19.6.2000
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN2000

1HAZİRAN 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necder Sezer ile haftalık görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, off-shorezedelere yasal yükümlülük bulunmamasına karşın sıkıntılarını giderici düzenleme getirildiğini belirterek "Vatandaşlarımız da böyle aşırıfaize özendirici bankaların oyununa gelmemeliler. Bundan sonra devlet bu konuda çok ciddi davranacaktır" dedi.

2- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada, özel okulların yüzde 95’inin hükümetin istikrar ve enflasyonu aşağıya çekme programına uygun hareket ettiğini söyledi.

3- TBMM’nin Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda, Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye hattından geçecek olan Bakü-Ceyhan petrol boru hattı anlaşmasının değiştirilmesine ilişkin protokolün onaylanması hakkında yasa tasarısı kabul edildi.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, burslu okuyan öğrencilerin sağlık giderlerinin Milli Eğitim Bakanlığı yerine, okullarının mediko-sosyal merkezlerinden veya sağlık kuruluşlarından karşılanmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.

5- TBMM Soruşturma Komisyonu, Karadeniz sahil yolu ihalesiyle ilgili olarak Bayındırlık eski Bakanı Yaşar Topçu’nun Yüce Divan’da yargılanmasına karar verdi.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) başkanlığına Sedat Nuri Kayış seçildi.

7- AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Solana, Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, "AB’ye henüz üye olmayanTürkiye, Norveç, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve İzlanda, Avrupa Güvenlik Savunma Kimliği’nin (AGSK) karar mekanizmasında yer almak istiyor. Ancak AB ile üyelik müzakeresi başlatan Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti, üyeliğe yakın oldukları için bu konuda Türkiye ve Norveç kadar ısrarlı davranmıyor" dedi.

Solana, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaptığı görüşmede de, Kopenhag kriterlerini yerine getirme doğrultusunda başlatılmış olan çalışmaların önümüzdeki dönemde daha da hızlandırılacağını,Türkiye’nin mevcut hukuk sisteminin AB ile uyumlaştırılması ve kurumsal alt yapımızın bu çerçevede geliştirilmesinin öncelikli hedefler arasında olduğunu söyledi.

Solana ayrıca, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kamran İnan ile görüştü. Bakan Cem görüşme öncesinde yaptığı konuşmada, "AB’nin ve Türkiye’nin görüşleri, yaklaşımları arasında büyük farklar var. Yinede, AB ve Türkiye’yi memnun edecek bir sonuca ulaşmayı umut ediyoruz" dedi.

Bakan Cem ile Solana görüşmesinde, AB-NATO ve Türkiye’yi ilgilendiren ortak konuların yanısıra AGSK ve Ortak Güvenlik ve Savunma alanında gelişmeler değerlendirildi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton ile İsrail Başbakanı Ehud Barak Portekiz’in başkenti Lizbon’da bir araya geldi. Barak, Clinton ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, Filistinli görüşmecilerinnihai barış anlaşması için çerçeve oluşturma anlaşması sürecinde engeller ortaya koyduğunu söyledi.

2 HAZİRAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı’yı atadı.

2- Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, 2000’li yıllardaki saldırı ve keşif helikopter gereksinimini Türkiye’de ortak üretim yoluyla karşılamak amacıyla planlanan, Atak Helikopter Projesi konusunu görüşmek üzere Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya Başbakan Bülent Ecevit,Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve Savunma Sanayi Müsteşarı Dursun Ali Ercan katıldı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Başbakan Ecevit, mevcut önerilerde ilerleme olmasına rağmen üç firma ile görüşmelerin bir süre daha devam edeceğini söyledi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Genel Merkez’de İnsan Hakları Derneği Ankara Şube Başkanı Lütfi Demirkapı ve beraberindeki heyeti kabulünde gazetecilerin, FP’nin kapatılmasına ilişkin soruları üzerine, "Baştan beri verilecek kararın yüzde yüz hukuk ölçüleri içerisinde olacağını düşünüyorum. Hukuk ölçüleri içinde FP’nin kapatılması için bir durum mevcut değildir" dedi.

4- Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer yaptığı açıklamada, geçen hafta sonunda DPT, Hazine ve Enerji Müsteşarlarının bir toplantı yaparak enerji dar boğazının aşılması konusunda ihtiyaçları belirttiklerini ve bu ihtiyaçların giderilmesi için bir mutabakata vardıklarınısöyledi.

5- Kültür Bakanı İstemihan Talay, gazetecilerin, Devlet Tiyatroları sanatçılarının ek iş yapmaları konusundaki soruları üzerine yaptığı açıklamada, sanatçıların, kurumdaki görevlerini aksatmadan, izin alarak dışarıda çalışabileceklerini söyledi.

6- Mavi Akım Projesi çerçevesinde, Rusya ve Türkiye’de yapılacak yatırımlar için vergi muafiyeti öngören protokolün onaylanmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

7- Kocaeli’ndeki SEKA’ya ait araziyi Ford Otomotiv A.Ş.’ye bedelsiz vermek suretiyle görevlerini kötüye kullandıkları savı ile eski başbakanlardan ANAP lideri Mesut Yılmaz ve eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez hakkında kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu 6’ya karşı 9 oyla YılmazveErez’in Yüce Divan’a sevk edilmesinekarar verdi.

8- Afet Bölge Koordinatör Valisi Kutluay Öktem, deprem bölgesindeki illerin vali ve belediye başkanlarının katıldığı değerlendirme toplantısının ardından yaptığı açıklamada, depremzedelere yapılan yardımların kademeli olarak eylül ayı sonuna kadar tamamen kaldırılacağını söyledi.

9- IMF heyetinin Türkiye temaslarının ardından, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Cottarelli toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de önümüzdeki haftalarda çok önemli ekonomik kararların alınması gerektiğini belirterek, hububat fiyatlarındaki artışın hedeflenen enflasyon ve programa uygun olmasının ekonomik değişim açısından önemli olduğunu söyledi.

Demiralp de enflasyonun düşürülmesini öngören 36 aylık programın ilk 5 aylık bölümünün tamamlandığını belirterek, programın başarıya ulaştırılmasının, uygulamanın titizlik ve kararlılık ile sürdürülmesine bağlı olduğunu söyledi.

10-TBMM İnsan Hakları İzleme Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, DSP Milletvekili Sema Pişkinsüt başkanlığında, Türk azınlığın sorunlarını incelemek üzere Batı Trakya’ya gitti. Heyet, İskeçe ve Gümülcine’de Türk azınlık temsilcileriyle görüşerek, Türk köylerini ziyaret etti. Gümülcine’de düzenlenen bir toplantıda konuşan Pişkinsüt, Türk ve Yunan dışişleri bakanları arasında başlatılan yakınlaşmanın henüz alt kademeye geçmemesi nedeniyle Batı Trakya’da halen bazı sorunlar yaşandığını söyledi.

11- ABD Başkanı Bill Clinton’a Almanya ziyareti sırasında düzenlenen törenle "Karl" ödülü verildi. Başkan Clinton törende yaptığı konuşmada, demokratik tüm ülkelerin AB’ye dahil edilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye ile Yunanistan arasında sağlanan barışçılilişkilerden salt iki ülkenin ve Güney Avrupa’nın değil, tüm Avrupa’nın ve keza dinsel ve etnik farklılıklarla bölünmüş bütün dünyanın yararlanacağını söyledi.

12- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı BillClinton ile yapacağı zirve öncesinde, Amerikan NBC televizyonuna verdiği demecinde, nükleer füze saldırılarına karşı ulusal savunma sistemi oluşturmak isteyen ABD’yi, Rusya ile ortak bir savunma kalkanı oluşturmaya çağırdı.

3 HAZİRAN 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan Genel Merkez’de, partisinin il örgütlerinden gelen yöneticilerle yapılan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, TBMM tatile girmeden önce yerel yönetimler, af ve Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) bazı maddeleriyle ilgili yasa tasarıları gündeme alınmazsa, Meclis’i bloke edeceklerini belirterek "Bunun yolları var, hükümet ve bakanlar hakkında gensoru önergesi veririz" dedi.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Aktüel Hukuk Dergisi tarafından düzenlenen "Düşünce ve Örgütlenme Özgürlükleri Açısından Medeni Kanun’da Yapılması Planlanan Değişiklikler" konulu panelde yaptığı konuşmada, F tipi Ceza evlerinin, BM ceza evi mahkum standartları ile Avrupa Konseyi ceza evi kurallarına göre yapıldığını savunarak, bu tip ceza evlerinde tecrit uygulamasının söz konusu olmadığını söyledi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli de yaptığı konuşmada, toplumda düşünce özgürlüğünün en geniş şekilde yaşanması gerektiğini belirterek, demokrasinin ancak böyle ayakları üzerinde durabileceğini vurguladı.

3- İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Kastamonu Valiliği, ÇEKÜL Vakfı, Türkiye Mimarlar Odası ile Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği "Kültürel Değerlerin Korunmasında Yerel Yönetimlerin Rolü ve Sorumluluğu" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, turizm sadece yatak ve deniz turizmi olarak algılattıran zihniyetin ortadan kalkması, asıl turizmin kültür turizmi olduğu bilincinin yerleşmesi gerektiğini söyledi.

Kastamonu Valisi Enis Yeter de Anadolu’nun bir çok medeniyetlerin beşiği olduğunu, ancak bu medeniyetlerden geriye kalan eserlere gerektiği gibi sahip çıkılamadığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sencar Özsoy başkanlığında, bakanlık üst düzey yetkilileri ve büyükelçilerden oluşan60 kişilik heyet, Şanlıurfa’da incelemelerde bulundu.

Özsoy, GAP’ın Türkiye’nin istikbali ve kaderi olan bir proje olduğunu, projenin gerçekleşme oranını ve bölge insanını tanımak üzere Şanlıurfa’ya gittiklerini söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, partisinin yeniden yapılanması sürecini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, ocak-mayıs dönemi tüketici fiyatları endeksi kümülatif olarak yüzde 17,1 arttı.

7- IMF Türkiye Masası şefi Carlo Cottarelli, Türkiye’deki temaslarını tamamlayarak, ABD’ye gitti.

8- ABD Başkanı Bill Clinton, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile yapacağı zirve toplantısına katılmak üzere Rusya’ya gitti.

4 HAZİRAN 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg’in resmi davetlisi olarak Norveç’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Norveç’in enerji sanayii konusunda uzman ve iddialı ülkelerden biri olduğunu belirterek, bu ülkeyle enerji alanında işbirliği yapma olanağı bulunduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, güncel konulardaki görüşlerini Türkiye gazetesine değerlendirdi.

3- Devlet Bakanı Faruk Bal, bakanlığına bağlı bulunan Emlakbank, TOKİ ve Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü ile ilgili düşünce ve çalışmalarını Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

4- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Batıkent 10.Bisiklet Şenliği’ne katılarak, şenlik çerçevesinde yapılan yarışta yıldızlar Türkiye birinciliğinde ilk üç sırayı paylaşan sporculara ödüllerini verdi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 7-9 Haziran’da yapılacak 23.Avrupa Adalet Bakanları Konferansı’na katılmak üzere İngiltere’ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Sabancı suikastı sanıklarından Fehriye Erdal’ın iadesi ile ilgili olarak, "Suçlulukla mücadele ve suçluların cezalandırılması konusunda uluslararası işbirliği şarttır. Aksi takdirde, bir ülkede suç işleyen bir kimse başka bir ülkeye kaçmak suretiyle cezadan kurtulabilir. Erdal, bizim gözümüzde teröristtir ve eyleminin cezasını mutlaka bulmalıdır" dedi.

6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, 2. Dünya Savaşı’nda müttefiklerin 5-6 Haziran tarihinde Normandiya’ya gerçekleştirdikleri çıkarmanın yıl dönümü törenleri ile çıkarma anısına yaptırılan Milli Zafer Müzesi’nin açılışına katılacağını, kutlamaların ardından, Brüksel’e giderek burada 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katılacağını söyledi.

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Osmaniye’deki incelemeler sırasında gazetecilerin; TBMM SEKA Soruşturma Komisyonu’nun, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın, Yüce Divan’a gitmesine ilişkin verdiği kararla ilgili soruları üzerine yaptığı açıklamada, komisyondaki MHP’li milletvekillerinin kendi vicdani kanaatleri doğrultusunda kullandıklarını "hiç kimsenin müdahale etmediğini" söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan İstanbul’da yaptığıaçıklamada, TBMM SEKA Soruşturma Komisyonu’nun, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın Yüce Divan’a gitmesine ilişkin verdiği kararı "KomisyondakiMHP’li arkadaşlarımızın biraz maksadı aşan bir tavır içinde olduklarını düşünüyorum. Genel Kurul’un bu yanlışı düzelteceği kanaatindeyim" dedi.

9- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Olağan Genel Kurulu yapıldı. Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanlığı’na Nazmi Bilgin yeniden seçildi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kurula gönderdiği mesajda, haber alma özgürlüğünün en etkili aracı olan basının, demokrasiyi işleten ve ona hayat veren bir işleve sahip olduğunu söyledi.TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ise, bazı gazetecilerin düşüncelerini ifade etmiş olmaları nedeniyle mahkumiyet aldığını belirterek "Türkiye’nin gündeminden bu konular çıkarılabilmelidir" dedi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi yaşamını yitirdi, 31 kişi de yaralandı.

11- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 88. Çalışma Konferansı İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı.

Türkiye’ye adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ve Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral’in de aralarında bulunduğu 50 kişilik bir heyet katıldı.

Konferansın en önemli gündem maddesini, çalışan annelerin haklarının yeniden belirlenmesi oluşturuyor.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Yunanistan’da yayımlanan Elefterotipia gazetesine verdiği demeçte, Ege’de karşılıklı güven önlemlerinin arttırılması konusunun "gerginliği azaltma" ve "iyi komşuluk ilişkileri" şeklinde genişletilmesi yönünde Türk tarafıyla anlaşmaya vardıklarını ve bu konuda yapılan karşılıklı önerilerin 23 Haziran’da yapılacak siyasi direktörler toplantısında ele alınacağını söyledi.

