04.3.2000
×

Hakkında

Künye

İletişim

 MART 2000

 

1 MART 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği önerilerini Meclis'e birlikte sunmayı kararlaştırırken, kimseyle pazarlığa girişilmediğini ve ödün verilmediğini bildirdi. Başbakan Ecevit, "Bundan sonra da pazarlık ve ödün söz konusu değildir" dedi.      

2- Bakanlar Kurulu, Akkuyu Nükleer Enerji Santralı ihalesini görüşmek üzere toplandı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, sürecin bir hafta on gün içinde sonuçlandırılacağını belirterek, TEAŞ'ın değerlendirmesi sonucunda önde gelen konsorsiyumla bir görüşme süreci başlatacağını söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, İstanbul'da düzenlenen  "1. İletişim Kongresi"nde yaptığı konuşmada, iletişim özgürlüğü önündeki en büyük tehdidin medyada tekelleşme olduğunu vurgulayarak iletişim teknolojisi ve sistemlerinin sunduğu olanakların, ancak çoğulcu, hoşgörülü ve özgürlükçü bu değerler sistemi içinde yararlı olacağını söyledi.      

4- Ege Ekici Tütün Piyasası, Tekel'den sorumlu  Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen tarafından açıldı. Bakan Yücelen, Tekel'in alacağı tütüne başfiyat olarak Yüksek Planlama Kurulu'nun belirlediği 1 milyon 750 bin lira verileceğini belirterek, rekoltenin 128 bin 956 ton dolayında gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.      

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin oluşturduğu Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'nin NATO bünyesinde geliştirilmesi gerektiğini, birlik üyesi olmayan NATO üyelerinin dışlanmaması gerektiğini kaydetti.      

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği haftalık basın toplantısında, gazetecilerin İran'daki seçimlerin sonuçlarına ilişkin soruları üzerine, "Bu seçimlerin İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin göreve gelmesinden bu yana gelişme gösteren Türk-İran ilişkilerinin daha ileriye götürülmesine katkıda bulunacak bir zemin yaratmasını ümit ediyoruz" dedi.      

7- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz yaptığı basın açıklamasında, yabancı ortağı olmayanların cep telefonu ihalesine alınmayacağını açıkladı. Yabancı şirketlerin her biri için hisse payının yüzde 20'yle sınırlandırıldığı, yüzde 51 hissenin Türk şirkete ait olmasının zorunlu olduğunu kaydeden Bakan Öksüz, iki GSM ihalesinin ayrı yapılacağını bildirdi.      

8- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chibber, Ankara Sanayi Odası (ASO) yetkilileriyle Sincan 1'inci Organize Sanayi Bölgesi'ne giderek çeşitli tesis ve fabrikaları gezdi. Hükümetin, uyguladığı enflasyonla mücadele programından taviz vermemesi gerektiğini belirten Chibber, bunun yalnızca hükümetin programı olmadığını, başta sanayiciler olmak üzere her kesimin programa sahip çıkması gerektiğini söyledi.      

9- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal Lüksemburg'da Avrupa Yatırım Bankası'nı (AYB) ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, görüşmelerde, AYB'nin iç mevzuatı hakkında bilgi aldıklarını belirterek, bankadan destek ve kredi sağlayan diğer ülkelerin örneklerini inceleme fırsatı bulduklarını söyledi.           

10- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi  Alvaro de Sota KKTC'ye gitti. Temaslarına BM karargahını ziyaret ederek başlayan de Sota, basına yaptığı açıklamada, amacının Kıbrıs'ı yakından tanımak ve insanlarla tanışmak olduğunu belirtti.      

Bayrak televizyonunda yayınlanan Akis programında bir açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denkaş, New York'ta yapılacak 3. tur dolaylı görüşmelerin son haftasında somut gelişmelerin ortaya çıkabileceğini söyledi.     

11- Nijerya'nın güneydoğusundaki Aba kentinde dün çıkan Hıristiyan-Müslüman çatışmalarında yaklaşık 450 kişinin öldürüldüğü bildirildi.                                                 

2 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, FP Genel Başkanı Recai Kutan ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul ederek görüştü.       

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, gündemdeki anayasa değişikliğiyle ilgili konuları hakkında Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.          

3- Danıştay'da ilk derecede incelenen bir kısım uyuşmazlıkların idari mahkemelerde çözülmesini öngören Danıştay Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.   

4- RTÜK, Kanal 7, ETV ve Kanal D'ye 1'er günlük yayın durdurma cezası verdi.     

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli, Abdi İpekçi cinayetindeki yeni gelişmeler ve son günlerde gazetecilere yönelik tehdit ve saldırılar konusunda basın toplantısı düzenledi.    

Güreli yaptığı konuşmada, gazeteci cineyetlerinin aydınlatılmasına engel gösterilen anayasa ve yasa maddelerinin değiştirilmesi gerektiğini belirterek "Eğer devleti yönetenler bu cinayetin aydınlatılmasını istiyorlarsa, cumhurbaşkanının görev süresini uzatmayı amaçlayan anayasa, partilerin kapatılmasına ilişkin yasa değişikliklerine gittikleri gibi, bu cinayetlerin aydınlatılmasına engel olan anayasa ve yasa değişikliklerini deyapsınlar" dedi.     

6- Türk halk müziği sanatçısı Özay Gönlüm, Ankara'da yaşamını yitirdi.     

7- İsrail'in Güney Lübnan'a saldırıları sürerken, İsrail Savunma Bakanı Efrahim Sneh bir basın toplantısı düzenleyerek, ölen Filistinlilerin Hamas militanı olduklarının belirlendiğini açıkladı.     

8- İngiltere İçişleri Bakanı Jack Straw yaptığı açıklamada, Şili eski diktatörü Agusto Pinochet'in sağlık nedenlerinden dolayı yargılanmak üzere İspanya'ya gönderilmeyeceğini, Belçika, Fransa ve İsviçre'nin herhangi bir hukuki engelleme yapmasının da kabul edilemeyeceğini bildirdi.     

9- Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un, Rusya Devlet Başkan Vekili Viladimir Putin'e savaşı sona erdirmek için diyalog çağrısında bulunduğu bildirildi.                                                          

 3 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Oğuz Soydan başkanlığındaki Konut Yapı Kooperatifleri Birlikleri yöneticilerinden oluşan heyeti Çankaya Köşkü'nde kabulünde, devletin inşaat mevsimi başlamadan toplu konut işini yeniden hareketlendireceğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Tunca Toskay, gazetecilerin şubat ayı enflasyon rakamlarına ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Toskay, şubat ayı enflasyon rakamlarındaki artışın büyük bir bölümünün tarım ve gıda ürünlerinden kaynaklandığını söyledi.       

3- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, POAŞ ihalesiyle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, ihalenin iyi bir başlangıç olduğunu belirterek "POAŞ projesi bizim için gurur duyduğumuz bir kilometre taşıdır. Amacımız, TÜPRAŞ'ı, Telekom'u aynı yere taşımaktır" dedi. Bakan Yalova, bugüne kadar 59 ihale açıldığını, gelecek ay dokuz kuruluştaki kamu hisselerinin özelleştirilmesi amacıyla ihaleye çıkacaklarını açıkladı.      

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İcra ve İflas Kanunu'nda günün koşullarına uygun düzenlemeler yapmak üzere oluşturulan komisyonun çalışmalarına başlaması nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türk Ceza Kanunu ve Medeni Kanun gibi maddi hukuka ilişkin yasaların yanı sıra Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu ve Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu gibi usul yasalarında değişiklikler yapılacağını söyledi.      

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.      

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Öğretim Birliği Yasası'nın 76. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Öğretim Birliği Yasası'nın devlet dışında güç odağı olmaya özenenlerin, laik cumhuriyetin dışında yönetim arayanların karanlık hesaplarına son verdiğini bildirdi.      

Ayrıca, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Yekta Güngör Özden de yaptığı açıklamada, Atatürk'e "din düşmanı", laikliğe "din düşmanlığı" diyenlerin ticarete din, dine ticaret, siyasete din, dine siyaset sokanların, "yalancı ve din sömürücüleri" olduğunu söyledi.      

7- Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı "Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.      

8- Emniyet Genel Müdürü Turan Genç, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyelerinin İstanbul'da bir karakolda incelemeleri sırasında işkence aleti olduğu yönünde basında yer alan  haberler üzerine inceleme başlattıklarını söyledi.      

9- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz yaptığı açıklamada, terör örgütü Hizbullah'ın Güneydoğu'daki camileri etki altına alma girişimlerinden dolayı kurumda görev yapan din görevlileri arasında rotasyon başlatılacağını bildirdi.      

Yılmaz,  bu çerçevede Batı'da görev yapan müftülerin Güneydoğu illerine gönderileceğini söyledi.     

10- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, 1. İletişim Kongresi'nin üçüncü gününde yaptığı konuşmada, cemiyetin, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'ni uzun tartışmalar sonucu demokratik bir katılımcılık anlayışıyla ortaya koyduğunu belirterek, bildirgenin evrensel insan hakları metinleri ve gelişen teknoloji dikkate alınarak hazırlandığını kaydetti.      

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi de basına olan güvenin en alt sıralara düştüğü yönünde bir kanaat olduğunu belirterek, Türk basınında da diğer kurumlarda olduğu gibi ahlaksızlar görülebileceğini, ancak basını suçlarken daha insaflı davranılması gerektiğini söyledi.

11- Petrol Ofisi Anonim Şirketi'nin (POAŞ) özelleştirilmesine karşı işçiler Ankara, İzmit Derince, Aliağa, Samsun, Batman ve İskenderun'da eylem yaptılar.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, POAŞ'ın özelleştirilmesiyle ilgili olarak "Bugüne kadar yapılan özelleştirmeler hep yağma ve talan şeklinde oldu, binlerce işçi işinden oldu. Hangi özelleştirme yapıldı da devlete fayda sağladı?" dedi.

Türk-İş'e bağlı Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da POAŞ'ın satışını yargıya götüreceklerini belirterek, POAŞ'ı satın alanlar arasında bir medya kuruluşunun bulunmasının da RTÜK yasasına aykırı olduğunu vurguladı.         

12- Efes Pilsen, Basketbol Avrupa Ligi'nde Alman Ekibi Alba Berlin'i deplasmanda 93-73 yenerek çeyrek finale yükseldi.      

13- Danimarka Dışişleri Bakanı Niels Helveg Petersen, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

Petersen temasları çerçevesinde ilk önce Başbakan Bülent Ecevit ile bir araya geldi. Görüşmede ağırlıklı olarak Türkiye'nin AB üyeliği süreci ve terör örgütü PKK'nın siyasallaşma çabaları konusu ele alındı.      

Başbakan Ecevit görüşmede, Türk kamuoyunda PKK terörü konusunda duyarlılığın sürdüğünü belirterek, PKK'nın siyasallaşma girişimlerinin ve dışardan sağlanan desteğin hükümetin demokratikleşme yönünde atmayı düşündüğü adımlar için en büyük engeli oluşturduğunu söyledi.      

Daha sonra Petersen ile Dışişleri Bakanı İsmail Cem başkanlığında heyetlerarası görüşmeler yapıldı.  Petersen  görüşmelerin ardından düzenleği basın toplantısında, AB'nin de Türkiye'ye karşı sorumlulukları bulunduğunu ve bunların yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'ye ilk aşamada 150 milyon Euro verileceğini söyledi.      

14- Çeçen güçlerinin başkent Grozni'de bir Rus birliğini pusuya düşürerek 37 askeri öldürdükleri bildirildi. Ruslar operasyonu bitirmeye hazırlanırken yeniden saldırıya geçen Çeçen güçlerin, Grozni yakınlarındaki Alkan-Kale'yi Ruslardan geri aldıkları bildirildi.     

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, AB Dönem Başkanı Portekiz'in Dışişleri Bakanı Jaime Gamma ve Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Lizbon'da Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile bir araya geldiler.                                                     

 4 MART 2000

1-  Başbakan Bülent Ecevit, Boğaziçi Üniversitesi Aydın Doğan İletişim Enstitüsü'nün açılışında yaptığı konuşmada,  iletişimin öneminin sürekli arttığını belirterek "İletişim teknolojisindeki  atılımların sağladığı olanakları gereğince değerlendirebilirsek, Atatürk'ün gösterdiği iddialı hedefe, yani 'çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne' yükselme hedefine ulaşmakta zorluk çekmeyiz" dedi.      

Ayrıca Başbakan Ecevit, Finans Dünyası Dergisi tarafından 'Yılın Siyasetçisi' seçildi. Başbakan Ecevit'e ödülü, İstanbul'da düzenlenen '1999 yılına damgasını vuranlar' konulu törende verildi. Başbakan Ecevit törende yaptığı konuşmada, ekonomide sürdürülen çalışmalar sayesinde enflasyonla mücadelede istenilen noktanın yakalandığını söyledi.     

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş ,siyasi partilerle ilgili son yasal düzenlemeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi.      

3- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan TSE ISO EN 9002 Kalite Belgesi ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilk nükleer santralının kurulması için karar aldığını belirterek, nükleer santralların devamının geleceğini bildirdi.     

 4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, uluslararası sözleşmelerde yer alan adil yargılanma hakkı, suçsuzluk karinesi, susma hakkı, iddia ve savunma haklarının kullanımındaki  eşitlik ve savunma hakları gibi temel ilkelerin iç hukuka yansıtılıp yerleşmesinin zorunlu hale geldiğini söyledi.      

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Kayseri'ye gitti. Bakan Çakmakoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin günün şartlarına göre kendisini yenilemeye çalıştığını söyledi.      

6- Anayasa Mahkemesi'nin milletvekillerinin emekliliklerine ilişkin 4234 Sayılı Yasa'nın bazı hükümlerini iptaline ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.           

7- Çin Cumhurbaşkanı Jiang Zemin, Çin hükümeti ve halkının, "Tayvan sorununu bir an önce çözerek vatanın birleşme davasını" gerçekleştirmek gücünde ve kararlılığında olduğunu söyledi.                                                                                     

5 MART 2000

1- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kayseri'nin Yahyalı ilçesi Kaymakamı Mustafa Karabacak'ı ziyareti sonrasında gazetecilerin, "sözleşmeli subaylık" konusu ile ilgili olarak bakanlığın yaptığı çalışmalar hususunda yönelttikleri soruları yanıtladı.      

2- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nda, Türk Ocakları tarafından düzenlenen "Din ve Terör" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'de din adına ortaya çıkan bazı oluşumların, dine zarar verdiğini ifade ederek "Din ve terörün yan yana, bir arada olması incelendiği zaman, tefekkürün sustuğu hemen gözümüze çarpıyor. Bir yerde tefekkür susuyorsa, orada terör öne çıkıyor. Fikir susuyorsa terör, din adına ortaya çıkabiliyor. Türkiyemizde de din adına, işte Hizbullah diye ortaya çıkıyor, dine zarar veriyor" dedi.     

3- Ağrı'nın Patnos ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 binbaşı, 1 yüzbaşı ve 1 er öldü.      

4- "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" sahibi işadamı İzzet Baysal yaşamını yitirdi.            

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ve Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nadejda Mihailova, Bulgaristan'ın Filibe kentinde üçlü bir toplantı yaptılar.     

