17.7.2000
×

Hakkında

Künye

İletişim

 TEMMUZ 2000

      

 1 TEMMUZ 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Denizcilik ve Kabotaj Bayramı   nedeniyle yayımladığı mesajda, kabatoj hakkının alınmasının, Ulusal   Kurtuluş Savaşı'nın başarıya ulaşmasının ardından atılan ve ulusumuzun   tam bağımsızlığını pekiştiren önemli bir adım olduğunu belirterek,   denizcilik sektörünün ekonomideki ağırlığının artırılmasının temel   ereklerden biri olduğunu söyledi.

           

Başbakan Bülent Ecevit de yayımladığı mesajda, "Kabotaj   Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle denizcilik sektörünün hızla büyümesi   ve güçlenmesi sağlanmıştır" dedi.

           

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil ise "Ata'nın   idealine sarılanlar ile ilke ve devrimlerinin bayraktarlarına son   günlerde yapılan hain saldırılara Türk denizcisi yabancı değildir"   dedi.                           

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut düzenlediği basın toplantısında   Meclis'in bu yılki yasama dönemini değerlendirdi. TBMM Başkanı Akbulut,   Türkiye'nin,dünyanın gelişmiş ülkeleri arasına girebilmesi için yerel   yönetim, yargı, eğitim, sosyal güvenlik başta olmak üzere her alanda   toplu reformlar yapılması gerektiğini belirterek "Devletimize, etkin   ve sorun çözücü bir kimlik kazandırmalıyız. Demokrasimizi, sivil toplumu   seyirci konumdan çıkarıp katılımcı hale dönüştürecek biçimde   gerçekleştirmeliyiz" dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli çeşitli   ziyaretlerde bulunmak ve açılışlara katılmak üzere gittiği Afyon'da   yaptığı açıklamada, ekonomik programdan taviz verilmesi durumunda   2001 yılının daha ağır koşullarda geçeceğini söyledi.

 4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk incelemelerde bulunmak   üzere gittiği Trabzon'da yaptığı açıklamada, yeni yasama döneminin   başında TBMM'nin ilk çalışmaları arasında Af Kanunu'nun yer alacağını   söyledi. Bakan Türk ayrıca, ceza evlerinin doluluk oranının, Cumuhuriyet   tarihinin en yüksek rakamına ulaştığını ve ceza evlerinin ıslah edici   fonksiyonlarını yitirdiğini söyledi.

5- Başbakanlığın "Deprem Hesapları İnceleme Komisyonu" İnceleme   Raporu'na ilişkin tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Genel Merkez'ce düzenlenen "CHP   Halkla Birlikte Çözüm Üretiyor" projesinin 79'uncu ili kapsayan İzmir   toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i   "demokratikleşme taraftarı" olduğu için seçen Meclis'teki partilerin   Sezer'in söylediklerini yapmadıklarını, demokratikleşme yolunda yasa   değişikliğine gitmediklerini söyledi.

7- Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Pierre   Moscovici AB Dönem Başkanlığını Portekiz'den devralırken   yaptığı açıklamada, Fransa'nın dönem başkanlığı sürecinde, aday   ülkelerle temaslara ve tam üyelik müzakerelerine önem vereceklerini   belirterek, 13 adayın dışişleri bakanlarını 23 Kasım'da özel bir   toplantıya çağıracaklarını, aralık ayında yapılacak Nice Zirvesi'nin   bir bölümüne de adayların devlet ve hükümet başkanlarının davet   edileceğini söyledi.

 2 TEMMUZ 2000

           

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde   partisinin Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısından sonra   gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, FP hakkındaki kapatma   davasının sonbahara doğru sonuçlanmasının beklendiğinin anımsatılması   üzerine, Anayasa Mahkemesi'nin FP'nin kapatılması yönünde bir karar   vereceğine inanmadığını belirterek, ancak olası bir kapatma kararıyla   110 milletvekiliğinin düşürülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Konya'da   düzenlenen 6. Anadolu Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, insan hak ve   hürriyetlerini bahane ederek Türk milletinin birlik ve beraberliğinin   sabote edilmesine müsade etmeyeceklerini belirterek, içte ve dışta   kimsenin kendisinde böyle bir hak görmesine sıcak bakmayacaklarını   söyledi. 

 3- Devlet Bakanı Recep Önal gazetecilerin banka operasyonları,   Zorunlu Tasarruf Fonu ve borsa ile ilgili sorularını yanıtladı. 

4- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Türkiye gazetesinin   sorularını yanıtladı.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Trabzon'da yaptığı açıklamada,   Danıştay, Yargıtay, Bölge İdare Mahkemeleri, İcra İflas Kanunu ve   Noterlik Kanunu'ndaki yeniliklerin "Adalet Reformu"nun başlangıcı   olduğunu söyledi. 

           

Bakan Türk ayrıca, mahkemelerde yargının hızlandırılması   için bilgisayar sisteminin getirileceğini, kurulacak "Ulusal   Bilgisayar Yargı Ağı" ile tüm mahkemelerin birbirine bağlanacağını   bildirdi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Zaman   gazetesine yaptığı açıklamada, "Hangi kurumda hizmet kusuru   görülüyorsa, Alo SSK hattından bize bildirin" diyerek halka çağrıda   bulunduğunu söyledi.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Salih Yıldırım Genel Merkez'de   düzenlediği basın toplantısında, TBMM soruşturma komisyonlarının   oluşturuluş şekli ve gündeme taşıdıkları konuların "siyasi ve gündelik   hesaplı" olduğunu belirterek, bunun bir kez daha yaşanmaması   için TBMM İç Tüzüğü'nde ve anayasada gerekli değişiklikleri   yapacaklarını söyledi. 

8- Türk Tabibler Birliği (TTB) 49. Büyük Kongresi'nde yapılan   seçimleri TTB Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek'in de içinde   bulunduğu "Etkin Demokratik  TTB Grubu" kazandı.

9- Türkiye Barolar Birliği'nin Erzurum'da yapılan "Yönetim Kurulu   ve Disiplin Kurulu Toplantısı" ile "Bölge Baro Başkanları   Toplantısı"nın sona ermesi nedeniyle yayımlanan bildiride "Toplumsal   uzlaşma ve sosyal bir barış sağlamayan, ceza evlerinin boşaltılarak F   tipi ceza evlerine nakillerin kolaylaştırılması amaçlanan af yasa   tasarısı, Türkiye Barolar Birliği ve barolarca da desteklenmemektedir"   denildi.

10- Fransa, 11. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda İtalya'yı 2-1   yendi.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, 14   kişi öldü, 61 kişi de yaralandı.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Dışişleri   Bakanlığı tarafından Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili   sorunların uluslararası mahkeme sürecinde çözümü için bir talep   listesi hazırlandığını açıkladı. 

 13- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Filistin Kurtuluş Örgütü   (FKÖ) Merkez Konseyi'nin toplantısında yaptığı açıklamada, bu yıl   içinde Filistin devletinin kuruluşunu ilan etmeyi düşündüğünü   bildirdi.

3 TEMMUZ 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, KKTC Türk Mücahitleri Derneği heyetini   ve KKTC Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç'u kabul etti. Başbakan   Ecevit, Türkiye'nin Kıbrıs'ın tümünü almak gibi bir niyeti olmadığını   belirterek "Kıbrıs Türkleri en zor koşullar altında bile bağımsızlığını  sağlayabildiğini ve koruyabildiğini kanıtlamıştır" dedi. 

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli   düzenlediği basın toplantısında, TBMM tarafından kabul edilen 8. Beş   Yıllık Kalkınma Planı'nın hedeflerini anlattı.

3- Devlet Bakanı Recep Önal, Stratejik Araştırmalar Merkezi   (STEAM) tarafından düzenlenen "Sigorta Arenası 2000 Forumu"na katıldı.   Bakan Önal yaptığı konuşmada, sigorta şirketlerinin uluslararası   rekabete hazırlanmaları gerektiğini belirterek "Şirketler yeni   ortaklar bulmak, devir ve birleşmeler de dahil olmak üzere ellerindeki   tüm olanakları kullanarak özkaynaklarını güçlendirmek durumundadır"   dedi. 

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Ülküm İşçiler   Derneği'nin düzenlediği "Çalışma Mevzuatında Son Değişiklik Taslağının   Değerlendirilmesi" konulu panelde yaptığı konuşmada, iş güvencesi yasa   tasarısının 57. hükümet döneminde mutlaka yasalaşacağını belirterek  "Bizim asıl amacımız, bu konuyu işçi ve işveren örgütlerinin kendi   aralarında anlaşarak çözmelerini sağlamaktır" dedi. 

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen yaptığı açıklamada, partisinin HADEP   ile işbirliği yapmak istediğini iddia eden Başbakan Bülent Ecevit'i   eleştirdi. Öymen CHP hiçbir siyasi partiyle siyasi işbirliği içinde   olmadığını, ama tüm siyasi partilerle  demokratik diyalog içinde   olmayı istediğini söyledi. 

6- DİE'den yapılan açıklamaya göre, bu yılın haziran ayında yıllık   enflasyon, toptan eşya fiyatlarında yüzde 56.8, tüketici fiyatlarında   ise yüzde 58.6 olarak gerçekleşti.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 29   kişi öldü, 99 kişi de yaralandı. 

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İsviçre'nin Cenevre   şehrindeki dolaylı görüşmelere katılmak üzere Ada'dan ayrılmadan önce   yaptığı yazılı açıklamada "Halkın özgür iradesi ile kurulmuş olan   devletin  egemenliğinin, halkın bağımsızlığının ve eşitliğinin,   gerçekçi bir uzlaşmanın bugünkü statülerden geçmesi gerektiğini bir   kez daha detaylı bir şekilde savunacaklarını" kaydetti. 

 9- BM'nin yayımladığı raporda, dünya ekonomisindeki riskler ve   fırsatlar değerlendirilirken, 2000 yılında dünya ekonomisinin yüzde   3.5 oranında büyüyeceği belirtildi. 

10- Meksika'da devlet başkanlığı seçimlerini muhalefetteki   muhafazakar Ulusal Hareket Partisi'nin adayı Vincente Fox'un kazandığı   bildirildi. 

4 TEMMUZ 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ABD'nin bağımsızlığının 224.   yıl dönümü dolayısıyla gönderdiği kutlama mesajında, "Dost Amerikan   halkına yürekten tebriklerimizi sunmaktan onur ve mutluluk   duymaktayım. İki yakın müttefik olarak Türkiye ve ABD, Kuzey Atlantik   uluslar topluluğunun özgürlüğünü, ortak mirasını ve uygarlığını   korumak amacıyla elli yıldır birbirlerine destek olmaktadırlar" dedi.

2- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet   Sezer'e yaptığı kutlama ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını   yanıtladı.

           

Selçuk, "İdam cezasına karşıyım. Ölüm cezası Türkiye'nin yüz   karasıdır. Artık dünyada, ölüm cezasının suçları önlemediği,   caydırıcılığının olmadığı bilimsel olarak tespit edilmiştir" dedi.

3- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, YDP eski Genel Başkanı Hasan Celal   Güzel'in TCK'nın 312. Maddesi'nden dolayı aldığı 1 yıl hapis cezasını   onadı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, Euro Forum   tarafından İstanbul'da düzenlenen "Türk Bankacılık Kongresi"nde   yaptığı konuşmada, yeni dönemde bankaların rekabetçi ortamda çalışmak   durumunda kalacaklarını, sektörün bu süreçte kaynak ve operasyon   maliyetlerini aşağı çekmeleri gerektiğini söyledi.

           

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chibber ise Türkiye'nin   reformlarla önemli bir finans merkezi durumuna geleceğini belirterek,   finans sektörüne ilişkin verilecek kredi için kamu bankalarının   özelleştirme sinyalini beklediklerini söyledi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral Ankara Ticaret Odası'nda (ATO)   yaptığı konuşmada, Türkiye'nin özlediği ve unuttuğu enflasyon rakamları   ile haziran ayında karşılaştığını belirterek "Tüketici fiyat endeksi en   son 1992 yılında yüzde 1'in altında gerçekleşmişti. Başarılı bir trend   yakalanmıştır" dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Stratejik,   Teknik, Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen "Bireysel   Emeklilik Sisteminin Değerlendirilmesi" konulu panelde yaptığı   konuşmada, Türkiye'de kaynak yetersizliğine bağlı yaşanan problemler   ve temel sosyal güvenlik ilkelerine aykırı uygulamalar nedeniyle   mevcut sistemin krize girdiğini söyledi.

7- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Avrupa Parlamentosu Genel   Kurulu'nda yaptığı konuşmada, kurumsal reformlarla birlikte   "güçlendirilmiş işbirliği" kavramının AB dönem başkanlığı sırasında   Fransa'nın öncelikle ele alacağı konular olduğunu söyledi.

8- NATO Genel Sekreteri George Robertson, Orta Asya ülkelerine   yaptığı beş günlük resmi gezinin ilk durağı olan Kazakistan'daki   temaslarına başladı.

           

Robertson'un, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile yaptığı   görüşmesinde, bölgesel konular, güvenlik ve terörle mücadele konuları   ele alındı.

9- Rusya ve Çin öncülüğünde Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de   düzenlenen "Bölgesel ve Ekonomik İşbirliği Zirvesi"nde Çin, Rusya,   Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan liderleri bir araya geldi.

           

Zirve'ye başkanlık eden Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin yaptığı   konuşmada, bölgedeki istikrarı tehdit etmesine karşın Afganistan'a   askeri müdahalede bulunmanın çok riskli olacağını söyledi.

           

Ciang Zemin ile Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahmanov   yayımladıkları ortak bildiride ise, "Afgan sorununu güç kullanarak   çözmenin uygun olmadığını düşünüyoruz. Afgan sorunu, Afgan halkı   tarafından barışçı görüşmeler yoluyla ve dış müdahale olmadan   çözümlenmelidir" dediler.

 10- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Konseyi'nin, Filistin Devlet   Başkanı Yaser Arafat'ın "İsrail ile nihai anlaşmaya varılmasa da, 13   Eylül'de bağımsız devlet ilan etme" kararını kabul ettiği açıklandı.

5 TEMMUZ 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay   Chibber'i kabul etti. Görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını   yanıtlayan Chibber, görüşmenin, Başbakan Ecevit'in isteği üzerine   gerçekleştiğini ve Dünya Bankası Başkanı James Wolfhensohn'la yaptığı   görüşmenin devamı niteliğinde olduğunu söyledi.       

           

Başbakan Ecevit ayrıca, Başbakanlık'ta gazetecilere yaptığı   açıklamada, idam cezasını kaldırmak için mutlaka hükümet girişiminin   gerekmediğini belirterek, yasalarda yapılacak bazı değişikliklerle   idam cezasının kaldırılabileceğini söyledi.

           

Başbakan Ecevit, bir gazetecinin CHP-HADEP işbirliğine yönelik   bir istihbarat alıp almadığını sorması üzerine, "CHP Genel Başkanı Altan   Öymen ve diğer arkadaşlarının yaptığı açıklamalar, CHP ile HADEP arasında   ciddi bir ilişki ve işbirliği, en azından diyalog olduğunu açıkça   gösteriyor" dedi. 

 2- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Diyarbakır DGM tarafından "Din ve   mezhep farkı gözeterek halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği"   gerekçesiyle 1 yıl hapis cezasına çarptırılan kapatılan RP'nin eski   genel başkanı Necmettin Erbakan hakkındaki mahkumiyet kararını onadı. 

           

FP Genel Başkanı Recai Kutan, Yargıtay'ın onama kararının   açıklanmasının ardından Genel Merkez'de bir basın toplantısı düzenledi.   Kutan, yargı kararlarının bağlayıcı olduğunu belirtirken "Ancak kimse   böyle bir kararın doğru olduğuna inanmak mecburiyetinde değildir"   dedi. 

