16.4.2000
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN2000

1 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, anayasa değişikliği ile ilgiliolarak yapılan ilk tur oylamaların sonuçlarını NTV televizyonuna değerlendirdi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğinin ülke gündemini kilitlediğini belirterek "Üç maddelik bir değişiklik ama asıl amaç cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili 101. Madde'yi değiştirmek. 69. ve 89. Maddeler aksesuar" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Başbakan Vekili sıfatıyla dün Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le yaptığı görüşmede, anayasa değişikliğinde milletvekillerinin imzalarına sadık kalmadıklarını ve sonuçları uzun süre tartışılacak bir sıkıntıya neden olduklarını belirterek, siyasi ahlak açısından bu sonucun hem hükümete hem de partilere zarar verdiğini söyledi.

4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 21 Mart'ta yaptığı toplantıda Yargıtay üyeliklerine seçilenler hakkında aldığı karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.Karara göre, Ankara 2 Nolu DGM Başkanı Turgut Okyay ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Erdal Gökçen'in de aralarında bulunduğu 13 kişi, Yargıtay'a üye seçildi.

5- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu anayasa değişikliğinin 2. tur oylamasına ilişkin yaptığı açıklamada, ilk tur oylamayla ilgili olarak Meclis'in verdiği karara saygılı olduklarını ve sonuçların yorum yapmayacak kadar açık olduğunu belirterek, anayasa gereği 2. tur oylamanın yapılacağını ve bir sonuca varılacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Osman Durmuş ise yaptığı açıklamada, telaşa gerek olmadığını, demokrasinin kurallarının işlediğini belirterek "DSP'nin olmadığı bir sağ hükümet, ülkede yeniden o eski istemediğimiz gibi kamplaşma ve çatışma ortamı yaratabilir" dedi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, "Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) 2000 Ormanı"na fidan dikimi nedeniyle yapılan törende gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Oral, hükümetin ekonomik programında belirlediği yüzde 5.5 büyüme hızından bir sapma olmadığını söyledi.

7- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayır, anayasa değişikliği paketinin 5 Nisan'da Meclis'ten geçmesi durumunda yasanın iptali ve yürütmenin durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladı.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, gündemdeki anayasa değişikliği ile ilgili konuları Zaman gazetesine değerlendirdi.

9- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, partisinin grup toplantısından önce düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçimi için aday gösterilme sürecinin 15 gün sonra başlayacak olmasına karşın, hala yeni bir aday arayışına girilmediğini belirterek "Baskın şekilde aday gösterilmeyi bekleyenler var. Bu da tesadüfi bir cumhurbaşkanı seçilmesine neden olacaktır" dedi.

10- Haber-Sen'in düzenlediği "Kamu Çalışanları Sendika Yasa Tasarısı" başlıklı panelde konuşan KESK Merkez Yönetim Kurulu üyesi Hasan Hayır, yeni yasa taslağının grev ve toplu sözleşme hakkı tanımadığını belirterek "Bu bir tasarı olabilir. Ama sendika yasa tasarısı olamaz" dedi.

ANAP Milletvekili Emre Kocaoğlu da yaptığı konuşmada, yasada bazı iyileştirmelerin yapıldığını, bunun sonucunda, eskiden sahte olan sendika yasasının, şimdi "eksik bir sendika yasası" olduğunu söyledi.

11- İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı İbrahim Kabaoğlu, İstanbul Barosu'nun kuruluşunun 122. yılı nedeniyle düzenlenen "Avrupa Birliği Yolunda Türkiye" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin insan hakları konusunda ortaya koyduğu standartların kendi standartlarımızın bile altında olduğunu belirterek "1982 Anayasası, 1961 Anayasası ile kıyaslanmayacak kadar milliyetçi, bazı yönleriyle de ırkçılık kokan bir anayasadır. Kopenhag Kriterleri'ni içselleştirmek zorundayız" dedi.

Avrupa Hukukçular Birliği Genel Sekreteri Thomas Schmit de, Türkiye'nin AB'ye tam üye olabilmesi için demokrasi, hukuk devleti, temel hak ve özgürlükler ile azınlık hakları konusunda kendisinden istenenleri yapması gerektiğini söyledi.

12- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Olağan Genel Kurulu seçiminde, Nail Güreli yeniden başkanlığa seçildi.

TGC'nin yeni Yönetim Kurulu toplantısından önce açıklama yapan Güreli, genel kurulda, üyelerin yönetime güvenlerini tazelediğinin ve cemiyetin çalışmalarını aynı yönde sürdürmesini istediklerinin görüldüğünü söyledi.

13- Başbakan Bülent Ecevit, Hindistan'daki temasları sırasında Hindistan basın-yayın kuruluşlarının temsilcileri ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin, İslam dünyasının modernlik ile laikliği bağdaştırabileceğini tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.

Başbakan Ecevit, daha sonra Hindistan muhalefet lideri Sonia Gandi ile görüştü. Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Başbakanlık Dışişleri Danışmanı Ümit Pamir'in de bulunduğu görüşmede, laikliğin Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Başbakan Ecevit, "Gandi'nin köktendinciliğe karşı duyarlılığını hayranlıkla karşıladığını" söyledi.

Başbakan Ecevit son olarak, Yeni Delhi'deki temasları çerçevesinde Maliye Bakanı Yashwant Sinha ile görüştü. Görüşmede, alt yapı ihaleleri konusu ele alındı.

14- ABD Savunma Bakanı William Cohen, Washington'da düzenlenen 19. Türk Amerikan Konseyi (ATC) toplantılarında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeni nesil savaş uçağı olan "Ortak Av Bombardıman Uçağı" (Joint Strike Figher-JSF) programına katılacağını açıkladı.

ATC tarafından "Üstün Savunma Ödülü" verilen Cohen yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ABD için stratejik öneme sahip çok değerli bir müttefik olduğunu belirterek "Türkiye JSF projesinin geliştirilmesine katılmayı kabul etti. Böylece Türkiye, projeyi geliştirecek ülkeler arasında yer alacak. Bu proje, Türkiye'yi güvenli ve istikrarlı bir Ortadoğu yaratılmasında lider konumuna getirecek" dedi.

Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, Türk-Yunan yakınlaşmasının devamı için Türkiye'nin Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması ya da Kıbrıs sorununun çözümünde jestte bulunmasının beklendiği yönünde bir soru üzerine, "Türk-Yunan sorunlarının çözümü için Kıbrıs'ta taviz yok. AB üyelik müzakereleri için Türkiye'nin Kıbrıs'ta sözde çözümü kabul etmesi mümkün değil" dedi.

15- BM İnsan Hakları Komiseri Mary Robinson'un, Çeçenlere yönelik insan hakları ihlallerini araştırmak için İnguş Cumhuriyeti ve Çeçenistan'a gitti.

Öte yandan, Çeçenistan'ın güneyindeki dağlık kesimlerde 32 Rus askerinin ölü bulunduğu bildirildi.

2 NİSAN 2000

1- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Zaman gazetesinin Yargıtay çalışanlarının özlük hakları ile ilgili sorularını yanıtladı.

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler yaptığı açıklamada, gümrüklerde otomasyona geçildiğinde, gümrüklerle ilgili tüm şikayetlerin sona ereceğini belirterek, projenin ihale aşamalarının tamamlandığını ve ihaleyi kazanan konsorsiyumun 20 Mart tarihi itibariyle çalışmalarına başladığını söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal yaptığı açıklamada, uygulanmakta olan ekonomik istikrar programının 3. yılının tamamlandığında Türkiye'nin, AB'nin ekonomik kriterlerine ulaşacağını söyledi.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan bakanlığı tarafından Antalya'da düzenlenen "Asayiş, Güvenlik ve Turizm Güvenliği" konulu toplantı sonunda yaptığı açıklamada, turizm mevsimi nedeniyle alınacak güvenlik önlemlerini görüştüklerini söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ANAP İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçimi ve anayasa değişikliği konularını değerlendirdi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri İzmir Bölge Birliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, esnafın, devletin ve toplumun temel direği olarak desteklenmesi ve yaşatılması gerektiğini söyledi.

7- ABD'nin, FBI Başkanı Louis Freeh temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

8- Başbakan Bülent Ecevit'e Hindistan gezisi sırasında, Visbwar Bharati Üniversitesi'nce fahri doktora ünvanı verildi.Başbakan Ecevit törende yaptığı konuşmada "Visbwar Bharati'de bir fahri doktora ile ödüllendirilmem, benim için özel bir önem oluşturmaktadır. Her iki ulus, güç geçiş dönemlerinde şanslıydılar. Zira Atatürk, Gandi, Nehru ve Tagore gibi büyük liderlere sahip olmuşlardır" dedi.

Başbakan Ecevit, Hindistan'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

9- Uganda'da 17 Mart'ta yaşanan tarikat üyelerinin toplu intiharlarında ölenlerin sayısının 1000'e ulaştığı bildirildi.

3 NİSAN 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşmesinin ardından, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile 5 Nisan'da TBMM'de oylanacak olan anayasa değişikliği konusunu görüşmek üzere bir araya geldi.

Başbakan Ecevit görüşme sonrası yaptığı açıklamada "Önergeye imza veren milletvekillerinin imzalarına sahip çıkmaları durumunda, anayasa değişiklikleri için hiç bir engel kalmayacaktır" dedi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer "Enerji Verimliliği Konferansı"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2020 yılında tükettiği enerjinin iki katı enerjiye ihtiyacı olacağını savundu.

TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi de Türkiye'de elektrik enerjisi üretiminin 116 milyar kilovatsaat, tüketiminin ise 118 milyar kilovatsaat olduğunu söyledi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Hakim ve Savcı Adayları Eğitim Merkezi'ndeki "Hakim Adayları Hazırlık ve Son Eğitim Dönemi"nin açılışında yaptığı konuşmada, adayların Türk milleti adına hareket edeceğini belirterek "Siz zor bir görev seçtiniz ama onurlu bir görevdir. Siz, insanlar arasında adaleti, eşitlik ve tarafsızlık içinde dağıtacaksınız" dedi.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Antalya'da düzenlenen "Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Yönetici Seminer"inde yaptığı konuşmada, kaçakçılık ve organize suçlar konusunda güçlü bir mücadele yönetimi belirlemeye çalıştıklarını belirterek, özellikle suç dosyası oluşturulmasında eksikliklerin görüldüğünü söyledi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Niğde Üniversitesi'nde düzenlenen "Patates Tüketimi ve Sorunları" konulu panelde yaptığı konuşmada, tarım sektörünün mazot, elektrik ve gübre gibi temel girdilerini ucuzlatarak, Türk çiftçisini dünya çiftçisi ile rekabet eder duruma getirmek için çalıştıklarını söyledi.

6- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nca (ATSO), Antalya Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda "2000 Yılı Enflasyonu Düşürme Programı ve Kur Politikası Uygulaması"nı anlattı.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, mart ayında, bir önceki aya göre toptan eşya fiyatları yüzde 3,1, tüketici fiyatları yüzde 2,9 oranında arttı.

8- Türk Polis Teşkilatı'nın 155. kuruluş yıl dönümü yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hafta dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Ülkemizin geleceği açısından çok önemli olan huzur ve sükunun demokratik kurallar içerisinde sağlanmasını temin etmek, polisimizin en önemli görevidir" dedi.

9- Türkiye'de bulunan ABD'nin FBI Başkanı Louis Freeh, Adalet ve İçişleri Bakanlıkları, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT yetkilileri ile ayrı ayrı görüştü.

Freeh ile bir araya gelen Adalet Bakanlığı Müsteşarı İhsan Erbaş, suç işledikten sonra Amerika'ya kaçanların takibi, yakalanması ve Türkiye'ye iadesi konusunda FBI'dan destek istediğini söyledi.

Freeh da gerekli desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, Türkiye'de suç işledikten sonra ABD'ye kaçtığı belirlenen kişilerle ilgili gerekli bilgilerin kendilerine iletilmesi halinde bu kişilerin yakalanarak, Türkiye'ye iadeleri konusunun gündeme geleceğini söyledi.

10- AB Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Daniel Cohn Bendit, şehit yakınlarıyla gerçekleştirilen basın toplantısında, barışa giden yolun intikamdan geçemeyeceğini vurgulayarak, AB'nin Türkiye ile PKK arasında barışcıl bir çözüm için arabuluculuk yapabileceğini söyledi.

Bendit daha sonra, DEP eski Milletvekili Leyla Zana'yı ceza evinde ziyaret etti.

Bendit, temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Türkiye'deki görüşmeleriyle ilgili sorularını yanıtladı.

11- Türk-ABD Savunma İşbirliği Teşkilatı'nın (ODC) Başkanı Tümgeneral Michel Boots, ABD'de düzenlenen Türk-Amerikan Konseyi'nin yıllık konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye'ye satılan ve satılması düşünülen silahların transferi için Amerikan şirketlerine yönetimce verilmesi gereken ihraç lisansı konusunda olumlu gelişmeler meydana geldiğini söyledi.

12- Küresel ekonomide Afrika'nın konumunu güçlendirmenin yollarının tartışılacağı Avrupa Birliği-Afrika ülkeleri zirve toplantısı, Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yaptığı açılış konuşmasında "Bugün kıta 350 milyar doların üzerinde bir dış borç yükü ile boğuşuyor. Buna karşın ekonomik yapılanmada, demokrasi ve insan hakları konularında önemli adımlar atıldı" dedi.

13- Bosnalı Sırpların liderlerinden Momçilo Krayisnik'in, Bosna'da işlenen savaş suçları ile ilgili olarak, NATO kuvvetleri tarafından tutuklanarak, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanmak üzere Lahey'e götürüldüğü bildirildi.

4 NİSAN 2000

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, FP Genel Başkanı Recai Kutan ile görüştü.

Bakan Özkan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, dün yapılan liderler zirvesinde alınan kararlarla ilgili bilgi verdiğini söyledi.

2- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Sağlık Bakanlığı'na 37 bin 517 kadro verilmesi ile ilgili kanun tasarısını kabul etti.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'la ayrı ayrı görüştü.