13- Rusya’da bulunan ABD Başkanı Bill Clinton ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan görüşmede, Anti Balistik Füze Antlaşması ve çeşitli konular ele alındı.

Görüşme sonunda yapılan ortak basın toplantısında, nükleer silah hammaddesi plutonyum stoklarını eritme ve füze erken uyarı sistemi anlaşmalarının imzalandığı bildirildi.

14- ABD Kongresi Dayanışma Komisyonu Başkanı Paul Bremmer, Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, terörist tehditlerin giderek değişik hal aldığını ve "daha öldürücü" hale geldiğini söyledi.

Danışma komisyonunun terörizmle ilgili hazırladığı raporda, Yunanistan ve Pakistan vatandaşlarının ABD’ye vizesiz girdikleri, ABD’nin dost ülkelere verdiği imtiyazdan yararlandıkları ifade edilerek, bu ülke vatandaşlarına bu imtiyazın verilmemesi gerektiği vurgulanmakta, Yunanistan’ın terörizme karşı pasif politikasının endişe yarattığı, Pakistan’ın ise bazı terörist gruplarla ilişkisi olanları koruduğu belirtilmektedir.

15- Peru’da yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda yüzde 74.3 oranında oy alan Alberto Fujimori’nin, yeniden devlet başkanlığına seçildiği bildirildi.

16- Endonezya’nın Sumatra Adası’nda 7.9 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

5 HAZİRAN 2000

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, Gebze’de gazetecilerin, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’la ilgili TBMM SEKA Soruşturma Komisyonu’nun, Yüce Divan kararına ilişkin soruları üzerine yaptığı açıklamada, koalisyonun tehlikeye girmemesi konusunda herkesin gerekli tedbirleri alacağını ve kendine düşen görevi yerine getireceğini söyledi.

2- Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, Japonya’da yapılacak olan Dünya Jeotermal Enerji Kongresi’ne katılmak üzere bu ülkeye hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, elektrik kesintisi yapmamak için her türlü tedbirin alındığını belirterek "Ancak, kaynak yetersizliğinden dolayı istediğimiz enerjiyi üretemiyoruz. Bu yüzden ilerde elektriksiz kalabileceğimiz yolunda endişelerimiz var" dedi.

3- Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Esenboğa Gümrük Müdürlüğü’nün otomasyon sistemine geçirilmesi dolayısıyla düzenlenen törenin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- Devlet Bakanı Recep Önal, Fransa Dış Ticaret Bakanı François Huwart ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin zorunlu tasarruf kesintilerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Önal açıklamasında, 15 Haziran’dan sonra işçi li derleri ile yapacağı görüşmelerde, zorunlu tasarruf kesintilerini ilişkin önerilerin ortaya koyulacağını ve daha sonra bunların teknisyenler tarafından değerlendirileceğini söyledi.

Bakan Önal ayrıca, Japon Dış Ticaret Örgütü heyetini kabulünde, mayıs ayı enflasyon hedefini değerlendirdi.

5- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Japon Dış Ticaret Heyeti’ni kabulünden sonra gazetecilerin enflasyonla ilgili soruları üzerine yaptığı açıklamada, enflasyonun düşmeye devam ettiğini belirterek, hem TÜFE’de, hem TEFE’de son 10-15 yılın en düşük mayıs ayı rakamlarına ulaşıldığını söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga’nın 7 ay hapis cezasına çarptırılmasının, Batı

Trakya’daki Türk azınlığın haklarının tekrar ihlal edilmesi anlamına geldiği bildirildi.

7- Maliye Bakanı Sümer Oral, Azerbaycan Maliye Bakanı Evez Elekberov ile görüşmesinin ardından gazetecilerin memur maaşlarına yapılacak enflasyon zammıyla ilgili sorusu üzerine yaptığı açıklamada, memur maaşlarına enflasyon farkı ve 2 puanlık iyileştirmeden dolayı gelecek ek yükün kaynağının bütçede bulunduğunu söyledi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde meydana gelen sel felaketlerinde zarar gören çiftçilerin mağduriyetlerinin giderileceğini, kredi borçlarının ertelenmesi için hazırlanan yeni kararnameden, selden zarar gören tüm çiftçilerin yararlanacağını söyledi.

9- Dünya Çevre Günü, Çevre Bakanlığı ve çeşitli kuruluşların düzenledikleri etkinliklerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 20. yüzyılda savaşlar ve rejim değişikliklerinin yanı sıra, doğal çevreyi göz ardı eden bir sanayileşme sürecinin yaşandığına dikkat çekerek "Tüm insanlığı tehdit eden çevre sorunlarının çözümünde temel ilke; doğayı korumak ve kollamak olmalıdır" dedi.

Çevre Bakanı Fevzi Aytekin de yaptığı açıklamada, hava, su ve toprağın bozulmasının doğayı tüm canlılar için yaşanmaz hale getirdiğini söyledi.

10- Denizli’de meydana gelen ve büyüklükleri 3.2 ile 3.6 arasında değişen 12 sarsıntının ardından Valilik kentteki okulları 1 gün süreyle tatil etti.

11- Norveç’te bulunan Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, hükümetin birkaç yıl daha devam etmesi durumunda Türkiye’nin AB’ye tam üyelik kriterlerini yakalayacağını söyledi.

Başbakan Ecevit, Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ile görüştü. İki başbakanın başkanlık yaptığı ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in de katıldığı heyetlerarası görüşmenin ardından Başbakan Ecevit ve Stoltenberg, ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg konuşmasında, görüşmede her iki ülkenin çıkarlarını ilgilendiren konuları ele aldıklarını, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla başta hidroelektrik santralları, petrol ve gaz konularındaki işbirliğinin artırılması konusu üzerinde durduklarını söyledi.

12- İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Hüseyin Adeli, 7-10 Haziran’da İran’da yapılacak olan Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) toplantısı için, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e gönderdiği davet mektubunu iletmek üzere Türkiye’ye geldi.

Cumhurbaşkanı Sezer, Adeli’nin kendisine ilettiği davet mektubuna cevabı, diplomatik kanallarla göndereceğini söyledi.

13- Rusya’da bulunan ABD Başkanı Bill Clinton, Rusy aParlementosu’nun alt kanadı Duma’da yaptığı konuşmada, uluslararası ve ikili ilişkilerin çeşitli yönlerine değinerek "Batı’nın hiçbir örgütü, NATO da dahil Rusya’ya kapalı değildir. Bu konuda karar tümüyle Rusya’nın kendisine bağlıdır" dedi. Başkan Clinton, Rusya’daki temaslarının ardından Ukrayna’ya geçti.

14- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, İsrail-Filistin barış görüşmelerinin yeniden hız kazanmasını sağlamak amacıyla İsrail’e gitti.

15- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Vatikan’da Papa İkinci Jean Paul ile görüştü.

Görüşmede, Doğu ve Batı arasındaki bütünleşme sürecinde Vatikan ve Rusya’nın rolünün yanı sıra, "uluslararası durum ve silahsızlanma "konusunda da görüş alışverişinde bulundukları bildirildi.

6 HAZİRAN

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkan Vekili Nejat Arseven başkanlığındaki her siyasi partiden temsilcinin olduğu Meclis Uzlaşma Komisyonu’nu Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer "Yetkilerimi daraltmanızı istiyorum. Cumhurbaşkanlığı makamına seçilmeden önce söylediğim bütün sözlerin arkasındayım" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle yaptığı açıklamada, geçen yıl yaşanan iki büyük deprem felaketinin ardından, yeni bir depremin meydana gelmesinin bütün ulusa üzüntü verdiğini belirterek "Devletimiz ve ulusumuz, depremin açtığı yaraları hep birlikte saracaktır" dedi.

3- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Belçika’da düzenlenen AB Karma Parlamanto Komisyonu’nun (KPK) 45. toplantısı’na katıldıktan sonra yurda dönüşündeİstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikleeğitim alanında kullandırılacak olan 375 milyon Euro’luk meblağın kullanımının 1-2 gün içinde açıklanacağını kaydederek "Dışişleri ve Hazine’den sorumlu Devlet Bakanlığı’nın girişimiyle başlatılan çalışmalarla, Avrupa Birliği’nden, önümüzdeki aylarda kullanılmak üzere yaklaşık 600 trilyon lira tutarında destek sağlandı" dedi.

4- TOBB Başkanı Fuat miras ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Okan Oğuz, düzenledikleri ortak basın toplantısında "Türkiye Enflasyonu Yeniyor" kampanyası ile ekonomik istikrar programınında ilk 5 aylık sonuçlarını değerlendirdi.

5- Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

6- Türkiye’de bulunan Fransa Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı François Huwart, küçük ve orta büyüklükteki firmalar ağırlıkta olmak üzere 170 Fransız şirketinin katıldığı "Fransa 2000 Teknoloji ve Endüstri" fuarının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Fransa için önemli bir pazar olduğunu vurgulayarak "Buradaki varlığımız gittikçe güçlenecek. Türkiye yatırımcılarımız için cazip bir pazardır" dedi.

7- Başbakan Bülent Ecevit, Norveç’teki temasları sırasında Basın Enstitüsü’nde düzenlenen "21. Yüzyılın Eşiğinde Türkiye" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yarım yüzyıldır güvenilir bir NATO üyesi olarak Avrupa güvenliğine hizmet ettiğini anımsatarak, Doğu Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu’daki çatışmalarda da Türkiye’nin aktif rol oynadığını söyledi.

Başbakan Ecevit temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, dünyada kadın hakları veerkek-kadın eşitliği konularını 21. yüzyıl eşitliğinde irdelemekamacıyla BM tarafından ABD’de düzenlenen "Kadın 2000" konulu konferansta yaptığı konuşmada Pekin’deki Kadın Hakları Konferansı’ndan bu yana "Kadınlara yönelikşiddetin hemen her yerde yasa dışıolarak kabul edildiğine" dikkat çekti.

9- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, İsrailliler ile Filistinliler arasında ara buluculuk yapmak üzere bölgedeki incelemeleri sırasında, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile bir araya geldi. Albright görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail-Filistin görüşmelerinin ABD’de devam edeceğini söyledi.

7 HAZİRAN 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit,partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı açıklamada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz hakkında TBMM SEKA Soruşturma Komisyonu’nun verdiği Yüce Divan kararının yol açtığı gerginliğinin sona erdirilmesini koalisyon ortaklarından istedi. Başbakan Ecevit, "Hükümetle ilgili olarak başlamış olan sarsıntı devam edecek olursa bunun içte ve dışta olumlu gelişmeleri zarara uğratacağından kaygı duyuyorum. Gelişmelerin bunalıma dönüşmesine neden olmanın sorumluluğunu hiçbir parti ve hiçbir lider taşıyamaz. Bu sorumluluğun altında ezilir" dedi.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, FP tüzüğünde kongre öncesi yapılan değişikliklerin Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiyle hukuken geçersiz olduğunu belirtti ve tüzüğün iptal edilmesini istedi.

3- Yargıtay, hukuki olarak fikir ve sanat eseri kabul edilen mimari projelerde, mimardan izinsiz değişiklik yapılarak elde edilen değer artışının, mimara maddi ve manevi tazminat hakkı doğurduğuna karar verdi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında, Hizbullah terör örgütünün İran bağlantısını içeren dosyanın İran yönetimine iletildiğini açıkladı. Dosyanın diplomatik kanallarla gönderildiğini belirten Atacanlı, İran’la özellikle güvenlik konularında sıkıntı olduğunu ve bu konularda oluşturulan işbirliği mekanizmasının çalışmasından tam olarak tatmin olmadıklarını bildirdi.Ayrıca, AB’nin, Türkiye ve Norveç gibi birlik üyesi olmayan ülkeleri Avrupa savunmasından dışlama eğilimini sürdürmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı’nca, NATO müttefiki 11 AB üyesine nota verildi.

5- ANAPGenel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında, hakkındaki Yüce Divan kararı verilmesine yol açan SEKA dosyayısyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, MHP’li üyelerin "hukuki temelleri olmayan bir konuda, siyasi amaç düşüncesini akla getirecek" bir tutum sergilediğini kaydetti.

6- İçişleri Bakanlığı'nın hayali ihracat ve kaçak ithalat nedeniyle gerçekleştirdiği "Paraşüt operasyonu" çerçevesinde, Kilis Valisi H. Güner Özmen, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan’ın emri ile görevinden uzaklaştırıldı.

7- Türkiye’nin, AB’ye üyeliği kapsamında çalışmalara eş güdüm ve uyum sağlamak amacıyla, Başbakanlığa bağlı AB Genel Sekreterliği kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

8- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof Ahmet Mete Işıkara, Kandilli Rasathanesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Çerkeş depremini değerlendirdi ve zorunlu deprem sigortası uygulamasının 27 Eylül’de başlatılacağını açıkladı.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Baltık ülkelerini kapsayan gezisinin ilk ayağı olan Letonya’da Başbakan Andris Berzius ile görüştü. Berszius kabulden önce yaptığı açıklamada, Letonya olarak Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini kaydetti.

Bakan Cem de, Türkiye-Letonya ilişkilerinin önemini belirtti.

10- Türkiye, örgütlenme ve toplu pazarlık hakkına ilişkin 98 sayılı ILO Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle Standartların İzlenmesi Komitesi (Aplikasyon Komitesi) tarafından incelemeye alındı.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 88. Çalışma Konferansı nedeniyle İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Bu sözleşmeye ilişkin birçok hususu kanun tasarısı haline getirdik. Bazılarını Meclis’e sevk ettik, bazıları üzerinde deilgili sosyal taraflarla bir müzakere süreci başlattık" dedi.

Bakan Okuyan ayrıca, ILO Genel Direktörü Juan Somavia ile de bir araya geldi.

11- Fransa 2000 Fuarı’na katılan Fransa Dış Ticaret Bakanı François Huward, Türkiye’yi ve Türkiye’nin AB’ye üyeliğini Sabah gazetesine değerlendirdi.

12- Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da "Savaş Kahramanları Anma Günü" dolayısıyla yapılan geçit töreni sırasında düzenlenen intihar saldırısında, 21 kişinin öldüğü bildirildi.

