23.9.2000
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 2000

1 EYLÜL 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Dünya Barış Günü" dolayısıylayayımladığı mesajda, "Din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizinhak ve özgürlüklerden herkesin eşit yararlanabilmesi, önceliklebireyler arası barışın sağlanmasının ve gelişmenin en önemli aracıolmuştur" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında,istikrar önlemlerinin ödünsüz sürdürülmesine ve petrol fiyatlarındakihızlı yükselişe rağmen ekonomide büyüme ve canlılığın ivme kazandığınıbelirtti.

Başbakan Ecevit ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve DenetlemeKurulu'nun faaliyete geçmesi ile artık bankaların içininboşaltılamayacağını söyledi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, 1 Temmuz'da başlattığı yurtgezileri çerçevesinde Çorum'a giderek Belediye Başkanı Arif Ersoy'umakamında ziyaret etti. Kutan görüşme sonunda gazetecilerin sorularınıyanıtlayarak, Türkiye'nin bir numaralı sorununun ekonomikkriz ve geçim sıkıntısı olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, DPT'ninuyguladığı "Bölgesel Planlama" çalışmalarının başlatılması nedeniyleErzurum'a gidererek, bazı bakan ve bölge valilerinin katıldığıtoplantıya başkanlık etti.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli toplantının açılışında yaptığıkonuşmada, hükümetin, bölgesel kalkınma planı uygulayan yörelereöncelik vererek, DPT'nin bölge kuruluşları oluşturması, il ve bölgedüzeyinde plan ve programları hazırlama, bunların koordinasyonu veizleme safhalarında etkin bir yapılanmaya sahip olması gerektiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Trabzon'dakiincelemeleri sırasında valiliği ziyaret ederek, Vali Adil Yazar'danilin sorunları hakkında bilgi aldı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, görüşmesonunda gazetecilerin memurlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararname ve Nurcemaatinin liderlerinden Fetullah Gülen'in yargılanmasıyla ilgilisoruları yanıtladı.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras,TOBB Ticaret Borsaları Konseyi'nin 2000-2004 dönemi 1. toplantısındayaptığı konuşmada, dönem olarak kritik bir sürece girildiğinibelirterek, bir tarafta enflasyon ve özelleştirme çalışmaları, diğeryanda ise paketin dengelerini bozmadan üretim ve istihdamla ilgilisürdürülen çalışmaların, tartışmalar yüzünden darbe alacağını söyledi.

7- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Devlet Bakanı RecepÖnal ile görüştü. Cottarelli görüşme sonunda gazetecilere yaptığıaçıklamada, yıl sonu enflasyon hedefinin TÜFE'de yüzde 25 olduğunuhatırlatarak, "Gerçek rakamı yıl sonunda göreceğiz. Ama uygulananprogramda ana hedef olan yüzde 25'e doğru gidiş vardır" dedi.

Bakan Önal ise cari işlemler açığının belli noktalarda büyükgibi göründüğünü, ancak henüz tehlikeli noktaya gelmediğini söyledi.

8- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Birleşmiş Milletler (BM) veParlamentolararası Birlik tarafından ABD'nin New York kentindeortaklaşa düzenlenen Meclis Başkanları Toplantısı'nın 2. gününde yaptığıkonuşmada, kendisinden önce konuşan Yunanistan Meclis BaşkanıApostolos Kaklamanis'in Türkiye'yi Kıbrıs'ta işgalci olarak nitelemesiüzerine, "Türkiye'nin Kıbrıs'ta garantörlük hakkını kullanarak kandökülmesinin önüne geçtiğini, bunun işgal olarak nitelendirilemeyeceğini"söyledi.

9- İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav ile yapılan söyleşi Hürriyetgazetesinde yayımlandı.

10- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek temaslarda bulunmak üzereFransa'ya giderek Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve BaşbakanLionel Jospin ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Mübarek görüşme sonunda yaptığı açıklamada,liderlere Ortadoğu barış sürecine ilişkin görüşlerini ilettiğinibelirterek, Kudüs'ün egemenliğinin Filistin ve İsrail arasındapaylaşılması ve Kudüs'ün, arasında duvarlar yükselmeyen açık bir kentolmasını önerdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Chirac da İsrail ve Filistin'e bir an önceanlaşmaya varmaları için daha fazla çaba göstermeleri çağrısındabulundu.

11- Brezilya Devlet Başkanı Fernando Henrique Cardosos'ungirişimiyle 12 Latin Amerika ülkesinin devlet başkanları, Brezilya'nınbaşkenti Brasilia'daki zirve toplantısında bir araya geldi. İki günlükzirve toplantısının gündeminde, bölge ülkelerinin fiziksel bütünleşmesive altyapılarının uyumlu hale getirilmesi ile Kolombiya'daki çatışmalaröncelikle yer aldı.

12- Sri Lanka'da askeri bir aracın mayına çarpmasısonucu 13 kişinin öldüğü bildirildi.

2 EYLÜL 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit "Köykent" projesini başlatmak üzereOrdu'ya gitti.

Başbakan Ecevit halka hitaben yaptığı konuşmada, kenttekiyaşam koşullarının tümüne Köykent'teki yurttaşların da kavuşacaklarınıbelirterek "Köykent uygulamasıyla şehirleşme köye gelmiş olacak veköylülükten şehirliliğe yumuşak geçiş sağlanacaktır.Burada göçduracaktır" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin il başkanlarıtoplantısında yaptığı konuşmada, irticanın sadece dini anlamıolmadığını ve genel anlamda irticanın toplumu her alanda geri götürmekanlamına geldiğini belirterek, halkın gerçek gündeminin ekonomiksorunlar olduğunu ve işşizliğin bir sosyal patlama noktasına geldiğinisöyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, DevletPlanlama Teşkilatı'nın (DPT) bölge toplantıları nedeniyle gittiğiErzurum'da, Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenenVergi Ödül Töreni'ne katıldı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli törendeyaptığı konuşmada "Türkiye nasıl enflasyon, faiz ve borç bataklığınıkurutmaya mecbur ise aynı şekilde cumhuriyetimizin temel niteliklerini demilli manevi değerlerimizi de tartışmaktan ve çatışma konusu halinegetirmekten kurtulmaya mecburdur" dedi.

4- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen Rize'nin Çayeli ilçesindehalka hitaben yaptığı konuşmada, çayların 1. sürgün ödemelerinin20 Ağustos itibariyle tamamlandığını, 2. sürgün ödemelerine ise eylülayının sonunda başlanacağını söyledi.

5- Devlet Bakanı Faruk Bal Malatya'da gazetecilere yaptığıaçıklamada, Türkiye'nin radikal gruplarla ve terör örgütleriylemücadele için memurlarla ilgili hazırlanan Kanun Hükmünde Kararname'yeihtiyacı olduğunu söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, partisinin İstanbul'daki TüzükDanışma Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ombudsmanlık kurumunun ülkemizdeuygulanıp uygulanmayacağının tartışılabileceğini ama Türkiye'nin enönemli sorununun bu olmadığını belirtti.

7- Milli Futbol Takımı, 2002 Dünya Kupası elemeleri çerçevesindeİstanbul'da oynadığı ilk maçta Moldova Milli takımını 2-0 yendi.

8- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, New York'da BM MeclisBaşkanları Toplantısı'nın ardından Belçika Meclis Başkanı Herman de Croove Hırvatistan Meclis Başkanı Zlatko Tomcic ile ikili görüşmelerdebulundu.

Akbulut görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında,"Sabancı suikastı sanıklarından Fehriye Erdal konusunda Belçika'nıntutumunu tasvip etmiyoruz. Bunu Belçika Meclis Başkanı'na açıkça ifadeettim. Belçika'nın Türkiye'ye iade etmemesinin de hiçbir hukuki dayanağıolamaz" dedi.

9- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Papa 23. Jean'ın kutsamatörenine katılmak üzere gittiği Vatikan'da, Başbakan AngeloSodano ile görüştü.

Bakan Talay görüsmeden sonra yaptigi açiklamada, (r)ÖzellikleTürkiye Cumhuriyeti'nin laik ve demokratik yapısını dikkate alarak,dinler arası hoşgörü ve diyalog ortamına katkı açısından Papa'nınTürkiye'yi ziyaretinin çok önemli olacağını Sodano'ya belirttim"dedi.

10- ABD Başkanı Bill Clinton Washington'da yaptığı açıklamada,Ulusal Füze Sistemi (NMD) uygulamasının ertelendiğini ve kararı yeniseçilecek ABD Başkanı'na bıraktığını bildirdi. Başkan Clinton, en sonTemmuz ayında yapılan NMD denemesinin başarısız olduğunu, bugün içinteknolojik anlamda yeterli güvenin bulunmadığını söyledi.

3 EYLÜL 2000

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,Karaman'ın Ermenek ilçesinde düzenlenen "6. Taşeli BölgeKurultayı"nda yaptığı konuşmada, bazı çevreler tarafındaninsafsızca eleştirilmesine rağmen 57. hükümetin, Türkiye'ninekonomik ve sosyal sorunlarının çözümünde önemli mesafelerkatettiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,İstanbul'daki SSK sağlık kuruluşlarının telefonla randevu sisteminegeçişi nedeniyle, İstanbul SSK Göztepe Eğitim Hastanesi MerdivenköyPolikliniği'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, devletinyeniden yapılanmaya ihtiyacı bulunduğunu belirterek, devletin amacınınvatandaşlara ve insanlara daha iyi hizmet götürmek olduğunu söyledi.

3- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan VekiliErgül Güryel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun"irticacılar yargıya da sızdı" sözlerine ilişkin olarak yaptığıaçıklamada, hakimlik ve savcılık mesleğine seçilecek adaylarınmülakat sınavının, Adalet Bakanı'nın emrinde çalışan bürokratlardanoluşan bir heyet tarafından yapıldığını belirterek "Bakan hangisiyasi görüşte ise sınavı o görüşe sahip adaylar kazanıyor.Bu yöntemle mesleğe kabul edilen hakim ve savcılar arasındanirticacı da çıkar bölücü de" dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kayseri'ninTomarza İlçesi'ne bağlı Dadaloğlu beldesinde düzenlenen"12. Dadaloğlu Kültür ve Sanat Şenlikleri"nde yaptığı konuşmada,Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik ve beraberliğini bozmak için arayafitne-fesat sokmak isteyenler olduğunu belirterek "Bunlar hüsranauğrayacaktır. Komşu adı altında bize zehir kusanlara karşımücadelemiz daima devam edecektir" dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı YurdakulYiğitgüden yaptığı açıklamada, elektrik tarifelerinden aylıkgüç bedeli alınmasının gerekli olduğunu belirterek "Bu gelireihtiyaç var. Başka türlü çarkı döndürmek mümkün değil" dedi.

6- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden (DİE) yapılan açıklamada,ağustos ayı enflasyon rakamlarının, tüketici fiyatlarındayüzde 2.2, toptan eşya fiyatlarında yüzde 0.9 artış gösterdiğibildirildi.

7- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Uluslararası SelanikFuarı'nın açılışı çerçevesinde düzenlediği basın toplantısında,Türkiye ile Yunanistan arasında barış ve işbirliğinden yanaolduklarını belirterek, iki ülke arasındaki tek sorunun kıtasahanlığı olduğunu, bunun da diyalogla çözümlenebileceğini söyledi.

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu gazetecilereyaptığı açıklamada, Atina ve Ankara arasındaki güven arttırıcıönlemleri New York'da, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile yapacağı ikiligörüşmede ele alacaklarını söyledi.

9- Lübnan'da parlamentonun 65 milletvekilini seçmek içingenel seçimlerin 2. aşaması yapıldı.

4 EYLÜL 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, BM Milenyum Zirvesi'nekatılmak üzere ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığıaçıklamada, BM Milenyum Doruğu çerçevesinde genel kurulda bir konuşmayapacağını belirterek, Türkiye'nin uluslararası barış, güvenlik,demokrasi ve insan hakları alanında BM'nin üçüncü binyılda neleryapabileceği konusundaki beklentilerini dile getireceğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslubaşkanlığındaki heyeti kabul etti. Uslu görüşme sonunda yaptığıaçıklamada, enflasyonla mücadelenin faturasının sadece çalışanlaraçıkarılmaması gerektiğini belirterek "Vergi gelirlerini artıracak,kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına alacak yeni politikalar oluşturulmasıgerekiyor" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul'daİktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş'le bir arayageldi. Eriş görüşme sonunda yaptığı açıklamada, AB'ye tam üyeliğehazırlanırken kapsamlı çalışmalarının olduğunu belirterek, bütün siviltoplum kuruluşlarıyla AB konusunda danışma toplantıları yaptıklarınısöyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Yalova'da 80 ilinmilli eğitim müdürünün katılımıyla düzenlenen hizmetiçi eğitimseminerinin açılışında yaptığı konuşmada, eğitim ve öğretimdekalitenin artırılabilmesi amacıyla bakanlık bünyesindeki HizmetiçiEğitim Daire Başkanlığı'nca merkezler ve ilçeler dahil olmak üzerebugüne kadar 170 bin öğretmenin hizmetiçi eğitimden geçirildiğinibelirterek, müfettişler ve yöneticilerin eklenmesiyle bu sayının yıl sonuna kadar 200 bini bulacağını söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, yeni seçilenDİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve DİSK yönetim kurulu üyeleriniziyaret ederek, 50 yıldır emekçilerin gündeminde bulunan 3 haklıtalepten "İşsizlik Sigortası" ve "Kayıt dışı istihdamı engelleyecekdüzenlemeler"in geçen yıl yasa haline geldiğini belirterek sıra"İş güvencesine geldi" dedi.

6- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen, "21. Yüzyılda Ro-RoTaşımacılığı ve Türk-İtalyan Ekonomisindeki Yeri" konulu paneldeyaptığı konuşmada, güvenli, ekonomik, bürokratik engelleri en azaindiren Ro-Ro taşımacılığının Türkiye ile İtalya arasındakiişbirliğinin artırılması ve ihracatın canlanması açısından önemliolduğunu söyledi.

7- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo CottarelliMaliye Bakanı Sümer Oral ile bir araya geldi. 2000 yılı uygulamalarıve 2001 yılı bütçesinin genel ilkelerinin ele alındığı toplantıdansonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cottarelli, 2001 yılındagelir artırıcı önlemlerden çok, harcama kanadına dikkat edilmesigerektiğini söyledi.

Bakan Oral da enflasyonda 1987'den bu yana en düşük rakamlaraulaşıldığını belirterek "Türkiye enflasyon konusunda önemli merhalelerkatetti. Enflasyonda çok ciddi bir gerileme oldu" dedi.

8- Sri Lanka'da ordunun, kuzeydeki Cafna Yarımadası'ndakaybettiği toprakları geri almak için başlattığı operasyonlarda 329kişinin öldüğü, 1100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

5 EYLÜL 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit ile yapılan söyleşi "Aylık Yaklaşım"dergisinde yayımlandı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Sağlık Bakanı Osman Durmuş,Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet KenanTanrıkulu, DPT Müsteşarı Akın İzmirlioğlu, GAP Bölge Kalkınma DairesiBaşkanı Olcay Ünver, OHAL Bölge Valisi Gökhan Aydıner ile bölgedeki 12ilin valisinin katılımıyla Diyarbakır Valiliği'nde "Bölgesel KalkınmaToplantısı" gerçekleştirildi.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli toplantı öncesinde yaptığıaçıklamada, toplantının bölgelerarası dengesizliğin giderilmesi,ayrıca ülkenin geleceğini yakından ilgilendiren sosyal veekonomik sorunlara dikkat çekilmesi açısından yararlı olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkanbaşkanlığında Emlakbank, Ziraat ve Halk Bankalarının mali durumunailişkin KİT koordinasyon toplantısı yapıldı.

Devlet Bakanı Recep Önal, toplantıdan sonra gazetecilerinsorularını yanıtlayarak "3 banka kendi durumunu, Hazine Müsteşarlığıve KİT Genel Müdürlüğü de kendi değerlendirmelerini anlattı" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul'daTürkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yönetim kuruluüyeleriyle bir toplantı düzenledi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz toplantıdan sonra yaptığı açıklamada,TÜSİAD'ın AB konusunda yürüttüğü çalışmalara ilişkin daha detaylıbilgi aldığını ve bundan sonra TÜSİAD'la, diğer kurumlarda olduğu gibisürekli diyalog içinde bulunacaklarını söyledi.

5- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Karma Ekonomik Komisyontoplantısına katılmak üzere Türkiye'ye gelen Yemen heyetiyle görüştü.

Bakan Mirzaoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Yemen'leilişkilerin çok eskilere dayandığını ve köklü bir dostluk kurulduğunubelirterek, 3 gün sürecek teknik heyet görüşmeleri sonucunda;yatırımların karşılıklı korunması ve teşviki, turizm alanındaişbirliği, karayolu taşımacılığı anlaşmaları ile sanayi ve ticaretodaları arasında işbirliği protokolü imzalanacağını söyledi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Hakimler ve Savcılar YüksekKurulu'nca Danıştay'a seçilen 9 üyenin mazbata töreninde yaptığıkonuşmada, "irticanın yargıya da sızdığı" yönündeki açıklamalarailişkin olarak, "Hakim ve savcılarla ilgili kimin elinde cumhuriyetinniteliklerine aykırı hareket ettiği şeklinde bilgi, delil varsayetkililere, bakanlığa iletmekle görevlidir. Bunu yapmayanlar göreviniyerine getirmemiş olurlar" dedi.

7- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Çin SavunmaBakanı'nın davetlisi olarak bu ülkeye gitti.

Bakan Çakmakoğlu, Çin'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'ndadüzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.Bakan Çakmakoğlu, memur kadroları içinde bölücü ve irticai eylemlereyönelmiş kişiler bulunduğunu belirterek "Bu işlerin içindeolabilecekler vardır, mümkündür. Bunlar elbette delillendirilecek.Ondan sonra işlem yapılacaktır" dedi.

8- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan yaptığı açıklamada,"İrticaya destek verdikleri" belirlenen kaymakamlarla ilgilikararnamenin Başbakanlığa iletildiğini ve birkaç gün içindeCumhurbaşkanlığı'na gönderileceğini belirterek, irticanın neolduğunun da tam anlamıyla ortaya konulması gerektiğini söyledi.

9- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, bakanlığı ileilgili konuları Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

10- Orman Bakanlığı Yangın Harekat Merkezi'nden yapılanaçıklamada, yılbaşından bu yana çıkan 1628 orman yangınındayanan alan miktarının 23 bin 546 hektara ulaştığı bildirildi.

11- İstanbul Valisi Erol Çakır düzenlediği basın toplantısında,19 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanan "Sokakta Yaşayan veyaSokakta Çalıştırılan Çocukların Korunması Suretiyle Kamu EsenliğininSağlanması İle İlgili Güvenlik Kararı" gereğince yapılacak olançalışmaları değerlendirdi.

12- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ekonomik konuları Türkiyegazetesine değerlendirdi.

13- Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) verilerine göre,Türkiye'ye temmuz ayında gelen turist sayısı, 1999 yılının aynı ayınagöre yüzde 63.7 oranında artarak 1 milyon 525 bin'e ulaştı.

14- ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Afganistan'ınsürgündeki Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani ve Bangladeş Başbakanı ŞeyhHasinaile görüştü. Görüşmede, Türkiye ile Bangladeş arasında bir siyasidanışma mekanizması oluşturulması ve Türk firmalarının Bangladeştelekomunikasyon pazarına girmeleri konularının gündeme geldiğibildirildi.

15- AB Dönem Başkanı Fransa'nın Avrupa İşlerinden sorumlu BakanıPierre Moscovici, Avrupa Parlamentosu Genel Kurul Oturumu'nda yaptığıkonuşmada, Türkiye'nin, Helsinki'de AB'ye aday ülke kabul edilmesininçok önemli bir karar olduğunu belirterek, Türkiye'ye yönelik maliyardımların önündeki engellerin kalkması için çalıştıklarını söyledi.

16- İnsan Hakları ve Demokrasiden sorumlu ABD Dışişleri BakanYardımcısı Harold Koh, Zaman gazetesine verdiği demeçte "Türkiye'ninlaik bir devlet olma hakkını tam anlamıyla kabulleniyoruz. Fakat bu,dinin özgürce yaşanmasına engel olmayacak şekilde dengelenmeli" dedi.

17- Uluslararası Matematikçiler Birliği (IMU) ve UNESCO tarafından2000 yılı "Dünya Matematik Yılı" ilan edildi. Bu yıl boyunca tümdünyada matematikçilerin sıradan insanlara matematiği anlatacağı veokullardaki matematik eğitimini daha anlaşılır hale getirmeyeçalışacakları bildirildi.

18- Kıbrıs Rum yönetimi Sözcüsü Mihalis Papapetru yaptığıaçıklamada, New York'da bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri GlafkosKlerides'in BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşerek dolaylı Kıbrısgörüşmeleri süreciyle ilgili fikirler ortaya koyduğunu ve "al-ver"süreci başlatılmasını önerdiğinisöyledi.

19- Japonya Başbakanı Yoshiro Mori yaptığı açıklamada,Japonya'yı ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ileyaptıkları görüşmelerde iki ülke arasındaki Kuril Adaları sorunukonusunda bir anlaşmaya varamamalarına karşın, görüşmeleri devamettirme kararı aldıklarını söyledi.

20- Filistin Yasama Konseyi Başkanı Ahmed Korey Ebu Ala,Fransa'nın Strasbourg kentindeki Avrupa Parlamentosu'nda yaptığıkonuşmada, "Kudüs konusunda anlaşma sağlanamazsa, Kudüs'ün doğusuve batısının birleşmesi ve iki tarafın da başkenti olmayarak bütündünyanın başkenti olmasına onay veririz" dedi.

21- Çeçenistan Sözcüsü Movladi Udugov yaptığı açıklamada, Çeçensavaşçıların Grozni'deki Rus askerlerine saldırdıklarını ve çıkançatışmalarda 50 Rus askeriyle 13 Çeçenin öldüğünü söyledi.

6 EYLÜL 2000

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, 8. BeşYıllık Kalkınma Planı çerçevesinde gittiği Diyarbakır'da, BelediyeBaşkanı Feridun Çelik ile Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği(GÜNSİAD) Başkanı Bedrettin Karaboğa'nın sunduğu raporlarıdeğerlendirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB'yeüyelik konusunda İstanbul'dadüzenlenen bir toplantıya katıldı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB'ye üye olunması halindeTürkiye'ninbölünebileceğinden korkan kesimler bulunduğunu belirterek"Bazı çevreler de bu duyarlılığı paylaşıyorlar. Benim böyle birendişem yok. Bu kesimleri ikna etmemiz lazım. Bunun için sivil toplumörgütlerinden, en başta da medyadan yardım istiyorum" dedi.

3- 2000-2001 adli yılı, Yargıtay'da düzenlenen törenle başladı.Törene, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, FP GenelBaşkanı Recai Kutan ile Bakanlar Kurulu üyeleri, yüksek yargıorganlarının başkan ve üyeleri de katıldı.

Yargıtay Başkanı Sami Selçuk yaptığı konuşmada, yargının önününaçılmasını isterken, devletin yargıya güvenmediğini ve yargıyı devredençıkarmak istediğini söyledi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Eralp Özgen ise "Yargısorunlarının başında, yargı bağımsızlığının tam olarak halasağlanmamış olması gelmektedir" dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz yaptığı yazılı açıklamada, THY'ninveya herhangi bir diğer havayolu şirketinin, bakanlık onayı almadanzam yapması veya tarifelerini değiştirmesinin hukuken mümkünolmadığını bildirdi.

5- Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf GeçmeYönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- BM Milenyum Zirvesi, Genel Sekreter Kofi Annan'ın açılışkonuşmasıyla ABD'de başladı. Annan yaptığı konuşmada, 3 gün sürecekMilenyum Doruğu'nu BM için "Bir dönüm noktası" olarak nitelendirdi veliderleri insanlara öncelik vermeye, insanlık için çalışmaya çağırdı.

ABD Başkanı Bill Clinton da yaptığı konuşmada, Ortadoğu barışınaöncelik vererek, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile İsrailBaşbakanı Ehud Barak'ın, barışın sağlanması konusunda kararlıolduklarını vurguladı.Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin de 2001 yılındaMoskova'da dış uzayın silahlandırılmasını önleme konferansıdüzenlenmesini önerdi.

BM Milenyum Zirvesi'ne katılmak üzere New York'ta bulunanCumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ABD'deki Musevi Cemaati temsilcilerive Türk Dernekleri yöneticileriyle görüştü.

7- Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda yapılan oylamada, AB'ninAkdeniz ülkelerine yapılacak mali yardımla ilgili programı (MEDA) kabuledildi. Bu konuda hazırlanan raporda, AB tarafından Türkiye'yeverilecek fonlarla Güneydoğu Anadolu sorununun çözümü konusunda bağkurulması gerektiği bildirildi.

7 EYLÜL 2000

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığındatoplandı.

Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel toplantıdan sonra yaptığıaçıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın sunduğuiş güvencesi ile tarım ve orman işçilerinin 1475 Sayılı İş Yasasıkapsamına alınmasına ilişkin yasa tasarılarının bazı değişikliklerdensonra Meclis'e sunulacağını kaydetti. Bakan Gürel ayrıca, Adalet BakanıHikmet Sami Türk'ün, Kamu Denetçiliği Kanun Tasarısı ile ilgiliBakanlar Kurulu'na bilgi sunduğunu söyledi.

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz de toplantı çıkışında gazetecilerinTHY ile ilgili soruları üzerine, hava trafik kontrolörlerinin özlükhaklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmaların bitmek üzereolduğunu ve yakın zamanda Başbakanlığa iletileceğini söyledi.

2- Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) aracılık faaliyetleri vearacı kuruluşlara ilişkin esaslar hakkındaki tebliği, Resmi Gazete'deyayımlandı.

3- Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri adına basın toplantısıdüzenleyen 7 Nolu Şube Başkanı Şaziye Köse, devletin anayasa gereğiparasız olması gereken eğitim giderlerini karşılamadığını belirterek,okulların ticarethane olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.

4- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), işten çıkarılangazetecilerle dayanışma amacıyla bir "Dayanışma Fonu" kurdu.

Buna göre, işten çıkarılan gazeteciler, TGC üyeliğinde en az biryıllık kıdemlerini doldurmuş bulunmak koşuluyla Dayanışma Fonu'ndan 3ay süreyle net asgari ücret tutarında dayanışma yardımı alabilecekler.

TGC'den yapılan açıklamada, Dayanışma Fonu'nun, TGC üyelerinden2000 yılının ilk 6 ayında alınan aidatların yüzde 10'luk tutarındanoluştuğu belirtildi.

5- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ve beraberindeki heyet,Türkiye'deki temasları çerçevesinde Özelleştirme İdaresi Başkanı UğurBayar'ı ziyaret etti.

Cottarelli görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 2000yılı içinde yapılan ve programlanan özelleştirme projeleri ile gelecekyılın özelleştirilmesine ilişkin konuları görüştüklerini belirterek,"Özelleştirme şu ana kadar çok iyi bir şekilde gidiyor" dedi.

6- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Newyork'ta devam edenBM Milenyum Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, üçüncü binyıliçin en doğru mesajların verilmesini liderlerden beklediklerinibelirterek, küreselleşmenin insanlık için yeni fırsatlar vaadettiğini,ancak zengini daha zengin yoksulu daha yoksul kılmamak için özengösterilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, zirve çerçevesinde ABD Başkanı Bill Clintonile görüştü. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmede, ABD ile Türkiye arasındakiilişkileri gölgeleyebilecek nitelikteki kimi ögelerin ortadankaldırılması gerektiğini vurguladı.

Başkan Clinton da Türkiye ile AB üyesi Yunanistan arasında, halktanhalka başlayan yakınlaşmanın, hükümetler arasında da çeşitli alanlarda9 anlaşmayla, belli bir olgunluğa ulaştırılması ve geçmiş gerginliğinyumuşamasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Cumhurbaşkanı Sezer daha sonra Rusya Devlet Başkanı VladimirPutin ile bir araya geldi.

Putingörüşmede, iki ülke işbirliğinde somut projelereyönelinmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, Mavi AkımProjesi'nin gerçekleşmesi yönünde tarafların iradelerini ortayakoyduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma,Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Trajkovski ve Ürdün Kralı Abdullah ileikili görüşmelerde bulundu.

7- Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin BM Milenyum Zirvesi'ndeyaptığı konuşmada, "Soğuk savaş zihniyeti artık tamamen terkedilmeli vekarşılıklı güven, karşılıklı çıkar, eşitlik ve işbirliğine dayalı yenibir güvenlik konsepti oluşturulmalı" dedi.

Küba Devlet Başkanı Fidel Castro dayaptığı konuşmada, "Küba,asla bir süper gücün herşeye karar vermesini kabul etmeyecektir" dedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides ise Kıbrıs sorununaadil ve kalıcı bir çözüm bulmak amacıyla düzenlenecek olan 4. turgörüşmelere iyi niyet ve kararlılıkla katılacağını belirterek "Kıbrıs'tabulunacak çözümün, tarafların çıkarlarına uygun olması ve Kıbrıslılarıninsan haklarını koruması gerektiğini söyledi.

8- Dünya Basın Konseyleri Birliği (WAPC) ile Kıbrıs Türk BasınKonseyi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Basında Özgürlüğü Geliştirme"konulu konferans KKTC'nin Gazimagosa kentinde başladı.

Dünya Basın Konseyleri Birliği Başkanı Parshuram Babaram Sawantyaptığı açılış konuşmasında, konseyin uluslararası sivil toplum örgütüolduğunu kaydederek, basın özgürlüğünü geliştirmek ve koruyabilmek,basın mensuplarının sorumluluk duygusunu artırabilmek içinçalıştıklarını söyledi.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, resmi temaslardabulunmak üzere gittiği Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Devlet BaşkanıSlobodan Miloşeviç ile bir araya geldi.

Papandreu görüşmeden önce basına yaptığı açıklamada, iki haftasonra yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin şeffaf olmasıçağrısında bulunarak "Bunun çok önemli olduğunu vurgulayacağız.Uluslararası topluluk seçimi izliyor olacak. Şeffaf seçimleryapıldığını görmek istiyoruz" dedi.

8 EYLÜL 2000

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, BM ve ParlamentolararasıBirlik tarafından ortaklaşa düzenlenen "Ulusal Meclis BaşkanlarıToplantısı"na katılmak üzere gittiği ABD'den yurda döndü.

TBMM Başkanı Akbulut yaptığı açıklamada, "Toplantıda, sağlıkve eğitim hizmetleri başta olmak üzere birçok alanda ilerlemesağlanması, demokrasi ve insan haklarına saygı gösterilmesi gibiçağdaş değerlerin geliştirilmesinin gerekliliğini vurguladım" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın12 Eylül'de New York'ta yapılacak Kıbrıs aracılı görüşmeleri öncesindeyaptığı yazılı açıklamada, Ada'da ik devletin konfederal bir yapıdaişbirliğini öngören düzenlemeye destek verdiklerini söyledi.Başbakan Ecevit "KKTC 17 yıldır her engele karşın varlığını sürdürenegemen bir devlettir. Tüm kurumlarını oluşturmuştur. KKTC'nin egemenvarlığını ve eşitliğini temel almayan bir çözüm kalıcı olamaz" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye'debulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile görüşmesinden sonrayaptığı açıklamada, görüşmede ekonomik programın hükümetin tam desteğinesahip olduğunu ve bu programın alternatifi olmadığı konusunda hükümettegörüş birliği bulunduğunuaktardığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB İçKoordinasyon ve Uyum Komitesi Bakanlıklararası Koordinasyon Toplantısı'nınaçılışında yaptığı konuşmada, AB'de diğer aday ülkelerden daha etkin olunmasıgerektiğini belirterek "Tüm hazırlık çalışmalarının daha etkin bireşgüdüm içinde yürütülmesi zorunluluğu bulunmaktadır" dedi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Düzce ve Bolu'dakikalıcı konut alanlarında denetlemelerde bulundu. Bakan Aydın Düzce'deyaptığı konuşmada, "Verilen sözler tutulacak, 150 günde kalıcıkonutlar depremzedelere teslim edilecek" dedi. Bakan Aydın ayrıca, 12Kasım depreminin ardından verilen kira yardımının bu yılın sonunakadar devam edeceğini açıkladı.

6- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Atatürk Havalimanı'nın yeni içhatlar terminal binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, büyükAtatürk'ün adını taşıyan Atatürk Havalimanı'nın yeryüzünün en iyihavalimanlarından birisi olması gerektiğini belirterek, çağdaşhavacılık ve müşteri hizmetlerinin iyi bir şekilde yakalandığınısöyledi. Bakan Öksüz, "Türkiye bu potansiyele kavuştu. İnsan vehizmet kaynağı açısından önemli mesafe aldık. Bunu sürdürmemiz gerek"dedi.

7- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, partisinin 77. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, "CHP bugün kendi kurduğuTBMM'nin dışındadır. Ama önümüzdeki seçime iktidar olarak girmeazminde ve kararındadır" dedi.

8- RTÜK, çeşitli yayın ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyleShow TV'ye 4, İnterstar'a 2, Kanal D, Kanal E, CINE 5 ve Kanal 6'ya1'er gün yayın durdurma cezası verdi.

9-719. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri Bilecik'te başladı.Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut veBaşbakan Bülent Ecevit şenlik dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 27kişi öldü, 67 kişi de yaralandı.

11- OECD'nin Özel Sektörü Geliştirme Merkezi İstanbul'da açıldı."OECD İstanbul Merkezi Mutabakat Zaptı", OECD Genel SekreteriDonald Johnston ve Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşler YardımcısıBüyükelçi Mithat Balkan tarafından imzalandı.

Törenden sonra bir konuşma yapan Johnston, Türkiye'de özel sektörüngittikçe daha dinamik bir yapı kazandığını belirterek, hükümetin ekonomikprogramının da genel olarak başarıyla devam ettiğini söyledi.

Törene katılan Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay da OECD İstanbulÖzel Sektörü GeliştirmeMerkezi'nin hizmet sunacağı bölgelerinkapsamının genişletildiğini söyledi.

12- ABD'de yapılan BM Milenyum Zirvesi çerçevesinde, Başkan BillClinton'ın sözcüsü P.J. Crowley gazetecilere, Başkan Clinton ile CumhurbaşkanıAhmet Necdet Sezer'in görüşmesini değerlendirdi.

