16.5.2000
×

Hakkında

Künye

İletişim1 MAYIS  2000
1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Su İşleri (DSİ) bölge müdürleri toplantısında yaptığı konuşmada, enerji projelerine hız verilmesini isteyerek "Burada bir çok engeller var. Bu engellerin ortadan kaldırılmasını yine ülke yönetiminden istiyorum, hükümetten istiyorum. Bunlara hız verelim" dedi. 
Aynı toplantıya katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı,  Cumhur Ersümer de yaptığı konuşmada, 23 enerji projesi için uzun bir süreç yaşandığını ve gelinen noktada Hazine’nin garanti vermeyeceğinin söylendiğini belirterek "Türkiye’nin gittiği nokta özellikle enerji noktası karanlıktır" dedi.
2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Avrupa Türk İşadamları Derneği (ATİAD) yönetim kurulu başkanı Eşref Ünsal ve beraberindeki heyeti kabul etti.     
Ünsal yaptığı açıklamada, yurt dışındaki Türklerin 20-25 milyar mark tutarındaki birikimlerini, Türkiye’de yatırımlara aktarmak için çalışma başlattıklarını söyledi.     
3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu,Türkiye’de Türk-Fransız ortak yapımı olarak üretilen ilk muharebe sahası arama, kurtarma helikopterlerinin teslimi için düzenlenen törende yaptığı konuşmada,
Türkiye’nin bölge barışına büyük katkı sağladığını belirterek "Balkanlar’da, Kafkaslar’da ve Ortadoğu’da yaşanan istikrarsızlıklar, etnik çatışma ve krizler, ülkemize yönelik tehditler her an bu tür olaylara gerekli müdahaleyi yapacak niteliklere sahip, eğitimli bir silahlı gücü hazır bulundurmayı zorunlu hale getirmiştir" dedi.
Törene Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve kuvvet komutanları ile Fransız yetkililer de katıldı.  
4- Maliye Bakanı Sümer Oral Sabah gazetesine yaptığıa çıklamada, IMF yönetiminin Türkiye’nin istikrar programına övgüsünün memnuniyet verici olduğunu belirterek  "36 ay böyle devam etmeliyiz" dedi. 
5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz İstanbul’da başlayan "İTU Dünya Radyo Komünikasyon Konferansı `WRC 2000’ Genel Kurulu"nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin de son yıllarda telekomünikasyon alanında dünyadaki gelişmelere paralel olarak, yeni gelişmeler yaşadığını belirterek, genel kurulun ve konferansın radyo komünikasyon tekniği ve teknolojisi açısından yeni gelişmelere açık olduğuna inandığını söyledi.   
6- TBMM Genel Kurulu’nda cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. tur oylamasında Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer 314 oy aldı. Adaylardan hiç birinin seçilmek için yeterli sayıya ulaşamaması sebebiyle  5 Mayıs’ta 3. tur oylama yapılacak.     
7- Devlet İstatistik Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, yılın ilk 2 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 0.8, ithalat da yüzde 41.6 olarak gerçekleşti.  
8- Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Üyeler Kurulu’nda seçilen yeni üyelerle birlikte iş bölümü yaparak Oktay Ekşi’yi Konsey Başkanı, Doğan Heper’i de ikinci başkan olarak yeniden seçti.  
9- 1 Mayıs İşçi Bayramı, yurt genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, yasal yollardan hak arama ve bu amaçla mücadele etmenin demokrasinin vazgeçilmez gereği olduğunu belirterek "1 Mayıs’ın çalışma yaşamının, barışın ve kardeşliğin gelişmesine katkılar sağlamasını diliyorum" dedi.     
10- İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Türkiye’nin ilk Müzik İleri Araştırmalar Merkezi ve Müzik Kütüphanesi kuruldu.     
11- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yıllık "Global Terörizm" raporunda, Türkiye’nin geçen yıl terör örgütü PKK’ya büyük darbe indirdiği, üst düzey Yunan hükümet yetkililerinin, terör örgütü PKK`nın lideri Abdullah Öcalan’a barınma ve destek sağladığı ve bazı Avrupa ülkelerinin Öcalan’ı adalet önüne çıkartmayarak, taraf oldukları uluslararası anlaşmaları çiğnedikleri vurgulandı.     
Raporun İran bölümünde ise, Tahran’ın hala PKK’ya barınma sağladığı belirtilmektedir.                                                  
2 MAYIS 2000
1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Karayolları Trafik Güvenliği Haftası programı çerçevesinde Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 1999 yılında meydana gelen trafik kazalarında 4 bin 606 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, bir tek vatandaşın hayatını kaybetmesinin dahi fazla olduğunu, bu rakamı sıfıra indirinceye kadar mücadelenin sürmesi gerektiğini söyledi.
2- Başbakan Bülent Ecevit, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile iş güvenliği yasa tasarısı ve özelleştirme konularını görüşmek üzere Başbakanlık’ta bir araya geldi.     
3- Devlet Bakanı Recep Önal, Finans Dünyası Yayın Kurulu’nun (FIDYAK) düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, enflasyonun ağır olmakla birlikte düşmeye başladığını ve muhtemelen özelleştirme geliri hedefinin de aşılacağını söyledi.    
4- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, bu yıl çaya verilecek  fiyat konusunu belirlemek üzere Rize’deki yetkililerle görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada, 2000 yılı yaş çay sezonu için belirleyecekleri rakamla üreticiyi mağdur etmeyeceklerini belirterek,  fiyat belirleme konusunda her kesimin görüşlerini alacaklarını söyledi.     
5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz GSM 1800 ikinci ihalesinin sonuçlanmasından sonra yaptığı açıklamada, birinci ihalede IMF, Maliye ve Hazine’nin beklentilerinin çok üzerinde bir rakam, beklenin 5 katı fiyatı GSM şebekesi devir bedeline ulaşıldığını ve devletin zarara sokulmadığını söyledi.  
Bakan Öksüz daha sonra gazetecilerin ihaleyle ilgili sorularını da yanıtladı.
6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçiminin artık Türkiye’nin gündeminden çıkarılması ve başta ekonomi olmak üzere asıl sorunlarla ilgilenmesi gerektiğini söyledi.     
7- Uluslararası Trafik Güvenliği Haftası nedeniyle Ankara Emniyet Müdürü Kemal İskender ve beraberindeki heyeti Ankara Valisi Yahya Gür makamında kabul etti. Vali Gür görüşme sonunda yaptığı açıklamada, her yıl binlerce insanın hayatını kaybettiği trafik kazaları, yol şartları ve yapılması gerekenlerle ilgili konuların ele alındığını söyledi.     
8- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve yönetim kurulu üyeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ı makamında ziyaret ederek, iş güvencesi yasa taslağı önerisini sundu. Meral, işçi ve işveren arasında bir güven ortamının oluşturulması gerektiğine değinerek, sorunların bir masa başında oturularak çözülebileceğini söyledi.     
Bakan Okuyan da konuşmasında, iş güvencesinin önemine işaretederek, sendikaların uzun süredir üzerinde durdukları iş güvencesi yasa taslağı üzerinde çalışma başlattıklarını söyledi.     
9- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Faruk Yücel yaptığı açıklamada, AB’nin kendine yeter konuma gelmesinin yanısıra ihracatta da iddialı olmasını, bugüne kadar üreticisini her anlamda desteklemesine bağladı.     
10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) "Dünya Basın Özgürlüğü Günü" nedeniyle yaptığı açıklamada, halkın temel hak ve özgürlüklerinin ezildiğini, çiğnendiğini vurguladı. TGC, gazeteciliğin ilan-reklam piyasasının, kar-borsa oyunlarının basit bir uzantısı haline sokulduğu, her özelleştirme ihalesinde medyayı görmenin rastlantıolmadığı belirtti.     
11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile, Doğu-Batı Enstitüsü’nce kendilerine verilecek olan "Yılın Devlet Adamı" ödüllerini almak üzere ABD temasları sırasında bir araya geldi. Papandreu görüşme sonunda Türk ve Yunanlı gazetecilere yaptığı açıklamada, Balkanlar ve Türk- Yunan yakınlaşması konularının ele alındığını söyledi.  Bakan Cem de yaptığı konuşmada, Türkiye ile Yunanistan arasındason siyasi gelişmelerin Güneydoğu Avrupa’da güvenli bir yatırım ortamı doğmasına yol açtığını, bunun gerek Türkiye, gerekse Yunanistan açısından muazzam ekonomik fırsatlar doğurduğunu söyledi.     
Ardından iki bakan, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile birlikte üçlü bir toplantıya katıldılar. Bakan Cem ile Albright, toplantının sonunda Türk hava taşımacılığına ABD’de yeni kolaylıklar sağlayacak olan "açık semalar" anlaşmasını imzaladı. 
12- Avrupa Sanayici ve İşverenler Konfederasyonu (UNİCE) Başkanı George Jacobs başkanlığında, TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu’nunda bulunduğu bir heyet, Papa 2. Jean Paul’ü Vatikan’da ziyaret etti. Yücaoğlu görüşme sonunda yaptığı açıklamada, UNİCE başkanlarının Vatikan’da olmalarının nedenini, "Avrupa’nın yeni ekonomik döneminde Papa ile bir araya gelerek, hem sosyal hem de ekonomik yakınlaşma sağlamak olduğunu" söyledi.     
13- Türkiye ve Moğolistan arasında Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur’da "Türkiye Cumhuriyeti ve Moğolistan Arasında Hukuki, Ticari ve Cezai Konularda Adli Yardım Anlaşması" ve "Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ve Moğolistan Adalet Bakanlığı Arasında İşbirliği Protokolü" imzalandı. 
14- Ankara ve Erivan Üniversiteleri arasında işbirliği anlaşması Ermenistan’ın başkenti Erivan’da imzalandı.    
15- Ermenistan Devlet Başkanı Robet Koçaryan, altı ay önce bugöreve atadığı Başbakan Aram Sarkisyan ve Savunma Bakanı Vagarşak Arutyunyan’ı görevlerinden aldığını açıkladı.     
16- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, 13. Tahran Uluslararası Kitap Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, iletişim uyduları devrimi ve internet devriminin oluşturduğu  gelişmenin "sanayileşmiş büyük ülkeler yararına  göründüğünü" ancak böyle olmadığını söyledi.  
17- IMF başkanlığına getirilen Horst Koehler yeni görevine başladı.
3 MAYIS 2000
1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demir ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabulünde yaptığı konuşmada, ülkenin bölünmez bütünlüğü ve demokratik laik Türkiye Cumhuriyeti için uğraşmaya devam edeceğini belirterek "Vatandaşlık hüviyetim benim için bunu yapmaya kafidir" dedi.     
Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Türk-Japon Vakfı’nın "Bahar 2000" etkinliğine de katıldı.   
2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisince düzenlenen "3 Mayıs Milliyetçiler Günü"nde yaptığı konuşmada, 3 Mayıs’ın Türk milliyetçileri için büyük anlam taşıdığını söyledi.    
3- Devlet Bakanı Recep Önal yaptığı açıklamada, bankalardaki tasarruf mevduatının tamamının sigorta kapsamına alınması yönündeki uygulamanın hem sistemdeki rekabeti olumsuz yönde etkilediğini hemde mevduat faizlerinin ve enflasyonun yükselmesine neden olduğunu söyledi.     
4- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Sektörel Dış Ticaret Mensupları Derneği tarafından düzenlenen "İhracatçı KOBİ Günleri 2000" etkinliklerinin açılışında yaptığı konuşmada, firmaların artık sadece iç pazara yönelik üretim yapmasının mümkün olmadığını belirterek, milli kalkınmanın ana eksenini ihracatın teşkil ettiğini söyledi.     
5- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Marmara Grubu’nun toplantısında yaptığı konuşmada, 2000 yılı özelleştirme programında bulunan İSDEMİR’in yassı demir de üretiyor olması halinde son 20 yılda ithalata giden paradan 18 milyar dolarlık pay alacağını hesapladıklarını söyledi.     
6- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, bakanlığının yaptığı çalışmaları Türkiye gazetesine değerlendirdi.     
7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İş ve İşçi Bulma Kurumu tarafından düzenlenen "Türkiye’de İş Gücü ve İstihdamı" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Zorunlu Tasarruf Fonu’nda biriken paralar konusunda Hazine Müsteşarlığı’nın çalışma yürüttüğünü belirterek "Fonda biriken paraların nasıl nemalandırılacağı ve nasıl düzenleneceği Hazine Müsteşarlığı’nın çalışmaları sonucunda belli olacak" dedi.
Toplantıya ayrıca, Devlet Bakanı Recep Önal ve Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chibber de katıldı.     
8- DYP Genel Kurulu Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Çiller toplantının açılışında yaptığı konuşmada, TBMM’nin cumhurbaşkanı seçimiyle meşgul iken, halkın sorunlarının hiç gündeme gelmediğini belirterek "Milletin gerçek gündemi ekmektir, milli gelirdeki dağılımdır, işsizliktir" dedi.     
9- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen "Uluslararası Avrupa Birliği Şurası" açılışında yaptığı konuşmada "Toplum kültürünün oluşmasında en önemli unsur olan dinler arası diyalog sağlanmadan, dünya barışı birhayaldir" dedi.     
10- Başbakan Bülent Ecevit de Türklükle Avrupalılığın bütünleşmesinde, cumhuriyet Türkiyesi’nde laikliğin kökleşmiş olmasının önemli bir etken olduğunu belirterek "Avrupa’da kimi çevrelerin hala Avrupalı kimliğimizi tartışmaları ilginç bir aymazlık örneğidir" dedi.     
FP Genel Başkanı Recai Kutan ise Türkiye’nin, AB’nin demokratik standartlarına bir an önce ulaşması gerektiğini söyledi.     
11- DİE’den yapılan açıklamaya göre, nisan ayında bir önceki aya göre, toptan eşya fiyatları yüzde 2.4, tüketici fiyatları ise yüzde 2.3 arttı. Yıllık enflasyon ise nisan ayı itibarıyla toptan eşyada yüzde 61.5, tüketici fiyatlarında yüzde 63.8 olarak gerçekleşti.
12- Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı (TİM) Okan Oğuz ve TOBB Başkanı Fuat Miras yaptıkları açıklamada, DİE tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon rakamlarının umut verici olduğunu kaydederek, enflasyonla savaşta başarı çizgisinin yakalandığını belirttiler.     
ATO Başkanı Sinan Aygün de yaptığı açıklamada, nisan ayı enflasyon sonuçlarını değerlendirdi.     
13- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ziya Sonay, Türk-İş Konfederasyonu ve TGS tarafından düzenlenen "Dünya Basın Özgürlüğü Günü Paneli"nin açılışında yaptığı konuşmada, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nün bu yıl Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) tarafından, gazetecilerin siyasi iktidarlara ve medya sahiplerine karşı bağımsızlığı konusuna odaklandığını belirterek, artık siyasi iktidarların yanısıra bizzat medya sahiplerinin de basın özgürlüğünün önünde önemli tehdit olarak görüldüğünü söyledi.