Çiller Cumhurbaşkanı Demirel'le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, partisinin hukukun üstünlüğü çerçevesinde anayasa paketi değişikliği oylamasında gereken katkıyı yapacağını söyledi.

Özkan da görüşme sonrasında yaptığı açıklamada,liderler zirvesinde alınan karar gereği, iki muhalefet partisinin genel başkanlarına bilgi sunduğunu söyledi.

4- İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, İstanbul Valisi Erol Çakır'ı Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 115. yıl dönümü nedeniyle makamında ziyaret etti.

Vali Çakır yaptığı açıklamada, polisin çağdaş devleti bütün unsurlarıyla koruma mücadelesi verdiğini ve başarılı olduğunu söyledi.

Öte yandan, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan da gün dolayısıyla yayımladığı mesajda, halkın huzur ve güvenliğinin sağlanmasının devletin en önemli görevlerinden biri olduğunu belirterek "Emniyet teşkilatımız, devletin bu görevi yerine getiren meşru gücü ve temel kurumudur" dedi.

5- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Siyami Erdem yaptığı açıklamada, kamu emekçilerine yapılan yüzde 15'lik maaş artışının yüzde 80'inin enflasyonla geri alındığını belirterek "Hükümet kamu emekçilerine yönelik ek zammı derhal gündeme getirmeli, bizimle masaya oturmalıdır" dedi.

Ayrıca, KESK'e bağlı Ankara şube il başkanları, siyasi parti il başkanlıklarını ziyaret ederek, kamu çalışanları sendikaları yasa tasarısı hakkındaki görüşlerini ilettiler.

6- TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, TMMOB iş Yeri Temsilciliği ve Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği "Kamuda Çalışan Teknik Elemanların Ücret ve İşyerlerine Ait Sorunları" konulu toplantı yapıldı.

TMMOB Başkanı Yavuz Önen yaptığı konuşmada, meslek odalarının, üyelerinin katılımlarıyla eyleme geçebileceğini belirterek, yıllardır çalışanların sendikalarında örgütlenmelerini istediklerini söyledi.

7- Federal Almanya Anayasayı Koruma Örgütü Başkanı Peter Frisch ile Federal İçişleri Bakanı Otto Schilly tarafından açıklanan bir raporda, Türk kökenli islamcı şiddet örgütlerinin ciddi bir tehlike oluşturduğu, ancak dikkatle izlendikleri belirtildi.

8- Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau, Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaretinden önce Yunanistan'a gitti.

Rau, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Türkler, AB'nin sadece ekonomik bir pazar değil, bir ilkeler topluluğu olduğunu anlamalılar" dedi.

9- Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen AB-Afrika Zirvesi sona erdi.

Libya lideri Muammer Kaddafi İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile bir araya geldi.

AB'nin Kalkınmadan sorumlu Temsilcisi Poul Nielsen, zirve çerçevesinde düzenlediği basın toplantısında, AB ve diğer ülkelerin, Etiyopya'ya 800 bin ton gıda yardımı yapmayı planladığını, ancak Eritre-Etiyopya savaşının lojistik güçlük yarattığını söyledi.

10- ABD Savunma Bakanı William Cohen, körfez ülkeleri turu çerçevesinde Mısır'a gitti. Cohen,Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, "ABD Mısır'a, kısa menzilli AMRAAM füzeleri satılmasını onayladı" dedi.

Cohen daha sonra, Ortadoğu ve Körfez gezisi çerçevesinde Ürdün'e gitti.

11- BM İnsan Hakları Komiseri Mary Robinson, Çeçenistan, Dağıstan ve İnguş Cumhuriyeti'ni ziyaret etti. Robinson, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile yaptığı görüşmenin ardından, Çeçenistan'da ciddi insan hakları ihlalleri gerçekleştirildiğini söyledi.

İvanov ise Robinson'a, Batı'nın Çeçenistan'ı bahane ederek Rusya'nın içişlerine karıştığını, ancak buna izin vermeyeceklerini söyledi.

12- Japonya Başbakanı Keizo Obuçi'nin sağlık problemleri nedeniyle Japon hükümetininistifa ettiği bildirildi.

5 NİSAN 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, hükümetin herhangi bir olumsuzluğa sebep olmaksızın görevini kararlılıkla ve uyum içinde sürdüreceğini bildirdi.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İzmir Barosu tarafından düzenlenen "Yargı Reformu 2000" konulu sempozyuma katılmak üzere gittiği İzmir'de, Adnan Menderes Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Türk, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada ise Adalet Bakanlığı'na genel bütçeden daha fazla pay ayrılması konusunun en kısa zamanda çözümlenmesi gerektiğini bildirdi.

3- Anayasa'nın; siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran 69, milletvekillerinin özlük haklarını anayasal güvenceye bağlayan 86 ve bir kişiye beşer yıllık iki dönem cumhurbaşkanı seçilme olanağı tanıyan 101. Madde değişikliklerine ilişkin ikinci tur oylama TBMM Genel Kurulu'nda yapıldı.

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan ikinci tur oylama sonucunda, 101. Madde oylamasında kabul oylarının 303'te kalmasıyla bu madde reddedilince, teklif Anayasa Komisyonu tarafından geri çekildi.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, teklifin geri çekilmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Meclis'in iradesi böyle tecelli etmiştir" dedi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan ise 101. Madde'nin oylama sonuçlarının ardından TBMM'de gazetecilerin soruları üzerine, "Sürpriz olmadı. Beklediğimiz bir netice idi" dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayır da milletvekillerinin "sistem değişikliğine" geçit vermediğine dikkat çekerek, oylamanın "Hükümetle değil, milletvekilleriyle ilgisi" olduğunu söyledi.

4- Aralarında Geliştirme ve Destekleme Fonu'nun da bulunduğu 7 fonun tasfiyesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Bursa Esnaf Odaları Birliği'nde düzenlediği basın toplantısında, ekonomik sıkıntının çok büyük boyutlara çıktığının en önemli göstergelerinden birinin de esnafın kepenk kapatması olduğunu söyledi.

6- Aydınlık Dergisi tarafından düzenlenen 2. Avrasya Konferansı 18 ülkeden 33 partinin temsilcilerinin katılımıyla İstanbul'da başladı.

Konferansın açılışında konuşan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, ABD'nin tek kutuplu dünya girişiminin fiyaskoyla sonuçlandığını, Rusya'nın da cephesini yeniden Batı'ya dönerek, esas tehdidin ABD'den geldiğini saptadığını söyledi.

7- Avukatlar Günü ve İstanbul Barosu'nun kuruluşunun 122. yıl dönümü, İstanbul Barosu tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, yargının tarihini belirleyen mücadeleleri avukatların yürüttüğünü belirterek "Ancak bu Meclis'in umurunda değil" dedi. Sayman, Türkiye'de demokrasinin yerleşmesi ve hukukun egemenliği için anayasanın birçok maddesinin değişmesi gerektiğini belirtti.

8- Ege ve Marmara'da yaklaşık 50 yerde birden çıkan orman yangınlarında1500 hektarlık orman alanı etkilenirken, 150'ye yakın ev de yandı.

9- Federal Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau, resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

10- Resmi ziyaret için Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği yetkililerinden brifing aldıktan sonra, Japonya Temsilciler MeclisiBaşkanı Soichiro İto ile görüştü. Bakan Cem, Japonya'dan Türkiye'ye verilen kredinin artmasını beklediğini söyledi.

11- Japonya'da Başbakan Keizo Obuçi'nin rahatsızlanması ve hükümetin istifasının ardından iktidardaki Liberal Demokrat Parti Genel Başkanlığına getirilen Yoşiro Mori'nin başbakanlığa seçildiği bildirildi.

6 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau'yu Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Görüşmede, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, insan hakları ve demokratikleşme ile Almanya'daki Türk toplumunun sorunları ele alındı.Cumhurbaşkanı Demirel ve Rau, heyetlerarası görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Cumhurbaşkanı Demirel Alman gazetecilerin görüşmeyle ilgili sorularını yanıtladı.

Rau ise, AB'nin sadece ekonomik değil, değerler topluluğu olduğunu belirterek, Türkiye'nin üyelik için yoğun çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca Rau, ODTÜ'de yaptığı konuşmada, AB'ye tam üye olmak isteyen Türkiye'nin, azınlıklara saygı duyması ve koruması gerektiğini belirterek "Etnik çeşitlilik ve bunun kabul edilmesi devletin bölünmesi anlamına gelmez. Hoşgörü ve çoğulculuk, bölücülüğün tam karşıtıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ise, Türk çocuklarına Milli Görüş gibi köktendinci bir örgütün İslam dersi verecek olmasının kaygı verici olduğunu belirterek, konuyla ilgili gerekli düzenlemenin yapılması gerektiğini söyledi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Demirel, Rau'ya "Devlet Nişanı" verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile Almanya'nın bölgelerinde birer istikrar unsuru olarak barışın güvencesi olduklarını söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada "Anayasa değişikliklerinin gerçekleşmemiş olmasına karşın, siyasal ve ekonomik istikrarın sürdürülmesine büyük önem veriyoruz. Üç partili koalisyon hükümetinin uyumlu çalışması istikrarın güvencesidir" dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, Meclis'te Anayasa'nın 69., 86. ve 101. Maddelerin değişikliğine ilişkin oylamayla ilgili değerlendirmelerin sorulması üzerine de "Türkiye'de demokrasi kurallarının sağlıklı işlediğini gösterir. Bizim, koalisyon partilerinin genel başkanları olarak farklı bir düşüncemiz vardı. Fakat Meclis'ten alınan sonuca saygılıyız" dedi.

3- FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan düzenlediği basın toplantısında, partisinin cumhurbaşkanı adayı çıkaracağını belirterek, FP adayı dışında bir adayı destekleyip desteklemeyeceklerine ilişkin bir soru üzerine de "Turlardaki duruma bakarak bir tercih yapacaklarını" söyledi.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, "Avrupa Konseyi 12. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Bakanlar Konferansı"nda yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin toplum hayatında, özellikle sosyal hizmetler alanında daha büyük rol oynaması konusundaki reformun hükümet gündeminde olduğunu söyledi.

Ayrıca, konferans çerçevesinde, Türkiye ile Estonya arasında güvenlik işbirliği anlaşması imzalandı.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Bosna-Hersek'e gitmeden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği çalışmalarıyla Meclis'in önüne millet ile arasında bulunan güven bunalımını ve siyasete doğru yöneltilmiş olan itibar tahribatını önlemek için güzel bir fırsat çıktığını belirterek "Milletvekilleri imzalarına sahip çıkarak böyle bir adımı atabilirlerdi" dedi.

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu göreve başladı.

Kurul Başkanı Zekeriya Temizel yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası'nın bir biriminde çalışmaya başladıklarını ama ilk fırsatta kendi yerlerine geçeceklerini belirterek, yapılacak çok işleri olduğunu söyledi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde dün 83 orman yangını meydana geldi.

Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, orman yangınlarına, mevsim gereği kırsal yöredeki insan yoğunluğunun fazlalığı ve rüzgarın şiddeti sonucu enerji nakil hatlarının kopması gibi etkenlerin yol açtığı bildirildi.

8- Galatasaray futbol takımı, İstanbul'da yapılan UEFA yarı final ilk maçında İngiliz takımı Leeds United'ı 2-0 yendi.

9- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) kabul edilen kararda, Çeçenistan'daki insan hakları ihlalleri yüzünden Rus parlamenterlerin oy kullanma haklarının ellerinden alındığı bildirildi.

10- Pakistan'ın eski Başbakanı Navaz Şerif'e, Karaçi'deki Terörle Mücadele Mahkemesi tarafından yaşam boyu hapis cezası verildiği bildirildi.

7 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen bir törenle Türkiye'yi yurt dışında başarıyla temsil eden 15 işadamına "Devlet Üstün Hizmet Madalyası", Türk Dış Ticaret Vakfı ve Para Dergisi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Yurtdışındaki Başarılı Türk İşadamları Yarışması"nda ödüle layık görülen 31 işadamına da plaket verdi.

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Türkiye'nin artık 30'lu, 50'li ve 60'lı yıllarda mevcut olmayan bir girişimci gücü bulunduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Toplumsal, Ekonomik, Siyasal Araştırmalar Vakfı ve Türk Demokrasi Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği "Siyasi Partiler İçin Nasıl Bir Düzenleme" konulu panelde yaptığı konuşmada, ANAP olarak Siyasi Partiler Yasası'nda yapılacak değişikliğe destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

3- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ve Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Hürriyet gazetesi yazarları ile bir araya gelerek, ekonomik programla ilgili soruları yanıtladılar.

4- TİSK, TZOB, TESK, Türk-İş, Hak-İş ve TOBB başkanlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan Altılı Sivil İnisiyatif'in ortak toplantısında konuşan TOBB Genel Başkanı Fuat Miras, hükümetlerin başarılı ekonomik ve sosyal politikalar uygulayabilmesinin, örgütlenmiş ekonomik ve sosyal çevrelerle işbirliği yapmasına bağlı olduğunu söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de KİT'lerin, izlenen ekonomik politikalar sonucu özellikle zarar ettirildiklerini söyledi.

5- Karadeniz'de seyreden her türlü geminin can, mal ve çevre güvenliğini kontrol altına almayı amaçlayan "Karadeniz Liman Kontrolü Anlaşması", Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkeler; Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna tarafından İstanbul'da imzalandı.

6- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau, insan hakları örgütleri başkanları ile bir toplantı yaptı. Toplantının gündemini; Türkiye'de insan hakları, düşünce özgürlüğü, idam cezasının kaldırılması, demokratikleşme, yargı reformu ve işkence konuları oluşturdu.

Rau daha sonra İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında ise Türkiye'nin AB adaylığı konusuna değinerek, AB üyeliği için; insan hakları, demokratikleşme, fikir ve ifade özgürlüğü ile ölüm cezasının kaldırılması gibi şartların zorunlu olduğunu söyledi.