Crowley, Başkan Clinton'ın görüşmede, Türk-Yunan yakınlaşmasındasağlanan ilerlemelerden duyduğu memnuniyeti Cumhurbaşkanı Sezer'eilettiğini, ayrıca Kıbrıs konusunun ele alındığını söyledi.

BM Sözcülüğü tarafından, Cumhurbaşkanı Sezer ve BM GenelSekreteri Kofi Annan görüşmesiyle ilgili yapılan açıklamada daAnnan'ın Cumhurbaşkanı Sezer'e, Türkiye'nin geçen ay siyasi, ekonomik,sosyal ve kültürel haklarla ilgili protokolleri imzalamış olmasındanduyduğu memnuniyeti dile getirdiği belirtildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, BM Milenyum Zirvesiçerçevesinde Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç, ÖzbekistanCumhurbaşkanı İslam Kerimov ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı Recep Meydaniile ayrı ayrı görüştü.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de, BM binasında düzenlenentörenle, BM kadın ve çocuk haklarına ilişkin sözleşmelere ek ihtiyariprotokolleri Türkiye adına imzaladı.

13- ABD'nin New York kentinde yapılan BM Milenyum Zirvesi,ortak bildirgenin 151 devlet ve hükümet başkanı tarafından kabuledilmesiyle sona erdi.

Bildirgede, "liderlerin insanlığı savaşlardan ve iç çatışmalardan,aşırı yoksulluktan kurtarmak, çevreyi korumak, AIDS gibi salgınhastalıkları ortadan kaldırmak, demokrasi ve hukukun işlerliğiniartırmak için hiçbir çabadan kaçınmayacakları" vurgulandı.

14- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Balkanülkelerine yaptığı ziyaret çerçevesinde Yugoslavya'ya gitti. PapandreuBelgrad'da, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ilegerçekleştirdiği görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada,"İnsanların ayrılmasından yana değil, birleşik bir Avrupa içindebirleşmelerinden yanayız" dedi.

15- Hindistan'ın kuzeyindeki Uttar Pradeş eyaletinde, bir tekneninalabora olması sonucu 30 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Kuzey Kore'de etkili olan tropikal fırtınada 42 kişinin öldüğübildirildi.

9 EYLÜL 2000

1-FP Genel Başkanı Recai Kutan, İstanbul'da düzenlenen İSKİ'nin"5 Temel Atma ve 5 Açılış" programında yaptığı konuşmada, Türkiye'ninen büyük sorununun irtica değil, ekonomik sıkıntılar olduğunu belirterek,açlık sınırına itilmiş on milyonlarca yurttaş bulunduğunu, ahlakın hergeçen gün yozlaştığını, vurgunların ve soygunların olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna iseİstanbul'un makro planda 25 yılını planladıklarını ve dünya ölçeğindeşehircilik nedir, bunu ortaya koyduklarını söyledi.

2- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, İzmir Enternasyonal Fuarıçerçevesinde düzenlenen "Avrupa Birliği Sürecinde Düşünce Özgürlüğü"konulu konferansta yaptığı konuşmada, AB ülkelerinin çoğununtopluluğa katılabilmek için anayasalarını değiştirdiklerini belirterek"Bu ülkeler AİHM'nin verdiği kararları uyguladılar. Hatta, yasalarınıdeğiştirdiler" dedi.

3- Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, gümrükve gümrük muhafaza başmüdürleri ve yöneticileriyle gerçekleştirdiğideğerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, hayali ihracatla ilgilioperasyonlara ilişkin olarak "Menfaata yönelik işleri yürütmek isteyenlerher camiada olduğu gibi gümrük idaresinde de bulunabilir. Bazıarkadaşları kandırmış olabilirler" dedi.

Bakan Keçeciler ayrıca, Kanun Hükmünde Kararname ile gümrükbaşmüdürlüklerinin bölge müdürlüklerine dönüştürüleceğini açıkladı.

4- Devlet Bakanı Recep Önal, Turizm, Ekonomi, Bilimsel Araştırmave Tanıtım Merkezi tarafından organize edilen 2. Ekonomi Zirvesi'nekatılmak üzere gittiği Antalya'da gazetecilere yaptığı açıklamada,"Kamu bankaları ile ilgili kanun hükmünde kararnameyi (KHK) hemençıkarabilseydik, bu ayın sonunda Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'dayapılacak IMF-Dünya Bankası toplantılarında, Dünya Bankası BaşkanıJames Wolfensohn ile birlikte mali sektör kredisini imzalayabilecektik.Ama bütün bunlara rağmen 3 bankanın özerkleşmesiyle ilgilidüzenlemeler önümüzdeki günlerde çıkacak" dedi.

5- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova yaptığıaçıklamada, petrol fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, akaryakıtfiyatlarının aynı düzeyde tutulmasının olanaksız hale geldiğinisöyledi.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan başkanlığında Emniyet GenelMüdürü Turan Genç, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral BakiOnurlubaş, Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hayri Tezcan,Tokat, Sivas, Giresun, Amasya, Ordu ve Samsun il jandarma komutanlarıile il emniyet müdürlerinin katılımıyla düzenlenen bölge asayiştoplantısında, son günlerde Tokat'ta meydana gelen terör olayları ileilgili alınacak önlemler görüşüldü.

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Türkiye gazetesine bakanlığının1.5 yıllık çalışmalarını değerlendirdi.

8- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Marmaris'te düzenlenen ve yörebelediye başkanları ile sektör temsilcilerinin katıldığı 2000 yılıturizm sezonunu değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, sezonbaşında 10 milyon turist hedefi koyduklarını, bu rakamın aşılmak üzereolduğunu belirterek "Ancak bazı bölgelerde, tur operatörlerinin risktaşımak istememesi yüzünden sorunlar yaşandı" dedi.

Bakan Mumcu ayrıca, 2001 sezonunda arz bakımından bu yıl yaşanansorunların yaşanmayacağını söyledi.

9- HADEP Genel Başkanı Ahmet Turan, partisinin Van 3. Olağan İlKongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de değişim ve dönüşümünsancısının yaşandığını, ancak bunun aynı zamanda bir güzelliğinmüjdesi olduğunu belirterek, çeşitli parti yöneticileriyle yaptığıgörüşmelerde, Türkiye'nin demokrasiye ihtiyacı olduğunu, tümpartilerin kendilerine olan bakış açısının olumlu bir şekildedeğiştiğini gördüğünü söyledi.

10- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, basında yer alan "IMF vergiiadesinin ödenmesini istemiyor" şeklindeki haberlerin doğru olmadığınıbelirterek "Şu anda böyle bir çalışma yok. Başka kanallardan gelirimkanımız olmazsa her kanalı deneyeceğiz. Ama şu aşamada böyle bir şeysöz konusu değil" dedi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 12 Eylül'de başlayacak Kıbrısdolaylı görüşmelerinin 4. turuna katılmak üzere New York'ahareketinden önce yaptığı açıklamada, "Biz görüşmelere iyi niyetle veyapıcı önerilerle katılıyoruz. Umarım bu tutumumuzu iyideğerlendirirler" dedi.

12- Asya Pasifik Ekonomik Forumu'nun (APEC) maliye bakanları toplantısıBrunei'de başladı.

13- Venedik Film Festivali'nde "Altın Aslan Ödülü"nü Dairefilmiyle İranlı yönetmen Cafer Panahi aldı.

14- Çin'in, Sincan özerk bölgesinin Urumçi kentinde meydana gelenpatlamada 60 kişinin öldüğü, 309 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 EYLÜL 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ABD'den dönüşünde EsenboğaHavalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ABD'de katıldığı BMMilenyum Zirvesi sonuçlarını değerlendirdi ve küreselleşmenin insanlıkiçin yeni fırsatlar vaat ettiğini, ancak yine de zenginin daha zengin,yoksulun daha yoksul kılınmamasına özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit veMilli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yeni öğretim yılının başlamasınedeniyle birer mesaj yayımladılar.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,Bilecik'in Söğüt ilçesinde düzenlenen Osmanlı Devleti'nin 700. kuruluşyıl dönümü, 719. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'nde yaptığıkonuşmada, Türklerin, tarihin sahip olduğu en büyük imparatorluk vemedeniyetlerinden birini kurduktan sonra önemli sorunlar yaşadığınıbelirterek, "Bu geri kalmışlığın şartlarını zorlayıp yeni birmedeniyet hamlesi yapmanın hazırlıkları içerisindeyken yeni birşahlanışa imza atmanın, Türk-İslam kültüründen çağdaş bir sentezyaratmanın imkanlarını bütün boyutlarıyla düşünmek zorundayız" dedi.

Şenliklere ayrıca, Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez ve Kültür Bakanıİstemihan Talay da katıldı.

4- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Türkiye gazetesine Kıbrıssorunu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

5- Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı, Ağrı Valiliği'ni ziyaretisırasında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin terörden çok çektiğinibelirterek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin terör nedeniyleyatırımlar konusunda gereken desteği alamadığını söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan yazılıaçıklamada, 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinden sonra deprembölgesinde faaliyet gösteren işverenlerin SSK'ya olan primborçlarının ödenmesine yönelik bir dizi kolaylıklar sağlandığıbelirtildi.

7- Sosyalist İktidar Partisi (SİP) 4. Olağanüstü Kongresi'ndeyapılan seçimde Aydemir Güler yeniden genel başkanlığa seçildi.

8- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu yaptığı açıklamada, BaşbakanBülent Ecevit'in, özel sektörün fiyatları artırdığı yolundakiaçıklamalarını eleştirerek ekonomideki önlemlerin makro değil, mikro düzeyde alınması gerektiğini söyledi.

9- Turizm, Ekonomi, Bilimsel Araştırma Tanıtım Merkezi (TEBİAT)tarafından Antalya'nın Kemer ilçesinde 2. Ekonomi Zirvesi düzenlendi.

Zirve'de Devlet Bakanı Recep Önal, Devlet Bakanı Tunca Toskay,Tarım ve Köy İşleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, MerkezBankası Başkanı Gazi Erçel, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp,Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, TOBB Başkanı Fuat Miras, IMF TürkiyeMasası Şefi Carlo Cottarelli ve Dünya Bankası Türkiye TemsilcisiAjay Chibber birer konuşma yaptılar.

Cottarelli yaptığı konuşmada, 2000'de kamu işçi zamları ile özelsektördeki ücret artışlarının enflasyon hedefleri doğrultusundaolmadığını, bu nedenle öncelikle ücret artışlarına dikkat edilmesigerektiğini söyledi.

10- Nevşehir'de düzenlenen 4. Uluslararası Hipertansiyonve 1. Dünya Böbrek Kongresi'nde yapılan genel kurulda, DünyaBöbrek Konfederasyonu Genel Sekreterliği ve Muhasip Üyeliği'neTürkiye Böbrek Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yahya Sağlıker getirildi.

11- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD)Genel Sekreteri Donald J. Jonston, yeni ekonomi ve teknolojikonularında Yeni Binyıl gazetesinin sorularını yanıtladı.

12- Yunanistan'ın Kastoria kentinde yapılan 26. Balkan GençlerKürek Şampiyonası'nda Türkiye 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalyakazandı.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM tarafından düzenlenenaracılı Kıbrıs görüşmelerinin 4. turuna katılmak üzere gittiğiABD'nin New York kentinde AA'ya verdiği demeçte, BM GüvenlikKonseyi'nin KKTC'nin varlığını tanımayan bir karar vermesi halinde,geçmişteki kararlarını tanımadıkları gibi o kararı datanımayacaklarını söyledi.

14- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos, Atina'dayayımlanan Ethnos gazetesine verdiği demeçte, AB konusunda Türkiye'ye,Ege ve Kıbrıs politikalarında aşamalı olarak değişiklik yapmasıkaydıyla destek verdiklerini söyledi.

15- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Konseyi, bağımsız devletilanı konusunu görüşmek üzere toplantı yaptı. Konsey Başkanı Selim ElZanun toplantı sürerken gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıdatüm konuşmacıların devlet ilanının belli bir süre ertelenmesi yönündegörüş bildirdiklerini, bu nedenle bağımsız devlet ilanının ertelendiğinisöyledi.

16- Cezayir ve Kuveyt Petrol Bakanları Şekip Halil ile Abdullahbin Hamad al Attiyah yaptıkları açıklamada, Petrol İhraç Eden ÜlkelerÖrgütü (OPEC) petrol bakanlarının düzenledikleri toplantıda, petrolfiyatlarını aşağı çekmek için petrol üretimini1 Ekim'den itibaren günde800 bin varile çıkarma kararı alındığını söylediler.

17- Makedonya'da yerel seçimlerin ilk turu yapıldı.

18- Tayvan'da 6.2, Endonezya'nın Aceh bölgesinde de 5.7 büyüklüğündedeprem meydana geldiği bildirildi.

11 EYLÜL 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, IMF Türkiye Masası Şefi CarloCottarelli'nin TEBİTAT tarafından Antalya'da düzenlenen 2. EkonomiZirvesi'nde yaptığı açıklama üzerine, hiçbir yabancıkuruluşun kendini devletin yerine koymaya hakkı olmadığını belirterek"Ücret ve gelir politikalarımızı da yabancı kuruluşlar dikte etmeyekalkışmamalıdır. Desteklerini beklediğimiz yabancı kuruluşlar, bize politikave çözüm dayatmak yerine üzerinde mutabık kaldığımız makro ekonomi dengelerinigözetmekle yetinmelidir" dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca, gazetecilerin son ekonomik ve diplomatikgelişmelere ilişkin sorularını da yanıtladı.

2- FP Grup Başkanvekili Abdüllatif Şener düzenlediği basıntoplantısında, ülkenin en önemli sorunlarının ekonomidenkaynaklandığını belirterek, yurttaşların son yıllarda zor günlergeçirdiğini, işsizliğin artığını ve geçim koşullarının ağırlaştığınısöyledi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler Antalya'da Turizm, EkonomiBilimsel Araştırma ve Tanıtma Merkezi tarafından düzenlenen 2. EkonomiZirvesi'nde yaptığı konuşmada, dünya petrol fiyatlarınınartırılmasıyla ilgili OPEC ülkelerine, Irak petrolünün devreyegirebileceği uyarısında bulunarak "Dünya yılda 7 milyon varil petroltüketiyor. Bu devam ederse uzun vadede bunun parası ödenemez durumagelecek" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı YurdakulYiğitgüden de 2. Ekonomi Zirvesi'nin "Altyapı İnşaat Toplu Konut"panelinde yaptığı konuşmada, hükümetin petrol fiyatlarındaki artışlarıtüketiciye yansıtmadığını, ancak bu uygulamanın petrol fiyatlarıdüştüğünde sürdürülmemesi gerektiğini, petrol fiyatları düşerkenhükümetin popülist uygulamaya giderek vergi ve fonları artırmamazlıketmemesi gerektiğini söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de yaptığı konuşmada, IMF TürkiyeMasası Şefi Carlo Cottarelli'nin, ücretlerin sınırlandırılmasıylailgili açıklamalarını eleştirdi. Meral, ücretler konusunda kamuda birdengesizlik olduğunu kabul ettiğini, özel sektörde ise asgari ücretingeçerli olduğunu söyledi.

Ayrıca, Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Dış Ticaret Müsteşarı KürşadTüzmen ve Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da zirveye katılarak birerkonuşma yaptılar.

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Çin HalkCumhuriyeti'ndeki temaslarını tamamlayarak yurda döndü. BakanÇakmakoğlu yaptığı yazılı açıklamada, bu ülkeye yaptığı ziyarettesavunma sanayi konularında karşılıklı görüş alışverişindebulunduklarını, Çin'in bu konudaki yeteneklerini yerinde görme imkanıbulduklarını söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, deprem sonrasındaİstanbul Kuyumcular ve Sanatkarlar Odası tarafından yaptırılanprefabrike ilköğretim okulu ve lisenin açılışında yaptığı konuşmada"Güç koşulları elbirliğiyle aştık. Önce çadırlarda, sonra prefabrikeokullarda eğitim yaptık. Deprem bölgesindeki 5 bin öğrenciyi yatılıilköğretim okullarına aldık. Artık çadırda eğitim yok" dedi.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli İstanbul'daSarıgazi Belediyesi tarafından düzenlenen "Varoşlar ve Medya" konulupanelde yaptığı konuşmada, medyadaki bozulmanın nedeninin "siyaset"olduğunu belirterek, hukukun siyasetin önüne çıkması ve bunun medyayada yansıması gerektiğini söyledi.

7- Gazeteci ve sanatçı Ergun Köknar İstanbul'da yaşamını yitirdi.

8- Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi İoannis Corantis, Karadenizgezisi çerçevesinde Samsun'a gitti. Corantis Vali Muammer Güler,Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve 19 Mayıs ÜniversitesiRektörü Prof Dr. Ferit Bernay'ı ziyaret ettikten sonra 19 Mayıs GazetecilerCemiyeti'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Corantis, Türk-Yunanilişkilerinde geçen yıldan bu yana önemli gelişmeler gözlendiğinibelirterek "Halklar arasındaki bu yakınlaşma hükümetlere de yansıdı"dedi.

9- İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Dan Haloutztemaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Haloutz, Hava KuvvetleriKomutanı Orgeneral Ergin Celasin'i ziyaret etti. Orgeneral Celasin,İsrail Hava Kuvvetleri'nin bölgede demokrasinin ve insan haklarınınsavunucularından olduğunu bildirdi.