8 HAZİRAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yargıtay 3. Daire Üyesi Erol Öcal’ı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atadı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Muğla Dalaman’a hareketinden önce gazetecilerin, anayasa değişikliği hazırlıklarına ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit Dalaman’da yaptığı açıklamada, "57. hükümete milletin güvenini sarsmaya hiçbir partinin, hiç kimsenin, hiçbir politikacının hakkı yoktur. Bir an önce bu gerilim sona ermeli, herkes işinin başına dönmelidir" dedi.Başbakan Ecevit ayrıca, Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’ndaki24 gemi ile bir helikopterin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim törenine katıldı.Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Maliye Bakanı Sümer Oral ve kuvvetkomutanları da katıldı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, deprem nedeniyle gittiği Çankırı Çerkeş’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli, koalisyonu oluşturan partilerin genel başkanlarının liderler zirvesi altında toplantılar yaptıklarını, bir araya gelerek her türlü konuyu konuştuklarını söyledi.

4- Yargıtay 9. Dairesi, terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklık iddiasıyla Malatya 1 No’lu DGM’de, yargılanan Tunceli Belediye Başkanı Hasan Korkmaz hakkındaki beraat kararını onadı.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, İktisadi Araştırmalar Vakfı ile Akbank Teftiş Heyeti’nden Yetişenler Derneği(AKDENET) tarafından düzenlenen "Bankalarda Etkili ve Uluslararası Standartlara Uygun Risk Yönetimi Ve Kontrol Modeli" konulu seminerde yaptığı konuşmada, ay sonuna kadar yapılacak düzenlemeyle birlikte, bankaların risk, kontrol, yönetim ile iç denetim sistemlerinin yakından denetleneceğinisöyledi.

6- Devlet Bakanı Şuayp Üşenmez, Eskişehir’de Vali Sami Sönmez’i ziyaretinde, birlik ve beraberliği sağlama ve fikir birliğine hükümet olarak önem verdiklerini kaydederek, "Uzlaşma herşeyden önce gelir. Bu ortamlar yaratıldığı zaman geleceğimiz parlaktır" dedi.

7- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel Dünya Gazetesi ve The Economist Dergisi tarafından düzenlenen "Türkiye’nin İçeriden ve Dışarıdan Görünüşü" konulu panelde, uygulanan ekonomik programın enflasyonu indirme yönünde iyi düşünülmüş bir program olduğunu belirterek, programa desteğin mart ayından sonra daha çok hissedilmeye başlandığını söyledi.

8- Yunanistan’da görev yapan İngiltere Büyükelçiliği Askeri Savunma Ateşesi Tuğgeneral Steven Saunders'ınsilahlı bir saldırı sonucu öldürüldüğü bildirildi.

9- Doğu-Batı Enstitüsü ve Friedrich Naumann Vakfı’nın İstanbul’da düzenlediği "21. Yüzyılda Güvenli Bir Avrasya" konulu uluslararası bir konferansta konuşan ABD Başkanı ve Dışişleri Bakanı’nın Hazar Havzası Özel Diplomasi Danışmanı Büyükelçi John Wolf, ABD’nin Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı konusunda gereken adil ve cazip şartların oluşması için ortaya çıkan çabaları destekleyeceğini belirtirken, ABD’nin bölgede birden fazla boru hattını destekleyeceğini vurguladı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Yurdagül Yiğitgüden ise Türkiye’nin yıllık yüzde 8’lik enerji talebi ve Avrupa-Asya arasındaki köprü olmasından dolayı önemli bir noktada olduğunu söyledi.

10- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile görüştü.

Görüşmede Bakan Tantan, iki ülke işbirliğiyle gelişecek güvenliğin, ekonomik ve kültürel alanlara olumlu yansıyacağına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Aliyev de, Baku-Ceyhan petrol boru hattı ile ilgili olarak imzalanan anlaşmaların Gürcistan ve Azerbaycan parlamentolarında onaylandığını belirterek, TBMM’nin bir an önce onay vermesini beklediklerini söyledi.

11- NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının katıldığı İlkbahar Dönemi toplantıları Belçika’nın başkenti Brüksel’de başladı.

Türkiye adına toplantıya katılan Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, "Türkiye’de faaliyet gösteren bazı terörist hareketlerin dayandığı ilkelerin İran’ı işaret ettiğini, kanıtların somutlaşması halinde gereken tepkinin gösterileceğini" söyledi.

ABD Savunma Bakanı William Cohen ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in NATO-Rusya ortak savunma sistemi önerisinin olumlu ancak belirsiz olduğunu söyledi.

Savunma Bakanları ilk olarak Nükleer Planlama Grubu (NPG) ve Savunma Planlama Konseyi (DPC) çerçevesinde bir araya geldi. Bakanlar daha sonra Fransa’nın da katılımıyla Kuzey Atlantik Konseyi’nde, "Balkanlar’daki NATO Operasyonları" ve "Savunma Yetenekleri Girişimi" konusunu görüştüler.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cenevre’de yapılacak üçüncü tur dolaylı görüşmeler öncesi, Ada’ya giden İngiltere’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Sir David Hannay’ı kabul etti.

Hannay görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, üçüncü tur görüşmeler sırasında Ada’ya dönmesinin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş da Türk ve Rum tarafını eşit görenve iki tarafın da kabul edebileceği tüm çözüm önerilerine açık olduklarını söyledi.

9 HAZİRAN 2000

1-Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Kurul’da hububat fiyatları ve memura ek zam konusunun karara bağlandığını belirterek, Avrupa Yatırım Bankası’ndan 825 milyon Euro’luk kredilerin kullanılmasının da kararlaştırıldığınısöyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Genel Merkez’de, Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Nazif Öztürk ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son yıllarda fikir, kültür ve edebiyat alanında bir gerileme, hatta yozlaşma yaşadığını söyledi.

3- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, sivil toplum örgütü Empati Grubu’nun Trabzon’da düzenlediği "AB Sürecinde Türkiye’nin Uyum Sorunları" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, AB’ye üye olması halinde, birliğin kültür zenginliğiyle çoğalacağını belirterek "Böylece AB, demokrasi cephesinde çok önemli bir siper ve egemen tepe kazanacak, buradan Asya ülkelerine kapısını açacak" dedi.

4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, hayali ihracat skandalına adı karışan İzmir İdare Mahkemesi üyesi Tuncay Armağan’ı görevinden aldı.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, hububatta açıklanan fiyatın geçen yıl aylık olarak artırıldığını, bu yıl ise 15 günde bir artırılacağını bildirdi. Bakan Gökalp, ürün bedellerinin tamamına yakın peşin ödeme yapılacağını da söyledi.

6- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin yaptığı açıklamada, Mamak çöplüğünün kapatılması ve Mogan Gölü’nün kirlilikten kurtarılması amacıyla Ankara Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları,sivil toplum kuruluşları ile üniversite temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı yapacaklarını bildirdi.

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Genel Merkez’de Siyaset Okulu Eğitim Programı çerçevesinde düzenlenen "Yeni Yüzyılda Yeni Politikalar" konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de demokrasinin kökleşmesi, hak ve hürriyetlerin gelişmesi, serbest piyasa ekonomisinin tam anlamıyla yerleşmesinin öncelikli olduğunu belirterek, bu hedeften en küçük bir sapmaya izin vermeyeceklerinisöyledi.

8- Deprem konusunda araştırmaları yönlendirmek, asılsız kurguları önlemek, ilgili kamu kuruluşlarına danışmanlık yapmak üzere bilim adamlarından oluşan "Ulusal Deprem Konseyi" kuruldu.

9-Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) Bakanlar Konseyi toplantısına katılmak üzere İran’da bulunanDevlet Bakanı Mehmet Keçeciler, İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile bir araya geldi. Bakan Keçeciler görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, terör örgütü Hizbullah'a yönelik yürütülen operasyonlara ilişkin konunun ele alındığını söyledi.

10- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İngiltere’de yapılan "23. Avrupa Adalet Bakanları Konferansı" bitiminde yaptığı açıklamada, konferansta, yargıda gecikmelerin önlenmesi, maliyetin düşürülmesi ve çalışma şartlarının modernizasyonu konularında faydalı çalışmalar yapıldığını belirterek, toplantı boyunca 21. yüzyılda adaletin sağlanması konusunu çeşitli yönleriyle ele aldıklarını söyledi.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Almanya’nın Mainz kentinde yapılan 75. Almanya-Fransa Zirvesi çerçevesinde bir araya geldiği Başbakan Gerhard Schröder ile güvenlik alanında daha sıkı işbirliği yapılmasını kararlaştırdı.

12- BM Güvenlik Konseyi, Irak gıda programının 6 ay daha yürürlükte kalmasını kararlaştırdı.

10 HAZİRAN 2000

1- FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan düzenlediği basın toplantısında, hükümetin sayısal çoğunluğuyla TBMM’nin denetim görevini yapmasını engellediğini belirterek, son günlerde açıklanan soruşturma komisyonu kararlarının "usulsüzlükler ve yolsuzlukları yapanın yanına kar kaldığını" gösterdiğini söyledi.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İngiltere’de katıldığı "23.Avrupa Adalet Bakanları Konferansı’ndan dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, İngiltere’de bulunduğu süre içinde özellikle suçluların iadesi ve adli yardımlaşma konularıyla ilgili olarak görüşmelerde bulunduklarını bildirdi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından düzenlenen "Üretimde Kalite Beklentileri" konulu panelde yaptığı konuşmada, uluslararası rekabette kalite ve verimliliğin ön plana çıktığını, firmalar arasındaki rekabetin amansız bir yarışa dönüştüğünü söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin hububat destekleme alım politikasını eleştirdi.

5- Eğitim-Sen tarafından düzenlenen ve CHP, KESK ile Özgürlük Demokrasi Partisi’nin destek verdiği eylemde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın "öğretmen dağılımının dengelenmesi" amacıyla çıkardığı yönetmeliği protesto edildi.

6- 6. Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) Zirvesi, İran’ın başkenti Tahran’da başladı.

İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi zirvenin açılış konuşmasında, ülkesinin bölgesel ve dünya düzeyinde gerginliklerin giderilmesi ve çatışmaların uzlaşmacı yollardan çözülmesinden yana olduğunu söyledi.

Zirveye katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, enerji konusunda uluslararası piyasalara ulaşabilmek için Bakü-Ceyhan dışındaki boru hatlarına da açık olduklarını belirtti,

Türkiye’yi Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler’in temsil ettiği zirveye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de bir mesaj gönderdi.

7- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad yaşamını yitirdi.

11 HAZİRAN 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’a gitti.

Başbakan Ecevit, DSP Diyarbakır 2. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, bölgede barış ortamının başlamasına karşın Kuzey Irakve İran’da silahlı güçlerin pusuda beklediğini, bu nedenle köye dönüş projesinde çok dikkatli olacaklarınısöyledi.

Başbakan Ecevit ayrıca, bölgedeki sanayi, ticaret ve tarım odaları temsilcileri ile Diyarbakır Ticaret Merkezi’nde bir toplantı yaptı. Başbakan Ecevit yaptığı konuşmada, Güneydoğu’da kuraklıktan zarar gören çiftçilerin kredi borçlarının ertelenmesi için gereken önlemleri alacaklarını bildirdi.

2- AB ile İlişkiler ve Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalavo, yaz aylarına dönük çalışma takvimini Sabah gazetesine anlattı.

3- Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin atama ve yer değiştirmelerine ilişkin yönetmeliği, Norm Kadro Yönetmeliği’ne uyumlu hale getirdi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik ile atama ve yer değiştirme işlemlerinde eğitim kurumlarının atama yapılacak branşlarda boş norm kadrosu bulunması ve yer değiştirmelerde öğretmenin hizmet puanına göre işlem yapılması esası getirildi.

4- Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 2. Olağan Kongresi’nde yapılan seçimler sonucu Nazmi bilgin yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut Genel Kurulun açılışında yaptığı konuşmada, "Basın deyince her şeyden evvel aklımıza demokrasi geliyor. Hür basın, ancak demokrat bir ülkede bulunur. Basın ne kadar hür olursa demokrasi de o derece güçlüdür ve ülkede demokrasi standartlarıyla yaşanıyor demektir" dedi.

Cumurbaşkanı Necdet Sezer de gönderdiği mesajda, "Her şey basınımızda serbestçe, geniş bir katılım yelpazesinde tartışılabilmekte, vatandaşlarımız ülke ve dünya gündemini belirleyen olay ve gelişmeler hakkında en kısa sürede bilgi sahibi olabilmektedir. Böylece herkesi yakından ilgilendiren ortak sorunlar karşısında toplumsal birliktelik sağlanabilmektedir" dedi.

5- Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen, derneğin 133. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, 1999 yılının "felaketler yılı" olarak geçtiğini, 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri sonrasında Kızılay’ın ağır eleştirilere uğradığını anımsatarak, Kızılay’ın depremlerde pek çok kurumdan daha iyi bir performans sergilediğini, ancak dikkate alınmadığını söyledi.

6- Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı tüm yurtta yapıldı.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ILO’nun 88.Çalışma Kongresi nedeniyle Cenevre’deki temasları sırasında yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik kurumlarında haksız ödeme, suiistimal, yolsuzluk ve ilaç israfı gibi çeşitli nedenlerden dolayı, yılda 1katrilyon lira tutarında fazla harcama yapıldığını söyledi.

12 HAZİRAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği mesajda, Rusya Federasyonu Ulusal Günü’nü kutlayarak, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin kapsamının derinleştirilerek genişletilmesi yönündeki karşılıklı iradenin, ilişkilerin her alanda potansiyeli ile orantılı ve bugünkünden daha ileri bir ortaklık düzeyine ulaşmasının güvencesi olduğuna inandığını kaydetti.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, dün yaşamını yitiren Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad için Şam’da düzenlenecek cenaze törenine Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın katılacağı bildirildi.

3- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Edip Başer, Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi’nin düzenlediği "İpek Yolu-2000 Yıllık General Amiral" konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, soğuk savaş sonrasında ideolojik çatışma tehlikesinin yerini "uluslararası terorizm, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, köktendincilik, etnik milliyetçilik, yerel istikrarsızlıklar, mülteci akını, sınır anlaşmazlıkları, kitle imha silahlarının ve uzun menzilli füze tehdidinin yaygınlaşması" gibi risklerin aldığını söyledi.

Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Onur Öymen de "19 Haziran’da AB kendi kararını verecek,ama bu işin bir de NATO ayağı var. Biz de orada gerekli kararı alacağız" dedi.Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu ise Türkiye’nin soğuk savaş boyunca yaptığı fedakarlıkların unutulmaması gerektiğini söyledi. Seminere Türkiye’nin yanı sıra NATO üyesi ülkeler katıldı.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu Ortaöğretim KurumlarıÖğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı`nınBeykoz İmam Hatip Lisesi’nde bir saat geç başlatılmasıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere bu liseye gitti. Bakan Bostancıoğlu, Kaymakam ve ilçe milli eğitim müdüründen olayla ilgili bilgi alarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Bostancıoğlu, konuyla ilgili inceleme başlattığını belirterek, gecikmenin, Beykoz’a gitmesi gereken sınav torbasının Kadıköy’egitmiş olmasından kaynaklandığını söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, 2001-2006 yılları arasında uygulanacak olan 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında yaptığı açıklamada, plan döneminde Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yıllık ortalama yüzde 6.5, gayri safi milli gelirin (GSMH) ise yüzde 6.7 oranında büyümesinin öngörüldüğünü, bunun sonucunda da halen 3000 dolar civarında bulunan kişi başına düşen gelirin 2005 yılında 4 bin 300 dolara yükseleceğinin tahmin edildiğini açıkladı.

6- Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay, zorunlu tasarruf kesintilerinin geri ödenmesi konusuyla ilgili Zaman gazetesinin sorularını yanıtladı.

Ayrıca, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay ve Hak-iş Genel Başkanı Salim Uslu’da konuyla ilgili birer açıklama yaptılar.

7- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Faruk Yücel düzenlediği basın toplantısında, hububat destekleme alım fiyatının 102 bin liradan açıklanması ile çiftçinin alım gücünün yüzde 45 oranında düştüğünü vurgulayarak, açıklanan alım fiyatıyla Türkiye’nin tahılda da dışa bağımlı hale getirildiğini belirtti.

8- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve ANAP Milletvekilleri Musa Öztürk, Evren Bulut ve MHP Milletvekili Ali Serdengeçti temaslarda bulunmak üzere Küba`ya gitti. Bakan Yücelen ve beraberindeki heyet Küba’nın Devlet Başkanı Fidel Castro tarafından kabul edildi. Türkiye’nin komşularıyla olan ilişkilerine dikkat çeken Castro "Etrafınız düşmanlarınızla çevrili. Mayınlı tarla gibi olan bu çoğrafyada ancak Türkiye gibi 5 bin yıllık tarihi olan ülke yaşayabilirve mücadele edebilir" dedi.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Orta Asya gezisi çerçevesinde Kazakistan’da Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Başbakan Kasımjomart Tokayev tarafından kabul edildi.

Başbakan Tokayev, Cem ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada Bakü-Ceyhan petrol boru hattına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü belirterek "Bu proje olmadan Kazakistan petrolünün taşınması fizibıl olmaz, Kazak perolü olmadan da Bakü-Ceyhan olmaz" dedi.

Bakan Cem ise Tokayev ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada "Kazakistan-Türkiye ilişkilerinde mevcutla yetinmemeli, bu ilişkileri daha da geliştirmeliyiz" dedi.

Bakan Cem ayrıca, Dışişleri Bakanı Erlan İdirisov ile bir araya geldi. İki ülke ilişkilerinin daha da yakınlaştırıldığı görüşmenin ana gündem maddesini "enerji" konusu oluşturdu.

13 HAZİRAN 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, gündemdeki konularla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.Başbakan Ecevit ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz hakkında oluşturulan TBMM SEKA SoruşturmaKomisyon kararları ile ilgili olarak, "Soruşturmalarla, Yüce Divan’a sevk kararlarıyla bunların siyasal istikrara olası etkileriyle ilgili kaygılarımı defalarca belirttim. Bu konuda adaletsizlikler ve olumsuzluklar ancak anayasanın 83. ve 100. Maddeleri değiştirilerek önlenebilir" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Suriye’ye gidişiyle ilgili olarak da "Sayın Hafız Esad’ın ölümü üzerine Suriye’ye gitmiş olması komşuluk ilişkilerimiz açısından yerinde ve yararlı bir davranış olmuştur" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, MHP Meclis grubunda yaptığı konuşmada, MHP’nin 15 ay önce Türk seçmeninin huzuruna "Yolsuzlukla Mücadele Projesi" ile çıktığını kaydederek "Anayasa’nın 83. ve 100. Maddeleri’ni biran önce değiştirerek yolsuzlukla mücedeleyi hukuki ve kurumsal yapıya kavuşturmak, siyasi zaafiyetlerden arındırmak mümkün olacaktır" dedi.

3- Devlet Bakanı Yüksel Yalova düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom’un yüzde 20’lik hissesinin blok satışı için kesin ihale koşullarının yazılı ve sözlü görüşmeler sonrasında belirleneceğini belirterek son teklif verme tarihinin 15 Eylül 2000 olarak saptandığını bildirdi.

4- TBMM Soruşturma Komisyonu, örtülü ödeneği yasaya aykırı kullandırdığı gerekçesiyle DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkında Yüce Divan’a sevk kararı verdi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, hakkındaki Yüce Divan kararının ardından Genel Merkez’de kısa bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantı çıkışında gezetecilerin sorularını yanıtlayan Çiller, komisyonun verdiği kararla Meclis’in itibarının sarsılacağı, hukuka, Meclis’e saygının tahrip edileceği kaygısını taşıdığını belirterek, anayasanın da ihlal edildiğini söyledi.

6- Merkez Bankası, 2000 yılı Ocak-Mart dönemi ödemeler dengesi gelişmelerini açıkladı. Buna göre, 1999 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında,2000 yılının Ocak-Mart döneminde dış ticaret açığı da 387.6 oranında büyüdü.

Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel yaptığı açıklamada, "Cari işlemlerin açık vermesi, herhangi bir şekilde programı etkileyecek nitelikte değil" dedi.

7- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kültür Bakanı İstemihan Talay ile birlikte, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın cenaze törenine katılmak için gittiği Suriye’nin başkenti Şam’da,Beşir Esad ile biraraya geldi. Cumhurbaşkanı Sezer "İlişkileri pürüzlerden arındıralım ve sağlam temeller üzerinde inşa edelim" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Ankara’ya dönüşünde temaslarıyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi.

8- Papa II. Jean Paul’e 1981 yılında Vatikan’da suikast girişiminde bulunan, gazeteci Abdi İpekçi’nin katili terörist Mehmet Ali Ağca İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi tarafından affedilerek Türkiye’ye iade edildi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk konuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, Ağca’nın gıyabında İpekçi’yi taammüden öldürmekten ölüm cezasına çarptırıldığını, bu cezanın Askeri Yargıtay’ca onaylanarak kesinleştiğini kaydederek, Ağca’nın iadeden sonra bu suçtan mahkemece verilen gıyabi tutuklama kararının vicahiye çevrileceğini ve yargılanacağını söyledi.

14 HAZİRAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. M. Tahir Hatipoğlu ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer, gelişmesini tamamlamış üniversitelerin eskiden olduğu gibi özerk yapılmasının yerinde olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Sabah gazetesinin gündemdeki konularla ilgili sorularını yanıtladı.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, Gelir İdaresi Müdürleri Derneği’nce düzenlenen "21. Yüzyılda Vergi İdaresi" konulu panelde yaptığı konuşmada, Vergi Konseyi’nin yeniden kurulmakta olduğunu bildirdi. Bakan Oral,daha etkin bir vergi sistemi çin Türkiye’yi 10 bölgeye ayırdıklarını ve bölgelerdeki yerel yöneticilerle sorunları görüştüklerini söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, GSM ihaleleriyle ilgili TBMM Soruşturma Komisyonu’nun hakkında "Yüce Divan’a sevk" yönünde karar vermesinin ardındanpartisinin yetkili kurullarını toplayarak durum değerlendirmesi yaptı.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin tarım politikası ve soruşturma komisyonlarının kararlarını değerlendirdi.

6- Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu üyesi memurlar, kamu çalışanlarının sendikal haklarının tanınmasına ilişkin yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu’nun gündemine alınmaması veZorunluTasarruf Fonu’ndaki paraların geri ödenmemesini protestoederek Kızılay Meydanı’nda bir miting düzenledi.

7- TOBB Başkanı Fuat Miras, TİM Başkanı Okan Oğuz, Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen ve Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, "Türkiye Enflasyonu Yeniyor" kampanyasının 2.5 ayını değerlendirmek üzere toplandı.

Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Türk Lirası’nın yılbaşından bu yana yüzde 3.5 oranında değer kazandığını söyledi.

8- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, "Türkiye ve Dünyada Devlet Özel Sektör İlişkileri" konulu anket konusunda bilgi vermek üzere Yargıtay Başkanı Sami Selçuk’u ziyaret etti.

Yargıtay Başkanı Selçuk, 82 Anayasası’nın ‘rötuşlarla’ düzeltilemeyeceğini halkın katılımının sağlandığı yeni anayasa hazırlanması gerektiğini söyledi.

9- İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Eli Şaked,Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın ölümü sonrası Ortadoğu’yu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

10- 3. Transavrasya 2000 Uluslararası Konferansı, Kazakistan’ın başkenti Astana’da başladı. Bu konferansta Türkiye’yi Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz temsil ediyor.

Bakan Öksüz konferansta yaptığı konuşmada, yeni yüzyılın başında özellikle ekonomik ve ticari açıdan Asya kıtasının üstlenebileceği çok önemli rollerin mevcut olduğunu söyledi.

11- Uluslararası Af Örgütü (AI) yıllık raporunda, Türkiye dahil dünyanın her yerinde insan hakları ihlallerinin gündelik ve sıradan olaylar haline geldiği vurgulandı.

15 HAZİRAN 2000

1- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan otogaza ilişkin kararnamenin temel amacının, araçlarda kullanılan likit petrol gazı (LPG) ile alternatif ürün olan motorin ve benzin arasında bir denge sağlamak olduğunu bildirdi.

2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, mazot fiyatının düşürülmesi konusunda çalışmaların sürdüğünü, AB ve ABD’deki gibi çiftçinin kullandığı mazotun fiyatının farklılaştırılmasına benzer programın uygulamaya konulacağını bildirdi.

3- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Telekom’un yüzde 20’sinin 2-3 milyara satılacağı yönünde basında yer alan haberler ile ilgili olarak Zaman gazetesine açıklamada bulundu.

4- TBMM İçişleri Komisyonu’nda, pompalı tüfeklere ruhsat alınması zorunluluğunu getiren tasarı kabul edildi.

5- Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, 12 fon şirketinin 25 yöneticisinin katıldığı, Türkiye ve bölgedeki yatırımlar ve fırsatlar konusunun ele alındığı toplantıda, Türkiye’deki özelleştirme programını anlattı.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli yaptığı açıklamada, gazeteci Abdi İpekçi cinayetindeki sır perdesinin aralanması için ülkücü terörist Mehmet Ali Ağca’nın konuşmasını sağlayacak sistemin kurulmasını istedi. Güreli, cemiyet olarak baştan beri olayın takipçisi olduklarını kaydederek, cinayetin mutlaka aydınlatılması gerektiğini söyledi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 26 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.

8- Yazar Mina Urgan, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

9- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs Barış Gücü’nün görev süresini 15 Aralık’a kadar uzattı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, UNFICYP’nin KKTC ile ayrı bir anlaşma yapmasını öngören `ek’in metinden çıkarılması üzerine yaptığı açıklamada, BM’in son kararının hayal kırıklığı oluşturan bir karar olduğunu kaydederek, bu kararın gerek Barış Gücü’nün KKTC ile olan ilişkileri, gerekse sürdürülmekte olan aracılı görüşmeler sürecine olumsuz yansımaları olacağını söyledi.

10- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder yaptığı açıklamada, Alman hükümeti ile enerji şirketlerinin ülkedeki 19 nükleer sanrtrali kademeli olarak kapatma konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

11- İspanya’ya yaptığı resmi ziyareti tamamladıktan sonra Almanya’ya giden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Berlin’de Başbakan Gerhard Schröder ile bir araya geldi.

Putin ve Schröder, görüşmelerinin ardından düzenledikleri basın toplantısında, ağırlıklı olarak ekonomik durumu ele aldıklarını belirterek, hem Almanya’nın hem de Avrupa’nın Rusya ile stratejik ortaklık konusunda büyük çıkarları olduğunu kaydetti.

12- Güney Kore Devlet Başkanı Kim Dae-Jung, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-İl ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "iki Kore’nin birleşmesininmümkün olduğuna kesin olarak inanıyorum" dedi.

16 HAZİRAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve beraberindeki Bakanlar Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı konuşmada, kurulalı bir yılı aşan ve başarılı bir grafik çizen 57. hükümetin uyumunun, önümüzdeki dönemde de sürmesini istediğini söyledi.

Başbakan Ecevit de hükümetin çalışmalarıyla milletin güvenini kazandığını ve dünyada da Türkiye’nin saygınlığını artırdığını söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle ülkeye yaptığı büyük hizmetlerden dolayı "Devlet Şeref Madalyası" verildi.

Cumhurbaşkanı Sezer, törenden sonra gazetecilerin gündemde ki çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Faruk Yücel’i ziyareti sırasında, hükümeti eleştirerek, çiftçiye her zaman destek verdiklerini ve bu desteği sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.

4- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Adana’da konfederasyona bağlı sendikaların başkanlarıyla yaptığı toplantıda, hükümetin özelleştirme ve ekonomik politikalarını eleştirdi.

