13.2.2000
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT2000

1 ŞUBAT 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, DYP Genel Başkanı Tansu Çillerve FP Genel Başkanı Recai Kutan ile ayrı ayrı görüştü. Başbakan Ecevit yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı görev süresinin uzatılmasına ilişkin TBMM'de temsil edilen tüm partilerin görüş birliğinin sağlandığını söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, terörün sağcısı, solcusu, aşırı dincisi, milliyetçisi, İslamcısının olamayacağını belirterek, Türkiye'de bu insanlıkdışı cinayetleri işleyenlerin hangi şartlarda ortaya çıktığının bilimsel olarak incelenmesi ve buna göre tedbir alınmasında zaruret olduğunu söyledi.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, 1999 yılı bütçe uygulama sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Bakan Oral, 1999 yılında bütçe gelirlerinin 18 katrilyon 973 trilyon lira, bütçe harcamalarının ise 28 katrilyon 18 trilyon lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, nükleer santraller konusunda Başbakanlık'tan ve bazı kuruluşlardan alınacak görüşün tamamlandığını belirterek "Son liderler zirvesinde de mutabık kalınan bu husus konusunda, gerekli bilgiler intikal ettikten sonra belirleme yapılacaktır" dedi.

5- Kira artışlarına 2000 ve 2001 yıllarında sınırlama getiren yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli sorununun cumhurbaşkanlığı seçimi olmadığını belirterek "Bu nedenle cumhurbaşkanlığı meselesi büyük bir sorun olarak toplumun önüne konulmamalıdır" dedi.

7- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Altan Öymen başkanlığında toplandı.Toplantıda, parti içi konuların görüşüldüğü bildirildi.

8- Mısır Petrol Bakanı Sameh Fahmy, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer'in resmi konuğu olarak Türkiye'yegeldi.

9- Türkiye'de bulunan Gagauz Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Mihail Kendgelen ve beraberindeki heyeti kabul eden Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, "Gagauz Özerk Cumhuriyeti'ne her türlü bilgi ve teknoloji yardımında bulunma mecburiyetimiz vardır" dedi.

10- AB bünyesinde temaslarda bulunmak üzere Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile görüştü. Verheugen ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bakan Cem, Brüksel temaslarını "iyi bir başlangıç" olarak nitelendirdi. Verheugen de AB'nin "Katılım Ortaklığı" çerçevesini sonbaharda sunacağını, Türkiye'yi tam üyeliğe hazırlayacak yolun bu çerçevede izleneceğini, mali yardımın belirleneceğini, Türkiye'nin AB müktesebatına uyumu için çalışacak komiteler kurulacağını söyledi.

11- Japon Rating Kuruluşu'nun (JCR) Türkiye'nin kredi notunu BB'den BB+'ya yükselttiği bildirildi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM gözetiminde yapılan dolaylı ikinci tur görüşmeler için bulunduğu İsviçre'nin Cenevre kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, KKTC'nin egemenliği tanınmadan toprak ve harita konusunu görüşmeyeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, ayrıca görüşmelerde konfederasyonu tartıştıklarını ve Kuzey Kıbrıs'ın tanınmasını istediklerini söyledi.

13- Ortadoğu görüşmelerinin dışişleri bakanları düzeyindeki toplantısı Moskova'da başladı. Toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov başkanlık etti. İvanov yaptığı açıklamada, toplantının, kapsamlı Ortadoğu anlaşmasına destek olacak büyük bir siyasi girişim olarak nitelendirildiğini söyledi.

14- AB Komisyonu, Komisyon Başkanı Romano Prodi aracılığıyla yaptığı açıklamada,AB değerlerinin korunacağını belirterek, dün 14 AB ülkesinin Avusturya'yı dışlama kararına destek verdi. Koalisyon hükümetine aşırı sağ görüşlü Jörg Haider'in ve Özgürlükçü Partisi'nin (FPÖ) katılması halinde, AB anlaşmalarının 6 ve 7. Maddeleri çerçevesinde Avusturya'nın AB karar mekanizmasından uzaklaştırılabileceği belirtiliyor.

15- ABD'nin Los Angeles kentinin kuzeybatısındakiPasifik Okyanusu'na düşen 88 kişilik Alaska uçağından kurtulan olmadığı bildirildi.

16- Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, Belarus ile Rusya'nın, batı sınırlarını NATO'ya karşı savunmak için bir askeri güç oluşturacağını açıkladı.

2 ŞUBAT 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, terörle mücadelenin tek elden daha etkin yürütülmesi amacıyla bir genelge yayımladı. Genelgede, mücadelenin bütün olarak yürütülmesi ve eşgüdümün sağlanması amacıyla her konuda Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nun yetkili kılınmasının uygun görüldüğü kaydedildi.

Ayrıca, Başbakan Ecevit partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ise yasa dışı terör örgütü Hizbullah operasyonu sonrası gelişmeleri değerlendirdi.

2- Rekabet Kurulu, medya kuruluşlarının reklam pazarında rekabet ihlali yaptıkları gerekçesiyle ATV ve Kanal D televizyonuna para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

3- Türk-İş'ten yapılan açıklamada, milletvekillerinin sosyal güvenlik haklarından yararlanmalarında birtakım ayrıcalıklar getiren 4505 sayılı yasanın kabul edilmesinin "halkın parlamentoya olan güvenini sarstığı" belirtildi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay imzasıyla Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e gönderilen mektupta, "Türkiye ekonomisinin düze çıkması için kamu görevlilerinin yüzde 15'lik artışa katlanmak zorunda bırakıldıkları bir ortamda, TBMM'de kabul edilen bu yasanın kamu vicdanını derinden incittiği" kaydedildi.

4- Yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik operasyonlar tüm yurtta devam ederken, Diyarbakır'ın Mardinkapı semtindeki iki evde yapılankazılarda 3 ceset daha çıkarıldı. Yurt genelinde mezarevlerden çıkarılan ceset sayısının 60'a ulaştığı bildirildi.

5- Türkiye ile Mısır arasında doğal gaz ve petrol alanında işbirliğini öngören protokol imzalandı. Türkiye'nin, Mısır'dan yılda 4 milyar metreküp doğal gaz alımı konusundaki görüşmeler sonunda bir açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, yeni fizibilite çalışmasının yapılacağını söyledi.

6- İngiltere'nin Kuzey İrlanda'dan sorumlu Bakanı Peter Mandelson, İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun silahsızlanmayı başlatması ve Kuzey İrlanda hükümetinin varlığını sürdürebilmesi için 48 saat süre tanıdığını bildirildi.

7- İsrail, Avusturya büyükelçisini çekmeye karar verdiğini bildirdi. İsrail Başbakanı Ehud Barak tarafından yapılan yazılı açıklamada, Aşırı sağcı "Özgürlükçü Partisi"nin Avusturya gibi bir Avrupa ülkesinin hükümetinde yer alması özgür dünyanın her bir yurttaşına hakarettir" denildi.

3 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel haftalık olağan görüşmeleri kapsamında Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve FP Genel Başkanı Recai Kutan'ı kabul etti.

Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel ile iç ve dış gelişmeleri değerlendiklerini söyledi.

Başbakan Ecevit, ayrıca gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

2- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, gazete ve televizyonların temsilcilerine yasa dışı terör örgütü Hizbullah operasyonu konusunda brifing verdi.Bakan Tantan yaptığı açıklamada, örgütün para kaynaklarının araştırılması için Maliye Bakanlığı'nın da devrede olduğunu, Başbakanlık'tan konuyla ilgili tüm kurumların izlenmesi için izin alındığını söyledi.

Bakan Tantan, ayrıca Hizbullah'ın başta İran olmak üzere komşu ülkelerin bazılarından destek gördüğünü belirterek, ellerinde döküman bulunduğunu, terör örgütü ile mücadelede henüzişin başında olduklarını söyledi.

3-Ulaştırma Bakanı Enis öksüz, çeşitli konulardaki görüşlerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

4- DİE tarafından yapılan açıklamaya göre,ocak ayı itibariyle son bir yıllık enflasyon, toptan eşyada yüzde 66.4, tüketici fiyatlarında ise 68.9 olarak gerçekleşti.

5- Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubeleri ile Toplumsal Hukuk Araştırmaları Vakfı'na (TOHAV) bağlı avukatlar, Adalet, İçişleri ve Sağlık bakanlıkları tarafından oluşturulan ve ceza evini ziyaret eden avukatların iki kez aranmasını ve evrakının denetlenmesini öngören protokole İstanbul'da protesto eylemi yaptılar.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, resmi temaslarda bulunmak üzere Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

Bakan Cem Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türk-Yunan ilişkilerinde son altı ayda, geçen 40 yıldan daha fazla ilerleme kaydedildiğini belirterek, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşmaların somut bir temel oluşturduğunu söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ise yaptığı konuşmada, halkların beklentisinin barış yönünde olduğunu belirterek, şimdi güç bir yolun başında olduğu bilinerek geleceğe daha güvenle bakıldığını söyledi.

7- Cenevre'de BM gözetiminde yürütülen 2. tur dolaylı Kıbrıs görüşmeleri sırasında iki toplum lideri, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel temsilcisi Alvaro de Soto ile ayrı ayrı görüştü.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, de Soto ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise yaptığı açıklamada, Klerides'in görüşmelerin kesintiye uğramasına yol açabilecek açıklamalar yaptığını belirterek, kendilerinin dolaylı görüşmeleri sürdürmeye kararlı olduklarını söyledi.

8- Avusturya Cumhurbaşkanı Thomas Klestil, aşırı sağ Özgürlükçü Partisi (FPÖ) ile muhafazakar Halk Partisi'nin (ÖVP) kurduğu hükümeti onayladı.

4 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD'de beyin cerrahisi alanında "Yüzyılın Adamı" seçilen Prof Dr. Gazi Yaşargil'e bir mektup göndererek kutladı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, toplantıda Pişmanlık Yasası'nın 6 ay daha uzatılmasına karar verildiğini, SSK, Bağ-Kur, İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun yeniden yapılandırılmasının gündeme geldiğini, Futbol Federasyonu'nun kuruluş yasasında değişiklik yapan tasarının hükümetçe benimsendiğini ve kamu harcamalarına etkinlik kazandırılması için düzenleme yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz de Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gazetecilerin cep telefonu ücretleriyle ilgili sorularını yanıtlayarak, cep telefonu ücretlerinin nisan ayında yapılacak ihaleler sonucunda büyük oranda düşeceğini söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer Başbakanlık'tan ayrılırken, gazetecilerin, Dünya Bankası tarafından enerji sektörüne yönelik yapılan önerilerle ilgili sorusu üzerine, Dünya Bankası'nın Türkiye'deki enerji sektörüne yönelik yaptığı önerilerinin Bakanlar Kurulu'nda ele alınmadığını, ancak ilgili bakanlıklar ve Hazine Müsteşarlığı'nın yapacağı çalışmalarda bu önerilerin değerlendirileceğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Türkiye'ye iade edilen mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın 5 davadan yargılanması için Fransa'dan yeni bir muvaffakat istendiğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İçişleri Bakanlığı'nca verilen "Hizbullah operasyonuna" ilişkin brifingde, terör örgütünün propaganda yöntemi, para kaynakları ve devletin içindeki bağlantılarının henüz netleştirilemediğini belirterek, ele geçirilen dökümanların çözümüyle birlikte terör örgütünün bağlantılarının da daha iyi anlaşılacağını açıkladı.

5- TBMM YÖK ve Üniversiteleri Araştırma Komisyonu üyeleri, İstanbul Üniversitesi ile ilgili iddiaları araştırmak üzere bazı öğretim görevlilerinin görüşlerini almaya başladı. Komisyon Başkanı Mustafa Gül, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Araştırma Komisyonu'nun 1 Aralık 1999'da başladığı çalışmalarını 15 Mart 2000'de tamamlayacağını söyledi.

6- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Genel Kurulu, Başkan Kemal Gürüz başkanlığında toplandı. Toplantıda, dekan atamaları, Enformatik Milli Komite ve Dikey Geçiş yönetmelikleri görüşüldü. Gürüz konuşmasında, Açık öğretim Fakültesi ve meslek yüksek okullarında 4 yıllık lisans öğretim programlarına geçişi öngören Dikey Geçiş Yönetmeliği ile ilgili sınav takvimini belirleyeceklerini söyledi. Toplantıda, ayrıca 6 ayrı fakülteye dekan atandı.

7- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, stand-by programının işleyişiyle ilgili Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

8- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, "36. Münih Güvenlik Politikaları Konferansı"na katılmak üzere Almanya'ya gitti.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Atina'daki temasları sırasında Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos tarafından kabul edildi.

Bakan Cem, daha sonra Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya gelerek, görüşmelerin ardından kültürel işbirliği, ekonomik ve teknik işbirliği, bilimsel ve teknolojik işbirliği, deniz ticaret ve gümrük idareleri arasında işbirliği anlaşmalarını imzaladılar. Bakan Cem ve Papandreu imza töreninden sonra ortak basın toplantısı düzenlediler.

Bakan Cem, son altı ayda iki ülkenin ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde önemli mesafe katettiklerini belirterek, "Bu sürece baktığımızda, iki ülkenin de kazançlı çıktığını görüyoruz" dedi.

Papandreu ise ilişkilerin geliştirilebilmesi için sağlam temeller kurulmakta olduğunu belirterek, önemli olan noktanın her iki tarafta da iyi niyetin bulunması olduğunu söyledi.

10- Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Rusyaziyareti çerçevesinde Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, toplantıda tarafların stratejik ortaklık konusunda siyasi kararlılıklarını ortaya koyduklarını söyledi.

11- Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Valeri Manilov yaptığı açıklamada, "Bugün, Çeçenistan'daki birliklerimizin önemli bir bölümünü çekmek için hazırlıkları başlatma kararı alındı. Bölgedeki durum, asker azaltmamıza olanak tanıyor" dedi.

General Manilov ayrıca, Çeçenistan operasyonunda çok sayıda sivilin öldüğünü bildirdi.

12- Avrupa Birliği Dönem Başkanı Portekiz'in Dışişleri Bakanı Jaime Gama,Avusturya'da aşırı sağ Özgürlükçü Partisi (FPÖ) ile koalisyon hükümeti kurulmasının ardından kendilerinin de başka seçenekleri kalmadığını ve Avusturya ile ilişkileri dondurma kararı almak durumunda kaldıklarını açıkladı.

5 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na girişinin 63. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, insanlığın yüzyıllar boyunca inanç, din ve düşünce farklılığı yüzünden yapılan gereksiz savaşlar ve büyük acılar yaşadığını anımsatarak, din ve vicdan özgürlüğünün garantisi olan laiklik ilkesinin çağdaş devletin temel unsuru olduğunu söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit ve TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da birer mesaj yayımladı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Demirel, Çankaya Köşkü'ndeki kabullerinin ardından, gazetecilerin Genelkurmay ve FP arasındaki gerginliği anımsatmaları üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülkedeki herkesin ordusu olduğunu belirterek "TSK bir siyasi parti değildir"dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Avusturya'daki yeni hükümet ile ilgili açıklamasında, demokratik ülkelerin uyması gereken kuralların "iç işleri" sayılmaması gerektiğini belirterek, "Kültürel farklılıkları zenginlik kaynağı olarak gören bir demokratik bütünleşme hareketi olarak algıladığımız Avrupa Birliği'nin ırkçılığa, yabancı düşmanlığına ve din temelinde ayrımcılığa karşı tepki göstermesine iç işlerine karışma ya da bir halkın demokratik seçme hakkını kullanmasını tanımama gerekçesiyle itiraz edilmesini anlamaya imkan yoktur" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler ve Avusturya'da aşırı sağ Özgürlükçü Partisi'nin (FPÖ) hükümet kurmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, MHP Merkez Yürütme Kurulu ve Merkez Karar Kurulu ortak toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, yasa dışı terör örgütleri PKK'nın da, Hizbullah'ın da işledikleri cinayetlerde birbirleriyle yarışacak nitelikte olduğunu belirterek, Hizbullahçıları örnek gösterip, İslam diniyle ilgili karalama kampanyası başlatmak isteyenler olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Nevşehir'deki incelemeleri sırasında Vali Mehmet Yılmaz'ı ziyaret ederek, ilin sorunları hakkında bilgi aldı. Bakan Yalova, Kapadokya'nın, Türkiye'nin önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olduğunu belirterek, Bakanlar Kurulu'nda tarihi eserlerin onarımına kaynak sağlayacak tarihi bir karar alındığını söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Antalya'da düzenlenen "8. Yabancı Bayiler" toplantısında yaptığı konuşmada, çiftçiye başta Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesi ve ABD'deki gibi ucuz mazot verme çalışması yaptıklarını belirterek, tarım reformuyla çiftçiye dünya standartlarında rekabet gücü kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ve yönetim kurulu üyelerini kabulde yaptığı konuşmada, 2000 yılının çok zor geçeceğini belirterek, hükümet olarak 2000 yılı bütçesi ile bu zorluğu kendilerinin kabul ettiğini açıkladı.

ATO Başkanı Aygün de 57. hükümetin başarılı olduğunu belirterek, kendilerinin bu hükümete güvendiğini ve ekonominin iyileşeceğine inandıklarını söyledi.

8- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın, Et ve Balık Ürünleri Anonim Şirketi'ne (EBK) ait Eskişehir, Gaziantep ve Sivas et kombinalarının satışına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu kararını içeren tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, DİSK Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, milletvekillerinin emekliliğini düzenleyen yasa ile ilgili DİSK'in kaygılarını paylaştıklarını söyledi. Çiller, "Toplumdan istikrar programı için fedakarlık isteyen siyasiler, bu fedakarlığı kendileri başlatsın" dedi. DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay da"Kuru kuruya hükümete destek veren sivil toplum örgütü profili çizeceksek yanlış yaparız" dedi.

10- BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım düzenlediği basın toplantısında, BOTAŞ'ın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Uzun süredir Türkiye'de yaşanan doğal gaz ve elektrik kesintilerinin aşırı talepten kaynaklandığını belirten Yardım, kesintilerin bir süre daha devam edeceğini söyledi.