Toplantıda, bölgesel sorunlar, üç ülke arasındaki ilişkiler ve Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı çerçevesinde bölgede yapılması gerekli altyapı projeleri ele alındı.     

Toplantıdan sonra üç bakan ortak bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Cem, basın toplantısında yaptığı konuşmada, toplantının beklendiğinden daha büyük önem taşıdığını belirterek, "Avrupa'ya bir umut mesajı verdik" dedi.     

Papandreu da, bu üç ülkenin bir araya gelmesinin bundan bir kaç yıl öncesinde hayal bile edilemeyeceğini belirterek, toplantıyı "tarihi" olarak nitelendirdi. 

Mihailova ise toplantının, hem Balkanların güvenliği hem de Avrupa'ya verilen mesaj bakımından son derece önemli olduğunu söyledi.     

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Konseyler Müşterek Toplantısı KKTC'nin Gazimagusa şehrinde başladı.

TOBB Başkanı Fuat Miras toplantının açılışında yaptığı konuşmada, başta özelleştirme olmak üzere ekonomide yapısal düzenlemelerin gerçekleştirilmesinin kaçınılmaz bir zorunluluk olduğuna dikkat çekerek, hükümetten bu yönde cesaretli adımlar atmasını beklediklerini, özel sektör olarak gereken desteği vereceklerini bir kez daha belirtmek istediğini söyledi.   

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu da konuşmasında, Türk hükümetinin hem kendi içinde hem de diğer sosyal gruplar, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile uyumlu bir politika sürdürdüğünü belirterek, "Bakanlık olarak anlayışımız müdahaleci olmadan düzenleyici, baskıcı olmadan yol gösterici, piyasayı bozmadan destekleyici ve denetleyici olmaktır" dedi.     

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da yaptığı konuşmada, KKTC ekonomisinin durumunun iyi olmadığını belirterek "Maalesef ekonomi dibe vurmuştur" dedi.  

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ise, üretim ve kalkınma olmadan, milli gelir artırılmadan ülkede nüfusu tutmanın zor olacağını belirterek "Nüfusu tutamadığımız bir ülkede barışı sağlamamız ve güçlü olmamızın imkansız olduğunu söylemeye de gerek yok" dedi.

Toplantıda ayrıca, İTO Başkanı Mehmet Yıldırım ve ATO Başkanı Zafer Çağlayan da birer konuşma yaptılar.     

7- ABD Başkanı Bill Clinton, Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin'e bir mektup göndererek, Çeçenistan'daki askeri harekat sırasında sivil halka karşı insan hakları suçu işleyen Rus güvenlik güçlerinin cezalandırılmasını istedi.     

8- Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin, BBC televizyonuna verdiği demeçte, Rusya'nın eşit bir ortak olarak kabul edilmesi halinde bir gün NATO'ya girebileceğini belirterek, "NATO ile daha derin bir entegrasyona gidilmesi hakkında görüşebileceğimize inanıyoruz" dedi.     

9- İsrail Bakanlar Kurulu, İsrail askerlerinin Güney Lübnan'dan temmuz ayında çekilmesini oybirliğiyle onayladığı bildirildi.     

10- Belçika'da bir mahkemenin, eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani hakkında, insan hakları ihlalleri suçlamalarının soruşturulması yönünde bir karar almasının ardından, İran Meclisi tarafından bir bildiri yayımlandı.   Bildiride, "Bu kuşku uyandırıcı senaryoyu kınıyor ve Belçika hükümetini konu hakkında açık bir tavır alarak İran'a yöneltilen önyargıları silmeye çağırıyoruz. Bu yapılmazsa İran halkının onurunu korumak için misillemeye geçeceğiz ve meclisin dış ilişkiler komitesinden Belçika'yla diplomatik ilişkilerin geleceği konusunu gündemine almasını isteyeceğiz" denildi.                                                                             

6 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Haber Kameramanları Derneği'nce düzenlenen "3. Görüntü Yarışması 99" ödül törenine katılarak, kendisi için hazırlanan ve yaşam hikayesinin anlatıldığı belgeseli izledi.     

2- Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve Savunma Sanayi Müsteşarı Dursun Ali Ercan ile diğer yetkililerin katıldığı Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında helikopter ihalesi görüşüldü.     

Başbakan Ecevit toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, helikopter ihalesi için teklif veren 5 firma veya konsorsiyumdan Boeing ve Eurocopter'in verdikleri bilgilerin yeterli bulunmaması sebebiyle elendiğini belirterek, bazı eksiklikler ve belirsizlikler dolayısıyla geri kalan üç firmanın da yeniden inceleceğini vurguladı.     

 3- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 5+5 formülü ile aynı kişinin iki defa üst üste cumhurbaşkanı seçilebilmesini sağlayacak anayasa değişikliklerini görüşmek üzere biraraya geldi.

Başbakan Ecevit toplantı sonunda yaptığı açıklamada, üç parti lideri ile zaman zaman bir araya gelerek gelişmeleri birlikte değerlendirdiklerini belirtti.      

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı özel ihtisas komisyonlarının başkanları için düzenlenen sertifika toplantısında yaptığı konuşmada, ocak ve şubat ayları enflasyon oranlarının beklentilerin biraz üzerinde çıkmasının, programın geleceği bakımından olumsuz işaretler olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, enflasyon oranlarının gelecek aylardan itibaren düşme trendi içine gireceğini söyledi.     

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer yaptığı açıklamada, elektrik müesseselerinin 2000 yılı sonuna kadar işletme hakkı devredilecek olanlarının devredilmesinin hedeflendiğini, diğerleri için de "kökten satış uygulanması" konusunda görüşmelerin sürdüğünü söyledi.      

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen "Gümrük Birliği'nin Türkiye Ekonomisine Etkileri" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hem kendi coğrafyasına, hem dedünyaya yenileşme mesajı verdiğini belirterek, "Gümrük Birliği"nin, Türkiye'nin ekonomisi, siyaseti, toplumsal yaşamı, iç ve dış ilişkileri ile daha ileri bir rasyonele ulaşma iddiasında çok önemli bir dönemeçte olduğunu söyledi.      

7- ANAP Genel Başkanlık Divanı ve Merkez Karar Yönetim Kurulu, aylık olağan toplantısını yapmak üzere Genel Başkan Mesut Yılmaz başkanlığında; anayasanın siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin 69. ve milletvekili özlük haklarına anayasal güvence içeren 86. Maddelerindeki değişiklikler ile cumhurbaşkanlığı seçimi konularını görüşmek üzere toplandı.     

8- Rekabet Kurumu Başkanı Tamer Müftüoğlu" 2. Uluslararası Rekabet Sempozyumu"nun açılışında yaptığı konuşmada, rekabetin olmadığı veya önemli ölçüde sınırlandığı sistemlerin adının piyasa ekonomisi olamayacağını belirterek, kendi haline bırakıldığında ise serbest piyasa ekonomisinin tekelci bir yapı kazandığını söyledi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel de Rekabet Kanunu ve Rekabet Kurumu'nun oluşturulmasının, Türkiye'nin 1980'li yıllardaki ekonomik tercihinin yanısıra hem anayasal bir zorunluluk, hem de gümrük birliği kararları bakımından bir gereklilik olduğunu söyledi.  

Dünya Ticaret Örgütü ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Temsilcisi, Fransa Rekabet Konseyi 2. Başkanı Frederich Jennyise uluslararası alanda rekabetin gelişmesi için antitröst ve rekabet uygulamalarının, ülkelerin ekonomik seviyelerine uygun olması gerektiğini söyledi.     

9- Almanya Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (AADD) düzenlediği "Atatürkçü Düşünce İletişim Ödülleri" İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş yaptığı konuşmada, ülke bütünlüğü ve laik cumhuriyetin hukuk yoluyla savunulmasını olanaksız hale getirme çabalarının giderek arttığını söyledi.      

AADD Başkanı Dursun Atılgan da Türkiye'nin son günlerde tarihinin en acılı ve sancılı dönemlerini yaşadığını belirterek, "Şeriatçı ve gerici güçler, ülkemizi şeriatın içine sokmak için her yolu deniyorlar" dedi.      

10- Kıbrıs konusunda ilk elden bilgi edinmek ve BM Barış Gücü'nün faaliyetlerini yakından görmek amacıyla geçen hafta Ada'ya giden BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Rum Kesimi'ndeki temaslarını tamamladı.      

Resmi temasları çerçevesinde ilk görüşmesini Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile yapan de Soto, daha sonra KTTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından kabul edildi.    

 Cumhurbaşkanı Denktaş, de Soto ile görüşmesinden önce Türk ve Rum gazetecilere Kıbrıs sorunu konusunda açıklamalarda bulundu.

11- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Komiseri Günter Verheugen, Financial Times Deutschlan gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, Türkiye'nin AB'ye tam üye olabilmesi için Kürt sorununda ilerleme kaydetmesi gerektiğini söyledi.     

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papendreu, Batı Trakya'nın Dedeağaç kentinde katıldığı toplantıda, Yunan halkının geçmişte yaşadığı felaketlerden kaçınarak, daha iyi bir gelecek kurabilmesi için tarihin esiri olmak yerine, onu öğrenip ders alması gerektiğini söyledi.                                                

7 MART 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis grup toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve anayasa değişikliği konusunu değerlendirdi.      

2- Danıştay, Kurban Bayramı öncesi 2.5 günlük idari iznin iptali istemiyle açılan davada, yürütmenin durdurulması talebini reddetti.

3- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kamu görevlileri sendikaları yasa tasarısı görüşüldü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, kamu çalışanlarına grevsiz toplu sözleşmesiz sendika hakkı öngören tasarıyı savunurken "Kamu görevlileri için 657 sayılı yasadaki iş güvencesi devam edecek hem de grevli toplu iş sözleşmeli sendika hakkı tanınacak bu dünyanın hiçbir ülkesinde yok" dedi.  

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, parti kapatılmasının zorlaştırılmasını istediklerini, ancak tamamen imkansız hale gelmesinden yana olmadıklarını söyledi.     

 5- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Devlet Bakanı Yüksel Yalova'yı ziyaret etti. Yücaoğlu, uygulanan ekonomik programa "ince ayar" gerektiğini belirterek, üretim ve ithalatı etkileyen ufak düzenlemelerle bazı sektörlerin önünün açılmasının sağlanabileceğini söyledi.

Bakan Yalova ise, özelleştirme çalışmalarında TÜSİAD'ın yol gösterici olduğunu söyledi.      

6- Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Ürdün Kralı Abdullah ile Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.  Bu arada iki ülkenin dışişleri bakanları İsmail Cem ve Abdulilah Hatib, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ile Başbakan Abdurrauf Ravabdeh, Su ve Sulama Bakanı Kamil Mahadin ayrı ayrı görüştüler.

Görüşmelerde ağırlıklı olarak iki ülke arasındaki arasındaki askeri işbirliğinin geliştirilerek sürdürülmesi konusu ele alındı.      

7- Rusya Başbakan Yardımcısı Nikolay Koşman Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin taarruz helikopteri alımına ilişkin ihalesinin ilk sonuçlarının dün açıklandığını, bundan memnun olduklarını belirterek "İhalenin tek bir ülkeye verilmeyeceğini düşündüklerini" söyledi.      

8- Kosova'nın kuzeyindeki Mitroviça kentinde düzenlenen saldırılarda, Kosova Barış Gücü'nde (KFOR) görevli 16 Fransız askerinin yanı sıra 20 Sırp ve 3 Arnavutun yaralandığı bildirildi.                                                 

8 MART 2000

1- Resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'de bulunan Ürdün Kralı Abdullah, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile birlikte İstanbul'daki Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) toplantısına katıldı.      

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Türkiye ile  Ürdün arasındaki ticari ve ekonomik bağlara büyük önem verdiklerini, her iki ülkenin de gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmayı ve bu ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını vurguladı. Ürdün'de başta su, iletişim, yüksek teknoloji olmak üzere bir çok alanda hızlı bir özelleştirme programı başlattıklarını açıklayan Kral Abdullah, Türk yatırımcıları ülkesinde  iş yapmaya davet etti.      

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Derviş Günday ve yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.      

Öte yandan Cumhurbaşkanı Demirel, Harp Akedemileri Komutanlığı'nda "Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu Üçgeninde Türkiye" konulu bir konferans verdi.      

2- FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan Meclis'de düzenlediği basın toplantısında, Akkuyu Nükleer Santralı ihalesiyle ilgili bazı iddialarda bulunarak bazı siyasilerin bu ihaleye müdahale ettiklerini söyledi.     

 3- Devlet Bakanı Yüksel Yalova ile Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, "Özelleştirmede son durum" konulu bir basın toplantısı düzenlediler.      

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, "Tarım Reformu" paketini Bakanlar Kurulu'na sunduklarını, Bakanlar Kurulu'nda olumlu karşılandığını ifade etti. Toprak kanunumuzun olmadığını söyleyen Bakan Gökalp, tarım reformu paketiyle, tarım ürünlerinin sigortalanması ve üretici birlikleri yasasının geleceğini belirtti.     

 5- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Akkuyu Nükleer Santralı ihalesi ile ilgili Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, "İhaleyi kazanacak konsorsiyum, hangi teknolojiyi  uygulayacağını da açıklayacak. Biz de Çevre Bakanlığı olarak bu teknolojiye koşut olarak, çevre-inşaat-güvenlik konularındaki isteklerimizi ileteceğiz" dedi.      

6- "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı.      

7- Türkiye'de bulunan Bulgaristan Savunma Bakanı Boyko Noev, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nu ziyaret etti. Görüşmede, Bulgaristan ile Romanya'nın gerçekleştireceği askeri tatbikata Türkiye'nin de katılması gündeme geldi. Türkiye öneriyi sıcak karşılarken tatbikatın tarihi ve kapsamı konusunda görüşmelerin başlatılması kararlaştırıldı.                                                        

9 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da düzenlenen "Çağdaş Gözle Mirasımıza Bakış" sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, Osmanlı Devleti'nin, ezeli ve ebedi Türk milletinin bir dönemini temsil ettiğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Osmanlı Devleti arasında bir rekabet yoktur. Bugün cumhuriyet yine bir başka zaman dilimini temsil etmektedir" dedi.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Karamatullah Khan-Ghori'yi kabul ederek, Hindistan'a yapacağı ziyaret konusunda Pakistan'a gidememesinin nedeninin iç politikadaki yoğun gündem olduğunu söyledi.     

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Harp-İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Atalay ve beraberindeki heyeti Genel Merkez'de kabul etti.

Kutan görüşme sonunda yaptığı açıklamada, partisinin mayıs ayında yapılacak kongresinin neticesinin belli olduğunu, büyük ölçüde delegelerin desteğinin kendi ismi üzerinde olduğunu söyledi.       

4- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz STV televizyonunda yayınlanan haber programına katılarak İslam dini açısından Kurban Bayramı'nı değerlendirdi.      

5- Türk Metal Sendikası tarafından Kadın İşçiler 6. Kurultayı gerçekleştirildi. Kurultay'ın ardından yayımlanan bildiride,Türkiye'deki kadınların ekonomik, politik, sosyal ve çalışma hayatıyla ilgili sorunların sürdüğü belirtilirken, kadınların büyük bir bölümünün sigortasız, sendikasız çalıştırıldığı vurgulandı.           