           

Ayrıca Kutan, Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı   Devlet Bahçeli'yi ziyaret ederek Erbakan'ın mahkum olduğu TCK'nın 312.   Maddesi'nin değişikliği için birlikte hareket edilmesini istedi. 

3- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Devlet Memurları   Yasası kapsamında sözleşmeli personel olarak çalışanlara, emekliye   ayrıldıklarında toplu ödeme yapılmasına karar verdi. 

4- Başbakanlık İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurul toplantısı,   Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen başkanlığında yapıldı. Bakan   Yücelen, toplantıda "Kopenhag Siyasi Kriterleri Işığında Türkiye'nin   Alması Gereken Önlemler" raporunun tartışıldığını ve insan hakları   takvimi olarak kurulun, bundan sonra da izlemede olmasına karar   verildiğini söyledi.

 5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, İstanbul'da düzenlenen   Karadeniz Üniversiteleri Bilgi Ağı 1. Uluslararası Kongesi'nde yaptığı   konuşmada, çağdaş uygarlığın seçkin ve saygın bir ortağı olma amacının   yüksek standartlarda eğitim-öğretim  ve bilimsel araştırma yapan   üniversitelere sahip olmakla gerçekleşebileceğini söyledi. 

6- Sıvılaştırılmaş Likit Petrol Gazı (LPG) ile çalışan araçların   kullandığı otogazda, daha önce yüzde 17 olan KDV oranı yüzde 40'a   yükseltildi. Buna ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe   girdi. 

7- CHP Genel Başkanı Altan Öymen düzenlediği basın toplantısında,   Başbakan Bülent Ecevit'in "HADEP'le konuşulmaz, diyaloğa girilmez"   zihniyetinin bölücülüğe katkıda bulunmak olduğunu söyledi. 

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında    10 kişi öldü, 22 kişi de yaralandı. 

9- KKTC dolaylı görüşmelerinin 3. turu İsviçre'nin Cenevre   kentinde başladı. 

           

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs Rum lideri   Glafkos Klerides ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştü.    Görüşmelerin ardından BM Genel Sekreteri Annan yaptığı açıklamada,   Ada'da kalıcı bir çözüm için çalıştıklarını belirterek "Gelecek bir   kaç ay içerisinde sorunların üstesinden gelmeyi umuyoruz" dedi. 

10- İsrail Başbakanı Ehud Barak,  İngiltere'de Başbakan Tony Blair   ve Dışişleri Bakanı Robin Cook ile bir araya geldi. Barak görüşmeden   sonra yaptığı açıklamada, Blair'den Filistin lideri Yaser Arafat'ı tek   yanlı devlet ilan etmemesi konusunda ikna etmesini istediğini bildirdi. 

           

Başbakan Barak, daha sonra Fransa'nın başkenti Paris'e giderek   Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Başbakan Lionel Jospin ile görüştü. 

6 TEMMUZ 2000

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

           

Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen toplantının ardından yaptığı   açıklamada, Vakıfbank'ın özelleştirilmesi ve bazı sağlık personelinin   maaşlarında iyileştirilme yapılmasına ilişkin kararnamelerin kabul   edildiğini söyledi.      

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin   kapatılan RP'nin eski Genel Başkanı Necmettin Erkabakan hakkındaki 1   yıl hapis cezasını onamasından sonra, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan   Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile ANAP, CHP ve BBP genel başkanlarını ziyaret   etti.

           

Kutan görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit'in   hükümet ortakları zirvesinde konuyu ele alacakları sözü verdiğini   belirterek, Meclis'in yeni yasama yılı başında TCK'nın 312. Maddesi'nin   gündeme geleceğini söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İstanbul Ticaret Odası'nı   ziyaretinde yaptığı konuşmada, partilerin kapatılmasını, siyasi   yasakları doğru bulmadıklarını vurgulayarak, ülkemizdeki demokrasi   standartlarının yükseltilmesinin, herkesin görevi olduğunu söyledi.

4- RTÜK, Star Digital ve Digi Türk'e izinsiz yayın yaptıkları   gerekçesiyle yayın durdurma cezası verdi.

5- Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) ve Birleşmiş Milletler    Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) tarafından İstanbul'da "Tarımın   Geliştirilmesi İçin Bölgesel Stratejiler" konulu konferans düzenlendi.

           

Konferansa Türkiye'nin yanısıra Azerbaycan, Ermenistan,   Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Arnavutluk, Mısır, Tunus   ve Polonya katıldı.

           

KEİ Genel Sekreter Yardımcısı Tansuğ Bleda yaptığı konuşmada,   örgütün, bölge ülkeleri arasında işbirliğini geliştirmek için her   geçen gün yeni bir adım attığını belirterek,  1 Mayıs 1999 tarihinden   itibaren uluslararası örgüt konumuna yükseldiğini ve ülkeler arasında   projeler yaratma görevini üstlendiğini söyledi.

           

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp de yazılı bir mesaj   gönderdi.

6- ABD'nin Hazar Havzası Koordinatörü John Wolf temaslarda   bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Wolf, Dışişleri ve Enerji Bakanlığı   yetkilileri ile bir araya geldi.

           

Görüşmelerde, enerji konusunda yaşanan son gelişmelerin yanı   sıra Kazakistan'ın Kaşagan bölgesinde bulunan yaklaşık 50 milyar   varillik petrol rezervinin Baku-Ceyhan hattına eklenmesi konusu ele   alındı.

7 TEMMUZ 2000

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, Türkiyen'nin   IMF'ye sunduğu 2. ek niyet mektubunun onaylamasına ilişkin yaptığı   açıklamada,  mali disiplindeki tutarlılığın ve mali performansın   güçlülüğünün, ekonomik şartların iyileşmesini desteklediğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, AB-Türkiye Ekonomik ve Sosyal   Karma İstişare Komitesi'nin 10. Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,   "Türkiye için AB'ye adaylık, ulaşmayı istediği uygarlık düzeyinde bir   kilometre taşıdır. AB, Türkiye'yi genişlemesinin ve gelişmesinin bir   parçası olarak görmelidir" dedi.    

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, valiliklere gönderdiği bir   genelge ile, Türkiye'de son yıllarda giderek artan toprak kayması, su   baskını, çığ gibi doğal afetlerde çevrenin bozulması ve doğal   kaynakların bilinçsizce tahrip edilmesinin etkili olduğunu belirterek,   gerekli önlemlerin alınmasını istedi. 

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Özçelik-İş   Sendikası tarafından Kardemir'de düzenlenen bir toplantıda yaptığı   konuşmada, iş güvencesi konusunda işçi ve işverenden uzlaşma   beklediğini belirterek "Eğer uzlaşma olmazsa, garanti ediyorum İş   Güvencesi Yasası hükümetimiz döneminde çıkacak" dedi. 

5- Orman Bakanlığı, Kastamonu ve Bartın il sınırları içinde   bulunan Küre Dağları'nın batı kesimini milli park olarak belirledi.   Konuyla ilgili karar, Bakanlar Kurulu'nda onaylandıktan sonra Resmi   Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

 6- Türkiye'de temaslarda bulunan ABD Başkanı Bill Clinton'un   Hazar Havzası Özel Temsilcisi John Wolf, Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret   ederek bir süre görüştü. 

           

Wolf, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ABD ile Türkiye'nin   enerji politikalarında paralellik bulunduğunu belirterek, Türkiye ile   bölgedeki enerji projeleri hakkında ortaklaşa çalışmalarda   bulunduklarını ve şimdiye kadar bu çalışmaların olumlu olduğunu   söyledi. 

           

Wolf ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan   Yardımcısı Cumhur Ersümer ile bir araya gelerek, Bakü-Tiflis-Ceyhan ve   Hazar geçişli doğal gaz boru hattı projelerindeki son gelişmeleri ele   aldılar. 

7- Orta Asya'daki enerji kaynaklarının Avrupa'ya aktarılmasında   işbirliği yapmak için Türkiye, Yunanistan ve AB Komisyonu'ndan oluşan   ortak çalışma grubu kurulmasına ilişkin mutabakat metni Brüksel'de   imzalandı. 

           

AB Komisyonu Dış İlişkiler Genel Müdürü Catherine Day, Enerji ve   Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Yurdakul Yiğitgüden ve Yunanlı   Müsteşar Antonio Papathanassopulos ile çok sayıda üst düzey yetkilinin   ve uzmanın katıldığı çalışma grubunun ilk toplantısında, bir eylem planı   oluşturulması kararı alındı. 

           

İmza töreninden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında,   oluşturulan çalışma grubunun çok önemli işlevler göreceği, büyük bir   projenin ilk adımının söz konusu olduğu belirtildi. 

           

Yiğitgüden yaptığı açıklamada, söz konusu projeyle, Avrupa Komisyonu   İnogate programı çerçevesinde Türkiye ile Yunanistan'ın gaz şebekelerinin   birleştirilmesi ve bunun da Avrupa şebekesine bağlanmasının hedeflendiğini   söyledi. 

8- IMF Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı Stanley Fischer,  ABD'de yapılan ve Türkiye'deki ekonomik gelişmelerin değerlendirildiği   IMF İcra Direktörleri toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,   toplantıda, Türkiye'nin IMF'ye verdiği 2. Ek Niyet Mektubu'nun   onaylandığını belirterek, Türk hükümetinin uygulamaya koyduğu ekonomik   programın başarıyla sürdüğünü, enflasyonun hızla düştüğünü ve ekonomik   büyümenin yeniden başladığını söyledi. 

9- Çin ve ABD arasında silah denetimine ilişkin görüşmeler,   Çin'in başkenti Pekin'de başladı. 

10- Nikaragua'da 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.   Depremde, 12 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi. 

8 TEMMUZ 2000

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, kapatılan RP'nin eski Genel   Başkanı Necmettin Erbakan'a Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi'ni   ihlalden verilen bir yıllık hapis cezası ve ömürboyu siyaset yasağı   ile Türkiye'nin iç ve dış politikası hakkında Türkiye gazetesinin   sorularını yanıtladı.

2- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, ekonomik istikrar paketi ve   ithalata ilişkin Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladı. 

3- Karedeniz Ekonomik İşbirliği'nin (KEİ), Karadeniz   Üniversiteleri Bilgi Ağı 1. Uluslararası Kongresi sona erdi. Kongrede,   Karadeniz'de kıyısı bulunan ülkelerin üniversiteleri, ortak bilgi ağı   oluşturarak eğitim ve bilimsel araştırmada işbirliği yapma ve   küreselleşmeyi üniversitelerin uluslararasılaşmasıyla gerçekleştirme   kararı alındı.

4- Japonya'nın Fukuoka kentinde G-7 ülkeleri maliye bakanları, kara   para aklanmasıyla mücadele, yoksul ülkelerin borçlarının silinmesi, internet   ekonomisindeki olanaklar ve sorunlar gibi konuları ele almak üzere bir   araya geldiler.

5- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  Rus parlamentosunda   yaptığı konuşmada, "Rusya'yı güçlü ve bağımsız bir devlet yapmak için   dış politikada pragmatik bir  yol izleyeceğini" söyledi. 

6-  Endonezya'nın Moluku Adaları'nda Müslümanların bir Hristiyan   köyüne saldırması sonucu 22 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı   bildirildi. 

 7- KKTC'de, Avrupa gazetesinin sahibi Şener Levent'le birlikte 4   kişi casusluk suçlamasıyla tutuklandı. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı   yaptığı açıklamada, Avrupa gazetesinin "iç ve dış şer odaklarıyla   ilişkisinin kanıtlandığı" ifade edildi. 

9 TEMMUZ 2000

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,   5. Vuslat günleri törenlerine katılmak üzere Kayseri'nin Pınarbaşı   ilçesine gitti. Törene ayrıca, Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez ve Milli   Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu da katıldı.

           

Başbakan Yardımcısı Bahçeli törende yaptığı konuşmada,   partisinin bugüne kadar ortaya koyduğu politikasını anlattı. 

 2- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Doğu ve Güneydoğu   Anadolu'da gençlere yönelik olarak düzenlenen "Ulusal Gençlik Kampları"nın   açılışlarında yaptığı konuşmada "Anadolu'nun kültürel mirası yurdun   dört bir köşesindeki gençlerle çoğalacak" dedi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk bakanlığına ayrılan   bütçe ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bakanlığının   ödenek ve bütçe yetersizliği nedeniyle adalet mekanizmasının büyük   sıkıntılar yaşadığını belirterek, adalet sisteminin rasyonel ve   dengeli işleyebilmesi için genel bütçeden yüzde 2.5 ile 3 arasında bir   rakamın tahsis edilmesi gerektiğini söyledi. 

4- Orman Bakanı Nami Çağan, Türkiye gazetesinin orman   yangınlarıyla ilgili sorularını yanıtladı. 

5- Emniyet Teşkilatı Personeli Kimlik Kartları ile Polis Kimlik   Kokartları Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen Konya İl Merkezi'nde düzenlediği   basın toplantısında, Türkiye'de demokratikleşme konusunda ciddi   adımlar atılması için, TBMM'nin olağanüstü toplanması gerektiğini   belirterek, Meclis'ten bir paket halinde demokratikleşme yasalarının   çıkartılabileceğini, bu kapsamda, Türk Ceza Kanunun'un 312.   Maddesi'nde de özüne dokunulmadan yeni bir düzenleme olabileceğini   söyledi. 

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM'nin, İsviçre'nin Cenevre   kentinde yapılan Kıbrıs dolaylı görüşmelerinde, BM Genel Sekreteri Kofi   Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto ile yaptığı görüşmenin   ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Denktaş, Türk   tarafının ortaya koyduğu önerilerin basına sızdırılmasının, önerilerin   içeriğini imhaya yönelik olduğunu, ancak bunda başarılı olamadıklarını   söyledi.

           

De Soto da "Bu tür bilgilerin basında yer alması müzakerelere   yardım etmiyor. Ancak süreç devam edecek" dedi. 

 8- Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen Çin ve ABD arasında silah   denetimine ilişkin görüşmeler sona erdi. 

           

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sun Yuci, görüşmelerin   tamamlanmasından sonra yaptığı açıklamada, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı   Wang Guangya ile ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın Başdanışmanı   John Holum arasında yapılan görüşmeler sırasında, iki tarafın silah denetimi   ve silahların yayılmasını önleme konularını "kapsamlı, derin ve açık" bir   şekilde ele aldıklarını söyledi.

9- Fiji'de, aralarında Başbakan Mahedra Chaudry'nin de bulunduğu   27 kişiyi 8 haftadır rehin tutan darbeci George Speight'ın, ülkedeki   askeri yönetimle  anlaşma imzaladığı bildirildi. 

10- Çin'de meydana gelen otobüs kazasında 65 kişinin öldüğü   bildirildi. 

10 TEMMUZ 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kazakistan Savunma Bakanı   Sat Toprakbayev'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer,   Türkiye'nin Kafkasya ve Orta Asya'daki dost ülkelerle yakın   ilişkilerini en üst düzeyde kurumsallaştırmaya ağırlık verirken,   devlet başkanları düzeyindeki temasları da sürdüreceğini söyledi.

2- Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nda, 2. Hukuk Dairesi Başkanlığı'na   Tahir Alp, 6. Ceza Dairesi Başkanlığı'na Necdet Mutiş ve 9. Ceza   Dairesi Başkanlığı'na Demirel Tavil yeniden seçildiler.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, Türkiye'de   bulunan Dünya Bankası İcra Direktörleri heyetini kabul etti.