Türk-İş Başkanı Bayram Meral de AB’ye adaylık sürecinde basın işkolunda ortaya çıkan bu sorunların hala çözülememesinin, bu süreci nasıl etkileyeceğinin herkes tarafından düşünülmesi gerektiğini söyledi.    
14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul’da Harp Akademileri Komutanlığı’nda düzenlenen "Bölgedeki Gelişmeler ve Bunun Kıbrıs Üzerinde Etkileri" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorunu ile ilgili bugüne kadar yaşanan gelişmeleri ve sorunu çözmek için yapılan görüşmeleri açıkladı.    
15- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İkinci Dünya Savaşı’nın yıl dönümü dolayısıyla Rusya’da bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma ve Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko ile görüşmesinde, üç slav ülkesinin birliği ve aralarındaki entegrasyonu daha da güçlendirme fikrinde birleştiklerini söyledi.                                           
4 MAYIS 2000
1- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, bazı gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir toplantı düzenledi. Bahçeli gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.   
2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Savunma ve Havacılık dergisine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Avrupa’nın yeni güvenlik mimarisi dışında bırakılması durumunda ortaya çıkacak boşluğun doldurulamayacağı uyarısında bulundu.   
3- Devlet Bakanı Tunca Toskay, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meslek Komiteleri 3. Ortak Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hükümetin uygulamaya koyduğu programın ilk 4 ayının olumsuz değerlendirilemeyeceğini; ancak ilk 4 aylık rakamlara bakarak gerçeklerden uzaklaşılmaması gerektiğini söyledi.   
Maliye Bakanı Sümer Oral da yaptığı konuşmada, uygulanan programın sonuçlarının nisan ayında da fevkalade olduğunu söyledi.     
4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin hububat fiyatlarıyla ilgili sorularını yanıtladı.
Bakan Gökalp, istikrar programının arkasında olduklarını belirterek, buğday taban fiyatlarıyla ilgili IMF ile bir noktadauzlaşacaklarını söyledi.    
 5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca düzenlenen İşSağlığı ve Güvenliği Haftası’nın açılış töreninde işçi ve işveren temsilcileri bir araya geldi.     
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan konuşmasında, 1999 yılında meydana gelen 78 bin iş kazası ve 1025 meslek hastalığı sonucunda 1333 işçinin yaşamını yitirdiğini, 3 bin 407 işçinin de çalışamayacak derecede özürlü duruma geldiğini bildirdi.    
TİSK Başkanı Refik Baydur ise işgüvencesi sağlamaya dönük yasa hazırlıkları nedeniyle hükümeti eleştirdi.    
6- Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Sağar, Türkiye’deki yabancı misyon görevlilerinin özellikle stratejik bilgileri elinde bulunduran kamu kurumlarının çalışanlarıyla  "yoğun sosyal ilişkiye" girmeleri ve devlet güvenliğini ilgilendiren bazı bilgi ve belgelerin sızdırılması üzerine genelge yayımladı.    
 7- KESK Genel Başkanı Siyami Erdem düzenlediği basın toplantısında, memur maaşlarına bu yılın ilk altı ayı için yapılan yüzde 15’lik zam oranının ilk 4 ayda enflasyonla eridiğini vurgulayarak, ek zam talebiyle ve zorunlu tasarrufların gaspına son vermek amacıyla miting düzenleyeceklerini söyledi.    
8- Endonezya’nın Sulawasi adasında 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.                                                
5 MAYIS 2000
1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İzcilik Federasyonu Başkanı Sevim Ergin ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Atatürk’ün cumhuriyeti kurmasından beri izciliğin Türkiye’de büyük sempati topladığını belirterek, izciliğin insani değerlere dayanan unutulmaz sloganlara sahip olduğunu söyledi.     
2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda, yaş  çay alım fiyatlarının yüzde 25 artırıldığını belirterek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ın, Ekonomik ve Sosyal Konsey’in yasal bir prosedüre kavuşmasını sağlayacak bir tasarı taslağını Bakanlar Kurulu’na sunduğunu söyledi.     
3- Danıştay 10. Dairesi, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Giresun illerini kapsayan 20. görev bölgesinde Zigana ElektrikA.Ş.’nin, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne illerini kapsayan 3. görev bölgesinde TEKAŞ A.Ş.’nin, elektrik dağıtım ve ticaretiyle görevlendirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararlarını, görevlendirilen şirket ortaklarının bir özel televizyon veya radyoda yüzde 10’dan fazla hissesi bulunduğu gerekçesiyle iptal etti.   
4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, İstanbul DGM Başsavcısı Oktar Çakır’ın, aranan kanun kaçağı iş adamı Melik Giray ile aynı araçta geçirdiği trafik kazasının ardından yürütülen soruşturmanın sonuçlanmasına kadar görevinden uzaklaştırılmasına, yerine ise İstanbul DGM Savcısı Aykut Cengiz Engin’in görevlendirilmesine karar verdi.    
5- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu ile yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.   
6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Zaman gazetesini ziyaret ederek bakanlığının icraatları hakkında açıklamalarda bulundu.    
7- Kültür Bakanı İstemihan Talay, ODTÜ Sevgi Topluluğu’nun daveti üzerine Türkiye’ye gelen Atina Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Andreas Kintis ve üniversitenin 27 öğrencisi ile ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ural Akbulut’u kabulünde, Türk ve Yunan halkları arasında düşmanlık olmadığını söyledi.    
8- Orman Bakanı Nami Çağan, 2000 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Eylem Planı’nı açıkladı. Bakan
Çağan, orman yangınlarıyla mücadelede son yıllarda olumlu sonuçlar alındığını söyledi.
9- Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan 3. tur oylamada 330 oyla Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. cumhurbaşkanı seçildi. Sezer, mazbatasını aldıktan sonra yaptığı açıklamada "Bu yüce görevi, hukukun üstünlüğü ve egemenliğinin tüm boyutlarıyla gerçekleştirilmesi ve sürdürülmesi için TBMM’ce tarafıma yüklenen bir sorumluluk olarak algılıyorum" dedi.     
Başbakan Bülent Ecevit de oylamadan sonra yaptığı açıklamada, Meclis’in çok başarılı bir  sınav verdiğini söyledi 
10- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Uluslararası Avrupa Birliği Şurası’nı Zaman gazetesine değerlendirdi.  
11- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Muhsin Mengütürk, SPK, IMKB ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından düzenlenen "Risk Sermayesine Bakış ve Türkiye’de Risk Sermayesi" konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, risk sermayesinin gelişimi için risk sermayesi yatırım ortaklığının kurulması gerektiğini söyledi.     
12- Türkiye’de temaslarını sürdüren Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chibber, bu hafta içinde Dünya Bankası enerji sektörü uzmanlarının, Hazine Müsteşarlığı, DPT ve Enerji Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler yaptığını belirterek, enerji sektöründe serbest piyasa kurallarının oluşmasını sağlayacak olan Enerji Yasası’nın bir an önce Parlamento’dan geçirilmesini istediklerini söyledi.    
13- BM Sözcüsü Fred Eckhard, Sierra Leone’de Devrimci Birleşik Cephe örgütü militanlarının rehin aldığı BM personeli sayısının 318’e yükseldiğini bildirdi.     
14- Rusya Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey İvanov basına yaptığı açıklamada, Çeçenistan’ın özerk statüsünün geçici olarak askıya alınacağını ve cumhuriyetin doğrudan Moskova’dan yönetileceğini bildirdi.   
15- İran’da parlamento seçimlerinin 2. turu yapıldı.                                             
6 MAYIS 2000
1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın davetlisi olarak KKTC’ye gitti.     
Cumhurbaşkanı Demirel Lefkoşa’da Atatürk Meydanı’nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs meselesinin 1950’li yılların sonunda dünyanın gündemine geldiğini belirterek, Kıbrıs meselesi dendiği zaman Türkiye’de küs olanların bile bir araya geldiğini söyledi.    
Cumhurbaşkanı Demirel’e Yakın Doğu Üniversitesi tarafından "Fahri doktara" ünvanı, Girne Belediyesi tarafından da kentin altın anahtarı verildi.     
2- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik devlet bakanlığı görevinden istifa etti.     
3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer’in cumhurbaşkanı seçilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.     
4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Konya’da düzenlenen "Demokrasi ve Çiftçi Mitingi"nde yaptığı konuşmada, hükümetin memura yüzde 25 zam verdiğini, beş bankaya ise 5 milyar dolar harcadığını söyledi.   
5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Düzce’de 60 ahşap prefabrik konutun teslim töreninde yaptığı konuşmada, 12 Kasım’da meydana gelen depremden sonra Düzce’ye vatandaşların ve kuruluşların çok büyük katkı sağladığını söyledi.     
6- İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyonlarda Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu suikastına karıştıkları gerekçesiyle, Selam Grubu üyesi 7 kişi gözaltına alındı.    
Ayrıca, İstanbul 2 Nolu DGM, suikast ile ilgili soruşturmaya "yayın yasağı" koydu.     
7- AB’nin genişlemesi ve kurumsal reformların ayrıntılı biçimde ele alınacağı gayri resmi dışişleri bakanları toplantısı, Portekiz’in Azor Adası’nda başladı.    
AB’nin Dönem Başkanı Portekiz’in Dışişleri Bakanı Jaime Gama, Yunanistan’ın talebi doğrultusunda AB-Türkiye ilişkilerinin de AB dışişleri bakanları toplantısında gündeme geleceğini söyledi. 
8- İran’da Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’yi destekleyen reformcu cephenin, yüzde 80’in üzerinde oy alarak milletvekili genel seçimlerinin 2. turunu da kazandığı bildirildi.                                     
 7 MAYIS 2000
1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Yardımsevenler Derneği Genel Başkanı Birsen Erdem ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti.      Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, 50 senedir devletin hizmetinde olduğunu belirterek "Ülkenin her köşesinde parmakla gösterilebilecek hizmetlerimiz vardır" dedi.     
2- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan yaptığı yazılı açıklamada, göreve başladığı andan itibaren faili meçhul olayların aydınlatılması çalışmalarının başlatıldığını belirterek "Çalışmalar sonucunda, 21 Şubat 2000 tarihinde UMUT adıyla başlatılan operasyon hazırlık çalışmaları, 6 Mayıs 2000’de İstanbul’da yakalamaya dönüştürülmüştür. Operasyonda, bizzat gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürülmesi eyleminin faillerinin de aralarında bulunduğu 9 üst düzey örgüt mensubu yakalanmıştır. Operasyon tamamen emniyet teşkilatının sistemli ve disiplinli gizlilik içeren bir çalışmasının ürünüdür" dedi.     
Bakan Tantan, daha sonra Başbakan Bülent Ecevit’i ziyaret ederek operasyondaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.     
3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan gündemdeki konuları Sabah gazetesine değerlendirdi.    
4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Doğu-Batı Enstitüsü’nün verdiği "Yılın Devlet Adamı" ödülünü almak ve bazı temaslarda bulunmak üzere gittiği ABD’den yurda döndü. Bakan Cem, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, "Özellikle ABD’de, Batı Avrupa’da ve başka coğrafyalarda da dikkatimizi çeken bir olguyu bir kez daha yaşadık. O olgu, Türkiyemizin siyasetiyle, dış siyasetiyle, ekonomisiyle yükselen bir imaj vermekte olduğu. Bunu saptamak bize memnuniyet verdi" dedi.      Bakan Cem ayrıca, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, AB’nin Dış Politika ve Savunma Yüksek Komiseri Javier Solana, ABD, Yunanistan ve Ukrayna dışişleri bakanları ve Hırvatistan başbakanı ile degörüştüğünü söyledi.      
5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yaptığı konuşmada "Cep telefonlarındaki sabit ücretlerin şirketlerden faiziyle birlikte tahsili için bakanlık olarak çalışma başlattık"dedi.     
6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin İstanbul İlTeşkilatı tarafından düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada "Hükümeti bu meydanda protesto ediyorum, Çeçenistan’ı Rusya’ya, Doğu Türkistan’ı Çin’e emanet eden liderlerin bu politikadan vazgeçmesini istiyorum" dedi.    
7- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul’da yapılan "Uluslararası Avrupa Birliği Şurası"nın sona ermesi sebebiyle yaptığı konuşmada, Türk milletinin yaklaşık 600 yıldan bu yana Avrupa ile iç içe yaşadığını belirterek "Bir yandan Türkiye’nin Avrupa müktesebatına uyum sağlamasına katkı yapmak, öte yandan da AB ailesinin yeni aile bireyini daha yakından tanımasını mümkün kılmak hedef alınmıştır" dedi.  
8- Diyalog Avrasya Platformu tarafından İstanbul’da düzenlenen ve  3 gün süren Avrasya Ülkeleri Diyalog Toplantısı sona erdi. Toplantıya katılan 20 Avrasya ülkesinden fikir adamı, gazeteci- yazar ve akademisyen, Asya ve Avrupa kıtalarının geleceğini tartışarak, Avrasya ülkelerinin birbirlerini iyi tanımaları ve barışı geliştirebilmelerinin hayati derecede önemli olduğunu vurguladı.
9- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, NATO toplantılarına katılmak üzere, Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti.
10- İran’ın Ankara Büyükelçisi Hüseyin Lavasani, gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun öldürülmesi olayına karıştığı gerekçesiyle yakalanan sanıkların, İran ile bağlantısı olduğunun ifade edilmesi üzerine yaptığı açıklamada, önceki yıllarda da birtakım çevrelerin suikastla ilgili İran’ın üzerine gittiklerini hatırlatarak, boş ve gerçek dışı iddiaların suçlayıcı bir tavırla İran aleyhine olumsuz bir kampanyaya dönüşmesinden rahatsızlık duyduklarını belirtti. Lavasani, İran’ın Türkiye aleyhine faaliyet gösteren İslami veya başka siyasi amaçlı hiçbir kişi, grup ve onlara bağlı kişilerle açık veya gizli ilişkiye girmediğini söyledi.     
11- Rusya’da 26 Mart’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Vladimir Putin yemin ederek resmen görevine başladı.   
Putin’in, devlet başkanlığı yemininin ardından Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Mihail Kasyanov’u başbakanlık görevine atadığı bildirildi.     
12- Portekiz’in Azor adasında yapılan AB Dışişleri Bakanları Toplantısında, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği  ve Filipinler’deki rehine krizi konuları görüşüldü.
Toplantıda, AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana’nın,  rehineler krizinin çözülmesine yardımcı olması amacıyla Filipinler’e gönderilmesi kararlaştırıldı.     
13- Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan’ın Başbakan Aram Sarkisyan ve Savunma Bakanı Vagarşak Arutunyan’ı görevinden aldığı bildirildi.     