11- Türkiye'deki resmi temaslarını tamamlayan İtalya Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Umberto Guarnieri ülkesine dönüşünde yaptığı açıklamada, Türkiye'ye her gelişinde büyük gelişmeler gözlemlediğini söyledi.

12- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Yunanistan'daki temasları sırasında Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile birlikte Atina'da katıldığı "Türk-Yunan Medya Konferansı"nda yaptığı konuşmada "İlişkilerin gelişmesinde her iki ülke basınının katkıları büyük" dedi.

Bakan Cem de Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikincil sorunların ele alındığı, somut sorunların görüşülmediği yönündeki eleştirilerin haksız olduğunu belirterek "Ege'nin iki yakasındaki insanlar son 40 yılın en güvenilir dönemini yaşıyorlar. Anlaşmaların imzalanmasıbile şimdiden güvensizlik ortamının güven ortamına dönüşmesini sağladı. 40 yıldır yapılamayanlar yapılıyor" dedi.

Papandreu ise Kıbrıs konusundaki sorunların Avrupa perspektifi içinde ele alınması gerektiğini söyledi.

Bakan Cem, daha sonra Papandreu'nun da katıldığı Mela Kültür Sarayı'ndaki törende Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü'nü aldı. Bakan Cem Atina temaslarını tamamlayarak, yurda döndü.

13- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu Almanya'daki temasları sırasında, "Münih Güvenlik Konferansı"nda yaptığı konuşmada, Kosova krizinden alınacak derslerin, ileride ortaya çıkabilecek olası sorunların üstesinden gelinebilmesi için büyük önem taşıdığını kaydetti.

14- Uluslararası Barış Gücü'nün Kosova'ya konuşlanmasından beri sürekli etnik gerginlik yaşanan Mitroviça kentinde meydana gelen şiddet olaylarında 10 kişinin öldüğü bildirildi.

6 ŞUBAT 2000

1- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ile ikili görüşmelerde bulunmak üzere İsrail'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, son yıllarda Türkiye-İsrail ilişkilerinde gelişmeler kaydedildiğini belirterek "Türkiye-İsrail arasındaki gelişmeleri ekonomik ortaklığa dönüştürme çabası içindeyiz" dedi.

2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'ndeki bilgisayar alımı ihalesi ile ilgili olarak basında yeralan haberler üzerine yaptığı açıklamada, bakanlık görevine başladıktan sonra kendisine ulaşan bilgi ve belgeleri derhal incelemeye aldırdığını ve Bakanlığın tüm birimlerinde yolsuzluk ve usulsüzlüklere karşı bir çalışma başlattığını bildirdi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İngiliz Hükümeti'nin davetlisi olarak, OECD Ülkeleri Çalışma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere İngiltere'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Londra'daki toplantıda gençlerin istihdamı konusunun görüşüleceğini kaydederek "Türkiye'deki genç istihdam sorunlarını ve bu sorunların çözümlerini gündeme getireceğim" dedi.

4- Polonya Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Zbigniew Zalewski ve beraberindeki heyet, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

5- Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay, Türkiye-Hindistan Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi (KEK) 8. Dönem Toplantısı'na katılmak üzere Hindistan'a gitti.

6- Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen "36. Münih Güvenlik Konferansı", "Asya'da Yükselen Dünya Güçleri" konulu bölümde, katılımcıların konuşmalarının tamamlanmasının ardından sona erdi.

Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu konferansta yaptığı konuşmada, Çin'in, Asya'da yaşanan ekonomik krizin atlatılmasında büyük rol oynadığını belirterek "Çin'in, küresel güvenlik ve istikrarın önemli bir unsuru olmasının büyük önem taşıdığını düşünmekteyiz" dedi.

Öte yandan Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlaşmasının önemli olduğunu belirterek "Biz Almanya olarak bunu destekliyoruz" dedi.

7- Orman Bakanı Nami Çağan, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) toplantısına katılmak üzere İtalya'ya gitti.

8- Çeçen komutanlar Şamil Basayev ve Vaha Arsanov, yerel İçkerya televizyonuna yaptıkları açıklamada "Rusya topraklarında topyekün savaş operasyonu başlattıklarını, Rus sivil halkını incitmeyeceklerini, ayrıca Çeçenlere zarar vermeyen askerlere saldırmayacaklarını" söylediler.

Öte yandan Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin, Rus ORT televizyonuna yaptığı açıklamada, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de girişilen askeri operasyonun tamamlandığını söyledi.

9- Aşırı sağcı Avusturya Özgürlükçü Partisi'nin (FPÖ) lideri Jörg Haider Avusturya'nın ORF televizyonunda yaptığı konuşmada, partisine ve yeni hükümete yönelik uluslararası protestoların Cumhurbaşkanı Thomas Klestil ve Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Viktor Kliman'ın kışkırtmaları sonucu oluşup oluşmadığı konusunu araştırmak amacıyla mecliste bir komisyon kurulmasını istediğini söyledi.

10- Finlandiya'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini Dışişleri Bakanı Tarja Halonen'in kazandığı bildirildi.

11- Almanya'da meydana gelen tren kazasında 9 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Afganistan'da iç hat seferini yapan bir yolcu uçağının, 178 yolcusuyla birlikte hava korsanları tarafından kaçırıldığı bildirildi.

7 ŞUBAT 2000

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Murtuz Elaskerov'un davetlisi olarak bu ülkeye gitti. TBMM Başkanı Akbulut hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ziyaretinin iki ülke parlamentoları arasındaki mevcut sevgi, saygı ve yakın işbirliği temellerine dayalı ilişkilere yeni bir boyut kazandıracağını, parlamentolar arasındaki bu yakın ilişkilerin ekonomik, kültürel ve sosyal alanlardaki ilişkilere de katkıda bulunacağını belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, beraberinde İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın ve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile Düzce'nin il olması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Başbakan Ecevit Kaynaşlı'da halka hitaben yaptığı konuşmada, depremden zarar gören illerin yeniden kalkınması için elden gelen çabanın gösterildiğini söyledi. Daha sonra Düzce Valiliği önünde düzenlenen törene de katılan Başbakan Ecevit, burada yaptığı konuşmada, geçen yıl Düzce'ye matem havası içinde geldiğini ama bu sefer Düzcelileri güleryüzlü bulduğunu belirterek "Düzce'de, Bolu'da yurttaşlarımız nasıl kalkınabilirler, devlet ve millet el ele verip bunun çaresini bulacağız" dedi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın da "Yeni kuracağımız Düzce, alt yapısı ile modern bir yapılanmayla örnek bir kent olacaktır. Bu hepimizin başarısı olacaktır" dedi.

Düzce Valiliği'ne atanan Fikret Güven, törenden sonra Düzce Kriz Merkezi Başkanı Orhan Öztürk'ten görevi devraldı.

3- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulu Denizcilik Kulübü'nün "Deniz Kızı 2000-2. Denizcilik Öğrencileri Kongresi"nin açılışında yaptığı konuşmada, 3 tarafı denizlerle çevrili, boğazları ve 8.333 kilometrelik kıyı uzunluğu ile Türkiye'nin "deniz ülkesi" olduğunu, ancak denizciliğin birinci derecede önem kazanamadığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ankara'nın kuzeyinde konuşlu Belbaşı Sismik Gözlem İstasyonu'nun Türkiye ile ABD'nin ortak savunma amacıyla uzun yıllar hizmet verdiği belirtilerek, istasyonun yönetim ve faaliyet sorumluluğunun, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'ne devredilebilmesi için gerekli çalışmaların tamamlandığı kaydedildi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral Defterdarlar Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, yüksek ve kronik enflasyonu aşağı çekmek için 3 yıllık mali ve ekonomik programın uygulamaya konduğunu, vergi, özelleştirme ve harcama büyüklüklerinin programın önemli ayaklarını oluşturduğunu, uygulanan programın etkisini 3-4 ay sonra hissettirmeye başlayacağını ve enflasyon rakamlarının aşağı ineceğini söyledi.

6- İsrail'deki "Karma Ekonomik Kurul Toplantısı"na katılan Devlet Bakanı Hasan Gemici ve Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz yurda döndü. Bakan Öksüz Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, İsrail'deki görüşmelerde Mersin-Hayfa ve İskenderiye arasında bir Ro-Ro gemisi çalıştırılması ve Türk firmalarının İsrail'de havaalanı yapması konularının gündeme geldiğini söyledi.

7- Türkiye'de bulunan Polonya Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Zbigniew Zalewski, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş ile Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nu ziyaret etti.

Orgeneral Ateş görüşmede, Türkiye ile Polonya'nın tarihi geçmişleri bulunan, dost ve müttefik iki ülke olduğunu belirterek, Orgeneral Zalewski'nin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Orgeneral Zalewski de iki ülke ve orduları arasındaki ilişkilerin başarılı bir şekilde geliştiğini vurgulayarak, bu ilişkilerin daha ileriye götürülmesini istediklerini söyledi.

8- Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ichita Yamamoto, depremzedeler için Adapazarı'nda inşaa edilen "Japon Köyü"nün açılışına katılmak üzere Türkiye'ye geldi.

9- İngiltere'de bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İngiltere Bayındırlık ve İskandan sorumlu Devlet Bakanı Nick Raynsford'u makamında ziyaret ederek, Türkiye ve İngiltere arasında gerçekleştirilmesi planlanan konsorsiyumlar ile depreme dayanıklı yapılar inşaa edilmesi konusunda işbirliğine gidileceğini söyledi.

10- Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov, İspanya'da yayımlanan La Vanguardiya gazetesine verdiği demeçte, Rus güçlerince ele geçirilen başkent Grozni'yi geri alacaklarını söyledi. Mashadov, Çeçen direnişçilerin dağlara çekilmeleri sırasında meydana gelen can kaybının, Ruslar tarafından bildirilenden daha düşük olduğunu belirterek, yeni bir gerilla savaşını başlattıklarını bildirdi.

11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto tarafından yürütülen Kıbrıs Rum Kesimi ile KKTC arasında sürdürülen dolaylı görüşmelerin 3. turunun 15 Mayıs'ta NewYork'ta yapılacağı bildirildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, de Soto ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Cenevre görüşmelerinde alınacak kararlara göre, 3. tur görüşmelere katılıp katılmayacaklarına karar vereceklerini, görüşmelerin tatmin edici olduğunu söyledi.

12- Cezayir'de güvenlik güçlerinin dün düzenledikleri operasyonlarda 27 aşırı dinci militanın öldürüldüğü bildirildi.

13- Yugoslavya Savunma Bakanı Pavle Bulatoviç, uğradığı silahlı bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

8 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı Başkanı Rıdvan Ege, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Nihat Kurtiç ve Karayolları Genel Müdürü Dinçer Yiğit'i kabulünde yaptığı konuşmada, trafik kazaları ile mücadelenin Türkiye'nin fevkalade önemli bir meselesi olduğunu belirterek "Bu bir milli mesele, bir milli davadır. Devletin ilgili kuruluşları, gönüllü kuruluşlar, vatandaşlarımızın tümü bu mücadeleye iştirak etmektedir" dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreter Başyardımcısı Korgeneral İlker Başbuğ başkanlığındaki MGK heyeti, Olağanüstü Hal Bölge valileriyle bölgenin sorunlarını görüşmek üzere Diyarbakır'a gitti.

MGK heyeti, Diyarbakır'da OHAL Bölge Valisi Gökhan Aydıner'i ziyaret etti. Aydıner ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, MGK heyeti ile bölgedeki 11 ilin valisinin katılacağı bir toplantı yapacaklarını belirterek, toplantıda güvenlik konularının yanı sıra bölgenin sağlık, ulaşım, eğitim ve ekonomisi ile ilgili son durumun ele alınacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, 1997 yılında çıkan yangında harap olan Yenikapı Mevlevihanesi'nde incelemelerde bulunarak bilgi aldı. Bakan Yalova, "İstanbul tarihi eser yönünden tam bir cennet ama aynı zamanda bir tarihi eser çöplüğüne döndürülmüş. Şimdi tarihimizi ayağa kaldırmak istiyoruz" dedi.

4- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Türkiye'nin en büyük kamu kuruluşu olan Tekel İşletmeleri'nin kısa zamanda 5 ayrı şirkete bölünerek holding haline getirileceğini açıkladı.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün başkanlığında, Ankara, İstanbul, Adana, Malatya, Diyarbakır, Erzurum, Van DGM başsavcıları ve soruşturmayı yürütmekle görevli DGM savcılarının katılımıyla" Hizbullah operasyonu kapsamında yürütülen hazırlık soruşturmalarının ulaştığı nokta ve karşılaşılan sorunlar" ile ilgili bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

Bakan Türk toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, mücadele edilen örgütün, ülke bütünlüğü ve cumhuriyetin laik karakterini tehdit eden örgütler arasında bulunduğunu belirterek "Hizbullah örgütü bu konuda tek örgüt değildir. Başka örgütler de vardır. Bunlar da Hizbullah operasyonu çerçevesinde yapılan çalışmalarla ortaya çıkarılmaktadır" dedi.

6- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, İtalyan Hava Yollarına ait uçakların Çorlu Havaalanı'na indirilmesi ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Türk uçaklarının ikinci sınıf havalimanlarına indirilmesi sonucunda, İtalya'nın almış olduğu karara karşılık, almış olduğumuz karar gereği İtalyan uçaklarının Çorlu Havaalanı'na indirilmesi talimatını vermiştim. Ancak, karşılıklılık ilkesi gereği ve Türkiye'nin iyi niyetini göstermesi açısından, şimdilik uçakların Atatürk Havalimanı C terminaline inebilmeleri için talimat verdim"dedi.

Bakan Öksüz ayrıca, cep telefonu faturaları konusunda vatandaşların şikayetleri için Telekom Başmüdürlüğü ve bakanlıkta kriz merkezleri oluşturulduğunu söyledi.

7- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin yaptığı açıklamada, ülkemizde kirliliğin önlenmesi amacıylaÇevre Bakanlığı'nın "Ulusal Çevre Veri Tabanı Projesi" adı altında Havacılık Uzay Sanayiine bir proje hazırlattığını belirterek, Türkiye'de çevre ile ilgili veri tabanı bilgisinin bilgisayar içinde olması ve ülkemizden herkuruluşun istediği her bilgiyi, belgeyi her an alması amacıyla böyle bir projeye giriştiklerini söyledi.

8- Deprem, su baskını, çığ, fırtına gibi tabii afetler nedeniyle hasar gören yerlere yapılacak yardımı içeren Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin"1999 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri" çeşitli dallarda 33 gazeteciye verildi.

10- Basın Konseyi'nin geçen ekim ayında başlattığı girişim sonucu, Türk ve Yunan gazetecileri arasında 5-6 Şubat tarihinde Atina'da düzenlenen "1. Kitle İletişim Konferansı"nın kapanış bildirgesi yayımlandı. Basın Konseyi tarafından açıklanan bildirgede, iki ülke ilişkilerinde hasıl olan iyi atmosferin, katılımcılık ve sorumlu gazetecilik anlayışıyla korunması gerektiği ifade edilerek, Türk ve Yunan medya kuruluşları arasında her türlü işbirliğinin yararlı olduğu vurgulandı.

11- Azerbaycan'da bulunan TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Murtuz Aleskerov ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Bakü-Ceyhan ve Trans-Hazar boru hattı projelerinin siyasi ve ekonomik boyutu olduğunu belirterek, bu projelerin Türk cumhuriyetlerini ilgilendiren birlikteliğin başlangıcı olabileceğini söyledi.

12- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Fas'a yaptığı ziyaret çerçevesinde Fas Kralı 6. Muhammed tarafından kabul edildi. Bakan Cem kabulde, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Muhammed'i Türkiye'ye davet mesajını iletti. Daveti kabul eden Kral Muhammed, Fas'ın Avrupa ile olan ilişkilerinde Türkiye'den destek beklediklerini söyledi.Bakan Cem, daha sonra Dışişleri Bakanı Muhammed Benaissa ile bir araya gelerek, iktisadi, siyasi ve kültürel alanda ikili ilişkilerin geliştirilmesini görüştüler.

13- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İngiliz hükümetinin davetlisi olarak dört günlük resmi ziyaret için gittiği Londra'da, çeşitli dernek, kurum ve kuruluşların temsilcileriyle bir araya geldi.

14- İsviçre'nin Cenevre kentinde süren dolaylı Kıbrıs görüşmelerinin 2. turu sona erdi. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğündeki en büyük etkinin Rumların uzlaşma ihtiyacı hissetmemesi olduğunu söyledi.

15- Avusturya'nın yeni Başbakanı Wolfgang Schüssel, Başbakan Bülent Ecevit'e bir mesaj göndererek, yeni kurulan hükümet ile Türk toplumuna ilişkin politikalarda bir değişiklik olmayacağı güvencesi verdi. Schüssel mesajında ayrıca, Avusturya'nın, AB'nin genişlemesi kapsamında Türkiye'nin tam üyeliğini desteklemeye devam edeceğini bildirdi. ,

16- Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Brüksel'de genişleme konusunda düzenlediği basın toplantısında, Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'nin adaylığının resmen tanınmasının en fazla tartışılan karar olduğunu, zirve sonrasında Türkiye'den bazı beklentilerin gerçekleşmeye başladığını söyledi.

17- Yunanistan Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos'u yeniden cumhurbaşkanlığına seçti.

18- İsrail uçaklarının Hizbullah örgütünün geçen ay 5 İsrail askerini öldürmesine misillleme olarak Lübnan'ı bombalaması sonucu 18 kişinin yaralandığı, Hizbullah'ın da aynı gün düzenlediği saldırıda bir İsrail askerinin öldüğü bildirildi.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Sözcüsü Odelya Karmon-Lazar, İsrail'in tek taraflı olarak Lübnan'dan çekileceğiniaçıkladı.

9 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, açılış törenine ve çeşitli etkinliklere katılmak üzere Van'a giderken, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, terör örgütü Hizbullah'ın kasetlerinin yayınlanmasına karşı çıkarak "Siyaset, Müslümanlık ile bu vahşeti yanyana koymamak lazım. Müslümanların yapacağı iş değildir" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını da yanıtladı.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Demirel Çankaya Köşkü'nde, Türkiye gazetesi yazarlarını kabul ederek gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulundu.

2- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, Batman Valiliği tarafından geçmiş yıllarda alınan daha sonra kaybolan silahlarda usulsüzlük yapıldığını belirterek, mülkiye müfettişlerini görevlendirdiğini söyledi.

Başbakan Ecevit ayrıca, Danıştay Başkanı Erol Çırakman ve Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'ukabul etti.

Danıştay Başkanı Çırakman Başbakanlık'tan ayrılırken, gazetecilerin sorusu üzerine, Başbakan Ecevit'ten, Danıştay'ın yargılama usulünde kolaylık getirecek ve davaları hızlandıracak düzenlemeler içeren yasanın biran önce çıkmasını istediğini söyledi.

Başbakan Ecevit, Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Nejdet Sezer'i de ziyaret etti.

3- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, TOBB, TÜSİAD, İSO, İTO ve DTO başkanlarıyla İstanbul'da bir araya geldi. Bakan Yalova yaptığı konuşmada, özelleştirmelerle ilgili olarak "Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlarınvergi borcuna mahsuben, herhangi bir gayrimenkulü bir üniversiteye tahsis usulüyle verip vergi borcundan kurtarıyorsam, burada ticari açıdan başarılı olduğumu söylemek lazım" dedi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, adli hükümlülerin ilk müşahedeleri, 6'şar aylık denemeleri, sınıflandırılmaları ve nakil işlemlerinde 2000 yılında uygulanacak esasları düzenleyen genelgeyi başsavcılıklara gönderdi. Genelgeyle, haksızlıkların önlenmesi, adaletin ve eşitliğin sağlanmasının amaçlandığı kaydedildi.

5- Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Kamil Uğurlu atandı. Bazı Devlet Bakanlıkları ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na ait atama kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- İstanbul İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, İstanbul Valisi Erol Çakır başkanlığında yapıldı. Vali Çakır toplantıda yaptığı konuşmada, kentin olası bir depreme hazırlıklı olması gerektiğini belirterek "Bütün bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, deprem öncesi alınan tedbirler hem daha kolay hem de ekonomik olarak daha ucuz" dedi.

7- RTÜK, İzmir'de yayın yapan Demokrat Radyo'ya bir yıl, İstanbul'da yayın yapan Üsküdar FM'ye de 7 gün süreyle yayın durdurma cezası verdi.

8- TRT Genel Müdürü Yücel Yener, TRT'den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik'e brifing verdi. Yener, TRT'nin en önemli sorununun "özerkleşme" olduğunu belirterek, 2954 sayılı yasanın yeniden düzenlenmesini istedi.

9- Avrupa Yatırım Bankası'nın (AYB), Türkiye'ye vermeyi taahhüt ettiği 600 milyon Euro tutarında deprem yardım kredisinin 150 milyon Euro'luk kısmına ilişkin anlaşma, Hazine Müsteşarlığı'nda Türkiye adına Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, AYB adına da Başkan Yardımcısı Panagiotas Loukas Gennimatas arasında imzalandı.

10- Fas'a resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Fas Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Muhammed Benaissa ve Fas Ticaret Bakanı Alami Tazi ile görüştü. Bakan Cem, uluslararası konularda iki ülke arasında eş güdüm sağlanması için işbirliği protokolü imzaladı.

Bakan Cem daha sonra temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

11- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'nin düşmesine karşın Çeçen güçlerinin kentin batısına, güneyineve dağlık bölgelere çekildiklerini belirterek, Rus güçlerinin Grozni'yi ele geçirmelerine karşın Moskova'nın savaşı kazandığı yolundaki yorumlar için henüz çok erken olduğunu söyledi.

10 ŞUBAT 2000

1- İçişleri Bakanlığı'nın Batman Valiliği'nce usulsüz bir şekilde ithal edilen silahlarla ilgili soruşturması sürerken, kamuoyunda yaşanan tartışmalarla ilgili olarak Jandarma Genel Komutanlığı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Batman Valiliği'nce 1994-1996 yıllarında tedarik edilen mühimmat ve techizatın, jandarma birliklerince mevcut mevzuat hükümleri çerçevesinde Batman Valiliği'nden belgelerle teslim alınmış olup halen noksansız olarak birliklerin zimmetinde ve kullanımındadır" denildi.

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB süreciyle ilgili olarak Başbakanlık tarafından ilan edilen genelge uyarınca ilk resmi toplantısını özel sektör temsilcileriyle İktisadi Kalkınma Vakfı'nda(İKV) yaptı.

Bakan Cem toplantının açılışında yaptığı konuşmada, AB hedefine ulaşmada sivil toplum örgütlerinin, İKV ve benzeri özel sektör örgütlerinin, işçi sendikalarının, üniversitelerin büyük katkısının söz konusu olacağını söyledi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile devlet bakanları Yüksel Yalova ve Tunca Toskay, "AB İç Ekonomik ve Teknik Koordinasyon Kurulu" toplantısı öncesinde hazırlık yapmak üzere Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi.

Bakan Cem görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, AB'ye üyelik sürecinde yeni bir yapılanmanın gerçekleştirilmekte olduğunu belirterek, bu süreçte bakanlıklar ve kurumlar arasında eşgüdümün önemli olduğunu söyledi.

Bakan Toskay da çalışmaların bir takvime bağlanarak, başarılı bir şekilde sonuçlandırılacağını söyledi.

Bakan Yalova ise "Bize düşen takım oyununu en iyi şekilde gerçekleştirmek, Türkiye'nin yaşamsal önem taşıyan bu süreçte gerek hukuki alt yapısına, gerek uluslararası ilişkiler gerekse zihniyet yapısına ilişkin çalışmaları toplumsal dinamiklerle birtoplumsal mutabakat arayışı çerçevesinde yaşama geçirmektir" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nu (TİSK) ziyaret ederek Genel Başkan Refik Baydur ile görüştü. Çiller görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, başbakanlığı döneminde çok büyük ve onurlu bir terör mücadelesi verdiklerini,silahlarla ilgili herhangi bir sırrın söz konusu olmadığını belirterek "O dönem gün bitince devletin de bittiği bir dönemdi. Çok ciddi bir terör mücadelesi yapıldı. Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan da itiraflarında, 1993-94-95 yıllarını, PKK'nın da bittiği bir dönem olarak anlatıyor"dedi.

4- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Dünya Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği (TTB) tarafından düzenlenen "Türk Bankacılık Sektöründe Risk Yönetimi" konulu seminerde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen 5 banka ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Öte yandan 5 bankanın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesine ilişkin kararnamenin yazımında sehven yapılan yanlışlık giderilerek, düzeltme metni Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Afganistan'da başlayan ve Londra'da devam eden uçak kaçırma eylemi, hava korsanlarının yolcularla birlikte teslim olmalarıyla sona ererken, rehineler serbest bırakıldı.

6- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas Türk basınında yeralan haberlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türk savaş uçaklarının Ege'de, Yunan savaş uçakları tarafından taciz edildiği yolundaki haberlerin gerçek dışı olduğunu söyledi.

7- İsrail hükümetinin, Hizbullah saldırılarına karşı Lübnan'da başlattığı misilleme operasyonu devam ederken, Başbakan Ehud Barak, Hizbullah'ın 1996 Gazap Üzümleri Antlaşması'nı çiğnemesi durumunda İsrail'in Lübnan'daki sivil hedeflerini yine vuracağını açıkladı.

11 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 4505 sayılı "Sosyal Güvenlikle İlgili Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Temsil Tazminatı Ödenmesi Hakkındaki Kanun"u onayladı.

Cumhurbaşkanı Demirel, Van'a giderken uçakta yaptığı açıklamada, yasanın milletvekillerinin maaşına bir ek getirmediğini belirterek, Anayasa Mahkemesi'nin son iptal kararının gerekçesinin yayınlanmasının ardından konuyu tekrar inceleteceğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İran'ın ulusal günü nedeniyle bu ülkenin Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye bir kutlama mesajı gönderdi.

3- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Türk Parlamenterler Birliği ve Toplumsal Siyasal Ekonomik Araştırmalar Vakfı'nca düzenlenen "Türkiye'de Siyasi Yapılanma ve Temel Siyasi Sorunlar" konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, milletin egemenliği ilkesini TBMM'nin tek başına temsil etmediğini, aksaklıkların buradan kaynaklandığını belirterek, Meclis'ten çıkan yasaların hükümet kaynaklı olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Recep Önal, Veli Sarıtoprak başkanlığındaki TÜSİAV heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, Vergi Usul Kanunu'nun 279. Maddesi uyarınca, bu ayın 15'inde bankalardan 800 trilyon ile 1 katrilyon arasında bir gelir beklediklerini belirterek, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndaki bankaların satışıyla ilgili olarak da Citibank başta olmak üzere bazı yabancı bankaların fondaki bankalarla ilgilendiklerini ve bu bankaların bilançolarını incelemeye alarak nihai teklif aşamasına geldiklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler Batman Valiliği tarafından ithal edilen kayıp silahlarla ilgili yaptığı açıklamada, 1995'te yurda getirildiği anlaşılan 507 bin 375 dolarlık malzemeyle ilgili gümrük işlemlerinin yapılmadığını belirterek, silah ithalatı yönünden gerçek durumun, görevlendirilen mülkiye müfettişlerinin inceleme ve soruşturması sonunda ortaya çıkacağını söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz yaptığı açıklamada, taşımacılık sektörünün yasal bir düzenleme altına alındığını belirterek "Bakanlığımız tarafından hazırlanan yeni tasarı, günümüzdeki gelişmelerin yanı sıra kamuoyunun gündemini işgal eden trafik kazaları ve diğer ihtiyaçları da dikkate alarak taşımaları düzenli ve güvenli hale getirecektir" dedi.

Bakan Öksüz, taşımacılık faaliyetlerinin artık Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan "Karayolu Taşıma Kanunu" tasarısıyla bir düzene sokulacağını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İngiltere'deki temaslarını tamamlayarak, yurda döndü.

Bakan Okuyan yaptığı açıklamada, temasları sırasında İngiltere Bayındırlık Bakanı ile bir araya geldiğini ve depremde zarar gören Yalova'nın tekrar inşası için 50 milyon dolarlık kredi açılması konusunda bir anlaşmaya vardıklarını söyledi.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret etti. Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'e ekonomideki kaygı verici gelişmeleri aktardığını söyledi.

Çiller, gazetecilerin, başbakanlığı döneminde Batman Valiliği'ne özel tim kurma ve silah ithalatı yetkisi vermesine ilişkin soruya "O günün terör mücadelesinin sorumluluğunu hiç şüpheniz olmasınki tümüyle alırım. Bugün yapılan mücadelenin aynısının yine yapılmasının da arkasında olurum. Yasalar çerçevesinde her şeyin yapılmasının sonuna kadar arkasında oldum. Olmasaydık, bugün Türkiye, gelinen bu noktada olamazdı" dedi.

9- Türkiye ile ABD arasında 29 Eylül 1999'da imzalanan Ticaret ve Yatırım Çerçeve Anlaşması (TIFA) yürürlüğe girdi.

10- Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere Romanya'ya gitti.

Başbakan Ecevit, Romanya Başbakanı Mugur İsarescu ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Başka ülkelerin yatırımcıları Romanya'dan ayrılırken Türk işadamları Romanya'ya çok yatırım yaptılar. Bizlerin kendi aramızda bir dayanışma, işbirliği anlaşması oluşturmamız ululararası sermayenin bölgemize akmasını kolaylaştıracaktır" dedi.

İsarescu ise Romanya'da Türk işadamlarının yatırımlarını takdirile karşıladığını söyledi.

11- Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Müdürü ve Büyükelçi Candan Azer, Başbakan Bülent Ecevit'in özel elçisi olarak Pakistan'a gitti.

Azer, Başbakan Ecevit'in mektubunu Pakistan'ın askeri lideri General Pervez Müşerref'e iletti. Büyükelçi Azer, Dışişleri Bakanı Abdul Sattar ve Müsteşar Şamsad Ahmed ile bir araya gelerek iki ülke sorunları ile Keşmir meselesini ve Hindistan'la olan ilişkileri görüştüler.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in davetlisi olarak Almanya'ya gitti.

Cumhubaşkanı Denktaş, Fischer ile Hamburg'da ikili bir görüşme yaptıktan sonra düzenlediği basın toplantısında "Almanya açısından Kıbrıs sorunu, bölge ile ilgili olarak önemlidir" dedi. Denktaş, sorunun 36 yıldır sürdüğünü ve BM'nin çabalarına rağmenbir türlü çözülemediğini belirterek "Taraflardan sadece biri ile görüşenler bu davayı anlayamazlar" dedi.

13- Fransa Meclisi, Ermeni soykırım iddiasının resmen tanınmasını öngören yasa tasarısını resmen onaylayarak Senatoya gönderdi.

14- Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov, gerilla savaşı ilan ettiklerini belirterek, Çeçen güçlerin ülkenin dağlarında, ovalarında ve bütün köylerinde gerilla savaşı yürüteceklerini söyledi. Mashadov ayrıca, Rus operasyonunun eşkiyalığa ya da teröre yönelik olmadığını, doğrudan Çeçen halkını hedef aldığını bildirdi.

Öte yandan ABD, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'yi ele geçiren Rus güçlerinin çok sayıda sivili sokak ortasında katlettiği yönündeki haberlerden dolayı Moskova'yı eleştirdi.

15- İngiltere'nin Kuzey İrlanda Bakanı Peter Mandelson yaptığı açıklamada, İngiliz Avam Kamarası tarafından çıkarılan yetki yasasıyla, yönetim haklarını 1999 Kasım ayında İngiltere'den devralan Kuzey İrlanda hükümetinin, barış anlaşması şartlarının gereklerini yerine getirmediği için askıya alındığını ve bölgenin yönetiminin yeniden İngiliz Parlamentosu'na geçtiğini bildirdi.

12 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 80. yıl dönümü törenlerine katılmak üzere Kahramanmaraş'a giderken uçakta gazetecilerin yasa dışı terör örgütü Hizbullah ve Batman Valiliği'nin ithal ettiği silahlarla ilgili soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Demirel, Batman Valiliği'nce ithal edilen, ancak kayıp olan silahların Hizbullah örgütüne gittiği iddiasını yalanlarken, bunların hemen hemen tamamının jandarmanın elinde olduğunu söyledi.

2- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın İstanbul'da Galata köprüsü ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, iki yıla yakın bir zamandır deniz trafiğine kapalı olan ve üç geminin Haliç'te "tutsak" kalmasına neden olan Galata köprüsü krizinin çözümlendiğini belirterek, köprünün 20 Mart'tan itibaren ihtiyaca göre 2-3 gün süreyle deniz trafiğine açılacağını söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca, sosyal güvenlik kurumlarının iyileştirilmesine yönelik hazırlanan ve geçen hafta Bakanlar Kurulu'na sunulan yasa taslaklarını değerlendirmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın başkanlığında devlet bakanları Recep Önal ve Şükrü Sina Gürel, Maliye Bakanı Sümer Oral ve Orman Bakanı Nami Çağan bir araya geldi.

4- 4505 sayılı "Sosyal Güvenlikle İlgili Bazı Kanunlarda DeğişiklikYapılması ve Temsil Tazminatı Ödenmesi Hakkındaki Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen başkanlığında, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik sürdürülen operasyonlar ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini görüşmek üzere parti meclisi toplandı.

6- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay, Nevşehir'de toplanan "Türkiye Kamu-Sen 7. Yüksek İstişare Kurulu"nda alınan kararları, düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

Akay toplantıda yaptığı konuşmada, grev, toplu sözleşme, siyaset, yönetime katılma hakkını içeren sendikal haklar ile ilgili anayasal değişikliğin mart ayı sonuna kadar parlamento tarafından gerçekleştirilmemesi halinde Türkiye genelinde sürekli eylem sürecine gireceklerini söyledi.

7- Başbakan Bülent Ecevit, Romanya'daki Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi çerçevesinde, Türkiye'nin önerisiyle hazırlanan "Güneydoğu Avrupa'da İyi Komşuluk İlişkileri, İstikrar, Güvenlik ve İşbirliği Şartı"nı, Bulgaristan, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan başbakanları ve Romanya Cumhurbaşkanı ile birlikte imzaladı.

Anlaşma, bölge ülkeleri arasında her alanda işbirliğinin geliştirilmesini ve bölgede kalıcı istikrar ile barışın sağlanması için ortak hareket edilmesini öngörüyor. Anlaşmada ayrıca, bölge ülkelerinin Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla entegrasyonunda işbirliği yapılması yeralıyor.

Başbakan Bülent Ecevit, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin öğleden önce ve sonraki toplantılarında yaptığı konuşmada, Balkan ülkelerinin istikrar ve ekonomilerinin geliştirilebilmesi için de önemli tesbitlerde bulundu.

Başbakan Ecevit ayrıca, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile görüştü. Görüşmede, Dışişleri Bakanı ismail Cem ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da bulundu. İkiliderin düzenlediği ortak basın toplantısında Başbakan Ecevit, görüşmenin çok yararlı geçtiğini belirterek "Ülkemiz arasında yakın işbirliğinin geliştirilmesi yolunda atılan adımlar üzerinde konuştuk" dedi.

Yunanistan Başbakanı Simitis ise Türkiye'nin AB'ye aday ülke olduğunu, Yunanistan'ın da uzun süre Türkiye'nin AB'nin perspektifinde yer alabileceğini deklare ettiğini belirterek, bu doğrultuda yardım etmek istediklerini söyledi.

8- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, faaliyetleri durdurularak hükümet tarafından yönetici atanan ve mali durumlarını düzeltmeleri için 11 Şubat'a kadar süre verilen Everestbank ve Kıbrıs Yurtbank'ın durumlarını düzeltemediklerini belirterek, 2 bankanın hükümet kontrolünde açılacağını bildirdi.

9- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti. Aliyev hareketinden önce yaptığı açıklamada, Washington'daki görüşmelerde, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Yukarı Karabağ sorunu, Hazar havzasındaki enerji kaynakları, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı projesi ve iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ile Azerbaycan'a insani yardımları kısıtlayan mevzuatın ele alınacağını belirtti.

10- Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov Rus Echo radyosuna verdiği demeçte, kurallara uygun savaşacaklarını belirterek, savaşın Çeçenistan sınırları dışına taşmasını istemediğini söyledi.

