13.2.2001
×

Hakkında

Künye

İletişim

 ŞUBAT 2001

 

1 ŞUBAT 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı ve İstanbul Ünüversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Saylan ile Ankara  Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Alpaslan Işıklı'yı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine atadı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaptığı haftalık olağan görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ecevit, TBMM Genel Kurulu'nda İçtüzük değişikliği görüşmelerine devam edilip edilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine "Devam etmesi lazım. Meclis'in verimli çalışması bakımından bu değişiklikler zorunlu" dedi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın Başbakanlık'ta gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, 6.5 milyar dolar değerindeki İzmit Körfez Geçişi ihalesinin, teklif veren iki konsorsiyumda da Fransız şirketinin bulunması nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı açıklamada, Tasarrufu Teşvik Fonu'nda biriken paranın hemen ödenemeyeceğini belirterek, ana para yerine arsa ya da özelleştirme ile çıkarılan hisse senedi verilmesi gibi formüller bulunabileceğini söyledi.

5- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp Reuters Ajansı'na yaptığı açıklamada "Bankacılık yapılanması ve özelleştirme bizim için çok önemlidir. Programda KİT'ler konusunda başta TEKEL ve TEAŞ olmak üzere yeniden yapılanmaya gidiliyor. Türk Telekom ve THY dahil özelleştirmede çok iyi bir performans yakalamak zorundayız" dedi.

Demiralp ayrıca, Sabah gazetesine ekonomi konusunda açıklamalarda bulundu.

6- Kamu Emekçileri Sendikaları (KESK) Genel Başkanı Sami Evren düzenlediği basın toplantısında, genel kurulu ve alınan kararları değerlendirdi. Evren, sermayenin küreselleşen saldırısının emekçileri dünya çapında doğrudan hedeflediği gerçeği karşısında, uluslararası mücadelenin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, sendikal örgütlenmelerle ve örgütsel platformlarla ilişkilerini daha da güçlendireceklerini söyledi.

7- Avrasya Bir Vakfı'nca, Türkiye'nin ilk Ermeni Araştırmaları Enstitü'sü kuruldu.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem resmi bir ziyaret için gittiği Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Dışişleri Bakanı Sırcan Kerim ile bir araya geldi.

Bakan Cem yaptığı açıklamada, görüşmelerde iki ülkeyi ilgilendiren temel konuları ele aldıklarını belirterek, Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantılarının bahar aylarında Türkiye'de yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Bakan Cem, Türkiye'nin Makedonya'nın NATO üyeliğini de desteklediğini belirtti.

9- Endonezya Parlamentosu'nun, Devlet Başkanı Abdurrahman Vahid'i, 6 milyon dolarlık mali yolsuzlukla suçlayan raporu kabul ettiği bildirildi.

10- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze yaptığı açıklamada, Abhazya'ya Gürcistan devleti içinde "yüksek özerklik statüsü" verileceğini belirterek, Abhazya'daki uyuşmazlıktan herkes gibi üzüntü duyduğunu, sorunun çözümünde Türk-Abhaz toplumu ile işbirliği yapmak istediğini söyledi.

2 ŞUBAT 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, görevine yeni atanan Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Muhammed Said El Bunni'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Cumhurbaşkanlığı  Sözcüsü ve Basın Danışmanı Metin Yalman düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in çalışmaları hakkında bilgi verdi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, parlamento muhabirleriyle yaptığı sohbet toplantısında, TBMM'deki İçtüzük değişikliği ve gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

4- Başbakan Bülent Ecevit, son siyasi gelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi.

5- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, büyük çoğunluğu Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden olmak üzere çeşitli kamu kuruluşlarında çalışan 47 bin 571 geçici mevsimlik işçinin sürekli kadroya geçirildiğini bildirdi.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Milliyet gazetesine "Beyaz Enerji" operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecinin 'en kuvvetli destekçisi' olduğunu belirterek "Son dönemde Filistin ve İsrail'in talepleri doğrultusunda, sürece yoğun bir biçimde kolaylaştırıcı katkılarda bulunuyoruz" dedi.

Ayrıca, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ve İsrail Dışişleri Bakanı Şolomo Ben Ami ile telefonla görüşerek, barış sürecinde bugüne kadar elde edilen kazanımların kayda geçilmesini ve çabaların sürdürülmesini istediği bildirildi.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, TBMM İçtüzüğü'nün ancak uzlaşmayla değişebileceğini belirterek "Biz tüzük hiç değişmesin demiyoruz. Ancak milletin hakkını Meclis'te engellemek gibi bir şey ortaya çıkarsa, muhalefet de sokaklara taşınır" dedi.

9- Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Hüseyin Kayabaşı yaptığı açıklamada, Bor madenlerinin özelleştirilmesi kararının askıya alınmasını olumlu bir adım olarak gördüklerini belirterek, Eti Holding'in Özelleştirme Yüksek Kurulu'nca özelleştirme kapsamına alınmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

10- ABD'de 20.'si gerçekleştirilecek olan "Türk Günü" yürüyüşünün organizasyon çalışmaları Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun katılımı ile TADF federasyonunda başladı.

Bakan Mumcu yaptığı açıklamada, bu yılki yürüyüş ve kutlamaların en iyi şekilde gerçekleşmesi için gereken çabayı göstereceklerini belirterek, ABD'deki Türklerin tek bir ses, tek bir yürek olarak ülkemiz için yapacakları lobicilik çalışmalarının yararlı olacağını söyledi.

11- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Türkiye'nin AB üyeliği sürecini CNN TÜRK televizyonuna değerlendirdi.

12- ABD Başkanı George W. Bush, Başbakan Bülent Ecevit'e gönderdiği mektupta, Türkiye ile ABD arasındaki dostluk veişbirliğinin güçlenerek süreceğine inandığını bildirdi.

13- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e cevaben gönderdiği mektupta, sözde Ermeni soykırımı yasasının onaylanmasından hükümetin sorumlu olmadığını belirterek "Fransa ile Türkiye arasında tarihsel bir dostluk ve işbirliği bağı bulunmaktadır. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin bu yasayla etkilenmemesini istiyoruz" dedi.

14- BM Afganistan Koordinatörü Eric De Mul yaptığı açıklamada, Afganistan'da insani koşulların giderek dramatik bir hal aldığını belirterek, kuraklık ve savaş nedeniyle göç eden yarım milyondan fazla insanın yaşam mücadelesi içinde bulunduğunu söyledi.

3 ŞUBAT 2001

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin İl Başkanları Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de asıl gündemin hükümet yetkilileri tarafından başka konular ortaya atılarak saptırılmaya çalışıldığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Merkez Yönetim Kurulu'nda yaptığı konuşmada, muhalefet partilerinin son 1 yıldır dozu giderek artan "gerilim ve tahrik siyaseti" izlediğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TGRT televizyonunda yayınlanan "Siyaset Vitrini" adlı programa katılarak, son siyasi gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Diyarbakır Valiliği'nde bölgedeki 7 ilin vali ve emniyet müdürleriyle düzenlediği toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, eski mülki amir anlayışını sileceklerini belirterek "Halka yönelen, halkı kucaklayan, halkın bilgi eksikliğini ortadan kaldıran bir yaklaşımı uygulamaya sokacağız" dedi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı'nın Manisa'da kuracağı Kız Öğrenci Yurdu'nun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, ekonomik programı uygularken bir takım sıkıntılarla karşılaştıklarını belirterek "Bu programı uygulamaya mecburuz. Programı uygulamamış olsaydık, bugün çok daha büyük sıkıntılar yaşardık" dedi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, TBMM'deki İçtüzük değişikliği ile ilgili görüşlerini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden (DİE) yapılan açıklamada, 2001 yılının ocak ayında, bir önceki aya göre, toptan eşya fiyatlarının yüzde 2.3, tüketici fiyatlarının yüzde 2.5 artış gösterdiği bildirildi.      

8- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkan Saylan İstanbul'da yaptığı açıklamada, 64 yıl önce Anayasa'ya giren laiklik ilkesi ile devlet yönetimi ve kamu düzeninin, insan yapısına ve gelişmelere göre yenilenen yasalara bağlandığını, dinin, insanların vicdanına bırakıldığını belirterek "Yurttaşlar olarak laikliğe ve laik düzene dört elle sarılmalı, siyasal beklentiler ve çıkarlar uğruna cumhuriyetimizin bu temel ilkesinden ödünler verilmesine asla göz yummamalıyız" dedi.

9- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, ABD'nin New York kentinde yaptığı açıklamada, turizmin geliştiği hiçbir ülkede Turizm Bakanlığı bulunmadığını söyledi.     

Bakan Mumcu, bakanlığın yetkilerinin sektör örgütlerine devredilmesini öngören bir yasa tasarısının hazırlanarak imzaya açıldığını belirterek "Oluşturulacak hizmet birlikleri statüsüyle yetkilerin devredileceği kuruluşlar arasında valilik, kaymakamlık, belediye başkanlığı, ticaret ve sanayi odaları ve hizmet birliklerinin bulunacağını" söyledi.

Ayrıca Bakan Mumcu, New York'taki Türkevi'nde oluşturulan yeni turizm ofisini açtı.

10- AB Dönem Başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Anna Lindh, AB, Kürt sorunu ile Kıbrıs konusunu Stockholm'de Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

11- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Gençler Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, Fransa'nın sözde Ermeni soykırım yasa tasarısına değinerek, halkla sivil toplum örgütlerinin tasarıya karşı olan duyarlılığını iyi anladıklarını belirterek "Azerbaycan küçük bir ülke. Bizim, tasarının kabulü nedeniyle Fransa'ya karşı uygulayacağımız yaptırımların hiçbir etkisi olmaz" dedi.

4 SUBAT 2001

1- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Siteler Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, hükümet olarak, yolsuzlukla mücadelelerinin, ucu nereye giderse gitsin devam edeceğini söyledi.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından tüketici bilincinin oluşmasına katkı sağlanması amacıyla, radyo ve televizyon kuruluşlarını tüketicileri eğitici ve bilgilendirici programlar yapmalarını zorunlu kılan bir düzenleme yapıldığını bildirdi.

3- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Türkiye'nin tanıtımına yönelik yeni kampanya dönemi hazırlıklarını gözden geçirmek üzere gittiği ABD'nin New York kentinden yurda döndü.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin Yerel Yönetimler toplantısı öncesinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin üniter bir devlet olduğunu ve bu yapısının devam etmesi gerektiğini belirterek, merkezdeki yetkilerin önemli bir kısmının yerel yönetimlere aktarılması gerektiğini söyledi.

5- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Eti Bor Anonim Şirketi'ne ilişkin hazırladığı raporda, ülkenin en kazançlı kaynaklarından olan Bor tuzundan en fazla yararın devlet işletmesiyle sağlanabileceği bildirildi.

6- Radyo-Televizyon Gazetecileri Derneği'nin, televizyon ve radyo dalında düzenlediği 2000 yılı ödülleri düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

7- İsveç'in Ankara Büyükelçisi Henrik Liljegren, genişleme stratejisi ve Türkiye'nin, AB'ye adaylık sürecini Radikal gazetesine değerlendirdi.

8- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, İran'da bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ile bir araya geldi.

Hatemi görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ sorununun çözümü için Azerbaycan ile Ermenistan arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını belirterek "Ermenistan ile Azerbaycan, iki taraflı irade ve iyi niyetle Karabağ konusundaki 13 yıllık anlaşmazlıklarını çözebilirler" dedi.

5 ŞUBAT 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na girişinin 64. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında "Laiklik, Atatürkçü düşünce sisteminin özünü oluşturan akılcı ve bilimsel yaklaşımın ayrılmaz parçası ve zorunlu sonucudur. Laiklik bir yaşam biçimidir" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de laikliğin, din ve vicdan hürriyeti ile toplumsal barışın en önemli teminatı olduğunu belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında, Maliye Bakanlığı'nın çalışması doğrultusunda vergi yükümlülerine ödeme kolaylığı getirilmesi benimsendi.     

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay, yaptığı açıklamada vergi ödeme kolaylığı çalışmasının içeriğini "Faizler daha makul düzeye indirilmek kaydıyla anaparaların vergi borcunun ödenmesinin taksite bağlanması" olarak açıkladı.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile bir araya geldi.

Başbakan Ecevit toplantının ardından yaptığı açıklamada, TBMM'deki İçtüzük değişikliğinde ısrarlı olduğunu belirterek "Bazı yasama çalışmalarının hızlı sürdürülmesi gerekmektedir. Bu nedenle Meclis'teki engelleme çabalarına karşı direncimizi uygarlık ölçüleri ve hukuk  kuralları içerisinde sürdürmekte kararlıyız"  dedi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu yaptığı açıklamada, FP 1. Olağan Kongresi'ndeki sinevizyon gösterisinde "Mücahit Erbakan" ibareli altyazının yer aldığı kasetin, partinin kapatılması istemli yeni bir davaya kanıt oluşturduğunu, ek iddianameyi Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderdiğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, resmi bir ziyaret için Almanya'ya hareketinden önce, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AB'ye adaylık sürecinden geçtiği bir dönemde, Almanya ile ilişkilerin büyük önem taşıdığını vurguladı.  

6- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası tarafından yayımlanan 'Mercek' dergisine verdiği demeçte, vergi idaresinin güçlendirilmesi ve modernize edilmesi ile mali sistemde denetimin daha etkin hale geleceğini vurgulayarak, böylece gecikmelerden kaynaklanan kayıpların da en alt seviyeye indirileceğini söyledi.

Ayrıca, Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada "2001 yılı Ocak ayında enflasyon 1976'dan beri aylık bazda gerçekleşen en düşük seviyesine gerilemiştir. Ayrıca TEFE, yıllık bazda son 14 yıldır ilk defa yüzde 30'un altında bir artış göstermiştir" denildi.

7- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Bor madenlerinin özelleştirilmesi ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, özelleştirmenin olmaması halinde Türkiye'nin öz sermayesini kaybedeceğini ve kredi bağımlılığının artacağını belirterek, gerekirse referanduma gidilmesi gerektiğini söyledi.

8- İstanbul Barosu tarafından düzenlenen ve Türkiye Barolar Birliği ile 43 baronun katıldığı 'Avukatlar Forumu'nun sonuç bildirgesi açıklandı.

Adana Barosu Başkanı Necati Erdem, "Savunmanın yargıdaki vazgeçilmez yerini etkin kılmak için hukuk reformunun gündeme taşınması hepimizin tek hedefi olmalıdır" dedi.

9 - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği 2000 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ödül töreni nedeniyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli'ye bir kutlama mesajı  gönderdi.

Cumhurbaşkanı Sezer gönderdiği mesajda, Türk basınının, demokrasinin toplumun herkesimine yayılması, saydam bir yönetim anlayışının yerleşmesi ülke ve dünya sorunları hakkında kamuoyu oluşturulması ve cumhuriyetin temel niteliklerinin korunması  konusunda etkin güç olmaya devam edeceğini bildirdi.            

10- Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği başkanlığına Ahmet Mümtaz Taylan seçildi.     

11- Devlet Bakanı Hasan Gemici başkanlığındaki heyet, Türkiye-Cezayir KEK İzleme Komitesi toplantısına katılmak ve "Türk Günleri Fuarı"nın açılışını yapmak üzere Cezayir'e gitti.

12- ABD Dışişleri Başkanı Colin Powell, ABC ve CNN televizyonunda katıldığı programlarda ABD'nin Balkanlar, Ortadoğu ve Rusya politikalarına ilişkin bilgi verdi.

6 ŞUBAT 2001

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, TBMM'nin İçtüzük değişikliğini görüşmek üzere TBMM'de grubu bulunan partilerin grup başkan vekilleri ile bir araya geldi.

TBMM Başkanı İzgi toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, İçtüzük konusunda temel yasaların çıkarılmasında özel görüşmeyi düzenleyen 91. Madde dışında uzlaşmaya varıldığını, bu maddenin Genel Kurul'da ele alınmasında da mutabakat sağlandığını söyledi.

2- ODTÜ, Hacettepe, Gazi, Ankara, Anadolu, Atatürk, Yıldız Teknik, Erciyes ve Çukurova Üniversitesi Rektörleri, maaşlarına yapılacak zammın kaynağını içeren, 34 maddeden oluşan, hazırladıkları bir öneri paketini Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Maliye Bakanı Sümer Oral ve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'na sundular.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Afet Kararnamesi'ni görüşmek üzere, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile bir araya geldi.     

Kutan, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Afet Kararnamesi çerçevesinde, iktidara mensup özellikle MHP'li belediyelere İller Bankası'ndan büyük oranlarda yardımlar yapıldığını belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM'deki İçtüzük değişikliğini değerlendirdi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Bakanlar Kurulu ve liderler zirvesinde ele alınan yeni ekonomik kararlara ilişkin bilgi verdi.

6- 5. gözden geçirme çerçevesinde IMF'ye verilen ek niyet mektubu açıklandı.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal ve Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel imzasını taşıyan ve 5 maddeden oluşan ek niyet mektubu 30 Ocak 2001 tarihini taşıyor.

7- Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, vergi borcunu zamanında ödeyememiş zor durumdaki mükelleflere, vergi asıl, faiz ve zamlarında herhangi bir indirim yapılmaksızın ödeme kolaylığı getirildiği bildirildi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, partisince oluşturulan "Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu"nda yeralan isimleri açıkladı.

9- Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Nuri Çolakoğlu ve beraberindeki heyet, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüştü. Çolakoğlu yaptığı açıklamada, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Yasa'da acilen değişiklik yapılarak "sahipliğin şeffaflaştırılması"nı istediklerini söyledi.

10- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin birikmiş vergi borçlarına ödeme kolaylığı getirmesini memnuniyetle karşıladıklarını, ancak 3 milyar doları bulan SSK ve Bağ-Kur prim borçları için de aynı uygulamanın getirilmesinin şart olduğunu bildirdi.

11- Milliyet gazetesi spor yazarı İslam Çupi, İstanbul'da yaşamını yitirdi.

12- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlenen "ABD'nin Ticari ve Finansal Hizmetleri" konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de  ekonomik ve ticari potansiyel bulunduğunu belirterek, ABD olarak bunu değerlendirmek istediklerini söyledi.

13- IMF İcra  Kurulu'nun Türkiye için 1.4 milyar dolarlık  yeni kredi dilimini onaylamasının ardından, Türk ekonomisinin son durumunu Washington'da değerlendiren IMF Başkanı Horst Köhler, Türk hükümetinin ekonomik programı uygulamakta şimdiye kadar gösterdiği kararlılığın, Kasım sonunda ortaya çıkan sıkıntının ardından piyasalarda güvenin tamamen tazalenmesine katkıda bulunacağını bildirdi.

14- İsrail'de genel seçimler yapıldı.

7 ŞUBAT 2001

1- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stipe Mesiç ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ortak bir basın toplantısı düzenledi.     

Cumhurbaşkanı Sezer, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi, askeri ve savunma sanayii ile güvenlik ve organize suçlarla mücadelede de işbirliğinin artırılması için görüş birliğine vardıklarını söyledi.     

Mesiç de Yugoslavya'da yaşanan savaşa Slobodan Miloşeviç'in "etnik bakımdan temiz, büyük bir Sırbistan kurma hayali"nin neden olduğunu belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında, ücret ve maaşlarda, uzun yılların birikimi olan yetersizlikleri gidermek için kaynak oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, hükümetin enflasyona karşı sürdürdüğü kararlı mücadelenin olumlu sonuçlar vermeye başladığını söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç yaptığı açıklamada, FP hakkında açılan kapatma davası ile Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 5.2.2001 günlü kapatma istemli  iddianame arasında bağlantı bulunduğunu, bu nedenle Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) uyarınca bunların birleştirilmesine oy birliğiyle karar verildiğini söyledi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral düzenlediği basın toplantısında, vergi affı konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Oral, tebliğle getirilen vergi affının "af olmadığını" savunarak borç ve gecikme faizleri üzerinde en ufak bir indirim olmadığını belirtti.

5- Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Malatya Emniyet Müdür Vekili Atilla Çınar'ın, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne vekaleten atandığı bildirildi.

6- İçtüzük Değişiklik Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.          

7- Rekabet Kurulu, 1. Futbol Ligi maçlarının yayını sırasındaki ihlal ve Kurul'un tedbir kararına uymadığı gerekçesiyle Teleon'u toplam 1 trilyon 599 milyar 400 milyon 523 bin lira para cezası ilecezalandırdı.

8- İstanbulda 39. Türkiye Kupası yarı finalinde oynanan maçta Fenerbahçe futbol takımı, Galatasaray takımını 7-6 yendi.     

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Malatya'da düzenlenen "Fransa'yı Telin Mitingi"ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Denktaş, "Fransız milletvekilleri, Ermeni oylarını kazanmak için bu ayıbı yaptılar"dedi.

10- AB Türkiye Masası Şefi Alain Servanti'nin, görevden alınarak yerine, İngiliz Michel Leigh'in atandığı bildirildi.

11- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Gazze'de Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Ortadoğu barış sürecinin devam edip etmeyeceğinin İsrail'e bağlı olduğunu, kendilerinin 'bekle gör' politikası izlediklerini söyledi.

8 ŞUBAT 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Nakşibendi tarikatı lideri Mahmut Esad Coşan ve damadının Süleymaniye Camii'ne gömülmesine ilişkin Kanun Hükmünde Kararnameyi  iade etti.

2- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, parlamentosunda sözde Ermeni soykırımına ilişkin yasayı kabul eden Fransa ile askeri ilişkilerin dondurduğu bildirildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, bütün kuvvet komutanlarına gönderdiği emir yazısında, Fransız askeri birimleri ile ilişkilerin askıya alınmasını, planlanan projelerin de iptal edilmesini istedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında, Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan ile reel sektör ve bankacılık kesiminin temsilcilerinin de katıldığı ekonomi zirvesi yapıldı.

Başbakan Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, iş dünyasının sorunlarını ve çözüm önerilerini dinlediklerini belirterek "Sektör temsilcilerinin ekonomik programa tam destek vermesi, bizim şevkimizi artıracak. Yarın kurmaylarımızla bir araya geleceğiz ve bize iletilen sorunları onlarla değerlendireceğiz" dedi.

TOBB Başkanı Fuat Miras da "Ekonomik programa tam desteğimizi açıkladık. Hükümetten para istemedik. İlettiğimiz sorunların tamamı değilse bile bir kısmına çözüm getirileceği izlenimi bizde uyandı"dedi.

4- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, İskenderun Demir Çelik Fabrikaları'nın (İsdemir), Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'na (Erdemir) devri konusunda düzenlediği basın toplantısında, İsdemir'i devralacak olan Erdemir'in ilk iki yılı ödemesiz olmak üzere, 50 milyon dolar satış bedelini 4 eşit taksitte ödemesini kararlaştırdıklarını kaydetti.    

5- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Kabatoj Kanunu'nu Zaman gazetesine değerlendirdi.

6- Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Fransız ALCATEL Space Industries ve Matra Marconi Ortak Girişimi'ne askeri ihalelere girme yasağı getirildiği bildirildi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem TRT-1 televizyonunda yayınlanan bir programda, İsrail'de yapılan başbakanlık seçimlerinin sonucunu değerlendirdi. Bakan Cem "İsral Başbakanı Ariel Şaron'un olumsuz bir imaja sahip olduğu doğrudur. Ancak sırf buna bağlı bir değerlendirme yapılması bu aşamada doğru değildir. Şaron, seçildikten sonra yaptığı konuşmada, barış sürecini devam ettireceğini söylemiştir" dedi.    

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK), bankaların iç denetim ve risk yönetim sistemleriyle ilgili yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- AB Genel Sekreteri Volkan Vural, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nca, İstanbul'da düzenlenen "Avrupa Yolunda Türkiye" konulu konfreransta yaptığı konuşmada, AB Katılım Ortaklığı Belgesi'nin henüz AB açısından sonuçlanmadığını belirterek, bu ay sonuna kadar bir çerçeve yönetmeliğin tamamlanacağını ve bu şekilde Katılım Ortaklığı Belgesi'nin hukukilik kazanacağını bildirdi.

10- Dil Derneği'nce düzenlenen "Dil Derneği Beşir Göğüş Ödülü"ne, "Anadilim Türkçe 6" adlı yapıt değer görüldü.

11- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stipe Mesiç düzenlediği basın toplantısında, temasları sırasında Türkiye-Hırvatistan ilişkilerini, bölgedeki gelişmeleri ve Yugoslavya'daki son durumu ele aldıklarını belirterek, Hırvatistan'ın yüzünü Avrupa'ya çevirdiğini, Türkiye'nin Hırvatistan'ın Avrupa ve NATO'ya entegrasyon sürecine verdiği desteğe de teşekkür ettiğini bildirdi.

Mesiç "AB sürecinde Kıbrıs kadar başka büyük sorunlar var. Bosna-Hersek, Birleşik Avrupa'ya üye olmayı hedeflerse,  çoğu sorun kendiliğinden çözülür" dedi.

12- AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Dış İlişkiler Komiseri Chris Patten, AB Dönem Başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Anna Lindh, Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da, Devlet Başkanı Voyislav Kostuniça, Başbakan Zoran Cinçic ve Dışişleri Bakanı Goran Svilanoviç ile görüştü.

Görüşmelerde, AB ile Yugoslavya'nın yeni yönetimi arasındaki ilişkiler ve Belgrad yönetiminin Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'yle (USSM) işbirliği yapması konuları ele alındı.

13- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, 3 günlük resmi bir ziyaret için gittiği Almanya'da Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile görüştü.

14- İsrail'in yeni seçilen Devlet Başkanı Ariel Şaron'un, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'a bir mektup göndererek, Birleşmiş Milletler (BM) kararları çerçevesinde yürütülen barış görüşmelerine devam etmek arzusunda olduğunu ilettiği bildirildi.

9 ŞUBAT 2001

1- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Temelli beldesinde düzenlenen 'traktör sürücülerine trafik eğitim semineri'ne katıldı. Jandarma karakolunu da ziyaret eden Bakan Tantan burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- Ankara DGM Cumhuriyet Savcılığı, "Beyaz Enerji" operasyonu kapsamında gözaltına alınan eski bakanlık bürokratlarının yedek yargıçlık ifadelerini servise koyması nedeniyle Anadolu Ajansı yöneticileri ve muhabir Coşkun Ergün hakkında yürüttüğü soruşturmada 'görevsizlik' kararı verdi.