14- Filipinler’in güneyindeki Basilan bölgesinde, Ebu Seyyaf Örgütü gerillalarının elindeki Filipinli rehineleri bulmaya çalışan askerlerle gerillalar arasında çıkan çatışmada 13 askerin öldüğü bildirildi.                                               
8 MAYIS 200
1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, FP Genel İdare Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, 14 Mayıs’ta yapılacak olan kongre nedeniyle dikkatlerin kendilerine yöneldiğini belirterek, "FP’nin tek başına iktidara gelmesini istemeyen çevreler var. Bizim iktidara geldiğimizde sömürü düzenini devam ettiremeyeceklerini düşenenler FP’nin yolunu kesmek istiyor" dedi.     
2- Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Türkiye 8. Enerji Kongresi’nde yaptığı konuşmada enerji yatırımlarının 1 gecede masa başında gerçekleşmeyeceğini belirterek, yap,  işlet,  devret modeliyle Birecik Barajı’nın yapıldığını veTrakya’da iki gaz santralının hizmet verdiğini söyledi. 
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de Türkiye’nin bugün orta düzeydeki sanayileşmiş ülkeler kadar dahi elektrik üretmediğini belirterek, ekonominin büyümeyi sürdürmesinin başta yoksulluk olmak üzere pek çok temel sorunun "panzehri" olduğunu söyledi.     
3- Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu görevinden azledildi.
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Bakanı Somuncuoğlu’nun azledilmesine ilişkin Başbakanlık kararnamesini onayladı.
Onaylanan karar, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.     
4- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Erzincan Valisi İbrahim Altınok’u ziyaretinden sonra valilikten ayrılırken gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.    
5- İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Cumhuriyet gazetesinin 76. yıl kutlamalarına katılarak, polisin organize suçlar, terör, cinayet, mali şube ve narkotik gibi ağır suçlarda çok iyi organize olduğunu ve başarılı sonuçlar elde ettiğini söyledi.     
6- Trakya Gazeteciler Derneği’nin düzenlediği "Uluslararası 1. Sınır Ülkeler Gazetecileri Sempozyumu" Edirne’de başladı.
Sempozyuma Türkiye’nin yanısıra Yunanistan ve Bulgaristan’dan gazeteciler katıldı.    
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli yaptığı konuşmada,  gazetecilik mesleğinin sorunlarını ve ülkeler arası dayanışmanın önemini belirtti.     
7- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, bazı koşullara bağlı olmak şartıyla nükleer malzeme ve teknoloji satışına izin veren bir kararnameyi imzaladığı bildirildi.                                                
9 MAYIS 2000
1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, AB’nin 50. yıl dönümü nedeniyle Çankaya Köşkü’nde düzenlenen "Avrupa Günü" töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğinin her iki taraf için de geri dönüşü olmayan bir yola girdiğini belirterek,  21. yüzyılın ilk 10 yılı içinde gerçekleşeceğini söyledi.  
Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK), Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ), İş Konseyi ve Cambridge Energy Associated tarafından İstanbul’da düzenlenen "Üç Denizin Hikayesi: Kesişme Noktasında Avrasya Enerjisi Konferansı"nda yaptığı konuşmada, petrol ve doğal gaz boru hatları anlaşmalarının biran önce hayata geçirilerek boru hatlarının inşasına zaman kaybedilmeden başlanması gerektiğini söyledi.     
2- Başbakan Bülent Ecevit, Uğur Mumcu suikastı soruşturması ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllardır karanlıkta kalan siyasal nitelikteki cinayetlerin birbiri ardından aydınlığa çıkarılması, terör örgütü Hizbullah ve Mumcu suikastı ile ilgili operasyonlar nedeniyle toplumun devlete olan güveninin arttığını söyledi.
3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin grup toplantısında gazeteci Uğur Mumcu suikastı ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, Mumcu cinayetinin basit bir cinayet olmadığını belirterek, "Haberler doğruysa bu iyi bir gelişmedir. Doğruysa diyorum, çünkü daha önce de birçok defa katillerin yakalandığı yönünde haberler yayımlandı ve hepsi de asılsız çıktı"  dedi.   
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünyanın en uzun ve en yoğun terör olaylarına maruz kalmış ülkelerden biri olduğunu kaydederek, "Türkiye, 1984’ten itibaren yaklaşık 15 yıl boyunca yıkıcı, bölücü terör örgütüyle mücadele etmek zorunda kaldı" dedi. Bahçeli Uğur Mumcu soruşturmasıyla ilgili olarak da "Yedi yıldır aydınlatılamayan bu mesele sadece polisin değil, Türk devletinin ve siyasetinin de bir onur meselesidir" dedi.     
5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan Uğur Mumcu soruşturması ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, yakalanan 9 kişinin arasında Mumcu’nun katillerinin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, DGM’nin koyduğu yasak ve soruşturmanın gizlilik içerisinde sürdürülmesi nedeniyle bu sorulara yanıt veremeyeceğini söyledi.     
6- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz yaptığı açıklamada, cep telefonlarından alınan sabit ücretin kaldırılması için yaptıkları çalışmanın gelecek günlerde hızlanacağını belirterek, "Sabit ücret kavramını telefon ücretinin içinden tamamen çıkarmak istiyoruz" dedi. 
7- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 10 bin yeni polis alınmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.     
8- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde 3 ayın kaybedildiğini belirterek, "Türkiye artık işine bakmalıdır. Hükümet de biz de kendi işimize bakmalıyız. Ortağı olduğumuz hükümetin ilk aylardaki performansına en kısa zamanda ulaşması gereklidir" dedi.     
9- Yeni Asya Gazetesi sahibi Mehmet Kutlular, Saidi Nursi’nin 39. ölüm yıl dönümünde yaptığı konuşma nedeniyle, Ankara 1 Nolu DGM tarafından 2 yıl 1 gün hapis cezasına mahkum edildi.     
10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Uğur Mumcu soruşturmasındaki gelişmelerle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Soruşturmanın 7 yıldır izlediği seyri göz önönde tutan TGC, bu defaki gelişmeleri de ihtiyatla karşılamakta ve dikkatle takip etmektedir. Gerek Mumcu suikastının, gerek 21 yıl önceki Abdi İpekçi ve bir yıl önceki Ahmet Taner Kışlalı’ya kadar pek çok gazetecinin ve yazarın hayatına mal olan, faili meçhul bırakılmış cinayetlerin aydınlığa kavuşturulması ve gerçek faillerin yargıya teslim edilip cezalandırılmaları hukuk devletinin üstünlüğü için umut verici olacaktır" denildi.     
11- Avrupa Birliği (AB) Ortak Güvenlik ve Dış PolitikaYüksek Temsilcisi Javier Solana, Filipinler’de Ebu Seyyaf örgütü militanlarınca rehin tutulan, aralarında Avrupalı turistlerinde bulunduğu 21 kişinin serbest bırakılmasına yardımcı olmak amacıyla Filipinler'in başkenti Manila’ya gitti.   Solana yaptığı açıklamada, Filipin makamlarının, AB’nin rehine krizinin çözümü konusundaki yardımına güvenebileceklerini söyledi.                                             
10 MAYIS 2000
1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, bazı gazetelerin Ankara temsilcileri ve yazarlarıyla sohbet toplantısı düzenledi. Kutan yaptığı açıklamada,  FP’nin RP kapatıldıktan sonra kurulduğunu, üzerinde hala kapatılma gölgesi duran bir partinin 18 Nisan seçimlerinde yüzde 15 oy almasının başarı olduğunu söyledi.    
2- Danıştay’ın kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, cumhurbaşkanlığına yeni seçilen Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Başbakan Bülent Ecevit,Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Yargıtay Başsavcısı VuralSavaş ve yargı üyeleri katıldı.    
Danıştay Başkanı Erol Çırakman, Danıştay’da iş yükünün artmaya devam ettiğine işaret ederek, davaların uygun sürede sonuçlanmasını sağlayacak olan 2 tasarının bir an önce yasalaşmasını istedi.     
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Eralp Özgen de, cumhurbaşkanı seçilen Sezer’in hukuk devleti ilkesinin gerçekleşmesinde önemli bir rol oynayacağına, ülke yararlarını dikkate alarak kutsal görevini yerine getireceğine güvenlerinin tam olduğunu söyledi.     
3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında, Uğur Mumcu suikastı soruşturması kapsamında İçişleri Bakanlığı’ndan henüz resmi bilginin gelmediğini belirtirken "Dışişleri Bakanlığı olarak gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Yetkili makamlardan gelecek belge ve bilgi bağlamında ne gerekirse yapılır" dedi.     
4- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz MHP Bursa İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında,  Türkiye İş Bankası ve Telecom İtalia konsorsiyumunun kazandığı 3. GSM ihalesine ilişkin olarak, "Bumeseleye bitmiş olarak bakıyorum. Ancak itiraf edeyim ki, içeriden ve dışarıdan Türkiye’ye bu paranın gelmesine mani olmak isteyen, aklınıza gelmeyecek kadar olumsuzluk gösteren çevreler var" dedi.     
5- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca İçel’in Tarsus ilçesinde düzenlenen "2000 İnanç ve Hoşgörü Çağında Dinler" toplantısında yaptığı konuşmada, bütün dinlerin amacının, insanı yüceltmek, onu güzel, olgun, sevgi dolu bir varlık haline dönüştürmek olduğunu söyledi.     
6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptğı konuşmada, Uğur Mumcu cinayetiyle ilgili açıklamaların sevindirici olduğunu belirterek "Cinayetin arkasında hangi grup ya da siyasi irade olursa olsun, mutlaka bu kişiler yakalanarak Türk adaletine teslim edilmeli" dedi.     
7- Eski YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, tutuklu bulunduğu Ayaş Ceza Evi’nden tahliye edildi.     
8- İstanbul DGM’si, Uğur Mumcu soruşturmasına yayın yasağı getirmesine rağmen polis sorgusunun bütün detaylarının medyaya yansıması üzerine yayın yasağını ihlal eden her gazete ve televizyon için soruşturma açtı.    
 9- İstanbul Adliyesi önünde İstanbul Barosu’na bağlı 100 kadar avukatla birlikte basın açıklaması yapan İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, 17 Ocak 2000 tarihinde imzalanan ceza evleri protokolünde, avukatların "güvenilmeyen insanlar" olarak gösterildiğini söyledi.    
10- Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Projesi kapsamında yer alan "Azerbaycan Evsahibi Anlaşması", Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de katıldığı törenle İstanbul’da imzalandı.
Törene ayrıca, ABD Başkanı Bill Clinton’ın özel danışmanı  John Wolf da katıldı.
Wolf yaptığı açıklamada, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının 2004 yılına kadar kesin olarak inşa edilip hizmete açılacağını bildirdi.    
11- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Recep Meydani’nin davetlisi olarak Arnavutluk'un başkenti Tiran’a gitti. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e, Cumhurbaşkanı Meydani tarafından törenle "İskender Bey Nişanı" verildi.    
12- Türkiye-İran sınırında, sınır ihlali yaparak Türkiye’ye kaçak yolla geçmek isteyen ve "dur" ihtarına uymayan 153 yabancı uyruklu gruba, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 9 kişi öldü, 5 kişide yaralandı.    
13- Türkiye’nin NATO Temsilcisi Büyükelçi Onur Öymen, Washington’da TÜSİAD ve Türkiye Etütler Enstitüsü tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, AB’nin geliştirmekte olduğu Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) girişimine Türkiye’nin mutlaka dahil edilmesi gerektiğini söyledi.   
14- Rusya-NATO Daimi Ortak Komite toplantısı Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldı.
Toplantıya, Rusya Genelkurmay Başkanı Anotoli Kvaşnin katıldı.
Toplantıda, Balkanlar’daki durum, bölgede istikrarın güçlendirilmesi için ek ne tür önlemler alınabileceği, NATO Stratejik Konsepti ve Rusya’nın Ulusal Güvenlik ve Askeri Doktrini konusu görüşüldü.                                             
11 MAYIS 2000
1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimi ve sonrasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.     
2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, SSK İstanbul Eğitim Hastanesi ve Eyüp Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri tarafından düzenlenen "Hemşirelik Hizmetlerinde Kalite" konulu panele katıldı.     
Bakan Okuyan ayrıca, Galatasaray Üniversitesi ve İstanbul Barosu’nun birlikte düzenlediği "21. Yüzyıla Girerken İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukukuna İlişkin Sorunlar ve Çözüm Önerileri" konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, SSK ve Bağ-Kur’un yeniden yapılandırılması ve Bireysel Emeklilik Fonu’nun kurulmasına ilişkin yasa tasarılarını önümüzdeki hafta Meclis’e göndereceklerini söyledi.    
3- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Altan Öymen başkanlığında toplandı. Öymen MYK toplantısından önce düzenlediği basın toplantısında, partisinin bir süredir yürüttüğü "halkla birlikte çözüm" ve tüzük toplantılarıyla ilgili bilgi verdi. 
4- İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde yaptığı basın açıklamasında, yasa dışı DHKP/C örgütüne yönelik operasyonlarda 21 örgüt mensubunun, silah, patlayıcı madde, sis bombaları ve laptop bilgisayarlarla ele geçirildiğini söyledi.
5- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) İş Konseyi ve ABD’li enerji danışmanlık kuruluşu tarafından İstanbul’da düzenlenen "Üç Denizin Hikayesi: Kıtaların Kesişme Noktasında Avrasya Enerjisi" başlıklı konferans sona erdi.   
6- Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantılarının sonunda yayımlanan ortak bildiride, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin, "Çeçenistan konusunda bir ilerleme sağlanmaması halinde Rusya’nın üyeliğinin askıya alınması" yolundaki talebine olumlu yanıt verilmedi.  
7- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Avrupa Parlamentosu Temsilcisi Ursula Schleicher ile Erivan’da yaptığı görüşmede, Türkiye’nin Karabağ çatışması dolayısıyla uyguladığı bu politikanın Avrupa’nın ekonomik bütünleşme sürecini de engellediğini bildirdi.     
8- Hindistan Sendikalar Merkezi, genel greve katılan yaklaşık 20 milyon emekçinin, "Ülkenin çok uluslu şirketlerin kullanımına açılmasına, işsizliğe ve körü körüne yapılan özelleştirmelere karşı" mücadele ettiklerini açıkladı.                                               
12 MAYIS 2000
1- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Kocaeli Muhtarlar Derneği tarafından düzenlenen "Yaşama Merhaba Gecesi"nde yaptığı konuşmada, hükümetin kalıcı konutları yıl sonuna kadar tamamlayacağını söyledi.     
2- Çevre Bakanlığı bir genelge yayımlayarak, cep telefonu baz istasyonlarının insan sağlığı üzerindeki etkilerinin artması üzerine bundan böyle cep telefonu baz istasyonlarının kamu binaları, okul, hastane,  kreş,  kışla ve park gibi yapı ve alanlara kurulmasını yasakladı. Kurulu olanlara ise belirli esaslara uyma zorunluluğu getirildi.     
3- Bazı açılış törenlerine katılmak üzere Muğla-Bodrum’a giden ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, gazetecilerin, gazeteci-yazar Uğur Mumcu suikasti soruşturması ile ilgili sorularını yanıtlayarak, İçişleri Bakanlığı’nın Mumcu suikasti ile ilgili yürüttüğü çalışmadaki "ihtiyatlı tutumu" doğru bulduğunu söyledi.    
