11.8.2000
×

Hakkında

Künye

İletişim

 AĞUSTOS 2000

      

1 AĞUSTOS 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Trafik Kazaları   Yardım Vakfı Başkanı Rıdvan Ege ve beraberindeki yönetim kurulu   üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. 

2- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında   toplandı.

           

Toplantıda, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş   ile Jandarma Genel Konutanı Orgeneral Rasim Betir'in emeklilikleri  karara bağlandı. Orgeneral Ateş'in yerine Birinci Ordu Komutanı   Hilmi Özkök, Orgeneral Betir'in yerine de 2. Ordu Komutanı   Orgeneral Aytaç Yalman atandı. 

           

Toplantıda ayrıca, irticai faaliyetlere katıldıkları belirlenen   43 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubunun ordudan ilişiğinin   kesilmesi kararlaştırıldı. 

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, İstanbul'da AB ve Ortadoğu   ülkelerinin başkonsolosları ile görüştü.

           

Kutan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, başkonsoloslara   gerek anayasa, gerekse diğer yasalardaki antidemokratik, insan   haklarına aykırı maddelerin değiştirilmesi konusunda ağır   davranıldığını söylediklerini, TCK'nın 312. Maddesi'nin de   o maddelerden biri olduğunu kaydetti.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, F tipi ceza evleri ile  ilgili düzenlemeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)  aylık olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik   programın ilk altı aylık sonuçlarını değerlendirdi. 

           

Bakan Oral, ekonomik programın Türkiye'deki dengeleri yeniden  oturtacağını söyledi. 

           

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu da, dünya   pazarlarında rekabet eden Türk sanayicisinin kendi ülkesinde   engellerle karşılaşmaması gerektiğini belirtti.

6 - Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, cep   telefonu baz istasyonları ile ilgili yönetmelikte AB standartlarının   esas alınacağı belirtildi.

7- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel yaptığı açıklamada, bazı  özel sektör firmalarının talepteki canlanmayı fırsat bilerek üretim  artışı ve girdi maliyetlerindeki düşüşleri dikkate almadan fiyat   ayarlamaları yaptıklarını belirterek, enflasyonla mücadelede özellikle  özel sektör başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin daha dikkatli  olması gerektiğini söyledi.

8- ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne atanan Robert Pearson ABD'de   yemin töreninde yaptığı konuşmada, AB adaylığıyla birlikte Türkiye'nin   büyük bir sınava hazırlandığını belirterek, insan haklarını iyileştirmesi   gerektiğini söyledi.

2 AĞUSTOS 2000

1- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, TBMM Başkanı  Yıldırım Akbulut'u ziyaret etti.

           

TBMM Başkanı Akbulut ve Bumin görüşmeden sonra gazetecilere,   memurlarla ilgili hazırlanan Kanun Hükmünde Kararname'yi   değerlendirdiler.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Tuzla   Çelik Tekne Tersanesi'nde inşa edilen "TURCAS 1" adlı tankerin denize   indirilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada,   Türkiye'nin denizcilik alanında olması gereken düzeyde bulunmadığını   söyledi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan görev yeri değişen ve yeni   atanan 27 vali için düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı   konuşmada, valilerden, devletin halkla kucaklaşmasını sağlamalarını   isteyerek "Valilerimiz il sınırlarında artık kimseyi beklememeli.   Vakitlerini, halkın önünde elinde kazma ve kürekle ya da bir okulda   elinde tebeşir öğrencilere ders verirken harcamalıdır. Artık   halkımız gösterişten uzak, kendine hizmet edecek idarecileri   beklemektedir" dedi.

4- Kültür Bakanı İstemihan Talay, bakanlığıyla ilgili konuları   Sabah gazetesine değerlendirdi.

5- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Genç Yönetici ve İş Adamları   Derneği'nin (GYİAD) İstanbul'da düzenlenen toplantısında yaptığı   konuşmada, turizm gelirlerinde bu yıl tarihin en iyi rakamlarını  elde ettiklerini belirterek, hedeflerin şimdiden aşıldığını söyledi.

6-  Samsun 19 Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri, rektörlük   seçimlerinde en çok oyu alan, ancak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer   tarafından rektörlüğe atanmayan Prof. Dr. Osman Çakır'a destek vermek,  ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer ve diğer yetkililerle görüşmek üzere  Ankara'ya geldiler. 

           

Öğretim Üyeleri, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Kemal Gürüz  ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüştüler.

           

Dicle Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Özaydın ve İnönü   Üniversitesi'nin ilk sıradaki rektör adayı Prof. Dr. Eşref Yüksel de   Cumhurbaşkanı Sezer tarafından rektör olarak atanmamalarını protesto   ederek yaptıkları açıklamalarda YÖK ve Cumhurbaşkanı Sezer'i   eleştirdiler.

           

7- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin   Kavi yaptığı açıklamada, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ve Hazine   Müsteşarı Selçuk Demiralp'in bazı özel sektör firmalarına ilişkin "zam   yapma alışkanlıklarının sürdüğü" şeklindeki açıklamalarını yadırgadığını   belirterek, "Bir yerde yanlışlık varsa ilgili tarafları davet edip   konuşmak yerine kamuoyuna şikayet etmenin, çözüm aramak ilkesi ile   bağdaşmadığını" söyledi.

           

8- Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Mehmet Sevim,   TEDAŞ'ın yaptığı elektrik zammını eleştirerek, zammın keyfi olarak   yapıldığını ve hükümetin enflasyonu düşürme konusunda samimi   olmadığını söyledi. 

           

9- İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş,   beraberindeki heyetle Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret etti.

           

Eriş ziyaretten sonra yaptığı açıklamada "Sayın Başbakan ile   Türkiye-AB ilişkileri ve ekonomik istikrar programı üzerine fikir   alışverişinde bulunduk, değerlendirmeler yaptık" dedi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında  37 kişi öldü, 75 kişi de yaralandı.

11- Türkiye'de bulunan İran Petrol Bakan Yardımcısı ve İran Ulusal   Doğal Gaz Şirketi Genel Müdürü Muhammed Nejat ile BOTAŞ Genel Müdürü   Gökhan Yardım, Türkiye'nin İran'dan doğal gaz alımına ilişkin   protokolleri imzaladılar. Buna göre Türkiye, halen yapım çalışmaları   sürdürülen boru hattı aracılığıyla, 30 Temmuz 2001'den itibaren   İran'dan doğal gaz almaya başlayacak.

12- İsrail Dışişleri Bakanı David Levi görevinden istifa etti.  Levi yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın Camp David'de   görüştüğü meseleleri Kudüs'ü bölmek olarak nitelendirerek, kalıcı bir   barışın ancak geniş tabanlı bir uzlaşma ile imzalanabileceğine   inandığını, ancak başbakanın Milli Birlik Hükümeti'ni ikna edemediğini   söyledi.

13- Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Londra'da Arapça   yayınlanan El-Hayat gazetesine verdiği demeçte, BM'nin Irak'a sürekli   yaptırımlar uygulamasının bu ülkede sosyal açıdan bağımlılık   oluşturmakla birlikte bölge istikrarı için tehdide yol açtığını   belirterek, bu ülkeye yönelik yaptırımların kaldırılması gerektiğini   söyledi.

14- İsrail Başbakanı Ehud Barak yaptığı açıklamada, ABD'nin Tel   Aviv'deki büyükelçiliğini 20 Ocak 2001'e kadar Kudüs'e nakledeceğini   söyledi.

           

İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, ABD'nin büyükelçiliğini   Kudüs'e taşıma kararını kınayarak bu durumun "İslam dünyası için kabul  edilemez" olduğunu söyledi. Harrazi ayrıca, İran Cumhurbaşkanı   Muhammed Hatemi'nin, ortak bir tutum alınmasını istemek için Müslüman   ülkelerin devlet başkanlarına birer heyet göndereceğini söyledi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Irak'ın Kuveyt'i   işgalinin 10. yılını Milliyet gazetesine değerlendirdi.

16- Hindistan'ın Cammu Keşmir eyaletinde meydana gelen   saldırılarda çoğu Hindu 85 kişinin öldüğü bildirildi.

17- Şiddetli yağışlar nedeniyle oluşan sel yüzünden,   Hindistan'ın kuzeyindeki Himachal Pradeş eyaletinde 150,   Brezilya'nın kuzeydoğusunda ise 56 kişinin öldüğü bildirildi.

3 AĞUSTOS 2OOO

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Özel bir ziyaret   çerçevesinde Türkiye'ye gelen Bulgaristan Cumhurbaşkanı Petar   Stoyanov'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti. 

           

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı açıklamada konuk cumhurbaşkanı ile   görüşmesinde Türkiye, Bulgaristan ve Romanya cumhurbaşkanları arasında   yapılan üçlü zirve toplantılarının önemine işaret ettiklerini söyledi. 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.  Toplantıda, Merkezi Nüfus İdare Sistemi (Mernis) Projesi,   Kazakistan'ın Türkistan kentinde onarılan Hoca Ahmet Yesevi Türbesi ve   Çevre Bakanlığı'nın kadro istemi görüşüldü. 

           

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan toplantıda, ekim ayından   itibaren yurttaşlara kimlik numarası verilebileceğini açıkladı. 

3- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları   Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz yeni atanan 27 valiyi kabul ettiler.

           

Başbakan Ecevit kabulde yaptığı konuşmada, halkın kalkınmasının   sadece devlet olanaklarıyla sağlanamayacağını, kırsal alanda   kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

           

Başbakan Yardımcısı Bahçeli valileri kabulünde, kamu hizmetlerindeki   verimliliğin bir bayrak yarışı gibi elden ele alındığı zaman olanaklı   olduğunu kaydederek, idarecilik mesleğinde toplumu bulunduğu noktadan   ileriye götürebilmenin cesarete sahip olmayı gerekli kıldığını söyledi.

           

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ise, yerel yönetimleri güçlendirecek   Mahalli İdareler Reformu'nun 40 maddesinin bir iki hafta içinde Kanun   Hükmümde Kararname (KHK) olarak çıkarılacağını belirtti.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, yeni atanan emniyet   müdürlerini makamında kabul etti. Bakan Tantan yaptığı konuşmada,   emniyet müdürlerine "Mafyaya karşı acımasız olun uyarısında" bulundu. 

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Hak-İş Genel   Başkanı Salim Uslu ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada,   toplu sözleşme için yüzde 10 işkolu barajı getiren yasanın hükümlerini   uygulamayanlar hakkında soruşturma başlattığını belirterek "Yasalarda   yüzde 10 barajı devam ediyorsa bunu uygulamak hukuksal mecburiyettir.   Uygulamamak suçtur" dedi.

           

Uslu da, iş güvencesi yasasının bir an önce çıkartılması   gerektiğini belirterek, son 2 yılda 400 binin üzerinde işçinin işinden   olduğunu, gelecek dönemde de işten çıkarmaların yoğunlaşacağı   kaygısı taşıdıklarını söyledi.

6- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel yaptığı açıklamada, temmuz   ayında çekirdek enflasyonun beklenen düzeyde gerçekleştiğini, buna   karşın tüketici endeksindeki gıda ve hizmet grubu artışlarının   beklentilerin üzerinde olduğunu söyledi. 

7- Yurdun çeşitli yerlerinde çıkan orman yangınlarında   500 hektar alan yandı. 

8- Türkiye'de bulunan Almanya Kalkınma Enstitüsü Başkanı Prof.   Dr. Peter Trevner, 10 günlük Doğu gezisinin ilk durağı olan Van'a   gitti. Trevner, Van Valisi Durmuş Koç'u makamında ziyaret ederek,   yapacakları yatırımlar ve ilin sorunları hakkında bilgi alışverişinde   bulundu. Trevner görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Van'a 8 hafta   sonra ikinci kez geldiğini hatırlatarak, Avrupa Birliği'nin, Doğu ve   Güneydoğu'ya yapacağı para yardımı ve yatırımlarını tesbit etmek   amacıyla bölgeye geldiğini söyledi. 

9- ABD Büyükelçisi Mark Parris, Türkiye'deki görev süresi   dolduğu için, İstanbul Valisi Erol Çakır'ı makamında ziyaret etti.

           

Parris, "3 yıl boyunca, çeşitli ortamlarda kendisiyle çalışma   fırsatı bulduk" dedi.

           

Vali Çakır da Türkiye ve ABD arasındaki dostluk ve işbirliğinin   hızla geliştiğini söyledi. 

10- Irak Enflasyon Bakanı Dr. Human Abdulhalk ile yapılan   söyleşi, Zaman gazetesinde yayımlandı.

4 AĞUSTOS 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İçişleri Bakanı Saadettin   Tantan ve yeni görevlerine atanan valilerle görüştü. Cumhurbaşkanı   Sezer görüşmede, valiliğin yurttaşların sorunlarının çözümü için   kapısını rahatça çalabilecekleri makam durumuna getirilmesi   gerektiğini belirterek, devletin varlık nedeninin halka en iyi şekilde   hizmet etmek olduğunu söyledi. 

2- Milli Komite, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında   Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin   Kıvrıkoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,   Bakanlar Kurulu üyeleri, Ankara Valisi Yahya Gür, Ankara Büyükşehir   Belediye Başkanı Melih Gökçek, Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu   Başkanı Reşat Genç ile ilgili yetkililerin katılımıyla Çankaya Köşkü'nde   toplandı. Toplantıda, halen Tarım ve Köyişleri'ne bağlı olan Atatürk   Orman Çiftliği'nin bir yasayla Milli Komite'ye bağlanması kararlaştırıldı.  

3- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan   Yardımcıları Mesut Yılmaz, Devlet Bahçeli ve Hüsamettin Özkan ile bir   toplantı düzenledi. 

           

Başbakan Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, güncel   sorunları ve temmuz ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdiklerini   söyledi. 

           

Başbakan Ecevit ayrıca, memurlarla ilgili Kanun Hükmünde  Kararname'nin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de konuyu  görüştüklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in   konunun özünde bir tereddütü bulunmadığını, ancak yaptırımın Kanun  Hükmünde Kararname ile olmasından kaynaklandığını söyledi.

4- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ağustos olağan toplantısı sona erdi.   Toplantıda alınan kararlara göre, 32 general ve amiral üst rütbeye,  46 albay da general ve amiralliğe yükseldi. 49 general ve amiralin  rütbe bekleme süreleri bir yıl uzatılırken, 41 general ve amiral,  görev sürelerinin dolması ve kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrıldı. 

5- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin genel başkan  yardımcıları ile birlikte Bursa Uludağ'da yürüttüğü çalışmalar   hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

6- Devlet Bakanı Faruk Bal, Yeni Binyıl gazetesinin Emlakbank'ın   özelleştirilmesine ilişkin sorularını yanıtladı. 