Haloutz ise Türkiye ile İsrail arasındaki askeri işbirliğininbölgedeki diğer ülkelere örnek nitelikte olduğunu, ortak değerleriniki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirdiğini söyledi.

10- NATO Askeri Komite ToplantısıYunanistan'ın başkentiAtina'da başladı. Komite toplantısı için Atina'da bulunan GenelkurmayBaşkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada,NATO'nun en büyük sorununun ulaştırma olduğunu belirterek, Türkiye'ninolası kriz bölgelerine en yakın ülke olduğunu söyledi.

11- Dışişleri Bakanı ismail Cem, BM Genel Sekreteri KofiAnnan'ın gözetimindeki aracılı Kıbrıs görüşmelerinin 4. turu öncesindeNew York'ta düzenlediği basın toplantısında, "Türk tarafının sonzamanlarda davayı yabancı çevrelere daha iyi anlattığını" söyledi.

12 EYLÜL 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Teknoloji Kongresi veTeknoloji Ödüllerinin dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, "Türkiyeteknoloji satın alan ülke olmaktan çıkıp teknoloji üreten ve satanülke olmalıdır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkanekonomik konuları görüşmek üzere bir araya geldiler.

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, Türk Telekom'unözelleştirilmesinin hızlandırılarak bir an önce sonuçlandırılmasınınsağlanacağı belirtildi.

3- 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ATV televizyonunda 12 Eylülaskeri darbesiyle ilgili soruları yanıtladı.

4- 2. Ordu Komutanı Orgeneral Edip Başer, 6. Kolordu Komutanlığı'ndadüzenlenen devir-teslim töreninde yaptığı konuşmada, Cumhuriyetiortadan kaldırarak onun yerine başka bir rejimi ikame etmeyeçalışanlara karşı her zaman uyanık ve tetikte olma zorunluluğubulunduğunu söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Memur-Sen Genel BaşkanıFatih Uğurlu ve beraberindeki heyeti kabulünün ardından gazetecilereyaptığı açıklamada, memurlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararname'ningereksinimden doğduğunu, ancak bu ihtiyaç karşılanırken hukuk devletiilkesi çerçevesinin esas olacağını söyledi.

6- Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bedelliaskerliğin son taksidini yatırmayan yurttaşlara ek ödeme süresitanınarak, mağdur olmalarını önlemek maksadıyla Bakanlar Kurulukararı alınması için teklif yapılacağı belirtildi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı YurdakulYiğitgüden 3. Türkiye Enerji Konfransı'nda yaptığı konuşmada, gelecek20 yılda enerjide dışa bağımlılığın giderek artacağını belirterek,bu oranın 2010 yılında yüzde 72'ye, 2020 yılında ise yüzde 76'yaçıkmasını beklediklerini söyledi.

8- DİSK'e bağlı Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali RızaKüçükosmanoğlu sendika üyeleriyle birlikte, IMF Türkiye Masası ŞefiCarlo Cottarelli ile birlikte stand-by anlaşmalarını imzalayanbaşbakan ve bakanlar hakkında "Ülkeyi emperyalist devletlerinhakimiyeti altına koymak, bağımsızlığı yok etmek ve vatana ihanet"tendava açılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusundabulundu.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli İstanbul'dadüzenlediği basın toplantısında, son zamanlarda meslek etiği ilebağdaşmayan yayınlardaki artışın, medyaya karşı olan güven erozyonunuendişe verici boyutlara taşıdığını belirterek "Medya olarak bu olumsuzgidişe kendimiz dur diyemezsek, yakında sorumlu gazeteciler olarakmesleğimizi tanıyamaz ve sahip çıkamaz duruma düşebiliriz" dedi.

10- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Türkiye'dekitemasları çerçevesinde Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısındaCottarelli yaptığı açıklamada, ekonomik programın temelini,ücretlerin hedef enflasyon kadar artırılmasının oluşturduğunu ve bukonuda ikinci ek niyet mektubuyla güvence verildiğini belirterek,memur ve işçi ücretlerinin, tüm yıl için yüzde 12'lik hedef enflasyonkadar artırılacağını söyledi.

Demiralp ise açıklamasında, akaryakıttaki yüksek fiyatlarnedeniyle 500 trilyon lira kayıp olacağını, yüksek fiyatlar sürersezammın gündeme gelebileceğini söyledi.

11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile gerçekleştireceğigörüşme öncesinde yaptığı açıklamada, Kıbrıs'taki iki toplumunliderlerinin de katılacakları görüşmelerde önemli adımların atılmasınıumduğunu söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD'de Dışişleri Bakanıİsmail Cem ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığıaçıklamada, Rum Kesimi'nin Kıbrıs'ın meşru hükümeti olduğunusöylemek suretiyle dünyayı kandırmaya devam ettiğini belirterek"Biz barış için elimizi uzattık ama tutmuyorlar. Onlar tanısalar davarız, tanımasalar da varız" dedi.

13- İsrail Başbakanı Ehud Barak askeri radyoya yaptığı açıklamada, Filistinlilerle barış anlaşmasına varılmaması halinde,başarısızlıkla sonuçlanan Camp David Zirvesi'nin hiç düzenlenmemişsayılacağını söyledi.

14- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Hamadan kentinde birseminerde yaptığı konuşmada, İran'ın batıya ayak uydurmak için güçlüdini inançtan daha fazlasına ihtiyacı olduğunu belirterek "Saygınlıkkazanmak için daha büyük bilimsel ve endüstriyel kaynaklara sahipolmalıyız. Çok güçlü olmalıyız" dedi.

15- Japonya ve Vietnam'da şiddetli yağışların yol açtığısel ve toprak kaymalarında 5 kişinin öldüğü, binlerce evinsular altında kaldığı ve 100 bin kişinin tahliyesine başlandığıbildirildi.

13 EYLÜL 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ileyaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularınıyanıtladı. Başbakan Ecevit, liderler zirvesinde alınan kararlarhakkında Cumhurbaşkanı Sezer'e bilgi sunduğunu söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi, YÖK Yasası'nda değişiklik yapan 4498 sayılıyasanın iki maddesini iptal etti. İptal edilen düzenlemeler, vakıfüniversitelerine arazi tahsisinin usul ve esaslarını belirliyordu.

3- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, İnsan Hakları KoordinatörÜst Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, gelecek günlerde10 ilde insan hakları toplantıları yapılacağını kaydetti. BakanYücelen, bu çalışmaların ardından 2001 yılında Türkiye'de insanhakları ihlalinin kalmayacağını belirterek, bu konuda her türlü önlemitoplumun tüm kesimleri olarak almaya hazır olduklarını dünyaya ilanedeceklerini söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı'na ait çeşitli atama kararları ResmiGazete'de yayımlandı.

5- MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, 12 Eylülaskeri darbesinin yıl dönümü nedeniyle MHP İstanbul Fatih İlçeÖrgütü'nce düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, anayasanın mutlakasivil toplum şartları altında değiştirilmesi gerektiğini belirterek"Türkiye mutlaka sivil demokratik toplum hayatına geçmek zorundadır"dedi.

6- Ankara Cumhuriyet Başsavcılğı, eski RP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan'ın Diyarbakır DGM tarafından verilen 1 yıllık hapiscezasının infazını 4 ay süreyle erteledi.

7- BM 556. dönem çalışmaları kapsamında yapılan dışişleri bakanları toplantılarına katılmak üzere New York'ta bulunan DışişleriBakanı İsmail Cem düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'ta çözümiçin çaba gösteren tarafların, "Rum pozisyonunu benimseyipbunu Türktarafına kabul ettirme" çabası içinde olmasından rahatsızlık duyduğunusöyledi.

8- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Türk-İngiliz İşKonseyi ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) Londra'dadüzenlediği "Türkiye'de Sermaye Piyasaları ve Yatırım" konulukonferansta yaptığı açıklamada, uluslararası finans kurumlarınıntemsilcilerine Türk ekonomisindeki gelişmeleri anlattı.

9- İspanya'nın kuzeyindeki Bask bölgesinin bağımsızlığı içinsavaşan ETA örgütüne karşı düzenlenen büyük çaplı operasyonlarda 19kişi tutuklandı. İçişleri Bakanlığı, örgütün siyasi yapısınınçökertildiğini bildirdi.

14 EYLÜL 2000

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen toplantının ardından yaptığıaçıklamada, Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Daire Başkanlığı'nınyeniden yapılandırılması ve bedelli askerlik uygulamasındanyararlananların son taksitlerine kolaylık sağlanmasınınbenimsendiğini söyledi.

Bakan Yücelen toplantıda ayrıca, öğrenci katkı paylarının yüzde 25artırılması kararı alındığını, Gümrük Müsteşarlığı Kanunu'nda değişiklikyapılması ve Bakanlar Kurulu kararnamelerinde imza sayısının azaltılmasınailişkin konuların görüşüldüğünü bildirdi.

2- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Türkiye Zeka VakfıBaşkanı Emrehan Halıcı ile birlikte düzenlediği basın toplantısında,öğretmenlikte norm kadro uygulamalarının süreceğini, yanlış ve eksiklikleringiderileceğini belirterek, öğretmenlere ödenen öğretim yılına hazırlıködeneğinin 75 milyon lira olarak belirlendiğini söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer yaptığıaçıklamada, elektrikte sabit ücret uygulamasına ilişkin değişikliğinhükümetin ısrarıyla çıktığını belirterek, zamlı tarife ve sabitücretle ilgili olarak yapılan değişikliklerin dışında aboneleridoğrudan etkileyecek yeni düzenlemelerin bulunmadığını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Altan Öymen düzenlediği basın toplantısında,olağanüstü kurultayın, tüzük kurultayı olarak belirlenen 30 Eylül 2000tarihinde gerçekleştirileceğini kaydederek kurultayda adaylığınıkoymak zorunda olduğunu söyledi.

5- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan (ÖİB) yapılan yazılıaçıklamada, ÖİB Başkanı Uğur Bayar'ın Türk Telekom İhale KomisyonuBaşkanlığına getirildiği bildirildi.

6- Alman Orient Enstitüsü Müdürü Günter Seufert, AB için yaptıkları2,5 yıllık Türkiye araştırmasının sonuçlarını Zaman gazetesine açıkladı.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, BM Genel Kurulu'nun 55. dönemçalışmaları nedeniyle gittiği ABD'nin New York kentinde KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş ile bir araya gelerek 4. tur dolaylı Kıbrıs görüşmelerindekison gelişmeleri değerlendirdi.

Bakan Cem ayrıca, ikili temasları çerçevesinde, Küba, Suriye,Meksika, Slovenya, Ürdün, Makedonya ve Fransa dışişleri bakanları ileayrı ayrı görüştü.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD'nin New York kentinde Sabahgazetesinin ABD Kongresi gündemindeki sözde Ermeni soykırımı tasarısıkonusundaki sorularını yanıtladı.

9- ABD'nin New York kentinde BM gözetiminde Kıbrıs Rum Kesimiile KKTC arasındaki 4. tur dolaylı görüşmeler devam ediyor.

ABD Başkanı Bill Clinton'un Kıbrıs Özel Temsilcisi Alfred Moses,Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile yaptığı görüşmeden sonragazetecilere yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ıngörüşmelerin açılışında yaptığı açıklamanın BM'nin Kıbrıspolitikasında bir değişiklik anlamına gelmediğinibelirterek "Biz,KKTC'nin ayrı bir devlet olarak tanınması fikrini desteklemiyoruz"dedi.

15 EYLÜL 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta, gazetecilerin GüneydoğuAnadolu Eylem Planı'na ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit,Güneydoğu Anadolu bölgesi için hazırlanan eylem planının uygulamayakonulduğunu ve 107 projenin adım adım yürütülmekte olduğunubelirterek, "Güneydoğu'da en büyük sorun kamu personeli açığı. Bunu çözmeninbaşlıca yolu da zorunlu hizmet. Nasıl asker ve polisimiz o bölgede zorunluhizmetini yapıyorsa, oraya mühendisler, doktorlar da gidecek. Orada eldeedilecek başarı toplu çabadan geçiyor" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Helva ve Emtia Panayırı'nakatılmak üzere gittiği Bolu'nun Gerede ilçesinde gazetecilerinsorularını yanıtladı. Kutan, önümüzdeki hafta Avrupa gezisineçıkacağını ve buradaki temaslarında TCK'nın 312. Maddesikonusundaki eleştirilerini dile getireceklerini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, çeşitliaçılışlar ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Kırıkkale'degazetecilerin TCK'nın 312. Maddesi'ne ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, ülke bütünlüğünü ve laik cumhuriyetitehlikeye atmayacak ama aynı zamanda düşünce ve ifade hürriyetini deçağdaş normlara ulaştıracak bir düzenlemenin mümkün olabileceğineinandığını söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, İktisadiAraştırmalar Vakfı'nda verdiği konferans sonrasında gazetecilerindevletin el koyduğu bankalar ile ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Önal, batık bankaların açığını devletin değil özerk bir kurumolan ve gelirleri üç ayda bir bankacılık kesiminden gelen Tasarruf MevduatSigorta Fonu'nun (TMSF) karşılayacağını söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk düzenlediği basıntoplantısında, Meclis'e gönderilecek Kamu Denetçiliği Kurumu yasatasarısı hakkında bilgi verdi. Bakan Türk, tasarıya göre, TBMM kararve işlemlerinin, cumhurbaşkanının yargı denetimi dışındaki işlemlerin,Bakanlar Kurulu ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nunkararlarının, Türk Silahlı Kuvvetleri ve yerel yönetimin eylem veişlemlerinin denetim dışında tutulacağını söyledi.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Antalya'da yapılan "YerelYönetim Reformunda Büyükşehirler Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada,yerel kaynakların yeterince harekete geçirilemediğini, belediyekaynaklarının büyük bölümünün personel gideri olarak harcandığını,gelirlerin ancak üçte birinin yatırıma yönlendirildiğinin ortayaçıktığını söyledi.

Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci de Avrupa KentselŞartı'nın tüm belediyelere rehber olması gerektiğini, kentleri yıkarakdeğil tarihsel ve kültürel dokuları koruyarak fiziksel yapıyı yaşanabilirhale getirmenin en iyi yol olduğunu söyledi.

7- Maliye Bakanı Sümer Oral gazetecilere yaptığı açıklamada, 2001yılı bütçesi hakkında bilgi verdi. Bakan Oral, IMF'yle sürdürülenprogram doğrultusunda ortaya konulan yıllık hedeflere uyulacağınıbelirterek, 2001 yılında gelirlerde azalma olacağının söylendiğini,ancak giderlerde de azalma olacağını söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, UluslararasıJeotermal Birliği adına Türkiye Jeotermal Derneği Başkanı Orhan Mertoğluve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabulde, gazetecilerin enerjisıkıntısına ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Ersümer, tasarruf önlemlerikonusunda yaptıkları çalışmayı Bakanlar Kurulu'na daha geniş çerçevedesunacaklarını ve yapılacak değerlendirmelere göre hareket edeceklerinisöyledi.

9- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türkiye Ziraat OdalarıBirliği Başkanlar Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada,IMF ve Dünya Bankası'nın Türkiye'yi üretimsizliğe mahkum ettiğinisöyledi.

10- İstanbul'da yapılan 139. NATO Askeri Komite Toplantısı ve2000 Askeri Komite Turu'nun Türkiye bölümü sona erdi. Toplantıda,NATO'nun yeni kuvvet yapısı, Avrupa'da şekillenmeye başlayan yenigüvenlik ve savunma anlayışları, bu çerçevede NATO kuvvetlerininyeniden şekillendirilmesi ve ülkelerin bu yapıya verecekleri katkılartartışıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, toplantıdan sonraNATO Askeri Komite Başkanı İtalyan Oramiral Guido Venturoni ile birliktedüzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin karar mekanizması içindeyer almadığı Avrupa Ortak Güvenlik ve Savunma Kimliği'nin, NATO'nundesteğine muhtaç olduğunu belirterek, "Avrupa Birliği, NATO içindekiTürkiye gibi AB üyesi olmayan ülkelere ne kadar imkan verirse NATO daAB'ye o ölçüde destek verecek" dedi.

Venturoni de Türkiye ve Yunanistan'ın bu toplantıya birlikte evsahipliği yapmalarının memnuniyet verici olduğunu belirterek, bunun,askeri konulardaki yakın işbirliğinin göstergesi olduğunu söyledi.

11- Dolaylı Kıbrıs görüşmelerine ev sahipliği yapan BM GenelSekreteri Kofi Annan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu veDışişleri Bakanı İsmail Cem ile ayrı ayrı görüştü.

Bakan Cem görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Annan'ın 12 Eylül'deKıbrıs'ta tarafların siyasi eşitliğini vurgulayan yazılı açıklamasının,Kıbrıs görüşmeleri açısından cesaret verici olduğunu belirterek, Annan'ınaçıklamalarının çok net bir çerçeve çizdiğini; bunun da aracılıgörüşmelerin bir konseptin hayata geçirilmesi şeklinde olduğunu söyledi.

Papandreu da yaptığı açıklamada, Annan'ın BM'nin Kıbrıspolitikasında hiçbir değişiklik olmadığı konusunda Rum lideri GlafkosKlerides'e sözlü güvence verdiğini söyledi.

12- Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Fransa ziyareti sırasındaBaşbakan Lionel Jospin ile bir araya gelerek, Çernobil nükleersantralinin 15 Aralık'ta kapatılacağını söyledi. Jospin de Kuçma'yaFransa'nın lojistik desteğini garanti etti.

13- 27. Olimpiyat Oyunları Avustralya'nın başkenti Sydney'de başladı.

16 EYLÜL 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, İzmir'de Kordonboyu'nun açılışındayaptığı konuşmada, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunlaradeğindi.

Başbakan Ecevit, Ege'nin dünyanın en karmaşık yapılı deniziolduğunu, Türkiye'nin, Yunanistan dahil hiç bir ülkenin toprağındagözü bulunmadığını belirterek, "Ancak Yunanistan, adalardasilahlanıyor; aramızdaki sorunlardan çoğunun varlığını bile kabuletmiyor. Ege sorununu dostça bir diyalog ortamında ele almaktan halakaçınmanın anlamı yoktur" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, İzmir'de Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın(EBSO) Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin dağılacağıyönündeki kasıtlı söylentiler çıkarılmasından yakındı ve hükümetinalternatifinin olmadığını belirterek, iş adamlarından bu gibisenaryolara kapılmamalarını istedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndagazetecilerin TCK'nın 312. Maddesi ile ilgili soruları üzerine, bumaddenin tadili için ciddi bir gayret içinde olduklarını belirterekgelecek hafta Başbakan Bülent Ecevit ile bu konuda görüşme yapmayıplanladığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, çeşitliaçılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği Yozgat'tagazetecilerin TCK'nın 312. Maddesi ile ilgili soruları üzerine, ülkeniniçinde bulunduğu şartlar dikkate alındığında 312. Madde'nin değişmemesiyönünde MHP'nin görüşlerinin bulunduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, çeşitlitörenlere katılmak üzere gittiği Manisa'da gazetecilerin sorularınıyanıtlayarak, TCK'nın 312 Maddesi'nin değişmesi ile ilgili duyarlılığıpaylaştıklarını ancak bu maddenin uygulamada düşünce özgürlüğüne engeloluşturduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca, istikrar programından ödünvermeyeceklerini, 2001 yılı mart ayında enflasyonun yüzde 25'e ineceğinibelirterek, "Ekonomik program, Türkiye'nin geleceği için mutlaka başarıyaulaşmalıdır" dedi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Bursa'da yaptığı açıklamada,Sabancı suikastı sanıklarından Fehriye Erdal'ın, Belçika'da"terörist" olarak yargılanması gerektiğini söyledi.

7- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu Kayseri'de yaptığıaçıklamada, bedelli askerlik taksidinin bir ay müddetle uzatılmasıyönündeki Bakanlar Kurulu Kararı'nın son şans olduğunu belirterek,taksitlerini yatırmamakta direnen bedelli askerlerin yeniden silahaltına alınacağını ve 18 aylık askerlik süresi bitiminde kişininödediği taksit miktarının iade edileceğini söyledi.

8- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Konya'nın Tuzlukçu ilçesindedüzenlenen "6. Üzüm-Karpuz, İpek Halıcılık Kültür ve SanatFestivali"nde yaptığı konuşmada, Tuz Gölü'ndeki kirliliği önlemekamacıyla çalışma başlatıldığını, bu kapsamda İspanya hükümetinden72 milyon dolar kredi alındığını, ayrıca ekolojik dengesi bozulmaktaolan 58 gölün acil kurtarılması konusunda bakanlığı tarafındanyeni projeler hazırlanmakta olduğunu söyledi.

9- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesindehalka hitaben yaptığı konuşmada "Meclis açıldığında bir hükümet değişikliğiyapılmak zorunda. Çünkü milletin sabrı kalmadı. Ülkemiz bu hükümetledaha fazla yoluna devam edemez" dedi.

10- İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa ettirilenİstanbul Metrosu'nun, yapımı tamamlanan 8 kilometrelik Taksim-Leventhattı törenle hizmete açıldı.

Törene, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Ulaştırma BakanıEnis Öksüz, FP Genel Başkanı Recai Kutan, İstanbul Valisi Erol Çakır,İstanbul Belediyesi'nin eski başkanları Nurettin Sözen ile RecepTayyip Erdoğan ve bazı milletvekilleri de katıldı.

11- TOBB Deniz Ticaret Odaları Konseyi Mersin'de toplandı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı konuşmada,Türkiye'nin üç yanının denizlerle çevrili olmasına rağmen deniz yolutaşımacılığında henüz layık olduğu yere gelemediğini belirterek, Türkbayraklı gemilerin dış ticaret taşımalarındaki payının yükseltilmekzorunda olduğunu söyledi.

Konsey Başkanı Cengiz Kaptanoğlu da yaptığı konuşmada, Türkiye'nindeniz filosunun giderek küçüldüğünü, bundan da ülkenin kaybettiğinisöyledi.

Ayrıca, TOBB Başkanı Fuat Miras da bir konuşma yaptı.

12- 27. Sydney Yaz Olimpiyatları'nın 2. gününde halterde podyumaçıkan Halil Mutlu, 56 kiloda 3 dünya ve 3 olimpiyat rekoru kırarakaltın madalya kazandı.

13- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ABD'de düzenlenen 55. BM GenelKurulu'nda yaptığı konuşmada, Balkanlar'dan Orta Asya'ya,Azerbaycan-Ermenistan sorunundan Ortadoğu barış sürecine kadar Türkiye'ninoynadığı önemli role dikkat çekerek "Şayet samimi bir çözüm aranıyorsa buKıbrıs gerçeklerine uygun şekilde, iki devletten oluşan bir konfederasyonolabilir. Bu oluşumda taraflar bazı görevlerini konfederal yapıyadevredeceklerdir. Böylece Ada'daki çeşitlilik ve bütünlükten kaynaklanangerçekler muhafaza edilmiş olacaktır" dedi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD'nin New York kentindeyaptığı açıklamada, Kıbrıs'ın, Türk dünyasının jeopolitik davasınınodağı olduğunu belirterek, "Rumlar bizim gitmemizi istiyor amaKıbrıs'ı Rumlara bırakmayacağız" dedi.

15- UNESCO Uluslararası Kültürel İlişkiler ve Diyalog Bölüm BaşkanıDoudou Dienne, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen "UluslararasıDinler ve Kültürler Arası Barış ve Diyalog" konferansında yaptığıkonuşmada, Orta Asya'daki kültürler ve dinler arası diyalogtahangi yöntemlerin kullanılacağının son derece önemli olduğunubelirterek, bu konuda Orta Asya ülkelerinin bilgilendirilmesiniistedi.

17 EYLÜL 2000

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet BahçeliKırıkkale'nin Karakeçili ilçesinde düzenlenen "Karakeçili6. Uluslararası Şenliği"nde gazetecilerin, TCK'nın 312. Maddesi ileilgili soruları üzerine "312. Madde devletimizin, milletimizin birlik veberaberliğinin sigortasıdır. Böyle bir maddeyi kişilerleilişkilendirerek değiştirmek yanlış bir yol olur. Böyle bir yolahiç kimsenin yanaşmaması lazımdır" dedi.

2- Devlet Bakanı Recep Önal, ekonomide yaşanan son gelişmeleriTürkiye gazetesine değerlendirdi.

3- İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen,İçel Valisi Şenol Engin ile birlikte İçel Emniyet Müdürlüğü'ndekinezarethaneleri inceledi.

4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, İçel'in Erdemliilçesinde yaptığı konuşmada, uygulanan ekonomik istikrar programınınve enflasyondaki düşüşün, hükümetin kararlı tutumunun sonucu olduğunu,ancak tüm olumsuzlukların bir anda düzeltilemeyeceğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Sabah gazetesine bakanlığıile ilgili açıklamalarda bulundu.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı YurdakulYiğitgüden yaptığı açıklamada, doğal gaz maliyetinin petrolfiyatlarıyla birlikte yüzde 250-300 oranında yükseldiğini belirterek,petrol fiyatları düşmezse doğal gaza zammın kaçınılmaz olduğunusöyledi.

7- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Şehitler veGaziler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, milletimizin"şehitlik" ve "gazilik" ünvanına nail olmak için canını seve seveverdiğini belirterek, İslam inancına göre ölümlerin en şereflisininve ahiret rütbelerinin en yücesinin peygamberlikten sonra şehitlikolduğunu söyledi.

8- Türkiye Kamu-Sen'e bağlı sendika genel başkanları, genelmerkez yöneticileri ve il temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen8. Yüksek İstişare Kurulu toplantısında, kamu çalışanlarının sendikalhakları için eylem kararı alındı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay, toplantıdan sonrayaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının Anayasal hakları olan sendika kurmayasasının hükümet tarafından hala çıkarılmamış olmasını eleştirdi.

9- Eski Başbakan Adnan Menderes ile bakanlardan Fatin Rüştü Zorluve Hasan Polatkan'ın idam edilişlerinin 39. yıl dönümü İstanbul'dakiAnıt Mezar'da düzenlenen törenle anıldı.

FP Genel Başkanı Recai Kutan, Anıt Mezar'ı ziyaretinde yaptığıaçıklamada, Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın idam edilmesinin"tarihimizin en ayıplı ve utanılacak olaylarından biri" olduğunusöyledi.

10- 27. Sydney Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Judoda, Hüseyin Özkanaltın madalya kazandı.

11- Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nde genel müdüryardımcılığı ile çeşitli gazetelerde yöneticilik ve yazarlık yapanErdoğan Tamer yaşamını yitirdi.

12- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD temasları sırasındaTürkevi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Genel SekreteriKofi Annan'ın Kıbrıs konusundaki açıklamalarının çok ciddi ve yolgösterici olduğunu belirterek, "KKTC de o yolda yürüyor. Ciddiyetleizleyeceğiz" dedi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da Zaman gazetesininBakü muhabirlerini kabul ederek, Azerbaycan'da yayımlanan Zamangazetesi hakkında bilgi aldı.

14- Kıbrıs Rum Yönetimi Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı NikosRolandis, Simerini gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusundakison gelişmelerin arzulanmayan gelişmeler olduğunu belirterek"Kıbrıs'ta İki devlete doğru gidiyoruz. Öyle görünüyor ki uluslararasıtoplum yavaş yavaş bu görüşe uyum sağlıyor" dedi.

15- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu yaptığıaçıklamada, Kıbrıs konusunun Türk-Yunan ilişkilerinde bir "ağırlık"oluşturduğunu, iki ülke arasındaki olumlu gidişatı tersine çevirebileceğinibelirtti.

16- Peru Devlet Başkanı Alberto Fujimori, televizyondanyaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenidenyapılması çağrısında bulundu ve yeni seçimlerde aday olmayacağınısöyledi.

18 EYLÜL 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, TCK'nın 312. Maddesi'nindeğiştirilmesi için destek turlarına Başbakan Bülent Ecevit ile başladı.Kutan görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit'e 312.Madde'nin bağımsız bir yasa maddesi olarak Meclis'e getirilmesini önerdiğinisöyledi.

Başbakan Ecevit de görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, TCK'nın312. Maddesi'nde yapılması düşünülen değişiklik konusunda şu ana kadarhangi partinin ne düşündüğünün belli olmadığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ileyapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.

3- ANAP Genel Başkanlık Divanı, Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Mesut Yılmaz başkanlığında Genel Merkez'de toplandı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, toplantı sonunda gazetecilerin TCK'nın312. Maddesi ile ilgili sorularını yanıtladı.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Tunceli'de Adliye Sarayı'nınaçılışında yaptığı açıklamada, Türkiye'de toplumsal barışın sağlanmasıiçin zaman zaman affın genel kapsamlı olarak gündeme getirildiğinibelirterek, Meclis'in yeni dönem çalışmalarında bu konunun yeralacağını söyledi.

5- RTÜK Başkanı Nuri Kayış, yeni yayın döneminin başlamasıdolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, yayın ihlallerinin önemli birbölümünün, haberler ile magazin haberlerinin verildiği programlardaolduğuna dikkat çekerek, yayın kuruluşlarının özellikle bu programlarkonusunda daha titiz davranmaları gerektiğini bildirdi.

6- Türk-İş Başkanlar Kurulu, Bayram Meral başkanlığında toplanaraksosyal güvenlik yasa tasarısını görüştü. Meral, toplantının açılışındayaptığı konuşmada, SSK ile ilgili olarak hazırlanan kanun hükmündekararnamenin yasalaşması durumunda kuruma yönelik siyasi baskılarınyoğunlaşacağını belirterek, hükümetin sosyal tarafların görüşlerinialmadan karar vermesini eleştirdi.

Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısının sonuç bildirgesinde,Zorunlu Tasarruf Fonu'ndaki paraların ödenmemesi ve hükümetinTürk-İş'in istemlerini kabul etmemesi durumunda tüm çalışanlar veemeklilerle birlikte, üretimden gelen güç de dahil olmak üzere, meşruve demokratik gücün yurt genelinde etkili biçimde kullanılacağıbelirtildi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 42kişi öldü, 24 kişi de yaralandı.

8- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu ve Fransa'nınDışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Loic Hennekinne, Türkiye ve Fransadışişleri bakanlıkları arasında ayda bir gerçekleştirilen siyasidanışma toplantıları çerçevesinde bir araya geldiler.

Görüşmede, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomikve kültürel ilişkiler ile bölgesel konular ele alındı.

Hennekinne toplantı sonunda gazetecilerin sorularınıyanıtlayarak, Türk tarafının, Fransa Senatosu'na sunulan Ermeni yasatasarısıyla ilgili hükümet ve kamuoyunun kaygılarını ilettiğinisöyledi.

9- Bulgaristan'da temaslarda bulunan TBMM Başkanı Yıldırım Akbulutve beraberindeki Parlamento heyeti, Ulusal Meclis Başkanı YordanSokolov ile bir görüşme yaptı. TBMM Başkanı Akbulut görüşme sonundayaptığı açıklamada, "Almanya ve Fransa gibi Bulgaristan da PKK'yıterör örgütü ilan etmeli ve faaliyetlerine son vermelidir" dedi.

Sokolov ise "Bulgaristan hiçbir zaman PKK'ya destek olmadı"dedi.

10- Özbekistan'da bulunan İçişleri Bakanı Saadettin Tantan,Özbekistan İçişleri Bakanı Zakir Almatov ile bir araya geldi. BakanTantan görüşme sonunda yaptığı açıklamada, iki ülke içişleribakanlıklarını ilgilendiren konularda daha önce başlatılançalışmaları üst seviyeye çıkarmak amacıyla yapılan toplantınınverimli geçtiğini belirterek "Türkiye'nin uzun senelerden beri eldeettiği eğitim, tecrübe, teknik ve lojistik birikimini Özbekistan'aaktarma konusunda anlaşmış bulunuyoruz" dedi.

Almatov da, Türkiye ve Özbekistan cumhurbaşkanlarınıngörüşmelerinde uluslararası terörizm, uyuşturucu ve silah kaçakçılığıile iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi konularında fikirbirliğine vardıklarını söyledi.

11- ABD'nin New York kentinde çeşitli temaslarda bulunan DışişleriBakanı İsmail Cem, Reuters haber ajansına Türkiye'nin Ortadoğu barışsüreci ile ilgili düşüncelerine ilişkin bir açıklama yaptı.

12- İsrail Başbakanı Ehud Barak dün kabine üyelerine yaptığıkonuşmada, İsrail'in yalnızca Harem-i Şerif'in egemenliğininFilistinlilere devredilmesine değil, aynı zamanda buranın herhangi birmüslüman kuruluşuna verilmesine kesinlikle karşı olduğunu söyledi.

13- Kamboçya ve Vietnam'da Muson yağmurlarının neden olduğu selfelaketinde 134 kişinin öldüğü bildirildi.

19 EYLÜL 2000

1- Anayasa Mahkemesi, basın ve yayın yoluyla işlenen suçlarlailgili dava ve cezaların ertelenmesine ilişkin yasadaki "basın yoluylayahut sözlü veya görüntülü yayın araçlarıyla işlenmiş olup" ifadesiniiptal etti.

Başbakan Bülent Ecevit, iptalle ilgili olarak gazetecilereyaptığı açıklamada, kararın olumlu ve af yolunda atılmış önemli biradım sayılabileceğini söyledi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan ise kararı olumlu bulduklarınıbelirterek "Ancak bizim görüşlerimizi de bütünüyle gerçekleştiremeyenbir gelişmedir" dedi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de konuya ilişkin açıklamasında,iptale ilişkin gerekçeli karar yayınlandıktan sonra gereğinin yerinegetirileceğini söyledi.

2- Danıştay Genel Kurulu, Başsavcı Yaşar Mermut'un yaş haddindenemekliye ayrılmasının ardından yaptığı seçim neticesinde 6. Daire ÜyesiYaşar Selim Asmaz'ı Danıştay Başsavcılığı görevine getirdi.

3- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Türk Sanayici ve İş AdamlarıDerneği'nin (TÜSİAD) düzenlediği "Avrupa Birliği Yolunda Türkiye'deİyi Yönetişim" konulu konferansta yaptığı konuşmada, hükümetin"tarımsal destekleme, sosyal güvenlik, bankacılık reformu ile kurumsalyapıyı güçlendirme yönünde önemli adımlar attığını ve atmaya da devamedeceğini" söyledi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, bütçenin ilksekiz ayda 10 katrilyon 316 trilyon lira açık verdiğini ve devletin17 katrilyon 296 trilyon lira faiz ödediğini kaydetti.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, KOSGEBtarafından düzenlenen "Türkiye'de KOBİ Anlayışının Dünü, Bugünü,Geleceği" toplantısında yaptığı konuşmada, çoğunluğunu KOBİ'lerinoluşturduğu Türk sanayisinin AB'ye uyumunun sarsıntısız ve kesintisizgerçekleşmesine büyük önem verdiklerini söyledi.

6- Enerji Yapı Yol-Sen üyesi işçiler, sürgün ve kadrolaşmalarındurdurulması istemlerinin yerine getirilmediği gerekçesiyle Türkiyegenelinde iş bırakma ve iş yavaşlatma eylemi gerçekleştirdiler.

7- Beşiktaş futbol takımı, Şampiyonlar Ligi çerçevesindeİstanbul'da oynadığı karşılaşmada İspanya'nın Barselona futbol takımını3-0 yendi.

8- ABD'nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem,BM Genel Kurulu temaslarının son gününde ABD'nin BM Daimi TemsilcisiRichard Holbrooke ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, BM Genel SekreteriKofi Annan'ın 12 Eylül'deki açıklaması, Türk-Yunan ilişkileri veKıbrıs konuları ele alındı.

Bakan Cem ayrıca, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) DışişleriBakanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta gerçekçiçözümün iki eşit halk ile iki devlet esasına dayanan çözüm olduğunubelirterek, Kıbrıs Türk halkının, İslam ülkelerinin dayanışmasınaihtiyaç duyduğunu, bu amaçla İslam ülkelerinden KKTC ile ticaret,turizm, kültür, enformasyon, yatırımlar ve spor alanlarında ilişkikurmalarını istedi.

Bakan Cem, New York temaslarını tamamlayarak, AB bünyesindeçeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD'den Belçika'ya gitti.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York'ta gazetecilereyaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta biri kuzeyde, diğeri güneyde ikidevletin barış içinde yaşayabileceklerini ve dışişleri gibi bellialanlarda işbirliği yapabileceklerini belirterek "Taraflar arasındaileride güven oluşursa konfederasyon, federasyona gidebilir" dedi

10- İsrail Başbakanı Ehud Barak, İsrail radyosuna verdiği demeçte,Filistinlilerle bir barış anlaşmasına varma konusunda kuşkularıolduğunu belirterek "Bir anlaşmaya varılıp varılmayacağından emindeğilim" dedi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright yaptığı açıklamada,refah ve güven içinde bir Ortadoğu için tek yolun barış olduğunubelirterek, halen anlaşmazlıkları gidermek için New York'ta ABD'liyetkililerle görüşen İsrailli ve Filistinli görüşmecilerin yoluyarıladıklarını ve geriye dönmeyeceklerinden emin olduğunu söyledi.

12- Pakistan'ın başkenti İslamabad'da pazar yerine yerleştirilenbir bombanın patlaması sonucu 16 kişinin öldüğü, 80 kişinin deyaralandığı bildirildi.

20 EYLÜL 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk vepartisinin yöneticileriyle Anayasa Mahkemesi'nin basın yoluyla işlenensuçlarla ilgili kısmi iptal kararını değerlendirdi.

Toplantının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Türk,Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının ardından düşünce suçlarındakiertelemede genişletici düzenleme yapılabileceğini belirterek,çıkarılması düşünülen af yasası için de aynı gerekçenin beklenmesindeyarar olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkanbaşkanlığında, ihracatın desteklenmesi konusunda alınacak önlemlereilişkin bir toplantı yapıldı.

Toplantının ardından Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskayyaptığı açıklamada, Türkiye'nin dış ticaretini ayrıntılı olarak gözdengeçirdiklerini söyledi.

3- Galatasaray futbol takımı, Şampiyonlar Ligi çerçevesindeAvusturya'da oynadığı maçta Sturm Graz takımına 3-0 yenildi.

4- AB bünyesinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de temaslarını sürdürenDışişleri Bakanı İsmail Cem, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup BaşkanıBaron Crespo ile görüştü. Bakan Cem, daha sonra Yeşiller Grubu EşbaşkanlarıPaul Lanoye ve Heidi Anelli Hautala ile de bir araya geldi.

5- ABD Senatosu, Çin ile daimi, normal ticari ilişkilerkurulmasını öngören tasarıyı kabul etti.

ABD Başkanı Bill Clinton, ABD-Çin ticaretindeÇin'e "daimi,normal ticaret statüsü" tanınmasının ardından yaptığı açıklamada,"Bizim refah ve güvenliğimizi güçlendirecek ve Çin'in daha açık birtoplum olmasını sağlayacak bir şans" dedi.

21 EYLÜL 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ABD'nin Ankara'ya yeniatanan büyükelçisi W. Robert Pearson'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Pearson görüşmede, "Büyük ülkenizde ülkemi temsil etmekten büyük şerefduyacağım" dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından ÇankayaKöşkü'nde düzenlenen törenle beyin Cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e"Üstün Hizmet Madalyası" verildi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.Kurul'da Başbakanlık İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu'nunhazırladığı, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerine geçmesi içingerekli olan reformları içeren rapor ele alındı.

Başbakan Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada "BakanlarKurulu yeni yasama döneminin açılışıyla birlikte insan hakları,demokrasi, hukukun üstünlüğü alanlarında kaydedilecek gelişmelerisürekli olarak izleyecek, AB müktesebatına uyum çalışmalarını düzenliolarak değerlendirecek ve bu çalışmaların hızlandırılması içingerekli önlemleri alacaktır" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı tarafından, ABD Temsilciler MeclisiUluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları Alt Komitesi'nde "ErmeniSoykırımı Tasarısı"nın kabul edilmesinin ardından yapılan açıklamada,"Tasarının kabul edilmesi, Kafkasya bölgesinde barış ve istikrarıngetirilmesi amacıyla sürdürülen çabalara katkıda bulunmayacaktır.Bunun Türkiye ile ABD ilişkileri üzerinde de ciddi yansımalarıolacaktır" denildi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, The British Concil'indüzenlediği "Ceza Evi Personeli Eğitimi ve İnsan Hakları Semineri"ndeyaptığı konuşmada, ceza evlerinin bulunması zorunlu kurumlardanolduğunu belirterek "Kanunların öngördüğü en ağır cezaya daçarptırılsa karşımızda insan vardır. İnsan haklarının herkes içinistisnasız geçerli olması anlayışı ceza evlerinde de uygulanmalıdır"dedi.

5- Ankara Valisi Yahya Gür 75. Yıl Ölçüm İstasyonu'nun açılışındayaptığı konuşmada, egzos gazı kirliliğinin Ankara'yı tehdit edenboyutlara oluştığını belirterek, yeni istasyon ile Ankaralıların hergünsaat 22.00'ye kadar egzos ölçümlerini yaptırabileceklerini söyledi.

6- RTÜK, Radyo Ekin'e 3, Malatya'da yayın yapan CNM'ye 3, GüneşTV'ye 7, Ufuk TV'ye 90, Hatay HRT TV'ye 30, Show TV, Cine 5 ve Kanal7'ye de 1'er gün yayın durdurma cezası verdi.

7- ANAP eski Milletvekili Hayrettin Uzun İstanbul'da yaşamınıyitirdi.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem Belçika'nın başkenti Brüksel'dedüzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AB'ninistediği bazı niteliklere uyum sağlaması halinde önünün açılacağınıkaydederek, tam üyelik müzakerelerine 2001 yılı sonunda başlamasınınöngörülebileceğini söyledi.

Bakan Cem, Türkiye'nin engeller karşısında güçlü olduğunu, çokgeniş bir coğrafyada etkin konumunun, Ortadoğu ve Orta Asya'daitibarının yükselmesinin AB ile ilişkilere olumlu yansıdığını vurguladı.

10- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, iki günlük resmi bir ziyaretamacıyla gittiği Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te İçişleri BakanıTümgeneral Kakha Targamadze ve Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze ilebir araya geldi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York'ta BM Genel SekreteriKoffi Annan'ın Kıbrıs Temsilcisi Alvaro de Soto ile yaptığı görüşmeninardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Denktaş, "Türkiye bizi yüzde 100 destekliyor. Bunedenle kendimizi güçlü hissediyoruz. Bu sayede Rumlarla eşitlik içerisindeoturup müzakere edebiliyoruz" dedi.

12- ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Operasyonlar ve İnsanHakları Alt Komitesi'nde "Ermeni Soykırımı"na ilişkin tasarı kabuledildi.

22 EYLÜL 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Muğla Üniversitesi'nin2000-2001 eğitim öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada,Türkiye'nin 2000'li yıllara, gelişmiş ülkelerin özgürlükleri temelalan hedefini yakalayarak insan hakları ve demokrasi eksikliklerinigidermek üzere yola çıktığını belirterek "Modern düşünceningelişmesine, demokrasi kültürünün yerleşmesine üniversiteler katkısağlamalıdır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, sözdeErmeni soykırımı tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Alt Komitesi'ndekabul edilmesini 'üzücü ve çirkin bir olay' olarak nitelendirerek, bugelişmeden ABD yönetiminin de huzursuzluk duyduğu inancında olduğunusöyledi.

Başbakan Ecevit ayrıca, enerji sıkıntısına ilişkin bir soruüzerine de enerji sıkıntısı nedeniyle bazı tasarruf önlemlerininalınmasının zorunlu olacağını belirterek "Bunlar ihtiyaçtan değil,israftan kaynaklanan kısıntılar olacaktır. Fakat hükümet olarakvatandaşlarımızın, sanayimizin ve üretimimizin olası elektrikkesintilerinden etkilenmemesi veya çok etkilenmemesi için elimizdengeleni yapmaya çalışıyoruz" dedi.

BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım da gazetecilerin Rusya'dandoğal gaz alımına ilişkin soruları üzerine "Rusya'dan ekim, kasım vearalık ayında günde 45 milyon metreküp doğal gaz alınması, bu rakamındaha sonra 50 milyon metreküpe çıkarılması konusunda ilke kararınavarıldı" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ANAP MerkezKarar Yönetim Kurulu'nda yaptığı konuşmada, AB ile ilişkiler konusundabilgi vererek, Türkiye-AB ilişkilerinin iyi bir noktada olduğunu söyledi.

4- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu,DENİZTEMİZ Derneği-TURMEPA'nın düzenlediği basın toplantısında yaptığıkonuşmada, Türk boğazlarında ve Marmara Denizi'nde oluşan can, mal veçevre güvenliğinin sağlanması, deniz trafiğinin izlenmesi, kontrolü veyönlendirilmesi ile Boğazlar Tüzüğü'nün etkin bir biçimde uygulanmasıamacı ile Gemi Trafik Yönetim ve Bilgi Sistemi'nin ihalesininsonuçlandırıldığını söyledi.

5- Devlet Bakanı Faruk Bal, Seydişehir Alüminyum Tesisleri'ninenerji tasarrufu için kapatılacağı yönünde basında yer alan haberlerüzerine yaptığı yazılı açıklamada, Alüminyum Tesisleri'ninkapatılmasının gündemde olmadığını, Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanıCumhur Ersümer'in bu öneriyi bir seçenek olarak sunduğunu ve bu yöndebir karar alınmadığını bildirdi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, incelemeler ve açılışlarda bulunmaküzere gittiği Erzurum'un Oltu ilçesinde yaptığı açıklamada, adaletinsağlanmasının devletin temel görevi olduğunu belirterek, adaletinolmadığı yerde toplumsal barışın ve bağımsız yargının olamayacağınısöyledi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Belçika'nın başkenti Brüksel'dekitemaslarını tamamlayarak yurda döndü. Bakan Cem, Esenboğa Havalimanı'ndatemasları hakkında bilgi vererek "Brüksel ziyaretimin asıl sebebi, AvrupaParlamentosu ile ilişkilerin geliştirilmesi ihtiyacıydı. AB ileilişkilerimizin bir mantık çizgisinde gelişmekte olduğunu tespitettik" dedi.

8- Silindir hacmi 1601 ile 2000 cc arasında olan otomobillerinKatma Değer Vergisi oranının yüzde 40'a çıkarılması yönündeki BakanlarKurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Asya Bankalar Birliği'nin(ABA) 17. Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, son 20 yıl boyunca Türk bankacılık sektörünün, finansal sistemde önemli roloynadığını ve Türk ekonomisinin finansal olarak liberalize edilmesineyönelik yapısal değişikliklerde önemli işler gördüğünü belirterek,ekonomideki liberalleşmeye paralel olarak Türk bankalarının dikkatçekici bir şekilde yatırımlara ve yurt dışı organizasyonlarda yeralmaya yöneldiklerini söyledi.

10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, IMF-Dünya Bankasıyıllık toplantılarına katılmak üzere İsviçre'nin Zürih kentinden ÇekCumhuriyeti'nin başkenti Prag'a geçti. Bakan Önal, Zürih Havaalanı'ndagazetecilere yaptığı açıklamada, 2000 yılı sonu enflasyon hedeflerinideğerlendirdi.

Bakan Önal, yılın ilk altı ayına ilişkin enflasyon rakamlarınınumulanın üzerinde çıktığını ve daha önceden gelen bir birikimin ortadankaldırılması olarak algılanması gerektiğini söyledi.

11- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Gürcistan İçişleri BakanıKakha Targamadze'nin davetlisi olarak gittiği Tiflis'te gazetecilerinçeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Tantan, irticatehlikesinin yasalar tam olarak uygulandığı takdirde birinci tehditolmaktan çıkacağını belirterek "İrticacı personelin devletle ilişiğikesilebilir. Bu zor bir şey değil. Ancak devletin hantal yapısınınçözülmesi, aktif yapıya kavuşturulması gerekmektedir" dedi.

12- Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK ile Kürdistan YurtseverlerBirliği arasında çıkan çatışmalarda 55 kişinin öldüğü bildirildi.

23 EYLÜL 2000

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut 2. Uluslararası Aşık Kültür veSanat Şöleni'ne katılmak üzere gittiği Kars'ta Vali Nevzat Turhan ilegörüşerek ilin sorunları hakkında bilgi aldı.

TBMM Başkanı Akbulut görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,dünyanın bütünleştiğini, kabul edilen ortak değerlerin bulunduğunubelirterek "Bizim yapmak istediğimiz batı ile bütünleşmektir. İnsan hakları,sadece kağıt üstünde olmamalıdır. İnsan hakkı, yaşam, eğitim, ekonomi gibiunsurlarla sağlanmalıdır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'ikabulünden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakan Cem'in dışpolitika konularında kendisine ayrıntılı bilgi verdiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, KırşehirValiliği'ni ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, yurttaşları canından bezdiren ülkeönündeki tıkanıklıkların aşılması ve AB'ye uyum sürecinin hızlandırılmasıiçin fikir ve ifade özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması gerektiğinisöyledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, gündemdeki konuları Zamangazetesine değerlendirdi.

5- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı KayaGüvenç İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de özelleştirmeve serbest piyasa ekonomisinin ağır tahribat yaşadığını belirterek, TMMOBüyeleri ve yönetim kurulu olarak IMF ve Dünya Bankası'nın Prag'dayapılacak toplantısına katılacaklarını bildirdi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Odası KonseyBaşkanı Kemal Çolakoğlu yaptığı açıklamada, hükümetin UluslararasıPara Fonu'nun (IMF) ikazlarına uyup yeni vergiler çıkarmasındanendişe duyduklarını belirterek "Mevcut vergileri ödemekte zorlanansanayi kesimi, ek vergilerle durma noktasına gelir" dedi.

7- IMF ve Dünya Bankası'nın salı günü Çek Cumhuriyeti'nin başkentiPrag'da başlayacak toplantılar öncesinde protesto eylemleri devamederken, Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn dünya genelinde 350kadar sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile bir araya geldi.

Wolfensohn yaptığı açıklamada, "Dünya Bankası'nda sivil toplumörgütlerine güvenilmesi ve onlarla konuşulması için kültürel değişimegerek var, sivil toplum üyelerinin de bize bir şans tanıyıp `Bubankadır ve kötüdür' dememeleri de aynı ölçüde gerekli" dedi.

24 EYLÜL 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Eskişehir'de halka hitaben yaptığıkonuşmada, 57. hükümetin uzlaşı sayesinde büyük başarılara imzaattığını belirterek "Bu hükümetin alternatifi yok. Yakaladığımızbaşarı devam edecek" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, bazı temaslarda bulunmaküzere Belçika'ya hareketinden önce İstanbul ve Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, yapacağı görüşmelerde, Türkiye'nin AB'ye katılmasınıen samimi olarak arzu eden partilerden biri olduklarını, ayrıca TCK'nın 312.Maddesi ve FP'nin kapatılması konularında da fikir beyan edeceklerinisöyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,partisinin il başkanları ile düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada,iç ve dış gelişmeleri değerlendirerek, partisine yönelik eleştirileriyanıtladı.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon'un Akçaabat ilçesindedüzenlediği basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi AltKomisyonu'nda kabul edilen Ermeni soykırımına ilişkin karar tasarısınıdeğerlendirdi. Bakan Türk, tarihi konuların yasama meclislerincekarara bağlanamayacağını belirterek "Bu karar tasarısının ABD'deErmeni lobisinin yoğun olduğu eyaletlerde oy toplamaya yönelikbir iç politikaya dayandığı söylenebilir" dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, partisinin Sinop İlKongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli sorunlarınınbaşında eğitimin geldiğini belirterek, göreve geldikleri günden buyana eğitimde yaşanan aksaklıkları gidermek için büyük çabagösterdiklerini söyledi.

6- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, temaslarda bulunmak üzere gittiğiÇek cumhuriyeti'ne hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'ndayaptığı açıklamada, IMF ve Dünya Bankası'nın işbirliği ile Prag'dadüzenlenen toplantılara katılacağını belirterek "Orada salı günü`Türkiye'nin Yeni Yüzü' başlıklı bir panelde konuşma yapacağım" dedi.

7- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, petrolfiyatlarının yükselişinin Türkiye'ye 2.5 milyar doların üzerinde birek fatura çıkardığını, ancak Türkiye'nin bu sıkıntının üstesindengelebilecek kaynakları bulunduğunu ve ek fatura yüzünden ekonomikistikrar programının zarar görmeyeceğini söyledi.

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, IMF-Dünya Bankasıyıllık toplantılarına katılmak üzere gittiği Çek Cumhuriyeti'ninbaşkenti Prag'da yaptığı açıklamada, cari işlemler açığının bu yıl geçenyıla göre yüzde 35 oranında artan turizm ve bavul ticareti sayesinde tehlikeolmaktan çıkacağını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel de yaptığı açıklamada, maliyebakanları düzeyindeki G-7 Zirvesi'nde Euro'ya destek kararı verilmesinideğerlendirerek, alınan karar nedeniyle Euro'nun önce yükselip daha sonradüşeceğini, bütün piyasaların beklenti içine gireceğini ve bunun spekülasyonaneden olacağını söyledi.

10- G-7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, ÇekCumhuriyeti'nin başkenti Prag'da devam eden IMF-Dünya Bankası yıllıktoplantıları çerçevesinde bir araya gelerek, uluslararası piyasalardayaşanan yüksek petrol fiyatları ile Avrupa tek para birimi Euro'nunABD doları karşısında gerilemesinin önlenmesi için tedbirler almayadevam etmeyi kararlaştırdılar.

11- Yugoslavya'da devlet başkanlığı, parlamento ve yerelyönetimler için seçim yapıldı.

25 EYLÜL 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Antalya'da bulunan KazakistanCumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'i ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Sezergörüşme sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, bölge ülkeleriarasında işbirliğinin güçlendirilmesine, barışa istikrara ve bölgehalklarının gönencine katkıda bulunacak olması nedeniyleBakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ile Hazar geçişli doğal gaz boruhattı tasarılarına büyük önem verdiğini söyledi.

Nazarbayev de ülkesinin her iki tasarıya da siyasi desteğinin tamolduğunu belirterek, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına Kazakistan'ınkatılımının ve katkısının ne şekilde gerçekleşeceğinin belirlenmesigerektiğini söyledi.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Dolmabahçe Sarayı'ndaki MilliSaraylar Daire Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında saraydayapılan bakım, onarım ve restorasyon çalışmalarına ilişkin bilgiverdi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Ankara Sanayi Odası (ASO) ile İstanbulSanayı Odası (İSO) başkanı ve yönetim kurulu heyetini Başbakanlık'takabul etti.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan görüşmeden sonra yaptığıaçıklamada, kabulde özellikle enerji konusunun ele alındığınıbelirterek, Türkiye'nin enerjide ciddi darboğazlar yaşadığını söyledi.

4- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükkanıt, Türkiye,Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan silahlı kuvvetleri sağlık başkanlarıtarafından GATA'da düzenlenen 5. Tıp Kongresi'nde yaptığı konuşmada,Türkiye'nin Kafkaslar ve Ortadoğu'da barışa katkı sağlamaya hazır olduğunusöyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ANAPBaşkanlık Divanı toplantısı sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada,FP'nin kapatılması olasılığına karşı olabilecek bir erken ya da genel seçimideğerlendirdiklerini belirterek "Yargı kararının bu yönde çıkması halindedoğabilecek gelişmeleri ele aldık" dedi.

ANAP Başkanlık Divanı'nda ayrıca, İmam-Hatip liselerinde kızöğrencilere türban serbestisi tanınması konusunda hükümet ortaklarınaöneri götürülmesi kararlaştırıldı.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nin2000-2001 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde, sözde Ermeni soykırımıtasarısının ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkilerKomitesi'nde görüşülmesine ilişkin soruları yanıtladı.

7- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Samsun 19 MayısÜniversitesi'ne bağlı olarak Sinop'ta kurulan fen-edebiyatfakültesinin açılışında yaptığı konuşmada "Üniversitelerimizinüzerine düşen görev, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olancumhuriyetimize karşı sorumluluk duygusu olan bireyler yetiştirmektir"dedi.

8- Orman Bakanı Nami Çağan, TEMA Vakfı Başkanı HayrettinKaraca'yı makamında kabul etti. Bakan Çağan görüşmeden sonra yaptığıaçıklamada, yüzde 26 olan orman alanını gelecek yüzyılda yüzde 30'açıkarmayı hedeflediklerini, bu hedefe ulaşmada TEMA'nın "10 Milyar MeşeTohumu Ekimi Kampanyası"nın önemli rolü olduğunu söyledi.

9- Emniyet Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılması HakkındaKanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğegirdi.

10- Ankara Valisi Yahya Gür, Çankaya Belediyesi'nin davetlisiolarak Türkiye'de bulunan Ukrayna'nın Podil Belediye Başkanı GregoriRomanyak ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Vali Gür, Çankaya Belediyesi ile Kiev-Podil Belediyesi arasındaimzalanan "Kardeş Kent Protokolü"nün iki ülke ilişkileri açısından çokyararlı olacağını belirterek "Aynı bölgede yaşayan insanlar olarak,karşılıklı işbirliğini geliştirmek ve insanlarımızın mutluluğu içinişbirliği konularının görüşülmesinde ve bunların hayata geçirilmesindebüyük fayda var" dedi.

Romanyak da, imzalanan protokolle ilgili Gür'e bilgivererek "İki ülke arasındaki ilişkiler zaten çok iyi, biz de kardeşkentler olarak bu güzel ilişkileri sürdürmeye kararlıyız" dedi.

11- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul İlBaşkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, demokrasininalternatifsiz olmayacağını, hükümeti ve iktidarı alternatifsizgörenlerin, demokrasiyi anlamadığını ve rafa kaldırdığını söyledi.

12- Gazeteci Ahmet Taner Kışlalı suikastı sanıklarından Rüştü Aytufan,Adapazarı'nda yakalandı.

13- Bingöl'ün Yedisu ilçesine bağlı Dinarbay köyü kırsalındadüzenlenen operasyonda güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasında çıkançatışmada, 5 PKK'lı terörist öldürüldü, 1 güvenlik görevlisi şehit oldu, 2güvenlik görevlisi de yaralandı.

14- FP Genel Başkanı Recai Kutan Belçika'daki temaslarıçerçevesinde, Belçika Senatosu Başkan Yardımcısı Jean Marie Happartile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede, Türkiye-ABilişkileri konusuna ağırlık verdiklerini söyledi.

15- IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına katılmak üzerÇek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da bulunan DevletBakanı Recep Önal, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ve beraberindekiheyet, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn ilebir araya geldi.

Demiralp yaptığı açıklamada, görüşmelerde Dünya Bankası'ndanalınacak krediler ve ekonomik programın konuşulduğunu söyledi.

16- Resmi bir ziyaret için Rusya'ya giden Almanya BaşbakanıGerhard Schröder, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir arayageldi. Putin, Almanya Başbakanı'nın ziyaretinin iki Almanya'nınbirleşmesinin yaklaşan yıl dönümünün ışığında özellikle de sembolik biranlam taşıdığını belirtti.

Görüşmeler de Yugoslavya ve Balkanlar'daki sorunlar elealınırken, Rusya tarafı görüşmede diğer önemli bir konunun da ekonomiolduğunu belirtti.

Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan da temsalarda bulunmaküzere Rusya'ya gitti.

17- Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov yaptığı açıklamada,Rusya'nın, Orta Asya'ya yönelik köktendinci tehdidi olduğundan büyükgöstermeye çalıştığını, bunda da amacının, bölgedeki Rus askeri varlığınıartırmak olduğunu söyledi.

26 EYLÜL 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, üç kamu bankasınınözelleştirilmesini öngören Kanun Hükmünde Kararname'yi(KHK)imzalamayarak hükümete iade etti.

Başbakan Bülent Ecevit, konuyla ilgili olarak yaptığıaçıklamada, KHK'lerle ilgili cumhurbaşkanı engelinin aşılması içinçalışacaklarını ve "gereğini" yapacaklarını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,Aksaray Hükümet Konağı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada,ülkenin yüksek enflasyonla, bütçe açığı ve işsizlik gibisorunlarla yoluna daha fazla devam edemeyeceğini, ekonomininderlenip toparlanması için bir mücadele programını hayatageçirdiklerini söyledi.

3- Erol Çırakman'ın yaş haddinden emekli olması üzerineboşalan Danıştay Başkanlığı görevine 5. Daire Başkanı Nuri Alan47 oy alarak seçildi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, CNN Türk televizyonunabakanlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Mali SilahlıKuvvetleri ve eski Muharipler Bakanı Soumeylou Doubeye Maiga'yıkabulünde gazetecilerin sorularına yanıtladı. Bakan Çakmakoğlu, sözdeErmeni soykırımı iddialarının tarihi hiçbir gerekçeye uymadığını belirterek"Bu iddialar tamamen asılsızdır. ABD'de alınan karar kesinleşirse elbetteTürkiye de buna karşı görüşlerini netleştirecektir" dedi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, 2001 yılıbütçesinde istikrar programının temel hedeflerine bağlı kalınacağınıve yeni yılda bütçe açığının GSMH'ye oranının yüzde 12'den yüzde7'ye indirileceğini söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Hindistan dönüşünde EsenboğaHavalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Telekom'unözelleştirilmesinde, blok satışın yüzde 20'den yüzde 29'a çıkarılmasıiçin yeni bir kanuna ihtiyaç olduğunu söyledi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, bakanlığınınİstanbul Sanayi Odası (İSO) ile birlikte düzenlediği "Tüketimde YerliMalı ve Kalite Bilinci" konulu panelde yaptığı konuşmada, "Hedefimizuluslararası arenada rekabet edebilecek bir sanayi oluşturmak olmalıdır"dedi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, İstanbul'daIBC Global Conferences tarafından düzenlenen konferansta yaptığıkonuşmada, enerji sektörünün yeniden yapılanmasını içeren petrol veelektrikle ilgili yasaların yıl sonuna kadar TBMM'den geçirilmesininhedeflendiğini, ayrıca enerji darboğazına ilişkin önlemlerin deBaşbakanlığa sunulduğunu söyledi.

10- Kültür Bakanı İstemihan Talay, İstanbul Topkapı SarayıMüzesi'nde bir süredir devam eden "Restorasyon, Konservasyon veTemizlik Projesi"nin tamamlanması dolayısıyla düzenlenentörende yaptığı konuşmada, "Türkiye gibi çok zengin kültür mirasınasahip bir ülkede özel kesimi bu işe yönlendirmemiz ve sürekli teşviketmemiz gerekiyor" dedi.

11- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) GenelBaşkanı Siyami Erdem, KESK'in Taksim'deki merkezinde düzenlediğibasın toplantısında, hükümetin emekçilerin taleplerini göz ardıetmeye, bütçeyi IMF direktiflerine göre belirlemeye, zorunlutasarrufları gasp etmeye devam etmesi halinde hizmetten gelengüçlerini kullanacaklarını söyledi.

DİSK ve Hak-İş sendikalarıda hükümetin bu politikasına tepkigösterdiler.

12- Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) tarafından"AB Sürecinde Yolun Neresindeyiz" konulu bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda söz alan Avrupa Birliği'nin Genişlemeden sorumluTürkiye Masası Şefi Alain Servantie yaptığı konuşmada, hükümetieleştirerek, AB'ye uyum çalışmalarının çok yavaş yürüdüğünüsöyledi.

13- Dil Bayramı'nın 68. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit,Dil Bayramı münasebetiyle birer mesaj yayımladılar.

14- Beşiktaş futbol takımı, Şampiyonlar Ligi mücadelesindeİngiliz futbol takımı Leeds United'a 6-0 yenildi.

15- Devlet Bakanı Recep Önal, IMF ve Dünya Bankası toplantılarıiçin bulunduğu Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yaptığıaçıklamada, "2001 yılı programında herşeyin yolunda gittiğini,performans kriterlerinin çok iyi olduğunu, yılın ilk iki ayı dikkatealınmadığında fiyat hareketlerinin de beklendiği gibi seyrettiğinisöyledi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ABD'de yaptığı açıklamada,sona eren dolaylı Kıbrıs görüşmelerinin 4. turunun, KKTC'ninpozisyonunun gerek BM Sekreteryası, gerek ABD, İngiltere ve Rusya'nınKıbrıs özel temsilcileri tarafından daha iyi anlaşılmasına katkıdabulunduğunu söyledi.

17- IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantıları Çek Cumhuriyeti'ninbaşkenti Prag'da başladı.

Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Vaclav Havel toplantının açılışkonuşmasında, fakirlik sorununun çözümünden herkesin ortaklaşa sorumluolduğunu söyledi.

Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn da konuşmasında,küreselleşmeye karşı gösteri yapan eylemcilerin mesajının duyulmasıgerektiğini söyledi.

18- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher yaptığıaçıklamada, Irak'ın BM kararlarına uymayı ısrarla reddettiği birdönemde, Güvenlik Konseyi üyesi olan Rusya'ya ait uçaklarınuluslararası ulaşıma kapalı olan Bağdat Havaalanı'na iniş yapmasınınBM'nin aldığı önlemleri ağır biçimde ihlal ettiğini vurgulayarak,Rusya'yı kınadı.

19- Ermenistan Parlamento Başkanı Armen Haçatriyan görevindenistifa etti.

20- Güney Kore Savunma Bakanı Cho sun-tea ile Kuzey Kore SavunmaBakanı Kim Il Chul, Güney Kore'nin Cheju Adası'nda bir araya geldi.

İki bakan görüşmelerin ardından yaptıkları ortak açıklamada,ülkeler arasındaki savaş tehdidinin azaltılması yönünde çalışmave 18 Kasım'da Kuzey Kore'de yeniden bir araya gelme konusundaanlaşmaya vardıklarını söylediler.

21- Yugoslavya Devlet Seçim Komisyonu yaptığı açıklamada, devletbaşkanlığı seçiminde muhalefetin adayı Vojislav Kostuniça'nın yüzde48.22, Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in yüzde 40.23 oranında oyaldığını belirterek, adayların yüzde 50 barajını aşamaması sebebiyleseçimlerin 2. tura kaldığını bildirdi.

27 EYLÜL 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Şırnak'ın Başağaç köyündeki köykentuygulamasının açılışına giderken uçakta gazetecilerin sorularınıyanıtladı.

Başbakan Ecevit, Türkiye'nin bir daha terör olgusuyla karşıkarşıya kalmayacağına inandığını belirtti. PKK'ya hükümet düzeyindedeğil, ama bazı kuruluşlar düzeyinde desteğin devam ettiğini söyledi.PKK'nın sıfıra indiğini belirten Başbakan Ecevit, "Ancak Kuzey Irak'tave İran'da bazı kalıntılar var" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Dokuz EylülÜniversitesi'nin 2000-2001 eğitim öğretim yılının açılış törenine katıldı.Başbakan Yardımcısı Yılmaz törende yaptığı konuşmada, Türkiye'ninAB'ye üye olmasından en fazla yararlanacak kesimin gençler olduğunusöyledi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Yılmaz, İzmir Ticaret Odası'nın aylıkmeslis toplantısına da katılarak bir konuşma yaptı.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, terör örgütlerinin oluşumuve güç aldıkları kaynakları Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Bakan

Tantan, irticanın birinci derecede tehdit olarak algılanabileceğini,ancak gelinen noktada güvenlik güçlerinin bunu ortadan kaldırabilecekgüce ulaştığını söyledi.

4- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, Bakanlar Kurulu kararıylahükümetin el koyduğu 'batık' bankalarda inceleme başlattı.

5- Avrupa Kalite Yönetim Vakfı tarafından düzenlenen MükemmellikForumu 'Farklılılıkların Yönetimi' temasıyla İstanbul'da toplandı.Düzenlenen ödül töreninde, Eczacıbaşı Vitra ile Arçelik, Büyük ÖlçekliKuruluşlar kategorisinde başarı ödülünü kazandılar.

6- 27. Sydney Yaz Olimpiyat Oyunları'nda grekoromen güreşte 85kiloda Hamza Yerlikaya, Macar rakibini yenerek altın madalya kazandı.

7- Galatasaray futbol takımı, İstanbul'da Şampiyonlar Ligiçerçevesinde oynadığı İskoçya'nın Glasgow Rangers takımını 3-2 yendi.