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türkiye gündemindeki konuları Zaman gazetesine değerlendirdi.     

7- Ankara 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, cep telefonlarından alınan aylık sabit ücretin durdurulması istemiyle açılan davada, 2 yurttaş adına verilen ihtiyati tedbir kaldırılması kararı talebini reddetti.      

8- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Uluslararası Yönetim ve Eğitim Danışmanlık Limited Şirketi ve Finans Klüp tarafından İstanbul'da düzenlenen "Türkiye ve Dünya'da Şirket Birleşmeleri" konulu konferansa katıldı.

Yücaoğlu yaptığı konuşmada, Türkiye'de birleşme stratejilerinin ve mevzuatının yürütülmesinde bazı temel engeller bulunduğunu belirterek, bunlardan birinin Türkiye'deki şirketlerin daha çok aile şirketi olmasından dolayı kültürel engel, diğerinin ise uzun mevzuatlarla ilgili olduğunu söyledi.    

9- NATO Genel Sekreteri George Robertson, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

Robertson, sırasıyla Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kamran İnan ve Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaretetti. Temaslarının ardından basın toplantısı düzenleyen Robertson, Türkiye'nin "kırılgan ve sorunlarla dolu coğrafyada" yer aldığını, ancak Avrupa-Atlantik istikrarında önemli rol oynadığını belirterek, görüşmelerde Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) ile ilgili gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi.     

10- BM Genel Sekreteri Koffi Annan'ın Özel Temsilcisi Alvaro de Soto,  KKTC'deki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye  geldi.       De Soto, Dışişleri Bakanı ismail Cem ile bir araya gelerek, Kıbrıs'daki temasları hakkında bilgi verdi.      

11- Türkiye'den Romanya'ya yatırım yapmak isteyen Romen işadamları İstanbul'da düzenlenen panelde bir araya geldi.

Romanya tarafından düzenlenen panele, Türkiye'nin Romanya Büyükelçisi Volkan Bozkır, Romanya'nın Türkiye Büyükelçisi George Clambia, Romanya Endüstri ve Ticaret Bakanlığı Temsilcisi Ion Haiduc, Romanya Özelleştirme İdaresi Başkanı Eugen Zvirjinski, Romanya Kalkınma Kurumu Temsilcisi Rene Scheul ve diğer özel şirket sahipleri katıldı.      

Bozkır yaptığı konuşmada, Türk firmalarının bu piyasaya erken girmelerinin önemini anlattı.      

Zvirjinski de özelleştirme kapsamında yaklaşık 9 bin firma bulunduğunu belirterek, Türk firmalarına her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.      

12- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Türkiye'deki temasları çerçevesinde, Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi'nce düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, AB'ye aday ülkelerin üyelik sürecine tam olarak hazır olmaları için Kopenhag kriterlerini benimsemeleri gerektiğini belirterek, bunun siyasi boyutunun; demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve azınlıkların korunması, ekonomik boyutunun da; işleyen bir pazar ekonomisi olduğunu söyledi.      

İstanbul'da AB ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova'yı ziyaret eden Verheugen "Türkiye'ye bir üye gibi ihtiyaç duyuyoruz. Türkiye'nin tam üyeliği için bu yıl içinde önemli gelişmeler sağlanabilir" dedi.

13- Galatasaray UEFA Kupası 4. tur rövanş maçında Almanya'nın Borussia Dortmund takımıyla 0-0 berabere kalarak çeyrek finale yükseldi.               

14- Yunanistan, Makedonya ve Arnavutluk Dışişleri Bakanları Arnavutluk'ta bir araya geldi.     

Dışişleri bakanları yaptıkları açıklamada, Kosova'nın güneyindeki Mitroviça kenti ve Sırbistan'ın güneyinde yaşanan son olayların yalnızca komşu Makedonya için değil, bütün güneydoğu Avrupa bölgesi için ciddi bir tehlike oluşturduğunu söyledi.      Papandreu'da yaptığı açıklamada, Kosova'da yaşananların bütün bölgenin istikrarını etkileyebileceğini söyledi.     

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş düzenlediği basın toplantısında, 15 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacağını açıkladı.     

16- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İsrail Başbakanı Ehud Barak ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Mısır'da bir araya geldi. Toplantıda, İsrail'in Filistin'e  Kudüs yakınlarındaki bir yerleşim bölgesini vermeyi kabul ettiği bildirildi.     

Görüşmenin ardından Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek düzenlediği basın toplantısında, "Pek çok sorun çözüldü" diyerek, barış sürecinin geleceğinden çok umutlu olduğunu belirtti.                                                          

10 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen 10. Antalya Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Avrupa'da soğuk savaşın ardından başlayan yeni ruhla sadece NATO'nun değil, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı,  Batı Avrupa Birliği  ve diğer örgütleri de içeren kurumların olumlu yönde etkileşiminin sağlandığını söyledi.      

NATO Genel Sekreteri Lord George Robertson da NATO olarak kapılarının açık olduğunu ve yeni üye kabul edeceklerini belirterek, "Biz bölgeye huzur ve barış getirmek için varız. Ama bölgede nefret ve şiddet henüz tamamen bitmiş değil" dedi.     

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ATV televizyonunda yayınlanan "Siyaset Meydanı" adlı programa katılarak üniversiteli gençlerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.     

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, anayasa değişikliği paketiyle ilgili sorular üzerine, "Bu konuda çok umutluyum. Anayasa değişikliğiyle ilgili olarak 400'ün üzerinde imza toplandı" dedi.       

4- Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan Refah Partisi'nin eski genel başkanı Necmettin Erbakan, 1994 yılında Bingöl'de yaptığı bir konuşmadan dolayı yargılandığı Diyarbakır DGM'de bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.      

FP Genel Başkanı Recai Kutan, Erbakan'a verilen hapis cezasını, "Aklın almayacağı bir netice" olarak değerlendirdi.      

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise kararla ilgili bir değerlendirme yapmayacağını belirterek, "Yargı kararları herkes için bağlayıcıdır" dedi.       

5- Danıştay 10. Dairesi, medya holdinglerinin girdiği enerji ihalelerine iptal kararı verirken, Rekabet Kurulu'da POAŞ'ın, yüzde 50-yüzde 50 eşit ortaklık oluşturarak ihalede en yüksek teklifi veren Doğan Grubu ile Türkiye İş Bankası'na satışına onay verdi.           

Bu arada Devlet Bakanı Yüksel Yalova da Danıştay'ın verdiği kararın başta POAŞ olmak üzere özelleştirme çalışmalarını etkilemeyeceğini söyledi.      

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Belçika'nın haftalık Le Vif-L'Express dergisine verdiği demeçte, gündemdeki çeşitli konuları değerlendirdi.      

7- Maliye Bakanı Sümer Oral, ekonomideki gelişmeleri Yeni Binyıl gazetesine değerlendirdi.      

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı açıklamada, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı arasında imzalanan "Ortak Tedavi Ana Protokolü" sayesinde bundan sonra, hizmet alınan özel tedavi kuruluşlarına karşı ortak bir fiyat politikası sergileneceğini söyledi.       

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Tüketiciyi Koruma Derneğinin AB-Türkiye Karma İstişare Komitesi ile birlikte düzenlediği  "Avrupa Birliği'ne Doğru Tüketici-Üretici İlişkileri" konulu  uluslararası sempozyumda yaptığı konuşmada, yerli malını teşvik etmek için uluslararası piyasada Türk malı-kalite ilişkisini işleyen bir kampanya başlattıklarını belirterek, ekonomik büyümeyi hızlandırma, pazarı genişletme ve üretimi artırmanın, tüketimin artırılmasıyla gerçekleştirilebileceğini söyledi.      

10- Maliye Bakanlığı'nın, kamudaki lüks ve israfa son verilmesi amacıyla hazırladığı 2000 Yılı Bütçe Uygulama Talimatı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.      

11- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Bolu'ya giderek,  Vali Nusret Miroğlu'ndan kentin sorunları hakkında bilgi aldı.      

12- Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, Tüpraş'ın  halka arz modelini tanıtmak amacıyla İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Tüpraş hisselerinin yüzde 15'inin halka arz yöntemiyle özelleştirilmesinin, sermayenin tabana yayılması hedefinin gerçekleşmesinde en önemli fırsatlardan biri olduğunu söyledi. Bayar, halka arzdan sağlanacak gelirin öncelikle, şirketlerden gelen sermaye artırımı talepleri için kullanılacağını açıkladı.     

13- Türk Silahlı Kuvvetleri'nce terör örgütü PKK'ya yönelik Bingöl'de yürütülen operasyonda 9'u ölü 10 terörist ele geçirildi, iki güvenlik görevlisi de şehit oldu.       

14- Ankara'da resmi temaslarını sürdüren AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kamran İnan, AB İç Koordinasyon Kurulu üyesi Devlet Bakanı Tunca Toskay, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi. 

Başbakan Ecevit, Verheugen ile yaptığı görüşmede, izleme sürecinin geciktirilmemesini, maddi yardım sözünün tutulmasını, tarım desteğine karışılmamasını, Türkiye'nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'nden dışlanmamasını istedi ve Kürt sorunu olmadığını söyledi.       

15- Türkiye'de bulunan BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Kıbrıs İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı Sükrü Sina Gürel ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Faruk Loğoğlu ile ayrı ayrı görüştü.   

De Soto, Bakan Gürel ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Kıbrıs sorununun çözümünde çok önemli rolleri olan Türkiye ile Yunanistan arasındaki yakınlaşmanın cesaretlendirilmesi gerektiğini söyledi.      

16- Çeçenistan'daki çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken, Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin Rus Kommersant gazetesine verdiği demeçte, 26 Mart'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinden sonra Çeçenistan'ın önümüzdeki birkaç yıl için doğrudan Rusya Devlet Başkanlığı altında yönetilebileceğini söyledi.         

17- Norveç Başbakanı Kjell Magne Bondevik'in istifasını Kral Harald'a sunduğu ve İşçi Partisi lideri Jens Stoltenberg'in yeni hükümeti kurmakla görevlendirildiği bildirildi.      

18- Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da temaslarda bulunduktan sonra dün Belçika'nın başkenti Brüksel'e giden ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile bir araya geldi.

Albright, görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında "Genelde, her ülkenin Kosova Barış Gücü'ne (KFOR) göndereceği asker sayısıyla ilgili olarak verdikleri sözleri tutmaları gerektiği konusu üzerinde durduk" dedi.                                                               

 11 MART 2000

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, 80. kurtuluş yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere Erzurum'a gitti. Valilik'te basın toplantısı düzenleyen Bahçeli, "Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve anayasa değişikliği ile ilgili tartışmalar, çarpık ve tutarsız zihniyetlerin varlığını bir kez daha teyit etmiştir" dedi.     

Bahçeli daha sonra Palandöken Dağı'nda düzenlenen Kar Şenlikleri'ni izledi.      

2- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, ANAP Antalya İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, kamu kurumlarının halka açılmasıyla sermayenin tabana yayıldığını belirterek "Tüpraş halka açılarak, vatandaş denetimine sokuluyor. Vatandaşların söz sahibi yapıldığı kurumlarda politik kaygıların yerini ticari kaygılar alacak" dedi.      

3- Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, bakanlığının 8 aydır yürüttüğü çalışmaları Türkiye gazetesine değerlendirdi.            

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından düzenlenen sektör toplantısına katıldı.

Bakan Toskay yaptığı konuşmada, gerek üretim, gerek ihracat alanında otomotiv sektörünün performansını artırmak için mevcut sorunları ortaya koyarak çözüm yollarını sektörle birlikte bulmak amacında olduklarını vurgulayarak, "Ekonomik durgunluktan en çok etkilenen sektörlerin başında otomotiv sektörü geliyor" dedi.     

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Giresun'da düzenlenen 1. Bölge Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, özelleştirmenin bir tutku, saplantı halinde devam ettiğini belirterek, iktidarın muhalefet partilerine karşı partizanlık uyguladığını söyledi.            

6- Türk Atlantik Konseyi Başkanı Haluk Bayülken, Uluslararası Antalya Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'nı Türkiye gazetesine değerlendirdi.     

7- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Rusya ziyareti sırasında Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin ile bir araya geldi. 

Blair görüşmede, Avrupa Güvenlik ve İşbirligi Teşkilatı'nın Çeçenistan'da rol üstlenmesine izin verebileceğini belirtti.    

 Putin de Rusya'nın insan hakları politikasında yapılacak düzenlemelerin benzer görüşmelerin ardından gerçekleştirilebileceğini söyledi.      

8- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Arap Birliği Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Arap ülkelerinin, Lübnan silahlı güçlerinin ülkenin güneyinde, İsrail işgaline karşı mücadelesine destek vereceğini söyledi.      

9- Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos, yemin ederek, ikinci 5 yıllık görev dönemine başladı.     

10- Ukrayna'nın Barakova kömür madeni ocağında meydana gelen grizu patlamasında 80 madencinin öldüğü bildirildi.     

11- Sri Lanka'nın başkenti Colombo'da dün Tamil gerillarıyla polis arasında çıkan çatışmada 23 kişinin öldüğü bildirildi.                                                    

 12 MART 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit TRT-1'de yayınlanan "Pazar Panaroma" programında güncel konularda açıklamalarda bulundu.      

2- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 82. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, milletimiz, tarih boyunca vatanına yönelik tehditleri, bizatihi kendi varlığına yönelik tehdit olarak algılamış ve bu tehdidi ortadan kaldırmak için can vermekten, mücadele etmekten hiçbir zaman kaçınmamıştır" dedi.      

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, insan sağlığı, hayvanlardan geçebilecek hastalıklar ve çevre açısından herhangi bir problemle karşılaşılmaması için kurbanlık hayvan alımı, kesimi ve tüketimi konusunda azami titizliğin gösterilmesi gerektiğini söyledi.      

4- Resmi Gazete'de yayımlanan "Nükleer Tesisler İçin Kalite Temin Programı Temel Esaslar Yönetmeliği" ile bir nükleer tesisin lisanslanmasını isteyen başvuru sahibinin, etkin bir kalite temin programı oluşturması ve yürütmesiyle ilgili esaslar belirlendi.      

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Kadın Kolları Genel Başkanlığı ve partililer tarafından Samsun'da, Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen "Kadın 2000 Şenliği"ne katıldı.       Şenlikte bir konuşma yapan Öymen, anayasanın kendi içinde çelişkileri olduğunu, demokratik haklar bakımından ileri olmadığını ve anayasanın yeniden yazılması gerektiğini söyledi.      

6- TİSK Genel Başkanı Refik Baydur yaptığı açıklamada, bu yıl gerçekleştirilecek olan, özel sektör ağırlıklı 300 bini aşkın işçiyi kapsayacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin zorlu geçeceğini belirterek, "Daha önce yüksek zam alan sendikalarımız, bunu ilelebet alacaklarını zannetmesinler. Yüksek zammın getireceği sonuç, işçi çıkarmadır" dedi.      

7- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım İstanbul'da yaptığı açıklamada, 2000 yılı sonunda, ağırlıklı olarak "Uluslararası Ticari Hukuk" konusunda eğitim verecek bir "Ticaret Üniversitesini" eğitime açacaklarını bildirdi.      

8- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, Türkiye-Vietnam Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı için gittiği Vietnam'da Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Nguyen Thi Binh ile görüştü. Bakan İrtemçelik görüşme sonunda yaptığı açıklamada Vietnam gezisini değerlendirdi.      

9- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İngiltere İçişleri Bakanı Jack Straw'ın resmi davetlisi olarak İngiltere'ye gitti.       

10- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Mekke'de düzenlediği basın toplantısında hacla ilgili soruları yanıtladı.      

11- Çeçenistan'da incelemelerde bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) heyeti, Rus ordusu tarafından aylardan beri bombalanan başkent Grozni'nin durumu karşısında "şoke olduklarını" söyledi.

AKPM heyeti daha sonra İnguş Cumhuriyeti'ndeki mülteci kamplarını da gezdi.      

12- İspanya'da genel seçimler yapıldı.                                                                                  

13 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatma Atalay ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini, Ankara Genç İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demirhan Şerefhan ile beraberindeki üyeleri Çankaya Köşkü'nde kabul ederek görüştü.            

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut Erzincan'da temasları sırasında yaptığı açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi'nin benzerlerinin bir çok ülkede var olduğunu, ancak bu ülkelerle Türkiye arasında uygulama farklılıklarının bulunduğunu söyledi.     

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Antalya'daki incelemeleri sırasında gazetecilerin, Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi'ne ilişkin sorularını yanıtladı.      

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, kapatılan Refah Partisi'nin eski genel başkanı Necmettin Erbakan'ın 1994 yılında Bingöl'de yaptığı bir konuşmadan dolayı 1 yıl mahkumiyet almasının ardından yeniden gündeme gelen Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi'ne ilişkin Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk yaptığı açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi'nin değiştirilmesine yönelik bakanlıkça oluşturulan komisyonun, çalışmalarına başladığını kaydederek 312. Madde'nin yeniden düzenleneceğini söyledi.     

6- Kültür Bakanı İstemihan Talay, "Altın Harfler: Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde Osmanlı Hat Sergisi"nin açılışına katılmak üzere Fransa'ya gitti.     

7- Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily geçen yılın suç raporunu açıklarken; ülkede cinayet, adam dövme, kaçırma, bombalama eylemleri ve hırsızlık gibi suçlarda büyük artış gözlendiğini ve toplam 391 suç eyleminin büyük bölümünün yasa dışı terör örgütü PKK'lı teröristler tarafından işlendiğini söyledi.      

8- ABD Savunma Bakanı William Cohen temaslarda bulunmak üzere Vietnam'a gitti.       Cohen, Vietnam Savunma Bakanı Pham Van Tra ve beraberindeki diğer yetkililerle mayın temizleme, insani yardım ve sel kurtarma çalışmaları gibi konuları görüşmek üzere bir araya geldi. Cohen yaptığı açıklamada, gezisinin iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi sürecine katkı sağlayacağını söyledi.      

9- Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin, başbakan yardımcıları ve güvenlik ile ilgili bakanlarla yaptığı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Çeçen savaşçıların  komutanlarından Salman Raduyev'in, Çeçenistan topraklarında özel bir operasyonla ele geçirildiğini ve Moskova'ya getirildiğini söyledi.                                                  

14 MART 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta basın mensuplarının Kurban Bayramı'nı kutladı. Başbakan Ecevit, TCK'nın 312. Maddesi'ne ilişkin bir soru üzerine "Bu konu güncel olarak gündemde değil. Gündemde cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bu konu henüz koalisyon ortaklarının toplantısında ya da basın toplantısında etraflı biçimde ele alınmış değildir" dedi. 

Öte yandan Başbakan Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü.       

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Kurban Bayramı nedeniyle birer mesaj yayımladı.       

3- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Zaman gazetesine Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi'ni değerlendirdi.       

4- Bazı bakanlıklarda yapılan atamalara ilişkin kararlar, Resmi Gazete'de yayımlandı.     

5- Belçika'nın Bruges Mahkemesi, yasa dışı DHKP-C terör örgütü üyesi, işadamı Özdemir Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal'ın serbest bırakılması kararı verdi. Bruges Savcılığı karara itiraz ederek, mahkeme tutukluluk halinin 28 Mart'a kadar devamına karar verdi.      

6- Yunanistan'daki temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye'ye gelen AB Dönem Başkanı Portekiz'in Dışişleri Bakanı Jaime Gama, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile ayrı ayrı görüştü.      

Başbakan Ecevit ile görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gama, Türkiye'nin insan hakları ve Kürt sorunu konusunda bazı gelişmeler sağlamaya çalıştığını belirterek, bu çabaların desteklenmesi gerektiğini söyledi.       

7- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İngiltere İçişleri Bakanı Jack Straw'un resmi davetlisi olarak Londra'ya gitti. Bakan Tantan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Straw ile görüşmesinde terör örgütü PKK'nın da gündeme geldiğini belirterek, dünyada terörist faaliyetleri yasa dışı yollarla besleyen oluşumlar bulunduğunu, uyuşturucu kaçakçılığı ve karaparanın bunların başında yer aldığını söyledi.      

8- Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos'un, imzaladığı kararname ile Parlamento'yu feshederek, resmen genel seçimleri ilan ettiği bildirildi.       

9- Kosova'yı ziyaret eden Avrupa Birliği'nin Dış İlişkileri'nden sorumlu yetkilisi Javier Solana, Kosova'lı Arnavut liderlerle yaptığı temaslarda, Kosova'da şiddet olaylarına son verilmesine ağırlık verdiğini belirterek, Kosova'nın çok uluslu, çok kültürlü bir bölge olması konusunda AB'nin ısrar ettiğini ve bu fikri devamlı olarak savunacağını açıkladı.     

10- Suriye'de Başbakan Muhammed Mustafa Miro önderliğinde kurulan yeni hükümet, Devlet Başkanı Hafız Esad tarafından onaylandı.                                                    

15 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında Türkiye'nin güncel meselelerin içinde boğulmaması ve moralini yüksek tutması gerektiğini belirterek, "Büyük Atatürk'ün gösterdiği hedeflere ulaşabilmemiz için bu şarttır" dedi.      

Başbakan Bülent Ecevit de mesajında, Hizbullah terör örgütünün işlediği cinayetlerin, dini siyasete alet etmenin doğurabileceği tehlikeleri göz önüne serdiğini belirtti.     

Siyasi parti genel başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcileri, yayımladıkları mesajlarda tüm yurttaşların Kurban Bayramı'nı kutladılar.      

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, dün Demokrat Atılım Grubu üyeleri ve Vali Yahya Gür başkanlığınındaki heyeti ayrı ayrı kabul etti.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Erzincan'da düzenlediği basın toplantısında, TCK'nin 312. Maddesi'nin tamamen kaldırılması yerine, madde üzerinde değişiklik yapılmasının daha çağdaş olacağını belirtti.      

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İngiltere gezisi dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, İngiltere ile "Güvenlik ve İşbirliği Anlaşması" konusunda görüş birliğine varıldığını belirterek, bu anlaşma imzalandıktan sonra Türkiye tarafından İnterpol vasıtası ile aranan bütün suçluların iadesinin gerekeceğini söyledi.      

4- FP'li Eruh Belediye Başkanı Abdulhamit Nas'ın da bulunduğu 11 kişi hakkında Hizbullah'a üye oldukları iddiasıyla Diyarbakır DGM'de dava açıldı.      

5- ANAP Siirt Milletvekili Nizamettin Sevgili, Suudi Arabistan'da yaşamını yitirdi.      

6- Sanat ve grafik sanatçısı Mengü Ertel yaşamını yitirdi.      

7- İsrail Başbakanı Ehud Barak başkanlığındaki güvenlik kabinesi, Batı Şeria bölgesinin 6.1'inin daha Filistin yönetimine verilmesini onayladı. Filistin yönetiminin de İsrail askerlerinin çekileceği bölgenin haritasını kabul ettiği bildirildi.     

 8- Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı, İran Petrol Bakanı Bican Zengane'yi kabulunde yaptığı konuşmada,  Hazar geçişli doğal gaz boru hattı projesinde Türkmenistan'ın çıkarlarına ters düşen konular bulunduğunu belirterek, "Proje şu anda bekletiliyor" dedi.      

9- ABD Başkanı Bill Clinton, Paris'te görevli diplomat W. Robert Pearson'ı Türkiye büyükelçiliği görevine atadığını açıkladı.                                                

16 MART 2000

1- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, gündemdeki konuları Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.     

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Konya'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Keçeciler, TCK'nın 312. Maddesi'nin değiştirilmesi konusunda Başbakan Bülent Ecevit'in gereken açıklamaları yaptığını belirterek, ANAP olarak Türkiye'de düşünce hürriyetinin geliştirilmesinden yana olduklarını söyledi.     

3- Devlet Bakanı Recep Önal, Koç ve Sabancı gruplarının birleşmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Türkiye birleşmelerden çok fayda görecektir. Koç ve Sabancı belli noktalarda, belli üretim alanlarında birleşebilir. Yoğun global rekabet koşullarında birleşmeler, firmaları piyasada daha etkili kılıyor" dedi.    

4- Galatasaray, İspanya'da yapılan UEFA Kupası çeyrek finalinin ilk maçında İspanyol takımı "Real Mallorca"yı 4-1 yendi.    

5- Hac ziyareti için Türkiye'den Mekke'ye giden hacı adaylarından ölenlerin sayısının 23'e yükseldiği bildirildi.      

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Portekiz'in başkenti Lizbon'da gerçekleştirilecek "Avrupa Birliği Eğitim Bakanları Konferansı"na katılmak üzere bu ülkeye  gitti.    

7-  Avrupa Parlementosu'nda (AP), oybirliği ile kabul edilen raporda, Türkiye'de insan hakları konusunda ihlallerin devam ettiği belirtilerek, Türkiye'nin insan hakları ile ilgili Kopenhang kriterlerini yerine getirmediği takdirde, tam üyelik müzakarelerine başlanmayacağı bildirildi.

Öte yandan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'nin ifade özgürlüğüyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. Maddesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle, mahkeme masrafları da içinde olmak üzere 31 milyar TL  maddi tazminat ödemesini kararlaştırdı.

8- Romanya'daki madenlerden sızan siyanür ve ağır metallerin çevre ülkelere yayılması üzerine, Ukrayna, Macaristan ve Romanya Macaristan'da bir protokol imzaladı. Protokol, imza koyan ülkelerin çevreye tehdit oluşturabilecek kaynakların listesini hazırlamasını öngörüyor.                                                             

17 MART 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Genel Merkez'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit af ile ilgili bir soruya " Af konusu bayramdan sonra artık gecikmez" dedi ve birinci hedeflerinin anayasa değişikliği olduğunu söyledi.       

2- Başbakan Bülent Ecevit, anayasa değişikliği ve cumhurbaşkanlığı seçimini Sabah gazetesine değerlendirdi.      

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 85. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, ulusun bağımsızlığı uğruna tüm yokluklara ve olumsuzluklara karşın verdiği eşsiz bir mücadelenin sonucu olan Çanakkale Zaferi'nin dünya tarihinin de dönüm noktalarından biri olarak tarihe altın sayfalarla geçtiğini söyledi. 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de bir mesaj yayımladı.     

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Ankara İl Başkanlığı'nda yaptığı konuşmada, Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi'ndeki değişikliği, kapatılan Refah Partisi'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, YDP eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel ve diğer şahıslar için istemediklerini belirterek,"Türkiye'nin bu ayıptan kurtulması için mücadele veriyoruz" dedi.      

5- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, ANAP İzmir İl Teşkilatını ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, il ve ilçe gezilerinde, yerel yönetim reformunun öncelikle çıkarılması istemiyle karşılaştığını belirterek, yerel yönetim reformu ile ilgili yasa tasarısının daha önce de gündeme getirildiğini, ancak Meclis'ten geçirilemediğini söyledi. Bakan Yalova, önümüzdeki günlerde tasarının yeniden Meclis'e getirileceğini açıkladı.      

6- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik yaptığı açıklamada, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun İstanbul'daki bazı karakollarda işkence aletleri bulmasının endişe verici olduğunu kaydederek, bu konudaki eksikliklerin giderilmesi için devletin söylediklerinin arkasında durduğunu göstermesi gerektiğini söyledi.      

7- Devlet Bakanı Recep Önal Bursa'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her geçen gün saygınlığı artan bir ülke olduğunu belirterek, "Bizim iddiamız ekonomik sorunları 3 yıl içinde çözmek, sorunlarımızı çözdüğümüzde bizi kimse tutamaz" dedi.      

8- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, partisinin Trabzon il Teşkilatı tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, parlamenter sistemi uygulayan bütün ülkelerde cumhurbaşkanının iki kez seçilmesine imkan veren yasalar bulunduğunu belirterek, "Biz de cumhurbaşkanının ikinci kez bir daha görev yapmasının uygun olacağı düşüncesindeyiz" dedi.      

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer yaptığı açıklamada, Türkmen doğal gazıyla ilgili Türkiye'nin dahil olmadığı sorunları aşmak için çaba gösterdiklerini belirterek, Türkmen gazının en geç 2002 yılında Türkiye'ye geleceğini söyledi.      

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, AB Komisyonu'nun Kıbrıs Rum kesimine, "AB müktesebatının Türkçeye çevrilmesi için" 3 milyon Euro sübvansiyon vermesine tepki göstererek, "Mevzuat Türkçeye çevrileceğine göre bunun yeri ya KKTC ya da Türkiye olmalıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Denktaş konuyla ilgili olarak AB nezdinde girişimde bulunduklarını ve itiraz ettiklerini söyledi.      

11- Maceristan'ın Budapeşte kentinde düzenlenen Balkanlar toplantısına katılan NATO Genel Sekreteri George Robertson, ittifakın Yugoslavya'da giderek artan gerginlik karşısında her an harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.      

12- ABD Savunma Bakanı William Cohen Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın yakın bir gelecekte NATO'ya üye olmasının uzak bir ihtimal olduğunu söyledi. 

13- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Amerikan-İran Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, ABD'nin İran'la yeni bir dönem açmak istediğinin kanıtı olarak, İran'ın petrol ve doğal gaz dışındaki önemli ihraç maddeleri olan halı, havyar ve fıstığın ithaline yeniden izin verildiğini bildirdi.                                                    

18 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yaşlıları Koruma Derneği Genel Başkanı Mihriban Kural ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. 

Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, yaşlı insanların adetlerimize göre başımızın tacı olduğunu belirterek, "Her evdeki yaşlı insanlar o evin manevi otoritesidir" dedi.     

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Çanakkale Zaferi'nin 85. yıl dönümü dolayısıyla Devlet Bakanı Fikret Ünlü ve beraberindeki atletleri kabul etti.     

 2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 85. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, "Çanakkale, bağrında taşıdığı 280 bin kefensiz aziz şehidimizle, sadece bir kahramanlık beldesi değil, aynı zamanda bozulmasına hiç bir zaman müsaade etmeyeceğimiz, daima özenle sahip çıkacağımız birlik ve beraberliğimizin de en büyük sembollerinden biridir" dedi.     

