aşan insancıl, paylaşımcı ve bütünleştirici niteliğinin bulunduğunu belirtti.

Başbakan Bülent Ecevit de "Çoğulcu toplum yapısı içinde farklılıkları bir zenginlik olarak değerlendiren Türk halkının" kültüründe yer alan Nevruz'un, ulusal birliğin geliştirilmesine katkı sağladığını söyledi.

Ayrıca Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve Kültür Bakanı İstemihan Talay da gün dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TRT Genel Müdürü Yücel Yener ve beraberindeki TRT Çocuk ve Gençlik Vakfı üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Yener yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'e vakfın etkinlikleri hakkında bilgi verdiğini söyledi

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İsrail ve Filistin arasında çıkan çatışmaların nedenini araştırmak ve devamını önlemek üzere kurulan komisyonun çalışmalarına katılmak üzere İsrail'in başkenti Tel Aviv'e gitti.

Demirel, İsrail'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "İsrail ve Filistin'de bütün problemli yerleri gezeceğiz. Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İsrail Başbakanı Ariel &#350aron ve diğer yetkililerle görüşeceğiz" dedi.

4- Başbakan Bülent Ecevit, resmi daireler ile Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nde bulunan hurdaların ve kullanılmayacak haldeki araçların HURDASAN A&#350'ye verilmesi amacıyla bir genelge yayımladı. Genelgede, KİT'lerin çalışmalarını "Verimlilik, kararlılık ilkeleri doğrultusunda kendi aralarında ve milli ekonomi ile uyum içinde, ekonomik ve sosyal gereklere uygun olarak" yürütmelerinin amaçlandığı belirtildi.

5- Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen AB Ulusal Programı’nı Sabah gazetesine değerlendirdi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Fatih Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı &#350erif Ali Tekalan başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Tekalan, görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) Fatih Üniversitesi'ne yönelik kararının hiçbir hukuki mesnedi olmadığını söyledi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, siyasete hergün yeni bir tuzak kurulduğunu belirterek "Bu tuzağı kuranlar, Türkiye'ye karşı ihanet içindedirler. Geleceğimizi karartan bir ufuksuzluğun ve hegomonya hasisliğinin kurbanıdırlar" dedi.

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ekonomik programa destek turları çerçevesinde, TİSK Genel Başkanı Refik Baydur'u ziyaret etti.

Bakan Derviş görüşme sonunda yaptığı açıklamada, programa dış ülkelerden olumlu destekler aldıklarını belirterek "Yurt dışı bankalarının Türkiye pozisyonlarında yükselme eğilimi görülüyor" dedi.

Baydur da sıkıntının içinden çıkılması için siyasi destek gerektiğini belirterek "Biz prensip olarak başından beri hükümetlerin programına hep olumlu el uzattık. Bugün de aynı düşünceyi taşıyoruz" dedi.

9- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Türk Medeni Yasa Tasarısı'nın mal rejimine ilişkin düzenlemelere destek aramak amacıyla FP Genel Başkanı Recai Kutan ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile bir araya geldi.

Çiller görüşme sonunda yaptığı açıklamada, hükümet dışında olmalarına karşın tasarıya destek vereceklerini söyledi.

10- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk "Geçiş Ekonomileri İçin Yozlaşma Karşıtı &#350ebekenin (ACN) Yıllık" toplantısında yaptığı konuşmada, hazırlanan yeni Türk Ceza Yasası Tasarısı'nda idam cezasının yer almadığını belirterek, bu tasarının 6 ay içinde Bakanlar Kurulu'na sunulabilecek duruma geleceğini söyledi.

11- Kültür Bakanı İstemihan Talay, dün Hacettepe Üniversitesi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, üniversite öğrencilerine 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'nın bazı maddelerini değiştiren 4630 sayılı yasa hakkında bilgi verdi.

12- Türkiye ve Yunanistan arasında ortaklaşa düzenlenen "Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülleri" Atina'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

13- İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Dünya Ekonomi ve Politika Yayın Grubu'nun işbirliği ile düzenlenen "Yılın İşletmecileri" ödülleri sahiplerini buldu. Geçen ay yaşamını yitiren Dünya gazetesi sahibi Nezih Demirkent’e "Onur Ödülü" verildi.

14- Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) denetleme kurulu heyeti, 2008 Yaz Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmaya aday olan İstanbul'da incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

15- Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB Ulusal Programı'nı başarıyla tamamlaması ve onaylamasını olumlu karşıladıklarını belirterek, programın Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği açısından iyi bir çalışma temeli oluşturacağını söyledi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Bahçeşehir Üniversitesi İstanbul Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (İSTAM) düzenlediği "Kıbrıs Sorununun İçinde Bulunduğu Son Aşama" konulu panelde yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümünün iki tarafın da eşit haklara sahip olmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.                        

21 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski'yi telefonla arayarak, NATO'nun KFOR bünyesindeki 1000 askeri, denetim için Kosova-Makedonya sınırına göndermesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Sezer,  Makedonya'daki Türk partileri dahil tüm siyasal partilerin çözüm sürecine katılmalarının yararlı olacağına inanıldığını vurguladı.

Traykovski de Türkiye'nin yinelediği destek için ülkesinin şükran duygularını iletti.

2- Başbakan Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada "Ekonomik kurtuluş savaşının ulusal dayanışma ile kazanılacağını" söyledi.

Başbakan Ecevit, Ulusal Program'ı bazı çevrelerin yetersiz bulabileceğini belirterek "Fakat dünyanın en karmaşık ve gerilimli bölgesinde yer alan Türkiye'nin koşullarını insafla değerlendirenler, bizim yapmakta olduğumuz veya yapmayı kararlaştırdığımız atılımları, azımsamak şöyle dursun, fazla cüretkar bile bulabilirler" dedi.

3- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile Hazine Müsteşarlığı'nda bir araya geldi.

Bakan Öksüz görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Telekom'un yüzde 51'inin satışının anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

4- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Etimesgut Devlet Hastenesi Cerrahi Birimler Servisi'nin açılında yaptığı konuşmada, kan kardeşi olmanın tıbben yanlış olduğunu belirterek "Kan kardeşlikte kanlar birbirine bulaştırılır. Bu, hepatitin, AIDS'linin aşılama yapması veya vücut direnci az olanın karşısındakine aşı yapması anlamına gelir. Bu büyük bir tehdittir" dedi.

5- AB Genel Sekreteri Volkan Vural, TBMM Başkanı Ömer İzgi'yi ziyaret etti. TBMM Başkanı İzgi, Vural'ın AB sürecinde hazırlanan Ulusal Program hakkında bilgi vermek amacıyla kendisini ziyaret ettiğini belirterek "Türkiye'nin AB'ye girmesi sürecinde hazırlanmış olan programın önemi son derece büyüktür" dedi.