8- FP Genel Başkanı Recai Kutan, NATO Genel Sekreteri GeorgeRobertson'la yaptığı görüşmeden sonra NATO Genel Merkezi çıkışındayaptığı açıklamada, Doğu Bloku'nun çökmesinden sonra NATO için enönemli tehdit unsurunun Doğu'dan gelecek İslami köktendincilikolduğunun ileri sürüldüğünü ve bu yönde yayınlar yapıldığınıbelirterek "Bu tehlikeli bir yaklaşımdı. Memnuniyetle görüyorum kiİslami köktendincilik tehlikesi gündeme gelmiyor. Robertson, NATO'nungündeminde böyle bir yaklaşım olmadığını kesin olarak ifade etti"dedi.

9- "Seven Stars-2000" tatbikatını izlemek üzere Bulgaristan'dabulunan Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu yaptığı açıklamada, Yugoslavya'da seçimlerden sonra yaşanan gerginliğin krize dönüşmesihalinde bu ülkeye müdahale yapılabileceğini söyledi.

10- IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantıları nedeniyle ÇekCumhuriyetinin başkenti Prag'da bulunan Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralpyaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kamu bankalarınınözelleştirilmesine ilişkin kanun hükmünde kararnameyi hükümete iadeetmesinin Dünya Bankası'ndan gelecek mali sektör uyum kredisi açısındanönemli bir engel olabileceğini söyledi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, ABD TemsilcilerMeclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde düzenlenen ABD-Rusyailişkileri konulu panelde, sözde Ermeni soykırımı tasarısının Türk-Amerikanilişkileri üzerindeki etkisine ilişkin yaptığı açıklamada, Ermeni soykırımıtasarısını oylayacak Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'ne,tasarının Amerikan çıkarlarına ve Türkiye ile ikili ilişkilere zararverebileceğini belirterek "Ben bu tasarının daha fazla ilerigitmemesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

12- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, New York'tatamamlanan 4. tur Kıbrıs görüşmelerini Türkiye gazetesinedeğerlendirdi.

13- Yunanistan'da Ege Denizi iç hat seferini yapan bir yolcugemisinin batması sonucu 62 kişinin öldüğü, 23 kişinin de kayıp olduğubildirildi.

28 EYLÜL 2000

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada,"Sayın Cumhurbaşkanımız bugünkü basında Cumhurbaşkanlığı makamınıntarafsızlığını sorgulayacak biçimde belli çevrelere atfen yer alanbeyan ve imaları üzüntüyle karşılamıştır. Cumhurbaşkanı'nın Anayasaile belirlenmiş olan görev ve yetkilerini kullanmasıyla ilgili birkonu ile tarafsızlığı arasında bağ kurulması kamuoyumuzda gereksiztartışmalara yol açmaktan başka sonuç vermeyecektir" denildi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.Toplantıda, Ziraat Bankası, Emlakbank ve Halkbank'ınözelleştirilmesini öngören Kanun Hükmünde Kararname'nin CumhurbaşkanıAhmet Necdet Sezer tarafından iadesi değerlendirildi.

Devlet Bakanı Tunca Toskay toplantıdan sonra yaptığı açıklamada,"Dünya Bankası Yönetim Kurulu, 29 Eylül'de toplanacak ve Türkiye'yeverilmesi söz konusu olan kredinin karara bağlanması ele alınacaktı.Bu durumda bu üç bankanın özelleştirilmesi ile ilgili KHK,Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yürürlüğe girmediği için, bukredinin Dünya Bankası'nın bu dönemdeki yönetim kurulu toplantısındançıkması ihtimali ortadan kalkmış oldu" dedi.

Bakan Toskay ayrıca, enerji darboğazından kurtulmak için tasarrufkampanyası başlatılacağını, izleme ve denetleme komisyonu kurulacağını,çalışma saatlerinin yeniden düzenleneceğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer de otoprodüktörtesislerinde kullanılan yakıtlarda akaryakıt tüketim vergisininsıfırlanacağını kaydederek, Gürcistan'dan elektirik ithalatınınartırılacağını belirtti.

Başbakan Ecevit toplantıdan sonra Cumhurbaşkanı Ahmet NecdetSezer ile bir araya geldi. Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığıaçıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'in, Bakanlar Kurulu'yla "yaşamsal önemtaşıyan konularda diyaloga ve uzlaşmaya kapalı olmasının" kaygıylakarşılandığını belirterek "Bu durum, Bakanlar Kurulu çalışmalarınıaksatması ve siyasal istikrarsızlık izlenimine yol açması ile birlikteekonomik istikrarı da tehlikeye düşürecek bir olgudur" dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Avrupa Konseyi'ndeki (AK) temaslarıçerçevesinde Fransa'nın Strasbourg kentinde AK Genel SekreteriWalter Schwimmer, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı LuziusWildhaber, AİHM'de görevli Türk yargıcı Rıza Türkmen, AKPM'dekiSosyalist Grup ve Hıristiyan Demokrat Grup başkanları ile ayrı ayrıgörüştü.

4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, İstanbul'da DenizcilikMüsteşarlığı tarafından düzenlenen 2. Ulusal Denizcilik Şurası'nınaçılışında yaptığı konuşmada, Türk denizcilik idaresindekidağınıklığı giderecek ve çalışmaların verimli bir şekildesürdürülmesini sağlayacak bir yapılanma için denizcilik bakanlığıkuruluş çalışmalarının sonuçlandığını belirterek, yeni yasama yılındadenizcilik bakanlığının öncelikle görüşüleceğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak'ayönelik sivil amaçlı uçuşların "Irak halkının insani gereksinimlerininkarşılanması" açısından değerlendirildiği belirtilerek, buçerçevede konuya olumlu bakıldığı bildirildi.

Öte yandan,Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD Temsilciler MeclisiUluslararası İlişkiler Komitesi'nin, sözde Ermeni soykırımı karar tasarısınailişkin görüşmeleri ve oylanmasını erteleme kararını, Cumhuriyet gazetesinedeğerlendirdi.

6- İstanbul Valiliği ile sivil toplum örgütleri arasında, 66derslikli 4 okulun yapımına ilişkin protokol imzalandı.

İstanbul Valisi Erol Çakır imza töreninde yaptığı konuşmada, UluÖnder Atatürk'ün "Eğitim ki, bir milleti hür, bağımsız ve mutlu kılar.Ve eğitim ki, bir milleti esaretin ve fakirliğin pençesinde bırakı"sözünü vurgulayarak, eğitimin, ülkenin en ücra köşelerine kadarulaştırılmasının önemini belirtti.

7- Türkiye ile Suriye içişleri bakanlıkları arasında, terörizmlemücadele, organize suçlar, uyuşturucu, sahtecilik, karaparaylamücadele, karşılıklı bilgi alışverişi, eğitim alışverişi konularındaişbirliğini öngören mutabakat Zaptı imzalandı.

Mutabakat zaptına Türkiye adına İçişleri Bakanı SaadettinTantan, Suriye adına ise Suriye İçişleri Bakanı Mohammed Harba imzakoydu.

Bakan Tantan yaptığı açıklamada, iki ülke arasında imzalanangüvenlik işbirliğinin bölgenin ve dünyanın istikrarı açısından sonderece önemli olduğunu vurguladı.

Harba da görüşmeler sırasında hiçbir görüş ayrılığının yaşanmadığınıbelirtti.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş BM tarafından düzenlenen 4.tur dolaylı Kıbrıs görüşmeleri nedeniyle gittiği ABD'ninNew york kentinden Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Denktaş AtatürkHavalimanı'nda yaptığı açıklamada, Rum tarafının kendileriyle yüzyüzegörüşebilecek bir anlayış ve tutuma gelmediğini belirterek "Mesele yüzyüzeve eşit şartlarda, eşitliğimizin ve egemenliğimizin kabul edildiğitakdirde yapılacak görüşmelerdir. Dolaylı görüşmeler bunun içinyapılmaktadır" dedi.

9- ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi,sözde Ermeni soykırımı tasarısının oylanmasını erteleme kararı aldı.

10- İsrail Başbakanı Ehud Barak Jerusalem Post gazetesine yaptığıaçıklamada, Kudüs'te yan yana iki başkent olabileceğini belirterek "Buanlaşma imzalanırsa, İsrail-Filistin kavgası sona erer, sınırlarıbütün dünyaca tanınır, Yeruşalim'de Yahudiler çoğunluğu oluşturmayadevam eder, Yeruşalim'in başkent oluşu bütün dünya tarafındantanınır" dedi.

11- Çin'de bir kömür madeninde meydana gelen grizu patlamasında188 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Yugoslavya Federal Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamada,genel seçim sonuçlarına göre parlamentoda, Sırp Demokrat Muhalefet (DOS)koalisyonu'nun 55 sandalye, Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in SırpSosyalist Partisi ile Yugoslavya Solu Partisi'nin (JUL) oluşturduğukoalisyonun da 46 sandalye kazandığı bildirildi.

29 EYLÜL 2000

1- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Metin Yalman, düzenlediği basıntoplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in enerji tasarrufukonusuna ilişkin görüşlerini açıkladı. Yalman, Cumhurbaşkanı Sezer'in,gündemdeki tasarruf önlemlerinin yanı sıra mevcut santralların daha etkinbir biçimde çalışmasının sağlanmasına ve bu kapsamda doğal gaz ve LPGteminine özel bir yer verilmesi gerektiğine işaret ettiğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, CNN Türk televizyonunun bir programınakatılarak güncel konulara ilişkin soruları yanıtladı.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet NecdetSezer başkanlığında toplandı. MGK Genel Sekreterliği'nden yapılanaçıklamada, ABD Temsilciler Meclisi'nde gündeme getirilen "sözde Ermenisoykırımı" iddialarıyla ilgili gelişmelerin esefle karşılandığıbelirtilerek, gelişmelerin seyrine göre, gelecekte daha etkin tedbirlerinalınacağı bildirildi.

Toplantıda ayrıca, ülke güvenliğini ilgilendiren konularıngörüşüldüğü, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sağlanan güven vehuzur ortamı içinde bölgenin sorunlarının süratle çözümü yönünde alınacaktedbirleri koordine etmek amacıyla hazırlananve 9 Mayıs 2000 tarihindeyürürlüğe konulan "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Eylem Planı"nın birinciüç aylık uygulama durum raporunun da Kurul'a sunulduğu belirtildi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye'ye dönmeden önceFransa'nın Strasbourg kentinde düzenlediği basın toplantısında,gazetecilerin Brüksel'de NATO Genel Sekreteri ile olan görüşmesi ileilgili sorularını yanıtladı. Kutan "Komünist blok dağıldıktan sonra NATO,köktendinciliği potansiyel tehdit olarak gördü ve esas hedefin İslamolduğu iddiaları ortaya atıldı" dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, katıldığıCNN Türk televizyonun bir programında, AB'ye karşı çıkan çevrelerinKopenhag kriterlerine göre yapılacak düzenlemelerin Türkiye'nin ülkebütünlüğünü tehlikeye düşüreceğini düşündüklerini belirterek, AB'yeüyeliğin toprak bütünlüğü ve cumhuriyetin nitelikleri açısından birtehlike oluşturmayacağını söyledi.

6- Devlet Bakanı Recep Önal, Uluslararası Para Fonu (IMF) veDünya Bankası'nın Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlediğiyıllık toplantılarına katıldıktan sonra yurda dönüşünde EsenboğaHavalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Önal, "Türkiye Uluslararası finans çevrelerinde nasılkarşılanıyor" şeklindeki soru üzerine "8 aylık uygulamaya bakıldığındabirçok finans kuruluşunun düşünemediği bir performans görülmektedir.Dünyada aleniyet esastır. Şeffaflığı sağlayamadığınız zaman bu güvenikoruyamazsınız. Özelleştirme programımız bellidir. 3 yıl için 18 milyardolar, 2000 yılı için de 7.6 milyar dolarlık özelleştirme programladık"dedi.

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Antik Hukuklar Tarihi Fernandde Visscher Uluslararası Derneği'nin düzenlediği "Antik Çağda KadınınHukuksal, Siyasal ve Toplumsal Yaşamı" konulu panele katıldı. Toplantısonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Türk, kanun hükmündekararname konusunda Anayasa'da belirsizlik olduğunu belirterek,öncelikle KHK konusundaki belirsizlikleri giderecek düzenlemeleriyapmanın daha akılcı olacağını söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, işverenlerintepkisine yol açan İş Güvencesi yasa tasarısına destek turu çerçevesindeTürk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'i ziyaret etti. Bakan Okuyan görüşmede,Türkiye'nin AB'ye girme sürecinde bir işçinin sendika üyesi olduğugerekçesiyle işten atılmasının Türkiye'nin ve çağın ayıbı ve kabul edilemezbir davranış olduğunu söyledi.

Meral de işverenleri, bir bardak suda fırtına koparmasınlar diyeeleştirdi.

9- Tarımda yeniden yapılandırma ve reform programı kapsamındakiprojelere finansman sağlamak amacıyla Dünya Bankası heyeti ile yapılangörüşmeler tamamlandı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, gerekli kaynağısağlamasalar bile, bakanlık personelinin üstün gayreti sayesinde,gerekirse dolmuşla köy köy gezerek projeleri tamamlamaya kararlıolduklarını söyledi.

10- Gayri Sıhhi Müesseseler Yönetmeliği'ne Bir Geçici MaddeEklenmesine ilişkin Yönetmelik ile su kirliliğinin kontrolü ve havakalitesinin korunmasına ilişkin yönetmelik değişiklikleri ResmiGazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Zorunlu deprem sigortasının tapu işlemlerinde belgelenmesizorunluluğunun 2 ay süreyle ertelenmesine ilişkin Kanun HükmündeKararname, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

12- TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi'nin Bodrum'da düzenlediğitoplantının açılışında konuşan Yüksek İstişare Konseyi Başkanı BülentEczacıbaşı, 2000 yılında ekonomik paketin başarısını tehlikeyedüşürebilecek en önemli gecikme ve aksaklıkların yapısal reformlaralanınds ortaya çıktığını belirterek, önümüzdeki dönemde yapısalreformların mutlaka hızlandırılması gerektiğini söyledi.

TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu da Türkiye'nin önünde yer alanacil konulara hükümetin 3 aydır dokunamadığını, ayrıca yapısalreformların yürütülmesi ve AB'ye uyum için gerekli yasal düzenlemelerkonusunda uzlaşma sağlanamadığını söyledi.

13- Gürcistan'da temaslarda bulunan Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz,Devlet Bakanı Gia Arsenişvili ile bir araya gelerek,Kars-Ahılkelek-Tiflis demiryolu projesini görüştü.

Bakan Öksüz daha sonra Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnedzetarafından kabul edildi. Şevardnadze kabulde, iki ülke arasında önemliköprü görevi görecek Kars-Ahılkelek-Tiflis demiryolunun bir an önce hayatageçirilmesini istedi.

14- Kanada'nın eski başbakanlarından Pierre Elliott Trudeau'nun dünMontreal'de yaşamını yitirdiği bildirildi.

15- İsrail'in başkenti Kudüs'te Filistinliler ile İsrail polisiarasında çıkan çatışmalarda 5 kişinin öldüğü bildirildi.

30 EYLÜL 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, TGRT televizyonunda katıldığıbir programda güncel konuları değerlendirdi. Başbakan Ecevit,Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile hükümet arasında diyalogeksikliğinin kesin olduğunu belirterek, yasa tasarıları ve kanunhükmünde kararname oluştururken önceden Cumhurbaşkanına danışmak gibibir geleneğin olmadığını söyledi.

2- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğludüzenlediği basın toplantısında, İstanbul'da yapılan 2. UlusalDenizcilik Şurası ve sektörde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. BakanMirzaoğlu, en büyük hedeflerinin denizcilik bakanlığının kurulmasıolduğunu belirtti.

3- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen,Kırşehir'de gerçekleştirilen İnsan Hakları Koordinatör Üst KuruluBölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, barış ve uyumiçinde yaşayarak yücelme ilkesinin bir işareti olduğunu belirterekTürkiye'nin saflaşma ve kamplaşmaların ülkesi olmadığını söyledi.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Hatay Valiliği ve ÇekülVakfı'nın desteğiyle düzenlenen "Dünya Mimarlık ve Konut Günü"etkinliklerine katıldı. Bakan Tantan, "Bir ülkede kültürel ve tabiatvarlıklarına sahip çıkamayan toplumlar, günvenli bir ortamdan sözedemezler" dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Samsun 19 MayısÜniversitesi'nin 2000-2001 eğitim öğretim yılı nedeniyle düzenlenen törenekatıldı. Bakan Bostancıoğlu, Bafra ilçesini de ziyaret ederek yetkililerdenbilgi aldı.

6- CHP'nin 11. Olağanüstü Kurultayı'nda bir konuşma yapan CHPGenel Başkanı Altan Öymen, partisinin "barajı aşmayı değil, ilkseçimlerde iktidar olmayı" hedeflediğini söyledi.

7- "Fransa-Türkiye 2000; Avrupa İçin Yeni Bir Ortaklık" konulukolokyum İstanbul'da başladı. Toplantıdaki Fransız temsilciler,Türkiye'nin Kürt sorunu, demokrasi, insan haklarıyla ilgiliyanıtlaması gereken ve Kopenhag kriterlerini ilgilendiren sorularıhenüz yanıtlamadığına dikkat çektiler.

8- İsrail güvenlik güçleriyle Filistinliler arasında meydanagelen çatışmalalarda vurulurak öldürülen Filistinlilerin sayısının 19'ayükseldiği bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106