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da "Bu savaş, Türkiye'yi işgal etmek isteyen devletlere, bunun hiç bir şekilde ve hiç bir zaman gerçekleşemeyeceğini göstermiştir" dedi.     

Başbakan Bülent Ecevit ise, yaşadığı güçlüklere karşın zamanın en güçlü ordularına karşı koyan ve büyük bir zafer kazanan Türk ulusunun, kahraman ordusu ile tek bir yürek halinde bugün de bölgesinde bir güç ve istikrar unsuru olmaya devam ettiğini vurguladı.    

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin problemlerinin çözümünün "Demokratikleşme"den geçtiğini belirterek, bunun ilk adımının sivil anayasa olduğunu söyledi.     

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon ve ilçelerindeki incelemeleri sırasında vatandaşların af konusundaki sorularını yanıtladı.      

5- Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile yapılan söyleşi Hürriyet gazetesinde yayımlandı.     

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Rize İl Örgütü'nde yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirerek, "Son bir yıl içerisinde yaşanan gelişmeler insanların değerlerini istismar ederek bir yere gelinemeyeceğini, gelinse de kalınamayacağını gösterdi" dedi.     

7- ABD Başkanı Bill Clinton, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş'i  kapsayacak gezisi öncesinde gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Hindistan ile ABD'nin yapabileceği çok şey olduğunu, iki ülkenin karşılıklı çıkarları bulunduğunu belirterek, "İlk yapmak istediğim, Hindistan ile ABD arasındaki ilişkileri düzeltmek" dedi.       

8- ABD Başkanı Bill Clinton, Kuzey İrlanda'da çıkmaza giren barış sürecinin yeniden başlatılması amacıyla ilgili bütün taraflarla ABD'de görüştü.  ABD Başkanı Clinton, görüşmeler öncesinde yaptığı açıklamada, barış sürecindeki tıkanıklığa karşın, ilgili tarafların sorunlara çözüm bulma isteğinde olduğunu belirterek, "Kuzey İrlanda'da şimdiye kadar büyük yol alındı. Bundan sonra kimsenin eski karanlık günlere dönmek istemediğini" söyledi.      

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Yunanistan'da düzenlenen ve Güneydoğu Avrupa'nın 8 ülkesinden gelen yaklaşık 200 gencin katıldığı "Güneydoğu Avrupa Gençlik Konseyi Oluşturma Toplantısı"nın açılışında yaptığı konuşmada, depremler ve Kosova'dan sonra halkların aslında birbirlerine ne kadar yakın olduklarının anlaşıldığını belirterek, Balkanlardaki kültür farklılıklarının,çatışmaya değil çok renkli bir tabloya ulaşması gerektiğini söyledi.     

10- Tayvan'da genel seçimler yapıldı. Seçim sonunda muhalefetteki Demokratik İlerleme Partisi'nin (DİP) adayı Çen Şui-Bian'ın kazandığı bildirildi.           

11- Uganda'da bir tarikatın 235 üyesinin, kendilerini yakarak topluca intihar ettikleri bildirildi.                                                                               

19 MART 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Diyarbakır 1. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin  "afet bölgesi" ilan edilmesini isteyerek, etnik farklılıkların bu ülkenin problemi değil, zenginliği olduğunu söyledi.       

2- Sağlık Bakanı Osman Durmuş yaptığı açıklamada, hastanede özel muayene uygulamasında çalışan doktorlara döner sermayeden gelir verileceğini belirterek "Hem hastane kazanacak, hem de doktorlar kazanacak" dedi.      

3- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, 100 kişi öldü, 234 kişi de yaralandı.      

4- Yunanistan'ın başkenti Atina'da devam eden 5. FINA Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda, erkekler 100 metre sırt üstünde yüzmede Derya Büyükuncu, 3. oldu ve bronz madalya kazandı.     

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Gaziveren ve Çamlıkköy Direnişi'ni anma törenlerinde yaptığı konuşmada, Türkler ile Rumları ayıranın kilise olduğunu belirterek, "EOKA'yı kuran, Rum gençliğini silahlandıran, Rumları bize düşman yapan, Kıbrıs'ı Yunan toprağı yapmak için yıllarca uğraşan, en sonunda vur emrini veren kilisedir" dedi.     

 6- ABD Başkanı Bill Clinton, Bangladeş ve Pakistan'ı kapsayan gezisinin ilk durağı olan Yeni Delhi'ye gitti.     

  7- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Radyo Mayak'a verdiği demeçte, Rus güçlerinin asla bir daha Çeçenistan'dan tamamen çekilmek gibi bir hata yapmayacağını bildirerek, "Çeçenistan'daki fazla güçlerimizi çekeceğiz ve geniş çaplı operasyonu tamamlayacağız" dedi.     

8- Beş ülkeden 1500 kadar askerin, üç haftalık geniş çaplı tatbikatlar için Kosova'ya gittiği bildirildi.      

BM Kosova Misyonu (UNMİK) Başkanı Bernard Kouchner Fransa'da yayımlanan L'Humanite gazetesine verdiği demeçte, Arnavut ve Sırp nüfusunun güvenliğinin garanti edilmesi ve Kosova'nın statüsünün belli olması gerektiğini belirterek, "Kosova siyasi bir sorun. Bir uzlaşma sorunu değil" dedi.           

9- Filipinler'in güneyindeki Kauswagan kasabası çevresinde Müslüman gerillalarla askerler arasında çıkan çatışmalarda 96 kişinin öldüğü bildirildi.                                                                                      

20 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nin "1999 Başarı Ödülleri"nin dağıtım törenine katıldı.      Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, siyasette "öfke devrinin" geçtiğini, "akıl, izan" devrinin başladığını belirterek, "Hepimizin doğru dediği bir şey olmalı. Aşağı yukarı 50 senelik tecrübenin içerisinden doğrulara doğru geliyoruz" dedi.  

"Yılın Adamı" ödülü, "Kıbrıs konusunda ulusal çıkarlardan taviz vermeden yaptığı başarılı mücadele" nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a verildi.   

Törene ayrıca, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da katıldı.    

 2- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Edip Başer, Güneydoğu Müttefik Kuvvetler Avrupa Merkezi Komutanlığı sırasında gösterdiği başarı nedeniyle ABD tarafından şeref nişanıyla ödüllendirildi.     

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan Nevruz ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Nevruz'un Türk milletinin var oluşundan beri süregelen bir bayram olduğunu belirterek, "Kutlamayı siyaseten suistimal etmek isteyenler var. Kasıtlı yapılıyor. Bu da vatandaşları rahatsız ediyor. Yoksa kimse çıkıp da eğlenen yurttaşlara mani olmuyor. Nevruz, baharın gelişini simgeleyen bir kutlama. Bunun dinle, milliyetle hiç bir ilgisi yoktur. Orta Asya'dan bugüne gelen herkes kutluyor" dedi. 

4- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, İstanbul Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Özel Hastanelerin Sorunları" konulu panelde yaptığı konuşmada, özel hastanelerin birbirleriyle girdikleri haksız rekabet sonucu çıkmaza girdiklerini belirterek, haksız rekabet yüzünden batma noktasına geldiklerini söyledi.     

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı açıklamada, ürünlerin planlanması, değerlendirilmesi, pazarlanması konularında çiftçi ve üreticiyi yönlendirmek için bakanlık bünyesinde bir "komisyon" kurulacağını bildirdi.     

 6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş resmi ziyarette bulunmak üzere Türkye'ye geldi.     

Başbakan Bülent Ecevit Cumhurbaşkanı Denktaş'ı Esenboğa Havalimanı'nda resmi törenle karşıladı. Birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Denktaş'ın engin deneyimi ve liderlik yeteneği ile gösterdiği etkinliklerin son derece önemli olduğunu kaydeden Başbakan Ecevit, "KKTC'de şu sıralar Sayın Denktaş'ın lider olarak bulunması, gerek Kıbrıslı Türkler için, gerek Türkiye için büyük bir talihtir" dedi.     

Cumhurbaşkanı Denktaş da dünyanın sorununun nereden kaynaklandığını, niye halledilemediğini anlayabildiğini kaydederek "Rum tarafında da Rumların arasında da artık gerçekleri söylemeye başlayanlar vardır. Son yapılan kamuoyu yoklamasında, Rumların yüzde 72'sinin federasyon istemediği ortaya çıkmıştır. İstedikleri, üniter bir devlette bize azınlık hakları vermektir" dedi.     

7- Ukrayna Dışişleri Bakanı Boris Tarasyuk, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.     

Tarasyuk, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaretinde, Türkiye'nin açtığı modern tank ihalesine katılan Ukraynalı firmaların ihaledeki durumunun önemini belirterek, Ukrayna cumhurbaşkanı ve başbakanının ihalelerde destek istemini içeren mektuplarını iletti.     

Tarasyuk, Dışişleri Bakanı İsmail Cem tarafından Dışişleri Konutu'nda kabul edildi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile Ukrayna'nın, Avrupa'nın güvenlik ve başarısı için önemli rol oynadığını belirten Tarasyuk, Kırım'daki Tatarların sorunlarına çözüm konusunda iki ülkenin işbirliğinin gerektiğini söyledi.     

Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nun Tarasyuk ile görüşmesinde, tank ihalesi ile Karadeniz'de güven artırıcı önlemler ve deniz kuvvetleri arasında işbirliği konuları ele alındı.     

8- ABD Başkanı Bill Clinton, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan'ı kapsayan ziyareti çerçevesinde Bangladeş'e gitti.      

ABD Başkanı Clinton, Bangladeş'in muhalif lideri Begüm Halide Ziya ile görüştü. ABD Başkanı Clinton Bangladeş'teki ziyaretini tamamladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin bu ülkeye 97 milyon dolar tutarında yardım yapacağını söyledi.

Başkan Clinton ayrıca, basın toplantısında, tıkanan Ortadoğu barış görüşmelerini canlandırmak için Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile Cenevre'de bir araya geleceğini belirterek, "Bu, barış görüşmelerini rayına oturtmak için benim açımdan yapılacak en uygun şey" dedi.     

ABD Başkanı Clinton Bangladeş'teki temaslarını tamamlayarak Hindistan'a gitti.      

9- Papa 2. Jean Paul, bir haftalık tarihi ziyaretin ilk durağı olan Ürdün'ün başkenti Amman'a gitti.

Papa, Amman'da Kral Abdullah'ında bulunduğu Alia Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Dünyanın bu bölgesinde, herkesin iyiliği ve sürekli barış için çözülmesi gereken adalet, insan ve ulus hakları sorunları var. Ne kadar zor, ne kadar uzun olursa olsun barış arayışı süreci devam etmelidir" dedi. 

Vatikan tarafından yapılan açıklamada, Papa'nın kutsal topraklara yapacağı 6 günlük "dini" ziyaretinin amacı "dinler arasındaki diyalogu tekrar harekete geçirmek" olarak belirtildi.            

10- Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin Çeçenistan'a gitti. Putin Grozni'de, Rus özel televizyon kanalı NTV'ye yaptığı açıklamada, bölgedeki Rus komutanlarla operasyonun geleceğini görüşmek amacıyla Çeçenistan'a gittiğini belirterek, Çeçen savaşçılarla siyasi görüşmelere hazır olduklarını söyledi.      

11- Rusya'da bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile bir araya geldi. İki bakan görüşmelerinden sonra yaptıkları açıklamalarda, Kosova başta olmak üzere Balkanlar, Çeçenistan konuları ile Rusya-AB ilişkilerini ele aldıklarını belirttiler.

 Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Papandreu, "Rusya'nın, BM Güvenlik Konseyi'nde Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili tutumuna teşekkür ederiz" dedi.                                                                              

21 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Hacettepe Üniversitesi'nde "Türkiye 2000" konulu bir konferans verdi.     

Cumhurbaşkanı Demirel konferansta, Türkiye'nin kuruluşundan bu yana yaşanan gelişmeleri ve gelecek yıllara ilişkin hedeflerini özetledikten sonra toplantıyı izleyen öğretim üyeleri ve öğrencilerin sorularını yanıtladı.      

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Ağaçlandırma Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'deki orman varlığının, geçmiş yıllarla kıyaslandığında önemli ölçüde azaldığını vurgulayarak, ülke topraklarının yüzde 26'sını oluşturan 20.2 milyon hektarlık orman alanının yüzde 44'ünün verimli orman, yüzde 56'sının ise verimsiz ormandan oluştuğunu söyledi.     

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında, Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi üzerindeki görüşlerini anlattı.           

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi'nin muhafaza edilmesini, ancak hükümlerinin yumuşatılmasını savunurak, "Demokratik değerler ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmenin bağdaştırılması, demokrasinin içine virüs sokulmasıyla aynı anlama gelir" dedi.     

5- Yargıtay üyelik seçimleri, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu toplantısında sonuçlandırıldı. Üyeliklere 13 kişi seçildi.     

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.                                                  

7- Nevruz Bayramı, tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı.      Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bayram münasebetiyle yayımladığı mesajda, bu yıl Türk Cumhuriyetleri ile ortaklaşa kutlanan Nevruz'u, barış, dostluk, kardeşlik gibi evrensel değerlerin paylaşıldığı "mükemmel bir zemin" olarak değerlendirdi.     

Başbakan Bülent Ecevit ve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu da birer mesaj yayımladılar.

8- Pen Yazarlar Derneği'nin girişimiyle Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından ilan edilen Dünya Şiir Günü, dün düzenlenen bir programla İstanbul'da kutlandı.     

Program sırasında, Kültür Bakanı İstemihan Talay tarafından Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya "Şiir Büyük Ödülü" verildi.     

9- TRT'nin Londra temsilcisi, gazeteci Övül Tezişler yaşamını yitirdi.       

10- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Amerikan İş Konseyi toplantısına katılmak üzere ABD'ye gitti.      

11- BM İnsan Hakları Komisyonu, İsviçre'nin Cenevre kentinde toplandı.       Komisyonun açılışına katılan İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, açılıştan önce İnsan Hakları Yüksek Komiseri Marry Robinson ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin insan hakları konusundaki eksikliklerini belirtti ve hükümetin olumlu adımlar atmaktaki kararlılığını vurguladı.      

Ayrıca, Bakan İrtemçelik Cumhuriyet gazetesinin sorularını dayanıtladı.     

12- ABD Başkanı Bill Clinton, Uzak Doğu gezisi çerçevesinde Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpaye ile bir araya geldi.     

Görüşme sonunda düzenledikleri ortak basın toplantısında Clinton, Hindistan ile Pakistan arasında bölünmüş durumda bulunan Keşmir için yeni görüşme sürecinin başlatılması gerektiğini söyledi.

Başbakan Vajpaye de Hindistan ile Pakistan arasında savaş tehlikesi bulunmadığını söyledi.

Vajpaye ayrıca, ülkesinin bundan sonra nükleer bomba denemesi yapmayacağını, ancak ülkesinin bu güne dek nükleer silah sanayindeki kazanımlarında da "asgari caydırıcı güç" konumunu muhafaza edeceğini söyledi.     