4- İsveç’te Olof Palme Uluslararası Merkezi tarafından düzenlenen ve Türkiye’den İnsan Hakları Vakfı Genel Başkanı Yavuz Önen ve İşadamı İshak Alaton’un da katıldığı "Türkiye ve Avrupa- Ortak Bir Gelecek" konulu seminerde konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh, AB-Türkiye arasındaki son gelişmeleri değerlendirerek, Türkiye’nin Helsinki Zirvesi’nde AB adayı ülke statüsü kazanmasının bir yanlışlık değil, son derece doğru bir karar olduğunu söyledi.     
5- Avrupa Birliği (AB) tarafından düzenlenen "4. Avrupa-Akdeniz Özel Sektör Zirvesi" Tunus’ta başladı. Zirveye, Avrupa ve Akdeniz ülkelerinin özel sektör örgütleri, AB Komisyon yetkilileri ve şirket temsilcileri katılıyor.     
TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu zirvenin açılış oturumunda yaptığı "Akdeniz’de Serbest Ticaret Alanları" konulu konuşmasında, "Avrupa havzasının Avrupa ekonomik dinamikleri içine entegre olması hem AB’nin hem de Akdeniz  ülkelerinin yararına  olacaktır" dedi. 
6- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Güvenlik Konseyi acil toplantısında Sierra Leone’de Devrimci Birleşik Cephe (RUF) gerillaları tarafından rehin alınan 500 BM askeri ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, askerlerin derhal ve şartsız serbest bırakılmasını isteyerek, "Bu askerler Sierra Leone’ye düşman olarak değil, barışçı ve dostça amaçlarla gitmişlerdir" dedi.     
7- Endonezya’da 25 yıldır Aceh bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden Özgür Aceh Hareketi adlı grup ile hükümet arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde bir ateşkes anlaşması imzalandı. Endonezya Devlet Başkanı Abdurrahman Wahid gazetecilere yaptığı açıklamada, anlaşmanın insani nedenlerle bir ara verme niteliği taşıdığını, kimsenin kimseyi tanımasının söz konusu olmadığını söyledi.
8- Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan'ın, 2 Mayıs’ta görevden alınan Başbakan Aram Sarkisyan’ın yerine Birlik Bloku Başkanı Andranik Markaryan’ı başbakan olarak atadığı bildirildi.                                             
13 MAYIS 2000
1- Devlet Bakanı Recep Önal, enflasyonla mücadele ve yeniden yapılanma programının ilk üç ayını, düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.     
Bakan Önal, popülist politikalara eğilim gösterilmemesi uyarısında bulunarak sağlanan ekonomik disiplinin ısrarla ve kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini, aksi halde uzun vadeli ekonomik istikrarın riske girebileceğini savundu.    
2- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, yerel yönetimlerin durumunu Türkiye gazetesine değerlendirdi.
3- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından Ankara Kızılay Meydanı’nda bir miting düzenlendi.
KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, hükümetin sahte sendika yasası çıkarmaya hazırlandığını ve Zorunlu Tasarruf Fonu’ndaki birikimlere" el koymaya" çalıştığını söyledi.     
4- Diyarbakır DGM’de, Şırnak kent merkezi ile çeşitli ilçelerinde Hizbullah adına faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle toplam 70 kişi hakkında dava açıldı.     
5- Bilecik Sulh Hukuk Mahkemesi, kira artışlarını yüzde 25’le sınırlayan yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı.     
6- Ankara Sincan’da bir tarlaya bırakılmış halde, 47’şer adet C-4 ve TNT patlayıcı maddeleri ile 39 adet el bombası, 18 adet makinalı tabanca ve muhtelif çapta 1670 adet mermi ele geçirildiği bildirildi.   
7- ABD’nin New York kentinde bulunan İsrail Dışişleri Bakanı David Levi, BM Merkezi’nde Genel Sekreter Kofi Annan ile görüştü.Görüşmede, İsrail’in Güney Lübnan’dan çekilmesi ve bu alanda karşılaşılan güçlükler üzerinde durulduğu bildirildi.     
8- Hollanda’da bir havai fişek deposunda meydana gelen patlamada 80 kişinin öldüğü bildirildi.   
9- Irak’ın başkenti Bağdat’a dün düzenlenen roket saldırısında ,8 ayrı patlama olduğu bildirildi. Patlamanın sorumluluğunu Irak rejimi muhalifi Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi üstlendi.                                              
14 MAYIS 2000
1- FP kongresinde Recai Kutan 633 oy alarak yeniden genel başkanlığa seçildi.     
2- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Harward Üniversitesi’nin davetlisi olarak gittiği ABD’den temaslarını tamamlayarak yurda döndü.     
3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, Maliye Bakanı Sümer Oral ve Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası tarafından düzenlenen "Enflasyonla Mücadele Programı, Kayıt Dışı Ekonomi ve Sosyal Politikalara Etkileri" konulu seminere katıldılar.
Bakanlar yaptıkları konuşmada, 57. hükümetin enflasyonla mücadelede kararlı adımlar attığını belirterek, başarı sağlanabilmesi için özel sektörün de programa uymasının şart olduğunu vurguladılar.
4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu Küba’daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.     
5-Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Batı Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi ilkbahar toplantılarına katılmak üzere Portekiz’e gitti.     
6- Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov yaptığı açıklamada, Rus güçleriyle son 8 ay içinde çıkan çatışmalarda 40 binden fazla kişinin öldüğünü söyledi.     
7- Mısır’ın başkenti Kahire’de bir binanın çökmesi sonucu 9 kişinin öldüğü bildirildi.                                                 
15 MAYIS 2000
1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü’nde geçirdiği 7 yılını değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin 1965-2000 dönemindeki gelişimini anlatarak Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı cinayetlerinin açıklığa kavuşmasının, Türk devleti için yüz akı olduğunu söyledi.
2- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık’tan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, gazeteci-yazar Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı cinayetleri ile ilgili çalışmaların çokgizli bir şekilde yürütüldüğünü, bu çalışmalar tamamlandığında bukonuda oluşan kuşkuların ortadan kalkacağını söyledi.    
3- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Türk Akreditasyon Kurumu’nun (TÜRKAK) Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda (DTM) yapılan 1. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, kurumun oluşturulması sürecinin başladığı 1992 yılından bu yana yaşanan gelişmeleri açıkladı.
4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu düzenlediği basın toplantısında, 8-12 Mayıs tarihleri arasında Denizcilik Müsteşarlığı yetkilileri ve Türk işadamlarıyla beraber yaptığı Küba gezisini değerlendirdi. 
5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan’ı ziyaret ederek, sürdürülen operasyonlar sonucunda Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı suikastı faillerine ulaşılmasıyla ilgili bilgi verdi.     
Bakan Tantan, görüşmenin ardından gazetecilerin düzenlenen operasyonla ilgili sorularını yanıtladı.     
6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ileUlaştırma Bakanı Enis Öksüz, aşırı yağışlar yüzünden tarım alanları zarar gören İçel’in Tarsus ilçesine bağlı beldelerde incelemelerde bulundular.     
Bakan Gökalp, bu felaketin bir doğa olayı olduğunu, asıl önemli şeyin afet sonrası tedbirleri almak olduğunu söyledi.    
7- Kültür Bakanı İstemihan Talay Gaziantep’e giderek, Birecik Barajı suları altında kalacak olan antik kent Zeugma’da incelemelerde bulundu.     
Bakan Talay, antik kentin önemli bölümünün kurtarılabilmesi için bölgedeki kamulaştırma alanının genişletileceğini, tarihi eserkaçakçılığını önlemek için de her türlü önlemin alınacağını söyledi.
8- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nın (ZMO) 14 Mayıs Dünya çiftçiler Günü kapsamında düzenlediği "IMF Taahhütleri Karşısında Türkiye Tarımı" panelinde, TMMOB Başkanı Yavuz Önen, tarımın toplam nüfusun yüzde 42’lik bölümünü ilgilendirdiğini, verilen güvenceler gereği bu kesimin aldığı desteklerin daha da azalacağını söyledi.   
9- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil, NATO Güney Bölgesi ve BİO ülkeleri deniz kuvvetleri komutanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek "MARCOMET-00" toplantısına katılmak üzere Yunanistan’a gitti.     
10- Batı Avrupa Birliği (BAB) dışişleri ve savunma bakanları toplantısı Portekiz’in Porto kentinde başladı. 
Toplantıya, Türkiye adına Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu başkanlığında bir heyet katılıyor.                                                
16 MAYIS 2000
1- Türkiye’nin 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Genel Kurulu’nda ant içerek görevine başladı. Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Sezer "Siyasal yaşamımızın dokusuna çağdaş demokrasiyi; devlet yapımızın dokusuna da hukuk devleti ilkesini yerleştirmeliyiz" dedi.     
2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, FP’lilerin bağlı olduğu manevi ve ahlaki değerler olduğunu belirterek "Biz bir kardeşler topluluğuyuz. Yepyeni bir sayfa açıldı. Bu camiada rütbeler, mevkiler önemli değildir" dedi.     
3- TBMM İçişleri Komisyonu’nda, teröristlerin tehdit yoluyla yardıma zorladıkları yurttaşların ceza almalarını önleyecek yasa tasarısı kabul edildi.     
4- Emniyet Genel Müdürü Turan Genç yaptığı açıklamada, ardarda aydınlanan faili meçhullerin kamuoyunda kuşkuyla karşılanmasının normal olduğunu belirterek "Şimdiye kadar aydınlatılamayan bazı cinayetler birden aydınlanırsa elbette herkeste kuşku olur. Ama iyi yoldayız, emin yoldayız. Yakında gereken açıklamalar yapılacak"dedi.     
5- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu yaptığı yazılı açıklamada, yeni seçilen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Türkiye’nin 2000’li yıllarda gerçekleştireceği ekonomik ve siyasal reform sürecinin takipçisi ve denetleyicisi olacağını bildirdi.     
6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Portekiz’in Porto kentinde yapılan Batı Avrupa Birliği’nin (BAB) Bakanla rKonseyi toplantısında NATO Genel Sekreteri George Robertson ile görüştü. 
Bakan Çakmakoğlu toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Robertson ile görüşmesi sırasında NATO’nun AB ile ilişkileri konusunu ele aldıklarını belirterek, Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulas ve Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping ile de görüştüğünü söyledi. Türkiye’nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği  (AGSK) konusundaki isteğinin "Tam, eşit ve etkin bir katılım" olduğunu Alman ve Yunan meslektaşlarına ilettiğini bildiren Bakan Çakmakoğlu,"Türkiye’nin, karar safhasından önce ve sonra bu çerçevede ele alınması gerekir. Dost ülkeler tarafından bizim bu görüşlerimize destek var" dedi.
7- İsrail’in kuruluşunun 52. yıl dönümü nedeniyle, Gazze ve Batı Şeria’da meydana gelen Filistinliler ve İsrail askerleri arasındaki çatışmalarda 4 kişinin öldüğü, 500 kişinin de yaralandığı bildirildi.                                               
17 MAYIS 2000
1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Başbakan Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’nu Çankaya Köşkü’nde kabul etti.     
Başbakan Bülent Ecevit görüşmenin ardından düzenlediği basıntoplantısında, siyasetin yeni gündemini değerlendirdi.     
Başbakan Ecevit ayrıca, Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı seçiminden başarılı bir şekilde çıktığını, bunun hem iktidarın hem de muhalefet partilerinin başarısı olduğunu söyledi.     
2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Genel Merkez’de Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOBB) Başkanı Faruk Yücel ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Kutan görüşme öncesinde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in TBMM’deki yemin töreninde yaptığı konuşmayı gazetecilere değerlendirdi.    
3- Devlet Bakanı Recep Önal, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Önal görüşme sırasında gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtlayarak, teşvik mevzuatı ile ilgili hem KOBİ’ler hem de genel teşvik için özendirici anlayış getirdiklerini söyledi. Bakan Önal, 3 kamu bankasının özerkleştirilmesi konusunda ise buna ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirtti.     
4- Dışişleri Bakanlığı, Yunan yetkililerin Ege adalarının konumuna ilişkin olarak basına yaptıkları, gerçeği yansıtmayan açıklamalar üzerine Atina’ya nota verdi. 
Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı gazetecilerin konuya ilişkin soruları üzerine, Yunan basınında çıkan haberlerin ardından önceki hafta girişimde bulunularak, Ege’deki coğrafi formasyonlar konusunda birçok kez açıklanan görüşlerinin Yunanistan’ın dikkatini bir kez daha çektiğini söyledi.   
5- Emek Platformu Başkanlar Kurulu, toplu sözleşme ve hükümetin izlediği politikalara ilişkin DİSK Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi.     
DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay yaptığı konuşmada, hükümetin grev erteleyerek, zorunlu tasarrufa el koyarak, ücretleri dondurarak, ülkeyi esenliğe çıkaramayacağını belirterek "Devlet, sosyal devlet ise çalışanlarına verdiği sözü tutmalıdır" dedi.     
6- Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Cottarelli Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, stand-by anlaşmasının uygulamaya başlamasından bu yana, Türkiye’nin enflasyonla mücadelede istenilen gelişmeyi gösterdiğini, özellikle nisan ayı enflasyon rakamının beklenenden daha iyi olduğunu söyledi.    
7- Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da oynanan final maçında, Galatasaray futbol takımı İngiliz takımı Arsenal’ı 4-1 yenerek UEFA kupasını aldı.
8- Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi, Nükleer Denemelerin Tümüyle Yasaklanması Anlaşması’nı (CTBT) onayladı.
9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başbakanlığa atadığı Mihail Kasyanov, Duma’da yapılan görüşmeler sonunda güvenoyu aldı.    
10- Sri Lanka’da bir Budist tapınağı yakınındaki patlamada 23 kişinin öldüğü, 75 kişinin de yaralandığı bildirildi.                                            
 18 MAYIS 2000
1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, FP Genel Başkanı Recai Kutan ve başkanlık divanı üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti.
Cumhurbaşkanı Sezer, 12 Eylül askeri müdahale dönemindeki uygulamalara yargı yolunu kapatan Anayasa’nın geçici 15.Maddesi’nin kesinlikle kaldırılması gerektiğini söyledi.     
2- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, faili meçhul cinayetlerin araştırılması için yapılan "Umut Operasyonu" sırasında İçişleri Bakanı Saadettin Tantan’ın gündeme getirdiği 'nüfuz casusluğu’ na açıklık getirdi. Başbakan Ecevit, bu konuda Tantan’dan bilgi aldığını, kavramın karşılığının üst düzey devlet görevlilerinin nüfuzundan yararlanılarak yapılan istihbarat çalışması olduğunu söyledi.     
3- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu düzenlediği basın toplantısında, Umut operasyonuyla ortaya çıkanların, Türkiye’de siyasal İslamın ya da yeraltı örgütlerinin birtakım suikastlara karıştığını ortaya koyduğunu söyledi.
Bakan Çakmakoğlu ayrıca, bakanlığı ile ilgili bu dönemde yürürlüğe giren yasalar hakkında bilgi verdi.
4- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, AB Komisyonu Çevre Genel Müdür Yardımcısı Jean François Verstrynge başkanlığındaki heyeti makamında kabul etti.     
Bakan Aytekin, Türkiye’nin AB’ye tam üye olabilmesi için mevzuatını yeniden değerlendirmesi gerektiğini belirtti.     
Verstrynge ise, Türkiye’nin çevre konusunda 250’den fazla yönetmeliği yaşama geçirmesi gerektiğini söyledi.    
5- Medeni Yasa Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu’nda oluşturulan alt komisyonda kabul edildi.  
6- TİSK’in düzenlediği İşsizlik Sigortası Uluslararası Semineri’nde konuşan TİSK Genel Başkanı Refik Baydur, haziran ayında uygulamaya başlanacak olan işsizlik sigortasına karşılık "kıdem tazminatı"nın kaldırılması gerektiğini söyledi.    
7- Endonezya ve Filipinler’de meydana gelen fırtına ve seller sonucu 50 kişinin öldüğü bildirildi.                                                
19 MAYIS 2000
1- Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a verildi.
Cumhurbaşkanı Sezer törende yaptığı konuşmada, Denktaş’ın ödülün anlamı, içeriği ve ilkesiyle özdeşleştiğini belirterek, Denktaş’ın Kıbrıs Türk halkının varolma ve bağımsızlık mücadelesinin her aşamasında aktif ve yönlendirici rol aldığını söyledi.     
Cumhurbaşkanı Denktaş da ödülü, Atatürk deyince titreyen KKTC halkı adına aldığını belirterek, kendisinin Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte büyüdüğünü, acısını ve mutluluğunu tatdığını söyledi.     
Törene katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da gazetecilerin İran ile ilgili sorularını yanıtladı.     
2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, UEFA Kupası’nı kazanan Galatasaray Kulübü’ne "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" verdi.
3- Başbakan Bülent Ecevit, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle gençlik temsilcilerini kabul etti. Başbakan Ecevit kabulde, "Atatürk’ün önderliğinde, onun açtığı yolda Türkiye, İslamın laiklikle, demokrasiyle, çağdaşlıkla bağdaşabileceğini ve laikliğin herhangi bir ülkeye büyük bir dinamizm kazandıracağını kanıtlamıştır. Onun için sizler Atatürk’ün verdiği emanetin gereklerini yerine getirebilmek için laikliğe, laik demokratik cumhuriyete sahip çıkmak durumundasınız" dedi.     
4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal yaptğı açıklamada, IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli’nin "İstikrar Programı hedeflenen doğrultuda ilerliyor" açıklamasını değerlendirerek, istikrar programının IMF’den tam destek gördüğünü söyledi.     
5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Yeni Binyıl gazetesinin faili meçhul cinayetleri aydınlatmak için yürütülen UMUT operasyonu ile ilgili sorularını yanıtladı.      
6- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, İsrail Turizm Bakanı Amon Lipkin Shahak ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy ile ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında, Türkiye ve İsrail’in benzer kültürlere sahip olduklarını belirterek, turizm gelirlerini artırmak amacıyla işbirliğine gidileceğini ve iki ülkeyi kapsayan paket turizm programları hazırlanacağını söyledi.    
 Shahak da günümüzde tatil anlayışının gittikçe değiştiğini ve tek seyahat programıyla birçok ülke ziyaret etmenin tercih edildiğini söyledi.     
7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Adana Tarım İl Müdürlüğü’nde ve bazı tarımsal kuruluşlarda incelemelerde bulunmak üzere Adana’ya gitti.     
Bakan Gökalp burada yaptığı konuşmada, çiftçi kayıt sistemi, tarımsal veri tabanı ve ürün deseni konusunda planlanan çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, bu projeleri bir an önce hayata geçireceklerini söyledi.  
8- "19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve dış temsilciliklerde düzenlenen törenlerle kutlandı.     
9- Dünya Bankası, Türkiye’ye ekonomik reformlar için vereceği 759.6 milyon dolarlık krediyi onaylayarak, ilk aşamada 384.6 milyon dolarlık ilk dilimi serbest bıraktı.     
10- Özbekistan’da resmi temaslarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile görüştü. Putin, düzenledikleri ortak basın toplantısında, bölgesel ve ikili ilişkileri ele aldıklarını belirterek "Bölgede köktendinci terör olayları meydana geliyor. Bölgede Rusya’nın çıkarları var ve bunların korunması açısından, Özbekistan önemli bir ülke" dedi. Kerimov da terörle hiç bir ülkenin tek başına mücadele edemeyeceğini ve işbirliği gerektiğini söyledi.  
Putin, Özbekistan’daki temaslarından sonra Türkmenistan’a geçerek Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov ile görüştü.
11- Fiji’de, silahlı bir grubun parlamento binasını basıp Başbakan Mahendra Chaudry ile 7 bakanı rehin alarak darbe yaptığı bildirildi.
12- Çin ve AB arasında, Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne (WTO) katılması ile ilgili anlaşma Pekin’de imzalandı.     
13- Güney Kore Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Başbakan Park Tae-joon’un görevinden istifa ettiği ve Maliye Bakanı Lee Hun-Jai’nin başbakan vekili olarak atandığı bildirildi.                                               
20 MAYIS 2000
1- FP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Recai Kutan başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Kutan, FP’nin önümüzdeki dönemde birlik, beraberlik, ciddiyet ve disiplin içerisinde çalışacağını, enerjilerini parti içi mücadeleye harcamayacaklarını söyledi.
2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli , İçel’in Mut ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal meselelerinin çözümünde istikrarın önemli olduğunu belirterek, DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümetinin bu istikrarı sağladığını söyledi.     
3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Adana’da düzenlenen "Toprak Tohum Paneli ve Şöleni"nde yaptığı konuşmada, buğday alım fiyatlarını açıklarken aylara göre satış fiyatını da belirleyeceklerini vurgulayarak  "Böylece tüccar, TMO ile yarışacak" dedi.   
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Yozgat’ta SSK Hastanesi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, çalışanın sağlık karnesi alabilmek için en az 8 tane evrak hazırladığını, vize yaptırabilmek için de aynı işlemleri yaptırıp, günlerce beklediğini belirterek, tüm hastanelerde yerel yönetimler oluşturacaklarını, yönetimi ve denetimi devredeceklerini söyledi.     
5- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından ortaklaşa düzenlenen "Ülke Sanayinin Gelişiminde Yerli Malı ve Kalite Bilinci" panelinde konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet KenanTanrıkulu, sanayicilerin ve toplumun bütün kesimlerinin büyük bir azimle dışa açılmanın getirdiği zorluklara karşı direndiklerini ve yeni oluşan şartlara uygun bir bünye oluşturduklarını görmenin mutluluğu içinde olduğunu söyledi.  
Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Zafer Çağlayan da sanayicilerin eski alışkanlıklarını yıkarak iç pazarda da kalite ve müşteri hizmetlerinde gerekli duyarlılığı göstermek zorunda olduğunu söyledi.    
6- ANAP’ın 17. kuruluş yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı konuşmada, ANAP’ın herkesin içinde yer alabileceği bir parti olduğunu belirterek, amaçlarının sağı ANAP’ta birleştirmek olduğunu söyledi.      
7- İstanbul ve Adana’da yasa dışı terör örgütü Hizbullah’a yönelik düzenlenen operasyonlarda 4 militan öldürüldü.    
8- Yunanistan, İtalya ve Türkiye’de gerçekleştirilecek 12 üye ülkenin katıldığı "Dynamic Mix-2000" kod adlı NATO tatbikatı Yunanistan’da başladı.     
9- Finlandiya’da devam eden 33. Avrupa Boks Şampiyonası’nda, 54 kiloda Agasi Agagüloğlu ve 67 kiloda Bülent Ulusoy altın madalya kazandılar.     
10- Karadeniz’de iki sandalın alabora olması sonucu 24 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.      
11- Mısır İçişleri Bakanı İbrahim Habib Al Adly’nin resmi davetlisi olarak Kahire’ye giden İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, gazetecilerin "UMUT Operasyonu" ile ilgili sorularını yanıtlayarak, operasyon ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, ancak bu konuda bir açıklama yapmak için henüz erken olduğunu söyledi.     
12- Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan, Avrupa Kredi Kefalet Kuruluşları Birliği, Türkiye, İsveç ve İrlanda’nın tam üyeliğini kabul etti.                                   
21 MAYIS 2000
1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Mersin’in Erdemli ilçesinde düzenlenen 14. Türkmen Şenliği’nde yaptığı konuşmada, partisine yönelik eleştirileri "kara propaganda" diye nitelendirerek, milletin kavga ve kısır çekişmeden bıktığını, Başbuğa vermiş oldukları "tek başına iktidar" sözünün arkasında olduklarını kaydetti.    
Bahçeli daha sonra Silifke ilçesine bağlı Atakent Belde Belediyesi’ni ziyareti sırasında vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı Mahalli İdareler Yasa Tasarısı’nın önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu’na getirileceğini belirtti.     
2-  Almanya’nın Flenburg kentinde Uluslararası Nakliyeciler Derneği için inşa edilmekte olan 6 Ro-Ro gemisinden ilki olan "Akdeniz" gemisine isim verilmesi ve geminin denize indirilmesi dolayısıyla düzenlenen törenlere katılan Devlet bakanları Ramazan Mirzaoğlu ve Mehmet Keçeciler ile Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz yurda döndü.     
3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Muğla-Marmaris’te gazetecilerin af ile ilgili sorularına verdiği cevapta, ceza evlerindeki mahkumlar ve yakınları arasında beklenti yaratmak istemediği için "Af" konusunun tarihi hakkında bir şey söyleyemeyeceğini, ancak en yakın zamanda mutabakata varılacağını umduğunu söyledi.     
4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Oman Savunma Bakanı Sayyid Badr Al Busaidi’nin resmi davetlisi olarak, bu ülkeye gitti.     
Bakan Çakmakoğlu hareketinden önce Etimesgut Askeri Havaalanı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye ile Oman arasında savunma sanayii işbirliği ve askeri eğitim işbirliğinin, bulunduğu noktadan daha ileriye götürülmesini amaçladıklarını söyledi.     
5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada, mesleki teknik liselerden, meslek yüksek okullarına sınavsız geçişi öngören yasa çalışmasının son aşamaya geldiğini, taslağı kısa bir süre içinde TBMM’ye sunacaklarını söyledi.     
6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile 26 Mayıs’ta yapacağı görüşmede, tarımda bir yıllık yapılanları, geçirilen yasaları, komisyonda bekleyen yasaları, ürün rekoltelerini, niyet mektubunda tahılla ilgili olarak yer alan hususları ve fiyat oluşumlarını ele alacaklarını söyledi.     
7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye tam aday olma sürecinde bakanlık bünyesinde "Uluslararası Standartları İzleme Komisyonu"nun kurulduğunu belirterek, bu komisyonun hem AB direktiflerini, hem de ILO sözleşmelerini yakın takibe aldığını, çalışmalarda AB ve ILO normlarının dikkate alındığını söyledi.     
8- İşsizlik sigortasının usul ve esaslarını düzenleyen tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı.     
"İşsizlik sigortası" uygulamasına 1 Haziran’dan itibaren başlanacak olup, işçilere 2002 yılının mart ayından itibaren fondan işsizlik ödeneği verilecek.     
9- Türk Hava Kurumu (THK) 36. Büyük Genel Kurulu’nda başkanlığa Hava Pilot Tümgeneral Erdoğan Karakuş seçildi.
10- Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Doç. Dr. Bahriye Üçok ve Prof. Dr. Muammer Aksoy suikastlerinin failleri olarak gözaltına alınan 7 kişi, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorgulanmalarının tamamlanmasının ardından Ankara DGM’ye sevk edildiler.    
Sanıklardan 5’i tutuklanırken, 2’si serbest bırakıldı.     
11- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, 2. Avrupa-Akdeniz Parlamento Başkanları Konferansı’na katılmak üzere Mısır’a gitti.   
12- Mısır İçişleri Bakanı Habit El Adli’nin resmi davetlisi olarak Kahire’de bulunan İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Bakan El Adli’ye, Mısır’ın Ankara Büyükelçiliği Basın Ataşesi Abdullah Hüseyin Gurabi’nin Ankara’da 1991 yılında yaralandığı bombalı saldırının faillerinin yakalandığını söyledi. Bakan Tantan, daha sonra gazetecilerin "Umut" operasyonuyla ilgili sorularını yanıtladı.     
13- 1999-2000  sezonunda Türkiye 1. Futbol Ligi’nde Galatasaray şampiyon olurken Altay, Göztepe ve Van takımları da 2. Lig’e düştüler.
14- Finlandiya’da düzenlenen 33. Avrupa Büyükler Boks Şampiyonası’nın son gününde Ramaz Phaliani şampiyonluğu kazanarak ülkemize 3. altın madalyayı kazandırdı. Türkiye Boks Milli Takımı, 3 altın ve 2 bronz madalya kazanarak takım ve madalya sıralamasında Rusya’nın ardından Avrupa ikincisi oldu.  
15- Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen "19. Türk Günü Yürüyüşü" ABD’nin New York kentinde gerçekleştirildi.     
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer gönderdiği mesajda, Türk Günü Yürüyüşü’nün coşku ve mutluluğunu paylaştığını belirterek, "Sizlerin çalışmaları ile Türkiye’yi iyi bir gelecek beklemektedir" dedi. ABD Başkanı Bill Clinton da gönderdiği kutlama mesajında "Amerika’daki Türkler olarak ABD ile Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliğinin gelişmesine yaptığınız katkılar çok önemlidir. Daha müreffeh ve yaşanabilir bir dünyayı birlikte yaratacağımıza inanıyorum" dedi.     
16- ABD’nin New York kentinde bir araya gelen ABD, Çin, Fransa, İngiltere ve Rusya, dün sona eren Nükleer Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (TNP) gözden geçirildiği nükleer silahsızlanma konferansında, ellerinde bulunan 35 bin nükleer silahın tümünü yok etme konusunda anlaşma sağladı.     
17- Fiji’de darbe girişiminde bulunarak parlamentoyu basan George Speight liderliğindeki bir grup silahlı sivilin darbe girişimine destek veren muhalif partilerin oluşturduğu komite yaptığı açıklamada, "Devlet Başkanı Ratu Sir Kamisese Mara, Fiji halkıyla bağını yitirmiş bulunmaktadır. Derhal istifa etmesini bekliyoruz, yoksa iç savaş çıkabilir" dedi.     
18- Etiyopya ve Eritre arasında yaşanan çatışmalarla ilgili olarak Afrika Birliği Örgütü yaptığı açıklamada, Etiyopya ile Eritre’ye çatışmalara son vererek, sorunu anlaşma yoluyla sona erdirmeleri çağrısında bulundu.