3- Konya 3. Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu yapan F-5A tipi savaş uçağı, Karaman'ın dağlık kesiminde düştü. Kazada 1 pilot yaşamını yitirdi

4- Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Abdülhamid El-Şazli düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecinin başarıya ulaşması için gösterdiği çabayı kuvvetle desteklediklerini söyledi.

5- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyet, yürütülen ekonomik programın 6. kez gözden geçirilmesi çerçevesinde Türkiye'ye geldi.

6- Hollanda'da tutuklu bulunan uyuşturucu kaçakçısı Hüseyin Başbaşin'in, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

7- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve İngiltere Başbakanı Tony Blair, Fransa'nın Cahors kentinde yapılan dorukta bir araya geldiler.

Dorukta iki lider, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin yanısıra Avrupa'nın geleceği ve yasadışı göçle mücadelede işbirliği yapma kararı aldı.


10 ŞUBAT 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Yunanistan'da, Kurtuluş Savaşı sırasında Rum soykırımı yapıldığı iddialarının gündeme geldiğini ve 14 Eylül'ün soykırım günü ilan edilmesine ilişkin Yunanistan Parlamentosu tarafından hazırlanan kararnayi hatırlatması üzerine, Yunanlıların soykırım iddialarının ciddiye alınır tarafı olmadığını söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, bazı açılışlara katılmak üzere gittiği Bursa'nın Gürsu ilçesinde yaptığı açıklamada, ekonomik istikrar programının mutlaka başarıya ulaşması gerekteğini belirterek "Popülist yaklaşımlara girmeden, birtakım kesimlerin birtakım seslendirmelerini duyarak, ama o seslere kapılıp programı hedeflerinden saptırmadan neticeye gitmek zorundayız" dedi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'a gönderdiği mektupta, Türkiye'nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusunda taviz vermeyeceğini bildirdi.

Bakan Cem, Türkiye'nin amacının eşit katılım hakkına sahip olmak olduğunu belirterek, AGSK'nin ittifaktan bağımsız olmasının transatlantik bağının kopmasına da neden olabileceğini bildirdi.

4- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan (BDDK) yapılan yazılı açıklamada, İhlas Finans'ın içinin boşaltılması nedeniyle faaliyet izninin durdurulduğu bildirildi.

5- Afganistan'da iktidardaki köktendinci Taliban hareketi, birçok terör eylemlerinden sorumlu tutulan Suudi asıllı terörist Usame Bin Ladin'in yargılanmak üzere üçüncü bir ülkeye teslim edilmeyeceğini bildirdi.

11 ŞUBAT 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dünya gazetesi imtiyaz sahibi Nezih Demirkent'in vefatı nedeniyle yaptığı açıklamada, ölümünün basın dünyasında yeri doldurulamayacak bir boşluk yarattığını belirterek, muhabirlikten başlayarak mesleğin her alanında çalışan Demirkent'in 'gazeteciliğin duayeni' olduğunu söyledi.

Ayrıca TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ziya Sonay da birer mesaj yayımladılar.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "İran Ulusal Günü" nedeniyle İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye bir kutlama mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer, mesajında "İran Ulusal Günü vesilesiyle yüce kişiliğinizi ve İran halkını, şahsım ve Türk Milleti adına içten dileklerimle kutlarım. İlkelerimiz arasındaki ilişkilerin, iyi komşuluk ve işbirliği ilkeleritemelinde, halklarımızın yararına gelişeceğine inanıyorum"dedi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Adalet Partisi'nin (AP) kuruluşunun 40. yıl dönümü nedeniyle İstanbul'da düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, 1980 müdahalesinin siyasi partileri kapatmasının çok yanlış olduğunu vurgulayarak "Bunlar halkın içinden gelen siyasi partilerdi" dedi.

Ayrıca, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de bir konuşma yaptı.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Kahramanmaraş'ta partisinin İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin FP'nin kapatılmasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Bursa 2. Genişletilmiş Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, muhalefetin özellikle ekonomide yaşanılan olumlu gelişmeleri görmezlikten geldiğini belirterek "Türkiye'de özellikle son dönemde gözlenen siyasi sorunlar ile ekonomik sorunlar arasında bir bağ kurmak mümkün. Ekonomik hayatta yaşanan hayal kırıklıkları ve sıkıntıların kaynağında çarpık siyasi zihniyetler yatmaktadır" dedi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, TRT 1 televizyonunda yayınlanan "Pazar Panoroma" programında ekonomik programı değerlendirdi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, çeşitli incelemelerde bulunmak için gittiği Tokat'ta yaptığı konuşmada, 'İş Güvencesi Yasası' için görevlendirilmenin yapıldığını belirterek, beklenen uzlaşmanın sağlanacağını söyledi.

8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin Konya İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, halkın geçim sıkıntısı çektiğini belirterek, yolsuzluk ve rüşvetin boyutunun büyüyerek devam ettiği dönemlerde gündemin değiştirildiğini söyledi.

9- Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği'nin statüsü, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nda bulunan Etibank'ın satışına ilişkin takvim ve izlenecek yönteme ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü ABSiyaseti ve Uluslararası  İlişkiler Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mithat Baydur, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye alınmayacağını belirterek, Avrupa'da Türklere karşı bir düşmanlık olduğunu, Türklerin daima kötü olarak tanımlandığını, yaşanan son olaylar karşısında Türkiye'nin tepkisinin haklı olduğunu söyledi.

12- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna yaptığı açıklamada, 2008 olimpiyatları için tesis ve altyapının yapımında, ulaşım projeleri ile ilgili çalışmalarda, şehrin tanıtımında ve uluslararası ilişkilerin düzenlenmesinde aktif rol almak istediklerini söyledi.   

13- Dünya gazetesi imtiyaz sahibi, Gazete Sahipleri Birliği Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyesi Nezih Demirkent, İstanbul'da yaşamını yitirdi.

14- Gazeteci yazar Yılmaz Gümüşbaş, yaşamını yitirdi.

15- Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin, İsrail'deki genel seçim sonucunu Zaman gazetesine değerlendirdi.

16- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Türkiye-AB ilişkilerini Hürriyet gazetesine değerlendirdi.   

17- Cezayir'in güneyinde köktendinci militanların dün gece düzenledikleri saldırıda 26 kişinin öldüğü bildirildi.

12 ŞUBAT 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu ekonomiyi değerlendirdi. Toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Ecevit, Türkiye'nin yüksek enflasyondan çıkışın eşiğinde olası sorunlar yaşadığını belirterek "Bütün önerilerin gerçekleştirilmesi ilk hamlede sağlanamasa da alınacak önlemler, üreten sektörü şimdiden büyük ölçüde rahatlatabilecektir kanısındayız. Ciddi bir kaynak sorunu ile karşı karşıyayız" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, İsrail'de başbakanlık seçimini kazanan Likud Partisi lideri Ariel Şaron'a kutlama mesajı gönderdi. 

Başbakan Ecevit mesajında, Şaron'a hükümet kurma çalışmalarında başarılar dilerken "Türkiye-İsrail ilişkilerinin sizin döneminizde daha da geliştirilmesi için birlikte çalışacağımızı umuyorum" dedi. 

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan Gaziantep İl Başkanlığı'nda partililere hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'deki gelir dağılımı adaletsizliğinin sosyal patlamaya sebep olabileceğini belirterek, Türkiye'de erken seçim olacağına inanmadığını söyledi.

4- Danıştay'dan yapılan yazılı açıklamada, Danıştay 4. Daire Başkanlığı'na Sumru Çörtükoğlu seçildi.                    

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İzmir'in Ege Serbest Bölgesi'nde incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Çiller yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en önemli sorununun siyasi bölünmüşlük olduğunu belirterek "Türkiye'nin bölünmüşlüğe değil toparlanmaya ihtiyacı var" dedi.

6- Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Üst Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriye Temizel, İhlas Finans'ın tasfiye kararının ardından diğer özel finans kurumlarını zan altında bırakacak basında yer alan haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Temizel "Her olaydan nem kaparak, panik ortamı oluşturulursa onlarla işbirliği içindeki kurumlar da zararlı çıkarlar" dedi.

 7- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Demiralp görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, üretim sektörünün istemlerine, programın hedefleri dışında bir şey getirmenin söz konusu olamayacağını söyledi. Gözden geçirmenin ana başlıklarını "Bankacılık sektörü, özelleştirme, yapısal kararların uygulanması ocak ayı performansı, 2000 yılı ekenomik dengeleri açısından kesinleşmeyen cari açık, büyüme gibi makro ekonomik gelişmelerin" oluşturduğunu belirterek, biz her olayı program açısından inceliyoruz dedi.

8- İstanbul DGM, siyaset-mafya-polis arasındaki ilişkileri ortaya çıkaran Susurluk olayı ile ilgili davada İbrahim Şahin ve Korkut Eken'e hakkında "çete oluşturmak ve yönetmelik" suçundan 6'şar yıl ağırhapis cezası verdi. Diğer 12 sanık da 4'er yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

9- Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Ruşaylo "suça karşı ortak mücadele" konusunun ele alınacağı resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

10- Türk ve İsrailli firma temsilcileri, Orta Asya Cumhuriyetleri'nde işbirliğine yönelik görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul'da  bir araya geldi.       

11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, resmi bir ziyaret için gittiği İran'ın başkenti Tahran'da Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Meclis Başkanı Hüccetül islam Mehdi Ferruli tarafından kabul edildi.

Bakan Cem görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye ve İran'ın küresel bakışa sahip nadir ülkelerin başını çektiklerini, bu iki ülkenin işbirliğinin yeni dünya düzeninin oluşmasında etkin olabileceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in sözlü bir iyi niyet mesajını da ilettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Hatemi de ilişkilerin siyaset, ekonomi, ticaret ve güvenlik alanlarında, geliştirilmesini arzu ettiklerini vurguladı. 

Bakan Cem daha sonra İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile bir araya geldi.          

12- TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hüseyin Akgül'ün başkanlığında bir heyet, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının durumlarını ve insan haklarıyla ilgili sorunlarını incelemek üzere Almanya'nın başkenti Berlin'e gitti.      

13- Yunanistan  Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Yunanistan Parlamentosu tarafından hazırlanan 14 Eylül'ün soykırım günü ilan edilmesine ilişkin kararnameden duyduğu rahatsızlığın yersiz olduğunu vurgulayarak, söz konusu kararnamenin anma günü etkinliklerini düzenlemeye yönelik olduğunu söyledi.

14- Endonezya'da meydana gelen sel nedeniyle 100 kişinin öldüğü, 2 bin 514 evin de  kullanılmaz hale geldiği bildirildi.           

15- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin temaslarda bulunmak üzere Ukrayna'ya gitti.

Putin Ukrayna  Devlet Başkanı Leonid Kuçma ile bir araya gelerek, füzelerin imha edilmesi, havacılık işbirliği anlaşmaları ve enerji konularını ele aldılar.

13 ŞUBAT 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Ayrıca Mutafyan, TBMM Başkanı Ömer İzgi ve Başbakan Bülent Ecevit ile de görüştü.

2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Askeri Tarih ve Etüt(ATASE) Başkanlığı arşivindeki belgelerin, mevzuatta belirtilen arşivcilik kurallarına uymak koşuluyla herkesin kullanımına açık olduğu bildirildi.

3- Adalet Bakanlığı, hükümlü ve tutukluların beslenmeleri, giyimleri ve cezaevlerine alınacak eşyaları belirleyen bir genelge yayımladı.

4- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK Başkanlar Kurulu'nun Niğde'de yaptığı toplantının sonuç bildirgesini açıkladı.

Çelebi yaptığı açıklamada, demokrat açılımları sürekli erteleyen hükümetin, IMF'nin isteklerini anında yerine getirdiğini savunarak "DİSK, bu olumsuzluklara seyirci kalmayacak" dedi.

5- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Talat Şalk "Beyaz Enerji" operasyonu ile ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Osman Nuri Oduncu'yu makamında ziyaret etti.

Şalk, görüşme sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Teftiş Kurulu'ndan daha önce iki müfettiş istediğini, müfettişlerin olayın hukuki boyutunu ve bağlantılarını inceleyeceğini söyledi.

6- Hürriyet gazetesi muhabiri Kemal Diyarbekir, İstanbul'da yaşamını yitirdi.

7- İsveç'in Ankara Büyükelçisi Henrik Liljegren, İsveç Büyükelçiliği, İsveç Konsolosluğu Ticaret Merkezi ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliği ile İstanbul'da düzenlenen "IT Day-İsveç Bilişim Teknoloji Günü Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, bilişimin iki ülke arasındaki yeni ilişkilerin motoru olacağını söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da İsveç firmalarının küresel pazarda söz sahibi olmalarına karşın Türk pazarında yeterince etkin olmadıklarını belirterek "Bilişim sektöründe gerçekleştireceği yatırımlarda İsveç'in katkısını görmekten memnuniyet duyacağız" dedi.