13- Papa 2. Jean Paul, Ürdün'deki temaslarını tamamlayarak, İsrail'e gitti.     

14- Tayvan Parlamentosu, Kinmen, Matsu ve Penghu adalarıyla Çin arasında ticaret, ulaşım ve posta konularında doğrudan ilişki kurulması kararı aldı.      

15- Hindistan'ın Cammu-Keşmir eyaletinde, silahlı kişilerin bir köye düzenledikleri baskında 35 kişinin öldüğü bildirildi.                                                

22 MART 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişiklikleri için 400'ün üzerinde imza sağlandığını vurgulayarak "Bu imzaları veren sayın milletvekilleri herhalde imzaları doğrultusunda oy kullanacaklarına göre değişiklikler gerçekleşecektir" dedi.      

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'u ziyaret etti. Kutan görüşme sonunda  gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, anayasa değişikliği konusunda FP'nin talebinin 69. Maddenin gerçek anlamda demokratik prensiplere uygun hale getirilmesi olduğunu belirterek, bu değişikliğin olmaması durumunda FP'nin üçlü pakete destek vermesinin mümkün olmadığını söyledi.      

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada, sanayicilere enflasyon programını desteklemeleri çağrısında bulunarak "Zararına satış yapın demiyoruz. Kamunun tüm kesimi de elini taşın altına koyarsa bu iş daha kolay olacak" dedi.      

4- Sağlık Bakanlığı, Anayasanın "Ulusal Sıtma Kontrol Projesi" çerçevesinde, bir toplantı düzenledi. Sağlık Bakanı Osman Durmuş toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de geçen yıl 20 bin 963 sıtma vakası görüldüğünü kaydederek, "Dünya Sağlık Teşkilatı Avrupa Bölgesi'nde, en yüksek sıtma vaka sayısı Türkiye'dedir" dedi.     

 5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin grup toplantısında FP'nin gündeme getirdiği (anayasanın) 312. Maddesinin değişikliğine özünde destek verdiklerini, ancak bu konunun Cumhurbaşkanlğı seçimine ilişkin anayasa değişikliğine endekslenmesini yanlış bulduğunu söyledi.  

6- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) genel merkez ile şube yöneticileri, ulaşım sorununun çözülmesi ve demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi için İstanbul'da Basın Müzesi'nde ortak açıklama yaptılar.      

7- Almanya'da bulunan İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Tantan, her iki ülkeyi tehdit eden insan kaçakçılğı konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.      

Schily de, Türkiye'de yaşayan Alman vatandaşları ile Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla ilgili olarak bir çalışma grubunun oluşturulması konusunda karar alındığını ve bu gurubun ilk toplantısını daha sonraki günlerde Almanya'da yapacağını açıkladı.

8- Ukrayna Sahil Güvenlik botlarının, Karadeniz'de avlanan Türk balıkçı teknelerine ateş açması sonucu iki balıkçının öldüğü, bir balıkçının da yaralandığı bildirildi.      

9- Irak'ın başkenti Bağdat'a düzenlenen havan topu saldırısında 4 kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı bildirildi. Irak resmi haber ajansı INA, saldırıdan İranlı casusların sorumlu tutulduğunu kaydetti.

10- Dağlık Karabağ Cumhurbaşkanı Arkadi Gukasyan'ın, dün uğradığı saldırıda ağır yaralandığı bildirildi.    

 11- Hindistan ziyaretini sürdüren ABD Başkanı Bill Clinton, Hint meclisinde yaptığı konuşmada, nükleer silahlanma konusuna da değindi ve "Hindistan'ın yaptığı nükleer denemeler dünyayı sarsmışsa,  Hindistan'ın nükleer silahların yayılmasını önlemek için yapacağı girişimler dünyayı ayağa kaldıracaktır" dedi.     

12- Ortadoğu ziyaretini sürdüren Papa II. Jean Paul, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat tarafından törenle karşılandı. Papa yaptığı konuşmada, "Filistin halkının yakın tarihte ne kadar acı çektiğini kimse görmezden gelemez. Sizin çektiğiniz azap, dünyanın gözü önündedir. Bu azap çok uzun sürmüştür" dedi.     

13- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze, Tiflis'te gerçekleştirdikleri görüşmede, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı projesinde Gürcistan'a verilecek geçiş ücreti konusunda anlaştığı bildirildi.                                            

23 MART 2000

 1- TBMM Başkan Vekili Nejat Arseven, "2000'li yıllarda Ankara'nın Ekonomik, Siyasi, Sosyal ve Kültürel Hayattaki Yeri" konulu panelde yaptığı konuşmada, Ankara'nın Türkiye'nin başkenti olarak hakettiği konuma ulaşamadığını belirterek, merkez ile taşra arasında büyük farklılıklar olduğunu söyledi.     

Ankara Valisi Yahya Gür de Ankara'nın içme suyu, kanalizasyon, ulaşım gibi bir çok sorununun çözümlenemediğini belirterek başkentin bir master ve imar planına gereksinimi olduğunu söyledi.      

2- Bakanlar Kurulu, Türk boğazlarının güvenliği, GSM İhaleleri, Telekom'un özelleştirilmesi, tarım kredilerinin düşürülmesi konularını görüşmek üzere Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. 

Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Tunca Toskay basına yaptığı açıklamada, Ulaştırma Bakanlığı'nca gerçekleştirilmesi düşünülen iki cep telefonu ihalesi için bugüne kadar 27 şartname alındığını söyledi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, TBMM'de yaptığı kabuller sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, Anayasa'nın siyasi partilerin kapatılması ile ilgili düzenlenen 69. maddesinin netleştirilmesi gerektiğini savunarak, "Masumane isteğimiz bu maddeyi netliğe kavuşturmak" dedi.    

 4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, partilerin kendi hesaplarına dayalı olarak anayasa değişikliklerini gündeme getirdiğini söyledi.       

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Avrupa Konseyi ile Adalet Bakanlığı'nın düzenlediği "Hakim ve Savcıların Eğitimi Güney Doğu Avrupa İstikrarının Önemli Unsuru" konulu eğitim seminerinde yaptığı konuşmada, Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 312. Maddesi'ni belli bir kişiye endekslemenin doğru olmadığını belirterek, "Bunları düşünce özgürlüğüyle ilgili ayrı bir mutabakat içinde ele almak daha doğrudur" dedi.    

 6- Anayasa'nın cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin 101, siyasi parti kapatmayı düzenleyen 69 ve milletvekili emeklilerinin özlük haklarına ilişkin 86. Madde değişiklikleri TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.     

7- Dernekler Yasası'nda değişiklik yaparak Bakanlar Kurulu'na Türkiye Kızılay Derneği ile Türk Hava Kurumu (THK) organlarının görevine son verme yetkisi tanıyan yasa tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.     

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Samsun'un Bafra ilçesinde düzenlediği tütün mitingine katıldı. Çiller burada yaptığı konuşmada, cumhuriyet tarihinde ilk defa tütün piyasasının Karadeniz'de açılmadığını belirterek, hükümetin korku dolayısıyla Karadeniz'e gelemediğini söyledi.     

9- CHP'nin "Yerel Yönetimler Toplantısı" belediye başkanları, parti meclisi ve merkez yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla başladı.

Genel Başkan Altan Öymen toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin icraatı ile ilgili eleştirileri, şikayetleri olduğunu belirterek, "Hükümet, halkımızın geniş kesimlerini ihmal eden, onları enflasyona ezdiren bir icraat izlemektedir. Çalışanı, esnafı perişen etmektedir. Geniş halk kesimlerini memnun edemeyen hükümet rantla geçinen küçük bir kesimi memnun ediyor" dedi.     

Ayrıca, Gaziantep Anakent Belediye Başkanı Celal Doğan Divan Başkanlığı'na seçildi.     

10- İstanbul Valisi Erol Çakır, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği "Depreme Karşı Yapılarda Takviye Sistemi, Tasarımı ve Denetimi" konulu seminerde yaptığı konuşmada, İstanbul'un önemli bir deprem riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Olası İstanbul depremine karşı gerek merkezi idare, gerek mahalli idarelerin, sivil toplum örgütlerinin ve üniversitelerin tüm güçlerini birleştirmeleri gerektiğini" söyledi.     

11- RTÜK, Kanal D ve Kanal 6'ya 1'er gün, İzmir'de yayın yapan Demokrat Radyo'ya da 15 gün süreyle yayın durdurma cezası verdi.

12- Türkiye'de bulunan Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Neil Leonard'ın Terör Mağdurları Derneği'ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Avrupa'nın Türkiye'nin düşmanı olmadığını, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın asılmamasını istemelerinin PKK'ya destek olarak algılanmaması gerektiğini" söyledi.     

13- Ukrayna Sahil Güvenlik botlarının Karadeniz'de avlanan Türk balıkçı teknelerine can kaybı ile sonuçlanan müdahalesi nedeniyle Ukrayna'nın Türkiye Büyükelçisi Oleksandr Motsyk, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak protesto edildi. Dışişleri Bakanlığı, tutuklanan balıkçıların ve el konulan teknelerin derhal serbet bırakılmasını istedi.      Ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakanı Boris Tarasyuk, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'i konuyla ilgili telefonla arayarak üzüntülerini dile getirdi. Tarasyuk, bu tür olayların tekrarının önlenmesi için iki ülkenin makamları arasında Kiev'de bir toplantı yapılmasını önererek, bu olayın iki ülke arasında gelişmekte olan ilişkileri olumsuz yönde etkilemeyeceğini söyledi.     

14- Avrupa Birliği'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Gunter Verheugen Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaptığı açıklamada, Ada'da çözüm için uğraş verdiklerini belirterek, AB üyeliği için Kıbrıs Türkleri ile ayrı temas yapılmamasının söz konusu olmadığını söyledi.     

15- İngiltere'nin Londra Belediye Başkanı Clive Martin ile İngilte'nin Türkiye Büyükelçisi Sir David Logon, Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek'i ziyaret etti. Gökçek görüşmede konuk belediye başkanına başkent hakkında bilgi verdi.     

16- Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri, Portekiz'in başkenti Lizbon'da bir araya geldi.    

 İngiltere Başbakanı Tony Blair zirve öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Avrupa ekonomisine yeni bir yön verilmesi gerekiyor. Bugün artık çok farklı bir ekonomi ile, küresel ekonomi ile karşı karşıyayız. Buna uygun değişiklikler yapmamız şart" dedi.    

 Bu arada Avrupa Parlementosu Başkanı Fransız Nicole Fontaine düzenlediği basın toplantısında, Kopenhag kriterlerinin demokrasi ile ilgili bölümü yerine getirilemediği takdirde, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlayamayacağını söyledi.     

17- Nijerya'nın güneydoğusundaki bir petrol boru hattında gerçekleşen patlama sonucunda 50 kişinin öldüğü bildirildi.    

18- Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev ve İçişleri Bakanı Vladimir Ruşaylo yaptıkları açıklamalarda, dağlarda dağınık halde bulunan Çeçenleri yok etmeyi hedefleyen özel operasyon başlatıldığını bildirdiler.          

 19- Papa 2. Jean Paul kutsal topraklar gezisi çerçevesinde Kudüs'te yaptığı konuşmada, Yahudilerin 20. yüzyılda yaşadığı trajedinin, Hıristiyanlar ve Yahudiler arasında yeni bir ilişki kurulmasının sağlanması gerektiğini söyledi.      İsrail Başbakanı Ehud Barak da Papa'nın, Hıristiyanlarla Yahidileri daha da yakınlaştırmak için harcadığı çabalardan dolayı memnun olduğunu söyledi.                                                                          

24 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dış Politika Enstitüsü'nün 25. kuruluş yıl dönümü çerçevesinde düzenlenen uluslararası konferansın açılışında "2000 Yılları ve Ötesinde Türk Dış Politikası'nda Yeni Ufuklar" başlıklı bir konuşma yaptı.     

Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin çok yönlü bir politika izlemesi gerektiğini belirterek, "Bu durum Türkiye'nin AB'ye tam üyelik için aday statüsünün resmen açıklanmasının ardından daha da belirgin bir nitelik kazanmıştır. Birliğin sınırları genişledikçe, Türkiye'yi çevreleyen bölgelerde kalıcı istikrarın sağlanması daha da acil ihtiyaç haline gelmiştir" dedi.      

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, globalleşme sürecinin insani ve ekonomik boyutlarıyla en iyi Türkiye'de görüşülebileceğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, gündemdeki iç ve dış siyasi gelişmeleri Yeni Binyıl gazetesine değerlendirdi.     

3- Devlet Bakanı Yüksel Yalova düzenlediği basın toplantısında, POAŞ'ın yüzde 51 hissesinin Doğan Grubu ve İş Bankası konsorsiyumuna satışına ilişkin Rakabet Kurulu'ndan izin alındığını, birkaç gün içinde Özelleştirme Yüksek Kurulu'nda görüşüleceğini açıkladı. Bakan Yalova, POAŞ ihalesinde, radyo ve televizyonlarda yüzde 10'dan fazla pay sahibi olanların kamu ihalelerine giremeyeceğine ilişkin durum açısından sorun olmadığını söyledi.       

4- Devlet Bakanı Recep Önal, hükümetin uyguladığı ekonomik programı Sabah gazetesine değerlendirdi.      

5- Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, Emlakbank ile ilgili düzenlemeleri Hürriyet gazetesine değerlendirdi.       

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul Fuarcılık tarafından düzenlenen "ITS İstanbul Uluslararası Tekstil Fuarı"nın açılışında yaptığı konuşmada, 1998 yılında başlayan ekonomik bunalım sonucunda tekstil sektörünün büyük yaralar aldığını belirterek, istikrar programı çerçevesinde bütün sektörlerin sorunlarının diyalog yoluyla çözüleceğini söyledi.     

 7- TBMM Anayasa Komisyonu'nun dünkü toplantısında, Anayasa'nın 69., 86. ve 101. Madde'leri ile ilgili anayasa değişiklik paketi kabul edildi.      

8- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türk Belediyeciler Derneği'nin 18. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 18 Nisan 1999 seçimlerinde göreve gelen tüm belediye başkanlarının, son 20 yılın en çok sıkıntı çeken belediye başkanları olduğunu belirterek, ekonomik kriz nedeniyle bugün belediyelerin tıkandığını söyledi.      

9- YÖK Genel Kurulu, 17 üniversiteye bağlı 31 fakülteye yeni dekan atadı.       

10- Türk Devlet ve Toplulukları, Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı (TÜDEV) tarafından organize edilen "8. Türk Devlet ve Toplulukları, Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı" Samsun'da başladı.

Kurultayın açılış törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, devlet bakanları Abdülhaluk Çay, Ramazan Mirzaoğlu, Sadi Somuncuoğlu, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ve Sağlık Bakanı Osman Durmuş katıldı.      

Kurultay, ayrıca, 32 Türk devlet ve topluluğundan heyetler, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da katıldı.      

11- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Geleneksel Tüketici Ödülleri Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törende, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından sahiplerine verildi.      

12- Türkiye ile ABD arasında yapılan Ortak Ekonomik Komisyon toplantısı, ortak bildiri ve iki ülke arasında havacılık işbirliği anlaşmasının imzalanmasıyla sona erdi.      