5- Ankara 1 No’lu DGM, 7 yıldan beri süren Sivas katliamı davasında, 33 sanık hakkında ikinci kez

oybirliğiyle idam kararı verdi.

6- Bayrampaşa Ceza Evi’nde çıkan olaylarda 2 kişi öldü, 2’si ceza evi görevlisi 8 kişi de yaralandı.

7- Ulusal Deprem Konseyi’nin başkanlığına ODTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim üyesi ve TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr.Tuğrul Tankut seçildi.

8- Gazeteci Raif Erdem İstanbul’da yaşamını yitirdi.

9- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, resmi davet üzerine gittiği Vatikan’da Papa II. Jean Paul ile bir araya geldi. Görüşmede, dinler arası diyaloğun artırılması, dünyadaki açlık, şiddet ve terör olaylarına karşı birlikte mücadele edilmesi kararlaştırıldı.

10- Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de 14 Haziran’da başlayan Orta Asya Ekonomi Birliği Zirve Toplantısı sona erdi. Toplantıda, birliğin 2002 yılında hayata geçirilmesi benimsendi.

17 HAZİRAN 2000

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Türkkonut’un genel kurulunda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

2- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, `Alo 184 Hattı’nın, İstanbul’da düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, "Toplumu eğitelim, ihbar yapsın. Ama ihbarı değerlendirecek kişilerin müeyyideyi etkin uygulama potansiyeli yoksa, şikayet eden, şikayet ettiği ile kalır" dedi.

3- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Nuri Kayış yaptığı açıklamada, kurulun yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa tasarısında, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’na inceleme yetkisi verilmesini eleştirerek "RTÜK bu kurulca denetlenmeye başlanırsa idari ve mali özerkliğini tümüyle yitirecektir" dedi.

4 - Geçen hafta yaşamını yitiren Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın oğlu Beşir Esad’ın, iktidardaki BAAS Partisi’nin 9.kongresinde partinin genel sekreterliğine seçildiği bildirildi.

18 HAZİRAN 2000

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Tokat’ın Erbaa ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, "Hayat pahalılığı gibi, yolsuzlukla ve haksızlıkla mücadele, ertelenmesi, küçümsenmesi mümkün olmayan hayati bir konudur. Bu sadece MHP’nin görevi değil, tüm partilerin, medyanın ve sivil toplum kuruluşlarının da görevidir" dedi.

2- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Fransa’nın Strazbourg kentinde katıldığı Türkiye-Avrupa Karma Parlemento Komisyonu toplantısı ile ilgili Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladı.

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Avusturya ve Almanya’da yaptığı temaslarla ilgili Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Star televizyonunda katıldığı bir programda; ölüm cezası, Bayrampaşa Ceza Evi’nde meydana gelen olaylar ve Gazeteci Abdi İpekçi suikastı sanıklarından Mehmet Ali Ağca’nın durumu ile ilgili soruları yanıtladı.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, hükümetin hububat fiyatları nedeniyle haksız eleştirilere maruz kaldığını belirterek "Hububat fiyatlarına tepki koyan çiftçiler değildir.Ziraat odalarından ziyade diğer bazı örgütlerdir. Çiftçinin alın teriyle kimse siyaset yapmasın" dedi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Vatikan’a gerçekleştirdiği ziyaret dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, dinler arası diyaloğun, bugün bir seçenek olmaktan çıktığını ve zorunluluk halini aldığını belirterek, dinler arasında ilişki kurulmadan dünya barışının mümkün olamayacağını söyledi.

7- YÖK tarafından gerçekleştirilen Öğrenci Seçme Sınavı yapıldı. Sınava, 1 milyon 414 bin 820 öğrenci katıldı.

8- Ürdün Kralı Abdullah, Abdulrauf El-Ravabdeh başkanlığındaki hükümeti feshettiği bildirildi.

Kral Abdullah, yeni hükümeti kurması için eski başbakan Ali Abu El-Ragıb’ı görevlendirdi.

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto, KKTC ve Rum kesimindeki temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununda çok kısa sürede önemli bir gelişme beklemediklerini ancak uluıslararası topluluğun ilgisi ve son zamanlardaki Türk-Yunan yakınlaşmasının çözüme katkıda bulunacağına inandıklarını söyledi.

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan temaslarda bulunmak üzere İran’a gitti.

Annan, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’le yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, İran’ın bölgede etkili bir ülke olarakOrtadoğu bölgesinin sorunlarının çözülmesi için yardımını istedi.

Hamaney ise "Ortadoğu sorununun çözümü isteniyorsa Filistin halkının haklarının verilmesi gerektiğini" belirterek, "Biz her zaman barış istiyoruz. Ama adil bir barış" dedi.

11- Etiyopya ve Eritre arasında iki yıldır devam eden savaşı sona erdirmek üzere Cezayir’in başkenti Cezayir’de bir araya gelen iki ülke dışişleri bakanları Seyum Mesfin ve Haile Woldensae tarafından ateşkes anlaşması imzalandı.

19 HAZİRAN 2000

1- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin’i Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve Sayıştay Başkanı Kamil Mutluer, ayrı ayrı ziyaret ederek "Türkiye ve Dünyada Devlet Özel Sektör İlişkileri" konulu anket sonuçlarının değerlendirildiği raporu verdiler.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Bumin yaptığı konuşmada, Siyasi Partiler Yasası’nın (SPY) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uygun düzenlenerek parlamentodan geçirilmesini istediğini söyledi. Yasanın, partilerin kapatılması konusunda önemli düzenlemeler içerdiğini belirten Bumin, "Anayasa Mahkemesi, SPY’nin ve anayasanın emredici hükümlerine bağlı kalmak suretiyle kararlarını verir" dedi.

2- Devlet Bakanı Recep Önal, Zorunlu Tasarruf Fonu’nun tasfiyesiyle ilgili olarak Emek Platformu yetkilileriyle bir araya geldi. Bakan Önal, fonun tasfiyesinin ardından birikimlerin "nakit" ödeneceğini, ancak bu ödemelerin bir kerede olmayacağını söyledi.

Bakan Önal, Emek Platformu ile Hazine’nin uzmanlarından oluşacak komisyonun uzun vadeli fonların nasıl nemalandırılacağı konusunda formül getireceğini belirtirken neden ayrı bir tasfiye planına gerek duyulduğu sorusu üzerine de "Çalışanların sıkıntıları var. Bir an evvel çözülmesini istiyorlar. Bu yüzden mevzuat yapma gerekliliği ortaya çıktı" dedi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Örgütlü Suçla Mücadele Tartışmalı Konferansları"nın ilkinde yaptığı konuşmada, Türkiye’de suça karşı sürdürülen kararlı ve başarılı mücadelenin devam ettirilmesinde en önemli faktörün adliye, güvenlik kuvvetleri medya arasında yasal çerçevede sağlanacak uyum olduğunu söyledi. Emniyet Genel Müdürü Turan Genç de güvenlik güçlerinin toplumun desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 8. Beş yıllık Kalkınma Planı görüşmeleri başladı.

5- ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda Yılmaz hakkında Yüce Divan’a sevk istemini de içeren TBMM SEKASoruşturması Komisyonu raporlarının görüşülme takvimi ele alındı.

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, İçel’in Erdemli ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, hakkında yolsuzluk iddası bulunan devlet adamları, eski başbakanlar, bakanlar bulunduğunu, buiddiaların doğru olup olmadığının bilinip bilinmediğinin ve TBMM komisyonlarında verilen kararlara da artık kimsenin inanmadığını söyledi.

7- Ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı, İstanbul 6 No’lu DGM’de "Suç işlemek için çete oluşturmak ve yönetmek" suçundan 5 yıl ağır hapiscezasına çarptırıldı.

8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın özel temsilcisi Alvaro De Soto temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

De Soto yaptığı açıklamada, Türkiye ve KKTC’nin BM’nin son kararına verdiği tepkilerin Cenevre görüşmelerini etkilemeyeceğini belirterek, Türkiye’nin konuyla ilgili kararını anladığını söyledi.

De Soto ayrıca, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu ile bir araya geldi.

Loğoğlu, Barış Gücü’nün Kuzey Kıbrıs’taki faaliyetlerinin KKTC hükümeti ile yapılan işbirliği sayesinde sağlandığını belirterek "Bu tavrın Cenevre’de de sürdürülmesi durumunda aracılı görüşmelerden hiçbir sonuç elde edilemeyeceği" uyarısında bulundu.

9- Türk Milli Futbol Takımı Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan maçta Belçika’yı 2-0 yenerek çeyrek finale hak kazandı.

10- Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Portekiz’in Feira kentinde başladı.

11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Mısır’ın başkenti Kahire’de, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldi. Annan görüşme sonunda yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Ehud Barak’a "Herkesin, BM tarafından Güney Lübnan’da çizilen sınıra uymasının gerektiğini" söylediğini belirtti.

20 HAZİRAN 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gitti.

Başbakan Ecevit halka hitaben yaptığı konuşmada, sınır ticareti için yeni bir kararname çıkartılacağını belirterek, Şanlıurfa tarım araçları üreten bir fabrikanın özelleştirme nedeniyle kapandığını, kuruluşun yeniden devletleştirileceğini söyledi.

Başbakan Ecevit Harran Üniversitesi’nin açılışında yaptığı konuşmada da "İnanıyorum ki diğer bölgelerde olduğu gibi Harran Üniversitesi de laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi olacaktır" dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca, Vali Şehabettin Harput’tan ilin sorunları hakkında bilgi aldı.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Meclisgrup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin geniş halk kitlelerini değil, bir avuç azınlığı memnun ettiğini belirterek, "Ülkeyi bir çöküntüyle karşı karşıya getiren bu hükümetten mutlaka kurtulmak gerekiyor" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli MHP Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yolsuzluklarla mücadelenin ülke gündeminin birinci sırasında yer almasının büyük bir talihsizlik olduğunu belirterek, 1995-1999 seçimleri arasında gündeme gelen soruşturma ve dokunulmazlık dosyaları ile partiler arası milletvekili değişiminin baş döndürücü bir boyuta ulaştığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Recep Önal yaptığı açıklamada, Ziraat, Halk ve Emlak bankalarının özelleştirilmesine yönelik çerçeve yasa taslağının dün Bakanlar Kurulu’na sevkedildiğini ve TBMM’ye sunulmak üzere olduğunu söyledi. Bakan önal, kamu bankalarının özerk statüye getirilmesi, ardından da yüzde 51 hisselerinin özelleştirilmesi için TBMM’den,Bakanlar Kurulu’na yetki verilmesinin istendiğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk "Örgütlü Suçla Mücadele Tartışmalı Konferansı"nda yaptığı konuşmada, kolluk ve cumhuriyet savcılarının birbirlerini tamamlayan unsurlar olduğunu belirterek, zaman zaman iki unsur arasında görüş ayrılıkları varmış gibi basında yorumlar çıktığını kaydetti. Bakan Türk, hazırlık aşamalarında yapılan haberlerin soruşturmaları zora soktuğunu belirtti.Bakan Türkayrıca, son günlerde ceza evlerinde çıkan olaylarla ilgili olarak affın çıkmaması durumunda ceza evlerinde büyük isyan hareketlerinin görülebileceğini belirtti.

6- Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Akkuyu’da yapılacak nükleer santral ihalesinin devam eden bir süreç olduğunu belirterek, istikrar programına engel olmayacak şekilde yürütülmesi yönünde çalışmaların sürdüğünü söyledi.

7- CHP Genel Başkanı Altan Öymen Genel Merkez’de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yolsuzluklar ülkesi olmasından çıkmasının istendiğini belirterek, insan haklarının düzeltilmesi için bazı yasalar ve anayasanın değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

8- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan BM Genel Sekreteri Koffi Annan’ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü.De Soto, Kıbrıs sorununa çözüm yönünde aralık ayından bu yana olumlu bir atmosfer oluştuğunu belirterek, son haftada yaşanan gerilimlerin süreci etkilememesini, tarafların 3. tura katılacaklarını umduklarını kaydetti.

Bakan Cem ise, Güvenlik Konseyi’nin Barış Gücü’nün görev süresini uzatma kararında "Kıbrıs hükümeti" ifadesini kullanması ve KKTC’yi yok saymasının kabul edilemez olduğunu belirterek, BM’nin bu tutumunun "eşitlik ilkesine" uymadığı uyarısında bulundu. Kıbrıs konusunda statü sorunu aşılmadan ilerleme sağlanmasının mümkün olmadığının bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayan Bakan Cem, Türkiye’nin, BM’nin tarafsızlık ilkesine aykırı bu tutumun son bulmasını beklediğini söyledi.

9- Portekiz’in Feira kentinde yapılan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sonunda yayımlan bildiride, AB Komisyonu’ndan Türkiye’nin AB mevzuatına uyumda geldiği aşamanın analitik araştırma süreciyle ilgili olarak AB Konseyi’ni bilgilendirilmesi kararlaştırıldı.

Bildiride ayrıca, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) çerçevesinde kriz anında ve insani yardım amaçlı operasyonlarla birlikte barışı sağlama operasyonlarında NATO güçlerinin kullanılması halinde karar mekanizmasının AB kontrolü altında kalması kararlaştırıldı.

Öte yandan, Dışişleri’nden yapılan, AB’nin AGSK’ya ilişkin kararlarının değerlendirildiği açıklamada, "NATO imkan ve yeteneklerinin otomatik olarak AB’nin kullanımına sunulmasını kabul etmemiz söz konusu bile olamaz" denildi.

10- AB Komisyonu’nun Türkiye Masası’na yeni atanan Alain Sevantie, göreve başlamasının ardından Türkiye’ye geldi.

11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan ve Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze arasında Moskova’dayapılan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Zirvesi Toplantısısona erdi.

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD ve Batı Avrupa ülkeleriyle yaptığı son görüşmelerde ele alınan uluslararası güvenlik konularının, anti balistik füzelerin sınırlandırılmasını öngören ABM anlaşmasının korunması konusunun, BDT zirvesindeki en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu söyledi. Zirveden sonra yayımlanan bildiride ise bölgede güvenliğin güçlendirilmesi, bölgesel sorunların çözümü ve uluslararası terörizme karşı mücadele çabalarının eşgüdümü yer aldı.