Türk-İsveç İş Konseyi Başkanı İshak Alaton ise İsveç'in AB Başkanlığını hatırlatarak "Türkiye'nin AB'nin makul bir süre içinde her türlü konuda eşit bir üyesi olmasına inancımız tamdır. İsveç'in desteğine ve rehberliğine ihtiyacımız var" dedi.

8- Rusya İçişleri Bakanı Viladimir Borisovich Ruşaylo, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Ruşaylo ve beraberindeki heyeti, makamında kabul etti.

Bakan Tantan, görüşmelerden sonra Rus gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ruşaylo da görüşmelerde Çeçenistan'da yürütülen terörist faaliyetlere yönelik operasyonları ele aldıklarını belirterek "Terörle mücadele konusundaki yaklaşımımız tamamen aynıdır" dedi.

9- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal ile görüştü.     

Bakan Önal yaptığı açıklamada, görüşme ile ilgili bilgi vererek "Ekonomik programın bütün unsurlarını ele aldık" dedi. Daha sonra Cottarelli, Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova ile bir araya geldi.

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İran'daki temasları sırasında İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile bir araya gelerek kültürel değişim programını imzaladılar.

Görüşmelerden sonra düzenledikleri basın toplantısında Harrazi, iki ülke arasındaki güvenlik konularının ele alındığını söyledi.

Bakan Cem de iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin ekonomi alanına da yansıması gerektiğini belirterek "İranTürkiye üzerinden Avrupa'ya, Türkiye de İran üzerinden Orta Asya'ya ulaşabilir. İran'ın, Türkiye'nin-AB ile imzaladığı Gümrük Birliği Anlaşması'ndan yararlanabilmesini sağlayacak düzenlemeleri de yapmalıyız" dedi.

Bakan Cem, daha sonra İran Ticaret Odası'nda Türk ve İranlı işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, iki ülke ilişkilerinin ekonomi ve dış politika alanlarında yeni bir örneği temsil ettiğini söyledi.

11- FP Milletvekili Prof. Nevzat Yalçıntaş ve emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ, sözde Ermeni soykırımına ilişkin iddialar üzerine, İngiltere'nin Lordlar Kamarası'nda yapılan toplantıda soruları yanıtladılar.

Elekdağ yaptığı konuşmada, İngiltere'de 1916 yılında basılan ve Ermenilere soykırım uygulandığına dair sahte iddialar içeren hükümetin resmi kitabının ortaya çıktığını belirterek, İngiliz hükümet yayınının içeriğinin tümüyle sahte belge ve ifadelere dayalı olduğunu söyledi.

12- Devlet Bakanı Tunca Toskay başkanlığındaki Türk Dış Ticaret heyeti, temaslarda bulunmak üzere  Güney Afrika Cumhuriyeti'ne gitti.

13- IMF Avrupa Direktörü Michael Deppler ABD'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, aralık ayında üzerinde mutabık kalınan anlaşmanın, ruhuna ve biçimine uygun davrandığını belirterek, Türkiye'nin bu seneki büyümesi konusunda da IMF'nin daha önceki tahmini olan yüzde 3.75 oranının altında kalınabileceğini söyledi.

14- Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçeryan, Fransa'nın başkenti Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir araya geldi.

Görüşme sonunda düzenledikleri ortak basın toplantısının ana konusunu sözde Ermeni soykırımı oluşturdu.

15- El Salvador'da 6.1 şiddetinde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre, depremde 70'den fazla kişinin öldüğü, 200'ün üzerinde kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- ABD'de eğitim uçuşu sırasında iki askeri helikopterin çarpışması sonucunda 9 askerin öldüğü, 6 askerin de yaralandığı bildirildi.

14 ŞUBAT 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik durumla ilgili değerlendirmeler yaptı.

Başbakan Ecevit "istikrar programını özenle koruyacaklarını, durgun değil, dinamik bir istikrar uygulayacaklarını" söyledi.

2- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Polis Akademisi'nin Gölbaşı'ndaki eğitim tesislerinde "İnsan Halkları ve Metot" konulu birkonferans verdi. Selçuk, hiçbir gerekçenin bugünün dünyasında ölüm cezasını örtecek güçte olmadığını belirterek "Türkiye, başkaları dediği için değil, kendisi için derhal ölüm cezasını kaldırmalıdır" dedi.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, "Paraşüt" operasyonundan sonra Kilis Valiliği'nden alınarak merkez valiliğine atanan Güner Özmen ile eski Bursa Valisi Orhan Taşanlar ve Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu hakkında "görevlerini suiistimal ettikleri" suçlamasıyla dava açtı.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Arnavutluk Dışişleri Bakanı Paskal Milo ile görüştü.

Bakan Cem "Türkiye-Arnavutluk arasındaki sağlam ilişki, Balkanlar'ın güvenliği ve ekonomik istikrarının güvencesidir" dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 25 yılın en zorlu krizini yaşadığını, ülkenin yarısının açlık sınırının altında, nüfusun yüzde 90'ının da yoksulluk sınırının altında olduğunu söyledi.     

6- Şırnak Valisi Hüseyin Başkaya yaptığı açıklamada, 25 Ocak'tan bu yana kayıp olan HADEP İlçe Başkanı Serdar Tanış ve parti üyesi Ebubekir Deniz'in "terör örgütleri ve yandaşları tarafından dakaçırılmış" olabileceklerini belirtti.

7- Başbakanlık Teftiş Kurulu, Aktaş Elektrik ile TEAŞ arasındaki 'mahsuplaşma' işlemi sırasında, devleti zarara uğrattıkları iddiasıyla son 10 yılın 10 Enerji Bakanı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

8- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK'in 34. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, DİSK'in yaşanan olumsuzluklara seyirci kalmayacağını, ekonomik vesiyasi alanda mücadele edeceğini söyledi.  

9- Şampiyonlar Ligi çerçevesinde, Galatasaray futbol takımı İstanbul'da İspanyol Deportivo La Coruna takımını  1-0 yendi.

10- Türkiye'ye gelen Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü.    

Cumhurbaşkanı Sezer, Arafat ile yaptığı görüşmede, Ortadoğu'da içinde bulunulan duyarlı ortamda, tarafların şiddet olaylarını denetim altına almaları ve gerginliği artıracak davranışlardan kaçınmaları uyarısında bulundu.

Başbakan Ecevit, Arafat ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, daha önceki İsrail yönetimlerinden istediği, Filistin'e yönelik ekonomik amborgonun kaldırılmasını, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'dan da isteyeceğini söyledi.

Bakan Cem de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecine destek vermeyi sürdüreceğini belirtti.

11- AP Genel Kurulu, Türkiye ile mali işbirliği ve yardımlaşma konusunda önem taşıyan Çerçeve Yönetmeliği onayladı.

15 ŞUBAT 2001

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında ekonomik önlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.     

Başbakan Yardımcısı Yılmaz "Beyaz Enerji" operasyonundan bir şey çıkmayacağını belirterek "Sonuna kadar üzerine gidilsin istiyoruz. Çünkü bizim korkacağımız birşey yok" dedi. Devlet Bakanı Yüksel Yalova da toplantıda, Telekom'un özelleştirilmesi ile ilgili olarak bilgi verdi.  

2- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun, boş bulunan 3 Danıştay üyeliği için yaptığı seçim sonucunda, Danıştay savcıları Ali Öztürk, Belma Kösebalan ve Nurhan Yücel seçildi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, SSK ve Bağ-Kur primlerinde ne faiz ne ana paranın affının söz konusu olmadığını belirterek, SSK'da ödeme kolaylığı açısından var olan 10 ve 12 eşit taksit şeklindeki uygulamanın yeniden gözden geçirilebileceğini kaydetti.

4- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel yaptığı açıklamada, ekonomik programın uygulanmasından bu yana kurlarda oluşan reel değerlenmenin ödemeler dengesi üzerinde önemli bir etkisinin olmasının beklenmediğini belirterek, 2001 yılının ilk aylarında yavaşlayan büyüme oranının kısa vadede enflasyon üzerinde olumlu etkide bulunacağını söyledi.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Nuri Kayış düzenlediği basın toplantısında, 26-27 Nisan günlerinde ulusal televizyonlar için yapılacak frekans ihalesinin, frekans için belirlenecek taban fiyat üzerinden açık artırma yöntemiyle yapılacağını söyledi.

6- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Beyaz Enerji operasyonu sanıklarının DGM ifadelerini yayımladıkları  gerekçesiyle Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürü, İç Haberler Müdürü ve muhabiri hakkındaki soruşturmada "takipsizlik kararı" verdi.

7- Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) Direktörü, Büyükelçi Özdem Sanberk, TESEV'in düzenleyeceği "Kafkasya'da İstikrar Arayışı" konulu toplantı ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

8- Oyun yazarı Orhan Asena yaşamını yitirdi.

9- Ortadoğu barış sürecine katkıda bulunmak amacıyla oluşturulan "Uluslararası Araştırma Komitesi" Üyesi Norveç Dışişleri Bakanı Thorbjörn Jagland, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

10- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Üçlü Balkan Zirvesi"ne katılmak üzere Bulgaristan'ın Filibe kentine gitti.

Toplantıda, Kosova'daki son durum, Yugoslavya'nın yeniden yapılanma sürecinde Romanya, Bulgaristan ve Türkiye'nin desteği, uluslararası örgütlerle mücadele ele alındı.

Cumhurbaşkanı Sezer toplantıda, PKK'nın Bulgaristan'daki faaliyetlerini dile getirirken, organize suçlarla mücadele yapılabilmesi için merkezi Türkiye'de yer alacak bir çalışma merkezinin kurulmasını önerdi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Peter Stoyanov ise ülkesinde Türkiye'yi tehdit edecek PKK oluşumu bulunmadığını belirtti.

11- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ağdam bölgesinde Ermeni birliklerden açılan ateşe Azerbaycan birimlerince karşılık verilerek sınır ihlaline izin verilmediği bildirildi.

12- İspanya İçişleri Bakanı Jaime Mayor Oreja yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Bask militanlarının bombalı saldırılar için eğitildiği bir kampın Fransa'da bulunduğunu kaydetti.

 16 ŞUBAT 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, 22-23 Şubat günlerinde Makedonya'nın başkenti Üsküp'te yapılacak "Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı Zirvesi"ne yönelik hazırlıklarla, dış gelişmelerin değerlendirilmesi için Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu ile bir araya geldi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile AB Genel Sekreteri Volkan Vural, Ulusal Program (UP) taslağı hakkında sivil toplum örgütleriyle bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, UP'un zamanında tamamlanması konusunda gerekli iradenin hükümette olduğunu vurgulayarak "Siyasi kriterlerin bazı unsurları üzerinde farklı yaklaşımlar bulunduğu bir gerçektir. Ancak bu farklılıkların giderilemeyecek boyutta olmadığı da görülmektedir .Bu husustaki iştişarelerimiz sürmektedir. Burada önemli olan husus, Kopenhag siyasi kriterlerin karşılanması, aday ülkelerin tam üyelik müzakerelerinin başlaması için bir ön koşul niteliğindedir" dedi.

AB Genel Sekreteri Volkan Vural da Ulusal Program'da birtıkanma yaşanmadığını belirterek, çalışmaların yapıcı bir şekilde sürdüğünü söyledi.

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Bor madenleriyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere gittiği Kütahya'da yaptığı açıklamada, "Bor madenlerinin özelleştirilmesi Bakanlar Kurulu kararıyla durduruldu. Bor madenleri kesinlikle özelleştirilmeyecektir" dedi.

4- Devlet Bakanı Faruk Bal yaptığı açıklamada, bu hafta Bakanlar Kurulu'na sunduğu "Emlak Müsteşarlığı"nın kurulmasına ilişkin yasa taslağında yer alan geçici maddelerle, hem Emlakbank'ın özelleştirilmesinin  hızlandırılacağını hem de inşaat ve taahhüt sektöründen tamaman ayrılmasının sağlanacağını söyledi.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan İstanbul Teknik Üniversitesi'nde, İçişleri Bakanlığı Strateji Merkezi ile Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği'nin düzenlediği  "Evrensel Değerlerini Koruyan Yaşanabilir Bir İstanbul İçin Yeni Bir Yönetim Modeli" projesinin değerlendirme toplantısına katıldı. 

Bakan Tantan yaptığı konuşmada, İstanbul için birçok proje hazırlandığını, ancak bu projenin diğerlerinden farklı olarak entegrasyon anlayışına sahip olduğunu vurgulayarak "Projede, yeni dünya düzeninin en önemli tehdidi olan ekonomik sorunların İstanbul ve Türkiye için nasıl önlenebileceği de yer alacak" dedi.

 İstanbul Valisi Erol Çakır da İstanbul'un karar ve yönetim organlarının dağınık olduğunu belirterek, bu yüzden de koordineli hizmet verilemediğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'de bulunan  Norveç Dışişleri Bakanı Thorbjörn Jagland ile görüştü.

Bakan Cem, Türkiye'nin barış süreci konusunda Norveç ile ortak kaygılara sahip olduğunu belirterek "Norveç'in Ortadoğu'da çok aktif ve etkin bir rolü var. Norveç, El Halil'de bizim de üye olduğumuz uluslararası gücün başkanlığını yapıyor ve taraflarla devamlı ilişki içinde" dedi.