           

Bakan Önal görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,   Dünya Bankası İcra Direktörleri'nin, uygulanan ekonomik programın   işleyişinden çok memnun olduklarını belirterek, heyetin uygulanan   programın, hedeflerin üstünde gerçekleştirildiği görüşünde olduklarını   söyledi. 

4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu yaptığı açıklamada, perşembe   günü Türkiye genelinde mevsimin en sıcak gününün yaşanacağını, Ankara   başta olmak üzere bazı illerde hava sıcaklığının gölgede 40 derecenin   üzerine çıkacağını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB üyesi ülkelerin büyükelçileri   ile bir araya geldi. 

           

Bakan Cem toplantıda, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecindeki   izleyeceği stratejiyi ve gelinen aşamayı anlattı.

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Batman'da "Toplumu   Ayakta Tutan Milli-Manevi Değerler" konulu konferans verdi. Yılmaz,   Hizbullah terör örgütünün islam dinine zarar verdiğini belirterek  "Din hiçbir zaman araç olarak kullanılmamalıdır" dedi.

7- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Dr. Fethi   Toker yaptığı açıklamada, 18 Haziran 2000 tarihinde yapılan ÖSS'de,   basın kopyasına göre sayısal bölümde 30. sıradaki matemetik sorusunun   "hatalı kurulması", 44. sıradaki matematik sorusunun da "iki yanıtlı"   olması nedeniyle iptal edildiğini bildirdi.

           

ÖSYM ayrıca, 25 Haziran 2000 tarihinde yapılan ÖSS-Yabancı Dil   Sınavı (YDS) ile ilgili olarak, yalnızca bir kitapçık türündeki bir   soruyu iptal etti.

8- Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) 48. kuruluş yıl dönümü   düzenlenen törenlerle kutlandı.

           

TGS Genel Başkanı Ziya Sonay yaptığı yazılı açıklamada, 10 Temmuz   1952'de kurulan TGS'nin, Türkiye'de emekçiler aleyhine varolan bütün   olumsuzluklara karşın ilk günkü saygınlığından ve etkinliğinden hiçbir   şey yitirmeden varlığını sürdürdüğünü belirtti.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21   kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

10- Gazeteci Ragıp Demirkol, Gebze'de yaşamını yitirdi.

11- İsrail Devlet Başkanı Ezer Weizman'ın istifa ettiği   bildirildi.

           

Öte yandan Ehud Barak liderliğindeki koalisyon hükümetinin   üçüncü ortağı Ulusal Dinci Parti'nin (NRP) hükümetten ayrıldığı   bildirildi.

12- Suriye'de devlet başkanlığı için yapılan referandum ile Beşar   Esad devlet başkanlığına seçildi.

13- Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, Devlet Başkanı Vladimir   Putin tarafından 30 Haziran tarihinde onaylanan dış politika doktirini   ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, "Rusya'nın ulusal   çıkarlarına karşı uluslararası alanda yeni tehditler, yeni rekabet   unsurları ortaya çıkmaktadır. ABD'nin ekonomik ve askeri olarak baskın   olduğu tek kutuplu dünya eğilimi giderek güçlenmektedir" dedi.

14- Filipinler'de kent çöplüğünde meydana gelen kayma sonucu çıkan   yangında 31 kişinin öldüğü, 60 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

11 TEMMUZ 2000

1- "Dünya Nüfus Günü" çeşitli etkinliklerle kutlandı.   Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayımladığı mesajda, hızlı ve   dengesiz nüfus artışının dünyanının en önemli sorunlarından biri   olduğunu belirterek, dünya nüfus artışının bu hızla  devam etmesi   durumunda tüm toplumların geleceklerinin büyük bir risk altına   gireceğini vurguladı. 

2- Maliye Bakanı Sümer Oral, hükümetin "Yetki Yasası" çerçevesinde   maaş adaletsizliklerinin giderilmesine ilişkin yapacağı düzenlemeleri ve   ekonomideki son gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. 

3- Umut operasyonu soruşturmasını yürüten Ankara DGM Savcısı   Hamza Keleş, iddianamesini tamamlayarak 9 sanık hakkında idam   istemiyle dava açtı. 

           

Ankara DGM Savcısı Keleş düzenlediği basın toplantısında,   Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı   cinayetlerinin çözüldüğünü söyledi. 

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında   22 kişi öldü, 54 kişi de yaralandı. 

5- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanı Haydar   Aliyev'in resmi davetlisi olarak Azerbaycan'a gitti. Cumhurbaşkanı   Sezer, Aliyev ile yaptığı görüşmelerde, Azerbaycan doğal gazının Türkiye'ye   getirilmesi için görüşmelerin başlatılmasına karar verdiklerini söyledi. 

6- Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş hisseleri New York Menkul   Kıymetler Borsası'nda TKC koduyla işlem görmeye başladı. Turkcell'in   New York Borsası'na kote olması nedeniyle düzenlenen törende konuşan   New york Borsası Başkanı Richard Grosso, Türkiye ekonomisinin geleceğinin   parlak olduğunu söyledi. 

7- ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail Başbakanı Ehud Barak ve   Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Ortadoğu barış görüşmeleri için  ABD'nin Camp David kentinde bir araya geldi. 

8- Nijerya'da, köylülerin bir boru hattından petrol çekmeye   çalıştıkları sırada meydana gelen patlama ve yangında 250 kişinin   öldüğü bildirildi. 

12 TEMMUZ 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve   Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'la birlikte ANAP   Genel Başkanı Mezut Yılmaz'ı ziyaret ettiler. 

           

Başbakan Ecevit ve Yılmaz görüşme sonunda basın toplantısı   düzenlediler. Başbakan Ecevit, Yılmaz'ı hükümete girmeye davet   ettiklerini belirterek "Kendisinin Bakanlar Kurulu'nda yer almasından   büyük mutluluk duyacağımızı, bunun Türkiye açısından yararlı olacağını   söyledim" dedi. 

           

AB ile ilişkilerde iç kurumlar arasında eşgüdümü sağlamak amacıyla   AB Genel Sekreterliği oluşturulduğunu belirten Başbakan Ecevit, bu görevin   Yılmaz'a uygun görüldüğünü kaydetti. 

           

Yılmaz ise kararnamenin onaylanmasının ardından göreve başlayacağını   söyledi. 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. 

           

Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, kamu çalışanları ve   emeklilerin maaşında 1 Temmuz 2000 tarihinden itibaren yüzde 10 oranında   zam yapılmasının kararlaştırıldığını belirterek, "Buna göre, temmuz ayından   itibaren, memurlar ve bunların emeklileri haziran ayında ellerine geçen   maaşın yüzde 10 fazlasını alacaklardır" dedi. 

3- Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü, İstanbul   Ticaret Odası (İTO), Türk Üniversiteleri AB Etütleri Birliği (TUNAECS)   ve Türkiye'nin AB Nezdinde Daimi Temsilciliği'nce ortaklaşa düzenlenen   "Avrupa Birliği ve Eğitim" konulu konferans İstanbul'da başladı. 

           

Devlet Bakanı Yüksel Yalova konferansın açılışında yaptığı   konuşmada, konunun Türkiye açısından büyük bir önem taşıdığını   belirterek "Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne hazırlayacak projede yer   alacak eğitimciler ve eğitilmiş bireyler önemli rol oynayacaktır.   Avrupa Birliği ölçüsünde insan gücünü yetiştirmek en büyük amaç   olmalıdır" dedi. 

4- "Karakol Amirleri Halkla İlişkiler ve Yönetimi Geliştirme   Bölgesel Eğitim Semineri" ile "4. Karakol Personeli Halkla İlişkiler ve   Oryantasyon Bölgesel Eğitim Semineri" İstanbul'da   başladı. 

           

Emniyet Genel Müdürü Turan Genç seminerin açılışında yaptığı   konuşmada, polis teşkilatının insan hak ve özgürlüklerine saygılı,   demokratik hukuk kurallarının  uygulayıcısı, halkın sevgi, saygı ve   desteğini kazanmış bir yapıya sahip olmasını hedeflediklerini söyledi. 

           

İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir de suçla mücadelede   ilk basamağın karakollar olduğunu belirterek "Delil toplama sırasında   yapılacak işlemlerdeki ihmaller, yargılama sırasında istenilen sonucun   alınamamasını sağlar" dedi. 

5- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Çukurova Elektrik A.Ş. ve Kepez   Elektrik A.Ş'de yapılan arama çalışmaları sonucunda, bazı şirket   yetkililerinin bilgi ve belgeleri vermemeleri nedeniyle haklarında   Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunma kararı aldı. 

6- AB'nin Genişlemeden sorumlu Komiseri Günter Verheugen   temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. 

           

Verheugen ayrıca, Ankara ziyaretini Zaman gazetesine   değerlendirdi. 

7- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Azerbaycan ziyaretinin   ikinci gününde Azerbaycan'da çalışan Türk işadamlarının oluşturduğu Türk   toplumu temsilcilerini kabul etti.       

           

Cumhurbaşkanı sezer daha sonra Azerbaycan Milli Meclisi'ni   ziyaret ederek Başkan Murtuz Aleskerov ile görüştü. 

           

Cumhurbaşkanı Sezer görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye ve   Azerbaycan'ın barış, istikrar, demokrasi, işbirliği ve gönenç başta olmak   üzere, çağdaş dünyanın  paylaştığı değerler bakımından örnek dayanışma   zemini  sağladıklarını belirterek, iki ülkenin de uluslararası sistemde   hak ettikleri yeri alacağını söyledi.

           

Cumhurbaşkanı Sezer daha sonra Aleskerov'la birlikte Milli Meclis   Genel Kurul Salonu'na giderek milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı. 

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İsviçre'nin Cenevre kentinde   devam eden 3. tur dolaylı görüşmeler sırasında yaptığı açıklamada,   KKTC adına kapsamlı bir öneriler belgesi sunulmasının tüm yabancı   diplomatları memnun ettiğini, belge getirmeyen Rumların ise KKTC'nin   önerilerini etkisiz kılmak için basına sızdırarak art niyet  gösterdiklerini söyledi. 

9- KKTC Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı   Ertuğrul Hasipoğlu, İnönü şehitlerini anmak için düzenlenen törende   yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta bugünkü gerçeklerde, Türk ve Rum toplumunun   iç içe yaşamasının mümkün olmadığını söyledi. 

11- ABD Savunma Bakanı William Cohen temaslarda bulunmak üzere   Çin'e gitti. 

           

Cohen, Pekin'de Çin Savuma Bakanı Çi Haotian ile bir araya   gelerek iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarına karşın Washington ve   Pekin'in işbirliği yapacağını söyledi. 

           

Haotian da iki ülke ortak çıkarlarının farklılıklardan daha ağır   bastığını söyledi. 

13 TEMMUZ 2000

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 57. hükümete Devlet Bakanı ve   Başbakan Yardımcısı olarak atandı. Atama kararı Resmi Gezete'de   yayımlandı.

           

Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta konu ile ilgili olarak   gazetecilere yaptığı açıklamada, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı   Mesut Yılmaz'ın AB Genel Sekreterliği'nden sorumlu olacağını ve devlet   kuruluşları arasında iç koordinasyon ve uyumu sağlayacağını söyledi.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk İstanbul'da, Fatih Hükümet   Konağı ve Adliye Sarayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, F tipi ceza   evlerinin yasa gereğince kurulduğunu belirterek, bu tip ceza evlerinin   BM'nin ceza evlerine ilişkin minimum kurallara uygun olarak inşa   edildiğini söyledi.

3- Beşli Sivil Girişimi oluşturan işçi konfederasyonları   başkanları "Sivil Girişim Toplantısı"nda bir araya geldi.

           

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral toplantının açılışında yaptığı   konuşmada, enflasyonla mücadelede küçümsenmeyecek başarılar elde   edildiğini, bunda "Sivil Girişimi" oluşturan örgütlerin büyük katkısı   olduğunu söyledi.

           

TİSK Genel Başkanı Refik Baydur da enflasyon oranı konusunda   hükümetin çelişkilerine değinerek, "Devlet işçiye, memura ve dar   gelirliye neyi layık görüyorsa fiyatlara da onu layık görmelidir"   dedi.

4- İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi,ülkücü mafya lideri Alaaddin   Çakıcı'ya , gazeteci Hıncal Uluç'un vurulmasını azmettirdiği gerekçesiyle   3 yıl 5 ay hapis cezası verdi.

5- İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Hüsnü Öndül   düzenlediği basın toplantısında, AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu   Komiseri Günter Verheugen'e vereceği "Kopenhag Siyasi Kriterleri ve   Türkiye" konulu raporu açıkladı.

           

Öndül, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve azınlık   hakları başlıklı 4 bölümü kapsayan raporun sonuçlarına göre, insan   hakları alanında 33, demokrasi alanında 55, azınlık hakları alanında   21 yasada değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.

6- Türkiye'de bulunan AB'nin Genişlemeden sorumlu Komiseri Günter   Verheugen, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi.

           

Verheugen-Cem görüşmesinde, AB'nin katılım ortaklığı belgesinin   yayımlanacağı 8 Kasım'a kadar tarafların yapacakları çalışmalar ele   alındı.

           

Verheugen, görüşmeden sonra Bakan Cem ile birlikte düzenlediği   basın toplantısında, hazırlanacak katılım ortaklığı belgesinde kısa ve   orta vadede beklentilerle istenen kriterlerin ve öncelikli AB   müktesebatlarının hepsinin yer alacağını söyledi.

           

Bakan Cem de yapılacak reformlar konusunda hükümete önemli   görevler düştüğünü belirterek, iki tarafın da hassas olduğu insan   hakları, demokrasi gibi konulardaki ihtilaflı konuların makul bir   zaman kabul edilebilir bir noktaya geleceğini söyledi.

           

Verheugen ile Bakan Cem ayrıca, temaslarda bulunmak üzere   gittikleri Kayseri Sanayi Odası'nda basın toplantısı düzenlediler.

           

Bakan Cem, Verheugen'in Kayseri'ye gelişine neden olarak hem  Anadolu'yu ve Anadolu insanını daha yakından tanımak hem de kentteki   AB İrtibat Merkezi'ni ziyaret etmek olduğunu söyledi.

7- Japonya'nın Miyazaki kentinde yapılan G-8 Zirvesi sona erdi.

           

Görüşmelerde, 3. Dünya ülkelerinin dış borç yükünün azaltılması,   dijital uçurumun kapatılması, küreselleşmenin olumsuz yönleri, AIDS   gibi ölümcül hastalıkların yok edilmesi ve çatışma önleyici   politikalar ele alındı.

8- ABD Başkanı Bill Clinton, Türkiye ile ABD arasında kasım   ayında parafe edilen nükleer enerjinin barışçı amaçlarla kullanımına   ilişkin işbirliği antlaşmasını onayladı.

           

Başkan Clinton yaptığı açıklamada, "Türkiye ile ABD arasında   imzalanacak işbirliği anlaşmasına ABD kurumlarının görüşleri doğrultusunda   onay verdim" dedi.

9- ABD Başkanı Bill Clinton'un Hazar Havzası Özel Danışmanı John   Wolf temaslarda bulunmak üzere gittiği Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te   Devlet Başkanı Eduard Şevardnaze ile bir araya geldi.

           

Wolf görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ana ihraç petrol boru   hattının en kısa sürede inşa edileceğine inandığını belirtti.

10- ABD ile Vietnam arasında, iki ülke arasında ticari ilişkileri   normalleştirme yolunda bir anlaşma imzalandı.

           

Anlaşma, mal ve hizmetlere konan vergilerin azaltılması ,   entellektüel mülkiyetin korunması ve yatırım ilişkilerinin   geliştirilmesini öngörüyor.