Rau ayrıca, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile birlikte Bolu'da, Almanya tarafından depremzedeler için yaptırılan kışlık konutların ve sosyal tesislerin açılışına da katıldı.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Japonya ziyareti çerçevesinde, 1995 yılında büyük bir deprem felaketi yaşayan Kobe kentinde incelemelerde bulundu. Bakan Cem burada, Kobe'nin bağlı olduğu Hyogo Eyaleti'nin Valisi Toshitami Kaihara'yı ziyaret etti. Kaihara görüşmede, Türkiye ile Japonya'nın pek çok ortak yanı bulunduğunu belirterek, bu benzerliklerden birinin her iki ülkenin de büyük deprem felaketlerine maruz kalması olduğunu söyledi.

Kaihara ayrıca, Türkiye'ye depremin ardından gönderdikleri yardımların bir bölümünün, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çocukların eğitimine harcanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakan Cem ise Türkiye ile Japonya arasında ortak noktalar bulunduğunu ve iki halkın birbirlerine sempati duyduğunu belirterek, iki ülke arasındaki işbirliğinin artırılmasını istedi.

8- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM), Çeçenistan'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Rusya'nın üyeliğini askıya alma süreci başlatması kararı üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Moskova'nın Çeçenistan politikasının kararlılıkla devam edeceği, bölgede anayasal düzen sağlanıncaya kadar uluslararası terörizmi ortadan kaldırma mücadelesinin süreceği" bildirildi.

8 NİSAN 2000

1- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde yaptırılan Türklük Anıtı'nı törenle açtı.

Bahçeli törende yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi.

2- Maliye Bakanı Sümer Oral, Vergi Denetmenleri Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen, "Avrupa Birliği Sürecinde Ekonomi ve Vergi" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB standartlarını vakit geçirmeden bir takvime bağlı şekilde yakalaması gerektiğini ve bunun yapıldığını bildirdi.

3- CHP Genel Başkanı Altan Öymen Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, Kürtçe eğitimin önündeki engellerin kaldırılması ve Kürtçe TV yayınına olanak tanınması gerektiğini söyledi.

4- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel'in, İslami esaslara dayalı şeriat devleti kurmayı amaçlayan terör örgütü Hizbullah hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak hazırladığı iddianamede, devlet dairelerinde yuvalanan örgüt mensuplarının henüz belirlenemediği ve dağıtılamadığı vurgulandı.

5- TOBB Başkanı Fuat Miras, Bolu Abant'ta yapılan Konseyler Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.Miras, hükümeti oluşturan parti liderlerinden birinin cumhurbaşkanı olması durumunda "Kendi aralarında anlaşırlarsa koalisyonun tehlikeye girmesinin mümkün olmadığını" söyledi.

6- Aydınlık Dergisi tarafından İstanbul'da düzenlenen ve 18 ülkeden 33 parti temsilcisinin katıldığı 2. Uluslararası Avrasya Konferansı'nın sonuç bildirgesi 33 partinin imzasıyla açıklandı.

Ortak bildiriyi okuyan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, ABD'nin siyasal, ekonomik, ideolojik, kültürel ve askeri düzlemde baskı ve dayatmalar yaptığını, ulusal bağımsızlık ve egemenliği ortadan kaldırmaya çalıştığını söyledi.

7- Türkiye'de bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau, Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada,Türkiye'nin AB tam üyeliğine geçebilmesi için ekonomik kriterlerin yerine getirilmesinin asıl şart olduğunu, ancak bunun yanında siyasi kriterlerin de sağlanması gerektiğini bildirdi.

8- Polonya'nın Türkiye Büyükelçisi Miroslaw Palasız, tedavi gördüğü hastanede intihar etti.

9- "Türkçe Konuşan Ülkeler 6. Zirve Toplantısı", Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapıldı. Zirve toplantısına Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yanı sıra, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev ile Türkmenistan Parlamento Başkanı Sahat Muradov ve Özbekistan Meclis Başkanı Erkin Halilov katıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyevzirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Türk cumhuriyetleri arasındaki işbirliğinin gelecekte daha da gelişmesini arzuladığını söyledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ise petrol yataklarının ortak işletiminin, bölge ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğinin gelişmesine yardımcı olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Demirel de zirveye katılan devlet başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada "Benden yeniden bu göreve devam etmem istendi. Ben istemedim. Anayasa'nın değiştirilmesi lazımdı. TBMM, o değiştirmeyi yapamadı. Ben, yine Türk dünyasının hizmetindeyim" dedi. Cumhurbaşkanı Aliyev daha sonra zirve sonunda yaptığı açıklamada, toplantılar çerçevesinde, iki önemli konunun ele alındığını bildirdi. Bir sonraki zirvenin İstanbul'da yapılacağını söyleyen Aliyev, genel sekreterlik oluşturulması konusunun Bakü Bildirgesi'ne eklendiğini de söyledi.

10- Bosna-Hersek'te yerel seçimler yapıldı.

11- Gürcistan'da devlet başkanlığı seçimleri yapıldı.

12- "Türkçe Konuşan Ülkeler 6. Zirve Toplantısı" için Azerbaycan'da bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile bir araya geldi.

Nazarbayev yaptığı açıklamada, Kazak petrolünün Bakü-Ceyhan boru hattından geçeceğinisöyledi.

9 NİSAN 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, FP Bolu İl Teşkilatı'nın 1. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçiminde parti olarak uzlaşmacı bir tavır sergileyeceklerini belirterek, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Yekta Güngör Özden'le birlikte Tokat'ta düzenlenen "Atatürkçü Düşünce" konulu konferansa katıldı.

Savaş yaptığı konuşmada, yargının siyasallaşmasının dinin siyasallaşması kadar kötü olduğunu belirterek "Bu siyasallaşma uluslararası arenada gerçekleşirse, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bunu bizim aleyhimize sürekli bir silah gibi kullanmaya başlar" dedi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, tarım reformu ve Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde tarımda yeni sistemlerin uygulamaya konulacağını söyledi.

4- BBP 4. Olağan İl Kongresi yapıldı. Kongrede, Ankara İl Başkanı Hakkı Arslan yeniden il başkanlığına seçildi.

5- Türk-İş Başkanı Bayram Meral yaptığı açıklamada, bu yıl ağırlığı özel sektörde olmak üzere, konfederasyon üyesi 300 bini aşkın işçinin toplu iş sözleşmesinin bulunduğunu anımsatarak, sendikaların bir bölümünün sözleşme görüşmelerine başladığını, bir bölümünün ise sözleşme hazırlığı içinde olduğunu söyledi.

6- Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 6. Zirvesi'ne katılmak üzere Azerbaycan'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev tarafından "Azerbaycan Vatandaşlık Nişanı ve Vatandaşlık Kimliği" verildi.

Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, kendisini her zaman Azerbaycan halkından biri saydığını belirterek, verilen vatandaşlığın iki halk arasındaki ilişkilerin ne kadar derin olduğunu gösterdiğini söyledi.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Demirel zirve öncesinde, Bakü'de düzenlenen "Kitab-ı Dede Korkut" destanının yazılmasının 1300. yıl dönümünü kutlama törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Daha sonra, Cumhurbaşkanı Demirel temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Japonya'daki temasları sırasında Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği'nde gazetecilerin temasları ile ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Cem, yaptığı görüşmelerde Japon işadamlarının, ekonomik istikrarı vurguladıklarını ve bunun Türkiye'ye yatırım yapmaları konusunda önemine işaret ettiklerini belirterek "Türkiye ile birlikte yatırım yapma konusunda siyasi birliktelik ve siyasi ilişkilerin gelişmesi önemli" dedi.

Daha sonra Bakan Cem, temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

8- Peru'da genel seçimler yapıldı.

9- Yunanistan'da genel seçimler yapıldı.

10 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Polis Teşkilatı'nın 155. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında "Polis, gücünü halktan ve kanunlardan alır. Türkiye asayiş bakımından dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Bunu da Emniyet teşkilatımız ve polisimizin özverili çalışmalarına borçluyuz" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de yayımladığı mesajda "Türk polisi, Türk halkından aldığı destekle görevini özveriyle yerine getirmektedir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimi süreciyle ilgili olarak "Muhalefetin de desteğiyle bir milletvekili üzerinde birleşilmesi, koalisyon ortaklarının bir milletvekilinin adaylığı üzerinde birleşmeye çalışması veya Meclis dışından, partisiz fakat siyasal deneyimi, dış ilişkiler alanında birikimi bulunan bir ortak aday üzerinde anlaşma olanağı aranması" seçeneklerini dile getirdi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer ile Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Çin'e yaptıkları resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü.

4- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, TÜPRAŞ'ın özelleştirilmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, yurt içinde 369 bin 556 yatırımcının, 24 milyon 887 bin 631 lot almak için başvuruda bulunduğunu, bu durum karşısında halka arz oranının yüzde 15'ten yüzde 27.4'e çıkartıldığını ve bir hissenin fiyatının 31 bin lira olarak belirlendiğini vurgulayarak, TÜPRAŞ'ın özelleştirilmesinden net 1 milyar 125 milyon dolar gelir elde edileceğini söyledi.

5- Türk Dış Ticaret Vakfı, Dünya Türk İşadamları Vakfı ve Dışişleri Bakanlığı ile Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın ortaklaşa düzenlediği "Dünya Türk İşadamları 3. Kurultayı" İstanbul'da başladı.

Devlet Bakanı Tunca Toskay ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun oturum başkanlığını yaptığı kurultayda Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 21. yüzyılın başında güçlü bir rüzgar ve büyük bir fırsat yakaladığını belirterek, dünyaya açılan, dünya ölçeğinde iş yapma yeteneğini kanıtlayan Türk işadamlarının, Türkiye için haklı bir gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de dünyanın çeşitli yerlerinde faaliyet gösteren işadamlarına seslenerek, Türk dünyasının, Avrasya'nın ve Orta Doğu'nun gelişmesinde işbirliği projeleri üretmeleri ve bunları rekabetin avantajları haline dönüştürecek dinamik örgütlenmelere yönelmeleri çağrısında bulunduğunu söyledi.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, polis teşkilatının kuruluşunun 155. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, polis teşkilatının devletin, cumhuriyetin ve demokrasinin aynası olduğunu belirterek, polislere "Vatandaşın sorunlarına adil, tarafsız ve insancıl yöntemlerle çözüm bulunuz" dedi.

Törene ayrıca, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu ve FP Genel Başkanı Recai Kutan da katıldı.

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş Türk Kalp Vakfı tarafından düzenlenen 12. Kalp Haftası töreninde yaptığı konuşmada, gelecek nesillerin uzun ve sağlıklı yaşamasını istediklerini belirterek, gençleri sigaraya başlamamaları konusunda uyardığını söyledi.

8- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Yabancı Sermaye Derneği tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadele programında ilk aşama için hedeflerin gerçekleştirildiğini, 3 yıl sürecek programda nihai hedefin Avrupa Birliği ve Avrupa Para Birliği'ne tam üyelik olduğunu söyledi.

9- Malatya CHP eski Milletvekili Mustafa Şentürk yaşamını yitirdi.

10- 1998 yılında Almanya'da tutuklanan mafya lideri Sedat Şahin Türkiye'ye iade edildi.

11- Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Selçuk Üniversitesi ve Türk Hukuku Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen "Türkiye-Avrupa Birliği İlişkilerinin Dünü, Bugünü, Yarını" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, "Türkiye'deki kültürel ve etnik farklılıklar, Avrupa Birliği'nin refahına katkı ve zenginlik sağlayacaktır" dedi.

12- İsrail Başbakanı Ehud Barak, ABD Başkanı Bill Clinton ile yapacağı görüşme öncesinde Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile Ortadoğu barış süreci görüşmelerini ele almak üzere bir araya geldi.

Mısır Dışişleri Bakanı Emur Musa görüşme sonunda yaptığı açıklamada, bazı önemli engellerin İsrail-Filistin görüşmelerini çıkmaza soktuğunu belirterek "Çok önemli engeller var. Kaybedecek zamanımız yok, çünkü son dakikalar içerisindeyiz" dedi.

13- İran yönetiminin, 1980-1988 İran-Irak savaşı sırasında esir düşen toplam 1500 Iraklıyı serbest bıraktığı bildirildi.

11 NİSAN 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği oylaması öncesinde TBMM'nin adeta bir ablukaya alındığını, istikrarı kişilere dayatan kriz ustalarının oylama sonucuyla püskürtüldüğünü söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği ve cumhurbaşkanının görev süresinin bitmesi nedeniyle yaşanan tartışmalarla zaman kaybedildiğini belirterek, ilkeler bazında tartışılmasından çok, bir pazarlık ve taktik mücadeleye dönüşmesi nedeniyle anayasa değişikliği paketinden olumlu sonuç alınamadığını söyledi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Arnavutluk'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'de ve dünyada adi şiddet olaylarının giderek artan bir grafik çizdiğini belirterek, bu olayları doğuran sebepler ortadan kalkmadığı sürece, güvenlik güçleri ne kadar tedbir alırsa alsın olayların devam edeceğini söyledi.

4- Sağlık Bakanı Osman Durmuş düzenlediği basın toplantısında, ebe ve hemşirelerin yüksek öğretimde yetiştirilmesi amacıyla, imzalanan protokolle Yüksek Öğretim Kurulu'na devredilen ancak 1996 yılından beri öğrenci alınmayan 12 sağlık meslek lisesine el koyduklarını açıkladı.

5- ANAPGenel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ülke gündeminin cumhurbaşkanlığı sorununa endekslendiğini belirterek, bu konunun "koalisyonun geleceği açısından bağlayıcı olmadığını" söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak "Uzlaşma içerisinde parlamentodan birinin çıkması, demokratik süreç açısından doğru olacaktır" dedi.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, enflasyonu düşürmek adına işçi ve memur ücretlerini kısan bir politikanın belirlenmemesi konusunda hükümeti uyardı. Meral, özelleştirmenin yağmayı getirdiğini, yüksek enflasyonun nedeninin işçiler olmadığını IMF'nin de kabul ettiğini söyledi.