11- Macaristan'ın Tizsa Nehri'ne bir altın madeninden siyanür karışması yüzünden, nehrin Yugoslavya'dan geçen bölümündeki balıkların yüzde 80'inin telef olduğu bildirildi.

13 ŞUBAT 2000

1- FP Grup Başkan Vekili Bülent Arınç, partisinin Manisa İl Divan Kurulu toplantısı öncesinde Turgutlu ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, FP kongresinde genel başkan adayı olduğunu belirterek "Seçimlerde herkesin bir hedef belirlemesi, hedefi tutturamayanların bir kenara çekilmesi gerektiğini" söyledi.

2-Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, TGRT televizyonunda "Tarım Politikası" konusunda açıklamalarda bulundu.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, "SSK Tele Bilgi Hattı" ve "Gönüllü Çalışma Sistemi" ile ilgili konularda bilgi vermek amacıyla SSK Genel Müdürlüğü'nde bir basın toplantısı düzenledi.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Salih Yıldırım Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, geçmişte Batman'da terörle mücadele adı altında özel birlik oluşturulmasının ve bu birlikler için silah ithal edilmesinin yasal olmadığını belirterek "Devlet, ben yaptım oldu mantığıyla hareket edemez, bu aşiret politikasıdır" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen Cumhuriyet gazetesine partisinin çalışmalarını değerlendirdi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, BRT televizyonunda yayınlanan "Gündemdekiler" programına katıldı. Yasa dışıterör örgütü Hizbullah'ın şeriata dayalı devlet düzeni kurmak için "cihat"a hazırlandığı yolundaki bilgileri değerlendiren Yılmaz, "Bu, kendi öz vatanında kendi öz vatandaşına karşı yapılan bir cinayettir. Böyle bir cihat İslamiyet'te yoktur" dedi.

Yılmaz ayrıca, "Camileri okul haline getireceğiz. Her gün belli saatlerde kavramlar, hadis ve tefsir dersleri ile Peygamber'in hayatı anlatılacak. Vatandaşlar okula gider gibi camiye devam edecekler ve dini konularda bilgilendirilecekler" dedi.

7- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Türkiye'nin gündeminde bulunan ekonomik konuları Türkiye gazetesine değerlendirdi.

8- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Eralp Özgen, ceza evlerinde güvenliği sağlama gerekçesiyle Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları tarafından imzalanan protokolü değerlendirmek üzere baro başkanlarıyla birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Özgen, "Protokolün, avukatları potansiyel suçlu görerek savunma hakkını bütünüyle ortadan kaldırdığını" belirterek, "Hukuk dışı uygulamaya imza atan" Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ü istifaya çağırdı.

Özgen ayrıca, protokolü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceklerini söyledi.

9- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in davetlisi olarak bu ülkeye giden KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, temaslarının ardındanTürkiye'ye geldi.

Başbakan Bülent Ecevit tarafından Esenboğa Havalimanı'nda karşılanan Cumhurbaşkanı Denktaş, düzenledikleri ortak basın toplantısında, Kıbrıslı Rumların, Ada'daki durumun bu hale gelmesine neden olan düşüncelerini değiştirmeleri halinde işbirliği olanaklarının çoğalacağını belirterek, Rum Kesimi ile yaptıkları görüşmelerin 3. turunun 23 Mayıs'ta New York'ta başlayacağını söyledi.

Başbakan Ecevit de Kıbrıs'ta iki ayrı devlet olduğunu herkesin kabul ettiğini belirterek, Rumların bunu kabul etmesi halinde çözüm için verimli bir yola girilebileceğini söyledi.

10- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu Malezya ve Singapur'u kapsayan resmi gezisinin ilk durağı olan Malezya'ya gitti.

11- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, beraberindeki heyet ile birlikte, temaslarda bulunmak üzere Çin'e gitti.

12- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile görüşmek üzere Almanya'ya gitti.

13- Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen "Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi"ne katılmak üzere bu ülkede bulunan Başbakan Bülent Ecevit, Türk işadamları ve Türk okulları yetkilileriyle görüşerek sorunlarını dinledi.

Başbakan Ecevit, ayrıca Romanya'da 6 bin Türk işadamının bulunduğunu belirterek, Romanya makamlarının ve halkının, Türk işadamlarının katkılarından dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Başbakan Ecevit, görüşmelerinin ardından zirveyi değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında "Yugoslavya Federasyonu'nun neden olduğu olaylar bir kenara bırakılırsa, diğer Balkan ülkeleri arasında bir sınır anlaşmazlığı yoktur" dedi.

Ayrıca, Başbakan Ecevit zirve çerçevesinde Arnavutluk Başbakanı Ilır Meta ile görüştü. Ecevit, temaslarının ardından Romanya Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu tarafından da kabul edildi.

Bükreş'teki Türk Şehitliği'ni de ziyaret eden Başbakan Ecevit, daha sonra temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Başbakan Bülent Ecevit, Romanya ziyaretinden dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi'ni değerlendirerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

14- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Cohacopulos, Genelkurmay Başkanlığı tarafından Atina'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi'yle olan ilişkilerinin düzeltilebilmesi için uzun bir geçiş dönemine ihtiyaç olduğunu belirtti.

14 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sabah gazetesi yazarlarıyla Çankaya Köşkü'nde, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin görüşüldüğü sohbet toplantısı düzenledi.

Sabah gazetesi yazarları daha sonra Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı da ayrı ayrı ziyaret ederek aynı konudaki görüşlerini aldılar.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kahramanmaraş gezisinde Batman Valiliği'nin usulsüz silah ithalatıyla ilgili söylediği "Devlet rutin dışına çıkabilir" sözünün eleştirilere neden olması üzerine, Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, "rutin"den kasdettiğinin, alımlardaki yöntem olduğunu ve yasalara bağlı kalmak kaydıyla devletin, rutinin dışına çıkabileceğini belirterek, "Devlet, gerektiği zaman ihale açar, gerekmediği zaman açmaz. Haline, icabına bağlıdır. Rutin dediğimiz de budur" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ederek Romanya'nın Bükreş şehrinde katıldığı "Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi" ile ilgili toplantı hakkında bilgi verdi.

Başbakan Ecevit görüşme sonunda gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Batman Valiliği'nin "usulsüz" silah ithalatıyla ilgili sorularını da yanıtladı.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin İstanbul İl Örgütü'nce düzenlenen "Siyaset Seminerleri 2000" programında yaptığı konuşmada, partisinin evrensel ölçütlerde demokrasi, laiklik, insan hakları ve hukuk devleti istediğini, Türkiye'de millet iradesine ortak olan bazı anayasal kurumlar olduğunu söyledi. Kutan ayrıca, 14 Mayıs'ta yapılacak olan FP büyük kongresinde genel başkanlığa aday olacağını açıkladı.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ceza evlerinde güvenliği sağlama gerekçesiyle Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları tarafından imzalanan protokole barolardan gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, avukatlara yönelik bir engellemenin söz konusu olmadığını belirterek, "Avukatların, ceza evlerine giriş çıkışlarında aranmalarının tek nedeni güvenliktir" dedi.

6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Trabzon'da, gazetecilerin Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Teşkilatı (JİTEM) ve Batman Valiliği tarafından satın alınan silahlarla ilgili sorularını yanıtladı.

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) İstanbul Cağaloğlu'ndaki merkezini ziyaret ederek, TGC Başkanı Nail Güreli ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü.

Bakan Durmuş, gazetecilerin halka doğru bilgi vermesi gerektiğini belirterek "Halk, medyadan aldığı bilgiyle doğru şeyler yapar, sağlığını koruyabilir. Halkın sağlığını korumanın yolu da bilgilenmektir. Bunu, gazetecilerin aracılığıyla yapacağız" dedi.Güreli de "Sağlık haberlerini sağlıklı bir şekilde yansıtmak için sağlık kuruluşlarıyla gazetecilerin iyi bir diyalog içinde olması gerekir" dedi.

Bakan Durmuş, daha sonra İstanbul Tabipler Odası'nı ziyaret etti.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Eskişehir'in Çifteler ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, çiftçinin desteklenmesi gerektiğini belirterek "Çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nin kredi faizinin marttan itibaren yüzde 40'a düşürüleceğini" söyledi.

9- CHP Genel Başkanı Altan Öymen düzenlediği basın toplantısında, hafta sonu gerçekleştirilen parti meclisi toplantısında, yasa dışı terör örgütü Hizbullah olayları ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak alınan kararları açıkladı.

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Adapazarı'nda toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, milletvekili emekliliği düzenlemesinin tepki görmesi üzerine tasarının kapsamının genişletildiğini, böylelikle bazı kişilere sus payı verildiğini savundu.

11- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Eralp Özgen düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Kahramanmaraş gezisinde Batman Valiliği'nin usulsüz silah ithalatıyla ilgili söylediği "Devlet rutin dışına çıkabilir" sözünü "Hukuk tanımamazlık"olarak değerlendirdi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da aynı konuda yaptığı açıklamada, "Devletin hiçbir şekilde, bir hukuk devletinde yasaların dışında davranma lüksü yoktur" dedi.

Ayrıca, CHP Genel Başkanı Altan Öymen ve DYP Grup Başkan Vekili Saffet Arıkan Bedük de konuyla ilgili açıklama yaptı.

12- Van'da güvenlik kuvvetlerince yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik sürdürülen operasyonda çıkan çatışmada 5 polis şehit olurken, 6 polis de yaralandı.

Operasyonda ayrıca, 5 teröristölü, 2 terörist de sağ olarak ele geçirildi.

13- Bolu Mengen'de 5.0 ve 3.8 şiddetinde iki artçı deprem meydana geldi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM gözetiminde İsviçre'nin Cenevre şehrinde yürütülen ikinci tur dolaylı görüşmeler, Almanya'ya yaptığı ziyaret ve Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'le görüşmesi hakkında bilgi vermek üzere Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Demirel, Kıbrıs'taki fiili durumu gözönünde bulundurmadan ve adil ölçülerde ele almadan Ada'da kalıcı barışın mümkün olmadığını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ise isteklerinin, hak ve hürriyetleri çerçevesinde, egemenlik ve demokrasilerinin kabulü olduğunu söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Denktaş Kara Harp Okulu öğrencilerini ziyaret ederek "Kıbrıs" konulu bir konferans verdi.

15- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan olağan AB Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklama yapan AB Dönem Başkanı Portekiz'in Dışişleri Bakanı Jaime Gama, "AB'ninYugoslavya'ya yönelik hava ambargosunu kaldırmaya karar verdik" dedi.

16- Rusya Başbakan Yardımcısı Nikolay Koşman yaptığı açıklamada "Grozni'nin yeniden inşası için gereken para, Çeçen ekonomisinden sağlanmalı. Çeçenistan'ın petrol gelirleri, öncelikle Grozni'nin yeniden inşasına yatırılmalı" dedi.

17- IMF Başkanı Michel Camdessus'un emekli olması nedeniyle yerine IMF Birinci Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in geçici olarak başkanlık yapacağı bildirildi.

15 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel,depremzedeler için yaptırılan prefabrike konutların teslim törenine katılmak üzere Gölcük ve Düzce'ye gitti.

Cumhurbaşkanı Demirel Gölcük'te yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, devleti, milleti ve halkıyla böyle bir felaket sonucu, ezilmediğini dünyaya gösterdiğini kaydederek "Bu şokun altından kalkmalıydık. Eller kollar sıvandı; dünyanın yardımıyla da bu şoku atlattık" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra, Düzce Valiliği'ni ziyaret ederek İzmir Valiliği tarafından yaptırılan konutları hak sahiplerine teslim etti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği'nce yaptırılan Anadolu İletişim Meslek Lisesi'nin açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın tüm dünya için en önemli hedefinin eğitim olduğunu belirtti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, okulda düzenlenen "Atatürk Sergisi"ni de açtı.

3- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Merkez Valisi Hüsnü Tuğlu'yu Danıştay üyeliğine seçtiği kaydedildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, MHP grup toplantısında yaptığı açıklamada, terörle mücadelenin hukuk devleti zemininden ayrılmadan yürütülmesi gerektiğini belirterek, "Batman olayının kamu kaynaklarının denetimsiz harcanması, bazı ciddi soru işaretlerinin varlığı, hukuk devleti sistematiği ve temiz siyaset açısından sakınca yarattığını" söyledi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ANAP grup toplantısında yaptığı açıklamada, Batman Valiliği'nin 1994-1996 Nisan ayına kadar geçen 2.5 yıllık sürede yaptığı 13 kalem silah ithalatının gümrük kaydına girdiğinin saptandığını, ancak 507 bin dolarlık alımın, gümrüksüz geçirildiği için "kaçak" olarak yurda sokulduğunun anlaşıldığını bildirdi.

6- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin yaptığı açıklamada, Romanya'da bir altın maden işletmesinden sızan siyanürün Karadeniz ve özellikle Marmara'da etkili olmasını beklemediklerini belirterek, her ihtimale karşı İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Enstitüsü'nden Arar gemisinin İstanbul Boğazı Havzası'nda ölçümler yapmasını istediklerini söyledi.

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, enflasyonun düşürülmesi hedefine yönelik olarak para ve kur politikasının belirlendiğini ve bunun devam etmesi gerektiğini belirterek, "Bu çok zor bir mücadeledir. Program ortaya konunca toplumda aşırı bir iyimserlik yaşandı. Bu gerçekçi değildir"dedi.

8- Sabancı suikasti sanığı Mustafa Duyar'ı öldürenlerden Karagümrük çetesi lideri Nuri Ergin'in "baş tetikçisi" Ahmet Yergüder Bakırköy Adliyesi'nde görülecek duruşma için Trabzon'dan İstanbul'a getirilirken firar etti.

9- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Çin ziyareti çerçevesinde Pekin'de Başbakan Zhu Rongji ile görüştü.

Rongji yaptığı açıklamada, Tantan'ın teröre karşı mücadelede sağladığı başarılardan haberdar olduklarını, bu konuda deneyim değişimi yapılması gerektiğini ve bunun Çin için de önemli olduğunu kaydetti.

Bakan Tantan ise iki ülke arasında imzalanan güvenlik konusundaki işbirliği anlaşmasının siyasi ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağını söyledi.

Bakan Tantan ve beraberindeki heyet daha sonra Çin Sismoloji bürosunu ziyaret etti. Ziyaret sırasında heyete, Büro Genel Müdürü Chen Zhangli tarafından bir brifing verildi.

10- Almanya'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile görüştü. Görüşme sonunda düzenledikleri ortak basın toplantısında Fischer, görüşmede özellikle AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler, AB güvenlik politikası, NATO ve Batı Avrupa Birliği konularının ele alındığını söyledi.

Bakan Cem de Türkiye ve Almanya'nın Avrupa'nın çok güçlü ülkesi ve NATO'nun çok güçlü iki ortağı olduğunu belirterek, iki ülkenin siyasi ve ekonomik alandaki işbirliğinin Avrupa'nın güçlenmesi anlamına geleceğini söyledi. Fischer toplantının sonunda da Almanya'nın yeni Türkiye büyükelçisi Rudolf Schmidt'i tanıttı.

Bakan Cem ayrıca, Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily ile görüştü.

11- Belçika'nın Bruges mahkemesi, Sabancı Holding yönetim Kurulu üyesi Özdemir Sabancı'nın katil zanlılarından Fehriye Erdal'ın "şartlı tahliye"sine karar verdi. Ancak buna Bruges Savcısı'nın itiraz etmesi üzerine Erdal'ın tutukluluk halinin sürdürülmesi kararlaştırıldı.

12- AzerbaycanCumhurbaşkanı Haydar Aliyev çalışma ziyareti için gittiği ABD'de Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yaptığı konuşmada, Bakü-Ceyhan projesinin uzun süredir engellenmek istendiğini belirterek, bu projenin inşaatına en kısa sürede başlanması gerektiğini bildirdi.

Aliyev ayrıca, ABD Başkanı Bill Clinton ile bir araya geldi.

13- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, EndonezyaCumhurbaşkanı Abdurrahman Vahid ile görüşmek üzere Jakarta'ya gitti.Annan gazetecilere yaptığı açıklamada "Endonezya'nın Doğu Timor'da meydana gelen mezalimin sorumlularını tespit etmek amacıyla soruşturma başlatmasına sevindim" dedi.

14- NATO Genel Sekreteri George Robertson, geçen yıl NATO'nun Yugoslavya'ya düzenlediği hava operasyonu nedeniyle Rusya ile bozulan ilişkileri yeniden canlandırmak için Moskova'ya gitti.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, Robertson'ın ziyaretiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada "NATO ile bir süredir temasımız yoktu. Bu hem bizim hem de NATO için, tutumlarımızı karşılaştırmak bakımından ilginç olacaktır" dedi.

15- Rus birlikleri tarafından ele geçirilen Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye sivillerin giriş çıkışlarının yasaklandığı bildirildi.

Kuzey Kafkasya'daki Rus güçlerinin komutanı General Viktor Kazantsev, Rus NTV televizyonuna verdiği demeçte, yasağın nedenlerinden birinin Çeçen isyancıların sivil görünüm altında kente sızarak yaralılarını götürmeye çalışmaları ve kentteki mevzilerini güçlendirme amaçları olduğunu" söyledi.

16 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, önümüzdeki 3-4 yıl içinde ülkeye 30-40 milyar dolar tutarında yabancı sermaye akacağını bildirdi. Bu yatırımların, nükleer enerji santralı, yeni gaz çevrim istasyonları ve elektrik santralları alanında olacağını ve AB ile yakınlaşma süreci sayesinde gerçekleşeceğini söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, kamuoyunda "Yedili Sivil İnisiyatif" olarak bilinen sivil toplum kuruluşlarının başkanlarını kabul etti. Görüşmede başkanlar, Ekonomik ve Sosyal Konsey'in bir an önce kurulmasını, sivil toplum kuruluşlarının önündeki engellerin kaldırılmasını istediler.

Sivil toplum kuruluş başkanları ayrıca, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı da ziyaret ederek sorunlarını ilettiler.