11- Fiji'de 55 gündür darbecilerin elinde bulunan devrik başbakan   Mahendra Chaundry ve 17 politikacının serbest bırakıldığı bildirildi.

12- Hindistan'ın Bombay kentinde yağmurların yol açtığı toprak   kaymasında 60 kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

14 TEMMUZ 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'de bulunan AB'nin   Genişlemeden sorumlu Komiseri Günter Verheugen'i Çankaya Köşkü'nde   kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini yerine   getirmesinin gerekliliğinin bilincinde olduğunu, bu amaçla birçok   önemli adımın atıldığını ve atılacağını belirterek, Türkiye'nin bu   çalışmaları aslında kendisi için yapmak kararlığında olduğunu söyledi. 

           

Verheugen de Türkiye'nin adaylığı kabul edildiği Helsinki   Zirvesi'nden bu yana ilişkilerin hızla geliştiğini ve sağlanan   ilerlemenin doyurucu nitelikte olduğunu söyledi. 

           

Verheugen ayrıca, insan hakları örgütleri temsilcileri, İnsan   Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, AB İşlerinden   sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ve Başbakan   Bülent Ecevit ile görüştü.  

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türk-İş   Genel Başkanı Bayram Meral ve beraberindeki heyeti kabulünden sonra   gazetecilere yaptığı açıklamada, AB ile ilişkilerde iç koordinasyon   konusunda Dışişleri Bakanlığı ile hiçbir sorunun yaşanmayacağını   belirterek "Bütün dış temaslar Dışişleri Bakanlığı çatısı altında   yürütülecek" dedi. 

3- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, incelemelerde bulunmak   üzere gittiği Sinop'ta yaptığı açıklamada, eğitim politikalarını   sendikalarla birlikte belirleyeceklerini belirterek "Bilgilendirme   toplantılarına, kurulan sendika temsilcileri de çağrılacak" dedi. 

4- Orman Bakanı Nami Çağan, son günlerde artan orman yangınlarıyla   ilgili olarak yaptığı açıklamasında, Türkiye genelinde 50 orman yangını   çıktığını ve 2.933 hektar alanın  yandığını belirterek "Geçen yıl 1021   hektar orman yanmıştı, bu yıl şimdiye kadar 12.500 hektar alan yandı"   dedi.   

5- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Sema Pişkinsüt,   Ankara Barosu'nun 77. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen panelde   yaptığı konuşmada, ceza evlerinde yaptıkları incelemelerde 8.500 tutuklu   ve hükümlü ile görüştüklerini ve sorunlarını dinlediklerini   belirterek, ceza evlerinin fiziki şartlarının değiştirilmesiyle sonuç   alınamayacağını, köklü değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi. 

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve beraberindeki heyet, Devlet   Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ı ziyaret ederek, öncelikle   iş güvencesi yasasının bir an önce çıkarılması ve özelleştirmeden   ötürü artan işten çıkarılmaların durdurulmasını istedi. 

           

Başbakan Yardımcısı Yılmaz da Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam   üyeliğinden en fazla yarar sağlayacak kesimlerden birisinin işçi kesimi   olduğunu belirterek "Bu hedefe ulaşabilmek için bizim de Türk-İş'in, Türk   işçi kesiminin katkılarına, işbirliğine ihtiyacımız var" dedi. 

7- Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı   Mehmet Fatih Uğurlu düzenlediği basın toplantısında, hükümetin   çalışanlara insanca yaşama şartlarını sağlamadığını belirterek, memur   maaşlarına yapılan yüzde 10 zamla, kamu çalışanlarının yoksulluğa   mahkum edildiğini söyledi.

8- İstanbul'un Şile ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 8   kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

9- Makedonya'nın Ohri kentinde yapılan "Güneydoğu Avrupa   Ülkeleri İşbirliği Süreci"  Dışişleri Bakanları Toplantısı   çerçevesinde, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Yunanistan Dışişleri Bakanı   Yorgo Papandreu ile bir araya geldi. Bakan Cem, Papandreu ile iki ülke   ilişkilerindeki son gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduklarını   söyledi. 

           

Papandreu da iki ülkeyi ilgilendiren tüm konular üzerinde görüş   alışverişinde bulunduklarını belirterek, Bakan Cem ile ağustos ayında bir   araya gelme kararı aldıklarını söyledi. 

15 TEMMUZ 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan çeşitli temel atma ve açılış   törenlerine katılmak üzere gittiği Kahramanmaraş'ta yaptığı açıklamada,   Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in dün AB yetkilileri ile yaptığı   görüşmeye dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Sezer'in insan hakları ve   demokratikleşme adına anayasada ve diğer kanunlarda değişiklikler   yapılacağı şeklindeki açıklamalarını "alkışladıklarını" söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Kayısı   Festivali ve Fuar 2000'in açılışına katılmak üzere gittiği Malatya'da   halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin yıllardır yüksek   enflasyon, yüksek faiz, iç ve dış borçlanma ile dengelerini   kaybettiğini belirterek, Türkiye ekonomisinin yeniden ihyası için   başlatılan programın önemli başarılar sağladığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz çeşitli   açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği Samsun'da   yaptığı konuşmada, ülkemizde demokratikleşme çabaları önündeki en   büyük engellerden birisinin hantal, insanı hiçe sayan bir devlet   yapısı olduğunu belirterek "Biz Türkiye'de önceliği insana veren   devleti bir hizmet yapısı haline getiren demokrat, özgürlükçü, çağdaş   devlet anlayışını hakim kılmak amacındayız" dedi. 

4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu yaptığı açıklamada, Yüksek   Öğretim Kurulu son yaptığı rektör seçimlerini eleştirerek, 2548 sayılı   YÖK Kanunu'nun yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. 

5- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, TGRT televizyonunda yayınlanan   "Siyaset Vitrini" programına katılarak, güncel konularla ilgili soruları   yanıtladı.

6- Devlet Bakanı Hasan Gemici "Ana Kültür ve Kadının İnsan   Hakları-New Ways" adlı kadın kuruluşlarınca İstanbul'da düzenlenen   "Uluslararası toplumsal cinsiyet politikalarının Türkiye'ye   yansımaları: Pekin sürecinde devlet, sivil toplum ve demokratikleşme"   konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yeni binyılın, insan   hakları kavramının irdelendiği ve kadın-erkek eşitliği sağlanmadan   kalkınmanın gerçekleşemeyeceğinin kavrandığı bir binyıl olduğunu   vurgulayarak başta BM olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşların bu   yönde çalışmalar yaptığını söyledi.

7- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü Konya'da yaptığı   açıklamada, spor alanlarında küfür ve şiddeti sona erdirmek amacıyla   gereken önlemlerin alınacağını söyledi.

8- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu Sakarya'nın Hendek   ilçesinde yaptırılan Askerlik Şubesi binasının açılış   töreninde yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sözleşmeli bay   ve bayanlara askerlik yasası getirdiklerini belirterek "Sözleşmeli   subay ve astsubaylıkla bir istihdam kapısı da açılacaktır" dedi.

9- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin incelemelerde bulunmak üzere   gittiği Giresun'da yaptığı açıklamada, Karadeniz belediyelerinin   sahile ve şehir içlerine çöp dökmelerini engellemek için alternatifler   gerektiğini belirterek, "Bu kirlilik yaratan sorunları ortadan   kaldırmalıyız. Meclis açıldığı zaman bu konu Meclis Genel Kuruluna   taşınarak Karadeniz belediyelerinin çöp sorunu tarafımdan çözümleriyle   birlikte Mecliste tartışılacaktır" dedi.

10- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, dini konulardaki   görüşlerini Sabah gazetesine değerlendirdi.

11- TÜBİTAK tarafından organize edilen ve Antalya'da   gerçekleştirilen "1. Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı"nda, Türkiye 1   altın ve 3 gümüş madalya kazandı. 

12- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı   açıklamada, SSK primlerine yapılan yüzde 67 zammın, enflasyon   hedefleriyle bağdaşmayacağını söyledi.

13- Irak Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 1990'dan beri   Irak'a uygulanan BM ambargosu yüzünden geçen ay çeşitli hastalıklardan   8000'den fazla kişinin öldüğü bildirildi. 

16 TEMMUZ 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Genişletilmiş İl Başkanlık Divanı   toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, ülkede barış ve istikrarın   sağlanması için herkesin düşündüğünü özgürce ifade edeceği bir ortamın   oluşturulması gerektiğini söyledi. 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı Devlet Bahçeli 5. Karadeniz   Türk Kültür Kurultayı'na katılmak üzere Samsun'a gitti. Başbakan   Yardımcısı Bahçeli yaptığı konuşmada, bölücü ve yıkıcı hareketler   karşısındaki tavırlarının açık ve tutarlı olduğunu belirterek "Türk   Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi'nin ortadan kaldırılması durumunda sonucun   ne olacağını tahmin etmek mümkündür. Hiç kimse bu konularda demokrasi adına   fetva verme yetkisine sahip değildir" dedi. 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,   Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Turizm Bakanı Erkan Mumcu ve ANAP   Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı'yla birlikte Ispartaya gitti. 

           

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Yalvaç ilçesinde düzenlenen Pisidia   Antiochia Kültür, Turizm ve Sanat Festivali ile çeşitli açılışlara   katıldı. 

           

Bakan Mumcu Davraz Kayak Merkezi'nin temel atma töreninde   yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bu yıl tarihin en iyi turizm sezonunu   yaşadığını belirterek, turizmde bir rekor yılı olacağını söyledi. 

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Bakanlığı ile ilgili   incelemeleri sırasında Sinop'ta yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde   yapılan istatistiklerde, fen lisesi mezunlarının yüzde 99'unun, anadolu   lisesi mezunlarının 80'inin ve anadolu öğretmen lisesi mezunlarının   ise yüzde 72'sinin üniversite sınavında başarılı olduğunun   anlaşıldığını söyledi. 

5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz yaptığı açıklamada, İçişleri   Bakanlığı ile Turkcell ve Telsim'den, Çevre Bakanlığı'nın baz   istasyonlarıyla ilgili genelgesine uyulmamasını isteyerek   "Yönetmeliğin yürürlüğe gireceği tarihe kadar Çevre Bakanlığı'nın   genelgesinde belirtilen  uygulamanın durdurulması talebinde   bulunduğunu" söyledi.  

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp temaslarda   bulunmak üzere İtalya'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda   yaptığı açıklamada, İtalya'da, Türkiye'de uygulanan tarımsal   projelerle ilgili Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) ve   Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) yetkilileriyle görüşmelerde   bulunacağını söyledi. 

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı   açıklamada, İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun (İİBK), mevzuat ve personel   bakımından, mali yönden yetersiz kaldığını ve bu kurumu   kapatacaklarını belirterek "AB'nin norm ve standartlarını dikkate   alarak, çağdaş bir istihdam kurumu olarak Türkiye İş Kurumu'nu   oluşturmayı hedefliyoruz" dedi. 

8- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, 2000   yılı sonunda ithalat ve ihracat rakamlarının program hedeflerine yakın   olacağını, 28 milyar dolar civarında bir ihracat, 47-48 milyar   dolarlık bir ithalat beklediklerini söyledi.

9- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu Trabzon'da düzenlediği basın   toplantısında, Türkiye'de sorunların merkezinin Ankara olduğunu ancak   Ankara'nın sorunları çözme konusunda siyasal iradeyi etkin biçimde    kullanmadığını söyledi. 

10- Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun,   TDK'nın 68. kuruluş yılı nedeniyle  düzenlenen konferansta yaptığı   konuşmada, dilin toplum açısından  önemine işaret ederek dilin sadece   iletişim aracı olarak algılanmasının yanlış olduğunu söyledi. 

11- Pakistan'ın Karaçi kentinde bir yolcu trenine konan bombanın   patlaması sonucu 9 kişinin öldüğü, 33 kişinin de yaralandığı   bildirildi. 

12- Hindistan'da kabilelere mensup militanların, Assam eyaletindeki   bir köyü basarak 10 kişiyi öldürdükleri bildirildi. 

13- Nijerya'nın Lagos kentindeki bir pazar yerinde çıkan çatışmada 12   kişinin öldüğü bildirildi. 

17 TEMMUZ 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, görev süreleri 6 Ağustos'ta   sona erecek 22 üniversite rektörlüğü için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)   tarafından belirlenen aday listesini iade etti.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Türk Mühendis ve Mimar Odaları   Birliği (TMMOB) Genel Başkanı Kaya Güvenç ve beraberindeki heyeti   kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Türk Ceza   Kanunu'nun 312. Maddesi'nin değiştirilmesiyle ilgili görüştüğü   her kesimin, tam bir mutabakat halinde olduğunu söyledi. 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,   Bayburt'ta düzenlenen Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat   Şöleni'nde yaptığı konuşmada, "Geçtiğimiz yasama döneminde Mahalli   İdareler Yasa Tasarısı'nı çıkaramadık. Belediyelerin güç durumda   olduğunu biliyoruz" dedi.

           

Bakan Bahçeli ayrıca, RP eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın   başbakanlık yapmış 76 yaşında biri olduğunu vurgulayarak, hapis cezasının   uygulanmasına karşı olduklarını söyledi.  

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Tarsus   Organize Sanayi Bölgesi'nde TEKEL tarafından yaptırılan Suma   fabrikasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin uyguladığı   programdan dar gelirlinin etkilendiğinin bilincinde olduklarını; ancak   dar gelirliye hiçbir etkisi olmayan bir ekonomik istikrar programının   dünyada henüz bulunmadığını söyledi. 

           

Başbakan Yardımcısı Yılmaz törenden sonra gazetecilerin AB ile   ilişkiler konusundaki sorularını yanıtladı.

           

Törene ayrıca, Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve Turizm Bakanı   Erkan Mumcu da katıldı.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Bağ-Kur il   müdürlerinin katıldığı toplantının açılışında yaptığı konuşmada,   Türkiye'deki sosyal güvenlik kuruluşlarının büyük oranda açık verir hale   geldiğini belirterek, Bağ-Kur'da tahsil edilemeyen prim alacağının 1.9   katrilyon liraya ulaştığını söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Anayasa   Mahkemesi'ni ziyaret ederek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin ve   mahkeme üyelerine "Tahkim Yasası" ile ilgili açıklamalarda bulundu.

8- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Ordu iline bağlı Çambaşı Yayla   Şenliği'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, nükleer   enerji santralleri yerine alternatif enerji kaynaklarının düşünülmesi   gerektiğini belirterek "Bir nükleer santral maliyetiyle 5-6 doğal gaz   santrali yapılabilir" dedi.

9- Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen)   adına Genel Başkan Vekili Şuayip Özcan, haziran ayı tüketici enflasyon   oranını maaşlara yansıtmadığı gerekçesiyle Bakanlar Kurulu ve Maliye   Bakanlığı hakkında dava açtı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 33   kişi öldü.

11- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panayotis Beglitis   yaptığı açıklamada, Yunanistan hükümeti içinde Türkiye ile ilişkileri   konu alan bir görüş ayrılığı bulunmadığını belirterek, Dışişleri   Bakanı Yorgo Papandreu ile Savunma Bakanı Akis Çohacopulos'un, Türkiye   ile ilişkiler konusunda farklı yaklaşımlara sahip olduklarına ilişkin   haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. 

12- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi temaslarda bulunmak   üzere Çin'e gitti. Putin yaptığı açıklamada, Çin'in "Rusya'nın   stratejik yardımcısı" olduğunu belirterek, ABD egemenliğindeki tek   kutuplu dünyaya karşı Çin'le stratejik ortaklıklarını ve ticari   ilişkilerini geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton, ABD'nin Camp David kentinde devam   eden İsrail-Filistin barış görüşmeleri ile ilgili olarak, New York Daily   News gazetesine verdiği demeçte, "Tarafların buraya geldikleri   güne göre daha iyimserim. Elimizde bir anlaşma olduğunu söylersem   tamamen yanlış yönlendirmiş olurum. Bu doğru değil, ancak çok   çalışıyoruz" dedi.