8- İstanbul 2 No'lu DGM, Cumhuriyetin 75. yıl dönümü kutlamalarında Anıtkabir'e uçakla intihar saldırısı düzenlemeyi ve Fatih Camisi'ni işgal etmeyi planladıkları gerekçesiyle yargılanan "Anadolu Federe İslam Devleti" örgütü üyesi 29 sanıktan 14'ünü, 3 yıl 9 ay ile 18 yıl 9 ay arasında çeşitli ağır hapis cezalarına çarptırdı.

9- Almanya'dan Türkiye'ye iade edilen ülkücü mafya lideri Sedat Şahin hakkındaki tutukluluk kararı vicahiye çevrilerek Niğde Ceza Evi'ne konuldu.

10- İstanbul'da düzenlenen "Dünya Türk İşadamları 3. Kurultayı" çerçevesinde, 14 ihracaatçı birlik ile yurt dışındaki işadamları arasında ticaretin geliştirilmesi için "Kardeş Birlik/Kardeş Kuruluş" protokolü imzalandı.

11- Türkiye ile İran arasında 15 Eylül 1992 tarihinde Tahran'da imzalanan Mutabakat Zaptı uyarınca oluşturulan Ortak Güvenlik Komitesi'nin 17. toplantısı başladı.

Türk heyetine İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Rasih Özbek'in, İran heyetine de İran İçişleri Bakanlığı Güvenlik Genel Müdürü Hüseyin Mırzai Mulahkar'ın başkanlık ettiği görüşmelerde, Türkiye, istihbarat birimlerince hazırlanan ve İran'ın Türkiye'deki bölücü ve şeriatçı akımlara verdiği desteği belgeleyen bir dosyayı ileterek, gerekenin yapılmasını istedi.

12- Türkiye ile İsrail arasında İstanbul'da düzenlenen "Müşterek Türk-İsrail Tarih Konferansı" sona erdi.Prof. Dr. Yavuz Ercan kapanışta yaptığı konuşmada, hem İsrail'de hem de Türkiye'de yapılan iki konferansın, Türkiye ile Musevilerin Ortadoğu'da ayrılmaz iki temel taş olduğunu gösterdiğini söyledi.

13- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Lüksemburg'da düzenlenen Türkiye-AB Ortaklık Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her türlü diyaloğa açık olduğunu söyledi. Bakan Cem, Kopenhag kriterlerine uyumda önemli adımlar atıldığını belirterek, yasal reformlar ile ekonomik, sosyal ve siyasi gelişmeleri anlattı.

AB Dönem Başkanı Portekiz'in Dışişleri Bakanı Jaime Gama, 3 yıl aradan sonra Ortaklık Konseyi'nin yapılabilmesinin "İleriye doğru atılmış kararlı bir adım" olduğunu belirterek "Türkiye-AB ilişkileri açısından önemli bir gün" dedi.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen de, Kıbrıs'ta Türk askeri varlığının tam üyeliği engellemeyeceğini söyledi.

14- Mavi Akım doğal gaz boru hattının inşaasına yönelik kredi anlaşması Rusya'da imzalandı.

Rusya'nın doğal gaz şirketi Gazprom ile İtalyan, Alman ve Japon bankalarının imzaladıkları anlaşmanın, projenin deniz kısımlarının inşaatının finansmanını öngördüğü bildirildi.

15- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), terör örgütü PKK ile ilişkisi bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan bir kişinin yaptığı başvuru sonucu, Türkiye'yi suçlu bularak, 3 bin dolar tazminat ödemesini kararlaştırdı.

16- İngiliz Film ve Televizyon Sanatları (BAFTA) ödülleri açıklandı. Sam Mendes'in "American Beauty" filmi altı dalda ödül aldı.

17- Pulitzer ödülleri açıklandı. "Araştırmacı Gazetecilik" dalında birincilik ödülü Associated Press (AP) ajansından Sang-hun Choe, Charles Hanley ve Martha Mendoza'ya verilirken, "Fotoğraf" dalında da Washington Post'tan Carol Guzy, Michael Williamson ve Lucian Perkins'a verildi.

18- Bolivya'da hükümetin su fiyatlarına zam yapma girişimiyle başlayan ve daha sonra 90 günlük olağanüstü hal ilanıyla artan olaylar devam ederken, Cenral Obrera İşçi Sendikası'nın (COB) genel grev ilan ettiği açıklandı.

12 NİSAN 2000

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (AGİT-PA) tarafından Antalya'da düzenlenen "Yeni Riskler ve Meydan Okumalar: 21. Yüzyılda Azınlıklar" konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada "Yabancı düşmanlığı ve etnik milliyetçilik, ırkçılık ve terörizm, örgütlü suçlar, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, risk ve tehditler arasında yer almaktadır" dedi.

AGİT-PA Dönem Başkanı Helle Degn ise AGİT Parlamenterler Meclisi'nin, geçiş dönemindeki ülkelerin demokratikleşme sürecine yardım etmek istediğini belirterek "Biz burada güçlerin dengesizliğini ve karşımızdaki fırsatları görüyoruz. Bu toplantı sonunda çok şey göreceğiz" dedi

AGİT-PA Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Max Von Der Stoel de insan haklarının bir ülkenin iç meselesi olmadığını vurgulayarak, azınlık haklarının hukukun üstünlüğü çerçevesinde ve barışı zedelemeyecek şekilde ele alınması gerektiğini söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Yolsuzlukla Mücadele Derneği Başkanı ve üyelerini kabul etti. Orgeneral Kıvrıkoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, Türkiye'de irticadan sonra en önemli sorunun yolsuzluklar olduğunu belirterek, "temiz siyasetçileri" görmek istediğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Birleşmiş Milletler'in (BM) düzenlediği "10. Suçun Önlenmesi ve Suçluların Islahı Kongresi"ne katılmak üzere Avusturya'ya hareketinden önce, Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Bakan Türk yaptığı konuşmada, Viyana'da düzenlenecek kongrede özellikle "Hukuk devleti ilkesi ve bu ilkenin güçlendirilmesi" ile "Sınır aşan suçlarla mücadelede uluslararası işbirliği" gibi konuların görüşüleceğini söyledi.

Bakan Türk ayrıca,ceza evlerindeki eylemler ve af konusuna ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısı için gittiği Lüksemburg'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Kızılcahamam'da düzenlenen "Temel Eğitim Programı Değerlendirme Toplantısı"nda 8 yıllık kesintisiz zorunlu temel eğitimi değerlendirdi.

Bakan Bostancığlu, nitelikli öğretmen yetiştirmeninve etkin yöneticiler atamanın önemini vurgulayarak, eğitimde keyfilik yerine hukuksallığı yaşama geçirdiklerini söyledi.

6- İki yeni GSM için yapılan ilk ihaleyi 2 milyar 525 milyon dolarla İş Bankası-İtalya ortaklığı kazandı.

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, GSM'in değerini bulduğunu, bu satışın yalnız Türkiye büyüklüğüyle değil, etrafındaki ülkelerle, Orta Asya, Kafkasya, Balkanlar, Pakistan, Mısır gibi ülkelerin haberleşmesiyle de ilgili olduğunu söyledi.

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Özbilen de, hem POAŞ'ın hem de GSM'in yükünün altından kalkabileceklerini belirterek, 5000 kişiye de istihdam yaratacaklarını söyledi.

7- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan ABD'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alfred Moses, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel tarafından kabul edildi. Moses ardından Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu ve Müsteşar Yardımcısı Yiğit Alpogan ile bir araya geldi.

8- Küba'nın başkenti Havana'dadüzenlenen G-77 Toplantısında,. G-77'nin Dönem Başkanlığını yürüten Nijerya Devlet Başkanı Olusegun Obasanjo yaptığı konuşmada, Üçüncü Dünya ülkelerinin kuzeye olan borçları yüzünden bütçe dengelerini bir türlü sağlayamadıklarını belirterek, birlik olarak borçları toptan reddedmek gibi bir tutum içine girmeyeceklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan da Havana Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "Küreselleşmenin pozitif ve eşitlikçi bir güç olduğundan emin olmalıyız" dedi.

9- ABD Başkanı Bill Clinton ile İsrail Başbakanı Ehud Barak, İsrail-Filistin barış sürecinin ilerletilmesi konusunugörüşmek üzere Beyaz saray'da bir araya geldiler.

İki liderin görüşmesinin ardından yapılan açıklamada, Başkan Clinton ile Barak'ın, Filistin tarafıyla yapılacak görüşmelerde Amerikan temsilcilerinin zaman zaman yer almalarını kabul ettikleri bildirildi.

13 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Belçika Meclis Başkanı Herman De Croo'yu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. De Croo, "AB üyeliği konusunda sabırlı olmak gerektiği mesajını verebilirim" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel de Türkiye ile Belçika ilişkilerinin "mükemmel" olduğunu belirterek, iki ülke ticaret hacminin 2 milyar doları bulduğunu söyledi.

Ayrıca, Dünya Enerji Konseyi Bildirisi, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen bir toplantıyla tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, enerjinin kalkınmanın göstergesi olduğunu vurgulayarak,Türkiye'nin enerji alanında 20 yıl içinde 130 milyar dolar yatırım yapması gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Recep Önal yaptığı açıklamada, Türkiye ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında yapılan stand-by programının ilk gözden geçirilmesinin, yoğun gündem nedeniyle 26 Nisan'dan 28 Nisan'a alındığını söyledi. Bakan Önal,IMF yönetimine ek niyet mektubu sunulacağını, gönderilmiş olan 13 paragraflık ek niyet mektubunda yeni bir taahhüdün bulunmadığını bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook'a bir mektup göndererek, İngiltere'de oynanacak Galatasaray-Leeds United maçında Türk futbolcular ve seyirciler için devlet güvencesi istedi.

UEFA yetkilileri ise, İngiltere'den güvenliğe ilişkin bir devlet garantisi istenmesinin söz konusu olamayacağını açıkladılar.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü. Çiller, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı kurumunun"oldu bittiye" getirilecek bir kurum olmadığını belirterek "Birtakım kişiler veya partiler, cumhurbaşkanlığının niteliklerini sıralamaktadırlar. Zaten bu niteliklerin ne olacağı Anayasa'da var" dedi.

5- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi'nin (AGİT-PA) Antalya'da düzenlediği "Yeni Riskler ve Meydan Okumalar: 21. Yüzyılda Azınlıklar" konulu seminerin ilk oturumunda, "Azınlık Grupları ve Ekonomik İlişkilerin Güçlendirilmesi" konusu ele alındı.

Fransız Parlamenter Jacques Floch'un başkanlığını yaptığı oturumda, Kanadalı Parlamenter Jeremiah Grafstein ve çeşitli milletvekilleri konu ile ilgili olarak görüşlerini açıkladı.

6- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, Havana'da devam eden G-77'lerin toplantısında, borç alanların mali krizlerden korunmasına yardımcı olmayan ve dünya ekonomisinde istikrarı sağlayamayan, tek görevi kredi verenleri korumaktan ibaret olan IMF'nin kapatılmasını istemek için Üçüncü Dünya'nın her zamankinden daha çok nedeni olduğunu söyledi.

7- Peru'da geçen hafta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci tura kaldığı bildirildi.

14 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Polonya Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Demirel görüşmede, Polonya ile Türkiye arasında 600 yıllık geçmişe sahip dostluk ilişkilerinin bulunduğunu belirterek "Bugün, temel hak ve hürriyetlerin güvence altında olduğu, bölünmemiş, demokrat, müreffeh ve barış içinde bir Avrupa projesinin gerçekleşmesi yönünde işbirliği yapıyoruz" dedi.

Polonya Cumhurbaşkanı Kwasniewski ise "Avrupa, Türkiye olmaksızın Avrupa sistemini oturtamaz. Bizler Türkiye'ye inanıyoruz ve sizler Avrupa tarafından ihtiyaç duyulan bir ülkesiniz" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel BaşkanıMesut Yılmaz cumhurbaşkanlığı seçimini görüşmek üzere bir araya geldi.

Başbakan Ecevit görüşme sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, "Koalisyon partilerinin genel başkanları olarak cumhurbaşkanı seçimi konusunda fikir alışverişinde bulunduk" dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı'nın, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dışında olduğu yolundaki haberler üzerine yaptığı yazılı açıklamada, "Silahlı Kuvvetler, Anayasa çerçevesinde ülkenin yüksek menfaatlerini ve geleceğini ilgilendiren konularla yakından ilgilenmekte, görüşlerini ilgili kişi ve makamlara ifade etmektedir" denildi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ilkbahar toplantılarına katılmak üzere ABD'ye hareketinden önce Atatük Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ilkbahar toplantılarının IMF'nin "ara dönem" toplantıları şeklinde geçtiğini belirterek, bu toplantıların dışındaTürk heyeti olarak, ikili temaslara ağırlık vereceklerini söyledi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral incelemelerde bulunmak üzere Bolu'ya gitti. Bakan Oral burada yaptığı açıklamada, hükümetin birinci gündeminde depremin yer aldığını belirterek, amaçlarının deprem bölgesini tekrar canlandırmak olduğunu söyledi.

6- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, "Ulusal Aşı Günleri Öncesi Hazırlık Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, çocuk felci konusunda hedefe ulaşan Türkiye'nin, değişik sebepler nedeniyle ölen çocuk oranını da aşağılara düşürmek zorunda olduğunu söyledi.

7- 66 rektör ve 58 üniversite görevlisi, Antalya'da yapılan "Rektörler Komitesi ve Üniversitelerarası Kurul" toplantısına katıldı.

8- Emek Platformu'nu oluşturan, başta Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen, TMMOB olmak üzere 15 sivil örgütün temsilcileri bir araya gelerek, 1 Mayıs'ın resmi tatil olarak kutlanmasını istediler.

9- Gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, özelleştirmeye değinerek, prensip olarak özelleştirmeye karşı olduklarını, ancak istihdamı artıracak özelleştirme yapılırsa buna karşı çıkamayacaklarını söyledi.

10- Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'i, Emniyet Genel Müdürlüğüne hibe edilen suikast silahlarıyla, bunlara ait susturucuların kaybolmasında sorumluluğu olduğu gerekçesiyle, 1 yıl hapis ve 1 yıl memuriyetten men cezasına mahkum etti.

11- CHP Mardin eski Milletvekili Şevki Aysan İstanbul'da yaşamını yitirdi.

12- Pakistan'da bulunan Devlet Bakanı ve Türkiye-Pakistan Ekonomik İşbirliği Başkanı Abdulhaluk Çay, Pakistan'ın Dera İsmail Khan kentinde bir Türk şirketi tarafından yaptırılan su kanalının açılışını yaptı.

Bakan Çay yaptığı konuşmada, Türk yatırımcıları sayesinde iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin her geçen gün daha da gelişeceğini söyledi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton'ın Hazar Havzasından sorumlu Özel Temsilcisi John Wolf, Senato Dışilişkiler Komitesi'nin enerji alt komisyonunda yaptığı konuşmada, 2004 yılında devreye girmesi planlanan Bakü-Ceyhan petrol boru hattının, zamanın boşa harcandığı için gecikeceğini belirterek "Eylemsiz geçen zamanlar gecikme anlamına geliyor. Finans planının Azerbaycan Parlamentosu'na götürülüp orada onaylanması çok önemli" dedi.

14- İstanbul'da oynanan Galatasaray-Leeds-United maçı öncesinde çıkan olaylarda iki İngilizin öldürülmesinden sonra UEFA, İngiltere'de oynanacak maça Türk seyircisinin alınmaması kararı verdi.

15- Rusya,ABD ile Rusya arasındaki nükleer başlıklı füze sayısının azaltılmasını öngören START-II anlaşmasını onayladı.

15 NİSAN 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, FP Genel Başkanı Recai Kutan, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile ayrı ayrı bir araya gelerek, cumhurbaşkanlığı seçimini görüştü.

Başbakan Ecevit daha sonra, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile bir zirve toplantısı yaptı.

Başbakan Ecevit ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nu ziyaretinden sonra düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2- Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer incelemelerde bulunmak üzere gittiği Kayseri'de gazetecilere yaptığı açıklamada, enerji üretimi ve dağıtımının özel sektöre açılması ile ilgili çalışma başlattıklarını belirterek "Enerji sektöründe rekabet, kalite ve ucuzluğu beraberinde getirecektir" dedi.

3- Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, Türk Ocakları 33. Genel Kurulu toplantısı öncesinde gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili sorularını yanıtladı.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan yaptığı açıklamada,sesli müzik yayını yapan işyerlerinin ancak ses izolasyonu sağlaması halinde istedikleri saate kadar müzik yayını yapabileceklerini söyledi. Bakan Tantan, kanunun gece yüksek sesle müzik yayınını saat 24.00 ile sınırlandırdığını belirterek, yasa hükümlerinin Türkiye'nin her bölgesinde, turizm bölgeleri dahil, aynı şekilde uygulanacağını söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Sağlık-İş Sendikası'nın düzenlediği "Sosyal Sigortalar Kurumu'nun Yeniden Yapılandırılması" konulu panelde yaptığı konuşmada, SSK'nın Türkiye'nin en büyük sağlık kuruluşu olduğunu belirterek, SSK ile ilgili yıllardır bir şey yapılmadığını söyledi. Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında 7 yasayı daha Meclis'e sevkedeceklerini belirten Bakan Okuyan, bu yasalardan biri olan SSK'nın yeniden yapılandırılmasıyla ilgili kanun tasarısıyla SSK'da yaşanan çilelerin sona ereceğini söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Sağlık-İş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu ve siyasi parti temsilcileri de panelde birer konuşma yaptılar.

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, partisinin İstanbul'da düzenlediği "21. Yüzyılda Kadının Siyasetteki Yeri" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, kadın hakları ve eşitliği konusunun tüm sosyal demokrat partilerde olduğu gibi CHP için de önemli olduğunu, ancak son yıllarda kadının parlamentoda temsil oranının düştüğünü söyledi.

7- TOBB Başkanı Fuat Miras, Adana'da düzenlenen TOBB Ticaret Odaları Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadele programında, sadece kendilerinin yapacağı fedakarlıklarla sonuç alınamayacağını belirterek "Herkesin elini taşın altına sokması gerekir" dedi.

8- Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TİRKSAV) tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Deprem Gerçeği ve Yapılması Gerekenler" konulu panelde, deprem sırasında yaptıkları başarılı çalışmalar nedeniyle Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Sağlık Bakanı Osman Durmuş ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'a plaket verildi.

Panele katılan bakanlar deprem sırasında ve sonrasında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

9- Aktör Hayati Hamzaoğlu dün Antalya'da yaşamını yitirdi.

10- Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Türkiye'ye gelen Almanya'nın Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Günther Beckstein, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Başkanı Tunay Altınpınar tarafından kabul edildi. Altınpınar yaptığı konuşmada, Beckstein'e Antalya'nın tarım, turizm, ticaret ve eğitim alanlarındaki yatırımlarıyla ilgili bilgi verdiğini söyledi.

Beckstein de Türkiye'nin son yıllarda ekonomide gözle görülür bir gelişme kaydettiğini belirterek, "Türkiye'de ortaya konulan rakamlar ve uygulanan programlar, bu büyümeyi açıkça gösteriyor" dedi.

11- İç havaalanı modernizasyon projesinin açılış törenine katılmak üzere Özbekistan'ın Urgenç kentine giden Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, törende yaptığı konuşmada, Türk Özbek ilişkilerinin gelişerek devam edeceğinı belirterek, önümüzdeki günlerde iki ülke arasında havayolu, karayolu ve demiryolu taşımacılığında önemli adımlar atılacağını söyledi.

12- Irak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak'a karşı 1990 yılından bu yana BM tarafından uygulanan ambargo nedeniyle ülke genelinde ölü sayısının 1 milyon 292 bin 446'ya yükseldiği, sadece geçen ay toplam 9.328 kişinin öldüğü bildirildi.

Öte yandan Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, BM Konseyi'nin onayladığı silah denetimlerinin yeniden başlatılmasıyla ilgili planı Irak yönetiminin kabul etmeyeceğini açıkladı.

13- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Kazakistan'da, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile bir araya gelerek demokratikleşme, siyasi, ekonomik ve uluslararası konuları görüştü.

16 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Polonya Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski ile İstanbul'da katıldığı "Türk-Polonya İş Konseyi"nin toplantısında yaptığı konuşmada, her iki ülkenin ortak ekonomik ve politik vizyonları paylaştıklarını belirterek "Yakın zamanda gerçekleşecek Avrupa Birliği'ne tam üyelik her iki ülkenin işadamlarına yeni fırsatlar doğuracaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Kwasniewski de Türkiye'nin ithalatında Polonya'nın 50. sırada bulunduğunu ve bu konuda yapılacak çok şey olduğuna inandığını belirterek, işbirliğinin güçlendirilmesi ve yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi.

2- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Edip Başer, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusundaki görüşlerini, Türkiye gazetesine değerlendirdi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, gündemdeki konuları Radikal gazetesinedeğerlendirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı yaptığı açıklamada, İngiltere'de eğitim gören bir Türk öğrencinin saldırıya uğraması ve bir Türk fırkateyninin mürettebatının taciz edilmesi üzerine, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği nezdinde girişimde bulunularak, İngiltere'deki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması için alınan tedbirlerin artırılmasının istendiğini söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, ETT Europa Türk Telekom'un depremzedeler için yaptırdığı prefabrike konutların teslim törenine katılmak üzere gittiği Kocaeli Gölcük'te, MHP ilçe merkezini ziyareti sırasında bir soru üzerine yaptığı açıklamada, cep telefonu abonelerinden alınan sabit ücretin kaldırılmasına ilişkin çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen Köy Enstitüleri'nin kuruluşunun 60. yıl dönümü dolayısıyladüzenlenen "Köy Enstitüleri Çağdaş Eğitim Şenliği"nde yaptığı konuşmada, Köy Enstitüleri'nin, Türk ve dünya eğitim tarihinde örnek olacak bir çalışmanın ürünlerini verdiklerini söyledi.

7- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İstanbul Bahçelievler semtinde bir otomobilde yapılan aramada 107 kilogram eroin ele geçirildiği bildirildi.

8- Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası İlkbahar Dönemi Toplantılarına katılmak üzere ABD'de bulunan Devlet Bakanı Recep Önal, IMF ve Dünya Bankası yetkilileri ile görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uyguladığı ekonomik politikadaki gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi temaslarda bulunmak üzere İngiltere'ye gitti.

10- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Orta Asya gezisi çerçevesinde ziyaret ettiği Kırgızistan'da Cumhurbaşkanı Askar Akayev ile görüştü.

Albright görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, güvenlik, demokratikleşme, insan hakları, terörizm ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele konularını ele aldıklarını belirterek, Kırgızistan'ın demokratikleşme sürecinin küçümsenemeyeceğini ve bu ülkeye olan desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Albright daha sonra Özbekistan'a gitti.

17 NİSAN 2000

1- Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı'nın "1999 Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri" Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından sahiplerine verildi.

Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Türk dünyası içinde bir çok yanlışlık, geçmişinde de tahrifatlar olduğunu belirterek, Türklük bilincinin çok iyi anlaşılması durumunda gelecek yıllar için daha ümitli olabileceğimizi söyledi.

2- Devlet Bakanı Yüksel Yalova yaptığı açıklamada, İskenderun Demir Çelik'teki (İSDEMİR) yüzde 100'lük, Asil Çelik'teki yüzde 93.38'lik kamu hissesinin satışa çıkartılmasını değerlendirdi.

Bakan Yalova ayrıca, POAŞ'ın satışıyla ilgili olarak da Özelleştirme Yüksek Kurulu'ndaki bakanların kendi sorumlulukları nedeniyle yaptıkları çalışmalarını bu hafta içinde tamamlayacaklarını ve ardından satış kararının çıkartılacağını söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Köy Enstitüleri'nin 60. yıl dönömü nedeniyle yayımladığı mesajda, enstitülerin kurulduğu yıllarda 17 milyon olan Türkiye nüfusunun yüzde 80`inin köylerde yaşadığı dikkate alındığında, hareketin önemi ve yüklendiği sorumluluğun daha iyi anlaşılacağını kaydetti.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile yapılan söyleşi Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, son 1 yıl içinde atılan adımlarla sorunların azalmasını sağlayamadığı gibi sorunlara yenilerini eklediğini söyledi.

6- Emniyet Genel Müdürü Turan Genç "Terörle Mücadele Şube Müdürleri Bilgilendirme, Değerlendirme ve Koordinasyon Semineri"nin açılışında yaptığı konuşmada, dünyada terörle mücadele etmeyen ülke olmadığını belirterek, terörle mücadeleyi çağdaş, demokratik hukuk devletinde "sıfırlamanın" mümkün olmadığını söyledi.

7- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, bir yıllık çalışmalarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

8- Çin'in Ekonomik ve Ticari İlişkilerinden sorumlu İstanbul 2. Konsolosu Zia Ziang, Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin'in ziyareti öncesinde Türkiye-Çin ilişkilerini Cumhuriyet gazetesine anlattı.

9- İsrail, 1978'de işgal ettiği Güney Lübnan'dan "temmuzda" çekilme kararını, Birleşmiş Milletler'e yazdığı bir mektupla açıkladı.

İsrail'in BM Büyükelçisi Yehuda Lancry'in, mektubu BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a ilettiği bildirdildi.

İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı Efrahim Sneh ise, Lübnan'dan çekildikten sonra İsrail'e yönelik saldırıların, İsrail ile Suriye arasında savaşa neden olabileceğini belirtti.

10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün gittiği İngiltere'nin başkenti Londra'da Başbakan Tony Blair ve Kraliçe II. Elizabeth'le bir araya geldi.

Putin ile Blair yaptıkları görüşmede, Rusya'nın Avrupa ve Avrupa Birliği'yle olan ilişkileri, Çeçenistan ve Kosova sorunu, silahsızlanma, uyuşturucu kaçakçılığı, örgütlü suçlar, terorizm ve Rusya'ya yatırım konularını ele aldılar.

Daha sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında Blair, Putin'le yılda bir kez görüşmeye karar verdiklerini belirterek "Güçlü ve modern bir Rusya istiyoruz. Barış ve istikrar için işbirliği yapmalıyız" dedi.

Putin ayrıca, İngiliz işadamlarıyla yaptığı görüşmede de işadamlarına Rusya'ya yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

11- ABD'nin Avrupa İşlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, ABD'de bir konferansta yaptığı konuşmada, ABD ile Avrupa ittifakına ilişkin Amerikan görüşlerini anlatarak "AB-ABD ortaklığının geçen yılki en büyük başarılarının başında, Türkiye'nin AB adaylığının resmen tescil edilmesi geldiğini" söyledi.

18 NİSAN 2000

1- Türkiye Zeka Vakfı ve Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen "Cumhurbaşkanlığı Satranç Turnuvası Ödülleri" Çankaya Köşkü'nde törenle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından sahiplerine verildi.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Şehit Anaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Pakize Alp Akbaba ve beraberindeki heyeti kabul etti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında "Türkiye Enflasyonu Yeniyor" kampanyasının tanıtımıyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, devletin, yıllardır yüksek enflasyon nedeniyle faiz ödemekten ve yeni borç aramaktan asıl görevini yapmakta zorlanan bir noktaya geldiğini belirterek, 57. hükümetin ortaya koyduğu siyasi irade ile somut politikaların sonuçlarının kısa sürede alınmaya başlandığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TBMM Genel Kurulu'nda dış politikadaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Etimesgut Belediyesi ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı tarafından yaptırılacak Semahat-Nusret Arsel Eğitim Parkı'nın temel atma törenine katıldı.