12- Fransa’da Ulusal Meclis’in, cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıldan 5 yıla indirilmesini ön gören yasa tasarısını kabul ettiği bildirildi.

13- Endonezya’daki Moluku Takımadaları’ndan, Halmahera Adası’nda Müslüman milislerin, bir Hristiyan köyüne saldırması sonucu, 114 kişinin öldüğü bildirildi.

21 HAZİRAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen, Türk-İş ve 15 kuruluştan oluşan Emek Platformu temsilcilerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer, maaş konusundaki sıkıntılarını anlatan platform temsilcilerine "Maaş konusundaki taleplerinizde haklısınız. Hükümet ülkenin imkanları ölçüsünde düzeltmeye çalışmalıdır" dedi.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Çağlayan, sanayicilerin siyasi, sosyal ve ekonomik durumları ile sorun ve beklentilerini belirlemeye yönelik olarak 1996 yılında hazırladıkları ve kendilerinin de bir süre üyelerine uyguladıkları anketsonuçlarını içeren raporu TBMM Başkanı Akbulut’a sundu.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile görüştü. Başbakan Ecevit, Türkiye’nin, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’nden (AGSK) dışlanmasının ağır bir saygısızlık olduğunu belirterek bu gelişmenin Türkiye ile AB arasında yeni bir gerginliğe neden olabileceğini bildirdi.

4- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel düzenlediği basın toplantısında, devlet memuru ve sözleşmeli personel olarak atanacaklara ilişkin ilk merkezi yerleştirme işlemi sonucunda, 325 bin 504 adaydan 19 bin 32’sinin kamuya yerleştirildiğini bildirdi.

5- 9. Öğrenci affı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında, hakkında Yüce Divan’a sevk istemi içeren Meclis soruşturma komisyonu raporlarının TBMM Genel Kurulu’nda oylaması öncesinde milletvekillerine çağrıda bulunarak, "Biz yalnız ortaklarımızdan değil, tüm milletvekillerinden, yalnız bizimle ilgili olanlarda değil tamamında; hukuk, vicdan ve ahlak çizgisinde hareket etmelerini bekliyoruz" dedi.

7- İnsan Hakları Üst Kurulu, yaptığı toplantıda Başbakanlık İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu Sekretaryası eş güdümünde Genelkurmay Başkanlığı, Adalet, İçişleri, Dışişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları, MGK Genel Sekreterliği, DPT ve Basın- Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden temsilcilerin katılımıyla hazırlanan raporu benimseyerek Başbakan Bülent Ecevit’e sunulmasına karar verdi. Raporda, AB’ye uyum çerçevesinde Kopenhag kriterlerine uyum sağlamak üzere anayasa ve yasalarda yapılması düşünülen değişiklik önerilerinin de bir takvime bağlanmasının gerekliliğine işaret edildi.

8- Gündemdeki konuları görüşmek üzere toplanan Türk- İş Başkanlar Kurulu’ndakonuşan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Zorunlu TasarrufFonu’ndaki paranın hak sahiplerine nakden vedefaten ödenmesini istedi.

9- Milli Gençlik Vakfı’nın İstanbul Fatih’teki ilçe merkezi ve il genelindeki 38 irtibat bürosu, Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla İstanbul Emniyet MüdürlüğüGüvenlik Şubesi tarafından kapatıldı.

10- Türkiye’de bulunan İsrail Altyapı Bakanlığı Müsteşarı Yakov Efranti başkanlığındaki heyet, Antalya’nın Manavgat ilçesinde yapılan tesisleri inceledikten sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ile bir araya geldi.Bakan Ersümer, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, İsrail ile Manavgat suyunun satışı konusunda hükümetlerarası bir anlaşma yapılması konusunda uzlaşma sağlandığını söyledi.

11- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Tunus Sağlık Bakanı Hedi M’Henni’nin resmi konuğu olarak Tunus’a gitti.

12- İran ile AB arasındaki "Yapıcı Diyalog" görüşmelerinin 5. turu Tahran’da başladı. Görüşmelerde, Ortadoğu, Afganistan, Lübnan, Basra Körfezi, Hazar Denizi, Orta Asya, Balkanlar gibi bölgesel sorunların yanı sıra insan hakları ve İran rejim muhalifi bazı grupların Avrupa’daki faaliyetleri konusunun ele alındığı bildirildi.

22 HAZİRAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ile Veteriner Odaları tarafından düzenlenen "8. Türkiye Hayvancılık Kongresi" dolayısıyla yayımladığı mesajda, tarımda yapısal reformun mutlaka gerçekleştirilerek sektörün endüstri haline getirilmesi gerektiğini belirterek, bazı ürünlerde dışa bağımlı hale gelmesinin Türkiye için üzüntü verici olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Zonguldak Kara elmas 2000 Karadeniz Uluslararası 3. Kültür ve Sanat Festivali’nin açılışında yaptığı konuşmada, Zonguldak’ın Kurtuluş Savaşı’nda 1956 şehit verdiğini ve bundan dolayı ülke genelinde önemli yeri bulunduğunu belirterek, geçmişine sahip çıkmayanın geleceğine de sahip çıkmasının mümkün olmayacağını söyledi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Ankara’nın Sincan ilçesindeki Sincan F Tİpi Ceza Evi’nin gazetecilere tanıtımında yaptığı açıklamada, bu tip ceza evlerinin AB standartlarına uygun olduğunu ve insan haklarına saygılı bir model içerdiğini belirterek "Bu cezaevlerinin denetimini halka ya da kurumlara açacağız. F tipi ceza evlerinin yanında, tehlikeli kişilerin yargılanacağı özel duruşma salonları inşa edeceğiz" dedi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye’nin Orta Asya’daki büyükelçileriyle geniş katılımlı bir toplantı düzenledi.

Bakan Cem toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, 2000 yılındaki en önemli konusunun Orta Asya ve Kafkaslar olduğunu belirterek "Türkiye’nin 21. yüzyılda iki önemli hedefi vardır. Bunlardan birincisi AB üyesi olmak, ikincisi Avrasya’nın merkezi belirleyici ülkesi olmak" dedi.

5- Orman Bakanı Nami Çağan yaptığı yazılı açıklamada, yangın başlamadan önce orman yangınlarıyla mücadele konusunda her türlü teknik ve idari önlemin alındığını belirterek "Hava sıcaklıklarının artması ve nispi nem oranının düşmesi ihmal ve dikkatsizlikle birleşince orman yangınları sayısında artış olmuştur" dedi.

6- Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında imzalanan Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı projesine ilişkin protokol, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

7- Türk-İş Konfederasyonu Genel Sekreteri ve Genel Maden- İş Sendikası Genel BaşkanıŞemsiDenizer’i Zonguldak’ta öldüren Cengiz Balık, Burdur Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

8- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, ATO üyeleri ile yapılan "Ekonomik Durum Tespiti Ve Değerlendirmesi Anketi" nin sonuçlarını açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, anketin sonuçlarının özel sektörün gelecekten umutlu olmadığını gösterdiğini söyledi.

9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın davetlisi olarak KKTC’ye gitti.

Cumhurbaşkanı Sezer, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Meclis Başkanı Ertuğrul Hatiboğlu, Başbakan Derviş Eroğlu, Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı ve Meclis’te temsil edilen siyasi parti liderleriyle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Sezer bu görüşmelerden sonra, Denktaş’la birlikte ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel’in de katıldığı toplantıda, Barış Gücü’nün Ada’daki görev süresini uzatan Güvenlik Konseyi’nin TC ve KKTC’nin onayını almadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Sezer, Kıbrıs sorununa bulunacak en gerçekçi ve yaşayabilir çözüm şeklinin konferderasyon olduğunu, bunun Türkiye ile Yunanistan arasındaki dengeyi sağlamak açısından da önemli olduğunu söyledi.

10- Çin’de iç hat seferi yapan bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 43 kişinin öldüğü bildirildi.

23 HAZİRAN 2000

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nda madencilik sektörünün ele alındığını, tahkimden yararlandırılması düşünülen yap-işlet-devret ve işletme haklarıyla ilgili çalışmaların gelecek toplantıda sonuçlandırılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ve Veteriner Odaları tarafından düzenlenen "8. Türkiye Hayvancılık Kongresi"nde yaptığı konuşmada ,sebze, meyve ve hayvan kaçakçılığının önlenmesi için ilgilikamu kuruluşlarınınyanı sıra vatandaşları da göreve çağırdı.

3- TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz hakkında Yüce Divan’a sevk kararı verilen SEKA soruşturma komisyonu raporu reddedildi.

4- Petrolün Boru Hatları ile Transit Geçişine Dair Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabuledildi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin 17. kuruluş yıldönümü çerçevesinde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin büyük bir değişime ihtiyacı olduğunu belirterek, "Bu devletin yapısı böyle gitmez. Millete daha fazla hak ve özgürlük verelim. Gelinülkece bir beyaz sayfa daha açalım" dedi.

6- İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Dışişleri Bakanı İsmail Cem’e Gazetecilik Altın Heykel Yarışması kapsamında, Türk- Yunan ilişkilerine yaptığı katkılarından dolayı Hasan Tahsin "Ahmet Taner Kışlalı Büyük Jüri Özel Ödülü"nü verdi.

7- İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından düzenlenen "Avrupa Birliği Sosyal Modeli ve Genişleme Süreci" konulu panelde hükümet, işçi ve işveren temsilcileri "Avrupa Sosyal Modelini" tartıştılar.

Panelde konuşan AB Komisyonu Sosyal İşler ve İstihdam Konularından sorumlu Komiser Anne Diamantopoulou, AB sosyal modelin intemel unsurunun, üye ülkelerdeki toplumsal standardı yükseltmek olduğunu belirterek, istihdam stratejilerinin de belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da birlik sınırları dahilinde yaşayan 3.5 milyon Türk vatandaşının, diğer üye vatandaşları ile eşit haklardan yararlanmaları gerektiğini söyledi.

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur ise Avrupa Sosyal Modeline sıcak bakmadıklarını belirterek "Bu model Avrupa’daki işsizliğin temel nedenlerinden biri. Avrupa’nın giderek ABD ve Japonya gibi ülkeler arasında rekabet gücünü kaybetmesine yol açtı" dedi.

Panelde İKV Başkanı Meral Sezgin ve Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meralde konuyla ilgili birer konuşma yaptı.

8- Türkiye ile Yunanistan arasındaki siyasi direktörler toplantısı Ankara’da gerçekleşti. Toplantıda, Türkiye’yiDışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Yiğit Alpogan, Yunanistan’ı da Büyükelçi Anastase Scopelitis temsil etti.

Öte yandan Türkiye ile Yunanistan arasında "Çevrenin Korunması Hakkında Mutabakat Muhtırası" uygulaması çerçevesinde yapılan çevre çalışma grubu toplantılarının ikincisi de Ankara’da yapıldı.

9- Türkiye ile Güney Afrika arasında siyasiişbirliği ve danışmalar yapılmasını öngören protokol, Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu, Güney Afrika adına da Dışişleri Bakan Yardımcısı Aziz Pahad tarafından imzalandı.

İmza töreninden sonra yapılan heyetlararası görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, yüksek düzeyli temasların artırılması ile bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alındı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın daveti üzerine Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi binasının açılışında yaptığı konuşmada, Rum tarafının uygulamakta olduğu ambargolara karşın Kıbrıs Türkünün kaydettiği gelişmelerin her türlü övgüye layık olduğunu söyledi.

11- Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te temaslarda bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze ile bir araya geldi. Orgeneral Kıvrıkoğlu görüşmede, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in mesajını ileterek, Türkiye’nin Gürcistan’daki siyasi, askeri ve ekonomik gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

Şevardnadze de Bakü-Ceyhan petrol boru hattının hayata geçirilmesiyle bölge ülkelerinin kalkınma hızının artacağını söyledi. Orgeneral Kıvrıkoğlu daha sonra Gürcistan Meclis Başkanı ZurabJvaniya ile de görüştü.

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Ortadoğu gezisi kapsamında kısa süre önce yaşamını yitiren Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın oğlu Beşir Esad ile bir araya geldi. Annan, görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Suriye’deki iktidar değişimi sürecinin İsrail-Suriye görüşmelerine gecikmeye yol açacağını düşünmediğini söyledi.

13- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Çin ziyareti sırasında Çin Başbakanı Zhu Rongji ile bir araya gelerek, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin artırılması konusunu görüştü.

14- Çin’deki temaslarını tamamladıktan sonra Güney Kore’ye giden ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Devlet Başkanı KimDaejung ve Dışişleri Bakanı Lee Joung-Binn ile görüştü. Albright, görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, Güney ve Kuzey Kore arasında devlet başkanları düzeyinde yapılangörüşmelerin kalıcı bir barış için ilk adım olduğunu söyledi.

15- Avustralya’nın Childers kasabasında bir otelde çıkan yangında 15 kişinin öldüğü bildirildi.

24 HAZİRAN 2000

1- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Konya’nın Taşkent ilçesinde düzenlenen "4. Kültür ve Sanat Festivali"nde yaptığı konuşmada, devlet adamlarının sadece seçimleri değil, gelecek nesilleri de düşünerek siyaset yapmak mecburiyetinde olduklarını belirterek, memleketi siyasi bir kaosa düşürmemek için her türlü fedakarlığı yapacaklarını söyledi.

2- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Avrupa’ya yapacağı gezinin ilk durağı olan Fransa’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Fransa’nın yanı sıra Belçika, Hollanda ve İsviçre’de temaslarda bulunacağını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Aydın’ın Kuşadası, Didim ve Söke ticaret odalarının ortaklaşa düzenlediği "Dış Politikada Açılımlar ve Turizm" konulu panelde yaptığı konuşmada, hükümetin izlediği dış politika konularında bilgi verdi.