3- Devlet Bakanı Recep Önal, IMF heyetinin ekonomideki gelişmeleri incelemesine tamamıyla hazır olduklarını söyledi. Bakan Önal yaptığı açıklamada, 1999 sonu itibariyle performans kriterlerinin, depremin getirdiği bazı sapmalar dışında tamamıyla gerçekleştirildiğini hatta bazı hedeflerin aşıldığını bildirdi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ceza infaz kurumlarında müvekkilleriyle görüşmeye gelen avukatların aranmasına ilişkin protokolle ilgili yaptığı açıklamada, sayıları az da olsa bir kısım avukatın, müvekkillerin haklarını savunma görevlerinin ötesine geçerek avukatlık onuruyla bağdaşmayan hareketlerde bulunabildiklerini söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı sözde Ermeni soykırımı tasarısını yeniden Senato gündemine alınması girişimleri konusunda Fransa'yı uyardı. Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Jean-Claude Cousseran, bakanlığa çağırılarak tasarının yeniden ele alınması durumunda iki ülke ilişkilerinin bozulabileceği uyarısı yapıldı.

6- Kiraların 2000 yılında yüzde 25, 2001 yılında ise yüzde 10 oranında arttırılmasını öngeren yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- CHP Genel Başkanı Altan Öymen Cumhuriyet gazetesinin CHP'nin ideolojik çizgisine ilişkin sorularını yanıtladı.

8- Van Valisi Durmuş Koç, 5 polisin şehit olduğu yasa dışı terör örgütü Hizbullah operasyonuyla ilgili gelişmeleri bir basın toplantısıyla açıkladı. Van'da, Hizbullah tarafından 1993'ten bu yana gerçekleştirilen 15 faili meçhul olayın aydınlatıldığını belirten Vali Koç, ocak ayından bugüne kadar düzenlenen 6 operasyonda yakalanan 62 Hizbullah militanından 27'sinin tutuklandığını söyledi.

9- Almanya'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Die Welt gazetesine verdiği demeçte, Helsinki'de AB'ye üyelik perspektifinin verilmesinin Türkiye için çok anlamlı olduğunu belirterek, Türkiye'nin AB'ye en geç 15 yıl içinde üye olacağını tahmin ettiğini söyledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 2. tur dolaylı Kıbrıs görüşmelerini tamamlayarak KKTC'ye döndü. Havaalanında temaslarıyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Denktaş, Cenevre'de yapılan görüşmelerde davayı ve Rum tarafının tutumunu derinliğine konuşma olanağı bulduklarını anlattı.

11- NATO Genel Sekreteri George Robertson Moskova'da Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin, Savunma Bakanı İgor Sergeyev ve Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile ayrı ayrı görüştü. Robertson gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya ile NATO arasındaki ilişkilerin "Bir günde tam kapasite işbirliğine" dönüştürülemeyeceğini söyledi.

12- Fransa'nın AB'den sorumlu Devlet Bakanı Pierre Moscovici, aşırı sağın Avusturya'da iktidara ortak olmasından sonra AB'nin bu ülkeye karşı önlemler almasını savundu. Europe 1 radyosunun sorularını yanıtlayan Moscovici, Özgürlükçü Partisi'nin (FPÖ) iktidara ortak olmasının AB'de kaygı yarattığını belirtti.

13- ABD'de dün bir araya gelen ABD Başkanı Bill Clinton ileAzerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in, Bakü-Ceyhan hattının yapımına olan bağlılıklarını teyit ettikleri bildirildi.

17 SUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Balıkesir'de çeşitli tören ve açılışlara katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel burada yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın en önemli sorununun eğitim olduğunu belirterek, eğitim sayesinde Türkiye'nin çağın toplumu olma hakkını kazanacağını söyledi.

2- Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Tunca Toskay, petrol fiyatlarının artışını Zaman gazetesine değerlendirdi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'nun Güvenlik Konseyi üyelerine dolaylı görüşmeler hakkında bilgi verdiğini söyledi.

Atacanlı, Kıbrıs'ta anlaşma sağlanmasına yönelik gerçekleştirilen, ilk turu New York'ta, ikinci turu Cenevre'de yapılan görüşmelerin aracıyla yapılan görüşmeler olduğunu, bu konuşmaların amacının kapsamlı bir çözüme yönelik anlamlı müzakereler için zemin hazırlanması olduğunu belirtti.

4- TBMM Adalet Komisyonu'nda Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemeleri'nin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun ile İdari Yargılama Usulü Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tasarısı kabul edildi.

5- Milli Eğitim Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri kanun tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Türk Hava Kurumu'nun (THK) tüzüğünde yapılan değişiklik Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, partisinin İstanbul İlMerkezi'nde yaptığı toplantıda deprem sonrasında yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Öymen, deprem sonrasında açtıkları "Unutmayalım" kampanyasının sürdüğünü belirterek, "Depremi önlemek mümkün değil, ama mümkün olanı yapmak önemli. Biz bu konuyu siyasi polemik haline getirmeyeceğiz şeklindeki sözümüzü tutuyoruz" dedi.

8- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ve Atina Belediye Başkanı Dimitris L. Avramopoulos ile iki ülke işadamları İstanbul'da Yunan İş Konseyi toplantısında bir araya geldi.

Türk Yunan İş Konseyi Başkanı Tarık Şara, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi sonucunda bugün 1 milyar dolarolan ticaret hacminin 5 yıl içinde 5 milyar dolara çıkabileceğini söyledi.

9- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel birlikte basın toplantısı düzenleyerek, iki kurum arasında,"Yeniden Değerlendirme Hesabının Tasfiyesine" ilişkin protokol imzaladı.

Demiralp, bu operasyonun iç borç stokunu indireceğini, ancak 2000 yılı borçlanma programını etkilemeyeceğini söyledi.

Erçel'de bankanın 1999 karından 242 trilyon liranın nakit olarak 25 Nisan 2000'de yapılacak genel kurulun ardından Hazine'ye verileceğini belirterek, bunun uygulanan para politikalarını olumsuz etkilemeyeceğini, Hazine'ye yaklaşık GSMH'nin yüzde 1.9'u kadar nakit sağlayacağını söyledi.

10- RTÜK, yayın ilkelerine uymadıkları gerekçesiyle CNN Türk, TGRT ve İnterstar televizyonlarının 1'er gün süreyle yayınlarının durdurulmasını kararlaştırdı.

11- İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman düzenlediği basın toplantısında, Adalet, İçişleri ve Sağlık bakanlıkları tarafından, hazırlanan "Ceza Evleri Protokolü"nün savunmayı tehdit altına soktuğunu belirterek, bu nedenle Ankara'da "Hukuka Saygı" yürüyüşü düzenleyeceklerini bildirdi.

12- İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Medeni Yasa'nın kabulünün 74. yıl dönümü nedeniyle, "Aydınlığa Açılan Kapı" başlıklı etkinlik düzenlendi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk burada yaptığı konuşmada, Türk Medeni Yasası'nın Türk devriminin simgesi ve anlamı olduğunu belirterek, yasanın sadece Türkiye'de hukuk birliğini sağlamakla kalmadığını, aynı zamanda hazırlandığı döneme göre kadınla erkeği bir araya getirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de yayımladığı mesajda, Medeni Yasa'nın kabulünü "devrimlerin en önemlisi" olarak niteleyerek, "74 yıl önce Türkiye'de çağının en ileri, en halkçı Medeni Yasası'nı kazandıran TBMM'nin yine bu çağın en ileri Medeni Kanunu'nu yapacağından şüphemiz yoktur" dedi.

Öte yandan ÇYDD'de Basın Müzesi'nde toplantı düzenledi. ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan yaptığı konuşmada, kadın-erkek eşitliğinin toplumun her türlü karar mekanizmasında gerçekleşmesini istedikleri bildirildi.

13- İtalya Dışişleri Bakanı Pierro Fassino, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Fassino, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, devlet bakanları Recep Önal ve Tunca Toskay ile bir araya geldi.

Fassino, Başbakan Bülent Ecevit'le yaptığı görüşmede, Telekom ihalesine girmek ve Türkiye'ye Agusto helikopteri satmak istediklerini de söyledi.

Başbakan Ecevit ise Davos yatırım paketini Fassino'ya vererek, İtalyan işadamlarını GAP'a yatırım yapmaya çağırdığını söyledi.

Fassino ayrıca, Bakan Ersümer ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, amacının iki ülke arasındaki ilişkilere bir ivme kazandırmak olduğunu belirterek, elektrik enerjisinin dağıtımının modernleşmesi konusunun yanı sıra İtalyan firmalarının Türkiye'ye doğal gaz dağıtımını sağlayacak şebekelerdeki projelere katılmalarını istediklerini söyledi.

Bakan Ersümer de enerji alanında işbirliği konularını içerecek bir protokolün martta imzalanacağını açıkladı.

Öte yandan Fassino, Bakan Önal ile görüşmesinde ise banka özelleştirmelerine kısmen katılıma izin verildiğini, İtalyan finans sisteminin Türkiye'deki özelleştirmelerle ilgileneceğini kaydetti.

14- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İHD, çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile görüştü.

Görüşmenin ardından Lindh, İHD Başkanı Hüsnü Öndül ve Akın Birdal ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Lindh, ziyaretinin gündeminde insan hakları ve demokratikleşme konularının önemli yer aldığını söyledi.

Lindh ayrıca, TBMM Dış ilişkiler Komisyon Başkanı Kamran İnan ile görüştü. İnan, İsveç'in Helsinki Zirvesi öncesi takındığı Türkiye karşıtı tavrı değiştirmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

15- Belçika'nın Gent Mahkemesi, Özdemir Sabancı suikasti faillerinden Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iadesi konusunda Bruges Mahkemesinin kararını onayladı.

Fehriye Erdal'ın, tutuklu bulunduğu Bruges kentindeki hapishaneden Gent'deki Rijksgavangenis hapishanesine nakledildiği bildirildi.

16- Rusya ziyaretini tamamlayan NATO Genel Sekreteri George Robertson, dün Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Putin'in Rus bombardımanı sırasında binlerce sivilin öldüğü ve yüzlerce Çeçen'in toplama kamplarında tutulduğu yönündeki savların araştırılması için uluslararası birgözlemcinin bölgeye gönderilmesini kabul ettiğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Sergey Yastrjembski ise Moskova'nın Çeçenistan'a göndereceği özel insan hakları komiserinin kesinlikle Rusya Federasyonu vatandaşı olacağını bildirdi.

18 ŞUBAT 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, CNN Türk televizyonunda yayınlanan bir programda gündemdeki çeşitli konulara ilişkin soruları yanıtladı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı Tunca Toskay toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda halen TBMM'de bulunan Kamu Görevlileri Sendikası yasa tasarısının Meclis'te öncelikle görüşülmesinin benimsendiğini belirterek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer'in Yusufeli Barajı ile ilgili bilgi verdiğini ve Ersümer başkanlığında projenin bütün sorunlarını ele alacak bir komisyon kurulduğunu söyledi.

Bakan Toskay ayrıca, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Malezya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Tan Sri Dato Seri Mohd Zahidi Bin Hj Dainuddin ve Singapur Genelkurmay Başkanı Lprgemeraş Bey Soo Khiang'ın davetlisi olarak bu ülkelere yaptığı ziyaretleri tamamlayarak yurda döndü.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, Yabancı Sermaye Derneği'nin düzenlediği "Türkiye'de Yapısal Dönüşüm ve Yabancı Sermaye İçin Yeni Bir Ortam: 2000-2002" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin enflasyonla mücadele programının ekonomik model üzerine kurulduğunu ve belli varsayımlara dayandığını belirterek "Global kriz ve depreme karşın stand-by anlaşmasının bir aylık sonuçları itibariyle bizim öngördüğümüz hedeflerin önünde gitmekteyiz" dedi.

5- Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay, Kafkasya Çeçen Dayanışma Komitesi'nin yeni binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, 2002 yılında bağımsızlığı tanınması kararlaştırılan Çeçenistan'a Rusya'nın yaptığı ani saldırıyı Türkiye'nin AGİT Zirvesi'ne taşıması gerektiğini belirterek "Çeçenistan'da bir terör hadisesi söz konusu değildir. Hakisteyen, insanca yaşamak isteyen bir halkın mücadelesi söz konusudur. Rusya ile Çeçenistan arasındaki mücadele, bir terörle mücadele olayından çıkıp, bugün soykırım hadisesine dönüşmüştür. Dünya milletlerinin, BM'nin mutlaka Rusya'ya karşı yaptırım gücünü kullanması ve bölgedeki zulmünün kınanması gerekir" dedi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Trabzon'da gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Bakan Türk, Pişmanlık Yasası'na ilişkin bir soru üzerine, Pişmanlık Yasası'nın süresinin 6 ay daha uzatılması kararı alındığını söyledi.

7- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan ve beraberindeki heyet, ÇinHalk Cumhuriyeti'ne yaptığı ziyareti tamamlayarak yurda döndü.

Bakan Tantan, Atatürk Havaliman'ında gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin'de iki ülkenin bakanlıkları arasında güvenlik işbirliği anlaşması imzalandığını belirterek, bu anlaşma gereğince organize suçlardan uyuşturucu kaçakçılığına, kara para aklamadan insan kaçakçılığına kadar çeşitli suçları ihtivaeden konularda işbirliği yapılacağını söyledi. Bakan Tantan ayrıca, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı'nın nisan ayında Türkiye'ye resmi bir ziyaret yapacağını açıkladı.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türk Kalp Vakfı'nca verilen "TKV Sakıp Sabancı İyi Kalp Ödülü"nü, İstanbul'da düzenlenen bir törenle aldı. Bakan Cem yaptığı konuşmada, "Türkiye büyük bir yenileşme yolunun başında bulunuyor. Sanatçımız, yazarımız, sanayicimiz hep birlikte mutlaka başaracağız" dedi.

9- Maliye Bakanı Sümer Oral, Türk-Japon Vakfı'nca düzenlenen "Krizden İstikrara Türk ve Japon Örneği" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bütçe açığının gayri safi milli hasılanın yüzde 11'ine ulaştığını belirterek, bu rakamın yüzde 3'lere çekilmesi için uygulamaya konulan 36 aylık istikrar programının sahibinin hükümet olduğunu söyledi.

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp de programın en önemli özelliğinin ekonominin hastalığı olan enflasyonu tek haneye indirmek olduğunu söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ise programın sabırlı bir şekilde uygulanması gerektiğini söyledi.

10- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB), Avrupa Kentleri Büroları Federasyonu (FECTO) ile Uluslararası Kongreler Derneği'nin (ICCA) bir araya geldiği "Uluslararası Toplantılar Pazarındaki Değişiklikler ve İstanbul'un Gelişen Potansiyeli" konulu seminerde yaptığı konuşmada, bakanlığın bir turizm işletmesine sahip olmadığını belirterek, görevlerinin kongreler, inanç, kültür ve alışveriş gibi turizm yollarını açık tutmak, cazip kılmak olduğunu söyledi.

11- "Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanuna Bir Geçici Madde Eklenmesi Hakkında Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz "ANAP Teşkilat İçi Eğitim Programı"nın açılışında yaptığı konuşmada, ANAP'ın, dünyadaki büyük gelişimi 17 yıl önce görerek Türkiye'yi hazırlama gayreti içine girdiğini belirterek, Türk siyasi yapısını değiştirdiğini ve vizyon kazandırdığını, başlattığı ekonomik ve demokratik dönüşümün de Türkiye'ye yeni bir çehre kazandırdığını söyledi.

13- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, İstanbul'da bulunan Atina Belediye Başkanı Dimitris Avramopoulos ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, iki belediye arasında bir işbirliği protokolü imzalandığını ve bu çerçevede kültürel, ekonomik, sportif ve belediye işleri ile ilgili konularda işbirliği yapılacağını söyledi.

14- Türkiye'de resmi temaslarını sürdüren İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi. Lindh, heyetlerarası görüşmelerin ardından İsveçli parlamenter Karl Göran Biörsmarkile birlikte basın toplantısı düzenledi. Lindh, Türkiye'nin iyi yolda olduğunu belirterek, AB çerçevesinde siyasi, ekonomik ve parlamentolar arasında diyalogları artırmak ve komiteler kurmak istediklerini söyledi.

Lindh, Başbakan Bülent Ecevit ile de Türkiye'nin AB yolunda yapması gerekenleri ele aldıklarını söyledi.

15- Türkiye'de bulunan Avrupa Birliği Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ü ziyaret etti. Fogg görüşmede "AB'ye tam üyelik için öğrenilecek çok şey, yapılacak çok iş var" dedi.

16- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stipe Mesic'in yemin törenine katılmak için Zagreb'e gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, Mesic ile Başbakan İvica Racan'ın da hazır bulunduğu bir görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin Hırvatistan'ın bağımsızlığını desteklediğini belirterek, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin sürdüğünü söyledi. Mesic de Türkiye'nin desteğinden büyük memnunluk duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel, bu çerçevede ayrıca Avusturya, Bosna Hersek,Bulgaristan, Slovakya ve Makedonya cumhurbaşkanları ile de görüştü.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun Kıbrıs ile ilgili son açıklamasında, Rum kesiminde Kıbrıs Türklerine bölgesel haklar öngören yaklaşımının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, Kıbrıs'ın üniter bir devlet olmadığını, üniter bir Rum devleti ise hiç olmadığını söyledi.

18- İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Çeçenistan'datoplama kamplarında uygulanan vahşet iddialarıyla ilgili yeni bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Rusların son haftalarda çoğu yetişkin erkek olmak üzere yüzlerce sivili tutukladıkları, bunların kaderlerinin bilinmediği belirtildi.Diğer yandan Rus Genelkurmayı, Çeçenistan'da bir hafta içinde 45 Rus askerinin öldüğünü, şimdiye kadar ölen Rus asker sayısının 1.503 olduğunu açıkladı.

19- İran'da genel seçimler yapıldı.

19 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin NATO'ya üye oluşunun 48. yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, soğuk savaşın sona ermesinin ardından NATO'nun da değişikliğe uğradığını, ancak Türkiye'nin, Avrupa güvenlik mimarisinin baş aktörlerinden biri olmayı sürdüreceğini bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Yasası'nı onayladı.

3- Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, ANAP tarafından düzenlenen "Yeni Yüzyılda Yeni Politikalar" konulu parti içi seminerde yaptığı konuşmada, çevre konusunda duyarlı tüm kesimlerin, ilgili meslek odalarının ve uzmanların nükleer santrala ilişkin uyarıları konusunda, "çevrecilerin protestolarında samimi olmadıklarını" söyledi.

4- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin kabulünün 10. yıl dönümü nedeniyle "Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuk Günleri" etkinliği çerçevesinde yaptığı konuşmada "Sokak çocukları, geleceğimizi ilgilendiren toplumsal bir sorundur. Çocuklarına kötü davranışta bulunan anne-babaların cezalandırılmaları için çalışmalar başlattık. Yargıda bu tür davalara takipsizlik kararı veriliyor. Yargının da yaptırımlarını ortaya koyması gerekiyor" dedi.

İstanbul Valisi Erol Çakır ise sokak çocuklarının yerleştirildikleri merkezlerden bir süre sonra ayrıldıklarını anımsatarak, sokak çocuklarının zorunlu olarak devlet korumasında olması gerektiğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon'da yaptığı açıklamada, temel yasalarla ilgili çok ciddi hazırlık içinde olduklarını belirterek, hazırlanmakta olan Türk Ceza Yasası'nın çağdaş ve evrensel ölçülerle, ülke gerçeklerini gözönünde bulunduracak bir yasa olacağını söyledi.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Van'da düzenlenen "İçGüvenlik ve Terörle Mücadele" konulu toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantının son derece yararlı geçtiğini kaydederek "PKK, Hizbullah ve öteki terör örgütleriyle mücadele, son derecedisiplin içinde ve başarıyla devam etmektedir. Terörle mücadeledeki kararlılık aynen devam ettirilecektir" dedi.

Toplantıya ayrıca, Emniyet Genel Müdürü Turan Genç, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Gökhan Aydıner, Asayiş Bölge Komutanı Korgeneral Kemal Yılmaz, Jandarma Genel Komutanlığı temsilcisi Tümgeneral Mehmet Çavdaroğlu ile 11 ilin vali, jandarma komutanları ile emniyet müdürleri katıldı.

7- İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik operasyonlar konusunda ayrıntılı bilgi verilerek, operasyonlar kapsamında bugüne kadar 54 ilde, 1757 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

8- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, CHP'li belediyelerin çeşitli açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Zonguldak'ın Devrek ilçesinde, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin soruları yanıtladı.

9- Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik ile Siirt Belediye Başkanı Selim Özalp, Diyarbakır DGM Başsavcılığı'nca yürütülen terör örgütü PKK ile ilgili soruşturma çerçevesinde gözaltına alındı. Tutuklamalarla ilgili olarak Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Çelik ve Özalp'ın, "Terör örgütüyle koordineli bir tarzda faaliyet yürüttükleri konusunda ciddi bilgiler elde edildiği" bildirildi.

10- Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Kervancı yaptığı yazılı açıklamada, vakıf aracılığıyla yurt içinde kesilen kurbanları; depremzede vatandaşların yanısıra öğrenci yurtları, huzur evleri, Kur'anı Kerim kursları, şehit aileleri ile yoksul vatandaşlara ulaştıracaklarını bildirdi.

11- TOBB Başkanı Fuat Miras, TOBB'a bağlı 121 Ticaret ve Sanayi Odası'nın başkanları ile 400'e yakın delegenin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, özel sektöre ham madde ve temel girdi maddesi üreten KİT kuruluşlarının otomatik zam yapmaktan vazgeçmelerini isteyerek, özel sektörün de fahiş karlar elde etme politikasını frenlemesinin zorunlu olduğunu söyledi.

12- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, modernizasyonu bir Türkfirmasınca tamamlanan Demir-Çelik Fabrikası'nın açılış törenine katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere Umman'a gitti.

13- Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, bir Türk firması tarafından Aşkabat'ta yaptırılan alışveriş merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ve Türkmenistan'ın iki devlet tek millet olduğunu belirterek, Türk kardeşliğini kimsenin bozamayacağını söyledi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Hırvatistan'da yaptığı temaslarını tamamlayarak Arnavutluk'a gitti.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Recep Meydani ile görüşen Albright, parlamentodada bir konuşma yaptı. Albright konuşmasında, Arnavut liderleri "Daha büyük bir Arnavutluk hayali ile Güneydoğu Avrupa haritasını yeniden çizmeye kalkışmamaları" yönünde uyardı.

15- Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Ruşaylov, Çeçenistan'ın güneyinde bir Rus helikopterinin Çeçen savaşçılar tarafından düşürüldüğünü ve helikopterdeki 15 Rus askerinin öldüğünü açıkladı.

Çeçenistan Devlet Başkan Yardımcısı Ahmet Zakayev de yaptığı çıklamada, Rus birliklerinin ellerinde tuttukları Grozni'ye gazetecilerin ve sivillerin girmelerine izin vermemelerinin nedeninin, "Bu kentte yaptıkları katliamları sürdürmek olduğunu" söyledi.

16- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, bölgeyi ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İsrail ile nihayi barış için çerçeve anlaşmasına varılması amacıyla belirlenen 13 Şubat tarihinin geçtiğini belirterek "Şu anda taslak üzerinde anlaşmaya varmanın bir anlamı yok. 13 Eylül'de nihayi barışa varma konusuna odaklanmak daha akıllıcadır" dedi.

17- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek temaslarda bulunmak üzere Lübnan'a gitti.

Cumhurbaşkanı Mübarek, Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud ile görüştü. Görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamada "İsrail'in Lübnan ekonomisini, alt yapısını ve sivilleri hedef alan saldırısını kınıyoruz" denildi.

18- Nepal'in batısında aşırı solcu militanların bir polis karakoluna düzenlediği bombalı saldırıda 15 polisin öldüğü bildirildi.

20 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile birlikte açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Demirel, bir ilköğretim okulu ile lisenin açılışını yaptıktan sonra, Valilik önünde halka hitaben bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Demirel konuşmasında, geçen 50 sene süresince ülkenin her köşesinde olduğu gibi Şanlıurfa'nın da hizmetinde olduğunu kaydederek "23 yıl önce bu meydanda dağları delip Fırat'ı Şanlıurfa'ya, Harran'a getireceğimizi söyledim. Dediğimiziyaptık. Yoksulluk içinde olan köylüler bugün Fırat'ın suyuna kavuştu. Fukaralık kovulacak, yerine zenginlik gelecek. Cahillik kovulacak yerine okumuşluk gelecek. Yeterki siz dirlik, düzenlik, kardeşlik içinde yaşamaya devam edin" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, daha sonra Valiliğe yaptığı ziyaret sırasında bir gazetecinin, HADEP'li iki belediye başkanının PKK'ya yardım yaptıkları gerekçesiyle Diyarbakır'da gözaltına alınması hakkında ne düşündüğünü sorması üzerine "İş, adliye meselesi. Adliye'ye intikal etmiş bir konu üzerinde konuşmam doğru olmaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, ayrıca fabrika, spor tesisleri, hayvan hastanesi ve sera açılışları da yaptı.

2- İç Güvenlik Toplantısı'na katılmak üzere Van'da bulunan İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, ANAP İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tantan, toplantıda bölgenin güvenliğiyle ilgili çalışmalar yapıldığını belirterek "Onun beraberinde ekonomik hayatın, eğitim ve kültür olayının en iyi seviyeye getirilmesi için çalışmaların daha da süratlendirilmesi için karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu" dedi

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TRT-1'de yayınlanan "Pazar Panorama" programında İran'daki genel seçimleri ve Tahran'ın Hizbullah'a verdiği desteğe ilişkin soruları yanıtladı.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı açıklamada, tarım satış kooperatifleri birliklerine ürün bedellerinin ödenmesine yönelik olarak 20 trilyon liralık yeni kaynak aktardıklarını bildirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Korkmaz Haktanır'ın Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği'ne ve TBMM Dışişleri Komisyonu Ali Vural Öktem'inde İslamabad Büyükelçiliği'ne atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- OHAL Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada "Diyarbakır il ve ilçeleri ile çevresinde terör örgütü PKK'nın şehir örgütlenmesine ve faaliyetlerine karşı yürütülen operasyonlarda yakalanan kişilerin sorgulamaları sonucu, HADEP'li Bingöl Belediye Başkanı Feyzullah Karaaslan da gözaltına alındı" denildi.

7- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu yaptığı açıklamada, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan stand-by anlaşması çerçevesinde uygulanan programı olumsuz etkileme riski bulunduğunu savunduğu toplu iş sözleşmelerine ilişkin olarak, "Toplu sözleşmelerde, ne kadar enflasyon olacaksa zam oranı ondan aşağı olmayacak şeklindeanlaşılmalıdır" dedi.

8- Fenerbahçe'nin olağan genel kurul toplantısında Aziz Yıldırım, yeniden kulüp başkanlığına seçildi.

9- İsviçre Dışişleri Bakanı Joseph Deiss, resmi bir ziyaret içinDışişleri Bakanı İsmail Cem'in davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

10- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut temaslarda bulunmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti'ne giderken uçakta gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili sorularını yanıtladı. Akbulut, anayasa değişikliği için Genel Kurul'da yapılacak birinci tur oylamada referanduma ihtiyaç duyulmaması için gerekli olan 367 oyun sağlanamaması halinde ikinci tur oylamanın yapılamayacağı görüşünü savundu.

11- Kırgızistan'da genel seçimler yapıldı.

21 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Koç Üniversitesi'nde Vehbi Koç anısına düzenlenen toplantıda "2000'li Yıllarda Türkiye" konulu bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Demirel, iletişim, ulaşım ve bilgisayar teknolojisindeki devrim niteliğindeki gelişmelerle ortaya çıkan küreselleşmenin refahın daha adil paylaşımını sağlayacak ve uluslararasındaki gelir dağılımını ortadan kaldıracak bir araç olarak görülmesi gerektiğini savunarak "Karşımızdaki sorunlarla baş etmenin tek yolu çağa uymak, küreselleşmenin getirdiği yapısal dönüşümleri gerçekleştirmekten geçmektedir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, İran'da yapılan genel seçimleri değerlendirerek, "Komşumuziran'da yapılan serbest seçimlerde, çağdaş yaşama uyum sağlamak ve daha gerçek bir demokrasiye kavuşmak isteyen kesimler büyük başarı kazandılar" dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca, HADEP'li Diyarbakır, Siirt ve Bingölbelediye başkanlarının gözaltına alınmasında kendi beyanlarının etkili olup olmadığı yönündeki bir soruya, "Ben HADEP'li belediyelere uyarıda bulundum. Benim açıklamamla gözaltına alınmaları arasında herhangi bir ilişki kesinlikle söz konusu olamaz. Türkiye'de yargı bağımsızdır" dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Zaman gazetesinin sorularını yanıtlayarak, 5 Şubat'ta yürürlüğe giren yeni Gümrük Kanunu ve AB'ye uyum konusunu değerlendirdi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'nin NATO'ya girişinin 48. yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, NATO'nun, soğuk savaşın sona ermesine katkıda bulunan etkenlerin başında geldiğini belirterek, kurumun daha sonraki gelişmelere ve köklü değişikliklere de uyum sağladığını kaydetti.

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş yaptığı açıklamada, tıp fakülteleri için yurt dışından kadavra getirilmesi girişimlerinin "kendilerini rahatsız ettiğini" belirterek "Biz kadavra ve organ alım satımını yasaklıyoruz" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, partisinin Kocaeli il merkezini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, deprem bölgesi için bugüne kadar hazırladıkları üç ayrı raporda çeşitli önerilerde bulunduklarını, ancak bu önerilerin hükümet tarafından dikkate alınmadığını söyledi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) her yıl geleneksel olarak düzenlediği "1999 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri" yarışmasında dereceye girenler ödüllerini aldı. Düzenlenen törende Sabah gazetesinden Hulusi Turgut araştırma dalında, Salih Memecan ise karikatür dalında en başarılı gazeteci ödülünü aldı.

8- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ve beraberindeki heyet, Devlet Bakanı Recep Önal ile görüştü. Görüşme sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cottarelli, ocak ayında enflasyonun yüksek çıkmasında bir çok geçici unsurun etkili olduğunu belirterek, bunlardan birinin kötü hava şartları nedeniyle tarım ürünlerindeki fiyat artışı, diğerinin ise aralık ayındaki vergi artışlarının olduğunu söyledi.

Cottarelli ve beraberindeki heyet ayrıca, DPT, Merkez Bankası ve Özelleştirme İdaresi yetkilileri ile bir araya gelerek 57. koalisyon hükümetinin ekonomi programının işleyişi konusunu görüştü.

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp de heyetle görüşmesinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demiralp,enflasyon hedeflerinde revizyonun söz konusu olmadığını belirterek "Ocak ayı enflasyon oranını bekliyorduk, bizim için sürpriz olmadı" dedi.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, Cottarelli ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, İMF heyetine, geçen sene sonunda ilan edilen özelleştirme programına harfiyen uyulduğunu anlattıklarını söyledi.

9- İsviçre Dışişleri Bakanı Joseph Deisse, resmi temaslara başlamadan önce İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Gönen ve İnsan Hakları Derneği eski başkanı Akın Birdal'la görüştü.

Deisse, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit ve Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile de ayrı ayrı görüştü.

Başbakan Ecevit ile görüşmesinin ardından Deisse, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, görüşmede sadece insan hakları, HADEP'li üç belediye başkanının gözaltına alınması ve idam cezasının kaldırılması konularına değil, uluslararası ve bölgesel sorunlara ilişkin konularıda ele aldıklarını söyledi.

Adalet Bakanı Türk Deisse ile görüşmesinden sonra yaptığıaçıklamada, İsviçre'den sadece adaletle ilgili kanun almakla kalmadıklarını çeşitli alanlarda işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

10- Kosova Barış Gücü'nün (KFOR) Mitroviça kentinde yasa dışı silahları ve şüpheli kişileri ele geçirmek için başlattığı operasyon sırasında Sırpların, Amerikalı askerlere saldırdıkları bildirildi.

Sırp Ulusal Konseyi Başkanı Oliver İvanoviç, ABD askerlerinin saldırgan davrandıklarını, aramalar sırasında dört Sırpı yaraladığını belirterek, ABD'li askerleri "İkinci Dünya Savaşı'ndaki Alman askerleri gibi davranmakla"eleştirdi.KFOR Sözcüsü Yarbay Patrick Chanliau da ABD'li askerlerin uygunsuz davrandığını sanmadığını, aramalar sırasında yaralanan ya da tehdit edilen kimse olmadığını belirterek, maddi zarar verilmişse bunun karşılanacağını söyledi.

11- Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin, Kremlin'de üstrütbeli komutanlarla yaptığı toplantıda, ülkenin savunma birimlerinin giderek daha güçlü ve etkili hale gelmeye başladığını kaydederek "Rusya'nın müttefiklerini de korumaya hazır olduğunu ortaya koyduğunu" söyledi.Putin ayrıca, Çeçenistan operasyonunda görev alan üst düzey komutanların rütbelerini yükseltti.

Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de düzenlenen bir geçit töreninde, Çeçenlere karşı düzenlenen operasyonun hemen hemen sonuna gelindiğini belirterek "Operasyonun son aşaması, yani Rusya'yı çökertmeye çalışan silahlı terörist grupları yok etme çalışmaları sona ermek üzere" dedi.

22 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ve YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile birlikte çeşitli açılışlara katılmak üzere Samsun'a gitti.

Cumhurbaşkanı Demirel ve beraberindekiler, Samsun Valisi Metin İlyas Aksoy'dan kentin sorunlarıyla ilgili bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Samsun'da yeni gelişme hamleleri başlatıldığını, altyapı ihtiyaçlarının da süratle giderilmeye çalışıldığını belirterek "Samsun köy yolları, elektrik ve sağlık yatırımları açısından gelişmişlik gösterirken gördüğüm tabloda su ihtiyacı bulunan köyler var" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Harun Tokak ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başbakan Ecevit yaptığı açıklamada, yurt dışında açılan Türk okullarının, Türk kültürünün bu ülkelere götürülmesi ve tanıtılmasında önemli katkıları olduğunu söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye gazetesi Genel Yayın Müdürü Kenan Akın ve Ankara Temsilcisi Sabahattin Önkibar'ı kabul ederek, gündemdeki konuları değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, MHP grup toplantısında cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirerek, bu tartışmaların gündemi boğmasına izin vermemek için, seçilme yöntemi ve görev süresi hususunda oluşan mutabakatı hayata geçirmek gerektiğini söyledi. HADEP'li 3 belediye başkanının gözaltına alınmasına da değinen Bahçeli, HADEP ve benzeri oluşumların "demokratik rejim ve yasalardan istifade etmek" ile "PKK stratejilerinin uygulama enstrümanlarından biri olmak" arasındaki çizgiyi net olarak çizmeleri gerektiğini açıkladı.

5- Devlet Bakanı Hasan Gemici, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, milletvekillerinin türbanla ilgili eleştirilerini yanıtladı. Bakan Gemici, FP'nin her konuyu türban çerçevesinde değerlendirmesini anlamlı bulmadığını belirterek "Türban bir kadının özgürlüğü müdür, yoksa özgürlüğüne vurulan bir kelepçe midir" dedi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "6772 sayılı Kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere Bakanlar Kurulu'nun belirlediği tarihte, 2000 yılına ilişkin ilave tediyenin ilk ödemesi yapılacak. Bakanlar Kurulu diğer üç ödemenin tarihlerini de bir kararnameyle belirleyecek" dedi.

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş yaptığı açıklamada, İsviçre ve Almanya'dan iki firmanın Türkiye'de hızlı acil yardım sistemi kurulması için öneri yaptığını belirterek "Hesabımızı yapıp İçişleri Bakanı ile görüştük. Yılda bir kez ödenen trafik sigortası primine ilave olarak 30 DM eklenirse bu sistemi kurabileceğiz" dedi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, kamuoyunda yedili inisiyatif olarak bilinen ancak, dün DİSK'in ayrılmasıyla altılı olarak kalan sivil toplum teşkilatları; Hak-İş, TİSK, TOBB, TZOB, Türk-İş ve TESK'in, Uluslararası Çalışma Örgütü'yle (ILO) ortaklaşa düzenlediği "AB Yolunda Sosyal Diyalog Forumu"nda yaptığı konuşmada, Ekonomik ve Sosyal Konsey'le ilgili olarak yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirileceğini ve konunun en yakın zamanda TBMM gündemine alınacağını söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, bütün sivil toplum kuruluşlarının bir arada çalışması gerektiğini söyledi.