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk düzenlediği basın   toplantısında, TBMM'ye sundukları "Türkiye Adalet Akademisi Yasa   Tasarısı, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutuk Evleri Personeli   Eğitim Merkezleri Yasa Tasarısı" ve Adalet Bakanlığı Teşkilat ve   Görevleri Hakkında Yasa'da değişiklik öngören tasarı hakkında bilgi   verdi. 

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp düzenlediği  basın toplantısında haşhaş alım fiyatlarını açıkladı. Bakan Gökalp,  haşhaş alım fiyatının geçen yıla göre yüzde 40 artışla kilogram   başına 640 bin lira, 2001 yılı ürünü için avans baş alım   fiyatının da 82 bin lira olarak belirlendiğini söyledi. 

9- Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, dün   yurdun çeşitli yerlerinde çıkan 24 yangında 822.078 hektar orman   alanının tahrip oldu. 

           

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de konuyla ilgili yaptığı   açıklamada, "Ulusal servetimiz olan ormanlarımızı ve tüm doğal   zenginliklerimizi korumak, gelecek nesillere en iyi biçimde aktarmak,   vatandaş ve toplum olarak öncelikli görev ve sorumluluğumuzdur" dedi. 

10- Cep telefonu istasyonlarıyla ilgili yönetmelik Resmi   Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

11- Türkiye Radyo Televizyon (TRT) Kurumu Yönetim Kurulu   üyeliklerine atamayla ilgili Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı   Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylandıktan sonra Resmi Gazete'de   yayımlandı. 

12- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu yaptığı açıklamada, temmuz   enflasyon rakamlarının beklenenden yüksek çıkmasının, imalat sanayii   üzerindeki maliyet baskısının sürdüğünü gösterdiğini belirterek "Bu   maliyet baskısının bir kısmı ayda yüzde 2.2 artan elektrik gibi enerji   fiyatlarından, bir kısmı da sanayinin kullandığı faizlerin hala yüzde   45'lerde olmasından kaynaklanıyor" dedi. 

13- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi  Alvaro De Soto, İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Kıbrıs dolaylı   görüşmelerinin 3. tur ikinci aşamasında KKTC Cumhurbaşkanı Rauf   Denktaş ve Kıbrıs Rum lideri Glafkos Klerides ile görüşmesinin   ardından düzenlediği basın toplantısında, basında yer alan haberlerin   aksine, taraflara yeni görüşler sunmadığını bildirdi. De Soto,   görüşmelerin amacının kapsamlı bir çözüm bulmak olduğunu söyledi.

14- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos yaptığı açıklamada,   Yunanistan'ın almayı planladığı Mirage ve Eurofighter uçaklarıyla   ilgili olarak ağutos sonu ve ekim ayında imzalanacak anlaşmaların   Türkiye ile Yunanistan arasındaki güç dengesini değiştireceğini ileri   sürdü.    

5 AĞUSTOS 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit'e İstanbul Valiliği'nde Vali Erol Çakır   tarafından, olası bir depreme karşı alınan önlemler konusunda brifing   verildi. İstanbul Afet Yönetim Merkezi'nde de kentteki çalışmalar hakkında   bilgi veren Vali Çakır, önemli olanın afetten önce korunma   tedbirlerinin alınması olduğunu söyledi. 

           

Ayrıca Başbakan Ecevit, Cenevre'de yapılan Kıbrıs dolaylı   görüşmelerinin 3. turunun sona ermesinin ardından İstanbul'a gelen   KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile bir araya geldi. Görüşmeden önce   bir açıklama yapan Başbakan Ecevit, "Sayın Denktaş, Kıbrıs Türkünün   ulusal davasını başarıyla yürütmüş bir liderdir. Resmen kabul edilmese   de KKTC'nin bağımsız bir devlet olduğu dünya tarafından da   algılanmaya başladı" dedi.                  

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Kayseri   Hükümet Konağı'nın açılışında kamu çalışanlarına "Hizmet çağrısı"   yaptı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, kamu çalışanlarının vatandaşa   kaliteli, dürüst ve sıcak hizmet vermesini istedi. 

3- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Ardahan'a gitti. Bakan   Bostancıoğlu, Ardahan Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu'nu makamında ziyaret   ederek ilin sorunları hakkında bilgi aldı. Bakan Bostancıoğlu burada   yaptığı açıklamada, eğitim sisteminde yeni düzenlemelere gidileceğini,   ortaöğretimde 8+4 uygulamasına geçileceğini, liselerin de 3 ana grupta   toplanacağını söyledi. 

4- İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Hüsnü Öndül, İHD   Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısıyla derneğin 2000   yılının ilk 6 ayına ilişkin insan hakları ihlalleri raporunu açıkladı.   Öndül, düşüncesini açıkladığı için suçlananlara istenen hapis   cezalarında yüzde 118'lik artış kaydedildiğini ifade etti. 

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında   toplam 25 kişi öldü, 69 kişi de yaralandı. 

6- Türkiye'de bulunan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat,   Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri   Bakanı İsmail Cem ile görüştü. 

           

Başbakan Ecevit, Arafat ile görüşmesinin sonunda, İsrail'in,   Filistin'in 13 Eylül'de bağımsızlığını ilan etmesini savaş nedeni   sayacağını açıklamasına karşın "13 Eylül bizim için sorun değil" dedi. 

           

Arafat, Başbakan Ecevit ile görüşmesinde Türkiye'den, İsrail ile   yaşanan sorunların çözümünde aracı olmasını istedi. 

6 AĞUSTOS 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, muhalefet stratejisini   belirlemek amacıyla Bursa Uludağ'da yaptıkları toplantıyı   değerlendirdiği konuşmasında, iktidarın her alanda ciddi anlamda   başarısızlık örneği ortaya koyduğunu, bu yüzden de ana muhalefet   partisi olarak FP'nin sorumluluğunun arttığını belirtti.

           

Kutan ayrıca, TCK'nın 312. Maddesi'nin yerine getirilmesi   tartışılan 163. Madde'nin çağdışı olduğunu ve yasalaşamayacağına   inandığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,   MHP'li bakan ve milletvekilleri ile, MHP Kayseri İl Teşkilatı   tarafından Erciyes'in Tekir Yaylası'nda düzenlenen "11. Erciyes   Zafer Kurultayı"na katıldı.

           

Başbakan Yardımcısı Bahçeli Kurultay'da yaptığı konuşmada,   hükümette yaptıkları icraatları eleştirenlere cevap vererek,   MHP'nin hedefini ve bu hedefe giden yolları anlattı.

3- Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez "21. Yüzyıl Gerçeğinde   Petrol ve Doğal Gaz Alanında Yeniden Yapılanma Çalışmaları,   Görüşler, Eleştiriler ve Öneriler" başlıklı bir rapor hazırladı.

           

Bakan Üşenmez raporunda, Bakanlar Kurulu gündemindeki "Petrol   Yasa Tasarısı"nın kabul edilmesi durumunda üretim ve arama   faaliyetlerinin ekonomik olmaması dolayısıyla duracağını, Türkiye'nin   stratejik önemi olan petrolde tümüyle dışa bağımlı hale geleceğini   belirtti.            

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada,   Devlet Memurluğu Sınavı'nı (DSM) kazanan 25 bin 250 öğretmen adayı   haricinde 10 bin 579 öğretmen adayının daha atanacağını belirterek,   "Bu sınavı kazanan adayların 100 tam puandan aşağı 70'e bakmaksızın,   ihtiyaç karşılanıncaya kadar her branşta ayrı ayrı değerlendirme   yapılarak atamaların yapılması sağlanacaktır" dedi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı   açıklamada, tarımsal ürünlerin pazarlanmasında yaşanan sıkıntılara   çözüm getirmek için bakanlık bünyesinde "Pazarlama ve Dış Ticaret   Dairesi" kurulduğunu söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı   açıklamada, sendikalarla ilgili yürüttükleri soruşturma sonucunda,   bazı sendika yöneticilerinin yüzde 10 barajını korumak için ölüleri de   üye gösterdiklerini belirlediklerini belirterek, "Hayali isimler ve   hayali işyerleri var, mezarlığa çocuk gönderip isim aldırıyorlar.   Benim asıl şaşırdığım, adam öleli iki yıl olmuş. İki yıldan sonra   sendikalı oluyor" dedi.

7- Turizm Bakanı Erkan Mumcu yaptığı açıklamada, 2000 yılının  ilk 7 ayında turizm sektöründe çok iyi sonuçlar alındığını belirterek,  geçen ay Türkiye'ye gelen turist sayısında yüzde 60 oranında artış   görüldüğünü söyledi.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada,   hükümetin devraldığı enflasyon emanetini bile koruyamadığını   belirterek "İstikrar programının kutsal emaneti olan enflasyon   hedefini tutturamama endişesiyle hükümet, bu konuda başkalarını   hıyanetle suçlamayı sürdürürken, kendi hıyanetini görmezden   gelmektedir" dedi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, NTV televizyonuna   Kıbrıs konusundaki gelişmeleri değerlendirdi.

10- KKTC'ye dönen Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Türkiye'deki   temasları ile ilgili yaptığı açıklamada, Cenevre'ye, KKTC halkı adına,   sağlam ve kalıcı bir barışa zemin hazırlamaya yardımcı olmak için   gittiklerini belirterek, görüşmelerde Türk tarafının çözüm önerilerini   kapsamlı bir şekilde masaya koyduklarını söyledi. 

11- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides yaptığı   açıklamada, Cenevre'de Türk tarafı ile görüşme yapmadıklarını   belirterek, dolaylı görüşmelerin artık anlamsız olduğunu ve özlü   görüşmeler yapılması gerektiğini, bunu arabuluculara da söylediğini   kaydetti.     

12- İsrail Başbakanı Ehud Barak yaptığı açıklamada, Lübnan'daki   BM Barış Gücü'nün (UNIFIL), Güney Lübnan'daki yeni noktalarda konuşlanma   işleminin bölgeye istikrar getireceğini ve bu istikrarın uzun vadeli   olacağını söyledi.

7 AĞUSTOS 2000

1- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Moldova Savunma   Bakanı Boris Gamurari'nin resmi davetlisi olarak Moldova'ya   hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada,   ziyaretinde, Türkiye'nin dostluk ilişkileri içinde olduğu Moldova ile   hem bölgesel hem de uluslararası politikaları karşılıklı paylaşma   imkanının olacağını söyledi. 

2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Ankara'daki   görev süresi dolan ABD Büyükelçisi Mark Parris'i kabul etti. Bakan   Gökalp, iki ülkenin Orta Asya ülkelerinde tarımsal alanda ortak   faaliyet gösterip göstermeyeceğine ilişkin bir soru üzerine,   bu konuda ABD'yle bir anlaşmanın bulunmadığını söyledi. 

           

Parris, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi   gerektiğini kaydederek, görüşmede Güneydoğu'da ABD'nin büro açması  konusunun gündeme gelmediğini söyledi.  

3- CHP Genel Başkanı Altan Öymen yaptığı açıklamada, bölücü ve   irticai faaliyetlere karıştığı saptanan kamu çalışanlarının müfettiş   raporuyla işten çıkarılmasını öngören Kanun Hükmünde Kararname'nin   (KHK), anayasaya aykırı olduğunu, kamuoyu önünde yeterince   tartışılmadığını ve hükümet tarafından amacının dışında  kullanılabileceğini söyledi. 

4- Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, görevine   yeni atanan Aşkabat Büyükelçisi Mehmet Bahaettin Gürsöz'ü kabul   etti. İki ülke ilişkileri yanı sıra ağırlıklı olarak Trans Hazar Doğal   Gaz Boru Hattı projesi ile ilgili konuların ele alındığı kabulde konuşan   Türkmenbaşı, Türkiye'nin Türkmen doğal gazını ikinci elden aldığını  belirterek, Mavi Akım Projesi'nden alınacak doğal gazın Türkmen gazı   olduğunu söyledi. 

5- Kıbrıs Rum Yönetimi Savunma Bakanı Sokratis Hasikos,   Türkiye'nin son zamanlarda KKTC'ye yeni silah sistemleri gönderdiğini   iddia ederek bu durumu, bir mektupla BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a   ilettiklerini söyledi. 

6- Kolombiya'da meydana gelen şiddet olaylarında 67 kişinin   öldüğü bildirildi. 

           

8 AĞUSTOS 2000

           

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, memurlarla ilgili yeni   düzenlemeler getiren 605 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) taslağını   usul ve esas yönünden hukuka aykırı bularak Başbakanlığa geri gönderdi.

           

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanının   KHK'yi geri göndermesinin nedeni, Türkiye Cumhuriyetinin temel   niteliklerinden olan ve yine koruyup kollamaya ant içtiği hukuk   devleti ilkesi konusundaki duyarlılığıdır" denildi. 

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Sakarya'da Vali Cahit   Kıraç'ı ziyaret ederek deprem sonrası yapılan çalışmalarla ilgili   bilgi aldı. Bakan Türk, ölüm cezasının kaldırılmasının AB ile olan   ilişkilerde Türkiye'nin önünü açacağını söyledi.

3- Kültür Bakanı İstemihan Talay, İstanbul'da Türkiye Bilişim   Derneği temsilcileri ile yaptığı basın toplantısında, "Bu toplantının   amacı Türk diline sahip çıkmaktır. Büyük Atatürk'ün 8 Ağustos 1928'de   başlattığı yeni dil devrimi, karatahtaya yazılarak başlamıştır. Ama   bütün dünyayı küçülten, insanları birbirine yaklaştıran internet ve WAP   teknolojileri gibi yeni çağdaş alanların ortaya çıktığı bir dünyada   yaşıyoruz. 'WAP'a Türkçe öğretmek' biçiminde sloganlaştırdığımız çalışma   içinde kapsamlı bir iletişim öngörüyoruz" dedi.

           

Bakan Talay daha sonra meslek birlikleri ile görüşerek,   birliklerin üyelerine ait eser ve icraatların ticari kaygı   güdülmeksizin "www.kultur.gov.tr" adlı web sitesinde tanıtımını içeren   bir protokol imzaladı.

4- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden Ardahan Valiliği'na atanan   Hasan Özdemir İstanbul'da düzenlenen veda töreninde yaptığı konuşmada,   kalkınmada birinci derecede öncelikli iller kapsamında bulunan   Ardahan'ın gelişmesi ve kalkınması için çalışacağını söyledi.

5- Talim ve Terbiye Kurulu, çıraklık eğitim merkezlerinde   okutulan din kültürü ve meslek ahlakı dersinin kaldırılmasını   kararlaştırdı.

6- Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Fathi El-Sahzly,   Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

7- Şili'de Yüksek Mahkeme, eski cunta lideri Generak Augusto   Pinochet'nin parlamenter dokunulmazlığının kaldırıldığını açıkladı. 

9 AĞUSTOS 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Mimarlar Odası   Başkanı Oktay Ekinci ve Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan ile   beraberindeki heyetleri Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul etti.

           

Cumhurbaşkanı Sezer, Doğan'ı kabulünde, "Devlet önce kendi   koyduğu kurallara kendisi saygılı olsa bu sorunların hiçbiri çıkmaz"   dedi.

           

Doğan da görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,   "Vatandaş olarak, adil karar vermesi açısından kendisine manevi destek   kabul edebileceği bir kitlenin desteğini getirmek istedik" dedi.

           

Ekinci ise yaptığı açıklamada, depreme ilişkin kararnamelerin   yetersizliğini Cumhurbaşkanına ilettiklerini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Rüzgar Enerjisi Santralleri Sanayisi  İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özcan ve   beraberindeki heyeti kabul etti.

3- Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) toplantısı Devlet Bakanı ve   Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında yapıldı.

           

Devlet Bakanı Recep Önal ve Maliye Bakanı Sümer Oral'ın da   katıldığı toplantıda, TPAO, MKEK, DMO, TDÇİ, ve TTK'nın durumları ele   alındı. 

           

Bakan Oral yaptığı konuşmada, KİT'lerin durumunun görüşüldüğü   ve KİT'ler konusunda birtakım önerilerin de ele alındığını belirtti.

4- Devlet Bakanı Recep Önal düzenlediği basın toplantısında,   ekonomik hedeflerde değişiklik olmayacağı ve ince ayar yapılmayacağını   belirterek, tüketimin kısılması için tüketici kredilerinin yükselmesine   neden olacak Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ile Kaynak Kullanımı   Destekleme Fonu'nda artışa gidilmeyeceğini, mali piyasalar üzerinde   maliyet artırıcı tüm uygulamalara karşı olduklarını açıkladı. 

5- Devlet Bakanı Yüksel Yalova yaptığı açıklamada, Vakıfbank'ın   halka arzının ekim ayının son günlerinde gerçekleşeceğini belirterek,   halka arz yoluyla banka hisselerinin öncelikle yurt dışındaki yabancı   yatırımcılara satılmasını düşündüklerini, yabancı sermaye girişinin   Türk ekonomisine büyük katkısının olacağını söyledi. 

6- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, bazı gazetelerin Ankara   temsilcileriyle basın toplantısı düzenleyerek insan hakları ve   demokratikleşme konularındaki sorularını yanıtladı.

7- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz açılışlara katılmak üzere   Rusya'nın başkenti Moskova'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada,   MOskova'da dericilik ve tekstil üzerine iki büyük uluslararası fuar   açacağını ve Türk şirketlerinin fuar açılışında yoğun faaliyetleri   olduğunu kaydetti.

8- İzmir Valiliği'ne atanan Alaaddin Yüksel İzmir'de düzenlenen   törende yaptığı konuşmada, İzmir'in sorunlarının çözülemez olmadığını   ve kentin gelişmesinde en önemli unsurun yurttaşların ilgisi olduğunu   belirtti. 

9- Galatasaray Futbol Takımı, İsviçre'nin Zürih kentinde yapılan   Şampiyonlar Ligi 3. tur ön eleme maçında İsviçre Futbol takımı Sain   Gallen'i 1-0 yendi.

10- Türkiye'nin ilk sinema profesörü olan Prof. Dr. Alim Şerif Onaran  İstanbul'da yaşamını yitirdi.

11- ABD'nin New York kenti yakınlarında çarpışan iki uçağın düşmesi   sonucu 10 kişinin öldüğü bildirildi. 

12- Meksika'da 7.1 şiddetinde depram meydana geldiği bildirildi. 

13- Rusya'nın başkenti Moskova'da dün meydana gelen bombalı   saldırıda 7 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

           

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada,   saldırıdan çeçen halkının sorumlu tutulamayacağını belirterek,   terörist bir eylem olup olmadığının henüz kesinleşmediğini söyledi. 

10 AĞUSTOS 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anafartalar Zaferi'nin  85. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda "Türkiye, ugrunda   binlerce şehit verilerek kazanılan vatan topraklarına sonuna kadar  sahip çıkacak, bölünmez bir bütün olarak birlik ve beraberlik   içerisinde, çağdaş uygarlığın güçlü bir ortağı olma çabalarını  kesintisiz bir biçimde sürdürecektir" dedi. 

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında   Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, memurlarla ilgili Kanun Hükmünde   Kararname'yi hükümete iade etmesi nedeniyle toplandı. Başbakan Ecevit   görüşmeler sonunda yaptığı açıklamada, hükümetin kararnameyi yeniden  ve değiştirmeden Cumhurbaşkanı'na sunma kararı aldığını söyledi.

3- Bayındırlık ve iskan Bakanı Koray Aydın, İzmit Körfezi   çevresinde bulunan belediyeler adına Alarko Taahhüt Grubu ve EMIT İş   Ortaklığı'nca yapımı üstlenilen "İzmit Körfezi'nin Atıklardan   Arındırılması Projesi"nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada,   deprem bölgesinde inşaatı devam eden 42 bin kalıcı konutun yıl sonunda   hak sahiplerine dağıtılacağını bildirdi. 

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp Ağrı'nın  Doğubeyazıt İlçesi'ndeki incelemeleri sırasında yaptığı konuşmada,  Türkiye'ye kaçak hayvan girişinin birçok yönden zararlı olduğunu   belirterek "Kaçak hayvanlara karşı tavrımızı hep birlikte koyalım"  dedi. 

5- Kars Valisi Nevzat Turhan yaptığı açıklamada, Köy   Hizmetleri İl Müdürlüğü 2000 yılı yatırım programı içinde bulunan,  19 ayrı köye ait 1 trilyon 170 milyar tutarındaki içme suyu işlerinin   ihale edilmesinde, il müdürlüğünün çeşitli kademelerindeki   görevlilerin, ihaleleri almak isteyen mütahitlerle çıkar amaçlı yakın   ilişki içine girdiklerini söyledi. 

6- Türkiye Zirat Odaları Birliği Başkanı Faruk Yücel Samsun'da   yaptığı açıklamada, fındık rekoltesinin geçen yıla oranla düşük   olduğunu ve sıcakların fındık üretimini olumsuz etkilediğini   belirterek "Bu durum Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden bin bir zorlukla   Karadeniz'e gelen işçileri de çok etkileyecek" dedi. 

7- İsrail Dışişleri Bakan Vekili Şolomo Ben-Ami temaslarda   bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Ben-Ami, Başbakan Bülent Ecevit ve   Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya gelerek ABD'nin Camp David   kentinde düzenlenen Ortadoğu barış görüşmeleri ve İsrail'in bu   konudaki görüşleri hakkında bilgi verdi. 

           

Ben-Ami görüşmeler sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye ile   ülkesi arasındaki ilişkilerin iyi düzeyde olduğunu belirterek, Türk   tarafından "Ortadoğu barışı nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın,   ilişkilerimiz etkilenmyecektir" dedi. 

8- ABD Başkanı Bill Clinton, ulu önder Atatürk'e hayran olduğunu   belirten eski Genelkurmay Başkanı emekli Oramiral William Crowe'un da   aralarında bulunduğu 15 seçkin Amerikalıya, Özgürlük Madalyası Ödülü  verdi. 

9- Hindistan'ın Cammu-Keşmir eyaletinin Srinagar kentinde  meydana gelen patlamada 11 kişinin öldüğü, 21 kişinin de yaralandığı   bildirildi. 

10- Sri Lanka Başbakanı Sirimavo Bandaranaike görevinden istifa   etti. Başbakanlık görevine Halk Yönetimi, İçişleri, Tarım ve   Endüstrileri Bakanı Ratnasiri Wickremanayake'nin atandığı bildirildi. 

11- İran'ın 1980-1988 savaşından kalan bütün Iraklı esirleri dün   serbest bıraktığı bildirildi. 

12- Hindistan'da haftalardır yağan muson yağmurlarının yol açtığı   sellerde 5.5 milyon kişinin evsiz kaldığı, 250 kişinin de öldüğü   bildirildi.

11 AĞUSTOS 2000

1- Hükümetin, memurlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararname'yi (KHK)  2. kez Cumhurbaşkanı'na gönderme kararına tepki gösteren siyasi parti   temsilcileri ve memur konfederasyonları Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet   Sezer'in KHK'yi imzalamak zorunda olmadığını belirttiler. 

           

FP Genel Başkanı Recai Kutan konuyla ilgili yaptığı açıklamada,   Başbakan Bülent Ecevit'in 12 Eylül öncesiyle çelişen yaklaşım   sergileyerek baskıcı anlayısı temsil ettiğini, bunun hüzün verici   olduğunu söyledi.

           

Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay da hükümetin, KHK'nın   Cumhurbaşkanı'na aynı şekliyle sunulması yönünde aldığı kararı   eleştirdi.

           

Memur-Sen Genel Başkanı Mehmet Fatih Uğurlu ise hükümetin KHK'yı   Cumhurbaşkanı'na inatla geri göndermesini hukuk adına yadırgadıklarını   belirtti. 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,   memurların meslekten ihracını kolaylaştıran Kanun Hükmünde Kararname   krizi ile güncel konulara ilişkin Sabah gazetesinin sorularını   yanıtladı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, SSK'nın   Etlik İhtisas Hastanesi Acil Servisi ve Patoloji Laboratuvarı'nın   hizmete girmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada,   SSK'nın hizmetleri konusunda yapılan eleştirilerin bazılarının haklı   olduğunu, daha iyi hizmet verilememesinin finansman sorunundan   kaynaklandığını söyledi. 

           

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve   SSK'nın toplam açığının 2.8 katrilyon liraya ulaştığını bildirirken,   hizmete girecek acil servisin AB standartlarına uygun olduğunu söyledi.

4- Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan yaptığı açıklamada,  Halk Bankası tarafından kullandırılan "tesis ve işletme" kredilerine   uygulanan faiz oranının yüzde 42'den yüzde 40'a çekildiğini,   kooperatif işletme kredisi ve mal üretip onaran sanatkarlar için   kullandırılan kredi limitinin de 5 milyar liraya yükseltildiğini   söyledi.

5- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Yeni Binyıl gazetesinin ekonomik   istikrar programına ilişkin sorularını yanıtladı. 

6- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Dalaman   SEKA Kağıt Fabrikası'nın özelleştirmesine ilişkin Cumhuriyet   gazetesine yaptığı açıklamada, fabrikanın özelleştirilmesine karşı   çıkan Dalaman Belediye Başkanı Şevket Durmuş'u eleştirerek "Yasalar   çerçevesinde ihaleyi kazanan firmaya, Başbakan Yardımcısı ve 4 bakanın   imzası bulunan Özelleştirme Yüksek Kurulu kararına karşı keyfi bir   tutum izlerse, hakkında devletin ilgili makamları gerekeni yapar"   dedi.  

7- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, iki ilköğretim okulunun   temelini atmak üzere gittiği Bursa'da Vali Ali Fuat Güven'i ziyaret   ederek, 2000-2001 eğitim-öğretim yılı hazırlıkları hakkında bilgi aldı. 

8- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), Nur cemaati   liderlerinden Fethullah Gülen hakkında "laik devlet düzenini yıkarak   şeriat esaslarına dayalı bir devlet kurma amacını taşıyan örgüt kurmak   ve faaliyette bulunmak" gerekçesiyle tutuklama kararı aldı.

9- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Irak ziyareti sırasında   Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile bir araya geldi. Görüşmelerden sonra   bir basın toplantısı düzenleyen Chavez, Irak'a uygulanan BM   yaptırımlarının kaldırılmasını istedi. Chavez, Irak lideriyle   görüşmesinde, eylül ayında Caracas'ta düzenlenecek Petrol İhraç Eden   Ülkeler Birliği (OPEC) zirvesini ve iki ülke arasında imzalanacak   anlaşmaları ele aldıklarını söyledi. 

10- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, bağımsız Filistin devletine   destek için çıktığı tur çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin   ile Moskova'da bir araya geldi. Putin düzenlediği basın toplantısında,   Ortadoğu barış sürecindeki gelişmeleri yakından ve dikkatle izlediklerini   belirterek, bunun çok zor bir süreç olduğunu söyledi.

           

Arafat, Rusya temaslarının ardından Norveç'in başkenti Oslo'ya   gitti.  

12 AĞUSTOS 2000

1- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayır, Başbakan   Bülent Ecevit ile Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz'a  bir yazı göndererek, memurlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararname   (KHK) de israr edilmemesini istedi. Yalçınbayır, "KHK ile elde edilmek   istenilen netice alınamayacak, aksine, hukuksuzluk iddiaları   yaygınlaşacaktır" dedi. 

2- CHP Tüzük Kurultayı, Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde başladı.   CHP Genel Başkanı Altan Öymen toplantı öncesinde yaptığı açıklamada,   hükümetin, Cumhurbaşkanlığı ile arasında kriz yaratan Kanun Hükmünde   Kararnamede (KHK) ve irtica ile mücadelede ciddi olmadığını söyledi. 

3- "İstanbul İl Müftüleri Semineri", İstanbul'da başladı.   Seminerin açılış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri   Yılmaz, "İslamiyet'in aslında" değişiklik yapmak istemediklerini,   dindeki yanlış inanışları temizleyeceklerini belirtti. 

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konseyi'nin   2000-2004 dönemi toplantısı Bursa'da yapıldı. Toplantıda bir konuşma   yapan Devlet Bakanı Recep Önal, hükümetin enflasyonla mücadele   programının, Türkiye'nin ertelenmesi mümkün olmayan yapısal   sorunlarını ortadan kaldırmayı hedeflediğini belirterek, programa  bütün kesimlerden destek istedi. 

           

TOBB Başkanı Fuat Miras ise özel sekterön hükümetin enflasyonla   mücadele programını yürekten desteklediğini, ancak enflasyonun yüzde   25'e düşürülmesinin gerçekçi olmayacağını bildirdi. 

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında  28 kişi öldü, 128 kişi de yaralandı. 

6- Tiyatro ve sinema sanatçısı Güzin Özipek İstanbul'da yaşamını   yitirdi. 

7- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Rose El Yusuf dergisine   verdeiği demeçte, Filistin'in Kudüs konusunda ödün vermesinin   Ortadoğu'da dizginlenemez şiddete ve teröre yol açacağı uyarısında   bulundu. 