4- 2001 yılı bütçe çağrısı, Başbakan Bülent Ecevit imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Başbakan Ecevit, bütçe çağrısında, bakanlıkları ve bütçenin hazırlığında bulunacak kamu görevlilerini, vatandaşların ekonomik programa olan destek ve inançlarını zedeleyecek talep ve uygulamalardan kaçınmaları konusunda uyardı.

5- Bakü-Ceyhan petrol boru hattı projesiyle ilgili anlaşmaların onaylanması hakkındaki yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Güven Erkaya, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

7- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi’nce düzenlenen "Kopenhag Kriterleri-Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği’nin Ortak Paydası mı?" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Kopenhag Kriterlerinin azınlık haklarından değil, azınlıkların korunmasından söz ettiğini vurgulayarak "AB’ye aday olan ülkeler ortak müktesebatın kabul edilmesinde zorluklar yaşıyor. Eşitlik hakları, ayrıcalık gibi konular müktesebata dahil edildi" dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Türkiye Delegasyonu Başkanı Uluç Gürkan da, AB’nin Türkiye’ye karşı ciddi bir çifte standartla yaklaştığını belirterek "Türkiye AB’ye girmek için birtakım adımlar atmalı. Fakat AB de Türkiye’ye karşı önyargılarından vazgeçmeli" dedi.

8- Türkiye’de bulunan Yunanistan Tarım Bakanı Georgios Anomeritis ve beraberindeki heyet, incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gitti. GAP BölgeKalkınma İdaresi Bölge Müdürü Erkan Alemdaroğlu’ndan GAP’la ilgili bilgi alan Anomeritis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

9- BM Genel Sekreteri Yardımcısı, BM Viyana Ofisi Genel Müdürü ve BM Uluslararası Uyuşturucu Maddeler Kontrol Programı İcra Direktörü Pino Arlacchi ve beraberindeki heyet Türkiye’ye geldi. Arlacchi, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’de son yıllarda başarılı çalışmalar yapıldığını belirterek, amaçlarının bu konuda yapılan çalışmaları artırmak ve uluslararası boyutta daha etkin bir hale getirmek olduğunu söyledi.

25 HAZİRAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Slovenya Cumhuriyeti’nin ulusal günü dolayısıyla Slovenya Cumhurbaşkanı Milan Kucan’a bir kutlama mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, Türkiye’nin, iki ülke arasındaki işbirliğinin ve dostane ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiğini belirterek, "Türk ulusu ve şahsım adına dost Sloven halkının mutluluk ve esenliği için en iyi dileklerimi iletirim"dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, bazı temel atma ve açılış törenlerine katılmak için Konya’nın Seydişehir ilçesine gitti. Başbakan Yardımcısı Bahçeli gazetecilerin gündemde bulunan konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca, halka hitaben yaptığı konuşmada, zaman zaman hükümette kriz yaşanıyormuş gibi bazı değerlendirmeler yapılmış olsa dahi, hükümetin güçlü ve uyum içerisinde yoluna devam edeceğini söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı,Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer dün Eskişehir’de Yenice ve Beyköy hidroelektrik santrallerinin devreye alınma törenlerine katıldı.

Bakan Ersümer, Çanakkale’nin Çan Termik Santrali’nin temel atma törenine katıldı ve daha sonra da Bozcaada’da özel sektör tarafından yaptırılan rüzgar enerji santralini hizmete açtı.

Bakan Ersümer açılışta yaptığı konuşmada ise üç yıl sonra proje bittiğinde yılda 2,5 milyar kw saat elektrik üretileceğini belirterek, santralden Atatürk Barajı’ndan elde edilen enerjinin 1/4’ü oranında enerji sağlanacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay "Dünya Sosyal Kalkınma Zirvesi"ne katılmak üzere İsviçre’nin Cenevre kentine hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin zirvede gerçekleşecek Özel Oturum’da dağıtılmak üzere, 1995-2000 döneminde bu alanda gerçekleştirdiği ve 2000 yılı sonrasında yapılmasını planladığı hususları ihtiva eden bir rapor hazırladığını söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yapımı bitmek üzere olanKocaeli F Tipi Ceza Evi’ni, gazetecilerle gezdi. Bakan Türk yaptığı açıklamada, "F tipi ceza evleri BM minimum standartlarına ve Avrupa Konseyi ceza evi kurallarına tamamen uygundur. Bu ceza evinde en fazla 368 kişi kalacak. 59 tane tek kişilik oda, 103 tane de 3 kişilik oda var" dedi.

6- Adıyaman Kahta’da düzenlenen 8. Uluslararası Kahta Kommagene Festivali başladı.Turizm Bakan Erkan Mumcu törende yaptığı konuşmada, bu yıl Hannover’de yapılan EXPO 2000 fuarında, Türkiye’nin tanıtımını Nemrut dağı üzerine kurduklarını belirterek, Nemrut’u dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

7- TBMM Genel Kurulu’nda, 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı görüşülmeye başlandı.Planın Genel Kurul’da sunuşunu yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı konuşmada, Türkiye’nin küresel rekabetin getirdiği insan kaynaklarına, öz güvenine, sosyal kültürel birikim esahip bir ülke olduğunu savunarak "Önümüzdeki yıllarda ülkemiz açısından kötümser beklentiler içinde olmak için hiç bir sebep yoktur"dedi.Plan üzerinde söz alan FP Genel Başkanı Recai Kutan ise konuşmasında, planda siyasi tercih ve önceliğin olmadığını, iktidarın vizyonunu yansıtmadığını söyledi.

8- İzmir’de sona eren 9. Uluslararası Ritmik Cimnastik Turnuvası’nda Türkiye, büyükler ve gençlerde 3 altın, 3 gümüş ve 5 bronz madalya kazandı.

9- Hakkari’nin Şemdinli ilçesi İkiyaka Göller bölgesinde güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyon sırasında çıkan çatışmada 11 PKK’lı terörist öldürüldü, bir er de şehit oldu.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.

11- CHP eski Milletvekili İbrahim Cüceoğlu yaşamını yitirdi.

12- ABD Başkanı Bill Clinton, Yunanistan’da yayımlanan ToVima gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile Yunanistan’ın mevcut yakınlaşmasının hassas ikili konularda bir temel oluşturabilecek nitelikte olduğunu belirterek, Kıbrıs sorununda "adil ve nihai"çözüm için çabaların artırılması gerektiğini söyledi.

13- Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Stefanopulos resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya’ya gitti. Stefanopulos ziyareti öncesinde Rusya’nın İtar-Tass ajansına verdiği demeçte, "Kafkasya da dahil olmak üzere, Yunanistan ve Rusya’nın uluslararası konularda siyasi yaklaşımlarının üst üste çakıştığını" belirterek, ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi yolunda da geniş beklentileri bulunduğunu söyledi.

14- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Batı Şeria’nın Nablus kentinde yaptığı açıklamada, bir kaç hafta içinde bağımsız Filistin Devleti’ni ilan edeceklerini söyledi.

15- Çeçenistan’daki Rus birliklerinin komutanı General Gennadi Troşsev ve Rusya tarafından bölgede görevlendirilen sivil Çeçen yönetici Ahmet Kadirov İnterfax’a yaptıkları açıklamada, Rusbirliklerinin Çeçenistan’da artık hava ve kara saldırısı düzenlemeyeceğini söyledi.

16- Güney Kore Devlet Başkanı Kim Dae-jung, Kore Savaşı’nın başlamasının 50. yıl dönümü dolayısıyla halka hitaben yaptığı konuşmada, Kuzey Kore’ye, Kore yarımadasının kalkınması ve refahı için barış çağrısında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Güney ve Kuzey Kore’nin birleşmesine destek olacağını söyledi.

17- Sri Lanka’da Tamil Birleşik Kurtuluş Cephesi’nden (TULF) yapılan açıklamada, ayrılıkçı Tamil militanları ile askerler arasındaki son çatışmalarda 500’den fazla sivilin öldüğü, yüzlerce kişinin de yaralandığı ve önemli ölçüde maddi hasar meydana geldiği bildirildi.

26 HAZİRAN 2000

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezerbaşkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.

MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, ülke güvenliğini ilgilendiren iç ve dış olaylardaki gelişmelerin gözden geçirildiği belirtilerek "Devletimizin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk düzenine, milli ve manevi değerlerimize yönelik yasa dışı irticai ve bölücü faaliyetlerle organize suç örgütlerine karşı yürütülen mücadelenin sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede 30 Temmuz 2000 tarihinden geçerli olmak üzere Van ilinde Olağanüstü Hal’in Kaldırılması uygun bulunmuştur" denildi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul Çocukları Vakfı tarafından düzenlenen "1. İstanbul Çocuk Kurultayı"nın açılışı nedeniyle yayımladığı mesajda, toplumların geleceklerinin sağlıklı biçimlenmesinin, ancak geleceğin yetişkinleri olan çocukların ruh ve beden sağlıklarının korunmasıyla gerçekleşebileceğini kaydetti.

İstanbul Valisi Erol Çakır da İstanbul Çocuk Acil Eylem Planı`nı hazırlayarak İstanbul`un çocuk acılarını hafifletmek için çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını söyledi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan ile BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Uyuşturucu Kontrol Programı İcra Direktörü Pino Arlacchi arasında Uyuşturucu ve Örgütlü Suçla Mücadele Uluslararası Türk Akademisi’nin (TODAC) kuruluş ve çalışmalarına ilişkin protokol imzalandı.Bakan Tantan yaptığı konuşmada sınır aşan organize suç örgütleri ile yasa dışı uyuşturucu ticaretinin birbiri ile bağlantılı olduğunu belirtti.

Arlacchi de Türk yetkililerinden PKK’nın uyuşturucu ticareti ile ayrıntılı rapor istediklerini belirterek "Bu raporlar BM’ye üye ülkelere dağıtılacak. Öncelikle uyuşturucu haritası çıkarmak istiyoruz. Daha sonra ise müdahale gelecek" dedi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın Devlet İhale Kanunu`nda yapılacak değişiklikleri anlatmak amacıyla ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Oral, Devlet İhale Kanunu’nda yapılacak değişik ile kamuoyunun en fazla önem verdiği konuların başında gelen israfın ve yolsuzluğun önüne geçileceğini, ihalelerin şeffaf hale geleceğini söyledi.Bakan Aydın ise uygulamada bulunan 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun değiştirileceğini hükümete geldiklerinde söylediklerini kaydederek "Zaman içinde ortaya çıkan bazı tereddüt ve itilafların giderilmesi, değişen ve gelişen ihtiyaçlara cevap verilebilmesi ile ihalelerde açıklık ve rekabetin sağlanması amacıyla; AB ve uluslararası ihale uygulamalarına paralel bir kanun tasarısı hazırlanarak, 11 Ocak 1999 tarihinde bakanlıklara gönderildi. Daha sonra MaliyeBakanlığı uzmanları ile müşterek kurulan komisyon tarafından hazırlanan kanun tasarısı, bakanlığımızca 27 Nisan 2000 tarihinde bakanlıklar ile ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildi" dedi.

5- Adıyaman’ın Kahta ilçesinde gerçekleştirilen 8. Uluslararası Kahta Kommagene Festivali sona erdi.Turizm BakanıErkan Mumcu yaptığı konuşmada Nemrut’un 1milyon turist kapasitesine sahip olmasına karşın altyapı eksikliği nedeniyle bu oranın çok aşağılarda kaldığını söyledi.

6- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen, Dış Politika Enstitüsü ile Ürdün Diplomasi Enstitüsü tarafından düzenlenen "Türk- Arap Ekonomik İşbirliğini 21. Yüzyıldaki Yeni Vizyon" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dış ticaretinin sadece yüzde 3-6’sının Arap ülkeleri ile olduğunu belirterek, bu tutarın yeterli olmadığını söyledi.

7- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Muhsin Mengi Türk, İktisadi Araştırmalar Vakfı’nca düzenlenen "Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nın Faydaları" konulu panelde yaptığı konuşmada, dünya borsalarının büyük bir hızla entegrasyona gittiği bugünkü ortamda gelişme potansiyeli taşıyan şirketlere yönelik Türkiye’de kurulacak piyasanın büyük önem taşıdığını söyledi.

8- Polonya’nın başkenti Varşova’da dün "Demokrasi Topluluğuna Doğru" adlı konferans düzenlendi.ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Varşova toplantısının bütün dünyada tüm çeşitliliği içinde demokrasiyi kutlama fırsatı olduğunu söyledi. Konferansa Türkiye adına Orman Bakanı Nami Çağan katıldı.

9- Rusya’da resmi temaslarda bulunan Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Stefanopulos, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Putin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, askeri- teknik işbirliği ile enerji konularını ele aldıklarını ayrıca, iki ülke arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasını imzaladıklarını söyledi.

10- İngiltere’ye kaçak yollardan girmek isteyen 58 Çin vatandaşının ölü bulunmasından sonra insan kaçakçılığı konusuna önem veren BM, dünya genelinde insan kaçakçılığının hızla arttığını bildirdi.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Pino Arlacchi, New York Times gazetesine verdiği demeçte ise insan kaçakçılığının en hızlı gelişen örgütlü suç alanı olduğunu belirtti.

11- İkinci Sosyal Kalkınma Zirvesi İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı. BM Genel Sekreteri Kofi Annan zirvenin açılışında yaptığı konuşmada kalıcı bir ekonomik kalkınmanın ön koşulunun "insana yatırım yapmak"olduğunu belirterek, gelişmekte olan ülkeleri eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik konularına ağırlık vermeye çağırdı.

27 HAZİRAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ile beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer kabulde, RTÜK’ün tarafsız olmadığını belirterek "Üyelerini siyasi partiler seçiyor. Nasıl tarafsız olabilir?" dedi.

2- Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK), Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.Başbakan Ecevit toplantıda yaptığı konuşmada,İşçi, girişimci, çiftçi, hükümet diyaloğu ve uzlaşısı olmadıkça, demokratik ve sosyal devlette sağlıklı bir gelişmenin gerçekleşemeyeceğini belirterek "Bu bakımdan ESK çalışmalarının verimli bir sürece girmesi büyük önem taşımaktadır. ESK ile ilgili olarak bir yasa tasarısı Meclis başkanlığına sunuldu. Bu yasa tasarısının en kısa sürede yasalaşacağını umuyorum" dedi.