6- DP Genel Başkanı Korkut Özal görevinden ayrıldı. Parti Başkanlık Divanı Cüneyt Zapsu'yu genel başkan vekili olarak seçti.

7- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), bir deklarasyon yayımlayarak, hükümetin IMF'yle yaptığı Çerçeve Anlaşması’nı desteklediğini açıkladı.

8- İtalyan mobil telefon şirketi TIM  ile Türkiye İş Bankası'nın cep telefonu Aria, Türkiye'de  GSM 1800 hizmeti vermeye başladı.

9- İsveç'in Ankara Büyükelçisi Henrik Liljegren, AB sürecinde hazırlanan Ulusal Programı, Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

10- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Türkiye ziyaretini Sabah gazetesine değerlendirdi.

11- IMF'den yapılan açıklamada, bundan böyle IMF desteği isteyen ülkelere verilecek borçların daha az koşula bağlanacağı, böylece borçlu ülkelere kendi ekonomik politikalarını belirlemekte daha geniş bir özgürlük tanınacağı belirtildi.

12- ABD'nin Siyasi İşlerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevine atanan Marc Grossman, Kıbrıs'ta çözümün anahtarının AB'de olduğunu söyledi. Grossman, Ada'daki tüm tarafların AB'ye girme fırsatını elde edeceği güvencesini vermek gerektiğini,  sorunların ancak bu yolla çözüleceğini kaydetti.

13- ABD Başkanı George W. Bush yaptığı açıklamada, ABD ile NATO müttefiklerinin Balkanlar'da barışın devamını sağlamakta kararlı olduğunu belirterek "Sınırlarını korumayı sağlaması amacıyla Makedonya'ya yardım edeceğiz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher da Makedonya'ya daha çok askeri yardım yapmayı planladığını, ancak bunun asker göndermeyi kapsamadığını belirtti.


22 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Tunus Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı konuşmada "İki kardeş halkın menfaatlerine hizmet edecek olan anlaşmaların yapılmasını hedeflemekteyiz" dedi.

Bin Ali de ikili işbirliğinin gelişerek devam etmesini istediklerini söyledi. İki ülke heyetlerarası görüşmelerinin ardından, Bilimsel ve Teknik İşbirliği, 2001-2003 Arası Kültürel ve Bilimsel İşbirliği Programı ve İhracaatları Geliştirme Merkezleri İşbirliği Anlaşmaları, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomik Kültür ve Teknik İşbirliği Başkanlığı ile Tunus Yardım İşbirliği Ajansı arasında imzalandı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Sezer ile yaptığı haftalık olağan görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer ile iç ve dış sorunlar, özellikle de ekonomik gelişmelerle ilgili görüştüklerini söyledi.

Başbakan Ecevit ayrıca, ekonomik programın 3 aşamalı olacağını belirterek "Bu aşamaların bankacalıkta etkin önlemler, faiz ve döviz kurunda istikrar, makro ekonomik dengeleri kurmak, yılın ikinci yarısından itibaren istikrarlı büyümeyi sağlamak olduğunu" söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) düzenlenen 5-8 Haziran tarihleri arasında İzmir'de yapılacak İktisat Kongresi bilim komitelerinin ilk toplantısında yaptığı konuşmada "Bilindiği üzere ülkemiz kronik enflasyonu düşürerek istikrarlı bir ekonomik programı oluşturma ve yeniden yapılanma konusunda zorlu bir mücadele vermektedir. Ülke olarak yaşadığımız sıkıntılar, Türk ekonomisinin sağlam ve dinamik yapısıyla Türk insanının azmiyle kısa zamanda aşılacaktır" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Ulusal Program ile ilgili olarak TBMM Genel Kurulu'nda bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin AB'ye katılım öncesi stratejisini tamamlamak için Ulusal Program’ı ortaya koyarak yükümlülüğünü yerine getirdiğini, hükümetin bu konuda kararlı olduğunu söyledi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, 2000 yılı sonundaki koşullarda hazırlanan 2001 yılı bütçesinin, şartlara göre yeniden oluşturulacağını ve ekonomik programın netleşmesinden sonra nihai biçimini alacağını bildirdi.

6- Diyarbakır 4 No’lu DGM, aralarında PKK itirafçılarının, yüksek rütbeli subayların, özel timcilerin, siyasilerin ve korucuların bulunduğu "Yüksekova Çetesi" davası sonucunda sanıkları, çete oluşturmak, silah ve uyuşturucu ticareti yapmak, bombalama ve gasp suçlarından 3 ile 80 yıl arasında hapis cezalarına çarptırdı.

7- SEKA'nın Dalaman'daki işletmesi, Devlet Bakanı Yüksel Yalova'nın nezdinde yapılan imza töreniyle Mopak Kağıt Karton A.&#350'ye devredildi.

Bakan Yolava yaptığı açıklamada "Bu özelleştirme ile Dalaman'ın ekonomik açıdan güçlendiğini ve uzun vadede de istihdam yaratılmasının bu model ile oluşturulduğunu rahatlıkla söyleyebilirim" dedi.

8- Çocuk merkezli çalışmalar yapan sivil toplum örgütlerince, Türkiye'nin ilk "Çocuk Hakları Koalisyonu" kuruldu. Koalisyon'un çalışmaları arasında çocuk bilgi merkezleri kurmak, çocuk ihmali ve istismarının önlenmesi ve izlenmesi projelerini uygulamak, çocuk sorunlarının çözümüne katkı sağlayacak projeleri yaygınlaştırmak bulunuyor.

9- Atatürk'ün manevi kızı ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen İstanbul’da yaşamını yitirdi.

10- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, resmi bir ziyaret için gittiği Pakistan'ın başkenti İslamabad'da, Pakistan’daki askeri yönetimi lideri Pervez Müşerref ile bir araya geldi.

Görüşme sonrasında, iki ülke arasında askeri eğitim, teknik ve bilimsel alanlarda ikili işbirliğinin geliştirilmesini öngören bir memerandum imzalandı.

11- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Almanya'nın başkenti Berlin'de temasları sırasında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin çok ciddi bir dış desteğe ihtiyacı olduğunu belirterek "Türk toplumunun desteğine sahip olan programı, IMF'ye göstermek zorundayız. Asıl amaç, IMF ve Dünya Bankası desteğini hızlandırmak. olacak" dedi.