Jagland da Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecinde çok önemli rol oynadığını vurgulayarak "Norveç de sürece yardımcı olmaya çalışıyor. Bu konudaki son durumu sayın bakan ile  görüşeceğiz" dedi.

Jagland daha sonra Başbakan Ecevit ile bir araya geldi.

7- İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği "Medeni Yasa Tasarısı" na destek vermek üzere İstanbul'da toplandı.       

Toplantıda konuşan Bilim Koordinatörü Prof. Dr. Necla Arat, aradan geçen 75 yıl içinde yaşanan değişiklikler sonucu, yasanın yetersiz hale geldiğini belirterek, Medenin Yasa'nın özüne dokunulmadan, değişime uygun olarak değiştirilmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

8- Gazeteci Esat Ayık İstanbul'da yaşamını yitirdi.

9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov ve Romanya Cumhurbaşkanı İon İliescu "Üçlü Balkan Zirvesi" çerçevesinde Bulgaristan'ın  Filibe  kentinde bir araya gelerek, üç ülkenin terörizm ve örgütlü suçlarla mücadele yönündeki etkinliği ve ilişkilerin genişlemesinden duydukları memnuniyetin dile getirildiği bildiriyi imzaladılar. 

Zirvede terörle mücadele, Balkanlar'da istikrar ve işbirliği, Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı, Sırbistan'daki son durum ve ekonomi konuları ele alındı. 

Cumhurbaşkanı Sezer düzenlenen ortak basın toplantısında, Filibe'de yapılan zirvede, üç ülke arasında daha önce üzerinde anlaşmaya varılan işbirliği alanlarında ulaşılan aşamaların gözden geçirildiğini vurgulayarak "Bu çerçevede ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi ile örgütlü suçlar, terör, uyuşturucu ve silah kaçakçılığıyla mücadele alanındaki var olan işbirliğimizin daha da derinleştirilmesi konusunda görüş birliğine vardık" dedi. 

Romanya Cumhurbaşkanı İliescu da PKK konusunda Cumhurbaşkanı Sezer'in işbirliği talebini yerine getirmeye hazır olduklarını belirterek "Biz zaten PKK konusunda Türkiye ile etkin işbirliği içindeyiz" dedi.

10- Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyindeki 5 iletişim-kontrol merkezinin, ABD ve İngiliz savaş uçakları tarafından bombalandığı bildirildi.  Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer yaptığı açıklamada "Irak'ta oluşturulan uçuşa yasak bölge uygulaması için rutin bir vuruş olduğunu" söyledi.

11- Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan Fransa'ya gitti.

Koçaryan, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, sözde Ermeni soykırım yasa tasarısının, Ermenilere hukuki olarak Türkiye'den toprak talep etme hakkını vermediğini, ancak öldürülen Ermenilerin mirasçılarının, uluslararası ya da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına dayanarak tazminat talebinde bulunabileceklerini söyledi.          

17 ŞUBAT 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kamu bankaları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen bankaları inceletmek üzere, Devlet Denetleme Kurulu'nu (DDK) görevlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, bazı gazetelerin, Cumhurbaşkanı Sezer'in Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriya Temizel'in denetlenmesi doğrultusunda talimat verdiği yolunda haberler yayımladıkları belirtildi. Cumhurbaşkanı Sezer'in görevlendirmesinin BDDK'nın denetlenmesine ilişkin olmayıp, tasfiye edilen ve yönetimi TMSF'ye devredilen bankalarla ilgili işlemlerin denetlenmesi ile sınırlı olduğu bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Medeni Yasası'nın kabul edilişinin 75 yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda "Türkiye, geçen 75 yılda yaşanan siyasal, sosyal ve kültürel değişimleri de dikkate alarak yeni düzenlemeler yapması gerekmektedir" dedi.

Ayrıca, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de gün dolayısıyla düzenlenen panelde "1926'da dönemin en ileri medeni kanununu kabul eden TBMM, hiç kimse şüphe  etmesin ki 2001 yılında da bu çağın gereklerine uygun medeni kanunu yasalaştırmakta tereddüt etmeyecektir" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit, TBMM Başkanı Ömer İzgi ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer mesaj yayımladılar.

3- Başbakan Bülent Ecevit, ABD ve İngiliz uçaklarının Irak'ın başkenti Bağdat'a düzenledikleri hava saldırısı ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. 

Başbakan Ecevit harekatı dikkatle ve kaygı ile izlediklerini belirterek "Operasyonu tüm dünya gibi televizyondan öğrendiklerini ve bu konudaki sitemin ABD yönetimine iletildiğini, yapılan operasyonunun İncirlik Üssü'nden yapılmadığını, Türkiye'den izin almadan da bu üssü kullanamayacaklarını" söyledi.            

4- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Agah Oktay Güner'in başkanlığını yaptığı, Türkiye Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen "Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkileri" konulu konferansa katıldı.     

Bakan Yalova yaptığı konuşmada, AB-Türkiye ilişkilerinin şu an içinde bulunduğu sürecin kıstasları belirlenmiş, karşılıklı pazarlıkların yapıldığı ve ortak menfaatler üzerinde mutabakata ulaşıldığı bir hazırlık safhasını teşkil ettiğini söyledi.        

 5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı'nca (TESEV) İstanbul'da düzenlenen "Kafkasya'da İstikrar Arayışı" konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada Kafkasya'nın Türkiye ile ekonomik ve siyasal menfaat beraberliği açısından önemli bir yeri olduğunu belirterek "Türkiye komşusu olduğu Güney Kafkasya'da bir istikrar barış ve gelişme faktörü oluşturmaktadır" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Yiğit Alpogan da üçlü toplantının yapıcı bir öneri olduğunu kaydederek "Bizim Minsk Grubu'nu dışlamak gibi bir hedefimiz yok" dedi.

Bakan Cem ayrıca, ABD ve İngiliz savaş uçaklarının Irak'ın başkenti Bağdat'a düzenledikleri hava saldırısı ile  ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Cem, hava saldırısının ciddi bir olay olduğunu belirterek, Irak yönetimiyle devamlı bilgi alışverişinde olduklarını söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul'da SSK Süreyya Paşa Göğüs Kalp ve Damar Hastalıkları Eğitim Hastanesi'nin açılışında, yaptığı konuşmada "Önümüzdeki 2 yıl sonunda Türkiye hastanelerinin önünde birikim olmayacağını" söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, işadamlarıyla görüşmek için gittiği İzmir'de gazetecilerin ekonomideki son gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, resmi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Türkmenistan'a gitti.

9- ABD ve İngiliz savaş uçaklarının Irak'ın güneyine bombalı saldırı düzenlemesi üzerine, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un Askeri Harekat Daire Başkanı General Gregory Newbold yaptığı açıklamada, operasyonun, Irak'ın uçaksavar   birimlerinin eşgüdümünü sağlayan, Bağdat'ın güneyindeki radar komuta merkezlerine düzenlendiğini bildirdi.     

10- ABD ve İngiliz savaş uçaklarının Irak'ın güneyini bombalı saldırı düzenlemesi tepkiyle karşılandı.     

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin başkanlığında toplanan Irak Devrim Komuta Konseyi'nin yayımladığı bildiride, ABD ve siyonizmin tüm halkların düşmanı olduğu belirtilerek, bu saldırının Irak'ı korkutmak ve sindirmek için düzenlendiğini söyledi. 

Rusya Savunma Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Genearal Leonid İvaşov ise ABD yönetimini Irak'ta uluslararası insani normlara uymamakla eleştirdi.       

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhu Bangzao da Çin'in her zaman Irak'ın egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına saygı gösterilmesinden yana olduğunu söyledi. 

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Francois Rivasseau, saldırının kafalarda soru işareti uyandırdığını belirterek "Amerikan yönetiminden açıklama bekliyoruz" dedi.

18 ŞUBAT 2001

1- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD ve İngiliz savaş uçaklarının Irak'a askeri hava harekatı düzenlemesi nedeniyle yaptığı açıklamada, silah kullanmanın Ortadoğu'da hiçbir sorunu çözmediğini belirterek, operasyondan pek çok ülkenin haberi olmadığını söyledi.

2- TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, TRT 1 televizyonunda yayınlanan "Pazar Panorama" Programına katılarak, Susurluk kazasını ve komisyon çalışmalarını değerlendirdi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, valiliklere gönderdiği genelgede, küçük, orta ve büyük işletmelerin çeşitli nedenlerle tam kapasite ile çalışamadıkları veya kapandıkları, işçilerin de işlerini kaybettiklerini belirterek "Kapanan iş yerlerinin yeniden açılması veya eksik kapasiteyle çalışan işletmelerin tam kapasiteyle üretime geçirilmesi, ekonomik canlılık yaratacağı, işsizliği azaltacağı  gibi emniyet ve asayişin sağlanmasına da katkısı olacaktır" dedi.

4- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndaki bankalardan 4'ünün Sümerbank bünyesinde birleştirilmesi kararı doğrultusunda Egebank, Yurtbank, Yaşarbank ve Bank Kapital'in bankacılık yapma ve mevduat kabul etme izninin kaldırılmasına ilişkin, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- İstanbul Boğazı girişinde Malezya ve Sao Tome bandralı iki kuru yük gemisi çarpıştı. Kazada Sao Tome bandralı kuru yük gemisi battı, mürettebat kurtarıldı.

6- IMF 1. Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ve Avrupa Bölüm Başkanı Michael Deppler, İstanbul'da düzenlenen G-20 toplantısına katılmak üzere Türkiye'ye geldi.

7- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Faruk Yahya, Türkiye-Irak Dostluk Derneği'nin 3. Olağan Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, son dönemde olumlu seyreden iki ülke ilişkilerinin ABD ve İngiliz uçaklarının Bağdat'ı bombalaması olayından etkilenmeyeceğini belirterek, İncirlik İssü konusunda yaptıkları uyarıları yineledi.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türkmenistan'daki temasları çerçevesinde Halk Maslahatı (Halk Meclisi) oturumuna katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli oturumda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki samimi ilişkilerin köklerinin asırlar öncesine kadar gittiğini söyledi.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, temaslarda bulunmak üzere Portekiz'in başkenti Lizbon'a gitti.

10- Papa 2. Jean Paul, Ermenilerin Hıristiyanlığı kabulünün 1700'üncü yıl dönümü nedeniyle düzenlenen ayine katıldı.

Papa 2. Jean Paul ayin sonrasında yaptığı konuşmada "Ermeni halkının tarihinde şehitler değişmez bir unsurdur" dedi.

11- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, ABD ve İngiliz uçaklarının Irak'a yönelik düzenlediği askeri hava harekatıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i dünya için tehdit görmediğini belirterek "Irak sorununun BM çerçevesinde uygun çözüme kavuşturulması, tarafların BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına uyması gerektiğini" söyledi.

12- Almanya Federal Meclis Başkanı Wolfgang Thierse, İran Meclis Başkanı Mehdi Karrubi'nin davetlisi olarak İran'a gitti.

19 ŞUBAT 2001

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Bülent Ecevit arasındaki tartışma nedeniyle yapılamadı.       

Başbakan Ecevit yaptığı açıklamada, hükümetin görevinin başında olduğunu, ortaya çıkan ekonomik sorunların sorumlusunun Cumhurbaşkanı Sezer olduğunu söyledi.     

Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, MGK'da yaşanılan gelişmeleri değerlendirdi.      

Ayrıca, MGK toplantısında yaşanan krizin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu başkanlığında Kuvvet Komutanları Genelkurmay Başkanlığı'nda  bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptılar.     

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanımız devletin başı sıfatıyla devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetmek konusunda Anayasa'da yazılı yükümlülüğü yerine getirmek, yolsuzlukla savaşım ve hukuk devletini yaşama geçirmek yönünde, bundan böyle de duyarlılık ve kararlılık içinde olmayı sürdürecektir" denildi.  

 2- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de bulunan IMF 1. Başkan Yardımcısı Stanley Fisher'i makamında kabul ederek bir süre görüştü.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Devlet Bakanı Recep Önal, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ile IMF Avrupa Direktörü Michael Depper ve IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'nin de katıldığı toplantıda, ekonomide yaşanan kriz değerlendirildi.        

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Genel Merkez'de Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) yaşanan gerginlikle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında "Tarihimizde ilk defa MGK'daki böylesine bir tartışma kamuoyuna intikal etmiş durumdadır. Türkiye'nin en ciddi problemi ekonomik sıkıntılardır, ekonomik krizdir. Böylesine bir kriz döneminde böylesine olaylar cerayan ediyor" dedi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada  "Bu bir devlet krizidir. İcra, yargı ve yasamayı baskı altına alırsa sistem tıkanır. İcra, muhalefeti susturmak isterse karmaşa başlar. Herkes kendi görevini bilecek ve orada kalacak" dedi.

4- G-20 Zirvesi İstanbul'da yapıldı.

Türkiye'yi Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Şükrü Binay'ın temsil ettiği toplantıya, IMF 1. Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ve kurumun Avrupa Bölümü Direktörü Michael Depper de katıldı.