14- Suriye'de Beşar Esad parlamentoda yemin ederek, devlet   başkanlığı görevine başladı. Esad yemin ettikten sonra yaptığı   konuşmada, yurt içi ve yurt dışında yürüteceği siyaseti özetleyerek,   babası Hafız Esad'ın Suriye politikalarını sürdüreceğini, ancak   "bunların yeni yüzyıla uydurulması gerektiğini" söyledi.

15- Hindistan Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağının, ülkenin doğu   kesimindeki Patna kenti yakınlarında düşmesi sonucu 57 kişinin öldüğü   bildirildi.

18 TEMMUZ 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'tan ayrılırken   gezetecilerin AB Komiseri Günter Verheugen'in temasları ile ilgili   sorularını yanıtladı.

           

Başbakan Bülent Ecevit, Avrupa Güvenlik Savunma Kimliği (AGSK)   ile ilgili önemli gelişmeler olduğunu kaydederek, AB'nin bu konuda   tutumunu sürdürmesine karşın, Türkiye'nin savunduğu tezin NATO üyeleri   ülkeler arasında giderek daha çok kabul gördüğünü söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin grup toplantısından   sonra düzenlediği basın toplantısında, Türk Ceza Kanunu'nun 312.   Maddesi'nin tümüyle kaldırılmasını değil, değiştirilmesini istediklerini   söyledi. 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,   Gümüşhane'deki temasları sırasında yaptığı açıklamada, "TCK'de 312.   Madde'yi Türkiye'nin gündemine getiriyorlar. Bu ülkede birlik ve   beraberlik sağlanmadıkça, mutluluk, huzur ve karşılıklı güven ve saygı   yerleşmedikçe, maddenin gereği unsurlar ortadan kalkmadıkça 312. Madde   kalkmamalıdır" dedi.

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark   Parris'i kabulündan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Parris ile   hükümetin kurulmasından sonra yaşanan iç ve dış ekonomik ve sosyal   gelişmeleri değerlendirdiklerini belirtti.

5- Devlet Bakanı Yüksel Yalova düzenlediği basın toplantısında,   2000 yılı özelleştirme hedefinin gerçekleşmesi halinde bu kapsam ve   programdaki kuruluş sayısının yıl sonunda 15'e düşmüş olacağını   söyledi. Bakan Yalova, bu yıl gerçekleştirilen 2.9 milyar dolarlık   özelleştirme uygulamalarıyla birlikte 1985'ten bu yana kamu kurum ve   kuruluşlarının özelleştirilmesi sonucu toplam 7.7 milyar dolar elde   edildiğini belirtti. 

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer yaptığı   açıklamada, Akkuyu Nükleer Santrali'nin Enerji ve Tabii Kaynaklar   Bakanlığı'nın işi olmaktan çıktığını belirterek "Santral ihalesine   teklif veren Westinghouse şirketi, 24 Temmuz'dan sonraki ertelemeye   katılmayacağını bildirmiştir. 2 teklifle işi sonuçlandırabilmemiz   için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor" dedi.

7- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Kemal Gürüz, YÖK'ün sunduğu rektörler   listesinin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iade edilmesinin   ardından yaptığı açıklamada, "Biz kanuna uygun olarak hareket ettik. Seçim,   demokrasinin gereği değildir. Öyle olsaydı, üniversite rektörlerinin   atama ile belirlendiği ABD, İngiltere ve Anglo-Sakson ülkelerinde   demokrasi olmaması gerekirdi" dedi.

           

Gürüz ayrıca, konu ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin   sorularını yanıtladı.

8- TEAŞ, TEDAŞ, BOTAŞ ve TKİ'lerin sorunlarının ele alındığı   toplantıların ilki gerçekleştirildi.

           

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp toplantı çıkışında yaptığı   konuşmada, TEDAŞ, TEAŞ ve BOTAŞ'ın kendi aralarında üçlü bir protokol   imzalayacaklarını bildirdi.

9- Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Sjoerd Isaak Hendrik Gosses,  Ankara Genç İşadamları Derneği'nin (ANGİAD) düzenlediği toplantıda yaptığı   konuşmada "Kıbrıs sorununun AB'ye üyelikten önce mutlaka çözülmesi   gerekiyor. Sonuçta hiç kimse bizim topluluğumuza böyle bir problemi   ithal etmek istemiyor" dedi.

10- Çin'in başkenti Pekin'de bulunan Rusya Devlet Başkanı   Vladimir Putin ile Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin, Antibalistik Füze   Antlaşması'nın (ABM) korunmasına yönelik bir ortak bildiri ve   deklarasyon yayımladılar.

           

Anlaşmanın korunması ve buna uyulmasının son derece önemli   olduğuna işaret edilen bildiride, iki ülkenin ABD'nin anlaşmaya aykırı   ulusal füze sistemi(NDM) kurma planından kaygı duyduğu ve buna karşı   çıktığı belirtildi.

19 TEMMUZ 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük   Bayramı'nın 26. yıl dönümü nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a   gönderdiği mesajda, KKTC'ye her alandaki desteğin süreceğini söyledi.

           

Ayrıca Başbakan Bülent Ecevit, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut,   DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Öymen de birer   mesaj gönderdiler.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Adapazarı'nda incelemeleri   sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, Cumhurbaşkanı   Ahmet Necdet Sezer'in, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) rektör aday listesini   geri iade etmesine ilişkin olarak, Cumhurbaşkanı Sezer'in tavrını olumlu   karşıladığını, uzun süredir YÖK ve bazı anayasal kurumların gözden   geçirilmesi ve yeni düzenlemeler yapılmasını istediklerini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Adapazarı-Gebze   doğal gaz santrallerinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, "Temeli   atılan santral, tek başına Türkiye tüketiminin yüzde 16'sını karşılayacak"   dedi. 

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz, haftalık   olağan basın toplantısında, İran'ın Şahab-3 füzesini ikinci kez   denemesine ilişkin olarak, "Türkiye, kitle imha silahları ile bunların   fırlatma vasıtalarının yayılması riskinin yüksek olduğu bölgelere   coğrafi yakınlığı nedeniyle yayılmanın önlenmesi konusunda duyarlı bir   politika izlemektedir" dedi. 

           

Öte yandan, İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Lavasani   Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, Türkiye'nin bu konudaki tepkileri   iletildi. 

5- TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sema Pişkinsüt,   parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, ceza evi, tutukevi   ve karakollarda yaptıkları incelemelerde görüştükleri kişilerin   isimlerinin savcılıklar tarafından istendiğini belirterek,    istenen bilgileri savcılıklara veremeyeceklerini, çünkü görüştükleri   binlerce mahkuma, kimliklerini gizli tutacakları konusunda güvence   verdiklerini söyledi.

6- TBMM Trafik Güvenliği ve Kazaları Araştırma Komisyonu,   Diyarbakır'da Doğu ve Güneydoğu'daki 22 ilin emniyet, trafik, karayolu   ve belediyelerin ulaşım yetkililerinin katılımıyla bir toplantı   düzenledi.

           

Komisyon Başkanı Ahmet Tan toplantıda yaptığı konuşmada,   Türkiye'deki trafik terörünün, diğer terör olaylarını gölgede   bırakacak seviyeye ulaştığını belirterek "Türkiye uygar bir ülke   olacaksa trafik kazalarını yazgı olmaktan çıkarmalıdır. Vatandaşın bu   yükselen feryatlarına TBMM kararlılıkla yanıt vermek durumundadır"   dedi.

7- CHP Genel Başkanı Altan öymen, incelemelerde bulunmak üzere   gittiği Çorum'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin   demokratikleşme yolunda adımlar atması gerektiğini belirterek "TCK'nın  312. Maddesi'nde tadilat yapılmalı, çünkü orada belirlilik eksikliği var.   Bu nedenle verilen mahkumiyet kararları tartışmalı hale geliyor" dedi. 

8- Rekabet Kurulu, rekabet ihlali sayılan "Fiyatların   belirlenmesinde uyumlu eylemlerde bulundukları" gerekçesiyle Hürriyet,   Milliyet ve Sabah gazetelerinin de aralarında bulunduğu basın   kuruluşlarına ve dağıtım şirketlerine para cezası verdi.  

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden yapılan yazılı açıklamada,   Geleneksel Basın Özgürlüğü Ödülü'nün, bu yıl kişi dalında Hacettepe   Üniversitesi Felsefe Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İonna   Kuçuradi'ye verileceği bildirildi. 

10- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Komiseri Günter   Verheugen'in sözcüsü Jean-Christophe Flori Brüksel'de yaptığı   açıklamada, Verheugen'in Türkiye ziyareti sırasında "Kürtçe eğitim   veya televizyondan" söz edildiğine ilişkin basında yer alan haberlerin   asılsız olduğunu belirterek, Verheugen'in tüm Türk vatandaşlarının   Kopenhag Kriterleri bağlamında demokrasi ve insan haklarından   yararlanmaları gerektiği görüşü üzerinde durduğunu bildirdi.

11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi temaslarda bulunmak   üzere Kuzey Kore'ye gitti.  

20 TEMMUZ 2000

1- Anayasa Mahkemesi, kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz   şartlaşma ve sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların çözümünde tahkimi   öngören yasanın bazı maddelerinin iptali istemini reddetti.

           

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, konuyla ilgili   olarak Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

2- Maliye Bakanı Sümer Oral düzenlediği basın toplantısında, 2000   yılı bütçesinin ilk altı aylık uygulama sonuçlarını açıkladı. Bakan   Oral, Bu yılın başından itibaren çok kapsamlı bir ekonomik programın   uygulamaya konulduğunu belirterek, bu çerçevede yüzde 5.5'lik büyüme hızı,   tüketici fiyatlarında yüzde 25, toptan eşya fiyatlarında yüzde 20'lik   bir enflasyon hedeflendiğini söyledi.

3- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli,   Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenaeur Vakfı işbirliği   ile Muğla'da düzenlenen "Yerel Gazetecilikte Meslek İçi Eğitim   Semineri"nde yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin, demokrasinin ilk   basamağını oluşturduğunu, yerel basının da halkın kendilerini   yönetenleri tanımaları açısından önemli bir görevi yerine getirdiğini   söyledi.

4- Çevre İçin Hekimler Derneği ile İstanbul Tabib Odası   öncülüğünde bir araya gelen uzman hekimler ortak bir bildiri   yayımladı.

           

Ortak bildiride, "Cep telefonları ve baz istasyonlarının,   bireysel olarak ölçülebilir düzeyde olmasa da toplum düzeyinde çok   ciddi sağlık riskleri oluşturmaktadır" denildi.

5- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkan   Saylan yaptığı açıklamada, dışa bağımlı teknolojisi, bir türlü   önlenemeyen kazaları, ne yapılacağı bilinmeyen atıkları ile nükleer   santrallerin hiç bir koşulda Türkiye'nin enerji sorununa çözüm   olmayacağını bildirdi.

6- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile ABD'nin   petrol ve doğal gaz şirketlerinden EL PASO Production Company   arasında Mersin ve İskenderun körfezleri arasında doğal gaz   çıkartılması amacıyla "Ortak Operasyon" anlaşması imzalandı.

           

Anlaşmayı, Türkiye adına TPAO Genel Müdürü Osman Demirağ,   Amerikan Şirketi EL PASO adına da Başkan Jack B. Holmes imzaladı.

7- Türkiye ile İtalya arasında diplomatların ve idari teknik   personeli aile bireylerinin, görevli oldukları ülkelerde istihdam   edilmelerine ilişkin anlaşma imzalandı.

8- Kıbrıs Barış Harekatı'nın ve Kıbrıs Türklerinin özgürlüğe   kavuşmasının 26. yıl dönümü Ada'da ve Türkiye'de törenlerle kutlandı.

           

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş kutlama törenlerinde yaptığı   konuşmada, dünyada hiçbir ülkenin devletini kurduktan sonra bayrağını   gönlerden indirmediğini, bunun örneği bulunmadığını vurguladı.

           

Törenlere, Türkiye'den Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal   Nehrazoğlu, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Milli Savunma Bakanı   Sabahattin Çakmakoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil ve FP   Genel Başkanı Recai Kutan da katıldı.

           

Bakan Gürel de yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türklerine yapılanların   benzerlerinin Bosna ve Kosova'da yaşandığını kaydederek, bunların   etnik temizlik olduğunu söyledi.

9- Pakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı İnam Ül Hak Almanya'daki   temasları sırasında yaptığı açıklamada, Pakistan'a yönelik tehditler   devam ettiği ve nükleer silah kullanılmaması güvence altına   alınmadığı sürece, Pakistan'ın nükleer silah kullanmayı   düşünebileceğini söyledi.

21 TEMMUZ 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Savunma Sanayi İcra Kurulu   toplantısının sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taktik-taarruz   ihalesi ile ilgili yaptığı açıklamada, sözleşme görüşmelerine Amerikan Bell   Helicopter Textron şirketi ile başlayacaklarını belirterek "Görüşmelerde fiyat   tekliflerinin uygun bulunmaması, idari konularda olumlu sonuç alınamaması,   sözleşmede öngörülen yürürlük şartlarının yerine getirilmemesi hallerinde   sözleşme görüşmelerine bir  sonraki firma ile devam edilmesi uygun   görülmüştür" dedi. 

           

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da tank,   helikopter ve büyük uçak projesinin, Savunma Sanayii Geliştirme ve   Destekleme Fonu'ndan finanse edileceğini söyledi. 

2- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Trabzon'un Akçabat   ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, Türkiyenin   AB'ye üyeliği, idam cezasının kaldırılması, Türk Ceza Kanunu'nun   312. Maddesi gibi gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. 

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul İl   Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, hükümetin topladığı   deprem vergisini depremzedelere vermeyerek, bütçe açığını kapatmak   için kullandığını savunarak, harcamaların devamlı büyüdüğünü,   yatırımların kısıldığını ve bütçe açığının da yüzde 84'e ulaştığını   söyledi.

4- Petrol Ofisi Anonim Şirketi'nde (POAŞ) bulunan yüzde 51   oranındaki kamu hisselerinin satışına ilişkin sözleşme, Devlet Bakanı   Yüksel Yalova, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ile İş Bankası   AŞ-Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu arasında   imzalandı. 

           

İmza töreninde konuşan Bakan Yalova, özelleştirme uygulamalarına   kararlı şekilde devam edeceklerini belirterek, POAŞ'ın satışının,   özelleştirme açısından önemli bir dönemeç olduğunu, aynı zamanda zihniyet   devrimi itibariyle de bir ilki oluşturduğunu söyledi. 

           

Bayar da 1 milyar 260 milyon dolarlık satış bedelinin peşin olarak   yatırıldığını söyledi.

5- Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, POAŞ'ın   özelleştirilmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, açılmış bulunan   4 dava sonuçlanmadan POAŞ'ın satış işleminin tamamlanmasının   "yasadışılık" olduğunu belirterek, ulus ötesi bir tekelin POAŞ'a ortak   yapılacağını, bunun kamu yararı ve ulusal güvenlik açısından risk   oluşturduğunu söyledi.

6- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi yaptığı açıklamada, Emniyet Genel   Müdürlüğü'nün, gazetecileri haber kaynaklarını açıklamaya zorlamasını   protesto ederek, "Basın üzerinde baskı uygulamayı ve halkın gerçekleri   öğrenmemesini amaçlayan bu uygulama, bununla ilgili emri verenin hukuk   devletine ve demokratik sistem ilkelerine ne kadar yabancı bir kafa   yapısına sahip bulunduğunu göstermesi yönünden önemlidir" dedi. 