12- TÜSİAD heyeti, Fransa'nın işadamları sendikası MEDEF yöneticileri ile başkent Paris'te bir araya geldi. Toplantıda, Fransa Parlamentosu'nda sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısının kabul edilmesinden sonra iki ülke arasında ortaya çıkan krizin nasıl aşılacağı ve Türkiye'deki son ekonomik gelişmeler ele alındı.

13- AB Dönem Başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Anna Lindh, Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel, AB Dış Politika ve Ortak Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve beraberindeki heyet, Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gitti.

Solana yaptığı açıklamada, gelişmelerle ilgili durum değerlendirmesi yapılacağını ve Makedonya’ya tam destek vereceklerini söyledi. Ayrıca, BM Güvenlik Konseyi’nin de Arnavut militanlarını kınayan bir kararı onayladığı bildirildi. Heyet, Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski, Başbakan Lupço Georgievski'nin yanısıra Arnavut partilerinin liderleriyle de görüştü.

14- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çuhacopulos, başkent Atina'da Hürriyet gazetesine çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

15- Makedonya hükümetinin, Ulusal Kurtuluş Ordusu (NLA) gerillalarına teslim olmaları ya da ülkeyi terk etmeleri yönünde verdiği ültimatomun süresinin dolmasının ardından, Makedon güçlerinin, Kalkandelen çevresindeki mevzileri bombalamaya başladığı bildirildi.

16- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, sözde Ermeni soykırımına ilişkin bir tasarıyı ele alan Maryland eyaleti milletvekillerine bir mektup göndererek, ABD yönetiminin bu tür tasarılara onay vermediğini söyledi.                                

23 MART 2001

1- Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in AB Ulusal Program’a ilişkin görüşlerini açıkladı.

İldem yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer’in TBMM ve hükümetin, Ulusal Program’da yer verilen reformların yaşama geçirilmesine yönelik çabalarını destekleme kararlılığında olduğunu söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Başkanı George W. Bush, NATO ve AB’nin yanı sıra bölge ülkelerinin liderlerine, Makedonya-Kosova sınırında yaşanan çatışmaların tüm bölgeye yayılmaması için birer yazılı mesaj gönderdi. Mesajda,  Makedonya’nın ve bölgenin güvenliği ile istikrarına olumsuz yansımaları olabilecek nitelikteki bunalımın bir an önce aşılması için uluslararası toplumun kararlılıkla hareket etmesinin önemini vurguladığı bildirildi.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu FP'nin  kapatılması istemiyle açılan davanın esas hakkındaki görüşünü Anayasa  Mahkemesi’ne gönderdi. Kanadoğlu görüşünde, FP’nin kapatılan RP ile fikir, söylem ve eylem birliği içinde olduğunu belirterek, kapatılan bir partinin devamı olduğunu bildirdi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan da Aydın İl Teşkilatı’nda düzenlediği basın toplantısında,  partisinin kesinlikle kapatılmayacağını belirterek "FP olarak hukuk  dışı, anayasa ve yasalara aykırı bir işlem içinde olmadığımız  kanaatindeyiz ve kesinlikle de böyledir " dedi.

4- Adelet Bakanı Hikmet Sami Türk, Kültür Bakanlığı ve  Türkiye Bilişim Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği "Bilişim Toplumuna  Giderken Psikoloji, Sosyoloji ve Hukukta Etkiler" sempozyumunun açılışında yaptığı konuşmada, yeni teknolojinin psikoloji ve hukukta çok önemli değişiklikler yarattığını belirterek "Bu teknolojiye  karşı sistemi bozma veya engelleme gibi girişimlerin de önlenmesi  gerektiğini" söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz Kırıkkale’de incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, TÜRKSAT 2A uydusu sayesinde Türkiye’deki televizyon yayınlarının dünyaya açılacağını söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Antalya’nın Alanya ilçesinde "Toprak, Yaprak ve Su Analizi Laboratuvarı"nın açılışını yaptı.

7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Engin Akçakoca, ekonomideki yaşanan dalgalanmaların bankacılık sektörü üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi konularını görüşmek üzere özel finans kurumu yöneticileriyle bir araya geldi.  

8- İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 2000 yılının ikinci yarısı için  yaptığı "Ekonomide Durum Tespiti Anket Çalışması" açıklandı. İSO Başkanı Hüsamettin Kavi anketle ilgili olarak yaptığı açıklamada, &#350ubat 2001 krizi ile tasarrufların eridiğini, borçların arttığını ve üretemeyen bir sanayi ile karşı karşıya kalındığını söyledi.

9- Türkiye İnsan Hakları Vakfı Kurumu (TİHAK) Başkanı Nevzat Helvacı, TİHAK ve Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)  tarafından ortaklaşa düzenlenen "Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi  Dersi Öğretim Programının Değerlendirilmesi" konulu toplantıya  katıldı.

10- Türkiye’de bulunan Tunus Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali’ye Bilkent Üniversitesi tarafından Siyaset Bilimi Fahri Doktora ünvanı düzenlenen törenle verildi.

Törene ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Devlet Bakanı Hasan Gemici, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu ve diğer yetkililer katıldı.

11- Türkiye’de bulunan Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber, Hazine Müsteşarlığı ve Dünya Bankası tarafından düzenlenen "Türkiye’de yatırımlarda karşılaşılan idari engeller" projesinin tanıtım toplantısında, uygulanacak yeni ekonomik programa dış destek verilmesi gerektiğini belirterek, Dünya Bankası’nın ülke yardım stratejisi kapsamında Türkiye’ye sağlayacağı yardımın boyutlarını Washington’da yapacakları toplantıda ele alacaklarını söyledi.  

12- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Pakistan’ın 57. Milli Günü kutlamalarına katılmak üzere  başkent İslamabad’a gitti.

Pakistan Cumhurbaşkanı Muhammed Refik Tarar tören öncesindeyaptığı konuşmada, Pakistan’ın bölgede huzur isteyen bir ülke olduğunu belirterek "Bölgesel sorunları diyalog yoluyla çözüme kavuşturmak istiyoruz" dedi.  

13- AB‘ye üye 14 ülkenin devlet ve hükümet başkanları, İsveç’in başkenti Stockholm’de bir araya gelerek Makedonya’da yaşanan gerginliği ele aldıkları bildirildi.

14- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schiwimmer, Türkiye’deki cezaevlerinde ölüm orucu  eylemleri ile ilgili olarak Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin (AİÖK) tavsiyeleri doğrultusunda, Türkiye'nin, cezaevlerindeki gerekli  düzenlemeleri ivedilikle yapması için yazılı açıklamada bulundu.                                               


24 MART 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, ABD’nin başkenti Washington’da yapılacak olan Türk-Amerikan Konseyi’nin 20. yıllık  toplantısına gönderdiği kutlama mesajında, Türk-Amerikan ortaklığının son yıllarda önemli ölçüde geliştiğini belirterek, savunma ortaklığı olan müttefik ilişkilerinin, bugün her alanda paylaşılan değerler ve hedefleri desteklemeye yönelik bir ortaklık haline dönüştüğünü söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Sabah gazetesinin  sorularını  yanıtladı.

3-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, CNN TÜRK televizyonuna  AB ile ilişkilerdeki son durum ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

4-   Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, incelemelerde bulunmak üzere gittiği İzmir’de F tipi cezaevlerini ziyaret etti. Bakan Türk, F tipi cezaevlerinin AB Konseyi cezaevi şartnamesine göre oluşturduklarını belirterek "Önümüzdeki günlerde uluslararası kapsamda bir sempozyum düzenleyerek F tipi cezaevlerini mercek altına alacağız" dedi.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Bursa’da  AS-TV’de "Beyaz Sayfa" programına  katılarak yolsuzlukla mücadelede gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili soruları yanıtladı.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Bolu’daki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, ekonomik krizi değerlendirdi. 

7- Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Genel Başkanı Cengiz Bektaş, TYS’nin 12. Olağan  Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, toplumdaki yanlışları düzeltmenin yolunun halkı aydınlatma ve demokrasi olduğunu söyledi.

8- Akademisyenler ve çalışan kesimin temsilcileri, alternatif ekonomik program oluşturmak için "Emek Politikaları" sempozyumunda bir araya geldiler.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral yaptığı konuşmada, üretim ve istihdamı azaltıcı programların sonuçlarının tüm Türkiye tarafından görüldüğünü söyledi.

Ayrıca KESK Genel Başkanı Sami Evren, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay da sempozyumda birer konuşma yaptılar.

9- Türkiye İnsan Hakları Vakfı Kurumu  (TİHAK) 2. Olağan Genel Kurulu’nda genel  başkanlığa Nevzat Helvacı yeniden seçildi.

10- Ermeni Patriği Meşrob II, Kayseri’deki Anadolu Ermeni Kilisesi’ndeki ayinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın toprak talebinin ‘birkaç kişinin talebi’ olduğunu belirterek "Türkiye’nin Misak-ı Milli hudutları dahilinde verebileceği hiçbir toprağı yoktur" dedi.

11- 2002 Dünya Kupası Grup Eleme maçında Türk Milli Futbol takımı Slovakya Milli Futbol takımı ile İstanbul’da yaptığı karşılaşmada 1-1 berabere kaldı.

12- Tiyatro sanatçısı Tekin Siper, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

13- Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu’nun İstanbul’daki incelemeleri sona erdi.

Komisyon Başkanı Hollandalı Hein Verbruggen yaptığı konuşmada, 2008 olimpiyatları için hükümetin yüksek desteğinin bulunduğunu, bunun da en büyük göstergesinin "Olimpiyat Yasası"nın olduğunu söyledi.

14- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Orta Asya gezisinin ilk durağı olan Özbekistan’a gitti.

15- AB üyesi 15 ülkedeki Türk büyükelçilerle Avrupa Konseyi, AB, NATO,  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) bünyesindeki Türkiye daimi temsilcilerini  bir araya getiren değerlendirme toplantısı Belçika’nın başkenti Bürüksel’de başladı.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem toplantının açılışında yaptığı konuşmada, toplantının amacının "Türkiye’nin özellikle Batı Avrupa ile genel olarak Batı ile ilişkilerini gözden geçirmek, yapılmış çalışmaları incelemek olduğunu" söyledi.

16- ABD Başkanı George W. Bush, Türk-Amerikan Konseyi’nin Washington’da yapılacak 20. yıllık toplantısına gönderdiği mesajda "ABD, Türkiye ekonomik ve siyasi reform yolunda ilerlerken, Türkiye’nin yanında olacaktır" dedi.

17- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Yunanistan’da yayımlanan To Vima gazetesine verdiği demeçte, Türkiye tarafından hazırlanan Ulusal Program’ın AB sürecinde gerçek bir ilerleme olduğunu belirterek "Türkiye’yi AB’ye daha da yaklaştıran bu dinamiğin sürdürülmesi gerekir" dedi.

18- Yunanistan ile Suriye arasında hava taşımacılığı ve ulaştırma alanlarında işbirliğini hedefleyen anlaşmaların &#350am’da imzalandığı bildirildi.           

19- AB’nin İsviçre’nin başkenti Stockholm’de üye ülke liderlerinin katıldığı zirve  sona erdi. Toplantı sonunda yayımlanan ortak bildiride, şap hastalığına değinilerek alınan önlemlerin bu hastalığı durduracağı görüşü savunuldu.

Ayrıca sonuç bildirisinde Üsküp’e açık destek verilirken, Makedonya’dan Arnavut gerillalara karşı mücadelesinde sağ duyulu olması ve aşırı güce başvurmaması, Arnavut azınlığın durumunun iyileştirilmesi için daha fazla çaba harcanması istendi.

20- Rusya’nın güneyindeki Kuzey Kafkasya bölgesinde gerçekleştirilen üç bombalı saldırıda 21 kişinin öldüğü, 93 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21- Japonya’da 6.4 şiddetinde deprem meydana geldiği bildirildi.

25 MART 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Makedonya'daki gelişmeleri Sabah gazetesine değerlendirdi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İsrail'deki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi'nin genel kurulunda yaptığı konuşmada, son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Antalya'da düzenlediği "3. Bölge İstişare Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, ekonomik kriz ile ilgili olarak bazı çevrelerin yine "sihirli siyasi formül ve recete" pazarladığını belirterek "Hiç kimsenin kendini Türk toplumundan daha akıllı ve kararlı zannederek durumdan vazife çıkarmasına gerek yoktur" dedi.

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz de toplantı öncesinde gazetecilerin Telekom'un özelleştirilmesi konusundaki sorularını yanıtladı.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, TRT-1 televizyonunda yayınlanan  "Televizyon Gazetesi" programına katılarak  iç ve dış gelişmeleri değerlendirdi.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisine katılımlar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, son yaşanan ekonomik kriz ve siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

7- ÖDP, Ankara ve Adana'da "Yoksulluk ve Yolsuzluk Düzenine Hayır" mitingi düzenleyerek, hükümetin siyasi ve ekonomik politikalarını protesto etti.

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Adana’da düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin iplerinin IMF, Dünya Bankası ve ABD'ye teslim edildiğini söyledi.

8- Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı'nın (TÜSİAV) geleneksel olarak düzenlediği "Yılın Devlet Adamları Ödülleri" sahiplerini buldu. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Yılın Devlet Adamı Ödülü"ne layık görüldü.

9- Foto Muhabirleri Derneği (FMD) tarafından 16 ıncısı düzenlenen "Yılın Basın Fotoğrafları" yarışmasında dereceye girenlere ödülleri düzenlenen törenle verildi.

10- Makedonya ordusunun, ayrılıkçı Arnavut militanlara karşı "Nihai Operasyon" başlattığı bildirildi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Nikola Dimitrov operasyonla ilgili olarak yaptığı açıklamada, teröristlere karşı bir askeri eylemin sözkonusu olduğunu belirterek, uluslararası alanda operasyona tam destek verildiğini söyledi.

11- Rusya, Kuril Takım Adaları'nın güneyindeki 4 ada üzerinde egemenlik haklarının tartışmalı olduğunu Japonya karşısında kabul ettiği bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin ve Japonya Başbakanı Yoşiro Mori, Rusya'nın İrkutseka kentinde yayımladıkları ortak bildiride, "İturup, Kunaşir, &#350ikotan ve Habomai Adaları üzerindeki egemenlik sorununun ve bu adaların statü sorununun çözümlenmesi gerektiğini" belirttiler.

12- Türk-Amerikan Bilim Adamları Derneği'nin (ATAS) Bilim ve Eğitim Konferansı’nın 13'üncüsü, George Washington Üniversitesi'nde düzenlendi.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Baki İlkin yaptığı konuşmada, ABD'deki Türk toplumu temsilcilerine Türk karşıtı lobilerin faaliyetlerini engelleme çabalarından dolayı teşekkür etti.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson da Appalachia-Türkiye Ticaret Projesi'nin büyük bir potansiyelin sadece başlangıcı olduğunu, ABD'nin Türkiye'de yatırımları teşvik ettiğini söyledi.

13- Avusturya'da genel seçimler yapıldı                                                                                                    

26 MART 2001

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplanarak yeni ekonomik programı değerlendirdi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay  yaptığı açıklamada, deprem bölgesindeki SSK ve Bağ-Kur primlerinin 30 Haziran 2001 tarihine kadar ertelendiğini söyledi.            

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Emek Platformu’nu oluşturan sendikalar ve oda temsilcileri ile bir araya gelerek açıklanan acil önlemler paketini değerlendirdi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.          

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi’nde  "Ekonomik Kriz ve Çözüm Yolları" konulu  konferansta yaptığı konuşmada, ekonomide ciddi sorunlar yaşandığını ve bu sorunların temelinde siyaset yattığını söyledi

4- Hazine Müsteşerlığı, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından ihale  edilen "Acil Müdahale Sistemi Projesi"ni onayladı.

5- Reel sektör ile bankacılık sektörü temsilcileri 31 Mart dönem sonu faizlerinin ödenmesine yönelik çalışmaları görüşmek üzere İstanbul’da bir araya geldiler.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Osman Tunaboylu toplantı sonunda yaptığı açıklamada toplantı hakkında bilgi verdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras da ekonomik krizin aşılabilmesi için Bankalar Birliği ile verimli bir toplantı yaptıklarını ve 4 maddesi üzerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi.

6- Türkiye, &#350ırnak’ın Silopi ilçesinde 25 Ocak’tan bu yana kayıp olan HADEP ilçe başkanı Serdar Tanış ile partili Ebubekir Deniz hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) istediği savunmayı gönderdi. Savunmada, HADEP’lilerin gözaltına alınmadığı bildirildi.

 7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, Bayram gazetesinin gelecek bayramdan itibaren yayımlanması için Cumhuriyet gazetesi, Aydın doğan ve Dinç Bilgin ile protokol imzaladığını bildirdi.

8- 37. Kütüphane Haftası çeşitli etkinliklerle tüm yurtta kutlandı.

9- 73. Oskar Ödülleri, ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD’nin başkenti Washington’da Türk-Amerikan İşadamları Derneği tarafından düzenlenen toplantıda, Türkiye ekonomisinin içine düştüğü mali kriz ve bu krizden çıkmanın global ekonomi açısından önemi konusunda bir konuşma yaptı.

11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Belçika’daki temasları sırasında AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile bir araya gelerek, Türkiye’nin AB Ulusal Programı’nı sundu.Bakan Cem ile Verheugen  görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler. 

Bakan Cem, Ulusal Program’ın Türkiye tarihinin en kapsamlı uzlaşma belgesi ve demokratikleşme programı olduğunu belirterek, Ulusal Programın bir dönüm noktası oluşturduğunu ve hayata geçirilmesi için AB ile işbirliği içinde çalışılacağını söyledi.Verheugen de Türk hükümetinin, Ulusal Programı onaylamasının AB’ye tam üyeliğe hazırlanmasında önemli bir dönemeç olduğunu ve Türkiye’nin modern demokrasiye geçişinin temel noktasını oluşturduğunu söyledi.

12- Makedonya Hükümet Sözcüsü Antono Miloşevski Kalkandelen (Tetova) bölgesinde ayrılıkçı Arnavut militanlara yönelik başlatılan operasyonla ilgili olarak yaptığı açıklamada, &#350ardağı eteklerindeki bazı köylerde bulunan silahlı grupların mevzilerinin imha edildiğini söyledi.

13- NATO Genel Sekreteri George Robertson, AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, temaslarda bulunmak üzere Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gitti. Robertson hareketinden önce BBC radyosuna yaptığı açıklamada, Makedonya hükümetinin, parlamentoda temsilcisi bulunan Arnavut siyasi partilerle diyaloğa geçmesini istediğini söyledi. Ayrıca, Roma’da düzenlenen bir konferansta da NATO’nun Makedonya-Kosova sınırını güvenlik açısından güçlendirmeye devam edeceğini ve Arnavut militanların bu ülkeyi istikrarsızlığa sürüklemesine izin verilmeyeceğini söyledi.

14- Özerk Tataristan Cumhuriyeti’nde yapılan seçimde, Min Temir &#350eymiyev’in yeniden cumhurbaşkanlığına seçildiği bildirildi.