Toplantının gündem maddesini, globalleşmenin getirilerinden en fazla fayda sağlanması, olumsuzlukların da en aza indirgenmesi için gerek uluslararası kuruluşların gerekse ulusal yetki mercilerinin alabileceği kararlar, uluslararası platformda geliştirilebilecek stratejiler ve uluslararası ticarete tüm ulusların daha adil katılımının artırılması için atılabilecek adımlar oluşturdu.

Demiralp, toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

5- Devlet Bakanı ve Başkan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türkmenistan'daki temasları sırasında Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit arasında yaşanan gerginlik nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, bu tür sorunların ülkeye zarar vereceğini vurgulayarak "Kriz konusunda tartışma başlatılması doğru değil. Cumhurbaşkanı'nın hükümetin çalışmaları hakkındaki görüşlerini MGK'da değil, yapılacak olağan görüşmesinde sunmalıydı. Doğrusu da budur" dedi. 

6- Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Amerikan ve İngiliz savaş uçaklarının Irak'a düzenledikleri hava harekatı nedeniyle yaptığı açıklamada, saldırının uluslararası hukuk açısından dayanağının olmadığını belirterek "Uzun zamandır bu tür bombardımanın meşru temeli olmadığına inanıyoruz" dedi  Ürdün Başbakanı  Ali Ebu Ragıp da "Halklara karşı güce başvurmak, bölgede yoksulluğu arttıracaktır" dedi.

7- BM Irkcılık, Irk Ayrımcılığı, Yabancı Düşmanlığı ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Dünya Konferansı Asya Bölge Toplantısı, İran'ın başkenti Tahran'da başladı.

Konferansta konuşan İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne rağmen bu olgunun sürdüğünü belirterek "Siyonizmin ortaya çıkmasının bunun açık bir örneği olduğunu" söyledi.

Toplantıya, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel de gözlemci olarak katıldı.

20 ŞUBAT  2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Belediye Başkanı Sirmen görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, deprem bölgesindeki son durum hakkında Cumhurbaşkanı Sezer'e bilgi verdiğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Avrupa Bölümü Direktörü Michael Deppler ve IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'nin de içinde bulunduğu heyeti, makamında kabul etti.

Başbakan Ecevit, kabulden sonra gazetecilerin IMF'nin Ekonomik Programa ilişkin yeni istemleri olup olmadığına ilişkin soruları üzerine yaptığı açıklamada "Yeni beklentileri yok. Ekonomik Program Türkiye'nin gereksinmelerini karşılayacak bir program. Bunu kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu konuda IMF ile aramızda bir ayrılık yok" dedi.

IMF Başkan Yardımcısı Fischer ise toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, uygulanan programın güçlendirilerek sürdürüleceği konusunda hükümeti kararlı gördüklerini belirterek "Türk hükümeti ile yapısal önlemler de dahil, programın başarılı olması için gelecekte atılması gereken adımları ele aldık" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, son siyasi gelişmeleri Milliyet ve Sabah gazetelerine değerlendirdi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada "Türkiye, yakın tarihinde yolsuzluk, talan, banka yolsuzluklarının bu kadar yaygın olduğu, pervasız yapıldığı dönemi yaşamamıştır" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Sağlık-İş Sendikası Genel Merkezi'nde yaptığı konuşmada, İş Güvencesi Yasası'nın ilgili sosyal taraflar arasında geniş bir konsensüs sağlanarak, en kısa sürede çıkarılacağını söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda elektrik piyasasını 6 lisans sözleşmesiyle tamamen özel sektöre devreden elektrik piyasası yasa tasarısı kabul edildi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi'nde (PM) yaptığı konuşmada, son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

9- Galatasaray futbol takımı, Şampiyonlar Ligi çerçevesinde İspanya'nın Deportivo Futbol takımı ile La Coruna kentinde yaptığı karşılaşmada 2-0 yenildi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Timur'u İstanbul'da ziyaret etti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Denktaş, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde düzenlenen "Kıbrıs Meselesi" konulu konferansta, Ada'da çözüm için Kıbrıs Rumları'nın, Yunanistan'ın ve Batı'nın iki ayrı, eşit ve egemen devletin varlığını kabul etmelerinin şart olduğunu, Türkiye'nin AB'ye üyeliği için, Kıbrıs'ın kriter olamayacağını belirterek "AB, üyelik konusunda, maksatlı bir biçimde Türkiye'nin önüne Kıbrıs kriterini koyarsa, Kıbrıs, Yunan vasıtasıyla AB'ye alınırsa, Türkiye de haklı olarak buna karşı çıkar" dedi.

11- Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Ali Tuygan, 1-3 Mart tarihleri arasında yapılacak olan "Türk Modası-2001 Hazır Giyim ve Deri Fuarı"nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, son 1 yılda Türk-Yunan ilişkilerinde, özellikle ekonomi ve ticaret alanında olmak üzere önemli canlanma kaydedildiğini söyledi.

12- NATO Genel Sekreteri George Robertson, uluslararası güvenlik, füze savunma sistemleri, silahsızlanma ve İttifak'ın Doğu'ya doğru genişlemesi konularında görüşmelerde bulunmak üzere gittiği Moskova'da Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev ve Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile bir araya geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı İvanov görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Rusya-NATO ilişkilerinin geleceğinin, birleşik bir Avrupa'nın oluşturulması görüşünün gerçekleştirilmesi üzerinde etkili olacağını söyledi.

13- İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini, Türkiye-İtalya ilişkilerini Sabah gazetesine değerlendirdi.

21 ŞUBAT 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında, Devlet Bakanı veBaşbakan yardımları Mesut Yılmaz, Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, Devlet bakanları Tunca Toskay ve Recep Önal ile Maliye Bakanı Sümer Oral, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Zekeriya Temizel, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ve kamu bankaları genel müdürleri ekonomi zirvesinde bir araya geldiler.     

Ekonomi zirvesinin ardından yapılan yazılı açıklamada "Yapısal reformlar planlandığı gibi gerçekleştirilecek, bu arada Telekom ve THY'nin özelleştirilmesi için gerekenler hızla yapılacaktır" denildi.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu hakkında asker kaçağının yakalanmasını engelleyerek görevini suiistimal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Başsavcılık, eski Bursa Valisi Orhan Taşanlar ile Adapazarı Belediye Başkanı FP'li Aziz Duran hakkında da görevlerini suistimal ettikleri gerekçesiyle ayrı ayrı dava açtı.

3- 'Bazı Fonların Tasfiyesi Hakkında Kanun Tasarısı' TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 25 fon 1 Ocak 2002'den itibaren kaldırılacak.

4- TBMM Adalet Komisyonu, Türk Medeni Yasa Tasarısı'nın "ailenin reisi kocadır" ifadesini kaldırarak kadın ve erkeğin evlilik birliğini birlikte yöneteceklerine ilişkin düzenlemeyi kabul etti.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, MGK toplantısını terk eden Başbakan Bülent Ecevit'in nezaket gerekçesinin doğru olmadığını, hükümeti denetim kıskacından kurtarmak için aksiyon planı çerçevesinde hareket ettiğini söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Genel Merkez'in izlediği politikaları onaylamadığını belirten Prof. Emre Kongar, CHP PM'den istifa etti.

7- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "amaç dışı faaliyette bulunduğu" iddiasıyla İnsan Hakları Derneği'nin kapatılması istemiyle dava açtı.

8- Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, terör örgütü ASALA'nın avukatı ve Cumhuriyetçi Birlik Partisi Milletvekili Patrick Deveciyan'ın, Türkiye aleyhtarı konuşmaları hakkında uyarıldı.

9- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, resmi ziyarette bulunmak üzere Tunus'a gitti.

10- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, resmi ziyarette bulunmak üzere İsrail'e gitti.

11- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Bulgaristan İçişleri Bakanı Emanuil Yordanov'un, resmi davetlisi olarak Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya gitti.

12- Norveç Dışişleri Bakanı Thorbjörn Jagland, Ortadoğu barış sürecinde yaşanan gelişmeleri ve temaslarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

22 ŞUBAT 2001

1- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Basın Başdanışmanı Metin Yalman, Çankaya Köşkü'nde düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in anayasada belirtilen görev ve yetkilerini, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmalarını gözeterek yerine getirmek konusunda duyarlı olduğunu belirterek "Türkiye'nin esenlik içinde yoluna devam etmesi ve Türk ulusunun gönence kavuşması, herkesin olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanı'nın da en büyük isteğidir" dedi.

2- TBMM Başkanlık Divanı, Başkan Ömer İzgi başkanlığında toplandı.

İzgi toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Meclis Tedavi Yönetmeliği'ni ele aldıklarını kaydederek, Meclis personelinin özel hastane mafraflarının tamamının ödenmesi uygulamasına son verildiğini bildirdi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, dün yapılan zirvenin ardından Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ilebirlikte basın açıklaması yaptı.     

Başbakan Ecevit açıklamasında, döviz kurunun dalgalanmaya bırakıldığını, programdan vazgeçildiğini, bu kararın ekonomiye canlılık getireceğini belirterek, "Özellikle dışsatım ve turizm sektörlerinde önemli gelir artışları olacağına inanıyoruz" dedi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada, dalgalı kur kararının, fiilen yüzde 30'un üzerinde bir devalüasyon anlamına geldiğini belirterek, "Bu işin en kestirme yolu ülkeyi seçime götürmektir" dedi.

5- Devlet Bakanı Recep Önal yaptığı açıklamada, kamu bankalarının Sümerbank çatısı altında toplanacağını belirterek, kamu bankalarının havuz sistemiyle önce kendi aralarında gereksinimlerini karşılayacaklarını, bunun yeterli olmaması durumunda piyasaya çıkacaklarını söyledi.     

Öte yandan Bakan Önal ile Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel yaptıkları ortak açıklamada, para birimine olan güveni yeniden tesis etmek için önümüzdeki haftalarda sıkı bir para politikası uygulanacağını belirterek "Önümüzdeki  birkaç gün içinde öncelikli amaç, piyasaların aşırı tepki göstermesi ve Türk Lirası'nın aşırı değer kaybının önlenmesi olacaktır" dedi.

6- DYP Genel Tansu Çiller partisinin Başkanlık Divanı'ndan sonra yaptığı açıklamada, "Çözüm, panikten uzak kalarak milli mutabakat hükümetidir. Bu hükümet, bir seçim hükümeti olarak çalışmalıdır. Siyasi Partiler Yasası'nı, Seçim Yasası'nı düzenlemeli. 2001 yılında seçime gidilmeli" dedi.

7- RTÜK, çeşitli yayın ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle Bursa Radyo Söz'e 180 gün, Ankara Denge Radyo ve Malatya Güneş TV'ye 30'ar gün, Ankara İmaj Radyo'ya da 15 gün yayın durdurma cezası verdi.

8- Türk-İş, Hak-İş, TOBB, TZOB, TİSK ve TESK genel başkanlarının oluşturduğu Sivil Girişim Başkanlar Kurulu, devlet zirvesindeki bunalım ve 21 Şubat krizi sonrası ekonomik kararları değerlendirmek üzere bir araya geldi.

Girişimin ortak açıklamasında, ekonomik istikrarın önkoşulu olan siyasi istikrarın sağlanması gerektiği belirtilerek, ihracaat ve istihdama dayalı, tüm kesimlerin onayını alan bir program olması gerektiği vurgulandı.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de son krizin IMF politikalarının iflası olduğunu belirterek, dalgalı döviz kurunun yatırımın azalacağı, paranın para kazanacağı bir dönemi başlatacağı uyarısında bulundu.

9- İstanbul 3 Nolu DGM  "halkın din yoluyla kinve düşmanlığa alenen tahrik edildiği gerekçesiyle Yeni Asya gazetesinin 7 gün süreyle kapatılmasını kararlaştırdı.

10- Yurt dışında kırmızı bültenle aranan Sümerbank eski Genel Müdürü Şükrü Karahasanoğlu İtalya'nın Milono kentinde yakalandı.

11- Türkiye ve Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Direktörü, emekli büyükelçi Özdem Sanberk, Marmara Üniversitesi'nce düzenlenen" Avrupa Birliği Semineri"nde yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye'yi içine almak yerine, Türkiye'nin istikrarlı AB ile gerginlik yaşamayan, sorunlarını kendisi çözen, meselelerini Avrupa'ya yansıtmayan bir ülke olmasını istediğini söyledi.

12- Gazeteci Erdoğan Tokatlı İzmir'de yaşamını yitirdi.

13- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği, Bulgaristan'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Tantan, PKK'nın buradaki işadamlarına yönelik haraç toplama ve tehdit faaliyetlerine karşı gerekli önlemlerin alınmasını isteyerek "Bu sorun aşılırsa Türk işadamları daha fazla yatırım yapacaklardır" dedi.

14- "Güneydoğu Avrupa İlkeleri İşbirliği Zirvesi" Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, Balkan ülkeleri, Balkan Paktı Koordinatörü Bodo Hombach, AB'nin Dış Politika ve Ortak Savunma'dan sorumlu Yüksek Temsilcisi Javier Solana, AB Dışilişkiler Komiseri Chris Patten'in de katılımıyla başladı.

Balkan Paktı Koordinatörü Hombach toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, "Birbirimizle işbirliği yapmayı öğrenmediğiniz ve eski çatışmaları unutmadığınız sürece Birleşik Avrupa'ya girmenize izin verilmeyecektir" dedi.