13 AĞUSTOS 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada, Nur cemaati   liderlerinden Fethullah Gülen hakkında verilen gıyabi   tutuklama kararının gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek   "Fethullah Gülen, Türkiye'de çete kurma iddiasında bulunulacak   en son insanlardan birisidir" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli   Kırşehir'de yaptığı açıklamada, Meclis'ten Kanun Hükmünde Kararname   (KHK) çıkartma yetkisi alan hükümetin, memurlarla ilgili kararnameyi   bu çerçevede hazırladığını belirterek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet   Sezer'in, KHK imzalayarak, yürürlüğe geçmesine katkıda bulunması   gerektiğini söyledi.

3- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Türkiye gazetesinin bakanlığı   ile ilgili sorularını yanıtladı. 

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp Sivas'ta yaptığı   açıklamada, TBMM'deki çalışmalarda ve kamu kurumlarındaki ihalelerde   yolsuzluklara geçit vermeyeceklerini söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen yaptığı açıklamada, Başbakan   Bülent Ecevit'in Nur cemaati liderlerinden Fethullah Gülen   hakkında gıyabi tutuklama kararı verilmesine "üzüldüğünü" belirtmesini   eleştirerek "Bu, yargıya intikal etmiş bir konudur. Başbakanların yargı   sürecinde bulunan konular ve kararlarla ilgili olarak, yargı mercilerini   etkilemesi ihtimali olan sözler söylememeye özen göstermeleri gerekir"   dedi. 

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Nuri Kayış,   kurumun işlevi ve yapısı ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin   sorularını yanıtladı. 

7- Irak Haber Ajansı'ndan  yapılan açıklamada, ABD ve İngiliz   savaş uçaklarının dün gece gerçekleştirdiği saldırıda, Bağdat'ın   güneyindeki Samava kentinde bulunan bir tren istasyonunun   bombalandığı, olayda çok sayıda insanın yaralandığı ve evlerin tahrip   olduğu bildirildi.

           

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ise yaptığı açıklamada, bölgede   rutin devriye uçuşu yapan ABD ve İngiliz uçaklarına açılan ateşe   karşılık, Irak uçaksavar bataryalarının vurulduğu belirtildi. 

8- Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde, iç hat seferi yapan bir   uçağın düşmesi sonucu 20 kişinin öldüğü bildirildi.

14 AĞUSTOS 2000

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Kocaeli'nin   Gölcük ilçesinde bir okulun temel atma töreninde yaptığı konuşmada,   devleti yönetenler olarak görevlerinin insanların depremin yol açtığı   kayıplarını telafi etmek olduğunu belirterek "Hükümetimiz, devletin   tüm imkanlarını seferber ederek kayıpları telafi etmek kararındadır"   dedi.

           

Törene katılan FP Genel Başkanı Recai Kutan da kalıcı konutların   bir an önce bitirilmesi, binaların onarımı için yardım yapılması, arsa   üretilmesi, ekonomik meselelerin ele alınması gerektiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, partisinin Tüzük Kurultayı   Hazırlık toplantısı için gittiği Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde   gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin, memurlarla ilgili Kanun   Hükmünde Kararname ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e manevi baskı   uygulamaya çalıştığını belirterek "Bu tutum çok yakışıksız ve yanlış   bir tutumdur. Hükümet, toplumun gündeminde yer almayan bir konuyu   gündeme soktu. Toplumun gündemi geçim sıkıntısıdır" dedi.

3- TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu, 17 Ağustos 1999   depreminin birinci yıl dönümü ve bundan sonra yapılması gerekenleri   hazırladığı bir raporda değerlendirdi. 

4- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında   32 kişi yaşamını yitirdi.  

5- ABD'nin Ortadoğu'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Edward   Walker, Ortadoğu barış sürecine ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere   Türkiye'ye geldi. Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Dairesi Başkanı   Müsteşar Yardımcısı Uğur Ziyal ve üst düzey yetkililer ile bir araya   gelen Walker, anlaşmazlıkla sonuçlanan Camp David görüşmelerine   ilişkin olarak Türk yetkililerine bilgi verdi.

6- İsrail'in Ankara Büyükelçisi Uri Bar-Ner, Cumhuriyet   gazetesinin Ortadoğu barış görüşmelerine ilişkin sorularını yanıtladı. 

7- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, denizcilik alanında bazı   inceleme ve temaslarda bulunmak üzere İngiltere'ye gitti. 

8- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Filistin devletine   destek için çıktığı gezi çerçevesinde Çin'den Pakistan'a giderek General   Pervez Müşerref ile görüştü. Arafat görüşmede, Filistin'in eylül ayında   bağımsızlığını resmen ilan edeceğini ve bunun için Pakistan'dan destek   istediklerini söyledi. 

           

Müşerref ise Filistin'in daha önceden bağımsızlığını ilan ettiğini   söyledi. 

9- Rus donanmasına ait Kursk adlı nükleer denizaltının Barents   Denizi'nde battığı bildirildi.  

15 AĞUSTOS 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit incelemelerde bulunmak ve açılışlara   katılmak üzere gittiği Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde yaptığı   açıklamada, Hacıbektaş'ı, yalnız Alevi, Bektaşi ve İslam alemi için   değil bütün dünya için önemli bir kültür merkezi olarak gördüklerini   söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada,   Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile hükümet arasındaki memurlarla   ilgili Kanun Hükmünde Kararname (KHK)sorununun çözümleneceğine   inandığını belirterek, "Birbirinden farklı üç parti, bir yılı   aşkın bir süredir bütün dünyada hayranlık uyandıran bir uzlaşı   sergiliyorlar. Ben sayın Cumhurbaşkanı ile hükümet arasında da   benzer bir uzlaşının gerçekleşmesinde zorluk çekilmeyeceğine   inanıyorum" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Hacı   Bektaş-ı Veli Anma Törenleri nedeniyle Hacıbektaş Belediye Başkanı   Mustafa Özcivan'a gönderdiği mesajda, Hacı Bektaş-ı Veli'nin,   Anadolu'nun Türkleşmesinin manevi mimarlarından olduğunu belirterek   "Ecdadımız, onların aydınlattığı kutlu yoldan yürüdüler ve ulaştıkları   yeni coğrafyayı vatan yaptılar" dedi. 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul   Beşiktaş Belediyesi'nce düzenlenen "Depremin Öğrettikleri" konulu   panelde yaptığı konuşmada, 17 Ağustos depreminin, Türkiye Cumhuriyeti   tarihinin en büyük doğal afeti olduğunu belirterek "Bu afet bize   devlet olarak çok şey öğretti. Afete uğrayan vatandaşların acil   barınma ihtiyaçlarının, acil sağlık hizmetlerinin ve geçici konutların   yapımında devlet başarılı bir sınav vermiştir" dedi.

5- GAP İdaresi'nden sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, GAP   İdaresi Başkanı Olcay Ünver ve Zeugma'da kurtarma kazılarını sürdüren   sivil girişimin temsilcileriyle birlikte basın toplantısı   düzenleyerek, Zeugma antik kentinin kurtarılması konusunda GAP   İdaresi'nce yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

6- Devlet Bakanı Faruk Bal, İzmit'te gazetecilerin memurlarla   ilgili Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) ilişkin soruları üzerine   yaptığı açıklamada, kamuoyunda 2 müfettiş raporuyla dindar memurların   işten ihraç edileceği şeklindeki yorumların yanlış olduğunu   belirterek, KHK'nın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından,   yazılan gerekçeler dikkate alınarak onaylanacağını tahmin   ettiğini söyledi.

7- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü tüm federasyonlara   gönderdiği bir genelgeyle; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Devlet   Bakanlıkları adına düzenlenen kupa maçlarının yapılmamasını ve bu   kupaların yerine, federasyonların "Cumhuriyet Kupası" adı altında tek   kupa düzenlemelerini istedi. 

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Marmara Depremi'nin  1. yıl dönümünde Bolu, Düzce ve Adapazarı'nda yaptırılan kalıcı afet   konutlarında incelemelerde bulundu.

           

Bakan Aydın yaptığı açıklamada, deprem bölgesindeki kalıcı   konutların beklenilen süreden daha erken bitebileceğini belirtti ve   geçmişten ders alarak kalıcı konutları sağlam zeminlere yaptıklarını   söyledi.

9- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı   memurlar Başbakan Bülent Ecevit'e faks çekerek memurlarla ilgili Kanun   Hükmünde Kararname'yi (KHK) geri çekmesini istediler.

           

KESK Genel Başkanı Siyami Erdem faks çekme eyleminden önce   yaptığı basın açıklamasında, kararname ile binlerce kamu emekçisinin   her an işten çıkarılma endişesi içinde çalışacağını belirterek, bu   durumun anlamının "hükümet memuru" yaratmak olduğunu söyledi.

10- İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa,   Güngören, Adalar ve Üsküdar belediyelerinde çalışan toplam 8 bin 255   işçi, 6 aydır süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma   sağlanamaması üzerine greve başladı. 

11- Türkiye'de bulunan ABD'nin Ortadoğu'dan sorumlu Dışişleri   Bakan Yardımcısı Edward Walker Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile  görüştü.

           

Walker görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada,   "Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecine ilişkin yaklaşımı her   zaman olumlu ve yardımcı olmuştur. Türk hükümetleri ile bir çok   kereler görüş alışverişinde bulunduk, onlardan tavsiyeler aldık. Bunu   sürdürüyoruz" dedi.

12- Türkiye, BM çerçevesinde hazırlanan "Medeni ve Siyasi Haklar   Sözleşmesi" ile "Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi"ni   imzaladı.

           

ABD'nin New York kentinde sözleşmelere Türkiye adına imza atan   BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Volkan Vural yaptığı açıklamada, "Bu   gecikmiş bir imzadır. Ancak Türkiye'nin insan haklarına verdiği önemi   göstermesi açısından önem taşımaktadır" dedi.              

13- İsrail Adalet Bakanı Yossi Beilin yaptığı açıklamada,   İsrail ve Filistin'in bir barış anlaşmasına her zamankinden çok   daha yakın olduğunu söyledi.

14- Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki uzlaşma çabaları   çerçevesinde; 100 Kuzey Koreli Seul'de, 100 Güney Koreli de Pyongyang'da,   1950-1953 Kore Savaşı'ndan beri görmedikleri akrabalarıyla buluştu.

           

Güney Kore Devlet Başkanı Kim Dae-Jung yaptığı konuşmada,   "Kore Yarımadası'nda yeni bir döneme giriyoruz. Bugünkü   buluşma bir düş değil, yakın gelecekte olacakların resmidir" dedi.

16 AĞUSTOS 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı  Ahmet Necdet Sezer ile görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama   yapan Başbakan Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in   değiştirilmeden kendisine sunulan memurlarla ilgili Kanun Hükmünde   Kararname'nin (KHK) gerekçesini incelediğini söyledi. 

2- Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen, 37. Ulusal,  11. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli'yi Anma Törenleri çeşitli   etkinliklerle kutlanıyor. 

           

Törene katılan Kültür Bakanı İstemihan Talay, Alevi-Bektaşi   felsefesinin, cumhuriyetin güvencesi olmaya devam edeceğini söyledi. 

           

Ayrıca, törende Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Tarım ve Köyişleri   Bakanı Hüsnü Yusuf gökalp, CHP Genel Başkanı Altan Öymen de birer   konuşma yaptılar. 

3- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılğı, Cenevre'de gerçekleştirilen   BM İnsan Hakları Alt Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada,   Türkiye'ye eleştirilerde bulunan FP Ankara Milletvekili Oya Akgönenç   hakkında inceleme başlattı.

4- Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü   Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 17 Ağustos depreminin 1. yıl dönümünü   Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi ve sorularını yanıtladı. 

5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Gazimagosa 401. PTT Otomasyon   Merkezi'ni hizmet açtı. KKTC'de temas ve incelemelerde bulunan Bakan   Öksüz, Ercan Havalimanı'nın yenilenmesiyle ilgili çalışmaların da   sürdüğünü söyledi. 

6- Belçika İçişleri Bakanlığı, Bruges hapishanesinde bulunan   Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal'ı şartlı ve geçici olarak   serbest bırakma kararı aldı. 

17 AĞUSTOS 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, deprem bölgelerindeki   incelemeleri kapsamında Adapazarı ve Kocaeli'ni ziyaret etti.   Adapazarı'nda Kayseri Valiliği'nin finanse ettiği deprem evlerinin   temel atma törenine katılan Cumhurbaşkanı Sezer, depremzedelere,   "Sizden biraz daha sabırlı olmanızı ve devlete güvenmenizi   istiyorum" dedi. 

           

Cumhurbaşkanı Sezer, Kocaeli'nde yaptığı konuşmada da   işin zor kısmının aşıldığını, tüm Türkiye'nin onlarla birlikte  olduğunu söyledi. 

2- Bakanlar Kurulu, Marmara depreminin 1. yıl dönümü nedeniyle   toplandı. Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulu toplantısının  açılışında yaptığı konuşmada, 17 Ağustos Gölcük ve 12 Kasım Düzce'de  meydana gelen depremlerin sonuçları ve yapılan çalışmalar hakkında  bilgi verdi. 

           

Bakanlar Kurulu'nda, depreme yönelik önlemlerdeki aksaklıkların   belirlenmesi için bir kurul oluşturulması kararı alındı. 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, açılış   törenlerine katılmak üzere Turizm Bakanı Erkan Mumcu ve Çalışma ve   Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile birlikte Yalova'ya gitti.   Belediye tarafından yaptırılan 17 Ağustos Deprem Anıtı'nın açılışını   yapan Yılmaz burada yaptığı konuşmada, devletin normal zamanlarda dahi   insanı bunaltan yavaş ve verimsiz bürokratik ağırlıklı yapısının,   depremle birlikte gün ışığına çıktığını söyledi. 

4- İsrail Başbakanı Ehud Barak, Filistin Devlet Başkanı Yaser   Arafat'a "Tarihi barış fırsatını kaçırma" çağrısında bulundu. Barak,   Ürdün Kralı İkinci Abdullah ile Amman'daki görüşmesinin ardından   Kudüs'te yaptığı yazılı açıklamada, Arafat'ın iki halkın çıkarlarına   hizmet edecek bir anlaşmayı imzalama fırsatından yararlanmasını istedi. 

18 AĞUSTOS 2000

1- Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay, Türk İşbirliği ve Kalkınma   Ajansı'nda (TİKA) düzenlediği basın toplantısında, Balkan ülkelerine   yönelik projeler konusunda bilgi verdi. Türkiye'nin Arnavutluk,   Bosna-Hersek ve Makedonya'da küçük ve orta ölçekli işletmeler   sisteminin geliştirilmesi projesine öncelik vereceğini kaydetti. 

2- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı yazılı açıklamada, 2000 yılı   bütçesinde ilk yedi aylık uygulama sonuçlarına göre, geçen yıla   kıyasla gelirlerde yüzde 99.4, giderlerde ise yüzde 77 oranında artış   gerçekleştiğini bildirdi. 

3- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca, Marmara depreminin   1. yıl dönümü nedeniyle anma toplantısı düzenlendi. 

           

Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın yaptığı konuşmada,   deprem bölgesinde yapılacak evlerin, konut açığını gideremeyeceğini   belirterek, ikinci konut hamlesinin yapılması gerektiğini söyledi. 

4- Tiyatro ve sinema sanatçısı Selim Naşit Özcan, İstanbul'da   yaşamını yitirdi. 

5- İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü görevini yaparken açılan   soruşturma sebebiyle geçici olarak görevinden alınan Ferruh Tankuş,  Niğde Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. 

6- Filipinler'de Jolo Adası'nda köktendinci Ebu Seyyaf grubu'nun   elinde bulunan 28 rehinenin serbest bırakılacağı bildirildi. 

7- Asya gezisi çerçevesinde ziyaret ettiği Japonya'da dün   Başbakan Yoşiro Mori ile görüşen Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat,   İsrail Başbakanı Ehud Barak'ı barış konusunda ciddi olmamakla   eleştirdi. 

19 AĞUSTOS 2000

 1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Konya'da bir otogarın hizmete   açılışında yaptığı konuşmada, yerel yönetimler yasasının bir an önce   çıkarılarak, merkezi hükümet tarafından görülen hizmetlerin yüzde   50'den fazlasının yerel yönetimlere devredilmesi gerektiğini söyledi. 

2- Danıştay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca   SSK hastanelerinde başlatılan "Gönüllü Çalışma" uygulamasının,   çalışanlara 'zorunluluk getiren' bölümüne ilişkin yürütmeyi   durdurma kararı verdi. 

3- Gümrük Müsteşarlığı'na, Turizm Bakanlığı Müsteşarı Nevzat   Saygılıoğlu, Çevre Bakanlığı Müsteşarlığı'na da Müsteşar Yardımcısı   Günay Sezgin Çakırer atandı ve çeşitli kuruluşlara ilişkin yapılan   atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı. 

4- İstanbul Valiliği'nce hazırlanan "Sokakta Yaşayan veya Sokakta   Çalıştırılan Çocukların Korunması Suretiyle Kamu Esenliğinin   Sağlanması ile ilgili Güvenlik Kararı" Resmi Gazete'de yayımlanarak   yürürlüğe girdi.  

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Almanya'nın   Hannover kentinde düzenlenen "Expo 2000" çerçevesinde düzenlenen Türkiye   Ulusal Günü'ne katıldı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz gazetecilerin   sorularını da yanıtladı. 

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, deprem konusunda   incelemelerde bulunmak üzere Japonya'ya gitti. 

20 AĞUSTOS 2000

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Sabah gazetesinin memurlarla   ilgili Kanun Hükmünde Kararname konusundaki sorularını yanıtladı. 

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Yozgat'ın Umutlu beldesinde halka   hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin yüzde 25 olarak açıkladığı   enflasyon hedefinin hayali olduğunu ve hükümetin yanlış ekonomik   politikası yüzünden samanın buğdaydan daha değerli hale getirildiğini   belirterek, "Pancar taban fiyatı ilan edilmedi. IMF'den haber   bekliyorlar. Uydurma enflasyon hedefine göre pancar üreticisine taban   fiyat verecekler" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Aksaray'da   düzenlenen 7. Hasandağı Şenlikleri'nde yaptığı konuşmada, bir takım   çevrelerin, demokrasi ve insan hakları gibi kavramların ardına   sığınarak, devletin hassasiyetlerine gölge düşürmeye çalıştıklarını   belirterek, "Suç işlemeyen, bölücü ve yıkıcı faaliyetlere destek   vermeyen kişilerin, yapılan düzenlemeden rahatsız olmasına gerek   yoktur" dedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler Van'ın Saray ilçesi   yakınlarındaki Kapıköy Gümrük Müdürlüğü'nde incelemelerde bulunduktan   sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'deki tüm gümrüklerin otomasyon   sisteminin 2001 yılında tamamlanacağını belirterek "Türkiye   gümrükleri, dünya gümrüklerine göre geri kalmıştır" dedi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bakanlığı ile ilgili konularda   Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. 

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, 17 Ağustos depreminden sonra yaşanan   ekonomik kriz nedeniyle iflas aşamasına gelen mükelleflerin borçlarına   ödeme kolaylığı düşünülüp düşünülmediğine ilişkin yazılı bir soru   önergesi üzerine yaptığı açıklamada, vergi alacaklarında tüm   mükellefleri kapsayacak bir erteleme düşünmediklerini belirterek, çok   zor durumdaki mükelleflerin başvurması durumunda ise kendilerine   erteleme ve taksitlendirme kolaylığı sağlandığını söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Zaman   gazetesine güncel ekonomik konuları değerlendirdi.

8- Kültür Bakanı İstemihan Talay İstanbul'da yaptığı açıklamada,   Kültür Bakanlığı ile İstanbul Tarih Vakfı arasında sorun olan   Sultanahmet tarihi darphane binalarının bakanlığı tarafından, Topkapı   Sarayı'nın depolarında bekleyen tarihi eserlerin sergilenmesi için   kullanılacağını söyledi.

9- Dışişleri Bakanlığı'nın bazı büyükelçiliklerde görev   değişikliklerine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.      

10- MHP İstanbul Kongresi'nde yapılan oylama sonucu,  Hasan Hüseyin Ceylan MHP İl Başkanlığı'na seçildi.

11- Kıbrıs Rum Yönetimi Meclis Başkanı Spiros Kipriyano, Politis   gazetesine yaptığı açıklamada, Atina'da konfederasyonun kabulü yönünde   bir eğilim şekillendiğini ve bundan korktuğunu belirterek, "Bundan   dolayı Yunan Meclisi'nde konuşmayı istedim" dedi. 

           

Kipriyano ayrıca, Yunan Meclisi'nde konuşma yaparak "Yunan halkına   konfederasyonun sadece taksim demek olmadığını, Kıbrıs'ın geriye   kalanının da Türkiye'nin kontrolüne gireceği yönündeki görüşlerini izah   etmek istediğini" söyledi.

12- Kırgızistan Devlet Başkanı Askar Akayev'in çağrısı üzerine,   Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan devlet başkanları   ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin adına Güvenlik Konseyi   Sekreteri Sergey İvanov'un katılımıyla Bişkek'te gerçekleştirilen   zirve sona erdi.

           

Zirvenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Akayev   yaptığı açıklamada, zirvede uluslararası teröristlere karşı ortak   darbe vurma ve onları imha etme planlarının ele alındığını ve bu   önemli konularla ilgili ortak bildirinin kabul edildiğini açıkladı.

13- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, El-Ahram gazetesinde   yayımlanan demecinde, Ortadoğu barış umutlarının, İsrail'in Kudüs   konusundaki tavrını yumuşatmasına bağlı olduğunu söyledi.

14- Çeçenistan'da, Rusya Parlementosu'nun alt kanadı Duma'da   Çeçenistan'ı temsil edecek kişinin belirlenmesi için seçim yapıldı.

21 AĞUSTOS 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer memurlarla ilgili Kanun   Hükmünde Kararnameyi(KHK) Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle   ikinci kez imzalamayarak hükümete iade etti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in   memurlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararnameyi (KHK) imzalamayarak hükümete   geri göndermesi üzerine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın Anayasa   Mahkemesi'nin görev ve yetkisini üstlenmeye kalktığını ve ret   gerekçelerinin çelişkilerle dolu olduğunu belirterek "Sayın   Cumhurbaşkanı'nın bu kararı devletin bu işlevi yerine getirebilmesini  ve anayasal rejimin korunmasını da güçleştirecek niteliktedir" dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet   Sezer'in memurlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararnameyi (KHK) imzalamaması   üzerine yaptığı açıklamada, "Konu hükümet ile Cumhurbaşkanı arasında   değil, hükümet ile Meclis arasında çözümlenmelidir. Türkiye'de bundan   sonra her şey hukuk çerçevesinde devam edecek" dedi.

4- Turizm Bakanı Erkan Mumcu yaptığı açıklamada, dünyanın hemen   her ülkesinin kendi zenginliğini sergilediği Expo dünya fuarının 2007   yılında Türkiye'de yapılmasını hedeflediklerini belirterek, "Türkiye   fuarlar ülkesi olmalı. Olimpiyatlara gösterdiğimiz ilgiyi Expo'dan   esirgememeliyiz" dedi.

5- Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay, Memur-Sen Genel Başkanı   M. Fatih Uğurlu, KESK Başkanı Siyami Erdem ve Hak-İş Genel Başkan   Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda,   Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in memurlarla ilgili Kanun Hükmünde   Kararnameyi imzalamamasını desteklediler.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras   yaptığı açıklamada, tüketim maddeleri ithalatındaki artışın   enflasyonla mücadele programında ciddi sapmaya yol açacağını ve bu   gidişle yıl sonu enflasyonunun ancak yüzde 35 seviyelerine   düşebileceğini belirterek, hükümetin program konusunda özel sektörün   görüşlerini hiç almadığını ve Ankara'nın menfaat musluğunu elinden   bırakmadan programda başarı sağlanamayacağını söyledi.

7- İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhsin Eminzade temaslarda   bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

           

Eminzade, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'den Cumhurbaşkanı   Ahmet Necdet Sezer'e içinde iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlıklı   bir zemine oturması için atılması gereken adımların yer aldığı iyi   niyet ve dostluk mesajı getirdi.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Bulgaristan   Başbakanı İvan Kostov'un daveti üzerine bu ülkeye gitti. Başbakan   Yardımcısı Yılmaz, Bulgaristan'ın Varna kentinde yaptığı açıklamada,   temasları sırasında Türk-Bulgar ilişkilerinin çeşitli boyutlarını gözden   geçirdiklerini belirtti.

           

Kostov da yaptığı açıklamada, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki   işbirliğinin gerek Avrupa'ya entegrasyon sürecindeki ortaklıkları   açısından, gerekse iki ülkenin bölgede ve Kosova'daki barış sürecinde   yapılan ortak çalışma açısından çok önemli olduğunu söyledi.  

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş KKTC'de yayımlanan Kıbrıslı   gazetesine verdiği demeçte, ülkedeki ekonomik sorunlar nedeniyle   "Olağanüstü Hal" ilan edilebileceğini belirterek, "Daha kötüleşirsek   bunu ilan etmemiz gerekir. O zaman çok daha istenmeyen şeyler   olabilir" dedi.

10- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides   yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın eylül ayında  New York'ta yapılacak 4. tur dolaylı Kıbrıs görüşmelerinde iki   taraftan da özlü müzakereler yapılmasını isteyeceğini söyledi.

11- Pakistan'daki askeri yönetimin lideri General Pervez Müşerref,   Pakistan'ı ziyaret eden Japonya Başbakanı Yoşiro Mori ile   görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer denemeler   konusundaki moratoryumu bozan taraf olmayacağını ancak, Hindistan'ın   deneme yapması halinde, buna karşılık vereceklerini söyledi.

           

Mori de yaptığı açıklamada, görüşmede iki ülke arasındaki sosyal   ve ekonomik ilişkilerin ele alındığını belirterek, nükleer   silahsızlanma konusunda Pakistan ile Japonya'nın görüş birliği içinde   olduğunu söyledi.

12- Ortadoğu barış süreci için bölgede bulunan Rusya temsilcisi   Vasiliy Sredin yaptığı açıklamada, bağımsız Filistin devletinin ilan   edilmesi durumunda Rusya'nın onu tanıyacağını söyledi.

13- Rusya Kuzey Filosu Komutanı Mihail Mostak yaptığı   açıklamada, 14 Ağustos'ta Barents Denizi'nde dibe oturan Kursk   Denizaltısı'ndaki 118 mürettebatın tamamının öldüğünü söyledi.     

22 AĞUSTOS 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 2. kez iade edilen   memurlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararname (KHK) konusunu değerlendirmek   üzere Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Mesut   Yılmaz ile Devlet Bahçeli Başbakanlık'ta bir araya geldiler. Toplantının   ardından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın memurlarla ilgili   KHK'nin 2. kez iadesine ilişkin geri yollama yazısını inandırıcı   bulmadıkları ve yazıdaki gerekçelerin Anayasa'ya aykırı olduğu konusunda   birleştikleri vurgulandı. 

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Van'da düzenlediği basın   toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, memurlarla ilgili   kararnameyi ikinci kez hükümete göndermekle "Artık Türkiye'de bütün   işlerin hukuk ilkeleri çerçevesinde yürütüleceği" mesajı verdiğini   söyledi. 

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Ankara Ticaret   Odası'nın Yenikent Çoğlu Köyü'nde kurulacak et kombinasının temel   atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa ülkelerine   hayvansal ürün dışsatımı yapamadığına dikkat çekerek "Bugün   Türkiye'de şap hastalığının mevcudiyeti dolayısıyla katrilyonlara   varan zararlarla karşı karşıya kalıyoruz" dedi. 

4- Ankara'da tedavi gören Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı   Ebulfeyz Elçibey yaşamını yitirdi. 

5- Türk-İran ilişkileri yapılan bir toplantıda ele   alındı. Türkiye'de bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı   Muhsin Eminzade, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi   Faruk Loğoğlu ile yaptığı görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı   Ahmet Necdet Sezer ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem tarafından da   kabul edildi. Görüşmelerde ağırlıklı olarak ilişkilerde   sıkıntı yaratan güvenlik sorunları konusu ele alındı. 

6- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, ABD'nin New York kentinde   düzenlediği toplantıda, Türk ve Amerikalı bankacı, yatırımcı ve   işadamlarına IMF ile imzalanan stand-by anlaşmasının ilk 7 ayını   değerlendirdi. 

7- IMF Türkiye Masası Şefi Corlo Cottarelli ABD'de gazetecilere   yaptığı açıklamada, "Programın uygulanmasına başlanmasından bu yana   her alanda ilerleme kaydedildiğinin" ve "özellikle mali politikada   dramatik değişimler meydana geldiğini, kamu borçlarında önemli çapta   düşüş görüldüğünü ve ekonominin öngörülen hedefler çerçevesinde   geliştiğini" söyledi. 