7- G-8 Zirvesi Japonya'nın Okinowa Adası'nda başladı. İlk tur   görüşmelerin ardından yayımlanan ortak bildiride, küresel ekonominin   geçen yıl gösterdiği toparlanmanın memnuniyet verici olduğu, ancak   petrol fiyatlarının yüksekliğinin ekonomik büyüme üzerinde olumsuz   etkilerinin olabileceği belirtildi. 

           

ABD Başkanı Bill clinton ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin   G-8 Zirvesi çerçevesinde bir araya gelerek, Anti Balistik Füze   Antlaşması ile ilgili sorunu ele aldıkları bildirildi. 

22 TEMMUZ 2000

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin   Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısının ardından basına yaptığı   açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi'nin ikinci fıkrasının   değiştirilmeye gereksinimi olduğunu vurguladı.

2- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan Bursa'da düzenlenen Tarihi   Kentler Birliği Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ülke aşayişinin   sadece yasakçı bir zihniyetle sağlanamayacağını belirterek, halkın   bilinç düzeyinin yükseltilmesi gerektiğini söyledi. 

           

Devlet Bakanı Recep önal da, enflasyon ile mücadelenin önemini   belirterek, "Enflasyon ve ekonomik çıkmazların, kültürel değerlere   yeterli bütçe ayrılmasını imkansız kılmıştır" dedi. 

3- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye-AB   ilişkilerindeki hassas konulardaki bilgilerin, "AB karşıtı" bazı   bakanlık görevlilerince verildlğl varsayım ve nitelendirmelerin   gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada,   seçim ile atama sistemine dayalı Yüksek Öğretim Kurulu Yasası'nın   tıkanıklığa yol açtığını kaydederek, ülkeye uygun bir seçim sistemi   üzerinde düşünülmesi gerektiğini söyledi. Bakan Bostancıoğlu, eğitim   sistemindeki değişikliklerin yarattığı sorunlara dikkat çekerek   "Sistem sık sık değişmemeli. Ekonomideki istikrar kadar, öğretimdeki   istikrar da gerekli" dedi.

 5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, İstanbul'da "CHP Halkla Birlikte   Çözüm Üretiyor" toplantılarının 12'ncisinde yaptığı konuşmada,   insan hakları konusundaki çifte standartın değişmesi gerektiğini   belirterek "Öncelikle işkencenin kaldırılması gerektiğine inanmak   gerekir. Devletin görevi olayları kapatmak değil, deşmek ve üstüne   gitmektir" dedi.

6- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Ege Sanayi ve İşadamları   Derneği'nin (ESİAD) İzmir Çeşme'de düzenlediği toplantıda yaptığı   konuşmada, ekonomik programa politik desteğin çok büyük olduğunu   belirterek, temel amacı enflasyonu düşürmek olan programın kamu   finansman dengesini de düzeltmeye başladığını söyledi.

7- Eğitim-Sen Genel Başkanlığına Alaaddin Dinçer seçildi.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli,   Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer   Vakfı'nın Muğla'da düzenledikleri eğitim seminerinin kapanış   konuşmasında, gazetecilere, "Yerel yöneticiler ile aranıza mesafe   koyun. Senli benli olmayın" dedi.

9- İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya   göre, düzenlenen operasyonlarda, piyasa değeri yaklaşık   1 trilyon lira olan toplam 69 kilo eroin ele geçirildi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16   kişi öldü, 51 kişi de yaralandı.

11- Japonya'nın Okinowa kentinde yapılan G-8 Zirvesine katılan 8   ülke lideri Enformasyon Teknolojisi Şartı'nı imzaladı. Belge, herkesin   enformasyon ve iletişim ağına girebilmesini öngörüyor.

           

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin toplantıdan sonra   gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya ekonomisindeki gelişmeleri   liderlere aktardığını kaydederek, "Ülkenin bu alanda karşı karşıya   kaldığı sorunları çözme yöntemlerimizi beğendiler" dedi.

23 TEMMUZ 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit,   Erzurum Kongresi'nin 81. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladılar.

           

Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, Türk ulusunun tarih boyunca   bağımsızlığından hiçbir zaman ödün vermeden yaşamayı kendisine ilke   edindiğini ve bu uğurda her türlü mücadeleyi göze aldığını söyledi.      

           

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Hatay'ın kurtuluşu ve Anavatana   katılmasının 61. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, bu olayın   Türkiye'nin "oldu bittiye" getirmesine izin vermeden, diplomatik   yolları kullanarak uzun süren çabalarla uluslararası alanda elde   ettiği akılcı ve sağduyulu bir başarası olduğunu vurguladı. 

2- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, 24 Temmuz'un Lozan   Antlaşması'nın yanı sıra, basında sansürün kaldırılması ile işçilere   toplusözleşme, grev ve sendika özgürlüğünün tanınmasının da yıl dönümü   olduğunu belirterek "24 Temmuz'larda her üç olayın birlikte   anılmasında yarar vardır. Çünkü bu üç olayla özgürlük ve demokrasinin,   bağımsızlığın ve sosyal hakların ayrılmaz bir bütün oluşturduğu   simgelenmektedir" dedi.

3- Gençlik ve Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü   "Toplumsal Kalkınmada Gençlik Projesi 2000" kapsamında Karadeniz   Bölgesi ve Erzurum'da açılan gençlik kamplarını ziyaret etti.

           

Bakan Ünlü yaptığı açıklamada, 25 yıl sonra gençlik kampları   projesini yeniden hayata geçirdiklerini belirterek "Önümüzdeki yıl   gençlik kamplarını uluslararası hale getireceğiz" dedi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TGRT televizyonunda bakanlığı   ile ilgili konulara ilişkin soruları yanıtladı.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Bursa'da gazetecilerin   soruları üzerine yaptığı açıklamada, F Tipi ceza evlerinin, ceza evi   koşullarını iyileştirmek üzere gündeme getirildiğini belirterek   "Şimdiki mevcut ceza evleri, insanları ölüme mahkum eden soğuk beton   yığınları. Yeni yapılanma içinde düşünülen F Tipi ceza evleri ise uzun   bir çalışmanın ürünü. F Tipi ceza evleri ile soğuk yapılar içinde   mahkumların rahat edebilecekleri bir ortam yaratmaya çalışıyoruz"   dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada,   dinin bilimsel yollarla öğretilmesinin, her zamankinden daha çok önem   arzettiğini belirterek "2000'li yıllarda gerçekleşecek sosyal değişim   ve özellikle Avrupa Birliği sürecinin ortaya çıkaracağı yeni   gelişmeler, ülkemizde din öğretiminin hem felsefesini, hem de   uygulamasını gözden geçirmeyi ihtiyaç haline getirmiştir" dedi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı   açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasında tarım alanında işbirliği   yapılacağını söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, 4447 sayılı   Sosyal Güvenlik Yasası'nın kaçak işçilikle mücadeleye olumlu katkısı   bulunduğunu belirterek, kaçak işçi çalıştırmaya karşı sürdürdükleri   etkin mücadelenin aralıksız devam edeceğini söyledi.

10- Dalgıç Yasemin Dalkılıç, limitsiz kategoride 120 metreye dalarak   dünya rekoru kırdı.

11- Gazeteci-sunucu Cenk Koray İstanbul'da yaşamını yitirdi. 

12- Nijerya Federal Cumhuriyeti Devlet Başkanı ve Silahlı   Kuvvetler Başkomutanı Olusegun Obasanjo, iki günlük resmi ziyaret için   Türkiye'ye geldi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs konusundaki son   gelişmeleri Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

14- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ABD'de yayımlanan New   York Times gazetesine verdiği demeçte, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir   Putin'in işbirliği programı genelde yararlı. Ancak bu program, Rusya   dahil, hiçbir ülkenin hegemonya kurmasına izin vermemeli, karşılıklı   çıkar ve eşitlik ilkelerine dayanmalı" dedi.

15- ABD Başkanı Bill Clinton Japonya'da basına yaptığı açıklamada,   ABD'nin Camp David kentinde devam eden İsrail-Filistin barış görüşmelerinde   "ilerleme" olduğunu söyledi.

16- Katolik dünyasının ruhani önderi Papa 2. Jean Paul yaptığı   açıklamada, Camp David görüşmelerini değerlendirirken, Kudüs'ün özel   statüye sahip olması gerektiğini söyledi.

17- Japonya'da yapılan G-8 Zirvesi, yayımlanan ortak bildiri ile   sona erdi.

           

Bildiriye göre, zengin ülkeler, borçların azaltılması, okullaşma ve   sağlık şartlarıyla, bilgisayar teknolojisinin kullanımının artırılması   için yoksul ülkelere yardım etme kararı aldılar.

           

Bildiride ayrıca, Kıbrıs sorununa da atıfta bulunularak, Ada'nın   26 yıllık bölünmüşlüğüne, BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları tam   olarak gözönüne alınarak tek Kıbrıs temelinde son verilmesi gerektiği   vurgulandı.

24 TEMMUZ 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'de bulunan Nijerya   Federal Cumhuriyeti Devlet Başkanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı   Olusegun Obasanjo'yu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer,   Cumhurbaşkanı Obasanjo'nun ziyaretinin bölgelerinde önemli roller   üstlenen Türkiye ile Nijerya arasında daha yakın işbirliği döneminin   başlangıcını oluşturacağını belirterek, gerek ikili ilişkilerde gerekse   üyesi olduğu uluslararası örgütler kapsamında etkin bir rolü olduğunu   söyledi. 

           

Cumhurbaşkanı Sezer ve Obasanjo, iki ülke dışişleri bakanları   arasında siyasi danışmalarda bulunulmasını öngören "İşbirliği   Protokolü" ve "Ortak Anlayış Tutanağı"nı imzaladı.

           

Ayrıca, Nijerya heyetinde bulunan Savunmadan sorumlu Devlet   Bakanı Modupe Adelaja ile Genelkurmay İkinci Başkanı Edip Başer   arasında da "Askeri İşbirliğinin Geliştirilmesi Çerçeve Anlaşması"   imzalandı. 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Sansürün Kaldırılışının 92.   Yıldönümü ve Basın Bayramı" nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye   Cumhuriyeti'nin çağdaş ve demokratik bir dünya devleti olma iddiasının   temel dayanaklarından birinin, özgür ve güçlü bir basına sahip   bulunması olduğunu açıkladı. 

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu Milliyet   gazetesinin sorularını yanıtladı. Orgeneral Kıvrıkoğlu, Milli Güvenlik   Kurulu'nun (MGK) sivil üyelerle genişletilmesi önerisine destek vererek   "İsterse yüz tane sivil üyesi olsun. Hiçbir sakıncası yok" dedi. 

4- Başbakan Bülent Ecevit, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı   Yaşar Okuyan, DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay ve beraberindeki   heyeti ayrı ayrı kabul etti. Bakan Okuyan yaptığı konuşmada, işçi   sendikalarının görüşlerinin birbirlerinden farklı olduğunu belirterek   "Eğer işçi konfederasyonları baraj konusunda bir mutabakat   sağlayamıyorlarsa, bizim tavsiyemiz, kendi aralarında bir uzlaşmayı   temin etmeleridir" dedi. 

           

Başbakan Ecevit ise demokrasinin kesintiye uğradığı dönemde, işçi   haklarında bazı gerilemeler olduğunu belirterek "Olumsuzlukları giderme   yolunda büyük çabalar gösteriyorsunuz. Bir hayli mesafa aldınız" dedi.

           

Karabay da işkolu barajının şantaj olarak kullanılmasına karşı   tasarladıkları eylemlerden geri adım atmalarının söz konusu olmadığını   söyledi. 

5- FP Genel Başkanı Recai Kutan Erzurum'un Oltu ilçesinde halka   hitaben yaptığı konuşmada, halkın çok dikkatli ve telkinlere karşı   duyarlı olması gerektiğini belirterek, doğu bölgeleri ile batı   arasındaki gelir dağılımı farkı olduğunu söyledi.

6- Haberleşme Yüksek Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı   Hüsamettin Özkan başkanlığında toplandı. Toplantının sonunda yapılan   açıklamada, uydu ve kablo ortamında iletilecek sayısal radyo ve   televizyon yayınlarına, gerekli düzenlemelerin 3 ay içinde yapılarak   izin verilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi. 

 7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Irak Türkmen Cephesi (ITC)   Başkan Vekili Seran Kasap ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan   Cem, 11 Temmuz'da Erbil'deki ITC merkezine yapılan saldırının   sorumlularının bulunması için bakanlık olarak bazı girişimlerde   bulunulduğunu anımsatarak sonuç alınması ihtimalinin ortaya çıktığını   söyledi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, kuraklık   nedeniyle yürütülen zarar tesbit çalışmaları ve bölgedeki tarımsal   sorunlar hakkında bilgi almak üzere 11 il valisi ve tarım il müdürleri   ile Diyarbakır'da bir araya geldi. Bakan Gökalp toplantı öncesinde   yaptığı açıklamada, Güneydoğu Anadolu'da hizmet ve sanayi   sektörlerindeki atılımlarının yanında tarıma ağırlık vermek   gerektiğini vurgulayarak, Güneydoğu Anadolu'da özellikle mera ıslahı   projelerine önem vereceklerini söyledi. 

9- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Türk cumhuriyetleri   ve Rusya Federasyonu'ndaki Müslüman toplulukların dini liderleri ile   birlikte, "4. Avrasya İslam Şurası" toplantısına katılmak üzere   Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya hareketinden önce Atatürk   Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Şura 25-28 Temmuz'da   Saraybosna'da 26 ülke ve 10 özel bölge veya cumhuriyetten 47 dini   liderin katılımıyla gerçekleşecek. Şurada, dini hizmetlerin   stratejileri belirlenecek, dini yayınların hazırlanması ve tespiti,   barış ve istikrar içinde farklı din mensuplarının da bir arada yaşaması,   dinlerarası diyalog ve hoşgörü ortamının sağlanması gibi konularda görüşmeler   yapılacak" dedi.

10- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi "Sansürün Kaldırılışının 92.   Yıl Dönümü ve Basın Bayramı" nedeniyle basın toplantısı düzenledi.   Ekşi, "Sansürün 1908'de kaldırıldığı iddiası aldatmaca, Türk basınının   Abdülhamit tarzı sansürden kurtulduğunu söylemek mümkün; ama sansürden   kurtulduğunu söylemek mümkün değil" dedi.

           

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ziya Sonay da   kanunlarımızda sansüre imkan sağlayan hükümlerin dışında, basın   özgürlüğünü sınırlandıran çok sayıda madde bulunduğunu söyledi.

11- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında   39 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Gürcistan Dışişleri Bakanı İrakli Menagarişvili temaslarda   bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. 

13- KKTC'de faaliyeti durdurulan 6 bankanın mudileri,   yaptıkları eylem sırasında Cumhuriyet Meclis binasını bastılar. 

           

Başbakan Derviş Eroğlu olayla ilgili yaptığı açıklamada, mevduat   sahiplerinin arasına provokatörlerin karıştığını belirterek "Hak arama   başkadır, Meclis'i işgal etme ve Meclis'i istifaya davet etme   başkadır. Bu sığınma değil işgaldir" dedi. 

14- Kıbrıs dolaylı görüşmelerinin 3. turunun ikinci aşaması,   İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı. 

           

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'nun   aracılık ettiği görüşmelerde, ilk olarak, Kıbrıs Rum Kesimi lideri   Glafkos Klerides ile toplantı yapıldı. 