19- Hindistan’ın doğusundaki Tripura eyaletinde etnik gruplar arasında meydana gelen çatışmalarda 27 kişinin öldüğü bildirildi.                                    
22 MAYIS 2000
1- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Umut operasyonu çerçevesinde faili meçhul cinayetleri üstlenenlere tatbikat sırasında kar maskesi takılması ve sanıkların ifadelerindeki çelişkiler konusunda herhangi bir kuşkuya gerek olmadığını söyledi.     
Başbakan Ecevit ayrıca, Rusya ile Türkmenistan arasında bir doğal gaz anlaşmasının imzalanmadığını belirterek "Kaldı ki imzalansa bile, Bakü-Ceyhan Boru Hattı’nın bundan bir şekilde etkilenmesi de söz konusu değil" dedi.     
2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer yaptığı açıklamada, Türkmenistan ile anlaşan Rusya’nın Türkiye’nin önünü kesmeye çalıştığını belirtti. Bakan Ersümer ayrıca, Türkiye’nin İran doğal gazını almaya mecbur olduğunu söyledi.    
3- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Sosyal Hizmet ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) İhsan Yazman Çocuk Yuvası’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, SHÇEK’in kamuoyunda artan güvenine  paralel olarak, katkılarda da çok büyük artışlar olduğunu söyledi.  
4- Devlet Bakanı Recep Önal, Hazine Müsteşarlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, 2000 Yılı Küçük ve Orta Boy İşletmeler’in (KOBİ) Teşvik Sistemi  ile Genel Teşvik Mevzuatı’nı açıkladı.     
Bakan Önal açıklamasında, yeni teşvik mevzuatı ile KOBİ’lerin yeniden tanımlandığını, kredi kullanım alanlarının genişletildiğini, yatırım indirimi oranlarının da yeniden düzenlendiğini  söyledi.    
5- Devlet Bakanı Yüksel Yalova İzmir’in Selçuk ilçesinde ANAP İlçe Başkanlığı’nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, "Türkiye uzun yıllar sonra siyasal istikrarı sağladı. Şimdi sıra yargı reformunda"dedi.
6- Sadi Somuncuoğlu’ndan boşalan devlet bakanlığına MHP Konya Milletvekili Faruk Bal getirildi.   
Mehmet Ali İrtemçelik’ten boşalan devlet bakanlığına bir atama yapılmayarak, bağlı kurumlar Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen’e bağlandı.     
7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon’da meydana gelen deniz faciasından sağ kurtulan vatandaşları ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Bakan Türk "Kimin ihmali varsa,  kim görevini yapmamışsa bu kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır" dedi.     
 8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Orta Asya ve Kafkasya ülkelerinin Türkiye’deki büyükelçileri ile yaptığı görüşmede, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yaşanan yeni dönemde hükümetin Orta Asya ve Kafkasya’yla daha çok ilgileneceği güvencesini vererek, Türkiye’nin bölgesel politikaları konusunda görüş alışverişinde bulundu.     
9- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın yaptığı açıklamada, Mahalli İdareler Reform Yasa Tasarısı’nın Meclis’e sunulmasını engellediği iddialarını reddederek "Belediyelerle en fazla muhatap olan bakanlık olarak biz bu işte tarafız. Önümüze gelen tasarıya okumadan, incelemeden imza atmamız beklenmesin. Teknik bir heyet oluşturduk. Çok ciddi çalışmalar yapıyoruz" dedi.  
10- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı’nın düzenlediği "Yılın Adamları" töreninde yaptığı konuşmada, GSM ihalesinde bir sorun bulunmadığını belirterek "KDV’yi alacağız. Ne kadar alınacağı da bellidir. Yarım milyon dolardır" dedi.     
11- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin "Biyogüvenlik Protokolü"nün imza töreni için Kenya’ya gitti.    
Bakan Aytekin hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Kenya’da düzenlenen "Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 5. Taraflar Konferansı"nın bakanlar ve heyet başkanları toplantısına katılacağını ve imzalanacak biyogüvenlik protokolüyle de iki ülkenin bilgisayar aracılığıyla biyolojik ortam konusunda bilgi alabileceklerini söyledi.     
12- Türkiye’de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki IMF heyeti, destekleme programının ikinci gözden geçirme incelemeleri çerçevesinde resmi temaslarına başladı.      Heyet, ilk olarak Devlet Bakanı Recep Önal ile görüştü. Görüşmenin ardından Cottarelli yaptığı açıklamada, cari açığın tehlikeli boyutta olmadığını, enflasyon ve kur sepeti gibi ana hedeflerde değişiklik gereği bulunmamasına karşın ana hedefler dışındaki bazı hedeflerde değişiklik yapılabileceğini söyledi.     
Bakan Önal ise açıklamasında, öngörülen hedeflerin hiçbirinde değişiklik yapılmasını düşünmediklerini  söyledi.      Heyet, daha sonra Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ve Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ile görüştü. Görüşmede, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kapsamında bulunan 8 bankanın mali yapısı ve satış planları ele alındı. 
13- Mısır’da bulunan İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü.     
Bakan Tantan görüşmenin ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.     
14- Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Turan Moralı, Türkiye’de gözaltına alınan İranlılarla ilgili olarak İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.    
Büyükelçi Moralı yaptığı açıklamada, İranlı yetkililerin iki gündür, Türkiye’de yaşayan İranlılara karşı otellerde, evlerde ve öğrenci yurtlarında "koordineli bir hareket" yapıldığını, gözaltına alınıp bırakılan bazı kişilerin, kendilerine kötü muamele edildiğini iddia ettiklerini belirterek, İran’ın gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istediğini, buna karşılık kendisinin de bu konuda aceleci ve duygusal ifadelere dayanarak hareket edilmemesi gerektiğini, önce durumun anlaşılması gerektiğini söylediğini belirtti.     
15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Türk Mukavemet Teşkilatı heyetini kabulünde yaptığı açıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’nun "Kıbrıs meselesi, artık Avrupa Birliği’nin sorunudur ve AB yasaları çerçevesinde çözümlenebilir" yolundaki açıklamasının, 5 Temmuz’da Cenevre’de başlayacak 3. tur dolaylı Kıbrıs görüşmelerine dinamit koymak anlamına geldiğini söyledi.     
16- Başbakan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’e, Uluslararası Mimarlar Akademisi’nce (INTERARCH), Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yapılan 9. genel toplantısında "ordinaryüs" ünvanı verildi.
17- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistinliler arasında son günlerde yeniden patlak veren kanlı çatışmalardan ülkesinin büyük endişe duyduğunu söyledi. 
18- Güney Lübnan’da, İsrail ve destekçisi Güney Lübnan Ordusu’nun Hula köyünün ardından Lübnan-İsrail sınırının 3kilometre batısında yer alan Markaba’daki mevzilerini de boşalttığı, ayrıca İsrail hava kuvvetleri ve topçusunun, İsrail yanlısı milislerin boşalttığı köylere Hizbullah yanlılarının ilerlemesini engellemek için açtığı ateş sonucu 5 sivilin öldüğü ve 31 kişinin de yaralandığı bildirildi.     
19- Haiti’de genel ve yerel seçimler yapıldı.                                                 
23 MAYIS 2000
1- Başbakan Bülent Ecevit, Kültür Bakanlığı’nca Yargıtay’ın önüne yaptırılan "Anadolu Uygarlığının ve Hukukun Evrimi" adlı anıtın açılışında yaptığı konuşmada, Anadolu’nun tarihin en zengin uygarlık ve kültür merkezlerinden bir olduğunu belirterek, Anadolu uygarlıklarının ortak özelliklerinden birinin de hukuka saygı olduğunu söyledi.  Yargıtay Başkanı Sami Selçuk da 10 bin yıllık Anadolu uygarlığının sanat ve hukuktaki evrimini anlattı.     
Başbakan Ecevit ayrıca, Nasuh Mahruki başkanlığındaki Arama Kurtarma Derneği (AKUT) üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.
2- Genelkurmay Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde basında yer alan, Ege Ordusu’nun kaldırılmasına Genelkurmay Başkanlığı’nın sıcak baktığı yönünde haber ve yorumlar üzerine, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun bu konuda hiçbir kimse ile görüş alışverişinde bulunmadığı ve hiçbir ortamda bu yorumları destekleyecek bir beyanı veya iması olmadığı bildirildi.     
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, MHP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin artık uluslararası piyasalarda güven duyulan, kredibilitesi yükselen bir ülke haline geldiğini belirterek "Türkiye’yi Balkanlardan başlayıp Çin Seddi’ne kadar uzanan kocaman bir dünya ile bütünleştirecek büyük bir etkileşim ağına ihtiyaç vardır" dedi.    
4-  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer TBMM Genel Kurulu’nda, Türkmenistan doğal gazınınTürkiye’ye getirilmesi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Ersümer, hükümet olarak Türkmenistan doğal gazına önem verdiklerini, ancak şirketle Türkmenistan arasındaki problemlerin halen devam etmekte olduğunu söyledi.     
5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Ortaöğretim Nakil ve Geçiş Yönergesi’nde meslek liselerinden düz liselere geçişin yasaklanmasına rağmen, çoğunlukla imam-hatip lisesi öğrencileri olmak üzere meslek lisesi öğrencilerini okullarına nakleden 100’e yakın okul müdürünün görevden alınacağı konusunda yaptığı açıklamada, "Yönergeyi uygulamayan tüm özel ve devlet okulu müdürlerini görevden alacağım. Ama ceza bununla sınırlı kalmayacak. 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 125. Maddesi’nde tanımlanan ceza da verilecek" dedi.     
6- Emniyet Genel Müdürü Turan Genç, Hukuki Yardım, Araştırma ve Danışma Merkezi’nin açılışı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, faili meçhul cinayetleri aydınlatmak amacıyla yürütülen "UMUT" operasyonuyla ilgili sorularını yanıtladı.
7- TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada; Sedat Nuri Kayış, Bozkurt Zakir Avşar ve Arif Özkök RTÜK üyeliğine seçildiler.
8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller,  Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Doğu ve Güneydoğulu milletvekilleriyle bir toplantı yaptıklarını belirterek, "Doğu ve Güneydoğu’ya mutlak biçimde yeni bir ufukla sarılmak ve orayla kucaklaşmak zaruri hale gelmiştir. Bugün yapılması gereken demokratikleşme, insan hakları, şefkat,  üretim ve kalkınma harekatıdır" dedi.     
9- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Cumhuriyet gazetesinin başta deprem olmak üzere çeşitli konularla ilgili sorularını yanıtladı.     
10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk-İş, Hak-İş ve Türkiye Kamu-Sen tarafından düzenlenen "Çalışanları Tasarrufa Teşvik Fonu’nun Geleceği" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, işçi ve memurların bütün itirazlarına rağmen tasarrufa zorlandıklarını belirterek, söz konusu kesintinin özel sektör ve bazı belediyelerde gerekli şekilde kesilmediğini ve yatırılmadığını söyledi.     
Devlet Bakanı Recep Önal da 1 Haziran tarihinde tasfiye edilecek olan Zorunlu Tasarruf Fonu’nda biriken paranın nakden ve defaten tasfiyesinin istikrar programını olumsuz etkileyeceğini belirterek, fonda biriken paranın hak sahiplerine ödenmesinin şu anda imkansız olduğunu söyledi.     
11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kuzey Atlantik Konseyi, Avrupa Atlantik Ortaklık Konseyi ve NATO’nun Rusya ve Ukrayna ile oluşturduğu komisyon toplantılarına katılmak üzere İtalya’nın Florensa kentine gitti.
12- İsrail Başbakanı Ehud Barak yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin Güney Lübnan’dan çekilme işleminin birkaç gün içinde tamamlanacağını bildirdi.     
Öte yandan,  İsrail’in,  işgali altındaki  Güney Lübnan’dan askerlerinin dörtte üçünü çektiği bildirildi.                                                
24 MAYIS 2000
1- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada "Emniyet ve istihbarat örgütlerinin, her türlü siyasal karışmacılıktan ve klikleşmeden kurtarıldıkça etkinlikleri ve başarılarının arttığını" söyledi.     
2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, faili meçhul cinayetler konusunda kafaların karışmaya başladığını söyledi. Kutan, Başbakan Bülent Ecevit ve İçişleri Bakanı Saadettin Tantan’ı kamuoyuna yeterli bilgi vermemekle eleştirdi.    
 3- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, 4 aydır Küba’nın Santiago de Cuba Limanı’nda rehin olarak bulunan Cemre-1 gemisinin 22 mürettebatının, dün serbest bırakıldığını söyledi.     
4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İstanbul’da düzenlenen "Mala Karşı İşlenen Suçlarla Mücadele" seminerinde yaptığı konuşmada, karapara ile ilgili etkin mücadele için bir yasa tasarısı çalışmaları bulunduğunu belirterek, suça karşı etkin mücadelede güvenlik güçleri nitelikli bir konuma gelirken, savcılık müessesesinin de aynı şekilde etkin bir konumda olması gerektiğini kaydetti.     
5- Maliye Bakanı Sümer Oral, IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile görüştü. Bakan Oral  görüşmede,  ilk 4 aylık bütçeye ilişkin gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.     
6- Kurtköy Havalanı ihalesinde ’görevini kötüye kullandığı’ iddiasıyla eski Başbakan Mesut Yılmaz hakkında kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu, Yılmaz’ın Yüce Divan’a sevkine gerek olmadığına karar verdi.  
7- Ankara DGM Başsavcısı Cevdet Volkan gazetecilere yaptığı açıklamada, "Umut" operasyonu çerçevesindeki soruşturmalar nedeniyle bazı emniyet yetkilileri ve siyasi yöneticileri eleştirerek "Herkes görev ve yetki sorumluluğunu bilmelidir. Açıklamaların nereye varacağı düşünülmelidir. Yargıya intikal eden konuda herkes yorum yapmamalı" dedi.    
 8- Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, Türkiye’ye geldi.
9- Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Nur Muhabbet Hamanov gazetecilere yaptığı açıklamada, "İmzalanan protokole göre, 2000 yılında ülkeler arasındaki anlaşmalar tamamlanacak. Anlaşmalardan sonra da konsorsiyumun finansman sorunları bitirilecek. 2002’de Türkmen gazı, Türkiye sınırına gelecek" dedi.    
10- Ortak Güvenlik Konseyi toplantısı Belarus’un başkenti Minsk’te başladı. Toplantının açılışını yapan Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ortak güvenlik sisteminin yeniden yapılanmasını belirleyecek anlaşmalara nihai şeklinin  ilerleyen tarihlerde verileceğini ve bu belgelerin 22 Haziran’da Moskova’da yapılacak bir sonraki toplantıda imzalanmasının planlandığını söyledi.     