           

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye Masası Şefi   Alexandre Iwanchuk Bibbee, enflasyonla mücadele programı çerçevesinde,   Türkiye ekonomisinde çok şeylerin değiştiğini gördüklerini belirtti. 

8- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yıllık global   silahlanma raporunda, Türkiye'nin, dünyanın 6. büyük ordusuna sahip   olduğu belirtildi. 

23 AĞUSTOS 2000

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet   Sezer'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantı sonunda   yayımlanan bildiride, "Bölücü ve irticai unsurların kamu kuruluşlarına   sızmalarına karşı tedbir istenirken, mevcutların da ayıklanmasını   sağlayacak her türlü düzenlemenin acilen yapılması hususunda tam bir   görüş birliğine varılmıştır" denildi. 

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral  ile TİSK Genel Başkanı Refik Baydur'u kabul etti. Görüşmenin ardından   gazetecilere açıklama yapan Meral, Başbakan'a işçi ve işveren   tarafından hazırlanan SSK'nın yeniden yapılandırılması ile  ulusal   meslek standartları yasa taslaklarını sunduklarını kaydetti. 

3- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Milli Eğitim Bakanı Metin   Bostancıoğlu başkanlığında toplandı. Kurul, TBMM Araştırma   Komisyonu'nun YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve Yürütme Kurulu üyeleri   hakkındaki suçlamalarını görüştü. Bakan Bostancıoğlu, yapılan   görüşmeler sonucunda Gürüz ve YÖK Yürütme Kurulu üyeleri hakkında  2547 sayılı yasanın 53. Maddesi'nin (c) fıkrasına göre, işlem yapılıp   soruşturma açılmasına gerek olmadığına oybirliğiyle karar verildiğini   açıkladı. 

4- İçişleri Bakanlığı'nca, 'polisin uyuşturucu kaçakçılarıyla   işbirliği yaptığı' iddiaları konusunda bir yazılı açıklama yapıldı.   Açıklamada, Türkiye'nin uyuşturucu madde kaçakçılığını bir insanlık   suçu olarak değerlendirdiği ve bunu uluslararası platformlarda her   fırsatta dile getirerek, bu suçla mücadeledeki kararlılığın ısrarla   vurgulandığı ifade edildi. 

5- Beşiktaş futbol takımı Rusya'nın Lokomotiv Moskova takımını   3-1 yenerek Şampiyonlar Ligi'nde oynama hakkını elde etti.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Ortadoğu barış görüşmeleri   kapsamında Filistin'e gitti. Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile   görüşen Bakan Cem, ABD ve İsrailli yetkililer ile yapılan görüşmeler   hakkında bilgi verirken "Ortadoğu barış görüşmelerinde sağlanan ivmenin   kaybedilmemesi için tek yanlı hareketlerden kaçınılmasını" istedi. 

7- Belçika İçişleri Bakanlığı, Sabancı suikastı faillerinden   Fehriye Erdal hakkında verilen sınır dışı edilme kararını   değiştirmeyeceklerini açıkladı. 

8- İran Meclisi'nin, ülkeye yabancı girişine izin veren ve dış   yatırımların korunmasını öngören bir yasa tasarısını onayladığı   bildirildi. 

9- Körfez Havayolları'na ait yolcu uçağının, Bahreyn açıklarında   Körfez sularına düştüğü bildirildi.

24 AĞUSTOS 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, depremle ilgili kendisine gönderilen  yazılı soruları yanıtladı. 

           

Başbakan Ecevit cevabında, depremler sonrasında resmi makamlara   bildirilen kayıp sayısının 24 olduğunu belirterek, depremlerde siteleri   enkaz haline gelen Ceylan İnşaat'a deprem konutları ihalesinin   verilmesinin "kesinleşmiş mahkeme kararının bulunmaması"ndan   kaynaklandığını söyledi. 

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaşanan ekonomik sıkıntılar,   Türk Cumhuriyetleri ve komşu ülkelerle ilişkiler üzerine Türkiye   gazetesine açıklamalarda bulundu.

3- Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir, görevini   Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit'in de   katıldığı törenle Orgeneral Aytaç Yalman'a devretti.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde   halka hitaben yaptığı konuşmada, bölgede yaşayan nüfusun yüzde   65'inin, Türkiye nüfusunun ise yüzde 45'inin tarımla geçindiğini   belirterek, uygulanan yanlış ekonomik yatırımlar nedeniyle çiftçinin   geçiminin zorlaştırıldığını söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Muş'ta   gazetecilere yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı'na 2. kez gönderilen   memurlarla ilgili Kanun Hükmündeki Kararname 2. kez Cumhurbaşkanı'ndan   döndü. TBMM'de yasa çıkacak. Bu konuda hükümet kararlıdır" dedi.

6- Devlet Bakanı Recep Önal, bakanlığı ile ilgili konularda   Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. 

7- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen yaptığı açıklamada,   "mevsimin yaz olması nedeniyle çöp sorununun sağlık sorununa ve   toplumsal olaylara neden olacağı, İzmir Fuarı'nın da gündemi   meşgul etmesi" gerekçesiyle, İstanbul ve İzmir'de devam eden   belediye işçileri grevinin, Bakanlar Kurulu tarafından 2 ay süreyle   ertelendiğini söyledi.

           

Bakan Yücelen ayrıca, Bakanlar Kurulu'nda, TBMM'nin 1 Ekim'de   açılması ile memurlarla ilgili düzenlemenin yasa tasarısı olarak  ivedilikle Meclis gündemine getirilmesinin kararlaştırıldığını   belirterek "1 Ekim'e kadar da bazı çevrelerin özellikle Kanun   Hükmünde Kararname'nin (KHK) içeriği hakkındaki gerçek dışı beyanları   üzerine, mütedeyyin vatandaşlarımızın bu KHK'dan kesinlikle zarar   görmeyeceğini ve çalışanlarımıza dönük yargısız infaz olmayacağı   konusunu kamuoyuna anlatma kararı almıştır" dedi.

8- Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 1999 yılında   incelenen 21,3 trilyon lira tutarındaki KDV iade talebinden sadece   8 trilyon lira tutarındaki kısmının haksız ve yersiz görüldüğü   bildirildi.

 9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Cumhuriyet   gazetesinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, TBMM'de bekleyen sosyal   güvenlikle ilgili yasaların çıkmasının zaman alacağını belirterek,   Kanun Hükmünde Kararname (KHK) olarak düzenlenmesinin   kararlaştırıldığını söyledi.

           

Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı'na ilişkin değişiklikler öngören   KHK, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

10- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, partisi   MHP'nin hedefleri ile ilgili Türkiye gazetesine değerlendirmelerde   bulundu.

11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Bakanlar   Kurulu'nda üçüncü binyılın alternatif enerji kaynağı olarak gösterilen   hidrojen enerjisi ile ilgili brifing verdi.

           

Bakan Ersümer konuşmasında, İstanbul'da Uluslararası Hidrojen   Enerjisi Teknolojileri Merkezi (ICHET) kurulması için Türkiye ile   Birleşmiş Milletler Sanayi Kalkınma Örgütü (UNIDO) arasında kurumsal   anlaşma ve güvence fonu anlaşmasının imzalanması gerektiğini söyledi.

12- Kültür Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden   yapılan açıklamada, Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın talimatları   doğrultusunda, İstanbul'daki müzelerin onarımı için bütçeden yaklaşık   1 trilyon liranın aktarıldığı bildirildi.

13- DPT Müsteşarı Akın İzmirlioğlu düzenlediği basınla sohbet   toplantısında yaptığı açıklamada, yüzde 25'lik yıl sonu enflasyon   hedefinin tutturulması zor olsa da bu yöndeki kararlılığın   sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

14- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, İstanbul ve İzmir'de   belediye işçilerinin grevinin ertelenmesi ile ilgili olarak yaptığı   açıklamada, hükümetin devlet gücüyle zor kullanarak grevi ertelediğini   belirterek "Bu, serbest toplu pazarlık düzenine müdahaledir" dedi.

           

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da konuyla ilgili yaptığı   açıklamada, grevlerin halk sağlığı bakımından tehdit oluşturmadığını   belirterek, "Hükümet, silik bir sendikacılık ve emek hareketi   istiyor" dedi.

15- Antalyaspor futbol takımı Azerbaycan'ın Kapaz takımını  5-0 yenerek UEFA Kupası maçlarına katılma hakkını kazandı.

16- Ağustos ayı sonunda görev süresi dolacak olan ABD'nin Türkiye   Büyükelçisi Mark Parris, Cumhuriyet gazetesinin çeşitli konulardaki   sorularını yanıtladı. 

17- Türkiye'de bulunan ABD Başkanı Bill Clinton'ın Özel Danışmanı   ve Hazar Havzası Enerji Diplomasisi Devlet Sekreteri John Wolf, Ankara   temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile  görüştü.

           

Görüşme öncesinde Wolf gazetecilere yaptığı açıklamada,   "Bakü-Ceyhan projesinin yaşama geçirilip geçirilmeyeceği, ya da yeterli   petrol olup olmadığı gibi soru işaretleri geçen yılda kaldı. Artık   önümüzdeki konular yalnızca ticari sorunlar" dedi.

           

Bakan Cem de açıklamasında, Bakü-Ceyhan boru hattı projesine   ilişkin çok olumlu gelişmeler yaşandığını belirterek, ilerlemenin   Trans-Hazar projesinde de sürmesini beklediklerini söyledi.

25 AĞUSTOS 2000

1- Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini Orgeneral Atilla Ateş'ten   devralan Orgeneral Hilmi Özkök yaptığı konuşmada, irticai   faaliyetlerin demokratik, laik hukuk devleti olan Türkiye'nin çağdaş   kazanımlarını ortadan kaldırmayı hedeflediğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli   incelemelerde bulunmak ve çeşitli açılışlara katılmak üzere Bitlis'e   gitti. Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı konuşmada, terör   olaylarının bitme noktasına geldiğini belirterek "Enflasyonu   önlemenin yanı sıra işadamları tarafından açılan iş sahalarını da   destekliyoruz. Terörü önleyen devlet, göçü de önleyecektir" dedi. 

3- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Ege Genç İş Adamları Derneği'nin   düzenlediği "Türkiye Avrupa Birliği'ne Girerken Yargı Sistemi"   konulu konferensta yaptığı konuşmada, AB'ne girmeye çalışan   Türkiye'nin hukuk sisteminde büyük eksiklikler bulunduğunu belirtti.   Türkiye'nin "çalar saati" beklemeden kendiliğinden gerekli   düzenlemeleri yapması gerektiğine işaret eden Başkan Selçuk, "Türkiye   bu Anayasa'yla 21'inci yüzyıla girmemeliydi" dedi. 

 4- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), izinsiz halka arz   gerçekleştiren Konya'da kurulu Kübra Holding yöneticileri ile ana   ortaklık niteliğindeki Ulupolat Cam Pazarlama Sanayi ve Ticaret   A.Ş'nin 6 yöneticisi hakkında suç duyurusunda bulundu. 

5- Euromoney Dergisi Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel'i 'Yılın   Merkez Bankacısı' seçti. 

6- UEFA Kupası Şampiyonu Galatasaray futbol takımı, Şampiyonlar   Ligi Şampiyonu Real Madrid'i Monoca'daki maçta 2-1 yenerek Süper   Kupa'nın sahibi oldu. 

7- Türkiye'de bulunan ABD Başkanı Bill Clinton'ın Özel Danışmanı   ve Hazar Havzası Enerji Diplomasisi Devlet Sekreteri John Wolf, Enerji   ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ile görüştü. Görüşmenin   ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Ersümer, Bakü-Ceyhan   projesinin finansmanı konusunda Azerbaycan petrol şirketi Socar'ın   yürüttüğü çalışmalarda önemli bir aşama kaydedildiğini, Botaş'ın arazi   çalışmalarına başlamasının da önemli zaman kazandıracağını söyledi. 

8- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), terör örgütü PKK'nın   lideri Abdullah Öcalan'ın avukatı, Öcalan'ın sağlık durumunu ileri   sürerek, "İmralı Ceza Evi"nden başka bir ceza evine nakli, daha büyük   hücreye konulması ve tecrit koşullarının ortadan kaldırılmasına    yönelik ihtiyati tedbir istemini reddetti. 

9- Hindistan'ın güneyinde etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle   ölenlerin sayısının 125'e yükseldiği bildirildi. 

26 AĞUSTOS 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Sayıştay'ın arşivinde çıkan yangınla   ilgili olarak olay yerinde yetkililerden bilgi aldı.

           

Başbakan Ecevit gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine,  yanan evrakların önemsiz olduğunu, üzerinde işlemleri tamamlanmış   evrakların yandığını belirterek "Eğer hasar ondan ibaret kalırsa ciddi   bir sorun yok demektir" dedi.

2- Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da Yeditepe   Üniversitesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin   dünyanın en güçlü 10 ülkesi arasına girebilmesi ve iddiasını   sürdürebilmesi için eğitime daha çok pay ayırması gerektiğini   söyledi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan Gaziantep Şehit Kamil Belediye   Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada,   hükümetin, Parlemento'dan memurlarla ilgili Kanun Hükmünde   Kararname'yi (KHK) içeren bir yasanın geçmesinin mümkün olmadığını   bildiğini belirterek, KHK Meclis'e geldiği zaman MHP'de olduğu kadar,   ANAP'ta da "ret" oyu kullanacak birçok parlementerin bulunduğunu  söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Bitlis'in   Ahlat ilçesinde yaptığı açıklamada, memurlar arasındaki ücret   dengesizliğinin ortadan kaldırılacağını ve bu konudaki   adaletsizlikte köklü bir değişikliğe gidileceğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Trabzon'da gazetecilere   yaptığı açıklamada, F tipi ceza evleri uygulamasına başlamadan önce   Terörle Mücadele Yasası'nda değişikliğe gidileceğini belirterek, af   yasasının da olabildiğince çabuk çıkması gerektiğini ve Meclis'in   açılması ile ilk ele alınacak yasa tasarılarından birinin bu olacağını   söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Ağrı'da yaptığı   açıklamada, SSK'nın 44 bin sağlık personeli ile 32 milyon sigortalı  ve yakınına hizmet vermeye çalışan bir müessese olduğunu belirterek,   genel sağlık alanında ciddi şekilde personel açığı bulunduğunu   söyledi.                          

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada,   memurlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) ardından   hükümetin, sosyal güvenlik sisteminde, KHK ile düzenleme yapmak  istemesinin yanlış olduğunu söyledi. 

8- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik   Bakanı Yaşar Okuyan'a bir mektup göndererek, AB'ye uyum sürecinde   başka alanlarda olduğu gibi çalışma yaşamında da demokratikleşme   adımlarının ivedilikle atılmasını ve işkollarında sendikalar için   uygulanan yüzde 10 barajının kaldırılmasını istedi.