15- Kenya’da bir okulun yatakhanesinde meydana gelen yangında 58 öğrencinin öldüğü bildirildi.                                                                                                                 

27 MART 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM İnsan Hakları İnceleme Alt Komisyonu üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

Komisyon üyeleri "Üniversite Öğretim Üyeleri ve Öğrencilerin Sorunlarını İnceleme" adı altında hazırladıkları raporu Cumhurbaşkanı Sezer’e sundular.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, tiyatronun insanı tek boyutlu düşünce ve kalıplardan kurtardığını belirterek "Tiyatro, insanın sürekli anımsanması gereken erdemlerine sahip çıkmasında ve onurlu bir yaşam süresinde etkin rol oynamaktadır" dedi.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Makedonya Türk Demokrasi Partisi Genel Başkanı Erdoğan Saraç ile Kosova Türk Demokratik Birliği Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Sezer kabulde, Türkiye’nin Makedonya’nın bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün korunmasına ve uluslararası sınırların değişmezliği ilkesine önem verdiğini vurgulayarak, Makedonya ile ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunan soydaşların haklarının korunması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi yönündeki çabaları desteklediğini belirtti.

4- Başbakan Bülent Ecevit, Kosova Türk Demokratik Birliği Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ı makamında kabul etti. Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı yazılı açıklamada, "Kosova’da Türk varlığının korunmasına önem veriyoruz" dedi.

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Ukrayna Savunma Bakanı Olexander Kuzmuk’u, makamında kabul etti.

Bu arada Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Mykhailo Yezhel, Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil’i ziyaret etti.

Oramiral Erdil yaptığı konuşmada, 1990’lı yılların ortalarından itibaren iki ülke deniz kuvvetleri arasındaki ilişkilerin son derece büyük gelişme gösterdiğini söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik kriz sürecinde halkın yakınmalarını dile getirmesi, kızgınlıklarını ortaya koymasının doğal bir reaksiyon olduğunu söyledi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kritik bir dönemden geçtiğini kaydederek, ülkenin siyasi istikrarsızlığa tahammülü olmadığını söyledi.

8- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk "Açlık grevlerine ikna ve yardım edenler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı ve DGM Cumhuriyet Başsavcılıkları'nca yasal gereğinin yapılması" konusunda genelge yayımladı.

Genelgede, Türk Ceza Kanunu’nun 454’üncü Maddesi’nin ise "Birini intihara ikna ve buna yardım eden kimse müntehirin vefatı vuku bulduğu takdirde 3 seneden 10 seneye kadar ağır hapis cezasına mahkum olur" hükmünü içerdiğine işaret edildi.

9- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Türkiye’de bulunan İngiltere Savunma Bakanı Geoffrey Hoon ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, iki ülke arasında askeri işbirliği ve savunma sanayi alanında ilişkiler bulunduğunu belirterek, ikili ilişkiler ve bölgesel konuları ele aldıklarını söyledi.

10- TBMM Genel Kurulu’nda, Van Bağımsız Milletvekili Mustafa Bayram’ın Meclis gündeminde bekleyen 2 fezlekesi ve son olarak kaçak Picasso tablosu skandalına adının karışması üzerine suçlandığı davalardan yargılanabilmesi için dokunulmazlığı kaldırıldı.

11- TBMM Genel Kurulu’nda, Olağanüstü Hal uygulaması Diyarbakır, Hakkari, &#350ırnak ve Tunceli illerinde 30 Mart 2001 tarihinden itibaren 4 ay süre ile uzatıldı.

12- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de KESK, Hak-İş, Türk-İş’e bağlı sendika yöneticileriyle bir araya geldi.

Baykal görüşme öncesinde partisindeki istifalar ve ekonomik kriz ile ilgili konuları gazetecilere değerlendirdi.

13- RTÜK Başkanı Nuri Kayış yaptığı açıklamada, SHOW TV’deki "Biri Bizi Gözetliyor" adlı yarışma programına verilen cezayı değerlendirdi.

14- Arnavutluk İçişleri Bakanı temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

15- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF Başkanı Hörst Köhler, Dünya Bankası Başkanı James Wolfhenson ve Amerikan Hazine Bakanı Paul O’Neill ile ABD’nin başkenti Washington’da bir araya geldi.

Bakan Derviş görüşme sonunda yaptığı açıklamada "Hükümetin Meclis’i hızla çalıştırıp 15 yasayı 15 Nisan’a kadar çıkarması gerekiyor. Bunu yaparsak ihtiyacımız olan parasal desteği alabiliriz" dedi.

Ayrıca Bakan  Derviş, CNN televizyonunun sorularını yanıtladı.

16- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Baki İlkin’i ziyareti sırasında gazetecilerin Ulusal Program’la ilgili sorularını yanıtladı.

17- İslam Kalkınma Bankası, Türkiye’ye ham petrol ve petrol ithalatı için 50 milyon dolar kredi vereceğini açıkladı. Merkezi Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bulunan bankadan yapılan açıklamada, İslam devletlerine toplam 432 milyon dolarlık finansmanın onaylandığı belirtildi.

18- Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, Ürdün’ün başkenti Amman’da bir araya gelen Arap ülkeleri liderlerinin oluşturduğu zirveye gönderdiği mesajda, Irak sorununun kısa yoldan çözüme kavuşturulmasını istedi.

19- ABD’nin Maryland Eyaleti yerel senatosu, sözde Ermeni soykırımının tanınmasına ilişkin bir tasarıyı kabul etti.

20- Belçika’nın Wavre Bölgesi’nde meydana gelen tren kazasında 9 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

28 MART 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit’in imzasıyla yayımlanan genelgede, bütün harcama kalemlerinde kısıtlamaya gidilmesi istendi. Genelgede "Uygulanan ekonomik programın aksamaması ve devlete ilave nakit ihtiyacına yol açmaması için kesinlikle ek ödenek talebinde bulunulmayacaktır" denildi.

Ayrıca,  Başbakan Ecevit  Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ulusal ve ekonomik programların Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, iki programın da yoğun bir yasama çalışmasını gerekli kıldığını söyledi.

2-  Anayasa Mahkemesi,  FP’nin,  deprem vergisinin bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığı davayı sonuçlandırdı. Mahkeme, bazı ek vergiler getiren  yasayı anayasaya uygun buldu.

3- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Türk Boğazları’ndan  yılda 82 milyon ton ham petrol ve tehlikeli yük taşındığını belirterek, Kazak petrollerinin de devreye girmesiyle bu rakamın iki katına çıkacağını söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanun Tasarısı kabul edildi

5- TBMM Adalet Komisyonu’nda, Türk Medeni Yasa Tasarısı üzerindeki görüşmelere devam edildi. Tasarının  "velayet, çocuk malları, nafaka yükümlülüğü ve ev düzenine" ilişkin bölümleri kabul edildi.

6-  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, İstanbul’da  Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği "Din Öğretiminde Yeni Yöntem Arayışları Uluslararası Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada,  Müslüman ülkelerde  yaşanan sorunların  temelinde İslamın iktidar aracı olarak  kullanılmasının yattığını belirtti.