11- NATO Bakanlar Konseyi toplantısı İtalya’nın Florensa kentinde başladı. NATO Genel Sekreteri George Robertson, Avrupa Birliği’nin (AB) AGSK’nın oluşumuna hız verme çabalarının ABD’yi kaygılandırmaması gerektiğini belirtti.     
Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı İsmail Cem ise,  AGSK  ile ilgili olarak AB’nin 13 Haziran’da sunacağı metin taslağının Türkiye’yi tatmin etmediğini vurguladı. 
12- İsrail’in, Güney Lübnan’dan çekilme işlemini tamamladığı bildirildi. İsrail radyosu, bölgedeki tüm mevzilerin boşaltıldığını ve boşaltma işleminden önce bazı üslerin havaya uçurulduğunu, olayda can kaybı olmadığını belirtti.    
13- Nijerya’nın kuzeyindeki Kaduna kentinde Hristiyanlar ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının 150’ye yükseldiği bildirildi.                                              
25 MAYIS 2000
1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye’de bulunan Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti.
Ayrıca, konuk Başbakan Viktor Orban, Başbakan Bülent Ecevit ile de Başbakanlık’ta görüştü. Toplantının ardından iki başbakan ortak basın toplantısı düzenledi. Orban, 10 yıldan beri Türkiye’de başbakan düzeyinde yapılan ilk ziyareti kendisinin gerçekleştirdiğini belirterek, ekonomik ilişkilerde istenilen düzeyin yakalanması için çalışmalar yapılması konusunda görüş birliği bulunduğunu söyledi. Açıklamaların ardından iki başbakan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, Türkiye’nin AB’ye girmesi için ne kadar zamana gereksinmesi olduğunun sorulması üzerine, bu sürenin 3-4 yıl olduğunu söyledi.   
2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kesin kontrata bağladığı doğal gaz alımları içinde en pahalı olanın İran’dan alınacak kaynak olduğunu vurgulayarak,  Rusya’dan doğal gaz alımını öngören Mavi Akım Projesi’nin Türkmen gazının alternatifi olmadığını söyledi.     
3- TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda "Petrolün Boru Hattı ile Transit Geçişine Dair Yasa Tasarısı" değiştirilerek kabul edildi.     
4- Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, Türkiye Bankalar Birliği’nce İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yabancı yatırımcıları çekecek programları uygulaması gerektiğini belirterek, Dünya Bankası olarak amaçlarının sürdürülebilir kalkınma programı ve yoksullukla mücadele etmek olduğunu söyledi.
5- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Küba Tarım Bakanı Alfredo Jordan Morales, Tarım ve Köyişleri  Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ile görüştü. Morales yaptığı açıklamada, Türkiye’nin diğer Latin Amerika ülkelerine açılabileceğini söyledi.     
Bakan Gökalp da Türkiye’nin Küba’yla tarım alanında işbirliğine hazır olduğunu belirterek, pamuk ve muz konusunda iki ülke uzmanlarının karşılıklı eğitilebileceğini  kaydetti.     
6- İtalya’nın Florensa kentinde gerçekleştirilen NATO Bakanlar Konseyi  Toplantısı’nda, NATO Genel Sekreteri George Robertson ile Hırvatistan Dışişleri Bakanı Tonino Picula, Hırvatistan’ın NATO’nun Barış İçin Ortaklık Programı’na (BİO) katılmasıyla ilgili belgeyi imzaladı.    
7- İsrail Parlamento Başkanı Avraham Burg’un, Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Akdeniz Ülkeleri Parlamento Başkanları Konferansı’nda yaptığı açıklamada, İsrail’in Lübnan’dan çekildiğini, çekilme sırasının Suriye’ye geldiğini belirtti.  Öte yandan İsrail Başbakanı Ehud Barak da yaptığı açıklamada, Lübnan ve Suriye’yi uyararak, Lübnan’dan İsrail’e yapılacak hertürlü saldırının savaş anlamına geleceğini  söyledi.                                              
26 MAYIS 2000
1- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine, İzmir Valisi Kemal Nehrazoğlu getirildi.     
2- Mısır’ın İskenderiye kentinde yapılan  "İkinci Avrupa-Akdeniz Parlamento Başkanları Konferansı’na katılan TBMM Başkanı Yıldırm Akbulut, yurda döndü.     
TBMM Başkanı Akbulut yaptığı açıklamada, toplantıda, bölgede barış ve güvenliğin sağlanması, terörizm ve organize suçlarla mücadele, yatırımların ve ihracatın geliştirilmesi, globalleşmenin kültür üzerindeki etkileri ve istihdam imkanlarının yaygınlaştırılması gibi konuların görüşüldüğünü  söyledi.     
3- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile haftalık görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer ile ülke ve dünya sorunlarını, Orta Asya Türk cumhuriyetleri ve Balkan ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesi ile Doğu ve Güneydoğu’nun ekonomik ve sosyal durumunun iyileştirilmesi için yapılması gerekenleri görüştüklerini söyledi.     
4- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel toplantıdan sonra yaptığı  açıklamada, Bakanlar Kurulu’nda Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu’nun Küba ziyareti ve temasları hakkında bakanlara bilgi verdiğini, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı ile ilgili Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında imzalanan sözleşme ve protokoller ile Adalet Bakanlığı Teşkilat Yasa’sı, Türkiye  adalet akademisi ve ceza evi personelinin eğitimiyle ilgili 3 tasarının onaylanmak üzere TBBM’ye gönderildiğini  söyledi.     
5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, gazetecilerin faili meçhul cinayetleri aydınlatmak için yürütülen "UMUT" operasyonu konusundaki soruları üzerine yaptığı açıklamada, soruşturma döneminde herşeyin gizli olması gerektiğini, ancak Türkiye’de henüz bunun yapılamadığını söyledi.     
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ise konuyla ilgili olarak, soruşturmaların  sağlıklı yürütülebilmesi için en yüksek  gizliliğin gerekli olduğunu belirterek "Bu tür haberlerin basında yer alması işlemleri aksatabilir, bunlara zarar verebilir. Bazı konular bir süre gizliliği gerektirir" dedi.     
6- Emniyet Genel Müdürü Turan Genç, İnterpol kursunu tamamlayan kursiyerlere sertifikalarının verilmesi töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, yürütülen soruşturmalarda basına erken bilgi sızdırılmasından Ankara DGM Başsavcısı Cevdet Volkan gibi kendilerinin de rahatsız olduğunu söyledi.     
7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, buğdaya yüksek fiyat vermenin buğday üreticisini tek başına kurtarmayacağını, önemli olanın, buğday üreticisini de belli bir hayat standardına kavuşturmak için enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi.     
8- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, TİSK Danışma Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, yılın ikinci yarısında ekonominin öne çıkması gerektiğini belirterek "Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Türkiye’nin tekrar esas gündemine dönmesi lazım. Bunların biri, ekonomik programın yürütülmesi, diğeri de AB ile uyumun gerektirdiği çalışmaların yapılması" dedi.    
9- Türkiye’de temaslarını sürdüren Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, Devlet Bakanı Recep Önal ile görüştü. Wolfensohn yaptığı açıklamada, eğitim, tarım ve Türk ekonomisinin tüm boyutlarını görüştüklerini söyledi.     
Daha sonra Başbakan Bülent Ecevit ile bir araya gelen Wolfensohn, sosyal adalet ve özellikle kırsal bölgelerde yoksulluk gibi konuları ele aldıklarını söyledi. Wolfensohn, Dünya Bankası’nın Türkiye’ye 3 yıl içinde 5.2 milyar dolar mali yardım kullandıracağını açıkladı.    
Wolfensohn ayrıca, Devlet Bakanı Hasan Gemici ile birlikte deprem bölgesinde incelemelerde bulundu.   
10- Türkiye’de resmi temaslarda bulunan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Ortak Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda Türkiye’ye destek verdiklerini söyledi.     
11- Türkiye’de bulunan Rusya Federasyonu Başbakanı İlya Klebanov, ilk  olarak  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i ziyaret ederek  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in mesajını  iletti.     
Klebanov daha sonra Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu’nu ziyaret ederek, savunma sanayi alanında işbirliği önerisinde bulundu.
12- Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt basına yaptığı açıklamada, işadamı Özdemir Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal’ın Türkiye’ye iade edilmeyeceğini, ancak hemen serbest bırakılmasınında mümkün olmadığını söyledi.     
13- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos Atina’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Yunanistan arasında ilişkilerin geliştirilmesi için iki ülke arasındaki sorunların uluslararası hukuk ve anlaşmalara saygı ilkesi temelinde ele alınması gerektiğini söyledi.    
14- Azerbaycan Parlamentosu, Bakü-Ceyhan boru hattı projesi anlaşmasını onayladı.                                                  
27 MAYIS 2000
1- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, dün Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt’ın Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda, "Sabancı Center" saldırısının sanıklarından Fehriye Erdal’ın Türkiye’ye iade edilmeyeceğini açıklaması ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.  
2- CHP Genel Başkanı Altan Öymen partisinin il başkanlarıyla düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, partisinin yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında yürüttüğü projelerden bazılarını tamamladığını belirterek, bundan böyle mitinglere başlayacaklarını söyledi.    
 3- TOBB’nin 55. Genel Kurulu toplandı.     
Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli ve Hüsamettin Özkan, bakanlar, siyasi parti genel başkanları, milletvekilleri ve işadamları  katıldı.     
TOBB Başkanı Fuat Miras Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her alanda ve her konuda istikrarsızlık nedeniyle çok zaman kaybettiğini belirtti.
FP Genel Başkanı Recai Kutan ise yaptığı konuşmada, Türkiye’de gerçek anlamda düşünce özgürlüğü olmadığını, dini yaşamda devletin baskısının devam ettiğini, gerçek anlamda girişimci özgürlüğünün de bulunmadığını söyledi.     
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de enflasyonun tek haneli rakama indirilmesi konusunda kararlı olduklarını belirterek "Küreselleşen şartlara gözlerimizi kapamak, küresel ilişkilerin tahribatına bütünüyle maruz kalmak anlamını taşır" dedi.     
Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, ekonomik gelişmelerin umut verici olduğunu, programa olan güvenin devam etmesi durumunda yıllık yüzde 25 enflasyona ulaşmanın zor olmayacağını savundu. 
4- Türkiye’de bulunan Dünya Bankası Başkanı  James Wolfensohn, Devlet Bakanı Recep Önal ile bir araya gelerek 759.6 milyon dolarlık, 5 yıl geri ödemesiz 15 yıl vadeli ekonomik reform kredi anlaşmasını  imzaladılar.     
Wolfensohn yaptığı basın açıklamasında, bu kredinin bütün müzakerelerinin farklı bir şekilde Türkiye’de gerçekleştirildiğini söyledi.     
Wolfensohn daha sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i ziyaret etti. Wolfensohn, kabul sırasında yaptığı konuşmada "Yapısal reformların tam olarak uygulanması durumunda Türkiye örnek ülke haline gelir" dedi.     
Cumhurbaşkanı Sezer ise önümüzdeki dönemde ülke yönetiminde şeffaflık, yolsuzlukla mücadele ve hesap verme sorumluluğunun yerleştirilmesi gibi uygulamaların ön plana çıkacağını  söyledi.    
 5- NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı’nca düzenlenen "Dynamic Mix 2000 Tatbikatı"nın "İnsani Yardım Harekatı  Safhası" Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde başladı.     
NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Karargahı Plan ve Harekat Dairesi Başkanı Tuğgeneral Rıfkı Durusoy gazetecilere tatbikatla ilgili verdiği brifingde, tatbikatta, 14 NATO ülkesinden kuvvetlerin insani yardım harekatı, kuvvetlerin harekat bölgesine intikali, harekat bölgesinden geriye intikal, kara, deniz ve hava faaliyetlerinin icra edilmesi dahil çeşitli askeri amaçları yerine getireceklerini söyledi.    
6- Şiddetli yağış Samsun’un Çarşamba, Salıpazarı ve Ayvacık ile Tokat’ın Turhal ilçelerinde su baskınlarına yol açtı.  Selde 2 kişi hayatını kaybederken 5 köprü yıkıldı, çok sayıda ev ve iş yeri su altında kaldı.   
7- Fiji’de Devlet Başkanı Ratu Sir Kamisese  Mara, parlamentoda aralarında Hindu Başbakan Mahendra Chaudhry’nin de bulunduğu 7 kişiyi rehin tutan George Speight liderliğindeki darbecilerin isteklerini yerine getirerek, Chaundry başbakanlığındaki hükümeti feshettiğini ve yerine geçici bir yönetim atadığını açıkladı. 
28 MAYIS 2000
1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık muhabirlerini Başbakanlık`ta kabul ederek, güncel konulardaki sorularını yanıtladı.    
2- Başbakan Bülent Ecevit, Sabah gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.    
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, MHP’li eski Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak’ın 20. ölüm yıl dönümü nedeniyle Eskişehir Mihalıççık’a bağlı Sazak köyünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yıkıcı, bölücü ve terörist faaliyetlere karşılık, ülkemizde ülke ve millet sevgisinin önemine işaret ederek, "Ülkemizi hür ve müstakil, insanlarımızı mutlu ve müreffeh kılmak için bir ölür, bin diriliriz" dedi.     
4- Devlet Bakanı Hasan Gemici, aşırı yağış sonucunda sel baskınına uğrayan Samsun’un Çarşamba ve Ayvacık ilçeleri ile Tokat’ın Turhal ilçesinde incelemelerde bulundu. 
Bakan Gemici incelemelerinden sonra yaptığı açıklamada, sel felaketinden dolayı Çarşamba ovasının üçte birinin sular altında kaldığını, çok sayıda ev ve işyerinin de halen su altında olduğunu belirterek, Çarşamba ilçesinin afet bölgesi ilan edilmesinde yarar gördüğünü söyledi.     
5- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Gençlerbirliği’nin Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sporda çok gerilerde kaldığını belirterek "Türkiye’de sporun geri kalmasında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün ve benim de  suçum büyük. Ancak, 5-10 yıl içinde bu problem çözülecek" dedi.
6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu İstanbul Pendik Kurtköy’de yapımı süren Sabiha Gökçen Havaalanı’nın terminal binasında düzenlediği basın toplantısında, Sabiha Gökçen Havaalanı’nın üst yapı çalışmalarının 4-5 ay içinde tamamlanacağını belirterek, havaalanının bu yılın sonlarına doğru işletmeye açılacağını söyledi.     
7- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara, İstanbul ve İzmir emniyet müdürlerine bir genelge göndererek, yaptıkları görev nedeniyle haklarında özel koruma kararı bulunanlardan bazılarına tahsis edilen araçların, Koruma Hizmetleri Yönetmeliği’ne aykırı olduğunu kaydetti.    
8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TRT’de yayınlanan Pazar Panorama programına katılarak, dış politika konularını değerlendirdi. 
9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’a gitti.  Bakan Cem Bakü’de Bine Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, ziyaret çerçevesinde ağırlıklı olarak iki ülke ekonomik ilişkilerinin ele alınacağını, ayrıca Azerbaycan’ın Ermenistan ile yaşadığı Yukarı Karabağ sorunu ve Orta Asya’daki diğer dost ülkelerde yaşanan gelişmeleri değerlendireceklerini  söyledi.     
10- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, tüketici fiyat artışının yüzde 15’i aştığı ay, memur maaşlarında mutlak surette ek artışa gideceklerini söyledi.     
11- Sağlık Bakanı Osman Durmuş Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde Devlet Hastahanesi’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, bin ambulansla köylerde mobil sisteme geçmeyi hedeflediklerini, bunun için ilk etapta 160 yeni ambulans aldıklarını, 20 civarında da 4 çekerli araç alacaklarını söyledi.     
12- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, BM Çevre Programı (UNEP) Yönetim Konseyi 6. Özel Oturumu (Küresel Çevre Bakanları Forumu) toplantısına katılmak üzere İsveç’e gitti.     
Bakan Aytekin hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, BM Genel Kurulu’nda, Küresel Çevre Bakanları Forumu’nun her yıl toplanmasına karar verildiğini belirterek forumun ilk toplantısının 29-31 Mayıs tarihleri arasında İsveç’in Malmö kentinde yapılacağını söyledi.     
13- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) konsey seçimleri yapıldı.    
14- Erzurum’da yasadışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik operasyonda bir eve baskın düzenleyen güvenlik kuvvetlerinin üzerine ateş açılması sonucu bir polis memuru şehit oldu, 3 polis memuru da yaralandı. Operasyonda 1 terörist de ölü olarak ele geçirildi.
15- İstanbul’un fethinin 547. yıl dönümü çeşitli törenlerle kutlandı.     
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli yayımladığı mesajda, İstanbul’un fethinin "Sarsılmaz bir imanın, yılmaz bir çalışmanın ve peygamber müjdesi etrafında pervaneleşmenin ulvi birneticesi" olduğunu belirterek, "Geçmişini unutan, tarihi bağlarını koparan milletlerin yarını yoktur" dedi.  
16- Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, 3 günlük resmi ziyaretini tamamlayarak Türkiye’den  ayrıldı.                                                 
29 MAYIS 2000
1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul’un fethinin 547. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda "Yüksek bir idealin, azimli ve sistemli çalışmanın ürünü olan bu zafer, İstanbul’u, kültürü, inancı ve etnik kökenleri farklı insanların barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşadıkları örnek bir merkez yapmıştır" dedi.
TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da yayımladığı mesajda, İstanbul’un fethinin, tarihin en önemli olaylarından biri olduğunu kaydetti.     
2- Devlet Bakanı Recep Önal, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te yürütttüğü kara para ve hayali ihracat operasyonuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.     
3- Maliye Bakanı Sümer Oral ve Devlet Bakanı Recep Önal, Maliye Hesap Uzmanları Vakfı’nca düzenlenen "Son Ekonomik Politikalar ve Vergi" konulu panelin açılışına katıldı.  
Bakan Önal yaptığı açıklamada, uyguladıkları ekonomik programda, büyümeden enflasyona kadar hedeflerin tutacağını belirtirken, döviz kurunda herhangi bir reel değerlenme beklemediklerini, cari işlemler açığında program hedeflerinden ciddi bir sapma olmadığını savundu.     
Bakan Oral da yaptığı konuşmada ekonomik programı değerlendirdi.  
4- TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sema Pişkinsüt, düzenlediği basın toplantısında çalışmaları hakkında bilgi verdi. Pişkinsüt, 1998 yılından bu yana 8 bin 500’ü aşkın tutuklu ve hükümlü ile görüştüklerini ve 14 ayrı rapor hazırladıklarını söyledi.
Pişkinsüt ayrıca, hazırladıkları işkence raporlarını TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ile  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’e verdiklerini söyledi.  
 5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen partisine yeni katılımlar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, partisindeki son  gelişmeleri değerlendirdi.     
6- Türkiye’de bulunan Finlandiya Avrupa İlişkileri ve Dış Ticaret Bakanı Kimmo Sasi ile 18 Finlandiyalı firmanın yer aldığı heyet,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Devlet Bakanı Yüksel Yalova ve Sağlık Bakanı Osman Durmuş ile görüştü.     
Sasi, görüşmelerine ilişkin değerlendirmesinde, "Türkiye’yi, Arap ülkeleri, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Rusya’nın güneybatı bölümüne köprü olarak görüyoruz" dedi.     
7- ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Mark Parris, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yaptığı gezinin ilk durağı olan Van’a gitti.
Büyükelçi Parris, beraberindeki heyet ile Van Valisi Durmuş Koç’u makamında ziyaret etti. Parris görüşmeler sonunda yaptığı açıklamada, bölgede önemli bir ekonomik ve iş büyümesi potansiyeli bulunduğunu belirterek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin, teröre rağmen sığır ve canlı hayvan yetiştirme bölgesi olabileceğini söyledi.     
8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem Azerbaycan’daki temasları sırasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile  görüştü. Bakan Cem görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Azerbaycan ziyareti çerçevesinde faydalı, yapıcı ve somut görüşmeler yaptıklarını belirterek "İlişkilerimizi kurumsallaştırmalıyız" dedi. 
Bakan Cem ayrıca, Bakü-Ceyhan boru hattı projesinin hayata geçirilmesi sürecinde Aliyev’in gösterdiği büyük katkılar sonucu bugünkü aşamaya gelindiğini belirterek, Türkiye’nin de projenin gerçekleşmesi yolunda ekonomik olarak elinden geleni yaptığını söyledi.     
9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’da düzenlenen AB-Moskova zirvesinde yaptığı açıklamada, AB’nin "Rusya için çok önemli olduğunu" söyledi.     
Putin ayrıca, AB Dönem Başkanı Portekiz’in Başbakanı Antonio Guterres, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile beraberindeki heyeti kabulü sırasında, Avrupa’yı birleştiren temel ilkelerin Rusya için de geçerli olduğunu belirterek  "Rusya, coğrafi konumu, kültürü ve ekonomik entegrasyona yaklaşımı açısından Avrupalıdır" dedi.                                          
30 MAYIS 2000
1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.     
0MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, "Kurulun bu toplantısında, ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile yasa dışı irticai, bölücü-yıkıcı terör örgütleri ve organize suç örgütlerinin dönem içindeki faaliyetleri, bu örgütlerin yurt içi ve yurt dışı bağlantıları konusunda güvenlik makamlarınca bilgi sunulmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonunda, güvenlik güçleri ve DGM savcılarının başarılı çalışmaları sonunda geçmişte işlenen birçok faili meçhul cinayetin faillerinin ortaya çıkarıldığı, ülke çapında güvenliğin sürekli hale geldiği memnuniyetle müşahade edilmiştir" denildi. 
2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Bülent Ecevit’in demokratikleşme, insan hakları ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldıracak yasal düzenlemeler yerine, ekonomiye  ağırlık vereceği yönündeki açıklamasını eleştirerek, Türkiye’nin demokratikleşebilmesi için aralarında TCK’nın 312. Maddesi’nin de bulunduğu bazı yasaların değiştirilmesinin şart olduğunu söyledi.
3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer ile yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.     
4- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Sema Pişkinsüt’le yaptığı görüşmede, komisyonun çalışma raporlarını aldı.     
Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Bakan Yücelen, bir karakolda bulunan Filistin askısı konusunda "Hiç kimsenin böyle bir  işkence aletini kabul etmesi mümkün değil. Bu vahşettir" dedi.     
5- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler gazetecilerin, hayali ihracat yaptığı gerekçesiyle Altınbaş Holding’e yönelik operasyona ilişkin soruları üzerine yaptığı açıklamada, olayın bütün boyutlarıyla soruşturulduğunu belirterek, bütün gümrüklerde uygulamaya koyacakları yeni  sistemle "çapraz kontrol" yöntemini işleterek, kaçakçılık ve diğer yasa dışı işlemlerin önüne geçileceğini söyledi.   
6- İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, İstanbul Gaziosmanpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen Huzur Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, medya mensuplarının emniyet güçlerinden bilgi  alabilmek için her türlü yolu denediklerini belirterek, yazılan haberler nedeniyle operasyonların zedelendiğini söyledi.     
7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen "Ulusal ve uluslararası perspektiften tarım politikaları" konulu seminerde yaptığı konuşmada, uygulamaya koydukları  yeniden yapılandırma programıyla Türk tarımının dünyada rekabet edebileceğini söyledi.     
Seminere katılan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün(FAO) Türkiye Temsilcisi Maharaj Muthoo ise konuşmasında, Türktarım sektörünün batmakta olduğunu belirterek "Belki Antalya’daki meyve-sebze sektörü kurtulabilir, ancak diğerleri kurtulamaz" dedi.  
Bakan Gökalp,  seminerden sonra gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, bu yıl buğday rekoltesinin 20 milyon ton olacağını ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 4-4,5 milyon tonluk alım yapacağını söyledi.
8- Kültür Bakanı İstemihan Talay yaptığı açıklamada, istisnalar dışında devlet tiyatroları sanatçılarının dışarıda çalışmalarına izin verilmeyeceğini söyledi.     
9- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp gazetecilerin mali sektöre ilişkin soruları üzerine yaptığı açıklamada, mali  sistemin güçlenmesi ve sağlıklı bir yapıya kavuşması için her türlü önlemin alınmaya devam edileceğini söyledi.    
10- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu yaptığı açıklamada, sanayicinin, üretimin, ihracatın devamı ve büyüme için uzlaşma istediğini, ancak hükümetin bu uzlaşma masasını kurmadığını belirterek, "Uzlaşma kurulamadığından dolayı bazı sektörlerde maliyetler çok artacak, bir kısmı fiyatlara yansıyacak" dedi.     
11- ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Mark Parris, Doğu Anadolu’ya yaptığı gezi çerçevesinde  Bitlis’e gitti. Büyükelçi Parris, Bitlis’in Ahlat ilçesinde yaptığı açıklamada, Doğu ve GüneydoğuAnadolu’da güvenlik durumunun normale döndüğünü belirterek,"Türkiye’nin elindeki imkanları ve güzellikleri değerlendirme zamanı gelmiştir. Biz de ABD olarak, bu konuda Türkiye’ye yardımcı olacağız" dedi.   
12- Türkiye’de bulunan Kazakistan Kültür, Enformasyon ve Toplumsal Uyum Bakanı Altınbek Sarsenbayev, Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay  ile görüştü.     
13- İran’da temaslarını sürdüren Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen,  İran Ulaştırma Bakanı Mahmud Hücceti ile görüştü. Görüşmede,  ekonomik ilişkilerin önündeki  engeller,  gümrük sorunları ve Türk tırlarının İran topraklarından geçişinin kolaylaştırılması konuları ele alındı.    
14- ABD Başkanı Bill Clinton, Avrupa gezisi çerçevesinde gezisinin ilk durağı  olan Portekiz’e gitti. Başkan Clinton burada yaptığı açıklamada, Kosova’dan DoğuTimor’a, dünyanın her yerinde demokrasi, barış ve dayanışmanın güçlenmesi yönünde Portekiz’in üstlendiği rolü saygıyla andığını söyledi.   
15- Çeçenistan Devlet Başkan Yardımcısı Vaha Arsanov, Maskovskiye Novosti gazetesine verdiği demeçte, barışın gelmesi için bazı tavizler vermeye hazır olduklarını belirtti.    
16- İran’da, Cumhurbaşkanı Muhammet Hatemi’yi destekleyen reformcuların listesinden Tahran milletvekili seçilen, Mücadeleci Din Adamları Birliği (Mecmeyi Ruhaniyunu Mübariz-MRM) Genel Sekreteri Hüccetül İslam Mehdi Kerrubi, yeni Meclis’in 2. açık oturumunda yapılan oylamada geçici Meclis Başkanı seçildi.                      
31 MAYIS 2000
1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, Cumhur Ersümer, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu ile bir toplantı yaptı.  Başbakan Ecevit toplantının ardından yaptığı açıklamada, RTÜK Yasa Taslağı’nın ele alındığını söyledi. Başbakan Ecevit,"Koalisyonu oluşturan partilerin RTÜK konusunda TBMM gruplarınca oluşturulan komisyon tarafından yapılan çalışma sonucu ortaya çıkan taslak, ilk Bakanlar Kurulu toplantısına sunulacak" dedi.      
2- Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanı seçilmesiyle boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na Mustafa Bumin seçildi.      
3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, Albaraka Türk tarafından İstanbul’da düzenlenen "Türkiye’de Özel Finans Kurumları’nın Dünü, Bugünü, Yarını" konulu sempozyuma katılarak bir konuşma yaptı. Ayrıca Bakan Önal, Bankalar Birliği’nin 43. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Bakan Önal, hükümetin, bankacılık sektörüyle ilgili önemli konuları  çok yakında sonuçlandıracağını açıkladı.
4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, "UMUT" operasyonunda gelinen aşamayı Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Operasyonlarda ele geçirilen malzemeler ve dökümanlar üzerinde yoğun çalışma yapılması gerektiğini belirten Bakan Tantan, izini sürdükleri yolun uzun soluklu olduğunu söyledi.      
5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp sel bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Samsun’a gitti.  Bakan Gökalp, sel felaketinde zarar gören çiftçilerin kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenerek, yeniden kredi almalarının sağlanacağını söyledi.      
6- Emniyet Genel Müdürlüğü ile Alman Federal Kriminal Dairesi (BKA) arasında karşılıklı olarak yapılan görüşmelerin 13’üncüsü Ankara’da gerçekleştirildi. Emniyet Genel Müdürü Turan Genç ile BKA Başkanı Ulrich Kersten, güvenlik işbirliği anlaşmalarını imzaladılar.      
7- TBMM Türkbank Soruşturma Komisyonu, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve eski Devlet Bakanı ANAP İstanbul Milletvekili Güneş Taner’in" Yüce Divan’a sevkine gerek olmadığına" karar verdi.
8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin grup toplantısında, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi. Zorunlu Tasarruf Fonu’nun yaklaşık 6 milyon çalışanı ilgilendirdiğine işaret eden Çiller, fonun tasfiyesine dönük çok seçenekli hazırlık yaptıklarını söyledi.  
9- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, meclis toplantısında, İçişleri Bakanlığı’nın hayali ihracat ve kaçak ithalat nedeniyle gerçekleştirdiği "paraşüt" operasyonunu değerlendirdi.     
10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) seçimleri sonuçlandı. Konsey başkanlarının da seçildiği genel kurulda, Fuat Miras tekrar TOBB Başkanı  seçildi.     
11- ABD Başkanı Bill Clinton, AB Dönem Başkanı Portekiz’in Başbakanı Antonio Guterres ile Lizbon’da bir araya geldi. Görüşmenin gündemini, AB ile ABD arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler oluşturuyor.     
12- Gürcistan Parlamentosu, Azerbaycan ana üretim petrolünü Batılı pazarlara taşıyacak olan Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı projesinin hayata geçirilmesi sürecine ilişkin imzalanan paket anlaşmaları onayladı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106