Bakan Bostancıoğlu törende yaptığı konuşmada, eğitimin sadece devletin değil herkesin görevi olduğunu söyledi.

Bakan Koray da dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilmek için eğitime büyük önem verilmesi gerektiğini söyledi.

5- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın bar ve eğlence yerlerinin saat 24.00'te kapatılacağına ilişkin açıklaması üzerine, İçişleri Bakanlığı'nın turizm işletme belgeli tesislerde çalışma saatleri bakımından kısıtlama yetkisi bulunmadığını, kanunların tüm ülke için geçerli olduğunu söyledi.

6- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Sabah gazetesinin ekonomik programın amaçları hakkındaki sorularını yanıtladı.

7- Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Ciang Zemin ve beraberindeki heyet, Ortadoğu turu çerçevesinde resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

Zemin Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye ziyaretinin, iki ülke arasındaki karşılıklı anlayış ve dostluğu pekiştirmek, işbirliğini geliştirmek, yeni yüzyıla yönelik yeni işbirliğive ortak ilişkiler kurmak yoluyla iki ülkeye ve halklarına mutluluk getirmeyi amaçladığını söyledi.

8- Gürcistan Enerji ve Yakıt Bakanı David Mrtskhulava, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'in davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

Bakan Ersümer, heyetlerarası görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, Bakü-Ceyhan boru hattı projesinin devam ettiğini belirterek, hükümetlerarası anlaşmaların parlamento onayından geçmesinin beklendiğini söyledi.

9- İngiltere ziyaretinin ardından Ukrayna'ya giden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Devlet Başkanı Leonid Kucma ile bir araya geldi. Putin düzenlediği basın toplantısında, NATO'nun eski SSCB ülkelerini kapsayacak biçimde genişlemesine karşı olduğunu söyledi.

10- Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Çeçenistan'daki askeri operasyonun sona erdiğini bildirdi.

19 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, "Türkiye, Çin ile ilişkilerine büyük önem vermektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ve Zemin görüşmelerinin ardından heyetlerarası toplantıya da başkanlık ettiler.

İki devlet başkanı daha sonra enerji, siyasi, ekonomi alanında anlaşmalar imzaladılar.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çin'de yayımlanan China Daily gazetesine yaptığı açıklamada, Çin ve Türkiye'nin birlikte çalışmaları durumunda Asya'nın iki ucunda barışın ve yaşam koşullarının geliştirilebileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, iki tarafın sınır ötesi terorizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve örgütlü suçlara karşı ortak mücadele edeceklerini de söyledi.

3- "22. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği"ne katılmak üzere çeşitli ülkelerden Türkiye'ye gelen çocukları Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Bülent Ecevit kabul etti.

4- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında cumhurbaşkanlığı seçimi konusunu değerlendirdi. Başbakan Ecevit, son zamanlarda siyasal dengelerin çok duyarlı bir hale geldiğini belirterek, Meclis içinden bir cumhurbaşkanı adayı seçmenin sorun çıkarabileceğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş'nin yaptırdığı Kadıköy İnciburnu Kılavuzluk İstasyonu'nun açılışında yaptığı konuşmada, günümüz koşullarında yurttaşların en temel hakları olan seyahat özgürlüğünü elde edemediklerini söyledi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İzlanda Dışişleri Bakanı Holldor Asgrimsson ile bir araya geldi. Dışişleri Konutu'nda iki ülke heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından iki ülke arasında, "Siyasi İstişare Mekanizmasının Tesisi Anlaşması" imzalandı.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin soruları üzerine, Türkiye ile Yunanistan arasında yeni diyalog sürecinin PASOKhükümeti döneminde başladığını anımsatarak, PASOK'un seçimlerden galip çıkmasının bu diyalog sürecinin ileriye dönük geliştirilmesi açısından ümit verici olduğunu söyledi.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret etti. Çiller, düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Ecevit ile cumhurbaşkanlığı seçimi konusunu görüştüklerini söyledi.

9- Afet Bölge Koordinatör Valisi Kutluay Öktem, dün Bolu'da bölge milletvekillerine bilgi vermek amacıyla düzenlenen toplantıya katıldı. Vali Öktem, deprem bölgesine 40 bin kalıcı konut yapılacağını, konutların altyapı ihalesinin bu ay gerçekleştirileceğini bildirdi.

10- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, ekonomik programı Sabah gazetesine değerlendirdi.

11- KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda yüzde 30,14 oy alan UBP lideri ve Başbakan Derviş Eroğlu, adaylıktan çekildiğini açıkladı.

12- İtalya Başbakanı Massimo D'Alema senatoda yaptığı konuşmada, başbakanlık görevine veda ederken "Bundan sonra merkez sola hizmet edeceğim" dedi.

13- Filipinler'de iç hat seferi yapmakta olan bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 131 kişinin öldüğü bildiridi.

20 NİSAN 2000

1- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın evsahipliğinde Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirilen "Karadeniz Deniz Kuvvetleri Komutanlar Toplantısı"nın üçüncüsü sona erdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu yaptığı konuşmada, "Karadeniz'de kapsamlı bir işbirliğini gerçekleştirmek için deniz trafiğinin kontrolü, seyrüsefer güvenliği, çevre kirliliğinin kontrolü, arama-kurtarma, insani yardım, balıkçılığın kontrol ve korunması gibi alanlarda müşterek olarak hareket edilmesi gerekmektedir" dedi.

Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil de bu toplantıların en önemli hedefinin Karadeniz'de işbirliği tesisi ve devamının sağlanması olduğunu söyledi.

2- RTÜK, Kanal D televizyonuna bir günlük yayın durdurma cezası verdi.

3- Galatasaray futbol takımı, İngiltere'de yapılan UEFA Kupası'nda, İngiliz takımı Leeds United ile 2-2 berabere kalarak finale kaldı.

4- Efes Pilsen basketbol takımı, Yunanistan'ın başkenti Selanik'te yapılan dörtlü finaldeki maçta İspanyol takımı Barcelona'yı 75-69 yenerek Avrupa üçüncüsü oldu.

5- Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Yunanistan'da başlayan "Türk-Yunan Dostluk Fuarı"na katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Tanrıkulu, Tarım Satış Birlikleri'nin özelleştirilmesine yönelik yasanın TBMM'den çıkarılması koşuluyla Dünya Bankası'nın vereceği 150 milyon dolarlık kredi konusundaki sıkıntının giderilmek üzere olduğunu söyledi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yeniden umhurbaşkanlığına seçildikten sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Derviş Eroğlu ile Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'nun istifalarını istedi. Denktaş, UBP'ye mensup herhangi bir milletvekiline hükümet kurma görevi verilebileceğini belirterek "Seçim döneminde şahsıma karşı yapılan seviyesiz saldırılardan sonra Eroğlu'nun başbakanlıktan istifasını istemek hakkımdır" dedi.

8- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, ABD Başkanı Bill Clinton ile Ortadoğu barış sürecini görüşmek üzere ABD'ye gitti.

9- Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov, Kommersant gazetesine yaptığı açıklamada, barış görüşmeleri başlatma çerçevesinde Çeçen savaşçılara, Rus askerlerine karşı saldırıyı durdurma emri verdiğini söyledi.

21 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark'ı, Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, ilişkilerin geliştirilmesi için iki ülkenin daha fazla çaba harcaması gerektiğini söyledi.

Clark ve beraberindeki heyet daha sonra Başbakan Bülent Ecevit ile bir araya gelerek, Türkiye ve Yeni Zelanda arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konularını görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TOBB ile Türkiye İhracatçılar tarafından başlatılan "Türkiye Enflasyonu Yeniyor" kampanyası kapsamında oluşturulan "Enflasyonla Mücadele İçin Toplumsal Mutabakat Belgesi"ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Demirel imza töreninde yaptığı konuşmada, halkın en büyük derdinin geçim sıkıntısı olduğunu belirterek, ülkeyi yönetenlerin bu sorunu çözmesi gerektiğini söyledi.

Devlet Bakanı Recep Önal da enflasyonla mücadele sürecine zarar verecek her türlü tutumdan tüm toplum kesimlerinin kaçınması gerektiğini söyledi.

TOBB Başkanı Fuat Miras ise yüksek enflasyonun doğurduğu sonuçlara değindi.

3- Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi açılış törenine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Hüsamettin Özkan, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile ilgili bakanlar ve kuvvet komutanları katıldı.

4- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay yaptığı açıklamada, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur primlerinin ödenmesinde esas alınacak artış oranının bu yıl içinde yüzde 25 olarak uygulanması ve Vakıfbank'ın B grubu hisselerinin yüzde 20'sinin satışına ilişkin yasa tasarılarının imzaya açılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer Başbakanlık'ta gazetecilerin nükleer santral ihalesine ilişkin sorularını yanıtlayarak, nükleer santral ihalesinin yeniden erteleneceğini söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) 227. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyanın 16. büyük ekonomisine sahip olduğunu ve bunda İTÜ mezunlarının önemli payı olduğunu söyledi.

7- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Bolu Valisi Nusret Miroğlu ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, deprem bölgesinde yapılacak kalıcı konutlar için 26 ve 27 Nisan'da gazete ilanı vereceklerini belirterek, maliyetin altında verilen teklifleri dikkate almayacaklarını söyledi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Bakanlığı ile Altınoluk Belediyesi'nce ortaklaşa düzenlenen "1. Uluslararası Altınoluk Antandros Zeytincilik Fuarı"nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülke ekonomisine katkıda bulunan herkesin korunması için gerekli tedbirlerin alınmasına devam edileceğini söyledi.

9- Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen düzenlediği basın toplantısında, kurumun nakit paralarının bankadan bankaya transferi ile ilgili iddiaları yanıtladı.

10- Özelleştirme Yüksek Kurulu, Petrol Ofisi'nin yüzde 51 hissesinin Türkiye İş Bankası-Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş ortaklığına satılmasını onayladı.

Devlet Bakanı Yüksel Yalova yaptığı açıklamada, "Hiçbir hukuki kuşku uyandırmayacak şekilde POAŞ'ın satışı gerçekleştirilmiştir" dedi.

11- Türkiye'ye yaptığı ziyareti tamamlayarak Yunanistan'a giden Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin, Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos ve Başbakan Kostas Simitis ile bir araya geldi.

12- Dün Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te başlayan "Orta Asya Bölgesel Güvenlik Zirvesi" sona erdi.

Zirve sonunda, "Terör, siyasi ve dini aşırılıklar ve güvenliği tehdit edici hareketlere karşı Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın ortak hareket etme anlaşması" imzalandı.

13- Rusya Güvenlik Konseyi, bir saldırı durumunda Rusya'ya nükleer silahları ilk kullanan taraf olma hakkı veren yeni askeri doktrini resmen onayladı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin Konsey'de yaptığı konuşmada, yeni doktrinin, NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik askeri operasyonu gibi küresel stratejik değişikliklere ve Orta Asya'daki gerginliklere bir yanıt olduğunu söyledi.

14- İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi'nin, Başbakan Massimo D'Alema'nın istifasının ardından yeni hükümeti kurma görevini Hazine Bakanı Giuliano Amato'ya verdiği bildirildi.

22 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM'nin kuruluşunun 80. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Bağımsızlık ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, çocukların ve gençlerin Türkiye'nin ve insanlığın en değerli varlığı ve ümidi olduğunu belirterek, sevgi dolu bir dünyanın genç nesil tarafından hayata geçirileceğini söyledi.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da Milli Egemenlik Haftası'nın açılış konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının yıkılmış ve parçalannmaya başlamış bir imparatorluktan, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ni ne büyük güçlüklerle kurduklarını anlattı.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer yaptığı açıklamada, nükleer santrallar yapımı ve ihalesi konusunu değerlendirdi.

3- Emlak Bankası'ndan sorumlu Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu'nun, Kızılay Genel Müdürlüğü'nün 55 trilyon lirasının komisyon adı altında Emlak Bankası'na aktarıldığı yönünde basında yeralan iddialar doğrultusunda, Emlak Bankası'nda inceleme yapılması için talimat verdiği bildirildi.

Devlet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise "Devlet Bakanımız Somuncuoğlu'nun talimatları ile yapılan incelemelerde bankamız yöneticilerinin bu şaibeli işlemle herhangi bir bağlantısı görülmemiştir" denildi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın ile Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Ankara-Adana hattında her gün karşılıklı olarak hizmet verecek olan Çukurova Mavi Treni'ni, düzenlenen törenle hizmete başlattı.

Bakan Öksüz açılış töreninde yaptığı konuşmada, mevcut demiryollarının yetersiz ve dünyanın çok gerisinde olduğunu belirterek, önümüzdeki 10 yıl içinde 2 bin kilometre yeni demiryolu yapılmadığı takdirde, Türkiye'de iktisadi hizmetlerin verimliliğinden söz edilemeyeceğini söyledi.

5- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Personel Yasası'nda değişiklik yapılmasına dair yasa Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi'nce düzenlenen "İşkence-Kötü Muamele Sorunu ve Çözüm Önerileri" konulu panelde yaptığı konuşmada, avukatların dışlandığı, sanıktan başlayarak delile ulaşmayı amaçlayan bir sistemde, işkence ve kötü muamelenin önlenemeyeceğini söyledi.

7- Samsun'da meydana gelen trafik kazasında 11 kişi öldü.

8-İzmir Ticaret Odası'nın (İZTO) Yunanistan'da düzenlediği iş ve inceleme gezisinin Atina bölümü sona erdi.

İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş ve Meclis Başkanı Necip Kalkan'ın öncülüğünde Atina ve Pire Ticaret Odası'yla görüşme gerçekleştirildi.

Atina Ticaret Odası Başkanı Joannis Copralos görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye ile işbirliğine hazır olduklarını, özellikle Türkiye'nin AB adaylığı sonrasında bu ülkeye yatırım yapmak isteyenlere fırsat doğduğunu söyledi.

Pire Ticaret Odası Başkanı Georgie Kassimatis, Pire Limanı'nı İzmir'le birleştirmek istediklerini kaydederek "Hem havadan hem denizden bu bağlantıyı kurmalıyız. Kosova savaşı sonrasında oradaki kentlerin yeniden yapımında beraber çalışabiliriz" dedi.