7- Türk Milli Futbol takımı, Dünya Kupası grup eleme karşılaşmasında  Makedonya Milli Futbol takımını Üsküp’te 2-1 yendi.

8- Türk-Amerikan İş Konseyi (ATC) yıllık toplantılarına katılmak üzere Waşhington’da bulunan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, tarihinin en derin krizini yaşadığını belirterek  "Siyasetçilerimizin krizin dehşet verici boyutlarını tam anlamıyla kavramadıklarını  görüyoruz. Türkiye üzerine düşeni yapmadıkça  Dünya Bankası ve IMF’nin para vermeyeceğini gördük. Siyasetçiler ise bunun farkında değil" dedi.

9- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi, İSO Meclisi’nde yaptığı konuşmada, sanayicinin zor durumda olduğunu belirterek "Nisan ayında sanayinin büyük bir kısmını erken tatil bekleyebilir" dedi

10- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, ABD’nin başkenti Washington’da  düzenlediği basın toplantısında, yeni ekonomik programa son halini vermesi için Türkiye’yi beklediklerini  ve bu program belli olmadan destek paketinin ortaya çıkamayacağını söyledi.

11- İsrail ordusunun, Gazze ve Batı &#350eria’daki Ramallah kentine  hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

12- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Mareşal İgor Sereyev’i  görevden alarak yerine Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey İvanov’u, İçişleri Bakanı General Vladimir Ruşoylo’nun yerine de Birlik Partisi’nin lideri Boris Grizlov’u atadığı bildirildi.

13- Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılan Arap Birliği Zirvesi sonunda yayımlanan bildiride, İsrail’e yönelik boykotun yeniden canlandırılması yönündeki girişimlerin harekete geçirilmesi kararı alındığı bildirildi.

29 MART 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.          

2- FP Grup Başkan Vekili Bülent Arınç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, uluslararası finans çevrelerinin hükümete güvenmediğini, bu çevrelerin tüm isteklerinin kabul edilmek zorunda kalınabileceğini ve Türkiye’den bağımsızlığa yönelik siyasi tavizler istenebileceğini söyledi.

3- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, daha önce &#350artlı Salıverme Af  Yasası’ndan yararlananların, Adli Sicil Yasası’nın öngördüğü sabıka kaydı silme süreleri içinde suç işlerlerse Af Yasası’ndan yararlanamayacaklarına karar verdi.    

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Ankara Ticaret Odası (ATO) meclis  toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik ve insan potansiyelinin yıllardan beri çıkarlar doğrultusunda kullanılmaması nedeniyle bugünkü yaşanan ekonomik krize gelindiğini kaydederek, halkın güven duyacağı mekanizmaları işletecek gücün Türkiye’de bulunduğunu söyledi.

5- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural, AB Genel Sekreterliği’nde  düzenlenen "İç Koordinasyon ve Uyum Komitesi Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Ulusal Program’daki  kısa vadeli hedeflere yönelik yasal düzenlemelerin yıl sonuna kadar TBMM’ye gönderilmesini amaçladıklarını söyledi.

6- RTÜK, 16 ulusal yayın kuruluşunun gireceği frekans ihalesinde yalnızca 11  televizyona tahsis yapılmasını kararlaştırdı.

RTÜK Başkanı Nuri Kayış yaptığı açıklamada, teknik olanakların böyle bir kararı zorunlu kıldığını belirterek "12 veya 13 de olabilirdi, ancak bu kez de bazı yayın kuruluşlarının İstanbul’un tamamında yayın yapmaması sonucu ortaya çıkacaktı. Bunun da hem teknik kargaşaya yol açacağı hem de RTÜK üzerinde çeşitli baskılara meydan vereceği düşünülerek bundan vazgeçildi" dedi.

7- Türkiye İşveren Sendikaları (TİSK) Başkanı Refik Baydur düzenlediği basın toplantısında, konfederasyon tarafından hazırlanan "Türkiye-AB Kıyaslama Raporu"nu açıkladı. 

Baydur, AB’ye sunulan Ulusal Program’ın çalışma hayatına ilişkin taahhütleri konusunda çok ciddi endişeler taşıdıklarını belirterek, esneklik ve kıdem tazminatını dikkate almadan getirilmek istenen iş güvencesini talihsiz bulduklarını söyledi.

8- Ankara 6. İdare Mahkemesi, Türk Telekom A.&#350’nin hisselerinin yüzde 33.5’inin satış koşullarının belirlenmesine ilişkin, Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) ile ihaleye çıkarma işleminin yürütmesini durdurdu.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, basın sektöründe yaşanan  işten çıkarmalar nedeniyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit, TBMM Başkan Vekili Murat Sökmenoğlu ile ayrı ayrı görüştü.           

Güreli yaptığı açıklamada, işten çıkarmalarda siyasal etkenlerin de rol oynadığını belirterek, siyaset-medya-ticaret üçgeni içerisindeki yozlaşmış yapının değiştirilmesini istedi.

10- Associated Press (AP) yapımcısı, Türk gazeteci Kerem Lawton, Makedonya- Kosova sınırında meydana gelen çatışmalar sırasında yaşamını yitirdi.            

11- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD’deki temaslarının ardından Fransa’nın başkenti Paris’e gitti.

Bakan Derviş, Fransa Maliye ve Ekonomi Bakanı Laurent Fabius ile bir araya geldi.      

12- Suriye Enformasyon Bakanı Adnan Umran, Türkiye-Suriye ilişkilerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

13- Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily, başkent Berlin’de Federal Anayasa’yı  Koruma Dairesi’nin 2000 yılı raporunu açıklarken, 1993 yılından bu yana Almanya’da yasaklanan  PKK’nın, barışçı ve politik bir yola girdiği yönünde hiçbir belirti bulunmadığını belirterek, örgütün Türkiye’de her an yeniden silahlı mücadeleye dönebileceğini ve Avrupa’da da eylemlere başlayabileceğini söyledi.                                                                                                                            

30 MART 2001

1- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem, düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in ekonomik program kapsamında öngörülen yasama çalışmaları konusunda TBMM ve hükümetin atacağı adımları destekleme kararlılığında olduğunu bildirdi.             

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) mart ayı olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu  ile diğer askeri ve sivil kurul üyelerinin katılımıyla Çankaya Köşkü’nde yapıldı. 

MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Kurulun bu toplantısında bölücü, irticai ve yıkıcı faaliyetlerle, organize suç örgütlerine karşı güvenlik güçlerince yürütülen mücadelenin sonuçlarının değerlendirildiği bildirildi.           