Türk heyetine başkanlık eden Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ve Amerikan heyetine başkanlık eden ABD'nin ekonomik işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alan Larson toplantının sonunda ortak bir basın toplantısı düzenledi.      

Larson, Türkiye ile ABD arasında imzalanan " Açık Semalar" anlaşmasının da iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin göstergesi olduğunu, anlaşma ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin derinleştiğini ve ortaklığın güçlendiğini söyledi.      

13- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, resmi temaslarda bulunmak üzere Tunus'a gitti.      

14- NATO Genel Sekreteri George Robertson ve ABD'li General Wesley Clark, NATO askeri operasyonunun 1. yıl dönümü nedeniyle Kosova'ya gitti.     

 NATO Genel Sekreteri Robertson, Londra'dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, operasyonun 1. yıl dönümünde hala bölgenin geleceğinin "bıçak sırtında" olduğunu söyledi.     

15- İslam Konferansı Örgütü (İKO) Genel Sekreteri İzzeddin Laraki BM İnsan Hakları Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Rusya'nın Çeçenistan'daki operasyonlarına son vermesi çağrısında bulunarak, İKO'nun, Rusların başlangıçta mevzilere çekilmesini ve Çeçen sorununun toplumsal ve kültürel boyutlarının göz önünde bulundurularak, adil ve barışçı bir biçimde çözülmesini istediğini söyledi.     

16- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, KKTC'deki temaslarının ardından yaptığı açıklamada, Ada'ya gelmekteki amacının, sorunu yerinde görmek ve iki taraftan  yetkililerle görüşmek olduğunu söyledi.     

17- Ukrayna'da şubat ayında parlamento tarafından onaylanan yasanın Devlet Başkanı Loeonid Kucma tarafından imzalanmasıyla idam cezasının resmen kaldırıldığı bildirildi.                                             

25 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen, yetiştirme yurtlarında yetişen gençleri işe yerleştiren kurum ve  kuruluşları "Onurlandırma Töreni"nde yaptığı konuşmada, dünyadaki uygar toplumlardaki kanaatin, çocuğun sadece anne babasının değil içinde yetiştiği toplumun, bir milletin tümünün olduğunu söyledi.     

Törene ayrıca, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu da katıldı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dünya Su Günü nedeniyle DSİ Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ileri yılların önemli sorunlarının birinin sınır aşan suların paylaşımı olduğunu belirterek, Ortadoğu'daki su sorununun ardında Fırat ve Dicle sularının yattığını söyledi.     

Törene, ayrıca Başbakan Yardımcısı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer de katıldı.     

3- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Adıyaman Barosu tarafından Adıyaman'da düzenlenen "Demokrasi ve Düşünce Özgürlüğü" konulu konferansta yaptığı konuşmada, düşüncenin yasaklanamayacağını, Türkiye'de yaşayan 65 milyon kişinin farklı düşünce içerisinde olabileceğini söyledi.     

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği tarafından "Yeni Gümrük Kanunu ve Dış Ticaret Uygulamaları" konulu bir panelin açılışında yaptığı konuşmada, Yeni Gümrük Kanunu ile A'dan Z'ye her şeyin yenilendiğini, aksaklıklar olursa  da düzeltileceğini kaydederek, ancak kararlı bir şekilde uygulanmasının da gerektiğini söyledi.      

5- Türk Devlet ve Toplulukları ile dostluk, kardeşlik ve işbirliğini geliştirmek amacıyla Samsun'da başlayan 8. Türk Kurultayı, komisyonların çalışmalarıyla devam etti.                 

Bu arada komisyonun açılışına katılan Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Orta Asya, Kafkasya ve Balkanlar'ın meydana getirdiği hinterlandında barışın ve kardeşlik anlayışının ve buna dayalı bir iktisadi gücün ortaya çıkmasının, dünyanın çehresini değiştireceğini belirterek, kurultay sadece Türklere değil, bütün insanlığa hizmet eden büyük bir proje olarak devam edecektir" dedi.      

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, her yıl ulusal olarak düzenlenen şap aşısı kampanyasını başlatmak üzere gittiği İzmir'de yaptığı açıklamada, Türkiye'deki çiftçilerin dünya ülkelerine göre oldukça yüksek maliyetle mazot kullandıklarını belirterek, Cumhuriyet tarihinde ilk defa çiftçiye ucuz mazot verileceğini söyledi.      

7- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, İstanbul'da düzenlenen "Dijital Ekonomi" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin 10 yıllık bir geçikmeyle de olsa önemli bir dönüşümün temellerini atarak 2000 yılına girdiğini söyledi. Yücaoğlu, "Bugün sağlanan siyasi reformlarını tamamlaması gerekir. Bunun yanında Türkiye gündeminin ilk sıralarında da toplumun özellikle genç kuşakların bilgi teknolojisi ile donatılması geliyor" dedi.      

8- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te temasları sırasında, Gürcistan Savunma Bakanı David Tevsadze ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Gürcistan'ı Türkiye'nin doğuya açılan penceresi olarak gördüklerini belirterek, iki ülke arasında askeri alandaki işbirliğinin devam edeceğini söyledi.     

Tevsadze de Gürcistan askeri sisteminin 2004 yılında NATO standartlarına uygun olacağını belirterek, Gürcü subayların Türkiye'de staj göreceklerini söyledi.     

Öte yandan Bakan Çakmakoğlu, Gürcistan Dışişleri Bakanı Irakli Menagarişvili ile bir araya geldi. Bakan Çakmakoğlu görüşmede, Gürcistan'a olan yardımların bundan sonra da devam edeceğini kaydetti.      

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Tunus'taki temasları sırasında, Tunus Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali ile bir araya geldi. 

Bakan Cem yaptığı açıklamada, çok olumlu bir görüşme yaptıklarını belirterek, bin Ali'ye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in mesajını ilettiğini söyledi.    

10- ABD Başkanı Bill Clinton Pakistan'daki temasları sırasında Ulusal radyo ve televizyondan Pakistan halkına seslenerek ABD ve Pakistan'ın 50 yıldır dost olduklarını belirtti, ancak askerlerin yönetime el koymasının dostluğu zayıflatma tehlikesini ortaya çıkardığını söyledi.      

ABD Başkanı Clinton Pakistan'daki askeri yönetim lideri General Müşerref ile görüşmesinde, gelecek yıl yerel seçim yapacağını açıklamasının olumlu bir adım olduğunu, ancak yeterli olmadığını belirterek, sivil toplum yönetimine dönülmesi için tam ve gerçek bir plan yapılması gerektiğini söyledi.     

Müşerref ise Başkan Clinton'un "Keşmir sorunu ile ilgili Hindistan'la görüşmelere başlanması" isteği ile ilgili olarak da diyaloga, "Nerede, ne zaman ve hangi düzeyde" istenirse hazır olduğunu belirtti.

11- İran'ın dini lideri Ali Hamaney, Meşhed kentinde yaptığı konuşmada, ABD'nin İran'la ilişkilerini normalleştirme önerisini reddederek "Amerikan yetkililerinin İran politikası hakkındaki itiraflarının hem yanıltıcı olduğunu, hem de gecikmiş olduğunu" söyledi.                                                                        

26 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında 72 üniversitenin rektörleri Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.     

Cumhurbaşkanı Demirel, üniversitelerin görevinin "cumhuriyete sahip çıkmak" olduğunu belirterek, rektörlere "Cumhuriyet üniversitelerine musallat olmuş bir takım cereyanlara karşı gösterdiğiniz direnç, cumhuriyet üniversitesini koruma hissi ve şuurunu takdirle karşılıyorum" dedi.     

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Malatya'da partisinin İl Örgütü'nde düzenlenen "Genişletilmiş Divan Toplantısı"na katılarak, yaptığı konuşmada cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi.    

 3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, DSP Milletvekilleri Arif Sözer, İsmet Vursavuş ve Tayyibe Gülek ile birlikte Adana'daki incelemeleri sırasında Adana Valiliği'ni ziyaret etti. Bakan Türk, Vali Oğuz Kaan Köksal ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'tan bilgi aldı.     

Bakan Türk yaptığı konuşmada, temel yasaları yenileyerek yargıda yeni bir yapılanmaya gidilmesi, adli mekanların yeterli hale getirilmesi ve tüm hizmetlerde bilgisayar ağının kurulması için çalıştıklarını söyledi.     

4- Kültür Bakanı İstemihan Talay, İstanbul'da düzenlenen "Mistik Anadolu Projesi"nin tanıtımında yaptığı konuşmada, bu tür projelere her türlü katkının sağlanacağını belirterek, "Kendi mekanlarımızda kendi sanatçılarımızın tanıtımı anlamına gelecek böyle bir projenin Türkiye'nin dışarıda tanıtımı için büyük bir fırsat olduğunu" söyledi.     

 5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, partisinin Çanakkale'deki 2. Bölge Kurultayı sonrası düzenlediği basın toplantısında güncel konuları değerlendirdi ve hükümetin belediyeler arasında ayırım yaptığını, bazı belediyelere "rüşvet" teklif ederek yanlarına çekmeye çalıştığını söyledi.    

 6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.     

7- ABD Başkanı Bill Clinton ile Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Ortadoğu barış görüşmelerini yeniden canlandırma çabaları çerçevesinde İsviçre'nin Cenevre şehrinde bir araya geldi.      

8- Rusya'da genel seçimler yapıldı.                                                                         

27 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kütüphanecilik Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, matbaanın icadının bilginin geniş kitlelere ucuz ve doğru biçimde ulaşmasını sağlayarak, toplumsal yaşama çok seslilik ve canlılık getirdiğini söyledi.      

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türkiye'de bulunan Bulgaristan Ulusal Meclis Başkanı Yordan Sokolov'u kabul etti. İki ülke arasındaki ilişkilerin 10 yıl içinde daha da gelişeceğini belirten Cumhurbaşkanı Demirel, bu sürede Türkiye ve Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'ne tam üye olacağını söyledi.      

3- Başbakan Bülent Ecevit, Avrupa Parlementosu Sosyalist Grup Başkanı Enrique Baron Crespo ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.     

Başbakan Ecevit yaptığı konuşmada, bölücü akımlarn Avrupa'nın da içinde bulunduğu dış çevrelerden desteklendiğini belirtirken de, bölücü akımın önce federasyon, sonra bağımsız devlet kurma peşinde olduğunu söyledi.    

 Crespo da "Avrupa'da da benzer ayrılıklar var, ancak bu insan hakları konusunda reformlar yapmasını engellemiyor" dedi.      Heyet daha sonra, CHP Genel Başkanı Altan Öymen'i ziyaret etti.     

4- Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) mart ayı olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapıldı..      

Toplantının gündem maddesini, rejimi tehdit eden (üç) unsur; irtica, bölücü terör ve organize suç örgütleriyle mücadelede gelinen nokta oluşturdu.      

5- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Marmara depremi nedeniyle ertelenen Osmanlı'nın 700. kuruluş yıl dönümü etkinliklerinin yeniden ertelenmesinde veya yapılmamasında "hiçbir kişi ve kuruluşa görüş bildirmediğini ve telkinde bulunmadığını" bildirildi.     

6- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş yaptığı açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi'nde yapılacak değişiklikleri değerlendirerek, değişikliğin, rejimin hedef olduğu tehdidin boyutlarını genişleteceğini belirtti.     

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İçel'deki incelemeleri sırasında İçel Valisi Şenol Engin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ı makamında ziyaret etti.      

Bakan Türk yaptığı açıklamada, ceza evlerinin bir çok yerde şehir merkezinin ortasında kaldığını, bunun sağlıklı olmadığını belirterek "O nedenle ceza evlerinin mutlaka şehir dışına çıkarılmasını istiyoruz" dedi.     

8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 6. Aşı Günleri Değerlendirme Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin daha önceleri kendi aşısını üreten bir ülke olduğunu ancak şu aşamada altyapısı ve insan gücü bakımından çok daha geri ülkelerden aşı ithal etmek zorunda kaldığını belirterek, "Ülkemizin kendi imkanlarıyla daha güvenli bir aşı profili hazırlaması lazım. Bunun için 22 trilyonluk bir yatırım gerekiyor" dedi.     

9- Ulaştırma Bakanı Enis öksüz, Esenboğa Havalimanı ikinci pistinin açılışını yaptıktan sonra, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Öksüz, Telekom'un blok satışına ilişkin çalışmaların bütün hızıyla devam ettiğini belirterek, uygun teklif bulunduğu takdirde özelleştirmenin yaplacağını söyledi.           

10- ABD Başkanı Bill Clinton ile Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad arasında İsviçre'nin Cenevre şehrinde düzenlenen zirvenin ardından Suriye Devlet Başkanı yaptığı açıklamada, liderlerin, "İsrail'in, görüşmelerin başlamasının önüne koyduğu ve koymakta olduğu engelleri" ele aldıkları belirtildi.      

Beyaz Saray Sözcüsü Jole Lockhart da zirveden sonra düzenlediği basın toplantıda, İsrail ile Suriye arasındaki farklılıkların kesilen görüşmelerin bir an önce başlaması için çok büyük olduğunu, ancak ABD'nin arabuluculuk çabalarını sürdüreceğini söyledi.    

 İsrail Dışişleri Bakanı David Levi ise yaptığı açıklamada, "Lübnan'dan hükümetin kararı doğrultusunda çekileceğiz. Ülkeden çıkmak istiyoruz, çünkü bu bizim çıkarımıza" dedi.      

11- 72. Akademi (Oskar) Ödülleri ABD'nin Los Angeles şehrinde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Sam Mendes'in yönettiği "Amerikan Güzeli" beş ödül alarak en başarılı film olurken, "Matrix" dört, "The Cider House Rules" ve "Topsy Truvy" filmleri de iki ödül aldı.                                                  

28 MART 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında son aylarda Türkiye'nin uzun yıllardır özlemini duyduğu istikrara ve uzlaşı sürecine kavuştuğunu belirterek, bu sürece yalnız hükümetin ve koalisyon ortağı partilerin değil, Meclis'te temsil edilen iki muhalefet partisi FP ve DYP'nin de katkıları olduğunu söyledi.      

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, anayasanın tümüyle değişmesini istediklerini belirterek, sivil anayasa girişimlerini ilgiyle izlediklerini söyledi.      

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği ve Türk Ceza Yasası'nın 312. Maddesi üzerindeki görüşlerini açıkladı.. Partisinin Türkiye'nin genellikle krizlere yol açan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini olabildiğince sancısız çözmesi gerektiğini kaydeden Bahçeli, iç ve dış koşullar nedeniyle partilerin azami bir işbirliği ve uzlaşma çabasının zorunlu olduğunu belirtti.      

4- Maliye Bakanı Sümer oral yaptığı açıklamada, memur maaşlarındaki artışı enflasyona karşı güvence altına almaya dönük uygulamadan vazgeçilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.      

5- TBMM Genel Kurulu'nda, 5 ilde Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının 31 Mart 2000 tarihinden itibaren 4 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi kabul edildi.     

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Dernekler Yasası'nda değişiklik yaparak Bakanlar Kurulu'na, Türkiye Kızılay Derneği ile Türk Hava Kurumu yönetim organlarının görevine son verme yetkisi tanıyan  tasarı yasalaştı.    