           

De Soto görüşme öncesi yaptığı açıklamada, taraflara turun   ilk aşamasında birtakım görüş ve öneriler sunduğunu belirterek,  "Taraflar, aradan geçen süre içerisinde bu fikirleri   değerlendirdiler. Görüşlerini alacağız ve tepkilerinin ışığında   bundan sonraki adımlara karar vereceğiz" dedi. 

15- Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları   toplantısı Tayland'ın başkenti Bangkok'ta başladı. 

           

Tayland Başbakanı Çuan Leekpai, toplantının açılışında yaptığı   konuşmada, uyuşturucu, kadın ve çocuk ticareti, uluslararası suç ve   çevre tahribatı gibi sorunların, bölgenin kalkınmasının önündeki   engeller olduğunu söyledi. 

16-İsrail Adalet Bakanı Yossi Beilin, ABD'de İsrail ile Filistin   arasında, ABD'nin Camp David kentinde düzenlenen zirveyle ilgili olarak   İsrail askeri radyosuna yaptığı açıklamada, "Her iki taraf da Kudüs   konusunda yaratıcı bir orta yol bulmak için yeterince hayal gücüne sahip.  İsraillilerle Filistinliler öyle bir noktaya geldiler ki bu noktada   Camp David'den başarısız bir sonuç çıkarsa kimse kendisini affetmeyecek"   dedi. 

 25 TEMMUZ 2000

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.  Başbakan Ecevit toplantının ardından yaptığı açıklamada, nükleer   santrallerin yapımının bir süre ertelenmesinin doğru olacağını   belirterek "Çok sayıda doğal gaz ve hidrolik santral yapımını   kararlaştırmış bir ülke olarak diğer OECD ülkeleri gibi, bizim de   nükleer enerjiye yönelmemiz şimdilik gereksizdir. Ekonomik açıdan da   gereksizdir" dedi.

           

Devlet Bakanı Tunca Toskay da yaptığı açıklamada, Bakanlar   Kurulu'nda KİT'lerin durumu ve ticarette son 6 aylık gelişmelerin ele   alındığını bildirdi.

2- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen yaptığı açıklamada, Tekel'in   yeniden yapılandırılmasına ilişkin taslağın 15 gün içinde Bakanlar   Kurulu'na sevk edileceğini kaydederek "Rakıda tekel kaldırıldığında   özel sektör rakı konusunda yatırım yapacaktır" dedi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk İstanbul'da yaptığı açıklamada,   terör suçlusu hükümlülerin ortak kullanım alanlarında bir araya   gelmesini önleyen, Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) 16. Maddesi'nin   değiştirileceğini ve infaz hakimliğinin getirileceğini bildirdi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı yazılı   açıklamada, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile Küçük Sanayi   Siteleri'nin (KSS) temerrüt faizinden doğan borçlarının 31 Aralık 2000   tarihine kadar durdurulduğunu bildirdi.

5- DİSK üyesi işçiler ile Türk-İş'e bağlı TÜMTİS üyeleri   "İşkolu barajını aşamadıkları gerekçesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik   Bakanlığı tarafından toplusözleşme haklarının düşürülmesini"   Kızılay'da eylem yaparak protesto ettiler.

6- Türkiye'de bulunan Gürcistan Dışişleri Bakanı İrakli Menagarişvili,   Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Trabzon'da bir araya geldi. Görüşmelerde,   Bakü-Ceyhan boru hattı, doğal gaz hatları, iki ülke arasındaki ilişkilerin   geliştirilmesi, nakliyede yaşanan sorunların çözümü, Kars-Tiflis demiryolu,   askeri alandaki işbirliği konuları ele alındı.

           

Bakan Cem görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında,   Azerbaycan ile birlikte Gürcistan'ın da kilit ülke olduğunu belirterek,   Gürcistan'ın son zamanlarda yaşadığı siyasi sorunların çözümünde   Türkiye'nin büyük katkısı olduğunu, NATO içinde Gürcistan'ın   çıkarlarının savunulduğunu söyledi.

7- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, Türkiye'nin   AB üyeliği ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

8- Türkiye'de bulunan Nijerya Devlet Başkanı Olusegun Obasanjo,   Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) toplantısında yaptığı konuşmada,   Nijerya'nın büyük ekonomik potansiyel taşıdığını belirterek, iki ülke   arasındaki ilişkilerin sadece hükümetlerle sınırlı olmaması   gerektiğini söyledi.

9- 4. Avrasya İslam Şurası Toplantısı, Diyanet İşleri Başkanı   Mehmet Nuri Yılmaz başkanlığında Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da   başladı.

           

Yılmaz açılış konuşmasında, "Bosna-Hersek Avrupa'da bulunan   halkının çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülke. Boşnak kardeşlerimizin   desteğe ihtiyacı var" dedi.

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaptığı açıklamada, Lübnan'ın   İsrail'in 2 ay önce çekildiği Güney Lübnan'a BM Geçici Barış Gücü'nün   (UNIFIL) konuşlandırılmasını kabul ettiğini açıkladı.

11- ABD Başkanı Bill Clinton, ABD'nin Camp David kentindeki  Ortadoğu barış zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında,   İsrail ve Filistin arasında anlaşmaya varılamamasına karşın temel   konularda bazı ilerlemeler olduğunu ve üçlü deklarasyon   yayımladıklarını bildirdi. 

           

Başkan Clinton "Yayımladığımız üçlü deklarasyon İsrail Başkanı   Ehud Barak ile Filistin lideri Yaser Arafat'ın barış sürecini çok zora   sokacak şiddet eylemleri ve tek yanlı kararlardan uzak durma ilkesine   bağlılıklarını dile getiriyor"dedi.

           

İsrail Başbakanı Ehud Barak da düzenlediği basın toplantısında,   görüşmeler sırasında verilen ödünlerin, iki taraf arasında gelecekte   yapılacak temasları bağlamadığını belirterek, üst düzeyde bir   Amerikalı yetkilinin bu amaçla yakında bölgeye gideceğini söyledi.

           

Filistinlilerin Washington temsilcisi Hasan Abdurrahman ise,   Barak'ın özellikle Kudüs'ün tutumu üzerindeki İsrail egemenliğinden   taviz vermediğini, bu ortamda da görüşmelerin ilerleme imkanı   bulunmadığını söyledi.      

12- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile Karadağ Devlet   Başkanı Milo Cukanoviç, Almanya'nın başkenti Berlin'de yaptıkları   görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

           

Fischer, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in   yetkilerini genişletmek amacıyla yaptığı anayasa değişikliğini kabul   etmeyeceklerini söyledi.

26 TEMMUZ 2000

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer   başkanlığında İstanbul'da toplandı. 

           

MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, toplantıda geçen   1 aylık dönemde yurt içinde ve yurt dışında ülke güvenliğine yönelik   olaylar ve bu konuda güvenlik birimlerinin aldığı önlemlerin   değerlendirildiği bildirildi. Açıklamada ayrıca, dönemin önemli dış   politik olayları, bu bağlamda özellikle Kıbrıs konusundaki son   gelişmelerin de gözden geçirildiği belirtildi. 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, aralarında Turizm Bakanı   Erkan Mumcu'nun da bulunduğu 15 kişilik Zeugma Girişim Grubu üyelerini   kabul etti. 

           

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada,   Cumhurbaşkanı Sezer'in, Zeugma antik kentine ait son derece değerli   tarihi buluntuların kurtarılmasını amaçlayan çalışmaların süratle   tamamlanması için her türlü desteği vereceği bildirildi.

           

Bakan Mumcu da görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını   yanıtlayarak, girişimin Zeugma için yapılabilecek olan şeyleri   maksimum ölçüde yaptırmak için kurulduğunu belirtti. Bakan Mumcu   ayrıca,  stratejilerinin insanlık mirasına sahip çıkmak konusunda   duyarlılıklarını ortaya koymak olduğunu söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, MGK toplantısı öncesinde gazetecilerin   KKTC'de faaliyeti durdurulan bankalar ile ilgili soruları üzerine, KKTC'de   ekonomik açıdan bazı sıkıntılar yaşandığını belirterek, Devlet Bakanları   Recep Önal ile Şükrü Sina Gürel'in bu durumu yerinde incelemek ve çözüm   imkanlarını belirlemek amacıyla gereken çalışmaları yaptıklarını, Merkez   Bankası'nın da yakından ilgilendiğini söyledi.  

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen   ve Müsteşarlık üst düzey yöneticileri ile birlikte düzenlediği basın   toplantısında, dış ticaretteki gelişmeler hakkında bilgi verdi. 

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Ağrı'nın Diyadin   ilçesinde karayolu temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Doğu ve   Güneydoğu insanının terörden ve kısır politikalardan zarar gördüğünü   belirterek "Beraber olup kenetlendikçe güçlü olur, ayrıldığımızda ise   dar ve sıkıntılar oluşur" dedi.  

6- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Geleneksel 22. Üzüm Bayramı ve   Kültür Şenliği'ne katılmak üzere gittiği Tarsus'ta, cep telefonu baz   istasyonu konusunda son derece duyarlı olduklarını belirterek "Sağlık,   Çevre ve Milli Eğitim bakanlıkları ile tam bir görüş birliği içindeyiz.   Baz istasyonu konusunda yönetmelik hazırlığındayız" dedi.

7- Kültür Bakanı İstemihan Talay yaptığı açıklamada, İstanbul   Kültür ve Sanat Vakfı tarafından inşaatı yapılan ve 49 yıllığına   işletilecek olan İstanbul Kongre ve Kültür Merkezi ile ilgili   protokolün, "Projeye rant ve ticaret karıştığı, projenin zamanında   tamamlanamayacağı" gerekçesiyle iptal edildiğini bildirdi. 

8- Milletvekilleri ile yakınlarının tedavi yardımlarına ilişkin   yönetmelikte değişiklik yapan düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlandı.   Buna göre, eski ve yeni milletvekillerinin bakmakla yükümlü oldukları,   zihinsel, konuşma, görme, fiziksel geriliği ve psikolojik rahatsızlığı   olan çocuklarının tedavi ve eğitim giderleri TBMM tarafından ödenecek.

9- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Başkanlık Divanı   toplantısından önce düzenlediği basın toplantısında, ekonomi ve dış   politikadaki gelişmeleri değerlendirdi.

10- Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederayonu   (Kamu-Sen) Başkanı Resul Akay, memurların meslekten ihracını kolaylaştıran   Kanun Hükmünde Kararname'ye ilişkin yaptığı açıklamada, kararnamenin   yürürlüğe girmesiyle nahoş durumların ortaya çıkacağını belirterek "Söz   konusu kararnamenin toplumsal sonuçları, kamu düzeninde yaratacağı   olumsuzluklar var. Jurnal, ispiyon dönemi başlayacaktır" dedi. 

11- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani,   Türkiye'deki temasları çerçevesinde, ABD Büyükelçiliği'nin Kuzey   Irak'tan sorumlu diplomatları ve Türkmen Cephesi Ankara Temsilcisi   Mustafa Ziya ile ayrı ayrı görüştü. 

           

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz, düzenlediği   haftalık basın toplantısında gazetecilerin, Talabani'nin Türkiye   ziyareti ile ilgili sorularını yanıtladı. Diriöz "Irak'ın toprak   bütünlüğü ve egemenliği Türkiye için önemlidir. Bu çerçevede herkesle   temas halindeyiz, olumlu görüşmeler yapıldı" dedi.      

 

12- Filistin lideri Yaser Arafat, ABD'nin Camp David kentinde   Filistin ve israil arasında yapılan Ortadoğu barış görüşmelerinin   başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından yaptığı açıklamada, 13 Eylül'de   devlet ilan edeceklerini söyledi. 

           

İsrail Başbakanı Ehud Barak da İsrail'in güvenliği, birliği ve   kutsallığını tehlikeye atmadan Filistin ile barışın sağlanması için   çabalarını sürdüreceklerini söyledi. 

13- Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz, temaslarda   bulunmak üzere gittiği Rusya'da Güvenlik Konseyi Sekreteri   Sergey İvanov ile görüştü. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada,   güvenlik dahil olmak üzere, iki ülke arasındaki işbirliğinin ele   alındığı bildirildi.  

27 TEMMUZ 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Valiler Kararnamesini   onayladı. Kararname ile 43 valinin görev yeri değişti.

2- Devlet Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Hürriyet   gazetesinin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Devlet Bakanı Recep Önal, İstanbul Altın Borsası'nın 5. kuruluş   yıl dönümünde yaptığı açıklamada, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu   (TMSF) bünyesindeki bankaları bir an önce mali sisteme   kazandırmak istediklerini söyledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, temaslarda bulunmak üzere   gittiği Bolu'da Vali Fikret Güven ile bir araya geldi.

           

Bakan Türk, Düzce'nin yeniden yapılandırılması çalışmalarının   sürdüğünü, idarenin ve adliyenin gerekli hizmetleri çok zor koşullarda   verdiğini, hükümetin sorunların çözümü için gerekli yardımı yapmaya   devam edeceğini belirtti.

           

Vali Güven ise yaşanan deprem ve yeni il olmanın getirdiği   sorunlar olduğunu, bunların çözümü için hükümetten destek   beklediklerini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem yaptığı açıklamada, Kosova'daki   Türk nüfusunun haklarına gerekli hassasiyetin gösterilmediğini,   Kosova'da önemli bir kesimin dışlandığını belirterek, Türk nüfusunun   memnuniyetsizlik içine itilmesiyle Kosova'nın etnik farklılık ve barış   içinde yaşanan bir yer olmaktan çıkacağını söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, ÖSS sonuçlarını  değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, ÖSS sonuçlarının   başarının Anadolu'ya yayıldığının kanıtı olduğunu belirterek,   eğitimdeki kalitenin ülke genelinde arttığını söyledi.

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Bakanlığı'nca düzenlenen   "Elektromanyetik Kirlilik ve Sağlık" konulu panelin açılışında yaptığı   konuşmada, cep telefonu baz istasyonlarıyla ilgili olarak gerekli   önlemlerin biran önce alınması gerektiğini belirterek, tüm ilgili   kuruluşları da bu konuda işbirliğine çağırdıklarını söyledi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15   kişi öldü, 45 kişi de yaralandı.

10- Avrupa Komisyonu, Türkiye'ye verilecek 450 milyon Euro   tutarındaki kredi paketini onayladı.

11- Resmi bir ziyaret için Rusya'ya giden Kırgızistan Devlet   Başkanı Askar Akayev, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya   geldi.

           

İki devlet başkanı "Ebedi Dostluk, Bağlaşım ve Ortaklık   Bildirgesi" adlı belge ile iki ülke arasında 2000-2009 yıllarını   kapsayan ekonomik işbirliğinin ana hatlarını çizen bir anlaşma   imzaladılar.

           

Putin imza töreninde yaptığı açıklamada, iki ülkenin siyasi   alandaki ilişkilerini geliştirmekte olduklarını belirterek   "Uluslararası ilişkilerle ilgili bir çok konuda benzer görüşlere   sahibiz" dedi.

12- Çin, Rusya ve Hindistan, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta   düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları   Bölgesel Forumu'nda bir araya geldiler.

           

Çin Dışişleri Bakanı Tang Jiaxuan forumda yaptığı konuşmada,   ABD'nin ulusal savunma sistemini (NMD) eleştirerek "Bu tür programlar   bölgedeki istikrarsızlığı artırarak güven ortamını tehlikeye attığını   kaydetti.

           

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov da, NMD programının   geliştirilmesinin ve Kuzeydoğu Asya'ya konuşlandırılmasının yeni bir   silahlanma yarışına yol açacağını belirtti.