Başbakan Bülent Ecevit de yaptığı açıklamada, milletin ara rejim tartışmalarını tasvip etmediğini, MGK’dan da tartışmaları kınayan bir karar çıktığını söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Almanya ve Fransa’daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.    

Bakan Derviş, Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, dış kaynağın hazırlanan ekonomik programın açıklanmasından sonra netlik kazanacağını belirterek, kaynak arayışları kapsamında bir miktar ek vergi gelebileceğini söyledi.

4- Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca  cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere din ve ahlak dersi verilmesine ilişkin protokol imzaladı.          

Adalet Bakanlığı Müsteşarı İlhan Erbaş, F tipinde de uygulanacak programın isteğe bağlı olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ise uygulamanın 15 Mayıs’ta başlayacağını belirtti.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, son siyasi gelişmeleri Zaman gazetesine değerlendirdi.    

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.         

Bakan Okuyan kabulde yaptığı konuşmada, gazetecilerle ilgili 212 sayılı yasanın uzun süredir rafa kaldırıldığını belirterek "Yasanın kendisi var ama adeta işlevi çok sınırlı hale getirilmiştir" dedi.    

Nail Güreli ise basında işten çıkarmaların nitelik ve nicelik bakımından ekonomik krize bağlı olmadığını söyledi.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay’ı ziyaret etti.       

Yazıcıoğlu yaptığı konuşmada,  sabit gelirli vatandaşların ücretlerinin düzeltilmesi gerektiğini belirterek, ücretlerde yapılan düzenlemenin alım gücünü artıracağını, bunun da esnafın durumunu düzelteceğini söyledi.

8- TİSK Genel Başkanı Refik Baydur basında yer alan "Birinci israf lüzumsuz 550 milletvekilidir" sözleriyle ilgili olarak TBMM Başkan Vekili Murat Sökmenoğlu’nu ziyaret etti.

Baydur, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, milletvekili sayısının fazla olduğunu söyledi.

TBMM Başkan Vekili Sökmenoğlu da AB’ye üyelik sürecinde bir milletvekilinin danışmanı ve sekreteri olmasının normal karşılanması gerektiğini söyledi.

9- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilen Etibank’tan usulsüz krediler verilmesi ve off-shore hesaplarla ilgili İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında bankanın eski sahibi ve Sabah gazetesi ile atv televizyonunun bağlı olduğu Medya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dinç Bilgin, bankanın eski genel müdürlerinden Ercüment Gündem, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali &#350ube ekiplerince göz altına alındı.

10- Trabzon’da sona eren AB bünyesindeki Avrupa’nın Kıyı Bölgeleri Konferansı (ÇPMR)–Karadeniz Havzası’ndaki 2. Bölgelerarası  İşbirliği Toplantısı’nda, AB ile Karadeniz Ekonomik  İşbirliği (KEİ) arasında stratejik ortaklık yapılmasının gerekli olduğu belirtildi.            KEİ  Proje Koordinatörü Michail Savva, Türkiye, Rusya, Gürcistan ve Azerbaycan arasında elektrik sistemlerinin birbirine bağlanması projesinin AB tarafından desteklendiğini açıkladı.           

11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD’nin başkenti Washington’daki temasları sırasında dün Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice ile bir araya geldi.      

Cem, Rice ile ekonomi başta olmak üzere Kafkasya, Ortadoğu, Balkanlar ile Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konularını ele aldıklarını söyledi.

Bakan Cem ayrıca, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Savunma Bakanı Donald  Rumsfeld ile görüşmesinde de Irak konusunu ele aldıklarını söyledi.

12- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Moskova 8. Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı dolayısıyla Rusya’daki temasları sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle turizme umut veren sektörlerden biri olarak bakılması gerektiğini söyledi.

13- ABD uçaklarının, Irak’ın güneyindeki uçaksavar bataryalarını vurdukları bildirildi.           

14- ABD’nin Colorado eyaletinde dün meydana gelen uçak kazasında 18 kişinin öldüğü bildirildi.                                                                                                                                  

31 MART 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında iş dünyasının önemli kurumları ile hükümet üyelerinden oluşan Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısı yapıldı.  TİSK’in Konsey’e sunduğu raporda "Türkiye’nin istikrar ve büyüme için bir toplumsal anlaşmaya ihtiyacı var. Yeni istikrar programı, aynı zamanda bir ulusal rekabet gücü programı olmalıdır" denildi. 

Toplantı sonunda Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, hazırlanacak ulusal ekonomik strateji ile enflasyonun tek haneli rakamlara çekileceği, gelir dağılımının düzeltilerek sosyal adaletin sağlanıp, sürdürülebilir bir büyüme ortamı oluşturulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit’i ziyaret etti.

Demirel, görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Ortadoğu sorunuyla ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdiğini söyledi.

Demirel ayrıca, ekonomik krizin sosyal boyut kazanmaması gerektiğini belirterek "Türkiye bu krizi aşar, paniğe ve tahrike gelmeye gerek yok" dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, açıkladığı ekonomik programa destek bekleyen Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in, demokratik bir ülkede en önce görüş bildirip desteğini isteyeceği  kuruluşların muhalefet partileri olduğunu söyledi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral, Sabah gazetesine bakanlığının ek vergi konusundaki çalışmalarını değerlendirdi.    

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, TGRT televizyonunda  yayınlanan "Siyaset Vitrini" programına katılarak, gündemde bulunan konulara ilişkin  soruları yanıtladı.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İzmir Ziraat Odası’nın olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada, ülkede yaşanan her sorunun başlı başına bir kriz meselesi olduğunu belirterek, bunlardan kurtulabilmek için önce üretim artışı sağlanması gerektiğini, ardından siyasi partiler ve seçim kanunlarının yenilenerek, ülkenin seçime gitmesinin vakti geldiğini söyledi.           

7- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Türkiye Gayri Safi Milli Hasılası’nın (GSMH) geçen yıl yüzde 6.1 oranında büyüdüğünü açıkladı.

8- TBMM heyeti, Parlamentolararası Birlik’in (IPU) 1-7 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan genel kurulu toplantısına  katılmak üzere Küba’ya gitti.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD'de Washington Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında, yeni ABD yönetimiyle yaptığı üst düzey temaslarda, ABD ile Türkiye arasında mevcut işbirliğini daha da güçlendirerek devam ettirme kararlılığının karşılıklı olarak ortaya konulduğunu söyledi.

10- Suriye’nin Dışişleri’nden sorumlu Devlet Bakanı Nasır Kaddur, su konusundaki görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106