İZTO Başkanı Demirtaş ise uzun süreden beri Yunanistan'la ticari ilişkide bulunmak istediklerini, ancak sürecin bu günlerde başlatıldığını söyledi.

9- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis parlamentoya sunduğu hükümet programında, Türkiye ile Yunanistan arasındaki tek sorunun Ege'de kıta sahanlığının belirlenmesi konusu olduğunu belirtti.

10- Çin'de bir kömür ocağında meydana gelen patlamada 40 kişinin öldüğü bildirildi.

23 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de bulunan Avustralya Başbakanı John Howard'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'de başta enerji ve özelleştirme olmak üzere birçok alanda yatırım olanağı bulunduğunu belirterek "Türkiye'ye daha fazla yatırımcı gönderin" dedi.

Howard da Çanakkale savaşlarından bu yana geçen zamanın iki ülke halkı arasında bir duygusallık yarattığını belirterek "Avustralya'da yaşayan yaklaşık 150 bin Türk'ün toplumumuza büyük katkısı var" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ve beraberindeki Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen öğrencileri kabul etti.

Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'de yollar ve imkanların Cumhurbaşkanlığı koltuğuna kadar açık olduğunu ve ülkede fırsat eşitliği bulunduğunu söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir grup öğrenciyi Başbakanlık'ta kabul etti.

Başbakan Ecevit kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu anlattı.

4- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de bulunan Avustralya Başbakanı John Howard ve beraberindeki heyeti Başbakanlık'ta kabul etti. Başbakan Ecevit ve Howard heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Howard görüşmelerde, işbirliğini geliştirmek için, çifte vergilendirmenin önlenmesi ve karşılıklı yatırımların teşviki konularını ele aldıklarını söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu, kuruluşunun 80. yıl dönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel gündemle toplandı.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut yaptığı açılış konuşmasında, TBMM'nin, geride kalan 20. yüzyılın millet egemenliğine dayanan ilk parlamentolarından biri olduğunu belirterek, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında "demokrat yapılı bir kuruluş" olan parlamentonun öneminin büyük olduğunu söyledi.

6- Devlet Bakanı Recep Önal, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOS) toplantıları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, toplantılarda Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın, bundan böyle kişi başına ulusal geliri 4 bin doların üzerindeki ülkelere yardım yapmaktan vazgeçme yaklaşımının, yapısal reformları kapsamamasını önerdiklerini belirterek, bu yaklaşımın henüz somut bir sonuca ulaşmadığını, fakat Türkiye'nin IMF ve Dünya Bankası'ndan alacağı mali yardımları etkilemeyeceğini söyledi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Milliyet gazetesine dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi.

8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, bakanlığının 22-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleştireceği "Ulusal Aşı Günleri" ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, koruyucu sağlık hizmetlerinde aşının önemli olduğunu ve Bakanlığın öncelikli hizmetleri arasında yer aldığını belirterek, ailelerden çocuklarını aşılatmalarını istedi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, Türkiye'de tarım arazileri üzerine konut ve sanayi tesisi yapıldığını ve ülke kaynaklarının değerlendirilemediğini belirterek, tarım alanlarının amaç dışı kullanımını önlemeye yönelik yasa hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İzmir Çiğli, Bornova ve Limontepe SSK dispanserlerinin açılış törenlerinde yaptığı konuşmalarda, SSK'nın yeni yapılanmasını anlatarak, 20 ay sonra geçilecek kart uygulaması hakkında bilgi verdi.

Bakan Okuyan ayrıca, İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun görevlerini yerine getiremediğini ve 2 bin personeliyle devlete yük olduğunu belirterek "Kurum daha önce kapatılmalıydı" dedi.

11- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp yaptığı açıklamada, iç borçlanma politikasının başarıyla sürdürüldüğünü belirterek, son yapılan hazine ihalesi ile faiz oranlarının, 1985 yılı düzeyine gerilediğini ve bunun ekonomi programına duyulan güveni yansıttığını söyledi.

12- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Faruk Yücel yaptığı açıklamada, Meclis tutanaklarına göre sınır ticareti yoluyla kayıtsız olarak giren mallar veya sınırlardan kaçak giren mallar nedeniyle Türkiye'nin ve özellikle Türk çiftçisinin ekonomik olarak 22 milyar dolarlık ekonomik kaybının bulunduğunu belirterek, bunun önlenmesi için her türlü tedbirin ciddiyetle alınmasını istedi.

13- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

14- İstanbul'da bir belediye otobüsü ile minibüsün çarpışması sonucu 6 kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.

15- Gazeteci Cemal Işın İstanbul'da yaşamını yitirdi.

16- Ürdün Kralı Abdullah, temaslarda bulunmak üzere İsrail'e gitti. Kral Abdullah ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Ehud Barak ile bir araya gelerek Ortadoğu barış sürecini görüştü. Kral Abdullah görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Arap dünyası ile İsrail arasındaki çatışmaların odak noktasını teşkil eden Filistin sorununun çözülmesiyle birlikte, her iki tarafın da bazı engelleri aşabileceğini ve İsrail'in daha güvenlikli, Filistin'in de daha adaletli bir yaşama kavuşacağını söyledi.

Barak da Kral Abdullah'ın ziyaretini "Barış uzlaşmalarını yeniden gündeme getiren" bir olay olarak tanımladı.

17- İran'da Özel Basın Mahkemesi'nin, beş gazeteyi kapattığı ve bazı gazetecileri de tutuklattığı bildirildi.

24 NİSAN 2000

1- Devlet Bakanı Tunca Toskay yaptığı açıklamada, kredi kullanım büyüklüğüne göre kademeli olarak uygulanan ihracat faiz oranlarının 4 puan indirilerek, yüzde 30-34 seviyelerine çekildiğini söyledi.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk "21. Yüzyılda Ceza Evleri Üretime Hazırlanıyor" konulu seminerin açılında yaptığı konuşmada, Türk ceza evlerini eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine dönüştürmek istedikleri söyledi.

3- İstanbul Valiliği İl Özel İdare bütçesinden karşılanan, İstanbul Bayındırlık İskan Müdürlüğü bünyesinde kurulan "Deprem Testi ve Araştırma Laboratuvarı" Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, İstanbul Valisi Erol Çakır ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından törenle açıldı.

Bakan Aydın yaptığı konuşmada, hükümetin deprem sonrasında verdiği sözleri yerine getirdiğini belirterek, çadırkent ve geçici barakalardan sonra kalıcı konutların da tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Vali Çakır da istanbul'un deprem sonrası yaraları sarmakonusunda olağanüstü bir çaba harcadığını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Artvin ili ve ilçelerinde incelemeleri sırasında parti örgütlerinin düzenlediği toplantılara katılarak gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili sorularını yanıtladı.

5- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'un davetlisi olarak TBMM'nin 80. açılış yıl dönümü törenlerine katılan Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Makedonya, Romanya, KKTC, Türkmenistan ve Özbekistan'ın meclis başkanları temaslarda bulunmak üzere İstanbul'a gitti.

6- Ermenilerin, sözde Ermeni soykırımını anma günü çerçevesinde Yunanistan'da gösteri düzenleyerek Atina'daki Türk Büyükelçiliği'nin önünde ve Selanik'te Türk bayrağını yaktıkları bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı konuyla ilgili olarak, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Ankara'daki Yunan Büyükelçiliği nezdinde gerekli girişim yapılarak olay karşısında Türkiye'nin tepkisini dile getirdiğini söyledi.

Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan da yaptığı açıklamada "1.5 milyon Ermenin öldürüldüğü gerçeğini dünyanın tanıması için dünya toplumuna yönelik ısrarlı bir politika izleyeceğim" dedi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile KKTC'nin geleceği üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olağanüstü toplanan Cumhuriyet Meclisi'nde yemin ederek yeni dönem cumhurbaşkanlığı görevine başladı.

9- Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Avrupa Bölümü Başkanı Michael Deppler Washington'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uyguladığı ekonomik programınbir benzerinin daha olmadığını belirterek "Türkiye'nin bu programda başarılı olması IMF'nin de başarısı olacak ve IMF'yi haklı çıkaracaktır" dedi.

10- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Vilayet Guliyev, Bakü-Ceyhan, Karabağ, Kafkas Paktı gibi konularda Zaman gazetesinin sorularını yanıtladı.

25 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kütahya Valisi Utku Acun ile Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Gürdal ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, "Ben 7 sene, buradaki hizmet dönemimi tamamladım. Gayet tabii bu doğal bir olaydır. Buraya çeşitli kademelerde hizmet yaparak geldim. Böyle bir hizmet yeri bir tane vardır. Yani cumhurbaşkanlığı. Onu da yaptım. Milletim bana çok değerli fırsatlar, hizmet imkanları verdi" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kara Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, Türk ordusunun her zaman ve her koşulda devletin bekası için fedakarca görev yaptığını, vatanı için gerektiğinde kanını, canını verdiğini belirtti.

Başbakan Bülent Ecevit de bir mesaj yayımlayarak "Ulusun, birlik ve beraberlik duyguları içinde en güç koşullar altında dahi bağımsızlığına sahip çıktığını ve tarihi boyunca özgür yaşadığını" söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi'nin 38. kuruluş yıl dönümü düzenlenen bir törenle kutlandı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer törende yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanına verilen yetkilerin parlamenter demokrasinin sınırlarını aştığını vurgulayarak "Ulusal iradeyi temsil eden parlamento dışında sorumsuz bir cumhurbaşkanının yönetimi paylaşması ve tek başına yetkiler kullanması kabul edilemez" dedi.

Sezer ayrıca, anayasanın gözden geçirilerek, özgürlükçü, çoğulcu, katılımcı, güvenceli, devlet organları arasında görev ve yetkileri dengeleyen, hukuk devleti ilkesini yaşama geçiren bir anayasa oluşturulmasını istedi.

Törene katılan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Luzius Wildhaber de yaptığı konuşmada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre hak ve özgürlüklerin korunmasında esas görevin ulusal otoritelere, özellikle yargı kurumlarına düştüğüne dikkat çekerek, ulusal süreçte sorunlara çözüm getirilememesi durumunda, AİHM'in devreye girdiğini kaydetti.

4- Devlet Bakanı Recep Önal düzenlediği basın toplantısında, IMF ve Dünya Bankası'nın İlkbahar Dönem Toplantılarına katılmak üzere gittiği ABD'de yaptığı temaslarla ilgili bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

5- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Merkez Bankası'nın 68. Hissedarlar Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki dönemde para otoritesi olarak ajandamızda yer alan bir konu da paramızdan 6 sıfır atmak. Bu şekilde, uzun yıllardır devam eden yüksek enflasyonun banknot büyüklüklerimiz üzerindeki tahribatını ortadan kaldırıp, yüksek enflasyonun ekonomimiz üzerindeki en büyük izlerinden birini sileceğiz. Teknik hazırlıklarımız sonuçlanmak üzere" dedi.

6- Çanakkale Kara Savaşları'nın 85. yıl dönümü Gelibolu Yarımadası'nda düzenlenen törenlerle kutlandı. Törenlere Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark, Avustralya Başbakanı John Howard ve Türkiye adına da Orman Bakanı Nami Çağan katıldı.

7- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da yapılan Avrupa Halter Şampiyonası'ndaHalil Mutlu, silkmede 166.5 kilo ile dünya rekoru kırarken koparmada 135, toplamda da 300 kilo ile 3 altın madalya kazandı.

8- Suudi Arabistan'ın Yemen sınırındaki Nacran kentinde, İsmailiye mezhebine ait bir caminin kapatılması üzerine dün İsmailiye mezhebi mensupları ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 40 kişinin öldüğü bildirildi.

26 NİSAN 2000

1- Deniz Ticaret Odası'nın düzenlediği ve dünya denizcilerini İstanbul'da buluşturan "Exposhipping Uluslararası Denizcilik 2000 Fuarı", Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu tarafından açıldı.

15 ülkeden 200'ünüzerinde firmanın katıldığı fuarın, denizcilerin uluslararası bilgi ve teknolojiyle buluşmasını sağladığını söyleyen Bakan Mirzaoğlu, üç yanı denizlerle çevrili Türkiye'nin bu alanda hak ettiği yeri alması için çalıştıklarını söyledi.

2- Milletvekili emeklileri ile çeşitli kamu görevlilerine temsil tazminatı ödenmesini öngören kanuna ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

3- ANAPGenel Başkanı Mesut Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısyıla hem cumhurbaşkanı adayını belirleme süreci, hem de bundan sonra izleyecekleri tutuma ilişkin görüşlerini aktardı. Aday belirleme sürecinde kendisine yönelik eleştirileri de yanıtlayan Yılmaz, ülke istikrarınınyalnız cumhurbaşkanlığına bağlanmasının doğru olmadığını söyledi.

4- "Afet Yönetim Merkezi" Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e İstanbul Valiliği'nde, İstanbul'da olası bir deprem halinde yapılacak çalışmalar hakkında brifing verdi.

İstanbul Valisi Erol Çakır, Cumhurbaşkanı Demirel'e verdiği brifing sırasında kentte çadır kurulacak 450 yer belirlendiğini ve kışa dayanaklı 5 bin 165 çadırın hazırlandığını belirtti.

5- Avrasya Ekonomi Zirvesi, Kazakistan'ın Almatı şehrinde başladı. Zirveye 40'a yakın ülkeden 500 şirketin yöneticileri katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Cenevre Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Svahp yaptığı konuşmada, Kazakistan'ın Avrasya bölgesinde önemli zenginlik kaynaklarına sahip olduğunu belirtti.

6- ABD'nin New York kentinde süren Nükleer Silahsızlanma İzleme Konferansı'nda Arap ülkeleri, İsrail'in elindeki nükleer silahlarını yok etmesini isteyerek Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arınmış bölge olması çağrısı yaptılar. Rusya ABD'yi, füzesavar füze sistemi geliştirmekten vazgeçmeye çağırdı.

7- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Ortadoğu barış sürecini tartışmak ve Fransız liderlere Washington'da ABD Başkanı Bill Clinton'la yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi vermek üzere Fransa'ya gitti.

27 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Şanlıurfa Vakfınca düzenlenen "GAP'ın Cazibe Merkezi Şanlıurfa'nın Kalkınmasının Hızlandırılması" konulu panelde yaptığı konuşmada, gelecek 100 yıl içinde 16 milyar dolar harcanarak tamamlanması planlanan GAP'ın hükümetlere bağlı olmadığını belirterek "Hangi hükümet gelirse gelsin, o proje tamamlanacaktır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de bulunan Çad Cumhurbaşkanı İdris Deby'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Görüşmelerde, ekonomik ve ticari ilişkiler ele alındı.

3- Başbakan Bülent Ecevit cumhurbaşkanlığı seçimi için TBMM'de yapılan oylama sonucunda yaptığı açıklamada, ilk tur oylamada sonucun bekledikleri gibi çıktığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Devlet Bakanı sadi Somuncuğlu 'nun cumhurbaşkanlığına adaylığını engellemeye çalışan milletvekilleri hakkında inceleme yapılmasını istedi.

MHP Grup Başkan Vekili Ömer İzgi'de yaptığı açıklamada, Bahçeli'nin olaylarla ilgili geniş kapsamlı bir inceleme yapılması talimatı verdiğini belirterek, kimin suçlu, kimin suçsuz olduğunun incelemeden sonra belli olacağını söyledi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral İktisatçılar Haftası kapsamında düzenlenen "Küreselleşen Sermaye, Değişen Para ve Maliye Politikaları" konulu panelde yaptığı konuşmada, ekonomideki olumlu gelişmeler sürdükçe daha uygun kaynak bulunacağını kaydederek "Türkiye'ye dışarıdan bir hayli yabancı sermaye girişi başlamak üzeredir" dedi.

6- TBMM Genel Kurul'unda, 10. cumhurbaşkanını seçmek için yapılan ilk tur oylamada, adaylardan hiçbiri gerekli olan 367 oy çoğunluğuna ulaşamadı.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk tur oylaması öncesindepartisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer üzerinde varılan uzlaşmanın kamuoyundan büyük destek gördüğünü belirterek "kaba güce dayalı, baskıcı bir anlayışla" adayların teke indirilemeyeceğini söyledi.

8- Reyting (kredi derecelendirme) kuruluşlarından Fitch-IBCA, Türkiye'nin döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunu "B+'dan BB-'ye yükseltti.

9- Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, ABD'yi ziyaretinde Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile görüştü. Görüşmede, iki taraf arasında sorun olan 1972 tarihli Anti Balistik Füzeler (ABM) anlaşması ile stratejik nükleer silahlarda indirimi öngören START anlaşmalarının ele alındığı açıklandı.

10- Rus General Valeri Manilov, Serzen-Yurt yakınlarında 10 Rus askerinin öldüğünü açıkladı.

Öte yandan, Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çeçenistan'ın imarı için 267 milyon dolar ödenek ayrılacağını bildirdi.

11- Lübnan Başbakanı Salim Hoss, İsrail'in Güney Lübnan'dan çekilmesinden sonra bölgeye uluslararası güç konuşlandırılmasının Beyrut yönetimine bağlı olduğunu söyledi.

12- Zimbabve Dışişleri Bakanı Stan Mudenge başkanlığındaki heyet, toprak reformu ile ilgili görüşmelerde bulunmak üzere İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook ile bir araya geldi.

28 NİSAN 2000

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplandı.

MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamaya göre, toplantıda başta terör ve irticayla mücadele olmak üzere iç ve dış güvenlik konusundaki gelişmeler değerlendirildi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı, İsrail Milli Eğitim Bakanı'ndan sonra Adalet Bakanı'nın da Ermenilerin "1915 sözde Ermeni soykırımı" tezlerine destek vermesi üzerine, İsrail'e hemen tepkilerini ilettiklerini belirterek, Türkiye'nin bu durum üzerine duygusal davranıp İsrail ile ilişkileri askıya almasının söz konusu olmadığını söyledi.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, "21. Yüzyılda Gayrimenkul Sektörü" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile ortaklaşa çalışmalarını yürüttükleri kamuya ait yapım işlerini düzenleyen ihale kanunu tasarısında son aşamaya gelindiğini söyledi.

Bakan Oral ayrıca, İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara ÜniversitesiMezunları Derneği'nce düzenlenen "Türkiye 5. Vergi Kongresi"nde yaptığı konuşmada, ekonomik program çerçevesinde kamu harcamalarında kısıtlamaya gittiklerini belirterek, devletin taşıt kullanımı, akaryakıt, şoför ve yedek parça masrafını azaltmak için yapılan düzenlemeleri Bakanlar Kurulu'na götüreceklerini söyledi.

4- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, bazı okullarda öğrencilerin FİSKOBİRLİK'in dağıttığı fındıklardan zehirlenmesi üzerine yaptığı açıklamada, fındık saklanan bir depoda, önceden kullanılan tarım ilacının uzun süreli etkisi sonucu burada depolanan bir kısım ürünün etkilendiğinin tespit edildiğini belirterek, bu deponun kullanımının engellenmesi ve aynı depoda saklandıktan sonra kullanılan fındıkların imha edilmesi için ilgili kurumlara gerekli bilgilerin verildiğini söyledi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği tarafından düzenlenen "AB, IMF ve Türk Tarımında Desteklemeler" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türk çiftçisinin Avrupa Birliği ve ABD çiftçileri ile yarışabilmesi için koşulların bu ülkelerdeki çiftçilerin koşullarına yaklaştırılması gerektiğini söyledi.

6- İstanbul'da düzenlenen operasyonlarda 126 kilo eroin ile 2,5 ton asitanhidrit, Van'da da 110 kilo saf eroin ele geçirildiği bildirildi.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Çad Cumhurbaşkanı İdris Deby özel sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Deby toplantıda yaptığı konuşmada, bu tür toplantıların iki ülke işadamlarının yakınlaşmasına yarayacağını belirterek "Ülkeniz sadece Avrupa ve Asya arasında değil, Afrika ile bu kıtalar arasında da tampon konumundadır" dedi.

8- Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantılarına katılmak üzere Romanya'nın Braşov kentine giden İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Romanya Kamu Düzeni Bakanı Constantin Dudu Lonescu ve Rusya Kamu Düzeni Bakanı Vladimir Rusaila ile ayrı ayrı bir araya gelerek terör örgütü PKK'nın bu ülkelerdeki faaliyetleri hakkında görüştü.

Görüşmelerden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Tantan, Romanya ve Rusya bakanları ile yapılan görüşmelerin önümüzdeki günlerde ortak operasyonel faaliyetlerle daha da gelişeceğini söyledi.

Bakan Tantan daha sonra KEİ'ye üye ülkeler ile ortak bir protokol imzaladı. Ortak protokolle KEİ'nin İnterpol ve Europo ile ortak işbirliği yapılması kararlaştırıldı.

9- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Girne'de yapılan Sanayici ve İşadamları Dernekleri (SİAD) Başkanlar Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, TÜSİAD ve SİAD gibi derneklerin hakkında genel bilgi vererek, Türkiye'nin 70'li yıllarda içine tamamen kapalı olduğunu, 80'li yıllarda ise bazı siyasilerin katkısıyla liberal ekonominintemellerinin atıldığını söyledi.

29 NİSAN 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kızılay Derneği ve Ankara Ticaret Odası (ATO) heyetini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Avrupa'da cumhurbaşkanını bir kez için seçen tek ülke olarak Türkiye'nin kaldığını belirterek, görev süresi ile ilgili değişiklik isteğinin kendisinden gelmediğini söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Konya'da yapılan il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, 14 Mayıs'ta yapılacak olan parti kongresinin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

3- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Yönetici İşadamları ve Müşavirler Derneği'nce düzenlenen bir toplantıda, "Demokrasi ve Düşünce Özgürlüğü" konulu bir konferans verdi.

4- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'e, Devlet Denetim Elemanları Derneği (DENETDE) tarafından "Nisan 2000 Temiz Topluma Katkı Ödülü" düzenlenen törenle verildi.

Bakan Öksüz, törenin ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

5- Jandarma Asayiş Vakfı'nın 4. Olağan Genel Toplantısı İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir,ve Vakfın sivil ve askerlerden oluşan genel kurul üyelerinin katılımıyla yapıldı.

Divan Başkanlığını yürüten Bakan Tantan, Türkiye'nin AB'ye üyelik çalışmaları devam ederken Jandarma Genel Komutanlığı'nın 7 ülkenin üye olduğu Avrupa ve Akdeniz Askeri Statülü Zabıta ve Jandarmalar Birliği'ne 1988 yılında 5. asil üye kabul edildiğini anımsatarak, bu birliğe ekim ayında Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Betir'in başkanlık edeceğini bildirdi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, hububatın en önemli zararlarından süneye karşı, bu yıl etkin bir mücadele yapılacağını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar okuyan Antalya'da bir otelin açılışında yaptığı konuşmada, herkesin bir sosyal güvenlik kartı olacağını belirterek, sevk alınmadan hastaneye gidilebileceğini söyledi.

8- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Muğla Bodrum'da incelemelerde bulundu. Bakan Mumcu, bakanlığının başlattığı "eko-turizmi geliştirme projesi" ile doğa ve çevrenin korunmasının hedeflendiğini belirterek, Bodrum ve çevresinde ikinci konutların doğayı katlettiğini söyledi.

9- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Yeni Binyıl Demokrasi Derneği'nin İstanbul'da düzenlediği toplantıda, cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili soruları yanıtladı.

10- Çorum'da meydana gelen trafik kazasında 7 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.

11- IMF Başkan Vekili Stanley Fischer, Washington'da yapılan IMF İcra Direktörleri Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "Tarım, özel emeklilik, enerji, bankacılık ve mali piyasalar" düzenlemelerinde Dünya Bankası'nın koşullarına uyması gerektiğini söyledi.

12- Bakü-Ceyhan Boru Hattı projesine ilişkin paket anlaşmalarının son halkasını oluşturan "Gürcistan Geçiş İlkesi Anlaşması" Washington'da, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın da katılımıyla ilgili ülkelerce parafe edildi.

Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşler Müsteşar Yardımcısı Mithat Balkan katıldı.

13- Gürcistan Sınır Kuvvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türk balıkçı teknesine, Gürcistan karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle el konulduğu kaydedildi.

14- Rusya'ya giden Japonya Başbakanı Yoşiro Mori, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Putin ile Mori'nin görüşmeleri sırasında bu yaz yapılacak G-8 Zirvesi'nin hazırlıkları da dahil olmak üzere iki ülke ilişkileri ele alındı.

15- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi yaptığı açıklamada, İran toplumunun reformcu olduğunu ve hiç bir akımın reform sürecini kesintiye uğratamayacağını söyledi.

16- Pakistan'daki askeri yönetimin lideri General Pervez Müşerref, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Keşmir sorunu konusunda, "karar verme yatkisine sahip" olan Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayi ile görüşmek istediğini açıkladı.

30 NİSAN 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Konya'da yapılan il başkanları toplantısının kapanışında yaptığı konuşmada, iki gün süren toplantılarda 3 konu üzerinde yoğunlaştıklarını belirterek "Bunlar, FP'nin 14 Mayıs'taki büyük kongresi, cumhurbaşkanlığı seçimi ve FP için şu anda Anayasa Mahkemesi'nde devam eden kapatılma davasıdır. Bunun yanında Türkiye ekonomisi üzerinde de durulmuştur" dedi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, Bursa'da özel sektör tarafından yaptırılan bir enerji tesisinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, devletin yapacağı enerji işini özel sektörün yapar hale geldiğini belirterek "Söz verdim, tüm bu alandaki yatırımlara destek vereceğim" dedi.

3- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, özelleştirme konusundaki çalışmaları Zaman gazetesine değerlendirdi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem "East-West Institute" (Doğu-Batı Enstitüsü) adlı kuruluş tarafından kendisine verilen "2000 Yılı'nın Devlet Adamı" ödülünü almak üzere ABD'ye gitti.

Bakan Cem, hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ödülü Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile birlikte alacaklarını belirterek, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile de Bakü-Ceyhan petrol boru hattı konusunu görüşeceğini söyledi.

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş yaptığı açıklamada, hastane binalarının ayırt edilemediğini ve bu tip bir bina anlayışının yanlış olduğunu belirterek, bundan sonra yapılacak hastanelerde Türk mimarisinin kullanılacağını söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Antalya'nın Manavgat ilçesinde düzenlenen "Şeker-İş Sendikası 2000 Yılı Kadro Eğitim Semineri"nde yaptığı konuşmada, SSK problemini çözemeyen Türkiye'nin, hiçbir problemini çözemeyeceğini belirterek, önce SSK'nın, ardından da Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın tam otomasyona geçirileceğini söyledi.

7- Irak'taki Türkmenleri temsil eden Türkmen Cephesi Türkiye temsilcisi Dr. Mustafa Ziya yaptığı açıklamada, Irak lideri Saddam Hüseyin'in, Irak genelinde yaşayan 300 bine yakın Filistinli mülteciyi, BM kararına göre vatandaşlık verilmemesi gerekmesine karşın, vatandaşlık vererek Türkmenlerin yaşadığı Kerkük-Hanakin köyü arasındaki bölgeye yerleştirmeye başladığını söyledi.

8- Türkiye'de bulunan Sudan Savunma Bakanı Abdurrahman Sıralhatim, Sudan İstanbul Fahri Konsolosu Zeynel Abidin Ardem'le görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, başta Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olmak üzere Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile görüştüğünü, büyük işletmeleri gezdiğini ve yöneticileriyle konuştuğunu, her birinde Sudan sevgisini gördüğünü belirterek, Türkiye'nin, Afrika'ya açılması için Sudan'la ekonomik ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106