28 TEMMUZ 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, kamu personeli ile ilgili yasalarda   yapılan değişikliğe ilişkin yaptığı açıklamada, memurları ilgilendiren   yasalara "yıkıcı veya bölücü faaliyette bulunmak ile cumhuriyetin   niteliklerinden herhangi birisini değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya   yönelik veya bunlara aykırı faaliyetlerde bulunmak" bölümünün   eklendiğini belirterek, bu uygulamalara yargı yolunun açık olduğunu   söyledi. 

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, incelemelerde   bulunmak üzere gittiği Samsun'da gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin   sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, devlet memurlarıyla   ilgili olarak hazırlanan Kanun Hükmünde Kararneme'yi nasıl   değerlendirdiğinin sorulması üzerine "Kanun Hükmünde Kararname henüz   Cumhurbaşkanlığı'nda inceleniyor. Cumhurbaşkanı'nın onayı olmadan bir   yorum yapmak istemiyorum" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile   Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret ünlü, 2000 Sydney Yaz   Olimpiyatları Oyunları'na hazırlanan Serbest ve Grekoromen Güreş Milli   Takımı'nın Kızılcahamam kampını ziyaret ederek güreşçiler ve   antrenörlere teşvik ödülü verdiler.

4- Devlet Bakanı Hasan Gemici, valiliklere gönderdiği bir genelgeyle,   sosyal hizmet kuruluşları çevresine baz istasyonları kurulmasına izin   verilmeyeceğini, daha önce bu yerlere kurulmuş olan cep telefonu baz   istasyonlarının söküleceğini bildirdi.

5- Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay, Bulgaristan'ın Şumnu kentinde   kurulan Türk Kadınlar Derneği üyelerini kabulünden sonra gazetecilerin   KKTC'deki son gelişmeler ile ilgili sorularını yanıtladı. 

           

Bakan Çay, son 2-3 yıldır Kuzey Kıbrıs'ta bir Türkiye düşmanlığı   ve Kıbrıs milliyetçiliği geliştirilmeye çalışıldığını belirterek,   KKTC'deki siyasal partilerden kendi aralarındaki konulara Türkiye'yi   karıştırmamaları gerektiğini söyledi. 

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, incelemelerde   bulunmak üzere gittiği Hakkari'de, ildeki sınır ticareti, tarım,   hayvancılık, fakülte, köye dönüş, işsizlik ve baraj yapımlarını   değerlendirdi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu Reuters'in   sorularını yanıtlayarak, hızla artan otomotiv ithalatını caydırmak için   alınması planlanan önlemlerin bir ay içinde tamamlanacağını belirtti. 

           

Bakan Tanrıkulu, bu amaçla otomotiv ihtisas gümrüğü kurulması,   servis ağları yönetmeliğinin sıkılaştırılması ve tüketici kredilerinin   maliyetlerinin artırılması gibi önlemler üzerinde durulduğunu söyledi.

8- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna,   Bulgaristan'da gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından yaptığı   açıklamada, Sofya ve İstanbul belediyeleri arasında teknik, bilimsel,   sosyal ve kültürel alanda işbirliğini öngören bir mutabakata   varıldığını söyledi.  

9- DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay, 11. Genel Kurul'da  yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomik politikalarına muhalif   kalmakta ısrar edenlere tehditler ve baskılar yapıldığını belirterek   "Bunun en son örneği, hükümetin politikalarını eleştirdiğimiz   için açıkça cezalandırılmamız ve 6 sendikamızın işkolu barajının altına   düşürülmesidir" dedi.

           

CHP Genel Başkanı Altan Öymen de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin   işçi hakları açısından güç bir dönem yaşadığını belirterek,   uluslararası düzeyde olduğu gibi ulusal bazda da emek karşıtı   saldırılara karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. 

10- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında   24 kişi yaşamını yitirdi.

11- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da yapılan Avrasya İslam   Şuraşı Teşkilatı toplantısı sona erdi. 

           

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, düzenlediği basın   toplantısında sonuç bildirgesini de okuyarak, şurada 30 karar alındığını   ve bunlardan en önemlisinin, Avrasya İslam Şurası Örgütü'nde Türkçenin   ortak dil durumuna gelebilmesi için gerekli çalışmaların yapılması ve   Ankara'da "Türkçe Dil Eğitim Merkezi"nin kurulması olduğunu söyledi. 

12- "4. Akdeniz Ülkeleri Düzenleyici Kurullar Ağı" toplantısı   İtalya'nın Napoli kentinde yapıldı.

           

Radyo ve Televizyon üst Kurulu'nu (RTÜK) temsilen toplantıya   katılan Arif Özkök yaptığı açıklamada, toplantının gündem maddesinin,   üye kurulların yaptırım yetkileri olduğunu belirterek, toplantıda   kurul temsilcilerinin kendi mevzuatlarındaki cezalar konusunda bilgi   verdiğini söyledi. 

13- Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Bölgesel Forumu   nedeniyle Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bulunan ABD Dışişleri Bakanı   Madeleine Albright, Forum kapsamında Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Paek   Nam-Sun ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan   Albright, Kore Yarımadası'nda barış konusunda umutlarının arttığını   söyledi. 

14- ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail televizyonuna verdiği   demecinde, tek taraflı bir deklarasyonla Filistin devletinin ilan   edilmemesi gerektiğini, aksi takdirde ilişkileri gözden   geçireceklerini söyledi. Başkan Clinton ayrıca, bunun barış sürecinden   uzaklaşan büyük bir hata olacağını ve uluslararası alanda kaçınılmaz   sonuçlar doğuracağını belirtti.

29 TEMMUZ 2000

1- Başbakanlık Basın Merkezi'nin ,memurların meslekten ihracını   kolaylaştıran Kanun Hükmünde Kararname'yle ilgili olarak yaptığı açıklamada,   yasa dışı terör örgütü Hizbullah operasyonlarında gözaltına alınan 535 kamu   görevlisinden 378'inin tutuklandığını, bunlardan 118'inin öğretmen, 69'unun   imam, 201'inin de hakim, belediye başkan yardımcısı, doktor ve mühendis   olduğu belirtildi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin il başkanları   toplantısının açılışında yaptığı konuşmada,  memurların meslekten ihracını   kolaylaştıran Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK), hükümetin yargısız   infaz anlamına gelen KHK'lerle uğraştığını belirterek, memurların   meslekten ihracını kolaylaştıran KHK'nin "tam bir ispiyon ve jurnal   dönemini başlatacağını" savundu. 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İzmir'deki   incelemeleri sırasında, memurların meslekten ihracını kolaylaştıran   Kanun Hükmünde Kararname'yle ilgili olarak yaptığı açıklamada,   memuriyette bazı özel kısıtlamalar getirilmesinin yargısız infaz olmadığını   belirterek "Bunun şekli, insan haklarına, hukuk devletine uygun olmalı. Ama   bugünkü gibi hem devlet memuru olup hem de devletin anayasal nizamını   değiştirecek çaba içinde olmasına hiçbir ülke rıza göstermez" dedi. 

           

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca, temasları çerçevesinde İzmir   Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'yı ziyaretinde,   Piriştina'nın, İzmir'i çağdaş bir düzeye ulaştırmak için harcayacağı   çabalara her türlü katkıyı sağlayacaklarını söyledi.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İzmir'de bakanlığına bağlı   amirlerle "güvenlik" toplantısı düzenledi. Bakan Tantan toplantıda   yaptığı konuşmada, yolsuzluk ekonomisinin birinci derecede bölücü   unsur olduğunu belirterek "Bu durumu ortadan kaldırmak için var   gücümüzle çalışmalıyız" dedi. 

           

İzmir Vali Vekili Ramazan Urgancıoğlu da yurttaşların mülki   idareye karşı olan güveninin azaldığını belirterek "Mevcut durumda   belediye başkanları tek söz sahibi konumuna geldi" dedi. 

5- Kültür Bakanı İstemihan Talay, İzmir'deki incelemeleri   sırasında Bergama'daki Yortan'lı Barajı altında kalacak antik Allianoi   kentinde 1994 yılından bu yana Bergama Müze Müdürü Ahmet   Yaraş başkanlığında yürütülen kurtarma kazıları hakkında bilgi aldı. 

           

Bakan Talay, herkesin  ortak bir amacı olduğunu ve Türkiye'de son   günlerde ortak kültüre ve tarihi mirasa sahip çıkma bilincinin geliştiğini   söyledi. 

6- Tunceli Belediye Başkanı Hasan Korkmaz, "1. Munzur Kültür ve   Doğa Festivali"nde yaptığı konuşmada, yöre insanının tarih boyunca   dışlanmışlık ve unutulmuşluğun psikolojisiyle yaşadığını belirterek   "Birileri, kötülükler, çete devleti, vurgunlara dayalı bir sistem   istiyorsa, Tuncelili olarak bunun karşısındayız" dedi. 

           

Festivale ayrıca, Tunceli Valisi Mehmet Ali Türker de katıldı. 

7- Gazeteci İbrahim Çamlı İstanbul'da yaşamını yitirdi. 

8- Türkiye ile Rusya Federasyonu hükümeti arasında Karadeniz'deki   Deniz Alanlarında İşbirliği Anlaşması onaylandı. Anlaşmaya göre, iki   ülke arasında uyuşturucu, silah, cephane, patlayıcı ve psikotroik   maddelerin kaçakçılığı ve yasadışı göç ile karşılıklı mücadele   edilecek. 

9- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Amerikan yönetiminin dün   İsrail'e desteğini açıkça ilan etmesinin ardından, barış   görüşmelerinde Filistin'e dış destek sağlamak için temaslarda bulunmak   üzere Fransa'ya gitti. Arafat, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve   Başbakan Lionel Jospin ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı ve "Bağımsız   Filistin Devleti" için ABD'ye karşı AB'den destek istedi.

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Filistin Özerk Yönetimi   topraklarının en fazla kalkınma yardımı alan yerlerden biri olmasına   karşın, son yıllarda bu yardımlarda sürekli düşüş olduğunu bildirdi. 

11- Brezilya'da meydana gelen tren kazasında 12 kişinin öldüğü,   110 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

30 TEMMUZ 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Genel İdare Kurulu   toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin hazırladığı,   memurların meslekten ihracını kolaylaştıran Kanun Hükmünde Kararname'nin   savunulacak bir tarafının bulunmadığını ve Cumhurbaşkanı'nın kararnameyi   veto etmesini ümit ettiğini belirterek, kararnameyle ilgili   Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşeceğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz İstanbul   Şile'de halka hitaben yaptığı konuşmada, önümüzdeki hafta içerisinde   belediyelere bütçeden verilen payı artıracak bir kanun hükmünde   kararname çıkaracaklarını söyledi. 

3- Devlet Bakanı Faruk Bal, ANAP Milletvekili Bülent Akarcalı'nın   soru önergesine verdiği yanıtta, Emlak Bankası'nın toplu konut üretim   projelerinden olan İstanbul Bahçeşehir Projesi'nde ilgili firmaya   9 trilyonun üzerinde fazladan ödeme yapıldığının tespit edildiğini   belirterek, projeyle ilgili tüm üst düzey yetkililerin de görevlerinden   alındıklarını söyledi.

4- Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay MHP Çorum İl Kongresi'nde yaptığı   konuşmada, hükümetin 3-4 ay içinde AB, Türk Ceza Kanunu'nun 312.   Maddesi ile tarım ve ekonomide uygulanacak politikalar konusunda önemli   kararlar alacağını söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TRT-1'de yayınlanan Pazar   Panorama programına katılarak bakanlığı ile ilgili soruları yanıtladı.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı   açıklamada, 13-16 Ekim tarihleri arasında Türkiye'de "Avrasya'dan   Afrika'ya Tarım Bakanları Zirvesi" ile "Foodtec-2000 Uluslararası   Gıda ve Teknolojileri Fuarı"nın toplanacağını söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Yurdakul   Yiğitgüden, Sabah gazetesinin Türkiye'nin enerji sorunu ile ilgili    sorularını yanıtladı.

8- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, TGRT televizyonunda yayınlanan   Başbaşa programında Türk turizmindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 27   kişi öldü, 41 kişi de yaralandı.

10- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu yaptığı açıklamada, memurların   ağustos maaşını gününde ödemeyi amaçladıklarını, bankazedelere de yeni   bir ödeme planı hazırladıklarını belirterek, ayda 3,5 trilyon TL   kaynağa ihtiyaç olduğunu, Türkiye'den kredi isteyeceklerini söyledi.

11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Yunanistan'da yayımlanan Etnos   gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs'ta tek yolun barış olduğunu   belirterek, Ada'da herkesi tatmin edecek, kabul edilebilir bir çözüme   kavuşulabilmesi için, Kıbrıslı Rum ve Türk halklarının bu konuda   liderlerini cesaretlendirmeleri gerektiğini söyledi.

12- ABD'nin BM nezdindeki daimi temsilcisi Richard Holbrooke   Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun kökünden çözümü   için kararlı olduklarını belirterek "Nihai ve kalıcı çözüm mutlaka   bulunacaktır" dedi. 

31 TEMMUZ 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yüksek Öğretim Kurulu'nun   göndermiş olduğu 22 üniversitenin rektör listesini onayladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve   yönetim kurulu üyelerini Başbakanlık'ta kabul etti. Meral görüşme sonunda   yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit'e kamu kesiminde işin niteliği   gereği tüm yıl çalışması gerekirken kadro ve ödenek yetersizliği   gerekçesiyle "muvakkat, geçici ve mevsimlik" statüde istihdam edilen   ve süreleri dolmak üzere olan işçilerin 12 ay çalışmalarının   sağlanması ve kadroya geçirilmesi istemini ilettiğini söyledi. 

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, AB ülkelerinin İstanbul   başkonsoloslarıyla İstanbul'da bir araya geldi. Kutan görüşme   öncesinde yaptığı açıklamada, "Başkonsoloslarla Türkiye'nin ve AB'nin   siyasal, ekonomik, kültürel sorunlarını konuşacağız" dedi. 

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, Radikal   gazetesinin sorularını yanıtladı. 

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu düzenlediği basın   toplantısında, Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalar hakkında   bilgi verdi. 

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın   Kosova Özel Temsilcisi ve BM Kosova Misyonu Başkanı Bernard Kouchner'i   kabul etti. Bakan Cem görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, Kosova'nın   esenliğinin hem Türkiye'nin hem de BM'nin kaygısı ve amacı olduğunu   belirterek "Kosova, Türkiye'nin tarihidir, bugünüdür. Burada yaşayan tüm   milletlerin esenliği, Türkiye için fevkalade önemlidir. Bu önemin sonucu   olarak Türkiye, halkının desteğiyle ekonomik ve askeri katkısını Kosova'ya   getirmiştir" dedi. 

7- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz Bolu'daki incelemeleri sırasında   yaptığı açıklamada, cep telefonları baz istasyon konusunda bir problem   bulunmadığını belirterek, bu konuda bir yasa çıkarılması için   çalışmalara başladıklarını söyledi. 

8- DİSK'in 11. Genel Kurul'unda yapılan seçimlerde Genel   Başkanlığa Süleyman Çelebi seçildi. 

9- İsrail'in Ankara Büyükelçisi Uri Bar-Ner düzenlediği basın   toplantısında, İsrail'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri ve   Türkiye-İsrail ilişkilerindeki son gelişmeleri değerlendirdi. 

10- KKTC Başbakan yardımcısı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet   gazetesinin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı. 

11- İsrail'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini Moşe Katsav'ın   kazandığı bildirildi. 

12- Venezuela'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde, yeniden  Hugo   Chavez'in seçildiği bildirildi. 

13- Hindistan'da bir trene konan bombanın patlaması sonucu 12   kişinin öldüğü bildirildi. 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106