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Yılmaz yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 25 yıldan beri en önemli sorunun enflasyon olduğunu belirterek "Bu ay da muhtemelen yine aynı trendde ortaya çıkabilecek olan aylık enflasyon rakamları, bu ekonomik programın başarısı için bir ölçü olmamalıdır" dedi.     

8- AP Sosyalit Grup Başkanı Enrigue Crespo, Türkiye'deki temasları sırasında Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay ve Barış Anneleri İnsiyatifi ile görüştü.      

Crespo görüşmeler sonunda yaptığı açıklamada, demokrasi ve insan hakları alanında Türkiye'nin artık hızlı atılımlar yapması zamanının geldiğine inandıklarını söyledi.      

9- Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, Anadolu Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma, Uygulama ve Dokümantasyon Merkezi tarafından düzenlenen "Helsinki Zirvesi Sonrasında Avrupa Birliği-Türkiye İlişkileri" konulu konferansta yaptığı konuşmda aday ülkelerin AB standartlarına uyum sağlayabilmesi için, reform sürecine girmesi gerektiğini söyledi.     

10- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Heyet Başkanı Andras Barsony, Güneydoğu'daki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada "Adına ne derseniz deyin; bölgede bir sorunun olduğu gerçektir" dedi. Türkiye'de anayasal bazı güçlükler olduğunu bildiklerini de anlatan Barsony, "Bunların değiştirilmesi gerekli olabilir. Avrupa Konseyi bu konuda hukuki yardım verebilir" dedi.      

Daha sonra Barsony, Olağanüstü Hal Bölge Vali Vekili ve Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı'yı makamında ziyaret etti.      

11- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi ziyarette bulunmak üzere Türkmenistan'a gitti.      

Cumhurbaşkanı Demirel, Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı ile bir araya geldi. Görüşme sonunda basına açıklam yapan Türkmenbaşı, Türkiye'nin İran, Irak, Mısır ve Katar'dan da dogal gaz almak için görüşmeler yaptığına dikkat çekerek, "Biz, bizim doğal gazımızın kardeşlerimiz tarafından kullanılmasını talep ediyoruz" dedi.     

Türkiye ile Türkmenistan, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri düzenleyen uzun vadeli bir çerçeve anlaşmasını da imzaladılar.      

12- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Güneydoğu Anadolu'dan yapılan iki ayrı başvuruda Türkiye'yi suçlu bularak maddi tazminat ödemeye mahkum ettiği bildirildi.      

13- Japonya'nın Pasifik Okyanusu'ndaki adalarında Richter ölçeğine göre 7.3 büyüklüğünde  deprem meydan geldi.     

14- Pakistan askeri yönetim lideri General Pervez Müşerref, 4 günlük Asya gezisinin ilk durağı olan Malezya'da Başbakan Mahathir Muhammed ile bir araya geldi.

Müşerref yaptığı açıklamada, ülkesinin iki yıl önce nükleer denemeler yapmasının ardından maruz kaldığı yaptırımlara gögüs gerebileceklerini söyledi.                                                    

29 MART 2000

1- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Demiryol-İş Sendikası tarafından düzenlenen, "Demiryollarının Dünü, Bugünü, Yarını" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, hızlı tren uygulamasını başarmanın, karayollarında katlima varan trafik kazalarını önlemek için ciddi bir adım olacağını söyledi.      

2- TBMM Genel Kurulu'nda yapılan görüşmelerde, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yeniden seçilme yolunu açacak "5+5" önerisinin de aralarında bulunduğu 3'lü anayasa değişikliği teklifi reddedildi.      

3- 12 Eylül ihtilalini gerçekleştirenlerden eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren hakkında, "İhtilal yaparak devletin anayasa ve temel nizamlarını bozduğu, Bakanlar Kurulu'nu devirdiği, çalışamaz hale getirdiği" iddiasıyla TCY'nin 146'ncı Maddesi uyarınca ölüm cezası istemiyle Adana Cumhuriyet Savcılığı'nca dava açıldı.

4- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, meclis toplantisinda yaptığı konuşmada, kamuoyunda enflasyonun düşeceğine ilişkin kuşkular olduğunu belirterek, bu kuşkulardan hükümeti sorumlu tutarak eleştirdi.      

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) girişimi sonucu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri, Kanal 6 televizyonunda işine son verilen çalışanların durumuna el koydu.

TGC Başkanı Nail Güreli, Kanal 6 yöneticilerinin "Mali durumlarının sıkışık olduğunu, kısa zamanda kaynak yaratılacağını, çalışanların bütün ücret ve sosyal haklarının ödeneceğini, kanalın yayına devam edeceğini" bildirdiklerini söyledi.      

6- Karikatürist Mustafa Eremektar dün yaşamını yitirdi.      

7- İngiltere'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi David Hannay, Ankara'da temaslarda bulundu. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu ve Kıbrıs İşlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Yiğit Alpogan ile bir araya gelen Hannay, New York görüşmelerinin daha verimli geçmesine yönelik görüş alışverişinde bulundu.      

8- AB Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği (MBB), "Kadın Komisyonu"nca İstanbul'da düzenlenen eğitim seminerinde yaptığı konuşmada, AB'nin, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerine ilişkin bir ajanda, bir iş planı hazırlamasını beklediğini belirtti.

Fogg, "Aslında bu plan hazır. AB, şimdi Türkiye'nin hazırladığı planı uygulanmasını bekliyor" dedi.      

9- Türkiye'de bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) heyeti, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem tarafından kabul edildi. AKPM heyeti Başkanı Andras Barsony, İHD'yi ziyaretleri sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Güneydoğu'yu "gerçekte neler olup bittiğini" görmek için ziyaret ettiklerini söyledi.     

10- Türk-Amerikan Bilimadamları Birliği (ATAS) yıllık toplantısına katılmak üzere Washington'da bulunan TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Türk-Amerikan Konseyi toplantıları çerçevesinde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, hükümetle yakalanan istikrarı takiben IMF ile Stand-By anlaşmasının imzalandığını ve Helsinki Zirvesi'nden Türkiye'nin AB adaylığı kararının çıktığını belirterek, Türkiye'nin içinde bulunduğu olumlu ortamın avantajlarından mutlaka yararlanması gerektiğini bildirdi.    

11- Çin'in Jiaozuo kentinde sinemada çıkan yangında 74 kişinin öldüğü bildirildi.                                                  

30 MART 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Hindistan'a yapacağı 4 günlük resmi gezisine hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliği için önümüzdeki hafta yapılacak ikinci tur oylamanın sonuçlarını görmeden, durum değerlendirmesi yapmayı doğru bulmadığını belirterek, "İzleyeceğim tutum ile ilgili olarak o zamana kadar her şeyi düşüneceğim" dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca, anayasa değişikliklerine karşı oy kullanan milletvekillerinin de durum değerlendirmesi yapmalarını umduğunu vurgulayarak "Bu aşamada beni en çok üzen olay ise bir çok milletvekilinin imzalarına sahip çıkmamış olmalarıdır" dedi.     

2- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Devlet Bahçeli, anayasa değişikliği için yapılan oylama sonucunu Sabah gazetesine değerlendirdi.  

Bahçeli ayrıca MHP Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, paketin geçirilmesi için FP'ye yeni taviz verilmeyeceğini açıklarken, anayasa değişikliği teklifinin ilk oylama neticesinin, 57. hükümete güvensizlik olarak yorumlanmasının yanlış olduğunu söyledi.     

3- Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i ziyaret etti.      

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk anayasa değişkliği oylamalarında alınan sonuçlar üzerine aptığı açıklamada, Meclis'in iradesinin ikinci görüşme bakımından büyük anlam taşıdığını, ikinci görüşmenin yapılmasına karar verilirken bu iradenin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, "Teklif kabul edilmemiştir. Bu karara saygı göstermek gerekir. Fakat ikinci bir görüşme söz konusudur" dedi.     

Öte yandan Bakan Türk, Türk Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Müşavirler Odaları Birliği'nin düzenlediği "İkinci Bilirkişi Eğitim Semineri" konulu konferansta yaptığı konuşmada, mahkemelerin davaları bilirkişiye havale etme yeri, hakimlerin de dosyayı bilirkişiye havale eden memurlar olmadığını ifade etti.    

 5- Dernekler Yasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.     

Yapılan bu değişiklikle, Bakanlar Kurulu'na, Türkiye Kızılay Derneği ile Türk Hava Kurumu'na (THK) yönetim organlarının görevine son verme yetkisi verildi.     

 6- ANAP Grup Başkan Vekili Beyhan Aslan yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği ile ilgili 2. tur oylamalarda da milletvekillerinin özgür iradeleriyle oy vereceğini belirterek, "Bu iradeye saygı duyulmalı ve sonuçlar hükümet bunalımı, güven bunalımı noktasına getirilmemeli" dedi.         

 7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, dün yapılan anayasa değişikliği oylamalarında alınan sonuçları değerlendirdi. Çiller oylamaların sorumluluğunun tek bir partiye yüklemenin doğru olmayacağını belirterek, "Eğer iktidar partileri imzalarına sahip çıkarlarsa DYP'nin vereceği 16-17 oyla bu değişiklik geçer. Oylamalarda DYP, en az fire veren parti olmuştur" dedi.

8- CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusuyla ilgili olarak Türkiye'ye gereksiz yere zaman kaybettirildiğini belirterek, ikinci oylamaya gerek olmadığının açıkça görüldüğünü, FP ile pazarlığa gidilse bile ikinci oylamadan sonra da sonucun değişmeyeceğini tahmin ettiğini söyledi.

9- DİSK-Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı açıklamada, iktidarın işçilerden yana değil, işverenden yana olan tavırları nedeniyle gelir dağılımında korkunç uçurumun meydana geldiğini söyledi.      

10- DİSK, Türk-İş, KESK ve bazı demokratik kitle örgütlerine üye çalışanlar, İstanbul'da belediye yönetimlerinin sıfır zam önerisi ile taşeronlaştırma uygulamalarını protesto ettiler.      

11- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (TGC) Nail Güreli, Olağan Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, basın çalışanlarının sendikasız, örgütsüz durumda olduğunu belirterek, işten çıkarılan basın çalışanlarının haklarına sahip çıkmaya çalıştıklarını ancak, gazetecilerin kendi sorunlarına kendilerinin yeterince sahip çıkmadığını söyledi.      

12- Efes Pilsen, Basketbol Avrupa Ligi çeyrek final üçüncü maçında Fransa'nın Asvel takımını yendi.     

13- Andras Barsony başkanlığındaki Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi (AKPM) heyeti, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, FP Genel Başkanı Recai Kutan ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i ziyaret etti.      

14- Sri Lanka'da bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 40 kişinin öldüğü bildirildi.     

15- Uganda'da Tanrı'nın On Emri adlı Hiristiyan tarikatının geçen hafta başlayan toplu intiharlarının ardından yapılan araştırmada, tarikat lideri Dominic Kataribo'nun evinden çıkarılan ceset sayısının 155'e ulaştığı bildirildi.    

16- İnguş Özerk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Ruslan Auşev'in yaptığı açıklamada, Rus hükümeti temsilcileri ile Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov arasındaki temaslarda Çeçenistan'da barışçı çözüm üzerinde durulduğu bildirildi.                                                 

31 MART 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İkinci İnönü Zaferi'nin 79. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Kurtuluş Savaşı'nın hem siyasi hem de askeri cephede kazanılan büyük bir zafer olduğunu belirtti.      

Öte yandan Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Vekili Devlet Bahçeli'yi Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.     

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yeni Bankalar Yasası uyarınca oluşturulacak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyeliklerine yapılan atamalara ilişkin kararnameyi onayladı.     

Kararname ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı'na Maliye eski Bakanı Zekeriya Temizel, ikinci başkanlığa da Biltekin Özdemir getirildi.    

 3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Sabah gazetesinin terör örgütü Hizbullah'a yönelik yeni operasyon ve çeşitli  konulardaki sorularını yanıtladı.      

4- İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Çin'e yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü.      

Özdemir Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Çinli yetkililerle yapılan görüşmelerin, bir süre önce İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın yaptığı gezinin devamı niteliğinde olduğunu söyledi.    

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı açıklamada, cep telefonlarından alınan sabit ücret konusundaki çalışmaların tamamlandığını belirterek, "Türk Telekom abonelerinden alınan sabit ücretlerin Danıştay'da iptalinden sonra bakanlığımız, cep telefonu abonelerinden de aynı ad altında alınmaya devam edilen ücretlerin alınmaması gerektiği sonucuna varmıştır" dedi.     Bakan Tanrıkulu, abonelerin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Sorunları Hakem heyeti'nden alacakları kararla mahkemelere başvurmalarını istedi.      

6- CHP'nin düzenlediği "Sosyal Demokrat Partilerde Tüzük ve Örgütlenme" konulu seminer, Avrupalı sosyal demokrat parti temsilcileri, çok sayıda partilinin katılımıyla gerçekleştirildi.       CHP Genel Başkanı Altan Öymen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda hükümeti eleştirerek, "Hükümet iki adım ötesini görememiştir. Keşke görseydi; Türkiye'nin 3 ayı boşuna harcanmazdı" dedi.     

 7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirdi.     

8- DİE'den yapılan açıklamaya göre, Gayri Safi Milli Hasıla büyüme hızı, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 6.1 oranında küçüldü.      

9- Ankara Ticaret Odası'nın, Ankara Kızılcahamam'da düzenlediği "Hayvancılık Kongresi"ne katılan TOBB Başkanı Fuat Miras, gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimi ve anayasa değişikliği ile ilgili sorularını yanıtladı.      

Miras, cumhurbaşkanlığı seçimi yüzünden hükümetin bozulmasının büyük bir talihsizlik olacağını söyledi.            

10- Hindistan'da bulunan Başbakan Bülent Ecevit, Hindistan Cumhurbaşkanı Kocheril Raman Narayanan ile görüştü. Görüşmede, Türk-Yunan ilişkileri, Kıbrıs konusu, Avrasyalaşma süreci, Türkiye-AB ilişkileri ile Hindistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler konusu ele alındı.      

Başbakan Ecevit daha sonra Hindistan Başbakanı Atal B. Vajpayee ile bir araya geldi.      

Heyetlerarası görüşmelerin ardından iki ülke arasında "Siyasi İstişare Mutabakat Muhtırası", "Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ve "Kültürel Değişim Programı" anlaşmaları imzalandı.

11- Amerikan Türk Konseyi yıllık konferansına katılmak ve temaslarda bulunmak için Washington'a giden TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu düzenlediği basın toplantısında, son siyasi gelişmeleri değerlendirerek, cumhurbaşkanlığı seçiminin bir hükümet krizine yol açmaması gerektiğini söyledi.     

Konferansta bir konuşma yapan ABD Savunma Bakanı William Cohen, Türkiye'nin İslam ile Batı arasındaki boşluğu dolduran bölgesel stratejik bir güç olduğunu belirterek, Türk-Amerikan ilişkilerinin geliştirilerek devam ettirilmesini istedi.

12- İsveç parlamentosu, "Ermeni soykırımı" iddialarını içeren bir raporu kabul etti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106