DPT Müsteşarı Akın İzmirlioğlu ise uygulamaya konulan makro-ekonomik programın 5 aylık sonuçları hakkında ESK üyelerini bilgilendirdi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TÜSİAD heyetiyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, idam cezasının kaldırılmasının koalisyon ortaklarının uyumlu birliktelikleri ve bu sorunun daha çok Türk Ceza Kanunu’nda yapılacak ceza politikası kapsamında düzenlenecek bir unsur olduğunu söyledi.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi sorunlarının çözümü amacıyla, OHAL Valisi, Diyarbakır, Hakkari,Şırnak, Tunceli, Van,Batman, Bingöl, Bitlis, Mardin, Muş Siirt valileri ve Jandarma Genel Komutanlığı’nı temsilen Tümgeneral Osman Özbek’in katılımıyla bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Bakan Tantan toplantıdan önce yaptığı açıklamada, amaçlarının terör örgütü PKK’nın bölgede yarattığı olumsuzlukların giderilmesi, bölge halkının ekonomik, eğitim ve kültürel olarak kalkınabilmesi, köye dönüş projelerinin bir plan ve program çerçevesinde uygulanabilmesi için valilerle görüş alışverişinde bulunmak olduğunu söyledi.

5- Türkiye’nin, AB’ye üyelik sürecindeki çalışmalarda eş güdüm ve uyum sağlamak amacıyla Başbakanlığa bağlı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

6- 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

7- Türkiye’de bulunan NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral Joseph W. Ralston, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,Başbakan Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerde ağırlıklı olarak Avrupa Güvenlik veSavunma Kimliği (AGSK) konusu ele alındı.

8- Devlet Bakanı Recep Önal, Fransa’da yapılan OECD Bakanlar Konseyi toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, OECD görüşmelerinde küreselleşme çerçevesinde yeni ekonomiler, biyo-teknoloji, gıda güvenliği ve insan sağlığı gibi konuların ele alındığını söyledi.

9- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 27. Dışişleri Bakanları Toplantısı 56 üye ülkenin katılımı ile Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, küreselleşmenin genelde fakir ve gelişmekte olan ülkelerin, özellikle de İslam ülkelerinin aleyhine bir süreç içerisinde ilerlediğini söyledi.

İKÖ Genel Sekreteri İzzettin Laraki ise İslam ülkelerinin yanı sıra İKÖ’ye üye olmayan ülkelerdeki Müslüman azınlıkların sorunları ile de yakından ilgilendiklerini belirtti.

10- Polonya’nın başkenti Varşova’da 108 ülkenin dışişleri bakanları ve üst düzey yetkililerin katılımıyla düzenlenen "Demokrasiler Topluluğuna Doğru" adlı konferans, "Varşova Bildirisi"nin onaylanmasıyla sona erdi.

28 HAZİRAN 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, DSP Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantıyla ilgili bilgi verdi.

Başbakan Ecevit, enflasyonun hızının kesildiğini, faizlerde düşüş başladığını, fonların çoğunun bütçeye aktarıldığını ve bütçe disiplini sağlandığını söyledi.

2- Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2209. kuruluş yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.Kara Kuvvetleri Komutanı Atilla Ateş yaptığı konuşmada, istikrarsız ve çeşitli risklerle dolu dünyanın, bugün dünden daha güçlü, modern bir silahlı kuvvete gereksinim doğurduğunu söyledi.

3- TBMM Genel Kurulu’nda, Keşif Güç olarak bilinen Kuzeyden Keşif Harekatı’nın görev süresinin 30 Haziran’dan itibaren 6 ay süreyle, 4 ildeki Olağanüstü Hal uygulamasının da 30 Temmuz’dan itibaren 4 ay süreyle uzatılması kabul edildi.

4- Çeşitli nedenlerle okullarından ayrılan veya uzaklaştırılan yüksek öğretim öğrencilerine sınav hakkı tanıyan kanun, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Yüce Divan tartışmalarından tüm siyasi partilerin ve Meclis’in yıprandığını söyledi.

6- İstanbul Bağcılar Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı’nın yazısı üzerine, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Güven Erkaya’nın vefatının ardından yayımlanan yazılarla ilgili olarak Akit gazetesi yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.

7- Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Gürcistan, Bulgaristan ve Romanya, Türkiye’nin öncülüğünde bir araya gelerek Karadeniz İşbirliği Görev Grubu (BLACKSEAFOR) kurulmasına ilişkin niyet mektubunu imzaladılar. Anlaşmaya Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Güvenlik Dairesi Genel Müdürü Ömür Orhun, katılımcı ülkeler adına da bu ülkelerin Ankara büyükelçileri imza koydu.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da yapılan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 27. Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin İKÖ üyesi ülkelerle ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiğini söyledi.

9- KKTC Bakanlar Kurulu, Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün Kuzey Kıbrıs’taki hareketlerini sınırlandırma kararı aldığını bildirdi.

29 HAZİRAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Demokrasi Vakfı ile Adenauer Vakfı’nca düzenlenen "Türkiye’de Anayasa-İlkeler ve Sonuçlar" konulu kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, 1982 Anayasası’nın hukuksal kararlılık ve hukukun üstünlüğünü bozduğunu belirterek "1982 Anayasası’nda yer verilen hukuk devleti ilkesi, temel hak ve özgürlükler ve demokrasi ile çelişen kuralların değiştirilerek gerçekleştirilecek bir anayasa reformu, vatandaşlarına evrensel ölçütlere uygun çağdaş bir yaşam olanağı sunma amacındaki devletimizin önünde duran en önemli konulardan biridir" dedi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de, asıl önemli olanın Türkiye’yi21. asra taşıyacak yeni anayasa yapmak olduğunu belirterek, bu anayasanın demokratik, temel hak ve özgürlüklere saygılı, hukukun üstünlüğü ilkesini hayata geçiren bir anayasa olması gerektiğini kaydetti. TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayır da konu ile ilgili olarak birer konuşma yaptılar.

2- Başbakan Bülent Ecevit İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nin 8 yıllık kesintisiz eğitime 100 trilyon lira katkı yapması nedeniyle düzenlenen protokol töreninde yaptığı konuşmada, 8 yıllık kesintisiz zorunlu temel eğitimin laikliğin güvencesi olduğunu belirterek, yurtların devlet egemenliğine geçmesi için ciddi adımlar atıldığını belirtti.

3- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin HavaAtış Yarışması ödül töreninde yaptığı konuşmada, Hava Kuvvetleri’nin ulusun sınır tanımayan fedakarlıklarısayesinde donatılarak yüksek teknoloji ürünü silahlarla çok üstün bir savaş gücüne ulaştığını söyledi.

4- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk Ankara Ticaret Odası’nın(ATO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de lider sultasının "yürütme" erkinin, yasama ve yargıya göre güç kazanmasına neden olduğunu belirterek, TBMM’de milletvekillerinin önergelerinin hiçbirinin yasalaşamadığını, çünkü yasamanın, yürütmenin gerisinde kaldığını söyledi.

5- Devlet Bakanı Recep Önal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Miras’ın dönem başkanlığını yaptığı Balkan Odalar Birliği’nin (ABC) Genel Kurul toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Önal, sadece kamu ve özel kesimin değil, işçi kesiminin de enflasyonun tek haneli rakamlara indirilmesi kararlılığında olması gerektiğini belirterek, ne programda ne de enflasyon hedefinde revizyona gerek bulunmadığını söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Nahit Şenoğul’u ziyaretinde yaptığı konuşmada, emekli Oramiral Güven Erkaya ile ilgili olarak basında yer alan haberler üzerine "Erkaya, Atatürk ilkelerini savunan demokrat bir kişiydi. 28 Şubat kararları da sadece Erkaya ait değil. Bu kararların altında hükümetin de imzası bulunmaktadır" dedi. Bakan Çakmakoğlu ayrıca, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli’yi ziyaretinde yaptığı konuşmada "Basın mensuplarının bağlı olduğu 212 sayılı kanun etkinleştirilmelidir.Yasaların, hızla gelişen toplumun gerisinde kaldığı ortadadır"dedi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar okuyan SSK 45. Olağan Genel Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, SSK’nın sorunları çözülmeden Türkiye’nin geleceğinin olmayacağını kaydetti.

8- Hollanda’da yapılan 11. Avrupa Futbol Şampiyonası’nın yarı finalinde İtalya, Hollanda’yı 3-1 yendi.

9- Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da yapılan 27. İslam Konferansı Örgütü (İKO) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, genel sekreterliğe Fas’ın adayı AbdülvahipBelkeziz’in seçildiği bildirildi.

10- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Vekili, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Miroğlu düzenlediği basın toplantısında, KKTC hükümetinin 5 Temmuz’da Cenevre’de yapılması planlanan 3. tur dolaylı Kıbrıs görüşmelerine katılma kararı aldığını bildirdi.

Miroğlu ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresiyle ilgili olarak 14 Haziran’da almış olduğu 1303 sayılı karara, KKTC hükümetinin aldığı karşı önlemleri açıkladı.

11- Endonezya’nın Moluku adalarında, içinde 270 kişinin bulunduğu geminin battığı bildirildi.

30 HAZİRAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Polis Akademisi 55. dönem mezunlarının yemin ve diploma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her alanda Avrupa ölçütlerini yakalamak zorunda olduğunu belirterek "İnsan hak ve özgürlüklerini korumakla yükümlü olan kamu görevlilerinin bu hak ve özgürlükleri ihlal etmeleri kabul edilemez" dedi.

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan da polisin yaptığı her icraatın devlete mal edildiğini belirterek, dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.Emniyet Genel Müdürü Turan Genç ise "Organize suç örgütleri ve terör örgütleri tehdit olma özelliğini sürdürmektedir. Bunlarla mücadelemiz kararlı bir şekilde devam etmektedir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, TBMM’nin tatile girmesinden önce hükümetin son durumunu ve gelecek dönemde yapmayı planladıkları çalışmaları değerlendirdi.

Başbakan Ecevit, yeni dönemde ölüm cezasının ve affın gündeme alınacağını, milletvekili dokunulmazlığı ile ilgili çalışmaların sonuçlandırılacağını açıkladı.

3- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil, Kabotaj Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Türk denizcisinin, Atatürk’ün idealine sarılanlarla ilke ve devrimlerinin bayraktarlarına son günlerde yapılan hain saldırılara yabancı olmadığını belirterek "Yakın tarihimiz cumhuriyet donanmasının ve Türk denizcisinin bu uğurdaki sayısız başarıları ve tarihe mal olmuş şahsiyetleri ile doludur" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı’nın, AB Adalet Divanı’nın, Türk yurttaşlarının iş kurma ve yerleşme konusuyla ilgili verdiği kararla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bu kararın vizeyle doğrudan ilgisi bulunmadığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, kararın önemli olduğu, ancak Türkiye-AB ortaklık hukukunu belirleyen temel belgelerin Ortaklık Anlaşması, Katma Protokol ve Ortaklık Konseyi kararları olduğu belirtildi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Türkiye Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Türk Silahlı Kuvvetleri’ne devredildi. Kurum faaliyetlerini, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı SavunmaSanayii Müsteşarlığı himayesinde sürdürecek.Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli devir öncesi, MKEK’nin devrinin gerekçeleri konusunda bilgi aldı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, savunma sanayiinin gelişmesi ve ilerlemesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı açıklamada ise, MKEK’nin devri için 5 yıl önce başvuru yapıldığını ve bunun 3 ay önce yenilendiğini belirterek, işlemin kendi rızalarıyla gerçekleştiğini söyledi.

6- Devletin el koyduğu bankaların deniz aşırı (off-shore) hesaplarında mevduatı bulunanlara, 20 milyar liraya kadar olan kısmın ödenmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

7- TBMM, 21. Dönem İkinci Yasama Yılı çalışmalarını tamamlayarak 1 Ekim 2000 tarihine kadar sürecek 3 aylık tatile girdi.

8- TBMM Genel Kurulu’nda, trafik kazalarının nedenlerinin araştırılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla verilen Meclis araştırması önergeleri kabul edildi.

9- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi’nin 47. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen bir toplantıda "İstanbul olası bir depremene kadar hazır" konusunda bilgi verdi. Gürtuna, maddi sıkıntılara rağmen, olası bir İstanbul depremine karşı önlem aldıklarını, 111 bin konutun depreme dayanıklılığının incelendiğini söyledi.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerine göre, Türkiyeekonomisi 2000 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4.2 büyüdü.

11- 639. Tarihi Kırkpınar Güreşleri başladı.

12- Öykücü ve çevirmen Zeyyat Selimoğlu İstanbul’da yaşamını yitirdi.

13- Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Japonya’nın başkentinde yaptırılan "Tokyo Türk Camii", Japonya’da bulunan Devlet Bakanı Fikret Ünlü ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz tarafından ibadete açıldı.

Bakan Ünlü törende yaptığı konuşmada, Tokyo Türk Camii’nin sadece ibadete imkan sağlayan bir mekan olmadığını, aynı zamanda geleneksel Türk sanatlarının sergilendiği bir anıt eser niteliği taşıdığını söyledi.

14- Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da yapılan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 27. Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi.Toplantı sonrasında 191 maddeden oluşan sonuç bildirisi yayımlandı. Bildiride dünya genelindeki Müslüman toplulukların ve devletlerin siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlarına değinilirken, Türkiye’nin sunduğu karar tasarıları da aynen yer aldı.

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, daha sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, genel bir değerlendirme yaptılar.

15- Kuzey ve Güney Kore’nin, Kore Savaşı’nda ayrılan ailelerin birleştirilmesi ve Güney’de tutulan Kuzeylicasusların bu ülkeye teslim edilmesi konusunda anlaşma imzaladıkları bildirildi.

16- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zhu Rongji, Almanya’nın başkenti Berlin’de Başbakan Gerhard Schröder ile bir araya gelerek, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme konusunu görüştü. Schröder ile Rongji, görüşme sonunda ekonomik konularda anlaşmalar imzaladılar.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106