Toplantıda,Türkiye'yi sarsan mali kriz ve krizin Balkanlar'a olası etkileri, ekonomik kalkınma konusunda işbirliği, Balkan ülkelerinde yaygın olan yolsuzluk, elektrik alanında entegrasyon ve Batı Avrupa'yla Ortadoğu'nun Balkanlar üzerinden birbirine bağlanması konuları görüşüldü.

Başbakan Bülent Ecevit de "Devlet ve Hükümet Başkanları Bölümü" toplantısına katılmak üzere Üsküp'e gitti.

15- IMF İcra Kurulu, IMF Başkanı Horst Köhler'in çağrısıyla Washington'da toplandı.          

Köhler yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin, son günlerde ekonomide meydana gelen gelişmeler karşısında "döviz kurunu dalgalanmaya bırakma" kararı almasını desteklediklerini söyledi.

16- NATO Genel Sekreteri George Robertson, Rusya gezisini tamamladıktan sonra gittiği Çek Cumhuriyeti'nde Vladimir Vetchy ile bir araya geldi.

17- Endonezya'nın Bornea Adası'nda yerli Dayaklarla Maduralı göçmenler arasında toprak anlaşmazlığı yüzünden çıkan çatışmalarda, 100 kişinin öldüğü bildirildi.

23 ŞUBAT 2001

1- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç yaptığı açıklamada, emekliliğin kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşına çıkaran yasanın kabul edildiğini belirterek "Ancak bu konuda geçici maddelerde bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihte fiilen çalışanlarla ilgili bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler anayasaya aykırı görülerek iptal edildi" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul'da Türker İnanoğlu Vakfı'nca (TİRVAK) yaptırılan Türkiye'nin ilk "Sinema-Televizyon Müzesi" ile "Görüntülü ve Yazılı Sinema Kütüphanesi"nin açılış törenine katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.     

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, ekonomi yönetiminin yeni bir düzenleme gerektirdiği konusunda hükümette ortak bir anlayış olduğunu belirterek "TÜSİAD dahil herkesin hükümete destek olması gerekir" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Pelitli beldesi belediye binasını hizmete açmak, sivil toplum örgütü temsilcileri ile görüşmelerde bulunmak üzere gittiği Trabzon'da, ekonomideki son durumu değerlendirdi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin 14 aydır uyguladığı ekonomik programın iflas ettiğini, büyük umutlarla yürürlüğe konulan programın yürütülemez hale geldiğini belirterek "Açıktan devalüasyon nitelemesi yerine, dalgalı kur nitelemesi tercih edilmektedir. Bu devalüasyondur, belirsiz birdevalüasyondur" dedi.

5- Çoğunluğu son dönemde işten çıkartılan gazetecilerin oluşturduğu Gazeteciler Meclisi Girişimi heyeti, temasları çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ı ziyaret etti.

Bakan Okuyan, basın sektöründe yaşanan sorunların aşılması ve gazetecilerin özlük haklarının korunabilmesi için sektör içinde dayanışmanın şart olduğunu söyledi.

6- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Maliye Bakanı Sümer Oral ve Devlet Bakanı Tunca Toskay  ile bir araya geldi.

Bakan Toskay yaptığı açıklamada, kur ve para politikası konularında Cottareli ile  görüştüklerini belirterek, enflasyon hedefini değiştirmek gerekeceğini söyledi.

7- Başbakan Bülent Ecevit, Makedonya'nın başkenti Üsküp'te dün başlayan "Güneydoğu Avrupa İlkeleri İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi"nin kapanışında yaptığı konuşmada, Balkanlar'daki toplumların arasında, farklılıklardan daha çok benzerliklerin bilinçli, daha gerçekçi ve sorumlu bir şekilde paylaşıldığı bir döneme girildiğini kaydederek, Balkanlar'ın art arda krizleri daha fazla kaldıramayacağını, diplomasi ve diyalog yollarının daha fazla kullanılması gerektiğini belirtti.

Makedonya Devlet Başkanı Boris Traykovski ise zirvenin, Makedonya'nın yanı sıra toplantıya katılan Türkiye, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Yugoslavya, Bosna-Hersek ve Arnavutluk arasındaki işbirliği için iyi yolda atılmış adımların başlangıcı olmasını dilediğini belirterek, şiddetin tamamen durdurulması ve aşırı grupların silahsızlandırılmasını istedi.

Zirve sonrasında yayımlanan ortak bildiride, yerlerinden edilmiş insanların ve mültecilerin evlerine dönüşünü engelleyen her türlü terörizm ve aşırılık haraketlerini şiddetle kınayarak, özellikle Güney Sırbistan ve Mitroviça bölgesindeki etnik kökenli şiddet eylemlerinden duyulan derin kaygı dile getirildi.

8- Kredi derecelendirme kuruluşlarından Standard and Poor's, Türkiye'nin uzun vadeli notunu B(+)'dan B'ye, kısa vadeli notunu da B'den C'ye düşürdü.

9- ABD Başkanı George W. Bush, Başbakan Bülent Ecevit'i telefonla arayarak "Türkiye'nin yaptığı önemli ekonomik reformları destekliyorum"dedi.

10- İngiltere Başbakanı Tony Blair, temaslarda bulumak üzere gittiği Kanada'da ikili görüşmeler çerçevesinde Başbakan Jean Chretien ile bir araya geldi.     

Görüşmede, ABD'nin ulusal füze savunma sistemi projesi ele alındı.

Blair ayrıca, Kanada Parlamentosu'nda yaptığı açıklamada, Kuzey Amerika ve Avrupa arasındaki işbirliğinin artmasından yana olduğunu belirterek, Avrupa Acil Müdahale Gücü projesiyle ilgili bilgi verdi.

Öte yandan Blair, Camp David'e geçerek ABD Başkanı George W. Bush ile görüştü. Görüşmede, ABD'nin Ulusal Füze Kalkanı projesi ile Irak'a karşı uygulanacak yaptırım politikaları ele alındı.

13- Yemen'de ilk defa 20 Şubat'ta yapılan yerel seçimler ile devlet başkanı ve parlamento üyelerinin görev sürelerinin uzatılmasına ilişkin halk oylamasından sonra parti yandaşları arasında çıkan çatışmalarda 20 kişinin öldüğü bildirildi.

24 ŞUBAT 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ile Mesut Yılmaz'ın katıldığı liderler zirvesi yapıldı.

Başbakan Ecevit zirvenin ardından yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin görevden ayrılması yönündeki haberlerin gerçekle bir ilgisi olmadığını belirterek "Hükümetimiz çalışmalarını uyum içinde sürdürmeye kararlıdır. Ekonomiyi esenliğe çıkaracak önlemler de hafta başından itibaren uygulamaya konacaktır" dedi.

2- FP Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Esengün partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, yaşanan ekonomik krizde hükümetin ekonomik ihmali bulunduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde bir ilköğretim okulunun açılışında yaptığı konuşmada, millet olmanın gereklerinden birinin de felaketlerde dayanışmayı sağlamak, acı ve sıkıntıları paylaşmak olduğunu belirtti.

4- Devlet Bakanı Recep Önal başkanlığında ekonomi zirvesi gerçekleştirildi.

Toplantıya, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriya Temizel, Hazine Müsteşarı  Selçuk Demiralp, DPT Müsteşarı Akın İzmirlioğlu, Merkez Bankası'nın başkan yardımcıları ile 9 özel, 4 kamu bankasının genel müdürleri katıldı.

Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada, "Türk Lirası ve döviz piyasalarının sağlıklı bir şekilde işlemesi için gerekli önlemlerin alınması ve uygulanması konusu görüşülmüş ve bu konuda tam bir anlayış birliğine varılmıştır. Toplantıda görüşülen konulara ilişkin uygulamaya pazartesi günü sabahından itibaren başlanacaktır" denildi.

5- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel görevinden istifa etti.

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriya Temizel, Gazeteciler Meclisi Girişimi heyetini kabulde, ekonomideki son durum ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

7- Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanı FP Milletvekili Mehmet Elkatmış, İstanbul Barosu'nun düzenlediği "Yolsuzluk ve Karapara ile Mücadelede Türkiye'nin Durumu Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, "Bir bankanın soyulması, yönetimin haberi olmadan mümkün değil. Hazine bu bankaları denetliyor, ancak 12 milyar dolar uçup gidiyor. İktidarda olanlar nedeniyle yolsuzluk sorunu büyüyor" dedi.

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, D-8 Zirvesi'ne katılmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti.

Cumhurbaşkanı Sezer, hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, güncel ekonomik sorunları ve işbirliği konusunu gündeme getireceğini söyledi.

9- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson yaptığı açıklamada, istikrar programını Kurtuluş Savaşı'na benzeterek, ABD, Avrupa ve Japonya'daki mali kuruluşlarla birlikte IMF ve Dünya Bankası'nın Türkiye'ye tam destek verdiğini açıkladı.

10- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Marmara Üniversitesi'nce (MÜ) düzenlenen AB seminerlerinin 3. gününde, Türkiye'nin gündeminde yer alan Ulusal Program'ın da ekonomik istikrarın da önemli olduğunu belirterek, Avrupa'da Hiristiyan değerleri yüksek politikacıların olmasının AB'nin bir Hıristiyan Klübü olduğu anlamına gelmeyeceğini belirtti.

12- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Ortadoğu gezisinin ilkdurağı olan Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti.

Powell yaptığı açıklamada, Irak'a uygulanan yaptırımların daha etkili hale getirilmesi ve Bağdat'ın tecrit edilmesi için daha iyi bir yöntem bulunması konusunda bölgesel uzlaşma sağlamayı umduğunu söyledi.

Powell ayrıca, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İganov ile de bir araya geldi. İki bakan düzenledikleri ortak basın toplantısında, yalnızca Rusya ve ABD'nin değil, bütün dünyanın güvenliğini artırmayı hedefleyen "yapıcı bir diyolog"u sürdürme kararı aldıklarını açıkladı.

Powell daha sonra Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Dışişleri Bakanı Amr Musa ile görüştükten sonra İsrail'e geçerek eski Başbakan Ehud Barak ile de görüştü.

13- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez yaptığı ekonomi konulu toplantıda, küçük girişimcilere bazı teşvikler verileceğini, kredilerin geri ödenmesini vadesinde yapanlara indirim, geri ödemeleri vadesinden önce yapanlara ise daha yüksek oranda indirim sağlanacağını bildirdi.                                               

25 ŞUBAT 2001

1- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Bolu'da düzenlenen"İnşaat Sektöründeki Kriz" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, sanayi sektörünün bankacılık sektöründeki yüksek faizler ve finansman sıkıntısı yüzünden zor durumda olduğunu belirterek, bu yüzden sanayi sektörünün rahatlatılması gerektiğini söyledi.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Faruk Bal da yaptığı konuşmada,yabancı sermaye gelsin diye anayasa değişikliği yapıldığını belirterek "Fakat yabancı sermaye kasım ayındaki krizin ve son yaşanan krizin tetikçisi olmuştur. Bu aşamadan sonra bunlarda göz önünde bulundurulmalıdır" dedi.

2- Eskişehir'de  Kanal 26 yerel televizyonu tarafından "yılın siyaset adamı" seçilen İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, ödül töreninde yaptığı konuşmada, halkın iradesinin bütün kurumları denetleyemediğini belirterek "Eğer ülkede saydam yönetim anlayışı sağlanmazsa hukuk devletinin bütünüyle hakim kılınmasından asla söz edemezsiniz" dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Koç Topluluğu'nun kuruluşunun 75. yıl kutlamaları dolayısıyla İstanbul'da düzenlenen törenin ardından gezetecilerin ekonomide yaşanan kriz ile ilgili sorularını yanıtladı.

4- Kültür Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, kültürel ve sosyal organizasyonların Kültür Bakanlığı tarafından desteklendiğine dikkat çekilerek "Bu nedenle 1. İstanbul Kadın Bienali'ne başlangıçta destek eğilimi doğmuştur. Ancak daha sonra ülkemizin önde gelen kadın derneklerinin bakanlığımıza başvurusu sonucu bu organizasyonun gerçek amacına hizmet edemiyeceğinin anlaşılması üzerine destekte bulunulmamıştır" denildi.

5- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Turhan Tayan, ülkenin içinde bulunduğu durum ve siyasi partilerin kapatılmasıyla ilgili anayasa değişikliği çalışmalarını Türkiye gazetesine değerlendirdi.

6- Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel, Türkiye'de yaşanan son ekonomik krizi ve gelinen noktayı Milliyet gazetesine değerlendirdi.

7- Türk-Ermeni İş Geliştirme Başkanı Kaan Soyak, Türkiye-Ermenistan ilişkileri, Ermenistan'ın talepleri, ikili ekonomik ilişkilerin yaratabileceği potansiyeli ve Türkiye'nin Kafkasya politikasını Radikal gazetesine değerlendirdi.

8- Kuveyt Finans Bakanı Dr. Yusuf H. Al-İbrahim, Türkiye-Kuveyt ilişkilerini Türkiye gazetesine değerlendirdi.