TİSK Genel Başkanı Refik Baydur da bir konuşma yaptı.

ILO'nun Türkiye temsilcisi Gülay Aslantepe de sosyal taraflar arasındaki diyalog ve mutabakatın, demokratik yönetimlere katkı sağlayacağını vurguladı.

9- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin yaptığı açıklamada, Atatürk Orman Çiftliği'nin 1925 yılında Atatürk tarafından Ankara'nın çevresini ağaçlandırmak ve modern tarım işletme tekniklerini uygulayarak, çiftçilere önderlik yapmak amacıyla kurulduğunu belirterek"Çiftliğin amacına uygun hale getirilmesi için her türlü desteği vereceğiz" dedi.

10- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, kadınların parlamentodaki ağırlığını artırmak için kurulan Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, kadınları enflasyonla mücadeleye çağırarak, "Enflasyonun üzerinde fiyatı artan malları almayın" dedi.

11- Gürcistan İçişleri Bakanı Kakha Targamadze, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Türk Mücahitleri Derneği Başkanı Faik Koyuncuoğlu ile yönetim kurulu üyelerini Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda kabul etti.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs sorununun bu yıl içinde çözülebileceğini, ancak bunun için Rum Kesiminin konfederasyonu kabul etmesi gerektiğini söyledi.

13- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut Çin ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, İran'da yapılan genel seçimlerde alınan sonuçların barış ve istikrara hizmet edeceğini belirterek "Bu, daha ziyade hürriyetçi bir değişim. Komşu olarak bizi memnun eder" dedi.

14- Fransa Senatosu Başkanlık Divanı, sözde Ermeni soykırımına ilişkin tasarının genel kurul gündemine alınmasını reddetti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'a FransaSenatosu Başkanlar Konferansı'nın sözde Ermeni soykırımına ilişkin kanun tasarısını gündeme almaması kararı üzerine gönderdiği mektupta, bu gelişmeyi memnuniyetle öğrendiğini belirterek "Bu tutum, Kafkasya bölgesinde istikrar sağlanmasına yönelik girişimlerin herhangi bir şekilde gölgelenmesine izin vermeme kararlılığını yansıtması bakımındanda takdir toplamıştır" dedi.

15- Rusya Federasyonu, Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay'ın Kafkas Çeçen Komitesi'nin Ankara'daki yeni bürosunun açılışında Çeçenleri destekler mahiyette yaptığı açıklama üzerine, Türkiye'ye protesto notası verdi. Protesto notasında, Türkiye'nin Çeçenistan politikasında bir değişiklik olup olmadığı soruldu. Ayrıca, Bakan Çay'ın sözlerinin kabul edilemeyeceğinin belirtildiği notada, Türkiye'nin Çeçen politikasına açıklık getirmesi istendi.

16- ABD'nin BM Büyükelçisi Richard Holbrooke yaptığı açıklamada, Kosova'nın Mitroviça kentindeki krizden Yugoslavya hükümetinin sorumlu olduğunu belirterek, bu kentteki durumun tehlikeli olduğunu ve tüm ilgili ülkelerindikkatinin bu yöne çevrilmesi gerektiğini söyledi.

17- Nijerya'nın kuzeyindeki Kaduna kentinde Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında çıkan çatışmada, 25 kişinin öldüğü bildirildi.

23 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Erzurum'da düzenlediği planlı tatbikatlarından "Kış 2000 Tatbikatı"nı izledikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, HADEP'li 3 belediye başkanının gözaltına alınmasına ilişkin olarak, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının, Türkiye'nin her bölgesinde ve herkes için uygulanacağını belirterek, "Türkiye'de suç işleme imtiyazı yok." dedi. Avrupa'dan gelecek olan baskılara karşı çıkan Cumhurbaşkanı Demirel, "Türkiye kendi meselelerini kendisi halleder" dedi.

2- Devlet Bakanı Recep Önal, Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis toplantısına katıldı. Bakan Önal, özel sektöre, "Enflasyon hedefleriyle uyumlu fiyat artışına gitmezlerse, en başta kendilerinin zarar göreceği" uyarısında bulundu.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında, HADEP'li 3 belediye başkanının gözaltına alınmasının Türkiye'nin içişleri olduğunu ve olayın bağımsızyargıya intikal ettiğini bildirdi. Yargıya müdahele edilmesinin olanaklı olmadığını kaydeden Atacanlı, Avrupa'dan gelen eleştirileri "yersiz" bulduklarını söyledi.

4- TBMM Adalet Komisyonu'nda, Pişmanlık Yasası'nın süresinin 6 ay daha uzatılmasına ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

5- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, İstanbul İl Örgütü'nde yaptığı açıklamada partisinin kurulduğundan bu yana yarattığı sempatiyi oya dönüştürme hamlesini gerçekleştireceklerini belirterek, Avrupa'daki muhalif partilerle işbirliğine gideceklerini söyledi.

6- İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir düzenlediği basın toplantısında, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik operasyonlar sonucu, İstanbul'da 17, Gaziantep, Adana, İçel, ve Antalya'da da 18 cinayet ve adam kaçırma olayının aydınlatıldığını belirtirken, operasyonların sürdüğünü söyledi.

7- TOBB'da düzenlenen "Avrupa Birliği Sürecinde Türk Tarımı" konulu panelde, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, FAO Türkiye Temsilcisi Maharaj Muthoo ve AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg birer konuşma yaptı.

8- Türkiye'de bulunan Lüksemburg Başbakan Yardımcısı Lydie Polfer, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Başbakan Bülent Ecevit ve Devlet Bakanı Recep Önal ile görüştü.

Başbakan Ecevit, Polfer'i kabulünde, AB süreci ve yaşanan son olaylar konusunda hükümetininin görüşlerini açıkladığını söyledi. AB'nin Türkiye'nin toprak bütünlüğüne saygı göstermesini isteyen Başbakan Ecevit, "Kopenhag kriterlerini yerine getirmek istiyoruz. Batılı bazı dostlarımız bize engel çıkarmazsa daha rahat adım atabiliriz" dedi.

9- Avrupa Parlamentosu Başkanı Fransız Nicole Fontaine, yaptığı yazılı açıklamada HADEP'li 3 belediye başkanının gözaltına alınmasını eleştirerek, başkanların serbest bırakılmasını istedi.

10- BM'ye bağlı Uluslararası Uyuşturucu Denetim Merkezi'nin yıllık raporunda, başta Türkiye, İsrail, Filistin ve Ürdün olmak üzere bütün Ortadoğu'da yaygın olarak hint keneviri ekimi yapıldığına dikkat çekildi.

11- Rus birlikleri Şatoy'daki Çeçen mevzilerine yönelik saldırıları yoğunlaştırırken, Moskova'da bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook, Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin'le Çeçenistan sorununu görüşmek üzere bir araya geldi.

24 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bursa'daki incelemeleri sırasında yaptığı konuşmasında, HADEP'li üç belediye başkanının gözaltına alınmasını değerlendirerek "Burası kanun ve hukuk devleti. Adalete intikal etmiş bir meseleyle ilgili hiç kimsenin beyan vermesi söz konusu olamaz" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile Başbakanlık'ta bir araya geldi.

Başbakan Ecevit, zirve sonrasında Bahçeli ve Yılmaz'la birlikte yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeniden Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesine imkan tanıyacak anayasa değişikliğinin ele alındığını belirterek, "İmzalar toplanmaya başlayacak. Zaten genel başkanlar imzalamıştı. Öneri milletvekillerinin imzasına sunulacak. En kısa zamanda imzalar toplanacak" dedi.

Ecevit ayrıca, konuyla ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine açıkladı.

3- Devlet Bakanı Recep Önal, kamu bankalarının 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamından çıkarılmasına imkan sağlayacak, yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesine yönelik çalışmaların Hazine'nin koordinatörlüğünde başlatıldığını bildirdi.

Bakan Önal, enflasyonla mücadele ve banka sistemini uluslararası rekabete açık bir biçimde yeniden yapılandırmaya dönük kararlar arasında kamu bankalarının mali yapılarının güçlendirilmesinin de yer aldığını belirterek, "Kamu bankalarımıza gerektiğinde halka açılma imkanı verilecek ve bankalarımızdan hizmet alan kesimlerin gerçek ortaklığı sağlanabilecektir" dedi.

4- 3419 sayılı "Bazı Suç Failleri Hakkında Uygulanacak Hükümlere Dair Kanun" TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Bazı illerin vali yardımcıları ile, bazı ilçelerin kaymakamlarının değiştirilmesine ilişkin atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeniden cumhurbaşkanlığına aday olmasına imkan tanıyacak anayasa değişikliği sürecinin hızlandırılması amacıyla dün FP Genel Başkanı Recai Kutan ile yaptığı görüşmenin ardından sırasıyla, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ziyaret etti.

Çiller, daha sonra düzenlediği basın toplantısında görüşmeleri değerlendirdi.

7- Ankara 2 Nolu DGM tarafından,HADEP Genel Başkanı Ahmet Turan Demir ile eski genel başkan Murat Bozlak'ında aralarında bulunduğu 18 sanık "PKK terör örgütüne yardım ve yataklık ettikleri" gerekçesiyle 3 yıl 9'ar ay ağır hapis cezasına mahkum edildi

Öte yandan, şimdiki ve gelecekteki dönem başkanıyla Avrupa Komisyonu temsilcisinden oluşan AB troykası temsilcileri; Portekiz'in Ankara Büyükelçisi Jose Stichini Vilela, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Jean Claude Cousseran ve Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, HADEP'li üç belediye başkanının tutuklanması konusunu görüşmek üzere, Dışişleri Bakanlığına gittiler.

8- 42. Grammy müzik ödülleri ABD'de düzenlenen törene sahiplerine verildi. Carlos Santana 9 dalda ödül aldı.

9- Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki IMF heyeti, Ankara'daki temasları çerçevesinde Ziraat ve Halk Bankasını ziyaret etti

Cottarelli, ayrıca Devlet Bakanı Tunca Toskay ile bir araya geldi. Bakan Toskay yaptığı açıklamada, Cotterelli ile fiyat endeksleri konusunun yanı sıra, ihracaat, tarım, özelleştirme, ve Eximbank'ın durumu gibi konuların ele alındığını söyledi.

10- Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Turan Moralı, İran Dışişlerine çağrılarak, Başbakan Ecevit'in İran seçimleri üzerine yaptığı açıklamalarından İran'ın duyduğu derin üzüntü ve protestosunun iletildiği açıklandı.

11- Avrupa Parlamentosu, Dışişleri ve İnsan Hakları Komisyonu, "Dünyada İnsan Hakları" konulu bir raporu onayladı. Raporda, dünyanın çeşitli ülkelerinde insan hakları ihlalleriyle ilgili görüşlere yer verilirken, "Ölüm cezası uygulayan hiç bir adayın, AB'ye tam üye olamayacağı " belirtildi.

12- Nijerya'nın kuzeyinde Kaduna kentinde, pazartesi günü başlayan Müslüman-Hıristiyan çatışmasında ölenlerin sayısının 300'ü geçtiği bildirildi.

13- Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin, Moskova'nın bazı Çeçen liderlerle görüşmeye hazır olduğunu, ancak operasyonun kesin sonuç alınana kadar süreceğini bildirdi.

Öte yandan, Çeçenistan'ın güneyindeki dağlık bölgede yer alan Argun boğazında, Çeçen direnişçilerle, Rus güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı bildirildi.

25 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Dünya Enerji Konseyi Türkiye Milli Komitesi'nin 50. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen " 21. Yüzyılda Enerji Profili" konulu toplantıya katıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, enerji konusunda devletin önünde milyarlarca dolarlık projeler olduğunu, bunların çabuklaştırılması gerektiğini belirtti.

Bakan Ersümer de Türkiye'de sanayileşmeye paralel olarak enerji ihtiyacının artmakta olduğunu, 2010 yılına gelindiğinde yerli kaynakların enerji konusunda ihtiyacı karşılayamayacağını, yurt dışı kaynaklara gereksinimin artacağını belirterek, hükümetin gerçekleştirdiği hukuki düzenlemelerle yabancı yatırımcılar için elverişli yatırım ortamı sağladıklarını söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili anayasa değişikliğinin milletvekili maaşları ve parti kapatmanın zorlaştırılmasına ilişkin iki ayrı değişiklikle birleştirilmesi konusunu Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

3- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. MGK Genel Sekreterliği'nce yapılan açıklamada, toplantıda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin sorunlarının gözden geçirildiği, irticai, bölücü ve yıkıcı faaliyetlerle organize suç örgütlerine karşı yürütülen mücadele ve sonuçlarının ele alındığı ve 30 Mart'ta sona eren Diyarbakır, Hakkari, Şırnak, Tunceli ve Van illerindeki Olağanüstü Hal uygulamasının 4 ay daha uzatılması yönünde tavsiye kararı alındığı belirtildi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "hukuk sistemi" konusunda Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladı.

5- Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından tutuklanan HADEP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik, Bingöl Belediye Başkanı Feyzullah Karaslan, Siirt Belediye Başkanı Mehmet Selim Özalp ile 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Ağrı Belediye Başkanı Hüseyin Yılmaz, İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alındı.

Ayrıca Bitlis'in Adilcevaz ilçesine bağlı Aydınlar Belediye Başkanı Ali Çokyaman da evrakta sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle bakanlıkça görevden alındı.

6- "Nükleer Güç Tesislerinin Yer Seçimi ve İlgili Güvenlik Kuralları Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- 4447 sayılı Kanun ile Sosyal Sigortalar Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- HADEP Genel Başkanı Ahmet Turan Demir, Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, HADEP'li 3 belediye başkanının "hukuki anlamda değer taşımayan gerekçelerle tutuklandıklarını" belirterek, yapılanları halkın iradesine müdahale olarak gördüklerini söyledi.

9- İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu ile Atina Üniversitesi Rektörü Konstantinos Dimopoulos arasında, Atina Üniversitesi'nde Türk dili, edebiyatı, kültürü ve medeniyeti, İstanbul Üniversitesi'nde de Yunan edebiyatı, kültürü ve medeniyeti bölümlerinin açılmasına ilişkin protokol İstanbul'da imzalandı.

Alemdaroğlu'da yaptığı konuşmada, geçmişte Türk-Yunan ilişkilerinin inişli çıkışlı bir çizgide olduğunu, bugün ise aynı coğrafyayı paylaşan ve kültür, edebiyat, uygarlık ve güzel sanatlarda yakın ilişki içinde olan bu iki toplumun daha da yakınlaşmak durumunda olduğunu söyledi.

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Tes-İş Sendikası Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca kendi görüşleri alınmadan hazırlanan yasa taslağı ile SSK'nın özel sigortacılığın kucağına atılmak istendiğini belirterek, "SSK yıllardır siyasi saha haline getirildi. Aşırı siyasi müdahaleler tahribat yarattı" dedi.

11- Uluslararsı Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile düzenlediği basın toplantısında, 31 Aralık 1999 itibarıyla performans kriterlerinin tutturulmuş olduğunu belirterek, Washington'a döndüklerindeIMF İcra Direktörleri Kurulu'na bir rapor sunacaklarını ve bu raporun nisan ayı ortalarında Kurul'da ele alınacağını söyledi.

Cottarelli, stand-by anlaşması çerçevesindeki ilk gözden geçirme ziyaretini tamamladıklarını, bunun sonucunda Türk yetkililerle küçük bir niyet mektubu hazırlanması konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

12- Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurad Türkmenbaşı, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Özel Temsilcisi ve Dışışleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mithat Balkan ile ABD Başkanı Bill Clinton'un Hazar Havzası Enerji Danışmanı Büyükelçi John Wolf'ü kabulünde yaptığı konuşmada, Hazar geçişli doğal gaz boru hattı projesinin aktif hale getirilmediğini ve yalnızca kağıt üzerinde yapılan anlaşmalarla yetinildiğini belirterek, "Bize artık temaslar ve görüşmeler değil, kesin sonuçlar lazım" dedi.

13- İnsan Hakları ve Demokrasiden sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Harold Koh, 1999 İnsan Hakları Raporu'nun yayımlanmasından sonra düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin HADEP'li 3 belediye başkanının tutuklanması konusundaki sorusu üzerine, "Bizim perspektifimizden Türk hükümetinin yakın zamanda yapmış olduğu bu hareket, son derece şaşırtıcı ve rahatsız edicidir" dedi.

14- AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Rus televizyonlarında yayınlanan Alman N-24 kanalının kaydettiği Çeçenistan'daki toplu mezar görüntüleri karşısında duyduğu kaygıyı dile getirdi ve Moskova yönetimini derhal konu ile ilgili bağımsız bir soruşturma açması için uyardı.

15- Lübnan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Salim Hoss yaptığı açıklamada, İsrail ve Filistin'i ziyaret eden Fransa Başbakanı Lionel Jospin'in Kudüs'te düzenlediği basın toplantısında, Güney Lübnan'da İsrail ordusuna yönelik Hizbullah saldırılarını "terörist" olarak nitelemesini tehlikeli bulduğunu söyledi.

16- Filipinler'in Ozamis kenti yakınlarındabir yolcu otobüsüne yerleştirelen bombanın patlaması sonucu 16 kişinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

26 ŞUBAT 2000

1- FP Başkanı Recai Kutan partisinin il başkanları toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir kriz çıkmasını istemediklerini ve meseleye uzlaşmacı yanaşmak eğiliminde olduklarını söyledi.

2- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen "Demokrasi ve Düşünce Özgürlüğü" konulu konferansta yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ile ilgili olarak, "Kişiler için yasalar değiştirilemez, kaldı ki Anayasa hiç değiştirilemez" dedi.