9- Malazgirt Zaferi'nin 929. yıl dönümü Muş'un Malazgirt   İlçesi'nde düzenlenen törenlerle kutlandı.

           

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli törende   yaptığı konuşmada, Anadolu'yu bin yıldır kardeşçe yaşayan insanlara   layık görmeyenlerin bulunduğunu belirterek "İstanbul'u Konstantinapolis   yapmak istiyorlar" dedi.

           

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut,   Başbakan Bülent Ecevit ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de  Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

10- Türkiye'den Yunanistan'a yasadışı yollarla İran, Irak ve Afgan   uyruklu 32 mülteciyi kaçıran bir Türk teknesi İstanköy açıklarında   alabora olması sonucu battı. Teknede bulunanların 6'sı kurtarıldı,  8'inin cesedi bulundu, 18 kişi de kayboldu.

11- Güney Kore Devlet Başkanı Kim Dae-jung Almanya'da yayınlanan   Die Welt gazetesine verdiği demeçte, Güney ile Kuzey'in tekrar   birleşmesinin şu anda mümkün olmadığını ve kalıcı barışın   sağlanmasının öncelikli olduğunu söyledi.

12- Cezayir Başbakanı Ahmed Benbitur, hükümetinin istifasını Devlet   Başkanı Abdülaziz Buteflika'ya sundu. Buteflika, danışmanlarından Ali   Benflis'i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton, üç ülkeyi kapsayan Afrika gezisi   çerçevesinde ilk olarak Nijerya'ya gitti.

           

Nijerya Devlet Başkanı Olusegun Obasanjo ile görüşen Başkan Clinton   yaptığı konuşmada, Nijerya'nın demokraside kaydettiği gelişmenin  "Güney Afrika'da ırkçı rejimin yıkılmasından sonra Afrika'daki en önemli   demokratik dönüşüm" olduğunu belirterek, dinsel ve etnik   farklılıkların çatışma değil "güç" kaynağı olması gerektiğini söyledi.

14- Somali Ulusal Meclisi, Abdikasım Salad Hasan'ı devlet   başkanlığı görevine getirdi.

27 AĞUSTOS 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan çeşitli incelemelerde bulunmak   üzere gittiği Gümüşhane'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

           

Kutan yaptığı açıklamada, memurlarla ilgili Kanun Hükümünde   Kararname'nin aynı şekilde düzenlenmesi halinde Parlemento'nun bunu   tasvip etmeyeceğini belirterek "Tasarı bu şekliyle Parlemento'ya   getirilmesin. Bunun yolu taraflar arasında mutabakat sağlanır ve bir   takım eksiklikleri varsa giderilir ve Parlemento'ya getirilir" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada,   Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin kısıtlanmasından yana olduklarını   belirterek "Cumhurbaşkanı'nın yetkileri gözden geçirilmeli ve   azaltılmalıdır. Parti olarak teklifler üzerinde somut çalışmalar   ortaya koyuyoruz. Bu konudaki anayasa değişiklik teklifine destek   vermeye hazırız" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, çeşitli   açılış ve temel atma törenleri için gittiği Isparta'da halka hitaben   yaptığı konuşmada, siyasi ve ekonomik istikrar konuları üzerinde   durarak, gerek aylık enflasyon oranlarında ve gerekse faizlerdeki   düşüşleri, Türkiye'nin uluslararası kredibilitesinin her gün daha da   artmasını takip ettiğini, geçmişte Türkiye'yi "riskli ve kredi   verilmez ülke" ilan eden, yüksek faizlerle dahi kredi vermeye ikna   edilemeyen ülkeler ve kuruluşların, bu gün Türkiye ile işbirliği için   zemin oluşturma gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, daha  önce yayımladığı yaz Kur'an kursları ile ilgili yönetmelikte değişiklik   yaparak, haftada 3 gün olan kur'an kursu süresini haftada 5 güne   çıkardı.

5- Devlet Bakanı Recep Önal yaptığı açıklamada, kamu bankalarının   özelleştirilmesine dönük düzenlemenin tamamlanmak üzere olduğunu   ve ekim ayına yetişeceğini söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, bakanlığı ile ilgili konularda   Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı   açıklamada, alınan idari ve yasal önlemler ile 4447 Sayılı Sosyal   Güvenlik Yasası'nın uygulanmaya başlanmasıyla birlikte SSK'da  olumlu gelişmeler sağlandığını ve SSK'nın 8 yıldan bu yana ilk kez,   son 3 aydır Hazine'den finans yardımı almadığını söyledi.

8- Kültür Bakanı İstemihan Talay, ilköğretim okulu temel atma   töreni için gittiği İçel'in Tarsus İlçesi'nde yaptığı konuşmada,   Türkiye'nin gençlerini en iyi şekilde yetiştirerek, büyük devletler   arasında yerini almak zorunda olduğunu söyledi.

9- Turizm Bakanı Erkan Mumcu yaptığı açıklamada, Türkiye'nin   Avrupa'daki pazar payının yüzde 40 yükseldiğini ve Kuşadası dışında   geçmiş yılların en iyi sezonunun yaşandığını belirterek "Bütün   yerlerde çok iyiyiz. Sadece Kuşadası'nda yüzde 10'luk bir boşluk var"   dedi.

10- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay Kırıkkale'de yaptığı   açıklamada, memurlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) yargısız   infaz olduğunu belirterek "Devletin bölünmez bütünlüğüne ve Cumhuriyet'in   niteliklerine karşı eylem yapanlara yönelik düzenleniyor olsa bile bu,   Anayasa'nın 38. Maddesi'ne, 70. Maddesi'ne, 129. Maddesi'ne ve 141.   Maddesi'ne aykırılık taşımaktadır. Cumhurbaşkanı da bu gerekçelerin bir   kısmını ileri sürmek suretiyle kararnameyi hükümete teslim etmiştir"   dedi.

11- Japon Uluslararası İşbirliği Bankası'nın (JBIC) Türkiye'ye,   mali sektörle ilgili olarak vereceği yaklaşık 750 milyon dolarlık   krediyi, kamu bankalarının özelleştirilmesiyle ilgili düzenlemenin   henüz yapılmamış olması sebebiyle beklemeye aldığı bildirildi.

12- İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook yaptığı açıklamada,   nükleer sorunların uluslararası sınır tanımadığını ve eski Sovyetler   Birliği ülkelerinin, herkesin hayatını etkileyen büyük nükleer   sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek, İngiltere'nin Rusya'ya   nükleer güvenlik sorunlarıyla başa çıkabilmesi için 80 milyon sterlin   (yaklaşık 77 trilyon TL) yardım yapacağını söyledi.

13- İsrail askerlerinin Batı Şeria'da, İslami Direniş Hareketi   Hamas militanlarına karşı düzenlediği operasyonda çıkan çatışmada,  3 İsrailli askerin öldüğü ve 1 İsrailli asker ile 1 Hamas militanının   da yaralandığı bildirildi.

28 AĞUSTOS 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Harp Malulü Gaziler,   Şehit Dul ve Yetimleri Deneği Genel Başkanı Süleyman Efendioğlu ve DİSK   Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve beraberindeki yönetim kurulu   üyeleriyle ayrı ayrı görüştü.  

           

Çelebi, Türkiye'nin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmesi için   demokratik hak ve özgürlüklerin, insan haklarının olması gereken   kapsamda yaşam bulduğu bir demokratik ortamın yaratılması gerektiğini   belirtti. 

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, beraberindeki milletvekilleriyle   birlikte Erzincan Vali Vekili Bekir Dınkırcı ile Belediye Başkanı   Erkan Karaman'ı ziyaret ettikten sonra, Erzincan Ticaret ve Sanayi   Odası'nda Başkan Cengiz Türker'den ilin sorunları hakkında bilgi aldı. 

           

Kutan Ticaret ve Sanayi Odası'nda yaptığı konuşmada, 1 Temmuz'dan   itibaren Anadolu'nun 36 ilini gezdiğini, hemen hemen bütün illerin   sorunlarının aynı olduğunu tespit ettiklerini söyledi. 

3- Devlet Bakanı Hasan Gemici, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda   yaptığı açıklamada, çocuklarıyla ilgili görev ve sorumluluklarını   yerine getirmeyen aileler hakkında, TCK'nın 477. ve 478. maddelerine   göre yasal işlemlerin yapılacağını söyledi. 

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, adli yargı 36. son dönem ve   38. hazırlık döneminin başlaması dolayısıyla Hakim ve Savcı Adayları   Eğitim Merkezi'nde düzenlenen açılış törenine katıldı ve gazetecilerin   sorularını yanıtladı. Bakan Türk, Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin   kısıtlanmasına ilişkin anayasa değişikliğinin 'bir- iki günde   yapılamayacağını' bildirdi. 

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, çeşitli inceleme ve   açılışlarda bulunmak üzere gittiği Ağrı'da, Vali Cumhur Ersoy'u   ziyaret ederek ilin sorunları hakkında bilgi aldı ve gazetecilerin   sorularını yanıtladı. 

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Tasarruf Mevduatı   Sigorta Fonu Yönetmeliği'ni Resmi Gazete'de yayımladı.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, DYP İzmir İl Binası'nın   açılışında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı'nın bazı yetkilerinin   kısıtlanmasından bazı yetkilerinin de genişletilmesinden yana   olduklarını açıkladı. 

8- İstanbul 2 No'lu DGM, Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı   Nuh Mete Yüksel'in, hakkında soruşturma yürüttüğü Nur cemaati  liderlerinden Fethullah Gülen hakkındaki gıyabi tutuklama kararını   oybirliği ile kaldırdı. 

9- Ortadoğu barış sürecinde yaşanan gelişmeleri görüşmek üzere   Türkiye'ye gelen İsrail Başbakanı Ehud Barak, Cumhurbaşkanı   Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve Milli Savunma Bakanı  Sabahattin Çakmakoğlu ile bir araya geldi. 

           

Barak, Başbakan Bülent Ecevit ile yaptığı görüşmede savunma   ihalelerinin ele alındığını söyledi. 

10- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, BM ve Parlamentolar Arası   Birlik'in ortak girişimiyle New York'ta yapılacak Ulusal Meclis   Başkanları toplantısına katılmak üzere ABD'ye gitti. 

11- İslam Konferansı Örgütü üyesi 15 Müslüman ülkenin dışişleri   bakanları Fas'ın Agadir şehrinde toplandı. Ortadoğu barış sürecinde   Kudüs'ün statüsüyle ilgili olarak toplanan zirve Fas Kralı 6. Muhammed   ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat tarafından açıldı. 

29 AĞUSTOS 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, gazetecilerin soruları üzerine yaptığı   açıklamada, Cumhurbaşkanının yetkilerinin sınırlandırılmasına ilişkin   açıklamalarının yanlış anlaşıldığını belirterek, "Yetkiler   kısılabilir de kısılmayabilir de. Bu TBMM`nin bir görevidir" dedi.

           

Başbakan Ecevit ayrıca, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel`in   ombudsman sisteminde başhakem olacağı yönündeki haberlerle ilgili   olarak da "Ayrıntıları görüşmedik ama bu ombudsman müessesesi   kurulması konusunda görüş birliği var" dedi. 

2- Başbakan Bülent Ecevit, dün DPT, Enerji Bakanlığı, Maliye   Bakanlığı ve Hazine Müsteşarları ile yaptığı toplantıda alınan   kararlara ilişkin açıklamasında, önceki hükümetler döneminde  Hazine garantisi sağlanmış olan 10 yap-işlet-devret ve 5 yap-işlet  projesinin devam edeceğini ve DPT'nin öncelikli olarak gönderdiği   2002'ye kadar yürürlüğe girecek 29 projeye ilişkin Yüksek Planlama   Kurulu Kararı'nın da bir an önce çıkarılacağını söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu,   Genelkurmay Karargahı'nda görevli, terfi eden subay ve astsubaylar   için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her geçen  gün daha güçlü duruma gelmesinin cumhuriyetin dayandığı temel  ilkelere bağlılıkla mümkün olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Bolu'da   basın mensuplarına yaptığı açıklamada, memurlarla ilgili   Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) TBMM'de görüşülmesi sırasında  parti olarak grup kararı alacaklarını söyledi.

5- Gençlik ve Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü yaptığı   açıklamada, 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları organizasyonu için İstanbul'un   finale kalan 5 kent arasına girmesinden sevinç duyduğunu belirterek  "Uluslararası Olimpiyat Komitesi gelecek yıl Temmuz'da 2008 Olimpiyat   Oyunları'nı İstanbul'a versin, İstanbul'u iki yıl içinde herşeyi   ile hazır hale getiririz" dedi. 

6- Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici,  Marmara ve Bolu depreminde zarar gören aileler hakkında bir  araştırma yapılması için bölgedeki üniversitelere bir yazı  gönderdi.

           

Bakan Gemici, üniversitelere gönderdiği yazıda depremden  zarar gören ailelerin sosyal ve psikolojik açıdan güçlendirilmeleri,  gelecekteki olası depremlere karşı hazır kılınmaları ve bu bağlamda  bilinçlendirilmeleri için gerekli bilgi ve verileri ilgili kuruluşlara   sunabilmek amacıyla bir araştırma yapılmasının planlandığını  söyledi.

7- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın  aylık olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, özelleştirmenin  sadece ekonomistlere bırakılmayacak kadar ciddi ve boyutlu bir iş   olduğunu belirterek, zihniyetin değişmesi halinde bir yıl içinde   yapacağı özelleştirme ile Türkiye'nin dış borçlarının ödenebileceğini   söyledi.

8- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu yaptığı açıklamada,  Türkiye ile İsrail arasındaki savunma sanayii işbirliğinin birkaç   proje ile sınırlandırılamayacağını belirterek "Bazı projeler de hala   masadadır" dedi.

9- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Ağrı Gürbulak Sınır   Kapısı`nda bekleyen şoförlere hitaben yaptığı konuşmada, uzun   kuyruklar oluşturan TIR`ların burada bekletilmesinin ülke  ekonomisine zarar verdiğini belirterek, Gürbulak Sınır Kapısı`nın  yeniden düzenleneceğini, işlemlerin süratle yapılması için  çalışmaların başlatılacağını söyledi.

10- Dışişleri Bakanlığı`ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı   İsmail Cem`in Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreau ile   telefon görüşmesi yaptıkları ve BM Genel Kurulu için gidecekleri  New York`ta görüşmeyi kararlaştırdıkları, ayrıca Bakan Cem`in   Yunanistan`daki orman yangınları için Türkiye`nin yardıma hazır   olduğunu Papandreau`ya ilettiği söylendi.

11- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Zonguldak'ın Ereğli  ilçesinde yaptığı konuşmada, "Hiç kimse eğitimimizi, kendi siyasi   görüşlerinin ve ideolojilerinin fidanlığı olarak görmesin. Bu fidanlık   Atatürk ve Cumhuriyet fidanlığıdır" dedi.

12- Sağlık Bakanı Osman Durmuş özel şirketler tarafından  hibe edilen ambulansların teslim töreninde yaptığı konuşmada,  "İl Ambulans" kampanyası çerçevesinde firmaların hibe ettiği   ambulansların yıl sonuna kadar bin adedi bulacağını umduklarını  söyledi.

13- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Aydın`ın Köşk İlçesi'nde   yaptığı konuşmada, Başbakan Bülent Ecevit`in her iktidar olduğu   dönemde Türkiye`nin çok ciddi sıkıntılar yaşadığını belirterek,   "Bugün Türkiye`de 30 milyon insan açlık sınırında" dedi.

14- 68'liler Birliği Vakfı Başkanı Haşmet Atahan yaptığı   açıklamada, Başbakan Bülent Ecevit`in, hakkındaki tutuklama kararı   kaldırılan Nur cemaati liderlerinden Fethullah Gülen'e arka   çıkarak adaletin üzerine gölge düşürdüğünü, Anayasa'nın 138. Maddesi'ni   çiğnediğini söyledi.

15- 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle; Cumhurbaşkanı  Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı  Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile Devlet Bakanı ve Başbakan   Yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz birer mesaj yayınladılar.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş gazetecilerin, Rum Yönetimi   lideri Glafkos Klerides'in Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'e   bir mektup yazarak diplomatik ilişki kurulmasını istemesine ilişkin  soruları üzerine yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın Rumlarla diplomatik   ilişki kurmasının kendilerine büyük acı vereceğini söyledi.

17- ABD Başkanı Bill Clinton, Afrika gezisi çerçevesinde  Mısır'a giderek Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek  ile Ortadoğu barış süreci hakkında görüştü.

           

Başkan Clinton yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistinlileri   birbirinden ayıran uçurumu kapatmalarını ve 13 Eylül'e kadar  anlaşmaya varmalarına yardım etmeyi umduklarını söyledi. 

           

Mübarek ise İsrail ile Filistinliler'in gelecek aya kadar bir   anlaşmaya varmaları konusunda iyimser olduğunu söyledi.

18- Fransa İçişleri Bakanı Jean Pierre Chevenement, Başbakan   Lionen Jospin'le Korsika'ya özerklik reformu yüzünden görüş  ayrılığına düşmesi üzerine görevinden istifa etti. 

           

Başbakan Jospin yaptığı açıklamada, Chevenement'in istifasında   büyük üzüntü duyduğunu belirterek "İçişleri Bakanı, hükümetin   Korsika'yla ilgili politikasını onaylamadığı için görevini bıraktı"   dedi.

           

İçişleri Bakanlığı'na Hükümet Sözcüsü ve Hükümetin Meclis   ile İlişkilerinden sorumlu Bakanı Daniel Vaillant atandı.

19- Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,   Bulgaristan'ın 18 Ağustos'ta 5 Rus iş adamının ülkeye girişinin  yasaklanmasına ilişkin aldığı karar eleştirilerek yaptırımların  "siyasal" olduğu bildirildi.

           

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Radko Vlaykov ise  açıklamasında, bu kişilerin Bulgaristan'ın milli güvenliğini tehlikeye   düşüren faaliyetlerde bulunduklarını belirterek "Bulgaristan, kendi   milli güvenliğini ilgilendiren konularda bağımsız karar alır" dedi.

20- Çin'in güneyindeki Fujian, Zhejiang ve Guangdong eyaletlerinde   meydana gelen Bilis tayfunu'nun en az 19 kişinin ölünüme,  binlerce evin yıkılmasına ve ulaşımın aksamasına neden olduğu  bildirildi.

30 AĞUSTOS 2000

1- 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 78. yıl dönümü yurt genelinde ve   KKTC'de törenlerle kutlandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin   Kıvrıkoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) demokratik, laik ve sosyal   hukuk devletinin teminatı olarak görevinin başında ve yüksek disiplini  ile Türk ulusunun emrinde olduğunu vurguladı. 

           

Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit,   Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz   ile siyasi parti temsilcileri de katıldı. 

2- Sayıştay Başkanlığı, arşiv bölümündeki yangında, ceza hukuku   açısından suç teşkil eden belgelerin bulunmadığını bildirdi.   Başkanlık, zarar gören belgelerin "incelenip denetimi yapılarak   mevzuata aykırı görülmeyen, noksanlığı bulunmayarak arşive kaldırılmış   evrak" olduğunu açıkladı. 

3- Devlet Bakanı Hasan Gemici Zonguldak'ta düzenlediği basın   toplantısında, bakanlığı ile ilgili çalışmalar konusunda bilgi verdi.   Bakan Gemici, Türk Medeni Yasası'nın, değişen ekonomik ve sosyal   koşullara uygun hale getirileceğini, Meclis'in açılmasıyla konunun ele   alınacağını söyledi. 

4- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu,   Giresun'da bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşları inceledi ve Vali Ali   Haydar Öner'i ziyaret ederek ilin sorunları hakkında bilgi aldı. 

           

Bakan Mirzaoğlu, Türkiye'de ulaşım politikasında reform   yapacaklarını belirterek "İhmal edilen deniz ulaşımını canlandıracağız,   yük ve yolcu taşımacılığını denize kaydıracağız" dedi. 

5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Zonguldak'ta çeşitli   temel atma ve açılış törenlerine katıldı. 

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada,   Tunceli ve Hakkari'de güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 16 PKK'lı   terörist öldürüldü. 

7- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, stand-by anlaşması   çerçevesinde 3. inceleme ziyareti için Türkiye'ye geldi. 

8- Belçika Başkanlık Sözcüsü Alain Gerlasch, Sabancı suikastı   faillerinden Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iade edilmeyeceğini, hükümetin   üçüncü bir ülkeye iade etme kararından vazgeçtiğini ve Erdal'ın Belçika'da   işlediği suçlardan Bruges Mahkemesi'nde yargılanmasının beklendiğini   açıkladı. 

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Balkanlar Özel Elçisi Carl   Bildt, Balkanlar'ın oldukça kritik bir seçim sürecine girdiğini   belirterek bölgeye gitti. Bildt'in Makedonya, Karadağ ve Hırvatistan'ı   kapsayan gezisi sırasında bölge liderleriyle görüşeceği bildirildi. 

10- ABD Başkanı Bill Clinton, Kolombiya hükümetinin uyuşturucu  ve solcu gerillalarla mücadelesine destek vermek üzere   Kolombiya'ya gitti. Başkan Clinton'ın ziyaretini protesto eden   solcularla polis arasında çıkan çatışmalarda 2'si polis, 6 kişinin   öldüğü bildirildi. 

11- Güney Afrika İnsan Hakları Komisyonu'nun Johannesburg'da   düzenlediği ve 4 gün sürecek Irkçılık Konferansı'na ABD, Brezilya ve   Avustralya dahil çeşitli ülkelerden ve Günay Afrika'dan yaklaşık bin   kişi katıldı. 

           

Güney Afrika Devlet Başkanı Thabo Mbeki toplantının açılışında   yaptığı konuşmada, ülkede beyazların ırkçı yönetiminin 6 yıl önce sona   ermiş olmasına rağmen siyahların beyazlara saldırılarının sürdüğünü   vurguladı. 

12- Rusya Federasyonu, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT)   ülkeleriyle ortak uyguladığı vizesiz rejim uygulamasından çıkacağını   açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, Bişkek Anlaşması'ndan   çıkmasının Rusya'nın BDT'deki müttefiklerinden kopması anlamına   gelmediğini söyledi. 

13- Dünya Dini ve Ruhani Liderler Zirvesi'nde konuşan BM Genel   Sekreteri Kofi Annan, din adamlarından dinler arası diyalog için   kendilerini ve çevrelerini zorlamalarını istedi. 21. yüzyılda dini   zorlama yapmanın hiçbir nedeni olamayacağını vurgulayan Annan,   "Yüzlerce dini lider, BM çatısı altında toplanarak, dinler arası   diyalog için bir örnek teşkil ediyor" dedi. 

31 AĞUSTOS 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit bir genelge yayınlayarak konsolide  bütçede sağlanan mali disiplinin, KİT'lerde de sağlanması amacıyla   TEDAŞ ve TEAŞ ile Türk Telekom AŞ'nin kamu kuruluşlarındaki  alacaklarını tahsil için her türlü yasal yollara başvurmalarını  istedi. 

2- Başbakan Bülent Ecevit, Avrupa Birliği çalışmalarıyla   ilgili bir genelge yayınlayarak kamu kurum ve kuruluşlarının  AB Genel Sekreterliği'nin yürüteceği hazırlık çalışmalarına  katkıda bulunmalarını istedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, gazetecilerin Devlet Bakanı   ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'a atfen basında yer alan "Yüksek   Sivil Şura" önerisine ilişkin soruları üzerine yaptığı açıklamada,  "Biz FP olarak, baştan beri memurlarla ilgili Kanun Hükmünde   Kararname'nin (KHK) demokratik bir anlayışla bağdaşmayacağı  görüşündeyiz. Bu itibarla Sayın Yılmaz'ın böyle bir teklifte   bulunmasını hayretle karşılıyoruz" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,  İçel'in Çamlıyayla ilçesi'nde düzenlenen "Çamlıyayla 4. Geleneksel   Zafer Şöleni"nde yaptığı konuşmada, demokrasi ve hukuk devletinin,   aynı cumhuriyet rejimi gibi milletin temel siyasi tercihleri olduğunu   söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk başkanlığında toplanan   Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Danıştay'da boş bulunan  12 üyelikten 9'una Hüseyin Karakullukçu, Yavuz Yoklamacıoğlu,  Ayla Perktaş, Serap Aksoylu, Banu Dilçin, Semra Kayır, Ahmet Hamdi  Ünlü, Fettah Oto ve Çetin Zöngür'ü atadı.

           

Ayrıca, Kurul İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na,  halen bu görevi vekaleten yürüten İstanbul DGM Cumhuriyet  Savcısı Aykut Cengiz Engin'i asaleten atadı. 

6- Devlet Bakanı Tunca Toskay yaptığı açıklamada, dış ticaret   açığının öngörülenin üzerine çıktığını belirterek "Alınacak bazı   tedbirlerle bunu frenleme yoluna gideceğiz" dedi. 

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "yargıda Fethullahçıların   bulunduğu" şeklindeki iddiaları değerlendirmek üzere yaptığı   açıklamada, yargının hiçbir şekilde töhmet altında kalmaması   gerektiğini belirterek, hakim ve savcılar hakkındaki bütün iddiaların,   adalet müfettişlerince incelendiğini ve gerektiğinde soruşturulduğunu   söyledi.

8- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Cumhuriyet gazetesine   bakanlığıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

9- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, demiryollarına işlerlik   kazandırmanın büyük önem taşıdığını belirterek hazırlanan   projelerle önümüzdeki 15 yıl içinde 2 bin km uzunluğunda   demiryolu yapılacağını söyledi.

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı  Zekeriya Temizel ile Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ve Hazine   Müsteşarı Selçuk Demiralp arasında imzalanan protokol ile   Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı'nın bankaların denetlenmesi   ile ilgili görevleri BDDK'ya devredildi.

           

Düzenlenen ortak basın toplantısında Temizel yaptığı açıklamada,  geçmişte yasalara aykırı yollarla bankaları boşaltanların ya da kötü   yönetimlerden yararlanarak usulsüz kredi alanların yaptıklarının   yanlarına kar kalmayacağını söyledi.

11- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan   açıklamada, Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılası'nın bu yılın  ilk yarısında yüzde 4.3 büyüdüğü bildirildi. 

12- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, Nur cemaati   liderlerinden Fethullah Gülen hakkında "laik devlet   yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak   amacıyla yasa dışı örgüt kurduğu" gerekçesiyle 3713 Sayılı Terörle   Mücadele Kanunu'nun 7. Maddesi'ne göre, 5 yıldan 10 yıla kadar  ağır hapis cezasına çarptırılması istemiyle dava açtı. 

13- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli  Hazine Müsteşarı Selcuk Demiralp ile görüştü.

           

Cottarelli görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,   3. gözden geçirme incelemeleri için Ankara'ya geldiklerini belirterek,  geçen dönem içinde mali politikalarda önemli gelişmeler elde edildiğini,   faiz dışı fazla artarken, faizlerde düşüş yaşandığını söyledi. 

           

Cottarelli ayrıca, özelleştirmeye hız verilmesi ve Türk Telekom  ihalesinin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

           

Demiralp ise açıklamasında, şu aşamada ekonomide önlemi   gerektiren bir durum olmadığını ve enflasyon hedefinde de büyük bir   sapma olmayacağını söyledi. 

14- Türkmenistan Dışişleri Bakanı Batır Berdiyev, resmi ziyaret   amacıyla Türkiye'ye geldi.

           

Berdiyev yaptığı açıklamada, Türkmenistan ile Türkiye   arasındaki ilişkilerin çok iyi durumda olduğunu belirterek,  ilişkilerin sadece tarihi ve kültürel boyutta değil, ekonomik ve   siyasi alanlarda da geliştirildiğini söyledi.

           

Berdiyev, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü.

           

Bakan Cem görüşme öncesi yaptığı açıklamada, Türkmenistan'ın   Türkiye için özel bir konumu olduğunu söyledi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 12 Eylül'de New York'ta   başlayacak olan 4. tur dolaylı görüşmelerle ilgili açıklamalarda   bulundu.

           

Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos   Klerides'e çağrıda bulunarak Kıbrıs meselesinin, Türk faktörü   reddedilerek silahla halledilemeyeceğini söyledi.

16- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Vilayet Guliyev yaptığı   açıklamada, Kıbrıs Rum Kesimi ile herhangi bir diplomatik   ilişki içine girilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

17- Rusya İç İstihbarat Servisi'nden (FSB) yapılan açıklamada,  Çeçenistan'daki savaşçılara katılmak üzere Çeçenistan'a girme   girişiminde bulunan 3 Türk'ün yakalandığı bildirildi. 

18- Yunanistan'ın, Fransız Aerospatiale Matra Missiles firması  ile toplam maliyeti 21 milyar drahmi (56 milyon dolar) tutarında   silah satın alımı konusunda yeni bir anlaşma imzaladığı bildirildi. 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106