9- KKTC Maliye Bakanı Mehmet Bayram, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

10- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen "D-8, Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi"nde yaptığı konuşmada "Küresel ekonomide ortaya çıkan olumsuzluklar, gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkeleri, gelişmiş ülkelerden çok daha fazla etkilemektedir" dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü mubarek de fikir ve hizmetlerin hızla yayılmasını sağlayan küreselleşmenin fırsatlarından az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin daha az yararlandığını söyledi.

11- İtalya Başbakanı Giuliano Amato, İran'daki temasları sırasında İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile bir araya geldi.

Amato, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, insan hakları ve terörizm konularını ele aldıklarını belirterek, İran'daki 'reformları' desteklediklerini ve İtalya'nın bu ülkedeki ekonomik varlığının bu reformlara olumlu katkı sağlayacağını söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Ortadoğu turu kapsamında İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile bir araya geldi.

Powell, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, her iki tarafa da  "şiddeti durdurmaları" çağrısında bulunarak, ABD Başkanı George W. Bush'un barış sürecinde "önemli rol oynayacağını" söyledi.

Şaron da şiddetin durması halinde barış sürecini sürdürmeye hazır olduğunu belirterek "Başbakan olarak, çatışmaların kesilmesi halinde Filistin yönetimi ile görüşmeleri sürdüreceğim" dedi.

Powell, daha sonra Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile Batı Şeria'daki Ramallah kentinde görüştü.

13- Kuveyt'in bağımsızlığının 40'ıncı, Irak'ın işgalinden kurtuluşunun 10'uncu yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.    

 Kuveyt Dışişleri Bakanı Seyh Sabah El Ahmet El Sabah yaptığı konuşmada "Bu yıl dönümü kutlamalarının Irak'ın uluslararası kararlara, özellikle de 1284 sayılı karara uymasıyla gerçek bir şölene dönüşmesini istiyoruz" dedi.

14- Moldova'da genel seçimler yapıldı.

15- Afganistan'da 6.7, Japonya'da ise 5.8 şiddetinde deprem meydana geldiği bildirildi.


26 ŞUBAT 2001

1- Geçen hafta yapılamayan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.     

Toplantının ardından MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada "Kurulun bu toplantısında ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler gözden geçirilmiştir. Bu çerçevede halen 4 ilde devam etmekte olan Olağanüstü Hal uygulaması da değerlendirilmiş, 30 Mart 2001 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve Tunceli illerinde bu uygulamanın 4 ay daha uzatılması uygun bulunarak, bu görüşün Bakanlar Kurulu'na bildirilmesine karar verilmiştir" denildi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Başkanlık Divanı toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada "Başkanlık divanında, ülkeyi kaostan çıkarma konusunda ne gibi bir katkıda bulunabileceğimizi görüştük" dedi.   

3- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp görevinden istifa ederek emekliliğini istedi. Demiralp'in yerine Müsteşar Yardımcısı Ferhat Emil vekaleten atandı.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Ankara Ticaret Borsası tarafından yaptırılan et kombinasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, hiçbir ülkenin tarımını ve hayvancılığını geliştirmeden gelişmesini tamamlamadığını kaydederek, hayvan yemlerinin ABD'den ve Arjantin'den ithal edildiğini söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ANAP Bursa İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, dalgalı kur sistemine geçişin ardından her türlü ekonomik tedbirin alındığını ve bugünden itibaren önlemlerin devreye sokulduğunu vurgulayarak, zor bir dönemden geçen ülke ekonomisinin ve piyasaların bayramdan sonra rayına oturacağını söyledi.   

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Türkiye Jeotermal Derneği Başkanı Orhan Mertoğlu ile  çeşitli ülkelere mensup Dünya Jeoterminal Kongresi Organizasyon Komitesi üyelerini kabul etti.     

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ziyaret sırasında Türkiye ve Jeotermal Derneği Başkanı Mertoğlu, Bakan Ersümer'e çevre dostu ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan jeotermal enerjiye ilişkin Türkiye'deki olumlu gelişmelere olan katkı ve desteklerini taktirle takip ettiklerini bildirdi.

7- KKTC Meclis Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu başkanlığındaki heyet, TBMM Başkanı Ömer İzgi'nin davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

Heyet, TBMM Başkanı İzgi'yi ziyaret ederek "TBMM Kıbrıs ile ilgili olarak alınacak tüm kararlarda mutlak süretle o siyasal platform içinde KKTC'nin görüşünün alınmasına gerek olduğunu kabul eder. Bu konudaki kararlığını bu güne kadar sürdürmüştür, bundan sonra da sürdürecektir" dedi.      

Heyet, daha sonra Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'i ziyaret etti.

8- Türkiye-Umman Karma Ekonomik Komisyon (KEK) açılış toplantısı İstanbul'da yapıldı. 

Türk heyetine Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Umman heyetine de Ulusal Ekonomik ve Maliye Bakanlığı Genel Sekreteri Muhammet Bin Nasır El Kuseybi başkanlık etti.

9- IMF ve Dünya Bankası'nın, bankacılık uzmanlarından oluşan bir heyet, Türkiye'ye geldi.

Hazine Müsteşarlığı ile Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nda (BBDK) çalışmalarda bulunan heyet, kamu bankaları yöneticileri ile de bir araya geldi.

10- İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un, Özel Temsilcisi Meir Rosenne Türkiye'ye geldi.

Rosenne, Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kabul edildi.

Rosenne görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Filistin tarafı ile müzarekelerin yeniden başlayabilmesi için şiddetin durdurulması gerektiğini belirterek "Hiçbir ülke, insanları hergün öldürülürken, barış için masaya oturmayı kabullenemez" dedi.    

11- ABD Dışişleri Bakanlığı, 2000 yılında dünyada insan haklarının durumunu içeren ülke raporlarını yayınladı.      

Raporun Türkiye bölümünde, ülkenin genel idari, siyasi veekonomik manzarası çizilirken 2000 yılında  insan hakları konusunda kim üspet ve menfi gelişmeler değerlendirildi.

12- AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarından oluşan Genel İşler Konseyi'nin, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan aylık olağan toplantısında, Çerçeve Yönetmeliği'nin onaylandığı bildirildi.   

27 ŞUBAT 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Ömer İzgi'nin davetlisi olarak Türkiye'de bulunan KKTC Meclis Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin bazı ünitelerinin açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin son günlerde yaşadığı ekonomik sıkıntılarla ilgili soruları yanıtladı.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı'na yapılacak atamalara ilişkin sorularını yanıtladı.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis gruptoplantısında hükümeti eleştirdi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomide yaşanan son gelişmeleri ve Ulusal Programı değerlendirdi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Halkbank ve "Beyaz Enerji" operasyonunu, Milliyet gazetesine değerlendirdi.

8- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İçişleri Bakanlığı Strateji Merkezi Başkanlığı ile Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı tarafından koordineli olarak hazırlanıp yürütülen "Yolsuzluk Konusunda Bilimsel Araştırma ve Mücadele Yöntemleri Projesi" çerçevesinde, Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, yolsuzlukların ülke ekonomisini ve ulusal güvenliği tehdit ettiğini belirterek, yolsuzlukla mücadelenin topyekün yapılması gerektiğini söyledi.

9- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, para ve kur politikalarında yapılan yeni düzenlemelerin ekonomik programın çöktüğü anlamına gelmediğini kaydederek, önümüzdeki dönemde de programın temel hedeflerinden bir sapma olmadan süreceğini söyledi.

Bakan Oral ayrıca, ekonomideki son gelişmelerin ardından ekonomik hedeflerin revize edilmesi konusunda da bir takım çalışmaların yapıldığını bildirdi.

10- İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Özel Temsilcisi Meir Rosenne, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki temaslarını değerlendirdi.

11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD Dışişleri Bakan ıColin Powell ile Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldi.

Bakan Cem, görüşmede, Türkiye'nin coğrafi konumu ve bölgedeki ortak çıkarlar üzerinde durduklarını belirterek, Irak konusunun Türkiye açısından önemine ve getirdiği ekonomik faturaya da dikkat çektiğini belirtti.

Bakan Cem daha sonra, NATO ülkelerinin dışişleri bakanlarını bir araya getiren Olağanüstü Kuzey Atlantik Konseyi toplantısında Türkiye'yi temsil etti.     

NATO  Konseyi'nden sonra AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile de bir araya gelen Bakan Cem, yaptıkları ortak basın açıklamasında, Türkiye-AB ilişkilerinde sürecin işlediğini belirttiler. KomisyonÜyesi Verheugen, yürütme organı AB Komisyonu tarafından hazırlanan Katılım Ortaklığı Belgesi (KOB) sürecinin işlediğini, bu belgenin hukuki temelinin oluşturulmasında, Çerçeve Yönetmeliğin  AB Konseyi'nde, onaylandığını ve AB'nin bu konuda yükümlülüklerini yerine getirdiğini söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Ortadoğu gezisini tamamladıktan sonra Suriye'nin başkenti Şam'dan Brüksel'e hareketinden önce yaptığı açıklamada, ABD ve İngiltere'nin Irak'a son saldırısına Arap liderlerinin tepki göstermesine karşın Irak'a yönelik yaptırım politikasında, yapılması öngörülen değişiklikler konusunda bölgede uzlaşma sağlandığını söyledi.

13- Irak Dışişleri Bakanı Muhammed El Sahaf, BM Genel

Sekreteri Kofi Annan ile ABD'nin New York kentinde bir araya geldi.

BM Genel Sekreteri Annan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, Irak tarafının da artık yaptırımların çıkmazından kurtulmak istediğinin belirtilerinin görüldüğünü söyledi.

14- Iraklı Kürt, Afgan ve Pakistanlılar'dan oluşan 300 kişilik kaçak mülteci grubunun İtalya sahillerinde yakalandığı bildirildi.  
         

28 ŞUBAT 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, son zamanlarda bazı yazar ve siyasetçilerin 57. hükümete karşı yoğun bir kampanya açtıklarını vurgulayarak, "Şimdi Başbakanlık'tan ayrılır da içinde bulunduğumuz koşullarda bir hükümet bunalımına neden olursam bunun hesabını ulusa ve tarihe veremem" dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı, Washington Post gazetesinin  TürkSilahlı Kuvvetleri'ni (TSK) hedef alan ve Türkiye'nin Irak politikasını eleştiren makalesi için gazetenin genel yayın yönetmenine bir açıklama gönderdi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye gazetesini ziyaret ederek gündemde bulunan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısında, hükümet ortakları zirvesinde alınan kararlara ilişkin bilgi verdi. Toplantı öncesi gazetecilerin "kabine revizyonu olup olmayacağına" ilişkin sorularına "Liderler olarak revizyonun ekonomi yönetimi ile sınırlı olması konusunda mutabakata vardık" dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Ankara Sanayi Odası (ASO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada, 57. hükümetiniş başına geldiğinde, ekonomide temel makro ekonomik büyüklüklerin  sürdürülebilir olmaktan uzaklaştığını ve adeta kısır döngü içine girmiş olumsuz bir görüntünün mevcut olduğunu söyledi.

6- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Belediye Başkan Vekili Cengiz Ocakçı hakkında "Yargı kararını uygulamadıkları" gerekçesiyle dava açtı.     

Ayrıca, Türkiye Sultan Partisi'nin adını Siyasi PartilerYasası'nın 96. Maddesi'ne aykırı bularak adının değiştirilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Hakim ve Savcı Adayları Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen "Bilişim Suçları" panelinin açılış konuşmasının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Türk, yolsuzlukla mücadelenin, sadece bir kurumun tek başına başarabileceği bir iş olmadığını belirterek, yolsuzlukla mücadelede emniyet güçlerinin cumhuriyet savcıları ile çok sıkı bir işbirliği içinde çalışması gerektiğini söyledi.

8- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptğı yazılı açıklamada, ihracatta Katma Değer Vergisi iadelerinin SSK prim borçları ile vergi borçlarının mahsubuna imkan sağladığını bildirdi.

9- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Ulusal Bank TAŞ'nin yönetim ve denetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesini kararlaştırdı.

10- Emek Platformu Başkanlar Kurulu, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral başkanlığında toplandı. Meral yaptığı konuşmada, uygulanan yanlış politikalar sonucu ülkenin Avrupa'nın açık pazarı haline geldiğini belirterek, vurgun ve talanın siyasi sorumlularının hesap vermesi gerektiğini söyledi.

11- TOBB Başkanı Fuat Miras, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan'a birer mektup göndererek, bankaların, içinde bulunulan ekonomik krizin faturasını, reel sektöre  çıkarmalarının önüne geçilmesini istedi.      

12- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Edward Walker, Irak'a uygulanan yaptırımların daha etkin duruma getirilmesi amacına dönük görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

13- NATO Konseyi Toplantısı çerçevesinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'nin AB'ye sunacağı Ulusal Program'ın iyi hazırlanmış ciddi bir belge olduğunu söyledi.     

Bakan Cem düzenlediği basın toplantısında, Brüksel temaslarını ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verhuegen ile yaptığı ikili görüşme hakkında bilgi verdi.

14- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e bir mektup göndererek, Türkiye'nin Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına yönelik ilgisini kaybetme aşamasında olduğunu, böyle bir soğukluğun projenin geleceğini olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu.

15- İngiltere'de meydana gelen tren kazasında ilk belirlemelere göre, 15 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106