3- Denizcilik ve Meteorolojiden sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, boğazda oluşturulacak kontrol mekanizması sorunu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Biz acil kurtarma ve sinyalizasyon sistemlerini hayata geçirerek, alt yapıyı oluşturuyoruz.2000 yılı içinde 13, 2001 yılı içinde ise 4'ü KKTC'de olmak üzere 36 acil kurtarma istasyonu (SAR) kuracağız. Biz alt yapıyı oluşturduktan sonra uluslararası sözleşmeler bize çok haklar tanıyor. Alacağımız hiç bir tedbire ne Montrö mani ne de uluslararası sözleşmeler. Yeterki biz bunları uygulayalım" dedi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın gözetiminde New York'ta gerçekleştirilecek 3. tur görüşmeler öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, KKTC'nin yolunun uzlaşma ve barış olduğunu, Kıbrıs'ın bütünlüğünün konfederal çatı altında sağlanarak, Türkiye ile Yunanistan arasında barış köprüsü olması gerektiğinisöyledi.

Bakan Cem de Cenevre'deki 2. tur görüşmelerde Rumların kuralları çiğneyerek, basına demeç vermeleri gibi tutumlarını "masadan kaçma girişimi" olarak ifade etti.

5- ABD Başkanı Bill Clinton, Rus güçlerinin Çeçenistan'da gerçekleştirdikleri insan hakları ihlallerine ait görüntülerin İngiliz BBC ve Rus NTV televizyonlarında görüntülenmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Uluslararası kurumların Çeçenistan'a gidip gerçekten neler olup bittiğini araştırmasına izin vermenin Rusya için bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum" dedi.

27 ŞUBAT 2000

1- Kültür Bakanı İstemihan Talay, İstanbul'da düzenlenen "Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali ve Belgesel Sinemacılar 4. Konferansı"nda yaptığı konuşmada, belgesellerin gelecek kuşaklara bilgi ulaştırma görevinide üstlendiğini belirterek" ortak geçmişin paylaşıldığı dost ülkelerin de festivalde bulunmasının belgesel sinemacılar arasında dayanışma ve işbirliği şeklinde iyi bir sonuca varmasını dilediğini" söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in onayladığı "Bazı Suç Failleri Hakkında Uygulanacak Hükümlere Dair Yasa'da Değişiklik Yapan Yasa" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yasa ile Pişmanlık Yasası'nın süresi 29 Ağustos 2000 tarihine kadar uzatıldı.

3- Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan genelgesine göre 2000 yılında, askeri kurum ve kuruluşlar ile genel ve katma bütçeli idarelerin merkezlerinde yapılan ve tutarı 100 milyar lirayı aşan taahhüt ve sözleşme tasarıları maliye vizesine tabi olacak.

4- CHP Genel Başkanı Altan Öymen yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yapılmak istenen anayasa değişikliğine, hükümet programında bulunmayan milletvekilliği emekliliği ve Siyasi Partiler Yasası'nda değişikliği öngören maddelerin de eklenmek istenmesinin, kamuoyunda "Siyasi Rüşvet" olarak algılandığını söyledi.

5- ÖDP'nin 2. Büyük Kongresi'nde Ufuk Uras yeniden genel başkanlığa seçildi.

6- Türk-İş'e bağlı Sağlık-İş Sendikası genel başkanlığına Mustafa Başoğlu yeniden seçildi.

7- Türk-Yunan İş Konseyi'nin 2 gün süren toplantısı sona erdi. Toplantı sonunda yayımlanan ortak bildiride, bundan sonraki toplantının ekim ayında Atina'da yapılacağı açıklandı.

Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Şarık Tara Konseyin kapanışında yaptığı konuşmada, "Ege'ye daha çok sahip çıkalım. Ege'den tüm dünyanın istifade etmesini sağlayalım. Ve artık Ege adalarında karşılıklı olarak gidip gelen insanlara vize gibi bürokratik engeller çıkarmayalım" dedi.

8- Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı ve Irak Petrol Bakanı Amir Muhammed El-Reşid başkanlığında, Türkiye-Irak 12. Dönem Karma Ekonomik Komite'si (KEK) toplandı.

Bakan Gaydalı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Körfez Savaşı öncesinde Irak'ın, Türkiye'nin en büyük ticari partnerlerinden biri olduğunu belirterek "Sınır ticaretini geliştirme gayretlerine rağmen ticaret hacmini artıramadık. Ticaretin tek taraflı gelişiminin mümkün ve doğru olmadığına göre, ticari ilişkilerin BM kararları çerçevesinde dengeli bir şekilde artırılmasını umuyoruz" dedi.

Bakan El-Reşid ise KEK görüşmelerinde ekonomik, ticari ve teknik işbirliği imkanlarının belirleneceğini ve geleceğe dönük çalışma programlarının hazırlanacağını söyledi.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu Yunanistan'da yayımlanan Ethnos gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile Yunanistan arasında sürdürülen diyaloğun iki ülkenin yakınlaşması açısından olumlu sonuçlar getirdiğini, bu sürecin seçimlerden sonrada sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

10- İsveç'in Malmö kentinde yapılan 21 ülkeden 120 güreşçinin katıldığı turnuvada, 63 kiloda Şeref Eroğlu ve 83 kiloda Serkan Özden altın madalya kazandı.

11- Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Yadranko Prliç, Bosna Hersek'in, Kıbrıs Rum Kesimi'nde büyükelçilik açma girişimleri karşısında rahatsızlık duyan Türkiye'nin tepkisi üzerine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki meselenin hassasbir konu olduğunu bilmelerine karşın atılacak adımın tek bir ülkenin yararını değil, çoğunluğun lehine işleyecek bir süreci gözeteciğini belirtti.

12- Fransa'nın AB ile İlişkilerden sorumlu Bakanı Pierre Moscovici, Fransa'da yayımlanan Le Point dergisinin sorularını yanıtlayarak, Türkiye'nin AB aday üyelik statüsünü değerlendirdi.

13- AB İnsan Hakları Komiseri Alvaro Gil-Robles başkanlığındaki heyet, Rusların oluşturduğu "toplama kampları"nda inceleme yapmak üzere Çeçenistan'a gitti.

Gil-Robles Çeçenistan İnguş Cumhuriyeti sınırındaki Nazran kentine gitmeden önce yaptığı açıklamada, "Bugün için en öncelikli konu, kamplarda tutulan insanlarla bağlantı kurabilmemizdir. Ondan sonraki en önemli konu ise Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de incelemelerde bulunabilmemizdir. İncelemelerle ilgili tüm ayrıntılar daha sonra açıklanacaktır" dedi.

14- İsviçre'nin Cenevre kentinde toplantı için bir araya gelen; Avrupa Konseyi, AGIT, Avrupa Komisyonu ile BM'nin İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Güneydoğu Avrupa'da barış ve istikrarın sağlanmasının yolları tartışmasının en önemli gündemmaddesini Çeçenistan'daki savaşın oluşturduğu bildirildi.

Avrupa Konseyi Başkanı Walter Schwimmer, Cumhuriyet gazetesinin Çeçenistan ile ilgili sorularını yanıtladı.

28 ŞUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde, Çağdaş Sanatlar Vakfı Başkanı Aydın Esen ve beraberindeki heyeti, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak'ı, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ü, ve Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay ile beraberindeki heyeti kabul etti.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Demirel, Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu ve beraberindeki Kırşehir heyetini de kabul etti.

Cumhurbaşkanı Demirel görüşmeler sonunda, gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili sorularını yanıtladı.

2- Devlet Bakanı Recep Önal beraberindeki bir heyetle, Yunanistan'ın vetosu nedeniyle alamadığımız 750 milyon dolarlık AB fonunu görüşmek üzere Belçika'ya gitti.

Bakan Önal hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in AB ile ilişkilerimizin hızlandırılmasıyla ilgili çalışmalar yaptığını hatırlatarak, "Ekonomi ile ilgili yapılabilecekler konusunda da bizim devreye girmemiz söz konusu oldu" dedi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nce ortaklaşa İstanbul'da düzenlenen "Organize Suçların Finans Kaynakları" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, organize suçlarla ilgili "Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası"nın çıkmasıyla birlikte, yıllardan beri hukuki alt yapının olmamasından kaynaklanan gayri yasal bir takım uygulamalara da son verildiğini söyledi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral İzmir'deki temasları sırasında yaptığı açıklamada, enflasyonun öngörülen takvim içinde tavizsiz uygulandığını ve faizlerde ciddi bir gerileme olduğunu belirterek "Ekonomideki iyileşmenin önümüzdeki aydan itibaren daha net görüleceğini" söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ve BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Temsilcisi Filippe Heffinck arasında imzalanan protokolle, deprem bölgesindeki 240 bin çocuğa "Psikososyal" eğitim verilecek.

Bakan Bostancıoğlu yaptığı konuşmada, 17.800 yurttaşın ölmesine, 880 bin yurttaşın evsiz kalmasına yol açan Marmara depreminin etkisinin ancak uzun süreli eğitimle giderilebileceğini söyledi.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Heffinck de yapılacak eğitimin başka ülkelerde yaşanabilecek felaket sonrasında verilecek eğitimler için de örnek teşkil edeceğini söyledi.

Ayrıca, Bakan Bostancıoğlu ile Açık Öğretim Fakültesi Rektörü Prof. Dr. Ergin Ataç arasında imzalanan protokolle, Açık Öğretim Fakültesi'ne "İngilizce öğretmenliği" bölümü eklendi.

Bakan Bostancıoğlu yaptığı açıklamada, 2005 yılına kadar 55 bin 24 İngilizce öğretmenine gereksinim olduğunu belirterek, öğretmen açığının kapatılmasında uzaktan eğitimin önemli olduğunu söyledi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Bülent Ecevit'in liderler zirvesinde Anayasa'nın 69. ve 86. Madde'lerine ilişkin önerilerini ele aldıklarını belirterek, bu öneriye destekverme kararı aldıklarını söyledi.

8- Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar, yayımladığı bir genelge ile bütün kurumları, irticai faaliyetler konusunda uyardı.

Şağar, kamu çalışanlarının yakından izlenmesini, sonuçlarının her ay tutulacak çizelge ve raporlarla Başbakanlık Takip Kurulu'na (BTK) iletilmesini istedi.

9- Diyarbakır DGM Başsavcılığı'nın talimatıyla 19 Şubat'ta gözaltına alınan ve dört gün süren sorgunun ardından "PKK ilebağlantıları olduğu" iddiasıyla tutuklanan ve bunun üzerine İçişleri Bakanı Saadettin Tantan tarafından görevden uzaklaştırılan HADEP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik, Siirt Belediye Başkanı Selim Özalp ve Bingöl Belediye Başkanı Feyzullah Karaaslan, avukatlarının tutuklama kararına karşı bir üst mahkeme olan 2 Nolu DGM'ye yaptıkları müracaat neticesinde, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildiler.

Görevden uzaklaştırılan belediye başkanları, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmalarının ardından İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın onayıyla görevlerine iade edildi.

10-Helsinki Zirvesi'nde AB adaylığını kazananTürkiye'ye teknik deneyimlerini aktarmak üzere, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Stelyo Perakis ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Uluç Özülker başkanlığında heyetlerarası görüşmeler başladı.

Toplantının ilk bölümünün ardından Dışişleri Bakanı İsmail Cem, toplantıya katılan Yunan heyetini kabul ederek görüştü.

Toplantının ardından yapılan açıklamaya göre, belirlenecek bir tarihte Türk diplomatlarınikinci tur görüşmeler için Atina'ya gidebilecekleri bildirildi.

11- ABD Başkanı Bill Clinton'ın Hazar Özel Temsilcisi John Wolf, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkmenistan'daki temaslarının ardından Bakü-Ceyhan petrol boru hattı görüşmelerine katılmak üzere İstanbul'a geldi.

Wolf düzenlediği basın toplantısında, en önemli pürüzlerden biri olan Gürcistan ile geçiş ücreti pazarlığı konusunda son günlerde yoğun görüşmeler yapıldığını belirterek, 2001 yılının ilk aylarında planlama aşamasının sona ermesini beklediğini söyledi.

Wolf, Türkmen doğal gazı konusunda da Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı ile Aşkabat'taki görüşmesinin oldukça olumlu geçtiğini belirterek "ABD hükümetinin ne geçmişte ne de bugün, boru hattını Türkmenistanya da Azerbaycan arasında eşit olarak bölmek yönünde birplanı olmadı. Açıkcası bu tür kararların yatırımcı şirketler ya dabölge ülkeleri tarafından alınması daha uygun olur" dedi.Öte yandan, Türkiye ile Türkmenistan arasında Hazar'ın altından geçirilecek boru hattı ile gerçekleştirilecek dogal gaz alım-satım önanlaşmalarından biri dün Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta Türkmenistan adına Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, Türkiye adına Cumhurbaşkanı Demirel'in özel temsilcisi Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mithat Balkan, ABD adına Hazar Bölgesi Enerjisorumlusu John Wolf tarafından imzalandı.

12- Başbakan Bülent Ecevit temaslarda bulunmak üzere Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gitti. Başbakan Ecevit Tiran'da Arnavutluk Başbakanı İlir Meta, Parlamento Başkanı Skender Gjinushi, Cumhurbaşkanı Recep Meydani ile ayrı ayrı görüştü.

Başbakan Ecevit Arnavutluk Başbakanı Meta ile yaptığı görüşmede, Kosova'daki Türklerin haklarının korunması gerektiğini belirterek Başbakan Meta'nın bu yöndeki etkinliğini kullanmasını istediğini söyledi.

Arnavutluk Başbakanı Meta da Kosova'da Sırplar da dahil bütün azınlıkların haklarının korunmasından yana olduklarını belirterek "Ama Sırp halkının düşmanı yine Miloseviç'tir" dedi.

Görüşmeler sonunda düzenledikleri ortak basın toplantısında Başbakan Ecevit, Türkiye'nin Arnavutluk'a 10 milyon dolar yeni Eximbank kredisi açtığını belirterek "Ankara'da yaptığımız çalışmada Arnavutluk'un önceki borçlarının faizleri silinmişti. Borçiçinde yeni bir takvim belirlenmişti. Bu takvim de Arnavutluk'un borçlarını daha kolay ödeyeceğini umuyorum" dedi.

Meta ise ziyaretin ikili ilşkiler açısından yeni bir adım oluşturacağını, eğitim, kamu güvenliği ve savunma alanındaki ilişkilerin istenen düzeyde olduğunu söyledi.

13- Kültür Bakanı İstemihan Talay, ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi'nin elinde bulunan, 11. yüzyıldan kalma altın el yazması Kur'anı Kerim'i, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde düzenlenen bir törenle teslim aldı.

Bakan Talay törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tarihi eserlerine sahip çıktığını belirterek, el yazması Kur'anı Kerim'in iadesinde emeği geçenlere teşekkür ettiğini söyledi.

14- Aşırı sağ eğilimli Avusturya Özgürlükçü Partisi'nin (FPÖ) lideri Jörg Haider, parti başkanlığından istifa ederek Carinthia bölgesi valiliğini sürdüreceği bildirildi.

15- Kıbrıs Rum Yönetimi, Avrupa Birliği'nin Kıbrıs Rum Kesimi Delegasyonu Başkanı İtalyan Büyükelçi Donato Chiarini'yi, "AB'nin KKTC ile ayrı temas kurması" gerektiğini vurgulaması nedeniyle "istenmeyen adam" ilan etti. Rum Yönetimi, AB Büyükelçi'sinin Rum Kesimi ile ilgili kararının ruhundan saptığını iddia ederek, diplomatın değiştirilmesini istedi.

29 SUBAT 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Rusya Federasyonu Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin'in özel temsilcisi ve Başbakan Yardımcısı İlya Klebanov'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Klebanov'un, Putin'in Kafkasya İstikrar Paktı konusunda cevabi mektubunu Cumhurbaşkanı Demirel'e verdiği belirtildi. Açıklamada, "Klebanov, askeri ve teknik işbirliği alanında Türkiye'yle yüksek teknoloji dahil her türlü işbirliğine hazır olduklarını, bu çerçevede örneğin Rus-İsrail ortak üretimi olan helikopterler içinTürkiye'ye üretim lisansı temin edebileceklerini kaydetmiştir" denildi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran, Anayasa'nın 69. Maddesi'nin değiştirilmesi konusuna destek vermelerinin bazı çevreler tarafından farklı yorumlandığını belirterek "Bütün Türkiye gayet iyi biliyorki, FP ne rüşvet verir, ne de rüşvet alır" dedi.

3- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, yasa dışı terör örgütü DHKP-C'nin Türk Milli Futbol Takımı'na yönelik eylem planları hakkında TGRT televizyonunun sorularını yanıtladı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli MHP grup toplantısında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı seçimi konusunda 5+5'te gelinen noktanın partilerarası bir pazarlığın ürünü ve milletvekillerine verilen rüşvet olarak değerlendirilmesinin hem üzücü hem de düşündürücü olduğunu belirterek, Meclis'in kendi özlük haklarıyla ilgili düzenlemeyle, ülkenin kaderini yakından ilgilendiren bir anayasa değişikliğini birbirine karıştıracağını düşünmenin haksızlık olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca, Türkiye gazetesine gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulundu.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin gruptoplantısında, 28 Şubat sürecinin 3. yıl dönümünü değerlendirdi. Yılmaz yaptığı konuşmada, Türkiye'nin artık kararlara neden olan "olağanüstü dönemi" yaşamadığını belirterek "Eğer kastedilen, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik karakterine kurumların duyarlılığı ise bu süreç hiç bitmeyecektir. AB'ye üye adayı olan Türkiye laiklikten asla vazgeçmeyecektir" dedi.

6- Belçika'nın Gent Temyiz Mahkemesi, işadamı Özdemir Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal'ın kefaletle serbest bırakılmasını ve tutuksuz yargılanması istemini reddederek, tutuklu kalmasını kararlaştırdı.

7- Nijerya'nın Kaduna kentinde başlayan Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasındaki çatışmalarda ölenlerin sayısının 300'e ulaştığı bildirildi.

Öte yandan, Nijerye Devlet Başkanı Yardımcısı Atiku Ebubekir, Abuja'da eyalet başkanları ve güvenlik görevlileriyle yapılan toplantının ardından yaptığı açıklamada, normale dönme ve güvenin tekrar sağlanması için bu eyaletlerin "eski düzene" yeniden dönme kararı aldıklarını söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106